Motra ime që është në Itali, më dërgoi foton e biletës së saj të ndeshjes së sotme Itali-Shqipëri,gjë që më shtyu ta propozoj si temë. Sot pra, për herë të parë në një ndeshje miqësore në stadiumin e Xhenovas, që aq shumë është pritur prej dekadash prej nesh: luajnë kombëtarja jonë dhe ajo e Italisë.

Tashme ata s'jane "italianet e RAI-t" e idealizum ne kokat tona, por me ta njihemi dhe na njohin me mire. Per breza te tere, Italia ishte Jashtështeti, Bota e Pertejme, Parajsa. Kjo beri qe shqiptaret te dashurohen me gjithcka italiane; me gjuhen, muziken, artin, kulturen e sportin. Per fat te keq pikepjekjet me futbollin italian, nuk na qelluan asnjehere kur jetonim ne menyre ekskluzive ate boten tone pa shfaqje te huaja.

Sot, ne drejtimin e skudres tone kombetare eshte nje italian qe beri te mundur perballjen tone me bashkekombasit e vet.  Italianet filozofine e gjithe kesaj loje, prej dekadash e kane reduktu ne nje fjale te vetme: Rezultati! Perballe tashme nuk do te kene nje skuader naive, dicka prej marifeteve te tyre na i ka mesuar dhe ne italiani i tyre. Shqiperia eshte me e forte se kurre.

Sot pra, per here te pare me Azzur-et. Suksese djemve tane !

179 Komente

hajde: "bocca di lupo" Kombetares, pjeter..smiley

per ndonje parashikim te mundshem, po pres njeher komentin e alba2265, nga amerika..smiley

"bocca di lupo"

Prit sa te vije pjetri e te te thoje po ti s'qenke shqiptar* smiley

*Sipas aksiomes pjeteriane "shqiptaret ishin te dashurum me gjithcka italiane; me gjuhen, muziken, artin, kulturen e sportin." 

Belul, ke disa opsione ne replike me pjetrin:

- Ne goje te ujkut kam hedhur valle me gjysme opinge.

- Qe nga 1920, dashnine me italianet e kemi te hidhet

- Ose shkurt: po ik o pjeter se une jam i dashurum me sportin hollandez.

dashnia me italine ka qene e hidhur, por edhe plot ulje-ngritje..

i hodhem dikur ne mare, por sot e quajme Lungo-mare..smiley

vrame  çibanin e huaj korporal Pellegrinin (ketij mire ja beme) dhe padashje vrame edhe ushtar Morettin, se na fyu rende, por sot pime birra Moretti..smiley

pastaj, andej nga 90-ta, meqe na munguan shume, shkuam ne ne Itali  me mijera, u kthyem viziten e 40-essmiley.. e pastaj erdhen prape ata me Pelikanin......   sidoqofte, kemi  akoma llogari  te hapura me ta..smiley

I hodhem dikur ne mare por sot e quajme Lungo -mare.

Ku iku Monda ?

O monde,edhe un t'a para shkrujt "axurret" shqip,po t'i ndreqe. Ideja ime dhe e belulit asht me perdor italishten e 80-es smiley

Ndeshje miqesore me rezervat e italise eshte o memedhetari belul.megjithate pepinua yne I ka makarunet hallall.he's on to somethingsmiley

 alba2265, se  nuk ke  njohurite e duhura rreth futbollit ,prandaj  ben edhe komente te tilla..

degjo, ndeshje miqesore me rezervat e Italise do te jet me e veshtire per Kombetaren tone, pasi keta  ngaqe rralle u bie radha te luajne, jane shume me  te motivuar dhe duan ti tregojne trajnerit dhe publikut te tyre qe meritojne nje vend ne Kombetare..:

ndersa te ashtuquajturit  yje te ekipit, titullaret pra,  ne nje ndeshje te tille miqesore, zakonisht jane  indiferente..smiley

Jepi nje keshille miqesore tani, qe mos .... smiley

traineret bejne eksperimente ne keto ndeshje fort i ndercmi memedhetar belul.pastaaj ekipe te vogla nashi nuk ka me se edhe vendet sado te vogla i nxjerrin 11 lojtare te cilet luajne ne skuadrat  te  mira te europes pavaresisht se kampionatet e tyre i kane pertoke.ky sport me sa shoh une po dominohet nga emigrantet te cilet sfiliten qe te vegjel per ti shpetuar varferise nepermjet futbollit.

oj zemer po ndeshjet miqesore zakonisht provohen dhe rezervat .... naj mendim per ndeshjen miqesore me "rezervat" e Frances ke? Apo se pe? 

Itali-Kroaci e pe gje? Italia ishte bloze ... Kombtarja jone shkon si e barabarte ne nivel me Italine dhe ishalla te dy kombtaret perfitojne nga ky takim qe te paraqiten me mire ne ndeshjet e tjera te grupit per Euro 16. 

me 7 fitoren tone , belulo.., une e hodha nje qinçe, tafti bafti!!

Teknikisht heren e pare me Italine kemi lujt ne Stemol Qafa me shpresat. Na e ka fut Monelli i Fiorentines ne min. shtese.Shume veta ne xhiro, deri ne darke e dinin rezultatin 0-0 se iken perpara mbarimit. 

..dhe atehere kemi pasur ekip Shpresa shume te fort, si kurre ndonjeher.. Josa, Demollari, Kushta......
apo jam gabim Qemolo?

Jo mire e ke. Ai eshte rezultati me i larte qe kemi arrit ne rang evropian. Ishim ne tetshe me Italine. Ne grup barazum ne Gjermani. Shume nga keta ishin ne kombtaren qe rrafen Belgjiken me vone. Me sa me kujtohet : Mersini, Zmijani, Hodja, Jera, Ocelli, Liti, Josa, Demollari, Kushta, si dhe nja dy " perforcime" mbi moshe.

rrafem turqine dhe austrine jashte dhe mren dhe barazum 2 here me gjermont. Ka per te ngel shpresa me e mire e t'gjitha kohrave

Gojet e liga thane se certificatat e lindjes ishin fallco.

