Presidenca e Egjiptit ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pas masakrës që ndodhi kur forcat e sigurisë bastisën kampet e protestuesve në Kajro.

Në kampe qëndronin mbështetësit e ish-presidentit Mohamed Morsi, që u rrëzua nga pushteti në fillim të korrikut. Forcat e sigurisë deklarojnë se 100 persona janë vrarë, por lëvizja Vëllazëria Myslimane thotë se viktimat janë shumë më tepër.

Gjendja e jashtëzakonshme fillon në 16:00 me orën lokale dhe do të zgjasë për një muaj. Në orët e para të mëngjesit të së mërkurës, buldozerë të armatosur hynë thellë në kampin kryesor të protestuesve që ishte ngritur jashtë xhamisë Raba al Adawiya, në lindje të Kajros.

Autoritetet deklarojnë se edhe kampet e tjera të protestuesve, në Sheshin Nahda, tani janë boshatisur. Të dhëna për një gjakderdhje masive dolën nga kampet e protestuesve, me gazetarët që raportonin se të plagosurit po trajtoheshin pranë të vdekurve në tenda spitalore.

Vajza 17-vjeçare e një lideri të Vëllazërisë Myslimane ishte mes viktimave, thonë gazetarët. Asmaa el Beltagy u qëllua në kurriz dhe në gjoks, tha vëllai i saj.

Ndërkohë, një kameraman që punonte për “Sky News”, Mick Deane, është vrarë gjithashtu gjatë akteve të dhunës dhe po ashtu edhe një reportere vendase. Së fundmi vijnë të dhëna edhe për manifestime në zona të tjera të Egjiptit.

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se bilanci zyrtar i viktimave është ngjitur në 95, ndërsa Ministria e Brendshme ka mohuar që vdekjet të jenë shkaktuar nga forcat e sigurisë duke qëlluar me armë zjarri.

14 gusht 2013

520 Komente

smiley 

kaos!  e pritshme kjo.. gjynah egjiptjanet!

Si nuk u binden keta Popuj qe keto frymezime jane me shume per pamje fotografike nga gazetaret me qit nonji Pare . Ky cinizem shekullor qe me shpikjen e Fotografive .Sikur eshte hera e pare qe po shohim nga keto ? E Cfare mesuan qeverite dhe "nenrrogozet " .Do vije nje brez tjeter qe do kerkoje Fotografi , si nder ne qe merren me karrocat e viteve 40-50 se ku i kane rene vidat rruges me frymezime letrare !!!!! Dhe cfare i vlejten banditeve te Saliut ne 21 Janar ? Komplet tallje mem njerzit !

Ka vetem nje thirrje ...Popuj mos u Mashtroni ! Kete mundshin me zbulu gazetaret se kush i hedh ne Kaspahana kunder njeri tjetrit dhe Perse ? Keto lloj fotosh per mu jane gjeja me pa vlere ose maksimumi per ndonje konkurs fotografesh per anet speciale . Ato nuk kane agje Njerezore pervec mbushjebn e dites me of ahe nga ofafsit !

Agjencia iraniane FARS, e njohur si agjenci gjysmëqeveritare, raporton se një Organizatë Joqeveritare turke ka rekrutuar qindra shqiptare për të luftuar në Siri.

Organizata humanitare turke quhet IHH dhe e përdor si mbulesë aktivitetin e saj.

Agjencia shkon edhe më tej kur raporton se kjo organizatë vepron në koordinim të plotë me Ministrin e Jashtëm turk, Ahmet Davutoglu dhe grupe ekstremiste vahabistë.

Një burim i ka thënë agjencisë iraniane se 769 shqiptarë i janë bashkuar Ushtrisë për Çlirimin e Sirisë.

Burimi ka thënë për agjencinë se rekrutët shqiptarë shkojnë nga Tirana në Turqi dhe atje stërviten në bazën ushtarake. 

Grupi i fundit i shqiptarëve të rekrutuar përfshinte 90 shqiptarë dhe ka fluturuar nga Tirana për në Stamboll me fluturimin numër 1078 të Turkish Air më 30 qershor 2013, thotë burimi.

Por burimi shkon edhe më tej duke thënë se myslimanët shqiptarë nuk kanë luftuar përkrah Ushtrisë për Çlirimin e Sirisë, por kanë dezertuar dhe i janë bashkuar grupeve të Al Kaedas në Siri.

Në total ai thotë se janë 450 shqiptarë që kanë dezertuar duke u bashkuar me al-Nusra Front, një degë e Al Kaedës.

 

Qeveria e Morsit ne ata pak kohe jete, ua ka ulur goxha nivelin qytetar te jetes egjiptianeve. Degjoja ca intervista grash ne radio qe tregonin se si Kajroja po talibanizohej nga dita ne dite. Nejse, egjiptianet do i zgjidhin vete punet e tyre, po personalisht pervec keqardhjes per te vdekurit, nuk kam asnje fjale te mire per keto bratherhudet islamike. 

U qofte e shkuar!

El Baradei dha doreheqje.  

Mbi skenarin e mundshem te nje lufte civile, e per krahasim:  Siria, 20 milione.  Egjypti 80 milione.  

po analistet e peshkut na siguruan do muaj me pare... baaa, çeshte ai llaf,   nuk ndodh lufte civile..,  ka ushtri te forte qe garanton qetesine, Egjipti!   El Sisi...

Pjer Thomas - 8 Korrik 2013 - 18:56 Permalink përgjigju
Me vjen keq qe Egjypti, po merr fund. 

Do me per Belulin...Belul?

po po, e mbaj mend Deiono!  Pjeri eshte  vizionar i sprovuar tashme!!

 

p.s  ne fakt Pjeri,   tere kete kohe ka qene  zene me problemet e Sirise...  eshte keshilltar ''senior'' i opozites siriane  anti Bashar ne perendim.. dhe Siria eshte ne rruge te mbare!

Gabim Belul, Pjeri e ka deklaruar me kohe qe miqte e tije siriane ne Antwerp jane afer Assadit. 

me sa di une, edhe miqte pro Assad e kane kontaktuar Pjerin, por Pjeri  ndihmon anti-As-sadistetsmiley..  sidoqofte, zere se ka ardhur Pjeri.. shume shpejt do sqarohet kjo pune!

Djema, po ç'keni ore te uruar smiley pini ore nga nje gote vere a birre, se me opoziten siriane, nuk ka burr none qe meret, se njeri i bie patkoit e tjetri gozhdes, njeri murit e tjetri deres, ndersa pozita (Asadi) jane me te organizuar.  Sa per dijeni, perendimi (shum vende) kane hequr dore nga mbeshtetja per grupet e armatosura atje, biles edhe Britania qe ishte shum agresive ndaj Asadit dhe furnizonte me armatime dhe llogjistike grupet e rebelve atje, hoqi dore, se e kuptoi me ne fund se ç'hajvane ishin keto grupe, shum prej te cileve jane te lidhur me vahabistet, nga dhe ku marrin financimin. 

Belulo ca po thoshe ti me lart se nuk te mora vesh mire.. smiley

.smiley
Pjeri eshte i paqarte Deiono..smiley

Dhe nqs fillon ne Egjipt, perpin tere boten arabe. Ata jane qendra. 

Ka pasur nje artikull te Thomas Friedmanit kur filloi e gjitha kjo para dy vjetesh, dhe thoshte se vendet qe kane nje histori te vjeter kombetare si Egjipti, Irani, Maroku, Tunizia mund t'ia dalin me mire per shkak te identitit te perbashket kombetar. Vendet e tjera thoshte si Libia e Siria (e kete para se te plaste ne Siria) jane shtete te kolonizatoreve, nuk ka identitet kombetare, po jane tribu kunder tribuve. Nese tribuja jote humbet pushtetitn rrezikon jeten, e kjo i motivon te luftojne deri ne fund. 

Mu duk argument i lezetshem, po nuk isha asnjehere i bindur. E para sepse nuk besoj shume ne pushtetin e ketyre koncepteve si "identitet kombetar" ashtu si edhe "kulture" apo te tilla. Mbase thene ne nje gjuhe qe do kishte me shume kuptim per mua, do te duhej te thuhej se keto jane shtete me institucione me te formuara, ku forca dhe pushteti i tyre eshte mbase me i mbarepranuar se ne vende te tjera. 

Po arsyeja e dyte qe nuk me bindte fort ishte se ne fund te fundit njerezit ju pergjigjen incentivave per pushtet, dhe menyra se si do reagonte nje grup qe humbiste pushtetin ndaj tjetrit shpesh eshte e ngjashme. Fatkeqesisht kjo sot po del e vertete. 

Nuk dua te them se islamiket kishin te drejte te islamizonin vendin, por kunderpergjigja kaq e eger e pertej cdo proporcioni me shume se sa per ruajtjen e "secular order" nga ushtria eshte e motivuar edhe me ruajtjen e statusit super te privilegjuar qe ushtria ka ne disa vende islamike si Egjipti, Pakistani, Irani e me perpara edhe Turqia.

Qe me grushtin e shtetit isha i dyzuar nese duhej konsideruar si dicka pozitive apo jo. Pavaresisht nje filozofie qe une e kundershtoj, kush ishte mesazhi ndaj atyre qe votuan islamiket e qe kane qene te shtypur nga Mubaraku per kaq shume vjet? Vota juaj nuk vlen? Si mundet ata njerez te vazhdojne te kene besim se shoqeria qe po ndertohet eshte demokratike e i merr parasysh mendimet e tyre. Pas ketyre ngjarjeve nuk ka me dyshime, veshtire se tere ato shtresa shoqerore do kene me besim se ne Egjipt mund te degjohet dhe zeri i tyre. 

fajin e ka perendimi dhe interneti. 

Edhe Izraeli, mos harro, se keta mesjetaret edhe kur vrasin njeri-tjetrin gjithnje fajesojne ameriken e izraelin

nuk i fajesojne kot, se ata ja u fusin sa krahu. 

sa te ket izrael atje (deri deri diten kur te bjere vete amerika), nuk do te kete kurre paqe. 

sa te ket izrael atje (deri deri diten kur te bjere vete amerika), nuk do te kete kurre paqe. 

Ku e bazon kte konkluzion nostradamesk ose nastradinesk me mire?

Pyetje gjete te besh...dhe kujt?

lol me nuhatje thote...hajde bole hajde

humorin e ke te bukur ti mesa kam vere re. perdore me shpesh. 

nuk po du me te sjell citate filozofesh, qe na tregojne qe bole quhen fillimisht te gjithe ata qe hedhin drite mbi gjera tabu. 

per te mos shtuar, qe nga flamuri, reagimi tend eshte i justikuar, dmth krejt normal. as qeni thone nuk shurron tek tasi ku ushqehet.

as qeni thone nuk shurron tek tasi ku ushqehet.

Deiono thuj cfare te dush po qe e ka nuhatjen e ka. E gjeti qe ti ushqehesh ne tasin e Mossad-it!!!

fml, me iku cover tani...back to the land of Uncle Sam.

Leni mer flamuret se skane pike lidhje, por me cito pak kta filozofet e tu te cilet e verekan nen prizmin e filozofise luften dhe paqen ne Lindjen e Mesme. 

jo luften dhe paqen, po ate fjalen BOLE me te cilen ti me vleresove, per kendveshtrimin tim.

dhe qe ta mbyll dmth me ty, bole e quanin edhe galileun fillimisht ata qe nuk i besonin teorise te tij, dhe a di pse ? ngaqe eshte me kollaj se te vrasesh mendjen sa tjetri.

sill ca te dush vetem sill citim, ne dac per ket punen e boles ne dac per nai gjo tjeter 

« Toute vérité franchit trois étapes. D’abord elle est ridiculisée. Ensuite, elle subit une forte opposition. Puis, elle est considérée comme ayant toujours été une évidence.  »
de Arthur Schopenhauer

perktheje vete.

Ja e nxoren edhe shqipot nje Galile

Ore me kete arabet nuk ka rendesi kujt ia le fajin. Rendesi ka mos te te ngeli faji ne dore si derri mac. Pranej kane ec edhe kaq perpara keto. Izraeli 10 vjet shtet u be parajse ekonomike dhe e mori me shqelma neper shkretetire Egjyptin qe ka 10.000 vjet qe nuk e le amerikani te ngreje koke.

Izraeli nuk ishte as 10 ore shtet kur u sulmua nga shtetet arabe ne '48.

ke nuhatja

interneti?!   kush tamam, facebook-u?smiley

Fajine kane ato sitet porno. Emagjino te jetosh ne nje shoqeri ku grate mbulohen. Shko ne shpi hap kompjuterin porno pa fund, nga ana tjeter grate rrugeve te duken te gjitha si nona jote. Aq eshte ajo kodosh menje sa nji kokerr gruni, rreshket.

xhaxhi nuk i vinte kot gjenerator televizorit ne ate kohe.  smiley

Lene mer xhaxhin. Jeni semure mer me xhaxhin. Gjithanej shifni xhaxhin...bobobo!

nuk di a di, qe e kam pas kusheri te dyte, per vete, i kam qene dhe ne shtepi. jo si ty qe leh, vetem prej emrit. 

gjenerator, apo zhurmues?     gjeneratori me sa di une, prodhon elektricitet.

He mo dhe ti Belul kapesh ne ca vogelsira. Ashtu ja kane treguar, gjenerator. 

sa preçis qe je mer smiley, gjenerator zhurmash ishte. gjenerator eshte fjale e pergjithshme, te pakten ne frengjisht. 

Po "i degjenerum", cadomethone ne frengjisht? Qe nuk ben zhurme? smiley

kjo ligjet me gjenet, qe nuk je prej fare te mire, dtthote.

Jo mor burre, fajin e kemi ne te gjithe. Vetem ata jo.

E kerkuat revolucionin ngjyre portokall, mbajeni ne tullum tani me ngjyre te kuqe, bojeqielli e boje-kaki dhe boje-kake ne fund fare.

Si gjithnje fajin e kane fundamentalistet, te tjeret jane burra te mire, dora jone.

Po te kishin perdorur prezervativin dhe kontraceptivet keta arabet keto 30 vitet e fundit, nuk do ndodheshin ne kete gjendje ku jane.

Lufta në Egjypt mes sekularisteve dhe islamikve ishte e pashmangshme, ashtu si erdhën punët. "Vllazeria myslymane" nuk hengri pyka kur ju kërkua bashkëjetesa me sekularët, e donte tërë tortën për vete, por Egjypti, me një empancipim kulturor të shoqërisë, ku e ku më të lartë se Tunizia dhe Libia, nuk mund të pranonte instalimin e e pushtetit fetar. Morsi po bënte gati ligjin e krijimit të policisë fetare. Atje ku ka sunduar dogma fetare, e krishterë apo islame, lumenjtë e gjakut kanë rrjedhur e do rrjedhin pandërprerë. Fetë janë burimi i të keqes së planetit, por sidomos kjo islame që veçon për agresivitetin e saj. Shihet qartë se homosapiensi në organizim është ende në shpërgej, ndonëse kanë kaluar 200 vjet nga koha kur Didero tha se "Hapi i parë drejt dijes është të mos besosh në zot"

Skenari eshte identik me Algjerine e vitit 1992.
Revolucionin asokohe e beri rinia
Zgjdhjet i fitoi FIS (front islamique du salut)
Ushtria anulloi zgjedhjet, beri puç te hapur ushtarak, mbajti pushtetin 10 vjet
Sot Algjeria eshte, plus ou moins, demokraci parlamentare

I vetmi ndryshim eshte se Ushtria ne Egjipt lejoi MB te qeverisin per nje vit.
Nuk ka si te kete lufte civile ne Egjipt (dhe aq me mire!!!)

10 mije mesues Franceze ishin baza e shkolles Algjeriane "Socialiste popullore mbrojme" smiley

Behet fjale per prishje Qendrash te Krimit te krijuara ne emer te Islamit apo act now sipas Hegelit dhe Maos 'turbullo te kullohet " pak rendesi ka . Ne nuk jemi brenda Planeve dhe brenda Varianteve te veprimit qe te flasim me siguri . Mendoj se per ne rendesi ka qe keta popuj viktimizohen nga "eksperimentet e Pranverave " .Ashtu si ne Ceki ne 68 ashtu , si ne Gjeorgji me trimat e atij palo Presidenti , ashtu si dhe tani me palo burra shteti ne Siri ,ashtu si me Palo burrin e shtetit ne Shqiperi , dhe kushedi ku behen gati "pranvera " .

Nje gje eshte e dukshme .marshimi i Madh ka Kohe qe ka filluar .Ku do te behen Pushimet per te drekuar ndonje Pranvere ..kjo eshte merite e lefKOPEVE per ti saktesuar smiley . Deri tani ka Vellon e nje sistemi demokratik per me shume Liri dhe te Drejta Themelore per Individin .Dhe Bota si nje zinxhir i vetem nuk mund te jete me Hallka te keputura .Por a ka nje Piksynim dhe Afat te pakten disi te prekshem ku eshte eksperimentuar "Pranvere " Me cfare cmimi do arrihet ? Bathet tregojne se nuk kaloka pa Lumenj Gjaku !

I urojme Fat ketyre Popujve te gjejne gjuhen e Mirkuptimit midis kompromiseve .Le te marrin shembull nga Vendi Yne se cfare ndodh kur Hypen ne fuqi ne krye nje i Marre si Klani hajdut i Berishes ! Nje here 97 dhe nje prag 97 ne 20 vjet !!!!!!!!!! dhe me qindra episode 97- tshe te perditeshme !

Parimisht, nje shtet autoritar laik sic ka qene Egjipti, eshte dukshem me i mire se nje shtet fetar. 

Nardo ho me..

Mire, mer. Ti Stavri je?

Speaking from Martha’s Vineyard, where President Obama is vacationing, deputy press secretary Josh Earnest said in a statement: “The United States strongly condemns the use of violence against protesters in Egypt.” The Obama administration has repeatedly called on Egypt’s security forces “to show restraint,” he said.

“Violence will only make it more difficult to move Egypt forward on a path to lasting stability and democracy and runs directly counter to the pledges by the interim government to pursue reconciliation,” Earnest said. “We also strongly oppose a return to a State of Emergency law and call on the government to respect basic human rights such as freedom of peaceful assembly and due process under the law.”

http://www.washingtonpost.com/world/egyp...

Eh o armir po amerikanet qafira ket pune kane, tjeter thone e tjeter bejne!

Dhe nga shaslongu, e keni frike ameriken ju te bradherhudit. smiley

pa lidhje:

"Edhe i dehur e ka frike Aliun ky"  smiley

 

Ku je mer qi ke humb si grosha e kuqe? Nga behesh? smiley

Luften e filluan keta te Islamit, po ushtria qelloi me e forte dhe i vuri para.

(Ja se e lidha une me temen),

Shpresa e vetme per paqe ne Egjipt eshte qe komuniteti nderkombetar te reagoje fort kunder regjimit te gjeneraleve dhe t'ua beje te qarte qe dhuna ndaj protestuesve nuk eshte e pranueshme, dhe per me teper pushteti i tyre eshte jo-legjitim. Hallall ia bofte Zoti John McCain-it per qendrimin e tij parimor...

John McCain: Rrëzimi i Mursit ishte puç dhe grusht shteti

Senatori amerikan Xhon Mekkein, ka deklaruar se rrëzimi i presidentit egjiptian Muhamed Mursi, ishte një puç shteti i qartë.  Ai e bëri këtë deklaratë gjatë një vizite në Egjipt këto ditë, para mediave vendase dhe atyre të huaja. Ai qe deklaruar edhe në korrik se rrëzimi i Mursit ishte puç dhe grusht shteti, por këtë herë deklaratën e bëri në Kajro, vendin e puçit. 

Një deklaratë të ngjashme ka dhënë për Alxhaziran edhe dr Sadaka ibn Jahja Fadil, deputet në parlamentin e Arabisë Saudite (Mexhlis Shura) dhe profesor i shkencave politike në universitetin e mbretit Abdul Aziz. “Ajo që ndodhi në Egjipt, me 3 korrik, ishte një puç ushtarak me të gjitha dimensionet e tij. Gabimet që ka bërë presidenti Mursi, nuk e justifikojnë rrëzimin e tij me forcë” u shpreh ai për Alxhaziran.

Sakaq, ministri i jashtëm i Katarit, Halid Atija, u ka bërë thirrje autoriteteve egjiptiane që ti lirojnë të gjithë të burgosurit politikë, me në krye presidentin e izoluar Mursi dhe krerët e Vëllazërisë Myslimane, si dhe zhvillimin e një dialogu serioz mes palëve në krizë. /ardhmeriaonline/

Egjypti ka 6000vjet pa demokraci, tranzicioni seshte i lehte. Fitojne zgjedhjet ato mjekroshet dhe fillojne e marin peng demokracine. Ku me ligj e ku pa ligj mundohen me fut sharian. Fillojne e qyrraviten per demokraci kur Sisi ja ve kufirin te thona. Mu nji mendjeme thote qe islami dhe demokracia perjashtojne njera tjetren. Nejse, gjynof qe erdhen keto pune keshtu dhe sic duken bathet skane per te mbaru shpejt. Brodherhudi ka eksperiencen e kohes se Mubarakut. 

Behet fjale per qindra te vrare, jo per dhjetra.

