Pas humbjes së 23 Qershorit dhe tërheqjes nga gara për zëvendësimin e Berishës së Znj. Topalli dhe Z. Bode, emrat e vetëm që përmenden si krerë të ardhshëm të partisë më të madhe djathtas janë Basha, Olldashi dhe me një mundësi modeste, Z. Selami. Kryetari i Bashkisë duket si favorit për të marrë frenat e PD-së për të ardhmen, edhe për shkak se shumë vetë e shohin atë si një sjellje të Berishës në PD. Z. Olldashi është një figurë e vjetër dhe e respektuar brenda Partisë por nuk është e qartë se sa i fortë është ai në krahasim me Bashën.

Nga ana e tij, z. Selami përfaqëson të rikthyerin e fundit në PD para zgjedhjeve, kthim që realisht nuk e ndihmoi aspak Partinë në garë. Z. Aleksandër Biberaj gjithashtu ka shpallur se ka një program konkret për të ardhmen e PD-së, edhe pse ai konsiderohet një kundërshtar i praktikave autoritare në këtë parti. Ajo që vihet re në këtë situatë është që ka interes publik mbi të ardhmen e Partisë Demokratike, por është e vështirë të kuptosh rrymat të cilat në PD janë pothuajse të gjitha të nëndheshme.

521 Komente

Nese do te kuotohej nga kompanite e basteve se kush do te jete kryetari i PD-hit, une do te zgjidhja kanakarin e ish kryetarit, aktualisht i emeruar ne postin e kryetarit ne bashkine e Tiranes, zotin L.B.  

Personi me kapital politik qe meriton te drejtoje PD eshte kryetari i bashkise Tirane Lulzim Basha. Duke qene drejtuesi i bashkise me te madhe te vendit, duke qene edhe njeriu qe fitoi garen elektorale me Ramen 2 vjet me pare, ai do te ishte de-fakto njeriu qe duhej te drejtonte PD ku merita merret si baze. Nese Basha do te zgjidhej kryetar i PD, atij do t'i duhej te balanconte dy detyra, ate te bashkise dhe ate te PD dhe ai ka bere nje emer ne Tirane duke u premtuar qytetareve qe ai do te punoje per zgjidhjen e problemeve te tyre, e jo me politizimin sic beri paardhesi i tij per 4 vjet. Per kete arsye, Basha duhet te terhiqet nga gara e duhet te shprehet publikisht se ai nuk mund te pranoje te beje te njejtin gabim qe beri Edi Rama. Nuk mund te vere para interesave te qytetareve te Tiranes interesin e PD. Ne fakt, fakti qe ai drejton Bashkine Tirane e kthen ate njeriun me te rendesishem politik ne vend pas kryeministrit te vendit, pasi Tirana ka 32 mandate deputetesh dhe popullsia e qarkut po vjen ne rritje nga zgjedhjet ne zgjedhje.

Kryetar i PD duhet te zgjidhet Eduard Selami. Arsyet per kete jane dy. Duke qene nje njeri i riardhur rrishtas ne Tirane e ne politiken shqiptare nga Amerika, zgjedhja e tij ne krye te PD do te shihej si nje armespushim. Askush nga ata qe kane ambicie per te drejtuar PD-ne nuk do te ndiheshin keq me Selamin ne krye te PD. Por kjo nuk do te ishte e vertete nese nje person tjeter politik nga ish-ministrat e Berishes do te zgjidhej kryetar. Arsyeja tjeter eshte se kryetari i ri do te jete nje figure tranzitore ne PD ne kalimin nga PD e udhehequr nga Berisha, ne PD e udhehequr nga dikush tjeter. Eshte e rendesishme qe kreu i ardhshem i PD te jete nje njeri qe nuk mund te akuzohet dot nga pozita si "njeri i Berishes" dhe mund te krijoje nje besim te ri tek elektorati shqiptar per kete parti.

Detyra e re e kryetarit te PD do te jete rinovimi i gjithe strukturave te kesaj partie ne cdo qark, qytet e fshat te vendit. Detyra tjeter eshte hapja e nje linje direkte komunikimi me elektoratin shqiptar, ku qendrimi qe opozita mban jane ne nje linje me ate qe shumica e opinionit publik shqiptar perfaqeson. Nje nga arsyet kryesore te humbjes se PD ne keto zgjedhje eshte se ajo humbi kontaktin me realitetin ne te cilin jeton zgjedhesi shqiptar.

Vota ime per Eduard Selamin kryetar te PD.

Ehe, ndaj u bene mandatet 19 me 13, se ka punuar shume mire Basha ne Tirane smiley (edhe "fitoren", pervec vjedhjes spektakolare te ristanizuar, e arriti fale votave te majta te LSI-se). Basha deshtarak, kriminel dhe hajdut. 

 

PD-se i duhet nje figure qe te jete e afte te drejtoje partine ideologjikisht, pa qene autoritar si Berisha, Nano, Rama, Meta. Dikush pra qe te mos jete "padre-padrone" por thjesht nje figure e denje dhe e paster, e mbi te gjitha, nje figure E DJATHTE. Boll kane komanduar komunistat ne PD. 

Se fitoj bashkine po ja dha dhurate Sali Berisha se bashku me Ristanin. I njejti person qe do i jape dhe partine, kuptohet qe do jete kukull se akoma do drejtoje Berisha

Shume dakort me shkrimin ne teresi e me dy pikat me kulmore te tij, moskandidimin e Bashes dhe perzgjedhjen e Selamit, me nje ndryshim te vogel per te dyten; ne fakt kam menduar se PD-ja duhet te orientohet me shume per momentin tek nje lidership liberal per dy arsye: per te spastruar pak ne mendjen e elektoratit autoritarizmin e tepruar te Berishes e, mbi te gjitha, si nje kauze ne kunderpeshe me autoritarizmin (ne ngjitje) te Rames e Metes. Mund te jete nje "arme" shume e efektshme per luften politike ne vijim se bashku me ceshtjen e perqendrimit total te pushtetit, ne vijim, te dyshes Rama-Meta. Figurat me liberale e me koherente ne PD (apo prane saj) mendoj se jane Mustafaj e Zogaj por nje zgjidhje e pelqyeshme do ishte dhe Selami. Sa per Bashen bie dakort qe koha punon ne favor te tij e, per shume arsye, nuk duhet te nxitohet.

Me mire se Likja s'e ben njeri.

+1

Like for President! smiley

Edhe une jam per Selamin, po per arsye tjeter. PD do humbi ne 2017, dhe per te miren e shoqerise kryetari duhet te jape doreheqjen. Nese nuk e ben do ngelemi prap ne vend. Do me vinte keq qe Basha te digjej kaq shpejt.

Le ta fitoi me simpatiku.

Basha kryetar i PD garanton qendrimin e saj te pakten tre mandate ne opozite.Sepse ka mbi kurriz tre njolla te pashlyeshme dhe te pandeshkuara: korrupsionin ne rrugene  kombit, shitjen e detit dhe vrasjet e 21 janarit.

E vetmja shprese qe kjo parti te modernizohet dhe reformohet duke flakur ne kosh trashegimnine e erret berishiste eshte E.Selami, dhjetorist, nder  themeluesit  e PD -se dhe me mentalitet te moderuar. 

Mos flisni per korrupsion se e keni ne gjirin tuaj,

gjiri eshte korruptues, dihet smiley

rrini urte dhe lagni gojen se keni 8 vjet qe u ishte thare germezi..smiley

na eshte thare gjuha smiley

Per Bashen ke shume te drejte, madje ke harruar edhe vjedhjen e zgjedhjeve te Tiranes.

Por e ke gabim per mentalitetin e moderuar te Selamit, qe perpara se te largohej ka bere edhe ai nje mije te zeza ne kurriz te qytetareve, natyrisht te proporcionuara me ate pushtet qe kishin athere. Nderkaq Selami eshte zhdukur nga vendi pa lene gjurme per gati 20 vjet dhe gjate kesaj fushate qe iku e pashe shume amorf, fare jashte kontekstit.

Kurse Basha, pavaresisht maskaralleqeve qe ka bere, ose ndoshta pikerisht per shkak te tyre eshte i zgjedhuri i Berishes.

Cfare maskaralleqesh ka bere? Mund ti thuash? Kur u kthye Selami, jam shprehur se kishte ardhur si asi nen menge i amerikaneve per t'u projektuar ne krye te PD-se. Futja e Bashes ne loje, eshte vetem nje loje per te qetsuar rrymat e brendshme.Selami fitues.bast.

Ta shikojme.

Kurse pislleqet e Selamit duan bisede pak me te gjate, sepse i perkasin nje periudhe ante internet dhe nuk ti linkoj dot smiley

Po mos ki merak se anetaresia e PD-se ka kujtese historike.

Konfirmoj per Selamin. Zgjedhja me e keqe e mundshme.
Keta pleshtat qe eventualisht do fillojne te beje diversion kunder Bashes psh si te thuash e kane Selamin te seres se vet.

Mendoj se do te fitoj Basha.

Sherbimin me te madh Lulzim Basha PD dhe te djathteve nuk do t'ua beje duke mbajtur fjalimore para mediave perdite, sic beri Edi Rama per 8 vjet ne opozite, por duke krijuar nje model te ri ne qeverisjen e bashkise me te madhe ne vend ku jeton gati gjysma e popullsise se Shqiperise.

Nese Lulzim Basha eshte i suksesshem ne drejtimin e bashkise dhe u jep zgjidhje konkrete problemeve te qytetareve, ai do te fitoje jo vetem besimin e qytetareve te Tiranes pa dallime politike, por ai do te krijoje edhe nje kontrast te thelle me qeverisjen e Rames. Dhe ky kontrast ne qeverisje eshte ajo qe ndryshon mendje njerezish dhe jo emrat e pervecem apo titujt qe mban.

Sado i suksesshem te jete lsi me ps te mbysin me vota ne tirane. Ai sfitoi as te lagjja vet. Ne 2011 megjithe lsi nga prapa dhe prape ngeli si bqir per 10 vota. 

PD-ja ka nje kapital te pacmueshem, bazen e saj te gjere te militanteve te pozicionuar ideologjikisht me bindje djathtas. 

Vetem Partia Socialiste zoteron nje tjeter aset te ketij lloji, me vlere edhe pak me te madhe, por ne tkurrje e siper (militantet nostalgjike ne moshe te thyer).

Rindertimi i PD-se do te nise nga kjo baze, qe mbetet e fuqishme. 

Asete te tjera jane parate e shumta qe kane vjedhur gjate ketyre tete viteve, nje pjese e te cilave do te perdoren per te rimekembur Partine, si edhe nje numer figurash te reja, relativisht te pakonsumuara, qe i pelqejne elektoratit te gjere.

Nder keta, "ylli me i shndritshem" (rising star madje, sipas ambasadorit USA) eshte Lulzim Basha.

Ai do ta udheheqe partine dhe sfiden pas kater vitesh, ne ekip me Grida Dumen, Gert Bogdanin, Jorida Tabakun dhe te rinj te tjere. Olldashin e co. nuk i shikoj te perfshire si figura te dores se pare. 

Pra zgjedhjet jane hajdut-vrases, gangsterr-drogaxhi, i marum krejt... meqenese Biberaj nuk i eshte nenshtruar plotesisht Sules se Berishajve.

Si majtas me i llaf...

Nje minut tani, te lutem shume...nese e ke per qeverine e ardhshme ajo eshte gjitheperfshirese... aty brenda gjen qe nga Hazbiu i kancerit ne fyt, gjer ke Avokati me praktikat e tij anglosaksone... Ti nuk e kupton magnituden e lirise qe do te vije, nuk do e perballosh dot, tha Avokati...

....Basha dhe Olldashi ndjellin nje antipati totalisht fizike....
 

olldashi e shpalli kandidaturen...

....kjo nuk e ben me pak antipatik (ose palle) smiley 

Populli Shqiptar e ka care rrugen e historise me ( palle) shpate ne dore! smiley

Ta krahasoj me Maqon, i bie ne qaf ketij te fundit. 

Me gjithe respektin per njeriun dhe profesorin, Maqo ishte kufome politike ne 2009 qe nuk perfaqsontr dot asgje. Te pakten ketu po dalin figura te rendesishme te partise aktualisht, jo Abdi Baleta apo Ylli Vejsiu.

Rendesi ka njeriu Indrit, se zgjedhjen per nderzim politik e ka bere me kohe babasqap Berisha. Prandaj, mos me hiq parapele negative te tilla me Maqon. 

Rendesi ka procesi, njeriu i "mire" apo i "keq" ka pak vlere per mua.

Mo thuaj procesi, akti thuaj; nderzimi eshte akt, nuk eshte proces. 

Maqos i re kot ne qafe. 

Garancia e rikthimit te PD ne pushtet e ka emrin Edi Rama! Te gjithe e dine, si te majtet edhe te djathtet, qe Edi Rama nuk ka kapacitetin mendor e profesional qe te qeverisi vendin, dhe deshtimi i tij ne qeverisje eshte i garantuar. Pakenaqesia qe do te sjelli ne popull keqqeverisja do te jete e tille, sa Edi Rama nuk do te jete ne gjendje te mbylli nje mandat si kryeminister i vendit. Dhe socialistet do bejne ate qe bene edhe dekaden e kaluar, do nderrojne kryeministrat njeri pas tjetrit. Problemi kesaj rradhe eshte se Edi Rama nuk eshte Fatos Nano dhe nuk e leshon drejtimin e qeverise kollaj. Dhe kjo do te sjelli rrezimin e qeverise se tij ne Kuvend me votat e LSI dhe opozites.

Mrekulli!!! Atehere qetsohuni e relaksohuni se e paskeni te sigurte fitoren. Hudhini ne noi llaf Brecanit  dhe Nokes se si shume ne hall duken. 

Jam gati te perplasim mendimet, por mesa shikoj vetem tek Brecani gjejme emeruesin e perbashket smiley

"antipati totalisht fizike.." nuk mund te thush....apriori smiley

epo, mjafton qe i pelqejne Grides...njeri ne fakt, per njerin ka pire uje te ftohte ne studio...

Luli, Grida, Tabaku-nje treshe spektakolare.jam i dyzuar se kush mund ta shpetoje PD, Selami apo treshja.

Partia ka gjithmone nevoje per geisha.

Mire Grida Duma, po keta dy te tjeret pse i shan kote? Ata nga sa i kam degjuar ne debate, me shume Lulzimin, jane njerez te peregatitur...

Apo vazhdon propaganden?

Se as mua nuk me perlqen paraqitja e Bashes, po qe eshte i pergatitur eshte. Apo propaganda partiake nuk le vend per nje kritike te shendosh?

...jo po thuja spiritusit para se te na fusi neper tema filozofike mbi antipatin time fizike per Olldashin smiley 
 

kete e lexoj si simpati te heshtur, te pashpallur per Griden...subkoshi foli padashje smiley

Bama flm ...te doli nga shpirti smiley 

Spiritus....zoti na ka dhen arbitrimin e lire smiley ....nenkupto ate qe te konvenon me mire smiley 

e mire eshte ajo qe te ben te ndihesh me mire smiley  (NN-filozof materialist ) Zoti eshte parim kenaqsie smiley

vetem e djathte qe nuk eshte pd-ja. nje parti qe votohet nga zonat me te varfra te shqiperise dhe mbi 1500 m mbi nivelin e detit nuk eshte e djathte.  n.q.s nuk shnderrohet nga parti krahinoriste ne parti kombetare, me mire te shkrihet dhe ti lere vendit mundesine e organizimit te nje djathte moderne dhe kombetare ashtu si gjithe e djathta europiane.  shqiperia ka nevoje per nje te djathte qe te mbroje interesat e shqiptareve dhe banda e saliut e ka treguar qe nuk e ben dot.vetem kur te dale dikush qe te hedhe posht periudhen antishqiptare te S.B atehere mund te reformohet e djathta.

Perdorimi i termave i majte i djathte eshte luks i paperballueshem per sistemin tone, e kam thene edhe here te tjera.

Nuk kemi parti te djathta, pikerisht sepse nuk kemi elektorat te djathte. 

 

 

eshte per kollaj ashtu. Llafi eshte "knej" dhe "anej". Ose "m'ket on" dhe "maton". 

Ke do mbeshtese Erzen Breçani? 

"thirrje ekstreme: Rama-Hitler, ta shporrim"

nje pale prind qe i vene emnin vajzes Grida,ndoj edukate eformim kushedi se ç'e veshtire.....ose jane te apasionuar te munch ..il grido..smiley...Luli ...si rreze.me ate bire midis mjekrres...Ka nevoje nja 5 kile me i hek....

ate bire midis mjekre, as ma fal ta puth njiher  smiley

Prite zot,bllah...smiley,mandej na jena "tanet"asht si me kene inçest

antipat per Griden ne Lulin?

Ata jane protezhet e Sales direkt, si guxoni ju te vini ne dyshim aftesite e Saliut te Madherishem per te dalluar "the Diamond in the rough".

Plus qe Grida eshte edhe gogja femen nja me Zhelefinen pa u rrudh hala.

