Bllokohet "Pallati i Bashës" në plazhin e Ujit të Ftohtë në Vlorë dhe po bëhen gati procedurat për shembjen e tij. Lajmi jepet nga INUK pas matjeve që i kanë bërë sot këtij objekti inspektorët ndërtimorë dhe jo vetëm atij, por dhe shumë objekteve të tjera që kanë përfituar territor nga deti në Vlorë.

Rreth "kompleksit Jon", ndërtesës së shumëpërfolur këto ditë si e paligjshme e për t’u prishur e vjehrrit të  Bashës, sensibilizim që është përcjellë edhe nga "A1 Report" dhe "Shqiptarja.com", janë vendosur sot pasdite rretheqark shiritat e bllokimit dhe gjenden të pranishme forca policie, për të shmangur incidentet.

Edhe pse gazetarët kanë ngulmuar të pyesin më tepër, fillimisht kreu i INUK të Vlorës, Zydi Dajti nuk u shpreh specifikisht, por nënkuptoi se "të gjitha ndërtimet pa leje, si njëkatëshe apo ato shumëkatëshe që zënë territorin e plazhit publik apo bregdetit do të prishen pa përjashtim deri në Llogora”. Dhe janë plot 190 objekte të tilla, që janë për t’u verifikuar.

Më vonë u konfirmua lajmi i shembjes së ndërtesës së Xhaferr Isufit, vjehrrit të kryetarit të PD dhe kryebashkiakut të Tiranës, Lulzim Basha. Ndërtesë e projektuar për hotel, të cilës sot i është bllokuar parkimi i godinës.

Aksioni, që ka filluar prej dy ditësh, ka vijuar gjatë gjithë ditës së sotme prej inspektorëve ndërtimorë të INUK dhe kreut të këtij institucioni në Vlorë, Zydi Dajti.  

478 Komente

Shpresoj mos ta mbyllin me kaq. Bregu i detit eshte demtuar rende deri ne Orikum. Ka shume objekte te tjera qe jane ndertuar ne vijen bregdetare.

Nje gje nuk di ne kete histori. Ato apartamentet jane shitur apo jo?

jane shitur nja 15 apartamente me kredi, thote..

le te jene shitur, le te mesojne njerzit qe mos blejne prona kuturu pa ditur me pare pronarin e tokes. punet e shpetim-si e ka mbiemrin ai se e harrova-jane keto. keshku i do mushka drute.

nuk mendoj  se e kane fajin njerezit, pasi ky e ka ndertuar pallatin me leje!   tani,  se si e ka marre ate leje, eshte tjeter pune.. kuptohet duke korruptuar zyrtare te bashkise Vlore e me gjere, por ama kishte leje!   tani cte bej qytetari i thjeshte  nese do te blej nje hyrje dhe i rezulton qe ndertesa   ku do ta bleje eshte  ne rregull me  ''lejet perkatese''??

smiley paskemi qene ne te njejten mendje....uroj mos te mendosh se po te vij pas 

alba....Peçua ishte shteti, kete mos harro, çupa, para se tu vesh gisht qytetareve te thjeshte...

ty nuk te habit fakti qe del maks haxhia si avokat? multimilioner, pronar i qindra bizneseve, kryetar i dhomes se avokatures, njeri i fatos nanos... nuk e di 

e pse duhet te na habisi fakti qe M.H eshte avokati i banoreve?...njeri i F. Nanos? Cfare mendimi ke dashur te ngjizesh ketu, bulkth?

bulkthi , maksin e kam nip.Eshte ne zanatin e vet dhe do beje punen percilindo qe i drejtohet per asistencen juridike dhe ta dishe nuk ja pat nevojen kurre Fatosit, perkundrazi....
ne se duhet pergojuar pse eshte i pasur kjo eshte ne llogjiken e proletareve, qe gjithashtu jane brenda arresyeve te tyre..

punera bulkthi-agjitacion e propagande... ka harruar te shkeli edhe syrin, nga fundi...si tingellon ajo figurina tck tck smileysmiley...e ka perfeksionuar kodin mors, bulkthi, me nentekst!

po clidhje nip apo mbese... une e kuptoj pse maksi kerkon te perplaset, e ka per ego profesionale: "nuk mund bre te veprojne jashte ligjit", por autori donte te thoshte se mos ndoshta Maksi, sikur te gjithe gjyqetaret e tjere qe i kane investuar parate e korrupsionit neper apartamente (cmimet keta i mbajne te larta, jo emigrantet) mbron ndonje apartament te tijin atje ne ate deregje

mire t'ja u bejne ketyre rrugaceve. xhaferr isufi nga malet e tepelenes merr detin e vlores sikur ja ka lene ali pashe tepelena. pike e zeze c'jane keta hajdute te paskrupuj??

Kush eshte Xhafer Isufi? I kujt eshte ky pallat?

vjerri i bashes pro mo, dhe ti?

aha, nejse fakti qe eshte tepelens sikur nuk pi uje, lab ne zonen e laberise eshte, ne vendine  tij, ne krahinen e tij, vlora qytet i laberise eshte, une te pakten keshtu e dij.

pi uje shume... ku e gjeti ai nga tepelena, detin e vlores? hajdut me cizme. mos e mbro se na qenka lab, dhe pune e madhe. edhe ai shpetim lengu lab eshte po eshte ai ata qe thote beluli, tamam u habit si rrogoz beu, se ashtu kane qene troke, te pa-prone.

nuk e mbroj se eshte lab moj zonje, se ai te shkoj ne burg edhe vllai im te jete po ka shkateruar shqiperine, te jem une fus ne burg kedo qofte qe ka shkaterruar shqiperine dhe vloren. Puna eshte ti po thua nga e gjeti ai nga tepelena, po pse moj ca ka, e bleu po themi... ashtu kan dal edhe pronare nga tropoja ne fshatrat e vlores ca do bejme tani, por meqe e bere si tip krahinore por te them qe tepelena dhe vlora nje krahine jan, nje identitet krahinor gjithashtu, keshtu qe spi fare uje ai muhabet.

alba1, me lejo dhe nje nderhyrje qellim spjeguese: Xhaferi nuk u pasurua nga Basha por nga Vebi Alimuca ai u be paralli( se nuk mund te them sa vuri) Pra Basha mu d te kete perfituar nga vjerri, prej rike vajzes( hamendesim ky jo pa nje baze) dhe jo e kunderta.

shoqja alba ,ate detin e vlores e kemi sot fal nga selami edh ai nga malet e tp vinte,

çe do qe qe ata banoret buze detit nuk e mbronin dot

ai selami yt, si budalla mizor qe ishte vrau dhe preu gjithe shqipot dhe si idjot punoi vetem per greket, me shkolla dhe me revolucion. 

deti i vlores ka zot ate popull heroik qe keto 20 vjet e ka humbur pak ekuilibrin, por do ta gjej, mos u beni merak ju dhe sala...

alba,  i bere lemsh.. po ngaterron Selamin  me Aliun me duket..smiley

excusez-moi

u shkrive ti belul. u moren gjithe vloren ore dhe ju flini gjume. 

hajde alba hajde nga na i nxorre keto? selami dha jeten ne luften e vlores ne kry te nje cete per clirimin e vlores nga nje pushtues, pike muhabeti.  Ndarjet tepelene-vlore jan ndarje administrative dhe jo krahinore... tepelena dhe vlora jan dy qytete te se njejtes krahine dhe te se njejtit popull dhe shtet.

belul,lere alben se kush e di si do ta ket hallin,qenka zaifé smiley)

Tepelenes dhe Vlonjat

Qe rrojne me buke that

(me mish te pjekur,ne nap)

keng e vjeter e fshatit ...smiley

ora one, e di ti qe  vjerrushi bashes ka ndermend te ngrej nje kompleks turistik aty afer ? 

alba, ça thu moj korbe? po çlidhje ka sala? me burrrat e Tepelenes?

sala me gjithe shtetin e rrumpalles qe krijoi. kujt t'ja veme fajin, zotit? faji u be qyrk dhe s'e deshi njeri.

mbroje salen se ai eshte krye hajduti dhe krye i cmenduri i shqiptareve. pas i vijne te tjeret.

alba 1 po une njoh nje arixhi, qe tere jeten ka pas banuar ..." ne zallishten buze Vjoses tepelenase " e sot ecen me Benx 600... Pse duhet fole prpletarce moj xhane?

Bukur.

Mbas kesaj ne Durres dhe pastaj nje pallat ne Shkoder. smiley

Malli i vjedhur eshte harram. E thote Bibla

e vjehrrit të  Bashës,

Pensionist besoj, ose aty afer! Te kete bere aq para sa te ndertoj nje " Pallat me Mbret ?!!! "

ka vjedhur nga firma ''vefa'' thone qe eshte shembur, pastaj dhe parate e dhendrit. ka nje vajze, tmerr...

Ketu ke  me shume se 50% te drejte  alba1

Shume nga ato apartamentet i kane ble shoqnia e klases se Lulit. Gjynof smiley

S'e paskan per show. Kefkoj ndjese qe i kam paragjyku dhe hallall vota...tani per tani smiley

Ironia e kesaj historie eshte se si Xhaferri nga Vefa si Luli nga rruga e kombit kane vjedhur kete popull deri ne palce dhe me pafytyrsine dhe harbutesine sfiduese shkojne dhe krijojne nje terren ne breg te detit dhe ndertojne si te jene agallaret e Vlores.

po pra, dhe 1oora thote pse thua nga tepelena? epo c'na ka gjet?

Po gjithe te keqijat rrjedhin prej viti 1997 kur korrupsioni perfundoi me ngritjen e Piramidave dhe njekohesisht me renimin e tyre qe shkatroi derri ne zero Shtetin dhe shoqerine shqiptare! Asnje konkluzion ligjor nuk eshte bere deri tani, qe te ndeshkoheshin fajtoret. Fajtoret perkundrazi moren pushtetin perseri dhe perseri vazhduan ne te njeten rruge deri sa u mbush kupa me 23 Qershor 2013! Pa ndeshkim nuk ka fund te korrupsionit.Eshte fjala per eksponente kryesor te politikes qe vazhdojne akoma te fshihen nen hijen e Politikes Demokracise dhe "Pluralizmit" smiley

Larg qofte te guxoje ndonje jo-Vlonjat te ndertoje ne Vlore! Vloren kane te drejte ta prishin vec Vlonjatet. Si psh. Duka.

ata qe kane humbur leket tek vefa te vene te marrin nga nje tulle te pallati i lulit

nuk mendoj  se e kane fajin njerezit, pasi ky e ka ndertuar pallatin me leje!   tani,  se si e ka marre ate leje, eshte tjeter pune.. kuptohet duke korruptuar zyrtare te bashkise Vlore e me gjere, por ama kishte leje!   tani cte bej qytetari i thjeshte  nese do te blej nje hyrje dhe i rezulton qe ndertesa   ku do ta bleje eshte  ne rregull me  ''lejet perkatese''??

Belul, pive kafe te Ali Gjoni aka Saint Tropez a tek Vefa kete vere?  Apo pizza te Ali Gjoni aka Saint Tropez, dhe panna cotta tek Vefa?  Une jo smiley.  Do na lene shendene.  Do prishen. Zona nga Skela deri tek Tuneli eshte planifikuar per zgjerim rruge, park, shetitore.  Cdo ndertim ne bregdet do te prishet.   

Po amerikani do prishet~? atje hengra ca pica te mira veren e kaluar. 

Per hotelin e ke fjalen?  Nuk e di.  Se eshte nga ana e majte, kur shkon per nga Tuneli.  Por ish Belvederja eshte betonizuar mizorisht, pa plan, si u eshte tekur, dhe pa asnje harmoni afatgjate.  Shpresoj te rishikohet e gjithe ajo pjese.

pa vajtr tek hoteli eshte nje nga ata aty rreze kodres nga uji i ftohte pa vajtur tek new yorku. Mbahej qe bente pica te mira.

Monda e mira do ishte qe kjo pune te vazhdoj te fanari, te shkembi i kalase, zhiron, jonufer e tutje. Eshte skandaloze qe disa hajdute te zene bregun e detit parcela parcela si te ishin feudale.

jo Monda, kafen cdo dite e pija te ''Wall-street''.smiley,  meqnse e ka nje shoku im, plus  ben kafe te shkelqyer!!   kjo eshte nga krahu   i shkolles se Marines, perballe detit.. 

dyshoj qe e keqkuptuar komentin tim..   te prishen pra te gjitha, tej e pertej, jam dakord!!   por komenti i im   do pare si pergjigje qe ka lidhje me komentin me siper... pra une aty po flas per pjesen e qytetareve  qe kane blere hyrje banimi  aty dhe e perseris:  nuk kane faj  dhe shteti duhet ti demshperblej!   tek e fundit,  kane besuar ne dokumenta te rregullta qe jane leshuar nga organe perkatese te shtetit shqiptar.. .

..nderkaq,  ata  burokrate qe kane leshuar keto lloj lejesh,  jane demtuesit e vertet  te shtetit  dhe te mjedisit..  mendoj pra qe keta duhen ndeshkuar financiarisht edhe penalisht..   vetem te prishin ndertesat, nuk mjafton..

 kafen cdo dite e pija te ''Wall-street''

Edhe thuaj pastaj qe s'ka ndikuar VQ-ja tek ti!

po patjeter!  duke pire kafene, ndiqja edhe  aksionet, obligacionet dhe te rejat e burses ne pergjithsi..

jeta eshte aritmetike, ekonomi, gjembooo...

jo Monda, kafen cdo dite e pija te ''Wall-street''. smiley ,  meqnse e ka nje shoku im, plus  ben kafe te shkelqyer!!   kjo eshte nga krahu   i shkolles se Marines, perballe detit.. 

Ne lagjen time pije kafen?  O zili zili.  (Kafen vete e pi tek Hanover.  Wall-Street ka kuzhine te mire shume.)

 pra une aty po flas per pjesen e qytetareve  qe kane blere hyrje aty dhe e perseris, nuk kane faj  dhe shteti duhet ti demshperblej!

Me vjen keq per njerezit qe kane harxhuar leket.  Por s'do e merrja kurre guximin te blija nje apartament ne ate pallat. 

Tek Rrapi ka pas nje kafe a cfare ishte, ne mes te lulishtes.  Nje dite te bukur u tek ta levizin e ta ndertojne buze rruges sa mbaron zona e plazhit te Plepave.  Tani sapo e kane mbaruar dhe u ka ardhur njoftimi dhe atyre.  Te vjen keq qe bene gjithe ate investim, po kush ua ka fajin?

Mos te te vij keq fare Monda sepse nuk jan budallenj ata, kush ka bere investime te tilla pa mend nuk i ka bere se eshte budalla te jesh e sigurte i ka bere per larje parash dhe te bej dhe ndonje lek ekstra po e lane.

kuzhina  e wall street eshte e mire, por me shume dallohen per  pastiçeri,  t'ëmbëlcirat.smiley   kane nje pervoje familjare sepse babai i ketij shokut tim ka qene pastiçier,  nderkohe qe ky vet emigroi ne Itali dikur  dhe me ndergjegje  gjeti pune  ne kafe/pastiçeri atje..  pra pervoja e tij  ne kete lëmi  vec u pasurua  me shume..smiley

nuk e dija qe ke shtepine  te kjo zone ti..  kam nja 2 njerezit e mi qe kane shtepine aty....

 

degjo, duhet bere nje dallim mes ketyre, ndertuesve tamaqare qe  me ndergjegje investuan, ne rruge te dyshimta,  ne nje prone  qe nuk u takonte.. pra rriten pasurine e tyre  artificjalisht dhe kjo eshte per faj te tyre por edhe te  zyrtareve te korruptuar...  ishte ''investim  i rrezikshem'' te cilet keta me ndergjegje  e ndermorren.. le te vuajne pasojat tani!!    ndersa qytetari i thjeshte qe investoi e bleu nje hyrje aty, nuk ka faj!   sepse keta kishin leje te rregullt!   kaq mjafton te blesh nje hyrje..
 

+1. Eshte pakez e habitshme te presesh nga nje qytetar normal me shume se kerkesen e nje lejeje nga ndertuesi/qyteti. Ne fakt, dhe ndertuesi duhet te jete i mbrojtur nga leja, por mbase mund te bejme perjashtim ne shqiperi meqenese e dime sesa te korruptara jane bashkite. Kjo pune sjelle dhe pyetjen, ketej e tutje ndertuesi cfare duhet te kerkoj me shume qe te jete i sigurte ne investimin e tij?

Eshte dhe pakez qesharake sesi peshk flasin nga evropa e amerika per kete ceshtje, kur nuk kane asgje ne linje. Bleresi i shtepise atje ka hedhur $50,000 ta zeme, e kjo, demi real, duhet te mbahet mend perpara se te flitet per demtime kaq spekulative sa mungesa e bukurise nga pallatet afer detit.

di me siguri qe ne Sardegna nuk lejohet te ndertohet ne linje 700m nga bregu e shume e shume shtrengime te tjera.Ka qene periudha veç qe mund te ndertohej edhe deri ne 300 metra.Tesh ai qe vjen e ben ligjin per 700 te prishe te gjitha ato brenda 3oo metrave?Nese leja eshte e leshuar nga organe kopetente qe per ligj duhej te leshonin ndertesa nuk eshte e paligjshme.Mandej nese kjo ndertese eshte ndertuar duke shkelur ligjet e atyre viteve fajtori e demshperblimi duhet  kerkuar tek lejeleshuesi e pergjithe keto duhet te vendose gjykata.Me dukete shume demostrative e asgje tjeter se nuk ma merr mendja se gjykata ka vendosur me kaq shpejtesi per nje problem kaq te komplikuar...nejse ,yrysh partizansh...i vjen era shtetit

Zana, nuk flitet as per 300 m, as per 700 m por flitet per -50m a me shume.  Ne kete rast specifik, por ka dhe te tjera qe jane ndertuar ne 0m, e 5m.  

Dakort Monda ,po ligji si eshte?Aka ligj ,madje duhet formuluar keshtu :cilat ligje jane shkelur duke ndertuar nje pallat aty?Enese jane shkelur ,kush?Lejedhenesi apo zbatuesi? Po kontrolli ku ishte? e ne cilin do rast a nuk duhet nje vendim gjyqi te pakten formal...ne kujtim te koheve te "lavdishme"ne emer te popullit

Nga kallezimi qe i ka bere INUK ne 2011, Gjergj Bojaxhi i PD-se i qeverise qe shkoi, evidontohen disa gjera:

-KRRT e Vlores ka lejuar ndertim ne nje vend mjedisor e turistik qe sipas ligjit ndalohet ne menyre ekspilicite cdo zhvillim ndertimor.  

-Eshte miratuar per ndertim ne shesh ndertimi inekzistent.

-Jane manipuluar procedurat e pronesise dhe regjistruar prona inekzistente.  Thene ndryshe, detit i doli nje pronar.  

Per nje ide me te qarte, mund te shohesh foton.  Por per kedo qe e njeh ate zone, s'ka nevoje per foto sepse dihet shume mire cfare ka qene aty: nje rrip toke e qe me vone eshte shtuar ne det dhe u be pallati. 

Nuk i di kompetencat e INUK-ut, dhe si jane procedurat perkatese kur INUK ben nje denoncim (9 faqe raport) e si duhet te vijohet.  Pas denoncimit te INUK ne 2011 nuk ndodhi asgje.  Gjergj Bojaxhiu pak me vone dha doreheqjen.  

edhe pastaj ?? u moren masa ne kohen e duhur ??

