Entuziazmi i qytetarëve të Preshevës arriti kulmin, kur kryeministri Edi Rama zgjodhi të kalojë pranë tyre në sheshin “Liria”, përpara se të futej në sallën e Pallatit të Kulturës. Shqiptarët e Luginës së Preshevës e kanë pritur kryeministrin me muzikë e valle shqiptare, ndërsa në duar mbanin flamurin kombëtar. Në fjalimin e tij, kryeministri Rama theksoi vendosmërinë e qeverisë shqiptare për të vijuar punën, në mënyrë që siç tha ai, të rilinden shpresat dhe besimi i çdo shqiptari kudo ku ai jeton.  

Shefi i qeverisë shqiptare tha se vendi ynë do të mbetet një derë e hapur që të rinjtë e Preshevës të studiojnë në Shqipëri. Rama bëri të ditur se tashmë është arritur një marrëveshje me kryeministrin serb Vuçiç dhe ekipin qeveritar serb për njohjen reciproke të diplomave. Kryeministri tha se qeveria shqiptare do të dyfishojë kuotat në mjekësi dhe do të heqë limitin e kuotave në të gjithë fakultetet e tjera për shqiptarët e Luginës së Preshevës.

“Ndihem thellësisht i privilegjuar që si kryeministër i Shqipërisë t’ju them mirose ju gjeta dhe t’ju siguroj se unë dhe qeveria jonë nuk do të rreshtim së punuari për të rilindur Shqipërinë, por edhe për të rilindur shpresat dhe besimin e çdo shqiptari kudo ku ai jeton. Ju jam thellësisht mirënjohës për këtë mikpritje të paharrueshme dhe për këtë organizim kaq dinjitoz, që ju siguroj se do të mbetet i pashlyer në kujtesën time dhe pa asnjë dyshim do diktojë edhe përkushtimin e jashtëzakonshëm timin dhe të të gjithëve ne në Tiranë për të qenë pranë jush dhe për të punuar së bashku në mënyrë që secili prej jush të ketë një rrugë të hapur për të realizuar ambiciet e tyre dhe të ketë gjithmonë një derë të hapur në Shqipëri për të kryer studimet e tyre. Pas një diskutimi intensiv me kryeministrin e Serbisë dhe me ekipin qeveritar serb ne në orët e fundit të mbrëmjes kemi firmosur marrëveshjen për shkëmbimet e të rinjve, dhe për njohjen reciproke të diplomave”- deklaroi kryeministri Rama.

RAMA I DORËZOHET TITULLI “QYTETAR NDERI”: MBROJMË INTERESAT TUAJA NË KËTO TROJE
Shqiptarët e Luginës së Preshevës  e pritën me entuziazëm vizitën historike te Kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama. Banerat ku shkruhet “Mirësevjen kryeministër” gjenden pothuajse në çdo pjesë të Preshevës, ndërsa në sheshin 'Liria" mijëra qytetarë të mbledhur brohoritën e u takuan me kreun e qeverisë së Shqipërisë teksa hynte në Pallatin e Kulturës. E gjithë ceremonia e pritjes u shoqërua me flamuj 'kuq e zi', këngë e valle shqiptare.

Nga Presheva, Zv/kryeredaktori i “Gazeta Shqiptare” Tedi Blushi flet për një atmosferë tepër të ngrohtë dhe elektrizuese që vjen nga sheshi i Preshevës. “E gjithë Presheva në shesh. Turma është e jashtëzakonshme, pritje elektrizuese”, me këto fjalë e ka përshkruar ai situatën në Preshevë.

152 Komente

Thuj na bubi bubi sa te marresh tullen, e ka lone per rafmet inglisi.

What ???

Jo ti mer jo, ndonje bub i keq, psh si puna e serbit.smiley

Aaaaa OK smiley

 

Te gjoret bashke-shqipe ne Serbi, u eshte thare syri per pak shqip-perkrahje nga mema Shqiperi. Rama ia ka cedlur syrin e zemren sot mesa duket atyre smiley

pa asnjë dyshim do diktojë edhe përkushtimin e jashtëzakonshëm timin dhe të të gjithëve ne në Tiranë për të qenë pranë jush

Abedin, shenoje ne kalendar, tha, jo vec per Ramen po per gjithe politikanet e Shqiperise, ndaj te gjithe shqiptareve ne rajon. 

Greku 3 pleq e 2 plaka ka ne Shqiperi e ngeli duke i vizituar cdo fundjave e duke u ankuar per "keqtrajtimin" e tyre te paqene, kurse Shqiperia ka afro gjysmat pertej kufijve te saj dhe deri tani ka qene komplet e kompleksuar (mbase dhe e painteresuar) ndaj tyre. Le te jete kjo vizite e Rames ne Presheve fillesa e nje qasje te re ne kete pike.

P.S. BeriBash opozita paska dale me nje llaf te ri: performanca e Rames ne Beograd ishte e paqortueshme. A iu paqiortofshin trute juve, kungujt e Enerit 2.0 te Facebookut.

I kishin ndalu gazetaret tane per te penguar dokumentimin viziv te ngjarjes lexova?

Eh c'pret o Bame, ata nuk vune thjesht nje perkthyes per konferencen e shtypit te Rames me Dacic. 

Pse veshtire te gjesh nje kamera ne Presheve ? Mos ja fusni kot...

O njeri nuk e lexon qe kishin bllokuar krejt autobuzin me gazetare

Leksi i Vuçiçajve vazhdon me retoriken idjote se c'lidhje ka Shqiperia me Kosoven... 

Kete retorike mund ta besojne ata tipat Upij Skiptari, por askush jashte Serbise qe ka dy gram tru. Nuk i njihja Serbet, por keto dy muajt e fundit jane shfaqur si debile

Mos te kish big brother Ruski dhe tolerancen historike Europiane, Serbija do ishte 10 here me keq se na....

Kam takuar disa Serb ketu ne Obamalanddhe mu duken si dull

Kur e meno qe vetem 15 vjet perpara shqiptaret therreshit e perziheshin nga Kosova, sot me flamur ne Presheve (Serbi), e serbi vec ankohet icik amon mos ma permen Kosoven e pavarur. Jo po Amerika dmth. smiley  

Të jemi të bindur se për këdo Lider shqiptar që do të prekte tokën në këtë Luginë do të ishte i njëjti entuziazëm . Rama ka meritën se Ndigjoi  njerzit përparimtarë , jo patriotët Primitiv . Vendosi dhe Guxoi ta realizonte  . Në renditje kronologjike le të shënohet i pari por do ketë dhe të tjerë që do shpien më përpara punët për rilindjen e kësaj treve shqiptarësh .

Xhibit si duket i ka kaluar Histeria e Droneve . Shënjë e mirë sepse nuk do rekomandoj më besoj artikuj nga Pështymorja Panorama , përveç rasteve kur ajo paçavure përpiqet të paraqesë përfaqësuesit e PD-hit , si po dun me zëvendësu   M.. e Plakut Mere sali Qenef berisha ,  me  kakërdhitë e Lul Bash kurban i bashkisë !

Per shqiptaret e Presheves, emocionuese vizita.  Per rrjedhoja konkrete te presim e te shohim. 

Ne lajme te tjera nga Ballkani, ne Bosnje vajza e Radovan Karaxhicit (i akuzuar per krime lufte) zgjidhet deputete e SPD, parti e themeluar nga i ati. 

Monda thuj Xhibit që mos të më shajë Simbolin tim . Së fundi dhe Xuken - begu e vendosi smilen si personifikim i shiptarit në FB .

Di shqip ai smiley [shqip].... Nga është ai me origjinë ? Arbëresh smiley

Kuq-e-zi ne Presheve | Shqip-vocerraku me qeleshe smiley | Prap foto nga Presheva

Vucic do gjendet midis provokacije-s se Rames dhe flamujve kuq-e-zi ne Serbi/lugine nga njera ane dhe Seslej dhe radikalet e tij (Vucic ishte defakto ne krye te partise radikale kur Seslej u burgos ne Hage) nga ana tjeter. Dmth smiley

S'e di nderkohe se sa shume perkrahje dhe stabilitet politik ka Vucic ne Serbi, dikush qe e di mund te na thote, p.sh. nese rrezikon afatgjatesine e pushtetit/karrieres se tij apo jo. 