Do isha e padrejte se nuk e njoh e nuk kam lexu per te...Po kjo Grida me duket bibe...e ne cilin do rast per pergatitje e personalitete nuk i afrohet kerkund Jozit

po qe eshte Llapë nuk e mohon dot, date a cesare quell' che e di cesare.

ça do me thane kjo?Mandej Jozit po i nap ça asht e Cezarit ,kleopatres ,augustos e tane imperatoreve

Dmth edhe Jozi llape eshte, ti me lart, mos ja fut kot...

ne kohe te vet 20 e ca kusur vjet me pare ka qene perveluse, njat thash ma lart, Grida si Zhelefina n'kohe te vet.

po pastaj kur fillojne e rrudhen deformohen si fizikisht dhe mentalisht.

Shume i keq je ti admin; edhe keta qe kane bo krahasimin ketu poshte nuk kane gjete nje foto kaq te mire sa kjo e jotja...

Shtoje ne foto edhe Arben Ristani  smiley

Jam i sigurte qe keto analiza i keni bere ne PD, dhe rrezultatet i dini me mire se ne. smiley 

Per mua do te ishte mire ta merte Eduard Selami,themelues i partise demokratike,Luli dhe Olldashi kane kohe se te rinj jane.

Luli nuk do bohet kryetar kte rradhe se kryetarit do i duhet me dhane dorheqje pas humbjes ne 2017-n , atehere do jete rradha e Lulit .

Selami eshte krejt depres...sa i rrxum duket....

Sa per mungesen e karizmes se Eduard Selamit, hidhi nje sy karizmes se njeriut qe do te jete kryeminister i ardhshem i Shqiperise! Ai fitoi zgjedhjet pasi emri i tij nuk ishte Sali Berisha. Kur Edi Rama te mbaroje misionin e tij, ai do te kete humbur jo vetem besimin e elektoratit shqiptar tek PS, por ai do te prishi edhe aleancen e brishte te te majteve. Dhe kete ta garantoj une pasi i tille eshte majmuni i cirkut Edi Rama.

smiley

Ketu po flasim per kandidate e PD.Patjeter qe Rama eshte keshtu e per mu edhe ma keq ...skizoide....

sa shpejt e porosite imac-un e ri ky mer? nje foto me para kishte versionin e vjeter.

I njejti eshte!

Jo o lale ky osht i riu në nji foto tjetër kish atë të gjërin.
Çun trendi me imac, kreativ, ec aty PR të dhjefsha ajpadin e Salës.
Sala lexo ndërsa ne krijojmë

Po Xhozit si ja futi kshu Berisha, qe nuk figuron me ne asnje liste. Dhe e pata nje dyshim qekur filloi me e zgjedh gjakun e ri me cica te medhaja.

Nejse ajo do futet ke tre emrat e medhenj qe ka nxjerre Shkodra

1- Ramiz Alia

2- Jozefina

3- Pese Heronjt e Vigut.

Me mire do qe qe PD ta drejtonte Vilajet Qyrku.

ta kish dit Vilajet qe do shkonin punet kshu ne PD, sipas Endritit gojet e keqija thone qe Rama se ka me sy te mire Qyrkun keto kohe. U ka bo dhe, le mo te bohet rivali vet i heshtur Sajmir **iri nai gjo, do cmenet fare vilajeti, do filloje ti nisi emaile Obames. LOL

Ramizi nuk ishte shkodran,jheronjte e vigut ,ta thote emni vete ...jane ne Vig...jozi posmiley po mu PF,pse s'ma ke vu emnin....nuk e pritsha kete prej teje....

Joschka Fischer them une, ai ka qene taksixhi

Pse jo dhe kac islami, karizem ka me oke

Ate jo, se eshte me shume kar se izmatik

po po filluat ju. se mos e lepini prape.

 

une personalisht i vetmi llafi i mire qe kam thene gjithe jeten per kacin eshte "nuk besoj se eshte gabel" dhe ky do ngelet cfaredo te beje kaci smiley

Po leji keto mos me co der nga dhoma tjeter te te citoj Kurbanin.

Inteligjenca e saj (Grida) eshte per tu admiruar - dhe mua direkt me erdhi ne mend thenia e lashte "o Zot me jep zgjuarsine te mbyll gojen kur s'kam gje per te thene"

Per kete kater vjecar, figura me adapte per drejtimin e opozites mbetet Olldashi. Stili olldash por edhe olldele Berishes permbush nevojat e fazes tranzitore te retushimit te imazhit te PD.Kjo vetem nqs ne statutin e PD sanksionohet kushti se kush humb sfiden e zgjedhjeve ne 2017 (o zot sa larg...do arrije dyshja Rama-Meta deri ne ate stacion, e  kapur  dore per dore e qaf me qafe  smiley -eshte nje ngushellim i vogel qe hedh karburant ne motorin e opozites se leqendisur nga goditja derrmuese ) jep doreheqjen nga drejtimi PD.Nderkohe, ne 2015 Luli humbet ndershmerisht bashkine dhe e ka te hapur rrugen per ne krye te PD per te konkuruar ne 2022, fiks kur Shqiperia te kete bere letrat gati per ne BE.

Nuk e kuptoj kete aspiracionin e shqipesrise me hy ne BE.kur te gjithe vendet e BEjane me u kap me mashe...nje bashkim i pa sens..politik po jo i plote finanziar por me ca kushte,kush i nenes e kush i jerkes e sa problem ete ketij lloji.Mjafton liria e levizjes,ndonje ligj me i lehte punesimi e kaq

Kohe te keqia, Zana.Por aspirata eshte ushqyer e duhet finalizuar edhe pse kur ne te mbrijme nuk do dime se per cfare do jemi aty e cfare eshte ajo qe kemi aspiruar.Per me shume lexo impresionet nga Zagrebi, asnje pike entusiazmi dhe asnje flamur i BE, konfirmon e derguara jone ne festen e kroateve smiley

thashe une, ty te ka ra keq humbja kete rradhe. po nuk e di, te ka ra keq humbja ne gjithe Shqiperine apo vetem ne Shkoder?

Kjo eshte e gjitha loje! PD-ne e merr Kac Islami.

 E dija!!!!

 Z. Aleksandër Biberaj gjithashtu ka shpallur se ka një program konkret për të ardhmen e PD-së

smiley

Konseguenca eshte parim kardinal i disa qarqeve te caktuara kulturore ne Shqiperi! smiley

A nuk ishte me nje parti tjeter ky Aleksandri? 

ME nje parti qe kuure nuk do bente aleance me PD-N1MNK+

Ne terma kulturore ballkanike, berishizmi nuk ishte gje tjeter veçse nje Karaxhiçizem - (minus) Mlladiç (pra : katundarizem ballaknik minus krah i armatosur)

Gjeni kujt ja la SDS-ne (Srpska Demokratska Stranka - partine demokratike serbe) Karaxhiçi dhe do gjeni se kujt do ja lere pd-ne Berisha 

mos na lodh mer burr...kujt ja la? Vajzes se vet?

Asaj femres mo, Liljana c'e kishte ajo.

Jozefines e ke fjalen ti o Stalker? 

Me bone lomsh smiley 

Ti do te vrasi veten Luli a si o kjo pune?

 

Celesi i pergjigjjes ndodhet tek shendeti i Berishes. Sa te jete ne forme ai, kot lodhemi me teori, jo nga Amerika, jo nga leshi. 

Jozefina Topalli dhe Ridvan Bode, p.sh., - qe pavaresisht shanseve te kufizuara per te marre kreun do te garonin gjithesesi, ne kushtet e nje mundesie reale, qofte edhe vetem per te konsoliduar pozicionet respektive ne parti, - dolen me deklarata publike qe nuk kane nder mend te garojne.

Me elokuente se kaq nuk ka ku te veje! 

Me ca fytyre do kandidoje Basha per kryetar PD-je t'u qen njekohesisht kryetar bashkie?

Apo do e japi dorehqejen pasi te zgjidhet?

Ku qendron problemi!?

Po lufta politike la TR mbrapa mer burre per 4 vjet kur ishte Rama. Ky ishte krye-krye-argumenti i Bashes.

Si do e beje vete kete tani? 

po nese ja kerkon partia do ti beje te dyja punet, dmth as edhe njonen. Po ai eshte kukull edhe tani qe oshte kanakar bashkie. 

Ore si do e zhbeje standardin e vendosur me vote nga qytetaret e Tiranes kam hall une. 

i ngaterron cik gjerat Tironso.. nese Basha do te kandidonte per kryeminister, atehere qendron pyetja jote! ndersa te kandiduarit per kryetar partie, sperben ndonje problem..

Drejt, 

Por kandidon si deshtak gjithsesi... po te kemi parasysh se qe kur fitoi zgjedhjet, po te pranojme se nuk i vodhi ato, ka bere nje pune aq beterr sa i humbi PD-se aq elektorat ne Tirane sa per 3-4 deputete... smiley 

Si mer s'perben? Per ca kandidon ky, per sport apo per t'u bere kryetar dhe kandidat i ardhshem per kryeminister?

Rama ishte kryetar PS-je dhe kryebashkiak. Fakti qe ishte kryetar PS-je e bente kandidat per kryeminister

Basha do behet kryetar PD-je dhe eshte kryebashkiak. Fakti qe do jete kryetar PD-je, e ben kandidat per kryeminister. 

Atehere na u tha qe mbajtja e kreut te partise e te bashkise njekohesisht i prishte pune qytetit. PO tani? 

E vetmja menyre per t'i shpetuar disi ketij "standardi qe vendosen qytetaret e Tiranes me voten e tyre"* ne 2011  eshte qe Basha te pranoje qe s'do kandidoje ne 2015 per kryetar bashkie. Dhe nese heq dore tani, perseri ka nje perplasje me ato qe ka thene sepse argumenti i dyte i tij ne ate kohe ishte qe per shkak te specifikes, bashkia ishte ndryshe nga kryeministria dhe rrjedhimisht Rama ia kishte varur Bashkise e merrej vetem me PS-ne.... bashkia donte pune pune nate e dite. Si i behet tani, apo Basha eshte ne gjendje t'i mbushe te dyja pa piken e problemit? 

 

 

* Gjeje nga kush e kam citu 

Dhe ti e besove dhe nuk ia dhe voten Rames....

Une Rames ia dhashe mer, se ishin vra 4 veta ne bulevard on Basha's watch si Minister i Brendshem 

e o mire.

Edhe une rrezik Bashes ia jap, se Rama beri aleance me Hajdutin.

apo s'vlen, andallim loje?

Si ore nuk vlen? Vlen 100%. Po ti shif te rrezosh Ramen, jo te ngresh Bashen. 

Ore nese PD ben zgjedhje brendapartiake le te votojne ke te duan, e thjeshte fare.
Interpretimi i anti-PDisteve dihet se cili do jet edhe sikur te dalin 60% Basha, restoja per te tjeret. Farse do ta quajne, me hipokrizime me te madhe duke harruar 2009.

E mire vari lesht. Meqe do shahet gjithsesi, qiti te zite e ullirit, thua ti. Ah po, edhe "shkeli gjithe c'ke thene, se eshtu boni dhe Rama". Vari lesht! 

I bie qe ka rrejt ata votues qe ai pretendon se ishin te shumte. Beri njesoj si Rama, pasi mori bashkine. Kjo largon robt shoku dhe nuk o fillim i mire. 

% e atyre qe thua ti nuk kane asnje lloj peshe elektorale. jo per sa kohe nuk behen bashke tej pesudo ideologjise apo trashgimis familjare.

Rama e mori vesh pas 2009 se eshte popull gdhe dhe fap beri aleanc me Hajdutin. ca te tjere me moren vesh ne '90. te tjere akoma me '45.

Mire me mire. Atij i prifte e mbara. Po dhe une s'mund te rri pa ia permend ato qe ka thene. Nothing personal. Thjesht po kujtoj c'ka thene. 

ndaj te thash, ""dhe ti e besove dhe nuk ia dhe Rames".
u kuptuam. smiley

Tirons: Llogjika jote eshte shume e paster. nese zgjidhet basha, PD shkon pikiate poshte. do ishte keq sipas mendimit tim, sikur K Partise nuk do ishte ne parlament. zgjedhje e tij do i vinte vulen qe berisha do e drejtoje partine me manekin. berisha do terhiqej vertete po te zgjidhej selami ose biberaj qe kane me shume ego e eksperience se basha. 

kushdo qe te zgjidhet, ne do mesojme se cfare roli do luaj berisha me pas. 

E njef Selam beun ti?

Kushdo qe te zgjidhet shancet qe ta marrin veten ne 2017 jane te pakta (perjshtuar nese ps+lsi e qelbin sic e qelben pd+lsi). Pse? Sepse ata akoma nuk jane ne gjendje te bejne nje analize brenda vetes pse humben ne menyre kaq poshteruese kete here, dhe kjo gje duhej bere tani, perpara zgjedhjes se kryetarit te ri, sepse mbrapa kuptohet qe analiza do jete sa per te lare gojen sepse ata qe do mbeshtesin kryetarin fitues do dalin te lare nga analiza, ata qe do mbeshtesin kandidatet humbes do groposen akoma me keq nga analiza. prej ketej do filloje edhe lufta e brendshme, me konkurentet ne hije qe do ferkojne duart per humbjen e 2015 dhe eventualisht edhe te 2017 qe te marrin partine.

vetem ca me retard mental nuk e kan kuptuar pse shkuan kshu zgjedhjet...

o Tironso, deri diku e ke mire hesapin: kryetar partie-kryebashkiak-kryeminister...  po pastaj e humbet, padashje natyrishtsmiley,  fillin..

pra, ne rast se Basha zgjidhet kryetar i PD,  kjo nuk e pengon qe ta coj deri ne fund mandatin si kryetar bashkie,  sepse zgjedhje parlamentare tashme i bie te kemi ne vitin  2017.  ndersa i kane, mbetur edhe nja 2 vjet  si kryetar bashkie.. dakord?smiley

nderkaq,  ajo  qe Basha  thoshte per Ramen kur kandidoi  si kryetar bashkie para 2 vjetesh bente sens  sepse brenda   mandatit si KB , kishim zgjedhje parlamentare dmth keto qe sapo u kryen.... shtrohet pyetja:   cfare do te bente Rama ,  nese do ishte ky kryetar i bashkise se Tiranes,  sot   qe i fitoi zgjedhjet parlamentare??  

sepse sic do thoshte edhe nje analist i njohur politik:  ''nese ti je  full timesmiley kryetar  bashkie,  nuk mund te jesh  kryeminster,  dhe e kunderta..smiley

....pra  kur  i kerkon   voten   popullit,  eshte e udhes tia sqarosh qe ne fillim se cfare do besh... ky eshte pointi.smiley

kot per sport, ti thu qe Basha nuk do kandidoje me ne zgjedhjet e ardhshme lokale, qe vine perpara atyre parlamentare? smiley 

Bama,  mire tironsi, po  edhe ti e humbe pointin..smiley

shiko, mund te kandidoje.. por  pyetja morale qe shtroi Tironsi, e ceka edhe une ne fund te komentit te mesiperm,  eshte:  nese  kandidon perseri per zgjedhjet e ardhshme lokale, atehere ai duhet tia beje te qarte elektoartit te Tiranes, para votimeve,  se cfare do te beje..  kerkon mandat per nje 4 vjecar te plote,  apo  ka  ambicie te behet kryeminsiter dhe  rrjedhimisht nuk e mbyll mandatin si kryetar bashkie.     pastaj vendos elektorati!smiley   por edhe ky eshte moralisht ne rregull..  dmth, mos me  thoni qe sju thashe..smiley

Belul, 

As nuk me bohet von fare me then te drejten.  Te gjithe e dine se jo vetem ai qe "do fitoje", por edhe ata qe "do konkurojne" kane kaluar te pakten njehere nga shtrati i Berishes.  Jane produkt politik i tij e  nuk ka si te ndodhe ndryshe... Jane makina serie me ngjyra e aksesore te ndryshem.. kaq...

kam mendim   ndryshe, por ska problem..smiley

po muhabet po bejme, per kuriozitet jepi...  Ti mendon se ai nuk do ja leje nje te besuari?  Mendon se dikush brenda PD-se ka shanc te emerohet per kandidat pa ju perbetuar atij e pa marre pelqimin e tij? Gjalle jo....

Bama bejme muhabet dhe bejme supozime,  spekullime etj..  kjo nuk duhet harruar.   dua te them , une nuk flas dot me siguri..  

me duket se  Saliu hiperbolizohet ne bemat  e tij.. madje deri demonizohet... me kujton pra perbetimet e  ca e cave ketu  qe thoshin se Saliu  do ti vjedh zgjedhjet,  do bej namin.. do bej gjakderdhje etj..

