Të burgosurit e parë politikë që u dërguan për të punuar në galeritë e Spaçit, në maj të vitit 1968, ishin nga kampi-burg i Elbasanit, që punuan dhe ndërtuan fabrikën e çimentos. Ata u pritën me thirrje në kor: “Ja u bëmë varrin! Ja u bëmë varrin!”

Kampi i Spaçit u ndërtua nga të burgosurit ordinerë në fillim të vitit 1968. Kampi ishte ndërtuar në gropë, në një shpat mali të zhveshur, rrethuar nga të gjitha anët me male, ku shikohej vetëm një kupë qielli. Fillimisht, si kapanonë fjetjeje shërbenin disa baraka të vjetra të ndërmarrjes së gjeologjisë, ndërtuar në vitin 1953. Të burgosurit e parë politikë që u dërguan për të punuar në galeritë e Spaçit, në maj të vitit 1968, për të nxjerrë nga thellësia e tokës bakër dhe pirit, ishin nga kampi-burg i Elbasanit, që punuan dhe ndërtuan fabrikën e çimentos. Ata u pritën me thirrje në kor: “Ja u bëmë varrin! Ja u bëmë varrin!” nga të burgosurit ordinerë, që vazhdonin të rrethonin kampin e punës me tel me gjemba dhe truproja.

Sigurisht, atyre mjeranëve ua kishin mësuar parullën oficerët e Sigurimit, dikasteri i të cilëve e kishte projektuar Spaçin si “varri i armiqve të partisë dhe të popullit”. Të burgosurit, që në fillim ishin 600 veta, punonin me tri turne, me mjete primitive dhe pa asnjë masë të sigurimit teknik. Për 3 muaj të vitit atje zotëronte bora dhe akulli. Temperatura në dimër zbriste deri në 15 C. Në acarin e dimrit, të burgosurit që nuk realizonin normën, i lidhnin nëpër shtylla me kavo çeliku, duke i mbuluar me borë dhe akull gjersa humbisnin ndjenjat. Kushtet higjieno-sanitare në kampin e Spaçit ishin të vajtueshme. Të burgosurit që kundërshtonin urdhrat e gardianëve rriheshin barbarisht. Një torturë tjetër që ushtrohej mbi të burgosurit e Spaçit për çdo ditë ishte qëndrimi në këmbë me orë të tëra, me pretekst numërimi. Kështu orari ditor i punës arrinte nga 8 deri në 10-11 orë. Kur iu drejtoheshin të burgosurve, gardianët dhe oficerët e kampit e kishin në  majë të gjuhës thënien: “Nga Spaçi s’keni për të dalë as të gjallë, as të vdekur”. (Kufomat e të burgosurve që vdisnin pa mbaruar dënimin, nuk u jepeshin familjarëve).

Birucat e kampit ishin gjithmonë plot me të dënuar për shkaqe nga më absurdet. Ata mbaheshin atje deri në një muaj me bukë thatë dhe vetëm një batanije. Para se të ndodhte revolta e 23 majit 1973, të burgosurit e Spaçit i ishin drejtuar shumë herë Ministrisë së Punëve të Brendshme dhe organeve të larta të Partisë-shtet, për ndalimin e dhunës pa shkak që ushtrohej mbi ta. Kërkesat e tyre binin në vesh të shurdhër dhe dhuna vazhdonte të ushtrohej si më parë.

Fillimi i revoltës së Spaçit nisi pikërisht me shpërthimin e birucave nga i burgosuri guximtar Hulësi Pashollari. Ai mundi të lironte 12 të burgosur që vuanin dënimin pas asnjë shkak ose motiv serioz, pikërisht më 21 maj 1973. Atje filloi dhe përleshja me rojet e brendshme të kampit, të cilët u zmbrapsën para turmës së revoltuar të të dënuarve dhe më pas revolta u zhvendos jashtë kampit. Ambientet e brendshme ranë në duart e të burgosurve. Revolta shpërtheu si një erupsion vullkanik. Ishte kulmi i protestës së të burgosurve për shkeljen më të rëndë të të drejtave njerëzore, marrjen nëpër këmbë në mënyrë çnjerëzore të dinjitetit njerëzor, ishte revoltë për torturat dhe skamjen në kufijtë e vdekjes. Puna e detyruar skllavëruese dhe dhuna e përditshme që ushtrohej mbi të dënuarit e kishin çuar në kockë thikën e diktaturës së proletariatit. Nuk durohej më. Edhe më të frikësuarit nga terrori u bënë trima dhe u hodhën në ballë të turmës së revoltuar. Më mirë një vdekje e menjëhershme, sesa një torturë pa fund, kampi gjëmonte nga thirrjet dhe krismat për liri: “Rroftë liria, poshtë komunizmi, poshtë diktatura”.

Në qendër të kampit u valëvit flamuri kuq e zi me përkrenaren e Skënderbeut, pa yllin komunist, e para herë në Shqipëri pas instalimit të diktaturës. Byroja Politike u zu në befasi nga kjo revoltë e padëgjuar dhe e pamenduar se mund të trondiste themelet e terrorit komunist. Dy net e tri ditë të burgosurit bënë një rezistencë heroike, luftuan me krenari e dinjitet për të rrëzuar telat e gjembave dhe hekurat e burgut. Byroja Politike dha urdhër që revolta të shtypej sa më parë dhe me çdo mjet. Më 23 maj të vitit 1973 qindra forca speciale dhe efektivë të policisë u vërsulën si kafshë të tërbuara brenda kampit duke rrahur e goditur çnjerëzisht të burgosurit e rraskapitur nga beteja për liri. Ata ishin të pangrënë e të rrënuar nga goditjet fizike. Rezistenca u shtyp egërsisht me bilanc tronditës, u dënuan me vdekje katër të burgosur: Hajri Pasha, Dervish Bejko, Pal Zefi dhe Skënder Daja. Ata u ekzekutuan brenda pak ditëve, ndërsa 111 të burgosur të tjerë u dërguan në hetuesinë qendrore në Tiranë, ku iu bënë tortura dhe hetuesi me mjete nga më të dhunshmet. Terrori kishte rilindur edhe më i ashpër se para revoltës. Ata u nxorën në një gjyq të inskenuar në Rrëshen dhe u ridënuan me 1700 vjet burg.

Ky ishte fundi fatal i revoltës së Spaçit, por jo i shpirtit të saj. Ideali dhe fryma e shenjtë e luftës për liri mbajti gjallë me mijëra mendje e zemra të të burgosurve politike në Spaç, Burrel, Qafë-Bar, Tiranë e në të gjithë Shqipërinë. Revolta ka hyrë në analet e historisë sonë kombëtare si revolta më e madhe në historinë e burgjeve dhe kampeve me punë të detyruar në Shqipëri gjatë regjimit komunist. Por hulumtimet dhe studimet e kryera në këtë disiplinë e shënojnë revoltën e Spaçit si revoltën më historike në ish-vendet komuniste të Europës Lindore që i dha jehonë jo vetëm Burgut të Spaçit, por gjithë Shqipërisë si vend me vetëdije të lartë kombëtare, me besim të thellë te vlerat e lirisë dhe parimeve njerëzore.

Por fatkeqësisht diktatura komuniste në Shqipëri ishte më dramatikja dhe ndër më jetëgjatat, që solli pasoja të paimagjinueshme për rrënimin dhe humbjet e mijëra viteve jetë të pafajshme nga kalvaret e pafundme të burgjeve dhe internimeve. Pas revoltës dhuna dhe terrori në Burgun e Spaçit u thelluan edhe më tepër. Gjashtë vite pas revoltës, në Spaç u inskenua një tjetër gjyq makabër, u dënuan me vdekje intelektualët Vangjel Lezho, Fadil Kokomani dhe Xhelal Koprencka. Burgu-minierë i Spaçit vazhdoi të mbahej në këmbë nga komunistët dhe për afro çerek shekulli. Ai ka hyrë në histori si burgu më rrëqethës për të burgosurit politikë dhe familjarët e të afërmit e tyre. Por jehona bëmëkeqe e burgut mbante pezull dhe zemrat e shqiptarëve, të cilët edhe pse jashtë kangjellave, e vuanin privimin e lirisë pak më egër se vetë të burgosurit politikë.

Bilanci i Burgut të Spaçit, me dhjetëra të burgosur të ekzekutuar, të vrarë në minierë, të torturuar çnjerëzisht dhe të mbajtur vazhdimisht në gjendje urie, është një thirrje shtesë për meaculpan e vonuar të byroistëve që jetojnë dhe pasardhësve të tyre që duan ta mbajnë gjallë frymën e diktaturës. Sot Shqipëria e lirë, demokratike, anëtare në NATO, është amaneti i çuar në vend për luftëtarët e lirisë në Burgun e Spaçit dhe në dhjetëra burgje e kampe pune e internimi shqiptare.

Nga ana tjetër, një homazh i përjetshëm nderimi, i merituar për ta dhe të gjithë të burgosurit e të persekutuarit politikë, do të ishte ndërtimi i Burgut muze në Spaç dhe Burrel. Kurrë nuk është vonë për të vënë tullat e ndërtesës simbol të kujtesës historike.

Agim MUSTA, historian, i burgosur politik, bashkëvuajtës në Spaç

761 Komente

Sot Shqipëria e lirë, demokratike, anëtare në NATO, është amaneti i çuar në vend për luftëtarët e lirisë në Burgun e Spaçit dhe në dhjetëra burgje e kampe pune e internimi shqiptare.

Ehe, dhe shqitja e shitja per skrap i Spacit amanet ishte. 

gjendje urie

Edhe greva e urise po ashtu, amanet. 

wow, trollizmat mund ti kursesh. Se fundja ke tema tjera plot ku mund te engledisesh.

Radhen dhe ti.

S'di per cfare ke fjalen, por sidoqofte edhe njehere, - evito trollizmat. 

Ne radhen e gjate te atyre qe me kane thene c'te bej a c'te them dhe qe une s'i pyes. 

Hajt me t'mira. 

Eshte plotesisht e drejta jote te sillesh si faqezeze dhe kete e respektoj plotesisht. Por pak me shume delikatese.  

Gjithe te mirat.

Hej, jane hapur depot dhe o burra armet?  Mbaji ne konakun tend. 

Po ne te njejten linje, Ministri i Kultures, Turizmit, Rinise dhe Sporteve z. Visar Zhiti ka perkujtuar edhe revolten e Qafe-Barit.

Masakrat që shtypën revoltën e Qafë-Barit

“Ferri i çarë”, libri i Visar Zhitit në kujtim të 29-vjetorit të masakrës

Zhiti: Qafë-Bari 22 maj 1984, ja masakrat e policëve mbi të burgosurit politikë

“Zylyftar Ramizi dhe Agron Tafa u dërguan nga Tirana për të shtypur me dhunë e gjak revoltën në kamp”

Urdhri shokues i ministrit të Brendshëm Hekuran Isai, më 8 qershor 1984: Sytë e të pushkatuarve, si u shkulën për punë shkencore. “Me porosi të shokut ministër, sytë e dy të dënuarve që do pushkatohen do t’i jepen Ministrisë së Shëndetësisë”.

 

Lefto, 

Zhiti, si i ka punet me Kacin? Se me Sul-sekretarin dihet mo, vaj...

behu njçik serioz u burre, mos e menderos muhabetin fare

eshte teme serioze kjo, s'po bejme gallate ketu

ku e pe mos seriozitetin tim ne lidhje me temen o Lefte? 

Cfare fatkeqesie qe ky artikull paska ardhur ketu ne nje date me ditelindjen e Wagnerit, sepse do ta kishte merituar vendin e pare, qe s'ka ngelur ceshtje dytesore pa e merituar.

Ajo kritike qe ti Monda i ben nuk e zhben rendesine e temes as kufizon dobine e artikullit, perkundrazi, eshte carja nga mund te filloje diskutimi - sic e fillon ti por qe nuk e vazhdon.

po dhe Monda, nuk kish per qellim zhberjen e rendesise se temes; beri thjesht çarjen per te cilen ti flet me te drejte

Per Visar Zhitin, letra e Adrienne Rich kur refuzoi Medaljen Kombetare per Artet:

"Dear Jane Alexander,

"I just spoke with a young man from your office, who informed me that I had been chosen to be one of twelve recipients of the National Medal for the Arts at a ceremony at the White House in the fall. I told him at once that I could not accept such an award from President Clinton or this White House because the very meaning of art, as I understand it, is incompatible with the cynical politics of this administration. I want to clarify to you what I meant by my refusal.

"Anyone familiar with my work from the early Sixties on knows that I believe in art's social presence--as breaker of official silences, as voice for those whose voices are disregarded, and as a human birthright. In my lifetime I have seen the space for the arts opened by movements for social justice, the power of art to break despair. Over the past two decades I have witnessed the increasingly brutal impact of racial and economic injustice in our country.

"There is no simple formula for the relationship of art to justice. But I do know that art--in my own case the art of poetry--means nothing if it simply decorates the dinner table of power which holds it hostage. The radical disparities of wealth and power in America are widening at a devastating rate. A President cannot meaningfully honor certain token artists while the people at large are so dishonored. I know you have been engaged in a serious and disheartening struggle to save government funding for the arts, against those whose fear and suspicion of art is nakedly repressive. In the end, I don't think we can separate art from overall human dignity and hope. My concern for my country is inextricable from my concerns as an artist. I could not participate in a ritual which would feel so hypocritical to me.

"Sincerely,
Adrienne Rich"

Nuk besoj se kam per te lexuar gje me te bukur se kjo leter edhe per nja tre muaj te tjere, mendoj. 

Falemnderit sinqerisht. Jane keta lloj poetesh qe e vecojne cilesisht Letersine nga derdellitjet e nje nate maji a vere for that matter...

 

jom krenar qe i kom perkthy ca gjona ksaj. Dhe do vazhdoj ta bej at pun sipas muncive.

you shoud be... i would love to read some. thanks.

Ka qene dhe eshte nje gazete me titull "Le Surrealisme au service de la revolution", e gjen ne bibliotekat e mira, ndoshta te pelqen. Botimi i saj fillon bindshem pas perjashtimit nga grupi te shokeve te pazellshem, dhe bukuria e situates eshte qe perjashtimet per mungese zelli behen dhe do te behen perhere nga te gjitha krahet, o kohe te zellshme!

sorry, not interested.

Po si "not interested", behet fjale per fazen me te zellshme te modernitetit, cudi me ty.

trop, leri derdellitjet me mua. 

Si te duash, une zellit tend iu pergjigja dhe une nuk derdellis, por nese nuk do qe te te drejtohem me une e bej, nuk eshte problem.

Kufomat e të burgosurve që vdisnin pa mbaruar dënimin, nuk u jepeshin familjarëve.

Vellait i gjyshit tim ka vdekur ne hetuesi nga torturat dhe rrahjet dhe jo vetem qe s'e lajmeruan familjen per vdekjen por dhe si mbas normes kur e moren vesh nuk ja dhane kufomen familjes.  Ju desh gjyshit te nderhynte me ane te nje miku vlonjat qe ti jepej kufoma e vellait te vdekur.

E tmerrshme pak.... Vuajtjet e ketyre njerzve sduhen harruar. Gjyshin tim e pushkatuan ne moshen 36 vjecare, im ate ishte vetem 3 muajsh aso kohe. Sot e kesaj dite se dime ku e ka varrin, ose eshtrat. Me e bukura eshte se dhe ata qe e pushkatuan nuk na e treguan derisa vdiqen. Por kur mendoj se ka njerez qe kane vdekur ne torture, mendoj se ka qene e me "fat" nese mund ta perdor kete term, sepse fati nuk hyn gjekundi

PS: Djali im eshte ne moshen e tim eti kur i vdiq i ati, se di pse e mendoj shpesh tim gjysh sa here shoh ate

Shpesh vdisnin njerzit ne burg apo i pushkatonin dhe familjaret qe s'dinin asgje vazhdonin vizitat e tyre me pako e ushqime, te cilat merreshin nga rojet pa ju thene gje per nje kohe te gjate.

Ate po thosha se sdua ta perseris. Po sa vdisnin kampeve te perqendrimit.. Per te mos fol pastaj per perdhunimet e grave dhe vajzave qe ishin si virus, se jo vetem qe ishin kriminele dhe te bindur keta provincialet tane po ishin dhe te frustuar....  Te pakten keta komunistet ne kete pike mos ndjeheshin, po na tregojne "ashtu ishte koha" ose qe na e paskan bere dhe mire. Hej pike e zeze

Pyet se si nenat linin foshnjat ne kamp vetem e kur vinin nga puna e detyruar, i gjenin te vdekura ngaqe s'kishin me cfare te ushqeheshin, ose merrnin plevit e semundje te tjera. Vdisnin njerezit edhe gjate udhetimeve/marshimeve nga njeri kamp ne tjetrin.

Normalisht qe s'do heshtin kur s'ka patur asnje lloj ndeshkimi per krimet e pafundme qe u kryen nga ai regjim e kur institucioni ne qender te atij regjimi ekziston dhe sot i riemeruar per here te dyte.

Faleminderit, Lefti.

e solla per faqe te pare ne fakt, por Wangeri tha dikush me lart ...

Lexo dhe kete te Visar Zhitit i cili ka bere dhe Liber per Revolten e Qafe-Barit ku ka qene vete prezent e deshmitar. Ja nje pasazh ...

MASAKRA E SYVE…

…Shkresa që urdhëronte ekzekutimin e Sokol Sokolit dhe Tom Ndojës, nënshkruar nga ministri Hekuran Isai, 8 qershor 1984, në anë kishte një shënim… e pabesueshme… të drejtorit të Drejtorisë së Zbatim-Vendimeve Penale: “Me porosi të shokut ministër, dy të dënuarve që do të pushkatohen, sytë e tyre t’u jepen Ministrisë së Shëndetësisë për punë shkencore”. Çfarë?! E lexova prapë. Tmerr! Vura duart mbi ballë si për të mbrojtur sytë nga një shkulje mizore. Ekzekutimi është bërë më 9 qershor, ora 24:00… pa togë pushkatimi, e kanë kryer dy persona… Cilët janë? Po ja, nga ata, të gjithë… Dhe pastaj u kanë nxjerrë sytë… si? Me bajonetë? Horror!

Nuk e di ç'mendim keni, por une jam i bindur se kemi nevoje qe ngjarje te tilla te kujtohen, por edhe arti duhet te merret me to. Libra jane shkruar dhe po shkruhen perseri per keto ngajrje, me deshmi e dokumenta qe tani po hapen. Por ka nje mungese te madhe mendoj : keto ngajrje duhet te pasqyrohen edhe ne kinematografi. Perse te mos behen edhe filma ? Ka plot te tille te bazuar ne histori e ngjarje te verteta dhe do ndihmonin qe mbare shoqeria ta "shihte" me sy ate qe eshte bere.

Left, kam mendimin qe te vetmet gjera sistematike dhe eficiente qe beri monizmi ka qene (i) propaganda, (ii) survejim-spiunimi i brendshem, dhe (iii) ndjekja me konsekuence e luftes se klasave qe ne vetvete do te thote ndeshkim ekstrem kundershtarit politik.

Cdo gje tjeter te mire qe ka bere monizmi, shkollat, dritat, mjekesia, ujet, telefonia etj erdhi nje cast qe u krisen, pasi si sistem eshte ekonomikisht inferior. Ndersa ato te parat i ka bere deri pothuaj ne diten e fundit.

te bej me dije qe nuk me habit asgje nga keto qe deshmohen. Sepse une e njoh gjene. nqse keto behen per te lindurit pas 80-tes, OK, e marr vesh. Per mua jane yesterday's news. per mua me shume rendesi kane pislliqet  dhe krimet e sotme qe mbesin pa u shoshitur.

Une jam i fundit te viteve 80' keshtu qe ngjarje te tilla kohet e fundit i kemi mesuar e i kemi marre vesh. Dhe besoj ka shume ne Shqiperi, flas per - 30 vjeçaret qe nuk e kane shume dijenine e ketyre gjerave, sepse politika apo historia nuk jane pasionet e medha te kesaj grup-moshe. Leximi akoma ma pak. Ndaj jam i bindjes se te tilla ngjarje, qe te merren vesh me se shumti nga moshat e reja (qe perbejne mbi 1/3 e popullsise sot) duhet te kalojne edhe me Kinematografi.

