Shoqeria shqiptare ka bere hapa modeste persa i perket emancipimit dhe lirise se femres keto vitet e tranzicionit. Lidhjet mashkull - femer jane shume me te relaksuara se 20 vite me pare.  Por a mendoni qe femra shqiptare vuan akoma nga imponimi i idealeve patriarkale? A mundet te gezoje respekt dhe liri seksuale ne te njejten kohe? A konsiderohet akoma virgjeria si nje virtyt?

 

 

876 Komente

Me pash

me metra? me jarde? jo, me pushken e gjate. smiley

smiley

 

po mos u lut per mue, se pash me pash du t'i bi ferrit!

Besoj do kete ndryshim pas kaq e kaq kohesh dhe atje. Rilindje dhe ne kete drejtim. 

Shpresoj qe do kete me shume zonja dhe zonjusha qe do t'i pergjgjen pyetjes. 

Ne fakt kjo tema I takon 'xhentellmenave' . Tabuja ka ngel me shume mes tyre. Atje kerkoje me mire. 

Hmm... e kerkova shume kete rubrike qe thua ti, por pa sukses. smiley

Kot te kerkosh, se qenin e ngordhur do gjec. Lol. Kjo lloj tabuje apo virtyt si e thua ti apo shfrenim I femres, ndrydhje, presion psikologjik etc etc varet/ ka ardhur nga mentaliteti shpellar I shume meshkujve atje. Ca kane evoluar, ca po evolojne por me avash, ca te tjere as qe behet fjale. Edhe you know, ndodhin ato qe ndodhin pastaj, qe ti I di, ato/ata , te gjithe I dine, sesi kalohet pastaj ne 'skena' nga me te shemtuarat. 

Ajo eshte faze fatkeqe tranzicioni, por qe kalon me kohen. Nuk eshte se mbetet. Gjerat kane ndryshuar shume... po shume ama. Ndryshojne me cdo brez te rinjsh edhe me shume.

Cfar hall ka ky se nuk po merret vesh ky jardinieri

A eshte virgjeria nje Virtyt 

Apo a ka Liri seksuale ne Shqiperi ? 

Na ben dot ndonje xeberthim si i kupton keto qe do me i bashkangjit si alkimist drurin me hekrin smiley  Shko ere pirdhu ! Lexo i rresht neper bote e hajde shitu ketu te PPU , sikur jane nga Vucidoli me shtepi ne Bith te Lugjit "ku merrni vesh nga seksi Ju mer jahu " 

ne Amerike, ne vendin nga nisi revolucioni seksual,

Ne fakt, jo per te marr kredit, por e verteta eshte qe revolucioni filloi ne France.smiley

Eh sa per ate pune revolucjonet seksuale kane gelguar qe ne kohen e Greqise dhe Romes se lashte 

Ja kto pytjet gjone e gjate te lejne pa gjo. Lypja mer vlla drejt e drejt, mos ia plas shpirtin tjetrit/tjetres. Njerzve iu kenojne 100 kumuria ne kaptine sot...smiley

Hej, sa u keni pas torturu edhe ju njehere e nje kohe e?! smiley

Leri ata te shkretet. Keta jargaviteshin me volejbolliste, se vishnin kilota. 

Hej, si tha ai shoferi te Kapedani.

- Hallall-tha. Asaj ja bej hallall.

Nga ana tjeter, Tirana ka qene qytet i madh dhe shume me liberal krahasuar me pjesen tjeter te Shqiperise. "Shfaqjet e huaja" po e kishin bo punen e vet, keshtuqe gjynof me u qa. Rrethet pastaj ishin nightmare.

Tirana eshte ndryshe ngaqe ka qene dhe eshte nje mix i madh. Se po te njihnin plakat e lagjes te merrte lumi. Ato te fshatrave i ruanin mullaret dhe sjua merrte vesh njeri.

Ka liri sa te doje. Puna eshte se femra shqiptare sdi si ta perdor ter ate liri qe ka. I eshte mbush mendja qe vlera e p' eshte sa dyfishi i vleres se k' dhe per kapadajllek vazhdon ta mbaj me dore. Kur ti bin pordhet dhe te behet spontane si kudo femrat ne perendim do filloje ta shijoje tamam lirine. 

Hmm...une kam pare te kunderten. Kush nuk te gjuan me gure si ne Afghanistan por ama te quajne si nje k*** pa qene. 

Une kam vene re qe ka me shume liri eshte e vertete por kane friken ne palc dhe nuk ja ve fajin.

 A eshte akoma viregjeria  nje virtyt?

 

jo jo, ka kohe qe  virgjeria nuk eshte me ceshtje e shtruar per zgjidhje..smiley    ketu emanacipimi,  ndihmuar  nga shkenca dhe tekinka,  ka bere hapa  gjigande!    keshtu,  ato pasi  shqepen mire e mire me te ....ire,  i fusin nje te qepur pastaj dhe:  qe virtyti!.smiley

Vitryt eshte edhe gjuha e hijshme smiley

karrote, ti je mo..?      sa te mistershem beheni ju kur shkelni syrin....

smiley

Cfare problemi ka syri? 

sa i/e frikshem jeni...

Kjo eshte gjuhe me e kendshme, bravo!!!...pavaresisht fjales "frikshem."

mire mire,  une e morra mesimin tim, po iki tashi.. vazhdo ti.

Revolushen seksual Nisi dhe Bitisi ne France . Ne Amerike u percoll dhe e shpetoi ne '68 nga Revolucioni kamunist smiley fale Sartrit ( me mire largpamesise se De Golit qe thirri dhe bisedoi kur i cuan vendimin per Arrestim te tij ) ) qe e i shndrroi protestat ne Emancipim Femeness ose Liri seksuale .

Po lexoj qe e konceptojne ne fushen e Moralit .....falje jardineres . Ne kete fushe mund te nxitesh dicka , sidomos nga keta te besimit Fetar , Ortodokso - Myslyman , qe shkojne ne Kisha e Xhamija smiley

Sa vijne e shtohen, por ka plot qe rrine sic kane qene. Tani me shifra s'e dime, por andej nga jugu ka hapa te rendesishem, sidomos Fier Vlore. Keta te Shqiperise se Mesme i bejne po njesoj si ata te jugut, po me fshehurazi se andej. Andej nga veriu jane ende ne vitet 90, pervec Shkodres.

Hmm dakort me ty.

Jugu ka qen perher qefli/esh. Edhe foklorin e kan mbushur me kshu vargjesh kodoshileret.  Veriu o me namuz per kshu punesh. Shkodra o per qejf te vet, respectus maximus per ket aspekt. 

Dhe Skrapari me ka cuditur, shume perpara. Gra trime e qe ua bejne qejfin vetes pa e vrare mendjen. Per Tironset me vjen keq se i shohin te gjitha si nga nje kuti prej xhami e vete ehe... s'ua mban. smiley Jane akoma ne ate fazen qe martohen ne telefon me rob qe s'jane as ketej.

 

Un jardin sur le nil....me pelqen kjo nofka juaj! Ndersa pyetja qe ke parashtruar nuk eshte me nje pyetje per dimer, me thene te verteten...

 

edhe ketu nuk e kam llafin per ato shembujt ordinere me qepje-shqepje sipas sezonit ( dhe qe kenaqin fantazite djaloshare )...por per nje virtyt te vertete dhe te hershem: se mikut or taj i coj edhe cupen ne krevat qe ta mbaj ngrohte kur flaka e oxhakut te shuhet...

Refreni 
Zogu ma i mirë prej krejtve, 
Zemër kushton shumë puna, 
Dalloj shumë prej tjerave, 
Unë i boj krejt veq se muna, 
Para se me mu çu mu boy, 
msoje mirë kush o kush o TUNA 
Dalloj shumë prej tjerave, 
Unë i boj krejt veq se muna 
Muna a. 

Po dukesh syn 
E kom ni syn për ty 
E kom ni sen për ty veç për ty (x2) 

Asnjoni ma IN 
Asnjoni ma m'don nuk e gjen 
Swag që s'e blen dhe gjithçka ja blen 
Hej, ej, ej, ej, 
Thuje që m'don perjetë 

Refreni 
Zogu ma i mirë prej krejtve, 
Zemër kushton shumë puna, 
Dalloj shumë prej tjerave, 
Unë i boj krejt veq se muna, 
Para se me mu çu mu boy, 
msoje mirë kush o kush o TUNA 
Dalloj shumë prej tjerave, 
Unë i boj krejt veq se muna 
Muna a. 

[COZMAN:] 
Unë s'muna pa to 
Ajo s'munet pa mu 
Munohna me pas afër 
Po najherë duhna me shku 
Prej Prishtinës n'London 
Prej Shkupit e n'Tiranë 
S'ka lidhje largsia 
Nese don e afron 
Non-Stop n'telefon 
Syni do me ma ngu mu zonin, zonin, zonin 
S'jom interesum për asnjonin si ti 
Për asnjonin, njonin, njonin 
COZMAN B.S. edhe TUNA 
Ma nxehtë se sauna 
Krejt pare neve gjuna, gjuna 

[TUNA:] 

Na nuk jena IN 
Nëse s'jemi bashkë 
Sillem poshtë-nalt, Poshtë-nalt 
Prapë bashkë (2x) 

[COZMAN:] 
Na nuk jena In 
Nëse s'jemi bashkë 
Sillem poshtë-nalt, Poshtë-nalt 
Prapë bashkë 
Na nuk jena In 
Nëse s'jemi bashkë... 

[TUNA:] 
Refreni 
Zogu ma i mirë prej krejtve, 
Zemër kushton shumë puna, 
Dalloj shumë prej tjerave, 
Unë i boj krejt veq se muna, 
Para se me mu çu mu boy, 
msoje mirë kush o kush o TUNA 
Dalloj shumë prej tjerave, 
Unë i boj krejt veq se muna 
Muna a. 

Ewww! Vetem kete jo! Hiqe te lutem!

pse? une te solla proven qe liria eshte mes te sheshit.

Liria eshte mes sheshit...por bukuria dhe talenti nuk jane. 

15 milione shikime eshte talent. Thjesht s'eshte per veshet e tu. smiley

.

Me sa di une , po , ka.

Mire, mire po Pjerin nuk e ndihmove fare!

pjeri o klas i nolt.

Pjeri s´ka nevoje per mua se i ka duart flori .

smiley 

Kjo ishte gjigande fare. smiley

Na e bot pjerin si me qen xhoni depp. Pjeri sdi as anglisht. 

Anglishtja mesohet , dora eshte e lindur.

Po po! Femrat shqiptare jane "koka ne Stamboll e trupi ne Janine/ babai as xhenaze s'ua hapte shtepine." 

Come on! Give us some credit! 

Kjo teme ska vler kur nuk prononcohen te zonjat e punes. Ku o gjembi kur e do?

 

 

Cdo te thote ky me liri seksuale?

Une (f.) me keto dy terma kuptoj lirine e te shprehurit seksualisht pa problemin e paragjykimeve te shoqerise.

Nuk ka. Pse pyet kot per liri seksuale, kur ne Shqiperi ende ekziston nje kulture perdhunimi?

Oooo please Lulo? Ke nigju per kulturen e perdhunimit te teenagearve USA qe perdhunojne ne grup dhe pastaj nxjerrin videot ne facebook!!! Edhe ato pa liri seksuale?

Po pse o PF, e mban mend emrin e asaj goces qe shkoi per dhjam qeni me ate biznesmenin e madh qe iu be varrimi me i fuqishem se i Enver Hoxhes? Po shoqeria shqiptare e mban mend c'komentoi pasi ai plaku e la me barre dhe i preu koken asaj adoleshentes? "80 e kusur vjec edhe akoma i ngjit plakut, hallall, hahahaha!" thane. Po ate gocen qe i kerkoi ndihme shokut per t'i gjetur pune dhe shoku me gjithe naçut e perdhunuan pese dite rresht, a e mban mend? Te kujtohet qe nuk e coi ne ndonje shpelle ne maje te malit, por ne hotel ku e degjuan dhe mund ta denonconin, por asnje nuk e hapi gryken? 

Tashti kemi bere goxha muhabet bashke. Ti me verte kujton se une mezi pres te nigjoj ndonje llaf ketej edhe vuuuuu yxhym te tregoj sa i ditur jam? Come on, man! 

Po ik o njeri, se ngjarje te tilla jane kronike e zeze, jo kulture. O... ca te te them une ty. Ju ne Angli a ku dreqin je keni here pas here ngjarje te tilla. Ik e kerko. 

Fol mire se s'po flet me Hunterin, ne rradhe te pare. Ne rradhe te dyte, eshte kronike e zeze qe ate vajzen e perdhunuan per pese dite rresht, por nuk eshte kronike e zeze qe e ben ne nje hotel, ku me siguri e kane degjuar, dhe nuk e denoncuan. Eshte kronike e zeze qe e perdhunoi plaku adoleshenten dhe i preu koken, por nuk eshte kronike e zeze qe komentet qene "i punoka pushka plakut akoma, hallall ja befte zoti." Apo vari trapin, mjafton nami mos na dali, se keto gjojna mund t'i fshehim nen rrogoz.

