I respektuar Ismail Kadare, ju falënderoj shumë sepse në momente të veçanta, edhe pse me vonesë të pajustifikuar në arsyetimin tim, ju shprehni qëndrime që i vlejnë shoqërisë. Edhe kjo është pjesë e atij kontributi të madh që i dhatë kombit me veprat e shumta. Madhështinë tuaj unë gjithmonë e kam parë tek ato vepra, të cilat i lexuam dikur në shoqërinë e kohës. Bukuria e tyre qëndron pikërisht sepse evokoi atë shoqëri, me të mirat, mangësitë, deformimet, por edhe me njerzillëkun karakteristik të asaj kohe. Çdo përpjekje për të hequr a shtuar, qoftë edhe germa të atyre radhëve që kemi pasë kënduar në veprat tuaja, na bën dëm, sepse na ngatërron memorien tonë historike. Le të mbeten siç ishin, sepse janë të "Kadaresë së ri". Them të "Kadaresë së ri" sepse mosha gjithmonë e sjell "dëmin" një çikë e nga një çikë, deri sa arrin ta transformojë njeriun, si fizik, e mbi të gjitha si fuqi, por domosdo edhe si memorie, ndërsa e dërrmoka krejt... si krijimtari. Sigurisht që njeriu nuk ndahet me dëshirë nga e shkuara e vet, nga egoja nxitëse e sidomos nga qëllimet fisnike. Kur ju kujtojmë, kur ju lexojmë, hedhim shikimin doemos nga e shkuara. Se e shkuara juaj, është marrë vesh tashmë, që nuk është më vetëm juaja, por edhe e neve të gjithëve. Ndaj, me këtë rast, do të doja t'ju jepja një këshillë krejt miqësore: Lëreni letërsinë me kaq!

Lexova librin tuaj të fundit. Pashë edhe që ju dhanë një çmim këto komisionet e shushatura, në pafundësi servile, të cilët as i lexojnë veprat që lavdërojnë, e që me letërsinë dhe artin i lidhin thjesht fondet e të ashtuquajturave shoqëri civile. Këta shpërdorues të instancave që përfaqësojnë, në këto vite kanë shërbyer vetëm si sejmenë të politikës dhe jo si misionarë të vlerësimit të artit. Kur ju pashë mes tyre, me atë copën e diplomës në duar, ... m'u dhimbsët! Se pashë, që duke dashur të heqin pluhurin mbi bronxin tuaj, deshën të duken kujdestarë të piedestaleve, ndërsa nuk janë të tillë.

Jua them sinqerisht që u brengosa kur ju lexova. Emri mbi kapak ishte "Ismail Kadare", por brenda nuk ishit ju! Nuk ishit as në stil, as në anën shprehëse, as në idetë. Vepra ishte ajo e një krijuesi çfarëdo. E unë nuk dëshiroj t'ju lexoj krijime çfarëdo. Ndaj dëgjojeni këtë zë që ju ka dashur. Lëreni letërsinë dhe shijoni jetën, sepse ajo na është dhënë që ta jetojmë sa më mirë. Veçanërisht drejt fundit të saj. Sa më mirë dhe jo sa më gjatë! Këtë të fundit nuk e kemi në dorë. Na është e përcaktuar, por shpesh e harrojmë.

 

212 Komente

Kete e kemi thene me kohe o Grava, por nuk dime a e lexon Peshkun ky robi???

Te lutem harxho  dhe merre.. "Makbethin.. e ri ! Ke per tu habitur .Ata ...Komisionit  i dhane Çmimin De  Rada ..!Te siguroj se jane te shumtet ata ...  qe ja thone

 

e si mund te  ''keshillosh''  te lere letersine  nje....., nje shkrimtar?!  cudi!

tjeter pune pritshmeria e publikut  apo e lexuesve te Kadarese qe presin nga ai gjithmone dicka  te vecante, spektakolare, por harrojne  qe Kadare   kulmin  e vet si shkrimtar e ka kaluar me kohe.. dhe kjo ka ndodhur shume normalisht ashtu sic ka ndodhur  me te gjithe shkrimtaret e tjere, te shquar apo te pashquar..  mbase juve u   duhet te mesoheni me kete fakt.

pjeter, Takun nuk e merr dot seriozisht..   Taku eshte si Pllaton Bubuqi:  tra-la-la, mbete ter jeten mor i shkrete!.smiley

Shife pak ca i punon Lubonjes ky,m'lliu gazit. smiley

..smiley

tipike sjellje Lubonjike kjo, qe ben si  debatuesi indinjuar, apo i merzitur  e ja fut kot pa lidhje ne te shumten e rasteve..

Pjeter rrofsh per kete, ai i Lubonjes ishte monumentalsmiley

Shume e sakte Pjeter, por sa di une,  keshilla nuk hyn nder ."cingrisjet",nder prekjet

 

  • Shume e sakte pjeter! Por sa di une, keshillat miqesore nuk hyjne nder prekjet, nder, si te themi "cingrisjet "gje qe, pak me pare e pranoi edhe miku im, si me shume vend keshillen..

Duke pare ate foton e pjetrit dhe foto te tjera nga firmosjet e librave ne panair:

Ne shqiperi, as ata gjoja te kulturuarit nuk dijne te mbajne rradhe.
 

Shkrimtarit Ismail Kadare iu dha çmimi special i panairit “De Rada”, me motivacionin: pasues i denjë i veprës emancipuese dhe europianizuese të nisur nga De Rada rreth dy shekuj më parë. 

Pra, cmimi "De Rada" nuk iu dha Kadarese per librin e fundit, por per gjithe vepren e tij; ashtu sic ndodh ne pergjithesi kur jepen cmime te tilla (me perjashtim te Man Booker Prize, Orange, etj).

Une nuk e kam lexuar librin e tij te fundit, por jo te gjithe librat e nje shkrimtari pelqehen nga te gjithe qofte ne fillim, mes, apo nga fundi i krijimtarise.

nuk me tingellon e arsyeshme qe t'i keshillohet dalje ne pension, nese kadareja ndjen se ka per te dhene ende. kjo gje nuk prek ne asnje krijimtarine e tij te meparshme.

Mire keto te tjerat, po c'eshte kjo keshille miqesore, ku ti miqesisht i kujton tjetrit, se jetes se tij po i vjen fundi?? smiley A e ke idene e etikes mor Zotni? Apo te shpetoi...

Veçanërisht drejt fundit të saj.

E thate dhe ju opinionintuaj, pa lexu asnje rresht ! Ky me te vertete qe esht guxim etik! Por duhet ta mesoni se vetem qeniet pa psiqike nuk i dine stadet e jetes.Dhe tja permendesh ato nje shkrimtari nuk eshte mungese etike.Sepse e verteta ka vetem nje gjuhe.Ate qe ju ...nuk e kuptoni ! Merr mundimin e lexo Makbethin e Nolit dhe pastaj  ktheju te ketij..Dhe eja te bisedojme ...sigurisht me etike, qe ne sa kam thene Kadarese, nuk ka asnje shkelje te etikes, te qellimshme prej meje ! Ta dishe se edhe duke rrudhur buzet lexuesi normal, qe eshte ushqyer me stilin brilant te Kadarese, atij  vete ...i  ka " fole " pa etike fare, shume me teper se une.

Mirepo nuk kemi si tja u bejme " te vecanteve " qe behen kritizere te kritikes" Ne kete aspekt ju keni te drejte! 

te flasim seriozisht, figura e kadarese si artist e shkrimtar nuk mund te vihet ne diskutim nga poplli. ndersa si personalitet kombetar, perafron shume me ca lloj tipash qe lene gruan shtatzene ( nenen shqiperi) dhe kur vjen momenti dalin 5 minuta per te blere cigaret e nuk kthehen më.

ballcekano, meqe na e kujtove kete punen e cigareve.. e ke vene re ti, pse ekziston nje lidhje, e natyrshme,  do thosha une  mes seksit dhe cigareve?!

p.sh  nje rast sapo e the ti  me siper,   ndersa tjetra ,me klasikja, qe pershkruhet neper libra apo  neper skena filmash, pas seksit   ''ata'',  te shkrehursmiley,   ndezin nje cigare.....smiley

Thjesht rreklame e Malborossmiley

PS. Megjithse jo politically correct, nuk eshte keq per te marre vrull per sulmin tjeter.smiley

belulo dhe kjo qendron.., tip kim basinger te filmi gateway, kryeseks.., o po do ti dhe hajdute bankashsmiley gru per shpi me nje llaf

Qekan bo mode ktu ke PPU me duket keto anonimet. Njoni i shkru leter Kadarese, tjetri Baroneshes Ashton, nje tjeter Platinise...smiley

S'guxo tjetri as me dale me pi nji cigare ke dera, se bohet nami pernjehere.

o Pf,  e ke parasysh ti... sikur Kadareja dikur, ne fillimet e tij,  te ndiqte keshillen miqesore te Nasho Jorgaqit.... ''Ismail, mos u ngaterro me proze, poezia eshte per ty''....smiley

 

Por pikërisht në këtë kohë mbaj mend që më dhe të lexoja një a dy fletore shkolle, ku kishe shkruar emrin tënd dhe, nën titullin që s'e mbaj mend, fjalën "roman". E lexova brenda një nate. Ishte historia e një pirati që kthehej në vendlindje pas udhëtimesh të gjata plot peripeci. Dorëshkrimi, ç'është e vërteta, nuk më la ndonjë përshtypje. Ishte një sprovë pa ndonjë vlerë letrare dhe, kur ta ktheva, kujtoj që të thashë: "Mos u ngatërro me prozën, kur fusha jote e suksesit është poezia".

.smiley

Nuk ia falin Ismailit keta "tradhetine" qe i beri Partise dhe ideallit ne vazhdim, sikur dhe Noblin te marri. smiley 

...ose p.sh. sikur ne te kishim ndjekur keshillen "miqesore" te Hrushovit, qe na thoshte te mos mbillnim grure po agrume!!!

...sot do kishim plot e perplot ... koqe agrumesh ! 

e po o "kallashi" o shkendija, te dyja s'mbahen!

 

Turp i zotit! Merruni me hallet tuaja e mos ia qani ate Kadarese se e nderon nje popull i tere e mos me shume. Thone dhe si guzhinjer s'eshte gje fare Moli. Ibret i del byreku. 

O Tirana... me kater kokrra ne maje ! Po ku mor e pe tere ate turp e le me pastaj edhe te Zotit, ne sa un kam shprehur mendimin tim, njeriut qe e kam njohur dhe lexuar cdo veper  te tij?  Ti rekomandon jo me vetem nje individi te vetem, por tere nje blogu" te merret me punet e veta" dmth me rreshperite e pazarit te dites, dhe jo me opinione, pertej obligimeve, shpesh meskine, individuale ! 

    Mesoje se ka shume pake guzhiniere dhe miliarda shijues! Mes ketyre dy kategorive ka nje dallim thelbesor.Ka dhe nje kategori te pakte qe per fatkeqesi, gjat jetes humbasin ndjesine e shijes.Per ta, cdo gjelle eshte e mrekullushme!E ketyre jepu jo cu hahet , por cka mbetur ne fund re kazanit...Keta, po, keta vertete .... merren vetem me punen e tyre ...! 

