Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Europian janë të ndarë në qëndrimet lidhur me propozimin e Komisionit europian për t’i dhënë Shqipërisë statusin e vendit kandidat, pavarësisht se të gjithë njohin përparimin e bërë. Ndërsa shumica e tyre janë në favor, burime diplomatike i thanë Zërit të Amerikës, se pesë shtete anëtare Gjermania, Franca, Britania e Madhe, Holanda dhe Danimarka, kanë propozuar në mbledhjen e pasdites së sotme një ndryshim në tekstin e projekt përfundimeve, ku kërkojnë që Statusi të jepet qershorin e ardhshëm.
 
“Këshilli mirëpret veprime të mëtejshme në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar si dhe angazhimin e qeverisë së re për të intensifikuar përpjekjet në këtë fushë. Këshilli shpreson të marrë një vendim lidhur me dhënien e statusit të kandidatit Shqipërisë në qershor 2014, në varësi të miratimit nga Këshilli Evropian, me kusht që Shqipëria ta vazhdojë përparimin inkurajues të arritur deri tani”, lexohet në tekstin e propozuar nga 5 shtetet anëtare ku janë dhe ato me peshën me të madhe në Bashkimin Europian.
 
Ajo që bie në sy në këtë propozim është se kërkohet edhe që Komisioni europian të paraqesë një tjetër raport për Shqipërinë, pavarësisht se ai ka deklaruar se vendi i ka përmbushur detyrimet e tij ndaj Brukselit për cështjen e Statusit.

“Këshilli do të shqyrtojë, mbi bazën e një raporti që do të paraqitet nga Komisioni në muajin qershor, zbatimin e qëndrueshëm të strategjive për luftën kundër korrupsionit dhe reformën juridike, të legjislacionit të miratuar kohët e fundit si dhe të prirjes në vazhdim për hetimet dhe ndjekjet ligjore aktive, duke përfshirë ato në fushën e krimit të organizuar”, përfundon teksti i propozuar, i cili parashikohet të shoqërohet me debate gjatë mbledhjes së pasdites së sotme dhe komplikon dukshëm situatën.

Javën e shkuar tetë vende anëtare, përmes një letre drejtuar presidencës lituaneze të BE-së dhe Përfaqësues së lartë për politikën e Jashtme, Catherine Ashton, u shprehën në favor të Statusit për Shqipërinë duke vlerësuar se ajo i kishte përmbushur detyrimet e saj.
 
Vendimi përfundimtar duhet të merret nga Këshilli Europian, i përbërë nga kryetarët e shteteve dhe kryeministrat e vendeve anëtare, por që pritet të pasqyrojë të njëjtat qëndrime të ministrave të jashtëm.

509 Komente

“Këshilli mirëpret veprime të mëtejshme në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar si dhe angazhimin e qeverisë së re për të intensifikuar përpjekjet në këtë fushë.

Arben Imami, Genc Pollo, Gjusepina Qoba Tupalli deri ne Qershorin e ardhshem. smiley

Hajde shendet e gjithe te mirat dhe BEse..Ne maj kur do behen zgjedhjet per PE do fitojne euroskeptiket keshtu qe ne qershor nuk do e marim miratimin qe nga PE pa lere me te shkojme deri ne Keshilli.

Epo mire, varja. Rama gezon me kete, se ne qershor do te thote qe ishte merite e tij. Prej PDs nuk na e dhane ne dhjetor, do thote. 6 muaj s'jane gje, per ata. Pastaj, kur te vije radha per te hyre pas ca vitesh, imagjino... Keta ekstremistet antiislam e antiemigrim andej sa vijne e shtohen. Myslimanet ne Kosove e Maqedoni qe identifikohen si shqiptare, sa vijne e shtohen. Do te na bjere radha te hyjme nje vit para se BE te votoje te shkrije BE-ne.

Piksepari djema, eshte vete Albania qe nuk deshiron dhe nuk respekton pikat e marrveshjes me BE/EU. Provoni te fusni ndonje mall/produkt nga EU ne AL dhe do shihni se do paguani dogane, nderkoh qe dogana per te gjitha produktet eshte 0 , perveç cigareve, alkolit dhe karburanteve. E çfar emri ti veme kesaj, respekt ndaj marrveshjes apo shkelm ndaj marrveshjes. 

Tani sa pyeta nje shqiptar, qe fut mallra te vjetra ne Shqiperi, biçikleta, çelsa per automjete, stola, e plot gjera qe mund te permbaj shtepia, dhe me tha se heren e fundit, ne shtator kish paguar rreth 400 euro per mallrat ne fugonin e tij. Vetem per biçikletat e vjetra, shteti i merr atij 30 euro, siç me tha.  U habita. Ajde shtet ajde. Nenpunes dhe politikane qe akoma nuk e kane marr vesh, se taksa eshte zero per te gjitha produktet. Ekziston vetem tvsh/btv, qe iu merret produkteve te reja. 

 Piksepari djema, eshte vete Albania qe nuk deshiron dhe nuk respekton pikat e marrveshjes me BE/EU. Provoni te fusni ndonje mall/produkt nga EU ne AL dhe do shihni se do paguani dogane, nderkoh qe dogana per te gjitha produktet eshte 0 , perveç cigareve, alkolit dhe karburanteve. E çfar emri ti veme kesaj.............

 

-recirprocitet , quhet kjo Pjero!.smiley    ashtu sikurse per te futur produkte  nga Albanie ne BE duhet te  paguash dogane,  e njejta vlen  edhe per produktet e BE qe futen ne Albanie..  keto jane te parashikuara ne marreveshjet dypaleshe i nderuar.

Belulo, qysh nga viti 2006, mallrat/produktet shqiptare, futen pa takse doganore ne vendet e EU, e ka percaktuar marrveshja MSA kete gje, e cila eshte nenshkruar nga te gjitha palet. 

me sa di une  ne BE futen vetem nje sasi e vogel produktesh  qe jane te listuara si produkte te certifikuara per tregun e BE.

Jo Belulo, te gjitha produktet ushqimore, bujqesore, etj, futen pa takse doganore kendej. Ana teknike, amballazhimi, siç e kerkojne standartet europiane (supermarketet) eshte tjeter muhabet. 

Te thashe Belul, ju te Benelukseve, nuk keni unitetin e nevojshem , gje qe reflektohet edhe ne kete hatane qe na ra per pjese....mu ne prag te vitit te ri!

Ketu keni shume te drejte Pjer! Vertet, cfare emri ti vesh nje marreveshje te tile, sepse vetem si e dyanshme nuk ka funksionuar

Shkelje te tilla, nuk kane ndodhur ne marreveshjet dypaleshe qe vendet e EU kane bere me Malin e Zi ( po e marr si shembull meqe e kemi ketu afer)...ne Shqiperi mbushin xhepat 3 a 4 dhe ketu fillon e mbaron historia e korrupsionit qe fshihet pas pretendimeve per status

Shkelje te tilla, nuk kane ndodhur ne marreveshjet dypaleshe qe vendet e EU kane bere me Malin e Zi

Mali i Zi e ka marre statusin kandidat qe ne 2010. Per vendet qe kane kete status dhe marreveshjet jane ndryshe.

kush vuri date?...prandaj mos e koklavit kot muhabetin...thelbi i ketij diskutimi eshte plotesimi i kushteve

vendet e EU kane bere marreveshje dypaleshe edhe me Hong Kong, per ate pune smiley...tani ti e kupton besoj pse e kam mare si shembull Malin e Zi, apo jo?

Nuk ishte muhabeti te venia e dates. Ishte per te lene te kuptohet qe "Statusi Kandidat" ka avantazhet e veta dhe nenkupton marreveshje te ndryshme nga MSA. Gje qe te komenti yt nuk kuptohen si faza te ndryshme. Por si trajtim ndryshe te dy shteteve ne situata/faza te njejta.

pse i shef gjerat me lupe?! anashkaloi, s'po u bejme autopsi komenteve te njeri-tjetrit ketu...lejohet edhe kjo, por kur ka pak humor brena

Iku statusi, zyrtarisht.

armet kimike ato e kane fajin .

Sapo thane qe po behet qe te shihet nese Rama do ta vazhdoje luften kunder krimit te organizuar sic e ka nisur tani, deri ne qershor.

Ashtu..ashtu... e tha Arvizu -ja , pranoni armet tju fusim ne Europe , nuk tha gje per krimin e organizuar .

mas 30 vjetesh do kuptohet. shtrausi, fotocami, kushtetuta dhe ne.

mos na e copto shpyrtin tashti.

ps. edhe salen kshu nuk kuptun. smiley

i drejti e ha. i thon i llafi, t'i dihej e mira kaut nuk e thershin, mer

do ishte me e drejte te thuej: zyrtarisht mbeti ne sirtar smiley

Booo cfare diletantesh, i kishin te gjitha gati, shkune e 10-ne. o zot o zot ne dore te kujt jena.

Bravo cunave te EU-se!

Deri ne Qershore eshte kohe e mjaftueshme per qeverine qe te cmontoj klanin Berisha & Co!

Faleminderit EU!

Je i madh, qafsha xaken!  smiley

smiley o e-mail kam pershtypjen qe ne qeshor do i ngelin prap per ne vjeshte smiley.. se vjet ne kete vark cunat e UE-se lan ne stol klanin berisha sepse Rama nuk mitaroj 3 ligjet edhe cfare nuk thane atehere... Te harrosh eshte nje nga gjerat me te keqija ne boteeeeeeee

Zhgenjim i madh nga europa, perfundimisht them se nuk na duan .Asnje vend nuk ka 90% te popullsise pro europes dhe si na shperblen europa ne , duke na mbyllur deren .

Na lane vetem 50 vjet ne doren e komunismit per te bere eksperimet si asnje vend ne bote ,na lane te fundit  per levisjen e pa viza dhe na mbyllen deren tani .Zhgenjim,Zhgenjim.

Eshte e kunderta Eksperti, eshte EU qe eshte zhgenjyer nga Shqiperia, lexo me siper. Une kam qene nje nga mbeshtetesit e Shqiperise kendej, nje "ambasador" , por po shoh se EU paska te drejte. Nuk behet politika me amator, por me ekspert, me ata qe lexojne pikat e marrveshjes dhe i zbatojne ato. 

i thane mos prish konsensusin e tre ligjeve, joooo thane derrat e mootit, i thane mos e krruni shume me kete ligjin anti-korrupsion dhe prokurorine, jooo prape derrat. Prit shqiptaret e shkrete nga keta derra.

“Sa i takon Shqipërisë, Këshilli i Ministrave vlerëson përparimin e vendit dhe se dhënia e statusit tashmë është vetëm cështje kohe. Shqipëria duhet të vazhdojë të bëjë hapa përpara në luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar”, thuhet në deklaratën e Këshillit të Ministrave të Jashtëm të BE-së.  

Faleminderit Keshilli i Ministrave te Jashtem te BE-se!

P.s. Jan dhi cunat e PD-se ne breke!

well, falemnerit pavarsisht cunave te pd-se. edhe atyne te shijakut.

Nuk po marr vesh a je  kunder statusit qe shprehesh keshtu 

Roni e ka ironi gjithe qendrimin te peshku.

Jo se kujtoi Ed Rama se po i hidhte hi syve EU-se duke denoncu Imamin!

 

paska qene te verteta ato pese pikat e gazetes Dita smiley

smiley

Une them qe s'na e kane dhene vetem qe te marrim borxh me te madh te FMN-ja. Keta cdo gje e bejne per leke, ne rrime e vrasim mendjen. Sa me thelle ne borxhe te na zhysin, aq me ne dore na kane. Te mbarojme kete te FMN, pastaj marrim borxhet qe jepen pasi merr statusin.

mua me duket se eshte vendim i miremenduar stratigjikisht..  mendoni, statusi ne Qershor, pra ne behar..  bash ne fillimin e sezonit turistik..   tituj bombastike ne gazetat e Evropit..     ''Albanie eshte gati'',  '' Albanie merr statusin kandidat per BE''   etj.    vuuu, si kurre ndonjeher,  turistat  evropian    me destinacion  Albanie pastaj.

Po, Po, Shqiperia firmetare e konferences Islamike, destinacioni i ardhshem i gjithe turisteve nordik. 

ska lidhje as kuptim kjo qe thua..  Turqia eshte nje nga top destinacionet turistike per evropianet..  por edhe Egjypti, Tunizia, etj etj...  keto jane  te gjitha vende islamike te konsoliduara dhe te certifikuara..smiley   sduan tja dine evropianet per kesi budallalleqesh..smiley

Hic fare, nuk ka antipati te ndersjellta midis, Europianeve dhe vendeve islamike. Hollandezet ta permenden ne parlament apo jo?

po, e permendin.. por keta jane nje grup i izoluar ekstremistesh..   ja ketu gaboni ju, sepse keta qe e permendin nuk kane ndonje kushedi peshe   ne opinionin e gjere...

o Endro, meqe i re gugllit,  bjeri tamam dhe  krahaso sa vende kishte  Wilders dhe partia e tij PVV  ne parlament   para 2 vjetesh dhe  sa ka sot..     besoj  do kuptosh  me mire nese  ''sa vjen dhe rritet'' , apo sa vjen dhe zvogelohet partia e tij.

S'e thashe une sa vjen e rritet, por BBC. Tekstualisht...
Mr Wilders' Anti-immigration Freedom Party is currently ahead in most the Dutch polls.

po ne zgjedhjet politike pati ulje rreth 6% ne krahesim me europianet.. po ne europianet ajo parti fiton shume mire dhe ne maj per mendimin tim do i kape 20%..sondazhet e japin 17-20%

 

Ok.. po  BBC e thote ta bej cik interesante per publikun.. nejse, kjo parti pati kulmin e saj ne zgjedhjet e 2010  ku fituan 24 vende ne parlament.  bile u bene edhe pjese e koalicionit qeverises,  por  ky koalcion u rrezua   shpejt, pas ndonje viti e ca..    ne zgjedhjet qe vjuan  fituan 14 vende ne parlament,  por tashme eficent  ka 12,  sepse 2  deputet jane larguar nga partia dhe jane  bere te pavarur..   popullariteti i kesaj partie vazhdon te bjere sepse   keta vazhdojne te njejten retorike  dhe njerezit , u lodhen, sua kane me ngene.

mire mire, me politiken e brendshme je mire po me ate te jashtme ke rene ne gjume.
Ta permenda dhe me pare, pse nuk refuzuan Belgjika apo Suedia? kjo flet per punen tende te dobet, Belul. Pres nji ridimensionim te rolit tend ne grup. Po me krijon idene sepo fut shkopa ne rrota. Ku synon me kte, a nuk ma thua?

Deri tek Serbet e kishin ata... (ka mundesi edhe Maqedonine ne te ardhmen po u zgjodh problemi i emrit). Shqiperine nuk e duan ne BE. BE-ja tash e tutje s'duhet te perbej fare lajm. E kan caktuar per ne qershor pikerisht sepse e dijne shume mire qe eurodeputetet e ardhshem nuk do ta votojne statusin per Shqiperine. Me mir keshtu, boll na cane trapin me 'familjen europiane'. 

Ministri i jashtem urgjentisht te japi doreheqjen.

Ministri i Jashtem jua ka fajin qe ua keni neveritur duke u futur si minj te paligjshem ne vendet e tyre qe te hani qyl nga asistencat sociale qe i paguan populli i tyre? Vetem shtetet me asistenca falas edhe per emigrantet kane refuzuar, po ta vesh re. Ata jane me kunder emigranteve, se shkojne e bejne nga pese kalamaj andej e marrin shtepi nga shteti. Dhe nga Shqiperia presin te versulen te gjithe atje. Sapo te thane qe eshte bere biznes me gjakmarrjen. Po te mos kishini emigruar shqiptaret ne menyre te paligjshme neper Europe per kaq vjet, s'do ta kishim pasur kete problem. Po s'emigrove dot si i ligjshem, mos emigro. Rri aty ku je. S'te shan njeri pastaj.

Emigranteve ja japin me deshiren e tyre sepse kan shtete funksionale sociale jo shtazeri.... Ketu nuk refuzohen emigrantet por statusi i Shqiperise ne s'e ke kuptuar ende.

Per emigrante shqiptaret kan nje rol te paperfillshem ne BE. Le qe me ke flas une..shih komentin tend e shkruaj. Varja ke te drejte.

C'deshire more. Ik e bej nje sondazh dere me dere me popullin anglez, pastaj eja e me trego deshiren. Lexoji komentet e anglezeve ne cdo faqe lajmi. Jane me urrejtje deri ne gryke kunder emigranteve qe hane qyl.

Nuk me plas trapi fare menjfjale. Se si eshte puna ne angli e di vete une me mire se ty. Po nuk kam nge te merrem me ty sepse nga komentet qe bere duket sa nivel ke, keshtu qe eshte e kote, po deshe e leme fare, ose vazhdojme shahemi pastaj kot se koti.

Po te behet UKIP parti e trete more! Ca di ti... me thua qe ua japin me deshire. Kush eshte ai njeri me logjike qe do t'i vije ne menyre te paligjshme nje tufe me surratzinj myslimane, me nga pese kalamaj te qelbur nga pas, e te marre nje shtepi komplet e rroge nga shteti per te ndenjur kot e per te bere kalamaj te tjere, duke qene gjithe jeten shtet i krishtere dhe i bardhe e qe punon nga mengjesi deri ne darke, dhe papritur po te shkon pasuria per lesh. Shqiptaret nje e dy i ke neper lajmet britanike. Te parendesishem thote.

A mund te me thuash c'lidhje ka kjo me statusin e Shqiperise? Apo futja pordhes kot. Me deshire dmth qe kan nje shtet qe e kan krijuar me deshire te jete social dhe i zbatojne njesoj per te gjith ligjet. Sa per emigrantet ku shqiptaret padiskutim jan komuniteti me i integruar (per mendimin tim por edhe statistikisht), jan proporcionalisht barr me e vogel kundrejte sistemit social se sa vendalinjte. Sa per dijeni kjo. Po lere fare po te them se s'ja ke idene cfar flet.

Ja c'lidhje ka. E kane ndertuar me deshire per ata qe s'munden, jo per ata qe falsifikojne dokumente e mashtrojne ne mase.
Tony Blair will help three million Albanians get the right to work in the UK
http://www.express.co.uk/news/world/4341...

Pikerisht pra, je duke cituar nje gazete raciste, me nje titull racist per nje audience raciste! Pra jo e bazuar as ne llogjike as ne statistika, as ne fakt. 

Po keta racistet po behen parti te treta. Po u imponojne sjelljen te parave, se dhe pak e te behen si LSI-ja, kingmakers, po s'moren masa qe tani.

Po behen po daort c'lidhje ka? Nuk ke fare koherence llogjike ne postimet e tua.

Po si mo s'la logjike! Ketej ke popullin qe eshte dyndyr nga 1 milione polake pasi moren BE-ne, shembull konkret qe s'duan dhe shqiptaret vec polakeve, e tani me thua c'arsye ka. Te gjitha komentet e britanikeve kudo te shohesh japin vetem kete arsye... s'duam me emigrante, s'duam me myslimane. Partite e ketyre sa vijne e ndikojne politiken, ti me thua c'lidhje ka.

