Ja dhe party mbaroi. Po tani o i shkrete? smiley

Varufakisi i pari cau ferren dhe tha "se ashtu kishte nje pune", nderkohe qe pritej te shkonte ne Bruksel e t'i merrte me shqelma bythes Merkel me shoke qe do ia dorezonin nje me nje floririn dhe luget e argjendta. Nderkohe bankat vazhdojne te jene drangull dhe nje jave tjeter "aventuroze" shtrihet para oqirave grek. Merkeli thane ishte zgju sot pak mafmur....

481 Komente

Po edhe Merkel kishte festuar deri sot ne mengjes. As edhe nje ore gjume nuk ka bere, nderkohe qe festa e saj vazhdon edhe sot.

Dude, where´s my car?

Din, thuajnaje cope. Ku kemi gabuar vella?

nuk e ka njishi fjalen hangover, po t'thot.

Punto nero me keta njerez! smiley

Fregatene fardello,  gia trovato. 

 

http://d.gr-assets.com/books/1342537680l...

Ojl uidh si mer gad, ojl uidh si.

Ps: shqip tillin mer  plak. shqip. bukur e shqiperose temn e kalume ket pse inglisht ? apo sa me ta vjedh rasha tedej?

 

errata corrige :fratello no fardello.

Ladies and gentlemen captain Varufakis just jumped the ship. You're on our own. Please head for the exits in an orderly manner if you can.

We'll take care of your personal belongings.

Interesante zhvillimet ne Greqi. Populli ne shumice perkrahu qeverine dhe qe do te thote nje mbeshtetje me e madhe ne forcat e veta. Dhe kjo tashme do te filloj te konkretizohet pikesepari duke futur ne zbatim tatimin e jashtezakonshem ndaj shtreses se pasur. Jane keta te fundit qe duhet te mbajne peshen kryesore te barres. Ndoshta do te duhet edhe te filloj ne mase shtetezimi i disa sektoreve  fitimprurese ne menyre qe fitimet te perfundojne ne thesin e perbashket (buxheti i shtetit) per te bere te mundur shlyerjen e detyrimeve ndaj kreditoreve. Edhe monedha duhet ndruar duke shpresuar qe me nje politike kombetare gjitheperfshirese te krijohen mundesi te reja perfitimesh.  Me nje fjale politikat centralizuese, te shoqeruara nga stafe kopetente dhe aspak koruptuese mund ti japin nje frymarrje te re Greqise dhe popullit Grek.

Me duket se paske qene me mision ne Interantional Space Station keto kohe smiley Po si te shtetezojne sektoret fitimprures nderkohe qe ata urgjente kane privatizimin e atyre sektoreve qe kane akoma shteterore? E ke idene qe atje ndermarrjet shteterore dhe institucionet publike jane cerdhe te partive ne pushtet per te rregulluar militantet me rroga te mira e benefite te tjera? (Fiks si ne Shqiperi dmth). Ata duhet te privatizojne dhe Minstrite e Mbrojtjes, te Rendit e te Financave mundesisht qe te kene shprese te dalin nga qorrsokaku ku jane fut

Me kete mbeshtetje popullore (dhe me siguri nga shtresat e mesme dhe te ulta) qe ka kjo qeveri, shtetezimi dhe tatimi i jashtezakonshem duhet te jene masat e para, gjithmone nese do te duan te dalin nga ky batak ku i kane futur qeverite e meparshme gjate ketyre 25 viteve. Sigurisht, qe te realizosh keto qe po them une, duhet te jesh idealist dhe komunist. POr, ne fund te fundit, njerez te tille greqia duhet te kete se gjithmone ka qene djepi i qyteterimit dhe i demokracise. 

Jo 25 vjet jo, kane 195 vjet pothuajse. Duhet te prishin kete sistem, pak rendesi ka paguajne borxhet apo jo, kalojne te dhrahmia apo jo. Ne fund te fundit sic kane thene edhe ca te tjere ketu nuk do vdesi njeri se s'moren gjermanet e francezet leket e veta, kane aq sa ti mbijetojne kesaj dite. Por duhet shoqeruar me nje veper te mire, qe eshte vetem shkaterrimi i ketij sistemi klientelist qe i ka katandisur ne kete pike. Dhe nuk eshte se e kam per greket, po shpresoj te shperndahet dhe gjere, dmth ne Shqiperi, nese ata e bejne realitet. Eshte mundesi e arte per t'ja filluar per greket, po deshen kuptohet

swed, Greqise i kane mbetur shume pak asete per tu privatizuar. Ato qe ja vlenin i kane marre klientet e qeverive te meparshme. Greqine e kane rrujt greket vete. 

Varufaqisi  per vete eshte ok.  dercklen e beri, ndersa  demin  e  paguan kinostudjua, dmth populli.smiley  

kurse vet i fut ca pushime me karakter te vila e tij ne Egjina, se jemi ne Korrik o vlla, na mbyti vapa, nuk punohet...

edhe Varufakis  ka nje vile modeste, tamam e denje per nje socialist te vojtur... 5000 euro java  e jep me qira kur s'eshte vet aty..smiley  

ahh mer Stalker , Stalker...  do ti  thyejme nje dite zinxhirat kapitalizmes, po he.. do vije edhe dita jone!.smiley

Cfare tmerri arkitektura e brendshme e kesaj shpie!!  Krevat marinari qe bllokojne dy dollape ngjyra e te cileve shkon vetem me breket e Varfanjakisit. Tamam, paraja s'te bene njeri me shije.

Duhet me nga afer ky fenomeni i socialisteve te vojtur, se dhe Ciprasi me leket babit ndertues po ha zinxhira me dhembe. Ah Che Che, ngriu e shihe c'ke katranosur!

Belul te ka hutu Stalkeri, se i ka pylqy filmi. S'ka pune komunizma ketu, eshte leksion i kapitalizmes se paster. smiley 

Varufaqisi, mbase e gjithe qeveria, ate mision kishte te kamikazes. Cdo perqindje poshte 30tes qe do kapin keta per TVSHne eshte fitore. Varufaqisit vecanerisht i do heq kapelja, se qe dhe eshte presor m'Amerike, dmth pall ariu, edhe me ate vilen aty, po shkoi e punoi per popllin e vet, pa ndonje interes xhepi. Provo te imagjinosh ndonje personazh te ngjashem albanez.  

...Do te shtonja qe Beluli me çeten e tij ka rastin e arte te shkoje t'ja marre vilen Varoufaksit per dy kacidhe...

Ah referendum, referndum..  Na q*fsh kocken degjove!!

Me nje fjale politikat centralizuese, te shoqeruara nga stafe kopetente dhe aspak koruptuese...

Nuk e di ne shqip si i thone por ne anglisht kjo quhet oxymoron. 

Kryeministri grek Tsipras fitoi në kumar politik me rezultatin e referendumit, por borxhet e mëdha të Greqisë mbeten.

Keshtu tha Çang Çuo i Radios se Jashtme te Kines

Nuk me pelqen ky spekullim dashakeq per arsyet pse 'koke-plumbi' Varufakis u dorehoq. Me duket e qarte se strategjia e tij ka fituar, dhe Greqia do marre koncesione por sa per sy e faqe nuk duan t'ia japin ate lavdi atij por dikujt tjeter.

Do marrin koncesione, po tani nepermjet UN-it.

Pash zotin se ti je i zanotit, me thuj te drejten:

Shkoj e blej nje 'condo in Toronto' e me del ndertesa me difekt artiketuror. Condo me kushtoi 450K ta blej, dhe i mora borxh 'condo-ttiereve' te tjere ta blej. Tani me vjen fatura per rregullimin e difektit arktiekturor $1.5 meleone. Une shtepi tjeter nuk kam, e per ti paguj nuk i paguj dot. Kam me shume arme se policia. C'do benje zotrote?

Ne foreclosure (ne Amerike) ke nje 'imbedded put option'. Nqs banka del me humbje nuk te kerkon kusurin (apo jam gabim). Kta u dashka me pagu te gjitha metelik per metelik

well, gerqia kushton shume me teper se 400 bln, right? smiley  per humbje as qe mund te behet fjale. aseti eshte aty me nje fjale. e perballon borxhin.

plus qe paret nuk kane "humbur", se s'te le termodinamika ligji nr 1. ato jane "transferuar". jane transferuar, per rastin, tek batakciu me i madh (ligji nr. 2). 

plus qe paret nuk kane "humbur",

 

rreth 50%  e pareve ka humbur.  me sakt kane  avulluar   ne rroga e pensione  per nje periudhe goxha te gjate, nja 30 vjet.

rreth 30%  e pareve kane shkuar per armatime moderne dhe  vepra ne infrasktrukture:  rruge rajonale e nacionale,  ura, metro etj.. . por edhe vepra megallomane, tip komplekse gjigande sportive, ( me rastin e lorjave olimpike).  ca nga keto komplekse kane mbetur shkrete nuk shfrytezohen me, ca  shfrytezohen por nuk u bene kurre eficente..

dhe nja 20%  e lekeve  jane  zhdukur  ne llogari bankare te politikaneve dhe biznesmeneve, pasoje korrupsioni.

Ato para kane shku per tanke e nendetse e trena e aeroporte Gjermane. Po deshet ti gjeni, i shkoni ne Berlin.

Bankat do vazhdojne te rrine te mbyllura edhe ditet e ardhshme. Ekonomia Greke ka ndaluar perfundimisht dhe linjat e kreditit per Grosistet e medhenj marrin garanci nderkombetare nga Ministrite e jo me nga Bankat e mbyllura. Kur burokratet merren me importin e ilaceve e ushqimeve e mirembatjen e ekonomise sjell deshtim, korrupsion e faliment. Nejse, Greket po kopjojne praktikat e Ministrise komuniste te tregetise se jashtme. Fat te mbare.

Ka per te ardh dita qe do çohet greku ne 2 te notes me pa filma erotik  te Tv Klani.

Po me qe jane kaq patriot dhe te dashuruar mbas barazise pse nuk qethin llogarite bankare te Grekeve nga 50 000 euro e siper e te ngrene pensionet apo te ulin moshen e pensionit???

Apo duan punetoret e Europes te vazhdojne te paguajne per pensionet e tyre e vilat e jeten e mrekullueshme qe sipas homogjeneve populli vlla Grek gezon mbasi u ka vjedhur me zgjuarsi parate Kaurrve??????

Oqi ,s'Oqi...

Grun time e du m'shpi...

/tha ai

Meqë historia po përsërit vetveten me fqinjët, dhe bankat janë tashmë bosh në Eladhë, një përshëndetje për gjith ata që aktualisht po e marin, po mendojnë ta bëjnë nesër, apo në ditët në vazhdim, rrugën për "Nizam"

"Gia agapi, mia valixhia sto qeri!" e kemi pas e vazhojmë ta kemi dhe ne!

 

https://www.youtube.com/watch?v=slZ2b_fFl_U

Hiqni këto bajatizma , se sa më shumë të vazhdoni aq më shumë rrumbullakoseni . Dhitë qahen për delen kur ja panë ..

Ja pamë ja pamë ..

Më keq se arixhofkat llallallalla duke marrë nëpër gojë të tjerët e duke ulërit " të kurafti buri im " . Thu ti që ky vendi Ynë ka pas vujt se nuk i ka nigju njeri këto farë Kokash ....që po pëlcasin si shashka  duke çurudit Botën me Analë të mëdhej mer Jahu .

Gjëmbo je e shame po e fshive ose do zësh vendin e effkey te Xhibi smiley

click :

 les trois scénarios possibles au lendemain du référendum.

PARIS—Greek debt held by the European Central Bank can’t be restructured as doing so would contravene the eurozone’s founding treaties, Christian Noyer, a member of the ECB’s governing council said Monday.

 

nje shtet mund te genjeje nje shtet tjeter. mund te genjeje edhe disa shtete per nje fare kohe. por s'mund te genjeje kurreee gjithe EU-ne, per gjithe jeten!

 sa gjera behen ne emrin tend o  Evrope!.

Ai kodoshi qe beri ate filmin ne vitet 80 sikur e paska dit qe do vinte keshtu kjo kohe. Thanas, shtrengo rripin smiley

Inshallah avropi ato defteret e borxheve I ka shtypur me leter te holle qe te pakten te sherbejne per fshire bythen.

Jo jo duhen ruajtur me kujdes per storine, si deshmi kur BEu morri rrugen e ... ose me shanse shume, shume  me te vogla, kur filloi te behej shtet.

Nderkohe ne USA stock market e ka marre diten shtruar. Lajmet e zeza nga Athina u ekplsuan nga vitorja spektakolare e bukurosheve tona dje ne darke. 

Avoid hangovers. Stay drunk.

Uaa iku. Po si iku keshtu?!

Varufakis pasi fakoi mire Gerqine i futi nje xhiro me motor edhe qe nga sot i kthehet jetes profesorllike dhe birrave me Stalkerin duke diskutuar per hallaqet e proletariatit. smiley

esht mire qe cmendurise bailout t'i thuhet nje here stop. dhe shume mire qe fillon nga gerqia. 

mire, mire, po i ke degjuar se c'thone? Kemi shpikur demokracine thone. Per kete shpikje, kjo para na takon!

po xhanem, nuk them jo.

u msu keq dynjoja, bail out fordin e bail out banka. po ato bohen aty ku e ke te keqen ne tepsi. vje i moment qe 8 miljon rob te qeth ballaboks nuk esht dhe aq big deal. si dhe qe Inge me Ernstin qe do pagujn ca taksa, well, keine Sorge, ne rindertum berlinin, qe ku o Athina. ne jemi nipat e truemmerfrauen. kshu qe i thuhet europes DIY. ajd merr nji kurs ne home depot.

ama me e pa kshu, ne mikroklim muhabetin, greket ishin past due per nje zhembel alla grande. jom kurioz vetem per ata miliarderet. ke parasysh, ia jepte midhjen e gjalle gati me zor zhaklin onasisit ai qirja. haje se esht e mire, i thoshte asaj qe i boni frances zbor me eleganc. nuk di ca do bojn kta marksistat. se kta te lejn ne balt athere kur duhet. s'jon te gjith nga palortoja, po du me thon smiley

Po me keto dengla u futen dhe ne BE. 

per ate hiqju kapellen. duhet msu nga ata. mirpo kur rrotkarizimi te kap palcen te ato kthinat me te imta, s'ke ca mso.

duhet bo ne shkolla ajo prralla e nastradinit qe tha mbas 20 vjetesh njoni nga ne, o un, o emiri, o mushka i kemi kthy patkonjt nga dielli dhe atehere i lumt atij qe vendos kush nga ne te tre esht me i zoti ne teologji. me nji adendum te vogel: reminder, athina dje dhe sot.

400 billion jan dicka shum bindse. parja te thy, Debris. Nji her rron robi. Do vdesim pa pas nji here nji jaht, o m'i dhjefsha t'emen, tha edhe Bircja. 

As qe diskutohet! Respekte! E kam thene dhe me pare. Te mesohet nga Greket me pike e me presje. Gjeja me e zgjut qe mund te bejne liderat tane per momentin eshte te ulen e te mbajne shenime, si arrihet te manipulohet e mashtrohet nje bote e tere. E jo delet qe ke brenda stanit. S'diten te shkretet te dalin njehere nga qerthulli i vet, e te hane me luge te florinjte nga paret e botes. Po hajne mustaqet e Celos me njeri-tjetrit!

Besoj se e di Emo se bailout nuk ja bejne Grekut por vetvetes...Po te mos i kishin ber bailout Greku do kishte marre kurban me vete ca banka te medhaja Gjermane,Franceze,Italiane dhe Spanjolle

Greece said no, but imf said also NO. a bigger no this one, ain't it? smiley actually, the one that really matters.

ajd se ndergjegjsohen shpejt qe 400 bln iken ne drejtim te panjohur. nuk eshte qameti, mer jo. u ndergjegjsum ne ne 97-ten qe i humem te gjitha, jo mo ritshildet qe komunikojn me UFOt. 

Greqia e tha llogjikisht JO-ne, te marret i mesyne masave shternguese ne ekstrem duke e ditur qe Greqia nuk mund ti paguante dot ato leke asnjehere. Duke e patur rrogen 500 euro nuk mund te paguash dot kredi 200euro, kjo eshte llogjika elementare. Greqise se bashku me masa shternguese ju duheshin dhene dhe paketa stimuluese per ekonomine qe te mund te paguante borxhin.....ose ti nxjerrin nga euro dhe mos ta zgjasnin terkuze kete mesele.(por e dine qe po e bene kete te fundit duhet ta nxjerrin dhe nga BE gjithashtu duke shkaterruar me duart e tyre demagogjine e endrres Evropjane). Rama perdori karten Islamike sepse e di fort mire qe Merkel i ka vene drynin deres se ndryshkur te Evropes qe pas pranimit te Kroacise duke ja hedh Ballkanin Turkut,Rusit dhe Kinezit. E di qe do vije ne viziten ne Shqiperi me premtime boshe pa asnje roadmap konkrete apo perjudhe kohore per anetaresim.. Duhet theksuar theksuar qe si Gjermania dhe BE dita dites po e faktojne qe jane te paafta per te zgjidhur problemet e brendeshme lere pastaj te luajne rol te rendesishem ne arenen nderkombetare.

Art, Greqia (sikunder edhe ne, qe po e po), nuk kane pune ne EU. Kufiri i vertete eshte diku mbi slloveni.  jane te thjeshta fare ca gjera. Greku duhej nje here kur rusi ishte ai qe ishte. Tani eshte tjeter kohe. nuk ka pse te duroje njeri pordhet e grekut. te rendohet cdo euro qe i jep atij tjetrit, kur s'eshte me detyrim. cudi si ndyshon ndjeshmeria, me sezonin. e ke ven re? smiley

Greqia skishte pune ne BE, ketu jemi dakort por edhe ketyre demagogeve te BE ju duhe icik ai camackizi i "Birthplace of Democracy" dhe superjoritetit kulturor qe ta mbanin n'kembe kete legon shkatarraqe te Panevropjane..Nuk eshte pune klime por demagogjije se eshte bo mullar dhe as ata vete nuk po shohin dot c'po ndodh perreth o Emo

Shif ca thote ky Piketty

When I hear the Germans say that they maintain a very moral stance about debt and strongly believe that debts must be repaid, then I think: what a huge joke! Germany is the country that has never repaid its debts. It has no standing to lecture other nations.

After the war ended in 1945, Germany’s debt amounted to over 200% of its GDP. Ten years later, little of that remained: public debt was less than 20% of GDP. Around the same time, France managed a similarly artful turnaround. We never would have managed this unbelievably fast reduction in debt through the fiscal discipline that we today recommend to Greece. Instead, both of our states employed the second method with the three components that I mentioned, including debt relief. Think about the London Debt Agreement of 1953, where 60% of German foreign debt was cancelled and its internal debts were restructured.

Po shqiperia, ka pune në BE?

Po ci keni keto mer aman?!! Sigurisht qe kufiri i BE eshte kontinenti. Pa pike dyshimi dhe vetem kur gjithe kontinenti te jete unifikuar do behet me mire. Pse mos valle ke gje dyshim qe me segregacione te llojit, te pasurit me te pasurit, te bardhet me te bardhet, e te krishteret me te krishteret do ishte bere me mire? Nje m... do ishte bere. As qe diskutohet. Greqia te ishte fut ne BE po me kohe te vet, si gjithe dynjaja, jo keshtu shtatanike, me llafe te llojit >hajt se na pelqen ti. Se ata qe futen pa merita, jane me tangerlliks se ata qe e marrin me merita. E keshtu eshte dhe ne jete. Ky eshte problemi e ky ka qene dhe me Greqine.

ti ngaterron europen me EU-ne. europa duhet te ndjeke gjera te natyrshme. se edhe modeli amerikan, nuk u be me bashkime me zor.

eshte e qarte fare qe europa ka tri grupime, mund te krijohen tre sub-EU, qe per gjera te rendesishme te kene edhe qendra te perbashketa, edhe tungjatjeta. gje ku e ku me e qendrueshme. nuk ka asnje shanc qe USE-ja te behet si USA perderisa nje italian mendon ne fillim se jam italian dhe pastaj, kur t'i vije aty nga gota e trete e veres, te kujtohet qe eshte edhe europian, ndersa ne US cdokush, te themi nje nga alabama (se ata kemi me te qutet ne ktu), mendon qe eshte amerikan, dhe aty nga gota e trete mbase i bie ne mend qe eshte dhe nga alabama. 

ka sjelle Safiri ketu nje autor qe quhet Dugin. e shpjegon ai me mire kete pune. (mund ta kerkosh nen "Fourth Political Theory").

