Eshte hera e pare ne Shqiperine post-komuniste qe figura e ish-diktartorit Hoxha rehabilitohet ne nje ceremoni zyrtare. Fotot e fundit publike, te marra nga faqja ne FB e Kryeministrit shqiptar, gjate ceremonise ne varrezat e deshmoreve ne nderim te te reneve te LIIB me 29 Nentor, simbolizojne nje kthese te re ne rishikimin e historise komuniste. Te njejtat foto gjenden edhe ne faqen zyrtare te kryeministrise, dhe me tej ne faqet e shtypit shqiptar.

Keto foto vene ne siklet vete Presidentin e vendit, te cilit nga ana protokollare i shpjegohet me detaje edhe ky detaj i vogel e shume i ndjeshem. Festen zyrtare e organizon Protokolli i Shtetit, i cili eshte ne varesi te ministrise se jashtme. Protokolli i shtetit merret me drejtimin e detyrave dhe përcaktimin e planeve për festimet e festës kombëtare, dhe ceremonive të tjera zyrtare.  Por me ceremonine per vendosjen e kurorave tek "Nena Shqiperi" per festen e clirimit merret edhe Bashkia e Tiranes: "Bashkia e Tiranës është përgjegjëse për përgatitjen e dekorit tek Varrezat e Dëshmorëve të Kombit dhe rrugët që të çojnë atje. Në të gjitha qytetet e Shqipërisë bëhet e njëjta ceremoni nga autoritetet më të larta vendore. "

Keto foto vene ne siklet edhe mbeshtetesit perendimore, pasi vendet ish-lindore te cilat kane aderuar ne BE nuk kane njohur kaq zyrtarisht kupolen ish-komuniste. Kryeministri i i ri, pa bere 100 dite, shpreh publikisht qendrimin e tij ndaj kesaj pjese kaq te komplikuar dhe ende te pazgjidhhur te historise ne Shqiperi. 

Por ne fakt rehabilitimi i figures se Hoxhes u vulos me nje vendim te qeverise Berisha per titujt e nderit, kur ne dispozita te tjera te ligjit njihen edhe titujt e dhene me pare. Ne kete aspekt Hoxha akoma ruan titujt : Hero i Popullit- Për meritat në udhëheqjen e LANÇ; Hero i Popullit - Për luftën e tij në mbrojtjen e socializmit; Hero i Punës Socialiste; dhe Medalja e Çlirimit. Nder nderimet e huaja i njihen: Urdhri i Trimërisë së Klasit të I-rë i (Bullgari) 9 shtator 1944; Urdhri i Heroit Kombëtar (Jugosllavi) 1946; Urdhri i Leninit; si edhe Urdhri i Suvorov i Klasit të Parë. (Bashkimi Sovietik).

537 Komente

Si u bo Xhibo? A e moren kestin e dyte te persekutumit?

Epo nuk late asnje feste apo ngjarje historike pa e dhjere... po me plot gojen....Duam apo nuk duam ne, kur flasim per 29 nentorin festen e çlirimit te atdheut nga pushtuesit fashist, eshte e pamundur qe te mos permendet apo kujtohet edhe ai qe e drejtoi kete lufte...edhe ata qe e organizuan kete lufte...Enver Hoxhen me Partine Komuniste... Kjo eshte historia, duam apo nuk duam ne... keta e udhehoqen dhe e bene luften....ata te tjeret nuk paten bythe, perfundimisht komunistet i munden fashistet se bashku me bashkepunetoret e tyre... dhe ne duhet te jemi krenare per komunistet qe e organizuan kete lufte dhe na bashkuan me fitimtaret....dhe ne nese krenohemi njesoj si t kombet e tjera edhe vetem kjo lufte na ben te ndihemi krenare dhe te barabarte si pjestare dhe pjesemarres te koalicionit te madh antifashisst....

Mendoj se nuk eshte problem per popullaten nxjerrja e nje fotoje, te Enverit, Stalinit, Curçillit, Hitlerit, Bushit, Sadamit, Mao Ce Dun-it etj, para zgjidhjes se problemit te varferise, ushqimit dhe strehimit, qe proekupojne popullin. Meshimi ndaj ketij fakti (nxjerrjes se fotos) eshte thjesht ne interes te grupeve te caktuara, per te larguar vemendjen nga varferia. 

+1

+2

Pjer : smiley

Kjo eshte nje teme e destinuar te perfundoje ne komente per ..icat e Ciljetes e Zajmines smiley

Tamam, do te dalin tashti kordhetaret e demokracise, perkrahesit e dhjere te te persekutuarve, qe kur bene greven ne kohen e Saliut, u tregonin vendin... e tashti po na dalin si mbrojtesit e demokracise... ikni ore mbushuni.... E kam thene dhe po e perseris, deri sa te merzziteni, per mua çeshtja e demokracise ishte qendrimi ndaj tragjedise se 21 Janarit..... aty ndahet vija e demarkacionit e jo te keto temat me partizane e ballisto-gjermane.....

Sejcili ne te tijen. Donit demokraci? Kjo eshte demokracia. Kush nuk eshte dakort ti bjerr murit me koke. Do kete edhe Enveriste Shqiperia, do kete edhe Berishovicist, do kete edhe Bollaner, edhe Lubonjera, edhe Balliste, edhe Nazist. Kete e garanton kushtetuta dhe parimet kulturore te Shqiperise demokratike. Kush provokohet si puna e Jozefinit te pervesh menget e ta zgjidh kete muhabet jo te ndjell percarje ne popull.

Nuk u nda shapi nga sheqeri qe ne mengjes prandaj sot ka akoma njerez qe mendojne se shqiptaret parakaluan ne Tiranen e cliruar perpara diktatorit, e te tjere qe clirimi i Shqiperise justifikon krimet e diktatures.

Bravo 1oora. Kjo eshte. Per mua Enveri eshte nje kriminel, vrases qe ne paste zot, do te jete duke u djegur ne ferr me Ramiz, Mehmet e Kadri. Por jam i vetedijshem, qe ka njerez qe e adhurojne dhe une s'kam asnje te drejte ti heq kete te drejte mendimi, ashtu si reciprokisht ato mua. Dmth ka vend per te gjithe. smiley

Kjo eshte esenca e demokracise dhe respektit per njeri tjetrin. Sejcili te kete pikpamjet e veta pa fyer e ofenduar te tjeret. Une do isha totalisht kundra po te shikoja aty nje parrulle kunder Ballit psh, sepse kjo eshte fyese per mbeshtetesit e ballit, por ata qe duan Enverin akoma sot, le ta duan... pune per ta, nuk i diktohet zemra tjetrit. Ashtu sic ka qe duan Ballin, Zogun e keshtu me rradhe, edhe Haxhi Qamilin e Esad Pashen ka njerez qe i duan. Dhe po pastaj? Prandaj jan njerez te lire. Le te krijojne letersi, le te shkruajne histori, si tju a doje kokrra qejfit. 

Do te besoja ora, problemi eshte se ti kur s'ke ndonje argument dhe s'di cfare te thuash, t'ja keput pastaj ndonje "Fajin e ka Saliu" dhe oburra smiley

Fatkeqesiht per shqiptataret por edhe per shpirtkazmerine e tij vete, shume faje dhe mekate ka mbi kurriz! Te argumentuara me fakte.

 

   Keto foto vene ne siklet edhe mbeshtetesit perendimore,

 Obames i ngeli  mishi gjelit ne dore kur po shikonte lajmet. Merkeli nuk piu birre.  Shefi NATO-s sipas axhendes kishte parashikuar sex me gruan te premten mbrema dhe e anulloi. smiley

Hoxha nuk eshte zhbere ndonjehere. Te siperosh enver hoxhen kerkon nje shoqeri te zhvilluar civilisht dhe te kulturuar. shoqeria shqiptare nuk me duket se e ka kaluar stadin e enver hoxhes, i cili rrezikon te kthehet edhe ne mit. Kjo e fundit eshte e mundur nga nje brez qe nuk e ka njohur ate ne lekuren e vet. interesantja ne gjithe kete histori eshte se figuren e hoxhes e ushqejne pikerisht ata qe kujtojne se jane kunder tij. Perpos kesaj, kam bindjen absolute, qe ne kokat e politikaneve shqiptare, hoxha konsiderohet si politikani me i suksesshem shqiptar i te gjitha koherave. ate duan ta imitojne deri edhe ne maniera. sundimi i hoxhes vazhdon pra deri ne estetike dhe ne menyra te sjelluri. dhe une nuk shoh ndonje "sy per Qabe" qe kjo do ndryshoje ne nje te ardhme te afert. kam po ashtu bindjen qe adhuruesit Nr. 1 te hoxhes nder shqiptare jane sali berisha dhe fatos nano, te dy duke i dashur faqe te ndryshme asaj figure aq te nderlikuar dhe shumepameshe, si Janusi.

E vërteta është që çdo vit komunistët, kur kanë shkuar më 29 Nëntor për të bërë homazhe te Varrezat e Dëshmorëve, pranë monumentit "Nënë Shqipëri", gjithmonë kanë marrë edhe portretin e Enver Hoxhës, nuk është për hera e parë këtë vit

 Raskolnikov smiled at the exaggerated and intentional distortion of his idea.   94
  “What? What do you mean? A right to crime? But not because of the influence of environment?” Razumihin inquired with some alarm even.   
  “No, not exactly because of it,” answered Porfiry. “In his article all men are divided into ‘ordinary’ and ‘extraordinary.’ Ordinary men have to live in submission, have no right to transgress the law, because, don’t you see, they are ordinary. But extraordinary men have a right to commit any crime and to transgress the law in any way, just because they are extraordinary. That was your idea, if I am not mistaken?”   
  “What do you mean? That can’t be right?” Razumihin muttered in bewilderment.   
  Raskolnikov smiled again. He saw the point at once, and knew where they wanted to drive him. He decided to take up the challenge.   
  “That wasn’t quite my contention,” he began simply and modestly. “Yet I admit that you have stated it almost correctly; perhaps, if you like, perfectly so.” (It almost gave him pleasure to admit this.) “The only difference is that I don’t contend that extraordinary people are always bound to commit breaches of morals, as you call it. In fact, I doubt whether such an argument could be published. I simply hinted that an ‘extraordinary’ man has the right … that is not an official right, but an inner right to decide in his own conscience to overstep … certain obstacles, and only in case it is essential for the practical fulfilment of his idea (sometimes, perhaps, of benefit to the whole of humanity). You say that my article isn’t definite; I am ready to make it as clear as I can. Perhaps I am right in thinking you want me to; very well. I maintain that if the discoveries of Kepler and Newton could not have been made known except by sacrificing the lives of one, a dozen, a hundred, or more men, Newton would have had the right, would indeed have been in duty bound … to eliminate the dozen or the hundred men for the sake of making his discoveries known to the whole of humanity. But it does not follow from that that Newton had a right to murder people right and left and to steal every day in the market. 

Then, I remember, I maintain in my article that all … well, legislators and leaders of men, such as Lycurgus, Solon, Mahomet, Napoleon, and so on, were all without exception criminals, from the very fact that, making a new law they transgressed the ancient one, handed down from their ancestors and held sacred by the people, and they did not stop short at bloodshed either, if that bloodshed—often of innocent persons fighting bravely in defence of ancient law—were of use to their cause. It’s remarkable, in fact, that the majority, indeed, of these benefactors and leaders of humanity were guilty of terrible carnage. In short, I maintain that all great men or even men a little out of the common, that is to say capable of giving some new word, must from their very nature be criminals—more or less, of course. Otherwise it’s hard for them to get out of the common rut; and to remain in the common rut is what they can’t submit to, from their very nature again, and to my mind they ought not, indeed, to submit to it. You see that there is nothing particularly new in all that. The same thing has been printed and read a thousand times before. As for my division of people into ordinary and extraordinary, I acknowledge that it’s somewhat arbitrary, but I don’t insist upon exact numbers. I only believe in my leading idea that men are in general divided by a law of nature into two categories, inferior (ordinary), that is, so to say, material that serves only to reproduce its kind, and men who have the gift or the talent to utter a new word. There are, of course, innumerable sub-divisions, but the distinguishing features of both categories are fairly well marked. The first category, generally speaking, are men conservative in temperament and law-abiding; they live under control and love to be controlled. To my thinking it is their duty to be controlled, because that’s their vocation, and there is nothing humiliating in it for them. The second category all transgress the law; they are destroyers or disposed to destruction according to their capacities. 

The crimes of these men are of course relative and varied; for the most part they seek in very varied ways the destruction of the present for the sake of the idea to step over a corpse or wade through blood, he can, I maintain, find within himself, in his conscience, a sanction for wading through blood—that depends on the idea and its dimensions, note that. It’s only in that sense I speak of their right to crime in my article (you remember it began with the legal question). There’s no need for much anxiety, however; the masses will scarcely ever admit this right, they punish them or hang them (more or less), and in doing so fulfil quite justly their conservative vocation. But the same masses set these criminals on a pedestal in the next generation and worship them (more or less). The first category is always the man of the present, the second the man of the future. The first preserve the world and people it, the second move the world and lead it to its goal. Each class has an equal right to exist. In fact, all have equal rights with me—and vive la guerre éternelle—till the New Jerusalem, of course!”

hajde Roni hajde, the communist flag bearer smiley

Nuk fola fare! smiley

“The only difference is that I don’t contend that extraordinary people are always bound to commit breaches of morals, as you call it. In fact, I doubt whether such an argument could be published. I simply hinted that an ‘extraordinary’ man has the right … that is not an official right, but an inner right to decide in his own conscience to overstep … certain obstacles, and only in case it is essential for the practical fulfilment of his idea (sometimes, perhaps, of benefit to the whole of humanity).

Ky eshte ndryshimi "‘extraordinary’ man has the right … that is not an official right." 

 

Gaia ajo qe me ka pelqyer mua dhe ndoshta nje nga gjerat me te fuqishme qe me kan ngel ne mendje nga te gjitha veprat e Dostojevskit qe ne shumicen e kohes eshte nje propagandist (ndoshta i paguar) i kishes ortodokse Ruse (per mendimin tim kuptohet) eshte pergjigjia qe i tha hetuesi (Profiri?), Raskolnikovit. Profiri megjithese nje njeri poaq intelektualisht i afte sa Raskolnikovi ndoshta dhe me shume, i jep nje mesim Raskolnikovit qe njeriu duhet ti njohi limitet e veta. Une psh jam i bindur qe ka qene pikerisht ajo e drejta qe buron nga perbrenda qe ka bere edhe Brevikun te vras ata dhjetra femij ne Norvegji, megjithese thjesht nje injorant i frustruar dhe jo nje Napoleon i vetdijshem!

Libri i Dostojevskit është realisht një good case për krishtërimin. Një numër i madh shqiptarësh ngjajnë në këtë momentin ku gjendet shpirtërisht Raskolnikovi - qoftë dhe të pavetëdijshëm për këtë.

 

Oui, nje nda idete kryesore te dostojevski qe pikerisht nevoja e kristianizmit ne shoqerite moderne.
 

Ne se disa kane per zemer nje tradhetar te Atdheut si Ahmetin, disa qe nuk jane pake, kane Enver Hoxhen dhe kjo eshte normale ne nje demokraci .Ca ka ketu per te bere ultimatume prej gjeli mbi togun me pleh si PD- ja ?
Enver Hoxha eshte hero kombetar, titull qe as PD- nuk guxoi t' ja hiqte sa ish ne pushtet .Ne dite feste Clirimi te Atdheut, nuk qenka normale te mbaje dikush portretin e ish komandantit ergjithshem te asaj Lufte...!
Gjithe probemi eshte qe per figura te tilla, kur nuk ka konsensus politik, vendoset me Referendum dhe e vendos sovrani, ne shumice.Por nuk behet ervit si gore, si ben nje grusht ushtri e salikusarit...

~~vendoset me Referendum dhe e vendos sovrani, ne shumice

Nese mendon se edhe ata te lindur ne 1995 vota e te cileve eshte e barabarte me ate te atyre qe kane vuajtur prej tij  kane nje ide te qarte e te sakte te figures se tij atehere po duhet referendum.figura e tij do te mbetet kontradiktore ne rastin me te mire.Nje pjese do te shohin ne te njeriun qe vendosi autoritetin e shtetit ne racen me anarkike te evropes qe nuk donte asnje lloj autoriteti shteteror mbi koke pjesa tjeter vrasesin ordiner.vertet beri shtet por ishte shtet i cili la litarin nga prapa.Vetem nga konfliktet e pronesise per pronat qe ai shtetzoi jane vrare rreth 8200 shqiptare ne keto 23 vjet.

Jo aspak, mos abuzo. Ai shtet i la pronat te percatuara qarte me ligj dhe me tapi. Konfliktet linden nga korrupsioni i ceshtjes te pronave sepse na kan dal pronare nga tropoja me tapi ne vlore e ndoshta anasjelltas.

po ekonomia prishja me kinen kot se koti qe e coi vendin ne prag te urise .ne si emigrante jemi pasoje e asaj politike thjesht se iu tek  te behej udheheqes i revolucionit boteror.

Po ke kohe te gjesh 5miljonshin ..duro dhe pake e rri tek 29 Nendori ...se e bere per 20 pale gershere /e se hap dot nje vere ...smiley

duhet te kemi njecike me shume respekt per veten si qytetare te lutem shume .ai beri veprime qe na demtuan te gjitheve ne ti bejme temena e respekt.

Po ty nuk te demton njeri mos kimerak . Eshte bere studimi qe ne kohen e Enverit ...

Rritur ne Djepe ,me fasule e Bukemisri me shume zamete ...Doemos Nervoze !

Eshte studiuar kafka qe paraqitet ne forme Rrafshi ke pjesa e Trurit te Vogel . Tipik Fevziu ...Doemos nuk mbush !

Cfare te demtoi ty ? Te demtofshin denglat ishalla qe gjej fjale ne shqipe e futi tek dashuria qe demtoi  Romeon e Zhulieten smiley

ti vuan nga sindromi i skllavit qe ka rene ne dashni me pronarin.

Vetem Fari Balliu e ka kete dhe nuk i ka dale keq . Ne ate Redaksi Punon ? Vazhdon tipiken e "puna mare o Pepe " Te puthte halla ne te dy Faqet e reshhkura nga Lufta e zjarrmi per Clirimin e Atdheut smiley

Ha fasule te thashe e ben peshesh me llalle smiley

Nuk ka ne dore politika te vleresoje apo rehabilitoje asnje figure. 

Tjetra, opinionet, mendimet nuk vendosen me referendum (shume hiumoristike kjo lol ). 

Tani po nxitohesh.Me referendum vendoset per tu perfshire ose jo ne ceremonialet perkujtimore, ne festat zyrtare, figurat me drithijet perkatese.

lol poezi e ke bere hahaha

Komandant u kry.
 

tashi adhurues te Enverit  ka dhe do kete  dhe kjo eshte normale sepse ne demokraci seicili ka drejte te pelqeje ke i do qejfi atij.. por  puna eshte se Rama eshte kryeministri i Shqiperise dhe  keto foto, si ne FB edhe ne faqen e kryeministrise i ka vene, padiskutim, me qellim te caktuar.  dhe si kryeminister i te gjithe shqiptareve ka per detyrer te jet i me i qarte  karshi  qytetareve:  ''se cfare  me te vertete do te thote autori''  qe ka  vendosur keto foto..?!   

une, e kam thene edhe disa here te tjera,  me pelqen Rama si idealist  dhe per vizionin e tij ne pergjithsi se si duhet te jet Shqiperia,  nderkaq  kam vene re disa here te ky   veprime prej  ''skuthi'' , gati  i peshtire.. nuk merr pergjegjesite per veprimet qe ben.. p.sh nje rast ishte,  ''pranimi i armeve kimike te Sirise'',  e tha dhe papritur u ''zhduk'' nga skena.. u krijua nje goxha rremuje ne opinion  dhe kur e pa qe nuk u prit mire nga  publiku.. doli prape e tha:  jo jo, nuk behet se ''skemi kapacitete''..   e njejta gje edhe  tani me fotot e E.H.  i postoi dhe  fap u ''zhduk''..    ndersa publiku diskuton..  o Edo, po pse kaq skuth mor burre,  se je dhe 2 metra e nuk te shkon... dil para publikut dhe sqaro, çfare ke ne mendje.
 

