Duke parë shumë nga ngjarjet e kohëve të fundit, ngjarje me polici, “diktaturë policore”, lajme me hajdutë energjie apo burgime hajdutësh, si dhe përfitimet që duhet të kemi nga këto, e po kështu duke parë dhe lexuar “sihariqin” e gëzuar për perfitimin e 150 milion dollare (shyqyr që nuk jane euro) lehtësisht me lind e drejta të pyes: kjo është në favorin tim (qoftë edhe afatgjatë), apo thjesht një demagogji sa për të kaluar radhën?

Aksioni i nisur per te ndeshkuar vjedhesit, ashti si edhe aksionet e tjera qe kerkojne qe ne vend te vendoset rregulli dhe zbatimi i ligjit jane masa per tu pershendetur. Mbroçkullat e opozites per medemek “terror policor” jane nje tregues qe deshmon per varferine e ideve dhe zakonin qe ka opozita shqiptare qe “per inat te sime vjehrre shkoj e fle me mullixhine” Po vendosja e ndeshkueshmerise perpara ligjit per fajtoret nuk duhet te na erresoje arsyen per te pare tej asaj qe duket.

Nisur nga sa thuhet neper media, ministri Gjiknuri na dha “sihariqin” se per 2014, humbjet ne rrjet nga 49% u ulen ne 38% (ne mos gaboj...). Epo me ne fund filloijme e mendojme se me ne fund gjigandi energjitik po fillon te rimekembet. E sipas po ketyre qeveritareve, OSSHE, ka nje total prej 150 milion eurosh (sa keq qe nuk jane ne dollare) humbjesh. Po sipas tij, ne Shqiperi pagimi i energjise se faturuar eshte ne masen 80% (pra 20% shkon ne thesin e humbjeve teknike) dhe kusuri rreth 30%, jane humbje vertete teknike ku hyjne humbjet ne rrjet nga amortizimi i rrjetit te tensionit te larte e te mesem, si dhe vjedhjet. Atehere natyrshem lind pyetja: kur ne me vetem nje vit, me nje organizim pakez me te mire te punes ulem me 10% humbjet, po tani me fillimin e ketij aksioni te madh kunder hajduteve te energjise, sa do ti ulim keto humbje??? Ja te themi qe brenda ketij viti, do ti ulim edhe 15% te tjera plus keto 10% qe kishim ja na shkuan 25% pra ne nje vit ne futem ne xhep rreth 75 milion euro, atehere perse na duhet ne te marrim 120 milion euro borxh, sasi e cila nuk levrohet menjehere por ne disa vite me keste?

Linjat e tensionit te larte dhe te interkonjeksionit, po na i ndertojne KWF-ja e Gjermanise, me rreth 130 milion euro.

Sahatet mates te ennergjise, me pakice ne treg kushtijne deri ne 20 mije lleke te vjetra, (me shumice, llogaritini vete).

Tjeter, kur ne po me kete çmim qe paguajme sot dhe me kete beteje qe po behet, po i rregullojme punet me OSSHE-ne, atehere perse do na duhet te rrisim çmimin e energjise elektrike?

Deri tani ende nuk kemi pare nje debat te shendoshe ne nivel ekspertesh, per keto çeshtje, por kemi pare debillliqe politikanesh qe mendojne se po folen me teper nga kundershtari dhe po arriten qe kundershtarin te mos e lejojne te flase fare, e te bejne si pidhsome ne debat, atehere ne populli i thjeshte asgje nuk do marrim vesh por vetem do mendojme perseri se si do sofistikojme vjedhjen.

Ku jane Gjergj Simaku, Viktor Pjetri, Pajtim Bello, e te tjere qe jane eksperte te fushes?

Perse keto TV tona servile e debile, nuk marrin keta eksperte e te flasin teknikisht se ku çalon sistemi yne energjitik?

Kush mund te na e thote se sa eshte kostoja e proddhimit te nje kW ne burim?

Sa jane çmimet ndermjetese qe i shitet energjia nga KESH-i, OST, apo OST ja shet OSSH?