Shiko me gjithe respektin qe kam per ty, cila Amerike (as in USA) u bashku me qejf mer Emo? Po sigurisht harrohet gjithe ajo Lufte Civile, qe i boni " Amerikanet" nga halli ( e perseris nga halli) te bashkoheshin. Njesoj dhe Europa, doli nga tmerr i madh historik si L2B, s'doli nga qejf, dhe s'eshte bashkim qejfi por halli. I cili sot per sot s'eshte me as zgjedhje, por eshte detyrim, sepse s'mundet shtete kaq miniskul sic Europianet sot, te konkurrojne me gjigand si Kinezet, Indianet apo dhe Brazilin mqsrf.

Shiko, njerzit jane te kushtezum nga koha e realitetit kur jetojne, por te siguroj une qe dhe ne Bashkimin e Amerikes, robte s'e therritshin veten si Amerikanet, por si etnit perkatese (fjala bie deri vone ishte Irlandez, Hebre, Danez, Suedez etj), deri sa me kalimin e kohes u be the melting pot everybody loves. Dhe ju desh kohe, PO e vertete, por ndodhi ama bashkimi.

Madje Amerika eshte shembull perfekt, qe PO Europianet jane bashkuar njehere, dhe s'ka arsye pse mos ta bashkohen prape. Por dakort jam qe me keto shtet kombet e formuara eshte pak me e veshtire, e do kerkoj pak me shume kohe, por robte duhet ta kuptojne vet pa humbur kohe, pa patur nevoje qe nje lufte tjeter ti bej esell perseri.smiley Them une/

 

lufta civile nuk kishte thelb nacional, nuk ishte perplasje kombesh, nuk ngrihej mbi interesa kobetare. Bashkimi i 13 kolonive te para, qe beri berthamen e US, po ashtu ishte jo multinacional ne thelb. SHBA do ishin te pamundura nese zoterimet hispanike do ruanin thelbin hispanik, ose ato frenge te tyrin. Une nuk kam arritur ta kuptoj cfare e ben SHBA kombin me te fuqishem ne bote, dhe nuk do e kuptoj dot ndonjehere, por ama di te them nje gje qe nuk i pengohet neper kembe per t'u bere i tille: nacionalizmin. 

Kjo ishte cfare doja te thosha, dhe e kuptoj mire keqkuptimin dhe moskujdesjen time ne "wordsmithing". SHBA ama na meson qe sa me te dobta perplasjet nacionale ne shtete te medha, aq me shume energji e lire mbetet per keto shtete. Me shume interes do ishte psh te merrej shteti i stermadh indian. Po ashtu edhe BRSS-ja e djeshme. Federalizmi si model. Modeli anglez apo freng me perandorite kloniale (pse i pari ishte me i suksesshem). Modeli gjerman po te kishte patur koloni (refleksi i shkurter i pak viteve hitleriane) po ashtu. Per te pare se cfare inercie dhe se sa grryes eshte nacionalizmi ne organizimet shteterore shumekombeshe. Dhe mbi te gjitha e gjithcka: plogeshtia prej breshke uji e eksperimentit me te madh global: OKB-se.

nuk di si eshte sentimenti popullor tani, se nuk jetoj atje, por sikur te beheshin referendume si ky i grekut qe ate rrime ne Eu apo jo, kto shtetet elitare te veriut kam nje frike qe do votojne per JO.

nuk behet gje me zor, o Debris.

Sentimeti popullor Panevropjan mori fund qe me hyrjen e lindoreve...Qe te arrinin deri tek suedezet nje nga popujt me proevropjane ti kthehen BEse kjo do te thote qe shenjat jane te keqija, megjithate skena te tilla jane shtuar kohet e fundit neper rrethinat e qyteteve Suedeze

Suedezet s'jane kundra BE-se. Po i ka hip vetja ne qejf! Kur dun me dal si te bukur ata qeverise se tyre, thone Karta falas per emigrantet sirian, kur e dine qe Siriani me arrit derin ne Suedi eshte martu 7 here. Ketej flasin me ndalu lypjen, se harrojne qe dikur kane qene dhe lypsa vet. Le te votojne partine e terfilit, se do i nxjerr ne drite ai qe i thote se fajin ja kane emigrantet per cdo gje.

Tani me thoni se si Varoufakisi bashke me Tsiprasin mund te pranonin kushtet te vendosura nje jave me pare ne tavoline.  A nuk duhet nje qeveri te jete shprehi e vullnetit te shumices? A nuk eshte ky thelbi i demokracise?

Tani une e di qe ne jemi mesuar me lidere politike, qe i tremben edhe teshtimave te nje ambasadori te rendomte, por ajo cka ndodhi dje ne Greqi eshte nje leksion i mrekullueshem demokracie. Perpara se te tallemi me ta ( a thua ne lundrojme ne mireqenie), duhet te mesojme shume prej tyre. Duke filluar qe nga aftesia per te numeruar votat ne dy ore, deri tek deshira per te preferuar vdekjen se sa perdhunimin e rradhes.

nashi,  qe te jemi te sinqerte kjo eshte pjeserisht demokraci.  por nese do kishim 100%   demokraci, atehere palet nuk duhej te ishin ulur ne tavoline per negocijime,  por planin duhej tja kishin parqitur seicili popullit te tyre referendum:

qeveria greke  ti drejtohej  popullit te vet  me pyetjen:  nese e donin ndihme nga Evropa,  dhe qeveritaret evropiane ti drejtoheshin pupujve te tyre me pyetjen;  nese donin ta ndihmonin Greqine nga  taksat e tyre..?  kesaj i them demorkaci une!

se edhe keshtu , te besh referendum ne menyre te njeanshme, sepse kerkon nga partneret vetem ndihme/ para, por jo  detyrime,  sikur s'shkon apo jo??  

-zaten, Greqia prandaj vajti ne fërckët.. sepse gjitmone kane marrre para,  por pa i kontrolluar kush se cbehej me to.  edhe tani e njejta, zakoni: duam leke nga ju, por dime vet si ti shpenzojme..smiley

Belulo, dje ne darke spikerja e tv 1 belg (kanali kryesor shteteror) , pasi u duk rezultati, tha;

- Het spijt ons dat Griekeland, bakermat nga onze europese demokratie, heeft nee gekozen. 

- Na vjen keq qe Greqia, djepi i demokracise europiane, zgjodhi jo. 

 

‘The Greek bloke’s resigned. He’s run rings round ‘em’.

Those words were how one City trader was overheard explaining the resignation of Greek finance minister, Yanis Varoufakis, as he chatted on the phone in early trading, following the Greek referendum.

Nuk mirret vesht kush eshte me mut, Miku apo Varoufaksi.(VF)

Dihet qe po pate 10.000 euro borxh, halli eshte i yti, po pate 10.000.000, i Mikut. Po kur ke 330 miliarde e ke vetem nje cope vile? Imagjinon hallin e Mikut?

Miku thote "ej, mos na bej spiritozin, se su be surrati yt (surrati Varoufaksit) te tallet me ne, po na thuaj si do na i kthesh paret"

VF: -po ca te benj une, te vdes urie, te te kthej 1 a 2 % te borxhit? Te vdes urie per 7 miliarde e te me ngelen dhe 323 te tjera? 

Miku:- boll me shakara shokeni, po na thuaj si do na i kthesh!

VF: po ja...tani nga fundi 15-ditçit, duhet t'ju jap 27 miliarde. Ju me jepni po aq dhe ju paguaj skandencat..., por.. por jo financim afatshkurter, se fillojme prape nga e para... Minimumi nja 30 vjet me 1%..

Miku: Ore...boll talle bythen..

VF: kush po tall bythen? Kur me futet ne Kopè, ju e dinit shume mire gjendjen, hesapet si e qysh duhet ti beja lemsh, ju mi mesuat, si bera ne koke time, tani na beni dhe moral?

 

Une them se Mikut duhet t'ia kishe vene inicialet LP, per "Liri Popullit". Plus do ishte me profesionale sikur te kishe shtuar ne fillim

(Hapet perdja. VF hyn nga dera anesore me brave te prishur. LP eshte ulur ne tavonine ne mes te dhomes dhe pret thonjte me prefse kineze mbi taketuken e mbushur me bishta cigaresh. Radioja luan ne sfond "Lili Marlen".)

kurse ne fund

(Fund i Aktit te Pare.)

PF, VF-ja mos te neglizhohet se s'mban kollaro...Mire tiku qe eshte i dashuruar me artin e degjeneruar Divizionist, ku herojte jane te gjithe leshverdhe, surratin me puçrra dhe veshtrimin radioso perpara, apo Belulua qe çoç do kete..., po..VF kryen misionin e tij, Jo te koperatives...

Miku: ore VF... po e kemi punen pisk dhe me popujt tane: po te dhame akoma para, s'na votojne pse ti dhame, po s'ti morem ato 330, s'na votojne pse s'ti morem...

VF: aaa... Ky eshte halli juaj zoterinj, mua populli me ka votuar...referendum..., ju tuajat zgjidhuni vete, se ne s'do merremi dhe me hallet tuaja tani...

(Akti dyte ne vazhdim)

Ej ballçekiç, artin acid te Banksy ma ndalon ta dashuroj, artin leshverdhe te degjeneruar Divizionist, gjithashtu ma ndalon.

As ne Skele te Vlores nuk me le te shetis se jom tirons shitmens mer jau.

Te shohim se mos Samuel Beket na jep ndonje mundesi lirie.

 

smiley nga kush e pret?? Nje mut muti eshte dhe ai:

. I chicchi si aggiungono ai chicchi a uno a uno, e un giorno, all'improvviso, c'è il mucchio, un piccolo mucchio, l'impossibile mucchio... Non possono più punirmi.

 ... assistendo ai disordini studenteschi del 1968, gridò ai manifestanti affacciandosi dalla finestra:

Tornate a casa, tanto tra vent' anni sarete tutti notai ...

Greqia sapo e zgjati vakancen e bankave deri te merkuren. U knoqe tu bo pushim. Pse krize quhet kjo? Ne kohe krize robt punojne overtime.

A e percaktuan se cilen te merkure, apo e kane lene te hapur?

... E kane percaktu. Te merkuren qe bje mbas te martes. 

taktika e tyre me jep te qelloj me pushke se do te hap koken me gur,nuk do dale pa rezultat.   neser mblidhet komanda dhe do te vendose tu jape edhe nje pakete tjeter!

nga ana e tyre greket e kane argumentin gati-  beme leshime te medhaja,e hoqem barufaqin,ca doni me!  tani e keni radhen ju te ja jipni leket!

si tha hoxha,minister i jashtem i greqise-ne do heqim ligjin e luftes,na jipni detin,3 varreza,emerimet qeveritare ti miratoje ambasadori yne e ca vogelsira te tjera,,,

 

Ish ministri i financave Jani Varufakis dhe ministri i financave greke Euklid Çakalli

Greek Finance Minister Varoufakis and deputy minister for international economic relations Tsakalotos leave the Maximos Mansion after a meeting with PM Tsipras in Athens

usta, mbaje, se me shpetoi! smiley

Keto metroseksualet e  Evropes o lele mami, jaka kemishes, duhet t'ia shesin borxhin e ktyne faggotve grek te nai outfit qe osht ne biznesin e " breaking things" . Te shofim si e hudhin shurren me kallom kur t'iu trokasi Tony Soprano ne dere.

po ky sikur do ikte vetem po te ishe OQI hahaha

edhe bar do hane dhe euro's nuk i ndahen,

 unë djepi juej; ndoshta vorri juej.

ECB deklaroi se tavani i Fondit te emergjences ndaj bankave Greke do te mbetet i njejte  me pak fjale kufizimet ne Bankomate do vazhdojne.

ai eshte shpjegim qesharak (ose i atij burokratit ose i perkthyesit te tij). dallimi eshte vetem qe gjermania dhe franca marrin lek me më pak interesa, sesa greqia, italia dhe spanja apo portugalia apo shqiperia e me tej afrika. sepse jane vende qe prodhojne me pak. nuk prodhojne te gjithe njesoj ne europe apo bote.

te gjitha bankat marrin leke, nga banka qendrore (apo bankat me te pasura te sistemit qe furnizohen nga investues te shumte private apo shterore, ne bursat e botes, eshte sistem komunikues i hierarqizuar), kur japin kredi. mirepo kredine nuk e japin njesoj. vendet qe prodhojne, eksportojne shume pra fitojne dhe lek shume u japin kredi me interesa te ulta fare. grekut ja fusin sa krahu se e dine qe s'do paguaje apo s'ka mundesi te paguaje. duke i dhene gjithnje e mesojne me borxh, eshte si ai qe mesojne me droge qe ta bejne klient dhe konsomater te saj.

kjo eshte dhe ana kriminale e bankierve qe denoncojne keta marksistat hellene te rinj. i japin borxh sot me pagu borxhin. ekonomia greke s'ka asnje perfitim (ky eshte ai leku qe nuk e prek token greke hiç, se asaj vetem sa i rritet borxhi) e kane dehur grekun me europen (drogen e popujve fakira) dhe greku s'del me dot prej ketij rrethi vicioz, si grope e zeze. ne europe do me ndejt akoma edhe pse te gjithe po e marrin per zgjebarak deri sa t'ju vije radha dhe atyre vete.

imagjino erdhi dita t'i tallim ne shqiptaret qe shkuam nje milion te ta te na ushqenin, para 20 vjetesh.

ndersa gabimi i sistemit te sotem bankar, eshte se qe nga 1978-ta shtetet nuk i kane me bankat ne urdher. sistemi bankar eshte i pavarur. tek nje banke edhe shteti apo cilido instutucion tjeter, eshte klient si individi i thjeshte. do lehet diçka, nje garanci, neqoftese do borxh. plus qe shteti nuk mund t'u heqe kete lloj pavaresie, sepse prej sistemit bankar kontrollin individin, apo popullin qe ta taksoje. dmth politikanet jane bere ortake me bankieret. s'kane si jetojne pa njeri-tjetrin.

ndersa para 78-tes shtetet e prisnin monedhen vete, i kishin bankat nen qeveri te tyre. ndersa sot guvernatori i bankes shqiptare s'varet fare prej qeverise shqiptare, varet prej sistemit bankar ku ai derdh paret.

kete thote dhe d'alema'

. D’Alema e mbyllte intervistën e tij me një shembull, për të dëshmuar përse një bashkim monetar nuk mund të funksionojë pa një buxhet të përbashkët dhe përse pabarazitë mes vendeve të pasura dhe të varfëra kanë gjasa të shtohen pa një bashkim politik.

ai po thote me ate rrjesht, qe nje bashkim SOCIAL (te pasurit te ndihmojne te varferit me nje buxhet te perbashket) i zgjidh hallet e sotme. 

shkaterrimi i jugosllavise, çekosllovakise, apo bashkimit sovjetik, ja hudh poshte teorine. nuk punon njeri per tjetrin pa e pasur te pakten GJAK TE TIJ. 

popujt europian nuk jane te njejte. u ndane popuj shume te afert, jo te jetojne bashke popuj kaq te ndryshem. eshte UTOPI !

Po c´eshte mer ky qelbsinllik kshu?

Po bankat franceze, italiane, angleze e amerikane nuk kishin blere bono thesari te shtetit grek keshtu?

Po ai i tha njeri Merkelit me shoke (sic i thote xhibi) "falemnderit!" kur hyne ne pazar me bankat ne 2012 dhe ja hoqen 54% te borxhit Greqise?

Po cfare pidhin e motres te D´Alemas me gjith "nobelistet" e tjere moren bankat gjermane, kur ato nuk arriten dot te merrnin as paret e tyre qe i kishin dhon borxh e jo me fitim?

Po kot nuk e ka thon burri huj:

"Te gjitha pyetjet e veshtira e kane gjithmone nje pergjigje te thjesht. Problemi eshte, se ato gjithmone jane te gabuara!"

Keshtu eshte

Merkeli me shoke

ku e ka thene mor aman smiley 

peshku eshte vend i thesareve (po, po, i thesareve) dhe ktu dun me e korrigju.

a do demokraci? a do liri tastjere? a u kerrleshe me kulshedren ne 91-shin per kte dit? maje me shnet, edhe do ta nigjosh ate "Merkeli me shoke" si cecua, do ta nigjosh. smiley

 

Bankat Amerikane kane 19 bilion USD ekspozim te borxhit Grek, Bankat Gjermane kane me shume por kjo do te thote qe Gjermani do i kontrolloj Grekut mundesine dhe sasine e kreditit qe kerkon ne treg.

Cdo perqindje qe ulet nga borxhi Grek qe kan Gjermanet con automatikisht ne ulje te kapitalit qe Greqia mund te terheqe nga tregjet....po vazhduan keshtu gjerat...Bankat Greke do falemintojne....

s'do kete me europe dhe gjithçka do rifilloje me dogana dhe kufij me tela, si dikur. nuk do vdesi njeri. 

mallin e huaj do ja katerfishojne çmimin. nuk do te mund te shesi me kinezi lire apo gjermani veturat siç i shesin sot (vetem pasaniket do kene mercedeza). kjo do forcoje industrine vendase. kete kane si plan dalje nga kriza (te mbyt me shume ne borxh nga greku) ekstremi i djathte francez. dhe eshte e vetmja rruge ne fakt.

edhe ktu ka nje linje te tille mendimi.

nuk e di, po 10 vitet e ardhshme mund te jen shume interesante. nqse do bejne koprifuoko per "made in china", do jete nje bote goxha e ndryshme nga kjo qe jemi mesuar te shikojme. nderkaq kam nje frike se do jete shume vone per kte, pasi mendohet qe nga fundi i ketij viti juani te pranohet si monedhe nderkombetare. trenat jane nisur me nje fjale.

Emigranto, hidhu pak tek tema e TAP-it , se ke projektet e rrugeve aty. Nuk e di se ç'menim ke. 

patjeter, Pjer. Pak me vone.

meqe jeni kaq shume fantaziste, na pershkruani si do jete Shqipria ne nje bote me tela dhe gjemba.

 

me qerre dhe gamor. po te jet kapitalizmi ne fuqi. dhe me biçiklete dhe shat, po te jete komunizmi.

po te jete Dolfi?

 

i gjithe populli ushtar.

ke fantazuar ndonje variant qe nuk do kete me Shqipri?

 

eshte e mundshme. kemi jetuar me shekuj pa shtet tonin. 

bile ne (si popull i vjeter, me i vjetri ne ballkan bile) jemi bere per kete lloj menyre jetese ne fakt. 

do te zhdukesh nje popull, krijoi atij nje shtet, ka thene NIÇJA. shprehje legjendare, vetem nje gjeni mund te arrije tek nje analize e tille, kaq pak evidente sot.

Po nuk prishet Europa prej daljes se Greqise...per me teper qe Europa eshte zgjeruar dhe anetaret e rinj ne disa raste kane provuar dobiprures. Greqia eshte histori 5 vjecare qe mund ta shtyje edhe nje vit maksimumi. Dalja e Greqise forcon zonen Euro e nuk e dobeson. 

Po edhe ne se portugalia e spanja shkojne me keto mend Europa perseri do forcohet ne terheqje e do shtoje rradhet me anetare te rinj. Shif si e kalojne Shqiperine ne brime te gjylpones sot Be kurse Greqine e kaloi tu ja ul shkopin e kercimit.  Qendra e Europes se bashkuar eshte Historike dhe jo artificiale...e bazuar ne densitet prodhues shumeshekullor ....tani ne kohe paqe Europa do kete ndonje lemze si pune e Greqise por po ecen mbare.

Edhe Greqia e ketyre karragjozeve, kaloi shume sakrifica keto 5 vjet dhe hyri ne rruge te mbare. Ekonomia Greke po e ngrinte koken keto 2 vjet thjesht duhet te bejne restrukturim se nuk ka vend qe te lejoje ty 23% perqind te GDP te shkoje per pensione. Pse budallenj jane politikanet e tjere qe i imponojne popujve te tyre shtrengesa??? Greket nese nuk duan te strukturohen nen BE le te restrukturohen vec...njesoj ekonomia e tyre nuk mund tu siguroje standartin e rreme te jeteses.

P.S. Ka pasur edhe nje grup propozuesish qe para 2-3 vjetesh kerkuan qe Greqia te dilte nga Euro, te strukturohej e te pastronte librat dhe te ri-aplikonte. Tani kjo eshte e pamundur.

I kishte thene Merkel shokeve mbreme pas 61perQInshit: Une s'e kuptoj kete pune, gjithe ky tren evropian shkon drejt perplasjes me nje motorciklete te pjerdhur greke dhe tani eshte treni yne ai qe duhet te ndryshoje drejtimin?! Ne s'jemi motorr, ecim ne shina, shina evropiane, kjo s'ka se si, sepse..plus...

Shiko, ceshtje ishte se...ishte shume kopil ai motorciklisti, c'ke ti, i vejme ultimatum atyre te vene dike tjeter n'timon te motorcikletes- i qene pergjigjur ata. 