Belul kjo duket qe eshte bere per kunj, dhe te them te drejten nga njera ane mir e ka, sepse kjo puna e enveristeve komunsiteve etj po vete kaq vjet qe po na can ate.. boll me. E ka marr berisha kete kauze e sla njeri e sla dem pa bere ne kurriz te ketij vendi me ate kauzene  antikomunizmit. Kan kaq vjet qe i thone Rames komunist, kriminel bllokmen etj etj (ndoshta me Ramen kan dhe nje fare te drejte, por populli nuk ju a ka borxh). Duhet hequr kjo kauze nga duart e spekullanteve ne menyre qe te kemi mundesi ne te ardhmen ta trajtojme me objektivitet kete teme.

ora, nuk eshte puna  se ishte ç'rehabilituar EH  ne lidhje me LANC  edhe kur ishte Berisha ne pushtet, dhe tani duhet rehabiliuar,  sepse  po te vesh ne muzeun Kombetar ne pavionin e LANC,  do shohesh atje qe nje pjese te mire e ze Enver Hoxha (me foto e objekte)  si udheheqes i LANC..  

sidoqofte E.H ka edhe nje histori  tjeter  kriminale pas LANC qe ka shkaketuar  breza te tere viktimash (pra jo thjesht ata qe  ai i quante  armiq dhe kundershtare te regjimit te tij, por edhe femijet e tyre niper e mbesa etj)   nder shqiptare..    prandaj  Rama mund ta kete bere per kunje  a  dic tjeter,  por duhet te kete  parasysh  mire qe keshtu provokon rende nje pjese te shqiptareve.

E kuptoj shume mire, dhe eshte shume e vertete, dhe jam 100% dakort. Problemi eshte kush e ka marr shpatene  anti-komunizmit ne dore? Berisha? Le ti dal per zot pellitjeve te tij vend e pavend tani. Une si nje shqiptar  qe jam politikisht kunder sistemit komunist dhe jam gati te luftoj per te mbrojtur demokracine ne Shqiperi nuk do i jepja kurr shpaten e kauzes time nje njeriu aq te pabese dhe aq te peshtire. Ramen kan kaq vjet qe e akuzojne per kriminel komunist gjakpires bllokmen ne kete blog po keta qe sot po cirren pse Rama na paska nxjerr portretin e Enverit. Epo mir pastaj matini mire llafet heren tjeter kur ti nxirrni ekujt ja jepni shpaten e kauzes, sepse JAN PIKERISHT ETIKETIMET E SHPATARAKUT BERISHOVIC QE I JAPIN LEGJITIMITET VENDIMEVE REVOLTUESE TE RAMES! Jo vetem ne kete rast!!

Po mire mo, 1 milion zemra i ka ai, cfare do me, pune e madhe kush provokohet.

Pyetja eshte: sa nga ato zemra i ka per vete e sa per femra?  smiley

(ju kujtohet ajo me Mic Sokolin?)

Ka shume mundesi qe shumica e atyre zemrave te jene femerore. Si tha ai, i zgjedhin te pashem komisaret, te pakten te gjate. smiley

'se cfare  me te vertete do te thote autori

Fotoja, thone, flet vete. 

me siguri qe sot jemi te lire te jetojme ku te duam dhe te bejme si te duam Rama le ta rehabilitoje dhe po te  doje te behet Enveri i dyte kufinjte nuk ekzistojne me njerezit jane te lire te frekuentoje dhe adhurojne ke te duan

qe neokomunistat xhaxhi verin e duan dihet, por qe pragmatisti anti-komunist Rama ta shfrytezonte kete per te mbledhur bashke cetat e xhaxhi verit s'ma kishte marre mendja. Kujt i plas se shkel mbi jetet e mijera shqiptareve dhe shkel mbi nje vlere njerzore qe duhej ndare pamedyshje nga te gjithe shqiptaret qe eshte eshte denimi i komunizmit.

hipokrizia eshte tipari dallues i Rames me cetat e tij

 

 

 

 

I plasi menderja Edit se cfare mendojne te tjeret , ashtu sic i plaste Saliut dhe kujtedo qe perkujton kete Date ...pa KRYE ? Ai eshte ceremonial qe Edi merr Pjese . Sinqerisht nuk mund te pengohet askush Pjesmarres ne ate Lufte te veje te Nderoje te renet ne Diten e tyre qe dhane Jeten per  Clirimin. Dhe eshte jo vetem Normale por Detyrim HISTORIk qe te paraqitet me portretin e Komandantit te tij . Ashtu sic do te ishte Normale qe Ballistet te Kujtojne Komandantet e tyre te Luftes kunder Fashizmit e Nazizmit ne Varreza te ngritura me Leket e Familjes se Berishes apo dhe Poetit smiley I vetmi vend qe ka bere nje "bashkim " ne perkujtimore mbetet Gjormi i Premtes .Dhe me te vertet si pjestar i Luftes se Gjormit 

Vetem Bagetija shqiptare e ka akoma akonceptin e barcaletes shume domethenese edhe per Sot ...dro e ka bo memeti ne koke te vet se une e Enveri s'dime gje .

Kjo qe nje mejtim per antimejtimin .Por i mbeshtetur ne Faktin qe Fotua nuk eshte e manipuluar dhe e Provokuar nga Bagetite e Bathores dhe Vucidolit Politikisht per te ekuilibruar Antiamerikanizmin e tyre me LHL .LefKOPEJA mund ta deshmoje kete !

Gjithsesi asnjehere nuk eshte Guxuar te merret ne analize Figura e Enverit ne Lufte pervec Uturakut Fevziu qe ka trajatat e nje Jeniceri te rritur kushedi se ku pa Familje e pa Atdhe qe fizikisht edhe  pamjen Profil e ka si Jenicer sidomos pjesa e shpines me qafen !

Une mendoj se Gaia i ka rene problemit ne koke, kurse te tjeret po tjerrin lesh kot. Ketu nuk po flitet per te drejten qe dy tre gerxho komuniste te vijne verdalle me portretin 2 metrosh te Enverit, apo qe 2-3 metrokomuniste skandinave te kene te drejten ta mbajne ne zemer. 

Ketu po flitet per foto nga protokolli qeveritar i festes se dyte me te rendesishme te kombit shqiptar. Ketu po flitet per nje gjest te turpshem te nje kryeministri qe publikon ne FB e tij fotografite me idh-diktator, ne vend qe te marre masa ndaj fajtoreve qe lejuan foton e tij atje. Une e di qe ne gjermani k ende grupe naziskine, po askush nuk do te guxonte te mgulte nje fot 2 metroshe te hitlerit ne nje ceremoni protokallare me Merkel. Ashtu si edhe Putini nuk do ta lejonte nje foto te Stalinit pas kurrizit pavaresisht adhuruesve te Stalinit qe s'i burgos njeri. Sigurisht qe askush nuk do dilte edhe ne Rumanine e sotme ,e nje foto te Causheskut mbrapa. Ajo fotografi ben me turp kedo qe ka marre pjese ne ate ceremoni, po na ben me turp edhe neve qe luftuam dhe e rrezuam ate qelbanik. 

Ja kaq e thjeshte eshte.

Dhe Putini ne ate foto eshte... ku?

e solla qe te provoja se ne Rusine e Putinit gjerat kan shkuar shume shume me larg ne ate qe mund ta quajme reabilitimin e figures se Stalinit. 

Ah ti kujton qe linjat e autobuzit jane ende qeveritare dhe qe reklamat ne autobuza i ve qeveria. Ose qe nuk ka gjasa qe ky autobuz mund te jete i nje partie komuniste, etj. etj.

silli shpejt putinin ku e ke, dhe leji llafet!

edhe neve qe luftuam dhe e rrezuam ate qelbanik. 

smiley rolf 

po si luftuat mo,duke ngrit dy gishta perpjet?

Epo nuk luftojme te gjithe me kom perpjet, sic mund ta kesh ti ne tradite.

ka mabaru lufta. po ''ju'' nuk e keni kuptuar prandaj mobilizoni edhe grate ketu.

smiley

Edi Rama eshte njeri i lire si gjithe te tjeret dhe ka te drejten e tij te publikoje çfar do lloj foto ne fb

Nuk me duket ky rasti. Ne ceremoni ka pas nje grup me foto te Enverit ne dore, por kjo s'eshte nga istitucionet zyrtare. Rama ka nxjerr disa foto gjate homazheve dhe nder to kishte disa foto te Enverit. Ndoshta e kam gabim, por nuk shoh ndonje problem te madh.

Problemi eshte qe ata qe jan persekutuar nga Enveri nuk do te respektojne ditene  clirimit sepse gabimisht konceptojne clirimin e Shqiperise nga okupatori i huaj me luften e bijve dhe bijave shqiptare me ardhjen ne pushtet te komunisteve ME VONE dhe pastaj spastrimet politike qe bene ata. Por populline kan ndare ne thela, tani vetem konsolidojne bazat PD-ja me PS-ne. Populli deri tani ka qene budalla perballe kesaj loje politike.

Ja qe data e çlirimit nga okupatori koinçidoi me daten e roberimit nga komunizmi. Fakt.

Dmth nga nje ane, ke gjermanin apo italianin qe s'i beri asnje te keqe, nga ana tjeter ke shqiptarin komunist, i cili u soll me keq se pushtuesi, i sekuestroi prona dhe i vrau apo futi ne burg. Eksperiencat personale, vlejne 1000 here me shume se fjalet. Nje pjese e madhe e shqiptareve kete e vuajti personalisht dhe nuk mund ti heqesh nje presje. Po ashtu edhe shumica e popullsise vuajti indirekt. Eshte ne te drejten e tyre ky mendim. Per kete arsye, festa e çlirimit nuk ngjit ne shoqeri, pothuajse askush nuk e feston. Eshte dicka anonime, vetem fjale e ceremoni sa per te kaluar radhen.

Pastaj tentohet te ndahen gjerat, lufta dhe diktatura. Por, ja ku dalin nostalgjik enverist me foto te Enverit gjate 29 nentorit edhe gjithe deshira e mire per te bere kete ndarje, te bie.

Nuk eshte fakt injoranca jote. Dita e clirimit nuk ka qene ardhja ne pushtet e komunizmit dhe as fillimi i politikave diktatoriale te qeverise komuniste, prandaj thuaj FAKT, kur te jete FAKT!

Ok, atehere nisja e roberimit. smiley

Ka nje dmth-nie por perseri jo, clirimine  festuan i madh e i vogel qe te gjith ata qe ishin kunder pushtuesit te huaj. Te jesh i bindur qe shumica e drejtuesve partizane s'ishin gje tjeter vec ish oficera te zogut... e shume te tjere pinjolle te familjeve te medha me toka e kapital. Mbas clirimit ka patur aleat te perfaqesuar ne Tirane me misione perkatese dhe flamujt dhe avionet luftarake qe fluturojne mbi Tiranen e cliruar. Pra ishte fundi i nje perpjekjeje te nje aleance nderkombetare persa i perkiste Shqiperise, te te gjitha forcave anti-nazite dhe anti-pushtuese.. por patjeter qe rol kryesor politik brenda levizjes partizane kishin komunistet. Ardhja ne pushtet e tyre me vone dhe politikat e qeverire pasuese komuniste nuk kan fare lidhje me clirimin e  Shqiperise. ZER0 LIDHJE! Te mos festosh clirimin eshte te duash roberine, kjo po. Politika percarse pastaj patjeter qe ka ndare thelat dhe po konsolidon pozitat.

Politika percarse pastaj patjeter qe ka ndare thelat dhe po konsolidon pozitat.

Jo, politika nuk ka percare asgje dhe askend. Perceptimi ne shoqeri i lidhjes mes clirimit dhe roberise komuniste, eshte perceptim i perhapur dhe aspak i i influencuar nga politika. Biles, ne kete aspekt politika ka qene goxha e permbajtur dhe nuk i ka fryre shume kesaj lidhje. Ti vihet faji politikes per kete perceptim eshte te thjeshtosh gjerat.

Dakort se muhabet bejme, sejcili te mendoj si tja doj kokrra e qejfit e tham.. smiley ne thjesht shpalosim idete tona modeste ketu per qejf per te kaluar kohen. Nje pyetje kam, me thuaj para se Berishovici te shpikte daten 28 Nendor, ose ditene  Pavaresise si dite clirimi, kush dhe kur e ka festuar ndonejhere daten 28 si dite clirimi? He mo me thuaj. Po ndonje nga ish te persekutuarit ose kushdo qofte nje person i vetem i asaj 1/3 te Shqiperise per ta egzagjeruar njecik ka patur qe konsideronte 28 Nendor si Dite apo feste clirimi? 

Nuk ka rendesi data. Asgje nuk ndryshon ne ndjeshmerine personale, ndryshimi i dates nga 28 ne 29, si per ate qe feston si per ate qe nuk e feston.

Po ne 28 kemi festen e pavaresise mer jau, Berishovici e shpiku qe e shpiku, pse nuk shpiku 30-n por 28-n? Te pakten kishim nje dite tjeter pushim.smiley

Fiks. Fakti qe data 28 nentor ne mendjen e shoqerise nuk eshte pranuar si data e clirimit (nuk po futem aspak ne ceshtjen nese eshte data e vertete e clirimit) duhet te tregoje qe politika nuk ka ndonje gje ne dore per t'ju imponuar njerezve ne keto ceshtje.

Pf mos u nxito se ste shkon. Flluske do dali dhe kjo. Flluske qe mbyt milingonat e aq. Rama ndoshta as e ka pare fare. Bej durim. 

Ke folur mire PF, por kujte i thua. Ne nje shoqeri qe mundohet te jete demokratike e te respektoj te drejtat njerezore, Hoxha eshte antithesis i cdo gjeje qe themi se mundohemi te ndertojme. Vetekuptohet qe sic ka kafshe ne kopshte zoologjike, Hoxha do kete simpatizantet  e tij, and that is ok, por nuk kane vend afer reprezantueseve te popullit.

PF, mban mend që kishim një muhabet bashkë për "shkëputjen nga komunizmi", e ja për këtë punë ishte fjala. 

Ashtu si edhe Putini nuk do ta lejonte nje foto te Stalinit pas kurrizit

sa qenka plak PF, luftuam thote  smiley

nuk e kisha pa fjaline e fundit. paska qene the cherry on the cake! smiley

cheers PF!

Me ben pershtypje qe trumpetohet si akt demokracie rehabilitimi i Hoxhes, nderkohe qe rehabilitimi i Zogut u konsiderua si akt i imponuar, i njeanshem, fyes etj. 

Sa per aktin vete, per nga ana humane eshte i pafalshem. Vini veten ne poziten e njerezve te persekutuar ne tre breza se cfare ndiejne kur shohin keto imazhe.  Une nuk guxoj te pyes te afermit e mi te internuar ne x cep te vendit.  Se mire e bukur kerkojme mirekuptim nga te gjitha palet qe 29 Nentori te shihet si Clirimi i Atdheut, dhe te qenit ne anen e drejte te historise.  Por eshte padrejtesi, eshte amorale imponimi i figures se Hoxhes mbi te gjitha per ata qe vuajten nga regjimi, e me tej per ata qe ben sakrificen sublime per atdheun, qe pa dyshimin me te vogel e ben per vendin e tyre, e jo per te bere Hoxhen komandant, komisar, alfa dhe omega e te qenit per 50 vjet ne anen e gabuar te historise.  

Eeshte percarese Monda, por percarja duhet shkulur ne rrenje. Nuk eshte ky incident qe e nis percarjen, percarja ka 20 vjet qe ka nisur me Berishen, ish sekretarin e pare te partise.

Ketu nuk pi uje "fajin e ka Saliu." 

Nuk e di Monda une di qe nje nga ligjet e fizikes eshte veprim-kunderveprim! 

 

Me c'te kuptova, dhe ndjese ne te kam kuptuar gabim shpjegimi yt nuk perligjet nga fizika, por nga ligji "per inat te vjehrres."

Po vjehrra s'ka faj fare? Ja na thuaj ti qe je nuse smiley

Dilema eshte kush ka me shume faj vjehrra apo Saliu? Zgjedhje e veshtire. smiley

fajin e ka Saliu

Te jete dhe aq pa faj thua 

Si ndihen të përndjekurit Monda? Eh, dreq o punë, si mund të ndihen ata gjynahqarë që kanë parë në televizor linçimet e Nexhmie Hoxhës në emisionin e Xhungës kur thoshte që “Nuk ka të përndjekur Shqipëria, sepse ato kanë firmosur në procesverbale që janë të fajshëm” apo fjala vjen kur për 20 vite me rradhë kanë parë në udhët e liqenit Ramiz Alinë. Si mund të ndihen të përndjekurit e shkretë sot ku shteti dëmshpërbleu Nexhmie Hoxhën se e kish dënuar padrejtësisht bashkë me Ramiz Alinë? Si mund të ndihen të përndjekurit sot e kësaj dite ku përkujtohet e trumpetohet lindja e Mehmet Shehut, Haxhi Lleshit etj? Të shkretët të përndjekur që janë vënë mes Shilës dhe Kabilës (PD dhe PS) heshtin dhe lotojnë pa zë. Më keq madje, nuk lotojnë se lotët I kanë humbur në burgje e kampe.

 

Po pyet më mirë si ka mundësi që ka shqiptarë, emigratë shqiptar (truri I kombit kinse), që ende glorifikojnë dhe flasin me një ftohtësi të therrshme për të mirat e rregjimit. Këtë pyet.

Ketu po flitet per foto nga protokolli qeveritar i festes se dyte me te rendesishme te kombit shqiptar....

Hajt te te pranojme PF .

Njehere ben krahasime kot se koti se ne Gjermani nuk perkujtohet Fitorja e Fashizmit ,as Caushesku nuk ka qene Komandant i Rumuneve dhe ca me teper ja ke FUT Kot po KOT fare per Putinin ! Prandaj me qe nuk shquhesh per lesh ne leme mire eshte te jesh me i sakte ne Krahasime .

Po ceshtja Jone .

Ke Feston Qeveria ? Per Cfare ? Per Cilet ? Ne se je i Qarte qe ne Lufte pati nje Front Antifashist pa dallim feje , krahine e ideje , kupton se nuk  kujtohet  Pjesmarrja e Popullit ne Lufte por behen Homazhe per te renet nga rradhet e Luftetareve Partizane me komnadant Enverin . Ku pakenaqesia , bindja jote apo urrejtja jote apo dhe e kujtedo per figuren e Enverit as qeperfillet pervec tastierave te nje Blogu po kurre si Logjike e Vlere Morale .

Ne rast se je i Qarte , nuk celebrohet  data e nenshkrimit te Ballisteve si bajoneta ne sherbim te Gjermaneve , e kupton qe Ata dhe Hitlerianet nuk kane vend ne Ceremonial .

Deri tani eshte Manipuluar Paturpesisht , ne menyre Hipokrite dhe dhe Intrigante nga Bajraktare e te mundur per Turp njehere e pergjithmone ne Historine jo vetem te Popullit tone por edhe ne Bote 

Dhe ketu nuk eshte rasti , por ne nje Teme te vecante ne se te Nderuarit admin e Vleresojne, le te vijme e te shfaqim se si e mendon ate Periudhe deri ne diten 29 Nendor ku nje nga Ceremonite eshte Perkujtimi Partizaneve te rene ne Lufte per Clirimkunder Nazi Fashisteve dhe bashkepunetoreve te tyre shqiptare .