Jo, me shpresat lejoheshin 2 lojtare mbi moshe. Por qe kemi bo fallsifikime jemi shemb. Me kujtohet kur Shkodra mori "borxh " per ndeshjen me Austrine e Vienes Shyq Ballgjinin dhe Tit Dibren. Per cudi, Ismet Bellova i therriste nga emrat dhe jo mbiemri ( me urdher nga LART) Shyqyriu dhe Petriti. Si dhe Partizoni mori Brahon e Gjirokastres per neshjen me Janinen per Kupe Ballkani. Para neshjes i thote traineri Janines Bejkushit : Mos e fut ate te ziun se e njofim, mos e qelbni fare. Ai i bje me lujt me ne. Ne e kemi me afer Gjirokastren se ju ne Tirone.smiley

Kam qene ne stadium ke 10cja nga ana e golit at neshje. Golin m'duket e boni Vinjola por mund te kete qene edhe Monelli. Na vrau moseksperienca. Skuader si ajo do mbahet ne histori. Super elegante.

Vignola e ka bo ne Itali, ku dolem po 1-0.

Te gjitha gjasat qe kuqezinjte te cojne ne krize Conten....Italia me nje formacion eksperimental,pa sulmues te vijes se pare,Giovinco-Destro nuk priten gjera te medha...De Biasi duhet te guxoj me shume me ndo1 Rosh apo ndryshim skeme me 2 sulmues,,mqs me Armenine na nevojitet fitorja.

Jam fanse me Italine. A ka mundesi tja lini kete loje bashkeatdhetareve te mi?! smiley

po kto breshakxhinjte do luajne me ekipin e dyte mesa pashe. Do me pa lojtare te rinj, potencial per kombtaren thoshin. Nejse, ne stola nuk djegim, kjo eshte e sigurt.

6.5 kutohet fitorja jone ndaj Italise. Nese ne do te luajme me formacionin e pare ja vlen me i fut nje 100 Euro, pasi Italia luan me lojtaret rezerve. 

Conte e ke rradhen sonte.

Moment me te mire per te luajtur ndaj italise nuk ka..nje Itali me te vdekur nuk kam pare ndonjeher,e beri lemsh Kroacia..a thua po luanin ne Tirane Kroatet!! Sa per ndeshjen..reziku me i madh ka per te qene Giovinco, por nje si Abrashi mund ti bej balle(me kujton shume Gatuzon ky lojtar ).Ne se tanet vrapojne si qen te terbuar pas topit si me Francen,shancet per nje rezultat pozitiv jane te medha,por nuk do te vendosja bast per fitoren e Shqiperise.

Un jom mpref per barazim. Komtarja jon ka nja 5neshje qe po m'knoq, pse mos ta boj ene sot n'dark?

belul 0-0  parashikimi im  smiley

2-1 per ......smiley  don't know

Si Si Si sot per here te pare dua Azzurr-et K.O
 

Sonte ne stadium do te kete me shume shqiptare se italian. rreth 12 mije bileta i kane bler shqiptaret dhe vetem 6-7 mije italianet.

a mund t´na thot nonjoni se ne sa sahatit fillo neshja?

falemturritnera!

tani per pak, 9 pa cerek.. po kendohen himnet..

himnin e kane te bukur pepinot.

Pse Colpo Grosso si e kanë ?

Per ibret....

Hajde shtylle hajde... ah sa gjynof

Ah te lumsha komet o Cikallesh... po s'po te hec hic mer cun!!

Cikalleshi contro tutti!  po thot ky komentatori i RAI-t

cikalleshi te can ballin!!

ballcekano, pse kam pershtypjen une qe komentatori italjan  emrin  Lenjani  e thote  me kollajllek, me kenaqesi..smiley

belulo, nuk e di c'fare tha,  ballçekani eshte live, dal vivo si me thene italianisht!!

aa, qenke ne stadium mo..?   nuk te besojme, po nuk dergove nje selfie, se keshtu te ka hije..smiley

me siper e kisha llafne qe komentatori italjan emrin Lenjani e shqipton (ose e italjanishtonsmiley)   lirshem se eshte melodioz, tingellon pak si emer italjan me ate  i-ne ne fund.

s'dua belulo , incognito!!

Cikalleshi contro tutti thote komentatori italian. Meqe ra fjala, tvsh nuk e ka ndeshjen.

Bravo portjeri bravo... synin qiqer
 

Fantastike.

 

Berisha si shpirt

Conte tu majt topin ne ansore tu vonu lojen, ooo pepinot nuk ndryshojne kurre

sikur po lujne te pallati sportit ne Tiron, vetem kuqezi , hajde Shqipni hajde  ta lumsha

duhet me thone te drejten Italia po ben nje loje shume te mire na rrofte sa malet Berisha

Duhet nderruar Agolli menjehere sepse po luan shume dobet, Cerci po tall menderen nga ai krah!!! 

+1

Dohet ta avancoje Agollin dhe te gjeje zgjidhje ne ate vend.

Sa me pare!

Komentatori italian ka gjithe pjesen e pare qe Liles i thote Lala !!

O sa qejf me qen dixhitalbtar

smiley

te ne nuk po terheq mesfusha...  nuk mbajne dot topin qe me pas te lidhen e organizohen, ngaqe italjanet po levizin fort dhe bejne presing me disa lojtare per cdo top.. pak a shume ate presing qe  kemi bere edhe ne ne ndeshjet paraardhese..

keshtuqe me e udhes do jet sikur te forcohet mesfusha me nje lojtar me teper...

per tu habitur qe Italia qe ka mbrojtjen me te forte te beje gabime kaq trashanike ne mbrojtje

I hope Salihi or Roshi didn't get the memo and score kur te futen ne loje

Pjesa dyte filloi Berisha kunder te gjitheve smiley

u bo si telenovele

Traktakt miqesie me dakordesim. 

