Sondazhi në “Ora News” : Koalicioni i majtë në avantazh, PD fiton si parti. Sondazhi i parë për këto zgjedhje është prezantuar nga IPR Marketing në bashkëpunim me Ora News.

Ajo që bie në sy është se shqiptarët e kanë ndjerë shumë krizën ekonomike. Po ashtu shumica e tyre janë të pakënaqur me qeverisjen. Ndërkohë vetëm 28.9 përqind thonë se zgjedhjet do i fitojë koalicioni i Berishës. Kurse 45.6 përqind thonë se do fitojë koalicioni i Edi Ramës. 24.9 përqind thonë se nuk e dinë.

Ndërkohë koalicionin e majtë e votojnë 46 përqind, kurse koalicionin e djathtë 44 përqind.

PD është me një pikë përpara PS-së. LSI merr 5.5 përqind, kurse FRD dhe AK marrin nga 4.8 përqind. Megjithatë 20 përqind nuk e kanë vendosur akoma votën e tyre. Sondazhi është kryer me 1 mijë zgjedhës në Shqipëri. Ata janë ndarë në gjininë, moshën dhe vendin ku banojnë. Marzhi i gabimit 3.2 përqind.

Sondazhi është kryer për koalicionet që janë regjistruar tashmë. Sondazhi ka përfunduar të martën në darkë, më 30 prill dhe dje janë përpunuar të dhënat. Sondazhi është realizuar nga periudha 27-30 prill. Intervistat janë kryer me telefon fiks ose celular. Të pyetur se a do të votojnë më 23 qershor, 76.6 përqind thonë se do votojnë me siguri.

 

Rezultatet për votimin

 • Koalicioni i Edi Ramës- 46.0 përqind
 • Koalicioni i Sali Berishës- 44.0 përqind

 

 • PS-36.0 përqind
 • LSI-5.5 përqind
 • PSD-1.0 përqind

 

 • PD- 37 përqind
 • PR- 1.5 përqind
 • PDIU- 1.5 përqind

 

 • FRD- 4.8 përqind
 • AK- 4.8 përqind

Në krahasim me 4 vjet më parë, si jetohet

 • 50.6 përqind thonë se jetohet më keq.
 • 20.3 thonë se jetohet më mirë.
 • 27.3 përqind thonë se janë në të njëjtën mënyrë.

Problemet më urgjente në Shqipëri

 • 65.5 përqind thonë papunësia.
 • 33.2 përqind thonë korrupsioni.
 • 24.6 përqind thonë zhvillimi ekonomik.
 • 24.6 përqind thonë varfëria.
 • 20.2 përqind thonë rrogat dhe pensionet e ulëta.
 • 19.5 përqind thonë shëndetësia.

Në drejtim të bashkimit me Kosovën:

 • 65.5 përqind janë pro.
 • 29.1 përqind janë kundër.
 • 5.6 përqind thonë nuk e di.

Ju do preferoni që mes Shqipërisë dhe Kosovës të kishte:

 • 61.1 përqind duan një integrim të fortë ekonomik dhe doganor.
 • 27.1 përqind duan një shtet federativ/bashkim.
 • 11.8 përqind thonë se nuk e dinë.

Sa e rëndësishme është që Shqipëria të bëhet pjesë e BE?

 • 51.8 përqind thonë se është shumë e rëndësishme.
 • 32.1 përqind thonë se është e rëndësishme.
 • 10.5 përqind thonë se është pak e rëndësishme.
 • 4.2 përqind thonë se nuk është aspak e rëndësishme.

Si e vlerësoni punën e qeverisë në fushën e politikave ekonomike

 • 48.2 përqind e vlerësojnë negativisht.
 • 33.9 përqind e vlerësojnë pozitivisht.
 • 14.1 përqind as pozitivisht, as negativisht.
 • 3.8 përqind nuk e di.

Si e vlerësoni punën e opozitës nën drejtimin e Edi Ramës

 • Pozitivisht- 31.5 përqind
 • Negativisht- 37.2 përqind
 • As pozitive, as negative- 21.1 përqind

Kush do fitojë zgjedhjet e ardhshme?

 • Koalicioni i Sali Berishës- 28.9 përqind.
 • Koalicioni i Edi Ramës- 45.6 përqind.
 • Nuk e di- 24.9 përqind

506 Komente

e hengri i gjati dhe njehere me duket. Ngjan fiks me profilin e Bersanit, humbes i perhershem !!!

Duke meditur se IPR marketing ne Itali eshte pak afer se djathtes, rezultati eshte konfortues.. E majta me pak fjale duhet te perpiqet te binde te lekundurit. Sipas ketij sondazhi.. E djathta nuk kalon 66 mandate.. dhe e majta mer 72 mandate.. 1 FRD dhe 1 AKZ. Kemi dhe 50 dite  fushate .. shume gjera do ndryshojne !!

Po pra me fushata me shyqreje dyersh dhe shkulje veshesh,mire do te dilni.

Berisha me 8 vjet ne pushtet eshte akoma 2 pike me poshte se juve...

Gjergjo mer valixhet. Keq puna smiley Sa per informacjon...Lsi-se ju ka rrit perqindja artificjalisht ne sondazh. Ta kesh te sigurte.  Ps 1 pike mbrapa Pd qe i rafte pika piktorit qe eshte ftof ne mythe smiley

Patek, me shuaj nje kuriozitet te lutem.  Qesh me vertete apo per efekte vizuale, apo prift-bela?  

Kurioziteti eshte i sinqerte. 

Me sinqeritet po ta them qe 2% diference (pa llogarit marzhin e gabimit) eshte nje hic. Mos harro qe pushtetin e ka Sala dhe duhet nje fryme shume me e madhe per ta hedhur. Sot Nard axhustatori i kompeson Shkodres deputetin qe do humbet ne Berat. Lezha qe u humb prej Precit tani nuk humbet me duke i shtuar kesaj dhe faktin qe ish deputeti Rames kalon me Pd dhe ka shume suport atje. Deputeti Kukesit gjithashtu eshte kundra duke i prishur shume pune ne Kukes Rames per shkak te budallikut te tij qe prezanton deputete para se me fillu fushata. Shtoji dhe Dashin qe balancon Frd-ne ne Tir, shtoji dhe faktin qe pushteti ka favor ne zgjedhje. Jeta eshte llogari Olimbi smiley Pa diskutim Pd kap 72-73 deputete. Kete e kam thene qe para 2 muajsh. 

Kuriozieti im ishte vetem per te qeshuren.  Ne fakt te njejten pyetje mund t'ia beja dhe Xhexhos kur e kap edhe ate damari.  Keto llogarite e perbrendshme pastaj jane kukurrec.  Mishi ne hell smiley

Dmth me pak fjale, ty te qeshet prej verteti?  Me vjen mire smiley.

Pse me verte kujto ti se qesha me te madhe? Mos u genje nga keto topat e verdhe se na jane bere si shprehi jo se qeshim me verte kaq shume smiley

E zhgenjyer Patek.  Shpresoj qe shifrat mos t'i keni fallco si e qeshura smiley.

Trishtimi per pritshmerite, i sinqerte.

Ore PP lezha , berati.. nuk ndryshojne nga 2009,po shiko cdo ndodhe ne korce, elbasan, durres dhe Tirane.

Po me po, gropen do ja u hapi FRPD. 50% e popullates thote qe jeton me keq, dhe 46% mendojne qe fiton Ps nderkohe qe vetem 26% mendon qe fiton Pd. Ngado qe ta kthesh ju humbi dhe krysore eshte ekonomia. Gjate ketyre viteve te fundin vlera e lekut ka rene shume dhe gjithnje e me teper familjet shqiptare po e kane te veshtire te nxjerrin muajin. Vetem Berisha thote qe ska krize ose jemi te 2 pas Gjermanise, nderkohe qe aty e pranojne hapur qe jane ne krize.

PP gjej ndonje batute tjeter se me ke  lodhur bolet me kete punene valixhevesmiley

 

ka ra fantazia fare smiley

 

emo e lexove kete mo?  te kujtohet Napoleon Roshi?smiley

posi jo! ka qen eksperti per politiken e jashtme. e zberthete ameriken, rusine dhe kinen sikur i kishte mbrapa oborrit. pale at lindjen e mesme i her, rripin e gazes e ku di une. nji tullac serioz, qe fliste ne menyre professionale.

po ti a e ma men Zef Ashten?

mas 90 me duket se u ka pas marr fort me shahun... tu shkrujt per te dmth...

edhe me perpara. u komentojshin neshje te medha, si psh Fisher Kasparov. rubrika sportive. te henave. shahu e mbyllte.

kam pas ble iher i liber mbi 3 kampionatet me te medha me duket *... se di ku ka firu... Kur e menoj sa libra m'kane zhgrraps... smiley 

* ah mer Pjer... me cmene me VQ... spo e gjej dot qe spo e gjej...

I madhi MEDNIM VEIZI qe zgjidhte problemin e javes ne shah

po pra.. Napoleoni ka bere dhe libra per Lindjen e mesme  etj.. 

jo, Zef Ashten nuk e mbaj mend fare.. ishte gazetar ne TVSH?

komentator shahu

jo, sme kujtohet.. por mbaj mend mjeshtrin (e filessmiley)  Veizi..smiley

Ylvi Pustina?

E sakte emo ....

po.. Pustinen e mbaj mend.  pastaj pervec Fatos Mucos, ishin edhe nja 2, 3 emra te tjere.. por spo me kujtohen..

a, po se tani mu kujtua  mjeshtri Qendro dhe i famshmi, Karkanaqe..smiley

Gjergjo mos e prish gojen o burre. E di qe je acaru per fushate por me beso mu mos e prish gojen kot se nuk fito Rama. Ruji bilet dhe bycen per 23 smiley

paska me shum se nji gjergji kshu?

Patek, pse u rrezua Grida ne mes te skenes? Tensioni ?

Mos ka thene noi term te nderliku ne anglisht ene i kane rene te fiket si Guraliu te portokalli kur thoshte "krokrondili" smiley

Po shume karagjoze doli ama, e vure re? 

Nuk i kane thene asaj qe nuk ecet me koken perpjete, kur zbret shkallet?

Beri gjithe ate sforco te dukej si femer qe e zoteronte skenen, por u rrezua pikerisht perpara Majlinda Bregut, femren qe e urren me shume.

Si tha ne fillim te fjales ? Rama e urren zonjen Bregu duke i thene qe sillet si burre. smiley Qitje me stil.

Na hidh noi video se nuk i kam pa

E vetmja strategji e mire, i thoni te gjatit te mos flasi fare, vec te buzeqeshi, dhe me kryesorja, te mbaje duart ne xhepa. smiley

(vesh)gjatit smiley

smiley

Perse e ke fjalen ? Te ndryshosh braven e deres se istitucionit,pasuordet e PC dhe mos jape pergjigje prefekti brenda afatit ligjor ????

Nuk prisnit dot deri ne 24 Qershor?

Per cfare te presim ?

Po pse te presi, ligji shprehet qarte qe nqs 1/3 e komisionerve kane te drejte te therasin mbledhjen. Normale qe kane shumicen dhe bejne cte duan, njesoj si te kishin shumicen ne parlament. Kur bllokonin ramen ju thonit mire ja bejne, ndersa sot qenka ndryshe.  

Kush eshte budallalliku?

Ndrimi i bravave? Moslejimi mediave brenda ne bashki? Refuzimi i shumices se bashkiakeve?

Budallalliku eshte qe te shqyesh deren.

Mund te prisnin deri ne 24 Qershor dhe te hiqnin Kostovraskin.

Po nejse ballkani nuk ndryshon dot.

Po eshte pushtet lokal mer. I ka mbaru zgjedhjet me 8 Maj 2011.

Kjo dera e shqyer eshte humor shkodran.

Po nuk zihet Bashkia me venien e nje dryni, me mendimin se: " Asht e xanun deri ne 23 qershuer" !!!!!

#Ja pra kshtu stimulohen budallaliqet te detyrojne ata qe jane ne pushtet, te luash mench me zor! Zen ndertesat sikur i kane pronat e tyre! smiley 

ACDC,

ajo qe ndodhi ne Bashkine e Tiranes tregon se keta jane bere si te TERBUAR (pse thashe "si"), jane TERBUAR fare per pushtet !! O ZOT mos e marrte ai Edvin se do ta shkaterroi fare! Faktet jane aty!

Me harbuter, arrogante, te uritur per pushtet si keta te "Aleaces se Plehrave" nuk paska!! Druaj se LSI-ja i paska infektuar keq fare per 1 muaj i paska transmetuar virusin e vjedhjes se shpejt !

Te vjedhim me shpejt se bashku ^^

O lefti mos peshty kot se ajo te bie ne surrat pastaj. Deri dje kur bllokonin ramen ne keshill bashkaiak thonit mire ja beri, ndersa sot renkoni si buce. Nqs se ke te qarte qe demokracia eshte arti i votes kot se bejme muhabet. ju paska djeg shume e shohe.

Përgjatë natës janë ndryshuar bravat e dyerve të sallës së Këshillit Bashkiak të Tiranës, për të mos lejuar mbajtjen e mbledhjes së thirrur nga mazhoranca e këshilltarëve të majtë, për shkarkimin e kryetarit, Njazi Kosovrasti.

Lajmin e ka bërë të ditur Sekretari i Këshillit Bashkiak, Behar Zenelaj.

Nga ana tjetër, Policia Bashkiake ka larguar studiot lëvizëse televizive, duke thënë se nuk ka mbledhje të Këshillit Bashkiak sot.

Kryetari i këshilltarëve të LSI, Shezair Rrokaj, thotë për A1Report se ata e kanë bërë kërkesën për mbledhjen konform ligjit.

Ndërkohë, nga burime pranë Këshillit Bashkiak mësohet se janë ndryshuar edhe password-et e kompjuterëve si dhe është bllokuar telefonia fikse dhe ajo celulare në të njëjtat ambiente.

Dakort,por mund te prisnin deri ne 24 Qershor.

Po nejse Ballkan hesapi!

nfakt une kam kohe qe kam lexu njoftimin per depozitimin e kerkeses per thirrjen e kshillit per me ndryshu n/kryetarin. Se nuk ka dash kosovrasti, tjeter pune...po t'pakten rrini shtrember dhe flsini drejt

Nuk e dis ie eshte ligji,ndoshta PD-ja ka provokuar.

Thjesht thashe lereni ne date 24 Qershor.

po pse? pse jo per vit't'ri pershemull? 

Kjo me braven eshte budadallek. Tani Ps ka shumicen dhe eshte normale qe te kaloje balanca nga Ps.

Shumicen le ta marre sjam kunder.

Ah mer Lul a thu te kesh dhone vete urdher per me ndru bravat? Se mos i thuash vehtes burre.

Duke lene batutat, sondazhi ka disa te dhena interesante. Situata ngjan shume me ate italiane.

E para, PD eshte akoma e forte pertej perceptimit, ku edhe zgjedhesit e saj nuk i besojne fitores.

E dyta, PS nuk arrin te binde te pakenaqurit.

E trata, rezultati eshte tejet pozitiv per te djathten, duke qene se si rregull  dy muaj para zgjedhjeve pozita ndodhet ne kuotat me te uleta per te recuperuar gjate rruges, deri ditan para zgjedhjeve, gjithmone nese arrin.

E katerta, megjithese ligji elektoral nuk i perkrah, dy partite jashte koalicioneve marrin nje perqindje mjaft te mire. Rezultat ky qe duhet te rritet.  Vota ndaj partive te krijuari rishtaz eshte e veshtire te kapet nga sondazhet.

E pesta,  perqindja e te pavendosurve eshte normale, do te thoja une ( 20%), te cilet pergjithsesisht  ndahen ne menyre te barabarte ne dy koalicionet kryesore,   ose vene tek partite e reja, si vote proteste.

KAQ !!

Po se pate bezdi, coje gjer ke e shtata....

smiley (Si psh ketu, Patek, me qeshet pe verteti me trishtimin e 'Bames).

Po nuk e pate bezdi, vere nje apostrof ne mes te shkronjave "s" dhe "e". 

se kam bezdi fare, po ti coje gjer ke e shtata pls....

po ti vere apostrafin tek s'e ne kuptimin negativ, pastaj e coj une deri te e shtata smiley

 

Te uroj fat, kam heq te zite e ullirit t'i mesoj "cfare" pa apostrof, dhe nuk nxe.  S'do qe s'do e s'ke c*fare t'i besh.