 

edhe   ne kete rastin e zgjedhjes   per  kryetar te PD,  mendoj qe nuk do ndodh keshtu.. nese dikush  qe  te  bhet kryetare i kesaj partie,  dhe  nuk shmanget nga tutela e Saliut, nuk ka asnje shanc..   ska per te qene  kurre kryetar  dhe skane per ta marre seriozisht..   pra kushdo qofte ky,   nese  Saliu shfaqet bezdises  ne kete proces,  duhet   ndeshet  me te,  bile duke e pastruar partine nga ndjekesit e tij.. 

situate qe te kujton Ed Ramen   me Tos Nanon , kur ky i fundit i vinte verdalle  prape PS.. Ed Rames  i morri cik kohe,   por kur qerroj te gjithe  Nanoistet,  u be zot i vertet i PS.smiley

Jo or Belul jo, nuk heq dot paralele me precedente ne PS sepse Berisha ka precedentet e vet, qe nga perzenja me hu e ketij Amerikonit tone, aka i urti, e gjer thyerja e plote e dhembeve te atij, aka "gjenerali", sot minister mbrojtje... 

Eshte i njejti Sale Belul, nuk eshte ringrefur, sic tha Grida... mbase edhe eshte, Grida knows best...

Mirmengjes ta marsha .Po hyj se ty s'ka ca po te duhet nji emr ne Shkoder .Ti e ke shkrujt ke PPU .Shka po te duhet krah magjypes kaurke - evgjit si Jozfain . Vetun perfundimi Jueje per Bashen asht tejpames. Jo vetem per biren ne mjeker smiley me kene k/ar Partie ka disa zgjedhje por ma te arsyeshmet jane ata qe kalojne nepermjet nje kariere si MBrendshem , Mbrojtje dhe medoemos nje Bashkie k/qyteti .Saliu ne Klanin e tij i dha dhe nje avantazh Publik si ideator dhe bashkeautori rruges Kombit .

Vetun se PD nuk ka .Ka me bollek nga keta bunkeret , redra , dhe sidomos me Minivan mbush me OBI qe bajne analiza smiley Ka Parti te Saliut ta marsha qi na te dy e dijme ma mire se te gjithe .Dhe njaj krajl ka kuvendue ne Bjeshke e ne Mriza me trima te Jutbines se Lul Basha asht i Vetmi MUJ mbas tij .Njaj e ka mbeshtet ne Kryekorrupsion dhe si Vrases . Te tjeret kane Leh ta marsha .Hiq njat Olldelen por me ca deficenca se asht i ekspozum ke ajo shprehja qe asgjesum te ndierin A.Hajdari me 52 Pyetje te RD smiley

" Pse se njohim ne kush asht ai Mut Muti " Nji ktu asht dhe Selami i prumun per ne "proces " Sepse kjo Kohorte fanatike e ngritur nga Baca Sale eshte e edukumun me thirrje maj krahit ."E ka thane Baca or taj ." Dhe pjesa e PARE ne se Lulashdashkurbani se shpie dot tek pjesa e dyte eshte nji dhe vetem NJI ...me heq permbajtjen si Klani 40 hajduteve te Saliut   per me u bamun  PARTI ....

Nji kta fytyr grijte "nuk me rezulton keshtu " e me llafe Buckao .".misioni e karizma " sala i ka pas perdor me rrokje smiley

Desha me shtu se bira ne mjeker dhe faqka si dhe rrjedhja e lyres neper cepa buzesh kur ha mish ..asht karakteristika ma e cmum nder FISNIKE Safi , ku obortaret vijne verdalle  e kcejne si Lolo me i hy ne qejf fisnikut .Dhe Selami i ka do bira po i ka retushu ne Amerik smiley

Edward Selami = Kryetar i PD 

Sokol Olldashi = Kryetare i PD 2017

Lulzim Basha = Ne burg ose ne kerkim nga interpoli

hem, 3 qelbsa qe kerkojne drejtimin e asaj haleje te madhe qe quhet PD-hit!! Qendroni sa me larg kesaj ngrehine qe ka grumbulluar jashteqitjen njerzore. Lereni te qelbet perbrenda llojit dhe uroni qe te kete sa me shume diell qe te perthaje kete vater mbushur me qelbesira.smiley

Olldashi, per mua eshte kandidati me i hajrit, tani per tani. flet mire dhe ka nje qetesi te brendeshme.

 

Puna asht me dijt cfare vendos babasqapi jo me rrotullu gjuhen ku na dhemb smiley

Ky Selami me cfare u mor, c'pune beri ketej nga toke e bekuar? Jam kurioze. 

E c'rendesi ka? Super ne Manhattan..., ose used car saleslman, ose shofer Peterbilt-i. Ca ndryshimi ka?

taksixhi thone gojet e liga

me ça esht marre ai s'ka vlere fare. vetem leshkot e internetit qe kalojne kohen me masturbim sharjesh per persona publike merren me jeten private te nje personi.

thene kete, Selami nuk e meriton PD. nuk eshte ai qe duan te bejen te mendojme.
si plesht eshte sjelle, si gjithe te tjeret.

nqs ty te kane marre ne pune pa te lexu cv-ne, hallall ta kesh

shif Ramen.

pse ca ka bo Rama ne Paris?

Rama s'e ka njohur Parisin. jo me te ket ber ndone gje ne Paris.

po ne france a ku leshin ka qene, ca ka bo?

Cdo tre dite nje teme e re po per te njejtin subjekt. Kishim edhe kete tjetren me pare.

Eshte interesant qe shumica e komentuesve per temen e brendshme te PD-se jane milidele te PS/LSI. O zot sa me behet qefi kur lexoj interesimin e tyre te ndjere e te sinqerte per mirevajtjen e demokracise brenda partise qe urrejne. Shqiperia vertet po ndryshon, duket qe ka fituar vertet kultura e kultures.

Ate spiritus e mora vesh qe eshte propagandues i Rames.
nja ca te tjer me duken si psikopata, s'i kuptoj kur i lexoj. gjithnje i njejti refren.

Po tjeter kush eshte dele-mjelur PSist?

kurro, me kujtohet te kesh qene shquar GJITHMONE per te tilla lista! smiley

s'te kuptoj? ça liste? ça kurroje?

mire, me fal

po s'je futur akoma, futu tek rilindja. smiley

cili jeni ju mister Bunker?

ne cilin kuptimi "i nerumi spiritus"?

Po ti milicice dhie e PD qe s'ke as nje gr Qumesht , per cfare duhesh ????? Ti blegerin e mecerin per edramiste e ngjalkoalicione ne cdo prurje dhe s'te thote gje njeri .Apo duhesh ne vend te Xhiboles duikush qe te beje permbledhjen . Nuk ke faj se me Korrikun thahen gjembecet dhe s'ka me kullote per veshgjatet smiley

Doni dhe Parti Ju me kete nivel Gjembecesh ? smiley

Bunker si dukesh ? je rehatuar apo do dhe pak kohe .Mos ik tu keqen se rrenjasijte i kemi te rralle smiley

Del nje dyshe e shkelqyer me kete Bunkerin smiley Ndro padron se e bere me riqra si te dhise  Nuk duket i keq keshtu per ty ty ty tye smiley 

Eshte ceshtje #kulture.

PD s'ka kulturen e PS.

Parimi nje antar nje vote eshte anallim loje; nje vote maloku < nje vote qytetari.

Maloket te qytetarizohen me shpejt!

Tani Edward Selami, shites makinash mund te kete punuar ne Amerike, por te pakten i eshte shtruar punes, jo si Edi Rama barbon mensave Caritas ne Paris.
Sdq une them Sokol Olldashi.
Lulzim Basha nuk eshte koha.

shih si bojne naçut sikur kane ze ne kapitull.

O nisha mas Kim Jong Il-it vje Kim Jong un-i.

Juve sju njelet vec ta duartrokisni dhe ti bindeni.

Bindja ndaj partise eshte prerogative e socialisteve. Car do te ndodhe, fiks njejtat vota merr perhere. Te pakten djathtas levizin robt.

@bunker,
Po sikur ka shpallur kandidaturen Olldashi.

s'para i ndjek shume lajmet. po nejse. gjithsesi mendoj se do te bejne mire qe gara te jete vertete e hapur per anetaret.
mos ti degjojne fare zerat qe kerkojne hapjen e vvotimit edhe per publikun. prishet fare.

nese zgjedhjet ne PD behet ne behar, edhe mbase vi votoj. smiley jam terheq shume kohe perpara.

sa per socialistet ke te drejte. votat per ta kane qene gjithnje konstante. kane levizur cik me futjen ne loj te LSI.
ata qe kane votuar PD nga ana tjeter mund te thuhet se kane levizur. Keta ia kane dhene me siguri fitoren ne 2005. mund te perkufizohet si nje shtrese e re e pavarur nga politika. mbase ajo qe te tjere e quajne gri.
ne keto zgjedhje nuk di si kane votuar. rrezik jane fragmentarizuar, keta "grit" them.

po do te kandidoj Olldashi?
ne fakt ne fakt, edhe une do te votoja Olldashin. sepse po ta shikosh me mire, nga njera ane duhet ne i ri, mendoj, nga ana tjeter duhet nje qe ka patur dhe ka lidhje me elektoratin. plus big points nga prejardhja e Olldashit.

Po mire ca makinash ka shit? Nqse Cadillac hallall buka e misrit..

nqse ka shit Hunday dhe Kia te perdoruara te zhduket menjehere andej nga ka ardhur...

Avash ti avash. Hyunday Sport super makine smiley Eh c'na kujtove smiley

I njef njerezit ti apo jo?

Vetem beemer, benz and bentley mi lal. S'ka prek gjo tjeter me dore smiley 

Ca ti shikoj? Tiburon eshte kjo?

Po ne makine dy-dyersh nuk kom hip qe kur kemi qene studenta... tani jemi familjare me third-row seating... Ndoshta kur te ikin femijet ne pune te tyre i kthehena prap roadstarve...

Po dhe kur te vije ajo kohe s'besoj te lidhem me Hyndai se sa me ndonje SLK. smiley

Nje gjo qe me ben shume pershtypje... nga gjithe robt Korean qe njof (jo-pak), asnje nuk nget makine Koreane... Te gjithe i ke me Lexus, ose me BMW.... vetem robt e bardhe ngasin makina Koreane... 

Tani per tani une jam vetem per makina nga Detroiti smiley

/GM/FORD/CHRYSLER for the win!!!

Kryetar i PD-se duhet te behet kryetari i Deges Kukes, sepse ai pati rezultat! smiley

Ju rujti nderin, e ftyren, fache komunistave t'kuc! 

Po hallin ju e keni kush do jete kryetari qe do boje vapora si ke David Koperfildi, nuk keni kush do jete kryetari qe do jete ne kry! 

C'rendesi ka?

Partia e idealeve te 90 u rrembye nga nje grusht horrash...

Shqiperia ka nevoje per nje parti te djathte te vertete me vlera konservative. Qofte ne fushen fiskale dhe ate shoqerore...

Partia Demokratike kot thote eshte e djathte... ata jane me te majte se PPSHja...

po te behet tamem ashtu Pdja qe thua ti, te paret duhet ta votonin gjithe eksponentet me te larte te PS.

+1

Ore seriozisht doni Olldashin ju te PD-se?  

na thuaj cik ca ka Olldashi qe nuk shkon. me ndonje reference, po munde.

Eshte shume brut. Perfaqesues shume i mire i vijes me te ashper te PD-se. Arroganca e tij nuk kaperdihet kollaj. Nuk eshte nga ata qe mund t'i shtoje elektorat PD-se.

Kam dhe verejtje te tjera, po keto te mespiermet mjaftojne per mua. 

 

ok. faleminderit.

E majta ka nje objektiv per momentin : te fitoje bashkine e Shkodres dhe te vere ne vend ca pune te qelbta qe ka bere seksi Topalli i Gjusepines se rruges pedonale me pronat.

Se Kukesi tashme i takon te majtes. Bashki e djathte do jete vetem Kamza sepse dhe votuesit jane te vendosur ne bindjet e tyre te djathta.

E marte.

"argument" i bere kothere

"Bindja ndaj partise eshte prerogative e socialisteve. Car do te ndodhe, fiks njejtat vota merr perhere. Te pakten djathtas levizin robt."

Sa per te qeshur, dhe per te qare. Dale nga goja e nje njeriu qe mbro njeshin gjer ne cmenduri. 

Une them duroni .Deri tani babasqapi ka cfaqe hidhnim po me shami LOTESH dhe Letra 16 Vjecaresh dhe pergjigje mos qaj ti mos qaj .Jam prane tye ! Nuk kam HIK ! Nuk kam VENDOS

Ka ngrite Koken pjesa e dyte me ca angazhim militantesh me makina ne Tirane ." Klith or tie Rrnoft Salia , me kalue " Asht nji "gudulisje" nga Brecajt me FB ... Jane do turma te ngasherueme me Oi Oi " Sali mos hik .na jena deri ne DEKE me tye " ...

Ku jane Tritolet , pritat , njato largimet ne drejtim te paditur ? Hajde hajde , doni dhe Parti me Gjembece JU .Po e njeh kush Bajraktarin Berisha ."Ne jem per vote te LIRE or tie .na jem Parti e Vlerave " smiley

Pastaj duroni se nuk ka ardhe musteqetenderi austriak as daullja as renet baumani i PPE -ve smiley Vetem Mormackun kem takue si parti QI din me organizu zgjadhje te nershme smiley

Ama  keta analet brenda vendit  si Bunkeret , redrat , Xhibole- Gjembecet , sidomos keta qe jan te deshirum per karizmatike , me pejetje InteliDjente me mejtim te mendjes , duhet me e thane se babasqapi i perdor me rrokje :smiley

"Do te rilindim, jo nuk mund te them kurrsesi qe do te rilindim, por do te ringrifemi"

Grida Duma*

*spoksuomen for Cialis. 

ej ky o montazh, apo jo? 

Eshte montazh se s'ka mundesi. Dera mbrapa duket sikur eshte brenda godines se Keshillit te Ministrave.  Tani qe ky robi mund te jete aty lakuriq e besoj, po qe Sala te rri i vesh keshtu ne Kryeministri, nuk e besoj dot kurre. 

futi i gote pelegrino smiley duket origjinale...

Nje shkalle me posht se Saliu ....Sek Rinie ..Saliu partie ...dhe per me teper Byro partie ....

Kur do hiqeni nga skena llapaqenet e te gjith ngjyrave ka nje shans te kthejme syte nga vendi yne i shtrenjte Memedhe ! Per sa kohe do kete peter ter ter ter ter ter ter te bunkerizuar nje strukture te debatuari dhe te menduari do kete  . Me keta rob gjithnji Ringrifet si Grida cdo parti smiley

Personalisht do te votoja Eduard Selamin,nese ky i fundit ka ndermend te vendose kandidaturen.

Lulezim Basha duhet per me vone,se eshte akoma i ri dhe zgjedhja e tij do ti jape pretekste Rames dhe Metes qe te vjedhin sa me shume dhe te mos mbajne asnje lloj pergjegjesie per keqqeverisje.

"ne nje ekonomi te hapur tregu" Ke humor per zotin, me dukesh si shok i Files... smiley 

 

..... ku ka dhe konkurrence  smiley  

 

Qe te kuptosh se cfare "biznesmeni" eshte 2K-ja, mjafton te krahasosh qendrimet e biznesit privat te vendit e te huaj ne Shqiperi, me qendrimet e Kocos. Biznesi privat unanimisht si brenda edhe jashte vendit mbeshteti Berishen, per nje arsye te thjeshte, se ai beri dy gjera ne keto 8 vjet: 1) uli taksat me futjen e takses se thjeshte 10% 2) krijoi nje klime te favorshme per biznesin ne vend duke filluar me privatizimet e ndermarrjeve publike dhe duke mbaruar me transparencen ne qeverisje me dixhitalizimin dhe publikimin ne Internet te te gjitha tenderave te shtetit shqiptar.

Cfare kerkon Kocoja qe e mban veten per "biznesmen" ne kampin e PS kur kjo parti mbron "taksen progresive" qe do te thote, sa me shume fiton, aq me e larte perqindja e taksimit te fitimit nga shteti?

Kocoja eshte nje parazit i pushtetit. Ai u rreshtua ne krah me PS pasi jo vetem qe ne keto 8 vjet "shterruan te ardhurat nga tenderat e pislleqet me fondet e shtetit", por ndodhi edhe ajo ububuja e madhe fare per Kocon: Berisha po i privatizon te gjitha ndermarrjet publike te vendit. Cfare te vjedhi Kocoja e kompani po i privatizoi te gjitha ndermarrjet publike shteti?!

Shoku, ka maru fushata me. I thate keto, s'ja u mori njeri parasysh. Mos lodh gishtat kot tani. 

Normale, publiku shqiptar duhet edukuar dhe emancipuar se pse vota eshte e shenjte dhe as nuk shitet e as nuk blihet. Vota eshte manifestim i lirise se gjithesecilit pasi vetem njerezit e lire votojne! Dhe liria as nuk shitet e as nuk blihet pasi nuk jemi skllever, jemi njerez te lire.

serio e kishe ate komentin me siper ti? se kete besoj e ke me shaka... smiley 

Ti mendon qe nuk jane blere vota ?!

vote te blera me thase nga LSI

Serio tani, mos me trego vleren e votes sot, kur dje nxoret nga burgu Shullazin & co per te vjedh vota. Kur bote Fuft deputet etj... etj etj

 

Bama, te mirekuptoj, sepse nuk jeton ne Shqiperi, ndodh qe edhe keqinformohesh.