A ja kan shpjegu italisht kti te ziut se çpritet?

i ziu ishte stropjo komplet, ose ka qene ne proces legalizimi ose nuk ka dit italishten mire.

po iu kujtojne italianeve vaporin e 91 ishit

ne bejme turmen me te shemtute ne bote. duhet ta evitojme ne maksimum kete dukuri shtazore. 

po bohet njicik si bajate dhe e turpshme kjo puna e invazionit te fushes nga tifozet shqiptare.

Nuk do degjojme me sot nga ballcekani

gjembo, ndeshje e lezetshme, pak me shume teknike dhe jemi ok. patì dhe puthje, ti si e ke, me te puthme apo me te rrafme?

Kujtova se ti ishe nje nga ata puthesit e lumtur qe nderprene ndeshjen.

pse gjembo ket konsiderate?

tifozet shqiptare po hyjne ne fushe nga dashnia e madhe .smiley

 

u bon tifozat si puna e atyne qe cohen n´dasem e kercejne kur osht vallja e nuses me dhondrin smiley

jo jo.. keta po futen si ata tipat qe  futeshin, pambarimisht, ne skene 90-ten e i jepnin lule kengetarit..smiley

ouch mbahu belulsmiley

ahhh, te erdhi goja ty he..smiley    mire gezo dhe pak, po jo shume ama se do bej gol Salihi.. ose Roshi..

mos u merzit belul , heren tjeter ia terezisim prapesmiley

nuk merzitem jooo, miqesore qe.. edhe goli i italise rroma-pertoma, autogol..  po shyqyr thuaj, po gezon syri i keq.smiley

salihi beri gol belul per kete te doli parashikimismiley

jo jo.. keta po futen si ata tipat qe  futeshin, pambarimisht, ne skene 90-ten e i jepnin lule kengetarit..smiley

....edhe qe i funin edhe nje te puthur ne dy faqe......hahahahahahaha.....c´na kujtov Belul.....i mban mend ata tipat me kacurela me baluke dhe me basetat deri tek dhembi i qenit? smiley

mban mend si i tha fadil hasa njerit qe i sillte lule vazhdimisht:boll se po harroj tekstin-aty po me rref mu .una du me dal per vete ne tv .smiley

po si  si mbaj mend..  ata tipat me kacurrela, ose bisht pellumbi.smiley,  ishin nje prerje.. kishin ca xhibokse lekure fallco me shume perçina.smiley  dhe xhinkse me lara..smiley

smiley Ku t'u kujtuan!

Thuaj mire qe s'beme gol se do kishin vershuar ne fushe.

fajin e kane italianet qe i bejne biletat 10 euro. bejne te njettin gabim, ose e kane me qellim diskreditimi (me e mundura), qe bejne edhe francezet me arabet.

dhe katnaret qe shkojne ne stadium bijne ne çark vete.

Ka plas katnari i modh. C'paskemi qene per te puth njoni tjetrin mer jahu...smiley

tashi na duhet skema e De Biasit..smiley

Shqiperia dhe Italia duhet te unifikojne kampjonatet smiley

Hahahaha Fiqo, e ke parasysh ti tani ate Dashnorin, ish deputetin e Peqinit, duke hy n´fush me patllake n´dor e duke shajt nga motra dhe duke i gjujt me shkelma lojtaret e Sampdorias ose t´Juves, kur kto t´lujn me Peqinin? smiley

Po mire ju te amerikes pse e keni kaq problem qe puthin shqiptaret? 

Ndeshje miqesore te tille nuk kisha pare nga Italia ndonjeher. Ata luajten me zemer dhe ishte loje me rritem shume te larte. Bravo te dyja skuadrave, luajten te barabarte dhe pa frike. Ne fund nje autogol ndahu ndeshjen. Mire shqiperia mire! 

Let ti puthin mer jahu sa ti doje zemra....

Ndeshja qe si shpirt. Lujten gjithe qejf, shpejt dhe pa frike.

Hallall

Bravo u qofte cunave t´kombtares, se mu per vete m´kenaqen. Rezultati s´ka fare rendesi, mjafton qe kishin deshire dhe luajten me gjak.

s'e morem vesh pse s'e pame dot ne ne Shqiperi ndeshjen.

na tregoni ne te varferve si luajten cunat, ndonje koment teknik, se pavaresisht rezultatit, me i rendesishem eshte permiresimi i cilesise se lojes. 

Topin e lame te kaloje, po Italjanin jo!

Po e dha RAIUNO... mire t'ju behet se jeni bere dembela u mesuat keqe me digitalb.. I keni lene antenat te ndryshken.. smiley

o shok nuk te puno grupi ty? kujdes nga ato te frontit.

 

Ooh sa paskemi per tu knaq ne Mars me kete kombetare, apo s'eshte edhe sezoni i ballokumeve ne Elbasan.

ca beri cana qe po e lavdrojne italiont?

 o sa mir me qene shqiptare o hej, questa partita e michevole , per albania pure sono emozionato, grazia a dio e bella  serata stasera , chi vince vince e michevole, miqsore kjo ndeshje smiley 15 mije tifoz shqiptare bravo bravo albanezi