Respekte ..pa Derstilen smiley

Sipas meje, rehabilitimi i Enver Hoxhës është jashtë cdo mundësie për kushtet shqiptare. Nëse do të pranonim se rehabilitimi i një figure është pasojë e ndjenjës së nostalgjisë (dukshëm, një fill nostalgjie është ai që të mban lidhur me të kaluarën), kjo nostalgji është e pamjaftueshme për të rehabilituar këtë figurë. Pra, në njëfarë mënyre i qëndroj pikëpamjes së kundërt: Enver Hoxha është i parehabilitueshëm, pikërisht për shkak të ndjenjës së nostalgjisë. Duke pranuar, se nostalgjia është mekanizëm normal në vetëdijen njerëzore, një ndjenjë e fisme, që zbardhëllen të kaluarën, zbardh figurat historike, krijon përfytyrimin e mirëqenies, ajo mund të vuajë nga një cen i madh. Nostalgjia mund të mos jetë e plotë: E nostalgjia nuk mund të pushtojë një pjesë të përfytyrimit dhe të shmangë një tjetër. Nostalgjia duhet të jetë e plotë, në mënyrë që të rehabilitojë figurat! Nostalgjia për të kaluarën e shqiptarëve gjatë sundimit të Hoxhës nuk është  e plotë! Ajo ka boshllëqe, që mund t’i quajmë të vogla, ose të mëdha, porse ato janë atje! E kështu, në vetëdijen e atyre që kanë përjetuar komunizmin, nostalgjia nuk mund të jetë kurrë e plotë! Nostalgjia nuk mund të qetojë ndërgjegjen për viktimat e shumta të kësaj periudhe (ka pasur më shumë viktima se çdo nostalgji do të mund të duronte), të fuqizojë zërin e secilit në jetën shoqërore, apo në vendimmarrjen politike (ky zë i munguar në jetën shoqërore nuk mund të përforcohet dot as në nostalgjinë e sharlatanëve) si dhe të përtheksojë të gjitha aspektet e tjera që lidhen me lirinë e shprehjes dhe të mendimit. Sipas meje, një nostalgji e pamjaftueshme është e paaftë të shohë zgjatimin e të djeshmes tek e sotmja. Nostalgjia për kohën e komunizmit është e destinuar të dështojë në rehabilitimin e Enver Hoxhës, pikërisht nga që vuan nga ceni i saj më elementar. Nga paplotësia!  Ndërkohë, brezi i ri si një brez jo nostalgjik për atë kohë (nuk ka arsye) nuk ka sesi të mendojë rehabilitimin e Enver Hoxhës apo kthimin e tij në mit! E këto janë të lidhura me njëra-tjetrën. Nëse nuk është i mundur rehabilitimi, kthimi i tij në mit (derivat i të parës) është krejtësisht jashtë çdo logjike.

Mbeshteti berrylat nene mjeker pa lart e poshtedhe pasi treti veshtrimin ne Horizont  ja dha ..Qe ne kohet e lashta ...... Cfare flet pash zotin ? smiley

Eshte nje Date qe perkujtohet . Dt 29 Nendor . Partizanet e rene ne Lufte me komandant Enverin .

Cfare do reabiltosh me teori Hene me nostalgjira e cmendurite percartese te Berishizmit . Mullahe ! Kete vene Abaz Kupin apo Ahmet Zogun si Komandant ? Apo Poetin smiley

E o Xhib mos vdeksh kurre me ate Derstilen e famshme !

ti mund te kesh qene luftetar i cquar , po nese pas lufte vete vret njerez te fusin ne burg te heqin dekuratat e nuk te respekton me njeri.

Ja e ke melart pergjigjen se c'perfaqeson kur gjykon nje Figure ne nje Epoke Historike te Caktuar ..Nuk mund te jesh ndryshe megjithse nuk te kerkon njeri te respektosh nje Kufome smiley

Ha fasule e miser dhe futi dhe nje peshesh me llale .. e folu dhene te mos hyjne ne dem xhano smiley

Drizo, kur Abaz Kupi luftonte vete me pushke ne dore pushtuesit si dhe komandonte te tjere, xhaxhi Enver bente xhiro ne bulevardin e Korces.

Ka te dhena Historike, po te duash ti citoj edhe nga Zeri i Popullit se cfare shkruante Enveri ku ke  mesuar ti se Luftonte Abaz Kupi . Por me kete me sqarove si zakonisht , paske qeke qene zv . e Komandant Kupit dhe drejtoresha e Arkivit te Kohes . Paske mbajte dhe doisje .Ju jeni te tere Mangut . Se mos te mungon vetem Valvola K/gazit ty e nuk ta dhashe .Ty te mungoni gjithkapuci smiley

Po referoju Urturak fevziut e ka gjete ate Urdherin e Enverit qe ndalonte Mehmetin te "asgjesonte Abazin me forcat  e tij  para Ikjes ?

Rrini or skullubaqer llafazane me " ma ka thane baba mue "

A femije kopshti qe te vjen keq edhe pse te perdorin Ushqim per Gomeret  ...  se do i leshe kerricer per tere Jeten smiley

Ja ai meuese ai ...po mos i thuaj qe te thash une se te rreh smiley O bebushk e dhimsur !

E rehabilituan? I lumt trapi, kush do i ndaloje?

 

me ne fund demokracia po ze rrenje ne shqipri. Sot kan te drejta homoseksualet, romet, transvestitet, komunistet, enveristet, ballustet, satanistet, nazistet, flamurdjegesit, ekstremistet fetare etj etj. Le te lulezojne 100 lule ka then nje burre i mencur. 

edhe 100 shkolla. thuje tamom meqe e solle smiley

smiley

 

E kisha harru gjysmen tjeter me rob shpije mir qe ma kujtove. E mer ismail mer ismail sa i modh je. Shkolle mer shkoll paske qen me ate Koncertin. 

me ne fund demokracia po ze rrenje ne shqipri

Zhvillim interesant. Te zhvillosh demokracine duke rehabilitu diktatorin. Filozofi kineze. Kur ke te ftohte, bej dush me uje te ftohte. 

Thone qe do ta ngjallin duke perdorur ADN e te vjetrit. Pastaj kete kopjen e re do ta vene te lexoje gjithe veprat e te vjetrit per ta update. smiley

“Duhet pranuar më në fund, hapur, që lufta kundër okupatorit degjeneroi në një luftë të përgjakshme civile (...) Prandaj nuk sjell ndonjë fryt të madh pajtimi midis Partisë Demokratike me atë Socialiste ose Ekologjike, por në radhë të parë pajtimi midis ish-palëve pjesëmarrëse në Luftën Civile (dhe trashëgimive të tyre), shkaktare e së cilës ishte Partia Komuniste Shqiptare e drejtuar nga emisarët jugosllavë. Historia e luftës për pushtet që kishte projektuar gjenerali Enver Hoxha dhe marrja e pushtetit me dhunë që ka qenë thelbi politik i çdo lëvizje komuniste, është shkaku i vetëm që ajo luftë e nisur kundër okupatorit, degjeneroi në lufte civile… Prandaj nuk kanë asnjë kuptim thirrjet për harresë dhe për mbyllje dosjesh, kur nuk janë zgjidhur probleme kardinale si Lufta Civile

  Edi Rama  (faqe 180 të “Refleksioneve)

epo ishte i ri atehere dhe ca gjera nuk i dinte mire .psh nuk e dinte se  votat e veteraneve qe i perqeshte e gajasej me ta do i duheshin per tu bere krieminister .

Nuk shoh asgje te keqe kety, edhe diktatori ka pjesen e vet te rendesishme ne Historine e Shqiperise

Mire e ke thene. Biles ne historine e re ka pjesen me te madhe te historise.

Kjo do te ishte e keqja me e vogel e Rames smiley

 Nje portret i EH ne sfondin e nje ceremoniali ku kujtohen deshmoret e asaj lufte te cilen ai e drejtoi, nuk eshte akt rehabilitues, ne kuptimin si akt zyrtar dhe aq me teper nga Rama si kryeminister. Protokolli thjesht ka respektuar pjemarresit dhe simbolikat e tyre. Eshte irrutuese per ata qe kane provua persekutimin ne komunizem por pikpamjet e nje grupimi apo force politike nuk duhen barazuar me qendrimin zyrtar te qeverise . Gjithe reagimet e tjera jane ekzagjerime emocionale.

Eshte irrutuese per ata qe kane provua persekutimin ne komunizem

Pak si teper latuar ky pershkrim.  "Irrituese" eshte edhe kur kamarieri ta sjell me vonese kafen e mengjesit. 

 

po aq pra eshte reagimi kundrejt nje fotoje. pasi u rrezua, u cvarros, u menderos, u mallkua, u ckisherua realisht e praktikisht dhe kur, sikurse shpjegon dhe Lirka, rehabilitimi eshte i pamundur, a ka vend per me shume se sa nje irritimi emocional? Se poeti dhe luftetatere te tjere mund te rrembejne armet dhe te sulmojne foton.

S'e lexova Lirken, se mund te kisha thene ndonje gje per rruazat dhe ma ka bere bene me detin e njelmur, dhe denuar/mallkuar me vdekje.  Keshtu qe Lirka menjane (pershendetje e dashur) ka vend per mendim racional edhe mbi reagimet emocionale. 

mire pra, racionalisht:  politikisht jo korrekte, historikisht e perligjur.Ne te gjitha tesktet postkomuniste te historise, EH figuron si komandant i LNCL. Tani si ti fshihemi ketij realiteti pa e fshire historine? E vetmja gafe e  pankartmabjtesve eshte foto e Enverit si udheheqes i pasluftes.Te pakten te benin karshillek me nje foto te EH me uniformen e partizanit.

ore se ti po i bi qemanes kot o vlla. Ata qe e mbanin ket parrulle, jane PPSH e rilindur a si m*utin quhet. Parti aleate e koalicionit. Kta e kane idhull enverin dhe kerkun qe ilir hoxha t'vinte kandidaturen ne gjirokaster po ky i ngopi me luge te zbrazet. Tani, kjo parti komuniste, ka per kryetar nji sharlatan me kryqin e floririt var ne qafe si nji Tony Montana wannabe. Ta shesesh kte si nji perpjekje rehabilitimi te figures ose ca me keq si perpjekje te Rames per me ngjall debat publik, eshte si t'qush xaken ajnshtajnin e koheve moderne. 

Kur nje popull gjykon ne baze te emocioneve nuk eshte cudi qe nuk di te ndertoje te ardhmen por vetem te merret me te kaluaren, qep e shqep si nje Heroine e Populit velai Greku. Dhe per me teper nuk eshte cudi qe e terheqin per hunde gjithe jeten. 

Dhe problemi qe po na bie kokes te gjitheve eshte qe keto gjykime emocionale transmetohen me laps kopjativ  nga gjyshi tek nipi, e tek nipi i nipit.

 

Prandaj e majta historikisht ka pas mision te vet edukimin e popullit.
 

Une e di qe ne gjermani k ende grupe naziskine, po askush nuk do te guxonte te mgulte nje fot 2 metroshe te hitlerit ne nje ceremoni protokallare me Merkel. Ashtu si edhe Putini nuk do ta lejonte nje foto te Stalinit pas kurrizit pavaresisht adhuruesve te Stalinit qe s'i burgos njeri

i dashur pf, tani kjo puna e njësimit të duçe, hitler me stalin ishte nji propagandë 2 qindarkshe e perëndimit që deri diku ja arriti qëllimit gjat luftës së ftohtë por aspak e pranueshme për këdo me dy pare mënd as këtu në perëndim.

duçe hitleri humbën luftën.

stalini jo.

duçe hitleri shkatërruan vëndet e tyre dhe tër evropën.

stalini  çliroj gjysmën.

majmunërisht, pas mbarimit të luftës së ftohtë dhe ne na imponuan njësimin e enverit me hitlerin gjë që është historikisht e gabuar.

ps: përsa i përket putinit ai e ka reabilituar stalinin. në tekstet e reja të historisë përmënden vetëm lenini, stalini.. dhe natyrisht Ai.  jo hrushovi, jo gorbaçovi, jo jeltsini.

(po kërkoj linkun)

PS: përsa i përket ideologjisë mund të diskutojmë sa të duash por për momentin jam i zënë

Stalini ka qene si shpirt (TM kokolepsi)

ja baba stalin

O intelligentsia e peshkut qe ke kuptu dhe propaganden dy-qindarkshe. Arsyeja pse perendimi, e jo vetem perendimi, e shikon Stalinin ne te njejtin kategori me Hitlerin e Co (Pol Pot do qe kandidat me i mire se il duce) eshte se vriste njerezit e tij. Sipas statistikave te KGB-se, statistika te cilet sipas historianeve ulin nivelin e numrat te horrorit, ne 1937-1938 u vrane mbi 600,000 njerez per krime politike e 1500000 te tjere u kalben ne burgje. Ne 2 vjet o intelligentsia.... mbi 1,000 ne dite. Por te mos harrojme dhe Holodomorin ne 32 ku u vdiqen rreth 5,000,000 njerez. E keto jane vetem dy raste historike, jo se qe paqe e alegri ne vitet e tjera. Keta qe u vrane ishin njerez tamam si puna jote, e dashura jote, femijet e tu, apo prinderit e tu... e kjo eshte arsyeja qe jo vetem perendimi por cdo njeri me dy koqe tru e konsideron Stalinin si nje nga figurat me te keqija te botes moderne.

Kur te gjeshe nje lider perendimor qe ka bere te njejten gje atehere sille argumentin e dy qindarkave.

E dicka tjeter, kjo vlen dhe per Ronin. Fakti qe Rusia ka filluar ta "ndreqi" (notice, jo tamam ndreqje) nuk perben nje arsye per te justifikuar nje ndreqje te figures se Hoxhes, por e kunderta pasi tani eshte mese e ditur qe Putin eshte bere nje lider autoritar...

Por jo vetem aq, ne rast se ju lexuat ate qe shkruajti PF, dhe e kapet argumentin ne menyre kaq periferike, atehere sinqerisht mundohuni te beni dhe nja ndonje dy vjet shkolle.

 

Ps, se sapo vura re dhe njesimin e hitlerit me hoxhen. Ne shkalle, vetekuptohet qe jo. Ne cmenduri, perseri jo. Mbase njeri me i afert do qe Saddami. Por karakteristika e vrasjes se njerezeve per arsye te dobeta politike, ose shpesh pa arsye, e fut enverin ne kategorine e stalinit, saddamit e co, meqenese jo ne shkallen e tyre. Kjo eshte dhe arsyeja pse nuk ka kuptim qe nje lider demokratik si Rama te jete afer kesaj gjeje.

i dashur muhametali ji i sigurtë që krimet e stalinit i njoh shumë mirë. pa hapur wikipedian. (njoh nipër viktimash emrat e të cilëve  nuk mund ti gjesh kurrë në internet, libra etj.)

ajo që duhet të kuptosh është se njësimet janë për fëmijët, njerëzit e vonuar mendërisht, me IQ tepër të ulët.

shëmbull: e kuqja dhe jeshilja janë njësoj. nuk gënjej. kan tonalitet të njëjtë. vetëm ngjyra ndryshon.

si mund të njësoj enverin me sadamin unë në se nuk di se a ja ka vrarë kunatin partia këtij të fundit ?

Ke fillu me shkrujt fjali te plota??? smiley smiley

Jo vetem te plota, por jane edhe me ngjyra te ndryshme dhe me te njejtin tonalitet.

Mu me duken shume interesante si stil, art modern, art naif pop, minimalizem dhe ekshen bashke. Shume interesant.

Ha, ha, nderkohe Muhameti mundohet te beje art realist amerikan.

 

Njesimet jane per femijet, njerezit e vonuar etc... dakord bre.

 

Disa gjera kane nje karakteristik, per shembull disa gjera jane te kuqe (no pun intended). Per shembull, luleshtrydhet jane te kuqe, si dhe qershia, si dhe nje ser frutash e sendesh te tjera.

Tek universi tone (hypothetical), gjerat e kuqa universalisht kane karakteristika negative, per shembull jane helmuese... (jemi ne nje univers hipotetike).

Prandaj, mund te thuashe tek ky univers qe qershia dhe luleshtrydheja jane negative dhe helmuese.

 

Ti si njeri-super intelligjent, e keq-kupton kete, ose se kupton fare, dhe mendon se argumenti eshte qe luleshtrydhja dhe qershia jane e njejta gje. Por jo mo gjeni, argumenti nuk eshte qe jane e njejta gje, por qe kane nje karakteristik te perbashket dhe negative.

 

Te kthehemi tek argumenti i Stalinit. Ti e fillon me, o perendimoret (si dhe Muhoja) sa gomar qe jane, me ngatru stalinin e hitlerin e duke i njesuar...

E une te theme, jo mo vella, Stalini, Pol Poti apo Hitleri nuk jane e njejta gje, e as perendimoret nuk mendojne se jane e njejta gje, por kane disa karakteristika te perbashketa (si luleshtrydhja me qershine tek universi qe krijova une per te treguar nje gje), karakteristika qe per cdo njeri me dy koqe tru i bene keta personalitete shume negative. Prandaj, shpesh futen ne te njejten kategori, sic tek universi qe krijova une ku dhe qershia me luleshtrydhen futen ne te njejten kategori dhe meqenese nuk jane njesoj.

Shpresoj se me ke kuptuar. Me vjen keq qe nuk mund te beje disa vizatime qe mbase te ndihmojne me kuptimin.

për shëmbull marim një shëmbull

po po Mirejam, si tha ajo "kam mbetur njecike shtatzene". Ceshtje njesimesh smiley

 e dashur fee. edhe po të mos jetë limiti i 2400 gërmave, në në një blog kolektiv është marrëzi të pretendosh të analizosh pes, gjashtë figura historike.

unë kapa vetëm një aspekt. njësimin pasi atrofizon trurin.

njujorkezi, siatllezi,majemezi, çikagezi etj para rreth 10 vjetëve nuk e kishin idenë se kush ishte sadami.

është nji diktator njësoj si hitleri e stalini tha bossi

ta heqim.

ta heqim tha dhe njujorkezi, siatllezi, çikagezi e majemezi.

dhe e hoqën.

nuk mund të themi sot se pas kaq vjetve poplli iraken, pa diktatorin rron në paq e harmoni.

enveri si hitleri. e besuam e na bëri të pranonim cilindo diktator tjetër pasi më keq se hitleri nuk ka.

jemi në këtë gjëndje që jemi.

 

nesër po të klikosh këtu ka shum mundësi të mos hapet faqja pasi janë deri tani rreth 300 komente.

është për këtë arsye që unë do të rikëshilloja këdo që di o pretendon se di që të çel blog personal ku të mund tja lexojmë idetë.

këtu në këtë blog kolektiv, mjafton një shkëmbim ideshë që për vet natyrën e komentit nuk mund të jetë tejet i thelluar pa pretendimit për të thënë fjalën e fundit si e vërteta absolute.

Po, muhametbejali edhe ju beni pjese tek ata te shumte,qe e urrejne Hoxhen, por gjene nuk shton dot numur per te arrire as ke cereku i atyre, qe jo nuk e urrejne, por e kane idhullin e tyre.Ky eshte problemi .Kujt i plasi me ke krahesohet,ndersa flitet per luften e dyte botrore ne bote dhe Luften Antifashiste Nacional Clirimtare ne Shqiperi? Per ate epope ata kane qene e do te mberen heronjte e saj.Per perjudhat me vone, kur atyre u vjen siraja te analizohen, do t'i quaje historia diktatore.Sa per lidere perendimore, je i vogel, dmth nuk kishe lindur ahere kur ne Algjeri u vrane mbi 500.000 njerez nga nje shtet perendimor i kultures larte.Dhe ne Vietnam jo pake por mbi 3 milione njerez po nga nje shtet perendimor....Pa folur se sa vrau e po vret politika e shtetit me perendimor ne Irakun ...pe ta sjele ne.....Islla demokrate !

por gjene nuk shton dot numur per te arrire as ke cereku i atyre, qe jo nuk e urrejne, por e kane idhullin e tyre.

A mo mos u tall tani se late kokrren e namit. Ju ka ngel ora  50 vjet mbrapa. Ky vrau e preu ke deshi ne kete vend, ju thoni akoma idhull. 

Grava mos luaj naivin ketu. hoxha he per he nuk e ka vendin ne faqet e kryeministrit rama. kjo eshte te provokosh gjithe ata qe vdiqen dhe vuajten nen regjimin e tij. i ke hedhur balte petro markos me kete qe ke thene o grava. po ai duron sic duroi kur qe gjalle. mos, se do e merrni ne qafe shqiperine me keto qe beni dhe thoni. i keni egersuar njerzit me kete egersine tuaj te pa pendim.

kush e ka idhull hoxhen o grava? vec ca kriminele, ca naive dhe ca te cmendur. tha't all. 

keto jane gjera te bera me dore nga ata qe s'cajne koke per hoxhen fare fare por duan vec te tensionojne situaten ne shqiperi.

Nuk jame shume ne qejf ty hy debateve perseri nga qe nuk kam me shume kohe, por, nje, i pergjigjesha ne lidhje me Stalinin... dhe dy, me te vertete franca pati lufte ne vietnam e algjeri, ose Amerika ne Vietnam, por besoj se ka nje ndryshim shume rrenjesor me faktin qe shumica e ketyre vrasjeve ishin ne kohe lufteje, me nje vend armik, e nuk ishte populli i tyre smiley. Mund te argumentosh gjithe diten qe Franca e Amerika kane kryer krime ne Vietnam e Algjeri, e ne fakt vete do te mbeshtetja ne kete argument, por perseri ka nje diference gjigande midis asaj dhe vrasjes se popullit tend. Mendo vetem faktin qe sonte amerika dhe vietnami kane marredhenie te mira.

