https://www.youtube.com/watch?v=7Wb1i-UBjgU

Shkaterrimi mbi pyjet e Pukes duket se nuk ka te ndalur. Nje dem kolosal u shenua ditet e fundit ne masivin pyjor te Krrabit, i cili konsiderohet si masivi pyjor me i pasur i Pukes. Shkrirja e Sherbimit Pyjor ne Pukes dhe mosfunksionimi i Inspektoriatit te Pyjeve ne kete rreth po bejne qe ajo qe konsiderohet si pasuria me e madhe e ketij rrethi te shkoje drejt shkaterrimit total, shkaterrim i cili per pukjanet po stimulohet prej vete shtetit.

(da.xha/BalkanWeb)

68 Komente

nuk i intereso njeriu, sinqerisht. jena bo te pandjeshem tani. peme ka plot dhe do kete edhe pasi ta presim pemen e fundit.

Ne thame se me Rilindjen, do merrnin fund barbarizmat. 

the ti Pjer. Mos fol ne emrin e te gjitheve, te lutem.

Mire qe stimulohet prej shtetit por me e keqja eshte se ky i fundit nuk interesohet as te inicioje programe mbjelljeje. Shteti dhe ai rreth i ngushte ekonomik qe po perfiton nga kjo veprimtari po punojne kunder interesave te tyre afatgjata.

Nuk eshte me koha e mbjelljeve me, ka hik ajo kohe, shteti ne kohet moderne perdor kontraceptiv, kalamojte dhe dru per leter vijne nga bota e trete dhe pyjet e Amazonise.

https://musainquietante.files.wordpress....

Çkemi zonja femen Elbe? Si dukesh, kemi kohe pa bo dy pare muhabet.

 

Po do ngrofen robt o vlla.

Korrenti esht i shtrenjte.

 

I kane heq nga pyjet dhe i kane cu ne qendra qytetesh. Do jete lajm i vjeter dhe s'e ka dit njeri ca po ndodh.
Po dru ne pyje presin kudo. Edhe fiqo kur nuk la pjata dhe nuk shef futboll, dru ne pyll pret. Pranoje fiqo, mos rrej!

Pse me rrejt, i kom lon dy gishta n'at zanat.

Edhe kur po i laj pjatat gjithmon ngel nji rryp nje inç e gjysëm yndyrë per se gjeri smiley

Si t'gjith, si t'gjith...

Me qe ra llafi, Bredho kujdes rradhet e druve te shtepia se mua m'i vodhen dy rradhe dje. Eshte bere keq fare. Edhe nuk di kujt t'ia vesh gishtin, te gjithe komshinjte kane rradhe druri. Duhet me be ndonje shenje druve tip kodi sekret si puna e kartomonedhave.

oh, me siguri naj arab xhihadist.
E diskutum ate dite, gabim qe rri me komshinj arabe. Mu me kishin ca gomat e makines kto nazistat e lagjes qe jane kunder emigranteve smiley

Aman se ça snigjo knej. Mu te pakten takfak e hiken po Gjemit psh ja kishte qep makinerijate suprina e kepuceve smiley Xhib dor-memit ja kishte shetit ashensuari poshte e lart per 13 minuta rresht smiley

Te na ndjejne shoket qe ishim kunder prishjes se monumentit ne Kavajtown. Kishim arsye.

Boj gajret iFiqo, me nei bote tjeter do t'i kesh gishtat ne ven, ne mos pac ca me shume. 

ra bora e pare, Fiqo. Sa here bi bore e ben ngrice, mu me kujtohen kur daktorat me sharrun 3 gishtat qe me kishin ngri prej te ftoftit vitin e pare te refugjatllikut

Pse na kujto plaget mo Fiqo?

po iken pukjanet..moren me vete dhe pyllin, qe mos t'ja lejshin shkjaut

Prit kur te rreshqasi noi faqe mali atje tani. Erozioni do boj punen e vet, te presim shirat e marsit. 

a thu qe pemet i majne malet ne kembe ?

studim per çmim nobel ky.

Profili, bir im, para se te besh shkollen e mesme apo te larte, bej shkollen 8-9 vjeçare nje here, se aty mesohet se erozioni i dherave, krijohet nga prerja e pemeve, se jane rrenjet e tyre qe mbajne token. 

po pemet i shkulen me rrenje apo vetem i kane prere pukianet ? 

