516 Komente

Rendesi ka qe PBDNJ eshte jashte parlamentit.

Pbdnj do perfaqesohet me 2 mandate ne Parlament !!

Vangjel Dule i zgjedhur ne Vlore dhe Andrea Marto i zgjedhur ne vlore ne listat e PS, ne baze te marveshjes parazgjedhore.

Bobobo Andrea Marto,burre me te poshter skam pare dhe pedadog me legen sme kane zene syte.

Ket Andrean nuk e njoh, por mesiguri qe do te jete burre esnaf perderisa e shan nje legen si puna jote. 

E kapi PS mandatin e 16 ne TR me duket ..

Po keshtu nje lajm i rendesishem.

Fiton TAP kundrejt Nabucco West

Urime te gjithe shqiptareve per kete lajm te mire!

Shyqyr nje llaf i mire nga goja jote smileysmiley

vertet ACDC?!   epo urime!   

sa do gezohet Art changed the world....smiley

 

p.s.. ore se ste kam pyetur.. Toko je ti?smiley

smiley

Sjam toko te kam thene 100 here.
Shekulli e kish kete lajm.

Arti do te hidherohet qe nuk i dalin ato teorirat e tij.

Shyqyr qe shqiptaret do te punesohen me ne fund ne nje nisme serioze.

po  une   ste kam pyetur asnjhere..smiley   pikerisht prandaj te  pyeta,  per te ngacmuar  ngaqe kam pare qe te pyesin shpesh ketu.. po ti se kape.. nejse.

Nuk eshte toko belul, ashte nje qe ka patur nickun ' Shqiptar'

e di Tafe, e di... po bera shaka me kete..

edhe solidarnoc, edhe stavri, edhe bjeri, me nje fjale plehera me shumice. 

Po pashe Saliun ketej nga korca me gershere neper duar per te inaguruar Tapin ne shqiperi.. pa merak do mar spitalin e Elbasanit ne Telsmiley

Ka kërkuar të jetë në Vlorë, nuk i pëlqen Elbasani se nuk ka det smiley

Arti.. normalisht  duhet te jape doreheqjen nga peshku.. kishte inevestuar shume ne lobin nabucco..smiley 

edhe ''euro'', sic kishte parashikuar Arti,  nuk u rrezua... disfata te renda keto.. Arti duhet te nxjerre konkluzionet perkatese..smiley

Kush ta tha mor bekri qe fitoi? apo meqe e permendi Dr Sula gjete fushates? smiley

Belul ende vazhdo turrjen e leshit ti? se me sa e shoh ja ke mare doren je bo mjeshter ne leshturrje 

 

dr sula e permendi dhe e beri sic duket. shaje shaje, hakun mos ja ha ...

Arto, mos u sikletos..smiley  lere Sulen ti, por Shekulli, qe eshte anti-Sula.smiley  ka cituar  edhe nje faqe rumune informacioni..... http://www.shekulli.com.al/web/p.php?id=...

 

leshtjerrejt me euro dhe TAP,  nuk i kam bere une, apo jo..smiley

E o mire shekulli mori dhe perktheu nje artikull te gazetes Greke (te cilet jane ne radhe se bashku me Shqiperine ne projektin TAP). smiley

Jo ti e ke ca qef leshtjerrjen kete mos e moho smiley

Arti ishte me nabukon atehere se ishte sala ne qeveri, tani qe vjen edi sigurisht qe TAP fiton dhe do ta mbeshtese, forget nabuco now.smiley

O Toko, nga e more vesh ate lajmine TAP-it? Na sill ndonje link.

shpejt kap ndonje pune andej ti.

 

Ca thu mi?!

C'medja te huaja? Ekathemerinia e grekut mori per baze shprehjet e Berishes gjate fushates smiley 

Ama Kokedhimi e paska nxjerr kete lajm?! Pirdhi ne te! Depistim.

bravo bravo.

po shkodra si doli me rezultatin perfundimtar?

6 e majta , 1 lsi, 1 PKDSH, 4 PS

5 PD

4 ps -1 lsi-1partia kristian demokrate. dhe nga  5 kualicioni i pd

LSI-ja morri me shume mandate nga cdo mirte dhe ne proporcional te paster. Specialista me nje flale.

Sulltan dil dhe preno humbjen 

TIRANA kaloi 19.. 16 PS.. humbi dogjanismiley

E sigurt?

99%

Ja morren dhe Priftit mandatin? Dhe FRD-ja pa mandate? Sec kam nje frike qe kane filluar te bejne te njejten loje si ne 2009, por me viktimat e vetme nga ana e majte Prifti, e nga e djathta FRD-ja.

 

PS: si mendon peshku? Pse u rrite LSI-ja, kishte qe ne 2009 kaq njerez por ja vodhen, apo i morra votat e "pragmatisteve" te PD-se?

--Nje ide qe me vajti keshtu ne mendje mbase qe qe ne 2009 LSI-ja kishte po kaq vota, dhe PS-ja ja ofrojti PD-se me shpresen qe te zhdukte Meten duke menduar se pas Gerdecit qe e pamundur per PD-ne te fitonte dhe me votat e LSI-se... mbase nuk i dha te gjitha, por dicka te tipit per cdo 10 vota LSI, 1 tek PS-ja, 4 tek PD-ja, 5 tek LSI-ja. Nje barazim 50/50 nuk qe shume ideal per Berishen, dhe Rama e urrente me shume Meten. Berisha kishte me shume leverage per nje ndarje te votave te LSI-se ne advantazh te tije sidomos dhe pas nderit te ndryshimit te kushtetutes...

PS2: A mundet tani te pranohet qe kauza e kutise kishte kaq legjitimet sa.... well I cannot think of anything, por shume pak legjitimet.

PS-ja fiks te njejta % si ne 2009, qe eshte komplet jashte normales se duhet te rritej qofte dhe pakez nga konsumimi i vazhdueshem i Sales. Mos valle gje qe dhe PS-ja e 2009 qe e fryre nga vota LSI-iste e prandaj duket sikur nuk ka ndryshim midis PS2009 e PS2013?

Dhe problemi dyfyshohet: Sikur, sikur, sikur, sikur kauza e kutise te qe e vertete e ne 2009 PS-se u morren votat, c'ndodhi midis 2009 e 2013??? Humbi elektorat??

 

 

Duhet pritur te dalen shifrat zyrtare qe te vertetohet dyshimi jot (dhe i imi shprehur para teje, not to rub it in of course, jane konkluzione logjike) qe ne fakt PS ose eshte njesoj me vota, krahasimisht, ose eshte me humbje, ne krahasim me 2009, cka do nenkuptonte qe ne fakt votat e PS ne 2009 ishin te fryra artificialisht, dmth te vjedhura nga LSI. Partite e tjera te vogla s'po i llogarisim se atyre njesoj do ja kene vjedhur dhe sivjet, si PS si PD, si LSI.

Ketu ke shifrat e KQZ per vitin 2009 ne shkalle vendi: 

LSI: 73,678 

PS: 620,586

PD: 610,463

Totali: 1,519,176

Ketu jane shifrat e KQZ per vitin 2013. Per momentin thote nr i fleteve te vlefshme te votimit 1,647,475 por ky nr po ndryshon pare pas pak minutave, dmth s'jane shifra perfundimtare per kete vit.

Duke krahasuar rritjen e PS ne perqindje sipas faqes Shqiptarja.com (0.7%) i bie qe eshte goxha me pak se % e rritjes se votave ne total nga 2009 ne 2013, 8.5% bazuar ne shifrat e KQZ per te dy vitet, nderkohe qe me raportimin e shifrave finale te 2013-es kjo % i bie te rritet.

Tani s'e di nese llogarite e Shqiptarja perfshijne dhe projeksione per votat e panumeruara, ndaj duhen pritur shifrat finale, po bazuar ne keto shifra dhe % qe jep Shqiptarja i bie qe PS ka goxha humbje votash ne 2013 ne krahasim me 2009, nderkohe qe duhet te kishte nje rritje te konsiderueshme votash ne perqindje, qofte nga fryma e sigurise qe kete here do fitonin meqe bene koalicion parazgjedhor me LSI qofte nga konsumimi i Berishes (qe eshte argument i edramistave ketu ne fakt lol).

Kjo besoj qendron dhe nese del nga shifrat finale qe rritja e votave te PS eshte vetem pak me shume si perqindje (krahasuar me rritjen totale) nga 2009, aq me teper qe kete here kishin partner LSI per te vjedhur votat e partive te vogla per njeri-tjetrin, por dhe parti te reja (vota te reja te fraksionuara) dmth teren te ri per te vjedhur vota tek FRD, AK, Malaj dhe Prifti. 

Nuk ka asgje per te pritur. Numrat jane pothuajse te garantuara tani... PS-ja nuk u rrite me shume se 1%.

Ne rast se populli u merzit me Salen e i dha voten Rames (sic mendojne disa peshqe, cough cough Roni mbase), atehere Rama (me Saliun) kishin vjedhur ne 2009 LSI-ne e te voglat.

Ne rast se Rama nuk kishte vjedhur ne 2009, atehere nuk u rriten fare, qe eshte turp pas 8 vjeteve + 21 Janarit etc.... Jo vetem aq por teza e shpartallimit te PD-se nga populli nuk ka kuptim se populli nuk ka pse te merzitet me Pd-ne po jo me LSI-ne. Me shume kemi nje mutation nga te pistet.

Dhe ne rast se kauza e kutise qe e drejte, i bie qe Rama te kete humber elektorat nga 2009.

Jame 100% i sigurte qe keto konkluzione do injorohen pothuajse komplet nga milidelet ed ramiste.

Dhe ne rast se kauza e kutise qe e drejte

Qe kauza kutiste te ishte e drejte i bie qe PD ti kishte vjedhur PS-se ne 2009 aq vota sa per te bere diferencen e 4 mandateve (po flasem qe te dilnin barazim, jo qe te kishte fituar PS-ja sic pretendonte Rama) ne rang koalicioni (66 vs 70), ose 3 mandateve ne rang partie (PS 65 vs PD 68), dhe njeheresh PS te mos ti kishte vjedhur asnje vote LSI-se dhe partive te tjera qe s'kishin komisionere ne numerimin e votave, dhe normal te mos ti kishte vjedhur asnje vote as PD-se sic kjo i paskesh vjedhur PS-se, meqe PS ishte e virgjer dhe e moralshme.

Me shume shanse ka gomeret ne 2009 te ishin harabela qe vezhgonin numerimin e votave nga telat e shtyllave dhe qe Rama te jete Ufo nga planeti K-PAX.

Jame 100% i sigurte qe keto konkluzione do injorohen pothuajse komplet nga milidelet ed ramiste

Milidelet nuk hane matematike, hane milingjalizem, normal qe do injorojne nr e votave.

Xhanem kutizmi ishte farse, teatro, dhe milidelet e dinin shume mire qe qe i tille, por ishte cengel i mire per tu kapur se Rama i kerkonte dicka Berishes duke ditur paraprakisht qe ai s'do e bente (hapjen e kutive) dhe qe ne fakt s'i interesonte as Rames ta bente. 

Dy hajdute vjedhen bashke per te konkuruar per nje karrige, dhe hajduti qe s'fiton karrigen e shantazhon hajdutin tjeter me kerken e pagjase te transparences se vjedhjeve te tyre ne menyre qe te justifikoje veten. Kaq ishte kutizmi, dhe gjithe c'ka rrodhi prej tij, perfshi videon e Metes te mbajtur 1 vit turshi dhe te qitur ne kulmin e kutizmit, etj.

Kete gjithsesi Rama e hodhi ne koshin e plehrave ne 1 prill kur dhe formalisht i puthi prapanicen Metes dhe i tha te tijve qe s'fitojme dot pa te (sic u provua), keshtu qe milidelet kur s'e prishen terezine atehere s'kane si ta prishen terezine tani nga deduksionet e nr te votave. 

Qe ajo pune nuk kishte ndodhur ne e dinim. Po kjo duhej te veje pakez ne veshtersi Ramen ne nje vend normal. Se ne rast se Rama thote shiko ne 2009 fitova e kisha 45%, ku vajten sonte ato vota?

Nejse kjo pune do harrohet, "Te Ecim Shpejt" do thone.

Une s'e marr vesh kte sistem. FRD ka me shume vota zone me zone ne Tirane se PDIU, dhe e para s'fiton asnje mandat, e dyta po. WTF, anyone?

As une.

Qe FRD te marre nje mandat ne Tirane i duhet te kete me shume vota se 1/19 e ASHE-se ose se 1/13 e APMI-se.

Qe PDIU te marre nje mandat i mjafton te kete me shume vota se 1/25 e APMI-se.

Rrofsh dinshumi, po pse pikerisht 1/25 e APMI-se?

Duke u bazuar mbi te dhenat e momentin APMI merr 13 mandate ne Tirane. Votat e partive te koalicionit te APMI-se pjesetohen me rradhe me numrat tek nga 1-25 (13*2=26) qe jane ne total 13 numra tek. Merren te tere rezultatet e pjesetimit dhe vendosen ne rradhe nga me i madhi tek me i vogli. 13 te paret quhen mandate!

Prape nuk e kuptoj domethenien e 25-ses. Pse jo numrat tek nga 1-27, apo 29, apo 23?

Po sepse pjesetimi me 25 jep vleren me te vogel qe nevojitet per PD-ne per te mbajtur vete mandatin e 13-te. Nqs ke me shum e mer ti. Nqs edhe tani nuk e ke te qarte duhet kurs per ligjin smiley Me qe ra fjala ligjin mund ta kete sajuar Kaci me ndihmen e Gjiknurit, Cicit apo Rames, por formulat e perdorura quhen te d'Hondt dhe Saint Laigue. Jane perdorur edhe nga Jefferson ketu e 210 vite me pare.

Jesus fucking Christ, paska mbet bota ne dore te matematicieneve. Dy gjojna me vijne ne mendje, Zamjatin eshte duke u rrotulluar ne varr, dhe i rrofte matematika Guces.

Tani, maksimumi mund ta quash arithmetike e klases se pare fillore ose viti i fundit i kopshtit smiley

Jo, jo, se me arithmetike te klases se pare i FRD > PDIU.

veprimi eshte i atij niveli. asrsyeja pse eshte ky model eshte tjeter dhe paksa me e komplikuar. por prape, perdoren vetem veprimet +,*. Nuk ke derivate e integrale smiley

O Lulo po c'faj te ka Lulka? Qe ky kod eshte absurd, kjo nuk diskutohet. Edhe qe na kane vjedh ne ca zona, kjo duket ashiqare. Ama kryesorja ngelet qe paskemi punu shume keq dhe me njerzit e gabuar. Tirona ju la ne dore disa njerzve qe jo vetem nuk moren vota po na humben. 

Thuaj emrat e humbesve, pak me kurajo. Dhe na thuaj edhe kush i zgjodhi keta humbesat. Se votim nuk bete apo gabohem?

Emrat jane te qarte fare. Shkaktari i pare eshte Saimir Sherri, i cili pasi perzuri gjithe njerzit e hajrit qe afroheshin, i mbushi strukturat me njerez te nivelit te tij. Votim i mirefillte me kuti nuk u be, por kur strukturat i kontrollonte ai, votimi ishte i kote. Gabimi i Bamirit ishte te besimi i tepruar qe ky njeri do tregohej pak luajal. Kur ky kercenonte se do kthente strukturat kunder po te futej Afrim Krasniqi ne listen e Tiranes, ishte teper vone. Po te shohesh ketu ne temen e listave do gjesh qe kete qendrim kam majte qe atehere.

Sidoqofte, une e falenderoj Afrimin per zotnillikun qe tregoi dhe qe, pavaresisht gjithe kesaj, vazhdoi te mbeshtese FRD-ne dhe te uroje suksesin e saj. Krejt ndryshe nga ca njerez te tjere qe, ndonese me shume me pak merita e aftesi se ai, punune kunder. 

Ti me sa duket je njeri i afert me dike qe ka qene aty brenda, prandaj mos u hiq sikur ke nevoje per shpjegime. 

Eshte si te thuash qe Sala nuk ka faj per 21 janarin sepse ai(ata) qe shtiu ne njerez i premtoi qe do te dilte huq! Bamiri e ka fajin! Bamiri i paska besuar ketij apo atij!!! Si nuk ke kurajo as per kaq, sidomos sot kur Bamiri vlen ZERO!

Nuk vlen zero Bamiri, perkundrazi, duhet perkrahur. Eshte alternativa moderne e se djathes. PD-ja tashme vjen zero. 

Sa vlen atehere? Eshte berishian qe ne 1996! Nqs nuk e kupton eshte problemi yt, por mos mendo se na hedh hi syve. E ardhmja e te djathtes eshte vota e lire brenda partise, cka i mungon qe ne shkurt 1991.

O zoteri une nuk i gjykoj njerzit nga nje rezultat ne zgjedhje. Se sa vlen Bami Topi une e di me mire se shumekush dhe nuk ka nevoje te ma thuash ti. Une kam qene dhe do vazhdoj te jem robi qe ja thote ne sy atij cdo kritike, por nuk lejoj te me tregojne njerez qe kur kane qene ne FRD kane punu vetem per bythen e vet, qe Bamiri vleka 0. 

Ti qe te kesh ftyre te me tregosh kurajon mua, duhet te arrish minimalisht ne nivelin tim. Pra te flasesh me emer ketu qe ta dime se kush je e perse po flet. Se te na vish si anonim (ndonese une e marr me mend shume mire se ne emer te kujt flet) e te na besh kritika pasi FRD nuk mori ate qe pritej, eshte burracakeri.

Une burracak? Ore ti, Bamiri humbi rendshem dhe ti nxehesh me mua tek PPU? Behuni pak me elegante ne humbje, bete zgjedhjet e juaja, i bete me koken e juaj, tani humbet. Kaq. Na treguat per muaj me rradhe se si Oketa ishte fitues ne Durres, se si Sali Shehu ishte fitues ne Diber. E pame te tere. Shkaterruat partine me sherre te kota deri ne 6 maj kur u be publike edhe largimi i Biberaj dhe Krasniqit. Dhe prape e paskam fajin une se jam anonim smiley

Cili eshte niveli yt qe duhet te arrij, punetor ne Presidence? Apo shkruajtes tek PPU?