A mjafton nje kallzim i Bojaxhiut per te bere qe nje ndertese te shembet?nuk mbroj a priori kush mund te jete pronari  po si eshte ligji.TE gjitha shkeljet mbase jane ,po duhet te jete nje gjykate qe vendos ....pastaj thjsht nga ç'lexoj prej teje ;thua miratuar nje shesh inekzistent e me pas jane manipuluar procedurat e proneise....a nuk eshte kontradiktore....e megjithate as une e mendoj as ti profesionalisht nuk jemi ne gjendje te japim spjegime...por mendoj se duhej gjykata.Paditesi ne kete rast Bojaxhiu (shteti)hedh ne gjyq pronarin e secili sjell argumentat e veta.Nuk vendoset ligji drejtesia me foto qe sjell ti a kushdo tjeter ose s'ka nevoje per foto sepse e dine etj etj...eshte partizançe keshtu

Projekti i BB dhe i miratuar nga KKRRTSH- nuk lejon ndertime 100 metra, nga buza e ujit te bregdetit te gjithe Jugut ; Perveçse reparte sherbimesh njekatshe.

E keni ne sajtin e MPPdhe Transporteve "Projekti i Zhvillimit Te Jugut ".Ne librarine brenda Pallatit Kulutures nga mbrapa, e keni Projektin te plote bashke me Miratimin e KKRRTSH dhe kushton 2000 leke... 

Parametrat e tij sot jane kthyer ne Ligj.Projektet Pjesore jane zbatim i perpikte i atij Projekti..

 

 

Mund te jete dhe brenda ne dete o Monda tani. Ne rast se organi kopetent jepe lejen, ka limite ne cfare mund te besh. Dhe ne amerike jame i sigurte se gjene zona me shtepi pothuajse ne dete ose ngjitur me detin. Ne fakt mund te te flas dhe per nje qytet, shume turistik, qe u mundua te blente prona, por pa sukses, anash detit per te krijuar nje vije parku gjate vijes bregdetare (pa sukses).

Eshte nje gje te prishesh ndertime pa leje, por behet pakez me e koklavitur, jo aq bardhe e zi, kur flasim per ndetime me leje... just my two cents.

Monda mos ha inat kot.. ajo ndertese vertet mund te prishet por vetem me VKM dhe pronaret atje do demshperblehen jo vetem me koston e apartamentit qe kane paguar por edhe deme anesore qe mund tju vijne nga ky shpronesim... Ai pallat i ka tere kartat ne rregull nga ana ligjore.

Gjergji_N, kur ajo ndertese i ka letrat ne rregull, pse prishet. Nese ka patur korrupsion, denohen ata qe kane dhene lejet. Banoret, qe kane blere shtepite, nuk kane asnje faj, dhe nuk u duhet krijuar as edhe shqetesimi me i vogel. 

O Pjerr o naiv. Po lejet koruptive jane dhene ne bashkepunim dhe me shperblim te pronarit/ndertuesit. Kaq pak nuk kupton ti? Nese hajduti te vjedh ty shtepine, por vertetohet qe ti ja ke dhene vete celesin, kujton se edhe ti do shpetosh? Pierre zgjohu se nuk eshte me ne drejtim krimineli sali. 

Normale eshte qe ne nje shtet ligjor, nje pallat me leje dhe apartamente te hipotekuar e shitur rregullisht te shemben pa asnje baze ligjore? A mendojne qe edhe sikur ta shembin pa asnje vendim gjykate, pronaret do te hedhin ne gjyq qeverine? Dhe qe me vendime gjykate deri ne Strasburg shteti shqiptar do te denohet te demshperbleje me para publike pra para tona?

aty mbahu ti se do shkojne ne strasburg. vete hajdutet nuk e duan strasburgun se hapen keq petet e lakrorit.

te paren do shembur gjykaten ;si vater e kancerit ne shoqerin shqiptare,

pastaj me radhe te gjitha çerdhet kancerogjene 

Normale eshte qe ne nje shtet ligjor, nje pallat me leje dhe apartamente te hipotekuar e shitur rregullisht te shemben pa asnje baze ligjore? A mendojne qe edhe sikur ta shembin pa asnje vendim gjykate, pronaret do te hedhin ne gjyq qeverine? Dhe qe me vendime gjykate deri ne Strasburg shteti shqiptar do te denohet te demshperbleje me para publike pra para tona?

Ai pallat eshte denoncuar nga INUK qe ne 2011, nga Gjergj Bojaxhiu (PD).  

”Gjejmë me vend të sqarojmë se sheshi i ndërtimit të këtij objekti është i pozicionuar në brezin e plazhit dhe krahu perëndimor i këtij sheshi përshkohet nga vija ndarëse midis plazhit dhe sipërfaqes ujore detare.Duke qënë se vendodhja e sheshit gjendet brenda një teritori që konsiderohet si zonë me rëndësi kombëtarë, INUK, ka ndërhyrë për ushtrimin e përgjegjësive ligjore të inspektimit në kantierin e ndërtimit të këtij objekti, në kushtet kur në të nuk është ushtruar kontroll më parë nga Inspektoriati Urbanistik i Bashkisë së Vlorës.

Nuk ka qene as atehere, as tani ne rregull me "shtetin ligjor."

Cfare dmth "nuk eshte ne rregull me ligjin" ?
Kush eshte dallimi mes denoncimit te parregullsise dhe vendimit te gjykates?
Kush eshte dallimi mes shtetit ligjor dhe regjimit policor?

keto jane pyetje shume te thella per nje shtet normal, per te cilat gazetari duhet t'i kishte sqaru per ne, popullin e thjeshte. rregjimi policor dhe shteti ligjor do jene problem per kete administrate me kete vrull rinor me te cilin e kane nis. do ja degjojne shpejt gjemen. shtet aguridh me duket mu. 

Regjim policor nuk ka ne Shqiperi se jane akoma gjalle ata qe hoqen '97 (gjalle jane edhe ata qe e bene, xhanem, por jane ne pension).

Po ke te drejte tek yryshi. 

ky shpjegim eshte me heq vemendjen/diskutimin nga tema ne fjale. rasti i /97 eshte hibrid kur shteti perdor regjimin policor me kapacitetin ushtarak per te manipulu pushtetin politik. shteti ne rastin e 97 ishte krahu demokrat politik ne terma shqiptare, qe beri aktivizimin e pushetit te pashpallur komunist/socialist, po te marrim per te mireqene deklaraten e fundit te Pellumbit. do duhen dhe ca vite derisa te deklasifikohen materialet e paanshme. nuk e mbeshtes dot opinion tim me te thashe e me the, kur vjen meksi psh per te na shpjeguar "97-ten. 

Per shtetet kur forca ushtarake eshte inekzistene, sic eshte rasti i shqiperise, gjithmone vezhgohet regjimi policor. ne, fjalen regjim ne shqiperi e kemi te asociuar me negativititet, ne te njejten linje me kooperativat dhe ndermarrjet bujqesore. kjo eshte ceshtje e brendshme. por ne teori politike, njihet fakti qe kur mungon forca e ushtrise, regjimi policor eshte gjithmone ne vezhgim, kur behet fjale per te drejtat e prones dhe individit. rasti konkret eshte shume i ndjeshem pasi nuk na serviret si pjese e nje ndermarrje per te luftuar informalen. Ku eshte informalja ne kete rast? nuk e dime pasi kemi elementin e trete te shtet-berjes, qe eshte gjykata. 

keto jane forca te pushtetit qe mbahen ne ekuliber, nga dikush qe eshte ne pushtet dhe e njeh funksionimin e shtetit. prandaj them qe me duket shtet aguridh. 

Gia ke plotesisht te drejte... 100% menjf.

Qe ta shpjegoj thjesht fare.  Eshte dhene nje leje ndertimi nga KRRT e Vlores ne truallin X.  

Trualli X nuk ekziston se eshte det.  Cfare eshte ne rregull me ligjin ketu? 

Ka nje vendim gjykate ne lidhje me kete?
Gjykata ka anulluar lejen e ndertimit?
Gjykata ka shpallur te pavlefshem hipotekat?
Gjykata ka autorizuar shembjen?
Shteti ligjor ky. Por kur s'ka bere derman Amerika, cfare shansi ka nje anonim blogu.

Po chyn gjykata o hunter.. gjykata nuk ka fuqi ti beje keto gjera qe siperpermende ne kete rast.

Metedologjine ja late ju gati me Zogun e Zi,,, keshtu qe ik qahu ne vend tjeter. Fene tja luje pleres se ka haqe per te lare ai njeriu qe qesh.

Drejtesia nuk nxirret me dinamit partiak, por me gjyqe e rruge ligjore qe t'i nxjerri rrenjet muhabeteve. Se psh i ngelet hatri Kocove, etj, etj. 

Po hajt, si qe ajo superproverba albaneze, cqt. 

Mire bejne qe prishin! Po nuk prishet nuk ndertohet! N.N smiley

Baba Tahir, s'jemi mesuar me shtet ne ore, se si na duket .

Ho me, ku jon ato qi u qaheshin kur Ky i lyte pallatet me bojna- bojna?! A ma mir ashu apo kshu? smiley

te keqen e bojnave thuj ma mire.....kush e di ku ka me u ndal yryshi i t'marrit smiley

 Ishallah nuk e lene italianet te hyje ne Itali se e shembi Piazza Venezia-n ky. Kush ishte i zgjuar u mor me biznesin e tritolit dhe C4 smiley Per 4 vjet nxjerr fitimin qe kane nxjerre ndertuesit per 22 vjet!

ne Strasburg shteti shqiptar do te denohet te demshperbleje 

Demshperblimi duhet te vij jo nga taksat e shqiptareve por nga xhepat e mafiozeve qe kane kapur Shtetin e shqiptareve.

 Strazburgu duhet ta dije kete, ne fakt e di. Kane inevestuar dhe perfituar edhe vete nga "leksionet" qe japin gjoja per forcimin e Drejtesise. Ka shume vjet qe gjendja korruptive e shtetit nuk ka levizur qe prej 1997! 

Ky pallat eshte i vertetuar qe eshte i Bashes me letra apo keshtu fjale ??

e ka vertetuar Merua!!  epo  eshte e vertet pastaj!!smiley

Ishte Kreshnik Spahiu tek Gazeta e Meros, mos i ngatro punet, e vertetimit Ka qene ne KLD Kreshniku i PD i njeh mire pjellen e PDs dhe nuk genjen jo, te jesh i sigurt!

Po nuk eshte aq e veshtire ta vertetosh, me poshte e me  siper,  ka komentues qe e njohin "pensionistin" ,vjehrrin e Kryetarit te PDs, ish llogartitari i Vehbi-Vefasmiley

Pse ti do vertetim, te besosh, qe nje "vjerr" i nje politikani exponent, te mos kete nje "pallat mbreti"afer Detit ?Po,  po nuk paten ata,  kush do te kete, ti  si emigrant ? smiley  smiley

jo jo.. permbaju pyetjes qe eshte bere..  a eshte ky pallati i Bashes??     sepse   eshte tjeter nese pallati eshte i ''vjehrrit'' te Bashes  dhe tjeter nese eshte pallati i Bashes..  keta,  vertet mund te kene lidhje familjare, por jane dy persona  te ndryshem, dakord..?

Dhe me qe qenka e Bashes u dashka hedhur ne hava?

Shefi i shtabit "kishte dhene dorheqjen " me thane pasi kishte konstatu se "edhe 6 dite dinamit" kishim smiley

Brezi i ri, me fat, do e shofi bregdetin edhe i her te zbukuru me bunkera.

Brezi i ri, me fat, do e shofi bregdetin edhe i her te zbukuru me bunkera.

Fiqo, kjo endrra s'qellloi dhe aq. 

Pse si thu, nuk do i mbrojm fitoret tona e? smiley

I mbron bunker-Sazani smiley.

:_)) mandej do thone :keta jane bunkerat e ers se pare glaciale keta te se dytes smileyapproposito,a u mor vesh se pse dha doreheqjen shefi?

Rikthim ne origjine, ne boshtin ideologjik. Metoda staliniste te shtetit policor stil Zona I Operative.

Po ca lesh bosht ideologjik. Banda ime apo banda jote, kjo eshte davaja. 

Pse komunistet a nuk ishin bande?Me ideologjine e saj?me moralin e tyne? edhe Mafia ka moral me te shendetshen se komunistet

Fasulja eshte gjelle, por jo cdo gjelle eshte fasule. 

Fasuja eshte gjelle, por jo cdo gjelle eshte fasule.

 

Tirona.....,  une kur skam çbej vras ndonjeher mendjen ,kshu filozofikishtsmiley..    pra,  me kete qe the me siper, me kujtove shprehjen:  ''ai punon si kafshe'', e thene kjo per  njeriun puneshume..    por ama ne nuk  mund te themi:  ''kafsha punon si njeri'', mendova unesmiley     kjo nuk eshte e natyrshme...smiley

Kuptohet sa e duam punen, si fillim. Ajo tjera, mund te shkonte me shume, kafsha mendon si njeri. Po s'e ha kafsha ate kokerr ulliri thuaj. smiley  

Hunter, ke ndonje argument qe ky pallati eshte brenda parametrave ligjore apo futja si kau peles, te dale ku te dale.

Ka leje ndertimi. Jane hipotekuar. (ketu nuk perjashtoj korrupsionin)
Ti ke vendime qe anullojne keto me siper?
Dallimin mes shtetit te se drejtes dhe shtetit policor, e njeh?

Po mire mer, ja dhe gjyqi ne gazeta dhe blog u be. Dhe shteti ligjor e shpetoi faqen dmth. Pse cfare ka me shume Strasburgu se ppu, hajde te numerojme flamuret, po ia mbajti. 

Kane ndejte gjate ne opozite ...jane fryre nga urrejtja plebejore e atij qe ka...yrysh postpartizan

Mendoj se nuk duhet me u gerga' i thona shume me Vlonen...Deshtimi i firmave piramidale beri qe ne Vlore te ndizej ajo qe sot e quajme 1997.Tesh une e di e kuptoj me mire qe Lazarati ne te gjithe kuptimet e ka ulur zjarrin vlonjat, po nuk i dihet....
 

Vlonjatet e kane komunizmin ne gjak, Zana. Edhe kur u prish shtepine Partia nuk levizin nga istikami. Madje po t'u thote Partia jane gati t'i sulen Bashkise se Tiranes e te djegin policet bashkiake sic dogjen SHIK-asit kur ua kerkoi Gjinushi.

Edhe Beluli, Zana, lere c'a hiqet si "kritik" i Partise, mos harro qe eshte vlonjat. Edhe Mark Dodani e shante Enverin.

Hahaha, mos na dekonspiro metodat guerrilse shoku K.

Ne jemi bijte e Kulshedres se kuqe qe ka strofkullen ne Gur Kusar.

trimi i xha Jahos,dukesh qe je djale i thjeshte ,nga vegjelia....

Te lexoj te trishte Kavir ....deluso?

Po si te mos jesh i zhgenjyer. Tjeter prisnim,tjeter na doli.

Ne '44 ishte ndryshe. Nuk shembi njeri shtepi! Ua konfiskonim, dhe i ndanim me njeri-tjetrin. Pse te mos i konfiskonim keto pallatet, dhe pastaj t'i nxirrnim ne ankand? Pastaj kush te ishte "me i zoti" t'i merrte. 

Po keshtu, fut e bjer?! Arka bosh, pasurine e paluajtshme po e shkaterron. A, jo keshtu. Ky eshte oportunizem.

Ore vertet kujtoni ju se do prishet kjo ndertese ??? smiley

Ik ore ti, se s'parashikon gje. smiley

bene bene bene...ua konfiskonim...ne ua ...keq per socialiste ,po zhgenjen edhe te vetet....

E mo mire se su be qameti , 200 milion euro ne rrugen e kombit , pune e madhe per nje milion euro .

Tani ti do te tregohem hipokrit, dhe te them "ata i...". Une po tregohem i sinqerte. 

 

Ca  bejne sikur jane te ndershem , ca bejne sikur i besojne , ca bejne sikur komentojne , ca bejne sikur punojne , dhe ca mbushin xhepat majtas djathtas .........e keshtu cdo pale e shfajeson dhe i ve nje emer dites ose ekzistences se vet

ku jemi ?

Shteti i kartonit ne nje revansh politik, tipik diktatorial, qe nuk njeh as ligj e as kushtetute. Prona mbrohet me kushtetuten ne fuqi te Republikes se Shqiperise, ne kete rast, nuk ka inspektoriat qe mund te prishe e marre nje prone te ligjshme. Kjo ndodh vetem me vendim gjykate.

Njerez, mbroni pronat tuaja, qofte edhe me arme.

Po pallati i Kocos ne Qeparo ne rere apo pallatet e Sadri Abazit a do te prishen?

Tani une e kam treguar dhe me perpara qe ne pergjithesi jame me biased se shumica e njerezeve ketu pro-ndertimeve. Me duket pakez e habitshme, ne rast se nuk ka ndonje prove korrupsioni direkt, qe nje prone me leje te prishet pa demshperblim. Gjithashtu, tek video nga youtube qe eshte bashkangjtur me kete artikull, duket qe ajo zona eshte zone urbane. Ka rruge dhe pallate te tjera rreth e rrotull. Sidomos per nje bleres, jo ndertuesin mbase, ne rast se ka patur leje, nuk ka as dhe nje shenje qe bleresi bente gabim e nuk duhej te blente atje...

Gjithashtu jam pakez kureshtar, kush e ka fjalen e fundit ne lejet e ndertimit? Qyteti apo qeveria vendore... mendimi im eshte qe duhet ta kete qyteti, por nuk e di tamam. Kjo me beri pershtypje kur dhe Berisha pershembull prishi projektin e Rames tek Zogu i Zi. Ne rast se vendosja une ne shqiperi, qyteti duhet ta kishte pasi 1) pushteti lokal nuk ka kuptim kur nuk kontrollon dote as lejet, 2) qytetaret e nje qyteti have more at stake (kane me shume interes) ne cfare ndodhe me qytetin e tyre e nga ana demokratike ka me shume kuptim qe te kene me shume fuqi... por do beja perjashtim te rralle per parqe kombetare e gjera te tjera me rendesi kombetare (lexo autostrada ose termocentrale).

Eshte zor te prishet nje ndertese me leje pa vendim gjykate se shteti ka per te paguar pastaj disa fish ne gjykate. Po keta s'e kane problem ndoshta se nuk jane parate e tyre, jane parate e shqiptareve.

Shpronesimi me kushtetute behet vetem kur do ndertohet nje rruge dhe prona e prekur demshperblehet, pra ka nje interes publik qe eshte o rruge o shkolle, nuk mund te shpronesohen qytetaret pse keshtu mendon nje inspektoriat.

Nuk eshte puna tek ky pallat e as nuk e di i kujt eshte, prona eshte thelbi i sistemit qe duam te kemi. Nese nje prone e ligjshme preket pa thene gje gjykata per paligjshmerine e saj, ketu ka marre fund sistemi.

Asnje gjykates nuk mund te jape nje vendim per te prishur nje objekt i cili ka kaluar tere itnerarin ligjor.

prandaj po flasim per shtetin ligjor dhe regjimin policor. po kshu eshte kur shko per pushime ne krete me femra te bukura smiley te iken fiqiri. 

