Deklarata e sotme e Kryeministrit: Nuk ka vend për alarm. I mirëkuptoj vajzat dhe djemtë që shprehin protestën e tyre, ndaj një çështje që e ka përfshirë Shqipërinë natyrshëm si pjesë e familjes euroatlantike dhe si partnere e pandashme e SHBA, por që mbetet me shumë të panjohura, për publikun e gjerë. Mbetet me shumë të panjohura për faktin se thuhen shumë të pavërteta, por edhe për faktin se ndërkohë diskutimi vazhdon dhe shumëçka mbetet ende pjesë e diskutimit intensiv, të gjerë, me përgjegjshmërinë me të lartë nga të gjithë dhe ju siguroj edhe nga qeveria.

Më lejoni të shtoj se pa asnjë dyshim, unë jam dhe do të mbetem krenarë që ne jemi një shumicë me një votë të fortë popullore, që projektin e parë që i çoi parlamentit pati projektin e ndalimit të importit të plehrave. Dhe përfshirja në diskutimin e nxehtë të ditës me SHBA dhe të tjerët për çështjen në fjalë nuk ka asnjë kundërshtim me refuzimin e tonë për të importuar plehra nga jashtë përkundrazi është rasti që secili të shohë dhe të kuptojë qe s’kanë asnjë lidhje me njëra tjetrën.

Por pas asnjë dyshim, njerëzit kanë nevojë për siguri të plotë, për të pasur para syve një plan të plotë, kanë nevojë për të gjykuar mbi një marrëveshje të plotë dhe në fund të fundit, për të dëgjuar një arsyetim të plotë për çfarë përfiton Shqipëria edhe nga pikëpamje mjedisore në rast se përfshihet në një operacion. Këto thuhen dhe dëgjohen vetëm kur ky plan i plotë dhe kjo marrëveshje e plotë të jenë gati për tu diskutuar. Fakti që sot nuk ka ende asnjë vendim, lidhe me  faktin se sot nuk ka asnjë plan dhe marrëveshje të plotë me vendet e përfshira në këtë proces jo vetëm nga ana jonë, por edhe mes vendeve me njëri – tjetrin.

Ajo që mund të them duke kërkuar mirëkuptimin e të gjithëve, ashtu siç mirëkuptoj plotësisht ata që te dalin të shqetësuar dhe që dalin në protestë jo nga rruga e interesit politik , por qytetar dhe atdhetar, që sot ne mundet vetëm të themi me plot gojën na asnjë rast dhe për asnjë arsye ne nuk do të pranonim që të cenohej integriteti i vendit tonë qoftë në aspektin jetik qoftë në aspektin mjedisor. Çdo vajzë dhe djalë, nxënës apo student që sot është përfshirë në këtë debat duhet ta dijë se kurrë unë vetë dhe kjo qeveri nuk do të pranonte që, jo jeta por vetë e ardhmja e tyre të vihej në diskutim. Çdo prind duhet ta dijë se kurrë unë apo qeveria nuk do të vendoseshim në asnjë lloj pozicioni që do të rrezikonte qoftë edhe një fije fëmijën apo familjen, çdo gjysh dhe gjyshe duhet ta dije se kurrë ne nuk do të thoshim një po, dhe unë nuk do shkoja përballë publikut edhe parlamentit pa pasur në dorë një plan bazuar mbi një marrëveshje që do të garantonte jo vetëm që të gjitha rreziqet e imagjinuara për shkak të një propagande të mbështetur në tersi në të pavërteta te kthehej ne nje problem.

Është absolutisht e qartë që për ne, për mua, për qeverinë, me patjetër kontributi ynë dhe pozicionimi ynë krah SHBA-së është i lidhur me interesin e çdo shqiptari. Çka do të thotë se  “PO” jonë do të mund të lidhet vetëm me një plan dhe një marrëveshje nga ku të jetë e qartë që Shqipëria do të dalë jo vetëm me kokën lart por e fituar dhe më e pastër se ç’është sot.

 

Fotografia ilustruese nga protesta qe u zhvillua sot

487 Komente

Çka do të thotë se  “PO” jonë do të mund të lidhet vetëm me një plan dhe një marrëveshje nga ku të jetë e qartë që Shqipëria do të dalë jo vetëm me kokën lart por e fituar dhe më e pastër se ç’është sot.

smileysmiley se ke me kujton...

Ue ca te dhime. Un sa preva bileten me pa familjen per her te fundit para te premtes. Kush rri kerko paret mrapc

 smiley o Zot ku eshte katandisur ky , kjo ndodh kur pyet vetem mendjen tende jeto ne perralla imagjinare per Shqiperi te forte e ballelart me helme toksike

“Cdo vajzë dhe cdo djalë, që sot është përfshirë në këtë debat, duhet ta dijë që kurrë unë vetë dhe kjo qeveri nuk do të pranonte që jeta dhe e ardhmja e tyre të vihej në diskutim. Cdo prind duhet ta dijë se kurrë, unë apo qeveria nuk do të vendoseshim në asnjë lloj vendimi që do të rrezikonte qoftë një fije fëmijët apo ata vetë. Kurrë ne nuk do të thoshim ‘po’, kurrë nuk do të thoja ‘po’ pa patur në dorë një plan të bazuar mbi një marrëveshje që do të garantonte që jo vetëm që të gjitha rreziqet e proklamuara në bazë të një propagande të pavërtetë, për ne, për mua, qeverinë. Pozicionimi ynë i qartë përkrah SHBA është i lidhur me interesin e cdo shqiptari, që do të thotë që ‘po-ja’ jonë do të mund të lidhet vetëm me një plan dhe një marrëveshje nga ku të jeni të qartë të gjithë Shqipëria do të dalë me kokën lartë dhe më e pastër se ç’është tani”, tha kreu i qeverisë. 

 i gezofshi armet kimike , nga kjo kuptova se qeveria shqiptare i ka thene po kur e kane pyetur se a eshte e afte te beje nje gje te tille ashtu sic e vertetoi dhe ai ekspert le**i amerikan . 

Eh sa koka ka ngrene nder shekuj kjo krenaria tipike Iliro-Epiroto-Shqiptare.

Ah mer Nano c'na bere. 

Cdo me thon do dalim me te forte??? Do na mbijne brire apo kurriz breshke me pas????smiley

Ngelem tu e rraf litëll bushin, po spo e gjejme qi spo e gjejm dot ku fle koniljo i modh smiley

Si u dilka me paster? Duke i cmontu ketu dhe duke depozitu mbetjet diku tjeter? Dhe bashke me to duke dergu edhe mbetjet e tjera, tonat?

Ky paradoks ose trego qe je duke ja keput kot, ose qe ke nder mend ti thuash JO. 

Si mund te mendosh qe kjo deklarate i qetso njerzit, o kryeministro?

+1

Po ja pra ta sqaruan çunat tek tema tjetër, për cdo fuçi që derdhet, vendi pastrohet me sodë buke.

Me kete rast harxhojme dhe rezervat e rrezikshme te sodes se bukes. Ne te ardhmen Shqiptaret do hane buke glutten-free. Ja pra qe paska pas te drejte qe do jete edhe me mire!

Gjemb qesha me të madhe me rezervat e rrezikshme po te gluteni ke rrëshkit në biokimi. I jep Ramës alibi të thotë se protesta ushqehet me të pavërteta. Aman o zot në këtë terr në këtë panik edhe unë jam e paqartë në bëhet fjalë për karbonat apo bikarbonat.

Trop, soda e bukes ka edhe elemente nga misri, pra gluten.

E di qe s'eshte soda e bukes pjese e gluten-free, po e futa ashtu per efekt smiley  E drejta e autorit.

Ke kokolepsur grurin, misrin, sodën dhe niseshten por po ta fal kësaj radhe se e di që e ke mendjen te shpëtimi i atdheut smiley

Qe eshte vaksinu Edi u mor vesh,po per ju qe jeni ne amerike, a ndryshon mendimi pozitiv qe keni per te,(ameriken)do isha kurioze ta dija,nqs ndonje prej jush ma thote flm!

Cer mendimi mi xheni? Per cfare? Na jep mendimin tend iher...

Bame,nqs do mendimin tim per demontimin e armeve ne shqiperi e kam thene qe diten e pare qe dua te shof te gjthe popullin ne pjace,pa perkatesi politike te kundershtoje me force kete poshterim, per ameriken mendimet e mia mund te jene edhe te gabuara pozitive apo negative qofshin,sepse nuk jetoj atje,asgje po s'e preke me dore e me shpatulla nuk e njef,politika e tyre eshte ajo e me te fortit,por jo domosdoshmerisht

 e çilter,madje as qe mund te mendohet qe poltika te jete e tille,pyetja ime drejtohej per ju qe jeni atje,a ndryshon ndopak ndjeshmeria juaj ne lidhje me te,si e perjetoni ju ,ndoshta eshte pyetje idiote,po keshtu me erdhismiley

Tironc flm!

 

Cer mendimi mi xheni? Per cfare? Na jep mendimin tend iher...

Me ty e ka xheni.  Mua s'ma gjen dot nje koment te hajrit per memenjerken.  Ti ke bo fushate dhe per Obamen ne peshk smiley

smiley

jo jo Monda,ishte koincidence,,smiley

Vallai rrenja Obama eshte qe e palloi Putin ne Siri. 

Amerika shef interesin e vet e s'eshte Nene Tereza. Shqiptaret nuk dine te shohin te shohin intresin e tyre. 

Xhen, Amerika ka gjet shesh e bën përshesh. S'ta ka fajin Amerika!

 

Lirika ,sigurisht,fatkeqesisht,paturpesishtsmiley

Si nuk i eci njehere fati me keta aleatet te shkretes Shqiperi. Tani qe duhet te beheshim me shume me kinezin, se Amerikes po i shkunden kockat e i kane kthyerr kurrizin, ne ngelem duke i mbajtur ison, kur duhet te ishim me Ameriken , ishim me Kinen. Meazallah se dilnim nga pelerina e Perandorise Osmane, te fundit morem pavaresi. Jugosllavet i shihnin aleatet si lope per mjelje , vetem ne jemi parimor ne marredhenie me miqte e pushtuesit. Me mire m.. se sa i vogel ka thene populli.

p.s. na falni per shprehjet po na kane ngritur nervat.

Xheni, une jam shprehur se Shqipetaret adhurojne deri ne ekstaze Ameriken, gje qe eshte e gabuar.

Per vite me rradhe Kush mendonte ndryshe atakohej si Marksist ose Anti-Globalist, (rasti Lubonja). Nje vend qe ska Marksist,anti-Globalist ose nje minoritet post-materialist  nuk kan antidote ndaj rrevanshit te djathte ekstrem.

Une jam pro mos-angazhimit te nje vendi si puna jone sepse Aleancat kerkojne nje reciprocitet qe ne nuk e ofrojme. Aleancat kane mbeshtetur edhe diktatoret per hire te stabilitetit. nga ana pragmatike ne kemi fituar shume ne nderhyrjen  ne Kosove, dhe them se Kosova perfshihet ne konflikt nese NATO largohet. Demilitarizimi i ushtrise Shqiptaret lehtesoi nga ana ekonomike taksapaguesit shqiptar por dorezoi sovranitetin tek nje organizem politiko-ushtarak qe ne nuk e zgjedhim me vote. Pergjigjet nuk jane me po dhe jo fale kompleksitetit te jetes.

Tironc i lebetit(sa m'pelqen ky nick) smiley e mendoj po ashtu,madje po e nis nga rreshti i fundit dhe po them ndoshta edhe ndonje blasfemi ketu(do me rrafin)smiley qe une me naivitetin tim duke perjashtuar joshjen  e megallomanise se Edit,mendoj qe atij i jane futur kembet ne nje kepuce,dhe ndoshta s'vepron dot ndryshe,jetojme ne nje bote tashme te ndotur moralisht dhe ekologjikisht,duam s'duam perfshihemi  ne vorbullen  e saj,nuk kemi luksin e kundershtimit si franca gjermania etj,por eshte edhimbshme mgjt ti shtosh problemeve madhore qe atje ka,edhe nje bombe te tille, per te qene politikisht korrekt me qarqet e ndotura politike.Populli s'e meriton!smiley

A te dhjevsha ne bytheca qe zgjedh ky milet.

As sa gabelt e Maqedonise nuk jane keta.

pirdhu

Kush je ti mer qe merr nje vendim te kesaj rendesie per mu? Referendum, se s'te beso njeri. Ty jo e jo, po askujt ne ate parlament. 

P.S. Bracja ca thot per kete muhabet se mo fort i besoj atij se Rames

Nuk thote!

Si duket poplli i Fierit qe reprezenton Bracja nuk do kete shqetesime per kete ceshtje. 

Po ky pra eshte problemi, keta nuk perfaqesojne asgje se jane ne liste si te emeruar. Keta nuk zgjidhen nga populli po nga kryetari. Ke pa ti te pranoj nje qeveri demokratike nje "kod etike" ku i ndalohet te flasin???

Duke qenë se procesi i demontimit të një sasie kaq të madhe armësh kimike kërkon shumë vite, diku lexova dekada, Lepuri i Bardhë është stabilitet politik që do të sigurojë SHBA-ja në Shqipëri për gjithë këtë periudhë.

dmth saliu zhduket pergjithmone? se po ishte gjalle perben gjithmon rezik per destabilitet.

 Bën vaki këtë kishte në mendje Rama kur foli për një Shqipëri më të pastër.

Per ty hallall armet kimike, vec Saliu te zhduket.
 

