Ismail Kadare flet për konvertimin shqiptarëve në fenë islame. Numri i parë i revistës filozofike franceze “NOOR” hapet me intervistën e shkrimtarit Ismail Kadaré dhe një tregim të Ylljet Aliçkës. Janë dy shqiptarë që zënë një vend me rëndësi në një botim të çdo përgjashtëmuajshëm, në një revistë të themeluar nga një grup i njohur intelektualësh francezë.

Në intervistën e tij Kadare ndër të tjera thekson se “Shqipëria nuk do kishte ekzistuar, nëse ne nuk do kishim tolerancën mes myslimanëve dhe krishterëve” dhe se “ishte jeta jonë e vështirë që na bëri të kuptojmë logjikën dhe nevojën e tolerancës”. Revista gjashtëmujore “NOOR” u shfaq suksesshëm këtë pranverë si një ide e një grupi filozofësh të njohur si Malek Chebel, Mark Ferro, etj, me synimin “të nxisë debate dhe reflektime mbi spiritualizmin dhe laicitetin, mbi racizmat dhe radikalizmat në ngjitje, sinjale këto të një bote që po vdes nga frika dhe që ushqehen gjithnjë e më shumë nga absolutizmi i mendimit dhe nga humbja e pasioneve kolektive”.

Vendi juaj, nën regjimin e Hoxhës ishte i vetmi vend mbi planet që u deklarua krejtësisht ateist, duke frenuar të gjitha fetë. Cila ishte arsyeja e kësaj mase të jashtëzakonshme. Si reagoi populli shqiptar? Po ju vetë, si e përjetuat zhdukjen e Zotit me dekret?

Hoxha e justifikonte vendimin e tij, si përgjigje ndaj “kërkesës” së rinisë shqiptare. Kur e vuri në jetë këtë vendim në vitin 1968, ai përfitoi nga konteksti i lëvizjeve të atij viti në disa vende europiane, koha e lëvizjeve studentore dhe e revoltave sociale, ku ndër të tjera pati dhe lëvizje kundër kishës. Hoxha u përpoq ta justifikonte si një lëvizje progresiste. Edhe sot, unë ende nuk e kuptoj arsyen e vërtetë të këtij vendimi. Apo mos ndoshta kjo ishte një çmenduri e pastër e Hoxhës, një trill i një diktatori megalomaniak? Apo mos ndofta donte të imitonte “miqtë tanë” kinezë, në mënyrë që të fitonte simpatinë e tyre? Kush e di?

Si reagoi populli? U rebelua për t’i mbrojtur këto vende kulti?

Populli pothuajse nuk reagoi. Njerëzit kishin probleme të tjera, jeta e përditshme ishte tmerrësisht e vështirë. Kishat dhe xhamitë ishin braktisur prej 20 vjetësh më parë në diktaturë.

Ju vetë, prindërit tuaj ishit të besimit bektashi. Si e përjetuat këtë diktat?

Unë jam rritur në një shtëpi intelektualësh. Nuk shkonim as në xhami, as miqtë tanë të krishterë nuk shkonin në kishë. Një ndër krenaritë tona të rralla është bashkëjetesa paqësore e tri besimeve, shprehje e një tolerance fetare të jashtëzakonshme. Nuk do desha të them se kjo është rezultat i një pjekurie specifike shqiptare, ne nuk jemi më të ndriçuar se të tjerët. Ndofta ishte rezultat i jetës së vështirë, që na bëri të kuptojmë logjikën dhe nevojën e tolerancës. Edhe para ardhjes së turqve ne ishim mësuar me bashkëjetesën e dy besimeve të krishtera. Më pas u bënë tri besime, s’kishte arsye të ndryshonim.

Pse u konvertuan shqiptarët me ardhjen e ushtrisë otomane?

Një pjesë e popullsisë së varfër, u detyrua të konvertohej me dhunë. Disa të tjerë ndërruan kamp për arsye ekonomike, disa të tjerë për një fenomen tepër të rëndësishëm për shqiptarët, pasi vetëm një mysliman kishte të drejtë të mbante armë. Shqiptari ishte para dilemës: si do mundte ai të mbronte dinjitetin e familjes së tij pa armë? Ndodhte që një vëlla i po të njëjtës çati konvertohej dhe një tjetër jo.

Pra, psikologjikisht ne ishim të përgatitur ndaj një jete sociale të tolerancës. Por pushtimi otoman nuk krijoi asnjë liri, pavarësisht iluzioneve, duke nxitur konfliktet mes klaneve. Feudalët ishin “të lirë” të bënin luftë mes tyre. Sot, nëpërmjet fesë së Islamit, Turqia përpiqet përsëri të ndikojë dhe modifikojë konceptin tonë të jetës sociale. Perandoria otomane duket se po rivjen në një tjetër formë.

Pas rënies së diktaturës, fetë e mëdha, nëpërmjet emisarëve të tyre u përpoqën të riinvestojnë shoqërinë shqiptare?

Ka tendenca radikalizimi dhe kjo s’është gjë e mirë. Prej mbi 20 vjetësh shoqëria shqiptare përpiqet të rindërtojë identitetin e saj kulturor, social e politik, që i përshtatet. Por pavarësisht mjaft rindërtimeve të xhamive apo kishave, unë nuk shikoj ndonjë ndryshim të rëndësishëm në zakonet e bashkëpatriotëve të mi. Nga ana tjetër, disa madje tentojnë të rishkruajnë historinë tonë duke minimizuar veprën e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, që sipas meje duhej të ishte përfshirë në historinë europiane. Padyshim që politika kërkon të përfitojë nga gjithfarëlloj radikalizmash, fundja si kudo.

Ju vetë jeni shënjuar nga literatura antike dhe mitologjitë helenike. Atëherë çfarë influencash keni pasur?

Letërsia më ka mbrojtur nga çdo influencë, ideologjike apo fetare. Ashtu dhe populli im, i cili ka të tjera probleme për t’u ndikuar. Ne shqiptarët jemi popull i emancipuar, ndofta më i emancipuari në botë. Europa duhet ta marrë seriozisht në konsideratë tolerancën tonë. Ajo duhet ta mbrojë dhe mbështesë vendin tonë, pasi ne përfaqësojmë një shembull unik dhe tepër të çmueshëm.

Çfarë rreziku paraqet në vendet e Europës Lindore “nacionalizmi” i ri?

Patriotët shqiptarë, shumë përpara se Shqipëria të ekzistonte si komb, kanë zgjedhur Marsejezën si himnin e ardhshëm kombëtar, pasi ajo simbolizonte lirinë, vëllazërinë, barazinë.

P.Hajnrih Bël ka thënë “Gjuha ime është djepi im”. Nëse ju zëvendësoni termin djep me komb, atëherë nuk është i njëjti kuptim?

Në diktaturë, liria e vetme që i mbetet një shkrimtari është gjuha e tij. Për këtë arsye ne lexonim male me libra. Për pasojë realiteti zhdukej pas këtyre librave.

 

Shqip Media

Titulli i redaksisë

529 Komente

Edhe para ardhjes së turqve ne ishim mësuar me bashkëjetesën e dy besimeve të krishtera. Më pas u bënë tri besime, s’kishte arsye të ndryshonim. 

 

Nga ana tjetër, disa madje tentojnë të rishkruajnë historinë tonë duke minimizuar veprën e heroit kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu, që sipas meje duhej të ishte përfshirë në historinë europiane

 

Kush e di?

po "Kush e di?", shume mire e ke degjuar Mirjam Deshzoti....Kadare po i nenqesh nje absurditeti cmendarak te asokohe,  sepse ketij te fundit me te vertete nuk i gjen shoshoq!!!

Eh, ajo "ndofta" na e ka ngrene shpirtin ne shekuj, o Ismail.

''Unë jam rritur në një shtëpi intelektualësh''

mund te na sillet origjinali ne frengjisht, ju lutem? besoj qe mund te jete; ''ambient intelektual'' sepse kadare e ka bere te ditur qe: '' nena ime shqipen mire s'e di / letrat si Aragoni i shkruan pa pike dhe presje/ ...., dhe babai ka qene nje postier i thjeshte.

dhe qe jemi aq tolerante dhe te emancipuar s'ka dyshim. e kapim te rene tak-fak dhe tolerancen e kemi ne gjak. kujtoni ushtaret italiane aq mire te trajtuar ne familjet shqiptare pas luftes. dhe te tjera dhe te tjera...

 

Sa per mbylljen e vendeve te kultit dhe ndalimin e besimit, them se pergjigja gjendet po ne Bibel, Komandamenti i Pare ku thuhet

I AM THE LORD THY GOD! THOU SHALT HAVE NO OTHER GODS BUT ME!›

Hoxha nuk duronte konkurente per venin e pare, qofte ky edhe vete Zoti. Po komunizmi, kudo ne bote ka qene agresiv kunder fese, si e vetmja ideologji qe mund ta luftonte nga brenda sistemit.

Populli pothuajse nuk reagoi. Njerëzit kishin probleme të tjera, jeta e përditshme ishte tmerrësisht e vështirë. Kishat dhe xhamitë ishin braktisur prej 20 vjetësh më parë në diktaturë.

Eh, kishte pritur i ziu popull me syte nga qielli  por Ai  nuk kishte ndihmuar shqiptaret e shkrete! Braktisen kishat dhe xhamite sepse ato nuk i kishin ndihmuar te dilnin nga jeta tmersisht e veshtire, prandaj dhe nuk reaguan ndoshta! Kisha dhe xhamite e kishin len edhe me te vafre, ate popull,,  edhe me injorant! 

Ilirian, ti po bie ne gabimin e Tom Sojerit, qe i kerkoi Zotit nje kallam peshkimi, fundja dhe pa grep, se grepin e kishte sidoqofte. Zoti nuk merret me pune fizike. Zoti eshte mbeshtetje ne dite te keqe. Skam per ta harru kurre nje dialog te Hygoit kur dy gra i thone njera tjetres pak a shume keshtu

- Une kurre nuk kam besuar ne Zot

- Epo, mbase kurre nuk ke patur nje femije ne shtrat te vdekjes.

Edhe Nexhmija u be besimtare ne burg. 

Edhe mire beri, nese u be vertet.

Po te kjo puna e besimtareve ne burg, eshte nje histori me nje prift polak. E futen ne burg dhe e denuan me vdekje per kolaboracionizem. Dhe para se te vdiste e pyet hetuesi. "He do e lesh Jezuin dhe te behesh me Marksin tani qe je ne mintutat e fundit te jetes?'" Dhe prifti qe i thote: "Ore Zoti hetues. Une kam qene gjithe jeten me Jezuin dhe tashti qe dhe pak minuta me ndajne prej tij, ta le ate dhe te perqafoj Marksin!!!"

E cilit besim, a dihet?

Besim Dylekshit.smiley

Besoj se nuk ka nderruar fe. Dy mekate jane si shume. smiley

Marshallah! 

 Eshte provuar ne kete jete se edhe ne dite te keqia zoti nuk te mbeshtet! Nuk ben gje! Eshte thejsht vetem  ceshtje psikologjike! Ndiqi pak ato sekuencat e meposhtme ! 

Nuk janë, por ateizmin shqiptar, apo më saktë ateistët shqiptarë, nuk mund t'i ndash prej traditës së komsomolit. 

cfare eshte ky komsomoli? ndonje lokal bastesh?

Kemi thënë të shkëputemi prej komunizmit, Emo... 

 

Amon se u bo komunizmi si cimcakiz mas kepuce. Ne largohu e ai zgjatu e hollohu...po per t'u keput nuk keputet. smiley

Tani, të jemi të sinqertë, a nuk ka një të vërtetë aty? Sikur fare të vockël PF... Psh antiteizmi a nuk është trashëgimi e komunizmës? Nuk vihet re në këtë masë dhe në këtë mentalitet si në Shqipëri, në asnjë vend të Evropës. Why are we so special? 

 

Avash o burre se do nxjerresh komunist dhe Xhordano Brunon.smiley Une them se ateizmi eshte nje opsion spiritual, si cdo opsion tjeter. If it helps you, why not?

Ateizmi ok, nëse është filozofik, dmth i peshuar mirë dhe me liçencë - kryesisht ky deri tani është individual. Por antiteizmi jo. Antiteizmi është radikal si ideologji. 

eeeeeh, mer Jul. te flasi per radikalizem nje besimtar eshte sikur madona te flase per te keqiat e recipetit te hekurt.

E majta u është në borxh besimeve dhe besimtarëve. Se ua ka prish objektet e kultit. Kur e prishe, shko vër një tullë - tha, për të treguar respekt. 

Edhe një gjë, Agron Tufat i kanë institucionet e tyre ndaj "krimeve të komunizmës". Besimtarët JO. Si ka mundësi? 

Nemesis, mos hy ke borxhet, se borxhet e Kishes (jo besimit) jane njecike me te medha se ato te komunizmit. Po njecike fare ama.

ndaj kujt?

 

Oh Please. E ke degju ndonjehere emrin Inkuizicion? Apo edhe Sherihat?

Si, e kanë pësuar këta që i rrëzuan kisha dhe xhami atë inkuizicionin e padëgjuar? Apo sheriatin?

 

Aha, ti po thu qe rrezuesit te kene edhe qimen e derrit tani?

Po mirë, qëllimi, arsyeja pse e bënë, nuk ka rëndësi hiç? Nuk e bënë me pretendimin e 'hakmarrjes' dhe 'vënies së drejtësisë në vend' apo jo? 

Dhe nuk mu përgjigjët për një gjë: Si ka mundësi që besimtarët, nuk kanë një institucion të vetin, si ai i Tufës psh? Shif se përgjigjia nuk është e thjeshtë e... 

 

1.Zotin Krisht e vune ne kryq dhe ai tha" fali o At". Nje i krishter i mire di te fali vellane perpara se te shkoj te shkoj ne kishe. 

2. Si i krishter i mire zoterote ckontribut ke dhene ne rindertimin e kishes? Se rregulli tjeter i krishterimit eshte qe te japesh shembull e jo llafe. E ke parasysh pasazhin ne bibel kur ajo gruaja e varfer dha ckishte ndersa farizejt donin ta nxirrnin jashte?! Farizejt dine te duken i krishteri ben vepra.

3.Mos e vrit mendjen se kishat i ndertoj mbrapsht janullatosi, vetem se ato me linje arkitekitektonike shqiptare i ka lene ne harresen e shembjes. Kishen nuk e bejne muret por njerzit. Zoti krisht ka thene "ku mblidhen 2 ose me shume veta, une jam midis tyre". Ka thene edhe kete tjetren, " nese do ti lutesh atit tend, mbyllu ne dhome ku nuk te sheh njeri dhe lutu".

4. Komunizmi eshte nje lloj besimi ne vetvete, shumica e popullit e perkrahu dhe pakica u desh te pershtatej. Kur kjo filozofi nuk ishte me e nevojshme ajo u nderrua. Keshtu qe kur te duash te diskutosh ne baza filozofike njih nje here historine qe ti kuptosh me mire nevojat per mbijetese te nje populli, race apo te vet njerzimit. Jo per gje por vete kisha e pranon evolucionin(krijimi i botes ne 7 epoka, jo dite) .

ki kujdes ti snare se pergjigjja s'eshte e lehte. s'eshte per ty dhe mua dmth-ne. e shikon ti persekutim i madh perseri. nuk ka muze !smiley

m'vjen keq per emigrantin qe persiatet me traditen. ja ore ku i ke motivet per ca letra te reja. 

psikoza e persekutimit vazhdon dhe vazhdon. deri kur keshtu ma?

 vetem se ato me linje arkitekitektonike shqiptare i ka lene ne harresen e shembjes.

Nuk ka "linjë arkitektonike shqiptare". Shqiptarët u quajtën të tillë, pas shek. XVII. Më e saktë do të ishte: linjë arkitektonike arbërore. Akoma më e saktë, madje e saktë fare do të ishte: linjë arkitektonike bizantine.

Kishat e ndërtuara (në të kaluarën) në Shqipërinë e sotme, janë vetëm bizantine. As shqiptare e as pordhi kali...

 

 

Pikerisht, besimi ortodoks nuk eshte grek por bizantin. Zoti( monoteist) eshte cifut. Matematiken eshte arabe. Homosapiens eshte derivat i evolucionit. organizmi shumeqelizor lindi nga ai nje qelizor. Nje qelizoret kane baze proteinat, proteinat kane baze ADN dhe ARN. Keto te fundit molekulat, atomet, copezat atomike dhe ne fund pjesezat e higgsit...edhee....

Mbijetesa ben qe te shkembehen eksperienca dhe element por menyra si pervetsohen i ben unik ne nje kulture te caktuar. Keto duhen ruajtur dhe jo shkaterruar apo aq me keq nderruar per qellime me meskine se pershtatja kulturore.

Aha, ti po thu qe akomuniste jemi te gjithe, kurse antikomuniste jane vetem dy-tre kokrra.

Na ke rrokanisur bolet edhe ti trap. Mos na bëj si filozof se një copë ekstremisti fetarë je. Po ku ka ideologji më radikale se feja, Ti na ndihesh i ofenduar apo rrezikuar nga ateistët? Ngulite mirë në mendje ateistët kanë ekzistuar para se të krijohej ajo feja jote gjakatare. Filmin Agora e sigurt që e ke parë, aty e shikon me fytyrën e vërtet ekstremizmin tuaj në fillesat e tij. Ateizmi me komunizmin janë vite dritë larg nga njëri - tjetri. Feja është kushërirë e parë me komunizmin . Se mos nuk e ke parë këtë po ta sjell përsëri, mbasi kjo është një nga klishet tuaja se Hitleri na paska qenë ateist. http://www.youtube.com/watch?v=zpL5hjJJl...

Tani je për "benzinë zjarrit"  prapë apo e ke bindje ? Se nuk ja vlen as të të përfillësh me këto referenca lefKOPEJE që është si smiley Në këtë rast nemesis je nën nivelin e Poetit smiley ose pjellës famoze për endglendisje Blogu nga lefKOPEJA , por në kahun e kundërt!

u be komunizmi si "breke". njoni cep i camcakizit mahet me dhomet e pare, dhe dy te tjeret terhiqen mrapc dhe anash me dy duret. ne fakt duhet t'u thoshim tanga, po aq dinim. s'na linte sistemi me dit me shum.

"Breket e zyshes" smiley

most probably you are not like them! Sado që mund të mos besosh në Zot.

 

Jesus Christ !smiley

 nuk pretendova!  

Bota duhet ndare ne franceze dhe jofranceze. 

Bota duhet ndare po ashtu ne ata qe revista noor i therret per interviewra, dhe ne ata qe nuk i therret smiley

Po prit mer burre, ku ti therriste. A merr vesh ti qe eshte numuri i pare?

po c'pune i prish kjo sistemit ndares? smiley

smiley

 

francezet i mjaftojne ndarjes, kurse revista akoma jo smiley 

mbase dy sistemet mund te bashkeekzistojne paqesisht dhe pa shemeri (fjala shqipe per konkurrence kjo). Si e tille bota behet me e larme dhe me kater grupe. Franceze qe revista Noor i therret per inteview (keta jane aristokracia e Tabirit), Franceze qe revista Noor nuk i therret per inteview (nder keta gjenden edhe ata qe idiotesine e kane me te idhet se shqiptaret), jo Franceze qe revista Noor i therret per inteview (ketu hyn Moli yne me te math re tij) she jo Franceze qe revista Noor nuk i therret per inteview (ketu hyjne shume qe pataten e marrin edhe si buke, edhe si gjelle dhe qe dhallen/kefirin e konsiderojne si pije ofenduese).

Po perpiqesha te ilustroja me nje rast konkret shprehjen: a ia vlen barra qerane?

Kadare ka dhene nje Inteviste . Eshte vlere per ne qe respektohet nga nje Elite e Kultures Botrore si Franca .Thote dhe gjera me mend ashtu siç i ka analizuar ai . Më pelqen shume ajo Ndofta si e vetmja shprehje qe perdoret nga Njerez me kembe ne Toke , kur ceshtjet jane te paskatesuar si ne Bibel smiley

"Sherifi mundi shenjt erifin dhe do vije zoti nga Qielli qe rri varur , dhe do vere Rregull smiley

Feja per Shqiptarin eshte nje GUR i rende varur ne qafe .Edhe sot e aq me teper Dje kur mbizotronte Erresira e Injoranca shekullore e bajraktareve .

Në këtë bashkëjetesë sipërfaqësore  të feve në Shqipëri nuk kemi Origjine tek Toelranca Fetare .Ajo eshte Rrjedhoje e mungeses se Fanatizmit Fetar ne keto Troje .Dhe meritë e padiskutueshme e atij Brezi që jo vetëm nuk i dha Jatak por e Largoi si masivitet e prioritet i njërës ndaj tjetrës ! Askush nuk ka mundur ta ruaje Monopolin e nje Feje sepse e tille ka qenë dhe Historia ne keto troje . Luftra , Luftra dhe Pambarimisht Luftra !

Kush e shmang Fenë , aq me tepër si religjion i Tashëm apo i paraqenë e i mohuar , ështe nga më të sukseseshmit në fushën e dijes. . Duhet Kulturë për të mos Ju shmangur pergjigjeve dhe për të moskompromentuar Dijet ? ??? ....smiley le ta gjejë !

Hoxha ka pas henger Buke me "bismilah " dhe në mos ka dashë Zotin te Pare , ka dash Allahun ..keshtu del jashtë Politizimeve ose kurvërive të mendimit që i ka koha me shumicë ! ! Biles Mao ka qene paralel me Buden pa pjerdhë fare as per Allah as për Zot !

Aaaa, te lutem..Ka një diçka ketu.. Ne shqiptaret jemi popull i emancipuar. Ndoshta me te emancipuarit ne bote biles smileysmiley

 

dhe ppu eshte deshmiasmiley

Nuk matet koha me nje dekadë të Marrësh me Britma sqepërish ...Bini Burra .Kamunizma rae !

Kushdo vlerëson   psh që shumë të "zgjuar fetarë " si Hoopi smiley) e kuptuan që rradhët në Kisha sot shtohen me Rock .Më pëlqen gjithashtu që shkencëtarë me vlerë .duke preferuar pagesa të majme , Interpetojnë probleme shkncore si "Bionika " në Linjln Fetare .Kur ajo paguan Mirë , përse JO !!!! Është koha e Pagesave për një Jetë Toksore më të mirë .Për në Qiell sipas Biblës e Kuaranit ka Krijuesi ..ose Zift ose Oaze lumturie !

Po nuk janë të kohës ,  këta myqyryfrit e Shqipërisë pa snjë vlerë në asnjë Fushë , përfshi dhe religjioneve , kur kakarisin si Ushtarë besnikë të Krisht e Muhametit me qenë në Objekte Kulti si në Shën Nou me u falë si myslymanë !

Letërsia më ka mbrojtur nga çdo influencë, ideologjike...

Koncept shumë i ngushtë për ideologjinë ky.

Ndërsa intervista nuk ka asgjë të re, përveçse tregon se Kadareja nuk e ka humbur zellin për të na bërë reklamë nëpër Evropë, gjë e mirë kjo, nga ajo anë.