Edhe nje here, fol mire. 

Jo jo, nuk e kam fare aty. Dhe ke shume te drejte per kete qe thua. Nuk po them se s'ka kulture perdhunimi ne Shqiperi, po thjesht qe kultura e perdhunimit ekziston pak a shume kudo. Keto qe rendit ti, jane tiparet e kultures shqiptare te perdhunimit ndersa varianti ime eshte kultura amerikane e perdhunimit. Thjesht desha te ve ne dukje qe perdhunimi nuk tregon automatikisht mungese lirie seksuale.

...prap pas bregut ti???

Kulture perdhunimi? Nuk besoj te jete aq tragjike sa e ben ti. Do ta cilesoja si nje kulture patriarkale dhe rurale qe ka nje nivel te larte perdhunimesh por eshte gabim ta gjeneralizojme. Nuk kam njohur ndonje njeri qe eshte perdhunuar...

Pse mos te pyes? Me intereson te dij pak se çfare ndodh me femrat shqiptare. 

Pse mos te pyes? Me intereson te dij pak se çfare ndodh me femrat shqiptare. 

Ne fakt, eshte teme vertet interesante.

Ketu ne fakt dhe per fat te keq kam mesuar me shume per mentalitetin mashkull-majmun se sa per femrat. Cfare eshte me tragjike eshte se shumica e ketyre qe bejne komente vullgare jane jashte, kurse ato qe japin pergjigje me te permbajtura jane nga Shqiperia. smiley

Cfare eshte me tragjike eshte se shumica e ketyre qe bejne komente vullgare jane jashte, kurse ato qe japin pergjigje me te permbajtura jane nga Shqiperia. 

He bravo, ky eshte nje test i mire qe jasht ka liri seksuale, ndersa brenda ne Shqiperi nuk ka.

 

Si ne perendim, shkurt muhabeti. 

ka nje market seksual, po liri jo vallai

+10

c'kupton me market seksual, Al Bano?

+10 e autores po me ve ne mejtime e pikepyetje shume: Nga ke zbrit ti moj manushaqe de jardin dhe ku po shkon... ?!  smiley 

e di, e di...te kam thene me siper qe ta pelqej ëmrin, por ti vet a e perdor?

Parfumin po, eshte i mrekullueshem. Eshte edhe per burra prandaj ta keshillova.

me i fjale ka nji treg, dhe femna shqiptare natyrisht qe i nenshtrohet atij (ne menyre te pavetedijshme, kuptohet). Konsumi qe rrjedh prej funksionimit te ketij tregu shpesh ngatrrohet me lirine seksuale. Kjo mungese verehet shpesh te paradokset, me mjaft fenomene patriarkale.

Shkurt, ka prostitucion po jo liri

Perveq nenshtrimit te pavetdijshem qe ke permendur, a e praktikojne shume vajza-gra prostitucionin sot ne Shqiperi?

Kot me te pyet , po ti si dukesh me lirine seksuale zogu ?

lere zogun rehat, se duket qe ka nje mendje te keqe per Krishtlindje...por eshte akoma e pavendosur smiley 

E pavendosur ? ja Müncheni , nje vrap Pele deri ne Paris dhe i duket Eifel -i si shkrepese .

Brado, la ville lumiére eshte qytet i paparashikueshem smiley, s' dihet si te merr....rri, je mire ne München, mos e lodh pelen smiley

Mire e ke ti , mos na qellon burre kjo  Un jardin sur le nit.

Eh, si ka pas thone Nikolin Xhoja rafmet paste:

E pyta ihere menjen, menja m'tha jo. E pyta edhe ihere menjen, menja prape me tha jo. Edhe une nji ta da menjen... smiley

"prostitucionin' po thuaj te xhitha

Ps. jo prostitucionin ne sensin klasik

Ok faleminderit per pegjigjen.

nje gje e pelqyeshme te femnat shqiptare, qe e shesin  shtrejte zogun

 

Te lutem jo! Kam alergji prej saj!

po qepje -shqepjet qe sygjeron Beluli nuk ndikojne fare ne keto statistikat e tua te cuditshme? 

ka bere hapa modeste posi, po tashti po fillojne prape aksionet dhe neper aksione me c'tregojne te vjetrit, femra ....... nuk e kishte ate lirine seksuale qe diskutohet ketu. smiley

a ka liri ky dhe qi na shklet kamba

a vec t'mjerin e mbulon gjithnji robnija!

ps. Lirim, lirim bertet gjithkah malcija...

Kam shpres qe me ardhjen e rilindjes do clirohet dhe seksi nga duhma patriarkale. 

Jallah sa te paduruar qe jeni...akoma s'eshte miratuar buxheti i 2014*, prisni dhe pak, vertet eshte Rilindje po do kohe kafja me kajmak.

* Ne nje leter zyrtare, Maqo Lakrori i ka kerkuar Rames nje buxhet te posacem per lirine seksuale, duke theksuar se ka ardhur koha per ti vene dinamitin mentaliteteve te mykura.

A ka liri seksuale femra në Shqipëri?

Nuk ka liri seksuale per femrat neqoftese se femrat nuk arrijne te bejne kete lloj ushtrimi gjimnastikor si me poshte, rekomanduar nga Simon de Bevuar si test francez per prodhimin e karrotines:

http://giallonoir.files.wordpress.com/20...

 

smiley . Looool

Simone de Beauvoir apo ndonje pervers? 

Neqoftese nuk e ben Simon, e ben burri i vet.

Kaq eshte puna, pastaj te tjeret imitojne si pune e majmunit, parulla "si gjithe te tjeret".

 

Thuhet qe te bigbrother ka shum liri. Nje ne dore. 

Thuhet qe edi rama ben orgji. Ato femra qe marrin pjese aty kan arrit pjekurine e lirine seksuale. Dy ndor. 

Rilindja ka emeruar plot femra te hirshme qe priten te shperthejn. Tre ndor. 

Ca doni me shum o kokcepsha. 

Po ka . Por kjo varet sipas brezave. Sa kam pare tendeca eshte qe ne brezat e rinj te kete qasje tjeter ndaj marredhenieve intime. Ajo qe me shqeteson eshte informacioni i paket qe marrin rreth kesaj teme, i cili behet shkak per fatkeqesi dhe gjera te padeshiruara.

Per kete arsye e hapa temen. Faleminderit per prezencen tende. U duhej nje zonje ose nje zonjushe ne kete debat.

Mendoj se shoqeria shqiptare ka hecur perpara, fale tv, radios, medias ne pergjithesi, e ketu femra shqiptare, mendoj se ka nje koncept me perpara se brezi para saj, brezi para 20-30 vjeteve. Shoqeria ne pergjithesi hecen perpara, dhe jo mbrapa, perveç rasteve kur futet arbitrarisht ne politike segmente ekstremiste/fanatike fetare. 

Eh, te morrsha te ligat e mendimit! 

S'ke c'ti marresh ne fakt.smiley

Dora.........!

Pse " !" Grava? Ndoshta s'jam sqaruar, por ajo qe doja te thoja eshte qe komenti i Pjerit ishte aq i mire, sa qe PF-ja s'kishte te lige per ti marr. Besoj se u kuptua.

Me pelqen se flet shkurt dhe sakte!

Falemiderit Grave. Edhe une njehere e nje kohe , me me shume kohe, kam shkruar gjate. Por shoket e shtabit te PPU-se me brumosen me frymen e tyre.smiley 

Sidoqofte nje gje e kam shume te qarte, respekti ndaj me te medhenjve eshte detyrim. Kam shume kersheri ti lexoj komentet e tyre, pasi mendoj se vetem keshtu mund te besh lidhjee transferim periudhash e eksperiencash te vyera.Ndaj faleminderit per ty e disa te tjere ketu!smiley

Pupupu, sa mire qe e ma te qeshmen!

Dridhe Dora smiley

Jo mo cfare parkisoni , mire jam.smiley

sa mir që e kupton Bradin, Dora.

Faleminderit. Une e Bradi kuptohemi pa fol fare.smiley

As qe bohet llaf .

 Shoqeria ne pergjithesi hecen perpara, dhe jo mbrapa

 

o Pjero, mos me thuaj qe dikur ke qene shok ushtrie me Nard Ndoken....smiley

ç'a moshe ka ky Belulo smiley

smiley

smiley

Faleminderit per pergjigjen  Pjer. Mendoj qe keto jane faktore te rendesishem por ne rastin e TV-se, vullgariteti i veshjeve, dhe sjellja si objekt seksual i femrave cenon lirine seksuale te tyre. Pse, do te pyesesh? Sepse liria ne mendjen patriarkale te shoqerise merr me shume vleren e vullgaritetit, se sa te drejtave te grave.

Me çfare shoh une ne TV shqiptare (por edhe italiane) femra e TV behet nje model gruaje qe duhet t'i nenshtrohet burrit seksualisht qe ne fakt eshte me psohteruesja e te gjithave nenshtrimeve tjera. Mungesa e perfaqesimit dinjitoz te gruas ne TV, dhe ne politike (!!) nuk ndihmon, sipas meje, ne ecurine perpara te grave. 

M'varet se si e sheh, nga ç'kendveshtrim. Une e shoh ndryshe, qe femra eshte e kenaqur me ate pozicion ne tv, dhe mendoj se dhe ato e vlersojne kete liri qe kane, liri qe i ka sjelle shum afer te drejtave te barabarta me burrat. 

Nuk te kuptoj mire. Sepse ti po e bene multidimensionale temen, ndoshta mua me duhet dicka me specifike.

Pse krijon nje korelacion kaq te pashkeputur ndermjet lirise seksuale dhe barazise gjinore, e cila( kjo e fundit) ne vetvete ka nje sere elementesh. Nuk mendon se ka disa faktor te tjere, dhe disa prej tyre me te rendesishem, si page e barabarte, mundesi punesimi te barabarte etj. te cilat ndihmojne ne " ecurine perpara te grave" ?

Ndoshta duhet te jesh me e qarte per konceptet qe perdor, sepse ti ndoshta je ne rregull me vetveten, por e paqarte per te tjeret. 

Nderkohe nese kete e kupton si nje proces me shtjellim filozofik, ose bazuar ne levizje te ndryshme ( sic revolucioni seksual i '60-'70, apo levizjet feministe) duhet te sqarohesh, pasi ato kane karakteristikat e tyre shume te rendesishme. Ndaj,nese s'vendosim fillimisht parimet baze per cfare konceptesh do flasim, atehere njeri ja fut gozhdes tjetri patkojit. Sic ndodh rendom neper tema te tilla gjithckathenese.

Liria seksuale e gruas eshte e lidhur ngusht me paragjykimet qe i behen dhe me pabarazine gjinore. Sikur te kishte barazi gjinore dhe sikur te mos kishte paragjykime, gruaja do te kishte me shume liri. Nuk eshte aspak multidimensionale.

Refleksionet historike i japin nje dimension tjeter por qe nuk jane thelbi i temes dhe nuk kam folur per revolucionin seksual te viteve 60-70. Te keshilloj te lexosh nen-pyetjet me siper nqs ke kohe. 

Dhe aq sa ka ndodhur, revolucion ka qene ne krahasim me percet. Po ngaqe ishin femije te atyre me perce, aq mund te benin.

Nuk quhet historikisht si revolucion. Ka pasur nje ndryshim te forcuar nga regjimi i atehershem.

Nuk quhet historikisht si revolucion. Ka pasur nje ndryshim te forcuar nga regjimi i atehershem.

Ke shume te drejte. S'e kisha menduar nga kjo ane. I kane emancipuar me diktature dhe aq kane mundur te nxjerrin.

Na kane dhene burrat kete liri te vogel qe kemi per fat te keq. Nuk kemi luftuar per te drejtat tona si grate tjera ne Evrope.

Ee që s'kemi pas dhe ne një Zhan d'ark të luftonte për gratë se hyhy ku do ishim me seksin e lirë... 100 lek dy tre copa.

Pse mer ne kemi pas Shoten si yll. Po dhe Shkurta nuk ishte e keqe mas nji muji aksion ne hekurudhe...

Shota po por që kur ja shtremrun kangën me dridhe dridhe ...i humbi dhe fuqia lirisjellse kurse Shkurta skishte pushkë veç kazëm dhe s'pat shumë kohë që të çlironte seksin nga vargojtë e diktaturës më të egër në botë.

Nuk kam folur per revolucionin seksual te viteve 60-70 (qe nuk ka ndodhur ne Shqiperi). 

Which planet do you hail from, dear?

+1

Teme Raciste .. dhe shquhen Racistet smiley

Pastaj po te dalesh andej nga bythet e rrepeve .nga kthejne krahun pasi lodhen shtrire dhe ja japin "hyri ne Luftet Turku more ...ktheji dhente djalo se hyn ne dem "smiley.. akoma me shume gjen fillpershkruarje kulturash Boterore smiley

Ja nje trendafil per ty mendje e ndriçuar smiley

Gjirthmonë fiton ndonjë gjë Idrizi nga bukuroshet smiley

kriteri per lirine seksuale jane treshet,dhe aty ka akoma ngurim.  po dite me te mira do vijne,,

keto treshet po perhapen shume,neper hotele ka plot por kan filluar edhe neper diskot vereore..

he mo, si vendosen shoket:  ka apo ska liri seksuale..?
 