Shkon fut Salihin ne loje para Rames apo Bales! Le ne loje Agollin qe eshte ne renie te lire qe prej kater ndeshjesh dhe sot preku fundin. Te tjeret bene interpretim te bukur te lojes, Cikalleshi ishte i jashtezakonshem, Lenjani po ashtu, Cana dhe Mavraj ne forme, me pelqeu dhe Ajeti ne mbrojtje. Lila luajti shume shume mire, kurse Roshin, shume e pelqejne, mua nuk me ka bindur asnjehere, pervec ndeshjes ne Portugali. Shala nuk eshte mire ne ate pozicion ku luan, ne ate pozicion eshte mire te luaj nje lojtar shkaterrues. Nejse, Shqiperia ka rritur nivelin e lojes ndjeshem dhe dora e De Biazit eshte e prekshme ne lojen e saj. Duhet ti japi nje shans dhe sulmuesit Gashi qe luan ne Zvicer. 

ndeshja  e bukur kjo, me tempo te larte ku lozen dy ekipe, thuajse  te barabarta... pak e veshtire per ne sepse italjanet luajten presing te forte per topin e pare dhe ne nuk na pershtatet dhe aq ky lloj futbolli, por sidoqofte fizikisht dhe taktikisht ishim  ne nje nivel me Italine..

momente te dobeta tona ishin ato kur  kalohej ne loje individuale, mbajtje topi me teper cduhej...  nderkoh qe forca e ketij ekipi eshte te grupi..  por e kane kete te keqe keto lloj miqesoresh kunder ekipeve te medha.  lojtaret bejne loje individuale qe te bien sy, sepse ka shume menaxhere verdalle...

Belul edhe Gjermania apo Anglia te ishte do kishte vuajtur duke bere 2 ndeshje me rritem kaq te larte ne 3 dite ndaj Frances dhe Italise. Te dyja ndeshjet vetem miqesore qe nuk ishin, plus qe Shqiperia ne te dyja ndeshjet mbajti te njejtet lojtare ne formacion. U habita me pergatitjen e larte fizike dhe taktike por me shume me shpirtin e larte qe treguan ne fushe. Ju falet ne disa raste mundesa e disiplines.

shqiperise i duhej formacioni i pare ne menyre qe te krijohet kohezion.lojtaret e takojne njeri tjerin vetem pak dite para ndeshjeve..

kjo eshte Kombetare me karakter dhe ka shume potencial.. loja eshte e mire, e organizuar, stabel  dhe vetem po rritet niveli, qe nga ndeshja me Portugaline.. pra  tashme, perfundimisht mund te themi  qe loja dhe rezultatet nuk jane aspak rastesi!

duke pare tempon e larte sot, qe vjen direkt pas ndeshjes  me Francen (gjthashtu tempo e larte)  para pak ditesh,  i mbetem mendimit qe kam thene ne nje koment me siper:  per Italine rezultoi  pozitive qe luajti me lojtare te rinj,  te cilet ishin te fresket fizikisht pasi shumica e tyre nuk luajten kunder Kroacise,  por  ishin edhe shume  te motivuar..

 

Zoterinj po e kritikoni me shume sec duhet kombetaren.

Po luante me Italine jo me Malten, dhe ne Itali pra jashte fushe.

Para disa ditesh 1-1 me Francen tani 0-1 me Italine me pare 0-0 me serbine,1-1 me Danimarken 1-0 me Portugaline.

Po cfare prisni ore?

Shqiperia ka kombetaren me te mire te historise se saj ne futboll.

Urime cunave dhe DiBiazit!

Neshja mir.autogol per ne po goli i njeli O-kakessmiley .ai i pari qe hyni n,fush i lezetcem, ato t,tjeret majmunizim.per vete u knoqa kshu qe vlersimet teknike po i lej per neshjen tjetersmiley

Per mua sonte fituam shume me shume me tifozet, perjashto ata dy idiotet e tjere se per te parin edhe pepinot thane . "na dhuroje nje buzeqeshje, por te tjeret ishin te tepert". .

tifozet bejne mire te ngadalesohen me keto hyrjet ne fushe se per pak nderprene lojen ata ...

Po e shikoj ndeshjen te regjistruar ekipi yne deri ne minuten e 20 nuk them qe po luan keq, por bejne shume gabime ne sulm, nuk finalzojne dot sulmin, ndjekin topin, dhe kundershtarin por kur vjen puna tek organizmi per sulm, te gjithe ngecin humbin topin dhe shansin per te finalizuar golin, megjithe ate kjo ndeshje tregon qe kemi ec pak ne qarkullin e topin dhe ne pergatitje fizike,  formacioni 5-4-1 nuk duket keq per momentin, por mungon qualiteti ne sulm, deri tani, loja po luhet ne mes fushe. minuta 28 italianet rezikojne here pas here, ne mbrojtjen tone te ngjeshur

.http://www.youtube.com/watch?v=iMwT1qHnKj8

 

 

Berisha eshte shume mire deri tani.. ka bere nderhyrje te mira te bukura  qe ka shpetuar porten nga disa sulme te cercit ,

Pjesa e pare Italianet gjyajten ne port me shume se ne, bravo i qofte Berishes dhe Canes, ne gjithe pjesen e pare vetem Kaleshi gjujti nje shtyll as nje rast tjeter per te shenuar, loja vetem ne mes fushe!

 

ndeshja mbaroi 1-0 , te te kursej 90 min te jetes tende smiley

Nuk rendesi rezultati fisnike, po bejme analiz te lojes sone,une simbas mundesise i shijoj gjerat edhe me vone kur ti shikoje ndeshjen une beja nje gje tjeter, keshtu persa i perket kursimit te jetes, smiley tani eshte pjesa e dyte.

kte sapo komentova edhe une, kemi kopjuar italianet edhe si loje luajne me formacion pyke smiley prandaj edhe na pelqejne Liguria

Pjesa e dyte ekipi yne ne minutat e para po luan me mire, aplikoi nje kundra sulm shume te mire, por sic e thashe nuk finalizojne, me cfare po shoh, Ekipi yne i drejtuar nga  italiani Biagi, ka krijuar nje ekip ne miniatyre italian, qe luan me kundra sulm paka a shume kte pergatitje ka ekipi si italianet por skane nje sulues tipik te avancuar Lila luan shume mire hap topat bukur por nuk ja finalizojne te tjeret

