Video e nje djaloshi te vogel qe nxirret nga gerrmadhat e shtepise se tij ne Alepo te Sirise, pas bombardimeve mbi qytet eshte shfaqur nga shume media boterore. Hutimi i femijes qe nuk kupton c'po ndodh rreth tij eshte pare si simbol i vuajtjeve te civileve siriane ne keto 5 vite lufte te tmerrshme. Femija ferkon syte, pastaj sheh se dora i behet me gjak, dhe e fshin ne karrigen ku e kane ulur. 

Mbi 250,000 njerez kane humbur jeten ne konfliktin sirian, dhe miliona te tjere jane shperngulur nga shtepite e tyre. Lajmi i mire ne kete histori; prinderit dhe 3 vellezer e motra te ketij djaloshi gjithashtu shpetuan. Shtepia e tyre u rrezua plotesisht nje ore pas goditjes nga bomba ajrore.

44 Komente

Ca te thush! smiley Te keput shpirtin. E sollen ne jete per te pare tmerret dhe ndyresite qe kemi prodhuar ne si njerzim. Per te pare absurditetin e luftes. smiley

Tani ne Siri jane futur aq shume duar, sa nje Zot e di kur mbaron. Vazhdo Asadi me Rusine gju "rebelet" nderkohe ISIS ha hallve nga ana tjeter.

Rusia dhe Amerika duan mbizoterim per burimet natyrore te vendit te ketij femije, mbushin me arme grupe qe jane gati te luftojne gjasme ne emrin e ketij femije, dhe ky femije jo vetem qe paguan, por ndyresira nga vende te tjera, edhe nga Shqiperia, shkojne te kerkojne azil ne emer te ketij femije, hane buken e ketij femije, ua neverisin vendasve duke bere parazitin aq sa ata votojne politikane qe dalin edhe kunder ketij femije. Dhe pastaj vijne e kerkojne merita dhe u flasin njerezve te drejte per "ligje" e per "drejtesi".

I uzurpove te gjitha temat, o shkaba, me propagande anti-emigrante.

Propagande do te thote te genjesh, por une s'kam thene as edhe nje genjeshter te vetme aty. Sepse kjo jo vetem qe eshte teme e emigracionit, por eshte thelbi i temes se emigracionit. Jane me miliona njerez qe as kishin ndermend te emigronin sic emigronin zhvatesit ne kohe paqeje, por u detyruan pikerisht qe te mos u perfundonin femijet si ky djali. Dhe jane me qindra mijera zhvates nga vende te tjera qe perdorin fatkeqesine e ketij djalit per te zhvatur. Pra, ajo qe po genjen ketu, dmth qe ben propagande kunder asaj qe po them une, je teknikisht, logjikisht dhe ndershmerisht ti. Une jam komplet brenda temes.

Jo, jo, s'do te thote te genjesh per se. Do te thote te perhapesh bindje a opinion apo edhe genjeshtra per dicka te caktuar. Ne rastin tend, shfrytezon çdo teme te shkrush per bindjen tende anti-emigrante, ndaj dhe e quajta propagande. Kjo qe ka pesuar djali eshte tragjedi. Nuk besoj se duhet ta vinin si teme per komentim sepse domosdo behet objekt konsumi apo me keq mjet per propagande per tjeter gje.

Kjo qe i ka ndodhur djalit eshte berthama qe cel te gjitha deget me gjemba qe na gervishtin te gjitheve, si ata qe detyrohen rw emigrojne sepse jane bombarduar, si ata qe vene bomba tek populli i atyre qe i kane bombarduar, ata qe lendohen fizikisht nga ato bomba, ata qe lendohen ne menyre jo te drejtperdrejte nga racizmi qe krijojne ato bomba, por edhe ata te cilet jane mire e bukur ne shtepi te vet por u del nami i keq per faj te atyre qe perdorin djalin per te zhvatur. Te gjitha lidhen me foton e ketij djali dhe ti po perpiqesh ta nxjerresh nga tema.

gjembi, ti mire qe as kontribuon neper tema, por dhe keto perndjekjet karagjoze qe i leshon si glasa poshte argumenteve te te tjereve, i ben dhe pa humor, qe te pakten te qeshim, mbase. Jo. Thjesht endesh ne boten tende. lol Ne nje fare menyre te kam zili per rehatllekun. Ik tani shih se mos blen ndonje arab shqiperine se per ato lloj debatesh je

pz ncnc lol. ISNCK

P.s. Si shpjegohet qe te gjithe tallen me ty ketu pervec July 22st? It must be pretty sad to be you. But please do not commit suicide.