Ne perfundim, une nuk e kuptoj sesi ju mund ta beni kete ndarje me luftes dhe asaj qe ndodhi pas luftes kaq lehte. Ne gjermani per shembull, kur Hitleri morri pushtetin ekonomia u rrite, ndertojti rruge e ndertojti ushtri, per gjermanin mesatar (meqenese krimet kishin filluar) Hitleri nuk qe gjeja me e keqe deri nga 1940, por asnje nuk thote hajde ta bejme Hitlerin hero per vitet e para e armik per te fundit...

 

 

 

Te pakten t'i japin statusin e veteranit, qe socialistet ia refuzuan, ...per mungese dokumentash. Dmth aq shume u plas per meritat e tij ne lufte.

Me ne fund Rama po reflekton mbi lajthitjet e tij tek "Refleksioni". Fundja te gjithe kemi bere gabime kur ishim te rinj. 

Ama s'eshte reflektim i plote, s'eshte gjitheperfshires, ndryshe do ishte ne protokoll dhe (posteri i) PPSHR.

Epo si ti inoktrinojn keto liderat media dhe robt, me zor mer me zor. Per edi ramen kam qen neutral fare deri diten qe filloi gjindja tu ulurit qe rama ben orgji, del nudo plazhit dhe merr ashtu. He ca ti bosh? A ka cun normal qe si ka qejf kto gjona? Per enverin kam degju vetem enver hitler der diten qe degjova qe ka qen dashamires i femrave, kuplarave dhe dikush solli nje foto te verit playboj ku kish dal si bohem me nje redingote alla-rockfeller. Ca ti bosh mer ca ti bosh si mola ta hajn shpirtin kta. 

Jo Xhibole e vtemja biznesmene deri tani qe nukke bere Gabim ne Rini ke qene ti me Derstilen .Dhe nuk ka prurje qe nuk e verteton kete . Dmth ngjiten njehere Robt ne Himalaje ,zbresin nga Muri Kinez dhe ja fusin nje per ne Alaske ...dhe e mbyllin si zakonisht 

 "Lash nje koment Aty "smiley

Histeri e pabazuar me te vertete, krijohen stuhi ne goten e ujit

Shume sakte, per shume prej shoqatave te veteraneve ai ishte lideri kryesor ne luften NC. Keta kane te drejten e tyre te mbajne pankarta me foto te tij. E permenda dhe me perpara kemi nje lider autokrat si Putin i cili nuk heziton te perdore dh dhunen kundrejt aktivisteve te ndryshem por kur eshte dita kombetare e Rusise gjithandej shikon veterane me pankarta te Stalinit (i cili llogaritet te kete vrare mbi 20milione)

..Erdhi  dhe dita e shumepritur..fotot i shoqeroni me muzike, me kenge me valle..mireseerdhe Enver djali, se ne per ty na mori malli..smiley

 

Kete kenge drizi e ca te tjere e kane vene te sleep machine qe mbajne per t'i zene gjumi smiley

Gjume nostalgjik! smiley

Jam i martum Ketlin .Po te me thush mbiemrin edhe mund ta tradhetoi Gjembin qe eshte si si luledele ne kopshtije e fusha te gjera

Dalim fushash me i shiju

Une me ty e ti mbi mu smiley

. Kam nje merak se kam qendruar shume vjet ne Moshe ne Korce smiley Polikseni me tregonte se nder shume qe mburreshin me mamaka e  me babaka ishin ......e di vete ti mo me qe hiqesh si pe Korce smiley

Po pse mos te rehabilitohet dhe enver mavria, ketu u rehabilituan te gjithe, qe nga zogu e deri te mustafa kruja e xhaferr deva, c'pune prish po te rehabilitohen dhe enveri me mehmetin. Perkundrazi, mund ta shpallim si vlere njesoj si tolerancen fetare psh "te huajt habiten me tolerancen tone politike, ne vendin tone dhe komunistet, dhe bashkepuntoret e fashizmit, bile dhe xhonturqit jane te rehabilituar dhe prehen ne varrezat e deshmoreve"

Madje qe te gjith, ne total respektohen nga te gjith ne total.. harmoni e papare, e jashtezakonshme, aliene, e pakonceptueshme.

ps. Ca pret kur nje ektremist islamik para disa kohesh na doli njeri me mbiemrin Krishti smiley

personalisht jam kundër, mauzoleve, monumenteve etj jo për gjo por e di qi s'ka me i ron n'men njeriu me m'bo nji mu por po të ishte rreptesisht e detyrushme do pranoja vetëm të sundimtarve që kan vdekur në fron. dhe atyre qe kan rene ne lufte

për të qën më i qartë:

po- stalinit, enverit, frankos, maocedunit vujo kushit etj

jo- duçes, hitlerit, zogut merlikes etj

Hitleri i shkrete ne pushtet ishte kur iku per lesh smiley

jo, jo swed. dolfi vrau veten dhe ti e di qi partia  s'të falte. kur s'ja fali memetit

Mos i ngaterro kot gjerat. Ata kane qene minorene pa dukumenta qe ne cdo kufi do ishin ndaluar. Kurse kjo ishte came me dokumenta, qe vetem vellezerit greke mund ta ndalojne. Reciprocitet do te ishte te ndalohej ndonje qefli vorio-epiri me dokumenta.

Tirona forever, po te ishte kohe tjeter do ta kishin fut me patjeter....por sot nuk i futen se u kujtun se ka edhe rregulla....ndaj e pruna ....

E kaluara nuk ka nevoje te rehabilitohet. Ajo thjesht duhet absorbuar.

Eshte thene shpesh: "nje popull qe harron te kaluaren e tij eshte i desitnuar ta rijetoje ate."

Mirepo eshte harruar te thuhet: "nje popull qe nuk e le te qete te kaluaren e tij, qe nuk e absorbon dhe ta lere pas, eshte i destinuar te jetoje me probleme psiqike".

Cili eshte kuptimi ne shqip i shprehjes se famshme amerikane "letting go"?

Si perkthehet "just move on"?

Yes! Yes!

erdhi dita e shqiptarit! Ne ven te diskutoje sa rob vriten nga frengjite e kryeministrise, diskutohet cila foto i shpetoi kryeministrit ne fb personal. Rruga e gjate drejt perparimit tha kadareja ke nje novele.

edhe ate e diskutojme por sdo e diskutojme 24/7.. apo ka pas ndonje lajm ne lidhje me kette pune e na ka shpetuar?

nuk e diskuton se nuk ka ca me diskutu aty, se ky as ka vra as ka pre. Kshu qe i gjo do i gjejme edhe ktij qe tja flasim si 'ntelektuala t'kujdeshem me detajet si jena. 

Mire e bojm, po une po i gzohem progresit qe kena bo i here per i here. Kemi kalu nga sala ke ky palla. Nuk o pak them una, se rruga e gjate e terci e verci. Por disa, po shikoj, nuk kenaqen me kaq. Nuk flene mbi dafina merr vesht... smiley

Aha te kam keqkuptuar... Ke te drejte megjithate jam i mendimit qe Rama po nuk beri drejtesi per 21 Janarin eshte poaq pergjegjes sa Berisha.

Si po aq pergjegjes?

Si ai qe ka vra edhe ky qe s'i kane ngel prova ne dore me perjashtim te asaj vidjos qe shifet ne jutub, njesoj pergjegjes?

jo kshu se jane gjynof ato jetima.

 

pranej u kputet n'sume ju duke vendos drejtsi? apo Ilir Meta me gjysen e ministrave n'qeveri ishte pergjigjia per ato qe u sollen me autobusa ne 21 janar me denoncu hajdutin Meta? 

Hajdut apo viktime, eshte ceshtje perspektive, ose thene ndryshe, miredita (qafsha Azbiun kjo me doli rastesisht duke kerkuar ne youtube per ndonje prononcim te Rames per komunizmin lol)

me denoncu hajdutin Meta

Ej po njifeni "ju" nje here te vetme qe ka qene krim, qe ka nje drejtesi per t'u vu ne vend. Pastaj hajd folim per modalitetet tha ai mondani.

Nje here mer cun me e pranu qe ai vrau rob te pafajshem, pae kontekstualizu muhabetin pa u talle dhe pa ngrejte pytjen shkatrruse: kush i solli para pushkes. 

Meqe mu drejtove them, jo per gjo.

po pse mer thuj atij mondanit, ktu i paska has drejtsise sharra n'gozhde, te fakti se duhet ta pranojm dhe ne? po ato 1 milion e kusur shpulla nuk kan naj pike vlere kur vjen puna ktu apo ca? 
Po mer po, ai vrau, dhe nqse ti arrin me provu se ai mban pergjegjsi penale per vrasjen, fute n'burg si qen. 
Kjo shkon pertej bindjes qe kam une se rezultati i 21 janarit ishte krejtsisht pergjegjsi e organizatorve dhe e qeverise. Po ti e di njesoj si une, dhe njesoj si kta te tjeret ktu ne blog (minus xaken), se mbajtja gjalle e koalicionit me shkaktarin e zanafilles te 21 janarit, ja ul dhe ate kredibilitet cdo perpjekjeje per me nxjerr fajtoret e vrasjeve. Dhe kte me mire se ne te dy e kta te tjeret, e dine Rama dhe Meta. Pa kalu fare te tema qe Meta doli ne gjyq dhe gjykata e shpalli te pafajshem per videon e perfolme.

humbje kohe

vetem ktu shef te njejtet njerez qe shajne berishen enverist, te thurin lavde per enver hoxhen.
Eh mer Ron, ti dhe kokolepsi nuk keni per t'u kuptu najhere masivisht nga ppu mgjse perpiqeni.

fatkeqsisht, pasi ka nje perpjekje te organizuar peshksubversive per ti paraqitur keta si tipa 'te cuditshem', nderkohe qe keta jane komplet tipa te zakonshem, mainsteam-ista:

Per edi ramen kam qen neutral fare deri diten qe filloi gjindja tu ulurit qe rama ben orgji, del nudo plazhit dhe merr ashtu. He ca ti bosh? A ka cun normal qe si ka qejf kto gjona? 

a typical agitator, xhibo (t'mos ngatarrohet me agjitacion- propagande). But give credit when credit is due, Ron's good at stirring the pot

.

Testim te opinionit 

neveritje

Bonjour Madame smiley

bonjour

..mos e ka ngrit kastile ket kurth  Rama kunder Enveristeve  qe nga presioni i opinionit te dali me vone dhe te denoje krimet e Enverit ? smiley

po te donin te nderonin nuk kishin nevoje te merrnin me vete portrete

Drejt njeri-tjetrit kemi mbyllur
Te gjitha rruget edhe shtigjet
Si dy qytete mesjetare
Me mure,heshta dhe me pirgje.

vazhdon diskutimi per feudalet...

C'do te thote te marresh pergjegjesi si popull?

Ne vazhdojme te sillemi sikur ne, populli, ishim dhe jemi pergjegjesi e Enverit. "Ja c'na beri diktatori", "na ka bere kete e ate," "na la keshtu e ashtu"... Po, sigurisht, absolutisht. Por tani ka ardhe rradha ta kemi vete frerin ne dore. Tani nuk ka me pergjegjesi Enveri per ne, kemi ne per Enverin.

Enveri eshte pergjegjesia jone. Te pranosh qe ai ka qene faktor ne LANC, madje me shume se kaq, qe ka qene drejtues, eshte te marresh pergjegjesi.

Te gelltisesh te verteten e hidhur qe ky njeri u be diktatori i popullit te vet per 45 vjet me rradhe eshte po aq pergjegjesi.

Ndaj ka ardhe koha qe ta pranojme vetveten me fajet dhe me krimet qe kemi ne histori.

 

smiley

!!!

asnje koment tjeter s'vlen!

 

Ne cdo vend te Botes ka spital Psiatrik dhe nuk u ben njeri vjerasha kaq te ndiera . Pse duhet te beje Shqiperia qe nuk ka kampe ? Ka nje kategori te semuresh Psikike me " se Enveri zotrie " qe u acarohet semundja  ne 29 Nendor , te infektuar nga Propoganda e shpelare Manipuluese dhe Intrigante Percarese e Bajraktareve te mundur Historikisht e te orkestruar e te Lujatur per fantazi e Orkester nga Berishajt .

Ashtu sic ka nje TERESI absolute ne Popull qe dine te vleresojne Vlerat Themelore te nje Kombi ku spikat me Themelorja Respekti ndaj te Reneve per Liri e per Atdhe .

Pastaj ka edhe Derstile e vjershetore . Bile Bile ketu kemi edhe Poet Kombetar !

Enveri eshte i pavdekshem ! Ai ka triumfuar dhe mbi ata qe nuk e duan sepse kush e do e ka ne zemer (si plaku idriz smiley) kush nuk e do e ka ne mendje.Grini sallate gjithe diten ju te ashtuquajtur demokrate. Nje gje kur nuk e arrin  e perbuz  dhe sa me shume perbuzet nga keqdashesit ,aq me shume lartesohet figura e Tij nga dashamiresit !

 

Ketlina, tete vite ne pushtet PD, gjith gazetat rreth saj perdite kane qit fotografite me fotozhenike te Enver Hoxhes, me gjasme se po e shanin.U ra bretku, me keq se ketij telendiarit ne ppu, duke bere fotot ekspoze te gjalla te jetes se Enverit, vetem e vetem se ato sherbenin si droge per Salihun...Sa eshte marre vesh...

Shume e drejte, grava! Ato gazetat i nxirrnin atje, Roni me emon na i sjellin ketu. Pra edhe keta te dy jane pjese e PD-se!

Posi..!

shqiperia eshte e te gjithe shqiptareve por pavaresisht nga kjo disa jane ne burg disa udheheqin dhe kjo i dallon ato ne mes tyre.Nuk mund te jepen = ne mes tyre.

Kemi kujtese te shkurter ne shqiptaret ,kjo eshte e keqja jone me e madhe .

Rama po ja ndjell vetes fatin e Cauceskut qe spati Ramizi. sdo te vonoje dita kur te neperkemburit e te vuajturit e 45 viteve te stalinizmit ne kto 20 vitet e pseudo-demokracise, do te ngrihen e te marin ne doren fatin e tyre. Anger......smiley

Te neperkemburit e ktyre 20 vjetve jan fut gjith te lsi dhe jan kap. Ata i dhan 1 milion cokat. Ke ngel vetem lefter. Je bo si plaka nurihan...aleatet, aleatet..

_

Për mendimin tim, na e kanë ça shumë trapin këto kohë me këtë Enverin, dhe shenja ka nga të dyja anët si ata + Enverit dhe këta - Enverit - të dytët të paktën kanë moralin me vete. Se ka pastaj dhe psikopatë që duan to build on në trashëgiminë e Enverit. Këta janë ulërrimë fare. Ka mundësi me i thënë FUCK U Veres hë për hë, e të shikojmë punët që kemi përpara.

 

hahaha, të njëjtën gjë ia shkruajta dhe mrrokut. smiley

Si thu ti Spirituso, e han burgun ky apo jo?

 

Nuk e besoj.Nje foto e EH u shfaq dhe batalioni Mamurrasit bashke me Grupin e rezistences ne France jane gati per marshimin mbi Tiran/in. Plus vullnetaret nga USA dhe Kanadaja, he non e zeze smiley

Do e fusin ore brenda, ja të shohësh. Unë jam gati të vë bast. Një shishe verë nga ajo e Pjerit.

 

Pas nje kerkimi per video-lajm, nuk e shof qe ndonje nga mediat shqiptare ta kete vene kete video ne internet, s'e di nese e kane transmetuar apo jo ne TV...e hasa pak vetem tek video e Zerit te Amerikes.

I pyetur per reagimin e tij ne lidhje me reagimet e njerzve per kete ngjarje, kryeministri Rama ka reaguar me nje video-lajm te shkurter.

xhibo, na prishi me Ameriken ky. N'fillim ky rrengu i armve kimike, tani rehabilitimi i diktatorit komunist. E shof shume te shqetsum Ronin. Puna e diplomatit sa vjen dhe po behet me e veshtire

Thone qe Obama e kishte bo rrezil Kerrin. Ku deshe t'i cosh armet kimike mer trap i kishte thone, te kamunistet. Kurse Arvizun e pret Afganistani, do ta cojne per te cminu rruget.

Bredho, sic tha Mr Kokolepsi ne lidhje me pranine e fytyres se xhaxhit perkarshi udheqjes Rilindase:

Rama ndoshta as e ka pare fare. Bej durim. 

Nderkohe qe Klubi i Skraparit ka filluar te hape thashetheme qe, nga te gjithe fotot qe qarkullojne ne rrjet ne lidhje me fytyren e Enverit gjate ceremonive te djeshme, Rama ka vendosur ne Facebook-un e tij vetem foton qe tregon Meten karshi Enverit, me qellim per ta marxhinalizuar Meten nga te moderuari e se majtes kryesuar nga Ruci.

I menjehershem ka qene reagimi i Mjaft-it, duke vene ne dukje qe tek postimi i Rames ne Facebook, kokat e Rames, Metes dhe Enverit jane ne fakt ne nje vije te drejte diagonale, per me teper koka e Enverit dhe e Metes jane mbi ate te Rames, cka nenkupton pikerisht te kunderten e thashethemeve percarese te dala ndoshta pa dashje nga Skrapari.

ti po thu qe nuk ekziston naj version zyrtar se ky ka qene i sajuar nga Berisha? 
Mos ja fut kot, xhibo! ti vertet mendon se Berisha nuk ka gisht ktu?
Biles, meqe permenda gishtin, une vej bast qe nqse e shofin me imtesi kta policet e Tahirit ate portretin, kane per te gjet aty shenjat e gishtave te Berishes ose ADN kur e ka puth portretin

Ne fakt s'ka portret fare. Eshte hologram, i kriju prej disa projektoreve sekret te Sali vucidolsit.

shume shpejt ke per te marre nje email me nji oferte punsimi prane ministrise se permrenshme. Njerez si ty na duhen

smiley Rrofsh, po s'ma mba me thote te drejten. Tashti qe do rrasin Salen mrena keta, kush i ma gjithe ato te nevrikosmit qe i ka nda nga gruja vucidolsi.

Enverin aty tek varezat e deshmoreve nuk e solli protokolli i shtetit ore njerez histerik por disa qytetare qe menduan se i takon te jete aty dhe pike. Po vetem nga nje foto portret prej lecke a letre e dhisni gjak dhe gjoja e argumentoni sesi do ndjehen is te persekutuarit. Po pse nuk mendoni se si ndjehen ata qe ju vrane djemte dhe vajzat ne lufte kur fashizmit per clirimin e atdheut dhe qe adhuronin komunizmin, kur shohin se nje nga personat kryesor qe kontriboje ne clirimin e atdheut e kane c'varosur nga varezat e deshmoreve te atdheut? 

Por per mua ka nje gabim tjeter qe deshmoret qe rane ne lufte per liri duhet te jene ne nje vend tjeter te vecante dhe te mos perzihen me persona te tjere, qofte edhe te shquar, por qe nuk kishin lindur akoma ne vitet 40-te si Azemi psh. 

po ai s'ma men ca ka thon para 5 minutash, ti po i kujton ca ka thon dje

Jo nuk paska qene e trukuar, por nisur nga madhesia e portretit dhe e kornizes se pankartes mu krijua pershtypja se duhej te ishte e trukuar. Por e pashe dhe ne kronike filmike tek lajmet dhe ishte alamet portreti nga ato qe beheshim vetem dikur me cope bezeje nga kombinati i tekstileve Stalin qe nuk ka shi e fortune ta demtoje. 

Who's next ?

Ti. smiley hudhi nje sy skemes te taksave sipas leak te Shekullit smiley

fatta la legge, trovato l'inganno smiley

luftoni mer luftoni.....luftoni me mullinjte e eres... tamom si Don Kishoti....

Perdite perkujdesen per popullin, u capliten u mjeruan (politikanet)...smiley

Historia keshtu perseritet, nje vite nje luge ne brez per torte, vitin tjeter luspen per te zmadhuar fotot..rezil milet..dikush ha nje corbe te prishur, te tjeret vjellin gjithe jeten..smiley

Ne fillim mendoja se qe nje zmadhim i nje historije te vogel. Ndonje kishte sjelle figurin e enverit, e gabimisht doli dhe ne fotografite e Rames. Por kur shikon sa i madhe e i qarte eshte porteti nuk duket shume si aksident.