Po nuk prene deget, se kur pret deget, pema nuk degradohet, ndersa kur ti e pret poshte (pavarsisht se ia le rrenjet dhe gjysem metri trup) , rrenja e saj degradohet, pema vdes, prandaj pema nuk pritet ne ate menyre, por vetem deget, dhe jo te gjitha pernjehere. 

varet se perçfare e pret nje peme. po te duash te besh derrasa per mobilje ose trare per ndertim, deget nuk vlejne, po duhet trungu. 

ke qene ndonjehere druvar ti pjer ?

Profilo, une jam lindur dhe rritur ne Tirane, me pyet per bibloteka jo per dru. 

fajin e ke vete qe merresh me kete drurin, pjero.

Kur behej mesimi i erozionit ne diturine e natires ne klasen e katert fillore ai ishte me grip.smiley

Pjer ka rreshqitje te shumta ne rrethin e pukes. Disa dhe ne rruge.

Gje qe tregon se paskam patur te drejte Edisono. 

Ka pase nje shprehje dikur : Pukiani me mire te jep Loken se sa Lopen

Po mire me mire ...po asnjeri nuk shkru se me cfare do ngrohen ata rob ?

Po filloi dimri me jahu ....a ka dru me pre

me nje peme mbahet nje fshat i tere me ngrohje. drurin s'besoj se e presin per ngrohje, por per ta shitur per dollare, eksportuar jashte.

shyqyr thuj qe zonat tona jane aq te thella dhe malore, sa dhe punetore po te ishin pukjanet sa gjermanet, nuk do t'i shfarrosnin dot te gjitha pemet e malit.

po po mbahet nje fshat i tere ashtu eshte si thua zotrote. Se kollaj is. Normal qe dhe mund ta shesin per lek se ku do hane. Nuk eshte njesoj te shkruash nga laptopi dhe te jetosh ne maj te malit (nuk e kam jetuar ndonjehere)

P.S. Jam absolutisht kunder prishjes se natyres

kur s'ke qene ndonjehere ne maje te malit pse flet ? pse s'ha nje çamçakiz ta vesh gojen ne pune per tjeter gje ?

psh ?

Ti mi goce qe do me bo aavangarden...ke qene ne maje te malit ? APO KE PUNUAR SI DRUVARE ?

Thashe qe skam jetuar , por kuptoj njerzit atje sepse ka nje llogjike mbijetese ajo gje qe ata bejne .

P.S ..Do i cik cumcakiz ta ndajme me gjysem nga goja ime ?

goca satome. ku e pe qe qenkam goce, apo deshira per pidh qe ta jep pylli ku jeton pa pare femer me sy prej vitesh ?

Te dogji ...goce ?

Shko boj noj lek aty poshte.

Dhe ajde ke pylli se te tregoj une ty PILLIN PASAJ

s'jam goce or nue prenga. normalisht nga postimet shihen femrat lehtesisht. s'po du me te ndyj gojen me ty, se te ka ndy zoti qe te ka lene idiot.

PO pra kshu i thane sa temeje kur te lindi ?

po kaq nivel ke mer plehre se po flisni per nje teme dhe doje te dije se kush eshte me i mencur ...palaco TASTIERE . 

Mer katunar azilant pjatash. Ajt se ta nxij une ty tani mer plehre
 

ha çumçakiz te thashe. mos e hap gojen kot, se mban ere. 

E ke maru punen mi goce per sot ?

Apo je pushim ?

Mylle mer jevg brrake ...ke msu dhe comp ti merr plen Lanabregsi

Po me Ndue Prengen cfare pate? Edhe ai te ka ngacmuar? Cudi se e njof per burre te mire.

Po rrezik eshte i Jati prandaj smiley

[Tyggegummi som sex-undervisning - 1]

Modelfoto: Scanpix

Reagim i vaket nga kukuvajkat e dikurshme. Edhe pa pyje rrime dhe me opoziten nuk behemi. Socialiste te devotshem. Amani ereeee edhe pa drita edhe pa uje rrime vetem ju mos te ziheni. Erreeeee po qysh eee.

Cone kena lajme te keqia, duke mos pas opozite, te pakenaqurit kan per te votu per Nard Ndoken e Nik Xhelin, por nuk ka rrjedhje votash tek Shqupi i cunit te Sheqeres. Ti ku futesh Cone tek xhaketat e vjetra apo te reja te Partise se Familjes? Kot e ke, ndrysho skuader keto 20 vjet, cpune ke ti me kete sekt ku ene grate e mesojne bebin qe ne bark  te degjoj fjalimin e Cunit te Sheqers

Nuk po flas per voten pasi vetem nje rrk voton me meten neper kemb...
Po flas thjesht as per te kundershtuar qeverine nuk e bejn se dalin ne nje vije me opoziten.

