502 Komente

Can I just be honest : I ain't listening to squat right now ( if you don't count my lovely wife's nagging. That shit never stops) ...smiley smiley   .... smiley

regjistrime te 1920-es. permeti. bobobo ca poplli jon ata mer Qemol!

Kush, kush ?

kur mirrnje ato gershere, korba jo Ceco, korba o bijo

kur me ndrije ato llere, korba jo Ceco, mjeraa o bijo

dhe me qethje ato dhene, korba jo Ceco, qyqja jo bijo...

nuk esht e permetit kjo, por po e nigjoj ne ket moment. e di si hec puna. voj.

 

 

... Ahere dergome leter

qe ta lexoj ne mehalle

te thone shoqet e mija 

lum si ti per ate djale ...

po ''korba o Çeço'',  sikur eshte kenge e Beratit ?    

kape çik:  mezi kenges, minuta 1:07,  thote dikush: te lumte goja o bilbil....   kujtova se ja tha si kompliment, krahasim,  bukur ja thua si bilbil-gjyzar..  mirepo pashe qe kete ustain, dmth kengetarin, e quakan: Riza Bylbyli..smiley

smiley

E Beratit eshte. Sakte e ke. Edhe ata qeflli kan qen.

Bilbili ka qen mbiemer i perhapur, vertet smiley

permbi Gostivisht, Hairo, o Hairo, sec te zuri nje vese...

O Belul, o Bame, se e di qe ju e keni ne rregull aparatin e vleresimit te ktyre perlave: 

Kenga e Hajro Boshanjit.

per Bamen:

Aferim te qofte, mehmet i Dusharit

Vrave File Zykon ne mes te Pazarit.

ajde more osman taka

jarina se plasa

qenke more sevdalli e

s'paska more djale si ti e

ore, me behet mu mbase, po kjo sikur ka tekst dylberash, mgjthse muziken yll fare 

Osman Taka eshte e muzike e bukur, por me fantastike eshte vallja !    qe vallja e Osman Takes, te  dasma e Gori Xhokaxhiut..smiley

bah ca elegance! ca zotnilliku.

na iku jeta ne kurbet oiq udht!

po nuk e zgjodha  kot kete  pjese nga filmi  ''Gjeneral gramafoni'', qe eshte vetem nje fragment nga vallja, sepse eshte  nder interpretimet me  virtuoze  te Osman  Takes qe kam pare..smiley

 

Soldiers

Do I hear what I think I'm hearin'?
Do I see the signs, I think I see?
Or is this just fantasy

Is it true that the beast is wakin'?
Stirrin' in his restless sleep tonight in the pale moonlight
In the grip of this cold December
You and I have reason to remember

Soldiers write the songs that soldiers sing
The songs that you and I don't sing
They blow their horns and march along
They drum their drums and look so strong
You'd think that nothin' in the world was wrong

Soldiers write the songs that soldiers sing
The songs that you and I won't sing
Let's not look the other way, takin' a chance
'Cause if the bugler starts to play
We too must dance

What's that sound, what's that dreadful rumble?
Won't somebody tell me what I hear?
In the distance but drawin' near

Is it only a storm approachin'?
All that thunder and the blinding light in the winter night
In the grip of this cold December
You and I have reason to remember

Soldiers write the songs that soldiers sing
The songs that you and I don't sing
They blow their horns and march along
They drum their drums and look so strong
You'd think that nothin' in the world was wrong

Soldiers write the songs that soldiers sing
The songs that you and I won't sing
Let's not look the other way, takin' a chance
'Cause if the bugler starts to play
We too must dance

Soldiers write the songs that soldiers sing
The songs that you and I won't sing
Let's not look the other way, takin' a chance
'Cause if the bugler starts to play
We too must dance

Kjo kenga me ka bere shume pershtypje edhe per tekstin saqe mendova ta perkthej shpejt e shpejt ne gjuhen tone

 

I mërzitur ne USA

Sa njerëz zgjohen duke thene

“Truri im ka lumturine me te madhe qe ndodhet ketu

ne nje dite tjetër te pamend.”

 

Tani kam gjithë mëngjesin per te grumbulluar si i fiksuar,

Nje komb te vogël  objektesh kuptimplote

Te cilat iu duhet te me përfaqësojnë dhe mua.