Perfundimisht , nuk ka .

ka për të pas...po një mut.

 nuk ka????  ...smiley

nejse,  tani qe e morrem vesh  te verteten do fleme  cik me te qete ,thuaj.
 

Jardin, te keqen e kemi ne mes tene.  Shif e shkruj: shoket duhet me vendos te kene a mos te kene liri shoqet. 

Dmth liri seksuale quhet kur e ben ne ajer te paster, ne kopesht (jardin)? smiley

Une jam pro -Lirise se shoqeve .smiley

Shenomeni dhe mua. smiley

 O Brad ajo po pyet për lirinë e seksit jo të shoqeve psh a mund të shkojë një femër me dy tre  njiherësh dhe askush mos ta gjykoj, ose a mund të bëjë seks çdo ditë me meshkuj të ndryshëm veç për kënaqsi seksuale dhe mos ta quajnë kurvë,ose mos të ketë fatin e kurvës,a mund të shkojë në klube shkëmbyesish  me burrin a shokun e saj e saj këto janë mëdyshjet e jardësë jo liria gjinore e shoqeve. 

Aaa, po qe kshu prizreno une e terheq voten time. S'e kisha kuptuar mire diskutimin. Per kshu gjonash qeka fjala? Lere fare.

smiley pse çer kujtove tina ?

 

a mund të shkojë një femër me dy tre  njiherësh dhe askush mos ta gjykoj, ose a mund të bëjë seks çdo ditë me meshkuj të ndryshëm veç për kënaqsi seksuale 

Sa iu ecen cave mer burre! 

Po mire mor vlla dakord , por neve na gjeti me pyet ajo ? jeton ne nje vend qe te gjitha ketyre pyetjeve mund ti jepte pergjigje vete , absolutisht pa e quajtur ......

Liria gjinore ka te beje edhe me barazine e te shprehurit seksualisht njesoj si burrat. Pse te shahen grate dhe jo burrat? !!!

Po na shani o , kush po ju ndalon.

Po na jep nje shembull zharde, se s'po te kuptojme? Si eshte kjo "te shprehurit seksualisht" njelloj si burrat?
 

Po kush te ka sha ty mi, qe e hongert nji mortje!

smiley

dhe burrat shahen; kurvar, kopil,bq, bir kurve etj pikërisht kur ushtrojnê lirinë seksuale plotsishtsmiley

Jo jo! Po ekzagjeron tani. 

..nga laberia ps thone qe;"Burri eshte shoku i qenit"

dhe burrat shahen; kurvar, kopil,bq, bir kurve etj pikërisht kur ushtrojnê lirinë seksuale plotsisht

 

Burrat vertete shahen po tre nga shembujt tipike qe keni vendosur ketu jane te lidhura drejtpersedrejti me femren dhe seksualitetin e saj. Kurvar eshte ekuivalenti i kurve qe eshte sharje per femrat; kopil eshte sharje per nenen qe ka nxjerre ne drite nje femije jashte martese; bir kurve po s'do sqarim. Bq mbajeni dhe e gezofshi po tani coc na jane hapur dhe shoqata lgbt ndaj kujdes mos hani akuza per homofobi. smiley 

Nejse, deshira eshte e mire e hapses se temes po nuk eshte kornizuar qarte fenomeni dhe argumenti kryesor. Sa per barazine gjinore e recolucionet seksuale, pyetjet mund te lindin fare mire edhe per shume vende qe pretenedojne se e kane arritur (si psh Shba ku skenat erotike ne kuptimin e verete te fjales censurohen pa meshire ndersa skena te dhunshme seksuale dhe me vrasje lihen te pacenuara, madje kurajohen). 

Edhe nje te fundit se e zgjata ca: liria nuk duhet kuptuar si shthurje apo presion per t'u sjelle ne nje menyre te caktuar. Liria eshte e dreja per te ushtrur vullentin (seksual) pa ndrojte dhe pa vuajtur paragjykimet e "opinionit". 

P.S. ju rritte nera atij qe postoi Tunen se jam knoq duke e nigju keto dy oret e funit

 

Ke një farë të drejte megjithse ke paragjykuar gratë; se kurvë quhet ajo që shkon me një kurvar; kopil ësht produkt i lirisë seksuale pa mbrojtje dhe s'ësht sharje për gratë. 

Nuk me kuptove. Ajo qe po po mundohesha te shprehja eshte qe eshte shoqeria shqiptare (dhe jo vetem) qe i paragjykon grate dhe mban double standards. Une s'kam si ti paragjykoj grate se jo vetem jam femer vete por edhe tip qe nuk identifikohem me disa vlera prapanike te shoqerise shqiptare. Fjala kurvar nuk ka si te jete formuar perpara fjales kurve sepse permban prapashtesen -ar. Eshte ekuivalent pra. Ashtu sic e permendet dhe vete kurvar eshte madje me pak e paragjykuar se kurve sepse eshte mashkulli qe shkon me gra te tilla dhe keta lloj meshkujsh nuk gjykohen me te njejtat kritere si femrat ne shoqerite patriarkale (double standards). 

Nga perndimi kane filluar edhe keto levizjet qe synojne te vete-fuqizohen duke pervetesuar fjale qe kane pasur historikisht permbajtje diskriminuese ndaj individeve te caktuar. Nuk e di se sa me vlere jane keto levizje dhe aq me pak sa afer realitetit shqiptar mund te jene. 

more sa rron meson ?

ketej nga ne, jo vetem femrat imorale por edhe mashkujte imoral  shifen me te njejtin  sy.

bile njejte si femrat ashtu edhe ata jane ndeshkuar ne hapat vendimtare qe kane marr ne jete .

ketej nga ju gjysma e te keqes qenka ..
 

Ne emer te lirise t'i shajme thu? 

Te lutem na jep ca shembuj te sharjeve po qe jane brenda temes:

Pergjigjuni PA VULLGARITET !!!!!!

" Tu thafte burimi ishalla "

smiley sa te rrojme do mesojme ... te shajme.  S'e kisha degju ndonjehere kete smiley

.

Nje njeri normal arrin te flase per keto gjera ne nje menyre jovullgare dhe te kulturuar. 

Perse qaheni?

Edhe kur ju shajne e bejne ne forme urimi... grate pshemull thone, pac fatin e kurves...diskriminim i hapur kundrejt kurvareve...

Si me qene alien njeri e tjetri tokesor komunikoni njeri me tjetrin. Ca ka qene ajo makina qe transmetonte sinjale me 1 buton? Sja mbaj mend emrin. Qashtu dhe ju. O Prizren, po keto ca rradhite ti ( ... and action) dhe ne USA te jesh te paragjykojne o derebardhe. Ver nje limit o njeri. Ueee ky ! Trembe gjithe dynjane. lol 

Mimo po kjo është liria seksuale bile bile jo maksimale se ka dhe kufij më të gjërë (psh në tufë si në primitivizëm por më bukur e më romantike i thonë orgji ose bunga bunga). Deri më sot nuk kam ndëgjuar ti ndalojnë seksin ndonjërit a ndonjërës me vendim të formës së prerë në asnjë vend të botës.

Pastaj nuacat që mund ti japësh lirisë seksuale janë pa fund si puna e ngjyrave nga e bardha e deri tek e zeza.

Paragjykime ka kudo, por nuk mund te krahasosh SHBA-te me Shqiperine. Kete linje argumenti mund ta perdoresh edhe per ti treguar nje vajzeje ne Afganistan qe ankohet per lirite e saj, dhe ti thuash: "po pse moj vajze e mire ankohesh? Paragjykime ka edhe ne Shqiperi."

kur te nxjerre USA nje nene tereze, ec e na ligjero prap, per paragjykimet e shoqerise shqiptare.

 

ps: ti je plot paragjykime vet moj vajze a grua. 

Per shoket qe kane votuar pro deri tani: flm.

smiley.

dhe si eshte dicitura e kesaj fotos:   ''liri dhe love, not war''..smiley

 

p.s  ka pas qene nje film me Pitkinin (nuk me kujtohet titulli)  ku Pitkini merrte pjese ne nje tubim  per nje grua kandidate, dicka e tille,  dhe therriste:  ''vote for women!''.smiley

Po vertet cili eshte kriteri i lirise seksuale? Ky me siper thote "pjesemarrja ne grup". Ne fakt une s'kam vleresim as per meshkujt, as per femrat qe praktikojne trio, kuartete apo me shume se kaq. Tjeter gje qe i respektoj te gjithe si individe.

Ka per te tere ere...

Si thosh i vjetri, shume nuk kemi, po na del...

Ndonje studim i mirfille a eshte bere ne kete fushe? smiley

 Nuk ka liri te plote seksuale perderi sa nuk jane hapur shtepite publike.

Ligjeruar do te thuash, se per te hapur ato s'jane mbyllur ndonjehere. Fatkeqesisht...

shtëpitë publike janë shprehje e plotë e mungesës së lirisë seksuale, burg ose si me thënë mallzim i seksit. 

Pikerisht Prizenrakia. Ne fakt ato jane simboli i nenshtrimit seksual te gruas.

Zhardë qenka mashkullor kur të gjithë e kujtuan për femërorsmiley

Jo jam femer (dhe shume feministe) por jam dakort me ty ne ate pike. 

Ne vend te doni te hiqen shtepite publike me femra, duhet te kerkoni qe te hapen edhe per femra. Ajo eshte barazi, jo t'i mbyllesh fare. Shif... vendet qe i kane, me mire jane nga te gjitha anet smiley. Tete burgje mbylli Hollanda, se s'kishte kriminele me ca t'i mbushte.

Islanda psh i ka ndaluar klubet e striptizmit dhe 'çuditerisht' eshte vendi i pare ne bote ku femrat gezojne barazi gjinore dhe liri seksuale. smiley

Islanda? Ka ra shteti atje.

Ne islande jane robt si pula frigoriferi mer jahu. Po provoji ti vesh keto ligje ne Rio de Janeiro. I man dot mrena grate per Carnaval?

Po ne Islande jane te gjithe KUSHURINJ a i vrare. Ke te shohe ne striptize ai, gocen e dajes apo kunaten?

Ne fakt prostitucioni ekziston sipas modelit Suedez , Norvegjez etj qe denohet ai qe paguan jo ai qe ofron sherbim.

Islanda s'mundt e krahasohet me shtetet e tjera. 300 mije jane, qytetin me te madh e kane me 100 mije banore. Kane bollek prej shitjes se peshkut a ku di une cfare burimesh te tjera kane, e nuk njohin shume probleme qe njohin vendet e tjera. Ti tani edhe thua liri, edhe thua "te ndalojme gjera". 

oooo CarroteDeJardin njeriun e skllaveron vetem mendimi tij, askush tjeter!!!!!

eshte carrota ? smiley

Pse kush kujtove ti qe ishte? English cucumber!

Po jo mo , mund te ishte dhe LEFTI :

Nuk del Lefit si "ai" ne dasem, jooo!

po c'rendesi ka....ja po e therrasim lulebore smiley

Ose luledore, si Pjerin. smiley

Kopesht me karrota dmth? 

Po mos diskrimino o njeri! C'te duhet ty sa karrota ka kopshti?

/haa, vajza eshte si banania... heretiku m'duket se qeka Dashnor Diko. smiley

Haha

Do tregosh ti kush je apo ti hyjme me themel neve knej smiley

Hyr! smiley Sikur te isha karrota, do te me njhje pastaj? 

Sigurisht qe do te te njihja smiley

My name is Brad, Bradland.

 

Agent n° 000

 

Perfundimisht je  carrota , gjuhet e huaja te tradhetójne smiley

Hehe! Gjuhet e huaja i flasin te gjithe ketu. Problemi eshte mos te me tradhtoje gjuha shqipe.smiley

Ajo te ka tradhetuar dje , pavaresisht kujdesit te treguar sot.

Dje? Je ne sais pas de quoi tu parles! smiley

Oh doch , das weisst du sicher .
 

Nein nein Brad. Du bist falsch/sich irren.

ja ja

Po ca diskriminimi me? Jetojme ne kohe te reja. Karrota pour tous!

smiley

avash,avash edhe martesa si tip simboli (kurevire) do interpretohet. smiley

Shiko, se mund te diskutohet pa fund ne kete pike, por po gjete ndonje vend pa prostitucioni ( legal apo ilegal) flasim prape.

oups oublié. per kete punene e virgjereshave duhet te pyeses nje far 'tirona4ever' ai ta shpjegon ,

Belul, me ju te ...beneluksit po heqim !

pse mo grava..?  me ckam kuptuar une, beneluksi u ndaloi, perkohesisht, hyrjen ne Evrope..  por jo gjerat e tjera ama..

Ashtu nis ..." nga sinoret tuaja, po kur vjen puna na prisni riskun.Do zoti e nuk futen ...ne te fella dhe tek " buka" e kesaj teme!

