Ish-Presidenti i Bashkimit Sovjetik, Mikail Gorbaçov ka folur hapur kundër Perëndimit, në ceremoninë e përkujtimit të 25-vjetorit të rënies së Murit të Berlinit. Mbështetjen e pavarësisë së Kosovës dhe anëtarësimin e Shqipërisë dhe vendeve të tjera të ish-bllokut komunist në NATO, ai i ka quajtur “gabime” të Europës.

I ftuar në ceremoni dhe në një simpozium me ish-ministrin e Jashtëm gjerman, Hans Ditrih Gensher, Gorbaçovi shtoi se Europa do të bëhej e papërfillshme në botë nëse nuk arrinte të ruante sigurinë e saj. “Duke përfituar nga dobësimi i Rusisë dhe mungesa e një superfuqie tjetër si kundërpeshë, perëndimi kërkoi të monopolizonte udhëheqjen dhe dominimin e botës.

Ngjarjet e muajve të fundit janë pasojë e politikës dritëshkurtër të atyre që duan të imponojnë vullnetin e tyre duke mospërfillur interesat e partnerëve”, tha Gorbaçov. Ai ka kritikuar edhe SHBA-të, duke thënë se i ka kapur triumfalizmi, pas rënies së bllokut komunist.

99 Komente

Shqiperin se futi 'Evropa' ne NATO mer Gorbi.....apo eshte thjeshte nje interpretim i media peshkut ?!

papapapapa sa te kqinj keta komunistet. mezallah se vdesin.....

Cfare lajmi idiot! Mesazhi kryesore i Gorbacovit ishte qe Amerika, Europa dhe Rusia duhet te bashkohen kunder rrezikut islamik. Shikojeni intervisten e tij tek CNN. 

s'paska vdek ky mortja ?
 

Gorbacovi ate rruge ka marre, po Putini qe ka vendosur te putanizoje cdo familje ruse?
 

A Russia lawmaker schemed up a bizarre way to breed the next generation of great patriots: inseminate women with Vladimir Putin’s sperm.

Akoma flet ky matufi?

Normal qe do fliste keshtu; ne fund te fundit eshte edhe qendrimi i Rusise zyrtare. Ndersa denoncon triumfalizmin e SHBA-se, harron sigurisht te permende edhe triumfalizmin dhe shovinizmin rus ne rritje. Ne nje atmosfere antiamerikane ne Evrope, normal qe ky lloj BS-i do shitet. 

Sa qejf kane ti manipulojne deklaratat keto palo mediat qe kemi...Xha Gorbi as qe e permendi fare Shqiperine(e cila futet ne termin Ballkan) me Evropen Lindore ai e kishte fjalen per vendet e Baltikut dhe Polonine.

di gje rusisht ti ? se gorbaçovi flet (vetem) ne rusisht dhe ka mundesi qe secila nga mediat merr ate qe do pastaj nga fjala e tij origjinale. dmth e perkthejne si duan.

 

Po e trasmetuan mer jahu live deklaraten e tij ne Berlin, me perkthyesit aty live ne dy gjuhe(gjermanisht&anglisht) dhe as qe e permendi fare Shqiperine. Permendi vetem frazen Evropa Lindore (Kurse Shqiperia hyn ne zonen Evropa Juglindore apo Ballkan). Se rrunin fort muzhiket se hyri Shqiperia apo Kroacia ne Nato, e kishin hallin tek vendet  qe ka ne kufi se ato Balltikut, Polonine,Rumanine,Bullgarine, etj

Arto, vertet nuk e permendi futjen e Shqiperise ne NATO, por nuk e perjashtoji duke kritikuar zgjerimin e Natos si dhe denoi perseri nderhyrjen ne Kosove. Nese Gazetaret, une e degjova tek Ora News, flirtojne me ndjenjen vanitoze te shqiptareve qe Gorbacovi i sulmoi, ti po mundohesh te na bindesh, qe Gorbacovi nuk e nenkupton Shqiperine. Jam i bindur se ndryshe nga cfare mendon ti Muzhiku Rus, nuk eshte i lumtur qe ska asnje  shtet aleat me dalje ne Adriatik.

I ke rene deres gabim krejt...Ehu muzhiket kane synime te tjera ....Fronti i ri do te jete Poli i veriut mbaje mend kete (Oqeani Arktik perllogaritet te kete 20% te rezervave natyrore,si gaz dhe nafte) te globit..perllogaritur ne 90 miljarde fuci nafte dhe 1,669 trilione m3 gaz natyror...Te gjitha keto gjenden ne me pak se 500m thellesi

Russia is rapidly building up its military forces in the Arctic in an effort to secure its claims in the frigid region. Starting in 2017, the country will base MiG-31 Foxhound long-range interceptors in long-abandoned Soviet-era bases that it is currently renovating, according to Russian state media.

But basing Foxhound interceptors, which are capable of flying at nearly three times the speed of sound, in the Arctic is just the beginning. Russia has far grander plans to secure its claims in the north as the permanent ice caps recede. “We are planning to build 13 airfields, an air-ground firing range, as well as ten radar and vectoring posts,” Lt. Gen. Mikhail Mizintsev, commander of Russia’s National Defense Management Center told Russian news service RIA Novosti late last month. The radar stations would be used to guide interceptors to their targets while the training range would be used to train pilots.

 

That’s not all. In April, Russian president Vladimir Putin announced that the country would create a network of Arctic naval bases to permanently house submarines and surface warships. (One example: Russia’s effort to reactivate an abandoned Soviet naval base in the New Siberian Islands.) Russian ground forces, including infantry and armor units, are being permanently stationed in key areas. Russia is also working on new a fleet of ballistic missile submarines, attack submarines to operate under the ice caps. Finally, Moscow is reopening ten search and rescue bases. Not only will they help facilitate a new trading route once the ice melts; they’ll also have a military purpose, analysts believe.

PS:Rusise nuk i ka interesuar ndonjehere Adriatiku serjozisht, sepse e kane sektorin e energjise se Italianeve ne duar. kalane e kane marre nga brenda ne Evrope...Para pak kohesh Gazprom bleu depoziten me te madhe te gazit ne Evrope ne Wintershall nga BASF, dhe pikerisht ne Gjermani...Sanksjone huh? .Orbani i Hungarezeve po shikon modelin Rus si model progresi per Hungarine.