E gjashta 4% do ja vjedhi Sala sepse komisjoneret socialiste jane legena (keshtu ka thene Rama) ene e 7-ta duroni se ska fillu fushata se ka shume surpriza per Ramen. More vesh Monda? Mora thuj ene mos thuj pastaj qe pse sme the smiley

 

Kush do fitojë zgjedhjet e ardhshme?

 • Koalicioni i Sali Berishës- 28.9 përqind.
 • Koalicioni i Edi Ramës- 45.6 përqind.
 • Nuk e di- 24.9 përqind

Kjo e dhene tregon shume qarte se njerzit nga frika e pushimeve nga puna dhe persekutimeve te ndryshme thote se do votoje 44 % PD+.

Po mire nga frika mund te thoshin qe Koalicioni i Berishes do te fitoje.

Apo nuk quhet kjo.

Eshte normale qe pas 2 mandateve zgjedhesit e pozites te kene me pak besim tek fitorja.

Eshte normale qe pas 2 mandateve zgjedhesit e pozites te kene me pak besim tek fitorja.

Zgjedhesit e Berishes jane si puna jote edhe me 20% te votave thone fituam duke mos qene ne pushtet, kujto 97. Berisha fitoi rreth 30 deputete ne 97 pasi  kishte shkaterruar komplet shtetin nji vit me pare e pretendonte fitoren dhe mosnjohjen e zgjedhjeve. Gjej ndonji argument tjeter se kjo me siper ste pi uje.

Kjo e dhene tregon shume qarte se njerzit nga frika e pushimeve..........

Gjergjo,  mos eshte nga frika e pushimeve te Beharit mo.. apo pushimeve ne pergjithsi..smiley

Jo o Gjergje, eshte ajo qe po te thoja une. Optimizmi dhe besimi te fitorja eshte dicka, dhenia e votes eshte dicka tjeter. Shume shoke te mi, megjithese votojne djathtas nuk kane besim te fitorka, por kjo eshte thjesht ceshtje perceptimi.

 

e konfirmoj! Kam Konstatuar te njejten gje ne rrethin tim familjar ne Shqiperi..

Ky sondazh dhe te tjeret do ti shtojne optimizmin e tyre gjithashtu ... mjafton xhanem te shofesh surratin e nxirre e nervat qe i kane dale sheshit Edit, per te qene optimist smiley

Easy Easy

Kjo eshte nje statistike shume interesante, me shume interpretime. Une konstatoj psh, qe, te pakten 70% e popullsise(me projektim) mendon se Berisha nuk i vjedh zgjedhjet. Bie keshtu nje nga mitet e medha te "doktrines se majte" ne Shqiperi. smiley

Koalicioni i Edi Ramës....Koalicioni i Sali Berishës.....

Kto i kisha degju per partite e vogla me nga 12 vete. Askush nuk lodhet me shqiptu PDNJRZHSHKLMN po ja fusin partia Nokes, partia Xhuvelit, partia Gjinushit.... tani paska arrit puna qe edhe koalicioneve i vejne emrin e mbretit.

 

Lajm i findit: “Mrekullia”, Rama dhe Berisha pranojnë të votojnë 3 ligjet

Nga Fatima Menalla - Fri May 03, 4:58 pm

 • Lexuar 1 herë

   

28Një lajm i “madh” vjen nga fusha e politikës së vendit kur palët më në fund kanë rënë dakort të votojnë 3 ligjet.

Rama ka pranuar t’i votoj këto ligje me kusht që ato të vihen në jetë pasi të formohet parlamenti i ri pas 23 qershorit.

Ndërsa nga ana tjetër Berisha ka thekuar se është dakort dhe është i hapur për integrimin e vendit drejt familjes së madhe europiane.

Ndërsa legjislatura aktuale përgatitet të shkojë drejt fundit, politika duket se ka gjetur konsensusin për të zhbllokuar 3 ligjet e integrimit. Formulën e paraqiti Ilir Meta, duke marrë si shembull ligjin për gjykatën e Lartë./alb-observer.com/

 

Rama ka pranuar t’i votoj këto ligje me kusht që ato të vihen në jetë pasi të formohet parlamenti i ri pas 23 qershorit.

Ndërsa nga ana tjetër Berisha ka thekuar se është dakort dhe është i hapur për integrimin e vendit drejt familjes së madhe europiane.

pse kam pershtypjen qe nqse eshte kshu si thuhet, berisha del burre me i mire?!

Per mendimin tem ka bere gabim te madh sepse nje nga ato ligje ka te beje me administraten civile.Qe do te thote se te gjithe myqet e futur ne pune nga PD dhe LSI te jen aty per gjithe jeten dhe gjithe personat e kualifikuar qe duan ti sherbejne vendit te presin derisa keta te dalen ne pension.

Kush i mban mend sondazhet e 2009-es..smiley !! Hej po Saliu,ka ne mend te ndryshoj bravat e kryeministrise..se e ben ai..afrohuni po u a mbajti!! ..si ishin ato shkrimet..e keqja me e vogel..demokracia e brendshme..smiley !! si i thone buongiorno italisht,se jam kurioz!!

Zgjedhjet i vendos qarku i Korces, Elbasanit, Durresit dhe Tiranes.

Do luftohet fort ne Peqin...

Librazhd dhe Elbasan do luftohet .

Po po por is nje fjale e urte qe thote : Cka ka thon nje burr n Peqin , pushka t vret , e C.... te ...insmiley

o Gjergjo, po ti sikur ishe i bindur se 78 depute i kapte e majta ... se mos katandiset kokoshi nje thele mo Gjergjo ? E na dilni me 68 pastaj smiley

Elbasani 7 me 7. Futi bookmark ketij komenti dhe fli i qete 

7 - 6 - 1

Po ti me Orendreqes ...qe jepke rezultate kaq te sakta  mos je gje shoferi i GANI BOBIT ?

Ej  keto sondazhet jane te MADE IN GANI BOBIsmiley

GANI BOBI cfare emri ....i modh fare , si me qene nga fusha druve....popopopooo

Gani Bobi

Jo se kam shume qejf te mbroj sondazh-beresit, por kam qejf gjerat te saktesohen!

Sondazhi behet nga IRP Marketing, firma e sondazheve Italiane qe nxorri para 2 muajsh ne Itali rezultatin me te afert me realen (midis sondazheve te kompanive te tjera) : keta kishin parashikuar me mire % gjithashtu te Beppe Grillos, qe s'ja priste mendja njeriut te dilte aq lart...

Po nejse, mund te kuptoj qe ky sondazh edhe pse e nxjerr Koalicionin e Ngjalave si te parin, te mos ju kenaqi.

Nipi i tij eshte keshillatri kryesor i Edit smiley edhe pse kam rrespekt per Artanin, Endri eshte pak si ata "pokemon boy"

po ti o Lefter kush je , apo Ylli i Shamunaqes qe  ndante trakte...haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Po mbesa? Po kunati? Po dhendri? Po komshija? Po kolegu i punes? Cfare jane keta? C'lidhje kane me Edin, apo Salen, apo Meten, apo Spahiun apo Bamirin?

Lefti, agjitpropin me baze biografike mos ma drejto mua por ndokujt qe mund ta haje.  As qe me intereson sec dreqin ben nipi i tij dhe ke keshillon, more edhe sikur ky vete te ishte keshilltar i Edit s'do me interesonte.   Mua me intereson ajo qe ka thene ai aty.

Pakapo, para ca kohesh lexova "Renia e qytetit" te Fuges.

E gjitha filloj pasi pashe qe ky liber ishte vleresu shume andej dhe se fliste per qytetin (shqiptar); i thashe plakut te ma dergonte nje kopje, dhe ashu beri. Fillova ta lexoj, dhe qe ne 10 faqet e para u bera gati ta lija pa lexu fare, dhe vetem mundi i plakut te cilin e kisha ba te dilte e ta gjente me bente qe te vazhdoja me leximin. Gabime madhore, te krahasueshme me "teorema e pitagores o zbulu nga ajnshtajni". Gjuha dhe prezantim i mendim-llogjikes teper joprofesionale; vende vende llogjika nuk qendronte ne kembet e veta. Common sense, nga 0 tek 10, diku tek 5 (duke llogarite se shume nga historite shembujt qe sillte autori kishin ndodhur ne gjermani/evrope, me pedagoge e miq perendimor te autorit). Te gjitha keto jane rezultat i mungeses se rredaktimit shkencor e gjuhesor. Dmth duhet te jete dikush (nje mik qe i do te miren, apo redaktor shkencor/gjuhesor tek botuesi) qe ti thoje: "Ej, stop, kjo duhet ndryshu sepse nuk qendron/eshte e sakte!" E vetmja gje e pranueshme ne liber ishin disa pikpamje te mendimtarve/politikaneve urbane te evropes dhe perendimit, qe ishin permbledhe shkurt nga Fuga.

I kam pas bo dhe like ne facebook Fuges, dhe tek lexoja librin, shkoja tek faqja dhe shihja fotot (kur kish marr titullin doktor, duke dhene lektura e konference, e ne takime te tjera) dhe commentet e fansave (shumica studente te Fuges), kommente qe e lartesonin si professor, mendimtar e professionist. 

Mund te jem gabim, por nuk i kuptoj fare shqiptaret.

Oh per zotin, ti lexon libra filozofie, ese, reflektime nga autore shqiptare?! Mos o burre, jane nul, medioker te gjithe. Shembull, une shfletova faqet e para te Shqiperia ime e Ben Blushit. Ca te them, nje miks bajat idesh me Zotin, shqiptaret, Leke Dukagjinin, jeten, vdekjen. Nje mishmash banalitetesh. Vetem nje vlen nder Shqiptarí. Kadare. Tjeret jane humbje kohe.

Mire, po c'lidhje ka kjo me ate qe postova une?

FRD - AK nga 4.6%? Dobet. Duke llogarit se nuk do kene komisionere, ne zgjedhje i bie te fitojne nga 1.5%. Shume pak per nje mandat. Dobet.

Frd e nxjerr i mandat. Ak-se do ja rrujne komplet votat smiley

Mbase. Do u kenaqka Bamiri me fara.

Kush do ja rruaj votat?

 

Sondazhi i kompanisë IPR Marketing nuk u raportua nga mediat. Pse? Të përditshmet e sotme, ato më të rëndësishmet e më të shiturat, nuk i kishin kushtuar ndonjë rëndësi kushedi se çfarë sondazhit të realizuar nga kompania IPR Marketing dhe të financuar nga televizioni Oranews. Disa prej tyre raportonin thjesht në faqet e brendshme (Shqipi, Dita, Mapo), ndërsa disa të tjera as që kishin denjuar të merreshin me të (Panorama, Shqiptarja.com, Shekulli). Në fakt, kjo është e para, e sipas shumë gjasash, e vetmja kompani e kontraktuar sondazhesh në këtë prag zgjedhjesh, dhe për fat është një kompani serioze që ekziston prej 20 vitesh në tregun e analizës e të sondimit të opinionit publik. Në këtë kuptim, sondazhi i mbrëmshëm do duhej të kish tërhequr vëmendjen e gazetarëve. Por nuk ndodhi kështu. Pse? Arsyet duhet të kenë të bëjnë ose me një rivalitet mes televizioneve të Tiranës, pronarët e të cilëve bëjnë pothuaj që të gjithë dhe financimin e një të përditshmeje, ose me ndonjë shqetësim politik të lidhur me rezultatet e sondazhit, i cili në thelb fotografonte dy fakte kontradiktore: 1. klimën e qartë të ndryshimit dhe 2. barazimin aritmetik mes koalicioneve. Shkurt, secili prej koalicioneve ka pasur arsye të shqetësohet prej këtij sondazhi.

Patek, pse i hupi sikleti Berishes dhe e hoqi xhaken ne ate fare feje?

Se mos i kane bere ndonje gje ajrit ne salle sot se si pak te coroditur po me duken mua keta te PD-se sot?

Po flet dhe per nenen e Barak Obames bile.

E Thashe une .....ti je me Gani Bobin lale  qe qiske rezultate .....apo mos je gje Ganiu dora vetesmiley

O shok, Ganiu e nxjerr Pd-ne me 84 deputet tani, mos ja ul vlerat kot. 

Gjeja me domethenese e ktij sondazhi eshte se megjithe klimen fataliste ne elektoratin e djathte, ku vetem 29% e tyre mendojne se do fitojne, diferenca midis dy koalicioneve eshte vetem 2%. 

Ketu mo....  PLAS dituria e thelle e Anal-eve te Poklitikes .E vetmja fushe ku 23% i 45% , del 100% i votave te 75% shit smiley

Keto sondazhet e Saliut jane si sondazhet e 55 se Bari Falliut .

Ne mujin prill e nxjerr 46 % fitoren e Ps , si sondazhi me I besuar i dale nga nje e Djathit smiley , pastaj ne fillim te Qershorit e nxjerr nje Rritje Spektakolare e PD-hit nga 38 % ne muajin maj ne 57 % smiley Dhe nje Renie e koalicionit te majte nga 25% e 37 % ... ne 43 % te 78% .

Ushqim ku Lolot kane nje avntazh shume te madh per te cfaqur Dijet ! Plaste nga marazi kush nuk beson Gani Gopin e sondazheve smiley

Akoma me domethenes eshte fakti qe ende pas dy mandatesh ne pushtet te Berishes, Rama edhe kete here do te zvarritet per te fituar. Me 2% diference midis dy kualicioneve kryesore ne garen per pushtet, skenaret e zgjedhjeve te ardhshme jane te paparashikueshme.

Personalisht jam per rotacionin te cilin e konsideroj si nje mekanizem qe se paku do te levizte ujrat e ndenjura te interesave bizneso-politikano-klanore aktuale, por kur imagjinoj lidershipin e PS-se ne pushtet neser, mah...

Fakt eshte qe Meta po ekuilibron dhe mendoj se do te vazhdoje te ekuilibroje tendencat amatoresko-skizofrenike te Rames ne politike.

Gjithsesi, i armatosur me pop-korn dhe koli me birra, pres me padurim final-season-in e telenoveles "Qelbesiriful" me ne rolet kryesore parine miope e te babezitur te Tiranes dhe ne ato dytesore popullin e fjetur shqiptar qe fundja nuk meriton me shume se sa klasen politike e qeverine qe ka (perfshi obortaret qe i bejne fresk).

Fari Balliu deputet... 'naf? 

Mooooosssss Fari i ballit...moooss

 

Kush do fitojë zgjedhjet e ardhshme?

 • Koalicioni i Sali Berishës- 28.9 përqind.
 • Koalicioni i Edi Ramës- 45.6 përqind.
 • Nuk e di- 24.9 përqind

 

O Leftyyyyyyyy te lutem a ma shpjegon pak ket me siper, apo mos ka ndonje gabim me shifrat?

 

si i zgjuar qe je, duhet ta gjesh vete interpretimin lidhur me 37% e votes per PD dhe 36% per PS

edhe me Koalicione merre po deshe ato 2% plus per Koalicionin e Ngjalave, duke ditur se jemi ne zgjedhje rajonale e jo ne nivel kombetar, eshte "peanuts" smiley

E hongri Qerosi edhe kesaj here!

Sondazhet duhen bere qark me qark.. Sidomos ne Durres, Tirane, Korce, Elbasan. Keto te pergjithshme keshtu nuk tregojne asgje,

dmth ti je per ''qark'' te shkurter?smiley

Po ne Delvine, Livadhja,Mallakaster ...sdo bejme sonda-zhe ?

Mua me treguan nje ndodhi te vecante ne qarkun e Fierit !

Kur beheshin zgjedhjet e vitit 2009 ne Fier tek hotel Dashamiri flinte Sokol Olldashi ne nje dhome me Mesila Doden ..smiley. Ky Koli na pinte cigare me llulle dhe na kish lene llullen ndezur si xha Sulo, dhe na bie zjarr ne mes te nates dhe na dalin keta birbot ne mes te nates me breke neper duar .

Kur u interesova me thane qe ishte e vertet dhe nga nje sondazh i bere ishin mbi 80% e popullsise myzeqare ne qarkun e fierit qe e kishin pare apo degjuar per skenen e zjarrit tek hotel dashamiri smiley

Kurvlliqet jane off-limits!!!!! Shaji robt, nga nona, motra, kalamojt; permeni baben, gjyshin, fisin... po ke kurvnite... ste falin keta...