Grava meqe "medalja"   ka te dyja anet pro-s dhe con-s  si lexuese e thjeshte mendoj se njerezia duan te te thone qe mos eshte pak si hap i nxituar nga ana juaj te behesh kritiku i pare i Kadarese ne diapazone blogjesh ?  Mos do te ishte e udhes nje keshille personale duke i cuar nje leter dore me shkrim  ose nje e-mail ??

sepse keshtu si ka nisur tema po kalojme te gjithe ne gjera qe s'kane lidhje me njera-tjetren fare ...............dhe si dite diele duhet te jemi ca me te kthjellet smiley

Elba, une me te kam jo me nje por disa botime ne gazete hapet fare, per  qendrime, per probleme edhe me te mprehta! 

    Sidoqofte un kam besim tek penat autoritare te fushes te cilet i ka te shumte ky vend, se do te shprehen , duke lene menjane politesen apo prtkatesine, sepse keshtu i sherbehet edhe vet autoritetit te Shkrimtarit tone te Madh Ismail Kadare , por mbi te gjitha letersise tone  , ne lengim tere keto vite.Nje cerek shekulli shoqeri kapitaliste, krejt jashte sistemit dhe pa asnje pasqyrim real ne kete fushe,qe ka per detyre vizionet , nxitjen per progres, emancipimin, sherimin e plageve sociale.Ne kemi mbi 2000 familje te ngujuara ndersa na ofrohen figurat e sedentuara e te stertrajtuara si Makbethi ...me shoke ..Mirepo varet me ca sy dhe me cmendje i shofim e gjykojme ..! Lexo si shprehen opinionet per tu bindur ! 

Po e thyej perkohesisht fjalen qe te kam dhene se s'do te te pergjigjesha, sepse vete e kruajta per hater te Molit te shkruj tek tema jote. Tashti mos u merr me nickun tim, por merru me ate tendin me mire, gje qe zor se e ben dot, po shif se mos te ndihmon njeri.

Turpi eshte se, e para sic tha Aquamarine, i kujton tjetrit fundin e jetes, e dyta i thua nje shkrimtari mos shkruaj, dhe keto te dyja i ben ne publik. Zoti hyn ne muhabet, se thone vec ai i di fundet e jeteve, dmth i hyn dhe Atij ne hise. 

Ismaili, mesa di une, ka deklaruar qe nuk ka ndermend me te shkruaj gjera te reja. Pra "keshilla" jote eshte e vonuar, e kote, vec e qenurit e turpshme, sic thashe ne fillim.

 

Sigurisht, por kurse une nuk do te pergjigjem  duke mos e lodhur vehten ...! 

Stili, forma, permbajtja, menyra e te drejtuari, ishin brilante. Po e lexoj per se dyti, dhe me duket sikur Grava ka nxjerre nga mendja  ter urtesine e tij, mendimin substancial te nje forme klasike qe do ta kishin zili edhe jurite me te nderuara te globit. 

Grava teme interesante, sidomos per ata qe kane lexuar librin e Kadares ketyre koherave si puna juaj. Ju edhe mund te jepni mendime por per ne qe nuk i kemi lexuar keto te fundit eshte e kote te flasim.

Ka mundesi te kete dy lloje grupimesh ne kete diksutim , si ai grupimi vjetshem qe vloi ketu ne lidhje me teorine e Darwin dhe ata qe besojne ne formulen e njeriut me balten  ( o ndonje formule tjeter te cuditshme qe sme kujtohet tashi ) 

Ndaj qe te jemi thjesht specie ne evolucion  permanent smiley  ne linja te gjera te uroj te dali me nje konkluzion te frytshem tema juaj .  Keni marre persiper te keshilloni nje DIVA

Sa per PF meqe qeka kthy me nje gote konjak  e nje cinore po i them se ka harru ene gjona tjera smiley

Elba, diskutime te tilla per kete fushe , natyrisht qe jane teper te veshtira, per gjithkend qe ndjen pergjegjesine e cfare le pena e tij pas.Por une revoltohem qe veprat  letrara te botuara sot , kalojne pa nje filter kritike a redaktimi autoritar.Ne fakt jemi te saturuar me mijera botime, pa asnje vlere letrare , vec atyre te bijve qe bejne baballaret e xhaxhallaret super  heronj. Ose te gjith atyre botuesve, qe duke shkruar elozhe per Kadarene , ju duket vehtja se me ne fund u rreshtuan perbri tij.Me njeqind e nje menyra Blushi , si e botoi  me fonde te qeverise greke, ne greqisht   Romanin e tij : Otellon Arapin e Vlores, po me ndihmen e perfaqesuesit grek ...e botoi me fonde te komunitetit Evropian.Mirepo kjo veper pa asnje vlere letrare , vec asaj antikombetare , e beri Blushin me " cmim" ! Edhe Blushi u muar me heronjte e Shekspirit por i beri per ibret , sa  qe nga Otellua i Blushit , marre per model heroi , asnje grua ne bote, nuk do ta kishte me frike ta tradhetoje burrin edhe  sy nder sy ...

Per  kete veper une i bera atij tere faqe kritike  dhe nuk ishte ne gjendje te rrezonte qofte edhe te nje momenti te vetem.Mirepo parja ka fuqi magjike, para se te kthet rreshtimi i tyre na art.

sa  qe nga Otellua i Blushit , marre per model heroi , asnje grua ne bote, nuk do ta kishte me frike ta tradhetoje burrin edhe  sy nder sy ...

Qe te kuptohemi drejt, me te lexuar Otellon e Blushit (liber medioker) grate s'mbahen më? Po mire, kritike eshte dhe qo.

Sinqerisht edhe mua me beri pershtypje mungesa e etikes te permendja e fundit te jetes.Dhe vecse e tille,mund te jete edhe pasaktesi,kush mund ta thote me siguri qe Kadareja nuk ka edhe te themi cerekun e jetes se vet perpara.Dhe do hynim ne ceshtjen e nderlikuar te vullnetit te lire,po kush tha qe paskemi ne dore te jetojme mire,po jo gjate.Kot shkokerkemi ne palester e mundohemi te hame shendetshem,le te rrime gjithe diten ne McDonalds.Dhe mbi te gjitha,nuk i keshillohet nje shkrimtari,aq me teper nje gjeniu,te lere letersine.Jo vetem pse shijet jane te ndryshme e smund te flase nje lexues ne emer te te gjitheve,por edhe sepse shkrimtari nuk shkruan vetem per lexuesin,por edhe per veten,e krijimtaria per te mund te jete vete jeta,ajo qe e mban gjalle dhe i jep kenaqesi.E vetmja gje qe mund te beje lexuesi eshte te mos jete me lexues i atij shkrimtari.Po qe se do t'i japesh keshille nje shkrimtari te mos shkruaje me,vetem keshtu mund tia japesh,duke reshtur se lexuari.Shkrimtari e merr vete mesazhin nga kjo.

Kane ndryshuar kohet tani, shkrimtari duhet te marre aprovim nga populli. He popull te pelqeu doreshkrimi im? Lerini more keto dengla pordhace. Shkrimtaret jane eksplorues dhe nese populli hallvaxhi se kupton dot shkrimtarin faji eshte i popullit qe se ka kapacitetin te ndjeke ndjeke shkrimtarin ne shtigjet e frymezimit. O tempora o mores, akoma me fleterrufe nga masat ne?

Pse jo mund ta beje ne FB, te numeroje likes, po s'diti te perdori FB edhe ppu e ben punen.

Eshte bere e modes. Sme pelqen mua velra e dikujt. Ja ti bej nje leter vënce. Fshatce. Sme pelqen mua margarina. Ja ta dokendis kompanine qe e prodhon. Rendesia qe i japin vetes disa eshte komike. 

S'eshte cudi t'i thone dhe Shekspirit a Dantes mos shkruani me (atje ku jane).

Fail. Ne blog do japim vleresim pa dorashka per cenet apo meritat qe diktojme. Ky eshte thelbi i nje blogu, larmia e impresioneve qe jepen per nje krijim. Ndryshon nga imponimi qe behet haptazi me letra zyrtare. Again, epic fail. 

I agree, epic fail. On a scale of 1 - hypocrisy, how many hours would it take to make it epic inconsistency?

Dihet boterisht qe letrat e shkruara ne Peshk me emra anonime jane zyrtare dhe shume me ndryshe nga komentet me emra anonime.

Po i le lojrat e fjaleve dhe po shkruaj me qarte: Ke shume te drejte qe te gjithe kemi te drejte te japim mendimet tona - pelqim apo mos pelqim. Por ashtu sic ke ti e une te drejte te japim mendimin tone per shkrimet e Pierre-s, ashtu ka dhe grava te drejten e tij te jape mendimin e vet. Pavaresisht se ne mund te mos jemi dakort me te. Quhet liri shprehje. "Letra" e graves nuk ka as edhe nje ndryshim nga komenti yt per Pierre: grava eshte anonim ne blog, nuk eshte figure zyrtare, keshillen e tij e shkruajti tek Peshku. I veti ndryshim eshte se komenti yt ishte koment ndermjet te tjerave kurse e Graves ka teme me vete.

Falje se po hy dhe une ne pilafin tuaj. Pjerit nuk i tha njeri mos shkruaj me. Ne ate koment iu be nje kritike konkrete (me te cilen une s'jam dakort). Kurse Ismailit po i thone mos shkruaj me, nuk iu tha gje konkrete. Ca ironike kjo liria per t'i mohuar lirine ( e te shprehurit ) tjetrit.

Mos kerko falje hic, prandaj eshte peshku per debate. Ndoshta po keqkuptohem, nuk e kisha per detajet (kete here) por per nocionin(ka fjale shqip?) ne pergjithesi. Une personalisht s'jam dakort me keshillen e graves ashtu sic eshte shkruar, por s'i them dot graves mos te kete dhe ai opinionin e tij. Une s'e di per ju por une do i thoja graves "s'jam dakort fare me kete qe ke shkruar". Ndoshta gabimi filloi kur u vu si teme me vete.

Djallushi ne detaje mcifet. Dmth opinin une do quaja qe Ismaili ne vepren x e ka 10 doren, sepse bla, bla, bla. Dhe robt mund te jene apo jo dakort. Dhe kjo s'ka pse te mos jete teme me vehte, bile do ishte shume interesante. Por t'i thuash tjetrit mos shkruaj me (kur ka kohe qe ka thene nuk shkruaj me!!), gjeja ti emrin cfare quhet. 

Ore kopetent, ke shkruar ndonjehere ne jeten tende ndonje gjysem faqeje ..te botuar apo vetem emrin tend ...dhe te babait ...pas ? Me kujdes  o burre leri pallavrat ne pozitat e nje mercenari gjith cmire ! 

Sikur e mbyllem muhabetin bashke. Permend dhe robt e shpise. Turp te te vije. Dhe mos mu drejto me, te thash ai shkembim qe vetem per hater te Ismailit. 

PS. E hoqa se as ate s'e meriton.

Blogisti me emrin gjembi, ka nje dallim mes imponimit kapadai dhe observimit te paanshem. Per blogistin me emein pierre bera verentjen se tingellon jokorrekte te shprehesh 'ngjante 20 vite me i madh se une' nderkohe qe jemi te se njejtes moshe' kur mund te thuash me takt fare mire 'jeta qe kish bere i kish shtuar dy dekada pamjes se tij te jashtme' bie fjala, kjo duket me sensitive. Krahaso kete observim lexuesi te zakonshem me qasjen arbitrare te bogistit me emrin grave i cili i jep vetes atribute absolutiste qe shkojne deri te shtysa per abandonimin e te shkruarit fare. Vi re: keto keshilla i jepen nje pene te sprovuar. 

Kam pershtypjen se ne shqiptaret merremi vesh mire kur duam . Por asnjeher nuk kemi pasur sukses te kuptojme se c'eshte debati me pro-s dhe con-s pa perdorur  dhunen.