Une do e shtroj thelbin per konkluzionet e kesaj teme, nga thenia e nje filozofi te lashtesise: " Liria e tepert, per femrat e paemancipuara, te pakulturuara, perfundon ne imoralitet"

 eshte e kunderta Grava, mungesa e lirise seksuale (e cila eshte e kushtezuar me ca liri dhe te drejta te tjera), stimulon imoralitetin. megjithate , edhe ne shoqerite me te zhvilluara, me te emancipuara, me liri e revolucion seksual te kryer dhe perkryer, nje lloj "imoraliteti" mbetet i pashmangshem. Eshte bashkeshoqerues i institucionit te familjes i cili ne vetvete ka nje pavaresi relative dhe ecen me ngadale se sa progresi shoqerise.

Ketu blihen paketa lirie seksuale, Pjer?

ne Elbasan gjembi, me garanci nga Pjeri!.smiley

Doje te thoje per ne Elbasan, belul. Se website qenka ne Holandcezce. Me siguri do kete edhe ndonje pakete specifikisht per ne Elbasan. Ndonje pakete tip "bli dy shishe fernet, merr nje pale b... me 50% ulje."

Pjer, nuk e hapa linkun por nga adresa duket si agjensi turistike apo faqe turizmi.

Ne fakt liria e femres ka ndikuar ne moszhvillimin e turizmit ne Shqiperi. Se dihet qe keta turistat duan edhe te defrejne nga njecicke. Keshtuqe sikur femrat shqiptare te ishin me te lira, dmth me me shume liri desha te thosha, sigurisht qe edhe turistet do te josheshin me shume nga bukurite shqiptare.

Lirojini mor njerez femrat, se nuk behet turizem me patriarkalitet.

Lirojini mor njerez femrat, se nuk behet turizem me patriarkalitet. --- smiley

kjo po tregon vizion të qartë mbi dobinë e lirisë seksuale.

Sic e sheh, Jardin, s'ka te beje vendi ku jeton, po menyra se si je rritur. smiley Kalamajt e atyre qe kane lindur ne 90-en do jene ashtu si shpreson ti. Me ne te tjeret s'behet fjale.

Ashtu eshte, e ardhmja e botes mbas vitit 90-te eshte nje bordello universale planetare ku te gjithe do i rrasin karroten njeri tjetrit.

 

Kur te lexojne kete komentin tend, do thone: "Ncncnc, ca shpellaresh kane qene robt atehere". lol

Perderisa njeriu ne Shqiperi nuk ka votuar lirisht keto 23 vjet, ka pase frike te mungoje ne mitingje te detyrueshme elektorale, ka frike te shprehet lirisht ne publik filozofikisht a seksualisht, nuk ka as liri seksuale per femrat.

Nje shoqeri 2.8 milion banoresh, e papunesuar, e zhytur ne thashatheme e paragjykime nuk krijon hapesira shprehjeje ku ato seksualet jane nga me thelbesore per individin. 

Thjesht, Shoqeri e vogel thashathemnajesh = 0 liri seksuale.

Treshet mund te behen me pagese, dhe femrat mund te jene edhe lesbians te terhequra nga shperblimi financiar e jo shprehja e lire seksuale, keshtu qe shembujt e mesiperm nuk qendrojne. A ndjehet e lire femra te dashuroje pa paragjykime ne Shqiperi? Jo, perfundimtare. 

= 0 liri seksuale.

Ka ra shteti!

Me ne fund njeri qe nuk permendi fjalen karrot! hello. smiley lol

Nga vizitat vjetore ne Shqipnine e ketij Mileniumi mund te arrij ne dy konkluzione relevante per kete pytje te Kopshit te Nilit:

1. Ose ne Shqipni nuk ka "liri" per gocat,

2. Ose une jam shume i shemtute per standardet e Shqipnise.

smiley

o mroklle , ti ke gjujt për hall a për mall se nuk tê kuptova (s'besoj të jesh jasht standartit shqiptar të bukurisë burrnore)smiley

Une s'kam gjujt hic, se ka kohe qe e kom' vone unozen e florinit, por heren e funit qe e vrejta njonen me buzeqeshje, desh ra nga karrigja me tmerr ne fytyre! smiley

Une ktheva kryte, thash, ca pa kjo e shkreta!

Asigjo mrapa meje! Mu m'kishte pa fatkeqja, mu!

Pranej them...smiley

smiley 

Me ndje mrroklla, po s'un e ndalsha smiley

smiley e pra ja kshu sqaroi gjanat.

peshku, na lodhe me keto komentet qe nuk postohen...

Kesaj i thone te varesh melcit ne qafe te ujkut. smiley Ika une, kalofshi mire.smiley

T'i varesh karroten lepurit, deshe te thoshe?

Me leje, nje korrigjim: lepurushes.

Aferim!

Ajo qe kam pershtypjen se do te thote vajza, eshte qe djemte nuk paragjykohen per gjerat qe bejne, ndersa vajzat paragjykohen. Nese nje djale martohet me te paren, qortohet nga shoqeria mashkullore qe s'gjeti te tjera me perpara. Nese nje vajze nuk martohet me te parin, qortohet nga shoqeria se pse pati me shume se nje, e paragjykohet.

Kjo ka rene shume. Ka shume cifte qe ndahen para se te martohen perfundimisht, sepse s'kane gjetur ate te duhurin, pa u gjykuar nga asnjeri. Ka vertet shume, te brezit tim. Pothuajse te gjithe neper qytete, e nje pjese e mire ne fshatrat e jugut. Fshatrat Shkumbin e siper jane shume keq. Brezat me te vjeter rrinin me njeriun e pare edhe pse s'ishin te kenaqur.

Brezi i vjeter shqiptar po qe fjala "seksuale" te tema e kupton vetem me pozicione seksi, karrota, jargaviten dhe e humbin fillin, dhe aq.

Femra ne Shqiperi eshte ne udhen e mire. Ne shkolla mbizoterojne. Ne zyra mbizoterojne. Prinderit tolerante ndaj ketyre paragjykimeve po i rrisin femiijet e tyre, dhe djemte tolerante po rriten e pune nje ose dy dekadash e do te jene ata perfaqesuesit e rinj. 

S'do te jene aq sa duhet, se s'kane pasur te gjithe prinder tolerante, por keta do te sillen me femijet e tyre po aq tolerante sa prinderit e vendeve te tjera, e keshtu me radhe.

Eshte ceshtje kohe. Kete faze ku eshte Shqiperia e kane kaluar te gjithe. Edhe fazen e kalimit nga ndrydhja ne shthurje, e kane kaluar te gjithe. Pas shthurjes eshte vendosur ekuilibri. Ne thjesht jemi mbrapa me kohen. Shthurjen e kaluam. Jam i sigurt qe jemi te ekuilibri tani.

Ju te gjithe kapeni me vajzen se thjesht jeni rritur nga brezi varilesht e ne kushte varilesht, po ca te bejme, jeni pjese e jona.

Te lumte goja Spartak! Shpresoj qe te shkoje ashtu siç thua ti.

Spartak trim e i drejtë; kta lloj e çlirojnë seksualisht shoqërinë por në internet se  gruan e mbyllin në shtëpi sapo martohen.

Do te habiteshe po te dije se sa cifte ka ne TR qe jane e kunderta e asaj qe thua ti, bashke me mua e grupin tim shoqeror. Une s'dua si grua nje grua qe lejon veten ta mbylle burri smiley. Budallacka te tilla te gjen baba sa te duash.

Ju te gjithe kapeni me vajzen se thjesht jeni rritur nga brezi varilesht e ne kushte varilesht, po ca te bejme, jeni pjese e jona.

Gjithashtu...gjithashtu...

Te iku jeta ne North York duke lare pjatat o PF. Dashke dhe femra te liruara ti. Ti s'po ben dot as 200 mije euro, per cfare te te afrohet ty femra?

Ik se tallesh! Ai eshte, dora vete? smiley U bone treshe tashti: Tinçja, Karrota dhe Taku. smiley

Treshja eshte liria pra smiley

jardin , e di sa liri seksuale ka ne atdhe ? po aq sa ka uj Nili.

Te pergezoj per ndjeshmerine letrare qe paske. smiley

merci smiley

il faut de temps en temps  aller au bled, là tu vas t'etonner

J'en suis certaine. 

atje ku nuk ka shume liri seksuale ka ''menu'' seksuale .  turkallat(thone) perdorin shume deren e pasmesmiley.

Liria me seksin sikur jane antonime ne shqiperi.. Seksi nuk ka qene ndonjehere i kufizuar ne Shqiperi, kush ka pas qejf ka bere. Ajo qe ka munguar eshte liria e femres te zgjedhe jo vetem seksin por edhe karieren, punesimin, shoqerine, edukimin dhe pavaresine ekonomike. Keto debate lindin ne vendet partiakale dhe te varfera ekonomikisht te cilat bombardohen nga nje propagande e paster shfrenuese seksuale nga vendet e zhvilluara perendimore ku naiviteti, mungesa e edukates shoqerore dhe ekonomike shfrytezohen per qellime te pastra financiare.... Fundaj pornografia eshte biznes qe kerkon marketing ku hane buke shume derra. 

Ne shqiperi eshte mese e vertet pornografia, shthurja dhe banaliteti merret per liri... fyherja me e madhe qe mund ti besh lirise eshte pikerisht kjo. Me ben pershtypje fakti qe ne Shqiperi feminizmi ka 23 vjet qe nuk ekziston ndonese nje nga gjerat e mira qe beri sistemi i kaluar ishte te vendoste feminizmin ne nje prioritet shteteror.

 

 

A konsiderohet me virgjeria si virtyt?

... pyet tema me lart kshu.

Kjo me kujtoi gocat ne fakultet (vitet '90) qe kur donin te tallnin ndonje nga djemte i thonin italisht: "iiii verxhine" smiley

Gruaja e preferuar prej shume te rinjve ne TR e brezit tim, eshte nje grua qe duhet te kete punen e vet,  rrogen e vet, aftesine e vet per te gjetur pune po humbi ate qe ka, e ta kete blere vete makinen e vet, e te dale me shoqet e veta pa ty, qe te mos e kesh gjithe kohen pas sa here del me shoket, e qe s'do te dale gjithnje me cifte te tjera, gjithnje pas teje, por vetem fundjavave. Gra te tilla ka plot, dhe keto jane qe ia vlejne. Ashtu qe t'i mbash ne shtepi sipas qejfit gjen sa te duash, por s'te ndihmon ne jete. Duhet t'u gjesh punen, t'i kesh barre. Pastaj ajo me rrogen e vet ben c'te doje, une me timen c'te dua, dhe per gjerat e perbashketa i fusim leket bashkarisht. Ciftet tek te 30-at e qe kane mbaruar nje shkolle te larte ne qytetet e medha, Tirane, Elbasan, Durres, Vlore... pergjithesisht keshtu jane. Edhe ato qe vijne nga fshatrat e jugut ne nje prej ketyre qyteteve. Sigurisht qe jo te gjithe.

Edhe ato qe vijne nga fshatrat e jugut

po thuje or vlla troc: nga LSI-ja do i vije shpetimi ketij vendi!

Ka plot dhe nga veriu, edhe nga tropoja. Por jo aq ne mase sa Shkumbin e poshte.

Po lere mo Tropojen, Tropoja iku e vate. Te shohim perpara, te ecim me shpejt!

taku i paska kalu ne scanner te gjitha femrat e vendit.
Shif kur t'thote tani ca pozicioni preferojne ato nga Fieri e ca pozicioni ato nga Tropoja. 
(Se per Elbasanin kemi Pjerin)

smiley
 

 ky quhet "cift i hapur" smiley

Po jo mo, s'je hic i hapur. Keshut jane shumica afer te tridhjetave tani. Secili shkon ne punen e vet. Pasdite del here bashke, here bashke me ndonje grup shokesh, here secili me shoqerine e vet. Po dhe perdite me gruan s'do dalesh, se s'ke c'muhabet te besh. Do robi te tjere. Dhe perhere cifte s'do dalesh, do robi te dale me cunat. Rendesi ka qe ne darke e ne mengjes jemi gjithnje bashke, e kur dua te blej dicka per veten time s'me bezdis, e as une s'e bezdis kur do te bleje dicka per veten e vet. Fundjavave gjithnje bashke, here vetem e here me ndonje cift tjeter ne ndonje restorant a ndonje vend. Kaq.

Gruaja e preferuar prej shume te rinjve ne TR e brezit tim, eshte nje grua qe duhet te kete punen e vet,  rrogen e vet, aftesine e vet per te gjetur pune po humbi ate qe ka, e ta kete blere vete makinen e vet, e te dale me shoqet e veta pa ty, qe te mos e kesh gjithe kohen pas sa here del me shoket, e qe s'do te dale gjithnje me cifte te tjera, gjithnje pas teje, por vetem fundjavave.

Ore Tak moderni qe nuk je vari leshin, por vari diçka tjeter qe lekundet midis kembeve, po pse o derebardhe nuk beni edhe hapin e fundit drej progresit final ju brezi i pas 90-tes, mos u lodhni me e "e ashtu gruan", sepse "e ashtusin" te tjeret.

 

S'eshte fare tek te qenit modern. Kjo te vjen natyrshem per te kaluar jete me te qete. Juve cdo gje ju duket me te ashture te tjeret. Ne kemi besim tek vetja. 