Eh si gjithmone ne minuten e fundit gol! Pjesen e dyte lujtem me mire disa here, se ne pjesen e pare, vjen fundi ham nje gol dhe pastaj ajo euforia bie ne zero! KONKLUZIONI. duhet te luajme per te shenuar gol Kete gj duhet te mesojme nga italianet! smiley

sapo pashe ndeshjen , me erdhi keq qe kaka cuko ( emer i cuditshem) beri gol dhe fitoi kreditin e nje loje qe shqiptaret luajten aq bukur dhe paten aq shume raste dhe e humben per nje shanc smiley

Bravo ekipit te Shqiperise, i kane bere me ne fund tifozet shqiptare te ndjehen krenare me nje prezantim dinjitoz!!

ne fund te fundit shqiptaret e meritojne kete shperblim perserisa kemi vite e vite qe bejme tifozllik per boten ....e kur ishim te rinj edhe kemi qare smiley

golin e beri salihi elba po ne porten tone smiley

smiley futbolli na ben krenar me gjithmend, por kur shenojme ne porte dhe jo kur ham, gola..

shi shi ...po mire me tashi edhe do dalim me humbje se top eshte ai , humbi Brazili me 7 gola ...!!   a ka ma keq se  aq per nje DIVA EKIP ?

Megjithate jam dakort kur thua se fitorja do te na bente akoma me krenar smiley eshte normale qe te gjitheve na e ka endja fitoren e ekipit shqiptar, dhe bessoj se e meritojme te luajme per kampionatin europian smiley

ca thua ore prandaj ngjova kaka kaka 100 here kte komentatorin une  smiley   dhe s'pashe gabel aty as nuk mora vesh qysh u bo goli

po tashi kaka polla cici cuko  gjuajti anesore right ?

valla e alba ora po shkon 11 , isaf ma smileysmiley

Ne nje planet paralel, Federata Angleze kerkon falje per kenget e tifozve kundra IRA ne ndeshjen me Skocin. http://www.bbc.com/sport/0/football/3011...

Serbia ende s'na ka thene nje cerek llafi per thirrjet genocidiale.

Nderkohe Bravo cunave te kombtares per ndeshjen perspos humbjes! Dhe Bravo te madhe tifozave Kuq e Zi qe po tregojne nje nivel te larte civilzimi.

Ja dhe ky kampioni qe fitoi titulli si shqetesuesi i fushes me paqesor ne historine e futbollit.smiley

Gjithcka shkoi mire.Loja e kenaqshme.Tifozeria super.U prish pak me ato hyrjet ne fushe.Po t' lihej me ate te parin gjithcka do te ishte ok,ata te tjeret ishin teper.Shpresojme te mos kemi demtime rruges.Me keta cuna mund te endrrojme.

Forca Shqipria! smiley

"Me keta cuna mund te endrrojme.........."

'me te tille djem, gjynah te lengoj ai vend!".smiley

...........4-5 ndeshje te mira njera pas tjeres, me nivel te larte, loje taktikisht e organizuar dhe e qendrueshme, ska bere kurrw Kombetarja jone ne gjithe historine e saj! edhe rezultatet nuk jane rastesi... sikur te na kthejne edhe ate 3-pikshin e Serbise, se e meritojme, do jete shume me e lehte rruga per ne France!smiley

p.s. c'thote sherbimi sinoptik dhe parashikimi i motit ne Albanie, mo? kam degjuar se ka vranesira te ndrueshme , e vende vende rreshje te shumta..smiley

une mendoj se ngritja e nivelit te ekipit ka fillu qe ne eleminatoret e botrorit.Ishim mire,por dy ndeshjet e fundit me sllovenine dhe islanden patem mungesa qe s'i rikuperum dot dhe bene qe te crash-ohemi smiley.kemi lujt me vrapin ne qender te mbrojtjes,lojtar i kampionatit shqiptare qe nuk qullosi gje. smiley prandaj u'a kam friken demtimeve.do thush ti, qe nje ekip qe pretendon duhet te kete alternativa,dakort.Ajeti mbreme na deshmoi se dhe zgjidhjet alternative po fillojme t'i kemi.

moti,thame se na shkuli.pjesen me te madhe te mbasdites dhe mbremjes,pa drita.

meqe ra llafi ke dritat,ore ke pare ti,ca lesh qeverie eshte kjo qe u kerkon njerezve me pagu dritat?!!

Me 22 nendor ne proteste. smiley

mire mer mire, gezohem qe me kete qeveri jeni qetesuar dhe e merrni mungesen e dritave apo permbytjet etj, me sportivitet... normale, gjera qe ndodhin..smiley

nashi, qeveria ben shume mire qe i kerkon njerzve te paguajne dritat, po te perqendrohet te ata qe kane te ardhura, dyqane etj, e vjedhin energjine, apo se paguajne.. po gjynafqareve qe skane, ca do tu marresh, shpirtin.....smiley

E rendesishme eshte qe dje ne stadium qe nje feste e vertete. Personalisht nuk e besoja se do kishte aq shume tifoze shqiptare. Hyrjet ne fushe me sa po shof ne mediat italiane permenen si dicka krejt paqesore dhe merren me shume gallate. Nderkohe qe flakadanet e hedhur nga kroatet u quajten nje skandal si per tifozet kroate si per forcat e sigurise. Po te ishte ndalu me ate te parin qe hyri per autograf, do kish qene nje detaj simpatik. Ata dy te tjeret lenin nje shije te keqe se dukej se e bonin me stilin "u bo ai me u fut e mos futem une".