 

Deri mbasditen e sotme, do te jetoj ne borxh

Qe nga neser , do te zëvendësohem nga femije

 

Sa njerëz zgjohen dhe mendojnë

“Oh sa mire, trupi i te huajit eshte ende këtu

Marrëveshja mes nesh nuk ka ndryshuar?"

 

Tani kam nje jete te tere per te rishikuar te gjitha mënyrat

Ne te cilat une jam bere gjithmonë e me shume zhgënjyes per ty

Nderkohe qe bukuria ime shformohet dhe zbehet

Kam dyshimin se edhe ti ndihesh njejte

 

Kur isha i ri, ëndërrova per nje detyrim pasionant ndaj nje shoqe dhome

 

A eshte kjo pjesa kur une marr gjith çfarë dëshirova?

Kush e tha?

A mund te m’i ktheni paratë e mia mbrapsht

 

Paksa i mërzitur ne USA

Oh vetëm pak i mërzitur ne USA

Shpëtomë Jezus i bardhe

I mërzitur ne USA

 

Oh, me dhanë nje arsim te padobishëm

Dhe nje kredi te bute

Per nje apartament

Per te mbushur recetat plot

Te cilat nuk bëjnë me efekt

Por e përballoj disi

Oh, te qenit i mërzitur ne USA

Oh, vetëm pak i mërzitur ne USA

Shpëtomë President Jezus

Si u be kjo pune keshtu?

I mërzitur ne USA

Ueee Zeqo kisha qe para '90-s  pa e degju kete....rrofsh se me kujtove kohe te largeta ne plazh ne vlore.

viceral disgorge-ous smiley

Mortician smiley

C'mon feel the noize QUIET RIOT  https://www.youtube.com/watch?v=Haypxj24_Uw

Ishte e paparashikume, por neser vikan nja 3km larg shpise sime. A rrihet ne shpi kur muzika do nigjohet deri ke oborri im ( koncert i hapur) ? ... Nuk rrihet. Pra i'm Banging my head per nja dy ore. You know what "open air show means", don't you ? It means my clothes will smell Maryjane from nji ore larg. Well, wifey's problem...

Help. Si e ka titullin ajo kenga qe vene ne vjetnam dhe qethin koken ushtaret amerikane. Please kush e di. 

Jo nuk eshte kjo. smiley Eshte edhe film. 

filmi Full Metal Jacket????

Sometimes I see
How the brave new world arrives
And I see how it thrives

In the ashes of our lives
Oh yes, man is a fool
And he thinks he'll be okay

Dragging on, feet of clay
Never knowing he's astray
Keeps on going anyway...

https://www.youtube.com/watch?v=3Uo0JAUWijM

Jardine , une  jam tip qe s´para  gerricem kshu kot , po megjithmend te pelqen ky Brad- i ?

Po, me pelqen, ndaj dhe e solla ketu. E degjoj nganjehere. smiley

degjova minuten e pare te muzikes se ketij Bradit...  ueee, po ky qenka inspiruar  nga muzika Kujtim Laros,  te  Kanani..smiley     gjithmone kam pas pershtypjen qe  Laro, aty ketu,  luante  xhaz  te kamufluar,  ne filma.

Ngjashmeria nga fillimi, po. Shume i lezetshem perpunimi i Laros. smiley

Ka nje tjeter te bukur ,melankolike, kryesisht ne piano, nga nje film titullin e te cilit s'e mbaj mend... Ti me siguri do ta dish, z.arkiv. smiley

kjo  duhet te jete besoj.

Po, kete pjese muzikore kisha ne mend. smiley
E trishte qe eshte perfshire ne nje film teze, pa fort lidhje me emocionet dhe delikatesen qe rezatojne tingujt.

nuk ka gje.. ketu muzika vizaton shkelqyeshem me tinguj: qiellin, ajrin, pulebardhat ne liri te plote, detin, dallget qe perplasen lirshem... pra natyra ne nje harmoni te plote e te paqte..smiley
dhe e ben aq bukur, saqe po te mbyllesh syte e te degjosh vetem muziken, pikerisht qielli, deti, pulebardhat e dallget te vijne nder mend.

square, nese kalon ketej pari:

po i hidhja nje sy kengeve te fest te dhjetorit (te cilat per here te pare qenkan publikuar para se te kendohen!); ishte dhe kollaj me i degju, se ishin te permbledhme smiley : miniklipet 1 dhe 2
Nje tmerr, si zakonisht.