Mos eshte ideologjia e ngushte? smiley

pse jemi popull  tolerant i emancipuar ndofta me i emancipuar, di ta shpjegoj njeri se ISMAILI nuk e shpjegon kete? Ja ka dhone zoti tolerencen apo edukaten ? apo e kemi nga inferioriteti dhe vaferia ekonomike kolektive dhe adaptimi per te mbijetuar?!!

Shiko...tani ai per mire po perpiqet!

smileysmiley

duhet te kesh qene me i miri i klases ti ilir-jani, kur vinte puna per te recituar ate vjershen e Tasim Gjokutajt smiley

Kam qene gjithmone nga mes,  kam qene rehat! smiley

Nuk e lexova me shume kujdes por si gjithmone me ben pershtypje "kurioziteti intelektual" i Kadarese ose thene ndryshe deshira per te kuptuar. Kjo e lejon qe te kete perspektiva mjaft interesante per ceshtjet qe analizon. Me te vertete veti e ralle.

This man is born to be loved and adored!

and envied to the extremes, as well.

we (Albanians) do not handle the success of the other one very well.

Pse nuk thua qe ne nuk behemi servile per 1 cmim letersie e 1 dhome e guzhine ne Frace ? smiley

Po te shikosh perfaqesi "hispanike " ketu dhe të bësh ca dallim me perfaqësi " haitiane "do vësh re pamëdyshje një Nështrim Absolut tek të parët ( megjithse krishterë ) dhe një Krenari absolute tek të dytët ( megjithse krishterë ).Më e pakta pa u thelluar mund të shpjegohen me Historitë e këtyre popujve .

Një Haitian e përballoi Pushtimin deri në çfarosje ( nga 11miljonë për gati një dhjetvjeçar u rralluan në 1.5 Milionë ) "Dhuratë e krenarisë dhe e Dinjitetit "  si e Shqipëtarëve te ikur nëpër Male .

Po të shikosh Hispanikët nuk gjen popull më të nënshtruar e pa Dinjitet dhe që u shtuan si mijtë pasi cdo pushtues kishte me dhjetra Gra qejfi .Dhurate e kuptuar në se e përafron me orotdoksinë por të përdorur e nënshtruar deri në Tufa bagëtish pas Fesë nga të parërt e tyre !

Interviste   e percipte  dhe me e kujdesshme  nga sa  duhet  per nje  pretendent Nobel-i.

Gjithmone IK e intervistojne per rregjimin e Enver Hoxhes, dhe ky i ka shpjeguar me 100 here, por prape ata  e intevistojne, per rregjimin e Enver Hoxhes e pyesin GJITHMONE  per 20 vjet rrjesht !! smiley Si duket ose ky nuk i ka shpjeguar mire ose keta nuk e kane kuptuiar se cfare ishte nje rregjim diktature ne Shqiperi edhe pas renies gati nje cerek shekulli! smiley

Ve re nje renie zelli dhe pathosi. Deri tani duhet te kishin sjelle ketu te pakten ate vjershen per qenin e kufirit.

ku eshte heretikiu/ ironiku si ai ku? qenin e kufirit t'na sillte/ kadarese t'ja punonte keshtu ...

A thu te jete e vertete qi mas kazinove e kan rradhen kishat dhe xhamit ? 

Çar titulli do kete aj aperacjon?

jo,  radhen e ka  ''reforma agrare''..smiley  operacioni:  ''reformejshën''..smiley
 

smileysmiley "reformejshen"... nuk e di Belul pse me solli ndermend ate kengen "hepi nejshen"

me duket se e kendojne ata fand spathite, apo jo smiley

S'ka mo kisha e xhamia, qefi i shqiptarit osht mavija.smiley

Xhamite dhe kishat ne shqiperi jane te gjitha te huaja dhe ne nje shtet pa integritet tek qytetaret e vet ben qe keto  me shume te krijojne probleme se sa te xgjidhin probleme! Eshte ndryshe ne vendet e tjera fqinje psh qe kane tradita te jera ne lidhje me institucionet fetare, jane unike dhe me influence  te madhe ne shtet!Kane bugete dhe ndikojne deri diku ne zbutjen e varferise, me donacione! 

Shkaterrimi i kishes na sodhi Janullatosin. 

+1

Pionere .Ne luft per ceshtjen e Partise Gjithmon Gati ! Gati  si gjithnje . Nuku e keq me + ...Po kush tha qe duheshin Kishat e Xhamite smiley

Ti te kujton ate shprehjen Korcare ...Sa te thuash Rrush, kam ngrene nje kosh smiley

Ou , po kush tha qe do them Rrush ? Une do thoja  ...smiley

Me shume nga Kadareja

Nder te tjera: 

Frika e Kadaresë: Kishte bërë biseda mbi sjelljen seksuale të diktatorit

Mos! I humbi nja dy tifoze Kadareja!

S'ka rob pa te meta. Ky eshte dallimi me hyun.

Sidoqofte djema, intervista me pelqeu. Ne shqiptaret jemi tolerante ne çeshtjen e fese, jemi shum tolerante dhe te respektueshem me te huajt, por jemi shum te eger me njeri-tjetrin per çeshtje budalliqesh. 

Ne tolerojme te huajt/fetaret se aq dine mo, por kur bashkebiseduesi/miku/familjari te ulet ne nivelin e tyre aty pastaj kercet dajaku... gjithmone per te miren e tij ama qe ti vijne mendt. smiley

Mu sinqerisht qe me habisin kto apologjet e kishes. Mos ta kish perjetu njerizimi pushtetin absolut te kishs hajde de, do u jepja the benefit of doubt. Por ne e dime shume mire se ne c'realitet mizerabel, ne c'kushte shfrytezimi, ne c'injorance totale, ne c'mohim te drejtash jetoi njeriu kur kisha qe vet zot vet shkop ne ket bote.  

Është vërtet për tu habit, Ron. Me Gjermaninë psh, si nuk i dinë ata këto që thu ti, dhe qeverisen edhe sot e kësaj dite nga një parti mizore, injorante, shfrytëzuese, si CDU-ja e Merkelit. Mah... 

pra ti po thu qe shek i 13 e me pas nuk ka qen ashtu si po pershkruhet?

Jo mun te ket qene ashtu, po ne jetojme me moton "kush te rref te do"... Kur e dime ne ket pune, mos ta dine gjermonet? smiley 

Si përshkruhet një herë? - to begin with.

Sigurisht që kanë pasur (edhe kanë) narrativë të ndryshme prej asaj që na është thënë neve. Ku di unë, zbuloje. Ti gjermanisht di, apo jo?

 

O Nemesis, 

Nese prifterinjte do ta jetonin jeten 100% sipas mesimeve te Krishtit, dhe politikat e kishes do te ishin gjithmone ne linje me mesimet e kishes, prifterinjte nuk do te kishin nevoje te luteshin per faljen e mekateve. 

Kjo nga nje prift jezuit me nja 27 doktorratura; e mbeshtetur sefte edhe nga kerkesa per falje qe beri papa i kaluar per abuzimet seksuale qe prifterinjte kane ushtruar mbi njomzaket e grigjes.

Julo pse nuk e bo nji prove le te themi lokale si na hapsire si ne histori. Kur te ket pervjetorin e vdekjes ndonjeri i vrare ne kufi gjat diktatures, shkoi per vizite familjes dhe mbasi ta kish pi kafen dhe goten e rakise thuji qe, shiko ju keni te drejte qe mbani mllef ndaj komunizmit por une mendoj se ne gjykimin tuaj mungon faktori "objektivitet". E them kete sepse duke qene se jam njohes shume i mire i vepres se Marksit jua them me pergjegjesi te plote se ne vepren e Marksit nuk ka as edhe nje rresht qe te propagandoje apo te keshilloje ne menyre eksplicite se njerezit qe tentojne te arratisen nga nje vend komunist duhen vrare pa gjyq ne kufi. Prandaj jam i mendimit se cilesimi i birit tuaj si "viktime e komunizmit" nuk qendron. 

Pastaj dhit tek oxhaku dhe futi nje loqe shurre ne kusine e hallves, lej nje 10tshe tek pjata e filxhanit dhe "te trashegohen" thuaj. 

Lulo ho me, edhe zotnia tate ushtar i bindur i ushtrise se virtytit dhe moralit?

Shifni tani bresherite e yllave nga disidente qe kane lexuar mçeftas Kishes librat e verdhe Kompania e Bretkocave, Misteri i Luvrit, Qielli Balltikut, Dhe i vetem trim ne lufte, dhe librin e librave porno "Pirati u be pape" qe ka zhvilluar kyçin dhe themren e adoleshenteve te perjetshem.

Pa pa sa i qelbet ky Papa Borxhia i Mediçeve qe nuk pati firmos Karten e Helsinkit, dhe me paret e shfytzimit te popullit fiorentin pagoi Ksulen Sikstina qe eshte vepra e dyte kozmike mbas kenges se Stonsave "Ma ke getnoj sodisfekshen".

Pa pa pa sa kan pas vujte ne Mesjete, nuk i leshin me perdor prezervativa, nuk kishte as hamburger, as patate te skuqme, as koka kola, as gjo prej gjoje, vetem Inkuizicion.  

Po ta kishte ndertuar te ne Ksulen, e te na kish pajisur po ashtu me ndonje Leonardo, e ndonje Dante, ne do u hiqnim kapellon tone si shqiptare, por meqe ne '44 leronim akoma me parmende pronat e Et'hem Beut, e kishim moshen mesatare nen 40 vjec, dhe dinjitetin formal si nenshtetas e fitojme nen nje diktature laike, atehere na thoni zoti Heretik, pse iu dashka falur nje zoti qe u beri mire italianeve? Grazie!

“Burn the Louvre,” the mechanic says, “and wipe your ass with the Mona Lisa. This way at least, God would know our names.”

another one (my fav)

"The mechanic says, 'If you’re male and you’re Christian and living in America, your father is your model for God. And if you never know your father, if your father bails out or dies or is never at home, what do you believe about God?'"

Sa here duhet ta perserit derisa te hani pyke e te kuptoni gjene me elementare qe Zoti nuk eshte shoku Ropi ose gollobordas qe ngre nje kat me tej siper taraces?

Edhe kur te vret kepuca ja hedh fajin Zotit? 

Zoti nuk ben e nuk mund te beje asgje konkretisht ne boten materiale. Nuk ka trup fizik, ne kete kuptim njeriu eshte me i privilegjuar.

Zoti vetem i sugjeron disa te zgjedhur, jo per syte e tyre te bukur, por sepse ata mund ta ndegjojne sugjerimin, ta ndjekin providencen.

Te njejten gje ben edhe Shejtani, ne fakt ky eshte shume i fuqishem, sidomos ne ndeshje futbolli Itali-Shqiperi.

 

Si?  me cfare mjeti apo  menyre komunikon zoti ?!!smiley

Sigurisht qe nuk komunikon me menyren e goreve dhe me goret, sidomos me ata gore qe nuk kane as din e as iman, as familje, asgje prej gjeje, perveç vrer qe i bren si acidi enen e vet.

je fanatik

cituar nga filmi Kapedani

Te dogji miza he Emo?

eshte mize nga ato qe s'bojn mjalte.

Nuk ben mjalte si bleta, po te ben te vraposh galop si zekthi, deri sa te ndalesh vrapin ne rreze te prindit nr.1 Tomorrit. Aty do te gjesh mjalte me hoje, me din e me iman (bajelldi).

mire mire, po ajo quhet xanxe smiley

u lodha tu ju msu shqipen e bukur. e njeri s'ma di

Interesante kjo, e ke thene sikur te ishe zoti vet! 

+100 per heretik,ke qene aktiv sot heretik ,ti kam lexuar komentet..in una forma mentale strepitosa smiley

e hoqa.

Tashti u kuptoka ai karrocieri Komunales qe nuk donte te pranonte biresine e jashteligjshme .Mirpo shen Maria qe e dinte se nuk e kish pjelle me frymen e shenjte kishte qelluar e forte ne Fe dhe i tha Gjykates 

Shikojeni zoteri pjellen e tij .Edhe para se te bente seks me mua dhe te Pillte kete heretik lagjjeje qe beson ne fe me tha ..Une do ta krijoj sipas shembelltyres sime ...

Ketu ngatrrohet ceshtja se akoma nuk eshte shpjeguar ne fjalorrin e fshatit Bubullim te shkomi Kavajes ne se Shembelltyra ka kuptim fizik apo shpirteror . Dh ketu vjen ne ndihme  Asllon garderobist ose rekuizitor i Kinostudios qe knote gjithmone 

C;te duhet dasma ne Karbunare / tu pat ...me gjith hejbet vare ..

.C;te duhet dasma ne Karbunare / tu pat ...me gjith hejbet vare .

smiley e madhe Oidriso..

Me te medhej jane debilet qe behen shkas per te na kujtuar se JETOJME smiley 

Gjuha kocka s'ka, por kocka thyen, kemi thene. Brenda se njejtes suaze, nese patriotizma frymezon tek nje komunitet i caktuar nje ndjenje perkatesie me te forte se feja, cfare duhet te me shtyje mua si shqiptare t'i meshoj rolit te fese me shume se rolit te patriotizmes brenda komunitetit tim? Nese ne emer te Skenderbeut pastroj edhe oborrin e perbashket dhe ne emer te fese vetem pragun tim, pse u dashka te sjell si argument faktin qe diku tjeter feja na i paskesh bere njerezit te pastronin edhe oborrin e perbashket?

* "ne emer te", ose "i frymezuar nga", besoj se na e nxjerr jashte nga skena shokun Ropi.

another one (like in "The birth of tragedy")

"I used to work in a funeral home to feel good about myself, just the fact I was breathing."

O Julo a mund tna citosh dicka nga "the antichrist"???

Faleminderit!

System of a Down

Chop Suey:

Father, father, father, father
Father into your hands, I commend my spirit
Father into your hands
Why have you forsaken me?

In your eyes forsaken me
In your thoughts forsaken me
In your heart forsaken me, oh

Trust in my self righteous suicide
I cry when angels deserve to die
In my self righteous suicide
I cry when angels deserve to die

 

Read more: System Of A Down - Chop Suey! Lyrics | MetroLyrics 

 

te fala nga kryqetaret albigensian smiley

 

Po ai Armeni vet kish thone qe se maj men a e kam shkrujt kengen per Ameriken, per dashnoret qe rrifen nga te dashurit dhe prap i dune, apo per funksion antiliturgjik, se kom qen DRU. smiley 

Thanks qe na e solle githsesi, ky album ka qen njish. 

nope. 

 "The song is about how we are regarded differently depending on how we pass. Everyone deserves to die. Like, if I were now to die from drug abuse, they might say I deserved it because I abused dangerous drugs. Hence the line, 'I cry when angels deserve to die'. The lyric 'Father, into your hands I commit my spirit' is a reference to Jesus' death on the cross, as, according to the Gospels, it was one of the seven things Jesus said while dying.

po lene o burr wikipidean... smiley e mer nemesis ti shifshe kur e thithnin ne skene...

nuk ka të bëjë aspak kjo, bame. po fare. dmth "sesi e thithnin në skenë". unë shifja dhe californication and God was there all the time - even when Faith sucked Moody inside the church. 

Nigjo, nuk jam kundra vezellimeve qe shef ti, se ne fun te funit mesazhi nga te gjitha sa ke sjelle ti eshte jeto dhe lejo me jetu, paqe, dashni, r&r etj. Cka ha diskutim eshte kerkesa qe i behet njerezve per te besu patjeter, dhe ne nje menyre te caktuar ne dicka si burim i gjithshkaje, duke perfshi edhe virtytin brenda. 

Meqenese asgje nga ato qe jane shkruar nuk eshte e sigurte, pasi sic ti e di, te shkruarit ka ndodhur SHEKUJ me pas, mendoj se sot te pakten njerzit duhet te relaksohen icik, dhe te merren me thelbin e jo me formen. Dum sdum ne, formen ja ka dhone njeriu dhe jo perenia. 

 

Po jo, pra, pa citime, te lutem.

Bravo e nxore nga skena shokun Ropi, tani nxirr nga skena edhe fsheshaxhiun Rreme qe pastron oborrin e kooperatives, dhe rrini ne mut siç po rrini sepse vetem ate meritoni. 

smiley obobobobobobo!

I knew it!!! qe nga ora 20:50 te pakten smiley

 

smiley

smiley

 

Borxhia eshte fantazi filmash mer. Pirati po ashtu. Vetem kyci dores eshte real.Si s tu lodh kyci duke terheq kembezen e mitralozit. Me  nje koment gjithe keta zogj ke vrare. Darke te bollshme po shijoke Hretiku mitralieri. Krishtit, qe nga muri ku e mban varur,gooja leng do ti leshoje.

Ca gjerea here pas here eshte mire te behen ndryshe psh,

Ilustrimi i gazetes zvicerriane duhet te ishte tek ky shkrim; ai i arteve ne Kosove te tema e Lazaratit; ilustrimi i Lazaratit te tema e Kumarit e kshu me rradhe . 

Kot pa noj arsye specifike.

Mire e ke Fiqo. Sikur asnje kembe a koke gjirokastriti mos mbeste ne kete dynja, thone ne ato ane, (e me c'duken bathet dita s'eshte larg) Gjirokastra nuk vdes se e ringjall Lazarati.

Ja edhe nje tjeter nga mufkat e zakonshme te Molit ne sherbim te fodullekut dhe pordhacerise shqiptare, ooe ooe.

O Julo, re pertoke mer daj. Ngele tu u fut ne cdo teme te fese. E ke faze te momentin, apo te perhershme? Se me duket se cdo nje vit, duke ndrru nickname-n, ndrron edhe bindjet baze ti.

Mah!

Rrofte per reklamen, po per mua mungesa e nje dimensioni spiritual eshte nje nga mangesite qe kemi si popull.

"Ne shqiptarët jemi popull i emancipuar, ndofta më i emancipuari 

Paska fillu me e brejt krimbi i dyshimit edhe Isen tone.

S'ka gjo le ti fuse , se vjen ai i shpelari me rrjedhje e shfryrje dhe i jep nje nga Sinjora Bertini dhe lesh me leme  eleme me lesh bereqavesh si takesh smiley Dmth nderron Lisi ne rrap po lageshtira mbetet ...Ndrron dhe krahu nga njehere se ka raste me bresheri dhe me nderprerje .kesaj rradhe shYqyr Zotit e patem me bresheri ! 

Trazuar lesh , hamburger , narrativa , kompani bretkocash , thembra adoleshentesh , patate te skuqura ...bash ne PPU ..A je tu mi dhone Tabi or mik ?

Heu bre herezi herezi .Asht tuj ardh Inkizicioni !  e cpengoi ..diareja mendore !

Ju vetë, prindërit tuaj ishit të besimit bektashi. Si e përjetuat këtë diktat?

Unë jam rritur në një shtëpi intelektualësh. Nuk shkonim as në xhami, as miqtë tanë të krishterë nuk shkonin në kishë. Një ndër krenaritë tona të rralla është bashkëjetesa paqësore e tri besimeve, shprehje e një tolerance fetare të jashtëzakonshme. Nuk do desha të them se kjo është rezultat i një pjekurie specifike shqiptare, ne nuk jemi më të ndriçuar se të tjerët. Ndofta ishte rezultat i jetës së vështirë, që na bëri të kuptojmë logjikën dhe nevojën e tolerancës. Edhe para ardhjes së turqve ne ishim mësuar me bashkëjetesën e dy besimeve të krishtera. Më pas u bënë tri besime, s’kishte arsye të ndryshonim.

Shkrimtari ka talent dhe sensin e nje diplomati, nuk i pergjigjet pyetjes direkt! Si e perjetuat kete diktat ? smiley  nuk thote qe komunizmi ne fakt gjeti nje truall te pershtatshem per largimin e kishave dhe xhamijave, pasi besimtaret e krishtere dhe ata bektashinje myslimane nuk shkonin as ne kishe dhe as ne xhami! smiley

"....Letersia me ka mbrojtur nga.."!
Shpresoj te jetoshe ashtu sikunder lus une, qe te jetoshe! Ne te vertete s'degjoj te me thone gje te sakte per Ty.Shumica e atyre qe kam pyetur e pyes, nuk e dine se c'ben ..ne te vertete.
Megjithate une kam besim tek Ti.Shoqerimi me njerez e rrethe qe ndryshojne nga ne, pse jo dhe qe kane patur e gjene kane piksynime te kun derta me ne, nuk e shikoj si rrezik se mund te te ndryshojne duke te marre nje brryl nga ecen drejt rruga jote.E shumta ...mund te te pengojne.E ajo qe na pengon , na fajson sepse, sic e dini mire,jeta eshte shume e shkurter.Pa e kuptuar ne e shkurtojme edhe me, me paqendrushmerine tone, duke filluar e rifilluar vazhdimisht, nisur nga disa pika.....

Ok, po perpiqem ta kuptoj titullin, qe eshte nje citat nga intervista:

"Ne shqiptarët jemi popull i emancipuar, ndofta më i emancipuari në botë."

Ne rradhe te pare njehere, fjala "i emancipuar" ka kuptim shume me te gjere e te gjithanshem sesa elementi i tolerances fetare. Nuk e di sesi eshte thene ne origjinalin frengjisht dhe ndoshta eshte edhe ndonje rast i keqperkthimit. (?)

Por, po ta marrim si te mireqene se kete ka dashur te thote Isa, atehere pjesa e pare e pohimit, "ne shqiptaret jemi popull i emancipuar", i ben nder si shqiptareve ashtu dhe Ises. Pjeasa e dyte pastaj, "ndofta me i emancipuari", eshte shkarje llogjike se nuk ka asnje lloj analize konkrete se nga dolem ne me te emancipuarit ne bote. (!)

Akoma me kesi pikepamjesh foshnjore per identitetin e vetes si popull?

Pse ti beson se Ismaili i beson vertet keto qe ka thene? Ja ka mare doren ketyre puneve qe ne ate kohe kur ishte normale dyfytyra.

Gjithnje, kur them gjithnje, gjithnje, ka fol nje gje ne publik, dhe te kunderten e gjese ne intimitet.

kti, or bab, un i them argument smiley

smiley

 

smiley

Si tha Qazim Mlletja? "Paske pa tina, e s'paskom pa una!!!"

lene PF se kam lexu sot ne nje liber per te gjithe ata qe mundesuan pavaresine.Flitej edhe per gjyshin tend ,ndjese paste..Nje personazh fantastiknuk po flas si patriot ...po me nje sqime ,klas e kersheri te pashqo per jeten.I pelqente te vjshej bukur e te jetonte mire,e mundesite nuk i kishin munguar.Adhuronte grate e bukura...smiley

E shef pra! smiley

Nuk ka nevoje me pa as tina e as una, disident do te thote me dy fytyra, sidomos disident qe punon si gazetar ne shtypin e partise per vite me rradhe deri sa te behet turini bythe, e te duket gje normale.