Apo jo File? 

ore....sjane kurvni jane sondazhesmiley

Në drejtim të bashkimit me Kosovën:

 • 65.5 përqind janë pro.
 • 29.1 përqind janë kundër.
 • 5.6 përqind thonë nuk e di.

Bravo!

Kjo tregon qe brezi i studenteve sovjetike dhe revolucionit kines po na le shendene nga kjo jete.

Ka mbetur brezi i Hit-Parade qe eshte gjysem pergjysem dhe brezi i ri qe eshte komplet nacionalist.

Per Shqiperine shikoj dite me te mira ne te ardhen pavaresisht kush i fiton keto zgjedhje.

 

Brezi i ri s'mund te jete me ata qe shpresojne te firmosim "Traktat Miqesie" me Kosoven ... dhe 2 dite me vone na ftojne Tadiçin ne sofren e tyre (te Arinjve).

 

smiley " brezi i studenteve sovjetike dhe revolucionit kines po na le shendene nga kjo jete."

Virusi N7N7...

mosha vella mosha...

Ka qene brezi me pro sllav dhe me antishqiptar ne historine tone.

Nuk do te kete njeri ne Shqiperi nostalgji per ate brez, te jesh i sigurte.

Si vella, qe me gjete, me gjith kete duf qe ke ti, pyt njehere Elben nga behet Kavo, e shtroje... po mireee eeeeee si di ti...

vella

Vet shnosh.

Hiqja mi goce, c'pret! 

A je admine? 

I shef kto komente te pabesushme, mmush me urrejtje dhe i len? 

Si ka mundsi? 

Ftillohi i cike, mos na perzeni kshu, pa ceremoni! 

Eshte ftilluar disa here.  Dhe prape ketu e keshtu. 

Por ndonjehere duhen edhe deshmite per se gjalli dhe per se shkruari per derexhene.  

me mire qe s'i shu. s'ke pse bo heronj kot. kjo esht si me fut tos nanon ne burg smiley

nderkaq, kur menoj qe ky argumenti debil me moshe e me breza* e con IQ-ne e ktij blogu ne pike te akllit, kam second thoughts.

* ne shqipni nuk ka te rinj, thoshte konica, ka vetem ca qe kan lind me para e ca me mrapa smiley

 

ne shqipni nuk ka te rinj, thoshte konica, ka vetem ca qe kan lind me para e ca me mrapa

smileysmiley

shtoj edhe qe, ne shqipni, si ven i paradokseve qe esht, shume shpesh jon te rinjt kon lind me para smiley

 

Nuk ka kemio qe i ben derman... nuk mund te jete robi kaq rende... 

Dakort leje!

po du me t'kujtu shprehjen e jogit legjendar: nobody goes there any more, too many people smiley

Sa e urreni mendimin ndryshe mer. Biodiversiteti i gjese se gjalle eshte kripa e tokes.

Ashtu eshte, por sic nuk me le mua qelbesi te shkoj te buaj ne strofkullen e tij, ashtu edhe une nuk dua t'a le ate ne strofkullen time. 

Sofist!

strofullist...

Te tirona re as 20% sjane per kosoven o vllai skenderbeut

dhe brezi i ri qe eshte komplet nacionalist.

pikerisht ky brez eshte ai qe eshte kundershtari me i madh i sali serbit tend.

Po pastaj do te bashkohen Shqiperia me Kosoven me Turqien, sepse jo per gje por sikur jane vellezerit e Saliut

Po te jene te sakta keto numra, po ja haka krytin Ed Rames harusha!

Nuk pjerdh Sala per kshu diferencash! 

Sondazhet duhet ta qisin ps-ne 10 pike perpara dhe jalla! 

Lajm i keq per njerzit e qytetnume! smiley

Dhe per qytetnimin n'pergjithsi! 

Mrroklla,

Para 1 viti fiks u bene zgjedhjet ne France per Presidentin qe zgjidhet direkt nga Populli (me vote popullore, jo me Delegate)

Sondazhet 2 muaj para zgjedhjeve e jepnin me 10% perpara socialstit Hollande ndaj Sarkozy.

Rezultati pas fushates intensive, doli + 3%

Thjesht per reflektim lidhur me "10 %" qe fole me lart, dhe qe i mungon Edit ... prandaj u pikellua shume nga AK-ja Edi mo ...

Ka mbetur brezi i Hit-Parade qe eshte gjysem pergjysem

Sic thashe edhe mo nolt, lajm i keq per njerzit e qytetnume. 

Nje, shifni nji ktu nolt, gzon se robt qe kane qene studenta ne vitet 60 po vdesin, dhe po ashtu edhe ato qe vijne pak mo mrapa!

Pse jane kshu, keta qe i shkojne mrapa Sales mer jahu? 

Gjymsa muxhahedine, gjymsa katila, gjymsa t'paqytetnume, gjymsa armiqsore ndaj gjonave t'buta!

Misogjene, urryse t'cdo gjoje t'ftillume! 

Pse kshu xhanem? 

i bashkon nje fill kulturor. si pune ushkuri kshu. ne statistike ky quhet latent factor. dhe ky e ka pas gjithnji nen hyqem shqipnin etatiste. mo u merzit, kjo eshte business as usual.

I bashkon mer i bashkon! 

Po perpara internetit, nuk para t'binte rasti me i pas kshu, mu n'surrat! 

Mu jo i here! 

smiley

Oh come on, ne cfare lloje flluckeje duhet te jetoj nje njeri qe te mendoj keshtu per te tjeret.

Ne nje fllucke qe quhet "njerezillek dhe terbjet". 

Ty bobo, fllucka ime te beri pershtypje, jo ai miku qe thote do vdesi ky brezi dhe nuk do kete njeri nostalgji per te? 

 

po e kemi thone e mrroklle, rron shqipja ne maje te malit, rron dhe vllai  ne bythe te kalit...

E lexova me vone ate... po ajo nuk do te thote qe ti te lejohet te besh stereotipe te tilla. Mua me habit sesi juve nuk veni re sa here ne kete forum fjala malok e ofendime te ngjashme perdoren, por me njehere ve re ofendimin e gjenerates (wtf). Te thuashe ne amerike "i cannot until the hippie generation dissapears" nuk eshte as gjysem ofenduese sa te shashe ose ti stereotiposh njerezit ne baze te origjinave apo dhe te personave qe ndjekin.

46% rama thote ,44% sala,4.8% topi dhe 4.8% akz-ja.

sikur del 110% apo punojme per 2020-n si i jati i delijorgjit,,,

99.6%

 

Zgjedhjet 23 Qershor, zyrtarizohen koalicionet. Për kë do të votonit?Rezultati i sondazhit
 a)- Aleanca për Punësim, Mirëqenie e Integrim-Berisha  43.01%b)-Aleanca për Shqipërinë Europiane-Rama  34.47%c)-Aleanca Kuq e Zi-Spahiu  14.06%d)-Fryma e Re Demokratike?-Topi  8.45%Totali Votave 10092

 

Elga boll mo se i shkallove socialistet e shkrete se jane merzit shume. Rri or burre se aq eshte menja. I kokerr gruni smiley

Si vajti ajo puna e valixheve te N_gjergjit ?

Sondazhi I Balkanwebit eshte shume I besueshem ne fakt.

Ps merr 75 deputet. Ter llafet etjera jan muhabete qyrrsash qe shtyjn diten ktu me diversion 2 leksh. 

Not enuff. 

Ps-ja duhet te marre me shume qe mos varen ke bolet e metes. 

Shoke socialiste, duke qene se une nuk ju ve ne dyshim shpirtin demokratik, na e uroni ne te djathteve, transformuesve te vertete te Shqiperise, fitoren qe tani.  Sondazhi i ipr nxjerr parti te pare PD dhe koalicionin e djathte fitues, megjithese me 2 pike poshte koalicionit te PS por duke qene se sondazhi eshte kombetar dhe jo per qarqet, koalicioni i djathte eshte fitues se ne keto kuota ishte edhe ne 09 dhe kishte me shume mandate se koalicioni i PS. 

Mere Rama iku bashke me Meten dhe Rucin.  Na moren te ligat.

Ta gezosh o Malo, ta gezosh...

Shoku i Idrisit, Malo, prit se nuk kalon kaq shpejt.  A ke ndonje fjale per udheheqesin tend Ramen apo jo?  Nese eshte perseri humbes, a duhet te ike apo jo?  Si ka mundesi qe sipas sondazhit Rama e ka ulur mbeshtetjen per PS-ne me 5 % ne krahasim me 09 dhe PD vetem 3%?  Si ka mundesi qe Rama edhe me LSI nuk eshte fitues?  A ka deshtuar gjithe aksioni opozitar i Rames 09-13?  A duhet te mbaje pergjegjesi per kete?

OOOO MAAAALOOOOO!!!!!!!

Te ka shpetuar emri atij nga goja qe dje apo jo? Zbrazu njehere, e pastaj mbahu fort, mo te shpeton..... O MALOOOOO!!!!!!!!

Ti e paske nterezi. Ja mushke menjen vetes per qejf tat. Kot sthone qe karalloi eshte perher i lumtur se e krijon vet realitetin imagjinar. 

realitet imagjinar?  Sondazhi shoku i Malos, sondazhi.  Nuk e bera une sondazhin.

http://youtu.be/3XkaRzIxMYE

Interesant eshte levuizja e duarve qe simbolizon ..kush t'ja fusi njeri tjetrit . Me i stervitur berisha sepse e praktikon kete me te tijet .me i ngrire Nano smiley A thu ta bejne nje koncertt dhe Rama me Berishen ?

E fundit nga kryqezata elektorale:

Populli demokratik qe i qan hallet Te Madhit:

Une kam nje problem shoku kryeminister....

(Sapo e dha Fiksi me ze e figure).

Zeri i popullit demokratikas nuk genjen kurre.

ku esht gabimi ktu smiley

Tek koha e foljes. Problemet jane kohe e shkuar.

 

ah, ok.. per nje cast mendova se qendronte tek fjala "problem"

Tani ky sondazhi mbase i eshte afruar realitetit por por nuk besoj se ka marre pe baze dicka , votat e LSI -se , LSI -ja ka nje tkurrje te tmerrshme , vetem ne Tirane i llogariten mbi 30 mije votues qe i kane ikur , 15 mije e peseqind te punesuarit e saj qe nuk deshen te largoheshin nga puna kane siguruar qe voten e tyre dhe te afermeve te tyre e japin per PD -ne dhe kjo nuk eshte me hamendje por te pyetur nje per nje ku cdo njeri prej tyre na ka ngrene mbi 25 minuta kohe , kjo per Tiranen , sa per Fierin dhe Lushnjen po per kete kategori Gazeta Tema kishte nje artikull te posacem . Sipas te gjithave llogaritjeve Koalicioni i djathte 72 vota i ka te garantuara , ngelet vetem te presim 25 Qershorin .

protestoj!!   ne emer te Gjergjit..smiley

shiko ky sondazh ka fotografuar preferencat per periudhen ne te cilen eshte zhvilluar, 27 deri me 30 ne mos gaboj dhe marzhi i gabimit eshte i larte, 3.2% keshtu qe nuk eshte cudi qe ne sondazhin tjeter, kur gjerat kane levizur, lsi te dale me poshte, por duhet pranuar qe Meta, hajdut ose jo, po qendron fort.

Votuesit Lsi i kane ikur qe ne 2009... ata qe mori ne 2011.. ishin vota te PD..analizoje voten e 2009 dhe voten politike ( keshilltare ne rang vendi ) ne 2011.. dokuptosh shume gjera.

6458 ore, ose 269 dit! me mor vesh per lsi-ne.

po pranej s'ju metet kohe ju me menu per fakir fukaran.

me ju ftokan pakica e humka shumica, mer brad! 

gabim llogaria , me kete pune jane marre mbi njemije persona plus 600 persona te tjere jane marrem me maturat ne gjithe Shqiperine per nxenesit qe mbushin 18 vjec brenda 23 Qershorit , eshte nje fitore e padiskutueshme.

po aq me keq mer! qe jon marre 1000 persona. e kupton ti cer do me thon kjo? as enveri s'ka pas bo nga kto.

ps. ato numrat qe te dhashe nuk varen nga personat. edhe 3000 te ishin marre isoj do i kishe smiley

looool smiley

 

Ca Enveri thu mor burre , me cdo cmim , sa do kosto financiare te kete keto zgjedhje i kena te kaparume.

enver hoxhen e kisha llafin.

per me tutje, e kisha llafin qe shif ku harxhohet e gjithe energjia. si nuk nigjova nji te thoshte qe rruget kon gropa. si nuk nigjova nji te thoshte qe pedonalja mban vertet era perc, sikurse i shkrunte njona lul bashkise. sinqerisht, kurre nuk ua shetisin menien kto gjona, mer brad? po vetem vota vota vota. nuk ju merzitet jeta kesisoji? po ca te kishte qen mer burre i dheut edhe do kishit plas. osht skandaloze e gjitha. kushdo qe ta bonte, e? jo vec sala.

Paske nge per llafe ti Emo. Te tjereve po u digjet fushata, ti do me ndez llullen.

ne orar pune.

ja edhe i cik dhe na erdh vikendi edhe ne smiley

Po ju andej rrini 8 ore NE PUNE.

Ne kemi 8 ore PUNE + 8 ore vullnetare. 8 orarshin qe mbetet e shfrytezojme per te caktuar objektvat e 8 orarshit te punes dhe diskutojme te ngreme normat.

Mos me keqkuptoni se nuk po gezohem se po vdes brezi i studenteve sovjetike ne kuptimin njerezor te fjales.

Thjesht po ve ne dukje qe ata,pra brezi prosllav qe studioi ne BRSS,nuk kane me numurat per te penguar bashkimin Kosove-Shqiperi.

65% per bashkim me Kosoven me duket nje lajm shume pozitiv.

Dhe emigrati&co qe na sjellin citatet e Konices ketu dhe qe jane shkruar ne nje kohe tjeter,jam i sigurte qe po te jete nje nensontazh ne keto numura,perqindja me e madhe qe NUK duan bashkimin me Kosoven jane mosha mbi 50 vjec.

Ndersa brezi i ri ta them une qe jane shumica derrmuese pro bashkimit.Nuk e kane pare Jugosllavine ata dhe nuk kane perse te kene nostalgji per ate krijese.

Shume te rinj qe kam patur rastin te takoj habiten se si Kosova qe eshte territor shqiptar ka qene nen Serbi.

Pastaj brezi i ri ka me shume lidhje shpirteore me Kosoven pasi jane rritur me kengetaret e tyre dhe kane shkuar ne Kosove dhe kane krijuar lidhjet e tyre.

Brezi mbi 50 vjec akoma kujton me nostalgji Jugosllavine,tv Juvosllav,Zdravko Colicin etj.

Ndersa brezi sovjetk kane lidhje me te forta me boten sllave,se disa jane martuar, kane famije, apo kane pasur dashurine e pare ne ate vend.

@Bama&co sa here duhet te ta them qe NUK JAM TOKO?

 

nuk je nuk je po ste kan faj keta se dhe toko keshtu si ty shkruante , dhe nga gjatesia dhe nga sasia o ACDC sozia smiley

Jo moj  moter,se toko ishte centrist,po keta cdo njeri qe nuk eshte me Ramen i futin ne nje thes.

Shkrimet e tokos gjysma kritikonte Berishen,gjysma e komentit Ramen.

nen komunizem, ne Shqiperi nuk e dinte njeri, pervec te pakteve, qe ne Shkup apo Bujanovc flitej shqip pershembull.  Po ti thoje nje te riu ne vitin 90 se kam degjuar te flitet shqip ne Shkup apo Tetove te qeshte.  Sot kane ndryshuar shume gjera.  Nuk ka ndodhur vetem bashkimi praktikisht, por edhe paragjykimet e imponuara jane fashitur ne mase te madhe.

emigrati&co

un s'kom kompani smiley  

une ne fakt punoj per nji kompani, e cila po te dilte ne konkluzione ne hava sic ke dal ti per ket pik, do falimentonte mrena mujit.

per raportin me sllavet nuk guxoj me fol se kush rri ndjek nja 200 komente permbrapa.

Shume te rinj qe kam patur rastin te takoj habiten se si Kosova qe eshte territor shqiptar ka qene nen Serbi.

 

Brez i emancipuar! Dikur mosnjohjen e historise dhe te pazareve politike quhej injorance.