Nuk di nese na duket me terheqes apo jo kur fillojme t'i imponohemi tjetrit me fjale rruge , por zakonisht ndodh e kunderta , te iken deshira per te lexuar me fjaline e pare.

Dikur ketu ka qene nje blog qe kishe qef te lexoje

ps. Grava ashpersia e virtualitetit ka nje nje privilegj , lirine per te komentuar sipas oreksit me ose pa te drejte, fuqia jote mbi kete privilegj eshte te mbyllesh temen, thjesht per te pasur nje dite te diele sa me shplodhese smiley

duke pare tere kete debat ketu mes nesh, vetvetiu me vjen ndermend nje gjytare e cilakishte dhenen nje vendim per here te pare gabim. Mirpo si kjo çeshtje (civile administrative) ishin disa. Dhe kjo gjyqtare po njesoj. I vjen radha nje mikut tim po me kete gjyqtare, po njesoj kjo. I paraqet si prova ky disa vendime gjyqesore te çeshtjeve po te ketij lloji, per argument se e kishte gabim vendimin e dhene. dhe pergjigja e saj ishte shkaterruese per te: - Une keto çeshtje keshtu i gjykoj, siç kam dhene te paren (behet lllaf para 10 vjetesh) ashtu do ti jap eedhe te tjerat.

Me kete shembull dua te them se shume nga ne ketu, i marim modelet si te dhena nje here e pergjithmone, te pandryshueshem, te pavdekshem dhe te pakorigjueshem. ne sot kkur pranojme e rrrezojme mitet, ku Skenderbeun e nxjerrim "hakmarres serb" kur Ismail Qemalin e nxjerrim puthador te grekeve, kur ballistet i nxjerrim si heronj kombetare qe me frere nder dhembe kane luftuar per atdhe dhe komb.... dhe partizanet si tradhetaret me te medhenj te kombit qe padashje çliruan memedheun, atehere lereni dhe kete te "gjorin" GRAVA me dy fakultete dhe me grade shkencore, me disa libra artistike te botuar dhe me nje pervoje dhjetravjeçare ne gazetari, ta thote nje llaf edhe ai se nuk u be qameti. Kur lexojme hidraulike qe flasin per fiziken,  magaziniere qe flasin per politiken boterore, apo muratore qe flasin per historine, le te flase dhe GRAVA, nje njeri me vlera te spikatura ketu ne Tirane ti beje nje kritike edhe te "pakritikueshmit" Kadare, se qe po e dhjet, po e dhjet fare edhe Moli...se qe do vdesim nje dite qe te gjithe do vdesim, dhe eshte mire ta dime qe do te vdesim nje dite dhe nuk do ti marrim te gjitha me vete per ne ate bote, e ndaj duhet pak me shume miresi ne kete bote.

Se njoh graven po pak rendesi ka kjo. Mund te kesh bere me dhjetera libra e prape te mbetesh medioker. Jo cdo gje qe botohet eshte perle. Dhe ne ditet tona cdokush mund te botoje. Spo flasim per kete por per lehtesine me te cilen njerezit i japin vetes atribute te paqena dhe i imponohen ne menyre insensitive dhe joetike dikujt per gjera qe fundja fundit jane shume subjektive si letersia. Kjo lehtesia ne imponim dhe mungesa e njerezillekut ne qasje eshte simptome e sistemit te kaluar ku mungesa e klasave shoqerore i jepte cdo njeriu dosido paciperine per tju drejtuar cdo njeriu tjeter sado figure ne menyre te barabarte. Presioni mases medemek. 

Me mire te mos shkruaje se sa shkrove te tille gje... Nuk po them gje me teper.

jane shume subjektive si letersia. Kjo lehtesia ne imponim dhe mungesa e njerezillekut ne qasje eshte simptome e sistemit te kaluar ku mungesa e klasave shoqerore i jepte cdo njeriu dosido paciperine per tju drejtuar cdo njeriu tjeter sado figure ne menyre te barabarte. Presioni mases medemek. 

llafe kot. po piktori varfer te "titaniku" qe q**  njeren nga kllase e larte shoqerore?

Nuk ja vlen per Muuuuuuuuu i nderuar me Ball !

Lopet deri tek nje dore kashte Politike e kane nafakane ! Sot po psh , po kjo kategori i ke " se Usa zotrie " " Ku e njef Kinen ti mer jahu " " ti do me m 'tregu Korene mu "  etj etj Muuuuuuuu

ato librat artistike do i kete bere kur ka qene i ri Grava me siguri, se tani qe vitet ikin, ke parasysh, keto kerkesa, shkrime, keshilla behen ca te rreshqitshme, te pakuptueshme per nje pjese tjeter te lexuesve... speaking of getting old, lol 

Une do ti jepja nje keshille miqesore Graves; mos hap me tema te tilla pathetic-e me 'keshilla' me arsyetim/ kerkese absurd por gjoja miqesore. Nje mike qe ta do te miren. 

me shume se patetike,  eshte arrogante dhe brutale kjo  ''keshille'' e graves!  packa   qellimit te mire dhe  ''arsyetimit''  sipas tij, sherben  ne mbrojtje te figures se Kadarese..

Po mire i thote mo, terhiqu

jo te gjithe lumenjte rrjedhin se smiley

Me duket se Grava nuk ka vene askend ne turren e druve , thjesht ka vene gurin e par ne themel  per te tundur pak letergjine qe dyshon se e ka zene Kadarene

ndoshta do te dale  ndonje gur tjeter me vone  smiley

Feedback- eshte akom nje fjale e re qe mezi percillet mes nesh , nuk di pse na kujton MJERIMIN , e ne fakt nuk e ka ate kuptim

Djema dhe vajza, qysh kur eshte e ndaluar tu japesh keshilla miqesore edhe shkrimtarve te medhenj. Eshte nje e vertet e pasiskutueshme, se shume shkrimtar te medhenj te Shqiperise, keto vitet e tranzicionit, kane dhene vepro jo te arrira. 

Kritika e Graves mua mu duk brilante. M'varet se nga ç'pozicion e sheh.  Dhe me lejoni te dashur djem dhe vajza, t'ju jap nje keshille; Ndryshoni gjithmon pozicion kur shihni nje problem, fenomen, ngjarje.

Nje here shiheni nga pozitat e inferiorit (siç dhe ndodh nganjehere tek juve te gjithe),

 nje here tjeter shiheni nga pozitat e superiorit (siç dhe ndodh nganjehere tek juve te gjithe),

nje here tjeter shiheni nga pozitat e gjinise tuaj (siç dhe ndodh gjithmon tek juve te gjithe),

nje here tjeter shiheni edhe nga pozita e gjinise tjeter (siç nuk ndodh gjithmon tek juve) ,

nje here tjeter shiheni nga pozitat e atij qe i ndodhi (siç ndodh ndonjehere tek juve) , 

pra qe te mos zgjatem, shiheni nje gje nga shum pozicione, se do dilni me te zgjuar, do e kuptoni qe keni humbur shum kend-veshtrime. 

pra qe te mos zgjatem, shiheni nje gje nga shum pozicione,......smiley

 

smiley    smiley

Shume shpejt do dale nje liber: Pozicionet e preferuara te Pierre

Kama-Pierre?

gjembuco smiley mos me ngacmo shume se u nisa per ke tyna smiley

gjembuco

 

kush e di kur dhe per ke perdor Pjeri  te tilla fjale, me perkedheli, me  prapashtesen  ''uçi-o'', ka nje shishe vere te vjeter  nga ato te Pjerit,  ose nje rrot djath te vjeter, hollandes, Gouda.smiley

 

p.s  hint:   babuci....smiley

Cfare eshte tyna Pjero? Ndonje vend ku shiten verera te lira?

mendohu mire Pjer se eshte dhe xhibi aty. Gjembi eshte petite kshu, nuk e shof te mundshme mgjse boll deshira se t'gjitha gjerat e mira behen

Xhiboooo smiley ku mi gjen ato foto, te marrte e mira te marrte smiley

po pse mo pjer 5 here duhet e lexu nje roman per te dhene nje mendim? Duhet te kishe shtuar qe te lexohej shtrire, ne karrike, ne banje, dhe me llulle. Ndoshta na ndricon mejtimet.

Bravo Pjer ti s'te zhgenjen asnjeher smiley  smiley

Me ngeli mendja tek njeri ketu qe ne fakt e di per teper tolerant dhe te zgjuar , dmth e dyta qendron gjithsesi.......smiley    por e para me ka lekundur pak

E kam parasysh e dashur se per ke thua, e kam komshi smiley dhe ai vertet eshte i zgjuar, por ndoshta sot mund te kete qene me kohe jo te mire smiley

    Eh sa larg jane disa qe nuk kane kuptuar  qellimin e mire timin;Per ta admiruar dhe ndjekur shembullin e atij qe nuk e ka fare problem, " kundershtimin per te lene boten" , ne nje kohe kur do ta kishte kenaqesine me te madhe qe te jetonte.Sepse un e di mire qe nuk eshte hic merite , per cilindo, te dale ...kur e perzene qe me gjallje, me imazh, me harrese a kujtim, te asaj qe e njohen.

    Po keshtu e di mjaft mire se Diturine askush nuk mund zboje kurre , per arresyen e thjeshte se te te " perzene " do te thote , qe te duhet te braktisesh nje " pozicion " kunder deshires tende., kurse dituria nuk e ndjen kurre kete nevoje,sepse ajo synon pikerisht ate qe synon edhe nevoja...

Grava eshte shume i  rende ky konstatim , dhe nqs qendron ( sepse nuk ju njoh )   me kujton ngjarje  ne lidhje me persona te tjere sepse historia ka treguar qe brenda per brenda si shqiptare me probleme jemi shume  te gatshem te hedhim balte mbi tjetrin. Eshte e veshtire kur nuk t'a japin doren .

ndonjeher do te na duhet te perdorim sensin e gjashte kur duhet !

 

Pjer, jam kurioz te di mendimin tend si shkrimatar; c'fare ka ndikuar me shume tek debulesa e Kadarese dhe Belulit per femrat ruse? 

po ja mer xhib, ta them vet une ty, ruset jane shume punetore, dmth nikoqire!smiley    per Kadarene nuk e di, le te pergjigjet vet i zoti hallit..smiley

Po fjala nikoqire nga/si/tek/cift e ka origjinen? Ka te beje me Niko Peleshin? Apo Fevziu e ka bere dhe kete fjale? smiley

Belulo, nuk e di per ty, Ismaili thote qe Nikon nuk e njeh, por dakord me vazhdimin.smiley 

Hmmm... Cfaredo te kete ndikuar, femrat shqiptare jane shume me te mira e me te zonja...

dakord, nuk jam kondra...  nuk ua hame hakun femrave shqiptare, jo.smiley, goxha te zonja jane! 

por pyetja e xhibit ishte specifike per ato ruse... 

po mire, po ti je feministe dhe sensibilizohesh vetem per femrat shqiptare, kshu,  jo per te drejtat nderkombetare te femrave?.smiley

ky quhet nacionalizem femerorsmiley

shovinizem femeror. ose nese e shikojme boten nga pikpamja gjeografike, lokalizem femer..smiley

edhe ruset shume te mira jane, njesoj si ballkanaet. smiley

lokalizimi femeror ne gjuhe shkencore quhet "e moj bythmistriçe!"

vetem se vleresimet duhet te kene "statistical significance" (if you know what I mean) perndryshe nuk kane vleresmiley 

por pyetja e xhibit ishte specifike per ato ruse... 