Kjo eshte ti sherbesh dy zotave sipas mesimeve te Jezusit qe ka qene i modh mer jau.

tesh hero ndonje liber te Kadarese edhe do e kesh lexu besoj......prej ketij "qyqari"Kadare ne presim te jete Selam Musai ,Mic Sokoli,E mustafa Matohiti(ciles periudhe i perket ky se nuk po me vjen nìmend..te jete me besniku i burrave ,te kete marre flamurin per pasterti shembullore...tesh as ai vete nuk i ka dhene vetes kurre titull desidence,i mjafton shkrimtar.Mund e ka te gjitha gjynahet e kesaj bote ,po ndonje liber si kushi edhe e ka shkru...keto qe thote ketu jane si thu ti per konsum,bomba tymçe e nuk ma merr mendja absolutisht te mendoje keshtu...e mandej ?

Komentin me siper nuk e kisha per Kadarene.

Meqe e solle llafin, une nuk pres asgje nga Kadareja, e as nuk kam prit kurre, sepse nuk ke çfar te presesh nga egocentriste dhe megallomane, shume shume vetem pralla te bukura qe lene me goje hap budallejte. Epoka e dinozaurve ka marre fund, pavarsisht se dinozauret dhe budallejte qe i admirojne nuk e kane kuptuar akoma.

Mua ka kohe qe me del e me mjafton realja. Edhe virtualja online.  

Meqe e solle llafin, une nuk pres asgje nga Kadareja, e as nuk kam prit kurre,...

e shikon ti, s'priska heretiku asgje. e po pastaj? kadare sot per sot eshte koka me e mencur shqiptare, pret apo s'pret ti. ti ndoshta pret dicka nga miku yt markezi de ...ja harrova vazhdimin.

ti mor heretik ben sharlatanizem per protagonizem, si shume te tjere xhanem. ke plot miq e shoke ne kete zhaner qe i mbron me mish e thua.

kujton ti se ja rame e vdiqem ne qe ai vehbiu yt na e nxjerr gj.e.a. ne incest. edhe ai si ty ben sharlatanizme per protagonizma se kjo i ka mbetur. c'behet me gjuhen shqipe a me thua? a u zbulua nga vjen e nga shkon? apo jemi te zene me motren e gjergj elez alise.

edhe kjo koka me e mençur shqiptare mjat e ekzagjeruar....

e pse? ke ke tjeter?

me i mencuri eshte sot per sot. neser si dihet. s'ka shprese per heretikun dhe te tjere ...

mire Alba1 ,

shume mire zana.

mendoj si alba1.  pas vdekjes se  Arbën Xhaferit,  Kadere eshte tashme vetem, me i mençmi nder shqiptare!!

Sakte Belul ..me vizionari, ...kur i don qejfi.Pune tjeter pse ca kane vesin e keq te gjuajturit me guralece...
Popujt kerrejne mijera udheheqes, prijesa, diktatorenetj por shume shume pake vizionare,Ka turqia ndonje. Tjater , pas Ataturkut ?
Ne pas Samiut, Kadarene kemi, pamvarsisht si ja duan ca ..koken

Shiko se ke kohe qe po ma ben borxh, Alba nr.1  je nje cope torollake qe nuk e ke shoqen. Derr derr derr futesh ne mes te muhabetit per gjera qe jo as i kupton, por i keqkupton, sepse nga çfare ke thene me siper eshte e vertete krejt e kundurta. 

mire heretiko, ashtu eshte sic thua ti. e prisja kete reagim nga ty, se te ndodhte ndryshe s'kish se si/ duhet te cmitizohet kadare/ qe ne kete blog te ''shndrisesh'' ti...smiley

po me marquezin c'pate o alba1, nese me lejon te te pyes? 

sigurisht qe te lejoj dhe je i lire te pyesesh sa here te duash. ketu jemi ne blog dhe prandaj kemi ardhur, te pyesim dhe te na pyesim. 

c'domethene c'pata me markezin? thjesht ai tregim i tij s'me pelqeu sic kam dhe ca te kadarese qe nuk me pelqejne. 

ke pyetje tjeter?

flm per pergjigjen...smiley kaq per sot sepse ne keto momente po rivleresoj nje ftese, te cilen forumi-al me dergoi para disa ditesh ne kutine postare te PPU_se smiley

O heretik, po qe se ke arrit ke shkalla qe je gati te shash edhe nga nona vetem qe te terheqesh vemendjen ne publik, une s'kam c'te te them me shume bro. As per te nihmu nuk te nimoj dot se hem larg je, hem s'ta kam ngene. Te shkuara!

Magus,me duket se vjasesh.Lexoje mire ne cilin kuptim e thote dhe konkretisht cila eshte pika e tij e referimit- feja.Ne kete pike nuk e luan as topi konkluzionin e tij.Jemi me te emancipuarit ne bote.Ai nuk thote pse jemi te tille realisht....
Se nuk kemi tradite te lashte " si besimtare".....
Magus, vjasesh do te thote e merr pake me nxitim.Eshte nje fjale e zbutur perdorur per te mos e fyer tjetrin, duke i thene: ja fut kot

Grava, ma shpjego njecik kuptimin e fjales "vjasesh" se nuk e di.

Pastaj do te pergjigjem ne lidhje me te tjerat, se e kam menduar dhe ate ane qe thua ti.

sdo e kete pare akoma grava... 

VJASKË f.
1. E thelluar e ngushtë në sipërfaqen e diçkaje; e çarë, plasë. Vjaskat e pëllëmbës së dorës. Vjaskat e trungut të drurit. Vjaskat e pushkës (e tytës). usht. vija të thella në trajtë spiraleje brenda tytës së pushkës a të një arme tjetër zjarri, që shërbejnë për t'i dhënë predhës lëvizje dhe shpejtësinë rrotulluese. Gur me vjaska. 
2. Gjurmë si vijë që mbetet në një sipërfaqe pas kalimit nëpër të të diçkaje, vazhdë e hollë. Vjaskë gjaku.

Ps:

EMANCIPUAR mb.
1. Që është çliruar nga varësia e dikujt a e diçkaje, që është emancipuar. Shoqëri e emancipuar. Gra të emancipuara. 
2. Që ka flakur tej paragjykimet, besimet e kota etj. dhe që mendon e vepron si pjesëtar i një shoqërie të përparuar.

Eklipsi, vjasje dhe vjaske nuk eshte e njejta ne konceptim, ne perdorim, ne kuptim

pardon.. une e kuptova perdorimin tend te vjasje si nje trajtim siperfaqesor te interpretimit qe i kishte dhene Mangus fjaleve te Ismailit.

Magus, ki parasysh se Evropa nuk na ka pranuar as ahere kur , krejt te krishtere u beme barrikade per te edhe ne emer te fese tratcionale qe na bente evropiane.Bilez, ka nje thenie te F.Engelsit per kete..." Ndihma qe i dha Papa Skenderbeut ishte "aqe e madhe", sa do te skuqej cdo i krishter, po ta merrte vesh.."
Dhe Ismaili kete jo vetem qe e di mire por eshte mjeshter i paarrire, per ta shfrytezuar, ne favorr te kombit te vet.

"vjasesh"- "vu e ne vend" ( ketu besoj se e ka pasur grava mendjen, po hamendesoj sigurisht smiley ; nese jo kam deshire ti bej graves edhe une nje pyetje mbi "fillimin-rifillimin" nga "disa pika" smiley)

Melun, nuk ti them ato se ...nje kemi dhe duhet tja falim edhe ndonje xanxe qe ka

vjas, vjen prej greqishtes. Është shprehje lokale, e përdorin në dialektin e Gjirokastrës - prej nga është Grava. Do të thotë "mos u shpejto" viasu - me theks tek a-ja do të thotë "nxito". 

vjas, mbodhis, kumbis, thile, feks etj, janë huazime prej greqishtes të gjitha.

 

NE....! Por jo nga greqishtja.Eshte shqipe e lashte, pure

te gjitha pa perjashtim te shpejeguara me "oxi" e Greqise, eh po kjo rrodhe keshtu!!! smiley

Genje o shoku Ismail, genje, se ne fund te fundit prodhimi me elokuent i regjimit enverist ti je dhe ke qene per vite me rradhe, anetar i parlamentit punist qe ka miratuar ligjet me represive ne histori dhe zevendesi i Nexhmije Hoxhes me kontribute letrare e artistike gjithashtu qe sulmonin e denigronin klerin.

Feja ne Shqiperi eshte ndalur perdhunshem ne 1967-en, pas represionit te eger qe vite me pare kishte filluar por nuk ishte vene ne zbatim ligjerisht dhe nuk ka lidhje 1968 ne Perendim qe permend zotrote dhe kerkon ti japesh disi pamje jo aq te eger marrezise se Enver Hoxhes me ndalimin e fese.

Gjithashtu nuk eshte hic e vertete qe s'ka pasur pakenaqesi ne popull. Ka letra qe i drejtoheshin qe para '67 EH per te mos vene dore mbi fete dhe kur ka nisur aksioni i marrzise per te tjetersuar xhamine e Kavajes, sic tregojne njerezit, eshte blinduar Kavaja me ushtare te armatosur deri ne dhembe ngaqe frikesoheshin nga ndonje reagim i njerezve.

Gjithsesi, kjo nuk tregon ndonje gje te mire. Vetem tregon se regjimi komunist ne Shqiperi ka qene aq i eger dhe totalitar sa ja kalon edhe nazizmit ne Gjermani. Ne Gjermani, gjate kohes kur nazizmi ishte ne diten e tij me te mire, ka pasur nje perpjekje nga qeveria naziste per te hequr kryqin a dicka e tille dhe qe shkaktoi protesta te medha ne popull duke bere qe te terhiqej qeveria naziste.

Keto reklama te genjeshterta nuk jane per Shqiperine, jane thjesht e vetem per interesin e prodhimeve monstruoze te komunizmit.

Kjo e protestave ne popull ne Gjermanine naziste perafrohet me ate tjetren, sala baba i kombit. Nuk eshte rreshkitje masive fare si e dyta, po prape aq sa per ta bo te pakalushme rrugen tru-artikulim eshte. 

Per budallenjte ka vizita vetem te shtunen.

Debil, po i gjete dot nje reference kesaj protestes masive te popullit ne kohen e qeverise naziste, na ndrico.

O gomar, po ik e fol ndonje fjale gjoja per rockun se ketu je krejt out:

Throughout the Nazi years, for example, there was other evidence that successful and unpunished protest was possible. In 1941, for example, outcries by the Roman Catholic Church and victims’ families curtailed the regime’s centralized program of euthanasia, of which mentally and physically “defective” Germans were victims. And millions of German homemakers defied Goebbels’s January 1943 call for “total war” by refusing to be conscripted into the workforce. Neither group suffered reprisal.

Debil, ku e ke marre kete qe ke cituar

Mein kampf smiley

Ketu: The Day Hitler Blinked by Barbara Ash

P.S. Te thashe, te shtunen kemi kohe per budallenjte.

Ja tjetra: There were demonstrations across Catholic Germany - Hitler himself faced angry demonstrators at Nuremberg, the only time he was confronted with such resistance by ordinary Germans. http://www.catholicnewsagency.com/column...

Idiot, nuk ta jap passwordin se ti je me idiot se c'duhet, dukesh qe beson cdo lloj hajvanlliku qe shkruhet, i egzagjeron duke i bere masive, i keqinterpreton duke i lidh me kryqin, dhe i lexon pjeserisht pa marre vesh kush grup ka qene i perfshire. Dmth je debil, s'ka password, hap username tjeter

O klluf si katunar qe je po te tregoj pak histori Tirone qe te kulturohesh ene ti se helbete na vje gjynof ene per juve ne.

Nje nga aktivistet kryesore te rinise komuniste anti-fetare ka qene Tritan Prasi Shehu.

Ik futi i pras ene ti tani se drro te frymezo per nai poezi. Titullin po ta jap una "poezia prasit"

vhatabaut  1/2 h slip plako ?

Per te vazhduar, pranimi i Islamit nga shqiptaret, sipas marksisteve dhe ndonje urrejtesi me baze fetare, ashtu eshte sic thote shoku Ismail, por ne te vertete, kalimi i shqiptareve nga njera fe ne Islam, ka qene nje proces aspak i dhunshem, shume pak per arsye ekonomike dhe shume per arsye shpirterore. Kete e pranon edhe vete Aurel Plasari qe nuk eshte se ka ndonje favorizim per osmanet apo Islamin ne Shqiperi. Plasari pervec arsyeve ekonomike, permend edhe arsyet e deshires se njerezve per te kaluar ne Islam.

Gjerat duhen thene si jane, jo si duam ne te kene qene.

Po ti mer Bame pse qesh? 

Po kshu eshte kur nuk ta mban te futesh ne debat! I fut nje te qeshur dhe hiken tutje!

Po pse te qaj mer?

Shoku Ismail dhe "e ka thene Aurel Plasari dora vete". E madhe kje ë? Per at Zot sikur ndonjehere te te kufizojne adminet nr e komenteve me lajmero se do t'jap direkt passwordin tim, ti nuk duhet ti mungosh peshkut per asnje arsye. 

Grava ti je pak fetar ..smiley Nuk prish pune per mua sepse eshte Kulture e Njerzimit . Dhe me c'di nuk je praktikan i thekur por individ qe beson . Nuk eshte e Ardhme . Ishte e shkuara dhe se si cdo e shkuar ka Sharlatanet e saj qe shesin dengela me shume se Papati .Dmth nuk e vleresojne per ate qe Dha por e mbivleresojne edhe per te qe do Japi .Dhe vuuuuu pederastet smiley

Prandaj thone " mos u ben me katolik se Papa " Mirpo bolet gjithmone jane vertitur rreth te njejtit bosht dhe aty i ke per tere jeten "Se feja zotrie " "se kamunizmi zotrie " 

Sido qe ta vertisesh Kadarene ne cdo Pozicion pas 92 , kush i kushton pak vemendje e dallon perse e Pyesin , pevec garnitures ! Te gjtithe kane deshire te digjojne prej tij Dy vecorite Shqiptare :

Si eshte e mundur ne Diktature te lindin te tille kalibra Letersie dhe jo Vetem !

Si eshte e mundur pa bekimin e Zot - Allah - Bude - Balalullah te mbijetonte ai Popull jo Hindus .

Me te gjitha te tijat , mund te biesh dakort se eshte mendje e Thelle edhe e te shkuares por edhe Real Politikes ne dobi te Shqiperise . Pervec rasteve, ku shquhen diarete mendore me inteliDjenca te rrjedhurish si kritike me bresheri !smiley..atehere  kur merr persiper    te behet perfaqesues "jashte vetes " por  i Moralit Kombetar . Mbase dhe e meriton per Kohen si "pragmatizem ",  ketu futet dhe esseja per Mbretin dhe parathenia e librit te Uturak Fevziut .me ndryshe per Nelen se mund te permbaje edhe nje Reflektim personal , pa pordhet e shkruara brenda !

 Mirpo ja qe Zoti ose kuptimi i tij Toksor merr Fund nje Dite dhe mbetet vetem skeleti i Rrepisteve ose te shrtrireve byth lisi qe molloisin me veten per kohen e Mullisit smiley 

Se Feja zotrie .... Dhe mbetet Kadareja i Diktatures smiley 

Dhe Moli ,vetevetiu , pa asnje koperture del se eshte produkt i nje sitemi e Edukate Ateiste dhe pjelle e nje Sistemi Diktaktorial bieles me me me me ...( tm K.Devole smiley Ka me shume se 15 vjet qe jane mobilizuar te gjithe Funderrinat antishqiptare per ta penguar per NOBEL dhe kjo i Jep atij Vleren edhe te Mbi nje Nobeli !

 Kete e pranon edhe vete Aurel Plasari

Case closed!!!

smiley

Ymer o poet, ymer pac!

Shiko eshte hera e pare dhe e fundit qe te jap pergjigje se ti je me keq se Idrizi, ymer, ymer dhe nuhatje ben, por po te pyes sa kohe ke larg Shqiperise o bir?

Nese je larg per shume kohe e s'ke qene te themi i informuar per debatet e kesaj natyre dhe Plasari eshte nga zerat me te zeshem ne kete debat, je i justifikuar, nese ke qene ne Shqiperi dhe s'di gje por flet budallalleqe, vazhdo me budallalekun tend se nuk kam ndermend te humb kohen me sojin tend qe nuk ben debat, shkruan ymer ymer dhe iken.

Po pse nxehesh o derebardhe? Ymer te urova!

 

E kam seriozisht, nese do debat per kete teme, urdhno, jam gati se kam dhe kohe, nese do te shkruash faleminderit Edvin dhe te besh nuhatje, s'te ndjek dot. Vazhdo bej rolin e budallait.

Po ty c;te zuri me te ???? falendero LEFKOPENE dhe te   nderuarit admin qe pas 11 shtatorit kemi nje PERLE smiley ne Blog .Nje peshkim Kalibri ! Dhe kush ishte ai qe i Vuri Vulen se DEBILET nuk jane te Vjere

.Poet tjetri or vella / si zanat s'ke ci thua ... marre nga libri per rioshe Kooperative para se te shkonin Ushtar ..Cfare do te behesh kur te rritesh smiley

Rrofsh o lefKOPE , na i paske prure te pjekur  se perdor "or bir " ....Oooooooo O  brinja ! 

Flm  me shpirt LefKOPE .Gje me te bukur nga vatha  nuk mund te bije per kete Kohe ! Le qe ti je plot cudira .Kushedi cfare ke ruajtur smiley Ymer pac Ymer !

Poet, Plasari ka shkruar disa artikuj, por ai nuk eshte as nje studjues i mesjetes se hershme as nje historian i mirefillte, per ta marre si pike referimi.Bilez ne disa " ide, hedhur per teza" te tij ka rezultuar per shume historiane serioze, ne nje sharlatani pa cipe fare.
Konkretisht, ( ne se e keni lexuar librin e Fevziut per E.Hoxhen) aty Plasari e ka trajtuar babane e vet, si te ishte perfaqesues i Komiternit dhe larte..Kur ishte nje radhiko...Ndersa per fene nuk ja ka idene hic fare.Ju me duket se flisni, duke ju shmangur ideologjizmes se kundert, me mire se Plasari

Grave, meqe dole ti si perfaqesuesi i stanit me lepuj, po te sqaroj se Plasarin nuk e permenda si autoritet, por si nje studiues i te njejtes linje, bile here-here edhe me i ashper se Kadareja per kete qe po flasim.

Ne fakt per tema te tilla duhet nje lajmerim: Kush nuk di disa gjera baze, nuk i lejohet pjesemarrja.

O flori smiley  Po nuk jane te Bazes keta . Jane te Themelive .Te mos te te keshem ty vaj hallit se cfare vjershash nga Kadareja do recitonin .Do na keshen dale Linjat e Plasarit nga vendi  smiley

Mbushe ...me uje Fushe  smiley ..vargje nga nje Poet shofer , kur i ndaloi makina , se ju ngroh motori ne mes te nje fushe ku kalonte nje kanal vadites me uje  

O Poet, 

Kot per kuriozitet, pas Gjergj Kastriotit, sa kryengritje njeh, ne te cilat shqiptaret kane marre pjese kundra perandorise? Sipas teje, kur ka ndodhur ky islamizim vullnetar i popullsise? Merri te dyja keto linja kohore dhe shiko ne perkojne. A ke nigju naihere per rrethimin e Kacanikut? Per Pjeter Bogdanin, sesi e bene shembull duke e c'varrosur dhe hedhur kufomen....kujt? smiley Per faktin se perandoria i beri shembull duke vrare deri ne shqiptar te fundit? A e di se kur ndodhi kjo? 

 

 

e ka thene plasari. plasari s'njofti dot veten me vite te tera deri sa shkoi ne ''identitet''. na ben si filozof i madh me mustake.smiley

Poet mos fol me romuze sese nuk te fola ashtu.Nuk jam perfaqesues i askujt dhe nuk e marr ate rol.Fraza jote e fundit mesiper do ti mbyllte qe te gjitha debatet.Nuk eshte hic keq ne se nje gje un nuk e di, por kur kembengul dhe reagoj keq per gjene qe nuk di, i bejte tjeret te ma marrin per .marrezi.Ndaj ruhem sa mund....

Nuk e pata per ty Grave aty frazen e fundit. Ti debatet e mprehta dhe pjesemarresit ne to te kesaj kohe ne Shqiperi i njeh dhe te heq kapellen.

Ron do rrosh gjate.Futja me vere e...

A ka mundesi ca qetesi se shoqet/shoket po lexojne!! Uee na hutuat. 

tem vibrante.

kerkon njerez te forte. qe s'i ze deti, as makina.

"... Qe nuk i ze as deti, as makina, as ...ckathari..." !

Grava: Isa na quan te emancipuar, mesa po e kuptoj nga konteksti, meqe kemi tolerance fetare. Per kete arsye Europa duhet te na qase sepse ne mund te jemi vlere e shtuar per nje kontinent qe ka vuajtur nga intoleranca fetare, qe prej lufterave katolike vs protestante e deri tek nazizmi e antisemitizmi.

Ne rregull keshtu, me Isen jam.

Puna ku une u kapa me termin "i emancipuar". Nuk e gjykoj se vlera e tolerances fetare nder ne shqiptaret buron nga "emancipimi". Te jesh i emacipuar, ne kete rast, do te thote te kesh bindje e besim dhe njekohesisht te dialogosh e te mos persekutosh ata qe kane bindje e besim ndryshe.

Emancipimi yne ne fe nuk vjen nga bindjet, perkundrazi buron nga mungesa e thekur e bindjeve. Kete e ke te vertetuar qe nga Konica qe e ka quajtur fene si "xhakete" qe shqiptari e nderron sipas stineve. Per t'mos t'ia hyre analizave te tjera historike kur e kemi treguar me vepra se bindjet fetare vijne shume mbrapa interesave te mbijetese politike, shoqerore, ekonomike (te cilat jane "top priority", kur i thote amerikani).

Ne kete sens, kjo tolerance e jone nuk me duket shkalla me e larte e mundshme e emancipimit. Eshte me teper e bazuar mbi nje llogjike mbijetese dhe interesash krejt tokesore e materiale. Dhe kurrsesi ne nuk mundemi te veteshpallemi si "ndofta me te emancipuarit" ne Europe.

Te gjitha keto i shpjegon etimologja pellazge qe i jep kuptim ne shqip fjaleve te huaja:

Emancipuar = emanci-shpuar.

po nuk e ka thene kot pra. habitem me ter mend me guximin e shume ketu qe mendojne se ata i din kto gjona dhe ismaili jo. dhe i bie te mos e kete thene vetem per fene.

sensitiviteti i nje shumice sa here qe levdohet nje gje shqiptare, me duket i habitshem.

ja, merr pritjen qe iu be shqiptareve te kosoves ne 1999-en si nje shembull. edhe ai nje lloj emancipimi eshte, nje mendje (pos zemre) e hapet.

shqiptaret, deri sa pa na hyre demonet e post90-tes, vertet kane qene drangull, te izoluar, por ne shume pikpamje kane qene nder popujt me "cool" te Europes. Me nje naivitet dhe padije qe ka vlera te pakontestueshme.

e di qe ketu do vije tani kori i zakonshem me "nostalgjik", "folklorik", "enverist", "se njeriu i ri, zotrie" e c'i qi t'eme se c'tjeter, por sic dihet tashme, une nuk e rruaj nga kjo gje, dhe plus ajo nuk e zhben ate qe them une.

sensitiviteti i nje shumice sa here qe levdohet nje gje shqiptare, me duket i habitshem.