Perandorite Art, jane 'a state of mind'. Rusia ka aq burime natyrore sa ska kujt tja shese, keshtu qe argumenti jot ekonomik merr uje nga te gjithe anet, aq me teper kur monedha po i shkon per lesh, ngjashmeri me Gjermanine e 1923.

Nese Putini, do te ktheje shkelqimin e Perandorise, ai do luftoje ne cdo front, Siri, Adriatik a Pacifik. Cdo sukses territorial a diplomatik, shihet si nje gur margaritari, ne kuroren perandorake. Me pak fjale mos e shif me nenvleftesim perparimin e mundshem te Putinint ne Adriatik.

Rasit i Orbanit eshte rastesor dhe jo jetegjete. Kemi te bejme me nje fashist HUngarez, antisemitik, qe po kap cdo segment shteteror e u ka hap dyert bizneseve Ruse, nderkohe qe Europa po e izolon. Nje ndryshim elektoral e con HUngarine perseri larg Rusise.

Me vjen cudi qe nje njeri me prirje te majta si ty Art, adhuron praktika zhvillimi Fashist si Orban apo Fashist psikopat si Putini, thjesh per qendrimin anti-amerikan qe ata tregojne. Socializmi ka morr fund ne Europe perderisa socialistet kerkojne ti kundervihen influences amerikane me kalores Fashist. Sbesoj se vjen thjesh nga fakti qe je Shqiptar, ku te majtet votojne nje fashist liberal si Rama, kurse te djathtet votojne me bindshmeri per nje Komunist te 8 Nentorit 1968 si cuni iSheqeres.

Nuk ardhuroi kerkush Orban, thjesht theksova qe edhe vete BE eshte e defragmentizuar ne lidhje me Ruset...Orban eshte rasti me ekstrem i kesaj, po kjo tregon dhe nje dejtim dhe shtytje te BEse kundrejt ekstremit te djathte nga politikat driteshkurtra te burokrateve ne Union. BE duhet te ndiqte nje politike te jashtme ne interesat e veta dhe jo Daj Samit mijera kilometra larg.Te permend Le Pen ne France e cila eshte favorite per President? apo Farage ne Britani i cili po kthehet ne nje force kryesore..Qe te dy keta e kane mbrojtur haptazi Putin, kjo nuk eshte rastesi.

Nuk besoj se do te kete nje shkelqim te Ruseve por shoh nje bote multipolare ne te ardhmen e cila do te levize midis disa orbitash Kinezeve,SHBAve Rusit dhe BEse... fut ketu dhe vendet e BRIC qe kane influence rajonale gjithashtu. Ishte gabim strategjik shtytja e Rusit ne nje aleance me Kinen (dy vende me probleme territorjale midis njeri tjeterit) OKB raportoi qe vendet e BRIC do ta tejkalojne GDPne e SHBA&BE(se bashku ne)2020gje qe do ta gerryeje dhe me teper ndikimin e influences se ketyre dy te fundit. Fus dhe ketu faktorin e krijimit kohet e fundit te Bankes Kineze "Asian Infrastructure Investment Bank" nje lloj rivali kjo i Bankes Boterore e cila do te ule e tej influences e SHBAve ne Azi dhe te vere ne dyshim strategjine e "Asian Pivot". 

Di une rusisht dhe Art ka te drejte. As u morr me Shqiperine ne vecanti, eshte diplomat me shume eksperience per te bere te tilla deklarata per nje rajon qe i djeg me pak se ca te tjere qe i ka me afer. Po c'ti thuash 'Shekullit'...

dmth adminit te peshkut ja paskan fut sapunin per djathe.

Nga intervista e Gorbaçovit, ndoqa vetem disa sekuenca, ato qe dhane lajmet, rreth 2-3 minuta. Me gjith respektin qe kam per Gorbaçovin, mendoj se ketu e ka gabim ne lidhje me Shqiperine e Kosoven, nese i ka thene, se me aq sa pashe, nuk kishte fare per Shqiperine. 

me vjen keq pjer po ketij burokrati komunist duhet me i zberthy shkronjat ne fjale dhe ti lexosh fjalite. ti vete na thua qe per fjali te thjeshta qe ke shkruar ne vq ne duhet ti lexojme e ti lexojme dhe te thellohemi pastaj.

Tek CNN as a permendete Albanien. Megjithmen gazetare zagar te keqinj. Se zagari i mire te sjell gjahun, keta vec nei shkurre e te thone qe lepri. 

Megjith "meritat" apo borxhin qe i kemi Gorbi ia fut icik kot. Qeka putinizu ne pleqni. Si u mbakan me zor vendet vasale (lindja apo vendet Balltike)? Rusi po te kete bythe le ta krijoje sferen e influences me teknologji, ekonomi, kulture, etj. (apo femra tek e fundit ku eshte vertete superfuqismiley). 

sfera krijohet nga leku vetem. leku eshte mekanizmi i vetem universal i sotem. kush prodhon lek dhe dominon provizorisht arenen. 

se kulture (art dhe bile shkence), ruset i kane dhene botes me shume nga anglo-saxonet qe dominojne sot ne ekonomi, dmth ne LEK.

 

nuk e kam vu kot te treten, dhe eshte me e gjere se arti e shkenca, dmth rrok, xhinse, hollivud, facebook, etj. 

te treten ke vene pra kulturen. 

xhinset, hollivudi dhe facebooku nuk jane kulture. jane komerce, tregti. behen per lek.

mire

Ne fakt Gorbacovi e ka po aq me Ameriken sesa me Evropen, ne mos me shume. Gjithe mesazhi i tij ishte qe pas luftes se ftohte, Perendimi perfitoi nga fakti qe Rusia ishte e dobet dhe e shtyu, de facto, kufirin e influences se vet shume me ne lindje nga sa i takon sipas Gorbacvit, qe duke qene rus, i sheh Balltiket, Rumanine e Bullgarine e gjthe Lindjen si lagjen ku i forti duhet te jete ai. Kuptohet qe ne kete kontekst, Kosova shtet me vete, duke qene se ishte pjese e Serbise para luftes, shihet nga Rusia si deshtimi i fundit i asaj periudhe.