I think, para se te sqarosh ti pyetjen e xhibit, xhibi vete duhet te specifikoje pyetjen: ajo c'fare ishte lapsus drejtshkrimor apo pyetje me (fare) speci brenda? smiley

mire pra, te presim xhibin te na sqaroje se cfare tamam nenkuptonte...  une u pergjigja ashtu si e kuptova.smiley

ti shume mire bere qe e mirekuptove, por une u influencova nga komenti i Pjerit me siper dhe e pashe ne 2 pozicione te ndryshme pyetjen. smiley

Jo, jo. S'eshte medoemos opinioni im por ajo qe mendoja se patriote si ti dhe Kadare do preferonit dhe do argumentonit si rrjedhoje... smileysmiley

"por ajo qe mendoja se patriote si ti dhe Kadare....."

ironi me idealet tona, madame..?! po pra, patriotizma, frymezon mua edhe kolegun Kadare.smiley. gjithcka bejme per Atdheun.smiley tamam si James Bond ne kohen e vet.. From Russia With Love: http://youtu.be/OFvP1aNfNaM

(nga minuta 2:58, dacka patriotike qe i kercet kesaj ruses.smiley)

une nuk shof gje t'keqe te kritikosh nji shkrimtar per x veper, sidomos kur e ben kte nis nga pezemersia per krijimtarine e shkrimtarit. Po une nuk mund t'mos i marr me shaka kto kritika qe lexoj ktu lart per Kadarene. Sepse nuk ka asnje gje thelbesore te kjo qe lexoj. Krahaso perkthimin e Nolit me essene e Kadarese thote...po keto jane 2 gjera krejt te ndryshme qe i lidh i njejti fill. Njeri e perktheu (Noli), ky tjetri (Kadare) ka bere nje esse per perkthimin e vepres ne teresi dhe e shoqeron ate me shembuj nga perkthyes te tjere te rendesishem ne letersi, sic qe Noli per shqipen. Kadare s'i ka bere perkthim te dyte Makbethit, ca ka per t'u krahasuar me Nolin?
Le pastaj kto sugjerimet se per ca duhet shkruajtur, te trajtohen problemet brenda vendit e te mos merret me Makbethin fjala vjen...Idem si ato keshillat nga lart njehere e njekohe. Ku di une si mund te marre dikush guximin e t'i thote shkrimtareve te ktij rangu se ku duhet te gjejne frymezimin per te shkruajtur. Le pastaj qasja krejt e pacipe kur i kujton moshen...

nuk e ke pare postin e Atij me siper qe thote ishte "brillante" ? mos na prish me figuren te lutem shume.

e drejte, e drejte! hajt t'i dalesh ne tel. tani Atij

Noli thjesht ka perkthyer! Nuk eshte aspak e vertete.Kontributi  me i madh, gati i pazavendesushem i Nolit ne fushen e shkences letrare shqiptare eshte Kritika letrare , dukshem ne te gjitha introdukTet e tij.Mbetet gjer ne ditet e sotme kritiku jo  vetem me i pare por dhe themeltari i nje kritike me baza shkencore. 

 Ne se Naimi beri nje paralele te shkurter , por mjalte te embel , midis prodhimtarise se botes Greke(  e cila sipas meje ka nevoje te rikonceptohet sepse shumica eshte puro shqiptare,) dhe te botes arabo- perse, apo ndonje tjeter si Konica psh,qe pervijoi portete autoresh e veprash, bazuar ne nje metode kritike impresioniste dhe qe gjykimi i tij u perqendrua kryesisht ne mbresa  dhe endja vetiake, Noli mbetet I Pari , qe duke u mbeshtetur  ne koncepte te shendosha ideoartistike , zbatoi , nje metode te mirfillte shkencore , krejt te panjohur gjer ahere ne studimet tona letrare.Ne asnjeren prej kryeveprave te letersise botrore qe shqiperoi, nuk i studjoi ato te marra ryesisht ne vetvehte , brenda komponenteve te tyre , por ja neneshtroi cilindo personazh nje analize te plote , e shqyrtoi seicilin duke e vleresuar ne marredheniet me ..shoqerine e kohes, tipar qe e dalloi ata me metoden e Konices dhe estetika e tij idealiste ..

Pa lexuar thesaret e Nolit eshte me se e veshtire te flitet perciptazi per ate.Per mua jepi, fol cte duash ! 

Pyetje pak si pa (por edhe me) lidhje. Mund ta blej gjekundi kete liber pervec se ne dyqan ne Tirane? Jam kurioze vecanerisht kete here ngaqe me Makbethin Ismaili ka qene disi i obsesionuar qysh ne femijeri.

me Shekspirin doje te thoje.. se Ismali ka shkruar edhe per Hamletin... ose  i referohet shpesh personazheve te Shekspirit.smiley

E drejte, po s'di pse Makbeth me del me shume perpara. Faji i Kronike ne Gur ndoshta smiley

Belulo,jashte teme,po mire hollanda mbrem,e ?

Kundershtarin mund ta quajme kale te ngordhur,por me pelqeu diponibiliteti i lojtareve ne fushe,lufta per topin qe fillonte nga van persi,si dhe komunikimin e robben me pjesen tjeter te skuadres, se na hengri jeten ai me ate individualizmin e tij. smiley

po Pjeter, nuk llogaritej fitorja me kete kundershtar, por ja pata thene edhe Qemol Avdise para ca ditesh, duhej fitore e mbi te gjitha loje bindese dominuese... pra ekipi i nevojitej ndryshim psikologjie "the orange spirit".smiley. sepse ishte kaotike ajo cka paten deftuar deri dje.. kthesa filloi, jemi ne rruge te mbare tashme..smiley

..... nga nje mik qe i do te miren.

Ca muhabete kafenesh nuk duhet te gjejne kurre shtypin. 

Besoj Lesht e kuq ! Rizhe papa /rizhe mama /rizhe ja sam / okollu .... Spiritus smiley Ka dhemka Xhibolja smiley

I nderuar Grava ..me qe je sebepi jo problemi.

Permbajtja eshte e nivelit te larte , me nje mik ne nje vend diku , qe te kupton e kuptohesh , qe respektojne mendimin e njeri tjetrit dhe ndikohen prej tyre . Nje bisede pak e gjate me argumente nga JU per mikun qe pret te dije se si e perjetove shkrimin e fundit

JO Çmimin .

pas kesaj ai shpreh mendimin e tij me Ju dhe biseda vazhdon e qete nën tymin e dahonit në se e pi , te një gote me raki e përplasjes se pirujve ne pjate per ndonje copë mish ose ngjyerje në salcë kosi . Ne fund shkojne ne shtepi per tu ritakuar përsëri smiley

Kritika juaj , me shumë dashamirësi ,  e ka kaluar Objektivin për të cilën u nis dhe ka kaluar në një Përgjithësim . Kjo kërkon më shumë shpjegime PËRSE se sa citate me komentues llapjashtë apo llapbrënda . Ja armiku Grava !

Në se ke vënë re që bën përpjekje në fushën e Moralit ose disidencës ndaj Nexhmijes me Enverin smiley( paralelizmi makbethian është i veçorishën për të )  ja Vlen dhe më ashpër . Po ju nuk e veçoni këtë . Kjo linjë e tij në pleqërinë e " cururfiaksur "  e ka dëmtuar shumë atë si penë Unike në lloin e tij së fundi dhe ai po vazhdon , me sa duket pa digjuar njeri . Kështu them se në këtë Vendim Është kadareja AI ...por jo më i paparekshëm . Dhe për këtë ja vlen të theksojmë se  nga letra Juaj  e ëmbël dhe dashamirëse ,  janë pasqyruar me shumë URTËSI përmbledhje nga debatet për të në PPU në fushën e Moralit . A ka teprime ? Them dhe unë se ka shprehje që mund  të mos marrin formën Këshëllimore - Urdhërore për letërsi ! 

Respekte !

.

 

 

Jo te gjithe shkrimtaret e medhenj i kane flori safi te gjitha ato qe kane shkruar.Ata mbahen mend nga kryeveprat te cilat perbejne nje pjese te vogel te krijimtarise se tyre .Po keshtu edhe ne shkenca.Aintashtaini psh mbahet mend per teorione e relativitetit , ne disa gjera te tjera sidomos nga fundi ia futi kot fare..E njejta gje edhe me malon tene .nga qindra libra qe ka kerryer do mbahet mend  per gjeneralin, vit i mbrapshte  ,kronike ne gur e ndonje tjeter.gje qe eshte eshte shume sepse pothuaj te gjithe shkrimtaret e periudhes se socializmit kane 20 e ca vjet qe jane harruar ata bashke me librat e tyre.

Back tek malua yne.te rroje e te shkruaje sa ti punoje mendja kemba e dora pavaresisht nga cilesia..

Na me, se sot qenka dita e renies se "titaneve." Na i shkoqit pak keto prockat e Ajnshtajnit, t'ia hame arrat dhe atij. Se Molin e kemi kollaj, s'i japin Nobelin dhe aq. Po ai tjetri e ka merre dhe Noblin. Megjithate po te donje Partia e ben ta kthenje si cecua.  

Ke harruar kryevepren e shekullit Alba . Dimri i Vetmise se Madhe .  Dhe pse ta kesh harruar njehere smiley Pa dashje besoj !

I pakrahasueshem me asnje Botim te asaj Kohe . Ne se NOBEL do ishte me perberje specialistesh dhe jashte influencave e perdorimit Politik , per dava "dr Zhivagovesh " ai Liber , Botim , sot do te renditej nje nga K/Veprat e shekujve per te njohur Jeten Reale te Popujve ne Kampe , ose periudhes me Komplekse te ekzistences se shteteve ndaj presionit te Mamuthve Politike LiderrrrrrrrrrrA .

Kjo per letersine !

Dimri ishte thurrje lavdesh per trimerine e dulles i cili ia perplasi ne fitire hrushovit ne mes te moskes.packa se nga kjo trimeri u prene ndihmat e populli ngordhi per buke.

Per mua "vit i mbrapshte " eshte kryevepra e tij.

Po Zhivagovi nuk ishte perplasje ne fytyre !

Coc te kisha vleresuar kur mollois ndonje gje duke thene " ja nje qe ka mend mbi Gryke " .Po nashti qe te lexova thashe "kjo paska mend sa per nje Koromane dhe i vikan deri tek  Gabzheri "

Na bjer nje shembull qe Levdojme Hrushovin dhe na mbushen Hambaret me buke e me shkrimtare .

Ku di une , po them se duhet te kontrollosh mos te eshte squllur lenda qe te mba zametet prapa dhe do te bien fare a u i ziu per to ! Nga trute te iken ca KOQE me kete qe shkrove per Murin Kinez , te te bien dhe zametet  e do mbetesh si Ilia Topja kokpalesh .

Te kishin lezet dhe citjanet kur u hidhje siper dhe Zametet .Po keshtu ...Do na dalesh zbuluar e do na trembesh !

Grava - Ndoshta formati qe ke zgjedhur eshte pak demode, si me thene. Ndersa te tjerat i ke te sakta sepse shpreh mendimin tend. Duket qe vepren e fundit qe permend, shumica nuk e kane lexuar (si edhe une), dhe fokusohen me teper tek shkrimtari i madh. Duhet te te kete lene shije te keqe, gjersa e ke shprehur kaq fort.