Ata po behen dhe do behen parti te para dhe te dyta se te treta ishin para 5 viteve

 ua keni neveritur duke u futur si minj te paligjshem ne vendet e tyre qe te hani qyl nga asistencat sociale qe i paguan populli i tyre? 

Mos fol ne shumes se s'kam nge te merrtem kot me budallenj une, vazhdo plako...jep mendimin tend mos u merr me mua, s'ke pune me mua ti e as tema.

Nuk ua kemi neveritur, por u jemi bere peshe ne sistemin e tyre social. Per cdo benefit qe nje i huaj gezon pa te drejte (psh pashaportat kosovare te marra padrejtesisht), per cdo te burgosur Shqiptar, (e nuk jemi pak), dikush e paguan faturen. Jane merzitur me ne po ne se kemi kuptuar akoma.

Tironci s'jan fare peshe ne sistemin social... ata qe i bien kesaj daulle jan thjeshte raciste. Po te jete puna per emigrante vetem polake kan ardhur ne britani 1 milion, e megjithate vendi i Polonise ne BE as nuk diskutohet. Aq me teper sic e kam thene me lart emigrantet proporcionalisht nuk jan barre me e madhe ne sistemin social se sa vendalinjte.

Po vendaliut i takon. Po jo te te vije tani ty maloku shqiptar nga maja e malit, apo zezaku nga vrimat e afrikes e arabise, e te haje buke qyl atje e te marre shendetesi falas. Ku ka logjike qe e pranon kete

Pse ai cfar ka qe s'duhet te haj? Pikerisht ate llogjike nuk koncepton dot ti dhe as racistet ketu. Keta nuk e  konceptojne sepse i kan syte te errur nga urrejtja e pallogjikshme kurse ti thejesht sepse je i pallogjikshem. Pse ai qe eshte vendali e meriton kurse ky shqiptari ose ai zezaku jo? Sipas teje? 

Ky eshte muhabet i kote,  moderatoret duhet ti fshijne te gjitha postimet mbas potimit tim sepse nuk kan fare lidhje me temen, por as koherence llogjike te ndonje qendrimi te caktuar.

Te haje ne shtepi te vet more, si c'te keqe ka? Ata sa vijne e u shtohen. Ke lagje ne Angli qe ka vetem zezake e s'sheh nje te bardhe, e vijne verdalle e bejne krime. Tani do t'u kerkosh anglezeve te hapin dhe kufijte qe te vijne te tjere si ata? Po u hap kufiri, te shkojme te hame te gjithe qyl ne Angli? C'te keqe ka, apo jo? Ky as nuk e kupton. Qenka me asistence me duket dhe ky.

Ne shtepi te vet eshte, pse ti do ja diktosh ku duhet ta jetoj jeten ai? Ne cilin vend? Edhe po pastaj se ka lagje vetem me zezake? Proporcionalisht emigrantet han qyl me pak se vendalinjte, por edhe sikur e kunderta te ishte kjo jo vetem qe sduhet te jete teme debati, por as ka te beje fare me temen ketu. 

Ec e veru faj anglezeve te shkrete. Keta kane bindur dhe veten.

Racisteve u ve faj sepse jan raciste, dhe jo Anglezeve. Mos guxo ti barazosh anglezet me plehrat raciste, llumin e shoqerise angleze.

Endro, nuk e ka gabim 1oora por ti.

Ore, qe na leverdis, na leverdis. Po te jemi realiste. Vereni veten ne vendin e atyre. Italia s'jep pensione qyl, e prape s'i duron dot emigrantet. Imagjino keta qe i mbajne me leket e veta. Imagjino kur degjojne vazhdimisht per krimet e tyre. I preu koken ne bulevard ai zezaku anglezit, e as nuk flishte anglisht mire. S'ndikon kjo, thua ti?

Kush i mban me leket e veta more? Cfar je duke folur? Te thash edhe njehere nqs do e ndash popullsine ne emigrante dhe jo emigrante, atehere emgrantet jan ne teresine e tyre kontribues net me te medhenj se jo-emigrantet. Kurse ata qe ty te duken zezak ne lagje zezakesh nuk jan emigrante. Dhe racizmi i bazuar ne pigmentin e lekures ne angli eshte ne zhdukje  e siper... ai egziston akoma tek neandertale lindore si puna e nje ukrainsi qe kish dy dite ne angli dhe therri nje plak mysliman sepse do bente lufte ukrainsi per supremacine e races te bardhe.

Italia s'jep pensione qyl

Imagjino keta qe i mbajne me leket e veta

smiley

Ska faj Grillo (duan me sesben ta etiketojne ekstremist edhe kete) qe bertet ne Itali po nuk e degjon njeri...

E kuptoni si funksionon?

Ja si funksionojne gjerat ne BE. Te blejne te gjitha kompanite me te suksesshme te vendit, te marrin punen, leket, dhe pastaj te thone po pse ore me leket e taksapaguesve te europes (gjermani, france, angli...) do te te mbajme ne ty?

Po vijme ne tek ju te bejme shopping, punetoret ama i kemi vete rrini ne shtepine tuaj hani e pini aty... mos ejani ju tek ne se skemi leke tju mbajme. Kjo gje ju pelqen anglezeve, gjermaneve, francezeve... por fakti qe te vijne te punojne dhe jetojne ne vendet e tyre jo.

Ne se do qetesohesh e do besh nje lexim te statistikave te okb mbi trafikun e qenieve te gjalla e asgje tjeter ne Europe Shqiptaret kane nje diaspore jo te integruar duhur. Racizmi eshte ceshtje tjeter, por ne fund te fundit nese ne duam te bashkohemi ne familjen tone Europiane nuk mund te injorojme faktin qe ata kane ndjesi raciste te tolerueshme nga ligjet ne vendet e tyre respektive. Ne Europen ku ne duam te futemi ka raciste, duam apo sduam ne e se kemi ne dore. Ne kontrollojme thjesht imazhin tone, qe eshte problematik. Nuk po fus ehde perjashtimin per shkak te qenit vendi me i varfer gjithashtu e me infrasturkture cope cope.

Tironci ne jemi ata qe jemi. Nqs Shqiperia nuk futet apo nuk pranohet ne BE per ate qe vertete eshte ky fakt mua nuk me bezdis aspak, megjithese vende te tjera duke filluar nga Greqia jan futur ne BE me ndergjegjie te plote te te gjitha paleve qe nuk kishin plotesuar asnje standart... e mos te flas fare per vendet lindore. Vendimi eshte thjesht politik, statusi s'ka te bej fare fare me emigrantet shqiptare. zer0! As me imazhin jo. Eshte nje vendim politik i bazuar ne kushte konkrete politike. Kaq muhabet eshte, i gjith diskutimi qe eshte bere ketu eshte komplet i pavlefshem.

Ore, vendimet politike i plotesove. Teknikisht s'ke asnje pengese politike. Kriteret u plotesuan. Kushte te reja s'ke.

Vendimet politike u munduam te genjejme qe i kemi plotesuar.

Po shihja nje vox-pop ne Tirane, para ca ditesh per besimin tek drejtesia shqiptare. 99.99% i shikonin gjykatat te korruptuara. Cfare te ardhme ka ai vend? Leri Doktoret, policet e mesuesit. 

Keto sondazhe nuk jane te verteta.. jane shpikje dhe trillime te Albanofobeve...

Nga krahu tjeter, pa na dhene doren Europa une nuk shof mundesi per te dale nga gropa. Do vije dita qe as rendin publik nuk do ta sigurojme pa perkrahje nga jashte, leri reformat.

Ore une s'jam kunder qe Shqiperia te futet ne BE. Thjeshte po them qe BE-ja ka vite qe ndjek nje axhende raciste ndaj shqiptareve, si popull si shtet. Kjo eshte ashiqare. Politika shqiptare duhet te punoje per te ndertuar njehere Shqiperine, jo thjeshte ti lepihet si xhorre BE-se.

Shqiperia do te bente mire te punoje ne rregullimin e imazhit te saj,e qe per momentin eshte katastrofal.Nxenesit ne shkolla flamane po mesojne per Shqiperine si metafore e te keqes.Keshtu psh. nje liber gjeografie ne kete menyre e ben ndarjen e regjionit te Valonise :

Walifornie(pjesa me e pasur valone), Walabama(pjesa malore e Valonise) dhe Walbanie(pjesa me e varfer e saj)

http://www.dailymotion.com/video/x10jzyh...

Tash lind pyetja,cfare bene shteti shqiptar ne permiresimin e imazhit?A jane zgjedhur personat e afte per kete detyre?Ministri Bushati dhe ministrja Gjosha, a e kane karizmen dhe pervojen e duhur per kete çeshtje?

Me vjen keq,por me diplomaci une kuptoj krejt diçka tjeter.

 

 

Jo vetem qe nuk e kane Jakove, por me ate paraqitje skandaloze perpara parlamentareve hollandeze ( e kan bere edhe here tjeter ministrat shqiptare kete gje) dhe vendimin konseguent mbi statusin duhet urgjentisht te japin doreheqjen.

Shqiperia mund te punoje pastaj drejt permiresimit te imazhit, por ndaj racisteve nuk duhet te sillet me llogjike e arsyetime kot se koti sepse racistet nuk gjykojne llogjikshem, ai te urren ti shkon e lutesh si xhorre! Faking pathetik!

Ore, me ministrin me te mire te shkosh ti, s'e ke zgjidhur problemin e shqiptareve qe shkojne vazhdimisht atje per t'u ngrene buken me falsifikim dokumentesh. Po qe ne rregull, ta japin dhe me ministrin me trap qe te kesh.

Shteti shqiptar ndihmon ne perkeqesimin e imazhit. As edhe nje gje s'ben per ta permiresuar. Eshte komplet pune imazhi kete here. Ata presin qe nje shtet mysliman dhe i varfer te turret i gjithi per asistencat e tyre, ndaj dhe s'duan.

Tani nuk e kuptova une kete punen e Statusit se helbete pa shkolle, Dmth ate qe nuk kemi bere ne 23 vjet ne do e bejme ne 6 muaj ???

ndoshta parashikojne rremuja dhe Qershori vete perjashtohet.

Si tha Toma ke filmi;kur s'te dune,s'te dune dhe pike! Dhe evropa bibe si gjithmone.

''hajde  te ikim vellezer, Evropa na e mbylli deren''..smiley

Ja dhe kete kishim mangut

Statusi, Basha: PD bëri gjithçka, por qeveria punoi keq

Sa xheloze paske qene moj Gjermani. Po ty do te ta linim prape vendin e pare.

Sikter me gjithe status.

 

Mua me duket krejt normale qe BE do te shikoj punen e nisur nga qeveria deri ne qershor. Me kete vendim them se shpehin mosbesimin ndaj shqiptareve dhe duan me shume prova
.do shohim ne qershor se cdo kemi bere, rruga eshte akome shume e gjate.

Po neve per 6 muaj do i qrsmiley

smiley po them se ata duan te shohin nese jemi te qedrueshem, te pakten kesaj rradhe kemi stimuj te tjer

Ne qershor presidencen e BE-se e merr Greqia,keshtu qe harroje dhe qershorin 2014.

Po greku ishte pro kesaj radhe, ti thua do na bejn gjemen ne qershor? Sma ha mendja, nuk u leverdis...

Nejse , erdhi dhe dita e Arbrit ku asnje komentues nuk ja ve fajin Opozites per mosmarrjen e Statusit te vendit kandidat , bo..bo...kur e mendon c´opozite kemi pasur smiley

Luli Qytetar Hollandez , Statusi me pare kalon nga ne.

Ndoshta erdhi dita  te perulemi para Salukut e Bashes, e tu kerkojme falje per 1 milion shuplakat.smiley

Brenda tre muajve ato 1 milion do ju kthehen ne dy milion shuplaka , BE kerkon koken e Ilir Metes , pa kete s´ka status .

fjala jote ne vesh te perendise, po me Salukun e Bishtukun cdo behet? Sbesoj se gjen 500 000 te votojne per ta mbas 3 muajsh. Apo nuk e ke kuptuar?

Kete rradhe ska pune Salukesh e Bishtukesh , jane me te thella punet smiley  Mendoje pak kush e futi FMN dhe BB ne valle , jo 1 miliard euro por as 50 milion euro ska me marre , ketu do jemi .

Kan per te cof njerezit per buke atehere e do na fusi ne sqetull me verte Evropi.

Po kshu eshte kur je barkthate o brado. smiley Do te shash qeverrine, se s'te shtyhet dita smiley 

Ja te vjen te shash ndonje kur je rehat? Ja me thuaj ti?

Rama duhet ta lere fare kete punen e BE.
Shqiptaret skane nevoje te hyjne ne nje klub albanofobesh.
Heqja e vizave eshte e mjeftueshme.
Rama te fokusohet me shume ne zgjidhjen e problemeve te brendshme .
Te tjerat skane fare rendesi,se edhe sikur te behemi si Zvicra,do te gjendjet ndonje bisht qe te mos na futin ne BE.

Po ato shtete ia futën Shqipërisë në 1460, 1913, 1920, 1945, 1997, e prapë shqiptarët nuk marrin mend. Aleancat e vjetra gjeopolitike nuk ndërrojnë pse duan shqiptarët. Unë personalisht jam kundra anëtarësimit të Shqipërisë në BE. Ne duhet të shohim interesat tona e jo interesat e barkderrave të BE-së. 

Edvini ke shume te drejte. Po ato shtete jane, qe ndoqen Ismail Qemalin nga Shqiperia. Ajo qe ma neveriti me shume nga te gjitha ishte lepirosja e ministrave tane perpara parlamentareve a thua po u lepive si lypsar do ndryshojne gjeopolitikat. Ai te keput koken, ti thua aman hajd behemi shok.

nese statusi do te ishte dhene sot per shqiperine, qeveria Rama dhe lakenjte e saj poshte e perpjete, do te nxitonin te thoshin se eshte merite e tyre 100%! vetem zgjedhja e tyre ne krye te shtetit, permbysi opinionin e keq te europianeve dhe i dha me ne fund popullit shqiptar ate qe meritonte!

pra ne kte rast, statusi do te ishte dhurata e europianeve per ramen dhe 1 milion duart e arta te tij, per shporrjen e berishes nga froni kryeministror.

sot qe statusi nuk u dha por qe u shty per ne qershor, pergjigjja eshte prape se prape gati! 

fajin qe nuk e morem statusin sot, e ka Saliu dhe qeveria e tij!

europianet me kete vendim ndeshkuan gjendjen ne te cilen e la Saliu shtetin, nje gjendje te mjerueshme e cila i ra per pjese Rames, pra nuk eshte faji i tij por i kuçedres demokrate!

ne qershor do ta shikoni  ju europiane punen e vertete te qeverise se te gjithe shqiptareve (dhe jo te malokeve)dhe do ta shihni sesi shqiperia do ta meritoje statusin e do dali me flete lavderimi! ne qershor merita do jete 100% e Rames! 

pra te dashur peshq, ne cdo skenar te mundshem merita do te ishte vetem e Rames, ndersa faji do te ishte gjithmone per Berishen.

por Rama gabon nese kujton se nuk ka vete pak faj ne kte histori. sepse kete merite Rama e arriti duke realizuar nje faj, dhe faji ishte te sabotonte marrjen e statusit kete vit!

i gjithe interesi i tij ishte te mos merrej statusi, sepse keshtu nuk do te kishte konfuzion si me perpara kur axhenda europiane ishte me te vertete vazhdimesi e qeverive, dhe ku meritat ishin te pasuara si stafeta nga nje ekip ne tjetrin.

jo, Rama e do gjithe meriten per vete, dhe fajin te gjithin per Berishen, prandaj e sabotoi statusin kete vit!

si e sabotoi? me qeverisjen katastrofike qe ka bere keto muaj. nese Rama me te vertete do te kishte mire qeverisur (ai se ka idene se c'eshte kjo gje), atehere ndryshimi do te ishte real per te gjithe, dhe i dukshem per europianet.statusi do ishte formalitet.

por sabotimi nuk duket vetem tek keq qeverisja e tanishme, u duk dhe tek bojkotimi 3 vjeçar i parlamentit per sa i perket 3 ligjeve.

bojkotim kriminal qe provon katerciperisht motivin e vertete te Rames, inatin e suksesit te tjetrit (malokut) dhe merakun e vet per te hyre ne histori.

Per ate pune, s'keni argumente fare ju. Ta thane troc. Qeveria po ecen mire e duam te shohim nese do te vazhdoje keshtu deri ne qershor. Dmth, te arrestoje e te padise te tjere. Pra, ajo qe ka bere Berisha deri tani nuk mjafton, por kjo qe ka bere PS duhet te vazhdoje, e po vazhdoi, marrim status. Berishen harroje. Vdiq per BE ai. Vetem kete here qe s'keni argumente fare.

pikerisht pra! ti je tamam soji i militantit socialist te cilin e pershkrova me siper. ty ti fryu ne vesh Rama pergjigjet e mundshme per cdo rast. 

si thua? faji e kishte saliu, tani te shohim punen e mire te qeverise Rama?!

vetem kete mund te thuash sot, ti dhe tere soc-komunistet e tjere. por nese statusi do te ishte mar sot, sdo te thoshe qe meriten e ka qeveria e berishes, por Rama qe erdhi ne pushtet. 

per ty faji eshte gjithmone i berishes, ndersa merita gjithmone e rames. ti po qe i ke idete te qarta! bravosmiley

Aspak, do thosha qe ka merita dhe Rama, dhe Berisha. Edhe Rama tha qe PD ka kontribuar per statusin. Por ja qe s'u mjaftoi atyre andej. Kete here jua futen rendshem. Vertet qe s'keni argumente. Mire pallatin e prishen, por dhe kete fitore ia hoqen PDs. Iku bashkia.

Lefto, mos harrooo... tik ...tak...tik...tak... kendonte Zhosefina.....apo i harrove.... se ti ke qen edhe me i forti ne ato diskutimet famemedha... e tashti Evropi, nuk na e dha se duhen me shume prova per luften kunder korrupsionit... dhe korrupsionin nuk e solli Rama, apo e harrove, por e gjeti ketu mes jush.... Si tha ai hollandezi.... po pse ja jepni statusin Shqiperise... ai eshte vendi me i korruptuar ne Evrope.... dhe tashti ata duan prova duan shume prapa hekurave, dhe nuk duan ata qe kane ardhur sot ne pushtet, por duan ata qe kane qene 8 vjet ne pushtet... e per kete nuk ke alibi... duhet te pakten ta mbyllesh gojen... dhe te rrish sus, se ju na  sollet ne kete derexhe...

dhe nuk duan ata qe kane ardhur sot ne pushtet, por duan ata qe kane qene 8 vjet ne pushtet...

Po likja ku hyn?

Ka lezet nder shoket antikomuniste te digjohet Buria ose Kembora e Sqapit te pare . Sikur te gjithe shoket antikomuniste ti besh bashke me te Uleritura kunder : Qverise qe Ra te Edvin Kriminel Kristaq Rames , nuk e bejne dot zhurmen e te nderuares LefKOPE .

Eshte problem i Madh , nuk mund te lejohet te derdellise Poetismiley . Duhet vete zonja e Rende LeftGOPE prane Babasqapit , te beje Analin kesaj rradhe . Pranimi ne Europe eshte Top Hallve smiley ka thene i pari shtrunges .Nuk mund ta haje Populli shqiptar pa Hajdutet  e babasqapit  qe shkaterruan cdo Ideal per tu qasur me Europe dhe lane nje Shqiperi si Grope  Haleje Morale e Financiare.