Sa ndahen humbjet teknike nga debitoret?

Sa jane te lejueshme debite apo humbjet teknike?

Dhe se fundi si do te liberalizohet sistemi i shperndarjes? Dhe kjo eshte dhe thembra e Akilit e ketij monopoli, i cili vetem kerkon llogari por nuk jep fare, po fare  lllogari, qofte per tensionin e ulet, qofte per mbifaturimin e qofte per nderprerjet e qellimta apo te palajmeruara te energjise. E mbi te gjitha nuk mban fare pergjegjesi per demet qe u sjell konsumatoreve, qe nga djegia e nje tv-je apo frigoriferi e deri tek demtimi i prodhimit te nje biznesi te caktuar.

Ja pra keto gjera duhen diskutuar ne ato palo debate televizive.

46 Komente

Simaku eshte Drejtor tek Damian Gjiknuri pra eshte nje nga keshilltaret kryesore te kesaj qe po ndermer qeveria per kete pune.

Ose me mire aty e kane le ta pyesin.

smiley, nuk e dija....

Nisur nga sa thuhet neper media, ministri Gjiknuri na dha “sihariqin” se per 2014, humbjet ne rrjet nga 49% u ulen ne 38% (ne mos gaboj...). Epo me ne fund filloijme e mendojme se me ne fund gjigandi energjitik po fillon te rimekembet. E sipas po ketyre qeveritareve, OSSHE, ka nje total prej 150 milion eurosh (sa keq qe nuk jane ne dollare) humbjesh. Po sipas tij, ne Shqiperi pagimi i energjise se faturuar eshte ne masen 80% (pra 20% shkon ne thesin e humbjeve teknike) dhe kusuri rreth 30%, jane humbje vertete teknike ku hyjne humbjet ne rrjet nga amortizimi i rrjetit te tensionit te larte e te mesem, si dhe vjedhjet. Atehere natyrshem lind pyetja: kur ne me vetem nje vit, me nje organizim pakez me te mire te punes ulem me 10% humbjet, po tani me fillimin e ketij aksioni te madh kunder hajduteve te energjise, sa do ti ulim keto humbje??? Ja te themi qe brenda ketij viti, do ti ulim edhe 15% te tjera plus keto 10% qe kishim ja na shkuan 25% pra ne nje vit ne futem ne xhep rreth 75 milion euro, atehere perse na duhet ne te marrim 120 milion euro borxh, sasi e cila nuk levrohet menjehere por ne disa vite me keste?

Ka disa paskatesi .

Paguhet 85 % e energjise se faturuar, por kjo nuk eshte vjedhje, por pamundesi per te paguar ne rastin me te mire. Pra ai qe nuk paguan dihet kush eshte sepse i shkon fatura. Nuk eshte as dhe humbje teknike sepse nuk lidhet me probleme te rrjetit. 

Humbja teknine eshte teknike, ndersa vjedhja eshte vjedhje dhe te dyja bashke bejne humbjen e po te shtosh dhe mos pagesen atehere plotesohet bilanci i asaj qe ndodh.

Pra ta bejme keshtu : jane 100 kwh te hedhur ne treg, nga keto 20 kwh jane humbje teknike, pra ngelen 80, nga keto 35-40 vidhen, pra nuk dihen fare se kush i merr ( bejne sikur nuk i dine ), pra ngelen 40-45 kwh, keto jane ato qe faturohen e te cilat paguhen ne masen 85 %. pra nga 100 njesi ne fund fare kokoshi katandiset nje thele.

Nderhyrja kerkohet te behet tek 35-40 qe vidhet e ketu duhen rreth 200 milion euro burgje te reja smiley, tek pjesa e 15 qe eshte faturuar  por nuk paguhet per arsye nga me te ndryshmet.

Pjesa e humbjeve teknike cilado qe te jete nderhyrja me investime nuk shkon kurre me e vogel se sa nje min i projektuar.

Lale ti mund te kesh te drejte ne ato qe thua, por Gjiknuri tek Fevzua keto faturat e papaguara i fuste tek humbjet teknike... Ai e ka thone... baba qe duret....smiley

Lale, une po flas me ty as me Fevzine e as me Gjiknurin.