Pergjithesisht, mua me brengosin...." PRISHJET" ! Disa lumturohen apo bejne URRA. Mbase edhe kjo don prishur vertete, por kjo gje po kthehet ne dicka normale, ne mentalitet dhe pikerisht kjo mua me irriton.
Kur do kemi rregullsine, ligjin strikt per te ndertuar mire, bukur dhe as te mos i shkoje ndermend kujt ....dinamiti mbi te ndertuaren..
Revolucioni " proletar" me dinamit...

Ke te drejte Grava .. e sidomos kur keto ndermarrje prishse kan yshtje e prapaskena politike. Nqs aty eshte dhene leje ne kundershtim me ligjin atehere te gjendet kush ka dhene lejen, ku qendron shkelja etj edhe mund te shembet nqs eshte nevoja por kjo vjen si pasoje e proceseve te institucioneve perkatese.

1oora, po le te jete masa extreme prishja more , kur nuk ka asnje alternative tjeter.Se ja ajo ke ekonomiku mund te ishte sekuestruar, te behej prone e konvikteve sepse kastile shkova e pashe vendin.Une nuk e hidhja ne hava, por e sekuestroja.Dhe kete, e gjykoj se ka nxitim, ka mllef, ka ngutje.Kush grup arkitektesh e juristesh bashke e gjykoi si domozdoshmeri prishjen? Nuk e di ! Ca po bejme ? Po prishim....! Brezat do na gjykojne si brezin e " te prishurve" mendsh! Largqofte!

Grava e kan marr njerez pa taban... pa vetedije identitare historike. E kam thene edhe me pare per demin qe i beri Shqiperise tranzicioni sot Shqiperia ka rene ne duart e nje grupi njerezeish qe s'kan bazament karakteri, u duket jeta loje mediash moderne perendimore e s'kan pike sensibiliteti per te shkuaren, te tashmen e te ardhmen e ketij populli ne teresine e tij. Tani e kan marr me yrryshh se u duket se kan mend per ti shitur popullit!! 

cfare do t'i sekuestrosh? keta po vjedhin pronat e shtetit e te njeri-tjetrit, ti deshiron t'i dhurosh prone UT-s.. UTs qe i kane zaptuar me qindra hektore toke.. shkollave neper rrethe qe u kane hyre neper oborre ... t'i hysh asaj loje miku im nuk del asgjekundi .. vetem nje shembull: pronat qe sekuestron drejtoria e pastrimit te parave nuk shiten dot, e bankat nuk po shesin pronat e hipotekuara nga kredimarresit e falimentuar...  pervec kesaj, eshte nje ligj i 1997 me duket qe ja jep token investitorit nese vlera e nderteses kapercen ate te tokes.. krijohet nje rremuje pasanej qe nuk do te kete Maks Hagji ta ndreqe e as te perfitoje 

Po pate koken shkemb, edhe kur ti e di, qe aty ku ti nderton privatisht eshte e paligjshme, sigurisht duhet te kete dinamit ose burg! Duhet te ngrihet ne nivel frika kunder shtetit. Ne bote njerzit jane ndoshta me te ligj se shqiptaret (dhe jane faktikisht) por kane shume frike nga shteti, sepse eshte shteti shkemb dhe koka e nje individi! Ne shqiperi shteti nuk eshte "shkemb" eshte pambuk ku ata qe kane pushtet nuk u dhemb shume koka! smiley 

Shteti jane shume institucione. Jane parlamenti, qeveria, gjyqesori, policia, pushteti vendor. Ketu nuk behet fjale per frike ndaj ligjit, por frike ndaj policise. Shtetet diktatoriale perdorin dhunen policore. Shtetet demokratike perdorin friken ndaj ligjit. Ndarja e pushteteve eshte baza e demokracise. Nese rasti i ketij pallatit eshte abuziv, duhen ndjekur procedurat qe parashikon shteti i se drejtes, jo shteti policor.

Gravë, ke nanjë pallat për të prishur a dermën që acarohe kaqë shumë?

 

sa ndryshon kjo me ate rastin e atij deputetit socialist qe kish ndertu pallat ne qender kur me urdher te Rames, u rreshtuan gjithe deputetet qe t'mos prishej pallati? apo ndryshon puna kur urdhri jepet nga njerezit e Berishes?

Sa mund te jete vlera, e ketij  Pallati te Vjehrrit te Bashes me gjithe truall ?!! smiley me qe jemi ne kafe smiley

Mbi 10 milion euro

jo po 100 milion euro , ke bo nojhere pallat ti apo jo smiley  jo me shume se 1 milion euro smiley

Kam bere pallat mos ki merak dhe para 15 vitesh bile... ajo ndertese qe shikojme koston e ndertimit qe i ka kushtuar ndertusit nga hekuri e deri te dyer dritaret te te garantoj une qe e ka te pakten 3-4 milion euro.. futi truallin plus fitimin qe ka pasur ndertuesi tek 10 mil euro shkojme pa frike.

Ca thu mo vlla se na cmene , ai pallat po te marr maksimumin e ka koston e ndertimit 400 euro per meter katrore me celsa ne dore , me sa e pashe une nuk i kalon 2500 metra katrore ndertim , boji i cike llogarite ?

Ne video duket sikur ka 6 kate. 10 apartamente per kate (maksimumi, maksimumi ketu)... 60... sinqerishte mendon se vlera per cdo apartament atje ka vajtu mbi 160,000 euro...?

 

kate ka 7 dhe kati i pare eshte dyqane qe i ka shitur me te pakten 2000 euro m2.. me syrin tim atje besoj se ka 60 apartamente ne mos 10 mil 8 eshte

Gjergj ...ben fjale per te ardhurat ...

Gjergj , po flasim per vleren e pallatit sa ka shkuar , sa e shet pastaj eshte problem tjeter .

jo une flas nqs eshte shitur me gjithe fitimet,, sa per vleren 3 mil besoj jo me shume

Brad, kostua tek ky pallat eshte : metra katrore ndertim x 400 euro / metri kuadrat.Gjej sa metra eshte i gjith ndertimi dhe te ka dale kostua!

ate pra po i them Grave .

Shum larte i paska dale kostua Brado dhe Grava, ç'a ka bo vaki aty, mos kane punuar italianet smiley

Sa kohe te duhen ti numurosh , edhe 1 milion euro qofshin?! Po keto 1 milion euro sikur edhe ne peme te ishin do te duheshin nja 2 vjet ti vilje! smiley

numerohen shpejt , me peshore smiley

 me peshu eshte kollaj po me i vjel, me u ngjit ne pem dhe me i fut ne xhep. smiley

ahh kjo e do i cike pune smiley

Bohen shpejt leket aty, po duhet te jesh me fat te kesh nje Parti te  "fuqishme" si PDja e Bashessmiley Pa breke te jesh ne mengjez, ne darke ngrysesh milioner! smiley

Si i ka bere 10 milion euro"miku?" Ja pra si del vertetimi qe ai pallat nga koka tek kemba eshte i paligjshem per tu poseduar, lere pastaj qe eshte bere jashte ligjshem prej vijes verdh! 

Ore pronari i shiti ato iku..

Sporti me i dashur per Shqiptaret: berja e llogarive te tjetrit/es smiley

sa pash videon.pallat i bukur,shpresojm qe dhe shembja te jete spektakolare,jo si me ate pallatin n'tironsmiley

alke, pash Zotin, me shpirt i thua ato fjale?Nuk do doja te ishte e vertet.Se te varferit ne gjithcka deshirojne shkaterrimin e prones te atij qe e ka.E un nuk besoj se je nje i tille

Pse jo, grava? Si i tha ai kur dy Shqiptaret i shpetuan jeten mbretit: si shperblim dua qe ate lopen qe ja dhe atij tjetrit, t'ja marresh mbrapsht.

Po pra! Mallkim nga e shkuara!

grave mua me vjen keq kur prishen kishat shumshekullore,kur prishen lulishte,kur prishen fabrika,rruge dhe shtepi e pallate qe jane brenda planit rregullator te qytetit.por per kete pallat nuk do me vinte keq sepse ka bllokuar komplet pamjen e gjirit dhe e ka bere ekskluzivitet te atyre qe i kane dritaret andej.

qe te te shpjegoj ç'eshte ligji kendej; para 4 vjetesh vendosa ta bej çatine e re qe te vendosja edhe panela diellore.me dhane lejen dhe bera punimet.kur i mbarova,erdhi gjeometri i komunes dhe vetem pse kisha nxjerr traretne dukje duke perfitu 20 cm ne lartesi,me solli policin bashkiake dhe hongra nje denoncim penal plus gjobe 5600€.mu desh te prish nje magazine per te sjell volumetrine siç ishte qe me hoqen denoncimin penal si dhe 7000€ te tjera per komunen,financieret dhe dreqin e t'birin.plus shpenzimet per shembjen dhe heqjen e inerteve.gabimin e kishte bo arkitekti po demin e pagova une.arkitekti pagujti vetem gjysmen e gjobes,2800€.gjith kjo histori pa u qajt fare.nuk po te shpjegoj se ç'me ndodhte po te beja si i forte.

shpresoj qe edhe aty te arrijme ne kete nivel me ligjin dhe zbatimin e tij.

 

Po, kushtu PO!

Gjergj, ne se pronari e ka shitur dhe blersit jane individe aty , ai pallat NUK PRISHET KURRE! Nuk ka kush b...t'i dale Zot atij dinamiti.

Po ate pu ju shpjegoja me lart.. keta grijne sallate kot.

ca leje kan kto, se plani urbanistik i vlores ka min 5 vjet qe perfshin shetitoren ne det

e kujt do tja meerte mendja se prona e shqiptarit te rraskapitur per dekada  (e shekuj ndoshta) do te prishej nga dinamiti i shteti shqiptare ?!  qeverri e zgjedhur gjoja demokratikisht ! e gjitha kjo kjo ne fillim te mijevjeçarit III

harram e paçi  po nuk hapet prap Spaçin, ky popull keshtu e dashka .

Nosh le te mbetemi dakort si PPU, si te shkolluar, si njerez qe parja e hedhur nuk duhet prishur, si te etij vendi qe jemi, te jemi ku der prishjeve, si mentalitet.
Parandalimi dhe nxjerrja e pergjegjesive te jene prioritaret...Nuku?

ne kete linje une jam dakort me ju. nese vjehrri i bashes vertetohet me ligj/gjykate qe ka para te perfituara pa ligj nga VEFA, pallati sekuestrohet. parate qe ka marre vjerri nga shitja i kthehen bleresve. pallati, nese eshte brenda vijes se ndertimit ne shqiperi, shitet dhe parate e perfituara perdoren per rimbursimin e humbesve te VEFA-s. kryeministri ka nevoje per nje keshilltar konstitucionalist ne kete rast per hapat ligjore qe duhet te ndermarre. 

nese eshte brenda vijes se ndertimit ne shqiperi,

O Gaia, pallati eshte ndertuar ne det.  Brenda vijes thote smiley

Blereseve te apartamenteve me kontrate te rregullt t'u kthehen leket nga pronaret e pallatit, nga bashkia e Vlores qe ne menyre te paligjshme dha lejen, n'dac edhe nga shteti, por ai pallat eshte 100% i paligjshem.  

Dhe, a ka ndonje shembull tjeter te ngjashem ne Shqiperi ku jane ndertuar pallate ne det?  

Edhe njehere se e permendi noshka, ajo zone eshte planifikuar per shetitore.  Po prishen biznese qe kane qene aty 10 e me shume vjet.  E gjithe ajo zone do sistemohet. 

me duket se te njejten gje po them: nese pallati duhet shembur se eshte pjese ne nje plani me te madh dhe shkel te gjitha ligjet e ndertimit, duhet shembur. une nga videoja pashe vetem ca barrkderre dhe asnje shpjegim te gazetarit. nese ka shpresa dhe nuk duhet shembur, mos te shembet, parate e paligjshme te investigohen, te perdoren per te mire shtetore, meqe tani ne fuqi kemi shtet socialist. faqja e kryemistrit thote qe kemi shtet socialist dhe jo shtet shqiptar.  

ne kete pike Grava ka te drejte...mesazhe qe jep dinamiti eshte mesazh i shkaterrimit ,eshte mesazh dhune....mllefi marazi....Shqiperia ka nevoje per mesazhe jete,ndertimi,dashurie ...ka nevoje per mesazhe qe nuk ka revansh nga asnjera ane e prej askujt...

tesh...a ka ndonje njiri afer ati budalles qe t'ja hekun doret dinamitin se nuk luhet me tesmiley sa ti dalin lezeti ,,,krejt si Bin Laden...me statujat ne Afganistan...

 parja e hedhur nuk duhet prishur

Po nje para e paligjshme, eshte si nje dru i shtrember ne nje stiv drush, prish gjithe pamjen dhe funksionimin e nje rregulli. Ne qoftese duam rregull dhe drejtesi, keto lloje parashe te hedhura, nuk vlejne, sepse jane me pasoja! Dakort qe shteti keto"para te hedhura" duhet ti parandaloj qe ne fillim. Por ky pallat dhe te tjeret, nuk u ngriten per nje muaj!! Kjo qeveri mori votat qe te ndaloj korrupsionin (keto lloj parash te hedhura" ka nje muaj gati, dhe nuk rruge tejeter me te shpejt, per te dhene nje mesazh, te gjithe atyre njerzeve, qe kane hedhur parate ne mnyre te jashte ligjshme  te ndalojne ndertimet e paligjshme, dhe te japin hesape per menyren e te ardhurave qe ata kane perfituar! Llogari dhe rregull per kete ka nevoj Shqiperia! 

ata qe mbanin radhe per te futur leket tek vefa dikur,te vene te marrin ndonje dere a dritare te pallati i lulit.  po ta lene te plackitet nuk ka nevoje as per dinamit.

le te sjelle edhe ministri i romeve ,veliaj,romaket kudo si ndodhen dhe u kry.

 Per ata qe humben shtepite, parate, tek Vefa ndoshta te marrin hyrje falas. Nuk do te ishte keq!smiley

parja nuk ka ere thone latinet....ku eshte ndertuar pa leje ,te nderhyhet ,ku e si eshte shkelur ligji me masa perkatese qe jo domosdoshmerisht eshte dinamiti.Ne rastin ne fjale ndertesa eshte me leje.kush e si e ka dhene eshte te shikohet me hollesi e nga organet kopetente.Vjehrri e Bashes apo te gjithe vjehrrat e Rames kur nuk kane shkelur ligj te ndertojne sa te munden.Kush po i ndalon do thoshte Brad smiley

Kete shkrim dhe komentet e juaja zoterinj dhe zonja peshkiste po i lexoj me nje gote vere perpara. Dhe cuditerisht, vera po shijon shume. Te jem une si Gjika i Vlores, ngujohem brenda ketij pallati dhe hidhem ne ere bashke me te, gjithmone nese ka ndopak gjak labi.

Urime qeverise dhe nje shperthim sa me te mbare!

Nese pallati i ka letrat ne rregull nga ana ligjore faji nuk eshte i ndertuesit po i KKRT se Vlores.ata duhen proceduar penalisht e gjobitur per demet.nese shteti vendos ta prishe atehere i bie taksapaguesit te kompesoje palet si dhe te paguaje koston e pastrimit.Pyetja 1 milion $ eshte :megjithato mijera ndertime pa leje anembane shqiperise pse e fillojne nga ato qe i kane letrat ne rregull e ku duhet respektuar procedura ligjore per te analluar vendimet e dhena.ne nje shtet burgjez ka sira muhabeti nuk veprohet partizance sipas logjikes "he mo se eshte armik ai duket qe ne syfet , shife si i mban balluket"smiley

Nese pallati i ka letrat ne rregull nga ana ligjore faji nuk eshte i ndertuesit po i KKRT se Vlores.

 

a jo jo, kete mos e thuaj ti...  sepse nese KKRT i ka dhene  lejet  ne menyre te parregullt,  do te thote qe kane mare para, jane korruptuar!   nga kush?   -nga pronari/ndertuesi.   ndryshe skishin pse ta benin, apo jo?   vertet faji kryesor bie  mbi KKRT,  por korrpsioni ka dy ane: aktiv , KKRT  dhe pasiv, ndertuesi.  te dyja te denueshme!

" aktiv , KKRT  dhe pasiv, ndertuesi.  te dyja te denueshme!" mire mire, po sikur e ke kundravajtje ket smiley 

dakord, vice/verca..smiley

sidoqofte ideja ishte qe  akti i perfaqesuesit te shtetit  qe  kryen  dhe  pranon korrupsionin, eshte me i denueshem se i qytetarit qe perpiqet ta korruptoje ate..  sepse  perfaqeusesi i shtetit eshte aty te mbroj dhe zbatoje ligjin,  e jo ta shkel vet ate...    por qe edhe akti i qytetarit eshte gjithashtu i denueshem..smiley

Derisa te provohet se ai ka dhene para quhet i pafajshem.A-ja e punes eshte verifikimi i lejes kundrejt planit rregullues dhe intervistimi i anetareve se pse e e kane leshuar lejen kunder planit.

E para duhet provuar se kane marre para.nese nuk e provon dot atehere i bie qe ai ta kete marre lejen ne menyre te rregullt.Korrupsioni eshte krim per tu gjykuar duhen prova beyond the shadow of the doubt, jo dyshim i arsyeshem(ne bote se ne shqiperi as provat nuk pijne uje).

Je vajze e zgjuar smiley

Kush lun me dinamit ,hedh ne ere liloçkat e veta NN

Ketu ka te forta. Tjetri terren s'ka dhe vete e krijon, nderton ne nje zone qe dihet tash e 23 vjet qe nuk mund te ndertohet sepse ndalohet nga ligji per rregullimin e territorit te republikes ketu kerkohet ta hedhin ne gjyq. Nuk jam kundra qe shteti ta hedhi ne gjyq 'pronarin' , miun e bashkise qe ka shkelur ligjin por dhe e theksoj Por ky ndertim duhej prishur qekur u hodhen guret e pare ne det. Nuk u be para dy vjetsh po behet tani. Se sipas llogjikes se shejtan budallait qe na paraqitet ketu si ligjore, i bie qe neser nje kokecep kryetar bashkie po themi i Tiranes jep nje leje per nje qebabtore ne oborr te kfyeminstrise. Çfare do bej shteti, do presi sa ta ndertoj privati qe pastaj ta hedh ne gjyq qe ta prish?

nje kokecep kryetar bashkie po themi i Tiranes jep nje leje per nje qebabtore ne oborr te kfyeminstrise

Se c'ka qene nje kryetar bashkie qe jepte leje te shumta ne Tirane... smiley

 liloçkat, c`a  ke parasysh me keto, se nga njehere shqip shkrujme dhe shqip nuk kuptojme! smiley

kompleti smiley
 

Aha, ato qe ruhen si syte e ballit e kishe fjalen ti! smiley 

Mbetjet inerte neper lumenj i sistemun. Furrat e gelqeres ne kruj i sistemun. Lojrave te fatit i dhane drejtim. 28 milione suficit ne dogana: checkmate. Ndertimet pa leje: check. QsUT u bo si nuse. Ueee me rob shpije i ben te tera per i muj me ejjjjj. Uee qe skena me ca me shkrujt te peshku me (pervecse me tk me dyshen fresku, normal). Ore do lini noj gjo ju me justifiku ekzistencen e opozites a jo? Apo ta fillojm ta bojm vet opoziteb?

ajo nuk ka rendsi. rendsi ka qe doli lajmi n'tv qe tna caj torrovelen kokolepsi

"Droga dhe gelqerja, dy fronte ku PDja punesoi 200 mije vet"- shkruan nje komentues tek Tema! smiley

Ore hashashi i Lazaratit duhet bere institucion kombetar, eshte malli me konkurues qe kemi ne tregjet boterore smiley

Kjo eshte fiks per shpi vorfnore... te sekuestrohet!