Po keshtu dhe mua. Eshte pjese e nje kompleksi per veten prej te cilit vuan brezi i ri.

Nderkohe, lavderimi i vetes me terma siperore te tipit "ndofta me i emancipuari ne bote" i perket nje kompleksi tjeter, binjak me te parin, sipas te cilit ne jemi trajtuar shume keq nga historia, apo nga vete Europa plake, dhe per efekt kompensimi duhet te bejme deklarat te tilla bombe qe t'u terheqim vemendjen.

Te dyja keto komplekse jane ane te se njejtes medalje.

Nuk ka nevoje qe te jesh "me i miri i klases" per te marre me force respektin qe mendon se te takon, dhe qe te tjeret duket se s'ta japin.

 

Me nje naivitet dhe padije qe ka vlera te pakontestueshme.

Nje lloj si ne Mesjeten e Papes Pirat, te Borxhiave qe nuk kishin neshkruar karten e Helsinkit.Popull naiv qe ngazellehej kur lexonte " Tre shoket" smiley

popull qe dilte xhiro dhe bente vizita. qe kishte kultin e shokut, se ai i mikut u demontu si arkaik. popull qe vriste veten nga thashethemet apo nga dashnija (romeos e zhuljetes i thoshte me shif targen). djem qe kur takoheshin putheshin ne faqe dhe asnji s'e shoqeronte kete me byqthimllik - dhe kjo duke mos ngja si arab. popull qe perpinte libra me tirazh 25000 kopje kur s'ish as 3 milione smiley popull qe pinte raki me rregullore. qe s'kishte nevoje per altoparlante se kishte ison. e te tjera si keto...

E mirë, që je ca nostalgjik, je. Po këtu duhet të bëhet fjalë që e kaluara ska asnjë shanc riprodhimi, po ecim drejt një bote të re. 

 

Futja pordhes o Spiritus, ja kalon nje muaj dhe fillon avazi tjeter me "popull skllav". Yxhym malyk kokloqet, apapapapa sa i modh Moli, person Moli, na qujti skllav.

Bo vaki qe edhe t'i shaje nga nena: apapapapa e nigjove mrome Molin, na shau nga nona, i modh vallaj, person!

po popull skllav je qe c'ke me ate pune, mer! por je skllav vene vene. sa fillo e futet ne pune kultura civile, je skllav right away.

por dyshoj qe ke per ta kuptu kte ti.

Jo nuk e kuptoj sepse nuk jam skllav.

po as ai nuk tha per ty. tha per kolektivin,

sak me thon, po te mos ishin zgjedhjet e fundit, une do e kisha mbyll ate histori. po ky dreq poplli te bo gol ne sekonden e fundit, si gjermont ne vaft.

Po per ty e tha?

Kush eshte ky kolektivi mer, a ma prezanto? Megjithate çe do, duhet te jete ndonje legen, qe e ofendon dhe te admiron, ndoshta pse e ofendon.

smiley 

Magus, me qejf debatoj me Ju.Ki parasysh qe ai nuk flet ne nje auditor te ngushte studentesh.Valle do ta merrje per budalla, nje njeri icili do ta pranonte se per nje llambushke eshte me keq kur shuhet( fiket) se sa ...e pandezur?
Nuk e kam per Ju, por eshte goxha zotesi, te thuhet se e ka kuptuar Kadarene...

toleranca jone eshte e shpjeguar nga te mos qenit feja kaq e rendesishme sa me e marr me tifozllek.

 Konica qe e ka quajtur fene si "xhakete" qe shqiptari e nderron sipas stineve..

Keshtu fyen edhe Konicen po dhe veten e prezanton te siperfaqshem .Jo cdo shprehje letrare e "shkathet " per te terhequr vemendjen eshte Konkluzion shkencor . Shqiptaret asnjehere nuk kane qene te perjashtuar nga Ngjarjet Historike te Botes dhe si duket pozicioni tyre Gjeografik , si Teater Lufte i perplasjeve te Medha ,  ka ndikuar ne shume ndryshime qe frymezojne here pas here edhe ata me Diare mendore qe kane bashkejetuar me Zotin ! Po meqe eshte PPU dhe askush nuk ka kandar ketu per te thene sa peshon , i lejohet vetem atij qe shfryn e pjerdh me bresheri Mitrolozi si i dijshem !

Po pse mer heretik me kaq inat me ket Kadarene. Na leni mer te mburremi me nje shqiptar qe e njofin gjithanej per mire.Une per vete, sa here qe hapet muhabeti i Kadarese, jo vetem qe i bej reklame, po edhe mburrem se e kam pas me nje lagje, pallatet perballle. Po aq afer domethone, sa kur i dilte gruja ne ballkon per me vare nderresat, une mund ta shifja nese i kushte rrujt apo jo sqetllat. Edhe njerezit qe thojne: Ueeee, lum si ti.

Kshu pra mo!

mburrja me kadarene si e tille, si mburrje pra, denohet ktu kolektivisht smiley

e kupton? se ti e merr si te mirqene qe duhet me u mburr me dicka qe e konsidero taten. jo, te thone ktu te peshku, mos u mburr. gje negative mburrja. e te tjera pordhi kali ne dere te hanit.

ne fakt une habitem se si rezisto ndonje figure historike ne kete mulli te llahtarshem bloje... qe bluan jo imet...

Jo, mu me kenaqin keto kritikat anonime keshtu ballperballe, domethene sy me sy. Se une e kuptoj qe njeriu mund te mos e pelqeje nje shkrimtar. se si me thene pune shijesh eshte. Ja dhe mu pe pelqen gjysma diktatoriale e Kadarese, kurse letersia post-diktatoriale nuk me ngjit. Ose vdes per Dylanin para aksidentit, po s'me thote fare gjo Dylani i pas aksidentit. Po tani me dale tjetri e me thene akademikisht ne mes te blogut qe Dylan/Kadare eshte trap e gjidi zuzar...ku di une...duhet me pas palle quadratte do kishte thone Zana. Ose kaptine kuadrate masanej.

si perfundim i kishte rru a jo?smiley

Papapa, vdisni per pak llogje grash. smiley

Ja si thote vete Kadareja diku ne intervisten me lart:

Unë jam rritur në një shtëpi intelektualësh. Nuk shkonim as në xhami, as miqtë tanë të krishterë nuk shkonin në kishë. Një ndër krenaritë tona të rralla është bashkëjetesa paqësore e tri besimeve, shprehje e një tolerance fetare të jashtëzakonshme. Nuk do desha të them se kjo është rezultat i një pjekurie specifike shqiptare, ne nuk jemi më të ndriçuar se të tjerët. Ndofta ishte rezultat i jetës së vështirë, që na bëri të kuptojmë logjikën dhe nevojën e tolerancës.

Mire, shume mire. Keto kushte historike na kane bere tolerante. Por kete vlere do ia servirim Europes duke e trumbetuar si shkallen me siperore te emancipimit? Dhe, a mund te ma shpjegoje dikush, si del cilesori "i jashtezakonshem" per nje tolerance fetare te llojit qe vete shkrimtari po e shpjegon se vjen prej indiferences totale ndaj fese ("nuk shkonim as ne kishe as ne xhami...")?

Mos valle Europes i mungojne gje agnostiket dhe ateistet me traditat e tyre te tolerances qe do u ofrohemi ne keshtu per model me te mire?

Ate emancipimin shqiptaret e kane arrit me prova, sic eshte dhe jeta vete, pa pas nevoje per teori qe mushin librat qe shkojne per karton. 

Dhe Evropi po perpelitet tashti qe i ka ardhe i ziu e i verdhi, me lloj lloj fesh e s'di ca te beje. Mund te na marri ne per fare kosi, vecse e kemi cmimin e larte shume tashti.   

Ndejshi me t'mira se ketu u trash muhabeti  i thane Shekspirit me shif targen E mjera Zhyljete ,i mjeri Romeo...e shkreta Verone...

smiley

e mire, mos u kastigo kaq shum smiley

 

Shekspiri është Kadareja anglez.

 

..ti kauri derit, ...je i ardhur per bujk, ne fshatin tone...

të dhjefsha fshatin o Gravë.

 

Nemesis, nuk e kam thene une ate a i vrare, cke me fshatin tim, ai vetem buke a dhene?

E kemi një edhe për ty . Ju këndua një oficeri në atë kohë. "Oficeri me kulturë shkoj e vate në ushtri, dhe fshatit i bëri mun , po e hëngëri përsi"

Godo, eshte e Xha Selimit, dhe eshte perle, por jo per kete lanetin se e kemi djalen tone.Le cbejme sikur zihemi...

ahahaha Gravë, e di, po sdoja me e lënë të bjerë në shesh. smiley

 

Thumbat e brate smiley

Godo, une e di keshtu:   ''djali i fshatit me kulture oficeri ne ushtri, fshatit se çi beri munë  por i mbeti ne turi''..smiley

Thelbi ishte gjithësesi smiley 

po. versioni im: "oficeri me kulture, cfare kerkove ne ushtri, ti fshatit i bere mune, po te mbeti ne turi"

historia perkatese: shkoi nga gur kusari smiley ne qytet oficer ky trimi dhe ne vetkenaqsine e jevgut qe behet mbret tha "i kam bere mune fshatit". Kur ca me vone, sec beri nje gje , edhe e liruan (e zhveshen, thuhej). shkoi prape ne shpi nga kish ardh (gur kusar me illaf). edhe atje, mundet te te lene pa buke, po pa kenge jo...

  shkoi prape ne shpi nga kish ardh (gur kusar me illaf)

...ne Brataj.  atje ka ndodhur.. edhe bejtja atje lindi..smiley

Belul, Xha Selim Hasani e kendoi keshtu tamam
Oficeri me kolture
S' qenrove ne ushteri
Fshatit ti " ja bere mune
Po te meti ne turi
Se kur e veshen oficer tha: " Aha, nadhti ja bera mune fshatit"
Mirepo e zuri 9000 -shi, nje shkurtim drastik i ushtrise, sipas direktivave teTraktatit Varshaves, me hipjen te Hrushovit ne Krye te KQPB Sovjetike, oficerin e fshatit te xha Selimit e zuri ..dhoga dhe kthyen ne fshat. Ahere ja thuri Xha Selimi

......fshatit i beri mune.... ne origjinal eshte .... Bratit i beri mune, ......e te tjerat eshte siç e kendoi Emua...

.........oficeri me kulture, pse s'qenrove ne ushtri....Bratit i bere mune.. po te ra ne turi....

vargu origjinal

Para 5000 ja ke futur i cike Grave ...9000 kishte te bente me 'fshirjen ' e te pa shkolleve .5000 kishte te bente me nivelin po themi si te POOETIT sot .Me pak qyltyre ( e ngjashme me LeftY ) po nuk e pranonte Traktati  Varshaves .

I thane me perpara qe te shkonte ne fshat se kish nevoje fshati .dhe dha ate pergjigjen e njohur duke e perafruar me nje tip si Poeti Sot .

jam me master Ngarkuar U . I kam bere Mune Bratit . Jamte me pene.

Pastaj e xheshne dhe s'kish ku haj buk e vajti ...Roje ne magazina ....ku jane dhe dy rreshta shtese perfshi korrektimin e Alidemsit

Te dogjen se s'keshe Pene / e te lidh si qen me dere smiley

Shtese ...emua ja ka fut fare kot si Histori !

 

po s'pate ik, histori nga ILBja e agronomve, kamez.

ai u nda nga ajo. nuk behet, i tha. ishte dita e fundit, te nesermen shkonin ne shtepite e tyre. Ai drejt lacit. Ajo per pavdekesi, pasi u hodh ne rrotat e trenit qe po conte ish te dashurin ne shtepi.

pra: zhuljete + ana karenine.

ngjarja eshte e vertete.

ok, s'kemi pat shekspir e tolstoj (nr. 2 dhe 1 i letersise boterore, prkatesisht, sipas vleresimeve), por personazhet qene aty.

natnemir!

e ku ishte Zhuljeta ketu? Cappuletet...kjo e shkreta ,ndjese paste tashme ishte vajze me fjale ,ku do mbytej???ne nje rast keshtu njera piu nje grusht me hapa te gjyshes sepse i fejuari e la.....e shpetuan ne ekstremis ...po pse e pyeta...ku te shkoja prej babes e nuk ishte as malesore e as katundare.....
 

Na mbyten dobicet!!!! E shikoni pse duhet te adoptoni mer popull veshderr? 

Me verte pse u bo shumica e Shqiptarve myslimon?????Se maj men ca thonin librat e historise ne shkolle.Na ndricon dot nanjoni

Doooks, ishte aftesia e petandorise, strukturave te saj qeverisese, qe perdren ku kulacin e ku kerbacin, dhe si ja u gjeten koken nga hallet shqiptareve, u vune festen...Shkurt fare

Paskemi qene pa din e pa iman.

Vallai me duket se na nderon me shume me thone qe u bom myslimon se kishim qef  se sa me thone qe na e futi turku.

Jooo! Nuk ke te drejte! Keshtu kam pat menduar edhe une dikur por kur vizitova muzeun e Mehmet Ali Pashes ( shqiptarit) ne Egjypt jam mahnitur.Aty te duket vehtja sikur shqiptari mund te pushtoje boten..
43 Sadrazeme shqiptare ne krye te Perandorise.Asnje .Bullgar, serb, grek etj...
Pa he tani! Ca kane qene? Dhe sa popullsi kemi qene, ne rapor me keto mbreterite !

O grave, 

Kam i mik per koke ne Egjipt, qe e kisha hum dhe e gjeta pas revoltave vllazerore. Kish nje dashuri te pamase per shqiptaret; NA CLIRUT NGA PERANDORIA thosh. Sa here bite muhabeti te Aliu i modh, menojsha po mire qe ju cliroi juve, po per ne su kujtu iher legeni? Edhe faj si ve, se ne kembim te Kretes shkoi e ndihmoi sulltanin per te shtyp kryengritjen ne Greqi. Ce do qe bashke me floten, evropjanet i mbyten dhe te birin. 

Ibrahimin? E kanë shumë "qejf" arvanitasit poshtë nga Peloponezi. Kishte mendimin gjenial që ta mbushte gadishullin me egjiptianë. 

 

E o mire dhe ti; a jeton mes grekeve a jo? Me ke te ngjajne, me ne a me egjiptjanet?  Ibrahimi desh vec te mbyllte ciklin. 

. brahimit i ka mbire bari sa hanxhari, eshte thare dhe mbire prape te pakten nja 400 here.. Akama su ka dale inati me Brahimin ketyre smiley

Ashtu eshte o Bame por shalen e kalit ja kan bere krejt flori 24 karadsh.Ate e dergoi Sulltani ne Egjypt dhe aty beri shtetin e tij.Se mos e dergoi ne Shqiperi dhe nuk e beri...Sa per ato te tjerat, kam lexuar fjalen e G.A.Naserit, qethosh." Me revolucionin e korrikut kombi egjyptian shpetoi nnjehere e mire, nga sundimi shekullor...shqiptar.."

ja ca thote per te "dhimit", dmth jo muslimant (ketu "we") ne forme te nje pakti qe quhet i Umarit (vitet 700 ne fillim):

We shall not build in our cities or in their vicinity any new monasteries, churches, hermitages, or monks' cells.

We shall not restore, by night or by day, any of them that have fallen into ruin or which are located in the Muslims' quarters.

We shall keep our gates wide open for the passerby and travelers.

We shall provide three days' food and lodging to any Muslims who pass our way.

We shall not shelter any spy in our churches or in our homes, nor shall we hide him from the Muslims.

We shall not teach our children the Koran.

We shall not hold public religious ceremonies. We shall not seek to proselytise anyone.

We shall not prevent any of our kin from embracing Islam if they so desire.

We shall show deference to the Muslims and shall rise from our seats when they wish to seat down.

We shall not attempt to resemble the Muslims in any way. . . .

We shall not ride on saddles.

We shall not wear swords or bear weapons of any kind, or ever carry them with us.

We shall not sell wines.

We shall clip the forelocks of our head.

We shall not display our crosses or our books anywhere in the Muslims' thoroughfares or in their marketplaces.

We shall only beat our clappers in our churches very quietly. We shall not raise our voices when reciting the service in our churches, nor when in the presence of Muslims. Neither shall we raise
our voices in our funeral processions.

We shall not build our homes higher than theirs.

Po lere tashti, cna i kujton kto plage! 

E ka thene vet Auron Plasari qe shaiptaret u kthyne ne islam pas nje debati teologjik shekullore. Dmth cdo te shtune nen rrapin e fshatit perpara populli paraqitej nje hoxhe dhe  nje prift te cilet debatonin rreth feve rrespektive. Ky muhabet zgjati nja 300 vjet, deri sa hoxhallaret arriten me forcen e arsyes dhe te argumentit te bindin shumicen e shqiptareve qe te ktheheshin ne islam. Ata te cilet nuk perballonin dot argumentat dhe retoriken racionale te hoxhallareve moren malet dhe jetuan atje duke ruajtur fene e tyre joracionale. Kjo eshte historia e perapjes se islamit ne Shqiperi! 

Po hë Ron, çfarë prisni? Bëjeni si thotë Kadarja, kthehuni prapë në besë të të parëve - ky e ka pat llafin për të krishterët, se mesa marr vesh paska "challenge" për besën e të parëve, nga ata që u faleshin gurëve dhe drurëve, dhe maces e gjarprit të shtëpisë. 

 

eshte pamflet i kohes se luftes ky emo...si rrjedhoje nuk i hyn kujt ne Ref, sepse ketu po flasim per Paqe; Vellazeri; Ana Kareninen e Epirit ( me falni, te Shekspirit) dhe Zhuljeten e  Dimrit te Madh smiley

Pse ka myslimon ketu  midis nesh?

"ketu" ishte fjala per paktin e Umarit. Dhe ne ate pakt "We" jane "dhimi"-t. Pra popullsia jo muslimane e shtetit islam.

Ne kte universitet qe jam une eshte e ndaluar citimi nga wikipedia & that is for the simple reason; anyone can edit and write anything they like ! 

Kshuqe me gjithe mundimin tend prej heroit te evangjelizmit modern e kriptomarksist, nuk kemi cte mesojme ! smiley

mire, por citimi kryesor nuk eshte nga wikipedia. Eshte nga ibn Warraq. Ketu fjala ishte per te pershkruar Dhimmi-t ne nje menyre sa me kollaj.

Sidoqofte, ketu jemi per nje dore muhabet. jo me bo shkolle.

me ben pershtypje - e jo vetem tek ty tani - kjo deshire per kundervenie. smiley

gjynah se vertet nuk nisem asesi per keq, thjesht bejme muhabet. nuk di nga vjen kjo?

anyway.

nuk di nga vjen kjo?

"lend me your ears" i tha Mark Antoni, romakeve.

Tashti, zotnia tate a ka ndonji gjo te shenjte ne ket jete? Ja ta zejme po marim te pergjithshmen, familjen. Familjen e ke te shenjte. Mund te thush ti po mer Ron te shenjte e kom, por nese vje dikush dhe me argumenta te pakundershtushme ma provo qe filon fisteku nga familja ime i ka hy ne hak nuk mund ti them tjetrit kriptofashist apo kriptovegjetarian, mbylle gojen. E pra ktu eshte hendeku sa oqeani Atlantik se ne gjykimin tat argumenti lu rrol vendimtare por feja nuk funksiono ne baze te argumentit por ne baz te besimit. Une besoj thot ai tjetri edhe case closed. 

Dakort mer Ron; kush i vuni ne dyshim besimin iher? Lol

po qe e keni i fije marksizem e keni - kte mos e moho 

case closed 

Po ku di ti ceshte Marksizmi o Gaz! 

Ti rrezik edhe kuranin e rrecito permendesh pa dit kuptimin e vargjeve qe rrecito! (Per ket nuk te vej faj se funja ne Arabisht eshte shkrujt).

Mos mer Gaz, mos jep men per Marksizmin, bota vit per vit del me nga nji teori te re se cfare mund te jete Marksizmi. 

Dakort me Ron; po mka lodh shume Marksi mer, e sidomos me ate Das Kapital !

 

Shi, shi, "Das Kapital", e paske lexu ne origjinal Gazo?

O vllai, 

qe te maresh nga ibn Warraq duhet te shkosh ne Damaskus te libraria ku msoji dhe sheh Albani etj. Kjo qe them une eshte njesoj sikur te thoja te hidhje 1 sy nga veprat origjinale te Shekspirit

Sa per kundershtine time; mos u bej merak se eshte e pademshme smiley

Cilës rrymë i përkiste ky sheh Albani?

Rrymes se mesme smiley

ahahaha... po origjinali eshte anglisht... smiley

me shtang gjithnji kjo siguria smiley

The status of the dhimmi "was for long accepted with resignation by the Christians and with gratitude by the Jews" but the rising power of Christendom and the radical ideas of the French Revolution caused a wave of discontent among Christian dhimmis.[35] The continuing and growing pressure from the European powers combined with pressure from Muslim reformers gradually relaxed the inequalities between Muslims and non-Muslims.[36]

Ehhhh sa pune na ka prish ai Revolucioni Francez!!!

E mer Ron,

qe mer ene ti prej wikipedia sme kishte shku n'men smiley

ne jemi ne kohe te emancipume tashti mer; its our 5th republic !

Çere ke mer Gaz qi na je bo si hoxha Krasniq tu na tregu se cka bon e cka nuk bon. 

E kom hallin mos e mso fene gabim mer! 

kur shko ke doktorri zotnija tate - e pyt gjo sesi e do modelin e flokeve ee apo e pyt per hallin qe ke shku? 

 Nji kshu pra mo - qe te meremi vesh ! smiley 

A there ndonjigjo per bajrom o Gaz?

Jo ksaj rradhe jo smiley

gabim ke bo!

Te kam marre inat sjtojzovalle .kaq mungesa dhe pa lajmeru fare ??? 

Apo u preke nga verejtjet qe bene te tjeret pse Tolerohemi ne nje Ateist me nje Fetare smiley

Te pakte nje "spond " ta kishim marre vesh te gjith ..ata qe zenkat ruajne / te se embles dashuri ..smiley

A ke marre vesh gja seni ? Ne shfaqjen e re  qe kane bae per Romeon keta te pervujtmit e Diktatures Gay .