Humbja teknike eshte humbje teknike e kush fut mos pagesen tek humbja teknike duhet me e pa me dyshim ne dac te jete minister apo cer te duash.

Po e ka thene eshte kriq buzbardhe. smiley

i sekonde icik smiley Humbjet ne rrjet thote ky jane 38 purqin. Ket 38 purqincin kta e ndajne simas intersit politik te momentit ne teknike dhe jo-teknike, fakti eshte qe realisht teknike jane rreth 13 purqin, dmth ajo qe sic thote galileu ne kohen e komabdantit ka qene 7%. Keto 25% te tjera jane vjedhje, po kur keta s'duan te dalin sheshit sa te paafte jane sa ju vjedhin energjine diten per dill, thone humbjet teknike 25% dhe jo-teknike (vjedhje) 13%. Flm per mirekuptimin smiley

Kam pershtypje qe 38 keta e kane humbje jo teknike, pra tekninet i mbajne perjasht qe e deklarojne aty ke 18-20, nryshe nga koha e Fred Palokes qe e kish 7-8 purqin me tension 145  nga Shkumbini e poshte. smiley

Swed, tek pjesa jo teknike kam pershtypje qe ca nuk vjen hiq ne Shqiperi, mos hyfsha ne gjyna ! smiley

Po keto hidrot e vogla qe prodhojne me shume ne vitin hidrik me te keq. smiley

 

mire mer se me juve nuk e gje njeriu gjuhen edhe me plas. pse u dashka me ardh iher? apo qe t'pagush dhe tarife tranziti? ik o vlla na le rehat se e ke m'terezi ti smiley

 

Vetem tani po shohim nje qasje te pergjegjeshme te problemit, Vetem tani njerezve po u hapen syte te shikojne ne c'vrime / tmerr  ishin. 

Lenia e pasurive  strategjike ne dore te Trustit te Geshtenjave te kovertuar ne PHD-hi ra. Eshte katastrofa me e madhe. Keta Hiena  shkaterruan c'do gje.

Te duket e cuditeshme se me rritjen e numrit te ketyre : PROFESOREVE DHE DOKTORREVE, niveli teknik ka rrene pertok?

Si ka mundesi ky paradoks?

Si ka mundesi qe ne vitin 1990 niveli i humbjeve ishte 5-7% , dhe nuk kishim kaq shume  PHD-hi ra?

Flasin per sistem te shkaterruar dhe nuk flasin: kush e shkaterroi sistemin,

Thone se "trasheguam" nje sistem te shkaterruar, dhe megjithate ai sistem kishte 5-7% humbje, se po te kalonte 7 %  gjej vrime dhe futu. Ja keshtu e duan edhe keta PHD-hirat e sotem. Pyeti pse 20 % humbje teknike ?  sa e ka manuali i transfomatorit %? sa e ka  % ne linjat e tensionit te larte / mesem/ dhe te ulet /  

C'do gje eshte ARITHMETIKE OLIMBI.. te tjerat jane pordh me rigon.

C'fare kane bere keta PHD-hi ra keto 25 vjet?

 

 

smiley

Poshte Komunizmi, Poshte Edvin Kristaq Komunist Rama..

Shih sa  kollaj u zgjidh problemi ; Tani nuk do kemi me humbje.

 

Puna eshte qe tv-te funksionojne si biznes, dhe mire e bejne. Gjiknuri shet, tekniket shesin trapin. Sa % e popullsise do shifnin nje emision ku 6 teknike uleshin tre perballe tre dhe fillojne ti cajne trapin njerzve me LRMC, cos phi, smart meters, dispatching center, overdraft vs loan costs etj etj. Se problemi i teknikeve eshte qe realisht te cajne trapin, dhe kete ta them duke qene vet teknik smiley Mbas 3.5 minutash ai qe nuk eshte i fushes e kthen te Discovery Nature a si leshin e ka emrin ai stacioni me kafshe dhe knaqet duke pa safari smiley