Pervec te tjerash ky proces paska dhe nje kusht, qe duhet te kete sa me shume njerez. Pra te gjithe leprat (emigrantet) do kapen per veshi e do cohen tek helmi. 

Ju lutmi shume, me shume sinqeritet, a mund te ma sqaroje nejri ca dmth ky paragrafi?

 

Është absolutisht e qartë që për ne, për mua, për qeverinë, me patjetër kontributi ynë dhe pozicionimi ynë krah SHBA-së është i lidhur me interesin e çdo shqiptari. Çka do të thotë se  “PO” jonë do të mund të lidhet vetëm me një plan dhe një marrëveshje nga ku të jetë e qartë që Shqipëria do të dalë jo vetëm me kokën lart por e fituar dhe më e pastër se ç’është sot.

Duhet fut "Fatos Nano mode" per perkthimin. Edhe ai kur fliste s'merrej vesh.

Kjo do te thote qe nese i marrim armet kimike, amerikanet do sjellin forca vullnetare per te pastruar Shqiperine ne cdo zgerq te saj.smiley

kur eshte thene kjo Tironso?

Ti e lexove artikullin apo vec emrin "rama" ne titull?

jo, jo Gjembo, klikova direkt tek komenti i Tironsit, duke paramenduar se ishin ne nje teme tjeter. Pra nuk e dija se ishte sjelle ky artikull. Ndodh, sidomos kur je i hutuar si puna jone nga kjo situate. Lum si ti qe je ne Amerike. Shyqyr qe ju kemi juve qe ta ripopulloni prape shqiperine. POr duhet te mbarseni sa me shume dhe ta beni per patriotizem. 

Kollaj ajo pune o kuazi. Pastaj ti prit, se Rama tha qe nuk ka rreziqe e madje shkrirja e armeve kimike do e pastroje Shqiperine.

permbyllja e daklarates se Rames pra. 

lol, oh tani e pashe qe qeka hapur nje teme e re.

smiley smiley smiley 

Sarin paska fillu efektin që tani smiley

Sarin, emer i bukur. Une e kom perdor si leng dizifektuas pas ruajtjes, pasi nuk i duroj dot parfumet nga era qe kon. Ndersa ky eshte leng pa arome fare dhe nuk me bezdis.

Helmi ta rru ty kuazi. 

smiley

(PS: me kapi nje e qeshme si ato neper vakite, kur plas humori i madh mos me u cmen gjindja nga marrazi.)

Ngordh per keto deklaratat qe thone shume e s'thone asgje.

"Armët, Rama: Nuk ka ende një vendim. PO, vetëm nëse Shqipëria del me kokën lart dhe më e fortë"

hehehe..smiley. kshu eshte kur nuk ke argumenta, o demagog.... ja fut mender jush pordhes me sllogane, ala, "kala e pamposhtur buze Adriatikut", apo "fanar ndricues"... na te te them dhe une nje per fjalimin e radhes... "do ti marrim armet kimike! dhe per kete ne shqiptaret ndihemi te dhjere, por krenare!!"

Hajde Ed Rama se hyne ne Histori. Do te te analizohen dhe dieta e mesueseve e fillores.   

Si tha njeri: do hyje ne histori duke i rene me shkelm deres.

Une them qe nuk do i marrim. Sidoqofte vetem debati per armet e beri demin e mundshem. 1. i riktheu popullit ndjenjen e pasigurise ,2. ka ulur imazhin e Shqiperise ne nivel te llahtareshem. 3. ka dhene pershtypjen se Shqiperia eshte nje lloj kosh plehrash duke rrezikuar nej zhvillim te qendrueshem, 4.qeveria ka ulur kredibilitetin e saj, 5 ka krijuar nje keqmenaxhim te frikshem te situates.

Nese nuk merret parasysh zeri i popullit per kete rast, do krijoj precedent te rrezikshem per vendime te tjera te rendesishme per Shqiperine.

_

Ose u hapi syte shqiptareve: mbi sigurine e rreme, problemet reale qe i rrethojne si dhe u  ndergjegjesuan mbi pafuqesine qe kane ne planin global apo dobesine e shoqerise civile.

Luhet para e madhe ketu. 3 mld euro ne 5 vjet qe do ti menaxhoje qeveria shqiptare... tendera e me the te thashe me anglezet, amerikanet etj.. ne do shperblehemi me lendet toksike.

Disa tema jane te vlefshme per te kuptuar me ke bashkebisedojme ketu.

smileysmiley  do rrosh me shume se une

Krrapi i madh ra ne grep!

Po nga mediat e këtyre vendeve shqiptarët mësojnë të vertetën se Edi Rama me entuziazm iu ka premtuar, jo një por disa vendeve anëtare dhe jo të NATO-s, shkatërrimin e këtyre armëve në Shqipëri. Zoti Rama përsëri dje mashtroi shqiptarët kur tha se nuk ka vendosur asgjë dhe me një cinizëm ekstrem iu deklaroi atyre se "edhe në rast se do na duhet të marrim një vendim, qoftë në njërën anë qoftë në anën tjetër, me argumentat që do paraqesim, vendimi që do marrim do bëjë krenar çdo shqiptar". Sali Berisha

ky nuk ka kuptuar akoma se e vetmja menyre per te dale me koken lart dhe me i forte ne lidhje me plehrat, armet, drogen, lekun, me dy fjale BUDALLALLEKUN NJEREZOR eshte gjithnje: JO

Une them qe armet kimike duhet te pranohen,jo se do Amerika apo Rama apo se nuk do populli.

Thjesht shenderrimi i tyre,me laboratore moderne,NUK perben problem per mjedisin.

Shtetet e zhvilluara perendimore jane sensitive me shume sec duhet per mjedisin,por edhe ato kur kane qene ne stadin tone kane bere pune te tilla.

...2. ka ulur imazhin e Shqiperise ne nivel te llahtareshem...

Ku e pe ti kete ulje te imazhit te Shqiperise?Apo me mendjen tende?

Nese armer dematohen ne nje zone te izoluar,me laboratore moderne dhe kjo shoqerohet me nje pagese disa milarde $ per Shqiperine,mendoj qe nuk do te kete asnje dem.

Imazhi i Shqiperise mendoj se eshte ngritur ne qarqet ku behet politika,nuk eshte ulur.

Jo ne qarqe ku behet biznes dhe turizem. Dhe pervec se ne mendjet te cuditshme, ne mendje te shendosha politika nuk te jep buke.

Larg armet kimike nga vendi yne!

Uflla ufullon

gazi avullon

turtullesha turfullon

palloi pallon

Uat daz dhë fax sej?

 

Ata qe prodhojne keto per te helmuar femijet e te tjereve jua cofte perendia ku tju dhembe me shume.

Po mire, me gjithe shkretetirat dhe stepat e thata te afganistanit pakistanit e go.it te semes ky cik vend u gjet per cmontim??!

po prandaj e kan katandisur ne kete derexhe, per keto pune... duan ti nxjerrin lengun e zi asaj toke. 

Eh o Rame..I kishe pantallonat me vete apo i kishe harruar ke zyra e skudhit te ambasades? Do fillosh t'ju shperndash vazeline gjithe shqiptareve tani?..Vazeline bio "Made in USA" ? E dime qe je me siklet tani dhe ulesh me terezi...Po rendesi ka qe Daj Sami dhe arusha te kene mbet te kenaq nga akti dhe performanca jote....

 

Si tha njona, hap kembet, mbyll syte dhe mendoj per Angline. 

Eno Bozdo (ne fb)

Mos u cudisni kur Rama te deklaroje se nuk do te vije asnje arme kimike ne Shqiperi. Madje do te deklaroje se e gjitha kjo ka qene nje fantazi e semure, e mxitur nga media dhe paranoja.
Pikerisht ne kete cast, duhet te jemi te sigurte se vetem reagimi i shqiptareve nuk e lejoi Ramen te sjelle armet kimike ketu. Rama e ka mbyllur marreveshjen e tij, por jane shqiptaret qe e penguan ne kete aventure.
Kjo eshte nje arsye e forte per tu ndjere krenare ne kete levizje civile kunder papergjegjshmerise proverbiale te Kryeministrit.

O Hunter mos na hap barkun me Eno Bozdon aman. Me mire durohet Lefti me shoket e tij sesa ky spurdhjak politik. 

kuazo, mire qe te hoqi bastet por po te heq dhe buken e gojes kur ti bine robve leshte nga mbetjet smiley

Ku je bosia ke humb fare?

Sa vota mori PD-ja ne Fusharrez?

Dobët Rono, po flitet se është punë me pisllëk brenda. Kaq mund të them për momentin. 

pisllikun ku ta gjesh, por mos ka ndonji gjo tjeter mrena!

Po mire mer, ky do ua mbije. smiley

Deion, une ku ta gjej qe ti mbylle kompanite e basteve, por nuk ka per ta bo sa mburret kot. Po te mbyllen kompanite do te rikthehet loja e basteve si dikur tek pallati i kultures nese te kujtohet. Ishte loje shume here me e paster dhe fitimin e merte o njeri o tjetri dhe nuk kishte as komisione, taksa e me the e te thashe. Keshtu qe une prape do te luaj biles ne menyre me cilesore.

Per mendimin tim ketu do depozitohen armet si fillim ne Mjekes. Pastaj do nise te ndertohet nje impiant qe do munde ti asgjesoje keto arme.. por jo vetem keto por ndoshta dhe te tjera arme kimike qe do vijne ne vite nga regjimet e ndryshme. ndryshe nuk ka kuptim tjeter. Keto arme duan teknologji te larte per tu shkateruar dhe impiant si puna e ketij ketu.. Ne nuk kemi shkaterruar arme kimike ndonjehere se nuk i kemi pasur por kemi shkateruar vetem "lende helmuese kimike".. Pra nuk i kishim prodhuar ne formen e predhes dhe teknologjive te ndryshme te armatimit. 

Dhe shqiptaret qe do mbesin gjalle do perdoren per prodhim antidotesh. 

Gjergjo nje korigjim gte vogel dua te te bej. Mesa kam kuptuar une, nuk eksportohen arme kimike nga siria por LHL si lende e pare. Pra, qe ta kuptosh me mire po ta them ndryshe: nuk do te vijne predha me diagore te vendosura, por do te vijne vec e vec baruti, diagorja, shtrati i predhes etj, etj,. Mirpo mese eshte keshtu sic them une perben nje ndyshim te madh.  

Jo mo jo di vijne tamam ato.. se ndryshe perse i sjell ketu ti..po te jene te cmontuara i bie qe nuk mund ti perdore ai. Pastaj si mund te vijne te cmontuara ato kur impianti  mld $ ngrihet per ti cmontuar.

Gjergjo, vec pares se madhe, amerikoni e maska cu ne 80 numrin e virgjereshave. 

Nuk te kuptova.. ma shpjego kete punen e virgjereshave

 

Parajsa e LHLve pra. Se mos na degjon ndonje rrace tjeter e na merr helmet nga goja. 

Gjergjo, je shume mbrapa me informacion. LHL nuk rine ne forme armatimi te gatshem se perbejne rezik shume te madh per vendin qe i ka. Ato montohen ne sasira te vogla here pas here kur merret urdher per ti perdorur.

Haha!!! Nqs jane pa lende kimike do qendrojne atje. 

A ka njeri te peshku te me perktheje cfate tha kryeministri se nuk kam kuptuar asgje.

priceless kto reagimet e kamunistave smiley

Partia duhet te jete shume krenare per ta. smiley

Jo zoteri!! Qeverise i duhet dhene kohe ka thene Roni. O Rono, sa kohe i duhet dhene qeverise???

Ueee po kjo paska qene lojaaaa mer!!!

Amerika e poshter paska shpik gjith ket punen e armeve per te pastru administraten nga shofera e pastrusa!!! Hajde thellesi Jules Verneske hajde smiley

 

Ata sjane 2500 shofera dhe pastrusa mer Deion por 2500 spartane. Te cilet qeveria i ka vene me shpatlla nga lumi.

Ca lesh qeverie mer, kta i paska faru Amerika o Ron!!!

Gjarpri thon i ka komet, por i fshin gjurmet me bisht.

Eh mer Deion cer qeverie osht kjo!!!

2500 militant ne rruge per 2 jave! smiley

 

PD-ja mund të propozojë me këtë rast një projektligj që ndalon import-eksportin e armëve kimike në Shqipëri, për harmonizim me ligjin përkatës amerikan.

Dhe t'i uli koken poshte Shqiperise?

Kokën lart Shqipërisë ia mbante vetëm Berisha, si Basha si Rama që janë më të gjatë se Obama.

Per ate pune paska qene Nano me i mire.

Well... koken Shqiperia ulur e ka tani per tani - if you know what I mean.

Konventa ndêrkombëtare epër ndalimin e AK e ndalon import eksportin por dhe transferiminpër shkatrim kështu që s'kan fat ta propozojnësmiley

Ueeee i zuni zbokth koka robve nga halli, ky perserit prap te njejtat gjera me gjyshe dhe me gjysha. Kerkon qe kjo te mos poltizohet dhe ne te njejten kohe eshte vete ai qe ja fut nje fjalim kryekeput politik. Pasi ka gatuar kete corbe ne fshehtesi te plote duke e mbajtur larg vemendjes se publikut me te gjitha kushtet  dhe perpjekjet me antidemokratike tani kerkon te bleje kohen qe per shume shqiptare nuk vjen e iken sipas qejfit te tij.

por që mbetet me shumë të panjohura, për publikun e gjerë.

Sugjerim per fjalimin tjeter : A ka mundesi te behen te njohura per publikun e gjere?