Meqe me ra rruga: si shpjegohet qe ti nuk le mesazh të shkabes pa lexu?

Çfar rruge te ra Stalker, ti je vete rruga, ose me sakte njeri prej trotuareve.

Nje rruge ka, rruga e perparimit me anash dy tretuare si dy felat e ngambrapes, ne njerin tretuar ndodhesh ti me shoke felore majtas (shkaba, July etj), ne tjetrin tretuar ndodhet gjembi me shoke felore djathtas (Zeqo) qe ju lexon komentet juve majtas, e sigurisht ju nuk ja leni thate ne lexim dhe ne pergjigje sy per sy e dhemp per dhemp.

 

Meqe s'tu permend emri gjate rruges, si shpjegohet qe ti e paske mbajtur shenim qe une lexoj cdo mesazh te shkabes? Pra une lexokam cdo koment te shkabes ndersa ti lexoke cdo lexim qe bej une. smiley

P.S. meqe ti duhet te dish anglisht: don't flatter yourself nor shkaba. Me vjen shume keq qe po ta them se e kuptoj qe do te zhgenjehesh por nuk ja lexoj te gjitha, aq me teper t'u pergjigjem. Ato qe i lexoj jane per entertainment purposes only kur pjatelarja behet e padurueshme. Ti duhet te na e dish per faleminderit se po te japim material per ndonje skenar, ose novele te shkurter. Mos u bej dhe ti si Pjeri, te pakten kur te fitosh ndonje cmim tjeter dhuro dicka PPU-se per materialin qe huazon, apo inspirimin, quaje si te duash.

July 23 na la shendetne, kish kaq kohe qe thosh do bej suicide ketu te ppu, and u don't deserve to miss me.

zeqo, duket qe July ka bere suicide, se metoden isenshell ta paska lene ty.

Fol shqip mor burre, mos thuaj suicide, thuaj qe beri vetvrasje, ose te pakten thuaj qe beri karakiri.

Me sakte fare eshte ne pellazgjishte: beri karakari, dmth perzjeu bashke dy tretuaret, nga dy i beri nje, humbi rrugen me i fjale, nuk di se nga shkohet per ne Zone, majtas apo djathtas.

(po pres qe Ballçekani te beje saktesimin gramatikor me marçiapiede)

 

Po! Mire ja mbeshtolle Tiku!

Degjo ketu ti Zeqo: nuk thuhet beri suicide, thuhet:

iku ai vate ne halè t'mutit!

smiley

 

Siria ka vetem rere si pasuri naturore ky thote po zihen bota per burimet natyrore te sirise.ia ka shpelare trurin ne mejtepin e partise dereziut .smiley

po cdo qe ngaterrohesh kur je nje kokerr nareje dhe asgje me shume? burim natyror s'do te thote vetem nafta, por edhe pozita gjeografike. siria kufizohet me turqine, ka interes te madh te Iranit dhe eshte me dalje ne mesdhe. Nuk ka vend me strategjik se Siria ne ate rajon. Ka me shume rendesi strategjike se iraku per nga pozita gjeografike. Dhe te gjithen kete tani e gezon Rusia. Jo vetem kaq, por eshte pika e fundit qe ka Rusia ne ate rajon, qe te kete edhe dalje ne mesdhe. Sigurisht qe Amerika do te bente cmos te fuqizonte grupin qe ishte gati ta ndryshonte kete situate, dhe sigurisht qe rusia do te furnizonte asadin me armet e saj vetem qe situata te mos ndryshoje. PO ta kishin lene ne dore te vete Sirianeve, jo vetem qe Asadi s'do te ishte aq i fuqishem sa per te rezistuar, por edhe kundershtaret e tij s'do te benin dot lufte per ta rrezuar, por do te ishte zgjidhur gjithcka me protesta e me gura e me rrahje. Edhe nje kerric gomari gjysmak e di qe pershkallezimi i luftes ne nivelin e pamjeve te ketij femije eshte pasoje e luftes amerike-rusi, por ti as aq tru nuk ke. Fundja, je aq e lene nga trute sa dhe per 21 janarin the qe nuk kane faj ata qe i qelluan por ata qe organizuan protesten. C'mund te presesh nga nje cope mishi e tille qe dilte te shante familjaret e viktimave dhe mbronte vrasesit?

burim natyror s'do te thote vetem nafta, por edhe pozita gjeografike.

