Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate, krizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi (I) të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

Ju lutemi (II) për artikujt që vendosni të mjaftoheni vetëm me një paragraf ose dy dhe linkun përkatës.

Pa censurë - 111

553 Komente

dmth ti qenke product i mesuesve te beratit .that explains a lot .smiley

gjaku i qyteterimeve 2000 vjecare nuk behet uje. Shiko se si pas Beratit vijne Shkodranet e Korcaret.

Te q..... me gjith Blush edhe Ps bashke

Shperthim ne Zaventem aeroportin  e Brukselit.......disa thirje ne arabisht jane degjuar....do e kene preardhjen nga ai libri qe i ka te gjitha brenda.....

komente shqiptaresh nga belgjika pas sulmit qe cuditerisht peshkut iu duk material per t'u fshire

O zot Ishte nje tmerr pz vetem per disa sekonda kam shpetuar se kisha avjonin ne oren 8 nuk e kupoj ca jan kto njerz kshu na i kan fut tmerrin Kemi frik te dalim nga shpija

ik pirdhu

Vjet vitin e ri e festuam ne Parigi dhe ju siguroj qevertet eshte vendi me i bukur por algjerinet jan sh rac e keqe neper metro riskjoje jeten nga ata

Tjeter koment.

Epo ti citon eksponente te races ariane te cilet siç duket kane marre persiper te zbukurojne racen e metrote ne Parigi apo kudo tjeter qe shkojne.

Kam nje shoqe ne France qe ka te dashur nje algjerian. Dhe ajo i mbron shume. Nuk ia viziton familjen ne Algjeri. S'di pse. Por i mbron shume.

Faleminderit per infon, shkabe. Edhe une njoh dy veta me origjine arabe qe kane te dashur shqiptare dhe s'kane vene kembe asnjehere ne Komune. 

smiley

ça ka per te qeshur ketu!!smiley

smiley oh! zhardin!

sa here flitet per pune seksi ka per te qeshur.

eshte muhabeti me rentabel, nuk te le kurre ne balte, thuaj ndonje gje me kuptim ose nenkuptim seksual, automatikisht te gjithe zgerdhihen, i garantum suksesi 100%.

Ose me mire zgerdhirja e tyre konstante seksuale personale familjare, pika e dobet, behet e dukeshme, dhe ne bote degjohet: ha ha ha pjerdh!, oh zhardin, lol ketlin! ha ha ha!

 

Nuk e di pse e marrin me te qeshur kete punen e seksit Tiku, une mendoj qe seksi duhet marre seriozisht. Jardine kam pershtypjen qe vetem play.

"sa here flitet per pune seksi ka per te qeshur"

 

-o Tiku, e kuptoj spjegimin tend "rreth seksit", por spo kuptoj: kush ka fol per seksin te komentet me siper ?

e para,

ne baze te teorise dy felore, me aplikim ngado, edhe kozmik, per çdo gje qe fltet vetem per seksin flitet (çdo gje reduktohet ne seks jing e jang), sidomos ne epoken ngambrapa ne te cilen del sheshit qe njeriu eshte i zgerdhire, vazhdimisht qesh dhe zgerdhihet. Por akoma nuk eshte e qarte se qesh mire kush qesh i fundit, dmth qesh mire ai qe ndodhet ngambrapa (e ka kuptu mire vetem Bodleri, Umberto Eko dhe une).

e dyta,

per çfar mund te flase tjeter zhardin oh!, perveç se per noçke oh!?

 

nuk kam cte them, jooo.  teoria, Tikore, dyfelore e mbeshtetur fuqishem nga teza mbrapamoderne,  merret absolutisht e mireqene,  tamam si teoria relative e Ajnshtajnit,  duke mos u lene me vend  (mos)(keq)kuptimeve !

 

p.s, e ke vene re, edhe autori i njohur P.Th, nga prapamodernia i shikon/ vlereson  femrat ne pergjithsi ..smiley

smiley

e mer Belul, mer Belul, megjithse me aprovon me ironi, mu edhe kaq me mjafton, te pakten sa per te vazhdu me komentu. Pak kan ngel nga dora vjeter, edhe pjeter me musteçe t'kuçe me ka tradhtu, ka kalu me armikun, me jeroglifat "B".

I ka ngel hatri, sikur e kam un fajin qe emri tij ngjan me shen Pjetrin e Romes dhe me shen Pjerdhin ngambrapa te Belgjikes.

 

Heretik, pse mer, deri aty tek ty, vjen era e pordhes time smiley se une ne fakt jam i njohur ketu per pordh si bubullim smiley

Jo mor Tiku,s'me ka ngel hatri,por ti i gjykon gjanat nga kendveshtrimi yt dyfelor;tradhtare - besnik, dashuri urrejtje apo dy felet e famshme frojdiane eros thanatos.

Une te rendis tek vlerat e e blogut, po ti flet sikur ke ardh me leje nga Mbretnia e Hadit,gricesh me gjithe boten knej siper.

 Flet per vdekjen me fjale dashnie. Mustakuqi smiley

Teorite ne fjale perveç nderlidhjes natyrale evidente, flasim shume per nevojen dhe perpjekjen konstante per vemendje: kafshime, hungerima, ankesa, shigjetime, gricje me veten, gricje me ajrin. Attention whore do ta cilesonin anglofonet nje gjallese te tille, nuk di per shqipfolesit. 

zhardin,

qe ti me shan fjalet mbrapsht me whore dhe gore (ta sqaron profili i ketij timit etimologjine pellazge te termit englez), tregon ekzistencen themeltare te moralit te vene ne dyshim nga epoka e bordellos ngambrapa, dmth qe edhe goret e bordellos shtrojne probleme morale, dmth kurvat te shajne "ik mi kurve e dreqit", nderkohe qe komentin tjeter thone se nuk eshte korrekte te perdoret fjala "kurve", ofenon gruan, fajin e kane meshkujt qe gruaja behet kurve, klientet e kane fajin (eshte zgjidhur me kohe ky rebus ne Kanada, por akoma jo ne Shqiperi). Termi korrekt demokratik duhet te jete "seks uorkers".

Si pjestar i bordellos (si mund te komentohet ne nje komunitet pa qene pjestar?) mund te them vetem se ndryshe nga ju un tregoj madheshtine e t'Modhitsmiley (kam bere edhe ca shkrime per kete), ndersa ti dhe shume te ngjashem me ty (si psh roland jeroglif B-ja dhe olsiy B-yja) tregoni vetem sa te modh e keni (me sakte sa t'modhe e keni Brimen). Aq e keni takatin, dhe shume beni me thene te drejten. Nuk j'ua heq njeri meritat per kete.

Belul,

shife komentin e bubit kaçurrel me poshte qe tani e vura re, eshte ilustrim i çfar kam thene, dhe i faktit te pa vene re nga ty se komenti i zhardines ka seks brenda (banalisht seks, sepse teoria dyfelore e sublimon seksin).

Mustakuqi pi raki dhe komenton ne blog, e me duket se ka do kohe qe ka ndryshu cilesine e rakise.

 

Punen e seksit shoqeria e ka emeruar te tille pasi eshte rritur ndergjegjesimi social dhe korrektesa politike; ka shembuj te tjere per te tjera profesione. Nderkohe qe per gricesit patologjike, ne kerkim te perhershem te drites mbi vehte, epitete nga me banalet tek me metaforiket perdoren akoma sepse aq eshte konsiderimi (akoma nuk eshte krijuar ndergjegjesimi, jo me te rritet). I rikthehesh faktit qe ke postuar ndonje shkrim tek Peshku per ta krahasuar veten me te tjeret qe nuk kane postuar. As Pjeri nuk do te shperfaqte aq modesti.  

 

 

P.S. Bubi kaçurrelit i kerkoj ndjese por pas dhjete oreve pune, pertova t'ia shpjegoja qe per dy pika qe s'i ve...: "Edhe une njoh dy veta me origjine arabe qe kane te dashur shqiptarë." Ndjese edhe trolleve te botes, te cilet kane per drejtim ne jete te gricen ne peshk, ne mos nepermjet shkrimeve duke ia perplasur te Modhin lexuesve, atehere nepermjet komenteve gjithashtu duke ia perplasur te Modhin lexuesve. Edhe shkabes, ndjese. Komuna rocks! No Arabs are to enter! smiley

 

 

Gjithashtu, tiku mekaniku,

Meqe ngambrapamodernja eshte problematika e ekzistences tende, e keqja brenda teje, mos ji i sigurt qe duke e bere cope-cope  e ke zgjidhur perfundimisht. Duhet bere patjeter edhe hapi i dyte final, pikerisht ai i daljes nga dollapi. Benefiti eshte evident pasi vete personi yt do te çlirohet, por edhe ne do te te mirekuptojme. 

Diten e mire, tiku. 

Tiku, me mu e ke kollaj,me permen rakine dhe i myll llogarite,po s'ta kam fajin une as cilsia e rakis time, qe ti konfliktohesh me te tane. Vun nga mania e persekutimit,Tik. Kerkush nuk asht t'u komplotu kunder teje,je ti qe i ke ndertu mardhanjet me te tjeret ne kete menyre. E di,e di se do qahesh se te tjeret t'a kane fajin,po fakti qe me te gjithe paperjashtim - qe ti ke pas nje komunikim,- ke ndertu raporte te veshtira,tregon se nuk je pa faj edhe vete. Masi marove pune me persona tek e tek,tash i je vu blogut dhe qan nuvelin ku ka ra. Meqe e vun kaq shume gjenjen e blogut,bani naften dhe ti si do shoke tuj e fli i qete.

..tani merru me zhardinen, qe po aludon se po lun kuka-mcefti me veten.

 

Jam kurioze per cilesine e fasuleve qe ha Tiku para se te komentoje. 

meqe je kurioze per cilesine e fasuleve qe prodhojne art t'modh ngambrapa:

https://www.youtube.com/watch?v=8j963BoHRFE

bubi kaçurrel e ka seksin pothuajse sheshit ne llagap, jo si ty te nenkuptuar qe e lyen "bubin kaçurrel" me livando frenge te markes "zhardin sur le nil", me te cilin kerkon te mçefesh eren e groshes albaneze. (he mer Belul, do me per Belulin?smiley)

zhardin, ti je qytryme nga trute dhe nuk di as shqip, ti nuk matesh dot me asnjerin, s'ka kuptim te matesh, e per me teper si femen, nuk je me as "per at'pune".

 

Boll mbete duke iu rikthyer ngambrapes. Beje hapin, ki guxim: Nje dhome, ai dhe vetja jote mjaftojne. Do te shpetosh. Edhe ne do te gjendemi prane.

Per te tjerat, mos ki merak, e di shume mire qe nuk jam ne nivelin tend e qe nuk duhet te ngaterrohem me ty.

Dil, Tiku, dil.

 

A po ndajne te dy njeren apo kane nga nje sejcili ? 

Thjesht per kuriozitet smiley

 

Faleminderit per infon, shkabe. Edhe une njoh dy veta me origjine arabe qe kane te dashur shqiptare dhe s'kane vene kembe asnjehere ne Komune. 

Urojme qe te mos vijne se do te ulej vlera e prones, sic ulet andej kudo qe shkelin arabet, e do te na duhej te ulnim qirane me te cilen u japim shtepite italianeve e te tjereve. smiley

http://www.tegrepi.al/shiko/apartament-2...

Shkaba ngryset amerikan dhe gdhihet kanadez.
dhjet aty ku ha buke kur cohet ne mengjez.
O shkab', o rrot kari, peng peshkun e ke marre, 
dhe per faj' tend, mend po na vin' verdalle,
ja ke sjelle n'maje t'hundes gjithe peshq've te botes,
mos me thuaj se nuk e meriton nje garuzhde kokes.

 

Vetem ne 2015 Rilindja ka bere rrush e kumbulla politike 3.1 miliarde leke per te zevendesuar administraten publike me militante.

Dmth ne te njejtin vit kur shteti i konfiskonte njerzve tezgat dhe misrat e pjekur nqs ata s'i shisnin ne rruge me kupnin perkates. 

#EraShtet

Ti po thua qe kinget nuk e meritojne nje vend pune?

11:11 smiley

Pjero, ka nje rubrike PPU-ja ku te jep ty mundesine te postosh ate qe mendon se ka vlere per ketu. keshjtu qe beji kopje shkrimit qe mendon dhe hidhe tek dritarja e caktuar. Pastaj, adminet e shohi dhe gjykojne nese duhet botuar tek PPU-ja apo jo. Keshtu veprojme te gjithe ne kur duam te postojme dicka. Ke 100 vjet anetar dhe akoma nuk i ke mesuar hapesirat qe te krijon faqja e PPU-se. Se mos me thuash se nuk nuk je komputerist se nuk ka lidhje fare. 

I nderuar , e postoj, nuk ka problem, por e di qe adminet nuk e postojne, nuk e di se kush i pengon postimet e mia. 

se vuni fare ujtin ne zjarr peshku per arrestimet politike te shqiptareve ne kosove.

pse kaq indiferent dhe i lodhtun peshku

Kete e lexova dje Albano, veç nuk e kuptoj se si nje analist i nderuar si Arber Zaimi, qe ia lexoj me endje artikujt e tij, perzihet me nje levizje politike, qe ka bere shum zig-zage. 

me mire me zig zage se ne vend numero, i nerumsmiley

E solle ti shkrimin dhe s'tu botua?

qyqja, qyqja . i jan qep heretikut si skenderbeu turqve..s' guxon robi me thon nji llaf 

heretiku asht skenderbeu qe vertitet me palle ne dore i rrethum nga turqit. smiley

ne  dhjetorin qe shkoi iu konstatua kancer ne mushkri dhe doktoret nisen direkt terapine.. para 1 muaji e ca, djali i tij  foli ne nje interviste dhe ishte optimist.: tha qe terapia po hecen mire. mirepo kanceri eshte semundje e pabese.

