Dostojevski më vjen në mend tani me “Krim e Ndëshkim”, ose edhe Klajd Grific i Drajzer te “Një Tragjedi amerikane”…

Jemi vetëm 2.8 milion vetë në këtë vend të vogël ku secili prej nesh është forcuar të rritet me idenë se duhet të jetë i fortë që të tjerët “mos e shkelin me këmbë”.

Nuk e kam ndjerë  ndonjëherë Luiza Xhuvanin si të pushtetshme vetëm pse ka qenë deputete. Në rast se ka njeri në këtë vend që mendon se Luiza apo Gjergj Xhuvani kanë qenë njerëz të pushtetshëm, për shkak se Luiza ka qenë deputete, atëherë ose unë kam një problem me mënyrën si e konceptoj pushtetin potencialisht të korruptuar politik, ose këta njerëz që besojnë se Luiza dhe Gjergji janë politikanë të pushtetshëm, duhet të kenë problem.

Se për mua, prindërit e vrasësit të dyshuar të 4 jetëve, kanë qenë, janë dhe do të jenë thjesht artistë.

“Mos të të shkelin me këmbë”, “T’u marrësh gjak në vetull”, “Dhëmbë për dhëmbë e sy për sy”, “Burri që është burrë…”, “Burrë me bole, jo llaf”, “Burgu për burrat është”…

Jemi 2.8 milionë këtu të rritur me idenë se secili është më i mirë se të gjithë! Ose që, nëse nuk është më i miri, të bëhet më i miri. “Pse ça ka ai tjetri më shumë se ty?!”

“Nxirre vetë qimen nga qulli”! Ose “vdis si qulle”! “Ore, do mësosh ta nxjerrësh qimen nga qulli ti apo jo?!”

Në sistemin parashkollor e më pas në atë shkollor të ulët, ne kemi mësues që jo vetëm nuk dinë si të kuptojnë fenomenin e “bulizmit” (s’kemi akoma një fjalë shqip për këtë), por ne historikisht i kemi patur mësonjësit shembuj të autoritetit të imponuar me dhunë ose duke përdorur frikën për këtë imponim!

Mësuesi të gjuan më shkumës (po ky mësues, i apo e cila në mënyrë që t’ia pranosh autoritetin të thuhet se është edhe prind i dytë), të kap cullufet e kokës, apo ta fut me shpullë!

Ose, nëse nuk e bën këtë, të demonstron autoritetin në një mënyrë të fortë e të dhunshme psikologjike (se vetë është rritur me idenë “Mos të të shkelin me këmbë”)!

2.8 milion vetë të rritur nën presionin e të qenit se s’bën më i forti, më i miri...

“Duhet të çash në jetë!”.

Të çash në jetë…

Cfarë do të thotë “të çash në jetë”? Të marrësh një sëpatë dhe të çash shtegun, të presësh shkurret e të zhdukësh pengesat?

Ti e di! “Burri që është burrë, njëherë flet”!

Këto punonjëset e arsimit tonë, së fundmi dolën (sigurisht jo të gjithë) që nuk dinë as emrat e tre vëllezërve Frashëri!

Nuk ka asgjë më shumë në shoqërinë shqiptare se çdo gjë që shoqëri të tjera i kanë kaluar dhe i kalojnë me dhimbje.

Në SHBA, profile vrasësish publikohen çdo ditë nëpër media. Për fatin e tyre të keq, ka mes këtyre vrasës që bëjnë shkrumb e hi shkolla të tëra e masakrojnë bashkëmoshatarët e tyre si në skenat më të pabesueshme të horrorit.

Por andej ka psikologë, ka mësues që zgjidhen nga prindërit dhe nxënësit në bazë të punës dhe profesionalizmit të treguar në shkollë, jo në bazë të tesërës partiake, atje ka shërbime sociale që nuk lëngojnë të vetmuara në punën e tyre të vështirë, por komunikojnë rrjedhshëm me çdo strukturë tjetër shtetërore dhe sociale, dhe ka një nivel të fortë komuniteti, ku nuk u mësohet vetëm “çaj në jetë!”, por edhe “mos i shkel të tjerët me këmbë”!

Për të mos folur pastaj për armatën e psikologëve. Ky Kostandini (pa dashur të abuzoj) psikologët e dinë shumë mirë se sa lehtësisht mund të ishte një qënie në nevojë për vëmendje, pas vëmendjes aq të merituar të prindërve të tij: A është po aq e kërkuar nga shoqëria jonë e padrejtë që të kesh të njëjtin status me prindërit e tu, aq sa kjo mund të të kthehet në një makth? NUk dua të abuzoj, po tentoj të hap (jo të çaj me sëpatë) një shteg të ri mendimi…

Sepse këtu të çojnë në spital psikiatrik (ose në Elbasan, ose te 5-a) kur në fakt, mund të kesh nevojë vetëm për një psikolog a një shteg drite e komunikim njerëzor për të përballuar stresin e jashtëzakonshëm të të qënit njeriu prej të cilit pritet që “ta çajë vetë rrugën e vet!”.

Nuk është vetëm Kostandini kriminel. Në forma e nivele të ndryshme, ne jetojmë në një shoqëri të tërë kriminale. Që për shkak të së kaluarës kur luftohej për mbijetesë, i mësojmë edhe më të rinjtë të “çajnë përpara”, “të marrin gjak në vetull”, “të bëhen burra!”, se “burri që është burrë njëherë flet!”, apo të “nxjerrin vetë qimen nga qulli”, “ose të vdesin si qulle”.

Nuk i mësojmë asnjëherë njerëzit tanë të kërkojnë ndihmë… Apo të thonë: “Nuk mundem”, ose “Nuk ia dal dot, më ndihmon?”.

 Dostojevski më vjen në mend tani me “Krim e Ndëshkim”, ose edhe Klajd Grific i Drajzer te “Një Tragjedi amerikane”…

Se sigurisht, nuk është faj as i Luizës as i Gjergjit, që fëmija i tyre u rrit në një shoqëri që i mëson më të dobtit tanë të bëhen me forcë “më të fortët e lagjes”.

 

*Redaksia e HI jo detyrimisht ka te njejtin mendim me artikullshkruesin. 

180 Komente

Fajtor s'jemi të gjithë Pindero. Unë personalisht s'kam vrarë kurrë katër veta e as kam qarkulluar me armë në makinë a në brez. Po hajt, për të të bë qejfin po themi që jemi të gjithë. Charlie Manson i vrau ata njerëz se ja urdhëronin Beatles te Helter Skelter, ky i ka vrarë se një mësuese nuk e di sa janë vëllezërit Frashëri. Shumë mirë!

ky prinderi vazhdon akoma me llogjiken dulljane kur thonin se fajin e ka populli qe i tha partise te bente keshtu e ashtu smiley

 

Në kuadër të 70-vjetorit të Çlirimit të vendit, “5 Heronjtë e Vigut” në Shkodër do të vendosen tek rreth-rrotullimi i tregut të shumicës së fruta-perimeve

Pak a shume aq lidhje ka dhe ky artikulli i baras-Xhuvan-larguar i Pinderit me ngjarjen dhe kontekstin e saj lol

Nuk e kam ndjerë  ndonjëherë Luiza Xhuvanin si të pushtetshme vetëm pse ka qenë deputete. 

Normal mo Kristi qe s'e ke ndjere, nuk eshte se ta futi ty ne bythe (no pun intended) pistoleten cuni i Luizes qe ta ndjeje ti pushtetin e saj, teksa do e shifje te nesermen Kostandinin ne lokal dhe jo ne burg, per arsye se Policia s'e arrestoi sepse Prokuroria vendosi qe ai s'ishte duke te kercenuar ty po ishte tek spitali i te cmendurve ne Elbasan duke pire vitamina qe t'i dilte rakia.

vertet,  keshtu ndjesi  kam edhe une... kam filluar te ndihem fajtor per kete birbon e ketyre artisteve.smiley    

i kerkoj ndjese shoqerise!

E keqja aty, dhe ne shum vende, eshte se, te rinjte ndikohen shpejt nga elementi i keq dhe jo elementi i mire. Njeri qe shfaq kulture, naivitet, drejtesi, ndershmeri, aty shihet si i dobet, ne vend qe te ndodhi e kunderta. Mendoj se shkollat duhet te bejne me shume ne drejtim te edukimit te brezit te ri, sidomos adoleshences. Duhen gjetur praktika te atilla qe adoleshenca te gjeje qytetarin tek kultura, mirsjellja, dhe te pagdhendurin tek ai qe nje e dy perdor fjale fyese apo te pista, apo qe ben si trim kotsekoti. 

Edhe une jam fajtor per vrasjen e atyre 4+1 veteve qe palosi ky Xhuvani. smiley

Po keshtu jam fajtor edhe per masakrat qe ndodhin ketej ne SHBA neper shkolla,apo se nje birbo shkon e vret ke i del perpara se nuk i pranon nje femer.Se ato armatat e psiologeve te hane m... dhe sbejne asgje,ne te shumten e rasteve e veshtiresojne zgjidhjen e problemeve.

Keto shkrime jane vertet shkrime idiote.

Po nesje,edhe Pinderi ka te drejten e shprehjes dhe te shkruaje cte doje.

Nga sa po shikoj ne shtypin e dites ,ka filluar fushata per amnistimin e Xhuvanit,dhe nuk eshte cudi te perfundojne me 20 vjet burg dhe te beje 4-5.

 Dostojevski më vjen në mend tani me “Krim e Ndëshkim”

 

 

??????????? 