Kur vjen skena ma ja ngul njatij te pafehit shpaten Romeoja , njaj heq pantollat dhe thote 

pse me u vrae midis / na kem  gjana  qe mund ti bashkojme smiley

 

ciao Idriz...pune ...kaq..po garancia qe ju gjej ketu me shpaten ngreh ma ban ma te kandshem kthimin hahahaha

Si e lame? Do ta djegim qafirin, blasfemuesin komunist, bashkepunetorin e Nexhmijes, perfituesin e vetem te regjimit et coetera, apo do t'ia falim kete radhe?

Jo do tja falim, se ndryshe i bi me mos ja fal vetes.

he he po ja falem s'ke me shanse heretik. do mbesesh i pakuptuar ne mes te injoranteve. sa keq me vjen!smiley

Ne fakt ne mes te injoranteve nuk eshte aq keq, biles kur jane femra eshte me mire. Energjite nuk harxhohen per pune mendore, por per pune mishi. Potence 40kw/ore.

Kete energji e ka shfrytzu mire edhe Kadareja, he me ja lumsha. Rrofshin torollaket.

po prandaj e ke inat ti, e ke ne te gjitha drejtimet. 

 Te nderuar shqiptar . Cdo thenie dedikojani vetes  

.Akoma nuk kemi njohur ndonje qe te vije drejtepersedrejti nga Porta e Larte te na shpjegoje pse u beme mazllemer .

Ca me keq akoma ndonje nga Papati nuk na ka thene perse ishim katolike deri ku dhe kur na kthyen !

Kerkesa nga Mongolet e aziatiket akoma nuk na kane ardhur per te mbeturit e tyre ketej hena biles as nga Muahmet Aliu Egjyptit .

Dhe si perfundim e gjith krenaria Shqiptare e Trasheguar Lidhet me teritore e emertime kur se Rruante asnjeri per FE . Biles kush jep fakte e zbulon sa me shume te dhena ne kete drejtim eshte Shqiptar i Vertete .

Ne fshat tim akoma bejne be "per ate sy Diell "

Te pastra e pa njolle si zakonisht mbeten komentet e perfaqesuesit te Diarese Mendore dhe mos o zot Perles se LefKOPESE alias Poeti smiley

Lavdi Saliereve smiley

+10 . Mos ke lexuar ndonjë komentin tim në facebook ? smiley "

Pyet njëher edhe pse e di shumë mirë që e di. Në çfarë betoheshin e faleshin shqiptarët. Për atë diell që vete lodhur e plot e plot shprehje të tjera që nuk zihet fare në gojë shoku imagjinarë. Për diell për gurë për dheun.
about an hour ago · Like" smiley

Godo xhani, jane rite te primitivizmit- paganizmit.Ne Laberi ruhen dhe sot e kesaj dite, si pasoje e ekuidistancave me civilizimet..

Kur te zbehet dielli, ngel me gisht ne goje; kur te dale hena jo e plote betohu ne mangesine e saj; kur te filloi shiu betohu ne piken e tij; kur te mbaroje........ do thuash pastaj;  Zot shyqyr qe mbaroi e Zot shyqyr qe e lage!!

Ske nga luan jo ! smiley

edhe per ideal te partisesmiley

Po pra, meqe do ngrenin ato bustet kamuniste kto te 'rilindurit' e peshkut smiley

Ne fshat tim akoma bejne be "per ate sy Diell "

dhe per kte e din vetem ti dhe fshati yt,por qe ne bejme be "per qill e per dhe",kte e din tan shqipnia. smiley

e kam than dhe i here se ne fjalet e rakise ktu te ne egsiston urimi "brija e dhise", qe ma merr menja mu,asht fjala per Amalten, (kshtu e di se quhej) dhia nga e cila u ushqye Zeusi.

ne shqiptaret -thote kadareja,keshtu qe te pakten 20%  te mjau-mjaut e perjashton .

arbanitet jo shqiptare por bizantin qe flasin shqipen te detyruar nga shen kozmai dhe batalioni kundrajror zot-toke le tua lene kadarene shqiptareve qe i sollen ufot e shmidit ne shekullin e 19-te.

po,une krenohem me IK qe qurrtaret e nacional-komunist.

''ne shqiptaret -thote kadareja,keshtu qe te pakten 20%  te mjau-mjaut* e perjashton .''

 

* heretik, zhapik, mik, armik, nemesis etc etc =20%

Po te ishte bere me dhune pranimi i Islamit nga shqiptaret, athere pse nuk i beri me dhune edhe greket, bullgaret, hungarezet, serbet etj. turku ose osmanlliu? A ishin me trima se shqiptaret keta?

Shqiptaret ne Islam kane kaluar gradualisht, te evidentuar qarte nga defteret osmane dhe dokumentet e prifterinjeve katolike ku jepen sa shtepi ishin te ksaj feje e sa te asaj feje.

Motivi ekonomik po themi ka pasur nje rol te vogel, pjesa tjeter ka qenee gjitha deshire e shqiptareve, ashtu si e boshnjakeve, qe kaluan nga nje fe tek feja Islame.

Pse e kane kaq te veshtire komunistet shqiptare ta pranojne se njeriu ka edhe nvoja shpirterore, nuk shpjegohet cdo gje me materializmin. Bile kjo eshte ofendim per shqiptaret te themi qe shiten fene per patate a lakra.

Ke dëgjuar ndonjëher për shqiptarët me dy emra një të krishter e një musliman? Po për shqiptarët kriptokristian? Po për familjet me kryefamiljarë me emër musliman dhe pjesa tjetër e fisit kristian?

Poet, Ja nje shembull qe verteton ate qe citoni ju, qe nuk eshte bere hic me dhune por me nje mori formash te karakterit ekonomik, autoritar( ngritjet ne poste, ne detyra) dhe ofiqe te tjera e deri me shfrytezim te natyres paqesore te islamit.
Fshati Corraj, eshte ngjitur me Fterren.Fterriote, nuhates, te zgjuar, te shkolles, te kurbetit u bene te gjithe muslimane.18 fterriote u bene ..hoxhe, pastaj mesues, pastaj...sot mbi 40 rofesore e doktorre..Corriotet blegtore, individualiste, kryenecer, besimtare ne ritet e krishtera, gjysma e fshatit, ata ngjitur me fterriotet e bene muslimane.Te tjeret mbeten te krishtere.Bilez u ndane tre vellezer, nga te cilet njeri u be musliman...

Jo dhe ngjitur po kundruall smiley 

Nje vrap gomari larg, .....ne tatepjet

Grava, vetem mos harro qe ne Corrraj, ka nje lagje qe quhet Lagja e Muslimaneve... e kam pare kalimthi, bile edhe e kam fotografuar... por nuk di qe ne Corrraj te kete dy besime...

 

Sa do rroshe e do mesoshe o miku im

Spiropalin nga Çorraj e ke me orgjinë. E di se te lapidari kam lexuar mbiemrin një dëshmori smiley Nuk e di si hidhen fotot se e kam në foto. Lllambi Spiropali, Stefan Spiropali , Demir Dhrimo dëshmorë të 1944. 

Corriotet Jane njerez te mrekullushem, bujare, mikpritesa, te ndershem me mikun, besimtare si ata.Kaqe e vertete eshte kjo sa priftin e kane patur udheheqes te shpirtit pa bere shpesh analizen se kujt i kane sherbyer prifterinj te ndryshem.kjo ka qene arresyeja pse shpeshjane vene ne pizita konflikti me fterriotet dhe sidomos kuciotet, gjithashtu komshinj te tyre.Qarqet fashiste greke jane munduar te fusnin luften fetare mes tyre dhe vellezerve komshinj.Nuk ja kane arrire..

Shqiptaret ne Islam kane kaluar gradualisht, te evidentuar qarte nga defteret osmane dhe dokumentet e prifterinjeve katolike ku jepen sa shtepi ishin te ksaj feje e sa te asaj feje.

Po sigurisht qe gradualisht do te kalonin ne fene muslymane. Shef rrushi rrushin dhe piqet apo jo? Ata qe u konvertuan te paret ju atribuan disa privilegje materiale kundrejt pjeses tjeter jo muslimane te popullsise. Keshtu, gradualisht edhe te tjeret pranonin ndryshimin  e besimit. Por jo te gjithe shqipetaret u treguan langaraq. Nje pjese jo e vogel nuk u josh nga privilegjet e perandorise Otomane dhe nuk e shiti fene kundrejt perfitimit material pasi ana shpirterore per ta ishte me thelbesore. 

Motivi ekonomik po themi ka pasur nje rol te vogel, pjesa tjeter ka qenee gjitha deshire e shqiptareve, ashtu si e boshnjakeve, qe kaluan nga nje fe tek feja Islame.

Po pra, ishte deshira e mijra muslimaneve te pagezoheshin ne kishe, te ndronin emrat dhe mbiemra duke i kthyer ne te krishtere sepse kerkonin te integroheshin ne Greqi pas viteve 90-te. 

shoku ismail KADARE turk safi i emancipuar ne mesin ton (deputet i  dulles,zevendesi i nexhit,spiun, gjenial) pse nuk na thuan ndonje llaf per shqiptaret qe jetojn ne turqi?si jetojne ata atje ne harmoni te plot juridike dhe fetare me vendasit?

pse nuk na thuan ndonje llaf per shqiptaret qe jetojn ne turqi?si jetojne ata atje ne harmoni te plot juridike dhe fetare me vendasit?

nga sa thote qeveria vllazerore turke,atje s'ka kokerr shqiptarismiley

prandaj sot nuk u lejohet shqipove atje ne viset e anadollit (nja 6 milion) te ken shkolla shqipe,ngaqe vellezerit tan turq kur na sollen osmallinte(kadare & co) te na administronin na sollen edhe emancipimin...

 

Eshte e vertete; dogma fetare nuk e zvetenoi humanitetin tek shqiptaret, nuk e ka pare tjetrin me inferior per shkak te besimit, e ka pare ndryshe e me aq eshte mjaftuar te bashkejetoje. Eshte nje nga vetite e pakta qe takojne drejtperdrejt me thelbin e shqiptarit - te tjerat jane manipulime, shtremberime e meskinitete te atyre qe pretendojne se zoterojne te verteten. Kur diskutohet per kete, te pakten ata qe deshirojne ndonje lloj debati me dobi', mos te harrojne kontekstin e asaj qe thuhet, jo njeri gozhdes e tjetri mballomait. Cdo lloj sulmi ndaj personit, apo tjetrit ne diskutim, e mbyt kete te fundit qe ne embrion. Qyteterimi fillon tek vetja njehere, pastaj, kushedi, mund ta quash veten deri diku te afte per te kullandrisur syte e per te vene stampa faji te tjetri.

Vetedija e sfilitur e shqiptareve nuk ka nevoje me per dasi', as per leqendisje neperkembjeje. Do ishte mire te kujdeseshim te githe per kete gje. Vetem pastaj do ishim me te qete e te permbushur si njerz. Ja keshtu.

Bukur shume! 

Me pak fjale: shqiptari kur e perqafon dicka e perqafon mire ! 

Nji her thot jan skllever, njeher te emancipumit e botes.

-----

po na keni bo sikurmeqene majmuma aò. Rob normal jemi o shpirt, burrat jane me lesh, leshatore dhe grate. Po po ta vresh holle kshu jane gjithanej. 

Si perfundim shqiptart jane artista dhe kinga.

Je i sigurt per te gjitha rracat per ate punen e leshit? Se dum foto fb te bome vete per prove.

Skllever te artit dmth kinga te emancipu.  

skllav eshte thene ne nje bisede telefonike dhe ne nje ngjarje te caktume. ne pikpamje te se drejtes civile, ne raport me autoritetin vendor, shqiptaret kane nje mal per te mesuar. dhe jane me nijete sklleverish. historia e diktatures eshte nje shembull i qarte, dhe po e sjell se e di qe ketu ka nje gatishmeri te ethshme per ta pranuar ate. por nuk eshte vetem ajo.

Nderkaq, ne ceshtje te bashkejeteses mes tyre (e pare horizontalisht kjo, e jo vertiklalisht si me lart), e mes te ngjashmeve te tyre (italianet ne 43-shin e deri ne fund, lypesit greke per buke pas lufte, njerezit e demtuar nga termeti ne 67 mos gaboj, etj etj), kane nje emancipim te habitshem.

Une keshtu e mendoj kte gje.

Po kete thashe qe ndryshe kendon ne publik dhe ndryshe ne telefon ose ne kabare. Po ti u talle duke thene se nuk eshte argument. E cfar eshte argument sipas teje, argumenti i zakonshem i alabakeve, qe bravo i qofte eshte klysh kurve, di ta dredhe. Une ketij argumenti, ne çdo rast, dhe per çdo person, i jam pergjigj si meriton:

Ehe, e ka nonen kurve.

Nuk eshte fjale per K., se K. ju eshte bere si pune manie (ja Saliereve ju duket vetja gjeni duke hedhur balte mbi gjenine, ja heretiku anonim u be me i madh se K.), eshte fjala per modelin qe krijon, admirohet dhe imitohet. Nuk vlen si model. Pike.

Na e mbushe mendje qe shqiptaret jane popull skllav prandaj dhe diktatura. Po gjermanet, Dolfi, he he he he ....  

Po kshu jashte syve te publikut, shoku Ismail i propozoi edhe Ramiz Alise qe te lejoheshin vetem kishat por jo xhamiat kur po kthente kembet nga dielli sistemi i Ramizit dhe Ismailit.

Nuk prish pune se edhe kishat kthehen ne xhamia; nuk eshte nevoja te meret mendimi i Ismailit ! smiley

a keni kthy nonji anej me Gazo? smiley 

dyzimi ishte e vetmja menyre per mbijetese. tani ai problem nuk ekziston me. dhe nuk me eshte dukur ismaili si njeri qe nuk e thote dot sakte ate qe mendon - pa lere berihajin e pergjithshem qe kerkon nenkuptime te katerta edhe kur ai thote naten e mire, thjesht per t'u dukur gjithashtu shum te qut, mer jahu. smiley  ndaj, me duket se pas 91-shit, ai duhet marre literalisht, kur nuk ben letersi.

Jo nuk eshte keshtu, sepse ai nuk ishte nje kuader çfardo qe bente forme politike dhe ishte i detyruar te thoshte gjera qe ne 91-shin po te donte nuk i thoshte. Per njerzit publik, vlen maksima kineze:

Nje here kaleruar tigri, nuk mund t'i zbresesh me.

Masanej, sa popull skllav qe jeni mer, po nuk eshte frika vetem mos fol se te vras dhe te fus ne burg. Frika me e madhe eshte nga opinioni publik, ta perballosh ate. Mbas 91-shit ka akoma opinion publik.

Moderne dhe cinike kena kene qe m'ato kohe. Eshte integru evropi ke ne, jo ne ke evropi

Në diktaturë, liria e vetme që i mbetet një shkrimtari është gjuha e tij. Për këtë arsye ne lexonim male me libra. Për pasojë realiteti zhdukej pas këtyre librave.

ca ka dash me thone autori me ket...smiley

duhet te kesh jetu monizmin qe ta kuptosh fiks kete. kjo i perket edhe gjithe nje pjese qe nuk shkruante por lexonte. libri ishte shpetimi i vetem arratisja e vetme, se tjeter mundesi nuk kish. as ne TV makar te ish. por askund. Libri ishte i vetmi mjet i mbetur. Dhe eshte e vertete. Kishte perpjestimisht shume lexues, e ndersa lexoje letersi te mire (pervec ndonje libri te ndaluar qe shkonte dore me dore - deri edhe jane kopjuar me dore libra, si skribet e vjeter! - jane perkthyer edhe nje sasi veprash jo te keqija e nga perkthyes cilesore, pa lere c'thone keta terxhumanet wannabe te sotem), shkoje padashur ne realitetin paralel qe nderton cdo letersi, ishte vertet nje lloj portali ne kohe hapesire.

Shume e vertete kjo per magjine qe kishte leximi letersise asokohe. Sot ka humbur kjo magji sepse po ndodh procesi kundert.Eshte realiteti qe tehuajizon dhe nuk ka letersi qe te bej derman per tu kthyer ne realitet.Dhe shtoji ketij tehuajezimi edhe rastet kur robi ja shalon providences dhe endet ne relitete imagjinare apo paralele.

shtoji ketij tehuajezimi edhe rastet kur robi ja shalon providences

Hiqi ketij tehuajzimi edhe rastit kur robi ja shalon Gomarices (edhe Gomarit si modern pederast) Kozmike qe mban boten sipas tehuajzimit mesjetar me urdher te Inkuizicionit dhe leximit monist te librit "Pirati behet pape".

kot ben grindavecin. se qilimit fluturues ia ke hip edhe ti.

 Yogic Flying smiley

Prandaj e ndritet ju qe keni lexuar letersi si leisure dhe eskejpizem...! Hahaaaahahaaaa... Po c'letersi lexut ju o derman? Majakovskin apo Fatmir Gjaten se edhe poezine e Nerudes per Stalinin nuk ju lejonte partia ta lexonit.

Letersia thote ky....hihihihihihi

te drejte ke, letersia qe lexuam ne ishte e kufizuar.por.. problemi eshte gjetke. jepi kerricit te lexoje majen e gjerit te letersise  e ai prap kerric do mbetet.

eeee, edhe komsomolasi spiridhus duke perdorur krahasime nga librat e shenjte. I ka hyre me seriozitet njohjes se providences. Kjo e gomarit dhe librave eshte perdorur ne nje liber te shenjte. Ehh, edhe une qe e dija se spiridhusi eshte si gomari, ngarkoje me libra sa te duash po ai s'perfiton gje prej tyre. Vetem i bart nga nje vend ne tjetrin.

ca ka dash me thone autori me ket

Eshte pyetje tipike ne oren e letersise moniste.

Tani e pashe qe ta paska sqaruar Emigranti se ca ka dash te thote autori me ket.

 Vendi juaj, nën regjimin e Hoxhës ishte i vetmi vend mbi planet që u deklarua krejtësisht ateist, duke frenuar të gjitha fetë.Cila ishte arsyeja e kësaj mase të jashtëzakonshme??

He pra?? Cila ishte?? I lexova komentet e nuk ndesha pergigje,kush me jep pergjigje?Eshte nje pyetje qe me kane bere pothuaj te gjithe ata qe u kam thene se une kam lindur ne nje vend ku institucionet fetare ishin te ndaluar me ligj, pse?mire hajde se mos kundershtimin e njerzve po e justifikoj me ateismin.  As Kadare nuk e di. Une pyeta plakun tim nje dite,pse u ndalua feja,ti qe i ke jetuar ato dite? Nuk e di tha..mos enveri si diktator nuk donte te kishte kult tjeter pervec tij? Jo me tha,nuk eshte kjo,nuk perbente kercenim serioz kisha apo xhamia per enverin..(ne fakt po te mendosh se ky veprim u be ne 68' e jo ne 45, me ben te mendoj se do te ishte absurde te mendoje se instituconet fetare mund te krijonin nje fare opozite per te,ndryshe do e kishin bere ne periudhen 44-68) po ateher pse ore?? Ore,mu kthye,po pse i hoqi token, vezen e pulen fshatarit? pse i hoqi edhe pronen me te vogel tregtarit e zejtarit? pse denoheshin njerez kot? pse denonte edhe familjaret se u cmend njeri prej tyre?? e ti me pyet pse hoqi kishat e xhamite??

U zvendësua zoti me ideologjinë e tij. Si thonë edhe vetë fetarët vetëm një zot ka jo dy smiley. Simbas fes njerzit kanë lindur të dënuar se i hëngri vëra Evës/Havas smiley Pse ky dënim se u çmend një femër dhe e pësojnë të gjithë ? smiley

Pyetje e veshtire  smiley !!

Nuk eshte dhe aq e veshtire po te mos e kesh veshtire ta kuptosh. Ai qe merret me Fete pas Napolonit ose Shtetit te Pare ne Bote Ateist , duhet te kontorllohet Mendersiht .E kam per Sot . Nuk e di si cilesohet Shteti i Vatikanit apo cfare ?

Edhe mund te kete njefare vlere kjo Pyetje ne se e ben ne Bangladesh ku lumi rremben me miljona ne Vit dhe prape i falen Zotit dhe nuk ndertojne Diga !

arb, nga qe nuk i ke jetuar ato kohe nuk ta justifikon naivitetin duke bere nje pyetje, te cilen e kujton te veshtire te te japi kush pergjigje.Pse them keshtu.Sepse se pari, duhet ta risistemoshe pyetjen ose ta riformuloshe ate jo duke perdorur fjalen ateizem, por institucione te besimeve.Ato u ndaluan dhe u ndaluan ne nje vend ku funksionimi i tyre jo vetem nuk kishte tradite suksesesh por ishin te njejtes natyre me keto te zhvilluarat sot, ku nje cope agronomi i mesem, musliman denbabaden, i jep nje te shkuar ne gerqi, vaftiset dhe vesh rrason e priftit ortodoks e behet primat i kishes ne...Kosine.
Ky lloi prifti, nuk perben asnje rrezik per " pushtetin" e kryetarit bashkise Permetit e as per kryeplakun e Kosines, por i gjen forcat per te kerryer nga varri kokallet e kosinjote dhe tu veri etiketat siper" Bijte e Elladhes"!Te tiilit bandill kishe, une besoj se do ja mbyllje deren edhe ti vete, biles pa e pyetur as babain tat.
Ta solla kete shembull per te treguar se eshte nje krejt tjeter gje besimi ne nje Zot e cila eshte ndjenje, eshte e brendeshme, vetiake, shpirterore qe lind nga frika dhe nje gje tjeter institucioni i besimit i krijuar per autoritet, per pushtet.Kemi 20 e kusur vite qe jane lejuar, kemi mbushur vendin me kisha e xhamira, sa sot numurohen ....cope er hektare dhe jo vetem nuk shtuan numurin e te urteve, te besimtareve, njerezve qe besojne tek nje Zot, duke qene ashtu qe te gjithe vellezer, sepse vetem ashtu njerzit behen vellezer ne besim, kur te gjithe te besonin ne nje zot,por kemi humbur nga ato cilesite qe na kishin mbetur nga koha e enigmave te medhaja per Ju. Une jam familje me Sheh ne shtepi, autoritet besimi Islam, qe njihej ne tere jugun.Por une po te kisha autoritetin e nevojshem edhe sot do ti mbyllja. Do ti myllja menjehere tere ato institucione ku diten flitej per Jezusin dhe tere naten perdhunoheshin qindra mije femije.Do ti keshe degjuar keto besoj?
Per mua feja si institucione te organizuara besimi, ka deshtuar ne strategjine e saj.Ne kete pike ideologjia komuniste ka patur plotesisht te drejte.Por ajo deshtoi per nje mori arresyesh ne te sajen sepse nuk e gjeti rrugen qe ta bente njeriun te punonte i qete dhe te shifte e shijonte frytet e punes se vet.I meshoi pushtetit duke qene ne te njejten strategji me ideologjine autoritare fetare por qe per disa arresye ju kundervune njeri tjetrit.

grava,oidriso...nje pyetje: Ju i keni jetuar ato dite? cfare mbani mend? jo per gje,por me duket sikur ka nje amnezi te pergjithshme persa i perket atyre koheve,per kete veprim,une jam kurioz te di,si e pse u mor ky veprim,(mbyllja e institucioneve fetare),cili ishte motivi?jo ne ate qe mund te jete mendimi i dikujt apo teoria e dikujt tjeter  duke e pare sot pas gjithe ketyre viteve,edhe une mund te kem mendimin tim sot,mund te kem teorine time,e mund te bej krahasime e vleresime( por nuk di ndonje ndodhi apo fakt ne 68',qe coi ne kete veprim,si ato qe permend grava me lart duke e krahasuar me kohet e sotme apo te tjera veprime e fakte)..por pertej kesaj, nuk di a me kuptoni..jam kurioz te di,njerzit cfare flisnin me njeri-tjetrin ne ato dite? apo vertet kjo ishte dicka jo-kryesore,jo teme dite kur pihej kafeja(si shpesh mendoj une)? po flasim per dicka unike ne bote,e jam kurioz te di!!  p.s. oidriso..Vatikani ne Itali ka me shume statusin e nje shteti-simbolik, por me nje pushtet real qe tejkalon realisht te qenurit vetem simbol..por duhet te dish se une nuk kam pare e degjuar popull me fyes ne te shprehur ndaj perendise sesa populli italian,por nuk di sa mund te hiqen paralele me shqiperine komuniste,e me vendimin per te mos lejuar institucionet fetare.