Edhe ne familjen time ka pasur persekutime  nga regjimi hoxhist, duke filluar me stergjyshin te cilit ju sekuestruan pronat, parate, pasurite dhe u çua te punonte ne gurore ne nje moshe te thyer per ta injoruar (ishte be). Per te vazhduar pastaj me gjyshin qe s'e kam njohur kurre se vdiq ne moshe te re pasi kishte bere 10 vjet burg per "motiv ordiner" - tregeti : ne fakt, motiv teresisht politik. E me vellezerit e tij, te cilet u arrestuan nje e nga nje per çeshtje "politike"...

Te erdhi dita me se fundi te te bej nje kompliment: dukesh goxha me i ri Lefto

Zbulohet letra e sekretarit te Partise te fakultetit Mjksie sh .SB derguar MIN te Brendshem sh H.I

....... Praktikat mesimore i kane te domosdoshme pjese te organeve te cilat mund te sigurohen edhe nga "ndrrimi jetes " prej individeve me shkaqe te ndryshme Ligjore " .....vijon .Marre nga arkivi shtetit dosje nr ...faqe ...  Shenimi poshte Letres

"Te vleresohet dhe ti jepet pergjigje pohuese brenda Ligjeve "........HI

Botoi per here te Pare klani LefGOPESE ne Revisten " Te ndihmojme shkencen "

 

Pra Monda, ti mendon se shitjen per skrap te Spacit po e ben Zhiti qe nuk reagon si Adriana? Pra ti mendon se detyra jone, jotja dhe imja, ne qasje ndaj Spacit, eshte t'iu tregojme Zhiteve si te sillen ndaj kujteses se tyre? Po ne, si duhet te sillemi ndaj Spacit, apo perhere duke iu drejtuar Zhitit? Po njera-tjetres, a i drejtohemi dot?

Nuk ishte pergjigje ndaj komentit tend letra.  Meqe u permend Zhiti, qe nder te tjerash eshte edhe shkrimtar, m'u kujtua letra.

Per Spacin jam shprehur 1001 here.  Monument historik, dhe monument qe duhet te rrahe memorien tone me shpulla.  Artikulli merre me leng.   

i ke marre prinderit ne pyetje ti Monda? po ish shoqen e banges ne fillore qe te spiunonte ke zjusha?

hmm, e kam bere une ate gje... I vrava nje minute me vone. Jo se kishin bere gje, po sepse nuk kishin bere. Plus qe kishin kaluar dhe te 50-at... nje rruge, e dy pune. 

Ti ke nje vend ne qiell. por ne qiell do te shkojne te gjithe, mekatare dhe jo.Zoti atje vendos, kush shkon ne parajse e kush ne ferr.

nje bisede imagjinare me tim ate:

une: po pse nuk u ngrite, t'i thoshe te deleguarit te komitetit te partise qe ne me ty s'jemi dakorde, t'ia perplasje ne fytyre...

Ai: po ngadale mor bir se...

une: jo dhe jo, c'ngadale, si ju mbante dheu, mos me thuaj qe edhe ke duartrokitur...

Ai: epo... si te gjithe mor bir... 

une: c'te gjithe? sikur te gjithe te mbyteshin ne lume, do mbyteshe edhe ti???

Ai: eh, jo o bir, se po vajte mbas te gjitheve, nuk mbytesh, e sigurte kjo

une: ju te gjithe jeni mbytur ne llumin dhe batakun e diktatures me te eger ne europe

Ai: eh jo xhanem, se ja une po flas akoma...

une: jo, te ishe ngritur, t'ia shtije duart ne fyt atij te deleguarit kur tha se...

Ai: po te plasnin brenda pa nje pa dy o bir... e te degdisnin prapa diellit...

une: Po! Edhe?

Ai (me ne fund me durim te shkalafit): epo me fal, o bir, po kush do te ta qinte nenen ty qe te beheshe ti e te me vije e te me caje bythen sot, kush do me korigjonte tani qe po ngrys jeten. Hy pirdhu, gjidi zagar i mutit...

Te qeshesh ne ket "prurje " nuk po e bej .Po kjo meriton nje VEND te Dukshem me nentitull "Af Ofet zbulan prejardhjen "

Shpesh zelli i tepruar i ketyre shkruseve te kompanive , ka bere qe gjithmone kjo kategori te jene Prokuroret dhe Gjykatesit me te eger te cdo periudhe qe me vone 'shndrrohen " ne viktima dhe "kerkojne hakmarrje  " duke kujtuar ndonje Gjysh a Daje qe ka rene therror ne 45 se parashikonte se cdo ndodhte ne Bote pas 2000. Mjere ata gjyshrit tane qe kane rene therror ne 43 -44 dhe nuk arriten te kuptonin perse e bene ate sakrifice !

per vete gjyq nuk i kam bere e nuk do ju bej dot as edhe nje here. kane bere sakrifica sublime, pa dado e me rroga te komandume, qe s'kishte lidhje fare me aftesite intelektuale. edhe qe mundoheshin te gjenin te bukuren dhe miresine ne gjera te thjeshta. nuk jane te nenshtruar e sqepmbyllur. ne skenare te ndryshem, pershtatja humane eshte ne natyren humane. nuk mund t'i kerkoj faj dikujt qe krijon familje dhe interesat marrin tjeter prioritet. para syve te mi nuk behen asnjehere te pamundur. A do ja arrij une ndonje dite te bej dot ato lloj sakfriciash? Kurre, jo.

Ai (me ne fund me durim te shkalafit): epo me fal, o bir, po kush do te ta qinte nenen ty qe te beheshe ti e te me vije e te me caje bythen sot, kush do me korigjonte tani qe po ngrys jeten. Hy pirdhu, gjidi zagar i mutit...

smiley

Une i marr rregullisht ne pyetje te mite, ata me marrin ne kunderpyetje. Marr edhe gjysherit ne pyetje por ata nuk kane luksin te me pergjigjen as kunderpergjigjen, keshtu qe me ta biseda zhvillohet rehat fare.

eeeeh, diktatura... diktatura... thoshin qe jemi demokraci e madhe, por fshehurazi i benin te gjtiha. kerkund nuk shkruanin qe jemi diktature e proletariatit. lufta e klasave behej fshehur. per spiniumet nuk dinte gje kerkush. komunistet i merrnin me te mire kundershtaret e tyre. mbronin me mish e me shpirt rrugen paqesore madje edhe bashkeekzistencen paqesore. ishin shumte te turbullt kur vinte puna se c'vije ideologjike i perkisnin. internimet i benin jashte vemendjes se pergjithshme. pallatet qe i ndertonin me te burgosur i mbulonin me carcafe qe te mos i shikonte njeri. kampet e punes nuk i dinte askush ku ishin. Burreli dhe Spaci u njohen vetem me ardhjen e demokracise... cdo gje nen dhe, ishin shume frikes, komunistat them, dhe e kishin shume problem se c'do mendonte per ta "armiku i klases". me te futme ktij poplli me i llaf... po sami amenin do e njifja mes 1000 vetave une...

E di qe nuk ishte pergjigje ndaj meje, ishte vazhdim i kritikes tende te pare, vazhdim i linjes me mbeshtetje nderkombetare. Une po flisja per tjeter ceshtje. Nuk po them qe nuk je shprehur per Spacin ne ndonje koment apo zgjedhje redaksionale, por mendoj se ne si shoqeri nuk jemi shprehur per Spacin.

Shoqeria kjo eshte pra.  Visar Zhiti qe behet Minister Kulture, kulture e cila nder te tjerash shet monumentet e veta te kultures.  Kulture-shoqeria e cila e grryen, e shqit Spacin per skrap.  Kulture-shoqeria e cila ben sehir kur te perndjekurit digjen per se gjalli.  Kulture-shoqeria qe te pakten une s'jam ne dijeni, se organizon udhetime te nxenesve te shkollave ne Spac.  Kulture-shoqeria qe s'ishte kurre e zonja te bente as lufte e as paqe me te shkuaren e vet.

ne si shoqeri i kemi bere diskutim hermetik kesaj ngjarje. ata qe vertet jane heronjt e fatekeqesise, jane teper te perulur ndaj vete vuajtjes qe kane hequr. ndersa elitat i perdhosin cdo dite keta vuajtes. eshte e rende per nje shoqeri qe nuk eshte e zonja ta zgjidhi vete. jemi te vetmit qe nuk e kemi bere akoma edhe mbas 20 e ca vjetesh.

Gaia, ku ia gjen shkaqet ti kesaj?

Shkaqet jane nga te gjitha anet te shperndara ne interesa kohore dhe rendesi te brendshme. Kur u hap blloku lindjes, ne nuk ishim ne rang per te qene success story per kete gje, pra nuk kishte shume presion per ta bere kete, sic ishte me Gjermanine Lindore, Polonine e te tjeret, pavaresisht se kishim nivelin me te ulet te te drejtave humane, me sic e shikojme sot. Ky lloj presioni per mu ka qene faktor kryesor. Shtetet e tjera e kishin tip detyre shpie qe duhet ta benin. Rusia nuk e beri psh, nuk jemi vetem ne kete aspekt.

Te brendshme: prioritetet tona ne fillim ishin per buken e gojes, coroditje totale. nese ka nje guilt trip qe nuk shlyhet dot, eshte qe kesaj shtrese nuk ju dha e drejta e mohuar, dhe pati nje emigracion masiv edhe kur vendi nuk kishte me diktature. Jane pikepyetje per teoricienet keto.

Dhe kryesorja eshte qe ata qe drejtojne vendin tani, kane shume e shume haqe per te lare. (Me drejtues fus te gjithe qe merren me politke si sport.)

Fatkeqesia me e madhe nuk eshte perkujtimi dhe ndergjegjesimi i ndergjegjes. Nuk ju jepen sot e kesaj dite pronat, dhe nuk shperblehen per vuajtjen. Krijimin e shtresave se kush eshte i persekutuar eshte ajo qe te le shijen me te hidhur. Te gjithe ishin te persekutuar ne aspektin e te drejtes humane. Flas per te burgosurit si ordiner, si politik.

PS. Disclaimer: Ky eshte mendimi im. Kam pune dy vjet me nje doktor gjerman (profesor universiteti) te gjermanise lindore. Me biseda qe kam bere me te, ai nuk ishte i kenaqur me si e bene kete gje ne vendin e tij. Shume kolege vrane veten sapo u shpall "reforma". Edhe sot e kesaj dite, gjermano lindoret kane numer te vecante ne pasaporte qe dihet qe jane gjermano-lindore.

Falemnderit per keto. Pra ti vecon pafuqine tone te brendshme, nevojen ende shume te madhe per mbeshtetje te jashtme ne te gjitha reformat apo perpjekjet per ndertim identiteti (por sa e veshtire, apo sa krejt e pamundur, eshte kjo gje ne keto kushte te klimes boterore, sa shpejt na con kjo ne pezm dhe fatalizem?) dhe hajduterise se institucionalizuar.

Te ka thene gje Priofesori per Gjermano perendimoret qe jane  te Koduar si te "Hitlerit "

Te pakten kjo boza e takimeve me "profesore " ka mare aq shume uje , sa te duket sikur po e mba me site .Po shkeputuni NJEHERE nga me tha se Perendia dhe Allahu ju kane paisur me TRU Individuale qe problemet i sqarojne nepermjet krahasimeve ., pastaj , "bjer o shi ne arta Tona " del e tepron lefKOPEJA !

Nje coroditje TOTALE e te kuptuarit dhe krahsuarit ka sjelle ate qe Njerzit e Bartur nga ajo Kohe te trajtohen e analizohen me Frynmen e Asaj Kohe duke formuar shtresa qe i "kompromentuan " ne sy te Popullit duke u Grabitur Vleresimin se "te gjithe kane qene te persekutuar " por vetem nje kategori do marre PARA qe eshte Baza  e ketij sistemi .

Pastaj per Romane me af ofer e profesore kemi ndeshur  me Qindra e do ndeshim .Rendesi ka Vlera Momnetare si u NDA ! .Biles ka  akoma PK dhe ne Pushtet e ke te Reformuar me ne krye nxitesin artific te kesaj teorie nga Posti i nje SEKRETARI BYROJE te PK !

Idriz, ishte pergjigje e shkurter per tropin se keto tema duan nete dimri. Po, me ka thene per punen e kodimit dhe tagren e hitlerizimit, dhe qe e vuante shume. sic e kam pare me syte e mi edhe deshperimin ne Dresden aty ke 95-sa. te Hitlerizuar, u persekutuan, dhe pastaj u persekutuan si spiune te sistemit tjeter. trauma me vete. gruaja e tij ishte krejt e shkeputur nga realiteti: thoshte me mire ti kisha koleget gjalle spiune, sesa te vetevrare. ndersa qe te sjell deshmine e dikujt qe e ka vuajtur ne kurriz, eshte ceshtje kendveshtrimi pastaj. Me mire nje gje e degjuar me veshe, sesa pallavra me ca me thane. truri individual reagon ndaj ketyre gjerave. sidomos kur dikush te thote qe gjermania lindore sic e beri, ishte success story, dhe nje deshmitar i gjalle, thote jo nuk ishte, me rrofte shkollimi dhe gradat. Jane biseda qe i kemi bere mbas mbi nje viti njohje sepse edhe ai nuk ndjehej rehat te fliste per nje gje qe ishte shume personale.

Nese duhen analizuar me frymen e asaj kohe nuk jam dakort te shkalla e vuajtjes. prinderit e mi bene kompromis,  dhe nuk u burgosen. po qe t'i heqesh te drejten dikujt pse mendoi dhe krijoi pasuri eshte shkelje e te drejtave me elementare. ke rastin e Hungarise naziste qe i qelloi te futej ne bllokun lindor, ku persekutimi deontologjik duhet te ishte me i madh. Nuk u be ne kete forme.

jam njimihere dakort me "Vlera momentare si u nda". eshte ceshtje perqasje/kenveshtrimi qe e ben njerezine te sillen rrotull shirjes se kashtes, me kush e ka kalin me punetor.

Flm per respektin ne te pergjigjur dhe komunikim !

keq m vjen per vuajtjet e tij por me nje liber qe i kam lexuar (se ka prodhuar nja dhjete libra ky) i rruan bishtin denoncimit te komunizmit vetem duke bere ate qe thote  Visari: une hedh nje kafke ne kembet tuaja dhe mbylleni gojen!

Kur memuaret fillojne me shprehje te tilla si "enver hoxha ki birbo , enever hoxha ki kaqol, ishte nje i njorant etj. etj. te merr malli per veteranet eLANC qe tregonin se nga 100 gjermane qe rrethuan, 120 i lane te vrare.

respekt per vuajtjet dhe persekutimet, gjithsesi.Qqasjet jane pune tjeter. Duhet qereste dhe ustallare te mire.

Nuk e di cfare opinioni ke per "Mosmarreveshjen" ku Enver Hoxha eshte nje birbo qe urren me shpirt dhe zilepset pas Skenderbeut. Kot kjo, diversioni i zakonshem prej intensitetit te shqetesimit dhe per ta zgjeruar temen e kujteses dhe riinterpretimeve.

Ca Spaci, monumenti i vertete jane llogoret e barrikadat. Kushedi dhe sa breza do t'i perdorin?

Duhet qereste dhe ustallare te mire.!!!!!!

Do kurajo dhe mendjeftohte .Nuk do Zhiter. Njehere te pershkruajne FAKTIN dhe permbajtjen, pastaj per af ofe kemi LefGOPETE qe i digjojme prej vitit 1912 kur sulmoi Serbi ne Fushe te Letmit ! Kur atakon Ligjet me letersi eshte sikur te fendesh ne Uje !

Tani sapo Halimi i drejtesise se Zhiterve ka marre vendimin te mos kete me denime me "vdekje " per vrasje policesh , vetem "burgim te perjetshem "

I ngula thiken ...dhe nuk di ne se e thera ....

Sot Shqipëria e lirë, demokratike, anëtare në NATO, është amaneti i çuar në vend për luftëtarët e lirisë në Burgun e Spaçit dhe në dhjetëra burgje e kampe pune e internimi shqiptare.

Gjithe ky artikull ndricues per natyren shfarosese alla naziste te Spacit, perdhoset me agjitpropizma alla Left te kesaj natyre.

Nga ana tjetër, një homazh i përjetshëm nderimi, i merituar për ta dhe të gjithë të burgosurit e të persekutuarit politikë, do të ishte ndërtimi i Burgut muze në Spaç dhe Burrel. Kurrë nuk është vonë për të vënë tullat e ndërtesës simbol të kujtesës historike.

Nuk e di c'po ndodh me Burrelin, por ne keto 23 vjet te Shqiperise demokratike ku ka qeverisur ne shumicen e tyre antikomunisti i terbuar komunist e sekretar partie, jo vetem qe s'eshte hedhur asnje hap konkret ndaj ndertimit te muzeut te Spacit e Burrelit, por Spaci po cmontohet sistematikisht per perfitim personal nga familjaret e jenicereve kriminele te antikomunistit komunist te terbuar.

Artikulli merre me leng.

A mund ta argumentosh perse artikulli te duket merre me leng? Mua nuk me duket i tille, ndaj te pyes. Pervec fjalise qe citove per Shqiperine e lire ne NATO, qe hap diskutimin mbi kuptimin e lirise, une kisha disi problem krahasimin nderkombetar te revoltes, zellin per te thene "revolta me e rendesishme" ne stilin "vendi me i begate", etj, por kjo nuk mu duk aq thelbesore dhe as zbeh ndonje gje te madhe ne artikull. Kurse kjo tjetra me duket e rendesishme: "jehona bëmëkeqe e burgut mbante pezull dhe zemrat e shqiptarëve, të cilët edhe pse jashtë kangjellave, e vuanin privimin e lirisë pak më egër se vetë të burgosurit politikë".

Pikerisht per ate paragraf qe vecova, apo qe vecoi dhe i Pakapshmi.  Rikujtoj qe titulli i artikullit eshte "Dyzet vjet pas revoltes se Spacit."  Pjesa informuese e artikullit vleresohet, por ka pasur edhe materiale te tjera ne ppu per Revolten.  Dhe patjeter qe s'duhet te priten vetem pervjetore.  

Por nqs autori per 40 vjet pas Spacit "m'thuj si je" ka aq, apo ato per te thene, dhe une jam ne te drejten time t'i them merre me leng. 

Sigurisht qe eshte edhe qasja "eshte ne mode te mbrosh Spacin" "eshte ne mode te mbrosh homoseksualet" "eshte ne mode te kerkosh mirekuptim shoqeror" sikur te arrinte dot i ziu njeri te jetonte jashte modaliteteve.

Brezave qe vijne duhet te ngulim kembe tua leme si Deshmi vitet 91-98 e me pjese deri ne 21 Janar , se si ky Popull ne keto Troje u shndrrua ne nje VARREZE Gjigande nga Krimi i Lehqenesve qe nuk u mjaftuan vetem me te Lehura por kafshuan dhe infektuan me bacilin vdekjeprures te Murtajes per te infektuar Popullin me cdo ere KUFOME te varrosur ne shekujt e Kaluar .

Nje Varr Gjigand krahas Spacit do kishte Vlera shume te medha se si krimi Trashegohet nga apologjete Dyleksh qe i ha UJKU per dite e enderrojne se "eshte ender "

Sa me larg te nbahet Brezi i ri ketrye mostruoziteteve "politike " LefKOPEJANE qe sheh "probleme serioze " te perdorimit per "karrike pushteti " e "privilegje ekonomike ",  te vuajtjeve e gjakut te derdhur ne cdo formacion Politik , duke spekuluar ne lloj lloj shkrimesh , aq me perpara ben Shqiperia .

Flamurtare te Kufomizmit mund te jete nje Cilesim i domosdoshem,  per ti njohur keta ' turbullues " karieriste ,  te ketrye shkrimeve .Lerini te qete tu treten eshtrat cdo kujt pa spekullime , se nuk eshte me ajo KOHE qe keni ne mendje te Bartni , nuk eshte pas Luftae e Dyte Botrore dhe nuk eshte me Ndarja ne kampe Armiqesore ! 

Maximiumi i kundervenies tyre eshte 'ti se ke provuar " dhe ne kete menyre prune nje Varreze Gjigande te menduari por edhe me KUFOMA . Brezat duhet te vriten dhe Burgosen qe ta ndiejne !!!!

