Nën mbrojtjen e forcave të shumta policore dhe speciale që kanë rrethuar me mjete dhe trupa godinën e njohur si Pallati i Kongreseve, KQZ po numëron votat e gjetura në kutitë e gabuara. I transmetuar drejtëpërdrejt në televizion procesi i numërimit mund të cilësohet i çuditshëm nga forma ligjore që ka marrë dhe mëyra sesi fyejnë njëri-tjetrin kryetari dhe anëtarët. Në një sallë ku mungon edhe respekti minimal për njeriun tjetër po numërohet edhe sot, për të kurorëzuar krytetarin e ri të Bashkisë Tiranë.

 

Top Channel liston ca ngjarje te rendesishme deri tani:

Nis punimet per te diten e enjte Komisioni Qendror i Zgjedhjeve, ku qe ne fillim nenkryetarja Deshira Subashi iu drejtua me nje leter kryetarit Arben Ristani, ku nder te tjera i kerkoi respektim te kolegeve ne menyre te barabarte.

Kryetari i PS, Edi Rama ka akuzuar kryeministrin Berisha, se përmes "KQV" po grabisin me dhunë votën e qytetarëve

KQZ numeroi 60 vota te panumeruara nga 20 kuti, nga te cilat 46 ishin ne favor te kandidatit Basha dhe 14 ne favor te Edi Rames.

Ambasadori amerikan Alexander Arvizu deklaroi se KQZ-ja duhet te nxirrte rezultatin dhe nuk duhet te sillej si nje KZAZ.

Komisioni Europian deklarate per Shqiperine: Të shpallet sa më parë rezultati i zgjedhjeve. Shpalljen e rezultati e kerkoi edhe Perfaqesuesja e Larte e BE-se, Catherine Ashton. Ne nje deklarate per Shqiperine, Ashton ben thirrje per nxjerrjen e rezultatit sipas rregullave dhe qetesisht.

PS apel per te reaguar ndaj gjendjes se krijuar. Ruci: Ka dy rruge ose te ulim koken ose te ngrihemi ne kembe.

Ne nje mbledhje qeverie, kryeministri Sali Berisha kerkoi nga KQZ te finalizoje tabelen perfundimtare te rezultateve per Tiranen, si KZAZ e kryeqytetit: Votat e hedhura ne kutite e gabuara, te numerohen pasi jane vullneti i popullit.Kryeministri paralajmeroi se do te kete pasoja te renda nese do te cenohet puna e KQZ-se. 

495 Komente

 KQZ eshte kthyer si pazari i Roskovecit,nuk merr vesh i pari te dytin, te gjithe flasin te gjithe vendosin, me i forti eshte arbitri Risatani.Kutite happen dhe mbyllen simbas deshires se Ristanit!!! KQZ plere!!! e PAAFTE! 

http://www.balkanweb.com/news24_live.php

KQZ eshte zgjedhur me konsensus apo tani qe po numeron votat qe si leverdisin Rames duhet sulmuar. Po ja u futen brenda keto qe po sulmojne tani, cfare do te bejne? Do te licojne Ristanin per ti dhene mandatin Rames? Po pala tjeter c'do te beje?

 sa fort e do bashkine Rama, se leshon kollaj

pse pra shoku nuk rendi te hape kutiat qe thoshte rama.... kta jane deri ne fyt ne paret e njonit e tjetrit dhe po vijojne te bejne teatrin per te cilin paguhen. dhe ti mos llap kot se e di si eshte shqiperia.

edhe dicka tjeter, ja u futen keto brenda dhe ndodh ndonje vrasje, cfare do te thote Rama? Qe s'kam faj se nuk isha aty, ishte populli, si me 21 Janar

ky eshte nje anarkist i rrezikshem dhe eshte turp qe PS partia me e madhe ne opozite drejtohet nga nje njeri i tille

Kete nuk e kuptoj.

Çfare populli eshte ky i cili kerkon voten e lire.

Rama ka humbur me vota te lira.

Pse kerkojne dhune ?

Dite e bukur e plot diell sot ne Tirane. Disa re te bardha tek e tuk thyejne monotoninse e qiellit te kalter. Njerezit kane mbushur rruget dhe kafenete si zakonisht. Qetesi, relaks, muhabet. Vera dhe plazhi po na shkelin syrin... Cudia me e madhe zgjat vetem 3 dite. Turpin do ta hajme me buke edhe kete here.

k'shu ka qene edhe më 20 janar !! fiks fare fare

Ore kshu ka qene edhe me 21 janar edhe 50 metra nga bulevardi deri kur plasi kallashi.

Si nuk u plas fare ketyre per kete gjeme qe na bene prape. Edhe nje here qe po arrinim objektivat dhe prisnim qe Barroso te vinte me ftesen e shume pritur, keta e gjeten mundesine qe te shkaterrojne gjithcka.

 Kurse me 28 qershor 2009, ka qene koha fiks si tani, diell paradite e shi pasdite. U permbyt ETC diten e zgjedhjeve. smiley

 Mos harroni qe edhe ne 1997 nuk ka rene nje dite e vetme shi aq sa na dukej sikur po mbulonim ndonje revolucion meksikan. smiley I luteshim Zotit qe ta "permbytte" nje dite qe te kishim mundesi ta benim pushim, po aha, nuk i donte trapi. (Kshu thuhet apo jo?)

Hej mos ju dukem gjo si Miss Meteo une juve?

Une po flas per situaten dhe jo per kohen. Ajo qe desha te them eshte qe nuk ka nevoje te jete e tensionuar ne cdo cep per te shperthyer.C'lidhje ka shiu apo dielli ne kete mes?

 "Kuvendi" i KQZ vonon nxjerrejen e rezultateve me diskutime te kota, jashte ligjeve,kjo ka pasoja, Kqz shtyn, dhe po shtyve do te te shtyjne.

Happen kutite pa vendim te KQZ vetem me vendim te Ristanit, pa numrin e nevojshem 5 te votave te komisionit, kjo eshte jashte ligjit te vendim marjes! Kjo le per te deshiruar! KQZ VEPRON ME DY STANDARTE! 

Ne kuti gjendet nje flet votimi i nje qendre tjeter  votimi per Lulzim Bashes!!!! Kush e ka vut kete proces verbal? 

Ja ku e keni manipulimin e PD!! Jane futur flete votimi fallco, te paligjshme!!!! Ja manipulimi,!Ndyrsirat e PD! Ju,ju plera te Berishes!

S'e more vesh akoma ti qe njoni kish shpik teleportacionin. shkoi ne nje qender votimi dhe me teleportacion kaloi te qendra tjeter dhe e hodhi fleten gabim.

S'e kuptoj se car ka te cuditshme ketu!

oh sa kom qesh mer dak! hahahah

ka qene nje loje Unreal Tournament ka pas nje teleport te papam.

hahahhahahh

 Unreal Tournament nuk eshte nje loje... eshte LOJA smiley

Shume shqiptare jane bere si Goku smiley

saraco kane dore edhe socialistet me beso. kam pare shume here me keq kur isha ne nje sebet te tille me 2003 kur fitoi rama.

po mire po lexojasha tashi, po ky rama, meqe sido qe te vije puna ka prape per te kerkuar zgjedhjet e parakohshme, pse nuk terhiqet ky kur po shkon puna per lufte. pse i fryn luftes ky, kur e ka te sigurt se fiton gjithe shqiperine sic e ka tani ne zgjdhjet e pergjitheshme edhe e nderron saliun me votat e parlamentit? sepse per mendimin tim shume modest, ky do vetm bashkine. edhe pa bashkine nuk ka pare me majt partine.

largqofte te mbroj njeri une. Nqs ne kemi nomin e keq qe nuk dime me bo zgjedhje, per kete nuk e ka fajin populli se njerzit votune me nje qytetari te papame. une kom nejte gati nje ore ne rradhe dhe asnjoni nuk tha nje llaf. Biles ene kur kishte njerez ne moshe qe prisnin i jepnin karrige. Pra fryma qe perfekte se ajo minoranca problematike eshte reduktu aq shume sa qe nuk arrin te infektoje masen. Verdalle (neper Tirone) ishin robt problematike te te dy paleve po asnjonit s'ja majti me i fut ne loje se njerzit nuk lane vend per keto lloj "njollash"

Fajine  e vetem e ka politika qe i puno truni vetem si e si me bo pislliqe. Dhe dihet qe mundesite me te shumta i ka pozita. Ne keto zgjedhje gjithcka po shkonte mire se pozita ishte e challenge-uar per cilesine e zgjedhjeve dhe i ruhej shume problemeve. Ndaj edhe provokimet e vazhdueshme te opozites me deklarata bombastike, bone qe Arvizu t'u jepte urdher te iknin me pushime.

Po ja o petlle qe kur doli ai kodosh rezultati aq i ceket (une e quj qe Rama e boni diferencen me robt e shpise) njoni u kthy ne origjine.

Une jom 100% i bindur qe po te kish qene Basha me nje diference te tille, e te kishin gjet keta te PS-se qofte edhe nje flete per Ramen ne kutite e tjera, do kishin bo nomin qe te hapeshin kutite e te numeroheshin te gjitha votat. Por pozites qe ka pergjegjesine e organizimit te zgjedhjeve nuk i lejohet te acaroje situaten keshtu. Per me teper qe keta po korrnin fitoren me te madhe politike me keto zgjedhje se po vertetonin qe Rama eshte tall me kete popull per dy vjet rresht.

Nje shoku im sot po me thote qe keta po shpetojne njoni-tjetrin se sikur njoni te iki tjetri merr per lesh brenda pak kohesh. Dhe ftyra e Rames kur doli te deklaroje 'fitoren' te shtunen ishte priceless per cdo te djathte.

 KQZ vazhdon punen e qete.

 Perfundimisht Saliu u cmend

Ditet e fundit e deputeteve te terbuar...

Jeta Vazhdon.

ka qene nje film dramatik me kete titull

Shqiperia/Tirana 2011: Kur te meson dhe "zan çaushi" ç`eshte proçesi zgjedhor normal...

Cuditem kur shume komentues qajne perzemersisht per ate te quajturin "popull", qe ja ngopi cdokush erdhi ne krye dhe prap si dele e shushatur fillon e mer rruget me rradhe per protesten e paskrupullt te karigeve te ketyre zoterinjve qe komandojne vendime pa ja u ndjere fare per 4-fjalorshin "ligj". Cuditem edhe se si Sali-nizmi u ka verbuar syte ketyre mendjendriturve qe shkojne direkt e te rezultati duke thene Rama e ka fajin. Por harrojne qe pa arritur deri te Rama, ka ndodhur nje perrdhosje e cdo etape institucionale, dhe kjo jo se populli do qe te ndodhe, por sepse berishianet asnjehere nuk e dine se cdo te thote vullnet i lire. Eshte e vertete qe Rama ka shume faj, biles qe me kandidimin e tij, por nuk duhet harruar qe gjithe kete zullum e ka pergatitur dhe po e ve ne funksionim Salushi me mekanizmin e tij te ri-gjeneruar "Ristanizem". ka shume arsye se perse ai po e ben kete dhe secili mund te gjykoje ne veten e tij, por do doja qe shume nga komentet e mesiperme te ishin me pak partiak dhe me shume realist. u bene 20 vjet qe hap e mbyll kuti, por ne ngelem "numero ne vend"

 Ka bllokime te rrugeve nacionale. Fier - Vlore eshte bllokuar nga simpatizante te PS dhe tani po degjoj se eshte bllokuar edhe rruga nacionale prane Kavajes.

 

Politika e Re.

 

 degjo ti qe po na bo si p.s. rama fitoji po kqz spati byc ta deklaronte fitimtar sic ja kerkon ligji pastaj te merrej me ankesat. tjetra, sala ka treguar 20 vjet qe sdi te humbe, se pranon kurre humbjen, ska ikur kurre nga pushteti me vote, vec ne 97. te tera kutite qe po hapen 'cuditerisht' na paskan bota te lulezimit. ketu vjen qarte era vjedhje edhe opozita sduhet ta lere kete te ndodhe, dy dur per nje koke jane edhe sic thote populli derri do plumb. kshu ka per te vajt kjo pune.

Sala ka humbur me:

zgjedhjet ne 1991.

zgjedhje lokale ne 1992.

Referendumi per Kushtetuten ne 1994

zgjedhjet 1997

Referendumin per Kushtetuten ne 1998 ( edhe pse bojkotoi)

Zgjedhjet Lokale 2000

Zgjedhjet  2001

Zgjedhjet 2003

 

ate p.s. plako po deshe mos na i thuj kot se kam respekt per ju.

 Daje, e vertete, qe te gjitha keto o ka humbur SAliu, po a ka pranuar ndonje nga keto HUMBJE?????

Kur humbi kushtetuten e 1994, u be bishe, sa theu dhe tv e zyres, po pasi i doli inati, doli ne tv dhe tha, se referendumi fitoi, se 34% e shqiptareve qe e votuan, jane lokomotiva e perparimit e te tjera si keto...pse...vetem e vetem qe te mos jepte doreheqjen.

Vertete i humbi zgjedhjet lokale ne 1992, po nuk e priste kete humbje, dhe per kete, ne zgjedhjet e parakoheshme ne disa komuna te vendit, si ne Libofshe, apo ZAll Herr, e ne disa te tjera, perdori ushtrine dhe SHIk-un, duke bere terror ne popull per ti fituar, dhe i fitoi me 90% te votave, po i mban mend, shenoji....

Verte i humbi zgjedhjet ne 1997, po çar beri me pas....i bojkotoi ato per tre vjet, beri 1998, nuk la institucion pa perdhosur me gure e bomba molotov...i dogji, po thuaj se te tere keto institucione...

verte i humbi edhe zgjedhjet e 2001, 2003, po nese e mban mend, kujtohu se sa e sa demostrata e protesta me gure e me bomba ka bere ky, vetem e vetem qe te vinte ne pushtet....perdori nje fjalor qe edhe Hitleri e Stalini do tja kishin pas zili, per intonacionin dhe frekuencen e perdorimit te tyre, duke e pasuruar fjalorin vulgar me terma te reja politike, e mba mend besoj....apo i ke harruar... Ja pra, ky eshte Saliu yt, qe perjashto zgjedhjet e 1991, te cilat i fitoi me vote popullore, pasi populli donte verte ndryshim, nga ajo jete mizerrabel, dhe te ndahhej nje here e mire nga e keqja qe e kish pllakosur per rreth 50 vjet, zgjedhjet e 2005 qe ja dhuroi Nanua, te tjerat i ka te gjitha ose te humbura, ose te vjedhura..... Maskarada e radhes eshte kjo qe sapo shohim me ristanet e tij me lepuj....

smiley

patrioto, dmth simas teje ai ristan, at bulmet ka, e?

Per te saten here Sula trego se e ka kthy PD ne harem.

Me iku jeta nga rremuja ne rremuje dhe gjithnje ka qene i perfshire Berisha. Ky ma dogji femijerine, pastaj adoleshencen, tani po me djeg edhe vitet e 30ta.

Ky te perdhunon dhe nderkohe te thote mos bej zhurme se shqetesohen komshinjte. Ky te vjedh dhe te thote mos bej keshtu se do thyhen keto qe po vjedh une. Dhe gjithe vemjet e cakenjte i shkojne nga mbrapa se mos i shpeton gje monstres qe te bejne edhe ata vjedhjen e tyre te vogel.

Dilni o rob Zoti se nuk shtyhet jeta keshtu. smiley  

Dilni e rrini ne rruge deri sa te zhduket dhe Rama, po sot mos rrini pa dale se nga dele, kane arritur ne piken qe dun me na bo gomere. 

 Ke plotesisht te drejte Tirons.

edhe une kam moshen tende, dhe kujtoj se situata te tilla kane ndodhur gjithmone ne cdo 10 vjecar, dhe gjithmone ka pasur nje dyshe fajtoresh.

SALI BERISHA vs RAMIZ ALIA

SALI BERISHA vs FATOS NANO

SaLI BERISHA vs PANDELI MAJKO

SALI BERISHA vs ILIR META

SALI BERISHA vs FATOS NANO

SALI BERISHA vs EDI RAMA

Gjithmone ka pasur nje dyshe fajtoresh sipas nje pjese te padhe te popullit. Por fakti me i habiteshem eshte se fajtori majtas ndryshon ne vend , kohe dhe emer, ndersa djathtas ngel gjithmone i pandryshuar, vetem nje emer dhe ky eshte SALI BERISHA.

Te jete valle engjelli midis te gjithe djajve?

Ramiz Alia -komunist

Fatos Nano -kumarxhi, hajdut e pijanec

Ilir Meta -hajdut

Edi Rama -anarshist e sharlatan

Pandeli Majko -politikan pa kurriz e identitet serioz

Te gjithe keta lider te partise ish-komuniste

 

Ja ku e ke edhe pergjigjen e duhur se perse gjithnje Sali Berisha mbi jetoi..

saloi berisha shiti detin... = tradhtar

e pranon???

 O Kevinjon po ti sikur ishe Lefty nga Franca, pse mor rob zoti i nderron identitetin keshtu.

Se pari pergjigjet e tua me duken te sakta. Por mesa shoh une Sali Berisha e ka me te lehte te qeverise me hajdutet, kumarxhinjte dhe pijanecet sesa me komunistet, anarshistet dhe sharlatanet.

Desha te di cilat do te ishte zgjedhja me pak e dhimbshme per kete popull.

Ah se harrova te te them se edhe me komunistet po bashkepunon. Ke shokun Hysni Milloshi tani pasardhesin e denje te E.Hoxhes.

Persa i perket lider te partise komuniste  mesa di une R.Alia, F.Nano dhe S.Berisha kane qene anetare me tesere. Per te tjeret nuk jam i sigurte.

 Ilir Meta -hajdut

 

Po Berisha qe e fut hajdutin ne Qeveri dhe e ben bashkepuntor, cfare i bie te jete? shok i hajdutit...

Gjeje vete ofendimin me te pershtatshem per veten tani...

 Fatos nanos ne fakt i hengri mune ai per tete vjet, po ha tani mbeturinat qe la nano pas, sepse biznesmenet e nanos vazhdojne te bejne ligjin dhe kelyshet e nanos, meta and co, vazhdojne te jene ne pushtet.

Berisha nuk ka mbijetuar, Berishen e mbajten te majtet qe jane kunder te majteve. Eshte lufte mes te majteve. Berisha i ka gjithe horrat e vet pa pune. U ka premtuar pune ne bashki, se qeverine ua ka lene LSI-se.

Pra, lideret e ish partise komuniste po mbajne Berishen, sic e vune.

Sali Berisha - Stalinist

Sali Berisha - Tradhetar

Sali Berisha - Agjent i UDB

Sali Berisha - Vrases

Sali Berisha - Hajdut

 

Ja pergjigja e vertete e mbijeteses se Berishes ne politike

 

p.s. Meta, Nano, Alia=shoke te Berishovic-it

jo jo.. ky te perdhunon dhe te mbush mendjen se je duke e shijuar.. pastaj dergon leftyn ktu qe te ta riforcoj kete idene e shijimit.. duke te thene se askush nuk te perdhunon me mire sa salija..

 E shikoni ju menyren e komunikimit  etik profesional te Ristanit, komunikimin ne pergjigjthsi ne KQZ:

"cfare ka ky zarfi, hapi ti shohim" 

e degjove dje?

"Largojeni ate qerosin qe aty (per ate te PS)."

Funny though, s'ke c'i thu  smiley 

cer funny mer?

ishte bo aty si nje version i cuditshem i qerosit me katallanin..

Kosovrasti fliste per ligjin si te ish nje tullac tullumbac i dehur..

I dhunshmi eshte edhe idiot, tepke si enveri.

Nuk behet fjale per VOTA o popull trushkulur.

Me VOTA te lira Rama eshte humbes.

Djeg shkaterro, se jemi mesur per 65 vjet nen komunzem te jetojme ne si kafshe.

Bjeri, popull trim dhe liridashes.

Ky nuk eshte "populli" Lumidrin,

keta jane funderrinat dhe llumrat e atij populli, i cili me voten e 8 te lire e qytetare, e tregoi veten me 8 maj. Rezultatet aty jane, PS fitoi Bashkite e medha, perveç Tiranes ku rezultati eshte shume i ngushte, ndersa ne rang Vendi, voten popullore e mori qeveria, me mbi 140.000 vota plus ne krahasim me koalicionin e 21 janarit !

Qe do te thote, se nese neser kemi zgjedhje te parakohshme, Koalicioni PD/LSiI/PDIU etj, merr 10-12 deputete me shume se koalicioni i 21 janarit i drejtuar nga Rama, Ruçi, Ngjela e Gjinushi

 

Nuk ka dale rezultati zyrtar, ajo qe shohim eshte numerimi sipas KZAZ.

Te presin rezultatin e KQZ-s.

Po kete don Rama, te mos merret vesht numerimi i sakt, duke e ditur se ka humbur.

Kryetar bashkie humbes, eshte nje rast unikal ne bote.

 Kush kzaz? Kzaz e mbaroi numerimin.

Si na dilka nje superkzaz kur i teket Berishes?

Si ka mundesi qe Berisha e dinte rezultatin e votave te hedhura gabimisht diku tjeter?

Te ka thene gje Sala per kete?

 

Lum,

Kjo qe thua ti eshte palidhje! Djegje dhe shkatrime kane ndodhur vetem me Berishen ne qoftese e ke fjalen per kete komunistin ke te drejte!

Doli edhe sjellja jo evropiane e tifozave tè Flamurtarit....po jo atq...se kjo nuk èshtè evropiane...po ai barroso ç'pati?

 Në një kuti u gjet një votë për Bashën me vulën e një qendre tjetër votimi dhe  Ristani pyeti si do ta vlersojmë kte fletë të vleshme apo të pavleshme se qytetari e ka shpreh qartë votën . Hajde gallatë hajde . Nga Nxitimi kanë ngatruar dhe qendrat e votimit .S'ka vjedhje pa gjurmë .

prizren

Eshte bocja e misrit ajo qe i tradheton .... se edhe te ndertosh nje diktature te duhen njerez te pergatitur, kuadro me profesionalizem te larte, intelektual te klasit te pare e ideolog e njerez te shquar, por kjo do te hyj ne histori si tentativa a[per te krijuar nje diktature kokpalaresh, larosh, injorantesh e analfabetesh, nje diktature fshatare kunder qytetit!!!! DIKTATURA ME QESHARAKE NE HISTORINE E NJEREZIMIT. E TRISHTE.

diktatura e katunarizmit hedonist..

 Një tjetër: 2 kuti ishin mbyllur me kode të tjera (dmth i kanë hapur dhe kanë ngatarruar kodin) Një votë ishte me kundrafletë dhe ristani se përfilli "vullnetin" e qytetarit për të cilin po llodhet .Gjynah se ishte dhe për bashën , mundta hiqte kundërfletën s'bëhet qameti .

 Hajde gallate hajde.

Gjeten nje flete te nje qendre tjeter, si duket personi e kishte bo rakete dhe e kishte leshuar nga komuna e parisit tek selvia.

Ligji thote se nese kodet e kutive nuk perputhen atehere zgjedhjet perseriten se "quhen te manipuluara". E shpjeguan fare qarte juristet kete

Mato,

ske nigju noihere per kala dibrance?

Nga ana tjeter, ste bo pershtypje se po thyhet ligji me te dyja kembet?

Mire heren e pare qe thate se skemi prova qe kane vjedh, po kete here qe po vjedhin me kamera ndez, nuk ju ben pershtypje?

nuk keni asgje te moralshme per te thene?

 Ore djema, te me falni se kete PP e ndejk me copa (coku edhe punojme ne keteja), nje pyetje kam (mbase te tjere e kane ngritur):

Keta votuesit e "shumte" per Bashen kaq tuhafe kane qene sa kane "humbur toruan" dhe kane "ngaterruar kutine pa dashje"? EEEE? 

Dhe kjo qenka veten per njeren me teper - vetem per Bashen! (Sala e dika perfundimin 70+)

Me duket se Trusti i Lulelakres i ka bere me ne fund llogarite.... por dicka me vonese .... dhe po na rropat me te drejtat dhe lirite e popullit.

Perse nje pjese e shqiptareve mbron cdo llaf qe thote nje trushkulur si Sala? Kete gje mund ta arrij ta kuptoj vetem kur kujtoj sa shume e donim xhaxhin njehere e nje kohe. KOhe te Bukura edhe ato.... Cdo gje behej per popullim per 'lirine' e tij. E kaluara jone na eshte "brymosur" edhe ne karakterin tone si shqiptare. Ndofta edhe popuj te tjere e kane "manine" qe te ndjekin liderin e tyre si delet dashin kudo qe vete... Por vetem ata me civilizim pak me prapa se te theme The West... Po vendet arabe sot do thoni ju - eee atyre u ka vajtur ne kocke... kurse ne shqiptaret kenaqemi me kockat qe na hedhin..... 

 

Ca mbrojne llafet e Berishes ca jane gati te sakrifikohen per Ramen

Ja doli dhe Rama dhe u beri thirrje nderkombetareve te mos e lene vendin te shkoje ne gremine..ku po e con vet me armaten e militanteve te vet qe sot bllokuan rruget a thua ne keto rruge po kalon Berisha jo shqiptaret e zakonshem

tani po numerohen votat, kur te vije koha e kontestimit nga partite, keto vota mund te kontestohen ne KQZ dhe ne kolegj zgjedhor sic do te ndodhe, nga PS, por sic duket Rama nuk ka shume durim, e ka kapur frika se do te humbase bashkine, per kete nuk pyet shume ne c'rruge po e fut vendin

 tani po numerohen votat

 

 

ketu calon ti ne fakt 

tani po rrembehen votat nuk po numerohen

 ... me mire do ishte te thuhej-- ka ca qe sakrifikohen per Salen kurse per Ramen eemm cka... do e ndjekin ngapak e nga larg po pa shume zhurme. Nuk e ka ate force shkaterruese te ndjekesve te Sales. Po munde kujto historine jo shume larg...

Mire qe u pranuaka kontestimi nga ana jote (se pasi te mbaroi numerimi kontestimi do hidhet ne hale) - perse nuk u beka qe te shpallej nje rezultat me pare pastaj te kontestohej...

I thone nje fjale qesh mire kush qesh i fundit ...Sala dhe ndjekesit e tij duan te zgerdhihen nate e dite .....te paret dhe te fundit...

Dhe dije qe kontestim nga PS-i do te kete por do te hidhet me shumice votash ne ... hale. Me mire te ishte kontestim nga PD-ja  - te pakten do kishin nje drame me shume seri deri nga fundi i vitit...

 

po ankimimi behet per kuti te caktuara, jo per vota te hedhura gabimisht ne kuti te ndryshme, mendoj qe kjo eshte arsyeja pse KQZ po i numeron keto vota dhe po i fut ne rezultat ne kutite ku duheshin hedhur qe ne fillim, qe nje parti pastaj te kete mundesi ti ankimoje.

nuk e kuptoj gjithe kete drame, per mua Lulzim Basha me mire te terhiqet se dihet se Rames nuk i dhimbset njeri

 

 o plako meso shqip, nuk ka fjale 'ankimim' ne shqip, quhet ankese. se po qe ashtu do kishim fjale si dergimim, urdherimim, ftesimim.

 o plako ik meso KQZ, mediat e gjithe te tjeret perpara meje. Rendom nuk perdoret "bej ankese per rezultat te caktuar" por ankimoj rezultat te caktur

Berisha me 24 mije vota para Rama ne 2007, e vonoi rezultatin kater muaj. shiti diku tjeter keto. Ligji eshte i shkruar, s'e ben ristani apo ftyra jote.

jo po do ta beje ftyra jote jashte institucioneve duke djege goma

Ne c'ministri punon ti o lumemadh??? Mire kur je aty e njihesh me emer, po kur je anonim te pakten tregohu i vertete me veten

Ia ka rregjistruar sekretari i partise se zones emrin ne peshk. 

une punoj ne ministrine e punes sime ...ja, a ia vlen te lexojme se cfare shkruan ti dhe te vrasim mendjen se ku punon ti? hic fare

 

 Ehh, kane mbaruar Avni Rustemat sot...Nuk lindin me!

Shtet fashist-berishoid, termi i ri qe do te futet ne fjaloret e gjithe gjuheve..

vallahi, une mesa po shof keto dite, them se paska plot budallej qe hidhen ne gryke te topit per 10 votat e Kryetarit ! Bravo, se nuk e mendoja te kishte kaq trima Shqiperia, por problemi eshte se mos jane si shume trima ....

sa per "vjedhjen e votave", qe pretendojne disa ketu, doja t'i thosha se jo te gjithe lexojne ZP-ne mengjes per mengjes   smiley

Sa per "protestat" : keto ngjasojne me pritat qe bejnin bandat ne kohet e keqija te pas 1997 ... eshte e rrezishme t'i zesh tjetrit rrugen e ta detyrosh te kthehet, kur mund te kete ndonje sebep, ndonje hall apo ndonje pune urgjente :

jo per ndonje gje, po ata kaçaket e PS-se qe bllokojne ato rruge, mund te bien me ndonje hunde-lesh qe do t'ja leroje temen e semes ndonje katunari aty qe ben si k.derr.

Mire bejne t'i hapin sa me shpejt ato rruge, se veten e tyre do marrin me qafe

 

Un e di qe budallai luan me zjarrin. Por ti nuk mund ta masesh pulsin e situates qe nga Fronsa, aq me shume me militantizmin tend te semure, qe edhe sikur Berisha te te thoshte se Toka eshte e sheshte do ta besoje, se i atille brumi dukesh.

Ndoshta, nuk do ndodhi gje, ka bere vaki dhe me pare. Un uroj qe te ndodhi se i kemi te para keto ngjarje dhe i njohim te gjitha rrjedhojat e mondshme.

Vetem dua te te kujtoj, se Simpatizante dhe mbeshtetes te ps, nuk jane vetem ndertuesit. Ka dhe njerez qe nuk kane c'humbasin. Njerzve qe nuk kane cfare te humbasin nuk ka hunde-lesh Pd-je qe tu bej balle, per arsye se nuk kane c'humbasin. Jane pa pune, pa pasuri, pa te ardhme. Vec asaj duhet te dish dicka, hundeleshet e Pd, sot jane te gjithe te kollarisur neper institucione, dhe te gjithe te ndryshkur.