C'te duhet emri im ty? Ti shiko cfare po them dhe a po flas me llogjike ose argumenta.  Mos u mundo te spostosh biseden.

Ju thate se i keni tejkalu parashikimet , ne fund te fundit FRD parti lokaliste eshte . Ca menduet se do merrni Shqiprin ?

Se sa lokaliste eshte FRD kete e tregojne rezultatet. FRD ka marre 1/3 e votave te saj ne Tirane ku voton rreth 30% e gjithe votuesve. Pra shtrirja eshte ne te gjithe Shqiperine. Dhe mund te te garantoj qe ka marre kryesisht vota elitare. Shif diferencen midis rezultateve ne qendrat urbane dhe zonat e thella. Pra eshte krejt e kunderta e PD-se apo LSI-se. Njesia 10 eshte e vetmja ne Tirane qe nuk kap zona periferike, pra ku ti nuk blen dot votat kollaj se njerzit e kane nje fare niveli. Aty LSI ka marre minimumin e saj si % ne te gjithe Tiranen, kurse ne maksimumin. 

Hem vota elitiste eh ... Por duhet te jesh elitist per te kerku vota "elitiste" . Ju keni probleme serioze mor zotni . Sinqerisht ca kuptoni me elitizem ?

Sigurisht aspak budallallikun tim qe t'i jap pergjigje cdo anonimi qe po ta dija se kush ishte s'do merrja mundimin me harxhu kohe.

Po nje gja e din shum mire ti se ky eshte blog anonim perjashto ty dhe 2 te tjere qe e kane zgjedhe te identifikohen dhe kta dy te tjeret me c di une jane admin. Ti qe te jesh ma i sinqert me veten tane noshta nuk duhet te hysh ktu derisa te gjithe te identifikohen .Se mund te ndodhin qe shumica nuk jane "elitare" si ti , une per vete jo qe jo .

elitizem=mjek kafshesh

Mire Lizander, pijuni lengun votave elitare.

Urimi im eshte qe te mesoni nga gabimet. Sigurisht s'ma do mendja qe keni ate lloj finance sic kane partite e tjera sepse s'keni patur ndonjehere ministri, etj. Vec Bamiri ka patur post, apo e kam gabim?

Dmth si te thuash PD i jep aleateve votat qe ka marre por s'i hyjne ne pune se s'merr dot mandat tjeter?

PD-ja detyron njerez si Topi apo PDIU te behen aleat perpara zgjedhjeve. Per shembull ne nje proporcional te paster, PDIU nuk do ta cante koken per partine e madhe. Asnje nuk do ta cante. Te gjitha do shkonin vetem dhe pas zgjedhjeve do vendosnin me ke te bashkoheshin.

Ne te kunderten, sistemi ku cdo zone ka deputetin e saje, atehere partite e vogla do humbisnin, pervec se mbase PBDNJ qe ka baze rajonale, por (and this is big por), Rama e Berisha do trembeshin nga deputetet brenda partive te cilet kishin simpatizante ne zonat e tyre. Doshi ne Shkoder, Malaj ne Vlore, Bode ne Korce, Ksera ne Gjirokaster etc...

Sistemi i vjeter kombinonte (ironically) dy pjeset me te mira, proporcional qe ndihmonte partite e vogla, bashke me rajonal qe mund te kontrollonte pakez liderat. Por Dushku i Madhe (gjeni socialistet qe e zbuluan, e maestra demokratet qe e beren perfekte) plus autorianizmi beri te sajen.

 

 

Nje nga arsyet kryesore eshte se ka me shume parti brenda koalcioneve sesa jashte. Sistemi u be kastile keshtu qe partite te detyroheshin te futeshin ne koalicione parazgjedhore me partite e medhaja. Kjo pjese e planit ta kthenin vendin ne nje duopoli.

Kur numerimi behet jashte koalicioneve, pra numerimi fillimat, ke koalicionin e PS me 50%+ vota, te PDse me rreth 40% vota. Keto numra duhen te pjestohen shume here qe partia e vogel te futet ne llogari. Pershembull, ne rast se partia e trete ka 5% te votave, duhen 19 mandate qe partia e trete te nxjerri deputet.

50 / 10 = 5, 10 deputete.

40/ 8 = 5 8 deputete.

5 / 1 = 5 1 deputet.

PD-ja ama brenda koalicionit ka vetem 30%. 4% brenda koalicionit per shembull eshte tamam per te nxjerre nje 1 deputet, kurse PD-ja 7.

FRD garon si parti e vetem PDIU nosha i duhen me pak vote se esht ne koalicion 

Nejse duhen pare edhe anet pozitive, psh tashi qi ska naj ngut akut NMN-ja ket verë mund te rrije deri ne tre dit pa dal nga deti.

Rama nga ana tjeter, nuk besoj te shkruj mo nga ato plankonspektet çarçaf çarçaf si me dash me ik prej burgu smiley 

LOL, nga deti i dhermiut te Folia duke pire mojito NM. smiley

daku tashi hajdut jan te gjith ata, keta hajdutet e rinj mbaso jan pak me te ndergjegjshem

keta hajdutet e rinj

per ate kalamanin qe mban tabelen e ke fjalen? s'me duket si hajdut ai...

Do vjedhin me me stil jo aq hapur, e ka thene Shalsi kete xhibo, mire e ka unjamnjeshi

Po demokratet do ulen dhe do punojn ne parlament apo do marrin hak dhe do shkojn me pushime ?

Pushimet first varja parlamentit rroga ecen gjithsesi.

akoma s'ka dhene doreheqjen Sala? smiley

po jepe o malok i mootit ahahhhaa

Nga sa po shikoj Partia Socialiste ka marre 66 mandate, qe i mundesojne rehat fare krijimin e qeverise me ke ti teket, jo detyrimisht me Meten.

Iliri e shpenzoi dje gjithe diten per ti bere karshillek Rames. Ky doli ne konference per shtyp me Ajalen, Meta i nxorri Nacon me deklaraten e forte per lokomotiven.

Edi mbajti fjalimin historik te fitores, ky shkoi direkt tek Sokol Balla.

Merreni me mend, kur rivaliteti eshte kaq i forte qe oret e para pas fitores, hajde gjeje sesa mund te rritet tensioni ne vijim!

Nga pozitat e qytetarit qe ka ne ate vend si interesa vetjake, ashtu edhe lidhje shume te forta emotive dhe shpirterore, dua sinqerisht ta shikoj njehere te vetme ne duart e afta te dikujt qe ka nje vizion te qarte dhe mundesine per te provuar ta realizoje pa pengesa.

Kot, per lloqe: pse eshte rivalitet te shkosh tek balla ? (ai ishte edhe tek Ilva, para se te shkonte tek topi) Ku duhet te shkonte? Apo s'duhet te shkonte askund?

Keta dy politikane kane bere nje koalicion qe para zgjedhjeve dhe i fituan ato si koalicion. Ca ka ketu 'te cuditshme', elektoralisht ?? Apo "o bo bo, si nuk na doli fjala qe nuk e hongren te dy" ? smiley
E kupton qe nuk ben sens arsyetimi yt ?

Dje skena i takonte me te drejte e gjitha Edi Rames, kryetar historik i koalicionit qe fitoi zgjedhjet.

Lideret e tjere te partive te koalicionit mund te leshonin ndonje deklarate te shkurter, por jo intervista te gjata dhe te detajuara; per mua eshte pjese e bon-tonit te kultures politike perendimore. 

Ndersa Meta, permes dy rasteve specifike, qe ti kam permendur me lart, te studjuara dhe aspak spontane dha sinjale te forta te atij qe do ta quaja bashke-protagonizem.

Per momentin synimi eshte shtimi gradual i presionit ndaj Rames per te fituar ne negociata sa me shume hapesire dhe poste ne qeveri; kjo eshte levizja taktike e rradhes, ne strategjine ku qellimi final eshte marrja e pushtetit te madh, kreut te ekzekutivit dhe te Partise Socialiste, forces me te madhe politike ne vend.

Obi koalicionet nuk jan me interes te njeanshem. Behet nje kontrate qe duhet respektuar. Nuk ka asnje arsye llogjike qe te prishet koalicioni. Nqs ps-ja ka mjaftueshem kartona ne parlament atehere Akoma me mire per ta, kjo do te thote qe nuk do te jene te kondicionuar nga LSI, por ska arsye pse ps-ja si forca me e madhe te prish koalicionin.

mire o mire, keta qe thua ti, kane besu deri dhe perrallat e bradit me berishen mbret te shqiptarve, kupton ti? smiley

nderkohe qe...  (gje, me te cilen une nuk jam dakort, gjithsesi!!)

Po pati nermend Rama per te hape noj treg fruta-perimesh , bidona , shtama e artikuj te tjere shtepiak mund ti hyjn ne pune kta te PDIUrrsptys

mendimi im eshte se ncuq, nuk i qas njeri. Per me teper qe keta jane nanoista, dmth "rraca" me e keqe, sigurisht pas berishistave,  kuptohet smiley

koalicioni i Rilindjes do te beje gabim nese i pranon keta ne qeverisje. Oferten Rama jua beri qe ne fillim ne menyre shume te sinqerte, por kanakari i Nanos, shpetim idrizi jo vetem qe nuk pronoje, por edhe eshte sjellur shume keq ne parlament ne disa raste shume domethenese votimi ku 1 vote e vetme bente ndryshimin. Nga ana tjeter, te mos harojme qe Rama ka detyrimin te bashkepunoje ne qeverisje (pavaresisht se nuk moren dot as edhe nje mandat) me partine Came te koalicionit te tyre e cila ne shkalle vendi ka marre rreth 5,000 vota. Ne fund te fundit me keto regulla luhet dhe loja duhet respektuar.

Pergjegjesine kryesore Partia Socialiste e ka ndaj elektoratit te saj, qe perben aksioneret e vetem te subjektit politik; pastaj, si force kryesore fituese e zgjedhjeve ka edhe pergjegjesine perballe te gjithe qytetareve te qeverisjes se vendit.

Ne kete kontekst duhet te zgjedhe 1) ate qe eshte me e mira per qeverine dhe vendin dhe 2) ate qe eshte me e mire per elektoratin e saj.

Nga te dyja keto kendveshtrime, bashkimi i votave dhe qeverisja me PDIU-ne eshte ku e ku me e favorshme, sesa ajo me LSI-ne.

Argumentet e tua qendrojne nen driten nje lloj vizioni "kavaleresk" te pushtetit dhe qeverisjes, por jane kunder logjikes realpolitike.

(Per detaje te ftoj, po pate kohe dhe deshire, ti hedhesh nje sy komenteve te mia ne kete teme).

 

Po mire po opoziten kush do e bej pastaj? Banditet e coroditur te Kucedres nuk kane per ta marre vehten te pakten keto 4 vjet. 

Dalja e LSI-se ne opozite do ta forconte kete te fundit!

Ajo po qe eshte drejtesi! Atyre qe qeverisen, shume keq, kater vitet e fundit ju takon te perballen me te pakten kater vite opozite! Nderkohe qe PS-ja qeveris e lire, e pakushtezuar nga Meta!

@1ora

Thyerjen e pare te madhe e te rendesishme te ketij parimi moral e shkaktoi LSI-ja ne vitin 2009, kur bashkoi votat e majta me PD-ne dhe zgjati edhe kater vjet nje pushtet te mposhtur nga vota popullore.

Qe athere Rubikoni quhet i kapercyer.

Ndersa persa i perket prishjes se koalicionit kete nuk ka pse e ben PS-ja; ajo mjafton te refuzoje kerkesat e LSI-se dhe ti kerkoje asaj, me te drejte, ti kufizoje pretendimet ne nje % te vogel te hapesires qeverisese.

@ Stalker

Arsyetimi im bazohet, e para, mbi faktin se koalicioni mes Partise Socialiste dhe LSI-se u be me detyrim, jo me deshire, i diktuar nga domosdoshmeria per te garantuar rezultatin ne kushtet e pasigurise se skajshme ne drejtim te respektimit te rregullave te lojes.

Asnje force politike ne bote nuk leshon pushtet pa qene e domosdoshme; aq me pak e ben kete me deshire PS-ja ndaj LSI-se, e cila nuk ka asnje dallim ideologjik nga partia-meme dhe synon, ne periudhen afat-mesme, shkrijen me te dhe kontrollin e drejtimit te saj.

E dyta, LSI-ja njihet mire nga cdo shqiptar dhe perfaqeson nje force politike qe e ka ndertuar suksesin mbi marrdhenien klienteliste pushtet-votues; pjesemarrja e saj ne qeveri ka kosto jo vetem per Partine Socialiste, ne terma njesish pushteti te leshuara, por edhe per qeverine dhe vendin, pasi "shperblimin" e mbeshtetesve, LSI-ja e ben me parate tona (vende pune, tendera, poste me fuqi ekonomike, etj.)

Ne kete kontekst, une mendoj se ne rast se Partia Socialiste do ti kete numrat per te qeverisur e vetme, me mbeshtetjen e aleateve te vegjel si PDIU-ja p.sh., do tentoje ta beje.

Nje zgjedhje e tille do ta clironte nga pesha e paperballueshme e LSI-se ne qeverisje, si edhe nga rreziku, jo imediat, por as i larget, i kercenimit te kreut te pushtetit socialist nga LSI-stet (ngjarje te ngjashme me ato qe kane ndodhur disa here gjate tete viteve te qeverisjes socialiste '98-2005).

Une futjen e cameve ne vend te LSI-se kam tre dite qe po e sugjeroj...

Nese do te behet nje veprim i tille ky quhet kopillik dhe ta fillosh qeverisjen me nje veprim te tille nuk besoj se te krijon avantazh, perkundrazi.

Timi, une, si edhe te gjithe qytetaret shqiptare nuk e kemi nisur procesin e memorizimit te ngjarjeve nga data 24 Qershor smiley

Kopillek eshte, dakord jam me ty; por me i pademshem sesa qeverisja me LSI-ne, koaliconi me te cilen ishte gjithashtu nje kopillek i madh!!

 

koaliconi me te cilen ishte gjithashtu nje kopillek i madh!!

Per mua koalicioni me LSI-ne nuk ishte kopillik por imoralitet safi  i diktuar nga situata kurverore politike e vendit. Nese dikush, pra PS-ja pretendon te riktheje ndershmerine, nuk mund te sillet kurresesi si baxhelle politike. Mesimet nga baxhellizmi politik i kucedres qe pranoje LSI-ne per te kurveruar edhe per 4 vjet duhen patur parasysh per te ardhmen. Jam shume i bindur qe me sjelljet e saja shume imorale gjate 8 viteve te fundit, PD-ja nuk do ta marr me vehten per tu rikthyer ne nje parti konkuruese ne Shqiperi. 

LSI është fiktivitet, ata e blenë votën me paratë e mbledhura nga ministritë kryesore që patën me këtë qeverinë që u rrëzua. Nëse LSI do dilte e vetme ose po t'bëheshin zgjedhje të parakohshme brenda 3 - 6 muajve, ajo do merrte 2 deri në 3 mandate. LSI do jetë dështimi socialist gjatë këtyre 4 viteve në vazhdim. LSI është kampioni i hajdutërisë shqiptare në 20 vitet e fundit, këta po që janë specialista..smiley

Une kam nje parandjenje se PS-ja do te beje cmos ti defaktorizoje; LSI-ja eshte rrezik per vendin, por edhe e mbi te gjitha per vete Partine Socialiste

Shume dakort. Por nese prokuroria do te clirohet nga rroberia ku e kishte futur Kucedra plake, fare mire mund te hetoje disa afera te fresketa dhe te pista qe kane bere eksponente te caktuar te LSI-se ne ministrite e Ekonomise dhe te Shendetesise. Dhe nese prokuroria arrin te faktoje shkeljet dhe abuzimet dhe nese gjykata i kthen ne denime, atehere kjo do te ndihmoje edhe qeverisjen e Rames ne spastrimin e buburecave. Kesaj i thone te veprojne pushtetet e pavarura dhe ne kete rast Rama nuk ka aresye tu beje presion atyre sic bente zakonisht kucedra plake. Kjo do te ishte nje zgjidhje ideale per situaten e krijuar. Le te shpresojme qe me te vertete Drejtesia do te clirohet nga roberia. 

Ne kushtet ku ndodhemi aktualisht, prokuroria do te kishte shume me te lehte ta hetonte LSI-ne jashte qeverise.

Perndryshe, nese LSI-ja ka pislleqe per te fshehur dhe eshte e pajisur me pushtet ekzekutiv, athere do te vijoje ti beje presion organeve te drejtesise, njelloj si ne kohe e Berishes. 

lol, nuk mund te krahasohet presioni i Berishes me presionin e Metes. Pastaj, po te mar nje shembull shume te fresket: a ka gje me te lehte se te hetosh dhe te vesh perpara pergjegjesise personat qe u morren me organizimin e shitjes se Albpetrolit dhe ku fituesi i saj i shkaktoi nje humbje prej rreth 85 milion dollare shtetit pasi u shpall fitues pa e patur garancine e ofrtes? Mesa mbaj mend kreu i komisionit dhe qe ka pergjegjesine kryesore ishte i LSI-se. Rase brenda per ca vite dhe do shikosh sesi behen pula te gjithe te tjeret. Vjedhesit behen me vjedhes dhe me profesioniste kur nuk denohen. 

Ca te them ISHALLAH smiley

S'është ide e keqe kjo e këtij të Albpetrolit por unë mendoj se ai ka dhënë pjesën atje ku duhej, gjithsesi ;
 Vjedhesit behen me vjedhes dhe me profesioniste kur nuk denohen.  e bukur kjo !

 

 

Dmth Meta do "rasi" brenda veten? smiley

Je i madh, qafsha Liken.

Po vijoi me Meten, mos te te duket cudi smiley

meqe po vazhdojme te bejme lloqe (se keto jane vertet lloqe):

ps dhe lsi sigurisht qe do bashkohen ne nje parti te vetme. Por as une as ti, kete nuk mund ta dime se kur. Sikurse nuk dime se ç'ndryshime kushtetuese do behen (pa dyshim, reforma e kodit zgjedhor). Ne fuknsion te ketyre, padyshim qe dhe forcat politike do shkrihen me njera-tjetren. Por e perseris: te flasesh per keto gjera sot... eshte vertet te besh lloqe kavaje...