Ngushellime gjithe tifozeve portokallinj. Dite e trishte per futbollin boteror. Iku fort shpejt gjeniu, idhulli im qe nga femijeria. smiley

Belulo, jo me larg se dje lxova nje editorial ku komplimentonte Ajaksin.

Para nje muaji apo ca dite me shume ,thoshte se pjesen e pare ne ndeshjes me kancerin e fitoi 2 - 0 dhe qe priste perfundimin e ndeshjes.

Smundje e Lig! smiley

O o,paskam shkrujt pothuajse te njejten gje, pa te lexu. smiley

Pjeter, ne nje nga keto intervistat e fundit, pasi ishte konstatuar semundja, Cruijfi nuk harroi te thoshte edhe nje nga ato theniet tipikie Cruijffiane: "ne fakt une, mbase, jam i pavdekshem !".smiley

 

ndersa une them: Johan Cruijf, nder 4-5 futbollistet me te medhenj qe ka njohur Bota, mbase nuk ishte me i madhi, por ishte me inteligjenti futbollist ne Bote !

Shume e sakte kjo qe thu.

Une e njof nga videot. Maj men ne vitet 80, kur baba im e ngrintr ne qiell,une i pata than, e maj men Krojfin - si make men ti? me pat than im ate. E ngatrrojsha me Krol, Ruud Krol, qendermbrojtes ne 78-en.

edhe une lexova qe po ecte mire, por ja qe me e keqja ndodhi. edhe pse se kam pa live, youtube na ndihmon per te pare habite qe bente me topin.

p.s. ngjashmeri e thelle me mark knopfler te dire straits

duhet te kete ndiku dhe droga, ne nje dokumentar kam degju qe ka kalu ca periudha toksifikimi kur qe i ri hippie

ky me syze ishte krolfi?

o Zeqo..ik o Zeqo na ler me keto pyetje..., ti se di pse je ketu, pse mundon fizikun me pyetje? smiley

E mo pyetje beme, nuk te ramë, te pa censura jemi. smiley 

Krojfi i babit -i theshte im ate tim vellai qe kur ishte i vogel kishte kacurrela bjonde.Nashi i bie barku ne toke se edhe ne hale do te shkoje me makine ndersa kacurrelat are long gone.smiley

kur rriten femijet tjetersohen 

RREFIMI I NJE SHQIPTARI
''JAM KRENAR QE KAM PUNUAR ME JOHAN CRUYFF''

“Johan Cruyff ishte një njeri i madh, jam krenar që e kam njohur e kam punuar me të”. Këto janë fjalët e Arben Kasollit, ish-portierit nga Tirana, i cili në Holandë ndërtoi karrierën e trajnerit të portierëve, duke punuar, ndër të tjera, edhe në Akademinë e Fondacionit Johan Cruyff. Për një periudhë të shkurtër, më 1991, Kasolli ka qenë portier i tretë i Ajax Amsterdam, pas titullarit Menzo e Van der Saar, nën drejtimin e Louis van Gaal. Pasi vari dorezat në gozhdë, Kasolli mori licencën e trajnerit të portierëve në Holandë, duke punuar deri në klubin e Ajaksit, ndërkohë që tani është në Kosovë prej shtatë muajsh, pas punës në Arabinë Saudite.

Në Prishtinë ka ndërtuar Kasolli Goalkeeping Academy dhe aty ka mësuar edhe lajmin e vdekjes së legjendës së futbollit holandez, çka e ka hidhëruar së tepërmi.

“Më duket e pabesueshme. Ishte njeri shumë i mirë, i thjeshtë e gjithmonë qeshte. Nuk e kam parë asnjëherë të shfaqej arrogant, por gjithmonë ai Johan Cruyff i zakonshëm, që dilte rrugëve të Amsterdamit me biçikletë. Një humbje e jashtëzakonshme, për familjen e tij dhe gjithë futbollin, sidomos për të rinjtë”.

Kasolli tregon për punën në Cruyff Court Foundation.

“Sapo kisha mbaruar kontratën me Almere City dhe isha për dy muaj te kombëtarja U17 e Holandës, kur më ofruan punën te Akademia. Johani nuk më kishte parë, por i kishin folur të tjerë për mua. Ai kërkonte jo thjesht stërvitës portierësh, por edhe mësues që të merrej me edukimin e studentëve në Akademinë e tij. Kur në fund të vitit u zgjodha si trajneri më i mirë, Johani nuk ishte aty. E takova kur kisha shkuar te Ajax dhe më tha: Një shqiptar që bëri të pamundurën!”.

“Në kohën kur punoja në Akademi nuk shiheshim shpesh, pasi ai jetonte në Spanjë, ishte i angazhuar shumë me Barcelonën. Hera e fundit që e takova ishte para një viti. Unë isha kthyer në Amsterdam nga Arabia, ndërsa ai nga Barcelona. Shkova te Ajax për të parë një ndeshje të rinjsh dhe po bisedonim me Rene Stam (trajneri i portierëve të Ajax U21) Ronald De Boer e Brian Roy kur erdhi Cruyff e na takoi. Nuk kishte dëgjuar prej kohësh për mua dhe më pyeti se ku punoja ndërkohë. Kur i thashë që isha në Arabi, më tha “Holanda ka më shumë nevojë”, pastaj u ngjit në zyrat e klubit”.

 

“Për mua ka qenë një person i veçante që ishte i lindur si futbollist, analist, drejtues, kapiten, për çdo gjë”, thotë Kasolli. “Kur fliste Johan ishte sikur e mësoje gjithë filozofinë e futbollit. Shumë herë thosha me vete “sa e lehtë që është”, por në fakt ishte shpjegimi i tij. Më kujtonte atë shprehjen e tij të famshme në gjithë botën, që futbolli është i thjeshtë, por të luash thjesht është e vështirë”.
“Cruyff ishte si baba për të gjithë, komunikonte shumë lirshëm, jepte mendime pa doreza. Ishte edhe shumë kërkues, donte vetëm njerëz me vullnet, edhe pse nuk inatosej asnjëherë me njerëzit që punonte”.Puna me Johan Cruyff do të ishte objekt krenarie për këdo dhe Kasolli është një i tillë. Nuk e fsheh aspak, sidomos tani që “holandezi fluturues” nuk është më, por vdekja e Cruyffit, veç hidhërimit, i ka lënë edhe një peng të madh.
“Sa herë që e kam takuar dhe asnjëherë nuk bëra asnjë fotografi me Johan Cruyff. Njeriut nuk i shkon kurrë mendja se çfarë mund të ndodhë dhe tani më ka mbetur vërtet një peng shumë i madh”, thotë Kasolli.

 "I’m not religious. In Spain all 22 players make the sign of the cross before they enter the pitch. If it works all matches must therefore end in a draw ".

- Hendrik Johannes Cruijff ( Rest In Peace, hollandezi fluturues).

pa dyshim qe Krujf eshte nje gjeni i modh neshje futbolli. por ne kete rast ka leshuar nje bajge t'modhe, sepse ashtu si nuk dilet kurre barazim sepse kurre nuk mund te sterviten njesoj intensivisht 22 lojtare, po njesoj nuk dilet kurre barazim sepse nuk mund te luten me te njejtin intensitet 22 lojtare.

Keshtu shifni ate qe dini te beni, e mos futni hundet nga nuk ja keni haberin duke bere kopetentin e Sudes. 

 

Me cin fele e ke ? Me felen e Krujfit apo me felen teme ? Jo per gjo, po Krujfi nuk te nigjo, se nuk e di a e ke mor vesh ,po ka kto kohet e funit ka vdek... kurse po e pate me mu e ke kopil. Adriatiko, ene oidriso qe i ishte bo menia vet havale, i kishte nja dy qe i mate si te nderuar. Po ti mer plak, pse do me u grric me 100 % te personelit , apo dhe i vetem trim ne lufte ? Te majt e tatja, megjithate ne te hypt vetja m'qef, po qe se te ka zdryp.

ju ka bo ferra ibrahim, se edhe kur nuk e permen un felen, pershpejtoni ta permendni vete te paret, nje argument me teper per vertetsine universale te teorise felore.

masanej ke nje mangesi logjike ne perdorimin e feles, nuk mund ta kesh me felen e ndonjerit dhe njekohesisht ta kesh kopil. Me logjike i bi te jete e kunderta, je nxitu qemolo, edhe per faktin qe me ke qelluar me batare, me oidriz gjitharmesh. 

Ju rre menja qe ketu ka shoqni, ktu t'gjith jane i vetem trim ne lufte mçef mes ferre duke mitralu palloshin, malokun, terroristet, enveristet.

 

Une vetem e permena me qe ishe pergjigj ke komenti im dhe nuk e hudha fare poshte vertetesine universale te teorise felore. Ene menia s'me rre fare se e njof popllin trim e liridashes gjitharmesh. U rritem n'at hale. Jep i pergjigje prit i koment i thone ktij muhabeti ose shqip : C'ke me mu ti, shif punen time ... Hajd te majt e jotja, ene i here...

O Qemolo, thash se e kaptove qe nuk jam gric me ty, ti solle nje lajm dhe lajmesi nuk ngacmohet.

Po te kisha dash me u gric me lajmesin, do ishte bere ndryshe muhabeja.

Hajt pra t'majt felja e jotja ene ty, çer t'them tjeter.

 

E thote edhe longfellow:

for the victory belongeth to God

in the battle who are we

who are we that shall withstand

the wind of his lifted hand .smiley

smileysmileysmiley

ta harroje at muhabet. me kyt pergjegje e ka rrit murin edhe dy pllamë. smiley

ka frike rregjimi smiley

e shfrytezova menjehere. 30 euro vajtje-ardhje kur nga ketej ishte min 5 here me shume si cmim. 

te lumte!  -ne per te miren tuj munohena..smiley      ne fakt eshte alternative shume e mire !  edhe si distance, nga Tirana,  2 ore e gjysem  eshte Prishtina..

e kisha me kuptimin sapo mora vesh lajmin para ca javesh, jo se e mora vesh nga komenti yt (se po te shohesh me kujdes pergjigja ime qenka bere 3 minuta para komentit tend smiley )

epo beji edhe nje koment sqarues komentit..smiley   

pa e pare fare  me kujdes.smiley, pergjjigja jote  ''del 3 minuta para''  komentit tim,  sepse  pas disa minutash e redaktova komentin ngaqe kisha shkruar nje fjale gabim, keshtuqe  u shenua koha e redaktimit...  perndryshe, nese paskeshe shkruar ti me pare pergjigjen, kujt i ishe  pegjigjur ti ?!..smiley 

kuptohet qe ishte e redaktuar, po thashe te bej spiritozin meqe ska shenje dalluese per komentet e redaktuara. gjithsesi per temen aeroporti i shkupit mbetet me i miri per nga ofertat, por prishtina fiton me afersi. vetem nga ne fluturohet si "sheik"

Shyqyr qe u bone i gjalle iFiqo se shume po nigjojme per nji Fiqiri qe ia tereziti Nazimja dhe larg qofte ku nuk te shko menia...

Fiqiriu ra hero i punes. Holande France sot, Albonia nesrit ne espn 3. Mbas Albonies, luen Gjermanija kontra Anglies. Shum futboll.

 

 

Lind pytja : Ku e gjeti Nazimja Kallashin ?

A di gjo kush e jep se keto kllufat e Deportes kane neshjen can't miss midis :Eslovaquia - Letonia ?

une kam gjet rahat me nji kanoçe si te Blendit smiley

 

ja sa te apdejti Beluli linqet

Pyte i here ustain sa e ma ? Transistorin ia gjej un BF91. Ene per kallaj me e njit s'ina keq. smiley

" Stopping Trump is a short-term solution. The long-term solution, and it will be more difficult, is fixing the educational system that has created so many idiots, ignorant enough to vote for Trump "

-Borowitz.

Njerezit votojne interesin e tyre, i cili eshte instinkt dhe nuk ka shkolle ta mesoje.

I didn't know that . Thanks.

You have been inspired by an inane quote Qemol. It happens to us all at times.smiley

It's not an inane quote, it's satire ... what can I say, google Andy Borowitz and you'll find out. By the way, do you have another profile around here . Just wondering ...smiley back.

Na mbyten budallenjte!

5 femra keni gjithe gjithe ne kete blog qe komentojne o te uruar. Edhe ato i sulmoni si te verber!

Do ngeleni nje dore meshkujsh ketu e do ju digjen neuronet nga thagmat qe do i thoni njeri tjetrit.

After decades of bad blood and months of speculation, Guns N’ Roses confirmed Friday they’re hitting the road again on a full-scale tour. The 21 stops are :

Atlanta, GA 
Boston, MA 
Chicago, IL 
Cincinnati, OH 
Dallas, TX 
Detroit, MI 
Houston, TX 
Kansas City, MO 
Nashville, TN 
New Orleans, LA 
New York 
Orlando, FL 
Philadelphia, PA 
Phoenix, AZ 
Pittsburgh, PA 
San Diego, CA 
San Francisco, CA 
Seattle, WA 
St Louis, MO 
Toronto, ONT 
Washington, DC

FuckYouAxlRose, ME

 

Po pse mo ben burri per dy ore rruge deri ne orlando? Po sikur thjesht me be nji shetitje me xhamin hapur se plasem.nga vapa. Ankohesh kot me duket mua. I bi te mires me.kembe.

Shut up smiley Pse atij i dhimte bytha te zbriste deri ketu. Une ne Orlando s'e kom problem po eshte ceshtje parimi - pse t'na injoroje ne zagari.

- pse t'na injoroje ne zagari.

 

...te na kete harruar vallë Zenua?  Do i kete dale ndonje pune e nuk ka pasur mundesi te vij! smiley

Good Friday today

interviste e bernie, 21 Mars

                      relaks,

                                 sh. kurioze,

                                                ku ka shume c'meson.