Nji her thot jan skllever, njeher te emancipumit e botes

..mbase ke haru o Fiqo se ke emigru rishtaz,ndryshe nuk do ta haroje  ate shprehjen qe komunisti Kadare i cilesoj njerzit qe hyne ne ambasada si jashqitja e kombit....

lista e librave te perkthyer ne monizem (pavaresisht ne ndaloheshin me pas) eshte e gjate. perfshin shume klasike (por jo vetem) te letersise franceze, gjermane, angleze, ruse, amerikane etj. Do isha i interesum me pa nje liste te plote te botimeve deri ne 1990.

Kjo eshte e vertete, por problemi eshte, per te cilin po shij vazhdimisht kot ne leme, se mungonte letersia klasike reaksionare, dhe kjo pune vazhdon akoma. Psh profesoret e letersise thoshin (edhe ne privat duke bere muhabet me Kadarene) qe Romantiçizmin e ka sjelle Hygoi, lesh e ka sjelle Shatobriani, qe ishte besimtar, dmth trap. 

agree!

cungimi dru me pre nuk diskutohet.

thjesht e kam per te mos qene nihilist, sic eshte bere e modes.

Po mir me valla se me çmende dhe me le edhe pa gjume sot, edhe e pranon çfar thashe me siper, edhe me ke nxjerre trap si Shatobriani ka dy dite vazhdimisht.

Ftilloju bre ftilloju. Megjithate e di une, fajin e ka Amerika, ajo te mori ne qafe.

Per ate kohen e " myllur" edhe per letersine dhe artin, duhet fole me mase dhe jo me ze shume te larte.Sidomos ata qe e kane me te degjuar.Sepse mund ti degjojne ata qe e kane jetuar dhe kush i ndalon te qeshin?Kemi qene te mbyllur por ne cdo te shtune e diten pas saj njerezit shkonin ne Opera ku shfaqeshin na artiste shqiptare, pjesa me e madhe e tyre shkolluar jashte, kryeveprat botrore.Mbusheshin kinemate me njerez dhe " shtypeshin" kur shfaqeshin filma italiane, franceze, angleze, egjyptiane, sovjetike.Shfaqeshin edhe filma me heronj " Kacubej" por ne to spektatoret ishin me shume femije.Sot dinga filma te huaj, por nuk ka spektatore.
Ahere mbusheshin sallat e shumta te leximit e bibliotekat me studjues e lexues, ku kalonin neper duar mijera jo pake por nje fond me ...( ne fund te viteve 85 arriti ne 2.8 milion) dheec hapni cilendo prej tyre per te pare se jane tere nenvizime e pikime.Sot u djeg doren libri te rinjve e te rejave.Ka nje shulle me libra te perkthyera...nga me te mirat fare si libri i Hitlerit e gjer tek si te shijohet sexi, por meazallah se ja sheh njeriu te gjalle ...ne dore.
Ahere njerzit e varfer merreshin pas puneve te renda edhe me art dhe exim e studim.Sot, te papune hic, te lire sa mund te bejne ctu doje e treta e qejfit , mirepo librat u pervelojne duart...
Qejfe qejfe kjo dynja....

Sa për njohuri, lidhur me revistën ku është botuar kjo intervistë:

«Noor » është drita në arabisht. Është një metaforë, një aspiratë kolektive, sikundër dhe emri i një reviste të re të dalë në shtyp këtë muaj nga zëdhënësi kombëtar i Islamit të Dritëzave (Lumières – në fëngjisht). Antropolog i feve, autor i disa dhjetra veprash mbi islamin dhe kulturat e Magrebit, botuesi i saj Chebel nxorri librin « Të ndryshosh Islamin » në sht. Botuese Albin Michel dhe fton, në faqet e revistës së vet, figurat të ndritshme nga të gjitha azimutet e botës arabe…
Në formë intervistash, fjalë të lira estetike, tregime apo kaligrafi, këta Tunizianë, Shqiptarë, Libanezë ose edhe Francezë « me rrënjë dhe degë » ose jo, gërmojnë çështjet e identitetit, të qytetarisë, në kombësisë, ndrydhjet identitare, stereotipet, vështirësinë e të jetuarit bashkë, armën që përbën e qeshura dhe humori dhe së fundi, hyjnizojnë bukurinë e jetës.

Ky Maliq Shebeli qenka i dores 'hajt i fusim ca furce Islami't..a thu se problemi o Islomi, e jo Lymi. O Maliqoo!! Mos puno per shekujt qe iken por ato qe po vijne dajooo. Gjynaf Kadarja ka ra n'dor ktij far apologjisti (shyqyr qe te pakten paska studiue 'erotiken popullore arabe')

 

Il rappelle que l'islam est pluriel, et qu'il est aussi vivant. Il rappelle que dans le passé, l'islam a été novateur dans bien des aspects de la vie. Il analyse avec une grille de sociologue l'évolution et les mutations des mentalités au sein du monde musulman. Malek Chebel défend l'idée qu'à travers les siècles, il y a eu de grandes périodes de paix, de créativité et de bonheur :

« C'est au nom de ces siècles-là que je travaille, au nom d'un grand nombre de savants, de littérateurs, de grammairiens, de juristes, de médecins et de califes ou sultans dilettantes que je m'exprime, en étant avec d'autres, le dépositaire de cet héritage ».

He mer si perfundoi Moli me varje apo pushkatim? Sidoqofte, te pritet sa te marri Nobelin njehere. Thone se do t'ia dedikoje ppu.  smiley

Sonte kemi nje hung jury .

Sidoqofte, do t'i leme revolen e nderit me nje plumb.smiley

Eshte bere boze kjo puna e tolerances fetare te shqiptareve.noli e thote ne nje vend :4 fe te ndryshme qe nuk kane Zene vend ne nje popull pagan.

 

Noli ka te drejte

Jo po t'i lujme fene e te bejme nje lufte fetare, te qerojme gjysmen qe te bindim dynjane qe s'jemi popull pagan.

Bota eshte shume me e madhe se Evropi dikur njengjyresh. Dhe robt nuk kane zgjidhje tjeter vec te respektojne fene e tjetrit perfshire ateizmin. Ne kete kuptim shqiptaret jane shume moderne. Jo se jane me te zgjuar, por se kushtet historike u kane diktuar kete qendrim.  

Po te jete keshtu si thu ti, loloto dhe Noli, atehere shqiptaret jane komplet loqe dhe me keto mend do te zhduken si popull sepse kushtet historike qe do vijne (shenjat jane te dukeshme) nuk implikojne respektin, biles as ne Zvicer.

Shancet per respekt ishin, por tani jane humbur. Ka vetem nje opsion, te nje mungese respekti (eufemizem) totale, perveç opsionit te shkaterrimit, qe per shqiptaret ka shume mundesi te ndodhe ne nje menyre tragjiko-komike, si lufte midis kombit shqiptar dhe kombit kosovar, percaktuar fati i luftes nga kombi çam. 

Pa he njehere na i trego shenjat e shkaterrimit qe po vjen. 

Jane tek vjershat e Emigrantit, vetem se duhet vesh per poezi per t'i kap. Merre me mend nuk i kap as i zoti i punes, sepse shkruan ne trans.

Qenkan shenja shume globale. 

Dhe pyetja tjeter, perse jane loqe shqipot, pse kane 3 apo 13 fe? Dhe sa duhet te kishin qe te quheshin ndonje gje me e hajrit, megjithse ai mjeti kot e ka emrin e keq, se ben dynjane, vec te tjerave.

Te me falesh, por tani duhet te shkoj ne pune. Kismet me vone sqarimet, sigurisht me sa me pak loqe afer qe komentojne sa per te prish muhabetin.

Edhe une po shkoj te bej nanim se kisha nje gje per te mbaru. Sidoqofte, qameti do presi gjersa ta diskutojme ne.

Qenkan shenja shume globale.

Po keshtu eshte, sepse Shqiperia eshte shenja me globale, nga shume pikpamje, edhe si krijim. Sa per te mos hap nje tjeter diskutim pa fund, problemi Kosove eshte shenja me banale e luftes globale USA-Rusi (BS).

Pse per çfare vlen arti, per tu argalisur sinjora Bertini dhe karporal Pellegrini? 90% e artit modern ka Qametin brenda si Shenje.

Vetem Noli e kishte kuptuar kete, kur ka thene qe "problemi shqiptar do te zgjidhet kur te zgjidhet problemi i botes". Nga kjo pikpamje edhe komunizmi shqiptar merr nje kuptim tjeter.

Sidoqofte, qameti do presi gjersa ta diskutojme ne.

Mos u bej marak se Qameti tanime eshte konsumuar, ka ndodh ne te mire dhe ne te keq, pavarsisht se ju ateistet e prisni me tallje dhe fetaret zyrtare me frike dhe shprese si film Hollivudi.

Shqiptaret jane moderne, dmth qametare, sepse ju mungon ky koncept qe frenon shkaterrimin. Jam kurioz sa shqiptare qametare e njohin si koncept:

http://en.wikipedia.org/wiki/Katechon

Per tu njof me mire konceptin, meqe ti e njeh mire Italine, ja dhe nje artikull qe e trajton nga laggja jone (nuk eshte se jam komplet dakord me autorin): 

http://www.parrocchie.it/correggio/ascen...

Per punen punen e tre feve shqiptare, lidhur me loqet (dhe felet, mos leni menjeane lezetin e jetes) shqiptare, do te shkruaj ne darke per mungese kohe. 

 

Heretiko, si fillim duhet te merremi vesh do flasim icik seriozisht (aq sa lejon blogu) apo do tallim trapin. Une po bej si fillim zgjedhjen e pare, ti po deshe ma thuj po  pate menje tjeter. 

Arti i ka te gjitha mrena mer Heretik, te miren e te keqen, qametin e mrekulline, si dhe robi vete. 

Shqiperia eshte ca formalisht krijim, se ashtu eshte adeti i Ballkanit. Por nuk eshte kollaj te krijosh nje komb (pa u ngec me perkufizime te ketij te fundit), po ashtu ta shkaterrosh. Shqiptaret (prap pa u marre me emrin) kane qene aty verdadhe prej kohesh. U perzine me Romen, Grekun etj, po prap nuk u shkrine. Qe do me thone, derisa eshte gje e vjeter, ka arsyet e veta per te vazhdu per kohe te gjate. 

Po Kosova eshte loder kalamojsh me ca kane kalu US-BS. Tashti po dalin detajet se sa here paskemi qene afer qametit atomik. 

Cdo brez eshte icik mendjemadh e icik tarallak dhe beso se ka shpik rroten, gropen, edhe qametin vete. Keshtu qe s'kemi pse jemi ne brezi i zgjedh qofte dhe per qametin. 

Nuk e di pse ma faturove "ateizmin." Etiketat jane kot mer heretik. Se mund te kesh rob qe "besojne" zotin , recitojne Biblen, e s'lejen te djele pa shku ne kishe, e pastaj cojne pleqt ne azil (meqe e permene ti), etj., etj. 

Tek kjo teme duket se "sherri" eshte midis nacionalizmit e fese. Me duket sikur nuk ka perplasje te medha edhe ketu, si dhe midis fese e shkences. Feja eshte moral per robin, apo lidhjen e tij me Zotin, varet si e sheh, kurse nacionalizmi, kombi, grupi jane ca interesa qe i bejne ca rob te rrine bashke, se ashtu i leverdis me mire. Pra po te mbaje vendin e vet feja, ka precedence, se i thote robit mos i bej keq edhe atij tretrit qe s'eshte i grupit tend. Por po qe se feja fillo fut hundet e i thote robit leje kete grup e shko tek ai grupi me i "mire" se keshtu ka thene "zoti," e ka kerku vete belane. 

Edhe ajo shprehja e famshme, feja e shqiptarit eshte shiptaria, kete kuptim ka. Jo se shqiptaria duhet te zevendesoje fete. Por qe fete te mbajne vendin e vet e mos futen ne politike per qellime aspak fetare. Dhe po e bene kete gje, e humbin statusin si fe, dhe ne kete rast shqiptaret te shohin interesat e veta te grupit. 

"Tek kjo teme duket se "sherri" eshte midis nacionalizmit e fese. "

Ka nje dallim thelbesor mes nacionalizmit dhe patriotizmit, dallim te cilin shume prej nesh nuk e marrim parasysh kur perpiqemi te diskutojme tema te tilla. E vura re kete gje tek komenti yt, i Magus-it me poshte dhe tek te tjere.

Te perdoresh nacionalizmin per te vleresuar mesazhin e kesaj teme eshte ta zhvleresosh ate mesazh, ate ide apo argument qe ne fillim.

E mer mire, se besoj flasim per nacionalizmin e mire, apo patriotizmin. Dmth mos i bej keq tjetrit pse s'eshte i joti. Por beji favorin tendit. Une te pakten kete kam parasysh dhe jo nacionalizmin alla Hitler. Nuk prishemi per etiketa, poqe se biem dakord per permbajtjen. 

Stili im i komentimit eshte ne perputhje me stilin burlesk te Peshkut (qe e ka qendren e gravitetit ne pjesen e poshtme te trupin, ne nenkerthize, Gargantua e Pantagruel). Kur jam talle, kam qene me serioz se kurre.

Nuk flas per artin ne pergjithsi, por per artin modern qe ka tabijate te tjera, siç ka disa tabijate te tjera koha kur jetojme. Psh, meqe permende rrezikun atomik, rreziqe ka pas gjithnje historija, "me te mirat dhe te keqijt e saj", por kurre nuk ka ekzistuar rreziku qe njeri te shtype nje buton dhe nje komb hidhet ne ere. Keshtu ai muhabeti me shpikjen e rrotes nga çdo brez nuk vlen me.

Me konkretisht e kam fjalen per kete lloj arti, neqoftese nuk quan edhe kete shenje te kohes, atehere nuk je i denje per sallonin e sinjora Bertinit:

http://blog.stylesight.com/wp-content/up...

Ketu shiko çmimin dhe titullin, po te duash ka me teper per tu thelluar e per te kuptuar me teper:

http://www.lepanoptique.com/sections/art...

Ky lloj arti i papare me pare si globalist (avangarde)  dhe lindur ne nje kohe te papare me pare, fitoi zyrtaritet ne piken me kritike te historise se njerzimit, tre luftra boterore globale, e treta midis dy perandorive Moske-Washington, kombet e tjere ishin kuklla. Dolfi eshte fundi i kombit, fundi i Gjermanise, e pse te mos jete edhe i Shqiperise (pa u fut ne analizen lokale me shok Enver). E kam fjalen qe mbyllet nje epoke, jo qe nuk ka me kombe, pashaporta, hymne, sherbim sekret. Dinozaur ka akoma edhe ishullin Komodor.

Me pas ke bere nje lemsh ne koment, qe nuk di ç'te them.

Etiketat nuk jane kot nese tregojne permbajtjen e shishes. Ka dy shishe: njera permban vlerat fetare tjetra permban vlerat laike ("jepi Cezarit çfare eshte e Cezarit, jepi Zotit çfare eshte e Zotit"). Flitet ne parim, pastaj shihet se çfar ndodh ne praktike, e çfar duhet korigjuar. Kurse "ju" shihni çfar ndodh ne praktike dhe pastaj mbi kete baze beni teori jangllesh siç eshte jangllesh praktika, dmth motivimi eshte per te shkaterruar parimin dhe boten.

Ne parim nuk ka asnje konflikt midis fese dhe kombit ose midis fese dhe politikes ose midis fetares dhe laikes ose midis Cezarit dhe Zotit, njesoj si midis burrit dhe gruas, njesoj si midis elektronit dhe protonit.

 

 

heretik_"Per punen punen e tre feve shqiptare,..  do te shkruaj ne darke per mungese kohe. "

Po e pres me shume kersheri kete shkrimin tend. 

Nje sugjerim: pse nuk e nxjerr si shkrim me vete?

loloto, meqe ti u interesove ne menyre te veçante, po te pergjigjem ty, nisur nga fjalet e Tirones:

Dhe pyetja tjeter, perse jane loqe shqipot, pse kane 3 apo 13 fe? Dhe sa duhet te kishin qe te quheshin ndonje gje me e hajrit, megjithse ai mjeti kot e ka emrin e keq, se ben dynjane, vec te tjerave.

Tamam tamam shqiptaret kane tre fe zyrtare dhe dy sekte zyrtare (gje jo e shpeshte ne bote), bektashij dhe uniate, te cilat jane vlera e vertete e Shqiperise, sepse jane perpjekje per sinteze, dhe kjo perpjekje per sinteze ka krijuar Shqiperine. Kjo perpjekje per sinteze fetare, qellimi edhe i Zotit (logjikisht nese Zoti eshte nje - ortodoksi, katoliçizem, myslimanizem jane denominacione njerzore), perben meriten potenciale te Shqiperise, bekimin potencial. Nga kjo pikpamje (providenciale) Shqiperia potencialisht qendron me lart se fqinjet e saja monofetare, dhe pikerisht per kete arsye realisht qendron me poshte (sindroma Hirushe) si zhvillim kulturor, ekononomik etj. Dmth mallkimi i Shqiperise qendron pikerisht tek bekimi i saj, ne kuptimin qe bekimi i parealizuar kthehet ne mallkim. Po ta vesh re kjo duket me mire ne fatin e "zi" disa njerzve te veçante qe haperdahen nje çike si shume zemergjeresisht, dhe ne fatin e disa te tjereve cingune qe e dine mire punen e tyre, fqinjet tane monofetare, dmth monoloqe me pare, kurse ne jemi pluriloqe pa pare.

Nisur nga ky vizion mund te shpjegohen shume gjera: krijimi dhe shpetimi i Shqiperise nga nga kontrasti midis fqinjeve (perpjekje perverse per kontakt midis tyre), komunizem ateist agresiv (kampion bote ne ndalimin zyrtar te fese), intuita gjeniale e Nolit qe shpetimi Shqiperise lidhet me shpetimin e botes (premtimi komunist per shpetim, dhe flirti i Nolit me kamunistat), ne vend numro ne fillese te shtetit ("mungese vullneti politik" ha ha ha ha ha), coptimi si oferte e shenjte, dhe ca te tjera qe i kam ne maje te gjuhes dhe tani nuk me kujtohen.

Lidhur me temen, eshte edhe qe personi me inteligjent i joni, Kadareja, te gjitha keto i quan traplleqe.

Ti me thua te shkruaj artikull, por kjo eshte sfida e mrekullueshme e Peshkut, te tregosh fatin e vendit tend me 2400 germa.

E pra biem dakord qe shumefetarizmi eshte bekim per Shqiperine. Aty me rri e mos me luj mo.

Kurse "mallkimin" do ta shihja ne interesa me tokesore, gjeostrategjike. Me pak fjale "miqte" tane humben LIB dhe LIIB por fituan LIIIB. Dhe "fati" yne ndryshoi perkatesisht, perfshi dhe paret. Dhe keta miq te ndryshem ishin te te njejtes fe. Pra perjashton faktorin fe ne "miqesi" apo "fat." Noli ishte patriot i madh, mjafton Kisha Autoqefale per ta rendit afer Skenderbeut, por nuk ishte politikan i zoti, gje qe jo vetem e deshmoi por edhe e ka pranuar vete. Pra mos i ngaterro fe, politike, interesa, nacionalizem te gjitha bashke si macedonia per sinjora Bertinin.    

Behet fjale pikerisht per te luajtur vendit.

Nuk mora vesh asgje nga ky koment macedonia qe nuk e ha as sinjora Bertini. Kush jane "miqte"?

Megjithate sidoqe te vertitet muhabeti, e di mire qe trapi jam une qe flas traplleqe, kurse inteligjentet hane macedonia pluriloqe te coptuar ne sallonin e sinjora Bertinit, duke u ankuar: "ky shkelqim bosh".

Ku do me lujt? A po thu qe jemi me fat? Apo me mire te jesh pafat? 

"Miqte" gjeostrategjike jane me rradhe: Austria qe na "beri," ai i cmenmi qe ishte mallkimi i te veteve, dhe daja i Samiut sot. 

Besoj i thame mendimet tona. Per kaq eshte blogu. Nuk eshte nevoja as me prish gojen, qofte dhe per vehten. 

Me lujt menç pra, me u be poet i madh, artist i madh qe ti besh reklame kombit tend.

Ku ka artist te modh mer jau pa qene psikopat mer jau!  

Mos ke nei menje te keqe ti me ate te "lujtmen menc"? Do me bo nei zullum e te dalesh pa lag dmth? smiley

Para ca kohesh ca kompjutera super sekret te i veni qe thuhen qe nuk ekzisto fare, u cpune tejpertej prej dikujt. Nejse, i rane mrpa keto qe nuk ekzistojne dhe doli qe e kishte bo nji i lujt menc qe kerkote informacione mbi UFOt. Ne s'kishin c'i boshin hic, se s'e kapte ligji. 

Heretiko, i modh paske qene qe doje ate certifikaten e te "lujtmit menc". Se ja, ta bene gati turren e druve me te djeg. Po per mu quhet, te them isha shok me te lujtmin menc? Boj sevap mer. 

shumefetarizmi eshte bekim per Shqiperine. 

Historia na kumton qe prania e tre feve ka qene nje nga pengesat per mbrothesine e kombit.Ng na doli pengesa, bekim? Apo nga qe perhere jemi nje xhiro mbapa te tjereve,  trifetarizmi qekesh bekim. Kali i hazdisur ky kombi yne, tere energji marroke dhe shyqyr o zot qe freri trifetarizmit e ka bere zap se do keshem thyer koken neper rruget e reja te pashtruara te Historise.

Rruget e pashtruara i provuam ne per ate pune. U beme kavie per historine dmth. 