Ai ai bukuloshi me qeleshi ma mori zemren.smiley Te shkretet ishin thare per pak vemendje nga shteti shqiptar. 

Per ne Vucic mire do ishte te rinte, sepse ishte idiot. Por ka njerez shume te afte per te bere propagande. Fratini keshilltar i qeverise serbe kishte thene qe Vucic u " tregua si burre shteti". Nderkohe Vucic ka kerkuar takim me ambasadoret te shteteve te huaj ne Beograd. 

cohu idris se erdhi orasmiley rama po drekon me enver hoxhen!!

Ma cilësor dhe jo gojë hapur frekuentli . Ma amël psh smiley

Ja dhe disa foto te tjera nga Reuters/Yahoo News nga pritja e Rames ne Pesheve. Reuters ka botuar dhe foton e vandalizuar te Rames ne Presheve. 

Per kontrast, ne 5 nentor 2014 serbet ne Kosove festonin humbjen e betejes se vitit 1389 duke mbajtur nje poster te Seselj.

Kane dash me i vu floke mbase.

PS. Xhibo s'i paska keq policet (e pa pika) serbi.

Nderkohe tek faqja e Facebook-ut te Bashes...ne 9 nentor flitej per politike nderkombetare, ra muri i Berlinit me the te thashe, kurse ne 10 dhe 11 nentor (teksa KM shqiptar vizitonte Serbine), flitej per kostot e plugimit te tokave te Fierit.

Nga artikulli qe ka botuar Basha sot, teksa Rama ishte ne Presheve:

Duhet një dhjetor i dytë z. kryetar!”, kërkon i revoltuar një qytetar.

 

Edhe në Fier, zoti Basha është ndeshur me shqetësimin e banorëve...

 

“Plugimi ka vajtur 14 mijë lekë dylymi”, thotë një fermer.

 

Basha: Sa e keni pasur para një viti?

 

“Para një viti ka qenë 7 mijë lekë”.

 

Basha: Eshtë dyfishuar do me thënë...

 

“Dyfishuar”.

Lulzim "do ta rilind me shkence PD-ne e Berishes" Basha: 14-a eshte dyfishi i 7-tes ! 

P.S. Patozi me siguri do ta quaje "te paqortueshem" kete qendrim te Bashes, meqe ndryshe nga Vucic dhe Berisha, Basha s'tha se u provokua nga fjalimi i Rames.

Ne Lushnje doli si fermer qe kerkonte protesta njeri rri te lagjja ime. Lushnjar eshte vertet por ka nja 15 vjet qe ka ardhur ketej smiley

 Ivica Daçiç gjatë një interviste për “B92” tha se

vizita e Ramës në Beograd ishte e pavlerë dhe se shkeli protokollin diplomatik, lidhur me marrëveshjen për atë që do të flisnin.

Keshtu tha, edhe Shkelzen Berisha ,djali i Sali Berrishes,

Shkurt nje vizite pa rezultate qe sherbeu vetem per show ….”, smiley

Keshtu tha Sali Berisha :

Vizite e  deshtuar, fitore e Vucicit !smiley

Rama i pa pergatitur dhe i keshilluar nga gazetaret e tij neo- Jugosllav !!!  smiley

Vetem serbet dhe opozita flasin keq per kete viziten e Kryeministrit te Shqiperise, duket sikur jane ne unison, si dy pika uji,

" Rama -thote Berisha dhe soji i tij,- nuk duhet te shkonte ne Beograd, se nuk ishin pjekur kushtet, ne nje kohe qe BE kerkon qe Shqiperia te luaj nje rol aktiv ne rajon, per te permisuar mardheniet e fqinjesise se mire, ne menyre qe te kete ndihmen e nevojshme financiare nga BE, ne te cilen Shqiperia ka shume nevoje., pasi Sali Berisha e la Shqiperine me nje deficit financiar shume te madh, dhe me reforma te cunguara, dhe te deshtuara!

Berisha ne vend qe ta mbylli gojen, si nje ish Kryeminister i deshtuar, fillon e garrgarit si Turtull, duke bere me shume zhurme mediatike, dhe duke penguar objektivat e BE per te nxjerr Shqiperine nga Kriza, e korrupsionit qe la mbrapa Sali Berisha dhe familja e tij tashme e perfshire ne zhurmen politike te PD, 

Zhelozia dhe ndjenja e delirit qe ka brenda ish Kryeministri i shqiptareve, per tu krekosur, edhe kur ka deshtuar , nuk e lejne rehat duke kujtuar se ky eshte me i miri dhe me i zgjuari i kombit, 

Fakti qe ky humbi zgjedhjet, per korrupsion, dhe deshtime ne reforma, flet ate qe ky duhet  ta mbylli gojen, dhe "kritikat" kunder Kryemistrit te vendit se ky eshte edhe kryemistri i tij , dhe te mos terbohet nga xhelozija qe ka per suksesin e Edi Rames, dhe te mos shkoje kundra rrymes se shqiptareve, sic shkojne Dacic, Cucic dhe Nikolic! 

Vizita e Rames  ne Beograd eshte e deshtuar. pa vlere - keshtu thane serbet, politikanet dhe media e tyre,  keshtu tha edhe Sali Berisha dhe media e tij! 

vizita e Ramës në Beograd ishte e pavlerë dhe se shkeli protokollin diplomatik, lidhur me marrëveshjen për atë që do të flisnin.

Nese pala serbe e konsideron te pavlere atehere ku qendron suksesi qe trumbetojne pompinot e shtypit shqiptar me N Lesin , M Bazen e B Fevziun  ne krie?Heren e fundit qe kontrollova sukses diplomatik quhet kur arrihet nje marreveshje apo ia ndryshon mendjen pales tjeter per ndonje gje ceshtje.

Po nuk eshte bere ndonje takim Shqiperi -Serbi ne kete nivel, dhe bota e quan te sukseshme, pervec anes emocionale negative te serbeve, ne lidhje me Kosoven, (kjo dihej qe do te ndodhte) jane bere disa marveshje te vogla, per shkolla, levizjen me karta identiteti, ect .. ti mos prit qe te ndodhin ndonje mrekulli kaq shpejt, psh Serbet te njohin presekutimin ndaj shqiptareve,te kekojne falje, dhe ne te `bashkohemi me Kosoven` smiley ...mjafton kaq, edhe per Brukselin, BE konsiderohet nje hap i sukseshem kjo vizite! 

Opinionistet e te djathtes me te hidheruar se sa serbet vete per viziten e Rames ne Beograd. Papritur, ultrakombetaristet  u bene ultraeuropianiste.

http://mapo.al/2014/11/11/rama-ne-beogra...

http://mapo.al/2014/11/11/rama-dronin-e-...

Ky i dyti e ka leshuar thagmen:

Shumëkujt në Tiranë e Prishtinë mund t’i jetë dukur ndonjë trimëri e Ramës, që tha se Kosova është e pavarur. Për të qeshur në fakt, sepse këtë e thonë politikanët e Prishtinës sa herë takohen nëpër Europë e SHBA me serbët. E këtyre ua thonë më shumë se gjysma e qeverive në botë. Ndryshe do të kishte qenë nëse Rama do të thoshte në mes të Beogradit se “Kosova është Shqipëri”. Në këtë rast të gjithë, pavarësisht pëlqimeve apo përkatësive politike, do ta kishim mbështetur pa asnjë mëdyshje Edi Ramën.to

 

 

 

Ore, qe Serbet kane qene dhe jane kundra nesh si armiq e dime, por keta *te djathtet" qe i kemi mbara shpine njesoj si serbet, ctu bejme ? Keta gjithmone kete avaz kane patur ne keto 23 vjet, nen karten e anti komunizmit dhe bllokmeneve, kane luajtur rolin e Kalit te Serbit (Trojes) nga brenda. Cfare tu besh kur fshihen nen lekuren e Patriotizmes ?  Ja flet fakti vet, jane bashkuar ne kor, kunder Edi Rames , Kryemistrit te shqiptareve! 

kryeminister i SHTETIT, jo i shqiptarve.