 

RRofte Sali Berisha... Edi Rama klysh komunisti.. pi t'kuqe.. i ngul shiringat n'sy!!!

Sepse ka njerez qe nuk duan ta pranojne sesi kane qënë gjerat dhe justifikohen me ate qe ishte e ditur, gjerat ishin te hapura, ishte diktature pranoheshin veprimet te tilla, apo kapen pas skrapit si gjeja me thelbesore. 

Keta njerez po ta kishin hequr ne kurriz sa e zeza e thoit, ose te kishin forcen morale per ta pare gjene ne sy, s'do flisnin keshtu. Prandaj, une i le ketyre te bejne ate qe kane bere perehere, zhgrryerjen ne llumin e tyre sepse jane te perlyer shpirterisht dhe jane te verber te shohin se ca solli 50 vjet komunizem dhe s'kane kapacitetin per te konfrontuar e per te ndare shapin nga sheqeri.

M'fal, cfare the, cfare the?

Nuk thashë asgjë të paditur. Thashë atë që unë kam parë këto 23 vitet e fundit nga shoqëria shqiptare, për të mohuar skëterrën komuniste, dhe për ta pranuar e për ta justifikuar si diçka normale. Kjo është gjëja që më shqetëson më shumë. U bë çfarë u bë, dhe ne rrimë e flasim, shkruajmë sikur s'ka ndodhur asgjë. S'kemi forcën morale për ta parë të keqen në sy dhe e shmangim atë duke e krahasuar me të keqen tjetër këtë poshtërsirën që qeveris në emêr të "demokracisë". 

Jo jo, ki kurajon dhe mbaroje sakllam.  A e permenda une skrapin?  Ti mua po me thua:

apo kapen pas skrapit si gjeja me thelbesore. 

Keta njerez po ta kishin hequr ne kurriz sa e zeza e thoit, ose te kishin forcen morale per ta pare gjene ne sy, s'do flisnin keshtu. Prandaj, une i le ketyre te bejne ate qe kane bere perehere, zhgrryerjen ne llumin e tyre sepse jane te perlyer shpirterisht dhe jane te verber te shohin se ca solli 50 vjet komunizem dhe s'kane kapacitetin per te konfrontuar e per te ndare shapin nga sheqeri.

?

Cfare llumi, cfare perlyerje?

 

Une atë që kisha për ta thënë e thashë. Komenti im nuk të drejtohet ty Monda. Nëse ti e ke të vështire të kuptosh atëhere s'kam çfarë të bëj. 

Dmth une duhet te ta kthej me te njejten monedhe?  Qe s'ke kapacitetin apo forcen morale ta cosh deri ne fund?  

Se eshte e zeze mbi te bardhe ajo qe shkrova, dhe ajo qe shkrove. 

Monda, te lutem mos e kthe në personale një koment që s'ishte aspak personal, OK! Lexo dhe kupto që kjo shoqëri nuk ka këllqe ta konfrontojë llumin ku zhgërryhet sepse janë të përlyer shpirtërisht. Ti ke problem që unë përmend skrapin dhe llumin? Po, hidh sytë edhe shiko pra ku jemi? Akoma kemi kemi ngelur në vend numëro sepse mbrojmë bëmat e gjyshit dhe gjysherve, dhe s'jemi te afte te diferencojme se cila eshte e mire e cila eshte e keqe, gjera qe ne zihemi ketu sepse jemi te zene ngushte per menge sepse flitet per familjet tona. 

Komenti i pare ne kete teme dhe i vetmi per skrapin (hiq repliken e trop) ka qene i imi.  Si s'qenka personale? Ketu pergjithesia jam une. 

Per te tjerat fol ne shumes sa/si te duash.  Ketu pergjithesia s'jam une. 

Qaty o gjith problemi oj lirike!!! Nuk u nda shapi nga sheqeri!!!! Se te vjen spiun fari balliu, shok llogoreje me sali berishen e visar zhitin bashk dhe e ben spacin arme te veten politike.  Kur lexo komentin tend e kupto se sa me leverdi o kjo taktike... te marojne zgjedhjet, te fitoje Sala, e flasim prap per Spacin, pas 4 vjetesh. 

Per Spaçin, Qafe-Barin etj, kam sjelle artikuj vit per vit. Mbaj mend ate shkrimin me rastin e gjetjes se eshtrave se Sokol Sokolit, e solla tek PPU pikerisht per te rikujtuar krimet e komunizmit.

Bota i ka denuar krimet e komunizmit dhe nje liber i botuar nga 6 historiane me peshe boterore te cilin e kam lexuar (mbi 1000 faqe) i titullaur "Libri i zi i komunizmit" (me autor Alexander Adler nder te tjere) e ben denimin publik dhe me fakte konkrete historike te Miliona krime te kryera nga komunizmi neper Bote. Dhe tek ai liber me 1000 faqe, nuk kishte me shume se 4-5 faqe per Shqiperine.

Ne duhet te bejme pra denimin publik te krimeve te komunizmit sepse eshte detyre e shoqerise sot post-komuniste.

Keto ngjarje jane kujtuar dhe do kujtohen perhere, ne çdo pervjetor dhe jo vetem. Mos e politizo çeshtjen, se s'ka lidhje me "aktualitetit zgjedhor", perveç faktit se 4 parti komuniste sot jane te lira te garojne ne politike dhe te bejne zgjedhjet e koalicionit qe duan. Ata nuk i vret njeri sot per bindje politike.

Shume mire e the. Fatkeqesisht shqiptareve jo vetem u pelqejne llogoret, por dhe i trashegojne ato.

Kam pershtypjen se shume prej atyre qe kane vuajtur vertet atje, nuk ka me as deshire te kujtojne c'kane hequr, as te bejne flamurtarin sic bene shume prej bashkevuajtesve te tyre qysh ne fillim. Nje kusheri i afert i sime meje ka bere 28 vjet. Ne revolten e Spaçit nuk u perzje fare, por ne kohen kur nderhyri policia, ata menduan qe revolta ishte bere nga me te vjetrit dhe ate bashke me disa te tjere e lane per ca muaj ne izolim. Doli diku nga '89, sepse dikush zemermire mendoi se ky edhe armiku me i eger te kish qene, tashme s'ishte ne gjendje te bente asgje. Jeton ende i lodhur, mes semundjeve dhe ilaceve, i zhgenjyer edhe nga ata bashkevuajtes si P. Arbnori, qe asokohe u bene me pushtet.  

Lirikisht lirikoi !

Qe shoqeria shqiptare sot zhgerryhet ne llum eshte fakt dhe i pranuar perdite, i deklaruar perdite, ketu ne PPU dhe gjetke. Qe jemi ne pjeset perberese te shoqerise shqiptare eshte gjithashtu fakt. Nuk na vjen e keqja nga pasqyra as nga gishti ne plage, meqe qenka akoma e nevojshme te ndergjegjesohemi per plagen, se nuk durohet kjo varferi shpirterore dhe kjo ndarje shoqerore mes borgjezise se re dhe qorre te enotekave dhe Lalzeve dhe te tjereve qe perpeliten perpara telenovelave te perditshme.

Pretendimet ketu ne PPU per qasje elitare e kane te domosdoshem guximin per te thene ate qe mendojme si edhe guximin per t'u pergjigjur, kunderpergjigjur, mohuar, modifikuar, arritur diku ne nje qendrim etik te perbere.

RROfte Shkelqesia e tij Zoti Sali Berisha.... POshte komunistet dhe PJELLA  etyre... Edi Rama edhe zog komunisti ben seks NUDO.

ouuu ... ku kshu boka seks ai ?

anes lanes e kane pare te gjithe

nuk mund te flasin per diktaturen ata qe mbrojne pislleqet e sotme. sepse ata bejne qe diktatura te mos marre kurre analizen qe duhet.

regjimi pas diktatures deri sot i pati dhe i ka aty dosjet, nexhmijen, hekuran isain apo simon stefanin. cfare iu beri? s'po e them se boll me llafe te pista.

turp kush lejon veten t'i pergjigjet thirrjes emocionale per diktaturen dhe t'i sherbeje krimeve aktuale. nje hajdut nuk behet me pak hajdut pse bertet kapeni hajdutin. une s'do pranoja kurre te me fliste  per diktaturen dikush qe ben 97-en, 98-en apo 21 janarin. nuk po them t'i vene flaken vetes, si ata qe e bene, por te mos behen pale me faqezinjte aktuale.

Respekt! Me pelqen, qe ve re ne Shqiperi nje kujtese te atyre njerezve dhe ngjarjeve edhe te brezat e rinj. Nuk harrojme smiley

p.s. prurje e mire, bravo

nje hajdut nuk behet me pak hajdut pse bertet kapeni hajdutin. une s'do pranoja kurre te me fliste  per diktaturen dikush qe ben 97-en, 98-en apo 21 janarin. nuk po them t'i vene flaken vetes, si ata qe e bene, por te mos behen pale me faqezinjte aktuale.

As per pislleqet e sotme nuk mund te flasin ata qe mbrojne diktaturen.  Pislleqet jane te pambrojteshme pavaresisht se ne cfare periudhe kryhen, kush i kryen, mbi cfare premisash kryen, ne kryen haptazi apo fshehurazi etj etj.

ai qe mbron diktaturen i rafte ne koke 100 fishi i asaj qe te bente diktatura!!!

Dakort mo per prurjen shume mire qe nuk harroet , dhe njerezia duhet te dine se c`pjell ai lloj regjimi nese ka pushtetin ne dore.

Por per ato maskrat e sotme pse nuk kujtohen ? Dhe me e keqja eshte sepse ata qe i kane bere jane ne krye te pushtetit dhe drejtojne parti politike. Po po Gerdeci , 21 Janari , 97.

Kush flet per keta njerez te paskrupullt ?Kush shkruan , kush ju kujton njerezve se cilet jane keta qe duan votat ?

Vertet qe duhet te ecim para por dhe te kujtojme se cfare kemi lene pas qe tju bejme te ditur brezave te rinj sec ka ndodhur. Por me e rendesishmja eshte mos te tolerojme me te ndodhin gjera te tilla ne kohen qe bertasim me artoplant : RROFTE DEMOKRACIA

Poshte FATMIR MEDIU

Kush flet per keta njerez te paskrupullt ?Kush shkruan , kush ju kujton njerezve se cilet jane keta qe duan votat ?

Sa dobet jemi me statistikat. Me berjen e opozites merret gjithe ai shtyp "opozitar" dhe nja 70-80% e artikujve politike ne peshk, dashke me ti?

edhe nje gje: mos shani enver hoxhen, ramiz aline e nexhmijen me company, qe bene ate qe thoshin se donin haptaz, para se te mos iu keni marre gurgullin sali berishes, fatos nanos, dhe gjithe krimbave te tjere qe sunduan per 20+ vjet dhe nuk iu kane bere asgje, as analiza se mbari, as denime shembullore, as ndertimin e nje shoqerie te drejte qe do i harronte si nje enderr e keqe.

shkofshin ne ferr qe na i kujtojne perhere, na i sjellin te aferta me 100 menyra ato kohe privacionesh, e madje zgjojne nostalgjira te tipit te shtetit serioz apo te mosbjerrjes totale morale si sot!

Kane nje radhe kohore dhe shkakesore gjerat, edhe pse keshtu eshte kjo dynjaja jone qe koha e shkaku shkojne bashke. Diktatura do analize morale se pari, por edhe ne shume dimensione te tjera. Bile mungesa morale ne mos ndeshkimin e diktatures, eshte e njejta qe mbyll syte sot per pislliqe te tjera. Ceshje llogoreje, me se shumti. 

diktatura do analize materiale! shkenciste, pozitiviste.

kur etablohet ajo, ka vend per moralen, emocionin, folklorin, rrno per me tregue e cfare te duash.

por kjo nuk ka per te ndohur. ka mesa duket interesa qe e pengojne. duket ka nje bashkesi prej sundimtaresh dje e sot, qe i bashkon nje gje: si t'ia lerojne memen me mire ketij populli.

Nuk ben dot njeri analize shkencore duke qene ne llogore. Mbasi te dali nga llogorja morale, pastaj mundet nese ka deshire e mundesi. Dhe sundimtaret e sotem sado gjakatare nuk ndalojne njeri ta beje kete. Kushedi dhe sa breza do rrine akoma ne llogore. Mbase ka te beje me moralin a civilizimin e miletit vete.

Kapitull tjeter, ne vazhdim, ai lerimit te ketij populli. Por qe ka lidhje me kete kapitullin e diktatures.

 

 

nje bote pa llogore eshte utopike. madje edhe mosfunksionuese.

Edhe kjo ceshtje llogoreje eshte.

Te pasky hy ne palce m-l. Sikur te kishe pas presor Salen. smiley

well, cdo argument mund te terhiqet prej flokesh xhanem.

e kam fjalen qe nuk eshte zgjidhje eleminimi i partishmerive. sepse utopi.

e funit kjo prej meje.

Aty ta kisha llafin ne konceptimin qe dhe partishmeria perkatese mund ta kete gabim, a larg qofte faj. Perndryshe bota do kishte mbetur ne epoken e gurit.

Tani nuk kam fare dyshim, ke pas presor Salen, qe s'ta ka mesu tamam m-l. smiley

Shnet dhe prej mej.

hmm, po me detyron te vij edhe nje here. nuk me duket se i kemi ato konfidenca qe te marrim lirshmerine t'i tregojme professoret njeri tjetrit. me qe ra fjala professori im quhet M. Sumner, Dr of Phil. i Oksfordit.

dyshimet tuja sinqerisht nuk me interesojne. 

them se eshte e qarte qe nje lloj i tille komunikimi me mua nuk eshte i mirepritur prej meje. tastjera duke mbetur gjithnje e jotja.

whatever.

Ajo qe thjesht shaka e theksuar dhe grafikisht, vene qellimisht per t'i dhene nje ton me te lirshem komunikimit. Dhe qe s'kam problem ta terheq duke te thene pardon, meqe nuk u morr si e tille. Aq me pak me duket vendi ketu per t'i treguar profesoret njeriu.

Ketu komunikimet nuk jane me zor. Sikur ti mu pergjigje mua me duket. Po s'ka asnje problem, ne komunikimet e shkurtera ndodhin me shume keqkuptime.

nuk ka lidhje vetem me diktaturen lerimi. ka te beje i cik me klanizmin ne etapa te ndryshme tonat. Sot po lexoja psh per Muhamet Aline shqiptar, atij te Egjyptit. Rrup sup Napoleonit ( me meme shqiptare - mbiemer Kalomiri) me trimat e vet shqiptare. Dhe Mr. Naoleon, duke e ditur origjinen e tij arbereshe, ne nje episod tjeter,shkon edhe vret ne Jaffa, mbi 2400 shqiptare, nen yqmin otoman. Nuk kam ushtar, tha, te ruaj gjithe keta te burgosur lufte. Koke-shkrep jemi per keto pune. 

Napoleon upon hearing what happened, fired the general and confiscated his medals, stating that 'French soldiers do not fight that cowardly' - did Napoleon do this because he felt kinship with the betrayed warriors who defended the fortress, or because he was a fair soldier or because of his blood from ......Arberesh?

 

nuk e di  sa e vertete eshte kjo me siper, por qe jemi koke shkemb, jemi. prandaj dhe komunizmin e patem aq te eger. s'na e kish fajin komunizmi po kokat tona me cepa. edhe demokracine e dhj..m se jemi te mire shume ...

po kemi edhe Ali Pashane, shembull tjeter per kete pune. nuk na mbarojne shembujt.

s'na e kish fajin komunizmi po kokat tona me cepa

Sigurisht qe ne e kishim fajin! (cue skecin e Luftar Pajes me lopen e vjedhur). Komunizmi i shkrete ishte i bute si shqerra.

Ky pra eshte ngerci ku jemi kapur. Nje sistem  qe perdor te kaluaren totalitare si jorgan mbi pislleqet e sotme autoritare, nje shoqeri qe kujtesen e perdor per te stimuluar harresen, nje shoqeri ku kopuku i vendos dekorten te persekutuarit dhe e kthen ne instrument te tij, nje elite e te persekutuarve qe nuk solidarizohen me bashkevuajtesit e saj, edhe kur ata shkojne drejt aktit me sublim, vetdjegjes ne shenje proteste per te drejtat e mohuara,nje shoqeri e themeluar mbi padrejtesine, revanshin, nuk mund te japi drejtesi, as te sheroje plaget e se kaluares dhe ti respektoj viktimat e saj ne te gjitha aspektet (jo vetem me dekorta, karta dhe kortezira pervjetoresh)

Kush ka pare TCH parmbreme, pamje qe te vinte per te qare, edhe nqs je shpirtkazem , ish tepersekutuar mbetur ne mjerim total.Mjerimi total eshte totalitarizmi sotem qe nuk te le te ngresh koken, te ushqesh kujtesen, te kurosh kujtimet etj. etj.

ps: twintip, mirese u ktheve, i ke munguar B-logut

Thank you Spiritus, miresejugjeta. smiley

mire se u ktheve lal, dhe nga mue.

nje shoqeri e themeluar mbi padrejtesine

Themelet e kesaj shoqerie jane hedhur me ardhjen e komunsiteve ne pushtet.

e drejte.

RRofte Skenderbeu... RRofte Sali Berisha... Poshte KGB-ja dhe Bashkimi Sovjetik... Lavdi UCK-se. POshte Diktatura e kuqe.. poshte e kuqja.. rroft flamuri blu e zi... Lavdi heroit tone nderkombtar... babes se kombit dhe profetit te demokracise.. ZOTI Sali Berisha.

-qeke tip altoparlant i prishur ti

ti dukesh qe je bolshevik me shpirt komunisti qe e ndien veten jo-te-lumtur nen cdo lloj rregjimi tjeter politik pervecse atij te diktatures fryme-marrse komuniste bolshevikse staliniste.

Me vjen shume keq por nuk marr keshilla nga shpirt-cekice e mendje-draper si puna jote. fakti se me duhet te ndaj internetin me fosile t'kuqe si puna jote eshte mese i mjaftueshem flm shume.

"ll y a des temps où l’on ne doit dépenser le mépris qu’avec économie, à cause du grand nombre de nécessiteux" - François René de Chateabriand

 

"Ka momente ku perbuzja duhet shpenzuar me kursim, per shkak te numerit te madh te nevojtareve"

Ku e lexove kete tek libri i Maos?

Ah nje gje. O grupi, besoj qe nuk do ti sillni foto nostalgjie me Enver, Hysni, Mehmet, ne dopiopeto, ne plazh, parada etj apo jo? smiley nuk jeni aq budallenj eh...

Prit se s'ka ardhur ende ai me R

smiley

ps. meqe u pergjigje mbrapa meje.

Ishte thjesht ceshtje kohe

Shqiperia e sotme eshte produkt i diktatures se djeshme dhe ata qe kane sunduar sot jane produkt i po asaj diktature dhe mosndeshkimi i tyre paraprihet nga mosndeshkimi i sundimtareve dhe krimineleve te diktatures.  Kane rradhe gjerat.

Hajde e bejme kete temen me te diskutueshme te muajit edhe autori i shkrimit te fitoj 2 jave pushime per 2 veta ne Bahamas...

Per revolten e Spaçit dhe te qaf-Barit, kam ndigjuar nga Ceni (Hysen Shoshori) dhe Gjoka (vellai i Pal Zefit) . Ishte me teper nje provokim banal dhe idiot nga policet aty, qe e agravuan edhe me keq situaten, situate qe mund te shmangej po te mos kishte egersi dhe maskarallik nga disa police aty. 

Gabohesh rende Pjer kur thua ishte me teper nje provokim banal e idiot nga policet aty.  Spaci bashke me revolten e tij dhe shtypjen e saj jane shembellzimi i dhunes tipike totalitare dhe cnjerezore te regjimit, dhe me rendesishem sistematike dhe institucionale ndaj segmenteve te caktuara te popullates te emeruar si te deklasuar, kulake, reaksionare, borgjeze etj. mbi pretekstin e luftes se klasave dhe diktatures se proletariatit qe e ben akoma dhe me te rende moralisht kete dhune kur me paramendim dhe te justifikuar ideologjikisht ti perndjek, persekuton, shproneson, debon, internon, torturon, burgos e vret grupe te tera te popullates.