Shullazi & Co, eshte akuzuar nga te djathtet, pasi  kur Rama ishte ne bashki, krimineli ne fjale kishte tenderin e pastrimit te qytetit.

Blerja e votes ne Shqiperi eshte nje fenomen qe nisi qe ne 2009 dhe eshte nje problem shqetesues per demokracine shqiptare qe nxjerr ne plan te pare dy gjera:

1. Varferine dhe injorancen qe mbreteron ne vend (vetem i varferi dhe injoranti e shet voten e tij)

2. Simbioza e frikshme e krimit te organizuar me politiken.

Per fenomenin e blerjes se votes fliste vete ambasadori amerikan ne Tirane para zgjedhjeve. Arsyeja perse LSI vihet ne shenjester eshte se kjo ka shijuar pushtetin me gjate se partite e tjera ne vend, si kur PS ishte ne pushtet edhe ne kater vjeter e fundit kur u fut ne koalicion me PD e Berishes. Ajo qe e ben shqetesues ne Shqiperi kete fenomen jane edhe dy fakte te tjera:

1. Numri relativisht i ulet i zgjedhesve qe marrin pjese ne zgjedhje. Kjo ben qe sikur edhe 10% te votes te blesh ne rang vendi, sjell nje tjetersim te madh ne rezultatin e zgjedhjeve. Sa per dijeni, vetem 900,000 votues moren pjese ne zgjedhjet e fundit.

2. Kodi zgjedhor qe dikton nje gare ne rang qarku e jo ne rang kombetar, qe do te thote, per te fituar nje mandat, mjaftojne edhe 5000 vota ne qarqe te caktuara.

Une te them qe eshte nxjerr nje dite perpara zgjedhjeve ti me tregon histori perpara nje viti? Po per Fufin nuk kishe gje per te thene? 2 raste te fresketa ordineresh keto, pa permendur ato qe ka sjell Tironsi.

Thjesht se shkruan shume, nuk te ben te me te besueshem. smiley

smiley e leme si thua ti, por sigurohu me mire, mos ji kaq i sigurte.

Fuft, nuk kam informacione, po te duash kam per Tom Kodoshnat & Co. Nese ti ke mi thuaj!

Nuk e le dot ndryshe, sepse eshte sic te tregova.  nuk ke informacione per Fuft? Shko se i gjen ke varrezat, ne prokurori e interpol. smiley

tani miku im, jeni ne pushtet, i keni ju çelesat, keshtuqe beni piazza pulita. Mesohuni qe nuk jeni me ne opozite. 

JU? me ke me ngaterron? smiley 

une po pres te vertetojne akuzat qe ju kane bere politikaneve te PD, qe me Berishen dhe me rradhe.

Prit prit, se dhe une, kur mori PD pushtetin prita te vertetoheshin ato qe u ishin bere politikaneve te PS-se, prita 8 vjet dhe lesh. Tani s'pres mo. 

Redo i futa nje gugllim kesaj qe ke shkruar dhe me doli ne disa faqe te ndryshme. Paguhesh ti per kete pune?

hahahahahahahahahahahahahahahahaha

Erdhi dhe kjo dite te flase nje i PD-se per voten e lire. Po ku i gjeti leket Likja mo? Nuk ia dha mundesine PD-ja t'i vidhte si shperblim per ato 4 vota qe i duheshin per te majt qeverine ne kembe? Po votat qe beri Bamirin president ku i gjeti PD-ja? Po votat qe bleu PD t'u i mor kartat njerezve, t'u u dhon vende pune pa pas diploma? Po Gaz Dibra mo Redo? 

Ti ke shume te drejte, po duhet te kishe fol dhe kur i bente PD-ja keto qe te ishe i besueshem plako. 

 

Votat jane blere nga te dyja kampet. PS dhe LSI.

Nese PD'ja do kishte si qellim blerjen e votes, sot do te kishte fituar zgjedhjet.

Une jam dakort qe ky fenomen duhet luftuar.

Nuk mcifesh dot mas gishtit o Redo. Pranoje qe ne ato maja rrypa rrypa, erdhi radha qe t'ia hipnin PD-se, e tani duhet t'i mbaje. 

Se harrova: Gaz Dibra, kerkonte te bente pak bamiresi smiley debili.

Do jete surprize sikur Basha te mos fitoje sic fitoi Rama kunder Maqos.

Selami? 18 vjete jo vetem larg PD-se por dhe larg Shqiperise e ben Selamin qe kerkon te kandidoje si kryetar PD-je te duket me keq se Don Kishoti.

rama nuk ka fitu kunder maqos; ka fitu ne 2005 kunder askujt

(per hir te se vertetes kjo)

Po sec garoi de dhe kunder Maqos e fitoi 93.7% te votave, athere kur duhet te kishte dhene doreheqjen.

Rama ne 05 e bleu partine dhe kongresmenet votuan Ramen.

ne 2005 e shiten te gjithe Nanon duke filluar nga Mozi, Fino, Kaçi zi, aji palluqja Blend Klosi etj etj.

shiko vidjot e asaj kohe, i pashe dje te zona e ndaluar ishte per rifreskim, Madje dhe Nano kur tregote si i kishte bo Edi presion "S'te ngelet vetem t'i bashkohesh paktit tim 10 vjecar me Meten"

E kishte kap bukur historine ai nipi Hysniut. "Portret Kryeministri"

Rama - Meta histori e gjate dhe e erret, Sala eshte pjese e historise gjithashtu po njelet te pjesa e erret.

Farsa kur Meta arrestoi Salen tregon shume me teper per lidhjet e tyre

Perralla per nete vere. Nuk ka asnje konspiracion mer burre, ka interes per pushtet, thjesht. Spo flas se kush e shiti po flas se kush e bleu PSD-ne ne 05 dhe nuk dha doreheqje ne 09 edhe pasi humbi zgjedhjet.

Pako, a nuk eshte fakti qe Selami nuk ka qene ne PD tere keto vite nje nga argumentat me te forta pro tij e jo e kunderta?

Shif, une besoj qe eshte komplet idiotllik qe tani te ngrihen ramisto-metistet e te akuzojne Bashen per vjedhje fondesh (se per 21 janarin jo e jo, perderisa kane akuzu Berishen) ne rruge. Po e verteta eshte qe do e godasin jo pak per kete. Selamin ketu nuk kane ku ta kapin, ti thone qe ke shit makina ne USA eshte absurde kur Rama ka qene barbon i deklaruar nga vete PS-ja kur ka ardh nga Parisi. 

Edhe po humbi ne 2017, prap Selami kryetar per kater vjet do i bente mire tere demokracise shqiptare duke e freskuar pak imazhin e opozites se re. 

Nuk ka asnje lloj kontributi keto 18 vjete kyce, si per PD-ne dhe si ne politiken shqiptare ne pergjithesi.  Selami eshte i ngecur ne kohe ne nje fare menyre.   Po te ishte gare realisht e hapur, PD-ne i binte ta kryesonte Bamir Topi.

Nuk jam kondra! Do me pelqente Bamiri ne krye. 

Po fatkeqesisht partite tona jane aq te inkriminuara kur e lene pushtetin (xhanem edhe pa e patur fare ate) sa mbase me e mire e mundshme do ishte nje refresh total i tille. E kuptoj fare mire qe karriera normalisht duhet te vije me ngjitje te njepasnjeshme, po ne nuk jemi nje vend normal. 

Sikur sula te kishte ik me verte, atehere po do kishte kuptim nje diskutim i tille. Po me sulen ne podium dhe me kto breshanet ne salle, dihet ai muhabet.

Per te pare se cili eshte lideri i duhur per PD, shikoni se cilin e sulmojne me shume militantet e Rames dhe ky del Basha. Ketij ja kane friken ramistet se i ka dhene provat qe Ramen e mund. Pas Berishes, realisht ne PD nuk ka lider tjeter me karizme dhe potence pervec Bashes. Olldashi eshte kandidature serioze por nuk ka karizmen e Bashes. Selami eshte thjesht per numer se nuk ploteson asnje kusht per te qene lideri i te djathtes. Dy gjera kane ne mendje anetaret e PD dhe te cdo partie kur te zgjedhin liderin e ri, nje qe jep shprese per sukses elektoral dhe nje qe reformon por edhe ruan trashegimine e partise. Basha del si politikani qe i permbush me se miri keto ne PD. Plus qe eshte i formuar ne perendim, profesionist i zoti, politikan i afte, menaxher i jashtezakonshem. Nuk duhet ndonje pune e madhe per te mundur Ramen se ky eshte bosh, nuk ben per kryeminister. Politikan tallava. Nderkohe qe koalicioni i majte eshte i mbushur me korrupsion, me njerez me probleme me ligjin, te forte katunesh, kriminele etj. vetem duhet goditur dhe PS zbythet, ne kembe do rrije vetem Meta.

P.S. Nuk i takon ketij blogu te diskutoje per liderin e PD. Kjo eshte sikur te zgjedhin kryetarin e PD anetaret e PS.

Dy gjera kane ne mendje anetaret e PD dhe te cdo partie kur te zgjedhin liderin e ri, nje qe jep shprese per sukses elektoral dhe nje qe reformon por edhe ruan trashegimine e partise. Basha del si politikani qe i permbush me se miri keto ne PD.

Si dhe ate te korrupsionit/vjedhjes dhe shperblimit te militanteve, qe te dy si Basha dhe Olldashi e permbushin me se miri.

basha pak me mire, meqe ka edhe 4 vrasje ne rezume, publike dmth...

E vertete. Por populli yne trim e liridashes perseri e voti kryetar bashkie me pas smileysmiley

Ku e pe ti qe une thashe qe PD-ja te shkrihet fare? Eduart Selamin, qe shpresoj te jete me i ndershem se keta dy te tjeret, e hoqe nga lista pikerisht ti, jo une.

P.S. Ju kam zili per skuthlleqet e teknologjise informatike qe keni mesuar e perdorni - megjithse jane cikerrima qe edhe xakja rrezik i ka mesuar tashme.

me mua e ke zoteri? une jam i ri ketu. por po te them nje gje: Selami te pakten ne te shkuaren, per ata qe e kae njohur nga afer nuk eshte sjell mire. ndonje mund te thote se ia ka patur friken Berishes. nuk e di. ndonje mund te thot se ashtu ka qen koha, te gjithe donin te dukeshin si drejtuesa, te cileve duhej tu zbatohej urdhri. nuk e di.

ps. mos me ngaterro me keta palacot komuniste, te lutem.

Jo jo, ishte per dike tjeter por e fshine komentin e tij dhe i imi del keq tani.

Asnje nga keta nuk e meriton. Basha e dime si fitoi ne 2011, farse tipike. Ne 2013 ai humbi Tiranen rendshem, dhe pa LSI ne koalicion duket se do perserise te njejten disfate ne 2015. Olldashi eshte nje harbut tipik, embleme e arrogances qe shkaktoi humbjn n 2013 te PD. Selami, cte them. Ska fillim te ri me figura te vjetra qe i perkasin te njejtes fryme qe e kapitulloi PD-ne ne keto zgjedhje.

Si mendoni se ndihen, elektorati i thjeshte socialist, kur shohin se si partia kundershtare, rifreskon lidershipin e saj me gjak te ri te dale nga nje votim i rregullt, kurse kryesia e tyre jo vetem qe nuk eshte rifreskuar ne nje kohe te gjate, por emerimet behen jo me votim por nga kryetari i PS? Dhe jo vetem kaq, por ne asemblene e fundit socialiste, as kamerat e as gazetaret nuk u lejuan ne salle.

Haha. Do ishte per te qeshur sikur te ishte e vertete. PD ka 23 me nje kryetar. Vetem Mugabe e rivalizon.

e kisha per kryesine mer djale smiley

kryetari i ardhshem i PD le te behet kush te doje por si Berisha nuk gjen me PD-ja

As si Enveri nuk gjen me PPSh-ja

o gjemb mos na e krahaso Berishen me Enverin te lutem shume

Shyqyr qe nuk gjen me, kryetar 23 vjecar nuk i hyne ne pune demokracise

Sali Berisha eshte tashme nje aktor i rendesishem i historise post komuniste te Shqiperise.

Emri i tij do te lakohet sa here qe do te permenden arritjet historike te Shqiperise moderne. Hyrja ne Nato, firmosja e MSA, heqja e vizave drejt vendeve shengen, rruga e kombit ajo e elbasanit etj.

gjithashtu personi i tij do te citohet gjate si politikani qe beri te mundur realizimin e endrres europiane te shqiperise.

Vendi i monumentit te Enverit ne sheshin Skenderbe eshte ende bosh... . Madje pse duhet te quhet ende sheshi Skenderbe?

Sali Berisha eshte per fat te keq edhe figura me e urryer e socialisteve. Kjo per nje arsye shume te thjeshte! Ai ishte i vetmi politikan me karrieren me te gjate ne skenen politike, si dhe ai qe arriti te SHPARTALLOJE i vetem njeri pas tjetrit te gjithe "lideret" e opozites, duke filluar nga Ramiz Alia, Fatos Nano, si dhe Edvin Kristaq Rama! Kjo eshte nje kocke qe s'kaperdihet lehte nga neo-komunistet!

seriozisht e ke ti? smiley

FAK! Gjith ajo kohe e harxhuar kot...

Jo me Jo, dont worry! vetem ti flet seriozisht.

+1

aman, se po fute Ramen tek neokomunistet e prishe muhabetin. ai eshte nje oportunist qe po i shtrydh keta trashegimtaret per te pregatitur sallaten e vet.

shiko intervisten per ata gazetaret francez.

A nuk e kupto qe eshte pikerisht kjo jetegjatesi qe u be argumenti kryesor kundra Berishes jo vetem nga socialistet? 23 vjet eshte absolutisht jo normale ne demokraci. Berisha mundi edhe Nanon edhe Ramen sepse arriti te qendronte ne krye pas 2 humbjeve te njepasnjeshme ne zgjedhje ne 97 dhe 2001, gje qe nuk duhet te ndodhte kurre. 

Te rrish me shume se 8 vjet ne maje te politikes behet e rrezikshme, e jo me kot jane vete ato limitet e mandateve. Jo me kot edhe Rama nuk shihet fare si fytyre e re tashme, po mjaft e konsumuar, pa e marre fare pushtetin. 

milidelet te kuptojne? smiley

ca me bo, ngelem optimist i pandreqshem smiley

Salija s'ka legjitimitet.. je ti qe s'e kaperdin dot kete.

Nese do jete ne emerim kjo treshja deri ne fund, me siguri e merr Olldashi. Me gjithe respektin, po Luli ndonese kanakar nuk e artikulon ne nivel militantizmin dhe urretjen patologjike ndaj krahut kundershtar. Do te bej si djale i mire. Kurse Selami sa eshte kthyer dhe rrezikon te dal nga orbita e ndikimit te atij qe do kryesoj me te vertete ate parti. Kjo e gjitha nese s'ndodh ndonje nr magjie ne fund, e del ndonje emer tjeter ne drite.

Kurse Selami sa eshte kthyer dhe rrezikon te dal nga orbita e ndikimit te atij qe do kryesoj me te vertete ate parti.

smiley

p.s: ti me siguri ke qene akoma qumeshtore ne ato vite.

"me gjak te ri"-edhe terminologjine e kane komuniste.procedurat po e po.Sikurse Enveri qe sa ishte gjalle, eleminoi te dyshimtet dhe pastroi terrenin per Pasardhesin-R.Aline, edhe Berisha po me te njetin stil.Jap doreheqjen thote...por do drejtoj procesin...nderkohe e ka shenjuar pasardhesin me kohe e sidomos ne fushate promovimi i bashes ja bente muuu.sI sinjal i humbjes (qe dihej dhe prandaj nuk u tentua nga ton ton makutet te manipulohej) por edhe si sinjal per pranimin e Pasardhesit.Nje farse komplet!Pa ikur Berisha me gjithe hijen e rende te kultiit te tij, nuk ka shpresa ajo Parti.Gjynaf.Nje opozite e forte, demokratike dhe jo molotoviste, eshte e domosdoshme.

Spiritus, po nese Basha nuk kandidon?!

Une parapelqej Selamin. Suksesi i tij do te vije me shpejt sesa nga keta te taves berisha .

edhe ti qumeshtor ke qene. sa keq.

qumeshtor jo xhanem.po ti sqaroje njihere, perse selami te duket kandidature e papershtatshme.me hidhe prit spo marrim vesh gje.hidhu, jep avantazhet dhe disavantazhet e tij, risqet dhe mundesite, dmth futi nje analize SWOT.

ti kot nuk je militant. ti je rrit me trushplarjen Zaloshnjare qe ua ka traguar Selamin si te pandotur. por sa kohe ka qene i perfshire nje 0 ka qene, si gjithe keta pallat e tjera.

tani, se pse e mbeshtet ti, esht fare e qart, se je militant dhe propagandues i Rames.