Ke besim tek vetja edhe ne nje situate hipotetike psh, kthehesh ne shtepi dhe gjen kasapin e dyqanit poshte apartamentit qe i ka ngritur kembet gruas perpjete dhe koken ja ka futur ne frigorifer?

 

Me vjen keq qe te paska ndodhur. Shpresoj ta kesh kapercyer.

Ja e shef qe nuk pate besim tek vetja, nuk e mbajte dot peshen e turp faqeziut dhe ma pasove mua.

He mer he se kam pare shume moderne me llafe, dhe ne situata konkrete e kam pare si u eshte nxire fytyra kur ju ka hyre karrota moderne, gruas ose vajzes te tyre.

 

Mua s'me ndodh, jam 100% i sigurt. Une ndahem para se te ndodhe smiley

Mua s'me ndodh, jam 100% i sigurt.

Oh, me ne fund kete pritsha sigurine absolute qe te paska ndodh para se te ndodhe.

Po ju as lesh nuk jeni, te pakten ne jemi lesh qe varemi, nga varja e leshit tone dolet ju as leshi e as karrota.

 

Varja, qenke shume out. Gjithsesi, sot dhe kur dalin, ne cdo lokal qe futen e vene ne Facebook me tag o robo, madje dhe me selfie. E lene padashur veten nen kontroll me shume se me pare. smiley Gjithnje i thone njeri-tjetrit ne celular se ku po shkojne, e gjithcka shkon per bukuri. Secili me shoqerine e vet, secili me qejfin e vet smiley

Ate punen e qefit do ta shohim sa gjate do veje, sepse ne histori gjithnje ka ndodh qe qefi paguhet, dmth mbas epokes se spermes dhe lengut te mestruacioneve vjen epoka e gjakut. Dhe zotrote tipa si ty dhe si karrota revolucionare seksi trasfomoheni ne revolucionare qe vrisni e prisni.

Nuk keni nga shkoni, eros eshte i lidhur me thanatos. Mos u be merak do te vije dita t'i paguani ne drrase te tere. Puna eshte se beni te vuani edhe te tjeret, pa per ju te zhytr ne sperme dhe leng mestruacioni ju pafsha.

 

Mos me thuaj qe je fetar nga ata... se qenkam lodhur kot.

Neqoftese une jam fetar nga ata ... ti je pervers nga ata ... bashke me ato ... .

 

 smiley Pse mendon me te keqen?

Pse ti mendon qe eshte me mire sikur te jete ajo siper? 

S'ka besim. Ai e sheh femren si dicka qe po ia ktheve shpinen do beje vetem seks. Cdo femer eshte kurve, po s'e mbajte nen dajak. Aq ka, aq thote. Brezi varilesht.

 Brezi varilesht.

 

Cilesim i merituar.

Une shof dy zgjidhje :

o do e bojme me burra o do kemi marredhenie afatshkurtra. 

Kam shume shok qe i shof me ndonje yll... te lumte u them....pergjigja eshte pothuajse identike. Hec mo se e ka bo me shume meshkuj. Po smund te rrine meshkujt gojembyllur ta marre dreqi.

epo tashti, kur vjen ajo dite....vjen

jeta osht e gjat, me shum variacion

50/50 mo shkurt. Kam 1 pyetje; ca je ti m/f? 

Po jo, se kur martohesh e ben blerje te medha, mobilie e kredi, apo femije, ndryshojne gjerat. Pastaj menaxhohet bashkarisht. Po keshtu jane dhe kur behen me femije, pak a shume. Ju qe jeni andej na cudisni kur vini ketej per nuse te virgjra me porosi. Te jesh andej plot me femra te tilla e te mos gjesh nje njeri te hajrit, por te shkosh tek shushkat... ncncnc

Si nuk ndryshoi  kjo dynja mor aman...djem qe duan te martohen vetem me vajza me lek? Po sikur e kishim...gjej na nje plake  andej me lek,bej dokumentat !!

sdi gjo vallai, se kuptoj ca dmth

Nuk duhet ngatarru masanej me lirine seksuale si term libertarian (duke ju referuar zizekut), qe mbijetoi pas 68 es ne perendim, njefare clirimi seksual, hedonizem tolerant si ideologji dominuese sot, qe jep trashegimi dhe ne shqiperi.

Sa per ti qundru temes, femna mbetet ende jo e lire ne shqiperi, ne kerkim te mashkllit

O shoke te brezit te vjeter, sa perqind perputhet kjo "liria seksuale" me ate qe neve ne kohen tone e qunim "buçllik"? 

"buç" sot quhet versioni shtang-ngrites i Xheni Karajt*...

* emri vetem per ilustrim; shpresoj, pranueshem.

He pra se na habiset neve qe qenkemi prapa dynjaje. Po mire po me zgjedh me vetedije qe seksi eshte pjese e shenjte e nje lidhjeje te shenjte si martesa si quhesh me keto te rejat?

quhesh e lire me bo zgjedhjen tate... smiley Po kur martesen e nda me 7 shoqe armesh, si quhesh? smiley

Goditje poshte brezit quhet kjo jotja. Kot fare po nejse

Cfare e ben martesen nje lidhje te shenjte?

Martesa eshte institucion borgjez e jo hyjnor.

Irrelevante kjo. Pse duhet marrë si etalon ajo që quan ti "koha tonë"?

 

Po "buçllik" ne ate kohen tate ca quhej tamam tamam?

 

smiley Omg kjo tema. 

smiley

mund edhe te nentitullohej: "prezantimi i karrotes me peshkun"

Sot jane vete nenat qe i shtyjne vajazat e tyre te jene te lira ne zgjedhje,ky eshte nje hap mjaft i madh mendoj ne krahasim me kohen tone ku ç'do ndryshim fiziollogjik ishte lidhur vetem me martesen,mgjt edhe ne ate kohe ka pasur femra te lira dhe djem te pjekur natyrisht qe thyen tabute e asaj kohe.

un kom en dhe jom çun i pjekur.jan k'to carrotat e lulishteve t'nilit qe sdin çer dun dhe t'menojn pranej morin menim per çdo gjo.

carrote ke rrethi im shoqeror ka liri seksuale sa t'dushsmiley

 

Me vjen mire per ty Alke.

kurse mu nuk m'vje mir qe ti si ke idet e qarta dhe ke nevoj t'pysesh.

pergezime Alkesmiley

smileye lidha me fjalin e funit taten,sorry

smiley ah, jo sta thashe me ate kuptim,e kisha te pjekuria,dhe pse jo te liriasmiley

i kena bo kushedi sa her k'to muhabete,ka qen ene i tem me nostalgji e kujtime nga rinia.s'ndrysho mo robi nga ajo an

per ju ALTIN von GUNGA - Bobby Keys i ri i shqiptarve nga Ali Demi!!!!

Altin Gunga!

Nqs ka pasur, ka pasur ne numra shume te vegjel dhe ne qytete.

...Shthurjen e kaluam. Jam i sigurt qe jemi te ekuilibri tani...

Per cfare shthurje e ke fjalen ti Spartak?

Se dyti cfare perkufizon autori i pyetjes me liri seksuale?Qe vajzat te perdorin fuck ne cdo dy fjali si ne Perendim?Kete nuk e kemi arritur dhe me mire te mos e arrijme kurre.

Apo qe vajza te mos paragjykohet nese nuk eshte e suksesshme ne nje lidhje?Mendoj se kete e kemi arritur,pra nuk besoj te kete meshkuj qe te paragjykojne nje femer vetem se kjo e fundit nuk ka qene e suksesshme ne nje ose me shume lidhje.

Mendoj se femrat shqiptare jane bere shume materialiste,plus qe te gjitha vrapojne pas te ashtuquajtur mashkull perfekt(para,makina porshe,disa shtepi,i bukur etj etj).

Tek meshkujt shqiptare nuk kam pare kete mani,per te gjetur femra te pasura.

Harrojne qe natyra e krijoi mashkullin dhe femren per te plotesuar nj-tj dhe jo per te gjetur perfeksionin.

Keshtu qe per ti pergjigjur pyetjes se mesiperme,mendoj qe ne Shqiperi ne disa zona,femra akoma nuk ka fituar lirine seksuale,ndersa ne disa te tjera sidomos ne qytetet e medha,ka kaluar ne ekstremin tjeter,ku perfshin jo vetem superliriseksuale por edhe nje shthurje dhe nje mani ndaj materializmit,duke lene anen shpirterore te fundit ne renditje.

Liri seksuale eshte qe vajza te jete e zonja e vetes pa frike se mos merret si kurve nga njerez si heretiku. Nuk eshte puna tek pasuria. Te ishte ashtu, te thosha "grua me familjen e pasur". Jo, preferohet nje qe ta kete blere makinen, me kursimet e veta nga puna e vet, jo nga familja. ajo eshte grua. Makina eshte si simbol, jo se duhet te kete patjeter makine. Dmth, grua qe di te punoje e te kurseje, Nuk quhet pune te laje e te shplaje. Ka lavatrice e larese enesh sot smiley

Eshte e kote me disa sepse lirine seksuale e konceptojne si diçka qe i perket kurves...

 

jo jo, e ke gabim konceptin për kurvën.

Po he..se na habite,desh na trembe,une thashe eshte prish dynjaja..po kete e ka thene i madhi Jovan 30 vjet me pare: Me thone Jovan Nuci Bregu mua..dua nuse me rroge ne shpi!!

Jo thjesht rroge. Rroge te gjen babai. Grua qe can vete ne jete, njesoj si burrat, e prape te jete grua smiley. Kjo eshte barazi seksuale, por kushtet asaj femre ia krijon dhe shoqeria, familja, shkolla, puna, bashkeshortet, shoqeria... te gjithe. Duke ndryshuar te gjithe, e kane me te lehte te gjitha vajzat te barazohen me burrat.

Po shikoje perseri pallatin,i ke aty te gjitha pergjigjet e dilemave te tua..se keto te pavarurat jane cik si allasoj, ka rezik te te vendosin ty te lashe ...corapet,corapet!! Para se te preferosh,ti i lan corapet vete? Une po..prandaj nuk i duroj dot keto femrat tip hollywoodi qe "e cajne" rrugen e jetes vete(po e marin te mirqene qe ekzistojne femra e meshkuj te tille)  ciao!!

Ndegjo re ti Spartak kurvjari se perveç se pervers, ti paske edhe imagjinaten perverse, ju vesh te tjereve perversionet e tua.

Te jesh zot i vetes do te thote te kontrollosh ndjenjat e tua. Kjo e dallon njeriun nga kafshet dhe nga kriminelet

Pastaj se kush eshte kurve ose kurvjar ose puntore ose puntor seksi, keto jane vetem fjale drejtshkrimi qe ti i perdor per te impresionuar te tjeret.

Tani shof qe vazhdon te futet ne loje e karrotes edhe virgjeresha franceze.

 

lol

Heretik, 

Ti qenke perfaqesues i kishes se krishtere me duket. Nuk kemi gje me kishen tende. Mos u frikso! smiley

Heretiku eshte cool. smiley in god we trust! 

Lexo pak ate historine me frigoriferin dhe pastaj gjyko smiley

Pse zharde me karrota dhe te tjera zarzavate u eksitove nga pershkrimi porno frigoriferik? Ne fakt ky ishte qellimi im. Dhe ke pa ti une u eksitova pervete, megjithse jam fundamentalist. Sidoqofte pa gjo nuk dola.

 

Heretik te kuptoj. Kisha katolike e ka fajin, jo ti. Ti je thjesht Frankensteini i kesaj tragjedie qe quhet Shqiperi.

Cfar kupton ti moj perveç aktit seksual?

 

Nga bashkbisedimi i Ruzhes me Kavirin vihet re se status-koqja dhe/ose perceptimi per te, nuk ka ndryshu.

 

Lol ai dialog I vuri vulen temes. smiley 

shembull perfekt se liria seksuale e femnave shqiptare nuk shfaqet ne publik, osht e ndrydhyr..

ose shfaqet vetem kur i do boothasmiley

pa i lexuar te gjithe komentet po bej edhe un komentin tim

femra shqiptare eshte si shpirt,  ska tabu, eshte seksi

mendoj se meshkujt shqiptare jane nja 20vjet mbrapa ne mentalitet

Ku ta gjesh ti kesh nja 20 vjet me te ri, ne mentalitet... smiley

po te ishte per moshen nuk do te ishte keq po 20vjet mbrapa ne mentalitet sikur çalon, sidoqofte varet nga kenveshtrimi i çdonjerit

 mendoj se meshkujt shqiptare jane nja 20vjet

 

20 vjet cfare?  para, prapa,  ne vend numuro... tjeter..?

Pavaresisht se pyetja me togfjaleshin "liri seksuale" nuk eshte dhe aq e qarte, edhe per kete teme vlen te theksohet se lufta per t'i dhene perparesi kenaqesise kundrejt ndjenjes eshte gjithmone e humbur. Dhe kjo vlen per te dyja gjinite. Eshte mesazh i i thene e sterthene, neper filma, neper libra dhe akoma ka njerez qe genjejne veten, dhe ca akoma me keq qe duan te infektojne te tjeret me virus-mendime "pa paragjykime" per liri.

ti më kujtove kte reklamën:

" Besnikëria ësht  e mirë por,

kënaqsia dhe më e mirë".     Sit për gratë e martuara që duan takime seksuale

Po te kisha ujtubin hap do ju pershendesja me nje kenge te anila mimamit, a si e ka emrin...