Me keto fakte ti i ke mberthyer me shpatulla ne mur dhe narat Daneze.

P.S. Ftoj Tiranasit te smiley faktin qe shkaba ka mesuar sharjen "nare".

Lexo perkufizimin e burimeve natyrale perpara se te flasesh idiot.

materials or substances such as minerals, forests, water, and fertile land that occur in nature and can be used for economic gain.

Geographical Syria

Syria is a small, poor, and crowded country. On the map, it appears about the size of Washington state or Spain, but only about a quarter of its 185,000 square kilometers is arable land. That is, “economic Syria” is about as large as a combination of Maryland and Connecticut or Switzerland. Most is desert—some is suitable for grazing but less than 10 percent of the surface is permanent cropland...

e di qe te kane debilosur ne mejtep me Veprat e dulle djegesit por  ruset nuk jane aty per poziten gjeografike por per te fituar leverage ne ceshtjen e krimese.

Ti ketu beje thirrje kriminale qe femije te tille refugjate siriane te luftes te mos pranoheshin ne shqiperi.ti dhe beqiret socialiste bete cicin mbi gjakun e viktimave te 21 janarit duke bere aleance me ilir meten te cilin ty ende s'ta mban bytha ta quash hajdut.

edhe pozita gjeografike occurs i nature and can be used for economic gain o ngadalesire. Po nejse. Per ty, ashtu si per 21 janar, fajin e kane viktimat qe vriten, jo ata qe gjuajne. Rusia dhe Amerika nuk i kane fuqizuar grupet e interesit duke e pershkallezuar konfliktin ne nivelin e pamjeve te ketij femije. Nuk po bombardon asnje vend i huaj ne Siri. Gjithe fajin e kane viktimat. palle. Dhe sigurisht qe Shqiperia s'ka asnje pergjegjesi ndaj sirianeve, sigurisht qe duhet t'i ndihmoje ata qe jane ne veshtiresi si ky, dhe sigurisht qe nuk duhet t'i ndihmoje zhvatesit qe ikin si puna jtoe ne emer te ketij femijes.

shkabe prezerva,

nga gjithe ky diskutim midis teje dhe gjembit kuptova me ne fund qe 21 janarin e paskan shkaktu nara-t dyfelore Rusi dhe Amerike.

Edhe per konfliktin dyfelor shkabe-gjembi e kane fajin nara-t Rusi-Amerike.

Vallaj i forte paske qene edhe ti si dyfelor, di me i lidh gjerat ne permasa kozmike! 

 

Robo, une kam fatin e mire qe ty te  lexoj vetem dy fjalet e para qe m'i kap syri vetvetiu. 

s'ka rendesi qe nuk lexon komentet e mija, ka rendesi qe komentet e mija i lexon gjembi, qe nuk lexon komentet e tuja, por lexon te Stalker, qe nuk lexon te mijat, por lexon te tujat, e kshu ndelidhen te gjitha gjerat e krijuara ne menyre dyfelore.

Hiç mos i lexo komentet e mija, sepse masanej do te dalin probleme, si psh: kur shkaba vesh prezerven ne erresire, dhe bolet dhe felet i vetekonfliktohen me egersi trotuarve majtas dhe djathtas rruges drejt drites se progresit, fajin e ka Rusia dhe Amerika, te cilat nderkrehen midis tyre porsi dy bole qe kane alergji prej kauçukut.

 

me siguri qe dhe ky eshte nje tjeter koment me lengje, e? E gjeta? Sepse truri yt nuk e kapercen dot ate prag.

S'do mend qe me lengje eshte, sepse jam ne parim kunder prezervatives, nuk jam si ty dhe Stalker dhe  OBame! qe i grumbulloni lengjet ne çisterna plastmasi. Un ate leng qe disponoj, me rrjedh natyrshem.