Edhe te ka thene mami, mos u merr me gjera per te rritur, se te bejne keq per zhvillimin trunor...

Na freskoi ai shiu i lehte. Duhej. Tani prape diell. Qetesi, rehat, relax... Njerez very fashion rrugeve... Ah moj vita sa dolce qe je!

smiley

E cuditshme, Tirana sot yll

shopping, kafe, diell, njerez qe vraponin ne pune te vet, dyqane plot, njerez te shkujdesur, gjelberim i hardallisur

 

Ruzhdije, hajde te te jap nje Paulaner ketu tek blloku. smiley Eh o jete, sa e mire qe paske qene!

hej se po nderhyj pa marre leje... pse nuk e pini tek COIN ???

me ate rast jeni edhe te mirepozicionuar nga stadiumi.

sot e merr SKENDERBEU kupen?

 ah cma ke bo zili tani smiley

Perkundrazi, mesa pashe une eshte hera e pare fare qe Rama ben nje deklarate te hapur e qarte pa artikulime te nenkuptueshme...ne kenveshtrimin institucional dhe mekanizmin ligjor xhaxhi Arvizu foli qarte...DUHET TE SHPALLEJ REZULTATI PARAPRAK NE FILLIM NGA KQZ...Devijimi nga praktika ligjore ne makinacione eshte pjese e DJALLZISE...qe mbajne shpirtrat albanistanez...qe te con vetem drejt instktit te mbijetes ne ligjin e xhungles....Spektakli vazhdon...

Na vuri shqelmin dhe Evropa. Me sa lexova tek "Shekulli" Barroso ka anulluar viziten ne Shqiperi, me sakte e ka "shtyre" (shprehja diplomatike per "anulluar). Me sa duket vendi yne po kercen nje tango makabre ne rrugen e zhvillimit e daljes nga tranzicioni i stergjatur e i pergjakshem. 1 hap para 10 hapa mbrapa smiley Tani ka ngelur qe te largohen diplomatet e huaj nga Tirana e atehere do te jemi zyrtarisht ne lufte civile smileysmileysmiley

Nashtaj, kur thu 'procesi mo anormal' mu ngrihen veshet perpjet. Jo per gjo, por po pergatitem me shkrujt nje test te standartizum, ene kur ta japin nji 'multipe choice question' ku nji nga zgjedhjet permban ate fjalen 'me' (anormal psh), na ka thon qe kurr te mos e zgjedhim ate si pergjigjen e duhur. It's a trap.

Desha me thone, qe ka pasur procese te tjera edhe me anormale. Rasti i sotem eshte rasti klasik i 'fijes te kashtes qe ia theu kerbishten gamiles'.

 

Mos beni gam-gam kot. Ketij muhabeti i vuri vulen Lubonja, tha se ky proces zgjedhor ka qene me i miri qe ka bere ndonjehere shqiperia. Me i mire edhe se ai i 2009, tha. Shtoi edhe se ne gjithe boten ndodhin manipulime, keshtu qe mos u merzisni. E teproi nje cike, per mendimin tim, kur i doli ne mbrojtje edhe Ferdinand Xhaferrit, por s`ka gje, ne vrull e siper ndodhin keto gjera. Mund ta lexoni kete analize te shkelqyer te tij, te Panorama.

Une per vete, kam vetem nje pyetje. Ky ka bere ndonje spiunllik kur ka qene ne burg dhe tani e mbajn lidh per koqesh si gjithe intelektualet e tjere, apo e mbeshtet saliun meqe ky po i realizon endrrat qe ka duke shitur e shkaterruar kete vend. Se vetem nese e urren kete popull mund ti dalesh ne krah atij qe shtin si kafshe mbi njerezit mu ne mes te bulevardit. Nuk di ta shpjegoj ndryshe.

Lubja e mbron Salen per arsye personale ne fakt. Deri para ca kohesh ishte armik i betuar i Doktor Bollekut, por tani i ka dale krah sepse ka aprovuar ligjin per te drejtat e homoseksualeve. Vetem ta degjoje Lubonjen ke Opinion kur tha "edhe vete papa i Romes eshte gay" do kishe vdek tu qesh, se e tha dhe seriozisht dreqi.

"We have two Putin here who want to control everything," says the intellectual Fatos Lubonja. But Rama was also a hostage of oligarchs, notably construction and media companies. The dispute between the two politicians he compares to gang warfare. "The do not know that there can be no absolute winner in a democracy," said Lubonja and expects this thinking of the communist period of Enver Hoxha.

e mbeshtet saliun meqe ky po i realizon endrrat qe ka duke shitur e shkaterruar kete vend.

sali berisha eshte zbatues i doktrinave antikombetare te lubos.habitem se si ka akoma njerez qe nuk vene dot re ngjashmerine politiko-ideologjike(?) midis ketyre dy antishqiptareve.kot nuk e ka lene sala te derdellite  te stacioni i partise(klan)

Kur zjari te perfshij tere Shqiperine, politikanet dhe JU popull i PPUse do te rini te ngroheni  e piqni geshtenja prane ketij zjari qe krijuat vete dhe filloni te debatoni se kush e ka fajin.

E ka faji Berisha,

Jo jo E ka Rama,

e ka kanali i topit

joo e ka 55,

e ka Polici  jo jo e ka Gene ,

e kane amdinet e PPUse

jo jo e ka Hunter

Ndersa flaka do te kete mare catine

A JU VRET PAK NDERGJEGJA PER KETE QE PO BENI?
 

Sinqerisht pyes ketu ata qe nuk kane asnje lidhje personale apo interes te ngushte allsishverishi me keto zgjedhje .

A keni ndergjegje?

eshte fakt qe rreth 7% e popullates gjenerale (pra e shoqerise ne pergjithesi) nuk ka ndergjegje. nuk j'u ekziston. eshte bere nje studim psikiatrik per kete gje.

Une shpresoj vetem nje gje. Qe pasi KQZ te numeroje (me te drejte) votat qe jane hedhur ne kuti te gabuara, Lulzim Basha te shpallet fitues. Pastaj Lulzim Basha te dali e te thoje, -

Mgjs me pak vota une jam teknikisht fitues, por + - 10 nuk ka fitues, prandaj gjeja e pare si kryetar bashkie, do te jete doreheqja dhe kerkesa per zgjedhje te reja.

o hunter ti si kopetent qe je (te pakten ketu tek PPU-ja), pse gangsteri i kqz ka vendosur te hape vetem 62 apo 63 kuti per te verifikuar vota te hedhura gabimisht dhe jo te gjitha kutite per qytetin e tiranes? Ka frike se mos i del edhe keshtu rama ciper?

Ca thu o Sheme, ato vota qe po numerohen aty jane fut 2 dite para. Pa u hap kutite aty gjoja 'live' e dinim edhe ne te peshkut qe u gjenden 100 vota per Bashen! E kishte kryetitull edhe RD.

 Se po fus hunet ketu:

Nje mendje me thote, qe keto te PD-se e kane bere me qellim hapjen e vetem disa kutive, qe pastaj PS-ja te thote t'i hapim te gjitha. 

Sigurisht, Ristua do thote jo, por Saliu do dale pastaj dhe do thote qe "ja, PS-ja, duke kerkuar te hapen te gjitha kutite, e pranon "impliedly" qe hapja e kutive ishte legale"

Sepse vetem kur pane qe diferenca ishte +10 vota, atehere ato te PD e pane te leverdishme ti quanin vota te kontestuara, jo vota te pavlefshme, sic kishte ndodhur deri ne ate moment. Sidoqofte per mua le ti kontrollojne te gjitha ato qe jane te pavlefshme, te dali kushdo, vota eshte e plotesisht e vlefshme paveresisht ne cilen kuti ndodhet.

o pipth, mos fol budalleqe, kutite jane hapur para komisionereve dhe numeruesve socialist, votat e kontestuara apo te pavlefshme jane numeruar dhe regjistruar ne procesverbal.

P.S. Pare dha lajme Klan, presidentin Bamir Topi qe e kishin filmuar gjate votimit, duke hedhur fleten per kandidat bashkie ne kutine per kryetar minibashkie. Kjo ishte e forte. smiley

P.P.S. Ketu jeta vazhdon noooormal. As e can kush per Edin apo Lulin. Sa per info.

Sepse vetem kur pane qe diferenca ishte +10 vota, atehere ato te PD e pane te leverdishme ti quanin vota te kontestuara, jo vota te pavlefshme, sic kishte ndodhur deri ne ate moment.

Dhe ti je OK me kete?????????

Vazhdoje me fjaline tjeter pas kesaj. Pse po ndalesh aty?

Sidoqofte per mua le ti kontrollojne te gjitha ato qe jane te pavlefshme, te dali kushdo, vota eshte e plotesisht e vlefshme paveresisht ne cilen kuti ndodhet.

Tjeter gje c'mendon ti.

Pyetja ishte a te duket normal fakti qe "...vetem kur pane qe diferenca ishte +10 vota, atehere ato te PD e pane te leverdishme ti quanin vota te kontestuara, jo vota te pavlefshme, sic kishte ndodhur deri ne ate moment."

Pra a te duket normal veprimi i PD-se?Te duket normal ndryshimi i rregullit qe ishte zbatuar deri ne ate moment?

Jo normal, po i natyrshem. Pse car pret ti, me vetem +10 vota, te mos luftojne per cdo vote? Perpara mbyllnin nje sy, se kursenin kohe e nerva, por me vetem +10 eshte normal nje reagim i tille.

Kshu e te lutem mi kurse moralizmat, se ti me ate qe "Sali Berisha te ka shkaterruar, femijerine, adoleshencen, te 30-at", ke kapur majat e patetizmit.

Majat e patetizmit??? Osht e vertete mer. 91, 92, 96, 97, 98... boji pak hesapet. Jena rrit me muhabete te fortish e vrasjesh.

Anyway, s'e kishim aty. Po fakti qe nuk merr as mundimin per sy e faqe te beje sikur po ben rivleresim te te gjitha votave, po vetem te ketyre te pas dates 15 s'te duket fishy ty? Pse nuk e ben te te gjithave?

E pra, "Fajin e ka Saliu", ky eshte sllogani i PS.

Sidoqofte, per ate qe shkruan me poshte, te drejte reagimi ka edhe pala tjeter. Ceshtja eshte a eshte e drejte apo jo te numerohen votat e hedhura ne kuti te gabuar.

Eshte si puna e nje skuadre futbolli, qe gjendet ne avantazh me 1 gol ne 2 minutat e fundit. Edhe fillon e vonon lojen. Ketu futet ne loje arbitri, qe i jep karton te verdhe portierit, sepse nuk shkelmon topin dhe vendos ta shtyje lojen me 30 sekonda per cdo vonese te pajustifikuar.

E simas teje pse e thoka PS, nuk u dashka ta them une se duhet te druhem se me etiketon ti?  Jo mer plak.

 

Sa per analogjine, nuk eshte fare e goditur. Puna eshte si ne nje ndeshje futbolli kur luhet ndeshja e kthimit. Dihej qe do shkohej ne shtesa (do kishte kontestime se helbete vetem + 10 vota). I fut arbitri (Ristani) i penallti pa qene, vetem qe te mos behet shtesa. Kjo eshte analogji.

Ato flete te numeroheshin TE GJITHA pasi te shpallej rezultati. Dhe hallall ta kishte Lul Basha. Po keshtu nuk ben. Dhe mos iu gezoni hileve dy lekshe kur jane ne favorin tuaj, se bota eshte e rrumullaket, neser do i mbani dhe ju ne kurriz  smiley  

Cil gezim o tironso? Pse ne ndonje moment te kam dhene pershtypjen, se per mua Lul Basha ka fituar? Jo, or jo, s'ka fituar. As Luli, as Edi, po une te pakten jam aq i kthjellet ta pranoj, kurse juve ju a ka verbuar syte anti-salizmi (tek i cili futet edhe ajo "Saliu me shkaterroi femijerine, adoleshencen, te 30-at) e genjeni veten qe fitorja eshte e Edit.

Dhe dicka, kur te duket i netyrshem reagimi i atij qe shkel nje rregull per te permbysur disavantazhin prej 10 votash, pse nuk t'u dukerka i natyrshem reagimi i atij qe kerkon qe ky rregull te mos shkelet per ta rujt ate disavantazh.

Apo ai qe fito me +10 vota eshte me pak fitues se humbesi me -10?

 Po si ka mundesi qe vijne kuti me kodet te ndryshuara? Si ka mundesi qe nje flete votimi me vulat e nje njesie votimi, gjendet ne kutine e nje tjeter njesie? Si ka mundesi qe te gjitha keto te gabuarat jane per Bashen? Si ka mundesi asnje vote e gabuar per Milloshin? Si ka mundesi qe nuk doli rezultati paraprak? S'po te pyes me se do lodhesh nga heshtja...

Eshte çnjerezore dhe antikombetare te mbeshtesesh apo thjesht te tentosh te justifikosh kete perdhunim qe po i behet lirise se votes, kodit zgjedhor dhe ligjeve ne fuqi, drejtpersedrejti ne televizione per me teper...

Ka per Bashen e me pak per Ramen, sepse votuesit e Rames (komunista apo bij komunistash) kane disipline ushtarake sic i ka mesuar Partia.

Cnjerezore e antikombetare eshte sjellja e socialisteve qe bllokojne rruget.

Dmth per Bashen paskan votuar katundaret analfabete?

 normal pse tani e more vesh ti, lagjet me vk, alidemi, romet, bregu lumit, katunaret e tirones, shkolla kuqe, lapraka edhe kshu.

Ca thu mer para vezhgueseve. Te kutite e kryetareve dhe nga fundi te 5a kishte nga 7 vete qe vezhgonin cdo numerues, me vezhgues te vezhguesve dhe me 100 vete te tjere neper shkalle qe i kane ruajtur. Edhe me zor i mbajten.

Jo po i ruajn tani te kolibja e Ristanit.

 

hunter.

Fletet jane te vlefshme, por numeruesve nuk ja spieguar asnjeri se si veprohet, plus qe Ristani ka shkel kodin, duke bere ndarjen e numerimit, nje kohe qe kodi zgjedhor e thote qarte qe numerohen nje kohe.

Me urdher te Ristanit u fillua numerimi per kryetar, pasi te mbaronte ky numerim, do fillonte ajo e keshillit.

Rama godet para rezultatit, se nuk deshiron te degjoje populli se eshte humbesi, mbase e ka kuptuar se Basha do terhiqet, dhe na mbetet nje kryebashkiak humbes, gjera qe ndodhin vetem ne fshtra te Zimbaves.

lumidrin,

po pate mundesi shife Bamir Topin (te Klan) duke ngaterruar kutine e votimit (fleta votimi kryetar bashkie te kutia per kryetar minibashkie). E forte ta hapin ate kutine e minibashkise dhe te dale nje flete votimi per kryetar per Edi Ramen ose larg qofte Hysni MIlloshin. :-D

ja edhe nje aresye me shume krahas qindrave te tjera se pse gangsteri po vepron si gango. Vota eshte e fshehte dhe nese vertetohet hamendesia juaj, kjo vote nuk eshte me e fshehte por i dihet emri dhe identiteti i votuesit, Bom Farakungulli.

mesa te kuptova, ti thua qe po hapen vetem ato kuti ku sipas pasqyrave permbledhese, brenda tyra ka nje zarf ku shkruhet "vota te kontestuara"?

Kam pershtypjen se vota te hedhura gabim duhet te kete edhe ne zarfet me "vota te pvlefshme", pasi keshtu jane konsideruar nga shumice komisioneve zonale te pakten deri diten kur u shpall fitoria e rames direkt live. Nese eshte sic them une, atehere gangsteri nuk paska per qellim te mbroje/numuroje/respektoje voten e hedhur te cdo qytetari, sespe perndryshe duhet te hape te gjitha kutite (485 njesi zgjedhore x 4 kuti/njesi), pasi ne te gjitha kutite ka vota te pavlefshme. Selektiviteti i tij eshte si puna e kurves qe ja jep vetem pronarit.  

 

Nuk e di cilat kuti po hapen, po me aq sa pashe, hapen bustat me flet te pavlefshme e ato pa emer, as te pavlefshme as te kundershtuara.

Pak rendesi ka kjo, Ristani eshte i detyruar te pranoje gabimin, e Rama te prese i qete se nuk e largon askush nga bashkia, po Edi nuk rrin i qete, sepse pergenjeshtrohet ajo qe trumbetoi me te madhe si fitore e padiskutueshme.

Rama kete kerkon te bej, presion per nderprerjen e numerimit, ne kete menyre rezultati mbetet i X.

o Lumo, qe te vertetohet katerciperisht pretendimi per respektimin e votes se qytetarit duhet te hapen te 1940 kutite per tiranen dhe te rishikohen te gjitha vletet e pavlefshme apo te kontestuara apo ku di une. Por jo vetem 62 apo 63 kuti. Dhe nese pranohet llogjika ime, dhe sipas shpejtesise se deritanishme, do te duhet minimumi 20 dite. Po nuk besoj qe gango te kene menjen time. jo per gjo por une nuk jam gangster, prandaj. 

sheme.

Nuk kam asgje ne dore, vetem deshiren qe ai vend te gjeje qetesin e te eci para.

Nuk besoj se numerojne vetem ato te njesis 5, besoj se numerojne te gjitha ato qendra votimi ku ka te dhena se gjinden flet te kundershtuara.

Me sa shikon edhe ti, nuk merren me flet votimet e pavlefshme,por  vetem ato qe jane te vlefshme  te gjendura ne kuti tjera.

Jua ka pas me t'futme Bom-ja or gjuetar smiley

Po pra, kur ta fut i yti, atehere te djeg me shume. smiley

Prandaj socialistat e kane aq inat Salen, se ishte i tyre dhe me pas i luajti gishtin.

Po cfare te bejme sipas teje? Te mos ushtrojme te drejten e fjales se lire? Me sa kam lexuar asnje ketu s'ka thene "oburra kallashet se na erdhi dita". Populli thjesht eshte i shqetesuar per heqjen e brekeve ne mes te dites qe po i behet procesit te (c)numerimit te votave.

kjo eshte se c'eshte. ne 250,000 vota, diferenca midis kandidateve ishte vetem 10. ndersa tani vetem ne 60 fletevotimi te hapura, diferenca na dalka 46. statistikisht null. e pamundur.

mire qe mashtrojne e su behet syri terr, por e bejne mire e bute duke e transmetuar live mashtrimin, drejtpersedrejti ne shtepite tuaja midis tv.

ndoshta per kete e kishte fjalen sala kur ulerinte "standarde europiane, standarde europiane!" nen-konteksti ishte "standarde europiane...per t'ju ulur pantallonat juve o popull me stil te ri live."

 

 

 

Eh mer lal, ti kerkon ti japesh kuptim nje situate qe e ka qit llogjiken jasht per zhelesh...

eiden

Statistikisht ishte gjithashtu e pamundur qe Edi Rama te mos fitonte me te pakten 1200 vota +. Se si na del qe te kete nje mesatare rreth 80 vota + per kuti ne 46 kutite e para dhe nje mesatare rreth 10-15 vota plus pastaj ne 20 kutite e fundit eshte jashte cdo llogjike matematike.

KQZ vijon procesin zgjedhor më anormal në historinë e Shqipërisë: "Kush do ta lepije qypin me mjalte, Rama apo Basha?"

 

ca ka anormale ketu ? Mjalti eshte mmmmmm! Eshte ilac!

jane aq te ftillum ata, qe te dy, dhe nuk e hane sapunin per djath. Eshte tjeter qyp ai qe dun me lepi ata.

KQZ keto dite me kujton nje skene nga "Lumi i Vdekur" te Jakov Xoxes.  Nje personazhi femer nuk i dilnin tamam muajt e shtatzanise qysh se i kish ikur burri dhe prandaj i erdhi ne ndihme nje gaztore e fshatit. Ja dhe numurimi:

- Marsi, shilarsi, ai qe e mbarsi- a nuk bejne 3?

-  prilli, bandilli, ai qe e mbilli a nuk bejne dhe 3 te tjera

-  maj, marshallaj, ai qe mbaj, a nuk bejne 9 te gjitha?

Keshtu dhe votat e Bashes smiley

Te hapen kutite, lufte.....4 te vrare, mos te hapen kutite, lufte......kush e di se cdo te ndodhe. Keto ndodhin nga ato ligjet shkel e shko qe te lene shteg per te abuzuar. Ka ligje por ka dhe shtigje.

mua me duket qe Tirana do ngelet pa Krietar deri ne 21 Dhjetor 2012 kur Majat kane thene DO VIJE AI dhe do i japi dum gjithe kesaj gjullurdie. Mbas 2012 do filloje zgjedhja e krietarve me baze moshe. Me i vjetri i lagjes behet krietar. PIKE.

A duhet numëruar edhe vota e Presidentit Topi?!   Mes zgjedhësve të kryeqytetit që votuan në mënyrë të rregullt në fletën e votimit të miratuar, nga KQZ, por e hedhur aksidentalisht në kuti tjetër, është edhe ajo e presidentit të Republikës, Bamir Topi, për kryetar bashkie.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve prej dy ditësh po numëron të gjitha ato fletë të rregullta votimi, të kontestuara për shkak të gjetjes së tyre jo në kutinë e caktuar.

Mes këtyre qytetarëve, vota e të cilëve rrezikonte të mos numërohej për një gabim aksidental e që në disa raste nuk përjashtohet të ketë qenë dhe i orientuar është si i barabarte mes të barabartëve dhe presidenti i Republikës, Bamri Topi.

Kreu i shtetit, kësaj here edhe i paorientuar nga personi i caktuar pranë katër kutive të votimit për të ndihmuar zgjedhësit, ka hedhur votën e tij me shirit të verdhë për kryetar të bashkisë së Tiranës, në kutinë për kreun e njësisë bashkiake, lehtësisht e verifikueshme kjo nga pamjet e transmetuara live ditën e zgjedhjeve nga qendra e votimit në shkollën 9-vjeçare “Servet Maçi” në njësinë bashkiake nr. 9.

A do të ndihej keq numri 1 i shtetit nëse vota e tij nuk do të numërohej, sepse aksidentalisht e hodhi në një kuti tjetër?

Nëse, siç forca kryesore në opozitë ka kërkuar me insistim mosnumërimin e këtyre votave, për shkak se nuk donin të rrezikonin avantazhin minimal prej 10 votash të kryebashkiakut aktual Edi Rama, fatin e votës së shumë zgjedhësve shqiptar do ta kishte dhe ajo e zotit Topi.

Akti normativ, i refuzuar nga opozita po i miratuar nga mazhoranca në linjën e saj ë theksuar që nga dita e zgjedhjeve se çdo votë e hedhur duhet të numërohet, i ka hapur dritën jeshile numërimit të votave të rregullta të kontestuara vetëm se gjatë numërimit nuk gjenden në kutinë e duhur, dhe kur gabon presidenti i Republikës, kush përjashton mundësinë e përsëritjes së këtyre gabimeve njerëzore edhe nga zgjedhës të tjerë që kanë ushtruar të drejten e tyre kushtetuese të votës, në një gare që në memorien e qytetarëve të Tiranës do të mbetet historike, e pashlyeshme.

Përfundimisht, këto fletë të izoluara në zarfe të mbyllura, tashme po numërohen, ndër të cilat edhe vota e presidentit Topi, hedhur në njësinë bashkiake nr. 9 për të mbetur dhe ky një numërim historik i çdo vote të rregullt të qytetarëve të Tiranës.

kjo qe thua ti o lefterijeeeeeeeeee eshte nje aresy me shume pse keto vota nuk duhen hapur dhe numuruar. Sikur ne kutine per kandidate te njesise bashjake me numur xxxx te jete vetem nje vfletevotimi e hedhur gabim, ose dhe me shume por qe kane zgjedhur te njejtin kadidate per kryetar bashkije, atehere vota e Bomit nuk eshte me e fshehte!!!!! Ja ku u shkel edhe nje nga parimet kryesore te se drejtes per te votuar, kuptohet ne nje shtet demokratik.

Left me ....YYYYYY nga te gjitha anet !

Me mire ngri nje komision mediko -ligjor per te kontrolluar sistemin mendor te Topit tendin dhe te Bishes ...ose ose eshte e QARTE si drita e diellit qe ne se pas kontrollit mjeksor Topi del i rregullt ,( per ty edhe per Bishen nuk ka asnje diskutim diagnoza ...diarre mendore )  Ai , pra TOPI , tregon se ka nje perbuzje deri ne neveri per intelektin dhe nivelin e drejtimit tuaj ! Kete tregon ky shembull !

ne 485 kuti rezultati ishte +10 per ramen. ne keto kutite qe po hapen si per cudi votat qenkan per lulezimin ne masen 70%. si ka mundesi? pse nuk pasqyrojne edhe keto kuti te njejten prirje statistikore qe reflektuan 485 kutite?

dy dure per nje koke jane

ene populli e thote mire qe derri po plumb. kaq. cdo fjale tjeter do me thene me rrahur uje ne havan.

Nuk ta mohoj qe je Romak, kuptohesh nga llogjika smiley

+10 eshte rezultati perfundimtar por po te shikosh rezultatet per cdo kuti apo zone do te shikosh se diferenca aty ishte po ne te njejten shkalle se edhe diferenca tek votat e hedhura gabimisht ne kutite e tjera. Shuma e pergjithshme e zonave jep diferencen +10. Mjafton te shohesh KZAZ 5 qe atje kishim nje diference prej gati 5000 votash midis. Kapish apo e do edhe nje heil cezar nga prapa?

P.S   E kuptoj shume mire perse ka kaq shume militante te PS-se, e kam nje pergjigje te duhur...

Me gjej nje zone zgjedhore qe ka dale raporti 5 me 1 sic po rezulton ne keto vota te "degdisura", qe po numerohen tani. Pastaj beji nje apel gjeneral llogjikes tate...

Nuk ka teori statistikore qe qendron me kembe, por megjithate asgje nuk e justifikon pacavuren qe po i bejne keta procesit. Vota e paflefshme, eshte e pavlefshme dhe pike. Ka shume vota te tjera te pavlefshme qe jane djegur me dashje apo pa dashje, qe mund te perbenin vullnet, por procesi per hir te pacenueshmerise nuk duhej perdhunuar ne kete fare feje sic po procedohet live..

 

 

Sa shume e ditke historine, o profesor i Doktorrit.

1) Romaket e lashte jane shquar per logjiken e tyre, ndryshe nga shpellaret moderne

2) Thuhet "Ave Cesare" ne latinisht, jo Heil Cezar (me sa duket e ngaterron me shprehjen e pede-se "Heil Berisha&quotsmiley

3) Kur tjetri ben nje gabim shpejtesie, nuk eshte e sjellshme tja vesh ne dukje ne menyre druvare. Te pakten qytetaret nuk e bejne kete gje

4) Kapish?

5) Te ishte koha e Enverit do te te kishin futur ne shkolle nate por meqe eshte koha e Salinit ke ngelur pa arsim

 "Gabimi Njerzor" i Topit tregon se ngatrimi i vendit për  shumë  prej ktyre fletëve është bërë qëllimisht për ti bërë të pavleshme për arsye që janë vendim personal sigurisht si dhe ata që kanë vënë 2 kryqe apo hiç kryq .Sa njerzorë qenkan në gabime kto votuesit e bashës.

Eshte e qarte qe rregjimi i ka dhene disa qindra larove besnike te rregjimit nga dy vota sejcilit, nje te futur ne kutine e duhur dhe nje ne kutine e gabuar. Ata e dine shume mire ku jan futur keto flete, prandaj edhe hapin ato kuti te caktuara ne menyre arbritare. BOCJA E MISRITTTTT........

kush e paska dit qe u dashka diplome ne shkencat berthamore per me hudh i cop leter mrenda i kutie plastike.

only in Hajvania...where 'human error' really means government corruption.

 A duhen numeruar votat e hedhura ne kutite e gabuara?

Me teknike se kaq ska si te ishte ceshtja, por edhe kjo doli politike, ktu tek ne ska asgje qe skthehet ne politike, ky eshte problemi.

nje sondazh sdo ishte keq, meqe sdel njeri ta vleresoje ligjerisht, ta mbyllim me nje sondazh ket muhabet, te pakten ne peshk, para gjithe atyre fjaleve te frikshme qe po hasen neper komente

 o xhaxhi ka LIGJ per kete !

nqs ke lexuar peshkun keto dite eshte perseritur 100ra here:  KQZ duhet te shpallte fituesin ne baze te rezultatetve te KZAZve !!!! Nqz PD kishte verejtje duhet ti drejtohej gjykates.

Duhet me qene o budall o shejtan budall per te mos ta kuptuar kete...  

 Kodi zgjedhor e përcakton qartë se quhet e pavleshme .Praktika e numurimit të kutive për kryetar dhe këshillin bashkjak po ashtu i ka quajtur kto fletë të hudhura gabimisht të pavleshme .Specialistët e vjedhjeve nxorrën nocionin gabim njerzor për të numuruar  votën që ligji e quan të pavleshme dhe pasi kishin manipuluar më parë kutitë siç tregon dhe procesi i hapjes së këtyre kutive nga KQZ kto 2 ditë në emër të vlersimit të vullnetit të qytetarit dhe as kishin menduar më parë për kte .Ligjvënsi e ka bërë qëllimisht kte përcaktim që askush mos ket mundësi të hedhi më shumë se 1 votë për Kandidatinpër kryetar bashkie .Kqz pikërisht kte masë sigurie do të prishë pasi e di që janë hedhur nga 2-3 vota nga 1 votues.Në të kundërt nuk janë votuesit e Bashës më budallenj se ato të Ramës . 

Pra sondazhi nuk vlen për një gjë që është përcaktuar me ligj .Por mund të bëhet për ligjin a është i drejtë apo i padrejtë për zgjedhjet e tjera ; duke votuar me një fletë psh mqns paskem kaq shumë të paaftë. Mgjths në 250 000 votues 6000- 7000 vetë s'janë problem

 

Rasti i fletes te votimit nuk perfshihet ne asnje nga pikat te Kodit Zgjedhor, qe shpallen te pavlefshme fleten e votimit. Po e gjete, bujrum, sille.