Kur do te shembet se dua te shkoje ne Vlore e ta shoh nga afer sesi do te shkermoqet perbindeshi i zi, sesi do ta perpije deti fantazmen 23 vjecare me emrin sali. Keshtu duhet konsideruar dhe sal-ja, si ndertim pa leje ose me leje abuzive dhe ti futen kallupet e tritolit tek veni dhe ta bejne pluhur. 

Jo mo jo se nuk ke vetem sali atje ke dhe me shume PS

ej, mos ki ndonje ide, se ata te trendafilit jane engjej! smiley se eshte e gabuar! 

Mbetjet inerte të këtyre prishjeve të pallateve, hudhini pranë ndonjë vendi afër detit, pas 50 vitesh, aty do keni rërë (kështu është krijuar plazhi i Glifadhës në Athinë). 

me tane ata te vorfen qe do jene ne shqiperi .....erdhen matrixat...me shume niqe ,me ato te renda .Po shkoj te shoh Romen qe lun me Torinon...ndejshi me t'mirasmiley

kush ka ble shpi aty i here ? di gje njeri ?

se mase dun me vra 7 zogj me nji gur bre

smiley 

Ka ble dashnori/rja e femiut te nje ish ministri pshemull... smiley Ore gjynof se ne ministrat me rroga shteti aq lek kishin, sa per ti ble i shpi e per ti nxjerr ne hall te tyre... Ene ti mos boj sikur nuk e di!

ore ngjo se kto ndertusit e sotem , sidomos ato qe jane afer ish qeveriut, i shesin i cike si me stil kto shpijat qe ndertojne, se vallai ne shqiperi kto vite zor se ka qejf dhe leke me ble njeri shpi.

stili dmth eshte : si e ke syrin ? do e blesh i shpi nga kto qe kam ndertu une , apo... do e blesh ?

si thu smiley

koken hengshin aman, nqs jane shitur e blere midis tyre.

por me vjen keq nqs ka njerez qe kane investu paret e punes se vet aty

po pra, qe kane investu rrogen e babit/mamit... smiley 

Hajde bleji shpi dashnores po deshe smiley

ore lene dashnores, po dashnores se cunit? smileysmiley 

smiley.

@ Ruzhe, per bleresit.  Do me vinte vertete keq nqs nje bleres eshte dikush, psh emigrant qe s'ka haberin cfare behet.  E sheh nje pallat ne det dhe i pelqen ta bleje.

Por ai pallat eshte permendur ne media qe kur filluan ndertimet.  Ne 10 Korrik te ketij viti eshte deklaruar se do rishikohen lejet. Plani per risistemimin e asaj zone dihej.   

se di vallai

di ama qe ne vlore blejne shpija shume njerez nga tirana dhe rrethe te tjera. se di sa te informuar jane.

gjithesesi une per vete do kisha frike te bleja ndonje gje te tille sot e kesaj dite ne shqiperi. madje dhe nje apartament ne tirane do kisha frike ta blija. per shume arsye.

shteti s'ka pse jep lek. Mbani mend Madofin? Procesi i kthimit te lekeve prej tij ishte c'duhej bere me Vefa btw

Ky muhabet ka kohe qe dihet, prandaj ne ate pallat nuk eshte shitur asnje apartament keto 2 vjet qe eshte ndertuar.. nuk ka asnje suprize. Pas tunelit do kete probleme me te medha me lokalet dhe ndertimet me leje. Do merzitet pak ky vjerri i Bashes dhe nja ca vlonjate te vjeter e me namuz po ca ti bejme ne tani.. edhe lindja ka dhimbje, lere me rilindja.

kush ja ka fajin Bashes qe ja futen ne Vlore? smiley

 

 

 

Spriti 4 vjet po i boni te gjitha per i muj edi qe ja rrufsha pallen. Paska qene xhikant lexhendar si thone kosovaret. 

Une di qe subjekti duhet te jete ne gjendje me te gjitha ligjet e shtetit. Subjektet paguajne, ose duhet, nje seri profesionistesh qe nga inxhinjeret e gjer ke avokatet. Eshte detyra e subjektit te mbroje veten edhe nga gabimet qe mund te behen ne favor te tij.  E krrujten, e hongren! Akoma spo i del sekelldia ama...

Ne Karbunare ne 2 qv te numurara nga 9.. kandidati i PS eshte vetem 3 vota para

Është numëru vetëm Ka-ja dmth. Rbunara është e jona, mos ki frikë. 

Te prishen te gjitha!! Te hidhen ne ere!! Ka rilindje, jo llafe.

Ama mbas kesaj ta kete rradhen keshtjella e Kocos ne Qeparo dhe Pallati i Doshit te 9 kateshet. 

p.s Ore nese ky del qe lejet nuk i ka te rregullta, Gjika mban pergjegjesi? se sikur e nxorren te pafajshem per ato lejet e fallsifikuara. 

egziston me ajo rubrika "Thenia e Dites"?

kjo duhet te futet atje: "edhe lindja ka dhimbje, lere me rilindja" - Liqeni

Gjith lezet lur lexon argumentet e ketyre perfaqesuesve te PD -hit prane Pssmiley Cfare modelesh nuk ka , duke filluar qe mga te "Revoltuarit Revolucionar"  e deri tek arithmetikasit here aq e here kaq barazi aq e kaq  smiley

Jepi Edi Rama beje realitet thirrjen Hipokrite te Kryehajdutit Babasqap Sali Berisha qe Ulerinte rruspat dhe tritolin zotrie " ne 2005 . Dhe me te vertet i perdori per te shkaterruar Shqiperine dhe shoqerine Normale .Kudo mbolli Mashtrues , Hileqare e Hajdute . Dhe po me digjove mua , Ftoje te ndeze fitilat zjarrpercjelles , te tregoje qe nu keshte Frikacak dhe Sqap Kopeje , qe nuk eshte nje Langaraqq llafazan karrikesh me Garde mbrapa .Kjo eshte prova dhe jo dengervegeret ...... na kem Fejsin e bukit or tie "

Sa ka pjelle pas vetes tk PPU mor zot , gjynah qe nuk vene ti dalin zot Pallateve me gjokset e tyre Djaloshare e Pleqerore smiley

 

Nqs dikujt, nje qevrie fjala vjen i qan zemra per masakren qe i bere Shqiperise dhe nuk merr parasysh lejet e ndertimeve pa lejuar nje proces normal institucional e urbanistik te merret me keto pune, atehre vertet qe e ben si burrat, e ashtu do e beja edhe une vete. 

Ama nuk do e filloja duke piketuar pallatet e kundershtareve politik me apo pa leje, por e kisha filluar me zonen e plepave, e KUSHDO qe ka ndertuar aty e kisha bere ta shbente TULL me TULL cfar ka ngritur a pastaj ta mbillte prap ate zone PLEP  me PLEP! E vazhdoja me kete princip kudo qe eshte abuzuar me pronen e perbashket te shqiptareve, me natyren dhe me te gjitha zonat qe jan momunet kulture.

Tamam tamam duhet nisur me qendren e Tiranes

shhht Gjeke, se ke dale shume jashte binareve te partise me keto theniet e fundit, edhe kapter xakja ta ka gjet nofken per keto dredhite e tua 

Dmth te filloje te shembi ato qe ai ju ka dhene vete leje?

Njehere flet Radio Korcasmiley

Mire ta rikujtoi EndritY smiley

4 kutite e para ne korce : Filo 316 , Stratoberdha 78

Me sa po kuptoj propaganda e opozites ka ngel pa tagjine e vaktit...dobet shume dobet smiley

 

Ne sjemi si ju qe kur desh me ju shemb Sala nje pallat , nuk po me kujtohet se kujt i ishte , shkuat e futet brenda qe te flijoheshit smiley , ne jemi ndryshe , nuk na rruhet shume as per nje dhe as per 10 pallate smiley

smiley

+100

brado, pse se thu te verteten qe shumica kane zene radhen tek Likja per ndonje kothere dhe e verteta eshte se ska me opozite smiley

Eh mirë, mirë... me kaq fasule sa kanë ngrënë këta, po vazhdojnë të bëjnë pordhë për inerci... 

Ca groshe ere malaga , ne te thyejme brinjet n'pare.

fasulet e emergjencës. 

Eshte bere PD si Big Brother... Çdo jave iken nje banor nga shpia...! ( Gjini/ Portokalli) smiley

Korce : Filo 739 , Stratoberdha 302

Ca bo bojne keta gjergjo po lujne 5 qinsh apo ca smiley

smiley

o brado, di gje, a jane te mira xhupat wellensteyn?

C'lidhje ka bradi me xhupat - apo pikerisht me kete marke? Bradi s'besoj se ka nevoje per xhup se sapo del nga makina sportive e kuqe me goma te trasha qe e parkon pa leje ne trotuar, futet direkt ne dyqan apo restorant. smiley

po ja pra si gjermon qe eshte. jane xhupa gjermane, prandaj e pyes, s'po na pergjigjet dreqi.

dua te di a jane popullor ne gjermani?

Jane te forte por sexy ngjan vetem me Belstaff smiley

cmimi 2x me i larte.

Nejse dhe ky qe do me ble ti eshte shume i mire por une e dija qe ky eshte Zvicerian.
 

Gjeke shko fli, ka dal rezultati

http://respublica.al/artikuj/2013/11/03/...

Edhe mjaft pra me numra ne peshk, se kapterit duket sikur i bo karshllik me nje fushe ku nuk thith fare ai duke i permend shifra. Edhe ti e di si merzitet kapteri nqs dikush do me i bo si i zgjut or tie

Po ky e gjeti.. ne korce ka nje jete te tere qe 5000jane dif smiley

1788--573

qenka shkateruar fare PDja ne Korce

Pallati shume I bukur si pallat perandori..ahhh sikur mos te prishej, sikur te ishte I Kocos dhe te blije nje hyrje aty do ishte vertet mrekulli..afer detit afer mbretit..smiley

Jam shume i zhgenjyer!!!

si idjot, edhe pas 20 vjetesh ngre gishtat lart, gjoja sikur po i vine komunistet, kur komunist ishte vet. pa pa pa c'fytyre e keqe.

Po Rono, ka filluar te shijoje natyren tani dhe te dale nga zyra, menjehere pasi mori vesh qe "simboli i vagines" perpuqet me ate te gralit te shenjte  smiley

Keqardhje??..Neveri?..nuk di cte them Rono.Per kete skizofren ndeshkimi me i rende eshte injorimi total..Ky vec nje gje nuk duron dot, lenien ne harrese..per te me mire do te ishte ta kalbnin ne burg se tja heqesh kamerat larg surratit..me duket se po perfundon si Namik Hoti(ndjese paste)

Ai eshte mbret , vetem valute nxjerr nga goja .

Kjo foto kap tamam donkishotizmin e ketij njeriu. Mua me duket se denimi me i madh per te eshte ta lene te lire mos ta denojne me burg. Ta lene te shendrrohet ne nje karikature te vetvetes. Dhe le te sherbeje si nje deshmi e gjalle, si nje statuje prej mishi dhe kocke qe deshmon per miopine, shpirtvogelsine dhe fodullekun e asaj pjese te popullit shqiptare qe i vajti nga prapa si nje turme amorfe e debillosur. 

Ajo foto e tregon me se qarti se ka shkare totalisht nga binaret dhe i takone specialisteve te psikiatrive te merren me te..... kjo foto me plehrat ne sfond nuk ka nvoje fare per koment smiley

E kuptove qe eshte e njejta poze apo jo? E kapur nga dy vende te ndryshme. Ajo qe ka vene Roni eshte e bere nga ajo gruaja me roze ne sfond. smiley

edhe?......  smiley

Nje dhi me lart edhe dy dhi me poshte edhe nje dhi me posht akoma ...bejne nje ekonomist kombinati , nje perqindes llogarites , nje batutaxhi dyleksh Katuni dhe si do zot Babaqapi ne Krye me Fejsin e Bukit or tie  ...

Vallaj te jem si Rama edhe ata shkembijt ja therrmoj , te mbetet vetem me keta mecerimsat e PPU ...smiley Sa jane shtu more te indinjuar per shkelje Ligjesh smiley

LefKOPE ...mos i le te llafosin shume se degjeneruan vijen me shifra . Per keto raste duhet vetem Poeti smiley.Keta duhen per zgjedhje , inagurim veprash dhe per te dhene Vijen Europes ,USA dhe me Gjere e Gjate per kapecim krizash ku dihet qe Poeti smiley eshte fatakeq dhe nuk e mbulon ate sektor .

Paske dale kodrave ksehasesh me Babasqapin... C'thote moj ? Ka ide apo akoma perpunon terenin me mejtimtare blogjeve ..... Ta zbuluan dhe kapterr Xhafen e Vehbiut qe e keshte sekret alba me shume zamete smiley Po pse mo shtet kapterresh paski pas Ju ?  Per keta je Munduar me gjithe keta Tunxher Blogjeve ?

 

Revolucioni marshon shoku kolonel po duhet te pershpejtojne ritmet se duke hedhur nga nje pallat ne muaj ne ere do te duhen vite drite te prishen gjithe ndertimet pa leje ne shqiperi.

Do prishen vetem ato qe Ju bejne te zgjuar .Popull fukara i paditur dhe do pak adrenaline nga "Tablot Sinoptike " . Vuan per te kuptuar kur u vjen rradha per te bere arithmetike pse 100 milone ..pse ne det ..pse nuk ja prish Lindes..e me the te thashe nga llogaritaret e batutaxhijte dyleksh te Qelepidhzes smiley 

Rrofshin grate dhe klyshet tane / Ulerini amin o shoke ..smiley Kaq dime na ..jemi me te vjetrat ! Ne ps vafshin dhe i pafsha rrugeve duke fole me veten ...Jo ty me zamete shume se ti je e shtetit te Kapterreve ...le qe ke dhe fshes tie smiley

Na shpjego pak ne popullit fukara e te paditur cfare jane keto Tablote Sinoptike 0-idris-0. Te pakten te kapim dhe ne pak adrenaline.

E kuptove qe eshte e njejta poze apo jo? E kapur nga dy vende te ndryshme. Ajo qe ka vene Roni eshte e bere nga ajo gruaja me roze ne sfond....

Ka dhe me poshte me gra te turpshme qe ulin syte , po kjo Juaja eshte me e ckartisura...dmth e ke bere Lopka sa edhe vet Poeti smiley do ishte habite me kete shtemengje xgjuaresie ...kujt do me ja hudh ti me fotot smiley...pse se dallojme ne ku eshte sfondi smiley

Po ti 0-idris-0 a u habite? Se une aty e kisha hallin. Kjo tabloja jote, me cfare ngjyrash eshte, me ato te vajit apo te ujit?

smiley

Pa leng ..kafe surrogato ose duhan "Vullneti -8 leksh " Foli njehere kryetarit se sikur coc ka fillar kullandris keto kohet e fundit smiley

Mire qe mishi u mbarua, po tani edhe leng s'ka mbetur? Keq e paske punen 0-idris-0. Si ja ben tani qe ke mbetur thate? Apo harrova une qe ti je mesuar. Kafe surrogato si ajo kafja e elbit qe shoket e shokut Ramiz na nxorren ne vend te kafese se vertete? Eh c'kohra qe qene ato.

smiley

Naten ..Foli Poetit smiley per i dore humor koperative , po merri leje LefKOPESE . Gjembac Maji smiley

Une du te shembet ky pallat qe te shofim se cfare nervi do kete  Luli smiley

Ka per tu terbuar Saliu me shume sesa Luli..flet Saliu hesht Luli..smiley

Luli si kunderpergjigje do i prishi pallatin e lindes.

..po ta boje Luli ate gje, vallaj nuk di cfare me i thone smiley

ka per te bere ketu do jemi dr Evil sa te rroje do i punoje mendja per prapesira.

..po me cfare policie do ta prishi Luli,vetem nqs puneson ate te perjashtumit e gardes ne policine bashkijake dhe ri e boj sehir pastaj

me policet e tahirit .edit s'do ia mbaje se do e akuzojne s enuk zbaton ligjin nje per te gjithe.pastaj kjo puna e pallateve eshte njecike delikate se pothuej cdo deputet i mengjer apo i djathte eshte ne tave dhe edi eshte vetem 16 vota larg per tu kthyer prape ne opozite.

Erdhe Grande ...smiley Je bere me ate syrin e shkelur si Xha Temja i Portokallise . Ja shkele dhe Lulit .Ke marre vesh gje ? " Ashtu " eshte ...

Jane shtu shume "ashtu " , nga keta te PD-hit , nuk ke si ti dallosh . Dhe pallatet po tu shembesh te shajne nga nona si Ahmet Zogu qe shante Italjonet nga Parisi nga nona smiley Po ti gjene mire i dalloke bre qe u shkel syne smiley

Pa perjashtim, qe te gjitha ne toke e ne ere---si ato me leje, si ato pa leje.

Kalova dje andej nga ekonomiku, cte shihja mo shoke, pallati i shembur ishte pertej rruges, kurse te ky qe eshte brenda rrethimit loznin studentkat me tullaxhinje kush i ul i pari syte. smiley 

Dmth nuk eshte shembur ai per te cilin po protestoning studentet?

loznin studentkat me tullaxhinje kush i ul i pari syte

smiley

ncuq. Ne fakt u habita eshe un kur e pashe. ai qe ishte shemb e ndante nje rruge me universitetin, ishte perkarshi.

Ti si dole? Se mos na turperon brandin e peshkut.

Epo ai brenda s'e kishte pronarin te PDse.

wat?! smiley

Se mos ule syte i pari.smiley

Aha smiley rezistova sa rezistova pastaj me ra padashje nje tulle kokes smiley

Dmth te bene frymarrje artificiale pala fituese?smiley

pallatit kane shkuar t'i bejne reklame dhe duan ti ushtrojne trysni Lulit.. hic gje do te ndodhe.. e gjithe keto fjale, fryme te hargjuara, shkronja, bitcoins te humbura ne energji etj... per hic gje... 

sic i prishen vetem fasaden e katit te pare pallatit te dash pezes ne Tirane, e rregulloi prape (jo sic thone tani, por para nje viti e ka rreguluar - kam kaluar vete i shtate andeza)  ... shkurt keta hane ne nje kusi.. ne jemi vec tifoza qe barkethate perplasim buzet per njerin a tjetrin llypes

Vallai mos me rrejt mu me kishte dal ne enderr kjo po nik e tregojsha se kisha frike se mos nuk u bote smiley

E pashe kur mzu gjumi tu prit qe tu ndrrojte ora. Qe pak qesharake si enderr e si vuna shum mend po tashi po i bi mte se paska pas qen sagllam. 

Mu bote nji si shef a inspektor a si pun polico-zyrtari qi fliste ne telefon me kryeministrin. Une me sa duket isha te zyra qendrore se u dallonte nga ajo tavolina strativarus. Ai polico- zyrtari andej telefonit kushedi sa kohe e sa ndere kishte harxhu i shkreti me saju kater paragrafe raportimi. Kryeministri nket ane, po xhonglote gjuhen e kollares me gjunje ndersa njekoheshist ujiste kaktusin ne parvaz te penxheres. 