Me habit pakez, se nje nga karakteristikat e Rames, ne ndryshim per shembull me Berishen, eshte qe e ka qejf prezantimin si dhe detajet. Prisja nga Sala per shembull te dilte gabimisht ne nje situate te tille, por jo nga Rama qe tregon pothuajse nje mani me figuren e tij e qe gjate kohes ne bashki tregonte kujdes per gjera qe i shpetojn Bashes...

po jo mer, ca aksidenti? pse ata ja kane postu foton ne llogarine e FB? edhe sikur t'kish qene aksident, mund ta kishin heq

Po pra, ne fillim vetem lexova artikullin e nuk shtypa link-un, keshtu qe mendoja se mbase, mbase, qe dicka e vogel...
 

Cfare muhabeti pa lidhje!

Teme hot, nga nxehtesia u shkri racionalja me emocionin, dhe lindi komenti ramocional.

Ne duhet te hapim nje teme tjeter se kush eshte me pak i keq apo kriminel Enveri apo Saliu. Argumente ka boll per te renditur ne favor te njerit apo tjetrit, por sidoqofte duhet te ballafaqohen njehere. Apo te presim derisa te ike dhe ky nga jeta? Une them ta bejme sa eshte akoma gjalle se keshtu edhe meson dicka me teper qe ti vleje kur te shkoj ne ferr.

Enveri! Dhe nuk ka pike diskutimi. Sikur vetem faktin qe Berisha e la pushtetin me zgjedhje ne 23 qershor del e mjafton per ta ne thene se nuk ka krahasim

Po mua me duket se Rama e ka lene kastile ate foto, se te djathtet alla poet do fillonin me diarrene e tyre "bllokmenet, komunistet" etj etj dhe do dilte si i fituar. E duke pare akoma se sa nostalgjik dhe apologje te atij sistemi jeni ti e shoket e tu ketu verdalle eshte e qarte qe Rama di dhe t'iu manipuloje si trushkundur qe jeni. Kot nuk ka arrit deri aty ku eshte, me simboliken luan fort - edhe kur njehere e njekohe tallej me ate simbolike si pakkush. 

Left, ke shume te drejte. Rames do ti rezervohet fati i atit te tij shpirteror, E. Hoxha. Do ta terheqim zvarre me gjithe bojrat e tij. Po te ishte ndonje pune e mencur enverizimi i hapur i PS, do ta kishin bere ata qe kane drejtuar para Rames PS, pasardhesen e PPSH, por keta u munduan me cte mundnin te hiqnin sadopak hijen e zeze te enverizmit dhe trashegimise se PPSH. Tani del ky bojaxhi dhe pa teklif fyen ata qe vuajten nen regjimin barbar te Hoxhes por edhe gjithe popullin shqiptar ne pergjithesi, pervec atij 5% sigurimsash e kapterrash prej kurveleshi e zonave perreth.

Ku eshte pensionisti i ambasades? Pse nuk behet i gjalle qe pjella e Bllokut, eshte katandisur ne kete derexhe?

Sipas informacioneve fotografine e Kriminelit Hoxha ne diten e 29 Nentorit e kane mbajtur perfaqesues te LGB -se me miratimin e Kryeministri .

Fantazma e Enver Hoxhes, Hitlerit shqiptar te Pasluftes, ne Varrezat e Deshmoreve.

Te dashur miq, dje ne diten e çlirimit te vendit, por sipas kalendarit Bizantin te vendosur ne Beograd 68 vjet me pare, kreret e mazhorances Rama - Meta i vrane per here te dyte deshmoret e kombit. Ata me nje skenar djallezor vendosen kurorat me lule ne nderim te tyre dhe e bene kete ne pranine direkte te Enver Hoxhes, portretet e te cilit dominonin ne shesh, sikur te ishim ne vitin 1987. Me pas, Edi Rama, per te deshmuar autoresine e ketij skenari, zgjodhi me kujdes dhe vendosi ne Facebook fotot e ceremonise ku spikatnin portretet e atit te tij shpirteror.

Me kete provokacion te rende, te papergjegjshem, jo thjesht nostaligjik por me shume simbolik, Rama - Meta ekzekutuan per se dyti te renet dhe heronjte tane.

Ne Maj te vitit 1991 Unioni Demokratik Europian, qe gruponte te gjitha partite e qendres se djathte te Europes, shpalli me unanimitet te plote ne deklaraten e Parisit, Enver Hoxhen si Hitlerin shqiptar te Pasluftes se Dyte Boterore. Te gjithe ata e dinin se Hoxha kishte luftuar kunder Hitlerit. Por ata e quajten Hitler te Pasluftes sepse ai vendosi ne Shqiperi sistemin e shtypjes me te eger njerezor ne historine e Europes, sistem ne te cilin ai vetem per lirine e fjales, besimit, prones, mori jeten, me skuadra ekzekutimi, burgje dhe kampe perqendrimi dhjetera mijerave qytetareve shqiptare. Ata e cilesuan Hoxhen si Hitleri shqiptar i Pasluftes sepse ai me sistemin hiperkolektivist dhe skllaverues qe vendosi, mori jeten nepermjet urise dhe semundjeve qindra mijera shqiptareve. Hoxha, me te cilin Rama festoi dje, zhyti Shqiperine ne izolimin me te thelle ne te gjithe ekzistencen e saj.

Rama dje hapi siparin e rehabilitimit te Hoxhes dhe eterve te tjere shpirtror, por ne jemi sot per te garantuar z. Rama se historia do ti rezervoje atij fundin e eterve te tij mizor. sb

Ok, mu mbush mendja qe ti vertet je ramist qe ben kunder-propagande ketu. 

Se vetem nje loqe mund te mendoj se robt e PPU duan te lexojne ca thote nje njeri qe duhet te kishte hequr dore perfundimisht nga politika pas 23 qershorit. 

O endrito , cfare ke mor burr qe na demaskon ne kete menyre kundra propagandensmiley

Sa per info dhe koherence duhet te kishte hequr dore qe nga 97

Edhe kete puc e bere mer Gjeke?

Ore per koherence mbase duhet te kishte dhene doreheqje qe kur ju rrezua kushtetuta e tij ne 94, po hajtmo e ka gjet perhere nje justifikim. Tani mbas 23 qershorit nuk di ca thote me, premtimet anti-globat etj etj. 

Hajt le te pranojme  Kuazi .

Ne cilin Lufte luftoi Saliu me te Tredhurit mendore ? Cfare Ushtrie komandoi dhe me ke qe Aleat qe mundi Fashizmin dhe Groposi anadollaket e Bashkepunetoret e Fashizmit ?

Saliu para Enverit eshte si krahasimi tek Hamleti per te jatin me "baben e ri "

"I qendron si Vesh i Kalbur "

Jane dy gjera qe nuk mund te krahasohen por nxitet nga te Tredhur mendore Hipokriete e Injorante , Dallkauke e Kurva te mendimit qe kane plase rrugeve si tubacionet e Mutit ne kohe Kolere .. Shfaqin vetem nje ane ate te Humbesve me TURP Historik me 29 Nendor dhe mundohen ta kamuflojne me Pordhe me Rigon te pas 29 Nendorit .

Nga keta lloj cilimiqerish si ai qe i thone I tredhur e Gjembece Gomari e me rradhe nga "batalioni stomaqeve te prishura " vetem gromesima e ere cofetinash mun te nuhasesh .

Edhe personalisht ne jeten e "Ndertimeve " nuk mund te krahsohen dy personalitete ne Sisteme Ekonomike ,Morale e Politiko -Ligjore jashte Kohes qe cfaqen Vetite .

Ne kohen e Enverit flitet per Shqiperi .Ne kohen e Saliut Flitet per Troje ku ka qene Shqiperia.

Rezultatet ...them se PO dhe une kete kam ndermend qe i ftoja te nderuarit admin ne se jane te afte jo Copa Copa te ofrojne nje tema jashte Derstilave te Xhiboles e Rrenjasijve ! Duke pasqyruar treguesit sintetike te perafert ne Krahasim , te shtrira e perberes  edhe ne sisteme te tjera si

minimumi Jetik ,Cmimet , Jetegjatesia , Numri i Popullates , Jetgjatesia , Punesimi ,politikat bujqesore etj !

A eshte e mundur Kjo ? Aeshte Koha ? Aka aq kulture e vet permbajtje ? dhe do i lexosh "se krimineli Enver zotrie "... te gjithe kete Tufe Injorantesh qe minimalisht duhet te lexoje Shcedrinin per Beun Diktator- Gjaksor .

Tufe dhish e sqeperish qe bertasin ne Tufe  "Na ofenoi  B.Sovjetik a i qivja udhet " smiley

 

Te tere nga Vucidoli. Sa i madh paska qene ai fshat.

Jo e ke kuptu gabim, aty jane xakja me shoke, po iknin nga parajsa se tani do e mernin ne dore vucidolsat e do e shkaterronin. 

Kshu ju pafsha, befshi gjalle e shendoshe edhe 100 vjet te tjera duke diskutu per Enverin dhe Hitlerin.

(Edhe per pushtimin turk, dhe rezistencen e Skenderbeut me atlete gjimnastike Nish Goma Durres).

 

Prape ti? Po a ke nje qendrim o njeri i mire? A ke gjak e mish e shpirt qe te thuash, jo kjo s'ben? Vec budallallqe mer burre!

Po te them qe kjo ben, dmth kjo qe kam qendrim?

Po te them qe kjo s'ben meqe s'ben per ty, do te thote kjo qe kam qendrim meqe qendrimi im i lepin bythen qendrimit tend?

Pse qendrimi yt mos t'i lepije bythen qendrimit tim?

Cfar ndryshimi ka bytha e nje gej nga nje jo-gej?

He te bejme ca teste logjike me bythe qe te shohim se me çfare organi logjikon.

Sot mbremja mbi peme ishte teper mistike, me ca re te bardha qe rrezatonin erresire te ndriçuar nga brenda.

 

Une spo te kerkoj qe te nuhasesh bythet, po te kerkoj te kesh koqe. Thuaje ore shqip, ben ose nuk ben. Ti smerr vesh, me fundshpine i ben punet.

Nga ajo qe kuptoj une, bytha jote nuk ben per as nje pune, as per te bere muhabet, sepse ti futesh ne muhabet per tu grind.

 

Ja e morem vesh moj Ruzhe sa e ke rrogensmiley

E paske rrogen me shume se 1 milion Po shume mire. Paguhesh si te huajt, taksohu si te huajt smiley

PO pse o Ruzhe, kaq shume pare merke ti saqe u tremke prej taksave...????

Do ti gjejme dhe qypat me flori te tua Rruzhe, mjaft ja fshehe popullit. 

i ka marre enveri mer babe qypat

une du vetem te laj overdraftin se u bene 3 muj qe ncuq

Ke dhe overdraft dmth? Po per ca, per ndonje shtepi? Duhet ta vendosim te lista e sekuestrimeve sa me shpejt pra. 

overdraft mer vlla, jo kredi

i prisha leket per ca halle e kena njel minus

e di qe kta bijte e nomenklatures nga kurveleshi do na i marrin serish te gjitha, por per fat te mire ska ngel ca me na marre.

 

c'te duhen overdraftet ty mi, apo do t'pasurosh bankat, kshu.

po pse do me jepje ti borxh e ?

po me mire merr ca borxh andej kendej tek familjaret se sa te pasurosh bankat. e kam hapur overdraft, just in case, por kurre s'e kam perdorur. te grijne...

po ku lypet borxh kto kohe ne shqipri moj xhan

familjaret jane troke per vete smiley
 

ore seriozisht, ca u be me ate projektin per raportimin e te ardhurave vjetore per efekt taksash? se ai i ve kapak ktyre gjerave, duke qene se merr ne konsiderate ca hyn e ca del nga llogaria/llogarite

Prit njehere te mbarojne pritjet e percjelljet. Ka 2 muaj qe vetem mban fjalime ngado qe iken. 

Si tha rilindasi, prit se s'keni pa gjo. Mjere buxhetoret, se privati i mcef sic ka bere deri tashti.

Kishte dhe ca omelsina per sigurimin shendetesore, me duket.

Ore eshte gjeni i PRi, nuk ke ca ti thuash. 

Kendej do pergatitet te ngreje taksat ndryshe fare nga ca na tha, po per t'ia heq vemendjen popullit i fut nje foto me Vekon aty dhe loqet e PD-se sulen direkte. Nuk dine mer fare nga PRi, jane komplet shpellar. Te pakten per te ruajt icik dinjetet te lene ndonje shoqate te persekutuarish te dale e te beje ndonje deklarate, te kerkoje falje nga shteti per kete gabim te protokollit. Jo mer hic fare, prap Sula me Xhozin te paret ne rresht tu shkrujt k...lliqet e tyre. 

Vallai PRi s'pi uje kur preket xhepi. Te shofim sa milion zemra do t'i behen.

Sula me Xhozin i kane terezit punet e veta, tashti lujn nonc.smiley

Ore ne terezi i pafshin, po noncin te ikin ta luajne per qef te tyre, jo me ne politike se e mbyllen ciklin normalisht. 23 vjet, boll me. 

Per punen e xhepit, puna eshte qe ato 1 meleonet nuk kishin vende pune para 23 qershorit, tani kane rrogen e garantuar. Me 10% apo 15% taksa pak rendesi ka per ata. 

Po pse te ikin mer, kur mund t'i bejne opozite lexhendare rilindjes per resmet e Verit. Eshte tregeti politika albaneze. 

Ta shofim punen e xhepit, se ja ketu robt po akohen. Parja eshte force e madhe.

 

Ta bej brezi i ri opoziten lexhendare smiley 

Ruzhe qejfi i shqiptarit me dite sa lek merr , a ke letra , a e mbaroi vajza shkollen , a i moret leket e te perndjekurve , sa paguani drita me ke e fejuat djalin a keni bashkim familiar , si rregullohet lavatricja smiley

Dhe po e plotesoj per te  gjithe kete Kategorine te Tredhurve Mendore smiley qe mendojne se eshte dite Normash Politike 

"Ti  kesh MIQ s'te bejne Pune .Ti kesh Armiq e kane treguar Historikisht qe te Hane MUNE " ! Pse e trazojne nje zot e merr vesh !

Gezuar diten e Clirimit dhurate e Gjakut dhe sakrifices te Partizaneve qe mposhten Kriminelet Historike , sejmenet e bashkepunetoret e cdo Pushtuesi , dhe vune Gjakun e Enderat e tyre si Garant i Lirise ! Kete  e perjeton Kushdo qe ka ndiesi Shqiptare !

Lavdi te reneve per jete .U kujtofshin e u perulshin para TYRE cdo 29 Nendor !

Per te na rehabilitu, ja dhame voten... Bravo qeveria, gezuar!

shihet qarte qe zoti rama eshte thjesht nje i komanduar qe ka celsat e kashtes ne dore. fijet sic duket i luan dikush tjeter. degjenerimi i situates ne popull, risjellja e mllefeve te vjetra, rihapja e plageve te atyre qe kane vuajtur aq shume prej hoxhes direkt ose indirekt, ja ky eshte qellimi i gjithe kesaj katrahure qe quhet shqiperi. paskemi qene popull i eger, mire qe kishim komunizmin me te  eger ne europe, por e keqja eshte se s'kemi mesuar asgje. shume ketu i shoh te ster-eger me komentet e tyre duke mbrojtur kriminelin hoxha me lloj lloj alibirash 5 lekshe. eshte sikur t'i hedhesh balte petro markos edhe pse i vdekur.

keto jane gjera te bere me dore per te egersuar popullin shqiptar ( ne te dy krahet) dhe per te na bere te urrejme njeri-tjetrin. nuk u soll fotua e hoxhes rastesisht, eshte naivitet te mendohet. eshte bere e paramenduar.

tashi po e kuptoj une distancimin e shpejte te avukat Ngjeles nga Rama...   ne fillim kujtova se ishte thjesht qejfmbetje per shkak se nuk e beri minister drejtesie.   

e paskerkam keqkuptuar avukatin..smiley

Ta kishte ditur Taku se do ndodhte keshtu nuk ishte shkeput kurre nga Rilindja .

belulo s'eshte per te qeshur. e di ti c'do te thote kjo, qe forca te caktuara kontrollojne ramen dhe mund ta bejne shqiperine lemsh. sala e la aq bute pushtetin, ndoshta dikujt s'i ka pelqyer kjo dhe kerkon tensionimin e situates. nje grusht vend jemi dhe shiko si urrehen njerzit me njeri-tjetrin. hoxha he per he te rrije ne sirtar jo ne f.b. e rames. turp e faqja e zeze.

jo moj nuk tallem. po ti u fute cik vone te kjo teme..   ndersa une i kam bere qe ne fillim nja 2 komente ku e them  seriozisht dhe  qarte mendimin tim per kete veprim te kryeministrit

nuk i lexoj komentet nje e nga nje une o belul. po ketu dihet si do flasin, aq e kemi mesuar tani.

"...Sala e la aqe bute pushtetin..."!
Posi moj! E la ne pambuk! Si nuk ju vjen rende kur katandisni ne kete fare feje, ne kete derexhe intelektuae! LA pushtetin bute nje bandit qe i ka sjelle aqe dem ketij shteti sa duhen ndoshta 100 vjet te mund te vije ne terezi! bute posi moj xhane! Iku si i menderosur, i perzene me hurin e votes se. Njemilione veteve ! Hoxha, komandanti i fitores se luftes madhe te rrije ne sirtar se thoni zotrote, por te na dale ahmet tradhetari, neper buste! Qenka nderi e ndereve! Ja si ju ergjigjet populli i mencur i shumices ...Sic e meritoni ! Kjo eshte historia, ndaj nuk duhej mburrur kur ngrihej Zogu se thartohi kur ngrihet Enveri.

Ja prap ky standarti i dyfishte. 

Ahmeti ishte tradhetar sepse u kthye nga Jugosllavia me mbeshtetjen e serbeve per te mposhtur Nolin apo jo? Po ata cunat qe e vune Vekon ne krye te partise pasi ua puthi mire mollaqet, ai Miladini dhe ai Dushani, ore valle e di gje nga ishin? Se nuk me duken si emra te Corovodes mua, megjithese vete toponimet e asaj zone jane me origjine sllave.

E thave,ata cunat qe e vune dhe ai u shiti jugosllaveve ? Ke ? Poradecin ? Dengela!

Pra shitja e Shen Naumit qenka me e rende se horrori qe ju beri Enveri te jetojne shqiptaret per 50 vjet duke i bere kavje ne nje eksperiment social te rralle? 

grava i ben lemsh me qellim apo je konfjuz nuk di c'te them. lenia e pushtetit me gjynahet qe ka berisha jane dy gjera te kunderta. te pakten rremuje nuk u be dhe iku.  per zogun, mire ben te lexosh kristo frasherin si historian qe eshte, dhe po deshe dhe kadarene si burre i mencur qe eshte, megjithese per kete te fundit s'ke lene gje pa thene. 

enveri te rri ne sirtar qe c'ke me te. dhe saper luften po t'i hapim keto muhabete, ka bere nje vere ne uje, doli si gic i ster-dhjamur nga lufta. te tjeret dhane gjakun, u capaluan maleve dhe hoxha ju dha plumbin.

hoxha s'ka pune neper faqet e kryeministrit budalla qe kemi. qe ai s'e do e dime kete, por se nga kush i merr keto urdhera, kjo eshte e frikeshme.

te kunderta? Pse kush umuarr me nderimet per Zogun? cli ishte qellimi ?Pa na e thuaj pake !
Per Zogun nuk dua te lexoj as frasher as shtogun.Jane acik gjerat.
Je e vetma qe e quan budalla kryeministrin !Sa pe luften me mire do beje te merreshe me ndonje zanat tjeter s nuk ja thua hic!
Sa per ate te fundit, une ja kam thene te mirat dhe ca ...atij vete boterisht, ne gazete dhe e ka mbyllur sqepin.Me deshmi te gjallesh jo brockulla! kujton ti se i plasi atij per Ahmet Zogun qe ne qibdra shkrime e ka quajtur trDhetar, sikurse a qene vertete..

grava, po te qe zogu ne pushtet ti(e jo vetem) keto qe po thua per te do i thoshje per dullen, ato qe po thua per kete te fundit do i thoshje per zogun.

nuk behet gjera te medha me njerze te vegjel...

Pse gjer dje nuk ishte berisha ne pushtet? Ke kujtese ca i kam thene?Keshtu qe ndrro shenjestren s te rref shume larte!

po lere ore se te la  that berisha prandaj. mos ke qen ti ai veterani me foton e dulles? me lart se kaq nuk ngjitesh dot ti.

Aha te mora vesh...! Shtyju, pa piqemi....