Një pyetje : gabimet e tjera që shkelin ligjin (çdo lloj ligji ) janë gabime njerzore apo teknike.

Shkeljet e ligjit janë gjithmonë njerzore përderisa bëhen nga njerzit .

Hedhja e votës jo në vendin e caktuar është gabim njerzor që dënohet nga ligji  (votë e pavleshme ) 

Te kam lexuar disa here dhe asnjehere nuk ma ke mbushur mendjen se ke llogjike te hajrit...

Vota eshte privileg i popullit qe duhet adimnistruar sa me mire. Politikanet duhet ta kene per faleminderit duke ju detyruar sepse ne ate dite zgjedhjesh, popullieshte mbret dhe i gjithpushtetshem!!! Mbreti nuk ndeshkohet sepse Partite nuk dine te menaxhojne, Populli i paguan dhe i detyron qe te mos besh faj popullin ne fund por te respektosh dhe ti falenderohesh deri ne perulje! Vota nuk eshte pasuri e ligjit dhe as e Partive por eshte thesari dhe e drejta e popullit, fale principeve me te larta ne demokraci. Vota lexohet dhe respektohet pa ju vene pengesa te panevojshme (4 kuti) popullit, ajo eshte e vlefshme per sa kohe duket qarte vullneti i votuesist, pavarsisht ngjyres se kutive. Kutia e gabuar nuk mund te jete argument sepse ne ate dite te gjithe e kane ditur se votohet edhe per X apo Y.

Partite politike kane per ligj te numerojne dhe respektojne votene popullit pavarsisht se individe bejne gabime qesharake me nderrim kutijash...!

 

 

 Unë nuk shkruaj ti mbush mendjen njeriut por nqs se ti dëshiron duhet të studiosh më shumë mbi të drejtën dhe ligjin .Gabimi qesharak apo jo qesharak është gabim kur përcaktohet me ligj dhe ka institucione për ligjbërjen dhe zbatimin e tyre .Kto nuk bëhen me voluntarizëm dhe parrulla masovikësh . Dhe njëherë për ty ; ligjvënsi e ka përcaktuar kështu (hidh votën në vendin e caktuar )pikërisht për të shmangur vjedhjen dhe deformimin e votës duke hequr mundêsinë qê një votues të mos  hedhi më shumë se 1 votë . Kështu shmanget pasaktsia sikur votat të hidheshin në  një kuti nqs do dilnin vota më shumë për kandidatët se votues  votat e kujt do të hiqeshin .Faktikisht KQZ deri tani po nxjerr vota për kandidatët më shumë se votues pasi ajo s'mund ti hapi fletët epavleshme që s'kanë konstestim .Zgjidhe ti ekuacionin.

Ps: harrova si shëmbull dy kutive që do hapeshin i ishte ndryshuar kodi ; në disa kuti u gjendën procesverbale të gabuara në formë dhe përmbajtje që s'duhet të ishte mbyllur në kuti .Në 1 kuti u gjen një fletë votimi për bashën që vinte nga një qendër tjetër votimi .Prandaj është bërë ligji se dihet që votat vidhen por është detyrë e ligjvënsit që ti shmangë mundësitë për manipulim

NQS  s'të mbushet mendja s'është faji im . 

Shiko,

Nuk vendos ligjvenesi se sa kutia perdoren, ate e vendos KQZ-ja dhe ja qe nuk paska qene ideja me e mire. Tani ka ndodhur kjo mesele, si tia bejme? sepse vota eshte e shenjte dhe nuk ka ligj qe ti nxjerre ato te pavlefshme kur ato jane hedhur (ne bindjen me te mire) nga votuesi brenda te gjithe shenjave te rregullta. Te zhvlehtesojme voten perpara nje gabimi materialor tani? Gabimi ndreqet me pak marifet llogjike kurse vota hidhet nje here ne kater vjet dhe nuk mund te mos vleresohet sepse i a thote kaptina Rames nje here hap dhe nje here mbyll?!

Kurse per ate, se ka me pak votues nga sa ka vota e ke gabim: Jane numeruar vetem votuesit e kutive te kryetarit me votat nga kutia e kryetarit, kurse keto votat e tjera nuk jane llogaritur sepse pretendoheshe se ishin ne kutine e gabuar, pra te keshillave -kjo sjell edhe mungesen numeratore te votuesit ne listen e votuesve.

Per ato parregullsi ne dokumentacion, mund te them se kjo tregon se ne KZAZ-te kane punuar shume injorante dhe kjo te shpie akoma me teper ne bindjen e nje rivleresimi sic po ben Ristani eshte e domosdoshme!

P.S. Kur te shohesh ne televizor KQZ-ne ngrije me teper zerin qe te kuptosh me drejte ok?

 O Kevin  Unë të këshillova të lexosh jo të ngjosh TV dhe aq më keq tja futësh kot , mëso të diskutosh 

 

PROCEDURAT GJATË VOTIMIT Neni 104 Numri i kutive të votimit1.  Në zgjedhjet për Kuvendin, në qendrën e votimit vendoset vetëm një kuti votimi.  2. Në zgjedhjet për organet e qeverisjes vendore në qendrën e votimit vendosen dy kuti votimi, një për kryetarin e njësisë së qeverisjes vendore dhe një për këshillin e bashkisë apo të komunës.3. Për zgjedhjet vendore në Bashkinë e Tiranës në qendrën e votimit vendosen katër kuti votimi, një për kryetarin e Bashkisë së Tiranës, një për Këshillin e Bashkisë së Tiranës, një për kryetarin e njësisë bashkiake dhe një për këshillin e njësisë bashkiake.   Në një nga procesvarbalet e një kutie numuruesi kishte shënuar se është e pavleshme në bazë të nenit 117  pika, 3a .Kjo tregon se ai ka qenë i mësuar  nga KQZ dhe aspak injorant3.  Vota të pavlefshme janë fletët e votimit kur:60a) fleta e votimit nuk ka të njëjtën madhësi, ngjyrë ose formë me fletën e votimit të miratuar nga KQZ-ja;

 

Per te gjithe ata qe ndodhen jashte Shqiperise dua tju percjell mesazhin e nje mikut tim nga Tirana:

Normal
0
unctuationKerning/>

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false

napToGridInCell/>

ontGrowAutofit/>

MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin:0in;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Keshtu si po shkon puna, une shpresoj te kete "lufte" Minimumi, te majtet duhet te ngrihen me soj e sorrollop e te bllokojne rruget e tiranes nga stacioni i trenit a deri sheshi Nene Tereza, e nga Zogu i Zi e deri te Brryli. Te ngulen aty qe te mos leviz as kuci as maci. Gramoz Ruci e tha mire: Ka ardh koha, ose te ulim koken, ose te ngrihemi ne kembe! Sali Kafsha duhet zhdukur nga faqja e dheut. Ne te kundert, nese rezultati i permbysur ne tavoline nuk kundershtohet, atehere kete vend do e marre lumi. Gjeja e pare qe do te ndodhe do te jete finalizimi i marreveshjes detare me Greqine, mbaje vath ne vesh!!! Pastaj, normalisht, opozita do te zhduket, ose me sakte do te ekzistoje sa per forme nen kryesine e Ilir Metes. 

Eshte per te ardhur keq me gjithe mend per faktin e thjeshte qe ky popull dha pergjegjigjen me te civilizuar ndonjehere, me menyren sesi votoi (jo se kujt ja dha voten, por thjesht sesi votoi) dhe me pjesemarrjen ne mase. Nderkohe klasa politike, dhe sidomos mazhoranca e leshit, po tallen hapur. Edhe njehere, nese gota nuk derdhet sot, atehere ti themi lamtumire ketij vendi.

 quote 100%

per petlla ne uje qe thote qe rama ta rrezoje saliun me ane te votave te pergjithshme.

Ti Per petulla do te jesh i mire po per gje tjeter nuk qenke.

del per ti shitur ne treg petullat apo nuk ti ble kush?

 Ne kod eshte e shkruar e zeza mbi te bardhe, se kur zgjedhesi e hedh gabimisht fleten ne kutine e gabuar, atehere komisioni i jep nje flete tjeter, dhe per kete mbahet nje procesverbal.... Pra edhe kete e ka zgjidhur kodi.....Prandaj mos ja fusni kot......

Keto vota, qe thone ato larot e Saliut, nuk jane vota te hedhura gabimisht, po vota te hedhura qelllimisht, dhe pas perfundimit te numerimit, dje kur Salistani e pa qe po humbiste Tiranen. Ne fillim ai tha se kam te dhena te plota, se procesverbalet nuk jane numeruar mire, po gabim. Kur pa se edhe ketu deshtoi, atahere solli ne skene, kete bidat te ri, dhe vetem kur kish mbaruar numerimi, pasi u sigurua se besniket e tij, ja kishin bere gati kulaçin, dhe te tjeret nuk e kishin mendjen tek keto kuti, po e kishin mendjen tek kryetari i madh. 

Keto prroçka me flete te hedhura gabimisht, pse dolen dy dite me pas, dhe jo qe nga fillimi i hapjes se ketyre kutive?????

 E tha ajo peshkja me nickun "princesha" ne mengjes, po ja fshin adminet; Vetem nje Avni Rustem i ben derman kesaj maskarade dhe cliron mendjet e shqiptareve.

Do provojne rruget ligjore, por e kane te kote. Me hir apo me pahir Bashen do ta shpallin primo cittadino! Procesit te rregullt ligjor keta i kane thene ik pirdhu dhe e perdorin Ligjin si shkopin e Maliqit, keshtu qe eshte absurde te luftosh ne planin juridik.

albano, ket here eshte ne dore te Rames ose te ktheje rroten e historise ose te pirdhet nga skena politike. Politika do bythe dhe ne rastin e Shqiperise do bythe per lufte. Vetem violenca e zgjidh situaten. Nese Rama mban pozicionin qe tregoi sot ne TV dhe nuk leshon asnje mm fije peri atehere Berisha do terhiqet. Nuk eshte aq trim maloku jo, po i tregove dhembet te lepin k.... E ka treguar eksperienca. Duhet dhune dhe e forte bile.

Sidoqofte nuk kuptoj bllokimin e rrugeve nacionale, cfare kuptimi ka? Apo djegia e gomave apo protestat ne distance nga qytetet e tjera! Sala eshte kail dhe bile lutet qe PS-ja te bllokoje rruget sepse nuk i plas hic, ai vete eshte ne TR.

 po i tregove dhembet te lepin k....

Damn, that is a disturbing image! smiley

 

P.S.

Po folsha me nje shok kosovar dje. Me tha qe ne Kosove, eshte "common knowledge" qe robt kane shku me votu ne Tirone/Shqipni.

Jam kurioz, a do vijne t'a mbrojne kete "nipin e Kosoves" edhe kur t'i vene derrmen? 

"Jam kurioz, a do vijne t'a mbrojne kete "nipin e Kosoves" edhe kur t'i vene derrmen? "

Kam frike se derrma ketij kerrmes i vjen vetem nga nderkombetaret.

Dhe JES, po qe nevoja ata do vijne ta mbrojne sic bene edhe ne 97 ca prej tyre.

Mos u fusni ne kshu gjonash lal. Sic ka prej Kosove qe dun Salen ka dhe qe dun Ramen apo s'dun asnjonin. Sa me shume e sa me pak nuk di me ju thon, po edhe sikur shumica te dun Sulen, nuk dmth qe jane te gjithe me Sulen. Keshtu qe nuk eshte e drejte me fol kshu e me pergjithesu. Per me teper qe ata nuk e vujn kete kalliren se nuk e kane mbi koke.

 Me bllokimet e akseve nacionale po bejne presion psikologjik, me reminishenca nga e kaluara e 97-es, por historia ka treguar se Berisha nuk i ha ato presione.

Nuk kam ndonje besim te Ps. Praktikisht procesin Rama e ka te humbur ne kete lem. Njerzit do ta tregojne se sa jane ne gjendje te durojne...

Ne fakt kavajsit, lezhjanit, korcarit i plasi trapi shume se kush zgjidhet ne Tirane.

Nese Rama refuzon te numuroje voten tuaj vetem se eshte kunder tij,neser nuk do tju lejoje te votoni fare.

 

execuse me while I take a stupid pill to read you again

 Lul Basha e kaloi edhe nje sprove drejt kryetarllekut te PD-se, sproves "a ja qee robt ligjit ti Gjin, kur duhet me marre/mbajtur pushtetin". 

Sprova e rradhes: A te dridhet dora kur i con gangsterret te rrafin ish-bashkepuntoret e tu ke halja e Pallatit te Kongreseve?

 

"a ja qee robt ligjit ti Gjin, kur duhet me marre/mbajtur pushtetin". 

 

LOL smiley  Po mendoja te njejten gje. E kaloi proven Basha (per ata qe kishin akoma dyshime.... )

 Mrroklle, a ba me na i hap syte per ket gjone qe sapo na the, se ne te pervujtunit, nuk e kuptume.....?

 Spot on! 

Këto janë provat që duhen kaluar, për t'u bërë kryetar pëdhëje. 

Si ato organizatat mafioze, ku duhet TË VRASËSH që të pranohesh.

 

 nje kerkese per te llogjikshmit !

a keni mundesi te injoroni postimet e trungjeve? 

thjesht injorojini, le te futen si pyka ne diskutim po mos ju ktheni fare pergjigje lejini ne idiotesine e tyre. ca kuptimi ka debati me ta, ata ne nje vend i bine si ne 2005, si ne 2007, si ne 2009, si tani si ne 21 janar si ne maj ora 12 eshte per ta. kane ate periudhen e pauzes, si te shtunen qe nuk dinin ca te thosin sa foli krye Lyrrashi per gabim njerezor dhe filluan refrenin, sa te degjojne ca thot krye Lyrrashi i tyre pastaj dine vete te lehin. 

INJOROJINI asnjeri nuk e pret te drejten nga hunterat, leftat, metal e permetar e narda e nje takem holbesh si ata, qe shkruajne ketu.

 Nqs dikush ka videot e KQZ te ketyre diteve te fundit,  eshte per tu  ruajtur si dokumentar per te ardhmen.. Brezat qe vijne duhet te shikojne ne cfare niveli Sal Ram Berisha e kishte katandisur nje shtet.. 

Une dje asistova ne ca skena (te thuash pak) qesharake, haptazi jo vetem te njeanshme, por mbi te gjitha fyese (referimi "plake" dhe "qeros" ndaj perfaqesuesve te opozites) dhe antiligjore.  

Dhe te mendosh qe keta njerez paguhen (nese dikush mund te na ndihmoje me shifren qe keta marrin, me siguri nuk eshte rroga e nje mesuesi) nga populli shqiptar dhe punojne per Sal Berishen.

Ka arritur kulmi!!! What next? 

Nje gje me ben pershtypje me njerezit ne Shqiperi smiley

Para disa ditesh, Durresi, Vlora e Fieri mbeten 3 dite pa uje sepse CEZ (kompania e shperndarjes se Energjise) kishte prere furnizimin me energji te Pompave te Ujesjellesit ne keto qytete, per mos pagesa te detyrimeve.

Njerezit, si dele shkonin mbushnin uje ne burime te ndryshme natyrore, ose edhe e blinin ne dyqane, po ASKUSH nuk u ngrit te protestonte smiley

Sot, per Mustaqet e Celos, jane gati t'i vene zjarrin VETES!

Por kam nje sugjerim per bashkekombasit e mij: Nese vertet doni ndryshime serioze ne ate vend, mos bllokoni rruget. Kapini nje nga nje gjithe politikanet aktive te ketyre 20 viteve te fundit, dhe jepuni nje dru te mire e largojini pergjithmone nga Shqiperia, sic ia bene Ahmet Zogut.

Te gjithe pa perjashtim tallin Trapin...

dhe jepuni nje dru te mire e largojini pergjithmone nga Shqiperia, sic ia bene Ahmet Zogut.

Jo moj, ti thua te ikin vjedhurazi si Zogu, te na e marin edhe te gjithe floririn? Po pse nuk kemi burgje ne sa te duash dhe me kushte te mira?

PS. Po ate fjalen "trapin" ne fund pse e ke shkruajtur me germe te madhe? Eshte emer i pervecem, apo sepse ke respekt per kete fjale? Pergjigjen e dua te sinqerte.

 Jo mor Sheme, jo, nuk them te ikin si Zogu. Them te zbohen nga Shqiperia, duke ua sekuestruar gjithe pasurite qe kane vene. Burgun nuk e kane hak, sepse nuk ia vlen te harxhohen leke te taksapaguesve per te mbajtur me buke keta horra...

fjala Trapin eshte shkruar me te madhe, sepse vertet meriton respekt te vecante. Prej ti kemi origjinen te gjithe smiley

FMG, une jam shume rehat ne kete diktaturen e bardhe prej republike bananesh ku jetoj. E pse te dua me teper?! Se me thene te drejten keto demokracirat e budalliqet e tjera perendimore, truri im prej shqiptari s'i kupto e as nuk do qe t'i kuptoje. smiley

Olsi, "La Gravita" smiley

11:11 ora....per ata qe jane me Bashen pershendetje... smiley

U ketlina, kushedi sa do jete gezuar mami. Te fala. smiley

Të fala paç.. smiley

po per ata qe jane vetem per te miren e vendit dhe nuk e varin shume per partite politike qe thjesht percarjne popullin, s'ka pershendetje? smiley

Por kam nje sugjerim per bashkekombasit e mij: Nese vertet doni ndryshime serioze ne ate vend, mos bllokoni rruget. Kapini nje nga nje gjithe politikanet aktive te ketyre 20 viteve te fundit, dhe jepuni nje dru te mire e largojini pergjithmone nga Shqiperia, sic ia bene Ahmet Zogut.

Ca mo ca?!

socialisto fashistet e rames. me tu duk rama si musolini, po ky eshte turp... mendor.

Nuk e di a e ke parasysh por Musolini ishte Musolini se ish ne pushtet miku im. Po ngatarron .arin me dollarin me duket. smiley

 petlle, po ne ato kohe ai Hajdari, pashko, Imamet e ku di une, po me te njetin pathos po sulmonin diktaturen, mos ishin gje musoline ata....apo varja, llaf per te thene....

se per diktature po flasim, po me nje ngjyre tjeter......

ore po cili nga keta ka qene antifashit me shume se Ahmet Zogu po te them une. se te krahasoish pastaj saliun me musolinin, ... po kjo nuk ka fushe aviacioni ku te ulet edhe myth ku te rrije. po mos o burre c'keni me musolinin? apo meqe beni eshte minister mbrojtje edhe kur te vije berluskoni do heqe shulet e pushkeve qe te fitojne socialistet?

po ca ngjyre tjeter o burr po keto, si rama si berisha jane me te kuq se sheget e krujes kur bje bora e pare, me te kuqe se flamuri mrapa kokes se maos, me te kuqe se dhelpra e buharinit, me te kuq se rrepat e kuqe, me te kuq se trapi (meqe eshte ne mode kjo fjale) shqopes, me te kuq se tamponi i grave diten e pare te votimit, me te kuq se ... e gjej edhe ca te tjera  vete.

 

Dmth. Salen do ta perzeje Berluskoni me ushtri smiley

rrofte berluskoni, poshte paskal milo aty!

 "Ca mo ca?!"

Po pra, t'u ndalohet kthimi ne Shqiperi per gjithe keto te zeza qe i kane bere ketij populli.

Per ta Shqiperia dhe Tirana jane si ajo lopa e majme qe o burra kush ta mjele me shume smiley

Ore, keta deputetet e PS-se qe po bejne thirrje te pastra per rebelim, do te marrin denimin e merituar nga shteti ligjir apo jo?!

 Olsi, si thua, me mire nje fund i tmerrshem, apo nje tmerr pa fund...???????

Kete duhet ta zgjedhi populli. Madje, piksepari eshte populli qe duhet te cilesoje "fundin e tmerrshem" apo "tmerrin pa fund".

Populli natyrisht ka nevoje per individe apo grupime te caktuara individesh qe te meritojne qe te behen interpretues dhe udheheqes te shpirtit popullor.

po shtetin ligjor e kane socialistet se Ina Rama eshte socialiste edhe me mbiemer. kane goje socialistet te flasin edhe per mbretin zog qe ndertoi shqiperine per dhjete vjet bashke me shqiptaret. u bene meket te japin mend per zgjdhjet. po jo o meke jo se kur e kishit ju me shoke nuk kishte votim fare. kishte vetem hedhje fletesh ne kuti. as numerim nuk behej, as kandidate nuk kishte. s'ka ka fituar basha, me 150 vota.

 petlle, i bi qe edhe ai Topi, qeka socialist, edhe ai Sala jot, qe i tha Silvia Konti qeka socialist...po çAr thu mer daj, se po ma heq petllen me te vertete......

per ca te pakte peshkiste qe anojne djathtas, qe kam pas respekt, ke qene edhe ti, se ke qene serioz ne ca komente, mos me boj qe te te ve ne nje rang me Lefterine......mos ma boj ket sakrilegj.......

topi paska qene kollona peste te PD-ja por nuk e dinim ne. a ca socialisti mcefet paska qene ai. sa u bo president tak i nxorri briret i rrasi partise qe e boni njeri e boni. zoti vetlla der ke sqetlla!

po ama per i gjo duhet me i heq kapelen socialistave, jeni te zot, ku e gjetet me e fut topin ne pd qy heret fare edhe ta perdornit tani qe eshte president qe te mbroje votat e kryetarit te ps, qe ka qene kunder berishes ne 1990. po ky sala i di ca gjona mire pra.

Ky m'duket se po tall .... po une nuk rri dot pa thone qe sipas profecise se tij me lart gruja e re e Rames na del demokrate se e ka mbiemrin Basha. hahahahaha

guce kjo osht pjese e komplotit masoniko punisto socialist...

Kush beri tere ato muaj lufte per te hequr Sollakun e per te vene nje Kryeprokuror te ri? Edi Rama e? Ina Rama u zgjodh nga ai Berishe qe me pas e shau e ia hodhi poshte punen e vet. Njesoj ka bere Berisha, me Mojsiun, Topin, Ina Ramen...

E nese Ina eshte socialiste edhe me mbiemer, Saliu eshte me emrin e te atit (Ram). 

 

Persa i perket monizmit, nuk eshte permendur ndonjehere fjala ZGJEDHJE, quheshin thjesht VOTIME. Pra s'ka patur genjeshtra karshi popullit i cili kish per detyre thjesht te votonte, jo te zgjidhte. 

 Petlla eshte rehat, po mos e nga..Me duket se i ka mbaru malli i paster i Lazaratit, dhe nuk ka furnizim te ri se i eshte blloku rruga nga keta te Ps.

Ina Rama eshte socialiste edhe me mbiemer.

Hahaha, ja kesaj i thone me ta heq petllen fare, po fare, fare, fare, fareeeeeeeeeee. Ej, mos pi me uje cezme se duket qe qeka me hile smiley

 Mos e përdor dikush tjetër nofkën e Olsib apo Olsib asht ba i idhët fort.

Ajo e dyta! smiley

qeke zhgenjy shume me duket  smiley  

Jo mo pse?!

E di ca Tironso, mua nuk me pelqejne shume situatat kur nga nje ane thuhet nje gje por ne realitet eshte nje gje tjeter.

Te pakten tani e di ku jetoj dhe jam shume ok me kete. Madje ndihem shume i lehtesuar.

Ja ku e ke Gutemalen. A e ka gjet ndonje gje e keqe Gutemalen?! Vend yll fare eshte!

Plako, s'ka lidhje me c'thone keta halet e te dyja paleve. Ka te beje me rregullat qe duhet te konsolidohen sa me pare. Duke i shkel vetem krijon precedent per shkelje me te renda me vone.

E mban mend p.sh kur Nano e mbajti qeverine 3 muaj pa minister te brendshem ( dha doreheqjen Luan Rama se rrafu Babaramon)? Atehere u shokuam, dhe me te drejte pati reagime. Po shumica e mbyllen gojen sepse shihnin agresivitetin e Sales dhe i dukej si shkelje e justifikueshme. Sot jemi ne situaten kur Sula per qejf te shpirtit ta mban qeverine 3 muaj pa 2 ministra dhe nuk eshte thene asnje fjale. Nuk ben me as pershtypje qe dy Ministri jane pa drejtues per dy muaj.

E mban mend kur Azgan Haklaj ishte i arrestuar per ngjarjet e Tropojes dhe u lira sapo u zgjodh deputet. Edhe atehre u tha qe eshte gabim, po u mbyll ai muhabet per te mos acaru situaten. Tani ke Fatmir Mediun qe s'i hyri gjemb ne kembe se u ri-be deputet dhe ia hodhi Gerdecit.

 Ca rregulla duhen ndjek me cdo cimin se perndryshe nuk behet kurre hajer. Nuk ka lidhje me Ramen. Une nuk ka asnje iluzion per te. Diten qe do vij do flas njesoj edhe kunder tij (mbase jo se s'duhet paragjyku  smiley    ), po kur ka padrejtesi duhet reagu se kokes do na bjeri te gjitheve neser. Ti nuk ke pse lufton per pushtetin e kujtdoqofte, po per keto gjera ia vlen me luftu. 

Tironso, me ke kenoq sot. Me kete ketu, dhe me shpjegimin me poshte per pyetjen e mrroklles. Rrofsh!

Ne republikat e bananeve te gjitha keto nuk kane rendesi.

Shqiperia ne vecanti eshte nje republike e bazuar mbi padrejtesine dhe antivleren.

Ketu gjithcka eshte cvirgjeruar persa i perket precedenteve.

Ketu me ke pelqy! Mos valle u paguan gje ato 1,000 Eurot? smiley

E pati dhe kjo pune. Melodrame popullore. Akti final : "Fshati digjet e kurva krihet"- dirigjent eksplicit shoku Sali...

Ej keta qe po flasin per "politiken e re" dhe nxjerrin gjuhet jashte nga e nesermja do fillojne te kerkojn paqe.. 

Ju shkruajta qe keta te Evropes kane lare duart, kujt i plasi vjen Barusua apo jo. Kjo pune te mbaroj sa me shpjet te jete e mundur. Mundesisht sot ne darke ose neser gjate drekes.

 

Keshtu tha edhe Shemja dje dhe e kishte fjalen per sot po s'ndodhi gje. Do e ndaje mendjen ndonje nga ju apo thjesht ju pelqen te mburreni se kush e ka gjyshin me te forte? smiley

 Pyetje per zhuristat e Peshkit qe e kane lexu Kodin:

A ka te drejte nje pale qe te ankohet ne Kolegj Zgjedhor ne mes te procesit, per nje ceshtje apo nje tjeter, dhe nqs po, a parashikon Kodi Zgjedhor tager per Kolegjin qe te vendose nje "injunction" per ndalim te procedurave deri ne marrjen e nje vendimi nga ky i fundit?

 

Good question. Do e cojn neser sepse KQZ akoma nuk ka "zbardh" vendimin.

Pa pas aktin normativ qe ka nxjerre KQZ nuk mund ta ankimosh ne Kolegj. Ristani nderkohe nuk e "zbardh" se ka hall se i del boja smiley po gjthsesi vepron mbi bazen e tij. Shtet ligjor plako

 Nje akt normativ te nxjerre nga KQZ-ja nuk mund ta apelosh ne mes te procesit

Kjo eshte e sigurte? 

Nuk ka akt. Nuk o zbardh. Kur del vendimi i shkalles se pare p.sh. pavaresisht se ti mund ta dish se c'vendim eshte marre, nuk e ankimon dot pa u zbardhur.

Eshte stil i vjeter ky plako. E ka perdor Agjensia e Kthimit te Pronave me vite. Ti con letrat, ai te thote nuk ta jap, po nuk ta jep vendimin qe t'i ta ankimosh ne gjykate, keshtu qe rri fry syte.

Ajo per te cilen e ke fjalen ti jane provisional measures. Kolegji nuk jep te tilla, sepse nuk eshte mendu ndonjehere kjo situate. Kolegji vepron pasi del vendimi nga KQZ.

Nuk ka ligj qe mund te parashikoje tinzarllik te tille  smiley 

Po me siguri do jete pjese e reforemes se ardhshme zgjedhore  smiley 

 thx

 http://www.osce.org/sq/albania/14465 KOdi zgjedhor . Me sa kam lexuar jo .Por prokuroria mund të ndërhyjë (nqs do ) për abuzim me detyrën dhe shkelje të ligjit si për çdo rast tjetër . Ligji është bë për tu zbatuar jo shtrembëruar .KQZ nuk mund të nxjerrë akt normativ me më pak se 5 pro .

Kushdo me pak mend ne koke (ne anen e Beirshisteve) duhet ta kete kuptuar se opozitaret nuk Kane me cfare te humbasin. Shumica e atyre qe Jane sot ne rruge do ti drejtohen se Pari zengjineve te rinj te regjimit. Ata prane pushtetit Kane gjithcka per te humbur. Padyshim qe te gjithe jemi t humbur nga kjo maskarade e ndyre dhe le tr urojme qe te mos derdhet gjak shqiptari, por me mire nje fund I shpejt dhe me under sesa nje poshterim e vdekje e ngadalshme nen terrorin e nje psikopati. Neser shumica e maskarenjve qe mbeshtesin Bishen do te behen edhe anti Berishistet par excellence.

ore ca vazhdoni komentoni me ju ktu? per cfare arsye? mbaroi ajo pune.. salija e mori edhe bashkine e kryeqytetit edhe kur tvij ne dasmen tuaj mos haroni ti jepni edhe grate naten e pare.. per mendimin tim me mire futini nje delete komplet ktij blogu se ky popull vari carin jemi edhe kto diskutimet ktu jane pa asnje lloj fruti.. se ata qe e dine e dine shkerdhatacionin qe po ndodh, ata qe s'duan ta dine nuk kane per ta mesuar nanjehere se ashtu ua thith truri.. ndaj ulni koken e vazhdoni te pimpoheni prej salise se ate dini te beni me bukur..