Duke qene qe kjo loje 'terheqje litari' gjeopolitike midis Rusise dhe Perendimit ka dhjetera shekuj qe vazhdon, me duket eshte ose naive (qe nuk e besoj) ose thjesht gjest diplomatik i nje politikani ne dobi te vendit te vet (qe e besoj me shume) deklarata qe Perendimi shfrytezoi situaten. Po pse, c'priste tjeter ky? A vertet beson ai se nqs Perendimi (nepermjet Natos) nuk do kishte vepruar sic beri, atehere Rusia do kishte ndenjur urte dhe do i linte rehat vendet e rajonit? Keto vende zgjodhen ne fakt te bashkohen me Perendimin pikerisht per t'i shpetuar mundesise qe historia te perseritet.

Une isha ne Rumani javen e kaluar e jo ram po llaf, muhabet me shoqerine rumune atje, i pyeta si po ju duket BE. Te gjithe pa perjashtim me thane se nga ana ekonomike nuk po shohin ato qe mendohej (eksportet nuk kane perfituar sic thoshte teoria para hyrjes p.sh.) po NATO ishte fitorja me e madhe se dmth qe jane me te mbrojtur nga kthetrat e Rusise qe per ta eshte makthi historik.

rumunet nuk jane gje sllave, ça frike kane prej rusit ?

 

Rumunet kane nje minoritet Hungarez domethenes, ku filloji edhe kryengritja kunder Ceausescut. Hungaria eshte e pakenaqur per tajtimin e Minoritetit Hungarez ne Rumani, dhe Orbani i trajton keto troje si te vjedhura. NATO garanton mosndryshimin e kufijve Rumun dhe Rumunet ndihen me te qete.

hungarezet nuk jane po ashtu sllave. lidhja me ruset dhe keta te dy te tjeret ku ndodhet ? 

dhe meqenese ti s'ke per ta gjet, po te tregoj se ukrainasi me polakun e ka frike rusin, per faktin se I ASIMILON kollaj si sllave qe jane (jane kusherinj). i perpin, i zhduk.

ndersa rumunet dhe hungarezet, jane etni me vete dhe me te vjeter nga ruset, jane nga koha perandorise romake. nuk asimilohen dot, dhe bashke po t'i lesh me ruset tere jetes. a kupton ?

Ajo qe spo kupton eshte qe njeriu ka nje mori fobish apo frike dhe jo vetem asimilimin qe per ty eshte primordial. Pergjigja se pse Rumunet jane te lumtur me futjen ne NATO, eshte ajo qe te dhashe. Ne se ti mendon se eshte frike e kote nga Rumunet ska te beje me cpo diskutojme.

jane fut se iu heq shpenzimet e mbrojtjes, ose prej budallekut. 

Jo, profil, pergjigja e shkurter (se ajo e gjata, si ne shumicen e Ballkanit eshte pak me e komplikuar) eshte qe rumunet nuk jane sllave. Gjuha rumune eshte gjuhe me rrenje latine dhe ben pjese ne grupin latin. Edhe termi 'vllah' qe mund te kesh degjuar s'ka te beje me origjine sllave por me faktin qe sllavet e perdoren kete term per popullatat ne Ballkan qe ishin Romanizuar. Ka nje rajon te tere ne jug te Rumanise qe quhet Wallachia. Friken prej rusit e kane ngaqe kane vuajtur gjithe jeten prej tyre.

se sllavizmi zotrie ..smiley

Të dielë të gëzuar të gjithë shokëve antikomunëstë të shqetësuar për fjalën e Gorbaçovit antikomunistit më të madh të Orëve të para ., me një ngushëllim antikomunist

Mos u grindni se koha do bëjë të vetën ..nës e nuk e bëjnë Tërmetet smiley

Siç ka thënë antikomunisti më i madh i të gjitha Kohëve sh.Enver .." Koha punon për ne

Realisht një Ombrellë NATO-je kur Rusi braktisi popujt që mbështeteshin tek Ai dhe rrinin sus përveçse rasteve kur shisnin Pordhë si "pranvera çeke " e " flladi hungarez " smiley, ishte zgjidhja më e arsyeshme për të ekuilibruar konfliktet brënda Kufijve të "satelitëve rusë " se sa të ruheshin prej Rusit ! Por vjen një ditë dhe babai i këtij rezultati kujtohet që

Mos e kruni ushtarakisht me Rusin ... Mos krijoni më mure me shokë antikomunistë të revoltuar revolucionarë . Bashkëveproni !

Për të hir të Integrimit si e ardhme e Popujve ..U kujtoftë dhe  Mur Simbol , i ngritur me punën e përbashkët Lindje - Perëndim dhe që ra po me punën e përbashkët Lindje -Perëndim

YrrjaHypët le tu referohen këngëve të turtulleshave , që rrëxun Murin si këngës së dr Florit që shoqja LeFti pa një humbje të Ramës smiley ..

por mos e ngatroni me Bitëlls që filluan Gërmimin e themeleve ...

Afrimi i Rusise me Kinen thjeshte do demtoje dhe fragmentizoje Evropen me tej....Akoma BE nuk e ka kuptuar demin strategjik qe beri me eksperimentin e deshtuar Ukrainas

Ruset nenshkruan kontraten e dyte me Kinen per frunizimin e 30mijarde kubikeve gaz nepermjet Siberise Perendimore..Kjo kontrate i shendron Kinezet ne klientin kryesor te Ruseve dhe i nxjerr Evropjanet jashte loje

Deri diten kur kinezit do t'i kujtohet qe Siberia i takon atyre, dha s'kane pse paguajne per mallin e vet.

jane me te eger mongolet (kinezet e veriut) se kinezet. ndryshe nuk do te benin murin e tyre, per tu mbrojtur. ne kohen qe ishin perandoria e vetme e botes. 

e ka me ngadale kinezi zgjerimin. 