Pjer ,dhe kjo eshte me e arsyeshmja

Gjithmone provokimet nxisin revolta te cilat pershkallezohen dhe marrin te tjera trajta,ashtu sikurse ndodhi dhe me levizjen e studenteve te dhjetorit ne Tr,ashtu sikurse ndodhi ne Prishtine ne 81 etj

Revolta te iniciuara si te mirefillta politikisht,eshte e veshtire te konceptohen ne vende ku represioni shteteror eshte mbytes, 

 

kushs'e ka provuar ne kurriz burgun dhe persekutimin e mevonshem,nuk harrin te kuptoje se ç'kane humbur ata njerez, kjo eshte e verteta me e hidhur dhe serioze e te gjitha diskutimeve dhe propagandes dy lekshe e paliaçatave qe iu be kesaj plage te thelle qe nuk margjinohet kurre,ajo qe hiku s'kthehet me! vetem nje politike serioze e ndihmuar edhe nga arti,filma,dokumentare do sensibilizonte brezat e ardhshem ,per t'mos harruar te djeshmen dhe per te kuptuar me mire te sotmen,a ka nje dite perkujtimi per viktimat e diktatures si 5 maji?

xhen, dora juj me se pari nuk duhet me leju qe vujtjet tuja te abuzohen kesi fare feje dhe nga kesi fare figurash si sot!

edhe hej: figurativisht, nexhmija eshte gjalle dhe pa roje. komentet e peshkut as kan internu, as kan burgos e as kan vra njeri.

atje eshte rodi, atje duhet me kercy!

kjo qe thua Em,do ishte e baza e seriozitetit qe s'e kemi absolutisht,edhe atje kur u formua shoqata kush te vidhte me pare,jemi langaraq dhe historia vazhdon mbas pak me zgjedhjet...

xhen, ata qe  ekane vuajtur ne lekure e me jete, jemi te pafuqishem tu kthejme ate cfare kane humbur.Vetem respekt per vuajtjen e tyre! meqe kujtove punen qe duhet te beje dhe arti per te mbajtur gjalle ne kujtese krimet e komunizmit, shiko cfare ironie: ne letren me lart thuhet diku-mua me mbeti ne mendje ajo, u regjistrua-se: une nuk mund ta vendos artin tim si dekor ne tryezen e pushtetit. kthehemi ne realitetin tone: Lubonja, perfaqsuesi me i artikuluar i ish te burgosurve politike (por jo simboli tyre) u be bashkeautor me dike dhe prodhuan nje bunker, nje skelet miniere -ferri i  ish te burgosurve dhe nje cope muri prej berlini.Sh. mire qe u be dhe a ka mundesi te behen gjera akoma me te bukura ne sherbim te memorjes? Por...zotnia artin e tij e beri dekor  ne tryezen e pushtetit sepse  nuk tha asnje llaf kur u dogj ai sivellai i tij ne vuajtje dhe perseri, hapi nje ekspozite me hekurishte e simbolika Spaci.deri ketu. Asnje ze me shume, me tej, me fort, me lart per ata qe ende vuajne sot, asnje percapje dhe kapje prej xhakete per ta kthyer Spacin nga skarp ne muze kujtimi e kujtese. Pra tujtjeta me nje larje duarsh si ponci pilafit pas pilafit.

Shpresoj te me kesh kuptuar.Jam shpirterisht ne anen e njerzve qe kane vuajtur dhe nuk duhet t'i lendojme me komente kot me kot.

flm Spiritus,pikerisht pra ,ate s'kuptoj se si skemi dy njerez serioze qe te kene respekt per veten dhe te perfaqesojne denjesisht ate pjese te popullit qe u tall aq shume sa me vjen te qesh edhe muasmiley

a ka nje dite perkujtimi per viktimat e diktatures si 5 maji?

Jo, dhe 29 nentori do ishte dita e duhur per te perkujtuar viktimat e komunizmit sic tha Dervishi 29 nentorin e kaluar.

ah flm,s'dija fare per kete gje,mbase do zgjidhet kur ta vendosim kur jemi çliruarsmiley

Cfare 'gallate' mjerane; sa here qe sillen ketu tema per gjemat e komunizmit, perseritet i njejti cikel te vjellash me "Por ama Berisha/filani/fisteku..."

E kam te veshtire ta perfytyroj se cfare brumi, cfare perberje, duhet te kete nje person qe i qaset keshtu nje historie te tille te kombit te vet, ku nje pjese e viktimave te ketyre krimeve barbare jane ende gjalle, dhe fjala vjen mund ti lexojne keto qasje apo komente.

Perfytyro p.sh. nje nga keta te mbijetuarit e krimeve te komunizmit perballe nje milidele; viktima i tregon historine dhe milidelja e ngushellon viktimen duke i treguar bemat e qeverise aktuale. Ose perfytyroje milidelen teksa i meson femijes se vet historine e komunizmit duke i folur per bemat e Berishes.

P.S. Ndihet mungesa e hurbit ne keto tema.

Peshqit ndahen ne dy pjese:

Ne peshq qe mendojne se ndahen ne dy pjese, dhe ne ata qe mendojne te kunderten.

Sidoqofte te dyja palet jane ushqim shume i mire.

Mund te thuhet edhe ndryshe (ne kuptim aktiv):

Peshqit ndahen ne dy pjese:

Ne peshq qe nuk mbajne mend se çfare kane ngrene mbreme, dhe ne ata qe e kane mendjen se çfare do hane neser.

Sidoqofte te dyja palet ushqehen mire.

Ky p.sh. tek kush grup futet nga keto te dyja? lol

 

 

GB twintip - 11 Shkurt 2010 - 18:03 

dmth nqs mua me irriton ideja se vjen dikush edhe thot "kominizmi i enver hoxhes ishte kamp perqendrimi par excellence"... dmth nqs e gjej kete krahasim te pavend edhe ofendues.... atehere une jam nje f.... idiot...!???

 

Nisur nga llagapi duket i kostelacionit te Binjakeve, dmth futet tek te dyja. Por ka shume te tjere me gradacione me normale qe qe futen tek te dyja (ne kuptimin qe perpeliten me goje hap e velza hap ne te dyja). Une pershkruva rastet me ekstreme ne menyre sa me te mundur shkencore dhe pozitiviste sipas mesimeve te profesorit tim te Harvardit te quajtur Rrotalia. 

eeee... une s'i kutpoj shume kto qe poshkruani ju ktu ngaqe skam inteligjence ajnshtajni, por i shar ai qe mshan po mpatet share. smiley

Edhe ti je i share neqoftese ne te kemi share dhe ti na ke share e domosdo ne te shajme, e keshtu me tutje me te shara pa fund e jete te lumtur, sidomos tani qe mirseerdhe ne Peshk, se edhe ty te kishim manget.

Pse mo heretiko tbezdisa une ty re qe u mireseuktheva prapa perseri? pse kshtu? se mos i zura vendin shikimit tend??? smiley

Visar Zhiti po tregon histori me burg? Kurajo te madhe kane disa njeres kur flasin ne emer te te tjereve.

Ky zoteria tanime Minister Kulture mos ka duartrokitur pa dashjen e vet me 21 Janar 2011 kur  u vrane 4 vete  pa gjyq ne mes te dites ne mes te bulevardit ? 

Ky zoteria tanime Minister Kulture mos ka duartrokitur pa dashjen e vet me 21 Janar 2011 kur  u vrane 4 vete  pa gjyq ne mes te dites ne mes te bulevardit ? 

Si, p.sh.?

Si shume qarte pretendoj qe kam shkruar.

 

Zhiti u be Minister para nje muaji.

Po une kembengul qe e kam shkruar shume, po shume qarte sepse kam perdorur nje fjaleze : tanime, pra tashme.

Por me lejoni ta rishkruar per here te trete duke e spejguar megjithese po me hiqni vemendjen se jam duke degjuar analistin Fatos Lubonja qe po percakton fatet e Shqiperise per 20 vjetet e ardhshme ne AS TV. Atehere:

Visar Zhiti, qe tanime ( tashme ) eshte bere Minister Kulture mos valle ka duartrokitur vrasjet pa gjyq me 21 Janar etj etj ?

Pra, Visari, Zhiti, jo Ministri i Kultures, por qe eshte bere tashme Minister Kulture dhe vazhdon pyetja. Qellimi i pyetjes eshte me hile e qe kerkon te aludoje se mos valle merita qe ky eshte bere minister kulture nuk eshte se ka qene i persekutuar apo i burgosur i ndergjegjes gje qe eshte e vertete, por se ka duartrokitur pushtetin kur vrau me 21 Janar.

Po , vazhdon autori, pra une, megjithate pyes e nuk pohoj sepse nuk e kam kete target sic thuhet ne gjuhen e sotme te komunikimit.

Por me duket se juve e shikoni me zili faktin qe u drejtohem me zonje apo zotri disave ketu.

Ju faleminderit qe kishit durim per te lexuar komentin tim. 

Zoteri, juve vete pyesni e vete pergjigjeni. Dakort.

Ja zonja Gjembi e shikoni qe dhe zonja Zana, qe une e mbaj si me zonja ne kete forum , nuk eshte e qarte nga komenti im?

mendoj se problemi yt eshte mungesa e shkronjes "R"nga te gjitha ditet e javes etende.Se me dukesh si tip si i kapur kaps,si me deficit neuronesh dhe ato eksistuese si te lidhura nyje......

Me shume vonese. 

Komentet e komentuesit jane te palexueshme,ka ca hendeqe ne menyren e tij te aresyetuarit,nje logjike qe do ty hyja ne hak femijeve po ta krahasoja me ta...

Ti i qarte je komentues, po je dhe kokrra e komunistit

çuditem shume kur lexoj disa komente ketu tek kjo teme, mjafton te thuash na vjen keq per ata qe vuajten neper burgje na vjen keq per gjysherit, prindit, apo edhe disa nga ne qe paten fatin e keq te jetonin ne ate kohe dhe mjaft, nuk e ka fajin asnje, ai sistem gjeti terren dhe mbijetoi, le te merret historia le te merret hollivudi dhe boll, disa thone brezi i ri nuk duhet te harroje, ore brezi i ri po te doje informohet, nuk eshte problem informimi tani, kush do boll te klikoje google

Jo Laura ,nuk eshte aspak keshtu .Ka fajtore me emer e mbiemer,ka patur diktature ,ka patur tragjedira,Te gjithe vuajtesit kane te drejten te kene drejtesi.Nje shoqeri nuk mund te ece perpara pa vene ne vend te drejten,per te gjithe ata qe vuajten.

ah moj Zane se ke dhe emrin e motres time dhe me dukesh si morta ime, po shoqeria jone e gjitha e vuajtur ka qene  dhe per kete arsye duhet te heci perpara pa urrejte e hakmarrje se perndryshe kthehet prap ajo lufta e klasave qe na shkaterroi te gjitheve

E dashur ,motra ta gezofte emrin ,shume i bukur..nuk thashe urrejtje nuk thashe hakmarrje ,thashe drejtesi.Pikerisht kur ka drejtesi nuk ka vend per to.Dhe mandej nuk eshte e vertete se vuajten te gjithe.Partizanet kapterre Gur KKusaras kane qene qeniet me te lumtura ne planet...

Partizanet kapterre Gur KKusaras kane qene qeniet me te lumtura ne planet...

ja kjo eshte urrejtja tipike dhe racizmi krahinor qe nje hap e ndan nga fashizmi.Per te qene korrekt e, jo se ka ndonje peshe ne jetet tona cfre etikete i vejme njeri tjetrit.

Ka vuajtur laura, por keta ishin ne burg brenda burgut. U duhej te duronin, mllefin  dhe pasionin e legenave komunist dhe gjakatar. Dakort te gjithe kemi vuajtur, por te pakten brenda ketij burgu flinim dhe zgjoheshin pa pasur frike se mund te na rrihte apo torturonte kush te nesemen. Ky eshte ndryshimi, dhe vuajtja e ketyre mund te them qe eshte ne fuqi te 100 krahasuar me ne qe ishim te burgosurit e klonit te madh

Se na late pa buke sot. Nuk ka mashtrim me te madh se premtimi qe shteti zhduk arbitraritetin e dhunes dhe pretendimi akoma me absurd se shteti diktatorial, duke qene perhere e me i perqendruar, ishte perhere e me pak arbitrar. Mund te thote dikush, po ja, ne rastin tone, ne nivel mbareshoqeror, merr arbitraritetin e Stalinit, shtoi nje vonese kohore, e do te te dalin te qeruara te gjitha rastet e terrorit: vrasjet e pasluftes, bastisjet dhe shpronesimet, spastrimet ne ekonomi, spastrimet ne ushtri, spastrimet ne byro. Pastaj merr vogelsine e njeriut, shtoji pushtetin burokratik, dhe pa vonese kohore llogarit mohime te drejtash studimi, caktime vendesh pune, dergim ne fshat, dergim ne fshatrat e veriut, internim, arrestim, ndarje nga burri e gruaja, ndarje per se gjalli nga femijet e nena e baba. Pastaj merr makinerine e sigurimit te shtetit, merr makinerine e propagandes televizive, merr shkollat, dhe prodho njerez te pagoje dhe me qerpike te ngrire, papagaj dhe papagallesha, dhe nuk ke me asnje arbitraritet, i ka vdek nona, ke vetem lugeter. Kuptohet, ketu po flas si Hurbineku, pa arabeskat e tij te stilit freng sepse jetoj ne Amerike, ne token e te folures troc, por ne ate linje mohuese te te mirave te modernizimit.

Sot na ngelet iluzioni i nje ish shteti qe funksiononte me monopolin e dhunes jo arbitrare, iluzioni se buken atehere e kishim te siguruar (po te mos kishte krize), po edhe vendin e punes (po te rrije urte), po edhe karrigen ne kinema (po t'i luteshe nenes). Me keto iluzione, mbivendosur iluzionet e reja te shtetit te se drejtes, me avokate seksere dhe gjykates mafioze, i kerkojme llogari perendimit 'o perendim, po ti na premtove lirine barazine dhe vellazerine', ne konfuzion total, kush i premtoi te gjitha keto, perendimi a komunizmi, ku jemi, cfare po ndodh, o zot sa mire ishim dje kur shteti na dhunonte por te pakten ishte perhere i njejti shtet, me te njejten fytyre ne tribune, te njejten buzeqeshje me sheqer, qe te mos prishej kurre ajo buzeqeshte, se ndizte fitilin e arbitraritetit, shshsh, po buzeqesh shoku Enver. 

Ka nje personazh Kadareja qe thote pikerisht kete, lexo historine e BS te viteve 30 dhe kupton ate te Shqiperise ne 70-80.

Sistemet premtojne vec mundesi. Cfare realizohet nga keto mundesi varet nga stofi i popullit vete. Dhe vetnjohja pa hile, pra pa llogore, eshte hapi i pare per me mire.

Vitet s'me duken te sakta, me sa e kam lexuar une historine e krahasuar te ketyre dy vendeve, po ndoshta personazhi i Kadarese ishte tip artisti me penelata te trasha.

Nuk behet fjale asnjehere vetem per sisteme, sistemet zhvillohen mbi shtresa kulture, edhe nese jane te importuar si ideologji dhe strukture, dhe kete kulture gjithashtu e riprodhojne. Vetenjohja qe ti thua ka te beje pikerisht me kete, me identifikimin e dhunes ne kulturen tone. Mua me siper me intereson iluzioni i parashikueshmerise qe justifikon nje lloj shteti ose nje tjeter, nje lloj kulture ose nje tjeter, eshte iluzioni qe mundeson fashizmat, se ne fund te fundit vetem ideja e dhunes totale eshte e pamohueshme - ketu eshte parashikimi total - cdo e mire ngelet nje bekim i paparashikueshem rene nga qielli.

o trop, ca duhet me thene (cilat jane argumentet) qe ta c'mitizojme mashtrimin? ka nje problem ne ceshtje kendvshtrimi dhe lupe te kesaj. do jemi pershkrimor, relativist, krahasimor, parimor, analitik apo drejtshkrimor (politically correct)? kur ta vendosim emrusin e perbashket, atehre duhet te rrime te gjithe drejt ne vije rreshtore me ca po flasim. nese jo, do vazhdoje njeri gozhdes, tjetrit patkoit.

Argument per cmitizim te mashtrimit eshte historia qe kemi jetuar, njerezit qe kemi njohur, se me cfare cmimi paguhej paqja relative ne shtepi dhe se sa njerez qe njohim nuk e kane patur ate fat. Nuk eshte se nuk nevojiten histori ne shtyp, emisione, libra e filma, dhe mjaft prej ketyre jane bere tashme, eshte veshi qe mezi kthehet, eshte zakoni i mbylljes se syve, eshte zakoni i mohimit te shqisave - pervec atyre qe sigurojne jetesen ngushte fare, pra eshte izolimi nga tjetri. Nese vijme me kete inerci nga diktatura dhe perballemi me izolimin e ri te konsumerizmit dhe dhunes tjeterlloj te kapitalizmit, vertet qe eshte e veshtire te ndertohet nje ndergjegje e re dhe funksionale, duhen perpjekje shume te medha, dhe une nuk jam e sigurt nga mund te vijne ato - se ja frymezimi mund te na vije nga Kurti e me gjere Kosova, me katedrat e saj me aktive, po lenda njerezore ku eshte, ku fshihet?

Shilla dhe Karibda tjeter eshte ajo qe thashe une per liri-barazi-vellazerine e ripredikuar nga perendimi, se Banka Boterore na kerkon te ulim koeficentin Gini, qe dje na kerkoi ta ngrinim, se na kerkohet qe shteti te ndertoje politika sociale, qe dje na u kerkua t'i shuanim, nje zhberje dhe berje absurde dhe ne fund fare e pamundur, sepse sistemi amerikan i sigurimit te paqes shoqerore eshte sistemi i leukoplasteve te fondacioneve dhe vullnetit individual, ndaj te cilit edhe Evropa, me sistemin e saj te brendesimit politik te dialektikes shoqerore, po dorezohet.

Ne keto kushte cfare vlere ka kujtesa dhe ballafaqimi, kur nuk ka as vizion as tentative te nje ribashkimi shoqeror drejt tij? Akte individuale kujtese na ngelen, te shperndare dore me dore, si ju atehere librat e ndaluar. Por na ngelet edhe qe kur ta shohim mashtrimin te na shitet per te vertete, ta quajme me emrin qe ka. Nuk kemi perse te jemi te gjithe ne nje vije, madje ky me duket iluzion tjeter. Une nuk jam per konsensus, une jam per perpjekje per te qene te drejte, te sinqerte, me dashuri per veten dhe per tjetrin per sa kohe tjetri nuk kerkon te na shkele me kembe.

me fjalin e fundit ke perfshire/pershkruar thelbin e asaj qe nuk e kemi, prandaj e vuajme. nuk e kemi te provuar me fakte.

Nuk kane shume rendesi vitet. Me sa mbaj mend une, krahasimi kishte me shume te bente me fushatat e spastrimit, qe kishin qellim terrorin, se s'kishte c'te spastrohej.

Me stofin permblodha historine, raportin liri-dhune, civilizimin, dmth ADN-ne e atij grupi qe per disa arsye do te identifikohet si shqiptare. Sistemi, le t'i biem trashe, diktature apo demokraci lejon, nxit apo kufizon ca nga keto tipare te grupit. Kjo mund te ilustrohet me mire me nje popull qe i ka keto kredenciale me mire se ne. Psh kinezet. Kane histori, kulture, Konfuc, etj. Po dhe atje sistemi prodhoi qamete, mbase me keq se tek ne. Ndersa sot, po ai Konfuc, i ngritur ne piedestal nga "komunistet,"  qe mbajne emrin te tille per shans, po ben mrekullira.

Keshtu qe shanset qiellore kane peshen e tyre fatale, kjo as qe diskutohet fare. Po i desh qejfi Atij edhe llotarine ta jep, vecse prap duhet blere ajo dreq bilete.

Asell asell, keto dilema te vizionit dhe trajektores dhe emeruesit te perbashket do te na i zgjidhe mire Kina  pas ca dekadash, zoti i dhente fuqi Konfucit te na flase nga varri.

Konfuci ka mijra vjet qe flet, po jo nga varri, nga koka e atyre qe fati i ka dhene gjera ne dore per te miren popullin e vet. Te kishim tru e kellqe te ndiqnim paksa nga shembulli kinez, nuk do ishim duke filozofuar tek peshku sot.