U tha me siper qe s'po na le rehat televizioni ne injorancen tone, sikur ta kishim zemren aq te vogel sa te mos ndjenim dot edhe per egjiptianet, si per sirianet, si per irakenet, si per afganet, si per amerikanet, si per shqiptaret. Se 2 ore te kaluara ne kinema per te prodhuar ndjenja me regji dhe efekte teknike jane te harxhuara mire, 20 minuta per Egjiptin jo.

Racizmat dhe orientalizmat vazhdojne ketu me pashe per "popujt inferiore". Sa turp. Sigurisht qe edhe ky konflikt, si shume te tjere sot, eshte nderkombetar, qe nga historia tek armatimet deri tek e ardhmja e tregjeve nderkombetare. Ishalla mban koha andej nga Martha's Vineyard, ta ndihmoje presidentin t'i kthjellohen idete. 

Kena hallin e Romeve tane he per he .

Interesante kjo pune. Futet Amerika ne Irak dhe Afganistan vuuuuu dokumentaret/artikujt per nekolonializmin Amerikan. Nuk futet Amerika ne Siri dhe gjetke, vuuuuu komentet/artikujt per neglizhim si pasoje e ideve te mykura per "popuj inferiore". Ec e gjeje!

  

mjer njerezia...mubarak ne mos tjter model kishte demokracine

mubaraku nuk ishte demokrat, vetem nje kllase njeresish perfitoi nga politika e tij, sepse ai nuk arriti t'i pasuroje te gjithe. ndersa vllazeria arabe a si quhet ajo partia e ish presidentit, jane komunistet e sotem te botes, por qe per ideollogji kane ate fetare, keta luftojne te zgjidhin hallet e shumta te popullit, qe ne shumice dermuese te tij eshte kryekeput fetar.  

shtresa qe pasuroi mubaraku dje, perdor sot ushtrine per te ruajtur privilegjet. nji ky eshte muhabeti atje. smiley

E kujtoj fjalimin perurues te Obames ne presidencen e pare. Shpresat qe u projektuan tek ai njeri per  nje qasje me te bute dhe mirekuptuese te SHBA-se si arbiter nderkombetar.Tani kur shikon "revolucionin" permanent ne Egjypt dhe luften e gjate ne Siri, eshte interesante te kuptohet metamorfoza e Obames brenda burgut te zyres ovale.Ose hendeku ndermjet Obames dhe Presidentit, nqs ka nje hendek te tille. Po besoj se ka nje hendek te tille qe nuk mbushet dot as me zbavitjet me qenin presidencial.

Eh mor spiritus, kur ka sherr i thone amerikes ec e behu arbiter nderkombetare. Kur i vejne punet ne terezi i thone amerikes ca ke qe fut hunet, kush te ka dhene tagrin ty te behesh polic nderkombetare?

Ehhhh, se pak halle ka Amerika ne shtepine e vet. 

sikur ky puci ushtarak u aprovua nga Oh bama

roli nderkombetar i shba eshte detyrim.mbyllja brenda problemeve kombetare eshte nje lloj si te kesh nje shtepi private dhe te mos kujdesesh per oborrin rreth e rrotull. diferenca eshte se si e shikon kete rol nderkombetar.

po leje detyrimin, shaba i ma lek kto gjeneralet e egjiptit dhe u ka dhene aprovim per heqjen e morsit.

2200 te vdekur...wtf

dhjetra video online ku militante te MB hapin zjarr mbi forcat e sigurise.

Mos i beso youtube se ka pune filtrimi me NSA smiley

le qe....cfare them edhe une; ti dukesh nga flamuri....

mire te thote Deion, mos perhap panik. pse se dime ne kush je ti,''çifut i derguar nga (Kominternismiley) Mosadi..

Ky ha buken e cifutit e ben duane e turkut; ke pa kshu ti?

Te ngecte ne fyt buka e cifutit o Deion...degjove?

Ron, gojet e liga thone qe te gjithe kte mesele  e kane gauar hebrejte per te prishur bisedimet me PA.

Deiono ti e thu me te qeshme por shife pergjigjen qe i ka dhene nje miku im shqiptare qe jeton ne Kairo pyetjes se cfare po ndodh ne Egjipt, kur ushtria hodhi Morsin nga pushteti .

 "Nje grusht shteti amerikano-jehudit, thjesht ta destabilizojne dhe ta fusin ne lufte civile"

 

lmao shoku jot paska ra ne motherload of hash. good shit.

A ka shpresa te kene stabilitet dhe demokraci funksjonale vendet islamike?....JO.. E kmi ezuaruar kete pyetje tek nje teme para shume koheve. Me sa duket keto vende duhet te kalojne ne lupen e diktatures komuniste me perpara qe tju zhduke kompleksin e fese (shembulli Kinez)

. Sot ironikisht shmica e Libianeve,Sirianet dhe Egjiptianet po lusin kohen e Mubarakeve dhe Khadafeve

po, Irani eshte shembulli. 

puna eshte a duan te tjeret ta pranojne kete realitet. 

Irani permbahet se eshte i izoluar. Eshte shiit (ca t'i bej keshtu quhet) dhe eshte i rrethuar nga vende suni. Egjipti eshte suni, dmth nje Egjipt fetar do gjeje aleanca shume me te fuqishme. A thua do jete prape aq paqesor?

ai po thoshte se a mundet te kete nje vend islamik me stabilitet. llogjikisht nje vend stabel (kesaj fjales me iu mbajt pa leviz me larg) nuk ka pse te beje lufte me dike tjeter. 

iranin e bejn vete perendimoret qe te fuqizohet, dmth ne pikepamje ushtarake ta kam fjalen. ne iran behet palle ariu ndryshe, i bien bile kitares elektrike, si tek ne, ne vitet 70-ta.

Irani si shoqeri jane shume here me sekulare se vendet e tjera te rajoni(hiq ketu menjane klasen politike)...Gatit gati mund ti krahasoj me turqit

Nji arabi komuniste. Sa planet I bukur do ish. Gjeja e pare qe do benin do ish importi I naftes dh reres

Nji Arabi komuniste !!! A e nive hall sa bukur e tha : Nan pul si koshin. Arabet nuk e dijne as vete se c'fare dun. Keto qe jane ketu thone : Nuk ka rob me te ndyre se ne !!!  ----- Nuk te ka ra rasti me njof albanezet nga afer - i pergjigjem une( duke menduar....)

edhe une, nuk njoh nje (po nje ore !) francez te vetem te flase mire per... francezet ! (dhe per te te siguruar, permendin me shpejtesi drite shprehjen e De Golit)

Nje Librari ne Afganistan gjate kohes se Sovjetikeve Emo ....

smiley

 

nje arabi komuniste tingellon si nje gurabi me arra.

fjala komunizem vjen nga fjala komune. qe do te thote i perbashket. 

fjala komunizem vjen nga fjala komune. qe do te thote i perbashket. 

Spiritus degjoja fjalen Profilit...komune vjen nga frengjishtja dhe Profili e njeh shume mire gjuhen frenge!

Kurrua eshte kthyer serish por me te njetin Profil.

The commune of Paris ; aty ku kacaket moren qeverine ne dore per 2 vjet dhe e kthyen ne kasaphane

simples!

ç'eshte me e bukura, eshte se te gjitha dokumentet e kohes (te shikuara tashme me gjakftohtesi) deshmojne per nje paqe magjistrale ne Paris pergjate Komunes !

ah po, borgjezia, sapo u kthye nga Versaja, pasi e shperndau ate me gjak, gjeja e pare (po e para fare fare ë !) qe beri, ishte : te bejme... zgjedhje!

Stalker, ke ndonje link te hajrit per kete punen e Komunes?

Kush nuk ka shkruar per komunen!! (qe ka zgjatur shume pak - le ç'thote ai rrypi me lart , 2 vjet ! smiley - ka zgjatur fiks 90 dite, dmth 3 muaj). ne fakt, kur shkruaja se ne paris mbreteronte paqja, do kisha qene me i sakte po te thoja : Parisi ishte njeherazi i paqshem dhe magjistralisht i politizuar! 

Remboja dhe Verleni (partizane te deklaruar te saj) kane shkruar deshmi pasionuese; Hygo (qe ne fakt nuk kuptoi gje hiç nga komuna) denoi  represionin (asaj qe quhet "java e pergjakshme' - per nje jave, borgjezia e griu komunen : nga 21 deri me 28 maj 1871, i palosi 20 mije vete).

Marksi pastaj, e ka bere bilancin e komunes nen prizmin e Ceshtjes se Shtetit, nje kendveshtrim dhe ky, pse jo, por duket me se shumti nje bilanc ambig.

Per mua, libri me i shkelqyer eshte "Historia e komunes se 1871" shkruar ne 1876 nga Lissagaray, liber investigues per tu patur zili

Gjithsesi meqe ra fjala, kur flitet per Komunen, mua me shkon shpesh mendja tek dy data shqiptare : 2 prilli i 91 dhe 21 janari i 2011. I shoh si dy mini-komuna shqiptare, edhe pse zgjaten vetem nga nje dite. Ne mbyllje te tyre, ne te dyja rastet, pushteti (borgjezia) tregoi dhembet dhe beri masaker. te nesermen beri thirrje per... votime!

po fjala gurabi nga vjen?  po jarabi, e thoshin plakat, nga vjen?

gur-arabie,  jar(an) arab

Nuk ndigjohet Profili, Roni , eshte gjysmak ne dije .Di vetem te perktheje Fjalen , nuk e di pse perdoren . Ndigjoje Spiritusin ! 

i shkrujta njonit me siper nje citat te shopenhaurit. po them nje tjater :

ne qofte se s'do armiq, mos e shfaq superioritetin tend - thote. po mu per armiqt, nuk me rruhet (se me ka mesu partia), keshtuqe nuk kam ça boj.

qeta, komuna peshkut.

Po per kete i them une Ronit mos e beso Kurro -Profilin se ti vetem perkthen .Po ta kuptoje , nuk do shkruje per Armiqt e shopenhauerit  tek PPU smiley

Paskemi jetuar ne Afganistan e nuk e kemi ditur!

pse mo kujton se afganet vete jane koqe, dhe nuk e marrin vesh se kush eshte e mire e kush e keqe keshtu ? t'u dukeshin mire nuk i perzenin muzhiket, e as amerikanet. po merrnin kulturen e tyre, siç e morren shume popuj nga Roma. 

kur nuk e marrin as nga forca, tregon se kane kulture te barabarte te pakten me te pushtuesve te tyre. tani atyre mund t'u duket gabim, por fakt eshte se keshtu u duket, vetja me me vlere se ruset apo amerikanet.

Kulture e cila detyron femije 5-6vjecare te martohen me pleq... apo ju presin kokat grave te cilat cilesohen si fajtore "sepse perdhunohen" ..Edhe fiset e Papuas,Guineas Zelandes se Re kishin ne kulture kanibalizim..Sa keq qe evropjani ju a shkaterroi kete kulture dhe nuk e la traditen sipas radakes tende 

 

 

shiko t'i nuk mund te mendosh dot me mendjen e nje afgani, sado te perpiqesh.

ajo qe une nuk marr vesh, eshte pse nuk do qe ai ta jetoje jeten e vet ashtu si ja ka enda ?

Une e shikoj me syrin e nje te huaji, por kam patur rastin te bisedoj me Afgane dhe me kane thene se vendi ka pasur stabilitet ne kohen e Sovjetikeve

Puna eshte se vendi do te mbetet perjetesisht "shithole" nqse nuk adaptohet ne shekullin e 21 dhe ti largohet paraktikave barbare te trajtimit te femijeve,grave,etj. Nuk mund te fshihesh pas mantelit kulturor per justifikimin e barabarizmave..Dhe te gjitha te keqijat e kan zanafillen tek mungesa e sistemit arsimor dhe edukimi, gje e cila nuk mungoi gjate kohes se Sovjtikeve dhe ju vu shkelmi sa hyne ne fuqi talebanet

Komunistet ishin mjeshtra per te zoteruar mendjet dhe zemrat.ne kohe te dulles cdo fshat kishte pika hapje qe ishin depo armesh te ruajtura nga pleq , gra shtatzena qe s'benin dot pune kooperative , te mbyllura me nje kyc te ndryshkur.po te doje te permbysje qeverine me dhune cdo depo e tille kishte xhephane per 300 burra te cilet mund ti armatosje kollaj ne pune minutash.megjithate asnjerit si shkonte ne mendje te bente nje gje te tille.

ne Shqiperi keto depo armesh qe ruheshin nga pleq dhe dera ishte mbyllur me kyç te ndryshkur  kshu?  je e sigurt??  

po pse,   pak reparte ushtarake,  apo pak bunkere,  trinçe, tunele  neper kodra e male, me dyer prej hekuri dhe  betoni kishte Shqiperia anembane,   qe do ruheshin armet ne magazina fshati??smiley

Armet ishin per forcat vullnetare belul.Psh gjimnazi jone katin e fundit e kishte depo armesh qe ruhej naten nga 16-17 vjecare me nje pushke pa fisheke .Ne ate depo kur e zhvendosen pashe se  kishte nje arsenal te tere me matraloze , ak-47, plumba etj.gjithe ajo xhephane ne nje shkolle ku kishte pothuaj 1 mije te rinj e te reja 14-18 vjec.nje shkendije elektrike  mund te bente nje hata si ajo e gerdecit ,po zoti megjithese e kishim bere hasha paska pas meshire per ne.smiley

edhe une kam bere ''roje nate'',  ose  ''dezhurn ushtarak'' quhej , ne gjimnazin tim.  dezhurni  ushtarak  behej vetem nga gjimnazistet e vitit te 4-t..  ideja ishte qe mbrohej godina, dhe ne rast alarmi, kishim  telefonin e shkolles aty,  edhe nje skeme  me emrat e presoreve dhe  gjimnazisteve  te vitt e katert, meqense  pervec se zoteronim lenden e ushtarakes ne ate moshe,  dinim edhe perdorimin e armes, pra benim qitje..smiley   me nje llaf ishim rezerviste!smiley    nejse, arme skishte ne shkolle!  por ne rast alarmi e dinim depon se ku duhej te furnizoheshim.. nje repart ushtarak prane fabrikes se cimentos..smiley

cna kujtove kete dezhurnin ushtarak ti..  behej gallate e madhe merrnin cigare, pije alkoolike... ehhh...smiley

gjimnazi yne kishte depo armesh .

Shkolla Skendebej? smiley

Ismaili kavirsmiley

Po bera shaka moj, se ku ka begs/e anti-komunist. (tani edhe ka, po eshte si "teksani demokrat" qe te citojme ndonjerin ketu verdalle) smiley

weeeeeee, o alba, pse mi, dhe ti ismailse ??? smiley

Komunistet ishin mjeshtra per te zoteruar mendjet dhe zemrat.ne kohe te dulles... Po prandaj them une qe nuk e lexon mire xha Abazin ose nuk e kupton mire smiley  Mos u bashko me keta qe thone "erdhen komunistet " smiley ose "ne do behemi kur te ikin mentalisht  dhe Fizikisht komunisti fundit " .Jane  ata te preshit qe u del mbrapa kur Fluturojne te sikureve me sikare !

Po te ishin  ...nuk hapeshin Depot ne 97 smileyFlori je kur hedh ca zamete dhe e mer shtruar smiley

Une nuk po them se ishte regjim i mire por per te sunduar nje vend pervec dhunes duhet edhe bindje.duhet hequr ideja e dhunes nga mendjet e popullit.

Art, kur them une se keta popuj, e kane te domosdoshme te kalojne ca dekata ne socializem, nuk m'beso njeri, kujtojne se ja fus kot une, e ke dhe tek VQ. Jo te gjithe do e kuptojne VQ, dhe jo te gjithe do e kuptojne se sa te drejte kam patur une ne shum çeshtje. 

Egjiptianet moren modelin sovjetik prandaj mbeten prapa.

se e njoh mire ate kapitull te egjiptit : mos kishin marre modelin sovjetik*... do kishin mbetur edhe me prapa

* te mos kishin qene ata, a ha, edhe liqenin naser afer asuanit, nuk do e kishin mbaruar dot. sot do ishin teresisht ne erresire (dhe nderprerje dritash kane qe çk'e me te per ate pune... )

Naseri u frimezua nga sistemi sovjetik.Nje dige hidrocentrali prane Nilit e moren persiper sovjetiket.veper e madhe perfundimi i se ciles do te ishte nje shuplake per imperialistet.kur u perfundua paten probleme me turbinat .doli se sovjetiket nuk ishin aq eksperte sa mendohej.si perfundim u thirren amerikanet ta ndreqnin problemin.Ne kohe te britanikeve egjipti zinte vendin e pare ne lindjen e mesme per botime per fryme, tani nje nga vendet e fundit.

mor po per ate te pune, Naseri ua kerkoi ndihmen qe ne fillim amerikaneve dhe inglizeve; ata i thane jo.

Sa per krahasimin e botimeve me kohen e britanikeve, dmth te kolonizimit, kjo eshte tjeter gje pastaj, pasi vihet ne diskutim nje fakt historik (dekololizimi dhe pasojat e tij). Une mendova se po flitej per nje fakt real, ndertimi i diges.

Ore ky Roni qenka antishqiptar deri ne palce mor jahu!
ne vend te flasi per temen na jep nje burim jo fort te besueshem se ca shqiptare po luftojne ne Siri.
Po clidhje ka kjo me Egjiptin or toc?

Se dyti,perse cuditeni qe paska dhune ne Engjypt pas nje diktature?

Me thoni cilis htet i Europes Perendimore nuk ka patur dhune dhjetra here me te madhe se te Egjiptit,kur ka kaluar nga nje rend ne tjetri?

Kush Franca?Nuk u prene nja 1 milion koka atje?Nuk u deshen nja 50-60 vjet te stabilizohej vendi?

Perse cuditeni me Egjiptin atehere dhe ofendoni popullin egjiptian kur populli francez,gjerman,anglez etj ja ka leruar nenen kundeshtarit politik?

 

Ore ky Roni qenka antishqiptar deri ne palce mor jahu!

Po cfare mund te presesh tjeter nga nje vllaho-romo-ortodokso-sllavo-komunist percvecse aktivitetit antishqiptare?

nuk do habitesha nqs Roni punon per agjentura te huaja te cilave nuk po ja themi emrin...

shumica popullit nuk leviz fare çfare do te ndodhe. te gjitha revolucionet behen nga nje grusht njerezish, vetem me aktivet. nuk jane prere ne france asnjehere 1 milion koka. veç koka e mbretit. 

Je i sigurte per kete?Se nuk ngeli njeri qe mund te ishte dhe nepunes i thjeshte qe nuk ju pre koka atje.

Kimisti i madh Lavuazje,te vjen ndermend?

shiko ne internet duhet te gjendet ndonje lidhje per keto bemat e revolucionit francez, na gje ndonje lidhje ti shohim ato 1 milion kokat, se nuk mund t'i dime te gjitha se ç'behet. ndodhin dhe gjera te mbuluara kaj here.

nuk jane prere ne france asnjehere 1 milion koka. veç koka e mbretit. 

Jo vetem njohes i mire i gjuhes frenge, por dhe i historise franceze! 

"Some muslim brotherhood protesters have taken refuge in a zoo"

Oh, the irony...the irony!

cila?

Jo mo jo paske zbuluarFrancen ....smiley Po per Revolucionin Kulturor Kinez ke numeruar gje Koka smiley Po shko nje cike me tutje nga Kryqezatat e Papatit ose te Muhametit smiley  ose fundja edhe nga Kryengritjet e Spartakut kunder Diktatures Romake  smiley

Di gje zotrote qe jemi ne vitin 2013 ? .... e te tjera e te tjera. Hiqe ate 1 ishe mire i virgjer smiley

bre, bre qeveri e forte.

Kam nje mik familjeje nga Irani, martuar me nje shoqen time italiane. Ka ardhur ketu gati femije, fill pas Revolucionit, me xhaxhain. Tregon shpesh per familjen e origjines dhe mbulimin e grave te shtepise. Ne shtepi mbajne foto si kjo qe ke sjelle ti ketu. Me vinte si cudi fillimisht kur me tregonte. 

p.s. Familja e ketij mikut (gruaja, femijet...) takohet me njerezit e shtepise se tij nje here ne vit, ne Qipron turke.

e pse ne qipro, nuk vjen dot ne itali tjetri ? po ky nuk shkon dot atje ? 

po regjizoret iraniane ne Kane si vijne, me not ? smiley

Meqe ra fjala: amà Shahu jo e kishte qelbur, por e kishte DHJERË deri nje dite para se te pellciste ai qe me vone u quajt 'revolucioni islamik iranian' (e qe nuk ka qene vetem i tille, në gjeneze)
Nuk i them badihava keto qe shkruajta.

e une qe u prefa mos shihja ndonje faksimile te ndonje faqeje te ditarit te shokut enver per revolicionin iranian

smiley

S'e ka Roni me vete "Shenime mbi lindjen e mesme" se ia kam marre une borxh.

STALKER, a e di se si filloi ai revolucion, se kush e financonte Kohmenin, dhe pse u pregatit dhe u dergua ai ne Iran. Nuk ishte puna vetem tek shahu dhe ata qe qendronin mrapa tij, por tek perplasja e heshtur dhe dipllomatike ndermjet dy fuqive. 

E di bre Pjer e di, sikurse e di qe po ne te njejtin vit, pra ne 1979, Khmeret e Kuq nuk i perzuri nga Kamboxhia imperializmi merikan, por social-imperializmi sovjetik, permes vegles se tij qorre, Vietnamit, si kunderpeshe ndaj hegjemonise rrajonale te vellait-armik kinez. Jemi ne 1979.