Neshja, per aq sa mundem me pa (edhe sinjali i RAI-t ikte pjesen e pare) nuk ishte ne nivelin e asaj me Francen. Besoj se lodhja dhe mungesa e pergatitjes (kushtet atmosferike) u reflektuan ne nivelin e lojes. Nga ana tjeter kjo ishte ndeshja e pare qe luanim me nje ekip qe nuk na sulmonte me yxhym, por me stilin e vjeter italian. Kjo na la shume me pak mundesi per kundersulme te shpejta. Rastet qe patem ishin kryesisht nga gabime te mbrojtjes italiane.  Idealja do kish qene qe kjo ndeshje te luhej pak para ndeshjes me Armenine, qe ne te provonim ata lojtare qe e dime qe do i kemi ne forme te mire fizike ne ate moment. Psh Roshi, Meha, Xhaka.

Si me Danimarken po ashtu edhe me Francen e Italine, kur kalojme me 3 qendermbrojtes, humbim dicka nga presingu ne mesfushe. Kur sulmon kundershtari i lejojme shume hapesire dhe manovrojne lirshem deri 30-35 metra nga porta jone. 

Per mendimin tim nuk duhet prek 3-shja e mesfushes. Kemi 5-6 lojtare shume te mire ne ato role (Kukeli, Xhaka, Abrashi, Kace, Meha, Basha) pra i kemi edhe zevendesimet. 

Problemi ngelen zevendesuesit e kraheve. Lenjani kur lodhet nuk i ben dot me detyrat mbrojtese dhe Rama qe luan ne ate pozicion nuk ka dite kurre te mbroje. Roshi po te jete ne forme te mire fizike arrin t'i beje te dyja, pra mund te alternohet me Lilen dhe Hysajn.

O Guce, me ke ishe mbreme ti? 

Une s'e pashe fare, shume dramatike per ndjenjat e mia. smiley

Ndeshjen Shqipri-Hollande, sic mund t'u kujtohet,arbitri,ai anglezi idjot, na analloi nje gol.E kam thene dhe nje here tjeter,thjeshte vuni veton "kte gol s'du me e qujt",skishte asnje mundesi gabimi njerzore.

Duke dal nga "Qemal Stafa" isha t'u trufullu dhe t'u shajt tifozerisht smiley,ku takoj nje shok timin dhe ai tifoz hollandez.- ca ke more burre,mire bani albitri se vetem do n'a kishin prish pune. ( tani kjo trajta e shkurter "n'a" ishte per "neve" hollandezeve smiley )

Ti po pyte per emrat e robve qe ishin ne lokal besoj, jo per tifozllikun?

E forte qe se robt kur nxefeshin me nai lojtar italion e shajshin "pepino" etj. Kurse une i shajsha nga skuadrat Roma, Fiorentina, Torino. smiley

Shyqyr "tonet" vetem 2 kishim dje te Italia. Ose me sakte 1.5 se Giovinco sa i gjys osht. smiley

neshja, ne qe e pame panderprerje, ishte goxha nivel i kenaqshem. pati nevoje per nje lexim pak me te shpejte nga ana e de biasit, aty rreth min. 25 kur u pa qe italia luante fuqishem pressing ne mesfushe dhe agolli nuk kishte te njejtin hap me cercin. si rrjedhoje, lind nevoja per pak kile me shume me mediane te tipit desailly njehere e nje kohe. gjithashtu, ka nevoje per nje player ballehapur e koka lart pa pare topin dhe pasime ne vertikal, jo vetem ne krahe, ku cikalleshi ben si di vete, ose e mbron ose leshon ndonje tulle nga 30 metra.

ballcekano, na mungon ne nje mesfushor "ballehapur" ne qender te mesfushes qe te bej shperndarjen e topave nga distanca, vertikalisht dhe horizontalisht.. Skela, p.sh, e bente kenaqshem kete rol dikur..
ndersa te ky grup, Memushaj duket sikur e ka kete aftesi, por akoma nuk ka bindur.. kjo mbase vjen nga sistemi qe luan ekipi yne, qe eshte i prirur te luaj nga krahet, pasi ne luajme me nje sulmues disi i vetmuar mes 2-3 mbrojtesash, nderkoh dhe nga krahet vjen mbeshtetja e rrjedhimisht andej ndertohet edhe sulmi...

O Belulo,

Po Italia ka tradite ne lojtare te tille ene po rrit moshen e pensionit vetem per shkak te paaftesise per te zevendesu Pirlon. Te kishim lojtare te atij kalibri ne do ishim duke qa per rezultatet ne France e Itali.

 

po nuk po kerkoj Pirlo, nje "cop" Skela po kerkoj.smiley
edhe ky si alternative ne lojen tone sulmuese, sepse eshte e qarte: me kete kualitet lojteresh dhe sistemi qe luajme, dmth: topi dhe iniciativa i lihet kundershtarit, ndersa ne bejme presing te ngjeshur paksa thelle ne mesfushen tone, dhe e ndertojme lojen tone sulmuese me pas nga pozitat e reagimit, loja nga krahet na pershtatet.

mu me pelqente ai elbasanlliu, bylykbashi si playmaker. Nuk mbaj mend ta kem pa asnjehere ne kombtare

Pirlon ta permenda per batute dhe me qe ngrite shqetesimin per nje zevendesues te Skeles. Per te tregu qe nuk o kollaj me zevendesu nje lojtar me dike identik por me te ri. Nganjehere eshte me kollaj me ndryshu skemat.

Po te flasim seriozisht ne nuk luajme me me stilin e kohes se Skeles. Per ne tani e rendesishme eshte te kemi lojtare te afte per ta nxjerr topin nga mbrojtja. Kemi fillu e bejme shume mire kete me pasa te shkurtra. Me pas sic thu edhe ti luajme me shume nga krahet. Por duke qene me nje sulmues te vetem, nuk bejme dot loje sulmuese qe t'i imponohemi kundershtarit.

e shperndan sulmuesi, belulo, dai e vai, nga krahet ok, por aksioni behet i parashikueshem dhe nqs nuk ke anesor qe puntojne vazhdimisht ne dribling kundershtarin, ngec.

nje nga sukseset e barçes se ketyre viteve, ka qene pikerisht ky: pasim ne qender pa pasur problem markimi nga kundershtari.