Vetem njera me terhoqi veshin (per mua, ajo duhet dhe te fitoje), e u habita per mire kur mesova se e kish shkrujt kompozitori me i mire i ketyre viteve te fundit qe kemi (Endri Sina).

Me (s)gabon veshi? 

para ca ditesh po i degjoja ne menyre te shkujdesur, ajo qe me kishte te pakten nje melodi qe pershtatej me tekstin ishte kenga e Flaka Krelanit. Te tjerat ishin si te prodhuara ne seri si per nga frymezimi si per nga orkestrimi dhe sidomos nga teksti. Kete te Dilanit nuk e degjova por do ta degjoj dhe te them.

me vjen keq Stalker, shume kenge e dobet.

pa ridegjoje dhe njehere smiley

(per mua, kete vit s'ka me mire; ose ndofta me perjashtim te kesaj)

Flaka, Aslajdon* dhe Nilsa kishin kenge passable. te tjeret ne kosh.

* ka ca probleme orkestrimi ne vende te ndryshme te kenges, qe besoj riparohen.

si yll kompozimi, gjithe drite e sh. e frymezuar, rrezaton nje qytetari krejt si kenge (s'kam degjuar kenget e tjera)

Kjo me titull Buzeqesh qenka ilustrimperfekt i shprehjes "kenge pa lidhje"....nuk eshte hera e pare qe shqiptari e ben kete, te ngjise dy gjysma kengesh te ndryshme me njera-tjetren dhe te nxjerre nje produkt shterpe me nje modulim te befte e te guximshem, si kjo mushka/hibridi qe ka sjelle Dilani. Mos flasesh per detaje pastaj, si psh: harmonia qe noton perposhte si peshk i trullosur ne ujera te trazuara, teksa djaloshi kendon me tone triumfalisht te virgjera se sa shume i mungon vajza, pikerisht aty ekzaltohet me tej kenga, pastaj e kap nje disfori e shkurter ne refren (me sakte futet si pyke), qe largohet ne menyre po aq  misterioze sa erdhi (pa lene gjurme), ne momentin qe merr drejtimin e kenaqur kitara elektronike per te na cuar prape tek strofa.

Kam gjithe mengjezin qe degjoj albumin e ri Te Adele. Po kjo kenga, muzika me ngjan shume familiar. E kam degjuar diku me pare, kenge tjeter. Is driving me crazy, me ngjan e degjuar. Ndonje mbase ka vesh me t'forte se une per muzike e gjen e ma thote pls so I can have peace of mind! smiley. Million years ago! I loved it! Thank you Adele. http://youtu.be/V5k3ozziBd8

ti qe degjon dhe adhuron Adele meriton te perpelitesh me pikepyetje ne perjetesi, megjithate po e ve doren ne shpretke dhe po te jap nje indicie: my all - mariah carey. mbase te kujton kete.

ti ne fakt po kerkon  turkun Ahmet Kaya,   nga ku kjo cuca Adele eshte inspiruar,dmth plagjatur,  por qe Kaya duket i inspiruar nga  Gary Moore,   dhe te gjithe bashke, keta, jane inspiruar nga nje arie/ opera, dicka e tille, por spo me kujtohet titulli per momentin..

Omg kjo eshte. Gjithe ate pershkrim qe beri Square si perpelitje, perjetesi etc .. Me shpetove. M'u be fiksim. Square dhe ' my all' ka ca nota Te ngjashme Po prape Nuk ish ajo qe me oshetinte ne vesh e mendje. July, ne fillim mendova pak a shume Te njejten muzike Po nga Andy Williams ( love story ) Po prape Nuk kisha paqe me veten. Tani Lind pyetja kush e ka kendu origjinalin qe eshte perdor Te phantom of the opera ? Thanks much all, ua paca borxh ne Te tilla gezime ua shperblefsha. smiley 

omg, kete e jepte tvsh-ja me duket non stop kur kishte ato emisionet muzikore. e kisha varros' thelle, rrofsh Belul smiley

superdegjuar edhe permes nje ad. birre me miss albania ...