Bjeri njëherë nga Muri Kinez ose selia e Dalaj Lamës të Kuptosh që Rama është K/M i Shqiptarëve jo iSerbëve .Edhe Kosovarët kanë k/ministër tjetër edhe Grekët edhe Kroatët e me radhë.vetëm Ju kini sali Qenef berishën k/ministër për tërë JETËT smiley Hajde Halldup hajde smiley

Ke hongër fasulet sot  Të është hap front i Modh mer jahu me e vërtit Gurin me i ba dërmile problemet në Ballkan  ,Rajon e më Gjërë e Gjatë . Apo nuk je i profil -izuar për Gurë Mulliri ! Forca !

une jam shqiptar, apo s'jam sipas teje xha idriz ? neqoftese jam, Rama nuk eshte gje kryeministri im. 

Edhe të sëmurët psikikë shiptarë janë .Po nuk thotë njeri që nuk është K/Minsistri im .

Shiko deri mendoj  se je i dobishëm për PPU po deri tek  Guri Mullirit ,  ndryshe nga Dërstilistët , pasi nuk do argumente . Boll që vërtitesh . Por kur fillon nga këto pordhët Hipokrite  Rama nuk eshte (gje) kryeministri im. duke përdredhë gjuhën që të justifikosh debilillëkun më sipër , mendoj se qeke i paragykuar dhe nuk grin Kot pordhë posht e lart veçse për " Y none sa komente " ..Dmth ja vlen për të nxjerrë në pah debilLLëkun që e shet për Larmi krimbash të mëndafshit në ndërzimet e Demave pas bisedave në Lumin penxhab

Ishe mirë si Gur ose rrotë Mulliri ! Ka nuk ka bereqt ..vërtiteshe .Kthehu prap .Është e vetmja që të shkon për shtat !

po mire po avokatin mbrojtes te ilirianit pse e ben ? verrejtjen nuk ta drejtova gje ty ? 

shqipetaret nuk jetojne vetem ne shqiperi, por edhe jashte kufijve te saj. vetem per kaq gje sikur te duash te jesh i sakte, nuk mund te shkruash kryeminister i shqiptarve.  jo pastaj po te dish, qe ne sistemet pluripartiake, me vetem 25 % te votave mund te jesh kryetar i nje vendi (siç eshte rama realisht, pa votat e atij tjetrit qe dikur qeveriste me berishen, nuk do ta kishte dot shumicen ne parlament). 

pra REALISHT je president i atyre 20-25 % shit, e asnjerit me shume. po te kemi parasysh qe edhe keta persona mund te nderrojne mendim per ty, dhe s'te votojne me, heren e dyte.

`kryeministri i shtetit, apo Kryeministri i shqiptareve. smiley 

se kisha degju kete shpreheje, kryeministri i shtetit  smiley   me duket se Shteti ka nje  Qeveri dhe Qeveria ka kryeminister,  Qeveria eshte  shqiptareve, rrjedhimisht ai eshte i shqiptareve. Berisha nuk e di a eshte shqiptar apo jo? Une e di shqiptar! Ah per ata shqiptar qe jetojne jashte Kryministri eshte edhe ne keet rast i shqiptareve, per ata qe kane dy shtetesine, pra eshte edhe i imi, Nuk e di si e ke ti shtetesine ?!  

shteti quhet shqiperia. shkruhet ose kryeministri shqiptar ose kryeministri (i republikes se) shqiperise. po jo kryeminister i shqiptarve. kjo ne gjuhe quhet patos (nga vjen patetizmi). ne nje poezi edhe mund te shkoje megjithese edhe kete e demton me shume se zbukuron, por jo neper shkrime zyrtare. a kupton ?

shtypi anglez si e quan kryeministrin anglez ? kryeministri i anglezve apo i anglise ? 

O palle,banoret e Shqiperise quhen shqiptare,prandaj edhe kryeministri i Shqiperise eshte kryeminister i shqiptareve (i banoreve te Shqiperise,jo i pjesetareve te kombit shqiptar).Anglezet nuk thone kryeministri i anglezeve,se Anglia nuk ka pasur ndonjehere nje parti te tille antikombetare qe ti thote kryeministrit te vet: Mos fol ne emrin tone,se nuk je kryeministri yne.

e para, nuk jane vetem banoret e shqiperise qe quhen shqiptare. dhe nuk perdoret ne asnje gjuhe te huaj, te pakten nga njerzit me mend ne koke. presidentit te frances i thone presidenti francez apo presidenti i frances, jo presidenti i francezve, se nuk jane tribu afrikane.

ndersa mbretit po, i thoshin mbreti i francezve. drugu mesele ktu. po ti s'je aq i holle sa t'i kapesh nuanca te tilla.

 

Eshte ironi e vertete qe ti akuzon dike tjeter per mos dallime nuancash. Ne spektrin historik shqiptar, semantika qe bere nuk ti vlen per shkak te ceshtjes speciale te shqiptarve ne Ballkan. Si kryeministri i Shqiperise, i vetmi shtet shaiptar i mbare-njohur, dhe antar i plote i OKBse, NATO, etj, Rama ka te drejte morale dhe kushtetuese te kerkoje te drejta per shqiptaret kudo.

 

Vetem Salmenet nuk e kuptojne dot kete sepse Rama e ka ngritur profilin e tij politik ne lartesira qe Dear Leader Sala vetem enderron. 

ç'pune ka Rama mor ? disktutohet per POSTIN E TIJ, jo per ate vete (tjeter nuance ketu). edhe nje here, thuhet kryeministri shqiptar ose i shqiperise, dhe jo kryeministri i shqiptareve. se nuk eshte skenderbeu. 

E ndrite edhe ne leme te gjuhesise,pas etimologjise,tani i je futur edhe semantikes,kushedi cqyfyre do na shohin syte.Ah,kur kane ngelur ceshtjet e banoreve te vendeve ne duar te banoreve te psikiatrise si puna jote,qe dine te kapin edhe nuancat (te cilave ne shqipe o thone "ngjyrime" ose "ngjyresa").Une ato po te them,qe nuk quhen vetem banoret e vendit,po quhen edhe banoret e vendit.Po ta pyese ndonje anglez nje shqiptar (nga Shqiperia) "Who is your prime minister?",si i pergjigjet shqipoja: "He's not our prime minister,he is Albania's prime minister".ose ti i heq te drejten nje amerikani te thote me krenari per Obamen "He is my President",duke kercyer menjehere:Jo,o amerikono,ai nuk eshte presidenti yt,por presidenti i SHTETIT.Meqe i qenke futur gjuhesise,do ta kesh hasur shembullin e sterperdorur:"Mbreti i Frances eshte qeros",or "francez" mendjeqeros.

shteti quhet shqiperia

Prap, ose perseri gabim ti, si quhet shteti! nuk e ditke smileyshteti quhet shqiperia smiley

he pra king, na e thuj ti si quhet. 

Shteti eshte institucion, eshte mekanizem, eshte dicka tjeter, nuk quhet  `shqiperia` smiley

po flet kinezçe me duket. kesaj i thone jo ush po gomar. (Shqiperia ose Republika e Shqiperise) pra ben Kryeministri i Shqiperise ose Kryeministri i Republikes se Shqiperise.

sipas fjalorit :

 

KRYEMINISTËR m.
Kryetari i Këshillit të Ministrave ose i Kabinetit të Ministrave, kryetari i qeverisë.

ik fli gjume se shkoi vone. 

mire athere , e lejme ashtu si thu ti "shteti quhet shqiperia" 

Profil-im , nuk duhet te besh te tilla gafa duke kujtu se ke perzgjedhur lojen e fjales me " Nuk eshte kryeministri im" Dhe degjo pse, ne se nuk bon shaka, me sa ke pohuar, duke ta marre per mosdije dhe jo neniveli marrezie,ja pse keni bere gafe.

     Kryeministri i vendit  ose kryeqeverisesi, vertet zgjidhet nga nje shumice , por diten qe ai person i zgjefhur, merr mandatin per te qeverrisur, kushtetuta e delegon te qeverise gjith shqiptaret,perfshire  edhe ata qe s'e duan e nuk e votuan , por perfshire edhe ty, qe me siguri matematike as ai nuk ta ka hic nevojen, te kete mes te qeverisurve edhe  nje si Ju, qe as  qe e njfni pozicionin si " i qeverisur " Sepse ne nje shtet demokratik nuk eshte kryeministri i zgjedhur qe qeveris, por institucionet ne zbatim te ligjeve dhe te ....qeverisurve.

....Ka dhe plot arresye te tjera pse nje qeverises ka deshiren e madhe te qeverise njerez jo qe e duan, por qe sillen normale, korrekte perballe zbatimit  te ligjeve.Vetem te tille te qeverisurish , perbejne ate  mase qytetaresh, qe quhet pjesa e qytetarise.