Edi Rama: Europe’s wealthiest and controversial politician (i papublikuar)26 Mars 2016 - 12:46

Adam B. FAIRMONT

Më 19 mars të 2016-ës Partia Socialiste e Shqipërisë zhvilloi Kongresin e saj sipas stilit komunist, m’u në zemër të Tiranës, në po të njëjtin pallat ku partia e saj totalitare i mbante kongreset e stilit marksist rreth 30 vite më parë.
Ndërkohë pas skene, gjatë planifikimit të Kongresit të fundit Edi Rama, Kryeministër i Shqipërisë dhe kryetar i Partisë Socialiste pati në kontroll të plotë të gjithë listën e pjesëmarrësve dhe atyre që do të mbanin fjalime në media, e cila ishte e gatshme të regjistronte fjalimet më të spikatura të oligarkisë socialiste. Auditori i Kongresit të Ramës u njollos nga ministrat e tij, të cilët shquhen për pastrim parash, trafik droge dhe që e shohin PS-në si strehëz për t’i shpëtuar Prokurorisë dhe drejtësisë. Guximi i Ramës për të dalë në publik me kriminelët më famëkeq të Europës është i pakrahasueshëm me asnjë lider tjetër në vendet e demokracisë perëndimore.
Gjithashtu projektimi i kryetarit të Bashkisë së Tiranës si një lider i ardhshëm i PS-së, pritet të shkaktojë një tronditje të madhe në partinë e sheikëve të Shqipërisë, por gjithashtu pritet të përkeqësojë nivelin e varfërisë në vend.
Refuzimi i përhershëm i zotit Rama për të dënuar skemat e pastrimit të parave të Koço Kokëdhimës; refuzimi për të mos përjashtuar nga partia kriminelë ordinerë si Arben Ndoka dhe Armando Prenga, (tashmë ish-anëtarë të Parlamentit), i cili prej gjashtë muajsh vazhdon t’i fshihet drejtësisë; dhe refuzon investigimin e skemës së pastrimit të parave nga ministri i tij i Jashtëm, Ditmir Bushati që është ndotësi më i madh i ajrit në Shqipëri.
Në vitin 1946, regjimi komunist në Shqipëri miratoi reformën agrare; 70 vjet më pas zoti Rama dhe qeveria e tij e braktisën sektorin agrikulturor dhe atë të prodhimit të ushqimeve, pavarësisht punës se rekomandueshme që kishte bërë ministri i tij i Bujqësisë, megjithëse ai i mëparshmi gjithmonë është margjinalizuar nga Kryeministri Rama dhe skuadra e tij.
Në Kongresin e tij socialist Kryeministri përsëriti edhe një herë gjithë mbështetjen e tij ndaj zotit Erion Veliaj, një njeri i George Soros, si një lider i ri të PS-së, gjë që ka shkaktuar shumë pakënaqësi në klubin e Rilindjes të zotit Kokëdhima, i cili ka rrëmbyer partinë e zotit Rama.
 

Është alarmante kur sheh se mbështetësit e zotit Veliaj kanë zënë kryesisht shumicën e vendeve në Asamblenë e Përgjithshme të PS-së, ndërsa Saimir Tahiri kryetar i degës së PS-së së Tiranës është parë si delja e zezë e tufës.
Kundërshtari kryesor i zotit Rama, Ben Blushi, i cili përfaqëson elitën e anëtarëve të vjetër të PS-së u kryqëzua përmes një sjelljeje të ngjashme me atë të politikanëve të Koresë së Veriut. Qeveria e Ramës është e paaftë dhe një pre e lehtë e influencës së Shtetit Islamik; duhet theksuar se Shteti Islamik ka infiltruar agjentë të tij të mirëtrajnuar në Shërbimet Sekrete shqiptare. Siguria Kombëtare e Shqipërisë është në rrezik. Tirana duhet të ndërmarrë nisma konkrete dhe imediate për të përforcuar kufijtë e saj dhe të forcojë shërbimet e saj të inteligjencës në Forcat e Armatosura dhe në polici.
Gjithashtu vazhdojnë të qëndrojnë si një tumor malinj figurat komuniste në PS. Siç janë Pandeli Majko, Ditmir Bushati, Taulant Balla dhe Saimir Tahiri, të cilët kërkojnë forcimin e interesave të partisë mbi ato të Shqipërisë. Dhe si rezultat zoti Arben Ahmetaj (një udhëtar pasionant me jet, avion privat), i cili së fundi është bërë dhe ministër i Financave dhe kolegët e tij synojnë që të mbrojnë skemat e tyre të pastrimit të parave, të cilat shtrihen që nga plazhet e Panamasë dhe deri në Oqeanin Indian, duke pasur fillimisht si prioritet zgjatjen e qëndrimit në pushtet të partisë së tyre dhe jo që të shikojnë mundësitë e zhvillimit ekonomik të vendit dhe përmirësimit të imazhit të Shqipërisë në botë.
Jeta e anëtarëve të qeverisë së Ramës është mjaft luksoze krahasuar me jetën e 1.5 milion shqiptarëve që jetojnë nën limitet e varfërisë me 5 euro në ditë. Ministrat e zotit Rama kanë privilegje në zyrat publike, ndërsa përdorin makinat më luksoze në treg, si: “Mercedes-Benz S Class”, “Audi A7”, “Audi Q7”, “Volkswagen Touareg”, “Porsche Cayenne” dhe “Jaguars”.
Pavarësisht mbështetjes së fortë të SHBA-së për të promovuar dhe miratuar reformën e dekriminalizimit, që synon të fusë në burg të gjithë politikanët me rekorde kriminale; e gjithë kjo e qartë se zoti Rama është pengesa kryesore e realizimit të kësaj reforme.
 

Në vitin 2013 shqiptarët nuk do të kishin menduar kurrë se anëtarët e qeverisë së Ramës do të copëtonin burimet e thesarit dhe do të vendosnin taksa të larta mbi supet e shqiptarëve në mënyrë që ata vetë të blinin “Jaguarë” dhe të bënin një jetë luksoze.
Gjithnjë e më shumë borxhi publik ka kapërcyer çdo limit që brezat e ardhshëm të shqiptarëve do të duhet të paguajnë.
Një legjislacion i komprometuar, i cili fatmirësisht nuk u mbështet nga LSI-ja, ishte një skemë e pastër korrupsioni e shpikur nga zoti Rama dhe synonte të rrezikonte asetet kombëtare të Shqipërisë, të cilat kontrollohen nga një grup oligarkësh që i përkasin sektit të tij.

Foreign Policy

on: March 24, 2016

By Adam B. Fairmont

çerek ore loje dhe 2-0 per austriaket. 

Megjithate tifozeria eshte per Shqiperine. Kur Austriaket po djaunin ence per golin e trete, tifozeria Shqiptare u vershellen si me qen ne Qemal Stafa.

po normal kush shkon te shofe shqiperine ne stadium (te harxhoje leke dmth) perveçse shqiptarve.

Të 10-fsha n'Albanie, dy gola për shtatë min si ka ngrënë as luxemburg, f u c k

Te lumte goja, e boni golin Lenjani.

smiley
mizerje ekip

boju gatin per barazimin....

booh, fjala jote në vesh t'perëndisë smiley

Cana është një Trap    aton boooooooooooooo

Cana eshte kaq kadaif sa edhe po tja pasosh topin para portes rreshqanthi Cana prap me koke e jo me kom do ta fusi mrena ne rrjete.

mua mu duk thjesht mainstream i rradhes, pa ndonje risi

vec duhet thene se Wonder Womanin e kishin bere tepke si grida dumasmiley

paska dale ne tirane.

shpresojme iu hap Grides rruga per hollywood. me mire se politika duhet t'i bjere.  

e kish futur ne diete direktori, thane (cik si me stil, se Gadot e kish marre me te trembur)

thx. for feedback se ja aq ishte puna

edhe ne klasen politike shqiptare sick si ne hollywood funksionojne gjerat,

 

madje me keq duhet te jete.

sistemi i partive sikur ... s'nuk më. Eshte i vjeter, thote ky artikulli meposhte (per internetin ne politike). apo s'po flasim per te njejten gje... smiley

http://www.kohajone.com/2016/03/26/luan-...

Luana Vjollca, prezantuesja e njohur shqiptare, mëngjesin e të shtunës e ka kaluar në fitnes. Pas ushtrimeve, ajo ka vendosur që ushqehet shëndetshëm.

good for her po kujt i plasi?

at' kuskusin  e alasks kush  e di se kush e ka fitue..

per hajer shyqyr

deri tani (para kuskusit smiley ), 1223 delegate clinton, 920 bernie.

nga kuskusi, 5 delegate merr clinton, 27 bernie.

shkrimi thote 'at least' (te pakten, 5 clinton, 27 sanders)

nr. real per sanders = 117 (101 Washington + 16 Alaska)

 

... and Alaska follows smiley

Yahoo (dmth Associated Press as the source) kam pershtyjen e forte, redukton nr. e delegateve per sanders. Ashtu si dhe dje. Emaili FeeltheBern raporton shifra me te larta.

The reason why WE are better than You !

- Nje note gruja nuk erdhi ne shtepi me flejt . Te nesermen, kur e pyt burri ku ishe, ajo i thote se fjeta ke nji shoqja ime e ngushte. Mbasi iken Nazimja ne pune, burri merr ne telefon 10 shoqet e saj me te ngushta dhe i pyt. Te gjitha i thane se kemi disa dite qe as e kemi pa as kemi degju nga ajo !!!

- Mbas nja i jave ndrrohen portat dhe nuk e bje koken Fiqiriu me flejt ne shtepi. Mbasi pytet ne mjes me axhele', i thote po te njejten gjo : Fjeta ke i shoku im i ngushte. Fillo telefonatat gruja ke 10 shoket me te ngushte. Rezultati : Tete nga shoket i thone se PO, mrome ka flejt ke une. Kurse 2 te tjeret i pergjigjen se jo vetem flejti ketu, po eshte akoma ke dhome tjeter duke flejt dhe na vje gjynof me e zgju ....................!

Moral of the story : " If women ruled the World, there would be NO WARS, just a bunch of jealous Countries not talking to each-other ".

 

Holanda po vuan nga një problem serioz, por tejet të pazakontë - nuk ka mjaftueshëm të burgosur për të mbushur burgjet e veta.

Sipas të dhënave të fundit nga Ministria e Drejtësisë, shkalla e përgjithshme e krimit do të bjerë me 0.9 për qind në vit brenda pesë vjetëve të ardhshme, shkruan “The Guardian”, përcjell “Koha Ditore”.

Meqë një e treta e 13500 qelive nuk janë të mbushura, kjo do të thotë se pesë burgje do të përballen përfundimisht me mbyllje. Ndërsa Unioni i Punonjësve të Burgut (FNV) druan se mbi 1900 punëtorë do të mbesin pa vendet e tyre të punës, rreth 700 prej të cilëve që do të shndërrohen në nëpunës “të lëvizshëm” të vendosur në më shumë se një vend.

“Më shumë se një e treta e burgjeve nuk janë duke u përdorur dhe parashikimet flasin se gjërat vetëm sa do të bëhen edhe më keq”, ka thënë Jap Osterver, një zëdhënës i Ministrisë së Drejtësisë.

“Pa dyshim, nga perspektiva sociale, kjo gjë është e mirë për shkak se shkalla e krimit ka rënë, mirëpo nëse jeni një person që punon në burgje, atëherë ky nuk është aspak lajm i mirë” , shtoi ai.

smileysmileysmiley

Mbase sepse japin denime idiote? Njeri kishte perplasur e kishte vrare me makine nje vajze 2 vjecare bashke me gjysherit, duke ecur me shpejtesi mbi norme, dhe u denua me 120 ore pune per komunitetin. Babai i dyvjecares dhe djali i gjysherve te vdekur u nxeh dhe i hodhi karrigen gjykateses. 

https://www.youtube.com/watch?v=FqR4Ein0_WU

Nderkohe ne Belgjike u rrine terorristet para hundes dhe i arrestojne vetem kur vrasin njerez. Nderkohe qe rrugeve te amsterdamit ndodhin dhe gjera te tilla.

kane filluar i japin me qira burgjet  bosh. rreth 25 milion euro ne vit kushton nje burg.  Belgjika  ka nja 2 vjet qe perdor nje burg ketu ne Hollande per te burgosurit e vet, si dhe Norvegjia eshte gjithashtu e interesuar per nje burg per te sjelle te burgosurit e saj.

sipas statistikave ka renie te krimit ne Hollande, por kjo eshte relative.  per mendimin tim, burgjet  po boshatisen jo dhe aq per faktin se ka rene kriminaliteti,  por per faktin se ligjet dhe denimet jane shume te buta.. p.sh ketu  nese kapesh me nje sasi te vogel droge, nuk denohesh fare se thote e kam perdorim personal. mirepo ne nje vend tjeter  per te njejten gje mund te denohesh 6 muaj deri disa vjet burg..  por edhe denimet  per te gjitha krimet ne pergjithsi jane shume te lehta.. ne Hollande  edhe kur vret nje njeri,  te denojne 10-15 vjet, qe konsiderohet shume. mirepo gjate rruges, per sjellje te mire etj,   te ulen  ca vjet, .. pastaj jo me avokate e ku di une,  te ulen akoma ca vjet, derisa perfundimisht nja 4-5 vjet burg ben..  normale pastaj qe burgjet do boshatisen shpejt.