Cmenduria e dikujt qe mendon se eshte mbi shoqerine dhe mbi gjithe te tjeret. Ne kete kuptim ishte kjo analogji

FLM klajdi - megjithese nuk jam dakort me ate interpretim te librit por duket qe ate paska dashur te thote. 

sigurisht, tjeter gje eshte ta planifikosh e tjeter gje eshte te mbash nje arme qe e shkrep sapo te kesh mundesi, as te shembulli i dyte nuk shkon 100 perqind krahasimi, megjithate cfare po ndodh pas krimit dhe sidomos se si shoqeria thjesht e "frynte" qe para krimit ate qe po ndodhte, e sidomos kete histerine per ta bere personash dike qe ne fakt eshte fatkeq, edhe ketu besoj ne mos 100 perqind ka ca momente ku mund te krahasohet  

Mire meqe ndihesh fajtor shko dhe ti beji shoqeri cunit te artistave.

haha o Kristi me shkrive me kete shkrim ylberor: Luiza dhe Gjergji jane artiste, mos u merrni me ata, merruni me hallin tim: e ka fajin shoqeria e eger shqiptare qe cuni i Luizes u be kriminel. Ne kete shoqeri qe imponon me force "burrerine", ne mos kriminel, Kostandini do behej gay, thote Kristi, dhe do ndiehej i dhunuar nga ashpersia me te cilen shoqeria shqiptare i qaset ketij fenomeni

Kemi faj, kemi. Ja lexojme edhe keto gomarlliqet e tua. 2 min e jetes time qe iken e nuk kthehen me, kerkoj ndjese te thelle.

O Blend, po te iken blogu per lesh me keto te vjella qe na servir.

 

 

Ja nje opinion goxha me relevant sesa bythezimi* i ceshtjes nga Kristi. 

Rama e dinte se këtu dilte zbuluar. Ndaj pasi nxorri Luizën e mjerë për të shfryrë mllefin e publikut, ai bëri propozimin: më krahasoni me Berishën. Gjithësesi unë jam ku e ku më lart (pakrahasueshmërisht më lart) se fshehja e krimeve që ai bëri në Gërdec dhe në 21 Janar.

 

Pas kësaj ndërhyrjeje të kryeministrit, ky duhej të qe në fakt debati real i shoqërisë shqiptare: a duhet krahsauar Rama me standartet e Berishës, apo me standartet e dëshiruara nga 1 milionë votat që shembën të keqen e sistemit të doktorit?

*Nuk kam aspak paragjykim ndaj homoseksualeve, por kunji eshte me te paraqiturit e vetes si shoqate per te drejtat e njeriut, nga ana e Kristit.

Kur serbet bertisnin "vrisni gjithe zezaket shqiptare" Kristi bente argumenta relativizuese alla-Platini ne BIRN...dmth eshte shoqate bythe, ne kuptimin qe mundohet te marre peng ose perdore cdo ceshtje per interesat e veta (opinion publik a fonde a cado menyre tjeter), si ne kete artikull, jo shoqate per te drejtat e njeriut.

Kristi fundja eshte ne te drejten e tij te bythezoje ca t'i doje bytha, per sa Peshku ia boton artikujt, kuptohet me qellimin e gjenerimit te komenteve nepermjet kontraversalitetit (peshku qimen e nderron po zakon s'e harron, tha lol).

Kur serbet bertisnin "vrisni gjithe zezaket shqiptare" 

Seriozisht, mjaft me krahasimin me zezaket. Ne s'jemi ndier asnjehere si race me e ulet se serbet, apo se jemi trajtuar si te tille, ndaj mos e perdor kot me kot se le nam. S'te ben pershtypje qe vetem ti e perdor kete gomarllek, asnjeri tjeter? Jemi rivale, ata na shajne, ne i shajme. Por s'ka lidhje krahasimi zezake-te bardhe. 

arqi=pelagu herm shkaba morina next?

Une nuk nderroj nicke, m'i vene ban se them gjera qe u djegin. Dhe kur detyrohem te hap nick tjeter nuk e fsheh se cili jam, ndaj s'e kuptoj kete ngjitjen tende pas kepuces sime. E kam thene shume postime me pare se cili jam. flm qe me ndjek me kaq vemendje, gjithsesi.

Po pse vetem ty? kaq person negativ je? mua pershembull nuk me ka ndodhur nje gje e tille ketu ne kete forum, dhe po ta shofesh nickun tim daton qe kater vjet me pare.

 

 S'e di, s'me intereson dhe s'me prish pune smiley

Jemi 2.8 milionë këtu të rritur me idenë se secili është më i mirë se të gjithë! Ose që, nëse nuk është më i miri, të bëhet më i miri. “Pse ça ka ai tjetri më shumë se ty?!”

C'eshte ky qe ketej lufton pergjithesimet, e pastaj fut 100% te popullsise ne te njejtin thes. E hedh poshte komplet punen e vet. Po si more qenkan te 2.8 milione njerezit te gatuar ashtu? Po njerezit e edukuar, po prinderit qe i kane edukuar keta njerez, pse duhet te futen ne ate thes? 

Tahiri paska thene qe cuni i Luizes fshihej ne Lazarat pas asaj ngjarjes se 25 prillit, prandaj s'e kapte dot Policia smiley

Kurse faktin qe e ema e solli para Kuvendit 3 dite me pas (ne 19 qershor) s'e mbajtka mend...eh ca te ben puna e madhe rilindese, te humb kujtesen smiley

 

m'i vene ban se them gjera qe u djegin

ca te verteta thua ti p.sh. qe i djegin kujt mer shkabe? gjithsesi, shife se mos mbase fakti qe t'i bllokojne llogarite ka te beje edhe me ty, jo vec me adminat. 

P.s. sa per ate zezak, kemi bere shume debate ketu, s'kemi pse e zgjasim tek tema qe s'jane per ate ceshtje. Gjithsesi, ti ke te drejten te kesh mendimin tend, normal ama qe dhe une kam te drejte te kem mendimin tim, keshtu qe mos e lodh veten me fiksasionin per te me thene te njejten gje gjithmone smiley

Dmth, Lazarati paskesh qene strehe kriminelesh, pervecse burim droge. Prandaj s'e rrezonte sala? 

Dmth, e paska fsheur kryetari i komunes se lazaratit, aktivisti dhe anetari i madh i PD?

 Gjithsesi, ti ke te drejten te kesh mendimin tend, normal ama qe dhe une kam te drejte te kem mendimin tim, keshtu qe mos e lodh veten me fiksasionin per te me thene te njejten gje gjithmone

Mendimi yt eshte i lire deri ne castin qe prek grupin ne te cilin bej pjese.

Sa kollaj mund te grumbullosh ne nje vend gjithe helmin dhe negativitetin smiley eshte terapi kolektive

Lazarati paskesh qene strehe kriminelesh,

Ndoshta streh e aktiviteteve te paligjshme! smiley me ne krye Dasho Alikon! 

..Kryekomunari i Lazaratit, Dasho Aliko, i shoqëruar me 50 lazaratas me makina luksoze, i janë bashkuar dje kauzës së Sali Berishës dhe Lulzim Bashës, për rrotën e thyer të avionit të drogës. Në vend që të ndalohej për moskallzim të krimit, Dasho Aliko ka protestuar dje para Parlamentit, ndërsa ka kërkuar rrëzimin e qeverisë.

Ndonëse nuk dihet ende nëse kryekomunari i fshatit të drogës ka protestuar pro apo kundra aksioneve anti-drogë, kupola e Partisë Demokratike e Lazaratit mori dje drejtimin e protestës së dy bashkëkryetarëve të PD, kundër qeverisë “Rama”. Ndërkaq, Dasho Aliko është prej tre mandatesh kryetar i Komunës së Lazaratit.

 

Ai sheh çdo ditë parcelat me bimë narkotike.

 

Nga ana tjetër, neni 300 i Kodit Penal parashikon që moskallëzimi në organet e ndjekjes penale, në gjykatë, në organet e rendit publik, të pushtetit ose të administratës, i një krimi që është duke u kryer apo që është kryer, dënohet me gjobë ose me burgim gjer në tre vjet. 

smiley

Mos u vjasni ,  të nderuar të baraztundur të mos tundeni e shkundeni dhe Ju shokë anti Tahiri ...keni rrugë për të bërë . Një vit ka kaluar . Janë dhe të paktën 14 të tjera me këtë Pozitë ! Mos u përhapni si purtha në pllakë . Qëndroni si Top . Do ketë ngjarje të tjera Ku ju të shquheni si oratorë melodiozë në Dërstilë për larje e tjerje leshi .

Ftoj shoqen Drejtoreshë Xhibole , të mos i konsumojë fansat e Kallashit dhe Tallavasë smiley ose pas çdo cicërime që vjen " automatikisht " si e kënduar me sumë laureshash apo turtulleshash !

Se për mua, prindërit e vrasësit të dyshuar të 4 jetëve, kanë qenë, janë dhe do të jenë thjesht artistë.

Tamom si bq, ke fol!  o trap  eshte jo i dyshuar, po i vertetuar katerciperisht qe ai eshte vrasesi, dhe autori i ngjarjes ne fjale! Pse e leviz sumen kot duke shkruar i dyshuar ?!! 

kjo eshte zere si ta zesh .shteti me mosndeshkueshmerin e krimit ka fajet e veta.shoqeria shqiptare ku miresjellja konsiderohet dobesi e te urtit te ndercmit punetoret qe i binden ligjit konsiderohen trapa me zile ndersa  hajdutet  hileqaret ,drogaxhnjte te fortet vrasesit rob zoti, ka fajet e veta.ne fund te dites eshte familja strehe mburoje e shkolle.djalka 26 vjecar duket sikur si ka thene ndonjehere punes bismilahi aheng pa pushim deri ne pike te sabahut nate per nate nese jetonte me prindet ata jane fajtore qe e lejuan te jetoje falas me ta.

Fajtorë ndoshta jemi ne të gjithë!

smiley  jo mo jo,  te gjithe!