Po muhabet po bejme smiley

Legen , lepires, langaraq!

wow! po pse mo, ca tha qe nuk e keni thene ju? edhe ju s'late gje pa thene per LSI deri para 2 mujsh

O Bredho mo e bukra do jete, nese Rama e Meta krifen per postin e kryeministrit, qe kete ta marrin si kryeminister konsensual. Se qe do hapi llafet qe do bohet President kete e kam te sigurte. Biles do shkoje prape te ca biznesmene per t'i zhvat dhe do i thote "m'kerko Rama me Meten kaq qe te me bejne President". Eh mer Firaun mer Firaun!

Ore ti flaki PS-ja keta, me sebepin qe nuk u ra dakord per ndarjen e posteve dhe hajt shnet!

Durohet me kjo "vallja treshe"!?

 

nga parja kemi dale, te parja do shkojme a dicka e tille.
Po m'thosh nji shoku im qe kishte vllain vezhgus a shoqrus vezhgusish qe nuk e merr me mend ca pare e modhe eshte hudh per kto zgjedhje. Dhe me e forta eshte se edhe pse e pranojne ne heshtje, kto sallaksit ktu kerkojne qe t'injorohet ky aspekt. Kur dihet fare mire se kto pare qe jan hudh jane investim i pareve qe duhen arketu kto 4 vjet. Ktu lexon butafori per perplasje kulturash e per fjalime me fjale zemre...e bon Shqiprin me mentalitet nordik, na lan pa identitet ne qe jena jasht

Po pra po populli idealist shqiptar qe i tha jo autokracise se metejme te Berishes me nje shpulle te fuqishme moraliste e idealiste duke votuar....LSI-ne!

duhet prit nja 2 vjet sa t'u dali alkooli dhe t'behen esell. Pastaj mund t'arsyetojme t'gjithe bashke

Nuk quhen ato, ishin per efekt simbolik.

O Tose, o capken smiley

smiley

 

He mor se Nanos dhe Berishes si pensionista qe jane dhe ish-punista iu falen bythlepirja te tilla , pra '90 kte kane pas te vetmen munsi mbijetese . Old habits die hard ...

Nese rezultati i zgjedhjeve do te lexohet sic duhet, ai ishte nje referendum per partine ne pushtet. Arsyeja perse shqiptaret e ndeshkuan qeverine me vote jane disa por ajo me kryesorja eshte kriza ekonomike qe ka mberthyer vendin ne dy vitet e fundit dhe investimet e medha qe qeveria po ben ne infrastrukture, qe krijon nje kontrast te thelle mes buxhetit te shtetit dhe buxhetit familjar. Me shume se nje fitore e se majtes, kjo eshte nje pakenaqesi qytetare me partine ne pushtet.

Po te lexoni me kujdes fitoren e se majtes, Ilir Meta po shkon nga 2 deputete ne kuvendin e vjeter, ne 17 deputete ne kuvendin e ri. Qe do te thote, Shqiperia ka de-fakto nje force te trete politike ne vend, qe ka perjetuar nje rritje te madhe ne elektoratin e vete. Gjasat jane qe shume demokrate te kene votuar per LSI e Ilir Metes ne forme proteste me zhgenjimin e qendrimeve te mbajtura nga Berisha e PD dhe se nuk donin t'ia jepnin voten PS. Pra po te lexohet me kujdes rezultati, LSI nuk eshte me nje parti e vogel por nje parti qe kontrollon pushtetin ne vend me kartonat e saj ne Kuvend. Asnje ligj e asnje qeveri nuk ngrihet pa votat e deputeteve te LSI. Keshtu qe PS e Rama do ta gjejne veten perballe nje realiteti te ri politik ku nuk qeverisin dot vete, por duhet te bashkeqeversin.

Se sa "mire" shkojne Edi Rama e Ilir Meta, kete e dine te gjithe. Keshtu qe gjasat jane, qe ne kater vjetet e ardhshme, fati i qeverise se socialisteve te jete i varur nga votat e LSI. Nese LSI zgjedh ti bashkoje votat me opoziten ne Kuvend, qeveria e majte bie e vendi shkon drejt zgjedhjeve te parakohshme.

Ceshtja shtrohet: A eshte Edi Rama politikan i zoti qe te krijoje koalicione qeverisese me kundershtaret e rivalet e tij politike, ashtu sic beri Sali Berisha per 4 vjet?

Pergjigjia eshte: JO. Edi Rama ka hyre ne politiken shqiptare ne 1997 dhe per here te pare kandidoi per deputet ne 2013! Dhe gjate kohes qe ishte ne opozite, ai tregoi se ishte i paafte te bente nje opozite institucione por zgjidhte te bojkotonte institucionet e sulmonte rivalet.

Do te shohim se sa do te zgjasi "vellazeria" mes Metes e Rames.

he, poi bashkohesh kasandrave para 23 qershorit. e hodhe fallin.

Numeroi mandatet e PD + PR + PDIU + LSI. Numeroi edhe mandatet e PS pa LSI. Kush e ka shumicen e votave ne Kuvend? Fitorja e zgjedhjeve eshte puna e vogel. Puna e madhe eshte qeverisja. Cfare di Edi Rama per qeverisjen e vendit apo per arritjen e konsensusit ne Kuvend? Edi Rama ti te bojkotoje Kuvendin, te bojkotoje KQZ, te sulmoje te gjitha institucionet demokratike te vendit, institucione qe sot i duhet te drejtoje vete. PS eshte katandisur ne ate pike, sa Edi Rama nuk eshte cudi qe te krijoje qeverine me ministra me shkolle te mesme. Tom Doshi e Erion Brace do behen ministra! Gjithe intelektualet e nderuar te PS jane larguar nga Rama ne keto 8 vjet me hir apo pa hir. Edi Rama, ashtu si Enver Hoxha, nuk mban njerez "me te zgjuar se vetja" rreth vetes.

 

 

ahaa, qenke gdhire keq shoku.keto arsyetimet dylekshme (cfare di Rama te qeverisi) haeshin deri diku si pjese e fushates dhe ne kontekstin e fushates elektorale.Tani ,kur sovrani Rames i dha votebesimin, eshte pak kontarbedalizem te vazhdohet me keto insinuata foshnjore.Cfare dinte Berisha , cfare dinte Meksi ne 92 per artin e qeverisjes?

Nderkohe kane kaluar 23 vjet.Rama ka dhene proven e administratorit qe Tiranen nga nje hale gjigante e ktheu ne nje qytet normal.Edhe me beton , natyrisht, se e di qe do ta thuash. Duhet shtuar se nje lideri i kerkohet te kete vizion, vullnet politik dhe veprim (V.V.V), te krijoje stafe profesinistesh, te dije te perzgjedhe keshilltaret..dhe sidomos, te dije ti degjoje ata.Nqs T.Blair eshte me nivel poshte Rames, ok, Rama eshte si E.Hoxha. Nuk jemi ne mesjete ku Mbreti del me shpate dhe mat forecen me kundershtarin. Dija eshte force sot.Dhe dija nuk vjen vetem nga nje koke, as nga ajo e kryeministrir, sado superman te jete ai.

Ashtu eshte. Prandaj Edi Rama nuk e hodhi kandidaturen ne Tirane, por e hodhi ne Vlore, se gezonte "respekt" te madh nga Tiranasit per punen e tij ne krye te bashkise. E njejta KQZ qe numeroi votat dy vjet me pare, eshte e njejta KQZ qe numeroi numrat e fitores te socialisteve sot. Apo kur humbim bejme me faj KQZ e Berishen per vjedhje votash, por kur fitojme ngelemi si "i dhjeri" dhe falenderojme Berishen per mbajtjen e zgjedhjeve me standarde. Behuni njerez o te mjere se ngelet me kulture komuniste edhe pas 23 vjetesh demokracie.

A di Edi Rama te "ndaje pushtetin"? A e ndau kur ishte ne krye te bashkise Tirane? A e ndau kur ishte ne krye te PS per 8 vjet? Cfare te ben te besosh se ai do ta ndaje kur te jete kryeminister i vendit?! Ilir Meta ka planin e tij dhe ai fillimisht do t'ia japi votat Rames per te krijuar qeverine, por me kusht qe te behen ndryshime ne kodin elektoral dhe ne kushtetute, ndryshime qe favorizojne partite e vogla dhe demtojne dy partite e medha. Dhe nese Rama refuzon? Meta e rezon qeverine e tij me vota te nesermen ne Kuvend duke i bashkuar me votat e opozites.

Hedhja e kandidatures ne Vlore ishte gjest simbolik mer fillorist.Cfare mendon ti, po ta ishte ne krye te listes ne Tr, sot kur e majta ka siguruar 19 mandate, nuk do fitonte? Ja bllofi pare.

Edhe ne Kukes te kandidonte Rama, e merrte mandatin e tij.

Po Berisha mer kaqol perse kandidoi ne Kavaje ne 92 kur Tirana ishte bere blu? Sepse ishte gjest simbolik dhe jo ndonje kompleks frike.Behuni njerez me logjike dhe boll me kete kulturen berishiste te perbaltjes dhe shpifjes. Kryemakinisti makines se baltes tash iku por mesa duket, do kemi pune me punetoret me meditje te baltes.

Me ke ta ndante Rama pushtetin ne PS? Me Kaqin ? 

Nqs Meta e kushtezon Ramen per reformen kushtetuese, te kodit zgjedhor, te sistemit te drejtesise etj, kjo do ishte nje gje shume e mire. PS dhe perfaqsuesit me te larte te saj, perfshi dhe Ramen jane shprehur per ishikimin e ndryshimeve te kushtetutes ne 2008.

Plako, ik pi ndonje birre te ulesh zjarrmine qe te ka pushtuar koken.

sa llamarine kane per te ngrene keta me keto mend qe kane...

putain ! - thote frengu, SA SAKTE E SHKURT e ke thene !!! smiley  smileysmiley

I nderum Spiritus ...Them se gabim i perseritur nga JU do pare ndryshe .

te kembesh mendim me nje shumeniksh qe sot eshte rikthyer ne kuqalosh tregon nje zemerate tek JU .Dhe kjo shfaqet dukes arsyetuar .Me fal por pyes ...Me KE ? Me mjerane qe ne kafke kane nje tuf artikujsh te gazetes 55 nje chip te programuar nga Malukati Mere ose Plaku Berisha ...eshte jo vetem humbje Kohe dhe energjije mendore !

Foli LefGOPESE .. Me te ? ...Po;  mundet edhe te kembejme ndonje mejtim te mendjes smiley

@ Spiritusin

Ej, filloi diversioni metist edhe ketu ne Peshk smiley

Shif se ky Redi, pavaresisht se i perdor i cik faktet si i do qejfi, arsyetimin ne themel nuk e ka gabim. Rreziku qe Meta te perpiqet tja hedhi PS-se eshte i larte, me mire ti dalin te keqes perpara...

@ Redin

Fakti i Pare: LSI-ja ka katerfishuar mandatet, por vetem dyfishuar voten

Fakti i Dyte: Dyfishimi i votes i atribuohet ne pjese te madhe pranimit te saj ne ASHE; pa kete perfshirje do te kishte pesuar te njejtin fat si Berisha dhe aleatet e tij

Fakti i Trete: Me numrat aktuale, PS-ja mund te beje fare lehte qeveri edhe pa LSI-ne, duke angazhuar ne mbeshtetje te qeverise forcat e tjera, me perjashtim natyrisht te PD-se (PD + LSI + PR = 65/67 vota jo me shume)

Ne kete kontekst, duke qene edhe une shume dakord me ty se Rama nuk ka lidhje fare me Meten, kam dite qe sugjeroj qe iniciativen ta marre PS-ja dhe ta nxjerre LSI-ne ne opozite.

 

Per here te pare bie dakord me obiwan. Nje qeveri ps me camt eshte me e moralshme. Lsi i ka katerfishuar mandatet ne kurriz te ps kur vetem i jane dyfishuar votat. E vetme ne zgjedhje lsi nuk merrte me shume se 6-7 deputete. 

Ilir Meta eshte politikberesi perseri edhe ne kete mandat te socialisteve. Ne fakt, ai ka 8 here me shume pushtet brenda koalicionit te majte, se sa kish brenda koalicionit te Berishes. Ai do te kete jo 2 por 17 deputete ne Kuvendin e ri te Shqiperise. Dhe pasi Ilir Meta ta kete diskretituar Edi Ramen si kryeminister si ne syte e publikut shqiptar, si ne syte e faktorit nderkombetar (Ilir Meta do behet vete zv. kryeminister e minister i jashtem), pasi ti kete bere edhe ndryshimet kushtetuese e ne ligj me votat e socialisteve, ai ka per ti vene nje kusht te thjeshte Edi Rames:

"Ti nuk ke ekperience si kryeminister, nuk di te qeverisesh. Une jam kryeministri me i suksesshem socialist ne keto 2 dekada! Duhet te jem une kryeminister i vendit e jo ti! Po nuk pranove, dije se une dal nga koalicioni dhe te rrezoj me mocion mosbesimi ne Kuvend!" Dhe Rama do ta gjeje veten mes dy zjarreve: ose te pranoje oferten e Metes e ta shesi veten si "dem pa ****" ne syte e socialisteve te thjeshte, ose te shkoje ne zgjedhje te parakohshme me shpresen se do te marri mandate me shume pa LSI ne koalicion.

Ne zgjedhjet e ardhshme, LSI do te dali e vetme ne zgjedhje, pasi pas ketyre zgjedhjeve, LSI eshte poli i trete i politikes, dhe Ilir Meta tani konkurron me PS dhe Edi Ramen per zerin e pare te se majtes shqiptare!

Parashikim mese i mundshem ky dhe kete besoj se synon dhe Meta.

Keto talljet me Nanon (packa se s'kam hic simpati per te) nuk shkojne hic, po hic fare. Mos t'i hyjme c'eshte thene nga te gjihte para zgjedhjeve, po te gezohemi qe po iken Sala. Ishalla jep sot doreheqjen edhe nga PD. Nuk kam ndonje iluzion se do filloje direkt pastrimi atje, po mungesa e tij e perditshme fizike ne ate seli do ndikoje dicka ne demokratizimin e saj. Plus qe elektorati i djathte e tregoi qarte fare qe nuk eshte me si ata qente e garave qe rendin mbas kockes qe s'e kapin dot kurre. Ia bene kaken Sales me ne fund, e kjo ka per ta bo domosdoshmerisht me konkuruese PD-ne. 

 

Nanos nuk ia mohon kush meritat deri ne '2000 , por Nano 2.0 nuk ishte me serioz per vete .

Tironso une nuk besoj fort te largimi i Sales nga PD. Mrome kalova anej dhe perpara ishte plot me kafshe pylli gati per t'ju sul ketyne Tpl, Skp, Mlk qe bridhnin me flamuret e PS-se. Kjo trego qe ate prej anej s'e shkul njeri se aty s'kane ngel shume burra. 

Ne rradhe te pare juve ju falenderojme qe i hoqet vota qelbesires (ndonese dua te besoj shume se keta njerez nuk do te votonin hic ne rastin e mungeses suaj)!!! Shpresoj qe mos te dekurajoheni por te vazhdoni te thithni elektorat te PD-se e njerez te paster ne nivele drejtuese. 

Qelbesira, edhe sikur te zevendesohet dj ne PD, df ai do ta kete perseri pushtetin ne dore. 

Per mua, tani per tani, mjafton te veri nje bedel. E di qe de facto do kete pushtetin, po avash avash ky do zbehet.

Varja, te beje c'te doje PD-ja ne fund te fundit, po mbajtja fort e kreut te PD-se do ishte fatkeqesi per te gjithe. Edhe zhdukja fare e Sales do ishte coroditese, e s'do ish cudi te shperbeheshin fare. Venia e nje bedeli, qe do zbehi avash avash pushtetin e tij do ishte zgjidhja me e mire them une. 

nese Berisha nuk hiken nga PD, ajo do te perfundoj si partia e Valeses ne Poloni qe ra ne nivelin e 2%.

Ore po ai dalzotsi Galdini, di gje njeri sa vota mori?

vari lesht atij; mu me erdh keq per shqipe xhelin.. smiley ma kish enda te shifsha Berishen me byrzylyke sot... ja pse nuk bohet Shqiperia Rono... 

xhelit ja kan vjedh votat!!!

Kamunistat!!!!!!

Ai po qe do e fuste Berishen ne burg! 

ai bereqavers... e mushi xhepin me paret e Xenit... smiley 

 

Mondon nokush se Nik sorra qe grabiti votat per Berishen ne '96 dhe po Berisha e bani kryetar te KLD-se do i vendoste byltzyket Berishes ne '2013 ???

t'i vesh byzylyket Sales (dicka fort e meritume) duhet te kesh nji stature prej Ataturku. I prem per te nejt ne histori. Sepse ajo vje edhe me plot kosto, edhe me plot reforma prej verteti - s'eshte vetem pune byzylykesh te nji njeri. 

Kam bindjen qe Rama nuk i ka kto "kapacitete" kishte me thon Nanja. Te Rama vuna re filizat e nji "politike korrekte", e cila ka dicka prej nji hallve te ftohte dhe s'di sa e dobishme eshte per Shqipnin - mund te jete e tille per PS-ne apo karrieren e Rames, por kto s'jon e njejta gje.

Kto te gjitha pa asnji bast, e? Se osht shum shum heret per co lloj parashikimi me i fare baze.

Berisha eshte i paprekshem thjesht nuk ia vlen barra qerane jo se nuk e meriton ndeshkim jo . Por le te kalojn edhe ai si gjithe abuzuesit e tjere te 70 viteve te fundit . Nuk eshte kurr vone per te ndryshu du me than fillim te ri per ne te tjeret . Ca eshte ba nuk zhbahet ma .

Per mu denimi i Sales eshte pika pivotale ku vendoset nese shqipnija do reformohet tamom apo jo.

