The Economist Intelligence Unit ka publikuar edhe për këtë vit qytetet më të jetueshme në botë. Lista përpilohet duke mbajtur parasysh stabilitetin, sigurinë, infrastrukturën, punësimin, shëndetësinë, kulturën e të tjera gjëra të mira që njeriu i do në jetë. Vihet re edhe këtë vit rrëshqitja e disa qyteteve të lakmuar, si Parisi, që për shkak të kërcënimit të terrorizmit humb pikë në indeksin e jetueshmërisë. Edhe këtë vit, Australia paraqitet shumë mirë, me metropolet e zhvilluara buzë detit, plazhet e mirë dhe verën e gjatë. Por nga ana tjetër, me tre qytete, edhe Kanadaja e ftohtë është njëri nga vendet më të mira në botë për të jetuar, sipas përpiluesve të listës.

117 Komente

Cfare foto e shpifur e Hamburgut!! E ku do jetojne njerzit mbi vinc? Tani qe po e shoh te gjitha fotot qenkan berrnut. Paskan ngel the Economist pa fotograf me duket. 

Ku do i lajne pjatat mbi vinc thuaj dhe si do futen te peshku te japin mend nga emigracioni.

Nje foto qyteti mund te jete e bukur ose e shemtut sepse ashtu osht i pun, jo sepse eshte foto me vinç.

Nje vinç mund te jete shume me i bukur se nje shtepi banimi, varet se me çfare syri e shef vinçin.

Po ta shofesh vinçin me syrin e leonardo Da Vinçit, atehere vinçi mund te jete me i bukur se seksi i Mona Lizes i lyer me livando frenge.

 

Po me syrin e funksionalitetit e pashe o Tiku. Me nje artikull qe flet per vendet me te mira per JETUAR, s'pret robi te shoho foto vinçi, qe asociohet me zhurmen, pluhrin dhe gerricjen e vazhdueshme te hekrave kur ngren e ulin mallra.smiley

Relativizmi pastaj s'mbaron me komentin tim. Jo vetem da Vincit qe do i pelqente mjeti adash, por dhe nje rumun, a shqiptari pa pune, do e shihte vinçin si nje vend pune me shume. smiley

peisazh industrial soc-kapitalist.

peisazh industrial stile impero

disa akoma funksionues, edhe ne Rome, e cila ka alamet uji, me i mire se uji Tiranes dikur, uji i famshem i shen Merise nga i cili pinte edhe Zogu (nje automobill shkonte dhe vinte perdite) para se Partia te ndertonte ujsjellsin.

ec, ec, neper Rome, vape e modhe, zheg saharaje, te plas tomthi, jo po kapela sistina, jo po fori romani,  e kupton se te gjitha jane te lyera me livando frenge sapo ul koken per te pire uje ne krua, kupton qe H2O-ja eshte mbrekullia me e madhe e Hyjit, me funksionale, me pragmatike, me utilitare dhe me e bukur.

 

Eshte GTA, Greater Toronto Area, jo GAT. Dhe sa mire e kane keta mediat e ketyre vendeve. Perqendrohen tek zonat e mira per gjerat e veta, e as qe merren me te keqijat.

Ndersa per vendet e tjera perqendrohen vetem tek te keqijat. S'kane faj, se vete emigrantet e atyre vendeve llapin me keq se ato media. 

S'me harrohet nje kanal italian kur erdhi Papa ne Itali qe kishte ftuar ca rob ne studio e teksa ata flisnin, fuste cdo tre minuta nje video te nje fare lagjeje te humbur rrotull tr qe as e di njeri ketu nga bie, ku mbizoteronin pallatet e zhveshur te komunizmit e ca plehra.

Ndersa, kur fusnin video nga rruget e tiranes, ishin fokusuar tek nja dy kokeshami qe mbase as shqiptare nuk ishin, dhe i ndiqte kamera nga afer teksa ecnin ne bulevard, pa i dhene fare njerezit e tjere. Kete video e perserisnin disa here.