Por nejse, se mos po te thoje ndonje gje te zgjuar do ndryshonte gje ne Shqiperi.

Habitej ne kuptimin qe zemerohej si padrejtesi.

Dmth brezi sino-sovjetik e quante drejtesi copetimin e Shqiperise.

 

PO e quante te drejte aneksimin e Kosoves nen Serbi.

Ne cilin liber historie e ke lexuar kete? Dmth citatin qe "...ishte i drejte aneksimi i Kosoves nen Serbi"?

Duke pare videot e fiks fare ku qindra mesues edhe pse nuk ishin paguar per rreth nji vit e mundoheshin ti shmangeshin kameras nga frika e heqjes nga puna; apo kronikave te fundit po ne fiks fare ku nxenes te gjimnazeve dhe universiteteve rekrutoheshin si ne gjermanine hitleriane per tu bere anetare te partise shtet me presionin e diplomes dhe friken qe ka pllakosur popullaten ne shqiperi ndaj kercenimit te kafshates se bukes nese i kundervihen pushtetit... konluzioni eshte se ne nji vend ku nuk ka liri te fjales veshtire te besohen keto sondazhe.

Mos harro se dhe koalicioni i majte ka shume te punesuar.

Kane marre shumicen absolute ne pushtetin lokal.

Kemi degjuar shume sondazhe. E japin PS+ 55%, 35%. 46%, 49%,39%,52%, 47%... Por nje gje eshte e sigurt se Saliun asnje sondazh nuk e jep mbi 44%..me kete ligj elektoral kush nuk kalon 45% nuk arin te mare me shume 66 mandate si do qe te dale PS.. Keshtu te dashur PP,MAVRIK,BRAD, ACDC ETJ,, duhet te kini nje gje te ngulitur ne mendje: Saliu NUK VJEN PER HERE TE TRETE NE PUSHTET.. flijeni mendjen.

Gjergj , me qe me permende Nickun , zgjedhjet nuk behen ne peshk , ti nuk e di se cfare behet , po te them dicka , Fakultetet e kane mbyll ciklin , cdo student e ka vendos noten vete smiley  lexo Balzac - un pak me nolt , uli komet ne toke Gjergj .

booo Bradi ka fillu tu fluturu me patllixhon ne ****, jo me presh

ahaha...car te bo partia, te bo rrot cari kur ti doj trapi

Epo mire o Gjergji_N .

Flini mbi dafina juve dhe pastaj kur te merrni me pak se 70 mandate filloni dhe beni gerr-verr.

Shiko une jam me i qete kesaj rradhe sepse PS nuk po e japin tere mbi 50% sic kane bere me pare ne 2009 dhe 2011... Kjo me siguron shume.. Me mjafton te shikoj fytyrat dhe zerat e militanteve te PD neper rrugesmiley

Patek, ti e kishe pare Gjergjin ne Durres duke folur me veten?  Me duket se the qe bente ca llogaritje me pune votash, marr 10 mije vota thoshte dhe i fus te populli, nga populli marr 50 mije vota dhe i fus te Gjalllica, nga Gjallica marr 100 mije vota dhe i fus te Vefa, nga Vefa marr 1 milion vota dhe PS fiton zgjedhjet.

Nji pytje kam Gjergj: Si i keni bere llogarite per ti marre mandatet e deputeteve, se ato jepen nga KQZja. Zere se fituat, KQZne dhe Kolegjin e kontrollon Berisha. Ai thot se kishte parregullsi ne votime dhe i kalon shume zona ne kolegj ku i merr mandatet ne tavoline ne baze te ligjit sic ja mori Rames mandatin ne tavoline ne 2011. Si i keni beri llogarite per te marr pushtetin kur ju nuk merrni dot mandatet e deputeteve?

Po te kete bythe Saliu ta beje kete gje , le ta beje...Perendimi dhe USA  nuk do njohin as zgjedhjet dhe as qeverine qe do dale nga zgjedhjet. Kusurin besoj se e imagjinon vete.

Ska nevoje per imagjinate Gjergj. Berisha ka dhene prova qe s'pyt per USA dhe perendimin kur vjen puna te pushteti. Skam pse te kujtoj zgjedhjet e 96 kur vetem nji muaj me pare Berisha e beri KQZ sic deshi vete dhe spyti as per USA as per gje. Pastaj pse duhet ta pyesi kur Shqiperia eshte vend sovran dhe ska si shtetet e huaja te nderhyn ne punet e brendshme te nji vendi tjeter.

Shqiperia eshte shtet sovran, por me sovranitet te kushtezuar deri sa u antaresua ne NATO,ben pjese ne KIE dhe deshiron te integroet ne BE. Saliu po e perseriti 96..kesaj rradhe te harroje se do dale gjalle ( fizikisht )

Gjergjo, ky eshte plani i juj mre?

Plani im ?? Planet i ben Saliu..une nuk kam gje ne dore. 

Te eleminosh nje diktator nuk eshte nje gje antidemokratike.. Ti duhet te studjosh me shume dhe sidomos  te studjosh Diktaturat Parlamentare.. do kuptosh shume gjera.

Domethene ju i fitoni zgjedhjet po ju la Sala? smiley

 

Po na le ti o Kavir, jo Sala.. apo i je nenshtruar pa limit tani Saliut.

Lere Gjergjo, se e ka cqyer Saliu si lepri....

" apo i je nenshtruar pa limit tani Saliut "

smiley

 

Ah ok. 

Po ps - ja di gjo, ket plan ka? Do ja tregoje qejfin amerika sales po i vodhi votat? 

Po dite gjo e kam fjalen

Mrrkrolle.. Saliu ne 8 vjet ka emeruar vete 2 Presidente Republike, 2 Nenkryetare KLD ( +antaret), 2 Krye prokurore, KLSH, 90% te antareve te gjykatave te larta dhe kushtetuese, 2 kryetare KQZ,Banken e Shqiperise, KRT.... dhe nuk i ka shtrire njehere doren opozites per te bashkepunuar ne keto emerime...duke me ditur se nuk ka pasur kurre as 50% te votava.. Ti si e koncepton kete gje duke jetuar ne demokracine me te madhe ne BOTE ??

Kjo konceptohet qe ti po ja fut PORDHES kot qe po hedh valle per humbjen e Sales. Ta jap me firme e me vule qe do qash me te madhe ne 24 o Gjergjiiiiiiiiiiiiiiiiii. Po pse mor Gjergji karikoheni kot pse merrni yrysh kot o Gjergjiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii smiley Po si mor Gjergji ske turp e pretendon tja marri pafilloja piktor pushtetin Sales. Pupupupu sa do zhgenjehesh ne 24. Hajt mos u merzit se ke Bradin qe te gjen ndonje pune per 4 vitet e ardhshme smiley

O gjergjo po ti nuk e kupto se Berisha ka 2 rruge: o te mbaj pushtetin ose burgun (kupto jeten).

Berisha kryeminister e po del si Ali Baba me 40 roje me antiplumb se ka hall mos e heqin. Ti mendo se Berisha ka ndermend te iki nga pushteti kur e di se i kushton jo vetem koken por edhe komplet fisit te vet.

Po te jete si thua ti.. na uro fat te mbare.smiley

Avash, ce gjeti pas 1997 ose 98? Asgje...

ket radhe ka dhon garanci meta se do vendosi drejtsi. biles thuhet se ka nji defter te trashe ku ka mbajt shenim gjithe evidencat dhe emrat e atyne qe kan shkel ligjin gjate ksaj kohe. Ne emer te demokracise dhe qytetarise qe sic paska shkrujt dikush ktu, ka per t'humb shume nqse nuk fiton mozi dhe liri

Shqiperia eshte vend sovran

smiley

 

sovranofil ka dash me thone. smiley

Sta them une kete por e permend si shembull. Kete kart  Berisha e ka lujt  ne 96, 2011... Nqs aleanca e majte i mban shpresat tek te huajt, Berisha s'e ka per gje te luaj ne nji loje qe e ka te veten.

Jo mer, drejt e ke ti. Berisha eshte nga ato qe kalit te fal nuk ia shef dhomet, po edhe po t'ia permenesh kalin masnej bohet pernjihere nevrik e s'te flet me goje.

whoot??!!! I jest nid tu tok tu samuan hu anderstends mi... smiley 

whaat?!! smiley

Nuk eshte aq trim berisha, se po te mos kishte frike nuk dilte me anti-plumb po he. 

mandati i trete Gjergjo ka marre fund, e ka ne xhep Saliu.  E fillon garen me minimumin 71 deputete. Ben mire ta mendosh edhe njehere ke do mbeshtesesh se ke kohe deri ne qershor.  Dy sondazhe serioze jane publikuar deri tani (nuk po flas per ato qe nuk jane publikuar dhe e nxjerrin Ramen edhe me poshte, prandaj u detyrua te bente koalicion me Meten), ai i Soros dhe IPR per oranews dhe te dyja e nxjerrin PD-ne parti te pare dhe fituese.  

Nuk eshte qameti mer burre.  I ka demokracia elektorale keto.  Shqiptare jemi te gjithe.

O Brado, 

Do te jap i gjys sekreti (se ska lezet, kshu llokum)... ket rradhe keta hartat i kane te amerikonit... ju kane numeru Brado, ju kane numeru.... smiley 

Bame , keto perrallat me Amerikon tregoja Gjergjit se ai vdes per kshu gjonash smiley

Une nuk e kam problem se fito PD-ja (SRSH-ja dmth); mu do me ngelet hatri nese  Rajmonda me Olldelen do kalojne at uren e Fjerit, e do lejohen me shku prap mrapsht...

kshu per spektakel nga larg esht me mire me fitu sala

Nuk eshte si Rama Olldashi. Rama kthehet mbrapsht te ura ene pi kafe te Fideli smiley Olldashi i con deri ne fund punet po se njifni mire Olldashin smiley

Ik o Filee ik se me kete e dhjeve....

Une e dija se ky shkruhej me  A. Tip Alldashi dhe lexohej olldashi. Eh qe na ngaterron kjo shqipe e mallkuar. smiley

Eshte merzit shume olldelja, se miku i vet i ngushte qe i vidhte votat eshte brenda se vrau kryekomisarin ne shijak. smileysmiley

Cudi, e prisja me shume koalicion e PS-se. Edhe 8 vjet ne pushtet, edhe super e konsumuar, edhe 2% para, me duket shume papritur. Rama duhet te jete shume i dobet qe edhe ne keto rrethana del kaq ulet. Firma eshte shume serioze per ta paragjykuar.

LSI me duket me shume, besoj se eshte tkurrur.

O sonik...po pse nuk rri ta gezosh Berishen dhe 4 vjet te tjera bre...

e fundit nga Spahiu : "Rama ben mire te jete i kujdesshem. I ka hyre detit ne kembe"

smiley

E vendoset midis juaj se vegel e kujt eshte ky Spahiu apo jo? Ju thone qe eshte vegla e atyre, ata thone eshte vegla juaj.  Vegla e kujt eshte?

he si thua ti ?

Kur ju vete ofrua Rames dhe i kerkoi 5 deputete ne listat e PS ne kembim ne "15 %" qe Rama ja paska njohur nga "sondazhet e brendshme"... marché de dupes thote Francezi smiley

Le te hane kokat me njeri tjetrin tani, (se kush eshte me anti-Berishisti) se i eshte futur dhe Dritan Prifti ne mes smiley

Une te pyeta ty, pa leje c'mendoj une.

 Top Channel 

Keto jane gjera jo shume te rendesishme...

Rezultati me spektakolar do jete ne Fier, apo jo Brado? Prifti do i heqe ca vota te majtes, shume njerez te LSI kane braktisur me percmim kete parti dhe kane hyre me krenari ne PD dhe mandantin shtese qe per pak vota nuk e mori PD-ja ne 09 do e marre tani rehat rehat por pretendon me shume.

Ne Tirane si po ecet me keta leseistat Brado?

Rezultat spektakolar ne Fier? Mos ja fut kot Mavericko smiley

po, PD ka shume mundesi qe te marre te pakten nje mandat me shume se ne 09 ne Fier. Ne 09 nuk e mori per pune 200 votash a dicka e tille, tani ka shume mundesi ta marre por mund te pretendoje edhe me shume duke ditur qe ne Fier kandidon edhe Prifti qe me gjela deati e lope i kap ca vota, plus qe leseistat kane marre arratine dhe jane futur ne PD, perspektiva eshte brilante.

Malo, 

Me je bere si Chris Matthews.. vetem se atij si kane rene komplet leshte.

Po pra ate po them. Do marri mandatin qe ja "fali" Sala ne 2009-ten por mos pretendo per me shume ne Fier.

Ah ju nuk boni mo, jeni konsumu... duhet riatdhesu sa me shpejt Lefti me Malon... smiley 

jo mer burre se une nuk thashe qe do dali parti e pare ne Fier.

7 mandate ne Fier jane te sigurt tani qe kemi dhe Kaç Islamin ne ate qark (Zonen e Mallastres e mbulon ai).

Priti i heq 2-3 mije vota te majtes minimumi ne fshatrat e Fierit (Kryesisht Libofsha, vendlindja).

Aq me teper se mandati i 7 i shpetoi PD-se per disa qindra vota ne 2009, kur dihet se kishim veç PDK dhe LZHK, qe moren se bashku 3-4 mije vota ne qarkun e Fierit.

Per mendimin tim, PD me shume se 7 mandate nga 16 ne Fier nuk merr, por gjithsesi eshte +1 ne krahasim me 2009-en.

Dhe ne Berat do behet çmos te ruajme 3 mandatet (nga 8 gjithsej), dhe mbeshtetja e "babuçit", ose Kozma Dushit do kete rendesine e vete smiley

 

Do kemi dhe kacin, ooo sa gezim. Po ai deri dje ishte i majte si ta votojme ne demokratet ate. Ata ne mallakaster sdun me ja pa bojen kacit te zi ( keshtu e etiketonte plaku berishe kacin deri dje).

Lexoje me siper , skane nigju me u largu nga venet e punes smiley jena mire keshtu thone .

Brado, mos ia "thy mrena" Mavrikut tashti. Tjetri thote gjithe frymezim

kane braktisur me percmim kete parti dhe kane hyre me krenari ne PD 

ti thu "s'kane dash me hum venin e punes"  smiley

eshte ironi o gomar. Po ti kaq kupton se edhe te mesmen e ke bere naten, prandaj je me penallti ne koke ti.

Ti je i huaj mer burre, cte duhet ty se kush iken e vjen ne pushtet?

smiley Hahaha polico. Rri urte se do bohesh per ta nderru edhe pseudonimin e 78-te.

po, po te gjithe police me 78 pseudonime jemi... vazhdo shoku i Huaj.

Polico. Ka kafshe qe dallojne nga veshet, ka qe dallojne e e pallmja. Ti dallo nga te dyja. smiley Mos u merzit. Kur u ndane, kaq te rane.

mire ti vazhdo enderren, do Zoti nuk te prishet.

Mos ki frike o burre se dhe po u prisha, enderr eshte. Nuk te gjen gjo. smiley

ti per tu prishur prishesh ne peshk me sojin tend se kush tjeter nga ta var pa he, as plaka qe ke ne shtepi, po une e kam per enderrat e tua.  Jeto enderren shoku i Huaj.  

O Mavri. je flori kur te qaj te gjithe. Po te me japesh adresen do te te dergoj nji Qin Dollarsh me poste, se me zgjat jeten me keto muhabete. Tipa si ty vetem ne zonat e thella malore gjendeshin ne Shqiperine socialiste . Bile edhe atje, mas vitit 85. fillun te rralloheshin. Ty duhet te te maj UNESCO me buke si vecanti kulturore. smiley

deri ketu me ke mua, me gjate vazhdo me grupin shoku i Huaj.  Kur te te kapin ne dajak nga shtepia hidhu ketu se rrotull jam, me pergjo cdo koment se psikologjisjet e mija jane me diapazon shume vjecar dhe me tipologji te shumellojshme.

 

Eh ta di mretresha se c'gur te cmuar ka ne duar, koncentratin e zones industriale!!!!! 