“Ne Maj te vitit 1991 Unioni Demokratik Europian, qe gruponte te gjitha partite e qendres se djathte te Europes, shpalli me unanimitet te plote ne deklaraten e Parisit, Enver Hoxhen si Hitlerin shqiptar te Pasluftes se Dyte Boterore. Te gjithe ata e dinin se Hoxha kishte luftuar kunder Hitlerit. Por ata e quajten Hitler te Pasluftes sepse ai vendosi ne Shqiperi sistemin e shtypjes me te eger njerezor ne historine e Europes, sistem ne te cilin ai vetem per lirine e fjales, besimit, prones, mori jeten, me skuadra ekzekutimi, burgje dhe kampe perqendrimi dhjetera mijerave qytetareve shqiptare. Ata e cilesuan Hoxhen si Hitleri shqiptar i Pasluftes sepse ai me sistemin hiperkolektivist dhe skllaverues qe vendosi, mori jeten nepermjet urise dhe semundjeve qindra mijera shqiptareve. Hoxha, me te cilin Rama festoi dje, zhyti Shqiperine ne izolimin me te thelle ne te gjithe ekzistencen e saj. Rama dje hapi siparin e rehabilitimit te Hoxhes dhe eterve te tjere shpirtror, por ne jemi sot per te garantuar z. Rama se historia do ti rezervoje atij fundin e eterve te tij mizor.”, ka mbyllur statusin e tij  ne facebook Z.Berisha. 

.
 

Ky te iki te p..dhet se nuk duam ta shohim me, parti e felliqur qe nuk di ti veri kufirin te thana dikujt qe ka 23 vjet ne krye e akoma do te flase vetem ai. 

E ama e ka then berisha, e po duhet marre 100 per 100 e kunderta.Kush po pj...me sa thote Berisha...!
Ketu flitet per perjudhen e luftes, kontributin e Komandantit te luftes, heroit kombetar te asaj lufte ! Berisha e ka te rezervuar vendin ne aradhen e kusareve si Ahmet bej Zogolli

grave ma hoqe mendjen seriozisht, te dija icik me te balancuar per kete punen e komunizmit 

Seriozisht e kupton se me plasi per komunizmin? Jo ore jo! Hakmerrem sepse kur vune Ahmet Zogun sikur ta dija qe do vinte kjo dite.Hap e lexo ca kam thene.Do vini Enverin! Do e vini ju me kete qe po beni! Te kujtohet fjalimi i Salihut kebusti i Zogut? Jane keta qe e rehabilituan Enverin !

Nuk me duket se eshte kjo ajo qe po thoje me siper. Kur thua Komandanti i Luftes, etj si keto me duket se me shume i ngre vlerat atij. 

Po per nje gje ke te drejte, rehabilitimi i te dyve eshte i turpshem. Ishin njeri me diktator se tjetri, dhe ajo qe i bashkon ishte fakti se qe te dy vrane themeluesit e vertete te kombit te 1912. 

Duhej heshtur edhe sepaku per dhjet vite! Berisha e beri per qellime ekektorale...!

Dmth edhe ti grava je dakort qe s'ka lindur ende ai bir nene qe te analizoje Enver Hoxhen?

S'keni pare akoma asgje tha Rama ne fjalimin ne parlament. sa vjen dhe me shume po shohim se cna parashikonte Rama, skenar te bukur fort!smiley 

qe te kercente napolonin ne ambjentet e kryeministrise si pederast plak qe eshte, po ja benim kabull. medet ekzibicionist tallavaje ka qene tere jeten. nga pjata e makaronave me qylaf ylberist ne koke, tek kercimi nga belaja e hurit, ska ndonje distance te madhe. megjithate eshte e papranueshme te shnderrosh ambjentin e kryeministrise ne nje salle tallavaje. cfare i duket vetja palloshit, ne shtepi te vete apo te xibraku? 

@poeto, mos u merzit se me kto qe po ben gjatovina sdo t'ja vonoje vetes fatin e humbur te paraardhesve te vete shpirterore. t'ja mbeshtjellin copat me posterin e enverit pastaj meqe e paska merak prezencen e tij tek deshmoret. do te bashkohen se shpejti.

Me sa e do bastin Lefto qe Rama mandatin e pare e mbyll pa pike problemi? 

Sic po sillet Pd vure edhe per te dytin se kolateralin ta jap une !

Jo se te mandati i dyte nuk e di ca ben Likja, prandaj kam ca dyshime. 

Likja betonohet qe kete mandat..!

Do ta bejme te haje dhe Lefti. Nuk u be ky psikopat te perdhose vuajtjet e njerezve. Diktatorin Hoxha ta mbaje ne shtepi te tij, jo ne institucionet e shtetit. Kshu eshte kur keshillohet nga funderrinat enveriste qe i thone te beje nga keto gjeste te ulta per te kenaqur nje dore enveristesh dhe per te nderuar babain e tij shpirteror. Por jam i bindur qe nje shumice e madhe edhe e PS kete makabritet nuk e duan. Shume prej tyre jane perpjekur me vite te heqin njollen e turpit si ish- parti e Enver Hoxhes, vjen ky dhe e ben hi te gjithe kete.

Po i afron ora me pase fatin e babait te tij shpirteror. ate e hoqem zvarre si beton, kete do ta heqim zvarre prej verteti.

Kur te keni kohe, merrni 5 minuta dhe me shpjegoni mekanizmin se si Rama nuk e ka te gjate. Ka me shume se 84 vota ne parlament, si ndodh qe rrezohet nga karrigia ku eshte tani?

Trimat e xha Jahos, .... qe nuk te ndukin as nde tulet!

Shko or plak enverist, mos me hajde prapa se me ndyn. Mban ere qe nga koha e sigurimit.

Gazo tka marr malli ty se ne londer s'kercehet?smiley

Nuk u ankova jo; ky i gjati ishte para ca ditesh ne Londer ene as qe i shkoi n'men me kercy smiley

Po kishte kercy vallen e rruges me ate qe puno per bamirsi smiley 

 

smiley qeka valle e re,s'dim ne plebejt me e kercysmiley

smiley

Mire thu ti, valle' e re ne katun te vjeter smiley

ktu 'njoni' desh hyni ne burg se i tha tjetrit 'pleb' smiley

Likja i Metes i qujti gjithe Albot plebs ene prape ja dhane voten !

smiley

jane 360 kendet o Gaz,secili ulet diku dhe veshtron,hajt ta gjejme kush eshte me i mirismiley

zemrat e gzume jarebi, kshu i pafshim perhere.

duket i cike sikur ka msy proletariati ke  pallati borgjezit por hajt ma.

Edi duket qe eshte pjek ama, i qete kercen. Heren e pare qe e kam pare ka qene ne nje dasem, para viteve '90. Une kam qene fmi i vogel, por old enough per te kujtu ate cunin e gjate qe kercente si klloun i dale mendsh smiley

smiley

hajt mo ruzhe,qoftei kenaq poplli dhe aismiley

 

old enough per te kujtu ate cunin e gjate qe kercente si klloun i dale mendsh

smiley ka qene tip skorpionci

sa te zjjarrta diskutime e shqipove per FEUDALET !!!

Perfundimisht une them se shkaktaret per rehabilitimin moral te figures se qeverisesave problematike eshte Sali Berisha.Dhe i ka bere me qellimin shume te keq, te percarjes se popullit.Nje ligesi e mbire ne shpirtin e tij kriminal, te zi!

Grava: mire mo mire, po kjo tema fillon me fjalet "Rama rehabiliton..." Si del Saliu nga Rama ne kete mes?

Apo po thua se Rama po vazhdon me Enverin ate qe nisi Saliu me Zogun? E ne kete rast, a nuk del Rama fajtor qe shkon ne gjurme te Saliut?

Gjithsesi qe te jemi te qarte bashke, une personalisht jam per pranimin* e te gjithe figurave shteterore te historise se Shqiperise, ashtu sic kane qene, me te mirat e te zezat qe kane patur, nga mbreti Genti e deri tek km Edi!

* them "pranimin" se termi "rehabilitim" eshte problematik dhe me shume hap pune sesa ndreq.

Ka rene shteti, nuk shpjegohet ndryshe.

smiley

shteti ra! rrofte shteti!

(marre borxh nga anglezet: "the king is dead! long live the king!")

Ja se kena nis poetin me sherbim te na sjelli shtetin e ri smiley

 ....ka msy proletariati ke pallati borgjezit por hajt ma.

....në një takim të djeshëm të zhvilluar në mjediset e Pallatit Mbretëror (që i thonë partizançe “Pallati i Brigadave”) organizatorët vullnetare, Lame dhe Velaj kishin organizuar një harem njesoj si ai ne 44 ku nuk kishin haru te ftonin edhe partizanit Meke nga kurveleshi smiley

Ore po beson vertete O Magus se e pyet kush Ramen per kete problem?Valle Rama u tha qe shkun e i hudhen litarin ne qafe bustit Ahmet Zogut? Jo ore jo! Eshte revanshi, iasaj qe beri Berisha .Dhe prisne se kjo nuk mbyllet me kaqe! Do thellohet keni me pa ! eshte grumbulluar mal inati, vrer qe do shpertheje !
Besoj te kujtohet kur sokelliste ne Parlament, " Ju munda baballarte ne 90 do tju mund edhe juve ..!" Bente hisanara Zogut per qellime elektorale dhe nuk pritej restoja per te? Ju perqendrohi tek titulli i temes.Por mortati eshte ...ne brendesi....

mos hap panik kot se asgje s'do shpertheje. je aq i turbullt ne mendime sa na fut tek saliu, kur s'hyn fare tani dhe del ku e di une ku. ta tha dhe magnus me siper, se c'beri berisha eshte pune e tij. pse me inate do kalojne keta? beri poshtersira ai, te beje dhe ky. c'llogjike e ''shendoshe''. 

 ne shqipot i kemi thene llogjikes,  '' merr malet'' me kohe.

shif e shkruaj c'thuhet ketu.

Me vrafte mua ne merr gje vesh ti! Pse te duken ogurembare keto perplasje te nisura pikerisht nga percaresi?

Shiko i nderuar, seriozisht duhet te vije momenti qe ne si popull te bejme paqe me te kaluaren tone. S'ka nevoje as per ngritje ne qiell si princ legjendar, as per perdhosje te perbaltur koke e kembe. Keta burra kane qene ata qe ishin. Bene ate qe menduan, qeverisen si ua mori mendja. Bene krime e tradhti. Tani a ka mundesi ta mbyllim ne kapakun e obsesionit me historine? Per hir te brezit te ri them une, qe te mos helmohet me keq nga fati i baballareve.

Ne kete kontekst busti i Ahmetit dhe foto e Enverit jane pjese e procesit te mbylljes se kapakut. Po nuk u bene keto veprime simbolike shqiptaret do vazhdojne te hahen me veten. Dhe gjermani me investime i skecit te Kocos do vazhdoje te ngrihet nga tavolina e te sikteriset!

Po keshtu do ishte e mbara, por nga tersi nuk priteshin ...te mbarat.Dhe ky eshte problemi

Seriozisht tani, enver hoxha ska qen burr i mire. Spo i hyj menyres si doli ne krye se per ate bravo i qofte se kjo esht dialektika e pushtetit ne cdo vend te botes ka 2000 vjet kshu politika kudo. Po un e gjykoj negativisht se ai krijoi nje sistem ku mungonte liria qe eshte baza e funksionimit te njeriut modern. Atere ska pas as parti politike as mundesi per tu shprehur i lire si ne mendime, pelqime, veshje, maredhenie sociale etj etj. Per kaq une e vleresoj keq ate njeri. Familja ime ska pesuar gje atere jo se qen burra te mire prindit e mi po se nuk i ra lapsi. Por ne te njejten kohe nuk ka sesi mos te ndjej dhembshuri e respekt per ter ato qenie njerezore qe e kan ngren kot atere. Nje nga ata mund te isha dhe une po te kisha jetu ne at kohe. Ndaj njerezve qe flasin me percmim per viktimat e asaj kohe do ju kerkoja pak dhembshuri njerezore per ata te gjore, pak compassion. E kuptoj qe e kane te veshtire ndoshta nga favoret qe kane gezuar po pak heshtje ju lutem. Jete njerezish jane djegur katilce atere ne lule te moshes ndaj per kete ndjej vec dhimbje e trishtim. Ju prehte shpirti ne paqe. Dhembshuria eshte icik dhe e lindme, o e ke o se ke ndaj ne pamundesi te dhembshurise kerkoj heshtje. 

Nderkohe qe se kuptoj ket obsesionin provincial me verin. Sot po na vdesin shqiptare perdit nga varferia fotoksina ushqimet e kalbura tymi aksidentet minierat e ne vazhdojme merremi me te kaluaren. Smund tja ve me fajin sistemit te kaluar per brumosjen e keqe qe na ka bere se kemi pas kohe 20 vjet te evolojme si njerez humane perbrenda, ta permiresojme veten e shume nga ne kete gje skoma se kane bere. Flitet per enverin si me qen ndonje alien qe na e coji djalli e ne skemi lidhje me te nderkohe qe jam i bindur qe enveri vetem te ne mund te lindte. Nje bark shqiptar e polli, nje bark i nje shoqerie akoma primitive. Ka 25 vjet qe ka vdek dhe 20 vjet demokraci dhe prap robt obsesohen me verin e vjellin vrer te panevojshem qe ju ben keq e smerren me veten. 

Sa per ket ngjarje behet zhurme kot. Ne demokraci te ter kan te drejte te dalin me cado portreti te dun, satan e enver bashke. Ca shoh une kjo eshte fiasko ne pr e rames se fytyra e enverit ska vend ne nje foto te nje qeveritari te sotem. Vetem po ta ket bo rama per karshillik e grricje, po edhe ktu se shof ca perfitimi do kete. Rama mund te ket 100 te kqija po nostalgjik i te shkuares sme duket. Te shohim.

Kokolepsi, si e spjegon ahere reagimin e PD- ne se eshte e gjitha " normalitet demokracie " dhe jo provokim politikl, sipas PD- se.Eshte parti e papjekur, pa formim demokratik ? Apo ...ne fak t tere problemi se ...( sipas jush) Enveri nuk eshte burre edhe aqe i mire?

Grava, leje pd se ka marr fund. Shif korcen e shkruj. Kan shum pune ata. 

Heise, ne amerike lejohet djegja e flamurit. Aq terbuese me esht duk ne fillim po aq normale me duket tani. Sakrifiko per lirin e tjetrit vllai deri aty ku te dhemb. Esht shenje fisnikerimi te brendshem. Pastaj ne me duket skemi ligj per simbolet apo shtetaret komuniste sic ka gjermania kunder denigrimit holokaustit.  Ca gjera i rregullon ligja. 

Ne Amerike lejohet ta djegesh flamurin ndersa ne Norvegji p.sh ha burg. Kush ka te drejte tani? Eshte gje Norvegjia vend jo demokratik?

Nxjerrja e simboleve te diktatures nuk eshte normale fare e as nuk mund te mbrohet duke sjell si argument demokracine. Aq me teper kur kete e bejne mbeshtetes te nje sistemi diktatorial qe vetem me demokracine s'ka asnje lidhje.

Jam dakord me pjesen me te madhe te komentit tend, por nuk pajtohem dot me faktin se ne demokraci te gjithe mund te dalin me cdo lloj portreti. Ne Gjermani p.sh. simbolet naziste jane te ndaluara me ligj, e kjo nuk do te thote qe Gjermania nuk eshte vend demokratik.

Ne disa vende te Europes Lindore ke ligj qe ndalon jo vetem simbolet naziste por edhe ato komuniste. Cdo simbol i regjimeve totalitare nuk lejohet dhe keto jane vende demokratike e ne BE me kohe. Shqiperia nuk e ka kete ligj dhe njerezit nuk jane ndaluar ne kete, te vazhdojne, por kjo s'mund te ndodhe nga qeveria dhe cdo strukture e shtetit. Po u arrit deri ketu e keqja eshte bere norme ne Shqiperi atehere se mesazhi kush eshte? Bej keq sa te duash se te rehabilitojne pastaj, kshu sic po mundohen te bijte e Bllokut te rehabilitojne baballaret e tyre.

Duhet te kete nje kufi ku shoqeria ka rene dakort per te, ashtu sic eshte rene dakort per nazizmin, Hitlerin etj. Me kete veprim Rama vetem sa po ndan njerezit dhe prish bashkejetesen shoqerore.

Pse nuk e beri ligjin Sala? Votat i kishte. 

Edhe njehere Heisenberg, kjo nuk eshte pune opinioni te lire, kete shoket e kapterr Xakes e bejne sa here te duan. Le te vazhdojne, nuk i ndal kush. Kete nuk mund ta beje qeveria.

Kete nuk mund ta beje qeveria.

Kush do e ndaloje qeverine...zotrote?

Dilni protestoni...mos ki frik...nuk ju vret kush!

 

+1!

I modh Rama!

Do dalim tha Basha ne proteste, ruju prej demokratikasve. Tak Rama demokratikasve u vuni perball police femra me taka dhe flokt e kap bishtalec. Mos provoko i thane trimat demokratikas se do ta psosh! Fap Rama foton e Enverit 20 metra katrore per diten e clirimit! Ho i her tha Rama tju shof çere burrash jeni? Asigjo demokratikasit! Fap Rama hudh video tu kcy Naplonin! A ka mo burra ajo PD a jo? Burri per dy gisht ndere rro tha, se fryme merr dhe miza ne bythe te kalit  smiley

Rono, nuk ka te mira vendi nga thikat maje me maje!

Vallaj o grave edhe se cmitizohet miti i demokratikasit qe te merr gjak ne vetull nuk o keq. 

Gjithmone cmitizimi i kundershtarit kerkohet, asnjehere i vetes. 

A ka cmitizim me te madh se sa te dali kryeministri tu kercy Naplonin? Ho me thuj ti mu? Ta kish mor menja ty se Berisha kish pranu me dal ashtu?

Ai nxorri plaken e vet tre ore ne ballkon ne mes te ftohtit se si kishte ngroh Makaronat ti merresh me kercim Naploni , hajde Ron hajde.

A je i sigurte qe kane qene makarona?

Une e di se ka qene pilaf! 

Pilafi osht i zone shoku , makarona dhe i ka teper.

Kush e ka xane pilafin o Brado?

Per mua qe kur doli ne miting duke bertitur "O Doktor, o Doktor! Po ne do fitojme!" (ketu e 15 vjet perpara), cdo veprim tjeter i Rames me duket komplet normal.

t'pakten enveri e respektonte te jemen. babain jo thone ca goje t'liga. po dhe babai ama ja perplaste ne fytyre veros, thone,  dhe ai sus, s'e nxori ne ballkon.smiley

Ore Berisha doli me rroba banjo tu thy rekorde noti per ate pune. Po per Ramen eshte thjesht vazhdimi i mitizimit, si rob "cool". E di une qe nuk do me fol ti para 100 diteve, dhe mire e ke, po 100 ditet po vine e ky vecse pritje e percjellje ka bo deri tani, si nuk i tha njeri nga te vetet "ec o budall se ke nje vend per te qeveris". Jo mo hic, te gjithe te lumtur se po lumturohet km. 

Jo me une as ne 100 ditet e para dhe as ne 600 ditet e dyta skam me fol nojhere , c'me plasi trapi per te , e deshi populli e votoi , tani ta mbaje .

e mire o brado, 

aty tek hoteli ofrojn gje masazh Japoneze? smiley

mos i ngatarro se jane Tailandeze smiley

ça thu mer jahuuu, ku ka si xhaponezet... klas fare jan

leri tailandezet se ato nuk te len as te blesh as vile as hotel ne Tailande smiley(  duhet me qen rezident atje (te pakten ne phuket kam pyet vet)

akoma me mire se kane eksperience ato dreq. dynjaja shkonje nga ane e anes ne tailand, ju i paskeni aty. ec babe c'frytzo rastin. ju doni dullen t'ju rrasi n'burg per prapagande degjeneruse-kapitaliste.smiley

Ca te bojme , na myten turistet , donin masazh patjeter , nuk ka si masazhatoret Tailandeze thonin , ouuuu ? Urno dhe masazhatoret nga Tailanda , po tani ?  smiley

ato jane dy pellembe permbi toke, por shejtan me brire ama.

Ktu ke te drejte , jane ca shejtanka , kurse sa per dy pellembe permbi toke , nuk kane ardh per te nderruar llampat por per masazh.

o Brad, po Pjeri nuk ka permen gjo per kto tajlandezet...apo kan ardh tani vone?