Pastaj te duhet te biesh pre se "Si guxon ti qe shan te madhin.." Eshte logjike me luge bosh e mos e merr seriozisht. Kadare eshte pjese e atij fenomeni, sic e pershkruan, qe i ka bere kriteret njesh me dyshemene. Ka rene pre apo jo, nuk e dihet sepse vetem i zoti punes e di ate pune. Sites se kritikes ne shqiperi i jane bere vrimat e medha, e prandaj ju del byreku me pete te trasha. 

Gaia, problemi nuk eshte se ka share apo jo, se fundja te gjithe mund te kene te drejte ta shajne ose me mire ta kritikojne ne lidhje me plotesimin e pritshmerive si lexues. problemi qendron tek trajtimi i tjetrit si i pavetedijshem per ate qe krijon e shkruan. kesaj i thone ta patronalizosh shkrimtarin ne fjale.

+1

fix...i flet si me qene shefi i Kadarese qe e ka thirrur ne zyre per ta qortuar, i imponohet "mjaft me kaq", i kujton dhe fundin e jetes (thashe se i shpetoi ngaqe e mori vrulli i kritikes perpara, por e paska thene me koshience te plote) dhe gjithe kete e quan keshille miqesore. Allah, Allah!

Nqs e ka kaq merak te shprehet "troc", pa doreza, le t'ia dergoje ne privat letren Kadarese, jo ta beje publik "qortimin miqesor".

perkundrazi, une jam i bindur se motivimi kryesor i ksaj kritikes shoqerore eshte se Kadare ka bere njefare esseje kritike per perkthimin e Makbethit nga Noli. Une ca paragrafe ne gazete i lexova po nuk m'u duk herezi. Pra eshte paprekshmeria e te madhit (Nolit) mendoj qe eshte frymezimi i kritikes

 Lëreni letërsinë me kaq!

Po kshu i kane thene edhe Berishes, ( ndoshta mund ti thone me vone edhe Edit, kur ti vije koha ) qe ta lej politiken por ceshtja eshte qe, me vullnet te lire, asnjeri nuk e le zanatin, as edhe me sugjerime. nga te tjeret.

se fjala vjen grava i thote ta lej me kaq, Fahri Balliu i thote ta vazhdoj! smiley

 

Gaia, sinqerisht te falenderoj per menyre qytetare te te shprehurit.Por sebashku mundet te na bjeri rasti  te bisedojme, pasi ta lexoni librin!Mirepo un kamparasysh mesimet e dijetarit te famshm freng te shekullit te 19 - te Hipolit Ten- it, mesime qe jam munduar ti kem parasysh ne tere krijimtarine time.Ai porosiste ne njeren prej librave te tij mbi artin, mbi faktoret qe ndihmojne krijuesit ne rrugen e veshtire te krijimit, te perpjekjeve per art." 

" Faktori i pare eshte frymezimi, faktori i dyte eshte teknika, stili, i treti eshte tregu dhe me se fundi, por jo per nga rendesia, mbetet vleresimi, jo nga emri autorit por nga vepra ne vleresim..." 

Cfare kuptoj une me frymezim- shprehet! Krijuesi artist, duhet medoemos te riprodhoje ate  qe ai sheh rreth tij dhe qe e frymezon ate.Le te marrim njeriun e shpellave, i cili e siguroi jetesen duke gjuajtur kafshe.Cdo dite shifte kafshe dhe mbi ate baze ai cdo dite zbukuronte muret e shpelles  me piktura kafshesh. Ose le ti referohemi skulptures ne Greqine e lashte.Dime se cdo qytet shtet kishte gjimnazin e vet ku te rinjte sterviteshin ne gara vrapimi, mundje, hedhje disku, gjuajtje me shigjeta etj. Artistet duke i para tere ato aktivitete , thjesht i riprodhoi ...dhe ja pra si paskej zanafillen skulptura ne Greqine e lashte.

  Te jemi realiste dhe jo inatcore kotsekoti.Kadareja eshte produkt i atij sistemi.Ai e krijoi Kadarene dhe tere ate plejade krijuesish.Ka kaluar plot cerek shekulli qe vet Kadareja nuk ka arritur te sjelle asnje veper te krahesuar me te perjudhes qe ate e bene, ..

ate qe njohu bota.

  Teni ka fole si lindi arti i skulptures ne Greqine e Lashte , por ne se ndjekim llogjiken e tij them te pagabushme , mund te pohojme se pse u zhvillua  piktura ne Rilindje.Lulzoi ajo ne Rilindjen italiane sepse ( sipas meje ) njerzit visheshin me rroba shungjyrshe, qytetet dhe sidomos kishat ishin me ngjyra te larmishme .Gjithcka ishte plot me ngjyraE natyrisht egzistonte ashtu nje treg.Papet  dhe tere Peshkopet interesoheshin per artistet.A nuk mund te pohojme se tere ata gjeni te piktures Rilindase ishin produkt i kohes? Benvenuto Celini ishtenje mjeshter i argjendarise fine.Por ai ne moshe te thyer u eklipsua nga  titane si Rafaeli, Mikelanxheloja , da Vinci etj ndaj emri i tijmbeti gati i panjohur..

   Eshte interesante si reagohet pa u thelluar, pa lexuar

Grave une librin se kam lexuar. Por edhe sikur te mos me pelqeje, mund te shprehem publikisht dhe me argumente, por vetem kaq! Edhe mua psh nuk me kane pelqyer psh arnimet apo ripunimet e pastrimin e fjaleve te huaja qe Kadareja ju ka bere shume veprave te tij te hereshme. Kjo po qe mund te diskutohet e debatohet, por nuk kam pune me keshilla vellazerore e miqesore per te hequr dore nga jeta artistike, pra nga e atij te shkrimtarit. Po ta kisha vella apo mik mund ta takoja dhe ne menyre shume dipllomatike edhe mundet ti thoja dicka ne privat. Por kurresesi jo publikisht! Kjo qe ke bere ti nuk eshte keshille, por sulm per debat nga ana e Kadarese. Me mirekuptimin tend, dergoi nje mesazh moderatorit te turnit per ta hequr nga faqja se pavaresisht qellimit te mire e ke dhjerre. 

ps. mu kujtua Maks Velo per bemat e tij sefundmi ne lidhje me verioret dhe myslymanet. 

I dashur berber , te jap llafin se shum shpejt do dal me nje artikull me te plote, edhe si detyrim i te qenit antar i kahershem i Lidhjes.Ndaj terhiqi nje brisk faqes, ose.... se nuk ta ka fajin hunda,  qe ndien ....ate eren qe permende ! 

kam pershtypjen se Grava me sinqeritet e guxim ka dash me thene"Kadare,je ne menopauze,nuk riprodhon me" por s'do te thote qe s'jeton akoma shume vite mbas saj"

 

Tani ta japim dhe na nje "keshille " dhe mirulexofshim ne te tjera se nuk prishemi per Kadarene.
I nderur Grava..Ndeshu dhe ne shtyp.por kujto Vargjet e Kadarese

O Belul o trim i marre 

Se c'u mplekse me Radare smiley

Te lexofshim me qejf duke shpresuar se ben Krirtike per librin e fundit te Kadarese ( jo cmimin ) duke mbajte parasysh hamendesite e tij si STIL per variantete ndryshme kuptimi te nje reference ose Maje Krijimtarie Boterore ne kete rast Makbethit ??? per ta perqasur tek Lexusi shqiptar .

Pena e Kadarese eshte firmato ...Kadare !

Mir qe komisioni nuk i dha cmimin Ismail Kadare...

Grava, edhe pse keshillen  (Lere letersine!) drejtuar IK,  e ke formuluar si dashamires i autorit dhe letersise se tij, deshirorja ka marre formen e urdherores.Po kush e ka autoritetin ta detyroje nje shkrimtar te mos shkruaj me letersi? Duket pak si arrogante dhe dyshimi rritet kur ajo qe i kerkohet shkrimtarit bazohet thjesht ne perceptime personale.

Me sa kuptoj ke marre spunto nga libri fundit qe duket se nuk ka lene te kenaqur por , pakenaqsia duket se eshte shija edhe per gjithcka qe ka krijuar IK pas 90-es.

Libri fundit (Mengjeset ..) eshte liber me ese dhe jo letersi, pikesepari. Letersine  e shkruar pas   90-es nga  IK eshte shkruar ne nje sistem te hapur dhe ne e lexojme ne kontekste te tjera dhe nqs para 90  IK ishte pika me e larte e leterise shqipe, pas 90-es e lexojme brenda nje sistemi krahasues me shume referenca. Keshtu qe mendoj se eshte pak e nxituar te thuash se leterisa e krijuar pas 90 -es prej tij nuk eshte e atij niveli te para 90-es ose, me keq, eshte nje "rrjedhje" nga stili per shkak te moshes por edhe sepse ..IK eshte produkt i atij sistemi! Eshte dhe produkt i vetes.Perse sot sitemi nuk krijon nje si IK?

Veprat e medha zakonisht shkruhen ne rini ose ne mesin e moshes. Nuk kam ndonje evidence, e kam perceptim.

Meqe ti e ke lexuar librin e ri me ese,do te ishte me interesante te sillje reflektimet e tua rreth nje apo disa ceshtjeve qe parashtrohen ne liber.Psh je shprehur se nuk je dakort me rishikimimin/rishkrimin ose retushimin e shkrimeve/romaneve nga IK.Ka nje debat per kete. Ata qe jane marre me kete pune thone se duke ndryshuar leksikun, duke e pastruar nga orientalizmat,pra duke u pastruar teksti,  eshte prekur dhe konteksti.Duke hequr ose rishikuar pasazhet, jane ndryshuar edhe mesazhet. Ka nje shkrim IK ne librin e tij (qe nuk e kam lexuar) te botuar sot ke Respublika, ku IK reagon ashper ndaj ketyre analisteve dhe i konsideron "detraktore dhe shpifes" (shiko http://www.respublica.al/permbajtje/2014... ).

Shkruar ne komentin me lart, qe arti eshte thjesht imitim (mimesis).Keto i kane sqaruar Platoni me Aristotelin.Arti eshte imitim  por nuk eshte vetem imitim. Dhe imitimi nuk eshte thjesht riprodhim.Por kjo eshte teme tjeter dhe debat tjeter.

Nejse, nje gje eshte e sigurte, qe librit te Kadarese (qe me ne fund e nxorri Spiritus sekretin per cfare behej fjale) iu be reklama me e mire. Jo se Ismaili ka nevoje per pare, por asnjehere s'jane teper.smiley

Eshte per te qeshur sa seriozisht e paskeni marre!!

grpërpërgrvrchërpër , sa për të qeshur !  Serioze janë ato që shkruan supermbesa ose Jozefpërcka !

I nderuar Spiritus !

Edhe unë e mbroj Idenë se në ribotime është cënuar mesazhi . Mbroj gjithashtu Idenë se Kadare është produkt i Kohës sa dhe i vetvetes . Ai mbetet gjithmonë kadare i MADH po asnjëherë aq masivisht si  asaj Kohe .I pakonkurueshëm !

Njëmijë e një arsye, fut dhe moshën po deshe , por mbi të gjitha shkruante i Frymëzuar nga Populli i tij dhe përcillte mesazh për Populline tij .Teknikisht SOT është i të njëjtit nivel dhe shumë herë më i Pjekur , por kushdo e kupton që nuk shkruan më për Popullin e tij por për Çfarëdo populli " antikomunist " smiley .