Shkabe, te tilla kafsherira te jane bere droge.

Bame, e di ate me ariun e gjahtarin. Heren e pare e kapi dhe .., edhe heren e dyte, te treten e pa ne sy dhe i tha "Ti ketu nuk vjen per te gjuajtuar arinj, apo jo!?". Edhe ky tipi, nuk vjen per te lene komente por se i eshte bere droge e grricmja me emigrantet. Sa me shume ta shajne aq me shume do te vije.

E di e di; po ate me purot e di ti?

. Vihet re edhe këtë vit rrëshqitja e disa qyteteve të lakmuar, si Parisi, 

Mos i ha fjalet o Blend! Eshte Komuna e Parisit! Po s'ke faj ti jo.

 edhe Kanadaja e ftohtë 

ku me e gjet , kemi 3 muaj 35-40 grade smiley 

Kanadaja eshte per familjaret qe kane femije , ne cdo aspekt family standart base. Shkollim edhe per ata qe kane mbaruar universitete ne vendin e tyre , me flexibility pas evaluimit te diplomes te studiojne me pak vite se sa nje fillestar i fushes se tyre, qofte dhe nje kanadez i lindur ketu. 

Punet e mira jane te ofruara edhe per canadians me dual citizeship , easy, edhe ne shtet , nqs je i/e zoti,zonja.Vetem ne Toronto grupi i shqiptareve qe njoh , pothuajse te gjithe zoterojne nje pune te mire qe ka lidhje me diplomimin e marre nga Shqiperia. Kjo s'eshte pak , per nje jete normale.

dit'n e mire smiley

c'rendsi ka si eshte. Perqendrohu te thelbsorja. Qe GTA = Greater Toronto Area.
Nejse, ne te GAT-it (Grupi Armiqesor i Torontos), jemi te mobilizuar te gjithe, perfshire fqinjet tane arabe qe Kanadaja te behet nje dite si KP (pa mama seksi)

Pikerisht pra, per ju te GAT-it mendova. smiley

Kanadaja te behet nje dite si KP (pa mama seksi)

Kjo puna e mamave seksi ha debat, se nuk po i dune me as tek KP-ja smiley . 

Kisha pershtypjen qe ishit me sekret si grup.

qeverria merret me hallet e popullit , nuk ka kohe per aheng, merr vesht . sidomos per maskilistet 

Evropa ka mbaruar me thene te drejten nga cfaredo pikpamje, ekonomike, politike, sociale. Kercenimi i terrorizmit eshte kudo i larte por sidomos ne Evrope akoma me shume. Jetesa ne Evrope kthehet ne nje enderr te keqe nese mendon se cfare ka ndodhur aty keto 2-3 vitet e fundit.

Me e privilegjuar eshte Australia. Ne radhe te pare ka poziten gjeografike te pershtatshme nga cfaredo pikeveshtrimi. Popullsine a ka te ulet ne krahasim me siperfaqen e territorit reth 24 miljone banore.

Taksa te uleta dhe klime te pershtatshme rreth vitit.

Amerika veriore jo dhe shume faforite per te qene ne Top 10.

 

ca jane keto prerje qe europa paska mbaruar? smiley. e di ti qe europa eshte gjithe ai kontinent apo europa eshte parisi/brukseli per ty?

pastaj, australia ka popullsi te vogel sepse eshte shkretetire, s'ka klime te mire australia. po ike deri atje mallarja per zelande, shteti me cilesor i botes.

Po jo me, s'ia preu gje njeriu, mendimin e vet po thote, ne postimin e vet. Me te cilin psh, une bie dakord.