Selami nuk ka lidhje me bazen aktuale te PD.

Me falni po pse nuk e keni vene dhe foton e z. Biberaj? Fotografite ne fjale sugjestionojne drejtimin e debatit.

Dakort jam, biles kandidimi i Biberajt do ishte nje nga lajmet me te mira ne kete fushate. 

Kol Olldashin e votoj vetem nese nuk eshte ne gare Basha ose Selami.

S'dua tja mohoj vlerat, por njerez qe e njohin thone se ka pasion Alkolin, femrat, lekun dhe duhanin ... do te ishte nje Tos Nano i PD-se ne nje fare menyre.

Kostumi i kreut te PD-se i rri teper i madh, megjithe kilet dhe barkun qe mund te kete vene smiley

E kam dhene voten time, por bashkohem me mendimin tend, qe ne mungese te Selamit, votoj Sokolin.

Eshte shum i shemtut per te qen kodosh si nano. 

Nje pyetje kisha une naivi; A e ngre mirqenien e shqiptarve, zgjedhja e njerit prej ketyre ne krye te PD. 

Po pse nuk e thu nje mendim ti Pjero, dhe ne ta diskutojme psh

Ja pra, nepermjet pyetjes, une shfaqa mendimin tim. Ti, Endrit, a i pergjigjesh pyetjes. 

Duhet te flasesh me thjesht me ne Pjer, pergjigjet nepermjet pyetjeve nuk i kuptojme dot. 

Berisha pohon se pagat e pensionet do të rriten/ Financat: Rritja fillon në 15 korrik 

MONITOR

Nuk e mora vesh Pjer, do rriten apo jo pagat?

po mire keta jane tre kandidat per kryetar, po kandidate per kryetare nuk ka ? Po cucat e PD-hit ku jane? Cikat si Dode, Vokshi, Bregu etj mendoj se duhet te bejne perpjekje per te kandiduar ne kete post te larte te PD-hit.  

Pjer gjith problemi duhet pare  dhe duhet me fole me objektivitet.Partia Demokratika eshte nje vlere e madhe e vendit.Ne gjirin e saj ka  nje militantizem, qe perjashto disa ekstreme  eshte per ta patur zili.ka intelektuale shume shume te mire  dhe une kam bindjen se ne se Sali Berisha largohet nga perzjerja e metejshme  per te patur aty, gjithenje, hijen e tij te erret tashme,  ne krye te saj padyshim do te jete njeri prej tyre.Dhe duke u vendosur nje fryme e re ne krye tekesaj force me shpirt militant  gjigand, Shqiperia , perfundimisht hyri ne rrugen e normalitetit.Nuk kemi qene vend normal more mik.Nuk pame nje ecuri Parlamenti normale, nje mbledhje Qeverrie normale, por sherrnaje dhe sulme mbi opoziten.Nuk pame nje  koncentrim te interesave  te medha te shtetit a te kombit, mobilizuar nga nje maxhorance aktive, ne menyre qe seicila force politike  pamvarsisht programit te saj te ishin unike ne veprim ne ato pika, por  perjashtim teotal te opozites gjer ne marrje vendimesh arbitrare tek sa jepeshin copa te Atdheut!.Pse valle? Sepse Sali Berisha  e kishte  ojektiv te tijin perçarjen, sherrin, pergojimin, asgjesimin e kundeshtarit dhe berjen sipas interesave te tij e ne dem te Atdheut.Dhe emori  pjesen... me te lehte te ndeshkimit.Por besoj se kaqe eshte hiç, per sa ka bere....

Do beje mire te pushoje  18 ore ne dite( dhe jo sikurse thote se do te djallezoje gjene  oret e  te  gjithe dites ...dhe gjysmen e nates) qe te mund te mos u leri kohe atyre qe duhet  t`i numurojne duke shfrytezuar minutat e çdo ore, per te gjitha  ligesit qe ka bere mbi njerez dhe fatin e vendit.Ti` lere te rinjte  ne rrugen e tyre dhe PD ne ardhmerine  e saj .Vetem kjo u duhet djemve te PD-se  e asgje me shume , se i kane te gjitha ç`u duhen.Por  u ka teperuar me kohe,  hija e rende e frymes perçarese te atij qe nuk çitet

  Mua mu be shume qejfi, me deklarimin e Edi Rames se ai nuk do te synoje  figuren e nje diktatori te ri.Fillim me fjale, por une e vleresoj kete dhe e kam mbajt ne shenim si sensin e munguar te liderit ne kete vend.Dua te shof se si te degjohet zeri i opozites nga maxhoranca  dhe jo sulmet mbi te.Qe do te thote se nuk do te kete me deformim te parimeve demokratike bere çorbe nga  nje shpellar ne mentalitet dhe ne veprime.

I dashur Grava, qe PD duhet te kete vlera, kjo nuk dyshohet. Them DUHET , sepse gjer me tani, vlerat asaj partie ia kishte zene Buall Mavria, duke mos lene shum zera te kakarisnin. Tani, me zgjedhjen e kryetarit te ri, do te shohim vlerat e verteta, kuptohet nese kryetari qe do zgjidhet, nuk do ndjeki metodat e pasardhesit. 

Halli or miq eshte se Berisha eshte pjese e vleres, madje ndoshta pjesa kryesore e saj.

Ne e kritikojme, me shume te drejte, por militantet e vet lene koken per Saliun.

Keshtu qe, hesape pa hanxhiun, thote shprehja, nuk behen...

Boll u morret me politike, mesoni icik histori!!!

P.s. Burri i botes vitin qe kaloi ka deklaru 6 milion euro donacione!

Na i bone derrat sallat...

A thu eshte e njeta dore qe ka financuar ata qe dolen ne mes te tiranes duke thir "erdogan mesuesi yne" ?(ptu.. ptuuu)

Rono, 

Ca thot ky more, komunistet e mbrojten gjakun, nuk lan serb e grek me na shtyp? A i di Ai keto? 

Po Ati i behet qefi mer Bame kur i ndogjo kto fjale!

Si thot, si thot kur e clirune turqit konstandinopojen! 

Duket qe ai intervistuesi nuk esht etip kuriozi se po te ish do ta kish pyt e clirune nga kush?

nga barrikadat pra Rono!!!! Ne vime tju sjellim islamin, tha, po pat barrikada rruges, ne tak i thyjme...

si gomari ne lem!!!

Roni , e çme ngacmove duke sjelle kete derdimenin "dumbabist".Nje pjeseze prej Gazetes  "DRITA" botuar ne Sofje, nr.4  isaj  ne 14 qerashor 1904, me rastin e dites se zeze  te 5 qershorit kur ndaloi zemra e Sami Bej Frasherit.Vetem dy rreshta dhe jashte kesaj teme:

  ...." Na duket sikur jane gjene te gjalle, sikur gjene kuvendojne, , sikur flasin ato fjalet e embla dhe te bukura ne shqip qe kur i degjon njeriu yne i shtohet jeta, mbushet me fryme dhe me shprese.Po tashti ku do t`i gjejme ata burra?Kur do te pillen dhe nje here te tille shqiptare?keta zoterinj te rralle e te bekuar, te shenjte per çdo shqiptar,, sado qe ishin ne goje te ujkut, te te pabesit, afer Kuçdres se  mallkuar per seicilin ngaj neve, s`pushuan se punuari dhe luftuari  perta shpetuare kombin tone;por kur te mos ishte e felliqura Turqi e te kishim nje shesh, pa ndalime, sa pune do kishin bere keta zoterinj.se asnje shqiptar pas tyre nuk do te ngethenet me koken pas,  ngaj ...Turqia ..."

Me duket sikur Edvin Kristaq Jorgo Rama do hyje ne histori si udheheqesi qe i dha derrmen dhe e nxorri nga politika S. Berishen, apo jo Redi.

Do ishte mire sikur B. Topi te rikthehej e te kandidonte ne PD.

 romaku -pse po e pati emrin Kristaj apo Janaq a Dhimitri,  jane greker sipas jush?Nuk me duket mendim i mbare, nga nje qe di dhe te shkruaje!

Grava, qe ironi me te pagdhendurit qe shkojne deri te emri i brezit te trete per te pergojuar kundershtarin.

falje, mik

Jo. E Majta duhet te ftoje Bamir Topin ne bashkeqeverisje.

Ka shume arsye qe mund te numuroj pse por nga me te rendesishmet jane :

a. merret nje kontribut nga e djathta 

b. deshmohet se nuk do kete revansh por qeverisje

c. ndihmohet FRD si parti e per te vlerezuar pragmatizmin e votuesve te saj.

Po opoziten kush do ta beje?

Jane dhe disa emra qe nuk e kuptojne pse nuk jane ketu, kantidate potenciale, si J. Topalli, G. Duma, M. Bregu.

Lajme te fresketa

Basha merr kryesine e PD, mbyll mandatin ne bashki dhe nuk kandidon prape

Bamiri kthehet ne PD dhe kandidon per kryetar bashkie ne 2015.

Discuss....

po ku te leni ju rehat i harru ca gjona... smiley ... smiley   e shef me bone prape verklempt smiley

Po ku i kazanis keto more lanet, ku?Degjo nje  ngjarje qe e kam perjetuar.Ne Universitetin e Kairos ishte dhe nje  studente prej Ugande e cila kishte te vendosur ne fund fotografine e Presidentit te vendit.Mirepo, sindozot, nga valixhet ishte , marshallah dhe kur ulej e tallnin te gjithe; " Kujdes miss.. se shkele me by..presidentin..!"Dhe ajo e shkreta ogradisi,  e  prej asaj dite nuk ja pame me ate fustan.

Kishte vajtur ...dhe boksieri i Ugandes ...per lesh

Ky komenti i graves ishte per Ronin me duket.. smiley

Deion , po more se pa degjoje ate profesorin ...per hoxhe,  se si flet per turqnine!

Deioni do hedhi kandidaturen per kryetare te PD!!!!

grava, Ronit mos i vej faj se e ka pas ne lagje nje nga kta stupcat

ps. Ron ti sje as lab o burr qe i fut ë nje ne fund te kryetar

grave, emri i Deionit ne xhami ka pas qene Bilal

bilal hataja 

 Deion , "juve " aty, ju iku pake ters muhabetei, me te Erdoganit...

ja pata thene me kohe mer grave, po nuk ndigjon

...koke kavrri,  mer !

Berisha mundi edhe Nanon edhe Ramen sepse arriti te qendronte ne krye pas 2 humbjeve te njepasnjeshme ne zgjedhje ne 97 dhe 2001, gje qe nuk duhet te ndodhte kurre.

Eshte e pabesueshme, se si mund te perdoresh kaq hapur dy standarte ne gjykim, duke u shfaqur se paku i palyre. Si mund ti kerkosh nje lideri, standartin demokratik te doreheqjes pas zgjedhjeve te humbura, qe nuk plotesojne asnje standart demokratik. "Zgjedhjet" e 97-s, vetem zgjedhje nuk ishin, kurse ato te 2001, ku ne kuti kishte me shume flete votimi se sa zgjedhes dhe nje Dushk jepte 20 mandate deputetesh, do te mbahen mend gjate. Socialistet, qe jane dhe specialiste vjedhjesh dhe qe e kane per zakon te therresin:' kapeni hajdutin', arriten te vidhnin dhe ne zgjedhjet e fundit, ne menyre  te sofistikuar, aq sa kryetari i tyre, e dinte ne menyre "operative", qe ata i kishin fituar zgjedhjet, qe pa mbaruar ato. 

E di e di, asnje parti nuk ka humb ndonjehere zgjedhje ne Shqiperi. Keshtu tha dhe Rama mbas 2009 ne mos harron. 

Hajtmo po i fal mos-doreheqjen mbas 97, megjithese coi vendin ne ate pike e si pergjegjes kryesor i krizes duhet te dorehiqej. Po zgjedhjet 2001 u pranuan nga cdo organizem nderkombetar si te 2009. Mbi te gjithe trendet e votimit qe nga ato zgjedhje kane mbetur konstante edhe sot, qe tregon se more or less ato zgjedhje reflektonin ndarjen aktuale politike ne Shqiperi. Vetem se atehere nuk kishim akoma percarjen PS-LSI. 

maks, nuk pati vjedhje se bilez nuk qe as nevoja, per te bere..." traditen".

Tjeter, krejt tjater gje pati.Nuk arrite ta shifje se ...jeni ca larg.

Keni bere traditen dhe kesaj rradhe, keni bere. Po mos me thuaj, qe nuk ju dhate militanteve tuaj, flete te plotesuara dhe ju kerkuat atyre te nxirnin ate te paplotesuar, te cilen ja u shitet me mijra njerezve, qe kishin nevoje te ngutshme per para. Por pervec kesaj , vete PD-ja e dorezoi pushtetin(sigurisht me humbje minimale). Destruktiviteti i opozites, ishte aq i perbindshem sa nje mandat tjeter sidomos i fituar me dhune, do te rezultonte veteshkaterrues, prandaj nuk po i jepet ze vjedhjes.

Pati edhe vote proteste, por edhe vjedhje te madhe.

Perndryshe si e shpjegon rritjen me 0,6% te PS-se dhe dyfishimin e LSI-se (flas si vota, jo si mandate)?

Tjeter "mister" jane sondazhet publike, qe gjeten thuajse cdo rezultat, me perjashtim te LSI-se.

Une nuk jam dakord qe me carcafin e madh te votes se protestes, qe nuk mohohet, te mbulojme edhe pislleqet e atyre qe i kane bere, sa majtas aq edhe djathtas.

Per mua Rilindja e vertete fillon pikerisht ketu, me denoncimin e praktikave manipulative, nga cdo ane

Personalisht s'me pelqen asnjeri prej tyre.

Basha i shkolluar e qyteteruar por ka shume mekate mbi shpine. Rrugen e kombit (ku vajten gjithe ato leke?), 21 janarin dhe bashkine.

Olldashi...aman si mund te konsiderohet Olldashi? Eshte agresiv dhe harbut.

Selami pastaj merre me leng...totalisht jashte kontekstit shqiptar dhe pa shtylle kurrizore.

Nese duhet zgjedhur nga halli, atehere Bashen, thjesht se di te flase dhe eshte i civilizuar.

Eshte interesant qe shumica e komentuesve per temen e brendshme te PD-se jane milidele te PS/LSI. O zot sa me behet qefi kur lexoj interesimin e tyre te ndjere e te sinqerte per mirevajtjen e demokracise brenda partise qe urrejne. Shqiperia vertet po ndryshon, duket qe ka fituar vertet kultura e kultures.

Ceshtje kulture, si puna e adminit qe fshin vetem disa nga komentet me foto, jo te gjitha smiley

Xhib, 

Mo u ep, lere ca thot Roni; ka boje plot ai tatuisti!!!

Po pra, i ishte shtu kerkesa per tatuazhe te Rames dhe te Enver Hoxhes. Me duket se i ka shku lajmi ne USA dhe Xakes e eshte nis me gjithe shoqni per te bo tatuazh te Komandantit. 

Bama & Roni: Loli & Coli i ngjalerilindjes smiley

LolingjalColi: Spreading #rilindje tek Peshku one berishaspam at a time since 1873 smiley

Bam-ngjale-Ron-mance smiley

TIRANE - Deputeti demokrat, Edi Paloka është zëri i parë nga e djathta që deklaron se zgjedhjet e 23 qershorit nuk ishin të ndershme dhe të rregullta. Sipas Palokës, ato u mbajtën përmes pazareve korruptive, ku miliona euro u hodhën për të blerë votat e shqiptarëve. 

“Zgjedhjet, pavarësisht se është thënë deri më sot që ishin zgjedhje të ndershme, të mira, etj etj. Mendimi im nuk është i tillë. Mjafton të përmend faktin që janë hedhur miliona euro, që u janë vjedhur shqiptarëve dhe këtë herë janë hedhur për të blerë votat e shqiptarëve.”- u shpreh Paloka. 

Ndërsa deklaron se nuk do të kandidojë për kreun e selisë blu, pasi të zëvendësosh Sali Berishën është peshë e madhe, Paloka thotë se përgjegjësia për humbjen, bie më së shumti mbi ata zyrtarë që mbanin poste në Partinë Demokratike. 

Keshtu tha dhe Vilajet Qyrku ne 2009. Ishim shume moderne per plebenjte shqiptare smiley

Nga beteja ne beteje Rono, i zgjidhe hallet e Shqipnise tani kalove te Kosova. Per ngrohjen globale kur do fillosh te punosh?

bej opoziten si duhet ti, ate shif!!!

Shht, jo me nerva. Ben mekat kane thene hoxhat e nderum. 

Po jo mer pa nerva...bej opoziten

Po nuk te kam marre ne pune per career counselor mer daj, apo edhe keto halle ke fillu me zgjidh?

Nga beteja ne beteje Rono, i zgjidhe hallet e Shqipnise tani kalove te Kosova. Per ngrohjen globale kur do fillosh te punosh?