Gezuar ditelindjen!

smiley

 

I was pritting nje teme per Krishtlindjet....por meqe admini sot paska marre pushim....ju uroj te gjitheve perzemersisht Gezuar Krishtlindjet. Sjellte Ylli/Dielli i Ri i porsalindur paqe dhe dashuri ne zemrat tuaja.

Inverential peace!

smileysmileysmiley

puro kenge labe ! smileysmiley

Hahah, degjoje duke nisur nga 3:20,  e kthen literalisht !! labce.  E nuk eshte cudi, vajza eshte skrapalie, isopolifonine e ka ne gjak smiley  

Per me teper studion dhe shkenca ekzakte.

Cfare problemi keni me labcet? - do thoshte nje vlonjat. smiley

'hope you'll come to stay sometimes

Jam dakort: ishte i vetmi krijues qe e dinte se çfare e per çfare po kendonte.

Dhe qe te fitonte:
- do duhej qe ne europian mos shkonte kenga fituese e festivalit
- do duhej te ishim ne vitet 70-80 (jo per nga natyra e kenges, por per nga serioziteti i vleresimit te festivalit)
-etj etj etj

fiks e ke thene, s'kam ca shtoj tjeter.

when I fall in love

it will be forever

or I'll never fall in love...

when I give my heart

it will be completely

or I'll never give my heart...

And the moment I can feel that

you feel that way too

is when I fall in love with you...

http://m.youtube.com/watch?v=-_tGQ8nKo8E

Meine Hoffnung und meine Freude
Meine Stärke, mein Licht
Christus meine Zuverischt
Auf dich vertrau ich und fürcht mich nicht
Auf dich vertrau ich und fürcht mich nicht

mos pertoni ta shikoni, kenga ekzekutohet denjesisht:

You're just like an angel,
Your skin makes me cry,
You float like a feather,
In a beautiful world

I don't care if it hurts,
I want to have control,
I want a perfect body,
I want a perfect soul,
I want you to notice,
When I'm not around

e lexova Qemolo dhe po degjoja  kete  tani... 

qenka vit  i mbrapshte per muzikantet e viteve 70-80,  2016-a.smiley

 Iu erdhi pleqnia Belul. Gjithe keta qe u rritem ne duke degju jane pleq. Para nja dy mujesh pashe Van Halen ne koncert. David Lee Roth ishte gjalle por ... kishte mor fund. Vetem ke gjysma e kenges kuptohej cila kenge ishte...

jo mo ça pleqnie te te 60-at..?!  ketej  shkojne kollaj fare mbi 80vjec   njerzit,  saqe cdo 5 vjet  qeveriu pershtat moshen e pensionit.  67 vjec dalin ne pension tani.. per nja 5 vjet do behet 70.smiley

po thuaj keta jane, literallay,  te brezit: sex- drugs & rock & roll, e plot te tjera...   i kane copetuar ca organe vitale, nuk mbajne  me.

po ky eshte vet mortja, bre Qemol, nuk e gjen gje kete.smiley

i degjeneruar

fake empire

Se kisha degjuar ndonjehere kete kengen! smiley Te rafte pika me gjithe b... smiley

Arguably, the best combination music/lyrics ever written. And he did all this before reaching 27. The Lizard King is dead. Long live the lizard king .

"The End"
 

This is the end 
Beautiful friend 
This is the end 
My only friend, the end 

Of our elaborate plans, the end 
Of everything that stands, the end 
No safety or surprise, the end 
I'll never look into your eyes...again 

Can you picture what will be 
So limitless and free 
Desperately in need...of some...stranger's hand 
In a...desperate land 

Lost in a Roman...wilderness of pain 
And all the children are insane 
All the children are insane 
Waiting for the summer rain, yeah 

There's danger on the edge of town 
Ride the King's highway, baby 
Weird scenes inside the gold mine 
Ride the highway west, baby 

Ride the snake, ride the snake 
To the lake, the ancient lake, baby 
The snake is long, seven miles 
Ride the snake...he's old, and his skin is cold 