Me fal ndoshta harrova qe Evropa perfshin edhe Babrrun dhe Rroskovecin.... smiley

po shiko se dhe amerika perfshin lloj-lloj amishesh e idaho/omaha me shoqe smiley. prandaj mu duk e cuditshme ajo fjali qe "evropa ka mbaruar". ne europe ke zona ku cilesia e jetes sipas faktoreve qe ti i rradhite jane me te larta se ne amerike (ashtu sic ka dhe vende cope-cope kuptohet). 

Ka posi vende shume te mira ne Evrope por jane per ata qe e kane 1shin me shume zoro nga mbrapa ne banke. Ketu po flitet per pergjithesine e popullates dhe mundesite qe kane njerezit per te jetuar ne kushte mesatare te mira.

Evropa nga pikepamja e mireqenies ka vetem renie ne keto 10 vitet e fundit. Nga aspekti i sugurise eshte shume larg normales. Nga aspekti i punezenies dhe mbeshtetjes se familjes me te ardhura eshte ne renie te lire..... Kjo puna e refugjateve i sherben politikave vendore per te hequr vemendjen nga problemet e dites. Kete pune po ben edhe KM Kanadez (Kardashian) del dhe ben pompozitete ne TV dhe leshon ndonje shashke mediatike si edhe Obama jone....

 

E ka zene zgjebja nga poshte smiley

Ky eshte KM ekranesh/mediatik. Ndodh shpesh me keta liderat e moshes se njome, nuk rrine dot pa bere selfie dhe nuk e kane idene se cfare do poplatori, por si gjithmone poplatori eshte vetem per zgjedhjet nje here ne 4 vjet dhe kush ja ka oreksin perdite smiley

E kam shkruajtur edhe njehere ketu: kam te njohur gjermane qe jane kthyer nga Australia se eshte bere goxha shtrenjte keto vitet e fundit, pothuajse te gjitha Metropolet. Siguracioni shendtesor eshte berrnut. Shtepiat i kane ngjit e ngjit me njera-tjetren e super te ngushta se te gjithe duan te jetojne prane plazhit. Ku tjeter? Ne Outback me gjarperinj helmues e kangure ? Edhe cilesia e shtepive eshte katatstrofe, me mure te holla ku hyjne te gjitha zhurmat e komshiut. Ne Gjermani te tilla shtepi nuk do kishin dale fare per shitje se nuk do permbushnin standartet. 

Europa dhe terrorizmi. Paksa e komplikuar. Terrorizem kane edhe ne Amerike. Ne mos nga myslymanet atehere nga psikopatet qe e kane me te lehte armatosjen. Latino-amerikanet po e mbushin ate vend mire se pjellin nga shtate femije. Keshtu qe mos ki merak.

Australia ne fakt eshte ne pike te hallit (relativisht e smiley) . Ka nje kosto jetese shume te larte, dhe nje ekonomi stagnante te bazuar ne menyre primare ne eksportet minerare.  Gjer ne 2009 fitimet e rrjedhimisht rrogat ishin fantastike pasi Kina skish te ngopur me minerale.

Nga sa shikoj une...

Vancouveri eshte i pa-jetueshem per shkak te cmimit te shtepive. Aty vetem milioneret nga Hong Kongu mund te blejne shtepi...

Calgary ka dy vjet ne krize te rende ekonomike. Vetem kete vit jane hequr 60,000 njerez nga puna.(per nje qytet 1-milionsh)

Toronto, si toronto. Geto pas getoje ne 401... 

Kanadaja po ecen keq keto kohet e fundit... qekur e moren te majten eshte dhjere fare muhabeti. U terben te sjellin rrefugjate siriane me dhjetra mije, sikur kjo ish kryesorja. Ekonomia cope-cope, po fillon emigracioni drejt US prape si para 30 vjetesh. Dollari kanadez vajti deri 69cent para ca muajsh, kur me vite kane qene njesoj...

