Ndërsa prej disa javësh ambientalistët kanë denoncuar si të paligjshëm ndërtimin e kompleksit 17-katësh në zonën e Liqenit Artificial, mëngjesin e sotëm, disa punëtorë kanë nisur prerjen e pemëve përreth kësaj zone.

Jashtë kameras së A1 Report punëtorët pranuan se pemët po priten për t’i hapur rrugë një kompleksi të madh në një nga zonat më të preferuara të kryeqytetit. Siç shihet në tabelë leja ndërtimore është dhënë nga bashkia në gusht të këtij viti dhe zbatues I projektit është firma “Gener 2” sh.p.k. 

Objekti është parashikuar të jetë me pesë struktura banimi dhe shërbime me nga 1 deri në 17 kate, me nga tre kate parkimi dhe shërbime nëntokë.

Por me vendim të Këshillit të Rregullimit të Territorit në zonat pranë digës nuk lejohen të ndërtohen objekte mbi 9 kate banimi. Sipas ambientalistëve ky kompleks tek zona sportive poshtë Parkut të Liqenit Artificial është dhënë në mënyrë të jashtëligjshme nga Bashkia e Tiranës.

Ky pallat ndërtohet në një zonë të konsideruar si e brishtë për ndërtime pasi është poshtë digës së liqenit, e cila në rast dëmtimi rrezikon përmbytje në zonën e Komunës së Parisit.

 

A1 Report

52 Komente

nuk ka ndonje gje per tu çuditur. ndertime te tilla ka plot ne perendim. bile mos me keq. edhe ketu ne kanada(s'po e gjej ate dreq link) ka shemtira qe cuditem si rrine mbi toke.

Patrioto mos u tall me qytetin tem, se ca pem e shkurre jane tu u pre, per te sjell zhvillim betonizim. Pemet e shkurret nuk i hyn ne pune as dreqit, se nuk jena drera e dhi si ju ne Canada qe jeni pellemb e pyje, si me ken indian lekurkuq.

Une veq nji merak kom per investuesit a ndertuesit, se gjithe ai tritol qe osht morr ne Kruje, ndonje arke do ket shku ene tek Shtepia e Palloshit, qe ta perdori per te argetu popllin e ta hudhi ntoke kur djersa e paraja e ndershme e financuesve/ndertuesve e ka cu qiell-kgervishesin tek kati 20 me leje per 17 kate.

Bashkimi do shesi me 800-900 Euro/m2, nderkohe qe Behari ka shit me mbi 2.100 Euro/m2. Objektet jane 300 m larg. Zhvleresimi i objektit egzistues eshte i dhunshem, gjynah bleresit smiley 

Me 1400 ka shit tid. Max ne fillim ka qene noi rast i rralle. Sbohet llaf per 800 a 900 eur/m2 Aty fillon nga 1200 e lart. Me 800/900 i ka shitur tek treni. Dhe nuk jane noi cilesi ndertimi. E vetmja e mire eshte lulishtja para dhe ka 6 kate banim pra pak dendesi.

Ekspertet e ndertimit thone se ai vend toke, nuk mund te mbaje me shume se 9 kate, ndersa ketu jepet dyfishi !!! Normalisht, mushkria e Tiranes, duhet te ruhet, te mos lejohen fare ndertime. Persa kohe ka akoma hyrje te lira, qe nuk po shiten, eshte budedallik te ndertosh te tjera. Si duket, disave qe kane para te shumte, iu iken mendja e kokes, nuk dijne te bejne lidhjen ndermjet realitetit dhe te ardhmes.  

Sa kujtime kemi tek ato pemet smiley

Shume larg paske shkusmiley

Hajt me kom te mbare dhe te bohet nje kompleks i bukur.

berbero, te shoh pozitiv dhe optimist.. ti perfiton ndonje gje te ky kompleksi?

Sigursisht qe do te perfitoje. Sot aty nuk mund te kalosh dot. Neser aty do te kete pervec hapesira publike dhe infrastrukture moderne, ambiente clodhese dhe argetuese, dyqane, restorante e pse jo edhe ndonje kuplara.

po jo mer berber, une thashe  se mos ke perfituar edhe ti ndonje hapesire  te ky kompleks i ri qe te besh  nje  dyqan modern ''HairStyle'', e te shkeputesh perfundimisht nga Berberhania e rendomte e lagjes..

kam degjuar qe kjo toke ka qene prone e vlleheve tiranas.. a nuk je edhe ti tirans, vlleh..?   se qe te biesh ti, kshu papritur,  plotesisht  dakord me kete vendim  te Lulit, me ben merak, me duket shqetesuese.smiley

E pashe ket videon po nuk orientohem dot. Kujt i thone Dige keto Zadrave ? 