Sugjerim per fjalimin pas fjalimit ku i ben te njohura per publikun e gjere: Shqiperia vendos JO. 

Sugjerim per fjalimin pas fjalimit qe Shqiperia vendos JO: STFU*

 

*Southern Tenant Farmers Union (se e flliqa fare sot fjalorin e flliqa.)

He se punet po sqarohen. KM-ja ka te drejte, ne duhet te jemi te nderuar. Shih si qeka puna, alienet do sulmojne token, dhe pikerisht me arme kimike. Si perfundim duhej nje rrace e forte dhe mire jo vetem te mundi alienet por dhe te trashegoje token. Pra u zgjodhem ne, dhe keto helmet jane si pune vaksine per te na forcu me shume. 

Ja cfare lexova:

                          Greater Good

 

     Transporting Syria’s chemical arsenal to a restarted Qafemolle plant would be a challenge, for legal and safety reasons. The Chemical Weapons Convention prohibits the transfer of chemical weapons, although presumably the OPCW could waive this provision to serve a greater good. The U.S. has experience in safely moving chemical agents. In Operation Steel Box in 1990, a much larger stockpile than Syria possesses was moved from West Germany to Johnston Atoll, a U.S. territorial island in the South Pacific, for disposal. The undertaking succeeded, but it didn’t occur in a war zone.

     If the goods could be removed from Syria safely, there are still obstacles to face in Albania. It is a poor country. The world would have to pay it well to accomplish this task. Security and corruption are issues. Albania is a center for smuggling and organized crime.

     Nevertheless, the Qafemolle experience demonstrates that, in principle, chemical munitions can be disarmed in Albania. It might take many years for a facility built to burn 16 tons of chemical agents to get through 1,000 tons. Yet the date of final destruction isn’t as important as getting the material in the hands of international inspectors and out of the war zone. That makes Albania the least bad option for disposing of Syria’s chemical weapons stores.

 

     (Dan Kaszeta is a former officer in the U.S. Army Chemical

Corps and former member of the U.S. Secret Service now working

Kjo eshte filozofia kundrejt ciganeve te shkrete qe punojne pirgjet e plehrave te Sharres dhe ju japin ndonje 500lekesh per ti vene flaken prigjeve kur mbushen sterplot smiley

Ore me bene veshet mua kur tha "interesi i Amerikes eshte interesi i Shqiperise'?

 

Ja pra puna do ti sjellin dhe plasin ne Shqiperi per ti magazinuar dhe pastaj do ngelen mall pa zot si 80tonet e arsenikut te Qafemolles

Vete SHBAse qe posedon shume qendra dhe laboratore per shkaterrimin e ketyre armeve do ti duhet nje 10vjecar te shkaterroje 3100tone te mbetura (10% te totalit te mbetur)

It's unclear how these weapons can be found, secured, and safely destroyed by next year in the middle of a protracted conflict, considering that it is expected to take the United States three yearsto destroy half of the chemical weapons that Syria is estimated to have -- and that's in a remote part of Kentucky with no civil war.

Asked about that, the U.S. Department of Defense told CNN in a written statement that it's "inaccurate to draw parallels between the U.S. chemical demilitarization program and the international cooperation that will be required to destroy the chemical stockpile in Syria."

Pra troc State Dep. ja ka hedhur topin nderkombetareve dhe i intereson vec ti heqe armet nga Siria, thjesht per ta nxjere Obamen te lare nga kjo mesele...Ku ti depozitojme?....hmmm Pse jo ne Shqiperi..

PO Bravo Arti keshtu e mendoj dhe une,

 e mendoni se kështu ju pëlqen. Por i bie që pas një viti depot të jenë bosh e amerikani do marri vesh veç çmimin10€ copasmiley

Per ata/ato qe duan te qetesohen sado pak le te lexojne kete ketu. Lexim te mbare

Berbero ne gjindje pa shkolle jemi, helbete ca me i bo. Po prap si gjindje pa shkolle e kemi vendos qe nuk i duam ketu. 

Tashi Rama na tha "pushteti i juaji, zyrat tonat". Edhe ne e kena vendos ca duam. Ketij i ngelet vetem te percjelli vendimin. Mo na hap barkun me tashi me keto lajme, qe te mos sjellim dhe ne te tjera. 

Me duket paska nderru menje, po marr pushtetin tha, ju t'i gezoni konaket. 

lol, po ju jeni msu me nejt injorant gjithe kohes se keshtu ju ka dasht baca sali. Po msoni pra, thithni informacion se na hapet barkun duke na thone se do dalin njerez me tre koka se dy deri tani kane dale ne Elbasan e ne Kucove. Jeni njerez pasionante dhe prisheni edhe kur shikoni ne film nje cift kur puthet. Qe duhet debat duhet, qe duhet transparent duhet, qe duhet dialog duhet, por jo kokefortesi se kjo pastaj perkthehet malokeri.

Shif mire eshte me mos ma permend me bacen Sali, une as nuk kam pune me ate, po as ti nuk ke me. 

Pastaj sa morr vesh une e sa merr vesh ti nuk e dime, une di qe vende me 100 here me shume mend se ne nuk i duan as ne ujrat e tyre territoriale. Ed Rama me 4 klase shkolle nuk di me shume se ata. Kaq. 

Ja tani na qetesove krejt berbero....Tani ti pret nga specialistet amrikane te paralajmerojne per rrezikun?..s'besoj se je kaq naiv

 Në Shqipëri ende ka mbetje të elementëve kimikë të shkatërruar atje më parë. Në këtë rast, vendi mund të nënshkruante një marrëveshje për heqjen edhe të mbetjeve të mëparshme pasi të jenë çaktivizuar komponentët e lëndëve kimike siriane. Kjo do ta bënte Shqipërinë një vend edhe më të pastër se sa më parë.

Po mor kel..sh  kurve specialist qe na ben by..en e zgjuar ketu... Si puna e marreveshjes se pare?..Ato mbetjete e meperareshme qe u zotuat ju dhe OSBE qe ti hiqni dhe po luani sot lojen e kungulleshkave? Kush po ju del zot atyre 80 toneve arsenik ne Qafemolle(te ngelura nga demontimi i meparshem) qe kane kaq vite dhe po helmojne vendin? Ik mor andej !

Ueee sa gallate qenka ky:

Tetua SHBA eshte cik pa qejf se eshte prapa me planin, pa jo per gje.

Natyrisht, Shtetet e Bashkuara kanë aftësinë për shkatërrimin e armëve kimike. Por ne jemi jashtëzakonisht prapa me asgjësimin e inventarit ekzistues

Norvegjia, ky vend t'keqkupto

Në shtyp është përmendur Norvegjia, e cila për arsye politike apo për shkak keqkuptimesh ka vendosur të mos marrë pjesë. 

Po bota, c'do thone bota.  Si dhe, kur e paskemi pas te keq vullnetin e jashtem, se mire ate brendshmin e dime qe e kemi copa. 

Bota do të shikonte në këtë rast vullnetin e mirë politik të Shqipërisë, do të shikonte kontributin e saj për heqjen e kërcënimit të armëve kimike, do të shikonte se ajo po bën diçka të mirë për sigurinë botërore.

 

Ku i gjejne keta "eksperta" ku i gjejne. 

Ku i gjejne keta "eksperta" ku i gjejne.

Nga CV-ja i bie te jete akoma duke kerkuar armet e shkaterrimit ne mase te Sadamit.

Filloi PR mer ej, paskan te gjithe te njejtat talking points, Shqiperia do dali me e paster nga ky mision. Ja paskan dhene edhe Rame dordolecit talking point-et, edhe ketyre milizgjebseve te peshkut.

Kuazi,

Duke pasur parasysh qe pushtetaret jane te mbytur ne krim dhe korrupsion, nuk besoj qe do kete thjesht çmontim siç ka thene ai. Ato tjeret fusnin mbetje ilegalisht mos harro. Pse mos ta bejne edhe keto?

turp e faqe e zeze! ky ta thote beni si them une e mos beni si bej une pa pike turpi! ik shporru o piktor i cmendur, rilindja jote eshte helm kimik. fuck off

Deklarate nga NATO: kjo nuk eshte fare ceshtja jone, mos na perfshini. 

Them ta reduktosh komentin ne kete version ose dicka te ngjashem me te:

@ Tironci i Lebetit, t'ka NATO nje llaf: kjo nuk eshte fare ceshtja jone, mos na perfshini. 

To be fair, TL eshte thjesht peshku qe e ka perdor me shume kete argument, jo i vetmi smiley 

To be fair, friendly fire per TL se m'lodhi dje, pa jo se smiley.

edhe te kundershtonte ne shume linja te argumentit smiley

Domethene ideja eshte qe cmontimi te behet ne Shqiperi, dhe komponentet e rrezikshem ti levizin diku tjeter? Ketu do perfshijne dhe pastrimin nga mbetje te tjera te rrezikshme qe kane ngelur nga me perpare ne territorin e Shqiperise? Po mire mo ku do i cojne? Nese shtetet aleate na kane aq perzemer ti marrin mbetjet tona, pa pasur nevoje ne qe te behemi vend laborator per cmontim armesh. Flm.

ah, po kot e paskemi von ujin ne zjarr se kjo qenka per ta pagu, jo te t'pagujne

ky s'qenka ing. o Stalker; ky qenka analist politike

mu m'ka dhon msim per vete

masanej, ti lexoja te gjithe intervisten, jo vetem titullin smiley

Si thu ti, do lodhte trunin Roni per ta citu thjesht per aspektin teknik?

Po e sjell shkrimin e Benos ketu, sepse felle-felle do te doje te ishte i yti smiley...apo qendron ndryshe e verteta me ty Stalker?!

Stalker, une degjoj ca me akoma me tru si psh Xhep Meidanin apo Moza Hafizin. E kur thone ata "as mos e diskutoni kete" degjoj ata me mire 

jo jo, eshte inxhinier burri botes.

Meqe qeka inxh thuj te shkoje te boj icik cicen. 

E pse keshtu? Nuk kane aftesi inxhinjeret psh mekanike apo elektrike te flasin per ceshtje kimie e biokimie? Sa te keqinj jeni bere dhe ju.

Po pra po, jane fizikante ata te tjeret. Sidomos Xhepi studiuesi, se Xhepin politikan e keni shpall armik, kur vjen puna per keto gjera e degjoj me shume se kedo tjeter se e di mire cfare karriere akademike ka. 

jo jo, xhepi matematikan dhe kaq (i mire, por KAQ)

xhepi eshte fizikant, sa per dijeni.

falje; e ngatarrova me grun e vet, se dhe ajo m'ka dhon msim;  nejse, aty-aty jane mat/fizike

Kerko icik me shume se ca karriere ka Xhepi daj, andej nga Franca biles e njohin mire

e thame nje here: karriere ne fizike. jo ne inxhinieri. Pastaj, ku ta lexoj une Xhepin?

dysh: jo jo, askush nuk e njeh; i vetmi shqiptar i shkencave ekzakte qe ka bere emer (ne sensin: ka formule qe mban emrin e tij) eshte Bert Progri. Kaq.

Shif daje se nuk dike gje fare, Xhepi eshte nga ata qe ju jepte doktoratura te tjereve. Dmth i vinin i luteshin qe te vinin emrin ne studimet e tij, i benin ca eksperimente, vetem e vetem qe te kishin nje botim me Xhepin. E kam llafin per te huaj, jo shqiptare. 

Kshuqe kur flet ai per ca kapacitetesh kemi, e ca s'kemi une e ti duhet te degjojme mire. 

andej nga Franca biles e njohin mire

c'i ke keto o endrito? e njohin qe e shkrijne.smiley

edhe ajo fizike ka mbaruar.

epo  nashi mo, une nuk mund ta mohoj qe me ka dhene matematike ne gjimnaz !!  (dhe vetem ate lende, me sa di une, ka dhene)

O Deiono e paskeni honger sa krahu me duket!!! smiley

Protestat po i mbështet hapur tashmë dhe politikisht Partia Demokratike. Pse sipas jush?

Tashmë po bëhet e dukshme prania e elementit lidership të PD-së në organizime dhe pjesëmarrje të protestave. Në gjykimin tim këto protesta të dirigjuara politikisht dhe të amplifikuara si të tilla janë investimi më i mirë për Ramën. Vetëm një mediokër në politikë mund të bëjë gjëra të tilla.

 

Cilat janë këto investime që PD po ja bëka peshqesh Ramës?

Sepse çudia më e madhe që mund të ndodhë është që Rama të tërhiqet nga ky projekt i partnerëve tanë strategjikë dhe ta bëjë këtë tërheqje në emër të stabilitetit të vendit. Faturën do ta marrë PD. Rama ndërkohë do të fuqizojë kreditet e veta të besimit tek këta partnerë.

O Bredho ja u pata thone qe ne fillim, kini kujdes se Qeveria ja u ka me te futme: nuk po flet kastile qe opozita te bej prononcime kundra. 

E hongri opozita si zonjat! smiley

po le ta haje opozita mer Ron, puna eshte t'mos hajm ato helmet

Bredho ca menimi ke per Bamirin si kryetare opozite?

po opozita e ka nji m'duket. Sidoqofte, si Basha, ashtu dhe Bamiri me t'mire se Berisha jane. E di qe Deionit ka per t'i ngel hatri po ec mo

pjese :

INTERVISTA/ Mbi Zarinën, mbi pyetjen “përse ne”

Inxhinieri Arben Meçaj mendon se në opinion është formuar një atmosferë ku gëlon paranoja dhe frika:

 

Nuk duhet të kemi frikë? Flitet për armë kimike apo jo?