Por mua me duket se e kemi thene tashme tek peshku se, shek XX, kish mbaruar qe ne '76. 
Ajo puna e '89-s (muri berlinit, çaushesku, nexhmija, me the te thashe) ishte du cinéma

Jo i dashur jo, hidhu me heret, ne vitet kur trupat amerikane hyne ne Vietnam, pse u morr ai vendim. Ishte nje fuqi tjeter europiane (perendimore) qe e kishte satelit te vetin gjer me ate kohe Vietnamin. Ruset dolen me vone ne skene, per disa arsye te tjera. Jane me te thella punet, nuk mund te thuhen ketu. Kur te dalesh noi her nga Belgjika, ta them se si ishin punet. 

Kush ka dy sy, le te shikoje. Kush ka nji tru, le ta degjoje.

tashti mos ta ekzagjerojne ne kto

se goca iraniane ke sa te dush qe vishen e mbathen si ato ne foto , dhe i cojne prindet ku i do kokrra qejfit me studju neper europe. Apo skane dhe ca bursa apapa ata

Ankohen te gjithe per censuren, mbylljen, thojne qe revolucioni nuk solli ate qe donin edhe jane bo pishman etj. 

Por qe ato foto mund te sajohen njelloj , si sot, si athere.

 

Rrofshin dhe burrat e vertete !

Ja dhe Women's Moral Police ne aksion me police femra duke te arrestuar femra qe nuk e mbajne shamine si duhet. 

Mua nuk me duket aspak rastesi qe ideja per tu mbuluar propagandohet me se shumti nga femrat e shemtuta. Dhe nuk eshte se i vej faj qe duan te mbulohen, mos keqkuptohemi.   

ça t'them un e shkreta

ti i njifke femrat n'pllom t'dores

Une nuk te kerkova ndihme mi Ruzhdije. Gjithsesi, thanks for nothing.

jo ta kisha llafin qe me le pa fjale

po ti si perhere i kupton muhabetet ne stilin e spurdhjakut, sorry smiley

Tashti ti te ofendon i fut edhe nji te shkelme synit dhe te duket vetja pisome. 

 

ne kete sfondin iranian, kuptohet se cfare progresi solli komunizmi per femren shqiptare.e nxorri nga trekendeshi patriarkal por vetem se e dhiu pak me ato turnet e treta duke e denatyruar gruan.

tani qe e menoj, a e din qe kjo e mbulumja te jete nje plus (favor) per grate dhe dem (minus) per burrat. Sepse grate e perdorin pak a shum si syze dielli (kon qen ca syze dielli me pasqyre, Ron, ne kohen time smiley _), shofin cin te dun pa u diktu, qef me i llaf. Kurse burrat e shkrete, shofin vetem zi. E ke nigju shprehjen e rende: "derr ne thes"?

Shprehjen derr ne thes nuk e kom nigju por une kam nji teori timen per ket punen e te mbulumes. Une menoj qe mbulesa e grave eshte konspiraci e grave te shemtuta. Duke qene te shemtuta jane ne disfavor ne tregun e lire. Prandaj per ti permirsu mundesite e veta thone grate duhet te mulohen. Yckla eshte qe ne te vertete dune qe te mbulohen grate e bukra. Dmth me mbulimin piksynojne qe te demtojne konkurencen. Per mendimin tim viktimat e mbuleses jane burrat e shkrete dhe grate e bukra.

Poshte Tirania e Femrave te Shemtuta!!!

kam pare nje film recent iranian, realizuar nga gjermanet. ishte si tip dokumentari i perzim me fiksion. mesa kuptova une, iranianet ndodhen sot, ne fazen tone me te mire tonen, ne vitet 70 - 73. me disko klandestine neper garazhe, kthina apartamentesh, etj. neper qytete. e me fshat patriarkal. por me fuqi ekonomike e inteligjencia te vertete, e shume me te madhe nga tona. 

vallai me shkerdhata se gjermanet kur bojne filma per popujt e tjere nuk ka.  lene aman 

Megjithate keq jane punet me sa di une ne Iran, te rinjte mezi s'presin qe tja mbathin ne Europe dhe mos te kthehen hic

duhet shtuar qe atje asnjeri nuk i pengon te ikin. po bota nuk u jep vize kollaj. per te mos thene qe studentet qe studiojne jashte kthehen ne mase, megjithese mund te rrinin ketej.

kjo tregon qe diktatura islamiste, eshte me e bute se ajo komuniste tona. mund te krahasohet por me vendet e lindjes, asnjehere me tonen.

te gjithe europianet (ose amerikanet... dmth oksidentalet) kur bojne filma per popujt e tjere jane SHKERDHATA !

mos haro se filmi u drejtohet po populsise se tyre. pra nuk ja shesin sapunin per djathe ndonje tjetrit. pra jane shkerdhata per popullin e tyre. troç bejne prapagande, si regjimet qe i kritikojne po per te njejten gje.

vetem se ky filmi iranian, mu me la shije me te mire sesa nje film francez psh.

Gjynof i modh iranjont; per te heq ate qe i kish fut i veti, ja futen vetes vullnetarisht importin pertej detit.

shume me e ngaterruar 'puna' :

nje detaj: e di ti bame se projekti i sotem (islamik - per mediat) per energji nukleare i iranianeve daton i kohes se... Shahut ?  smiley

Bama di qe po na kerkojne ti futemi punes per te bo raketa me eficente, neve kenej, ma te zgjuta  e ma te rrepta.  Me te marr ne qaf dmth, tip krahe e shale femrash. 

O kalamaja, ne Egjpt eshte bere baterdia, Irani eshte fresk. Ka qe ne vitet '80 qe s'ka me lufte.

ps Stalker, e di mer daje sa zgjati Komuna (rastesisht kohet e fundit lexova edhe Brehtin, Ditet e Komunes), po thashe mos kishe ndonje link. Per liber kam "Lufta civile ne France".

qe kur nuk i drejtojne me shqiptaret, u ka marre muti shalet smiley atyre dhe libanezve

Shqiptaret e kane ne gen laicizmin, nuk merren me gomarrleqe "jo feja ime, pse feja jote". Prandaj na quan pagane ai krrici.

Kavir, desha ta permendja dhe Brehtin, me "ditet e komunes"  por s'di pse e lash...
perfundimisht, do rrosh me gjate smiley

E di nje te bukur ? Shkon Brehti ne gjermanine lindore, per te vene ne skene "ditet e komunes". Jemi ne 1949, revolucioni kish triumfuar. S'kish njeri takat te perkujtonte 'defeat'.
Konkluzion:  autoritetet nuk e lejojne Brehtin ta vere dramen ne skene!  smiley

 

Nga "punet e permrencme" Breht sqaron goxha. Pastaj, ajo puna e '49 eshte store (jo store-anglisht, store-shqip). 

ps Ate librin e gjeta online. Do e lexoj avash avash. Rrofsh.

dmth, ti Kavir di jo vetem shqip, por edhe frengjisht ??

Vallaj kur flas me ca ketu tek lagjja edhe shqipja si gjuhe e huaj me duket. Se ku dallon shqiptari qe flet me hundore nga francezi? Asnje gje!

''ti Kavir flet shume mire frengjisht,  ku e ke mesuar.......

smiley  o rrote !

O Stalker, kush eshte rrote mer, se na habitove?

p.s Ne Universitetin e Kamzes "Sali Berisha", Belul. smiley

smiley

kavir, ky linku ketu eshte edhe me praktik nese e printon librin (pasi qenkan disa on-line)

Te lumshin duart!

Nuclear arms and terrific legs

Marr vesht, marr. Po edhe s'ke c'i ben. Kush u solidarizua, u solidarzua. Kush e pa me gezim si "vertetim teorie" e pa. Po nuk eshte se ndryshojme dot gje.

Krahet dhe kofshet e femrave jane arme qe burrat perdorin kunder njeri-tjetrit, edhe kjo merret vesh, po gjetke eshte tema e feminizmit.

ISNA Condemns the Massacre of Protesters in Egypt

 

August 14, 2013 - The Islamic Society of North America (ISNA) is shocked at the violence unleashed in Egypt and strongly condemns the killing of innocent protesters.

"We call for the protection of human life and freedom of expression for all Egyptians," said Imam Mohamed Magid, president of ISNA. "All Egyptians should have the right to express their views peacefully and without fear for their lives," he added.

ISNA shares the sentiments of United Nations Secretary-General Ban Ki-moon who has condemned in the strongest terms the violence that occurred when Egyptian security services used force to clear sit-ins and demonstrations. "The Secretary-General regrets that Egyptian authorities chose instead to use force to respond to the ongoing demonstrations," his spokesperson said in a statement.

We join Mr. Ban in extending our condolences to the families of those killed, and wish those injured full and speedy recovery.

We note that the White House has also condemned the violence in Egypt, as well as the imposition of emergency law, warning Egypt's military-backed interim government that "the world is watching."

ISNA calls upon all governments and people of conscience to bring pressure upon the Egyptian authorities to immediately suspend all operations that kill and maim innocent citizens.

The Islamic Society of North America

Hiiiiiiiii armiro mos boj gafe te futesh te websiti i ktyne se tu regjistru IP-ja!!!

o regjistru me kohe Rono, kshu qe s'e rruj mo...

Gjo e mire kjo. Groshen hala me vorbe apo ke fillu me tenxhere me presion? smiley

 tajine i thone; te lepish thonjt te lepish

that was below the belt. smiley

There was no evidence that the Islamists had stockpiled weapons inside the encampment, as Egyptian state media had claimed. Instead, Islamists converging on Rabaa from around Cairo hurriedly broke pavement into rocks or mixed Molotov cocktails for hurling at the police. A few were armed with makeshift clubs, or sought to use garbage pail lids or even a swimming kickboard as shields.

...

Instead, the crackdown was the clearest sign yet that the old Egyptian police state was re-emerging in full force, defying the protests of liberal members of the interim cabinet, Western threats of a cutoff of aid or loans, and the risk of a prolonged backlash of violence by Islamists angry about the theft of their democratic victories. It was a level of violence that might have crushed the January 2011 uprising that ousted Mr. Mubarak if military and police forces had unleashed it at that time, although back then the security forces faced a broader spectrum of protesters before the struggles over the political transition divided the Islamists and their opponents.

http://www.nytimes.com/2013/08/15/world/...

Të paktën ikën të ngpour . I lan ta hanin edhe ramazani smiley

Gjynof i modh, humbje e panevojshme jete...

wait, Roni's got jokes

gous widhaut sejin...

Nga ana tjeter i egjiptjan (nga ata me stafidhe ne ball), me te cilin komunikoj shpesh per pune pune, me tha sot ne mengjes se keta jane vetem heronjte e pare qe allahu po mirepret nga egjipti etj etj... thjesht me te tregu mbi kendveshtrimin e cave, kjo...

Une njihja nje kopte, Maria quhej. Sa filloi revolucioni kunder Mubarakut i terhoqi gjithe farefisin me qen e me mace nga Egjypti. Shiten cfare munden, kusurin ia "falen" revolucionit. Pse nxiton me familjaret e pyeta nje dite. Mos jeni gje te lidhur me Mubarakun. Jo me tha, po tani qe po iken Mubaraku vendi do behet me keq se Irani ne vitet 70, nga ata te Bradherhudit. Duhet me e pyt njehere mos e ka gje Pjerin, se i doli llafi nji me nji. 

Une kam nje mik timin atje, gjak shqiptari ne vena (me thoshte nip i aliut te modh), i edukum e i shkollum, punonte per Yokogawa Egjipt.  Majsha korespondence gjer para se Yoko te mbyllte zyrat per punen e trazirave... smiley Nuk me esht pergjigj as nga emaili privat qe atehere... smiley 

Me keto numrat u be si ai qe tha "Te eshte vrare nena, baba, gjyshi dhe gjyshja" "mooos" "jo prit, vetem baba, gjyshi dhe gjyshja" "shyqyr!".

Na tromakset mer me 2200 te vrare, saqe po themi "shyqyr me 200-300".

smiley Keto pamje te lene pa fjale..smiley

Regres te vertete paskan pesu keto shtetet e Azise Lindore nen islam. 

Ca lidhje ka kjo me keto qindra, mbase te mijra, te vrare ne Egjipt sot nese mund te ma shpjegoje kush?

quhet lindje e mesme, jo azi lindore. egjypti per me teper eshte ne afrike dhe jo ne azi.

Ndiq komentet, po flitej per Afganistanin e Iranin me siper qe nuk jane Lindje e Mesme

 Polica te vrame thon qe jane mbi 50. 

Cunat e fese se paqes nuk po na dalin edhe aq paqesore. 

Komentet tallese nuk me duken shume te mira kur flasim per nje tragjedi njerezore me qindra te vdekur.

Besides that, une kam zero simpati per qeveri religjioze apo dhe nacionaliste, nevertheless, kuptoj qe gjithashtu vendimet duhet ti marri populli e kur nuk me pelqejn. Furthermore, kam zero simpati per Morsin i cili ne dy vjet qeveri krijojti nje mije probleme me majoritianismin e tij, ku midis te tjereve pozicionojti persona te lidhur me terrorizmin ne vende te larta e turistike (the irony). Ne fakt kisha nje far simpatie per ushtrine nga bias-i qe kam kunder qeverive islamiste.

Perseri ama, te gjitha keto nuk justifikojn kete qe ndodhi sonte. Te sulmosh nje kamp protestuesish, te pa-armatosur, qe ne nje fare menyre kane te drejte te protestojne pas pucit, me qindra te vdekur... well, minimumi ushtria sonte i beri nje grope te madhe ligjitimitetit te saj. After all, a nuk mbahet Morsi e disa islamist ne arrest per dhune ndaj demonstruesve? A nuk ndodhi grushti i shtetit pikersishte se duhej te degjohej populli ne Tahrir Square? A nuk i mbytet zeri i nje pjeseje tjeter te popullit disa qindra metra larg Tahrir square-it? Me qindra te vdekur (shpresoj per me pak), gjithashtu.

Gjithashtu, eshte pakez e merzitshme sesi te njejtat klishe hidhen rreth e rrotull. Per shembull, eshte e vertete qe revolucioni islamik qe nje hape mbrapa per femrat ne Iran, por gjerat kane ndryshuar nga ditet e para, dhe sonte ne Iran gjene me shume femra te edukuara se ne vende sekulariste si Egjipti. Ne fakt, gjate kohes se Mubarak-ut, Kairo qe pak a shume si world's gropping/harrasment/rape capital; kjo gje ka vajtur akoma me keq kohet e fundit. Vetekuptohet, femrat ne Iran jane shume mbrapa ne krahasim me vende si Amerika apo Gjermania, nevertheless, diskutimi ka disa nuanca me shume.

Dicka tjeter qe nuk kuptoj. Une habitem nga disa njerez qe per shembull karakterizojn 21 Janarin si nje ceshtje fundamentale e morale (bie dakord ketu), por kur shikojne nje tragjedi te ngjashme por ne proporcione shume me te larta, e konsiderojne ceshtjen si dicka per te tallur, si dicka te merituar.

 

Po lere mer dreq mos e bej 21 Janarin pis! Ne Kairo jan vra 60 police me arme zjarri. Trimat e bradherhudit perdoren si "human shield" protestuesit dhe ja kerrciten me kallash policise. 

Cdo media e pavarur e huaj qe kam lexuar thote qe iniciatoret e sulmit ishin ushtria/policia e jo islamiket. Mbase nje metafor me e mire do qe sikur Beriaha te sulmonte cadrat e greves se urise?

Ka probleme shoke dhe duhen pare seriozisht eduhen analizuar me rrenje !Ka shoke qe i marrin si te thjeshta keto , po mendoj se nuk eshte mire . Shoket duhet te jene me te prokupuar me ndryshimet e femres ne Iran dhe po ashtu me te kujdeshem me Tahir Sheshet .Vete Egjyptianet nuk kane te njejtat mendime .I kane te ndryshme dhe ne i porosisim shoket Egjyptiane te forcojne Unitetin ! Fundja cu kuptua kur bie Legjitimiteti Ushtrise ?  Prandaj shoket te gjejne ngjashmeri me ngjarje te tjera neper Bote si Turqi , Siri , Jemen e plot vende te tjera !

Dihej fatkeqesisht se cfare do ndodhte qe ne fillim. Egjypti mbas nje viti do te jete shesh lufte 10 here me keq se Siria. U rrezua nje qeveri demokratike dhe u vrane protestues. Dmth nuk ka rrug mbrapa, po vrave ke hapur lufte civile. Pse cfar eshte aty Shqiperi qe vritet qytetari para krywministrise dhe qeveria, institucionet, opozita dhe te gjith tallin bythen? 

Amerikanëve ju plasi bomba në duar, e ashtuquajtura pranvera arabe  u kthye thjeshtë në një pranverë muslimane..Degjeneroi nga liria tek një diktaturë sheriati..

Lindja e mesme duhet ta kuptoj qe dy rruge ka. O lufte midis tyre per modernizim o perballje me perendimin. Rruge tjeter s'ka. Per mendimin tim vetem Irani ka per t'ja hedhur per arsye se eshte I vetmi vend demokratik.

Irani  i  vetmi vend demokratik.

Ju po bëni shaka sigurisht? 

Jo. Nuk po bej shaka. Ate qe kan bere islamistet ne Iran ne vitet 70 - 80 po tentojne ta bejn islamistet Arab sot. Po te mos ishte Irani vend demokratik do te kishte marr fund me kohe me beso. 

Pahlevi ishte ca demokrat, por s'mund të pranoj një vend që qeveriset nga ajatollahet të jetë demokratik. Të gjithë e dimë historinë iraniane pengjet dhe kriza e tyre etj etj..Në çdo vend ku ka fondamentalizëm të të gjitha ngjyrave për mua personalisht s'ka të bëjë demokracinë . Ç'do fe në vetvete është burg gjigand...

Lere fene, institucionalisht Irani eshte nje vend demokratik, ka zgjedhje te lira. Po te mos ishte demokratik Irani, nuk do te ishte kokcarje kaq e madhe per perendimin.

Ehh

Ata demonstruesit e Green Movement ne 2009 qartesisht nuk mendonin se zgjedhjet ishin te lira apo demokratike

As demokratet ne 2001 nuk mendonin ashtu po ja qe....

mendoj qe edhe vendet arabe qe kane monarki, kane per te shpetuar nga "rremuja panarabe".. bile ja hodhen paq sepse po te shikosh vende si Maroku apo Jordania, thuajse nuk i preku fare "pranvera arabe". lere me pastaj vendet e pasura.. dmth sheiket e Emirateve, Kuvajti etj.. duket sikur mbreteria eshte "garanci" dhe u shkon arabeve si sistem.

Po, besoj se kështu duhet të jetë! Monarkia, feudale si sistem shoqëror e fetar, ku mbreti është dhe kryetar i besimit fetar, është ajo që u përshtatet. S'mund të jetë demokracia si sistem, në bashkëjetesë me sundimin feudal. Ata, monarkët dhe shtetasit e saj të përulur, as që e kuptojnë termin "Demokraci-sundim i popullit". Deri sa të shterojë nafta, Arabia Saudite, Emiratet e Bashkuara, Kuvajti, Katari, do rrojnë si në mesjetë. Kur të jenë sosur burimet e energjisë, ato do shemben.

smiley

Petro kush ka lexuar dhe e njeh sado pak historine moderne te rajonit e di qe Arabia saudite eshte e mbrojtur me kontrate nga shba-te. Te kercenohet pushteti i saudeve eshte njesoj si te kercenohet siguria kombetare e shba-ve. 

USA e di se nuk ështe ende gati të zëvendësojë hidrokarburet me një burim tjetër energjije, ndaj, depon e saj të karburantit me emrin Arabi Saudite, do ta ruajë se s'bën. Nga 10 milion fuçi nafte që prodhon monarkia feudale, treçereku shkojnë në USA. Kur rezervat të mbarojnë (35 vjet thonë institutet), shkoftë në djall.

O Petro po them e ka me kontrate smiley kontrate anglosaksone jo verbale. Mnjf ka nje kontrate konkrete me firmat perkatese. Eshte e thjeshte.

Shume interesante kjo. Ku mund ta gjej kete kontraten?

Ou se tani e pashe. Ka kontrate per mbrojtjen e pushtetit monarkik saudit apo kontrate per blerje nafte nga firmat prodhuese?

Ka kontrate pf. Kontrata eshte direkt me familjen e Saudit. Kjo shpjegon edhe te gith problemin me alkaeden. smiley 

Petro, dakord per sistemin, por mos i nenvlereso sheiket e pasur te Katarit, Emirateve etj.. ehuu, jane arabe te zgjuar keta.. i beri paraja "me pahir" te tille.. te gjithe te shkolluar ne Londer, Paris, New York e gjetke.. e dine qe naftes do ti vije fundi nje dite, dhe kane invenstuar e po investojne leket e tyre.. kane blere gjysmen e botes keta Petroo..