Ndryshe  si shpjegohet që një Uturak me plot Gojën Uturak politik spekullator si Fevziu del pa pikë ndroje e nivel mediokër artistike të matet me të ?  Do thuash treg i Hapur ? Koha ? Politika ? Edhe në atë Kohë kishte mesazhatorë kalibri por jo të nivelit të penës së Kadaresë .

Nuk është vendi , por ai e paraqit vet- veten , e shtyn vet- veten e pasqyron vet - veten , në një Mjegull karakteri e Morali . Ai nuk mund të bëjë parathënie për Nelajn sepse rp Nelaj , nuk ka pas asnjë nivel , maksimumi poet fshati , por mbi të gjitha ,nuk mund të bëjë Hyrje për Zogun e dava Geraldinash para mëmave tona . 

Dhe ky mish mash në trutë e tij së pari , pastaj dhe në dyzimet që shkaktoi tek Njerzit etj janë kryesisht faktorë që bën që të distancohen prej tij dhe ta trajtojnë si të barabartë si në mbledhjet e Frontit  .Kësaj rradhe me plot të drejtë sepse u përfaqësua në Fushën e Moralit  ! Kështu duhet ose ne mbetemi një Popull që na përdor LefTGOPEJA si InteliDjentë të babasqapit smiley

Mbetem me Ju . Një kritikë në pikpamje të Fushës si krijimtari është shumë e dobishme pa u zgjeruar .

Dmth thioremi eshte qe Kadareja ishte i madh se i kendoi fotorjeve te Patise. Dhe meqe kjo e fundit ngordhi, edhe Kadareja si ata sherbetoret e faraonit duhet te varroset me te zotin, dmth te rri squk, se cfare mund te shkruaje tani vec mund t'i beje hije vepres se meparshme.

Ne fakt Kadareja ua punoi bukur, u morri privilegjet e mbasandaj i beri topin idealleve dhe Partise. Eshte i poshter kapitallizma, ta fut ujin nen rrogoz. smiley

o plako, menoje cik sa hipokrizi ka mren kjo. Kasta e ktyne edhe sot e ksaj dite dun ate merhumin qe t'pakten 10 vitet e funit qeverisi me gjys menie dhe as i shkonte menia me fol keq per ate me sho-shoqin.
Po ktyne robve, sot i vjen keq pse ky tjetri e ka ul steken e shkrimit. Ai i pari me budallallikun e vet mori ne qafe jete njerzish. Ky Moli shkrete, maksimumi i te keqes qe mund te boj, eshte te shkruj naj gjo qe s'ja ble njeri.

Po ne per artin nuk te falim or mik!

Artista te meritumsmiley

Fore ver ver ver ver mos qesh shume se do te bien Protezat smiley

E kisha per pune Morali se shkrimtaret Disisdente as qe mund te mendoj se kritikohen .E kemi thene ate qe Nobeliste si Koliqi , ai tjetri e tjetri , Fevzi Uturaku eeee ,e me pas ata te tjeret eeeee  kush i mba mend sa shume jane ?

Do me thene Kjo kohe ka Moral ...Fetar  a ,  Politik a ,  Njerzor a.

Ti cfare i ke njohur Mamase se Leka Zogut me shume se mamase tende .Ja na paska treguar carcafin se nuk ja kish vene njeri para Zogut ....O ooooo qurrashet e letersise Saliut !

Ben nje liber dhe provoje te te shkruaje Kadareja parathenien smiley Ma do mendja dhe po shkroi do shlruai si Niku atij seriozit dhe e ..( e lashe se  kam dhene llafin smiley  

si psh nje shenim te skopitur ....grhzverhtner

Ne fakt Kadareja ua punoi bukur,..smileysmiley ...Paske dhe Humor Fore ver ver ver ver  smiley

Grave, te paskan bere qepaze! Po nuk qenke kurvar se tani do dinim edhe emrin e ndonje dashnoreje qe ke pasur. smiley 

Njerez, nje burre plak e i nderuar nuk duhet lene te dale ne publik e te thote gjera qe publiku mund ti percjelle me mesazhe negative. Kaq besoj ka dashe te thote Grava.

Kete e ben vetem nje dashamires.

Menyra se i ka thene mbase eshte e kritikueshme ne disa batuta, por Kadare nuk duhet te bjere ne nivelin autorit  te librit qe po trondit boten qe ka gjet celesin e zberthimit te problemeve te kesaj bote.

Grave, jam shume kurioz per ate shkrimin qe do besh e qe do i vesh emer mbiemer.

Kush me paska bo qepaze mo ? Pyet Mali se ka buburreca ? Ku kam ne hesap une ndonje pjatalares a shofer kamioncine nga ata qe i quan te shoqates qepazeve ? Une me malon nuk kam nje, por disa artikuj haptazi ne publik, si  kritika por edhe mbrojtes.I kujt  te jete artikulli dy faqe gazete,  kur ate e sulmoi Kac Miftari ? E di mire ai dhe tere Gjirokastra kush ja thote keshillen...Leri kecat,  te ndukin ndonje gjethe ...! 

grava, te mbrojta dje te drejten tende per te dhene mendimin tend, por tani po shkon ca si me larg.

Pyet Mali se ka buburreca ?

Ki parasysh se edhe Kadare mund te thote te njejten gje pasi te lexoje kete keshillen tende me tone aspak miqesore.

Ke të drejtë miku im Grava, por Kadare nuk shkëputet dot nga e kaluara e tij prej pashai të kuq, e mbajnë akoma të lidhur për këmbësh rrënjët e nënës parti...

Eh more miku im, te gjithe keta qe bejne sikur ju ca zemra per Malon jane ne fakt mercenare dhe pa piken e formimit per te kuptuar se Malua ishte dhe do te mbetet shkrimtari me i madh i atij sistemi,evokoi ate dhe krijoi ne fakt ato vepra, qe nuk do te vdesin kurre.Per kete sistem edhe pse pati kohen me te bukur te jetes , nuk na dha asnje veper jo me te krahesushme por as te afrushme.Sa besoj une problemi nuk eshte vetem prirja individuale por shtrati shoqeror,  ne te cilen shkrimtarit  dellli i gjallerohet  pafundesisht.Dhe kjo dukuri nuk eshte vetem ne kete vend,  por ne tere lindjen, ne tere Rusine..Nuk po duket me nhe Gorki, nje Mihail Shollohov,njeTurgeniev, etj etj ..

Problemi eshte akoma i pa studjuar ne gjith lindjen e jo me ketu ...

Grava ,ja dhe une po guxoj e jap nje mendim per kete qe ke sjelle ktu.
Ashtu si e mendoj une,ti ke gabu ne forme,mund t'a kishe thene thelbin njelloje por ne nje forme tjeter dhe te mos kishe kaq kundershtira.

Ti,qofsha i gabum, me kte qe ke sjelle nuk vjen me statusin e nje lexuesi,po merr pozat e profesorit;ulu n'ven 4. smiley

Kur guxon dhe i drejtohesh nje personaliteti personalisht,minimumi, duhet qe dhe ti te vesh emrin poshte,jo nofken e blogut,aq me teper qe sic po thote alidemsi,ti je i njohur ne rrethet intelektuale te Tiranes.

Nese forma e prurjes tane ktu,do te ishte,bie fjala e tipit,"disa mendime per librin e fundit te Kadarese dhe me gjere, cfare ai po shkruan se fundmi" - do te ishte pertyp me lehte dhe nga ata qe ke has ne kundershtime, te themi, dhe te ashpra.Ne fakt ti na erdhe ne formen e nje letre te hapur hde me nenshkrimin;nje mik qe te do te miren.

Tani per Kadarene nga une,aq sa di une e aq sa ma pret mu.
Per mu,asht njeriu ma i madh qe kemi nxier si komb.Madheshtia e tij shihet ne cdo ligjerim te tij.Une,psh,ngel i shtangum para tv-se,kur ai po jep nje interviste,sado e gjate te jete ajo,vec kam keqardhjen sa shpejt mbaroi,jo te merzitem sa e gjate qe ajo.Po keshtu neper gazeta kur intervisohet apo kur merr mundimin te shkruaje artikuj publicistike. Ashte aq i qarte ne pershkrimin e mendimit te tij,saqe duket sikur mendimin e kthen ne materie dhe ti jo vetm ke mundesine ta nigjosh,por edhe t'a prekesh ate cfare ai mendon. KADAREJA, VLERA JONE E PAZEVENDSUESHME!
Pra,asht i madh pse asht i madh,pike.

pjeter , cfare i kam heq un nga madheshtia e tij dhe qe ju mbeti ta vini ne dukje ? ju keni thene me shum fjale po ato qe un ja kam then me pak fjale.Por ju te siguroj,  se nuk e njifni as nje te qinden e asaj qe e njoh une.Dhe ketu kam parasysh  individin jo thjesht krijuesin Se ka nje dallim goxha temadh mes krijuesit dhe botes individuale te krijuesit. Keshtu qe ne se do heqish ate " piken e madhe "

ne fund  je komplet ne linjen qe kam thene une.

 Ju shifni forme dhe jo permbajtjen e sa kam thene une.Nuk i heq asnje presje.Ne se do te shofish me mire e me qarte  shfleto Gazeten Albania dhe lexo artikullin e gjate me titull : Po asaj bjondjes se bukur nuk i duhet nje " Falje .? " Ndaj ti leme keto,  perifrazimet taksative, baraz me Zojsin Ilir ! 

Ju gaboni shume kur shkepusni krijuesin nga shtrati qe e krijoi apo...qe edhe krijuesi krjoi shtratin.Gaboni shume ! 

Ja nje pyetje more pjeter: E flak tutje ai epoken qe ju perkushtua si krijues, e mohon, ate apo mjafton se hedh shashka ndaj diktatorit? Per cfare ju e vleresoni si dhe une ? Me duket se ketu ndahemi ne kulmin e problemit.Po jemi dakort me njerezillekun e sistemit ku krijuesi e ngriti ne art , jeni me mua.Kurse te gjithe keta qe un lexoj jane kunder atij njerezilleku shqeror dhe ....pro krijuesit ! Ka ...b ku te rrine keto qendrime ? Problemi, i qendrimit i vkeresimit ndaj vepres,  vleresimit  ti Ismail Kadarese,  sipas meje eshte problem kardinal dhe jo thjesh pune simpatie personale.Eshte qendrimi dhe vleresimi krahesuar dy sisteme .Ismai Kadare eshte nje sistem i cimentuar ! O e mbrojme o e shembim.Llapaqenerite me bbla bla jane shfaqe te formimeve mizerabel.

Kot kerkon ai te retushoje sa te munde....nga e shkuara? si mendoni ? E paskam xhelozi une , posi ! 

Grava,m'bane me turp me derjtimin me "ju",qe me bere. Une t'u drejtova (dhe po te drejtohem) m ti ,qe edhe po mos ta kem ne edukate,me pak sforco, jam ne gjendje t'i permbahem etikes.Gjithecfare bisedohet ne blog, e konsideroj nje bisede informale(prandaj dhe te shumten e rasteve shkruaj ne dialekt,ashtu sic flas dhe jo rrale perdor dhe fjale te ashtuqujtura banale) dhe e quaj si vendosje distance artificiale ne komunikim,perdorimin e etikes duke u drejtuar me ju.

T'a thashe, se ne nje forme tjeter,ajo qe ke shprehur per shkrimtarin,do te kishte me shume mirkuptim.

mfal se nuk e njof graven se kush eshte, por per mendimin tim keto lloj keshillash me tingellojne pak keqdashese....sdu te them xheloze, se nuk besoj qe mund te garoj me kadarene ndonje shqiptar i panjohur te pakten....personalisht mua me duket kjo njesoj sikur ti keshillonit john lennonit per kenget e kompozuara pas "imagine" te dilte ne pension...