Faji duhet drejtuar me gisht! Kush e ka ta mbaj! Ndryshe shperndahet si vaji ne larka, dhe fajtori iken ne drejtim te paditur! Politika eshte fajtori kryesor, te tjerat vijne me radh, familja shoqeria, shkolla ect ! 

me duket se biri xhuvani ka qen theksualisht i supresum
kjo osht arsyja e mynxyres

Caj para ne jete-  moto e diteve te sotshme atje qe stresoka rinine kjo?!! Nah se besoj se ka ndikuar kjo. Vetem para qe nuk cajne Rinia atje me pune e vullnet. Me gjera te tjera mbase. Fundja Xhuvani xhunior nuk ishte vetem aty. Ishte me 4-5 te tjere te perhershem dhe nga ato qe 'cajne para' deri ne 4 am. Sa te tille qe rrine deri ne oret e vona apo oret gjate dites rrine e 'cajne para' neper lokale dhe bars perdite?! Me gjithe mend kujton se stresohen per carjen para ?! Dhe kete titullin ato jane artiste dhe ne te gjithe kemi fajin, na ke prek ne Seder smiley te cajne ore te cajne para dembelat, 3 here ne Dite t'ua kujtosh e permendesh! Caj para dhe ti, ne jete!! 

 

Fakti qe prinderit e Xhuvanit jane artiste nuk i sherben askujt si informacion. Problemi kryesor mbetet korrupsioni qe mundesoi mosndeshkueshmerine e te riut qe me krimin e pare dhe siç duket ai do kete nje 'dalje' te lehte me te dytin. Gjithe keto 'kritika' neper media eklipsojne vemendjen te ish-deputetja dhe nje implikim te mundshem ne pengesen e drejtesise; gje qe do demtonte rende integritetin e nje qeverie te angazhuar ne luften kunder korrupsionit. 

 

"luisa dhe gjergji jan artiste"......prandaj duhet ta ndjejn te gjith veten fajtor !!(?) ....nese ky "cuni bukur" qe osht rrit me qumesht dallandyshje do isht nai talent kombetar ne kultur ose sport: atehere patjeter qe kishin meriten kta prinderit artiste! natyrisht. ama pun dreqi qe ky esht psikopat i rrezikshem qe ska njoh asnjiher kufij dhe konseguenca ne edukimin shtepiak. kap pushken dhe palos njerzit si ne "Play Station". tashi dalin ca te pjerdh nga trut si puna ktij autorit dhe na bejn bashkfajtor qe te myllim gojen, se helbete ata qe shkun per lesh s ishin me te mir se ky!! 

dhe ktu ku jetoj un s esht parajsa e drejtesisi ama te pakten  prinderit do hetoheshin per moskallezim armembajteje, esht standart, procedure .a do denoheshin nga gjykata, ajo esht tjeter ceshtje.

Ndersa ne Shqiperi  del KM ne krah te bashkefajtores dhe i ben reklam familjes se killerit, behet njekohesisht prokuror, gjyqtare dhe psikolog duke parashiku kohen qe i duhet ktij Cunit mamit per tu kthy ne shpi......maj shenim mono: "Koha e gjate" esht dicka relative, varet nga perceptimi...... kam pershtypjen se kte do ta cojn ca muj n psiqiatri ene kur t ulet tensioni i rekomandojn mjekim special me nai shtet tjetersmiley

p.s. per mendimin tim ktij i bo derman vetem terapia e nai shteti si texas. 

Shume i sakte Kristi. Shoqeria shqiptare nuk flet fare per kulturen agresive qe i rrethon djemte ne cdo cep. Prinderit nuk mund te jene te gjithe psikologe apo terapiste dhe keshtu nuke dine fare cfare bluajne djemte e tyre ne koke. Familja nuk arrin dot te shohe se ku dhe si po rriten keta djem, me cfare mendimesh, me cfare modeli jete. Plus kesaj ka shume djem qe nuk i degjojne fare prinderit, shkaterrojne familjen duke u perziere me llumin, me bizhozxhinjte, ju pelqejne armet, ju pelqen jeta pa pue dhe me leke qe bien nga qielli. Keta jane mallkimi i cdo familje sepse nuk degjojne asnjeri dhe sjellin vetem shkaterrim. smiley

motra,

kultura agresive fillon qe ne shtepi , te familja si qeliz e shoqeris dhe shtetit, e pikerisht ketu duhet te fokusohet gjith shoqeria. ktu ka deshtuar prindi ne rradh te par. nena e vet ose ka humb komplet shikimin real,ose e ka te qart se ka nje pjes te madhe ne ket faj, ndryshe s shpjegohet. nje nene"normale" s kishte dal ne prag te deres, e jo mo ky teater...

Cfar pret prej nje te semuri mendor, te cilin nena e vet e vesh me kostum celiku ne nje kohe kur duhet te ingranonte gjith mundsit e saja per ti dhen nji Alternativ? S kishin Prinderit mundesi finanziare?Njerin e vrau "aksidentalisht", e ky levizte akoma me arm ne brez si kaubojs? natyrisht, me imunitetin e Deputetes .... 

sidoqoft,per korrektes politike marrim parasysh se ky esht i rritur dhe si dhjet prindit:

nese duhet tja vejm pak fajin shoqeris atehere une si individ, si pjes e ksaj, mbaj pjesen time te pergjegjsis. Njekohesisht ama, kam te drejten legjitime te shtroj pyetje te cilat  Autori i anashkalon: 

kur dhe ku(!) kontaktoi per her te par ,Alkoholin,drogen,shkerdherje, me dhun e pa dhun? etj.etj. Cfar zhgenjimi perjetoi ky?  s kishte buk me honger? apo isht deshmitar/protagonist i nje sjellje anormale? u zhgenjy nga nje person  i afert ? Personalisht un kam pershtypjen se del nje Klishe me e qarte nese germojm pak ne "Bodrumin" e ktyre Artisteve, ndoshta kan fshehur ca "Xhevahire" nga jeta e tyre shembullore . 

 

Eshte me se e kuptushme se djalin e "xur dursh" SHOQERIA.Afermensh se ne familje ka qene i rrethum nga librat dhe librat s'te bajne kriminel por njeri ma t'mire.Familja deshtoi dhe ka edhe faj,qe s'qe e zonja ta "vaksinonte" ndaj viruseve qe arkullojne perjashta deres se shpise.

Germoni pak per origjinen genetike e e sociale te ketyre te dyve dhe pastaj nuk kemi pse cuditemi pse pjella e ketyre vetem per te vrare e ka mendjen smiley

 

Ky Kristi Pinderi mbron këdo dhe kurdoherë në ç'do lloj situate, kam përshtypjen se një ditë të bukur do mbrojë edhe Hitlerin dhe Pol Potin.Fajtor s'ka pse të jemi të gjithë ne, nëse zotëria ndjehet i tillë tjetër punë..

sipas Wikipedias: Shkaku esht te Hormonet e theksuara femerore, ato ndjellin Instinktet e nenes, te mbrojtjes se krijeses qe e konsideron  te rrezikuar nga rrethanat.

Titullin e mora per ironi, mirpo pashe qe e kishe me verte smiley

I fut edhe nje ndoshta me dipllomaci ! ok ........po si fillim te jemi te qarte :

Behet fjale

Luiza KA QENE artiste   si zanat flas, sot AJO ESHTE POLITIKANE  , dhe nuk duhet diskutuar per femijen e nje ARTISTI   , por per nje pjelle POLITIKE  qe mori superxhiro SPIDERMAN-I  nga paprekshmeria qe i kaP  Familjaret e politikaneve shqiptare te privilegjuar pa limit , dhe jane pjese e krimit dhe mafies se organizuar.

Te besh dallimin, qe te jemi te qarte , Te lutem ndrysho titull.

Per fajin qe me dipllomaci ndoshta na e hedh te gjitheve , muhabet tjeter.

 

Sado te te interesoje ty, Luiza dhe i shoqi s'jane te tille. Nuk jane as te super te pasur, po deshe ta dish. Nuk jane te varfer, por te pasur nuk jane. I biri zgjodhi shoqerine e keqe sepse kishte vemendje te tepruar, mungese pranie nga prinderit qe ishin gjithnje te zene, dhe jo aq leke sa donte neper duar, jo aq leke sa femijet e politikaneve te tjere.

jo mer jo, sado qe ta zbukurosh ti, vetem vetes tende e ndonje si ty, mund tja mbushesh mendjen!
ky bente keshtu edhe pse gezonte privilegjin e te qenit femij poltikani dhe i dukej vetja i paprekshem dhe ne fakt ne rastin e tij u provua katerciperisht qe ishte ishte i paprekshem! vrau nje njeri me paramendim... u denua simbolikisht .. krijoi incident me arme ne Lazart, nuk e arestoi njeri, edhe pse "gjoja kerkohej nga policia", ca do me shume ti?!

ndersa eshte e kot te themi per incidentet me arme te djalit te Rucit apo Dades, sepse keta, gjene e mire, skane vrare njerismiley, gjera te vogla as ja vlen te permenden..smiley

Edhe regjia  vazhdon akoma, meqenese jemi ne fajtor kam fjalen smiley   djali thote se paska qene t'u pi cigare kur degjoi krismat! Si thoni t'a besojme ??

 

po jo, ky eshte shume ne rregull me keto qe thote... pasi ideja eshte qe ky eshte i semure psiqik, njeri i pandergjegjshem qe ska lidhje me realitetin. dhe per kete jane kujdesur prinderit e tij ti nxjerrin nje raport mjeksor qe verteton se ky eshte i semure.

shtrohet pyetja . per cilet prinder e keni fjalen , prindet artiste apo politikane ?? smiley

per mendimin tim mjeshterine e te dy aftesive kane perdorur. Perse jo, a e kemi fajin ne ? ..thote Pinderi ...!!! 