...ne fakt, ska nevoje fare te mbaroje nafta qe te mbaroje sundimi i tyre, se edhe epoka e gurit, nuk mbaroi se mbaruan gurjetsmiley, pra e dine shume mire qe po kerkohet dhe investohet ne burime te tjera alternative energjitike, keshtu qe efhe keta, sheiket dmth, po investojne fuqishem.smiley

Dhe më e bukura është se financimet e qeverive si ajo e USA-s, burimin e kanë tek fitimet me naftën e këtyre çallmagjinjëve smiley

Belul po ja fut kodra mbas bregut. smiley

mire.smiley

Marokun e jordanine nuk i preku per arsye te tjera jo sepse kan nje sistem te caktuar. I vetmi sistem sot ne bote qe te garanton siguri kombetare eshte DEMOKRCIA perendimore. Deri sa te jete ky rend botror veri vule kesaj dhe flije mendjen.

peshku i kuq, qenke i ri ketu tek sajti/faqja e diaspores, se amerikanet nuk kane fare gisht tek pranvera arabe, se ky revolucion filloi spontanisht nga nje i papune ne Tunezi qe kerkonte pune dhe qe i vuri flaken vetes. Amerikanet, ne ate kohe ishin te zene me Jemenin, kishin ngritur rrjetin e tyre atje me ekstremiste qe nuk e dinin se po benin lojen e amerikanve, se interesi i amerikanve ishte thjesht qe te shtonin shitjen e armatimit tek Arabia Saudite. Ai revolucion (pranvera arabe) i gjeti ata te papregatitur, dhe me vone u be i tepert edhe miti i Osama Bin Laden qe e mbanin gjalle vet ata, dhe inskenuan "vdekjen" e tij ne Pakistan. Koha kerkon mite te tjera. 

Me pelqen ky koment Pjer.Deshmon rritjen tende jo vetem si vizionar i ceshtjeve ekonomike poredhe i atyre gjeostrategjike. Shikoj ne potence nje G.Sorros te dyte, ne kushtet e reja te globalizmit ne krize.

Spiritus, plaku di shum gjojna, por ketu nuk mund te thuhen publikisht, ka gjojna qe atakojne shtete apo grupime te fuqishme, dhe mbahen te "heshtura" . 

 

jam shume dakort. madje do keshilloja te jesh caze me i kufizuar ne parashtrimin e vizioneve te tua dhe sidomos ne dhenien e informacionit.Shiko se qeverite dhe korporatat paguajne njerez per mbledhje informacioni neper sajte.Ja psh Beluli  ty te duket nje batutaxhi filmash ,por mendoje pak sikur ai te jete me nje mision te posacem ketu smiley vuri veshin dhe syrin gjerave.Shiko pertej dukjes dhe dysho. Dija eshte pushtet Pjer. Kush ka informacion , sundon boten.

Shiko o Pjer analisti, shërbimet inteligjente amerikane, izraelite apo franceze e gatuan këtë paçavuren arabe ndër të tjera edhe për të mbuluar sadopak pasojat e krizës globale që shpërtheu vitet e fundit, Afganistanit dhe Irakut i doli boja dhe u kërkuan rrugë të reja ndër to kryesorja ishte paçavurja arabe..E shoh se s'merke vesh fare por unë do ju sqaroj në ardhshi në Tiranë para gotës së verës, birrës apo rakisë shoqëruar ndër të tjera edhe me kërnacka..Deri atëherë mbeç me shëndet!

Peshkuuuu, kush e gatoi !!!? Po ai ishte nje revolucion spontan ore, a i ke ndjekur me vemendje situatat ne Tunezi , vend ku filloi dhe per her te pare, dhe nuk filloi si revolucion se revolucion u kthye te nesermen. A e di skenen dhe situaten siç ndodhi ne te vertete, apo vazhdon te besosh verberisht ne skenare sherbimi te fshehte. Vetem nje njeri ore , vetem nje njeri, dhe ai i shkreti sapo ishte çuar nga dreka me familjen, ku mendohet (ketu po ndertohen skenare, por jo me sherbime te huaja) se ai ka patur zenie me familjen ngaqe ishte i papune, ka skenar ku thuhet se i vinte zor nga vetja, ka skenar ku thuhet se i kishin premtuar pune kundrejt nje shume qe ai duhej te paguante, keto po mendohen si skenare, por jo se sherbimet e huaja po prisnin kete sa ti vinte flaken vetes.  

ç'jane ato qe thua o peshkuuuu, sa per dijeni, te tera sherbimet e huaja u gjinden ne befasi nga perhapja e revolucionit. Natyrisht nje rol ne keto vende luajti opozita ne keto vende, opozite qe ishte e shtypur, dhe kur filloi revolucioni, natyrisht qe ato dolen ne skene, psh opozita e Libise, u lidh direkt me Parisin. 

Sa per dijeni, kur ai tuneziani i shkrete i vuri flaken vetes para bashkise, u mblodhen ca kureshtare, dhe kur mesuan shkakun, filluan te shanin kryetarin e bashkise, gje qe solli me shume kureshtare e kjo gje solli polica qe filluan tu gerthisnin ketyre te pushonin, dhe aty filloi te agravohej gjendja. Te nesermen e pasnesermen, u ngriten ter qyteti thuajse. Kaq. Kjo gje frymezoi ter qytetet e tjera dhe shtetet rrotull. 

   

kur ai tuneziani i shkrete i vuri flaken vetes para bashkise, u mblodhen ca kureshtare, dhe kur mesuan shkakun, filluan te shanin kryetarin e bashkise, gje qe solli me shume kureshtare e kjo gje solli polica qe filluan tu gerthisnin ketyre te pushonin, dhe aty filloi te agravohej gjendja.
 

 Ky është argumenti yt..?? fiuuuuu fi
Qeke rëndë..Ke tjatër mo?

Kete nuk e them une, por eshte fakt, dhe fakti nuk ndryshohet. Nuk eshte argument. Pyet ndonje tjeter, se s'i duket nuk paske patur tv ne ate kohe. Epo ta gezosh tv e re smiley

Pirdh o Pjer, Pirdh o djalë,
të lirohesh mos t'kesh më hall smiley

Pjer Thomas - 8 Korrik 2013 - 18:56 Permalink përgjigju
Me vjen keq qe Egjypti, po merr fund. 

Do me per Belulin...Belul?

Ore spurdhjak! Mesohu te flasesh ketu aq me teper kur diskuton me nje figure si Pierre qe eshte real me figure dhe ze e jo si ty anonim interneti. Nuk mund te perballesh do ti me nje vizionar si Pierre, haroje dhe mos e perserit me.

Brravo Tim, o kapedan, 
flet me gojë a me anal'

Po ç'a t'boj, plaku i ka pordhet smiley e ke nigju ate fjalen e urte qe thote; Plakut pordhen mos ja nigjo, por fjalen nigjoja, se ka me eksperienc se ty. 

Pjero, kta me fjale e ti me pordhe po me nigjove mu. Nuk meritojne me teper.

ke te drejte Pjero! pak a shume ishin demonstrta spontane, por qe per menyren e organizimit ndihmoi shume interneti.. komunikimi i shpejte, cdo cast cdo ore nepermjet tuiter, fejsbuk, msn, skajp, ajpad, ajpodsmiley, apo tablojt mer yahuu.. beri te mundur perhapjen e demonstratave gjithandej..smiley

ehhh sa kane ndryshuar kohet.. " sbehet lufta me telefona or joooo", tha dikur Belul Gjenomadhi.. behet or behet qe ckeme te!! interneti!!!

Natyrisht Belulo, interneti dhe media, lozen nje rol te madh, veç duhet saktesuar nje gje, kur ai tuneziani i vuri flaken vetes, asnje media nuk e dha, kur te nesermen dhe pasnesermen u zgjerua protesta, athere filloi media ta jepte, biles ketu ne Europe, u dha pas 2-3 ditesh ne kohen kur ata 10 veta diten e pare, ishin bere 100 diten e dyte e 1000 e siper diten e trete, athere u dha nga mediat boterore. 

Hane dat e hane bagdat, puna e Turqise me vendet arabike. 

Desha pak sqarim o burrë? Shoh se qenke expert në çeshtje ndërkombëtare, por siq duket ngece..Nejse s'ka gjë një herë tjetër mbase smiley

E mor Pjer sa shkendija ndizen e s'marrin zjarr nuk kane te numeruar. Ne 'albanie' u ndez zjarri e s'mori zjarr psh smiley ka edhe qe ndizet flak e bubulak pa shkendij fare. Sa pune ka puna o pjer ohuu smiley

Ajo dihet 1oora, por per rastin konkret , revolucionin Pranvera Arabe siç e quajten, sebepi, shkendija ishte ai tuneziani i papune. Tjeter pune pastaj se diçka ziente nen toke, para asaj. 

Aaa po ktu me dil pra, ca me rri strukur brenda flluckes ? Se nuk te ka dhe hije pa jo per gje smiley 

smileysmiley

Qe amerika ka gisht ne pranveren arabe e ka thene vete Obama tani ta leme obamen e te merremi me pjerin smiley)

 

1oora, pas pilafit, te gjithe thone se kemi gisht neve, kemi qene aty, etj. Qe perendimi shtoi kontaktet me opoziten e ketyre vendeve, me rebelet (ne kuptimin jo te keq te fjales, por keshtu quheshin ne ate fillim) , kjo dihet dhe kuptohet, forca te reja kishin dale ne skene. 

O pjer ta kam thene edhe me perpara, ti nuk pi uje nga politika dhe gjeopolitika. Mos u bej inatcorr kot se koti. Obama nuk e ka thene mbas pilafit, dhe nqs do ta dish e kam thene edhe une ketu tek peshkupauje qe ka per te ndodhur, jo se jam ndonje parashikues i madh, thjesht eshte pune vemendjeje. Me cfar tha dje Xhoni psh une e di se si do rrjedhin ngjarjet ne egjypt, se cfar do te jen argumentat etj etj... Sepse e tha vete xhoni dhe une e degjova ne radio. smiley

smiley

Ne ate kohe, kur filloi ne Tunezi 1oora, thuajse te tera qeverite perendimore ishin pro demonstranteve, keshtu qe edhe Obama nuk mund te ngelte jashte . 

O pjer Obama nuk flet per cfar ndodhi dje por per cfar do ndodh mbas 4 vitesh e me shume... Kur Obama fliste per pranveren arabe, dhe hapur fare madje, ndoshta me publikisht se cdo lajm tjeter gedafi hante kikirika me berlusken dhe u guduliseshin kembet me pende palloi nga cupka te bukura po pak leshtore. smiley 

E njejta dore eshte nga libia deri ne Siri. Qe amerikanet dhe islamistet puqen ne shume gjera kjo sdo mend.

KAJRO- Zyrtarët egjiptianë thonë se në vend është rivendosur qetësia. Ne fuqi vazhdon të jetë  gjendja e jashtëzakonshme, e vendosur pasi policia përdori mjetet e blinduara dhe buldozerët për të shkatërruar dy kampe protestuesish në Kajro. Qeveria e përkohëshme thotë se 278 vetë, përfshirë 43 policë gjetën vdekjen dje.
 
Por një zëdhënës për Vëllazërinë Myslimane, e cila kërkon rikthimin në post të ish-presidentit Mohamed Morsi, thotë se 2600 vetë gjetën vdekjen kur policia qëlloi mbi turmën e demonstruesve me armë automatike.

Dëshmitarët dhe gazetarët njoftojnë se trupat e të vrarëve janë dërguar në mjedise të shndërruara në morg të përkohëshme dhe në spitale fushore. Islamistët organizuan protesta edhe në Aleksandri, Minia, Asiut dhe Suez ndërkohë që revoltimi po përhapet.

Qeveria ka paralajmëruar prej ditësh se do të ndërhynte kundër protestuesve, pjesa më e madhe e të cilëve mbështesin zotin Morsi.

Ministri i Brendshëm Mohamed Ibrahim thotë se policia përdori masa minimale force kundër kampeve të protestuesve, duke shfrytëzuar vetëm gazin lotësjellës. Ai fajëson Vëllazërinë Myslimane për atë që e cilësoi si status kaosi në të gjithë vendin. Ai akuzoi anëtarët e kësaj organizate se kishte qëlluar në drejtim të policisë, kishte sulmuar ndërtesat qeveritare dhe kishte djegur kisha.
Panorama online

Si vertiten lajmet; nga Panorama online te Peshku online !

Cdo gje e perpikte - edhe zyrtarisht !

Thanks

Mund ta mernim edhe tek The Guardian..Ç'ndryshim do kishte? 
thnx 

Shiko o Pjer analisti, shërbimet inteligjente amerikane, izraelite apo franceze e gatuan këtë paçavuren arabe ndër të tjera edhe për të mbuluar sadopak pasojat e krizës globale që shpërtheu vitet e fundit, Afganistanit dhe Irakut i doli boja dhe u kërkuan rrugë të reja ndër to kryesorja ishte paçavurja arabe..E shoh se s'merke vesh fare por unë do ju sqaroj në ardhshi në Tiranë para gotës së verës, birrës apo rakisë shoqëruar ndër të tjera edhe me kërnacka..Deri atëherë mbeç me shëndet!

smiley

Ministria e Shëndetësisë e Egjiptit thotë se numri i të vrarëve në përleshjet e së mërkurës është rritur në mbi 500.

Eshte shtuar shume popullsia globale(kryesisht ne vendet e botes se trete) me shpejtesi marramendese..Vetem brezi yne ka perjetuar dyfishimin e popullsise dhe pritet te trefishohet veje tek 10.5miljarde rreth viteve 2030-35.

 "Depopulation should be the highest priority of U.S. foreign policy towards the Third World."

Hennry Kissinger

 

Epo kjo pike e zeze...30 milion egjiptian dolen rrugeve kunder Morsit kurse injorantet na thone e gatoi Amerika, Izraeli dhe Franca. 

Amerika i nxorri keta?

Po keta Franca i nxorri?

Po keta

I gatoi kriza,varferia dhe mjerimi..... . Izraeli ne fakt nuk ka pasur asnjehere qellim rrezimin e Mubarakeve,Khadafeve dhe Asadeve sepse e di fort mire se rrezimi i tyre do te sillte de fakto kaos total ne te gjitha vendet e rajonit dhe fuqizimin e Radikaleve, e pa fare mire kete ne rastin e Irakut kur largimi i Sadamit e ktheu vndin ne nje fuci baruti per gjithe rajonin. SHBA ne anen tjeter ka mbajtur rol pasiv sepse ka 1001 probleme te veta. Shume aktive ka qene Turqia ne rastin e Sirise duke rekrutuar terroriste sunite te cilet po bejne masakra me mizore se vete trupat e Asadit.

il meglio ,nemico del bene -thote Voltairre,pra me e mira eshte armiku i se mires..keshtu me duket se po ngjet me egjyptianet,kerkuan ha ha e gjeten hi hi

po kur s'je mire, si i bohet ?

gjeniu popull (i yni heee) e ka thene te njejten gje me shkoqur se volteri :

kur kerkon te lyesh vetullat mund te nxjerresh syte. pa vetem kur kerkon gjera superflu, qe vetem ty ndoshta te duken sikur fiton me shume, mund te prishesh pune me shume sesa te ndreqesh. jo ne ç'do rast.

pranej dhe volterin nuk e majn per ndonje te madh, se i ka te thenat relative. 

mu kujtu nje tjeter : tafmoja e madhe t'le pa gjo smiley

Mbi 500 te vrare deri tani e mbi 3000 te plagosur.

Nderkohe Obama ka reaguar ashper ndaj ushtarakeve egjiptiane: 

In his first response to the Wednesday mass killings, Mr. Obama strongly condemned the Egyptian government’s use of brute force to crush the protests and said the United States had canceled military exercises with the Egypt’s armed forces scheduled for next month. Mr. Obama also warned of further unspecified steps if Egypt’s interim leaders continued down what he called a “more dangerous path.”

 

Shume ashper ka reaguar edhe Berisha:

Berisha reagon për masakrën në Kajro: Fytyra e vërtetë e juntës puçiste

Kryeministri në detyrë Sali Berisha reagoi sot ndaj masakrës së bërë nga ushtria egjiptiane ndaj civilëve në sheshin qendror të Kajros. Përmes një postimi i rrjetin social Facebook, Berisha e cilësoi masakrën një produkt të juntës puçiste në Egjipt ku u ekzekutuan me qindra qytetarë civilë.

“Të dashur miq, ditë të zeza për popullin mik egjiptian. Junta ushtarake e Kajros kreu dy ditët e fundit një masakër të vërtetë ndaj protestuesve paqësorë. Kjo masakër, në të cilën u ekzekutuan qindra, e ndofta mijëra protestues, dëshmon fytyrën e vërtetë të juntës puçiste që u instalua në Kajro pas përmbysjes së presidentit të zgjedhur me votën e lirë të qytetarëve egjiptianë. Këto zhvillime tragjike dëshmojnë se bashkëpunëtorët e afërt të Mubarakut po rikthejnë me gjak dhe hekur regjimin e tyre barbar. Shqiptarët, që kanë tek egjiptianët një komb mik, ndjekin me dhimbje dhe të shokuar zhvillimet në këtë vend”, shkruan kryeministri.

Ai i bën apel faktorit ndërkombëtar që të ndërhyjë për të ndalur ekzekutimet e civilëve në vendin arab. “Duke dënuar me ashpërsinë më të madhe masakrat e juntës ushtarake të Kajros ndaj popullsisë civile, qeveria shqiptare bën thirrje për një qëndrim ndërkombëtar të koordinuar e të vendosur për të ndalur dorën e masakrës ndaj qytetarëve nga gjeneralët puçistë që po zhysin vendin në luftë civile dhe kaos si dhe për të rivendosur dialogun midis forcave politike kryesore të vendit. sb”, shkruan kryeministri në detyrë Sali Berisha si një reagim ndaj qindra ekzekutimeve të protestuesve në Kajro. Më herët, Ministria e Jashtme reagoi ndaj dhunës në Egjipt. Përmes një deklarate, kjo ministri bën apel që të ndërpritet menjëherë dhuna në kryeqytetin egjiptian.

“Ministria e Punëve të Jashtme po ndjek me shqetësim situatën e sigurisë në Egjipt dhe dënon përdorimin e dhunës ndaj protestuesve në Kajro, duke shkaktuar një numër të madh viktimash dhe të plagosurish. Ministria e Punëve të Jashtme shpreson që dhuna të ndërpritet sa më parë, duke i hapur rrugë zgjidhjes së çështjeve nëpërmjet dialogut. MPJ u bën thirrje Qeverisë Egjipitiane dhe të gjitha palëve të shmangin përplasjet e dhunshme dhe të gjejnë gjuhën e dialogut mes tyre sa më shpejt”, thuhet në deklaratën e Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Kur do te mesoje ky idiot se nuk eshte vendi i shqiperise te jape gjykime e drejtesi per boten.Edhe amerika qe eshte superfuqi ben deklarata me te paanshme se kaq.Gjithe ajo qe duhet te thote"i ndjekim me shume shqetesim ngjarjet dhe lajmet per humbjen e jeteve.bejme thirrje qe gjtiha palet ti zgjidhin problemet e tyre me mjete paqesore"

Ne fakt ky me duket nje nga reagimet me te drejta e te moralshme te Berishes, per te mos thene dhe te guximshme. Une i them hallall kesaj here.

Po c'reagim i drejte e i moralshem i Berishes ne Facebook, o armir.  Ne fakt, edhe ne FB Berisha s'duhet te bzaje per puce, se i ka qit ujt e zi asaj fjale.  Por meqe bzan, duhet marre me te njejten "grain of salt" si deklaratat per "sot eshte e djele, kenge dhe pune." 

Ose, muhabete facebook-u (Bariut i qofshim fale.)

Se harrova, kur u njoh Palestina si shtet vezhgues ne OKB, Shqiperia abstenoi.  

Pikerisht ne krahasim me ate reagim pa shtylle kurrizore ndaj Palestines, ky reagim i tij i sotem me duket burreror, packa se forumi i zgjedhur nuk eshte ai me seriozi.

Ndoshta ne Twitter do kish pasur me peshe...

Si kryeminister duhet te kete kujdes nga percaktime te tilla si junta ushtarake etj se nuk eshte vendi i tij.

Kush e rruan per Berishem mor Armir?...keto deklaratat e tij vejne s bashku me tufat e letrave higjenike te radhes!

Po per stilolapsat e cadrat pistolete a tha nonji gjo sula me.

Stilolapsat thika e cadrat pistoleta po i perdor qeveria puciste e Egjiptit per te justifikuar dhunen ndaj protestuesve. Vetem se ata kane shtuar edhe shapkat bomba...

Të gjithë i pamë armët që u përdorën në Egjipt. Si ditën e djeshme edhe para disa javësh . Vetëm në Tiranë dolën armët imagjinare nga bytha e Saliut. Edhe mos e merr mundimin se kam qen vetë dhe kam mbi 3 mijë foto që provojnë këtë që them.

Ky gjithenje karagjoz eshte treguar.Kur Bushi ( biri) nisi luften e dyte me Sadamin, ky i tha Ngjeles" do deshtoje keqazi Amerika.." Ky ne fakt ka patur shenja te theksuara fondamentalizmi islamik.Por gjithmone ja ka fut katundit...

Pertej muhabeteve te Ngjeles, Shqiperia ishte nga mbeshtetesit e pare te luftes se paligjshme ne Irak.  

smiley xhuxhi, vigani, vigani, xhuxhi, xhuxhi...