Dhe me e bukura kane dhe Goje e Lehin si pas '97 qe ua vonoi Nanua me revolucionin Komunist , ua afroi me revolucionin blu per tu dhene Pushtetin ne 2005 dhe na rezultoi nje Kazme e Dinamit ne cdo qoshe ku permendet emri Shqiperi deri ne  Qershor 2013 . Dhe harrojne qe u paraqiten me "xhinset e Bregut " dhe vete te parin e Sqeperve e me deledashen , Dylqinjen Jozefpercke  duke u shndrruar ne sy te  Europes si Lolo e Karagjoze qe mbushnin Oren Gazmore dhe kojen e tretjes  Ushqimit te Eurodeputeteve . 

Jo Fieri , jo tre Ligjet , jo Sqapi e kish brine te Kuq , jo dhia mahnitej nga carja e kodrave , jo opozite bllokuese deri ...Ta them une zotrie . Jo Jo nuk vjen ti kurre ne Pushtet sa te jem une me LeftGOPENE smiley...dhe ja tani vete zonja e rende LeftKOPE leshon kushtrimin...

 ....si thua? faji e kishte saliu, tani te shohim punen e mire te qeverise Rama?!....

Le ta marre vesh  Europa mbare /  dhite e Babasqapit nuk jane shqiptare ...smiley

Me mire keshtu. Dua ta shoh qeverine qe te punoje fort sidomos ne luften ndaj korrupsionit si dhe parlamentin qe te aprovoje ligje dhe amandamente per te forcuar ndeshkimin penal dhe material te krimineleve dhe te te koruptuarve.

Me mire keshtu...

Perse nuk do te ishte me mire ta merrnim statusin,apo po e ben si dhelpra me rrushte?

Ne qershor presidencen e BE-se  e marrin vellezerit e tu greke,keshtu qe nuk ka shans as ne 2014.

Jo nuk do ishte me mire. Nuk e dum statusin sic na dhane NATO-n me mik. Duam ta meritojme, dhe shpresoj qe deri ne qershor drejtesia ti ket fut mrena ne kaush nja 2-3 ish qevritar te dhjamosur nga korupsioni. Pse jo edhe baben tat sali kriminelin.

Nuk e dum statusin sic na dhane NATO-n me mik. Duam ta meritojme,

smiley

smiley

Kuazi

Cfar lesh do punoje mor burr? He le te merret me 21 janarit njehere, me 97-n, me 92-96..me korrupsionin intergalaktik te Nanoidid, me vrasjen e deputeteve, me vrasjen e Hajdarit, me llustracionin etj etj. Pse s'merret? As merret as ka per tu marr ndonjehere! Jan thjeshte vegla te atyre qe i terheqin per hudesh nga jashte. U vrane barbarisht dy shqiptare e as autopsine nuk ju a bene persembari.. ky shtet jo vetem qe ka bole te mbroje qytetaret e vete, por as nuk ka goje te denoncoje krimet ne kurriz te shqiptareve. Shtet pa bole e pa goje i trasheguar ashtu sic e deshen ato vende qe votuan kunder sot e disa te tjera.

Po cflet me kete grekun e qelbur bre 1ora.

Ky gjithmone hidhet perpjete sa here humbet Shqiperia ne futboll dhe jo me ne procese politike.

Te ishte ne doren e tij,sot ti dhe une do te ishin ose syrgjyn si armenet,ose do te flisnim greqisht ne PPU.

Ai gezon se ne qershor 2014 Greqia do te kete presidencen e BE-se dhe do te na marre llokma te medha.

Pikerisht kjo eshte , Greqia ka luftuar shume nen rrogoz qe statusi te shtyhet per ne Qershor kohe qe perkon me marrjen e Presidences nga kjo e fundit , keshtu qe Qeveria do perballet me presionin Grek per ujerat por nderkohe dhe me protestat popullore kunder marreveshjes per ujerat , tani dhenien Detin Greqise per marrjen e Statusit apo Protestat Popullore per mosdhenien e Ujerave , do presim deri ne Qershor ashtu sic po pret dhe BE - ja.

Po qe puna me ta futur, skemi ce duam statusin

hahahahahahahah o gamor devolli nje gje e ke te mire se je i sinqerte. Te gjitha budallalleqet i thua pa teklif. Te jesh grek nuk ka asgje te keqe, por ja qe nuk jam, biles nuk di as dhe nje fjale dhe jo me te shkruaj greqisht. Ja te shohim ne qershor kur ta kete presidencen Greqia a do te tradhetoje interesat e vendit kjo qeveri sic beri sali krimineli me detin? Keto po qe jane prova!  

e cdo ndryshoje po u be anetare shqiperia?  ja, eshte bullgaria dhe e ndriti!   ne duhet te na mjaftoje levizja e lire. si puna e zvicres.  iku koha kur be-ja jipte leke.  per 10-15 vjete be-ja do kete fatin e bs-se.  prioritet kombetar duhet te behet  integrimi kombetar.  perrallave me evrope u erdhi fundi.

+100

Eshte me i lehte punesimi, dhe me ate papunesi tek 60%, Shqiperia sngre koke kurre.

Negativja eshte qe con ne shuarjen e Shqiptareve se srri me njeri i afte aty po gjeten pune ne vendet e BE-s.

pikerisht, duhet pare aspekti pozitiv i gjese

bah sma kishte pre kurr menja qe me rilindjen ne krye te shtyhet statusi per Shqiperine

Eh sa gjona sti kap menja ty mi lara. Pranej duhet ta zgjerosh ate kodosh menje qe her tjeter mos dalesh that

Suksese te metejshme Shtefan!

Ne na duhet bashkim e integrim kombëtar, jo bashkim me shtete që na urrejnë. Ata kanë 100 vjet që të thonë që të urrejnë, shqiptarët prapë u lëpijnë këmbët e u luten që t'i pranojnë. 

Epo he se u lodhem duke folur e komentuar.. Nuk na e dhane ate te uruar status?? Edhe neve na u prish gjiza ! Ne qershor e mer presidence greku? Ne te evropes te vej dhe ky! Puna eshte neser ca do hame per drek

BEOGRAD-"Negociatat për anëtarësimin ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Serbisë do të nisin në janar, kurse data e saktë do të caktohet më vonë nga kryesuesja e radhës e unionit Greqia, kanë konkluduar sot ministrat e jashtëm të BE-së."

Problemi eshte se  Shqiperia nuk ka se c'ti ofroje BE-se.

BE-ja do treg shitje - Shqiperia eshte shume e vogel. (shembull: polonia dhe vendet e tjera te ish lindjes)

BE-ja do burimet energjitike - Shqiperia po ua jep qyl te tjereve.(shembull: rumania)

BE-ja do fuqi blerese - Shqiperia eshte shume e varfer.(shembull: Slovenia, Kroacia)

BE-ja do influence politike - Shqiperine e ka ne xhep si do qe te jete. (shembull: Serbia, Mali i Zi dhe Maqedonia)

Te gjitha keto behen edhe me keq po te kesh parasysh qe politikanet tane, pa asnje perjashtim, vuajne nga kompleksi i inferioritetit ndaj te huajve. Keshtu qe edhe kur e kerkojne dicka e kerkojne ne menyre jo dinjitoze. ( Kjo ne rastin kur te na pranonin thjesht me hater.)

Keshtu qe, pa kushte ekonomike-politike dhe me politikane lapanjoze, the powers that be vendosin te tallin bythen me ne edhe per nje vit tjeter, te pakten...

Camille Gessant, korrespondente për Agence Europe:  Mendoj,se francezët s’janë kundër zgjerimit. Por ata kërkojnë një pauzë. Dëshirojnë të flasin për zgjerimin pas zgjedhjeve europiane. Ka shqetësim aktualisht
për rritjen e ekstremeve në Francë, kryesisht eskremit të djathtë. Francezët mendojnë
se po ti jepej statusi i kandidatit tani Shqipërisë do të ishte një sinjal i keq që do të forconte qëndrimin e esktremit të djathtë. Kjo sepse francezët s’kanë një opinion shumë të mirë për Shqipërinë. Flitet ende për korrupsionin, krimin e organziuar, trafiqet. Ndaj për francezët s’është momenti i duhur për ti thënë po statusit të kandidatit për Shqipërinë.

Ndërkohë duket se ky takim ka qenë me pozitiv për Serbinë e cila ka marrë një datë për nisjen e negociatave e cila do të jete 21 Janari.

 

Serbia ka korrupsion si Shqipëria, por nga tjetër ka shkelje të tmerrshme të të drejtave të njeriut, ndryshe nga SHqipëria. Serbia merr statusin. Pra o peshq, mësoni se ça duhet të bëni që të merrni statusin e të futeni në BE: bëni nja 3-4 luftëra, vrisni gjysëm milionë njerëz, shkel të drejtat e njeriut, dhe futesh menjëherë në BE. 

Serbia nuk mer Statusin se ate e mori para nje viti.. Serbia hap negociatat per antaresim, brenda 3-4 viteve eshte ne BE.

ca ti bejme Fierit , se e kishim marre tashme.

Ate thuaj.. lalucet e mutitsmiley

Kjo ndodhi na ka deshperuar?Megjithate them se salihu nuk duhet te jete kaqe i deshprruar sa po mundohet te na binde.Nuk guxoj te them, qe nuk ka pse te dhembi kaqe shume kjohumbje., pamvarsisht se kjo do te ishte gjeja me e mire qe mund te beja une ne kete rast.Mirepo asnje nuk mund te kete nje zemer aqe te ngurte pervec se atij qe qendron tashme permbi te papriturat e fatit.Por edhe nje njeriu te tille do t'i sembonte shpirti ...si salihut, por le ta ngushullojme se ne fund te fundit ky eshte vetem nje sembim.
Mund te na falen lotet, edhe ne masen qe i derdhi Aldo, me kusht qe ato te mos jene aqe sa te atij dhe qe ne te te mund t'i permbajme ne masen qe i prrmbajti... imami.Per mos marrjen e Statusit, syte as nuk duhet te jene te thate si te Bodes, a nuk duhet ti derdhim lume sa salihu.
Duhet te qajme , me kete rast ,...por jo te ngasherehemi.Se demtojme ashtu.... Rilindjen !

Ai qe te do s'ta jep statusin pa qene gati.

Faleminderit Rama qe e bere me ne fund Evropen te na doje!

Si mund tu perkthente kjo ne nje teme te tipit " Un jardin sur le nil " xhibo.

Kush te do s'ta jep lirine.

Jo kshu Magus, duhet thene me shkurt:

Kush te do, s'ta jep!

Ashtu flitet ke rubrika "pyetje" smiley. Po atje ishte mbush tema me nja 600 komente e po derdhej... Duhet hap nji teme e re per ate pune heretiko. A po behesh mbare ti? smiley

Heretiku do te bindet me temen e ardhshme. 

Shpresoj qe te jete i forte.smiley

Xhardine, une them ti te mos e lesh me kaq. Per shembull, nji teme qe eksploron lidhjet e lirise seksuale me (mos)dhenien e statusit per EU do ishte syhapese. smiley Comment pensez-vous?

Une kam frike per evropianet Magus. Druaj se do t'i sulen dhite  e egra malore, te uritura ashtu siç jane, çdo gjeje dhe çdokujt qe i del perpara.

 

Ne kete aspekt mbeshtes qendrimin e BE-se. smiley

Kot e ndryshove, "delet malore" ishte me e frikshme.  Se per dhine dihet boterisht qe s'e di c'eshte tagjia, ndersa delet kane salltanete.  Situate me dramatike, dhe ne ate aspekt, edhe mbeshtetja jote akoma me me vend.

@ Magus:

syhapese

smiley.   Syhapese si ato te tuat nuke ka ne kete dynja etj etj etj. 

 

Na e ke taksur nga nje cmitizim ne dite.  

Kot thenkerkan qe delen e larguar nga kopeja e ha ujku.  Kesaj ujku i vje anash.  

Edhe evropianet e shkrete nuk kishin si ti shkonin anash 'deles shqiptare' dhe e lane krejt.

Mire, e dashur.  

smiley

syhapese te zes'

Jardin: Ky eshte nje perceptim i gabuar i joti qe nuk te ben mire ty vete ne rradhe te pare.  

Heretiko: apliko ndonjehere autocensure se ka dobine e vet dhe ajo.

Mbare jam une gjithnje sepse he per he çdo teme (sidomos ajo politike) reduktohet ne teme seksi. Dmth ne kete rast Evropi, kurve qemoti thone politikanet patriarkale (qe zakonisht ua hypin atyre matriarkale, ose e bejne me rradhe sipas rotacionit demokratik), nuk na e jep, megjithse na e lu ronshem, dhe ne ja lypim vazhdimisht.

Na thote: Lyhuni me livando franceze myslimane te lumit Nil te kohes se Buonaparte-s njihere, pastaj hajdeni ta shohim!

 

 

     "Na thote: Lyhuni me livando franceze myslimane te lumit Nil te kohes se Buonaparte-s njihere, pastaj hajdeni ta shohim! "

 

         Jo me livando apo me Eau de toilette, por dhe me Eau de parfum de Paris te lyhemi nuk na i japin statusin

Hajde mos u merzisni se burgu per burrat eshte!

Shume shpejt do te behet reformimi i KLD-se. Do kemi reforma oreeeee

Me vend por te pamjaftueshme i kishin quajtur levizjet ngjaltritoliste ata burokratet e Evropes.

"Ne Evrope nuk shkohet me kaq pak C4. Nga dy pallate vetem njeri ra", kishte thene ai kopili i Hollandes.

Faleminderit departamenti i xhenjos per perpjekjet serioze por te pamjaftueshme per statusin!

Nasipi do e bej reformen? Epo ben mire qe BE-ja ti bej gati letrat qe tani pra. 

Nejse, per mua shume rendesi i kushtohet kesaj teme se ca rendesi ka statusi aman. Ne jemi edhe nja 10 vjet larg te qenit ne BE, ne rastin me te mire. Nuk ka me hyrje si Bullgaria e Rumania, iken ato vite. 

Ku e pe rendesine ti?! Idrisi vec nje trendafil dhe nje flete hashashi ka vene tek komenti i tij.

Nejse, per mua shume rendesi i kushtohet kesaj teme se ca rendesi ka statusi aman.

Vlerat flasin me gjeste jo me fjale. Une e ti ama nuk kemi nivel per ta kuptu. Kujt po do me i tregu statusin or tie ?

Do vihet drejtesia ne vend oree

tashti nese duhet pre koka kucedres, minimalisht pritet koka e Metes.

Ai eshte bere etaloni popullor per triumfin e korrupsionit,se u kap me presh ne duar, dhe se gjeti kurrgje.

Nese sdo ishte Meta i pari, skane kuptim te tjeret. Nese s'eshte Meta, duhet te jete i pari Berisha. Ushtaret mandej me radhe.
 

Herezi, herezi!!! Te pushkatohet Ruzhja! smiley

Shif tani, seriozisht, Meta eshte leva e nderkombetareve. E kane kap me pras ne dore, e kane shpetu ata, tani eshte asset i tyre. I thane shko me Ramen para zgjedhjeve se duhet bo rrotacioni, ky vajti urte e bute dhe e la menjane nderin e tij. I thane qetesoje klimen pas-zgjedhore, e beri ky. Tani do e mbajne edhe per ca kohe sa te behen ca gjera te tjera besoj, nuk kane per t'ja kerku koken kaq shpejt. 

c'mduhet mu mer vlla

une jam popull

e pashe tu vjedh

e du n'burg

te kam lli mu n'nerkomtare

une jam popull

Por pak vesh derr ama, (TM Vlera)

nuk futen ne burg thesaret kombetaresmiley

E me cqt sikur esht hera pare. Jena msu me refuzime sna bo mo pershtypje. Robt kush na ka inot. 

Bie bora floke - floke / le te bisdojme o shoke 

Bie bora floqe - floqe / lete bisdojme o shoqe ...

He ku e gjen ndryshimin xhibole ...Floke njejes apo shumes ne raport me Floqe . 

Qe te te lehtesoj ka lidhje me Rendesine smiley

Semosme thush qe nuk ka brisk Shefqeti ...smiley

Xhibole e dashur !

Tani seriozisht larg Llomotitjeve te ketij me nje menje po e ka nje ...Y ne fund . Ky eshte i marsshtabeve te mBeDhaja ,me Ballkan Rajon e me Gjere e Gjate .

Ti e sheh te Matrapiku xhenjereve .Kjo them une eshte me afer zgjidhjes se problemit  se  Matrapiku u perdor ne fillim ne Vlore .Tani ka filluar te cfaqet edhe "arma di xhegnio ,arma di misseria " edhe ne Sarande smiley Te harrije edhe nen Uje sa ti prish qejfin Greqise ?

Nje interpetim serioz Xhibole po munde se nga keta qe shohin tejpertej Otrantos i fusin nje te care Gadishullit Iberik dhe me krahmarrje nga Peloponezi dhjesin mu ne Status ! Duket qe nuk e kane parasysh thenien e sh .Enver  "Celsat e Otrantos i kemi Ne "

A u qeafshin TRUTE me gjith seriozitetin qe i jepni vetes si ANALE me e gjete pse nu kna i HAPEN Negociatat ...Po lereni thuaju ...e dine Vet kur smiley ama nje gje esht e Qarte 

Halene qe u ka lene Babasqapi PASTROJENI ....mos lini asnje rrugeve  .Fundja ndonje si i harruar per lezet ne ndonje qoshe tuneli edhe lereni ...

Te tjerat jane me xhenjere prandaj kam besim tekty Xhibole smiley

Megjithse du te jemi ne evrop se aty na takon se jemi komb evropian e me shum per pune njehsim vlerash sesa ndihma ekonomike e di qe thell thelle se meritojne. Korripsion, vrasje, trafiqe, ekonomi e rrenuar, institucione te brishta etj etj. Faji eshte i te gjithe qeverive qe sna kan zdrugu koken me forcen e ligjit po dhe i joni individualisht qe nuk gjejme force te vetja qe te behemi qytetare te mbare qe respektojme ligjin e komunitetin. Edhe ne qershor po na e dhane me hater do jete se kemi vite pune per ta merituar. Megjithate robt ku ti kene pucrralinjt hollandeze dhe quksat daneze. 

E tha Bumci tek opinioni i Fevziut: 

Nuk e morem statusin se u hoq fotografia e Bujar Nishanit, e Presidentit, simbolit te kombit.smiley

eshte debil fare mor zot,

kur meno kush i ka pas celsat e kashtes gjer 6 muaj perpara,

ky dhe klani vet kane bo namin e zi

Mbaje mire me ket Ruzhdije se per 3 muj vijne prape npushtet moj gamorit te vicidolit me ndonje anti-tank sup. Si qe ajo fjalia do i kthejne 1 milione shpullat ne 2 milion mbrapsh se afermi.