Kinezi thjesht po i largohet dollarit dhe shef interesin e vet ....Plus thuhet qe Kinezet si rezistojne dot te ftohtit Siberian  smiley

Te gjithe nteresat e shofin, vec nternacionalistave. Keshtu thote xha Kisingeri nga bisedat me Putinin, enderra me e keqe e ketij te fundit eshte Siberia e kinezeve qe shtohen e ruset qe pakesohen. Do ta ngrohi qiriu i Nastradinit, dmth global warming. smiley

E pra ti i shikon nga prizmi i internacjonalistit amerikan..Duhen pare me prizem neutral qe te dalesh ne konkluzjonin real. Si kina dhe Rusia shofin  armiq te perbashket, influencen e SHBAve, NATOn dhe dollarin. Rusia ka qene gjithmone skeptike me Kinen por gjeostrategjia dhe "miscalculations" e Perendimit i shendrroi keta dy armiq ne aleate startegjike. Une e di qe Oboja e mbajti veth ne vesht ate historine e Snowden dhe e shperbleu me rastin e Ukraines, por gjithe kjo mesele u kthye ne bumerang i cili po percan me tej Evropen dhe po e gerryen dhe me tej influencen e Daj Samit ne rang global.

Ashtu eshte ne fakt se me kane dale ca prona nga Siberia kohet e fundit. smiley E kemi bere njehere kete muhabet, rusi po merr pjesen e vet ne Ukrahine dhe kaq. Dmth dikur kishte gjysmen e gjermanise sot po merr nje cerek Ukrahine. Problemi i rusit eshte qe ka model te skaduar, te kohes se carit. Mund t'i shkoje deri diku muzhikut (dhe kjo eshte per tu pare ne kohen e nternetit e facebookut), por jo te tjereve. Dhe kinezi para se t'i benje hasha ato goxha miliarda qe ka ne USej, do mejtonet mire, sic e ka mesuar gjysh Konfuci. Dhe me kryesorja kinezi ka kapur modelin modern, kompanite kineze po bejne hopin cilesor ne inovacion teknologjik, dmth po kalojne nga kopjimi ne shpikje (dhe tregun e kane ne perendimin e pasur), e s'kane pse merren me traplliqet cariste.

PS. Dhe daj Sami s'e ka me tapi po s'ia beri hyzmetin punes.

SHBA po pret ti bien ato Rusit nderkohe qe muzhiket po i drejtohen lindjes....Te gjitha modelet dhe perandorite kane nje afat skadimi, ky eshte fakt..Modeli Rus eshte dicka hibride midis diktatures,teokracise dhe kapitalizmit i cili i ka gjetur terren dhe i ka bashkuar ruset rreth Putin-it smiley Kina ne anen tjeter eshte nje regjim hibrid midis Kapitalizmit dhe Komunizmit por qe te dyja keto fuqi e shikojne  SHBAte si rrezik ekzistencjalist per regjimet e tyre. Kina ka kaluar ne soft power ne krejyt azine dhe ne 10vjecarin qe vjen do ta shtoje se tepermi influencen ne Azi dhe Afrike 

Thjesht SHBAse nuk i plas shume per rusin. Boksi eshte i organizuar me pesha, rusi eshte tashme peshe mesme, ben sherr maksimumi me Merkelin, per cerek Ukrahine. Sic e ka thene greku i lashte cdo milet ka ate qe meriton, keshtu dhe me ruset. 

Dmth Kina e Rusia po bejne aleance kunder Amerikes se ashtu ta ka qejfi ty. Ta besonj.smiley Edhe dy vjet eshte Obam mafishja me Kerrin e prish. Zere se iken.

Nuk e murrem vesh se kush po ja fut sho shoqit, ja fut rusi amerikonit, apo ja fut amerikoni rusit?

 

Pellazgu ia fut te gjitheve. Karton, please (po jo ate qe ia fut vehtes). smiley

Dhelpra kur nuk e arriti rrushin tha eshte i pabere...Ne fakt Putin ju a la ne dere Ukrainen, krijoi konflikt te ngrire qe e perjashton nga BE dhe NATo dhe faturat e Ukraines ne falimentim i nglein BE.

Ne fakt SHBA eshte shendrruar ¨per vete ne nje vend te botes se trete...Ne South Dakota, Alaske,Pelsinvani uji trasportohet ende neper tubacjone prej druri te shek 18 smiley SHBA cdo vit qe vjen po i shkurton shpenzimet ushtarake qe qe do ta beje te pamundur influencen (nderkohe qe Kinezet dhe Ruset po i rrisin shpenzimet me 3.5-5%) dhe Muzhiket i jane sulur Arktikut "Toke e Xanum"....te shohim kush do kete by@e ti ndale

Ja pra arrite atje ku doje: Poshte SHBA! Mos e luj mo. 

Kapitalizem mo, masat edhe vuajne me tubacione druni. Mos i japin gje shije, si veres.smiley

PS. Tiger prej letre, por ka qellu leter e forte. Kesaj me "do te" nga North Dakota i thone wishful thinking. 

Ja pra arrite atje ku doje: Poshte SHBA! Mos e luj mo

smiley Une nuk them as poshte SHBA dhe as poshte Rusi apo te bej tifo per kerkend..Une i shikoj gjerat me sy asnjeanes pa syrin e militantit euroatlantik apo te militantit neosovjet. Qe SHBA duhet ti perqendroje energjite brenda ne vend dhe ti lere perrallat e demokratizimit te beduineve anembane botes kete nuk po e them vetem une....

Ti i ke me te nigjume, po ca ka pa, mes te tjerave, vllai yt ne Rusi... smiley 

Nji nga keto venet qe e transporto pjeserisht ujin me tuba druri, garanto uje ke cezma te krahasueshem me ujin me shishe Fixhi. Nuk bohen keshtu muhabetet o Arto, po ti si ta kesh.

Ah e kuptova dmth keto tubacjonet e drurit qenkan "pune bio" smiley Nejse une permenda tubacjonet po infrastrkutura eshte cope cope flasin faktet...Nje ne 9 ura ne SHBA (ose me qarte 66,405 ura total)   quhen struktuturisht te paqendrueshme dhe te pasigurta sipas National Bridge Inventory. Renditja e Infrastruktures se SHBA ne rank global ka pesuar pikanten qe ne 2008(ka zbritur shtate vende) dhe do ti duhen nja $3.6 triljone "to keep up" ne 6 vitet qe vijne.

Jo jo, ato jane akoma aty se nuk i prishin pune kujt.