Asnjeri s'e nxori te pafajshem. Ai eshte fajtor, shume, madje. Por prej tij, Elba po thote qe familja e tij qenka mafioze, qe s'eshte e vertete. Djali eshte vrases e duhet te beje burg. kaq

Femine  po nuk e pate me vete (nen kontroll) deri ne moshen 16 vjec , pastaj pij lengunm ske cfare i ben me, te ka rreshqit nga dora! Presupozohet qe nje familje "artistesh" me te ardhura mbi mesataren, ose shume te mira, ne moshen 25 vjec duhet te ishe ne pune ne ndonje profesion te mire, artist, futbollist , smiley turist, ciklist, ose jurist smiley po edhe pa keto ndonje hobi, ndonje profesion tjeter, po ky spaska pas asgjo! ky ka bere shkollen e rruges, ne Lagjen Ali Demi! Dhe aty ka ngel, tek rruga, tek burgu! Pra ky duhet te kete marre rruge te keqe qysh heret!

Ky babai vet regjizor, si nuk e ka marr me vete, per ti dhene zanat, me ben pershtypje se eshte familje qe e njohur kjo e xhuvanajve!

Nuk me intereson se c'ben nje kriminel qe vret 4 vete dhe s'e kishte problem te vriste dhe 5-stin, policin !

per te tjerat , qendrojne fatkeqsisht.

 

Po te kishte qene aq i lidhur me prinderit ai, nuk perfundonte aty. Ai s'pyeste e jetonte koke me vete, dhe prinderit nuk merreshin me femijen se merreshin me pune sa andej ketej. Une kam jetuar e jam rritur ne nje lagje me familjen e luizes, e njejta lagje me ate te atij djalit qe u vra, e njejta lagje ku eshte rritur i biri luizes. E di si kane qene qe kur ishin te vegjel, e di dhe c'familje jane ata. I biri iku per lesh sepse u lejua te rrinte me tipa si ata qe ka vrare, me tipa qe i zaptuan lagjen qe dikur ishte vetem me profesore dhe intelektuale. Erdhen tipa si keta, me lejen e berishes dhe pa asnje dokument ligjor. Ndertuan lokale ne cdo pellembe toke duke u drejtuar armen atyre qe ankoheshin. Ashtu njerezish jane, mes njerezve te tille u detyruan te jetojne njerezit aty. Shkaterruan lagjen e gjithcka qe kishin rrotull, sollen edukaten e kafshes qe ben si i forte ne nje vend me intelektuale.

shkabe, ja keshtu komenton nje njeri me edukate dhe kulture. pa ofendime.

me duken se te paskan bere mire ato "ban-et" e adminit. smiley

 

qeke ingranu mir ne strategjin e mbrojtjes, duket se ku do dali ky muhabet.... rrezik se do i kerkoj shtetit demshperblim. se per burgim/psikiatri te perjetshem as qe behet fjal. e tha KM dora vet. 

Në rast se ka njeri në këtë vend që mendon se Luiza apo Gjergj Xhuvani kanë qenë njerëz të pushtetshëm, për shkak se Luiza ka qenë deputete, atëherë ose unë kam një problem me mënyrën si e konceptoj pushtetin potencialisht të korruptuar politik, ose këta njerëz që besojnë se Luiza dhe Gjergji janë politikanë të pushtetshëm, duhet të kenë problem.

E sigurte qe ti ke shume probleme, por ne kete rast paske nje, akoma me te madh! 

Nje keshille miqesore per te gjithe "miqte" e tu. Aman ndalojani ketij te beje avokatin tuaj se vetem probleme do ju sjelle.

 

pavaresisht tangerllikut tat, ma thuaj pak se jam i vogel ne moshe e kurioz, si ka mundesi qe te mbajne mend te gjithe per cunin e talentuar ne shkolle, por nuk di njeri c'bere ndonje gje te hajrit pas shkolles? 

te lutem shume, atij i botohen shkrimet ne gazeta qe shiten 200 leke te vjetra dhe kane 40 faqe per te mbushur. 

mms , prandaj  isha e lekundur per fjaline  e dyte te titullit , ajo fjala ndoshta........... qendron .

E more Pinder e ke  kap mire nga fundi, po na e le serish neve gjithe barren , edhe ti ke faj ama !   smiley

faleminderit komentuesit MMS. Faktet qe ke sjelle flasin qarte. Keto fakte nuk permenden fare nga media e paafte dhe pacavure. Ca pret! smiley

Opozita ka akuzuar qeverinë se e ka lënë të lirë Xhuvanin pas një ngjarjeje të ndodhur në prill 2014 në Gjirokastër. Pse prokuroria cilësoi më të vlefshëm një dokument spitali sesa dëshmitë e 2 apo 3 personave?
Prokuroria verifikoi kartelën klinike në spitalin e Elbasanit. Është pyetur personeli mjekësor, sipas të cilit rezulton se ky shtetas ndodhej atje natën e ngjarjes. Më pas prokuroria ka bërë paraqitjen për njohje. Ky shtetas është shoqëruar në Gjirokastër, ku është bërë njohja me të dëmtuarit, të cilët kur e kanë parë fizikisht, kanë thënë se nuk ka qenë ai agresori i asaj nate. Në këto kushte është bërë pushimi i pjesshëm i hetimeve.

 

Djali po na del pak budalla , c'e pyet aman , edhe kjo media sa mbrapa  botes eshte !!!!!

Audrey, i kane bere ndertesa nga pese kat, jo nga nje, por dy te tilla ngjitur e ngjitur, kane hapur biznese me miliona ne muaj, dhe as drita nuk paguajne dhe as kane paguar ndonjehere. Femijet i kane rritur duke i mesuar se si te rrahin. Kane rrahur police djemte e ketyre qe bejne viktimen, me te atin qe shikonte e zgerdhihej, mu tek dera e furgonit te policise. Familja e luizes ka te njejten shtepi qe ka pasur, pa luks e pa gjera, e familjaret e saj pinin kafe me rroba te thjeshta dhe i pershendesnin te gjithe me buzeqeshje e respekt, dritat i paguanin nje me nje... nderkohe qe djali i tyre fatkeqesisht shoqerohej me fqinjet e rinj. Dhe mafiozet qenkan keta, keta te tjeret qenkan viktimat. 

Kjo katrahure duket sheshit ne cdo lagje te Tiranes...cdo lagje eshte kthyer ne geto. Ky eshte ambienti ku rriten djemte sot. Nuk ka rendesi cfare pune bejne prinderit. Nuk mund te behen ata psikologe dhe terapiste, po e them perseri. Djemte rriten ne meshire te fatit tamam si getot ne vendet qe i njohim te gjithe. Pa rregulluar kete do kemi prape djem qe humbin jeten ne moshen me te bukur. 

Shkrim idiot, pacavure qe ske nga e kap nga fjalia e pare tek e fundit.

Bulizmi? wtf? Mos e e ka fjalen autori per "bulling" anglisht qe ne Shqip perkthehet tallje? 

nuk perkthehet tallje ne shqip. Bulizmi e ka marre nga italishtja, dhe italishtja e ka marre nga anglishtja. ne shqip eshte pranuar bulizmi, s'ka asgje te keqe.

Ma thuaj ti ndryshimin midis talljes dhe bullizmit. Perkthehet tallje ne cdo aspekt nuk ka madje fjale ne bote qe te perkthehet me saktesisht dhe me plotesisht. Nuk ka shanc nje gjuhe si anglishtja apo cdo gjuhe europiane te kete shprehje qe nuk egziston te pakten ne disa forma ne gjuhen shqipe. Pyetja eshte sa e njeh ti gjuhen tende?

Bullizmi nenkupton me shume dhune se tallja. S'ka fjale qe te pershkruaje fiks kete lloj ngacmimi e kete lloj dukurie mes femijeve, ndaj eshte lene ajo fjale qe e permbledh. S'ka asgje te keqe. Me e aferta ne shqip eshte ngacmimi, por meqe ngacmimi perfshin me shume gjera, eshte lene bulizmi.

Bullizmi nenkupton me shume dhune se tallja? smiley  smiley  smiley   smiley   smiley   smiley   smiley   smiley   smiley

E mir me gjej nje fjali te vetme ne google ne anglisht apo ne cdo fjali te shkruar ne ate gjuhe qe ka brenda fjalen Bully ne cdo forme dhe aspekt te sajin ku nuk mund te zevendesohet me fjalen shqip Tall.

Kteje  tutje ne vend tu themi femijeve mos e tall shokun e lagjes do fillojme ti themi mos e bulli shokun e lagjes   smiley smiley  smiley  smiley smiley

Kjo dukuri ndodh ne Shqiperi sepse keto 25 vjet eshte rritur nje brez analfabet edhe idiot dhe ne media kriter kryesor per akses eshte analfabetizmi dhe idiotizmi qe karakterizon autoret apo komentatoret. Shembull i qarte eshte autori i pacavures me siper.

Kjo dukuri ka ndodhur ne Itali, France, Gjermani, Ameriken latine, vendet e Europes veriore e kudo tjeter. Jane pasojat e globalizmit dhe te perhapjes nderkombetare te kultures muzikore dhe kinematografike amerikane. Tallja eshte mocking ose teasing, bullying nenkupton me shume dhune, qofte fizike, qofte verbale. Mos e meso anglishten nga arabet apo indianet atje. smiley E kuptoj qe s'ke angleze safi rrotull, po te pakten perpiqu.

Po lere mor cun perendimin sepse e ka mision pjerdhjen e mendjes te popujve te tjere... Ta kesh nga mua kete! Neser ne perendim mund te dal edhe fenomeni i atyre qe krehin floket me vij ne mes, apo atyre qe bejne shurren vetem 3 here ne dite, apo atyre qe i mbyllin qepallat vetem 20 here ne minut. 

Ore cun Tall eshte Bully. Pike muhabeti mos e vazhdo kot te na tregosh sa injorant je. Per fjalet e tjera qe thua ka shqipja me qidra te tilla. 

PS. Ca pate me arabet apo indianet mor burr? Une anglisht mase sdi shyqyr qe di ti, por une shqip di kurse ti s'di shqip.