Eshte shume afer Shqiperia ngremine, do ja japi Saluku edhe nje te shtytme se asht energjik dhe tejet patriotik. Si kena duru 3 muj pa shpellarin te forte kena ken.smiley

po jo mer burre se ska nevoje me hyp prape n'gamor

kta e kthejne pllaken direkt me qeveriun e ri

qeveriu eshte thjesht minor detail

une skam ca maj, as mire as keq, se sme lidh gje shyqyr zotit me asnjeren pale

Ruzhe, duke degju Aldon eshte tepke ai rasti qe dihet, se .....duhet kte kete Dy....njeriu i shkrete! , qe njeren ta caje me dysh fare...! Po nuk ka as mundjen e nje te klases kater fillore dereziu moj!

I ka zen frika evropjant nga zgjerimi qe kur u futen bullgart e rumunt. U mbushen me rome. Se din qe ne jena me te hajrit. Te bukur, mesdhetare, te gjate. Faj kan dhe refugjatet tan ne gjeramani e holland qe sbejn nje pune me te mire sensibilizuese. 

Artan Didi doli gjithashtu fajtor, por edhe shkaterrimi i pallati i Lulit mbahet shenim ne Europe si Anti-Europian, thote Bumci. Po Nard Ndoka ca thot?

Kur dhenia e statusit shtyhet, domethene qe se kemi marre smiley

+ 100

statusi nuk u dha se sa u nderrua pushteti. ju duket si cudi por te gjitha ankimet e demokrateve, perfshire dhe heqjen e fotos se presidentit jane marre ne konsiderate. i jepet nja afat kohor 6-7 mujorsh partise ne pushtet dhe pastaj te shohim...

sala i kaloi fet e fet te gjitha. kish fat loku. tani te shohim kete avdallin tjeter. duhet te kene shume kujdes se do e lene popullin me gisht ne goje dhe qameti 4 vjet mezi do i bejne.

njerzit duan statusin dhe po se moren, syte nga sala do i kthejne prape.

Po pra se ne i kishim te gjitha ne terezi dhe e llim te foto. Dhe evropa namuzqare modhe i ngeli hatri per foton e jar qoftes. O njeri ata ja dhane statusin serbise qe ka vra e ka pre po u ngelka menja te jar mustaqemiu. 

Bohuni njerez ere dreq!!!

U bote ju per status!!!

njerez jane ata te shkretet, por kemi shejtanet dhe budallenjte ne krye.

ja jemi paraardhesit e Ronit mo, ska faj i shkreti, pranej, flet vete fakti ...smiley

Ruzhe, hasell hasell ne emigranteve na eshte bere qejfi se mbetemi perseri te rendesishem. se po moret dhe statusin, c'na mbeti ne, vec dimri dhe bora ketej. ju andej, klime e mire po, kafe per se mbari, ushqimi i mire dhe i lire, pushime sa te duash. donit dhe statusin ju. pa status t'rrini qe c'ke me te!!!!smiley

Ushqimi i mire  dhe i lire???? pushime sa te dush????? kafe per se mbari???

Mos e luj te shkreten, nuk e shef qe eshte cope-cope.

Si tha bumci, prishja e pallatit te Bashes, trembte ene investoret Europiane ne Shqiperi, and on and on and on.

Me keta kafshet e PDs, mire e ke ti Alba1, mire qe jena gjalle se per shpetim harroje.

Un njeri jom o burr. Te gjith me dun ktu ku jam. 

Hajt mo mos u merzitni, se me mire do bohet!

Kur me? Kur tkena vdek e? Du status!  

Sapo e tha Saluku :

Pa nje kthese rrenjesore, e cila duket e pamundur per qeverine Rama-Meta, stausi i vendit kandidat do te mbetet per ne nje horizont i paaritshem”.

 

dhe ndoshta ka te drejte!smiley

Mua me duket se po na vjen prap npushtet te na knoqi plotesisht kesaj rradhe...., mkupto, te na konsumoje plotesisht eksaj here.

Por skishte mundesi qe shpellari te rrije larg fronit mbreteror me shume se 3 muaj. Ene un e du fort, bash si olldashin....

Me cil e pa Salca? Me ate me xham apo me ate pa xham? Po i ha prap bytha per karrike me duket, s'po i shtyhet me ne stol.

Rama te vazhdoje rrugen e ndeshkimit te korrupsionit dhe te elementeve anti-amerikan.

P.s. Bamir Topi di gjo njeri nga bohet?

Heren e fundit qe e pash e kish kap nshpulla raki-dashesi, Dashamir Shehi, ...e quante budalle qe do reformonte te djathetn tu bo koalicion me Peleshin ne Korce.

Se kupton Dashi se ne Shqiperi ka te majte te mderuar, soailiste integrues e kriptokomunista e te djathe ska per te pas ndonjehere me Dashin apo Pa Bamiorin.

Rono, ti po thu qe statusi nuk u dha sepse duhet luftuar elementi anti-amerikan ne opozite? 

Arvizu --> smiley

Faleminderit Toni Bler; falemnderit vellai i Sylejmanit te Madh.

E pame Stambollin dmth.

uups. Falemnderit Bajerni i Modh sa i Modh qi je ti smiley

smiley

fiqo te du !

u bofsh qin vjec

Obobo, plasen cokollatat ketej!

Rrofshim te gjithe smiley

po nje shife vete: Gjermania, Franca, Britania, Holanda dhe Danimarka kunder.

Kudo ku kan bo vizita Kto Tonet 6 mujt e fundit. Kush ta ket pas fajin, kravata pa shije, llafi pa lezet, krevati i hotelit, merkeli qi nuk e harron buzqeshjen e Sales, kush valle kush? Njikto pytje na mundojn smiley

kjo kjo vallai

e mo fiqo, kujtojne koke-cepat tane se fesht fesht do e kalojne gardhin me meten krye kapobanda. kush i ha keto luftrat e tyre per korrupsionin dhe te tjera. ata e dine kush jane te paret dhe te dytet, po ja i japin nja 6-7 muaj kohe dhe indirekt u thone qe ta marrin shtruar se s'kane gje ne vije ndryshe. se se dine ata si erdhi rama ne pushtet, me ndihmen e nje super-hajduti. mjere populli thuaj.

Dhe kjo vje fill mas borxhit 1 miljardsh...

Edhe njeqind Fiqo smiley
 

he, c'behet nga kampi kundershtar? gaz i madh qe s'u mor statusi, apo jo?

Nuk ishte e re per ne , John Podesta emerohet Keshilltar i Presidentit Obama , etj...etj...

e bllokute e. edhe foton e presidentit te famshem perdoret. s'late gur pa levizur, trishtuat nje popull te tere.

Epo greva urie nuk beme , as protesta , thjesht beme punen tone si opozite duke e votuar integrimin edhe ne Parlament.

Pse ja fut kot o Brad!! Roni thote qe statusi nuk ju dha per te demtu opoziten...a merr vesh apo jo??

Ja kam fryken atij djali , ska shenja permiresimi fare smiley
 

urime, urime.

Te lumte goja Brado, jo per gjo po na duhemi per remitancat smiley

Ej, po jan shpirtra te njome evropjano-perendimoret, dun lule e çikollata, jo ti tremesh me tritol show, apo jam gapim?

smiley

mire kjo , po as nuk dine me i lidh mire poshte makinave smiley

Fitore e modhe per PDistat, jane gaz e haresmiley

E duam atdheun te virgjer, nuk e duam me status! E duam ashtu sic e lam kur ikem dhe morem rruget e kurbetit, ndryshe nuk eshte me vendi yne..

E duam te varfer, te mjere e komuniste me pak fjale.

Per ty e mu, qe kemi te ardhura jashte, eshte komode, nje Shqiperi idilike, 2 jave ne vit, ne vere. Po per ata qe jetojne atje?

Shif mi si u bohet qejfi Pdistave qe nuk e mori Statusin palloshi; kur ishin gati te thoshin deri dje qe statusin e moret prej nesh.

NUK ECEN SHQIPERIA ME NJE PD TALIBANESH

Po edhe per te qare nuk eshte, ja shif komunistat prape shkemb graniti jane, bertasin, bertasin statusin nuk e morem por idealet prape nuk i shkelin..

granit, countertop kuzhine jon, me lirim per festa dhe per t'premte te zeze. shipping for free.

Sigurisht per derisa jeton ne Oksident, dhe je indiferente ndaj Talibaneve me siper...nuk eshte per te qare.

Te siguroj qe ne Shqiperi s'eshte asnjeri i kenaqur me mos marrjen e statusit, si Demokratet ashtu dhe Socialistat. Por kur Rama gjate tere fushates zgjedhore (edhe pas fushates) perseriti tere kohes se Tony Blair do na ndihmoje per integrimin e se Crown Agents do na rregulloje doganat, e kur vjen puna Anglia voton kunder, duket hapur qe ja ka futur kot tere kohes.

Asnjeri???? Nuk llogarit Salukun, Bishtukun e gjithe gazetaret e kafeneve. Edhe Talibanet e PDs jane me radikal ne emigracionsmiley

Mos na jep argumentet e Fiqos qe kopjonte Aldo Bumcin, e na nxirrte Angline e francen e ato 6 vendet kryesore kunder Shqiperise, tek opininioni.

 Pse marredheniet e mira te Rames me Tony Blair nuk arriten te sillnin aprovimin nga Anglia automatikisht te statusit, shpjegohet me faktin se Anglia dhe Shqiperia ndajne shume gjera ne mentalitetin qeverites. Toni blair nuk e kthen si bathorist Shqiperine vend mik, dhe ne Soho te Londres  nuk do kete rruge me emrin e Rames.

 

 

Anglia ja dhiu Amerikes ... e cilet jemi ne ne fund te fundit... pse nuk na njohin ata..... nje mut muti.....

Per cin e ke fjalen kur thua NE ? mendoj se populli ne gjithe ket mesele nuk ka ndonje faj  por jane zagert politikan qe nuk duan EU ppergjigjen pse ta ka dhene Pjeri.

@Tironci Lebetit. Saliu (apo Saluku, sic ke qef ta therrases), sa e kishte ne dore vete s'i tha njeri jo as per Naton e as per Vizat. Kurse Edushkes tende sa erdhi ne pushtet i thane jo qe me rastin e pare, edhe se kushtet e kerkuara ishin plotesuar te gjitha qe perpara.

Pa u pastruar shtepia nuk behet dot feste.. smiley

Dava bq...dolen dhe danezt. Nga inoti skam per te ble djath havarti per dy jave. 

Bq danezet bq hollandezet, a i kane thene popllit trim ene liridashes keta kllufat tane qe atje ku po shkojme eshte sofra e bq?
Pastaj me diletant si ai fytyre mikrobi minister i jashtem dhe qofte si ajo delja e integrimit nuk kishte si te ndodhte ndryshe.

smiley

Dhe s'kish se si të ndodhte ndryshe.
Të ndodhte ndryshe s'kish se si.
U desh të zhdukeshin përbindshat.
Që te kjo botë të vije ti.

Qashtu qashtu.

Cudi, cudi, si ja prishen Rilindjes...

Po neser cdo ndodhi? A do jene Shqiptaret te afte te votojne per Shpellarin perseri? Se tani nuk duket aq i neveritshem apo jo? Eshte me i kaperxueshem, me pak lubrifikant....

Kush lind skllav, skllav vdes, prandaj SHPELLARI GjEJA E PAR QE BERI ISHTE QE U VODHI SHQIPTAREVE MEMEDHENE.

O Tironc, Rama jot ne keto 3 muaj ka bere me shume gafa se Saliu ne 8 vjet. Nuk ja ka haberin fare, dhe rezultatet po duken.

shendeti pa avropi aty eshte nuk ka ku shkon.ne mos kete sene , senene tjeter .si ka thane hile mosi :edhe po s'u ba gja sivjet /vjen prape pranvera e ne evrope na qet.ne do qendrojme ke dera duke trokitur derisa ata te vene doren ne zemer e te na lene brenda.

Me mire te mos hyne fare ne evrope. Mjafton liberalizimi I vizave. Shqiperine e ka bekuar Zoti. Me bregdet, me klime mesdhetare, me burime ujore, me diell. Vetem vullnet dhe patriotizem duhet qe Shqiperia te marre drejtimin e duhur dhe te behet terheqese per shqiptaret anembane botes ne rradhe te pare dhe per investitoret e huaj me pas.

Megjithese keto deshirat tona I ka permbledhur sakte dhe bukur PTH po kush pati mendje ta degjoj.....

Por mer lal, Shqiperine e ka beku zoti me pocaqi, e varferi.

Kalamojte tu lyp rrugesh,

femrat tu na i shit rrugeve prej 20 vjeteve, 

jena beku me u bo jo thjesht vend tranzit droge por edhe prodhues nga me te rendesishem te marihuanes,fale Lazaratit

per te punu as mos e co ne mend se ne jena rock-starat e Evropit. cna duhen keto BE a FMN,

NE KENA LIND PER CEJF, SE JENA PELASGIAN...

Ate bregdetin e kan te gjithe vendet perreth, qe jan me te pasura se tye, por ti je nga Vlora e beje gropen tek gjoksi, se vetem ti ke det te mrekullueshem.

Po sa te shemtuar e mbajme ne Shqiptaret ate bregdet te mrekullueshem qe na ka fale perendia, a e pyet nje here veten???? Apo kur zbarko ne korrik ne Vlore shet pordhe ne kafene me leket qe bo ne perendim? Shko e shpenzo ca lek ne Bulqiz, per turizem ekzotik, veren qe vjen, se Shqiptare jane edhe ata e jo Serb. Ndihmo ehde ekonomine familjare te vellerezve tane atje.

s'eshte pune natyre por edhe mendje. si ka thene fishta:

u mblodhen shqiptaret ne kuvend

e pleqnuen rend e rend

se per ket vend

duhen shkarpa e jo mendsmiley

Hahaha I madh je Tironco. Une nuk thashe qe Shqp eshte me rregull. Thashe potenciali eshte aty, sikurse ka qene tere keta shekuj. Tani te presesh te vijne te huajt te bejne vendin tend apo te presesh evropen te te japi kacidhe per te jetuar, kjo enderr duhet te marr fund. 

Por me keta shejtan budallenj qe mashtrojne nje popull duke I lodhe veshet me evrope,BE, Osbe,PE sigurisht qe shancet jane afer 0 qe gjerat te ndryshojne.

Ndersa me ate muhabetin e detit dhe te gjoksit grope mu duke shume I deshperuar.

Pse i deshperuar o Vlonjat vellai,

shko ne Poradec te thone se kollofacet jane me te mirat ne bote ne dimer.... ama ne vere ta shesin belushken per koran...

shko ne Durres e ne vend te plazhit gjen pallate ne det,

ne Tirane kafeja eshte e mire por goten e ujit mos e rreklle se ke pasoja,

ne Vlore kocja e eger ne det ama sherbehet  rezervati ne pjat, 

Sa per te huajt ata e bene edhe e zhbene ate vend. Te presim ta bejne apo ta zhbejne, kjo eshte ceshtja se ti dhe une....sbejme dot gje.

tani po te kisha nja 200 000 € edhe mund te kisha bere ndonje gje po s'kemi fat fare. Ngela duke blere bileta llotaria po mezalla se po fitojme ndonje milionsh smiley

Rono, pyt per Bamirin? Shnosh si moll?Kam pi kafe dje me te ke " Lion Park"."
..." Ky e keputi mufke ....Lulen" - me tha.

Po me avokatin pse nuk denjon me te ulesh per kafe grava?

Ja dhe vellai i Modh na e beri decken..... Kur ju thame qe Shqiperia humbi nje shans te madh me LHL siriane, ju qe sot po i boni skanerin qeverise... dje po i pergatisni litarin.... por e harrut qe ai litar po u therret edhe juve.... E tha qarte dhe paster ai mongolokaukaziani.... mos na zhgenjeni... tani boni dhe ca protesta me ate Zirkonin e famshem dhe ate uturakun e bashkise, qe iu dogj soma duke luftu isorosianet.... dhe dukuni kah barku i javes....

Se kush e tha ne ato temat e famshme me LHL... ne shqiptaret nuk dime me perfitu nga situata... gjithmone kena qen nje komb i shanseve te humbura.... dhe ja iku dhe shansi i fundit....

Por une do te isha me kete.... iku Evropa... por rron Turqia, rron Rusia... por rron edhe Kina.... te gjithe keto shtete po ngordhin per nje pike, si ajo qe kerkonte Arkimedi per te leviz planetin....

'Shqiperine e ka bekuar Zoti. Me bregdet, me klime mesdhetare, me burime ujore'

Ja nji ketu e kemi mallkimin ne. Dembelizmi aty e ka folene, te dielli, uji ktristal i Dhermiut, uji selites dhe domatja zemrkau. Ka nja 20 gjenerata shqiptaresh qe ju ka ikur jeta per shalesh duke menduar qe he me se kemi 100 te mira, do behemi se na ka bekuar zoti. Dhe po ne vend. Cdo brez peserit te njejtin refren. Kam qene njehere ne Sllovaki, vend i pabekuar fare, pa diell, shi e bore, kohe gri depresive, ca kodra te ngordhura, per det e liqene sbehej fjale. Po nji ato faktore i kishin bere ata njerez duararte e punetore te zoti.

Tesh asht mangesi e jona si shqiptare qe nuk kena aftesine me ba nje Mea Culpa te madhe po rrime tu ja vu fajin te tjereve.

Nqs dune me ba ndonje gja te hajrit kjo pozite te kapin e punojne si duhet ne ato plane emergjence qe kane , te mesme e afatgjata nqs i kane , e mos te tallin b...duke thane ''lereni qeveriun te punoje ''.

Me 84 vota askush ste pengon ne pune prandaj te ulin kryte e te punojne se nuk asht aspak mire keshtu si e kane nise..

Majlinda Bregu - u votuan tre ligjet

Ambasadori hollandez - kush foli? ti, ti apo ti?

Stefan Fyle - Ja pra qe krisma nuk ka patur!

pjeter, si po te duket politika e jashtme e qeverise deri tani mo..?

per bullallallekun e vet, vajti Edi u ngaterrua me ato armet kimike, nuk i doli se nuk e kishte parashikuar protesten popullore.. rezultati, katastrofe, u doli nga llafi amerikaneve dhe ketyre u ka ngelur peng, nuk i flasin me goje..smiley.
po edhe statusi, me c'vume re, asnje aftesi lobuese.. pa dakord, standartet nuk i plotesojme dot ne..

tani, sikur ka ardhur koha te bej ndonje ndryshim them une.. ja, ta filloje me Bushatin... duhet dikush me personalitet dhe eksperience ne ate post, qe edhe kur te bej ndonje gomarllek Edi, te kete guximin ti thote: hej rrote, thirri menjes..smiley

ja,ta filloje me bushatin...duhet dikush me personalitet dhe eksperience ne ate post,qe edhe kur te bej ndonje gomarllek Edi,te kete guximin ti thote:hej rrote,thirri menjes..

Si tha Tarja;bejri more drejt se keshtu i do drute kjo mushka ime!..thuj te ndrrojme Edin dhe maroi kjo pune.smiley

mor po kete do ta them une, po pas nja 6 muajsh...smiley, duro dhe pak..smiley
he per he po i jap edhe ca kredo.. le te themi: ska vene njerezit e duhur ne pozicionin e duhur.. pra e konsideroj si gabime te nje kuadri ne rritje, jo si te nje njeriu ne renie..smiley

p.s. me eshte fiksuar ky Bushati mo vlla, natyrisht nuk e njoh dhe mbase eshte alamet djali e superinteligjent, po vetem pare keshtu nga pamja e jashtme, nuk ta mbush syne.. sec ka nje cehre, sikur ka sindromin down..smiley.