Fuqia e vertete nuk eshte ke urat qe si kudo ne bote prishen e riparohen, por ke potenciali njerzor. Per aq kohe qe ajo e nxit dhe menaxhon ate si askush tjeter ne bote, do te jete vite drite perpara. 

Me vje per te qesh sepse rruget ne Rusi i ndertojne makinerite CAT, dhe grurin e stepave e presin kombajnat John Deere. Turbinat dhe gjeneratoret ne pergjithsi jane GE, ndersa transformatoret dhe celsat elektrike fillojne nga Pennsylania transformers (ai veni qe e transportote ujin me tuba druni) ke Powell, GE e EATON. Projektet e naftes dhe te mineraleve i projektojne dhe mbikqurin kompani amerikane etj etj (of kors ka edhe kompani gjermane e franceze smiley)

Ti besoj e di qe ne jemi nga krom gerrursit e pasuruesit e pare ne bote; po zor se mund te lavderoemi per mallrat me permbajtje te larte kromi qe gjermania hudh ne treg. Kshu e ka kjo pune, Shqiperia e nxjerr, Kina e shkri, Gjermani e USA e perdor dhe e kthe ne mall qe ti e une ta perdorim per te mush gojen me pershesh mnjes, dreke e darke. 

Nejse, une u lodha tu loz monopoli. Lloqe pa fun e xhebat bosh. smiley 

Nejse Bame lexoje ca shkruajta me larte..Puna eshte qe SHBA ka ardhur koha te shterngoje ushkurin dhe te filloje rregulloje veteveten perpara se te perpiqet te ndreqe dhe amerikanizoje boten verdalle. $85miljarde po i ha gropa e zeze e Kabulit vetem ne 2015..... Doktrina e Monrose duhet fut ne muze per ca dekada....SHBA ne te vertete ka nevoje per nje Hoover

ne anen tjeter

Afrimi i Rusise me Kinen do te cilesohet si nga gabimet me strategjike ne historine moderne te SHBAve nga historianet.

Xha Henri e permbledh ne nje pargraf kete gabim gjeostrategjik......

“Our relations to possible opponents,” he wrote in White House Years, the first volume of his memoirs, “should be such that our options toward both of them were always greater than their options toward each other.”

 

In other words, he believed that Washington should take steps to make certain that its ties to both Beijing and Moscow were always closer than their ties to each other.

 

Nderkohe, Kina nuk po tregon te njejten parabole rritjeje, qe te kenaqe ekonime Ruse, ndersa Bankat Ruse braktisen politikat e tyre per te penguar renien e lire te Rubles, si te deshtuara. Ndoshta Ruset me gazin natyror qe do i shesin Kines do blejne Floririn qe po e shesin te gjithe, dhe jeta e Muzhikut Rus, do vazhdoje te shkoje nga me keq ne akoma me keq.

Njese muzhiket jane mesuar gjithe jeten me shternguar rrypin, plus kjo po i shkon ne favor Putinit te demaskoje "Perendimin Agresor" dhe shtype me tej cdo kundershtar ..Por mos haro se eshte thike me dy presa kjo puna me Rusit kur vjen fjala tek ekonomia. Rusia nuk eshte Korea e Veriut apo Kuba

Putini i ka shtyp gjithmone kundershtaret, nuk filloji tani, sic propagandojne njerezit e tij. Levizja disi e padukshme Amerikaneve, kunder pasurive natyrore, do godase eliten ekonomike Ruse dhe pritet te shkaktoje pakenaqesi ne oborrin e tij dhe jo thjesht tek Ruset e thjeshte qe jane si mos me keq. Sa per thike me dy presa, ate do e shohim se sa mund te rezistoje nje Perandor me ekonomi te decentralizuar, para uncle Samit.

Sidoqofte kur anti-amerikanet shohin tek Putini shpetimtarin e tyre apo digen qe do perballoje influencen amerikane ne Europe, sic predikon Gorbacovi, tregon se e Majta Europiane eshte ne krize. Sa per te djathten Europiane, pavaresiosht ndonje deklarate kafeneje anti-Putin, eshte tradicionalisht patriote dhe jo pro Ruse.

Me vjen keq qe nuk i njeh Ukraines, nje populli te hershem e me kulture te drejten per te zgjedhur vetevendosjen.

SHBA po pret ti bien k@et dashit....Nuk vune mend se sanksjonet nuk rrezuan kerkend? Ruset si popull po polarizohen me teper dhe po e shofin perendimin si agresor....Te tjerat pastaj jane retorike

Nuk eshte e majta evropjane ne Krize, eshte gjithe Evropa ne krize  e cila po gelgon si fuci baruti..Nuk do jete cudi qe nje dite te zgjohemi te rrethuar nga qeveri ekstremistesh dhe fashistes se shenjat jane aty.

Per Ukrainen...Sa per te hershem, nuk di cte them se nje gjuhe dhe kulture kane me ruset pak a shume(si puna e Bullgareve dhe Maqedonasve), plus zanafilla e kombit Rus i ka rrenjet ne Ukraine....Po nuk duhen mohuar dhe e kaluara e erret naziste e atij vendi e cila kremtohet ende me lavdi apo kriminele si Bandera te cilet mbahen si heronj kombetar

Cfare eksperimenti i BEs ne Ukraine? Qe populli u kryengrit kunder nje krye-hajduti e deshiron te jetoj si ne Gjermani e jo si ne Rusi? Ne fakt BE-ja eshte munduar te gjeje cdo justifikim te mundshem per te mos denuar agresionin rus.

Sa per kontratat me Kinen. Jane komplet, komplet budalleqe. Bjeri llogjikes: ne rast se ato ishin aq fitim-prurese, Rusia do ti kishte ndertuar me kohe e nuk do priste sa te izolohej nga Amerika/Evropa.

C'fare Ekperimenti? Ja ky esperimenti  i cili solli si rezult kete.... I perngjan ca asaj historise se vjeter Bush&Cheney Hunter Oil, Irak

BE ka fajet e veta e cilan i vuri ultimatum Ukraines asoj kohe (Ja ca thote dhe vete Kerry me fjalet e veta duke ja hedhur fajin BEse)

The Europeans share some of the blame for exacerbating the tensions inside Ukraine late last year, according to Kerry’s version of events.