...qieshu rini, qieshu ti ??? smiley

Jo ore, ajo e rinise qe qieshej ishte morena reka smiley

...na falni smiley ..por kenga shkonte fiks me temen  smiley

S'ka problem, e rendesishme eshte te kemi lirine te qieshurit smiley

Degjo Spartak,

Tani disa njerez si puna e heretikut, nuk binden kurre dhe ke edhe ne SHBA,amerikane njerez si heretiku.

Une nuk i paragjykoj femrat nese kane pasur lidhje apo jo.

Por nese femra nuk ka klas,per mua eshte zero me xhufke,le te kete miliarda $ ne pasuri.

Fatkeqesisht kjo ardhja e lirise seksuale, ka ulur klasin e femrave shqiptare,dhe ka shtuar femrat materialiste qe perdorin seksin dhe bukurine per te mira materiale,jo se skane mundesi per ti gjetur ne rruge te ndershme,por thjesht perdorin rrugen me te lehte.
Ka dhe meshkuj materialiste,por keta ne raport me famrat jane shume me te paket ne numur.

Kjo vihet re shume qarte ne Tirane.

Fatkeqesisht kjo ardhja e lirise seksuale, ka ulur klasin e femrave shqiptare,dhe ka shtuar femrat materialiste qe perdorin seksin dhe bukurine per te mira materiale,jo se skane mundesi per ti gjetur ne rruge te ndershme,por thjesht perdorin rrugen me te lehte.

Kjo vihet re shume qarte ne Tirane.

 

Kjo eshte e lidhur me pabarazine gjinore dhe me nenshtrimin sistematik qe i behet grave nga gjinia mashkullore. Keto femra ne Tirane jane viktima te nje shoqerie te degraduar jo se kane liri seksuale, por sepse perdoren nga nje sistem patriarkal i shthurur. 

Mire pra, per kete jam dhe une. Te mos gjykohen se kane pasur te tjere, te mos gjykohen se jane te zonja ne jete. Ato qe varen komplet nga burri per cdo gje s'ke c'i do. Ato qe perdorin seks per material jane thjesht kurva, jane tjeter gje.

femra qe ka klas nuk e humbet kollaj,nuk abuzon ne menyre te shemtuar ne emer te lirise nqs ne baze te saj qendron dashuria e vertete dhe jo seksi okazional.

Ti je njeri prapanik. Me mendime te mykura. Do femra te nderroje tre partnere ne jave? Le ti nderroje. Do te bej nje tegel te banja lokalit? Le ta beje. Do te ver vath aty te veni? Le ta vere. Pse duhet ti themi ne ca duhet te bej njehere? Demokracite e shendosha jane perhere nje hap larg dekadences. 

Dhe perseri NE, Une dhe Ti nuk kemi te drejte ti themi cte beje femra, ky ehste thelbi i diskutimit.

Nese sna pelqen po per BEQARINE e perjeshtme pse nuk mendoni? Le qe kush na pyet ne njeri, prandaj perfundojne gjonat ne dhune fizike.

Me fal cte keqe ka vathi tek ai veni? Mua me duket shume seksi.

 

    

Ja disa te dhena nga nje studim i realizuar para dy vjetesh .Kampioni (A)100 cifte te moshes 45-50 vjec, te martuar para 90 dhe (B) 100 cifte te moshes 25-30 vjec.

 

 

A

B

 Martesa me femer te virgjer

 A.85%

 B.25%

Martese me dashuri

 A.67%

B.92%

Maredhenie seksuale paramartesore

A.27 % (M)

.A15 % (F)

B.79 %(M)

B.63 %(F)

Maredhenie seksuale jashtemartesore

A.23 % (M)

B.17 %(F)

 

.12 % (M)

.5 % (F)

Martuar me partnerin me te cilin ka humbur virgjerine

A.72%

B.28%

hehe... shume e bukur kjo. Ata qe bejne marredhenie paramartesore tradhtojne me pak. 

Tek "maredheniet jashtemartesore" genjeshtra qenka thelluar. 

Spiritus, po pyetje se kush nga keta e ka ngrene ne sume (perfshire edhe lepirset, qe te mos u mbetet hateri feministeve), para ose pas marteses a ka pasur? Se do te ishte nje e dhene mjaft interesante ne lidhje me lirine seksuale.

 

...e dija qe msund ta lije me 1 koment 3 rreshtorsh parapsikosociologjik ...

Me keto Maredhenie seksuale paramartesore dhe Maredhenie seksuale jashtemartesore, u duk cik si cifte homoseksuale ne fillim smiley

Ose LGBT-ja ka pas baza te forta qyshkuri, ose disa kane qene vertet heroina...

 

Ps: vetem une duhet me e postu komentin 2 x?

ku o xhibja ... se ajo i di mir kto pun

Kalamoja, duke u marre me kete teme, harruat temen per Projekt-Buxhetin 2014. Ju lutem!

Duke rrespektu shoqen tate Carroten pra , as per nder nuk na e di smiley

smiley si urno, z. msus!

Aha e kina kalu moshen per karrota ne Brad. Ne dum noi patllixhone per imam bajalldi tashti.

po si spezie ne zhdukje po duken mo vlla smiley

Aty aty jane, po shofin punen ato jo llafet, pranej nuk iu nigjohet zoni..

Persa kohe qe etalon i lirise seksuale merret Kim Kardashian apo Sarah Jessica Parker me funderrina te tjera,mendoj qe liria seksuale dhe modelet qe ofrohen ne Perendim dhe qe perqafohen me zjarr ne Tirane,jane gjera krejt te ndryshme.

Mendoj qe Faith Hill apo femra te tjera me klas mund te ofrohen si modele,por cuditerisht edhe ketu keto quhen si jashte mode,ndoshta sepse nuk prodhojne skandale.

sex and the city,  sex and the city....smiley

Po kam te drejte o Belul,me thuaj nje femer klasi tek ai show dhe do te terhiqem une.

Nje koncept i ri i "klasit" po lind.

"Klasi" i vjeter te ngel ne klase. Koha kerkon "klas" te ri.

po  varet  cfare kupton me klas ti?   se keshtu ajo vishet  elegant, bukur..   ka manira, po edhe  thiken dhe pirunin e perdor  ne restorantet shik, keshtuqe......smiley

Pa harruar qe duhanin e pi me llulle.

Plus, dhe me e rendesishmja, eshte super e edukuar, e pavarur dhe e sukseshme.

Te dashura femra:
-Nese nje anglez ju ndjek, mendon se jeni e bukur.
-Nese ju ndjek nje francez, mendon se jeni seksi.
-Nese ju ndjek nje italian, mendon se jeni elegante.
-Nese ju ndjek nje gjerman, jeni atraktive.
-Nese eshte amerikan ai qe ju ndjek, jeni e respektueshme.
-Por...nese ju ndjek nje shqiptar...vrapo e dashur vrapoo !!

p.s.

e huazuar

Hehe!

 

smiley

E sa  do vrapoka  ?  smiley

shume e bukur

me shkrive dafne. po shqipot jane me te drejtperdrejte ama. keta jane te pabese te lindur.

 keta jane te pabese te lindur.

 

Dhe te çertifikuar besoj!

 

    E ke ngaterruar pak dafne. Eshte keshtu:

Te dashura femra:
-Nese nje anglez ju ndjek, mendon se jeni e edukuar
-Nese ju ndjek nje francez, mendon se jeni e bukur.
-Nese ju ndjek nje italian, mendon se jeni sexi.
-Nese ju ndjek nje gjerman, jeni e disiplinuar.
-Nese eshte amerikan ai qe ju ndjek, jeni praktike.
-Por...nese ju ndjek nje shqiptar...jeni e virgjer...vrapo e dashur ..vrapo!!

Nje korrigjim Doc.

Neqoftese ju ndjek nje Gjerman , kujto se sje gje tjeter vecse  nje Patate.

 smiley

korigjo dhe ti flamurin .( nuk e arsyeton qendrimin ,jo per tjeter )

spiritus, si vete ti ? mire !

mo po vrapo sa te duash; me ate anatomi hunde qe ka shqiptari, dhe me ate zell pune, nuk ke shanc ti shpetosh...

edhe femrat hunden goxha e kane. une nganjehere i njof vetem nga hunda dhe cepat e fytyres. pra ato vrapo dhe ata vrapo. s'dihet kush fiton.

Dihet mi ai kush fiton ,  ai qe s´vrapon.

ta kisha qe as kukamcefti nuk te ndihmon; vrapove si forest gampi ket rradhe...

Klas eshte si me thene princeshe. Ekselente jo vetem ne paraqitjen e jashtme por edhe ne sjellje (cka eshte me e rendesishme).

Ta kam thene 100 her qe sharlote o superseks po ku merr vesh ti

Noj Link ?

 t paska rene ne koke Faith Hill.Mos u dashuro me yjet, nuk eshte e shendetshme.

Virgjeria eshte pasuri dhe jo virtut. E shiti motra nga brazili virgjerine per nja 500 mije dollare me duket para nja nje viti, mirpo sic duket, per arsye te paditura, bleresi nuk mundi ta c'virgjerronte dhe e paska xjerre prape ne treg/ankand. Une vallai deri ne 10 mije do te jepja po te jete si ajo brazilanka. Nese kane turp ta bejne publikisht  te me sjellin nje email ne privat. Te pakten jane nja 5 ketu qe dyshoj se jane te pa cvirgjeruara. Shpresoj qe ta kene mbajtur per tu pasuruar dhe jo per virtut.

kaq shume jane rrit rrogat kozi? smiley

jane rrit vetem per asistent pedagog ne universitet privat. smiley

Me ngjajne sikur tek kjo tema jane ngatruar dy gjera te ndryshme. Nga nje ane liri seksuale do te thote mungesa e paragjykemeve ne lidhje me cfare benje njeri apo tjetri ne krevat. Ne shqiperi ka me shume paragjykime se ne vende te tjera, por nuk eshte problemi me i madhe.

Problem akoma me i madhe, e i nderlidhur me paragjykimin,  eshte seksizmi e mizogjinia, for lack of a better term. Ketu flas per perdorimin e femres si nje means to an end, e jo si nje njeri i pavarur. Kam folur me njerez te "medhenj" ne shqiperi, e nga ato qe thone, duket sikur hobi numer nje eshte ngancmimi seksual i ndonje nen-punuesi. Nga femra qe kane vizituar vendin, ankesa kryesore ishte meshkuj shume "pushy" qe nuk kuptonin kur tjetri nuk qe fare i interesuar. Sa here qe degjon per ndonje qe vritet ne aksident rrugor, gjithnje sikur ka nje femer te padukshme, pa le njehere skandali Pango. Keto gjera, pra menyra sesi meshkujt presin qe femra te jete dicka per tu perdorur, kapur e per t'ju dorezuar, perbejne problem me te madhe.

edhe keta ketej oj-oj njesoj. vec se ketej ka nje tis qe mbulohen gjerat. femrat edhe ketej vuajne me shume, ulin koken me keq se malsoret. ka pasanike qe s'bejne gek dhe e dine qe burri ka te dashur. cfare s'ka dhe ketej.

Nuk flas per te patur te dashur, por per pritshmerine qe kane se tjetri eshte gati te shkoj me ta.

ketej i mban frika muhameto, se ka ligje, po nje marke jane te tere. shkojne deri aty ku e dine qe s'preken, pastaj tuten nga frika. 

Kete po mendoj dhe une, se kane menduar gjera te ndryshme. Une s'po flas per seks jashtemartesor me liri seksuale, beje me ke te duash. Po flas per seks paramartesor, e vajza duhet te jete e lire e te mos gjykohet per kete, e as te shihet si kurve sepse ka bere seks para martese. Shpresoj te jene keqkuptuar, se s'ka mundesi te kete ne kete forum kaq shume njerez kunder kesaj, kur ne jeten e perditshme shumica jane pro kesaj.

Njeriu s'duhet te lidhet me mendjen per t'u martuar pa e njohur fare tjetrin, e s'duhet te rrije pa bere seks me muaj pas lidhjes, nga frika se mos mbetet pa martuar. S'duhet te rrije me nje njeri qe s'e pelqen vetem se i ka marre apo dhene virgjerine, edhe kur s'e do. Dhe vajzat qe s'jane te virgjera e jane beqare s'duhen trajtuar si kurva ne vende pune a kudo. 

Dhe kur arrin 30 vjec, e do nje femer te zonjen per te lidhur jeten, te afte e pak a shume te moshes tende, s'mund te pretendosh te jete e virgjer dhe e zonja njekohesisht. Rralle ndodh t'i kete te dyja ne ate moshe, dhe virgjeria s'duhet te jete kriter. Po dhe nese dua te lidhem me nje vajze kur jam gati 30 vjec, une dua te bej seks e s'dua te rri e te pres me muaj e ta genjej qe jam burri i cili do ta marre per grua, kur pas nje viti mund te mos me pelqeje per shume arsye te ndryshme. Dua te lidhem e te shohim si do te shkoje, pa e pasur seksin problem.

mos e vrit mendjen o spartak sepse shoqeria shqiptare i ka kaluar keto stade. 