Mos ngjall panik kotsmiley...kohe te veshtira po kalojme,kohe te medha - dhe ti shume shpejt do te ndihesh plotsisht, pjestar i kesaj kohe. smiley

Po me belul fillestari po. Se ngeli statusi te aftesite lobuese te bushatit. Bushatin se pjerdh njeri, edhe ajnshtajni po te ishte. Ato vendime jan marr lart, bushati esht sa per garniture. 

Bomba e madhe plasi !!!!

Ta marin vesh politikaqis albanezi piktoris shkoderlocja shtangist video bashkiakis se nuk ishte nje pic Holland qe ja hudhi turive!

Sic tallin trapin politikaqis kakalaqis me popullin e mejre shqiptare ashtu po tallet dhe Evropi me keta gjasme politikan!

E kam pyetur shesh here veten se cfare morali apo lekure apo qenie njerzore duhet te kesh (kane keta palo politikan)  qe te shkosh gjasme me ballin lart te takosh e ti japesh doren shume personaliteteve perstigjos perendimor duke dit sa ke vjedh e cfare ke bo e sa ke vra !!!

Jo per zot nuk jane njerez kete politikanet tane !!!

do vemi ne pranvere.

Si u be ai muhabeti i statusit?

prape ju ketu?hajdeni njehere nga vjeshtasmiley

 

Politikani dhe ideologu i Platformës për Shqipëri Natyrale, Koço Danaj, ka reaguar pas vendimit të Këshillit të Ministrave të BE-së që të refuzojë aprovimin e propozimit të Komisionit Evropian dhe Parlamentit Evropian për dhënien e statusit kandidat për Shqipërinë. 

“Iluzionet e iluzionistëve të Tiranës se Shqipëria do të merrte statusin e vendit kandidat për në BE, morën fund. Iluzionet e iluzionistëve të Prishtinës se bisedimet dhe lëshimet ndaj Serbisë do t’i hapnin rrugë liberalizimit të vizave për shqiptarët në Kosovë, morën fund. Kosova do të vazhdojë të mbetet ‘geto’ për Brukselin. Iluzionet e ‘internacionalistëve’ të BDI që ngelën rrugëve të Europës për të ndihmuar Gruevskin morën fund. Përgjigja ishte ‘JO’”, ka thënë Danaj.

Më tej Danaj thotë se “Jo, status kandidat për Shqipërinë, jo liberalizim të vizave për Kosovën. Sinjalin e parë e dhanë ata që projektuan Masakrën e Srebrenicës, holandezët, ata që pranuan te lidhen në shtylla elektriku nga Ratko Mladici, derisa ai të masakronte mijëra boshnjakë, sepse …'ishin myslimanë’. Të tjerat dihen. Thonë se e shtynë për në qershor 2014. Mashtrim i neveritshëm. Në qershor, Presidencën e BE do ta ketë Greqia, e 'Kali i Trojës' do kërkojë 'Detin' për të hapur 'Portën' e Brukselit".

“Pse ndodhi kështu? Sepse politika mbarëshqiptare në marrëdhëniet me Brukselin është ‘lypsare’ . Por shpërblimi i “lypsarit’ është lëmosha. Dhe Brukseli ju dha shqiptarëve lëmoshë”, tha Danaj.
Danaj ka përmendur një rrugë tjetër, e cila sipas tij është e vetmja rrugë për të hapur “Portën” e Brukselit. 
“Kjo rrugë janë integrimet ndërshqiptare. Ai që nuk i del për ‘zot’ vetes së tij, nuk duhet të presë askënd ti dalë për ‘zot’ atij. Politika shqiptare në Tiranë, Prishtinë, Shkup etj duhet të fillojë sendërtimin e integrimeve ndërshqiptare. Duhet të fillojë sendërtimin e Shqipërisë Natyrale. Vetëm atëherë, për 24 ditë, për 24 orë, për 24 minuta, ‘Porta’ e Brukselit do të hapet dhe shqiptarët do të hyjnë me dinjitet qytetari”, ka thënë Danaj në reagimin e tij. /Telegrafi

http://www.telegrafi.com/lajme/danaj-vet...

Koco Danaj ka rreth 20 vjet qe eshte zeri i arsyes por nuk e degjon njeri. Vitet e fundit as ne media nuk e kan ftuar hic. Ne Shqiperi, madje ne te gjith hapesiren shqiptare vetem nje gjysme parti patriotesh eshte, vetem VV-ja. Nuk ka asnje parti serioze me nje platforme te qarte dhe nje kauze te fuqishme. 

Me kete mendesi qe BE-ja ka ndaj Shqiptareve ka per ti futur ne BE vetem kur ti zhvesh nga dinjiteti, nga historia, dhe kultura, dhe ti pranoje si emigrante ne vend te vet per hir te diversitetit dhe multikulturalizmit. Ne raste krizash apo lufte shqiptaret do te jene te paret qe do te masakrohen serisht ne kontinent. 

Shqiptaret jane masakru e jane vra sa here i ka dash qefi evropes dhe te tjerve qe fshihen pas EVROPES

Kam pershtypjen se EVROPA kushdo qofte kjo e ka kap paniku sepse Shqiptaret po zgjohen !

 

 

Shqiptaret kan cenuar status kuone prandaj. Sepse per nga natyra gjeopolika duhet te kete pas nje pol shqiptar ne ballkan por kjo ka cenuar interesat e fuqive te medha...prandaj edhe Rusia dhe mebreterite europiane ne nje pike kan rene gjithmone dakort, hajt ti biem me sa fuqi te kemi kombit shqiptar. E megjithate edhe sot shqiptaret jan nje nga kombet e medha europiane. Duhen vetem levizje politike me vizion dhe me besim qe ti bashkojne shqiptaret. Duhet nje rilindje e vertete. Sot eshte shanci qe kemi mundesine te levrojme me politik dhe diplomaci, ne kohe lufte nuk e bejme dot. Ne rast lufte sot shqiptaret jan aktualisht populli me i pambrojtur ne gjith rruzullin tokesor, jo vetem ushtarakisht por edhe propagandisht, shqiptaret mund ti zhdukesh dhe per imazhin qe ka krijuar media jo vetem te mos ndihet njeri, por te harrohet per tre dite si muhabet. Per keto gjera duhet ti vene gishtin kokes politikanet e ketij vendi dhe jo ti servirin popullit perralla me integrim e NATO. 

Kush do ta bej kete levizje politike ? ATA kane kap si te majten dhe te djathten ?

Me fizikanta e piktor e doktor nuk behet shtet dhe kete e dine shume shqiptaret ? shtroj vetem pyetjen se kush na i sjell kete politikan ne tepsi? Di ti gje per kete?

 

Une para disa vitesh e kam diskutuar ketu, kemi bere nje muhabet te gjat, por kjo nuk eshte zgjidhje qe vjen vetem nga nje njeri apo nje mendje, keto pune duhen pleqnuar e kuvenduar. Kombin shqiptar e kan shperbere keq, dhe do duhen vite t'ja sjellin toruan ne vend. Levizjet politike infiltrohen dhe sabotohen shume shpejt duke sjell dekurajimin dhe vdekjen e ndjenjave reale patriotike ne te mire te kombit. AKZ-ja eshte nje shembull i mire ne kete apekt. Nje levizje reale qe do sjell ndryshimin duhet te kete ne thelb disa pika,

Fshatin, Punen, Arsimin, Ligjin, Drejtesine dhe Mireqenien Sociale.

Dhe ka nje shenje e cila do ta dalloje kete levizje politike shoqerore, aty do merret vesh qe ne Shqiperi vertete ka mberritur nje levizje ne te mire te shqiptareve, dhe ajo shenje eshte mos permendja e disa fjaleve KYC!

Integrilesh, Familjelesh europianelesh, Europianleshezimi... etj si keto.

Keto diskutime jane bere disa here e do behen perseri jo vetem ketu nekete blog por dhe ne forume te tjera.

Eshte pikerisht ajo qe them une se sapo nisin iniciativa pozitive te mirefillta per popullin shqiptar nga ana politikes del ne mom ndonje karagjoz apo sharlatan dhe keto iniciative kthehen ne vrime uji!

Po shihja online komentet e diskutimet e politikanve shqiptare per gjasme dhjetorin e studentve te gjithe ata qe kishin pasur poste ishin nen 30 vjec pa piken e pervojes ne jete direkt nga uni asistenta e pastaj poolitikan, nje shkatrrim i gjalle dukej shume warte se nje dore e fuqishme levizte nga mbrapa.

Ajo qe kam vene re keto kohet e fundti sa here qe shkoj ne tirane eshte fakti se masat po zgjohen dhe po ndergjegjesohen po shoin se si e majta dhe e djathta po punojne vetem per nje klike te caktuar !

Besoj se kesaj pune do ti duhen dhe nja 2-3 gjeneracione !

Ketyre politikanve te sotem as varri nuk do tu gjehet !

 

Koco Danaj ka 23 vjet qe mbeti pa pune ngaqe u shkri Instituti i Studimeve M-L, si dhe nuk mund te ishte me sekretar rinie apo partie rrethi dhe si disa te tjere si ai, kapen flamurin e nacionalizmit qe te jetonin.

Po mir o ti te rrinte pa pune ay?

Ky shkrim eshte shume patetik dhe shtremberues i fakteve.

Ku e shikon patetizmin ti? Dhe cili fakt qenka shtremberuar, pa he njehere ta marrim vesh te tere?

Patetik, sepse nuk ben nje analize te ftohte te vetvetes. Nuk konsideron gjithe ato qe nuk shkojne ne Shqiperi sot, nuk flet per shtetin e se drejtes (koncept i panjohur per njerez te njefare formimi dhe shkolle) qe sot tek ne eshte i dobet. Askush nuk na detyrohet asgje. Ai po viktimizon veten.

Fakte te shtremberuar. Kur evokon masakren e Srebrenices, sikur te ishte pergjegjes direkte Hollanda. Nderkohe qe problemet etnike nuk i krijoi as Hollanda as Europa. Apo viktimizohet kur permend Kosoven e harruar si "geto" e Europes! Cfare dmth kjo? Kosova ekonomikisht, politikisht, ushtarakisht ekziston fale nderkombetareve (Eu+USA). Jane ne proces liberalizimi vizash si gjithe tjeret.

hunter me kete qe ke shkrujt ketu shpresoj, e kete ta them me shume seriozitet, qe te mos jesh esell dmth qe kefilluar ti festosh krishtlindjet pak me heret se te tjeret smiley

 

Patetik - Jo nuk i konsideron sepse nuk kan te bejne fare me statusin per kandidat. Statusi per kandidat eshte nje vendim politik dhe vetem politik, mund te kete disa kushte politike (teknike) per nje status kandidimi. Kaq muhabet eshte, pastaj mbasi pranohet kerkesa per kandidim shqyrtohen te tjerat. Ketu kemi te bejme me nje refuzim te kerkeses per tu bere vend kandidat. Pa arsye, pra asnje arsye nuk eshte dhene, edhe pse thuhet troc qe kushte me nuk ka. Kandidim nuk dmth as zgjerim keshtu qe as frika e ekstremisteve nuk ka baze.

 

Fakte-  Eshte fakt qe Hollanda eshte direkt pergjegjese per masakren e Srebrenices, dhe do ishte mire qe per kete gje ti te jesh i sinqerte me veten tende, rishiko kronologjine e ngjarjes. Madje edhe vete ti kishin vrare me doren e tyre ata civil ushtaret gejsa hollandeze nuk ishin aq pergjegjes. Ne rradh te pare i c'armatosen burrat e qytezes ne kohe lufte me premtimin se do te ishin te garantuar nga njesia ushtarake hollandeze. Pasi i c'armatosen i dorezuan tek Mladici. Kush eshte fajtori ketu? Shikoje protesten e atyre qe me pas u vrane tek zyrat e OKB-s ku i thone gjeneralit hollandez te mos i doresoje tek serbet sepse do vriten e perdhunohen... ose t'ju jap arme te vetmbrohen!

Kosova nuk egziston fal nderkombetareve, shqiptaret kan egzistuar aty ne ato troje tash e mijra vjet e do zoti do vazhdojne deri ne fund te koheve.  Nderkombetaret jan krijuesit e problemit, konkretisht ne 1912!

Keto po thojne qe per momentin, nuk mund te ulesh ne stolin e rezervave (kandidat) sepse nuk luhet futboll me kepuce ushtrise.

Tani nqs nuk eshte kjo, cila eshte arsyeja sipas teje?

Nuk kan thene asgje pra mo, thjeshte e kan shtyre... pa arsye. Per mendimin tim ka disa arsye, nje eshte qe ne qershor merr presidencen Greqia... dhe Greqia mbas vitit te ri do te nis fushate per detin, varret, minoritetin, camet etj. Deri ne qershor Greqia ka per te marr ato qe do te marr, dhe me pelqimin e te dyja paleve (PD-PS) dhe pastaj ne Qershor Greqia do bej sikur do loboje qe Shqiperise ti jepet statusi i vendit kandidat, por Shqiperia nuk do ta fitoj sepse shumica e parlamentareve europiane do te jene nga partite euroskeptike. Keshtu ka per te ndodhur! Politikat e Europes tashme duken qarte, ne BE te fitojne partite euroskeptike kurse ne vendet perkatese partite ambigue te qendres, qe as te q.. as te leshojne. Europa eshte kurva plake qe do ta dredh bishtin sido qe te fryje era prandaj. 

Arsyeja kryesore eshte qe kan krijuar nje mesele me shqiptaret ne ballkan te ndare ne 6 vende dhe tani nuk kan si ta menaxhojne brenda BE-se kete mesele.

Greqia eshte vend i falimentuar. Nuk ka peshe, perderisa varet nga rubineti i ndihmave qe jep FMN, EU, prandaj nuk vendos Greqia. Le qe ajo nuk ka vendosur kunder. Qe EU vonoi dhenien e statusit per ti dhene me shume pushtet Greqise, sepse pastaj ka Presidencen (po edhe kjo e diskutueshme) eshte nje teori komplotiste.

Më shkrive me këtë smileysmiley "Nderkohe qe problemet etnike nuk i krijoi as Hollanda as Europa"

Jo thjesht Hollanda dhe Evropa bënë sehir, ndërsa shqiptarët u dhuruan 2 të 3-ën e territorit dhe popullsisë, Serbisë, Greqisë, e Malit të Zi. Ata bile u munduan ta ndalin këtë marrëzi, por shqiptarët donin të kishin një territori të vogël, e të linin pjesën tjetër të masakrohej nga Serbia e Greqia. 

Ej aman oburre, se cfare ka te beje hollanda apo gjermania, qe ne Bosnje ke sllav e shqiptare mysliman, serb ortodoks e kroat katolik, ne nje mishmash etni, fe, kultura, gjuha, te gjithe brenda nje territori. ah po, po ta nisim historine te Karli i Madh apo Konstandini atehere po
 

Hollanda ishte vend kolonizator që ka shtypë e vrarë popuj të tjerë si i ka dashë qejfi. Gjermania ishte një nga ato 6 vendet në Konferencën e Londrës, që vendosën ndarjen e ish-territoreve të Perandorisë Osmane, duke përfshirë dhe trojet shqiptare. Dhe ka ndodhur në korrik 1913, jo në kohën e Karlit të madh. Mos ngatërro shap me sheqer. Si ia deshi qejfi, Gjermania, Franca, Anglia e Rusia, Austro-Hungaria e Italia ndanë hartën e Ballkanit. 

Cilat fakte shtrembërohen hunter? Se fakti o është fakt, o është shifje. 

Kur e mori vesh bota se shqipoja rron me: "ç'i qi tëmën"
Tha; Duhet t'i mbyllim portat, ndryshe do na qijë nënën!

Murat Memallaj

Si shqiptar, padyshim që s'me vjen mirë që statusi u refuzua, por në një gjykim të ftohtë s'ka sesi t'mos e pranoj se NUK jemi ende nê atë pikë sa të kërkojmë të behemi pjesë e Evropës!
Arsyet janë nga më të ndryshmet dhe me mijëra, por unë do prek pak prej tyre për t'mos i lënë vend dhimbjes së kokës...
Së pari po merrem me faktin se shqipoja i kalon 2/4tat e kohës duke u ankuar 1/4tat duke pirë kafe dhe bërë llogje dhe 1/4tat duke fjetur e "ëndërruar" si të bej ndonjë "pisllik" gjat ditës së nesërme!
2+1+1 bëjnë 4 dhe kohë për punë s'i ngelet e as që ka dëshirë t'i ngelet! Mendoj se kooperativat e kohës së dullës do merrnin më shumë respekt nga evropianët se sa kanë evropianët për punën e shqiptarëve sot e kësaj dite.
Këtë e lidh me faktin se përgjat asaj kohe, realisht punohej! Hollandezëve, që nê këtë rast ishin udhëheqësit e mendimit -Kundra- u kanë rënë thonjtë nga puna dhe e kanë bêrë Holandën atë që është sot! 
Në vitin 1953 Holanda gjendej e përmbytur nga uji në masën 2/3tat! Më besoni se shumica e atyre kanaleve kullues janë hapur me punë krahu!
Por thonë se Zoti bëri Holandezët e këta të fundit bënë Holandën, një kopësht Edeni në zemër të Evropës!
Kështu që ASKUJT në Holandë s'do i vinte mirë që të "ulte" afër tij një morracak e dembel si jemi ne shqipot!
Me pakë fjalë e shkurt; Duhet t'i kthehemi punës e t'i lëmë llogjet e ankesat dhe Evropën ta bëjmë në Shqipëri!
 

C'do budalla qe ka tastiere e ndjen te nevojshme te shpalos budallekun para botes.

smiley Muratit !!

Politikë:
Mbas 23 vitesh shkërdhatokraci nuk ka asnjë ndryshim për mirë! Të gjith sa kanê qenë në pushtet, por edhe të gjith sa kanê votuar, e kanë bërë për një qëllim të vetëm; Ku dhe si të "ndukin" ndonjë kockë!
Mbasi kemi kaluar në fare pak kohë skandale të tipit: 1997 luftë civile, 1998 tentim për marjen e shtetit me forcë, 2008 shpërthim deposh e jetë njerëzish të humbura, 
2010 video korruptive e zëvendës KM e cila çoi në 2011 në vrasjen e 4 protestuesve përpara KM e sot që kërkohet statusi, ish zëvendës KM është Kryetar i Parlamentit!!!!!!!!!!
E në çdo rast, asnjë prej shkêrdhatokratëve nuk ka marë përgjegjësitë e veta për t'u vet-deklaruar fajtor, e asnjë shkërdhatokrat s'ka qenê aq burrë sa të vendosi interesat e shtetit apo pse jo dhe kombit
përpara atyre personale, padyshim që Evropën NUK E MERITOJMË, jo vetëm sot, po as mbas 30 vitesh.
Karakter:
S'mund të kesh udhëheqës largpamës e patriot kur baza, populli i gjith është sharlatan.
Gjith politikanët janë pjellë, produkt i ardhur nga baza, nga populli që jeton mbi një vend të bekuar nga Nëna Natyrë e i mallkuar nga natyra e vetë kafshêrore.
Nuk di e s'kam dëgjuar nê asnjë vend në Evropë, e kurrësesi nê Holandë që t'i martojnê gratë e që më pas t'i shfrytëzojnë për prostituta.
Nuk di e as kam dëgjuar apo lexuar se edhe mbas përmbytjes së 1953shit ku fukarallëku shkonte deri nê mizerje, të dilnin e të vidhnin me armë si bënë shqipot në 1997ën kur u hiqnin grave vathêt nga veshi e unazat nga gishti.
Nuk di e as kam dëgjuar që t'i rrëmbenin vajzat e t'i çonin prostituta ashtu kanë çuar shqipot motrat e shqipove për vite me radhë drejt Italisë.