 E katundarise si mentalitet,  ka tendencen per ta injoruar shtetin dhe kryeshtetarin

Shqupistat bejne krize histerike sa her u rreshket Cuni Sheqers nga qelozia...Fillojne me klithmat  Lakuric, Lakuric, Lakuric nga zyrat e LDK tek Oda e Jozit e dhe zyrat e Shqupit, vazhdojne si Nikolici dhe quajne palloshin te papergjegjshem a paranoiak, e pastaj  fillojne te peshojne me idiotet e tyre qe mbushen zyrat e shtetit me vite me rradhe mungesen e suksesit te vizites se Palloshit. Eh sa ngjajne me Serbet per nga ligesia dhe prapaskenat, cti bosh mo, kane qindra vjet qe jetojne prane nesh, dhe sigurish na kane len plot Esat Toptan e Haxhi Qamila tek Shqupi. 

Spiritus i nerum !

Çfarë pret nga edhe Shuk edhe Llak përveçse një lloj boje flokësh q ë i duhet babasqapot përveç Botoxit ta nxjerrë riosh në ..Kadaver !  Po këta janë gati me shqyte e me armë në duar të Luftojnë për Atme , po me kusht ti prijë njaj Gjorg Elezi Vuçidolit ! Vulgarë llomotitës ! Për provë .. Hidhu një garuzhde me lëng thierrzash  në një Tas dhe vurua të hanë  ...në mos P...fëndë do bëjnë me siguri !

Në fillim babasqapi u hodhi një Tas fasule .Zhurmuan dynjanë me krisma me Drone e paThRiotizma , Poshtë serbi , Poshtë Platini , Poshtë UEFA , Mos shko në Beograd ..e kush i numëroi  sa "poshtë" Ulëritën për Fe , Fjamur e për për për për për për për për për për për për për Atme .

Tani nuk asht ATM-ja e tyre . Asht e njatij Greko-Ortodoksit  , nipit të bllokmenëve , Edvin kriminel kristaq Rama smiley

Po  të jesh i vëmendshëm tani babasqapi u ka hedhë Tas me Grosh Qorre sepse edhe përvoja e Dhijarëve të tij në këto Raste u kujton aforizmën " Edhe dhi e krimbur dhe Bishtin Përpjetë "

Edhe Xhibi si shëmbëlltyrë e PatHriOtiZmës në PPU dhe Dronist i thekur sikur e ka " zbutë " pak dhe po sulmon me Kapexhiun jo drejtë përsëdrejti si Topuzxhi smiley

Ore keta te opozites te heqin trurin me qendrimet kontrabedale edhe kur vjen fjala per momentin kombetar. Ate sloganin "Nje komb, nje qendrim" kushedi ku e kane harruar ne ndonje sirtar te ish selise se Pd. Se c'ishte nje Bubuzhel a Buzhala mbreme ne Opinion (te mikut tend Fevzi..smiley ) bashke me ameben Zogaj qe e bene nul viziten e Rames ne Beograd dhe si krejt te panevojshme kerkesen per njohjen e pavaresise se Kosoves. Plus qe dje kryekomisari "Batalionit Blu" i ra borive te alarmit :Rama na ka korit , vizita ka deshtu (boria ne Kote ra-e di kengen ti)

Tani pas gjithe atij poshterimi dhe terrorri qe i bene skuadres tone kombetare, pas gjithe atyre deklaratave antishqiptare nga Nikolic tek Vucic, qofte dhe si resto  e Rames dhe kalkulim per te fituar pike para shqiptarise, ja vlente ajo deklarta bombe : dilni nga endrra dhe njihni Kosoven e pavarur!

Ato fotot e vocrrakeve te Presheves me flamurin kuq e zi jane shume prekese. Shqiptaret e Lugines jane lene te braktisur e jetime , pa asnje perkujdesje nga shteti ame deri tani. Rama, ndryshe ngasa thone te painformuarit dhe te paformuarit, i parashtroi pales serbe kerkesat rreth problemeve te shqiptareve te Presheves.Dhe mori disa premtime. Gjithashtu kerkoi te njetat standarte sikurse veprohet me serbet ne veri te Kosoves. Ama nje gje eshte e vertete: pertej gjesteve simbolike, ndihmave simbolike, sloganeve dhe premtimeve, shqiptaret e Lugines kane nevoje per nje avokat te fuqishem, pa komplekse dhe per mbeshtetje materiale e kulturore substanciale. Keto i ben nje shtet i fuqishem. Ky eshte apeli per shtetaret. Shqiptareve ne ballkan e ne bote ju dilet zot jo me slogane por me nje shtet te forte, me nje Shqiperi te forte.Nje Shqiperi e forte domosdo prodhon dhe lider te forte,jo ne gjeste, pa komplekse para serbve, grekeve dhe vete europianeve.

Politika ne Kosove nuk ka patur shume entuziazem per cka ndodhi ne Beograd sepse i defaktorizon ne syte e votuesve te tyre . Kjo besoj eshte e qarte. Shume pak deklarime nga faktori politik atje kur ne epiqender ishte shteti i tyre.

Ai Buzhala nuk e kishte keq fare kur theksonte qe pavaresia duhet te jete ne Kosove duke ndertu realisht pavaresine.

Presheva eshte problem i hapur per Serbine sepse mund te sjelle destabilizim nese do vazhdohet me lendimet e te drejtave te shqiptareve atje. Kryesorja eshte qe shqiptaret te mos dekurajohen dhe ta lene Presheven.

Ne Ballkan shume gjera kane ndodhur edhe me shpej nga sa e kane menduar me te carturit patriote. smiley

Shoku dje po parashikoje qe acarimi ishte momental dhe gjonat do qetesoheshin pas evenimentit me Sonja Biserkon, po nuk ndodhi ashtu, se makina propagandes Serbe sot po vazhdon me shume se kurre.  Tani po na garanton e shpjegon se ne Kosove kjo gjo u pa me indiference .... Mos po ja fut kot prap? Ndrysho kafen ene kur do me bo politik te jashteme.

Lexoje mire cfare kam shkruar une. Nese e kerkon ta theksoj qe e kisha fjalen per retoriken e shqiptareve dhe jo te serbeve. Mund te kerkosh ndjese qe nuk e ke kuptuar mire ose te kerkosh ndjese qe kerkon te gericesh kot.

Gjeje , sille ketu dhe pastaj rishkruaje kete me siper.

Ah ketu ke te drejte, e paske pas per Ramen qe do zbuse retoriken kur te kthehet ne Shqiperi. Po me ato probleme qe ka RaMa ne vend Sigurisht sduhet me u mor me Vucicin, ....po nuk ka per tju ndejt atij, se Edhe sot premtoji qe do ja kujtoj Vucicit ne se nuk i mban premtimet e Presheves. Po Klani do filloj me rah uje ne havan. Mos ji i sigurte qe retorika do shuhet.

Prap nuk e paske kuptu mire! Kam thene qe neser ( dje per sot ) , pra ne Presheve retorika do bjere.

Sot Rama ne Presheve u tha vendalinjve : 

Sigurisht që, çështjet e Luginës janë çështje që kërkojnë zgjidhje me shtetin dhe me institucionet e Serbisë.

Mirembec se behet e lodhshme shume edhe me i shkru komentet edhe me i spjegu nga 4-5 here.

E njejta deklarate e perseritur Edhe nje dite me pare. Po Sigurisht qe do tregohej i kujdesshem kur po flitet per ndarje territoresh. Elita politike ne Kosove eshte kaps se nuk po formojne qeveri, jan tensionuar me kombetaret dhe ngjarja ne Beograd as ndihmon e as pengon ata ne kete ngerc. Per me teper Rama ska pasur ndonje influence te madhe Tek ta. Perseri Rama u tregua i kujdesshem e kur kaloi nga gjilani nuk takoj mikun e tij Thaci. Ajo qe skuptoni ju eshte qe ky takim nuk ishte bilateral por ne planin rajonal, ku kryeministrat e vendeve respective do takohen serisht dhe do e permendin Kosoven ne Prishtine, a Mal te Zi.

E kuptova.  Duhet ky koment.