The west is the best 
The west is the best 
Get here, and we'll do the rest 

The blue bus is callin' us 
The blue bus is callin' us 
Driver, where you taken' us 

The killer awoke before dawn, he put his boots on 
He took a face from the ancient gallery 
And he walked on down the hall 
He went into the room where his sister lived, and...then he 
Paid a visit to his brother, and then he 
He walked on down the hall, and 
And he came to a door...and he looked inside 
Father, yes son, I want to kill you 
Mother...I want to...fuck you 

C'mon baby, take a chance with us 
C'mon baby, take a chance with us 
C'mon baby, take a chance with us 
And meet me at the back of the blue bus 
Doin' a blue rock 
On a blue bus 
Doin' a blue rock 
C'mon, yeah 

Kill, kill, kill, kill, kill, kill 

This is the end 
Beautiful friend 
This is the end 
My only friend, the end 

It hurts to set you free 
But you'll never follow me 
The end of laughter and soft lies 
The end of nights we tried to die 

This is the end         https://www.youtube.com/watch?v=JSUIQgEVDM4

 

 

+1

https://www.youtube.com/watch?v=AwZxajJWglY

https://www.youtube.com/watch?v=DDWKuo3gXMQ

"When We Were Young"
 

Everybody loves the things you do
From the way you talk to the way you move
Everybody here is watching you
'Cause you feel like home
You're like a dream come true

But if by chance you're here alone
Can I have a moment before I go?
'Cause I've been by myself all night long
Hoping you're someone I used to know

You look like a movie
You sound like a song
My God, this reminds me
Of when we were young

Let me photograph you in this light
In case it is the last time
That we might be exactly like we were
Before we realized
We were sad of getting old
It made us restless
It was just like a movie
It was just like a song

I was so scared to face my fears
Nobody told me that you'd be here
And I swear you moved overseas
That's what you said, when you left me

You still look like a movie
You still sound like a song
My God, this reminds me
Of when we were young

Let me photograph you in this light
In case it is the last time
That we might be exactly like we were
Before we realized
We were sad of getting old
It made us restless
It was just like a movie
It was just like a song

When we were young [4x]

It's hard to admit that
Everything just takes me back
To when you were there
To when you were there
And a part of me keeps holding on
Just in case it hasn't gone
I guess I still care
Do you still care?

It was just like a movie
It was just like a song
My God, this reminds me
Of when we were young

When we were young [4x]

Let me photograph you in this light
In case it is the last time
That we might be exactly like we were
Before we realized
We were sad of getting old
It made us restless
Oh I'm so mad I'm getting old
It makes me reckless
It was just like a movie
It was just like a song
When we were young

mi gezofsh njizetetre pranverat motra

+1

J'me tire

me duket se "dua te iki larg" thote... s'e di mire, frengjisht kenga

paradite pata idene se ish japanese. smiley.

pese min. dhe nuk kuptohen kur kalojne

une sapo ja bleva ne itunes ate bonbonin era istrefit. nuk kendon keq kjo cuca. 

smiley skueri. 

VH1 Classic ... ahora.

...My body is burning, it starts to shout
Desire is coming, it breaks out loud
Lust is in cages till storm breaks loose
Just have to make it with someone I choose

The night is calling, I have to go
The wolf is hungry, he runs the show
He's licking his lips, he's ready to win
On the hunt tonight for love at first sting ... https://www.youtube.com/watch?v=Q-718NVW-G4

Justin Bieber ... Go fuck yourself !

Ti si thua, eshte xhirim i tvsh apo i "kinostudios" ? Them se eshte filmim i tvsh, dhe ne kete rast i bie te jete videoja e pare fare e hedhur ne youtube (nga nje festival kenge) e xhiruar nga tvsh! (ato te fest 11 jane te gjitha filmime te kinsotudios; te 10, 9... etj etj, po e po)

xhirim televizioni duket, 99 perqind 

interesante motivet popullore te kenges

ky eshte festivali i pare qe mbaj mend ta kem pare ne tv. Turbullt, por e mbaj mend!

po qe sheh nga kamera ajo ??  smiley (normalisht, gje e paimagjinueshme ne fest e kenges se asokohe)

besoj do hapin tralala te re.

se kto kane probleme me faqet e dyta

Dua kenge per te ngritur humorin. smiley

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).