Pse pak te duket kemi tre telefona te ndryshem me Nolt. Po s'punoi AMC eshte Eagle e Vodafoni. S'do prishen te tre a te katert njekohesisht. smiley

 

prit se nuk eshte aq e thjeshte kjo pikpamja e heretikut. Mbase nuk e ka shpjeguar aq qarte sa mund ta kete ne koke por thelbi eshte qe shumefetarizmi eshte multikulturalizem. 

Ne shekullin e formimit te kombeve mungesa e unitetit fetar ishte nje extra pengese per berjen e kombit, mallkimi pra, qe Rilindasit ( u ndritte shpirti atje ku prehen!) e kaperxyen me 'fene e shqiptarise'.

Por ne epoken e globalizmit, te Europes se bashkuar, multikulturalizmi eshte avantazh,bekimi pra.

Shikoni psh greket, ne c'pike te hallit jane me monokulturen e tyre, jo nga paret por nga mendja. Mendje mbyllur si ky propagandisti i tyre qe vjen verdalle ketu me shkume ne goje.

Ehuu, ka dava Janina...( mos u gezo o i gezuar/mos u hidhero o i hidheruar)

ps- shiko edhe komentin e fundit te finisterre me poshte per katechon

smiley

Si eshte ajo pune, fruthin me mire ta kalosh i vogel se sa i madh. 

E pra biem dakord qe shumefetarizmi eshte bekim per Shqiperine.

E pse qenka bekim per Shqiperine e mallkim per Lubnanin?

E pse qeka bekim per Shqiperine e mallkim per Irlanden, Bosnjen, Irakun, Sirine, Sri Lanken, Indine, Nigerine, Sudanin......

Sepse në mal të Tomorrit ndodhet qendra e botës. Aty e ka ngul shkopin Nastradini. 

Kjo perpjekje per sinteze fetare, qellimi edhe i Zotit (logjikisht nese Zoti eshte nje - ortodoksi, katoliçizem, myslimanizem jane denominacione njerzore), perben meriten potenciale te Shqiperise, bekimin potencial. Nga kjo pikpamje (providenciale) Shqiperia potencialisht qendron me lart se fqinjet e saja monofetare

Arsyeja e shumellojshmerise se feve ne shqiperi eshte shume pak filozofike e aspak providenciale(vetem ne rast se frimezim hyjnor quhet te kthehesh ne musliman per te bere karriere duke shkuar ne hell popullsite e vendeve ku shkelte ushtria osmane).

Heretiku qenkesh anti-katechontico smiley . Vale, vale! 

Jo anti-katechontico. lol. anti-katechon (theksi tek e-ja)

Ka disa emra (foljorë?) prej greqishtes së vjetër që mbarojnë me -on. o exon - ai që ka. o katechon ai që zotëron. 

Më i bukuri prej tyre, është i vendosur tek aureola e Krishtit në ikona. Ο ΩΝ. Dmth ai që është. 

Ne italisht eshte sic e thashe une smiley, ne greqisht me siguri do kesh te drejte.

Na mungon varianti ne serbisht, per tu bere tamam.

Latinët e paskan mbiemërzuar. Mëkat! 

smiley

E kontrollova, faktikisht ka hyre ne te dyja format.

meno male. smiley

 

Po, por sipas Cacciarit qe sjell reference Heretiku, katechon eshte "ai qe pengon" ne rastin specifik shfaqjen ose ardhjen e Antikrishtit, permbushjen e asaj qe "duhet te ndodhe".

Kam përshtypjen se janë dyllojesh filozofitë rreth "asaj që duhet të ndodhë". Madje do mund ta lidhja me të llojit restraint dhe abandon të Niçes. Ky, i llojit restraint i referohet katechon - që zakonisht i përgjigjen murgjërit, të cilët sakrifikojnë jetën e tyre për "mëkatet e botës", dhe kështu Apokalipsi vonohet, nuk ndodh. 

Por, sipas një filozofije tjetër, po brenda krishtërimit dhe të llojit abandon, janë përsëri heremitët, të cilët i dorëzohen të shumëpriturës ngjarje dhe nuk u intereson gjë tjetër. Kjo ka qënë shumë e zhvilluar në shekujt e parë të krishtërimit. Edhe ideja e vetsakrifikimit, në mënyrë që të takonte dikush Atin e vet në qiell. 

Po kembengulja te perkthimi i termit katechon: Cacciari i referohet nje letre te shen Palit, mirepo ne nje fare menyre e permbys noten pozitive qe permban aty katechoni. Ideja (pak a shume) eshte qe triumfi i Antikrishtit (penguar, sipas Cacciarit, ne menyre te kote, e pothuaj te demshme nga Papa) duhet lejuar, sepse triumfi i tij eshte edhe fundit i tij. Sa per dijeni, Antikrishti eshte liberizmi, kapitalizmi nderkombetar, shoqeria e sotme qe me monoteizmin ka humbur ethosin (rrenjen).

 

Antikrishti është një lloj x-i edhe ky. Merr kuptim sipas epokave I think. Ndërsa interpretimi si i mirë apo i keq, është në varësi të filozofisë së caktuar. Të paktën kështu më duket mua... 

shenjat u dhane. ra shi i kuq. u rrezuan zogj nga qielli.

ne llagemet e kalase se gjirokastres nje hije ecte duke u lekundur permbi gjindjen qe flinte. ik tutje, antikrisht, tha nje i perhenur, dhe me te thene keto fjale u keput ne gjume perseri si i vekur.

Kiameti.

Ju vetë, prindërit tuaj ishit të besimit bektashi.

He he he he he ....

ndjej po ate detyrim ndaj ketij fakti sac nje lule dielli qe perket ne familjen kompozitore, ndersa nuk eshte pergjegjese per asnje sonate, te asnje trupi qiellor. nuk kam pse marr fajet e Lineut. Fare mire mund te isha pjese e sistemit japonez, ku bota ndahet ne bretkosa te verdha, lunderza te etura dhe pjesa qe mbetet. po te pres gishtin me thiken prerese te djathit per delikatessen, edhe mua gjak me del. pavaresisht.

Thone qe ishte bektashi edhe shok Enver. he he he he he ....

E sigurte qe ishte edhe poeti nga Devolli, shemra e Sokakut te te Marreve qe studjuan Lad Majakovskin bashke ne BS. he he he he ....

Edhe Aleksander Blokun he he he he .... 

kapelen heretiko! Emo, ky ta ka gjet kokën ty! smiley 

 

per Blokun kot e ka. ta ra tatata...

per te tjerat nji here tjeter me kismet smiley

 

Meqe Blokun nuk e qu kap Eseninin:

                Inonia
 
 
                       To the Prophet Jeremiah 
 

 
I’m not scared of hell, 
Nor the rain of spears and arrows,— 
I read but one book of the Bible, 
The Prophet Esenin, Sergei’s. 
 
When my time draws nigh, 
I fear no cracking whips. 
The body, Christ’s body, 
Dribbles spit from its lips. 
 
I don’t wish for deliverance 
Through his torment on the cross: 
A different doctrine I embrace 
As I butt through eons of stars. 
 
I seek a different Advent— 
And won’t dance on the death of truth. 
I mock the blue firmament 
Like sheep sheered of stinky wool. 
 
I stretch my hand to the moon. 
It seems like a hazel nut. 
Without stairs I can’t reach heaven. 
It throws back snow since I can’t.

.................................................

The paw of the sharp-clawed sun 
Claws through your soul like blades. 
We weep by the River of Babylon 
And bloody rain falls on our heads. 
 
At you, today, with the voice of a storm, 
Picking up Christ’s pants, I bray: 
To drive out the fur-lined moon 
Your hands scrub through your hair. 
 
I say to you—you’ll all be killed, 
Stifled by the moss of your creed, 
How differently above our void 
Surges, invisible, the blood of God. 
 
And all of those who hate the Rev (revolution)
 
In vain like bashful caves will hide. 
How opposite is the one who can calve 
By the sun that rides in our Russian blood. 
 
How opposite is the one who can forge 
To bash through the boiling of the world 
A calf along the river’s bank 
With horns ablaze with gleaming gold.

....................................................

 

“Glory to God in the highest 
And on earth peace! 
The moon with horns of blue 
Pokes the clouds with holes. 
 
Someone led the goose 
Out of its starry egg— 
The brightness of Jesus 
Is a sign pasted big. 
 
Without cross or passion, 
Someone with a new creed 
Stretched up to the heavens 
The spectrum like a bow arched. 
 
Rejoice, rejoice, O Zion, 
And weep now for the world! 
Once new on the horizon 
Nazareth has gown old. 
 
The world toward the Savior 
Rides like a fresh horse. 
But our faith—is in power, 
Our truth—in us!” 
 
January 1918

Te plote e ke ketu, faqe 22:

http://donmager.org/Esenin.pdf

Thelbin e tolerances fetare nder shqiptare e ka percaktuar Vaso Pasha:

"e mos shiqoni kisha e xhamija

feja e shqiptarit asht shqiptaria"

Rilindasit i vune perparesi kombit mbi fene, pasi fete e kohes ishin instrumentalizuar ne duart e pushtuesve dhe fqinjeve dhe ishin bere mjete politike per sundim e shovinizem kunder shqiptareve. Prej ketij instrumentalizimi te fese nder shekuj vjen edhe largimi yne nga tendencat fetare.

Me pak fjale, nje reklamim i tolerances tone fetare eshte nje reklamin i nacionalizmit tone. Pasi toleranca fetare per ne eshte nje "veshje" qe mbulon nacionalizmin. Feja = shqiptaria.

Dhe personalisht nuk shoh ndonje gjynah ne nacionalizmin tone, per sa kohe ai na sherbeu qe te mbijetojme ne 100 vitet e para e shume te veshtira te pavaresise. Por si zor te impresionosh njeri ne Europe me nacionalizmin, sot ne vitin 2013.

Po i thoshte al pacino mrame, kenju riversit; zoti 'i'u dha njerzve instinktet,la cdo gja ne kntradikte me njan-qetren dhe njerzit ne peshore - shif e mos prek,prek e mos shijo, shijo e mos kaperdij.Pastaj, i thote, ke une e ke si te dush knaqsine. smiley

Poetit Ismail Kadare

Ti lulëzove në stinën me rubla,
Kur ne të tjerët hamë baltën e kënetave,
Ti u këndon serenata rrugëve të Moskës,
Natashave, Tatjanave, Katjenkave,
Kur ne të tjerët hamë plumbat e mashinkave
Me kadifenë e poemave të tua të kopjuara
Ti u jep xhelá çizmeve të xhelatëve,
çizme të rënda me gozhda ta përgjakura
që shkelën mbi fytyrat tona të masakruara.
Ti vije nga sallonet e aristokracisë së kuqe,
Vinje nga “Dasma” i dehur me lavdi,
Unë vija drejt nga zemra e popullit,
Vinja nga varrimi i babait të pushkatuar,
Vinja nga varrimi i lirisë së kombit.

Ne u ndeshëm në errësirë
Si dy re, në një natë me stuhi,
Por që të gjithë e dinë mirë
Që shenja e furisë sime s’ishe ti:
Unë u ndesha atje me tiraninë
Hodha jetën time në kthetrat e ujqërve
Dhe u shikova me vdekjen time sy më sy.

bilal xhafer

Meqënëse po e shoh të shprehur shumë herë këtë "feja e shqiptarit është shqiptaria", të marrë ad literam - shumë e shohin si alternativë madje ndaj Zotit vetë, ka vend për të thënë dy fjalë... 

Lidhja e fesë me nacionalizmin, është e njohur dhe e ditur kudo në botë. Individët, apo grupimet me ndjenja të forta fetare, ushqejnë gjithashtu ndjenja të forta nacionaliste. Për amerikanët mjafton shembulli i republikanëve, apo vetë Bushit me "God told me to invade Iraq", born again christians, amazing grace që këndohet prej republikanëve etj. Edhe adhuronjësit e Hitchens me shokë, i dinë këto gjëra. Më thuaj - thotë Hitchens, se çfarë feje ke, dhe të them se çfarë nacionalizmi mbështet. Nëse je hardcore katolik, atëherë me gjasa je kroat nacionalist. Nëse përkundrazi je ortodoks, atëherë je nacionalist serb. Gjendja e ndarjes fetare mes shqiptarësh, është ajo e një shumice nominale myslimane dhe e pakicave të krishtera. Kështu që "feja e shqiptarit është shqiptaria" mua më përkthehet: feja e shqiptarit është islami surrogat. 

Nacionalizmi pa idenë e Zotit dhe hyjnores, shndërrohet në fe surrogate. Sepse kanë të njëjtin mekanizëm psikologjik të dyja. Si feja, ashtu dhe nacionalizmi. Frymëzohen prej një të shkuare mitike të presupozuar të lavdishme - feja, ideja origjinale me Parajsën dhe nacionalizmi me një të kaluar të ndritur (ilirët, Skënderbeu etj). Gjithashtu mbështeten tek ideja se e tashmja është e bjerrur, dhe do duhet të "rimëkëmbemi", për fenë, për të gjetur përsëri Parajsën, Xhenetin, dhe për nacionalizmin duke forcuar kombin të cilin e ka zënë halli etj. Ai që e pengon përsosmërinë për fenë është mëkati, për nacionalizmin është i huaji - xenos. 

Kur "na shajnë mitet", është njësoj sikur "na shajnë Jisuin", "virgjërinë e Maries", "profetin Muhamed" etj. Realisht "ofendohemi" sepse idenë e asaj që jemi sot, e marrim prej asaj që kemi qënë "dje". Është si të të shajnë babën, gjyshin e stërgjyshin e me rradhë... 

Në rast se dikush mendon që surrogatura e fesë, ka për tu nxjerrë në selamet, be my guest. 

 

Nigjo, 

Heren e funit qe e patem ket diskutim nuk mu pergjigje. Po zgjedh mos te perseris veten. Ti e ke te ndalur te lexosh vepren e Pashko Vases? Nuk gjej shpjegim tjeter per kete qe ke shkruar. Sot, "feja e shqiptarit" ka te njejten fryme me te cilen eshte shkruar qemotit. 

Sot, "feja e shqiptarit" ka te njejten fryme me te cilen eshte shkruar qemotit. 

Ka lesh. Qëmoti, ai i presupozuari armik ishte turku, osmani, nga i cili donim të shkëputeshim dhe e bëmë. Sot armiku më shumë se kushdo tjetër perceptohet fqinji. "feja e shqiptarit" është polinom është vlerë e panjohur, është x. x-i mund të marrë vlera të ndryshme në kohë. x-i dje ishte anti-osman, sot është anti-serb, anti-grek etj. X= konformizëm dhe asgjë tjetër. Sepse ndryshe nga feja që ka manual etik sesi të fitosh Parajsën, nacionalizmi NUK KA MANUAL ETIK. Këtu feja e vërtetë, ka avantazhin ndaj surrogatos.

 

nuk eshte x

eshte c, dmth konstante (si shpejtesia e drites). eshte shqiptaria. po te ishte ndryshore, nuk do quhej perhere ashtu. se ndryshojne armiqte, kjo nuk dmth se ndryshojme ne smiley

ne po njesoj, selanik e tatepjete.

ca bohet asaj greqie, jul?

 

Mirë. Ta heq një çikë shkallën unë, tha, mbahu tek furça ti. 

 

"te hipen ne fik e te heq shkallen" eshte nje nder theniet e vjetra te popullit (gjyshja ime e pat thene, ajo myhype e mire qe ruante floririn e teqese se Kulmakut ne kohen e luftes).

me pelqen kjo siguria jote e shfaqur, se me tregon shume gjera smiley

 

ti nemesis ke nje konceptim paradigmatik : e vetmja pike referimi dhe e vetmja vlere per ty eshte perjetesisht ortodoksia greke. Kjo eshte fatalisht fatale per reputacionin tend intelektual.Nga fanatizmi fetar ke perfunduar ne fanatizem kulturor. Keqardhje te sinqerte !

Se nuk e kap, se nuk do, nuk e di.  Nuk eshte cudi qe "fene e shqiptarit" e sulmojne bashkarisht VETEM ekstremet. E sulmojne ata mjeker fshesat e arabise, e sulmojne edhe mjekerfshesat e greqise. 

Lexoje, lexoje ene iher, te te qartesohen idete, do thosh Pjeri. smiley Nga ke hum o Pjer?

Sa per armiqte e sotem, ne nuk kemi pasur luksin ti zgjedhim. Na kane trokitur vete ne dere.  Ti mbase ke harruar, por vetem nje dekade me pare u vrane 20 mije shqiptare(burra, gra e femije gjer edhe te therur me bajoneta), u perdhunuan 20 mije gra, pa llogaritur te humburit pa nam e nishan...

Fatkeqsia eshte qe ti, keto shperthimet skenike te pseudopatrioteve tane politikan ne kohe zgjedhjesh, qellimisht i njeh si kancere nacinaliste; nderkohe qe ne nga fqinjet na eshte bere e 1000ta.

Une du me te kujtu qe ata qe ndjekin linjen e po asaj kishe, qe te pareve tane i kane vrare prifterinjte me hanxhare e thika, nuk mund te na duan sot te miren. 

 

O Bame, ça të them unë. I kam peshu ato që shkruaj. Koha do e vërtetojë nëse është kështu, apo jo. Shenjat duken. 

nemo ,une te lexoj emshume deshire...po e di se nuk e ke krejt gabim?Madje hiç!!!

Këtu feja e vërtetë, ka avantazhin ndaj surrogatos.

Jul, feja eshte bullshiti me i madh qe njerezimi ka prodhuar dhe ka ngrene ndonjehere. smiley

Morali nuk ka nevoje per fene, jane dy gjera te ndara. Sepse thuhet qe feja qenkesh moral, o llah, medemek se pa fe perfundojme ne libertine a ku di une, shoqeri pa struktura morale.

Dhe si bullshiti Nr. 1, nuk ka si te kete as perparesi, as gje prej gjeje. eshte thjesht nje "bumper" ne rrugen e gjate te njerezimit ne dhe drejt NJOHJES (tm).

Emo, 

E din ti se kur muslimonja martohet me katolikun, asht pune e rond shume, por kur muslimoni martohet me "katoliken" ban sevap. smiley Sevap or ti, SEVAP!! 

Te mendosh, sot flasim per te tilla gjera. Sot qe robt duhen te grihen per menyren me efikase te udhetimit ne hapsire, prodhimit te nano tubave karbonik, preventimin e kancerit qe ne veze etj etj

kur myslimonia martohet me katalikun, ne duhet qe si nje trup i vetem te luftojme qe ta bejme katalikun synet.

Ka mundsi qe myslimonja ja  di lezetin synetllikut

mundet. nuk e di. vete u nisa nga mesimet e vyera te hoxhes, zotni doktor Krasniqi.

e pamundur!!!!! nuk lejohen ato gjona para martese!!!! smiley 

mire mire, por vetullat e bashkuara ama mund ti presi (por jo t'i nduki! dhe me kusht qe kjo te behet vetem qe t'i pelqeje burrit te vet).

Me c'rast te pershendes.

Shendeti jot emo, e meqe sot ja lejoj nje vetes me detyrim-percaktim, kete ta ktheje me fund "greku"!

Ky eshte vetem mendimi jot smiley

Si tha ai smileyka gjo te re nen kete diell
 

jo, nuk eshte vetem mendimi im smiley

dhe po, eshte i vjeter sa njerezimi.

 

feja eshte bullshiti me i madh qe njerezimi ka prodhuar dhe ka ngrene ndonjehere

smiley

Nuk e kam problem se i anashkalo ato qe shkruj; mire boll qe me lexo. smiley 

Ku fryma, ku forma. 

Mos ka dash me thone, sic eshte ajo shprehjasmileyo nuk pate qirinj ne shtepine tende mos shko  te ndezesh ne kishe.Dmth boni vendin tuaj njihere masanej shifni gjeopolitiken internacionale por nuk besoj se donte  me nderhy te puna e zotit.

Masanej :  dhe zoti vet ka then me goje , popujt shuhen permbi dhe............

nuk shkruhet ndofta por ndoshta

+1

Qyqja djali , nuk mori Nobelin edhe ja keput nje interviste me pune feje qe me ndeje ne faqe te pare smiley

Po ti shkruj shkruj shpejt e shpejt ndonje gja te hajrit sa jep intervista , se po harron edhe me shkru....

e shoqja ka thene qe letersi artistike nuk shkrun ma...çdo dite shetitje te kopshti  i lussemburgut..i heshtur,me nje rrufe alergjike kostante.ka shpesh ftohte ,e sheh edhe ne gush me giaccone...ti ngul syte ,buzeqesh ,madje edhe pershendet e meer kafe me ty...nese ia ofron .koprac i madh...gjaku uje  nuk bahat...i kendeshem ,antishqiptar.antelene...adhuron Besianen...

Po mire te gjitha Zane, po antishqiptar pse ky burri me rrufe jashteletrare?

Zoti krijoi lirine ,njeriu krijoi skllaverine.

edhe osmanlliu yn kadare ishte nje skllav par exellence ne mes te shqiptareve (kaq) te emancipuar !

Kush e ka shkruar biblën dhe kuranin, dhe fjala e kujtë janë simbas jush ?

fridaj, jes

Se c'ishte e Cezarit, e dime. Se c'eshte e Zotit nuk e dime dot. Sepse qe te kemi posedim duhet qe pronari te ekzistoje.

Pra, si perfundim dhe si konkluzion, kur aksiomat fillojne te merziten vetem dhe therrasin ne party gjera qe kane nevoje per vertetim, te cilat bejne edhe ato si kullere aksiomatike, ajo nuk eshte me party, por porllollo.

Aa ate e ka shpjegu Jezusi , provo ose me VQ ose me Biblen  smiley

Mbreteria ime tha s'eshte e kesaj bote.

doooks, ti sikur me pas lexu VQ more djale, se vertet VQ nuk eshte per shum njerez te kesaj bote, por per bijte e tyre. 

Pjer kot nuk e permendin te gjithe VQ

PRISHTINE - Aeroporti i Prishtinës ka ndërtuar dhoma të veçanta për lutje; jo vetëm për besimtarët myslimanë, por për të gjitha fetë.

Ja.. emancipim

smiley
 

Ne jemi te emancipuar , kulturen me te vjeter ne Ballkan kemi, zemerbardhe e popull paqesor karshi fqinjeve ,

po ne shtresat tona kemi perqindje te larte  injorance dhe te pa-edukate - si i bie te jemi tashi ??

Injorante qe si biem ne qafe komshinjve.

u pa kjo pun pa fe robt ne ket bot sjetokan dot.ato 20 gram peshe. pranej  heretiku ka t'drejt kur thot qe ato tre fet jan bekimi i mallkuar yni. do jemi perjetsisht te terheqem nga xhaketa prej dikujt.po munohemi ta rujm shqiptarine si identitet po pa dimensionin shpirteror nuk do e ket fuqin per t'na majt shum gjat bashk.ate dimension skan me na e dhon kurr tre mosketieret myslo,krishto,orto. mirpo ska lind akoma ai i zgjut nder ne ti japi dimension shpirteror qenies tone si shqiptar.ndoshta nje dite,ku i dihet.kjo gjuhe mbijetoi me shekuj,pse mos t'mbijetoje edhe si komb?