 

Patjeter, syte ngul tek ty i kam sic e shef. smiley Une po vazhdoj me tutje po ti mos u mundo. Kur s'te mbajne gjunjet s'ke ci bo. Edhe n'byth te rrish nuk eshte turp, sa kohe qe rri krenarisht dhe je me PD. smiley

smiley

Mos bej sikur nuk kupton, o shiku i Huaj... smiley 

Eh ta dish ti sa rrafshe nenkuptimesh fshihen mbas atij mbiemri me germe te madhe. Po duhet te hollohesh edhe ca qe te hysh tek ajo dere. smiley

hera e pare qe e kuptova ironin tatesmiley sikur ti veje gjithmon nai pusull nga posht komenteve t'tuja zdo boshe keqsmiley e keni ironin t'hollshme fare ju pdh-istatsmiley

ironia ime nuk eshte per te trashet.

popull un mer jahu,smiley nga ata veshderret faresmiley

Ti je i huaj mer burre, cte duhet ty se kush iken e vjen ne pushtet?

Mire te thote, PF. C'te duhet ty se kush iken e vjen ne pushtet ne Britanine e Madhe? Apo ngaqe jeni pjese e Commonwealth?

Maloja i ka koncentrat, as Bradi si pertyp dot... smiley 

smiley

Pergjithesisht nuk  u besoj sondazheve, sepse paranisen nga objektiva dhe ne funksion te  tyre perpunojne te dhena.

Por...

 Ne se  Sali Berisha, arrin hakçe,  te  beje 44 %  te votuesave  ne favorr te tij,  une them se duhet  qe ai te riqeverrisi.Sepse nje opozite tete vjeçare, qe nuk ka bere  te  kete  se paku 55 perqind te elektoratit ne favorr te vet,  ajo  nuk meriton te qeverrisi....

Duhet te rrije atje,  ku ka ..kullotur gjer sot .keshtu e mendoj une qe ja di mire tere zullumet  keaj qeverrie.

Dhe plogeshtine e kesaj opozite...

  Te  shofim ne vijim sepse une kam disa shenja,  qe All Llahu  na ruajte! Pozita  po i drejtohet  ..".tregut" dhe jo  rregullit e ndershmesirse.....Dhe ai treg don pare te  madhe....

Grava lexo ckam shkruar une me poshte. Per te tjerat pastaj Berisha eshte I vetmi person publik ne ate vend I afte per te qeverisur. I vetmi!!!! Ska asnje tjeter qe te kete material per kryeminister.

1oora, mba shenim ! Keto zgjedhje do te jene me te keqiat e gjithe historise se zgjedhjeve, bere e ndonje vend problematik si ky yni.Pse valle?

-Sepse ne se do te ndodhe  rrotacioni normal do te kete  pasoja te shumta ne saje te  mekateve te bera stive.Eshte beteje per  ekzistence dhe jo per rotacion.Gje qe nuk  mundet ta  lejoje pozitezenesi....

-Sepse qeverisesi ka nje suport te fuqishem,  tere makinen shtetrore dhe te gjitha pushtetet, qe burojne nga funksionimi i intsitucioneve

-Sepse qeverisesi ka nje suport te pakrahesushem fianciar, krahesuar  me kondershtarin

-Sepse i tere zinxhiri gjykues i procesit  eshte ne doren e qeverrisesit

-Sepse skema me te cilen procesi hem  ndyeht e hem  del i  paster  eshte blerja e komisionereve ne KZAZ- te

 Perfundimisht,  kjo do te jete panorama...

Grava pse e injoron faktin qe Meta kaloi ne opozite? Nuk dihet si do e haj me keq berisha dhe zagaret e tij, duke qene ne pushtet apo duke pasur ne pushtet nje force tjeter politike me Meten Brenda qe nuk ka per ta ngacmuar fare... Puna eshte qe Berisha dhe zagaret e tij nuk kan hesape per te lar me pushtetin e ardhshem kushdo qofte, por me shqiptaret. Dhe kan per ti lare ato hesape nje me nje!

 smiley Grave mos ja prish endrrat Gjergjit....Mos Grave smiley Po pergatit prape Rama teorine e 10 mije komisjonereve te blere? Rama eshte klluf i gjithi qe demoralizon komisjoneret e vet para zgjedhjeve. E kam sinqerisht. Rob kot. Heren e pare kerkoi ti burgoste. Po kesaj rradhe do i pushkatoje?

Po fituan prap shpellaret ajo shoqata Laberia te kthehet ne parti politika edhe..... Edhe Myzeqene me vete dhe te tjeret qe e duan Shqiperine shpelle, kulle, nepotizem e  te hane kokat e tyre. Nqs ashtu e duan te ardhmen e femijeve te tyre mire tju behet. Te tjeret qe sduan te jene subjekte bajraktaresh skan perse te luftojne per te mired e atyre qe duan te jene skllever me deshire. Ecccc mor plak, ashtu e doni? Mbaheni vete ne qafe plako.

...........................................

O Brado. Shif icik ca strategjie kane socialistet per fitore 

 

 

“...përtej abuzimeve sistematike me burimet publike dhe administratën që tashmë përbën një normë, do të synojë komprometimin  e votimit në  QV-të e zonave të caktuara dhe kompromentimin e rezultatit në procesin numërimit, duke përfshirë në lojë dhe KQZ-në. Çdo shkelje ligjore të  evidentuar nëse arrin të realizojë numrat, kërkon ta ratifikojë me vendime Kolegji, një pushtet plotësisht nën thundrën Berishiste pas kapjes së çdo institucioni të drejtësisë në vend. Thotë Gjiknuri.

Dhe cili është antidoti opozitar?

"Vota masive është premisa më e sigurtë për çdo skenar dhe pjesëmarrja aktive e jona në çdo komision deri në KZAZ, vend ku tabulohet dhe shpallen rezultatet është e padiskutueshme. Nëse dikush mendon se do të devijojë tendencën e thellimit të rezultatit me makinacionet e mësipërme do të përballet me shumicën e qytetarëve që patjetër do të dinë të mbrojnë votën e tyre," shpjegon Gjiknuri.

 

 

Vote masive me 2% perpara ne sondazh pa llogarit si do e hajne ne terren smiley

O File, 

E di qendra qe ju e pranoni hapur qe ata jane perpara me 2%? smiley Apo taktika diversive? 

Bame.Te them i gjys sekreti? smiley Ka marre fund ajo pune. Rama iku per lesh. Po pres post 24 qeshorin qe te shoh si do ta shqyeje Blushi me shoke Ramen smiley

Blushi do shqyeje Ramen smiley njesoj si te thuash Pollo do shqyej BErishen smiley

Eshte skuth i keq  Blushi. Ja ashtu me kembe te thyme  rri e pret si skuth qe te humbi palloshi ene te filloje prape grupi per mendimin ndryshe se heren e pare i mori Rama me shpulla smiley

Blushi eshte nga ata politikane qe nuk e ben dot asnjehere hapin e madh. Te jete per Blushin, Rama qendron ne krye te PS-se deri sa tja fuse vetes, andej nga mosha 90vjec.

mbani mend, Ben Malaj eshte lider i ps pas zgjedhjeve te qershorit.  

Beni aq pushtet ka tani ne PS, sa as ne kete moment qe flasim nuk e di nqs eshte apo jo ne liste e jo me te bohet kryetar. E mbaroi pastrimin Rama, ato 4-5 kokrra qe kane ngel i mban per PR, listat i ka mbush me shoket e vet. 

Mire ose keq shansi i tyre me i mire ishte ne 2009 ashtu si shansi i Genc Rulit me shok ishte ne 92. Pasi lideri perforcoi pozitat ne parti eshte e pamundur ta heqesh. Ramen e kena verdalle edhe 20 vjet tani ashtu sic kemi 23 vjet qe kemi Berishen. 

Like Ben Malaj smiley

Me 24 qershor Blushi shkon e mbyllet te shtepia ne Dardhe per nja 2-3 muaj qe te shkruaj liber per ringritjen dhe renien perfundimtare te Voskopjes o File

Jane shume budallenj , bobobo sa injorante , pikerisht kete rradhe qe votat nuk do preken " do perballen me shumicen e qytetareve " smiley  dhe kur kete rradhe qe ka ndryshuar strategjia smiley

Qesh ti qesh po nderkohe Endrity po uron Ramen smiley

Mos e beso se e ka me te futme , do me i bo qejfin Lisandrit smiley

Lisandri eshte mjeshter. E ka kuptu qe do fitoje Sala prape ene eshte zhduk nga peshku. Ka urdher nga partia qe mos e shaje shume se do piqen mbas 23-shit kur te fitoje Pd-ja smiley

Per mua sondazhi tregon qe te PS+LSI (se nuk du as me qujt dike te majte a te djathte ne kete vend) do arrij te fitoj zgjedhjet, me nje mazhorance te diku ndermjet 72-74 votave. Asgje prej parashikimieve per fitore biblike nuk do dale e vertete, ashtu si eshte e pamundur qe Berisha ne 2013 te kaloje mbi 70 votat e marra ne 2009. 

Po besoj qe ky sondazh tregon qarte pse u be koaliconi i ri. Pa Meten, Rama kishte zero shanse per te fituar. Dhe mbi te gjitha, nqs ne 2013 nuk paska asnje shans te fitoj pa Meten as nuk behet fjale te kete fituar ne 2009 pa ate.

Qe do te thote qe dy nga debatet aq te zjarrta te peshkut keto kater vjet ne nje menyre oes tjeter jane vendosur tashme. E para, Rama ka mbajtur ne menyre ilegjitime karrigen kater vjet me pare, duke cimentuar keshtu kete klase drejtuesish e duke na treguar se rrotacionet e elitave ne kete vend jane gati te pamundura. Pra "hap kutite ose largohu" ka qene e gjitha nje alibi e madhe. 

E dyta, fakti qe PS=PD ne kete sondazh do te thote me pak fjale qe elektorati shqiptar nuk voton fare per fryme a per ideologji sic kane dashur shpesh te na thone. Dy partite e medha jane thjesht zyra punesimi, e per rrjedhoje ekuilibri afatgjate i ketij sistemi eshte nje lloj barazie ndermjet te punesuarve te njeres parti dhe njerezve qe presin tu zene vendin ketyre te tjereve. Fakti qe partite tona operojne ne kete menyre tregon qe demokracia jone eshte e prishur, qe duhen ribere e rindertuar mekanizma, e qe problemi nuk eshte ikja e njerit Sali per ardhjen e Saliut tjeter. 

Edhe njehere urime kryeministrit Rama, po koalicionin ta ruaj me kujdes se Meta nuk vajti aty per ta bere ate kryeminister jetegjate. Dhe ndryshe nga 2009, Meta do kete numrat per ta bllokuar kur te doje qeverine e re. 

hahaha... po si te dolen ty mer fitorjet, me llogaritjet e Gjergjit?  Ky sondazh fiks konfirmon rezultatet e 09 qe do te thote nje pd me minumumin 71 deputete ne xhep, pastaj per me teper vazhdon loja.

Ne 2009 koalicioni i PD kishte 20 000 vota, pra mbi 1%, me shume se PS, qe u perkthye ne 4 mandate me shume. Tani nqs keta kane 2% do te thote se PD e fillon me 71 mandate???

Gjergji mbase bo llogarite poshte Katedrales se Korces vlla, po une matematike kam bo tamam. Jo aq sa Gucja qe akoma nuk e beson 7-0 e Bayernit smiley, po aq sa me e kuptu qe PD nuk fillon me 71 e kam te qarte. 

qe je gomar kjo dihet, por keto kohe kam filluar te dyshoj qe je edhe krric, ps plus lsi bashke me votat e 09 kapin jo me shume se 69 mandate.  Dhe, hapi syte, mandatet ndahen ne baze qarqesh jo proporcionali kombetar.  

Ore me te thene ti gomar eshte nder, se nqs kishte pikepamjen e botes si ty te gjeja ku te futesha. Po nqs PS+LSI arriten 70 mandate ne 2009 si dreqin arrinkan 69 sot, kur efekti i LSI brenda koalicion ne fakt ja rrit probabilitetin per te mare mandate shtese nga votat e LSI-se qe jane djegur ne qarqe te ndryshme????

Shiko ka nje menyre te thjeshte si behet kjo pune. Shko futi nje google search per D'Hond dhe formulen e kodit e fute ne nje Excel sheet, shko te faqja e KQZ e merr rezultatet e 2009 dhe bej llogaritjen. 30 minuta pune eshte max se e kam bere vete. Shif ca te del e hajde flasim. 

Do vija nje bast me ty per shishe vere po nuk me dukesh se je nga ata fare burra qe e mban fjalen. Nje Pierin Thomai ka peshku e nuk lindin dy si ai. 

smiley

ja hoqe carkun fare me ket fitoren e rames, e bone per trinitrine

Shko futi nje google search per D'Hond dhe formulen e kodit e fute ne nje Excel sheet

Stop right there.

Shiko ka nje menyre te thjeshte si behet kjo pune. Shko futi nje google search per D'Hond dhe formulen e kodit e fute ne nje Excel sheet, shko te faqja e KQZ e merr rezultatet e 2009 dhe bej llogaritjen. 30 minuta pune eshte max se e kam bere vete. Shif ca te del e hajde flasim. 

Koalicioni PS 69

Koalicioni PD 71

Bashkimi PS-LSI rrit votat e koalicionit te majte duke ju afruar marrjes se nje mandati ne disa qarqe, por realisht, ne baze te shifrave te 2009-tes, i vetmi qark qe ndryshon konfiguracion eshte Fieri, ku koalicioni i djathte merr deputetin e shtate ne saje te votave shtese te LZHK dhe PDK. (ne fakt ishte nje mandat qe Berisha ne nje fare menyre "e leshoi" per te mos e cuar situaten ne ekstrem, pasi mund te merrej per pak vota, e atehere kishte disa zona fshatrash(Libofshe&Co) me vota te kontestuara).

Situata eshte kjo, pastaj per pak gje mund te levize, ose efekti i partive single mund te jete i tille qe t'i ndryshoje raportet.

Kur thua Kryeminister, une behem gati me marre litarin e me u var smiley

aman mos e thuj me perpara, na len ta hame dhe qershorin rehat smiley

u marun robt e PS-se mor aman, si erdh kjo dite , si erdh

Ti s'e shef ca po bo Lenc Vangjeli ne TV? Eshte ne ekstaze totale per pushtet. As i rruhet fare per LSI, video, 21 janar. Hic o hic, do pushtet tjetri e eshte i bind qe erdhi kjo dite. Cado qe te themi ne ketu, ata mezor po e mbajne shampanjen mbyll edhe per nje muaj e gjysem smiley

Good stuff se na mbyten agjitpropsit e paleve perkatese duke bere lloj lloj parashikimesh hiperbolike dhe duke i bere karshillek e batutat njeri tjetrit.

Une sinqerisht dyshoj se IPR mund ta kete bere ate sondazh.. thjesht pordhe per ORAn..

Nqs e shikojme me kujdes ate sondazh rezultatet jane identik ato te 2009.. pra PS+ 51.4

PD+ 48.6...Nqs hipotezojme qe elektorati i AKZ eshte i majte dhe elektorati i FRD i djathte...

Ne 2009 kemi keto rezultate:

PD+ 46.92

Poli i lirise ( sot PD) 1.82

LSI+  5.56

PS+  45.7

Eshte e pamundur qe te kemi te njejtin rezultat te 2009 !!

 

He mo fillove ti spo te dalin prape llogarite? smiley

Nuk eshte llogari ..lexoje vete.

Une sinqerisht dyshoj se IPR mund ta kete bere ate sondazh.. thjesht pordhe per ORAn..

O Gjergjo, presidenti i ORA-s firmosi kontraten publikisht me IRP Marketing (e ke video tek Ora News.com) dhe jane porositur 4 sondazhe dhe 5 exitpolle diten e zgjedhjeve (4 ne qarqe kryesore/delikate, dhe 1 Kombetar)

Sondazhi tjeter i IRP Marketing gjate muajit maj pritet pas 2 javesh; Dy te tjeret jane ne qershor.

Ky sondazhi i pare ju hutoi pak, tjetri (pas shpalljes se listave) do ju trullosi fare!

Patek (ma bej pak bookmark kete) smiley

Presidenti i Oras parate e Saliut ( tonat) mund ti shpenzoje si te doje..une nuk besoj se rezultati do jete i njejti me 2009..per shume arsye.