Prandaj pra po them. Shumica derrmuese e atyre qe njoh, kete pikepamje kane, dhe familjet nuk shqetesohen se u mbetet beqare vajza nese lidhet e ndahet nga nje djale, e me te cilin ka kryer marredhenie.

Nuk e di ku jeton ti Spartak, por ne shume rrethe jashte Tiranes, vajzat mundohen te mbulojne lidhjet seksuale (edhe jo seksualet) per frike te stigmes qe mund te kene ne te ardhmen. 

Po dhe ne Tirane ka shume. Edhe ne qytetet e tjera qe permenda, s'jane te gjithe njesoj. Megjithate, jane ne renie familjet e tilla. Mes te rinjve ka rene shume, por problemin e kane me familjaret. Qytetet e medha qe nga Shkodra e deri ne Vlore, kane me pak probleme. Qytezat e vogla jane keq, por ne jug pak me ndryshe.

Ne Vlore eshte me mire, kurse ne Shkoder eshte shume keq...

Nejse, une flas per shkodranet qe kam njohur ketu. Kane qene moter e vella, motra me te dashur, vellai e di dhe s'e ka problem. Edhe atje s'jane te gjithe njesoj.

ca thu mer....se komplet vdekme ishte vlora (ma do mendja shkodra dhe me keq) 

Po te tregoj nje rast, meqe jemi. Nje shoqja ime ketu ne TR ishte lidhur me nje cun nga nje qytet i vogel por qe ishte me kete mentalitet. Edhe ate e kisha shok. Ai e la se gjeti nje tjeter. Kjo per dy muaj u lidh me nje cun. Ketij i dogji, dhe i kerkoi te lidheshin prape. Ajo nuk pranoi, normalisht. Ky tani ishte i bindur qe po t'i tregonte atij cunit qe kishin qene bashke, ai s'do te lidhej me ate, prej mentalitetit. S'i eci me ate cunin, s'u ndikua. Pastaj ishte i bindur qe po t'i tregonte familjes se asaj qe kishin qene te lidhur e qe kishin kryer marredhenie, familja do ta ndante vajzen nga ai cuni e do t'ia jepte ketij me detyrim, i bindur se ashtu ecte mentaliteti dhe ketej. Shkoi te shtepia e kesaj goces, u tregoi prinderve, normalisht e injoruan dhe i treguan deren. Na thoshte: "Ca familjeje e shthurur. Ca robsh te shthurur. E dine qe vajza ka fjetur me mua, ai e di qe ajo ka fjetur me mua, e prape e mbajne". Shi ca mentaliteti, dmth. 

Mentalitet i varfer. Une kam degjuar edhe me keq, gjera qe kane perfunduar ne vetvrasje, ne plagosje etj. smiley

heretiko, ore s,na the ndonje llaf per brezin qe dilnin xhiro ne bulevard me shokun e ngusht me dore ne qafe ose edhe te kapur per dore ,pasi kishin mbaru vitin II te univeristetit(jo te kamzes)

 

Ca te keqe ka kim kardashian iher? E do seksi po e do sensuale pp e do kreative ne shtrat po e do bythderre gjoksderre sic i ka qejf pjeri po. 100 her me mir kimi se ato shalthatat e shqipris qe shkojn ne lokal me 500 lek me vete sa per i uje tepelena dhe e kan dashurine me vargje shekspiri dhe muzike cheis rea me te prek telat e zemres gjasme. Shko mer updejtohu me boten. 

updejtohu me boten. 

O koko, po apdejtohu ti me Shqiprine i here... Krahaso Kimin ti me femrat shqiptare?? Femrat shqiptare kinge! Po ti do kesh nja 15-20 vjet pa shkel ne memedhe mer daj... 

po do ndonje si kim, gjen te arixhofkat sa te duash, me te mira besoj.

Jazek ...ene femen ene raciste

s'ka racizem fare fare. tha qe s'e gjen ne shqiperi dhe i tregova vendin. arixhinjte nuk e mohojne racen e tyre prandaj mos abuzo kot.

Pak e kuptojn elegancen.

Kimi eshte Armene e jo arixhofke, po varja se per racizmin sjemi shume te ndjeshem.

Kimi eshte bizneswoman qe nxjerr para edhe nga guri. Edhe studenteve ua futi me ca credit karda para ca kohesh familjarisht. Ajo mund te krahasohet me Moniken, Albana Vokshi apo me ndihmo ti me shume. Nuk eshte Kimi femer e pashme, zogat jane te tjera....

tiranco, ti dashke sherr me zor. mire, fiton ti.

dhe thone pastaj qe femrat shqiptare jane viktima kurse meshkjt si une abuzive e te dhunshemsmiley

Jo vetem raciste, por edhe me keq... 

alba, te kujtoj qe kjo qe po aludon ti, eshte veper penale dhe denohet me ligj.

ashtu eshte, po ti si shok qe te kam do ma falesh kesaj rradhe se fajin nuk e kishte saliu.

Gjynof sa i bin ne qafe Saliut ca Shqiptare, ai osht si shpirti. A u da kush eshte kryetari i Partise apo jo?

Koko eshte ironik se spyt per Kimin. Por krahasimi jot eshte i gabuar Magus kur krahason pjeshkat pa lek tek blloku me Kardashianet. Kimin Tironci e krahaso me tip Monika Kryemadhi, dmth, fyre vip me lek. nashti per Tironcin Kimi osht ma e mire.

Po pikerisht. Ca kultivimi ka nje vipe shqiptare, qe eshte ne vetvete kultivim europian -- ai klasi old school qe thote ejsidisi-ja me lart, -- nuk mund ta kete nje Kardashiane. Se s'ka nga ta gjeje. Syte e Kardashianes jane kshu: smiley  

Ore qe jan kinge shqiptaret jan po e dhjesin kingllikun me sjelljen prej gorrice. Po ene me thone krahaso kimin me shqiptare o vari trapin. Kom qen ne shqiperi magus tani von e kam ven re qe gjerat aty ndryshojn me shpejtesi breshke. Nejse, kimi si shpirt. 

Shqiptaret jane shume kinge, po kingllikun ja shkaterrojne meshkujt: ca i qisin ne rruge pa meshire, ca i morin neper goje kur ua japin e i quajne lavire. Ku shkoi ajo thenia e famshme: E MIRE OSHT AJO QE TA JEP.

Me keto mend qe kena ne burrat shqiptare kinget preferojne te huajt, dhe per kete e ve doren ne zjarr daku.

Je shume i sakte, por po ndryshon. Te shoh kur te rriten keta qe jane sot ne tetevjecare. JAne ne ate fazen qe flasin fjale te pista cuna e goca bashke, kane pare porno me terezi e s'u ben me pershtypje asgje madje t'i diskutojne. Hem mire, hem keq tingellon premisa e kesja pune,

vallai, me shum dhimbje e them...gocat ne tirone, s'para ishin gjo...si pa lidhje

Cudi qe te eshte dukur ashtu, se anglezet mbahen dhe per popull i shemtuar.

ke qene ndonjehere ne angli ti apo flet si suma qut nga albania

goca me te shemtuta se francezet nuk ka i her

po goca te bukra dhe qe mbahen ka londra sa te te doje trapi (shpirti)

tirona ishte mush me zdromse...osht smogu qe i ka lon ashtu

Xhibitron anglezet sjan gje. Kam qene. Qukse te bardha si gerdalla. Francezet jane te kendshme pale gjuha i ben 100 her me seksi. 

ku di gjo un ku ke qen ti..

londra osht plot goca te bukra

ku rri ti i her se ta them un si i keni gocat ahaha

ore se po na habisni ju. po Kimi  eshte si kokodashke,  as 160  e gjate sbesoj te jete,  ju beni si kur  kushedi cfare eshte.. dakord, fytyre e bukur, por  eshte larg, shume larg atyre  te mirave  fare./

Jo mer jau se as francezet e as anglezet dhe as shqiptaret nuk jane asgjo. Jevgat jane ç'jane, e kane te nxehte.

 

me duket ceshtjet dolen. shoqja qe pyeti dha dhe pergjigjen me sociologjike: liria seksuale ne mendjen e nje shoqerie patriarkale perceptohet degjenerim dhe , e dyta: nqs ka nje progres ne lirine seksuale, eshte me shume nje hapsire e krijuar nga shoqeria patriarkale per shfrytezimine  femres dhe jo aq per clirimin e saj.

  smiley bravo. nje mendje brilante ka ardhur ne ppu.

He cfare u be ndonje gje? Vazhdon biseda filozofiko-shkencore? smiley

 e vetmja pike e pa sqaruar ka mbetur dallimi mes nordikeve dhe mesdhetareve smiley

Ooh e paskeni sqaruar reston e globit.Bukur! Ne nordiket jemi te barazlarguar.smiley S'kemi keshtu problemesh.

 dmth si pica kater stinet smiley

Kater stinet ti hash vet, se ne kemi dy si bicim stinesh dhe ato i mbajme me kimet.smiley

jete monotone, pa variacione , bekeni smiley

Kjo eshte teme e nxehte tani!

ke bere ndonjehere seks me mashkull shqiptar? kot per kuriozitet.

Pse e thua sikur te jemi te gjithe njesoj? 

pyetja e kesaj teme vjen nga nje person me moshe te heret, me flamur te jashtem, qe me duket naive. duhet me e kap demin per briresh. qe te flasesh per liri seksuale, duhet me u nis nga vetja, para se me e diskutu si problem. reagimi i pyetjesbereses me duket sikur nuk ka provuar te kete nje marredhenia minimale me nje mashkull shqiptar. ata qe njoh une, as ne mentalitet nuk e kane privimin. ndoshta vijme nga njohje te ndryshme. 

Me c'po shohim, te rejat e sotme duken me me pervoje se te vjetrat. smiley Kam pershtypjen se i dine me mire keto pune, madje.

Me c'po shohim, te rejat e sotme duken me me pervoje se te vjetrat.

 

smiley Leje rrusho. Tashi e tregove qe qeke aguridh.Do te te kalojme ne patronazh te Bradit.

Me ate "u skuqe" me kujtove kohen e tetevjecares. hahahaha, keshtu benim me njeri-tjetrin. Vajza me duket shume me e pjekur se ti smiley. Thuaj c'te duash, dhe ti e ndien e te vjen inat.

Jo jo, s'kam cfare them. Ti dukesh tip qe te zhbiriloke. Si ishte dhe njehere ajo qe "te rejat qekan me me eksperience se te vjetrat". 200.000 euro i ke hallall per kete pergjigje. Dhe na e ul pak moshen o burre se nuk bohet qameti. Je fiksu ke 60tshi dhe ti. smiley

Ke te drejte, s'je per 60.Gjyshi im vdiq 80 vjec ne 90-en, e tingellonte me i ri se ti qe atehere.

Do kete qene bosh nga mrena. smiley

Hmm... pse? Jane me te mire, kete do te thuash? Nqs po, thuaje pa e bere pyetjen.

ta them une pergjigjen time, pasi ti pergjigjesh pytjes sime.

Ndoshta eshte e paprekme dhe i vjen turp ta pohoje..smiley

Nuk e kam per detyre te ta them sidomos tani qe jam e sigurte per ate çfare do te thuash. 

Te keshilloj te evitosh pyetjet personale sepse jane te pahijshme.

Aha, shi si u skuq karrota. Ti qeke kokrra e ...virgjereshes per vete me duket! smiley

"Virgjeresha e peshkut" smiley

Dhe ti je femer.... Lol 

Kjo nuk ia ul nivelin e eksperiences sidoqofte, thote nje shok i saj. Mund te hahet edhe me nonjonen qe ka 20 e kusur vjet qe e nda krevatin pernate me burra.

Mos bej gafe te pergjigjesh se dy gisht uje duan keta. S'te shqiten me, jane si kalamaj 60 vjecare. Te qepen grup smiley

Ne fakt nuk bej gafe t'ja kthej, jo se kam turp per marrdheniet e mia seksuale me tjeret, por sepse jane tipa qe ne mungese te burrerise, mundohen t'ja imponojne tjereve trimerine e tyre.