Vetem per gej prajd jemi njisha. Kryeministri ka qene ne kater-pese parada muajin e fundit...

po fillon emigracioni drejt US prape si para 30 vjetesh

Ne po themi te ikim po fitoi Trampi, do vini juve? smiley Kur fitoi Trampi kandidaturen e republikaneve, sipas te dhenave te Google, kerkimet nga perdoruesit ne SHBA me termin "Si emigrohet per ne Kanada nga SHBA" u rriten me 40%. Prape ketu jane, s'ka ik njeri. Lezeti i larjes se pjatave eshte shume i forte per ta hedhur poshte aq kollaj.

Vertet keta kinezet po prishin pune persa ju perket shtepive. E ke shtepine ne shitje per 800,000, te vjen robi me 1 milion cash as banka as terci-verci, s'i thua dot jo. Nga ana personale e ke mire, por kur mendon se cfare efekti ka ne ekonomi ne pergjithesi, qe njerezit po zbohen si me te bute e po behet e pamundur per nje average Joe te bleje shtepi te hajrit eshte per te qr. smiley

leri ata budallenj qe bejne kerkim me google. Flasim per njerez qe kane profesione STEM... Nuk iken njeri nga Amerika se Trump nuk fiton... nuk do te fitoje as vete, sic duket puna...smiley

A po i vini ndonje takse Kinezve se ju lane pa shtepi. As me qira si japin ato qe blejne, i mbajne per ekspozite.

dy provinca e kane vene para 1 muaji. 20% takse shtese. E mgjte, nuk ka te ndalur. Duhet t'i gjejne vendin parase kinezet. Dikush duhet t'u thote qe jane me lire ne KP. Ose t'u perktheje VQ-ne

Mendoj se Evropa dhe Kanadaja jane pak te mbivleresuara ne kete llogari, mbase afersia gjeografike na ka limituar shikimin vetem ne Evrope. Ka te pakten 5 vende te azise qe jane me lart se mesatarja Evropiane, ku Singapori 57% te studenteve i ka te huaj dhe nxorren taxite pa shofer, ne japoni numri i distributoreve te benzines eshte me i ulet se pikat e karikimit te makinave elektrike, pa folur per hong kongun a korene e jugut.

Vendi me i mire per te jetuar per gjithsecilin eshte vendi ku ka lindur, per mundesi a per te punuar tjeter muhabet.

Vendi me i mire per te jetuar per gjithsecilin eshte vendi ku ndodhemi tani. Po mos ishte do iknim...

 

Aziatike jemi ne??? Lol. 

Ne jemi pasardhesit e ilireve, qe kur ne apolloni luhej teater e kembehej me monedha keto vendet qe kane nxjerre ne slide ishin neper peme akoma.

Shume njerez ne boten e zhvilluar ngaterrojne te mirat materiale me lumturine a cilesine e jetes.

Shume njerez ne boten e zhvilluar ngaterrojne te mirat materiale me lumturine a cilesine e jetes.

cfare kupton me cilesi jete?

Ai Whisky qe pi ti dhe e paguan me dollare behet me elbin e skocise kurse kjo rakia qe pime ne ktu behet me rrushin e shtepise ☺

Muhabet i gjate, secili eshte mire ku e ndjen.

Mire i the... ne qelbasanllinjt icik raki e ti fusim kamet ne uje te ftohte dum...

jo po tallemi, ven vancuverin para djathit te baxhos ne dukat

po car djathi te baxhos me thua..

aty nuk ke sigurine minimale te jetes, te sistem jurdik, te sistemit arsimor, te pastertise se ajrit...

ketu po te kesh icik lek i merr te gjitha bio... Djathin e deleve bullgar e marrim ketu ke dyqoni grekut... te shkelqyer... nuk e gjej ne shqiperi... edhe kackavallin me te mire se ne shqiperi...

po normal o grupi qe i keni, se  ku ka leke arrijne dhe gjerat e mira, ishte me shume per humor imja ☺