Tallja nenkupton tallje si psh shkulje flokesh, shtyrje, dacka nga koka, perqeshje etj etj... Ik nashi integrohu me shume ne jeten englleze se ne fshataret mbetem po shqiptare te pagdhendur. Ju ka rene juve taksirat me shqiptaret, si d'ja beni, do ta hiqni kete barr s'keni cbeni popull budalla ne.

Jo, ato jane ngacmime dhe rrahje. Tallja s'ka lidhje me dhunen fizike, por vetem me fjale. S'di c'shqipe ke pasur neper duar. smiley

TALLJE f.
1. Veprimi sipas kuptimeve të foljeve TALL, TALLEM. Tallje me fjalë. E ka me tallje nuk e ka me të vërtetë, e ka me shaka. E vuri në tallje e talli. E merr me tallje nuk i jep rëndësinë e duhur, nuk e merr seriozisht. 
2. Fjalë a shaka tallëse; veprim a sjellje që ka për qëllim të tallë dikë a diçka. Tallje e rëndë (e fortë). Lëri talljet! S'i duroj dot talljet.

TALL kal.
1. E vë në lojë dikë a diçka, them për të fjalë fyese dhe me qesëndi, e marr nëpër gojë që të qeshin të tjerët me të, e përqesh; bëj shaka të rënda e fyese me dikë. 
Tall të tjerët. E tall bota. E talli rëndë (keq). 
2. E gënjej dikë me fjalë, e mbaj me shpresa e me premtime, e vë në gjumë; e sjell vërdallë, tallem me dikë. E talli gjatë. Kërkon ta tallë.

 veprim a sjellje që ka për qëllim të tallë dikë a diçka

Po pra, veprim, imitim, perqeshje, por jo te qelloje dicka. Pyet ndonje shqipfoles e do ta kuptosh qe tallja s'ka te beje me rrahjen. klm

Rrahja ne anglisht ka fjalen e saj nuk eshte bullying. Bullying nenkupton vetem tallje dhe asgje tjeter.

E ke gabim, si ne shqip, si ne anglisht. T'i kam cituar nga fjaloret, si ne shqip, si ne anglisht. Mesoji t'i kesh per vete.

Bullying is the use of force, threat, or coercion to abuse, intimidate, or aggressively dominate others. The behavior is often repeated and habitual. One essential prerequisite is the perception, by the bully or by others, of an imbalance of social or physical power. Behaviors used to assert such domination can include verbalharassment or threat, physical assault or coercion, and such acts may be directed repeatedly towards particular targets. 

Po u futue aq shume ne simantik nuk ke per te kuptuar gje sepse ti nuk kupton as gjerat elementare e le me te kuptosh konceptin e plote mbas nje shprehjeje ne nje gjuhe qe eshte aq e ngaterruar sa as oxfordi s'i jep dot dum. Rri or cun ne vend te mesosh diskuton kot. Bully eshte Tallje. Pike mos u sperdridh kot qe te dal e jotja kur kshu eshte.

Pra, duhet te te marr ty si pike referimi, nje dava emigranti, jo fjaloret apo perkufizimet e anglezeve safi. Do ta kem parasysh. klm

Po c'fjalor o derman kur ti s'di shqip si do perkthesh nje fjalor engllez? Une te thash qe une s'di anglisht por aq sa di e di mire sepse une di shqip. Kurse ti ke ngaterruar gjuhe e koncepte ne koke sepse ashtu te komandon propaganda e mediave angleze. E kupton sa dobet je?

Ne rregull smiley

Perseri shume i sakte MMS. Bulling ka me shume dhune sesa tallja. Vetem ne Angli ka shume shpesh lajme per adoleshente qe vrasin veten per shak te "bulling". Pasojat e renda te ketij fenomeni shtjellohen pothuasje cdo dite ne gazetat angleze. Kalojme prape tek tema e shkrimit. Si ta shpjegojme qe po keta prinder kane nje vajze te shkelqyer, qe merr nota te mira dhe eshte njeri krejt normal? Pra perseri dalim tek ndikimi i shoqerise perjashta tek djemte. 

I vetmi faj i femijeve eshte qe jane marre me shume me punen se me djalin. Por duke ditur c'familje jane, s'e kane menduar se do te perfundonte keshtu. E kane nenvleresuar fuqine ndikuese te shoqerise, sidomos tek djemte.

Nje fjali te vetme te lutem ku Bully nuk perkthehet me Tall. Vetem nje. Futu ne gugell eksploro dhe na e sill.

Po shqiptaret s'jan angleze moj shoqe, qe mqns tallja ne shkolle atje ka arritur te tilla nivele ti kushtojme poaq rendesi ketij fenomeni. Shyqyr qe femijet tane deri me sot nuk i kemi patur qullashe qe tallen deri ne ate pike sa te vrasin veten. Anglezet jan gati te vrasin veten dhe po u ju vonua patatja e furres dy minuta, hyjne ne depresion te thelle smiley

Qime., a.hepburni eshte prape shkaba, smiley ...vazhdo muhabetin i qete, sikur s'kemi kuptuar gje...

. Ju jam bere fiksim, me shihni gjithandej. Ai tjeteri me kishte pare edhe tek balkanweb. hahaha. Me behet qejfi qe me mendoni aq thelle brenda vetes tuaj. smiley

Mos u beni xheloze per MMS. Jemi dy komentues te ndryshem. Prape tek tema. Nje shembull konkret nga disa te njohur: Nje familje ka nje djale qe nuk e mbaroi shkollen e mesme se ka veshtiresi te lexoje (mbase quhet disleksik si term). Nuk gjen dot pune se nuk meson dot nje zanat deri ne fund. Shkon tek bixhozi sepse i pelqen te besoje se nje dite do beje para. I ka sjell shume halle familjes. Nuk i ka degjuar kurre prinderit as per shkolle as per pune. Cfare te bejne prinderit? I kane folur cdo dite per nje jete normale dhe te rregullt. Nuk i degjon. Ta cojne ne polici me force? Ai eshte madhor tani. Cfare mund te bejne ata? Kush mund ti ndihmoje? Prinderit jane pensioniste dhe jane vetem me shkolle te mesme. Nuk dine te flasin si psikologe. Si i behet hallit?

Problemi ketu AH eshte qe behet fjale per nje pengese te drejtesise direkte apo indirekte nga ish-deputetja. Pinderi mundohet t'i beje kritike shoqerise por do ishte mire te perqendrohej vetem tek kultura e dhunes, sigurisht duke marrur shembull edhe rastin e Xhuvanit, por ai gabon duke shfajesuar Luiza Xhuvanin sepse ketu nuk trajtohet si prind por si politikane me lidhje te tilla korruptive qe kane mundesuar mosndeshkimin e te birit radhen e pare qe kreu krim dhe tani ne te dyten. 

Halli qe permenda me lart eshte rast konkret. Kushdo qe ka ndonje ide per ta zgjidhur le ta thote se ndihmon dy prinder te pafat ( por duket si nje rast fatkeq qe mund te ndihmohej vetem ne ndonje shtet me ndihme te madhe sociale se ketu as behet fjale). Per rastin e xhuvanit prape anashkalojme faktin se pse arriti ne ate pike qe ne ate vrasjen e pare? Jo vetem ai, por shume djem te tjere! Perse arrijne ne ate model jete? Kur thote media: ja profili i tij, dhe jep vetem dy fakte te tanishme dhe asgje tjeter. Cfare dreq profili eshte ky? Ketu nuk di nga tja fillosh...smiley....

fatkeqesisht ne jeten e perditeshme hasim shpesh ne raste te tilla ne fund te fundit un jam e mendimit qe njerezit udhehiqen nga truri dhe jo truri nga njerezit por rasti ne fjale eshte interesant familja ne fjales sidomos Luizça eshte bashkefajtore me Kostandinin e tmerrshem  gjeja qe me çudit me shume eshte fakti se kjo familje nuk eshte me origjine nga veriu dhe smund ti themi as maloke
P.S. Kostandini i tmerrshem eshte çun tirone...  mos na felliqi fare

Shtepia e Konstandinit ishte ne nje lagje afer qytetit studenti, e krijuar per pedagoge, qe u rrethua papritur nga shtepi te zaptuara, me njerez qe i mesonin femijet te rrihnin e qe ndertonin pa leje, e madje pa paguar dritat. Prinderit e tij rrinin ne pune dhe konstandini rrinte me fqinjet e rinj, qe ishin, le te themi... te bindur me PD per shkak te origjines se baballareve. Dhe s'eshte cun tirone, por ka baba elbasanlli dhe nene sarandiote.

 si mendon ti a ka ndonje vend ne Shqiperi ku ndikimi  i baballareve me origjine te çuditeshme  te mos jete e mundur

kujt i thua origjine e cuditshme, se s'e kuptoj? babai i konstandinit eshte regjisor i njohur. gjyshi eshte shkrimtar i njohur. stergjyshi eshte mesues i njohur i shkolles se pare normale, katragjyshi eshte gjuhetar i njohur, aleksander xhuvani. kete e mori ne qafe shoqeria, komshinjte e rinj qe i solli sala.

po i bie shkurt: a ka ndonje vend ne Shqiperi ku mund te rrisesh femije pa pasur afer njerezit qe solli Sala?

ne tropoj. smiley

koment analfabet. Gjej rreshta bosh...jo tek une....(per lauren)

Mire, qe eshte problem shoqeror, eshte. Kjo nuk diskutohet por nuk e di sa i dobishem eshte ky debat tani pas kesaj ngjarje ne nje kohe qe vemendja duhet te shenjestroje sistemin korruptiv te drejtesise qe nuk parandaloi nje riofendim te Xhuvanit. 

Mos u beni xheloze per MMS. Jemi dy komentues te ndryshem.

smiley

vazhdon tjerrja e leshit............