4.8 AKZ

4.8 FRD

smiley

Sot ne kombinat patem nje takim me dy exponente te PS -se dhe ishim mbledh rreth njeqind vete , kur shikojme qe bashke me te deleguarit e PS -se ishte dhe nje i LSI -se qe me 8 Maj na kishte bo zbor ne komision bashke me ato legenat e PD -se , nuk e zhvilluam takimin se pjesa me e madhe ikem , u shokuam sepse shumica e jone votojme per here te dyete me 23 Qershor dhe nuk e konceptojme dot qe nje maskara si ai LSI  te ulej ne podium me keta tanet , si perfundim vendosem qe ne te 35 si shoqeri ti bashkohemi AKZ .

Bravo Brendo. Akz-se jepjani smiley

 

 

P.S E mer Endrito...E shef popullin ti? Pastaj harro ti Endrito qe po hidhet leku madh ket fushate...harro qe ne 2009-ten nuk ishin votat e nard saldatorit smiley harro edhe 200 faktore te tjere qe po pertoj ti permend. Me degjo mu Endrito. Lerja Gjergjit ekstazen dhe shif popullin si Brendo-ja smiley

Popull si Brendo ka pak. Shumica jane lorencvangjelista ose berberspiritusista, iu eshte bo lekura sholle smiley

Pastaj ja te them nje gjo tjeteter une, ka pas me shume leke verdalle ne 2009. Tani ka ngec dhe ekonomia jone se 4-5 vjet pa bo tregti me Italine e Greqine po japin efektin e tyre. Nuk ka per tu hedh lek me i madh qe te ndryshoj mendje populli. 

Gjithsesi te pakten une nje parashikim e kam bere, atij po i qendroj, nuk po filloj te flas me vete se nuk me dalin numrat smiley Me ty shifemi ne 24 qershor per te pare kujt i ka dale fjala. 

Endrito. Per llogari je shume i sakte por eshte llogarit te kapet me patjeter 71/72. nga Pd..... Kolegj zgjedhor..lesh e presh....pa permend Ak dhe Frd qe jane te paparashikueshme por qe i japin terren partise ne pushtet qe te zhgrrapsi vota nga keto te dyja me shume se Ps-ja.Kryesorja e sondazhit eshte qe nuk ka FRYME fitoreje gjigande. Kjo i dhjet shume pune Rames dhe i jep dore Sales. Rotacjon pa fryme nuk behet sepse dhe njerezit jane te lodh. Nuk do dali njeri te ulerasi per voten sic pretendon Gjiknuri. As ka per ti dal mo njeri ne protesta hap kutite e mbyll kutite e hap greva e mbyll greva. U konsumua ai muhabet. Mund te kete rremuje 2 ose 3 dite mbas zgjedhjeve dhe aq. Une them 71 per PD. Bradi thote 78 smiley

Dridhet prape Kreshniku kur flet per sulen...

Kreshnikun e degjova dhe e pashe shume te ...sekelldisur sonte.Nje tallambace...

Ska faj Grave , ja ka 10 Rama keq , nuk ra dakord qe brenda 100 diteve te arrestojne shtetasin Sali Berisha . Deri sa ai spo me arreston mu pse duhet ta arrestoj une ate ? i kishte thene Rama.

Me vjen gjuna qe ngado ti hidhni syte shikoni sharlatan e maskara, si nga PD-ja, si nga PS-ja e si nga LSI-ja.

Po ashtu dhe nga AKZ-ja.

Po...

e vertete, po demi qe mund te te bej AKZ eshte me i limituar se ai qe vjen nga Rameta-Berisha

ore brendo po cdoni tek AKZ - ja mor daje hajdeni tek PD -ja.

Po pra se jeni burra me te mire ju .

Po mire mo si te duash , takohemi ne mitingun e fitores me 25 qershor atehere ku Kreshniku do jete ne tribune me NM  duke festu fitoren smiley

 Ai ne PD ja eshte mos ki meraksmiley

Gjergjo , ka munsi te lutna shume qe keta te 35 ti zbresesh nga llogarite tua ? smiley

Mi jep me emra dhe mbiemra tja kaloj Tahiritsmiley

Ca jane kto sondazhe e pordhi kali sikur me qene ne Suedi.... deri tani sula e ka hump pushtetin vetem ne '97 po ky eshte muhabet tjeter. Edi kur ta shofi kryeministrine.

 Keto zgjedhje do te jene me te keqiat e gjithe historise se zgjedhjeve, bere e ndonje vend problematik si ky yni.Pse valle?

...tash qe po dalin sondazhet e kuptuat se prape do i humbisni zgjedhjet.Ju paska hyr frika keqas o grave dhe mqs ra fjala e di zotrote qe 2% e 100 vendeve ne parlament oshte vetem 2 deputete nga ata pa pretendime.smileyE rendesishme oshte qe te shkojne ne zgjedhje  "rrote me rrote" si Tafilica  se masnaj kuptohet qe ne fund fiton me i pregatituni smiley Mos u bo i mare se nuk i jepet valixhja e NATO-s   Lorenc Vangjelit dhe Eduart Shalsit o burre...smiley

E rendesishme oshte qe te shkojne ne zgjedhje  "rrote me rrote" si Tafilica  se masnaj kuptohet qe ne fund fiton me i pregatituni

 

Ky eshte thelbi Kapo. E ka kuptu ene Grava kete pune smiley

shiko, sondazhi konfirmon rezultatet e 09, pra pd nuk ka ulje dhe ps ngritje.  pd ka ne koalicion dy parti te reja qe i sjellin vota, te pakten 20 mije ne rang kombetar dhe kane vota ne qarqe qe pd-se i shtojne deputete si rasti i Fierit.  Minimumi eshte 71 deputete dhe pd-ja hyn e qete tani ne zgjedhje dhe fushata me kujdesin amerikan vetem sa mund te shtoje tani.  Shih cfare ndodh nga ps-ja, shkulje veshesh, shperthim dyersh, fushate e Rames si ajo qe beri ne 11. 

Cfare i ke keto hesape nate o mavrik smiley

llogariti vete mer Gjergj.  Merr rezultatet e 09 dhe bjeri lapsit.

Rezultati i 2009 eshte 51.4% PS+ dhe 48.6% PD+...

Si na dalkan keta 71 PD ?

po pra se mandatet ndahen sipas qarqeve dhe jo me rezultate kombetare.  Me keto % 71 deputete fut pd ne xhep dhe ps me lsi 69 mandate.  e kjo eshte vetem fillimi, tani ndizet fushata e pd qe ka per ta nxjerre jashte loje fushaten e ps krejt.

Mire je nga trute ti ? Nqs hipotezojme qe ne cdo qark do kemi rezultatin 51,4% PS+ dhe 48.6% PD+.. Atehere mandatet do jene 72 me 68 per PS+

bjeri kavallit.  Shko ne rreze te kishes dhe fillo llogarite.

kete po thone dhe analistet tani gjergjo , me 46 PS dhe 44 PD , PD merrka 71 deputete sepse keshtu jane ndare zonat sipas qarqeve , keta po e thone spo them gje une smiley

Epomeqe po tallkeni k... ne 12 te nates.. Naten smiley

Per zotin spo tallem , tani ate po degjoj , thuj une pse ishte shtu Kukesi ne 3 mije banore.

Ore kur i marim shifrat keshtu shqeto 44-46 duhet te hipotezojme qekeshtu do dalin ne tere qarqet e shqiperise, dakord pastaj qe PD mare kuksin, lezhen, dibren, dhe PS beratin, gjirokastren,vloren etj

Por nqs e kapim qe ne cdo qark do kemi kete rezultat 44me 46 dhe  5 ata te tjeret, atehere del 66 pd, 72 ps, 1 frd, 1 akz.. Megjithate nje parti/ koalicion qe eshte poshte 45%nuk mund te kete ne asnje rast mbi 68 mandate.. keshtu thuaji atij rrotes se karit qe deshte te beheshe dhe president po i thia saliu smund te behesh se ke qene spiun i shikut., qe si ke mire llogarite

Ca te them une i shkreti , ketij ne fakt gjithmone i kane dale parashikimet , kushedi ...kushedi...kete rradhe nuk i dalin , po sec po thone dhe gojet e ligo mo qe tre deputete Sala i paska te sigurte dhe nga Kolegji Zgjedhor , si ka mundesi valle kjo ?

Ato nuk i di une ,ja kemi lene kallashitsmiley

Po spatet na thoni smiley

Je bo si Antonio Banderas qe e nxjerr kallashin nga valixhja smiley

Po pse mo, kaq e veshtire eshte per tu kuptuar ? Shperdarja e votave ne c'do qark nuk eshte proporcionale. Duhet pare perkthimi i tyre ne mandate. Ndodh qe ne nje zone te caktuar, avantazhi i njeres parti nuk eshte i mjaftueshem per te marre nje mandat shtese. Shumezoje per disa qarqe dhe del qarte perse PS-ja edhe me 2 pike diference do marre me pak deputet.

71 thote Tan Hoxha. Pa Lsi sdo kishte fare gare se Rama ishte i humbur. Me Lsi jane rrote me rrote dhe Sala kur eshte rrote me rrote i jep Yxhym perpara 

Po ca , iku me fjet Gjergji.....smiley

Iku mori valixhet prape smiley

me genjeu thua ? smiley

Mu me ka hy frika mo kapo? E ke prape gabim.Por shenoje ca thadhe dhe flasim ne korrik bashke.Une e shikoj situaten, Ju e keni me te degjuar o burre.Frike duhe te kete Shqiperia jo une e Ju....

Gjithsesi, ndihet sonte mungesa e Xhibit, dhe Lizandrit si perfaqesues te FRD-se (do kthehen tek PD si Pollo me Xheferrin dhe PDR-ne pas ca vitesh).

Ndihet mungesa e AK_istit qe s'po e shofim me ketej rrotull dhe e Pjerit

Ndihet mungesa e Alidemsit dhe Spiritus (kete dyshoj se eshte Ed Rama dora vete) smiley

e pe sot Berishen ne konventen per grate Lefti se si i shendriste fytyra dhe cfare entuziazmi te shtuar ne salle? Ndjehet fitorja, ndjehet.

Liria s'paska qene aty rrotull dmth.

e pashe e pashe! po fjalimi i Jozefines ishte i qare me lot .. na emocionoi!! nuk i dimin tere detajet e viteve 97-98 (ajo ngjarja ne Fshatrat e Vlores, ne Peshkepi etj).

Kija robt ku ka vajt puna. Do fitojm prej kozma dushit thone kulufat. Kush eshte kozma dushi njehere per ne qe se njofim se nga emri qenka si komunist. 

smiley

"Artisti Kozma Dushi, qe ne rrethet artistike njihet si "socialist i thekur" prej 20 vitesh, pasi eshte larguar nga LSI, deklaron se do votoje PD ne 23 qershor 2013"

Ky ishte lajm i para ca diteve smiley

BABUCI e ktheu

ky eshte ai ''shoku yne''smiley   mo Lefti,  qe e shikonte kameren çik si  vrëngër..smiley

Mashtrohet shume ne Shqiperi nga politika dhe kete njerzit nuk e kuptojne se sa efekte te keqia  ka kjo politika e sotme e mashtrimit, e genjeshtres qe behet ne Shqiperi  Do te thoja nga me te keqijat ne kohen moderene te shqiptareve, politike me e keqe se ajo e Komunizmit! Trushplarja me mashtrime dhe euforizma, dhe genjeshtra nuk kane te sosur! Retorikat e kesaj fushate, sidomos te partise qe eshte ne pushtet, jane njelloj si Recitime, hartime te fryra me genjeshtra!

Nxensit e shkollave studentet duhet te jene ne shkolla ne universitete dhe jo ne sheshet e mitingjeve te Partive!

Degjova Jozefinen tek Fiksi qe fliste per nje "antarsim" prej 3300 vet ne PD! Dhe e dini si jane antarsuar, grumbulluar ne mitingun e kesaj fushate ? Me force, nga drejtorite e shkollave, nga administrator te ministrise se arsimit qe angazhohen me militantizem , me urdher nga Partia per sigurimin e pjesmarseve ne miting, dhe ne plotsimin gjoja te antareve te rinise te teserave te PD.! Ne asnje vend te botes nxensit e shkollave, studentet, nuk perfshihen ne fushtat elektorale te partive politike, ne asnje vend te Europes te rinjte masivisht si ne Shqiperi nuk behen bisht io politikes, mish per top! Vetem ne diktatura Po! Rinia ishte e manipuluar nga Partia shtet! Kur sheh  nxenes shkollash ,studente qe bertasin kot,brohorasin ne mitingjet e partive qe lene shkollat dhe shkojne pas politikaneve eshte te luash nga  mend e kokes! Pse mer Popull ju marrin per hunde politikanet dhe ju terheqin ne fushata? Nuk jemi ne diktatura komuniste! Ne koren e veriut mund te shikosh sot pamje si ne Shqiperi! 

Kta jan parti loqesh mo burr. Mu sma merr mendja se ka per te ndryshu shum shqiperia me ramen edhe ktu ku jam sme hy shum ne pune po ama me vje keq qe te jete ne doren e morrave, qyrrsave e haleve qe jane embema e pd, rob qe rrin ter diten ktu se skan asnje interes per jeten, rob me horizont sa iriqi detit. Gjynof shqipria ta kene kta pabuksa a qyrrashe. Se ka dherob normale atje, ska vetem dangalle qe kan ngel qe ne klas te dyt. 

dyshja brad/patek jon shum simpatike. bromance to the max....kan per te bo xixa kaq shum shkojn

Llaf nga brenda: Berisha eshte duke e mbyll muhabetin e zgjedhjeve, PD i fiton zgjedhjet(jane ca kontrata per tu respektuar) por nuk do te jete ai KM. Km eshte vendos per Jozin dhe zv/km Topi. Spahiu min.i drejtesise.

Thuaj Patekut ta beje "bookmark" kete thenien, mbase te del nuk i dihet smiley

Per mua ka rendesi mos te jete Kryeminister Rama, pa nga e djathta ta marri edhe Bodja po deshi smiley

@vlonjat

hehe, paska edhe me keq se pas salen ne kry te vendit te lindjes. 

S'e disha! smiley

Aman o mrroklle, thjesht me tall nje çik trapin me keta zarat e Sales qe bejne sikur jane ne sekretet dhe konspiracionet e politikes. Gjithe keta qe lengezojne dhe zgerdhihen me çfare po ndodh me Shqiperine kane me pak tru se nje farë k....i gomari.

Deri ne tetor-nentor kur te mbaroje numerimi i votave eshte kohe e gjate...

Sa e doni PS-ne dhe ju..se kush i ka genjyer keta te PD-istet e paanshem se do e shpetojne PS-ne nga Rama po humbi ne 2013-en..hehehehe ne fakt edhe ne 2009  per te shpetuar PS-ne nga Rama erdhen ne pushtet... !!

Sapo lexova ne lajme, nje person u denua ketu me 1vit e 9 muaj burg sepse vrau nje ujk smiley ....Si u be ajo ceshtja e 21 janarit? 

Mos u bo merak Arto, Ministrine e Drejtesise e merr ne dore Meta e kjo pune zgjidhet mbas 23 qershorit

 

Une po pershendes shoket e shoqet e Guximshem e Fatparashikues fallxhore te memes Parti me  thenien e Filosofit te famshem Koalicionar te PD-hit doren vete z.Nard NOKA ..duke permbysur shume thenie per sistemet elektorale si Ndershmeria , Votimi i Lire etj etj ...

" Zgjedhjet i fiton ai qe merr me shume VOTA "..shoqeruar nga nje aksiome e thjeshte por shume Kuptimplote " Ne Opozite mbetet ai Koalicion qe nuk fiton zgjedhjet "

 

Ky eshte perfundimi ne te cilin ka arritur sinqerisht i juaji ne lidhje me keto muhabete.

Lajm i Fundit !

Pas publikimit te nje seri sondazhesh qe tregojne luften rrote me rrote per zgjedhjet e 23 qershorit, fillojne dhe levizjet e para ne Koalicionet zgjedhore!

Partia e Pensioniste kerkon ne KQZ te ndryshoje kamp e te regjistrohet me PD. Koinçidence ?

Partia e Pensionistave: Ne pjesë e koalicioni të PD, jo e PS

ueeee, ça lajmi ky... i madh Lefti..smiley

Sa vota kane keto Lefto? I kane nja 13 vota? smiley

Koinçidence ?

smiley  smiley

mbase jo Lefto; mbase kallxon qe nanjoni po bohet gati me dal ne pencion smiley   (nc nc nc sa bukur e thashe... edhe vet po habitem ...loooll)

smiley

13 vota apo 23 pak rendesi ka! rendesi ka qe hidhen nga né tani smiley

se mos e kthen dhe ndonje tjeter deri ne date 6 ?