Eshte i te njejtes rendesie sic do ishte denimi i vertete i Byrose Politike apo figures se Enver Hoxhes. Kur them "i vertete" kam parasysh zberthim e bomje pistil, jo kto gafurrjet idiote me kile qe i shef cdo jave edhe ne Peshk. Byzylyk apo jo, jane nje ceshtje drejtesie masanej (e cila perkthehet me byzylyk qe c'ke me ate pune). Por nuk ka per te ndodh. Udheheqesit e sotem (Rama perfshi) jan shume hedonista per te qen reformator. I here te jepet jeta, si me thon, duhet shiju. Tete vjet ne opozite, tha Nano dikur, boll me, erdh koha me kap naj lek.

Ajt mo, se s'osht e re. e re do ishte e kunderta smiley

po kush do e denoje o cimo.

per cfare do e denoje, arroganca dhe aferat e pista, kane pat lidhje gjithnje me grupe te caktuara biznesi te cilet te hedhin ne ere, qofsh ti Berisha apo Rama. Kujt ja mban o te keqen.

Dmth shteti eshte i kap aq keq, sa ska se si ta denoje berishen,nuk eshte ceshtje kurajoje apo guximi. Ceshtja eshte se ke pergjegjesi per qytetaret, dhe smund te hedhesh ne ere aq kollaj cdo gje, edhe pse i ka rrenjet e pista.

Kshu qe sic shikohet, he per he, thjesht do spastrohen institucionet  nga ca plehra te dores se dyte, se ata te dores se trete do lepihen prape, dhe do hudhen ne rruge si ne cdo rast me qindra te pafajshem qe do u bjere lapsi, per tju zene vendi nga ata te cileve ju eshte premtu pune per kontribuitn ne fitore.

Dhe mund te shofesh nai kaqol nen pranga per momentin, i cili si pa u ndjere pas nja 1 viti do dale nga burgu, do marre dhe refund, dhe do dali ke blloku me gjujt pjeshka.

Po thuji, si do ja bejne borxhit dhe arkes bosh, pa qe sala do ja hudhi, kjo eshte krejt e padiskutueshme.

 

do e thojsha i emer, po kom fryk se do u idhnote peshku per i jav. pu pu pu.... ho e gjen dot se kush? 

loooool

that's pretty much the picture .. do te bajn menaxhimin me te mire pa tjeter , Rama eshte manaxher dhe vizionar do te kete ma shum mundesi biznesi .

Rama eshte kokrra injroantit qe sdi me bo mbledhje dhe shumezime.

po thuj ishalla rendon pesha e eksperiences 70 vjecare ne mbajtje shteti te PS-se se sa per Ramen, vari lesht. Kane me tall lesht ministrat me te

O rrush mos ja fut kot rama osht viz- jonar

nuk ka nevoje per aritmetike. Per ate kemi gjenine ekonomike te zotit Kokedhima. Sic kosovaret zotni Behgjet Pacollin. Si e pyeste Enveri Viton andej nga fundi: 300 dollaro ne 45-en?...

ku e di ti ruzhdije qe rama nuk di te beje mbledhje dhe shumezime ? smiley
jam sinqerisht kurioz

po lere mor burre , pse harxho frymen me ate. Rama ka gabuar ne ndonje llogaritje rrushfeti dhe ajo aty e ka kunjen. smiley

Dmth ti po pranon qe Rama paska marre rushfete?

Man Kokleshi po.Se Rames nuk ka bir kurve dhe bir nene ti kerkoje paret smiley

spiritus, une e kisha ketu: do duhet shume pune per te çrrenjosur legjendat urbane ne shqiperi! Ndofta per mua qe nuk besoj shume (per te mos thene fare smiley tek ndryshimi ideologjik i gjësë), kjo eshte masakra nr 1 e berishizmit ne shqiperi. Ne kete prizem, konstatimi i emigrantit (mbi ndryshimin kuturor) tek ajo tema tjeter, ne thelb, eshte absolutisht i drejte

emigrant nuk di pse u kompleksua dhe stopoi, mire e kishte ate te "dy kulturave".Ja dallimi pare: sapo permasat e fitores se thelle u konturuan, pala tjeter ne peshk pyeti me jo pak cinizem: perse nuk festojne (lexosmileyerse nuk manifestojne triumfalizmin) socialistat. Ne vijim te kesaj logjike, perse Rama pershendeti HUMBESIN E MADH HISTORIK, Berishen dhe perse nuk i tundi byzylyket e arrestimit? 

E majta ka qene perhere e permbajtur, jorevanshiste.Kurse e djathta, me revanshizmin e saj, nje fije e holle  e ka ndalur per te manifestuar fashizem.

Une personalisht kam shume respekt per Leftin, Marrokun, Xhaelgen ,dhe te tjere qe jane afishuar hapur si mbeshtetes te PD (e mirekuptoj heshtjen e tyre qe dhemb)  sesa per molusqet. Trollet e tjere jane fenomen i virtualitetit dhe nuk ja vlen me u marre me ta.

spiritus, asnji stop. por peshku nuk eshte (me) vend ku luftohet per kauza smiley

peshku eshte shnderru ne nje lloj "groundhog day", me dite qe perseriten si dy pika uji, pavaresisht se cka ngjet, jane te njejtet nicks qe thone te njejten gje deri ne nje merzi kozmike, te ngurrte si nje magme e plakur prej nja dy epokash gjeologjike.

plus qe nuk mbeti doktrina kulturaliste te diskutohet as tek peshku e as prej peshqve.

shqetesuese (nese do benim pakez patetike - se ca lesh shqetesimi?) eshte ajo se sa nuk ha pyke ky milet ne ate drejtim, dmth sa rrafsh e ka, eshte njesoj si t'i thote nje mjek nje pacienti qe ke tuberkoloz a malarje, dhe i diagnostikumi ne vend qe te shqetesohet si t'ia bej tani, e shef mjekun me karshillik ne drit te synit: cin ofendo ti mer, manall! tuberkoloz thuji plakes tate, jo muve. a more veshT? 

ju mirekuptoj.

Une personalisht kam shume respekt per Leftin, Marrokun, Xhaelgen ,dhe te tjere qe jane afishuar hapur si mbeshtetes te PD (e mirekuptoj heshtjen e tyre qe dhemb)  sesa per molusqet.

Keshtu eshte dhe ne kinematografi! Ja vlejne te diskutohen vetem filmat e forte, me karakter, qe misherojne diçka (paralelja eshte ne rrafshin artistik, te kuptohemi). Prej nga dhe habia e shumekujt se si ka mundesi qe i pelqej qamet filmat e... Eastwoodit ! (per te marre nje shembull 'banal' ) smiley

 

Prap spiritus (meqe po me kujtohet + ka ardh momenti i résumé-së mo smiley ) :

Me kujtohet te kem qene ne tirane kur do hiqnin theodhori sallaku. E nejse mo, kisha hap televizorin e po e shihja per pak çaste. Nuk isha vetem, isha me nje person te huaj qe nuk kuptonte asnje fjale shqip.
Del i Marri ne parlament dhe i futet Dhori Sollakut me liber shpie. Me pyet personi i huaj: "me thuaj per kuriozitet se ç'po thote kryeministri fiks ne kete moment".
Me kujtohet t'ja kem perkthyer fjale-per-fale : "Sollaku ! C'fare bante grueja juej me filanin ?? (apo fistekun)"
perkthimi u konsiderua si marrezi (ose shakà ne rastin me te mire) nga ana ime smiley
 

 

 

Ti ishte puna per t'ia hanger qeni shkopin do kishte ndodhe me kohe ne bashki...postet e larta ekzekutive jane thjesht manaxhim i burimeve njerzore ana teknike nuk vlen shum .

smiley

Jam i lumtur n.q.s te kam sjelle sadopak entuziazem...

Nuk e di se ku qendron sekreti se sa bohem gati ta "kritikoj" pak Ramen me shuhet direkt jo vetem shkkrimi por i gjithe acounti nderkohe qe ti e sha dhe nuk te gje gjo ...hmmm smiley

shqipe xheli, adash i Lipe Shtogut....

Do te jete ne avion tuj e shput prej Rinasit tash... wonder where he is going ?

O Rono, 

U sqarove me partnerin e atij personit ti? 

Po, po cdo gjo ne rregull!

E rendesishme eshte qe personi mori pergjegjesine per aktin e shemtuar...shpresoj mos te perseritet me.

veshtire, por shpresa vdes e fundit....

Ja dhe Fevzo....u mendua dhe u mendua dhe leshoi nje fende te plevitosur

Shkaqet e Humbjes sipas Fevzos(i cili alodon ne veten e trete ne shumes)

  1. Nuk erdhi ne emisionit tim NM
  2. Vajti dhe dha interviste ne emisjone te klonuara dhe surrogato  (eh c'te ben xhelozia dhe shkulja e veshit)
  3. Humbi meqe u quajt pensjonist nga Rame dhe kjo ndikoi ne psikologjine e votuesve smiley
  4. Nuk me begeniset fare me opinioniste(thote Fevzo), me derguat nje palo ministre arrogante qe s'dinte te lidhte dy fjale
  5. Jozefina
  6. PD beri nje fushate shume te bute dhe jo agresive
  7. Imazhi

Dhe e perpyll artikullin analize me nje lepirje "alla gelato te by..es se fishkur ne largim" duke e krahasuar me Thacer apo Anderoti

Berisha paska shku per kryshnosh te ambasada hungareze

i ka borxh atij vendi ndergjegjsimin antikomunist qysh ne 56-ten. di gjo kur e ka lon me shku te cekja?

Nuk shko te Cekja se Fyle eshte Cek...ai maskara e tradhetoi

Xhazepina ka per te nis nje levizje me fryme te re katalike... sidomos tani qe ate shoqen e vet, me mbeshtetje nga vatikani e ka jashte pallavramentit. 

hahaha... sa te kqij jeni bo te gjithe mer smiley

smiley

 

e perditshme e pa mvarur shkruan hahahah

RD-ja shtron pyetjen "Rikthim te kongresi i Permetit?" smiley 

me shume vendime...

 

Berisha kërkon azil politik në ambasadën e Hungareze 

 

Ne fund te fundit, triumfoi dialektika. Nese 21 janari i PD nuk ishte gje tjeter veçse 2 prilli i 1991-shit te PPSH (opinion qe une e kom mbrojt fort asokohe), i bie qe 23 qershori i PD nuk eshte veçse 22 marsi '92 i PPSH.
Pushteti rà qe ne 21 janar 2011 fiks siç ra qe me 2 prill 1991.

shkurt ... duhet te kapemi pas ndonje partie si PS e LSI per me kap ndonje pune ... ky sala paska qene burre i poshter - kam filluar te bertase neper korridore e neper kafe, i qeras dreqerit vete se nuk vine te me degjojne ndryshe 

asnjehere vone e? smiley 

Meta kryeminister, Berisha president. kY eshte votimi, trendi dhe me tej.

deshirore e pakryer.

nuk te njof, te kisha ngaterru me nje poet shqiptar qe respektoja prandaj ta kam kthy xhevapin. ta prifte rama per mbare.

nuk di me ke me ke ngaterruar.une ty nuk te ngaterroj edhe pse nuk te njof personalisht. Rama do te prije per te gjithe, jo vetem per votuesit e tij.Shpresoj te mos e kapi sindroma e PRIJESIT.Shpresoj te beje dicka ndryshe, pikerisht fale asaj per te cilen eshte akuzuar aq shume, pra fale asaj qe eshte artsit, eshte pak "crazy" dhe aktin e krijimit e ka ne thelbin e qenies se tij si artist.Doktori, psh, ishte kirurg dhe doli nje kasap i pashoq.Shpresoj qe Piktori te mos mbetet ne bojaxhi fasadash. Tani eshte perpara proves.Tani duhet ngritur kryqi dhe i duhet tundur para syve .Por kjo ofensive antiopozitare e qe per inerci po vazhdon duke u marre me FITUESIN dhe jo me Humbesin, eshte tregues i antiopozitarizmit me antihistorik te njohur deri me tani.

petlla, une te uroj te shkruash libra te mire ne vijim.aty je ne fushen tende.

 

ja po prish rendin mendor, edhe po te kthej serish xhevapin. Rama, ta shtroje e ta shtrije, sa me larg meje. kaq e kam une. po e pate qejfin, e te ze rruga e kabllit ta qaj hallin. sa per librat smiley shume personale ajo pune dhe shume e patakt (sh/k/radhe) ne kete rast, se as nuk ke pjese, as shqiptaret nuk kane pjese... meqe i botij vete!!! po nuk te pleqyn mos i lexo, po te pelqyn me thuj se ti jap falas!!! ta lyj rama jo shqipnine po gjithe ballkanin, vetem te na beje mbare te ikim si kishte nder mend berisha!!! pas kesaj sigurisht qe nuk na bie me fati te ngaterrohemi kot.

te urova sinqerisht per te shkruar ne vijimesi libra sepse une nga larg te njoh si shkrues.po flas per libra te botuar qe i shkruan ti por i lexojne te tjeret, dmth si pasuri publike. kaq. per te tjerat , rri , iken, pelqen ate apo kete politikan, pelqen pacen apo picat, kjo eshte ceshtja jote dhe as me hyn fare ne qese.

tung.

M'u aty te pasuri publike ndahena perfundimisht. Mbare e mire.

Ofensive antiopozitare?

Po peshku gjithmone antiBerishe, antiPD edhe anues gjithmone majtas (tm Penari) ka qene apo jo?

Qyfyre te besh viktimen dhe kur banda dhe minibanda e zemres tende fiton shumice kushtetuese.

Kush keshtu I pakapo? smiley e ka ne dore Meta Shqiperine mbare. kaq. une nuk po shtoj as po heq. 21 deputete, meriton te jete kryeminister. berisha te behet president. nuk po them me shume se mos na merziten smiley

po boisen, e kan qit nga zyra qe nuk shkru mo ktu?

Po ca thoni aman...lat nam,eshte bere peshku si cerdhe parazitesh,qe mendjen vetem per pune ne shtet e kane!! Do u jap pergjigje Rama te gjithve,kujtoni se do vazhdoj po ai palo shtet? booo..sa gabim,nuk e keni idene sa te mira do jene keto dite per historine e atij vendi,nuk i mban shteti njerzit..jane njerzit qe mbajne shtetin,ajo do te ndodh me ardhjen e qeverise se re!! Kush do vaproj per te zene nje pune ne shtet,shpejt do pendohet ne se mendon se do te bej palle!!Nuk ka asgje qe e ndryshon kete pune..dhe pike per pike,do behen te gjitha ato qe jane premtuar!!

smiley

Konkretisht per cfare vonohet numerimi i kutive te fundit? 

Gallate fakti qe si Berisha dhe Rama i kishin premtuar Kukan se votimi do mbaronte brenda dites se dyte, nderkohe qe dihej qe ajo s'kish per te ndodhur.

Po shikoja te Shqiptarja.com perqindjet lol qarqet Vlore, Gjirokaster, Berat koalicioni i majte eshte ne perqindje 65-70-75 %  

 

i paskish vajt miletit atje ku s'ma mo, hunter.

ne knej nga larg s'kemi si ta dim. por t'u pa numrat e t'u kuptu.

Ke shume te drejte kur thua je larg dhe nuk ke si ta dish. Rritja PS eshte zero. Rritja LSI me dy shifra. Duke qene se LSI deri dje ishte ne pushtet, i bie qe edhe aq te merzitur nuk duhet te kene qene. 

kjo ishte nje "landslide defeat". asnji sofizem nuk ben fajde.

nuk ndodh shume shpesh me te tilla "mjaft me" zgjedhjesh. permend 92-shin ku nuk fitoi sala por humbi PPSH-ja. Ose fitoren e pare te Klintonit mbi Bushin e vjeter. Mesazhi i qarte fare: NO MORE with you guys!

 

Shpartallim e landslide defeat do qe sikur PD- ja te humbte vota e ato to fitonte PS-ja pse FRD-ja. Eshte e qarte qe kjo nuk ka ndodhur. Votat vajten tek lsi-ja, pra qe pune survival/ mutation per nje pjese te elektoratit demokrat tek nje parti qe kishte 100% garanci pushteti. 

mire, edhe kshu mund ta shofesh. varet ku je ul ne salle. e sigurte qe ne lozhe nuk je ama smiley

Lozhe?

e. per menimin tim, kuptohet.

Nuk di cdo te thote fjala

balcony, box seat

Je komplet out e as nuk e kupto ca ka ndodh, e perjeton me emocionet e natyrshme kundra Berishes po vetem kaq. Vetem sot kam marre vesh kush e ka ndihmu Monen ne Lezhe, nuk eshte fare llogjika jote ne loje.

une Kapitenin Klos dhe Shulmajsterin (spiuni i perandorit) i kom pas pa per qejf, jo me shpjegu boten prej tyne smiley

E di e di, ti e shpjego me ndarjen kulturore smiley

Likja ka marre perreth gjithe biznesmenet e PD-se e tani po behet e qarte. I kane rene lapsit dhe kane kuptuar qe rrotacion ne Shqiperi do te thote te rrotullohesh rreth Likes.

Bradi fliste per businessman qe do ju benin namin ne tirane. Se dinte qe ata e kishin zemren lsi?

Ata ne zemer kane vetem Washingtonin, Lincolnin, Hamiltonin etj smiley

Nuk bera sofizma, per PD ka qene katastrofe. Por ti ben mire mos ti veshesh nje hije nderrimi epokal, nje mur Berlini qe bie.

Hunter, ne fakt kjo e thjeshton edhe me shume problemin. PS nuk eshte rrit. Ne pushtet ishin si LSI si PD. Po LSI u rrit kurse PD ra. Pra faji eshte vetem i PD dhe i asaj qe ajo prezantonte. Le te ndalemi ketu. Cfare perfaqesonte PD ne vetvete ne sy te popllit qe e kane urry kaq shume?

palen qe ishte duke humb dhe oburra te Likja qe te ruajme favoret tona.

Ne fakt humbja u mor vesh mas votimit. Pra mas ngjarjes. Edhe Pateku mas votimeve nderroi nga PD ne LSI. Apo ju e dinit qe me perpara qe nuk kishit shprese! Se ketu tek PPU po dhe atje ne Shqiperi thoshit ndryshe. Apo ishit vesh si gjerman qe t'iu merrnin per partizan?