Kemi 2 furbolliste shume te mire ne ekip: Mavraj dhe Berisha.

Edhe Di Biasi megjithese eshte i detyruar te punoje me lojtare qe u vlen kartoni 30 000 euro ja ka dale ta disiplinoje taktikisht ekipin. Kjo eshte krejtesisht per merite te tij. Nuk eshte me inat por me takat. Nuk mund te luajme hapur, pra si dje, sepse tashme eshte kunder asaj qe eshte pergatitur taktikisht ekipi.

Ju kujtohet besoj ai reagimi i tij per ate gjuajtjen prej diletanti qe beri Lala ne fund te ndeshjes.

Sjellja e Berishes kur hyri tifozi i pare ne fushe perfekte. Me pelqen shume ai djale sepse eshte futbollist profesionist i vertete. 

Me kujtohet reagimi i Rumeniges, fiu fiu kohe me pare, ne Tirane, kur nje tifoz shqiptar u fut ne fushe dhe e puthi ne faqe. Dje ma solli ne kujtese sidomos ai tifozi i dyte qe dukej nje sahat larg qe ishte karroqe.

 

Paskam pare tjeter ndeshje une...nuk di  por mua nuk me pelqeu hic shqiperia,krejt ndryshe nga ndeshja me francen,nuk aritem dot te krijonim nje aksion sulmues,edhe ato dy-tre raste erdhen vetem fale gafave te mbrojtsve italian,dukeshin qarte diferencat me ekipin e dyte te italise,sa i jepnin pak ritem italianet ndeshjes ekipi shqiptar e humbte fare. Nuk di..por nuk mendoj se Italia e dyte eshte me e forte se Franca,edhe se duhet thene se italianet ne fushe ishin super te impenjuar,kjo u duk jo vetem si festuan golin,por edhe ne intervistat pas ndeshjes. Ne stadium u degjuan sharje ne korr drejtuar serbise here pas here,sa detyruan edhe spikerin te nderhyj. 

Car thu meeee! Kane sha tifozet Serbine eeee?!!!! Ueeeeee maskarenjte! Paskan lodhe ene spikerin pale!

Une them qe ata po te ishin shqiptare te mire duhet t'ja fusnin vetes. Se helbete nuk do lodhim serbet qe te na vrasin.

Ato sharjet kondra serbise , parullat politike per shqiperi etnike etj tregojne nivel te ulet .tifozet duhet ti permbahen atmosferes sportive ne menyre strikte.

jo po t'veshin dhe perparese gatimi dhe te thurin me shtija ne stadium...
Tifozet reagojne ndaj provokimeve te tifozerive kundershtare. Kur nji stadium i tere therret vdekje shqiptareve!, nuk shof naj reagim skandaloz me kaq thirrje qe paskan bere tifozet shqiptare

Romans 12:20
On the contrary: "If your enemy is hungry, feed him; if he is thirsty, give him something to drink. In doing this, you will heap burning coals on his head."21Do not be overcome by evil, but overcome evil with good.

duhet me qene 1. te krishtere, 2. jo ballkanas, 3. jo mesdhetare, 4. pak ashtu-sojsh...

na jena populli i nene terezes ajo besonte ne bibel.

Proverbs 16:32 He that is slow to anger is better than the mighty; and he that rules …

Luke 6:27-30 But I say to you which hear, Love your enemies, do good to them which …

1 Peter 3:9 Not rendering evil for evil, or railing for railing: but contrariwise …

Pa lidhje...jo ata nuk genjejne,e nuk genjej as une kur pohoj se nga shkallet e stadiumit me shume se nje here u degjuan sharje ne kor kunder serbise. Keto sharrje ishin krejtesisht te panevojshme ne ate kontekst.Shqiptaret demostruan me se mire dashurine per vendin e tyre,e respektin per vendin mikprites ne ate nate,kaq mjaftonte!!

4 vjetori i kujt eshte ai tetori i 2010 me te 2014?

Ndeshja Itali-Serbi qe u ndalua.

ah, flm.

t'fala xhibit!

Beja vete te falat me goje kur ta shohesh sonte. Sonte e Merkure, e keni date night apo jo, si hump day qe eshte (get it, hump day smiley )

saraço, me kete mbiemer, shif origjinen se duhet ta kesh turke. prandaj dhe nuk ka sesi kupton ti, sjelljen E DUHUR, per tu mbajtur.

po te sillesh si serbet, je serb. po te mirresh me ata, je si ata.

mekanizmin e urrejtjes e ka shpjeguar Dostojevski dhe eshte i vetmi qe e ka gjetur. urren ate te cilit, i ke diçka borxh, ja ke fut dikur diku.

ja dhe treshja qe u fut dje ne fushe..smiley

Simpatik ishin. smiley Keta te dy te fundit ishin shume tape. Sa kam qeshe me kete te dytin se e mbyti ne te puthura ate lojtarine, desh e la shtatezane.smiley

po ky me kete xhiboksin e zi e zinxhir floriri ne qafe po me duket si vlonjat mua, e saktesisht skelar..smiley  po skelar  nga koha kur Skela ishte periferi e Vlores, pasi sot Skela eshte zhvilluar dhe eshte  bere qendra moderne e qytetit.

Ne fakt ai gjigand ( sic kam degjuar te thuhet ketej, lol) eshte misherimi tipik i sterotipit te emigrantit shqiptar.smiley Sdq nje skene shume e bukur dhe prekese, dhe nje reagim i mrekullueshem i Canes me lojtaret e tjere.