Jam dakort me ty twintip... Kjo eshte ajo qe pret shqiperine nese nuk e heqim kete ciban nga trupi jone

Mbani mend se fati I Bishes do te jete si ai I Ghedafit, qe miku I tij Berlusconi e shiti ne moment kur filloj ti shtoje zullumet. Ose ndoshta si Mubarakut qe te kalbet ne burg per krimet qe ka bere e vazhdon ti shkaktoje ketij kombi. Mund qe vete Bisha te zgjedhe fatin e Osames...

Bashkoju edhe ti skuadres heroike te mesiperme te perbere deri me tani nga Shemja, Liqeni dhe Perlati. Perpara trima vetem mos perserisni te njejtat gjera gjithe kohes se u bete te merzitshem.

P.S. O Gerta, a mberriten ata "Vlonjatet" moj?

P.S. 2 O Lefty, amon mos i nxirr automatikisht ato ikonat me automatik kur lexon fjalen "Vlonjat" se nuk vjen njeri te te kapi me zor smiley

 

Moj ti FMG, mos me ngateron me komandot ti mua? Nejse, te falenderoj se me ke bere dhe komandant te tyre. Po ky Perlati kush eshte se nuk e njoh?

Jo mo c'komando, te ishit komando kishit mbaruar pune s'kishit ngelur internetit due e shtyre "diten e fundit" gjithnje e me tutje smiley

P.S. 2 O Lefty, amon mos i nxirr automatikisht ato ikonat me automatik kur lexon fjalen "Vlonjat" se nuk vjen njeri te te kapi me zor Wink

Ca eshte kjo e kapme me zor qe ju tu thon, mer? smiley

ti... ti po aludon qe leftin e paskemi fëmbër? Dreeee... tha Shevqet Peci kur pa stuardeska avjoni per here te pare, po ne me meshkuj qenkemi martuar ajq'?

C'ka me sjell tek Al Bundy: Is Oprah right? Is God a big, fat woman? (4:48) smiley

 

Jo, jo po them qe Lefty eshte Fantozzi smiley

Ka nje skene tek nje nga filmat e Fantozzit kur Ugoja behet gjykates dhe i dalin per prite ne rruge nje grup banditesh qe ta kercenojne duke i perdhunuar vajzen. Fatkeqsisht kur shohin se c'surrat ka e bija bertasin te terrorizuar dhe therrasin me nje goje "Prendiamo il Padre, prendiamo il Padre"!!!!!

P.S. Po s'e dite kush eshte Fantozzi veten me qafe pac smiley

Ca shteti eshte ky qe nuk zhbllokon dot rruget? Neser paralizohet e gjithe Shqiperia. Po pilicia do ti arrestoj deputet?

Ja edhe nje keshille tjeter, nga darka keni krisma ne Tirane. Kujdesni kur dilni rrugeve, lejuani atyre qe kane eksperience me keto pune te merren me Saliun. Me sa me pak dhimbje. Ka nje kosto per te heq nje diktatore, por me e madhe eshte kostoja mos ta heqesh.

Faleminderit per paralajmerimin, perlat.

rrofsh, se mora vesh pse me ben ban. edhe me kete nick me ban jam. ty tu mbush mendja qe s'po genjeja mbreme?

kjo gjembi eshte e hidhet shume...edhe mu m'ka pas bere ban para se ta beja shoqe

per mendimin tim me mire futini nje delete komplet ktij blogu se ky popull vari carin jemi edhe kto diskutimet ktu jane pa asnje lloj fruti..

E tha Sala, e tha! E tha po kush e degjoi.

"Do humbin" - tha - "dhe pastaj do te shajne popullin".

nuk mjafton si tallje cari.. kur i ben apel dikujt, ne emer te drejtesise, logjikes, moralit e etikes, qe te hapi kutite e te ribehet numerimi ne emer te te drejtes se atij populli te mesoj se c'ndodhi me voten e tij.. e ai te mos i hapi.. NUK MJAFTON kjo per te qene tallja ultimative e trapit me dinjitetin e nje populli.. duhet te kthehen situatat edhe pikerisht ai qe spranoi t'i hap kutite, TE TE BEJ TY moral, eshte vetem kur ai te kthehet edhe i ben apel drejtesise per hapjen e kutive.. ne emer te drejtesise e votes se lire e vullnetit te popullit.. dhe i rihap dhe mer rezultatin e tij... eshte vetem atehere qe tallja masive e trapit perfundohet. Kjo eshte e mjaftueshme per c'do lloj mase njerezore me dy fije dinjitet.. per ta cuar ne dy rruge, ose te vras veten NE MENYRE KOLEKTIVE ose te cohet ne kembe e te thote JO MORE BIR BUSHTRE, JO!

ktu n'peshk nuk gjen mo teme tjeter vecse ktyne te zgjedhjeve. Shyqyr qe behet fjale per zgjedhje lokale dhe jo t'pergjithshme!

Tani (dhe pastaj), ky sala provoi sa i suksesshem eshte ne deshtim edhe ne rastin kur ka te drejte. Pse? sepse kish mundsi qe permes nji ankimi ne KQZ ose kolegj zgjedhor te kerkonte konsiderimin si te vlefshem te ktyre votave qe po bejne gjullurdine tani. Me ket rast i jepte dhe nji mesim rames, rucit & co. qe vec grine sallate per vjedhje votash po nuk u ankuan 1 here te vetme ne rruge ligjore ne 2009.
Tjeter, ky antagonisti i sales, rama, shpalli fitore qekur nisi numrimi i votave e gjate gjithe kohes qe vazhdoi edhe pse eshte afermendsh qe pa shpall kqz-ja rezultatin, ti nuk ke si ta dish, (vecse nqse i ke numru votat qe para se me u hedh n'kuti). Pa harru ktu qe, ky eshte rezultat paraprak qe ne kushtet e nji diference prej 10 votash si dhe te nji procesi 100% manual, normalisht qe do i nenshtrohet nji kontrolli te 2te, aq me teper kur flete-votimi te plotsuar ne rregull, jane hedh ne kutine e gabume.
Ktu i takon me fol juristeve per me vleresu si te rregulta ose te parregullta flete-votimet e hudhme ne kutine tjeter. Formailsht, ato jane plotesu ne rregull (nuk i eshte vone kryqi me shume se 1 kandidati, etj). Nqse konfuzioni ka qene i atille sa edhe vete presidenti (qe mezi e pacim), ka ngatrru kutine, ath. nuk mund t'i qush analfabete ata qe kane gabu vrime (pardon, kuti).

Tjeter, si ka mundsi, qe per me mbrojt voten e tironsave, duhet me ardh jugore e veriore? se mu m'djeg kureshtja nqse do shkonin tironsit fjala vjen ne gjirokaster ose kukes per me mbrojt voten per kryetar bashkie atje

Tjeter, ky antagonisti i sales, rama, shpalli fitore qekur nisi numrimi i votave e gjate gjithe kohes qe vazhdoi edhe pse eshte afermendsh qe pa shpall kqz-ja rezultatin, ti nuk ke si ta dish, (vecse nqse i ke numru votat qe para se me u hedh n'kuti).

Po pra! Edhe tani po iu jep leksione ketyre te tjereve qe te respektojne rregullat.

Ato vota dolen nga zyrat e PD-se, te gjithe e dine kete.Ky ishte Plani B i Salibanit per te pushtuar Tiranen...Po dalin nga 20-30 votues me teper se  ne listat aktuale

Paulin Sterkaj, Tom Doshi, Eduart Shalsi, Sajmir Tahiri, Armando Prenga, Fatmir Xhafa, Besnik Bare, Gazmir Bizhga, Dashnor Peza, Taulant Balla, Fidel Ylli, Armando Subashi, Arben Ahmetaj, Artan Gaçe, Fatmir Toçi dhe Blendi Klosi, janë 15 deputetët e paditur në prokurori nga ana e Policisë së Tiranës.

 

Policia e Tiranës ka paditur edhe shtatë persona të tjetër, katër prej të cilëve punonjës të bashkisë së Tiranës.

-------------------------------------------------------------

I futi dhe keta ne valle. Mesa po shoh keta te PS jane bere hekur, i ktheu ne indentitet Saliu, edhe keta rralle marrin zjarr, por po moren duan 50 vjet te shuhen dhe te shfarosin si fare.

keta rralle marrin zjarr

paske dhe ti nji damar humori...

Kur jeni te sigurte qe KQZ-ja ka shkelur ligjin,perse nuk prisni sa te shpalle rezultatin dhe te ankoheni ne Kolegjin Zgjedhor?Kolegji ka treguar pavaresi dhe ka kthyer disa vendime te KQZ.

Apo keni frike nga rruga ligjore?

 KQZ e ka  shkelur ligjin sepse nuk ka shpallur certifikimin e zgjedhjeve si radh pune, dhe ka filluar me zgjidhjen e ankesave. E ka filluar mbrapsht.

__

Rezultati del nga certifikimi i KZAZve. KQZ duhet ti shpall ato, pastaj sipas ankimimeve te beje edhe shqyrtimin.Kodi Zgjedhor sic po shikohet po zbatohet me dy standarte!KQZ eshte kthyer tani ne nje KZAZ,dhe votat verfikohen dhe vendosen me vendimin e shumices se PD,numuruesit dhe antaret e tjere te KQZ ata te 3t te PS nuk miratojne, si rezultat KQZ vet vendos dhe vet vulos. Kush e shkel ligjin ketu!?

Olsi, si thua, me mire nje fund i tmerrshem, apo nje tmerr pa fund...??????? 

alidems, po te pergjigjem une ose po shkruaj dicka ne pergjithesi, duke marre shkas nga pyetja jote. 

Kjo shfaqje e diteve te fundit me eshte dukur surreale.  S'ka mundesi, thosha, s'ka mundesi.  Por shfaqja nga KQZ-ja vazhdon.  

Mbreme vone, po shikoja nje kanal shqiptar (here e pare dhe e fundit qe shoh program te tille qe u befshin lemsh keto zgjedhje sic jane bere qe u bene sebep) ku njerezit merrnin ne telefon, mengjes ne Shqiperi, dhe shpreheshin mbi situaten.  Nje ngarkese e jashtezakonshme, tension i paleve. Shaj njeri e mallko tjetri.  Vjersha me personazhin Sali, pala tjeter shante "komunistet." Ca shprehnin indinjate, ca zemerim ... Nuk do bej hartim, e ne fund te fundit emocionet personale kane pak rendesi, por le te themi qe ishte e dhimbshme.

Ne nje artikull te djeshem Nano ishte shprehur qe Berisha ka fituar.  Absolutisht e vertete.  Dhe jo ne kuptimin e votave, a zgjedhjeve.  Por eshte fitimtar, ngadhnjyes. 

Sa per njerezit ne rrethe, jam kunder bllokimit te rrugeve, planeve per ardhjen ne Tirane, a protesta a cfare ka ndermend te beje PS-ja.  Mbaj mend ne 21 Janar e dite me pas, nga disa reagime te tiransve qe "vijne keta ne Tirane dhe na bejne rremuja, e keta s'me perfaqesojne mua."  Ta leme menjane 21 Janarin, por te shohim situaten sot.  Nqs votuesve ne Tirane nuk u ben pershtypje cfare po ndodh, c'pune kane njerezit te vijne nga rrethet?  A te ngrihen ne rrethe?      

Qe t'i pergjigjem pyetjes tende alidems, meqe edhe e kapa pa leje, tmerri eshte term relativ, si cdo gje tjeter qe eshte relative ne Shqiperi (krimi, vrasja, vjedhja, vota, kutia, drejtesia, ligji, qytetaria, pergjegjesia etj.)  Mbase eshte tmerr per ty, por s'eshte tmerr per Tiranen qe me c'shoh nuk tmerrohet.  Kohe e bukur, dyqanet ne rregull etj. Por do ishte e tmerrshme per mendimin tim te acarohej situata me tej.  Berishes le t'i themi "bravo" e urime te metejshme nga fitorja ne fitore.     

Monda,

Me plas lufta (ne pergjithesi) me ty nuk kisha ndejt ne te njejten llogore. Armiku perpara duke na gjujt, ti duke filozofuar per konfliktin dhe pasojat e tij. Ktu vjen era disfatizem total. smiley

Roni, ku e pe filozofine xhan?  Bile shkruajta qe emocionet personale pak rendesi kane.

Ku? Qysh? Si mendon ti se zgjidhet kjo pune?  Une s'dua ta quaj lufte.  Ma shpjego te lutem c'pune kane qytetaret nga rrethet me vota te numeruara e te certifikuara, te vijne ne Tirane te protestojne?  Kur tiranasit vete nuk i shoh te dalin a te duan te protestojne per voten e tyre.  Bile e quajne "qytetari" kete shkeputje nga "politika e dites" vs "provincialitetit" apo politizimit te provinces.   

 Monda, ne ka pas ndonje ceshtje qe u takon gjithe qytetareve te shqiperise, eshte kjo qe po ndodh ne zemer te zyrave te shtetit alabak. E imagjinon ti c'u punojne njerezve te vegjel keta neper provinca kur nuk pyesin as per deputete e as per Opozite zyrtare? Common, dont give up the hope! 

Av, kemi folur per kete dhe ti e di pak a shume pikenisjen time. 

E quajta "surreale" situaten qe ne fillim.  

Por pavaresisht pesimizmit tim, duhet te kete nje arsye qe ne Tirane nuk ka reagim. Pa urdher "partie".  Cfare wool partie. 

E atehere?   

 Te kuptoj shume shume mire. E prape them qe nuk eshte fjala thjesht per nje kryetarllek, por per parimin. Nuk nderrohet rezultati sipas qejfit te ristanit e berishes. prandaj eshte ceshtje e te gjitheve, jo vetem e tiranes.

Mos bej sikur nuk e kupton qe kjo ceshtje prek shume me teper se vetem qytetaret e Tiranes

Me vjen keq bile qe kjo mund te te shkoj ne mendje.  Dhe meqe u ndodhem, ndaj te njejtin mendim me penarin per postet e tua me siper.

Por sinqerisht e them qe nuk e kam fjalen te ceshtja vete sesa tek reagimet.  

Monde, forca eshte mjet i fundit dhe asnje s'e do. Po te lutem shume me thuaj se c'mjet tjeter ka mbetur?

Zgjedhjet behen pikerisht per te evitu luften. Deri me sot i kane vjedh e ndyer te dyja palet (Sula pa dyshim me shume), po kesaj rradhe e pame ne TV. Diten qe po behej numerimi i tre kutive te fundit po ikja ne Durres per plazh. Ishte e shtune. Nuk e ke idene sa makina kishin hap krahun dhe degjonin radion: Basha, Rama, Rama, Basha...

Te duket se nje njeri qe permbys gjithcka pasi e kane pare te gjithe rezultatin merr vesh me mejete institucionale???

Tironsi nuk po flas per mjetet.

Po them ne mungese te reagimit ne Tirane, ku con "nderhyrja" e rretheve?   

 

Me sa po kuptoj une me duket se po ironizon "qytetaret" e Tiranes per mosprotestim. Por mund ta kem dhe gabim. Led Zeppeling ne kengen Stairway to Heaven thone "sometimes words can have two meanings".

Sa per shpjegimin qe kerkon per ardhjen e qytetareve shqiptare nga rrethet e tjera ne Tirane. Ma merr mendja se dhe ti do jesh rrevoltuar kur nje te afermit tend i eshte vjedhur dicka. Apo jo? Fundja fundit ajo kenga thote "gjith shqiptaret kudo jane nuk kan tjeter vec nji nane" Keshtu qe ata po protestojne per votat e vjedhura te vellezerve dhe motrave te tyre.

E di qe shpesh here kam doza "sarkazme" ne poste, dhe kesaj radhe mund te lexohet, a te iki i njomi me te thatin.

Nuk po ironizoj.  Pyetja eshte e drejtperdrejte.  Fundja fundit, sic thote dhe kenga "te ironizojme tanet" s'na con hic gjakundi.  Ti mund ta marresh ardhjen nga rrethet si detyre civile, ama ne mungese te Tiranes vete, mund te merret e te interpretohet ndryshe. 

E di qe shpesh here kam doza "sarkazme"

Po je labe a derbardhe smiley 

Vlonjatet kur i japin bakshish kamarierit i thone "mabji t'i kesh per furgon keto acccc"   smiley  

MOnda! MONDA! MONDA! shume sakte jemi tepke ne njemendje. kjo u qelb edhe rama po kerkon konflikt me te gjitha pasojat. ketu eshte harruar nje faktor i vogel fare: po humb vetem rama tiranen se PS ka fituar gjithe shqiperine. po pd qe ka humbur apo trimat e ps jane me trima se te pd?! vetem per kete them qe rama e ka me hak kete qe po i ben  berisha, megjithese eshte nje kasaphane e tmerrshme.

Te lutem pa brohoritje ne pergjithesi por edhe ne vecanti sepse s'jemi hic, po hic fare "tepke ne nje mendje".

Nuk po e llogaris fare Ramen. Mbase ti sheh tjeter gje live nga KQZ-ja, une shoh tjeter.

edhe cfare po sheh ti arsyen qe te vijne ne tirane ca mijera njerez qe te pushtojne tiranen demokratike. apo te dalin tiranasit me pushke te mbrojne tiranen. apo te marrin te gjithe pushket kush te marre tiranen, se une nuk e mbaj te kqz se kam syte kendej nga rruga ku qarkullojne forma njerzore dhune nga te gjitha llojet edhe nga serbeslliku duken te armatosur. te siguroj qe nuk jane te gjithe me policine e saliut. edhe me vika qe nuk jemi hic hic ne njemendje. mu duk se ishe kunder dhunes me synim te vetem pushtetin. po kjo mbetet ndoshta vetem personale.

Tani une nuk di c'te them pas kesaj pergjigje.  Lexim selektiv a perpjekje per te mos rene dakortisht dakort a di gje une.

Me te mira, dhe aspak personale.   

Nje koleg i imi sot me tha : Lal i fusim nje reklam ne se kto ket pune kane, se per leket/eurot dhe lejet e ndertimit zihen jo se duan votat , duke qene se isha dakort i futem nja 2 luftarake(metaxa 7yje) nen nje hije peme diku andej nga stacioni i trenit

Albania Prevail smiley

po flet sala!!! PO tregon se si mbron votat e shqipetareve.

"8% e burrave dhe 0.5% e grave kane problem me dallimin e ngjyrave. Apo te rinj, qe votojne per here te pare, te mbushur me emocione nga dita e votimeve. Apo te moshuar, qe per nje arsye apo tjeter, ne ate moment nuk paten perqendrimin e duhur." - shkelqesia, kush tjeter.

"eshte e qarte si drita e diellit"

Thenie e dites.  Fajin e ka astigmatizmi.  E gjetem Vangjel, tha.  

 Po noviteti me i fundit ne jurisprudence nxjerre nga Vete Ai: Kutite e ndryshme jane per kollajllik administrativ, qe te kursejne kohe numeruset, dhe nuk ka rendesi se ku e hedh voten. Vetem se i shton andrallat numerusve qe t'i "sort them out" smiley 

Oh, ketij t'i haje mutin Arvizu dhe Barrozja bashke! 

Ky eshte i paperseritshem! 

E tha ket megjithmen apo tallesh? Do ishte priceless. smiley

 That was the gist of it! 

 A e dini se ne ate 8% te burrave eshte dhe Presidenti B Topi, i cili edhe ky ka ngatruar hedhjen e votes ne kuti te tjeter!?

Kush po pyet per Salen tani, i ka ardh ngushte.. Mos te na caj shume  me ligjet dhe votat por te zhbllokoje rruget nese eshte kryeminister.. Thune qe ne weekend ja kane pergatitur fundin. Do mesojm te jetojm edhe pa ty Sali.

O Liqen po konfuzohem. Njihere ishte plani qe do e hiqnin qafe sonte nga darka, tani del qe e kane lene per ne weekend. Amon o burr behu me i qarte se jo per naj gjo po po hyj n'sherr me robt e mi ne TR qe jon myll n'shpi dhe presin lajmet prej amerike. Ndajeni mendjen aman. smiley

Ket weekend parashikohet shi. A ka nej problem per barutin apo keni nej teknologji qe nuk perdor barut!? Ishalla me cun. Suksese t'keqen. smiley

"Komisioni eshte i deturuar te shohe cdo vote" Para dy vjetesh nuk e kishte mesuar kete fjali, sja mbante fjalori tani po i digjet barku per votat e sovranit

 

A e kapi njeri tjeter ato 300 votat qe do ndryshojne rezultatin? Nga e di ky? Ato mund te jene me shume per Ramen apo....

si ka mundesi qe pjesa me e madhe e votave qe po dalin jane per bashen? a nuk do te thote kjo se i kane vjedhur socialistet? se perndryshe do kishte fituar rama, edhe po ta merrte me merite, shume dakort po jo me vjedhje te tilla.

Tongue a i beson vete keto qe thua njehere? 

patjeter. jam shume serioz madje! pse po pyet?! une kam besuar qe rama ka vetem 3000 euro, kurse saliu te pakten ate qe e ka e ka, eshte i ndershem, edhe nuk duhet te besoj kete. po e besoj. madje tani e shoh perhere e me qarte qe jo vetem socialistet kane vjedhur vota. kane vjedhur edhe demokratet se ishin aty nja 25 vota per ramen.

av, po nuk na shpeton gje neve, cfare thua ...

 Petlle, a ta thote motra jote pak me troc: ne djall te gjitha, por kur nji qe shkrun poezi, dmth poet, dmth njeri shpirtnor merr ne mbrojtje vjedhjen dhe hajdutin, per mu ky eshte fundi i gjithe vlerave. Dhe s'e shoh kerrkund ta kem gabim. 

o motra, po rrofte shqiperia, se qenka harruar ironia. mire e kishte saraci rama eshte me berishen se gruja e ka mbiemrin basha. po ti nuk e ke idene se kaq me vjen per ju qe shqetesoheni andej, se e di si per vete. por, edhe por ama, qe te ndjekim ramen qe do dhune, kur e dime te gjithe se do kerkoje sido qe te jete zgjedhjet e parakohshme, edhe nderkombetaret e dine kete me fort se ne, e dine sa e di edhe berisha, - kjo nuk ka poezi ne bote te me binde. jo. rama po kerkon te beje konflikt ne qytetin tim se po i vjedhin voten atij, jo mua. edhe me dashje po e kthen betejen e vet elektorale ne personale me mua, ose po deshe edhe me ata ne 10 votat qe kane votuar bashen kur kerkon perdite e cdo ore megjithe megafonet televizive te mblidhen ne tirane e te bejne zullume. ti av nuk e kupton me duket se sa e holle eshte fija e nuk ka rendesi se kush e keput. nese do bie ne hall une personalisht, kur i kam refuzuar te dy partite edhe i njoh si kriminele e hajdute te dy perfaqesuesit e tyre me soj e sorrollop, do detyrohem, po te them do detyrohem te mbaj nje ane, edhe kjo ane do jete perballe atyre qe po me sulmojne normalitetin e jetes, edhe po me rrezikojne.

nuk ka pune rama te therrase ne tirane rrethet kur atje ka fituar. po nuk i dolen ata qe e votuan ketu, te pranoje humbjen edhe te shkoje te qaje ne peze. po solli ne tirane mercenare me ben hall, ma kthen personale edhe me rregull treshi me ben me berishen, gje te cilen nuk e kam fare per qejf.

te gjitha ato qe thashe i thashe gjysme me shaka, edhe ja ku e sheh dhe vete se inati ndaj berishes ju ka bere te gjithe, ose pergjithesisht ketu te peshku te verber e keni humbur llogjiken.

shyqyr qe na kuptoj nje here gucja.

Jo me duket se ishte Arviziu, ai ishte aty me menget e perthyera kushedi se ku i kishte fshehur..

frymori i ka ditet e numurume. Nese edi ka fitue me +10, po aq dite i kane ngel edhe frymorit. Ja maksimiumi 11 nese lefterija do me i dhone dite nga ditet e saja te bukura.

kontestatori smiley

 ja ku e sqaroi Berisha, se na kishte zene halli

votat gabim i kane hedhur ata qe kane probleme te dallojne ngjyrat dhe te rinjte qe ishin te emocionuar nga lumturia e te votuarit per here te pare.

U hapi dhe pune shkenctareve me kete, se do perpiqen te studiojne lidhjen qe ekziston midis crregullimit te perceptimit te ngjyrave dhe bindjeve politike.

Ps. Homo Berishus i ri, duket si njeriu i ri ne hallken e evolucionit. Mutacioni kryesor i ketij njeriu eshte keqperceptimi i ngjyrave. Kjo ka ardh si pasoje e pershtatjes per ta bere Blune ngjyre unikale ne spektrin e ngyrave. Nje tjeter fentotip mutant i ketyre specieve eshte Ngrenia e farave me gjithe levozhge. Vemendja e gjtihe komunitetit shkencor eshte tashme e drejtuar rreth Kqz, Abc news dhe kryeministrise..

Atehere, cfare po ndodh sot?

Po ai Grava, ku eshte ai? E ka sjelle koken sot?

prit pak se sapo foli per "fjalorin' e ps. Na lodhi koken , Thua i beson vete ato qe thote, se ngeli duke na permendur ligjin ( ate qe ndryshon si ti vije)

 Sala kercenoi hapur! 

Ka ligj, ka shtet, po ka edhe 800 mije rob qe na kane votu! 

Ah t'a lumsha!! 

 realitetin tha

asgje per tu habitur, asgje e re.

Kshu thoshte dhe Gadafi: 

The people love they love me very much. They say you no go you stay.

Berishes po I dridhen leqet, po Ben gait terheqjen e turpshme dhe me bisht nder shale. A ka Valle frikacak me te madh se ky person patologjik. Gabimi eshte qe ti japesh kohe ketij krimineli. Drejt zgjedhjeve te parakohshme me ndermjetesimin e te huajve per ta mbajtur kete krijese te ulet me instikte primitive e antisociale larg kutive dhe numerimit te
Votave te shqiptareve

 "tatimoret" kane dale te pershendesin bizneset lart e poshte. Ja ashtu kot sa per tu dukur.

Di gje njeri pse kjo ceshtje nuk shkon ne kolegjin zgjedhor apo GJK?

Nderkohe, ceshja shkoi me kallezim panal ne prokrori ku kerkohet dhe administrimi i provave (kutive)

Ristani thote qe akti normativ ishte i ndermjetem dhe pas numerimit te plackes do te merret vendimi perfundimtar. (ceshtja e 5 votave) Ps thote qe akti i ndermjetem nuk mund te jete ekzekutiv dhe rrjedhimisht hapja e kutive eshte dhune.

"Cdo njeri qe ka IQ aq te vogel sa nuk  con fleten e verdhe tek kutia e verdhe , te cilen e ben edhe vajza ime 2 vjec , nuk duhet ti jepet e drejta te vendose edhe per ata qe e cojne fleten e verdhe tek kutia e verdhe."

Epo, ju eshte bere IQ, buke e djathe, shqiptareve. Pike e zeze c'na ka gjet. Po pse more njerez me 4 kuti votimi, kush nuk do te ngaterrohej? po ke te moshuar qe nuk shikojne mire, nuk degjojne mire. ke te rinj qe kane emocione, ke te tjere qe jane te stresuar e plot te tjere qe ne nje moment bejne gabime. kjo eshte njerezore, c'ka ketu per ta komplikuar?  ky tjetri na sjell spoti-n. pike e zeze. problemi nuk duhet shtruar keshtu sic flisni ju kodra pas bregut. qe ka patur gabime ka patur por keto gabime duhet t'i numeronte nje komision tjeter. kaq. kjo eshte shkelja e rregullave qe u be ne keto zgjedhje, asgje tjeter. tani, imagjinata juaj c'fare s'prodhon dhe keshtu beheni te pabesueshem.

Ore, po su ngrit Tirana, po su ngriten studentet dhe po nuk pati dike te besueshem qe t'i drejtoje dhe frymezoje me ide per se mbari dhe me mend ne koke, harrojeni qe rama do fitoje dicka. por kjo s'ka gjasa te ndodhi ( te pakten, tani per tani), nuk behet kjo pune me ca nga rrethet qe bllokojne rruget. e tha olsi-abc dhe d po deshet dhe ruzhdija bashke, qe tirana vazhdon jeten normalisht. c'ju thote kjo, apo asgje? te dy krahet jane te pabesueshem. pike vize dhe pike perseri.

vazhdoni numeroni IQ e njerezve, ju IQ- medhenjte.

E ca qendise ne gjith kete perde?

 i përket grupit diarretik të të "pavarurve" të peshkut ajo. 

 

 po ti, ke dicka per te thene prapa perdes. te lutem thuaje. jam e hapur te degjoj mendimin tend. nje pyetje kam per ty. a mendon se jane bere gabime, duke hedhur fleten e duhur ne kutine e pa-duhur?  

 nuk ka gje per te menduar fare ketu

iku arvizu nga numerimi, mbushen kutite te tjera (qe nuk po ruheshin me) me votat qe u duheshin dhe pastaj cuan ristanin ti hidhte ne kutite e duhura.

Kjo per manipulimin.

Ka pastaj aty edhe vota te qyetareve qe gabojne (statistika te thote qe basha nuk do te arrinte kurre ne 10 vota nepermjet tyre)  por qe jane qartesisht te pavleshfme per shkak te nenit 118 a (edhe ata qe kane vene kryqin gabimisht e pastaj kane shkruar jo dhe kane vene kryqin tjeter e kane thene shume qarte se ke duan te votojne pro kjo vote eshte e pavlefshme - edhe thote edhe berisha kete)

 

iku arvizu nga numerimi, mbushen kutite te tjera (qe nuk po ruheshin me) me votat qe u duheshin dhe pastaj cuan ristanin ti hidhte ne kutite e duhura.