Monda, bej fjale per muhabet " pas kuintave".Se ate qe citoni juve une e di mjaft mire

Grava edhe sikur para kuintave ta kishte thene, mire do te kishte bere sepse ka thene nje te vertete. Kjo dmth qe ai i ka lexuar dhe studiuar mire veprat e Enverit ne lidhje me lindjen e mesme. smiley Pak perpara luftes ne Irak nqs do ta dish ti po edhe per njohuri te pergjitheshme me dhjetra politikane, diplomate e agjent karrierre te M.B ben nje leter publike ku i benin thirrje qeverise britanike te mos merrte pjese ne kete 'aventure amerikane e destinuar te deshtoje'. Dhe historia tregoi se kishin te drejte, Iraku sot mbas shume vuajtjesh, masakrash e sakrificash akoma nuk po sheh nje drite ne fund te tunelit. Ne anen tjeter amerika mbas mijra ushtareve te vrare, miliarda dollareve te humbur, reputacionin te demtuar keqazi ka pesuar nje humbje shume te madhe. Se si nje njeri si Toni Bler mbas kesaj masakre qe u be ne Irak zgjidhet ne krye te katershes..... hmmmm ketu pastaj futemi thelle. Me mire ta le me kaq une per sot.

    1oora , kurre nuk kam dyshuar se Salihu ka qene nje nga komunistet me te vendosur.Dhe se ç`a beri Amerika me  nisjen e luftes, kete sot e dine dhe femijet, por ja qe neve, fati dhe historia na pozicionoi ne anen e Amerikes.. 

Shi, shi, Berisha qeka mbeshtetes i Morsit!

Interesant!

Kur flet dhe ky mortja për humbje jetësh të pafajshme. WTF 

alke hudhi nji sy fotove me poshte. I ve dot faj ati policit te foto e dyte nese nxjerr pistoleten dhe e shkrep 15 here? (per te qene korrekt me ngjarjen, fotot tregojne se fakiri nuk ka arrit ta nxjerri dot pistoleten) 

1

2  

3

me aq sa e njof egjyptin un(shum pak),morsi dhe te vetet e krujten sumen me leter zmeril.pastaj kte el sisin vet kta e zgjodhen.noshta menun qe s'kishte .oqe,si tip zhulali.

Qe thu ti Morsi ne raundin e pare nuk i fitoi zgjedhjet. Ne raundin e dyte Morsi beri marveshje me liberalet qe te votonin per te. Njera prej pikave te marrveshjes me liberalet ishte qe posti i presidentit do te ruante karakterin laik. Diten e pare qe morsi mblodhi kabinetin ne mur kish vene nje kornize me vargjet e Kuranit. Pak kohe pasi moren pushtetin Bradherhudat organizuan nje tubim kunder luftes ne Siri. E gjith retorika e Morsit ne ate tubim ishte sektare, e karakterizuar kunder muslimaneve shiite. Te nesermen, me duket se qe ne Aleksandri, 6 egjiptjane shiite, u lincuan rrugeve si qener dhe i vrane me gure. Gjithashtu ne fjalimin e pare si president Morsi premtoi se nese do te vinte dita qe 1 milion egjiptian do te dilnin rrugeve dhe do te kerkonin doreheqjen a tij ai do te dorehiqej. Jo 1 milion qe dolen por 30 milion dhe Morsi nuk e dha dorheqjen.

Nuk po diskuton njeri qe ankesat kunder Morsit qene legjitime, por jam i sigurt se edhe ata miljona protestues kunder Morsit nuk e prisnin te ndodhte nje masaker si kjo e djeshmja, e ma merr mendja qe nuk jane fare te kenaqur me regjimin ushtarak qe po instalohet serish ne Egjipt...

humbja e jetes se policeve eshte po aq tragjike sa humbja e jeteve te qindra protestuesve. Por nuk mund te habitesh qe dhuna gjeneron reagim te dhunshem. Mos harro qe jane policet e snajperet e ushtrise ata qe hapen zjarr ndaj protestuesve te paarmatosur dhe iu hyne me buldozer neper cadra ku ishin me gjithe familje, e disa i dogjen krejt. Tani te ishe ti aty ne cader e te te shfarosnin familjen ne ate menyre, a nuk do i hidheshe ne gryke ndonje polici? Aq me teper kur keta jane akoma te kohes se Mubarakut te etur per hakmarrje ndaj Vellazerise Muslimane e nuk po i kursejne fare fisheket?

 Mos harro qe jane policet e snajperet e ushtrise ata qe hapen zjarr ndaj protestuesve te paarmatosur dhe iu hyne me buldozer neper cadra ku ishin me gjithe familje, e disa i dogjen krejt.

Ishe aty ti???

Ore qe shumica e viktimave jane te pafajshme ajo nuk diskutohet. Por duhet marr parasysh qe afro 60 police jane vrare me arme zjarri. Kur qellon policin me arme zjarri besoj nuk eshte se ke te drejte te habitesh qe po ta kthen me zjarr. Papergjegjshmeri fatale prej te dy paleve si ai qe brenda turmes dhe qellon policin me arme ashtu dhe polici qe qellon "indiskriminately" turmen. Por sido qe te jete njerez nga Egjipti me treguan se kjo pritej. Bradherhudi me pushtetin e beri si ai dhenduri i ri.    

Si minimum Mursit i njihet merita se per jave te tera kur egjiptianet protestonin kunder tij ai nuk vrau njeri e nuk reagoi dhunshem. Edhe protestat e mbeshtetesve te tij deri tani kane qene relativisht paqesore, dhe ata kane qene jo pak here ne shenjestren e dhunes se regjimit ushtarak. Shpresoj qe te mbeten paqesore sepse gjakrat jane te nxehta dhe lufta civile mund te shpertheje shume kollaj pas kesaj kasaphanes se fundit. Vertet lutem qe egjiptianet mos te bien ne vorbullen shkaterruese te vella-vrasjes.

Po edhe te donte Morsi te nxirrte ushtrine rrugeve, ushtria nuk i dilte. Madje Morsi sa kohe qe ne pushtet tentoi ta "korruptonte" ushtrine duke i dhene pushtete qe nuk i kish as ne kohen e Mubarakut. Po cfare lufte civile o armir. Ne Egjipt nuk ka lufte civile pasi ushtria mbeshtetet prej Perendimit, packa se ne publik e denojne dhunen. A e kupton qe akti i ushtrise ishte akt i paramenduar? Dhuna e ushtrise ishte akt terrorist puro. Mesazhi ishte i qarte: Ju vrasim, ju zhdukim! 

CAIRO — Gathering Thursday morning around a mosque used as a morgue for hundreds killed the day before, many Islamists waited confidently for a surge of sympathetic support from the broader public. But it failed to materialize.

Keshilltari i Babasqpit ne kohen e rizgjedhjes se Mubarakut  tregon se , e mori ne Telefon dhe e Uronte

Jam shume i gzum zoti Bumarak per zgjedhjen tuej   ... Mezi arriu qe e bindi se thirrej Mubarak .por Mubarak qe Mubarak .me se fundi ja shktuajti ne nje leter Format me te madhe MUBARAK . Le t'ja kujtoj ndonje ne FB smiley

 Pse qeka inatos me te babsqapi ? Kujton se eshte president smiley

Ua rekomandoj kete shkrim atyre qe lexojne anglisht

Why Egypt is America's Enemy

Some two-and-a-half years ago, I wrote an essay for this magazine, titled "Secular Good, Muslim Bad". It was a reflection on the initial protests which became the Arab Spring, before the counterrevolution kicked in and turned a hopeful cry for breathing room into a demented Arab Spring Cleaning. The vermin are fellow Arabs, demonized and derided for years, such that their blood becomes cheap. 

This happens all too often with minorities; what is unique about the Arab world is the degree to which many dictatorships also oppress the majority. My point in that essay about Tunisia was that we in America and the West generally reflexively associate secularism with what is good and democratic, and conservatism (specifically, in Islam) with that which is antidemocratic and oppressive. As I wrote:

This assumption lazily equates the public practice of Islam with all things undemocratic, whereas we are inclined to view secularism—even when enforced by a dictator—as explicitly preferable, even though in the experience of many Arabs (and Muslims), secularism is the ideology which justifies control of their lives, religion, and politics.

...

Revolucioni eshte nje divorc  por nuk garanton me shume .. perkundrazi mund te jete me e frikshme e nesermja .. megjithate besoj tek energjia lineare .. 

Eh mendoj si me perpara se ushtria i beri nje grop vetes...

ElBaradei u largua, dhe nuk ma merre mendja se ndonje si ai do deshiroj te marri fuqi ne kete situate pasi gjithnje do duket sikur duart i ka me gjak.

Cdo parti e kishte kundershtuar MB dhe kishte mbeshtetur ushtrine, midis ketyre partive, dhe Nour party, gjithashtu nje parti islamiste. Tani do vehen ne pozicion shume te veshtire pasi nuk mund te mbeshtesin kete qe ndodhi, duke ulur mbeshtetjen per ushtrine e revoluciono-pucin ndaj Morsit.

Anet me radikale te MB-se, tani mund te thone, "shiko sa te drejt kishim."

Vrasja, se di mire historine, por me duket sikur eshte me keq sec do gje qe ka bere Mubaraku, te pakten ne nje afat kohor kaq te shkurter.

Tek ky forumi kemi disa peshq qe nuk ju intereson shume puna per sa kohe e hane islamistet, por dhe me ate perspektive, perseri kjo qe ndodhi nuk qe dicka e mire. MB-ja vajti nga nje organizate gjysem e de-legjitimuar dhe e "tradhtuar" dhe nga aleatet islamik, ne nje parti per te cilen komuniteti internacional ka simpati, brenda ne Egjypt te pavarurit si ElBaradei nuk mund te  krijojne nje kundra-peshe, ushtria eshte sjellur me keq se gjate Mubarakut, e islamistet fundamentalist mund te thone "we were right all along." Dhe te gjitha keto pa zene ne goje koston njerezore, mbase pjesa me e rendesishme e ketij ekuacioni si dhe me e injoruara.

Berisha eshte epitomia e pabesise dhe te keqes njerezore. 

Ne fakt, pertej retorikes, ka diçka tellesisht te vertete ne ate qe thua: pabesia e Berishes. Ne kuptimin qe ai ne kete rast mbeshtet dike, per te cilin e di fort mire sa i pabese u tregua me ate qe e sollen ne pushtet, dmth me miljonat e njerezit qe ne menyre kurajoze dolen ne rruge para dy vitesh dhe permysen Mubarakun. Berisha ne menyre gati inkoshiente ben nje projeksion tek vetja e asaj qe i indodhi Morsit. I eshte kujtuar 97-a e tij me sa duket smiley

O armir, kam nje pyetje per ty, meqe ti beson se nje parti me baze fetare eshte thjesht nje parti politike qe duhet mbeshtetur:

po mire, po kishat e krishtera koopte ne Egjipt, c'u kishin bere valle Vellezerve, per ti djegur e shkrumbosur brenda nje dite??  (pardje)

Ky ishte rasti me i mire qe Shqiperia, te provonte te nderhynte ushtarikisht, se bashku me ndonje nga vendet Europiane, kush te deshironte ti bashkohej proçesit te Paqes ne Egjypt. Shqiperia urgjentisht fare mire mund tu parashtronte kerkesen vendeve aleate te saj, dhe jam i sigurte se Italia me Francen, e ndoshta edhe Gjermania mund te bashkohej nen kete nisme. Mjafton 1-2 shtete, se shtetet e tjera me hir apo pahir, do ti bashkoheshin kesaj nisme. Kundershtimeve te ndonje fuqie, do t'ju pergjigjeshim (do t'ju kthenim) me te njejten monedhe qe ata ndermarin nisma paqeje ne vende te ndryshme; 1) mbrojtjen e interesave te Shqiperise dhe shqiptarve atje, 2) mbrojtjen e minorances krishtere atje, 3) mbrojtjen e demokracise dhe 4) mbrojtjen e viktimave nga ndonje sulm tjeter i ushtrise apo segmenteve te veçanta te saja. 

Si te nisej kontigjenti i pare, nuk ishte çudi te shoqerohej nga kontigjente te tjera te vendeve te ndryshme, te cilat do te ishin nen komanden e ushtris shqiptare. 

gjeniale Pjerr,thirr zedhenesin e te beje nje deklarate mbi ç'propozon...Nuk e di nese Merkel eshte kthyer nga pushimet

Pjeri propozon tulipane, ne vend te Dragunov-eve. Pjeri o vizionar. 

Zana, arsyet, kushtet jane pjekur, nje prove nuk do te bente keq, ne kete rast masnim pulsin e shum shteteve. 

Pjer, ç'te keqe ka propozimi im per me teper zjarr, barut dhe ideollogji te shendoshe Marksiste?

Qe arabet e te tera vendeve arabike, e kane te domosdoshme te kalojne ne nje lloj socializmi, te pakten nja 100 vjet, 2 breza, kjo as qe diskutohet, biles e ke dhe tek VQ, dhe dalngadal pastaj (jo menjehere) te kalojne ne sistemin pluralist dhe privatizim, kuptohet ngadale, jo si neve. 

Mbase 100vjet jane shume. Por sidoqofte do ishte e udhes qe opiumi qe i eshte dhene dhe po i jeper popullit, te luftohet per aq kohe sa te ishte socializem. Do ishte nje kohe shume frytdhenese, brezat te qetesoheshin dhe edukoheshin; dhe kohe shume e vlefshme dhe e mjaftueshme per intelektualet qe te reflektojne. Qelite duhet te kene kushte me te mira se ato te Spaçit, mendoj une. Etj etj.

Pjer, te me falesh po nuk e kish lexu me vemendje ate komentin per nderhyrje ushtarake. Jam plotesisht dakort me ty!

Ne fakt eshte ide gjeniale.sa te verdallisen kot ne shqiperi duke vrare plazhistet e pafajshem le ti nisim andej nga egjipti te lozin me arme sa te merziten.

 Ideja nuk eshte e keqe, shume e mire madje, por momenti eshte i veshtire. Qeveria aktuale eshte ne ikje, kurse qeveria e re akoma nuk ka marre celsat ne dore. Dmth jemi ne tranzicion pushteti,

Plus qe Sala me ate punen e SHQUP-it ka krijuar konflikt me Ushtrine, e cila tani per inat mund te kaloje ne krahun tjeter. Dmth qe po derguam trupat tona atje, sa te zbarkojne te vene e te hidhen me krahun tjeter. Prandaj duhet te jemi te kujdesshem, mat shtate here e prit nje here.

Momenti Kavir, duket i veshtire nga ana e Shqiperise, se duket sikur ka nje vakum politik tani, por ama nga ana e tjeter e Mesdheut eshte ideale. 

Kavir lexo me me kujdes!!! Pjeri nuk po thote ta nisim ushtrine shqiptare vetem. Ai po thote qe ushtrine ta nisim brenda nje kornize aleance me Gjemanine, Francen dhe Italine. Tashti ty ta merr mendja se ushtria shqiptare do te kalonte ne krahun tjeter, kur ne krahun e vet gjenden aleatet e Aleances Euroatlantike? Me vjen keq Kavir por po shfaq shenja naiviteti gjeostrategjik te nje shkalle siperore! 

Por nen komanden shqiptare, o analfabet funksional. Ne ushtri nuk ka demokraci, qe te vendosin ushtaret gjermane e franceze. Zbatohen urdhrat. Dhe urdhrat, ne rastin konkret i japin gjeneralet shqiptare, qe u ka ardhur ne maje te hundes me arrogancen e Sales qe po u merr pronat.

smiley

gati jane matrix-at tane...sidomos eshte momenti i pershatshem psikologjik..moment ç'pronesimi,pra kane terbimin e mjaftueshem..yrysh e n'Kairo,tursun Pashai ne krye e vaiiii..kjo e ç'pronesimit me tingellon disi e çuditshme ,sikur do behej me kahje te kundert  hahahahah

qe une ta marr vesh ushtria me cilen pale duhet te ishte ne Egjipt?Vellezerit Morsi el baradei ,mubarak,kush eshte njera ane e kush tjetra?

Ushtria e ka rrëzuar Morsi, Mubarak ishte president dhe El Baradei ka qenë mesa di në komisionin e kombeve të bashkuara për energjinë atomike..

kjo nuk eshte pergjigje e pyetjes time.pyetja ishte ne rast se ndehyjne fuqite e medha sipas propzimit Pjerr te udhehequra nga albanie,ke do mbeshtesnin

romanët, smiley

Zana nuk ka rendesi ndarja qe ju i beni, se edhe fuqit e medhaja, kur i nisin nganjehere trupat ne vende te ndryshme, nuk e kane ndare mir mendjen se anen e kujt pale do mbajne, thjesht hyjne per Paqe, per Rregull, dhe ne ditet ne vijim ndahet shapi nga sheqeri. Nganjehere ato i nisin trupat per te mbrojtur nje force te caktuar, por nga ana tjeter hyjne ne bizedime dhe bejne pazare edhe me palen tjeter. Ne pergjithesi, te gjitha fuqit e huaja, nepermjet trupave speciale te tyre (brenda trupave ushtarake) , perpiqen te hyjne ne kontakt, dhe blejne kreret e fiseve, komunave etj. Pra perpiqen te forcojne pozitat e tyre per te ardhmen. Nderkoh qe ne e kemi komunitetin tone atje. 

Pjero, e di pse je i madh ti vella. Se ti materializon me fjale ato endrra qe te gjithe ne i kemi ne brendesi po kemi frike ti themi. Endrra madhore te tipit: ushtria shqiptare sulmon, ushtria gjermane e ndihmon; kombetarja shqiptare Brazilin fiton; Mandi i NishTulles Mik Xhekerit ja kalon; raketa shqiptare me 1 te Kallnuerit ne Mars zbarkon....

Shprese e gjalle je!

Edhe stiv jabsi keshtu ka fol dikur; po gjall se e besonte njeri.... shife ku o sot!!! dmth ku ish para nja 2 vjetesh....

Pjer, mua me pelqen propozimi yt. Dhe jam i sigurt se vende te tjera europiane do te ndiheshin me mire ti bashkoheshin nje kontigjenti ushtarak te propozuar prej Shqiperise. E them kete pasi do te ishte levizje PR-i shume e mire per vendet e krishtera europiane qe propozimi per nderhyrje ushtarake te vinte prej Shqiperise (vend me popullsi muslimane). 

Tani po qe ke filluar te mendosh dialektikisht, me vjen mire qe qysh kur ke filluar ta marresh seriozisht VQ , ke filluar te ndryshosh per mire smiley Nuk ben keq te lexosh faqe te saja, çdo jave nga pak. 

Aq m teper qe ne kemi pergjegjesi per Egjiptin pasi dihet qe shteti i Egjiptit eshte ngritur nga nje kolonizator shqiptare nga rrethi i Korces, Ali Pasha.

Ka ardhur koha qe dhe ne ashtu si Franca ne Mali te marrim pergjegjesine qe na takon ne Egjipt!

 

 

Rono, ka per ti marr Pjeri meritat per te gjitha arritjet e tua akademike apo shkencore. 

Do ishte ndere per mua!

E thashe qe duhet menduar mire ai muhabet, jo yxhym oburra e ogra.

Edhe Mehmet Aliu per te qetesuar situaten vajti ne fillim ne Egjipt, qe te nxiste bisedimet mes fraksioneve egjptiane. Po te gjithe e dime se cfare beri ne fund. Ne rast se ndonje gjenerali shqiptar do t'i shkrepte te bente te njejten gje? A nuk do ishte nje turp perpara miqve tane nderkombetare? Ata mund te na akuzonin per imperializem, sic akuzojne Ameriken psh. Duhen peshuar mire punet para se te ndermarresh nje hap te tille. Cfare fiton e cafre humbet.

Une them te presim he per he. 

Turp do te ishte mos te tregohemi ne lartesine e duhur dhe te shmangnim pergjegjesine qe kemi per shtetin e Misirit.

Komentet e tua qelben era frike zoti Kavir!!!

sa rrin i mençuri e mendohet i marri ka kry pune -thona na.Une mendoj te futemi,nje here kalon treni...e ne nuk duhet ta humbasim.Gjeopolitika do te ndryshonte nje here e mire ne favorin tone

E shoh qe logjika e ftohte ia ka lene vendin reapolitikes agresive. Terhiqem, beni si te doni, me qafe paci veten dhe egjiptianet bashke.

Jo Kavir ,kohnat na kerkojne me te pergjegjshem.Une e di qe me nje refketim te qete do tevish ne kete hulli.Koalicioni sot me teper se kurre ka nevoje per unitet e mendje te çelnikta si ti

Edhe VETEM ta hedhesh si ide ne kancelarite europiane e ne EU, duke nxjerre pretendimet e e siperpemendura, e njekohesisht te besh gati nja 2000 ushtare duke pritur ne port, ke terhequr vemendjen e ter Europes, dhe ke suportuar ne Burse rreth 25% te aksioneve te armatimit shqiptar. 

Nuk luhet me fatin e popujve ne burse, Pjer. Ke apo nuk ke zemer?

Nuk eshte hera e pare qe Kaviri fut shkopa ne rrotat e iniciativave te Pjerit!

Xhelozi? Mbase!

Persa kohe peco-groset e Uoll-Stritit se bashku me ca gjeneral te Pentagonit lozin me fatet e popujve, perse nuk lejohet te behet kjo pune edhe ne bursen shqiptare.  

ata lozin me mjetet qe kane ne dispozicion pjer, anije, rraketa, satelite, avione etj etj; po imami me ca te lozi, me gjylet e tija? E ku pa, mu ne mes te burses qe ti je perpjekur kaq shume te ringjallesh!!!!!