Sapo kishte mbaru hoteli atehere dhe po vinin paisjet e Fitnesit , po ai eshte i interesum vetem per bythderre mo vlla smiley

Alba 1, eshte njera ke stadiumi Q.Stafa, vertet dy pellembe por te ben uje ne djerse! Ka ca gishta si pinca.Nje te ferkuar qe as....nuk ta ka bere.Dhe tre dit gje te mba ..ne kembe.Ketu, po! Ke te drejte!

ketu paskam te drejte, epo shqiptar inatci je tamam. po ato jane gjithe muskuj. ja ashtu kocke e lekure, dy pellembe permbi toke dhe gjithe fuqi. kane psikologji tjeter aziatiket, s'jane si ne qe biem ne melankoli sa hap e mbyll syte, prandaj kane ate fuqi.

Me ty nuk jam hic intaci, por te kundershtoj kur kam bindjen se nuk e thua mire.Ama me ate kinezen ke te drejte.Po qe te fuste duart kudo,per te ferku, si pa te keq !Ne te gjitha ...e verdhe! Nuk e prish terezine hic fare.Shikon punen dhe si merrparet te jep nja tri buzqeshje me perkulje...

jo dy pellemb , dy metra jan e eeeesmiley

ps s,beso pyt bradin smiley

Vere edhe kete ne endless loop.

Ato " pune" i ka qare e i qan... o gjembi !

Une nuk guxoj te bej shakara me te tilla probeme me ndjeshmeri te larte shoqerore.Nuk duhej marre PD me rehabilitimin e Ahmet Zogut dhe kete e kam thene qysh ate mbremje.Nuk duhej ! Sepse ja simetria ! Gje qe eshte po aqe demprurese dhe une parashikoj tensione ne rritje, te cilave ka shpresen per ti fryre Salihu dhe ekstemiste te krahut tjeter.Kush mendon se eshte i interesuar per tensione shoqerore?

per ti fryre Salihu dhe ekstemiste te krahut tjeter.

Po ku ka krah tjeter o grave???

Por dhe ne ka, ai eshte antiamerikan keshtu qe...

Ashtu qofte, por kam frike se......do kemi dimer!

Po c'dimer o grave...me kete opozite vec behar ka!

Gjer sot, nuk kam perjetuar haire nga sherret....

Shume e lexo Temen ti. E kuptueshme deri diku kur ishit ne opozite, po tani do fillosh te lexosh per sukseset e medhaja te liderit lexhendar shume shpejt aty, kshuqe te keshilloj te mos ta hapesh shpesh ne te ardhmen. 

Ne dash beso, por nuk e lexoj ate gazete!

Po s'e kisha me ty mo grave

Pardo...

O grave po ti merru me se cka thene Gjana o burre cpune ke me Temen. Tema eshte thjesht tellalli, dhe sic thone Amerikanet, you dont shoot the messenger! Apo e kom gabim mer Endrit? E thone apo nuk e thone amerikonet, you dont shoot the messenger?

Sherret ne mendim,ne opinion, ne shoqeri, sjellin ogurin e keq.Kete e di mire!

Vendet kane te mira vetem nga Dervishet e Teqeve smiley

 Napolonin ua Kerceu dhe Nanua bile i knoj Sales dhe kengen "Ra Faja prej Fikut smiley Lexoi Berishistet se si e Implikuan dhe manipuluan  dhe gjene me te respektuar e me thjeshten Nje perkulje me Nderim para te Reneve , me vallaha Nje FOTO !!

 A ka Parti Demokratike Shqiperia ?  JO . Por te tilla evenimente e nxjerrin fare zbuluar . PD-hi =  repart ushtarak sejmenesh e mercenaresh , provokatore e 'hidh gurin e fshih doren " dhe Ulerij sa te te haje Fyti me Kryendyresiren e Bjaraktareve Historikisht te Shqiperise Berishen .Turme amorfe qe trimerohet kur ka Garde mbrapa . Per cfare ti vleresosh pervecse Pllakes se Gramafonit qe kurdis LefKOPEJA me fatakeqin e saj Poetin smiley

Gjjej kush , nje rresht per Gjimnaziste nga  treqind e me shume komente ku te lexosh nje mendim prej tyre pervec Pordheve me af of ...e sharjeve pa Hesap , mallkimeve e dengervengerve te molloisjes se Mullaheve teTredhur Mendore. 

  Hajdute  e zagare qe lane vetem Berishen dhe ja mbathen ne 97 , e Ju grumbullan deri edhe me Krim ne 21 Janar kur kishin Garde ! Eshte po kjo Kope sepse eshte pa rrenje e padinjitet . Parti Krimi e Pritash mbas shpine ,  sepse nuk ka bindje per asgje , nuk udhehiqet nga asnje princip Moral apo Historik pervecse berihajt . Me nje Foto dhe filluan te spekullojne me 50 Vjet ?

 

 

 

Parti Krimi e Pritash mbas shpine ,  sepse nuk ka bindje per asgje , nuk udhehiqet nga asnje princip Moral apo Historik pervecse berihajt .

smiley

e kush eshte kjo parti ne shqiperi qe udhehiqet nga dicka? aman se na habitet. aty jane te gjithe njesoj.

partia socialiste e ndriti me nanon, dhe t'shikojm me kete tjetrin. lum per ju per mendjen qe keni.

Vetem te ky koment si Dervish teqeje ,( pak me cilesore se K/ari Partise time te Te Tredhurve mendore ) do vesh Re se nuk je nga te PD-hit . Psh nuk po komenton per te Bukuren e Dheut qe Princi Sali ...mori ka...in, e nxorri ate nga Kellufi ( jo i Tredhuri ) dhe me k...rdhe ne dore i preu Koken Kulshedres Komuniste dhe na dhuroi Kete PD-hi  qe gezojme sot .  Je perfaqesuar mire , te takon nr 2 pas 1 dhe keshtu hap pas hapi deri tek ajo me shume zamete smiley

t'kam the idriso, shto ca zamete dhe qepe se na merzite. bath bath per nje kokerr.

Po na sane chumen  si Gjembec mo duke u ngul me cquarsi ne cdo Kohe smiley Njeri vjen Goje hapur dhe ta ofron si "shakaxhi qe te tall " , tjetri me nje Bole bertet sikur e ka sa te Oktapusit , njeri na jep Vijen si te zmerilojme "majat " , ti po cilesore si gjithnje duke cfryre Bulcite smiley

Mbeten te pakten LefKOIPEJA dhe Fatakeqi saj POETI smiley .Me arme e bomba po bejme si bejme me qe mundem Nazi -Fashistet do i mundim dhe ata   ...U bete te gjith te zgjuar me njemije Nki Niki ...

Pataj Bathi ka ik prej PPU -se smiley 

o xake, po ti pse bo sikur ja ke pa te gjithve tani? se po t'ishte ashtu, do kishin thon naj llaf grava a Pjeri psh. qe na detyroi xakja me i tregu kollodokun apo grafikun ne rritje te inflacionit (kte kish per ta thon Pjeri). Vec nqse e mbajne sekretin. Bravo i qofte per ate pune!

PO Edi qytetar den ba ba den po, piktor po se po, publicist po, sportist (basketbollist deri me kombetaren) po, instrumentist (fizarmonike) po, feminist po, politikan po dhe sefundmi kryeminister. Po ca duhet me shume nga kjo jete mer amon. 

i pa-balancuar, po. fshatar nga mamaja -po ( megjithese ajo eshte zonje grua, po meqe e permende, qytetar-fshatar), me gjysh shofer dhe e mban veten si aristokrat. tani vuri noten! smiley

Nuk e ditke pe nga e mban vehten pe aristokrat? Se gjyshja thone se ishte paKe e pelqyer nga Naltmadhnia...Dhe doemos edhe ajo e shkreta, duket nuk ja prishte dot dhe ja ku nis geni aristokrat....

jo mo jo, se ato i di une, po ai s'i pranon ato. ai sec ngaterrohert andej nga shkodra dhe venecia. hane shan hane bagdat  pra. eshte psikopat i lindur. nje iku, tjetri erdhi. gjynah per shqiptaret, se ka boll njerez te mire ai vend.

Po shofer eshte shume here me larte se bari dhish mi alba se te ishe shofer perpara 70 vitesh eshte njesoj sikur te jesh pilot anije kozmike sot. Ndersa persa i perket Aneta Rama (KOleka) ja ke fut kot per se koti se ajo rjedh nga nje familje e pasur dhe patriote nga fisi i KOlekajve. Gjyshi i saj dhe me vone daja i saj Spiro koleka, te dy patem mbaruar shkollen e larte per inxhinieri ndertimi i pari ne Austri dhe i dyti ne Itali. Ndersa nje tjeter vella i Spiros mbaroi per mjekesi. Une nuk e di nese keta ti i quan fshatare mi korbe!

mos fol si grua e lige. le te kesh mbaruar jo per inxhinieri por edhe per super-inxhinieri , s'ka te beje fare. je nga vunoi dhe vunoi eshte fshat. kjo s'te ben as te mire as te keq si na e permende zotrote. origjina e spiro kolekes dhe te jemes se tij, qe eshte zonje grua , eshte fshatare. po ti me ate mendjen sa te pules na i fut keto origjina kot. ka fshatare fisnike sa te duash, ka dhe qytetare fisnike sa te duash, dhe e kunderta nga te dy palet. prandaj te luash me keto eshte poshtersi.

Pra je dakort qe Edi rjedh nga nje familje intelektualesh nga te dyja krahet. Kete doja dhe une te thoja, ja qe me pak veshtiresi u morem vesh. 

sigurisht qe do merreshim vesh. jemi apo s'jemi nga tirana. jo si bradi qe eshte nga bradasheshi.

Nga jam une ? smiley

alidems-bradashesh, oj-oj njesoj.

Ouu ? ja fute dhe emigrantit , Lizandrit dhe Alidemsit dmth se mu po se po smiley  po ti nga je mi .

Ti mund te jesh nga Tirana o goce, por une jom nga Tirona dhe osht ndryshim i modh.

ti je llaci-fac, po koken shkemb e ke ama si sala.

Po dhe Edi nga i ati llaci-faci eshte. Keta e kane mbajtur Shqiperine nga shperberja.

po edi ama eshte gjysem. ajo gjysma tjeter labe e therret; para partizan. se vunoi ka qene me partine dhe luften i tere. e shikon qe s'i ngjan.

llaci facet jane si shqipot e tjere. ca te mire dhe ca te liq. bej shaka me ty po me kam shoqe sa te duash qe jane llaco. shume kushurira te miat jane martuar me ta.

Nuk qeke nga Tirona alba, se perdorim kete llaci - fac , ca dmth kjo i here ?

nuk i dini ju se jeni ne rrethina. llacot e kane shtepine ne qender. ju ishit si fshat, pa lidhje me qendren. sorry!smiley

Ali Demi rrethina ?  Nejse sapo me erdhi informacioni qe ti je goce nga Lushnja , e mire s'ka asgje te keqe , Lushnja eshte qendra e Fierit smiley

jo jo e ke gabim. jo nga ushja brenda, po nga nje fshat aty rrotull, dmth ca si larg ushnjes.

Brado na felliqe Tironen mer. smiley

o berber, po ti krenohesh si me i pas prindrit e tu Kristaqin e Aneten o burr. 

E cfare do me shume nga jeta?

Plus cun modern , per ate muhabetin me Dash Pezen ta kisha llafin smiley jo s'duhet me shume nga kjo jete mo o Kozi.

Nipi i karrocierit te Ahmet Zogut. Nuk e di sesi fliste brockulla per Zogun ne Kosove kur gjyshi i tij ka qene shegert i Zogut!

Aty kishte te drejte Poeto , sic e tha dhe Grava thone qe Zogu i ka pompu gjyshen , ai ta kete per nder , ketej e shan.

Gjyshja ka punu kuzhiniere e Zogut, por per te palluaren s'e di. Lere c'thote Kac Myftaraj qe ate kriminelin, babain e Edvinit, Kristaqin, e nxori djale te paligjshem te Zogut. Sdq. Ky ska fytyre te shaje Zogun kur gjyshi e gjyshja e tij kane qene shegerte te Zogut.

Po mire pra , thone qe Mbreterit guzhinjeret dhe berberet i mbanin afer se ndryshe keta te fundit te benin gjemen , ky i rruge e dy pune edhe afer e ka mbaj edhe afer e ka mbajt.

kristaqi s'ka qene kriminel, por zotni burre. me dhe pa firmen e tij, poeti do ishte ekzekutur. mos i vishni gjynahe qe nuk i ka. te ishte per kristaqin, shqiperia do ishte ndryshe.

s'po e shan njeri Kristaqin mi gru.

e lexon ti poetin se c'thote, apo je tape edhe ti si emigranti.smiley

Ahh thashe se me the mua me qe qellove poshte meje , jo me s'jam tape fare , te premten qe vjen po , do bohem tape.

Brado pse paska ket mendim per ty alba, te njeh nga afer?

Po jo me akoma s'njihemi nga afer por kam qellu nja dy here kshu si tape edhe kjo mo s'ta ndan.

Nejse, une kujtova se mos e ka perhap Piere Thomas ket thashethem per ty se ai osht shejtan budalla vjen e te takon, ha e pi me ty per shtate pale qejfe e masanej ta keno duke shkrujt ciltersisht. Ene nese e ke von re, femnat cuditerisht i besojne shume atij.

Me Pjerin diskutoj vetem per Ekonomi dhe Politike nuk shkojme deri ne ate pike tek femrat dmth se ai vdes per bythderre ? une i du te gjata dhe te holla , nuk na perputhen mendimet smiley

Kristaqi o brad ka qene nje stalinist rrugac, qe ka duart me gjakun e shqiptareve. I biri ne gjurmet e te atit po shkon. E kuptoi se rebelimi rinor spaska qene gje. Po te ishte gjalle Kristaqi do gezohej shume qe Edvini po i nderon komandantin.

Po e di mo vlla e di .
 

tallu dhe ti o brad me poet-on se e meriton.

Une nuk tallem me njeri .

Shko moj budallaqe kush te ka mesuar te shkruash?! Nuk eshte vetem poeti, por plot te tjere qe jane ekzekutuar me firmen e Kristaq Rames. Sapo jane publikuar emrat e Enver Osmanit dhe Bujar Jazexhiut qe jane ekzekutuar me firmen e Kristaqit.

Te gjithe ata qe jane pjjesemarres ne krim kane pergjegjesi. Njeriu eshte qenie qe di te zgjedhe dhe mban pergjegjesi per veprimet e tij, ndryshe fajin per holokaustin e paska pasur vetem Hitleri, por ata qe u moren me kete pune nuk kishin mendte e tua. Denuan edhe oficeret zbatues te holokaustit, lere firmetaret apo urdheruesit.

ashtu eshte o budalla sic thua ti. kristaqi na paska qene kriminel i regjur. ik o njeri qe te mbeti sali-shpellari ne goje si skenderbe i dyte. 

shteti u shkermoq po shko  e ndertoje ti dhe  shpellaria qe me ne fund u shporr.

Brado, po Dashi cun i bukur eshte, po ku ka me mire se te ikesh i ngopur nga kjo bote duke i provuar te gjitha deshirat.

smiley

Eh c'me kujtojti De Blasion kjo pune. Per mua personalisht, politikani per te cilin kam me pak respekt eshte politikani i cili nuk ka asnje arritje jashte politikes, qe te mos qe per politiken do ishte nje asgje. E fatkeqesisht, Rama eshte ne kete kategori me aq sa di une. Nejse, shpresoj qe Rama te ma tregoj paragjykim te gabuar.

me aq sa di une

e ke rregullu goxha doren!

Rama eshte ne kete kategori me aq sa di une

Artist i spikat, sportist i kombtares. Pse nuk i dike kto gjona ti?????

Vallai parada e 1 Majit te ardhshem paska per tqen event qi su dashka hum

Tamam si ne Amerike! Meqe ky po sjell eksperiencen Amerikane. Apo jo?

nuk e kam kalu ndonjihere kufinin ne Amerike me makine. Pse kshu eshte nuk te lejn me kalu po nuk pate pagu gjobat?

Nuk e kam 100% me siguri, por me 80% qe nuk eshte ashtu. Kur ka qene hera e fundit qe ti ke paguar gjoven e trafikut ne poste apo banke?

Di qe nese nuk paguan gjoben duhet te paraqitesh para gjykatesit. Nese s'e ben as ate, gjykatesi leshon urdher per arrest dhe heren e pare qe te ndalojne, per cdo gje (psh mos te kesh vene rripin), te bejne te ndjesh celikun e ftote te prangave rreth kyceve dhe te hiqet licensa.

Mos me thuj qe po krahaso USA me Shqiperine. Jo ket mos ma thuj!

Nuk e them jo. Thjesht po kujtoja e shpresoja qe Drejtori i Policise do sillte pervojen e tij Amerikane ne Shqiperi. Sigurisht qe shteti behet edhe me still jo Amerikan. Gojet e keqija mund te thone qe ai s'ka fare pervoje Amerikane ne ligjvenje, por une s'e them!

Shiko duke qene qe shumica e shqiptareve nuk kane as adresa egzakte dhe as "social security numbers" me duket pak e veshtire to "hunt them down" qe te pagujne gjobat. Nuk me duket ide e keqe qe ne pikat kufitare te hapin nga nji kjoske bankare ku gjindja qe ka harru me pagu gjobat para se te dali nga kufiri te shlyej detyrimet perball ligjit. 

Kete te fundit e ke dhe ne VQ ne formen e obligacioneve te gjobave!

gjindja ?

Not to split hairs, ne rast se marrim proceduren amerikane, dicka e tille do qe e veshtire pasi lidhja midis se drejtes e ikjes nga vendi dhe pagesa e gjobes eshte shume e larget. Interesi nuk eshte i per-afert. Do qe per shembull sikur policia te kishte te drejte te te kontrollonte shtepine per droge/arme ne rast se nuk kishe paguar taksat, ose makinen per droge/arme ne rast se nuk paguaje the traffic ticket.  Nejse, ne rast se eshte ndryshe ne VQ terhiqem. 

Dhe po te shtunen, naten, jam aq bored, sa qe gjendem tek peshku, duke degjuar adelinen e duke i pergjigur ketij komenti... ah, o Amerike, o Amerike!!!!

 

Tani qe e mendova me gjate, mbase ke te drejte Roni. Qeveria ka nje interes qe ata qe kane gjobuar te mos i largohen vendit... gjoba eshte denim, sic eshte dhe heqja e lirise. Meqenese qeveria vajti me denimin me te ulet te gjobes, nuk do te thote qe nuk duhet te marrin masa per ta mbledhur ate gjobe, e largimi nga vendi undermines interesin e tyre ne mbledhjen e gjobes. Arsyeja pse amerika nuk e bene kete rregul ka te beje besoj se kostoja e ndalimit te udhetimit eshte me i madhe se fitimi nga gjoba... por mbase ne shqiperi eshte ndryshe... bravo Rama, e terhiqem nga pozicioni im i pare.

ka dhe me keq se ty: e shtuna me gjeti duke shfltuar nje raport 126 faqesh per efikasitetin e programeve agriculutore ne Sudanin e Jugut. 

 

Hope you get paid well for it.

kjo puna e lirive vihet i cik ne duiskutim kur qytetari eshte ne dizavantazh me ligjin (kur ka gjoba pa pagu). Mua per shembull me ndodhi nje here qe o pija cigare ne stacion te trenit, fap me pa polici dhe me vuni $200 gjobe. Jo e paguj sot jo neser e harrova faere. Kur erdhi puna qe te merrja nje sherbim publik (qe me takonte) me tha ajo sportelistja qe ti o zotri ke gjobe pa pagu keshtu qe shko pago gjoben masnej hajde. tashti une edhe mund ti permensha the bill of rights e ku di une por jam i sigurt qe ajo duke pa diku tutje do thosh "next in line please". Pranej o muhametali duhen pagu ato kodosh gjobash.

E ktheva argumentin tim pas redaktimit por per arsye te ndryshme nga kjo qe sjelle...

problemi me "sherbimin publik" eshte qe nuk eshte e drejte (ka perjashtime ketu) si levizja, por bujari e qeverise. Prandaj per shembull ne rast se ke shitur droge, nuk mund te presesh ndihme financiare per shkolle nga qeveriu dhe meqense ajo ndihma shitet si nje sherbim publik..

Ron, po ti kishe dyshime deri tani?

Elba ca u bo me foton e Enverit?