Une e kisha per mire thirrjen e Konfucit, se coku ka e do kete nevoje Kina per te, por me vjen mire qe ti qenke optimist per te miren e popullit kinez.

Kina ate e ka perendi. Dhe kinezet s'kane nevoje per optimizmin tim fare, ne rrugen per te sunduar boten, megjithate eshte mire qe ty te vjen mire. Kush pa keq nga miresia.

Sidoqofte do ishin me interes ca statistika lidhur me numrin e shkembimeve mbas te cilit debatet ketu arrijne vlera teper te larta. Mbase me rregull treshi nxirret dhe ndonje perfundim per stofin shqiptar.

Kerkon pak me shume pergjegjesi nga une ky debat, atehere, sepse po flasim per thelbe filozofike te nje populli qe po shprehet keshtu sic po shprehet ne arenen nderkombetare, dhe mua me duket se mesimet e Konfucit nuk jane me hic paresore, por sic te thashe, nuk te ndertoj dot argument pa reflektuar me gjate.

Ne lidhje me stofin shqiptar dhe luspat e peshkut, mendoj se parametri shqiptar duhet te jete vetem nje nga parametrat e shumte, po ashtu edhe ai peshkor, pra ai emigrant-perendimor dhe shqipo-zyror, nderkohe qe te tjere parametra te tjere me pak kulturore si numri i pjesemarresve individuale, gjatesia e mesazheve, etj, duhet te jene disi me paresore ne ndertimin e nje ideje te rrjetit, e kur ky rrjet bukoset.

E moj e mira Trop! kam kaqe kohe qe insistoj er tu terhequr opinioni i emigranteve, qe sigurisht kane dicka er te thene, ne thellim, na analize te gjerave.Por mjerisht brengat e marra me vehte i kane mberthyer mes cic miceve...Ju jeni kthyer Urime!

E shoh qe ke hapur shume fronte. Kjo morri ne qafe Napoleonin e Hitlerin bashke. smiley

Hajde mos beso ne hyjnoren pastaj. Une sapo i pashe nje prove prej teje. Po nuk ta them, keto gjera duhen "pare" vete qe t'i besosh. smiley

haha ti thua qe po m'thyhet rrjeti im, s'e ke keq, ika se ju merzita dhe juve, trop ketej trop andej.

Jo, jo hynorja ishte per tjeter gje. Tashti meqe ti sot paske the touch, o na jep ca numra o shko loz vete llotarine. Nuk do dalesh pa gje. Fjale Konfuci. smiley

Nuk eshte faji i tropit per hapjen e fronteve - por po sulmohet nga disa drejtime. Nje dite e zakonshme te PPU gjithsesi.

Strategu i mire zgjedh betejat e duhura. Lufterat fillohen me ushtri, por fitohen me politike.

Epo s'e kane patur fatin te tere te benin lenden e bukur te Ushtarakes ne shkolle te mesme smiley

Atje te mesonin qe duheshin 4-5 bomba atomike per te shkaterruar oborrin e shkolles. Kurse per kete thenie mund te vizitoje Spacin.

Jo ky eshte je nga mesimet sekrete ne akademine nderplanetare, dhe mua per dreq me shpetoi ketu. Si denim pres te me syrgjynosin ne nje planet Klingon, ekuivalenti i Spacit. Dmth njesoj muhabeti.smiley

Sistemi, le t'i biem trashe, diktature apo demokraci lejon, nxit apo kufizon ca nga keto tipare te grupit. Kjo mund te ilustrohet me mire me nje popull qe i ka keto kredenciale me mire se ne. Psh kinezet. Kane histori, kulture, Konfuc, etj. Po dhe atje sistemi prodhoi qamete, mbase me keq se tek ne. Ndersa sot, po ai Konfuc, i ngritur ne piedestal nga "komunistet," qe mbajne emrin te tille per shans, po ben mrekullira.

Nuk e di po me duket se ke CFRYRE te gjitha Tollombacet me kete "permbledhje " I mbetem dhe une duke perseritur 'shkarazi " Shametin ne artikullin e meparshem duke nenvleresuar ate Hyjnoren dhe duke e zevendesuar me Administrimin. Dhe ketu jemi brenda nje Shoqerie qe nuk varet shujme si e mendon Xhibolja me  trapizmat  eleshit te Derstiles me Bomba teorike.

Per prurjen do thoja qe behet fjale per nje kategori Individesh qe jetuan ne nje Kohe si te gjithe Kater Miljon e dyqindmije Shqiptare te tjere , te ardhur nga Barbaria jo e larget prej as 30 vjetesh  , e teteqind mije njerezve po ne keto Troje .Nuk duhete te na vije TURP ta dime.

Duhet kujtuar te gjithe llafollogeve se nje nga perberesit e ndryshimit te  dhe nga  kryesoret  e Vleresoj une , ishte edhe Vuajtja e Padrejte e kesaj kategorie qe u quajten te "persekutuar " Ne se shoqeria nuk e ka trajtuar sic duhet per ti zbutur dhembjet problem i Shtetit qe na menazhon .Shoqeria e vleresoi dhe Ju pergjigj edhe ekonomikisht . Ne se perpiqen qe me kete kategori sic ndodh JO Ralle ti bejne presion pjeses tjeter te Popullsise duke e kercenuar me hakmarrje kjo eshte karagjozlleku me i madh dhe tallja me madhe qe u behe tte ndeshkuave me pa te drejte . Dhe ketu po shijne , jo vetem ketu , i Gjithe llumi i mentalitetit te prapmabetur e te bartur nga Bajraktarizmi duke nxitur thenien e lashte "Ne ato maja rripa Rripa ...' Prandaj ne kohen tone , aq me teper ne kete fryme Ndekombetare te Shoqerise shqiptare  te Inrtegruar,  keta Llomotites marin vlerat e Plakave Thashethemse te Lagjeve !

do t marr me sysh Hurbineku.

Shume bukur tropizma!

 

Ata u pritën me thirrje në kor: “Ja u bëmë varrin! Ja u bëmë varrin!” nga të burgosurit ordinerë, që vazhdonin të rrethonin kampin e punës me tel me gjemba dhe truproja.

Sigurisht, atyre mjeranëve ua kishin mësuar parullën oficerët e Sigurimit, dikasteri i të cilëve e kishte projektuar Spaçin si “varri i armiqve të partisë dhe të popullit”. 

 

Po lexoja para ca ditesh mbi kujtimet e nje ish te burgosuri ne burgun e Burrelit ,ku theksonte se keta 'mjeranet' qe mesojne parrulla,s'ishin kaq mjerane ,sepse ishin keta te burgosur ordinere qe i kishin zgjatur burgimin dhe torturat atij dhe shume te denuarve te tjere ,per shkak te spiunimit te tyre ,kundrejt disa privilegjeve nga personeli i sherbimit te burgjeve.

 

Ne qofte se me lejohet . Se c'ndodhi ne Shqiperi mbas '91-shit, nuk mund dhe nuk lejohet te justifikoje ato qe ndodhen ne 45 vitet parardhese. A je per Ramen apo Berishen, nuk duhet te te erresoje syte dhe te mohosh monstruozitetet e Hoxhes. Po qe dakord ta fillosh ketu debatin, bujrum. Por perpjekjet e zvjerdhura e zvarranike per te bere karshillik me kohen e "xhaxhit", do gjejne nji vesh te shurdher dhe do te duhet te diskutosh me veten. Asnji ideologji, sado suprime ta gjykoje veten, nuk ka te drejte morale ta xhveshi njeriun nga vlerat me elementare te respektit per veten. Ata qe i jetuan ato vite, e dijne "Afriken e Zeze" ne mes te Europes. Te tjeret qe i dijne dhe i mohojne : I feel sorry for you. Help is available. Sa per dijeni, para se te fillojne bombardimet e rastit, une jam equal opportunity hater. Njeriu qe urrej me shume se Sali Berisha eshte Edi Rama ...dhe te tjeret me radhe. Dhe jo se une jam above it all. Vetem se mendoj qe eshte ne gen te shqiptarit qe te therresi gjithmone : O lele' o nena ime. Per turp, genjejme veten per prani te " se djathtes " dhe te" majtes" ne ate vend. Aty ka vetem hajdute dhe viktima. Fatkeqsisht, viktimat aspirojne nate e dite se si te arrijne statusin e hajdutit me sa me pak perpjekje. Kjo do kohe te ndreqet ...

Bravo. Kete pergjigje kam per robt qe me pyesin pse s'kthehem. Ketu do jesh o hajdut o viktime, dhe une s'dua te bej asnjerin prej tyre. 

As Rama e as Berisha as qe mund te krahasohen me ate kohe.Ah ndofta Rama diçka me shume si pasardhes direkt i monstrave partiake puniste.diferenca eshte abissale...eshte ndermjet fjala Liri.Por diktatura shume kujt i ka djegur ne menyre te parikthyeshme aftesine per ta shijuar...

ja sa te vine kapterrat e te mbrojn terthorazi diktaturen duke then se " komunistet i benin krimet ne mes te dites ,hapur fare... e kishin shkruajtur edhe tek nje liber si tip kushtetute qe jena diktatora ne mer jahu... per rrjedhoj(konkluzioni) krimet e tyre nuk jan krime  mer jahoo" e pastaj kapterri i vogel "vallahi je i papar je sh i squt"  ..."edhe ti je sh intelektual " ja kthen kapterri  i kenaqur...." oh sa te zgjuar jemi ne" therrasin kapterrat en bloc 

Altin nuk i kam lexuar as komentet as artikullin...ama ca e ben nje shtet te jete shtet serioz dhe i qyteteruar? Qe nga koha e Romes deri sot edhe sa te jete jeta? Eshte zbatimi i ligjit. Per sa vrasje jan kryer ne menyre te jashteligjshme nga Shqiperia komuniste dhe Shqiperia kapitaliste shiko vete se i ke jetuar te dyja. Ne vend qe Shqiperia sot te shikoj drejt te ardhmes te krijoje jete me te mire per femijet dhe gjeneratat e reja fitohen akoma zgjedhje me fantazmen e komunizmit. Komunizmin e rrezuan shqiptaret, shumica e shqiptareve dhe eshte histori tashme, kan kaluar 20 vjet, partia komuniste merr 200 vota gjithsej ne Tirane. Hiqni dore nga fantazma e komunizmit sepse kjo vetem i rrit vlerat. 

qellimi i  i pseudodemokracise eshte ta gjunjezoj(ashti siç e ka ber) shoqerine shqiptare deri ne gangrenizim total,JO tu krijoj jete me te miire per femijet apo gjenerat, derisa jeta e individit kthehet nje nje loder banale ne duarte e pushtetareve(blu ose roze) ....

Edhe Hitleri me ligje e kishte perandorine e tij.

Nuk eshte e vertete, sepse hitleri ka vrare kundershtare politik ne menyre te jashteligjshme dhe ka pushtuar vendet fqinje ne kundershtim me ligjet nderkombetare duke shkaktuar miliona viktima, plus qe brenda vendit te tij sulmoi nje pjese te popullsise bazuar ne shkaqe natyrore, pra vetem mbi perkatesine racore, per ta shuar krejt si race.... ta pret mendja kundra ligjit! 

gjombo,ku shko ne pazar mos i ngaterro kungiujt me bostanet ,nga forma ngjajn por jo nga shija 

Ohu e ben ate Altin me kohe e vakt para se te shkruaje kete koment.

e kunderta nuk do ishte normale

 

Trysnia jo zyrtare e opinionit publik barazitar qetesisht na eshte shndrruar ne nje lloj tiranie te re.Si te vetemen mburoje ndaj kesaj rreket te na sherbeje pluraliteti e diversiteti i gjasme te ndryshmeve ne gjykimet, i opinionit te "civileve", gje qe ne dukje shfaq nje opinion publik heterogjen.A nuk po i ngjan kjo asaj "frikes " se Stendalit, misheruar tek Lysjen Leveni, se...ne Amerike duhet ti beshe lajka kepucarit, po qe se nuk ta ka enda te mbetesh .....xathur..Keshtu qe mund te davariten opinionet tona gjitheandej e ketej, sepse me tere keta mballomaxhinj te historise se pershkuar, kemi c' bluajme.....

O grava cfare thua, kush po barazohet ketu, Enveri me Saline? Po jo more zoteri se eshte deklaruar dhe pranuar boterisht se Saliu as tek maja e kepuces nuk i vjen Enverit. Apo ke hallin e zgjedhjeve? Si eshte puna, duhet te mos flasim per historine deri ne zgjedhje? Po pastaj pas zgjedhjeve, duhet te mos flasim per historine mos prishim pune kryeministrit qe do te kete me siguri nje detyre te veshtire perpara, ne keto  kushte ekonomike, apo kryetarit te opozites, qe do ta kete po aq te veshtire punen per te bere opozite nderkohe qe duhet te perpiqet te mbeshtese kryeministrin ne keto kohe te veshtira, por edhe integruese, se integrimin e do populli?

A ka mundesi t'i lini zgjedhjet jashte nje teme te vetme se na e shpifet?

Trop, gabon te me thuash c'fare kam thene kur nuk ke marre vesh sakte ate qe kam thenE.Sa per kryeministre e co as qe me bie ndermend.Behet fjale per tjeter gje, trop!z

Atehere te kerkoj te falur dhe te lutem te me shpjegosh per cfare opinioni publik barazitar e ke fjalen, sepse barazitizmi si term ketu ne PPU ka nje histori, e une bazuar mbi te u shpreha. Megjithate, sa thashe per zgjedhjet vlen pergjithesisht, edhe nese gabimisht te eshte drejtuar ty.

Trop, eshte nje dukuri pergjithshme ne vendet e lindjes ku fale gabimeve te hatashme ne zbatimin e parametrave te demokracise, ku opinioni i te ashtuquajtures sjoqeri civile, opininet plurale oshilojne tek barazitizmi....

Pra po thua qe shoqerite civile te lindjes, pas viteve '90, ne ndryshim nga ato te perendimit, jane klienteliste te pushtetit, sepse nuk jane mirefilli shoqeri civile por produkte rrogash dhe onoraresh te perendimit ne rastin me te mire e ne rastin me te keq hajdute te taksave te vendasve, dhe prandaj nuk ka reflektim mbareshoqeror, dhe prandaj edhe ne PPU hasim gjithe kete rezistence ndaj reflektimit mbi dhunen e diktatures? Ngelet te kuptojme pse rezistojne emigrantet, megjithate, apo tentakulat e gjata te shoqerive civile te lindjes dhe keqkuptimeve te tyre te hatashme?

Apo kjo e gjitha shkon thelle ne histori?

Po moj Trop ashtu!

Me falni, mos iu drejtuar zoteri Graves? Vertet?

E more, komentues, ku e pate llafin, mo se nuk te mora vesh?

Grave, nuk duhet te keqkuptoheni me ate qe kam shkruar. Nuk ka kuptim te drejperdrejte.

E jo a derbardhe se nuk u keqkuptova por e thashe per humor?Tung

o trop nje gje nuk po kuptoj çfare do te thote qe" Saliu as tek maja e kepuces nuk i vjen Enverit"

eshte trop ai o laura.

prap nuk e kuptoj jam pak e trashe ma shpjego me mire te lutem

Gjynah te shkretet, akoma me gjynah qe ne thelb asgje s'ka ndryshuar, edhe atehere edhe tani "bashkepuntoret" kishin dhe kane privilegje, ata qe s'shiteshin e s'shiten atehere digjeshin tani vetdigjen. Ne mes te kesaj skenografie, nje ish-komunist me nhe tufe ish-bashkepuntoresh te shantazhuar, sillet verdalle prej 23 vitesh duke shitur gjepura per ata qe ngopin barkun me gjepura smiley

......swed , sakte

dyzet vjet mbas revoltes se spacit? osht 45 vjet mo mrapa

ne ate kohe ne Vietnam bohej nomi me napalm, po sot poplli vlla vietnamez e do shum popllin vlla amerikanez.

Je vulote fare Nosh!

Shkoni more andej nga tema e 11 janarit se e keni lene bosh me vetem nje koment te Pjerit. Shkoni te hani aty se kufoma dhe krimbat jane me te fresket, sakte nje vit me pare, çfare rrini e beni ketu duke ngrene mumje dhjetravjeçare.

debat i modh paska plas knejsmiley tashi qe t'merremi me faktin konkret,shkoi nanjoni ne kampin muze t'spaçit nga qiveriu??? e kan shpall dit perkujtimore?

agim musta shkrujti nji artikull, ministri qe e kemi visar Premtoi. lefti e pruni ktu per qellimet e veta personale.

per mu vlen me shum ;

 

Ky pra eshte ngerci ku jemi kapur. Nje sistem  qe perdor te kaluaren totalitare si jorgan mbi pislleqet e sotme autoritare, nje shoqeri qe kujtesen e perdor per te stimuluar harresen, nje shoqeri ku kopuku i vendos dekorten te persekutuarit dhe e kthen ne instrument te tij, nje elite e te persekutuarve qe nuk solidarizohen me bashkevuajtesit e saj, edhe kur ata shkojne drejt aktit me sublim, vetdjegjes ne shenje proteste per te drejtat e mohuara,nje shoqeri e themeluar mbi padrejtesine, revanshin, nuk mund te japi drejtesi, as te sheroje plaget e se kaluares dhe ti respektoj viktimat e saj ne te gjitha aspektet (jo vetem me dekorta, karta dhe kortezira pervjetoresh)

Kush ka pare TCH parmbreme, pamje qe te vinte per te qare, edhe nqs je shpirtkazem , ish tepersekutuar mbetur ne mjerim total.Mjerimi total eshte totalitarizmi sotem qe nuk te le te ngresh koken, te ushqesh kujtesen, te kurosh kujtimet etj. etj.SPIRITUS

ops ,u fiken dritat,fillon pjesa e dyt e filmit,

S'do mend qe ne nje teme per burgun e Spacit tema kryesore e diskutimit duhet te jete Sala!

Krimet duheshin denuar qe ne fillim kur ra sistemi. Kush do ta bente saliu qe e kishte mendjen te conte shqiptaret ne lufte civile?pushteti i sotem ska patur kurr perzemer sherimin e plageve por thellimin e tyre dhe percarjen e shqiptareve. Nqs do denohen krimet e komunizmit te denohen edhe ata qe nuk i denuan mbas ndrrimit te pushteteve. Kush ka bere krime te denohet dhe pike. 

Deshiroj te sillni neper mendje dy tipa per krahesim.Sigurisht dy tipa drejtuesish.
-I pari, nje personalitet drejtues i cili jo se ka "gabuar", qe e ka pare boten gjithe urrejtje, por se nuk e beri me te kendeshme as perv veten as per te tjeret...
- I dyti, gjithashtu nje i rrekur shume per tu bere persoalitet, boten e do te gjithen per vehten....Ketu na ka oshiluar fati neve
Gjithenje sipas analizes time...

Lexoi si degjenerojne opinionet moj Trop!Hajde diskuto filozofine e gjerave pastaj!

Po tashi, o Grava, car me i thene nje njeriu qe te thote te kane bere qe te kane vrare. Une sapo  shkruajta qe im ka mbetur jetim tre muajsh, dhe shiko cfare shkruan kokrra e komunistit. Sa nuk kalon ne orgazem, duke thene qe ja kane bere mire. Veru pak ne vend te atyre jerzve qe i kane vrare burgosur, ata vete apo femijet e tyre. Dhe kokrra e egenit me ankohet se ka marre dhe vize per te jetuar ne amerike. O grave, nuk eshte degjenerim opinioni, eshte nje urrejtje qe komunistet kane ndaj nje klase te caktuar, sic jane kundershtaret e rregjimit qe vazhdon dhe sot

Mire o Xhimi, mire por duhet me qene me i gjere se eshte kaq e shkurter kjo virane jete per ta shuar gjithe inatin kur na rremben

Po me grava po, po tim eti une cfare ti them qe po shkon 70 vjec dhe ja hoqen te drejten per te pasur nje baba, pa e ditur pse...  dhe pa pasur nje varr. C'ti them nje te afermi tim, qe e ka vajzen sot rreth 40 vjec ne psikiatri pasi ja perdhunoi nje nga ata kapterret e grabianit qe 15 vjec...... Sot ai bredh sa ne Elbasan dhe ne Durres ku banon, ndersa kapterri eshte larguar jashte vendit, kush e di se ku. Vere pak veten ne vend te tyre,s e kemi te gjithe femije dreqi ta haje Keto jane ceshtje shume te ndjeshme, prandaj reagova ashtu ndaj idrisit 

Te kuptoj dhe e di mire qe dhimbja struket ne nje qoshe shpirti qe vec syri i te vuajturit ja di vendin, por mu per kete nuk eshte e udhes te fajsohen ata qe nuk ja dine ku pikerisht fshihet.Se vuajtja i jepet robit ...per ta provuar thote Bibla.Si prove force

Po te iken dhe truni me grave.... Mund te kemi mendime te kunderta, por ska pse te behet qejfi se me kane vrare, apo torturuar. PO car ti thuash mostrave..... jane te papergjegjshem....