Dhe juve po pyetni veten PSE Holanda refuzon!????
Në Holandë paguet 50 euro gjobë nëse hedh bishtin e cigares nê tokë, ndërsa nê Shqipëri të mbytin plehërat.
Në Holandë paguhet 70 euro gjobë nêse pshurresh nê rrugê apo nê park, ndërsa shqipot s'e kanë për gjê të pshurren tek muret e pallatit ngjitur se pêrtojnê të ngjiten deri nê kat të dytë 50m me tej.
Në Holandë paguhet 70 euro gjobë nëse kur bie nata ecën me biçikletë pa drita, apo një llambë sinjali e makinës nuk funksionon, ndërkoh që në Shqipëri s'ka as rrugë për makina e jo më për biçikleta!
E juve ju duket çudi fakti që Holanda ishte kundra!!!!!!!
Mua JO, aspak madje!
Llogje të mbara ju uroj.

Po te jesh antar i partise se pedofilve dhe bisexualve ne Hollande sa pagush o Leonard ? di gje ti per kete?

 

Shumë i interesuar dukesh!!!! Ke dëshirë të marësh teserën e partisë kështu!? Nëse po, gjete njeriun e gabuar për ta pyetur se s'jam antar e as i intersuar të jem, ndaj dhe s'kam informacion! Falu diku tjetër se mesiguri do gjesh një faltore!

Po pra se na numrove se cfare gjobash te vene ne Hollande na lavderove deri ne qiell !!!!!!!!

Personalisht kam qene ne Hollande dhe ne Amsterdam gjasme nje nga qendrat me turistike te botes

Vetem zhul kurva maskarallik e plehra e rrumpalle qe se merrte vesh i pari te dytin gjasme party qe te rrjepshin dhe kacidhen e fundit nga xhepi nje dekadence qe nuk i dihet filli dhe fundi !

 

Epo se je dudum ti qe ste puno sesh faji hollandes. Ate qe e kan e kane (orgji e mall plot)

Dukesh qe je gjakdhjere turkoman qe flet shqip sepse i paske shume qef tule e dhjom pa pike ndjenjash si mish i vdek apo si lopa te sapo therme apo sic i thojne ndryshe bjonde ollandeze smiley

 

Leonard keto nuk jan arsyet pse Hollanda dha refuzimin, jo sipas Hollandes te pakten apo ti je zedhenes zyrtar i Hollandes e di me mire keshtu? Hollandezet me shqiptaret s'kan fare te krahasuar.. por ti ndrojme vendet dy popujve dhe tu linim historite respektive ka shume mundesi qe shqiptaret do ishin sot me te fuqishem ne bote se sa jan hollandezet, kurse hollandezet as nuk do te egzistonin fare.

Po të kishte halla koqe, do i thërritnin xhaxha! Fakti që ata janë atje ku janë e ne aty ku jemi është realitet!

1/4 e kohës! ëndërrim si të bëjmë ndonjë pisllik! Prandaj lëri pordhët me rigon mbi historinë e shekujve se po t'kishte mend ai popull s'do kishte qenë skllav i të tjerëve e s'do ishte në atë pikê ku është sot! Pak e ndan Skllavin nga Padroni, vetëm mênyra e të menduarit! Fillo të mendosh si Padron nëse do të dalësh nga skllavëria...

Postim pa kuptim.

Leonard, te jap te drejt ne te gjitha pikat thuajse, veç tek ajo pika ku thua se shqiptaret duhet ti shtrohen punes, eshte diçka qe nuk qendron dhe aq shume ne dore te tyre, e kam fjalen se te gjithe duan pune e te marrin nje rroge, por kjo varet nga politikat e punesimit qe ben qeveria. Dhe fatkeqesisht, te gjitha qeverite shqiptare te pas 1991, kane deshtuar ketu. Edhe kjo qeveri (qe urojm te beje perpara) akoma nuk ka punesuar 1% me shume, veç ka hequr e vene, thjesht hiq njerin e vur tjetrin. Qeveri qe pret lemoshe, borxh, dhe ne fund e tallin me 300 milion dollare ne vit, pika qe su bie. 

Pjer, unë jam koshient se fajin e kanë politikat që ndjekin qeveritë përsa i përket punësimit, por këtë e kisha përmbledhur në përkufizimin mbi shoqërinë. Një shoqëri miope, s'mund të prodhoj largpamës! A je dakort!?

E megjithatë, jo gjithmonë është faji i mosdirigjencës që s'ka sjellë rrugë ligjore që do ndihmonin një vend të zhvillohej. Shpesh ka ndikuar dhe vazhdon të ndikoj edhe fakti se Nuk na pëlqen t'i pranojmë ato ligje apo të ndjekim ato udhë! Me pak fjalë, s'na lë "UNI" e kokëfortësia. Po kur secili tregohet i "fortë" e do të bëj si i thotë koka e vetë, s'ngelet mê vend për udhë, bëhet fushë për bagêti.

po mire mer Leonard qe i radhite kaq bukur gjobat etj per te na qartesuar ndryshimin Hollande vs Albanie, por cfare do te thuash ti, kujton ti se njerezit, edhe pa qene ne Hollande nuk e dine kete ndryshim??

pastaj kush po u thote hollandezeve shkoni jetoni ne Shqiperi... kur vjen puna te statusi, vendimet e evropianeve jane politike, jo ekonomike.. sepse e dime standartet e tyre te jeteses nuk i kapim dot kurre ne, ashtu sic nuk i arrin dot Rumania, Bullgaria etj..

p.s. ore, kur Hollanda qenka kaq principale per standartet dhe menyren e jeteses, sic e spjegon ti kaq bukur me keto gjobat, cne pastaj kane kaq shekuj qe bashkjetojne me ata halabaket, dmth republikat banane te ishujve Antile, Saint Martin etj qe skane asnje lidhje me menyren e jeteses se hollandezve, por jane ne mbreterine e Hollandes ama dhe quhen qytetare hollandeze....

Belulo, vërtet mund të jetosh në Holandë, por mê duket se s'je i informuar sa duhet mbi kolonitë e Holandës! Në Antile sistemi i demokracisë është po aq i rregullt sa në Holandë. Institucionet funksionojnë 100 herë më mirë se në Shqipëri (edhe pse ata janë zezak e ne bardhosh, pa dashur të tregohem rracist këtu, kuptoje vet thelbin) Sistemi bankar udhëhiqet nga ABN Amro dhe ligjet përpara se të hyjnë në fuqi, marrin pëlqimin e Holandës!  Po të pyes së fundmi, kush është më i respektuar në Holandë, një zezak nga Antilet, apo ti si Shqipëtar i bardhë!? E di që s'do e kesh të lehtë t'më përgjigjesh se del i ofenduar po të thuash të vërtetën, prandaj lëre kêtë muhabet. Realiteti është i tillë edhe sado "bishtin përpjetë ta mbajmë ne shqipot, jemi sërish dhi e zgjebosur" E të pranosh se je në "mut" nuk bën keq Belulo, por të ndërgjegjëson që të fillosh të punosh për të dalë që nga muti.

o vlla, nuk di cfare eksperiencash ke ti, po fol per vete si ndihesh, he xhan!smiley.
se cfare jane Antilet e si funksionon sistemi i tyre demokratik, e di mire une se kam boll informata.. megjithate di qe Hollanden e ka zene halli, se vetem pompon para per evgjiterine andej qe si zakonisht shullohet ne diell.. por cte bejne qe duan te ruajne mbreterine e bashkuar, pune tradite qindravjecare domethene.. plus qe praktikisht kane nen kontroll kufirin detar ne ate zone te kontinentit, gje qe u jep njefare prestigji nderkombetar.. ndersa per antiljanet ne Hollande.. hemm, hidhu nje sy statistikave ne burgjet e Hollandes dhe e kutpon fare mire, pa jetuar asnje dite ne Hollande se cfare statusi kane keta ketu... 90% e burgaxhinjve ne Hollande pra, jane marokane dhe antiljane..smiley

Gjosha : Fryma pozitive e qeverisë do të vazhdojë

Gjosha theksoi se buxheti për Ministrinë e Integrimit është modest krahasuar me ministritë e tjera, por ka rritje me 65 % krahasuar me 2013-ën. Ministrja tha se në muajin janar do të shtohet struktura me 15 veta. Pjesa më e madhe e buxhetit do të kalojë për strukturat dhe për vizitat e punës

O zot jepja atij qe rri kot , se ai qe punon dicka e fiton

 

Ajo qe me mua personalisht me shqetson shume me teper se sa gjasme mos dhenja e statusit eshte fakti se nga te dyja palet si Shqiptare dhe EU nuk ka piken e transparences !!!

Si shqiptar pres shume me teper informacione pra transparence nga politika shqiptare se sa sa nga EU !

Eshte detyra e qeveris dhe e politikanve shqiptare te japin shume me teper informacione mbi kete vendim ! Shtoj pyetjen se kush do ta beje kete ajo ministria apo rama qe kujton se po ja fut evropes sic ja fuste shkove te vet????

 

Statusi nuk muar sepse kur BE ishte e gatshme ti ja jepte ate Shqiperise , Edvini me shoqe e shokë nuk ishin te gatshem...tani ata po luajne lojen e njejte vetem se jane ne anen e kundert..u humb hapi, u humb shansi qe kishim qysh para dy vjeteve..flm "Rilindje*Ringordhje" ...nuk hyhet ne BE me dinamit e portrete te Enverit.

 smileysmileysmileysmileysmiley

Mato,ne nje replike nga veni qe Meta bani me Berishen ne parlament,i tha:ti vete me ke thene, qe dhe po i plotsuam kushtet,ata s'do na e japin. smiley

Beson akoma Metën? Kur ishte me Salën, shante Edi Ramën shumë rëndë duke hyre dhe brenda familjes së Ramës..për Salën deklaronte që me doktorin personalisht punoj pa paragjykime, dhe e vlerësonte në maksimum,,,,cilin Metë beson e PJETËRMUSTAKUQI...

Jo mo,une besoj Salen,c'a Mete!Sala e aprovoi me heshtje,nuk e kundershtoi.Ti e din qe Sala s'ta perton. smiley

Te ike Rama urgjent, PS te zgjedhe nje tjeter Kryeminister
 

Po ke mendon ti Brave se duhet te zgjedhe PS-ja?

Apo mendon se duhet te kthehet Kaq Islami ne PS e ta bejne kryeminister? Po Rama i ka 20 mbeshtetes personale e keshtu PS kalon ne minorance. Apo do e votoje PD-ja per hir te integrimit? smiley

Ministri i Jashtem duhet ndalu te dale nga vendi per 6 muj rrumbullak.

po jo bre

se dhe ai eshte i cik hollandez si puna Lulit smiley

Kjo gje po ndodh aktualisht. S'e ke pare qe KM po del jashte me shpesh se Ministri i Jashtem?

Km-nuk thot lets go dutch. Me e shumta thot vulevu avec mua. Big difrenc. smiley

A thua praktikojne edhe Dutch oven? smiley

E tha Majlinda Bregu, palloshit: Statusin e ke ne xheb...prej nesh....vish nje kostum firmato e shko te firmosesh.

Palloshi veshi kostumin firmato si i tha Majlinda por su rrujt, e na shpetoi statusi edhe kesaj rradhe.

 

Po he mor burre mos boni kshu , sikur e patem ne Statusin dhe na e hoqen .

Thashe se po e fejoshim Albanien ket here po aha. 

Kush te merr sot me kete dite qe ka ardhur o Fiqo.

Ukrainen po e lusin

I di ti mo ate shprehjen .

" Pac fatin e kurves "

Po na ka marr malli per festa per torta. 

Ky i kafe sta qet.

Ca thu mor burre , ky e thirri Tahirin per darke , masi maroi pjaten e vet ja thau dhe Tahirit ate qe i kishte ngel.

Nga historite e Benit ne kjo? smiley

Ti po thu qi Tahirit i ka hik oreksi? 

Or po ça u bo me ato rekordet e tatimeve?

Jo mer nuk i kishte oreksi te shkretit por ja boni fiksim , mas cdo luge i fuste nga nje pordhe smileysmiley dhe tahirit s´ju shtynte mo , iku oreksi per lesh smiley

Valixhja e zeze e Spartak Brahos...

smiley

ashtu,

por albanies i kish qellu baba sali i cike doreleshuar, ja harxhoi gjithe pajen.

tani ka ra ne dore te vllaut te madh Edi, ky duket rryp fare, te shofim a do e fijoje dot smiley

po shkojme drejt vitit 2014.....ende me shkuesi??? e gjen vet burrin ajo! smiley albanie

do kthehemi me fitore, xha Riza. me status te meritum plotsisht. dhe me opozite te pjekme tamom smiley

smiley

ps. O Rono, ku je mer, se na myten smiley

 

Si tha Fylli, qeveria me ka mahnitur me luften kundra korrupsionit dhe krimit te organizum smiley; presim me shume...

dhe pyetja naive kete here eshte cfare gjendje emocionale egziston pertej "mahnitje" ne gjuhen e europes?

une i rash shkurt, po letren e plot besoj e gje edhe ke ballkanweb ose panorama... Ky po fliste si grupi i qeverise mer... nuk i shkote per pozicionin qe ka... nuk bo ashtu burri...

oreksi vika tu honger. tani dun "bakllaven" ato, o Bame. Pa fut njonin ne galere, niks po thon. per ato qe dun me kuptu.

kto t'opozites po gzohen si trojanet ne fund te vitit te 10-te smiley

smiley

 

Ne galere do hy ai qe ne kemi dash me e fut me kohe , Te erdhi dita Gjeneral , ehh se mencuria jone s´paska te sosur smiley

po si tha? bukuria ime te shkaktoi shpenzime smiley

ama kostumet i zgjidhte dreqi, kishte marre dore nga xhaxhi per at pune. 

Ore po vk statusit se edhe ai po si hyrja ne NATO to ta bente Shqiperine....

Shqiptare, shterngoni rrypin dhe forconi muskujt e gati per pune se ndryshe do te ngordhni urie... e mos prisni as nga BE, as nga USA e as nga dreqi, ser vetem i zoti e nxjerr gomarin nga balta...ndaj shterngoni sumen dhe o burrraaa ne pune... 

statusi, po, atje matane, po remitanca... niks.

me vjen keq Patrioto por thirrjen per pune ja ke bere Popullit te gabuar .

reminitancat nuk i dume, por majini per vete se po vijne dite te zeza dhe per juve dhe nuk kana munci me ju majt..... e sa per thirrjen e poplllit te gabum... si tha ai... une boj timen ma var s'ma var boj timen si q(k)ytetar...

per "ne" mendon Obami dhe Hillarija. 

Po nejse, edhe "ju" keni Ilirin, pranej e keni hudh festen mbi sy. Boni qejf, se me fat esht kjo pune.

Ne na iku statusi neper shale, ti o Alidemso thu futju punes. Na i preu krahet palloshi edhe per nja 4 vjet se su rrujt. Pale ajo heqja e fotos te Mustaqelliut na degjeneroi fare. Artan Didi qershi mbi torte kurse spetakli i pallatit te Bashes na dembelosi fare.

mos u merzit, kshu e nis gjithnji rama, si dobet, por ne 5 minutshin e funit, gol ne fush kundershtare.

qe ku o qershori. me afer se Vora.

Bah. Nqershor fillo botnori futbollit. Kush ja ka ngene? Merkeli ka te tjera halle.

Ta shohim , po veshi prape xhaketen Blu ditene e hapjes , iku per lesh prape Statusi.

Faleminderit Gjermani! O Merkel e madhe, sa e madhe je ti.

emo,

Jane kthy prap vitet 80 thone..

Plasen spiunimet mes shokeve te PD-se; ky ka bo ket, ai at!!!! Si e si me e fut shokun pa rradhe, perpara.

Eh bijte e eterve...

istorija perseritet, tha ai i mencmi.

po ket her si komedi, e plotsoi ne fund. 

jom pergadit per nji dimer shum gazmor. nga ana intelektuale them.

revanshi qeka i omel si komposto kumlle.

E gjeti fajin e mos marrjes së statusit ILIR META, hallall kokë e zgjuar...Ai tha se fajtor është vetë BE që nuk di të bëjë reforma, dhe sipas Metës Shqipëria është një hap para BE në këtë drejtim....(të vijë të mësojë si shembet me tritol, të dalë në shesh me foton e Hitlerit, siç dolëm ne me portretin e Enverit)

jo po flisni ju.... pse nuk na do hollanda ne... po nga te na doje kur ambasadori yne atje ja kerkon Ver Llapes, ndryshimin e imazhit te Shqiperise.....

Jo-ja” për marrjen e statusit të vendit kandidat për në Bashkimin Europian ka nxjerrë Hollandën si “delen e zezë” të unionit. Ndonëse krahas saj, ishin edhe disa vende të tjera që kundërshtuan një “Po” për Shqipërinë, kundërshtimi, më së shumti indetifikohet me Hollandën. I pyetur nga “Gazeta Shqiptare”, se cilat ishin arsyet e këtij pozicioni, ambasadori ynë në Hollandë, Gazmend Barbullushi ka dhënë një përgjigje që nxjerr si konkluzion këtë pasazh: “Një grup partish që përbënin shumicën e ku fatkeqësisht bënte pjesë edhe Partia Liberale në koalicionin qeveritar, kërkuan më shumë rezultate konkrete. Theks të veçantë iu dha luftës kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit”. Barbullushi hedh poshtë mundësinë e kushtëzimit të politikës hollandeze nga marrëdhëniet specifike apo preferenciale me Rusinë dhe Serbinë, apo edhe faktin se “Jo-ja” reflekton “imazhin veçanërisht negativ të Shqipërisë”. Sipas diplomatit shqiptar “informacioni që kanë hollandezët për Shqipërinë është i mangët”. Por kërkesa dhe pretendimi i disa vendeve të Europës për luftën kundër krimit dhe korrupsionit, mund të shpresohet se sjell edhe një element pozitiv. Ndoshta ky presion i BE-së do ta detyrojë klasën politike në Tiranë të kalojë nga retorika në veprime konkrete, aq më tepër kur edhe në vitin 2005 edhe në vitin 2013, rotacioni u aktualizua si shprehi e vullnetit të përgjithshëm për të ndryshuar kulturën e tanishme.

hahahaha, do me bo tave kosi me tallava.....???????????

u kry smiley

evropi kerkon kurbansmiley

10.000 kopje u shiten. Prap-e? smiley

Ky koco danaj qenka out fare vllai. Shifka ala endrra me skenderbe. Si sdoli i koco i hajrit mer jahu. Koco devole? Mallist i rendomte. Koci te zonja nga qyteti? Pallosh groshe. Koco kokedhima? Hajdut me cizme. Gerta koci? Eh aty skam ca them, twin peaks me nam motra. 

koco theodhosi, koci xoxe... gjith armiq smiley

 

Ps hollandezet kane hallin e lazaratit, se po u futem ne be, i ben konkurrence te ndershme tregtise se tyre te hashishit

Vari mo leshte Europit, po ca u venos per keto taksat per shtepite e dyta? Po shtepite ne bregdet sa do pagujne?