Eshte e dyta here qe te kap "mat" duke qene ne nje menje me shkaben. Kujdes,nuk jane shenja te mira kto. ( per ty t'a kam llafin,se une gezohem qe po je ne te njejten gjatesi vale) smiley

jo jo jo.. je plotesisht gabim i nderuar pjeter !!!    por kjo vjen per faktin  se ti nuk kupton qe shkaba eshte oportunist dhe komenton sipas interesit te momentit .smiley   nese shkaba sot  perdor kete argument se i ntereson,  neser pasneser te njejtin argument mund ta perdor per te kunderten e asaj qe  ka mbrojtur sot..  ndersa Beluli eshte racional, koherent !.smiley

edhe qe ta faktoj kete,  para ca  javesh ka qene nje teme ketu , e ka sjelle gaia  mos gaboj, me te dhenat e statistika te pergjithshme nga SHBA , ndersa ne  mund ti krahasonim keto te dhena me vendet ku jetojme... nejse, kriminaliteti ne SHBA  ishte shume i larte, shkaba e kapi kete fakt edhe sic pritej  u hodh direkt ne sulm.smiley.. 

nderkoh une i thashe pikerisht kete qe po them te ky komenti me siper.. edhe i thashe gjthashtu: nese ne SHBA  ka me shume te burgosur nga vendet e tjera, nuk dmth definitivisht se ka kriminalitet te larte,por dmth qe shteti eshte shume i ashper me kriminelet:  e para: nuk i toleron, dhe e dyta i denon shume ashper.. dhe per kete dhashe krahasim Hollanden ku shteti, ligjet jane tolerante..smiley

 

por mua me vjen keq me ty qe manipulohesh nga  nje tip si shkaba..smiley

me aq sa e kam ndjek une,deviza e shkabes eshte se bota anej nga ju s'eshte hiq ma e mire se kjo e jona knej. ne komentin e funit vazhdon te jete koherent me qendrimet e veta,s'ka oportunizem. une s'mund te manipulohem se jam indiferent,ti ruaju se duke e pas objekt studimi,ne pavetdijen tende njeson pikpamjet me te. smiley

po ti mos u bej merak per mua, se  sme intereson shume shkaba.. por fakti qe ty duket qe kam  mendime te njejta me te, vjen ngaqe ai komenton shume dhe sipas interesit te momentit, kshtuqe normale do kemi  ndonjehere perputhje mendimesh.. eshte sqarim dmth.

por sic thashe:  une jam Ok, per sa kohe jam koherent me veten.. nese  dallon ndonjehere te kunderten, je shumei lutur te ma veshe ne dukje  se atehere do kuptoj qe dicka eshte gabim te une..

 

p.s.. mos kujto se je aq indiferent, joo.. ja,  sic po del nga keto komente ketu, ti me paske bere edhe mua edhe shkaben objekt studimi.

une komentoj sipas interesit? hahahaha. une duhet te marr cmim per koherence ne nje forum ku thosha qe shqiperia nuk eshte aq keq sa e bejne emigrantet dhe emigrimi nuk eshte aq mire sa e bejne emigrantet, qe kur ne pushtet ishte sala, dhe vrromat qe tani e nxjerrin shqiperine si vendin me te shpifur ne bote, ne ate kohe thoshin qe ishte e dyta pas gjermanise. lol fakti qe me kundershtoni per te njejtat gjera gjithe kohen, tregon koherence qe c'ke me te. hahaha

te sfidoj. per cfare kam ndryshuar qendrim une deri me sot? me thuaj nje gje te vetme.

shkabe, as emigrantet nuk e bejne Shqiperine me keq  se ç'eshte,  por agresivetiti jot nuk te le ta shohesh kete.

mirepo sido qe te jete, as ne e as ti nuk e ben dot Shqiperine mire perderisa jane disa fakte kokeforte qe deshmojne te kunderten.. p.sh:  Shqiperia ka vite qe levron shume emigrante, madje eshte ne vend te dyte pas Sirise.  dhe kjo  pa pasur vendi  lufte a konflikt.  qe njerzit vazhdojne te largohen nga Shqiperia,  tregon pra, qe vendi nuk eshte mire fare e per me teper nuk ofron shprese e te ardhme per shqiptaret!  -se pergjithesisht,  njerzit kudo ne bote, shpresa i mban gjalle atje ku jane .

tashi, te  pohosh me fanatizem te theksuar te kunderten e kesaj nuk quhet koherence,  por budallallek !  edhe ketu nuk kam se cte sfidoj une ty.  kur se kupton kete, atehere shkenca i ngre duart lart !

po ashtu ka fakte kokeforta qe e keqja ketej ekzagjerohet, (nga emigrantet qe vijne rralle, nga ata qe jane ne veshtiresi, dhe nga ata qe jane ne opozite) dhe e mira andej ekzagjerohet nga inferioret e shumte. Qe kjo ben qe shume te emigrojne pa qene nevoja, eshte gjithashtu e vertete. Ka plot qe ikin duke kujtuar se eshte fushe me lule, por gjejne tjeter gje. Pastaj, pasi lene punet qe mezi kishin arritur e ne te cilat nuk kthehen dot me, ngecin andej duke share Shqiperine. Te pohosh me fanatizem te theksuar te kunderten e kesaj nuk quhet koherence, por budallallek. me keq akoma, te ndryshosh qendrim sipas interesit, si shumica ketu, eshte akoma me budallallek.

po normal or kar. nuk ankohet dot gje pula qe ha mut. 

ti qe te pelqen shqiperia normal mos ankohesh prej saj, ndersa ata qe ikin prej saj eshte po ashtu normal qe ta shajne ate. 

per çfare tjeter flet ti rrota karit ?

dihen keto gjera per te cilat te duket se jep fakte. jane te thjeshta te kuptohen.

po ashtu ka fakte kokeforta qe e keqja ketej ekzagjerohet, (nga emigrantet qe vijne rralle, nga ata qe jane ne veshtiresi

 

jo jo nuk eshte keshtu !  kjo  teoria e  ''ekzagjerimit nga emigrantet qe vijne rralle'',  nuk qendron fare ne rastin tend dhe normal qe e perdor tani se sic thame:  je oportunist e ta do puna.. por ne fakt  ti je rast  patologjik, sepse  te njejtin agresivitet e perdor edhe me ata qe jetojne ne Shqiperi  dhe guxojne  te jene kritik  apo vene ne dukje problemet e Albanies, qe ne fakt per ta jane problemet e jetes, me te cilat perballen perdite  atje..

pastaj kur ndonje keta  kritiket   eshte i njohur  dhe eponim,  si p.sh  Blendi Salaj,  ti pervecse tregohesh agresiv,  behesh edhe i pabese, i ndyre, i lig,  sepse e sulmon personalisht  pa  kurrefare lidhje me ate qe diskutohet aty..

je rast patologjik, shkabe, patologjik !!

wtf lol, qenka agresivitet te thuash per emigrantet qe ekzagjerojne, ndersa jo-agresivet qenkan ata qe ketu jane share nga motra e nga gocat ne menyre te rregullt, e qe cdo argumenti kunder i pergjigjen me sharje banale, qepje kemba-kembes? lol rufkm? Qenka agresivitet te vesh ne dukje qe shume veta qe jetojne ketu i ekzagjerojne gjerat per arsye inferioriteti, tradite viktimizimi, ose te qenit ne opozite? lol mua ma paska dashur puna si kur ishte sala ne pushtet por dhe tani? dhe une si pjese e publikut nuk paskam te drejte te gjykoj punen publike te nje personi publik nese ai personi eshte pjese e grupit? paskam lidhur bese me ate automatikisht po te jete ketu ai dhe po te them qe manipulon fotot per te shtuar qurravitjet, sajon lajme per te shtuar qurravitjet? ca thu more hahahaha rishiko menreyn e te parit te gjerave se e ke mbrapsht hahahahahha

ty s'te kam objekt studimi,ty te konsideroj shok ketu dhe debatet e tuaja me shkaben i kam ndjek per shkakun tend. ka qellu qe edhe nje here tjeter te shoh qe kishit shkruajtur pothuajse te njejten gje. dhe atbote desha me t'ngacmu dhe pasi e shkrujta ndrrova mendim. . (jam t'u ndjek ate dokumentarin per korjfin tani,s'kam kohe me u marr me ty)

Meqe paske qef te studiosh ate qe them, meso qe problemi eshte se teorite qe mbroj e qe dalin kunder pelqimit te shume vetave, une i mbroj vetem me te verteta, jo me sajesa. Po te kisha sjelle sajesa, nuk trazohej njeri smiley

pjeter, po shikon  ''en un momento dado''.smiley  

dicka vetem per titullin.. eshte  shprehje, idiome ne gjuhen hollandeze:  ''op een gegeven moment'',  shqip:   ''ne nje moment te  caktuar''.  por ne spanjisht  nuk ekzizstonte kjo idome...  Johan Krujfi ne fillimet e tij ne Barcelone, duke dhene nje interviste per shtypin  spanjoll, e perktheu kete bruto, direkt nga hollandishtja,  mirepo spanjisht nuk bente asnje kuptim (deri atehere)  se tashme eshte futur lirshem kjo idiome dhe perdoret normalisht ne gjuhen spanjolle.. pra pervec futbollit, Krujfi ju pasuroi edhe gjuhen me idioma spanjolleve..smiley 

ke parasysh, eshte njesoj  sikur De Biasi  te uroj ne  shqip  kombetaren, p.sh:  ''ne goje te ujkut''.smiley,  dmth nga italishtja e tij:   ''boca di lupo''..  dhe kjo shprehje,  ''ne goje te ujkut'', te perdoret  me vone   normalisht ne shqip.smiley

smiley 

e tha njeri nga adhuruesit e vet qe ai e pasuroi gjuhen katalane me idioma. kur pershendeti turmen me rastin e fitores se champions-it e pashe qe shkaktoi humor shprehja "en momento dado' po s'e kuptova. tani qe m'a shpjegove ti po e kap. ndoshta eshte shpjegu ne fillim se ca minuta ne fillim s'i ndoqa.e kisha hap videon dhe nuk e ktheva nga fillimi.

Meqe llafi s'ra,kjo cuca muslimane u baka thirrje t'vetve me imagjinu sikur t'kshtent e evropes te bajshin te njajten gja qi po bajn terroristat e tyne.

11:11

                                                                            smiley                https://youtu.be/_9kutJ0zUes

Ky varieteti i fikut duket si shartimi i Pinokut me Lej Fenin.smiley

Pyte iher z. Trump ca do t'i boj kto soristat. Se vallai do i zejm hunet e do e votojme.smiley

ikin shqiptaret nga ishulli i Kubes

 

http://www.abcnews.al/lajme/aktualitet/2...

Vajza e vrare ne Hollande ne vitin 1997 eshte nga Elbasani dhe quhet Zyra Hida. Gazetari i ABC News ishte ne familjen e saj ne Elbasan. Rasti i kesaj shtetaseje u publikua pasi disa gazetare te nje programi televiziv holandez kerkuan ndihme per identifikimin e saj ne televizionin Klan...  smiley

 

Ja dhe viktima tjeter, Lulja te cilen nuk e pranoi familja. 

nostankino park ne moskow, nga me te medhejte per lodra ne evropi, modelcki oligarcki

EGYPAIR eshte mar peng nga nje terrorist me eksploziv ne brez, avioni ka bere ulje te detyruar ne Larnaca Airport ne Qipro....sipas CNN terroristi eshte duke negociuar per azil politik ..... 

po ky shkaba c'u be..?

baby steps, Stalker, obama ishte me realist thosh zizeku

Of course I sympathize with him. But I’m a pessimist here. Okay, he can play a positive role, blah, blah, blah. But I don’t see the beginning of something that will amount to a real, serious change. Maybe one has to begin with small things. For example, as I always emphasize also in my book, I still have some sympathy for Obama. I don’t buy that leftist stuff, you know, Obama betrayed the Left. What did they expect, that Obama will introduce communism into the United States, or what? But what I like about Obama, which for me is a good operation, you remember, universal healthcare. He touched a very important point of American ideology

baby steps thote ai qe s'i le qeverisjes rama me shume se dy vjet e gjys kohe (ligji mohimit te mohimit smiley )

Une si paskam lene kohe keshtu, ja per hatrin tend po i le dhe 1 vit e gjys. 

Me ane tjeter duke pare se kush eshte perballe, le te rrije dhe 10,

 po ju gruppies keshtu jeni, i vini me teper rendesi se ca do thote historia per ramen, nderkohe qe mu me intereson ecuria e vendit. Pritshmeria ime eshte qe ajo qe premton rama eshte pseudondryshim.  

thx much. perceptimi 'gruppie'/ militantizmit vjen pashmgangshmerisht me klimen ekstreme qe krijon banda pd & aleatet etj., s'behet fjale per opsione, tolerance, nuanca, variacion. Megjithate rama goes above and beyond te krijoje sadopak c'tensionim me mundesite minimale qe ka.

Zizek kish folur per boten me syte e nje europiani.  Do i kisha nja 4-5 kunderargumente smiley

Per legenat neoliberale si Rama cdo minute eshte shume. Socializem tani!

U shkaterrove nga mendte o Shkab tu denoncu Kapitalizmen e sa keq jetohet kudo tjeter vec Shqiperise. Nderkohe Shqiptaret vazhdojne te largohen nga Shqiperia per te perfunduar ne keto geto perendimore plot siriane. U trete si qiriu tu hapesh site se sa mire jetohet ne Shqiperi po ste beson njeri, ose te pakten qindra mijera sivjet nuk te besuan. Nejse me pelqen optimizmi jot deri ne momentin qe nuk je cmendur plotesisht.

I forte je dhe ti. Ku ka mend Shkaba qe t'i shkaterrohen, po shiko mos na shkaterrohen ne duke u marre me Shkaben. Epo te postoje Tropizma nje here ne muaj (kerkoj ndjese qe ia permend emrin, po meqe e pashe qe ka shkruar dicka) dhe Shkaba 200 here ne dite, vaj medet ku eshte katandisur Peshku.