Bravo, fitoi Evropa, motorciklisti u nderrua, poshte motorri, poshte lokomotives - u kornizua muhabeti fet e fet te nesermen ne Peshk smiley

O PFo....pensionin ja more grekut, pse kaq inot smiley me evrot e evropit u pagun ato pensione

Po jo mer burre, ne po denojme gjestin ktu, jo njeriun. Pastaj edhe kur i hum ndonje lek nga xhepi ketyre te bankave, prap une, ti, ai, ajo do i pagujme. Barazimin e kane ne xhep ato qe pa fillu loja.

Me gjithe presionin qe ka nga USA, Anglia si dhe zbutjen e Frances, me duket se Merkel ka per ti shtrydhur Greket edhe ca. S'ja kemi degjuar fundin zonjes Merkel. 

Merkel NUK e ka për asnje sekonde të vetme me borxhin. E ka me ate qe po ndodh me politiken aktuale europiane. Dmth e ka me Syrizen. Do ta kete neser me 'Podemos'in spanjoll. Ate italian pasneser.

Pra eshte pune bindjesh. Merkel eshte konservatore, jo vetem politikisht, por eshte fanatike e bindjeve të saj (qe me gjuhen e luftes se ftohte korrespondon me anti-komunizmin). Ajo vjen nga ai univers, s'mund ta tradhetoje. Ose me shkoqur, eshte po aq fanatike sa ishte, psh, Caushesku në fund të mbreterimit të tij. Nese do ishte e kunderta, Merkel nuk do të pranonte të qeveriste perseri e perseri permes nje koalicioni të (ster)madh por do ribente zgjedhjet e nuk do ta linte vendin pa opozite. Por asaj (dhe ate qe ajo perfaqeson) aq i bën, kryesorja eshte qe bindjet (convictions) e saj të jene në pushtet, qofte kjo edhe permes cmimit qe paguan duke toleruar ligjet e propozuara nga SPD (rroga minimum qe u ligjerua para pak muajsh).

Do zgjase, do haje kohe. Greqia eshte vecse 1/20 e 'të teres'. Prova: pse u kapen kaq gafil mbreme, me rezultatin mbi 60% të referendumit, qe nga Merkel e deeeri tek Rama e Berisha yne 'kombetar' ?? Sepse nuk kuptojne 'trendy'n e kohes, kahjen për nga shkojne gjerat. 

lol

Nese do ishte e kunderta, Merkel nuk do të pranonte të qeveriste perseri e perseri permes nje koalicioni të (ster)madh por do ribente zgjedhjet e nuk do ta linte vendin pa opozite. Por asaj (dhe ate qe ajo perfaqeson) aq i bën, kryesorja eshte qe bindjet (convictions) e saj të jene në pushtet,....

Po kur te them une qe nuk je ti mer cun per kete pune. Nuk e njeh fare Gjermanine, por fare, fare. Nuk ja ke haberin fare se cfare dhe si ka qene historia e Gjermanise dhe si ka ndikuar dhe ndikojne ngjarjet historike ne formesimin e politikes ne Gjermani. Ti kujton se bota funksionon sipas projektorit te trunit tat kokerrlajthi. Po eshte ndryshe, mer Stalker, eshte krejt ndryshe.

E di e di kokerrlajthia se e keni tradite koalicionin e gjere, por jo për legjislatura të tera. E keni lene vendin pa opozite e keni lene 

nejse, do ja beje rruga se shpejti opoziten (si dhe ketu ku jam xhanem)

 

ps: sa shume dashuri për Udheheqesin e madh mer jahuu. Cik më me karar smiley

Prova: pse u kapen kaq gafil

 

pa he njeher,si u kapen gafil??     po çthua mor burre, Merkel  dhe evropianet  e kishin    te qarte me kohe pozicionin e tyre!  do flasim pas referendumit me greket prape.

pastaj  referendumi ishte ceshtje e brendshme e Greqise se cfare donin greket, sepse  Evropa eshte e qarte: e ka nje qendrim dhe nuk e ndryshon ate!

europa ka NJE qendrimin??? 

smiley

 

po po, nje qendrim ka.!!   -plani i Evropes qe do te  negocioej me Greqine para referendumit, nuk ndryshon  as pas referendumit.!

Tsipras pat telefonuar Hollande sot, medemek si mik me i mire ky, dhe Hollande i ish pergjigjur:  ''duam tju ndihmojme  dhe tju mbajme ne euro,  por me ndihmo ti te te ndihmoj edhe une''  .dhe me kete nenkuptonte:  beni leshime, pranoni  planin tone.

Te jesh i poshter eshte gjysma e se keqes, por dhe i poshter dhe debil nuk shtyhet as me euro e as me dhrahmi. Nje nivel debilliku te tille nuk e kisha has ndonjehere ne jete. Dmth ne nivel personal po, por ne nivel masash te tille kurre. I hidhen Merkelit ne fyt debilet a thua se Merkeli i ben gjerat me kok te vet. Sipas nje sondazhi te bere nga finacial times, 53% e gjermaneve jane dakort qe Greqia te dale nga euro. Parafytyro se sa i padurueshem duhet te behesh qe te te thote tjetri te kam dhi mu ne 350 bilion dollare vetem ik mos te ta shof mo surratin ! 

+1

Merkel asgje nuk bën me koken e vet, por me koken e asaj (politikisht) qe ajo perfaqeson dhe atyre (qe ajo perfaqeson)

 

Ja rrase Gjermaneve tani? Vetem Greket jane ne rregull, se keta Europianet hane bar. U pika!

Jo jo, jo gjermaneve. CDU e Merkel asnjehere nuk ka marre me teper se 35% të votes popullore. Vetem e nje pjese të tyre.

Pikerisht pra, ketu s'ka pune CDU, sepse sic tha dhe Roni ka 52 % e Gjermaneve qe s'dun me u mar me Greket. Dhe ka akoma me shume neper vende qe s'kane patur qylllikun e Grekut, si Slovaki, Rumani, Bullgari, Malte, gjithe vendet Balltike etj ejt, qe sot per sot jane me radikalet neper forume. 

Dhe pashe Perendine, se na lodhet me keto. Merkel s'ka interes me heq as me vu asnje qeveri greke. S'ka pune fare sa qejf i ka ajo robte, se kur vje puna bohet nuse dhe me Obamen dhe me Putin dhe me ate gjys diktatorin Hungarez e faresoj fytyrash, qe si ka qejf me i pa. Lerini kto!

CDU ka pune sa nuk ta pret mendja ty dhe mua bashke. Sepse CDU (si çdo parti politike) eshte vote, dmth pushtet, dmth rroga, dmth lobingje, dmth ... . Për me teper, parti libérale 

Greket i ka marre malli per dhramine, le ta fusin ne treg. Shpeton dhe Europa dhe Greqia. Mbaron dhe dhimbja e kokes per te dy palet. 

do ja hudhin ne fakt TURPIT, do jetojne si turqia. jete persmari per vendalinjte dhe plot emigracion per ata me endra te botes se madhe, qe kujtojne se pula e botes eshte me e majme. 

ATHENS — In a move sure to increase pressure on Greece’s flailing banks, the European Central Bank on Monday decided not to expand an emergency assistance program, raising fears that Greece could soon go completely bankrupt.

Urime fitoren e Referendumit  smiley

Si tha grava, si tha?

jo vetem qe nuk do e paguajne borxhin tha, por do ti zhvasin dhe euro te tjera gjermanit! smiley

 

Référencat qe merr nuk nenkuptojne se e verteta kalon automatikisht nga ana jote 

smiley

Qytetare model do behen ballkanasit!!!

Degjove???

QYTETARE MODEL!!!!

 

ECB vendosi qe nuk do e zgjeroje, ELAn,  , por nuk do e nderprese, do e lere me tavan, ku qytetaret do vazhdojne te terheqin 60 euro dhe me pak. 

Deri te enjten. Te enjten i hiqet priza ELA-s.

p.s.

Oh sa i bukur dielli po del 

i krejt Ballkani qytetare model

Me duket se ne vend qe ti heqin prizen ELA, do rrisin kostot e marrjes hua nga Greqia, nje lloj torture ne vazhdim. Do shofim dhimbjen e Bankave Greke ditet e ardhshme.

per shembull: Merkel dhe Hollande nuk ishin edhe aq në të njejten gjatesi vale në konferencen e perbashket për shtyp.

per shembull 2 : tha Hollande : "Ekuilibri midis solidaritetit dhe ekuilibrit duhet të jete linja jone për ditet në vazhdim".

http://www.lemonde.fr/europe/article/201...

ekuilibri midis solidaritetit dhe pergjegjesise. po thot.

pra ne t'i ndihmojme por edhe ata te ndihmojne (pra te sakrifikojne, te djersisin, te lodhen, te vuajne, te skllaverohen, etj.) 

puna eshte se gjysma grekve jane shqiptare te fshehur, dhe keta per qamet s'dun me pagu taksa. s'kane paguar kurre asnjerit.

Po kush e merr seriozisht Hollande? As Francezet. Bashke me ate buffonen Italian luajne rolin e figurantit. Evropa ka vetem nje lider, and the lady has balls of steel. Dhe jo veprimet e saj nuk vijne ngaqe eshte ideologe,  por jane strategji per konsolidim fuqie. Greket per mua i treguan te gjitha kartat 2 dite para referendumit, jane gati te pranojne pothuajse shumicen e kerkesave. Kjo qe po behet tani eshte vetem teater.

Man ty s'te del flamuri por vetem nje IMF. smiley

eshte me e nderlikuar se kaq puna. po te mos ta pyeste hollanden (çifut ky), nuk shkonte ta takonte fare ajo. 

gjermani ka kundra bankat (tejet te fuqishme, or tunxh) çifute-amerikane ne kete "luften greke". ato duan ta detyrojne edhe francen edhe gjermanine te paguajne gjithnje per greqine, qe e kane vend aleat. gjysma grekve jane çifute ortodokse, dmth te greqizuar. por kane nje gjeneze me çifutet e azise vogel.

ne po ashtu i kemi telat mire me çifuto-amerikanet. njoh njerin qe thote (te pakten keshtu i eshte mbush menia) qe gjysma jugut jane me origjine çifute po nuk e dine se jane asimiluar prej shqiptarve. 

mbiemri e tradheton ne fakt. gjermanet i gjenin çifutet nga mbiemrat se i kishin shumica nga emra qytetesh apo shtetesh, prej nga ku ishin vendosur qe ne kohe te mesjetes e me pas.

ne france te gjithe kandidatet per president te çfaredolloj partie qofte eshte me origjine çifute. prandaj dhe ekstremi i djathte s'ka gjasa te fitoje ndonjehere. vetem po filluan te votojne per te edhe arabet. megjithese çifutet jane futur edhe te partia ekstremit te djathte, kohet e fundit, ata bile e nxorren nga loja plakun per ta diskredituar. 

si teori komploti apo romane te zeza duken ne fakt. keshtu ne veshtrim te pare.

Merkeli duket mire ne llogari, po a ka bo gjo hesap sa do i kushtoje nei baze ruse ne Greqi? Sidoqofte, mo lire do jete se sa kur u ble jermania lindore, perndryshe shoqja Merkel do ishte duke .... Dhe keto borxhe s'i ka kerku njeri, dhe Zonja tashme (bile prej hekri) Merkel nuk po e bo te njejtin gabim.

Megjithate, ka akoma USta qe tha mjaft bote potere fmij te prape.

 

 

nuk eshte rusi popull HEGJEMONIST. ai vetem mbrohet.

gjermani te çan piten po s'harriti te bej pare me te bute. eshte popull me agresiv se ruset. apo ty te mungojne shembujt historike ?

Po gjermani pushtoi Mosken dhe e mbajti 50 vjet.

nuk e pushtoi, vetem shkoi dhe vuri kufirin MROJTES atje.  

bile keta hegjemonistet e perendimit, prandaj dhe sulmuan gjermanin, me te cilin jane njelloj se pas luftes u bene direkt aleate, vetem mos lejonin rusin qe kufirin ta vinte ne france. 

ne shiko jo se rusi, s'do te hapet, te shtrihet, te zgjerohet. helbete eshte popull qe shtohet si mizat edhe ai, me miliona. puna eshte se eshte me i zgjut, me i vetedijshem, me i rafinut. e di qe zgjerimi me shpejtesi nuk zgjat gjate (kishte 2.5 milion gjermane ne çeki dhe po aq ne poloni, para luftes, qe i humbi te gjithe gjermani pas saj). rusi shtyhet pasi ka rusifikuar me pare. s'ka bere akoma ruse, aziatiket dhe mongolet dhe turqit e stepave te tija, jo te rusifikoje popujt e eger te pyjeve te zeza gjermane.

shtyhet edhe rusi, po kadal-kadal. e ka me vale te gjata, kongen.

Me ner zotnise tate, kshu i tha dhe Kina UStait kur nuk votohej buxheti : Mjaft bote potere kalamoj të prape

smiley

S'ka faj se ka dhone goxha pare. Po ndryshe nga Evropi, UStai la lapsin ke veshi, rri urte i thote o cinez se ta zhvleftesoj dollaron me gjithe borxh. Le qe s'arri puna deri aty se kane ca biznese e hesape bashke keto te dy, po akoma s'jane bo filma.smiley 

Për fat të keq, UStai i ha mune, sepse juani nuk eshte pará e kembyeshme dhe ende për momentin Bank of China ve cambion qe do.

Por thuaj eshte ajo qe the, i kanë ca hesape bashke e keshtu qe për momentin coc ende merren vesh për kesi 'vogelsirash'

#Griechenland am Tag nach dem #Referendum -  Wie geht es jetzt weiter? - Thema um 21:45 #Tsipras #Varoufakis #grexit

"E hodhem ne votim dhe arritem ne perfundimin, qe njehere per njehere nuk do paguajme!" smiley

A ju kujtohet kur ushtria greke kerkonte te bente rripa e çanta me zorret e mia smiley

Ambasades greke ne Bruksel i ofrova nje pjese te zorres time 12 gishtore si kontribut personal  per rimekembjen e ekonomise greke smiley

 

Jakove, Besnik Alise,  sot, Varufakis i thote: " Do vi ne Shqiperi te keshilloj qeverisjen shqiptare ...!" 

Them se dikush duhet ti marre nje interviste per Peshkun ..! Ka kush ne Greqi, mundesine ? 

...o po te vije te Peshku ai po ja mbajti!!

Po ku te levizi ai i varfri, ti i nise ceten e Belulit per "vizite."

AMoon larg! Rri se na mbyten psikopatet narcizist edhe ai duhet!

Ne na duhet ndonje Kostandinis Karamanlis, ( plaku jo ky pafillja) jo keshtu robsh me delire.

Grave,heret a vone,te gjihe komunistet greke do te perfundojne si refugjate ne Shqiperi.Kjo nuk do te ishte hera e pare,apo jo ?!

Megjithate,s'ka kush qe me heq prej mendjes se,aty ku ka komunizem,aty ka dhe fukarallek.

Epo nuk e paskam ditur qe Besnik Aliaj te ishte kaq i tille, sa te gjente nje tullac rrugeve te bente fotografi me te dhe te thoshte: "jam ketu me Varufakis!"

Megjithese ku i dihet! Lushnjaret aq te zote jane smiley

ai qe dha doreheqjen ka mundesi te mos jete i verteti po sozija e ketij te fotos, qe mund te jete profesori i vertete. ai tjetri te ishte vetem aktor teatri, se shume i bukur dukej mbi motor per me qene ekonomist dhe 54 vjeç per me shume. 

dmth gjermani ishte veshur si partizan qe gjermanet te mos e merrnin per partizan? smiley

Per mua, ti e meriton me teper se Besnik Aliaj qe te jesh keshilltar kryeministri smiley

Po fundja, kujt i them une, ti akoma fshin bythen me cmimin Nobel smiley

casaubon, kush eshte lushnjar ore ? Tepelenas dhe puro, dragotas ! 

nuk e di une, se cfare tepelenasi eshte ai, por ne Tirane ai ka ardhur prej Lushnje.

Cun oficeri apo polici? Se ti ja njef me mire te jatin smiley

    As cun oficeri as cun polici.Babai i tij , mbaroi universitetin ne Moske, per foilozofi .Ishte me pune Sekretar i komt partis Teoelenes .Aty dy te rinj te Komitetit Rinise  qe dashuroheshin, djali vrau vehten ne zyre , vrau dhe vajzen qe deshi, sepse po ndeshkohesh qe pati thyer normat e partise nga qe ishte i martuar..Per ate   e ndeshkoi vete Enver Hoxha Jaupin, babain e tij dhe e degdisen ne Lushnje.Por sigurisht ne Tirane mund te vish qe nga ...Konispoli, bile dhe neper Lushnje  kalon udha , ....por nuk mund te quhesh as konispolat e as lushnjar ..

Neser ne mengjez EU do presi propozimet e reja te Greqise, keshtu thone lajmet e kanalit ekonomik Z ketu. Ministri i Financave paska dhene dorheqjen dhe ne vend te tij qenka ai qe nje komentator e kish sjell ketu me foto me motorr. 

+1

filmi mbaroi, presim titrat. Greqia printon dhrami brenda javes. 

Pas greqis jan dhe vende te tjera qe nuk e kan kuptuar se me nje sistem te vetem monetar si Euro, nuk mund te kesh sisteme fiskale sipas qefit dhe premtimeve te politikanve. 

The French Minister of the Economy, Emmanuel Macron, rather crassly delved into Germany’s troubled past by urging Europe to avoid another "Versailles moment" with Greece, referring to the humiliating post-war conditions imposed on a defeated Germany in 1919 that later allowed the Nazis to flourish.

Lesh lesh thuj ministrit, se Greqia njesoj si Gjermania eshte qe i fut dridhmat botes. Ne Greqi dhe ta marri pushtetin Agimi i Arte pervec emigranteve nuk do i dridhet nje qime bythe as Maqedonise. Hajt mo, ta boje dhe Macroni i krahasim pa qeni qepen ta haje

Swdeo Rusi i morri bazat e Qipros(pas krizes bankare atje) imagjino te marri dhe bazat e Grekut se bashku me Kinezin...kemi kontroll ekskluziv te Egjeut dhe krejt Mesdheut (it will be a game changer)...Po flasim ketu per levizje gjeostrategjike te cilat percaktojne te ardhmen e (SHBA)NATOs  dhe BEse ne rajon. Flasim per levizje qe jane jashte diapazonit te Greqise si vend.... Kapi icik kembanat, se Putin ishte i pari qe emori Cipran ne telefon pas referendumit, po ashtu biseduan dhe sot mbi gjysem ore...Kinezi po qendron ne heshtje dhe pret qe BE SHBA te hapin rrugen dhe mbushe boshllekun. 

Hajde, direkt "kemi".... po beje nje google ku jane bazat e kujt neper bote...

   E more trimat e xha Jahos , qe e kishit te sigurte daljen e Greqise nga Euro dhe Evropa  ! Ja shikojeni sa dini...! Sa mendja e nje keci  ! Kurre nuk e le kush  Greqin te dali sikunder mendonit ju, partizanet e injorances politike! 

Lexoni ca vendosi Holonde e Merkel, ca  tha dhe zedhenesja e Cameron! Ca ka thene sionizmi botror dmth ca urdheri moren qeverisesit amerikane prej po atyre.

  Shkoni beni cicin mbi temat peslekshe per greqine ! 

O Grave, kot me te pyt (ne fakt jo kot po se po behehesh megjithmen i bezdisshem) A nuk bon dot noi koment normal ku thu cfare ke per te thene dhe del matane, pa e hap komentin me "he mor trima" dhe pa e mbyll me "shko beni cicin"? Thjesht, se vertet edhe nuk te ka hije per moshen qe ke.

Sa keq eshte kur i lexon lajmet te News24, tre pale titra + dy dopjo dhe flet i ziu njeri sikur ka bo mushrooms

+1

xha jaho i shkret gjeti dhe nji sebep me pi nji dopjo tjeter qysh n'shtat t'mjesit me xhajat e tjer masi ja boni tet me dy peshqnve: hajt shendeti i levendeve o shoke ! posht evropa!

Keshtu te kete perfunduar dhe Shabani yne?

P.S. mushrooms te pakten jane natyrale! smiley

Greece's Economy Minister, Georgios Stathakis, had earlier told the BBC that the ECB had to keep Greek banks alive for seven to 10 days so that negotiations could take place.

smiley Keto te zinjte tani do kerkojne edhe qe t'u japin buke falas tek menca e Komunitetit per sa kohe vazhdojne negociatat. Vete Nena Merkel do ua ndaje supen me garuzhde ne dore. 

7-8 dite dum ne qe te negociojme, thote. Po oret e punes kush i paguan? Marika?

Negociatat e borxhit do vazhdohen sipas parimit terhiq e mos keput derisa publiku te lodhet e vemendja te perqendrohet diku gjetke,pastaj  ne heshtje e me gjysme zeri ka per tu falur.