Diferenca midis "bullying" dhe "talljes" qendron te mungesa e qellimit te keq ( per ta dominuar, per ta fyer apo per ta abuzuar ate tjetrin)  te e dyta, Rroftearberia. Ne shqip mund ta quajme tallje abuzive por edhe ne ate rast nenkupton vetem fjalet tallese ndersa "bullying" perfshin nje sere veprimesh dhe fjalesh. 

Ja po ta jap nje shembull kur kam qene ne tetevjeçare. Kisha ne klase nje vajze me origjine turke, zeshkane qe e tallnin pothuajse gjithe klasa me epitete nga me te ndryshmet. Kjo tallje sidoqofte kaloi ne nje nivel tjeter sepse filluan ta ndalnin pas shkolles dhe ta godisnin me shpulla apo ta kapnin nga floket, nganjehere edhe ta abuzonin seksualisht duke ekspozuar dhe prekur pjeset e saj intime.Tani, tallje te duket kjo ty?  

Tallje eshte megjithate kjo ska shume rendesi. Shkrimi eshte per ibret te zotit s'ke nga e kap me pare...

Bulizmi nuk eshte tallje (ridicule). Shkon shume pertej talljes, eshte ngacmim e abuzim psiqik e fizik. 

Sa pertej talljes shkon pa he njehere? Si matet tallja sipas teje dhe si matet bullying? He njeher o i mencur! Pse e keni me kaq zell te tregoni injorancen tuaj o njerez. Mirqe skuptoni se si dhe pse depertojne fjalet anglisht ne gjuhet e huaja por as ato qe jan fare elementare si "ridicule"="perqeshje" nuk dini. 

Tani qe te ndash talljen nga bullying do na nxjeresh qe bullying eshte te vrasesh nja 50 nxenes me automatik. Bullying, to Bully someone = Tallje, te tallesh me dike. Dhuna, shantazhi etj kan te tjera emra. Pse bully pastaj hyn ne gjyhe te tjera dhe se si trajtohet fenomeni ne media vecanerisht ato te gjuhes angleze eshte debat shume i gjate dhe shume i komplikuar per dike qe flet e sja ka haberin se cfare thote.

po pse lodhesh me klonet e lubonjes or burre!    per ata ,perdorimi i ndonje greko-latinizmi do te thote ''status'', njelloj si per  banoret e nigerise dhe malitsmiley

nuk eshte tallje thone,eshte nje cik me shume!   po eshte tallje bythe ateheresmiley,se ka lidhje edhe me shkruesin kjosmiley.

kane edhe nje rrethane lehtesuese sepse kjo semundje eshte e perhapur tek politikanet dhe gazetaret,keshtu qe per keta tipat konformiste dhe inferiore eshte shume trendy kjo qasje.

shqiptari i vjeter

Ashtu sic tallja ka nivele te ndryshme nga tallje psh uuu shiko sa i ka vesht lubi, deri tek mami filanit u ashtu me filanin, apo filani eshte i shendoshe sepse e ha nga mbrapa sic behen ketu ne angli qe pastaj vrasin veten kalamajte angleze sepse depresohen ne maksimum. Tallje=Bullying dhe Talls=Bully ska fare asnje shpjegim tjeter vecse nqs je komplet injorant. Ja le te dal nje i vetem dhe te me thote nje fjali te gjuhes angleze ne google liber apo kudo qofte ku fjala Bullying nuk mund te perkthehet me Tallje. Vetem nje shembull te vetem dhe une jap doreheqjen e parevokueshme smiley Gjithashtu le te dal nje Lubonjeist i vetem qe te perktheje fjalen Talls ndryshe nga Bully ne anglisht. Talls ne shqip = bully ne anglisht.

Perse ne shoqerine shqiptare talljes nuk i jepet aq rendesi sa ne shoqerine anglosaksone pastaj ka 100 arsye qe nga politikat qe duhet te ndiqen nga qeverite per zbutjen e njeriut qe kelysh e deri tek temperamenti dhe profili psikologjik i ndryshem ne popuj te ndryshem. Eshte teme tjeter dhe e gjate per tu diskutuar por jo me injorante qe nuk perkthejne dot as ridicule ne perqeshje.

ps. problemi me i madh sot me bullying eshte online. Tallje online, psh ik se je e shendoshe, ti do rritesh e do behesh gay etj si keto deri ne ate pike sa varin veten keta se keta depresohen edhe pse filloi shiu kur dolen nga autobusi dhe fillojne qajne.

Po, shkrimi le shume per te deshiruar...

Ti e paske hobi te japesh vetem komente koti smiley Luks i madh! smiley

Kot nuk kam shkruar me siper se germoni pak ne bazat dhe prejardhjen e kesaj familje dhe realiteti i tanishem nuk do tju zhgenje me smiley

 

prejardhjen e kujt? Gjergj Xhuvani eshte regjisor, bir shkrimtari, nip mesuesi te njohur e pasardhes gjuhetaresh. intelektuale brez pas brezi, te njohur per kulture.

Ore se po na luni mendesh!! Po ne Shqiperi mbas 1992 ka me mijra raste ku vrasesit ose nuk jane denuar fare ose mbasi jane denuar kane bere nga pak burg dhe jane lene te lire. Secili nga ju le te sjelle nder mend historira me njerez qe i ka njojtur dhe do te me jape te drejte. Djali i nje shokut tim psh perpara nja 5 viteve vrau nje tjeter per pune borxhesh, u denua me duket 15 vjet dhe beri a nuk i beri 2 vjet burg. Nje tjeter, ky nje person qe e njihja, vrau ne lokalin e tij ish baxhanakun me thike. Pas nja 2 vjetesh e takoj ne rruge. E kishin liruar. Kujtohuni dhe ju e do te gjeni me 10-tra raste te tilla. Pra eshte sistemi i drejtesise teresisht i korruptuar, ashtu si cdo qelize e shoqerise sone.  

Po plasin nga cmira....urrejne nje parti dhe po shfryjne ndaj Luizes zonje vetem se nuk i pelqen partia ku ben pjese ajo....Nivel me cope cope se kaq nuk ka ku te veje. Si niveli i lagjes qe ka rrethuar shtepine e xhuvaneve. 

Parashtrohet pyetja gjithenje nese eshte e sakte:

Pse ky mentalitet maskilist po ndikojka vetem te disa persona e te disa tjere jo.

Sipas kesaj logjike, nga ky mentalitet do te nxitej edhe vete Pertef Musabelliu se nuk qenka kurrnjefare burri, qe se ka nxjerre gjakun e te birit e tia numeronte ne lule te ballit.

Po mire po ata qe jane femije te hajrit, s'rriten ne po kete shoqeri? Se po e pershkruan sikur 95% e paskan te ardhmen kriminale te paevitueshme.

Bullying eshte nje forme ngacmimi sistematikisht, gati perdite ose sa here perballen agresori me viktimen. Fillon verbalisht, por shancet qe te kaloje dhe ne dhune fizike jane gjithashtu. Varet me ke ke te besh dhe ku e kane limitin ato qe e ushtrojne. Eshte ves I poshter qe ndikon dhe le gjurme te thella ne psikologjine e nje femije te sulmuar/ ngacmuar. Ne Shqiperi nuk eshte aq e perhapur sa jashte. Kaq se pashe qe kishit diskutuar e sterrdiskutuar se c'dmth ne shqip. Kur jemi rritur ne ska pas ngacmime te tilla.  Kemi qene shume te dashur me njeri tjetrin dhe me sjellje shembullore ne c'do deftese shkollore. Lol

Jo jo...hic s'ka patur smiley !! Po lere...me keq ka qene,shume me keq!! Do te doja te dija nese dikush nga gangot e kalibrit te Xhuvanit do te mbijetonte dot para ose fillim vitet 90' !!

Neper shkolla ska pas shume. Ambjent shkolle flas. Ka pas kshu grupe t fortesh neper lagje po atyre skishe pse u shkoje afer. Alabake u thonin atyre Arb. smiley

Them se nje nga arsyet qe ka ndikuar eshte se tek ne rrine tete vjet te njejtet surreter ne te njejten klase per kater deri ne gjashte ore rresht.

Alabake si puna ime !! Ne shkollat tona te ishe i pari, te shanin si qullash, te ishe i fundit te thoshin debil..te ishe mesatar te shikonin gjithe inat. Akoma kujtoj sa te keq kemi qene me femijet qe kishin probleme te ndryshme fizike, le te kishe nje cen a diçka si psh. mamin e bukur qe vinte te shkolla !!...Pellembat qe u leshoheshin pas qafe kalamjve e klasave me te ulta,fshehja e librave e cantave,ngacmimet e pickimet ne oret e mesimit nuk di ne hyjne tek bulizmi...por ajo loja me shami..mbledhja,tundja e pastaj leshimi drejt veshit apo qafes se dikujt ne nje mengjes janari apo shkurti hyn qe ç'ke me te!!! Kjo per shkollen...se jashte saj!! p.s ka qene nje tifoz i "17 Nentorit" ketu..kokolepsi ?? ai po i qante keto muhabete...

Keto Jane lojra cunash mistrece. Boys wanna be boys. Shif ne Shqiperi nuk eshte aq e perhapur sepse I zgjidh ndryshe atje keto pune. Kane frike kalamajte. Psh jashte nuk ke ci ben dot femijes se tjetrit kur te ngacmon tendin. Do ankohesh ne drejtori dhe kaq! Shume here ska efekt. Prandaj eshte me I perhapur ketej dhe me demtime psikologjike tek femijet derisa rriten! Une nuk mbaj mend te kene qene kaq problematike keto ngacmime atehere. 

Kur kam qene une ne tetevjeçare (fund te viteve 90) bulizmi ka qene mjaft i perhapur ne ambientet shkollore. Madje e kam konstatuar me shume ne Shqiperi kete... Kam degjuar shpesh here per prinder qe kane hequr femijet (vajzat kryesisht) nga shkolla totalisht ose i kane transferuar ne nje shkolle tjeter. 