U preke?

s'po shof dot me mhdfkdfob ,xc xzncg....me mbyten lotet smiley

S'po ja gjen dot? smiley

Hahaha... me pelqejti videoja e kenges...

kush na akuzon ne se merremi me llafe t'ja shkulim veshin shpejt dhe t'na kerkoj falje

Edhe ne emigrantet shume kohe harxhojme e vrasim mendjen per gjera mbi te cilat nuk kemi asnje kontroll.

Alba si u ndjeve kur pe foton e Enverit?

si u ndjeve

Na mungonte shume.

Pati njerez qe gjeten veten ne ate regjim.kur u hoq skllaveria pati skllever qe insistuan qe pronaret ti merrnin prape.ne liri iu duhej te mendonin me koken e tyre e ti dilnin per zot vetes,ne skllaveri vetem te ishin gjalle e te benin ate qe iu thuhej dhe ishin te gjithe skllever te barabarte.

Ca mendimi ke per propozimin qe aeroportit Nene Tereza ti nderrohet emri ne aeroportin Enver Hoxha?

Them te mbetemi tek gjinia femnore, t'ja veme emrin Nexhmije Hoxha.
 

Lale ky muhabet eshte si ato muhabetet e pensionistave shurdha.
A ka pune? A ka buke?
Vekja eshte histori tashme, dhe po ta mendosh pak me felle edhe Veke edhe Sali jemi te gjithe ne, ne qe e i mbajtem ne kembe keto pushtete te percudnuara.
Ne populli revanshist!
Kur nuk e ke demokracine ne gjak nuk e ke, nuk e kane as ata qe jane kundra Vekes qe ne der ne 45' i kishin te gjitha ne dore qe te mos linin 800.000 shqiptare te jetonin si zezake ne skamje e mjerim. Ketyre pinjolleve qe ju qan xhani per demokraci.

Kjo eshte si ato fotot, ne te cilat ti mundohesh te marresh nje poze seksi, nderkohe qe dikush mbrapa nxjerr prapanicen apo gjuhen e ta 10-t permbajtjen. kesisoj, ti s'e hedh dot ne fb. Rama e ka hedhur, s'ka paragjykime smiley

Kush m'jep nje Enver ti jap nje Ho Shi Min smiley

xin chào thân yêu stalker

Chào ông -më tha Hô dhe pyeti : hë, c'behet ne Skiperi, c'ekonomi keni?   Ekonomi tregu- ju pergjigja. Oh-tha, si tek ne, dhe ripyeti: po politikisht? Ah, politikisht i thashe, ka demokraci, jane shume parti, edhe pse te gjitha i ka nxjerre partia nene.  -Qenki lodhur kot- perfundoi guida, ne kemi ruajtur nenen, dhe i ben ajo te gjitha, edhe tregun, edhe demokracine, edhe... cte duash ti,  vetem dông te kesh (pranojme edhe € dhe $ pa problem, perfundoi i qeshur zoti Hô)

jo, jo. ne shyqyrzotit me dôngje sjemi keq

Enveri i dha bashkine e Tiranes PD-se!! "Zyrtarisht" eshte rehabilituar me kohe!! Sa per ata qe ndihen te indinjuar,e kane gabim..Foto e Enverit ishte ne vendin dhe diten, ku i takon te jete,dhe prej aty edhe te duash nuk e heq dot,avash-avash gjerat po shkojne ne vend.

Enveri nuk meriton te kete as vend as dite, dhe ky eshte tere problemi me daten 29. Per aq kohe sa nderohen deshmoret e luftes, jemi te gjithe pro. Ama kur fillon e perdoret kjo dite per te nderuar nje vrases masiv si ai, atehere njerezit revoltohen me te drejte. 

Ceshtja e dt 28-29 eshte vetem nje justifikim i trashe..per aq kohe sa nderon deshmoret e luftes do te nderosh edhe Hoxhen,mund te besh sikur nuk e di,ashtu si mund te besh sikur nuk di kur u clirua shqiperia apo te besh sikur lufte nuk ka pasur, por  Lufta  udhehiqej dhe u organizua nga komunistet shqiptar,dhe kryetar i tyre ishte Hoxha.

- Të ekzekutuar gjatë regjimit për arsye politike - 5577 burra dhe 450 gra;
- Të dënuar politikisht - 26. 768 burra dhe 7367 gra;
- Të vdekur nga torturat në burgje - 308 persona;
- Të internuar - 48.217 burra dhe 10.792 gra;
- Të dëbuar për arsye politika në provinca të thella – 7 022 persona.

 

http://www.rilindjademokratike.com/web/i...

 

asnje pushtues i huaj nuk interrnoi femije shqiptare.as ne lufte as ne paqe ! kuqot-ky vulg i zbritur nga provinca- ben kerdine .

prandja me te drejte shume e quajne, 29 data e pushtimit!!!

Po nuk bo burri per nji foto!

4500 familje nuk gjejnë dot varret ku prehen njerzit e tyre, nuk kanë as foto të tyre, nga regjimi më gjakatar i asaj mostre që rilindasit e rinj na servirin sot në atë foto

Dakort, as nje presje nuk i heq kesaj qe thua por qe ishte dhe drejtues i luftes nacional clirimtare, ishte!

 

Dhe mosha mesatare e popullsise ka qene ne mos gaboj vetem 38 vjet. Mbasi e morri Enveri drejtimin e vendit me duket se shkoi ne 64 vjet apo jo? Goxha ndryshim i madh sasior nga 100%! Faktet ndonjehere jane kokeforta sa ua thyejne koken edhe disa kokemushkave qe shpesh na bejne shoqeri ne kete blog. 

Dhe mosha mesatare e popullsise ka qene ne mos gaboj vetem 38 vjet.

Shyqyr Zotit qe nuk ja tregoi njeri kete detaj paraardhesve e kusherinjve te mi qe jetuan shume me teper se 38 - ne vitin 1938.

Me siguri qe ti gjembo rjedh nga nje fis kulakesh ose te kamurish, nga ata qe pasuroheshin me gjakun e popullit te varfer. hahaha. 

Nje sekret familjar: gjakun e popullit e pinin vec njehere ne dite, sa zgjoheshin ne mengjes. 1 gote.

Shyqyr qe te kane jetuar paraardhesit  gjate Gjemb. Se Enveri qe ishte i datelindjes 1908 na la ne moshe te njome. smileysmileysmiley

O Gjemb, po flet per jetegjatesine mesatare, jo per jetegjatesine maksimale.  

Po qe ta shpjegojme edhe per ty, ajo qe ka dashur te thote autori eshte qe ka qene e larte vdekshmeria foshnjore.

Pyet njehere paraardhesit e tu, sa femije u kane vdekur ne moshen foshnjore?

Nga te afermit e mi, nje halle, nje xhaje, dhe nje daje nuk kane arritur ne moshe madhore. 

 

Lexoje dhe njehere ate qe ka thene kuazi me siper, se nuk besoj se njerezit nuk e dine qe problemi ka qene vdekshmeria foshnjore. 

Njerezit, ne pergjithesi, po.

Gjembi, ne vecanti, jo, mesa lexova mbi jetegjatesine e paraardhesve te Gjembit.

Nuk e ke mesuar ende stilin o Endrit? Qe leshojne nje llafke budallallekçe, e pastaj kur ju nxjerr fakte per te kunderten, kercejne ne dege tjeter e perdridhen si ngjala dhe perseri ty ta lene fajin qe s'ke arritur te kuptosh cfare ka dashur te shprehe artisti.

Edhe ato anijet e vitit 90 jane fakte kokeforta. 

Po pra, mosha mesatare 37-38, nuk i duhen mohuar arritjet qe beri duke patur parasysh qe ishim nje vend i botes se trete

numri i shkollave = zero

numri i univeristeteve = zero

numri i spitaleve = zero

infrastruktura i perngjante vendeve afrikane

industria = zero

hekurudha = zero

ushtria = inekzistente

O Arto ky eshte argument absurd mor daj, dhe nuk mund te rehabilitohet Enveri me keto. Ka 101 kunderargumenta qe e hudhin pertoke. Po sic thote muhametali me siper, mjafton fakti qe dhe Hitlerit ne Gjermani nuk ja permend kush si merite faktin qe e nxorri vendin nga Depresioni i Madh dhe nisi nje cikel te ri per industrializimin e vendit. Kur ben te keqiat qe ben, edhe sikur t'ia supozojme keto merita per nje cast, ato harrohen kur perballe ke koston me te cilen u arriten. 

Jetet e humbura dhe regjimi i terrorit nuk justifikohen me energjine elektrike apo me kombinatet. 

dhe nuk mund te rehabilitohet Enveri me keto.

Watch me do it...tha Rama!

Pra nga rehabilitim si thjesht komandanti i luftes do shkohen rihabilitim deri si zhvillues i vendit? Bukur 

Me fal po duhet te jesh vertet keq qe te vendosesh ne te njejten baze krahasimi Hitlerin me Enverin. Hitleri sulmoi dhe sundoi ushtarakisht gjysmen e botes, ndersa Enveri kerkonte vetem si e si te ruante e mbronte kufijte e vendit te tij.  

Po pra po, vetem si te ruante vendin e tij e kishte hallin Enveri. Pushtet absolut nuk donte fare, vetem se i erdhi keshtu rastesisht ne duar e nuk i shqitej. 

Enveri vrau e preu te tijet ne fillim, se nuk kishte bythe te shkonte te bente kete edhe me boten jashte, fatmiresisht. 

Degjo Endrit nq se duhet te flasim per figuren e diktatorit nuk duhet pare bardhe e zi, per mua ka pjeset negative dhe pozitive...Nuk eshte puna qe te rehabilitohet po qe ti mos mohoen meritat dhe arritjet ne Shqiperi. Duhet pare ne prizmin se ne cgjendje ishte vendi kur e moren komunistet dhe jo te krahasohet sot nga buzqemueshtoret qe e shikojne  nga prizmi i touch-screeneve te  tabletave dhe i-phoneve.

Faktet jane kokforta Endrit

Ka plot qe mund te thuhet per zhvillimin e vendit, si psh Shqiperia dhe Greqia kishin te ardhura per fryme gati te ngjashme pas luftes boterore dhe ne 1990 Grekerit ishin gati 10 here me te pasur. Kjo sa per ta vene ne kontekstin e vet "zhvillimin" e vendit. Ishte nje zhvillim qe erdhi per shkak te prishjes me dhune te monopolit te pronesise se tokes nga feudalet. E kur benefitet e atij procesi morren fund, shoqeria prap ngeli ne vend.

E dyta, jo daj. Kur ben mynxyrat qe beri ai, dhe kur keto mynxyra vazhduan vite e vite pasi procesi i zhvillimit kishte arritur kulmin (sipas statistikave diku nga vitet 65-70), biles vazhduan pikerisht qe stanjacioni i vendit te mos perdorej si mjet politik per ta goditur, i ke hequr vetes cdo lloj te drejte per tu gjukuar me pas me "te mirat dhe te keqiat". Ka ca standarte njerezore qe nuk shkelen dot, po i shkele ato cdo gje tjeter humb vlere. 

Aq me teper kur historia na tregon qe jo vetem nuk ka nevoje per ato krime per tu zhvilluar, perkundrazi zhvillohesh me shpejt po te mos i kryesh. 

Arto, po ti je dhe researcher extraordinaire mo djale e s'te lejohen keto budallalleqe me brire jashte mode.

Jam shume dakort qe nr u rrit shume gjate epokes se "socializmit" po te thuash zero eshte zero me bisht.

Art, krahasimet nuk ka kuptim te behen vakuum. Ne rast se ti neser mbarron gjimnazin do ishte arritje e madhe sikur te ishe ne nje shoqeri ku 90% nuk dine shkrim e lexim. Ne rast se sonte me zor mbaron gjimnazin ne nje shoqeri ku 99% e mbarrojne gjimnazin, sikur nuk ka kutpim te thuashe: "ja shiko arritjen time."

Te kthehemi tek shoku enver dhe tek arritjet e tija, me te vertete u rrite numri i shkollave dhe spitaleve, por mund te me thuashe nje vend ku kjo nuk ndodhi, pra qe ti japim nderimin?

Se nga ckam lexuar une, kur ra komunizmi shqiperia qe vendi me i varfer dhe i prapambetur ne Evrope?

 

Ose, ta beje argumentin ne nje menyre tjeter. Ne 1960, ne Kore te Veriut mbase kishte vetem 5 shkolla, e sonte ka 2000 shkolla, por ky nuk perben justifikim e as mburje as arritje per ate rregjim, kur konsideron faktin qe i gjithe rajoni, ne te njejten kohe, nga Korea e Jugut tek Vietnami, ka bere nje mire here me shume hapa.

berberi, ate vitin e famshem  38 qe  i referoheshin per krahasime statistikore, e ngaterron me  moshen mesatare 38 vjec..smiley      i bie qe   Shqiperia paska qene vend  pa burra e gra  ne moshe mesatare, lere me  pleq e plaka..smiley

Luli me duket se kesaj radhe ke te drejte se sapo e korrigjoi Art-i dhe e beri 37 vjec. Po te lutem shume mos arsyeto duke marre per baze paraardhesit tuaj sic beri Gjembi se sigurisht familje te kamura pa malarje ka patur.

po lere mor , cme tregon Artin ti mua...  Artit  ja kam spjeguar njeher  si behen krahasimet  edhe ate punen e shkollave dhe universiteteve,  besoj se e mban  mend ai....  

sepse nese themi qe  pas 44-45, per 50 vjet u hapen aq e kaq shkolla  ne krahasim me 38-en,  pa na thuaj.. po ai  tjetri qe drejtoi vendin per rreth 15 -17 vjet deri ne 38,  cfare Shqiperie morri ne dorezim, nga kush e morri,  (nga Haxhi Qamilet qe qarkullonin me shumice aso kohe apo jo?)  sa shkolla gjeti?  sa shkolla shqipe gjeti?smiley      sa shkolla  hapi gjate viteve qe  pati pushtetin etj.. ja keshtu behen krahasimet...

a po, thuaj Artit, edhe  ajo cik infrastrukture qe ka mbetur  dhe qe  perben akoma ate pak identitet  te qyteteve shqiptare, eshte nga kohe e........38-es..smiley      bile edhe Enver Hoxha e vleresoi aq shume, saqe  bashke me shoqerine  jetoi dhe punoi ne zyrat  dhe infrastrukturen  e 38es..smiley

Minor details Belulo. smiley

Infrastruktura qe vlerson sot Unesko dhe qe e vleresonte Hoxha vete ishte infrastruktura pre-otomane e Beratit,Gjirokastres,Shkodres,etj

mor po leri keto qytetet historike ti... po  shiko qendrat e qyteteve te medha.. qe nga Tirana me bulevarde e ndertetsat e saj, e deri te qytetet e tjera si Shkodra, Durresi, Vlora etj etj..

Ti e ke llafin me ato 5godinat qe nderoi italiani?..pse ato qenkerkan identiteti i shqiptareve?..dobet Belulo shume dobet ky argumenti 

infrastruktura pre-otomane

Pre-otomane... dmth infrastrukura qe ndertuan princerit para shekullit te 15-te? smiley

Belulo, qe te jesh rehati ti... ai tjetri e mori shqiperine me 10 shkolla dhe e la me 100 a je dakort ti... kurrse ky burri ne 44 e mori me 100 shkolla fillore dhe 3-4 te meshme (se edhe feçizmi i boni ca shkolla) dhe e la me 1000 shkolla 8 vjeçare dhe 500 te mesme, dhe me 25 universitete... tani raportet boji vete.... qe te bish rehat edhe ti....e shpuri shkollen edhe ne maje te bjeshkeve.... dhe vet Vuçidoli ka pas shkolle...me 10 kalamoj....Kurse i madherishmi ndertoi shkolla vetem ne qytet apo ne ndonje fshat ku parate i paguante pasunarri patriot per mesuesin..... nejse vl i thone ketij muhabeti.... te thena e sterthena qindra here por ne te njejtat llogore jena... atehere nuk e kuptoj perse diskutoni kot...??? perse  vrisni kohen kot me te tilla budallalleqe, kur fare mire mund te lexoni azhanset e fundit, apo edhe ndonje liber per femijet qe tua tregoni para gjjumit...???

A vrau njerez per te mbajtur pushtetin, se ky eshte thelbi?

Endrito, mos na boj me qesh tashti.... te gjithe vrasin per pushtet... dhe pa perjashtim... qe nga presidentet Amerikane e deri tek keta italiane qe kemi prane, dhe sot vazhdojne e vrasin... mos na boni si b... e qute tani... ka vra, s'ka vra....paska mbet çeshtje jetese kjo....

Ke kane vrare amerikanet mo Alidems? Njerezit e tyre? A je ne vete mo? Hera e fundit kur u vra per tu mbajt pushteti ne USA ka qene gjate luftes civile 100 para se te vinte Vekoja ne pushtet, dhe atehere ne rrethana shume te ndryshme.  

Po mire pastaj meqe qenka keshtu, ate 21 janarin pse e permendni tere kohen? Kur Enverit i faleshkan tere ata, se paska vra 4 Berisha nuk qenka ndonje problem i madh. Biles paska bo keq Rama qe nuk na shujti ne plumba kur protestuam per armet kimike sipas teje. 

 

endrito, me fal, po me duket se sapo qenke çu prej gjumit... te gjitha sa ke shkrujt me siper nuk kane lidhje fare me çeshtjen qe po diskutojme... lexoje edhe nje here korigjo shenjestren e pastaj folim.. por fillo e lexoje qe nga komenti yt i pare...

Jo mo une jam komplet ne rregull. Nje qeveri qe vret per te ruajtur pushtetin jo vetem nuk mund ti permendet merita per zhvillimin e vendit, po mbi te gjitha me shume gjasa ka penguar nje zhvillim akoma me te shpejte duke bere qe cdo vendim ekonomik te kalonte ne duart e saj. 

Lene, lene se nuk ja vleka me diskutu sonte me ty, je komplet jashte logjikes se komenteve te tuaja.... Vrasje per arsye shteterore, jane legjitimuar ne tere boten, por ti nuk do ti besosh, nje shembull tjeter, vrasja e Aldo Moros, a u be per pushtet...e çAr te them une ty mer daj...... Kur thua per fuqqi pushtetare apo influente, te gjitha jane per te bere, qe nga shantazhi e deri tek eleminimi fizik....prandaj leri keto mbroçkulla, mos na e boni sistemin kapitalist, si me evliha mer daj... se po na boni me na ra te fiiket....

Cili kryeminister e vrau Aldo Moron sepse po i rrezikonte pushtetin mor? Ca jane keto k*lliqe? Pse Brigade Rosse ishin force politike mer? Italia mire keq bente zgjedhje cdo 4 vjet, nderronte kryeministra cdo vit, ne 45 vjet idhullizuam vetem nje njeri e ti po na i quan njesoj???

Lexojeni mer te gjithe ku ka arrit llogjika. Komunizmi i Vekos paska qene si ne te tere boten po na thote. Me te ik zari! 

O Endrit, merre me te qete... Aldo Moron nuk e vrau Brigade Rossa, por e vrau klani mafioz ku ishte edhe onorevole Andreoti, po nejse.... vl, nuk ja vle te bojsh debat me ty per kete çeshtje...pastaj Vekja i vrau keta se i rrezikonin pushtetin...??? pfffff

Aldo Moron nuk e vrau Brigade Rossa, por e vrau klani mafioz ku ishte edhe onorevole Andreoti

Ti e ditke ndryshe nga te gjithe ne te tjeret o alidems. Jo vetem qe e shihnim ne RAI po edhe deri tani une s'kam lexuar gjekundi kete qe shkruan ti. Dmth e paska vrare Andreotti meqe Moro po e ndihmonte?

Shif shif, dmth ti ne Ali Dem e dike kete teori konsipiracioni ndersa Italianet qe jane duke futur ne burg edhe nje kryeminister ende aktiv si Berlusca, nuk i ben gje Andreottit edhe kur nuk kishte me pushtet? Megjithese i gjeten lidhje me mafia-n, kete akuze nuk ja provuan dot kurre. 

Po ja po supozojme nje sekond se Moron e paska vra Andreotti. Ti po thua qe kjo eshte e barazvlefshme me ate qe beri Enveri 45 vjen ne Shqiperi per te ruajtur pushtetin e tij? Dhe nqs nuk i ka vrare per te shuajtur cdo lloj rreziku qe mund ti vinte, per ca i ka vrare atehere, per qef? Dmth qenka akoma me i semure se tere keta politikanet e tjere boteror qe permend ti qe vriskan per pushtet, se ky paska vrare per tu defryer?!!!! E lexon ca po shkruan apo jo?

Endrity.....!

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).