Po pra meqe je lodh. Faktori Kosovar ka probleme akute sot e muajt qe vine, dhe sbesoj se ata ndjehen te zhvleftesuar nga Rama. Ne se jane vertet si thua ti eshte ceshtje armiqesie personale a xhelozie, e Jo ceshtje defaktorizimi. Nuk dime a do takohen me Vucic me Ramen, ndersa bisedimet Kosove Serbi jan te vazhdueshme 

E kuptova dhe kete.

Bravo, domethene je dakord qe politika Kosovare ishte e vaket sepse ka probleme essenciale qeverisese dhe Jo sepse ka frike se Rama i merr flamurin e Pavaresise. Po a nuk beson ti i dashur se Rama mund te flase per Shqiptaret e Kosoves Edhe kur elitat e tyre jan te perfshirA ne probleme te perditshme? A po duhet ti marre leje LDKse? 

E vetmja gje e mire te vizita e Rames ne Serbi eshte pikerisht mbeshtetja morale e shqpitareve te Presheves. Ndoshta ne vend qe te fliste per Kosoven, Edi Rama do kishte bere mire te kembengulte mbi respektimin e  te drejtave (edhe gjuhesore) te shqiptareve ne ate lugine. Kosova eshte e pavarur, Preshevasit vazhdojne te vuajne shtypjen serbe!

ne çfare po i shtyp serbia ata ?

lakuric lakuric!!!

hahahahahhahahah kerkonte me dit se cfare diskutuan ne darke dy kryeministrat. Nuk i ka ik akoma vesi i spiunllikut dhe i pergjimit dizenjatores.

Ne rregull, Jozefina me hipokrizi kritikon Ramen, por te lutem nese ky eshte qellimi i prurjes , mbase duhet te kuptosh qe asnje politikan nuk i shpeton hipokrizise (me lejo te kujtoj koalicionin PS-LSI dhe prononcimet e Rames mbi Meten para se te formohej).

Pavaresisht se eshte e fundit qe duhet te kritikoje kend, argumenti per Presheven eshte i vlefshem.Do te shtoja gjithashtu qe ne vend te Kosoves, tashme shtet i pavarur, Rama duhej te kishte folur per trajtimin diskriminimin qe iu be te skuadres shqiptare.

Asht enveriste e thekur po e mbetur në sundyqe Dylqinjash për kohën . 100% i është kujtuar thënia e Hrushovit kur Vekja takoi Tempon në Moskë .. Akujt u shkrinë smileydhe po don rezultate

Prit Htushovi të shkriheshin akujt po më keq puna deri sa u formuan akujnaja me fund të pazbuluar Shqiptar . Tash me thënë të drejtën kjo kënaqet me rezultate konkrete dhe atë reflekton si psh

Sa ta kanda e me tu knaq  shpirti kur ta çan sali Birisha mes përmes kodrën ..smiley

Si nuk u vjen as marre e as Turp !!! 25 vjet i Çau shqiptarët ai që kënaq këtë me çarje dhe tetë vjet kjo  nuk lanë më Sumë shqiptarësh pa çarë dhe në fund ikën të shqyer e të rrahur siç e meritonin dhe prap ...Lehin !

Ndryshimi kur e thote Rama nga kur e thote Thaci apo ndonje tjeter eshte, se do te thote qe Shqiperia punen e Kosoves e ve kusht per marrdhenie me Serbine. Dhe kjo mua me duket dicka e re dhe shume pozitive. Megjithse s'duhet me u gezu shume se keto s'e kane per gjo me ta ngri te gezumen.  

Rilindi dhe politika e jashtme. smiley 

Leje mos e jinkssmiley

Lereni PD dhe Saliun rehat! Ky i fundit ka reshqitur komplet po zihet me robte ne facebook dhe me e forta eshte qe nje njeri me 1 milion fansa facebook mezi merr 10 -12 "likes" per komentet qe bene.. edhe anonimet marrin me shume!

Kane hall te madhe sot se me nje vizite Rama vrau jo 2,3,4,5, por me dhjetra zogj.. Varrosja e PD-s fillon nga Kosova dhe kjo po ju djeg. Para 1 viti e ca e kam shkruajtur qe lobit Serb ne Tirane i ka ardh fundi. 

Nuk kam pare kurre ne shqiperi nje dakordesi te tille nga te gjithe shqiptaret ne te gjitha trojet me nje politikan shqiptare. E habitshme si nuk lexon qofte edhe nje koment negative pervecse nese je fis me Berishen! Eshte mekat qe gjithe ky entuziasem te mos kthehet ne energji positive dhe mireqenie. Rama ka nje mundesi te arte, mbase tregohet i mencur dhe hyn ne histori. 

 

 

Nuk kam pare kurre ne shqiperi nje dakordesi te tille nga te gjithe shqiptaret ne te gjitha trojet me nje politikan shqiptare. E habitshme si nuk lexon qofte edhe nje koment negative pervecse nese je fis me Berishen! Eshte mekat qe gjithe ky entuziasem te mos kthehet ne energji positive dhe mireqenie. Rama ka nje mundesi te arte, mbase tregohet i mencur dhe hyn ne histori. 

ky fluturim me prasin patriotik eshte sort of amusing.smiley

you're a woman right? smiley

O LIqeno e pashe ene une, por a je i sigurt qe ajo faqe eshte e tija se mund e jete edhe fake, pasi kriminel e di qe osht, por i lajthit nuk e dija. 

provokacja shume i rend. U ikete kacidhi u ikte, Sales dhe Sërpve

Shumë padurim dhe tangërllëk shqiptarësh Analistë. InteliDjencë e fryrë dhe popmpuar me fraza bajate si të xhiboles ...Pritshmëria ..smiley

A thu me tërë mend kjo InteliDjencë që për çdo gjë të kujtojnë " Edhe Roma nuk u bë për një ditë " është e njëjta me këtë të pritshmërive ??? Në fund të fundit kemi një Goditje me " ballëçekan " në Murin tonë të Berlinit dhe këtë e dha RAMA si K/M i Shqiptarëve .Ftoi dhe Serbët me përfaqësues K/Ministrin e tyre të bëjë të njëjtën gjë në Shqipëri .

Çfarë kërkoni ? Veshjen me tirqe e heroizmat e Fevzi uturakut në Luftë për Dronet Shqiptare me e mujt njat Serb e me e Hudh përdhe dekun në tokë ?

Patjetër do ketë zhvillime , oshilacione dhe ngjarje ndoshta të pakëndëshme .Por jemi të Bindur se nga ana e shqiptarëve nuk do ketë më Politikë Folklorike si të dhijarit sali Qenef berisha . Në se u vjen keq për këtë shkoini tek shkallët e shtëpisë dhe qani oi oi me smiley

Ose fundja lëshoni Rrotën e Mullirit që ka ardhë më duket gati për tu vërtitur smiley

se do te thote qe Shqiperia punen e Kosoves e ve kusht per marrdhenie me Serbine smiley

Nga e sajove këtë ? Kaq hapur nuk është thënë e aplikuar as në Kohën e Vekes . Apo i kuptoni thEllTë jue . Të paktën leja atij gurit të mullirit ca llafka , pasi Jue sikur nuk mbani këtë kostum !

Do te doja shume qe kete vizite ne Presheve kryeministri ta pasonte urgjentisht me ndertimin e urave lidhese ne rrafshin e edukimit. 

Ministri i inovacionit Po..llo duhet te na kete lene infrastrukturen adekuate per mesimdhenie ne distance. 

 

 na t'bijte e shekullit te ri qe plakun e lam ne vetmine e tij...cohu idris se arriten marinsat ne sevastopoll.., cohu se s'kane bere shkolle te bashkuar e se kuptojne strategjine e zeqo bombardierit.., ne ju them po prisni more djema ta ndajme krimè te lindjes, krimè te perendimit, ata avancojne vetem para mbrapa, s'dine majtas djathas!

Dhe unë thash të gjej një simbol si Niku jot t'ua Çaj murin serbëve . Nënvlerësova dhe Varetë pathRiOtiKe të Shqupit që ka vesh Kostum ushtarak me komandant Petër tër tër tër tër që me këtë rast po dërmon armikun Grava . Po më ngjan se të paskan vu Kokë sllave nga përtej murit dhe nuk e shty mo Gozhdën .