 

Ka një të vërtetë të madhe se informacioni teknik mbi lëndët kimike luftarake është shumë i kufizuar për përdorim publik. Por ndërkohë që në këtë javë vështirë se mund të gjesh dhe analizë teknike dhe specialistë që të sqarojnë në mënyrë shteruese dhe të kthjellët të gjitha aspektet teknike. Në këtë pikë dua të ndalem pak. Zarina në gjendjen e saj natyrore të konservimit është lëng, pa ngjyrë dhe pa erë. Që ruhet në enë pa presion. Por që për kushte sigurie ruhet në enë me presion. Pra uji ruhet në shishe, ndërsa gazi i lëngshëm ruhet në bombola. Zarina ruhet në bombola. Ajo bëhet aktive dhe e rrezikshme në gjendje të gaztë. Në kushte lufte, Zarina aktivizohet në dy forma:

1. Nëpërmjet shpërthimit në të cilin realizohen temperatura të larta dhe shpesh bashkim komponentësh kimik për të bërë aktive dhe rritur përmasën e ndikimit helmues. Temperatura e shpërthimit ka një synim të vetëm, të shndërrojë në kohë sa më të shpejtë zarinën në gjendje të gaztë, me qëllim që në një kohë sa më të shpejtë ajo të japë efektin mbi trupat luftarake. Përndryshe, mbas kalimit të një intervali kohor, ajo tjetërsohet kimikisht ose asimilohet(tretet në ajër). Mbas një intervali kohor efekti i Zarinës në vendin ku ka ndodhur shpërthimi, është Zero. Pra nuk shkakton kontaminim permanent të ambientit. Sepse proceset kimike në ajër shndërrojnë formulën kimike të Zarinës pas njëfarë kohe. Kjo ka një arsye: Sepse goditja me LHL e një territori armik ka synim asgjësimin e kundërshtarit dhe zënien e vendit të tij në territor. Pra dikush që shkon të zërë vendin nuk mund të kontaminojë territorin që synon. Ndaj dhe LHL-të kanë një parim, të gjitha: Janë lëndë me efekt provizor dhe sa më të shkurtër kontaminues. Ju patë se ekspertët ndërkombëtarë të OKB-së, në vendin ku shpërtheu Zarina në Siri, nuk ishin të pajisur me pajisje speciale të mbrojtjes kundër-kimike, gjatë inspektimit në terren.

 

 

 

 

2. Mënyra e dytë e përdorimit luftarak të tyre është nëpërmjet avionëve të cilët injektojnë në zonat armike gaz të pregatitur, të gatshëm, që do të thotë, Zarina është përzier me komponentët e tjerë dhe shpërndahet në hapësirë nëpërmjet avionëve. E njëjta skemë që përdoret nga avionët e spërkatjeve në bujqësi. Por kjo metodë është shumë e rrezikshme për ekuipazhin ushtarak të avionit dhe nuk para përdoret si metodë.

 

Pra sa më sipër, kuptojmë që: 1. Zarina bëhet e rrezikshme kur ndodhet në kushte shpërthimi dhe 2. Kur bashkëngjitet me komponentë të tjerë që e kthejnë nga një insekticid jashtëzakonisht të rrezikshëm në Lëndë Helmuese Luftarake. Zarina në kushte konservimi nuk paraqet atë rrezik që propaganduesit e paranojës dhe frikës shpërndajnë në opinion.

 

 

 

Në gjendje konservimi dhe kushte natyrore çfarë rreziku paraqet Zarina?

 

Në historinë e përdorimit të Zarinës janë tre raste ku Zarina në gjendje natyrore nga e lëngësh, ka sjellë pasojë vdekjen. Dua të theksoj në këtë moment se Zarina është një lëng dhe gaz pa ngjyrë dhe pa erë. Ç’ka do të thotë se ajo është e paidentifikueshme si agjent në ambiente jetësore. Duke qenë e tillë, ajo është përdorur në Japoni dy herë, në metrotë e Tokios nga një sekt fetar. Pra janë dy përdorime të saj në gjendje natyrore të ndodhura në Japoni, njëherë në vitin 94 dhe njëherë në vitin 95. U përdor në metro, e theksoj.

 

 

 

Si u përdor?

 

Qese të mbushura me Zarinë, u capuan dhe u derdhën në dyshemetë e vagonëve dhe procesi i avullimit prodhoi gazra që sollën mbi 10 të vdekur dhe shumë të plagosur. Shkaku i vdekjeve ishte sepse fenomeni i përdorimit të LHL-së u konstatua me shumë vonesë dhe ambienti në të cilën u çliruan këto gazra ishte i mbyllur. I theksoj të dy këta elementë sepse Zarina bëhet e dëmshme në kushte natyrore vetëm kur ajo është jashtë kontrollit dhe në ambiente të mbyllura, ku përqëndrimi i gazit Zarin në ajër është i lartë. Rasti i dytë është i një shkencëtari anglez i cili punoi me këtë lëndë në laborator por nuk ishte në djeni të pranisë së zarinës në laborator. Fakt, që gjykata pas shumë vitesh e evidentoi si pakujdesi e institucionit. Këto janë rastet e përdorimit të saj në gjendje natyrore.

 

 

 

 

 

 

Supozojmë se kjo lëndë depozitohet në Shqipëri. Lënda është mijëra tonëshe. Që do të thotë se ka një rrezik normal laboratorik për rrjedhje sasish. Nëse kjo ndodh, çfarë ndodh?

 

Aktivizimi i 1 mijë tonëve vetëm nëqoftëse do të ketë një shpërthim, sepse argumentova më sipër që Zarina nuk është lëndë plasëse por lëng pa cilësi shpërthyese. Pra dhe njëherë aktivizimi i menjëhershëm i të gjithë kësaj sasie në hamëndësimin më të çmendur ndodh nëse një i çmendur ka raketa që i lëshon ose ka arritur të depërtojë brenda dhe ka vendosur dinamit. Në asnjë rast tjetër ky shpërthim nuk është i mundshëm. Së dyti askush prej nesh nuk mund të flasë në këto momente për teknologjinë e depozitimit të këtyre sasive. Nuk e njohim. Që do të thotë se Shqipëria ka pasur mbi 100 mijë ton municione, por s’i kishte në një vend, rregullat e sigurimit teknik, jo vetëm në strukturat ushtarake, por dhe në çdo agjent civil që posedon lëndë të rrezikshme është që ato shpërndahen. Referuar rrezikshmërisë së bashkëveprimit të tyre dhe rrezikut potencial të një agresioni terrorist të mundshëm. E thënë qartë, asnjëherë 1 mijë ton nuk kanë për të qenë bashkë. Dhe asnjeherë nuk ka për të pasur tendencë për shpërthimin e tyre. Kjo që po them unë ndodh edhe në kushtet sikur menaxhimi i këtyre mbetjeve të bëhet nga punonjësit pa uniformë ushtarake të Mjekësit apo Qafmollës. Ndërkohë që është botërisht e njohur tashmë që mbrojtja e tyre do të jetë nën mbikqyrje absolute të strukturave ushtarake mirëfilli të NATO-s pse jo dhe Rusisë. Është fakt që në Siri ato po ruhen nën kontrollin dhe garancitë e forcave ruse dhe mbikqyrje të rreptë të forcave amerikane dhe të forcave amerikane apo të OKB-së.

 

 

 

Dakord por ju pyeta në rast të një incidenti pra rrjedhje, të një sasie në laborator ose ambientin ku konservohet. Ose rrjedhje incident me një sasi për shkak të gabimit njerëzor. Çfarë ndodh?

 

Kjo që po thoni ju, kjo ngjarje është potencialisht e mundshme dhe absolutisht do të isha në mbështetje të gjithkujt, i cili situatën kritike të lëndëve kimike në Shqipëri, e menaxhon referuar këtij skenari potencial rreziku dhe jo rrezikun për 1 mijë ton. Gabime njerëzore ndodhin.

 

 

 

 

 

 

 

Çfarë ndodh në këtë rast?

 

Do të ketë derdhje të Zarinës. Nëpër shtëpi ju keni parë dhe keni dëgjuar se ka alarme që njoftojnë praninë e tymit, praninë e gazit, aparatura të tilla instalohen në çdo kubaturë ku depozitohet lënda. Çka do të thotë se që në momentin e parë, personali njoftohet mbi praninë e këtij gazi. Pra sa ka filluar transformimi nga gjenjde e lëngshme në të gaztë. Natyrisht flitet për një bombol. Shkenca e neutralizimit të LHL-ve, ka një teknologji shumë të thjeshtë për neutralizim të Zarinës, në kushtet kur është e identifikuar. Dhe e dini cila është? Larje me ujë me sapun.

 

Në ç’kuptim larje me sapun?

 

Tretësirat bazike(ujë me sapun ose lëndë larëse) janë armike krysore të Zarinës. Problemi është që vetëm rrjedhja të jetë e identifikuar. Pra Zarina është e rrezikshme kur nuk është e identifikuar.

 

Supozojmë që bombola që ka problemin nuk identifikohet në kohë, apo sistemi çedon, çfarë ndodh?

 

Dhe ky rast është i parashikuar. Sepse ky rast mund të prodhojë efekte helmuese që ndodhen brenda territorit por duke qenë se ky personel është absolutisht i pregatitur për të përballuar efektin helmues që transmetohet me simptoma mbi personelin, situata mbi të do të degradojë thjesht në një helmim paraprak pa pasoja serioze për personelin.

 

Ju po thoni se edhe nëse këto armë vinë dhe nëse ndodh një rrjedhje, apo problem edhe personeli i bazës ia hedh paq?

 

Padiskutim. Unë po them dhe po insistoj, Zarina është e rrezikshme kur është e paidentifikuar dhe kur shpërndahet në një kohë të gjatë në ambiente ku mungon ekspertiza e trajtimit të saj. Ju kini të drejtë tashmë kur flisni për daljen jashtë kontrollit të rrjedhjes në një bombol. Një bombol sipas standardeve ushtarake, mban diku tek 40-50 kg Zarinë. Nëse do të mendojmë që kjo sasi do të derdhet e pastër në një ambient të hapur atëherë ndikimi i saj potencialisht do të kalojë në popull.

 

 

 

 

 

 

 

Sa është perimetri i veprimit në këtë rast?

Në kushte shpërthimi ku kemi një transformim të menjëhershëm të gazit të Zarinës, kur orientimi i erërave është në një drejtim, kur lartësia e fluksit të erës është e ulët, e kur ka shumë faktorë të tjerë rëndues si thyerja e relievit, kur kushtet fizike të ushtarit duhet të jenë absolutisht normale, pra asnjë simptomë ngacmimi helmues(sepse simptomat e helmimit me përqindje të vogla janë edhe ngacmime emocionale) standardet e NATO-s parashikojnë maksimumi 15 kilometra. Këto kushte nënkuptojnë që i gjithë gazi i prodhuar nga shpërthimi të kalojë direkt në një korridor me një shpejtësi që nuk lejon shpërbërjen e gazit drejt trupave. Pra jam duke ju folur për një situatë absolutisht hipotetike, për të kuptuar se në rrethanën më favorizuese të mundshme për Zarinën deri ku shkon rrezja e përhapjes. Parashikuar kjo nga NATO.

Ndërkohë që kushtet e helmimit nga rrjedhja janë absolutisht të ndryshme, që nënkuptojnë, transformim të ngadaltë të lëngut në gaz, pra përhapjen e këtij gazi në ajër në mënyrë uniforme në të gjitha drejtimet. Në kushtet kur fryn erë, sasia e gazit Zarin të transportuar në njësi të kohës është shumë herë më e vogël se sa në kushtet e shpërthimit

Sa më e vogël?

Skenari i llogaritjes po vendoset në kushte kur gjithë sasia e Zarinës së një bombole 50 kg është kthyer në gaz. Pra jemi në kushtet që pas rrjedhjes 50 kg zarin është shpërndarë në ajër. Kjo shpërndarje është parashikuar të ndodhë në dy mënyra. E para: Gazi shpërndahet në të gjitha drejtimet. Në këtë skenar rezulton se në distancë 1 mijë e 500 metër nga vendi i rrjedhjes, pra vendi ku ndodhet bombola, sasia e Zarinës në 1 metër kub ajër do të jetë 0.0849 miligram. Rasti i dytë është kur gazi ikën në një drejtim të imponuar nga forca e erës, në këtë rast sasia e gazit për 1 metër kub ajër në distancën 1.5 kilometër është vetëm 0.28 miligram. Këto sasi janë gjendje gazi në 1 metër kub. E thënë shkoqur në rastin më të keq, nëse ti ndodhesh në distancë 1.5 kilometër larg bombolës, 1 metër kub e ajrit në të cilin ndodhesh ti mund të ketë maksimalisht 0.28 miligram gaz. I mjaftueshëm për të vrarë një brumbull. Pra një insekticid shumë i mirë. Ndërkohë ky skenar parashikonte që kjo lëndë të kryente një rrugë 1.5 kilometër pa pësuar procese tjetërsimi kimik, të cilat siç kam thënë dhe më sipër e bëjnë Zarinën të humbasë valencën helmuese në rrugë e sipër

Stalker, m'pelqen kjo qasja e matur qe ke. Mire e ke, duhen pyt specialistet njehere se njerzit i amplifikojne efektet ne kushtet e padijes.
Shif ca ke thon jo shume kohe me pare per riciklimin e plehrave, jo sarines:
 

[FR] STALKER - 2 Nëntor 2011 - 16:01 Permalink

përgjigju

Une jam me plehrat.
E kam seriozisht.