Self fullfilling prophecy.

rrotacioni pritej kjo nuk eshte surprize, nuk pritej permasa. Po shof icik ato shifrat e sondazheve, diferencat e para kane qene te 5%, pra aq sa duhet te ishte historikisht. U thellua gjithmone e me shume. Pse kujto ti?

Nuk e di. Ti si kujto?

Kuptuan ca po ndodhte dhe vrapuan tek Likja. Per ata lloj robsh humbje me 1 apo 10% njesoj eshte, i largo nga pushteti.

Edhe njehere. Kur thua e kuptuan duhet ta thuash edhe se kur. Se ti mund te ngresh cdo lloj teorie per nje ndodhi, po nese nuk e justifikon kete nje shtrirje kohore, argumenti nuk ka fuqi. Pak a shume si puna e alibise ne gjyq, Nuk mund te jesh ne dy vende ne te njejten kohe. Pra kur e kuptut kete? Masi e kishit hudh voten, apo perpara? Dhe nese perpara, sa perpara. Se do dhe njecike kohe qe te marresh kthesen. Dhe nese kthesen e moret perpara, a mos ishte ky faktori i humbjes?

E shef si u bone lomsh gjonat tashti?

Kur u shpall koalicioni, ja kur. Edhe ne te peshkut qe dy gjera dime po thonim te gjithe qe do fitoj e majta, jo me ata qe jane akoma me te informuar. Nuk eshte fare e veshtire. 

Me nje llaf, kur Rama beri koalicion me Ilirin, ju e kuptut menjehere qe kjo pune mori fund. Dhe askush nuk mori asnje veprim per ta ndreq kete pune. smiley  Endrit, keq me vje, po ia ke fut kot. Tung.

Nuk e di kush jane "ju" po psh une kam shkrujt perhere qe do fitoni me 72-73 mandate. Nuk e di ca mund te beja une per ta ndalu kete pune se nuk varej shume nga une. Tung

Po nuk u moren parasysh grupet e fuqishme te interesit, asnje analize nuk del e sakte.

Pyetja kryesore eshte: kush ka fuqi te loboje sot?

Lobimi mund te realizohet vetem ne dy menyra, me para dhe me vota.

Tek ne, grupime qe kontrollojne vota, me perjashtim te partive politike qe kane baza me militante, nuk kemi (nuk kemi shoqata, sindakata, organizata, etj.)

Mbetet i mundur vetem lobimi permes parave.

Biznesmenet e akredituar djathas, qe nuk kane asnje ideologji, pervec fitimit, kane llogaritur me shume te drejte, qe pas 13 viteve ne qeveri, prej te cilave tete ne vazhdim nga 2005-a e ketej, Berisha kishte arrit tek stacioni i fundit.

Keshtu i kane spostuar fishat tek Ilir Meta (Rama ka ne krah biznesmenet e vet, rivalet e tyre), duke i sjelle LSI-se goxha bonus.

Mjafton ky si shpjegim?

e do te verteten?? LSI ka qeveris nje MUT TE MADH QE TE HANTE, ok ? Xixat i ka pas nje dore Bode, dmth Sala. LSI thjesht pranoi ne 2009 koalicionin, meqe palet dolen me demek barazim (e ka thone dhe Rama tek 'kurbani' i tij: ne e dinim qe asnjera pale (ps ose pd) nuk fitonte vetem).

fisi im toronc dhe veshderr qe kish nje jete qe votonte pd, votoi faraxhiun. qe sigurisht, nje mut fitoi dhe ai, sepse jasht koalicioneve te medha. krejt e kunderta me lsi.

kaq pakogje, e keni kaq te veshtire me e pranu???
 

ne fakt tironcit gjithmone e hajne smiley. bamiri, nje nga gabimet e pafalshme, ishte qe nuk u bo te pakten bashke me dash shehin dhe do kishin marre ku e ku me shume vota n'tirone.

Po mor po, po i del ne mbrotje dhe LSI-se tani.  Ministria e shendetsise dhe ministria e ekonomise me tendera e koncesione vu qekan mut i madh.  Hajde pafytyresi hajde!

Dmth video e famshme paska qene vertet e sajuar? smiley Shooting themselves in the foot much?

Mo keta s'duan t'ia dine hic edhe po e prene kemben fare vetem qe banda e tyre te fitoje.

Bravo Stalker !!

Ketu ja ke fut kot...

Cfare perfaqesonte PD ne vetvete ne sy te popllit qe e kane urry kaq shume?

fiks ate qe perfaqsonte PPSH ne 92

Kurre ne bote. Po car te them une? Ke nje romanticizem ti, qe te pengon te shikosh gjerat me ftohtesi. Pardje po te thoja qe Edi Rama fitoi, thjesht sepse rezistoi pas humbjeve te 2009, 2011 dhe i erdhi radha te behej km. Po ashtu te tregojne shifrat qe fitorja e se majtes, eshte eksluzivisht merite e LSI dhe asnje rol i PS, e cila nuk ka perfituar elektoralisht asnje vote nga elektorati i pakenaqur i PD. Dmth renia dramatike ne vota re PD nuk ka sjelle asnje vote me shume per PS. Nderkohe ne 92 jami sigurte qe PD eshte votuar nga te gjithe, komuniste ose jo. Prandaj nuk mund te krahasohen keto dy ngjarje.

Cfare prezantonte PD-ja qe nuk e prazantonte LSI? Korrupsion? Krahinarizem? Nepotizem? Apo thjeshte mundesine e humbjes?

Nuk e di? Ose edhe mund ta marr me mend, po nuk du ta them se do duket shume percarese, etj..etj. Po le ta lodhin pak koken keta te PD e ta gjejne vete, se mbase iu vlen. Le ta nisin me "ikonat" qe i perfaqesonin dhe qe u bene fytyra publike e partise. Pastaj te shohin edhe perfaqesimin e perditshem te pd-istit te thjeshte ne popull. Ose ate qe komunistet e kane qujt: marredheniet me "bazen".

Pf, e theme une pastaj cmendon, e ke pare Louis ck, me bere ta mendoj eshte me keq se sikur e the. Ok, per muhabet une e pranoj tezen tende qe njerezit u merziten me egersine e pd-se. Po pse nuk vajten tek nje parti e bute por vajten tek lsi- ja? Lsi-ja, jo mbase ne menyre absolute por ne proportional eshte me keq se pd- ja nga keto aspects.

Urryer e kane urryer baza militante e PS.  Te behej fjale per urrejtje, ky ndeshkim do te ishte orientuar ndaj kundershtarit me te eger, pra PS. Por PS nuk eshte rritur, pra ose nuk ka ditur ta kanalizojne kete urrejtje ose kjo urrejtje nuk ekziston fare. 

Pyetjes tende, une s'kam asnje problem te them qe nuk e di pergjigjen.  

Mund te bej ca hipoteza, lodhje nga pushteti, merzitje, neveri nga Sali Berisha, nje terheqje elektoratit nga  LSI si force e redhe interesante, disa merita te LSI si kontributi per 3 ligjet, pragmatizmi i LSI, leku i LSI (dje qarkullonin fjale qe me 23 qershor nga LSI, jane shperndare 4 miliard leke pak a shume 2.8 milion Euro. Ai mbeshtetesi LSI qe u vra ne Lac kishte 2 milion e gjysem leke me vete, nje tjeter te LSI se ku e kishin arrestuar me zarfe nga 50mije leke). 

Orientuar drejte ps-se ose cdo partije qe does not stand per ate qe stand pd-ja ne syte e njerezeve (se mua dhe ps-ja me duket si pd). Lsi- ja perfaqeson qeverine 2009-2013, ne fait aspektet me klienteliste te saj.

emo, ke qene ne shqiperi ne mars te 92 ?

jo. kam qene ne austri. eshte pire per humbjen e PPSH-se me austriake vendalinj. birre malesh (Goesser) me gota te medha. u tha: Urime, presidenti i ri po tregon madheshti, sepse tha "jo hakmarrjeve!" smiley  E para gje qe i duhet shqiperise tani eshte qetesia publike, tha teutoni.

te varfrit ata, nuk e dinin c'ishte saliu. kapeshin mbas llafeve qe lexonin ne Krone Zeitung. As une s'e dija. E kush mund ta merrte me mend qe ai do ia qinte memen qetesise publike dhe gjithe themelive te shtetit si askush tjeter!!!

Por kam qene ne zgjedhjet para tyre. E natyrisht votova PD-ne, pikesepari sepse NUK duhej votuar PPSH-ja. Dhe do e beja kete edhe ne 10 jete te ardhshme. Edhe duke e ditur se cili ishte sala.

cimo ky eshte problemi qe ia hoqi gjakun nga fytyra Rames! kjo ishte gjo e mire. mirmroma. smiley 84 deputete me rrezik qe Lir Meta me i fishklellim te saliut bohet Kreuminister smiley e para e dyta... duhet me plotsu ato qe ka thone se nuk e harro kush 1996 kur fitoi saliu po kaq edhe u vodh po kaq... peng i modh vazhdimi...!!!!

Cfare nuk lexon ketu. Eshte fitore e lsi. Ps u rudh (35 mije vota me shume se zgjedhjet e fundit ne fakt), nuk fitoji ps por humbi pd, Meta do ja fuse, e plot keqndjellje. Nuk flet njeri me tone pozitive, nje urim qe i takon kundershtarit. Zakon i keq ballkanik qe tenton te minimizoje arritjen e kundershtarit.

Voilà une immage fort cinématographique :

click: smiley

na be re merak mor  burre.. thashe se kish vrare veten Berisha dhe klikova me vrap aty..smiley

Ishte nje here nji pasha plak i cili martohet me nji vajze te re. Bohet dasma, cdo gjo ne rregull. Vjen darka dhe pashai shkon ne shtrat me nusen e re. Ne dhome te gjumit pashai kish vene nje djale te ri qe te mbante pishtarin. Mbaron pashai dhe e shef qe nusja nuk po shfaqte shenja kenaqesie. A u knaqe e pyt pashai? Jo i thot ajo. Mire, thote pashai, hajde ktu ti, i thote djalit qe mbante pishtarin, ma jep ta mbaj une pishtarin dhe ti fillo at pune me nusen. Mbaro pune djali, dhe pashai e pyt nusen, a u kenaqe? Po i thote nusja, jam kenaq shume. A e shef mer i paafte, i thote pashai djalit se si mbahet pishtari?

Kshu edhe puan ktyne te PD-hit qe po u bahet zemra mal qe PS ka nejt ne ven kurse LSI ka trefishu. 

Roni votat e PD nuk kane shkuar te gjitha nga LSI.. LSI ju ka mare per mendimin tim vetem 1/3 e votava.. kusurin ja u ka mare PDIU, PR, FRD, PS, AKZ dhe aleate te vegjel te se majtes.

Gjergji kujdes me fjalet ne rast se je njeri me mundesi koherenceje. Se ne rast se lsi  ka marre 2/3 nga Rama, atehere I bie Rama te kete vjedhur lsi-ne ne 2009.

I ka mare nga aleatet e vegjel te rames dhe aleatet te vegjel te PD.. PSD, PBDNJ, PDK, PSV91, LDK,.. mund te kete mare edhe nga PS padyshim qe ka mare.. po fakti qendron se PS eshte ritur 70000 vota nga 2009.. Megjithate votat qarkullojne dhe nuk meren vesh.. por nuk mund te themi se tere votat e LSI vijne nga PD , eshte totalisht e gabuar,.. mjafton te kontrolloni qark me qark dhe te beni konfrontimet me 2009.

Kontrolloji, Shkoder Lezhe Durres Kukes Diber etj.

dhe te lutem mos u merr me vlerat nominale po me perqindjet

Ne durrres psh.. Agron Duka e ka grire PDne.. LSI  ka mare te njejtat vota te 2009

Duka ka votat e veta, dhe ne 2009 ka qene kundra Rames e me shume gjasa me vota pro Berishes. 

keta qe perkedhelin idene se Meta mund te behet kryeminister duke bashku mandatet e tij me pakicen e PD ose jane pak te rrjedhur ose jane tejet te deshperuar. Nqs Lsi ka marre 17 mandate, i ka marre fale 1.aleances me PS (tendenca e rrotacionit)  2. fale formules si force e dyte ne koalicionin e majte qe i mundeson t'i gllaberoje te gjitha votat e partive te vogla , 3. fale pragmatizmit te shqiptareve qe kuptojne se LSI eshte agjensi punesimi dhe 4.fale lekut te madh qe Likja ka derdhur per te blere vota fukarenjsh. Dmth bretkosa LSI (4 mandate) u be Deveja e fabules (me 17 mandate) dhe u faktorizua kaq shume pikerisht nga keta faktore.

Ne tirane jemi dhe gjithcka ben vaki.Por Meta eshte i ndercem  smiley  dhe nuk e hedh dot ate hap mbi derrasene kalbur pd , edhe pse koka i eshte fryre shume nga endra kryeministrore. Diversionet e Nacos dhe palacove si ky gazetari Xhafo , qe eshte brenda tipologjise se gazetarit qe leh me bukur attje ku te paguajne me shume, jane thjesht presione per te marre llokme sa me te madhe ne ndarjen e posteve ne kabinetin e ri.

 

Edhe Endrin e shave??? Ca lloj robi je ti mer, ca kameloni qe kalon nga pseudointelektualizmi ne militant i eger per pune pak sekondash??

s'e kuptova pytjen tate!

Nuk e kam me ty o Guce

Keta ishin ato te majtet e kulturos. 

Ti quash gjerat me emrin e tyre eshte vertet akt kulturor.Gazetar leshi eshte.Gazetar qemarrin formen e e enes ku futen per te ngrene ushqimin.Ku jane bindjet, integriteti? Si mundet nje gazetar qe pretendon se eshte me orientim te majte, te punoje dhe militoje ne nje media te djathte? Dhe si te mos i shikoj shkrimet e tij jashte ketij konteksti?

Ti sikur e ke qejf ate historine e ushtarit japonez. Tashti qe fituat si rradhe here, mbase eshte rasti i mire dhe per ty te dalesh nga llogorja. S'ka te djathte e te majte. Ka qeveri te mira pragmatiste qe bejne ato gjera qe i duhen (jo qe do) gomarit, ka dhe qeveri te keqija, dhe me te keqijat jane ato ideologjike. 

Kam dale une shoku, qysh diten e pare pas zgjedhjeve. Permasate  votimit thone se ka fituar Shqiperia. Dilni dhe ju nga llogorja, dilni.se nuk u pame nje here te vinit gishtin mbi problemet e qeverise se humbur.Nuk e beni as tani kur shikoni katastrofen qe ju ka sjelle komunisti Sali Berisha.Dilni nga llogorja dhe nga hija e bajraktarit dhe reflektoni.Vazhdoni te merreni me fituesin, me menyren si buzeqesh ose jo, si luan doren, si luan syte.ah me det kush jep leksione demokracie ketu!

Dilni dhe ju nga llogorja, dilni.se nuk u pame nje here te vinit gishtin mbi problemet e qeverise se humbur

 

nuk bohet. s'osh pune takati, osh pun inati.

prandaj eshte stermundim biseda ne ppu.a mund te flitet me muret, me guret?! me te vertete, pervec hunter, deri diku, nuk pash nje peshk te djathte te shkruante dicka reflektuese per katastrofen e PD,sigurisht pa hequr dore nga antiramizmi dhe antimajtizmi.Jo, nuk eshte e thene.Shqetesimi i tyre eshte pse nuk buzeqeshi Rama dhe si do t'ja fuse Likja. Jane te papare!Kjo eshte kultura e berishizmit, kulture puro komuniste:komunistet nuk dorezohen kurre.Humbja nuk eshte obsion.

Une s'kam qene ndonjehere ne llogore, dhe ta kam thene shume here, as kam pas nevoje te isha aty. Nejse urime qe paske dale dy dite perpara. Por me duket s'ke dale akoma. Saliut i njohu merita dhe i pari i juaj. Ka dhe gabime e faje, qe ia kemi numeruar ketu, si kontrolli i territorit, mbushja e administrates me militante etj etj (eshte liste e gjate). Edhe humbja e PDse s'eshte ndonje tragjedi. Aq me shume qe largon nje njeri qe i ishte bere shume kohe ne pushtet. Thellesia e humbjes apo e fitores me shume do perbeje nje problem per qeverisjen se do ta beje arrogante. PD eshte thjesht nje parti, qe do paguaje gabimet e mos rinovimit. Me fituesin do merren robt se ai do na qeverisi. Saliu ne pension me nipat do shkoje. Por ty s'te ndahet shpirti nga llogorja, dhe do t'i trajtosh robt prap simbas llogoreve. Ne dhe ata. Verja vehtes qellim t'i evitosh te pakten keto dy peremra, si shenje e pare e daljes nga llogorja. Me fal se do te leviz tani. 

Tirona-4ever, varet cfare quajme ideologji.  Ne fund te fundit edhe nje qeveri pragmatiste ne nje menyre ose ne tjetren do i duhet te shkruaje nje kontrat sociale me popullin.  Se si zbatohet ajo kontrate, ose nga do anoje ajo kontrate interpretohet edhe ideologjikisht. 

Por duhet te pranojme nje gje.  Dhe sidomos keto zgjedhje e theksuan me shume.  Duhet te shkeputemi nga te kuqte-blute e ndasite e ketij lloji te fryra e te trumpetuara artificialisht.  Ndasite jane ekonomike.  Si kudo xhanem.  

Nuk ma hap kete link te artikullit te Endri Xhafo, per Ilir Meten kryeminister, por pa elexuar them direkt qe kjo, qofte edhe si hipoteze, do te ishte poshtersia me e madhe, pislleku me i pabesueshem. Kryeministri i ardhshem sipas cdo norme eshte Edi Rama. 

Rendesi ka qe me lexon.Gje qe une nuk e bej prej kohesh me ty.