Nuk po te morr vesh une ty daje...tashti si o puna, ti mund te merresh me mu po une nuk mund te merrem me ty???

A te keqen po nuk e mbajte dot...hap krahun dhe nuk te gjimo njeri nga mrapa...ti ne taten une ne timen.

 

Ti je tu na rend nga mbrapa me video pa lidhje mer daj, prandaj po me habit se sa shume gjera ke marre persiper per te zgjidh. Une per temen ne fjale kisha ardh me fol. 

 

Une per temen ne fjale kisha ardh me fol.

Po ju thafte dora deri ne rronxe ati qe eshte tu te ndalu ty me fol mer Endrit!!!

Shiko mos me vidh mue me Palo....en ....Ndërsa deklaron se nuk do të kandidojë për kreun e selisë blu, pasi të zëvendësosh Sali Berishën është peshë e madhe,...edhe kete qe e ke shtuar e ke shtuar Pergjysem .Po pse pak Gomere ka PD-hi per te mbajte peshen e Berishes .Sa syresh ke ktu tek PPU smiley

Gjibe, 

Ku do te te dergoj ca ngjala pe verteti... po i ndjek si ujin ne shkretetire e gjibe... dhe jo si ato qe hengri rama, qe max jane si krimba .... pe verteti them une, qe te te bjeri shpirti rehat... smiley 

Bama talks about ngjala:

Anyway, like I was sayin', ngjala is the fruit of the sea. You can barbecue it, boil it, broil it, bake it, saute it. Dey's uh, ngjale-kabobs, ngjale creole, ngjale gumbo. Pan fried, deep fried, stir-fried. There's pineapple ngjale, lemon ngjale, coconut ngjale, pepper ngjale, ngjale soup, ngjale stew, ngjale salad, ngjale and potatoes, ngjale burger, ngjale sandwich. That...that's about it.

smiley

Xhibo, 

Lum si ti qe ke regjistru cdo segment te jetes tate...e ke prove keshtu gjibo... gad dem xhinies!!!!

O Bame mos e luj se nuk e ka mire shiqimin!!!

Nji nji po e ke ama .Jo si Left i qe filloi me Y e shtoi ne mes me Lice Y dhe ktheu ne iiiiiiii .Nji nji po e ke plot parashikime e % zgjedhjesh e numrash , me zgjidhje  krizash ne Ballkan ,rajon e me Gjere dhe ....... rrjedhje serbatori smiley E ke nji..... Y ne fund ...s'ta heq dot njeri ! Le te flasin keta per mastera ngarkuar ..ehu do t'ja dije Shefqeti smiley

 Sa  Mastera do... i thane LefKOPEVE  ..Sa te doni boni ..thae ...Gamori do i mbaj , nuk i mba une ...smiley

Hajt Urime per k/arin e ri te Partise se barazlarguarve smiley   z.Bunker !

O Xake, une te thash do kesh bo tatuazh te Komandantit, po ti paske bo dhe operacion gjinie smiley

"Ku ku u ka prish bota" do thoshin Hoxhet Irfan Salihu dhe Shefqet Krasniqi. 

He mo se kupton ti kupton smiley Pastaj ne veglat  kemi , me ato mbahemi  ... nuk kemi capoj si JU Luanet smiley

Njeri me zagar se tjetri.

Basha eshte Saliu ne miniature por ne versionin me skile.

Olldelja eshte nje kriminel me dorashka qe perdor bandat per te ruajtur depudetllekun.

Eduart Selami eshte nje rrecke qe Saliu e perdori ne momentin qe e zuri purtha.....

 

Nese ka ndonje shanc per Biberaj apo ndonje me te moderuar do te shikojme ndonje ndryshim ne ate parti "kulle me frengji" qe eshte bere si breket e Saliut qe qelben kontinente larg....

Me ardh en pushtet kto e mbyten Kac Islamin me gure (Kaci i Zi)

"Maca ta hongt baben"

smiley

hahahhaha sa qesh tu e postu.... haahahahhaha ore une kam pas 2 qen te zi krejt... si panter, si pum me qen aaaa.....myt! myt krejt!!!! ash shejtan aaaaa!!!!!!

Do e shtyni nja 8 vjete me gogolin e Berishes dhe ndoshta nja 4 te tjera, me gogolin e atij te zgjedhur nga Berisha, do vuaj shume ky popull.

Kruhuni kruhuni kush do jete k/ar Partie .

Sapo qiti Palo Palo Palo Palo ..en ( jo Peter ter ter ter ter terin me Parti ne Itali )  te fryre me keq se nje derr baltovinash QYLI ,  qe mbllacitej me " Vota te Vjedhura " deri ne masaker ...smiley Diabeti i hengert ishalla ...

E çar babasqapi eshte ai , nuk e ka kuptu akoma LefGOPEJA qe lutej perdite "ku ve bythen AI une ve nje Master " do e kuptoni JU me dhe pa %..........rrenjasijte smiley

Letersi e verdhe "Ura e Psheretimave " me lot dhe shkulje leshrash dhe Oi Oi .mbaroi ..Mbaroi dhe M.Leskon megjithse   Grida me Jozefpercken nuk e vrane veten smiley

Tani eshte rradha e bumjeve  te Fatmira Breçanit me zhurmue me kange si qemoti , heu biri kastriotit ,  te mbeshtetura nga sistemi Top pa zbytje i babasqapit , Felini Paloka .E kush asht njaj qe s'do mar kurajo kur te lexoj Babasqapin "Na jem Luane " smiley dhe ta po e provon dhe njaj Rama si ka me e shkelye ma keq se Leninin , Stalinin , Enverin ,Maoce Dunin , nji nga nji e te gjithe bashke

I tesh e mrama - do thojte Zana - ta po ja nini zhurmen Gjyleve !!!!!!! ......e pordhëve të babsqapit ke PPU. Copash kena me Ju bae .....me me me me me me cicdhite kuqalashe smiley

Ti shkruan percart, ashtu si dhe vete mendja jote. Helbete, kjo eshte menyra e vetme per mos tu perballur ne debat, ku te tjeret do te te pshurnin me argumenta.

"Ti shkruan percart..." smiley

Idrizi permblidhet i gjithi ne ket togfjaleshin me lart...

nis dhe nga shqetsimi i shokve dhe shoqeve socialiste, do ishte e udhes qe vendimin per kryetarin e ri te PD-se, ta marrin keta. Le t'hapi njifare votimi PDja ku te drejte vote te kene vec socialistet e rilind te ppu-se. Kryesia e ppu-se le ta hedhi ne vote kte propozim

Socialistet komentojne per inerci. Nuk ju ka rene akoma vrulli i fushates smiley

a thu? jo o burr se duken seriozisht te shqetsum...nuk kam pa najher ket nivel diskutimi.

Sdo kishte kuptim ky debat ktu pa paanshmerine tende fendore

vari kokolepsin po he, mo u merzit

vari kokolepsin hahahahhaahahahhaha

Biberaj vetëshpallet kandidat: Do bashkoj të gjithë demokratët  (Panorama)  

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Aleksandër Biberaj, ka shpallur dje kandidaturën për kreun e kësaj partie. Në një status të postuar në faqen e tij në Facebook ai shprehet se nëse fiton zgjedhjet, synon të bashkojë demokratët dhe ta bëjë PD-në një forcë politike të ngjashme me PPE-në. “Nëpërmjet kandidimit tim synoj të ringjall vlerat më të mira të demokracisë, të institucionalizoj mirëfunksionimin e demokracisë së brendshme, bazuar në konkurrencën e ndershme, në meritokracinë dhe kontributet e gjithsecilit, sipas modelit të Partive Popullore Europiane. Synoj gjithashtu që të bashkoj të gjithë demokratët në këto ditë të vështira, duke respektuar vlerat dhe kontributin e gjithsecilit, pasi nuk ka demokratë të tepërt në PD dhe kundërshtari ynë i përbashkët nuk është brenda nesh”, shkruan Biberaj. I kontaktuar nga gazeta, ai tha se sot do të paraqesë në selinë blu CV-në, kërkesën për të hyrë në garë dhe platformën. Në mbështetje të kandidaturës së tij ka dalë edhe ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj, i cili komenton gjithashtu faktin se Biberaj nuk ka teserën e PDsë pas kalimit në Frymën e Re Demokratike. Ai kujton faktin se edhe në vitin 2003, për të rikthyerit në PD nuk ishte e nevojshme të kishin teserë partie. “U kthyen njëri pas tjetrit brenda pak muajve Genc Ruli, Gramoz Pashko, Arben Imami, Preç Zogaj e plot të tjerë. Për asnjërin prej tyre nuk u kërkua formalizimi i ripranimit. U quajt e mirëqenë anëtarësia e tyre e hershme në PD. Ky fakt u zyrtarizua me ndryshimet në Statutin e partisë, ku u hoq përjashtimi nga PD. Kjo përvojë është e mjaftueshme edhe për Biberajn në këtë rast apo këdo tjetër që do të afrohet”, thotë Mustafaj.

Do ishte nje gjest vertet demokratik pranimi ne gare i ketij. 

Megallomania dhe mungesa e sensit te realitetit te disa personave eshte mbreselenese. A thua ti se grupi drejtues i PD-se po dorezon celsat dhe nuk po di se kujt tja japi. Allah-allah!!

 

S'eshte e thene te fitoj ky Obi, po te jete aty ne gare, te kete hapesire tu flasi anetareve te partise. 

Se gjeja tjeter qe nuk dime fare deri tani eshte si do zhvillohet fushata, do kete debate publike apo jo, do jene te hapura per mediat etj etj. Nqs ka debate apo te pakten takime, do ishte mire te kishte nje karrige dhe per Biberajn. 

Biberaj, Mustafaj, Prec Zogaj mund te ishin kandidatura vertet serioze po nqse merr parasysh ata me te drejte vote aty, shanse ka Olldashi me shume, per fat te keq. Ky eshte shume konfliktual nderkohe qe PDse tani i duhet nji gjithperfshires.

 

 

Atehere they will learn the hard way qe me konfliktualin nuk ke ku te shkosh se do humbin edhe ne 2017. Me 30% ku jane katandis keta, bejne mire te kuptojne shpejt qe nuk mund te rrine ne llogoret e tyre. Po a nuk eshte pak a shume ky cikli edhe i partive amerikane? 

do desha qe t'kete nji qeveri stabel per t'pakten 2 mandate ne ate vend dhe me nji opozite qe nuk pengon cdo gje thjesht me justifikimin se eshte opozite. Te pakten per ket 4 vjecar, opozita nuk e luan dot ket rol, edhe sikur te doje. Po nga ana tjeter, problemin me t'madh, Rama ka per ta pas me Meten dhe LSI. Jo vetem si potencial korruptus po edhe ne nivel perfaqsimi. Me ket hap dhe metode pune, LSI ka per t'u prezantu shpejt si kercenim per PS ne elektorat. PD-se kam pershtypjen i ka ngel pak a shume niveli i "besnikve" kshuqe, ca ka per t'mor ne te ardhmen LSI, kane per te qene kontigjent i PS

Ne nje lajm qe lexova tek Panorama, qe citonte deklaraten per shtyp te PD-se kishte ca si tip udhezimesh te Berishes per mekanizmin e zgjedhjes, por mu duken i cik te cuditshme.

Thonte p.sh. qe kush te doje mund te loboje per njerin apo tjetrin kandidat, por duhet me pare te jape doreheqjen nga posti ne parti, apo administrate.

Tani, une kam ndjekur nga afer keto garat e PD-se (qe eshte e majta) ketu ne Itali dhe mund tju them se nuk me duket se ka rregulla te tilla, dmth kujt ti teket mbeshtet ke ti teket, pa pengesa.

Kurse per Biberajn, ta kisha fjalen qe deri dje e dinin njerezit me FRD-ne, super te acaruar me PD-ne, ne bllok, kurse sot propozohet per kryetar! Nuk ka sens!

Pastaj tjeter pune pranimi ne gare, aty mire bejne ta pranojne dakord jam

Berisha ben rregullat sesi duhet te zgjidhet kryetari i ardhshem i PD-se? Nuk e ka keq Zana qe i thote krajl.

Kurse per Biberajn, ta kisha fjalen qe deri dje e dinin njerezit me FRD-ne, super te acaruar me PD-ne, ne bllok, kurse sot propozohet per kryetar! Nuk ka sens!

Ai mund ta kete patur acarimin me drejtuesin e PD-se, jo te gjithe PD-ne.

e lexova dhe une. M'u kriju pershtypja se Berisha po behet me katolik se papa tani. E ka fjalen qe t'mos kete influencime te votuesit nis nga pozitat ne parti te atij qe lobon, perfshi dhe veten. Sigurisht qe nuk e besoj se ka per te ndodh ashtu, dmth ne fund te fundit, Berisha ka per te lene me kuptu se i zgjedhuri i tij eshte Basha, ashtu sikurse Patozi dhe Topalli do mbeshtesin Olldashin, fjala vjen

tani Berishes i leverdis te sillet keshtu, dhe mire ben. nese zgjedhjet do te jene te hapura per kedo kandidat dhe me debate, mendoj se do ti jap menjehere nje fryme te re PD.

Rregulla nuk ka ne asnje vend Obi, se edhe PD italiane nga amerikanet i kane kopju te gjitha se i kam ndjek shume. 

Problemi eshte qe ne deri diku po shkelim ne territor komplet te ri per politiken shqiptare. E vetmja gare e vertete per kryesimin e nje partie ka qene ne 99 me Majkon v. Nano dhe atehere eshte bere me delegat Kongresi. Ndersa gare e vertete me nje anetar nje vote eshte absolutisht hera e pare. 

Po nuk thashe gje per ty o President i firmes Dy M .

per mos tu perballur ne debat,...si quhet ky ..debat ...smileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmiley

do te te pshurnin...he pra nuk ke thene ....  edhe dhisnin .Se c'te duhet ty me fjale te Huaja si debat , nje zot e di smileysmileysmiley Po ti ke fjale nga zanati mor burre smileysmileysmiley

Dhe mos e shaj Berishen GOGOl tjeter here . Ke fjalorin tend atje gjej krahsimet !

Po keshtu si meshiremadh qe jam , une te meshiroj . Mbajeni veten Burra .Si thane ato te Sales .qe u leshun me formu embtrone kryetaresh Partie nga labirintet e militanteve brenda dhe jashte vendit .....Tradheti Burra .paskemi ra ne m....

Po nuk thashe gje per ty o President i firmes Dy M .

per mos tu perballur ne debat,...si quhet ky ..debat ...smileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmiley

do te te pshurnin...he pra nuk ke thene .... edhe dhisnin .Se c'te duhet ty me fjale te Huaja si debat , nje zot e di smileysmileysmiley Po ti ke fjale nga zanati mor burre smileysmileysmiley

Dhe mos e shaj Berishen GOGOl tjeter here . Ke fjalorin tend atje gjej krahsimet !

Po keshtu si meshiremadh qe jam , une te meshiroj . Mbajeni veten Burra .Si thane ato te Sales .qe u leshun me formu embtrone kryetaresh Partie nga labirintet e militanteve brenda dhe jashte vendit .....Tradheti Burra .paskemi ra ne m....

 

 Haleja i nis dhe i mbyll postimet me percatje rreth mu..t.

ore po vdiqet per nje çik kryetar partije?nuk jetoni dot pa kryetar huh? mire ,mire do tjua sjellim edhe kryetarin siç i do mushka* drute ashtu do tjua sjellim,ose me mire ne sini si dhurate e vitit te ri (ose si 1 Prilli i fundit si ta doni)

*militanti

po mire ..ketu kur do fillojne te flasin si pozite...ç'kane qe merren me PD,Berishen ....le te fillojne te na thone diçka prej superideve te tyre...

Nuk hiqet me zakoni, tete vjet ne pushtet tjetri dhe ai megjithe kelyshet e vet u moren vetem me opoziten, apo harrove ti? Po te lexosh qofte edhe komentet e ketyre letyrave te pd-se te ppu, te siguroj qe rama eshte permend nga ta 150% me shume se berisha 

Ikni o Kallam Kusur se nuk i kini bere ditet te mesoni babasqapin JU ke do lere pasardhes .Vleresoni ate "tradheti burra , kemi ra ne ..." si tallje qe u ben Tropoja per tu vleresuar si shkaktare te Humbjes smiley

Po qe per mend u kishte marre prane ai dhe nuk humbiste zgjedhjet smiley Do mesoni babsqapin JU se cfare te beje dhe kur duhet ta beje Hajde LOLO hajde .Po 25 vjet kush u terhoqi per HUNDE JU ? Vetem kjo pyetje do u mjaftonte per te kuptuar se cfare serioziteti kini kur si tha ai dy M  ....debatoni ...smileysmileysmiley

Rrini o lolo vleresoini per tespije keto debilitetet serioze te Obit me minivan e ketij me dy M.( jo te tuat kryetar smiley e te gjith kallam kusurve qe kane mejtim te mendjes se kush do zgjidhet k/ar Partie .Keto forma te :terheqjes se mendimit te mases ' jane te kohes ishit qe e bente popullin te ndihej Pjestar i VENDIMEVE dhe ku dallohej masa e qorrave qe merrte pjese seriozisht ne diskutim te Gjere te Thelle

babasqapi thote vete ..Pastaj do e Vendos ,,, Ju i ipni mend ke te vendose .Tamam tufe karagjozesh qe i nxorret BOJEN PPU si chate gazetash me InteliDjente !!!!!