Tropizma ka shterurar ndersa Shkaba eshte prodhimtar. Po ti po ben insinuaten qe Shkaben ta bllokojne edhe tek pa censure? Do kesh 300 postime ne dite ne forme proteste per censuren nga shkabaktu...

Po mir si nuk e besuan Shkaben 200 000 Shqiptare sivjet qe ja mbathen dhe nuk ndejten ne parajsen Shqiptare? Kaq qorra te jene ne epoken e internetit? Jo per gjo por Shkaba na informon me linqe cdo dite se sa keq eshte ne oksident e sidomos ne krahasim me Shqiperine....

Larg qofte. Une jam kunder censures, edhe sikur perfundimisht te ndodhte ajo qe deshirojme te gjithe dhe Shkaba ta mbyllte ha... , sqepin e kisha fjalen. 

Ka nje gje qe nuk e kuptoni ju te gjithe. E thashe edhe dje. Shkaba i ka shoket te rralle, nuk gjen te dyte si Shkaba edhe nder shoket e brezit te vet qe lahen nje here ne dite. Ai mezi po pret te ikin te gjithe, qe te mbetet vetem ai. E ka privatizuar Shqiperine. Nuk e lexove si tha nje here: "Mos flisni per Shqiperine time"

 

Shkaba eshte nxi se po ikin gjithe bojaxhinjte e ustallaret ne kurbet. Me ato docka pa kallo, dhe me ate edukate aristokrate qe vetem ne Komunen e Parisit mund ta hasesh, kush do e hapi lavamanin kur te bllokohet e kush do e lyj tavanin kur te pikoje depozita nga tarraca ne kat te dyte???

Sja kupto as dhimbjen e as revolten Shkabes ti.

Jo, jo, nuk e njeh Shkaben ti. Eshte i gjithanshem, jo vetem enciklopedi levizese, por edhe c'i ze syri i ben dora. Me sa duket nuk e di qe nuk ka pertuar te mbaje kova me zhavorr per te ndihmuar te moshuarit e lagjes. Po t'i kishin kerkuar t'u bojatiste shtepine, edhe ate e kishte bere.

Shkaba merret me gjona ma te fisme sot ne boten e informacionit e nuk i ndy duart me kova me llac. Po me kto ritme largimesh nga Shqiperia nuk ka nga shko e prandaj po lufton me linqe trendin e largimeve nga Shqiperia per ne Ferrin Berlinez.

Shkaba eshte aq fisnik sa te mos e beje ndarjen e fisme - e pafisme.Shkaba e ka deklaruar vete se mund te shkoje e te vije kur t'i teket ne dhe nga ferri berlinez.Thjesht eshte parimisht kunder parazitizmit,ngaqe vete misheron,sic e thashe,krejtesisht te kunderten.Ja,sic e ke pare edhe vete,nuk e harxhon fare kohen ne internet.Ja,u bene 5 min dhe nuk ka shkruar ketu.

Ueee, c'me kujtove nje video qe po ti e kishe promovuar me ca repista nga nje zone e Tiranes, kombinati a dicka e tille. Apo nje te tille.  ncnc

Po kokcepsha Sirian jan repistat e Kamzes, komshijte e Shkabes, pse nuk e dime ne cfare jane, por kur kendojne me stresin dhe noizin duken oksidental ndersa kur kendojne nga getot e gjermanise duken sunite.

Flm, Gjembi. Sado qe eshte perpjekur noizy aty, prape nuk duket aq siriano-arab si ata te gjermanise.  E prishin atmosferen vajzat e vogla qe hane qetesisht patatina ne sfond. Ata te gjermanise pa u sforcuar fare duken fiks turme e frikshme perdhunuesish arabe rrotull te cileve nuk eshte asnjeri aq idiot sa te lere femije. Shikoji me kujdes. E kane marre dhe ne cehre arabllekun. lol

Ndersa I kuptoj qellimet e larta e memedhetare te shkabes nuk e kuptoj pse harxhon kohen tu mbushe mendjen sa keq eshte perendimi emigranteve qe kane 20 vjet larguar e per mire a per keq e kane ndare mendjen te rrine atje ku jane .logjika te do tu beje propagande te tipit "ne boten kapitaliste e revizioniste" atyre qe jane ende atje me mendje per tu larguar .

Nje shkrepje aparati dhe...

Bin Laden me familjen e tij ne vacanza ne Suedi (1970)

George Lucas dhe Steven Spielberg duke luajtur me pistoleta me... uje

Nenia armeniane 106 vjeçare, ne mbrojtje te atdheut (1990)

Heminguej tapë

Audrey Hepburn duke bo pazarin

Manekinet e Dior shetisin rrugeve te Moskes në 1956

Nyja e litarit tek varri i Toutankhamun (1922) : i paprekur pergjate....3245 vjetesh!  smiley

Hiçkoku tu bo gallate me niperit dhe mbesat (1960)

Nese rivali quhet Alain Delon s'ke piken e shancit, edhe po te quhesh Mick Jagger smiley

 

 

 

hahahahhaa paskan bere gjyqin. Poston robi linkun e asaj qe i ben pershtypje gjate dites ne nje kategori ku supozohet te mos prishe asnje teme, dhe hidhen e sperdridhen e stresohen robt me sharje e me fyerje, sikur t'i kem share nga motra hahaha.

quajne propagande pershtypje me linke nga jeta reale, a thua se pagova une rob te filmohen ne ato situata. Por nxitojne te quajne realitet cdo sajese gazetarucesh te huaj per Shqiperine, me sondazhe pas asnje fakt, asnje te vertete, vetem me hamendesime.

Sapo vertetuat prape qe kam thene me kohe. Acaroheni dhe mbroni me fanatizem ate qe ka zevendesuar "me te madhin ne ven" per ju. Dikur ishte enveri, tani perendimi. Dhe acaroheni, jepni ban e shani nga motra po te beje dikush me vendin e tij te njejten gje qe beni ju per vendet ku s'ju do njeri.

Sikur te acaroheshin aq shume kunder atyre qe ushqejne ekzagjerimet kunder shqiperise, kunder atyre qe vene foto te minierave te huaja e bejne sikur jane ne shqiperi... u, prit. kete e bejne vete keta. lol

Shkabe kush te sha ty nga motra, thuji Lalit tat, se une spash ndonje te shame siper.

 Po i cik habi kemi pse largohen Shqiptaret kur ato gjona qe shef ti ne Gjermani a Canada nuk ndodhin kurre ne Shqiperi. Habitet robi dhe i i vjen keq per ty qe lodhesh kot. 

Kur vje puna ke ndryshimi i mendjes se diaspores shqiptare shkaba esht si ajo flutura proverbiale, ajo qe rreh ca here krahet diku ne Afrike dhe si pa dashur shkakton nje uragan te vogel ne Amerike... Keep going shkabe, one mf emigrant at a time!

Rrofshin keta familjet thuaj se ca do ju mbetej ne kete "kauzen" tuaj pastaj. lol Po mos ua qaj hallin o gjemb se mbrohen vete ata perendimoret. As ata nuk preken kaq shume sa juve. Pse kaq i zellshem ti t'i qepesh kemba kembes kujtdo qe poston te meta edhe nga vendet ku keni zene deren? Ke hall se dukesh si emigrant po te mos e besh?

Nuk e kuptoj nese vertet e keqkuptove cfare shkruajta apo po e ben qellimisht? Nuk kisha aspak qellim te vija ne dukje varferine ne Shqiperi. Pyetja ishte e thjeshte: a do ndihmosh dhe ti kete familje ne nevoje?

e ç'te duhet ti qe jep apo jo ai ndihme ?

apo sa me gric ne ti. 

Iron Maiden sonte ne Madison Square Garden. Ka nej peshk qe do e ndjeke? Dajoshi eshte tek radha 1. Shifemi smiley

Hallall plako. I wish I was there. Jom kurioz sa osht bileta ne MSG rradha pare? Une sapo mora 2 per Def Leppard & REO Speedwagon ne Gusht, half way descent gjithe e gjithe $290 me fees dhe service charge. Bofsh qejf ....gjell pasanikesh.

Qemolo, rrofsh. Sot eshte feste per mu. Jam i smure per IM. Por e ekzagjerova icik. Nuk jam tek radha 1 sepse biletat u shiten mrena ores diku tek $400-500. Jam tek seksioni 100 me cmim rreth $125.

Nuk e kom idene ku bje sek. 100 po s'qekan ne fort keq. Rock On.

Brezi i pare mbi fushe. Super sepse je ne nivel me skenen. 

Too late smiley

uee, pata kureshtjen te shoh nje kanal lokal, se keta kombetaret merren vetem me lajme te pergjithshme e pa kronike te zeze. Zgjodha nje qytet te rastesishem, me popullsi sa nje qytet normal shqiptar, dhe sapo e hapa, te parin qe zgjodha, brenda nje dite te vetme, dt 30 mars - brenda te vetmes zone qe mbulon kanali lokal, ka 2 lajme per pedofili ndaj te miturve e madje vrasje te njeres viktime, si dhe nje foshnje e trete e vdekur ne kopsht. imagjino te kishte ndodhur ne shqiperi kjo do ishte bere nami. nga nje ane mire bejne qe s'u japin vemendje lajmeve lokale e s'i bejne lajm te madh. nje tjeter lajm

http://www.bigcountryhomepage.com/news/b...

http://www.bigcountryhomepage.com/news/s...

sikur te mos mjaftonin keto, paskan dhe ujin e pijshem te ndotur? :o

Uee, Uee, ncncncncn    dhe shume Shqiptare inferior mbushin kampet e Evropin si refusjat duke konkuru me Sirianet. Mos shkoni mer ne Berlin se ka Pedofila dhe njerez qe te rrembejne makinen me gjith kalamonin mrena. Shqiperine ku ta gjesh, veq lexoni postimet e Shkabes dhe hapni site o qorra inferio.

Di gje njeri si gjendet vula apostille ne USA? Duhet me bo nje prokure per Shqiperi. Flm.

Ketu ku jam une te ndihmoj, po qe se vjen ne NJ. 

Ndihme vetem per pune eee, mos me bej xheloz smiley

  smiley E marrin seriozisht ketu Pjer te lutem...smiley

smiley

Vule noteri? Ke notere gjithandej, dhe ne banke madje.

Ka vdekur Zaha Hadid.

bo bo ça i kan bo atij qyteti.smiley

seazoni i turizmit eshte around the corner.te shkretet pronare hotelesh qe jane te mbytur ne borxhe...

Diku lexova qe nje zyrtar egjiptian kishte thene se rrembimi i avonit te "EgyptAir" nuk eshte akt terrorist,sepse rrembyesi donte thjesht qe t'i rikthehej ish-e shoqja,jo 72 virgjeresha.Sa budalla,une e le gruan edhe per dy virgjeresha,le me per 72,se jane bere specie me e rralle se shkaba.

A chinese guy walks into the BAR, sits next to me and starts drinking.

I said to him : -Do you know any of those martial art things like Kung Fu, Jiu-Jitsu or Karate ?

He says : -Why da fuk you ask me dat, is it coz I chinese ?

- No, I said, it's because you are drinking my fucking beer !

 

smiley Je i modh

 shoqe t'ka dal pesqinshi

Ca morrash jane ca nga keta emigrantet pz. Futen neper njoftime shitjesh shtepish ne tirane, ne FB, dhe bejne vazhdimisht komente "jo po ci keni keto cmime 160 mije euro sikur te jeni ketej, jo po as ne ketej nuk i kemi aq, jo po qenka e shemtuar, jo po ka pluhur". Dhe nuk shqiten dmth, u gerryen dicka qe te postojne vazhdimisht. Nderkohe qe cmimin e cakton vetem tregu dhe askush tjeter, dhe shtepite ne qender me ato cmime asnjehere nuk mbeten pa shitur. lol Dmth i kuptoj kur shrepehen ne forume, por kete qepjen nga pas me smire te bizneset e te tejreve nuk e kuptoj.

Sh. e shpifur, e kam vene re edhe per gjera te tjera. Eshte perpjekje per status social, duke valevitur meritat e perendimit, kur vete kane mbet ne te njejten faze homos sapiens shqiptarus sic ishin para emigrimit. Thjesht u ka ndryshuar gjeografia e vendbanimit.

"Over the 20 hours of Harry Potter movies, non-white actors talk 6 minutes. You know what talks for longer than that? Fuckin snakes."-cit. Jeremy Hammond

citat nga kategoria #hollywoodwhitewashing

 Hans-Dietrich Genscher, ish minister i jashtem i Gjermanise per mese 18 vjet, ka vdekur naten duke u gdhire e premtja.

Ka ndonje genjeshter sot te bukur? 

Me gezim po shkoj ne pune smiley

ouu 1 Prill smiley

Esh pervjetori i koalicjonit sot me smiley

11:11 smiley

70 grade sot

Bore te djele te hene

8 grade te marten

81 grade sot

81 grade neser

81 grade te djele te hene

81 grade te marten ...81 grade forever.

...if it sounds like I'm trying to rub it in... well that's because I am ... nah, nah, nah nahanaaaaa 

Zot i madh , ca behet? Kush jane keta njerez qe vejne psikopate te bejne pune e edukatores per jetim!

https://www.youtube.com/watch?v=zdHCCnnm...

E tmerrshme si mund te vesh dore mbi nje qenie kaq te pafajshme e fatkeqe! Na helmuan me keto lajme. smiley

The MLB regular season is here ! That's Baseball ( America's pastime) for some of you who have been living under a rock ). ... and if you don't like it, you have a problem with yourself ! 

Yuck Fankees ! and Buck Foston !