Propozimin mund ta bëni ju Pjer, duke i nisur një e-mail gjeneral Xhemal Gjunkshit, shefit të shtabit të përgjithshëm!

keta 200 mije ushtare do ishin shqiptare shqipnie apo edhe kosovare...?Mendoj se kosovare i kena gati e jane ma te gatshem per lufte,e kane qejf

Degjova se kjo puna e dergimit te "misionareve" tane eshte marre seriozisht nga qeveria e zgjedhur ne ardhje, dhe jane bere bisedime me qeverine e hedhur ne hikje qe te filloje mobilizimi i misionareve.  (I vetmi rast qe tregon paralelizem ne vendimarrja nga opozita e qeveria e sotme, ose qeveria e opozita e neserme; pergezime dhenesit se idese)

Gjithsesi, nja 2 detaje nuk jane komplet te qarta, njeri duke qene misioni psh; qeveria e zgjedhur ne ardhje do te perdore "misionaret" per te mbrojtur objektet e kultit te minoriteteve, si kishat psh, nderkohe qe qeveria e rrezuar ne ikje do te ndihmoje grevistet dhe demonstruesit ne aktivitetet e tyre te perditshme, si psh shkrumbimin e kishave. 

Nga ana tjeter problemet logjistike ngrene koken... nuk kemi anije, ose avione ushtarake qe mund te perdorim per kete levizje masive trupash.  Flitet se ministri ne ikje ka propozuar ndertimin e nje varke alla Noa, me dru ulliri (kantieri mendohet se do te jete tuneli i nendeteseve; c'ka do te shtyje inagurimin e muzeut hotel, ujor, nentoksor per nje kohe te pacaktuar). Kjo jo vetem eshte lehtesisht e arritshme, nese do te merrnim parasysh abondancen e ullinjeve qe ka mbjelle vete kryeministri ne ikje, aty ke 500 milion plot, por mbart edhe nje simbolike aq te nevojshme per popullin egjiptjan, ate te paqes.

Kolaudimi final i velave dhe timonit, e detyrimisht edhe prerja e shiritit inagurues do te behet 2 muaj perpara zgjedhjeve te ardhshme parlamentare. 

Edhe njehere urime atij qe ka dhene idene per kete mision ushtarak paqeruajtes, kushdo e kudo qofte!!!!

Flm Bama, edhe une -me ate ide- mas pulsin e peshqeve ketu smiley ka gjera qe disa i quajne te parealizueshme, ka qe i quajne idiotlliqe, ka qe i quajne te mundeshme, ka dhe qe i quajne te realizueshme (kuptohet nen kuadrin/suazen e nje grupi vendesh, qe fillon nga 2-3 shtete) . Disa shtete, nuk presin te krijohet suaza e duhur, por i nisin vete trupat e tyre. Natyrisht ne nuk e kemi ate mundesi, kjo dihet. 

deshira Pjer, mjafton te jete deshira, te gjitha te tjerat gjehen e behen!!!! Po qe jane te dy dakort qe te dergojne trupa, jo vetem per te ndihmuar popullin vella egjiptjan, por edhe per te ngritur lavdine e rreckosur rrishtazi te ushtrise shqiptare, jane!!!!!!

Bravo Pjer, ketu me ke pelqyer,

He mer ju qe bete  valixhet gati. A ua thashe qe eshte ende heret? Jo se isha "frikacak" une, po ju prishja unitetin. He, tani!

ketu dallojne komandantet nga paratrupat Kavir. Komandantet testojne duke i cuar trupat para...

Bame kto informacione i ke nga mrena apo nga memo e pergjithshme qe vjen me date 15 te cdo muaji?

Direktivat e reja te erdhen?

Une bera kerkese per sqarim, dhe sic e di ti... mendoj se ka nje ndryshim kursi persa i perket trajtimit te disa elementeve te vecante... Nese verehet se premtojne ide, vizion dhe natyrisht pendese per disa veprime te meparshme, perqafimi ne gjirin e ngrohte te gjithperfshirjes dhe bashkpunimit konstruktiv per ardhmerine evropjane dhe panatlantike te Shqiperise, nuk do te jete i larget...

Ne Pentagon e kishin mirpritur propozimin. Madje nje gjeneral kur e kish marr vesh kish thene "shqiptaret e kan propozu kete? Duket qe gjaku i Aleksandrit te Madh rrjedh ne dejet e tyre!" 

Shume Muhabet interesant .Paj me ta thane dica Shtojzovalle .

Ata  dhe Greket  e kane me "testament teper sekret i RV"  , ne rast krizash te gjithe Komandantet batalion e Lart ( perjashtuar Ministrin e Sh Sh.P ) duhet te jene me origjine Shqiptare !

Pjer, me vjen keq por per arsye qe nuk mund ti shpalos ktu nuk mund ta mbeshtes kte iniciative.

 

Taksirat hidhu deri ne belgjike dhe pyete nje cik edhe per Vietnamin (kaq! E di pjeri per ça eshte llafi smiley 

 

Mbi 80 te vrare gjate protestave te sotme. Ushtria gjuan protestuesit nga helikoptert, nje pershkallezim i rrezikshem i dhunes

http://www.aljazeera.com/news/middleeast...

Scores of people have been killed in Egypt as calls for a "day of rage" by opponents of the military-led regime turned to bloodshed.

In the worst of the violence, a correspondent for Al Jazeera said at least 80 people were killed and hundreds injured in Cairo's Ramses Square on Friday as anti-coup protesters were fired on by government forces.

 

A protester, Said Mohammed, told Al Jazeera that the crowds were shot at by men in helicopters.

 

"Helicopters started to shoot us as we were walking. My friend took a shot in the neck and he died," he said. "This was the first time we saw helicopters shooting. There were people shooting from the windows."

po me kishat c'kishin o armir? Nuk kishin lene nje ne kembe... edhe ato qe ishin me ore larg vendeve te protestes...

Thuhet se vete ushtria po i le kishat kopte te pambrojtura ne menyre qe te behen shenjester e kollajte per ata pak radikale qe e shohin te arsyeshme te sulmojne kisha, duke menduar se koptet jane mbeshtetesit me te forte te regjimit te Al Sisit. Ka edhe dyshime qe mund te jete vete ushtria qe i djeg kishat per te rritur presionin ndaj VM dhe per te justifikuar dhunen ndaj tyre. Sidoqofte, VM ka denuar sulmet ndaj kishave madje ka reportazhe qe vete muslimanet po behen kordon rreth kishave per ti mbrojtur ato.

Njesoj si ne 2011 http://thinkprogress.org/security/2011/0...

si te dush ti thuhet o armir, po NPR sot tha qe jane bastisur e djegur 99% e kishave... shume te zotet keta pak, po fare pak radikale...

sic e thote edhe shkrimi qe ke sjelle:

"Against this backdrop, it may be some time before it's established what group, if any, is behind the church attacks, and how coordinated this violence has been."

Pra nuk eshte fare e qarte nese VM qendron prapa ketyre sulmeve te denueshme ndaj kishave Kopte. VM ka dale e para me deklarate kunder sulmeve ndaj kishave. Sic eshte thene dhe me pare ne kete forum, 40% a me shume e Egjiptit jane analfabete kshu qe nuk ka si te mos priten akte te tilla dhune ndaj nje minoriteti qe shihet si mbeshtetesi kryesor i politikave anti-VM te ushtarakeve. Cdo akt dhune eshte i papranueshem.

O Amir. Zotrote na merr per budallenj ne, apo si. Ore nuk vishen breket nga koka, sado te perpiqeni ti me  bradherhudin tend. 

PF, 

Ai krye mjeker cjapi i Kosoves, ai qe thote se identifikohet ne fillim si musliman e pastaj si shqiptar, se ofendohet allahu, ai qe thote se jemi zotuar tjua sjellim ndricimin edhe nese ju nuk e doni, pasi duket ashiqare qe ju nuk kuptoni se c'eshte e mire per ju, ai, ata qe e mbeshtesin, dhe ata qe e financojne jane evropjane dhe demokrat te medhenj or ti...

Egjipti Evropjan

Kështu e cilësonte Ardian Ndrecandryshimin e parashikuar pas atij që, megjithëse me vonesë dhe me “siklet” diplomatik, u konsiderua nga e tërë bota perëndimore si ‘grusht shteti’, ose me saktë: “sot Egjipti lufton mes dy mundësive, asaj që do t’ia frenonte zhvillimin dhe do ta kthente në Mesjetë dhe asaj që do ta afronte me Europën e do t’ia hapte rrugën e përparimit të atij populli fisnik”. “Para pak ditësh”, vazhdonte Ndreca, “forcat e armatosuna egjiptiane, që janë nji ndër pjesët ma të emancipueme të atij shteti e arrestuen Morsin dhe po përpiqen me e çue vendin drejt zgjedhjesh të reja demokratike”.

Sa? 278, 400, 600, 2.200? Sa janë vrarë nga këto forca “të emancipueme” brenda një dite? Kjo është demokracia? Kjo është rruga e përparimit? Ky është largimi nga mesjeta?

Ushtria egjiptiane ka një gjysmë shekulli që vendos fatet e “atij populli fisnik” dhe deri më sot vetëm dhunë dhe regjime diktatoriale ka prodhuar. Ajo largoi me dhunë një pushtet të ardhur me votë. Vrau qindra protestues. Ka dhënë prova të tilla historikisht.

Mirëpo tek ne mungojnë analizat dhe parashikimet politike serioze: zgjedhjet e 23 qershorit e dëshmuan. Gazetarët i ngjeshën sa njërit pushtet aq edhe tjetrit. Mungojnë analizat dhe parashikimet gjeopolitike. Egjipti i editorialeve shqiptare VIP në të vërtetë është një valvul froidiane, një së paku mungesë profesionalizmi, ndryshe nuk ka kuptim pohimi “kohnat kanë ndryshue e shumë vende arabe po tregojnë se shtysa kryesore që i lëviz asht ajo që kërkon shekullarizimin e shoqnisë dhe hapjen e saj ndaj lirive të individit”, sepse vendi i cili e përshëndeti fuqishëm largimin e Morsit nga ushtria ishte Arabia Saudite dhe me një logjikë të këtillë duhet të besojmë se Saudia po shkon drejt shekullarizimit!

Po ç’i shtyn këto opinionbërës drejt aventurave analitike kaq të cekëta? Të jetë vallë hyjnia “Liri”? Duket e pabesueshme për vetë inkoherencën e tyre. Kujtoni etiketat autoritare që mori Berisha gjatë këtyre 4 viteve nga të “emancipuemit” mediatik. E pra Berisha nuk erdhi në pushtet me tanke. Megjithatë ky ishte autoritar, ndërsa përmbysësit e demokracisë me tanke, që nuk kishte si të mos prodhonin qindra të vrarët e këtyre ditëve, na qenkan të “emancipuem”. Po atëherë, ç’na duhet Egjipti? E thjesht fare, si pretekst për të goditur diku dhe diçka tjetër, duke sajuar lidhje abstrakte, një hipokrizi patetike.

 

“E gjithë kjo ndodh disa paralele poshtë nesh, prandaj tingllojnë donkishoteske dhe regresiste përpjekjet e atyne që duen me shti në Kosovë e në Maqedoni shamia, mjekra e simbole të mirëfillta politike që nuk kanë asgja të përbashkët me islamin tonë europian. Edhe ma të mangëta janë arsyetimet e atyne si A. Kurti, që nga motiv shpreset asht kthye në faktor shkatrrimtar, me ambiguitetin e tij dhe me idetë mbrapshtane që mbron”.

Pra një mundësi për të ngritur paralelizma mes problemeve politike të Egjiptit dhe aplikimit të lirë të fesë, me shamia e mjekra, në trevat shqiptare. Madje, për kroniken e inkoherencës, papritur mësojmë se ne myslimanet qenkemi edhe evropian: ne që akuzohemi nga të njëjtët personazhe se këtë fe “orientale” e morëm nga “barbarët e Azisë”! Mësojmë gjithashtu se çfarë është dhe nuk është islame duhet ta njohim nga “të emancipuemit”. Po kështu, citimi i Albin Kurtit nuk ka fare lidhje me ngjarjet në Egjipt, e madje është tërësisht paradoksal: ideja “mbrapshtane që mbron” Kurti në rastin konkret është lejimi i orës fetare në shkollat publike, siç ndodh në mjaft vende perëndimore, përfshi edhe shtetin ku punon Ndreca, ndërsa vetë institucioni punëdhënës i tij e mbron me forcë këtë të drejtë edukimi në shkollat publike të shtetit laik.

 Por Egjipti nevojitet për të nënvizuar se tanket janë përgjigja e merituar dhe demokratike ndaj mjekrës dhe shamisë. Dhe mos të harrojmë që këtë “filozofi” e pohon një altoparlant fetar. 

Jo or vella jo, ju muslimanet, sic e sjell ti veten ketu ne peshk, nuk jeni evropiane. Ata qe identifikohen si shqiptare jane evropjane, ju qe identifikoheni ne rradhe te pare si myslimane, nuk ka si te jeni.

- VM sapo bene thirrje per pushimin e protestave

- paskan fillu me u ngrit Komitetet e Mbrojtjes prej banoreve e Kajros, kunder VM

- nje analist i specializuar per egjiptin thosh ne radio 'france culture' se, manifestimi i sotem tek sheshi afer Stacionit te Trenit ka shume shance te kete qene nje gracke e vete Ushtrise sepse nese donin te mos kish grumbullime, mund te kishin ndaluar hyrjen tek sheshi. I lane vete te futen, dhe ata u futen smiley

- degjova sot ne mengjes intervistat e disa turisteve, qe kishin qene 'bllokuar' ne Kajro dhe ishin kthy ne europe sot. Thonin se kudo neper qytet mund te shetisje, me perjashtim te dy shesheve ne fjale ku manifestojne VM.

- shkruan direkt nga Aleksandria, qyteti dyte per nga madhesia, nje banore :
"abd allah:  
je réside a alexandrie, mise a part sur une place bien précise située a MENSHIA ou une foule de gens est réunie il ne se passe rien les commerces sont ouverts, du monde se baigne sur la plage a pourtant seulement 3 ou 4 kilometres du lieu de la manif.
 

(perkthimi: jetoj ne aleksandri; perveç nje sheshi te izoluar ne MENSHUIA ku nje turme njerezish eshte mbledhur, gjetiu nuk ndodh asgje, dyqanet jane hapur, mileti lahet ne det, ne plazhin qe nuk eshte me shume se 3 a 4 km nga manifestimi

Ne fakt, televizionet egjiptiane kane transmetuar DIREKT se si manifestuesit pro-Morsi shtienin qorrazi qe nga Ura 15 maj mbi banoret e Zamalekut, lagja mbi ure.
Sipas korrspondentit te 'Le Monde', te gjitha urat per te shkuar ne Zamalek, qendra e kajros, jane mbyllur; Komitete Qytetaresh ne çdo qoshe rruge per te ndaluan manifestusit pro-Morsi.

Komitetet e Qytetareve jane organizata Amerikano-Izraelite!

Ciento por ciento!

...te udhehequra nga Zani Caushi. 

NY Times kishte sot video nga protestat e djeshme ku dukeshin qarte protestues me kallash qe i shtinin policise. Egjipti eshte djep civilizimi, nuk shendrohet kollaj ne Afganistan! 

ne fakt, mua me vjen keq edhe per diçka tjeter (se qe kjo puna e Morsit eshte kauz pa kauz, u mor vesh...) :
Egjipti eshte vend relativisht i varfer dhe, ndofta i vetmi ne bote (besoj se eshte I VETMI) qe ka turizmin si burim te pare te te ardhurave kombetare (20% i GDP). Nuk jam ndonje mbrojtes i flakte i 'begatise permes turizmit', por ai vend ka realisht disa nga thesaret me te çmueshme te gjithe Historise se Njerezimit (personalisht do mjaftohesha te permendja Muzeun Kombetar te Kajros, mrekullia e objekteve te te cilit eshte... e pakomentueshme ! smiley  ).  Lexoja se nga 600 mije turiste franceze ne 2010 ne egjipt, ne 2012 numri kish kaluar tashme ne 300 mije. Gjysma. E sa do shkoje kete vit ?? smiley

Shum turista qe kishin prer bileten me ThomasKok dhe Neckerman per Egjypt, po anullonin biletat e tyre.  

Shume gabim bejne,Pjer.Ku ka gje me interesante se te vizitosh nje vend ne lufte,ketij do i thosha turizem une.Do thuash ti po,por mund te fluturoje koka,-edhe mundet,po ama po shpetove gjalle,do te ishte nje eksperince e paharrueshme. smiley

E ja edhe gazetat e Torontos kishin nje artikull per nje "turist" kanadez qe kishte shkuar te takonte familjen per ca dite dhe pastaj i kishte thene gruas qe do vonohej pak se donte te protestonte per ca dite. Do ti qe e kishte kapur plumbi dhe e kishte lene top ne vend.

"Do e kene marre per islamist nga mjekrra qe kishte deri ne brez" thoshte gruja "po ne fakt ai nuk ishte, pavaresisht se ishte. Sidoqofte ishte burre shume i mire, i dashur, model etj...etj..."

Kurse une mendoja se si eshte kjo pune! Megjithe ate mjekerr si gogol vllai ne Toronto nuk e lunte njeri, ne lagjen e vet ne Egjypt e hongri koqen e plumit. Ka nje gje qe nuk "kuadron" ktu.

kete dileme do kete patur edhe ai vete.Le mjekerr ,falem gjithe diten po te dua ,e madje me paguajne,Ramazane ramadan..e po nuk shtyhet,askush nuk me thote asgje?kulmi,fuck  toronto,po shkoj ne kairo

PF; " .... Megjithe ate mjekerr si gogol vllai ne Toronto nuk e lunte njeri, ne lagjen e vet ne Egjypt e hongri koqen e plumit. Ka nje gje qe nuk "kuadron" ktu..." 

smiley

Pjeter, edhe kush, turistat europiane qe mbushin breket sa nigjojne te shtenen e pare ne ajer smiley

Hidhi cdo djepi civilizimi fare islami e ne pak dekada behet nje thartire kafshesh mesjetare, dhe egjipti ka nje mije e ca vjet qe eshte thartuar.

Qartë !

Kryeministri egjiptian sapo ka propozuar nxjerrjen jasht ligjit te Vellazerise si organizate terroriste

pyetje: ç'mendoni per kryeministrin tone qe mbeshtet Vellazerine ? (ne facebook kuptohet, jo ne rruge zyrtare)

ose: pse kryeministri yne nuk terheq ambasadorin tone ne egjipt, sikurse beri dje presidenti venezuelian Nicolas Maduro ?

Edhe vëllai tij turk të njëjtën gjë bëri dje.

Edhe vellai i tij turk nuk do ta kete te gjate: ja, durim sa te ndryshoje Kushtetuten (dhe t'ja kaloje kompetencat presidentit), te zgjidhet vete president dhe te kthehet ne diktator.
Pune muajsh

Mendimi im për ligjin: "Vllazëria Muslimane" është organizatë terroriste, jo se shtie me armë kundër forcave të rendit, por sepse gjithë shoqërinë egjyptiane kërkon ta bëjë si veten, besimtarë dhe praktikantë  të devotshëm të islamit. U shoftë fara e tyre duke e nxjerrë jashtë ligjit.

Mendimi im për kryeministrin: nuk shoh ndonjë dallim të madh mes tij dhe hoxhës së Prizrenit.

smiley

kur ti vene tritol edhe piramidave si Bin Laden ne afganistan

o Zana, si u ndjeve me faktin qe Krajli u doli ne mbeshtetje Vellezerve ?

Nuk e di ,nuk kam lexu gja,ka pase ndoj deklarate zyrtare?Po nga intervistat eqe pashe ne RAI te ca egjyptianeve thonin se O bama po i del ne krah vellezerve,se eshte e gjitha loje e tij e se Obama eshte si Bin Laden...Lemsh i madh Stalker....

Përse duhet tërhequr? Për tu dhënë zemër extremiteteve islamike? Në Egjipt nuk ka grusht shteti dhe këshilli presidencial po mundohet të rivendosë ligjin kushtetues të atij vendi. Atje ne po shohim se bie era fondamentalizëm, një rrezik për rendin botëror..

Selman Aude: Shtypja e islamikëve në Egjipt, rrezikon të gjithë rajonin

http://ardhmeriaonline.com/artikull/arti...

Dr Selman Aude, është shprehur se perëndimi është i ndërgjegjshëm për faktin se shtypja e dhunshme ndaj islamikëve në Egjipt, mund ta përfshijë të gjithë rajonin në një zinxhir dhune dhe destabiliteti.

Ai tha se nëse Egjipti shndërrohet në një shtet të dështuar, do të jetë një fatkeqësi për mbarë botën islame, madje për mbarë botën në tërësi.

Njëkohësisht, Aude i bëri thirrje Vëllazërisë Myslimane që të mos bie pre e provokimeve të ushtrisë, por ta ruajë natyrën paqësore të protestave dhe demonstratave, aq më tepër që ekzistojnë qarqe të caktuara të interesuara që Egjipti të përfshihet nga dhuna. Ai tha se thashethemet që thuhen lart e poshtë për tentativa të Vëllazërsië Myslimane për të shtënë në dorë të gjithë institucionet e vendit, janë të pavërteta, pasi ata nuk kanë pasur pothuaj asnjë ndikim. Ai tha se gjykata, rendi dhe mediat ishin kundër presidentit Mursi, gjë e cila e bënte pushtetin e tij simbolik dhe jo real. Po të shohim – tha ai – rendi pothuaj kishte marrë pushimet gjatë   mandatit të Mursit, saqë të zinin sytë persona që protestonin me rroba të brendshme para shtëpisë ose rezidencës së presidentit, ndërkohë që forcat e rendit as që e vinin ujin në zjarr. Vëllazëria Myslimane është demonizuar në maksimum, saqë ka njerëz të cilët heshtin ndaj çështjeve të drejta, thjesht nga frika se mos akuzohen si anëtarë të Vëllazërisë Myslimane. Ne nuk duhet të harrojmë se gjatë mandatit një vjeçar të Mursit, nuk u burgos padrejtësisht asnjë person, nuk u censurua mendimi dhe nuk u përndoqën mediat e lira.