Pse nuk i ruajten kutite, socialistet? t'i ruanin ne grup me demokratet dhe ca te pavarur.  se kutite nuk lihen vetem pa mbaruar procesi. une e di qe ne shqiperi jane vjedhur votat, shume shume here. po ne Tirane ama, mos me thuaj se e di mire qe nuk jane vjedhur. te pakten nga qendra jo e e jo. por edhe periferite veshtire. si lihen keto kuti keshtu qe te vidhen ne mes te dites , ne mes te Tiranes? socialistet nuk jane budallenj qe t'ja linin ujkut.

 

 po ti ku e di qe s'jan vjedhur? kush je ti? ik ere leji budalliqet

Ta kam cituar nja 20 here ligjin o lira, minimalisht 20 here! nuk duhet te shkoje puna fare gjer ne ate pike sa te ngrihen njerizt e te dalin rrugeve.

Ti thu jeta vazhdon, une te them qe nuk vazhdon aq rrjedhshem sa ce mendon ti.

te gjith njerzit e mi ne Tirane me thone qe prap keshtu e katandisi KAFSHA..

te gjith me punet e tyre, te gjith me bizneset e tyre, dhe te gjith si ata qe kane simpati per opoziten si ata qe skane me thone te njejten gje. KAFSHA!

Si ja lejoni vetes te kerkoni njerzit te dalin rrugve? Po dolen prap rrugeve ne Tirane nis fillimi i fundit. Berisha e tregoi njehere qe eshte gati te vrase per te mbrojt pislliqet e veta.

Nuk e kuptoj se si i fusni nje strekenc llogjikes dhe anashkaloni faktin qe ESHTE THYER LIGJI PERPARA KAMERAVE!

 

Bush, qe ben lojra fjalesh, nuk te jep automatikisht  te drejten qe te njollosesh gjithcka dhe te gjithe ata qe ti si pelqen ne komente. te thashe qe eshte thyer ligji( pasi nje komision tjeter duhej te numeronte keto kontestime), lexoje mire komentin tim dhe mos be bisht. dhe pergjigju thjesht dhe sakte te lutem: mendon ti qe jane futur flete ne kuti te gabuara( pa dashje)? dhe po ta perseris qe ligji eshte thyer, vetem qe i njejti komision, numeron fletet e kontestuara. ligji eshte thyer...thyer dhe perseri thyer.

"dhe po ta perseris qe ligji eshte thyer, vetem qe i njejti komision, numeron fletet e kontestuara"

Goce shko lexoje dhe njehere ligjin se sja paske haberin hic.

Bujrum:

http://www.osce.org/sq/albania/14465

Pasi ta lexosh nga fillimi ne fun, te pranosh se ja ke fut kot, mund te vazhdojme biseden.

Ata me IQ minimaliste Lira, na dolen 800 mije kesaj rradhe ne Shqiperi.

 ore je ne terezi ti apo te eshte bere mendja njesh, dhe i do te gjithe njerzit te mendojne si ty? ky eshte populli shqiptar, zotrules.  udheheqsit tane nuk erdhen nga hena. keta jemi, kokeshkemba dhe jo-tolerant. 75% e popullsise para 20 vjetesh jetonin ne fshatra dhe male. pastaj vershuan ne te thencurit , qytete. te thote gje kjo? 

po pra, shumica e votuesve kete rradhe, qe dolen 800 000, dhe qe votuan; citoj ne ligjerate te drejte: "aleancen time" (S.B.); jane me IQ minimaliste, ose njerez te ligj qe kane votuar me qellim per vrasesit dhe hajdutet e Saliut... per shkak se jane perfaqesues/mekembes te Saliut, qe jane prezantuar nga Saliu; vrasesi, mashtruesi, genjeshtari, i paburri, hajduti, atdheshitesi, antishqiptari, kelysh nga me te uletit e diktatures qe lame pas, neveri e ketij kombi dhe turpi jone para gjithe botes.

cfare ka ketu per te mos qene ne terezi? nese ky eshte realiteti, a je duke thene se nuk bejme mire ta themi?

Oh... ti nuk ja ke idene sa desheroj ne kete moment qe te jem gabim. smiley Sepse e liga qe po heq kombi yne sot mbi vete, eshte nje e lige shume, shume, po shume e rende. Shume, shume, shume e rende. smileysmiley

Miqesisht Lira. smiley

 Ik o Lira, se ke harru gjellen ne zjarr...

 Shqipëria është bërë një inkubator mikrobesh, mendore, ideologjike, psikologjike. 

 

Obobo, doli i pandehuri Erjon Braçe !   smiley

Mos more, se po ben kercenime serioze !

Ik ore Braçe se te presin byrzylyqet ! Ke bere thirrje Publike per Dhune !

 Po kur kandidohet i pandehuri a priori per kandidat bashkie, perse te mos dale ne konference i pandehuri a posteriori qe kerkon popullin te mbroje te drejtat e veta? 

Pa folur per te pandehurit e tjere qe jane kryetare partish...

Lefty, te ka zene bastardia ty shoku... vetem dajaku te ben derman.

ti rrusash bishtin braces. Sula ka bo thirrje me vite e s'e ka gjet gjo. Precedenti Lefto precedenti. Ate qe ke mbjelle do korresh  smiley

 Problemi ne Shqiperi nuk eshte Berisha!

Problemi ne Shqiperi jane shqiptaret, qe mbajne kryeministra si Berisha apo Nano!

Ta kerkojme fajin te vetja ne fillim, pastaj te Berisha and his fck Company!

 pati nje pakt midis shqipetarere me 2005 dhe njera pale e mbajti fjalen (largoi nanon)

edhe pala tjeter e mbajti fjalen dhe votoi kunder berishes ne keto zgjedhje (me mire vone se kurre)

 

 

Eshte e njejta pale ne te dyja rastet!

Eshte pala qytetare qe paguan taksat dhe do demokraci ne Shqiperi!

taksave varu lesht po jane te gjithe bij te atyre qe kane luftuar per kete cope vend.

 Qe nje teori konspiracioni, taze nga  nje mendje "in denial" smiley

1.Sala e di qe do humbi, po do me shpetu nderen Lulit dhe si rrjedhim vehtes.

2.Ceshtja shkon ne Kolegj, Kolegji e hedh poshte (une mund t'a imagjinoj dot se si nuk do t'a hidhte poshte, por cfare nuk ben vaki)

3.Ed Rama cpallet Kryetar i Qytetit Tone.

4.Sala vazhdon legjenden qe nuk ka humb kurre! smiley

Keshtu jane fjalet. Muahabete leshi po me tha nje i aferm i nje antetari te Kolegjit Zgjedhor qe jane kontaktu nga Ambasada.

Megjithate, edhe nese behet keshtu, nuk mendoj se Sula e ka bo per kete pune. Ai do me e mor me cdo kusht. Thjesht nuk do me e kuptu qe ka nje kufi

mrroklle,

Dite te acarta ne mes te veres.. Kolegji ndihet icik ngushte e i ketup nje te shtyre gjer ne gusht..

Shpresa, gjithsesi, vdes e funit..

 Opozita thote se Berisha sa po genjeu a eshte Berisha nje genjeshtar ?Une e besoj per vete Berisha eshte genjeshtar! Ju ?

 

S'ka munci , kuren e kures. Si flet ashtu per kryministrin, ti qofsh.

 E di me qe eshte i ndershem, po ja genjen ndonjehere, e ka hobi, per qef! po Eshte shume i mire,Nje gje me ben pershtypje ku e gjen at energji ? smiley

Qysh nga fotoja qe pashe, s'mu duk nje shenje e mire. Kam frike se situata mund te dali jasht kontrrollit.

Nje rrugedalje per Lulin e vocer- ta coje ceshtjen sa me pare ne kolegjin zgjedhor, dhe ky I fundit me Viston e Bishes do te hedh poshte pretendimin e Lulit duke njohur resultatin paraprak.
Tjetra eshte nen presionin Brenda dhe jashte Ristaninte luaj lojen qe ne vetem po I númerojme keto flete por do e hedhim ne vote ku na duhen gjoja 5 vota keshtu qe ngelet resultati paraprak (por luli ka fituar ne te vertete gjoja me shume vota dhe eshte gjoja
fituesi moral).
Keto Jane vetem persiatje pasi Bisha padyshim do te
Gjej dicka edhe me idiote se kaq.

 Ristani thote se ai akti nomativ, qe kane vene ne baze te kesaj felliqesise "live", eshte vetem i ndermjetem dhe jo perfundimtar (do e votojne pasi te numerojne placken) 

Ja sporti ky KQZ udhezon si votohet dhe ne rast gabimi vota del e pavlefshme.

+ Nje njeri qe rrinte tek kutite qe te udhezonte dhe te ndihmonte ku hidhet vota perkatese , pra ste linte me bo gabime.

http://www.gazetatema.net/web/?p=22451

- Ca vota te hedhura emocionalisht thote Bisha e cmendur ???

 Si, qe t'a mor vesh mire une: 

Keta po numerojne paraprakisht keto votat e hudhme gabim, po kur te mbarojne, do t'iu duhet, ne menyre qe ti inkorporojne keto vota ne rezultatin final, do te duhet qe akti normativ te miratohet me 5 vota? 

Ca ndodh nqs akti normativ nuk merr keto 5 vota? 

Keto vota inkorporohen apo jo?

 Nese do duhen 5 vota nuk ka per te marre ndonjehere aprovim akti ne fjale. Do shkoje ceshtja ne kolegj zgjedhor... besoj.

Mrroklle,

jemi Kzaz thosh antari i KQZ, kupto ti shoku? JEMI KZAZ! Me titullin vine ene te drejtat dhe detyrimet, si te gjendja civile..

Jo jo mrroklle.

Per te nis numerimin u duhej akti normativ. Nisja e numerimit nga keta eshte e kundraligjshme sepse nuk eshte bo me nje akt normativ qe nuk ka pas 5 vota po vetem 4.

nje lexoji vete nenet perkatese:

 

Neni 23
Aktet e KQZ-së dhe hyrja në fuqi e tyre
1. KQZ-ja, në bazë dhe për zbatim të ligjit, mund të nxjerrë vetëm këto akte:
a) vendime;
b) udhëzime.
2. Aktet me karakter normativ të KQZ-së kanë fuqi mbi të gjithë territorin e vendit
dhe janë të detyrueshme për të gjithë.
3. Çdo akt normativ i KQZ-së votohet tri herë, sipas radhës së mëposhtme:
a) votohet në parim;
b) votohet nen për nen ose, sipas rastit, pjesë për pjesë;
c) në fund votohet në tërësi.
4. Aktet normative të KQZ-së kanë karakter të përhershëm dhe zbatohen si
rregull për të gjitha zgjedhjet. Këto akte rishikohen në rast të ndryshimit të ligjit apo për shkaqe të tjera që përligjin ndryshimin e tyre. Aktet për përgatitjen e zgjedhjeve si rregull miratohen apo ndryshohen jo më vonë se 60 ditë nga data e zgjedhjeve.
5. Aktet normative të KQZ-së hyjnë në fuqi pas botimit të tyre në Fletoren
Zyrtare, përveç rasteve kur rrethanat diktojnë hyrjen e menjëhershme në fuqi,
ndërsa aktet e tjera hyjnë në fuqi menjëherë. Aktet normative me fuqi të
menjëhershme publikohen jo më vonë se 24 orë në radiotelevizionin publik, si dhe
në faqen zyrtare të internetit të KQZ-së.

Neni 24
Vendimmarrja në KQZ
1. Konsiderohen të miratuara, kur votojnë “pro” jo më pak se 5 anëtarë të KQZsë,
vendimet lidhur me:
a) shpërndarjen e mandateve për çdo zonë zgjedhore, sipas neneve 162, 163
dhe 166 pika 3 të këtij Kodi;
b) pranimin e ankimit kundër vendimit për miratimin e tabelës përmbledhëse për
rezultatin e zgjedhjeve të zonës zgjedhore, sipas nenit 123 të këtij Kodi dhe vendimet
lidhur me ankimet kundër vendimeve të KZAZ-ve për rezultatin e zgjedhjeve për
qeverisjen vendore;
c) kërkesat për deklarimin e pavlefshëm të zgjedhjeve në një ose disa qendra
votimi, sipas nenit 106 të këtij Kodi;
&ccedilsmiley shpalljen e pavlefshme të zgjedhjeve në zonën zgjedhore apo në të gjithë
vendin dhe përsëritjen e tyre;
d) aktet me karakter normativ dhe që kanë për qëllim rregullimin e çështjeve që
lidhen me zgjedhjet
;
dh) propozimin për shkarkimin e anëtarit të KQZ-së, sipas pikës 2 të nenit 18 të
këtij Kodi;
e) miratimin e strukturës organike të KQZ-së, si dhe rregulloren e funksionimit të
KQZ-së;
&eumlsmiley caktimin e mandateve për çdo zonë zgjedhore, sipas nenit 76 të Kodit;
f) caktimin e zonave të administrimit zgjedhor, sipas nenit 27 të Kodit.
Vendimet e tjera miratohen me shumicën e votave të të gjithë anëtarëve të KQZ-së.
2. Vendimet e KQZ-së nënshkruhen nga të gjithë anëtarët që kanë marrë pjesë
në votim. Secili prej anëtarëve të KQZ-së, përbri nënshkrimit të tij, shënon me shkrim mënyrën e tij të votimit, sipas rastit “pro” ose “kundër”. Anëtarët në pakicë duhet të paraqesin mendimin e tyre të pakicës ose atë alternativ jo më vonë se 24 orë nga marrja e vendimit. Mendimi i pakicës i bashkëngjitet vendimit përkatës.
3. Çdo vendim i KQZ-së zbardhet brenda 24 orëve nga marrja e tij. Jo më pak se dy
ekzemplarë origjinalë të vendimit ose, sipas rastit, edhe të udhëzimit të KQZ-së, mbahen
në arkivin e KQZ-së. Vendimet publikohen menjëherë në faqen zyrtare të KQZ-së.
4. Sekretari i Përgjithshëm i KQZ-së, gjatë periudhës zgjedhore, jep, kundrejt
kërkesës të çdo subjekti zgjedhor, pa pagesë, brenda 24 orëve nga paraqitja e
kërkesës, kopje të vërtetuara të vendimeve të KQZ-së. Jashtë periudhës zgjedhore,
si dhe për çdo person tjetër të interesuar kopjet e akteve të KQZ-së jepen kundrejt
një pagese, sipas akteve përkatëse në fuqi.

 

PO deshe kodin, nje ku e ke linkun. Hidhi nje sy vete Neneve 122 dhe 123

 Dmth e mendova sakte kur thashe qe duhen se s'ben ato 5 votat e? T'i pije lengun Saliu pra!

Neni 24


Vendimmarrja në KQZ

1. Konsiderohen të miratuara, kur votojnë “pro” jo më pak se 5 anëtarë të KQZsë,

vendimet lidhur me:

a) shpërndarjen e mandateve për çdo zonë zgjedhore, sipas neneve 162, 163

dhe 166 pika 3 të këtij Kodi;

b) pranimin e ankimit kundër vendimit për miratimin e tabelës përmbledhëse për

rezultatin e zgjedhjeve të zonës zgjedhore, sipas nenit 123 të këtij Kodi dhe vendimet

lidhur me ankimet kundër vendimeve të KZAZ-ve për rezultatin e zgjedhjeve për

qeverisjen vendore;

c) kërkesat për deklarimin e pavlefshëm të zgjedhjeve në një ose disa qendra

votimi, sipas nenit 106 të këtij Kodi;

&ccedilsmiley shpalljen e pavlefshme të zgjedhjeve në zonën zgjedhore apo në të gjithë

vendin dhe përsëritjen e tyre;

d) aktet me karakter normativ dhe që kanë për qëllim rregullimin e çështjeve që

lidhen me zgjedhjet;

13

dh) propozimin për shkarkimin e anëtarit të KQZ-së, sipas pikës 2 të nenit 18 të

këtij Kodi;

e) miratimin e strukturës organike të KQZ-së, si dhe rregulloren e funksionimit të

KQZ-së;

&eumlsmiley caktimin e mandateve për çdo zonë zgjedhore, sipas nenit 76 të Kodit;

f) caktimin e zonave të administrimit zgjedhor, sipas nenit 27 të Kodit.

Vendimet e tjera miratohen me shumicën e votave të të gjithë anëtarëve të KQZ-së.

2. Vendimet e KQZ-së nënshkruhen nga të gjithë anëtarët që kanë marrë pjesë

në votim. Secili prej anëtarëve të KQZ-së, përbri nënshkrimit të tij, shënon me shkrim

mënyrën e tij të votimit, sipas rastit “pro” ose “kundër”. Anëtarët në pakicë duhet të

paraqesin mendimin e tyre të pakicës ose atë alternativ jo më vonë se 24 orë nga

marrja e vendimit. Mendimi i pakicës i bashkëngjitet vendimit përkatës.

3. Çdo vendim i KQZ-së zbardhet brenda 24 orëve nga marrja e tij. Jo më pak se dy

ekzemplarë origjinalë të vendimit ose, sipas rastit, edhe të udhëzimit të KQZ-së, mbahen

në arkivin e KQZ-së. Vendimet publikohen menjëherë në faqen zyrtare të KQZ-së.

4. Sekretari i Përgjithshëm i KQZ-së, gjatë periudhës zgjedhore, jep, kundrejt

kërkesës të çdo subjekti zgjedhor, pa pagesë, brenda 24 orëve nga paraqitja e

kërkesës, kopje të vërtetuara të vendimeve të KQZ-së. Jashtë periudhës zgjedhore,

si dhe për çdo person tjetër të interesuar kopjet e akteve të KQZ-së jepen kundrejt

një pagese, sipas akteve përkatëse në fuqi.

 Right, po kjo vlen kur KQZ-ja vepron si KQZ, jo si KZAZ!! smiley

Si rregullohen punet ne KZAZ ?

Dhe, ju lutem, me dy llafe, a ma shpjego njeri si u shnderru KQZ-ja ne KZAZ? Ne baze te cfare ligji, akti, apo diunca? 

Flm shume. 

KQZ u shnderru ne KZAZ pasi koqja e kandarit ulur majtas, word-up, Ristanit, tha ne jemi KZAZ... Pra topi eshte i yni ene...

 Ne kzaz, numerohet kuti me kuti, nese ka flete qe nuk shprehim vullnet per asnje subjekt qe konkuron per ofiqin qe kurorezon ajo kuti, fleta quhet e pavlefshme. KAQ! Nese ne ate kuti votohet per "idjotin" ose per "hajdutin" dhe dikush fut nje flet te Lulit, kjo vote quhet e pavlefshme, ndonese Luli mund te jete edhe idjot edhe hajdut.

Kshu thote ligja!

 

 M'fal se po e shty kete muhabet, se noshta edhe ti s'di gjo.

Akti i shnderrimit ne KZAZ, u miratu, me sa vota qysh e tek.

A nuk donte edhe ky akt ( i marrjes se nje funksioni te ri, nga ana e KQZ-se ) votim me 5 vota? 

 

Me sa maj men une NUK u miratu me 5 vota. Po pagjumsia mbase me shtyn te dukem mashtues.

Ne kohe, do pyes, dhe kam pershypjen se sdo te kem genjyer.

Jemi KZAZ bertisje gjoja e ron e kandarit te berishes, jo sje i thoshin, ata 2 perball, dhe, ata 3 te tavolina e keshilltareve.

Shnete tani dhe nigjohemi se shpejti.

Tironso,

Pikerisht se Kodi nuk i lejon ta aprovojne aktin normativ, shkuan veshen rrobat e KZAZ-it..

 

Kafshet nen udheheqjen e Bishes se madhe e Kane lene kaq "vague" me qellimin idiot qe nese e hane socialistet dhe Arvizu me shoke, mire per ne ne te kundert e tallim dhe poshterojme paq gjatoshin dhe gjithe te tjeret se keshtu e meriton ky milet. Ne cdo rast Bisha mendon se eshte I fituar dhe keshtu teston edhe kundershtarin, edhe Arvizun e shkrete edhe popllin e mjere qe sipas Bishes duhete trajtuar si kope, turme idote e
Mish per top

 Ej, ca pune ben ky nallbani Agim Neza? Po e shoh tek Ora News dhe nje zot e di si nuk po vjell mbi tastjere... o c'pocaqi njeri, c'funderrine. Si mund te lejohet nje bastard i tille te flase ne publik?

Portokallia sapo u ndez, pritet jeshilia..

O zonja dhe zoterinj pse harxhoni kohen kohen kot me vertetime ligjore. A nuk e kuptoni qe tashti ka ardhur kohe tjeter. Mos harxhoni kohe me Lefterat & Co.

Po ju dhimt Shqiperia dhe shqiptaret hipini avjonave dhe nisuni per ndryshe mos harxhoni fryme kot me komente te tipit: Po filan nen cthot? Harrojini nenet tashti.

edhe une kam nje teori konspiracioni.smiley

pas perfundimit te numurimit, shpallet Basha fitues. natyrisht rezultati nuk pranohet Rama dhe PS  te cilet do protestojne fuqishem dhe do te krijohet, si gjithmone nje ngerc politik.

nderhyjne ''te jashtmit'', ambasadori i BE, por kryesisht Arvizu i cili ''padashur'' u be pjestar dhe protagonist i ketyre zgjedhjeve.  bien dakord  qe zgjedhjet te riperseriten ne Tirane. dhe ndofta se shpejti te mbahen edhe zgjedhje parlamentare.  me kete zgjidhje Rama , ne nje fare menyre , rregullon ''mardheniet'' me ambasadoret e SHBA dhe BE, mardhenie qe per hir te se vertetes i ka pasur shume te keqija.... por qe per politikanet shqiptare jane te domosdoshme. 

 Sa bukur kishte dal Barroso ne serbi......

Do te ishte gjeniale sikur ato flete per Bashen ti kene futur vete socialistet , thjesht me e shty Bishen drejt mekatit. Ky po qe do ishte double BLUFF...Apo mis Valle Jane sherbimet e huaja qe ja Kane gjithmone me hile udheheqesit tone largpames dhe mendjendritur.

 me gjeni nje nen, kod zgjedhor qe KQZ te marr rolin e KZAZ,dmth te numuroje dhe te ndryshoje tabelen e rezultateve.

Ristani cdo mendim te kontestuar nga opozita, thote:

Po, po! Vazhdojme me kutine dhe vet numuron dhe vet vendos me stafin e vet.

Arbiterim i vetos!Ne keto kushte puna e KQZ eshte e paligjshme sepse me vendimet e mara i mungojne votat(5) qe vendimi per ndryshimin e tabelave te rezultateve te jete i ligjshem. KQZ po vazhdone ne menyre te paprecedent shkeljen e ligjit. ..dhe pastaj Kryeministri dhe ministri i brendshem, flasin per "zbatimin e ligjit dhe shtetit ligjor" kjo eshte hipokrizi, dhe ky eshte shkaku i pasojave, turbullime publike, dhe protesta!

"That isn`t fare",...te kesh kollare dhe te jesh i drejte per ato qe thua, qofte ky edhe kryeminister si ai Berisha Sali !

Me ligjin po abuzojne te dyja palet por me shume pozita, ajo eshte fajtore sepse eshte ajo e para qe i thyen ligjet. KQZ do te procedohet per gjyq. Po nejse as gje nuk  do te ndodh se atje nuk ka intitucione te pavarura, cdo gje eshte fallco, e pa besueshme, Anullimi  i vizites se Barozos, ne Tirane, eshte sinifikativ!

 

 Av, une e pata kujtu  basen te peshqve.Por shof se "armata e Salimbanit", ka leshuar... cironka...   Zahmet,  a  i pyt pake e kane mbaru shume prej  ketyre, ate te Plepave ? Se me mendjen, dmth me "idete brilante", qe sjellin,  ta hapin barkun.Te lutem mos harxho   pulqere !

 Te ruash mendjen kur u iken te tereve, eshte pune e veshtire, o i shtrenjti grava.

"

EU's Barroso, Fuele kick off Balkan tour

19/05/2011

BELGRADE, Serbia -- European Commission (EC) President Jose Manuel Barroso and EU Enlargement Commissioner Stefan Fuele visit Belgrade on Thursday (May 19th) where they are expected to voice support for Serbia's EU bid and reform process in meetings with President Boris Tadic, Prime Minister Mirko Cvetkovic and Parliament Speaker Slavica Djukic Dejanovic. Fuele and Barroso head next to Kosovo. Barroso was scheduled to visit Albania after Kosovo, but cancelled the trip due to the political situation in Tirana surrounding the recent elections."

 

 grava po peshqve cironka bejua hallall logjiken e peshkut por ktu mor vlla u eshte hedhur truri gomarit te gjithve: analiste, politikane, gazetare, pushtetare, zagare. Duket se te gjithe kane mbaruar ke plepat nga Kryeminstri e deri tek Artan Hoxha. Kta te gjithe, ne delir e ne kor recitojne : po behet numerimi me transparent, live ne tv qe na e ka zili e gjithe bota. Jane fjale qe i tha tani qe poshkruaj nje plepist. Te gjithe evitojne nje gje "te vogel" (qe e le paaak me barre procesin) -neperkembjen e procedurave .Eshte njelloj si te vrasin dike dhe te thone: e shikoni me sa trasparence po e bejeme kete akt dhe harrojne se po ekzekutojne nje person duke shkelur ligjet e procedurat.

Ky eshte  rasti i pare i paster, vertet transparent, kur kryeminstri e inicoi nga selia e PD, e drejtoi dhe po e bekon hapur kete maskarade.

Shiko dhe argumentin: ankimoheni ne gjykaten e apelit kur dihet se kete gjykate e kane ne xhep. Cfare beri me shume se kaq Hitleri kur ne emer te legalitetit uzurpoi pushtetin aman.  

po kto kosovaret pse vijne e votojne ne shqiperi .... me ja fut dhe vellait tend, s'ta fal zoti. 

 ej njerez, sa pa turp jane keta analistet e majte, duke perfshire dhe Deshira Subashi: gjithe diten eshte thene qe ne spotet e KQZ-se, na eshte thene qe nese e hedh fleten ne kutine e gabuar, fleta eshte e pavlevshme. Ndersa, sapo e trasmetoi top-story dhe thuhej: "beni kujdes te hidhni fleten ne kutine e duhur", asgje me shume. 

Jane njesha per propogande. 

 Po të mos ketë dy vula quhet e vleshme se nuk thoshte gjë ligji se ai spot  është një nen i kodit zgjedhor.

3.  Vota të pavlefshme janë fletët e votimit kur:

60a) fleta e votimit nuk ka të njëjtën madhësi, ngjyrë ose formë me fletën e votimit të miratuar nga KQZ-ja;b) fletës së votimit i mungojnë vulat e parashikuara në nenin 103 të këtij Kodi;  c) në fletën e votimit janë bërë shënime apo shenja që bëjnë të pamundur vlerësimin e votës;&ccedilsmiley në fletën e votimit janë bërë shënime në favor ose në disfavor të subjekteve të caktuara zgjedhore; d) është votuar për më shumë se një nga subjektet zgjedhore në fletën e votimit;dh) nuk është votuar për asnjë nga subjektet zgjedhore në fletën e votimit;e) nuk është e qartë se për kë është votuar; ose&eumlsmiley zgjedhësi ka votuar për një person apo subjekt që nuk është në fletën e votimit. 

Ndersa, sapo e trasmetoi top-story dhe thuhej: "beni kujdes te hidhni fleten ne kutine e duhur", asgje me shume.

Me saktesisht ishte "hidhni fleten ne kutine perkatese".

Gjithsesi Bushati beri nje pyetje shume interesante: Po sikur te mos shenoje gishtin a do mund te votoje?

Logjika qendron.

Procesi me anormal ne historine e Shqiperise??? Hahahahaha, po e keni harruar se cfare procesi zgjedhor i cmendur ka qene ne 97-en kur partia juaj erdhi ne pushtet dhe bile eshte vrare me snajper nga policia nje protestues i monarkise qe ishin mbledhur para KQZ-se per te protestuar? Askush nuk ka dale pergjegjes per ate vrasje. Perseri, e harruat 2001, kur gjykata e Fehmi Abdiut merrte mandatet e PD dhe ja u jepte atyre te PS dhe kur KQZ-ja ishte 6 anetare te PS dhe vetem 1 i PD? E harruat 2003 kur kutite e votimit te Tiranes grabiteshin nga bandite dhe ktheheshin me vone? Mos more njerez, mos shkruani budallalleqe se nuk ju beson njeri jo per gje. Sot kemi zgjedhje demokratike dhe institucione demokratike e te balancuara dhe transparente. KQZ vetem po numeron votat e shqiptareve, nuk po ben asgje tjeter qe nuk parashikohet ne ligj. Policia sigurisht qe do te mbroje kete institucion se njerezit e dhunes dhe antiligjit, kerkojne te perdorin dhune per te arritur rezultate politike. Kjo mund te klasifikohet edhe terrorizem.

 Une di vetem qe kur ne 1997 u mor vesh qe sala humbi, populli festoi gjithandej. Mbase jo neper male, po nejse. Po 1996, apo varja? 
Shumica e ekstremisteve tuhafe nuk i permendin ato vite te PD, ti qe i permend, i bie te jesh...?

Kjo mund te klasifikohet edhe terrorizem

Per ty robo, terrorizmi o pak..shyqyr qe ke hik prej shypnis se te pakten kshu s'ke per te honger nga i joti, por nga boti

Nga sa kuptova nga intervista qe TCH i kishte bere nje komisioneri te PD-se, votat e hedhura ne kutite e gabuara jane vecuar si te kontestuara vecse nga fundi i procesit te numerimit.

Pra egzistojne edhe plot vota te tjera te hedhura ne kutite e gabuara qe me pare jane konsideruar si te pavlefshme dhe nuk jane marre ne konsiderate.

Nejse, kot sa per sport kjo, se padrejtesia nuk mbeti keq per kete detaj per t'u ilustru.

KQZ vazhdon punen e qete.

 ta vazhdoje, padia ne prokurori u cua

po kur te mbarojne, si do ia bejne per voten e peste?

Prokuroria

smiley

Ca vote e 5-te? A nuk duhej nje vote e 5-te edhe per ta kthyer KQZ-ne ne KZAZ? Te pakten kete kuptova nga postimet me siper.

Dhe kane guxim te thone gojet e liga qe gjonat nuk funksionojne ne Shqiperi.