E paska permjere dhe pacensuren shkaba, s'paske ku te shkelesh ketu, komentet e tij si glasat e patave neper parqet e Amerikes smiley

E do vazhdoj ashtu persa kohe qe do e lini ketu ne blog. Bejini bllokim direkt se ngelet tek peshku duke u grindur si kalamaj per gjera koti, cilimilleqe.

xhib ke hall se i shkojne leket kot atyre qe te paguajne per portalet jashte vendit dhe nuk i fut dot vend e pa vend, komplet jashte teme? sepse keshtu eshte hapur llafi ketu. qe te gjithe paguhen. apo ju kam lene pa u share nga gocat e nga motrat, sic e keni zakon ne kete forum. 

Punet e mira sipas rilindjes behen ne vjeshte.kismet andej nga vjeshta do fusim ne burg zyrtaret e korruptuar, andej nga vjeshta do bejme aksin vlore himare , po diskutojme me inxhinieret italaine, po shohim mundesine e kesaj e asaj ... ne vjeshte , duku nga java , ditet behen jave , muaj vite ...

http://www.gazetatema.net/web/2016/04/01...

Kush jeton ketej nga North america e ftoj te shikoj show i Anthony Bourdain: Parts Unknown, eshte duke folur per food chef Rene Redzepi guzhunjeri shqiptare me i mire ne bote per te tretin vit radhazi, eshte ne CNN... shikim te kendshem

te jem i vetmi qe dyshoj* se pas "ilia tolit" fshihet "nje mik qe i do te miren" ?

*jam i sigurt ne fakt

Ilia Toli eshte si kokra e molles, po shyqyr qe paska shpetuar paq Meksi thuj!

The apple on its bough is her desire,—
Shining suspension, mimic of the sun.
The bough has caught her breath up, and her voice,
Dumbly articulate in the slant and rise
Of branch on branch above her, blurs her eyes.
She is prisoner of the tree and its green fingers.

 

And so she comes to dream herself the tree,
The wind possessing her, weaving her young veins,
Holding her to the sky and its quick blue,
Drowning the fever of her hands in sunlight.
She has no memory, nor fear, nor hope
Beyond the grass and shadows at her feet.

snow storm me ulurima nga njera ane e qiellit, sunshine qe mbush hapesiren ne koridor te shpise nga ana tjeter smiley

Hyri prilli do thoshte Tiku..smiley

ndersa dje  te Komuna e Parisit,  qente ishin vendosur vete ne radhe te qendra qe ka hapur  K/ ari i Bashkise se Tiranes,  per ti kastruar.

kjo eshte foto e vjeter, Belul. Sa vjet ke qe s'ke ardhur ne Shqipri?

smileysmileysmiley shife içik ne krah te shkallve ,inxhinjeri/projektusi/muratori/hidrauliku....ka menduar  te bej edhe nje pjersine  per invalidet ....nuk i ka dale mirre llogaria.....smiley

wtf? ato behen per te kaluar mallrat, eshte dyqan. lol te gjithe te ngadalte nga trute keta te kanadase mer. ncncnc smileysmileysmiley

si duket jane vene ne rradhe te paguajne TVSH.edhe qente paguajne taksat .flm Rilindjesmiley

Ka vdek Mone Pula ( Edmond Pulaj), nji nga batutaxhinjte dhe gallataxhinjte me te medhej te pazarit. Me humorin e vete te ngadalte, Monia te bente optimist me ate pesimizmin e vet. Tirones ( se at'hershme) i ka ik shume nga buzeqeshja e vet. Kush e ka njoft nuk ka nevoje per me teper spjegim ... ata qe jo, nuk do e kuptojne edhe me ia tregu me ore. Take my word for it . Monia ishte " karagjoz " dhe njeri shume i mire ... R.I.P.  

RIP. Emrin e njof sh mire po nuk e lidh dot me fytyren. Legjende ka qene.

minuta pare,sa i kane hudh i dore uje syve, minuta dyte gol

 "Bajaga i Instruktori " - Sa druge strane jastuka .

Holy crap Qemolo. Mos vdeksh kurre. Per ate zot me kishte mor malli. Himn e car himni. Me mori e dergoi vite larg. Ca nostalgjie. smiley

Haha, une kom qene i terbu mbas muzikes sllave ( jo narodni) sa gjithe shoqnia me ka pas thone : ik mer katunar muti. Si dhe tifoz i cmen i Hajduk Split ( Gudelj, Slishkovic, brate Vujovic, Shurjak e ide dalje ... )

Radio ime rrinte tek jugosllavi gjithe kohen me perjashtim kur vinte Ipareja smiley te shtune e te djele. E man men U torkom u tvadeset te martave ne 8-10?

smiley Plavi Orkestar : Suada.

Divlje Jagode : Motori.

Aerodrom : Fratello.

Riblja Corba : Avionu slomicu ti krila  .... kaq per sot.smiley

Weather channels suck!smiley

Pse ca ka ndodhur? Brrrr ftohte! 

Shprehja e arrogances provinciale te atyre qe i thone vetes pjese e elites ne kete fshatin tone te madh...

smiley

 

 

@ ketlina  kesaj stines se re (Sprinter = spring + winter) si bien dot ne te. Ka dy tre dite psh., fryn ere thone, por bie debore. Do kete shi thone, asnje hije reje ne qiell, per qejf dielli. Ne tv channels kshu.

haaa qahet arroganti per arrogance te tepruar. smiley

po varet se ku e ben arrogantin po thote (vendi dhe kuvendi smiley )

Vallaj mu me duket se ky e ka konstante. Konstantja e re e arrogances "R" smiley. Ata te llastumit pastaj, zero me bisht.

tough love them une, shqiptari esht bere femije i keq shume

Sa u ktheva nga FL.. 85F to 39F. What the F?

43 grade variacioni ketej Bama, te dielen, midis mengjesit dhe drekes

Spo pys ku se ashtu eshte gjithanej keto dite. 

Hajt urime z. Trump.smiley Eh sa ka zanoti. Ti ke pare po ne krahasim me ato qe kane Paren ke nje ...  

kam venos me vujt per ket ven qe mi dha te gjitha,sukses,pasuri fame,kam venos me u ba president,kishte than.

I takon.

Po kur thote, mo mire se une s'e njef njeri korrupsionin, se e kam perdor vete. Kshu qi edhe per ta luftu jom i vetmi. E vetmja pytje metet, po mire pse dashke me pre degen ku je ul vete? smiley

Bo hesap mo shume se gjysma e atyne qe e kishin votu dje, ishin te trem prej tij. Po qe e ka bo fushaten gallate ... na knoqi, kot me pa estrade. smiley

po sikur te perfundoje Cruz v. Sanders ?

smiley

Who the hell are they?

Go Huskies !!!

ej, neser shiten biletat per GNR reunited in this lifetime, a ja vle me i lshu dollaret?

I would go. Po qe aty afer. Just because they are GnR . Megjithse Axl , keto kohe duket sikur i ka gelltit Slashin, Duffin dhe gjithe komunen e Parisit... Maj men qe kur ka dal " Paradise City ", une per i kohe te gjate isha i bindur se ishte konga me bukur qe une kam dhe do nigjoj ever. 

PS : Not in this lifetime ... ( ... the tour is called )

smileyPo i bleve biletat shko ne koncert nja dy ore vone. 

Me vonesen kam eksperjencen e Chinese Democracy tur, plot tre ore e njizet minuta prap fatlum se nji nat para ne Filli as skishte dal fare smiley.

 

Hajt mo nja i or shtyhet me Titi camera po m'andej..

Ama e majti dy ore e kusur shown, njashu mo ty hy e tu dal, shkurt ishte najs. Koha e Baket'hedit.

Tashi se se u bone edhe mo shume vite mbas asaj, plus Gillette Stadium, phonia sucks po nuk ishte i pozicjonuem strategjikisht smiley.

Ill sliip on it.

jo nje pjese e mire por te gjithe (beqaret, se ata me gra e femije i vendosin me mire) jetojne keshtu kur sapo mberrisin. por shume shpejt sistemohen me normalisht. dhe me pastaj secili ecen me rritmin e vet. ka qe blejne shtepia, ka qe te gjithe jeten jetojne me qera, ka qe hapin ndermarrjet e tyre, etj, etj.

ata qe nuk sigurojne tjeter perveçse asaj dhomes ne video, kthehen ne shqiperi pa mbush vitin.

11:11

  shumir                                                                                 https://youtu.be/EzQbI7nhLVY

Trump says he will sue everyone in Wisconsin !!!

 

"Lawyer up .By the time my attorneys are through with you, I’m going to own your entire state, lock, stock, and barrel,” he said. “Not that I want to own it. Wisconsin is a freaking dump.”

In announcing the lawsuit, which he said he would make the state of Wisconsin pay for, Trump denied that he was being a poor loser.
“I am a fabulous loser,” he said. “I am the biggest loser in this country.”

Borowitz.

 

 

smiley 

A simultaneous, nearly paradoxical contemporary phenomenon exists by which a critical mass harbors great skepticism for objective ethics yet increasingly asserts what ought and what ought not to be. As the technological age further develops, the masses continue to fragment, each person arguing his or her own point on political news programs and blog posts. Initially, this prevalence of ethical claims would seem to indicate a war against apathy is largely successful; increasingly few are without a means of expressing their concerns for humanity, the environment and other pertinent issues. Yet in a society of assertions, the only reliable consensus that has emerged is the consensus that there is none. Uncertainty is no new dilemma, yet its magnification following failures of Enlightenment, modern and postmodern ages has not only amplified the need for life-governing answers but has also demonstrated that a stable narrative must be stylized with abundant effectiveness so as to break through walls of rampant cynicism. Into this cauldron of moral claims enters the band System of a Down and its discography, which calls for an ordering of principles. As one examines the band’s commentary, the crucial question emerges, “By reevaluating or demoting the taboo placed on the vices of profanity, sexual behavior and drug use while emphasizing the culpability of violence and oppression, does System of a Down’s ordering of morals have epistemological merit in opposing Christendom’s ethics?”

Good news? New York & california, pardje vendosen paga minimale $15 / hr

Bad news? Minimumi is not due to be reached before 2022 smiley

nese K=2 do zbatohej sot ne menyre lineare, disa rob te cilet une perdor here pas here per te bere ca pune, do duhej te hidhnin kok a pil per te pa se kush do rrinte e kush do ikte. Marzhi i fitimit i reduktuar dhe pasiguria do ta benin sipermarjen thjesht nje dhimbje koke. Shkurt mund te coje edhe ne mbyllje dyersh. Po qe duhet rrit, duhet rrit...

E kam parasysh.... 

Po dhe 7 vjet te pergjosh increment pas incrementi...Dhe kam pershtypjen, keto dy shtete duhet te kene minium actual me te larte se restoja (me fal po si ishte kjo puna e K=2 ? ... smiley )

K per koeficent, por beje "R"=2 po deshe. smiley 15/7.5=2. Kaq e maj men nga aritmetika mo. smiley 

U morem vesh smiley

Ku eshte zhdukur iFiqo? USA! USA!

4 direkte.. Reinçler filld, kan shku grate ket here se burrat po shofin riplej Wolsburuburgun

 

rrejte Fiqo. Amerikan Ajdell deshe me thon.

Shshshshtttt..

 

 

6:0 o Ajdelli

5.

vallaj kto grate e amerikes ne dit te mire i rrafin burrat e italis ne futboll smiley

USA! USA! USA!

7 (shtate), si bajerni barcelones smiley

Yesterday I happen to overhear nje mexikan, i cili kish sherbyer ne Gjermani, tek i tregonte bashkebiseduesit pershtypjet: me pelqeu thosh gjermania, mu duk midis Meksikes dhe Usa smiley do kisha qef te kthehesha prape, mbase dhe te jetoja, ne kemi rrenje kulturore te perbashketa me vendet e Europes smiley

Nga te paktat here qe degjoj te shprehen mire per evropen si kulture ketej, aq me teper mexikane, qe njihen paq per konservatorizmin e tyre.

pa le t'kish shku n'spanj,  trungu smiley

He pra ... smiley

Research shows what early childhood teachers have always known: that from infancy through age 4 or 5, boys are more emotive than girls. One study out of Harvard Medical School and Boston Children’s Hospital in 1999 found that 6-month-old boys were more likely to show “facial expressions of anger, to fuss, to gesture to be picked up” and “tended to cry more than girls.”

“Boys were also more socially oriented than girls,” the report said — more likely to look at their mother and “display facial expressions of joy.”

This plays out in the work of Niobe Way, a professor of applied psychology at New York University. After 20-plus years of research, Dr. Way concludes that many boys, especially early and middle adolescents, develop deep, meaningful friendships, easily rivaling girls in their emotional honesty and intimacy.

But we socialize this vulnerability out of them. Once they reach ages 15 or 16, “they begin to sound like gender stereotypes,” she writes in “Deep Secrets: Boys’ Friendships and the Crisis of Connection.” “They start using phrases such as ‘no homo’ … and they tell us they don’t have time for their male friends, even though their desire for these relationships remains.”

As women surpass men on campus, the threat felt by thin-skinned males often reveals itself in the relationships where they feel most exposed. “Boys are not only more invested in ongoing romantic relationships but also have less confidence navigating them than do girls,” writes the sociologist Robin W. Simon in The Journal of Health and Social Behavior. That’s problematic, because “romantic partners are their primary sources of intimacy,” whereas young women confide in friends and family.

Some cultural critics link such mounting emotional vulnerability to the erosion of male privilege and all that it entails. This perceived threat of diminishing power is exposing ugly, at times menacing fault lines in the male psyche. Experts point to sexual assaults on campus and even mass murders like those at a community college in Oregon and a movie theater in Colorado. These gunmen were believed to share two hypermasculine traits: feelings of profound isolation and a compulsion for viral notoriety.

Redneck emergency !

Emily Sue passed away and Bubba called 911.

The 911 operator told Bubba that she would send someone out right away.

"Where do you live?" asked the operator.

Bubba replied, "At the end of Eucalyptus Drive."