Djathin i baxhos se Dukatit nuk e gje knej kurre. E kam provu i here direkt, sa e nxorri Hasko nga vaska. Nuk kishe te ngop. I bute dhe pak krype.... fantastik.

te paska vajtur ne zemer o Qemol ☺

Jemi posi Lungo.Po si rrace e bardhe dhe e bukur qe jemi, nuk duam vec kushtet dhe mireqenien Po dhe njerez perreth Te bardhe si ne. Se Kur t'me lexosh do t'dukem si rraciste, lol, Po eshte si me na thene shkoni ne Indi bie fjala e jetoni atje mes indianeve gjithe arome erezash ( suppzohet eshte mire gjoja mireqenia dhe atje). We don't fit me keta popuj o shok sikur me flori t'na mbulojne. Lol

Moza tani seriozisht ketu punohet dhe punohet shume dhe ki parasysh qe leku del me me veshtiresi se ne keto vende qe jepen ketu. Ky vend ka nevoje dhe per pak mbeshtetje qe te hyje ne binare dhe te shohesh qe e merr veten shume shpejt. Bej llogari sikur fermeri shqiptar te marri fondet njesoj si ai grek apo kur prishet prodhimi ta paguajne fondet e BE, apo pashaporta jone te kete te drejte pune/studimi ne Evrope. Duhet shume pak por keta nuk i lehtesojne perkundrazi na largojne e zhvillohen rryma radikale. Ne nuk plotesojme kushtet por sos i plotesonte Rumania,Bullgaria apo Kroacia. Te kemi keto lehtesira dhe flet me Shqiperine ne xhiro te 10viteve.

Lungo, po ke 3 qytete Aziatike. Apo nuk te kane thene keta te GAT qe Toronto p.sh. eshte bere Azi.

me ca thone ketu eshte bere Arabi ☺

Per Hong Kongun nuk e di sa vend i mire eshte per te jetuar. Eshte shume industrial, s'ka ere jete, vetem ere paresh...edhe smogu

Une e thoja para ca vitesh qe do ishte bukur sikur te levizja ne Malte... tani po fitoi Trum mbase e bej realitet smiley  

Ti se kishe me te keq, po kjo mu me theri thelle.

https://m.youtube.com/watch?v=vQHBIv1fPQ8

Ku Kemi Lere

Ne c'vend kemi lere? 
Ku na bejne ndere? 
--Ne Shqiperi. 

Po njeriu vete, 
cile do ne jete? 
--Do vend' e tij. 

Ku i duket balta 
m'e e embel se mjalta? 
--Ne vend te tij. 

Ku munt te gezoje 
dhe me nder te rroje? 
--Ne Shqiperi. 

Perse te punoje 
dhe te lakemoje? 
--Per vend' e tij.

Te tjere burra keta o Bame. Mustaqe me domethenie ato qe mbanin.

Nderkohe qe ju postonit kete, i theku njeri tre veta me hark e me shigjeta ne Toronto. lol
Por sigurisht qe keto jane detaje te parendesishme. Rendesi kane ato lagjet e mira ku jetohet mire e ku emigranteve tane nuk u bie radha te shkelin as per te lare halet. Keto te tjerat, varja.
http://www.ctvnews.ca/canada/3-dead-afte...

Vdiqe me ardh ketej shkabe. A ta bej nje garanci? Hajt mos Ki turp. Lol

E pra moza se s'dija si t'ia beja. S'ka ngel injorant e fshatar pa e gjetur nje menyre si te shkoje atje, aq sa dhe vete keta po votojne trumpera, e mua vetem tani me dole ti si mundesi.