Jepi Ballçekan se dro e bo i Vrimë ! Ti jepi , hape i brymë para m  pastaj po nuk çamë dot lëshojmë falangat me krahmarrje majtas që të korrim rezultat djathtas , Dhe   suksesin do e korrim duke pat "Të baraztundurit në Mes  " smiley

që do me thënë  sopas strategut fan fan Tulipan " Si  zakonisht Qëndra në Mes smiley

e po do icik ekuiliber oidriso se ndryshe na iken purtha badjavà si me trepikshin zotrote!

 

Spiritus, ti ben shume mire qe kritikon sal-bashistet te cileve sahati i patriotizmit i punon ne varesi te politikes se brendshme shqiptare dhe faktit se kush eshte ne pushtet per momentin.

Ama ki parasysh qe kjo tingellon pak ironike kur behet nga tipa qe kane qasje te ngjashme ... zotrote p.sh. na qortoje deri dje kombetarisht per aktet e nje te panjohuri qe leshoi loder-fluturakun mbi Beograd, si dhe per "nacionalizmin turbofolk shqiptar". Natyrisht s'eshte pune gare se kush eshte me patriot i vertete apo me turbofolk se tjetri...e kisha thjesht si venie ne dukje te dukurise "militanti bertet shifni militantin"  Dmth, me shume se me dinamiken Shqiperi-Serbi, ti thjesht po egzaltmasturbohesh me "shifni se ca tha Jozefina" smiley

Pa lidhje lidhja qe ben.Plus termat qe perdor.

Ja zhyti amerikoni pataten rusit, thelle. As ia kishte hudh qyrret ky i joni fare ne Kine atij arushit siberian.

Bato Haxhiu, gazetar kosovar, 

Fjalimi i Edi Rames u redaktua ne Avion !!! ... Deklarata e Tije para Kryeministrit serb ishte e rende. 

Edhe ky, lloqe Kavaje, ne kor me te`djathtet` e PDs Se ku e pa ky dhe se ku e mori vesh Batoni, kete e di vetem ky.

dhe ja ai po e shet si lajm! Ti dali emri, si "gazetar investigativ" smileysmiley

 Bato Gruda (Mato)  ka qelluar me top kunder sekreteve te fjalimit te Edi Rames, (Nuk thote ` kryeministri` per etik profesionale, por flet si peshkist  Edi Rama )

Deklarata e Edi Rames paska qene e rende, per serbin! Po te ishte deklarata e lehte me siguri do ti thoshte- Pse nuk e bere deklaraten pak me te  rende ? , ose pse nuk permende Kosoven ?!  

Bela e madhe me keta te "Djathtet" qe shesin mend, ne pazar vend e pavend! Pa asnje rregull pa asnje etik! Thuhen keto qe thote ky Bato Haxhiu?!! 

 

E ndoqa edhe njehere pjesen kur flet per Kosoven. Sinteze perfekte. Kushdo perfshire, brravo!!!

Per Presheven duhet te te mare hapa reale.  Nje filial i Unit te Tiranes atje, do te lejonte per perforcimin e lidhjes se tyre me Shqiperine, pa rrezikuar rrjedhjen pa kthim nga ato troje. 

Dua të përgëzoj për bashkëpunimin me Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Zhvillimit Teknologjik të Republikës së Serbisë dhe misionit të OSBE-së me trupin koordinues të Republikës së Serbisë me komunat Preshevë, Bujanovc e Medvegjë dhe me fakultetin e Novisadit, që arritën të hapin paralelen e fakultetit ekonomik të Suboticës në Bujanovc, duke bërë një hap kuptimplotë në realizimin e të drejtave kolektive për arsim të lartë.

Sot ne Presheve kjo.

"Po te ish Sala ma shume do kishim bere."

~ every adhurues i Dear Leader

 

 

" Po te kishe Halla ashtu ... do te quheshe Xhaj

Kelyshi i salukut, Aldoja, perpara nisjes se Rames ne Serbi, kerkoi publikisht qe ai te mos flase ne emer te te gjithe shqipetareve ne Serbi. Ua cfare fati qe shpetuam njehere e mire nga keta legener e kopuke. Tamom po rilind Shqiperia e me shqiperine edhe mbare trevat shqipetare.

Nje benefit i madh i vizites se Rames ne Serbi eshte uppercut-i qe ka marre berisha dhe turma e qenve te hazdisur te tij. Jane strukur ne strofkulla dhe nuk u vjen zeri bushtrave shpirtkalbura. SB nuk arrin dot te shtype Delete shpejt ne Facebook sepse e permbyten komentet negative. Ishalla me kete hov qe ka marre Rama na pastron edhe nga coftinat e se shkuares.

Me jep ndonje link te facebook te salukut se po te kerkosh me search te dalin nja 10-te. Apo i ka hapur vete te gjitha gamori?

E pashe e pashe, thanks. Prit kur te na vije ndonje dite ketu tek PPU-ja se tani vetem me u krujt si shabon qosja i rri menja, dmth radakja se tru nuk ka.

i aman sa idiot eshte megjithe idiotet qe ja zgjasin

ka rrjedhur fare

smiley uroj ky njeri t'a lere rehat popullin shqiptar, mjaft vodhi si familje, mjaft luajti rrolin e qorrit dhe shurdhit me armiqte e Shqiperise, mjaft e shpartallloi kete popull te gjore

O elba e nigjove nik xhelin?  ncncnc nuk duhet qas me afer ai...

umm jo nuk e ngjova , pse ca tha ??

ps. po shof ma mire filmin Jeta ne duart e tjetrit..ne televizor qe kam lidh me Tring ........sa me pas cik zhurme shqip shtepia while I am chating peshk !  smiley

E paskan gedepur Dear Lider be facebook...dhe ai nje per nje ua kthente lol 

Asnje harte vilajetesh klyshesh turqish sot   ..i kishte  dhene Edi udhezimet Presheves...por edhe policia serbe duhet respektuar ne kete rast...( Levizje diplomatike ne perputhje te plote me BE dhe USA ...)

Me ca do bej fushate Niku nashti? smiley 

Qenkan shtuar ne 6 provokacjet nga 4 qe ishin ne mengjes. Te shohim sa do arrijne.smiley

Adem Demaci

( Mandela shqiptar e ka quajtur dikur  Sali Berisha )

Me qëndrimin e tij në Beograd, Rama i dha fund iluzioneve qindravjeçare të politikës serbe se Shqipëria nuk duhet të flasë për Kosovën.

Shqipëria i tregoi Serbisë se ajo është e pavarur nga Evropa dhe Edi Rama u tregoi atyre se çfarë duhet të bëjnë; u tregoi atyre se serbët duhet të shohin nga Evropa dhe u tha që të mos shohin ëndrra me sy hapur për Kosovën”, 

e gjitha do varet jo nga rama, e as nga serbi, por nga diplomacia parendimore. si do ta marre kjo deklaraten e rames. do ta quaje provokacion dhe do t'i terheqe veshin, do ta konsideroje si mesim qe u duhej dhene (pra gjykoje me trute e demaçit), apo hiç, do te beje veshin e shurdher sikur asgje nuk u tha e u degjua. 

pervete s'besoj qe oksidenti t'ja leje ne dore shqiperise, politiken e kosoves. pra s'besoj qe ata ta kene derguar Ramen si emisar ne beograd qe tu tregoje vendin serbve. ja thote vete po te duan ultimatumet. se ne dore e kane dhe shqiperine dhe serbine.

 

BE-ja e pershendeti viziten dhe nuk tha ndonje gje negative, per fjalimin e Rames

fjala nuk eshte te vizita, por tek fakti qe Rama keshilloi serbet ta njohin kosoven. gje qe nuk ishte parashikuar ne protokolin zyrtar qe me perpara. si dhe faktit qe sipas mediave serbe, kryeministri i tyre, pasi u nda me Ramen kish thirrur amabasadoret europiane per t'u ankuar mbi kete pike.

Ajo qe tha Rama ishte pjese e fjalimit dhe ai nuk e shkruajti pas takimit me Vuçiç. Madje takimi zgjati me shume seç duhej per kete arsye.

Fakti qe pjesa kur uRama foli per Kosoven nuk u perkthye nga televizioni serb dhe Vuçiç hoqi kufjet do te thote qe e dinin. Mos ta dinin do e degjonin se ç'do te thoshte.

ç'lidhje kane keto hollesite e tua, me çfare po thoja une ?