The operator asked, "Can you spell that for me?"

There was a long pause and finally Bubba said, "How 'bout if I drag her over to Oak Street and you pick her up there?"

 

 

Qenka shtuar edhe nje tjeter.

Shkabe

Kur keni ndermend ta coni palloshin per vizite tek doktori ta kontrolloni nga trute e kokes?

http://www.syri.net/2016/04/07/a-e-di-cf...

Gazetari: Çfarë mendimi keni për Donald Trump?
Rama: Unë e kam thënë hapur atë që mendoj për Donald Trumpin dhe nuk e kam fare problem ta përsëris as këtu as kudo që të jetë; as në shqip dhe as në anglisht, që Donald Trump është kërcënim për Amerikën dhe nuk diskutohet që është kërcënim edhe për marrëdhëniet shqiptaro-amerikane.
Gazetari: Që i bie?
Rama: Që i bie që mos e dhëntë Zoti që amerikanët ta zgjedhin President. Sepse do të ishte një President që do t’i bënte dëme të mëdha Amerikës dhe sigurisht do të ishte një kërcënim real për marrëdhëniet shqiptaro-amerikane.
Gazetari: Po flet si Kryeministër apo si intelektual?
Rama: Jo mo flas si Kryeministër…
Gazetari: Si Kryeministër?
Rama: Unë nuk e ndaj asnjëherë veten nga vetja. Sot jam edhe Kryeministër, por në radhë të parë jam Edi Rama.

eshte hera e pare qe nje km nuk flet si inferior. smiley

Nje e vertete tjeter per Trump eshte qe po lufton kunder NATO-s. Eshte me afer me Rusine me serbet si rrjedhoje. Por sigurisht qe i ka vetem llafe. Dhe po te vije ne pushtet nuk i ben dot gjerat qe thote. Ajo qe esthe me shqetesuesja per trump, eshte se sa shume amerikane e mbeshtesin. Aty duhet te shqetesohesh ti.

po ik e fli o bole se ora 2 e mengjesit atje. Ik se mbarove politiken e shqipes ti dhe te ngeli pa bere kjo e amerikes. Ah tutkall, o tutkall...jete qeni ja qr. Ti kishe vdek pa internetin

O Bredho na lodhi kjo koha kshu mer... Mezi po pres te nxjerr tavolinen dhe kariget ne patio. 

ka zgjidhje dhe per ate o grup: domenican republic, here we come!

Po po, Viva la republica domenicana! Ose si i thone ndryshe Go Cuba! Mezi po i pres pushimet e veres!

Kemi pasur dikur nje lidher me yll ne balle, serbes , pa pike inferioriteti qe bente rezil gjithe dynjane dhe e ngordhi popullin per buke si rezultat ...

dhe populli e donte aq shume sa gjak i bente duart nga duartrokitjet.

Shqiperia do te respektoje cdo zgjedhje qe ben populli amerikan. Kushdo qe do te jete President i USA, do te jete partneri yne strategjik per te ngritur ne nje nivel me te larte bashkepunimin, ndihmen dhe miqesine tradicionale midis dy vendeve, midis dy popujve.

Kjo eshte pergjigja qe duhet te jape i nderuari zoti Kryeminister.

Beri kaq kohe ne politike dhe nuk di te jape nje pergjigje si politikan. E mberthejne emocionet si "lider i rajonit"...

Do te beje te fortin Ed Rama, apo do te tregohet cool ????

Po do te beje te fortin, le ta beje me Saliun & Co. , apo qofte dhe me Mziun e Kamzes (qe nuk e mundi dot ne zgjedhje)

Po do te tregohet cool, le te veshe corapet e verdha dhe xhaketen portokalli..

Por nga keto budallalleqe te mos beje, se rendojne mbi shpinen e shqiptareve...

Po sikur te beje vaki te zgjidhet Tramp-i President, si do themi... nuk e kemi me xhan Ameriken ?

he er dreç se u hutush, i hudha dy lug sheqer kafes smiley

smiley

dy luge sheqer s'prish pune iFiqo, po une qe e ngatrrova me kripe smiley

Presim prononcimin e Trumpit per kete provokacia.

Prononcimi i tij dihet:you're a loser apo you have an ugly wife .Edi eshte me fat qe trumpi nuk di ku bie shqiperia.smiley

Bernie Sanders epic comeback win in Nevada

Clinton fitoi me shume vota, por perfundon qe merr me pak delegate. (Delegatet e Clinton won through one of Feb.'s superTuesday did not show up to vote for Clinton, the Saturday)

 

Kush mban me buke gjithe ate Amerike thuj. Do t'i leme nje dere murit, te hane nje cape buke nga meksikanet. 

Th.G.G.F 11:11 smiley

A ka ndonje peshk ekonomist te me ndihmoje me dicka?

Sa eshte rritja e GDP-se per tremujorin e fundit te 2015-s sipas tabeles se Instat qe mund te gjendet ketu? A eshte +0.94% (krahasuar me tremujorin e parafundit)?

Falemnderit! smiley

 

Pjer Thomas

Anëtar që nga data 7 Nën 2008 - 19:15

Dërgoji një mesazh privat këtij përdoruesi

Po ekonomisti qe kerkoj une duhet te jete edhe kompjuterist i zoti, qe fatkeqesisht Pjer nuk eshte (sic e ka deklaruar edhe vete). Nuk i kam faj smiley

smiley I kemi pas thone i llafi ne : Ti do edhe ashtu , po e do edhe te rrujt ... Sorry, mos e merr per ters po nuk e di a je mashkull a femer. Po qe kjo e dyta, zene se nuk e lexove ... dhe ja ku u lame... haha.

Femer jam, keshtu qe nuk e du fare ate qe thua ti smiley

 

Mos e thuj me kaq siguri. Se nuk e perjashto automatikisht ajo te qenit femer ... LGBT rings a bell ?smiley

Te qenit femer nuk e perjashton, por te qenit femer hetero po smiley

 

 Good to know smiley ... not that there's anything wrong with that ...

Nothing wrong, to each their own smiley

I'm a live and let live kind of guy too ... your bedroom is your bedroom ... and as long as you don't confuse it with mine , we are cool. 

Nga ju amerikanet mund te presesh gjithcka, edhe Trump. Si ka thon Churchill: Amerikanet bejne gjithmone zgjedhjen e duhur, mbasi i kane provuar te gjitha mundesite  e tjera.

i njejti churchill qe ishte i pergatit literally me i puth sumen ruzveltit qe ky te hynte ne lufte? i atribuohet churchillit po me shume gjasa, nuk e ka thene ai

Problemi eshte qe ne keto zgjedhje te gjithe kandidatet jane ti perplasesh pas muri. I vetmi kandidat i sinqerte dhe pasionant eshte Sanders por halli qe eshte socialist dhe ska shans te beje gjysmen e atyre qe thote. Per ne shqiptaret ndoshta Clinton eshte me e mira por si amerikan nuk e votoja kurre.

Republika Federale e Gjermanise smiley

 

smiley

Lajm i keq çuna dhe goca amerikano-kanadeze... duke fillu nga java tjeter duhet me mbajt rradhen ne ndonji ambasade greke, Italiane, rumune, etj etj per te marr vize per evrope. 

Si nuk na u ndane keto rradhat mer. ..

Çne nga doli ky lajm? qekur i rane kellqet pasoshit canadez....paska rane ne nje nivel me pasaporten e Boratit moj ja dhjefsha temen e semes.....seriozisht e ke plako??

shume gjona te bukra po ndodhin kto dite ne lidhje me misionet e zbulimet ne hapesire po spo kam nerva me i rreshtu

Edhe cbc sot mo e kishte ne cdo hapje lajmi.

albano, rrofsh. Me çuna e goca te reja si ky   smiley  (une aq pashe, nuk shkova me larg, me mjaftoi aq)
rrofsh edhe nje here

ai eshte me i rrembyeshmi, mjaft aktiv ne debate televizive, me sa kam pare, megjithate ka nevoje per pergaititje e maturim te metejshem megjithse duket qe lexon(shife si mbajne dhe shenime)

na la pa fjale (po aty)

tek une i gjen ca gjera dhe ca te tjera ja fut kot. si me çdo fall ne fakt.

kushedi sa falle ke hedh, ti profil

Nobelit te letersise (ne 2010), shkrimtarit peruvian Mario Vargas Llosa i paska dale emri ne "Panama Paper".
Doemos, Peruja me Panamane nje hap jane smiley

Qershia mbi torte :te premten, i ftuar ne radion e famshme franceze "France Inter", shkrimtari thosh pa ju dridhur zeri qe, kur taksat jane te larta, te pasurit duhet te bejne hilé (normal, nobeli ne fjale njihet boterisht si predikator i ultra-liberalizmit).

Problemi mbetet me letersine e tij (sot per sot nga me te mirat ne gjuhen spanjolle, per mua po e po).
Por ndofta duhet te ngushellohemi me ate qe vete peruviani ne fjale thosh per shkrimtarin e shkelqyer francez Céline (i njohur si anti-çifut dhe kolaboracionist gjate L2B) : "ja qe per dreq qe ka dhe personazhe jo-fort te levdueshem si Céline, por qe jane shkrimtare te jashtezakonshem".

Loder per koke !

nuk e di se  sa dhe si e ke kuptuar Panamane ti, por nuk eshte ndonje gje e madhe te te dali emri  te ''Panama Paper''.  sepse  shumica  e ketyre nuk kane bere dicka te  jashtligjshme !  dhe e kam fjalen per individe apo kompani  private..   pamvarsisht spektaklit qe po behet tani,  te gjithe e dine qe ekzistojne vende te tilla, parajsa fiskale, edhe Panamaja, nuk eshte dicka e re.  parajsa fiskale ka edhe ne Evrope:  psh Luksenburgu apo Hollanda.

per poltikanet pastaj eshte tjeter pune, nese u del emri te  ''Panama Papers'', sepse edhe sikur te mos  jene pleksur ne afera korruptive, prape, per keta ceshtja eshte morale.  prandaj edhe km i  Islandes dha menjehere doreheqjen.

Did I miss anything ?

I guess not. Same shit different pile... Good night and good luck. Keep your feet on the ground and reach for the stars ...

Emision i shkelqyer ai i Dudushit. Nisur nga rruga qe i dha debatit, nisur nga forca progresive e ftuar te argumentoje (e para here qe i shoh ne nje studio medie mainstream), mund te shifet edhe si indikator i lirise ne media e shoqeri. Gje e papare! Frutet e verteta te qeverisjes ps duhen pare jo vetem tek aspektet tangible dhe materiale te jetes. smiley

Dudushi vete perfaqson idene liberale mainstream , pergjegjsine individuale, qe e ka shfaqur jo pak ne emisionet e veta, po ta vesh re gjate debatit eshte ne nje linje me civicin, rektorin e univ privat. Dhe nuk u vihet faj pasi ja kane pa frytet ketij lloj majtizmi, kane nje lloj statusi sot qe perpiqen ta ruajne.

Me ane tjeter i duhen dhene kreditet per moderimin profesional, por kjo edhe per shkak se keta te rinjte revolucionar perbejne dhe nje fare fenomeni gazetaresk fetish sot, bejne shikueshmeri, por nuk merren seriozisht. Ne njefare menyre njesoj si me filmat e holliwoodit, njerzit paguajne biletat e kinemase per te pare filma me heronj revolucionar dhe per te purifikuar ndergjegjen, ose sic e shpjegon zizek ne kohet cinike qe jetojme sot, me ane te femijeve naive prindrit bejne sikur besojne ende te ekzistenca e babagjushit te vitit te ri, ose santa clausi, si i thoni ju...

makes sense. 

ne kohen sot per shume perben nje hap kolosal te kalosh nga llafologjite, ne veprim (action). E pranoj i'm one of them... smiley

 

Por me anw tjeter edhe femijet bejne sikur besojne ke santa clausi, per mos tiua prishur prinderve.

E gjitha behet nje loje transferi.

Se m'u kujtua, Dudushi profesional nderhyri vete nja dy here ne pasaktesite qe shpallte per te verteta pala kundershtare (aksesi ne institucionet demokratike, me korporatat qe lobojne vs individit, psh.) Kjo nuk ishte pak. Cilesia e nderhyrjeve te tij ne argument jo vetem treguan standartin si drejtues, por dhe stabilzuan diskursin ne te drejte,  ne menyre aktive. Impressive per nje emision tonin, dhe pse u be kohe s'ndjek tv.

e vertete, por kete lloj "profesionalizmi" kane filluar ta shfrytezojne edhe gazetare qe jane mjaft me "kellira" se dudushi ne televizionet e tjera, si cani jo konvencional etj megjithse e theksojne shpesh se keto personazhet e margjinalizuar i ftojne si pjese e trendit antisistem e me the te thashe.

Persa i perket debateve te ketij jane mjaft me te stabilizuara se te fevziut, qe e bazon gjithe audiencen te nervi i bisedes dhe colpi di sciena

megjithate dhe une e mendimit tend jam, mire dhe kaq

dicka mbi pak a shume nocionin e cinizmit ideologjik'

I still believe in Communism" is the equivalent of saying "I believe there are still people who believe in Communism&quotsmiley, while knowledge is precisely not knowledge about the fact that there is another who knows.4 For this reason, I can BELIEVE through the other, but I cannot KNOW through the other.

ne lidhje me kete, la pershtypje sa e matur op's final goal: modeli nordik i kapitalizmit. vetendergjegjesimi mbi pritshmerite jorealiste e te pabaza. Dmth  'baby steps'. Kjo, edhe pse studio gjemoi nga fjala komunizem shqiptuar pa me te voglen grime kompleksi (Nje term qe eshte luftuar duke perdor trendet sociale,  anatemizimin social te individit).

Intersant zizeku me poshte. Fillon java dhe do gjej nje xhep kohe to read the above.