Yea yea s'ka ngel Po ama Kane ardh ne menyre legale. Jane n'rregull me ligjin. He mo si thu? Nuk m'gjen me me ket mendje. Nuk Te shoh dot ne kete gjendje. U beme kaq kohe ketu jemi bere si nje familje. Me dhimbsesh. smiley

Hahaha, pasi nuk lini ligj pa shkelur, qe nga shkelja e vizes, falsifikimi i dokumentave, dhenia e ryshftetit dhe korruptimi i zyrtareve, pjesemarrja ne trafik nejrezor, etj, etj, arrini te legalizoheni tek sistemi dhe papritur filloni e genjeni veten se jeni te ligjshem. Qe ta tregoni sa me qarte shkoni e mbeshtetni Trumpin? lol Per mua, Moza, cdo njeri ne ate vend eshte i paligjshem, vec "brown mexicans-ave" dhe te tjereve qe jane te lindur ne ate kontinent. Ti shume flm por nuk kam aspak deshire te jem si ju qe keni turp nga ajo qe jeni dhe perpiqeni me cdo kusht ta fshihni, apo qe femijet e mi te kene turp nga une.
https://youtu.be/k1lDX0lzhd4?t=31

Ti shume flm por nuk kam aspak deshire te jem si ju qe keni turp nga ajo qe jeni dhe perpiqeni me cdo kusht ta fshihni, apo qe femijet e mi te kene turp nga une.

U  te raft nje mortje ty ore, qe s'te ha, injorant! smiley Edhe qen te ishe do ishe lodhur me keto budalliqe, qe nxjerr nga goja. 

Ku e gjete ket debilen Cukletten?? smiley budalliqe shkabe. Ec shife realitetin me syckat e tua. 

Realiteti eshte qe ajo Cukleta eshte femije me prinder emigrante, ndersa ti jo.

shife pak viktimen. Ka gugllu per "children of immigrant parents ashamed". Shif me ca e kalon diten gjynafqari smiley

smiley

smiley

Per mua, Moza, cdo njeri ne ate vend eshte i paligjshem,

smiley

Dhelpra një ditë gushti
pa nje bistak rrushi,
iu duk i pjekur mirë,
me erë, ëmbëlsirë.
Dhe nuk priti shumë
filloi t'kacavirrej me thonj e me duar,
pastaj, pushoi pak,
vështroi nga rrushi dhe tha e menduar:
“Po dhelprat s'hanë rrush more të uruar!”

shkume, shkume i del nga goja prej terbimit. Njesoj si Gjeto Basho Mujit kur luftonte bajlozin e zi.
Xhanem mund te jete dicka tjeter, e ngjashme me shkumen...

S'ma do mendja qe Angelezet (The Economist) ja kane idene cfare do me thene me jetu mire. Mjafton me i pa ushqimin/kuzhinen, kjo ti thote te gjitha.

plus qe ata e kane larg ameriken e veriut dhe nuk para vijne ketej per ta pare

Hajde ikim ne Australi te gjithe si peshq. 

gjynof se 2016 edhe pak mbaron  smiley

Shkabe po leri te vafrit te ikin. Sa me shume shqiptare jashte, aq me shume mundesi pune per shqiptaret brenda. Une te isha si ty, edhe mire me qene do ua beja katastrofe situaten qe mos te qaseshin as per pushime. 

Shijoje qetesine, mos u grind

Ai e shijon me zhurme qetesine.

Ka qejf jehonen

Ky osht ne Puerto Vallarta, ku nga " Dashuria " e modhe, para nja nji muji i rrembyen "El Chapot" nja 18 turista duke honger dreke ne restorant. No thanks. E ka fal zoti Somaline dhe Sudanin per plazhe ...

E ke parasysh "Pensavo fosse amore, invece era un calesse"? Ashtu edhe une. 

Kjo Economist Inteligjente smiley paska qene ku theret qameti, ku me nxjerr Hamburgun, qe eshte nje qytet i piset, plot drogmena, te papune, hajduta, pa social, pa status, eshte t'ia futesh kompjutrit me grusht, por nuk ia vlen te prishesh nervat me budalliqet e ketij Economistit. Per qytetet kanadeze po besoja vertet, kur ç'te shoh nga komentet, edhe aty eshte 10-re puna. 