Ja, urdhero, shembull konkret! KQZ!

mushe i cik 

neser prokuriria nxjerr urdher arestin per gangster ristanin. te shofim nese policia do te zbatoje kesaj radhe urdherin e prokurorise.

Vazhdon Rama t'i therrasi Saliut!

Mire Rama. OK.

 Po do boje detyren o Ols, ti dale borxhit...qe te mos thote neser, ...........po si nuk me thate....

Sala thote ca i do trapi, ne funksion te trapit, ne nje moment te caktuar.

KQZ eshte duke punuar sipas ligjit dhe po shfrytezon hapesirat qe i jep Kodi Zgjedhor.Kete Rama e di shume mire prandaj nuk ndjek rrugen ligjore,pra paditjen e KQZ ne Kolegjin Zgjedhor.Sepse e di qe do te humbe.

KQZ po perkrahet dhe nga nderkombetaret dhe OSBE per punen qe po ben.

ne shkatrim e rrenim, ne vrasje e vjedhje, ne fyerje e tallje me parimet demokratike, ne tradhti e shitje te prones se perbashket te shqiptareve.. ASKUSH nuk ka treguar aq vizion e NERV sa ka treguar salija...

ndoshta kjo shton ne popullaritetin e tij. njerezia nuk shohin mjerimin qe le pas ky njeri, shohin nervin e kesaj figure tragjikomike qe di te kendoj vetem nje kenge, vecse nje narrative, ate te heroit antikomunist. pruresit te demokracise. nje narrative qe ka logjike e kredibilitet sa ka hena atmosfere. por nuk eshte logjika qe e ben te fuqishme kete narrative, jane hijet, miladinat, PPSH, KOMUNIZMI, jane simbolet, emblemat.. nuk eshte substanca ose pragmatikja.. sic jane psh, kater te vdekur te gjetur ne trotuar ne nje mengjes te ftohte.. duhet te ishin vrare naten.. ndoshta ishin vrare midis tyre, por jo ca leshin po them une, ata u vrane diten, i vrau shteti, sepse po kerkonin te ushtrohej e drejta e tyre me modeste, te shohin se cfare ben salija me voten e tyre... pergjigja ishte "sa shume qe kerkojne shkerdhatat... PLUMBIN JEPUNI TRIMA!!!!"

dhe sot, na flasin per vullnet populli.. per shenjteri te votes..

KQZ po punon sipas ligjit.Ate e perkrah edhe OSBE ,SHBA dhe BE-ja.

Po te punonte jashte ligjit KQZ,Rama do ta padiste ne Kolegjin Zgjedhor.

Cohen robt ne Milot, Vlore e te tjere per te protestuar per procesin e numerimit te votave per kryebashkiak te Tiranes.

A ka bythe te qendroje kjo?!

Nga fundi i erresires nje ze buciti

"Qesh" me tha, "se mund te behet me keq"

Dhe une qesha.

Dhe u be me keq.

Fiks keshtu!

o olsi,

nuk behet fjale per procesin e numerimit ne Tirane.

Ketu behet fjale per dicka me te madhe se Rama, Basha, Berisha, Tirana dhe banoret sqimatare, pordhace dhizgjebosur e bishtperpjete te Tiranes te marra te gjithe sebashku.

Behet fjale per shtetin e te drejtes dhe demokracine ne Shqiperi. Per ate qe aspiron shumica shqiptare dhe qe kerkojme te ndertojme dhe tua lejme femijeve tane.

Ndoshta robi ben edhe ndonje kompromis me veten per te ruajtur ate pak qetesi vetjake. Fundja, shprehja me kuptimplote ne Shqiperi eshte "Larg bythes time". Por i shtyjme problemet ne kohe, nuk i fshijme nga faqja e dheut.

Kush ia ka friken 97?

Edhe atehere keshtu si sot filloi, me arrogancen shteterore, qe nuk pyeste as per ligj e as per rregulla. 97 u nis, por per fat te keq nuk u bitis, sepse kurvat ia moren ne dore situaten njerezve dhe na dolen pastaj edhe ne nje qeveri pajtimi kombetar. Kush u allnua  dhe kush u pajtua?

Nese vazhdon keshtu perseri revolte si ne 91 dhe 97 e me keq dhe nese eshte e nevojshme perseri e perseri derisa ta marrin vesh te gjithe becquerelat (Bq) politike, qe me popullin nuk tallesh dot.

 

Po Pedro po... Nuk vej ne dyshim sinqeritetin e fjaleve te tua, POR, po Pedro po...

Je vite drite larg realitetit shqiptar. Te kuptoj, sepse e di se cfare do te thote.

E keqja eshte se edhe ata qe po i bejne opozite Berishes jane po aq larg sa ty.

Pedro, nuk mbahet ne kembe shteti duke protestuar e deri ne rebelim te armatosur çdo 10 vjet.

As demokracia nuk te vjen nga gryka e pushkes (pushteti popullor vinte nga gryka e pushkes).

Problemi eshte i kufizuar dhe specifik, nuk ka ketu vend per thirrje te tipit 'liri demokraci'.

Ceshtja duhet çuar ne Gjykaten Kushtetuese, qe te na ndriçoje mbi ligjin.

KQZ ka shkelur ligjin duke i numeruar, biles edhe rregulloren e brendshme, atehere shko ankohu tek organi kompetent.

Ka arrogance te pushtetit ?

Po ka edhe shume madje, po nese do ishte legjitime te vrisje arrogantin, do ishim te gjithe o kriminela o te vdekur.

Logjika njeh parimin e perpjestueshmerine, sipas grades se fajit a gabimit vjen edhe ndeshkimi.

Nuk mund te shkaterrohet Shqiperia pse pushteti me arrogance lexon vullnetin e popullit.

 

Fjale te urta Aqif, plotesisht dakort. Do shtoja qe fitimtari i neserm anipse me kete drejtesi capcule, sduhet te harroje keto qe po ndodhin sot dhe ti kalbe ne burg pergjegjesit.  Te shpresojme te pakten qe do e gjejme fillin e ndeshkueshmerise.

Po prite nga gjykata kushtetuese, vaj medet vajti ky hall....Ai po manipulon votat ne mes te dites ti flet per gjykata dhe dokrra

Gjykata kushtetuese s'ka qene ndonjehere e Sales, biles e ka penguar nja 20 here te mira.. organi me i besueshem institucional ne Shqiperi eshte Gjykata Kushtetuese.

Kurse vjedhja ne mes te dites eshte produkt zyrash politike, nuk merret parasysh.

Aqif Kopertoni ,me fal ore  Aqif, por besome mua, ne kete  llafin qe po Ju them:Ju  nuk keni  fare haber,  nga keto "punet " ketej pari, se si shkaterrohet Shqiperia.... Kurse kete, "parimin e perpjestueshmerine", me te  cilin kujton se po ben filozofi, kur nuk e njef gjendjen reale polivalente, me mire zere se e ke me te degjuara.Nuk te ve faj, larg je.Ka plot ketu  prane saliefendiut  e jane si dhe Ju, jo  me aqe ne distance.Je i  justifikuar ne se nuk i perserit.Por dhe ne funksione eksperience;  

 Se cilat probleme, kur si dhe ne cilin rast  i paraqiten Gjykates Kushtetuese, sot i dine dhe te klases kater fillore, veç Jush, pasi qe i ka bere hesbere  Saliefendiu, me 34 shkeljet Kushtetuese, bere brenda dy viteve.Edhe pse te tilla ja ka quajtur Ajo Gjykate, Efendiu  Sali  ka qendruar po ne te  tijat.Ne vend qe te korrigjonte gabimet apo  fajet punoi  pa u lodhur te korrigjonte cilesine e te dreguarve ne Gjukate.Dmth qe te ishin si  puna jote.Azatasqere.Me nje ndryshim.Ata me rroge Ju....badiava

 Si more, ju djem me shkolle, nu keni pike turpi,  para kesaj gjendjeje shkateruese te sitemit, ku lame nam ne tere  Ballkanin me kete te marre te qeverrise, kusar dhe tiran, i cila ka 6 vite qe" qeverris" te  gjitha ligesite, mbi kurrizin e ketij populli, dhe keni kurajon te  thoni  marrezira!Ka te shkolluar, pa le me  intelektuale,  ne bote qe e gjen te keqen tek OPOZITA ? 

Nuk e kem thjeshte  me Ju, por me shume te tjere, .... qe  u  eshte  shpuar kamardaria.

 Grave, supozojme qe PS mobilizoi popullin (!!!) u mblodhen te gjithe i vune zjarin KQZ me ristan brenda, pastaj kryeministrise me sali brenda etj etj. Kjo NUK do e ndryshoje faktin qe zgjedhjet do mbeten te pacertifikuara. E di, sistemi gjyqsor eshte mizerabel por edhe ajo qe pershkrova me lart vetem zgjidhje nuk eshte.

Jo, kafsha duhet mbyllur ne kafaz ligjerisht. PS'se ndoshta i duhet te punoje me shume me faktorin nderkombetar.

  patriot miku im, nuk jam as per PS e ca me pake per ..zjarre.Por kete njeri duhet ta bejme te kuptoje se prodhon tere heret KRIZA.Nuk ja kemi borxh kete .Dhe me e keqja  mbolli  me rrenje te thella KUSARINE.Ore  te shkolluarit, ca me shume intelektualet, duhet te jene Opozite e cilesdo qeverri.Ashtu perfiton vendi jo duke u bere fresk e  tu jemi ushtare horrave.

Pse more ne deren tone kemi 6 vite sherre? Kujt more ja kemi borxh kete?Dhe  kur popujt zgjedhin qeverri nuk e bejne ate per ti ruajtur nga  termetet por  qe te mos u shtojne halle ne se ato qe kane nuk jane ne gjendje tja u zgjidhin Salihu shton halle per mbi hallet ore! I lig sa nuk kishte ku te vinte qe dhe mbetet  Nano, por halle nuk na shtovi.Ky  vrau fakire more  njerez!Ky.... e sa  mund te thom une ...lere se me hipin bubat

Je vite drite larg realitetit shqiptar.....se edhe ata qe po i bejne opozite Berishes jane po aq larg sa ty.

  ...di ndokush te shpegoj se cfare dmth vite drite....

Je injorant apo ishte thjesht nje batute kineze kjo?

Nqs. me thua qe je injorant, atehere ta shpjegoj une.

 Vite drite domethanë që ke nejt shumë vjet në errësirë e padije dhe duhet të studiosh e të lexosh deri sa të fillosh të  mendosh me mendjen tate dhe jo të flasësh me menjen e idhullit qoftë ky dhe Krishti apo Muhameti .

.

.....Arvizu: Tirana është unike, kryeqyteti që nuk ka komisionin e vet zonal

Tirana është unike në vend në kuptimin që vetëm kryeqyteti nuk ka komisionin e vet zonal kushtuar atij. Duket sikur vetvetiu, KQZ funksionon si komisioni zonal për Tiranën. Shumica e ekspertëve me të cilët kam folur mendojnë që kjo nuk është ide e mirë sepse i merr KQZ-së paksa nga misioni i saj qendror, funksioni qendror. Megjithëkëtë, kështu është Kodi Zgjedhor; ka disa mangësi, por përbën bazën mbi të cilën të mund të zhvillohen zgjedhje. Mendoj se një gjë e tillë gjithashtu thekson rëndësinë kritike që ka të ecim përtej zgjedhjeve të tanishme dhe të përqendrohemi tek reformat, përfshi reformën e Kodit Zgjedhor. Mendoj që janë nxjerrë shumë mësime mbi bazën e këtyre zgjedhjeve. Duhet që disa prej tyre të zbatohen.

 

Neni 24
Vendimmarrja në KQZ
1. Konsiderohen të miratuara, kur votojnë “pro” jo më pak se 5 anëtarë të KQZsë,
vendimet lidhur me:
....

b) pranimin e ankimit kundër vendimit për miratimin e tabelës përmbledhëse për rezultatin e zgjedhjeve të zonës zgjedhore, sipas nenit 123 të këtij Kodi

.....

d) aktet me karakter normativ dhe që kanë për qëllim rregullimin e çështjeve që lidhen me zgjedhjet;

 

 

Ate piken B e vura, sepse lidhet me perplasjen e kembes se Deshira Subashit ne 2009, per tabelat e Beratit dhe Fierit. Ne fund, ato u miratuan me 4 vota ! Edhe pse juridikisht DUHESHIN PESË.

Kujton ndonjeri se kesaj rradhe (pika D), gangot e Saliut do te turperohen qe ti votojne ato ç'ka po numerojne (aktin normativ ne fjale) vetem me 4 vota ??  
Pfffffffffff....

edhe rezultatin perfundimtar do ta miratojne VETEM ME KATER VOTA !

 Mua më duket e kotë edhe të merresh, edhe të shash këta zgjyrat e PD-së. 

Thjesht injorojeni pushtetin e Saliut përfare.

Injorojani strukturat, ndërtoni paralele, refuzojani taksat që paguani, edhe lëreni të dërdëllisë në kullën e ngujimit tek kryeministria. 

Për mu ai dhe shteti që ka ndërtuar është një copë mti që mban erë. 

Gjithë zona Gjirokastër, Korçë, Sarandë, Berat, Tepelenë, Përmet, Elbasan, Durrës, Fier, Lushnjë, Kavajë, Elbasan... edhe Tiranë, mban brenda 2 milionë njerëz. Mësojini të vetëqeverisen edhe ka mbaru ky muhabet. 

 

 

 S'ka nevoje ti mesosh fare se mund te veteqeverisen shkelqyeshem. 

si shpjegohet qe ata qe kane flamurin tend si kombetar u intereson shume ky muhabeti i 2 milioneve?se nena greqi i ka krahet te hapur,,,,

Me e pastra do e ishte te dilnin 10 vete qe kane votuar per PSne dhe 100 qe kane votuar per PDne  dhe te thone se Shqiperia vlen me shume se vota e tyre ndaj mos e digjni shqiperine per te drejten e votes se tyre.

 Ose me e pastra thjesht do ishte te ndiqen ligjet dhe mos kete standarte te dyfishta. 

Cilin ligj? Se sejcila pale ben komentimin e ligjit sic e do vete. Militantet po keshtu Une qe sjam militant si ta komentoj?

Ne fund te fundit a ka kaq rendesi vota e 10 veteve  per Ramen apo 100 veteve per Berishen se sa vete Shqiperia? Duke menduar se populli ka vutuar +/- 10 apo 100 vota per njerin apo tjeterin te ben mendosh se nje politikan me llogjike dhe qe e do shqiperine do te thote Une largohem vec shqiperia t emos digjet per 10 apo 100 vota. Mirpo me sapo shohim......

Ore kam nje pyetje, nga gjith keta gazetare nga Shqiperia qe jan anetare apo vezhgues te PPU, a ka mundesi njeri nje pyetje Ristanit?

Perse ligji parashikon 4 kuti te ndryshme dhe jo 1?

Shpikje e politikes shqiptare besoj. Qe t'ja lehjtesoj punen popullit para se ta vrase

Ligji parashikon 4 kuti votimi per lehtesi numerimi dhe mundesi manipulini, perca e sundo.

 gazetarë thua ti po ato bëjnë top shou e opinione dhe nuk thërrasin e të pyesin  hartuesit e kodit zgjedhor(sikur kan ik n'hanë ) por tan hoxhën e shpëtim nazarkon. çer gazetar koti flet o Ora aty joprofesionalizmi e trafiku influencës asht mullar.Ashtu si dhe për fjalën caktuar =kontestuar nuk morën në intervistë një hartues të kodit ,e kam fjalën për juristët jo kaç islamin dhe atë ilir rusmajlin. 

Ore peshq te nderuar (ju qe i thoni te zezes te zeze dhe te bardhes te bardhe, jo ju llumrat e tjere Berishista) po ca konsumoni keyboarding kot me sqarime, jo ajo po kjo or miq? Ca, s'e dine keta situaten si qysh tek? Eshte njelloj si te sqarosh berishen qe jane bere manipulime me vullnetin e sovranti dhe votat jane vjedhur apo jane blere, pa egzagjerim. I dine keta te tera qe nga pislleqet qe jane bere ne keto zgjedhje e deri arsyeja e poshtersise me flashbacks 97-e qe ndodh tani me KQZ-n.

e kam thene ne nje koment me pare, e s'i kam qejf perseritjet qe keta tipa (hiq vetem ata qe edhe kete e kam thene pse s'kane faj dhe nuk hyjne ketu) s'kane shpirt, s'kane komb, s'kane dinjitet, s'kane moral, s'kane atdhedashuri, s'kane bese, s'kane brac. s'kane limite ne antinjerezillek.

aty po edhe ketu sic shihet s'pine me uje fjalet! O dil rrugeve solidarizohu e dili zot vetes e vendit tend, o hesht e ul koken, prit per shtypjen e rradhes dhe merre turpin me gjithe faj me vete. se faji eshte si i atyre qe e perkrahin ate sistem dhe i atyre menefregistave (larg nga bytha ime) qe i kane ngritur syte nga qielli dhe presin boten per shpetimin, shpetimin e tyre.

Eshte e qarte si drita e diellit ca ehste ky system qe c'do gje mund te jete po vetem demokraci dhe ne sherbim te shtetasve te tij nuk eshte. Eshte me keq se nje diktature, se s'dihet nga dhe si te vjen. dhe kjo nuk u pa tani, e as u kuptua tani. u pa qe ne 21 Janar qe u mor jeta. limiti extrem i nje shoqerie te lire u shkel me te dy kembet nga pushteti ne syte e te gjitheve. s'ka me iluzione jo andej po ketej, ky pushtet te hedh ne ajer po ju kercenua jetegjatesia. Ca vote e lire e me the te thashe. ky voten t'a vjedh ose ta blen. te blen jeten e te ardhmen dhe plumbin s'ta kursen. dmth, ca ka mbetur tjeter ne koshiencen e robit qe te mos jete me i bindur per ate cfare eshte ky sistem dhe ne sherbim te kujt esthe.

eshte e kote, e di, po nje gje do u them ketyre berishistave (qe per hir te mediumit dhe anonimitetit nuk do flas sic ma do shpirti - me sharje qe nga minjte e mureve) qe do u vije keq po vajten gjerat aty ku asnje nga ne s'do donte kurre te vene. Do beheni pishman per perkrahjen qe po i jepni ketij njeriu sot, e garantuar.

Kutia e votimit është gjithnjë një enigmë e madhe për kandidatin. Sado garanci të ketë, sado erë e mbarë të fryjë për kandidatin, gjithnjë ka një pasiguri lidhur me rezultatin e votimit. Në momentin që hapet dhe numërohen fletët e votimit,  ato fletë gradualisht përcaktojnë fituesin/humbësin. Bukuria e procesit qëndron tek komunikimi telegrafik i rezultateve. Të dhënat telegrafike janë ato që i krijojnë kandidatit një tablo për tendencën e votuesve. Në momentin që kuptohet tendenca, kandidati bëhet gati për të pranuar rezultatin e zgjedhjeve. Ama, duhet të kuptohet tendenca.     
Në rastin kur nuk ka një tendencë të qartë dhe të dallueshme, nuk ka kandidat që të njohë humbjen. Kandidati ne disfavor do te perdore te gjitha mjetet e mundshme per te kontestuar rezultatin që nuk perben tendence. Rezultati në fjalë është kaq i ngushtë, saqë të dy kandidatët bëjnë mirë, të përgatiten për një sagë të mirëfilltë juridike. Fitorja e kujtdo kandidati do të kurorëzohet në lëmin juridik e jo në atë politik. Politikisht, askush nuk ka marrë një votë të qartë. Diferenca prej 10 votash e Ramës fare mirë mund të lëkundet në hallkat e tjera të procesit. Prandaj, e rëndësishme është që juristët e të dy kampeve të përgatiten për të argumentuar pretendimet në mënyrë sa më solide.
 

 Pjesen kur poetizon bukurine e procesit te numerimit e kuptuam. Mund te citosh ndonje ligj i cili e ben nul rezultatin kur ky "nuk perben tendence" dhe kur "politikisht askush nuk ka marre nje vote te qarte".Kodi zgjedhor bazohet ne sistemin 50% +1. Eshte krejt normale qe ne nje proces te rregullt apo me dyshime per manipulim, kandidati humbes (pasi formalizohet rezultati ) ti drejtohet procesit te ankimimit. Por ti vazhdon te mos shikosh qe rrjedha normale e procedurave u nderpre me nderhyrjen arbitrare te KQZ per numerimin e votave te kontestuara. Juristet po argumentojne se ajo qe eshte marre si e mireqene (votat e hedhura ne kutine e gabuar te konsiderohen te vlefshme) ne fakt kerkon interpretim juridik dhe KQZ nuk e ka kete tager.Ketu qendron i gjithe artifici. Ketu fle lepuri por ti nuk do ta trazosh dhe e nanurit me poetizim te procesit te numerimit.

Spiritus,

Lidhur me poetikën e procesit, flas kështu, sepse e kam ndjekur nga shumë afër. Kam ndjekur pesë palë zgjedhje e lidhur shumë me fatin e protagonistëve në këto zgjedhje. Pesë zgjedhje, duke nisur nga viti 90-të, kur për herë të parë, u lejuan të shpallnin kandidaturën dhe kandidatë të pavarur, përvec atyre të caktuar nga Fronti Popullor. Pra, që në këtë moment, kam njohur frymën e rivalitetit politik dhe si materializohet kjo frymë në kutitë e votimit. Është me gjithë mend solemn casti i hapjes së kutive Është pothuaj si një çelje testamenti, që përmban vullnetin e sovranit. Për kandidatin sikurse e theksoj fushata është një ngarkesë e jashtëzakonshme, sepse nuk është kaq e lehtë të konsolidosh urat e besimit me qytetarët. (sic mund ta vësh re dhe vetë në këtë blog). Por, do të lutesha, për një moment ta përfytyroje veten kandidat të pavarur. Pra, jashtë cdo partie politike. Duke qenë i pavarur, gjasat janë që të mos jesh përfshirë në shumë makinacione politike të partive kryesore. Por, sidoqoftë, mundi yt në fushatë është shpërblyer dhe ti ke dalë aty-aty me rivalin kryesor. Ke dalë me dhjetë vota mangut. Si do të veproje ti vetë si kandidat i pavarur? Jam e sigurtë, që në mënyrë të ethshme do të kërkoje të rivlerësohen votat e kontestuara. Jo vetëm kaq, por ti mëson se disa qytetarë kanë hedhur votat gabimisht në kutitë e tjera, dhe  supozohet se një pjesë e tyre mund të jenë për ty. Me shumë gjasë, do të kërkoje me ngulm, që këto vota të hynin në llogaritë e komisioneve. E di ti që komisioneri është thjesht një ADMINISTRATOR i zgjedhjeve. Ai nuk duhet të ndërhyjë në marrëdhënien e drejtpërdrejtë ndërmjet votuesit dhe të votuarit. Pikë! Nuk ka sesi të ketë një deformim të tillë. Kjo nuk ka sesi të jetë e ligjshme. Nuk ka sesi të jetë e drejtë. Ndërkohë, e kuptoj që edhe mosbesimi ndaj partisë kundërshtare (njerëzve të saj) është kaq i thellë, saqë ky detaj i shpëton vëmendjes. Për kandidatët aktualë, është e qartë që komisionerët nuk janë thjesht dhe vetëm administratorë. Ata nuk janë teknikë të procesit. Ata janë manipulatorë të tij. Nga të dyja palët ka të tilla thirrje. Prandaj, theksoj që palët duhet të sjellin argumente për këtë gjë. Kjo duhet të jetë platforma e juristëve. Të sjellin fakte që kompromentojnë procesin. Ato fakte lidhen vetëm dhe vetëm me tejkalimin e kompetencës administrative të komisionerëve. Vetëm kjo e kompromenton procesin. Dhe vetëm këto fakte i japin të drejtë fitimtarit. Gjithnjë flas për situatën aktuale, kur vullneti nuk është manifestuar dukshëm.

P.s. Ligji kuptohet që kërkon dikë të shpallet fitues. Por, mendimi im është se kandidati në disfavor (ende nuk po e quaj humbës) me disa vota nuk e njeh apriori humbjen. Nuk e njeh atë menjëherë, pa ezauruar gjithë procedurat e përcaktuara me ligj.
 

 Lirka, jam dakort me gjithe sa pershkruan. Por pyetja eshte e thjeshte: per ty, eshte ligjor apo arbitrar numerimi votave te kontestuara nga KQZ? A eshte e ligjsheme kjo procedura kur Kodi Zgjedhor eshte evaziv  dhe le vend per interpretime lidhur me votat ne kuti te gabuar ? Kaq.Pergjigje me nje fjali.Per te tjerat flasim sa te duash, poetizojme, filozofojme, kompozojme etj. etj.

Spiritus,

Konsideratat e mia i parashtroj jashtë preferencave partiake. I jap shumë të drejtë kandidatëve që nuk kanë besim tek komisionerët e forcës politike rivale. Këtë e them për të dyja palët. Sipas meje, ky mosbesim vjen prej faktit që komisionerët zgjidhen njerëz me ndërgjegje të lartë politike. Jo vetëm kaq, por komisionerët janë njerëz me devotshmëri politike. Janë njerëz të përzgjedhur nga partitë politike. Njerëz të tillë e kanë të vështirë të jenë objektivë. Fatkeqësisht ndërgjegja politike e tyre manifestohet jo dhe aq në qëndrimin vigjilent ndaj forcës politike kundërshtare, sesa në qëndrime unilaterale, shpeshherë arbitrare, që nuk kanë lidhje fare me administrimin e procesit. Sipas mendimit tim, përsa kohë në qëndrimin e komisionerëve mbizotëron komponenti i parë (pra, dëshira për të qenë vigjilent&eumlsmiley, në raport me të dytin zgjedhjet kanë një shans për t’u marrë në konsideratë. Nëse mbizotëron i dyti (qëndrimi unilateral, shpërfillës, arbitrar), zgjedhjet vështirë të merren në konsideratë. Por, gjithnjë i qëndroj mendimit, që këto qëndrime nuk janë aspak atribut vetëm i njërës palë. Qëndrime të tilla janë atribut i të dyja palëve. Prandaj dhe konfliktualiteti i zgjedhjeve është i garantuar. E bëra të gjithë këtë parantezë (më fal që nuk u shpreha me një fjali të vetme), për të thënë se në situatën aktuale, është politizuar kaq shumë kjo cështje, (komisionerët janë kaq të ndarë në qëndrimet e tyre) saqë vetiu ia heq disi karakterin teknik cështjes. Sipas meje, fakti që KQZ-ja ka marrë përsipër t’i fusë këto vota në numërim, pa shpallur ende rezultatin zyrtar paraprak, është për të siguruar një vijimësi të procesit të numërimit. Sic jam shprehur sekuenca e veprimeve të numërimit është shumë e rëndësishme. Momentumi i krijuar gjatë numërimit ka rëndësi shumë të madhe. Nuk duhet lejuar shkëputje (vonesat nuk po i quaj shkëputje) në procesin e numërimit. Ai mbyllet njëherë e mirë, pastaj shpallet rezultati. Shpallja e rezultatit vjen kur procesi i numërimit ka ndalur. Lidhur me sa më sipër, mund të thuhet se ka patur një shkëputje në procesin e numërimit, në momentin që u mbyll KZAZ-ja e fundit. A duhet konsideruar kjo shkëputje fundi i numërimit? Mendoj se po. Por, në anën tjetër, a duhet lënë një varg votash pa u numëruar, sepse procesi u ndal? Dhe këtu vijmë tek dy të drejta që që janë në konflikt me njëra-tjetrën. KQZ-ja, e cila po vepron si KZAZ, po mbyll në fakt procesin e numërimit. Kjo mua më duket paksa e çuditshme. Më duket e çuditshme, sepse gjërat kanë një rend të caktuar. Fillimisht numërohet, shpallet rezultati, bëhen ankimimet (kështu përdoret rëndom në gjuhën juridike, dhe pse ankesë do të ishte më korrekte nga pikëpamja linguistike), e në fund del rezultati përfundimtar.
A është prishur kjo renditje nga vendimi i KQZ-së. Jo! A është prishur sekuenca e numërimit? Po! Pra, në anën proceduriale, është e diskutueshme cështja. Në anën materiale: A është i padrejtë vendimi i KQZ-së? Nëse do të shihje ndershmërinë e procesit. Jo! A është cënuar e drejta e kandidatit në avantazh. Po! Nëse mendon se e drejta e një kandidati qëndron më lart se interesi i një procesi, atëherë do të jesh kundër këtij vendimi. Në të kundërt, do të jesh pro këtij vendimi. Pra, për mua është cështje e debatueshme, por gjithsesi aspak kriminale.
 

@Lirka:  KQZ-ja, e cila po vepron si KZAZ, po mbyll në fakt procesin e numërimit. Kjo mua më duket paksa e çuditshme. Më duket e çuditshme, sepse gjërat kanë një rend të caktuar. Fillimisht numërohet, shpallet rezultati, bëhen ankimimet (kështu përdoret rëndom në gjuhën juridike, dhe pse ankesë do të ishte më korrekte nga pikëpamja linguistike), e në fund del rezultati përfundimtar. 
A është prishur kjo renditje nga vendimi i KQZ-së. Jo! A është prishur sekuenca e numërimit? Po! Pra, në anën proceduriale, është e diskutueshme cështja.

 

Flm per pergjigjen.Ke hedhur nje hap drejt te vertetes. Pjesa per komisionet e militarizuara qendron. por ne keto kushte jemi: hajduti dyshon per hajdutin.

Procesverbale te nenshkruar ne daten 15maj...Votues qe dalin teper dhe nuk perputhen me listat. Kode sigurie ne procesverbale qe nuk perputhen me ato te kutive...

 Pyetje: termi "keqyrje" qe po perdoret masivisht gjate diskutimeve ne KQZ, a ka kuptim dhe force juridike? Apo ky term po perdoret pikerisht pasi eshte pa sens juridik... 

Eshte term tribalist i Mullah Ristanit

 Ca behet mor burr? Ca eshte gjith kjo?