Dhe une qe kam pas nje here e nje kohe nickun cosinus fija smiley

cosinus edhe mbase te shko, po fije ... ncuq .. ti je 130 kile smileysmiley

swedo, po flasim per transparence shoku, e jo per demagogji.. Ky shalgjati, dikur kur ishte i "vogel" thosshte qe une do t'ju jap nje qeverri transparente... se si qeveri e majte do te duhej qe per kete aksion me pasoja sociale te iishhte pak me shume transparent... ja, kaq pak kerkojme ne te shkretet, nuk dum as uje e as buke...(tm),  por vetem pak transparence....smiley

Cer transparence? Eshte bo transparenca "sistemi vuan nga nje zinxhir borxhesh prej afersisht 1 miliarde usd", e ke neper gazeta gjithanej. Problemi eshte qe populli eshte dhe pak si kokloqe, sorry for saying that smiley KESH dhe OSHEE sipas ligjeve te tregut jane kompani te falimentuara qe ketu e sa e sa vite para (kete me duket se e kam thene aq here sa po me merzitet dhe vete si fjali). Mbahen ne kembe me subvencionet e buxhetit te shtetit, dhe me overdraftet qe pagune si frengu pulen. Tani, keto subvencionet dhe kostot e overdrafteve/kredive ne fakt ministria e financave asnjehere nuk i ka nxjerre nga xhepi i ministrit, perkundrazi jane para qe ndoshta mund te ishin perdor per rritje pensionesh e rrogash e pagesa sociale. Dmth prape populli i paguan. Nejse, ceshtja tjeter eshte qe kjo pune nuk zgjidhet pa fut ne burg ca veta qe i kane ra sistemit me top dhe kane bo miliarda, kot me u marr me viktimat qe kane vjedh nga 500 kW ne muaj nderkohe qe kamikazet e nanos dhe te sales i kane ra me top sektorit keq fare per kaq e kaq vite. 

O Alidemso qe ta vazhdojme muhabetin shtruar, meqe paske informacion deri diku, sa mendohet te vendoset cmimi per konsumatoret familjar dhe jo familjar mbas heqjes se fashos prej 300 kw ne muaj? Sot cmimi per familjaret eshte konsumi deri ne 300 kw - 9.24 leke kw dhe mbi 300 kw - 16.2 leke (cmimi perfshin edhe TVSH-ne). 

Kuazi, nese nuk do behet heqja e fashes duhet te veprosh keshtu nese konsumon psh 900 kw.

Daj nrun, daj dhe cunin e madh dhe bej tre kontrata me aliktrikun dhe paguaj 3 x 300 x 9.2 pra 8280 leke, ne vend qe te paguash 300 x 9.2 + 600 x 16.2 = 12480,

diferenca eshte 4200 ose 456 kw fitim.

As hajn nuk quhesh edhe patriot quhesh se pagun faturat po vjen dhe ketu ne peshk dhe i shan keta qe nuk paguajne. smiley

Tamom e ke Koth-o.Fasho oshte vjedhje me leje smiley po hajde mbushi mendjen swed-it. Pale do me e mor ene Pierri per keshilltar. Shife sa poshte ka ra.

Sado qe te jete cmimi mbas heqjes se fashes, gabim do jete, dmth gabim do jete heqja e fashes. Perkundrazi duhej shtuar nje fashe 1-150 kW me nje cmim me te lire per sherbimet qe nuk realizohen me burime te tjera pervec energjise elektrike (ndricim, tv, frigorifer) cmim me te shtrenjte nga 150 - 350 kW per pajisjet elektrike te tjera (lavastovilja ose lavatricja qe vihet ne pune per 2 pale breke pa eficience fare) dhe mbi 350 kW qe i bie te jete energjia per ngrohje-ftohje nje cmim nga ata qe quhet "matja koken me spango". Me nje cmim fiks ne krahasim me formulen e deritanishme i bie qe penalizon me te lodhurit, ata qe harxhonin me pak se 300 kW. Nese cmimi do jete sic thuhet per cdo kW cmimi mesatar i deritanishem, pra rreth 9.5 lek/kWh + tvsh, me fitim do dalin ata qe harxhojne me shume sesa 600 kW ne muaj, dmth ata qe keqperdorin energjine elektrike. 