Ne Tirane mbase, po ne rrethet e tjera jo. Eshte e gjitha pune e Ilirit.

ky eshte konstatim Ron, ngjyrat komenteve po ja jep ti. Fakt eshte se PS kishte diku te 66 vende ne 2009. Sot (duke llogarit dhe ato gjysma-gjelat e LSI) ka 65?
Po kjo nuk duhet t'kete naj rendesi per ju. Tek e fundit, kjo ishte nji mundsi dhe ket Rama e PS e dinin prandaj nuk e kuptoj pse viheni n'siklet se sa vende ka kap LSI ne raport me PS?
Se eshte naive po t'habitesh qe kundershtaret e ktij koalicioni te mos ta permendin ket. Une s'duhet ta them kte po nqse Rama arrin me provu qe eshte ai qe mban timonin pa u ndiku nga Liri, ath. ka per t'ja mbyll gojen te gjithve, ne PS dhe jashte

Ne 2009 faqja e kqz tregon se partia socialiste morri 65 deputete dhe rreth 50 mije vota me pak. Dhe 1 deputet me pak. 

Mos ja fut kot o Rono! Mos transformo gjonat pa pike turpi! Nuk ka lidhje me pishtarin ai muhabet. O tjeter historia pishtarit. Kjo qe ke tregu ti o me xaxin qe bote fresk me gjethe palme dhe batuta finale o 

"E shef si bohet fresk mer xax muti" hahahahahaha

Keto sa per batute, se qe Berisha ka hum kjo nuk diskutohet. Ne fakt ai e ka humb qe ne 2009-n elektoratin e tij por tani e mori vesh. Ne 2009 ai mbijetoi fale batakcinjve qe e votune per nje vend pune apo per nje interes personal. Tani qe ju ezauru edhe mundesia e qokave (se ato jane vetem ne disa dure) edhe mundesite finaciare te shtetit, batakcinjte shkune te i vetmi qe kurre nuk ta dredh kur o puna per te vjedh shtetin e per te majt pushtetin, Likja.

Shif Ramen ne krye te bashkise dhe do kuptosh fenomenin. Rama fitoi me votat e veta ne fillim, se ato te PS-se nuk mjaftonin, ose te pakten nuk jipnin mundesine e nje difeence te atille. Me pas filloi te bente ndere dhe rekuperoi edhe nje pjese te votave te PD-se. Nga fundi lejet e ndertimit, punet e bashkise i merrnin vetem nje dore robsh, kshu qe batakcinjte u zhgenjyne. Elektorati i tij kishte fillu te largohej prej kohesh, kshu qe ne fund i ngelen vetem 10 vota te qelbta avantazh. 

Konkluzioni i fabules eshte qe ne Shqiperi mas ca kohesh drejtuesit auto-konvertohen ne mbreter deh humbin cdo lidhje me realitetin.

Guce, pershnetje, meqe njifna e nuk folim smiley desha me te uru qe patet sukses. te betohem nuk e mendoja hic se do kishit aq sa kishit, edhe m'u qejfi qe e mposhtet idene se ho me kta nga tirona qe thoshte gjysma e katunareve qe nuk e dine as me e thone. por mo shume mu bo qejfi per ty personalisht.

Njifna e nuk folim! Car qe kjo batute? Une per nevrik mahem po inotci jo. Vallahi nuk po e boj lidhjen. Mos deshe me thone qe s'kena fol prej kohesh. 

Ne fakt ne na ka demtu shume ky opinioni qe nuk kishim asnje shanc qe vota te konvertohet ne mandat. Nejse ne Shqiperi cdo njeri qe ben pjese ne nje parti, fle m'dafina se sondazhet jane inekzistente. Nje dite para zgjedhjeve, me pesimistet midis nesh thonin se minimumi i pritshmerise ishte te 55-60 000 votat ose 2 mandatet. Kurse keta "njohsit e situates" i thonin Bamirit, te dielen ne darke, qe vetem ne Tirone kena more te pakten 30 000 vota. Me 30 000 qe morem ne total mos na fol per sukses per ca kohe plako.

kjo padyshim. i keni more edhe hallall. po si ne dikur smiley para do vitesh per hatlla shkojn. sigurisht qe nuk te kom njoft asiher per nevrik smiley doli nai casual vacancy smiley apo jo. me te mira.

Lizander mu kshu ma kane tregu, me pishtare. Ai me gjethe palme do te ket ndodh ne ndonji pashallek tjeter. 

Faktori "batakci" eshte i paevitushem. Mjafton te hedhesh nji sy ketu te peshku. Po na dalin te gjithe objektivista 24 karat. (Jo se nuk pritej)

E rendesishme eshte qe rotacioni u kry. Per ne te ardhmen, fitofte me i miri. Kerrma e kulcedres qe kish helmu burimet e ujit hiku!

Socialistet ketu ne Peshk me duket jane akoma i cik te dehur nga fitorja dhe nuk humbin rast te deklamojne slogane!

Nuk e kuptojne se situata pas 24 Qershorit eshte si ajo e koalicionit antinazist pas Luftes se Dyte Boterore; pas rrezimit te Hitlerit, Stalini me SHBA-te filluan luften e ftohte!

Bashkimi ne koalicion kishte per qellim rrezimin e Berishes, por kjo fitore nuk i ka fashitur aspak arsyet e konfliktit te thelle mes PS-se dhe LSI-se, perkundrazi!

LSI do te jete e djathta e re...kuptohet jo neser! 

Ore ju qe thoni qe ndodhi dicka e bukur e populli u revoltua, e kuptoni qe partite qe reprezantonine qeverine 2009-2013, pra qeverine e nje mije te keqija qe nuk ka kuptim ti shkruaje nga telefoni fituan me shume sec ka fituan ndonjehere ndonje qeveri. Vetem kjo duhet te nxjerri red flags per historite me babagjysha.

Rrini boni sofizma ju PDistat. Sala humbi THELLE fare. Merruni me kete se vetem kshu mund te rekuperoni. Mos kini turp me e pranu. Nese kini turp, mos qarkulloni caq dite si Sala, po mos flisni brockulla e mos u merrni me punet e te tjereve se nuk lehtesoni gje keshtu. 

Nuk ka me PDista, edhe pateku me LSI-ne vajti smiley

Pateku punon ne nje institucion te "pavarur" dhe nuk pret tani pe tani te p[unesohet prej LSI-se. Por sigurisht qe ai do ti lepije bythen tashme Ilir Metes sepse nuk mund te rri pa je lepire dikujt qe ka bole te forta.

Tironsi, urimet me te mira fituesve (e kam shkruar qe perpara ditesh). 

Bravo Edi Rama qe resistoi ne krye te PS deri sa i erdhi radha te fitonte. Bravo Edi Rama qe kuptoi me ne fund qe pa LSI nuk do te fitonte kurre. Aftesi eshte edhe kjo, te ndryshosh mendim. 

PD katastrofe. Te them te drejten, ca qe njoh nuk me dukeshin shume te merzitur, as te depresionuar. U lodhem ne numerim thonin, ja ta pijme ndonje birre e neser det, se plasem. Si dhe thonin qe keta (PS e LSI) nuk e kane te gjate bashke. Ketu mund gabohen eh, se flet deshira jo truri. Nejse, PD kerkon reformim te thelle ne njerez, ide, pa asnje diskutim, por se kush do te jete e sa do te ndryshoje, jam pak skeptik.

Shife mer hunterin djale me vizion djale me llogjike!

Si tha? Si tha? "Bravo Edi Rama..."

Vetem per keto perla ja ka vlejt rotacioni!

O Roni, si bllof qe je, te kam thene gjithmone "ec kalo te tavolina tjeter" Pse me detyron ta perseris?

Bashke me Shqiperine paska rilind dhe hunter!!!

cfare urimi thuhet kur rilind dikush???

Po ho pra shyqyr. PD duhet te mledhe veten, se Rama do dali ne shteg shuuuuume shpejt. Autoritarizmin e tij e dallova dhe dje kur po mbante fjalimin me nota "tolerance". 

Une per vete gati jam me ia dhon voten PD-se tani. Thjesht nje kryetar te ri po kerkoj. 

E majta e ka ne dore 2 mandate. 8 vjet. Ah, po qe se nuk ndodh ndonje habi. Per dy arsye them 8 vite pushtet PS dhe LSI.

1. Eshte investuar rendshem. Vetem 1 mandat nuk mjafton, prandaj do te gjejne gjuhen e perbashket edhe pas 4 vitesh. 

2. PD nuk eshte kurre ne gjendje ta mbledhe veten, te reformohet e te paraqitet si force e besueshme brenda vetem 4 viteve. 

1. Biznesmenet tane, makare te ishin aq te strukturum e largpames sa te mund te arrinin te influenconin aq shume politiken. Ne fakt jane shumica peng i politikes e cila nuk i ben hesapet kaq mire sa thua ti se ne fund te fundit lekun e nxjerr dhe nga dheu kur i duhet. Thon kjo, s'jam fare i cudit qe shume prej atyre qe kane hedh leke ne kete fushate t'u shkojne ato per lesh. Kam dhe shprese se Likja eshte hap ca si shume kesaj radhe, dhe nuk do arrije dot te permbushe premtimet e do humbasi ca nga keta qe ka mbledh rreth vetes.

2. Ky eshte problemi real. Mu me duket (te lutem shume mos ma merr per ters kete), qe elektorati i djathte mo ne fund eshte shkundur e nuk i shkon mo qorrazi mrapa Sales. Thon ndryshe, karizma e tij nuk nuk ben me fajde te ta. Po mbeti Sala aty, gjithnje e me shume ka per te rrjedh. 

LSI i ka integruar brenda vetes. 

Tani te ndalemi pak tek perfitimet qe mund te kene, sepse kjo eshte pika me interesante. Nga do te dalin leket?

Nga evazioni fiskal, kontrabanda? Dyshoj, sepse te ardhurat nga tatim taksa nuk mund te ulen me pak se kaq. Cdo min i financave perpara se te vjedhe, do te kerkoje nga zyrat e tatimeve te ruhet ky nivel. 

Nga ndertimi, abuzimi me leje ndertimi dhe abuzim ambjenti? Pervec se ikane ne dore bashkite, cfare ka mbetur per tu shfrytezuar me nga ky sektor? Pak

Tenderat? Punet publike? ok epranueshme, por sot ke plot qe kane per te marre akoma leket e puneve te bera e qe nuki kane likuiduar.

Koncensione? Privatizime? E sa ka mbetur per tu shfrytezuar, shitur akoma...

Rritja ekonomike? lolnqs vazhdon te 2% jemi ok, po nuk sjellndonjeleke te madh.

 

PD-istat kane firuar thuajse fare ketu, prandaj nuk e di kujt po i flet.

o shoku po ti ky hyn mer burre se mos ngaterrohen?

Une nuk mbeshtes asnje nga bandat.

kjo te pakten eshte e ditur ka kohe.

 

E majta ka qene perhere e permbajtur, jorevanshiste.Kurse e djathta, me revanshizmin e saj, nje fije e holle  e ka ndalur per te manifestuar fashizem.

Une personalisht kam shume respekt per Leftin, Marrokun, Xhaelgen ,dhe te tjere qe jane afishuar hapur si mbeshtetes te PD (e mirekuptoj heshtjen e tyre qe dhemb)  sesa per molusqet. Trollet e tjere jane fenomen i virtualitetit dhe nuk ja vlen me u marre me ta.

 

E majta asnjehere revanshiste.  Mbas 44-res dhe 97-tes nuk ben asnje lloj revanshi.

Sa per te djathten e thame dje pra kete, jo vetem revanshiste por edhe kolaboracioniste, kuislingiste, reaksionare e gjakpirese.

 

Normal qe militanti militantin e krahut te kundert do.  Duhet dikush tjeter matane per te perplasur briret dhe bota shume me e thjesht ne modelin dikotomik, ne dhe ata dhe kushdo qe del jasht ketij modeli merret me dhune e futet ne nje nga grupimet.

revansh per mu eshte dhe punsimi ne mase i militantve (si tha Liri i habit kur i tha Prifti qe "ai qe do ti ta fus ne pune une nuk ka diplome?"):
- Po pse ta solla ty une?!

smiley Po nuk quhet pra ajo video. Ishte e montuar, i perket historise, arkeologjise, paleontologjise, etj. etj. Tani ecim me shpejt.

faji i sistemit. Liken e kemi djale Skrapari. 1 here ne jete i shkau kemba nga shoqeria e keqe (e babasqapit)

Te gabosh eshte njerezore.

..si shpjegohet vota e madhe e LSI-se? Shpjegohet me ate qe po te kerkoje rotull edhe gjeje ndonje qe pranonte ne heshtje se voten ja jepte Ilir Metes,ajo qe nuk shpjegohet eshte si ka mundesi qe nuk gjeje kembe njeriu qe te thoshte se do votonte per Mediun,e PR del me 3-4 mandate,e te mendosh se edhe vete Mediu u fut ne listat e PD-se..PDIU mer mandat e vetme ne TIRANE?

Brad, do arrini dot ta shtyni deri te henen? Aq duhet smiley

Pra nuk jam abuzuese...hyn e del prej arrestit edhe une...s'dita me xan mend...thuaj moj t'rafte pika rrofte Meta....politikisht ehde po ja tham ,po s'mund t'ja tham se ky asht hajn e duhet me hi n'burg .Ka vjedh gjane e te gjitheve .Tu ra dekun se ka fitu zgjedhjet nje hajn!!!A ju vjen marre, ???

A ka mundesi  te DENOHET Berisha ?

Keshtu me pragjykime mund te bejme gjithshka . Por te mos harrojme se eshte i "betonuar " me tre Benefice LIGJORe qe s'ka rob ti kaperceje .

Ish president

Ish K/minister

Deputet .

 Dhe si e parendesishme ne dukje ...K/ar Opozite aktuale ose k/ar partie !

Keto kane nje mbeshtetje Konstitucionale qe nuk mund ta kapercesh vecse me

Argumente te kapjes ne Flagrance duke Vjedhur e bere Krim ( 21 Janari ) ashtu si e arrestoi Meta si nje "prsishes rendi ' dhe per "akte rugacerie " .ose me akuza te provuara DIREKT nga familjhet e te vrareve te  21 janarit

Ka dhe nje variant te Gjate ku te vertetohen Mareveshje Antikombetare( kufij detare ) ose Trafik influence ( rr; e kombit , patton bogs ) qe kane sjelle dem te medha Ekonomise duke abuzuar me koopetencat shteterore .Dhe me argumentusja si kriminel ordiner per "krijim bandash te armatosura " duke e shndruar vendin ne 'baza te terrorozmit Islamik "

Me nje fjale ia paskeni qendise Idris...e paskeni diskutu ne byro fille per pe....Ala' s'po ju delka gja..apo varet si t'sillet.....smiley

Nuk ka benefice qe nuk kapercen drejtesia idris. Drejtesia vjen ne shume forma. Ajo qe eshte e rendesishme eshte qe berishovicit dhe shpurres t'ju cimentohet vendi I nevojetores ne historine shqiptare. Move over esad pasha, make space.

o idriz gezohu pak thone qe Rama do t'ja rruje leshin Berishes

nuku benet mo xake eh? po tani e more vesht ti mo xake se ky babasqapi ka qene k/minister dhe ish president e deputet? eh c'te nderrume pllakes o ne te plakes! respekt!

me thone te drejte Meta nuk ka marre votat e PD.Meten e kane votu shume grate  se si i thone knej nga Italia "ommu piccin tutto belin" l'uomo piccolo,tutto pene

Obi boll pe endrra me syhapur se Rama do shkarkoje LSI-ne per PDIU-ne edhe pse keta te fundit po kerkojne te braktisin anijen tashme te fundosur te PD-se.

Ka 1001 arsye pse kjo nuk ndodh.  Meta dhe partibanda e tij nuk eshte me thjesht nje force e vogel e tipit kingmaker, ajo eshte nje nga tre partite kryesore tashme.

.

Di te lexosh shqip apo je the ti analfabet funksional? Une thashe qe nuk ka per te ndodhur ajo e shkarkimit.

Mbi te gjitha se i kthehet kundra ne zgjedhjet e ardhshme.

Operacioni "dumping" i LSI-se nuk eshte "muhabet Peshku". Do politikane kalibri dhe guxim. Nuk behet per arsye emocionale. Ka probabilitet te larte te jete i detyruar a) per te mbrojtur pushtetin e Rames dhe njerezve te tij ne PS dhe b) per te realizuar vizionin qeverises te Rames dhe njerezve te tij.

Keto pikat me lart mua me duken fakte, jo opinione. Nisur nga faktet pastaj mund te kemi analiza te ndryshme, por faktet qendrojne.

Nderkaq, pseudo-ceshtja e luajalitetit, "argumenti" qe lidh Partine Came me tregun cam, botekuptimi foshnjor dhe ai buonist (nga buono=i mire), ndjenjat idealiste dhe kavalereske, teorite e ndryshme konspirative dhe ato fantastiko-shkencore, paaftesia per te dalluar ndryshimin themelor mes koalicionit anti-berishe dhe atij qeverises, mua personalisht me duken te gjitha karagjozlleqe! 

Qofsha i gabuar!

 

 

 

 

Sigurisht qe Camet nuk e tradhetojne Pedhen plako.

Pedheja ja ktheu jo vetem gjithe pronat ne Greqi, por edhe dinjitetin e prezantimit me nje pashaporte shqiptare me te cilen polici grek fshin bythen...

nese e kane votu grate meten se eshte belin u ku ku moj nane pernjimend...smiley

osht gjith nur Meta...  si i thone nga tirona ka i qerre lezet

skrapar melankolik (kortezi nga Ardian Naco):

skrapar: rilindje... prendvere...

Zan e nerueme .jam ne prag te fitores se nje Llotoje Amerkane nga ato me shume shifra ...smiley

Ke cfaqe shije te holla dhe fine per skulptura te Mikelanxhelos "sikur me prek mendafsh " gje qe tergon per nje shpirt te Fellte  artistik

Me kete perfytyrim te ftoj ne projektin TIM per perjetsim figurash Historike   ..qe ndjellin vetem Paqe e Harmoni , Gezim e Hare .

Babasqapin te Hypur ne Gomar , mbrapa e kapur per Bishti Jozefina leshra leshuar , ne krye te turmave te harbuara me ulerima duke ecur krenare me flamurin "ne jemi ndryshimi " duke parakaluar ne nje rruge ku anash ka Daj Cene  qe qeshin e bjene me gisht e Shtojzovalle qe ndukin cepin e shamise smiley

Si po te duket ? LefKOPENE a mund ta fusim ne Gjirin tone psepse ka edhe Dy mastera akoma ngarkuar ( njeri i doli i pavlere smiley

Ato te tjerat qe tringellijne si hekura , jane pune te Robit e te Zotit . 