Mbase ka ndryshuar. Ne fund viteve 90 une I lashe shendene atij vendi. Po qenke e vogel moj Zhardine smiley

Jo edhe aq... smiley Besoj se ka ekzistuar gjithmone. Thjesht ka pasur tolerance me te larte para viteve 90.

Fakti qe keto ngjarje ne masen me te madhe e tyre nuk denoncoheshin, nuk do te thote qe nuk kishte bulizem..jemi ritur ne nje ambient(mire apo keq) qe dhunen ndaj femijes e justifikonte dhe e pranonte,si fillim kjo pranohej nga vete prinderit e femijet,lere me pastaj nga mesues e shoqeri...kjo ndikonte edhe ne mardheniet mes vete femijve. Ishin kohe te tjera,ndoshta pranohej nje e keqe e vogel per te shmangur nje te madhe me pas.Nejse,persa i perket rastit,nuk mendoj hic se ky xhuvani ka pesuar ndonje akt bulizmi (me duket tipi qe me shume i ka bere se sa pesuar keto akte) apo te tjera...thjesht e keqja ekziston te njeriu, duhet qe njerzia te bie rehat per kete pune e te perpiqet sa mundet ta kufizoj...ne kete rast nuk ja ka aritur!

bobobo sa berrnut qe jeni moj Mimoza.. s'hani pyke fare.

 

E mo mire mos u merzit. Ja ta bejme ngacmim talles. Po se pranove dhe kete, ne qafe pac veten. smiley

Qasje dhe fryme e gabuar. 

I kemi te gjitha ato probleme qe ti permend, dhe bile mund ti shtojme dhe ca te tjera si pershembull te zgjedhurit e perfaqsuesve tane nga kriminele gjer ke impotente politike si Luiza te cilen ti po perpiqesh ta mbrosh duke e paraqitur te tille.

Edhe une e nisa me nje gabim sot; te lexova ty.

Kristi , kristi  po ja harriti të kërkoni të buallit , se të tijin nuk e pëlqente anonimi që lyente kakën me vija .... vallaha smiley

Po Krist o Burra e Gra ,  ka dhe ai një mejtim mëndjeje . Kaq të uritur  jeni  ? Pas çdo kocke dhe Vuuuuu Xhibolja me ndërsime . Sssssss kape smiley

Kush ndjek BOKSIN e kupton më qartë se çfarë kuptimi ka stili Bullying....dhe

Bani pak shkëputje se i bëtë telef Xhuvanët , sikur me kenë sali Qenef berisha me familjen

Edhe Luli në prezantimin e Qeverisë paralele të PD-hit nga Shqupi i çoi mesazh ushtrisë së tij si komandant

 ... Me Lirinë do çajmë përpara ....

Shkrimi cek nje fenomen te njohur qe ushqen dhunen po shoqeria ka vetem gjysmen e fajit. Gjysma tjeter eshte genotipi kriminel. 

Edhe ketu e paska fajin Saliu.

Dmth fqinjet e rinj qe paskan ardhur ne ate lagje intelektualesh kane infektuar kete Kostandinin me kulturen e dhunes.

Ka shume idhetare te Maks Velos ketu ne PPU.

Edhe ai ne Korce qe palosi vjeherrin dhe konatin,kishte komshinj tropojane.

Edhe disa qe vrasin e presin ne Vlore e Fier kane komshinj tropojane.

Keta mms,Adrey Hepburn dhe maksvelistet e tjere jane vertet per te qare hallin.

Ky kelyshi qe vrau 4+1 vete vjen nga nje familje komunistesh.Gjyshja e tij ishte gruaja e Ramiz Alise.Nga i ati dhe e ema jane aq te fuqishem sa nuk ka burre nene ta preke.Tani edhe bodyguardi apo rojet e lokalin po ndryshojne deshmite.

Edhe drejtori i psikiatrise qe na siguroi qe Kostandini ishte ne Elbasan se kish pire???!! e ka mbiemrin Xhuvani.Rastesi kjo?

Kjo Luiza politikanja,gjyshi i saj ka qene nje nga idhetaret e Vorioepirit.

Keta kane per ta nxjerre kete nga burgu ne 3-4 vjet,dhe pastaj do ta cojne jashte shtetit.
Xhuvanet jane shteti vete dhe jane te paprekshem.

Megjithate fajin e ka Sala qe ju solli fqinje te kqinj. smiley

Kjo qe ben ti quhet berje biografie. Fenomen shume i peshtire. Pervec genotipit te prirur per akte te dhunshme, une kam bindjen qe vete autori krimit eshte viktime e kodit shoqeror te shqiperise se sotme ku dhuna, kapadailleku, ngacmimi per gjera te vogla e konfrontimi fizik i menjehershem jane veti te adhuruara nga brezi qe rritet sot, sado irracionale ti duket kjo gje shumekujt. Sa te rinj kane ikur kot vetem se nje shok i ka kerkuar ec se do i biem njerit dhe kodi i sedres qe mbizoteron ne psiqiken e rruges e ben kte te fundit te pranoje pa medyshje ftesen per sherr?

Si qenka fenimen i peshtire,kur tjetra zgjidhet deputete e PS-se dhe gjyshi i saj ka qene nje nga luftetaret e Vorioepirit.Nderkohe qe Rama e vendos deputete me urdhet nga "lart" dmth nga Janullatosi.

Kjo tregon se ky nga te dy anet ka qene i paprekshem.

Biografia eshte e peshtire kur familja nuk perdor pushtetin e saj qe te nxjerre nje krmiminel nga burgu,por kur e perdor,jo biografia nuk eshte fare e peshtire.

Edhe drejtori i psikiatrise qe na siguroi qe Kostandini ishte ne Elbasan se kish pire???!! e ka mbiemrin Xhuvani.Rastesi kjo?

Drejtori i psikiatrise ne Elbasan e ka emrin Ylli Muca.

Xhuvanet jane shteti vete dhe jane te paprekshem.

smiley

Kjo halla e Xhuvanit qe ka qene e vetmja te shkoje te takoje nipin, qe thua ti, ka bere dy pune per kaq vite, qe ta dish ti dhe thashethemexhinj si ti. Nje pune ne radio, nje tjeter neper televizione private e ku t'i dilte, duke duruar lloj-lloj pronaresh grindavece. Nga ora tete e mengjesit deri ne 10 te darkes ne pune, dy turne, vetem qe te paguante shkollimin e femijeve. Po te ishin aq me leke, shijonte jeten ajo. ncncncncncn, llapaqener te ndyre.

Nejse, ca pret nga njeriu qe urren femrat se i duket se kane shume pushtet. Kjo eshte femer me pushtet.

Jo drejtori qe ishte ate dite kur Xhuvani shkoi ne Elbasan.

Mos bej sikur nuk i di gjerat.

Ylli Muca quhet. Po ta perseris, familja e ketij trapit qe vrau kater vete eshte familje intelektualesh e njerezish shume te sjellshem qe kurre s'kane vjedhur e s'e dine c'do te thote te merresh me pislleqe. Halla e ketij ben dy pune per te mbajtur femijet me shkolle. Gjyshi i tij ishte shkrimtar i njohur qe deri sa u plak dilte me gruan deri aty ne lagje e pinte kafe te thjeshe, s'mbaj mend te kete bere ndonjehere shpenzime luksoze a ndonje gje te tille. Me vjen mire qe vdiq para se te mesonte se per shkak te nje nipi qe shkau prej femijeve te komshinjve te rinj me te cilet rrinte, edhe emri i tij dhe i femijeve qe ai rriti plot edukate, ka hyre ne gojen e plehrave si ju te PD.

Une thjesht desha te kujtoj dicka shume te thjeshte. Familja Xhuvani eshte me emer te mire, une nuk mendoj se ka njeri me dy mend ne koke qe perlyen emrin e mire te Xhuvaneve. 

Qe familja ka pjesen e fajit, e kam fjalen per Gjergjin dhe Luizen, kete se luan topi. Te themi te vertetat sic jane; nderhyrja per lirimin nga burgu per vrasjen e pare, mbrojtja publike duke e sjell para parlamentit jane gabime te pafalshme. Nuk e dinte familja se i biri ishte nje perdorues droge? Nuk e dinte familja qe i biri kishte shkare nga rruga? Pse e "mbron" kur ne fakt me kete mbrojtje vetem je duke i dhene te shtyren perfundimtare? Ajo do te ishte njemije here me mire ta denonconte vet te birin, qe mbante arme, qe perdorte droge, te perpiqej ta rehabilitonte qofte edhe me force, por jo te bente te paberen per ta nxjerr nga burgu per 14 muaj! Ky eshte gabimi i pafalshem i saj si nene. Nuk po perziej fare politiken ketu, megjithse ajo te gjitha keto i ka bere ne duke perdorur emrin e mire te familjes, lidhjet e saj familjare dhe politike.  

Eshte totalisht e pavend, madje e pamoralshme etiketimi verior ose jugor, njerez qe i solli Sala ose Iliri, dreqi ose i biri. Jo, shqiptaret jane shqiptar gjithandej ku jetojne, qofshin nga Tropoja ose Gjirokastra, Saranda ose Prishtina. A mund te lihet menjane lufta verbale per "partine time" qofte per nje moment te vetem? 

Familja shpreson deri ne castin e fundit qe te ktheje rruge e te behet si gjithe te tjeret. Ai s'eshte se sillet me familjen si me shoket. Gabimi i familjes eshte qe s'u mor me te kur duhej te ishin marre, por merreshin me filma e udhetime.

Epo mire ashtu e leme sic thoni juve maskvelistet.

Fajin e ka Saliu edhe ketu.

Flini gjume se e bete detyren e Partise.