A nuk e akuzonte berisha ramen per kete afere?
Ketu kane rene dakord te gjitha palet sikurse ishin dakord per tregun te uzina dinamo, etj pislliqe me rradhe
Vazhdon piramida e ndertimit. Ka me marre gjithe shoqerine poshte.

Te gjithe me i brime dhjesin ato mer lal. Do i qisin me i krah paret te degjenerumit. Lazaratin i detyrune me i vu dryn Tutius. O anej o knej do hajn shkerdhatat . 

Kaq plas hashashi ne skrapar mer qemol. Kta dun me i morr te gjitha dhe per i her.

Qemolo,  kujt i thoshin   çeles/dryn Tutius, atij  ne forem kllape, si U.?

po brisk Rubije e mban mend, se Astra ka qene i famshem..

smiley . Si nuk i maj men brisqet Rubije mer Belul. Me kutijat plastike te Astrave, plaku im filloji duke bo 15-katshin dhe i shiste nga 500-1000 leke. Hahahahaha, c'a me ke kujtu !!! Po locionin mbas rroje Figaro, Belulo ?smiley

.smiley

jo, mua me kuti brisqesh me kujtohet  ''shtepia e Partise''.smiley   se ka edhe diten sot..smiley

ndersa kete locionin Figaro se mbaj mend, sepse isha akoma i vogel e sme ra rasti te rruhem ne Berberhane..  por, nga plaku, me kujtehen ato sapunet e rrojes si tullumasmiley  qe me 1 te tille, mund te rruheshe nja 2 vjet, nuk harxhoheshin kollaj..smiley

Po edhe Rubijet me te nigjume do i kesh. Sepse ato ishin brisqe Cek dhe u zhduken kur u prishem me lindjen dhe filluan Astrat ( kineze) kur u lidhem me qoftelargun.smiley

po, Rubijen me te degjuar e kam.. nuk e di, sec perdornin si shprehje:  e ke gojen si brisk Rubije.. per ata qe flisnin shume.

nejse,  ishin ca produkte qe emri i tyre percaktohej qarte me marken:  brisk Astra/ Rubije,  pallto Gub, ora Atlantik, syze me xhama Xajs..smiley (qe ne fakt marka eshte Zeist, por shqiptohej Xajs.smiley.)

Orat super Atllantik qe ia shitshim katunarve per nusen qe do u martote me nga 1 gjel ( flori ). Po kjo ora te kujtohet ? http://www.svetsatova.com/pictures/used_...

Kjo ishte koke-per-koke me nji gjel. Kurse po te doje Super Atllantik duhet te jepshe edhe 2 mije leke ekstra .smiley

jo, kjo ora sme kujtohet... por me kujtohet se sec kane dale ca ora, paksa katerkendeshe, te trasha me date,, ishin zakonisht ngjyre kafe..  por marka sme kujtohet.

pastaj nga fundi dolen orat quarz, me bateri.. qe ngaqe njerezit nuk e dinin dhe nuk i njihnin qe ishin me perdorim te limituar,  por vetem se dukeshin moderne te bukura,  ne fillim  i blinin nga 10-15 mije leke..smiley

Ti Qemolo e paske patur babane me Albania me duket, apo me pozite qe shkonte shpesh jashte. Prandaj paska sjelle ora kontrabande? Kishte Super Atlantic, por edhe Atlantic me te thjeshte. Po oret e Sigurimsave cfare marke kane qene se s'i mbaj mend? Pobjeda?

Beluli: http://www.kaba-elzett.hu/media/370670/v...

Figaro nuk ishte vetem ke berberi. E bote Profarma ne ca shishe si faqore por kallcuk i bute ( qe i sherbete me bo velat e anijes plakut tim - e kom pas talent, i vite duresh per cdo gjo. Edhe sot vete i bo hyzmet shpise). Kishte nji tape si tapa e shisheve te veres, por me poroze. Ideja ishte qe po ta shtrydhje me koke poshte dilte locioni nga poret jo me rrjedhje dhe s'kishe nevoje ta hiqje. Te digjte te pervelote si dreq. ( Alkol me icik esence, mo).

Paskan ra dakorte palet, sa majtas dhe djathtas. E paskan gjete gjuhen e perbashket per hisen e cdo pale. Ku jane tani ai Artam Lame dhe Shkreli, apo thjeshte bene presion me rrite hisen e tyre. Mjeri populli pa politikanet e kane ne terezi.smiley

Ka fitu gjyqin gjo Lulthimi qe po nderto prap ket komplex?