Po te pyesesh Janin, qe ka pare shume vende te botes, Europen te gjithe, ai thote se si Permeti nuk ka. Une vete nuk kam qene noi her ne Permet, por Jani thote se aty jane njerez te mire, te kulturuar, makinen nuk eshte nevoja ta mbyllesh me çels, guzhina eshte e persosur, glikot te shkelqyera,  dhe une e besoj Janin. 

Tani keta gomeret e Economistit, a kane qene noi her ne Permet, ose te pakten ne Shqiperi. 

eshte t'ia futesh kompjutrit me grusht, por nuk ia vlen te prishesh nervat me budalliqet e ketij Economistit.

 

opo lere Pjero, mos e vri mendjen keta ronxho-bonxhot... vetem Nje  (makro)ekonomist  njeh sot Bota !!

 

Pjero,  ne Permet eshte shume mire , kriminaliteti zero.. po puna eshte se ne Permet jetojne mbase 55 veta e gjysem... jane te gjjithe fis e kusherinj  me njeri tjerin. te tjeret kane ikur nga Permeti.. madje qe ta ruajne kriminalitetin zero,  permetaret i bejne krimet andej nga kane (e)migruar, p,sh ne Tirane (se ske ca te vjedhesh ne Permet),  sic qe rasti atij  policit te speciales qe tentoi te grabiste taksixhiun.

Belulo, te rrijm shtrember e te flasim drejt, per Permetin me kane treguar edhe te tjeret, dhe i shoh edhe kendej ne perendim, njerez te kulturuar. 

Kjo qe thua ti Pjer do ishte nese tema bente fjale per 10 qytetet me te jetueshme ne Albanie.

mire mo Pjero, mire. e dime qe Permeti eshte nje nder qytetet me te nderuara dhe respektuara ne Albanie. por puna eshte  ta shohim Permetin jo nga kendveshtrimi i  Jan turistit, qe njeher ne mot kalon andej pari per qejf  te kaloj kohen, por si vend te jetueshem permanent.. qe dmth: mundesite e punesimit ne  Permet, shendetesia, infrastruktura, arsimi, sociali etj,  pra disa nga ato kriteret  qe ti vet i the per Hamburgun, por qe  i cileson edhe ky Economisti i leshit.smiley  ne kete artikell.

madje qe ta ruajne kriminalitetin zero,  permetaret i bejne krimet andej nga kane (e)migruar, smiley

 

Permetari permetarit : dalim njehere nga Tirana se me hane duart

Pjero,

Permetin e dime qe eshte lulja ne ferre. Nuk dime ama mbi kete personazhin enigmatik Janin.

Boje i xhiro andej Pjero, do kenaqesh. Heren e fundit we kalova andej vura re se kishin qendis cdo cm2 toke. U kenaqa.

Pjer, kam degjuar qe ky Economisti eshte nje nga revistat me ku te theret qameti keshtu qe s'te ve faj qe do t'i biesh kompjuterit me grusht. Vertet pa social eshte Hamburgu? Une s'kam qene asnjehere ne Gjermani. Dmth qytetet e tjera ne Gjermani kane social por vetem ai qytet jo? Si mund te jetoje njeriu pa social? Pjero, si ja beni ju atje: merrni sociali dhe punoni dhe ne te zeze?

E dashur, social kane te gjitha qytetet, sikunder dhe Hamburgu, biles ky qytet ka disa se ndahet ne zona e rajone, plus qytezat e vogla qe e rrethojne kane socialin e tyre, por une shoh ne Hamburg, me shume njerez pa social e pislliqe, se ne qytetet e tjera.  