Asht marre kush abuzon me ty qe te kendell si fresku i Liqenit te shkodres buzemramje Maji smiley Deshta me shtu mos u ligeshto  qe Turtullesha na hudh Lesh nga te rujtmet e Berishes . Na kem ngritur dhe Derstile po si duket ka qene berbere ne rojtoren e  kryeministrit Berioska  smiley

."jam ne prag te fitores se nje Llotoje Amerkane nga ato me shume shifra" o drizo sa te paska ndryshu kapitalizmi amerikan Kujdes mos i beso ketune gjonave kapitaliste kthehu ne memedhe se te ka ardh dita

Lajmi i Ores se fundit ..

z.Berisha pasi lexoi edhe konkluzat me vlere te anetareve te PPU deklaroi se " NUK do e Vras Veten "

Te ngushellohen shoket e djathte se ka akoma shprese nepermjet teorive konspirative ku Meta do ja fuse Cameve , camet do ua fusin grekerve te PDIU dhe ku Nard Noka do terboje Bushatin . ka akoma ku luli do asgjesoje Jozefinen dhe Partine e mrr patozi .ka dhe me per nje shkrirje te nacos me Rusmalin per nje atentat kunder Rames ku i pare del META ......si dhe nje tufe me shifra tek PPU nga fallxhore te te gjitha kraheve vertetojne se diarete mendore te inspiruara nga Tablo Sinoptike , jane premisa me e Forte qe Berisha do rroje si mentalitet telendaresh peckellonja !

smileysmiley

smiley

Ke shume te drejte! Vetem njera nga keto do dali, te tjerat jane teori kot smiley

Saliu po pret te mbarojne 30 kutite e fundit ne 5500 qe te siguroohet qe nuk ka humbur.smiley

Plak LOQE

Ka shprese se mos bie ndonje termet i forte dhe djeg te gjitha kutite. E derisa te behen prape zgjedhjet do te kete edhe ca muaj te tjere pushtet. Kucedres nuk ju del shpirti kollaj megjithese i ka ardhur pleqeria deri ne bythe. 

Mos e shaj ere, ka nderru linja, se degjove kryetarin dje!? smiley

Ore a e kuptoni qe ishim vendi i vetem ne Europe qe 23 vjet mbas renies se komunizmit, "antikomunizmi" ose derivat te tjere te tij ishin retorike aktive ne funksion te qellimeve politike? Kto zgjedhje i dhane fund ketyre budallalliqeve. Krimet e komunizmit le te studiohen, denoncohen, atyre qe u takojn demshperblime tu jepen, por retorika antikomuniste perfundimisht nuk pin uje me per arritje politike ne Shqiperi. Maksimumi qe mund te ngjalli kjo retorike eshte empathi por kurrsesi vote!  

A nuk ishin ato fotot e Berishes me Ilir Hoxhen e Hysni Kapon ne funksion te ksaj retorikes?

Pjeserisht. 

Ishin te detyruara prej sulmeve me retorike antikomuniste te Berishes ato.

smiley

pa antikomunizmin une nuk di se per cer tjeter do ishin te afte me fol nji pjese jo e vogel ktu.

a kupto ti cer shkretie verbale do shkaktonte heqja e atij artikulli prej magazines?

 

Me vjen mire kur shoh kete rezultat... Nuk kam gabuar duke qene mbeshtetesi kryesor i "ngjalekoalicionit"smiley.. Ishte ajo qe shpresoja.. vetem me kete shumice te tille parlamentare mund te ndryshoje Shqiperia. 

...po te numrat/mandatet gabove ama.. madje disa here.. le pastaj  kur coku nxirrje edhe te djathten fituese.smiley   ehh, te shkuara te harruara thuaj..smiley

Ato Belul ishin skaramancite e mia dhe krijimi i nje konfuzioni tek elektorati i djathte.. pa dyshim nuk e prisja 85.. une mendoja 74- 76, me mbrekulli 80, dhe kusurin do e gjenim rruges.. Megjithate kete fitore mund ta sillte vetem PS-LSI, per kete isha 100% i sigurt.

E ke luajtur bllofin shume mire Gjergj dhe ben mire qe te rruash anonimitetin pasi do te na duhesh realisht (jo vizualisht) mbas 4 vitesh kur te kerkojme prape mandatin e qeverisjes se vendit.

Nuk eshte per tu nxituar .

Eshte hap front per parashikime te Thella Inteligjente pasi dr Flori ka pregatit nje kenge te Re , Mamaqiu ka nje program fantastik te kombinuar me Chanin " Berisha ku e ke antiplumbin " pa ka gazetare si Xhaferri me endrra qe do tronditin zgjuarsine e Peshqerve e peshkave me " Meta reNxon Ramen "...pa ka e ç'nuke ka .

Si tha Panco Villa ; .." Keto pune jane per JU Zapatta .Mua me del nje byth rrapi me tekila dhe mish smiley

Lerini mor te gezojne shqiptaret o Varianti sharlatan i Berishes me llapaqeneri cinike  "Do ua ngrij te qeshuren ne Buze " Cfare loqerdinash ka filluar te shpalose vend e pa vend ky Blog ?? Per te ardhur KEQ ! Ose admin te na bejne me DIJE Zija u Prish ! Dhe Lajmin e mire  e kemi midis NESH

Hunddderi e ka kaluar fazen e hardallosjes .Ka filluar sheh pertej Hundes smiley

Zotit Hopa i kishin vjedhur paswordin dhe i riu Hopa na kish qelluar socialist i regjur. Ndoshta edhe HUnterit mund ti ndodhe e njejta gje. Jemi ne kohen e internetit ku hakerat mundet edhe te te q...on line po se pate mendjen. E qyfyre thuaj.

Mamaqiu ka nje program fantastik te kombinuar me Chanin " Berisha ku e ke antiplumbin "

smiley e madhe kjo Oidriso

Hoppa dihet qe ishte ne rrolin e Hokatarit dhe i tillë do vazdojë , po ky Hunddderri qe kishte nofulla katrori ne te folur ... çe ka gjetur smiley

Pa kemi dhe një të vetmen e të pa shoq zonjën Left ...me yyyyyyy  në fund pa ardhur ose sherbetin e te Djathtëve antikomunistë përfshi dhe të orëve të para .Jo vetëm për faktin se ka mastera ngarkuar por megjithse i ra një master nga kurrizi , mendoj do mbetet  fanar ndriçues në Luftën kundër Komunizmit jo vetëm në brigjet e Adriatikut por në Ballkan , Rajon e më Gjërë smiley

pa kemi Endrit me një me një po e ka nje...Y në fund , që nuk ka bërë akoma analizat si llogarotar .Pa kemi dhe zëra e zara të tjerë ...do Presim po mbi të Gjitha

LefGOPE çfaqu të hëngshin qent e Lagjes e të marrtë purtha shalët se e mbushe blogun me era myk sënduqesh të acdc-ve , redërv, e kush i lexon sa vijne aradhe aradhe me Largpamesi ..gezuash Meta than ..Neser Mbret smiley

"Ata kerkonin mandatin e 3-te" romani i ri i Viktor Canosinaj i kushtohet nje grupi te rinjsh antikomunist te cilet pavaresisht veshtiresive ishin te vendosur te ecnin përpara.....

 

Nuk te ka dal foto!

Tashti po. smiley

 

O Bosso!!! smiley

Fitoreeee, fitore Islam..... 

smiley

 

jo mo jo, Kaci nuk fitoi..smiley

 

p.s  ore vertet, po Nard Ndoka fitoi?smiley

Mendon se do humbiste, filozofi i madh shqiptar Nard Ndoka?

"Diellit edhe naten po ti afrohesh te djeg"  

                                         Nard Ndoka

paska fituar mandatin Nardi dmth..smiley    menjeher pasoi deklarata:   ''une fitova sepse nuk humba''  (NN deputet)

smiley

Jom tu pa pamje direkte nga oborri i PD...Priceless!

Popull idiot, skllav.Voti per njeren nga bandat e parise. (SH.R-sociolog shqiptaro-amerikan)

pjesen e pare te fjalise ma tha nji shoku im nga Tr. sot qe as nuk e ka nigju najher Shenasi Ramen

tani bandat si neutralizojme dot.them te asgjesojme popullin.

niseni popullin knej smiley

ja sa te heqim  vijat me Kanadane smiley

ene hiqini drejt vijat e, pa dredhira e lsi-ra smiley

spiritus, ku mun te ndjekim fjalimin e Shenjtnise se tij Padre Berishes?

 

sipas burimeve te besuesheme (boisa ) ne oren 20.00 smiley

rrofshi

Tani qe iku Doktor Adhamudhi.. Veshtire do ta keni me kanadane.. dhe Po nuk i liberalizuar me U.S.A  1 vit pas formimit te qeverise se re  Fajin e ka ...gjithnje dhe si gjithmone " kulshedra e kuce" smiley

idiotet nuk asgjesohen spiritus, kurohen

Mjafton qe hoqen Berishen apo jo? Kjo ka rendesi.

objektivizmi ne debat per kta ka sens vetem sa kohe gogoli "berishe" eshte ne pushtet. Kur nuk eshte me, i kthehen tradites

Objektvizmi per keta ka sens vetem percaktimi i Berishes si djalli i vetem ne toke dhe heqja e tij me cdo menyre te mundshme eshte shpetim i gjithanshem.

@ spiritus

Jo vetem kaq, por ke per te pare sesi do te "shenjterohet" pak e nga pak edhe imazhi i Berishes, me kryeargumentin e organizimit te zgjedhjeve te lira e te ndershme, fitorja e fundit, por edhe me e madhja e PD-se, rezultati me i shkelqyer dhe pro-europjan i ketyre zgjedhjeve!

smiley 

Ky argument i forte do te jete sipas meje edhe guri i themelit te rindertimit te PD-se, qe ne ligjeraten publike ka shume gjasa te pozicionohet si force moralizuese kunder koalicionit te majte, te njollosur ne syte e opinionit nga gjitheprania e LSI-se.

Me pak fjale, kjo puna e LSI-se telashe do ti hapi Rames edhe ne kete drejtim

Ka filluar shenjterimi Berishes, Obi. Bregu, Palma de Doda, Imami, Pollo ne fb e nisen shenjterimin.Nderkohe live po shof para selise se PD militante qe brohorasin humbjen.Shenje e mire smiley

kur e merr detyren qeveria e re?

ne fillim te shtatorit sipas Kushtetutes.Por ka nderhyre Arvizu ke presidenti memec per ta afruar daten e mandatimit te qeverise.Rama ka dhene urdher te mbyllen plazhet dhe filloje puna. smiley

dmth deri ne shtator berisha eshte kryeminister? cudi!!

cfaredo qe te ndodhe, sido qe te jete... ne jemi me partine

Dimri i Vetmise se Madhe

smiley

pupupu

"Fatos Nano Bekon Fitoren e te Majtes"

smiley

Faton Nano P.dh seme.   NN

smiley

lol kishte shkruar para tre oresh ne facebook s.b. Gjeni cfare?  smiley

tunelin e bona, tubin e gazit e solla.t me kishin lene sa te hiqja dhe vizat me USA-n.sb.

e forte sikur te kishte shtuar nje, - car k. doni akoma? hahaha

Ky popull do vetem Gerdec mjes-drek-dark qe te te votoje...

tashi spiritus, ca gjera si p.sh projekti TAP,    jane te rendesishme  per  ekonomine e Shqiperise..  keshtuqe  sado pak  kredit qe i takon, jepja them  une..smiley     me kete rast  jemi  edhe ne nje linje  me fjalimin e Ed Rames,  kur foli per parardhesin e tij dje..smiley

do ja njohi historia ato Belul, dua apo s'dua une. Une uroj vetem nje gje: sa eshte gjalle e me ymer qofte, vini nganje shishe ne radhe ke banesa e tij dhe urinen mbajani si eliksir. do kete kohe per te gjithe.Si tha Balli Fariu: Berisha eshte ne mesin e moshes biologjike smiley

mire mo mire,  po e ve nje shishe..  po sidoqfte, TAP-i eshte mire per ekonomine e Shqiperise ne keto kohe krize dhe  akoma me mire qe  ndodh nen drejtimin e qeverise se re, meqense   edhe arkat e shtetit jane bosh, prandaj.smiley

sinqerisht vertet e mendon se berisha ka kontribut tek TAP? ishin dhe jane gjithmone pazare ekonomike, ku faktori shqiperi ishte mnimal. qejfi te gjitheve ja kishte per ate tjetren, europa nuk e perballonte dot shifren ekonomike te investimit. me europe flas kapitali privat financiar si edhe me mbeshtetje me soft loans nga qeverite vendase.

ndersa kontributi politik dhe ekonomik i TAP-it nuk fillon para 2018-s, nuk kane ca ti gezojne keta qe do vijne ne pushtet tani. ne terma ekonomike shqiperia perfiton jasht mase shume pak ne krahasim me greqine dhe italine nga ku do kaloje TAP-i.  shqiperia po i ben nder, nuk po i behet ndonje nder i madh.

Gaia je gabim.

mund te ma shpjegoni ku e kam gabimin?

Ta them une?

Merita e Berishes eshte qe e ka mbuluar vete ceshtjen e TAP-it.

Po tja kishte deleguar ministrise se linjes s'do ishte bere gje, se do ti kishin kerkuar 20%-shin, plus nje bonus me autobuza me qytetare nga azerbajxhani per diten e zgjedhjeve

smiley

berisha realisht ka lobu per elektoratin e vet ne median shqiptare se shifni se ca po bej une per ju, po qe te kete investu berisha qe interesat e azereve jane ne duar me te sigurta tek vellezerit e tyre shqiptare, per potencialin dhe leverdishmerine ekonomike qe te ofron shqiperia. po hic fare nuk ka bo. po, ka bere ca foto ne azerbajxhan per efekte ne shqiperi, edhe kete me leket e taksapagusve shqiptare.

merita nuk ka dhe eshe turp per mu ja njoh. tamam, tamam berishin e bone me e vone firmen me nje buzeqeshje te ngrime ne fytyre. do ishte akoma me turp nga keta qe do vijne ne pushtet te merrshin merita per ket gjo. jane thjesht pazare ekonomike dhe jo politike.

nuk e di   ekzaktesisht sa eshte kontributi i Berishes ne kete projekt..  ne fakt pse ta qujame kontributi i Berishes xhanem..   sepse ne te jane perfshire edhe  disa ministra te tjere. pra kontributi i qvereise me mire..

...sidoqofte, le te themi qe ky (Saliu)  beri  ''detyrat e shtepise'',  per sa i takonte pjese shqiptare ne kete projekt,  ne rregull!  me mire keshtu?smiley

Belulo po pse ben naivin mor burr? ti e di qe ky eshte biznesi berishes me ate vellain azer. ne kete kuptim po, berisha ka kontribut.vetem se ajo puna e albetrolit e ve pak ne dyshim biznesin smiley

Poshte TAP dhe Berisha!

Hajde se i jep drejtim Haxhinasto tani, sa te vije prape ne Shtator.

Sa eshte 20%-shi TAP-it, di gjo njeri? Po nga kanionet gjeostrategjike te Skraparit a kalo?

smiley

rrezik ka thon qe nuk e lshon PD

Kur te vine te mirat hapi dyre e dritare, thot poplli!

He mer Ed Rama qari jot qe fitoi TAP...vende pune, pare ne buxhet, investime pa fund. Paske le me kmishe mer Ed Rama!!!

Ka filluar shenjterimi Berishes

Po, e filloi Rama para ministrave te Berishes.

Kur Berisha erdhi ne pushtet deklaroi direkt aministrmin e krimeve te komunizmit kur tha qe dosjet s'do hapen. Kjo pastaj s'e pengoi qe te perdore antikomunizmin si retorike boshe per te percare miletin dhe mbajtur militantet e vet me aranxhata antikomuniste.

Rama ka gjasa te beje akoma me pak me Berishen, se pa u perfunduar numerimi i votave deklaroi aministimin e Berishes, bile, duke e falenderuar, tha se mbase nuk po e falenderon sa duhet, mbase e falenderon historia me shume pozitivisht neser.

Nejse, ti, me ngjalen ne dore si shpate, vazhdo kerkoi ministrave te Berishes qe te bejne drejtesi per veprat e Berishes. smiley

Po e them jashte teme, sepse peshku nuk ka teme per punen e TAP-it, po edhe po pati nuk kap me shume se 4 postime me kete afshin pas-elektoral.

Lajmi i TAP nuk vjen nga mediat greke, por nga Rrojters.

 

E dyta:

Egjipti ka njohur Kosoven. Eshte edhe shteti i 100 qe njeh Kosoven.

 

Per temen:

Vallaj mire kafshimet gjate te qirit i kuptoj, po pas te qirit per cfare vlejne?

''Per temen''

po pra.. nje cigare  per tu qetesuar, shkon me shume...smiley

Nje cigare, ose nje tesere e LSI-se. Te dyja kane te njejtin efekt: Largojne dhimbjen e kokes.

Vallaj mire kafshimet gjate te qirit i kuptoj, po pas te qirit per cfare vlejne?

Ymer, Ymer

smiley

Kjo per xhibin nuk ka vlere smiley

pra, pas kontributit Kavirian: trimeria mbas lufte, mencuria pas kuvendi, dhe kafshimet pas te qqq, nuk vlejn. 

 

per respekt

smiley

smiley

Atehere ketyre te PD-se u duhet thene:

Kthejeni bythen  nga dielli qe te thahet!

respekte ty i her:

smiley

kualiteti kerkon njohje (recognition)!!!

Ore, leri keto fletet e lavderimit ti, po firmos ate cekun....

te gjitha ne kohen e vet. s'ka mo asnji ngut smiley

PS: si i tha bugajskit kryetari: s'na intereson fare ta gergasim muhabetin e KQZ-se, si pale fituese qe jemi smiley

e ta.....q....

....robt

Zv Km

Qenka bere e eger fare kjo tema! smiley

Po doreheqjen nga mandati i deputetit do ta jape? 