   Alb, nuk di pse nuk te ka pelqyer epiteti, qe un thashe per qeverisesit e sotem greke ..Levende ! Ja arriten ti ven ne vend dinjitetin shtetit te tyre lene broker prej qeverisjeve te me parshme.U bene pikerisht keta qeverisesa te shtetit Helen, qe ne Evropen e se nesermes, krejt ndryshe do te jene rregullat, levizjet, perafrimet dhe  ecurite.Evropa ne se nuk rikoncepton tere strukturen qeverisese, tere vizionin zhvillimor, nen prizmin e nje bote qe ndryshon per vit, sistemi funksionues i derisotem ka dale binaresh.Greket i dhane shkelmin e pare ! Te gjithe prisnin ta hante greku, por e ka henger Evropa..! 

Levendet ...qe do tu pihen dollira ! 

                                                                                        http://replygif.net/i/1485.gif

Kete here ia hodhen por nese duan te marrin borxhe ne te ardhmen do ti marrin me interes teper te larte nese gjendet ndonje te kete besim tu jape hua .kjo duhet te sherbeje si mesim per shqiptaret te cilet duhet te fillojne te paguajne taksa sepse qeveria nuk mundet te operoje pafundesisht me pare borxh.gjithmone e me teper borxhi I jashtem vjetor PO shkon per te mbuluar interesin e deficitin e pensioneve dhe me pak per investime.buxheti I kullandrisur ne kete menyre eshte skeme piramidale.

vizionin zhvillimor

ke kap thelbin, Grave!!! 

smiley 

- Tani lidhe - i tha profesori Gjylvahirit.

Epo, zhvillim pa vizion nuk mund te kete zoteri!!!

Disa i shohin si levende, disa si kacake. Varet nga kendveshtrimi. Une s'kam marre vesh ende pse qenkan levende. Por ata qe i quajne kacake bejne keshtu sepse Greqia (jo kjo qeveria) mori parate, i perdori e tani thote "s'dua t'jua jap." Pra vjedhje. Eshte permendur disa here ky shembulli por s'e di a ke kthyer pergjigje: Psh grava, nese ti do merrje nje kredi ne banke per te ndertuar nje pallat. E te shkrepet mos ta paguash borxhin. Madje i thua bankes "ja sa ta hedhim me vote ne familje". E hedh ne vote dhe ti dhe gruaja jeni kundra pageses se borxhit ndersa femija pro. Fiton vota jo. Si mendon, cfare do te thote banka?

Une si gjembi e kam pak te veshtire te vendos se cila eshte e drejta. Sepse s'kam as informacionin e plote te gjithe historise, po as kapacitetin e duhur intelektual. Shume raste anoj nga ana qe keta qeverisesit e sotem po tregohen kacake. Por ka raste qe anoj nga ana tjeter, kur lexoj psh qe Merkel u ka kerkuar me kembengulje si Evropes, ashtu dhe IMF qe mos te bejne leshime nderkohe qe keta kane menduar qe te bejne te kunderten.

Eshte dhe ajo tjetra, grava, qe ti s'e permend asnjehere: Greqia mashtroi me numrat kur po hynin vendet ne Eurozone. Nese do kishte treguar numrat e vertete, s'do e kishin lene te futej besoj.

Pa he njehere, eshte apo nuk eshte problemi grek problem politik, pra problem i konservatoreve (CDU) gjermane :

Thomas Piketty, ekonomisti i njohur francez, në një intervistë për gjermanen “Die Zeit” thotë se konservatorët, sidomos ata në Gjermani, janë duke e shkatërruar idenë e Europës dhe idealet e saj për shkak të injorancës shokuese të tyre historike. Sipas tij, përvoja gjermane sidomos, por edhe ajo britanike dhe franceze, flasin se nuk ka vetëm një mënyrë për të paguar borxhet, sikundër u la të kuptohej në rastin e Greqisë. “Shikoni historinë e borxhit kombëtar: Britania, Gjermania dhe Franca ndodheshin dikur në të njëjtën situatë. Dhe kanë qenë në fakt shumë më tepër të zhytura në borxh. Janë ndjekur disa mënyra për të ripaguar borxhin...Sigurisht, unë e kuptoj sesa i rëndësishëm ishte riunifikimi i suksesshëm në historinë personale të kancelares Angela Merkel. Por tani Gjermania duhet të rimendojë gjithçka.

Kur evokoj ketu anti-komunizmen e Merkelit, peshqit pergjigjen me lol (semundje nga mimoza kjo). Ok, tani po jua thote Piketty

“Këshilltarët e saj pëlqejnë që ta portretizojnë atë si mbretëresha e Europës, si dikush që formëson rrugën e saj. Por në muajt e fundit, ajo po shfaqet si një femër që fshihet pas këshillave dhe rekomandimeve të ekspertëve të FMN-së- pas “teknokratëve” siç e thotë Tsipras. Në këtë kuptim, beteja mes Merkel dhe Tsipras është gjithashtu një betejë mbi përkufizimin e politikes...Një gjë është e qartë: radikalizmi i Tsipras qëndron në fuqinë e aftësisë për të marrë vendime. Nëse ai nuk i pranon rregullat, ai kërkon që ato të shfuqizohen. Kjo është logjika e Syrizas. Dështimi i vërtetë i Merkelit është se ajo nuk arriti, në mënyrë të vendosur të fliste përmes mënyrës së saj të të menduarit”

 

Kriza e 2010-ës ofroi një shans të madh për rritje të pushtetit të Merkelit dhe rolit të Gjermanisë, shans që është konsumuar shumë nga unifikimi i tyre dhe bashkëshoqërimi me politikat e shtrëngimit. Ndryshe quhet “politika e Imperializmit Pedagogjik”.

 

 

 

Po normale pra lol.

Dështimi i vërtetë i Merkelit është se ajo nuk arriti, në mënyrë të vendosur të fliste përmes mënyrës së saj të të menduarit”

Po kete po thote dynjaja, qe Merkeli s'ka bere ze. Madje eshte vene ne nje pozite qe as donte te vihej. Te ishte ceshtja per Merkel, tek e tek e tek (smiley), e kishte nda shapin nga sheqeri qe ne fillim. Por pikerisht nuk donte te behej ajo qe Piketty po trumbeton me kaq pasion dhe qe Varfanjakis e ngacmonte shpesh:mbreteresha e Europes. Gjermanise nuk i intereson e s'i ka interesuar ndonjehere te marr lidership. Sepse kur merr lidership goditesh me shume, dhe s'eshte good for biznes. Dhe asnjehere s'ka dash te marr lidership ne sensin klasik sic bente France me Komunitetin e Europes ne kohe te De Golit, qe i la Anglezet te qurraviteshin per tu fut brenda, ndonese tani po qurraviten te dalin jashte. 

Ore se ju harroni qe Merkel ishte ajo qe vajti takoj Putinin kur dhe Francezet e majte u hodhen si toptha, thoshin Merkel eshte gjermano-lindore si pasoje komuniste. Politika e Merkelit eshte pasqyre e qarte e kultures gjermane, pragmatizem por jo protagonizem. Ndonese robte s'arrijne ta besojne kete!

 Dështimi i vërtetë i Merkelit është se ajo nuk arriti, në mënyrë të vendosur të fliste përmes mënyrës së saj të të menduarit

si një femër që fshihet pas këshillave dhe rekomandimeve të ekspertëve të FMN-së

Po pra, Merkel nuk ka bere ze. Po ç'te beje ze, perderisa politiken liberale ajo e merr si te mireqene, te padiskutueshme dhe unike (ate politike qe propozon nder te tjeret edhe FMN) .

Foli nuk foli Merkel, eshte e njejta gje ! (ça revient au meme ! -thote frengu - es ist das gleiche -thoka googli -- me korigjo po e pati gabim)
 

Kjo eshte e forta, nga qe s'foli e quajne si kukull te FMN-se, te fliste do e quanin Uzurpatore te Evropes, keshtu vete ky muhabet. Ca do te bente ose mos bente ajo, do ishte protagoniste, fati i saj ishte vulos me fillimin e krizes.

Protagonizmi politik i Gjermanise u vendos me zhvillimin e ekonomik te vendit. Ndonese Gjermanet s'kane dashur ndonjehere protagonizem politike ne Europe, po te shohesh dhe lloqet e institucioneve europiane, kjo tani me eshte e paevitueshme.

Dhe kjo loja e shenjestres gjermane nga Grket eshte e versionit, pse Gjermanet me mire se ne?  Ashtu sic Shqiptaret e Shqiperise , pse jane Greket me mire se ne? Zinxhir ky muhabet.

Por harrojne Greket qe s'kane ekonomine e Gjermanise, dhe harrojne Shqiptaret qe s'dine me rrejt sa Greket.

Te dikutosh per GREXIT...ehhh...

Sa per hyrje mendimi im eshte pak ndryshe nga ju o Peshkatar dhe per me teper se disa e mbajne veten dhe ekonomiste apo me sakte kalemxhinj.

Se pari me duket se problemi duhet te shihet pertej URREJTJES qe kemi ne per greket d.m.th nacionalizmin e pa epur Shqiptar. Per sa i perket kesaj loje mendoj se kjo gje me kujton filmat Me tematik Mafioze....ku shifet qarte se si i merrnin ne dore bizneset dhe menyra e tyre. Kjo gje vihet re nga menyra e veprimeve te bankave te medha per te falimentuar bankat greke dhe kjo gje behet ne menyren me te bukur mediatike.

Nje gje e tille ndodhi dhe me Islanden dhe me keq akoma se kaq , bankat Angleze mbasi terhoqen te gjithe kapitali nga Islanda deklaruan Falimntin de facto dhe Shteti vajti ne Konkurs sepse te gjitha kapitalet ishin grumbulluar ne keto banka dhe borxhet dhe gjithcka...pra u krijua nje kaos total. Por ndryshimi ishte se nje shtet i vogel si ISLANDA nuk kishte kete lloj propagande dhe rendesie. Me vone po ky shtet u shpetua nga unioni Skandinav dhe kriza kaloi paq por ishte nje sinjal dhe ishte sinjali i pare qe u dha.

Per sa i perket qe greket kane vjedhur eshte nje ceshtje brenda shtetit te tyre por persa i perket JO qe i dhane Europianeve per kete lloj veprimi banditesk-ekonomik mendoj se ja bene mire dhe per me teper i treguan se nuk duhet te jene bankat qe vendosin politiken ekonomike te nje shteti.

Ne kete prizem them qe bene mire qe iu kundervune. Dhe per sa i perket ikjes se ministrit te finacave prap mire them qe ja u beri se ishte ajo zonja qe tha se nuk negocion me persona qe mbajne kemishen jashte pantallonave dhe shkojne ne pune me motorr ..haaaaa. Ja se si gjejne menyra idiote per te pere presion se nuk ju pelqeu ai si tip(nuk enjoh robin). Por keshtu thane dhe per ministrin e finacave suedeze kur doli ne skene se u cuditen se kishte floke me bisht dhe mbante vath..por se sgjaten shume se kishin nevijen e lopes skandinave ....

mendoj se DOLLARI U UL SHUME DHE KJO GJE SPO JU PELQENTE AMERIKANEVE....TANI NXIRRNI KONKLUZIONET VETE

sakte.

Borxhi grek eshte 29 272 euro per banor

borxhi francez eshte 30 863 euro per banor !
smiley

Pra problemi nuk eshte borxhi (biles deri tani ai anashkalohej, siç e shpjegon ne menyre te shkelqyer ky artikull), por politika (dmth ato qe Gjermania i quan reforma) ose per ti rene edhe me shkurt : privatizime, ulje pensionesh ... etj etj, me nje fjale politike liberale.

Lloqet me borxhin jane manipulim mediatik

 

Eh mer Stalker ku me je katandisur. Mjafton te shohesh nje koment profan pro pozicionit tuaj ideologjik dhe te shpertheni Sakte....+ 1.

Po nese Daj Sami eshte mbas kesaj krize pse eshte me i buti ne rastin e Greqise? Pastaj kur flasim per rastin e Dollarit, te pakten duhet te kemi aq njohuri per simbolin e tij minimumi. Qe kur qenka dobesuar dollari???? Dollari eshte ne nje trajektore rritjeje qe krijon probleme per ekonomine Amerikane aq sa Institucionet financiare nuk guxojne te rrisin pak fare normen e interesit qe duhet ta kishin bere nderkohe se mos dollari kercen e can tavanin. Cfare jane keto perralla dollari i forte e dollari vogel pa kuptuar pasojat e deshirat. Gjermanise i leverdis nje Euro e dobet e pastaj cdo te thuash qe e shkakton Gjermania kete krize.

Kur maturohen parate qe ke marre borxh ke ca opcione thjesht ekonomike e financiare, e thjeshte fare. Po i politizove borxhet e luan Poker perfundon me bishte ne shale si Varoufakis. I djere por krenar.

jo jo, +1 nuk ishte fare per punen e Daj Samit.

Tironco te kuptoj nga flamuri por shifi gjojnat pak pa flamur...

Nese nuk is pun dollari atehere SI i bohet qe : vlera e dollarit ne evrope ishte si pak e ulet apo jo....

nese dolloro is e larte atehere i bi qe fitojne ato kodosh biznesi amerikan nga exporti apo ...? Vendi si Norvegjia qe Jane te varur nga shitjet e naftes dhe ulja e dollaros i jepte perparesi ne shitjet e naftes sepse operon ne dollar. Dhe kur nxjerrja e naftes ne zonat e Texasit me teknologjine e re te nxjerrjes beri qe cmimi i naftes pati ulje, gje qe krijoji problem per bosat e naftes aty. Dhe me rregull treshi i bi qe daj Samit i duhej nje dollaro i forte ne burse qe qe vepron me mborxhin e .... Nejse po shifi pak problemin ne thelb para se te mbrosh Flamurin me yje. Shifi pak levizjet e burses sot kush ka pas qendrueshmeri dhe kush jo

Jo NJe NJeri Jo, vlera e dollarit eshte ende e larte kur deri para disa ditesh kembehej 1 me 1.10-12, por jo me 1.34 e as 1 me 1.05. Pra dollari eshte ende larte dhe kjo ul cmimin e komoditeteve, baker, flori e Nafte. Usa si vend eksportues nafte do e shese naften me ulet, do mbylli puset e do pushoje njerezit nga puna plus kasapanen financiare qe hedge fund do kene se e kishin blere naften me projektim tek 80 $ fucia. Pra dollari forte nuk bo per USA, plus kriza Greke qe mund te coje europen ne recesion, plus kriza kineze qe po konsumon baker e nafte aq sa konsumu ne 2009, plus Naften qe do hedhi Irani ne treg se afermi mbas heqjes se embargos, te gjitha jane nje perfekt Storm me dollarin e forte dhe deget naftenxjerrese ne krize bashke me bankat lokale qe skan pune me Greqine por u kan dhene borxhe kompanive te naftes qe mund te falimentojne. Jo mire $ i forte jo mire....

Asnjehere nuk ka qene problemi thelbesor borxhi ne kete diskutim, po as politika liberale po ashtu. Gjithmone ka qene rritja e aftesise se Greqise per te ecur me kembet e veta, dmth per te kapur ritmin njesoj si vende te tjera qe kaluan te njejten situate (Irlande, Estoni, Spanje, Portugali). Te pakten mediat gjermane qe merren hollesisht me Greqine prej vitesh, shume me shume sesa mediat e vendeve te tjera, kete kane pas kryefjale. Tani me ardhjen ne pushtet te Tsipras dhe sidomos pak para dhe pas referendumit shume vete dolen te zgjuar duke e cuar diskutimin neper labirinte komplet te paarsyeshme te nenshtrimit grek, hegjemonise gjermane, shantazhit,e pordhe te tjera me rigon qe i degjone dhe ketu te peshku nga njerez qe prostata nuk i le te perqendrohen dhe qe as shqip nuk dine mire dhe marrin persiper te bejne analizen strategjike te zhvillimit global bazuar ne muhabetet e gotes se rakise. Nderkohe pervec ketyre kemi dhe Krugman dhe Stieglitz te cilet paguhen si keshilltare te qeverise greke me parate e taksapaguesve greke dhe normal qe do i bien asaj gernete. 

 po as politika liberale po ashtu

Ka qene qe ç'ke me te. E ke shkruar vete tek fjalia jote e mepasme :

 

[problem thelbesor] Gjithmone ka qene rritja e aftesise se Greqise per te ecur me kembet e veta

Te cilen, CDU (& co.) e koncepton vetem permes reformash liberale !

 

per te kapur ritmin njesoj si vende te tjera qe kaluan te njejten situate (Irlande, Estoni, Spanje, Portugali

C'e pyet, e shkriu Spanja me Portugaline ! Prandaj fitoi Podemos dy bashkite e dy qyteteve me te medha spanjolle, dmth Madridin dhe Barcelonen ?? smiley

 

 

Po jo pra, nuk e konceptojne permes reformash liberale, e konceptojne kryesisht permes disiplines, dmth mund ti akuzosh me kollaj per naziste sesa per liberale. 

dmth mund ti akuzosh me kollaj per naziste sesa per liberale

nje hap i ndan po he smiley

 

 

AUSTERITY nuk eshte reforme Liberale, Stalker, por ti do te thuash pjese e nje vizioni Liberal???? Prandaj te Majtet e ata ekstremiste te majte e refuzojne. Ish-vendet komuniste, paten te majte qe zbatuan reformat me te dhimbshme mbas renies se komunizmit.

Nuk mund te shkojne 23% e gdp per pensione si ne Greqi, ndonese Profesore si Fuga predikojne qe me mire ti bejme naften reformave e te kemi fatin e mbare te falimentojne si Greket...E majta ne krize ju gjej une juve Stalker....sepse mire ja shpetuan nga thonjte e Merkelit po si mundet nje vend si Greqia qe ka marre me shume kontribute financiare se cdo vend i BE te ruaje te njejtat benefite qe ka pasur nen BE? Pse i tremb falimenti Greket kur jane te bindur qe borxhet si paguajne dor apo me keq jane te padrejta????? 

po i erdhen hakut , greket Evropes,  mos degjoni ndonje me mendje keci 

hej sa kan vajt pushimet all inclusive 9 net ne greqi ?

 

Po u nise deri te dielen 4 netet e para eshte 80 Euro/nata, 5 netet e tjera jane 7.000.000 Dhrahmi lump sum smiley

nuk e di sa kane vajt, por eshte keq puna.... ne Hollande keto dy jave rezervimet per te bere pushime ne Greqi kane rene me 50%.    kete 50% -indshe  e  perfitoi Spanja dhe Turqia.

Ufff !
Nje jave debat ke peshku per te pranu me ne fund qe, problem nuk eshte borxhi, por politika SIRIZA vs. politika CDU

Ja si abuzon prape smiley Eshte politika vs parapolitika, sepse atyre dhe sikur t'ja falesh borxhin 100% jane ne nje rruge qe pas 20 vjetesh do dtyrohesh prape t'ju falesh borxhin 100%

ti je ne kontradikte me veten se deri para 6 muajsh s'kishte Syrizë dhe ja ku erdhem ne kete pike pas 5 vjetesh  ! smiley

Deri para 6 muajsh ata po benin reforma dhe kishin rritje ekonomike e nuk po diskutonte njeri per Greqine, vinte data, disbursonte Trojka, dergonte misione per te pare ecurine e reformave dhe per te mira e ne gezime, qe kur erdhen keta jo rritje qe s'kane, por edhe arketimet nga taksat jane tkurrur

varete ca roli do lozi fronsa, me sa po duket eshte pro ristrukturimit te borxhit grek.

gjermania a malincuore do ta ndjeki se jane rob qe pas luftes se dyte botnore nuk qendrojne dot vetem. E gjithe ceshtja eshte se sa leshime do te bejne.

perndryshe, greek sun not in crises

nuk di nese e ke lexu nje koment timin ku thosha se Fronsa (PS-ja ne pushtet) e ka problemin branda vetes - 60 rebelet.  etj etj

Mbreme bente muuuu qe Merkel-Hollande s'ishin mor vesh fort mire. As ne konferencen ultra-te shkurter te perbashket per shtyp nuk arriten ta mçefshin

sonte mblidhen shefat e medhej. Po folen per borxhin (dmth per ristrukturimin e tij) dhe jo me per "beni reforma, beni reforma" (ato do i permenin mo, se nuk u rrihet), i bie qe Fronsa ta kete marre ne dore muhabetin dhe do ta udheheqe ajo vallen.
t'shohim sonte

Franca lidere e padiskutueshme e BE!!!smileysmiley

Po mire mer, Tsipras dhe Varufakis kishin premtuar dy dite para referendumit, qe sa te mbaroje referendumi me OXI, brenda 48 oreve do te arrihej marreveshja.

Tashti 48 oreshit po i vjen fundi. Vendet e eurozones ja bene qejfin Tsiprasit dhe lane takim sot.