Asnje se njeh graven ketu ne fakt. Nuk je vetem ti. 

Thu ..ky te jete problemi? Ja me njohet e ca perben kjo ? Beson se mund te kem xhelozi qe kam thene sa keni lexuar? Eshte mekat te debatoshe me nivele si i krtij me larte qe as ka lexuar nje faqe te Kadarese pa le ato pes rreshta qe kam shkruar une dhe jep mendimin e vet ...brilant prej te mencuri .Thelbi nuk eshte hic ku i bie ky dhe sa si ky...Eshte krejt gjetke...

Jo po gare ...pallavra kalamanesh ! Gara ishte  mes dy sistemeve ne letersri ...e jo mes beqirit e ..shaqirit 

mimoza po graven e njohur, ti e njeh ? 

Jo nuk e njoh, por dhe ty s'te njoh.

Mimoza, te mos njohesh ndonje mal te Karaibeve nuk te thone asnje gje.Por te mos njohesh te katertin e maleve nder tete me kryesoret e vendit tend, tregon se ne gjeografi nuk ke qene ...dhe aqe mire 

grave!...nuk du me te ra ne qafe se mund kesh cilesi te vecanta,....si psh qe e kupton ose me "njeh" sa libra kam lexu etj etj....nuk me pelqen te filloj te ofendoj e te shahem me njerez qe nuk i njoh ose i njoh nepermjet komenteve....une dhashe nje mendim medioker timin, besoj se kam aq te drejte....ashtu sic edhe ti jep keshilla....mos harxho kohen me mue....

me kadarene dhe mund te garosh se nuk eshte e ndaluar, biles dhe vete ay s'ma ha mendja mos ta doje. puna eshte se gara duhet ne piste dhe jo nga tribuna tip tifozash ti je bota apo motren, motren. nje roman ( keshille dashamirese per shkrimtare te ndryshem) ku historia e shqiperise kthehet perseprathi ne kendveshtrim surreal , ma ha mendja do ishte i mirepritur.

le ta fillojme nga mukja, gjasme vajti mire e c'u be me tutje.

 

Per "keshillen miqesore per Kadarene" nga rreth 25 komentues vetem 2 syresh - Alidemsi dhe zoti Pierre - e quajten te drejte dhe mese normale per tu bere publike. Ndersa pjesa tjeter ose 92 % e konsideruan te pakten si jo te pershtateshme dhe deridiku ofenduese. Gjithashtu, eshte hera e pare qe ka nje konsensus te gjere edhe midis peshqeve, gje qe nuk vihet re ne tema e diskutime te tjera. Kjo, pasi tema ne fjale nuk kish te bente me politike, por me njerzillekun dhe artistin. 

PS. dikur, sipas nje refimi te eseistit P.TH , vete P.TH, Alidemsi, dhe Grava kane drekuar gjate sebashku. lol 

po berber,  e ke gjet ishte " Dreka e gabuar " ! Gjithmone ka konsensus per vleresime kur asnjeri prej te konsensusit ska lexuar objektin e temes ...Krejt normale.Futi i brisk tani ! 

Kuazo, po ç'rendesi ka qe kemi drekuar bashke, kur une i jap mendimet jo si mik por si kritik. Dhe kritika duhet te jete e paanshme, mund ta vlersosh, mund ta kritikosh (siç edhe i kam kritikuar te dy kur e gjykoja ashtu), dhe une aty nuk se mbroj Graven, por menyren brilante te te shprehurit. 

Nese nje njeri i drejtohet mbretit, presidentit, kryeministrit, ministrit, drejtorit, ne ate forme, mos duhet te rreshtohemi ne anen e ketyre, dhe jo te shohim; nese ky qe i drejtohet, ka apo s'ka te drejte. Mua me duket se ka te drejte. 

Gjithmone ka konsensus per vleresime kur asnjeri prej te konsensusit ska lexuar objektin e temes

Tani, nese ke ne mendje dicka tjeter, por qe nuk e ke shkruar ketu, une nuk e di. Por, te gjithe ata/ato qe ishin ne konsensus (92% deri ne oren 16 te dates 17 Nentor) sigurisht qe e lexuan shkrimin tuaj se ishte dhe i shkurter. Nese objekti i temes nuk ishte i shtjelluar aty, atehere nuk eshte faji yne Grave. 

me vrafte mua ne kuptojne gje kafsha sa shkruajne per sa kam thene une! Ore kuaz,! Ne france u be i madh Kadare apo Nga Universiteti gjer ke Ish Zeri Popullit !Cilin hymnizoi me artin e tij brilant " Ate rruge " apo kete te ketyre opinionisteve? Se nuk paskemi te qarte rrugen e bere dhe ngritur ne art .Ishte ajo apo kjo ? Pyeti ti pake se je ne ate shumatoren 92 perqind., 

Kadare kritikohet nga tifozet e Rexhep Qoses vetem per aresye ideologjike.

Jam i sigurte qe nese Kadare do te bente ndonje leter falenderimi per Edi Ramen,sic ben Qosja cdo jave,autori  do ta shkruante ndryshe kete artikull.

Kadare eshte gjeniu i letrave shqipe,ju pelqem apo jo disa mjeraneve.

ACDC1, nuk e mohon njeri qe Kadare eshte gjeniu i letrave shqipe, biles as Grava nuk e mohon nje gje te tille, perkundrazi. 

mire mo xhan po arti eshe edhe ideologji? si mendoni ju miku im ...pa Rexhepin mes nesh ?Leri ato  mjeranlleqet , qe leshon nga pjesa e poshtme e njeriut ..qe mban ere !Per ca flasin ...ato letrat shqipe nga te cilat ti nuk ke lexuar asnje per be ? 

Kadare eshte gjeniu i letrave shqipe.

Ky eshte mendimi im.

permend vetem njeren dhe te besoj qind per qind ! 

Romanet?

Merre qe nga Keshtjella,Perbindeshi,Gjenarali,Nepunesi i Pallatit te enderrave,Dosja H,Prilli i thyer,Dimri i madh,Koncert ne fund te dimrit,Nentori i nje kryeqyteti,Darka e gabuar,Jeta vdekja e Lul Mazrekut,Pashalleqet e medha,Breznia e Hankonateve(ndonese kjo nuk eshte roman)...

Do edhe te tjera?

Me gjej nje shkrimtar shqiptar qe ka shkruar vepra te niveleve te tilla.

Ah harrova edhe esene

Identiteti europian i shqiptareve qe Rexhe Qosja u hodh perpjete dhe e mallkon.

e ore mik mire e ke por ti nuk arrin te kuptoshe se kush eshte strumbullari i vepres .Vendi ku lidhet ai i shkrete mo ! 

Nashi Turpin dhe nderin e atyre qe shkruan kadareja e ka per vete.ne nje vend ku jane bere te gjithe shkrimtare deri tek mbesa e berishes kerren libra e I jep mend dynjase,ti thuash kadarese :"rri mos shkruaj me se e dhive " me duket paksa pa vend.

I madh je Grave! 

Asnje presje nuk i heq shkrimit!

p.s. Leri kecat,  te ndukin ndonje gjethe ...! smiley

Dalngadal po vjen behari smiley

Ra Kadareja, ra! (bashke me Ameriken) smiley Ne fakt duhet thene armiku Kadare, qe tradhetoi Partine dhe Idealin.

PS. Besoj Kadareja ju falenderon per reklamen.smiley

E po kur merr pjese ky mavri ne debat ! 

Me respekt per klllasen punetore. Dikush do t'i laje dhe pjatat.

Guri Micinoti ishte shofer , por po te lexosh dy rreshta te vargut te tij , te bien te gjitha pjatat nga dora dhe i ben zotrote ....si ne nje gosti greke ! 

Ja ajo qe dhe enderra ime (qe i vogel), te behesha shofer, po s'qe e thene, te pjatat mbeta. Jo jo, nuk do ta lexoj ate se kush paguan gjithe pjatat pastaj. 

Sa i mire do behesh, po arrite ta zoterosh vehten ...qe te mos thyesh ...asgje , pa u menduar mire ! 

se mos eshte faji im, graviteti duhet t'i paguaje dhe pjatat e thyera

Kjo s'eshte poezi, kjo eshte vetetime...

Er, Naun Voskopoja

Në penë ç’më ngriu boja,

Shajakveshur me opinga

Rritur me hithra e nusërrikja…

Ballëdjeguri kokën me plagë

Qepallpërzhituri nëpër flakë…

Me gunën e hirtë çobani

Të njohu italian-gjermani,

Majë Borigës së Gjonomadhit

S’kaloi asnjëherë dushmani.

pjatat qe theva tani do t'i paguash ti

E kemi thene, ti e ke mire me bosin. Ja zhduku perseri nja gjysem ore, perseri, tek zyra e tij dhe me siguri do te te fale.

Ne fakt i perktheva poezine, u prek shume, pune e madhe per pjatat tha. Po pate poezi te tjera m'i dergo, se here pas here thyhen ato te shkreta.

PS. Bile te mbulova dhe ty me Xhibin, kur me pyeti se c'bejne ata te dy ne magazine. Ja lexojne poezi, i thashe. 

Kete po e ruaj per pjatancen e madhe, qe e perdorim vetem kur vjen ....

E kujt eshte kjo poezia?

Guri Micinoti. Autor edhe i Brigada e Shtate

Wow! Sa lexon dhe ti.

Me veshtiresi, ndermjet maleve te pjatave e tenxhereve qe duhen lare.

E cartur je Fore ver ver ver ver .Ja ngrite namin Kadarese ne majat me te larta tek PPU . Hajde reklame Hajde per partine Famemadhe  ! Ja ngrite perpjete ja ngrite ..namin neper Bote !

oidriso, po pse i kane kaq inat partizanet?

Është alternativë  ballçekano . Nuk është inat .

Një gjë do e hajë robi në jetë . Ose do hash koqen e plumbit kur është koha ose do hash koqen e shalëve pasi mbaron lufta ..ka thënë filosofi Fore vër vër si përfaqësues i vër vër vër -ve në bisedë me NN smiley

Zgjedhje zgjedhje është kjo punë . Sot më të dalluarit janë " partizanët " e  variantët të dytë smiley

mjafton. je. ok!

Ka reaguar Kadareja apo vazhdon te beje indiferentin?

Haha smiley

E moren ne qafe kafenete, Kadarene. Qe kur iku ne France, filloi te shkruaj ne kafene.Shoku Enver kishte paralajmeruar qe kafenete jane vatra te molepsura, e bjerrin njeriun moralisht dhe vjen dita, do  s'do, do rreshqasesh ne preherin e borgjezise, do shkruash tema te vogla, per dantellat e Geraldines, per pikellim zonjash borgjeze, kujtimet mjegullohen, ato.. te pleqerise te duken si biseda brilantesh. Nje keshille shkrimtareve te rinj te Tiranes: larg kafeneve!