A ka vende te tjera ne bote qe e kane vendosur cmimin e energjise elektrike te diferencuar, pra me fasho? Sepse mua kjo nuk me duket normale. Ka familje qe kane nga 2 e 3 banesa e nga 2-3 makina, pra shtrese e majmur dhe qe paguajne te pakten per 2 nga banesat me cmimin e fashos. Nderkohe qe fashoja ka qene dhe eshte per te mbrojtur hallexhinjte. Atehere, hallexhinjt do te mbrohen me nje skeme tjeter dhe cmimi te unifikohet. 

Kete pune e zgjidhte ai centrali atomik ne Shkoder. smiley

Falas per fukarane e qytetit, falas plus 1 lek per cdo kw te harxhuar per fshatin do ja kthente shteti mbrapsh e njerezit do stimuloheshin te shkonin serish nga kishin ardh. Une i kam shtepite e gjysherve akoma. smiley

Te gjithe te huajte ta paguanin me qmim sa frengu pulen e kusuri te eksportohej ne shtetin armik te Greqerve.

po lejini mer keto shtresat e varfera e pordhi kali. fukarenjte jane me te rregullt dhe me bujare se zengjinet. E ka vertetu historia ket. Nuk ke asnji fukara pa pagu dritat dhe ujin, perveç gabeleve. edhe sikur te hiqet fasha mbrojtese, keta qe pagujne nga 300 KW thjeshte do tu rritet çmimi nja 350 leke. Megjithate une vete kam pak dyshim per ket shtresen 300kw, se nuk me duket se ka vertete rob sot qe harxhon kaq pak. Vetem buljeri harxhon mesatarisht 250 kw ne muaj, (me perdorim minimal kjo)

"Shalgjati: You want answers?

Alidemsi: I think I'm entitled to.

Shalgjati: *You want answers?*

Alidemsi: *I want the truth!*

Shalgjati: *You can't handle the truth!*!

Mire mer mire ket e dime ne, por thote edhe i llafi ky poplli yne veshderr dhe hajdutt energjie... e verteta futet edhe ne lume por nuk mytet...

Ti do me thone se .....e kujt i rruhet... aaa ketu ma myll gojen.. nuk kom se ç'te them...

ne muhabet po bojme.. nerrojme edhe nai dahon...

jane bo kontratat me hec'et e vogjej te privatit qe duhet ta shesin energjine me shtrejte se ce ka ene importi, kupto ti pse duhet rritur qmimi..

Alidemso, 

Mendoj qe je shume kofuz ne kerkesat qe ke:

E para : Duhet te  dish se sa thelle  e kane fut ne MOOT  1-Kesh. 2) OST 3) OSHE

E dyta: ne base  te thellesise se Mootit duhet te besh analize se c' Vinc (masa te marre ) per te nxjerre nga mooti qe i zhyten keto 3 kompani.

Alidemso:  nga c'ke shkruar me duket se nuk ja iden se sa  Kritike eshte Situata.

ne te vertete nuk jam i fushes, por thjeshte nje vrojtues i jashtem. Po pate nerva, na ndriço pak per gropen e mootit ku jena ne ket drejtim.

E di mire Edi se cduhet te beje. Keto jane masa sa per sy e faqe. Te drejta, por qe nuk e zgjidhin problemin. Eshte bilanc dhe ashtu ka qen tash e 20 vjet. smiley 

Alidemso, ka nje gje te mire ne keto zhvillime, qe po ndodh per here te pare pas 24 vjetesh. Qeveria ka vullnetin politik per te zgjidhur problemin pa marre parasysh koston politike qe ka kjo zgjidhje. Nese rruga e zgjedhur eshte 100% e sakte apo ka nevoje per permiresime rruges, kjo eshte dytesore, e rendesishme eshte sic thame qe edvini i zi i krimit ka vullnet ta zgjidhi kete problem. 