Mirepo delegacioni grek ka mberritur ne Bruksel pa propozime per marreveshje.

Atehere cfare kerkojne greket konkretisht? Cfare marreveshje kerkojne ata?

Urime!smiley Ju ende besoni se 1. Greqia e di cfare do 2. Greket kane mbajt ndonje fjale apo kane respektuar ndonje deadline qe nga fillimi i krizes, or ever for that matter.

Europianet duhen ta dinin qe ata jane greket e lashte smiley

dhe ne kalendari i tyre eshte ndryshe nga ai roman smiley

Nuk i ka kalendat smileysmiley

E le kalendat greke per te mbajtur fjalen e paguar borxhin smiley

çfare faji kan ata smiley

 

Asnjehere nuk ka qene problemi thelbesor borxhi ne kete diskutim, po as politika liberale po ashtu. Gjithmone ka qene rritja e aftesise se Greqise per te ecur me kembet e veta, dmth per te kapur ritmin njesoj si vende te tjera qe kaluan te njejten situate (Irlande, Estoni, Spanje, Portugali).

gjithe keto vende dun qe greqia te behet nje eksperiment liberal sic u bene ato, te vujne po njesoj si ato katastrojken, pra eshte ceshtje gjelozie.

me sa duket syriza qenka i fundit i mohikaneve te mbrojtesve te social demokracise evropiane.

qe tani njit e njit spanja me gerqine ???
 smiley

Leje se paskan shku prape pa propozime sot, ndoshta neser kane thene smiley Te premten do fliska tsipras para parlamentit europian, do e tundi dmth smiley

greket paskan ne men me dale nga euro. Fundja, gjithmone eshte thene se qeni nuk mban dot breke. 

persa kohe qe me propozime ju  nenkuptoni 'reforma' (dmth ulje pensionesh, privatizime...), kaq ta beni dhembin s'ka per te pasur ! smiley

e di, ate foton qe poston here pas here e ke fantastike, ate qe duan ti detyrojne te qeverisin smiley Keta syrizez nuk bien pre e atij provokimi as 6 muaj pasi jane votuar per ta bere ate pune smiley 

exactement !  smiley Qe nga momenti qe liberalizmi nenkupton se qeverisje = reforma liberale, fotoja funksionon ne menyre metaforike: Siriza nuk 'qeveris' !

 

*metaforike, sepse ajo, ne fakt, i drejtohet atyre qe jane ne te majte te Sirizes, e cila eshte thjesht nje parti social-demokrate.
Por prej verteti ama

 

 

Si the? smiley

http://funfire.de/bilder/1ZAmYei2/hund-hat-die-hose-an.jpg

                                                      Oqi?

nuk dihet akoma gjo aktualisht, po kam pershtypjen qe dOXIhen ne ditet ne vazhdim smiley

Keta greket po behen aq te shpifur edhe te padurueshem sa ata barbonet e rruges qe te cajne rapin duke te kerkuar lemoshe. Po shkoni ore punoni kokra dembelesh.

me gjakftoft Arif..smiley

Po na cane derrasat or burr. Jane bere si zoraxhinj patetike. Hengren si derra per dy dekada, na cane edhe rapin duke na shit pordhe edhe tani duhet edhe t'i degjojme qe ankohen se s'kane me cfare te shperdorojne. Legena.

olsi, me thene te drejten shume njerez jane duke vuajtur dhe keq fare bile. Qeveria e vet ja ka futur keq fare sa s'ka me. Nuk jane 20 vjet jane minimumi 100 vjet qe greket bejne palle me parate e te tjereve. Gjithmone kane shtrire kembet shume me gjate se jorgani. Tani qe s'ka me budallenj qe tu japin hua po e shofin bythen e vicit. Sic thoshte nje artikull ne WSJ dje "Greece runs out of other people's money". Keto vite ne euro gjithe parate qe moren i investuan ne pensione, rroga dhe zgjerim te forces punetore publike. Kompanite e transportit detar qe ishin nga me te medhate ne bote nuk paguanin taksa. As qe behet fjale qendrimi ne euro. Por edhe po u kthyen tek dhrahmia shume keq do jene vecanerisht vitet e para. Me vjen keq per robt e thjeshte qe u iku jeta per lesh se nuk kane as ku te punojne por soji i vet ja futi.

E ke fjalen per emigrantet shqiptar se greket i kane nja dy shtepia qe ja ka fal babai. Kurse shqiptaret e shkrete i vajti jeta malore, sa arriten te blejne nje shtepi a gje me 20 vjet pune i erdhi banka tek dera. Shume e trishte!

Ore qe ta morrim vesh nje here e mire kta Greket jane te zgjuar se i vjedhin miliarda Kaurreve, apo jane ne veshtiresi financiare e duhet te na vije keq per ta apo jane neo-marksistet qe ngrohin zemrat e revolucionareve ane e mbane globit.

Ama Lypsare qe te bejne feste ne shesh me flamur zor se gjen ne Ballkan. Si nuk kopjun ndonje virtyt nga ne Shqiptaret kta komshinjte tane, vec te keqiat tona kan morr.

Si nuk kopjun ndonje virtyt nga ne Shqiptaret kta komshinjte tane, vec te keqiat tona kan morr.

smiley mos vdeksh kurre ti jallah.

IMPORTANT! DO NOT LEAVE ON PLANE!  SEE YOU LATER! ALEXIS

oops!!!!!! smiley

ja paskan shkruajtur titullin romakçe, po me shkronjat e Perikliut.smiley

Richard Parker, Lecturer in Public Policy at Harvard University joins BNN to discuss the mechanics of a Greek exit from the Eurozone  

"BAILING OUT  GREECE IS POLITICALLY IMPOSIBLE" smiley
 

Greece debt crisis: 'No concrete plan' before summit

The eurozone group says that Greece has submitted "no concrete proposals" for a new bailout, at a key meeting of finance ministers in Brussels.

The eurozone had urged Greece to submit fresh plans after its people rejected a new draft bailout in a referendum.

Some of Mr Tsakalotos's thoughts were on display as notes made on hotel paper smileysmiley

....keta qenkan vertete karagjoza te papame....

null

propozimet me te mira jane ato qe shkruhen ne mendje, o kaposhsmiley

Plan Z,Eurozone, for Greece,Grexit

The infamous “Plan Z” composed in 2012 by European Commission, IMF and ECB officers  was meant to prepare Greece for the probability of being forced to leave the Eurozone. The first public mention of a mention came at the November 2011 G20 summit in Cannes, where German Chancellor Angela Merkel and French President Nicolas Sarkozy aired the idea of a voluntary Greek exit from the euro, catching many other Europeans by surprise. The  work for Plan Z began in January 2012 and was overseen by Jörg Asmussen, Thomas Wieser, Marco Butti and Poul Thomsen. According to the report, the plans were kept confidential and no documents were compiled or emails exchanged to ensure utmost secrecy and discretion. The plan involved drastic actions, such as shutting down ATMs and reinstating border control to prevent capital from being exported, however considerations for printing a new drachma were scrapped for practical reasons.The election of Antonis Samaras as Prime Minister in 2012 calmed the Europeans, who had feared that a SYRIZA government would derail all of their efforts. After Mr. Samaras was elected though, he met with Manuel Barroso, who urged the Greek PM to focus on implementing the bailout requirements Greece had agreed to, rather than demand renegotiation. A PASOK officer argued that Samaras “did the most U-turn in history”.

Now with prime minister Alexis Tsipras, and finance minister Yanis Varoufakis, a self-described libertarian Marxist, Angela Merkel and the conservatively-inclined Germany taxpayer  are in a battle of wills. All the signs are that the Greeks will not win…

null

E hatshme : i vetmi qe arrin të beje Politike sot në Europe eshte Cipras: s'e kish lene mendja të shkonte me propozime tek ministrat loqe të BEse : i kish ruajtur për Merkel/Hollande (me të cilet po diskuton në keto momente qe flasim)

 

Si thane peshqit?? Ai s'eshte i zoti as të shkruj ca propozime !  smiley

Oooh I see. Dmth ky triumvirati He-FR-DE po pergatitka intriga ne kurriz te vegjelve te BE-se! Atehere Malte e shoke ngrihuni, se po ja fusin! No Passeraaan!

Asnje intrige zoteri. Kriza greke eshte krize politike dhe jo financiare, mesazhi ishte mese i qarte.

Konkluzion: ajo nuk zgjidhet nga ministra financash eurozone, por nga lidere politike (qe do të takohen menjehere pas takimit Cipras/Merkel/Hollande 

 

Ja dhe Zizek thyhen heshtjen per Greqine

 

Imagine a vicious teacher who gives to his pupils impossible tasks, and then sadistically jeers when he sees their anxiety and panic. The true goal of lending money to the debtor is not to get the debt reimbursed with a profit, but the indefinite continuation of the debt that keeps the debtor in permanent dependency and subordination. For most of the debtors, for there are debtors and debtors. Not only Greece but also the US will not be able even theoretically to repay its debt, as it is now publicly recognised. So there are debtors who can blackmail their creditors because they cannot be allowed to fail (big banks), debtors who can control the conditions of their repayment (US government), and, finally, debtors who can be pushed around and humiliated (Greece).

ky i mori me qafe, i beri lemsh,

gjynaf smiley

I was informed that a new version of this joke is now circulating in Athens. A young Greek man visits the Australian consulate in Athens and asks for a work visa. “Why do you want to leave Greece?” asks the official.

“For two reasons,” replies the Greek. “First, I am worried that Greece will leave the EU, which will lead to new poverty and chaos in the country . . .”

“But,” interrupts the official, “this is pure nonsense: Greece will remain in the EU and submit to financial discipline!”

“Well,” responds the Greek calmly, “this is my second reason.”

Are then both choices worse, to paraphrase Stalin?

.... responds the Greek calmly

kjo duhet te jete shaka me vete smiley

Tani meqe jena tek kjo teme dhe neser kemi cuar gocen si delegate ne Tirane. I bej thirrje Rames, te kerkoj ndihma konkrete per programe konkrete riintegrimi per emigranet qe kthehen ne Shqiperi si pasoje e krizes ne Greqi dhe azilanteve qe kane ardh ne Gjermani. Me siguri Engjellushja s'do e le pa e permend rritjen e frikshme te azilanteve, por s'jam dakort per kerkese llogarie pa hapur qesen.

Gjermania mos ti vij me avazit Greqise, po ti jap ndihme konkrete Shqiperise, se deri me tani ndihma Gjerman ne Shqiperi ka qene me plot fjalen skandaloze. Kurse kerkesa e llogarise shume e larte. Vizita e kancelares eshte nje mundesi e arte qe Shqiperia te marr ndihma dhe perkrahje te plot dhe Engjellushja te tregoj rolin e saj te sinqerte per zhvillimin e vendeve te Ballkanit. Duke ndihmuar Shqiperine ne menyre konkrete hedh poshte dhe gojte e liga qe Gjermania ja do te miren vetem vetes.smiley

Greqia mendoj ka per te pranuar planin qe ju propozua nga BE para referendumit,me ndonje ndryshim qe nuk ndryshon thelbin e qe me e shumta do te shitet si propozim grek sa per te mos nxire me tej surratin e askujt. Pas 6 muajsh a 1 viti historia do filloj nga e para.Rruga tjeter e daljes apo fajin e ka euro dhe vazhdimit me forcat e veta me duket si peralle.Me kujton disi gjithe debatet e medha per kostot e politikes nga fara populiste qe mbiu ne gjithe evropen..ben njeren duke u ankuar e terci e verci,betoheshin se fajin e kane ato shpenzime..kur me ne fund vendosen te shkurtojne shpenzimet e politikes kuptuan se me ato kursime  nuk shpetonin dot bilancin e nje qyteti e jo me fatet e nje kombi ! 

ku fle lepri;

The problem is that this policy of experts is based on a fiction, the fiction of “extend and pretend” (extending the payback period, but pretending that all debts will eventually be paid).

Why is the fiction so stubborn? It is not only that this fiction makes debt extension more acceptable to German voters; it is also not only that the write-off of the Greek debt may trigger similar demands from Portugal, Ireland, Spain. It is that those in power do not really want the debt fully repaid. The debt providers and caretakers of debt accuse the indebted countries of not feeling enough guilt – they are accused of feeling innocent. Their pressure fits perfectly what psychoanalysis calls “superego”: the paradox of the superego is that, as Freud saw it, the more we obey its demands, the more we feel guilty.

What is so enervating about Varoufakis is not his radicalism but his rational pragmatic modesty – if one looks closely at the proposals offered by Syriza, one cannot help noticing that they were once part of the standard moderate social democratic agenda (in Sweden of the 1960s, the programme of the government was much more radical). It is a sad sign of our times that today you have to belong to a “radical” left to advocate these same measures – a sign of dark times but also a chance for the left to occupy the space which, decades ago, was that of moderate centre left.

But, perhaps, the endlessly repeated point about how modest Syriza’s politics are, just good old social democracy, somehow misses its target – as if, if we repeat it often enough, the eurocrats will finally realise we’re not really dangerous and will help us. Syriza effectively is dangerous, it does pose a threat to the present orientation of the EU – today’s global capitalism cannot afford a return to the old welfare state.

Varoufakis,  i cili dha doreheqjen te henen, shkroi ne New York Times ne Shkurt se background-i  qe kish ne game-theory e kish bindur se do ish budallallek t’i mendoje negociatat e asaj kohe mes Greqise dhe partnereve te saj si loje pazari per t’u fituar a humbur nepermjet bloff-eve dhe taktikave mashtruese.

Megjithate, specialistet thone ka shenja qe eshte perdorur goxha game-theory nga grupi negociues grek ne javet e fundit.

“Varoufakis nuk eshte ndonje lojtar i shquar ne game-theory, por mund te identifikohen disa strategji qe ai zbatoi ne negociatat,” Eyal Winter, profesor i ekonomikut, Universiteti i Leicester, i tha CNBC-se te marten. Ai tha se vendimi per te thirrur nje referendum (ku votuesit greke kundershtuan me maxhorance termat e ndihmes ofruar nga vendet kreditore) eshte nje shembull i kesaj.  

“Referendumi dhe mbeshtetja e pozicionit te qeverise nga populli grek mundesoi qe greket te kthehen ne bisedime dhe te thone se ju duhet te na jepni dicka me te pranueshme se me perpara, sepse populli grek foli, “ tha ai.

Doreheqja e Varoufakis .... mund te shihet si nje levizje e paramenduar per te shtrenguar doren e negociatoreve greke ne bisedimet e borxhit, shprehen disa analiste.

“Kjo doreheqje jep nje mesazh te qarte e te larte kreditoreve qe jane ne tavoline se ne kemi nje grup negociatoresh qe duan te punojne me ju per te zgjidhur problemin,” tha te henen Naeem Aslam, shef analist i tregut @ Ava Trade. “ Kjo eshte nje tjeter levizje e egzekutuar persosur nga ish ministri i financave.

Sipas Winter, ashtu si greket leshuan referendumin, edhe kreditoret europiane mund te kishin bere deklarate publike per t’i dhene nje dore vetes ne bisedat e borxhit.

“Keto strategji mund te perdoren nga te dy palet, dhe nese njera pale i perdor ato, ka rendesi qe edhe pala tjeter t’i perdor po ashtu,” tha ai. “Europianet,  per shembull mund te kishin dhene mesazhin publik qe ata nuk i perballonin dot te pranonin keto kerkesa nga Greqia. Ne total, greket bene loje te zgjuar dhe me me kuraje se europianet dhe kjo ndodhi sepse ata s’kishin gje per te humbur (vijon)

 

Me cfare cmimi?

Ndersa rezultati i referendumi mund t’i kete forcuar pozitat greke ne afat te shkurter, stili i negocimeve do t’u kushtoje ne afat te gjate.

“Cfare shihet qarte tani eshte se vendet europiane s’eshte e mundur te bejne shume pa rrezikuar te demtojne mandatet e tyre” thote Antonio Cabrales, profesor ne game theory dhe ekonomi eksperimentale, Universitety College London.

Nje mbledhje urgjence e eurozones mbahet te marten per te zgjidhur krizen Greke. Propozimet qe do paraqesin greket nuk ndryshojne shume nga plani qe Greqia kundershtoi me referendumin e te dieles, thote gazeta gjermane Suddeutche Zeitung e te martes.

Nese ka per t’u bere ndonje marreveshje, ajo do te jete e njejte me ate qe ish ne tavoline javen qe shkoi, dhe rezultati do te jete i njejte, pervecse tashme kemi humbjen totale te besimit. Ne afat te shkurter fytyra e qeverise greke mund te jete shpetuar, por konsenguencat afatgjata jane serioze dhe do te jete potencialisht e veshtire per marreveshje ne te ardhmen,” tha Cabrales.

game theory evokohet vetem per te shmang thelbin politik dhe ideologjik te referendumit. this is not a game;

The No in the Greek referendum was thus much more than a simple choice between two different approaches to economic crisis. The Greek people have heroically resisted the despicable campaign of fear that mobilised the lowest instincts of self-preservation. They have seen through the brutal manipulation of their opponents who falsely presented the referendum as a choice between euro and drachma, between Greece in Europe and “Grexit”.

Their No was a No to the eurocrats who prove daily that they are unable to drag Europe out of its inertia. It was a No to the continuation of business as usual; a desperate cry telling us all that things cannot go on the usual way. It was a decision for authentic political vision against the strange combination of cold technocracy and hot racist clichés about the lazy, free-spending Greeks. It was a rare victory of principles against egotist and ultimately self-destructive opportunism. The No that won was a Yes to full awareness of the crisis in Europe; a Yes to the need to enact a new beginning.

It is now up to the EU to act. Will it be able to awaken from its self-satisfied inertia and understand the sign of hope delivered by the Greek people? Or will it unleash its wrath on Greece in order to be able to continue its dogmatic dream?

fatkeqesisht eventet jane prizma shumefaqeshe, dhe ceshtja eshte permes cilave faqe te shikosh -  keshtu edhe ky muhabet.

Ku ishte zizeku dhe siriza para krizes?

si shpejgohet qe s'e dalluan problemin politik qysh atehere, por behen te gjalle tani, me borxhin?

ku duhet te ishte. shume koherent ka qene ne kritiken e tij edhe per sa i perket europes, keqfunksionimit te saj, fundin e welfare state ne eu. Por nuk eshte kjo ceshtja, por shikimi qe i ben zhvillimeve te fundit dhe ndarja e shapit nga sheqeri. Ndersa syrizat u desh kriza, keqdrejtimi i meparshem politik qe populli grek te zgjohej, dhe e organizohej, normalisht.

oportuniste jane, s'jane me te mire

e pranonin BE sa kohe iu erdhi per mbare, tani qe iu kerkohet haraci, hiqen menjane.

zizek ben filozofi te majte per klase te mesme, dhe i tille eshte edhe vete, nje borgjez.

ku e shef oportunizmin, duhet te japesh argumenta, se un nuk shof ndonje inkoherence ne qendrimin e tyre, qe preh krijimit edhe qendrimit ideologjik.

po pse cfare duhet te beje filozofi te majte per klase te larte ee, pastaj pse kush e ka bere klasen e mesme lopa qe nuk duhet te merret me filozofi. Ku eshe akuza. Qellimi i kritikes teorike te zizek nuk eshte filozofia per te zbavit masat por tentimi drejt te vertetes, kjo eshte detyra.

Kjo eshte te merresh me robin, ad hominem per te shmang thelbin e kritikes se tij. Nuk besoj se zizek mund te jete perfytyrimi me i sakte per konceptin borgjez, por dhe po te kishte ca problemi ka, a nuk jemi bere te gjithe nga paksmiley. nuk mendoj se do mund te bente filozofi nje i klases se ulet qe e vret mendjen si me nxjerr jetesen.

e pranonin BE sa kohe iu erdhi per mbare, tani qe iu kerkohet haraci, hiqen menjane.

syriza thote hapur qe nuk eshte kunder Be. Gjithe lufta behet per te qendruar ne te dhe euro.

jo moreeee, po si ta mendoje bota e finances (dhe per rrjedhoje, ata qe e perfasesojne ne politike) paranë, perveçse te fetishizuar ?? Parà = BE ! Ajo biles edhe te doje, nuk e koncepton dot si mjet kembimi te shoqeruar me proteksionizem solidar dhe harmoni sociale dhe fiskale progresive. E le me pak si mjet për arritje sociale (shoqerore) !!

para baraz BE baraz treg;

Mendo Cipras po emancipo dhe politiken e vendeve Be, duke refucu te takohet me teknokrate financiar, por vetem me lidere politike. Paraja killed sovranitetin popullor, perfaqsimin politik.

teorikisht ai ben perkthim te realitetit (neoliberal) ne terma te majte. Praktikisht, s'shof qendrim prej tij.