Nuk e di Pjero. Te thashe s'kam qene ndonjehere por lexova ate qe shkruajte ti dhe te besova. Pavaresisht se ti deri tani s'na ke treguar sa kushton nje qofte apo nje birre ne Hamburg:

Hamburgun, qe eshte nje qytet i piset, plot drogmena, te papune, hajduta, pa social, pa status

 

Pjero, cfare do me thene "qytet pa status"?

paske patur te drejte me ate muhabetin e djeshem

E kisha fjalen per njerzit Gjembo, njerez pa status, pra te lene ne meshire te fatit, qe s'kujdeset njeri, siç ka dhe tek juve me shumice. 

August 28th, 2016 is " Go Topless Day " in the US. ( Also known as Melania Trump Day )

Fighting for the right to bare brests ! 

Are you gonna be a fighter or just a casual sideline observer ? 

If I'm lying I'm dying ... http://www.fitsnews.com/2016/08/26/go-to...

... dying to see the " Go Bottomless Day " .

E lexova fistnews...

"Go Topless Day" 

Do me thon do ju presi topat Melania smiley , po fitoi Trumpi ?

Hidhu ktej siper (ne Canada) Qemol se do e shofesh veten "pisk" 

What the hell do we have to lose, right ? smiley ... c'e do se ktu po thuhet qe edhe Kanadaja paska more rruget e mootit . Me duket do i bijme ne qafe Meksikes. Si o puna atij murit ? osht vetem per meksikanet apo do na ndalojne edhe ne qe dum me dal. Duhet me e sqaru me shokun iTrump.

comune di parigi ka hap aplikimet per refugjate nga amerika, Qemol. Ne nji pallat me ato myteberet a muxhahedinet, si dreqin e kane

Qemolo, e degjove qe nja 1500 nga ata te Michigan kishin bere proven e pare per t'u arratisur ne Kanada? Dicka si "drill" per te pare sa kollaj eshte te hysh ilegalisht.

smiley Kom qesh me te modhe. Ishin te gjithe spathi' me duket se kalimthi e pashe.

Lexova qe ishin me kamerdare. Gjoja sikur i kishte shtyre era. Por une dhe ti e dime qe ne fakt ishte drill per 9 Nentorin.

Fiset nga amazona kane mijera vite qe e praktikojne kete te drejte . Ne nje dokumentar udhetimi edhe fishkaraqet 80 vjece pa dhambe ne goje ishin gollomesh.

adresen per xhibin? (dhe gjembin)

E bone kto plehrat e Bajernit te modh ... S'i shof dot ...

sa te thush ti kosh Bajerni Modh e ka bo rrushin 7-up smiley

keshtu i ha verderi o qemolo golat...

si do qeka ky vit, lum ato qe i pelqe 7-up-i smiley

Pertej faktit qe ky eshte debat koti, meqe paskan cituar disa qytete australiane: tek to, ka nje numer jo te vogel ish-jugosllavesh (ardhur si emigrante ne vitet 70) ;  rrijne gjithe kohen bashke: në cdo qoshke të qytetit vecse kur degjon serbo-kroatisht. Nga pamja duken alkolike, depresive, në mbipeshe. 

Australia eshte shume e kendshme për ta vizituar; ne pamje të parë, mileti merret vetem me barbecue (të cilat janë deri dhe publike: mjafton të cosh mishin, se helli eshte gati smiley) dhe surf.

E megjithate: në Australi mos pafsh as armikun!

ps: paradoksalisht, Zelanda e Re eshte me ndryshe, ka shume me sharm, pa dyshim prej faktit se ka ende 35-40% të popullsise indigjene (autoktone)

Pra serbo-kroatet qenkan depresive kurse indigjenet (maori e aborigjenet) paskan sharm? Konstatim i cuditshem.smiley

t'gjith jane depresive ne kte bote, e vetmja qenie e shendetshme eshte turisti (sidomos ai qe turiston ne Ibiza per te studjuar Islamin).

 

Futja kot , hamburgu nje nder qytetet me te jetushme ne Bote ,hamburgu eshte Hale o Blend .

kush qytet ia vlen ne Gjermani?

München .

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).