Sweedo, jam plotesisht dakort me ty. Kjo eshte ne te vertete nje reforme me se pari etiko-morale e shoqerore, e me pas tekniko profesionale. Ky popull veshderr, me ne fund duhet ta kuptoje qe duhen zbatuar rrregulllat dhe ligjet, ndryshe nuk behet perpara. Porr kur vijme tek anet tekkniko-financiare, une mendoj se duhet debat. ja psh:

Korporata Elektroenergjetike Shqiptare kërkon rritjen e çmimit të shitjes së energjisë elektrike tek Operatori i Shpërndarjes me 50 përqind më shumë.

Burime nga Enti Regullator i Energjisë bëjnë të ditur se aplikimi nga KESH është bërë ketë javë dhe se kërkesa e rritjes me 50 % argumentohet në planin e parashikuar të investimeve në të ardhmen.

Aktualisht Korporata Elektroenergjetike Shqiptare ia shet energjinë elektrike Operatorit të Shpërndarjes me 2.2 lekë/kwh dhe kërkon që t’ia shesë me 3.4 lekë/kwh.

Edhe Operatori i Sistemit të Transmetimit ka paraqitur më herët kërkesën pranë Entit Regullator të Energjisë për rritje me 10% të tarifës fikse që paguan sektori i shpërndarjes.

Aktualisht tarifa që paguajnë kompanitë që përdorin linjat e OST-së është 0.65 lekë për kilovat orë dhe kërkesa është për rritje të çmimit  në 0.71 lekë për kilovat orë.

Diferenca nga 2.2l +0.65l =2.85leke + 20%tvshshkon tek afro 3.5 leke KW kurse ne e bleme me minimalisht afro 110 leke dhe max 160 leke. ja keto duhen shpjeguar.

Ja nje gjys nderhyrje deri sa te vije swedi : perpara se te kalonte ne duart e CEZ shperdarja cmimi ishte me i madh se 2.2. Mbas nje vizite te suksesshme te Metes ne Ceki keta tanet rane dakort qe ta ulnin cmimin ne 2.2 leke kur shperndarja ishte bere tashme e CEZ dhe e gjitha kjo ishte perfitim i paster i CEZ-it qek, me ç.

Situata po rivihet ne vend.

Keta te qeveriut qe shkoi dhe te qeveriut qe erdhi e dine popullin popull ateist. smiley

Ndiq llogjiken e veprimeve per te kuptuar qellimin perfundimtar. Oshee shpeton vetem kur te privatizohet nga nje kompani serioze. Perflitet qe te shperbehet ne disa op. Shperndares. Sigurisht do shperndahen tek miq e shoke. Ca mbeten zona te pamenaxhueshme e me pak lek.mbeten shteterore qe te vidhet edhe aty.
Pas aksionit shteteror dhe ne varesi te rezultatit qe nuk dihet si do dale, do te filloje plani i shperberjes. E duan peshkun pa hala. E qeron shteti dhe e ha kokedhima , thjesht shembull.

Neve e blejme me 9.53 lek/kWh, kaq eshte cmimi mesatar. Por kosto nuk eshte vetem shumatorja e cmimit te rregulluar te KESH Gen + Tarife transmetimi. Ka tjeter cmim energjia qe importohet, qe eshte mesatarisht 45% e totalit te asaj qe konsumojme, pastaj jane HEC-et private dhe me koncension qe kane cmim te rregulluar preferencial, pastaj jane humbjet, pastaj kostot e shperndarjes, pastaj fitimi i arsyeshem i shperndarjes dhe shkojme te cmimi mesatar. 

Ndersa per kete temen e te qeruarit nga halat fakti eshte qe privatizimet kane rezultuar te suksesshme vetem aty ku eshte shitur e qeruar nga halat, perndryshe deshton sic ndodhi heren e pare, dhe nuk eshte rastesi fare, e kemi diskutuar dhe ketu qe ne ate kohe qe deshtimi do ishte i sigurte. A e marrin kocot apo jo kjo mbetet per tu diskutuar, pergjithesisht tipat koco & co futen ne biznese spekullative me kosto fillestare te ulet, nderkohe qe shperndarja e rregulluar nuk do jete me kosto aq te ulet. Aq me teper qe nuk besoj se do privatizohet prape si heren e pare, shperndarja dhe shitja jane dy biznese te ndryshme, nuk mund ti lesh me nje dore si heren e pare, jo se nuk funksionon po se demton konkurrencen. 