Sikur leja eshte dhene nga Bashkia e kundershtu publikisht nga Qeveriu, dhe kundershtu ne Gjykat si marrje kompetencash nga pushteti qendror? Apo pak rendesi ka, vec me sha ndonjonin si baraslargu se eshte COOL.smiley

Kompleksi 8 Nentori 

Po Ikerka Palloshi ne Serbi,  iken Moca lozin mijte e shqupit me pemet. Ka vu bast Bashkimi qe nuk kthehet mo Palloshi mduket....

mos na haje palloshi ndonje koqe plumbi andej nga serbia more aman , si do ja bejme!

po te pelqeka keshtu?

Fare nuk me pelqen kuazi, por keto gazetat online qe lexojme me bejne qe te shkruaj keshtu.

TAFUTEN, ti ca meno, Lulthimi ka fitu ne gjykate, se ishte tu klith si bibe para ca kohesh.

Ndoshta kan menje me e rrrezu ne Nentor 22, me popllin e revoltu, qe ka thirr Cuni i Sheqeres ne shesh. Ma thuj ti, po pse do filloj Bashkimi me ndertu kur Edvini eshte kunder???? Se hudhet lek jo per gjosmiley

I lebetitmo ti je dru me pre, nuk ja vle me te kthy pergjigjesmiley

E cte keqe ka kur je dru me pre? Po sikur ti po mu krujshe a ngjite mas kepuce....qe siper...mos me ler me rrejt. Kur ske men krruj goglat me mire.

E kuptove atehere pse te therras TAFUTEN...  

e treta e verteta eshte qe Opozita KUSHTEZON futJEN ne parlament po te ndertoje Bashkimi tek Diga. 

E cju duhej opozita ne Parlament MER DERDIMEN, me mire ca gjelberim me shume se sa 17 kateshe. 

opozita o si shpirt, pare kena bo boll, ne parlament do shkojne kur tua doje toci.smiley

Ate them edhe une kurre mos vafshin leket i kan bo ne kurriz tat, vec kur tu mbarojne leket kan per tu fut prap ne parlamentsmiley

Ja ku e ke shpirtin tat, http://gazetadita.al/heronj-te-rreme/

ka diten e futjen ne PPSH, mos harro ta urosh shpirtin...Ti je i Kopit te Pare, Tafuten, apo i Gopit te Dyte

Skenderbe eshte, foto impresionuese, vete oidriso do ta kishte zili kete foto.

Po pra Zeqo, e pe Kumandantin, osht bo kamunist ne dite te bekume. Mire, kish dal ne fotografi, Cuni i Sheqers tek tesra, ma maj aty te komodine.

sorry jam tafuti , ishte nga IOS komenti,se u shkaperdamsmiley

Ska problem, Tafuti, gezoje ene ti 8 Nentorin me futjen ne parti te liderit tat shpirteror. Kape i cik foton e Cunit te Sheqers, tek tesra e PPSH, he is so special, so fucking special.

Do te bije si lajm me gjithse të shkëputur nga Problemet Madhore që ngrini Ju shokë antikomunistë dhe  me të drejtë jeni revoltuar dhe analizonu gjërë e gjatë e  në thellësi  faktorët që mbajnë lidhur të ardhmen e Partive , duke o lodhur edhe me situatat Ndërkombëtare

Shokë antikomunistë më duhet tu njoftojte një lajm ! Mprehni vigjilencën revolucionare se midis Jush keni ga ata që nuk ja duan të mirën Komandantit  . Ujët flë hasmi s'flë

Në rekomandimin e tij për tu pranuar në parti , sh Sali  , kryesori është i një shoku me ëmër Zeqiri .Po si duket nuk ka pas ditë të shkruajë mirë dhe e kesh bërë me të ndara  Ze Qir iu.. pa mbiemër Në kllapa  kish shtuar ( zequa  i plagosur në krah në Luftë të Gjorme )

E thash ashtu si më të shkarë po me objektiva të mëdha , për të kujtuar se ka shokë antikomunistë , që Komunistët i krahasojnë me Skënderbeun gjasme si me shaka !

 

Paskan ikë sh antikomunistë se mos u digjen fasulet smiley

Kush është amator BOXI sot është Kovalev - Hopkins ! Ngjarje e veçantë për Kohën !

 

Oidriso, eshte komunist Saliu apo jo?

Edhe qën të kishe qen do kishe ikur me të Kuisur .Je tek  ata Lëtyra Nikësh që të vrasin sytë edhe kur u lexon Nikun .

dakort, po s.me ktheve pergjigje per pyetjen.

 

oidrisoooooooooooooo, po fol mor burre.

Gati tritoli ?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).