Eshte me te vertet e habitshme kur sheh nje grup njerezish qe bertesin per fitore ne seline e PD-s dhe therrasin emrin e nje humbesi. Sa me shume ore e dite kalojne aq me shume Shqiperia merr fryme me lirisht qe ju theu turinjte.. 

Jane te pandreqshem, nuk kane shprese. Jane drejt zhdukjes dhe varrosjes. Kjo eshte histori. 

 

 

Cte duhet ty.

I morret 85 deputete dhe akoma me Berishen merreni!

 

Ta mundesh eshte gjysma, tani fillon poshterimi... Nuk ka rruge tjeter, keto p@rdhet e medha per "ringritje" te PD-s jane per te mbajtur me "serume" te mundurit qe akoma spo e marrin veten nga grushti qe kane marre. Ju jane thyher turinjte keqe.

Liqeno, nuk mendon qe eshte paska kondradiktor komenti jot?

Ku?

e fillon keshtu: ''Eshte me te vertet e habitshme kur sheh nje grup njerezish qe bertesin .....

dhe perfundon keshtu: ''Jane te pandreqshem, nuk kane shprese. Jane drejt zhdukjes dhe varrosjes. Kjo eshte histori.

 

pra ishte nje ''grup njerezish''..   por ti kur the  ''jane te pandreqshem'' etj,  e pergjithsove, apo jo?

nderkaq,  nuk ka asgje te cudtishme  dhe jo normale   qe nje grup njerezish brohorasin per liderin e tyre edhe pse ky humbi.. sepse si tha ai..  kur fiton, te duan dhe brohorasin te gjithe.., kete e dime ne..   po kur humb pastaj , te kthejne shpinen..   kjo  e fundit eshte veti e maskarenjve   dhe mosmirenjohesve..

 

ahh po kuptova. 

Te pandreqshem jane ata brenda selise se PD. Te gjithe! Ata qe jane jashte eshte tjeter gje - eshte psikoze, muhabet i gjate e njeh dhe shkenca e mjeksise kete fenomem.

Belul, e kupton qe duhen shfarosur me meshire nga jeta politike shqiptare, pergjithmone. jane kancer i shoqerise dhe Shqiperia mbrrekullisht i shpetoi semundjes vdekjes prurese qe e kishte kap.

 

Po mbrihet ne piken kur ndizen llambushkat e kuqe smiley

jo, jo, llambushkat ketej e tutje do te jene te purpurta. edhe neper filma nuk do vene me pulle te kuqe, por pulle te purpurt. smiley

dmth nudo te gjithe.po sh mire se jan shtrenjtu dhe rrobat ke gabi smiley

Pa marre tamam pushtetin dashkeni te na rripni te gjalle? smiley

Kaviri,  me stilin e tij tashme te njohur, do thoshte: çi qi temen...smiley

smiley

Po ta kishte rrezuar vertet vota e ndershme Berishen do ja beja hallall. Po kujdes komentues vota e ndreshme ne Shqiperi nuk ekziston. Ka kaq vjet qe zgjedhjet jane te lira por jo te ndershme!
Gabimi i PD sivjet ishte se duke pare aleancen PS+LSI e kuptoi qe do humbte normale me shifrat e 2009 por u mbajt vetem me punet e medha dhe te mirat qe i ka sjelle Berisha kombit tone ane e kend!

Po nje jevg apo nje analfabet qe ri pi vodke me sallam a do tía dije per infastrukture europiane, liberalizim vizash, lidhje te kombit Veri Jug, turistet qe deri ne 2005 i shihje me dylbi, tani vine cdo dite dhe e ke plot Tiranen, Jugun dhe Veriun, afrim me BE?!

Pra politikat e Berishes ishin afatgjata dhe te mirat e tyre do duken per shume dekada, ndersa njerezit e ashtuquajtur elektorati gri ose komuniteti jevg-rom duan 5000 lekshin jo zhvillimin!

Perpos ketuyre njerezve qe ndoqen pragmatizem te neveritshem jane dhe te pakenaqurit. Keta jane grupi i dyte me i madh. Ndersa Berisha i ben te gjitha dhe i jep xhuvap e degjon cdo hall te mundshem shqiptari e shqyeht sa ne jug ne veri, kapadainjte s’takojne njeri per kater vjet rradhe por kujtohen vetem 30 dite per fushate tu bejne nga nje taaa! Kapadainjte s’presin njeri ne zyre e kane vene drejtora kabinetesh qe bejne nepotizem e ligjin ne zyrat e shtetit. Ata i prosvalin dhe frustrojne njerezit demokrate e profesioniste (sflas per militantin) dhe punesojne njerez pa lidhje qe nuk i sjellin te mire as vendit as PD!!!!
Berisha dhe PD se bene kete pagese, biles asnje autobus nga Athina sdi te kene vene per emigrante te djathte qe ka boll. Ndersa PS dhe LSI leket qe PD pagoi kengetaret ia dhane popullit nen dore!

Mgjte te shohim tani sa do realizohet programi i Rilindjes per mua jane thjesht perralla, por do Zoti te ecim perpara jo mbrapa! dhe jam shume i sigurt qe shume shpejt PD do jete perseri ne pushtet pasi njerezit do e kerkojne me nostalgji te madhe Berishen

DASH-i sa shpalli reduktimin e stafit te analisteve per ballkanin me 50%...

Ku do myteshe po mos te te kish ardh gjith ai alamet bonusi?

Ktu te ne fillune qe sot shkurtimet. 

He se ata "temps" po heqin... po edhe noi jave pushim duhet... Pas pushimeve te veres, do merremi me demontimin e plote te... te shohim a do jete gati ai shoku Lizos, aka "i qeti" te marre persiper pergjejsite per drejtimin e opozites...

Mgjte te shohim tani sa do realizohet programi i Rilindjes per mua jane thjesht perralla, por do Zoti te ecim perpara jo mbrapa! dhe jam shume i sigurt qe shume shpejt PD do jete perseri ne pushtet pasi njerezit do e kerkojne me nostalgji te madhe Berishen

 kur thua ti qe je i paanshem se njerzit do ta kerkojne berishen, imagjino ata qe e duan.une them se Berisha nuk do iki kurre.nga dshuria qe kane njerzit, jo per gje.

madher ov gad!!!!

Jo Berisha iku sot,por ka me se te mburret edhe ai dhe PD-ja keto 8 vjet.

Juve qe keni 85 deputete tani,futeni ne burg Berishen nese ja faktoni ato qe e akuzonit deri dje.

Nga menyra se si flet me dukesh se ti do kesh qene nga ata qe qanin me ulerima kur vdiq Enveri, dhe shkulnin leshrat e kokes... smiley

si eshte koha anej ACDC? A ka fillu plazhi?

O Sali o hero gjithe Shqiperia ty te do - Pse keta te PD-s kane psikoze ballkanike sllave ne sjellje e veprime? Keta jane te vetem Shqiptare ne 7 milion komb qe festojne humjen

 

Rotacioni eshte pozitiv per partine or toc,por ku dini juve ceshte dorehqja pas zgjedhjeve.
E pame ne 2009 sa u dorehoq KM i ardheshem.
Akoma xhaxhi Enverin keni ne zemer.

Xhaxhi Enveri nuk ka humbur ndonjeher zgjedhje te tilla dhe as xhaxhi Ramiz.. dhe per 100 vjet asnje politikan ne shqiperi nuk ka per te humb ne kete fare feje.. 

Nuk ka rotacion me 85 mandate, ka shfarrosje, ka varrosje.. Ka filluar nje cirrje e fytyres me thonje masivisht brenda selise se PD-s.. Sot ne darke fillon ti. smiley

 

Saliu ka per ta bo si Enveri...do gjej ndonji grup armiqesore brenda ne PD...do perjashtoi sabotatoret dhe tradhetaret...

Pranej qate Jozefina se e di qe e pret fati i mehmetit...kuptohet ne sensin politik te fjales.

qe, ta sjell dhe ketu:

Zoti qenka cun me humor:

Sula: Numëruesit e PD-PS, pakt për t'i kaluar vota PR

Dash Sula me shkume!!!! smiley Te shofim sa cub do jet tani qe eshte pa mandat e pa mbeshtetje ky spiuni i sig.

Po po at menje mbaj ti. Keto kan menje per Ringjallje me duket. Shifi, shifi komentet te FB i Berishes. ja po te sjell nji ktu por kishte me qindra te tille.

 

Doktor dil me koken lart sot,sepse humbem vetem nje beteje...lufta ende duhet te vij.Tregoji atyre se ti di te biesh vetem per tu ringjitur me i forte cdo here.Ata te dhane per te vdekur politikisht pas 97-es por ti u tregove qe je si feniksi,ashtu si ai ti rilinde nga hiri dhe i le ne opozite per 8 vjet.Nuk ka asgje te jashtezakonshme te humbesh pas 8 viteve qeverisje,e jashtezakonshme eshte te humbesh per 8 vjet rresht ashtu si ka bere Rama deshtaku.

smiley

ca tmerri ky, ishalla ka ik per lesh

Shume te dhunshem komunistat! Ende nuk eshte certifikuar fitorja e tyre dhe keta kane bere gati sopatat.

Jane hanxhare jo sopata

Cfurqe mer smiley

Plus topuza.

Olso, 

qetsohu, per ty kena cu llaf mos te prekesh... nuk bo dom kena thone... smiley 

Po ku keni ju meshire ore. Nqs. kete vit eshte simbolikisht 1944-a, mua do me hiqni qafe andej nga 1951-shi me pretekstin e bombes ne ambasaden ruse. Duhet me bo gati valixhet dhe me kalu kufinin. S'di si t'ja bej qe te nxjerr jashte gjelat perpara se te m'i konfiskoni.

Pse Olso, me nemcen ishe ti? Une te dija per popull hallexhi, te barazlarguar... 

Rono, mbaje shenim ket, Olsi ka gjela... plus plane per me bumce...

I barazlarguar kam qene dhe jam more shok. Ne bujtinen time i kam ofruar ushqim qofte komunistave qofte ballistave. Se me dhane ndonje gjel rruges, s'eshte faji im.

akoma shkruan n'peshk ky fashisti? 

t'ka ngel naj fishek per Olsin? mundsisht naj atentat si ato te Sales, pa zhurme.

falemnerit!

Mos e provoko plako. Te kishte vjedh prape votat Saliu kete vit e shikoje ti ca i bonte celula revolucionare e UK-it.

smiley

85 deputet..= shfarosje.  

paske shkare fare daku. Per TAP, me shume ka bo Arti dhe Pjeri sesa Rama

Pjeri sidomos.

i futi nji redaktim asaj ca tha per TAP-in. Do ket marr naj keshille miqsore

Ja se c'shkruan nji poet ne FB e Berishes!

 

Shkoder moj e uruar..
kush ti ndyu ato duar..
kush te nxiu faqen ty
kush ti mbylli ato sy..
Ti ke ken burrnesh e madhe
ke kalu vujtje dhe halle
Ti "Rilindje" ke ba me mot
por jo kete qe bane sot.
Sot ne murin e kalase
lujten paret e dynjase
para t'pista, para vorrit 
qe i more prej dors t'horit. 
Kush i mori ato pare
ska burrni e nuk ka marre
se nuk shitet dinjiteti
per karrige te nji shteti..
Ah moj Shkoder ,
Shkoder moj 
kush kaq bukur te mashtroj
ah moj Shkoder ,
Shkoder moj
fisnikria sot mbaroj.

kjo me duket si e atij poetit te gardes... smiley 

Si eshte ky muhabeti i TAP-t njehere? smiley

E poshteruan keqas edhe ata miqte e azerbaxhanit... 

Ja dhe nje tjeter ku shpaloset aq bukur dhimbja qe ndjen sot ne shpirt cdo PD-ist!

 

Te rruajm qetesin kur shpirti po
na dhemb
te rruajm arsyen kur dhimbja te
na cmend
-Se kemi parime ,kemi dinjitet
kishim dhe kemi nje lider te vertet
-Per ty o Sal
per ty po shkruajm
o bir i demokracis nuk na ke
turpruar
-Te turperuam ne ty
se sakrificat e tua u shperblyen
me pabesi
-Te preu ne bes i gjith veriu yt
qe ne tet vjet i nxore ne drit
-Jugu i enverit as kët her ste votoi
po Malsia jote pas krahve ta
punoi
-Se kur hyn ne mes paraja dhe
pushteti
humb ideali ,humb dinjiteti.
-Punen e palodhur e netet pa
gjum
sti dijn per nder shqiptaret qe i
mart ky lum
-Sti dijn as arritjet
sdi dijn as sakrificat
sti diten kur vlerat
votuan qelbësirat
-Se hyrem ne NATO ,e te lire pa
viza
Ne ecem Përpara kur boten kapi
kriza"
-E kapi dhe Shqiperin ,e kapi
injoranca
zgjodhen 29-en dhe jo më per
PËRPARA
-Po cdo behet me ne
cdo behet me kte shtet
kryeministri i ardhshem
lakuriq ne internet.
-Zgjodhen nje te shthurur
zgjodhen nje rrugac
zgjodhen nje te dhunshem
po keto jane pak.
-Svotoi Shqiperia birin e Liris
qe ne '92-shin solli Demokraci
-Thoshnin te iku koha
thoshnin se je lodhur
po gjith lodhja jote
dëm per kete popull
-O popull mizerje qe sditet te
zgjidhni
te keqen me te madhe
ne pushtet po na e bini
-Votuat keq
votuat disa horra
o Elbasanllinj si ju bëri dora?
-Me vjen keq Doktor
o njeri i madh
o nderi i kombit
demokrat i flakt
-Sta ulin dot koken posht
komunistat e sotem
se ishe ti ai
qe na hape me Boten!!!!!

Ket e ka bo Pateku!!!

-Te turperuam ne ty
se sakrificat e tua u shperblyen
me pabesi

heartbreaking. smiley

Mark Marku: smiley Do na shajne do na qellojne me gure militantet... smiley 

Besniku duke tund koken... smiley 

Sala po thone te lajmet do flitka 30 minuta...paska per ta fillu nga Skenderbeu

smiley

po fillon te me vije keq, dreqi ta haje.. si do shtyhet pa perlat qe ai far burri qet prej gojet.

Me pelqeu surrati i Berishes,i gezuar me 2 gishta lart !! Ato 200 eurot ishin bere 200.000 nga vota,plus 50.000 i shtoi Rama dje...fjalimi i matur e surrati i Berishes qe qesh me zor i dyfishon..Saliu qe kercenon me gisht lart e thur plane te papara eshte fitore llotarie !! smiley

aman, cfare ke bere me ato 200 eurot smiley 

smiley !!!  Vota e shqiptarit nuk shitet pazari ,200 eurot e shpenzuara me mire ne jeten time!! Ej,e pamundur..i beri te dyja opsionet!! Kush do iki ? mos u merzit aty do e kesh,nuk keni per te degjuar kurre nje fjalim lamtumire nga une tha ky,rotacioni ndodh smiley!! po ben fushate akoma..hahhaha...ve bast qe pas 1 jave do kerkoj zgjedhje te parakohshme!! 

doli sala

permendi drashovicen smiley

Epo rob qe shajne popullin keta te sales jane. Duket qe duan t'ia dine vetem per sali, jo per popull./

 

Krenohet Tropoja qe t`ka djale..
krenohet Kukesi qe nuk te lujti n`fjale..
lum Tropoje e Kukes qe t`a diten t`miren..
mjer Shqipetaret qe lypen errsiren..
Shkoder moj e uruar..
kush ti ndyu ato duar..
kush te nxiu faqen ty
kush ti mbylli ato sy..
Ti ke ken burrnesh e madhe

ke kalu vujtje dhe halle

Ti "Rilindje" ke ba me mot
por jo kete qe bane sot.
Sot ne murin e kalase
lujten paret e dynjase
para t'pista ,para t`vorrit

qe i more prej dores t'horrit.
Kush i mori ato pare
s`ka burrni e nuk ka marre
se nuk shitet dinjiteti
per karrige te nji shteti..
Ah moj Shkoder ,Shkoder moj,

kush kaq bukur te mashtroj
ah moj Shkoder ,Shkoder moj,

fisnikria sot mbaroj .......

 

Berisha fisnik, dmth. lol

parashikim imi : (meqe po flet me leter dhe duket i pergatitur pike e presje)

ky jep doreheqjen nga pd

ore s'po duket se po terhiqet ky

varianti irano-turko-shiisto-... : ben si partizan qe te vishet si ballist

 

Jam plot energji, tha

 

prape po shan PS

lol

u dorehoq

dhe e duartrokiten hahaha, harruan

U dorehoq!

thash une

 dha doreheqjen  nga PD

Por nuk iken smiley

 

po pra, nuk iken

Iku! 

jo jo, tha nuk do jem me une buratini, tani buratinin do ta kontrolloj une...

E paste kemben e mbare (per te tjeret, psh Zhozin, etj.)

Dha doreheqjen! smiley

A u kenaqet tani mor komunista? smiley

te rroni vete (ta them me zemer)

ai shkofte ne qenef

Nuk ka me kuptim jeta pa Berishen. smiley

Gjysma e shpirtit tone ka ngel jetim. smiley

Ca do bejme tani? Si do ta mbushim kete boshllek?

Ti pershembull Stalker si do ta mbushesh?

.

mire ata atje qe varen turite se ngelen si te dhjere, pasi nuk ja u priste radakja se do terhiqej, po ti perse turite?

Qeshu rini!!!!!

bente muuuuuu nga fakti qe fliste SHPEJT, suuuuper SHPEJT :  pra do jepte doreheqjen dhe ta mbyllte kete muhabet

 

pastë fatin e mehmet shehut!  ja uroj me SHPIRT per hater te femijeve te 21 janarit

O Cimo, si ishte puna e kultures mer daj? Se dhe ky tha fajin e kisha vetem e vetem une, ku Rama?

do ket rilind dhe ky sic duket, i ka ardh menia tani se fundmi.

bukur fare.

Vetem vete rilindasi nuk rilind ndonjehere vertete...

smiley sepse eshte burimi ku lind drita vete? smiley

 

Spoken like a rilindas 

Nuk do jem kryetare i PD tha, por do jem deputet i saj!

smiley

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).