A deshi njerezia Rrugen e Kombit ?
Po, e deshi.
A nuk kemi thene se "Enver Hoxha nuk ndertonte rrugë sepse nuk i donte shqiptaret" ?
Po, kemi thene se Hoxha nuk ndertonte rruge dhe nuk i donte shqiptaret.
A nderton rruge Sali Berisha sepse i do shqiptaret ?
Po nderton dhe i do shqiptaret.
A pati impakt Rruga e Kombit ne zgjedhjet e 2009 ?
Po, pati.
A e zbrazi arken e qeverise ajo rruge ?
Po, e zbrazi.
A duhet ta rimbushe qeveria arken ?
Po, duhet.

Pra, a duhen pranuar plehrat ?
Duhet pra !

ps; Ta bej dhe une nje here cinikun, dreqi e mori.
il faut savoir ce qu'on veut dans la vie ! Merde

ueeeeee, car te dhime!!!! Kjo eshte per tu fut ne kornize e gjitha. 

 

Kot i ngaterron, ai ishte film tjeter. smiley

Inxhinjer partiesmiley

Bredh, m'vje keq, por ke dale vertet huq ne 'germimet' e tuja !

ne po te njejtin vend, kam thene kete per plerat :

kjo puna e cinizmit : eshte a s'eshte cinike kjo qe shkruaj, nuk jam i sigurt, por po behem gjithe e me i sigurt per diçka tjeter : qe ne shqiptaret jemi popull i perkedhelur. Dhe kjo eshte nje nga gjerat e rralla 'kulturaliste' per te cilat po me mbushet gjithe e me shume mendja !

te njejten gje qe kam thene per plerat, e them dhe sot per lendet kimike.

Shif se ti flet me shume kuptime, do me bo dhe Namik Doklen president nderi, po nje zot e merr vesh ca do me thene ti aty e si perkthehet kjo ne qendrimet e tua per dy kauzat. 

Nuk eshte kinematografi kjo. 

mire me daku, mire. Une e kam gabim, ti e ke pas mire qe ke qene kunder importit te plehrave per riciklim, ti e ke mire sot kur thu qe per sarinen duhet mos te nxitohemi po te nigjojme ne fillim specialistet. Po mire e ke mer burre, edhe xakja shume mire e ka pas, shume mire e ka dhe sot. t'gjithe mire e kemi pas, po shume mire e kemi dhe sot

Po keta jane pionieret e partise, ose me mire te mesise, Ed Rames. Nuk ka gje qe s'pranojne prej saj, edhe t'i cojn robt e vet ne dynjon tjeter.  

Une s'dua ta besoj kete, me siguri do kesh bere ti ndonje mashtrim.

Kur u thosha unë që avullonte, nuk donin këta. Avullon mer teveqela, avullon. 

 

o prift! te thuash qe gazi avullon, eshte si me thon qe lengu rrjedh. Ti si krric qe je the se nuk ka dem sepse avullon. Po ti nuk mjaftohesh me kaq po vazhdon dhe e perserit

habitem se si harxho kohe kot me nje mut kpuce

jam betu qy n'fillim te vitit: 5 minuta/dite ja kushtoj aktiviteti bamires

Bredh avulon juli ndoshta e përdor në kuptimin që hollohet ( duke u ngjitur lart),bie përqëndrimi në ajër gjë që ësht e vërtetë

po ti nuk shef asgje te cuditshme ne fjaline "gazi avullon"?
Pastaj ai gazi i avulluar ku iken, ne mars? pastaj-pastaj, po te kish qene kaq elementare si thu ti, pse do behej gjithe kjo gjullurdi per sarinen e per mijera ton gaze te ndryshme qe kane depozituar amerike, rusi, kine etj qe behen objekt marrveshjesh eleminimi te dy ose shumeanshem? a thu qe nuk e kane marre vesh qe gazi avullon dhe behet i pademshem?

Tirr lesh o Stalker tirr por nuk mbulohet dielli me shoshe

Ky sikur eshte inxhinier transporti.

është bo gazeta Dita si me qenë CNN-i. 

Pritet reagimi i Bamir Topit.

Mos, hoqi dore nga qoftet apo farat? 

Pse budall o Bamiri?

Ehuuu e di mire Bamiri at fjalen e urte "i ngutmi i permutmi"....Bamiri po bohet gati me mor PD-ne, kuptohet pasi ajo te pastrohet nga elementet anti-amerikan. smiley

E pra, se kur u prish Sala me Ameriken ne '94 jo vetem qe ja moren partine, por nuk erdhi as me kurre ne pushtet....smiley

se kur u prish Sala me Ameriken ne '94

Nuk u prish Sala me Ameriken mer Deion po u prish Amerika me Salen. Sala e kuptoi gabimin, kerkoi falje, premtoi se nuk do ta perseriste me dhe ju dha dhe nje shans ne 2005. Mos i ngatarro gjonat!

Hajt se kerkojme falje prape mas 8 vjetesh, do rrinim qe do rrinim ne opozite apo jo?

69+8 shko pak si shume mer Deion! 

Apo edhe ti je i vijes se Fahri Balliut se burrat e malsise jetgjatesine mesatare e kane 120 vjec?

Ka kry pune Sala o Rono, ala se paske mor vesh. Jeni bo si fansat e Elvis Presleyt qe akoma nuk i mushet menja qe ka vdek. Nejse, si shkon puna me ate peticionin drejtuar amerikonve? Pse nuk filloni edhe nji peticion kunder qendrimit te opozites? Aman vetem piktorin dhe baba liken mos i ngucni.

Bamiri eshte bere kryeminister keshtu?

akoma jo, por Roni parashikon qe Amerika ti japi PD-ne si dhurate per christmas

Do ta marri thashe jo do tja japin!

ohh po, por vetem kur te pastrohet nga elementet anti-amerikane... lol

Rono si shok qe te kam nuk rri dot pa ta vene ne dukje qe keto kohet e fundit je c'orientuar pak , une s'te ve faj , ju zhgenjeu keq Edvini smiley

corientu? cmontu fare smiley

smiley

Jo kaq i pameshirshem mo vlla smiley
 

Halli i modh Brado, pa i bo akoma 2 muj ne karrige dhe te kesh te besh me arme sirie. Po thuj shyqyr qe eshte ajo opozite qe eshte, se perndryshe keq do e kishim punen. 

E imagjino dot Brado si do ish elektrizu turma te kish qene berisha ne podium te protesta perpara kryeministrise? Sa moren vesh qe do jete Basha thane, policat le ta morrin pushim sot, protesten e opozites do e rujne ato gocat kadete. 

E di mor vlla e di , si po duken bathet dhe ato 1 milion vota po ju kthehen ne Opozite , ejj , shoqnisht kjo , mos e prano ate punen e Ambasadorllekut , do bie shume shpejt si Qeveri , me te nigjume e kom smiley

Kurse une Nigjova qe kur e kishin pyt Kerry qe pse ne Shqipni dhe jo ne Greqi, kish thone qe qeveri me politikisht stabile se ajo e Shqipnise nuk ka ne Europe! Si politikisht stabile, kish pyt e habitme gazetarja. Po ku ka mazhorance tjeter ne Europe me 85 deputete i ish pergjigj Kerry dhe i kish shkel synin gazetares*.

 

*Brado, gazetarja derr llape! 

pergjigje jo e pergjegjshme per faktin se kur je perpara nje gazetareje " derr llape " s'di ca me fol mo robi  smiley

Brado si te duket Bamiri per kryetare opozite?

Skemi nevoje , kemi Prof Doc Sali Berishen !

Deioni po thote qe Prof. Doc Berisha ka morr fund, osht bo si Elvisi, subjekt legjendash!

Shume te pa koordinume ju cunat e opozites. Merre me men qe po te pysesh 3 demokrate se ke keni kryetare, merr 3 pergjigje te ndryshme. 

Normal , jemi Demokrate smiley

Jeni, jeni, po qeveria hidhet me perqendrim force.

Perqendrohuni Brad...perqendrohuni!

Kemi kohe , tani do shohim pak gallate ...prit ..prit.. se vjen dhe marreveshja per ujerat detare , do na lusni me ardh ne Qeveri por ne do mendohemi smiley

85 kokrra deputetesh mer Brado, shpatllat e ngrofta nga Amerika, Fylja ka ona tjeter tha prisja qe negociatat te ishin te mira ne fakt ato dolen te shkelqyera. As qeveria Enver Hoxhes nuk ka qen kaq rehat mer Brad. 

As 850 deputete nuk i hujne ne pune me Rono .....smiley

Do thush ti ju mund te keni deputetet, Ameriken dhe EU, por ne kemi popullin nga mbrapa.

Nji mut e keni popllin o Brado! smiley

E pe si ta perzune Altinin sot?

Kujt i hyn ne pune populli mor Ron , kemi leket smiley

smiley

Leket po ishit pisome nxirrini sa nuk ka hy ne fuqi ligji i konfiskimit te pasurise!

smiley

" Ligji i konfiskimit te pasurise "

smiley
Thone...thone qe Likes i ka lone Xhepi pasuri te modhe smiley

Miiiiire une te dola borxhit!

Ashtu si te dola kur te thashe qe kujdes, ruhuni nga Arvizu. 

Arvizu -ja ja rrasi Edit , mos me qesin ne pension tha pranoji armet kimike dhe une po te rregulloj nje dreke me Obamen......bobobobo

Ti e hedh me sarkazem kete gje.. smiley

Por tani nuk do Greqia te kete kufi ujerash me ne. Kane friken e armeve kimike ato. I ka hyre frika ne palc. 

smiley

 

Nigjova qe ato gocat kishin kerku vete me qene me sherbim tek KM ate dite , se kemi pa asihere nga afer duke qesh kishin thone .

Bamiri eshte Mysliman, nuk beson ne Krishtlindje!

Me ca kuptohet nga intervista e ekspertit cmontimi i ketyre armeve qenka pa zarar por injoranca ngaterron mbetjet berthamore me ato kimike. Nderkohe popullsia eshte kunder importit te ketyre armeve per ceshtje persosmerie ambientaliste (si ne norvegji) e qeverite kundra per te mos krijuar kriza te panevojshme politike e jo se keto arme jane qameti. Po prap ne bejm mire mos ti marrim se te ne ndodh qameti me 2 cm shi permbytemi pale me sarine. Fjala fundit duhet ti takoje eksperteve jo popllit gjytyrym. 

Ata norvegjezet e danezet e belget e francezet paskan qene budallenj fare. Te flasin njehere me kete ekspertin tone qe te sqarohen, bejne dhe nje dore lek.

 Fjala fundit duhet ti takoje eksperteve jo popllit gjytyrym. 

ti i zgjuar i madh ti. per cfare e mban veten zotrote, per markezin de kokolepsi?

me gjytyrym se ty s'ka, shiko komentet qe ben.smiley

Si burre ke fol alba. Ste mbaj meri jo se je femer. Noj argument per temen ke apo vk do hidhje dhe ti i gur ne lum?

He mo si ata ekspertet e  21 janarit thua ti?  Qenka pa zarar thote ekspertja  smiley ..ju te hiqni petllen fare ..te pakten genjeni por ca me karar  

Une po bazohem te fjalet e ekspertit ti thu mos degjo ekspertin po me degjo mua. Po ti je gjo ekspert? Un te pakten sjom dhe e pranoj. 

" E drejta e informimit " -tha Berisha. Kete fraze, e kishte te drejte! Qeveria e Edi Rames por edhe ajo e Berishes, asnje here, ashtu sic duhet nuk e kane ushtruar, te drejten e informimit per ceshtje serioze fjala vjen, si kjo e armeve kimike, dhe ajo marveshja Greko Shqiptare per kufijte detar!

Se Berisha tani qe eshte ne opozite flet mire, per te Drejten e Informimit, por kur ishte ne Pushtet,  beri te nbjeten gje sic po ben Edi Rama tani! E cuditshme kjo heshtja dhe mungesa e transparences me publikun! Jane ndruar rolet, Edi Rama eshte bere si Sali Berisha, me marveshjen detare, dhe Sali Berisha eshte bere si Edi Rama, per ceshtjen e armeve kimike!!!! 

Duket qarte se te dy keta, i kane kembet ne nje kepuce nga nderkombetaret dhe nuk bejne dot gje, per te mbrojtur interesat tona kombetare, interesat e vendit ne radhe te pare! Shkatrimi i armeve kimike te nje vendi tjeter me mijra km larg vendit tone, nuk eshte ndonje detyrim ligjor,Expertet e kane shpejguar qe Shqiperia nuk ka ndonje detyrim ligjor, nderkombetar te mare persiper nje "detyre" shume te komplikuar! Athere kush ka ka vene ne qaf lakun Shqiperise ? (presion ) Pse QEVERIA nuk tregon te verteten, se ndodhet ne veshtirsi ,nuk di kujt tja prish dhe kujt tja ndreq, popullit te vet apo Amerikes?!! 

me robert shpie, u bo dhe ilir-jani i paanshem. Prit neser kur te deklarohet publikisht dhe Roni. Xakja ka per t'ngel si i fundit i mohikanve

ooo, qenka e vertete ajo puna e protestes ne washington a ny dmth. Paska nis reflektimi i dimrit te vonet...

Sipase experteve:

1. Arsyeja pse duan ti sjellin armet ne Shqiperi: Se Shqiperia i ka eliminuar armet e veta kimike. Ok, shume bukur!

2. Perfitimet e Shqiperise: Qe Shqiperia te eliminoje (mbetjet toksike) e armeve kimike qe i kane mbetur. HUH???? WTF??? dmth, nuk i paskemi eliminuar???