 

Kreu i Vëllazërisë Myslimane: Egjipti është nën sulmin e regjimit të Mubarakut

Kreu i Vëllazërisë Myslimane në Egjipt, dr Muhamed Bedi, në mesazhin e tij të përjavshëm është shprehur se shpërndarja me dhunë e protestuesve në sheshin Rabia Adevije, arrin në nivelin e krimeve tël uftës, duke theksuar në të njëjtën kohë se vendi është nën presionin e një sulmi të pamëshirshëm nga ana e regjimit të presidentit të larguar Mubarak. Është pikërisht media e krijuar dhe e financuar nga Mubarak ajo që nxit trazirat në vend – shprehet Bedi.

Në mesazhin e tij, Bedi shprehet se terrori i vetëm që duhet luftuar në vend, është ai i ministrisë së mbrojtjes, ministrisë së puçit ushtarak. Qëllimi i puçit nuk ishte thjesht largimi i presidentit Mursi nga posti, por qëllimi i vërtetë ishte ngritja e një shteti ushtarak dhe policor në vend.

Krerët më të lartë të Vëllazërisë Myslianë në Egjipt, kanë deklaruar se do ta rrëzojnë puçin ushtarak në vend dhe do të triumfojnë ndaj  tij. Ata u shprehën të vendosur për ta vazhduar misionin e tyre.  Lëvizja e Vëllezërve Myslimanë, deklaroi se çështja nuk është çështje e një grupacioni apo organizmi, por është çështje e mbarë popullit egjiptian, gjë të cilën e tregoi vetë prezanca mbarëpopullore e ditës së sotme në sheshet kryesore të qyteteve. Populli egjiptian lufton për lirinë dhe të drejtat e tij, për nderin dhe dinjitetin e përdhosur, ai kërkon të jetëojë i lirë dhe krenar në vendin e tij. Ajo që ka ndodhur këto ditë në Egjipt, është një fatkeqësi e rëndë, e cila nuk  i ka ndodhur Egjiptit as nga armiqtë e tij më të egër, e jo më nga bijtë e tij. A mund të jenë atdhetarë dhe nacionalistë ata që vrasin popullin me armët e blera me gjakun dhe djersën e tij? /ardhmeriaonline/

Kto dine me ba vetem rremuj, se sja kan haberin as si behet grushti i shtetit. ka shembuj plot ne bote, si Pinocheti, mbidhi kundershtaret ne nje stadium, edhe hiqi. jo se kjo eshte gje e mire se poshtersi eshte, por teknikisht kur ben grusht shteti presidentin, kryeministrin dhe ca kokrra te tjera, nuk i mbyll neper vila po i fut plumbin, se perndyshe eshte pothuajse e sigurte se sa te jene gjalle mbeshtetesit e tyre do kene nje arsye per te rezistu. 

Ja ku maroi dhe kjo pune. Naten e mire.

Ah dhe nje P.S. te vogel. Pse eshte kaq i talentum Berisha per te zgjedhur aleatet e gabuar dhe per te luftuar armiqte e gabuar, mor aman!

Pse eshte kaq i talentum Berisha per te zgjedhur aleatet e gabuar dhe per te luftuar armiqte e gabuar, mor aman!

 

Ja, kete do e shtroja si pyetje me vete. Dhe do meritonte diskutim. Jo per Berishen si person, por per zgjedhjet (ne sensin choise) qe ai ben.
One more time: berishizmi dhe zgjedhjet e tij.
Pourqoui ?
Comment ?

 

 

 Nga shtypi 

Sipas Iranit, nje OJF e lidhur me qeverine turke ka rekrutuar 769 shqiptare per te luftuar ne Siri 

Agjencia iraniane FARS, e njohur si agjenci gjysmëqeveritare, raporton se një Organizatë Joqeveritare turke ka rekrutuar qindra shqiptare për të luftuar në Siri.

Organizata humanitare turke quhet IHH dhe e përdor si mbulesë aktivitetin e saj.

Agjencia shkon edhe më tej kur raporton se kjo organizatë vepron në koordinim të plotë me Ministrin e Jashtëm turk, Ahmet Davutoglu dhe grupe ekstremiste vahabistë.

Një burim i ka thënë agjencisë iraniane se 769 shqiptarë i janë bashkuar Ushtrisë për Çlirimin e Sirisë. Burimi ka thënë për agjencinë se rekrutët shqiptarë shkojnë nga Tirana në Turqi dhe atje stërviten në bazën ushtarake Reyhani nga oficerë amerikanë të dalë në pension.

Grupi i fundit i shqiptarëve të rekrutuar përfshinte 90 shqiptarë dhe ka fluturuar nga Tirana për në Stamboll me fluturimin numër 1078 të Turkish Air më 30 qershor 2013, thotë burimi. Por burimi shkon edhe më tej duke thënë se myslimanët shqiptarë nuk kanë luftuar përkrah Ushtrisë për Çlirimin e Sirisë, por kanë dezertuar dhe i janë bashkuar grupeve të Al Kaedas në Siri.

Në total ai thotë se janë 450 shqiptarë që kanë dezertuar duke u bashkuar me al-Nusra Front, një degë e Al Kaedës.

Burimi i ka thënë agjencisë FARS se ai është kthyer në Shqipëri pasi ka parë krimet e luftës që janë kryer nga grupet terroriste mbi civilët në Siri. Ai thotë se nuk e takoi familjen e tij në Tiranë nga frika e oficerëve të inteligjencës turke dhe mercenarëve të tyre në Shqipëri. Ai u bashkua me familjen vetëm pasi u arratis nga Tirana.

Akuzat e rënda vijnë vetëm pak ditë pasi agjencia franceze AFP raportoi për një shqiptar të vrarë në Siri, i cili i kishte thënë familjes se do të largohej për të punuar në Turqi, por kishte përfunduar në Siri duke luftuar.

 Deri më tani ka pasur spekulime për numrin e shqiptarëve të përfshirë në luftë në Siri. Akuzat e një media iraniane në fakt janë të paragjykuara për shkak të angazhimit të Iranit përkrah regjimit të Bashar al- Asad, por sërish kjo ngelet një çështje shqetësue. 

 

Ne fakt u duhet bere apel shqiptareve.kushdo qe ka ndermend te vrase le t'ia mbathe andej nga siria.

Duhet te kete dicka te vertete ne kete histori, pasi dhe une kam degjuar qe grupe te rinjsh islamik sterviten larg syrit te miletit neper pyjet e stebleves, prane kufirit me Maqedonine. Ajo qe me ben pershtypje eshte se cfare mutin ben SHIK-u per te zbuluar dhe parandaluar grupime te tilla? 

   E perse  .."te parandaloje"?Ça rendesie ka ne se vritet ne Siri a vritet,   duke qene ne plazh, buzdetit, apo se te hypmakina persiper duke ndenjur bigarrihak, ne anet te trotuarit? 

T`i leme ore njerezit,  te vriten ku u don e treta e qejfit..!

BE: Do të rishikojmë marrëdhëniet me Egjiptin. Situata në vend është për faj të ushtrisë

http://www.respublica.al/artikuj/2013/08...

ARTICLE | 18 GUSHT, 2013 - 14:24

Bashkimi Europian thotë se do të rishikojë marrëdhëniet me Egjiptin dhe ka dënuar fort ashpër situatën atje, duke ngarkuar me përgjegjësi kryesore autoritetet e përkohshme të vendin dhe ushtrinë. Në deklaratën e firmosur nga autoritete më të lartë të BE-së, Barroso dhe Van Rompuy, shprehet keqardhja e thellë që përpjekjet [pa rezultat] e komunitetit ndërkombëtar për të ndërmjetësuar një zgjidhje përmes dialogut nuk u morën parasysh.

“Përshkallëzimi i mëtejshëm i situatës duhet të ndalohet. Ne kemi interes dhe përgjegjësi të përbashkët për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në një rajon strategjik. Përshkallëzimi mund të ketë pasoja të paparashikuara për Egjiptin dhe më gjerësisht për rajonin”, thuhet në deklaratën e BE-së. Ajo kërkon rinisjen e menjëhershme të dialogut, rifutjen e vendit në një proces demokratik dhe lirimin e të burgosurve politikë. Por, deri tani të gjitha përpjekjet e ndërkombëtarëve për t’i dhënë zgjidhje asaj çfarë po ndodh në Egjipt kanë rezultuar të dështuara.

Vetem futja e trupave ushtarake nen drejtimin e Shqiperise, e rregullon kete pune. 

Sikur te pushtojne njehere lazaratin pastaj t'ia bejne yxhym andej nga egjyptismiley

pse mor pjer, ne do te bejm gjithmone egjiptin? smiley

E kemi detyrim historik.Pasi vatanin tone e kemi ne terezi do te merremi me hallet e dynjasesmiley

po te ndimosh te tjeret kur je ne terezi vete nuk eshte humanizem, eshte hobi. ne kohet e vjetra egjiptin, moldavine por nga pak sipas mundesive dhe libanin e osmanet i kemi ndimuar pa i pare interesat tona. ky eshte humanizem proletar smiley

Po t'ia bejme nje here fora, t'pakten sa ta marrin vesh shum politikan e dipllomat europian (plus media e opinioni europian, qe s'dine asgje per krijimin e Egjyptit modern) , qe kemi qene ne qe e krijuam ate vend, qe i dhame ate forme e pavarsi. Historia e dinastise se Muhamet Ali Pashes, dhe shum komandanteve te tjere aty, dihet nga pak njerez, vetem historianet dhe lexuesit e apasionuar. Ky ishte nje rast i mire per njohjen e historise nga europianet.   Behej kerkesa ne EU dhe shtete te veçanta, kerkohej mbledhja e trupave te NATOS nen drejtimin e Shqiperise, u shpjegohej historia, dhe vazhdonte vet puna/zhurma pastaj me median dhe kancelarite e ndryshme smiley

ti po thu te bejme lufte apo te hapim kurse historie? smiley pjero nja 3000 ushtare kemi ne, si thu ti na dalin? megjithse 3000 duken pak, po qe se te pakten 100 prej ktyre jan nga mamurrasi e marrim kajron brenda dites smiley 

fut edhe 100 laciane me ne krye sali lushen (megjithese ai tani ka pasuri e i dhimset jeta).

po ato jan te njejtet. po me duket se atehere paten thene mamurrsak, po ndoshte se mbaj mend mire.

eh ti kthejme edhe nje here ditet e lavdishme pa nami u befte. 

Karakollët e Kajros qenë plot gegë e toskë. Këngët e vallet nuk rreshtnin; buzuku, tamburaja e ballamaja buçisnin në të katër anët. Na dukej sikur gjendeshim në Shqipëri. Tregu i armëve el-Silah nuk kishte tjetër përveç shqiptarëve, më të shumtët ishin gegë myslimanë e të krishterë mirditorë...

aheng tamam jo si ai ahengu vulgar i dasmave smiley

Po si te vij situata, n'daç kurse historie iu japim atyre n'daç kurse luftarake, n'daç kurse dipllomacie, si te vije situata. Nese jane dakord EU apo vende te tjera, nisen trupat nen drejtimin e Shqiperise. Nese nuk jane dakord, trupat qe jane gati per tu nisur kthehen, por iu jepet nje leksion historie te pakten. Plus dhe nje leksion dipllomacie, nese ben sikur trupat duan te nisen, dhe fillojne negociatat pastaj. 

O Pjero se je dhe ekonomist, ja e fituam luften, kush i mban me buk gjith ato egjiptjan mor burr smiley

Shume i nderuari memedhetari Pjer.Uroj qe keto propozime ti kesh me shaka , se nuk besoj se ti beson se europianet do te cojne djemte e tyre ne nje zone lufte nen kumanden e shqiptareve.

Edhe une nuk besoj Alba, por hidhet nje projekt per shum efekte, pastaj pranohet, nuk pranohet, behen/kryhen/dalin ne drite ato qe ty te interesojne per me tej, ashtu siç veprojne edhe shum shtete dhe organizata. 

tashi seriozisht. ne skemi ushtri por per te drejtu ne lufte o jan shqiptaret te afte o nuk ka komb tjeter, gjate gjith historise qe nga stradiotet(per te mos u fut te tezat ilire e me the e te thashe) e deri te 2 UCK (kosoves dhe maqedonise) kemi tregu qe edhe pa ndonje pergatitje te madhe ushtarake jemi te afte te udheheqim. problemi gjate historise eshte se shqiptaret kane qene gjithmone luftetare te shkelqyer, por kurr ushtare te mire.

Pjeri ka te drejte.. Shqiperia,  duke u mbeshtetur nga Franca dhe Italia duhet te nderhyje!  vec eshte nje problem i vogel me kohen,  Pjero...   dmth nuk eshte tamam momenti i duhur per te nderyre  he per he  sepse si Shqiperia qe do kryesoje misionin, ashtu edhe Franca dhe Italia jane me pushimet e  beharit tani..  

...sikur ta shtynim  nja 3 jave, andej nga Shtatori?  pastaj ne Shtator betohet edhe qeveria e re  ne Tirane,   e keshtu ben kembe te mbare  me lufte..smiley   nje rruge e tre pune,  si thua ti?smiley

http://www.dritaislame.al/grusht-shteti-...

Grusht shteti “demokratik” në Egjipt!

Posted on 16/08/2013By Drita IslameOp-Ed, Përzgjedhja e Redaksisë

 nga Sali  SHASIVARI

Ushtria dhe ushtarakët në Egjipt kanë histori të gjatë shantazhesh e grusht shtetesh. Ata sollën në pushtet dhe mbrojtën regjime totalitare për dekada të tëra, që nga koha e Naserit e deri tek Mubaraku. Madje, ata u munduan deri në frymën e fundit ta mbrojnë ‘fronin’ e Mubarakut dhe bandave të tij. Mirëpo, në momentin që u ndeshën me gjithë popullin, ata bënë tërheqje taktike, duke i mundësuar Mubarakut dhe klanit të tij gjykim formal ‘pesë yjesh’, si dhe duke siguruar vazhdimësinë e frymës së po të njejtit regjim, në formën e ‘nëntokës’.

Pas revolucionit të 25 janarit (2011), regjimi autoritar i Mubarakut u zëvendësua me qeverisjen e  ushtarakëve. Mirëpo, si rezultat i vazhdimit të lëvizjes dhe protestave mbarëpopullore, ushtarakët u detyruan që të tërhiqen nga skena, qoftë edhe përkohësisht, duke mundësuar kështu që, për herë të parë, Egjipti modern të udhëhiqet nga një qeveri civile, e zgjedhur nga vota e lirë, në zgjedhje fer dhe demokratike, për korrektësinë e të cilave dëshmoi e gjithë bota. Kështu, në zgjedhjet presidenciale të vitit 2012, presidenti Mursi fitoi 52% të votave. Më pastaj u përpilua dhe miratua kushtetuta me 64% të votave.

Armir boll o burrë se nuk i ha njeri ligjëratat e tua dhe të islamistëve. Jeni bërë qesharak . Në fakt qesharak keni qenë gjithmonë.

Po Godo, kurse ti i dashur perfaqeson kulmin e ligjerimit logjik.

Belulo, e pe intervisten e ambasadorit egjyptian ne Bruksel, ku kishte thene se; EU duhet ta kapi edhe me forte kete problem, duke aluduar deri ne nderhyrje per te vene rregull. 

- A do leme fashizmin fetar te mbizoteroje, apo do leme grupet e ndryshme te bejne kasaphane ne Egjypt, - shtroi ai nje pyetje per europianet. 

Pjero puna eshte se askush nuk po merr vesh se kush jane fashistet fetare...Hidhi nje sy se c''behet ne Siri dhe nxirre vet konkluzjonin

Ne Siri dihet tashme, ke pare noi vend perendimor tani te mbeshtesi rebelet, asnje. Vetem arabet, katari, e ndonje tjeter vend.  

 

Rendesi ketu ka qe u hodh ideja per nderhyrje ne Egjypt, biles nga vete forcat progresive egjyptiane. Qe do te thote se nuk e kisha patur keq ate ide-projekt une. Vetem fakti qe do propozohej nga Shqiperia, do bente te terhiqte vemendjen e miliona europianve, te cilet vitin tjeter me siguri do zgjidhnin Shqiperine smiley si destinacion turistik smiley

Mubaraku del nga burgu brenda 48 oresh thuhet. Po rri brenda per ceshtje teknike proceduriale.

Po ky sikur ishte ne koma?

kjo eshte ajo qe avokati i tij ka thene, por nje burim prane gjygjesorit ka thene qe ai do kaloje dhe 2 jave te tjera pas hekuarave perpara se nje vendim te merret per ceshtjen e tij.

Bredho, tani sapo e ndoqa kete lajm  ketu..  Mubarak, akuzohet dhe gjykohet kryesisht per korrupsion dhe per vrasjet qe u bene gjate protesteva per ta rrezuar  kur ky ishte president ..  tani, per korrupsion, sqaroi reporteri, edhe sikur te denohet,  i quhen keto vitet qe ka ndenjur brenda deri tani... u shpla   medemek!   ndersa mbetet akuza e dyte, vrasjet gjate protestave kur ky ishte president.. por per kete akuze mund te gjykohet ne liri... 

...puna eshte se   si mund ta denojne kete per ato vrasjet  gjate protestave.. sepse edhe ne kohen e Morsit  president  ndodhen vrasje ndaj protestuesve,  ndersa tani akoma me keq.....

Mu me duket se ket Mubarakun do e presin me lule poplli kur te dale jashte...Kshu si erdhi puna me pas! smiley

po kshu si dolen bathet,  ky, Mubaraku,  po rezulton   si  e keqa me e vogel  per ate vend..

jo e keqja, po ai paska qene e mira e atij veni. Ore krahasuar me fashizmin islamik edhe Dulla jone eshte yll. 

The icing on the cake...

Mb-ja qe kthyer ne nje parti e vetmuar, e tradhetuar nga te gjitha partite dhe ato islamiste, kurse tani i jipet mundesia te thote "we were right all along." Ne fakt, i jipet mundesia te thote "we were right all along" dhe per "deep state" per te cilin flisnin e qe sipas MB-se sabotonte punet e qeverise se re.

Gjithashtu, midis islamisteve tani, ata qe jane ekstemist mund ti thone me te moderuareve "we were right."

Elita ushtarake egjyptiane, e perzgjedhura e Mubarakut, me grushtin ushtarak, thellesisht antidemokratik, qe realizoi duket qarte se i hyri " detit me kembe".Ajo u zhyt ne krime shume te renda, aqe sa as perendimi nxites dhe inspirues fillimisht, nuk mundet ta mbroje dot me tytje.
Ajo do te kete nje dite, fundi e koloneleve athinas...

e Saliut kjo???

Gje qe do me thene çuna smiley se ideja ime, me shum bente pune, edhe sikur te mos realizohej, se sa u ironizua nga disa ketu. Te pakten, ne aparence, Shqiperia , do kishte nje fytyre tjeter ne syte e europianve. 

edhe nje shanc i humbur per Albanien Pjero...smiley

po tani??     po sikur ti biem  Sirise,  edhe atje ka konflikt.... mbase do na ndihmoje per permiresimin e imazhit   te Albanie ne  syte e Evropes,  nese e zgjidhim konfliktin  e Sirise..

un them ti biem turkut, lujme qe ne fillim me bet te madh. smiley 

Lale, po sikur t'ia rrasim iher Kines. Imagjino kur te dhiten ne breke kinezet nga Shqiperia e vogel. smiley O Pjer, O Gjigand. smiley

Pjero qe te dergosh misione duhet te kesh ushtri ne radhe te pare...Me se ti dergojme kontigjentet ushtarake me linjen e radhes se Bell-Air?..Te kishte halla "ashtu" do ti thoshim daje dhe nuk do katandiseshim ne ate pike qe sot po na patrullon dhe ruan qiejte dhe detin greku dhe Italiani sepse nuk kemi as flote ajrore dhe as  detare 

Ahh, Art, ideja ka dy ane te medaljes, me vjen keq qe s'kupton anen tjeter te medaljes. Tani e kuptoj se pse shum veta nuk e kane kuptuar VQ, se i kane marre kallpe, shabllon, shum gjera aty, nderkoh qe duhej te kuptonin nentekstin. 

Une them qe ky moment reflektimi duhet kapur per te hedhur ne treg Vellimin e dyte te VQ, me nentitull "Nenteksti". Une jap premtimin se kete te dytin do ta blej edhe sikur 50 Juro ta kete cmimin. 

Pjer, po sikur ti futesh e ta rishkruash VQ edhe nje here??? Pa nentekste, kete rradhe, qe ta kuptojme te gjithe

Cave ktu I paskan shku leket dem me duket

qari jone qe nuk e kemi lexu asihere! e blejme nje here e mire, te ripunum, te rifreskum, te...