Albano, me kujtove Badiou. Perpara disa kohesh shprehej në nje interviste të tij se nuk eshte hiç i sigurt qe ka bere mirë (apo keq) qe ka pranuar të shkojë në disa mediume (si studio tv apo radio mainstream) dhe nese, in fine, permes nje gjeje të tille e kanë perdorur apo jo. Nje gje të tille duhet ta ndjeje po ashtu edhe Zizek (meqe e permende). 

E vetmja do të jete koha ajo qe do te provoje se ku ndodhet e verteta. Problemi eshte se për momentin ato (kohet) janë cinike dhe regresive dhe nuk lejojne gjykimin e sakte

duket se zizeku me perverssmiley, megjithse e ndjen kete,  sikur i shfrytezon ne simbioze me mire studiot. Youtuben e ke perplot me intervista te tij, nga me te klikuarat

 

edhe ti "mediume" thua?!?!?!?!?!

smiley

Ishte e lezecme se sot, ne rrjetet sociale, njeri prej pishtareve të permbysjes se "komunizmit" në 1991 (të cilin për rastesi edhe e njoh) mburrej me fragmentin e videos se ketij djalit (momenti kur thote:  "nese kjo eshte liria, nuk e dua ate liri" ) dhe thosh se i hiqte mallin e vetes pasi fiks njesoj mendonte dhe fliste edhe ai në 91-shin : "nese kjo eshte liria, nuk e dua ate liri" 

Gje qe provon edhe nje here se ai djali e ka sakt kur thote se ai qe quhej komunizem, në fakt nuk ishte vecse kapitalizem shteteror ! (sikurse ky i sotmi eshte kapitalizem privat)

dje dhe sot ishte qeverisja e nje KLIKE (nje dore njerezish me interesa te njejta) te caktuar. ndryshimi i vetem eshte qe qeveria komuniste ishte ma pak e manipulueshme sesa kjo e sotmja demokratike.

sepse xhaxhi enver nuk kish qellim pasurimin, por ideal tjeter me te larte se ky. si diktator u priste koken. kjo nuk e lejonte kliken te shtohej dhe as te qeveriste rehat. 

ndersa sot luftojne te gjithe per lek. kliken do e kesh deri sa te ket shtet, qe do te thote te kete lek.

na bere kurioz nese eshte ndonje vip i partive ky nostalgjiku, megjithse nuk eshte e rendesishme, sigurisht

Jo nuk eshte vip partish, eshte shkeputur prej kohesh nga politika (biles nuk ka marrë pjese asnjehere sepse asokohe ishte student) por eshte me keq se vip-at sepse, duke qene se me vone nuk u be pjese e tortes, e konsideron "revolucionin" e tij si të tradhetuar (me demek po të ishte për të, zgjidhja ishte varja e kamunistave nga nje në cdo pemë). Shkurt s'ka kuptuar asgje nga Historia (në sensin: nga dialektika e historise) por eshte thjesht i zhgenjyer qe nuk mundi të fuse turinjt në torte. Ndaj dhe eshte zene gafil kur ka degjuar ate djalin (të cilin kam pershtypjen se nuk e ka kuptuar se ku do të dale!) edhe pse i ka kujtuar për nje cast veten smiley

Borger tried to steer the conversation to Hillary three times in the course of one minute, but Biden would continue to go back to Bernie.

smiley

11 Prill mos ardhc kurre

hajd t'i fusim te gjithe nga i shurre

https://www.youtube.com/watch?v=CxK6e4U88OM

RE TË ZEZA

Duallnë re të zeza, lajmëruan botën          smiley

Na vdiq Enver Hoxha, që ndriti epokën      smiley

Bëri mrekullira në një vend të vogël           smiley

Një fanar ndriçues, e mbrojti marksizmin   smiley

Mu në Kremlin brenda, dënoi Nikitën        smiley

I tha «tradhëtove, errësove dritën            smiley

Devijove rrugën ti me gjithë klikën            smiley

Bashkimin e humbe, i prure të ligën         smiley

Na s'jemi me ty, nuk ta kemi frikën .         smiley

Shefqua i Pece. smiley

Sikur ka qene 15 prill Qemolo? 

Nope.

smiley  smiley

nuk e hap, vetem po te ndryshosh proxy ndoshta

tani po

Nuk di a e pe, por s'ke humbur asgje, pare nga cilado pikeshikimi : qofte nga ajo me dron (30% e "dokumentarit", sikurse pothuaj shumica e tyre sot, made-in-national geografic: rrofte droni!), qofte nga ajo me kembe ne toke (gjithsesi egzotik, "ma non troppo" se jemi tek 'arte' me demek).

Shkurt, as reklame turistike (magari !!), por as edhe cinéma-vérité - jo e jo).

po, por pritshmeria ajo eshte, e nje reklame, qe mund te sherbeje per nje permirsim imazhi, ideje normaliteti, qe ja arrin disi.

megjithate, mjaft e thate mu duk, as mish as peshk, reportazh medemek.

ka marre goxha nam te mire ketej si restorant ku gershetohet tradicionalja me eksperiencen moderne te pronarit..

ndersa ai tjetri ishte huqi

ah ok, vetem se eshte ne gjermanisht

Profesor Ilia, jeni ketu sonte? Doja vetem te shuaja nje kurjozitet. Me beri pershtypje se keto dite keni permendur disa here profesorin e Harvard (apo MIT?) qe u paska bere thirrje studenteve te tij te bardhe te vrasin veten. Profesor Ilia, kur korigjoni detyrat e projektet e studenteve, i kontrolloni ndonjehere per vertetesi? Po ato qe lexoni vete i kontrolloni ndonjehere? Jo per gje po ai website Diversity Chronicle eshte website satire. Perse keshtu profesor?

http://www.theblaze.com/stories/2013/11/...

 

Po pse,ti kujton se profit i intereson vertetesia.Profi eshte shoku i atyre qe dogjen Rajshtagun.

Ju kujtoni se jeni ne nivelin e duhur per te bere debat me profesorin moj zonje. Sa te lehte e keni.

Merpo tregoni sa keni paguar te vije ketu. Me fonde Panamaje?

Ja ta sjell une, prite kur te vije.smiley

Nje admin me ka bere ban tha, me gjith qejf do te vija po e kam te pa mundur , shpresoj heren e trete kur te vij pas nje viti tha, deri atehere do ta kem marre edhe diplomen e peste.

Deri atehere nuk na ngelet gje tjeter vetem t'i urojme suksese profit.

T'ia bej njeri djalit tim ate gje une i vras! 

E lehte ta thuash. Ti e vret, shkon ne burg dhe yt bir rritet pa nene (larg qofte) dhe me nje shok traumatik per gjithe jeten. Nuk ka derman kjo gje. Mjere ai qe kaloi kete traume. Nuk do cuditem sikur neser te degjojme per disa viktima pas hakmarrjes se ketij djalit. Nuk besoj se policia do merret me ca cuna qe po benin nje shaka. Por edhe po nderhyri policia cfare mund ti behet ketij terroristit te shurres?! 3 dite burg? Ai del prape dhe kesaj here i pret veshin viktimes. Duh.

I vret se je shtepiake; po te ishe ne mardhenie pune, do mjaftoheshe me ngritje padie (se s'do kishe kohe tu gjemoje ti vrisje)

S'ka te thote..te jesh prinder eshte pergjegjesi dhe ne cdo moment keto fjale te dalin nga zemerimi..

ah ok, ishte retorike
 

Edhe keta nuk i lene njerezit rehat! smiley

Po nuk gjenin dot ndonje nga ato shtepite me qira qe thote Shkaba, a ndonje hotel. Apo u pelqen natyra. 

Sa lexuan cmimin e qirave tek peshku ja mbathen me vrap tek Lana! smiley

I mori ne qafe Shkaba me te Lebetitminsmiley

kur te thote shkaba se ne shqiperi behet qejf ty nuk te besonet .smiley

Keshtu eshte kur ke 25 vjet pa shkelur aty. I bera naften Kines tani qe mora vesh qe ne jeta osh qejf m'Shqipni

ata duken qe jane emigrante amerike qe sapo jane kthy. Bejne muuu 3 km larg

deshtake .nuk kane pare as per nje dhome hoteli.smiley

wow! E pabesueshme! Pika neve që mbyllim dhe dritën, a thua se do na shikoi njeri lol

smiley 

Ben mire qe mbyll driten se si jane ndertuar pallatet bythmbebythe cdo gje ben vaki.smiley im ate jeton ne kat te katert dhe nje nate vere ishte bashke ne ballkon me krushkun vjeherrin e motres .te dyve u kishte vene motra nje gote perpara e ia kishin marre nje muhabeti pleqerishte .kane punuar dikur pothuaj ne gjithe shqiperine e dine historite e dynjase .ai i imi edhe i zbukuron nje cike por i tregon rrjedhshem.smiley nejse nje pallat qe e kane ndertuar ne sheshin ku dikur loznim ne eshte nja 10 metra larg ballkonit tone dhe nje cift i ri ne katin e trete te pallatit perballe me apo pa dashje kishte lene dritat ndeze .e im ate krushku e komshinjte e kateve me te larta kondra vullnetit te tyre , u bene deshmitare te perpjekjeve titanike te ciftit per shtimin e popullsise se shqiperise.needless to say se sikur te kishin nga nje qindarke sa here kunati i cili per keto qyfyre rron i ka ngacmuar per kete  voyerism ata do ishin bere me te pasur nga bill gates.

Jo gjithmone me drite te fikur sepse ka ndodhur edhe keshtu qe per 20 vjet rresht e benin vetem me drite te fikur dhe nje dite gruaja vendos te hap driten kur cte shoh burrin me nje fallco ne dore..e zemeruar ajo filloi ta shaj, maskara, idiot pse me ke genjyer etj, edhe ai i tha mire une po ti do me tregosh me ke i bere tre femijet? smiley

Po ç'pallate, aman! Tjetra dyfishi i moshë sime e bënte lisho, as fshehur pas ndonjë shkurreje.smiley

Unë u çudita se si e mbante mend atë punë lol

Ai trapi ne hamerrike ndertoi motel per nje liberth. Ne Albanie do kishte shkruar Lufta dhe Paqja ferrave.smiley 

PS. Me shume dukej sikur ai qyqari kishte humbur ndonje bast. smiley

Omg tani e pashe kete?!! C'ishte kjo o argendis?? Une gjithe kohes mendoja personi siper ishte mashkulli, ajo na kishte qene nje derr femre e shendoshe ne moshe. Uaaaa, me ca ushqhen atje mer aman. As qente se bejne poshte Te Lana per 3 sec. Ueee lol

Po pse kot the ti qe do shkosh 70 vjece atje.smiley

Ashtu eshte plani, Ben vaki vdes 69, dhe ke parasysh ... Moza vduq, plani u prish , ska retirement n'Shqypni. Lol. Po ishalla Nuk na shohin syte dhe atehere kshu gjerash poshte lanes. Besoj do kene ndryshu lol

Shi si bo sikur s'kupto. Bari do jete akoma mo i rehatshem atehere, mbas 50 vjetesh dmth.smiley

Uaaa vetem per shendoshjen s'mund te themi gje Mimoza se o ka te shendoshe ketej o s'ka gjekundi.

Se c'ka Amerika ca marifete kur edhe kalamajt gjykohen e hane burgun si te rritur.

Ai marifeti eshte dyfish i dobishem. Ha burgun dhe pastaj del nga burgu femer.

eeehh..dashuri ne kohe te Kolerës thuj smiley

 

Ku I kishte duart ai???!!

Si shkruhet saktë…? Dëgjoni radion “Urgjenca gjuhësore” 

“Urgjenca Gjuhësore” është një projekt në mbrojtje të gjuhës shqipe i inicuar nga profesori i njohur i gjuhësisë shqiptare Gjovalin Shkurtaj, shkruan 27.al.

Pas botimit të librit me të njëjtin titull, ku veçon gabimet që bëhen sot me gjuhën shqipe, ai ka nisur një komunikim online, një radio me emisione konkrete ku ngre çështje të ndryshme gjuhësore dhe të keqpërdorimit të gjuhës shqipe.

http://www.revistaclass.al/d/198/171/6911/si-shkruhet-sakte-degjoni-radion-urgjenca-gjuhesore/

besimtaret socialiste

smileysmileysmiley

Messaging services are now growing faster than traditional online social platforms such as Facebook or Twitter ...

" Shoku Ramiz Alia: Kjo ka rëndësi. Ja, tani që isha atje dhe u takova me shokun Enver, si e pashë gjendjen e tij që është më e mirë, "u ula pak në kolltukun e tij,"

 

 

shih, shih Ramizi, paska bere prova teknike, si i rrinte kolltuku i sh.Enver,  maskarai..smiley dhe nuk harron tua thote shokeve , kshu si rastesisht, kete detaj qe te mos kete asnje keqkuptim se kush do te jete trashegimtari i kolltukut.smiley  intrigant i mefshte, burre i pabese !

Na e morri te keqen dhe Barca.

po ju qepen.  po e favorizojne barcen..., po favorizojne Barcen.. ja,  ia mohoi penalltine ne fund arbitri.

vetem se iniesten duhet ta nxirte me te kuqe tek aksioni perpara. sikur arbitri te respektonte rregulloren deri ne nje. 

pastaj nuk kish si ta jepte ate penallti sepse ai nuk e beri me qellim. ishte thjesht fatkeqsi.

iniesta e kapi topin me qellim, por jo ai i atletikos, ai deshi ta fshihte doren dhe prishi pune me shume.

plus qe barcelona nuk e fitonte ndeshjen edhe ne shtese po te luhej. mesi nuk e ka me mendjen te futbolli, ka nje gjyq mujin qe vjen qe mund ta denojne me burg, te jatin apo ate vete.

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).