Na hoqen petllen, keta lloj expertesh, kujtojne se po genjejne femijet e shkolles fillore.

Arrij ne konkluzionin se vendimi per armet kimike tashme eshte marre dhe Rama kerkon vetem argumente per te shpjeguar pranimin e armeve, por qe cdo argument do jete gjysmak. Kur 99% e popullit eshte kunder dhe qeveria vazhdon "jo se ne pranojme vetem per interes te Shqiperise, ne pranojme se Amerika..." thjesht shfaq excuses. Nqs vendimi nuk eshte marre sic pretendon Rama atehere pse ngurrojne te thone:"Jo ne sdo ti pranojme armet kimike te Sirise"?!!! Ku e rrun Amerika per ne... boll te shikosh ndihmat financiare te rajonit per te pare se ne kemi ndihmen me te ulet se vendet e tjera.

" Po, vetem nese Shqiperia del me koken lart dhe me e forte "

Eshte ne terezi ky apo jo .

"SHQIPERIA LINDI NGA ZOTI,SHPETOI NGA RASTESIA, VDIQ NGA POLITIKANET". FAIK KONICA.

Diskutimi vazhdon-thote Edi Rama!!!!  Per cfare po diskutohet mer Edi Rama ? Te vijne apo mos te vijene armet kimike?!!!  

Ky me duket se di dicka, ( qe ky" diskutim" , do te te jete  patjeter nje vendim, amerikan dhe jo shqiptar! ) Nuk eshte shume i qarte fjamili i Edi Rames. Duket pak si i dhjere kur flet! Kam frik se ky nuk guxon dot ti kthej fjalen Amerikes,ose nje pjese te zyrtareve qe jane per opsionin  shqiptar!!! Nuk eshte politikan Edi Rama ! Eshte shume i dobet! Kete gur prove nuk po e kalon dot sic  duhet! Nuk po tregohet burre!

"Po"-ja jone, thote! Pu,pu,pu! smiley

http://www.youtube.com/watch?v=cPUKtUPzS...

Ri-vdekje....

Ri-lindje - Ri-vdekje..smiley

"Po"ja jone,  thote, trapi!

Duhet te meren ca arka me domate, dhe duhet qellohet Edi Rama ne koke, qe ti vine mend, te thote Jo! Amerikanve! Qyp!

KUNDERSHTIMI I SJELLJES SE ARMEVE NUK DO TE THOTE QE JEMI KUNDER AMERIKANEVE, DO TE THOTE QE JEMI ME AMERIKANET POR NE RADHE TE PARE JEMI PER VETEN TONE! Jemi per te ardhmen tone! 

Ja se na paska dale dhe Paskal Milo per te thene qe qeveria ka detyrime diplomatike. 

Po mire mer kaq keq i ka degjeneru keta ky? E ka flak tej si limon te shtrydh dhe prap del dhe e mbron. 

Ka ikur per lesh.

Thane se jane ca magazina bosh te gjiri lalzit.me dukeg se meta po e paguan rende ngjalen qe i ofroi rames

Ne se do me pyeste ai qe do ta kishte ne dore zgjidhjen sipas perzgjedhjes time: konkretisht cilen don ti Grava, Berishen prap kryeminister apo armet siriane per demontim? Do ti pergjigjesha menjehere; Berishen Kryeminister, por armet kurre." E pse keshtu ? " Do me pyesi ai njeri, ndonjeri.Sepse Berishen nje dite do ta hiqte qafe Perendia.Ndersa mbetjet e atyre armeve te tmerrshme as vete dreqi nuk do te na i hiqte kurre nga ky vend...

grave qeveria po thote qe jeni te painformume dhe rrjedhimisht formoni opinione te gabume. 

 

Roni te garantoj qe Grava eshte me i informuar se ty dhe se mua.

Ate qe nuk do vine ja u kam thene qe diten e pare o Roni, po ku beson ai br3dhua.

Mbase dhe nuk vine mo grave, po mire eshte qe ne po i themi qe nuk i duam gjithsesi, se ku i dihet ca vendos ai kur te zgjohet ndonje dite. 

po ti ke thene shume gjera mo grave, i fut dhe ca pirueta, mallkon tek-tuk dhe qeverine dhe je m'rregull kshu. Mu m'habit se ku buron gjithe kjo siguri kur vete i pari i vendit nuk thote cope ashtu apo keshtu; kur cdo dite mesojme fakte qe pohojne te kunderten. Ti thu mos beso al jazeeran po beson grava-tv. Do zoti ke pas ti te drejte dhe une gabim! 

qeveria po thote qe jeni te painformume

Dhe qeveriu e le me kaq, qe te vazhdojne formimet e opinioneve te gabuara.

Do qe te zbuloje armiqte e jashte dhe te brendshem.
 

Jo ore Brad, jo se nuk e rr...per armiq ai por e vuri ne gracke opoziten dhe atyre andej po u tregon brylin e .....popullit qe vere e nxit..Eshte bere sh. I holle laneti

Grave , opoziten se zuri fare ne gracke ai per ate pune , opozita do kishte rene ne gracke po te kishte dale duke protestuar.

Aaaa Brad ketu nuk e ke mire! Ndiqi sa ka thene Basha dhe ca thote Berisha ne Facebook.Brenda me te kater kembet( nga dy per seicilin).
More mu me ka habit kur kaqi i holle ky qe shperthente si i cpy prej fendyelli!Qete, i avashem, nuk beri ciu fare, sikur po i thoshin ; Pse nuk po rrun mjekren! Dhe do ti qe ala ...nuk po e rrun!

Grave...spo merrna vesh. do e quaja te holle po te mos sillte armet kimike ne Shqiperi ...po kshu i holle ? nejse varet si e sheh ti xhanem .

Pse mor Brad ene ti beso se kane me ardhe ato arne ketu? Mos o burre po me thuj nonji gje si u be meksi se ishte operu - mora vesh?

O grava, po ca lesh strategjie per te denigruar opoziten kjo me? Po PD ka a s'i ka 50 deputet, ne Korce merr 25% te votave, eshte ne minimumin historik te saj dhe qeveria cfare ben? Shkon kunder 90% te opinionit publik??! Krijon peshtjellim te vete zgjedhesit e vet, nqs eshte puna kshu. Nuk ka sens kjo teori. S'ka kuptim. Perse e ben? Perte fituar pike politikisht duke futur gjoja ne kurth opoziten?? As ka ndonje fushate elektorale, as ndonje gje tjeter. Edhe sikur te jete, eshte komplet e panevojshme. 

Po ska gjo ndor Rama, kam dite qe ua them, aq me teper kur  te merr Uncle Sami ne telefonsmiley

Po mire mo burre te thote kush e ka ne dore te pakten ...Dokle apo Xhafa se Shegushja na la shendene smiley

uncle sam-i di vetem nje menyre si perdoren telefonat (e te tjereve), ajo e te folures ne telefon eshte harruar smiley

Ku pikerisht shkoi kunder interesit te "popullit te vet" ? Si nuk paska sens ore, kur ja kane kerkuar nga pertej dhe ai ....u tregon, pa fole fare reagimin e popullit...Ore eshte shume shume i holle ne kete.E pakte te duket te gjesh menyren per tu thene jo, me gojen e popullit? E ka jashte mase mire.Shif ka dy rruge per nje kryeminister ne kete vend dhe etball kesaj kerkese: O karrigen , qe i thyhet per nga disa dite ..ne fare pake muaj, o ne anen e popullit dhe i late ndaj inatit te pragmatisteve pertej oqeani..Pa vure vehten ne pozicionin e tin! Ca do beje?

Ou, tani po me thua qe nuk qenka puna te "kurthi i opozites"? Po per ti treguar amerikaneve, qe s'mundem, s'do populli? Apo te dyja bashke? Lere, lere. Me duket se do ta nxjerresh te zgjuar me zor smiley

Tani ndiqi situata dhe nxirr perfundimet.I fituari del populli dhe ai

Une ta kam thone cdo boj;

Do i lus bythen Amerikonve qe amon mos mi sillni ato helme se ne nuk jemi ne gjendje te lajme mutin e shurren tone. Nuk jena Gjermani e as shtet nuk kemi. Sado te sjellin eksperte nje hallke do dali e dobet. 

Popullsia eshte tu lexu filxhonin e nuk eshte e pergatitur menderisht. Nuk eshte fjale vetem per shendetin fizik por edhe ate mendor. Sa te cmendur ka me obsesion per Salukun per shembull. Ata jane te gjithe ne nevoje per medikim. smiley

Shqiperia eshte nje femije e keqrritur e smund te pastroje helmet e botes. Ne gjunje tu bier pse i bi hunda? Tu thote sjemi te gjithe te pregatitur.smiley

Sala duhet te kete qene strumbullari i gjithe trazirave se qe kur eshte hequr menjane vendi ka rene ne qetesi.

grave qeveria po thote qe jeni te painformume dhe rrjedhimisht formoni opinione te gabume. 

 

" Nderkohe, diskutimi vazhdon"-thote Rama!  Ky eshte nje informim, apo jo?!! Po shume i cunguar, jo shume i qarte, qe do te thote qe nuk eshte faji i publikut por i qeveriut qe jep nje "informim" te cunguar!!  Diskutimi vazhdon- thote qeveriu! cfare po diskutohet ? smiley Ka dy jave gati qe ky infomacion, u mor vesh nga shtypi i huaj! 

Shikoje e degjoje,  edhe njehere qe te bindesh! 

http://www.youtube.com/watch?v=cPUKtUPzS...

 

Rono, po t'braktisin shoket e idealit 1 nga 1. Deri neser ne 12 pm ke afat me u deklaru publikisht. Pastaj mund t'rezervojme dhe nji konference shtypi 10 minutshe ku ta sqarosh qeverine qe nuk e pranon postin e ambasadorit dhe arsyet pse

berishen e heqim edhe vete qafe grava kurse ato helme jan helmatisje me pasoje fatale per vazhdimesine e genit smiley

Jo mo ...thone qe ka Perendi.Te ndih ajo kur duhet...
Pika opozites qe nuk kuptoi lojen e kryeministrit....

Do rifilloje ai profesioni i kovacit ne Shqiperi grava se ka vite qe eshte zhdukur ?!

Do fillojene te duken ata fshataret e Arta Dades, kallajxhinjte pe Permeti...Duararte kane qene.Se mos na degjon Bejdo Malo se me merzitet.E kam mikun tim te vjeter
Maloshovite ...duararte!

Edhe une me graven jam..

Mos u merrni kot me llafe, megjithe kete rezistence qe po bejme te gjithe nuk do vijne armet kimike se kryeministri nuk merr vendime qe bien ndesh me deshirat tona, le qe nuk ka as pushtet njehere

Kete po i themi dhe ne mer daj, te mos stresohet fare, te hapi krahun, e te na e le ne te vendosim per kete ceshtje. Edhe vete del i lare para vllaut te madh, edhe ne ngelemi te kenaqur. 

Pse heshtja e tij nuk po ben te njejten o Endrity ?

Jo grave, duket e ditur si i ka kaluar momente te tjera krizash politike, si psh humbja e 2009, e duke ditur se kush dhe cfare e keshillon per marrdheniet publike, e kam te qarte qe Rama e ka strategji te veten qe problemi qe injorohet nuk eshte problem. Beson, dhe nuk eshte se nuk ka baze duket ditur historine e Shqiperise, qe mbas disa ditesh gjithcka do marre fund dhe ai do di ta menaxhoj inatin popullor me vone. 

Po he pra te shkreten ...pse me lodh mua!

Sokol Balla

Neser ne ora 21, top story zberthen misterin e aferes se zberthimit te armeve kimike te Asadit ne Shqiperi. Cila eshte e verteta? A eshte marre tashme nje vendim? Cfare ka biseduar Kryeministri Rama me Xhon Kerrin? Perse qeveria nuk publikon letren e presidentit Obama nisur asaj ne 9 nentor? Cfare fsheh ajo leter? A I eshte premtuar Rames nje vizite ne Shtepine e Bardhe? Perse kryeministri nuk foli per telefonaten e dyte me Xhon Kerrin, te merkuren ne ora 13? Cfare po negocion Rama me Uashingtonin, qe po streson opinionin publik vendas e po frustron Shtepine e Bardhe? Cilat vende kane refuzuar kerkesen amerikane dhe perse Rama I tha Po, kerkeses amerikane nje muaj me pare? Perse PD po luan politikisht me kete ceshtje, dhe a ka qene I informuar lulzim Basha per kete ceshtje? Cfare rreziku paraqet procesi dhe a ka kellqe ta beje kete Shqiperia? A do kthehet vendi yne ne nje baze permanente plehrash ushtarake qe Nato grumbullon neper bote? Nje Top Story e jashtezakonshme sonte ne darke. Nga Uashingtoni direkt Paul Walker I Green Cross International, njeriu qe I pari trazoi ujerat per aferen shqiptare te armeve kimike te Asadit. Si dhe perkunder premtimit, rikthehet ne studion e TopStory ambasadori amerikan Aleksander Arvizu, ne nje interviste te jashtezakonshme perballe Sokol Balles. Sonte ne ora 21 ne TopStory.

 

Jo po tallemi! 

Jo se kishe merak ti

smiley 

Ej kot, lexoova nje titull lajmi ne tv. Sokol Balla po promovonte librin e tij qe ka botuar. Kokteil, pergezime, shtrengime duarsh, fjalime. Titulli? Viti i Mbare. smiley

Ka nje pozitivitet, nje energji te re ne ajer. Shume e embel.

e po frustron Shtepine e Bardhe

Jo mer megjithmen eee ncqqqq

Pse s'thu shqipria si qimja ne goje te amerikes

 A do kthehet vendi yne ne nje baze permanente plehrash ushtarake qe Nato grumbullon neper bote?