Min. i Jashtem eshte çun king, çun trendy smiley Let's go

Me duket se europianet kerkojne shtetin shqiptar te  Enverit..ose minimum ate te Ramizit per ta pranuar midis tyre,thoni jo po deshet.

Kto te Europes duhen hyp me i autobuz e duhen çu i her te shofin hollin e hartave, kam pershtypjen.

smiley

...dhe tavolinen ne sallen e mbledhjeve ku zonja europ eshte ne mes te salles e veshur bukur bukur.

jalla opa rabadibidibidopa

C'o kjo me? Let's go dutch paska thone merhumi.

Posi jo me, direkt mas Hollandes... Gjermoni, Franca, Ingliterra, Danimarka.

Po se hollandezet vijne me te bute se gjermant. Ato jane te keqinj fare, kujt ja mba  smiley

C'a do me thene "let's go dutch"? Ndonje menyre trendy per te deklaruar homoseksualizminsmiley

Bah. Nqershor fillo botnori futbollit. Kush ja ka ngene? Merkeli ka te tjera halle.

Fiqo, edhe kur duam t'ia qajme ndonje hall, s'te le.  I zgjidh vete.  

Ambasadorit gjerman, kur i thame per hallin tone, tha:  hallën tuj me Merkelin tone?  S'kemi hallë mer, s'kemi hall:

Fillimisht mund t'ju them se dua të flas vetëm për Gjermaninë. Këshilla ime për Shqipërinë dhe popullin shqiptar është kjo: Përqëndrohuni në lajmin e mirë nga mbledhja e Këshillit të Ministrave. Për këtë unë shikoj dy baza thelbësore. Së pari, ministrat e BE-së e kanë njohur progresin e qënësishëm që Shqipëria ka arritur drejt integrimit europian. Së dyti, që është më e rëndësishmja për t'u kuptuar, lidhet me atë që do të doja ta cilësoja si një datë operacionale, e cila buron nga konkluzionet, pra mbledhja e ardhshme e Këshillit në qershor. Nëse gjërat zhvillohen pozitivisht gjatë kësaj periudhe 6-mujore atëherë unë jam shumë i bindur që një vendim pozitiv do të merret. Nëse do të kemi më shumë kohë në dispozicion atëherë edhe gjykimi jonë do të jetë më real. Për qeverinë gjermane ishte me rëndësi përfshirja në konkluzione qartësisht e një afati, kjo jo vetëm për të mos lejuar inkurajimin e zërave të zhurmshëm. Prandaj kërkuam vendosjen e një datë fikse. Kjo nuk ishte e lehtë për ta arritur por tashmë që ndodhi jemi të gëzuar dhe mendoj se 6 muaj nuk është një kohë e gjatë. Kjo është një arsye e mirë për të qenë besimplotë prej këtij zhvillimi.

"Nëse gjërat zhvillohen pozitivisht gjatë kësaj periudhe 6-mujore atëherë unë jam shumë i bindur që një vendim pozitiv do të merret."

N.N (amabsador gjerman)..smiley

Me ca po kuptoj evropi kerkon kurban. Ndonje funksionar te larte apo te korruptuar. Me duket ka qene i film ...pashai kerkon kurban. Shyqyr qe sjom atje se edhe un dikur kam vjedh kasetofon e xhama makine. Dhe zakonisht te vegjelit e hane. Mi fal o zot mekatet smiley

  . Për qeverinë gjermane ishte me rëndësi përfshirja në konkluzione qartësisht e një afati, kjo jo vetëm për të mos lejuar inkurajimin e zërave të zhurmshëm. Prandaj kërkuam vendosjen e një datë fikse.

 

po mire mer ambasador i nerum,  edhe kjo  e ''djeshmja'' ,  ''date fikse''   ishte,  po ju nuk na i dhate statusin.. smiley     se me kete  llogjiken  6 mujore   ju mund ta shtyni pambarimisht statusin me  ''data fikse''..

 

gjithashtu nja 2 pyetje te shpejta kisha une:    qe ''gjerat pozitive jane me te mira se ato negative'', e dinim ne.. dmth deri ketu kishim arritur me forcat tona, fale nje filozofi te shquar qe kemi   mes tënë... 

....  por pyetja  eshte:  po nese  gjerat  nuk shkojne pozitivisht,  çfare  do te ndodh...?    dhe pyetja akoma me e rendesishme qe me mundon:  shkelqesi:   çfare nenkuptoni tamam me  ''zhvillime pozitive''  dhe eventualisht  ''zhvillime negative''..??   faleminderit!

Belulo, nese gjerat nuk shkojne pozitivisht ambsadorit maksimumi mund ti vije keq se s'ka ca t'boj tjeter, eshte detyra e qeverise tone te marri masa per integrimin, duke bere mbledhje te perbashketa me qeverine turke dhe ate kineze bile, sepse sa me shume te shkosh ne lidje, prape dikur e gjen veten ne perendim ka thene galileo galilei smiley

ca pret nga rob qe kane shku tre here ne finale dhe s'kane pi asihere uje. 

smiley

Vallai, tani qe doli qe Meta eshte tifoz Hollande, une them t'i bejne njerezimit nder, edhe 10 here te tjera te shkojne ne finale mos ta fitojne qe mos t'gezoje ai.  

Ja hoqen qejfin te shkretve njerez.  Ngelen duke prodhuar euroskeptik me zor.

sa me shum gzoni tani, aq me shum do merziteni ne qershor.

si te doni.

Dume analizen e Takut dhe Tosit . 

Now!!!

Sdu analiz se ate e bej vet. Du status. Ne e du tashi. 

smiley

dikush hoxhen, dikush hoxhicen, tha. 

Vale arrestimesh per skemen e vjedhjes se TVSH-se. Dyshohen se kane vjedh 26 milion usd.

Po i afrohet laku djalit te Ali Spahise, atij antikomunistit nga Shkodra.

Duhet ndertu burg tjeter vec atij te Drenoves.

hajt mo se i çojme ne Suedi, ne kuader te integrimit dhe bashkepunimit, se atje po i myllin pasi nuk ka me te denuar ....

BE:

Kompromis mes arritjeve të Shqipërisë dhe ngërcit të brendshëm jashtë Shqipërisë.

pra mes haremit te ali demi dhe fakultetit te ekonomise

Vlerësohet lart puna e qeverisë,

ghithsesi do vazhdojme ti bijme me dore tavolines, ne Vlore

por vendimi në qershor”

ER

...what a L

Lazarati ti beje bllokade furnizimit te  Hollandes per nja 3-4 muaj dhe te shikosh se sa do veje cmimi dhe shtohet depresjoni smiley

Arto, rrezik prej konkurences se Lazaratit ka bo llafe Hollanda. Po ne nuk duhet te dorezohemi me kaq. Qe marjuana brenda 20 vjetesh do legalizohet gati kudo kjo eshte e qarte, po ne duhet te jemi ne avangarde te kesaj levizje. 

Seriozisht tani, do ishte gjeja minimiale korrekte qe Bushati te jepte vete doreheqjen mbas kesaj. LHL-te, tani kjo, nuk eshte pak per aq diplomaci sa ka Shqiperia. Rama nuk duhet vene fare ne poziten qe ta shkarkoj se nuk ka lezet. Per mua me dinjitet, terhiqet vete ne kete moment. 

Qe e kami drejtesine hale, ashtu e kemi. Dhe Evropi s'ka faj. Sikur Rama te rregulloje vetem drejtesine ngelet ne histori. Mos merret fare me ekonomi, taksa e cicive te tjera. Eh sikur halla te kishte rrota..., tha.

Megjithate edhe Evropi rri e rri e nxjerr nga nje spec. Cudi ne e Turqise i dalin speca te tille. Hajt se ia merr hakun jevgu. Do vijne te na luten per fare kosi. 

 

Rama ja paska vene fajin forcave ekstremiste brenda BE-se per kete pune. Mire eshte ti thote dikush qe nuk ka kellqet per te fol me kete lloj menyre. Se po thote qe dhe Merkeli qenka ekstremiste. 

U 10 ai muhabeti i LHLve, po Merkelin kishte bere plan ta merrte per zedhenese, bile me rroba banje. smiley

Merkelin e kemi nxjerre naziste ne ne PPU ka kohe. E jo vec njehere apo vec nga nje person. Falimentoi Greqia? Merkeli naziste. Falimentoi banka e Qipros? Merkeli naziste.

1or, ore qe e keni fajin ju emigrentet e uk ,kjo nuk diskutohet se na shisni mend me x6 kur vini ne atdhe smiley

ah se harrova ketu ka shku 1 shishe Johnnie blue 350€ !, edhe per ket fajin ju e keni qe pini  shume aty e nglet pako gje per tu exportuar ..,e mo u mer me gaxhgaun smiley

 tani ti futi nje bashkim me kosoven se eshte turpi zotit qe   be hap negociatat me serbine e genocideve dhe lene jashte shqiperine. arixhinjte e europes kemi per te mbet. rrofte miqesia shqiptaro-kineze.

...Rama oshte aq fodull sa nuk denjoje ti dergoje dy gisht leter Merkelit me rastin e rizgjedhjes  dhe tani na e etiketon si "forcat e erta" te ramiz Alise  smiley    ..e ka mire  Sala kur thote se; Me dyshen Rama-Meta nuk ka status

 jo dy kisht leter se fshin menderen Mrekeli  me ate, po nje pako me letra jeshile.po ato pune i bente saluku, ky nuk qullos dot.

I ra goja Kadarese se shkrete, ndrroni mer at fe dhe kthehuni ne fene e te parve se keni per tja pa hajrin. Jo qe jo Gazi. 

O rono po shqiptaret jane ateistet me te medhenj te kontinentit mer, leje ca thote armiri dhe gazi

Mos ja fut kot. Fajin s'e ka qeveria por populli qe s'degjon! Ti duhet te thuash "Faleminderit Kadare!"  si dhe "Faleminderit Shen Pal!"

Ti mund te thuash "po per protestanet e Hollandes e Gjermanise ke te falenderoj, apo per Lutheranet e Danimarkes?" Aaa pyesni zoterine me siper.

Po ne dhe kryeministrat ortodoks i kemi pas shumicen 

 

Prit se u kujtova! Dmth Evropa katalike s'na e dha statusin ngaqe ne krye te kuvendit kemi bektashiun e kulluar te lindur nen hijen e bekuar te Tomorit te shenjte!

ho pra mo. ai i shkreti ate tha, keni bo gjasme me islomin, boni gjasme edhe me kryqin. mirpo rri dot librazhdi pa 7 xhami per fshat?

Fjalimi i mire i Rames por theksin duhet ta vinte tek sistemi i drejtesise ne vende qe duhet shkrire i gjithi. Eshte debat shterpe te vazhdosh te diskutosh per statusin kanditat qe fundja nuk sjell asnje benefit praktik njerezve ne Shqiperi. Statusi kanditat eshte shume me pak i rendesishem se antaresimi dhe NATO dhe te gjithe jemi deshmitare qe ky antaresim perkunder propagandes histerike nuk solli asgje per Shqiptaret, as nje investim serioz ( te pakten per ushtrine) , as mireqenie dhe as rritje te prestigjit. Nje flluske sapuni dhe vete fjala NATO eshte kthyher ne nje banalitet ne fjalorin e politikaneve.

Shqiperia ka shume probleme dhe ne nje ane e kuptoj refuzimin e turpshem qe ju be Shqiperise ku shqiptaret pa dyshim kane pergjegjsine e tyre kryesore. Duam apo nuk duam jemi udhehequr nga barbare, hileraqare dhe nga nje tufe rrugacesh. Por e pa falshme nga njera ane dhe vendimi i burokrateve te BE te cilet heshten per Gerdecin, 21 Janarin, vjedhjet e zgjedhjeve dhe me keqe akoma e lane Shqiperine te shkonte drejt humneres ekonomike vetem e vetem sepse kerkonin "stabilitet".  

Me kalimin e ligjeve ne kuvend dhe Krimet e renda te marrin persiper korrupsionin, ka premisa te shkelqyhera per te ndryshuar rrenjesiht vendin. Per horrat nuk mund te kete amnisti, burg dhe vetem burg. Nje kaqol kercenonte se "Rames do ti ngrije buzeqeshja"... ende nuk e kane kuptuar qe keta ne pushtet nuk kane dale te bejne teater humoristik me Salen dhe korin e titj sic bene me pare qe e filmuan me uturak ne dore ne qeli, kane dale per te hapur varre kesaj rradhe. Kane per ti varrosur perfundimisht e nuk ka bir nene qe i ngre me ne kembe plehrat ne ate vende.

Nigjoni, te rrime shtremet e te flasim drejte. Te gjithe e dume Shqipnine por Shqipnia sipas definicionit klasik te "failed state" eshte failed state. Dmth eshte nje vend ku qeveria nuk ka nen kontroll teriorin. Provoje te hapesh pa leje nji pus ne Maqedoni, te thy ne mes shteti. Ne Shqipni diskutohet a duhet shem apo jo nji pallat ku ne transferimin e prones kan firmos dy te vdekur, ku prona eshte zgjeru tu hudh inerte ne det, ku leja eshte dhene per 3 kate dhe pallati eshte perfundu me 9. 

U bote ju per status!

bullcrap, o e zotero territorin ky shtet o se ka zoteru naiher nai shtet tjeter. Po kur levizjet bohen me Mjete Ultra te Shpejta te Kalimit (MUSHK) ska ca i bo qeveria mo territorit, mo ja fut kot.

Ditmiri and the bunch, complete loosers.

Po pra se ai bunchi i PD-hit complete winers.

you said it, they all heard it.

winërs, si shnicell?

..nje nga faktet kryasore te mos dhenjen e statusit eshte fakti se Shqiperia akoma nuk ka denuar publikisht  krimet e komunizmit dhe diktatorit Hoxha dhe nuk i ka kerku falje asaj shtrese qe u persekutu nga ai regjim diktatorial.Sot jane ne krye te shtetit te gjithe pinjollet e atij regjimi kriminal.Keta te uruar nuk dryshojne as mbiemrat e baballareve sikur nuk e dine se cfare i punun  Europes eterit e tyne.prandaj thone ata pas 8-10 vjetesh,kur te jete zhdukur kjo klase e degjenerume dhe kriminale politikanesh.

nuk ka denuar politikanet e viteve 97 deshe me thone!

"Për mua përkrahja për Holandën në futboll nuk do të mungojë, jam edhe sot kur ajo s'është në ditët më të mira."

..kerkon edhe Meta te talli by..  me Hollanden, edhe kush pa ,ai qe te pakten duhet te ish duke vuajtur denimin ne vitein e tret ne qeli.

Cimo, ky Rama o vlla ose eshte gjeni politik ose ka lind me kmishe: Ta kish mor Shaipnia statusin do lexojshe Bradin dhe Gonin tu uru qeverine e meparshme per punen herkuliane qe ka bere per integrimin e vendit ne 8 vitet e shkuara (me ket rast rroft sebepi me numru dhe nje here heqjen e vizave dhe antaresimin ne NATO). Kurse kshu si shkoi kjo pune gjithe kapitalin politik per marrjen e statusit mas 6 mujesh e merr Rama per vete! Ka lind me kmishe kur mos kem njeri! 

pranej e do kaq fort ti o Ron. mos ju ndaj se vallaj edhe ti do kesh shons

..ai veni per shperndarjen e letres higjenike osht i xone tash per tash, te shofi per ndonje pozicion tjeter smiley

ksaj i them upuzit une!!! smiley Do ta rrezoni sistemin e bijve te eterve, apo jo?

kapo nji pytje kom per ty: a ta merr menja se do kete goje njeri mas 6 mujesh me thone bravo qeverise Berisha per marrjen e statusit? 

Mas 6 mujsh? A ju harru mundi Mujit e Halilit pas 6 mujsh? A ju harru emri Gjergj Kastriotit pas 6 mujsh?

Gjergji u qujt Atleta di Christo; Sala do quhet Atleta di Antikomunismo!!!!! 6 muj pyt ti?

Po gjermoni cpati o burre.Dalja kundër e Gjermanisë për dhënien e statusit kandidat për Shqipërinë ishte lëvizja më befasuese në mbledhjen e djeshme të ministrave të Jashtëm të BE-së. Kjo ndodhi në një kohë që Angela Merkel po bënte betimin si kancelare për herë të tretë. Me duket shume strange ky ndryshin i politikes gjermane. Le qe me Ramen nuk ke ke te qash me pare o Ron .Ai amerikoni vjen dhe nuk denjon as me dal ne resme me Ramen ..e mer vesh ti se ne cfare derexheje na katandisi ky palloshi vetem per 4 muaj.smiley

Paska qene e pabese kapo... mbase i ka mbet qefi qy atere kur Sala desh me bo foto pa ftesen e kesaj... Do me e varros krejt, o kapo!!!! I ka thon Rames, keshtu si i keni ligjet nuk i kapni dot peshqit e medhenj djeshem te korrupsionit dhe krimit!!!!! Se mor vesh pse, e djathte kjo, "i djathte" Sala... kristiane kjo... o prit iher...

Qe o kapo ca ka thone Merkel:

"Shqipëria ende nuk mund të shpresojë për bisedimet e anëtarësimit. Fillimisht duhet të vendosen ligje të mëtejshme për reformat"

Dhe qeveria reformat kunder korrupsionit do ti thelloje! Do degjosh cudira o kapo!

Po gjembi, do ta diskutoj, dhe ne te njejten kohe nuk do ta harroj

Rono, Let's go Dutch!

Prit tashi. Po pse prej vendimit qe na ben me te vendosur, u shty mbledhja e perbashket me qeverin e Kosoves? Ncncnc..

Evropa na e mbylli deren. Sna do(:  Ta kthejm koken iher ka kina. A thu kan noj menje...

Rama: Vendimi na bën më të vendosur 

O Bame e ke parasysh se ca domthene kur komunistat shpallen me te vendosur???

Ububuja none!!!

P.s. mbas ksaj nuk ka burr none qe vje dhe terhek armatimin o Bame. Te meten ne dore...perfundimisht!

Une i hedh ne lum, e nuk ja qis namin ktyne!!!!! I moren do them, ene armet ene penevreket!!! Ene rane si trima bile, si xhevdet mustafa...

Nuk qe e thonme o Bame, edhe kjo kryengritje pati fatin e asaj te Postribes! 

nuk dum keqkuptime, kishte thon bossi. statusi dhe PDja nuk duhet te kene asnji pik takimi. cing! Nqse kjo kerkon 6 muj, 6 muj u bofshin. Nqse kerko 2 vjet, 2 vjet u bofshin. ama statusi dhe PDja s'duhet t'cakisin me asi ven. Dakord, kishin thon Edi dhe Iliri. It makes sense.

Logjika te thyn, o Ron.

Ignorance is a bliss, sa zili i kom kto te PD-hit!

jon rehat, kur mos kem njeri. 