Dhe kjo eshte shume ok, sakohe pranojme te qenit borgjez - une, ti, varoufakis, cipras, gjithe klasa e mesme e deri tek zizek - problem eshte kur pretendojme se jemi te majte. Sepse nuk jemi - e gjitha eshte siperfaqesore. Dhe perderisa keshtu, me e ndershme - prano ate qe je, neoliberalizmin dhe strukturat e tij, rregullat egzistuese te lojes.  

Syriza mund te ish nje tentative per t'u respektuar per te qene i tille - coudos per aksionin.

Fatkeqesisht eshte hipokrite, kontradiktore dhe ne konflikt interesi. Sepse eshte interes i paster financiar i Greqi vs. vendeve anetare BE. Ne kete interes, eshte nje qendrim shfrytezues (furbo) Greqi vs. vendeve BE. Si dhe mbetet e paqarte, c'behet me oligarket greke, ne gjithe kete mesele.

Syriza kerkon te shpetoje nje vend qe nuk e meriton te shpetohet. Duke perdorur te njejtat taktika qe perdorin tradicionalisht ne kulturen greke per t'iu shmangur pergjegjesise. Dmth e gjitha eshte greqizem, psikologji greke menaxhimi. Asgje e majte ne kete mes, pervecse skeleti i zizekut mbi imperializmin qe shfrytezoka nje vend te "vogel", "ne disadvantazh", dhe ketu vjen ironia me e madhe, qe ka (dhe kerkon te mbaje) status "ekonomi e avancuar".

e thame diku qe jemi vend kulturalist por jo kaq shume, se po na merr ne qafe.

e majte eshte tentativa per te pasur barazi ekonomike, krijim i kushteve per te pasur nje mundesi qe reforma te mos jete vrastare ndaj te drejtave sociale, ne traditen me te mire evropiane. Lexo artikullin e sjelle nga Art.

Syriza kerkon te shpetoje nje vend qe nuk e meriton te shpetohet. Duke perdorur te njejtat taktika qe perdorin tradicionalisht ne kulturen greke per t'iu shmangur pergjegjesise.

syriza kerkon vetem qe te mos cenohet e ardhmja e Greqise, por edhe ruajtja e bindjeve te saj te "majta", ne traditen e social demokracise evropiane, eshte e thjeshte.

Po a nuk implikon europa solidaritet ndaj pjestareve te saj; ne rresik e ne nevoje sho'shoqin ta ndihmojme. Leri qasjet kulturaliste, jane teper naive e subjektive. Sipas studimeve puntoret greke kishin me teper ore pune ne jave se vete gjermanet.

Po a nuk implikon europa solidaritet ndaj pjestareve te saj; ne rresik e ne nevoje sho'shoqin ta ndihmojme

jo dhe aq, ne pergjithesi vendet e dobeta kane me shume nevoje per BE, sidoqe edhe ekonomive te fuqishme iu nevojiten ato te dobeta per leverdite e tyre. Nejse. S'eshte bere fjale per barazi ndonjehere ne ate union por per disa rregulla.

e majte eshte tentativa per te pasur barazi ekonomike, krijim i kushteve per te pasur nje mundesi qe reforma te mos jete vrastare ndaj te drejtave sociale, ne traditen me te mire evropiane.... syriza kerkon vetem qe te mos cenohet e ardhmja e Greqise, por edhe ruajtja e bindjeve te saj te "majta", ne traditen e social demokracise evropiane,

por ajo rrezikon shume keshtu, sepse implikohet ne nje ceshtje te kompromentuar. Ose, te themi, si  nje force radikale e majte, po implikon vetveten me nje kauze liberale ... Se qe kriza e greqise eshte problem neoliberal, kete nuk e ve ne dyshim njeri.

po askush nuk po thote qe radikaliteti i syrizes luan jashte sistemit. Ne po veme ne dukje qe edhe per nje ndryshim kaq te vogel, fundja te kthehet evropa aty ku ka qene, saqe nderhyrja e syrizes quhet radikale. Kaq larg ka shku puna.

What is so enervating about Varoufakis is not his radicalism but his rational pragmatic modesty – if one looks closely at the proposals offered by Syriza, one cannot help noticing that they were once part of the standard moderate social democratic agenda (in Sweden of the 1960s, the programme of the government was much more radical). It is a sad sign of our times that today you have to belong to a “radical” left to advocate these same measures – a sign of dark times but also a chance for the left to occupy the space which, decades ago, was that of moderate centre left.

ne kete format qe luan evropa sot, si hegjemoni e vendeve me te pasura, vendet e dobeta ngelen gjithnje te dobeta, nuk kane shanse, prandaj quhet hegjemoni e gjermonit, megjithse ky i fundit genjen veten se do vazhdoje teper gjate keshtu, italjonve u ka ardh ne maje te hundessmiley.

kuptoj sh. mire.

Ama nuk ka asgje te mire ne ket mes, pervec Greqise qe fiton ne saje te syrizes. Dhe vetem nga kahu i kesaj te fundit, mund te ndertosh ndonje empati per komshiun tone dembel. Ne asnje rruge tjeter.

mos ec me paragjykime greku dembel, gjermoni puntor, apo ku di une, jane rracizma te vogla.

duhet me u informu me mire, nje ide mbi pikepamjet e kesaj syrize

O Albano, po gjith bota me paragjykime ecen mor njeri, se nuk ka kohe robi me i provu gjithe gjonat nji e nga nji. Paragjykimi eshte Institucioni i Pare statistikor qe funksiono qe ne kohet e lashta. Pastaj vjen eksperimenti etj...

Greket s'jane lazy se kishin oret me te zgjatura te punes ne Europe. Thjeshte jane me pak eficent.

Sdq jam dakort qe sterotipizimet s'te cojne gjekundi.

Aha, atij stilit grek ia kena pi longun qe ne kohe te xhaxhit. Na e kishin vone siper kokes ate parrullen "8 ore pune, jo 8 ore ne pune".

...qe e perkthyme ne shqip ishte : Ne bojm sikur punojme, ata bojn sikur na pagujn.

pyet ndonje qe ka punuar ne greqi, nen afendikonj greke, se dhe peshku mund te kete plot, pmvsh se nuk shfaqen;

jane te gjithe te thyer ne kerbishte, jo figurativisht, nga puna

Fifty percent of French people want Greece to leave the euro zone, according a survey by pollster Odoxa in daily Le Parisien.

Se Fronca socialiste zotrie  smiley

P.s. Me duket se socialistet e vetem ne France qenkan emigrantet. 

se nuk e kisha pare : 50% ???  smiley  Po qeka yll ! Franca eshte derrçe e djathte (eshte aksident zgjedhja e Hollande : ne 2012, nuk fitoi Hollande, por humbi Sarkozy); Franca eshte nga te vetmet vende te medha te BE qe ta kete radikale te djathte revolten anti-BE (Le Pen), dhe jo radikale te majte (si Spanja, psh).

dhe une qe kujtojsha se isha vetem fare fare !! smiley

Perfaqesuesit e eurozones dukeshin 12 here me te stresuar se vete Cipras  smiley

 

 Dans un premier temps, les 19 ministres des finances de la zone euro s'étaient réunis à Bruxelles. 

 

 

 

E kane ndoshta ngaqe dalin 70 vjec ne pension e jo 50 si Cipras smiley...

po, por problemi eshte (kur thote Godardi) : "Mire 1, mire dhe 2, po ç'dreqin do ti bejne ato 10ra shtepi qe kane blere pergjate 70 vjeteve karriere, nderkohe qe "tjetri" vazhdon ende te jetoje ne dy dhoma e kuzhine ?!!"

smiley

Eh jo, se edhe ata qe s'blejne dot nje shtepi per 40 vjet pune, aq dalin ne pension, 70 dmth. Po Cipras ben mire te mos e armiqesoje proletariatin e Trojkes me ate te Greqise, se shpie uje ne mullirin e kapitalizmes pastaj smiley.

ah jo! Krahasuam qeveritaret mes tyre! Campo-controcampo behet per dy persona (dy kategori,dy  lloje...) te te njejtit karakter, nivel, cilesi... etj.

Mos bo me hile ! smiley

 

ps: dalja e grekeve ne pension ne moshen 50 vjeqare eshte manipulim i paster mediatik :

Pour la France :
L’âge légal de départ à la retraite sera de 62 ans en 2017

En Grèce :
Report de l’âge légal à la retraite à 67 ans

e kane me te larte greket moshen e daljes ne pension ! smiley

 

Nuk eshte manipulim fare. Rri rehat. Po pa ju fut shifrave qe tregojne se Greqia harxho cerek GDP-je me pensione dhe rroga shteti po ta tregoj thjeshte me shembuj. Urdhero pershembull nga goja e njerzve. Po te vesh re, njera grua eshte 65 vjec dhe ka pension 1350 euro ( qe e merrte 14 here ne vit, pra plus Krishtlindje, plus VitiRiu) dhe po merzitet se do i vete 1050 kurse tjetra merzitet se do i ulet, por eshte nderkohe vetem 55 vjec dhe ka punuar si sektretare.

S'ka lidhje mosha qe deklarojne. Greqia kishte nje liste te pafund profesionesh qe perfitojne pensione speciale. Nder to dhe Parukierja si profesion i rrezikshem. Dhe si shtet rrumpalle qe eshte ka patur manipulime, ku greket ( qe e dun punen shume) kane bere hile per te dal ne pension me here duke gjetur faresoj kleckash. Kjo s'del ne shifra.

Nderkohe cfare mendon ti per pensionet qe i jepeshin robve qe deklaronin si minoritar ne Shqiperi. Qarqe greke flasin qe ne Shqiperi ka 300.000 minoritar (omg!!!) tani be llogarite me nga 400-500 euro secili sa vete ne muaj. Dhe keta jane rob qe s'kane asnje kontribut tek kasa e pensioneve. Pra ja marrin dikujt tjeter.

di gje une, fini foli per moshe te daljes ne pension; une e (mire) informova

smiley

"In pensione si poteva andare a 60 anni per le donne e 65 per gli uomini, con 35 anni di contribuiti. Ma c’era una lista di 580 «professioni usuranti» in cui l’età era abbassata a 50 anni per le donne e a 55 per gli uomini. Non solo minatori e scaricatori di porto ma anche parrucchieri, suonatori di strumenti a fiato, fornai, chi parla in tv o alla radio, contadini e loro mogli, dipendenti della Banca Nazionale, dipendenti della compagnia aerea di bandiera Olympic Airlines. Questi ultimi, anzi, avevano pure il diritto a far volare gratis i propri parenti in tutto il mondo. Con tutti i tagli fatti, tuttora la Grecia spende in pensioni il 17% del Pil, contro il 12,2 della Germania. La pensione media greca è 1.030 euro, contro i 1.100 euro di quella tedesca. Poiché però i salari tedeschi sono in media doppi, vuol dire che mentre un tedesco in media va in pensione con il 40% del suo ultimo salario, un greco arriva all’85%."

u pa puna : smiley

l'OCDE se montre toutefois plus optimiste : le système des retraites ne coûterait "que" 15% du PIB aujourd'hui

Car ce que souligne l'OCDE, c'est que depuis 2012, un certain nombre de réformes sont entrées en vigueur. L'âge légal de départ à la retraite est ainsi passé de 60 à 62 ans. Et les salariés doivent travailler 40 ans, et non plus 37,5, pour prétendre à une retraite à taux plein. La liste des métiers "pénibles", qui donnent droit à une retraite anticipée, est passée d'un tiers des métiers à 10%. Enfin, les pensions ont perdu près de 20% en moyenne, après la suppression des 13e et 14e mois.

19 qershor 2015

Po pikerisht pra. Deri ne 2012, a jane perdorur ato para te marra borxh per te paguar privilegje, apo jo? 

sa lodhesh o Debris

po nuk thua qe mosha greke e pensionit eshte nga me te uletat aty ne grafik, me e ulet se gjermani, karshi Frances e Italise, ne disproporcion me produktin ekonomik te vendit, po shpjegohesh gjate e gjate...

ne disproporcion me produktin ekonomik te vendit

ahahaha, po s'prodhove, vdis ne pune !! smiley

 

ps: ky eshte debat i kote, sepse moshat e daljes ne pension, per vendet e BE, jane shume te aferta. Une thjesht doja ti thoja finit qe dalja ne pension ne moshen 50 vjeç ne Greqi eshte legjende mediatike

Ui po ne po te themi qe s'eshte pra...Heuu

p.s. ti mire e ke, s'ka rob ne bote qe sdo me bo qejf me lek te botes. dmth po me gjete nje te tille ta propozojme per shenjterim.

po s'prodhove, vdis ne pune

 sic llogariten edhe per ne te tjeret neper bote, as me mire as me keq.

Po te pakten kur i dilni ne kah, sillni te tjera aspekte, mos i bini me koke nga ekonomia, se aty ata s'te lodhin hic se jane vete te zbuluar.

kjo qe shkruan eshte optike marksiste (ne kuptimin : e sheh shoqerine sikur te ishte ne shek XIX)

E thene ne shqip ...fytyr bythat nuk kan turp ..

pse te shqetesohen smiley

si thua ti ?

campo controcampo :

Un Alexis Tsipras apparemment détendu lors de cette rencontre avec Angela Merkel, François Hollande et Jean-Claude Juncker.

Si perfundim c'tha Merkeli? Do vije neser andej nga ne apo jo? 

Do vij. Te pritet krahehapur.smiley

The Greek government has been told by its eurozone partners not to expect debt relief any time soon, amid fading hopes of decisive action to stop the country tumbling out of the currency union...

Diplomatic niceties were abandoned as it emerged Greece’s new finance minister Euclid Tsakalotos had not come armed with detailed proposals.

“[With] the Greek government it is every time mañana,” said Lithuania’s president Dalia Grybauskaitė, one of the Greek government’s most tough-talking critics. “It can always be mañana every day.”

Greek banks are almost out of cash and some Eurozone figures are already saying that Grexit is the only option for the debt-ridden country...

“We are not in the business of renegotiating debt,” said Finland’s finance minister, Alexander Stubb. “That was already done in 2011 and 2012,” referring to restructuring of Greek debts that imposed heavy losses on private creditors.

Stubb said Finland’s commitments to Greece had proved to be more than anyone ever expected, totalling 10% of the Finnish government budget.

...ama ai referendumi ishte nje leksion ne demokraci, sic thane disa ketu ... nje leksion goxha i shtrenjte ama

Shume Austeriane ketu sikur po shoh. Shumica, me siguri, te lauruar ne shkenca ekzakte, me pune te mire, me shtepi e me katandi. Greqia atyre u duket si FiloQylsat, qe perhere i kane pas inot, se helbete, kur Austerianet mesonin, FiloQylsat i binin qylit.

Du me thone qe NUK KA ASIGJO OBJEKTIVE TE SCHADENFREUDE-ja e Austerianeve. Xhelozi nga bankat e shkolles.

si i goditur kishte dale cipras neper foto gazetash sot, sikur po perjetonte sleep paralysis. ky po qe eshte lider, reflekton vuajtjen e nje populli te tere

pamjet zgjidhen me kujdes, qe te bejne pershtypjen E DUHUR.

e gjitha qe lexojme ne shtypin "e lire" perendimor, nuk eshte veçse kalkyl propagandastik. dhe nuk e kane nisur sot, davane, po qe nga revolucioni freng e ketej.

te libri tij, hitleri i quante gjermanet femije (naive dmth) ne krahasim me prapaganden qe benin anglezet dhe francezet, ndaj popullit te tyre, qe ne shkollat fillore. i brymosin, i edukojne, qe te dalin SI DUHET.

ciprasin e marin gjithmone nga lart qe te duket sa me i vogel.

dhe diten kur deshen ta fotografonin si kamarier, dolen huq  smiley

 

  •  

 

huq paska dal, vetem ketij ja ka lone bosh smiley

Ta lene greqine te vendose kushtet e veta te reja meqe u tha jo me referendum atyre te gjermanise

Gjermania te beje referendum a ti pranoje apo jo kushtet e greqise.

Juncker &Tusk po flasin live per pergatije humanitare ne rastin e daljes se Greqise nga eurozona

Tani sapo mbaroi edhe konferenca per shtyp e Juncker dhe Tusk.
Pak me pare mbaroi edhe konferenca per shtyp e kancelares Merkel.
Shume atmosfere e zymte ne te dyja konferencat dhe asgje nuk te jep ndonje shprese per mbajtjen e Greqise ne eurozone.

Jane komplikuar shume gjerat tashme pas kolapsit te bankave Greke....Do ti duhen disa dhjetera miljarde euro pakete plus Greqise pervec paketave te tjera. Me sa duken gjasat Greqia do filloje te printoje monedhe paralele si fillimose kupone(thuhet qe dhramia e re ka kohe qe eshte printuar dhe depozituar ne BQE). Se fillim bizneset do punojne me euro ndersa populli me dhramine e re derisa te vendoset plotesisht me kalimin e kohes. Une e shoh te zymte te ardhmen e Ballkanit per BE nq se Greqia del nga Eurozona...Kohera te trubullta po vijne per Ballkanin 

Prit njehere, ti deri dje thoje mire ja be Greqia Europes e tani thua meqe e hengri Greqia do e haj Ballkani?

Dmth mire qe s'ja pame njehere hajrin Greqise, po prockat e saj do hajne te gjithe. Mbase ndodh e kunderta mer, dhe per here te PARE BE-ja hedh syte nga Ballkani. Dhe rolin e proteges qe kishte Greqia e merr Shqiperia. Hajt per hajer!

Greqia e beri per veten se nga te dyja anet gremine e kishte udhen...perfundimisht tregoi gishtin e mezit ne buze te gremines. Po u vu ne jete skenari Z i daljes se Greqise nga euro dhe BE do vihet kufiri i thanes poshte Kroacise dhe harroje per njady tre dekada te flitet per zgjerim

Ore qe zgjerimi do ndodh qe c'ke me te. Me hir apo me pahir. Se shyqyr Zotit Ballkani ka nxjerr nja dy here sebep per luftra, si injoron dot dhe sikur te duash. Pastaj po si futi BE-ja Ballkanasit, Ballkanist marrin valixhen e ngrejne tenden mu ne mes te shtepise Europes. smiley E te merren pastaj me ata aty.

U peruru statuja e Gavrilit qe filloi L1B ne Beograd keto dite. Le ti lejne aty tek dera Ballkanasit se do e shohin te semes. Futja e Ballkanit ne BE eshte vulosur qe me hyrjen e Rumanise dhe Bullgarise, qe e beri Ballkani gjeografikisht te pakten, zemren e Europes.

Po jam dakort qe nja dy lek qe do ishin taks per Shqiperi e shoqe tani do na i hane dhe fqinjet tane altruist dhe revolucionar. 

Po iku Greqia harroje zgjerimin, dhe vete Merkel e ka harruar si fjale...ja zonja do vije ne Shqiperi dhe premtoje ndihme per mbledhje gezhojash..Ata e dine fort qe Ballkani ska me stomak per luftera, mund te propozojne ndonje konfederate Ballkanike qe te lajne duart si Pilati...Une shoh qe do kete ndryshime thelbesore per vete BEne ne rast largimit te Greqise 

Lol. Konfederata Ballkanike eshte me e pamundur se dergimi i nje misioni hapsinore shqiptar dhe kjo dihet si nga Bruksel si nga vendet vet. S'ka njeri as qejfin as ngene qe te ndodh. Ndaj dhe Europianet gezohen kur vendet e Ballkanit bejne nje dore muhabet. S'e diskutoj te Greqia do ndikoj ne procesin e zgjerimit, por shanci qe ta pershpejtoj ose ta ngadalesoj eshte i barabarte. Heqja nga harta s'eshte e mundur, nese Europe s'do another headache ne mes te saj. Une po shpresoj qe Ballkanit dhe sidomos Shqiperise ti jepet shansi dhe perkedhelia ekonomike qe i ka munguar historikisht si pasoje e simotres tone Greke.

Po si do iki Greqia nga BE-ja njehere? As ata s'duan te dalin, as te tjeret s'duan ti lene te dalin. Tjeter gje Euro e tjeter gje antaresia. Ndryshime thelbesore ne BE do ndodhin pavaresisht c'behet me Greqine. Shembulli qe dha qeveria e Tsiprasit do coje doemos ne ridimensionim te marredhenieve te brendshme ne BE sepse eksperienca tregoi qe megjithe sakrificat 50 vjecare nuk eshte fare e pamundur te perballesh me klloune te papergjegjshrm qe te hapin lloj-lloj telashesh te gatshem te te cojne edhe ne shkaterrimin overnight te gjithe ketij investimi gjysem-shekullor nese kane ne dore mjetet e duhura dhe fuqine e nevojshme.