 

ca skuthlliku fshihet pas ksaj pytjes. Me demek ai ka per t'u pergjigj "jo, kjo eshte vec ket here, pra nuk ka rrezik qe do kthehemi ne baze permanente plehrash"
Dhe kjo duhet t'i qetsoje gjithe shqiptaret dmth...gazetar i pamvar tjetri, i nderton pytjet pa tendence

E di kush eshte e forta ne gjithe kete? Shqiperia ka plot halle dhe gjithe vemendja politike eshte perqendruar te armet kimike, nderkohe jane 1001 pune qe presin drejtim.

Se " ustai " i gjet telat, mos me ja prish rahatin qeveriut...Eee ! Ke ci thu? Kurse ai tjetri gfurret per 200o lekshat qe na shtin " erzin e modh" te bukurise demokracis tone...Pika ne ...ate venin opoziteleshit!

Perse PD po luan politikisht me kete ceshtje?

Kjo pyetje nuk shkakton nje reflektim te thelle tek njeriu.

Brad do ta shikojme neser ne parlament PDne mbi kete ceshtje..

Leni mor Gjergj se jan shkalafit krejt.Mbeten ke 200o lekshat

grave e dije zotrote qe sarina lahet me uje te ngrohte dhe sapun?

 

Neser ? Ooo...ka pune neser ...vjedhja e votes ne Korce smiley
 

Eh ta marsha une tysmiley

Ishalla lendet kimike nuk vijne ne Shqiperi, ne qofte se nuk vijne prape kemi per te ngelur te zhgenjyer..Se ku e kemi hallin as vete nuk e dime!

Prape protesta po nuk erdhen ....Qeveri Antiamerikane smiley

Brad ti duhet te behesh kryetar i PD-s. 

Jo se me fusin ne burg masnej , ca jena ne legena qe e cojme nje vote 14 euro 86 cent ?

Juve ne 2017 do ta shpini 10 

Nuk e di... po me ate kryetar qe keni dobet jeni. Ose riktheni Berishen te pakten.

Po Xhozin te paktensmiley

E dija qe edhe ketu ne peshk, shume shpejt, pa kaluar as tre muaj nga zgjedhja e qeverise se re do ta kerkonit Sali Berishen smiley
 

Ku? Prit me se une sa po lexoja komentet tek tema "A duhet fut ne burg..." !!

smiley

Po vete e keni fajin ju smiley

Ne per ju e kemi, se po e rreh Rama me shpulla si buce...sillni Berishen te kete cik ballanc loja themsmiley

Jo te keqen jo , kemi nevoje per pushim , 8 vjet ne qeveri s'patem i dite kohe me harxhu leket smiley

Po pse qaheni per Ramen pastaj se s'ju marr vesh, shume specie te komplikuara paskeni qene ju ithtaret e doktorit smiley

Ne s'po qahemi prej Rames , mire qe nja dy muaj , po qahemi prej armeve kimike se si me tha dhe njoni sot ato s'pytshin as per leke as per miq , ku e disha une ?

Brad qe te themi te verteten, dhe me mire se te gjith ketu ndoshta e di ti, qe ceshtjen e armeve kimike ka ne dore ta zgjidhi opozita pa nje pa dy! 

Bravo ju qofte.. na e futet k... i nxorret parate jashte apo edhe brenda ku i kini.. kush do ju kontrolloje dhe do ju konfiskoje gje !? Vrimen tuaj do e zeme me armet e sirise ,ritjen e moshes se pensioneve , shkurtimin e 20% te punonjesve publike etj... Na e futet ne tere kuptimin e fjales.

Pse kot kam thene une "qe do ta kerkoni Berishen, por do jete teper vone? Tani nuk e dime a do i mbushet kollaj mendja Saliut apo jo? Kjo vertet eshte dileme per socialistet smiley

Do te vijne mesa duket. E tmerrshme, te dalim te gjithe ne shesh, kjo eshte e vetmja rruge. Nuk e kuptoj llogjiken ketu, pse nuk thone jo kur e ndalon edhe kushtetuta e vendit, lere qe sic po thone e kane cuar vete doren si bythe e zgjuar per t'i marre.

Vete fakti qe keto arme nuk i merr persiper ASKUSH, perfshire edhe vete Asadin qe i do jashte Sirise tregon se sa te rrezikshme mund te jene. Tere ajo Rusi e USA, me sipefaqe sa 1/4 botes se bashku dhe dua te na i ngecin neve. Nuk kane faj se me keta politikane legena e kane fushe me lule. Me siguri neper dokumente Shqiperise i referohen "koshi i plerave". pfff.

Jam i zhgenjyer.

Lexo Ronin qe e ben sarinen tip b... qe lahet kollaj smiley

Roni - 13 Nëntor 2013 - 23:36 Permalink

përgjigju

grave e dije zotrote qe sarina lahet me uje te ngrohte dhe sapun?

Ketlina, nuk lahet ....vecse me gjak!

Ore ca behet? Kane arrit nderkohe armet brenda territorit shqiptar?

Se gjithe ky zafmet s'ka si shpjegohet.

Te nje link thonin, qe kushti iSirise per tidorezuar armet kimike, ishte qe keto te mos merreshin ne dorezim nga amerikanet.

e ct'i duan amerikanet armet e sirise, kane plot per vete. Mua me ben dyshues fakti qe vendi me kapacitete i refuzojne.
 

Asadi ka kërkuar 1miliard dollarë dhe një vit kohë për shkatrim.Amerika do ti shkatrojë deri në qershor 2014 por siç duken bathët as në qershor 2015 nuk do jenë shkatruar.

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha deklaroi se opozita do të bëhet pengesë e pakapërcueshme për mungesën e transparences lidhur me cështjen e importit dhe shkatërrimit të armëve kimike të regjimit sirian në Shqipëri.

smiley  smiley  smiley

smiley

Mire e ka, do transparence qe te jete i perfshire edhe Ai. Kujton se osht gje e mire ndoshta ose jan tue cmend militantet tu i thon kap kallashin sa nuk eshte vone.  smiley

Roni, si duhet ta marrin ata pertej kete tra-la-la te Bashes.?

Terhiq e mos e keput o garve, si ta morin ndryshe.

Po mu sinqerisht qe po me vje keq per Bashen: hyp se te vrava, zdryp se te vrava po i shko jeta politike te shkretit. Militantet i thone, kemi rast floriri ti bashkohemi popullit, ambasadoret i thone ne vlersojme rrolin tuaj konstruktiv. smiley

 

ketu po i bie ne qafe kot! Ka deklaru qe ne 2015 nuk do kandidoje me per kryebashkiak ! Nje kungull me pak nen sqetull, kupton ti

bashki me sqetull s'kisha pa kurre, goxha imagjinate ke stalker

Paska dal nje expert amerikan, smiley  tjeter.  qe thote :

Një ekspert i armëve të shkatërrimit në masë, thotë se është në dorë të Shqipërisë t’i thotë po ose jo shkatërrimit të lëndëve kimike siriane në territorin e saj, por ai nuk sheh rreziqe për vendin. Charles Duelfe

Ky thote eshte ne dore te Shqiperise! smiley Athere cfare pret Edi Rama?!! smiley  

A nuk u bene njecik si shume gjithe keta zerat sa andej kendej? Thashetheme pa fund, po i heqin zarin shqiptareve.

Dopjo 6-ta eshte ne doren e Qeverise, une nuk e kuptoj pse kjo e mban ne dore, dhe nuk e nxjerr hapur! Ky eshte nje budallallik i madh i trash i Qeverise, dmth i Edi Rames, kokra e naivit! 

Tregon se jane pak fillestare ne politiken e jashtme. Do ia marrin doren shpejt, me rastin e kesaj meseleje.

 referojuni autoriteteve shqiptare dhe atyre amerikane për cdo koment tjetër”.

Ne atyre po i referohemi, Edi Rames, po ky akoma eshte ne diskutim, nuk ka vendos ende! smiley

Ja u ngritem po ca partije te vejm aty? Nik xhelin? Bam Balluken? Levizjen Mjaft?

Levizja Mjaft eshte ne pushtet !

Beni Pandi Majkon KM, budalla budalla po e duan te gjithe nganjecik. Ja nje zgjidhje qe i kenaq te gjithe. 

Dashke me ja fut Pandit me duket...po me te cke???? Vertet do thote Pandi JO????smiley

Pandi ka lind per te thene PO, eshte ai njeriu qe historia gjithmone e nxjerr ne krye kur vendi eshte ne pike te hallit. 

????? PO duan me degju edhe Amerikanet????? pavaresisht nga kush se sbesoj se u intereson kush e thote me bukursmiley
 

Pandi do thote PO per tu bo KM, dhe JO per armet, se si po si jo, vetem per 2-3 muaj na duhet aty. 

Pandi nuk mund te thote PO per Kryeminister dhe JO per armet, sepse njera anullon tjetren.smiley

Pandi eshte me keq .kur ishte KM iu theshte amerikaneve ndertoni bazen ku te doni kur te doni e si ta doni .

Ishte me i mire do te thuash???? Partneri yne kryesor nderkombetar eshte Amerika. Apo do fillojme te ankohemi tani qe na shkoji dashuria me e madhe e jetes sone dem?smiley

Po ndonje cudi mos te duket sic po vene gjerat ketu.. ja ngecin atij k...

Hajde, gjembi, muhametali dhe Goni, lejini lloqet ne peshk, e lagu se lagu!

Come join us tomorrow, 11/14/2013 at 12:30pm to say NO to destruction of Syria's chemical weapons in Albania in front of the Albanian Embassy, at 1312 18th St. NW, Washington DC. Thank You!

 

Gjembi jo zemer se do te te gjuaj ky. 

Mos ja boj kete pune Bredhit, xhibit, dhe Pjerit qe ca nuk kane bere per te pat nje date me ty e prap nuk ja kane arrit. 

po ti me, gjasme si me stil "zemer" medemek qe nuk do ta lesh te shkeli ne derrase te kalbur se e ke zemer. cer kopuku smiley 

Une per Pjerin po mundohem

pjeri si ka thone gjo "zemer" mesa di une, vetem e ka ftu per nje shishe vere te vjeter kur ti bi rruga ne belgjike

Po Pjeri Don Zhuan i vjeter, me qilar custom made, e lu lojen ndryshe. 

ktu nuk di robi prej kujt te ruhet me perpara

Tamam kopuk. Na di neve femije qe s'kuptojme smiley

Not in DC and pretty damn busy man... ps, letra qe permisuar...

Rrofsh Roni po c'ti bej qe jam larg smiley

Armet do te vijne ka marre fund ai muhabet.duhet te zgjedhin nje vend afer greqise dhe maqedonise qe ne rast hataje ti marrim edhe fqinjet me vete.

Hajde Alba tregoje veten qe je patriote, hipi makines dhe nisu per Washington neser. Boll bone lloqe kavaje!

Do me duhen 15 sahat.atje merrjani asaj kenges :o fashiste gjermane ju jeni hajdute/fushen ku ne loznim /juve na e zutesmiley

Ou si ka mundesi qe u terhoqe, ju te ballit aksionin e keni ne gjak!

topi eshte ne fushen e komunisteve atyre s'po ua mban bytha ti thone jo amerikes.

E bukur kjosmiley

shoqata e profesionisteve te washingtonit. po pune, kane keta mo?

noshke, protesta eshte bere kastile ne ora 12:30. Dalin profesionistet per dreke dhe shkojn te ambasada, Nji rruge e dy pune.

O Rono, a keni naj karroce ambulante aty te ambasada qe t'ju shesi qofte dhe hotdog per dreke?

Magus ca halli ke ti vlla, se nuk po te mor vesh?

 cfare jane keto "profesionistet" ? smiley 

Qe ta keni dreken e shpejte er pra, po them. Fast, aty para ambasades. Ne kete menyre protestoni tamom per orar dreke, pa humb kohe.

po menoja...mos ka gje dor Zhos Profesionisti ne kete pune?

Ahhh tashti e kapa... ju po benkeni humor anglosakson!

 

smiley

do e kesh shkeput ket nga vepra nr 5 - "rreziku anglo-sakson"

" ju po benkeni humor anglosakson "

smiley

Bradi tu nxitu per tek demonstrata smiley

Po drekën e merrni të mbështjellë me gazetë ...ah harrova hamburger do hani smiley

PS: O Ron bërtisni "s'duam helme me na myt por petlla me mill të ngryntë" ose lejeni rehat ER smiley

Roni, mbi te gjitha ju urojme suksese!

Shkoni dhe bojani te qarte vullnetin e diaspores atyre diplomateve e me gjere.

 

lale, shif se duhet te t'jete bo monitori me lcd se c'duhet se po t'rreshkasin pergjigjet

Ore si shpjegohet ju te Shqiperise e te Evropes qe gdhiheni ne peshk? Apo hallet e vatanit u lene zgjuar! smiley E dhimbshme vellezer por ti gezojme helmet! smiley

Kam nje sugjerim kur te vijne lendet kimike ne Shqiperi ne shenje proteste bojkotoni peshkun ate dite..