Mos e rruni trapin. Keta dun me e shendosh qe ta vjedhin vete. Vjedhesit me te medhenj jane bizneset e shokeve te politikaneve. Tek e fundit kur keta biznesmene bejne kontrabande, evazion fiskal , monopol ne treg, oligopol, vjedhin konsumatorin me produkte skarco domate me hormone, vjedhin ca do lloj prone shteterore e garnizon ushtarak, atehere, ca i gjeti keta biznesmene qe te paguajne uje e drita??? a jane cmend me pagu?????
Kur rama & shoqnia parelie e politikes , pra biznesmenet e emeruar njesoj si deputetet e emeruar, do kerkoje te mos e vjedhe vete keshin oshee e ost, atehere duhet te rrise cmimine dritave

Deri tani kjo qeveri po certifikon abuzuesit ne treg, abuzuesit me te fuqishem duke turrur sipas rastit ministrite e linjes plus ate te rendit. Rezultati dihet. Me pak aktore ne nje treg. Me shume te ardhura per ta, konkurrence zero dhe valixhe me.shumice tek rama.

Deri tani, tregu i lojrave te fatit dhe arsimi universitar e vertetojne kete gje, energjia eshte sulmi i radhes. Ndertimi ka ik per lesh keshtu qe duhen eksploruar tregje te tjera
Kam ca dyshime per lazaratin se ka plas keq hashishi ne skrapar thone.....po.thone ama.

Ndertimi ka ik per lesh

Pse duhet me ndertu akoma, qe mos te iki per lesh  ? 

Do te thote qe ska me lek..

Po ekonomia e tregut  te lire,  ku vajti ? smiley  Duhen men me bo lek,( dmth jo jashte gardhit )  po thuaj qe atje ju ka zene perfund korrupsioni, dmth qeverive u ka pelqyer me shume tregu i piste se tregu normal me rregulla! 

Ska lek mjaftueshem per egot e politikaneve tane. Eshte fenomen social me duket. Sa me i varfer vendi aq me i pasur politikani. I ngopuri nuk e kupton dot fukarane.

Në zërin e Popullit viti 42 theksohej se ....Çifligarët , Oligopolistët , etj etj po grabisin e Vjedhin Popullin

Të të mos mbetet Hatri po më duket se ke kopjuar shokun Shpati ose ke ndërru nikun në Dalip ! VF LP smiley

E dine fakir fukarane budalla. Me budallenj se opinionistet ne media e peshk nuk ka. Sidomos kur bien pre vete e propagandes qe bejne.
Ca ndryshimi ka nga 42? IPhone's apo Facebook? Qellimet mbeten po ato.
VF LP.
Per dijen, drejtesine ,kunder injorances dhe gomarllekut .....

ka ardh demokracia mer...ndrroje mer emrin. Vec policat e internimit quhen dalip ne kto kohe

Te tjeret jan bo d'Alep, Daleep, Schnizel my nizzle....etj etj

Te te therrese nena Agush......

shoku dalip!!!

shoku muho ju kerkon te paraqiteni ne kshill menjehere. Qozimi ka ca ferren prap!!!!

 Kështu kuptohet Vija  e Partisë për denoncimin e shtypjes së popullit në Viçidol smiley .Po halli sali Qenef berisha thotë  se e kishin Grabitur deri dhe Idetë e Demokracisë , në kohën që U fut në parti për ta luftuar nga brëna !

Po nuk të  lë Xhibolja me Dërstilistët  .I tund nga të gjith krahët duke u baraztundur me Luftë të pamëshirshme kapitalistëve Oligarkë grabitqarë , deri sa të kthejë kohët revolucionare . Shpresa vdes e fundit thonë ! 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).