Ne jemi ne Europ... jemi 3 milion ..nga keta 1 milion e gjysem jan emigrante ..

ne Shqiperi jeton administrata ,femijet dhe pleqte lol

 

ne Shqiperi jeton administrata ,femijet dhe pleqte lol

smiley

farti € ri bashk me levendin e xha jahos

sa me shume e zgjasin aq me e gjate behet pritja

Tani po flet ne konference shtypi Hollande

Fol o Lideri historik i Europes, fol!smiley

Tjeter ton ai i Hollande. Tenori eshte "Duhet te veprohet shpejt. Eshte ne interesin e Europes, interes ekonomik, financiar, politik, qe Greqia te mos i shkeputet eurozones. Deri te djelen duhet gjetur nje zgjidhje!"

Lajmi me i mire vjen nderkohe nga Etihad, Man City nxjerr ne shitje  Bakari Sagna per te mbajt bankat greke hapur deri te djelen smiley

Ok, qarte.

Plan i Trete Ndihme per Greqine.

Juncker tha qe kane pergatitur nje plan te detajuar per organizimin e Grexit.

Sikur s´me duket shume si Pakete e Trete Ndihmese

Sipas Hollande, po. Ben muuu.  Dhe zakonisht, ne BE, per arsye konsensuale, ndodh siç thote ai qe eshte me afer "armikut' (dhe jo pse Hollande eshte burre me i mire se X apo Y, por sepse i ka rene atij rrisku kesaj rradhe te jete me afer 'armikut' )

Nuk behet llaf per konsensus me, konsensusi eshte fakti qe ulen akoma ne tavoline me Tsiprasin. Reagimet nga vendet e vogla te Eurozones keto ditet pas referendumit po e bejne Shojblen te duket nje nga perkrahesit me te medhenj te politikes greke. Hollande po ben ate qe kane bere gjithmone francezet, dmth kur eshte qartesuar qe po bie ne fund te japin nje perkrahje morale qe te ngelet si kujtim i mire per tu perdor kur te vijne prape dite te mira pas 50 vjetesh. Dmth tani qe Hollande ju ka dale ne krah, une per vete e shof komplet pa shprese Greqine

Krisje e madhe mes Hollande dhe Merkel.

Merkel sic duket kerkon ta fuse ne shinen juridike, afate ligjore, procedure, qe Grexit te vije krejt natyrshem. Kerkon ti heqe spinen makinerise qe e mban pacientin grek akoma ne koma.

Sic duket Merkel dhe Hollande nuk kane gjetur gjuhen e perbashket sot.

nuk e kane gjetur as dje

Tsipras duhet te beje kerkesen me shkrim deri neser per nje Pakete te Trete Ndihme te programit ESM. Qeveria greke ka kohe deri te enjten ne darke te paraqese propozimet e veta, se si mendon ajo te zhvilloje reformat. Keto propozime do te diskutohen nga shefat e 28 vendeve te EU te djelen ne nje mbledhje te jashtezakonshme, ku do te merret nje vendim.

Por qofte dhe ne terma kulturore : eshte e habitshme se si shqiptaret, ballkanas po aq sa dhe greket, nuk arrijne te kuptojne se per Europen, eshte e paimagjinueshme dalja e nje vendi te Ballkanit* nga euro (e per rrjedhoje edhe nga Europa) !

* Ballkani, si zone gjeo-politike ku kane ndodhur, keto 20 vjetet e fundit, ngjarjet me te renda te Europes e ku ende ka tensione.

Dhe ju thoni qe edhe i vetmi vend ballkanik qe eshte ne Europe duhet te dale prej andej ???  smiley

Jo! Greqia nuk del nga Bashkimi Europian!

Vetem nga Eurozona!

Jane dy gjera te ndryshme!

Teknikisht eshte e pamundur per Greqine te larguhet nga euro pa u larguar nga BE...kete e shprehu si Junckel dhe Schultz

nuk eshte e rregulluar me ligj qe Greqine ta nxjerrin nga Euro, por teknikisht eshte e mundur qe cke me te. Greqine nuk e nxjerrin, por del vete!

Ne momentin qe qeveria nuk e ka te mundur te paguaje administraten dhe nuk ka me euro shtese nga ECB, atehere qeveria greke eshte e detyruar ose 1 - te shtype monedhe tjeter ose 2 - te paguaje rrogat me kambiale borxhi (te cilat nuk jane detyrimisht te pranueshme si kartemonedhat).

Ne momentin qe bankat greke shpallin shenja qe jane afer falimentit ECB e ka te ndaluar ti furnizoje ato me kredi emergjence nga ELA. Dmth, bankrot!

eshte siç thua ti, por ne momentin qe Greqia "del vete" nga euro (pra nuk e nxjerrin, por detyrohet te dale), pas pak do  DILTE VETE (kesaj rradhe ME DESHIREN E DAJ !!) nga Europa.

*

Ulja 30% e borxhit (ose me sakt, anullimit te vleres nominale te borxhit) paska qene karta kryesore e negocimit per Cipras (gje qe edhe FMI po e keshillon, po te kihet parasysh shuma prej 322 miljard € e borxhit). Merkel nuk ka leshuar pé deri ne fund.

Ne kembim, ka pranuar Planin e Trete te ndihmes (ESM)

Oooh Stalker na lodhe!

Po c'po thuhet gjithe keto dite? Greqia vet i bene, vet i fshine, vet i ha.

Cipras do pra te ul borxh, te shtyj deadline etj etj, dmth te haj ndonje thele falas si gjithmone. Pra po mendo per tajare te vet, ti fillove jo po ideologjia jo po i meson Europes, jo po shembulli i demokracise etj etj.

Tani ty te duket normale. Madje Europa i pranonte keto po me 1 kusht ama> qe Greket te vijne ne vete e mos ti vejne prape tek dera dhe kjo arrihet me reforma te thella dhe masa shtrenguese. Dmth te mesohen si te peshkojne vet e jo ta marrin peshkun gati.

Ca po bene Cipras konkretisht ne Greqi? Ku jane te pasurit e taksuar? Ku eshte Kisha Greke e taksuar? Ku jane reformat ne Tatime apo Dogana? Ku eshte lufta ndaj korrupsionit? Ca poo bene? Pervec mba fjalime prej looseri e ushqe popullin me rrena.

 


"Ju thashe qe brenda 48 oreve do te arrihet marreveshja!"

GAME OVER!

IF YOU WANT TO CONTINUE YOUR GAME YOU HAVE TO PUT IN MORE COINS IN THE SLOT!

smiley

I paska plas buza te shkretit!

Merkeli s'ta mush synin, po thone qe e ka te majten e idhet.

Kot nuk e kena shprehjen ne ''ja plasi buzen''

Ketij ja ka plas Merkeli smiley qe ju bofsha kurbon 

Jane te rrezikshme keto gjermonet. Maj men ca filma porno te TLR-ja...me t'u bo mishi kokerr.

Sa shkon ajo gjermanishtja me pornon. Ah jah... jah... smiley

James Ferguson illustration

 

 

 

shot reverse shot :

naten e mire !

Ike!! po rri edhe pak.

Pf ti je i Kohës. Mos harrojmë se dhe Kllasën tonë punëtore të Metalurgjikut etj vetë sh.Enevr i trembi me Shembullin e Gjermanëve .

Të mbyll derën Gjermoni ..Ou nji dy e po dal e pi i Cinare dahon . Ku jena këtu ?

buzen e plasur e vune re te gjithe!    njelloj si sala mbas 21 janarit. gjysma e sirizes eshte per dhrahmine...cipres nuk jamban.te premten vendoset.

dhe greket do votonin 'po' ne referendum por nderruan mendje ne minute te fundit

Kushedi sa do jete shqetesu populli oqir grek. Bir i nenes, ta plasi buzen ajo kucka!

Greku ka deri te premten ne mengjes
Ose behet marreveshj, ose Grexit

7*

me sa do e vlersojne dhramin, ka degjuar njeri gje

1 dhrami = 8 capu Lux, i kaush me mareja dhe 12 topa tenisi ( meqe osht Wimbledoni ).

Dollare, dhrami, marka, lireta kush ka ...?

Parja e perbashket ka qene traplliku mo i modh i BEeese. Kane nje shprehje kosovaret, si me bo hop pa kalu henekun. Bohet iher shtet (qe s'do me e bo njeri) parja vje e funit. Dhe vje koha me e pagu trapllikun, ato qe e bone; e greket ishin bishti i kavallit ne kete mesele.

#mT, ktu thuhet 25-50cent maximumi

6*

Tspiras paska dash vecse nje 7 miliarde Euro, sa per keto shpenzimet e korrikut, pushime, siesta, you know...

Ma andate a lavurar, barbun!

Shih e poshter Merkel, e ka vene te premten afatin qe t'u prishe fundjaven. 

null

Earlier there was anger among some eurozone members at the lack of new written proposals from Greece.

Lithuanian President Dalia Grybauskaite said: "There was a promise for today. Then, they're promising for tomorrow. For the Greek government it's every time 'manana' ['tomorrow' in Spanish]." smiley

Po ca permend Dalian e Kuqe (spiunen e STASit) si antikumunist i vetedeklaruar qe je duhet ti shmagje keto karikaturat Evropjane..... Tjetra, Lituania eshte qimja e fundit ne bishtit e euros smiley

shtet idiot, injorant qe merr 320 bilion euro borxh per te paguar pensione maximale njerzve qe dalin 50 vjec ne pension. Shtet pa reforma ne tregune punes, me evazion fiskal shum te lart, shtet pa taksa... vet e paten fajin mbase mesojne ndonje gje nga kjo qe kur te kthejne dhramin ta fillojn persmari. 

Image of yesterday (7/7/2015) :

 

Live, Tsipras pritet si hero ne Parlamentin Evropjan 

"Fondet e dhena Greqise kurre nuk i kane shkuar popullit tim; ato i kane shkuar bankave"

 

"Vendi im u transformua ne laborator austeriteti, por kjo eksperience deshtoi"

 

 

 

Schultz e piu goten e trete me uje....

Ehe, ashtu te keqen.

Endrrat jane falas, shyqyr Zotit...te tjerat ncuk, do paguhen nje me nje.

And pleeeeease, never ever quote Daily Mail!!! It's bad for your health!! smiley

Po per "aq" behet fjale, per endrrat! Vetem ato nuk ti vjedh kush

 

ps: Daily Mail: ate gjeta shpejt e shpejt smiley ; por te besoj verberisht zonja doktoreshe. Nuk e perseris me

 

Fol Aleks te lumte goja

Fol e mbro te drejtat tona - po kendojne greket ne sheshe smiley

Marr pergjegjesine per ate qe ka ndodhur gjate 5 muajve te fundit. Jemi gati ti rikthehemi negociatave. WTF? smiley Deri tani paska qene ne ajer djali. Picke te mizes 

Kesaj i them revolte brenda ne PE.... Ci punuan gjermanit te Partise se Merkelit 

Arriti dita qe Le Pen te mbeshtese fuqishem Tsipras dhe tragjikisht te gjitha qe thote jane te verteta!

Arriti dita qe Le Pen te mbeshtese fuqishem Tsipras....

A flet kjo gje per Tsipras, Greqine dhe te majten ekstreme, apo kunder tyre?

Komunizmi dhe fashizmi jane si muzgu dhe agimi, te dy te kundert, por te ngjashem!

casa.... ky koqa, Le Pen dihet qe eshte anti BE, keshtuqe shfrytezon rastin tani... por rastesisht qelloi qe ka edhe te shoqen greke... nje arsye me shume kjo se i kercet ndonje pantofel kokes pastaj.smiley greket jane te poshtra, telendare...
-"jam nga fshati gruas", po thote Le Penis..smiley

Ishte e bija o belo,Marie (Le Pen ka kohe qe mezi del ke pragu i deres) ....Por sot zonja nuk u kursye dhe ja ja vervitit shapken nga koka Juncker-it, Schultz-it e co...Akoma nuk e kane mare veten besoj 

Ishte Marine, o Belul qe foli, jo plaku, se plakun e ka futur e bija ne qeli dhe i ka vene masken e hekurt smiley

Apo po thua qe Marine Le Pen eshte martuar me nje grua? smiley

po mire mo casa dakord... mendova se kish fol plaku..smiley. te tjerat mbeten njesoj.. edhe e bija eshte antievropiane e fandaksur, plus ne kete rast eshte gjysem e poshter vet, se eshte gjysemgreke.smiley

Kur fut koken ne rere si struci dhe i shmangesh realitetit...kur i shtyn robt ne ekstrem atehere dalin ne siperfaqe Le Pen dhe Faranget...Eshte bere demagogjia mullar i pakapercyeshem dhe ka ardh dita qe BE te justifikoje ekzistencen e vet

Komunizmi dhe fashizmi jane si muzgu dhe agimi, te dy te kundert, por te ngjashem!

Nuk eshte e vertete, megjithe aparencen mashtruese.
Shembull ilustrues: sabotimin, si akt revolte, e kane aplikuar edhe nazistet, edhe revolucionaret.

Rezultati ka qene teresisht i ndryshem

Keto i thua ti, sepse nuk kupton ose ngaterron konceptin i njejte me i ngjashem. smiley

Ekstremet gjithmone puqen! smiley

Komunizmi dhe nazizmi jane si dy fela, dhe çfare rri ne mes vetkuptohet te jete brima.

 

Five world's top economists open letter to Merkel

By Thomas Piketty, Jeffrey Sachs, Heiner Flassbeck, Dani Rodrik and Simon Wren-Lewis

“Right now, the Greek government is being asked to put a gun to its head and pull the trigger.”

 

Ndersa Amanpour e CNN i ben nje analize te balancuar "Why Greece may have already won"

But the editor of a major German newspaper, Die Zeit, believes Tsipras' "very clever game of chicken" will almost certainly pay off.

German Chancellor Angela Merkel "knows she does not want to have a dead body on her hands -- not in Europe, not in her Europe," Josef Joffe told CNN's Christiane Amanpour on Monday.

 

50% e te rinjve nen 25 vjeç te papune ne Greqi !

Degjove znj Merkel ? Degjova thuaj

Qelbesire ! (politikisht, kuptohet)

Pse sa jane ne Shqiperi?

E di qe duket e pabesueshme plako, po NJEREZ jane dhe Shqiptaret. Dhe sa i kam njohur s'kane ndonje gje ndryshe nga Greket.

Degjove znj. Merkel? Degjova thuaj.

Dhe Shqiperise si keni dhene asnjehere 325 bilion evro qe te pakten nja dy breza te thyenin pjata pa ju dridh dora, se i iku jeta per shalesh.

Degjove mooj?

 

U be si letra e intelektualeve "Edvin, hiqe priten" smiley

po lexojm transkripte te ndryshme....te gjith ca kan dal ne podium po e rrjepin Cipren.

Cipra ose dorzo propozimet ( a kan arrit me bo dy faqe detyr shpie kto te gjirizes) ose Sunday osht Grexit Conference smiley

i dorezoi para 5-6 minutash.
I kish dorezuar edhe me 30 qershor. I thane jo. Beri referendum.
Tani do i thone po.

smiley

Nuk ka dorezu propozimet jo, ka dorezu kerkesen per fonde smiley

Arto, e kupton ne c'dite halli eshte ky? Aleatet e tij jane Le Pen dhe Farage. A ka dite me te zeze per nje person qe pretendon/do ta mbaje vendin ne Europe? smiley

Farage?!!!! Vertet? O Cipras, o i rrjedhur!

Sa i keq qenka ky deputeti i PE nje rrjesht para Farage qe i ka bere arij kete fotografi? Si mceftas duket smiley

A really bad ass smiley

Me keq se Sala, del me foto me lloj lloj speciesh me tregu qe ka shoke "in high places". Partia e Farage e konsideron Cipras pak si shume zeshkan me qene evropian, po nuk prishet shoqnia per lajthia. smiley

A ka dite me te zeza per te majtet radikal dhe te gjithe majtet neper bote per ate pune?

Jave zie !smiley

Po te ishte Sala ne vend te Schultz ose Juncker direkt do e kishte emertuar "koalicioni i qelbesirave" smiley

Greek formally applies for third bailout, sipas CNN. Po kushtet jane shqyrtuar apo tani nuk duan kushte fare?

Lista e reformave vonon akoma edhe 2 deri 3 dite, kishte thene Tsipras.

Deadline qe i ka lene komisioni europian per dorezimin e propozimeve per reforma nga ana e qeverise greke eshte ora 08.30 e dites se premte.

Pyetja eshte: po keta per cfare i harxhuan 110 milione euro qe nuk i kane per mbajtjen e nje referendumi kunder reformave? A do mbajne referendum tjeter para se Tsipras te dorezoje listen e reformave?

Nga nje pasazh i fjalimit te Cipras qe ka vene Stalker me lart, ai thote: parate nuk i mori populli im, por bankat.

Cfare afati e reformash flasim ne, ky me duket s'do te paguaje fare.

FCUK (French Connection smiley ) masat shtrenguese dhe perpjekjet per te kompromentuar sovranitetin e shteteve te vogla!

Ere demokracie! smiley

aleate te cipres ne qeverine greke jane ''greket e pavarur'', nje parti nacionaliste ,para se ciles balli kombetar francez duket si parti ekologjike.  ne popullvotim i ndihmoi edhe agimi i arte.   keshtu qe nuk e kuptoj pse duket e cudtshme mbeshtja nga partite nacionaliste ne pe.

ajo qe te ben pershtypje eshte se integrimsat shqiptare e gjejne me vend qendrimin nacionalist grek,ndersa kur vjen puna per ceshtje te ngjashme ne shqiperi mbani qendrim thelleshisht erjonvelistsmiley    eshte e habitshme dhe vetem servilizmi nuk mund ta shpjegoje plotesisht.

Nga nje prej gazetareve te akredituar ne Parlamentin Europian: 

Nga koleget vijne propozime te tjera se cilat fjali nuk duan te degjojne me:

- Neser do paraqesim propozime te tjera

- Mund te arrijme nje marreveshje ne (ketu zgjidh 24 oret ose 48 oret) e ardhshme. Marreveshja eshte shume afer 

smiley

Manolis Glezos: "E gjithe Europa ne strukturen e vet eshte pjelle e Greqise. Ne nuk ua dhurojme Europen!" smiley

Martin Schulz mezi po e mbante te qeshuren.

Keta jane bere te gjithe per tu lidhur! smiley

A e ke pare filmin "My big fat Greek wedding"? Babai grek i nuses, cdo fjale i gjente prejardhjen greke smiley

Kimono pra.smileyLlaf i lashte grek thoshte ministri puro grek Llafazanis.

filma vulgare,
batuta vulgare

smiley

Oh please mos me thuaj qe s'eshte spot on-

Nejse c'them une. Greqia e trego me armatimet kolosale paranojen ndaj Turqise, e me fjalime neper Parlament Europiane e vendase megallomanine si shpikesit e cdo gjeje qe ecen, fluturon apo noton ne toke. S'ka nevoje per filma.

Komedi Hollivudi mo. Pjesa e gjyshes qe lufton akoma me turqit ne oborrin e shtepise eshte perle!!! 

Ok po degjova me kete bullshitin qe Europa i detyrohet Greqise per krijimin e saj dhe demokracine, nga keta debilat e Parlamentit do me vij per te vjelle!smiley

5 vjet politike austeriteti, dhe mua me kerkojne te permisoj gjendjen ne... 5 muaj !

Momenti me i forte i solidaritetit ne histoirne e re europiane, Zoti Weber, ka ndodhur ne 1953, kur popujt e Europes fshine 60% te borxhit gjerman

 

si shpjegohet qe Parlamenti Europian nuk ben pjese ne Trojken e bisedimeve ?? Ne vend te kesaj, ne na eshte dashur te negociojme me tre insitucione te ndryshme, FMN, KE dhe BQE, te treja me propozime dhe pikpamje te ndryshme dhe konfliktuale

 

 

 

 

 

si shpjegohet qe Parlamenti Europian nuk ben pjese ne Trojken e bisedimeve ?? Ne vend te kesaj, ne na eshte dashur te negociojme me tre insitucione te ndryshme, FMN, KE dhe BQE, te treja me propozime dhe pikpamje te ndryshme dhe konfliktuale

Kjo i dashur Stalker shpjegohet me aresyen e thjeshte, qe donator i borxhit grek nuk eshte PE por 18 vende te Eurozones  madje nuk eshte partner ne bisedime as EU, sepse eshte ceeeshtje e vendeve qe perdorin euron si monedhe.

Po ky e ka zakon te hedhi shashka per tym, edhe ti Stalker hidhesh pernjehere perpjete me gezimin e kalamanit qe gjeti nje karamele ne rruge. smiley

Komisioni europian (Junker!)  eshte partner, kete nuk e mohon dot dreqi e mori.
Me te njejtin tager mund te ish edhe Parlamenti Europian.