Po e shikoj live numerimin e votave te kontestuara. Nuk po ju lodh me numra.

Numri i regjisruar i votuesve X

Vota per Bashen Y

Vota per Ramen Z

Vota per Milloshin L

Vota te pavlefshme M

Vota te gjetura ne kutine gabimisht 8

Por, Y+Z+M+L=X

Athere nga dolen kto 8 vota kur Numri i votuesve eshte i barabarte me Vota per Bashen + Vota per Ramen + Vota Milloshin + Vota te Pavlefshme????

Derisa fleta per kryetar  eshte me e vogel se fleta per keshillin i bie qe flete per keshillin duhet te kene bere sex dhe kan lind 8 flete te vogla per kryetarin.

smiley t'raft nji pike jarebi smiley

kete problem matematikor e zgjidh vetem Lefterija. Ndoshta edhe hunter se sikur ja thote ndopak llogjikes.

sheme po bej perjashtim per ty, e po pergjigjem komentit te nje b.q.ri qe si me 21 janar, si tani ka bere shpesh thirrje per djegie, shkaterrim, '97.

Nder ato votat e pavlefshme ne kutine per kryebashkiak futen flete votimit (e pavlefshme) per kryetar minibashkie psh. dhe te kutia per kryetar minibashkie psh. futen fletet (e pavlefshme) per kryetar bashkie. Prandaj nr. i pergjithshme, Rama+Milloshi+Basha+flete pavlefshme = Nr i votuesve. Po nqs kane dyshim, le te shohim numrin total te votuesve (shumezo per 4) e te krahasojne me numrin total te votave per te gjithe. Ka per te koinciduar.

Tjeter, fletet jane nxjerre nga kutite e vulosur, kane prapa vulat e firmat edhe te komisionerve socialist ne Qender Votimi, jane evidentuar gjate procesit te numerimit ku ishin te pranishem edhe numeruesit e vezhguesit socialist dhe jane shenuar si te kontestuar ne procesverbal.

P.S. O roni meqe te hajne duart, e njeh Jan Pallach ti? Te duhet vetem nje shishe benzine, nje shkrepse dhe behesh hero edhe ti. Nder vetes dhe botes i ben.

Hunter, prisja me shume nga ty, por ndoshta Lefterija do te na e jape pergjigjen e sakte. Une do pres deri ne darke dhe pastaj do jua them. Lexoje edhe njehere mire se cfare ka shtruar per zgjidhje roni. Mbase nuk e ke lexuar me vemendje. Dalin 8 flete me teper sesa numri i personave qe kane votuar!!!!!!  

Po si e llogarit nr e fleteve votimit kur merr parasysh vetem votuesit per Rame, Bashen, Milloshin? Aty eshte votuar edhe per minibashki, keshill bashkiak etj. Qe dalin +8 flete votimi me shume eshte e sakte, sepse te fletet e pavlefshme per kryetar bashkie duhet te jene 8 flete votimi per kryetar minibashkie. Dhe 8 flete votimi per kryetar bashkie jane ne kuti tjeter, prandaj duke ja shtuar nr. te fleteve ne kutine per kryebashkiak dalin 8 flete shtese.

Po ti s'po pergjigjesh, a jane vulat, a jane firmat, a jane mbyllur kutite perpara gjitheve ne Qender Votimi, a jane cvulosur perpara gjitheve ne KZAZ, a jane evidentuar dhe shenuar njekohesisht ne proceverbal? Atehere, car diskutohet kot. Po sikur te kishin dashur te manipulojne dhe te shtojne flete votimi per Bashen, pse nuk e bene duke futur flete votimi ne kutine e duhur? 

Kjo gruja e ka emrin Sanije ,rastesia e perballi me nje grua tjeter te quajtur Shpresa,Sanija teksa po mallkonte Edin qe ky i fundit te mos shihte asnje dite te bardhe Shpresa filloi ta ofendonte,nderkohe Sanija ju pergjigjte gruas tjeter duke i thene qe te priste djemte e saj qe ta .......,nderkohe simpatizantet e PS se e terhoqen menjane Shpresen dhe i kerjuan falje Sanijes,por Sanija nuk donte tja dinte me dhe uleriste,ulerima te cilat cuditen dhe forcat e policise,dy prej te cileve e pandehen si militante ekstremiste,por kur ju afrua kordonit te policise puthi policin ne balle ,dhe i tregoi sherrin me gruan Socialiste.

Marre me shkurtime nga Panorama.

KQZ vazhdon punen e qete.

I njejti shkrimtar qe kishte bere ate filmin ku rrifte Endri Fuga me shkelma Rucin e ka shkruar kete tregimin ?

do kete protesta sot ?

 

Pse jo,ju keni bere protesta kot pa pike lidhjeje,jo me nuk bekeni sot qe po ju vidhet vota live.

 O Brad sa hapur i paskët ba hilet , pse kshu ?Si tha ai më të hollë kto bastunet.Kaq keq keni menduar se njerzit do hudhni 4-5 fletë në kuti për ramën se s'ka si spjegohet ky numur i madh fletësh veç për bashën , e trashë shumë e trashë .

Lere lere,u felliqem fare.

kush ju? ( mos me ngaterron me ndonje si vetja ???)

Ah je kthy me ne. M´fal.

nuk e di me ke je ti mer brad dojci, por une jom me gjermont per vete

Edhe kto te PS dobica te medhenj. Mbas cdo kutie marrin fjalen dhe kundershtojne gjere e gjate. Ja prishen planin Saliut qe KQZ ta jepte vendimin shpejt e shpejt.

Edhe kto te PS dobica te medhenj. Mbas cdo kutie marrin fjalen dhe kundershtojne gjere e gjate. Ja prishen planin Saliut qe KQZ ta jepte vendimin shpejt e shpejt.

Roni, e di ate shprehjen ti, "Shteti/qeveria, e kap Lepurin me qerre ?!smiley

Pastaj, te flasim me seriozisht tani qe dhe gjakrat u ftohen pak nga ato skena te djeshme prej "dallkaukesh oriental", nese do te perifrazoja Edvin Ramensmiley

Mbaj mend qe ne Amerike ne 2000, diferenca midis BUSH dhe Al GORE ishte aq e ngushte ne Florida, ku numerimi u zgjati me jave te tera dhe me vone pati aq shume kontestime per manipulime, sa çeshtja u fut ne nje maratone betejash Juridike.

Si perfundim, pas tere ato akuzash per manipulime, per probleme me makinerite e numerimit, per influencime tek gjykatesit etj etj ... si perfundim pra, Al GORE kur u deklarua humbes ne shkallen e fundit nga Gjykata Supreme, i shtrengoi doren BUSH-it dhe e njohu humbjen

Ne Shqiperi, nuk pretendojme te ndodhin keto gjera, por ama te ruajne qetesine, te mos bejne apele per dhune qorre se mbi popullin e bejne dhe atij i rendon (prsh : bllokimi i rrugeve); Por te ndjekin rrugen lligjore, siç e bene duke denoncuar anetaret e KQZ-se ne Prokurori ...

U futa dhe une te klubi i atyre qe citohen nga Lefty.

Spo permbahem dot nga emocionet.

 Si s'qenka ngatruar asnji votues i Hysniut mor aman ç'farë pagueshmërie , model mor kta komunistët e Hysniut dhe në votime dhe i dridhet dhe dora mre si tha sala .

Ambasadori i OSBE takon Ina Ramen: i kujtoi qe ligji eshte i barabarte per te gjithe dhe askush nuk eshte mbi ligjin... nuk e di kete gje prokuroria e pavarur e Ina Rames apo pret tia thote nje ambasador.

Si gjithmone, prokuroria stivos dosje me padi dhe nuk vepron, por negocion

Tani pertej ketyre retorikave cfilitese me flte dhe kaubojsa, une mendoj qe duhen pare disa gjera me shume. Nje nga keto eshte ajo qe vota ishte shume e barazuar dhe qe populli i tha me plot gojen, njesoj jeni per mua. Tabela me poshte tregon votat per keshill per Tiranen. Rama dhe te tijte ben mire ta marri e ta studioje mire tabelen:

Partia Socialiste e Shqipërisë    97787Partia Demokratike      72578Lëvizja Socialiste Për Integrim 19688Partia Drejtësi Integrim Dhe Unitet       6746Partia Republikane Shqiptare   4274Lëvizja për Zhvillim Kombëtar 3635Partia Levizja e Legalitetit        2982Partia Demokracia Sociale       2819Partia Socialiste e Vërtetë 91   2432Partia Socialdemokrate            1966Partia Demokristiane E Shqiperisë       1663Aleanca Demokratike 1590Partia G99       1571Aleanca Arbnore Kombëtare   1452Partia Balli Kombëtar   1060Bashkimi Liberal Demokrat      859Partia Ligj Dhe Drejtësi            831Partia Demokratike E Bashkimit Mysliman Të Shqipërisë        703Partia e Gjelbër            686Lidhja Demokristiane Shqiptare           677Partia Agrare Ambientaliste E Shqipërisë         668Partia Bashkimi Republikan Shqiptar    633Partia Balli Kombëtar Demokrat          602Partia Bashkimi Popullor I Pensionistëve Shqiptar        488Partia Demokracia E Re Europiane      487Partia e të Drejtave Të Mohuara e re   471Aleanca Europiane Ekologjike 440Partia Komuniste E Shqipërisë 420Partia e Punës E Shqiperisë E Riorganizuar      417Partia Personat Me Aftësi Të Kufizuar 356Partia Reformatore Demokratike         264Partia Aleanca Popullore          245Partia Aleanca Demokristiane 191Partia Aleanca për Demokraci dhe Solidaritet 189Partia ora e Shqipërisë 165Partia Konservatore     77

 

 

Qeshi Deshira............Demokracia ne rruge te mbare.

Edhe Bamir Topi paska ngaterruar votat duke i hedhur pa dashje ne kutine e gabuar ! Shikojeni videon se duket qarte qe tek kutia e dyte, heziton disa çaste, sepse nuk di ke vote te hedhe aty ... eshte flagrante dhe tregon qarte se me 4 kuti, çdokush mund te ngaterrohej e t'i hidhte gabim votat

Aludimet per "manpulime" jane qesharake e feminore

 

https://www.youtube.com/watch?v=-Q4UBd1RR6k&feature=player_embedded

E postova kete artikull por Adminat nuk e publikuan, po e publikoj vete, te komentet.

A duhet numeruar edhe vota e Presidentit Topi?!

A duhet numeruar edhe vota e Presidentit Topi?! Mes zgjedhesve te kryeqytetit qe votuan ne menyre te rregullt ne fleten e votimit te miratuar, nga KQZ, por e hedhur aksidentalisht ne kuti tjeter, eshte edhe ajo e presidentit te Republikes, Bamir Topi, per kryetar bashkie

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve prej dy ditesh po numeron te gjitha ato flete te rregullta votimi, te kontestuara per shkak te gjetjes se tyre jo ne kutine e caktuar.

Mes ketyre qytetareve, vota e te cileve rrezikonte te mos numerohej per nje gabim aksidental e qe ne disa raste nuk perjashtohet te kete qene dhe i orientuar eshte si i barabarte mes te barabarteve dhe presidenti i Republikes, Bamir Topi.

Kreu i shtetit, kesaj here edhe i paorientuar nga personi i caktuar prane kater kutive te votimit per te ndihmuar zgjedhesit, ka hedhur voten e tij me shirit te verdhe per kryetar te bashkise se Tiranes, ne kutine per kreun e njesise bashkiake, lehtesisht e verifikueshme kjo nga pamjet e transmetuara live diten e zgjedhjeve nga qendra e votimit ne shkollen 9-vjecare "Servet Maci" ne njesine bashkiake nr. 9.

A do te ndihej keq numri 1 i shtetit nese vota e tij nuk do te numerohej, sepse aksidentalisht e hodhi ne nje kuti tjeter?

Nese, sic forca kryesore ne opozite ka kerkuar me insistim mosnumerimin e ketyre votave, per shkak se nuk donin te rrezikonin avantazhin minimal prej 10 votash te kryebashkiakut aktual Edi Rama, fatin e votes se shume zgjedhesve shqiptar do ta kishte dhe ajo e zotit Topi.

Akti normativ, i refuzuar nga opozita po i miratuar nga mazhoranca ne linjen e saj ka theksuar qe nga dita e zgjedhjeve se cdo vote e hedhur duhet te numerohet, i ka hapur driten jeshile numerimit te votave te rregullta te kontestuara, vetem se gjate numerimit nuk gjenden ne kutine e duhur, dhe kur gabon presidenti i Republikes, kush perjashton mundesine e perseritjes se ketyre gabimeve njerezore edhe nga zgjedhes te tjere qe kane ushtruar te drejten e tyre kushtetuese te votes, ne nje gare qe ne memorien e qytetareve te Tiranes do te mbetet historike, e pashlyeshme.

Perfundimisht, keto flete te izoluara ne zarfe te mbyllura, tashme po numerohen, nder te cilat edhe vota e presidentit Topi, hedhur ne njesine bashkiake nr. 9 per te mbetur dhe ky nje numerim historik i cdo vote te rregullt te qytetareve te Tiranes.

Presidenti Topi voton per zgjedhjet vendore ne Njesine Bashkiake Nr. 9 te kryeqytetit
 

 Jo nuk duhet ti numurohet se ka shkelur ligjin dhe para tij të gjithë janê të barabartë +vota e tij humb fshehtësinë që ja garanton ligji + kush ja ka fajin që s'dallon ngjyrat + kushe di dëshirën e tij .Ai duhet të hudhi në gjygj atë që ka nxjerr mënyrën si voton ai duke e bërë dhe qesharak.

o Mat

Kam nja dy vjet qe te bej nje pyetje shume te thjeshte a ka mundesi te me kthesh nje pergjigje te lutem, biles mblidhini te gjitha forcat bashke te gjith ju mbeshtetesit e kelyshit te serbise dhe me jepni nje pergjigje.

Cfar kerkon fazlliqi (nipi i isht shefit te UDB-s) ne mbledhjen per sigurine kombetare ne krahun e djathte te berishovicit?

tani nqs i ke ndjek zhvillimet e fundit ne rajon do shikosh keto gjera te jene duke ndodhur.

1-bisedimet kosove-serbi, me protesta nga Vetvendosja.

2- Qeveria e Shqiperise (dmth berishovici) vendos qe borxhin qe Shqiperia i ka pas ish-jugosllavise t'ja ktheje serbise.

3- Baroso anullon viziten e tij ne Shqiperi qe dukej si vizita qe do hapte nje drite jeshile drejt integrimit, procesi i te cilit ka ngecur ne vend numuro 3 vitet e fundit.

4- Ne vend te Shqiperise Baroso sot viziton serbine dhe e di cfare? po pergatitet terreni per serbine te futet ne BE para gjith rajonit megjith krimet me gjith luftrat me gjith kriminelet e luftrave me gjith politiken shkaterruese dhe destabilizuese ne rajon.

Dhe kete gje o Mat po eben te mundur politika shqiptare dhe ne vecanti Berishovici, qe eshte jo vetem fatkeqesia, por edhe turpi me i madh i kombit tone gjat gjith historise, sepse nuk ka ngel diplomat i huaj qe nuk e njeh, e nuk ka ngel historian me peshe qe nuk ka per ti vene vulen e turpit ketij agjenti te shumefishte qe eshte i semure me protagonizem dhe delir madheshtie. Kete mbron dhe mbeshtet ti o Mat per turp, dhe turp duhet te te vij.

Ora, mos harro dhe marreveshjen e diteve te fundit per heqjen e doganave per ushqimet qe vijne nga Serbia(u kalua pa zhurem nga puna e zgjedhjeve,se keshut i ben dobicet Salibani).....Sheqeri qe vjen ne Shqiperi  nga Serbia, eshte nje nga monopolet e shumta te Fazllicit

 Ore, si nuk doli njeri tek peshku te kundershtnte Edi Ramen per radikalizim te situates ne Shqiperi. A e kuptoni qe kjo situate e tensionuar e vujame te githe ne. Mjafton te shihni se cfare ndodhi ne '97, kush fitoi ????? Vetem nje kaste e partise socialiste, megjithese edhe atyre dikush iu vra, dikush perfondoi ne burg etj etj. 

Me pak fjale, ne '97, kush fitoi nga ana e pushtetit dhe nga ana ekonomike, humbi nga ana njerezore. 

Student nuk me duket e logjikshme qe te fusesh ne nje thes te gjithe ata qe kundershtojne kete pacavuren aktuale. Me perjashtim te na 2-3 b-q kriminele ketu qe kerkojne perseritje te 97-s, te tjeret nuk e dune nje gje te tille.

Lisander,

 le te shpresojme qe eshte si thua ti, por kam frike se situata do rreshkasi. Do te mjafotoje cdo provokim i vogel nga njera nga dy palet. Dhe ne situate rremujash, dihet se kush e nga nga mbrapa: populli i shkrete, duke filluar nga ata qe dalin e protestojne, se Edi me kokat e Ps-se e kane rregulluar jetesen e tij (si ata te Pd-se, gjithashtu). 

Strudent dolen or burre dolen dhe thane tamam ato qe ther ti e mos me shume por si ne diktature po dole te hiqet koka edhe ketu tek peshku admin i fshiu te gjitha smiley

 thua ??? Jo u burre se s'eshte e vertete, a duan demokraci keta apo jo, nga ky rregjim i pashpirt ????? aaahahahahaahahaaah 

A deshen per dy vjet numerimin e votes, ja pra ku e kane..para te gjitha kamerave. 

Nejse, nejse, te na rroje Edi por vari temen Shqiperise. 

mesa shoh une disa ketu qenkan Ramiste te thekur nga te gjitha anet, dje u regjistrova per here te pare dhe pervec biografise qe ma bene ne sekonde (dava neokomunistesh) me del dhe nje shenim qe me ka lene pa gjume...:

Një administrator ka cilësuar llogarinë tuaj si llogari abuzive. Si rrjedhim, ju keni një limit prej 10 komentesh në ditë. Statusi si përdorues abuziv mund të hiqet nga një administrator.

 

 

 

 Kido, mos u cudit. Edhe me votim, me shume dolen Ramiste se Saliste, s'ke ci bo.

fakti qe ke mare nje shenim te tille, tregon se shume shpejt po i nenshtrohesh proves se besimit, pra je ne rruge te mbare. Une deri tani kam marre mbi 10-te paralajmerime te tilla dhe i kam respektuar me integritet. Sukses si anetar i ri i PPU-se.

Shikoni zhvillimet ne rajon o njerez

1-bisedimet kosove-serbi, me protesta nga Vetvendosja.

2- Qeveria e Shqiperise (dmth berishovici) vendos qe borxhin qe Shqiperia i ka pas ish-jugosllavise t'ja ktheje serbise.

3- Baroso anullon viziten e tij ne Shqiperi qe dukej si vizita qe do hapte nje drite jeshile drejt integrimit, procesi i te cilit ka ngecur ne vend numuro 3 vitet e fundit.

4- Ne vend te Shqiperise Baroso sot viziton serbine dhe e di cfare? po pergatitet terreni per serbine te futet ne BE para gjith rajonit megjith krimet me gjith luftrat me gjith kriminelet e luftrave me gjith politiken shkaterruese dhe destabilizuese ne rajon.

 Po Serbia normale qe do futet perpara. Dashke ti edhe ta bombardoje NATOja, edhe te mos i zbuse gjakrat pas bombardimit me dicka. Ca kriminele i arrestoi. Sa me shpejt te futet ne BE Serbia, aq me shpejt do ta njohe Kosoven. Ca do ti, te shfaroset Serbia? Hajde pra ngrije bythen shfarose, se kshu per fjale te merrni ne qafe ju patriotet e internetit, por me nje krisme 97-e ia mbathet ne emigrim. Le me po te ishte puna per lufte, c'vrap do te kishit bere. 

 Nje konsiderim te fundit kisha, drejtuar  te gjithe atyre ata qe mbeshtesin kete pershkallezim te dhunshem te situates. 

E para, po jua them  me sinqeritet qe ne zgjedhjet parlamentare te 29 qershorit do te me kishte perlqyer nje rotacion i pushtetit. Por cfare ndodhi, Ps-ja nuk e kishte shumicen, ndoshta edhe per shkak te aleancave te gabuara por kjo eshte ceshtje tjeter. Mungesa e shumices, evidentohet dukshem edhe gjate protestave te dy viteve te mepashme. Pse si mendoni ju, qe po te kishte nje mazhorance mbarepopullore qe do ngrinte candrat para kryeministrise derisa kryeministri te jepte doreheqjen, do te kishte qeveri qe do reziztonte ??????? Kjo u pa me se mire, ku tek cadrat e ps-se ne greve urie, kishte vetem qindra vete c'do dite. 

Ne mungese, pra, te kesaj mazorance, eshte ndryshuar strategjia duke kaluar tek dhuna, per te nxitur nje urrejtje mbarpopullore. Mjafton te shohesh kush eshte ne parlament, tipa si Tom Doshi, Armando Prenga, Edi Paloka etj. As te 4 te vraret nuk e paten kete efekt, duke qene se ai qe eshte akuzuar si vrasesi mori 125 mije vota vetem ne Tirane. Kjo tregon se  e vetmja shprese per Edin, eshte provokimi i nje situate te acaruar (lexo: nje '97 tjeter).

Tani, keto qe thashe nuk besoj qe mund ti kundershtoje njeri, sepse nuk jane gjykime te miat personale,  jane fakte. Kush do nje '97 tjeter, ok, te mbeshtese Edin. Por me lejoni, atehere, qe - si njeri nga ata qe ne '97 ishte vetem 12 vjec dhe beja stervitje me kallash per te mbrojtur banesen time - te mbeshtes edhe une police ne parandalimin e plote te perseritjes se situave te atilla. Nga nje '97, perfitojne vetem horrat e rrugecerit. 

P.S. habitem me disa tek PPU, qe nga nje ane ankohen me te drejte per ata qe te thone "toke e xanme", dhe nga ana tjeter mbeshtesin  njer pershkallezim te situates. Valle nuk  u kuptojne se ne mungese te shtetit, do te lexojne "toke e xanme" edhe poshte pallateve te tyre ???? ah, po... s'ka ngel me hapesire ne mes pallateve, prandaj nuk e kane kete problem .... 

Nuk ka njeri te arsyeshem qe ta deshiroje dhunen veresie. E mira do te ishte qe "konsiderimit" tend t'i shtoje edhe nje pjese ku te flisje per ndonje alternative rrugedaljeje paqesore.

Ne nje fitore te mundshme te Edi Rames me ate diference te vogel votash, personalisht per shembull, do te kisha qene per rivotim ne harkun e tre-kater javeve. Kjo sepse gjykoj qe 10 njerez s'perbejne "shumice demokratike", duke mbajtur gjithnje parasysh gabimin njerezor, lekundjen e rastit etc.

Problemi eshte qe ketu ashiqare po neperkemben kompetencat, po kryen manipulime diten me diell, shteti po tregon dhembet dhe kryeministri po shfaq shenja te renda çekuilibri mendor (te tjera, vec atyre qe ne pergjithesi karakterizojne lideret karizmatike shqiptare). Cka te heq te gjitha sigurite qe mund te kesh ne te ardhmen nje proces demokratik zgjedhor. Pra te eshte korruptuar sistemi: vota mund te jete "e lire", por marrja e saj ne konsiderate eshte "e cenuar". Ketej e tutje eshte debil-llek te permendet demokracia liberale e bazuar ne te drejten e votes.

 Rrugedalje paqesore do te kete kur te kete nje mazhorance tjeter nga ajo qe sot eshte ne pushtet. Ne demokraci funksionon keshtu. Mendoja se ishte e nenkuptuar. 

Sa per rivotimin, parimisht nuk do te isha kunder, por problemi qendron ne faktin se kush na siguron ne qe rezultati do je te jete i ndryshem ne harkun e 3-4 javeve. 

Student, s'e di per cfare studion dhe uroj te te veje mbare, por ceshtja shtrohet "ketu, tani", me "keto qe kemi" pra, jo per nje situate hipotetike. Kupton?

Tani ate punen e rivotimit ta thashe une perpara teje, te thashe edhe qe procesi eshte i korruptuar: besoj se eshte e qarte qe kur b-ja varet nga a-ja, b-ja s'mund te jete ne asnje rast ngjarje e pavarur.

 Finisterre, 

meqe paske dhe flamur italian, e di me c'me ngjan kjo historia e Edit, si me te majten italiane e cila ka sa vite qe ankohet se s'ka demokraci etj etj, per te justifikuar mos-fitimin e zgjedhjeve. 

Por ndodh qe ne zgjedhjet e te djeles qe kaloj, me c'duket po ndryshon fryma dhe ketu dhe e majta ka fituar shume terren. 

Keshtu pra edhe ps-ja do te fitoje e te vije ne pushtet kur te marre shumicen e votave.  Kjo eshte demokracia, e thjeshte fare. Tani te flasim per dikature e per budalliqe te tilla, me duket e ekzagjeruar kur pothuajse te gjitha bashkite e vendit i ka fituar e majta, kur ne zgjedhjet e meparshme fitoi Rama me 30.000 mije vota diference. 

Ah po, qe ka mekanizma ne kufijte e legalitetit qe influencojne zgjedhjet, as qe behet fjale, por kjo ndodh ne te gjitha vendet perendimore. Ne shqiperi, te dyja kahet e politikes i shrytezojne keto mekanizma. 

Po jo pra tani, mos spekulo me termat.

Ne Itali pretendohet qe Berlusconi i fiton zgjedhjet meqe shmang proceset gjyqesore, ben ligje per te mbrojtur interesat e veta dhe ka mediat e massmediat private. Ama ata qe e thone e njohin shume mire ate dobesine qe thua ti dhe e dine (dhe e thone) qe cfare me siper jane disa faktore (shume rendesishem, por vetem disa) qe ndikojne ne perfundimin e zgjedhjeve.

Tjeter pune eshte mekanizmi i numerimit dhe i rregullave qe e legjitimojne ate. Ti duhet ta dish po aq mire sa une qe aty s'te fal njeri ne Itali: s'ka e lagu, s'e lagu, ku e fute voten etc, je daltonik apo cfare. Te del ajo gruaja qe ta shpjegon te lajmet me shenja edhe per shurdh-memecet dhe pastaj var veten po deshe.

p.s. per dobesine e te majtes ne Shqiperi jam dakort me ty, por ky eshte vertet muhabet tjeter.

 Po pra, per pjesen e pare, jemi dakort, me dryshimin e vetem se ne Itali, kush thote ta largojme Berluskonin me menyre te dhunshme ( qe jane pergjithsisht qendrat sociale) izolohen nga te gjiha anet e spektrit politik, e nuk i behet iso si tek te. 

Mekanizmi i numerimit s'ka si te jete si tek ne, sepse atje eshte i administruar nga shoqeria civile dhe jo nga militante, keshtu qe nuk mund te behet krahasimi. Por, ku ka dhe gjinden hapesira keto shfrytezohen. Te kujton shembullin e SHBA-ve, ne zgjedhjet ndermjet Bush dhe Gore, kur nuk e di se sa vota u quajten te pavlevshe ne Kalifonri, ku u vendos dhe fati i presidentit te ardhshem, sepse makina nuk e kishte shtypur elektornike nuk e kishte shtypur sic duhej skeden e votimit. Kjo cfare ishte ???? 

Pati proces. mbas procesi, dhe rezultati u pershendet nga te dyja pale edhe pse me nje diference te vogel. Pse mendon ti se gjykatesit nuk kishin preferenca per njerin apo tjetrin kandidat ????? 

Duke permbledhur, qe te kete nderrim pushteti, duhet te ekzistoje nje mazhorance votuesish e tille qe ti beje balle edhe ketyre lojrave e marifeteve elektorale. Perndryshe, priten zgjedhjet e tjera, kur ti vije rralla, nuk behet thirrje per dhune. 

Po aman tani, se s'te thashe qe italianet (apo amerikanet) jane me te kulturuar dhe s'e vjedhin voten, te thashe qe mekanizmi eshte i kopsitur dhe s'i shkon mendja njeriut te hedhe vickla.

Une per vete s'kam degjuar ndonjehere te thone qe duan ta hedhin Berluscen me proteste te dhunshme (te pakten jo aq sa te kthehet ne propozim serioz). Me fal per shprehjen, por italianet s'kane mendere per dhune: gjysma jane mbi 50 vjec, te tjeret jane bij mamash. Tani qe po ngrihet rrezikshem niveli i mjerimit, po!, u kujtuan qe ndoshta Berlusca po i ngopte me luge bosh dhe qe ekonomia po shkon drejt shkaterrimit me themel: s'ka produktivitet, papunesia eshte e tmerrshme ne te rinjte, s'ka nderrim brezash, ka disnivel te konsiderueshem pensionesh dhe te ardhurash etc.

 shoh qe jemi dakort, pak a shume, 

Ne itali ??? I harrove ti le Brigade Rosse, grupet e djathta ekstemiste etj. etj. Jo jo, gjate viteve te plumbit, sic quhen, jane vrare me mijera vete (kryesisht ne atentate politike). Sot jane shume "centri sociali" qe predikojne dhunen si mjet per arritjen e qellimeve te tyre, si ajo qe ndodhi vite me perpara ne Geneo. Por sic te thashe, ketyre grupimeve, edhe pse ne numer te vogel, nuk ekzaltohen si ne shqiperi nga mjetet e informimit, por emargjinohen. 

Po ne po flasim vitin 2011 apo per vitet '60-'70? Levizje gjysme-anarkiste ka gjithandej, c'lidhje kane keto me protestat qe organizohen ne Shqiperi nga opozita? Protestat ne Shqiperi jane te nje grupimi te fuqishem politik, eshte normale qe t'u behet jehone nga mjetet e informimit. 

 Kjo sepse gjykoj qe 10 njerez s'perbejne "shumice demokratike", duke mbajtur gjithnje parasysh gabimin njerezor, lekundjen e rastit etc

Pse? 

Cila mendon ti se duhet te jete diferenca e rehatshme qe mos te ishte per rivotim? 

Dhe dicka tjeter per konsiderim, ne kete muhabet.