Nejse mo, ai ofiqari foli sa foli çpat me thene dhe ne mbyllje me te krekosur beri ate mbylljen qe kishte ra dakort me grun zb/drejtoreshe gjimnazi. " Shoku Kryeminister, pas ketyre aksioneve tona, krimi e ka fshehur koken si struci në rërë"

Kryeministri nderpreu numerimin dhe ia fali jeten ujit ne shishe qe e mbante gjysem vare buze parvazit. "Në rërë the ë?!" theksoi.

Ofiqari matane nuk e kapi. Pas nja dy dekikash e kapi. Kur e kapi, e leshoi. Pastaj e mblodhi disi, Si te urdheroni jushoku kryeminister. 

U bo ftohte ne zyre dhe une terhoqa batanijente kembet. U ngroh disi dhe u gjenda prane detit. Ne plazh. Se ne enderr, kur treçereku i trurit fle, çereku tjeter ben qejf. Dmth, ne plazh, kuptohet, struci kishte fut koken ne rere, po me e bukra ishte se ishte rreshtu gjith ansambli ushtrise dhe e terhiqte me "hoooopa" nga mbrapa qe tia shkulte koken nga rera. Saaa ia nxirrnin deri ke sqepi ky pup e zhyste prape. 

Pastaj se kush e lajmeroi, po erdhi nje anije minakerkuese angleze qe si pune favori u fut nja 20 metra ne rere dhe filloi germimet. Ky ofiqari qe e njofta prap nga zoni iu afru me guxim a deshperim ndoshta dhe ju lut qe ti ndihmonin pakez. Jo ju pergjigj kategorik ky anglezi i pime. Ne kemi ardh vetem per vezet e strucit. 

Sa tu dhon e tu marr kto te dy me gjeste, fesht e pa u ndjere erdhi Papulias ke bregu dhe rrembeu minakerkuesen.

Ça ondrre e hallakatme. Nuk po dojsha me i hap syte, po meqe po vishesha e po bohesha gati per pune, thashe me mire ti hap sesa tperplasem menaj cep smiley

Fiqo me leje e kishe enderren apo jo? Po qe me leje, ta shemen. Beje copa me mire lejen e jepja qenit ta haje. smiley

Qaja hallin ti qenit te Fiqos. Ate e ushqen keshtu Fiqo.

I shkreti qen, do perfundoka meze ndonje dite. Apo mos ka komshija ndonje qen me te mire? 

Uroj mos te kene ndonje restorant Korean andej afer.

Pse s'thua, ne Kore te Veriut qeni do jete zhdukur me kohe. 

Mesa duket gjithe ata qen rrugesh ne Albanie qenkan sekreti i atij 500 melonshin e famshem te fushates. 

Fiqo, se tashti u kujtova. Ishalla s'ke flejte. Eshte shanc i madh me pa mretin ne enderr. Neser hudhe pa fryk nei zar a lloto. 

Fiqon tani e ke ne kokerr te gjumit tu pa enderr me nai cmontim armesh kimike ne shishtufine si pasoje e te cilave jane cu te deknat nga vorret e kane marre rrugen per ne vorri bom. Ka per ta thone vete neser maje men.

sapo ndrroi pushteti, ti shikon vetem endrra me partizane.  smiley

Xhigand Fiqosmiley mendoj se eshte e jashtezakonshme qe amerika roboitzuese nuk ia ka preke La sua incredibile leggerezza dell'essere.Krejt e pazakonte per ameriknet e ppu.smiley

_

Fin bjer shpejt Hurin se i moren zanatin ! Te nigjo ty njaj .Qashtu !

Na kenaqe Fiqo. Befsh endrra sa me te gjata dhe per ti dhene nje doze te forte imagjinates ndize nje para se te mbillesh site. smiley

Keshtu ka qen eshte dhe do te behet...pazar, pazar, pazar..

Njerez i forti nuk luhet tani mas pilafit thon tironcit por pra pra para se te ndertohej pallati te zbatoheshin ligjet dhe jo tani ku gjeja kerkon 100 e ca me tper pune e energji e sherre!

Per mendimin tim kjo nuk eshte per mbrojtje ambjenti apo deti apo urbanistike por thjesht inat bucesh smiley

 

Pallati i Bashes!

Me vjen pak keq per njerzit qe kane blere apartamentet,po s'me vjen keq per shembjen kurrsesi,natyrisht.Ajo qe vej re e me habit,eshte se si jemi ambientu me te keqen dhe hajdutllikun e quajme gjene me normale ne bote.Po shembet pallati,po shembet pallati, i gjithi nje spektakel rreth te cilit kemi shperthy ne histeri kolektive.Po si s'u kujtu njeri me ba pyetjen;po leket,leket me ba pallatin,ku u gjeten,si justifikohen?Apo i lumte bytha, ka qan i zoti! Kjo, "i lumte bytha,ka qeni i zoti",na ven nen akuze te gjitheve.Jemi nje shoqeri hajdute, qe vjedhjen e kemi ngrit ne institucion.Nuk ka njerz te ndershem dhe te pa nder ne kete aspekt,ka te zote dhe ta pazot. smiley

Pjeter,

nuk ka asnje problem me ata njerez qe kane marre kredi per te blere apartamente atje,  sepse ata kane vendosur si koleteral pikerisht apartamentet e pallatit qe duhet te shembet.

Nese loja do vazhdoje psh dhe ne planin e krijimit te te ardhurave nga shitjet atehere firma qe ka ndertuar dhe firma investitore mund te hetohen dhe per evazion fiskla dhe loja te behet akoma dhe me e rende.

Avokatet e banoreve bejne gabim qe cojne topin tek tatim - taksat, sepse do implikoje dhe shume nejrez te tjere. Ben vaki kjo mund te jete skema, pra qe te ushtrojne presion nepermjet te tjereve dhe perfituesi te jete investitori, por llogaria eshte shume e thjeshte.

Nese jane deklaruar shifra te kostove te ulta e shitjet jane te rendit 1000 euro/m2 atehere armiku i Lul Bashes nuk eshte Edi Rama qe do i prishe pallatin, por Maks Haxhia qe e keshillon ne kete menyre nga e cila mund te rrezikohen me burg njerez te tjere ne hipoteke dhe en zyrat rajonale te tatim taksave apo atje ku jane subjektet e regjistruara.

Rama personalisht e beri testin dje ne Korce per keto prishjet. Mire keq, kjo histori duhet te kishte zgjidhje jo inatcore, por ama kjo PD ka bere aq zullume ne keto 8 vjet sa njerezit po falin dhe gafat qe mund te beje administrata e re.

Pjeter, pse e quan pallati i Bashes?! kur dihet fare mire emri dhe mbiemri i pronarit te ketij pallati..
mua me habit fakti qe ju kaq thjesht bini pre e shpifjeve te "Shqiptares", apo "Tema" e Meros & co, vetem per faktin qe pronari i ketij pallati eshte vjehrri i Bashes..
..po mire, duke zbatuar kriteret e Meros dhe "Shqiptares", si i bie tani: ai pallati qe po ndertojne te afermit e gruas se Edit ne Tirane, ne fakt eshte pallati i Rames..??

degjo, konstatimi i drejte qe perdor me siper: "ambjentimi me te keqen" , nuk ka te beje vetem me hajdutllekun, por ka shume dimensione.. nder to shpifja, perbaltja, manipulimi, demagogjia etj etj... te pakten ju qe keni llogjike te shendoshe , pamvarsisht bindjeve politike, mos bini pre e ketyre genjeshtrave te ndyra aq me teper kur vijne nga njerez te ndyre!!

Belul shife nje çike me mire kete shprehjen:

.... te pakten ju qe keni llogjike te shendoshe , pamvarsisht bindjeve politike, ...

sepse logjika e shendoshe nuk para shkon bashke me bindjet politike, te cilat ne rastin me te mire jane gjysma e logjikes, dmth nje logjike e coptuar, e plagosur, dmth logjike e semure.

heretiko, mbase perdora fjalen e gabuar.. por doja te thosha qe te njerezit qe besojne dhe votojne nje force te caktuar politike, prape ka dallim mes tyre.. dakord, ne front jane militantet, fanatiket , keta jane "kal karroce" dhe nuk hane pyka.. por ka edhe popull te arsyeshem.. Ok.mbase keta jane pakica, por ekzistojne.

Aty eshte nje Vlore e tere qe i thote pallati i Bashes qe kur hodhen themelet dhe mbushen detin me inerte ti thua pse i thote pjeter malsori "pallati i bashes". Nuk mbulohet dielli me shoshe thone ne Vlore. 

Nese ti mendon se vlonjatet lexojne Temen dhe Shqiptaren online qe te informohen c'behet ne qytetin e tyre duhet qe urgjentish te kerkosh ndihmen mjeksore se qenke keqe. Ai pallat dhe tre racat jane vjedhjet me spetakolare qe jane bere ne Vlore , hapur fare ne mes te dites, me emer dhe mbiemer dhe hajdutet as nuk kane dashur te fshiheshin.

Pallati i Bashes ka qene bosh dhe eshte bosh qe diten e pare qe ka perfunduar pervecse lokalit poshte ne kate te pare. Nuk ka pas dhe nuk ka njerez brenda... tani ti gjeje vete pse-n si vlonjat qe je se Tema dhe Shqiptarja nuk e  thone. 

mire..!

ndersa per pyetjen qe me ben ne fund, pergjigjen do ta jap pasi te marr ndihmen mjeksore.. se ti konstatove qe jam keq, keshtuqe ne kete gjendje ska asnje vlere pergjigja!

Belul,ndoshta eshte koincidence fatkeqe qe emri dhe mbiemri i pronarit, perkojne me ate te vjehrrit te Lulzim Bashes.Une jam i prirur te besoj se nuk kemi te bejme me koincidence, apo rastesi,po me nje vijmsi te llogjikes se gjerave.Nga KLSHja, Lulim Basha eshte akuzu per abuzime 300 milion euroshe ne ndertimin e Rruges se Kombit,akuze nga e cilea nuk u liru asnjehere  me nje vendim gjykate.Per te bere nje ilustrim te thjeshte,meterkupi i betonit ne ndertimin e nje ure,pjese e nje segmenti qe eshte  afer qytetit tim e tenderume nga baka boterore -  dhe qe eshte ne kufi me pjesen qe merr "Bektel Enka"- ka kushtu 80 mije leke,kurese per te ndertu nje ure disa km me andej,m/kupi i betonit ka kushtu dyfishin.Ure knej,ure anej.

Investim ne Vlore, - me gjase, -eshte i rendit te miliona eurove,shume e cila nuk eshte nje llaf goje.Ku u gjenden parate? - ah parate, gjenden ato gjenden,- thoshte Llanoja. smiley

Ne lidhje me prishjet e ndertimeve,tani,zonja delikate,star i momentit ne debate televizive,Grida Duma,bashke me xhentellmenin perhere elegant Prec Zogaj,permes sofizmash e artikulimesh te sofistikume, po perpiqen me na mush menjen, se prishjet e ktyre ndertimeve po injektojne ne shoqeri nje klime te vrazhde konflikti. - Duhet te kete nje moment zerro pozitiv, - tha zonja para dy netesh, - nje amnisti psh.Po une me rradaken teme provinciale,them se zbythja e shtetit perkundrejt paligjshmerise kto 20 vjet, ka sjell nje kosto te paimagjinueshme per kte te fundit,dhe vetem veprimet energjike dhe te pakompromis ne cdo skute te venit e jo vetem aty ku ka kamera,shteti i qytetareve do fitonte terrenin qe ka leshu dhe qe e kan zaptu barbareet.

Prishja, mund t'u leje bolet lavare per ca kohe ktyne qe e shkerdhyn ket vene cep e n'cep,por qe do te eksitohen ne moment sa te gjejne objektin me u ferku,prandaj them se prishja s'mjafton,por u duhen prere koqet komplet. smiley

smiley

persa kohe rujn te njejtin standart, shume mire t'ja bejne, nga themelet t'ja rrezojne!
As un e as Beluli (mesa di) nuk kemi blere apt. te ky pallat.
Perkundrazi, m'behet qejfi qe me n'fund dhe ju n'vend qe me i dal ne mbrojtje, keni ndrru pozicion.

Zoteri, 

Per pune koses kemi eksperte te tjere ketu ne peshk!!!!! 

Pjeter, meqense kujtove Llanon ti...  ore, nuk te duket se skemen  qe perdorte Llanoja ,  dmth  nga ministria  qe drejtonte,  i ulte planin   ndermarrjes  ''Butrinti'',  ku drejtor ishte vjehrri i tij, Baki Branicasmiley  me qellim qe ky i fundit  te ''realizonte''   kollaj planin dhe  te merrte flamurin,  po e zbaton  tani ministria e financave  me Spiropalin??smiley    ministri i Finacave pra, i uli planin  mujor  doganave,  dhe keshtu zonjusha e ka  kollaj  ta realizoj,  bile ta   tejkaloj planin.. dhe pastaj del ne TV e jep sihariqe..smiley

 

shiko,  Luli aty eshte, dhe meqense akuzat  jane akoma gjithashtu, hapjani prape gjyqin dhe denojeni per rrugen e Kombit, nese  ka bere  abuzimet qe po thua ti..   une skam asnje problem!!   le te veje ne burg, nese......

 

ndersa per temen  tone, aty ku dhe filluam..  vjehrri i Lulit , ka pasur leke  dhe biznese pa e pasur ende Lulin dhender..smiley  keshtuqe ska asnje arsye te mendosh qe ky  pallat,  nuk eshte veper dhe investim i tij..smiley
 

Ti Belul vec tani pas humbjeve te zgjedhjeve e ke nxjerr tamam fytyren e vertete Berishiste! Mire e kane shoket qe jane distancuar prej teje.

jo cne,  une jam objektiv gjembi..smiley

Objektiv thote qe eshte edhe drizi, edhe poeti. Partia nuk mendon keshtu ama! Te cjerr masken!

Ej,meqe po flasim per ndertime ne bregdet,kam has nje profil ne fcb,"Hotel Beluli".I yti eshte mo ?(hoteli,jo profili smiley )

hahaha,e kam pa tallje,dyshova per nje momen se ishte ne Dukat,thashe nick-u yt ka te beje me histori familjare. smiley

Pallati i Bashes ka qene bosh ...smiley ...keta lexojne ..nuk na lene te futemi .smiley

Ore dhe prova me i skopite nuk ka dhene rezultat .Ketu me nje me nje , po e ka nje ama "ashtu"  dhe Formojne Parti . Lexon ti si " lexojne " ? Aty eshte bere Mullar dhe me Hu ne mes PD-in .Duhet shkul HURI qe i mba mbeshtjellur ...Shikoi si jane zgerlaqur pas Korce , ku u kane shkul hurin smiley Koka e Hurit leviz te relaxohet e tu tregoje Mbesave Pronat ne Shqiperi ku ka mjele dhite Sheqerja dhe ku nga Larg i kendojne kenge arbereshet e pertej detit , te Parit te Berishajve , qe beri kurban det e toke per te miren e Popullit per ti strehuar se "nuk i lene te futen "smiley Eh o Poet o maje InteliDjence smiley

Bjeru o Ed Rama mos e ruj fare . Nuk ka me Hipokrite e Hajdute , Mashtrues e Genjeshtare , Ngatrestare e Dengelaxhij ne kete dhe .U desh te vinte Kjo palo Parti PD-hi hajdutesh te mblidheshin si Qelbi Plages ... "na jem InteliDjente or tie ...na dum Ligj e na dum Shtet "  Nuk u ngope kane 25 vjet qe te cajne menderen me Konferenca e leksione "Shqiptari nuk ka aftesi shtetformuse " ..dhe ..Ha te ham o hame o Sali Germadha   , shtate pjata e tete tava "

 Shtrydhe kete QELB se nuk sherohet ai vend !

 

Drizo, nuk e ke shtjelluar aq mire sa heret e tjera, pse i kurseve 10 paragrafet e tjere apo e shtype gabimisht butonin "dergo komentin" me fundin e shishes? smiley Sa mire i njeh me detaje keto relaksimet e kokave o drizo, ekspert je o Vlere! smiley

smileysmileysmileysmileysmiley

Nuk je mire Gjemb ..Nga te vjen nuk e di . Hapju shoqerise , se qe ke qene tek ata qe kane ngrene  groshet e emergjences kjo te dallon qe nga Humori smiley

Apo u merzite per Poet6in Kombetar qe njifte sakrificken smiley Bon ndonje pauz dhe kshillohu me kryetarin se po i shkakton dhimbje me duket qe nuk po ndihet . Po kafshon buzet e vrejt vetllat...smiley

ka te drejte Gjembi I driz,si shume sottotono je...sikue te ka humbur brillantezza smiley

te gjithe ata qe kane pikepyetje se si zuri vend aq shpejt dhe me aq sukses regjimi i Enver Hoxhe per 45 vite dhe asnjehere nuk u vu ne dyshim, tashme pergjigjen e kane para syve: Shqiptaret e urrejne pronen private te tjetrit, dhe marrin kenaqesi sadiste nga demtimi i prones se tjetrit. Ndaj, Shqiperia nje qelbesirllik ka qene (para, gjate dhe mbas Enver Hoxhes) dhe nje QELBESIRLLIK do te ngelete edhe pas Rames....Rilindje!

Nuk eshte prone private deti or shoq.

http://www.shqiptarja.com/foto/98198.jpg 

1/4 (me hater) ishte truall - zhavorr plazhi qe nje zot e di si i ka dale pronari dhe si eshte dhene pronesia edhe per aq, dhe 3/4 ne det shtuar me inerte.

E morem vesh, shqiptaret urrejne pronen private.  Po me dëtin cfare kane? 

 

Tani gjysma e Manhattanit, the southern side ajo qe u mbyt nga hurrikani, ose ne boston back bay, ishin mbi uje me perpara. Kjo eshte dicka qe gjendet ne shume vende, ne Sarande po e po, por dhe ne vende te tjera te ballkanit a te shqiperise. Pra, konstantimi tend nuk me duket si kunder-pergjigje e mire ndaj cfare thote ai, jo se ai detyrimisht ka te drejte ne ate qe thote.

Po ti gjej nje shembull me afer Shqiperise.  Venecia psh.

jo se ai detyrimisht ka te drejte ne ate qe thote.

Ai s'ka hic te drejte ne ate qe thote.  Dhe meqe po marrim shembuj ketej, ti e di fare mire qe nje peme s'te lejohet te presesh ne pronen tende, pa leje.  Nje shtese nuk te lejohet pa leje.  Nqs ke bere shtese, le te themi ke zgjeruar veranden, apo dicka tjeter, kur shet shtepine do e prishesh dhe duhet ta kthesh ne projektin origjinal.  Qe eshte me demek toka jote, dhe paguan edhe nje dynja me taksa.  

Po, po ndertohet sot ketej edhe mbi uje.  Projekti i Brooklyn Bridge park.  Ka perfunduar pjesa e pare me fushat sportive, qe jane hapur per funksion.  

Ajo leje ndertimi qe eshte dhene ne Vlore eshte komplet e paligjshme.  Jo vetem per manipulimin e pjeses se truallit, pronesise por edhe si ndertim i nje pallati ne nje zone ku eshte e paligjshme te ndertohet, sepse cilesohet me ligj zone e mbrojtur mjedisore dhe turistike.  Per me teper, e gjithe ajo zone qe nga Skela eshte planifikuar per rregullim, park e shetitore gjate bregdetit.  