Kur i shof kshu qe gzojne, per zotin qe me vje keq me ja prish gzimin kur i boj te mendojne se mbas 6 mujesh Rama e merr per vete fitoren e statusit. Kurse po ta kish mor Shqipnia sot, do ti duhej ta ndate me Berishen ose Lulin. Po ca ti bosh, fati Rames qe ka ket opozite. Po sa interesante mer, si etrit si bijet kur vje puna te opozita te dy me shonc!

rripa-rripa ato maja, Rono

Mooos Bredho, mos me thuj qe edhe ti meno se mosmarrja e statusit eshte humbje per qeverine!

 

tani ca do themi, qe eshte fitore? t'pakten kta nuk e kane lluksin e justifikimit te miratimit te ligjeve ne parlament, as qarkun e fierit nuk ja perplas dot njeri si kusht. 
Troc Rono, kane lujt piset kur ishin ne opozite dhe ju gzonin cdo deshtimi. Eshte ne vazhden e tradites shqiptare, "me mire t'mos kem as une, sesa t'kete ai me shume se mu!".
A ma mend kur u liberalizun vizat? u sollen shkrime qe shkonin aq poshte sa u benin moral njerzve te mos gezoheshin sepse as ne Bosnje nuk po gezoheshin! dhe e gjitha sepse km ishte saliu, a thu se robt nuk  meritonin heqjen e vizave prej ksaj

Po Danimarka çne?

Ambasadori Petersen u pat shkly ateher per pun pune smiley

Bo sa pytje presin pergjigje:

Po mbledhja e premtume e perbashket me qeverin simoter te Turqis kur do mbahet

Statusi do merret kur te duam ne !!!  Kur se moret kete rradhe qe patet dhe mbeshtetjen nga Opozita smiley  do e merrni ne Qershor ? smiley  Na vjen keq por ne Qershor jemi te zene .

Kshu the dhe per zgjedhjet. Pushteti merret kur ta japim ne. Lesh. 1 milion coka. Pastaj meta do bej aleance me salen pas zgjedhjeve. Lesh. Masnej meta del nga koalicioni ne dhjetor. Lesh. Masnej u shty per nga marsi. Ktu jemi ne, presim, gallat dumsmiley

 Rama dhe Meta kane depozituar dosje per njeri - tjetrin ne kancelarite kryesore te Europes shkruan Sala ne FB. Gjate lobimit per statusin e vendit kandidat partneret, nder te tjera, ju dhane si dhurate per festat e fundvitit edhe kopjen e akt-akuzes se dorezuar nga bashkekryetari tjeter. smiley

 

Dhe vazhdojne te festojne Talibanet e PDs, refuzimin e statusit....

Pa status jena qe jena po a do kete me nje parti talibanesh si PD deri ne Qershor?

Do rezistoje valle PD deri ateheres sidomos tani qe Saluku e Bishtuku sun i kan mire punet.

Po flasin per gjykates nderkombetare....po edhe Haga me kriminel merret apo jo, skane pse te na i sjellin derin Shqiperi gjykatesit.

Si gjithmone fajin e ka Saliu. smiley

Saluku me Bishtukun, duhet te shkojne ne Hage thote Tironci, ta dajne ata fajin, per krimet brenda vendit dhe jashte qe kane kry.

E kisha me Talibanet e PDs e po thosha qe ne Qershor do te kete Talibane por jo Parti Demokratike, ne se me kupton.

Saluku eshte agniellino pastoralesmiley

Po behen 3 muaj qeveria dhe askusht nuk eshte vene perpara pergjgjesise per kete korrupsjom kolosal qe ka gerryer vendin si gangrene.

Ndoshta paftesia e qeverise Rama, per te denuar korrupsionin endemik te politikaneve Shqiptar, mund te nxit udheheheqesin Taliban Saluk, te mare frenat e tankut ne dore si ne 1998, dhe te ktheje Shqiperine e duarve te pastra ne realitet, per te miren tone. Kush mbledh 1 000 000 firma per Salukun tankist anti-korrupsion, osht patriot.

Shqiptaret harrojne se kto jane 'negociata' e jo lende mesimi ku ngelesh ne klase. Je ul ne tavoline si nxenes, kur duhet te ishe ul sikur dikush qe don me bo pazar. Serbia ka Zastaven e ti ke vari lesht. E vetmja karte qe ke eshte ajo e 'pasigurise':

  1. thuji s'u bo kjo gjo u bashkova me Kosoven
  2. thuju s'u bo kjo gjo destabilizova Maqedonine
  3. thuju s'u bo kjo gjo ta shlova ton Afganistanin, Libine, e Sirine mu n'Brukselt

ho ta lumsha..kshu bohet pazar,.

Po ne mire qe na lane te bojn shtet ne 1913 se do na kishin fshi nga harta. E provum ne Kosove, na zbythen me bilbila, e provum ne Maqedoni na dogjen shtepite me tanks, nga Shqypnia u hypem anijeve e u arratisem si me qen ne bordell e jo me ne atdhe. Bujrum, beju presion Putinit e Obames, se ndonje Taliban kan per te sjelle nkrye si ky qeni i Vicidolit.

na falni po serbia me zastaven as nuk i afrohet Lazaratit hollandez. lene se ca bojne gam, gam. sikur ti mushet mendja lazarit ta nderroje destinacionit, thjesht me bo presion, e shofin talibanizmin e vertete. lazarati eshte i rulit, dmth PD. ka pas ndonje oferte PS per lazarat? asnje. kur nuk ka kete ne xhep kot lodhet me bo pazarain qe permend. 

ne kemi dy produkte te paligjshme qe konkurojme fort dhe kemi avantazh konkurus: prostitucionin dhe drogen. kur keto te dyja te behen te ligjshme, europa do na prese me krahe hapur. 

Tironci Lebetit mund ta thote me plot goje se SERBET E TALIBANET E PDs TE SALUKUT FESTOJNE BASHKE SOT.

thone qe Likja ishte keq nxef kur kish nigju Merkelin qe i vinte kusht shqiprise luften kunder korrupsionit. 
Akoma? - ish degjuar te thosh Likja. Po ne i dhame derrmen korrupsionit, jemi qeveri e re dhe njerez te paperlyer!

Cfare thyen zakonisht Likja kur nxehet?

Dy here ia ka thy dhomin e qenit Monikes!

Epo dy here lejohet.

I sigurte qe s'eshte e kunderta (Monika t'i kete thyer Ilirit dhembet)? smiley

kur nxehet ai thyen nje cek per 700 mije eurosmiley

 Thyen rekordet e Mir Hakanit ne stilin e shtytjes .

 Thy shatin m'dysh ...

Derrmen korrupsionit do ja japi Saluku i duarve te pastra, i la Talibanet me vjedh nga nje gamor nderkohe qe u vodhi memedheun.

nejse Talibanet e kan gamorin.

Po s'beri Rama nje performance lakuric vec me kravate ngjyre bari ne qafe para bq hollandez e gjerman nuk marrim status ne.

Jo mer Daku, Evropi e Podesta sduhet me na shit pordhe, na kan pompu udheheqes lexhendar qe kan bo krime kunder njerezimit....e mos i thon Ram Tocit coji ti ne gjyq...me gjykates qe si beso njeri ne Shqiperi...ti cojn Evropi ne Hage se kan bo zullume plot.

Embargo nafte kan thy, embargo armesh kan shkel me serbet nAfrik si u ka dash qejfi, kan vra e plagos qytetar ne bulevardme arme luftarake ne mes te qytetit, kan zhduk fshat afer Tirones  bash mu Nrinas.

Ti gjykojne burrrat e shtetit  shqiptar ne gjyq nderkombetar se palloshi ska fuqi me i gjyku se i kan duart e lidhme.

Po pse Klani na u bo gjykat nderkombetar  ku kokat si Pioner Lubonja e Tan Hoxha,  na bojn Ponc Pilatin,   pa turp tu shajt korrupsionin. Pioner Lubonje te kthej parate mbrapa parate e Klanit se i ka harrom. Eshte pagu si lord nga plehrat e mediave shqiptare, qe vidhnin parate e Shqiptareve sepse u dhimbseshin..

Patrioto, po te jete per ate pune me mire ti fusi nje te rrethuar me tel me gjemba Shqiperise Rama ( edhe ai vete brenda) e ta kthej ne burg se po ti hysh atij muhabeti me themeli nuk ka ngel njeri pa ngjyer gishtin diku smiley .

Patrioto telat me gjem sa po ti vune ose ti rivune. historia perseritet por me kah tjeter. nese e kan ngjy te gjithe gishtin te rrine squk e te perdorin C-4 me raste. Megjithate Klani del qarte si organizate kriminale...e se rru njeri.

 

Vallai me emrin qe i kane vene televizionit i kane qendruar besnik mentalitetit prej nga vine. Keshtu qe no surprise.

Se kam tek emri klan por tek sjellja prej klani mafioz, por me shume tek  Lubonja qe deklaronte si i pafajshem ne programin Opinion per Imamin se dikush i kishte derguar nje sms dhe ai informohej se perfshihej TV Klan ne kete akuze.

Po si ska turp Lubonja qe e mori vesh ne 2013 e Imamit per akuzat ndaj Klanit.

Analist leshi qe sdi cbehet ne dhomen e tij te gjumit.

Po keto 8 vjet cfare bente Lubonja, fuste honoraret ne xhep nga Mafiozet dhe u zgjua papritur?

Kush eshte ndryshimi midis nje aktiviteti mafioz dhe klanit? per tendera lufotjne te gjithe.

Lubonja na fliste per plehrat e si te permbyset aleanca e plehrave. Mire e kishte po une shof plehra edhe aty ku Lubonja qesendis, ta boj si Jezuja e te shporr makuterit.

Perderisa Lubonja iluminohet nga Bejtja e Fevziu, dhe ngrof xhepin nga Frangaj, varja sulmit tim ndah shtypit te lire, qe edhe kur del hajdut duhet me e qujt peshkop.

Ti Tironco i di te gjithe sekretet e detajet e kompanise ku punon ti?

Gjembi, mua do me vinte turp te punoja per mafioz, por do beja te ndershmin, te hapja kompanine time modeste per te cilen do te dija te gjitha detajet.

E ke per mu apo per LUbonjen? Lubonja thjesht u shit, cmimin e di ai.

Nuk me duket si pergjigje e pyetjes qe bera. Gjithsesi, e drejta jote.

Gjembi, te gjithe e dine cfare ndodh 'behind closed doors', edhe une edhe ti. Qeshtja eshte si reflektojme, d oe gellltisim edhe ne ate luge corbe te vjeter apo jo, apo  do e thithim edhe ne sic i thone nga anet tona.

Gjembi, nese Pioneri nuk lexonte cshkruhej ne gazeta prej kohesh, eshte problem i tij, por ti je duke e fyer si te pa-afte.

Ti Tironco i di te gjithe sekretet e detajet e kompanise ku punon ti?

Leri keto pergjithsimet "te gjithe e dine" qe s'kane asnje baze. Ti ndoshta e ti por une jo - nuk e kuptoj pse merr persiper te dish cfare dikam une.

Une personalisht Lubonjen e kam kritikuar per gjera te tjera. Edhe njehere, mos ve ne gojen time gjera qe s'kam thene. Nese s'do t'i pergjigjesh pyetjes, eshte e drejta jote, po te pakten ki miresine e mos na ofendo inteligjencen me kercimet neper dege.

Sqarim: Nuk kam asnjefare lidhje apo interesi personal me Klanin apo Lubonjen.

Gjembi po na jep direktivat se per cfare ta kritikojme Lubonjen apo se si une te arrij te behem si Ty? Po me urdheron te le pergjithesimet? Pse sepse ste interesojne Ty ?

me pyete se a mund ta dinte Lubonja se punonte keto 8 vjet tek nje organizate banditesh e tu pergjigja: PO. I kishte te shkruara ne mur te gjithe akuzat per vjedhjet e Sandrit, po sdonte ti lexonte. Perfundimisht jane te gjithe bandit, kush me shume e kush me pak e te lutma ma fal pergjithesimin.

Fjala e Rames m'u duk me doze kadareje mrena.Intuita me thote, se do  kete marre naj orientim prej tij.smiley

faleminderit Pjeter, na e lehtesove ca deshperimin....smiley

edhe Fyle djali  e kishte marre ne tel Ramen me i dhane kurajo , do vije dite e arberit smiley

Belul,ceshtja evropiane e shqiptareve, ka qan ndjeshmeria e jetes se Kadarese,bojanat orientale,pengu i saj,gjithashtu. smiley

Fjala e Rames shume e dobet sic duket lajmesjellsit alias Fugat nuk po ja sjellinlajmet ashtu isc duhet po ja shtremberojne smiley

 

Cimo, iliri me duket se e paska pranu kryqin!

“Drejtuesit e Holandës, ndoshta të painformuar, ndoshta dhe për arsye politike, përdorin një retorike ndaj vendeve si Shqipëria, duke i akuzuar si vende islamike, që nuk i duhen Europës dhe ku përfaqësues të saj e bënë të qartë se si mund të hyjë në Europë një vend që bën pjesë në Konferencën Islamike, gjë që e ka firmosur dhe Berisha." Deklaroi z. Meta.

Mora vesh qe ne Skrapar priten kthime masive ne katolicisem.

 Respekte...popull avant-garde!

Ne Verzhezhen heroike ka nje vend qe quhet "Bregu i Kishes". Si dhe nje tjeter qe quhet 'Varri i Janit".

Rastesi? Per ata qe nuk duan te shohin, mbase.

por jo per ne qe dime nje a dy gjera me shume.

Bashke me femijet e etur, Abas Aliu kishte te fshehur nje kryq nen mengore... ehhh

Vatikani ne pergjithesi por Papa ne vecanti ishte prek jashtezakonisht shume kur kishin mar vesh qe iliri po behet sebep qe ne Shqiperine e mesme te rindizet zjarri katolik. Kishin permedur dhe mundesine e dhenies se titullit Atleta Christi ilirit. Besoj se nuk ka nevoje te te them se kujt tjeter ja ka dhene Vatikani kete titull.

Nuk do e pranonte. Ka kohe, kishte thene. Tani jemi te zene me pune, titujt me vone. Do cojme rruge ne theth, do crrenjosim korrupsionin qe na la qeveria e saliut, do fusim shqiperine ne EU megjithe demet e shkaktuara ne PDja, do bejme cmos qe te rimekembim opoziten si nje komponent bashkeqeverises etj etj.

ishin mahnit ato te vatikanit. sec kishin thene mes tyre ne latinisht, Ilir cum laude a dicka e till. I cmeni po te them. 

Dakord, vetem se ka nje gje problematike.

Si do ja beni me Vatikanin qe nuk lejon prezervativat dhe lirine sex qe e duan hollandezet dhe Karrotat?

 

Pse ti e paske mor vesh "Iliri cum laude"!? Kurse mu ma thane "Iliri cum sanctis". Nejse mo cboni laude, cboni sanctis. E more vesh qe ne Skrapar kishin propozu te hapej kryepeshkvia katolike e Shqiperise se Mesme dhe asaj te Jugut? Filloi reconquista, kur mos kem njeri! 

Yep. Ne rrethe te ngushta Ai dhe Monika quhen si "Ferdinanti & Isabella". E kan fjalen per ferdinantin e aragones. Po te njejtat qarqe e qujn Lazaratin si Granada. Paralelja qe bohet esht e qart me duket mu.

Por Ai i ka zet kto lavdet, nuk ia thone ne prani dmth.

Lufte e modhe mes Jezuitve dhe Franceskaneve... Te paret na dune per shpirtin luftarak, te dytet per vizionin, qetsine, mencurine e mbi te gjitha dhembshurine...

Si perfundim duhet me fillu me konsumu Athenos feta me i bo qejfin grekve deri ne qershor e me bojkotu komplet havartin dhe goudan. I sham ai qe ha pice me guda. 

djathin e bardh e mar bullgar... atdheu te me fal, greku nuk futet ne goje.

Ju lutem shikojeni pergjigjen qe mora nga qeveria e Holandes pasi qe iu shkrova te protestoj per vendimin e tyre kunder kandidatures se Shqiperise. Standard and patronising answer! Pres qe te ndegjoj nga qeveria ketu ne UK!!

 

 

~~Dear Mr. B....
 
Thank you for your e-mail concerning the Dutch position on candidate status for Albania.
In response to your message, the ministry of Foreign Affairs can assure you that the Netherlands strongly supports Albania’s EU perspective. The minister of Foreign Affairs has commended the Albanian government for the important progress made and he has full confidence that the new government will live up to its intentions.

In that sense, the Netherlands is of the opinion that conditions for candidate status have almost been met. But before granting candidate status, we’d need to assess further progress in implementation to see if reforms are sustainable. This view that was supported by several other member states, has been endorsed by the General Affairs Council on 17 december. In June 2014, the Council will assess the progress made, on the basis of a report by the European Commission, and take a decisopn regarding granting candidate status to Albania.
 
Kind regards,
 
Hagar Ligtvoet
European Integration Department
Ministry of Foreign Affairs

 

 

 

 

 

 

Miresenaerdhe zotrules! smiley

Ku me njohe ti une mua smiley

Ujku (t')qimen e nderron, po zakonin se harron.

...ka qene nje sekretar partie ne kohen e Kur.. ,nje qen bir qeni qe i ripte puntoret e ndermarjes nga shishet e rakise cda fund viti.Ne ndermarje ishte bo si rregull qe  te gjithe ti bishin nga nje shishe dhe ta linin ne zyren e sekretari.Ne fund te dites  sekretari bonte inventarin e shisheve  dhe nuk kenaqej qe shumica qe bishin raki ishin nga fshati sepse i kishin tapos shishet me mishtrishte misri.Donte tape nga ato te qytetit sekretari.Ene ti driso xhani Zoton e ke njoft nga tapa e mishtrishtes smiley

ne kohen e Kur.. 

smiley

ju qe shkruni sot kshu, dora juj dmth, keni pas gerthit me shum se te gjith ne mitingjet e xhaxhit. ku e gjenit gjith ate ze, mer burr i dheut. en-ver ho-xha, en-ver ho-xha .. me kater rrokje ritmi. ene vu perplas duret. gjak i bonit. nga fryka, merret vesh. dhe sot boni "teoricjentat" e mdhej. natyra njerzore qeka e cuditshme.

kto me nolt jan per grupin ku perket, se ty kapo s'te njof. 

Kapo me kujtohet kur kishte met pa pune nga Kur ..dhe takoi Idrisin shokun e vet qe e kishin vu Dr .

Hec Njente Kapo , roje , mer dhe i 5 mij leksh rroge .

Pranoi Grande Kaka dhe pas ca koheve  tako drejtor Idrisin  i mjes ke dera dhe i   ankohet  

Me hongri pese mijshen e lekut ajo e finaces tate . Dhe me rejti .

Idrisi i ra shpatllave dhe ne oren dy me vaft dreke , kur po ikte ne shtepi shkoi ke Grande Kaka i dha i tufe me mijshe,  si nja dhjete me duket , dhe i thae : 

Mos u merr me keto pune mo , Njente Kapo  Grande Kaka. Kot nuk na  ka vu Partia  !

do ket qen Kapo tjeter ai. Ky m'duket esht kushuri i Hysniut nga Terbaci smiley

smiley

 

Djema (TM Pjeri) mos u haperdani! Me statusin c'do bejme?

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).