Some folks in Europe made mistakes, the association agreement became too much of an East-West tug of war. It shouldn’t have been,” Kerry said. 

Ndekohe qe 5 Institutet me ne ze te Evropes fajesojne BE per krizen e Ukraines

Sa per Kontratat me Kinen, Rusia kane qene rival historik me Kinen por u detyrua ti linte menjane mosmarveshjet kunderjt nje agresori te perbashket (qe shofin qe te dyja vendet). Kina nga ana tjeter eshte e irrituar me strategjine amerikane te "Asian Pivot" apo bazat e reja te SHBA ne rajon.  Rusia me kete e zevendesoi BEne si klient kryesor me Kinen gje qe do ti jape superjoritet ne politiken e jashtme ne lidhje me Evropen.

Nuk e kuptoj fare si linket qe ke sjellur tregon qe ky eshte nje eksperiment i BE. Mund ta sqarosh ne nje menyre te qarte, pa linke e pa u hedhur nga nje dege tek dega tjeter.

C'lesh eksperiment i BE, BE eshte bere si "Sander Mafishja", i thone aty..aty shkon...i thone ketu ketu vete.. "Ne e shtyme BEne te kalonte ne sanksojne kunder Ruseve u shpreh Kerry"..SHBA thjesht po lan duart si ponti Pilat te dale e lare nga kjo mesele. N q se nuk deshiron ti kuptosh ngjarjet , ky nuk eshte faji im...Ndonje gje kishe per djalin e Biden dhe djain e Kerry-t cuditeshit qe te dy te katapultuar ne krye te sektorit energjitik te Ukraines pas trazirave.

Mendoja se argumentoje qe problemi ne Ukraine qe eskperiment i BE-se. Nejse... dhe ku eshte e keqja qe ke mesuar qe Amerika shtyu evropen te bente sanksione ndaj Rusit? Amerika gjithnje ka shtyre Evropen ne ceshtje te tilla, per shembull ish-yugosllavia, pasi shtetet evropiane jane te shumta, e jo te bashkuara ne interesat e tyre. Do qe lajm ne rast se Amerika nuk do shtynte evropen ne ceshtje te tilla.

Gjithashtu nuk kam ndonje gje me djalin e Biden-it. Mendoj se eshte e papershtatshme, ne rast se jo nga ana ligjore te pakten nga ceshtja e opinionit publik, por e pakrahasueshme e jo ne te njejten monedhe me cfare ka bere Rusi ne Ukraine.

Shifni mer shifni muhameti i aliut mendon!

Cfar mrekullie, muhametaliu mendon!

 

Rrënjasiu është në fazën që ka vënë ..brrylat nën mjekër dhe ka tretur larg e Thellë vështrimin në Historinë e Popujve , Po ky Arti ç'ka që do ti ndërhyjë ? me të dhëna sipërfqësore si punë mardhëniesh Ekonomike smiley

 .Bëhet fjalë për konkluza të THELLA , kur Kina të kuptojë se Siberia është e saj smiley kohë prej së cilës   shoku Muahamet Ali nuk mund të mos shohë një Dështim të Politkave Rajonale e më gjërë e Gjatë në përplasjet e Superfuqive ...ku padyshim shoqja e babasqapit Timoshenko që rrënxoi kamunizmën në Ukrainën Ruse do dalë si Fatthënësja më e madhe e shekullit , që Ukraina i takon popujve Gjermanikë dhe jo popujve sllavë .   Ishte ajo që në bisedë telefonike me sh Sali mori udhëzime  se duhej ngritur në Këmbë për të shporrurr hajdutët edhe me forcë ,  gjë që më vonë u gjykua të udhëhiqej nga Rruga  me Klitshkon si Boxier i peshave të Rënda !

Eh sa fshihen mbrapa të dukurave , të tundurave dhe të baraztundurave ..një Xhib e di smiley

ai mendon si europian fillimisht, dhe vetem neqoftese nuk i ndyhet imazhi i europianit plot kulture, ndoshta si shqiptar.

me ate qe po thoshte (dhe do thote), linte te kuptohej qe europen po e terheq nga hunda amerika. si europian qe eshte (apo si shqiptar ?), nuk i vjen mire ta terheqin nga hunda. ngaqe e quan veten te barabarte me ameriken ne rastin me te keq. qe i bie, ne me te shumten e rasteve ta ndjeje veten superior amerikanve.

Ok ti c'koqisim ca keto rrjetat e merimanges, dhe me quaj konspiracjonist me pas nuk ka gajle.... Nuland perpara ca vitesh foli per investimet $5miljard dollareshe qe ka bere SHBA so called per demokratizimin e Ukraines (apo me troc per largimin nga influenca Ruse). Shif me kujdes Logon ne sfond si sponsori kryesor i ketij simpozjumi...(theksoj kjo ishte 1-2 vite perpara se te rrezohej Janukovici). Po e heq menjane faktin qe Nuland eshte bashkeshortja e nje prej Neoconeve me agresive antiruse ne Washington, Robert Kagan(se do duhesh nje artikull me vete ta permblidhte). Po perqendrohem tek Burisma , kompania me e madhe e sektorit energjitik ne Ukraine e cila cuditerish nuk ka asnje emer Ukrainas ne "directing Board". Kompania Burisma me baze ne Qipro eshte klasifikuar si e dyshimte me lidhje finacjare ne politike si John Kerry dhe David Leiter(shefi i stafit) sic u raportua ne TIMES...Se fundmi u fut ne loje dhe Joe Biden. Kush jane ne Directing Board. 