- pergjate manifestimeve anti-Mubarak (25 janar - 11 shkurt 2011), jane vrare 846 civile te paarmatosur (amnesty international)

- pergjate manifestimeve te VM pro-Morsi, 928 civile te vrare (nje pjese e armatosur)

Numri i policeve te vrare:
- 25 ne 2011

- 75 ne 2013 (javen qe shkoi)
 

Stalker te kjo 75-a i ke numeru ato 36 policet qe i kishin egzekutu ne Sinai?

 

 

jo, ata ishin dje

hehe, jemi bo si Pasolini ne 68-n qe thosh: une jam me policet, djem nonash, e jo me çunaket, djem borgjezesh

sipas LE MONDE qe bazohet ne nje interviste te nje gjenerali te larte te Ushtrise egjiptiane:

- Egjipti ka 90 miljon banore dhe vetem 3 miljon VM

- Morsi kur ishte ende president ka leruar nga burgjet rreth 25 mije islamiste, disa prej te cileve "ultra te rrezikshem" (sipas tij)

- protestuesit pro-Morsi ishin te paguar nga VM 500 livra ejgiptiane/ dita (54 €), grate 50, femijet 30

- 2 sit-in e VM u kushtuan Vellezerve 60 miljon livra egjiptiane dita (ushqim, logjistike, rroge...)

- Morsi eshte spiun i Hamas (3 udheheqesit kryesore te se ciles vijne nga VM) ; donte te shiste 40% te Sinait per 8 miljarde $ per ta lidhur me Rrypin e Gazes

- Morsi ka germuar mijra tynele drejt Gazes

- Morsi kish parashikuar ti jepte me qera Katarit, per 5 vjet, sitet turistike te Egjiptit

- VM kane vetem nje objektiv: ose te marrin pushtetin (te qeverisin Egjiptin), ose ta djegin ate (nese nuk kane pushtetin) - seç me kujton dikë kjo mua smiley

 

i ka leruar apo ja leruan, kjo nuk po merret vesh

Diktatura toksike e Egjiptit

Besnik Sinani

Peter Berge, analist për kanalin televiziv CNN e një nga ekspertët më të njohur të al Kaidas, komentoi rrëzimin e Mubarakut në Egjipt dhe më pas zgjedhjet që sollën në pushtet Muhamed Mursin e Vëllazërisë Muslimane si një humbje për al Kaidan. Ngjarjet më të fundit në Egjipt e gjetkë në Lindjen e Mesme janë një fitore për al Kaidan.

Ajo që po shohim në Egjipt sot të risjell në mendje një nga periudhat më të rëndësishme në historinë moderne të Egjiptit. Në fillim të viteve ’50 të shekullit të kaluar, një grup oficerësh egjiptianë vendosën të rrëzojnë monarkinë egjiptiane dhe të marrin nën kontroll resurset kombëtare e sidomos kanalin e Suezit, që kontrollohej nga Britania e Madhe. Me oficerët bashkëpunuan një sërë grupesh të tjera shoqërore, përfshi komunistët e Vëllazërinë Muslimane. Vëllazëria Muslimane ishte në atë kohë organizata më e madhe politike dhe shihej nga nacionalistët ushtarakë – ideologjikisht të majtë – si konkurente e pushtetit. Krerët e Vëllazërisë u akuzuan për komplot vrasjeje ndaj kreut të shtetit, Gamal Abdul Naser,  dhe u burgosën masivisht. Kreu i burgosur i Vëllazërisë, Hasan el Hudajbi, një jurist i respektuar, qëndroi përherë kundra përdorimit të dhunës në politikë dhe në  librin që la pas me titull “Ftues, jo gjykatës”, ai shpaloste mendimin e tij mbi rolin e aktivistit musliman si ftues në fe e jo gjykatës i njerëzve.

Por krerët e Vëllazërisë ishin burgosur dhe në vakumin e krijuar, lëvizja islamiste në Egjipt nxorri një tjetër qëndrim që shihte si të pashmangshëm përplasjen e armatosur me rregjimin. Kish patur përherë grupe brenda Vëllazërisë që nuk kishin qenë dakort me qëndrimet e kryesisë dhe kishin kërkuar përdorimin e forcës, por burgosja e kryesisë dhe represioni që vazhdoi për gati dy dekada krijoi mundësinë dhe racionalitetin e përdorimit të dhunës politike. Korniza ideologjike u dha nga një shkrimtar i talentuar i lidhur me Vëllazërinë, por që nuk kish qenë anëtar i Vëllazërisë, Sejid Kutb, i cili u bind në burg për nevojën e luftës kundra regjimit egjiptian dhe e shpalosi këtë në testamentin e tij intelektual të titulluar “Shenjat në Rrugë.”

...

Ndërmjetësuesit amerikanë: Sisi është i dehur nga pushteti, Beblavi nje fatkeqesi

Politikanë dhe gazetarë amerikanë dhe evropianë, kanë deklaruar se ministri egjiptian i mbrojtjes, Abdul Fettah Sisi, është i dehur nga pushteti dhe se kryeministri Beblavi është një fatkeqësi.

Gazeta amerikane Nju Jork Tajms, ka publikuar një artikull rreth përpjekjeve të ndërmjetësuesve amerikanë dhe evropianë, për ti dhënë fund krizës në Egjipt, para se të ndodhë masakra ditën e mërkurë. Sipas ndërmjetësuesve amerikanë dhe evropianë, menduam se e gjetëm një zgjidhje për krizën në Egjipt. Ata i njofton edhe forcat islamike në vend, se për dy orë pritet lirimi i të arrestuarve, ndërkohë që prej tyre kërkohej të përgjysmojnë prezencën në sheshe. Por, kaluan orë të tëra dhe asnjë nga të arrestuarit nuk u liruan.

Dy kongresmenët amerikanë, Xhon Mekkein dhe Lindsi Graham, u takuan me Sisin dhe kryeministrin Beblavi të cilëve u kërkuan lirimin e të arrestuarve. Menjëherë pas arrestimit, Graham deklaroi se:”Ishte e qartë se ata kërkonin luftë. Kryeministri Beblavi ishte një fatkeqësi. Ai nuk rreshte së foluri se me Vëllezërit Myslimanë nuk ia vlente të uleshe për bisedime dhe se duhej të linin rrugët dhe të respektonin ligjin.”

Graham tha se iu përgjigj se vetëm kryeministri aktual i Egjiptit, nuk mund të fliste për respektim të ligjit, pasi ai nuk e kishte marrë postin me votat e popullit. /ardhmeriaonline/

Prift egjiptian: Huliganët e ushtrisë i vunë flakën kishave

 

Prifti i kishës Mari Gorgos në Menija, është shprehur se ishin huliganët e mbështetur nga ushtria ata që i vunë flakën kishave në këtë rajon, ndërkohë që hoxhallarët kanë bërë thirrje ditën e Premte për mbrotje të kishave.

Gjatë një ndërhyrjeje në një kanal televiziv lokal, ai u shpreh se ngjarjet e fundit në fshatin ku ai shërben, nuk kanë të bëjnë fare me islamikët, por gjithçka është realizuar nga huliganët. At Jozefi u shpreh se huliganët e kanë bërë zakon që ti sulmojnë kishat që nga dita e rrëzimit të presidentit Mursi.

Ai tha se dita e premte e shkuar, ishte një ditë e qetë, pasi të gjithë hoxhallarët bënë thirrje për mbrotje të kishave në vend, për tolerancë dhe dashuri me ithtarët e feve të tjera. Kisha u ka bërë thirrje të shpeshta forcave të rendit dhe atyre ushtarake që të marrin në mbrojtje objektet fetare të krishterëve, por askush nuk ua ka vënë veshin.

Ndërkohë, institucioni përfaqësues i kishës në Egjipt, bashkë me institucionin tjetër të myslimanëve, atë të Ez’herit, kanë dalë në mbështetje të forcave të armatosura të ushtrisë dhe kanë bërë thirrje për vetëpërmbajtje. /ardhmeriaonline/

Presidenti Herman dhe krahu i djathte i tij z. Barroso, thirren ter parlamentaret europiane te lene vakancin/pushimet  e te mblidhen urgjentisht per te diskutuar per çeshtjen e Egjyptit.  

Pjero, po ty te erdhi ndonje ftese, nga krahu i majte i Barrosos  per te  diskutuar   ne kete mbledhje?smiley   

p.s  grava kishte te drejte dje.. ''diamanti dhe lypsari''.  permendet ne paragrafin e fundit te faqes 272 te VQ.smiley

eee smiley tani e pash me vemendje, por ai duhej te thonte fq 272-273 smiley 

Pjer, me qafe time po e kane lexuar keta V.Q.

Por ky eshte kompliment. Vetem Bibla eshte cituar rendom, pa e lexuar hic (dmth vetem duke lexuar citate nga veprat qe i referohen Bibles). Edhe Biblen e kane tallur komunistet per 100 vjet me rradhe. Por a thua i ra vlera?

Edhe nje shtese qe e kam harruar. Edhe Biblen nuk e ka kuptuar njeri, e kane perdorur vend e pa vend sipas qejfit.

Si tha ai prifti tek Kumbari "Ky zall ka mijera vjet ne uje, po brenda eshte akoma i thate. Krishterimi ka 2000 vjet qe rrethon njerezit ne Europe, po akoma nuk ka hyre ne zemer te tyre". Dmth njeriu e ka te veshtire te pranoje te verteta qe nuk i kupton, apo qe u vrasin egon e tyre.

pa e rishkruar (pastaj ribotuar) Pjeri VQ-ne, une nuk lexoj as edhe nje koment te tijin.
Fundja, edhe dhjata e re ndaj u shkrua: e vjetra ishte plot nentekste per tu kuptuar nga masat e gjera

Gabohesh. Pjeri nuk eshte revizionist! 

VIZIONE TE QARTA*   

Apo jo Pjer? Rishkrim dmth paqartesi. Nqs je i qarte me veten ne cfar ke shkruar qendroi burrerisht Pjer.

Ne fund te fundit burri e pranon me nder pamundesine per te pare thjeshtesine e mesazheve ne vizione... nuk eshte e thene te jete per te te tere...

Bama njeriu duhet te jete ne rradhe te pare dhe te fundit i qarte me veten. Nqs Pjeri e ka te qarte cfar ka shkruar ai nuk i detyrohet asnje shpjegim askujt tjeter. Nqs Pjeri nuk ka te qarte cfar ka shkruar atehere Pjeri eshte budalla, menjfjale si shumica e anetareve te blogut ketu qe as nuk dine cfar shkruajne vete dhe as nuk kuptojne cfar shkruan tjetri, e megjithate PLASIN EMOCIONET smiley)

O armir,

po qe kete gjeneralin qe vrau 500 vete te Vellazerise Myslimane e mbeshtetka Arabia Saudite, si ma shpjegon se une s' jap dum?

1.3 miliard dollar qe ndoshta Amerika nuk i jep me per ndihme, po thone qe ja zevendeson A. Saudite me 10fishin, 12miliard dollare.

arabia si rregull e ka inatin me shiitet, po ndoshta thjeshte kerkon stabilitet ne rajon, se ne fund te fundit, trazirat vetem sa e demtojne arabine.

Egjyptianet e Vellazeria Myslimane nuk jane shiite, por suni ashtu si vete Arabia Saudite. Kjo eshte e gjitha shume, shume e cuditshme dhe komplikuar.  

Me sa shoh ne Euronews, BBC ushtria pak a shume ka mbeshtetjen e popullsise ose te pakten Vellazeria Myslimane nuk ka shumicen e popullsise me vete. Si dhe me sa shoh, lexoj Amerika dhe ish-cmimi Nobel per Paqe (!) Barack Obama eshte komplet out.

epo Sauditet nuk i la mendja te linin egjiptianet t'ja blenin naften Iranit (mik me Turqine,VM, ... ) ndderkohe qe jane tek 'dera e shtepise' se egjiptit. Pra eshte zgjedhje gjeo-strategjike

perndryshe, po te behen neser zgjedhje te reja, VM nuk marrin me teper se 10% te votave

TV Canvas, po jep tani mbi kishat e demtuara, nje masaker nga njerez kafshe. Sapo mbaroi. Habitem me Europen, USA, dhe vende te tjera qe nuk mbrojne minorancat, kur iu kercenohet jeta. Tamam perendim i dhjere. 

ku eshte Greqia thuaj,   te  mbroj  kishat e Egjyptit?!

ku e di ti pjerr se kush u ve zjarrin kishave ? 

ne kohe  te turbullta, sidomos keto te sotmet qe jetojme ku çdo aksion kryhet pothuaj on line, ka shume spekulim dhe sabotim. 

te ishte qe nuk i donin kishat, egjyptianet do t'i kishin bere me kohe pallate sporti. kush do t'i pengonte ?

I dogjen vet prifterinjte Profilo; donin te reja...

Ka te drejte profili ne kete pike. Nuk merret vesh kush djeg, vret dhe hedh bomba. Edhe sikur turmat te jene, dihet qe turmat manipulohen lehte ne situata te tilla. Nuk them se egjypti eshte ndonje shembull tolerance si shtet apo shoqeri, por qe nuk merret vesh ky eshte fakt. 

Une nuk jam aty qe ti di me ekzaktesi, Profil, por gjate programit qe pashe, (biles do e shoh prape, se tv CANVAS, mund ta perserisi gjat nates), kishte njerez te Vellazeris Myslimane qe e mohonin nje gje te tille, biles thonin qe ne me shekuj kemi jetuar ne miqesi, kishte prifterinj dhe sherbyes te kishave qe thonin se ishin vandale, thonin qe i njihnin si persona, kishte qe aludonin per forca te errta te lidhura me ushtrine, kishte qe thonin per forca te lidhura me qarqe te jashtme, njeri u shpreh se i njihte mire, por nuk e percaktoi se te kujt qene. 

Ehhh Pjer ate s'kan byth ta thone as mediat perendimore se kush jane. smiley

o armir, se u lodhe smiley 
Mire, ja po ta themi, se nuk eshte as sekret : al kaida (qe ti na e tund si flamur kercenues) eshte 100 here me mire se VM.  Ok ?

Stalker, ne rradhe te pare, Al Kaiden nuk po ta tund une si flamur kercenues, por autori i mesiperm, Besnik Sinani, po citon disa nga autoritet me ne ze rreth ketyre ceshtjeve te cilet njezeri thone se zhvillimet me te fundit ne Egjipt vetem sa do forcojne Al Kaiden ne rajon, e cila pati marre nje goditje vdekjeprurese ne ideologjine e saj me pranveren arabe dhe ndryshimet demokratike qe ajo solli.

E dyta, qartesia jote logjike ne arritjen e konkluzionit se AK me mire se VM eshte per tu pasur zili edhe nga keshilltaret me te larte te Obames. Te sugjeroj sa me shpejt te aplikosh per pune ne Council of Foreign Relations ose ne administraten e Hollande meqe je aty ne neighborhood (kujdes, jo brotherhood...)

ti nuk ke 'faj' ne fakt, se me siguri ti thua me vete : VM jane flamurtare te liberalizmit ekonomik, pra ç'kane te tjeret "me shume" se ata?

Ti nuk kupton (ose nuk do te kuptosh) se, siç te kam thene edhe ne nje postim tjeter, e gjithe kjo mesele eshte nje 'kauz pa kauz', qe nuk ka ndonje fond ideologjik, sistemik. Keshtu qe ti nuk do te pranosh faktin evident qe, Morsi dhe te tijet, sapo u zgjodh president dhe moren pushtetin (me votat e demokrateve, ne turin e dyte!!) jo vetem bene ate kushtetute qe bene, por nuk lane vella pa vendosur ne poste drejtuese (deri dhe drejtoret e muzeve arkeologjike i vendosi te tijte !!!) . Kupton ti tani?? Kupton ti qe eshte pune 'metode' dhe jo sistemi? Ose si ta shpjegoj une ty me 'popullorçe', ose biles me shqiptarçe: te kujtohet Saliu kur mori pushtetin ne 92, dhe nje vit me vone qendisi kushtetuten sipas mases se tij trupore ?? Ne thelb, anti-komunizmi i Sales dhe religjioziteti i VM i njejti mut jane, hi syve, sepse te dyja rastet s'kane asgje ideologjike (barkun nuk ta mbush as anti-komunizmi, as religjioziteti - per ta thjeshtezuar). I vetmi ndryshim eshte qe, edhe pse ne shqipot per nga natyra shquhemi per hedhje shurre goxha perpjete, shoqeria cilive, 'rruga' egjiptiane eshte, perfundimisht, shume here me e emancipuar se jona dhe Morsin nuk e duroi 5 vjet siç duruan shqiptaret Saliun, por... veçse nje vit !
Ne kete sens eshte dhe ajo qe shkruaj : te keqen e Al Kaidas : ajo s'ka asnje mbeshtetje popullore ne Egjipt, me perjashtim te disa haleve qe sillen maleve te Sinajt (99.94% gur, ke qene ndonje here ??) qe vrasin çdo dy jave nga nje polic dhe kaq. Pra eshte e rreme perpjekja jote apo e kujdo qofte per te na bindur se "me mire VM se Al Kaida". Kjo nuk eshte 'beteje' e mbeshtetur ne ndonje kauz. Harroje

pra ti thua me mire Ramiz Alia e komunistet se Saliu i 92-shit apo 96-es? Se te mbeshtesesh Sisin keshtu i bie pak a shume dhe kete do e kuptojne vete egjiptianet. Ja dhe Mubaraku do lirohet dhe do harrohet qe pati revolucion. Ama shyqyr qe e nxorrem edhe njehere jasht ligjit VM si me pare se aty qendronte problemi i Egjiptit...

Askush nuk po thote qe VM eshte me mire se AK, por demokracia eshte me mire se autokratizmi ushtarak i cili frymezon levizje terroriste si AK

ja prap ky : o Sali, o Ramiz ! Po a nuk thame se eshte thjesht çeshtje 'forme' dhe jo 'permbajtjeje' ?? Po pse, 'Ramizi dhe kamunistet' nuk benin duvane e ekonomise se tregut ne 92 ?? Nuk e kupton se ka lidhje me shtetin, me menyren se si perdoret ai (si plaçke personale, ne kete rast) dhe JO me anen sistemike te gjësë??

Armir, me sa di une, shoqeria civile dhe secularistet se bashku me myslimanet e moderuar liberale iu kundervune Morsit sepse donte te vendoste nje regjim islamo-fashist mbi popullsine e vendit. Keto u mbeshteten fuqishem nga ushtria, qe gjithmone dhe kudo ne vendet arabe dhe myslimane jo'arabe ka qene kunder shtetit te sherihatit sepse ai i shfuqizon ata, ne te njejten menyre sic po ben Erdogani ketu e dhjete vjet. Tani ti po thua qe kjo pjese e popullsise me interesa anti fashisto-islamike eshte Al Kaeida dora vete?

Sipas teje Bradherhudi me Morsin qenka kalaja qe do e shpetoka kontinentin nga Islami fashisto radikal, ashtu si dikur Skenderbeu shpetoi Europen? 

eeeeeeee, po kujt i thua se ??!! "u zgjodh demokratikisht" thote armiri
Kape nje çik daten e ketij artikulli : 24 nentor 2012 : gjykatesit ishin te gjithe ne greve ne Kajro, kunder vendimit te Morsit per te marre gjithe kompetencat per vete!

Ore une them VL VM, por jo VL demokracise...

Me ne fund qetesi ne Kairo!

Ushtria terrorit ju pergjigje me mjetin me efikas kunder tij...terrorin! 

 

Korrigjim: ushtria iu pergjigj protestave paqesore me mjetin me paefikas te mundshem, terrorin.

Propozoj qe kjo teme te quhet "Jihadi i armirit".

po ose shkruaje shqip o anglisht komplet o Rono si jihadi sikur nuk eshte shqip apo jo?

pastaj te numerosh postimet e tua del me teper si lufta debatikase e Ronit se xhihadi i armirit

armiro mos u lodh kot o burr, ta kam thene shume kohe perpara se nuk ka lufte civile ne Egjipt. Zgjedhjet e Egjiptit i di gabim. Morsi me votat e VM nuk vinte dot ne pushtet. VM beri marveshje me liberalet qe votat e liberaleve ti shkonin Morsit dhe ishin pikerisht votat e liberaleve qe ben ndryshimin. Liberalet ne zgjedhjet presidenciale luajten te njejtin rrol qe luajti LSI ne zgjedhjet parlamentare ne Shqiperi. Nje nder pikat e marrveshjes qe liberalet ben me Morsin ishte qe Presidenca te ruante karakterin laik dhe te ndante pushtet me liberalet. Morsi qe diten e pare pas fitores e shkeli marrveshjen me liberalet duke vendos ne zyre nje kornize me syre te Kuranit. 

Egjyptianet e Vellazeria Myslimane nuk jane shiite, por suni ashtu si vete Arabia Saudite. Kjo eshte e gjitha shume, shume e cuditshme dhe komplikuar.  

Me sa shoh ne Euronews, BBC ushtria pak a shume ka mbeshtetjen e popullsise ose te pakten Vellazeria Myslimane nuk ka shumicen e popullsise me vete. Si dhe me sa shoh, lexoj Amerika dhe ish-cmimi Nobel per Paqe (!) Barack Obama eshte komplet out.

Po jo mo e paska gjetë Erdogani, që mbas puçit qëndron Izraeli. E paska thënë një francez me orgjinë hebre në një takim në vitin 2011, që mos ti lihet pushteti  V.M.

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).