Per kombin Shqiptar ka qene fat te kete nje ambasador te kalibrit te Kadarese

Feja ka pas nje rendesi minimale tek shqiptaret nder shekuj dhe kete e tregojne fare mire traditat dhe peligrinazhevet pagane anembane vendit..Kemi pase nje unitet unikal per sa i perket raportit me fene qe i ka rrenjet tek nje lloj evloimi per mbijese. Ne u emacipuam nga kjo po nevoje per mbijetese. Si puna e evolimit te pigmetit te lekures se kameleonit dhe paganizmi shqiptar u zevendesua me krishterimin dhe me vone me islamin. Ne fakt fjalet e shenjta te shqiptarit nder shekuj ka qene besa,familja,gjaku,buka. Edhe kur permendej hyu,zoja,lugeterit,zana te gjitha kane qene bestyteni unikale te cilat mund ti vendosesh pa kurrfare ndrojtje ne vargun e "xhevaireve te zgjedhur" te folklorit boteror

ne te vertete gjithe ky zell per te diskutuar se "ceshte "ne te vertete" toleranca fetare nder shqiptaret" nuk eshte gje tjeter vetemse nje rrekje e atyre qe u prish pune kjo harmoni. interesi/kurreshtja/kerkimi shkencor nuk ka asnje miligram te beje me rrekjen ne fjale. Ato jane strikt per te hedhur hi syve, sepse ka aq shume tema te tjera ndertuese per kerkimin shkencor, saqe tema "c'eshte "ne te vertete" toleranca fetare nder shqiptare" te shfaqet si nje ligesi e kerkuar.

per te mos thene pastaj ate urtesine e madhe pragmatike amerikane qe dicka kur nuk eshte e prishur, mos e ndreq smiley

dhe nje nje fare menyre e njejta gje eshte edhe per temat e tjera  te kerkuara apostafat e me qiri, si motivet "e verteta" te skenderbeut, c'eshte ne te vertete besa, c'eshte ne te vertete qasja ndaj cifuteve, c'eshte ne te vertete pushtimi osman, c'eshte ne te vertete shkollim/elektrifikimi qe bene komunistet etj you name it.

Nuk ka teme per te cilen te pyesesh se c'eshte "ne te vertete" x apo y ceshtje qe te mos perfundoje ne nje dileme probabilitare. A eshte "ne te vertete toka e rrumbullaket"? Ja ta them une: jo, nuk eshte. Sepse rrethi eshte nje figure gjeometrike funksionale, ka nje formule elipsi ku dy qendrat mbivihen. Ndersa planeti toke me gjithe keto male e lugina eshte aq i shrregullt saqe nuk e permbush kriterin e rrethit. Ja pra, "toka "ne te vertete" nuk eshte e rrumbullaket".

Te fala, Qazua. smiley

 

Ore se une isha nje nga keta qe diskutova ketu per tolerancen fetare. Se ju te detyroni me bo deklarate per shtyp tashi, a thu se robi nuk mund te diskutoje per qejf apo per sport ne nji bllog, po duhet dhe me dhane llogari per "motivet" qe ka kur ndan nje opinion.

Mua jo vetem nuk me prish pune toleranca fetare ne Shqiperi, por jam shume mirenjohes popullit tim per kete mendjehapesi qe e karakterizon ne kete fushe. Po keshtu jam krejt i lire te kem nje mendim ndryshe persa i perket asaj se si kemi ardhe ne kete pike. Dhe kam aq besim ne vete dhe ne kulturen e ketij populli sa te mos kem frike ta shoh te verteten dhe ta them ashtu sic me duket se eshte.

Dhe a ka mundesi te mos na komentoni ne komentuesve te thjeshte se cfare "motivi" kemi pas komenteve? Se nuk je ti zoti qe te dish cfare fshihet ne zemrat e njerezve!! Se c'motive kam une ajo eshte pune e imja. Ti, ne pac kellqe, merru me argumentin jo me motivin.

Ja keshtu.

mire mo mire, por nuk e kisha fare per ty. smiley

te betohem.

E kisha per kerkimet e shumta te cilat madje thithin dhe donacione, publikohen. Nje numer i tere per Skenderbeun te perpjekja psh. Ose nje natali natali na meson c'ka qene ne te vertete ismail qemali.

ps. une me ty komunikoj lirisht dhe te jesh i sigurte qe nqse kam gje me ose per ty, komunikimin do e kesh te drejtperdrejt. te njejten gje do prisja in return.

Ok plako, se duhet te jesh me i madh se une dhe duhet me ta nigju llafin qofte dhe vetem prej kesaj. Plus qe je krijues, bloger, komentues me status te spikatur smiley. Seriozisht e them, por s'ta fsheh se me dogji pergjithesimi me lart, pasi asnje ne kete teme nuk permendi ata qe bejne kerkime shkencore mbi keto ceshtje. Kishte vec deklarata te Kadarese dhe pohime ne ere te blogereve.

Ti i ke ra me aq rreze te gjane ketyre qe duan te zberthejne nga vine zakonet/kultura saqe na kapi dhe ne qe nuk bejme kerkime shkencore mbi keto ceshtje. I see e red door of argument, and I want to paint it black. Keshtu m'u duk. smiley

 

ka rastis smiley

 

Emo, puna eshte se perendimoret(kryesisht amerikanet) kane kohe qe po perpiqen me cdo kusht per te gjetur ate simbolin e "islamit model" pa patur idene me te vogel te kultures apo historise fetare te Shqiperise...Thjesht ky klasifikimi ne kategori qe i behet nuk eshte gje tjeter vetem trazimi ne siperfaqe i atyre llumerave qe kane rene poshte si pasoje e gravitetit ... Kujt i duhet ky klasifikim apo ky pershtjellim i marre ne nje konteks kaq te percipte? Perse u dashkemi te klasifikohemi qe te  orjentit dhe Selise se shenjte ne nje kohe kur jetojme nen nje cati dhe ndajme po ate cope buke?...Analizimi eshte i tmerrshem ne fakt, analizimi i hollesishem e kthen te bukuren ne dicka monotone dhe te merziteshme. Ndoshta dikush e sheh si nje anomali kete harmoni ne nje kohe kur kombet e tjera ballkanike vriteshin dhe priteshin per fene nderkohe qe per shqiptaret lidhja e gjakut ishte lidhja e shenjte

ka menyra analitike qe do e studionin per se mbari kete gje - kur them per se mbari, e kam fjalen me analize sasiore, e jo me bjeri t'i biem studiosh TV-sh shqiptare.

kemi nje objekt-subjekt: njeriun shqiptar. Kemi dy veti (features): permasen fetare dhe ate kombetare. Bej studimin perkates mbi popullata per te treguar se cila nga keto veti eshte e dores se pare (percaktuese dhe e dores se dyte). Bej analize krahasuese. Merr te dhena edhe nga nje popullata te themi suadite dhe malajziane. si edhe austriake konservatore dhe nje tjeter metropolitane te perzjere. Bej krahasimin brenda dhe midis grupeve. Nuk ka shume veshtiresi kjo, por do njerez qe dine te bejne analize si dhe subvencionim nga shteti i interesuar (permes akademise). te dyja keto nuk i shof ne shqiperi, as te paren as te dyten.

Keshtu zgjidhen kto pune, nqse do t'u hysh seriozisht. Ngaqe kjo nuk ndodh pastaj, kemi Peshk pa Uje smiley  smiley 

As ne Itali nuk i shof une lloj studimesh shkencore te shperndarjes fetare dhe kombetare. Ketu ka vetem studime shkencore si psh: kemi nje pjese te popullates qe i pelqen salçiçja, dhe nje pjese qe nuk i pelqen, dhe pjesa e fundit qe hem i pelqen e hem nuk i pelqen.

Tani problemi eshte: si mund te gjendet shperndarja e pelqimit sipas Gausit ne menyre qe t'i pelqeje te shumterve salçiçja, dmth si perfundim te shitet sa me teper salçiçe ne treg?

Studimin beje njesoj edhe per hamburger, patate te skuqura, koka kola, qe ku dul njesoj.   

sepse italjoni nuk e ka ate problem. plus sepse ne itali vatikani eshte nje dinosaur i pakonkurrueshem, nje real estate gjigand i pataksueshem, nje monopol me lidhje dhe ndikim percaktues ne cdo strukture vendimmarrese te vendit.

tek ne ne te kundert: ai probelm edhe ne s'ka qene po krijohet dhe ashpersohet nga lloj lloj fanatikesh me shkolla carcafesh te bardhe; dhe ende nuk ka nje monopol fetar me dore hekuri qe te percaktoje vendime aty ku keto kane vertet rendesi per jeten e vendit.

 

Can I give my 2 cents on the subject?

Po sikur shpjeguesi per "permasen fetare" te shqiptareve te jete fakti i supozuar se feja ka luajtur rrol minimal ne kombformimin e shqiptareve? Sepse lind pyetja nese nje Kroat nuk eshte katolik a eshte Kroat? Po nje Serb qe nuk eshte ortodoks a eshte serb?  

ajo eshte gjeneza e dukurise. Une po flas per pershkrim (pra jo gjera shkakore, por thjesht descriptive) te cilat te cojne ne nje rezultat pak a shume te tille: ne nje shqiptar bashkekohas, komponentja fetare percakton 10% te asaj qe ai eshte, e ardhura mujore 30%, shkollimi 20%, dhe perkatesia kombetare kaq perqind. Me studim te kqyrur nga peers, jo kshu, ala muc nano, qe kom nigju vllamasin qe ka pas thon i her kshu e ashu.

Problemi eshte se te shkencat sociale kuantifikimi eshte problematik, zaten kot nuk quhen shkenca jo-egzakte. Por megjithate ka metodologji qe mund te perdoret ne nje rast te tille, por nje studim i tille kerkon shume bythe akademike pasi kerkon qe studiuesi te jete i afte te gershetoje disa larmi shkencore, duke fillu nga statistika, historia, teologjia e deri te antropologjia. Pranej nji studiues serioz nuk i hy fare kti muhabeti pasi eshte nje pune Sizifiane. Zakonisht keto pune kerkojne bashkpunime te disa studiuesve. (Me qe ra llafi sa pune shkencore me karkter bashkpunues ke lexu ne Shqiperine e pas viteve 90? Une per vete jo shume.) Qe ti hysh nje pune te tille tek pulle, duhet te kesh guximin intelektual te nje jo-intelektuali, bie llafi si puna e Mucit apo e Lubonjes.    

Sot ASNJE pune e vertete analitike nuk behet pa bashkepunim. Nuk flas per punime teorkie overarching, flas per pune hamallesh me mbledhje te dhenash, ndertim pyetesoresh, ndjekje kohorte, ne terren, qe jane ushqimi baze i shkences dhe i autoriteteve te mendimitt (keta numerohen me gishta, si Halit Berati). Nuk mund te besh nje studim te atille sot pa pas nje grup njerezish - zaten shiko sa te rralla (per te mos thene zero) jane artikujt me natyre matese qe kane vetem nje autor. Gjerat kane kohe qe jane bere nder-disiplinore.

Pikerisht ketu verehet dhe niveli intelektual i intelektualeve tane te massmedias. E zeme i lind ne zemer nje studiuesi serioz te bej nje studim per ceshtjen ne fjale. Hap ato kodosh xhurnals dhe nuk gje asnji autor qe te jete mor me ket pune. Po mir mer thot po shkoj i her ne terren se ku i dihet. Hyp avionit tjetri dhe zbret ne Rinas. Intersohet dhe merr vesh qe nje Mustafa Nano, Mustafa Nano ka nxjerr nje liber per pune gegesh e toskesh. Si ka mundesi meno studiuesi qe nuk e kam has Mucin ne kerkimet e mia per temen ne fjale? Kur fap merr vesh qe libri i Mucit nuk eshte perkthy, por eshte botu vetem shqip. Ah thote ke vete studiuesi, this explains it! Nejse, gjith qef le takim me Mucin te hotel Rogneri per te diskutu mbi projektin. Tako Mucin dhe midis te tjerave merr vesh qe Muci ka mbaru (mbase dhe nuk e ka mbaru) shkollen per gazetari. I ngel kafja ne fyt tjetrit: gazetare dhe shkru per geg e per tosk? Po ket pune e bo antropologu mer! Eee i thot Muci por une kam berecq citime udhtaresh englez te shek te 18 qe jane te papara! Ore pyt studiusi o Muc a ma heq Kuriozitetin, kush eshte ai palle qe ta ka botu ket liber? Librin ma ka botu nji prej shpiave bothese me prestigjose thote Muci, UET Press. E kap kurioziteti i shkenctarit tjetrin. Niset drejt e ne UET Press! Atje tako Henri Çilin. Nuk besoj se ke nevoje me ta shpjegu si si shko takimi me Çilin. I merzit niset tjetri per ne Rinas me shku anej nga ka ardh. Kur ne Rinas te stenda e librashitesit i ze syni nji reviste qe nga formati fuket goxha interesante (ne kopertine eshte statuja e Skenderbeut qe e kane gerrmuar dhe i kane nxjerre themelet) revista quhet Perpjekja! Hap faqen e fundit dhe lexo emrin e botuesit "Fatos Lubonja"! Menjiher ne taksi vllai dhe drejt e te adresa e revistes Perpjekja! 

Ne qofte per studime te mirefillta, me ka pelqyer nje liber i profesorit italian Roberto Morozzo della Rocca. Titullohet "Kombi dhe Feja ne Shqiperi" dhe merret posacerisht me periudhen e Zogut. Aty e kupton qe ideali patriotik ne lidhje me fete eshte farketuar prej shtetit shqiptar qe ne fillimet e tij, pertej rilindasve.

Ky liber eshte subvencionuar nga Sorosi qe ka per qellim restaurimin e monarkise ne Shqiperi. Shmitbullshit!.

He mer do ta shpallni peshkun antifetar? Te pakten kursehuni deri tek ateizmi.

Qe t'i bi shkurt. Di gje njeri per ndonje popull te pafe te kete bere hajer?

Vjetersia e feve tregon se kane arsyet e veta per te qene versdalle dhe per shume kohe, sado "irracionale" te duket. Ne fund te fundit eksperimenti (jetegjatesia e tyre) hudh ne tuc cdo arsye.

Ku te mbeshtetet morali me mire se ne eksperienca te provuara prej mijra vitesh? 

Vjetersia e feve tregon se kane arsyet e veta per te qene versdalle dhe per shume kohe, sado "irracionale" te duket.

Ndoshta arsyet kane qene padituria e njerezve dhe frika per te panjohuren?

Kush e mati diturine e njerezve. Cdo brezi i eshte dukur se ka arritur kulmin, per te kuptuar me vone qe prit se qenkemi akoma tek dyshemeja. Dhe me kryesorja feja dhe dija apo shkena jane dy gjera te ndryshme. Per mua feja ka vlere per mesimet morale, ato te shkreta 10 mos-e s'kane lidhje me teorite fundit kuantike. Persa i perket frikesimit qe perdor feja, mbase eshte si puna ligjit, disa s'ke nevoje t'i frikesosh, por ca te tjere vetem frika e burgut i mban ne zap.

Edhe nje gje per friken. Ajo nga rrufeja eshte shaka krahasuar me friken nga kerpulla atomike apo manipulimet gjenetike.

Kjo ishte nje teme shume e mire dhe e fruteshme, biles do te thoja teme pothuajse shkencore. Ja se çfare u zbulua dhe u vertetua shkencerisht:

 emigrant - 18 Tetor 2013 - 18:14 Permalink

përgjigju

Këtu feja e vërtetë, ka avantazhin ndaj surrogatos.

Jul, feja eshte bullshiti me i madh qe njerezimi ka prodhuar dhe ka ngrene ndonjehere.  [smiley]

 

Ndersa nje referues tjeter shkencor ja mbeshteti:

 loloto - 18 Tetor 2013 - 22:11 Permalink

përgjigju

feja eshte bullshiti me i madh qe njerezimi ka prodhuar dhe ka ngrene ndonjehere [smiley]

 

Perfundimi:

Rilindja jone ka qene nje ndermarrje bullshiti me kryeinxhinier Naim Frasherin. Kur punonjesit e ndermarjes kishin shume pune nuk shkonin ne shtepi, por hanin ne mense te ndermarjes produktin e ndermarjes.

Kjo shpjegon shkencerisht nivelin e larte prodhues te brezave pasues ne çeshtje prodhimi artistik dhe studimi shkencor.

 

heretikso, c'pate ?? 

kush ta paska prish humorin? feja, Rilindasit, apo ndonje peshk si une? ( se emigranti ta paska fut pergjgjen me lart)

Ka nje te mire Peshku, mundesine per t'ia fut njeri tjetrit si jeniçeret ne kapanon. Moderne me nje fjale. Ja edhe une sapo ja futa Emigrantit.

Ti si e ke hallin? Ke ngel keq me t'futme?

 

po c'ke a derebardhe, tjetri te thote shendet ty te duket plaç.

je bere me keq se ata prifterinjte e Permetit, gati per sherr qe ne pik te sabahut

ps-hej, e di ate kengen :

te djelen qe ne sabah

doli kolopuçeja...

eshte fanatik. pranej s'ia mor per keq. po nga mren eshte llagar!

Une jam fanatik mer jau, jam obskurantist fetar, mendoj akoma qe toka eshte e sheshte, dmth qe eshte sabah, si aty ku eshte loloto (Amerike), ashtu dhe ku jam une (Italy). Dite e gjate do jete dhe e veshtire me te futme e te qitme derisa dielli iluminist te marre tatepjeten ne Inferin e zi, qeli e lagesht, e ftohte, si bodrumi i sinjora Bertinit ku behen studime probabiltare mbi krishterimin dhe Ksulen Sikstina e paskevurenetina.

do ndrrosh menim. edhe pse jo ne moshen 4 vjecare si "Berti", as ne adoleshenc si Nicja, po do ndrrosh, do ndrrosh... njeriu i mire brenda teje do e mposhti demonin e fanatikut, natyrorja baze te sofistikumen e kultivume... por ky o process qe kerkon kohe, si cdo reaksion xhanem smiley

 

eshte fanatik. pranej s'ia mor per keq. po nga mren eshte llagar!

 aha, nuk e dijshëm, ..po pse ore paska akoma katolike fanatike? apo ortodoks edhe ky?

Kurse KJO per Julin.

nuk besoj se duhet ta permen se ku osht. kaq per bektashizmin, monsieur, per rrenjet bektashie te mia, apo pse nuk ben xing gjekundi bektashizmi me ato qe them.

terqeta edhe ty, julo, si heretikut smiley

smiley

E kemi shteruar këtë çështje, Em. Qendra e botës ndodhet në malin e Tomorrit. Aty e nguli shkopin Nastradini. 

 

well, megjithese me germa, kjo nuk eshte pergjigje.

nuk eshte kundra asaj qe shkruhet  ky,por e ka problemin me emrin e atdheut

kta shqipot e agimit t'art ne greqi, neonazistet ne itali,xhihadistet ne siri,vertetojn te kunderten emo.ashtu siç dhe juli apo zana ne stilin e vet.pranej ka te drejt heretiku ne kte pik. ato 21 gram tremin kedo,pavaresisht .ka ngel puna pergjys.kurojme gjuhen por jo shpirtin. dhe kush ka shpirtin n'dor ka gjithçka.

Shif alke, meqë je meniehapur. Këtu ka fillu e gjitha (ideja për zotin ecetera). Gjithë denominacionet e feve, kanë përshkruar ndryshe atë që Plotinus e quan "The ONE". 

 

Ne çfar kuptimi e thua kete, qe denominacionet kane lexuar Plotinin, apo qe ky e ka pershkruar i pari çfare kane bere te tjeret me pas.

Më shumë e dyta.

 

Ketu ka dy gjera, po te thoje per Sokratin nuk do ta gergasja me teper kete pune, por Plotini eshte nje neo-platonist, dmth ka nje pararendes. ONE nje çeshtje kryesore, nuk eshte nje zbulim i dores se dyte nga pasuesit. 

Por kjo nuk ka rendesi me teper se fakti qe ka nje ndryshim te madh nga nje qe filozofon e nje tjeter qe fetarizon. Eshte pune tjeter nese e ke fjalen per teologe denominacionesh. Po te jete ndryshe, psh Jezui, themeluesi i denominacionit krishterim, ishte diçka me teper se filozof, biles edhe se teolog.

E cfar ishte??

Dok, ishte kryengrites dhe konspirator kunder pushtimit romak (sipas AntiDyringut dhe klasikeve te M-L, Lad Majakovskit, Blokut, Eseninit, etj), perveç se çlirimtar i masave te shtypura punonjese nga kapitalistet sioniste dhe romake, dhe se fundi, sipas Daun Braun dhe sinjora Bertinit, ishte edhe kurvjar, bridhte rrugeve te Jeruzalemit me rregullu femra, i mori mare te gjitha pasueset e tij, perfshire edhe Maria Magdalenen.     

Plotini njihet për zhvillimin e idesë së The ONE. Historikisht po deshe, shkojmë deri tek Akhenaten, si tentativë e parë për vendosjen e monoteizmit. 

Dakord me ato të tjerat, mbi ndarjen e teologut dhe filozofit, po ky zgjerim në këtë lëmën e, parësisht ideve, është i vlefshëm besoj. Se mesatari albanez, nuk ha shumë pykë prej teologjisë. 

Jo nuk shkoj kaq larg deri tek Keopsi, sepse muhabeti rreshket kollaj deri tek Kromanjoni. Me duket me se normale me i njof meriten Sokratit si profet i mendesise greke. Eshte e vertete ajo qe thua per Plotinin, por njesoj mund te thuhet edhe per Thoma Akuinin, por nuk mund te vihet mbi shen Palin.

Krahasimi u be pak lemsh, por kjo pune eshte bere lemsh para porte edhe nga mjekroshe Harvardi dhe Oksfordi qe i ka aq qef Emigranti.

Per t'i dhene pergjigje njesoj ty dhe Emigrantit qe me siper me ka sjelle video me Rasell, diferenca midis filozofit dhe teologut eshte relative, dmth pa rendesi (ne fund te fundit te dy mendojne, kryejne procese mendimi), ndersa midis fetarit dhe filozofit (dhe teologut) diferenca eshte radikale, sepse fetari vepron, kryen procese vullneti.

Ja perse Bertrand Rasell del trap me perkufizim, kur mollois mbi krishterimin si Alfons Gurashi, edhe sikur te kete te drejte me 120%.

Raselli te zgjidhe ate punen se kush e rrujti berberin e fshatit, se nuk e ka zgjidh akoma, megjithse fshati eshte i teri i rruar çdo mengjez, megjithe berber.

 

Ja perse Bertrand Rasell del trap

smiley

ku "ja" mer, ne rrap te tabakut, e? smiley

"ja" te peshku po thu ti? smiley ashu thon "ja" gjith, se dy tasto jan smiley 

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).