Ju ini tama si shprehja :

I zoti Okshnut ...... Tellai ( perjashtuar  EndritY  ) ha moot smiley

Qeshni e defrehuni deri ne Shtator ! Mostra IKU ! Ndiqni Intervalet e aktivitetitte deshperuar te Babasqapit per tu dhene Kurajo cicedhive se PD-hi asht GJALLE smiley epo kno Po ti s'vdiqe or baba ......

o zot, o zot! smiley
komplet i huaj

wow, kisha nje kohe te gjate pa ardhur tek peshku.  Po ketu qenka qelbur fare.

Idriz Kapteri, qe me shume gjasa eshte nje nga femijet ilegale te Enverit, nisur nga zelli prej zagari ta mbroje ate ne cdo rast, e paska bere peshkun hale fare.

Kishte te drejte Paris Hilton kur tha qe, keta homoseksualet eksitohen kollaj. Idrizi Jone eksitohet edhe me germat e alfabetit .... y y y y,   m m m m, b b b b. .( p..ke te s'emes, kur te detyrojne  te citosh edhe Paris Hilton, merre me mend, sa keq kane shkuar punet).

 

p.s. sa per percartjen, keshtu ka qene gjithmone ai, vetem se tani qe eshte plakur me shume, percartja i eshte bere me e theksuar.

 

kisha nje kohe te gjate pa ardhur tek peshku.

smiley

Mirembrema Roni,

Urime per fitoren, la e me la. 

Perpara drejt fitoreve te reja!

faleminderit!

Ron,

Ron ti pac mide me i fol atij me B ...mbrapa ! Pas pak e ke me Liber shpie nja tre kater Mesazhe me kerkesa ku me zgjauara eshte se jep shembuj ne Grup si miqsi e si Familje .Do pervoje ....po i le ne mes ...smiley

Duhet ta qetsoj se ate qe thashe per Tradhetine Berisha e ka ne TERESi per sunmat e PD-hi .Flij rehat thuj se ty te ka per trajnim smiley

Mu me pelqe Gjibi se eshte e kunderta  me zhargon derstile po nuk e nda te qeshmen nga Buza smiley

Grida tha qe vota e 23 qershorit ka brenda nuanca mosmirenjohjeje. Kshu eshte kur sdi tja gjesh anen popullit kokcepsh. 

 

 

 

 Rusmali :

Arroganca e Berishës çoi në humbjen e thellë. Po zgjidhet kryetari i ri pa u analizuar humbja

 

shume e pershtatur. Rusmajli nuk eshte se ka rrezatu naj mode ndryshe

..ene ti e ke gabim bredho ,Rusta o p.dhije ka tete vjete qe pret me pa durim te hup Sala dhe tash menon se i erdh dita smiley osht me grupin e Sokolit smiley

Kjo eshte ironike fare.Ky dukej me jesmeni berishes, me arrogant se berisha ne komisionin e ligjeve.Po kur pozonte si senator romak ne ato komentet e tij propagandistike duke i shkel syrin Shefit.Tani, ironikisht, ky ben rebelin, ti thote te gjith tek e tek, sahanet hapur.Ka plas demokracia brendshme ne pd.

Ore , doni Bashen apo te fusim nja dy tre 16 vjecare ne FB qe ti prishin menjen Sales me u kthy prape.

.smiley

 

Brado,  keta duan ''rilindje'' ne PD..smiley

Po pra po po me duket se ca dashkan Salen prape , dhe shume gabim Admini siper ketyne te treve do kishte vone foton e Sales se me i thone po zihen per keta te tre , u kthy direkt smiley

dum Salen ne krye te PD-se.

Flitet se Meta, ashtu si Churchilli pas vdekjes se Stalinit, u kish thene te veteve qe "tani, qe nuk eshte ai, do ju le ju ta beni politiken, se me keta te vegjlit carapaculer e bejne te gjithe. Po shkoj per Karaibe. Me njoftoni vetem po erdhi prape ai. Perndryshe po vij ne 2017-en".

bo Meta nga keto muhabete, edhe sikur ta shofi ne enderr i del gjumi me lemeri.

Meta dhjet e shikon nga mbrapa, sja ka besen as hijes se vet sidomos mas rrengut qe i lujti Prifti.

Plus qe ka Nexhin ne shtepi, te beje gafe se e gatit mire.

Monika i kishte thene si Hajria Qazos: "Aman O Ilir, kur do na cosh ne Karaibe, se vdiqem ne ket dreq Ballkani". "Ja edhe dy jave", i kishte thene Iliri, "sa te mbarojme pune me ate "komunistin" (e kupton vete ti se per ke) edhe do hikim... Gjej naj zvendese edhe ti per LGI-ne shpejt e shpejt..."

 

eee qeka llaf i mrencem athere. Po vilen te Gjiri Lalzit do shlojne me qera besoj!

Brad, deri dje ju te PD-se talleshit me punet e brendshme te PS-se. Tani, duke qene se bota eshte me rrota, i ka rene rasti ketyre militanteve te PS-se te merren me punet tuaja te brendshme.

Tani, ti si i apasionuar i futbollit, duhet te dish qe tifozeria i ka keto pasoja, qe nga talljet e deri tek huliganizmi.

Nuk jom kundra por duhet dhe i cike stil , ska ik akoma AI  , ehuuu kokerr gruni eshte ajo e shkrete.

Dakord me ty.

me kujtove nji te bukur me kyt punen e tifozerise, lute ShtameNtori me Parzanin, ngrehen keta te Tirones ne kor "Oj Tiron Tirona kupa osht e jona, Kush e sha Tironen derri i **ift nonen".

Kur fillon nga Parzani "Oj Tiron Tirona kupa osht e jona, Kush osht me Tironen derri i **ift nonen".

Egzakt. smiley

Besnik MUSTAFAI  Kam vite që flas për reformimin e PD-së, por  nuk më ka dëgjuar 

na plasi trapi per PD...

po ti  trap je i gjithi.....

ik voto ke partia, jo ke peshku....se e hongret trapin mire ksaj radhe

N'ato maja rripa rripa, here ma hipe here ta hipa. Kur te ta hipin ty, do shplash dhe mekatet e ketij revanshi, eshte thjeshte ceshtje kohe. Sa per mua, ben fresk ketej dhe gjate beharit.

Noshke bej sevap me ket refugjatin. Ne portugali vllai?6

ca sevap the....kto nordhin per i kokerr kumbull, per nai fik ahahhaha

p.s. ktu qeka smiley

nga kto te tre, per shijet e shqiptareve smiley esht Basha (eh mer xhaxh, ene mas 50 vjetesh t'vazhdojn benefitet). Ata dy te tjeret nuk kane syfet. (<-- Pandi Raidhi)

i zgjedhin komisaret emo... smiley 

kta ua marrin mendjen njerzve

400 e ca komente, dhe nuk eshte çudi qe te arrij 500 komente, e per çfar, per KRYETARIN e PD. Pika qe s'ju bi.  Si duket eshte ne genet e shqiptarit, te dije se kush eshte agai qe do i drejtoje smiley

Ndoshta eshte ne genet e shqiptarit me punu pak e me gri sallate i dashur Pjer.

Jo ndoshta por eshte, real fact smiley

Ka diçka te vertete ketu Olsi smiley

Pjer, 

Politika eshte para, edhe ketu ne peshk, ne mos rrjedhe, do pikoje... iku nje tallaz bonusesh, do vije tjetri...

Po ku morrin vesh nga bonuset ata o Bome, ata (politikanet shqiptare) eshte e domosdoshme te kalojne 4 deri ne 8 vjet ne perendim, qe te kuptojne nga sistemi i ketushem. 

Jo Pjer, berqavers, kane dhene goxha bonuse ne javet e kalume...

Bame nuk ke nevoje ti tregosh te gjitha!!!

Ku, si, Bome, ne ç'vend, pse ku jane koutuar asetet e tyre. Une kam vite qe hulumtoj bursat e ndryshme, peco-groset e ndryshem, por per politikanet shqiptare nuk kam pare bonuse te regjistruara, asgjekundi, hidh noi drite me shume per ne qe "kontrrollojme" planetin. 

Ate me thuaj Pjer, ata ne gryke te pushkes, ti ne gryke te Topit!!!!!

Jooo Bamke smiley une ne maje te stilolapsit, kjo eshte puna ime, te regjistroj çdo aset. Me grykat e pushkeve dhe te topave, kane pune vetem hajvanet. 

Ashtu eshte shprehja Pjer, po per ate pune "stilolapsi" te godet me fort se Topi...

Jo mer Pierre. Fajin e kane adminat qe nuk kane sjelle tema te tjera debati. Peshqit jane gjithe energji dhe duan te shprehen/shfryhen. Dhe kur nuk ka tema te tjera i bie qe te gjithe ti bien kesaj brime. Pra brimes se PD-hit.

Egzistojne edhe menyra te tjera alternative per t'u shfryre.

Edhe kjo ekziston Timi, megjithse une ju kam sugjeru adminve, qe ti hedhin nga pak syte drejt revistes prestigjioze ekonomike MONITOR. Sikur nga 2-3 materiale ne jave nga ajo reviste te sjellin ketu, do jete gjeja me e bukur. 

Mu me pelqen zoti Mersila Dode per kryetar te PD-se. A thu do me plotesohet deshira? 

Po ti ishe me PS -ne mer sheme , kur kalove me LGB -ne ? smiley

Brado nuk e kuptoj qe dhe ti nuk me paske kuptuar ndonjehere. Une gjithmone kam qene vecse kunder Sali-ut. Deri sa ai te me zhduket nga ekrani i televizorit smart qe une kam une nuk do te pushoj se reshturi per ta zbythur ate.

dakord mo dakord shume mire ben qe lufton por zoti Mersila cne

Po mire mo a eshte tema se kush do te zgjidhet/emrohet kryetar/e e PD-hit? Nese po, mu me pelqen qe te zgjidhet/emerohet Mersila Doda. Ca ka ketu per te me kundershtuar?

shume mire pra por e ke shkrujt " zoti " Mersila Doda smiley

po mire nuk eshte faji im qe ajo me duket si burre. Pse ty si te duket?

Me keto dite qe kane ardhe o sheme , pa e prek ne plage nuk prononcohem smiley

Eh, thuj shyqyr qe nuk jam mjek! Bo me e prek ate nuk mundem ti parashikoj pasojat!!

Kam vene re berber, (dhe nuk i referohem vecse ketij komentit tend te fundit), qe ti ke shije te cuditshme seksuale.

Olso, kjo teme nuk ka lidhje me seksin. Por me kryetarin/en e ardhshem te PD-hit. Nese ty te duket ashtu eshte pune per ty. 

Tek "Zoti Mersila" e kisha theksin edhe une, ashtu si Bradi me lart.

Po ca te them une o Olso, zoti e ka bo femen, ene burri (enkelejdi me duket) per femen e mori, partia e ktheu ne mashkull. 

ndersa une kam vene re qe berberi Shemesmiley,   vazhdimisht shton nga nje germe te emrat..   p.sh nicku qe ka pasur per nje fare kohe.. Kuazimo(n)do  ne vend te Kuazimodo..  ndersa tani  Me(r)sila  ne vend te  Mesila..smiley

renditja mas menimit tem:

Basha

.....

.....

shum distanc

.....

Selami

Olldashi <-- mos boni gaf me kte. ka dicka prej bretku. kshu thon qe ka qen far cuni, ato qe e kon njof ne shkolle. por nuk bon. ftyren nuk e ka te vulosme me inteligjenc.

Brado te shkote pushteti vlla...fjala te kishte peshe...pale kur thoje "e kush do ta ndalote" i ngrinte buzqeshja gjith socialisteve te peshkut.

Ca njerez kan lind per pushtet o vlla, nuk jane per opozite!!!

Duhet te mesohesh edhe me ate qe nuk te shkon , eshte si pune e ketij : e la e fejuara njerin , yll ajo qe thua ti , ky cuni normal , i vjen vllai nga jashte shtetit dhe i thote : mos u merzit packa se ajo qe yll , hidhet e ema , ska gje se gjen tjeter , me te shemtur se ajo smiley

Komentin e mesiperm lexoje si shprehje nostalgjije per nje peshkupauje qe mesa duket nuk vjen me. Por qe do mesohemi as nuk diskutohet.

P.s. Ne Washington jan hap llafet qe Selami merr kryetarin kurse Bashen Berisha e ben kurban per nje pleqeri te mbare. Di ndonji gjo ti per ket pune?

Po sikur e lame qe nuk do ti thoshim te gjitha? smiley

Nga cunat e Podestes e ndigjova...

Qekan punet e Shenasiut keto!!

Roni, po Podesa sikur eshte paguar per te sherbyer, jo per te vendosur. 

Une nuk thashe qe e ka vendos Podesta me Pjer...une thash qe ket e ndigjova nga dikush qe punon ne Podesta! 

 

Nese e ke ndigjuar nga noi punonjes i Podeses, kjo me ben te mendoj per ate organizate/kompani ; Pirdhi m'te atyre, se s'paskan gjo ne vije ata. Noten i dashur. 

Di vetem qe Deti sot qe vaj

emo , Bradi kushedi vete e ka ne dore por une jo .

brado mas gjith ksaj kohe,sot e mora vesh çere don me thon bradsmileysmiley

Ta nigjojme smiley

jo,jo spo them gjosmileyt'm'thumosh gjith kohen ti masanejsmiley

Po Bradi ne dore e ka...

Fajin e kane adminat qe nuk kane sjelle tema te tjera debati. Peshqit jane gjithe energji dhe duan te shprehen/shfryhen. Dhe kur nuk ka tema te tjera i bie qe te gjithe ti bien kesaj brime. Pra brimes se PD-hit.

Po eshte e qidhi(m)shme bre Berber. Brima juaj mban ere gjirilalze, kshu qe normal qi energjia juaj do kanalizohet duke bere te demokratshmin dhe parimorin per ceshtjen e brendshme te PD-se dhe jo ceshtjes e koalicionit qe do qeverise vendin per 4 vitet e ardhshme smiley

Pra brimes se PD-hit.

The word "PuSSy" often refers to the female genitalia.

Duke llogaritur qe pas 4 vitesh PD nuk fiton, pra duhet opozite guerrile dhe qe lufta politike behet ne parlament, ku Lul Basha nuk eshte, nevojitet ne krye te opozites nje si Sokol Olldashi.

Luli do bohet, parlamentin e mulo baca keto kater vjet.

Ik e thuj Olldeles boll e kane perdore si zar, leje te pi puro e te luj poker me nacut se eshte rehat.

Shife kur ti fusin nai dru tropojanet Rusmalit ta bejne akoma me legen sec eshte, ta mori vesh gjith PD qe duhet me nejt urte

Gjysmen e fjaleve te marr vesh une ty. 

normal, kshu osht kur vje n'moshe madhore ne tirane.

Hahahaha o te na rroje Shqiperia, akulloren te juvenilja, xhiro ne bllok, pushimet ne Durres.  

Njeri i vogel, mentalitet provinciali i vogel. Ncnc nuk me ke ashtu mua. Nejse ti e di, fol sa dhe si te duash smiley bote e lire. Thjesht nje fjale thashe, pardon, nuk bej me ate gabim. 

Gjithe te mirat

Po si tha, po jap doreheqjen une por une do kem dore ne venien e krietarit te ri.Sot i kercenoi, no lobing per x apo y, ate qe kam paravendosur une dhe ju..sus.Dhe ti shifje si nuseronin, syte ulur te gjithe, fytyrat si meit.Vetem Bregu hidhte ndonje veshtrim te pa fokusuar, diku anash kokes se shefit, ne nje pike neutrale. Tamam repart ushtarak.Zbor.

per ate pune ashtu po e kthen i gjati PS-ne, kush del e flet pa lejen e tij denohet, si puna e Malajt.

Malaj paska pasur axhende anti PS ndersa i gjati me koklopen i dune te miren ketij veni.

E shkrute mire Andi Bushati sot.

 

Pavarësisht nga përbetimet, ne nuk kemi sot asnjë garanci se me LSI-në në koalicionin e ri, do t’i vihet fre abuzimeve me pushtetin. Ne nuk mund të vëmë dot bast se deputetët e saj do të ngrenë zërin ndaj nëpërkëmbjeve të pritshme të opozitës dhe opozitarëve. Ne nuk mund të jemi të qetë se dikush mund t’i thotë ndal privatizimeve klienteliste dhe koncesioneve për faqe të zezë.