I rashe shkurt me fjalen "dëti" duke perdorur nje lokalizem, por me gjate do shprehesha se ne emer te "shtrenjtesise se pronesise private" per te cilen po ngasherehet personi me siper kemi shkaterruar ate vend.  Dreqi e mori, kur do flasim per shtrenjtesine e prones publike?

 Kjo eshte si ato diagramat/lojerat me po/jo, ku ne varesi te pergjigjes shkon ne nje pike tjeter nga ku nuk mund te kthehesh dote.

Pra, a eshte leja e pallatit nga nje organ kompetent, me detyre te analizoj e te japi leje te tilla? Po. Ne rast se po, pa gjetur prova korrupsioni nuk ke si te thuashe qe eshte e paligjshme. Ai muhabet eshte mbyllur.

Next point tani, a duhet prishur per shkakun se qeveria/publiku ka nje interes me te madhe atje se privati? Ne rast se po, jep demshperblim. Ideja e demshperblimin nuk eshte thjesht drejtesi, eshte dhe nje test qe ne rast se qeveria ka nje plan me eficient per perdorimin e asaj toke, (pra tani ajo toke e ka vleren tek $100, por perdorimi si toke publike sjelle benefite $1000) atehere nuk duhet te kete problem demshperblimin. Zakonisht justifikime kundra demshperblimit me thone qe plani qeveritar nuk eshte me eficenti.

 

Mire mire, tani qe doli qe edhe vete leja e paligjshme qenka dhene vetem per 1+3 = 4 kate, dhe keta paskan bere 8 kate, demshperblimin te vene t'ia marrin ndertuesit.  

Pallatit dinamitin.  Ai muhabet eshte i mbyllur. smiley.

bene benme bene .Pra njerezit e shkrete qe kane blere me sakrifica do gjenden me nje dore para e tjetren mbrapa.pak a shume si u gjenden me firmat piramidale...e pra vlonjatet nuk ma kane lene kurre idene se jane kaq k..e kandari....Monda a je e lumtur ti?

+100 per ca the

te gjithe ata qe kane pikepyetje se si zuri vend aq shpejt dhe me aq sukses regjimi i Enver Hoxhe per 45 vite dhe asnjehere nuk u vu ne dyshim, tashme pergjigjen e kane para syve: Shqiptaret e urrejne pronen private te tjetrit, dhe marrin kenaqesi sadiste nga demtimi i prones se tjetrit. Ndaj, Shqiperia nje qelbesirllik ka qene (para, gjate dhe mbas Enver Hoxhes) dhe nje QELBESIRLLIK do te ngelete edhe pas Rames....Rilindje!

Jo, jo! Shqiptaret urrejne rregullin dhe ligjin! Duan te vijne tek toka e tjetrit, ta marrin e te ndertojne pa respektuar as edhe nje pike ligj. Ky eshte ndryshimi i PDs e shqiptareve qe s'e duan Salen. Ata nuk duan ligj, e kane per turp te respektojne ligjin. Duan rregullin e me te fortit, jo drejtesi qytetare.

Ca the... e ke shume gabim ....kur thua shqiptaret sepse nuk jane shqiptaret si popull te tille por jane nje pjese e njerzve qe na jane fut pyke qysh nga koha e turqve dhe tani jane bere gjasme ortodoksa e katolika e muslimana e patriota albanezi por qe ne ADN e tyre nuk kane piken e Shqiptarise. Keta jane ata qe bene Qelbesirllek !

Do na duhet dhe pak sa te zberthehet sistemi se si jane te organizuar keta zagare ..pak durim tha ...

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.php?I...

VLORE-Banorët e 20 familjeve që kanë blerë apartamente në pallatin pesëkatësh te "Uji i Ftohtë" në Vlorë janë tmerruar mëngjesin e djeshëm, kur forca të shumta policie, forcat Delta dhe ato të Ndërhyrjes së Shpejtë, kanë rrethuar pallatin e tyre me shiritat e verdhë ku shënohet "Skenë krimi, mos kalo". Një pjesë e banorëve që ndodheshin në shtëpi kanë menduar se ndonjë ngjarje e rëndë krimi ka ndodhur në pallatin e tyre, por pas pyetjes së policëve, ata janë njoftuar se apartamentet e blera me kursimet e jetës, pjesë të këtij pallati, janë sekuestruar. 

Situata skandaloze është shoqëruar edhe në orët e drekës, kur burrat janë kthyer në shtëpi por nuk janë lejuar të futen brenda, me pretendimin se pallati, sa është nën sekuestro, nuk mund të përdoret. Vlonjatët janë shumë të shqetësuar për atë çka do të ndodhë. Një pjesë e tyre i kanë blerë apartamentet me djersën e shumë viteve pune, të tjerë kanë marrë kredi për të pasur një shtëpi, ndërkohë që paralajmërojnë se do të ngujohen nëse policia tenton t'ua marrë. Banorët disponojnë edhe hipotekat e apartamenteve, duke e bërë veprimin e Inspektoratit Ndërtimor dhe policisë më të kundraligjshëm. 

Adriatik Kacorri, banor i pallatit, në një intervistë për "Gazetën Shqiptare" shprehet se policët nuk e kanë lejuar të hyjë në banesën e tij. I indinjuar ai thotë se askush nuk i ka dhënë shpjegime, ndërsa deklaron se do u drejtohet institucioneve të tjera për të marrë të drejtën e tij. Duke na treguar hipotekën e apartamentit që disponon, ai sqaron se blerjen e ka bërë konform ligjit, në një pallat të ndërtuar me leje, çka e tregon dhe dokumenti përkatës i hipotekimit, i cili, siç dihet, nuk kryhet për objektet pa leje. 

 

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.php?I...

Kur e keni mësuar faktin e sekuestrimit të pallatit ku ju keni blerë apartament?
Kisha dalë me fëmijët e mi jashtë e kur u kthyem nuk na lejuan të futeshim brenda në shtëpitë tona, me pretendimin se do bëheshin disa verifikime. Ç'më intereson mua verifikimet që duan të bëjnë këta, unë dua që bashkë me fëmijët e mi të futem në shtëpinë time ku jam pronar me hipotekë. 

Ka pasur urdhër të mëparshëm, ju kanë lajmëruar për veprimet që do kryenin?
Nuk kemi pasur asnjë njoftim nga askush. Nuk më intereson mua se çfarë po bën shteti, se shteti ka qenë edhe përpara kur i dha leje ndërtimi dhe hipotekoi këtë pallat. Mua më interesojnë fëmijët e mi, i kam në rrugë e dua të hyj në shtëpi, kjo më intereson. Kam dokument hipotekor e kam blerë sipas ligjit shtëpinë. 

Dispononi dokumentacion për banesën tuaj?
Kam çdo gjë në rregull; ja hipoteka dhe kontrata me ndërtuesin, çdo gjë. 

Çfarë do të bëni nëse do vazhdoni të mos lejoheni të hyni në shtëpinë tuaj?
Do t'u drejtohemi të gjitha instancave shtetërore për të gjetur të drejtën tonë. Kjo është e patolerueshme dhe e kundraligjshme. Apartamentin e kam blerë me djersën e ballit, me të gjitha kursimet e jetës sime, dhe nuk do lejoj që të më marrin. Kam hipotekë, s'e kam blerë në një ndërtim të paligjshëm. 

Ka banorë të tjerë pallati?
Ka banorë shumë, por disa nuk janë këtu, janë jashtë, dhe të tjerë e shfrytëzojnë vetëm në verë. 

 

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.php?I...

VELLAI
Vullnet Kacorri është vëllai i Adriatikut e të dy vëllezërit kanë blerë apartamente dhe jetojnë në këtë pallat. Ai, njësoj si i vëllai, shprehet se ka tentuar disa herë për t'u ngjitur në banesë për të marrë mjetet e punës, por nuk është lejuar nga forcat e policisë. 

Kur keni qenë për herë të fundit në banesë?
Kam qenë përpara se të shkoja në punë në mëngjes. Jam nisur si çdo ditë, se për ne s'ka ditë pushimi, dhe ndërkohë kur jam kthyer gjej policët te dera e pallatit. U kërkova të ngjitesha në banesën time, por m'u përgjigjën se nuk mund ta kaloja shiritin. U thashë se unë këtu jetoj e kam gjithçka në shtëpinë time, por përsëri përgjigjja ka qenë negative. Ku do rrimë ne, a përgjigjet kush për këtë??? 

Kur e keni blerë banesën?
I kam blerë së bashku me vëllanë tim banesat tona në këtë pallat. Ai e bleu me të gjithë kursimet e tij, ndërsa unë kam ende shumë këste kredie pa shlyer. Jemi të shokuar nga situata që po ndodh. 

I dispononi dokumentet e sakta?
Që në momentin që blemë banesat, morëm certifikatat. Nëse nuk do kishte dokumente të rregullta, nuk do i kishim marrë banesat tona këtu

Hunter, kjo pyetja dhe pergjigjia e fundit sikur nuk shko. Kupto vete ti tani.

Puna eshte se do vertetohen dhe skemat e hipotekimeve jo ligjore, nese jane bere. Do hetohen pastaj noteret qe kane vertetuar njesine me origjinalin, hipoteka qe ka bere gjurme ne del etj etj. Se qe thua ti Hunter, Kollozi kur ishte ne majte Aluizmit ka bere fotografim ajror te te gjithe territorit dhe ben vaki te mos kete patur toke aty. Mirepo tani ka toke aty , por duhet ndryshur ai fotografimi ajror, e qe qe ta ndryshosh ate duhet me korruptu dhe administratoret e satelitit smiley

Hunter te marresh certifikate pronesie per nje apartament ne nje pallat, duhet te merret leje shfrytezimi.Ai pallat nuk ka leje shfrytezimi. Kaq e thjeshte eshte kjo. Kush ka leshuar certifikata pronesie do akuzohet per minimum : shperdorim detyre.

 

Bukur. Duhet ndjekur rruga ligjore. Shpall te pavlefshem lejen ndertimit, hipotekat me vendim gjykate. Po ashtu vendos ne sekuestrim pasurine e shitesit, ne menyre qe neser, kur shitblerjet e apartamenteve te anullohen, parate ti kthehen pronareve nga pasuria e shitesit. Jo me keto metoda staliniste te denja per nje regjim policor.

Hunter. Avokati po ndersen gjasme banoret sepse nese kjo ceshtje shkon ne gjykate per hetim duhet e futen ne burg mbi 10 vete. Arsyeja e ndersimit eshte problemi social dhe ky ndertim te trajtohet per legalizim. 

Shteti nuk ka konflikt me banoret por me ndertuesin. Banoret te shkojne ne gjykate me shitesin e apartamenteve, ndersa shitesi i apartamenteve me shtetin qe po i prish ndertimin. Kete beteje ligjore e fiton shteti me siguri matematike se ka gjyrme elefakti ne debore per fallcifikime.

Loja po behet: une te legalizoj ty ne Tirane e ti me legalizo mua ne Vlore.

O xhan, kane ndertuar ne det dhe kane hipotekuar detin. E kupton kete ti apo jo?

E kuptoj, por kupto qe veprime te tilla jane te papranueshme ne nje shtet demokratik dhe ligjor. Nese perdoret dhuna policore per te nderhyre, atehere le ta pranojme qe nuk jetojme ne nje shtet demokratik, i cili nuk respekton ndarjen e pushteteve, nuk respekton pronen private.
 

Dakort cfare po thua por kjo eshte ceshtje vote pastaj. Kjo eshte tjeter teme.

Jo oburre se vota, perfaqesimi politik nuk legjitimon shtetin. Ne gjithe historine e njerezimit diktaturat kane lindur me mbeshtetjen popullore me te madhe. Eshte pikerisht ndarja dhe balancimi i pushteteve qe legjitimon shtetin demokratik dhe mbron qytetarin nga dhuna e shtetit.

Nejse nejse kjo eshte teme tjeter.

Pallati duhet prishur, metoda duhet modifikuar po thua ti? 

Tani une nuk jam Grava qe te pohoj qe ligji eshte shkelur po kush demtohet ngaqe ka shkelur ligjin duhet demshperblyer. Se do me merrnin per te marre.

Nuk jemi mesuar te respektojme ligjin e masat ekstreme te tij na duken diktature. Nuk kam aq fuqi argumentuese sa te provoj qe eshte kjo qe po ndodh se i bie ta tjerrim e ta bejme terkuze. Ketu do jemi e do shohim ... Kur ra Skenderbeu i dyte , keta te tjeret ngjane si prej letre.

Po. Nuk mund te ndertohet aty. Klientet, qe kane blere apartamentet duhet te rimarrin parate nga shitesi, jo te demshperblehen nga shteti. Pse une dhe ti, parate tona, duhet te shkojne per te mbuluar zullumet e ndertuesve, kryetareve bashkive dhe funksionareve te tjere te korruptuar?

~~ Pse une dhe ti, parate tona, duhet te shkojne per te mbuluar zullumet e ndertuesve, kryetareve bashkive dhe funksionareve te tjere te korruptu
ar

Ata jane zyrtare shteti te zgjedhur nga ty dhe veprojne ne emrin tend ti paguan cmimin e veprimeve te tyre.

Ne mos gaboj Grava ka qene/eshte ndertues dhe si i tille duhet ta kete pasur ne eksperience te tij te punes se po arriti te "bind" organet kopetente per t'ju hapur rruge veprimeve ndertuese edhe ne kundershtim me ligjet, apo edhe me fallsifikime ngea keta te fundit, cdo gje quhet e perfunduar dhe e ligjeshme. Jo o Grave, nese organet kopetente kane fallsifikuar, apo shkelur ligjet edhe ti je bashkefajtor me ta nese e ke ditur. Dhe keto gjera nuk kane pse te parashkruhen. Fajtori gjithmone duhet denuar edhe qofte mbas vdekjes, ne kete rast duke i sekuestruar pjese te pasurise qe ka lene. Zoti le te beje punen e vet per kriminelet, hajdutet dhe hileqaret, por shteti eshte zoti i te gjalleve dhe ne shyqyr jemi gjalle dhe duam DREJTESI DREJTESI dhe vetem DREJTESI.  

tung, se mbetem ketu

I Bashës apo jo ai pallat nuk duhet prishur për t'u ndërtuar nga një tjetër Bashe..Qeveria e re e ka nisur nga bishti, të marësh borxh milionash për të prishur shtëpitë e njerzve të ndershëm blerë me para të fituara me mund e sakrifica kjo është fare fatale. Rama me të tijtë duhet ta nisin nga kryeqyteti, nga pallatet e veta një herë e pastaj aty ku ka interesa Koçja me shokë të tij. Mister 20% është një shtrembërim gjenetik në politikën shkërdhatë shqiptare

Red ..nuk ka per tu prishur! Jam me se i sigurte!Ne nuk kemi nevoje per  menyra se si hidhen themele ne hava, por te mund te ndertojme mire e me rregull, çdo dite nga nje cope  themeli.Kush  shkel ligjet te pergjigjet.Shteti nuk mund te marre mbi shpine pergjegjesite e fajtoreve.Por sidomos nuk mundet kurre tu hyje ne hake atyre qe kane hedhur paret dhe blere tek nje ndertues qe e ka  filluar e mbaruar punen me vula dhe firma te  cilitdo institucion  te shtetit.

Ne se per demtime te medhaja te planeve zhvillimore, te Vlores apo te kujtdo qyteti, duhet prishur, ta thone ate strukturat studimore shkencore dhe ato te planeve zhvillimore dhe JO... nje Zudi, qe aqe pake di.E ne kete rast  shteti tu ktheje nje me nje leket qytetareve dhe ndertuesit.Keshtu behet shtei serioz  se ndryshe do mbetemi tek ai karagjoz dhe bandit..qe kishim..Nuk eshte i drejte as mendimi  meqe thuhet do prishet ky dhe o burra dinamititn neçdo qytete.Eshte egoizem i paster.

Ky eshte mendimi im.Kot e rrahim me tutje kete teme, shume te qarte

E ne kete rast  shteti tu ktheje nje me nje leket qytetareve dhe ndertuesit.Keshtu behet shtei serioz  se ndryshe do mbetemi tek ai karagjoz dhe bandit..qe kishim.

Shteti?! Po pse shteti? Parate e shtetit jane para te mia dhe une nuk dua qe parate e mia te demshperblejne dike per demin, qe i ka shkaktuar dikush tjeter. INUK te ndjeke rrugen ligjore, te anullohen kontratat e shitblerjes se shtepive nese pallati eshte abuziv dhe parate ti kthehen prapa nga shitesi. Pse duhet te paguaj une, shteti, per kete? Nese ti blen nje makine te vjedhur dhe policia ta sekuestron, parate nuk ja kerkon shtetit, por atij qe te ka shitur mallin.

Epo akoma me shantazhe o mik, pse kjo është politika që aspirohet në vazhdim nga e majta? Nuk duhet nisur me gjyqe politike, në ke fakte dhe prova dërgoj ato në gjykatë dhe le të përgjigjet ai që duhet. Unë s'kam pse paguaj për gabimet e qeverisë që shkoi por as çmim për këtë që erdhi. Ligjet janë dhe duhen zbatuar, në fakt shumë operacione të rilindjes rezultuan flluskë sapuni si psh ikonografia, lotosportet dhe lojrat e fatit etj. Ligji duhet të jetë i barabartë për të gjithë.

Ky eshte nje pallat i ndertuar me shkelje te ligjeve, ndaj dhe organi kopetent ka vendosur ta shkermoqe, si dhe te denoncoje ne prokurori per hetim te thelluar, te gjitha shkeljet ligjore te gjetura. Ne kete rast i demtuari (pronari/ndertuesi) nese mendon se i eshte bere padrejtesi ka te drejten legjitime ti drejtohet gjykates. Keshtu veprohet ne nje shtet ligjor dhe demokratik.

Se mu kujtua rasti i prishjes/shembjes nga qeveria te mbikalimit tek "zogu i zi". Qeveria e saliut urdherin e prishjes e argumentoj me mungesen e nje dokumenti  (formulari A3 a pordhi kali se nuk me kujtohet) , pra sipas tyre po ndertohej ne kundershtim me ligjin. Dhe te gjithe e dime se e prishi. Nderkohe i demtuari dhe qe ishte Bashkia e Tiranes u ankua ne gjykate ku dhe e fitoi gjyqin, ku si demshperblim fitoi vleren monetare te objektit te prishur. Pra, kjo eshte rruga ligjore e mire apo e keqe te duket.  

Jo s`kane asgje te perbashket pervec se lidhen me ndertimin. Ketu situata eshte ndryshe. Atehere nuk kishte leje mjedisore qe nenkupton nje firme e hudhur ne nje formular.

Jane fallcifikuar letrat e pronesise dhe te tjerat mbas saj jane legale deri tek leja e ndertimit. Hipotekimi provizor apo dhenia e certifikatave ka gjasa te jene me probleme.

Rruga te Zogu u prish per interesat e nje pallati  ( ai nga e djathata kur shkon per Kamez ) smiley , ndersa ketu prishet pallati per interesat e nje rruge qe te con ne Dukat. smiley

Une e kisha fjalen se si praktike pune ligjore eshte qe shteti/qeveria merr nje nisme (qofte edhe e gabuar) e pastaj eshte i demtuari qe kerkon te drejten (nese i eshte shkelur) ne gjykate. Dhe kete e argumentova me nje rast prishje ndertimi ne kohen e qeverise se Hoxhe sali-ut.

 ndersa ketu prishet pallati per interesat e nje rruge qe te con ne Dukat.