Mua me duket zemerligesi t'ja mohosh mundesine Visar Zhitit qe te bleje nje shtepi te dyte ne Durres. Fundja Kadareja, babai i tij shpirteror (por dhe material, tash e tutje), ka blere 3 deri tani.  Si thote Godardi ? "Qe Spielbergu te kish 3 shtepi, do e kuptoja, se fundja nje per vete, nje per gruan, dhe nje per femijet. Po 7 ? Po 8 ? Kujt do ja jape xhanem?".

Te poshtrit ! Dhe na kishin premtuar se do ta zhduknin paranë (lekun pra, lekun !) nga qarkullimi. Keshtu qe mire e ka edhe Zhiti, edhe Kadareja (fundja ai e ka mire se ka lindur e deri kur te vdese) : hak te marrin, t'ja kalojne biles edhe Spielbergut

 

ps: se harrova : vetem Khmeret e kuq u treguan burra, ne gjithe kete meselé.  E mbajten fjalen: e zhduken fare parane smiley

Si pune "Divani i Ngrohte i Psikologut" kjo teme.

@Stalker: sapo mbarova "La Migliore Offerta". Finale befasuese (dhe shume psikologjike meqe ra fjala). Se c'ka nje sharm prej 80s Tornatore.

Ore di gjo njeri ca u bo me rinine dhe makinen e Sherifit qe e kishte ble me paret e burgut? Ate Citroenin Salvator Dali a si e kishte emrin?

Te jemi burra ne,

mbedhim paret dhe i blejme nje C Tre

Po t'pranoje te bohet gru Sherifi...

C3-shi eshte makine te rinjsh dhe mendoj se Sherifi ka mbetur i ri ne shpirt.

jo olso, ka nje zgjidhje tjeter.. e kapim Sherifin e fusim ne burg nja 15 -20 vjet.. pastaj  kur del i japim nje demshperblim te mire  dhe blen  nje makine te re ai  prape..smiley

Me duket nje zgjidhje e logjikshme.

Visar Zhiti qenka burre i poshter,  e paska pasur hak  Spaçin!!smiley   kete kutpova une nga nje pjese e mire e komenteve qe  jane bere ketu per temen;

Dyzet vjet pas revoltës së Spaçit

 

p.s  e thote edhe emri: spa-ç..  vend per  masazh, rilaks..smiley

Ose S'pac - mos e pac.

Ose s'pash gjo, s'di gjo.

E di ti ate barcaleten me Koci Xoxen apo jo?

mbase e di.. po thuaje njehere  se do them edhe une nje me Teme Sejkon..smiley

Atehere, ishin 3 te burgosur ne qeli ne kohen e Dulles duke bere muhabet edhe pyesin njeri-tjetrin: Ti, pse ne burg?

Pergjigjet i pari: Sepse shava Koci Xoxen.

Po ti? - pyesin te dytin.

Sepse lavderova Koci Xoxen.

Edha pastaj kthehen nga i treti: po ti?

- Une jam Koci Xoxe! smiley

.smiley  

po pra kjo eshte.. po une e dija me Teme Sejkon... se Kocin e hoqen qafe shpejt e shpejt ata, spati kohe te zinte shoke burgu..smiley

E drejte! Do ja bej kete verejtje personit qe ma ka treguar. smiley

Gjith problemi sipas meje eshte: Te shprehim nje mesazh prej Kasandre apo te shprehim nje paralajmerim?Vet thelbi i kultures tone ngerthen nje mosperputhje te madheMekanizmat e saj jane qe te gjitha; "Ne veprim"Por lenda djegese e "makines" gjithmone eshte perftuar nga "energjite e kultures se larte", te frymes absolute, e cila sikurse shifet ndodhet ne nje gjendje tmerrsisht kritike.Mu per ke them sikur, sebashku ti drejtonim nje pyetje shekullit qe percjellim:
Valle brezat qe e fillojne sot jeten e tyre kulturore, ndersa aftesite, vizionet ( nuk e kam fjalen per ...ato) dhe imagjinata e tyre do te mund te ushqehen me lenden e shekullit te kaluar apo me atij ...te ardhshmit? Ky eshte thelbi sipas mendjes time....x

Vale vale kjo pune, tani erdhi nje vale sardelesh te djathta duke mesyer sardelet e majta, e duke biseduar per Spaçin si dokumentar para filmit te Tornitores se turnit te trete, ulur ne kolltuk si spektatore ha kokoshka e pi birre ne pushim midis dokumetarit dhe filmit.

Tropizma ne dy  kohe me intermezo:

 

strofka  e pare :

 Me keto iluzione, mbivendosur iluzionet e reja te shtetit te se drejtes, me avokate seksere dhe gjykates mafioze, i kerkojme llogari perendimit 'o perendim, po ti na premtove lirine barazine dhe vellazerine', ne konfuzion total, kush i premtoi te gjitha keto, perendimi a komunizmi, ku jemi, cfare po ndodh, o zot sa mire ishim dje kur shteti na dhunonte por te pakten ishte perhere i njejti shtet, me te njejten fytyre ne tribune, te njejten buzeqeshje me sheqer, qe te mos prishej kurre ajo buzeqeshte, se ndizte fitilin e arbitraritetit, shshsh, po buzeqesh shoku Enver. 

 

(Sot edhe bar do hame por ty Kapitalizem,o  me i larti i rendeve shoqerore, sic jane gjitaret me te larte se peshqit ,  do te kendojme e thurim hymne sepse nqs nuk kemi kafshaten e bukes, ne kemi Lirine dhe liria eshte kafshata me e shtrenjte ne toke)

intermezo(refreni)

 

Nuk kemi perse te jemi te gjithe ne nje vije, madje ky me duket iluzion tjeter. Une nuk jam per konsensus, une jam per perpjekje per te qene te drejte, te sinqerte, me dashuri per veten dhe per tjetrin per sa kohe tjetri nuk kerkon te na shkele me kembe.

>>

strofka e dyte:

 

Nese vijme me kete inerci nga diktatura dhe perballemi me izolimin e ri te konsumerizmit dhe dhunes tjeterlloj te kapitalizmit, vertet qe eshte e veshtire te ndertohet nje ndergjegje e re dhe funksionale, ...

Ne keto kushte cfare vlere ka kujtesa dhe ballafaqimi, kur nuk ka as vizion as tentative te nje ribashkimi shoqeror drejt tij? Akte individuale kujtese na ngelen, te shperndare dore me dore, si ju atehere librat e ndaluar. Por na ngelet edhe qe kur ta shohim mashtrimin te na shitet per te vertete, ta quajme me emrin qe ka.

-----------------------

Por....Tropizma nuk na tregoi se kush eshte mashtrimi dhe kush jane mashtruesit ne menyre qe ajo, bashke me ne,  kapur dore per dor si dikur ne zbor, te vazhdonim betejen per DIJE (e verteta) dhe DINJITET ( se nuk me kujtohet kush e shpiku kete dinjitetin bashke me lirine dhe barazine, komunizmi qe e tundte si flamur apo kapitalizmi qe e perdor si maske humane ) 

...

>>

>>

Tropizma ju shmang betejes per hapjen e syve per te dalluar diktaturen "e mire" qe te ushqente me BUKE nga kapitalizmi 'i keq" qe te ushqen me LIRI.Pse e la te mjergulluar Tropoizma dallimin midis komunizmit kriminal dhe kapitalizmit human ? Per nje arsye shume banale por emergjente: iku te  bleje BUKEn e perditshme dhe nuk ka ngene per filozofira.

...se na late pa buke sot.( shiko : Tropizma, 21:31, Testamenti Ri)

I paudhe....

Jo Spiritus duhet me pas parasysh rrumbullaksine e tokes, rrotullimit te diellit dhe Testamentit te Trete, dmth nese ha-mer-iksat andej sot ngelen pa buke, ne kendej europ-iksat mbetem pa gjume

Pak a shume ato dy vargjet perle te Brodskit tek poezia Itaka:

Ndersa ne humbnim kohen kendej (Lindje),

Poseidoni zgjeronte hapesiren andej (Perendim).

Qe tani i bie te jete:

Nese ne humbim gjumin kendej,

Porthosi mbetet pa buke andej.

 

 

Heretik, mirmengjez (pa s-ne qe na kujton SS naziskine dhe S-te e aksioneve sulmuese vullnetare).

Paske pare enderr sadomazohiste ti. Une u ngrita qe me saba dhe i futa nje trahana dhe m erdh frymzimi:

Dielli lind nga LINDJA dhe perendon nga PERENDIMI

midis lindjes dhe perendimit Atdheu im

as Lindje, as Perendim

kur perendimi eshte ende ne gjume

atdheu im zgjohet e niset ne pune

kur perendimi andej zgjohet e zgjerohet perdite

atdheu im kendej rrudhet, tkurret dhe  dremit

atdheu im lekuretrashe e veshderr

nostalgjik per kohen e xhaxhit enver

me popull te lashte e  te leshte, me mustaqe

perzhitur ne luftra e rruar ne paqe

Athdheu im keng e dhime krenare

veshur firmato e me mendje katunare

si fuge vertitet sa andej e kendej

rreshtore cdo vit  ne sheshin Skenderbej

me mendjen dhalle nga refreni boze:

"do shkojm ne Evropi" e ala ne Shkoze.

me varza nevrike e me djelm petrita

hyp edhe zdryp ne majat rripa rripa.

perhere mbi  makinen  "perpetum mobile"

te urrejtjes se eger e per here fertile..

 

 

Mirëdita Heretik

desha te shtoj(pervec rrumbullaksis se planetit ton) qe ketu posht  lindje e perndim,por po te ngjitemi larte nuk ka as lindje as perndim,ka vetem diell

dite t'mbarë

Me nje fjale nga c'ka po kuptoj nga komentet ketu, cunat e oficerave po akuzojne cunat e ballistave dhe kulakeve se ne fakt keta te fundit jane me komunista se komunistat?!

Kjo eshte ideja apo jo?!

O peshk, sa te ngrohte ma ke divanin!

Goca dhe cuna qe keni brenda familjes histori te tilla te dhimbshme, pse nuk beni dicka? Iniciative personale flas: kerkime ne arkiva, mbledhje materialesh, kerkime deshmitaresh ose deshmitare deshmitaresh... Nisni nje proces nga vetja, kontribuoni konkretisht me prurje, jo thjesht komente te nxehta. Peshku eshte platforme e mire per ide te tilla. Pse jo, me nje fjale?

C'dmth komente te nxehta?

Per cilen nga dy fjalet po pyet?

Po thosha kanalizojeni zemerimin ne dicka ndertuese. Mirepo s'paska qene fare e nevojshme. Se mjerimi dashka meshire or ti, jo drejtesi.

Po, e pashe. Pashe qe ajo eshte po ashtu nje teme qe e kam publikuar une, dhe edhe moderuar. Te jam pergjigjur dhe kam debatuar me ty. S'kam asnje levizje nga ajo llogore. Mendoj qe disa gjera kane nevoje per qasje te specializuar, sic mendoj qe eshte pozitive qe njerezit qe kane histori familjare, te jetuara ne lekure, t'i deshmojne ato. 

E kemi deshmuar, shume peshq me llagape te ndryshme kane deshmuar me fakte se sa shume jane persekutuar. Prej frikes se ndeshklimit nuk ka mbetuar asnje spijun tek Peshku.

Ke shpenzuar nje pjese te madhe te kohes duke vene ne dyshim vertetesine e dokumentit dhe duke relativiziuar ate qe ndodhi e tani thua kanalizojeni zemerimin ne dicka ndertuese.  Ajo teme dhe ai dokument jane mese ndertues sepse tregojne natyren teresisht kriminale dhe banditeske te atij regjimi, tregojne dhunen arbitrare, cnjerezore dhe teresisht antiligjore dhe si mbas ligjeve te vete regjimit qe aplikohej ndaj kundershtareve politike te regjimit qofshin keta reale, te supozuar, potencial apo dhe te imagjinuar.

Njerzit qe kane histori familjare po i deshmojne ato.  Ke xhimin, me ke mua (i kam deshmuar dhe me pare) e ke dhe plote njerez te tjere. Ku i sheh komentet jokonstruktive athere?

Pakap, ajo ishte nje teme ku ti perpiqeshe te vertetoje njekohesisht qe ata qe vune bomben ishin 1. te pafajshem sepse s'kishin lidhje me bomben: 2. disidente deshmore, ndaj edhe te pafajshem. Une e shikoj kontradikten mes ketyre dy gjerave. Ti ndoshta jo.

Cfare po thosha, eshte qe mos u mjaftoni me komente, por beni dicka propozitive, per gjera qe ju vete nepermjet te afermve i dini. Ndertojeni historine ne nivelin minimal, sepse historia eshte binare. Mirepo ju te gjithe se toku keni ambicjen e madhe historike te denoni Nexhmijen. Dhe ngaqe s'e merr vesh i pari te dytin, Nexhmija denohet per kafe, ndersa nje shtrese ish-perndjekurish e perdorin kujtesen kolektive si pretekst per vende te ngrohta ne administraten partiake.

Tashti, une te shkruaj keto, kurse ti perpiqesh te gjesh se cfare fshihet pas fjaleve te mia. Kjo s'eshte bisede, sepse s'ka dialog ne paranoje.

ps. Edhe naten e mire dhe mire u takofshim ne tema te tjera, sepse une e mbylla me kaq ketu.

Por kontradikta me e madhe eshte qe ti Fin i rekomandon anonimeve virtuale, dmth nje grumbulli frazash shpesh kontradiktore (me pak shpesh idiote) te cilat as qe futen ne hesap edhe ne qofshin harmonike dhe logjike (vetem per faktin e te qenurit anonim, edhe ne kuptimin qe nuk ngre kandar ne çeshtjen publike edhe ne rast se vetetregon emrin shoqeruar me histori policore - dmth pse ta besojme, ku eshte garancia?), te ndermarrin veprime reale. 

Pakap, ajo ishte nje teme ku ti perpiqeshe te vertetoje njekohesisht qe ata qe vune bomben ishin 1. te pafajshem sepse s'kishin lidhje me bomben: 2. disidente deshmore, ndaj edhe te pafajshem. Une e shikoj kontradikten mes ketyre dy gjerave. Ti ndoshta jo.

Genjeshter e trashe kjo.  Tema aty eshte dhe ky s'ka qene qendrimi im.

Cfare po thosha, eshte qe mos u mjaftoni me komente, por beni dicka propozitive, per gjera qe ju vete nepermjet te afermve i dini. Ndertojeni historine ne nivelin minimal, sepse historia eshte binare. Mirepo ju te gjithe se toku keni ambicjen e madhe historike te denoni Nexhmijen. Dhe ngaqe s'e merr vesh i pari te dytin, Nexhmija denohet per kafe, ndersa nje shtrese ish-perndjekurish e perdorin kujtesen kolektive si pretekst per vende te ngrohta ne administraten partiake.

Tani nga nje ane thua qe deshmoni nga ana tjeter thua mos u mjaftoni me komente.  Po ku e di qe s'eshte deshmuar ne menyra te tjera xhanem? Ku e di ti qe s'eshte kerkuar ne arkiva, qe s'jane mbledhur materiale e deshmi nga deshmimtare?  Mbase je ti ajo qe s'ke djeni per kete material dhe injorancen tende e perdor si argument.

Keto komentet e tjera se ca kerkojme ne tok, ke kerkojme te denohet e qe s'e marrkemi vesh i pari te dytin jane teper patronizues dhe tradhetojne nje ere te nje ndjenje neverije dhe percmimi ndaj atyre qe ju drejtohesh si grup.

Tashti, une te shkruaj keto, kurse ti perpiqesh te gjesh se cfare fshihet pas fjaleve te mia. Kjo s'eshte bisede, sepse s'ka dialog ne paranoje.

Jo une mundohem te kuptoj drejt dhe qarte ate qe thua ti e prandaj te pyes.  Mos valle paranoje te takon ty qe etiketon pyetjet e mia si paranojake?

Dmth qe Zoti Komentator i ka futur ne furre dhe i ka nxehur komentet deri ne piken e shkrirjes, dhe ato po kullojne prej dyerve te temes drejt e ne dysheme.

Ato te persekutuar apo pasardhes te persekutuarve qe njoh une, i dine me emer mbiemer, arsye, akuzuesit, deshmitaret etj, pa pas nevoje te hapin asnje arkive. Po car te bejne? Te marrin hak, s'behet ajo pune. 

ju fmite e shtreses se ulet te nomenklatures sikur mos komentonit do ishte mire.

artikulli spo thote nai gjo te madhe, pak me shume respekt per te vuajturit.

po ben fjale per spacin e asaj kohe, juve sikur ju pickon grethi, hofni perpjete, jo se sot prape eshte keq, jo po sala, jo po demokracia, jo po kultura, po visar zhiti, jo leshi jo preshi.

As me kallzu bre nuk i leni. Doni me ju mbyll gojen.

Lejeni mer te shprehen vete ata qe kane vujt, nese eshte me mire a me keq per ta sot.

Po do ja diftoni po juve, sikur ska mjaftu cak ju kane tregu atyre te gjoreve gjithe jeten. Doni me patjeter qe ata te ngrihen e te thone qe sot eshte njelloj, ne mos me keq, qe spaci nuk ishte asgje krahasu me te sotmen !

Absurde !   Asnje cike ndjeshmeri skeni.

Te pakten me hesht sot tek ky shkrim, pse duhet me komentu sesben.

Zoti jua lehtesofte vuajtjet aty ku jane te gjithe atyre qe vuajten ne menyre absurde, te padrejte, cnjerezore dhe dramatike ne kampet, burgjet, internimet, kenetat, hekurudhat, minierat dhe ne gjithe skutat e erreta te diktatures shqitare, prej sivllezerve te tyre gjakprishur dhe gjakpires te deres ngjitur !

 

 

Ndryshova mendim per ty Rruzhdie !

smiley

Rrespekt se fole tamam fjale me vend!

Epo flori e ke ate fjale, sa e papame je. Respekt

smiley smiley smiley smiley smiley

95 minuta ovacione 

ju fmite e shtreses se ulet te nomenklatures sikur mos komentonit do ishte mire.

Cfare do me thene kjo?  

Po ky ish i denuari politik, qe vendosi ta mbyllte ndryshe artikullin per 40 vjetorin e revoltes, ta msheli dhe ky?  

Kush pengoi ke te rrefehet? 

Per cfare duhet me e mshel?  Si dreqin e mori beni lidhjen se permendja e katandisjes se Spacit ne ate far feje, dhe vetdjegja e nje Bejko tjeter (ne artikull permendet nje Bejko 40 vjet me pare) 40 vjet me vone qenka mungese respekti dhe mungese ndjeshmerie?  

Absurdi sheshit.  

Mire e ka. S'po flasim ne femijet e nomenklatures se mesme, u bote ju te se vogles. 

Meqe ra llafi, kane dale qershite e reja te stines andej nga juve?

Mire mire, po me rregull treshi del dhe i Pakapshmi fmi nomenklature, me njolle ne biografi dhe ai.  

Ncuq, ketu nga une s'na bejne fresk qershite. 

Ske kap thelbin e asaj qe thote ruzhdja monda...... Nuk po i thote njeri as atij te perndjekurit te mos flasi, dhe as bejkos tjeter, e ka per ata qe i ka rrit babi me dashurine per partine dhe urrejtje per armikun, qe pavaresisht urrejtjes qe kane mos ta shfaqin kaq hapur. Eshte krejt tjeter gje

Xhimi, ai i perndjekuri tjeter po flet pikerisht per amanetet e "40 vjet pas revoltes se Spacit", ndersa autori i ketij artikulli tha qe amanetet jane cu ne vend.  Te mos i nderlikojme edhe me tutje gjerat.  A jane cuar ne vend a jo?   Pse duhet te mshelet nga kushdo per kete? 