Ne fakt ai gjigand ( sic kam degjuar te thuhet ketej, lol)

 

kush e perdor?  -prof. Erion Kristo.smiley,  ne FB, aka i vetquajtur: gjigandi..smiley

gabimi i de biazit qe aplikoi te njejten taktite me francen, kur italia dhe franca nuk luajne njesoj. italianet jane me teknike dhe me te avashte (kjo bile i ben me teknike nga francezet qe bazojne lojen tek forca atletike, dmth tek shpejtsia)

italise nuk i luhet poshte, se ta ras golin (krijoi raste me shume nga franca) ngaqe jane mesuar me kampionatin e tyre, ku shumica ekipeve mbrojne poshte. 

italise i luhet presing sa me lart. siç i luajti kroacia, qe normalisht duhet t'i kish raf.

dhe Cana duhet ta leje ekipin, se nuk ka me nevoje per motivimin e tij. rekordin e theu, le te shkoje tani. se eshte lojtar shume i dobet. 

smiley" Siamo venuti col gommone , adesso abbiamo lo SQUADRONE "

Jeni bere te gjithe trajnere.

A jeni ne vete?

Ky ekip eshte me i miri ne historine tone dhe ndonje humbje do ta pesoje.

Traineri eshte,nje trajner shume i mire.

Dale se nuk po luanim me Gjiblartarin ne Tirane,por me Italine dhe Francen ne fushat e tyre.

ne gjithmone kemi luajtur mire me te fortet. me ata si vetja e kemi pasur gjithnje veshtire. 

trajner i mire eshte de biazi, po asgje nuk ka fituar ndonjehere. duke qene i huaj, eshte me punetor nga tanet, dhe nuk e mban veten per gjeni. kjo e ben te jete me kembe ne toke dhe realist. 

Ata qe kane frike se janullatosi do greqizoje shqiperine ,te shikojne kalamajte le e rrit ne greqi qe bejne shqiponjen .shqiptari eshte I programuar gjenetikisht qe fete e kulturat e huja nga nje vesh ti hyjne nga tjetri ti dalin.smiley

Edhe mos shikoni kisha e xhamia,

Feja e shqiptarit eshte Shqiptaria smiley

 

Mua dy miq te mi italiane dhe shume dashamires futbolli, me thane qe ju kishte pelqyer shume ndeshja me Shqiperine dhe se mendojne qe ne duhet ta kishim fituar se luajtem me mire. Me pelqeu qe eshte po aq e qarte per ta si edhe per ne. Ndeshja vertet miqesore, po ekipit bravo dhe lart e me lart!

Tifozet turq e mbysin nje tifoz serb me thike, pas huliganizmit te tyre, te demolimit te vitrinave dhe te shitoreve me rastin e ndeshjes Galatasaraj – Crvena Zvezda ne Stamboll.
300 tifozeve serb nuk iu jane shitur bileta per ta ndjekur ndeshjen, me kete rast ata kane nisur vandalizimit.

Nuk e di faqja e kujt eshte ky huligan tv, por fjalia "DUE to huge shame it created incident", tregon njeanshmeri jo profesionale te raportimit.

 

http://hooliganstv.com/galatasaray-crven... (link is external)…/

Galatasaray - Crvena Zvezda 21.11.2014, turks killed Delije member with knifes?!
The administration of Galatasaray didn't let to buy tickets for away fans, so more than 300 Crvena Zvezda fans stayed in front of Abdi İpekçi Arena for the Euroleague
hooliganstv.com

U doli haku plehrave. Hajde edhe ne koke te te tjereve

Na more kafshe se bir i nje nene dhe i nje babai eshte dhe ai qe eshte vrare, dhe eshte vrare per nje idiotesi.

Shko mor idiot. Ata jane kafshe, nuk jane njerez, dhe atyre qe duan vdekjen time, une u uroj te njejten gje. Ti shko vajto bashke me nenen serbe, se ai do vajtonte me nenen tende po te kishte ndodhur kjo gje ty. Apo je serb qe flet shqip 

Te ishte ndonje kriminel lufte, hajde de, por eshte thjesht nje kalama, dhe dikush e ka ate njesoj sic ke ti kalamajt e tu. Nje nene e nje baba qe shkojne ne pune e paguajne taksa apo kredi, e s'merren me luftera apo politike. Keta jane te rinj idiote qe vriten per futboll, s'vriten as per komb, as per lufte. Njeriu normal nuk gezohet per vdekjen e askujt. Une po qe per te pyetur jam me shqiptar se ty, se si tha ai "prej lufte vec ai largohet, qe eshte lindur tradhetor" smiley. ti ke ikur pa plasur lufta ende, keshtu qe mso me trego mua.

Ti qenke nje cope trapi, po ta them perseri. Nga keta "te rinjte idiote" "qe vriten per futboll" i mori Arkani "tigrat" e vet qe bene ato krimet monstruoze, keta ishin ata te rinjte idiote qe nuk pushuan se thirruri "Vdekje shqiptareve" dhe qe po t'u vije rasti e bejne prape, keta ja ca copa huliganesh e rrugacesh qe nuk ndalen para asgjeje. Ishalla kane mbetur sa me pak shqiptare koqe kandari si puna jote ne Shqiperi. 

Ky s'kishte lindur ende kur merrte Arkani huligane.

Ishalla kane mbetur sa me pak shqiptare koqe kandari si puna jote ne Shqiperi. 

Pa merak, se me koqet kane ikur.

Po me duket se koqet me te medha kane mbetur, prandaj shkojne pune ashtu si shkojne aty. Une po te them keta behen prape po tu vije rasti, se keta jane kontigjenti per kriminele, po ty aq ta mbush. Dhe nuk ma the, kur qenka bere kjo lufte aq e madhe, qe paskan ikur lepurat si puna ime e kane mbetur trimat me flete si puna jote. Apo sheh endrra duke luftuar me mullinj me ere, po edhe duke u kujdesur qe nenat e tyre te mos qajne.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).