Juncker nuk merr dot vendim se cfare do te behet me borxhin grek, sepse ai nuk eshte ne ofiqin e perfaqesuesit te KE per kete pune, ai ne rrethanat qe eshte,  eshte vetem ne rolin e babaxhanit qe ndermjeteson. Nga ana e Komisionit Europian si i deleguar per kete pune eshte konferenca e ministrave te financave te Eurogrupit (19 vendet e euros), qe ka president Jeroen Dijsselbloem.

PE eshte organ legjislativ, nuk eshte ne tagrin e saj, madje e ka te ndaluar te perzihet ne aktivitete te tilla.

1 - Frenat Tsiprasi i ka marre ne dore, kur gjendja ekonomike e Greqise jepte shenja permiresimi, te gjithe ishin otimiste per Greqine, Samaras nuk u lodh duke thene qe Greqia nuk ka me nevoje per Pakete tjeter Ndihmese, Greqia sapo ishte futur perseri me kembet e veta ne tregun financiar.
Tsipras dhe SYRIZA bene te mundur, qe te gjitha mundimet e 5 vjeteve te popullit grek te shkonin per dhjam qeni dhe vendi po i drejtohet me shpejtesi marramendese katastrofes ekonomike dhe sociale.

Per kete jane pergjegjes vetem SYRIZA dhe Tsipras dhe asnje tjeter!

2 - Greqia ka perfituar 2 haircut te borxhit te vet:

 - Njehere ne menyre te hapur, ne 2012 kur u negociua me sektorin privat dhe u be nje haircut prej rreth 54%.

- Se dyti ne menyre te fshehur, me miratimin e Paketes se dyte Ndihmese u vendos, shtyrja e filleses se pageses se interesit te kredise per ne vitin 2022, zgjatja e kohes se shlyrjes se kredise per ne vitin 2057 si edhe me e rendesishmja ulja e interesit te kredise ne 0,6% (Kush eshte ai qe merr sot nje kredi me nivel interesi 0,6%??????) Te gjitha keto masa kapin nje vlere te vlefshme me rreth 44 miliarde euro ose rreth 18% e vleres se borxhit.

Ju komisaret jeni te zotet per propagande, agjitacion dhe per t ju hedhur hi syve vegjelise, po dilni pak bllof kur ju duhet me marr ne dore bllokun dhe kalemin

 

une besoj se ju nuk keni te drejte ne opinionin qe keni per kete qeverisje ne Greqi

Po vdesin njerez, o grava, dhe keta pizevenget tallin menderen me ta, po i hedhin te kacafyten te varfrit me njeri-tjetrin.

A di se sa masa ka marre kjo qeveri ndaj atyre pasanikeve qe kane tallur bythen gjithe jeten me greket dhe europianet? Kjo qeveri qe duhet te ishte e para qe duhej ti mberthente prej fyti ata qelbesira, qe kontrabandojne nafte dhe nuk paguajne asnje kacidhe ne buxhet te shtetit?

Asnje! Nada! Niente! Nichts!

Vetem flasin e flasin, por vepra hic.

I vetmi projektligj rreth kesaj ceshtje ka te beje me shpalljen e amnistise per ata qe kane cuar para ne te zeze ne bankat e Zvicres.

Te bukur i zgjedhin komisaret ata qerratenj, dhe dine edhe te flasin bukur e tu hedhin trute e gomarit.

Ai pizevengu llafazan e qeros, Varufakis e gatoi gjithe kete katrahure, edhe pa filluar akoma mire stuhia i hypi motorrit e cau tutje pa e kthyer koken mbrapa.

http://rack.2.mshcdn.com/media/ZgkyMDE1LzA3LzA2LzkyL1Zhcm91ZmFraXNtLmU2NTIyLmpwZwpwCXRodW1iCTk1MHg1MzQjCmUJanBn/80688e03/c01/Varoufakis-motorcycle.jpg

Greqia sapo ishte futur perseri me kembet e veta ne tregun financiar.

Prap dakort me ty.

Por, po papunesia, ç'thoshte? Apo vetem tregu llogaritet ??

 

Papunesia po fillonte te binte, dhe kjo me shifra dhe jo me llafe.

Po populli bie kollaj pre e fjaleve te bukura te komisareve qe premtojne blune e qiellit.

Ja ku i kane dhe ti mbajne me shendet.

Papunesia po fillonte te binte

smiley

 

 politika e austeritetit : 11.1% (janar 2010) në 25.7% (janar 2015)

 

jo, mos krahaso janar 2010 me janar 2015,
por krahaso janar 2014 me janar 2015

nga 26.1% ne 25.6%

smiley

nejse te qenka pergjigjur Monda

 

jo, jo

janar 2014  - 27,2%

janar 2015  - 25,6%

tendenca e tregon jo shifra nominale

dhe interesante, ka te njejten diagrame me Spanjen, por spanja ne vlere % me te vogel se Greqia.

Papunesia eshte gje e matshme jo llogje kavaje.

Papunesia po fillonte te binte, dhe kjo me shifra dhe jo me llafe.

Shifrat e uljes se papunesise (qe eshte sidoqofte dyfishi i eurozones) jane per kulmin e sezonit turistik.  Dhe kur flitet per ulje, behet fjale per nga 26.1 vjet, ne 25.6.  

A di se sa masa ka marre kjo qeveri ndaj atyre pasanikeve qe kane tallur bythen gjithe jeten me greket dhe europianet? Kjo qeveri qe duhet te ishte e para qe duhej ti mberthente prej fyti ata qelbesira, qe kontrabandojne nafte dhe nuk paguajne asnje kacidhe ne buxhet te shtetit?

Plus edhe reforma per pronat e Kishes qe edhe kur i japin me qira s'paguajne asnje takse.  Liste e gjate mangesish te kalamajve te Syrizes.

Sa per pronat e kishes, u vrane cik ndervedi Cromwell e shoke, ama mblodhen prone e taksa.  E kthyen Francen e dynjane permbyse francezet me revolucion, ama bene reforme "agrare" edhe me pronat e kishes.  Greqia akoma perdor qitapet e Bizantit per pronat. 

Sa e lexova.smiley  Pse ja dhjefsha racen ( na fal per frengjishten) nga gjithe robte e dynjase vete i bie nje gjynafqari shqiptar.smiley

Meqenese ne Greqi ka nje numer te konsiderueshem "gjynafqaresh shqiptare" gjasat statistikore qe do t'i ndodhi nje shqiptari jane relativisht te larta.  

Thene ndryshe, sikur te frenohej pak daveti yne mbi varrin e Greqise, mire do ishte. 

Faji im s'qenkam sqaruar. Une KURRE s'ja kam dashur apo s'ja dua ' varrin' Greqise. Dhe nje nder arsye jane pikerisht dhe ata shqiptar qe kemi aty te cilet jane shtresa me e dobet nga te gjitha anet. Vetem nje idiot mund tja kerkonte komshiut t keqen qe aty e ka dhe do e kete. Madje s'a kam lexuar nja dy komente asnje s'ka qasje malinje.

Thjeshte s'jam dakort me kete sharaden qe po bejne Greket per mos bere punet e shtepise. Po te me kesh lexuar une kam bindje te plot qe edhe keto lek qe po fliten jane BRenda Greqise. Ose jane ne dore te shtetasve Grek, por duhet qe Qeveria te bej reforma per te ri-shperndare te ardhurat dhe bere kalibrimet. Gje qe s'po e shoh te ndodh. Thjeshte po shoh qe ne kete strukture te kalbur po kerkohet me shume lek. Dhe per mua ky eshte qasje e gabuar.

Ndjese se mbase dhe une nuk u shpreha qarte.  Nuk po te akuzoja ty.  Eshte thjesht fakt qe panorama ekonomike dhe sociale e Greqise sot e ne nje te ardhme te aferme eshte menxyre.  Dhe komentova ne pergjithesi, por edhe per c'ka ke permendur ti, qe nga ana jone s'ka asnje arsye per te pasur eufori.  

Vetem nje idiot mund tja kerkonte komshiut t keqen qe aty e ka dhe do e kete.

Me kete shprehje sa % te peshqve ke bere armiq se i ke quajtur idjote?

 

per zotin, edhe kjo puna e bankomateve eshte legjende mediatike : edhe nese nuk do kishe karte krediti, a do terhiqje ti 60€ ne dite ( =60$/dite) qe i bie 1800€ ne muaj ?? E nuk po them ne nje vend si Greqia, por atje ku je! E nuk po them qe ke karten e kreditit per te paguar!

jo, ky limiti osht shum i mir, biles, dhe ta ulin...se ci do poplli leket? Leku osht instrument kapitalist... Le te haje komunizem smiley

keta te shkretet i kane tymosur keq cipras & co. Gjithe fushata e tyre, perfshi edhe referendumin ishte nje manimpulim fatkeqesisht, mbi psikologjine e nje situate te superstresuar ekonomike. Momente si keto marrin kohe te rikuperohen dhe duhet menaxhuar duke ec ne maje te gishtave si me thene . Ne USA-n e 2008-es jane dash perpjekje pa fund te kokave te medha te ekonomise per te gjetur rrugedalje, pati edhe gabime, por ish situate pergjegjesie - askush tjeter s'pritej te te nxirrte nga gropa.

Greqia jo vetem pret ta nxjerre europa, po merr edhe luksin te jete e ceket dhe e papergatitur teknikisht per te kuptuar. Me populizem nuk rregullohet ekonomia, duhen elita. Plus, po te dinte me mire shqiptari, kish rregulluar vendin e vet.

 

Cakaloti paska dorzuar propozimet - reforma ne pensione dhe taksa qe javen qe vjen....dmth, greku po kapitullon pak e nga pak

ky belgu kerkon te pamunduren: t'i beje greket gjerman.

kurse ai tjetri zgerdhihet.

i kujt eshte faji? natyrisht i belgut qe e merr seriozisht harbutin.

Te heqi privilegjet thote: 1. per industrine e Anijeve, 2. per Kishen Greke, 3. per Ushtrine, 4. per ishujt Grek.smiley

Nga 13 drejtora te emeruar javen qe shkoj 12 ishin te Syrizes, tha , dhe njeri qe s'dihej. smiley

kan stomak te fort, kur mos kem njeri. zaten pranej e kan mush antverpenin me pigment kafe te erret pjek per espresso. dhe mbase ai stomaku i ktyne eshte ai qe fiton ne fund, xhanem. se i gjo e din kta. po prap mer, nuk durohej qe qeshte si naj garip fshati ne oren e msimit per karshillik edukatores.

sado reckless qe te sillet ky, keta i paraqesin nje deadline te re.

 i don't blame him

"We demand an agreement with our neighbours, said Tsipras- but one which gives us a sign that we are on a long-lasting basis exiting from the crisis ".

Te ka faj greku mutit ? insert your own jokes here. I start : Beggars can't be choosers (demenders). Hem dhi e zgjebosme hem bishtin perpjete, Une po te fal kalin ti e kontrollo a i ka gjithe dhome a jo ... etj, etj.

hala paret s'ia ka dhone

do t'ia japi o ditn e hone

e ngatarrove gjith dynjone

Excerpt from Karroca e Dylit 

Guy Verhofstadt

I got angry this morning at Mr Tsipras, because we need to see concrete proposals coming from him. We can only avoid a ‪‎Grexit‬ if he takes his responsibility.

Ky do me bo estrade. I vetmi propozim dhe argument osht : Poplli grek votoi JO ne referendum. E pate apo jo ? Vullneti i popllit nuk bohet dy, pranej kollituni dhe na jepni te gjitha ato qe kerkojme ne ose nryshe ...

Propozimi im ( yeah me) smiley  po merr ngjyra serioze nga dita ne dite. Shitjani borxhin e pederastave Mafies 30 cent on a dollar qe te shofim gallat. Mrena vitit Athina bohet Las Vegas east.

fiks fare Qemolo. T'ia shesin borxhin mafies ruse, kineze, apo dhe italiane dhe e zgjidhin vete ata muhabetin. Ka per te plas biznesi i betonit, i murosjes per se gjalli.

NYSE (markata e stoqeve) ka pasur difekt sot dhe s'eshte ri-hapur akoma.... thone qe u prish nga gerqia

Ncqqqqq cyber atack, perflitet qe pas eshte Qinezi....Jo vetem NYSE por edhe United Airlines dhe wall Street Journal, te koordinuara te treja. United ishte kaos total sot

teater aman. Ky po i mbush mendjen grekut se u dashka te beje reformat, si te jete here e pare qe i degjojme keto.

po te doje t'i tregoje vendin europa, e ben ajo te kerceje cipran. thuaju do t'ju nxjerrim nga euro, ta shofi po s'u hodhen perpjete.

po ka gjet evropen, thuaj ...

i pashe e i degjova, po nuk mundet te reagojme ndryshe.

e di qe folem dje, po eshte e pamundur.

Punojme rendshem per ate dreq dollar qe marrim, dhe askush nuk te fal. Ku ka free ride, sic kerkon greqia.

Edhe s'eshte as per paragjykim, as per racizem sepse i shofim, i kemi rrotull, dhe iu njihet sjellja menjehere.

Nuk eshte se iu qendrojme ndryshe  as  bashkekombasve tane psh qe jane si ata (dembele, hilanjoze, etj etj). Me vjen keq.

Sot lexova per Papandreun, e kish votuar PO referendumin:  jo qe s'kritikonte Cipras por bente thirrje per mbeshtetje te tij duke pas parasysh interesat kombetare. Nuk te behet te shofesh asgje pozitive ne gjithe kete.

5 mashtrime mediatike ("les idées recues" ne frengjisht) sipas gazetes "Le Monde" per greket dhe GR :

 

1. "Greket harxhojne parate e Europes"  :

1/3-a e borxhit grek eshte e EFSF (European Financial Stability Facility) fond qe nuk vjen nga parate e europianeve, por parà qe fondi merr borxh nga tregjet me % interesi shume here me te ulet se ajo qe i jepet GR.
Por edhe shtete europiane i kane dhene borxh drejtperdrejt GR, parà te cilen dhe ato e marrin borxh tek tregjet (me inters shuume me te ulet se ai me te cilin i jepet GR)

Konkluzion: greket nje mut harxhojne parate e Europes. Marin borxh dhe e kthejne.

 

2. "Qeverite greke kane bere palle ariu" :

Rrenë : Si pasoje e borxhit qe u eshte dhene, greket kane qene detyruar ti nenshtrohen nje politike austeriteti te papare : 30% me teper te varfer ne keto 5 vitet e fundit.

 

3. "Greket jane te korruptuar, te gjithe bejne me hilé"

Sipas "Transparency International", Greqia eshte e 69 nga 175 vende; ne te njejtin nivel me Italine dhe Bullgarine. As shume me keq e as shume me mire se vende te tjera te BE

 

4. "Greqia s'duhet te kish hy ne zonen € "

NUk ka qene Athina e vetmja qe ka rrejt ne shifra. Edhe Parisi dhe Roma kane rrejt. dhe asokohe, qeverite e vendeve europiane kane qene pro nje zone te gjere € pra edhe pro zbutjes se kritereve te hyrjes ne €
 

5. "Greket jane pertace" :

Ne 2014, greku punoi mesatarisht  2042 ore ne vit; gjermani 1371 ore dhe frengu 1489 ore. Inglizi : 1677.

konkluzionet nxirini vete

Lol sa te forte jane keta francezet, qafsha Le Penin. Me kujtohet nje francez qe kishte bere nje artikull blogu per mitet e krimeve ne Kosove. Ku nxirrte Serbet si meleq. 

Se s'eshte as ti marresh seriozisht por sa per te ngucur te pare dhe fundit. Greqise i eshte dhene borxh me interesin me ulet, nga gjithe vendet e BOTES. Nderkohe qe leket qe ky thote merren nga tregjet = tregun e brendshem, qe eshte ekonomia e nje vendi pra si rezultat jane marr nga lek i destinuar per ekonomine e vendeve perkatese qe ne vend te ri-investohej, tani nuk do i kthehen me.

E fundit, dihet qe Greket punojne me ore me te zgjatura, por jane me pak eficent. Se bejne 3 ore pushim, i fusin nje frape e vijne nga darka per te bere sikur punojne deri ne 8. E keshtu, keshtu...

Si e ka emrin ai frengu qe shante kosoven ke blogu i tij, qe ta bej qepaze ta bej ??!

(ketu u revoltova dhe e nderprava leximin)

Do ta gjej dhe do ta dergoj. Po ti mos u revolto, lexo deri ne fund.

Sidoqofte, s'mund ta fsheh habine, qe ti mendon se realisht gjerat funksionojne ne Greqi, por jane duke ja futur?

"The commission is prepared for everything. We have a Grexit scenario, prepared in detail," Juncker said after an emergency eurozone summit wrapped up with leaders giving Greece until Thursday to submit detailed reform proposals that could form the basis of a new bailout.

 

Juncker did not elaborate on what exactly he meant by the term Grexit.

 

He says the commission also has plans in case Greece needs humanitarian aid and, what Juncker called his favorite option, "a scenario how to deal with the problem now keeping Greece as a member of the euro area."

marre nga Wall Street Journal (07/08/2015)

... Deri ne vitin 2008, Greqia kishte 133 fonde pensioni publike, te administruara prej burokrateve publike. (Nen presionin e kreditoreve, numri I fondeve te pensioneve duhej te kishte zbritur ne 13). Greket dalin ne pension me shpejt se shumica e europianeve dhe perfitojne pension me gjate se ata. Gje qe do te thote se shpenzojne 18% te PPB-se per pensionet publike, krahasuar me 7% ne Irlande e 5% ne SHBA. Mashtrimet me pensionet jane te nje shkalle te larte, por eshte e pamundur te dihet sesa i kushtojne buxhetit, sepse mbajtja e llogarive eshte e parregullt dhe e manipuluar.

Ajo qe ndodh me pensionet, ndodh pothuaj edhe me cdo gje tjeter. Kreditoret i kerkuan Greqise te shkurtoje shpenzimet ushtarake me 1/10 (si perqindje e PBB-se jane nga me te lartat ne europe), por Syriza eshte dakord t’i shkurtoje vetem me 1/20 (“Turqit mund te na pushtojne nga dita ne dite...”).

Privatizimi i komanive joeficiente shteterore pritej te sillte 50 miliarde euro, por pas 5 vjetesh, vetem 2.5 miliarde jane arketuar. Greqia ka me shume juriste per fryme sesa SHBA. Deri ne vitin 2010, kostoja e punes ne greqi ishte 25% me e larte se ne Gjermani. Cmimet e ilaceve jane me te shtrenjta se ne europe, fale kartelit qe heshturazi ekziston ne kete sektor, si ne shume te tjere.

Keto e te tjera te dhena hedhin poshte pretendimet se problemet e Athines jane kryesisht produkt i forcave pertej kontrollit te saj: kursi i kembimit te euros, makinacionet financiare te bursave, tekat e Angela Merkelit, etj. Greqia donte te ishte e begate pa qene konkuruese. Ajo donte hotel me 5 yje, kur xhepi i perballonte vetem nje me 2 yje. Donte modernitet pa eficience e transparence. Donte begati pa pune. Donte te kontrollonte vete destinon e saj, nderkohe qe dikush tjeter t'i paguante shpenzimet.

Dhe c’eshte me e bukura, fluturimi i Greqise larg realitetit vazhdon. Pasi Athina nuk e pagoi dot kestin e rradhes ndaj FMN-se ne 30 qershor, greket e shijuan paksa sesi do te jete e ardhmja e tyre: Banka te mbyllura, terheqje te kufizuara parash ne bankomate, pernsione me pikatore, etj. Dhe sidoqofte, ata votuan ne shumice derrmuese pro nje qeverie qe po i con drejt gremines. Krenaria i prin shkaterrimit, thote nje proverb. E njejta gje mund te thuhet edhe per budallallekun...

Krenaria i prin shkaterrimit, thote nje proverb. E njejta gje mund te thuhet edhe per budallallekun...

smiley

ajo pune vjen tjeter ere, lere se c'thote WSJ - 'krenari' thote, mire o mire

Shume e majte e cuditshme eshte kjo e Syrizas.

Kerkon ndihme nga punetoret e Estonise, Letonise, Lituanise, Hungarise, Cekise, Portugalise etj. ne menyre qe armatoret greke mos paguajne taksat.

 

O reforma o ndihma humanitare. Kjo eshte e ardhmja greke.

Ska ristrukturim borxhi pa reforma. Kjo ka mor fund..ose reforma ose operacioni Opa Pelikani smiley

Stalker, sa me shume qe i thekson  ''lajmet'' koti  qe sjell me disa pikequditese,  sa me shume foto ''spontane''  vendos per ti mbushur mendjen publikut, natyrisht duke e perforcuar  kokeverdha qesharake..smiley,   ne fakt  ti  i mbush mendjen vetem vetes  tende! 

propaganda  kalpe eshte   terapi per  vetpasigurine dhe fobine.smiley..smiley

 

*****turistet franceze, thote.smiley   

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).