Katër vitet e dhimbshme që sapo mbyllëm, janë vite të spektakleve alla Dritan Prifti, të papara ndonjëherë me zë dhe figurë në zyrat e shtetit. Ato janë vitet e shkatërrimit nepotik të diplomacisë. Ato janë vitet e dhënies së hidrocentraleve për miq dhe farefis. Ato janë vitet e shndërrimit të spitaleve në ndërmarrje bojatisjeje dhe gjelbërimi.

Ato janë gjithashtu periudha kur në vend gati u shuajt protesta, sepse ata që kishin marrë plumbin ballit, akuzoheshin për flokët e palarë. Periudha kur vota që ishin dhënë ditën për diell,  zhbëheshin natën nga KQZ-ja. Periudha kur gjykatat u shndërruan në shtojca të qeverisë, aq sa e gjithë bota filloi të ngrejë zërin për kultin e pandëshkueshmërisë.

Por, gabimi më i madh, mëkati kur bëhet me qëllim, është glorifikimi i këtij rezultati. Elozhet ndaj bërësit të mbretit. Idolatria ndaj forcës dhe zhdërvjelltësisë së tij. Duartrokitja, pa shqetësim, vetëm për shkak të shifrave. Sepse ta komentosh atë vetëm duke u nisur nga përmasat dhe të shmangësh pasojat që do të ketë në qeverinë e nesërme, është të thuash vetëm një pjesë të së vërtetës. Atë pjesë që më së paku i intereson publikut.

Malaj kater vjet kundershtoi  cdo vendimarrje te PS.Perfundimisht ketij qendrimi i vuri kapakun duke dale me vete ne zgjedhje.Koherent me veten por cfare doli nga kjo levizje? Kapslliku.Kur s je dakort me partine ne vijimesi, ik nga ajo parti.Ose zhvillo debatin dhe kur merret vendimi , zbato vullnetine  shumices.Gili vili nuk ka.Tani kur them keto, nuk po them se ne ps demokracia e brendshme shkelqen. Po krahasoj standartin qe vuri nano me doreheqjen me kete farsen qe po ben berisha.Vete nxitimi, tre dite pas zgjedhjeve, per zgjedhjen e kreut te ri, kur partia ende s ka marre veten nga shoku qe pesoi, eshte i dyshimte.Per cfare po behet zgjedhja e kryetarit te ri? Sepse pd pesoi nje disfate. A po analizohet kjo situate, a po evidentohen shkaqet, problemet etj, ne menyre qe konkurentet ne platformat e tyre te shpalosin vizionin se si do te kurojne problemet e akumuluara? Hic fare.Atehere procesi eshte nje farse.Pike. 

kujt i doli kunder gabimeve qe i gjati i pranoi vete qe i kishte bere keto tete vite?

qe nuk dha voten per ndryshimet kushtetuse

qe kundershtoi bojkotin dhe pastaj i gjati shkoi per darke te Korkodilli

qe ishte per opozite konstruktive dhe i gjati deklaroi si legen qe Berisha ka bo pune te mira

qe ne zgjedhjet e 2009 ishte per bashkepunim me LSI dhe i gjati qe kundra

une vertet nuk ju marr vesh me ju eshte si te flasesh me keta bolet e PD

Malaj doli vetem dhe ishte ne te drejten e vet, i gjati vinte ne vlore dhe bente propagande jo kunder Sales po kunder Malajt. 

Nanon nuk keni goje ta permendni fare se e denigruat sikur te ishte legen, ne nje kohe qe ishte ai qe ju dha muncine edhe koklopes edhe keti zullapit qe te benin dicka me jeten e tyre. Keta dune me bo pisomen po Game of Thrones eshte e gjate mos e qit qafen shume jasht se ta shkurtojne dhe me duket si koklopa si i gjati do ma hane taponxhin mrena 2 viteve te jesh super i sigurt per kete dhe do jeni prap ju qe do nderrroni flete si puna e hunderrit ketu

Ca do boni me Kurbanin do e mani ne bibloteka apo ka dale qarkore e brendshme qe ta digjni

 

ja ktu e dhjet ti muhabetin, dmth nuk e mban rakine, e kthen argumentin kunder personit.me sikure dhe sikare sikurse thote zotni idrizi.Nuk beni dot nje arguemnt pertej personit.Nano denigroi veten dhe u soll jo si nje lider historik por si nje legen.U rreshtua me berishen dhe beri propagande kunder PS.Dhe pas kesaj duhet me e mbajt si idhull? pff, ja vetem ky fakt tregon diferencen ndermjet turmave qe qajne per prijesin qe i mabershtronte si tufa delesh me te majtet qe nuk ju andjen shume per idhujt pa krena.

Debati nuk eshte parimor, debati eshte personal se vendimarrja ne PS nuk ishte fryme kolegjale po ishte dhe eshte teke e te gjatit me cerrat e vet. Po ai bythpamuk nuk merr pergjegjsira se ja ka gjet koken ketij mileti u flet per endrra dhe keta ti e di endrrat i kane qef.

Nano nuk u soll si legen u soll si shtetar, po kur kalamojt qe mberriten ne PS kishin menjen me lujt luftash veni kish nevoje per zgjidhje.

Ne Gerdec i gjati i rrihte shpatullat Berishes kur kish munci ta shpartallonte po kish hallin e Delijorgjit qe e nxirrte dhe kete "te mirin" bllof.

O lale hiqi syzet qe ju ka vene rama e shiko me syte e tu, faktet flasin vete, armiqt e partise ai i shpikte vet dhe i vinte vet ne spot. Ca do bejne njerezit do reagojne.

Ai eshte po aq paranojak sa koklopa, gjithanej shiko armiq qe do i prishin pune pranej dhe ma kalamaj verrdalle.

po mor po, nuk duken ato, vetem ti i shef e rrofsh qe na i tregon.

Vendin e punes do e maresh mos u merzit, po ta dish qe i gjati 2 vjet e ka.

Do ndryshojne ballancat, dhe ti e di qe ne PS uji kalo nen rrogoz dhe e ni bythen lagsht kur e ke mor plevitin.

 

nc nc filxhoni ne dy t notes.shifni endrra me dy vjet shifni.

ok ketu do jemi, ne arkiv jane te gjitha.

I gjati do ma haje taponxhin si zonjat sado pisome te duket.

Doli bllof me vjedhjet e votave te 2009, doli qe e beri gjithe ate maskarade se nuk deshte me dhone dorheqjen.

Ah e gjora zemer çpo lengon nga thike e mprehte e shpirtvogelsise!!!

nji unison i habitshem i tipit "thyfte qafen nji sahat e me pare" pa ardh ala ne zyre jo, per edi ramen, nga militantet e saliut, nuk eshte aspak ogur i mire.

Check this out: Tiranë, 1 korrik - Sonte në hotel ‘Sheraton’, Partia Socialiste do të festojë 22-vjetorin e themelimit të partisë.  Të ftuar në festën madhështore, siç shprehen organizatorët, do të jenë figura të vjetra politike të partisë, si Fatos Nano, dhe kundërshtarë, si kryeministri në detyrë, Sali Berisha. Burimet zyrtare nga Partia Socialiste bënë të ditur dje, se ftesa është dërguar në zyrën e kryetarit të PD-së, Sali Berisha, në adresë të kreut të Frymës së Re Demokratike, Bamir Topi, kreut të Partisë Republikane, Fatmir Mediu  e të tjerë, transmeton Shekulli. “Sali Berisha, është i ftuar ditën e hënë në festën e Partisë Socialiste që ne e kemi shtyrë pas zgjedhjeve dhe nuk diskutohet që kushdo që do ta pasojë do të jetë kryetari i opozitës dhe do të respektohet ashtu siç nuk është respektuar deri më sot. Ftesa për Berishën është bërë, jo vetëm për PD-në, por për gjithë kryetarët e partive të opozitës”, - ka thënë Rama 

Sa i vret miresjellja njerzit e ligj nuk i vret asgje!

ej po Malajn nuk e kishte ftu se

Fton Saliun e Mediun po ncq  ncq ncq. kur i do suma moderohet, pse nuk moderohet dhe per ata qe e krijuan partine, se edhe Malaj dhe Islami jane themelues te partise kur i gjati ne 1999 bote radikalin e thoshte ta bojme si ne Rumani

Kurbanit ca do i bojm?

kaq i gjo me me thuj ti mu, ja vodhen zgjedhjet ne 2009 apo jo?

nganjehere eshte turp te bosh muhabet me ju, aty ne Kulmak ju ka njel ora.

 

po çar do ftoi ai. smerr vesh. dhe imagjino keta "mildelet" kur thoshin, te rri urte Malaj se do ta bej Minister. te rri urte Malaj e te bashkohet me Partine, sikur te ksihte qene faji i Malajt.

te ishte per meritokraci Malaj sot do ishte kryetar Partie ndersa "i gjati" do ishte gelqerexhi, e shumta keshilltar per dizajnin e ndonje gjeje...

eff,

teorine tende me malaj do e besoja me nje dhe vetem nje kusht te vetem : po te kish disa Malaj ne PS ! Atehere po, do te te jepja te drejte. Por edhe Isaraj apo 30% e ish-deputeteve te ps qe nuk u rikandiduan, mbajten vendin e tyre dhe kaq.
Malaj ka bere nje nga gjerat me te shemtuara qe nje person politik (i cilesdo qofte force politike) mund te beje, ne cilindo vend (do isha gati te te jepja me dhjetra shembuj te jetes institucionale politike franceze, per shembull). Une them se, thelle-thelle ne vetedijen e tij, Malaj ra viktime e idese jo pak te perhapur se "berisha ja leshon pushtetin ps, por jo rames". Vuri nje bast me veten- ne nje far' menyre. E humbi. Le ti perjetoje pasojat.  Kaq eshte meseleja.

o stalker bej bashke ne partite shqiptare me shume se 2 njerez me integritet? Mission imposible

Ku e ke Besnik Baren, zevendesohet Besnik Bare me Sajmir **irin? 

i zhduku mer te gjithe, te tjeret jane aq te paafte e te pabythe sa ta kuptojne qe urte e bute e plote tigani.

Po nje gje te ben pershtypje ketu qe llogoret qe zene njerezit jane aq te thella sa nuk i lene te shikojne fare fare fare. Edhe njerez qe nga ca shkruajne pertej politikes ti pret nje sjelleje me te ballancuar, nje kritike me thelbesore. Ketu ne ket ven kambanat bien gjithmone po ne fshatin e shurdheve.

Ka sens qe nje kryetar partie te deklaroje qe "do e shikoni qe nuk do jem diktator"?

Ti stalker ke ikur nga shqiperia me kohe po ketu kur duan te ta bejne jeten zeher dhe te te ndjekin, e bejen me nje finese e nje cinizem qe ta sjellin shpirtin ne maje te hundes, te degjosh kalamaj bythmuta ne PS qe thone do ta zdhukim, do ta qerojme Malajn dhe ai te rri aty si legen eshte e rende. Partia politike nuk eshte repart ushtarak, ambicia politike dhe profesionale duhen inkurajuar jo te shikohet si rivalitet me kryetarin.

Ne fund te fundit kur ti ke me te drejte se kryetari dhe ben me pak gabime nuk eshte faji jot, eshte i te gjatit qe si femije bythec nuk e kaperdin dot.

Sala do kish ikur qe ne 2009 kur Malaj thoshte duhet bashkepunim, kujt duhet te ja faturojme keto kater vjet e kater jete? kaq me thuaj mua dhe e mbyllim kete debat.

nese te kuptoj mire: ne 2009, para zgjedhjeve, malaj thosh se duhet bashkepunim me lsi ?

PO. Tha qe duhet koalicion me baze te gjere. Malaj ishte kunder ndryshimeve kushtetuse, me marrveshje koke me koke mes Edit e Sales, kodit zgjedhor dhe nuk e votoi ate.

Ishte kunder bojkotit te parlamentit. Tha qe parlamenti eshte vendi demokratik ku rrihen debatet, po te futej Rama ne parlament njhte humbjen dhe automatikisht i bite te jepte dorheqjen.

kam qene gjithmone i mendimit se mungesa e koalicionit me lsi ne 2009, eshte i vetmi gabim politik i Rames (me sakt politiko-politicien, se Politike nuk ben njeri as ne shqiperi, as gjetiu, po nejse...) . Enigme, pasi ne lokalet e 2007, ata u futen bashke... .
Megjithate, ashtu sikunder Rama gaboi duke kujtuar se i fitonte pa LSI-ne zgjedhjet e 2009-s, po ashtu me duket se gaboi Malaj, duke menduar se "berisha ja jep pushtetin ps, por jo edit".

e ke gabim, Malaj mendoi se do fintonte pasi beri ca kalkulime te vetat.

Malaj potencialisht i kishte 8500 vota ne Vlore dhe morri me shume se 8500 premtime, puna eshte qe Malaj u pa ne Vlore si sfide ndaj Kryetarit dhe lufta e presioni qe u be ne elektorat ishte tmerresisht e madhe. Ne qarkun e Vlores nuk luftohej kunder PD po kunder Malaj. Pasi Malaj shkonte ne nje fshat ulej diku me votuesit e tij potencial, ja behnin direkt pas tij"operativet" e zones  qe fillonin propaganden dhe presionin. Ca te te them une keshtu jane punet ne shqiperi, sidomos ne zona te thella si Kulmak smiley etj. 

pa folur per vjedhjen e mundshme te votave.

eff, dakort jemi : sikurse gaboi rama me kalkulimet e veta ne 2009, ashtu gaboi malaj me ato te tijat ne 2013

pune kalkulimesh, me nje fjale...  smiley

jo pune presionesh. Stalker ti je idealist ashtu sic isha dhe une, Nqs nuk e kupton qe Partite sidomos ne shqiperi jane Makineri Therrmuese nuk kam ca te te them.

Humbja ose fitorja e Malajt nuk ngrinte gje ne kandar, ndersa humbja e Rames solli 4 vjet rrenim ekonomik, 4 kokpalare te vrare etj etj.

Malaj KURRE nuk i ka patur 8500 vota ne Vlore. As kur ka qene minister. 

ok po qe se e thua ti?

Po nuk ta them kot atq smiley Eshte informacion teresisht i sakte dhe me shtrirje 15 vjeçare. Ishte beteje e humbur pa nisur kjo e Malajt, ne Vlore eshte votuar perhere partia dhe jo kandidati, perndryshe s'do kish fituar kurre Liza Hoxha, apo Mezan Malaj. 

Po pra meqe e thua ti ashtu eshte. Ty te kemi autoritet ketu, edhe ti nga Kulmaku dukesh smiley

Jo babale, jam nga Çolja. 

Dukesh.

Me hodhe tuç me keto kunder-argumentet e tua. 

po kjo esh gje tjeter o bobe. se ashtu i bie qe edhe ... dmth qe te gjithe nuk i kane keto vota... nese dalin sic del Malaj. ate nuk e ve njeri ne dyshim, qe votojne sic ka votuar baba.

gjykimi me korrekt do te ishte Malaj vs Rama me sistemin e vjeter. kujt i vlen me shume lekura. Kukes apo Vlore qofte. smiley

Besoj se do jete "Tritan Shehu"

 

Une personalisht do te propozoja Ramen (edvinin) per nje mandat ne PD. 

smiley

ka ardhur koha qe Sali Berisha te dale perpara popullit te tij,qe udhehoqi per 8 vite resht dhe me shume si president nga 92-97. Ka ardhur koha qe te tregoj hapur qarte dhe te betohet se nuk ishte vendosur ne PD nga ish diktatori i fundid ramiz alia. Le te flase berisha si pati mundsi ku e gjeti guzimin ai te dilte perpara studentve dhe te behej lider.  Le te flasi berisha hapur pa ndrojte tashme qe morri fund gjithcka, perse vuri kaq shum nga njerit e fisit te tij njerzit e famijes, kushurinj ne postet me te larta te shtetit shqiptar pa marr parasysh eksepriencen dhe arritjet. 

 ja te shohim cdo na lulezojne keta te rizgjimit

 Pra, asnjë drejtues në asnjë nivel partiak apo qeverisës të mos prononcohet publikisht apo jo publikisht për shkak të postit që ka në mbështetje të një kandidati të caktuar. Në këtë proces çdonjëri prej nesh ka vetëm një votë. ....

Tha babasqapi .. Po a duhet ta kene lexuar keta peshqiret e pas seksit te xha Saliut  ketu tek te PPU qe na mbyten me diare ..smiley

Te shtatat iken . Pusho Brad i qete deri tek te Dyzetat . Bleju dhe nga nje SHTUP ketyre cicdhive te pellgaces dhe taposua .Leju vetem nga nje vrime si ne Bunker te vrojtojne po te mos shtijne . Ben dhe ndonje portative per biznes per kete Dy M ...le qe i del ai me b...Mbrapa dhe..... dhe prit kur te vijne ..

Po na jem te thjeshte .Asnje nuk esht i paguar .Na mejtim te mendjes po japim smiley

LefKOPE mblidh Kopene se ti cqeu Ljepuri smiley

..i didnt know where to post this sorry

Edhe une jam per Bashen. I ka te gjitha cilesite qe duhet te kete kryetari i PD-se: vrases, hajdut dhe (kana)kar i Berishes.

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).