Hurma, nuk tha ndonje gjo te modhe Edi Rama, ne Shqiperi ne na vijne politikanet Greke e na bojne leksione minoritetesh e drejtash te njeriut per vite me rradhe, e na varrosin ushtare e na prishin varre dhe e mbyllim nje sy per hir te fqinjesise se mire. Per me teper Shqiptaret meqe nuk jan Serb i kane degju ankesat e nuk kan bo skandale por jemi perpjekur qe minoriteti jone Grek te jetoje sa me mire.

Shqupistat dhe Serbo-filet perpiqen te na bindin qe nuk eshte verberia Serbe per ceshtjen e Kosoves problemi, por guximi i Rames qe te kujtoje Serbet se Pavaresia e Kosoves eshte realitet, pavaresisht protokollit.

si politolog qe dukesh, a na shpjegon se çfare do te perfitojme ne si vend, nga vizita qe beri rama atje ?

Ne perfitojme shume gjera nga vizita e KM Shqiptar atje, por jo cdo gje. Vizita shyqyr qe mbaroji, se kish 60 e kusur vjet qe nuk kish ndodh. Ishte takim rajonal, qe duhej te behej,  e jo perplasje Serbi-Shqiperi, per aresyen e thjeshte qe po pergatitet nje bashkepunim rajonal pertej Serbise e Shqiperise.

Ato probleme qe ndodhen mund te kishin shku me keq, sa per qefembetjet nuk na intereso, se edhe ti je praktik, e jeta vazhdo me problemet e perditshme. Sigurisht qe ishte me e suksesshme per Ne Shqiptaret, jo thjesht prej Edi Rames, por per faktin qe ne jemi nje shoqeri me sfidat e veta qe po ecen perpara. Vucic, duhet te perballet me nje fryme radikale ne vend, ndryshe nga lluksi qe ka Rama qe konfrontohet  me radikale lokal si Nick Xheli. Ai eshte problemi i tyre e jo i joni, i Shqiptareve.

fjale boshe mnjf.

sigurisht ashtu ngjajne brenda boshllekut dhe mendjemadhesise semedemek coc thua kur pohon se nuk eshte kryeministri im.A thu se po i leshon dengla te tilla ne ndonje kopsht femijesh.Kur jeni me dokumenta ....franceze ! 

Me beso, qe po te mbyllen gjonat ketu, me nje cik zhurme ene per ca dite, ne kena dale fitues, se beteja e Kosoves nuk do u bote aty, ka ndodhe shume me perpara.

Ne duhet te shkonim ne Serbi, e shkuam.

Ato 2-3 marreveshje qe duheshin firmosur u firmosen. Qytetaret Serb, edhe ata me nacionalitet Shqiptar, mund te vijne ne Shqiperi thjesht me karta identiteti. Shqiptaret e Presheves perfaqesohen me mire nga KM Shqiptar sot per sot se nga qeveria e Kosoves, Shqiptaret jane me te integruar si komb sot se pardje. Serbofilet ne politiken Shqiptare i ke prap tu llap ne rrjete sociale e gazete, e do i durojme si dhe greket. Dule Greku, e morri urdherin nga Athina te dali nga Koalicioni sot. Domethene kena ca lajme te mira. Hec mo se vjen Dimri tani, dhe mos degjoni gojendyrat e Shqupit, lakuric, lakuric, cullak cullak.

 Ma , me duhet e gjithe nata e shendendreut te mbush mendjen tende, se me kete vizite " te deshtuar" po nis realisht nje fryme e re ne Serbi dhe krejt Ballkanin.Shenoje kete qe po ju them dhe shum shpejt keni per ta pare ! 

Jam krenar per vendin tim qe i ra per pjese fati qe te jete inisjatoria

serbi nuk i dha doren more (megjithese i shtroi qylym te kuq, njesoj si Putinit, kur e priti), çfare fryme e re do te krijohet ? s'ka me rama asnje kredibilitet tek serbet.

a llogjikoni juve te shqiprise  apo nga ushqimi i dobet, nuk ju funksionon me truri. per me teper tek vizita kishit lidhur te gjithe qerren europiane dhe fatet e shqiperise.

...ate punen e ushqimit te dobet , sikur ta futesh nga e nxorre sepse per djeni akoma kemi ato  "bio" dhe per ndofta ca pak kohe, qe te mbrijme ke zotrote ku mutacionet  gjenetike ....nuk perbejne me perjashtime shkencore !

ne fakt ky eshte mendimi qeveritar europian per shqiptaret. idiotlliku thone, u vjen nga varferia.

Ku dini gje Juve, pa i ndjekur situata se prej me shume se nje viti, nuk ka takim te rangjeve te larta edhe te vendeve Evropiane te mos u kerkohet nga qeveria  shqiptare , te nxisin vendet qe nuk e kane njohur , te njohin sa me shpejt Kosoven.Ti as nuk ke marr vesh se kryeminitri Rumun , kur ju kerkua ne Tirane kjo gje pohoi: " Keni shum te drejte por politiken e jashtme me kushtetute e ka Presidenti,por sapo te mbarojne zgjedhjet, te cilat mesiguri do ti fitoje partia ime, ne do ta njohim pavarsine e Kosoves.Po keshtu tre qeveritareve greke e njejta gje u eshte kerkuar.Partia socialiste e ka pike te programit te saj lobimin per njohjen e pavarsise Kosoves.Ndaj informohu per gjera qe nuk ja u di radhen! 

Tani ke fol drejte, kjo vizite nuk ishte merite e inisiatives tone, dhe e serbeve, pasi po te ishte ne doren tone dhe ate te serbeve ky takim nuk do te zhvillohej kurre !

Mbrapa ketij takimi, per te dy vendet, Shqiperi-Serbi eshte BE,

Qesharake eshte qe shefi opozites, luan me kete ngjarje dhe ben rolin e te zgjuarit dhe ate te patriotit! smiley 

Edi ka qene korrekt me Brukselin, ka thene ato qe duhet te thoshte, dhe serbi dukej ashiqare qe ky takim ishte i sforcuar!  

nuk e ke kuptuar se çfare kam thene. BU nuk ka si te jete kunder dialogut ne ballkan. dmth as kundra vizites se rames, ose iniciatives se tij per te takuar homologun serb. 

por nuk besoj se ja kane lene ne dore rames t'ja mbledhe serbit. e bejne vete po te duan. rama perfiton vetem per kapital politik, qe e ka leshuar nje fjale per te cilen kish rene vete me pare dakort qe nuk do ta prekte hiç. 

e ka prere serbin ne bese dhe nuk eshte mire (nuk eshte rama shqiptar prandaj, nuk e mban per gje te madhe besen, siç po duket). kujton ndoshta se hyn ne histori keshtu me pabesi te vogel.

nuk duhet ta vizitonte serbine hiç, per mendimin tim. se nuk besoj se serbet e ftojne per here te dyte ne takim dypalesh. e dogji fishekun e vet.

po ca ka prere ne bese Rama , se po j afut kot si berisha edhe ti !, 

Burri nuk mund te kete dy qendrime dy fytyra, nje te fshehte dhe nje te hapur, Rama nuk beri thirje per te njohur Kosoven, Serbia !

Ai thjesht i permendi qe jetojme ne nje realitet tjeter, qe nuk mund te mohohet, mbahet i fshehur.Kosova

 E ckuptimi kishte athere qe te takonte Vucicin ?

Eshte e pamundur qe dy perfaqsues te nivelit lart te mos permendin nje ceshtje qe ka brenda nje tragjedi te madhe me shume se 100 vjecare! 

Rama nuk ka thyer " bese" dhe nuk ka fol jashte protokollit!  Mos permendja e Kosoves do ishte nje gabim i madh dhe kjo vizite nuk do te kishte asnje vlere! Serbet do te detyrohen nga BE dhe nga rrethana te caktuara te njohin Kosoven patjeter , nuk kanne rruge tjeter, nuk kane ku shkojne, 

 

 

neqoftese me perpara kish rene dakort qe nuk do ta permendte kosoven, kushti serb qe rama te vizitonte serbine, ai nuk duhej ta permendte dhe pike. 

neqoftese se rama donte me çdo kusht ta permbendte kosoven, duhej qe ai t'ja vinte kushtet serbit dhe jo serbi atij. 

greket u bene lufte trojaneve bile i zhduken nga faqja e dheut, ngaqe Parisi i preu ne bese, ra ne dashuri  me gruan e Menellaut, mikpritesit te tij, qe nuk duhet ta bente. a e kupton se çfare te drejte morale ose grade hakmarrjeje i jep tjetrit ne dore, kur e pret ne bese ? e meriton te te zhduke nga faqja dheut. 