Devon Archer- Nje lobist i demokrateve me lidhje finacjare te dyshimta, i akuzuar per pastrime lekesh dhe skema mashtruese financjare...Ky biznesmen i dyshimte ishte keshilltar i Xhon Kerry-t ne fushaten e vitit 2004

Hunter Biden- Djali i Joe Biden

Christopher Heiz-Dhendri i Joh Kerry dhe (pjesetar i dinasastise Heinz)

Alan Apter- Ish bankjer i Oligarkeve Sovjetike lidhur me Oligarke dhe njerez te krimit 

Aleksander Kwasnieski- (Neocon)President i Polonise 1995-2005 dhe pjesetar i bordit drejtues ne Klubin e neoconeve International Crisis Group  

Partneret e dyshimte Ukrainas

Prodhimi i gazit thuhet te kontrrollohet direkt nga Oligarku dhe politikani i Partise se Janukovicit, Nikolai Zlochevsky(ky ishte minister i ekologjise dhe burimeve natyrore ne kohen e Janukes)....por megjithate spekulohet qe kjo eshte vetem nje fasade se eshte peshk tjeter me i madh pas kesaj

Sipas raporteve investigative i cojne rrenjet e tentakulave te ukraines tek Oligarku mafjoz Ukrainas Ihor Kolomoysky

 

 

Qe thu ti shoku, materializimi i kontratave kerko pare. Ca me tej ne lindje, mbi Japoni, qendro nje ishull rus qe po mban gjalle ekonomine Japoneze qy nga 2009. 99% e produktit shko direkt e ne Japoni. 

Gjeografia dhe gjeologjia se bashku na mesojne se Rusia eshte ul kembekryq mbi shumicen e burimeve te perdorshme nga rendi aktual kapitalist.  

Mos shkruj mo për një Vit se do të marin për Normal smiley . I ke hudh tuç të dy Vendet ...

Hallal të nderur admin  bëtë si bëtë  po  e kapët  një Finale për gjith Vitin

Deri diten kur kinezit do t'i kujtohet qe Siberia i takon atyre, dha s'kane pse paguajne per mallin e vet.smiley

Di gje ku bie Shqiperia,  Gorbacovi ?

Për këtë dhe mund të mos pyetet , në se digjon Fjalimin Historiko-Progrmatik të shokut Lulzim Basha  që po demaskon komunizmin në gjith Europën dhe vë në dukje rrolin e Lokomotivës të PD-hit me Trenistin babasqap , në Lëvizjen për Demokraci që frymëzuan gjith Gjermaninë  dhe bën që të rrëxohej Muri Berlinit .

Babasqapi ka ikur i qetë se festimet në Berlin do bëhen edhe sepse ai është larguar si Cincinati ..i thjeshtë , largpamës, me besim të plotë për kontributin , sepse qe AI bashkë me Bashën dhe popullin heroik , murshëmbës e  liridashës po pak veshder , që thirret elektorat i PD-hit smiley që rrënxuan kamunizmën . Mjer Europa edhe sa do lëngonte po të mos ishin këta Heroj e Martir të Demokracisë !

Patjeteër që antikomunisti Gorbaçov e di ku është Shqipëria dhe bespj i dridhen loqkëzat e këmbëve  kur mendon se Basha mund të vijë në Pushtet . Kot nuk bëri sikur nuk e dinte dhe nuk e përmendi si emër  Përse duhet  ti krijojë Probleme Rusisë në të ardhmen dhe ta armiqsojë me Bashën ?

Nga 1990 deri tani Shqiperise nuk i mungojne lidera,  si Lulzim Basha!

"Bem Baba-cjap, te te ngjaj" -thote nje fjale e urte!  ose "Dhija kec ben"   jo gje tjeter  smiley

 Do te kete ndonje Parade Ushtarake Shqiperia sivjet ?

Kemi arrit standartet e NATOS! smiley Dhe une desha me dit se ku jemi me forcen, se Gorbacovi  paska qene shume i shqetsum!

U rrah ( mund ) mbrëmë legjenda e Boxit amerikan Hopkins nga Rusi Kovalev .Në fakt Rusi ishte Rijosh 31 Vjeç ndërsa Hopkins për dy muaj mbush 50 smiley Gines ! Thashë u rrah se gjatë gjithë kohës , 12 raunde , ndënji si Thes Boksi !

Domethënës ishte dhe komenti Kovalev .

Hopkins është një legjendë , dhe simbol i Boksit Botëror ..por duhet ta kuptojë që duhet të largohet nga skena me urtësi dhe ti hapë rrugë emrave të tjerë rijoshë ...

Domethënia është që KOHA ecën smileydhe ka vetëm një drejtim Përpara ! Lum kush e kupton dhe nuk ngatërrohet nga madhështitë e çastit !

Kujdes mendimet janë të vlefshme kur nuk ke përpara kampionë si Basha dhe ...Gjëmbi që kanë shembur Murin e Berlinit me qysqi , vare , baromina çekiçë e dalta .... personalisht !!

     Ne se lajmi ndryshohet ai nuk mbetet  me lajm por opinion.Ku eshte permendur Shqiperia ? Gorbi ishte  politikani, bilez dhe diplomati me karizmatik i perjudhes funksionimit te B.Sovjetik.Te gjitha konsideratat e tij fill e fund , jane kritike e forte per Ameriken si superfuqia reale e botes, e cila e ka shperdoruar pa mase mencurine ne favor te delirit, forces, pragmatizmit.Amerika si bashkesi kombesh eshte ne renie te gjith treguesve me te cilat arriti lavdine.Dhe ne fakt stadi, shpreh njeren prej eteapave neper te cilat kalon gjithcka ne gjithesi: Lindje-Rritje- Zhvillim- Rene!.Ndryshime i vetem mundet te perllogaritet vetem si kohezgjatje nga njera faze tek tjetra , por fundi .....eshte i padiskutushem.Kujtoni per nje moment shkelqimet e Perandorive dhe reniet e tyre....

Cdo gje e lindur ... eshte e vdekshme ...! Nuk ndodhi po keshtu dhe...mentalitetin  per  murin gati 50 km te gjate ?

grava;  " ....Dhe ne fakt stadi, shpreh njeren prej eteapave neper te cilat kalon gjithcka ne gjithesi: Lindje-Rritje- Zhvillim- Rene!.Ndryshime i vetem mundet te perllogaritet vetem si kohezgjatje nga njera faze tek tjetra , por fundi .....eshte i padiskutushem.Kujtoni per nje moment shkelqimet e Perandorive dhe reniet e tyre...." 

