Gjatë vizitës së fundit në Itali, drejtuesi i Facebook, Mark Zuckerberg ngjante me një kre shteti më shumë se me djaloshin me bluzën e përjtshme gri, heroin e "The Social Network". Siç vë re edhe ky artikull nga revista Time, 31 vjeçari është tani "më i riu i pleqve të mençur". Qartazi, me 1.6 miljardë përdorues, kapitalin dhe influencën që Facebook mund të ketë mbi ekonominë dhe politikën, vizitat e tij janë mjaftueshëm të rëndësishme sa të angazhojnë edhe kryeministrin e një vendi, madje nëse ka, edhe Papën. Papa Françesku e priti z. Zuckerberg në një audiencë private.

Bluza gri nuk është e pranishme në këto takime, e zëvendësuar nga kostumi i errët por kjo nuk është e vetmja që ka ndryshuar. Facebook nuk është më një faqe për të rinjtë universitarë, apo më mirë, s'është vetëm për ta. Misioni i kompanisë, sipas Zuckerberg është, "të bashkojmë botën." Siç tha në një konferencë para pak ditësh, ku gjithashtu nënkuptoi mosdakordësi me Donald Trump kur tha, "I dëgjoj zërat e frikësuar, zëra që kërkojnë ndërtime muresh dhe ndasi nga njerëzit që i etiketojnë si "të tjerët". Që janë për bllokimin e shprehjes së lirë, ngadalësimin e emigrimit, reduktimin e tregtisë dhe në disa raste rreth botës, edhe për ndalimin e hyrjes në internet."

Roli i Mark Zuckerberg po ndryshon. Ndikimi i fuqishëm i rrjetit social që ai ngriti dhe drejton ia jep këtë vend në tavolinë, dhe ai e dëshiron këtë rol të ri, shumë më të rëndësishëm. Mendon se mund të ndryshojë botën dhe ka paratë, informacionin dhe shtrirjen e paprecedentë në histori që e ndihmon ta provojë. 

12 Komente

Drejte. Nese mundem dua te them se nuk me duket dhe aq keq jeta pa fb.

me 1.6 miljardë përdorues, kapitalin dhe influencën që Facebook mund të ketë mbi ekonominë dhe politikën, vizitat e tij janë mjaftueshëm të rëndësishme sa të angazhojnë edhe kryeministrin e një vendi,

pas trump, radhen per president e ka Kanye West (ne e shkrojta mire)

 

është tani "më i riu i pleqve të mençur"

I rrofte ktyne te mencve, po ua ha arrat Trumpi. Luni pra mo. Jo venit, po ato dobic accountesh.

PS. Te pakten te shpetohen te gjenjy si puna e Fiqos.smiley

Ky legeni duhet te filloj ta paguaj miletin per prezencen, se siç thote dhe Lanier Lahutari, shoku Tikut, s'ka bythe te rrije qe Kodaku ne kulmin e tij me 140.000 punonjes vlente 28 miliarde $ e sot Istagrami me 13 veta shitet 1 miliarde.

ku fle ljepuri?

Nuk eshte cudi, se nga prezenca e robve (bile akoma me shume nga shoket e robve) i ben paret. Dmth si gjysmagjeli ne vaktit. Bam Lahutari ne likes, fesht surratlibri nxjerr dollaron. 

Lepuri fle tek ndarja mrapa skene e Teresise se Brutos, e bazuar kjo mbi pjesmarrjen e njerzeve, jo ne aktivitet prodhues por sherbimi. 

e ndjene qe shija e keqe e litarit  rreth qafes mund te behet realitet ne nje te ardhme jo shume te larget.

Ose u shty ngaqe serbet ne Kuvend nuk u paraqiten se jane te zgjuar.

Misioni i kompanisë, sipas Zuckerberg është, "të bashkojmë botën." Siç tha në një konferencë para pak ditësh, ku gjithashtu nënkuptoi mosdakordësi me Donald Trump kur tha, "I dëgjoj zërat e frikësuar, zëra që kërkojnë ndërtime muresh dhe ndasi nga njerëzit që i etiketojnë si "të tjerët". Që janë për bllokimin e shprehjes së lirë, ngadalësimin e emigrimit, reduktimin e tregtisë dhe në disa raste rreth botës, edhe për ndalimin e hyrjes në internet."

ja cfare shkruhet ne artikull:

“As I look around and I travel around the world, I’m starting to see people and nations turning inward, against this idea of a connected world and a global community. I hear fearful voices calling for building walls and distancing people they label as others. For blocking free expression, for slowing immigration, reducing trade and in some cases around the world even cutting access to the Internet.

Some read this as a dig at Donald Trump, the presumptive GOP presidential nominee who has called for building a wall at the Mexican border, banning Muslims from entering the United States and closing “parts of the Internet” to prevent ISIS attacks.

dmth qe Zuckebergu nuk ka shprehur apo nenkuptuar mosdakordesi me Trump vete drejteperdrejte, por per mendimin e disave qe e lexojne kjo mund te interpretohet edhe  si e tille.

big difference

sepse interpretimet mund ti beje cdo njeri sipas qejfit...me teper mund te shofesh dakordesi sesa mosdakordesi persa i perket misionit per te bashkuar boten.

qellimi per ndertimin murit, ashtu sic po propagandohet nga trump eshte qe te zvogeloje trafikun ilegal njerezor dhe trafikun e narkotikeve, kjo do i liroje me shume te rinjte nga zgjedha e veteshkaterrimit dhe aftesuar per te kontribuar per nje bote me te mire. po ashtu duke qene te gjithe legale njerezit do jene me te lire per te levizur. nuk mund te quhet levizje e lire levizja e klandestineve, perkundrazi eshte eksploitim dhe izolim qe i behet ketyre njerezeve.  te presesh lidhjet qe ka nje grup terrorist me internetin dhe qe perhapin dhune dhe urrejtje eshte komplet tjeter me censuren e internetit ne vendet jo demokratike. Bota do jete me e bashkuar nqs diktaturat mposhten.

 ky dhjaks nderto ket imperium qe survejon gjith Boten ?  smiley

Ky m duket si puna atyne Cifutve me Cmime "Nobel" qe s dinin as te lexonin Literaturen qe vidhninn neper Bote....

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).