Rrk esht shprehja e preferuar e rames. Sme jep burg per kete. smiley

Po pra ....

Pukë, shkatërrohet masivi pyjor i Krrabit

Eh, tani, cfare duhet te bejme ne ? C`a kekroni ju qe te bejme ne peshqit  ? Ndonje ndihme ?

Ka ra shume patriotizmi ekonomik , na duhet.

 nuk e d,i po shteti ca osht tu bo  me rujt pronen e vet dmth te publikut qe paguan rrogat e administrates shteterore ?!! Se nga ne e morrin rrogen, dmth nga taksat e publikut !

 

jane hapur shume vende pune per druvare... dru me pre, dru me pre kujdes se mos te thote ndokush du me e pre

se mos te na fusi ne burg edhe druvaret qenveria?!

ne fakt ata presin druret e tyre. por kujtojne se presin druret e qeverise. nuk do t'i presin, diten qe qeverija do t'i ndergjegjesoje qe jane druret e tyre. 

ne qoftese qeverija i konsideron si drute e saja, asnje dru nuk kane per t'i lene ne kembe.

si i bohet hallit o prifil

decentralizim quhet marifeti. çdo rreth, qytet, komune, fshat duhet te administroje pasurite e tija. shteti duhet te jetoje, vetem nga taksat. 

profil ta mbeshtes mendimin

Je suis complètement d'accord avec voussmiley

Pyjet jane mushkrite e kombit efendem .nuk mund te lihet krieplaku i fshatit harrun te beje c'te doje me nje pasuri qe i perket dhe ndikon gjithe kombin.

kryeplaku do t'i prese deri ne nje ndryshe, dhe do te vije te jetoje me ty ne ameriqi. se po te shkoje te jetoje ne tirane, do te ankohen tironsit prej malokut pukian.

O zheni, nese te gjitha fshatrat, rrethet e komunat administrojne pasurite e tyre, si mendon qe do kete shtet qe jeton nga taksat? 

nuk ndryshon gje per shtetin. ne vend qe t'ja çoje fakturen ndermarrjes se pyjeve se Tiranes, qe administron pyjet e pukes, kete ja çon komunes ku ndodhet ky pylli ne fjale.

ajo qe ndryshon eshte vetem PERGJEGJESIA. 

duke ja dhene pyllin njerzve te cilet lindin ne te, ata e konsiderojne prone te tyre, si mobiljet e tjera te shtepise, dhe aq sa prishin apo mirembajne keto, po aq do prishin dhe mirembajne edhe pyllin e tyre. 

pylli i pukes, eshte me i vjeter nga shteti shqiptar. kush mendon ti se e ruajti deri ne ditet tona ? pse pra sot duhet t'ja ndryshojme rojen atij, t'i ndryshojme pronarin ?

kur te gjithe te behen pronare apo pergjegjes se prones se vendit te tyre, ke per te pare qe nuk do te ket me as korrupsion. nuk do te lejoje me njeri, te vijne afaristet nga dhipi nones qe te vjedhin drute qe ndodhen me mijera kilometra larg tyre, per tu pasuruar pa u lodhur. 

E ka fajin UEFA. Ai Platini-shkerdhata. BE me ate Ashton qe lavderon Nikoliqin. Serbet asnjehere nuk na kane dashur. Gjithmone e kane urryer Shqiperine, me male e me fusha e me pyje. 

 

... oh sorry, e paskam vene gabimisht komentin tek kjo tema e pyjeve.

Po nejse, meqe jam ketu, peme ka plot tha ... eh pi.k te s'emes. 3-0 per injorantet.

E ka fajin UEFA. Ai Platini-shkerdhata

smiley jo jo se ke gabim, keta e kane fajin edhe per shkatrimin e pyjeve ? smiley ne skemi faj fare!

pse te mos marri shembullin e Torontos bashkia e Pukes ku per cdo celebrim apo lindje te nje femije duhet me detyrim te mbjellesh nje peme. Kjo eshte nje praktike shume e mire e huaj qe mund mund te zbatohet ne Shqp. Ka shume shqiptare ne Kanada ( ca prej tyre shkruajne dhe ketu) qe punojne ne bashki te ndryshme te CDN dhe qe mund te ndihmojne me ekspertize.

Ti thu qe te fillojne te vriten masnej! Kujt i pret ti "pemen e dasmes" apo "pemen e cunit"?!

smiley S'jam e sigurte per kete qe thua. Kam nje pershtypje se pergjithesimet e ja hengren shpirtin atij populli.

nuk ka pse te kihet turp qe t'u kerkohet ndihme.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).