Se nga Listat e PS-se filluan keputjet e kokave te Ngjalave :

- Shegushe Ligori, deputete prej 4 vitesh dhe e futur ne Politike nga dera e "Politikes se Re", doli sot nga Politika dhe nga Lista smiley  kuptohet, pas debatesh me Ramen per Listat.

- Erjon Braç perfundimisht, doli nga Lista ! Lajm 99.99% i sigurte. E mbylli me sukses politiken dhe Erjoni.

- Dritan Prifti del i pavarur ne qarkun e Fierin (shume pak mundesi ka per tu renditur tek AK-ja).

Paska lajme interesante sot , Shegushja paska dhene doreheqen nga PS -ja , ndersa Meksi eshte afruar ne PD .

Profesor na thuj noj llaf , eshte e vertete qe do besh fushate per PD -ne apo genjeshtra mediatike .

Shega Ligori viktima e rradhes tërhiqet nga politika, debat me Ramën për vendin e shtate ne  listat e qarkut Elbasan  smiley

 

Sa per info.. Shegushja humbi ne 2009 ne cerrik-belsh.. ku e majta mori 48% votava..ne nje zone ku PS fitonte thelle.

aaa, dmth Shegushja  ishte e papafte.., e paskesh mbushur kupen...smiley

 

moj Shegushe zemerushe,

kupen plot ti e mbushe..smiley

Shume ndejti biles smiley 

4 vjet shume per nje qe hyri nga dera e "Politikes se Re" ne 2009 ... njesoj sikur Sala ne 2009 te hiqte Majlinda Bregun pas 4 vitesh ...

Por nuk eshte e vetemja Shegushja qe do dali "fishek" nga ata/ato te "Politikes se Re"

Edhe Asllan Dogjani me politiken e re hyri ne skene, po doli ketej nga Sala tani smiley

Brado, aman! Kaç Islamin dhe e pertypim, po ate Ermelinda Meksin nuk e duroj dot kur flet (ndonese ka 4 vjet qe s'ja kemi degjuar zerin)

Ti lefti kujt do ja japesh voten

1- Kastriot Islamit

2-Asllan dogjanit 

3-Kadellit

4-Kosta Barkes

5-Lefter xhuvelit

6-Farhi Balliut. 

Kjo ishte nga prurje nga "Politika e Re" more Gjergj !!

Kaq shpejt u konsumua ?? Ajo e shkreta qe iku qysh ne fillim ishte ajo deputetja e Krujes, si e kishte emrin ... ajo ekonomistja nga Amerika! E shkreta, nuk duroi dot se thane se Rama ja kishte "lypur" me zor ... iku nga syte kembet ne States

Apo doli dhe kjo "renegate" ?!

keshtu degjova dhe une qe ja kishte lyp, sapo mori vesh qe berisha ja kishte hyp cilit, tha me vete po une trap jam. smiley

Lefti shiko halene e quajtur PD...ate bej ti. 

PS eshte bere grope septike, ate shiko ti!

Hoqet dhe Erjon Braçen, PUpupupu !!!

smiley

O Spanjoll,

une do votoj per Halim Kosoven, Visar Zhitin, Benet Becin dhe personalitetet me integritet qe do jene ne listen e PD

Nuk mbulohet muti me shurre o leftysmiley

Benet Beci personalitet me integritetsmiley Nje cope hajdut..

Kush te tha ty qe hoqem Bracen ??? mbetet duke hedhur balte tere diten o Lefteri.. Nuk kine me karta neper duar dhe po mereni me PSne,,, Nuk kam pare nje te PD ti pergjigjet nje pyetjeje.. vetem Saliu me monologje dhe takime te inskenuara me militante dhe adoloshente te dhunuar ne te drejtat e tyre themelore,, LATE NAM.

Nje vile si ajo e Benetit do ta ndertosh ti po te fitoje PSsmiley

Po une e kam nje vilesmiley

Pse e vret mendjen per politike ateheresmiley

Tani une e di qe ti do qe te te them dua te bej te dyten, por nuk do ta them kurre kete gje smiley

Si tha teta jozi ne kuvend:nuk do ju leme te vidhni as me lezet as pa lezet smiley

Teta xhozi i pagoi ato leket e shantazhit te fotove hard me zezak.smiley

Shegush, boll hengre rrush smiley Po rri o Shegush, rri rehat si vaji ne lakror.C'ke qe del demostrativisht nga tava. Kshu thane dhe kur iken mocionistet: Pd u prish.keshtu dhe me te tjeret me pas Kalakulet, Deshet e deri tek Qimekackavalli.Historia e vjeter e makines per mish. Asgje nuk u prish.Madje u rikthyen, nje nga nje, me bisht ne shalet e Saliut.Dhe u ai cfare u beri.? Mish pra,  mish per qofte.Qe nga Ruli, Ceka, Selami, Imami e co, tani rrine si qofte te heshtura ne tiganin e Sales.

qofte te heshtura ne tiganin e Sales -- coftina fare!

iken shegushja, cke ti vjen pjeshka. smiley Sala i ka ditet e numeruara. lol

smiley vjen qershia, pjeshka pak me vone, ne korrik smiley

shume jane shtuar karabushat ketu. Megjithse eshte dhe stina qe justifikon rritjen e tyre. 

ajt se dhe kater vjet ne opozite ikin shpejt, kur ndejtet 8 vjet beni si beni dhe 4 te tjere. Ne 2017, mblidhni forcat dhe merrni nja 71 deputete, do ju a japim prap nard noken smiley

Gezimo pse me PD-ne e saliut je ti? Nuk te dija per paramilitar.  smiley

vallahi, dhe keta neokomunistet si durtoj dot. Pastaj si tironc i vjeter qe jom sma bo shpirti me votu majtas. Sorry timo qe po te zhgenjej,  por...... tironcit si kane dash naihere

Shenje e keqe ajo e renximit te asaj me Gride ...Edhe Jozefina kishte qare ...Po mos u merzisni moj Liburnesha ...nuk u gjen gje , vetem do shihni me mire se Babasqapi ju ka roberuar , ju ka skllaveruar , ju ka poshteruar , ju ka si kukulla per podiume per slloganet e Familje se tij Per PARA !

Kjani ju vasha Kjani Ju gra

se dhe Jozefina zu me kja ..

kjani Ju varza kjani Ju cika 

se ra nga podiumet  edhe Grida smiley

Po ky Besnik Jaku (ish drejtori i qendres kombetare te barnave) c"pati qe iku nga PD ?

 

TIRANE- Besnik Jaku ka deklaruar doreheqjen nga strukturat e Partise Demokratike, ne te cilen sipas tij ka kontribuar prej 20 vitesh.

Ne nje interviste ne ‘News 24′, Jaku ka thene se ka qene nje ze aktiv ne PD, por eshte shume i pakenaqur me menyren e organizimit partiak.

Sipas tij, kjo menyre e organizimit nuk eshte e duhura. “Ne strukturat e PD ka shume te pakenaqur. Lidershpi i PD jane izoluar nga nje grup nepotik dhe kane humbur te gjitha kontaktet me realitetin’- tha ai.

Ai ka kujtuar se Keshilli Kombetar i PD ka kater vjet pa u mbledhur. “Gerti Bogdani jo zyrtarisht kreu i FRPD, pasi nuk eshte zgjedhur, edhe pse prezantohet ne media si i tille. Ne kete post rezulton te jete ende zoti Olldashi”- tha ai.

Gjergjo kam fryke qe ai modeli yt matematikor nuk merr parasysh ca variabla te pavarur.

Ej po qe se ndjell keq me parashikimet e tua per fitoren e Ps-Lsi, ashtu sic solle ters per Barcelonen, socialistet do te vrasin. smiley Nje skuader vrasesish te paguar me ne krye "Liqeni" nga Anglia smiley

Gjergjo shume mire foli ky Jaku. Se njihja fare por foli sakte

Kur Gjergji merret me "ikjet" nga PD .. hahahhaa smiley

E degjove Kreshnik Sphahin ç'fare tha mbreme per Edin ??

Rama na mori 4 njerez tha, nuk arrin dot te ruaje Deputetet e tij qe po mbajne Saliun akoma ... PRA, juve ju iken 3 deputete pas levizjes se LSI o trim, ti me merresh mua me individe anonim

Llafet e fundit ne fb thone qe Braces i eshte thene qe nuk do jete deputet po Edi do e bej minister. A thoni do e pranojne edhe kete ramistet e peshkut, apo kur pranuan ngjalkoalicionin kjo nuk eshte asgje?

Zgjedhjet jane e vetmja gjo qe afrojne pak aksion drame .kampionatet e futbollit , volejbollit basketbollit etj jane bo kot fare.Zgjedhjet ne shqiperi jane aq interesante ,sipas mendimit tem duhen organizuar cdo jave me sistem vajtje ardhje .

Mire e ke ti si tifoze. Po ata lojtaret e shkrete duan njecik pushim, kur do akumulojne ata pastaj. E degjove, mesa duket kane ra dakort qe 8 vjet jane periudha optimale. Se dhe parja madhe ka avaza, ku ta fusesh, me ca emrash, e 100 yckla te tjera.

Nejse nje kompromis midis interesave te lojtareve dhe tifozeve eshte i mundeshem. Te organizojne cdo jave ndeshje wrestling me ekipet ne fjale. Tifozat me te zjarrte (me votim te peshku) mund te kene privilegjin te pranohen dhe ata ne ring.

Po te organizohet nje ci bicim llotoje me rezultatet e zgjedhje ku rezultatet te shiten e blihen dalin me para  te dyja palet ...

O rob si s'u lodhet me kete muhabet. Mire ato qe fitojne vertet nei gjo, po shumica e bo kot per sport.

smiley

o Gjergjo, po Agron Duka ne Durres si Kandidat i Republikaneve, sa vota te majta i sjell Koalicionit te Berishes ?

Lajm i Fundit

Nje shporte me veze do tju sjellesmiley Agron Duken kemi nje shekull qe i kemi futur shkelmin.. akoma ti..Pastaj cme pyet mua ?? Shko pyet saliun si ndihet.. se ai e ka qejf Agron Dukensmiley

I keni futur ju shkelmin Agron Dukes? O Gjergjo po me lindin dyshime qe je militant pa akses ne Ps smiley Po ti e di qe Lsi eshte bashkuar me Ps edhe prej Gonit? Eh mer Gjergji vogel smiley

Jo kete se dija.. mos je dhe ti PP arkitekt i marveshjes PS-LSI..smiley

 Rikonfirmoje mire lajmin se Goni nuk eshte tip qe tradheton dhe ska as nevoje per leke qe te kaloje me Pd. Goni eshte tip bobi nuk e le Ps-ne pervecse nese ka bere ndonje idiotsi Rama por se besoj smiley

Goni ka fat te kete dhe vellain tjeter super miliarder

nje dore per fushate do ja japi dhe ai, paçka se "socialist" si familje e prejardhje ... Qe kur e ktheu "Babuçi" i Beratit qe vjen kendon ne Durres tek "Florida" çdo behar, u hap rruga edhe per "socialistet e thekur" te shkojne djathtas smiley

@ Patek Philipe

Ku ben idiotesi Rama ? C'ne ?! ai eshte falé Zot smiley

Surpriza te tjera ne pritje, sidomos nga kandidate te majte te "pavarur" qe do dalin neser dhe te henen

Shiko tani dhe Fatos Nanon kur te kandidoje ne listat e PDIUsesmiley

kaq shpejt e hodhet posht "Kryetarin Historik" qe keni ende gjalle ? Se me nder, Ramiz Alia na la shendene ...

Hmmmm. Per tu cudit se une njoh njerez te afert te Gonit dhe nuk e kuptoj nga e ke nxjerre kete info. Aq sa ka bere Goni per Ps dhe aq ndikim sa ka Goni nuk ka as trecereku grupit te lepurushave qe mban mbrapa Rama. Durresin e ka te humbur Ps nese e kane Gonin kundra por me duket se po ja fut pordhes kot ti Lefto smiley

Pateko,

ishte Flash i News 24 ... po ja futen ata kot per kete, ç'te them une ?

Jo mo nuk po ja fut pordhes lefti.. lajmi eshte i vertete.. Edi Rama qenka akoma me legjende sec kujtoja une..

Kur thash sot ne mengjes une qe Ky sondazhi po leviz shume gjera, s'me besuat ju smiley

Kur ju solla ate lajmin e asaj "Partise se Pencionisteve" qe kerkonte te ikte nga Koalicioni i PS per t'u bashkuar PD-se, prape u tallet ... por dale dale, se 3 ish-deputetet e PS-se (te perjashtuar) e pranuan me kenaqesi ftesen sot per Deputete te sigurt

Tani na doli dhe Armand Duka me Republikanen ne Durres (votat qe do mbledhi Duka per vete, i shkojne Berishes, nese Duka s'futet dot vete deputet).

Prape do kete levizje te tjera neser e pasneser smiley

smiley Shpresojme lefty shpresojme te kete levizje te tjerasmiley

Lefti se ke seriozisht besoj kete punen e listave te kandidateve. Ti beje Mediu ne koke te vet mendon ti..... Nje gje eshte e sigurte, mediu me kete levizje fuqizohet se tepermi. E para se do jete ne vend te sigurt ne listat e Tiranes dhe e dyta sepse merr nje mandat shume te vlefshem, dhe me shume gjasa ne shumice votat e socialisteve ne shijak. Nuk eshte e moralshme, por eshte pragmatiste, tek e fundit nga krahu tjeter nuk u luajt paster qeme 1prill. Nen moton gjitchka kunder berishes u justifikuan shume gjera, tashi prit pergjigjen nga krahu tjeter. Dogjani ne Kamez dhe  Kadelli ne Lezhe ckujton ti se d marrin, e para kjo. E dyta futja e pykave si  Dritan Prifti andej nga semani, dhe AK si parti te promovuar nga  Rama (1 here ne jave e kishe te Top Story)  ka shume mundesi ta katandisin kokoshin 1thele. Plus qe   mesa degjova, do jete dhe fieri surpize 

Gjenial vertet...e ka hak Nano presidencen!! po ja marrin kalane nga brenda Saliut,permes duartrokitjesh te zjarrta te popullit PD-ist...3 deputet plus Duka i krimit..e prurje te reja ditet ne vazhdim smiley..po jane diletante..diletante..erdhi mjeshtri,duket dora smiley  !!

Goni ka fat te kete dhe vellain tjeter super miliarder

Pyetje retorike: nese keta vellezerit Duka jane multi qindramilidardere (me te reja apo te vjetra?), perse te doje me se s'ben Goni qe te behet deputet? E meqe s'behet dot me PS-ne, hop kercen atje ku ka ndonje shprese?

Dhe e dyta retorike, sic tha dikush me poshte: po ky sikur ishte pjese e klanit te Zemunit. Berisha kakolicion me klanin e Zemunit?

1-Berisha nuk e kontrollon dot listat e partive aleate

2-Ne zgjedhjet e 2009 vetem PR ne Tirane arriti te fuse nje deputet nga Lista e Koalicionit dhe ne Vlore PDI-ja. (ne Durres nuk eshte kaq e lehte, madje ne Berat desh u fut ai i PR-se)

3- Mos flisni kot per moral, se moralin ju e hengret me buke, me nje pjat NGJALA dhe nga nje gote vere nga prapa

4-Arben Frrokun e kishin kandidat tek Partia juaj Aleate "Kristian Sociale" apo nje gje e tille...nuk te degjova te thoshe gje per kete mundesi

Ore mbase ke te drejte ti, po keto "partia juaj" vetem gjembaces mos ja thuaj se nuk me duket se i eshte be ndonjehere vone per PS-ne asaj. 

Berisha nuk e kontrollon dot listat e partive aleate

smiley   LEFTI, ti kujton se te gjithe jane adoleshene injorante te verber. Boll na ofendove inteligjencen, s'ta kemi per borxh. Me mollat e tuja, rrej gocat e huja - thote nje kenge e vjeter.

Shoh qe permend disa here "ju", pra me quan edhe mua si pjese te PS-se. Kur ka qene ajo here qe une kam thene se me ke parti jam? Apo pse peshtyj Berishen, automatikisht jam me PS-ne? Shiko fare te thashe me lart.

jo moj Gjembe jo, nuk e dija se nuk ishte tek lista e tyre smiley

se s'kam bere as liste te peshqve te kuq jo, ja qellon qe gabova : Sorry smiley

po e terheq kete "ju"

Apology accepted.