 

Mire.

Edhe ti shkabe occurred in nature ,ne mullaret e kooperatives por nuk klasifikohesh si burim natyror I shqiperise.ndoshta prodhim bio smiley

Shume e madhe ajo fjalia e pare. Vertet. S'kisha hasur ndonjehere ne gje te tille. 

Me 6mld njerez qe ka bota 250.000 siriane apo dhe me shume te vrare nuk bejne as ngrohte as ftohte, e rendesishme eshte qe te vazhdojne kapricot e njeri apo tjetrit, kujt i rritet influenca, kush ja perplas ne fytyre kujt dhe me e rendesishmja mos te bjere mireqenia e evropes apo amerikes se veriut se aty do filloje katastrofa e vertete.

 

 

Ka idiote qe thone se ky femije e prinderit e tij nuk duhen pranuar ne shqiperi si refugjate.smiley

Eshte vendosur djema, qe brenda ketij viti, lufta ne Siri te mbaroje, prandaj dhe ka bombardime, per ta fshire IS-in sa me shpejt prej andej. 

Kete e vendoset ju te treshes?

Kishte te drejte presidenti Erdogan kur tha qe fatet e  njerezimit nuk duhet te varen nga interesat e dy apo tre fuqive te medha !!!!

erdogani duhet ta perdore kuptimin e asaj thenieje edhe per vendin e vet, sepse fatet e turqve nuk duhet te varen nga interesat e dy politikaneve te medhenj

un mendoj qe  turqit kan perfituar nga  "interesat" e ergoganit jo me kot e mbeshtesin fuqimisht .

Ky djalosh ka nje emer, ai quhet Omran Daknish, dhe ashtu si Ajlan Kurdi, djaloshi tjeter sirian nga Kobane i cili u mbyt ne det ca kohe me pare e u nxorr nga valet ne breg, i jep emer dhe fytyre dhimbjes dhe tragjedise se pashterueshme te popullit sirian. 

Nje foto dhe video qe te bejne te qash nga pafuqia per te bere dicka per ta ndaluar apo lehtesuar sadopak kete dhimbje. E megjithate dicka te vogel mundet akoma ta bejme dhe ne. Nje film me pak ne kinema apo nje darke me pak jashte ne restorant, dhe ato pak para te kursyera mund t'ia dhurojme UNHCR-it per te ndihmuar refugjatet siriane. 

Ose mund te ushtrojme presionin tone civil mbi qeverine Rama qe ta sjelle politiken e tij ndaj pranimit t refugjateve siriane ne Shqiperi me ne perputhje me vullnetin e popullit shqiptar dhe traditen tone te mikpritjes. Nje dyzine familje refugjatesh te shpetuar nga kushtet e felliqta ne kampet greke dhe te akomoduara me respekt e perkujdesje ne Shqiperi, jane nje dyzine familjesh me pak qe vuajne.

 

smiley  nuk jam ndjere kaq keq ndonjehere si sonte , ky femije do te behet hero dhe imazhi i luftes ne historine e njereziit , uroj ti ndryshoje jeta per mire

por sonte zemra ime qan per te , sa i vogel je o bir e shif cte kan bere 

e fshin gjakun sikur te ishte pluhur e te ishte bere pis gjate lojes smiley

Nje dokumentar i shkurter i betejes se nje mjeku sirian me stafin e tij per te shpetuar jeten e nje gruaje 9-muaj shtatezane dhe bebes se saj pasi goditen nga nje bombe ne Halep. Me preku jashte mase...

https://www.youtube.com/watch?v=6liD1Zdj5Gs

Nje reportazh i Amnesty International rref burgut famekeq sirian Seidnaya.

https://www.youtube.com/watch?v=ysgnadic3Yo

Sipas Amnesty International, gati 18,000 veta kane vdekur nga torturat dhe keqtrajtimi i regjimit sirian qe nga fillimi i protestave te para ne 2011, por shifra e vertete besohet te jete shume me e larte smiley

Duket se kjo lufte ka per te zgjatur aq sa njerezve tu shkoje dhimbja deri ne palce, dhe deri sa ta kuptojne se thirrja e me te medhenjve per ndihme ka per ti shkaterruar me keq se sa grindjet mes veti.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).