Tani o prishet se eshte i paligjshem ose prishet per nevoja publike. Duhet ta ndash kete dileme se ne rastin e pare shteti nuk ka kosto financiare, ndersa ne te dyten po.

dmth, perfundimisht e humbura e madhe eshte banka! se keta kane dhene kredi, qofte ndertuesit qofte apartamentbleresve te kesaj ndertese.. tani i ngeci ndertesa si "kolateral" ne dere... po une kujtoja qe banka kur jep kredi me kolateral e pyet "bythen" mire! dmth ka avokat, fiskalista etj, te cilet paguhen per kete pune, pra qe te vertetojne qe ndertesa te cilen ata do te mbajne "peng", eshte konform te gjitha rregullave dhe ligjit..

Lexoje komentuesin me lart... smiley Keta i kishin vete te gjitha agjensite ne dore, apo jo? Pastaj bankat se mos japin vetem kredi, pastrojne edhe leke... po keto jane pune per prokurorine...

"Keta i kishin vete te gjitha agjensite ne dore, apo jo?"

Jo!smiley Ok. jo te gjitha sepse "agjensite perkatese" ne Vlore, ishin dhe jane ne dore te PS-se.smiley. you know, Gjika & co..smiley

ato o ti shoq, ato qe drejtonte matematcieni etj smiley 

Bama, deklarata jote per bankat eshte non-sens, per te mos thene bullshit. Mos e ngatarron me ca banka dhe fonde ne Bahamas. 

Eh i dashur Pjer, me te degjuar e kam, pasi ekspert si puna juaj, nuk jam. Nganjehere kur situata tingellon non-sens dhe bullshit bashke ka shancet me te larta per te qene e vertete. 

Pjer, 

Doja tju pyesja per dicka elementare besoj, per ju, por qe po me lodh fort mua.  Nje miku im qe do te bleje bono me pyeti a ka nje formule bazike qe lidh interesin real, ate te bonos dhe inflacionin bashke. Ketej spekullohet per nje rritje drastike te inflacionit ne vitet e ardhshme. Thone kaldajat nuk do punojne me me vaj, por me dollar. I ke parasysh ti, ato sobat e drurit etj. Jam lodhur shume per ta gjetur por gjer tani asgje. Ndonese si ne rastin me siper, kam degjuar se egziston. Tani qe me dole ne shteg, te lutem me ndihmo!!!!

Ah, sa po e lexova Bamke, e do tani pergjigjen, apo ne dhjetor, se pyetja qenka interesante dhe do ishte mire ta sillje ne Intervisten e Madhe smiley

tani o pjer, tani!!!

Tjetri pret me valixhen plot ne dore, ti thua ne dhjetor! Po taksat kane impakt?

Ose shkur fare, me jep faqen ne VQ ku e ke mbuluar kete teme!!

Pse, e ke VQ, ku dhe kur e ke blere qe ta di. 

Bama, doja te te ktheja pergjigje tek posta private ketu por nuk dilte Bama. Me shkruaj ti nje mesazh, duke shenuar Intervista, qe te te kthej pergjigje. 

po pergjigju ketu o burr i dheut, se mbase i sherben dhe te tjereve informacioni. 

 Bama;  ".... Pjer,  Doja tju pyesja per dicka elementare besoj, per ju, por qe po me lodh fort mua.  Nje miku im qe do te bleje bono me pyeti a ka nje formule bazike qe lidh interesin real, ate te bonos dhe inflacionin bashke. Ketej spekullohet per nje rritje drastike te inflacionit ne vitet e ardhshme. Thone kaldajat nuk do punojne me me vaj, por me dollar. I ke parasysh ti, ato sobat e drurit etj. Jam lodhur shume per ta gjetur por gjer tani asgje. Ndonese si ne rastin me siper, kam degjuar se egziston. Tani qe me dole ne shteg, te lutem me ndihmo!!!!....." 

 

 Bamke, ne te gjitha marrveshjet qe individi ben me banken, shit-blerje bonosh, marrje kredie, depozitim kursimi,  fiton banka, pikerisht tek kjo diference qe ekziston ndermjet % reale/momentale me % e pas nje viti, sepse ndikon inflacioni. Psh, une fus 1000 euro ne depozite kursimi me 3% , nderkoh qe inflacioni deri sa une te marr %, ka qene po 3% , ne kete rast, % apo interesi qe marr, eshte aluziv. Ti apo miku yt blen bono thesari ne vlere 1000 euro me 6% dhe kur kete 6% e merr ne momentin e blerjes se bonove, (siç thone se ndodh ne Shqiperi) je i "fituar" .  E futa ne thojza , sepse inflacioni ne fund te vitit ka bere punen e vet, por konsumatori e ndjen vetem tek produktet qe blen. Nje njeri qe blen shum paisje elektronike, nuk para e ndjen se ato nuk para rriten perkundrazi nje pjese e tyre pesojne dhe ulje çmimi, si telefonat, tv, etj.  Ka bono shteterore psh, qe jane me afat 5 vjeçar, te cilat ti i blen neper posta apo dhe bankat e nivelit te dyte, te cilat e kane interesin apo % pak me te madh se ato vjetoret, dhe ketu shteti (me sakte ministria e Finances) ka fituar 50% te interesit (e ndoshta edhe me shume) per shkak te inflacionit, renies se vleres. Por ketu, nuk eshte e rendesishme se sa fiton banka apo qeveria, e rendesishme eshte qe ti kapitalin tend e merr kur te duash, e diç me teper (interesin) , vlera e se ciles mund te kete rene, por sidoqofte ti merr diçka. Dhe kjo eshte e rendesishme. Se sa ti mbash leket ne shtepi, ku mund te mbash pak , me mire i fut ne pune vete ose ia le bankierve (bankes) te kujdeset per to. Ai miku jot, nese do te blej obligacione shteterore, te cilat i hedh qeveria amerikane apo FED, te mos kete frike se ato jane te sigurta, ne kuptimin qe edhe sikur % e interesit te jete e vogel, me e vogel

.... me vogel se % e inflacionit qe mendohet ne fund te vitit apo vitin tjeter, ne fund te fundit ai merr kapitalin e vet. 

Nuk e di nese ke marre pergjigjen e duhur, por mund te pyesesh perseri. Kete pyetje-pergjigje arshivoje per ta nxjerre tek Intervista e Madhe. 

ah, kuptoj kuptoj... po ndonje formule te thjesht qe permbledh kete qe the ka? Po ndonje formule tjeter, ose metode kalkulimi qe perfshin edhe taksen ka? 

E shkon Xhelali e merr doktorature o Pjer!!!

Nqs ai shoku është i sigurtë që ka inflacion kaq të madh  më mirë të marrë kredi me interes fiks se del me fitim disa kohë, sa tê shkojnë gjerat në vend..

sikur varet nga sa eshte inflacioni, sa interesi, sa qellimi etj. smiley

Une thjesht dua te mesoj formulen baze si fillim. Mos ma nxirr Pjerin nga shinat! 

Pjer, pse e mban me hater Bamen? Ndoshta ka edhe te tjere qe duan te dine! Apo mos ndoshta ai te ka derguar ndonje pagese?

bonot kane corelacion te zhdrejte me interesat.nese rriten inetresat cmimi i tyre bie dhe e kunderta.

smiley 

ZGJOHU

Për hatër,
të atdheut,
për hir,
të këtij vendi,
atë dorë e ndaloni,
sa herë ndroni pushtetin,
mos shembni e shkatërroni.

Njeri ndërton,
tjetri shemb,
zgjohu o popull,
ndaloje këtë tërmet!!!!

O Bame e ke kthy armatimin apo e ke akoma?

Me duket se cunave po u zgjohet nervi diversant!

I kom myt ne kozmoline Rono!!!! Tu i rujt si syte e ballit!!!! 

Ajo dite do vije patjeter

Jemi antikomunistet me te vjeter

"zgjohu o popull,
ndaloje këtë tërmet!!!!". (dhe me poshte duhej) .....

...qe po prish ndertimet ne bregdet!
.smiley

eshte dhe kjo, jo ne lartesine e duhur kuptohet:

Ngrehuni dhe bjeruni,
Korini dhe shtypini,
t'Korruptuar’ e puthadore,
Që nga Shkodra gjer në Vlorë!

Në bregdet,

ka ndërtuar,

dhe Koçua apartament,

vetëm apartamenti,

i vjehrit Lulit u gjet,

.........me u shemb?

'Zgjohu'??!! Pse 're po I prishen vlerat, monumentet kyltyrore popullit apo si?! Do zgjohet populli per ca $$$$  te humbura te ca kokrrave te korruptuara dhe hajdute? Shko 're pilu me gjithe kete 'kenge' aka vargje te qarravitura. 

Pallati i Lulit monument kulture, mbrohet nga shteti. Pa pallatin e Lulit, e mori lumi atdheun haterli.

ta prishin pa nje pa dy..... u bone ti hahahahaah

ky vend ka gjykata , ata te shkretet qe e kane honger ti drejtohen gjykatave, te marin leket nga ndertuesi 

si i thone nje fjale catia me tjeglla shteti me rreglla 

ZGJOHU

Për hatër,
të atdheut,
për hir,
të këtij vendi,
atë dorë e ndaloni,
sa herë ndroni pushtetin,
mos shembni e shkatërroni.

Njeri ndërton,
tjetri shemb,
zgjohu o popull,
ndaloje këtë tërmet!!!!

Boll o laskaret e PDhit, kur shkatarrohej prona publike nga babasqapi dhe Lulja boshit si gorre, tani prap si gorre se Lules ju hap oreksi u be deti kos dhe nderton ku ti dete palla, i ka zone frymen dhe nje hoteli te nje PDisti te oreve te para Haxhi Nurajt qe punoi ne amerike e ndertoi nje hotel ne token e vet me pamje nga deti, sa mbaroi hotelin i ngriten malin para

Mu me habisin keta rob qe harxhojne i qerre pare me ble prone ne objekte te dyshimta si ky pallati mu buze detit qe duket qe eshte shume e bukur per te qene e vertete. As bejne ndonje kerkim as ngrene pyetje po naaaa i hedhin paret pa teklif. Do thot njoni qe katnarlliku ska brin. Po me. Le te rrine tani pa shpi. Se vet koka me 670 cepa ja u ka fajin. Sot duhet me u mendu 1000 her me ble shpi kurse kta pillat e bukur blej shpi te nje pallat qe duket qe nga google earth qe ka i gjo qe sshko. 

or ti shoq,

Jo cdo kush mund te blinte aty. Inviteishen onlli. Izi kam, izi gou etj...

O shoku, pallati qe me leje... ne shumicen e botes leja te mbrone nga vendime te tilla. Ne fakt, ne rast se nuk te mbron leja cfare mund te te mbroji??

I rrahen zagaret edhe ne Korce ...Korca asht tregues mor zotrie ..

Qe nga Korca der ne Vlore / demokrikasit i bien me ... LefKOPE po edhe ne kar kar karbunar njesoj moj ? Nuk te besohej kur te thoja po vjen Tahiri , nga kabineti me i miri smiley  Shume mire qe je terhequr , fshihe ca kohe dhe ate Poetin smiley ...Pune emocionesh dhe u del poeti Kombetar per te vajtuar fatin e Hajduteve dhe Banditeve te PD-hit 

Po mos e konsumo shume dhe kete se po vijne Festat e nendorit dhe i duhet frymezimi smiley

Ketu nuk eshte problemi qe vendi ka qene nen drejtim te Berishes a Rames.
Problemi qendron qe politika nuk mirret vesh mes saj.
Njerzit kane derdhur djerse ,sakrifica ,lodhje e mund.Pjesa me e madhe e ndertimeve e kanje nje leje.Eshte abuzive?!
Kete s'duhet ta vendos qeveria por gjykata.
C'do te behej sikur Qeveria qe vjen neser te prish te gjitha ndertimet qe do te behen nga kijo qeveri?
Nuk flasim per emra Berisha-Rama por per konceptin e bashkepunimit qe eshte 0.Kjo duhet te na shqetesoj jo Berisha e Rama.Ata ne djall vafshin te dy ,nese nuk e gjejne gjuhen e bashkpunimit. Bëhu pak seroiz mor IRDIZ, jo gjithmonë karagjoz pa yndyrë...

Njerzit kane derdhur djerse ,sakrifica ,lodhje e mund....

Ne pervec kesaj kishim derdhur edhe gjera te tjera qe na dole Ti te na tregosh sakrificen smiley Ti frymezimin Poetik mos e barazlargo per Idioterine qe ka pushtuar InteliDjencen SOT .Kthe Koken dhe gjeme sakrificat mua dhe 99% te popullsise .

Do digjosh vetem hajduterine ne Kor  " Po po zotrie ta them une tye .Do vij une dhe atye se nuk e doni fshatin Jue .Po po femijet e mi jane Milionere "

Dhe na vjen nje bythegrisur e i rritur me para Hjadutesh duke vjedhe grabitur me te gjyshin qe e shiti Shqiperine si nje cope Lecke kur Ju rezikua koka ,  vjedh e grabitur me te jatin , vjedh e grabit SOT se eshte mbreteror smiley dhe i ka me Ligj ????????

Duhet shtrydhe QELBI dhe ati frymezimi ne pac byth e qofsh SERIOZ kendoi ! Se keshtu karagjozesh si ty me frymezim ne ate kohe ishin neper Kopshte femijesh ! Dmrh askush nuk thote per ty qe nuk ke frymezim por dukesh si me zhvillim te vonuar ! Te ka mbete ora tek poetet e Mbreterve !

Ti paguaj Gjika me Saliun 50 me 50..ose kush per ta ka vendosur firmen per ndertimin(kjo llogjikisht si i thone)...ligjerisht,kur te bie plani rregullues nuk ke c'te besh,aty do kaloj shetitorja e re !!

S'e paskeni cu te 500ci akoma? Shpejt se do e bejne pazarin ata, shtrengo ketu, lero atje. smiley

Ka dy plane per kete ceshtje, 

e para, plani vetjak, dmth mua as qe me behet vone qe ai pallat do prishet,biles jo vetem ai po cfaredolloj shemtie tjeter ne kete vend. jo per gje, por do perfundojme te themi qe pjesa me e bukur e qytetit eshte qielli.  dhe jemi shume afer kesaj thenieje . me i fjal per mu t'prishen t'gjitha keto masakra urbane, e nuk me hy n'xhep fare leja, legalizimi e plaot maskaralleqe te tjera

e dyta , plani ligjor, shtetar, europian etj etj, qe  detyrimisht i bie qe ligji duhet te respektohet e nuk mund te besh ligj me maliq por vetem ligj per ligj. ne ket rast ky pallat do te duhej te kalonte ne qindra apo mijera seanca gjyqesore e me shume mundesi leja e gjikes do ti faturohej si dem shtetit e pallati mund te prishej por me nje kosto shume te larte. sidomos kur deshiron te kesh vazhdimesi shteti e ligji e qe sigurisht do te kete nevoje per kapercimin e shume sfidave te tilla

me mendje te kthjellet e me ndergjegje te paster e me drejtesi te ligjit i bie te respektojem te dyten, por meqe me te vertete jemi perpara nje katastrofe urbane , e per me teper modeli te keq, nje virusi qe ka perhapur nje nje epidemi mendesie vidh te vjedhim,  nderto mbinderto, shkaterrim mbi shkaterrim paligjesi mbi paligjesi, duhet vene dore qofte edhe me ca anashkalime pasi me shume mundesi kemi per te shkaterruar te ardhmen ( jo vetem tone e e te femijeve tane por edhe te nipave e sternipave)  me kete papergjegjshmeri totale, kete epidemi anti-shtet, antidemokraci, anti ligj qe eshte eshte bere kaq prezente e qe eshte perhapur ne cdo qelize te ketij populli gjate ketyre viteve ne shqiperi. ka nevoje per ligjshmeri e mbi t gjitha drejtesi.  Ai pallat monster e i shemtuar ne ate vend duhet prishur. nuk duhet te ekzistoje aty. vetem qenia e tij aty i tregon do njeriu se cilido mund te beje nje gje te tille . eshte shembulli me i keq i paligjshmerise.   se ku do zbatohen per ta hedhur pertoke , kjo eshte ceshtje tjeter , duhet te gjejne nje baze.  

 

Me vjen keq per ata qe e kane ngrene sapunin per djath e kane blere apartamentet, pa te jete puna per Vehbiun e Lulin, hajdutet, mire t'u behet. Lahen hakat e popullit .

nuk maj mend t'kete fol njeri per pallatet e ndertume ne Tr. ngjit me nj-tj me leje nga bashkia e E. Rames. Nuk maj mend as qe t'kete fol njeri me kaq vrull kur Rama donte me ron dakort me Berishen per te ndertu pallate te tjera te liqeni kur plasi debati i Tan Leprit dhe e Vokshit. Thjesht per me provu qe n'teresi jeni turme bagtish qe shkoni ku t'ju fishkelleje bariu.

Ato i perkasin te kaluares, Bredh, epoka PZ (para zgjedhjeve) dhe i duhen lene arkeologjise.

Sa thelle i mendon dhe ti gjerat. Me mire zgjidhe nje nga palet e pastaj bjeri...

Mujo, 

te miren i dashke bredhit... formula jote dihet qe if's and but's plot. smiley 

Bredho, 

Kjo rruga e gjate dhe e mundimshme drejt barazlargimit duhej shoqeru me foto te Goya-s smiley 

ti e qu barazlargim, un e quj t'jesh objektiv dhe t'mos e lesh veten me u manipulu (pervecse nqse ke naj interest direkt aty). Barazlargimi dmth qe per cdo socialist te akuzu per shkelje ligji, te akuzosh dhe nji demokrat. Une nuk e shof ashtu; une them qe ligji t'jete i barabarte per t'gjithe. Dmth qe jo qe t'falen te gjithe por te denohen te gjithe. Kto sjelljet 2 standartshe n'varsi se kush e propagandon ligjin, me thone qe nuk ka per t'u von najher drejtsi - thjesht bojm tifo

Ti thu ligji. Po 1 melon dacka e cojne ligjin ne hale te gomarve. Si tha ai oficeri ne vaktit, c'eshte ky sinus 0.1 e 0.2, ne kohe lufte shkon 100 e kusur. 

gjynof, shif si eshte katandis. Une them qe t'mbledhim naj pare dhe t'kontribojme qe te kete nji makine te hajrit. Xakja le t'zgjidhet sekretar i financave si shoku enver

Vertet pallatet po i futen ne b... njeri-tjetrit ne Tr., po ama i leu e i zbukuroi. Ky i Vl. as shigjega s'ka.  

Askush nuk e ka ngrene . Te jesh e Bindur ! Te intervistuarit jane ata te Vefes qe bertisnin per Qendren Televizive "Vefa" ...me ne krye Vjehren e Lulit ..." Duam parat Tona " krijuan dhe nje shoqate te tille ! ...

Jemi deri ne FYT me keta MASHTRUES te babasqapit qe kthejne gunen , nga ka Dollare e Florire , me dekada qe prej se Shqiperia te behej me VEHTE . Jane e njeta Fare qe propogandoi babasqapi i Pernderte qe relaksohet ne Pronat e Sheqeres !