Po une ku do i shaj Berishistet?smiley

Ty nuk ti merr njeri ne konsiderate sharjet se te lexojne nickun, thone varja te shkalluarit..smiley

Cdo Liqen me fal Fshat ka nevoje per te shkalluarin e saj. Qe ne Trojen e lashtesmiley

ne kena kohe plot, sikur edhe n'madrid t'bohet protesta per 8 ore arrijme. ku ti shtyjme shtate te tjerat?

Si i nderron flamuret swedi si Rama grate..smiley

kena tools-a t'krakum dhe t'instalum, bojme ca t'kena qejf me ip-ne, ke zili? smiley

Dua ta nderroj flamurin, prandaj me trego si e ben..fundja do te paguaj..smiley

Sa amerikane që je mi! Tak fak dollarët.

Money talk ..smiley Pse Ed Rama nuk po e ben per dollare?

Me mire po ti nise me western union, sesa te helmohem andej smiley

nuk ka problem se me pret puna, heret a vone do vish per noi dasem a larg qofte ... smiley

smiley mos o zot..uroj nga Zoti vdekjen sesa nga Asadi..

po nuk e ke shpine te shkolla alqi kondi je e sigurte smiley

Kam nja nje ore qe po shof lajmet ne CNN, Fox, MSNBC:

- Obamacare

- Tajfuni ne Filipine

- Pasurimi i uraniumit ne Iran

etj. etj.

As edhe gjys llafi per armet kimike te Sirise. Shqiperia kurrkund.

Ose po na e fusin sa krahu e s'duan qe ne te marrim vesh gje ne proces e siper...

Ose ne po luajme mendsh me deshiren tone me gjithe keto thashetheme gazetash... 

normal, juve dhe falimentimin e lehman brothers e moret vesh nga the guardian

Mire mer mire, po kjo BH-ja ka bie njehere? Kshu, sa per kordinata them. Se mire "ne" qe jemi ne hemisfere te veriut, ketej nga paqesori.

BH ne gjermanisht perdoret si akronim per Badehose, dmth rroba banje, pranej me shkoi menja te spanja

Aha, ok. Thashe se mos ishte "Barhados" (:

Bosnja? në lindje të kroacisë dhe perëndim të serbisë 

Aaa, e kutpova. Flamuri ne fakt eshte i Bahrein-it, nuk e di si i del shkurtimi. e sigurte eshte vetem qe une nuk jam ne Bahrein se atje eshte i ndalur interneti 

smiley

Po pse lajm eshte per ameriken qe armet kimike do shkojne ne shqiperi? smiley

Jo, lajmi eshte qe do filloje levizja dhe asgjesimi i armeve. Per kete po luhet e gjithe politika.

Por askush s'po e permend ne lajme.

Vatani në rrezik dhe ne të flejmë ? Po kush do e sqarojë popullin ju që jeni në amerikë dhe përkrahni njerkdheun? Jo jo pa gjumë deri sa të vijë data 15, thonë disa të mrenshëm andej, dhe pastaj në veprim 

Kush tha edhe ne ketej jemi te organizuar..asnje hamburger apo ushqim tjeter amerikan..vetem trahana dhe fasule..smiley

O ju lumt.fasulet  tregues patriotizmi se lëshojnë helme e marrim haksmiley

smiley

Po prandaj rrime mrena para kompjuterit e sdalim jashte se vrima e ozonit mbi koke na osht bo e paimagjinueshmesmiley

E mbyten palloshin ne FB, 99% enjerezve po e mallkojne te zhgenjyer dhe paralajmerojne....  E kishte dhe qef ket PR ne FB dhe cicerimat tashme eshte shendrruar brenda 2 javeve ne figuren me te urryer per shqiptaret dhe po kunkuron me Berishen. Qe e dija te ishte kaq amator ne lidhje me politken e jashtme por nuk e besoja qe  te shakterronte kaq shume ne kaq pak kohe!

 

  • Shendrroi veten brenda nje kohe rekord ne ne nga figurat me te urryera per shqiptaret
  • Niveli i antiamerikanizmit eshtte 10fishuar dhe populli po e sheh SHBAte dhe Rusine si strumbullarii i kesaj te keqe qe po i kanoset
  • Rritet klima e pasigurise se investimit ne vend nga protestat dhe rrezikshmeria e nje mision te tille
  • Turizmit anemik i vuri shqelmin me keto lajme qe po i ushqen mediat nderkombetare si destinacjon toksik..Dhe kjo eshte derr mac ne dore sepse kete vit filluan Charterat e pare prej vendeve Skandinave me Shqiperine(Apollo) 

etj..etj..etj....

Mos ardhshin kurre armet, ne rradhe te pare.

E dyta, sikur eshte njecik shpejt per gjithe keto pasoja katastrofike per Ramen dhe per Shqiperine.

Apo kane mberrit armet atje dhe s'dime gje ne tjeret? Na thoni er burre i dheut, mos i mbani te fshehta te dhenat qe kini!

E ka parashiku Tan Prifti, qeveria bi shpejt.smiley e ka bo gati kameren me e dokumentu.

Impresionuese vertet ato 1500 komente.

nuk i fshijnë komentet tek FB ramës?  

Ne fakt kjo i duhet pranuar.. ne sala nuk vinte komente 10 minsmiley

Filluan te fshinin ca ne fillim por e pane qe sja dilnin dot dhe e lane ate pune ..1500komente mer jahu   smiley

Pse kujto ti se mas 23 Qershorit i lexo njeri mo ato tek FB  Rames , Adminet jane te gjithe neper punera te reja tani.

pse kaq shpejt u pushun nga punerat e shtetit ata qe paskan kane fillu pune qe ju ze kohen?

smiley po ka zëvensuesa ose pretendentë për rezervë

po po aty mahu ti , ata kane punu 8 vjet vullnetar pa kokerr leku  i plas fort per FB -ukera  ese po shajne Ramen smiley

po prit Art se s'ka ardh vera.Dit të mira paskëtaj vinë.(në 15 do sqarohet çështja ndoshta Sokoli e sqaron nesër&nbspsmiley

Te mos gjetshe vera me fucite e kantines Asad se as ti vete nuk do denjosh shkelesh kembe ne ate toke.. Me beso  smiley 

Art jo vetëm do shkel edhe sikur armët të shkojnë atje por dhe me ty do pi nji raki se të du fort.Un jam kontra se nuk kemi kushte dhe moral për një pun të tillë jo nga frika se do helmohet ambienti a njerzit etj.  Toka e ajri atje janë ndotur e dhjerë me kohë (Uzina e Mjeksit ka 40 vjet që ndot, gomat kanë 20 vjet që ndotin, nafta po ashtu, plehrat dhe kimikate të tjera, predhat që shpërtheheshin etj )  

Sa larg o Qafa Molles nga shkolla alqi kondi di njeri?

Arriti puna larg b....s sime smiley

Në vij ajrore apo me rrugë? s'ka arrit hala .

Vij ajrore

12 km

Jo me jo. Na moren ne qaf me rob shpije. Ue ca legenesh ordiner. Cohuni o popull mos rrini ne kafe o ju shpelaft mortja rrac sklleverish

Ahhh...smiley

dhe jo vetem qe eshte 12 km, po drejtimi i eres shumicen e vitit eshte qaf moll - shkolla alqi kondi

smiley

Madje formohen twister sa here, mu mbi catine e shkolles alqi kondi.

ka t'boje me ndryshimin e presionit ai fenomen, krijon diference presioni boshlliku shkolla alqi kondi - gjykata e tiranes

Prej nga ka dale edhe shprehja: nuk bie rrufeja ne hale... bie tek shkolla alqi kondi.

Le ti bi te shkolla vetem te pallatet mos te bi

Ti bi kujt ti bi, vetes time mos ti bi smiley

 8-10 km

Eksperti tha brenda 15 km eshte rrezik. Kija qonen me eeee. Po kjo baza qafmolles esht e levizshme apo rri ne vend? Na jepni noj lajm te mire o njerez se ngela tu rifresku peshkun me doren ne timon. Ca paskeni qen

Ke nigju nojhere ti te prodhosh me miliarda dollare Sarin dhe ta kete rrezen e rrezikut 15 km ? Une per vete jo , Gerdeci shkoi 50 km deme materiale , expert leshi paska qene dhe ai mo.

Sthe i llaf te mir o burr. Kta paska qen ordinera fare me qe raft fruthi mu te maja tocit, i raft kolera ishalla. Po cojeni mer dangalla anej nga shpellat e veriut a konispoli ca keni me tironen mer damllara

Koko un di te te them qe ne Amerike e lene rrezen te pa banuar reth 100km per keto pune.. keshtu qe jo ne alqi kondi te jesh ti po dhe ne Kavaje e ke te ngrene k... edhe pse ne kavaje eshte i padiskutushem ky faktsmiley

Shi ky tjetri. Rri mer ti rri

Po të hapen ata kutijat dhe të bashkohen ajo shkon nga ta fryjë era ka kohën e vet të hollimit (koncetrimit) sa më shpejt të fryjë era aq më larg bën dëm dhe ata tê qafmollës nuk nijnë gjë por mbi tê gjitha bêhet fjalë për sasinë që mund tê përhapet në të njëntën kohë .Nuk besoj se Siria ka mbajt 1000 ton gati për veprim luftarak se janë shumë dhe përpëjnë rrezik, por në agjentë të papërzie(po diktatorët kanë menje të keqe)

Fol qart se smora vesh gjo. A e ha ne byth tirona a jo?

Paskan pas te drejte, e gjitha kjo eshte cover up per gjera me te rendesishme me sa duket

http://www.shqiptarja.com/ekonomi/2733/b...

Ja hodhen me te vetete opozites. I modh Alistair Campbell, paska bo tamam Wag the Dog ne Shqiperi. Vk qe nga neser proteste te ambasada britanike, tani gjum. 

nuk bo derman kjo strategji, neser do ja hapi petet lakrorit sokol balla sic ja ka hap gjithe keto vite dhe rrenes se alisterit i vjen fundi smiley

Edhe me te fut Sokol Balla ne dore  ja shpirt e dil smiley

Po edhe Rama pranej esht evaziv me ket deklaraten e sotme... po pret qe te beje Balla emisionin neser qe ta intervistoje dhe Edi te shprehet qarte dhe rrjedhshem.

smiley
Ika une, naten. ketline, naten smiley

Naten swed e nderrove prape flamurin? smiley

Ci beni keto flamureve si kanale televizori i nderroni

Ehh me te vertete iku Rama (mos i tregoni rronit se lojti nga fiqiri). lexoni komentet poshte ketij lajmit qe ka sjelle shoku yne Endrity. Kur e shajne edhe komentuesit te gazeta e Anila Bashes, ketu ka mbaruar cdo gje. Nuk di cbehet nga fletushka e Meros.

Pyetja eshte a do ta marre me vete Rama gjithe te majten apo erdhi edhe ora e baba Likes.

Shkoni te qete e pa meraqe vllezen.

botnorin e fito Gjermania smiley

Nuk thot njeri i llaf te mir per qamet

Fli rehat se nuk vinë. Të paktën pa kaluar viti i Ri.Natën të gjithve.

Te hengert goja mjalt ishalla. Spo pyt njeri per dashnoret po na miren ne qaf familjet qe ju shoft fara

Ca shenja ke kur je i helmuar? Apo direkt vdes pas dy minutash..qyqaaa ca ishte ky llahtar..ishim mire..mezi prisnin njerezit e shkrete te therrnin gjelin e detit per vit te ri smiley

Paraliza nervore (ngërçe etj)

Te shkumezon goja me nje lloj lengu jeshil per nja 15 minuta njehere... pastaj syte te zgurdullohen dhe te marrin si per lart, dmth te duken kokerdhoket e bardhe... e keshtu me rradhe shenjat, se s'do i kallim daten peshqve tani.

I don't need your civil war wooooo....

smiley me mire le te pime ilac miu..smiley

 Ilaçi i miut ësht më i mundimshëm dhe i llodhshëm shumë dhe kur  epi edhe mrapa .Nuk këshillohet për njerëz.

smiley

Na kan pa neve me dhomet me arsenik e kan thon ktyne tja çojme smiley

Ca te bon prapavija opozitare; sjell nje lajm helmues e ska bir none me i dhon zgjidhje! smiley 

ah Tom Ridge per President smiley

Vallai qimen e derrit paskan pas keto sallaksit. Jane kunder perendise keta prandaj. smiley

Po lene amanetet me duket. 

fiqo, endrra me lugat ke per t'pa sonte

Hudhi i sy se ja vlen.

Si perfundim, vari inoksin se u lodhem me kto muhabete. Ti bojm ca dite pushim.

 

Kjo eshte mese e vertete. Nga deshmitare, ky ne fillim fliste per demokraci, ekonomi tregu etj. Masenej ia kenoi kengen. 

Qeka ngjall vallai. Kape icik kete: 

 zero probleme me fqinjët

smileyMos u bofsh per politike se mrapa te vje Libri !

Do ishte gjeja me e mire, nja dy jave zbor me te gjithe opinionistet.Vec me mesu " Armet kimike luftarake " .....dhe tre here sira kundergazin, per cdo dit.Sa i mire kishte me qene debati ne .....basen masanej.
Te gjithe qejf per llogje!

Ma gjej pak njoni ate temen e "trimerise" se Rames! Jo per gjo po kom ca foto nga protesta e gjimnazisteve sot. Hej po car turpi, mcef FNSH si skutha te themelet e Xhamise se re. Tani me falni po une nuk kuptoj se pse hoqi gjithe pompozitet hekrat e Kryeministrise kur nje muaj pas eshte kaq dhjaks sa tremet nga disa qindra gjimnaziste krejt paqesore.

Miretha: Shqiperia doli me koken me te forte smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).