I nderuar, po ti sikur e ke mesuar permendesh VQ smiley

Planet e Curcillit dhe instistimi i itij tek Truman per nje sulm shfaroses te Rusise me arme berthamore zbulojne kohet e fundit dosjet sekrete te FBI. Britania insistoi me kembengulje per bombardimin e Rusise por nje gje e tille u refuzua  nga Truman

Vetem duke is sulmuar me arme nukleare Rusine  mund ta ndalojme perhapjen e komunizmit ne Perendim

 

Windson Churchill

Windson Churchill

 

Nuk eshte son of the Wind, por thjesht good ol' Winston... smiley

Art mos hyr shumë në këto sepse janë muhabete "kafenesh " me pak besushmëri të sheqerosur si CIA smiley Situatat kanë qenë në Pëllëmbë të dorës dhe nuk mund as të Imagjinohej një gjë e tillë jo të diskutohej midis Aleatëve kundër Nazizmit .Pa Rusinë ( BS ) ata do ishin Ushqim për peshqit !  Ka vetëm një fakt të botuar kur Stalini deklaroi para përdorimit të Bombave Atomike në Japoni , të përmendur nga shefi i shtabit të përgjithshëm vasilievski ....pak a shumë me sa më kujtohet

Në se ndonjë shtet do të përdorë Armë të dëmtimit në Masë kundër Rusisë , Hakmarrja jonë do të kaloj çdo KUFIJ ...prej së cilës sipas konkluzioneve të vete Strategëve amerikanë edhe Hito Mavria  nuk përdori LHL !

Plus që Çurçilli gjithë kohët ka qenë i " Hipnotizuar " nga Stalini dhe Gjenia e tj për punë Vendosmërie e Zgjuarsie në Luftë "

Bën hesap Stalini mbylli një sy dhe bëri një vesh shurdh Kur Cërçill shprehu Interesin që Greqia të lihej nën protektoratin e Ingliterrës në kulmin e luftës kur fitorja anonte 100% nga Partizanët ! 

Tani pordhë me rigon , jo i tha atij jo i tha këtij mund të botohen Plot ! Por mundet dhe si fakt të qëndrojë në se ka ndonjë analizë nga babasqapi ose strategët e tij ! smiley

Ra amerika ra. Kjo ka eshte enderra e gjithe kamunisteve. Ngelen duke bere vudu.smiley

Si ka thene ustai, deri me sot asnje s'e ka fitu bastin me ameriqine.smiley Sidoqofte, ju te Albanies kujdes sa here te benje ndonje fende zoti Arvizu, ta kapni, ta rigonosni e ta konsumonu ngadale se s'i dihet kur ben tjatren.   

Bini burra! Amerika rae (TM vlera)

PS pse rigon e jo mente?

Sikur ashtu eshte shprehja popullore, me rigon. Po keta ta provojne dhe me vanilje se shkon me shume dhe me rilindjen.

PS. Sidoqofte thone qe jane bere lista te sakta. Ne rast te ndonje belaje keta antiamerikanet e amerikes do perfundojne neper "kampe pushimi" (dhe bile pa akses ppu) si xhaponezet e shkrete.  

Ju kuptova.

Une po e them njehere rrofte amerika, te jem brenda, se kushedi ndonje gabim perkthimi ...

PS. Bile do thene dhe ne privat se ashtu duket me e sinqerte.

Me ne fund i thirre mendjes. smiley

Mire mire, po ti si shume neutrale dukesh, as mish as peshk. Ne fakt nga ana profesionale na del me mire me rusin, se thone e lepijne pjaten e bejne pasqyre, s'ngelet gje per te lare. 

Joooo, une e dua Ameriken shume (a ta shkruaj dhe ne Anglisht)? Sikur te na i nderroje pak ato tubat e ujit mire do bente, s'ka lezet uje 24 ore ne dite. Me te marre pak malli per uje e drita me orar.

Jo anglisht jo, se i fik deren perkthyesit te ... del i tepert e kushedi c'te sajon nga inati. 

amerika nuk ra por edhe rusia nuk bie, vetem nje fakt, 20 milion rus  u vrane ne l2b e di cdo te thote te vriten per nje komb 20 milion vete, dhe ja ku eshte sot rusia, eshte popull qe gjeneron fuqi, force qe nuk shteron asnjehere jo per gjo por me nejt shtremeber dhe me fol drejte, te ishte aq kollaj fjala vjen per lufte kunder rusise Nato dhe amerika do ti kishin ra Putinit por kjo nuk ndodh per kte arsye, -nuk eshte aq eleht! dhe nuk ka qene aq elehete edhe me pare, as napoloni dhe as hitleri nuk kane pas sukses me ruset! smiley

Vetem psikopeterit mendojne me "te rame" ne ditet e sotme. smiley Kane ik ato kohe or ti shoq. 

" te rames" nuk i iken koha, ne qoftese  ke parasysh per cfare "te rame"  e kisha fjalen,

Edhe ajo na duhet te bjeri fare e hajde mba me buke muzhiket. 

E fresket taze kjo......Ja dhe BE po kthen timonin 180grade....Kujt i vente mendja.....Mbaje Daj Sam se me shpetoi smiley

"The Ukrainians are manipulating the EU," a senior EU official involved in negotiations told Reuters, saying the bloc was "waking up" to a need to better defend its own interests.

"There may be, in certain sections of the Ukrainian government, an interest in colluding with the Russians and instrumentalizing to a certain extent the EU," he added.

...........

Yet in private, endemic post-Soviet corruption, the power of business "oligarchs" and suspicions of lingering Ukrainian collaboration with supposed enemies in Moscow lead some in Brussels to question the future of current levels of EU backing.

The EU has lifted duties on imports from Ukraine but let Kiev keep tariff protections for its own businesses, which also trade freely with Russia. But, EU officials warn, that one-sided favor cannot last long and Ukraine must honor its commitments.

"Ukrainian oligarchs have the best of both worlds," said the senior EU official, adding that businesses from Polish factories to French wheat farmers had begun to grumble about unfair trade.

 

"I think that within six months, the EU will be negotiating again with the Ukrainians and the Russians, with them sitting at the same side of the table ... The EU will wake up."

 

Tani kalojme ne çeshtjet e gjirit Persik!
Kush e do fjalen?

Me ujin , me zjarrin , edhe me shqiptarin mos e krruani

Ka ardh koha qe Rusine ta ndajne copa copa  dhe putin dhelpra e ka ndjere kete !

 

dhe deputetja Yelena qe ka bere kete propozim, duhet ta kete provuar vet, sflet ashtu kot, qe thua ti..smiley

Mos ja tregoni kete Atij.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).