Fakti qe njerezia do shkojne (sipas propozimit tend) ne rivotim duke e faktorizuar rezultatin e ngushte e ben procesin (e rivotimit) "inherently" te pandershem, ne vetvete, dhe ne raport me zgjedhjet ne gjithe Shqiperine.

Pse?

Sepse banoret e Tiranes do te kishin dy shance per te menduar, dhe per te votuar. Kjo vlen sidomos per ata qe nuk votuan heren e pare, dhe qe, sic thashe me lart, duke faktorizuar votimin e pare, do marrin vendim nese do te duhet te votojne ose jo!

Nderkohe, indiferenti ne Durres, ose ne Shkoder, nuk e ka kete shanc-ironikisht do shtoja, pikerisht si rezultat i mos votimit te tij heren e pare, votim qe potencialisht do te mund ta conte rezultatin ne Durres/Shkoder, me afer diferences prej 10 votash ne Tirane.

Indiferenca e dy njerezve ne dy qytete te Rep se Shqip. nen nje ligj unitar, do jepte rezultate te ndryshme.

Kjo, sic thashe, eshte "inherently" e padrejte!  

p.s.

E tepert me thone, qe kjo linje mendimi  vlen edhe per njerezit qe votuan, dhe si rrjedhim i ngjarjeve te ketyre diteve, kane ndryshuar mendje, per te votuar per tjeterkend, ose per te mos votuar fare. 

Ligja thote: nje kache molle per secilin, ne te njejten kohe. 

Te pakten 1% e votuesve. Ose edhe mbi 50% (+1%) per te mos hyre fare ne balotazh. Natyrisht ky duhet te ishte nje mekanizem i vlefshem per te gjithe Shqiperine (nuk di rast tjeter ne keto zgjedhje ku diferenca te kete qene kaq e vogel). Ne kete rast nuk cenohet me duket e drejta e askujt.

 Nuk bi dakort! 

Kjo minon parimin "shumica qeveris pakicen".

1% ne Tirane eshte 20-30 mije vota! 

Balotazhi nuk aplikohet ketu sepse nje nga kandidatet ka marre me shume se gjysmat e votave te hedhura

Du me shtu qe nje diference e rehatshme (dhe kuptimplote) midis dy kandidateve (ose ideve) eshte dicka qe nuk po e hudh poshte apriori, por per ceshtje per te cilat votohet nje here (monarki vs republike, ndarje ose bashkim shtetesh etj).

Por per procese te perseritura si zgjedhjet lokale ose parlamentare, per mendimin tim, nje vote mjafton per te na diftu se kush fiton. 

Sigurisht, diferenca te ngushta, duhet te shikohen me imtesi me te madhe, por kjo nuk i shkon ndesh fjalise fill me siper. 

Mrroklla, nese ne 21 vete, 10 vete+1 jane nje shumice ideale dhe +1 eshte signifikante si diference, kufiri i shumices - kur diferenca eshte e vogel - "humbet" ne nje bashkesi me shume individe. Qe sipas meje domethene qe, per shembull,

100 mije vete + 10 s'mund te quhen "shumice demokratike" ne raport me 100 mije vete. Sidomos ne nje vend ku votohet ne masen 40%.

 Të gjitha janë relative Fin dhe jo gjithmonë sinjifikative për kte arsye (dhe të tjera ) ka vende që kanë votimin e detyrueshëm dhe me balotazh fituesi duhet 50%+ 1. Ose psh referendumi nê Mal të zi u kërkua të jetë fituesi mbi 53 a 54% .Sigurisht kjo mund të thellohet dhe s'ka fund psh pse të vendosin deputetët apo qeveria për ne .. etj Po kto janë rregulla për tê lehtësuar gjërat se mendohet në piknisje se tê zgjedhurit do punojnë për zgjedhësit dhe jo për vetjen etyre .S'ka fund s'ka zgjidhje .Dhe demokracia direkte ka kuptim për njësi të vogla administrative .Mirë eshtë të ketê referendume për çështje themelore siç thotë mroklla .Ideja tjetër jo gjithmonë shumica ka të drejtë , ktu bëhet dhe më e ngatruar prandaj duhet bashkëpunim e mirkuptim kur bëhet fjalë për mbarvajtjen e shtetit.Politika tek ne ështê në binarë plotsisht jasht interesave të vendit prandaj duhen zgjedhje sa më të ndershme e të lira .Zgjedhjet janë ato që politika ka zaptuar e , ka  bërë specialitet manipulimin e tyre duke qenë gjëja që dinë të bëjnë më mirë (dhe se vjedhja financiare ) 

Fin, po qe se me lejon te nderhyj ne kete diskutimin tend me mrrokllen, do te doja te shkruaja dicka ne lidhje me kete konceptin e shumices dhe zgjedhjet e fundit lokale ne Tirane, sepse me duket se po behemi pak corap.

Ne fakt ajo qe ngaterrojme ne eshte perceptimi vetjak mbi ate se cfare quhet shumice dhe ate cfare Ligji e quan shumice. Ligji e ka te sanksionuar mire se cfare eshte shumice. Prandaj edhe ligji shprehet se kur duhen 3/5 ose 50%+1 ose 2/3 ose edhe shumica nominale.

Ne kuadrin e zgjedhjeve lokale per kryetar bashkie, kodi zgjedhor thote qe zgjidhet kryetar bashkie ai, i cili merr shumicen e votave pas perfundimit te plote te procesit zgjedhor, i cili mbyllet mbas shqyrtimit te ankesave te subjekteve politike ne kolegjin zgjedhor dhe pas certifikimit nga ana e KQZ. Sikur nje kandidat te kete edhe nje vote me teper se kandidati tjeter ne fund te procesit, atehere ky shpallet fitues. Nuk ka me diskutime nga ana juridike per moral fitoreje dhe humbjeje.

Ne rastin e Tiranes rruga e mbare do te kishte qene, qe duke qene se pas numerimit live, u pa qe ishin vetem 9 vota diference, pastaj u korrigjua me 10 vota diference ne favor te Rames, si edhe ishin mbi 6000 flete te pavlefshme dhe rreth 700 flete te kontestuara, kandidatet kryesore duhet te ishin rezervuar ne shpalljen e fitores dhe duhet te prisnin mbarimin e procesit. Basha e beri kete, per hir te se vertetes, kurse Rama jo.

A duheshin kontrolluar kutite e votimit?

Po! Por jo nga KQZ ne kete moment. Ajo behet nese vendos Kolegji zgjedhor gjate procesit te ankimimit. KQZ ne ate rast eshte e detyruar te shpalle rezultatin e numeruar nga tabelat e KZAZ-se.

Kjo loja tani e KQZ qe heq xhyben dhe vesh xhyben e KZAZ e parashikon kodi zgjedhor, por jo ne kushtet sic po e perdor tani Ristani me tre te tjere. Sepse KQZ merr rolin fiktiv te KZAZ vetem per te shpallur rezultatin paraprak te pergjithshem te Tiranes, ngaqe ne Tirane ka 11 KZAZ dhe nuk ka nje organ mbi to, qe te mbledhe rezultatet e tyre dhe ti proklamoje ne menyre ligjore sic e ben psh KZAZ e Durresit apo KZAZ e Shkodres. Vetem ketu e lejon Kodi Zgjedhor KQZ-ne qe te veproje si KZAZ supreme e Tiranes. Ushtrimi i kompetencave te plote te KQZ si KZAZ eshte krejtesisht tejkalim kompetencash dhe shkelje ligjore.

Problemi eshte paksa i komplikuar dhe sa vjen e po behet akoma me i komplikuar qe nuk do te kete burre nene ta zgjidhe.

Jo vetem qe KQZ po tejkalon kompetencat e veta, por kete e ka bere edhe me nje akt normativ, i cili kerkon shumicen e cilesuar (prape fjale me vlere, e ndryshme nga shumica tjeter) te 5/7 e anetareve te KQZ. Aq me teper qe ky akt normativ vetem sa eshte "miratuar" ne parim, por jo nen per nen dhe pastaj ne menyre perfundimtare per te percaktuar proceduren si do te veprohej, ashtu sic ia kerkon ligji.

Problemi lind mepas, dhe ketu perfaqesuesit socialiste jane zogj kurvash, per cdo vendim te kesaj KQZ-KZAZ ata kontestojne vendimin, pasi kjo eshte e lejueshme brenda KZAZ-se. Atehere si do te shqyrtoje KQZ nje vendim te kontestuar ne KQZ-KZAZ? Po Kolegji zgjedhor ke do te marre parasysh? KQZ-ne apo KQZ-KZAZ? Perfundimi nga juristet eshte shume i lehte per tu parashikuar. Duke qene se kjo KQZ-KZAZ qe ne proceduren e ngritjes se saj eshte ne kundershtim me ligjin, atehere cdo vendi i saj nuk ka vlere ligjore. Kjo, nese punet shkojne ashtu sic duhet ne Kolegjin Zgjedhor. Nese eshte ndryshe, atehere ky Institucion eshte i rene, ka kapitulluar dhe nese nuk nderhyn as Gjykata Kushtetuese, atehere nuk ka me dere tjeter per ti rene.

Atehere zhvillimet ne Shqiperi behen shume ogurzeza.

100 mije vete + 10 s'mund te quhen "shumice demokratike" 

 

Sigurisht qe mund te quhet. Edhe 100 mije + 1 quhet "shumice".

"Shumice demokratike" eshte oksimoronike. Nese e ke llafin per ate qe keta ketu i thone "landslide victory", terhiqem, por jo perpara se te te kujtoj qe kjo e dyta eshte term gazetash dhe jo koncept juridik.

Nese jo +10, po +100, +150 etj?

Kesaj, fin e dashur, frengu anglishtfoles i thote "slippery slope" -shpat i rreshqitshem. 

Metafora eshte vete-shpjeguese.

Alternativat jane te qarta Fin.

Ose duhet te mbash "shaluar " breza te tere Kusaresh qe argumentohen si jo te "dhunshem " nga Studente . Nga ata lloj specie qe kur i ben nga prapa te thone "me fal se te kam kthyer shpinen "

Ose duhet njehere e pergjithmone ne mos me prerje dore ose varje publike ne shesh , hajduti te denohet vetem me nje Ligj .. Burgim te Perjetshem . Specie qe e gjithe Bota i ndeshkon shume rrepte por qe ne Albanistan jane kaq te shumte , sa qe ne Qeveri nuk ka me organike dhe i kane leshuar neper autobuze , rruguica e kudo !

Kusari - Mullah Kriminel - Vrases Berisha eshte toleruar mbi cdo kufij te mendueshem Ligjore , Psikologjike Etike e Morale , etj etj  , duke favorizuar nje KLAN te tmerrshem Hajdutesh , Arrogantesh e Hicrish si ish spihujt Kosovrasti me te tjere , qe  po e keqtrajtojne kete popull e po e shpien  drejt katastrofave qe do te duhen shekuj te tjere te riparohen !

Keshtu rrugdalje teorike henore ka sa te duash . Sidomos nga keto virtualet me baze filosofo-psikologo-jurologo e logo -logo te llogjisteve.

psh po te rikujtoj vetem nje variant , biles me melodi si ........kenga e Gilit

Le te puthen , le te puthen

Socialistet demokratet .

Hiqni ndyresiren nga kreu ...te shpetoje mjehere e mire ai vend . Per te tjere pas tij te jeni te bindur NUK ka KOHE e MUNDESI !

Idriz, 

se nga emri duhet ti perkasesh atiij brezi komunistesh qe kane emigruar ne amerike, duke iu lepire "armikut" te dikurshem. E jam i sigurte qe je nga ata qe kur i ndal polici ne amerike, kur jane per qef te vet, i nenshtohesh gjithe buzeqeshje, ndersa ketu tek PPU kthehesh ne nje luan rrebel ndaj rendit kundershtues ... je shume qesherak, por, nese te ngushellon, nuk je i vetmi ketu. 

Po ca thua o i shkrete, se ne amerike s'i ben dot pyetje Bushit (kur ishte president) se te kapin per leckash e te nxjerrin jashte. Shko provoje te prekesh policin atje dhe e sheh se ku perfundon. 

Per studentin itali.

 

Studenit Itali i rreshton ca gjera bukur por Studenti nuk shikon " the full picture" foton e plote apo pamjen e plote si te duash thuaje.

Studenti shikon deri tek hunda e tij dhe aq.

Eshte e vrtete dhe jam me ty se askush nuk do nje 97 tjeter, por siq po shkojne punet, me mire nje here e mire dhe ta heqim ate psikopat nga faqja e dheut se perndryshe nuk ulet nga kali ai. dhe do te kesh kete situate edhe pas 20 vitesh.

E vetmja shprese per edin eshte provokimi i nje 97te tjeter. Nuk eshte e vertete.

Sado antipati te kem per edin, ai i ka fituar zgjedhjet dhe shume bindshem. Nuk ka mundesi reale qe nga 30.000 vota diference qe ka pasur para 4 viteve tani te dale me 10 vota diference kur ka perballe nje si puna e lulit. pas gjithe atyre qe ndohen ne tirane sala dhe luli paskan fituar simpatine e tiranes.

Studenti ose ben gjoja se nuk sheh ( qe ka me mijra maloke qe kane votuar edhe ne mal edhe ne tirane) ose  me te vertete nuk sheh. Shpresoj qe te besh gjoja se nuk sheh se po te ishte tjetra do te thoja se do te kete sponsorizuar saliu te shkosh ne itali te studjosh si mjelet lopa.

 

 

 

 

 " Eshte e vrtete dhe jam me ty se askush nuk do nje 97 tjeter, por siq po shkojne punet, me mire nje here e mire dhe ta heqim ate psikopat nga faqja e dheut se perndryshe nuk ulet nga kali ai. dhe do te kesh kete situate edhe pas 20 vitesh" 

Ti qofsh o shkodran, por me lejo qe une te rreshtohem (moralisht, se une nuk bej te fortin si disa ketu, po vetem ketu ama), me policet e gardistet qe mbrojne instituconet. Dhe kete mendim, sic e verifkoi dhe votimi ne Tr, e ndan nje pjese e madhe e popullsise. 

 Scutarian, nqs duhet edhe nje 97 tjeter, duhet te zhduken te gjithe qe jane ne politike se fundja fundit problemi qendron tek fakti se ato qe ishin per 50 vjet jane edhe tani ne keto 20 vjetet e fundit, ne te dyja krahet edhe te djathte edhe te majte. Te behet nje revolucion i mire nje here dhe pastaj flasim. Pse jo ti japim plumbin edhe te gjithe atyre qe kan qene komuniste te thjeshte se halbete edhe ato komuniste jane.

Hajde pall hajde!

I thua vetes edhe Scutarian, qe normalisht duhet te ishe i djathte, por fajtkesisht je nje .....

komunist

 Eshte e vrtete dhe jam me ty se askush nuk do nje 97 tjeter, por siq po shkojne punet, me mire nje here e mire dhe ta heqim ate psikopat nga faqja e dheut se perndryshe nuk ulet nga kali ai. dhe do te kesh kete situate edhe pas 20 vitesh.

 

E ke parasysh dilemen "Does the end justify the means" ?

Ne kete rast "the end" eshte Rama me koalicionin e tij do mare pushtetin. The "means" jane destabilizim total i vendit, kthim mbrapa ne rrugen per integrim, rrenim ekonomik si dhe potencialisht shume njerez te vrare ose ndryshe nje 97 e dyte.

Dilema e kesaj shprehje qendron edhe ne rastin kur "The end" eshte dicka shume e mire. Por ne rastin tone "the end" eshte Rama, kushuriri Berishes.

Rama keto dite na flet "cohuni ta hedhim me dhune berishen" si e vemja mundesi per te pasur nje qeveri demokratike qe do punoje cdo dite per integrimin e vendit dhe te miren e qytetareve. Por cila do te jete qeveria Rama 1? 

Kryeminister: Rama, personi qe punoi 6 vjet, vodhi 11 vjet dhe e shkaterroi qytetin nga ana urbanistike.

Ministra:

Ruci - i cili ka qene minister ne kohen e komunizmit dhe tani do na siguroje demokraci.

Ndoka - Sipas Rames ministri me i korruptuar ne qeverine Berisha 1. S'la tender mjeksor pa futur duart. Valle ka pare driten e diellit kur beri koalicion me ramen? Po per krimet e bera, Rama e fali?

Ngjela - Dikur zari i berishes dhe qe ne fushate elektorale kunder Rames nuk la gje pa i thene atij. Tani jane si motra. Personi i cili tha 3 te vdekur jane pak, me mijera duhet te vdesin qe une te behem minister.

Ndoshta dhe Prifti - Ministri me i korruptuar sipas Rames ne qeverine Berisha 2. Sapo nxorri video e Metes, hero per socialistet. U prit kra hapur nga selia roze. Me pas padashje kishte kapur dhe veten duke numeruar leket e "pastra" te postit.

Ia vlejne keta persona?

Une jam shume ndakort qe Berishes i ka dale boja dhe duhet larguar sa me shpejt te jete e mundur, thjesht nuk pajtohem me rrugen qe kane zgjedhur socialistet. Ne kete rast "The end does ABSOLUTELY NOT justify the means"!

 

P.S. Per ata qe do shkruajne koment "Po qeveria Berisha me ato plerat e tij Mediun, Rulin, Meten etj," mos u lodhni kot se nuk jam ne kundershtim me asnjeren prej komenteve qe do beni. Ata nuk i mbron dot as dreqi e jo mo un. Problemi im eshte se nuk ia vlen nje 97 tjeter per te hequr disa plehra dhe per te vene disa te tjere.

Je shume per gjynah studenti_it . Qe kur merresh me cfare jam une , ti futesh tek kategoria e hum -humsave , Jozeficke -Berishiste qee dhe Kuvend e perdorin per te bere karakteristika .

Po te jesh i vemendshem une kam shkruar per "studente " jo per studente _it.

Ai shembulli eshte me "me fal urate se te ordha oqet "....i thone vuvuzelet  babait te Teqese  . Do thush ti pse urate ...kjo do te kete ngaterruar me qe je ne IT dhe nuk ka baballarev teqeje si ne Shqiperi smiley . Mo u merzit shume se do mendoje Berisha edhe per tye per Polic , kur te mbarosh studimet per perdorim kallashi ! Besoj se Studenti _It  e ka shkrujte kete .

vetem 12 vjec dhe beja stervitje me kallash per te mbrojtur .....- te mbeshtes edhe une police ne parandalimin e plote te perseritjes se situave te atilla .

Desha te shtoja se Idris per fundon me S jo me Z ..Alber jo Albert smiley

 Ore Idris, (alber jo albert, me pelqeu) 

sa per dijenine tende, jam laureurar shume kohe me parpara, por nick-u ka mbetur i tille, dhe nuk kam ndermend te kthehem ne shqiperi per sa kohe te kete njerez te tille qe nuk kuptojne demin, nga te gjitha pikepamjet, qe i behet Shqiperise nga nje situate e tille. Dhe me e keqja eshte se shume ketu jane edhe ne "buona fede", dmth jane te bindur se do jete me mire, kjo eshte fatkeqesia e Shqiperise. 

Idris, etiketimet, si hum-humsa jozificke-berishiske jane jashte mode o burre... Ndrysho stil se edhe Edi yt eshte trendi .... smiley 

Qeke edhe ti si ai i metodes "ta lashe " ose "e ka kush e ka " smiley E ndjek fjalen si "zagari lepurin . 

Ti mbarofsh edhe master deegree te prof . dok . laureat . asist , akademik si Sh .Memia ose E.Gjana . Lart e me lert te pafsha . Po mentaliteti i Juaj i  shprehur ketu , po te te perjashtosh ato denglat teorike me Italiane e Shqiptare , me emra te MbEdHej mer Jahu si "ku e njeh Berlusconin tina " smiley , nuk kalon kufijt e me shume se nje kemze shkrepjeje te armeve te Gardes ne 21 Janar.  Biles te ftoj ta kthesh mendjen dhe te kthehesh ne Shqiperi sepse je me teper se nje "buona fede " per Kusarine !

Do e kete fajin si duket edhe koha  e madhe e larguar nga Shqiperia se nuk ke informacion per nje vend qe kulturen e ka mbeshtetur duke ngritur edhe nje Universitet ne Ballenje dhe nje ne Paraspuar . Te  kuptoje piplli me mire perse behet fjale ne Itali e Amerike kur vjen fjala per zgjedhjet smiley

Kam nji pytje pa t'keq; pse bllokohet rruga ne tepelene per proteste dhe pse psh nuk bllokohet ujesjellesi per proteste?

ehu te shkojne deri te ujsjellsi ata...rrugen kryesore e kane dy hapa smiley

Kam pershtypjen se zgjedhjet jane bere ne Shqiperi shuuume te rendesishme per shume njerez te thjeshte: partia ne pushtet historikisht ka perkrahur militantet e vete ekonomikisht me tendera, punedhenie e privilegje dhe ka flakur ne mes te 4 rrugeve militantet e pales tjeter, pa minimumin e suportit.

Pra per njerezit e thjeshte nuk eshte thjesht ceshtje ideali fakti qe dalin ne protesta. 

Pa zgjedhje te lira, do te thote te mos kesh me shprese se gjerat do behen me mire.. 

 

 

Sipas kesaj fh i bi qe te mos vidhet Vota ne Bathore , po te pritet Uji ne Boville smiley Jo mer lal di Mullahu ku e fillo vjedhjen . Ha anet i here pastaj mrri ke mezi !

Ose ke shembuj ketu plot .Baba Qemua ( alias Ali Baba )  lesho i her Left me .....yyyyyy ne fund ta tjerre gjere e gjate , lart e poshte , pastaj cefesht lesho Bradin me kap lemshin smiley Me sa mujta me te ndih u pergjigja . Ka edhe me me shkolle qe i bejne balle ketyre pyetjeve te komplikume smiley

Edi Rama te mos i shkoje ne mendje dhe te beje gafe te preke instituciuonet se do te marre pergjigjen si ne 21 Janar.

Edi Rama ka humbur 22 mije vota vetem ne Tirane dhe nuk ka moral qe te thote qe perfqaeson shumicen.

SHBA dhe BE sapo dhane deklarata kunder dhunes dhe ne perkrahje te punes se KQZ.

Po cfare institucionesh o Miri, mos na habisni! Berisha i ka bere institucionet prone private, s'kane ndonje dallim me kuzhinen e shtepise se vet. Ju po prekni njerezit dhe po mbroni muret. Ju rrofshin insitucionet!

 I miri, Miri, pergjigjen  e 21 janarit, ma thoni dot kush e mori se ben vaki nuk ju kam lexua mire? Sikur deshe te thoshje Rama? Mos ore djale  se burre dukesh qe nuk je! E moren fakiret qe nuk ndenjen ne katua si puna jote, por dolen shesheve, per te thene  poshte Tirania dhe papunsia ! Kurse ju rrini se  rehat do mbeteni. Ashtu mbeten indiferentet dhe obllomovet......Si mizat ne bythe te peles. Ashtu i ruan dhe institucionet qe te mbeten te paprekura.Te virgjera  si perhere!

 dhe te beje gafe te preke instituciuonet se do te marre pergjigjen si ne 21 Janar.

Ja nje berishist i nershem, e pranon vepren e 21 janarit pa iu dridh qerpiku.  

Une nje gje se kam kuptuar akoma...Si ka mundesi qe socialistet shqiptare jane kaq antikomuniste. Sha leninin, sha stalinin, sha saligradin...kane ideale kta njerez apo s`kane?

Kryeministri Berisha priti sot në një takim Kreun e Misionit të Vëzhgimit të OSBE/ODIHR 

Kryeministri Berisha priti sot në një takim  Kreun e Misionit të Vëzhgimit të OSBE/ODIHR zotin Jonathan Stonestreet dhe delegacionin që e shoqëronte.
 
Pasi i uroi përzemërsisht mirëseardhjen zotit Stonestreet, Kryeministri Berisha e falënderoi atë për kontributin që ai dhe delegacioni i OSBE/ODIHR-it dhanë në vëzhgimin  me profesionalizëm të lartë të zgjedhjeve vendore të 8 majit në Shqipëri.
 
Zoti Stonestreet e falënderoi Kryeministrin Berisha për mikpritjen dhe bashkëpunimin e shkëlqyer që ai dhe Misioni i tij patën me qeverinë shqiptare dhe gjithë institucionet e saj, si dhe për transparencën e plotë  që Kryeministri Berisha dhe qeveria e tij i ofruan, duke u krijuar të gjitha kushtet për të realizuar në mënyrën më të mirë të mundshme dhe me sukses të plotë misionin e tyre.
 
Në takim u vlerësua ecuria e qetë dhe pa asnjë incident e procesit zgjedhor gjatë ditës së zgjedhjeve, saktesia dhe transparenca e procesit te numerimit, gjatë të cilit vëzhguesit shqiptar dhe ata ndërkombëtar patën akses të plotë për të vëzhguar numërimin e votave të qytetarëve shqiptarë si dhe u vlerësuan një sërë aspektesh pozitive të cilësuara si arritje në këto zgjedhje, në dallim me zgjedhjet e mëparshme dhe që janë përfshirë edhe në Raportin e Ndërmjetëm të ODIHR.
 
Kreu i Misionit të Vëzhguesëve të ODIHR Stonestreet theksoi se në aspektin e përdorimit të burimeve të adminstratës publike u pa një përmirësim i qartë në krahasim me zgjedhjet e shkuara.
 
Kreu i Misionit të Vëzhgimit të OSBE/ODIHR zoti Jonathan Stonestreet vlerësoi dhe sjelljen tërësisht profesionale dhe të paanshme të Policisë së Shtetit gjatë gjithë procesit.
 
Në takim të dy palët theksuan gjithashtu rëndësinë e fillimit sa më shpejtë të reformës zgjedhore si dhe adresimin e të gjitha rekomandimeve të mëparshme si dhe atyre që do të dalin nga raporti i ODIHR-it për zgjedhjet vendore të 8 majit, për konsolidimin e një procesi zgjedhor sa më efikas dhe garantues për zgjedhje të lira e të ndershme sipas standardeve evropiane.
 
Zoti Stonestreet theksoi se Misioni i OSBE/ODIHR do të  ndjekë të gjitha fazat e procesit zgjedhor deri në përmbylljen e plotë të tij.

 

Philip Gordon: Dhuna dhe retorika e kërcënimit nuk gjejnë miratim në një vend demokratik si Shqipëria

OSBE: Puna e KQZ-së, vetëm e bazuar në ligj

 

http://www.keshilliministrave.al/?fq=brenda&m=news&lid=14817

 Miro,

 ca pret te shkruhet tjeter ne kete shkrim... kemi perparueeee, kemi fitueeee, jemi tu shkelqyeeee, nigoni mueeeee... keni gabueeeeeeee

Po si mund ti veje puna sikur te gjithe keto bashkite socjaliste dhe qytetaret e tyre te bllokojne cdo veprim dhe te kalojne ne greva?......Imagjinojeni sikur Durresi,Vlora te bllokoje portet dhe Gjirokastra dhe Korca te bllokojne qarkullimin me Jugun?

 Po sikur ato bashkite e pakta qe fitoi PD te bejne te njejten gje? Ose sikur qeveria te bllokoi aeroportin dhe cdo gje tjeter ne kontroll te saj?

Si i behet? Fiton njeri? Jo! Humb njeri? Po, te gjithe!

Bashkite e PD-se vecse transportin e gureve dhe preshit nuk bllokojne dot gje tjeter dhe po e bllokuan,Berishes  dhe Tiranes i bejne dem . Aeroporti nuk ka c'i hyn ne pune Jugut fare. Ne anen tjeter Porti i Durresit dhe Doganat e Jugut jane jetike per vendin dhe Tiranen..Po u bllokuan furnizimet nga Durresi dhe Kakavija atehere vendi Paralizohet!...

 Aty do vije puna... do na bohen kosovaret pastaj grevethyrs... 

Po ti bindim tifozet e Flamurtarit qe kampionatin e vodhi Berisha dhe ja dha Korces, atehere e shikoni ju si bie qeverriu per 2 ore smiley

per katnarin:

I thua vetes edhe Scutarian, qe normalisht duhet te ishe i djathte, por fajtkesisht je nje .....

komunist

 

Po katunari katunar mbetet edhe ne amerike te shkoje.

po te jesh katundar nuk eshte e thene te kesh lindur ne fshat apo katund. mund te kesh lindur ne mes te qytetit dhe te jesh rritur ne mes te qytetit dhe nese aq llogjike sa paske ti katunar me kembe e me koke.

Te jem i djathte, nuk do te thote te perkrah psikopatin e shqiperise o katunar.

Po kjo eshte e keqja e shqiperise.

Se ka shume katunare si puna jote qe ngaqe kane tru shume Sala i duket Demokracia vete.

nuk jam kundra saliut se eshte i korruptuar e vjedh.  politikanet vjedhin ne gjithe boten jo me ne shqiperi. jam kundra saliut se ai eshte psikopat dhe shqiperia ka rene ne doren e nje psikopati. dhe njerezve pa kurriz qe e mbeshtesin se duan te

Nuk ka pune ketu komunist apo demokrate. te gjithe komuniste jane si majtas si djathtas. po ama fatosi i poshter i poshter ka vjedhur e cka bere po nuk te ka vrare ne mes te dites siq te vret ky.

Maloket e maleve te shkodres e veriut organizuan 14 shtatorin  e moren kryeministrine me arme e me tanke po nuk u derdh gjak o katunar.

Saliut i shkuan me cadra e me shkopinj per ti bere "puc" e te vrau duke qendruar me duar ne gjepa o katunaro.

lere se me humbe 5 minuta kohe duke tu pergjigje.

pssss xhemal katunari.

 

 

 

 

 

 

  Nuk e kuptoj frymen socialiste ne kete blog. PS eshte me fajtorja ne keto zgjedhje. Nuk eshte faji i askujt pervec Edi Rames qe nuk arrin te fitoje dot. Krahasuar me diferencen ne vitin 2007, Edi Rama ka humbur shume vota, qe do te thote se ai nuk ka punuar sic duhet, aq sa duhet.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).