As e kam idene si e qysh jane rrit peshqit ketu per dere e brenda se blog anonimesh.  Por dhe detaje personale fisi a mburrje me fisnikerine e prinderive te mi s'do bej se fisnikeria eshte e tyre, s'eshte e imja.  

Per aq sa shkruajme ketu dhe ne kete format, cfare tjeter gjeje eshte?

pse mi monde, kush tha qe te kesh qene i persekutuar ne burg , apo te te kene pushkatuar ndonje ne fis qenka nder i madh. Eshte dhimbje goce jo nder. Eshte deshperim..... , se pse duhet te me rastiste pikerisht mua. Fakti eshte se ate te perndjekurin, e bejne si zedhenes pikerisht ata qe dje e persekutuan dhe ketu qendron hipokrizia. Nuk them se ka faj ai, se atij i dhemb shpirti, por hipokrizia e atyre qe qendrojne mbrapa dhe ferkojne duart sepse mund te marrin ndonje cope pushteti, me terbon shoqe. 

Ta leme menjanen hipokrizine per pushtet a te pushtetit nga te gjitha anet.  

Konkretisht, 40 vjet me pare ka pasur nje revolte ne Spac.  Episod i rralle ne vetvete ne nje diktature aq te eger. (ne artikullin tjeter me preku nder te tjerash dhe detaji i flamurit.)  Spaci i asaj revolte, Spaci si simbol i nje kohe per t'u kujtuar qe mos te vije me kurre, jo vetem qe s'ka asnje pllake perkujtimore per ate revolte, por po shkaterrohet.  A eshte cuar ne vend amaneti?

I lexova me dhimbje rrefimet e tua dhe te tjera, plus kam rrefime me personale, por dhe rastin e asaj vajzes te perdhunuar.  A u cua ndonjehere ne gjyq perdhunuesi i asaj vajze?  A u hapen dosjet?  A jane cuar ne vend amanetet? 

40 vjet pas revoltes se Spacit dhe 20 e ca vjet pas renies se diktatures pse duhet te ekzistoje sikur arsyeja me e vogel qe te vetedigjen a te futen ne greve urie ish te persekutuarit?  Dhe sic thashe qe ne fillim, e vazhdoj te them, per keto arsye por dhe te tjera, amanetet s'jane cuar ne vend.  

E sic kam permendur me siper, nje shoqeri qe s'diti as te bej lufte e as te beje paqe s'ka si pretendon per mbajtje amanetesh.

Ketu ke te drejte, asgje seshte cuar ne vend monda. Prandaj e thashe, dhe ne nje koment me poshte, per ish te perndjekurit duhet jo vetem rehabilitim materisal, por edhe moral dhe me vjen keq qe sdka per tu bere kurre.

Absurdi qendron ne faktin se Ruxhe propozon heshtje (kujt xhanem ?) ,edhe pse pas 40 vjetesh s'eshte denuar kurkush..

Mire qe jane blogjet qe te solidarizohen robt e te duartrokasin per  heshtjen,heshtje dhe kur sot vazhdojne digjen robt,heshtje...

Kini respekt per robt qe digjen,heshtni!

Vallahi ju te detyroni me u fut ne ca tema qe mu me vje me i rraf edhe ca qe i du fort.

Ata qe po digjen sot, moj Venus, po digjen per shkak te nje prodhimi qe doli nga kuzhina juaj e qelbur, Berishes dhe rusmajlerave te tij. Po po ty te identifikoj totalisht me pinjollet e atij regjimi makaber une. Mos na cani trapin e mos vazhdoni me te na detyroni te behemi pishman qe nuk jua kthyem me te njejten monedhe ne 90-n. 

ULNI KOKEN TE PAKTEN PERDERISA NUK KENI AS MINIMUMIN E NJERZILLIKUT ME THONE TE PAKTEN "ME FAL"

DUHET T'JU VIJE NDOT NGA VETJA T'U FLISNI KETU DISA PLEQVE TE MATUFEPSUR, ISH-SIGURIMSA, E JO ME T'I BENI ELOZHE E T'I NGRINI NE QIELL.

Kot me te pyte nga c'zone ku ha pula gure i ka sjell paraardhesit e tu, ne Tirane, regjimi kafsheror qe kaq shume e adhuroni? 

 

Kam degjur se pula ha gure ne Pilur te Sarandes smiley

Ruzhdije kjo teme duhet te mbyllet me komentin qe ke bere ti nuk ke çar ti shtosh me shume bravo

ruzhe sa e qut qe je mi dreq. po per mua s'ke c'thua. as u ngaterrova fare me kete teme, se pash zotin s'eshte per tu ngatarru. pikat mbi i i ke vene mi dreq. ja ashtu; shkurt e sakte.

Bravo Ruzhdije.

Bile merito te gradohesh dhe me nje nik me modern me kete rast. smiley

Jo me se nuk eshte nevoja per nik te ri, mjaftojne ca numra nga pas, plus ata qe i vijne nga pas numrave, dhe rregullohet muhabeti. Tamam si ne Spaç, kishe numer ne vend te emrit. Te therriste komandanti i burgut dhe te thoshte: " Ej ti filanja me numer nga pas 2265, cer menimi ke per komunizmin? Po per Ballin?".

yll ruzhdije!!!

Ruzhe

ske femij nomeklature ktu, e shumta jan ca gjallesa qe shtiren(ose besojn) se jan te till. Privilegji me i madh qe kan pas keta eshte marrja e nje shishe qumshti jash radhes,kjo pasi kishin spinuar gjysmen e mehalles.

femijt e nomeklatures jan larg sh larg...

Rendesi ka qe ky shkrim krijoi goxha debat me rastin e 40 vjetorit te revoltes se Spaçit dhe me 29 vjetorin e revoltes se Qafe Barit (Nga Visar Zhiti).

Kjo tregon se ne nje fare menyre eshte teme qe nuk eshte sheshuar dhe qe turbullon gjakrat, sado qe secili mundohet te argumentoje me argumenta racionale.

Rendesi kishte qe kjo teme MOS te ngaterrohej me politiken imediate dhe aktuale, (edhe pse disa nuk i shmangen dot, se s'kane ndonje gje te madhe per te thene), sepse pikerisht ishte çeshtje "perkujtimore" si nje Detyre Memorie per brezat e ndryshem te shoqerise Shqiptare, pavaresisht se nga ç'pjese e "llogores" vijne, kane qene apo jane.

Fundja, te rralle jane ata qe nuk guxojne te shprehin indinjaten e tyre kur degjojne vuajtje kaq rrenqethese, krime mizore apo tortura te paimagjinuara qe Shqiptari i ka bere Shqiptarit, aq me keq thjesht per bindje politike.

Pastaj, po ta vini ré, temat qe sjell Lefti krijojne gjithnje debat smiley hidhini nje sy 'me aktivet' nese keni dyshim smiley

Eshte e frikshme se sa shume njerez ne Shqiperi jane peng te se shkuares se tyre ankestrale!

Po te pakten t'ju kishin lene ndonje leke e pasuri o te zinj! Po ca ju kane lene?! Vecse krymba ne tru e halle!

ankestrale?!!!

Me "c"?

po te pakten...

Flm.

Shpresoj qe te mos jete kompromentuar thelbi i asaj qe kam shprehur per kete.

 

... lajthia, ajo je ti

e veshur po ashtu, por ti je 'dhe thelbi

që e bren po vetë lëvozhga në brendi...

Eh eh, mire Finis, me ceshtjet gjuhesore do merremi ne nje teme tjeter ose ne PM. smiley

Thanx per kontributin. Zevendesoje k-ne me c-ne dhe focus on thelbi! smiley

Po patjeter, flm ty smiley.

Nese mundesh, cfare kuptimi kane keto vargje, dhe sidomos cfare risie sjellin si citim ne kete kontekst? Me nje fjale cfare me shume se nje lajthi eshte mesazhi i lajthise ketu?

E kam seriozisht kete pyetje dhe do ta dija shume per nder po te pergjigjeshe.

thanks in advance.

 

Po pergjigjesha per kete:

"Shpresoj qe te mos jete kompromentuar thelbi i asaj qe kam shprehur per kete."

Meqe per mua fjala eshte po ashtu thelb (i asaj qe shprehim), sic lajthia frut por edhe berthame (pra thelb), po spekulloja mbi rendesine e fjales. S'di a jam sqaruar.

Thanks Fin. Ok, I see your point. Megjithese nuk jam ne te njejten mendje me ate qe thua.

E njejta skeme e komunizmit: mbylleni gojen ju gjakpiresit pronare e kulake! Edhe ish klasa e burzhuazeve te vjeter dhe rrogetareve te rinje te borgjezise se RE, eshte deformuar nga mentaliteti bolshevik..

Spiritus, lexo komentin e ruzhdes, reflekto, dhe mos ja fut si kau peles

xhimi me pelqejne pelat. ti pele je?

e do pernjehere qe te dhembi, apo qe baba duret e mos nish gjo, pe pergjigjen e kam smiley

 

po, e kamm parasysh c'do thuash.nuk keni argumenta, keni vetem sokellima, hingellima dhe lehje ne hene.Dil ne ballkon dhe shiko henen.Eshte hena mesa duket. Jeni mjerane me mentalitetin bolshevik>mbylle ti se t njofim qe je kelysh komunisti, tani eshete radha jone e kapistalisteve te rinj. Vini me britma, berihaj dhe mendoni se keshtu respektoni ata qe kerkojne respekt. nje mut t madh beni me keto mendje. i gjithe argumenti juaj eshte, dhe nuk do citoj klasiket si  Marksin utopist, as Leninin optimist por Idrizin realist qe ju ka tipizuar mrekullisht: se demokracia zotrie...se komunizmi zotrie.... LefKOPE...

Si nuk doli nje xhanem, njecke, vetem njecke, qe te thote qe kam qene spijun.

Une per vete ate do ta brohoris, sepse çfar lezeti ka te brohorises peshq te persekutuar e qe ju dhimbet i afermi.

smiley drejt

Kane dale ca, psh Kongoli, Preci (megjithse thote qe s'ka bere keq). E vetmja qe ka kerkuar falje ka qene Liri Belishova, por ajo e shkreta me shume ka paguar vete.

Nje prej librave, qe pershkruan me mire vuajtjet e burgut te Spaçit, eshte "Rrno per me tregue" i Zef Pllumbit.

Shiko mos ja fusni kot ju se ata e kishin me ligj: DIKTATURA PLORETARIATIT klithi Drizi Ferres:

 

 Pas arrestimit u pushkatuan në mbarim të pesë ditëve, pa prokuror, pa gjyq e pa asnjë shpjegim zyrtar, në mesnatën e 26 shkurtit të vitit 1951, pranë Urës së Beshirit. Ky veprim u quajt i përligjur, sipas një dekreti mizor me gjashtë nene, për „veprimtaritë terroriste“ që u hartua me vonesë nga kreu i Ministrisë së Brendshme M. Shehu dhe u miratua rrufeshëm nga Presidumi i Kuvendit Popullor dhe Byroja e PPSH, më 26 shkurt 1951, kur gjithçka, pa gjyq, kish marrë fund.

 

 

Viktimat, të lidhur me tela me gjemba të kohës së luftës, i hipën në një kamion. Jonuz Kacelin të vdekur nga torturat e hodhën nga dritarja. Askush prej tyre nuk u njoh me vendimin. Në mes të natës, kur era e maleve ulurinte si mallkim, ipushkatuan barbarisht të gjithë ashtu siç qenë, të lidhur tok. Kur krismat e armëve pushuan, u dëgjua britma e dhimbshme e një gruaje: “Ç’i paskam bërë perëndisë!“ Ishte Sabihaja! Plumbi nuk e kishte kapur! Atëhere ushtarët u sulën dhe ia shuan jetën, duke e qëlluar egërsisht me kondakët e pushkëve. Pas disa çasteve britma pushoi. Ndihej vetëm ulërima e erës dhe rrjedha e tërbuar e Erzenit. Një vetull hëne e pikëlluar rrezëllinte midis reve. Të vrarët, ashtu siç qenë, i mbuluan shkel e shko, në një gropë të përbashkët. Gjithçka kishte marrë fund.

 

Më vonë, ndërsa punohej për shpyllëzimin e asaj zone, një traktoristi i ra të fikët, kur pa që traktori nxori papritur një kufomë gruaje dhe po e zvarriste. Qe trupi i patretur i martires Sabiha Kasimati…

 

 

Ja dhe Enveri qe BERI SHTET: Pas atij akti kriminal, diktatori E. Hoxha do të hakërrehej me grushtin lart: “Reaksioni i brendshëm është strukur si miu dhe po lëvizi, e piu e zeza!”

 

 

Ti mos e permen drizin se ta hoqi komentin admini smiley

Nuk e degjon adminin ti Xhimo si thote? Kanalizoje urretjen ne dicka konstruktive dhe mos kerko meshire por kerko drejtesi. Merr vesh ti apo smerr? Ajo i cope komenti ka ne dore ne blog dhe ta fshin imagjino te kete me shume pushtet. E kap adrenalina vrasjeve si xhaxha Veri. 

Se dija qe fini eshte admin! Megjithese se aprovoj heqjen e komenteve te tua, serish duhet ta mbeshtes ne faktin e te kerkuarit drejtesi. Meshire se di, si kerkonim dulles, dhe jo ti kerkojme drizit e kompani.... Por qe duhet drejtesi duhet, dhe ne ket drejtim seshte bere asgje. I vetmi qe ka vene drejtesine ne vend ka qene njeri ne shkoder, qe ja permblodhi hetuesit te vet ne lule te ballit mu ne kafe, pasi e kishte paralajmeruar me pare ne nje mbledhje te  PS-se se asaj kohe. Kjo ehste rrefyer nga Spiro Dede, nje ish byroist, qe u be me pas socialist. Ka pas redaktuar librat e enverit nje here e nje kohe. "U ngrit ne mes te salles, dhe tha. Ai atje ka qene hetuesi im, me ka denuar me 20 vjet burg per agjit e propagande. Por une sdo e vras per kete, do e vras se me ka tortuaruar, dhe torturen se parashikonte as kodi penal ne diktature. Eshte i vdekur. Dhe pas dy ditesh e vrau vertet." Thone se te vetmen gje te mire qe beri ne jete ai kriminel, ishte se e priti plumbin pa ikur si frikacak.  Por ja qe jo te gjithe jane te afte te bejne drejtesi vete o Pateko

Me te thene, nja dy raste te tjera spiunesh, hetuesish qe i ka kap plumbi rastesisht, pa u marre besh kush. 

PO nuk eshte zgjidhje mer hunter, me e vra ashtu. O vlla i dashur, rehabilitimi nuk eshte vetem material eshte dhe moral..... Me e vra pa u ni, seshte pune, duhet degjenerim vlla qe ti mbahet mend emri brez pas brezi, qe mos me dale me djali i sul bushatit, nje cope krimineli qe vriste rob me sqepar e te thote jam krenar per baben tem, apo nipi i bilbil klosit e kompani.... Eshte me e thelle ceshtja or mik

smiley

harrove dhe djalin e Xhelil Gjonit e ca te tjere ...

Po pra, djali sul bushatit.... gojet e liga thone qe gjysma tjeter e fisit o tu bo hajer me sulen dora vete. Ca pune keshilltaresh e hidrocentralesh andej nga veriu.... nejse fundja ai nuk eshte autori. Pse nuk hapen ato mut dosjesh me pa tamam ca pune te dyte ka pas bo kryetarja kuvendit, ambasadori jone ne zvicer etj etj

Ky rasti i referohet episodit te bombes ne ambasaden sovjetike. Ka edhe plot raste te tjera te denimeve pa gjyq. Jo se gjykimet kriminale ne vetvete legjitimonin denimet, por sa per te hedhur poshte tezen, qe "sidoqofte i denonin sipas ligjit".

Edhe me gjyq sikur ti denonin, ç'rendesi kishte ?? Gjyqet ishin thjesht farsa formale, pasi kishin kaluar ne "formalitetin" e hetuesise (prokurorise ne kohet moderne) ... torturave pra çnjerezore per te firmosur deklarata e deponime nga me absurdet...vetem e vetem qe torturat e merrnin fund.

 

Tek nje video, gjyq i Fecorr Shehu (ish-minister i brendshem), me duket, ky plehra, pas bankes te akuzuarve kete radhe, annkohej se e kishin torturuar ne menyre te tmerrshme. Prokurori, Aranit Cela, nje kryepleher tjeter, e pyeste me qesendi, - Ashtu eh? Te kane torturuar ee? Po nuk e dije ti qe torturohej ne hetuesi?! Sus Fecor Shehu, s'e hapi gojen.

Cfar kenaqesie e thelle per ne qe jemi njerez zemermire, çun per s'mari, qe nuk i bejme keq njeriu, e nuk i duam te keqen asnjerit, as edhe plerhraxhijve.

dhe nje e fundit per sonte :

marr shkas nga komentet qe u bene ne fillim se autori i shkrimit permendi faktin se, sot jemi ne NATO. Dhe kjo na u cilesua nga disa ketu si "propagande" !

Ne fakt amaneti i tyre u çua ne vend, dhe kush eshte ne US e di akoma me mire se kuzhdo tjeter, se kur je pjese e Aleances se Traktatit te Atlantikut Verior, ke garancine maksimale se NUK KA ME BURRE NENE TE KTHEJE DIKTATUREN ne Shqiperi !!

Prandaj dhe autori per mendimin tim, e thote me sinqeritet se fakti se sot Shqiperia eshte ne NATO, eshte realizim i amanetit te atyre qe u dergjen burgjeve dhe u sakrifikuan per lirite e mohuara.

(Nato per ata qe ende nuk e dine, eshte jo thjesht aleance ushtarake, por mbi te gjitha Politike)

Mire Lefti shko fli gjume edhe ti rehat se te ruan NATO nga ringjallja e Fiçor Shehut. Vetem shiko se mos te del ne enderr Shatobriani, Viktor Hygoja, Zhyl Verni bashke me ate filozofin qe vrau veten keto dite ne altar te Notre Dame de Pari.

ajo e NATOS nuk eshte thjesht propagande Lefto. Nqse e mendon me thelle biles, eshte dhe pak mungese respekti per ata qe te greves se urise qe fare mire mund t'i kish permend. 

Po mire, si shpjegohet qe ende pas 22 vjetesh pas renies se Dullizmit, ne shqipot po ne nje vrime i bijme?!

Tani ose kini bythe t'i sqaroni gjonat me dialog ose edhe me dhune nese e nevojshme, por ne te kundert heshtni e mos na cani shume ate. E thene thjesht fare ne gjuhen frenge kjo.

Ecni perpara njerez! Jeta eshte shume e bukur per te mbet peng e se shkuares!

Ec perpara ti Olso, na hap rrugen se ne po te vijme nga mbrapa, hiç mos e kthe koken, e hiç mos u nij.

Plako bota nuk funksionon me rrjesht, por me rrjete!

Une eci perpara, por kur shoh keto patetizmat dridheruese ketu, qofte edhe per te kullos syte, nderkohe qe bej gjera te tjera, me lejne nje shije te hidhur.

Ketu robt vazhdojne te merren me jetet e gjysherve e baballareve e harrojne te jetojne jetet e tyre. Tip pornografie. Masturbim mendor. Eshte bere peshku si divan psikologu e une s'paskam sot nerva ta degjoj. Naten.

E di Ols, e di qe funksionon me rrjeten e merimanges, e mos renç ne te. Pse ike mor djale, tani na duhet te te ndjekim nga mbrapa deri ne shtrat.

Megjithate shko ti shko, kane mbetuar akoma plot toroxhile per te diskutuar sa majtas djathtas. Do ta gdhijme sot, u pa puna, ata pa buke andej, ne pa gjume kendej, derisa ta zgjidhim kete dreqo punen e Spaçit.

hidhu andej dhe dil kendej. 

Sa andej-kendej Spiritus, dihet stili, une jam me ate qe fiton. Puna eshte qe s'po fiton asnjeri, dhe s'ka sy per qabe te fitoje ndonjehere.

Ndjese per nderhyrjen. Por e shof qe qenke bezdisur shume.