U genjye nga lajka te armikut.qekurse devijoi nga vija e partise cilesia e krijimtarise se tij ra.smiley

+1

te rriti Partia, te dha fam' dhe emer

tani i  ben  hasha, si nje palo femer

s' shkruan me per masat, bujq edhe blektor'

i ben fresk borgjezve, mbretit tradhëtor smiley

Amensmiley

Ore spiritus, e di qe po me zhgenjen? Po ca nevoje pati Ismail Kadare , te veje e te marre nje  " Dhipllome " nga ...Virgjil Muci ? Ejani ore njerez  ne vehte! Derr derre mjeranesh se tradhetoi partine e jo po verc! Partine nuk e tradheton ai qe e ka derdhur ne bronxin e krijuesit, qe e ka cuar ne apogje, kur partia ish bashke me te dhe ai po ne krye! kur e paska tradhetuar keshtu se nuk paskemi qene ketu, por na e tregojne ca te merguar ! Ai nuk ka tradhetuar asnje ideal ne se nuk merr veprat qe shkroi dhe ti shkelmoje perballe Zerit te Popullit ose poshte kembeve te permendores  se ahmet Zogut! Aty ta shofi dhe ai shqiptari me ate pushken e gjate e ndonje prej ketyre dordoleceve gjoja te keqardhur prej ca i shkrova une ! Ai ka tradhetuar e  po tradheton vehten imazhin e tij,duke rene gjer nevel dhipllome ....prej ...virgjilit! 

 Ti po na ben te kujtojme vargjet e Hasan Zykos  ! Lexo esene dhe pastaj eja bisedojme ! Temja i Potokallise ta shkruante dhe do ishte e pertypshme ! 

Por ne fakt duhet ta pranojme realitetin, pleqeria edhe te medhenjte fare i ul kafaneve ne rrethe servilesh e puthadoras dhe  mes krundeve ...pulat i hane..... edhe te medhenjte ! 

Po ca nevoje pati Ismail Kadare , te veje e te marre nje  " Dhipllome " nga ...Virgjil Muci ?

O Grave! Po ti nese e njeh sado pak Kadarene e di qe Kadareja eshte gati te marri cfaredo cmimi dhe nga kushdo, per sa kohe qe vlera e cmimit eshte me e madhe se bileta e autobuzit deri atje. Po nuk behet gjaku i gjirokastritit uje a derezi, dac shkrimtar i madh dac i vogel.

Jo ! Nuk ka qene i tille.Ka patur goxha sqime, po piketisht kete dreq kolaqerie nuk ma dheks shpirti ore PF se ky eshte dhe thelbi i revoltes time .Me ke pranon te ulet e te marri dhe ...dhipllome ...leshi ! Pastaj lexojeni more te shkolluar essene dhe me thoni ne se kam fije teperije ! 

2000 fjalet e Temes ...portokallise ! 

stuhi ne gote uji i thone atij llafit. T'i kerkosh tjetrit te rrise standardin qe ai ja ka vene vetes e s'ja ka caktu kush tjeter. Te rrise ai standardin qe nje letersi e tere brenda vendit nuk enderron ta arrije ndonjehere. Dhe me e forta eshte se ktu as nuk sqarohet ku qendron problemi i essese. Gjithe ca mora vesh une permblidhet ne shqetsimet:

1- shkruan analize kritike per Nolin. Sakrilegj! (si prove sugjerohet krahasimi i Makbethit te perkthyer nga Noli dhe ksaj !)
2 - nuk shkruan per shqetsimet e shoqerise shqiptare sot
3 - shiko kush ja dha cmimin...

pse duhet me e vazhdu ket komedi?

+1

Fantastik.

O Grave po nuk eshte LAB Ismaili ore. Ti i mat njerzit me kutin tend, dhe kur nuk te del hesapi, ne vend qe te nxehesh me vehten, shfryn per tjetrin. Po pse u dashka qe edhe ay tjetri te jete si ty LAB me patjeter? Po nuk thua shyqyr qe nuk jane te gjithe Leber se kembe njeriu nuk do kish ngelur. lol

Grava, sikurse ne komentin tim te pare, edhe ne kete, deshiroj te shkembejme mendime , pa rene domosdoshmerisht dakort, por pa ju hakerryer njeri tjetrit. Respektoj mendimin tend dhe shqetsimet e tua por rezervoj te mos jem dakort me disa pikpamje ose menyra si i ke formuluar. E rilexova shkrimin dhe te gjitha replikat qe ke bere me komentues te ndryshem. E ke hapur shume fizarmoniken, si me thene. Nga sa kuptoj , ke shprehur rezerva per IK si person apo personalitet lidhur me koherencen morale dhe raportet me aktualitetin, ke mendimin se po degradon si shkrimtar perhere e me shume, mendon se libri fundit qe publikoi nuk perfaqson marken cilesore IK,je indinjuar sesi pretenduesi per Nobel, e ul veten dhe merr "nje Dhipllome" nga nje komision anonimesh dhe , do shtoja une, ne nje Supermarket..librash!

Thua se IK eshte produkt i atij SISTEMI, i kendoi asaj kohe me gjithe gjerat pozitive dhe te metat  e saj dhe vetem ne ate sistem krijoi vepra madhore. Dakort, ne ate sistem zhvilloi aktiivtetin POR me krijimtarine e tij doli jashte SISTEMIT ne menyre te dyfishte: doli jashte sistemit te realizmit socialist, e konfirmuar kjo nga gjithe kritika dhe per pasoje, u botua jashte vendit, jashte atij sistemi, ne Perendim, pikerisht fale shmangies nga metoda soc-realiste dhe stilit te tij, gjuhes, talentit ,gjera keto qe jane dhunti individuale.

Plus qe edhe ne ate sistem, tematika pergjithesisht ishte jashte sistemit, dmth pervec ca poezive , Dasmes , Dimrit, Koncertit, pjesa tjeter as qe i bente jehone teme se dites, punetoreve, fshtareve, minatoreve, partise, halleve dhe jetes se njerzve te thjeshte.  Edhe sot thua ti, kemi probleme te mprehta, gjakmarrja, droga, prostitucioni, kriza morale, etj.Ok, por letersia nuk eshte sociologji. Plus shkrimtari nuk ka ndonje kontrate me dike se cfare do shkruaj. Nuk ja dikton dot askush tematiken.

Lidhur me librine  fundit nuk shprehem se nuk e kam lexuar.IK vete ka deklaruar se nuk do shkruaj me letersi, ama sprova, ese, kritika, analiza, etj do te shkruaj.Ndoshta nuk kane ate cilesi te letersise por kush tha qe nje shkrimtar i mire eshte dhe nje kritik brilant perhere. Sa per mirenjohjen e fundit qe mori nga nje komision me anonime,jam dakort jo pse uli veten IK por per faktin se kush gjykon letersine? Beti? Alfred Lela..dmth Cili si akaparues i gazetarise, letrsise...dhe qeverise! Kjo po, do ishte teme debati.

haha +100

Huhu plus + 100 

Horizont i paqartë  i nderuar Spiritus. Brenda sistemit qe nuk shkruan per sistemin eshte dhe Shekspiri dhe shqiptarshe është dhe krijimtaria e Nolit e N.Frashërit dhe plot etj etj . Të konfondosh kështu talentin ...me fal !

 Ndoshta per arsye vemdi nuk ke mundur të shpjegosh këtë teori por të paktën Shollohovi kundërshtoi Hrushovin për tu Instaluar ne Moskë sepse " nuk ishte misër Kubiku "  Kadareja nuk ishte Misër Kubiku dhe merita e sistemit ishte se e KUPTOI këtë dhe e përkrahu të rritet Natyror , jo misër Kubiku .As i rekomandoi frymëzimin as i rekomandoi format e rrimës . Përkundrazi nga lart i ka ardhë Mbështetje Absolute kur donin "ta linçonin " aparatçikët injorantë !  Rp Alia ,  liroi nga detyr koka në  sig. Shtetit për të !

Qëndrimet e fundit jashtë natyrores për tu përfaqësuar si MISËR Kubiku në Kurvëritë e mendimit të Kohës duke bërë dritirambe për Geraldinën , pa asnjë përkushtim të tillë të paktën të nënave që nuk jetuan me Burra Hajdutë e Tradhëtarë por nuk qan as fëmijët kur mernin lajmin e rënies , Kundër familjes Geraldinës ! Kjo ështe të pështyj Lart mbi vete !

Këto e të tjera janë një shembull i Qartë që ndikon për t'ju përgjigjur mbase jo në formë urdhërore të gravës në fushën e letërsisë ( mendimi im personal ), por  me gjuhën time

Largohu nga qurrat e qurravitësve !

Respekte i nderuar Spiritus

 Enveri haengjet, bordellot, pra jeten e shfrenuar borgjeze e beri ne rini, e kur u poq mori drejtimin e vendit, ndersa keta te shkrete si Kadare apo  Fatosi bene te kunderten. Gjonat e rinise mbas moshes 50 vjecare. 

jo morè..., do na llafosç neve per kafenete e parisit, petit-dejeuner sur la terasse du cafè marly, o désaltére d'un mojito en sortant de chez galignani, o avoir achetè une glace en cornet chez berthillon o s'être assis autour d'une table chez camdeborde..

Thone qe filloi te nigjonte dhe konge te Edit Pjafit. Me te nigjume kjo, se s'ma ha menja te kete arrit deri aty.

se po na dalin e po thone ja rockstaret te 30  40  50 vjec maksimumi.. pse s'flasim per mick jagger qe mbushi 70 vjeç ( hiq 5 qe pagojti nen dore gjendjen civile), zotni burre, koncerte nga 3-4 ore e gjysem. do thuash ti zgjat shume se bateristi i stonesave ka ulur goxha ritmin, se mosha..  okkej.., apo paul mcartney qe ka bere ne moshen 80 e kusur vjec nje version te ri akoma me akustik, songeve akustike te dikurshme...

Ka ardh koha me dal ne pension dhe ato!! 

Eee po ti harron se Jagger nuk ka fut kurre droge ne goje, se nuk e lente Cliffi.

une them ta mbyllim kete muahbet se u be vone. autobuzi i fundit i unazes kalon nga ora 22:36. shihemi neser te kioska e Liut, pagun titi.

Une nuk mund te coj ne mendje asnje shqiptare te gjalle qe mund te keshilloje Kadarene me shume se sa per ti thane kij kujdes se eshte sezon gripi ... Por meqe po avancojme drejt nje shoqerie te lire cdo mendim eshte i vyeshem ... thjesht se nenkupton lirine e te menduarit dhe te te shprehurit . Ne duhet qe te ndihemi me fat qe e kemi kete mundesi .
 

Gjithe kritika permblidhet me dy fjale.Dacibao online!!

Tik-tak, ora kalon dhe Kadareja s'reagon - kishte thene znj Bulku. 

P.S. Videon e tik-takut s'e gjeta dot po ja nje tjeter po aq Bulku-perle: hap fushaten e PD-se ne Tirane ne 2009.

shkruaje me emer o Grava dhe pergatitu te perballesh me te, se nofka te mbron nga kritikat por jo nga sharjet.. e ca me keq kur thirrja eshte kaq drejtperdrejte e i mungon analiza e vepres... po jam dakord, c'ne cmimi, ku kadareja e ku de rada

por shih oIdris e shkruaj, gjithnje i gatshem te tregoje gardhin, e kane vene roje tek dera, nuk ka evoluar i uruari qe kur ruante ne shi a bresher kryetarin, te madhin..

 profesioni -thone- eshte esenca e te jetuarit, esencialiste keta, jo per pikante, kripe pa karar, roje qe ruajne, ruajne se jane roje, ruajne edhe kur s'ka ngelur istikam, per esencen, te ruajturin... qen, ngaterrojne veten me bariun, e stanin e marrin per shtepi, se dallojne veten nga zotnia, qeni, ham-ham.. ham-ham

ja dhe telenovela shqiptare kushtuar: artit te kombit tim.

cili me kocon dyshoj se do e mbeshtesnin financiarisht realizimin e kesaj.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).