I dine e i njohin shqiptaret te GJITHE !

Mire be qedo prishet se qe skandal. Po per keta njerezit qe kane blere shtepi aty mban njeri pergjegjesi? Pertej pergjegjesise personale ku ne shqiperi fjala leje nuk ka vlere, shteti cfare i garanton bleresit? A ka pasur pislliqe ne dhenien e lejes? A eshte tjetersuar leja (mund te kete qene per 2-3 kate psh). Nese keshtu ne burg duhet te perfundoje jo vetem Gjika po edhe ky Xhelali. A do kete demshpermblim per humbesit ne kete rast? Po ndertimet e Kokedhimes do prishen? (gjithnje nese jane te verteta lajmet qe ka ndertime pa leje).

Po ndertimet e Kokedhimes do prishen? (gjithnje nese jane te verteta lajmet qe ka ndertime pa leje).

 

 

m'raft pika sa i kujdesshem qe je...po dhe ky qe ti thu se duhet prish se ishte skandal me leje eshte. Apo vk se ky eshte i vjehrrit te bashes?

Pikerisht se u vendos precedenti i prishjes se ketij me leje duhet ti prishe edhe Kokedhimes. Lexo me me vemendje e mjaft u sperdrodhe.

po sperdridhjen pra ta vura ne dukje me ato kllapat e kujdesshme. Per Kokdhimen ka plot raste shkelje ligji qy ne menyren si e vuni pasurine, me prokurimet e tenderave te rrugeve qe shtroheshin sot e prisheshin neser po sot e ke numrin 2 t'partise, nuk te takon me fol pa kujdes, te kuptoj

O bredh, 

Nese dokumentacioni qe paraprin lejen eshte jo vetem i pa rregullt por mbase edhe i falsifikuar, leja qendron? 

Shiko, une do doja qe keta ti shkojne gjer ne fun kesaj pune. Te procedojne qe nga ata qe kane firmos ke ajo drejtoria e gazit te dedes e gjer ke noteret. Vetem atehere kur te kene cmontu te tere operacionin do tu them brravo!!!!

ca thu mer Bame, ato kane fallsifiku deri te regjistrat e kadastrave e ti pyt nqse ka mundsi te jete dokumentacioni i parregullt. Me shume gjasa qe eshte i parregullt. T'i shkojn deri ne fund, aty ku nuk i prishin dot, le t'i konfiskojne. Une s'du qe ky pallati i bashes te kthehet si simbol i luftes politike dhe e vetmja menyre eshte qe t'e mbajne te njejtin qendrim pa pa se kush qendron pas. Deri tani po lexoj fushate

Me shkul floket e gjata te kokes!!! Po ti qeke komunist mer? O poet, o kapo, ju ka penetru mer njerez!!!!!

O Bame 480 persona jane nen procedim penal vetem nga aksioni kunder lojrave te fatit. Prit o vlla se nuk ka ven neper burgje per te gjithe!

E more vesh se si do "financohen" projektet publike? Ktyne qe do hajne burgun per korrupsion dhe shkelje te tjera ligjore do tu jepet mundesia qe vitet e burgut ti shlyejne me pune ne projekte publike. 

e shikon ti kush jane sala & co. mire qe vodhen, shkaterruan dhe rrenuan shtetin ligjor por bejne dhe thirrje per lufte.

thirrje duhej bere kur vidheshin pronat, kur hajdutet rrembenin tokat e botes, kur shkaterruan vloren, qe nga lepuri me mustaqe deri tek vjerri i bashes & co...

Duhen var me kokeposhte per nja dy jave ne mes te Tiranes qe te dy mbase i vine trute.

hahahahahahah pse krishti jane ata qe te rrine 2 jave varur dhe kokeposhte e te mbeten gjalle? Apo hajt ta provojme njehere se nuk i dihet. Mire e ke ti.

Shiko, une do doja qe keta ti shkojne gjer ne fun kesaj pune.

..po pse akoma me dinamit ne dore do ti zgjidhim  ceshtjet ne shqiptaret? Shtepija eshte e paprekshme,eshte prona me e shenjte e individit dhe vetem nje vendim gjykate mund te ndaloj hyrjen ne te.Keta po bejne  njesoj si banditet partizane me opinga ne 44 tha Av Ngjela.Na del nje bandit i cekulibrum ,qe fshihej ne arrati nga drejtesia dhe terorizon familjet me dinamit dhe shirita krimi duke i perdhunuar pronen private.Le te prishet pallati nqs eshte i pa ligjshem ,por kete nuk e vendos ai kokra i injorontit me ato mustaqet si te Hitlerit Dida por gjykata .Konflikti midis qytetarit dhe shtetit e zgjidh gjykata ne shoqerite demokratike dhe jo me dinamit si Talebanet.

Shyqyr se kishe humbur!!!! Jam akoma duke paguar qera per kamionet; i doni apo nuk i doni ato? C'prisni, Berisha e beri thirrjen!!!! Jua mesoj une si ta hiqni kozmolinen kollaj. 

Une nuk besoj se duhet perdorur dinamiti. Une mendoj se pronari duhet ta c'beje tulle pas dulle ne menyre qe impakti ne ajer e det te jete sa me i vogel. Ne fund te paguaje edhe nje gjobe, pastaj te haje edhe ca dite burgu per falsifikimet qe ka bere. Ti shqyrtohet pasuria gjer ne centin e fundit, e nese nuk i kartat ne rregull, ti sekuestrohet. Nuk mund te bejme gabimet qe beme ne 44 kapo. Gjithshka duhet bere sipas ligjit; ligji sot eshte shume i qarte. Une si qytetar kerkoj te zbatohet!!!!!

Une 8 vjet te qeverisjes se PD-se, kam degjuar vetem "shko ne gjykate" sa here behej fjale per ndonje veprim arbitrar te qeverise. Tani po them une "TE SHKOJNE NE GJYKATE". Te hidhet shorti, ta shqyrtoje dosjen gjyqtari, jalla te caktoje nje date, kismet pastaj te behet pergatitorja. Nderkohe Ballanca s'ka nje akt qe ta godasi ne gjykate qe te mund te eje sigurimin e padise, keshtu qe le te fryje syte, ashtu sic kane fry syte ish-pronaret qe nuk kishin nje vendim nga Agjensia e Kthimit te Pronave qe ta ankimonin ne Gjykate dhe nderkohe per 8 vjet pronen e tyre e zaptonte Arguta me shoqe e shoke (ca nga keta qe kane apartament te ky pallati).

Sic nuk priti Sala vendimin e Kushtetueses per mbikalimin e Zogut te Zi, ashtu te mos presi as Rama per kete pallatin qe ka ngrene det. Kesaj radhe ka gjithe te drejten t'i vere ruspen. "Banoret" te padisin Xhaferin se kane per t'i qit nanji simite smiley  

 

  

Akoma nuk e hodhen ne ere mo? Ca po presin?

Si perfundim si u ndane pergjegjesite, ne burg kush do futet? Ata qe kane blere shtepi do demshperblehen?

Pyes se ky precedenti mund te na duhet me vone per te hedh ne ere ndonje pallat ne Tirane qe lejen edhe mund ta kete, po sa te ligjshme e ka ngelet per tu verifikuar. 

Njerez, mos blini me apartamente pa hipoteke. Ai pronari i komplekseve "Grand" neper Tirane, qe shkojne nga Grand 1 deri ne Grand 6, e madje te perhapura neper rrethe, eshte arratisur pasi ka shitur te njejtat hyrje disa personave. Apartamente Qe jane bere qe ne 2006-en, me njerez qe kane hyre aty qe ne ate vit, por nuk kane nxjerre hipotekat per arsye te ndryshme, (edhe pse shumica i ka nxjerre) kane marre vesh se te gjitha apartamentet pa hipoteke ai i ka lene si kolateral ne banka, ka falimentuar, e bankat tani ua kane shitur te tjereve ato apartamente. Kane nga 6-7 vjet neper ato shtepi duke lare kredi e duke paguar qimet e kokes, e tani jane ne pike te hallit. Me erdhi shume keq kur i pashe sot me avokatin, i cili u thoshte se s'ben dot gje me bankat e qe zgjidhja e vetme eshte te gjendet pronari. smiley

Kjo zhurma e pallateve qe do u vihet tritoli do vazhdoje per aq kohe sa te kryhet komplet ardhja e armeve kimike te Sirise.smiley

nuk eshte kaq e thjeshte Tafe , po merr ere kjo pune , nga viti ri dhe njerezit do fillojne ti thyejne arrat me dinamit  smiley

..shumi i bukur qonka pallati,nuk dime do kete mbet ala ndonje hyrje  pa u shit, se ne keto raste bohen pazaret me leverdi, ose ndonje qe ka ndru menjen psh  smiley

si njoni  , nje dite para se Vefa kapitullonte u zinte me rojet se nuk e  lenin me fut leket se ishte bo vone dhe sporteli do u mbyllye , nejse e gjeti i mik dhe i futi smiley
 

smiley tallu ti me besimin e tij te patundur... smiley 

Me te vertete pallat i bukur ne fakt, po te mos e dija qe e ka bo vjehrri i Bashes, gati gati do thoja qe ndertuesit paskan qene me #kulture. C'e do, nuk qenka e thene. 

Me te vertete pallat i bukur ne fakt

Seriozisht?

Kete kombinimin bardh e blu ne bregdet e kane me te shenjte se emrin Maqedoni greket. Dhe qellimin po e arrine me ane te vegles se tyre grekoortodoksokomuniste ne Tirane!

e pe kete emisionin ti Monda?    ishin mbledhur  te Sheshi i Flamurit  qytetare  vlonjate,  ''kalimtare te rastit''  medemek  ( ose fan club i Gjikes.. .smiley)   te cilet ishin te indinjuar per akuzat ndaj Gjikes..smiley     (nga minuta 6:30)

smiley Ore, kur te do populli, te do... smiley 

E lashe tek "Lungomarja" e atij tipit.  

Bonus pastaj "familje e mire patriote", "ça t'thote vllai, s'di gje, po ka punuar shume mire".

familje e mire patriotike

 

po e tha edhe grava ketu te peshku...    me  çe njoh une ,se besoj ta kete bere Shpetimi... familje e mire, nipi i Xhebro Gjikes etj etj..smiley

 

meqe e ngame muhabetin, ishte mbledhur grupi i  Terbaçit  atje.smiley,  vendi i origjines  se Shpetimit.. aty nga minuta e 7 diku ne qender  u fut nje tip me bluze te bardhe..   ishte ish futbollisti i famshem i  Flamurtarit, Latif Gjondeda. edhe ky me origjine nga Terbaci, rastesisht..smiley 

smiley.  Per zotin sa e pashe ate pjese e sa filluan te flisnin, do e shkruaja qe keta tipat qenkan grupi i Terbacit, por e lashe.  Se pastaj do me duhej t'i kthehesha vetes si Fiqoja me "mo u merzit se s'do jene te gjithe nga Terbaci."

Prokuroria le te hetoje sa te doje....., shpetim gjika nuk eshte nga ata .smiley

Kishe gje per pallatin e tepelenasve ti? Matu mire para se te pergjigjesh smiley 

Doli tepelanas? Ka qene i pire arkitekti pra, si Selam Musai, dhe ia futi me top smiley.

PS: shume i shemtuar. 

Beauty is in the eyes of the beholder Monda. Duket qe paske boshlliqe #kulturore dhe ti smiley 

Ne fakt, hakshe hakshe, Vlora ka ruajtur nje uniformitet te mire te bulevardi dhe te rruga transballkanike. Te gjitha pallatet kane pak a shume te njejten gjatesi, me arkitekture te ngjashme katet e poshtme. Une per kete i them bravo Gjikes, se edhe kaq nuk kane bere dot te tjere (Durresi, Tirana)

S'ma ben dora t'i them bravo Gjikes per gje, por po e le te pakontestueshme ate "bravon".

Te leme menjane ligjshmerine, por vetem nga ana arkitekturale, ai pallat s'eshte gjekundi ne harmoni me pozicionin qe ka.  Duket si kate konvikti vene nje ketu, nje atje.  

Dhe duke pasur parasysh pallatet qe jane bere te pakten ne fasaden e rruges gjate bregdetit, ai pallat stonon. 

 

Ore ne ate zone cdo gje pertej 2-3 kateve duhet shfaruar totalisht. 

Te kishte halla ... po thua ti.  Dmth, sikur te kishim pasur nje plan te hajrit zhvillimi per ate zone, po thua. 

Ama, ajo zona deri tek Uji i Ftohte mund te ishte bere me keq, por sic e permenda, pallatet e fasades jane kane nje fare pamje.  

Katastrofa me e madhe per mendimin tim, eshte bere ne zonen e Kalase.  

I pangopuri smiley i pakontestueshem eee Monday vlonjatja?!

Sa mizor qenke ti. 

mos qaj, se do e marrim knej...valixhet i ka derguar nderkaq!

mizor? pse  mizor, Monda?! e kuptoj qe nuk me ka rene ndonjehere shanci te jem nga Terbaçi, por ky fakt nuk e venit dashurine e paster qe ruaj per Vloren 

bukuri, bukuri! nga shkolla e Marines e tutje ku ne te dreqit I kane ngulur themelet... eshte edhe pak toke e levizshme me ato ane smiley ??

Edhe nje kapul me jashteqitje njerezore te kishin bere aty keta te Berishes, ty byrazer do te te dukej veper e larte arti me kuptim te thelle figurativ.

E me me, tani me kape. 

Heren e fundit qe deshe me bo debat, shife si perfundove o budalla. 

p.s une nuk jam qe te mos vine njerez te ri ne forum, perkundrazi, se nganjehere behet icik merzitshem ketu me po ata 10-15 veteranet. Po te pakten mos u fut si koqe kandari ne mes muhabetit pa e dit per ca behet fjale. 

Kush te ka thene ty qe une do te ul veten e te bej debat me ushtaret e Berishes? E shumta do te tall testikujt me ty. Debat thote. lol

Une s'kam qene nje dite ne PD, ti ke lepi koqet e koqelepiresit te Rames te Mjafti, ku ka me rende se kaq smiley Koqelepires koqelepiresi 

epo ekspert koqesh nuk te le te behesh!Mos insisto kot. 1 i del e i tepron peshkut!!!! smiley 

Vete e hapi 'Bame, foli brezit te ri pra, mos i le me deviju keshtu.

"pa e dit per ca behet fjale. " edhe ne arkitekture dmth? smiley 

Kujt i trego arkitekture or tie... 

ta kisha qe as ne arkitekture nuk leshoke pe... smiley 

Ne asnje fushe mer jau, pse ca keni ju me shume se kapteret per te fol si specialista smiley 

njesh dmth e? smiley 

Po ti pjatalarës, çe di veten? Se merr vesh nga arqitektura? Shif Endyrtin aty... e mëso naj gjo. 

Julo kujdes se pallatin e quajten me ngjyra "ortodokse" 

Te ish xha Selimi gjalle e te lexonte kete grup anthuziazmi , do ja kesh marre asaj valles me te kenduar e do ftonte shoke e shoqe t'ja Mbanin ..

Te jeshe moj te jeshe  / te jesh dot murtaje  / Dij u se c'do te haje ... .......Plotsoje Grava smiley

Le qe dhe Alba me zamete shume coc ja thote nganjehere per keto vergje ! Une vet pelqej me shume ato vergjet e nen Afezase per ate patriotin e paraluftes kur i muarr shtepine  e i qahej "me  kushtoi qimet e kokes , po ku te falin keta te 44 " "

I bleve shume e u dogje /a me rrofsh keto floqe ...smiley

ps Floqe ne dialektin lab  eshte shumesi i flokeve !

 

Xake, do te vazhdoj me nje per djem te merguar ...me koken ketej

O ju djem, ju o bij lisi
Mos reshtni, mos ..leqendsi
Njezet vjet, pilaf orizi
Dertet si arka dervishi
Puna ceret ua grisi
Dertet tretur si cpithari
Mu tretet o rrenjedali
Mo po shkoi dhe behari
U piku, u dogji malli
Djem te shkelur prej nakari
Memat, mekur prej se qari
Politike, currle longari
Ca ketej, ca tutje, pari

http://www.youtube.com/watch?v=NX9kZrP8mIs

~~Pse po shikon andej kendej, o partizan?

Pallatin kerkoj dhe nuk po e gjej, o katundar.

: C'me jep ti mua ta rrefej, o partizan?)

Don te te jap nje llokume dinamit, o katundar?

Me jep nje balle, e mbaj per vete, o partizan,

Anes detit ka nje pallat, o partizan.smiley

 

 

o e-ndriti...ik boj nai lek, se ktu e ke bo normen. mos rri si lefti...se lefti paguhet per kete pune

po kush jane ata idiote qe kane blere apartament atje...ne ate vend te *i robt agrasia aahhaha

Tani disa gjera me bejne pershtypje. Ne nje peshore, ne rast se nga nje ane ke njerez me deme reale (pra para te investuara ne blerjen e nje shtepije apo ne ndertimin e nje pallati), e nga ana tjeter ka njerez me deme spekulative (pra, jo deti nuk ngjane bukur ashtu, jo keshtu), sikur ata me deme reale kane me shume vlere.

Ne rast se ketyre i eshte mbushur mendja te prishin, ne fund te dites ta prishin, por ja pa dem-shperblim.

Gjithashtu ama mendoj se procesi ne pergjithesi duhet te jete pakez me trasparent. Ne vend ta fillojne me dinamitit, ta fillojne me rregullin. Rregulli publik, e i njohur, me mundesi mbrojtejte per ata qe preken nga rregulli, per shembull c'do ndertese pa leje nga 2010 e sonte, te prishet. Pastaj mbaje rregullin si ne tirane, si shkoder, si ne vlore.

Gjithashtu, gjithashtu, duhet te marrin dhe nje vendim tjeter. Te vendosin njehere e mire se ku flet bashkia, e ku flet qeveria qendrore, te vejne kufinje e te mos largohen nga ato... qe te mos kemi probleme te tipit Rama e lejon por Sala e prishe, ose Gjika e lejon por Rama e prishe.

Jam shume dakord me ty. Demshperblimi duhet patjeter. Ata qe blene, i blene sipas ligjit. Le t'ia marrin parate e demshperblimit Bashes e Gjikes, a kujt te duan, por atyre qe kane blere duhet t'ua kthejne nje me nje. Sa per ndarjen mes bashkise e qeverise qendrore, ate e kishim, por e hoqi Sala sepse s'po i merrte dot Rames bashkine. Edhe ujesjellesin ia mori Rames e me te fituar Basha ia ktheu prape bashkise.

qytetaret ta kerkojne te drejten ne gjykata

SB

Neser do te jete dite me shi, tamam kohe e pershtatshme per ta shkermoqur pallatin qe bezdis detin. Une po ja mallar njehere nga Vlore neser per te pare nga afer spektaklin. Kush te doje te vije me mua eshte i mirepritur se ne makine do te jem vetem.

Kulla e barit e kohve tona smiley

 

Kjo eshte koha .E lajmeron lefKOPEN aty ke minuta 1:06  easy baby smiley pastaj Shake Rama http://youtu.be/8yRdDnrB5kM

Kush nuk e kupton nuk ja ka njeri fain .Kemi Partine tone te Tredhurve Mendore dhe nje Kryetar Shpirtmadh qe e mbledh kete elektorat . Asnje VOTE dem smiley 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).