Ti Gjembi s'paske mbajtur ndonjehere fjalim para parlamentit... as une jo, xhanem, me te degjuar e kam. Droge e gjalle thone, kokaine. smiley

Ndoshta ashtu eshte...

O lefti po ky duka a nuk ishte Duka i krimit dhe i klanit te zemunit. Apo tani qe eshte me ne i fusim nje te fshire te gjithave.

Kot te lodhem me shpjegime te gjata une, me mire po i bie shkurt : e pranuat LSI-ne ju ? i hengret NGJALAT me buke e i rrekellyet me i gote vere (vendi, jo franceze) ?

Shume mire

Donit te luanit piste ? "Qelbesira te te gjitha aneve bashkohuni per rrezimin e Berishes" - thoshte teza e Muç Nanos ?

Apo ja ku e keni lojen e piste tani! te shohim kush do fitoi

siiiii???? e paskeni marre edhe Duken e Krimit....?????? Bravo o lefter, ju lumte, po si nuk late peshtyme pa lepi mer daj..........

Pas afrimit te rames me meten sduhet ta beje kete pytje kete konstatim..

Meta s'ka bere krime. Thjesht 7%-esha smiley Lerja te shkuaren arkeologjise. Perpara, me shpejt!

jo, po e kam me keta moralistet e medhenj qe bashkimit te RAmes me Meten nuk lane epitet pa i vu, po tani..çfare duhet te thone...??? A mos valle duhet ti lepijne prape ato qe peshtyne, se sikur po ngopen si shume.....

Alidemso, po lujte piset prit pergjigje daje. Si mer ai po loz gjithe levat me i marre pushtetin, ky mos i lozi te vetat me e mbajte. U vrane kater veta per meten, dhe prap iu le[ime  zgjebsa, ky duhet te mbaje qendrim se i paska thene ne 2005-en duka i krimit. 

Po jo mer daj, se nuk e kom fare me ata, si Rama meta Sala dhe ca me shume Mediu i kon rregullu punet e veta. Ata nuk kane se me se te merren dhe jon fut ne politike... POr e kom me shume per Lefter &co.... qe kur u bashku rama me Meten Nuk lan gjo pa thone....duke stigmatizu koalicionin, po tashti... si do ta justifikojne.....ket bashkim te pallogjikshem, po fare ama......sidomos te Dukes dhe te Kaçit, se keto jane me te palogjikshme fare....

Pragmatizem plako, vetem pragmatizem do ishte shpjegimi im. Nejse dhe ne bojme gam gam kot mire ke se seshte se na hy gje ne xhep smiley

Kur hidhet karta e "Pragmatizmit" ne fushe eshte per te gjithe jo vetem per ca.

ate po them "Gjithcka per te rrezuar saliun" tha Rama, dhe ky ju pergjigj "gjithcka per te me rrujt topet smiley

Alidemso,

Ku lexove ti qe Duka qenka ne listen e PD-se ??

 

Po leni mer Pordhet, pse si kujto ti, Mediu nuk eshte zar i Sales dhe vepro me koke te vet...????? pffffff

Pastaj ku ndryshon Duka i krimit nga Kaçi i kafkave...??? Apo Dogjan polici...?????

Apo Iliri qe i ri si Mmmmm.....eta pas kepuces Saliut

E ke tek BalkanWebi Pateko

Or cuna po ja u them sinqerisht. Nese news24 spo ja fut pordhes kot atehere iku Durrsi e mori Pd. Tju rroje Rama dhe ta mbani me shendet se qenka me verte debil. Nese ky lajm konfirmohet zyrtarisht atehere Rama shpallet zyrtarisht kokrra e debilit smiley

Po ne durres PD fitoi o PPsmiley Ne ajer qenke fare

Po flas per deputete shtese o Gjergjush smiley

 

P.S Une jam 99% i sigurte qe ky lajm eshte fallco.

Po qe i vertete lajmi, me shume ka mundesi qe Mehdiu t'ia dredhi Sales mbas zgjedhjeve.

qe Rama te shpallet "kokrra e debilit" besoj s'do presim as ta japi News24, as ta çertifikoi ndonje mjek smiley eshte EVIDENTE

 

Qe kur PS-ja mori Mero Bazen u lli fare kjo puna e merkatos. Flitet dhe per shume emra te tjere deri te henen ora 19.00 kur mbyllet ky sesion merkatoje.

Sapo burime nga PS deklaruan qe lajmi per Duken nuk eshte i vertete. smiley

I vertete eshte lajmi.. dhe aq i vertete eshte fakti qe Rama do beje Revolucion mentaliteti ne Shqiperi.

Epo mire, edi ben revolucion sala fiton zgjedhjet smiley . Sa deputete te sigurte keni sa jane obiektibat dhe sa jane obiektivat e mundur smiley

Ti e di sa mandate do mare Saliu ??smiley

As qe me rruhet sa merr sala, rendesi ka qe edi te beje revolucion mentaliteti smiley

Te lumte goja

smiley revolucion mentaliteti smiley . O edi po ki kujdes o robo se te shkoi edhe erion brace me salen smiley

O Gjergji se je dhe cun i mire. Cfare ndryshim mentaliteti mor bir? Po te ishte ndryshim mentaliteti nuk duhej te mbante Liken dhe te kandidonte Lefterin ne Durres por meqe kandidoi Lefteri te mbante dhe Duken. Lefteri dhe Agron Duka ne Durres jane mbreter dhe kane fuqi maksimale. Behu cun i mire dhe pranoje qe Rama eshte idjot. Agron Dukes i paska ngel hatri sepse e ka kandiduar te 5-tin ne Berat. Rama ka menduar se duke e kandiduar te 5-tin ne Berat, me fuqine dhe lekun qe ka Duka do ti jepte nje deputet Ps-se por si lyf qe eshte i ka bere llogarite gabim.Rama ka qene eshte dhe do te jete nje pafillo ne politike. Kesaj pune ti ke per tja pare tymin ne 24 kur te fillosh te qash e te marresh valixhet prape smiley

Likja ne listat e PS eshte ??

 

Ish-ministri i Nanos, Duka kandidat i Republikanëve për deputet, në Durrës

DURRËS-Suprizat me listat e kandidatëve për deputetë, duket se nuk kanë fund. Ish-ministri socialist Agron Duka do të kandidojë nën siglën e Partisë Republikane në Durrës.
Pak ditë pasi u përfol për tërheqjen e tij nga listat e PS, burime brenda koalicionit të djathtë konfirmojnë për News24, kandidimin e Arben Dukës në qarkun e Durrësit. Fatmir Mediu kofnirmoi se Duka eshte emri i zgjedhur i PR per Durresin.

Me këtë emër të ri në lista, ‘lufta’ për deputet pritet të jetë e ashpër. Dihet që tek koalicioni i majtë, në krye të listës së kandidatëve për deputetë është Lefter Koka i LSI dhe emra të tjerë të PS.

Agron Duka ka zgjedhur aleatin më të madh të Berishës, Fatmir Mediun për të siguruar një vend në parlament dhe kofnirmohet se ka marrë aprovimin e kreut të PR.

Por, Duka, ky ish-ministër i qeverisë ‘Nano” ka qenë një nga emrat më të akuzuar nga kreu i PD, Berisha. Duka, biznesmen i njohur, është akuzuar shpesh nga Berisha se monopolizoi tregun në kohën që ishte ministër i Bujqësisë.

Duket se gara do te jete e forte dhe brenda te djathteve. Pak dite me pare, me 2 Maj, i ftuar ne emisonin '360 Grade', ministri i qeverise 'Berisha', Sokol Olldashi gjate nje replike, permendi pikerisht Agron Duken.
"Flet për vajin e sheqerin dhe harroni monopolistin, Agron Duka që për 8 vjet monopolizoi sheqerin e vajin".

edhe klani Zemunit do ti bashkohet berishes? Apo berisha eshte tashme kapo i klanit te Zemuneve?

Sala e ka nje gje, nuk ndehyn ne punet e aleateve.

S'ka sesi te nderhyje ne punet e listave te Partive Aleate. Duka prape nuk e ka hiç te lehte te marri ate mandat deputeti nga PR ne Durres, sepse PR ne Durres s'ka as 2% te votave (biles, jane çamet qe kane me shume aty) per mos te thene qe s'e kapin dot ate vend deputeti, se do ja u "haje" PD se ka me shume vota ne Koalicion.

Duka do ta "tentoje" deputetllekun, por po si doli gje mundimi votat nuk shkojne kot : numerohen si te Berishes smiley

Kjo eshte e bukura e lojes me koalicionet pra smiley

Po ishit ju qe u shprehnit te bejme alenace dhe me dreqin per te rrezu berishen. Do loje te piset, merre lojen e piset dhe beji llogarite si del. Eshte fare e thjeshte

tamam!

U kujtuan keta te kapur me "ze dhe me figure" te flasin sonte per Moral, pa u thare akoma lajmi se Duka do futet me Rpublikanen ... se e dine qe s'fitojne gje tani, se dhe Sondazhi i pare serioz e tregoi se pas 8 vitesh pushtet PD eshte forca me e votuar.

Shkoni Opinionin e te enjtes me Ramen te ftuar, sesi nxin ne surrat ! Ai qe e kishte fitoren e sigurte smiley

Puna e rotacionit eshte si puna e skuqjes patateve ne tigan. Duhen kthy nga ana tjeter here pas here. 8 vjet ne qeveri digjen patatet, cunaaaa..... smiley

Thenie e dites kjo e jotja por guzhinjeri Rama sdi ta rrotulloje tiganin smiley

Gabim shoku. Tiganin e rrotullon populli smiley (pse s'ka ketu ndonje kokverdhe me grushtin lart, tip "rrofte partia!"... do ishte shume i perdorshem smiley 

po shqiptari te djegme i ka qejf patatetsmiley

kush klani i Zemunit ? 

Ne nje klime "Pragmatiste" fushate kryetari i qeverise eshte me i forti, pasi ka fuqine e terheq me shume.

Moralin e lame, ska nevoje ta therasim prape.

Berisha kur ishte ne opozite i goditi ca gjera sa qe dhe sot pas 8 vjeteve na kane ngelur ne mend. Sdi ca nga fushata e Rames sot kujtohet, se dhe shendetesine qe e nisi e la ne mes nga LSIja.

Po Goni c'pati a e di njeri? Deri para 2-3 muajsh shoqeronte Ramen ne takimet ne fshat si ekspert i politikave bujqesore gjasme, koalicionin e ka negociu kunati i vet Lefter Koka. Vk, s'po morrim vesh asgje me. Edhe Gjergji te i cili kisha shpesa qenka out fare. 

Kam pershtypjen se ka bere sherr me Nard Koken dhe Dakon, me sa me thane.....l Koka ka lobu fort qe mos jete Gon Duka ne Shijak....  Se per car nuk jam i sigurte por nai muhabet trafikanti do jete si ai i Kavajes

Po Kokat prandaj deshin koalicionin qe te ishte perseri edhe Goni deputet ose minister e te benin qef perseri. Mbase jane zene me Gjushin se e di qe ai tipi eshte icik sherrxhi, i shkurter i shkurter po oreksin e ka te madh. 

Boh, gallate e madhe me pak fjale. Sa per demokraci, institucione, meritokraci, transparence, konkurence...... i diskutojme pas zgjedhjeve. 

.E di ti qe ka lidhje te afert familjare Duka me Koken apo jo? Je duke ja fut komplet kot smiley

PO u fut leku ne mes ska lidhje e para, e dyta ne rast se do ishte vetem Gjushi kunder, sdo ishte problem qe te nderhyej tek rama per ti gjetur nje vend tjeter. Keshtu qe ceshtja eshte me e thelle se nje kapricio e Gjushit

Po thone qe qenka zene se Rama nuk donte ta vendoste ne Durres (Shijak) dhe e paska cu te pestin ne Berat. Ky nuk e ka pranu e i ka fut ca te shajtme te fuqishme. 

Me ben pershtypje, si psikolog wannabe e asgje me shume, ky fiksimi i Rames per ti heq robt nga zonat e tyre. Eshte komplet i frikesuar nga kjo ideja qe deputetet mund te krijojne nje llloj baze mbeshtetjeje ne nje zone e te kene si rrjedhoje nje lloj pavaresie ne te adhmen duke patur elektoratin e tyre. Jane fiks tiparet e diktatoreve qe shkaterrojne veten e sistemin perreth sepse jane te fiksuar me idene se gjithmone eshte dikushi diku qe po i tradheton, e nuk bien rehat nqs nuk jane vetem ata me pushtet ne dore. Enveri i vriste, ky  me Berishen nuk kane aq pushtet po thjesht shkaterrojne menjehere idene e nje lloj karriere te pavarur politike te partite e tyre. 

I pesti ne berat......, e sigurt qe humbet

i pesti ne Berat me demek qe te hudhi pare dhe te merret mandati nr 5.

po se merr dot sikur perpjete te hidhet. Llogari e thjeshte.... Berati nxjerr 7 deputete ne qark me sa di une, 2 i merr PD ne baze te sistemit sikur cte behet, 4 PS dhe 1 lsi. Eshte e thjehste qe ka dash me e djeg, ose me i thene hidh ca leke qe te dale deputet erjon velija smiley

Po dhe keto listat kane anen e keqe.

Dikur me deputet zone duhet te mateshe mire te mirje nje zone e kjo i frenonte shume qe mund te zgjoheshin me deshiren per tu bere deputet. Pra jo cdokush mirte hapin.

Sot qe kryetari ka ne dore listen, dhe po te futi ai ne numrat qe zgjidhen,fitove, te gjithe pretendojne e ben me shume te pakenaqur.

 

Pikerisht pra, listat prandaj u bene dhe ketu ne peshk kemi fol shume per kete. Me listat karrieren ta fal kryetari, te fut ne vend te sigurt dhe je rehat. Po nderkohe vete nuk ke asnje lloj lidhje me popullin. 

Po dhe kryetari ka me shume presion keshtu, pasi dikur ai u benten pyetje "e fitoni zonen apo jo dote" dhe shume eleminoheshin, sot te gjithe pretendojne, e ritet numri i te pakenaqurve se numrat e deputeteve qe zgjidhen jane pak, po pretendetet shume e kriter si dikur "kush ka aftesi me te madhe te mar zonen" nuk ka.

Plus as besnikeri nuk ka, pasi u pa qarte qe njerez qe nuk kane lidhje me zonen ashtu i ikin dhe kryetarit e vene te partia tjeter.

Shume here hilete te dalin per kundert. Pasi prish gjithe regullsine e lojes.

Duke qene sa Rama me Berishen insistuan per ta mbajtur kete sistem do te thote qe perfitimi per ata eshte me i madh se kostoja. Pra presioni qe ndjejne nuk eshte aq i madh sa te besojne se do ishte me mire te ndanin pushtetin me deputet me te fuqishem. 

Thene me thjesht, Rama dhe Berisha presionin e kane komplet minimal se partite i kane ne kontroll. Me shume se presion per tu bere deputet, ata perballen vetem me servilizma e b***lepirje tani qe te gjithe e dine qe karrieren ta jep kryetari e nuk e fiton vete. 

Mendoj problemi me te dy lideret eshte kur je i sukseshem te gjithe te vijne nga pas, pra je lider e natyrisht i terheq te gjithe nga suksesi, keshtu qe Berisha ne fillim te 90tes dhe Rama ne fillimet e 2000shit. Kur konsumohesh do shpikesh keto menyra te mbash partine, qe tregojne deshtimin e jo fuqine a aftesine.

Jo me kote shume vende kan kufi mandatesh pasi cdo politikan ka nje limit ose kur humb zgjedhjet ai kanditat nuk kandidon prap deri sa te fitoj po zgjidhet nje alternative e re e shpres e re.

 

Ke shume te drejte. 

Kam degjuar se Bajraba do kandidoje me Legalitetin ne Diber.smiley

Ju shoh mire si nje vazhdim te politikes shqiptare. Si tip groupies. Gjithe ky pasion... gjithe ky zell logoroik...

Duhet te ishte Ruci ne krah te Rames, Dhe njecike pune me shume per Precin,smiley

sa me shpejt zgjedhjet ju lutmi, se u rrotarizu komplet peshku.... 

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).