Hajde shikoji si jeton familja e ketij e pastaj hajde me trego mua familjen e mafiozeve e familje shtet, me llapaqeneri ordinere interneti. Dhe s'ka lidhje maks veloja, sepse kjo lagje kishte plot intelektuale nga veriu qe mbeten mes familjeve te nderuara qe vuajten po njesoj nga mesymja e ketyre te Sales. Kjo lagje ka qene gjithnje e perzier, sepse eshte bere me mesues, pedagoge e intelektuale te ardhur nga rrethet, nga veriu e nga jugu, dhe me pak tiranas vendalinj. E gjitha kjo mori fund me robt qe i sheh sistematikisht ne mitingjet e sales e qe qellonin me gura inxhinieret e elektrikut e qe ca s'kane bere ne ate lagje. Rob me te cilet u rrit djali i xhuvaneve.

Ok fajin e ka Saliu.

Fli gjume se e kreve detyren qe te ngarkoi partia.

Mire mua ma paskan vene detyre, po ty kush te tha te genjesh qe xhuvanet na qenkan super te pasur e super mafioze? Apo thjesht je mesuar ashtu prej sales, sepse e di qe po te ishte ai ne pushtet, as policet nuk do te guxonin ta kishin arrestuar, sic nuk guxonin te arrestonin gardistet qe vrane rob ne mes te rruges.

Fakti qe po ta kisha bere une ate krimin e pare,apo nje njeri i zakonshem tjeter te kish bere te njejtin krim,do te denoheshim pa frike 30 e kusur vjet ne burg,ne mos gjithe jeten.

Fakti qe ky birboja ja hodhi me 3 muaj burg,tregon qe ajo familje eshte shume shume me e fuqishme sec thua ti.

Nuk e justifikoj fare djalin. Ai ia hodhi me 14 muaj burg sepse ne radhe te pare rrethanat e ngjarjes favorizuan avokatet e tij qe te gjejne argumente. Po te kishte ndodhur ne rrethana te tjera, do te kishte bere burg po njesoj, sado te perpiqej e ema, sepse gjykata ishte e PD.

Po te ishte gjykata e PD-se nuk do te pyeste fare se cthoshin avokatet.

Eduard Halimi i PD-se ne ate kohe ka denoncuar kete veprim te gjykates dhe ka akuzuar edhe K/Prokuroren.

Por Mero Baze dhe juve ju hodhet ne gryke.

Ti sjell edhe linkun po te duash,ose gjeje vete ne google.

Eshte ndoshta nga te paktat ngjarja qePD-ja ska asnje faj.

mms, te besoj kur thua qe shoqeria e keqe qe e rrethonte te prish, sepse i ketij mendimi jam dhe une, veç do te doja te pyesja, nga ç'rreth/qytete ishin keta te ardhurit aty ne lagjen tuaj me te cilen shoqerohej ky djali i Luizes dhe Gjergjit. 

mms, te besoj kur thua qe shoqeria e keqe qe e rrethonte te prish..........

.........shkurt: me prishi!.smiley

.smiley

Kuksi e tropoja.

Ehe, seç kisha pershtypjen qe aty tek lagja juaj ka te ardhur nga Skrapari dhe Fieri, apo duhet ta kem gabim. 

mms , me korrigjo, e kam gabim apo jo. 

Pjer, te thashe qe ka te ardhur nga gjithandej, sidomos nga tepelena. Une thashe se cilet prej tyre ishiin problematiket, sidomos ne ato fillime.

Po nuk të dënonin ty .Ta jap me njëmijë firma .Me pyetjet e para do ishte  marrë vendim "Mjekim i detyruar në kushte të kujdesit për shëndetin Mendor "

I jep vetes vlerë " po të kisha vrarë unë " smiley

Kësaj i thonë të kesh 40 Salij  ..39 ti çash dhe një ta ruash të frymëzojë acdc1  për Partinë Demokratikase që të bën InteliDjent !

Rob me te cilet u rrit djali i xhuvaneve.

Jam perpjekur te mos hyj ne diskutim per rolin e familjes (sepse besoj se s'ka aq faj sa c'thone te tjeret) por ti duke dashur t'i mbrosh ne fakt po i ben me keq. Sipas teje, fajin qe Kostandinin s'e paska rritur familja por e kane lene te rritej me djemt e atyre te Sales e ka... Saliu?

ACDC1...Sa i mjere qenke! Inferioriteti te ben dem per shendetin. Dil me biciklete ne natyre dhe ajrosu se te ka mbytur llumi. smiley

Llumi mbyt ata qe justifikoje kriminelet oridinere dhe jo mua.

Une skam vrare njeri dhe as kam ndermend ta bej,dhe se kam bere as kur kam patur mundesi.

Justifikimet qe ne si shoqeri kemi faj kete birbo,apo qe fqinjet veriore e paskan prishur, shko tregoja ndonje tjetri.

Saliu për ty dhe ata që kanë mnd deri në grykë ( ti nuk hy fare ke mendt , po nejse ) nuk është se ka faj  që është nga Tropoja .

Ai ka faj se bëri të Lulëzojnë Injorantët edhe nga Korça duke i mësuar shprehje të kohës   së handikapatëve mendorë "klyshi " duke i shitur si të xgjuar që bëjnë pëjetje

Të paktën Korçarët nuk para fyenin njeri kështu , përveç anormalëve. Po dhe ata kur çfaqeshin i çonin për mjekim .Mbanin ndonjë englendisës si Naka , ku ti si acdc që i vë dhe njësh mbrapa , nuk e meriton .

  saliu ka faj se e ka mbush vendin me InteliDjecë Histeriklsh dhe ka krijuar teren të  deklarohen

Ce o .Ce bre të mbetemi mbrapa ne nga Histeria ! Ç'kemi  ne Korçarët  më pak  se Histerikët e krahinave të tjera të sali Qenef berishës !

Faji i rames qe fut artist ne politike. Esht xhungel politika dhe veshtire te mbijetosh. Vetem aktor si arnold schwarzeneger mund te mbijetojn ne politik.

Po kur eshte fut dhe Arben Imami, qe 'te shoh ne sy' mezi nxorri, belbezoi 3 fjali. Artist hesapi dhe ai. 

Arbeni mwsa di i esht fut vet politikes. Ka hip dhe ne tank per te. Ky i afrohet pak arnoldit. : )

Po me ate Rajmonden c'benet? Bulkun flas jo Monden ketu smiley

Edhe ajo hapsajt si luiza per mendimin tim.

Sido qe te jete e gjith kjo mesele, e vrau se vrau, u kap s'u kap, burg jo burg, etj etj ky mbetet nje pacavure shkrim qe s'e ka shokun ne bote. Madje ky do perkthyer ne anglisht qe te behet objekt studimi per budallallekun aq te jashtezakonshem qe transmenton tek lexuaesi.

po pse mo bir, cila pjese eshte kaq uleritese sa te ben ty te ulerasesh kaq shume?

Ske nga ta kapesh cdo fjali eshte nje idiotesi me vete. Eshte si nje pacavure qe mbasi e ka shkel e gjith dynjaja, i kan fut dhe nje te shurrosur nga mbrapa.

E diskutonim bashke po te mos ishe troll qe edhe per nje diskutim elementar ben 200 komente kot se koti.

po ky qe eshte ne foto me Luizen, kush eshte? 

abazi, i ati i gjolekes smiley

vertet..?.smiley    mua  ne fakt mu duk si Ramazan Daci.smiley     a ndonje shofer mauneje..smiley

ngjashmeria e te birit me the atin eshte "uncanny" ose "unheimlich" sic thone dojcat, s'e di si e kemi perkthyer ne shqip kete.

e ke seriozisht ti qe i ngjan ketij te videos qe solle, apo humor kinez..?.smiley.smiley   po si i ngjan, per nga tulla apo nga trupi..?

Po te duket humor kinez sepse nuk ndikohesh nga tulla dhe veshtrimi prej toffee eyes... smiley

Po Gjergji ore duhet te jete! 

wow, ky eshte Gjergji regjizori?   nuk e njihja vertet,  por duhet te ma kish marre mendja, ka tamam figure artisti.

Belulo, e ke te "hijet qe mbeten pas" i dashuri i motres se gjykatesit(eva alikaj) ne elbasan,si dhe te "apasionata" prap rol episodik,ai shoku qe punonte te fonderia.Ka nje skene disa sekondshe me K.Caushin.

booo ky justifikon vrasesin e 5 personave? smiley

Let me see :lokali kishte muzike tallava, droge , kurva, drogaxhinj perdorues e shites me kobure ne brez ne katin e pare te nje pallati banimi ne nje lagje banimi.gee no wonder ku femija marrin shembuj te keqinj qe ne veze. dhe deri tani nuk kam lexur asnje gazetar ta ngreje kete shqetesim .kush jane ata idiote qeveritare socialiste e demokrate qe japin leje per lokale te tilla?Por vetem shkrime simpatie te tipit : e gjora Luize ce gjeti?Kujt i plasi se ce gjeti luizen.ajo nuk eshte me e mire se mijera gra te thjeshta femijet e te cilave kane vrare apo jane vrare ne rrethana te tilla.join the club luiza shijoni produktet e shqiperise qe ky brez shqiptaresh fucked it all up.

pershkrim i persosur. do ti shtoja vetem nje detaj te vogel:

'lokali ishte i mbyllur dhe po prisnim qe dhe ata qe sihin ne lokal te hiknin' pak a shume nje citat i policit te lokalit dhe pikerisht ne kete kohe hyn trimi Kostandin me te vetet dhe kerkon dicka per vete !!!!!!!!

kur shkruan komentet ki parasysh qe, pas pikes, presjes, pikepyetjes, etj, LIHET HAPESIRE. 

meso nje here te shkruash, jo per gje, por te ta lexojne pa lodhje shkrimin, pastaj jepu mend te tjerve or rob koti.

po qe se eke me mua, nuk sho te kem perdorur ndonje pikepyetje apo presje apo pike !!!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).