 

 

Keta jane si kalamaj kopshti nga 50 e kusur vjec. Po pane nje te ri ne forum, u qepen te gjithe. E kane huq te vjeter. Duhet ta bejne privat forumin, se fundja ketu gdhihen e ketu ngrysen e te rinjte s'i kane qejf se jane... pa pervojen e ketyre. lol 

Faleminerit qe ma nigjove llafin.

e pahijshme?!? ti i ben nje akuze shume te rende meshkujve shqiptare qe nuk dhurojne liri seksuale, gje qe nuk eshte e vertete. fakti qe nuk i pergjigjesh dot pyetjes, eshte shume domethenes. pyetje hipotetike me ca lexon ne gazeta eshte kuturu, kur nuk je e zonja te japesh nje pergjigje konkrete. ose ka pas ndonje drame shume te rende qe te ka rene per hise, gje qe nuk ta marrin dot te tjeret persiper, ose je komplet trullosur me lexu cfare te do menderja. ke plot raste, nese e ndjek shtypin qe femrat shqiptare vrasin burrin per dashnorin, ne kuadrin e lirise seksuale. se nuk jua var njeri t'i marri per grua, kur kane burrin ne krevat, e duan te kurverisin. jeto nje here ne shqiperi edhe atehere fol per te drejtat apo shtypjet e te drejtave te grave. nga eksperiencat personale nisemi edhe kur lexojme cmenduri. per mua, meshkujt shqiptar jane shume sharmante dhe shume te respektueshem. varet se ke njeh. 

cfare ke ti ne mendje me liri seksuale? ty mund te pelqeje dikush qe eshte jasht limitit tend dhe e konsideron mungese lirie. varet gjithmone. 

ncncnc, te gjithe me liri seksuale mendoni orgjine e tradhtine bashkeshortore dhe karrotat ju kshu. Kshu eshte kur i mesoni nga gazetat te gjitha. Ajo e ka fjalen se sa paragjykohet nje femer ne Shqiperi nese kryen marredhenie para se te martohet e nese s'e ruan virgjerine, dhe se sa e lire eshte si gjini ne shoqeri qe te shprehe vetveten edhe seksualisht para martese. Pasi u martove, liria seksuale me burrin eshte puna jote. S'ka vend per diskutim.

akuze shume te rende meshkujve shqiptare qe nuk dhurojne liri seksuale

Po liria seksuale nuk eshte dhunti e meshkujve - perendi- shqiptare qe duhet t'ia dhurojne krijesave te vdekshme, a lumi ne per Prometeat tane smiley

@ kopshtija, ta kishe perkufizu me shkoqur ate "liri seksuale" qe ne fillim, mire do kishte qene.  Se vajti 400 e ca komente tema dhe pervec se qe Spartaku te ka bere "heroine te lirise seksuale ne peshk" nuk u sqaru gje.  

Mjafton te lexosh Monda smiley se çfare eshte thene. Spritius dha nje konkluzion te mire mbi kete teme.

 

Liria seksuale ne mendjen e nje shoqerie patriarkale perceptohet degjenerim dhe , e dyta: nqs ka nje progres ne lirine seksuale, eshte me shume nje hapsire e krijuar nga shoqeria patriarkale per shfrytezimine  femres dhe jo aq per clirimin e saj.

E marr me mend c'ka thene spiritus pa e lexu fare ne kete teme, se e ka bere telef kete muhabet.

Po ja po e provoj edhe njehere: a ka mundesi me fjalet e tua cfare nenkuptove/perkufizove qe ne fillim te pyetjes me "liri seksuale"?

 telef e kam bere dhe ti ala nuk di cfare eshte liria seksuale.smiley

 

    Spartaku te ka bere "heroine te lirise seksuale ne peshk"

Zhan D'Ark e lirise seksuale. i heq dera e ppu-se keto smiley

@monda. nga perkufizimi i pyetjes, del qe eshte shoqeria, dhe meshkujt ne vecanti, qe nuk e lejojne kete liri. BS. tani  liria eshte nje e drejte qe ta mohojne, sipas perkufizimit nderkombetar te lirise. cfare eshte liria seksuale nuk eshte e qarte. liri seksuale para martese? ne cilat vite? une njoh shume vete qe kane bere seks per qejf para martese dhe jane martuar me meshkuj qe kjo gje nuk ishte problem. shoqet e mia, dhe une vete, i bie te jemi, cfare? e perseris, nuk ka qene ndonjehere problem, edhe ne koherat e diktatures.  duhet te kemi qene specie te vecanta. 

pse duhet me zor me i nxjerr meshkujt shqiptar injorant, kur nuk eshte e vertete? kur i eshte kerkuar meshkujve te japin deklarata per shtyp se me cfare gjendje seksuale jane gjendur? As edhe nje here. c'mon. shume meshkuj qe kam shoke, ne kohera te ndryshme, kjo bisede nuk eshte bere asnjehere, edhe kur kane qene shoqe te mia te perfshira. me kete teme, me duket vetja si me time machine. biles, ne koherat e diktatures, ishte turp te ishe e virgjer me nje limit kohor te caktuar, si psh te ishe ne fakultet dhe te ishe akoma e virgjer. ne tirane, per kete ceshtje, ka pas peer pressure shume te madh. paskam qene kurve, dhe se paskam dit, duhet me thene. pohime ne blog kolektiv. beluli do ma knoj kenge, si puna e syzeve te mia qe i lexoj nje koment po dhe nje jo.  

paske qene , valla Gaia ,por nuk e paskemi pas  ditur ...!

 

fol , fol ..sa mire bere qe erdhe ..

Po nuk e kishte aty fjalen, packa se po cof me u be heroine me zor smiley

Se une s'doja ta besoja qe po e priste lirine aq shkurt goca me Phd smiley.  Po shyqyr pas 500 komentesh e sqaroi po aman leje te fleje rehat smiley.

smiley keto jane tema qe nuk kane pune me nationality. jo po u ktheva une sot ne shpi dhe plasa bomben e lirive seksuale. se mentaliteti nderkombetar i lejoka, ene ai shqiptari nuk i duroka dot. ku ka mentalitet qe i duro ca gjona qe nuk jane vetem shqiptare. smiley  unless ka nje pakt. hanxhari per zotin me priste sot, nese do hapja teme te lirive seksuale. 

Monda, Gaia eshte nga shume te paktat qe e njoh qe ne ate kohe dhe kemi qene pak a shume nje grup shoqerie megjithese eshte gati nje dekade me e vogel se une dhe kemi qene neper disa party te perbashketa. Flas per vitet 80. Dhe ka te drejte 100% ne ato qe thote. Te pakten ne shoqerine tone qe ka qene edhe goxha e zgjeruar, nuk e ka pas grric njeri per keto budallalleqe qe karrota po ngre ne vitin 2013 nga Franca. Kemi qene me te avancuar se koha? Mbase, po nuk ishim as pak, as i vetmi grup shoqnie dhe mire a keq kemi qene pjese e kohes.

PF, nuk po i ve aspak ne dyshim eksperiencat qe permendi Gaia.  Thjesht po i thosha Gaies dhe sic terthorazi e sqaroi hapesja e temes me vone, qe nuk po e perkufizonte "lirine seksuale" thjesht si seks paramartesor, pavaresisht mos-sqarimit apo degezimit te diskutimit.      

Aha, i paska rene numurit gabim! smiley

Gaia, ti po flet për një realitet të fosilizuar në kohë dhe vend - për Tiranën e viteve 80 ma do mendja. Por ato standarte qytetare të arritura atëherë që ti përmend, kanë ardhur duke u ndryshuar me vitet 90 e këtej. 

jo more, flas per realitet qe eshte edhe tani. nuk e honeps kur femra shqiptare shfaqet ne formen e viktimes, se nuk eshte e vertete. mu me duket vetja shume konservatore, ne krahasim me ata qe njoh per momentin ne shqiperi dhe lirite e tyre seksuale, per te cilen pyetja drejtohet. them qe tani eshte shume me e liberalizuar situata sesa ka qene. OK. ne cdo vend, pa dallim, ka disa kushte morale te tradhetise. nuk eshte e qarte se cfare eshte tradheti, qe denohet nga shoqerite ne pergjithesi, dhe cfare eshte specifike per shqiperine. nje pyetje, jasht dhe brenda teme, eshte qe njerezia shume eksperimentojn ne drejtimin seksual ne shqiperi. kjo, gje nuk i shqeteson shume njerezit. jane akoma ke virgjeria, nje kut qe eshte kaluar me kohe, vetem nese ke pasiguri te forta nga familja, brez pas brezi.  

 

    Nuk ka qene problem ne diktature? "Nata me hene"  e ke lexuar? Nuk po flasim per "devijanca" por per normen e asaj kohe.

@ spiritus: nga ty nuk e prisja kete. kur eshte shkruar "nata me hene"? mbas pilafit. dhe mos e hap fare si muhabet, se eshte tragjedi me vete, nga vete autori. fol me te tjere, jo me te brendshem. teme per te cilen personalisht nuk shprehem se me vjen keq per te dy palet kur e kam pare te perloten ne mes te sheshit skenderbe. 

 Nuk kuptova cfare nuk prisje..dhe nuk i di raportet e tua me ngjarjen reale.une po flas per fenomenin.Ndoshta brezi ri percepton se asokohe as nuk behej seks fare por e verteta eshte  qe kishte raporte seksuale paramartesore dhe jo te gjitha femrat martoheshin me partnerin e pare. Ajo kohe, si cdo kohe, ka patur donzhuanet e saj dhe femrat me nje liri personale me te madhe nga sa lejonte shoqeria. Kurse virgjeria ishte norme sociale. Seksi paramartesor i pa finalizuar me martese ishte herezi per moralin zyrtar dhe moralin tradicional. Sot mamakat shqetsohen nsq goca 15 vjece nuk ka nje te dashur. Kjo eshte diferenca.Per kete po flasim.

seriously?!! brezi i ri i ka shume gabim kur flet anapulla ke keto tema. nuk ka qene keshtu. mos te hap temen e konviktoreve, qe vinin me pantallona dhe fund, dhe zinin dashnore per qejf, qysh ne vitin e pare, pastaj martoheshin ke viti trete ose i katert, edhe konsultoheshin me femrat tiranase per te kete muhabet. per ate pune, femrat nga rrethet ishin "one step ahead" me fut meshkujt ne kurth per pune martese, ne ate kohe. dhe keto qe vinin ne tirane, ishin gocat e kryetareve te kooperativave, fermave ne rrethe, ose gocat e te besuarve. kjo ka qene underground world ne ate kohe. ne dac e beso, ose jo. 

ndersa raportet me ngjarjen qe permend ke nata me hene, jane shume personale, nga vete vuajteset e autorit. 

 Pikerisht kete po them. Nqs gjerat ishin underground, atehere ishin te ndaluara per moralin e kohes. Dhe kjo ishte vetem nje perqindje e vogel qe "eksperiementonte" ne raport me shoqerine. Ka dhe nje moment perhere personal ne administrimin e lirise, ne cdo kohe, edhe ne shoqerine me te liberalizuar. Dhe ky moment personal fillon nga biologjia e perfundon tek principet morale, pavaresisht nga presioni kulturor i shoqerise dhe bombardimi mediatiko-pornografik.

O spiritus. Mos fol budallalleqe tani. Morali dhe ligji kohes te denonte edhe qe te vidhje pronen e perbashket, po ca thu ti? Nuk vidhte njeri nga ndermarrja apo nga sahati i drites!!! Meqe te fusnin ne burg per shfaqje te huja, ti mendon se nuk u shifte italiani dhe jugosllavi ne cdo shtepi? Aman o burre. A e kuptoni qe mosperputhja e moralit zyrtar me jeten e perditeshme e permbysi ate rend. Se ndryshe do ishim begatu dhe lulezu dhe Karrota me Takun do ishin "njeriu i ri" tani qe po flasim.

Po brezi qe se ka jetu ate kohe, sheh filmat e kinostudios "Shqiperia e Re" dhe kujton se ashtu ka qene megjithemen jeta atehere.

shume mire ka be qe se ka specifiku, se mesum gjithe keto variante me kete rast smiley

Wow... komplet jashte temes ne lidhje me pyetjen si dhe cfare mendon 90% e botes se cdo te thote liri seksuale. Meqenese une mesova dhe dicka te re, qe liri seksuale eshte nje dhurate nga meshkujt...

Ja nje artikullu Muhamet Ali, 

What Is Sexual Freedom?

 

 

 Sexual freedom means the abolition of prostitution both in and out of marriage, means the emancipation of woman and her coming into control of her own body, means the end of her pecuniary dependence upon man... means the abrogation of forced pregnancy, of anti-natal murder of undesired children and the birth of love children only....

...All of our sexual rights including the right to expression, the right to sexual pleasure and the right to talk openly about our sex lives.  private bedrooms, the freedom to express our ideas online and in the media and the freedom to be who we are without threat or imprisonment. Next time you pull out a sex toy or go online to download a sexy movie, or even pick up a copy Fifty Shades of Gray, thank Victoria Woodhull and Ricci Levy for fighting for your sexual right to do so....

Tammy Nelson, PhD, Huffington Post

Po te lutem, cfare jane keto seksologe qe jep per referenca. Pse ne kete aspekt e kishe ti "lirine seksuale"? Po qenkemi larg atehere.

He me he thuaje Gaia . Kane brire. Kete e dime. Ndonje gje tjeter kane?! lol 

Liria seksuale e femres nuk diskutohet, por eshte dicka qe duhet te vije natyrshem! smiley

pse i paragjykoni robt.cfare ka edhe nqs eshte. njerez te cuditshem. trupi eshte pasuri private.

Une nuk paragjykoj njeri me vrafte perendia po te ndodhte ndryshe se jam femer vete..por po te jete ti japim ca keshilla shoqerore, asgje me shume..smiley

Ckemi spiritus? smiley 

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).