Profil, perdor racionalitetin: Nese qytetaret Serbe do vijne ne Shqiperi me karda identiteti, perfshi Preshevaret e Shqiptaret e tjere ne Serbi, ne por shkojme drejt nje Balkani pa kufij....dhe loqja Vucic ofendohet se Kosova njihet nga 108 shtete....Ne do na dobesohen kufijte ne Ballkan kurse Vucic vret menjen per kontrollin Serb ne Prishtinen????

Ose Vucic eshte idiot bashke me  gjithe klasen politike Serbe, ose kan trysni nga Rusia qe te mos ndodhe integrimi i Balkanit ne Europe. Prandaj ne Shqiptaret dalim te fituar se nuk jemi ne qe e pengojme integrimin e rajonit ne Balkan.

ti ke per te pa qe serbine do ta fusin para nesh ne europe. 

Jam me Profilin... Per here te pare smiley

Po ti pse flet sikur ke pa Protokollin dhe di cfare duhet te flitej dhe cfare jo,dhe c` ka thene Rama Vucicit, dmth cfare bese i i ka dhene ?  

Kto jane por.. me rigon!

Vucici ka ra brenda dhe eshte nen presionin e radikalve te tjere serbe, nuk kishte c` te thoshte "Me preu ne bese!" pastaj  ju eshte pergjigjur,

Vetem ti bija me shkop kokes me kishte ngelur, Por kete nuk mund ta beja !

-keshtu kishte thene. 

Interesante eshte se edhe Berisha ne kete pik kapet, tek Besa, shqiptare, qe kishte pre Rama, sipas tij na turperoi!

Edhe Berisha nuk e njeh dhe nuk di si ka qene Protokolli, por flet ne baz te thenieve te Vucic!  

Edhe Kac Islami, i kesaj linje eshte, identike. Keta marrin nje email te gjithe.

çfare fitoi pra nga vizita, kur tjetri desh i ra me shkop ne koke ?

Po nuk do i gjut me shkop Vucic qumeshtori Kryeministrit tat o Profil , se nuk ja mbante. 

Palloshi ju qep me buk ne trast Shqiptarit Serbofil, Cunit te Sheqeres, per 8 vjet me rradhe, qe vec Esat Pasha i afrohet. Per Palloshin, Vucic ishte dylber Haremi para Sales.

Mos fol marrezira duke ndjekur injorantet per protokol te cfare do te thuhej aty dhe sidomos cfare nuk do te thuhej.Mendon se je i sinqerte kur pohon se po ti kerkohej  kryeministrit  shqiptar ; " te mos fliste per Kosoven" ... duhet te rrinte "Sus ", ne nje kohe qe edhe budallenjte e dine, qe serbet vete jane ne kontakt te drejtperdrejte me qeverine e Kosoves( nuk besoj se ju nuk keni marre vesh per kete gje) pra e kane perballe, debatojne me te si shtet i pavarur dhe pastaj pohojne me mendje si jotja , se Kosova eshte pjese e Serbise.E Shqiperia te beje sehir se na dogendiset Vucici e hice e hici ! 

Ju dhe serbet flisni me vetvehten xhanem  ne tere ato takimet dypaleshe Kosove -Serbi ? Eshte me mire te mos flasish hic,  se kur flet marrezira 

nuk e kuptova komentin tend. 

ta kuptoj veshtiresine per te kuptuar  te theshtat, pa i lexuar sepaku tre here.Zamet , lexoje dhe dy here te tjera..!

kur te behesh shekspir do te te lexoj edhe 10 here. ndersa tani vetem tre rreshtat e pare meriton. 

Pra, tre i meritoj ? Ahere mundohu te me artishe ne ...e shumta dy !Po lere ore kete gjuhe me mua,  si mekedo ! Sepse nuk flas brockulla  ...dhe meso qe edhe W.Shekspir e mori majane nga 100 perrallat ..italiane te Xhiraldi Cinitos 

zoje, dro t erdhi vakti me ndrru tamponin.po vje er...

Ta bojme si ke ai programi i vjeter i Canit ... smiley Desha me pershendet edhe cunat e grupit te shoqerimit te cilet dukeshin plotesisht profesional. Rama paskish zgjedh me te gjatet. smiley 

Impresioni i shqiptareve te Presheves. 

Dy liderët e Luginës së Preshevës, kryetar i Preshevës Ragmi Mustafa dhe ai i Kuvendit Komunal të Bujanocit, Jonuz Musliu, e kanë vlerësuar historike dhe shumë të rëndësishëm vizitën e kryeministrit shqiptar, Edi Rama.

Dy liderët e Luginës së Preshevës, kryetar i Preshevës Ragmi Mustafa dhe ai i Kuvendit Komunal të Bujanocit, Jonuz Musliu, e kanë vlerësuar historike dhe shumë të rëndësishëm vizitën e kryeministrit shqiptar, Edi Rama.Duke folur në Interaktiv të KTV-së, ata kanë thënë se kjo tregon përkujdesjen që shteti shqiptar ka ndaj shqiptarëve atje.

Mustafa e ka vlerësuar skandal diplomatik sjelljen e kryeministrit serb para atij shqiptar kur i është përmendur Kosova.

Ai (Vuçiqi) tregoi se na urren shqiptarëve edhe këtu në Preshevë. Ne nuk do të ndalemi duke kërkuar me mënyra demokratike realizimin e kërkesave tona legjitime që ka të bëjë me bashkimin me Republikën e Kosovës”, ka thënë Mustafa.

Në linjë të njëjtë ka qenë edhe kryetari i Kuvendit Komunal të Bujanocit.

Adresat e vetme për ne janë Tirana dhe Prishtina. Nuk kemi çka kërkojmë tek Vuçiqi dhe Beogradi. Ai tregoi hapur në konferencë urrejtjen ndaj shqiptarëve. Ne do të punojmë për realizimin e asaj për çka ka luftuar UÇPMB-ja - bashkimin me Kosovën”, ka thënë Jonuzi.

Duke folur për ndihmën prej 100.000 eurove për Maternitetin e Preshevës, Mustafa ka thënë se transferi ka zgjatur katër muaj për shkak të procedurave dhe për faktin që 50.000 eurot e Kosovës është dashur të shkojnë fillimisht në Tiranë e pastaj në Bankën Popullore të Serbisë dhe në konton e Komunës së Preshevës.

Të dy kryetarët kanë kërkuar angazhim më të madh nga Prishtina për shqiptarët e Luginës.

/Koha/

nderrim territoresh smileysmiley

kjo po qe eshte provokacija.. plot 34 sekonda  paska pritur Vucic, Ramen  kur doli nga makina..smiley     ne fakt   edhe sikur 14 sekonda te kishte pritur Vucic, prape provokim do ta quanin keta...

ah po keta serbet paskan pjerdhur si komb!

Bukur!

Rama, politikan me qëndrim evropian

Telegraf

kujtova se ishte ndonje faqe angleze. lol

smiley ta gjejme edhe nje faqe angleze, 

Reuteres

"According to the constitution Kosovo is Serbia and I am obliged to say that no one can humiliate Serbia."

To which Rama responded: "I'm sorry, but that is the reality that many recognize. The sooner you recognize (that), the sooner we can move ahead."

Vucic.

Mbeshtur ne Kushtetuten serebe Kosova eshte Serbi dhe une jam i detyruar ta them qe askush nuk mund ta mposht Serbine . smiley 

Edi

Me vjen keq por ky eshte nje realitet qe njihet nga shumica , Sa me shpejt ta njihini Kosoven aq me shpejt ne mund te ecim perpara! smiley 

Pergjigje e bukur e Edit apo jo?! 

Me siguri Profili e ka kritikuar ashper Obamen qe kerkoi te drejta per protestuesit ne Honk Kong, sepse sipas profilit Obama si president i qeverise amerikane duhet te kerkoje te drejta vetem per protestuesit e qeverise amerikane...

Komentatore,opinioniste,gazetare shqiptare me ndonje perjashtim te vogelkane mprehur gjuhen,opss lapsin per te lepire b.. e kryeminstrit Skenderbeut te Vunoit.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).