E para njehere, bota e zhvilluar, qe ecen gjithmone perpara, me nje fjale, kujton jo vetem te shkuaren pre-22 vjecare por shekullore. Mbase nje vizite ne Londer, do te te krijonte idene se sa e rendesishme eshte e kaluara per nje popull.

Pastaj ketu behet fjale per plage te hapura... ende. Mamaja ime iku nga kjo bote, pa e ditur se ku ta qante babane e saj se nuk i dihet varri. Jane shkaterruar me mijra jete njerezish. Dhe ti thua te ecim perpara.

Kush po te pengon? Ec!

Pastaj ketu behet fjale per plage te hapura... ende

Dërgimi i ushqimeve në burg

Kam qenë 13 vjeçe dhe shkoja tek burgu me çu bukën për babën. Aty vinin dhe të tjera gra që sillnin bukën për njerëzit e tyre të burgosur, pasi ishte caktuar një orar i vetëm, madje po të kalonte një minutë më shumë nuk e pranonin ushqimin dhe i burgosuri nuk hante. Në radhën tek burgu dëgjoja që flisnin lehtë duke thënë se i kanë nxjerrë në gjyq apo dhe i kanë pushkatuar se u dëgjuan armë në mëngjes.Rrinim në radhë dhe kur roja hapte dritaren e vogël për të marrë ushqimin, kur përmendej emri i të burgosurit, në shumë raste ushqimi kthehej prapa, se ai ishte ekzekutuar. Ishte një tmerr kur sapo thoje emrin, përgjigja ishte “është ekzekutuar” dhe shtyhej prapa ushqimi që kishe sjellë. Këtë e provova dhe unë kur sapo thashë emrin e babës, më thanë është ekzekutuar.U ktheva në shtëpi duke qarë gjithë rrugës, madje dikush më ndaloi dhe më pyeti pse qaja dhe i tregova se më kanë pushkatuar babën. Sapo hyra në shtëpi, motra më doli përpara dhe më pyeti se pse nuk e morën ushqimin e babës, duke menduar se isha vonuar në orar...

Ky eshte kujtimi jot personal apo copy&paste prej diku (qe duhej thene, dhe emri i autores)?

eshte njeri i afert ne familje

Njeri i gjalle, aq me pak nje femi, nuk duhet te provoje te tilla qamete.

Histori teper e dhimbshme.

ky eshte sjell dhe me pare, ne mos gaboj. Dhe ai paragrafi i fundit per "arritjet" dhe "Shqiprine e Natos" e zbehin vleren e shkrimit. Nga ana tjeter, vlen per t'u permend shkathtsia e grupit "xake & co." qe me nji zhdervjelltsi qe do e kish zili dhe nji nuse lale, e bene telef artikullin dhe i treguan vendin artikullshkrusit. 
As-i-gjo e re nga fronti!

Nqse kto "kritike objektive" kapen mas patetizmave dhe lajle-luleve si kjo, le t'shofin reklamen per zgjedhje te Rames ku vec 1 fije e ndan nga krahasimi me Prometeun. Agim Mustes pastaj i falen kto "lajthitje" deri ne nje mase po t'kesh parasysh moshen dhe ato qe ka heq

Bredharako, beg to differ. Te ka shpetu nje gje e madhe shume. Por s'po ta them se do ishte double ofendim per nje te vemendeshem si puna e jote.

Edhe nene parti e ofronte nje shans te dyte, po t'i shpetoje plumbit te pare. smiley

ti thu qe nuk e kane tepru si heret e tjera? po mbase ke te drejte, do kene qene te lodh sot si mesjave

Jo, jo, me e dukshme, por dhe me tronditese nga pikpamja e bindjeve. Ik merre detyre shtepie tashti. Kopjet nuk lejohen, OK?  smiley

Varja, po he, mos rri te lexosh gjithe komentet tashti.

Bredho, se tashi i hodha nje sy komenteve dhe pashe tendin.

Dhe ai paragrafi i fundit per "arritjet" dhe "Shqiprine e Natos" e zbehin vleren e shkrimit.

Je komplet gabim plako.

Nuk ka pike logjike qe vuajtjet gjate sistemit monist te shqyrtohen ne varesi te ngjarjeve pas monizmit, mos bjere pre e leshlogjikes se ketyre legenave te maternitetit, me apo pa shkolle te larte, te cilet po ti lexosh dhe mos dish gje per Shqiperine do bindesh qe jane ngjarjet post '90 te cilat jane shkaqet e ngjarjeve 45-90, qe me pare ka qene Berisha me Ramen sesa Enveri me te vetet.

Ta zeme (se s'e njof fare autorin) se nje nje i perndjekur i monizmit sot eshte berishist puro, e perdor Naton per berishfushate etj.

Ta zeme se nje tjeter eshte ramist puro, eshte gati te perdore burgun e tij per fushate etj.

Po ca lesh lidhje ka kjo me shqyritimin dhe perballjen me historine e 45-90? Do ta gjykojme historine ne baze te cfare ndodh tani e cfare ndodh me pas, ne menyre qe te gjejme patjeter nje klecke (sado pa lidhje) nepermjet te ciles ti shmangemi krimeve te monizmit, te shqiptarit mbi shqiptarin, e ne mos ti shmangemi ti minimizojme?

Po pse, dhe kujt i sherben kjo per cfare te mire?

Tek e fundit, a nuk eshte kjo esenca e demokracise, qe rrobi ka te drejte te zgjedhje vete, ndac kauzen e vet, ndac te behet berishist e ramist, apo dhe komunist po te doje. Po pse ca, duhet ti marren leje legeneave te Peshkut ata se cfare bindjesh do kene dhe cfare dhe si do shkruajne ne artikuj?

Me te njejten logjike, perdorja e te perndjekurve nga Berisha e Rama etj s'ka se si te behet lupa me te cilen shqyrtohet historia e shkuar e tyre, aq me pak qasja ndaj kesaj historie tani apo ne te ardhmen. Eshte si te thuash (kronologjikisht) prit ta shof ca njeriu do jete nipi qe pastaj ta gjykoj apo vleresoj gjyshin.

 

Ej, por eshte kurvllek mer te behet diversion per krimet e monizmit duke bere kesisoj divergjencash, eshte mungese totale e moralit, por dhe e etikes, dhe respektit minimal njerezor,  eshte kurveri ne kuptimin maksimal te kesaj fjale!

Ndaj, here tjeter te keshilloj te mos biesh pre e pseudoparadigmave te 'shumices' legeniste ketu; te njejteve tipa qe te cajne trapin sikur i ke zene ne gryke sa here nje i perndjekur apo dikush shkruan apo sjell nje artikull ketu per krimet e monizmit.

 

Une kete verejtje kisha per ty, s'prisja te bije pre e kesaj. S'e di nese Tirona e kishte ketu apo gjetke.

nuk m'duket se e kam gabim Xhibo dhe t'jesh 100% i sigurt qe nuk m'influencojne kto teoricienet e teorise "disa gjona mund t'jen bo gabim po ne teresi gjonat ishin per bukuri sepse sot duhet t'menojm me heq qafe salen".

Tani per shkrimin. Nqse ky merr persiper me perkujtu ish-te burgosmit politike dhe le qellimisht jashte ata fatkeqe qe ne shenje proteste i vune zjarrin vetes apo hyne ne greve urie po nga ana tjeter nuk harron me permend nji fakt aspak domethenes ne gjithe ket histori (ku lidhja NATO me ish te burgosmit politike ktu?), kjo ja zbeh vleren. Pa dyshim kjo. Per te tjerat pastaj, jam dakort. Kto vrapojn me i analizu stilin a thu se ky robi ka dash me konkurru per Nobelin ne letersi me ket. Po kjo nuk m'habit, e thashe ket gjo. Thjesht e vuna ne dukje si dukuri konstante. Si puna e shiut ose e diellit dmth, asigjo jashte normales po prape vihet n'dukje se robi duhet te mori cader ose t'vej syze dielli

smiley per Xhibin

 Nga ana tjeter, vlen per t'u permend shkathtsia e grupit "xake & co." qe me nji zhdervjelltsi qe do e kish zili dhe nji nuse lale, e bene telef artikullin dhe i treguan vendin artikullshkrusit. 
 

 

sa kam qesh. po dhe ty s'te shpeto gje ...

 

Bilanci i Burgut të Spaçit, me dhjetëra të burgosur të ekzekutuar, të vrarë në minierë, të torturuar çnjerëzisht dhe të mbajtur vazhdimisht në gjendje urie, është një thirrje shtesë për meaculpan e vonuar të byroistëve që jetojnë dhe pasardhësve të tyre që duan ta mbajnë gjallë frymën e diktaturës

Nderim dhe  respekt te thelle per te gjithe viktimat e burgut te Spaçit,

Zoti i bekofte!

 

Mirmengjez te dashur peshq. Une fjeta disa ore nga ana e drites tani kendej, shpresoj qe ata tani ne erresire andej te kene ngrene ndonje çape buke se nuku zgjidhen punet pa buke e pa fjetur, se pa mendje, e ditur posi drite e diellit dhe erresire e henes, qe zgjidhen te tera. Ca thone qe duhen edhe zemer, po mos i besoni sepse profesori im doc. Rrotalia nga Harvardi thote qe zemra eshte thjeshte nje organ qe punon thjeshte si pompe me dy valvola (hapu-mbyllu), dhe sherben per te derguar gjakun ne organin me te rendesishem te trupit, prej te cilit varet edhe truri. (Prandaj edhe shprehjet: "a te punon?", ose "atij as nuk i punon!").

Ne fakt tani, pare se shume peshq na kane rrefyer vuajtjet e tyre, po rrefehem edhe une. Me pelqejne shume keto temat policore, me krime, vrasje dhe presje (sidomos krime qe nuk zgjidhen as per 1000 vjet nga Skotland Jardi). Qe i vogel me pelqente te shtypja me kenaqesi sadiste kafshe nga me te ngryshme: kotele, zogj pulash, krimba mbas shiu, bubuzhele, sidomos te vrisja miza pa meshire, dhe persheshin e bere e lepija, biles nganjehere e gelltisja per tmerr te nenes dhe babait tim qe punonin ne policine e fshehte (spijune dmth, rruge qe e ndoqa edhe une me vone) etj. Mbi kete baze me pas neqoftese kisha mundesi, dmth nuk rrezikohesha nga policia e fshehte (se nga ajo e zbuluara nuk ka frike njeri), beja te njejten gje me çdo krijese te rritur, perfshire katerkembeshat dhe dykembeshat. Dhe jeta nuk zhgenjen kurre, gjithnje te jep mundesine te realizosh keto lloj deshirash. Po kenaqesia me e madhe ka qene kur kam gjetur sivellezerit e mij artiste gjeniale (me fillese romantiket e romantiçizmit te romanit romanesk) qe i kendojne me shume kenaqesi ketyre ndjenjave te sinqerta te shpirtit njerzor, nderkohe duke demaskuar hipokrizine e gjoja miresise njerzore. Nje lesh, e ka vertetuar edhe Dostojevskij edhe de Sade (me nje sere intelektualesh te tjere si pune e Sarterit, Kamyse dhe Batallimodhfortit freng) qe nuk ka kenaqsi me te madhe te besh te vuajne te tjeret, biles te besh te vuajne te pafajshmit, aty shijon me teper. Qe thelbi i shpirtit njerzor eshte sado-mazo e verteton qejfi qe kane masat e gjera punonjese per romanin dhe filmin e verdhe dhe noir, horror, seksledi etj. Dmth shkurt muhabeti leng mestruacione perzjere me kakerdhi, buke e perditshme e Shejtanit dhe bijve te tij ne te kater anet e botes, numri i portes, p....

Kete rrefim e ketij Timit, shefat e kuadrit te Peshkut jane te lutur ta fusin ne arkivat e tyre personale (mundesisht ta fusin edhe ne ndonje vend tjeter akoma me te sigurte), ne menyre qe ta perdorin si argument ose si kunderargument ne diskutimet e ardhshme me krime reale dhe fikshen artistike qe perpunon krime me reale se ato te realitetit (sipas profesor te Timit, doc. Rrotalise se Harvardit, bashkepunetor i jashtem i Skotland Jardit).

Mirmjes, mirjes i her. Qeke çu heret perpara tgjithve si Mato Gruda tu bo muhabet me topin smiley

Mirmjes Fiqo, jo jam tu bo muhabet me Topet (ne shumes), gjithe jeten me to kam bere muhabet. Vetem ato me kuptojne vertet.

Po ca mirmengjes o fiqo. Une i kam mbaru dy shishe vere e prap spo me vje gjumi,

Lufta midis llojit ka qene shume me e eger se sa perpiqen ta paraqesin disa ketu.

Nuk njifte as deme kolaterale e as "menstruacione" burrerore.

Por ajo qe eshte me e keqja se ky lloj ska ndryshuar fare ne permbajtje por eshte bere vetem me i sofistikuar teknikisht dhe sociologjikisht smiley

 

 

Aktualisht ti Noshke, mes te tjerash po ngreme edhe nje central 3 miliard dollarsh ne Vietnam. smiley

Po mos te kish aq shume korrupsion ai ven, ai central do ish ngrit 2 heret e para qe o provu me e ngrit... smiley Gjasat jane qe edhe ket here mos te ndertohet...

Amerika te trajto si ti do te trajtohesh...

I paharruar qofte kujtimi i tyre.

Finisterre, miremengjes, nuk e kuptoj dot perse iu ben apel "te tjereve" te bejne dicka per te perkujtuar krimet e komunizmit, nderkohe qe jemi te gjithe bashke ne ate barke kujtimesh dhe trashegimie, dhe sidomos sidomos jemi ketu dhe tani dhe ne kete platforme komunikimi dhe botimi ku kjo teme ka marre kaq shume komente dhe perseri qendron e strukur mes dy lajmeve te tjera. Berja "dicka" eshte kaq e thjeshte per ju si administratore, vetem nje klikim larg, dhe nuk e beni, sepse nipi i te pushkatuarit nuk ka bere dokumentar a doktorature ne histori?

Miremengjes tropizma. S'e bej, sepse respektoj vendimin e administratorit qe e ka moderuar per ta vendosur aty. S'ka nevoje, besoj, te te shpjegoj pikerisht ty domethenien e kolegjialitetit.

Fjaline e fundit s'di si ta shpjegoj ndryshe pervec se me faktin qe s'qenkam shpjeguar shume mire per ate cfare besoja se mund te benin niperit e te pushkatuarve.

Nuk besoj se eshte nevoja te me shpjegosh domethenien e atij termi, megjithese kjo s'eshte dhe aq ceshtje besimi, nevoja o eshte, o s'eshte.

Nuk mendoj se behet fjale per kolegjialitet, sidoqofte, nuk mendoj se do te merzitej admini origjinal sikur artikulli te ngrihej ne pergjegjesi, po nese vertet do te merzitej, mund edhe ta diskutonit, nese ia vlen barra qirane - ketu aludimi eshte qe per ty nuk ia vlen dhe merzia merret e mireqene dhe e patejkalueshme.

Ndoshta nuk je shpjeguar ti mire, ndoshta nuk te kam kuptuar une mire, ndoshta nuk jam shprehur une mire sepse me vetem nje fjali. Ti mund te kesh lene shume hapesie veprimi per niperit dhe mbesat, pra shume me shume se dokumentaret dhe doktoraturat, ajo qe une po theksoja eshte kufizimi i kerkeses tek ata, dhe jo tek kushdo qe ka ndergjegje dhe deshire, dhe kerkesa per veprime dic me te rendesishme se llafet e blogut, nderkohe qe, perseris, nje klikim larg eshte veprimi i thjeshte dhe i respektueshem dhe qe s'kerkon as kohe, as mund, dhe qe do te gjente gjithe kolegjialitetin e njerezve te arsyeshem e te ndergjegjshem. Ose une bej gabim qe quaj veprime vendimet redaksionale.

Nuk e kuptoj thelbin e diskutimit. Po me thua qe meqe une e paskam kufizuar kerkesen time tek niperit, dhe s'kam nxjerre si titull te pare nje nder shkrimet e shumta qe Peshku ka publikuar per kete teme, kjo pra te pengoka ty (apo dike tjeter) te kesh "ndergjegje dhe deshire, dhe kerkesa per veprime dic me te rendesishme se llafet e blogut"?

Mua nuk me pengon asgje.

Thelbi i diskutimit tim ishte kerkesa jote per veprim sikur veprimi te ishte perhere jashte, tek te tjeret, dhe jo ketu dhe tani dhe mes nesh, sic ne fakt eshte dhe sikur fjalet a llafet e blogut te mos kishin vlere te ndryshueshme, ne varesi te rendesise qe u jepet, edhe fizikisht. Se fjalet ate jete kane, materialitetin e tyre dhe kontekstin ku lexohen.

Tashti po me duket vetja si ato grate qe kur kthehen burrat nga puna u duhet t'u shpjegojne qe marrja e pluhurave, fshirja me fshese dhe larja e rrobave kerkojne kohe dhe energji. Ato s'duan te shkretat, se ndonjehere edhe u vjen zor qe merren me pune kaq te rendomta, nderkohe qe burri i shtepise djersin per te sjelle parate ne shtepi.

Konteksti ne te cilin une i thashe ato fjale, ishte pak me i ndryshem nga ai qe shikon ti sot. Permbante per shembull komente si:

"Ska nevoje, ae ti prap komunist dhe bule mbetesh. Je aq sigurims  sa sdi ku ke limitin, per kete te them qe je jo vetem komunist tipik shqiptar qe ne konceptin tim i ka te gjitha pislleqet brenda, qe nga hajduti, krimineli, perdhunuesi perversi, provinciali e te tjerat me radhe, por je dhe bule qe skupton se kur duhet te flasesh dhe kur jo. Prandaj ajt mos na caj fort rroten ti dhe bicimi jot i piset. Sju mbyllet goja dhe pas 70 vjetesh legena"

"Une nuk e ndyj kete timin te te perdhunoj TY !"

"Po dhe se ben dot, se e di car te gjen, te bej ta shohesh driten e diellit nga vrime e bythes. Por e benit me ato gra, vajza e femije qe i fusnit ne kampet e perqendrimit, prandaj je aq nostalgjik per ate kohe fytyre e shemtut"

 

Ne kete pike une te kerkoj te falur dhe terhiqem, megjithese une nuk po te numeroja veprimet, po flisja per terrenin e veprimeve te cilin mu duk se e kufizove, megjithate, terhiqem sic thashe, dhe te falenderoj per kohen dhe kujdesin ne mirembajtjen e debatit.

T'falenderoj edhe une.

Po he?

Se pari ky shkembim s'ekziston me, i fshire prej teje apo ndokujt tjeter, pra dhe fjalet e tua rrine si pak bosh sepse s'ekziston me ai kontekts.  Se dyti ky shkembim eshte nxitur nga nje person qe e dime shume mire cfare qendrimesh mban ndaj krimeve te diktatures dhe ndaj diktatures vet dhe si i sulmon, ofendon dhe i provokon ne menyren me te ulet njerzit qe kane vuajtur rende familjarisht krimet e saja dhe jane kritik ndaj saj.  Se treti meqe u tregove kaq e kujdesshme te keshillosh niperit e te pushkatuarve qe te jene me konstruktive me zemerimin e tyre, c'ne qe s'the ndonje kundrejt ketij personit qe une permenda me siper?

O Pate, pse nuk hap nji blog vete ti mer daje edhe shkruj cfare te te doje kokrra e qejfit! Edhe te te mori te keqen Fini me shoke edhe shoqe. Interneti osht i modh.

c'ne qe s'the ndonje kundrejt ketij personit qe une permenda me siper?

smiley

Pakap, meqe une ia pranoj ate ton prej hetuesi Tropizmes, kjo s'domethene qe ta pranoj edhe ty apo ndonje tjetri a tjetre. Mua s'me pelqen agresiviteti, e kam bezdi. Hajde shendet e te mira edhe nje here.

Se pari ne s'ke aftesine te jeshe e drejte dhe e paneshme ne trajtimin e cdo anetari te blogut pavaresisht bindjeve te tyre politike, athere hiq dore nga adminlleku dhe lerja dikujt tjeter qe mund ta beje.  Mos mashtro kaq rendshem duke sjelle gjysmen e te vertetes si mbas interesit tend.  Genjimi duke lene jasht pjese te bisedes eshte genjim gjithesesi. Se dyti dhe se fundmi nqftse s'pranon tone hetuesi nga njerzit athere mos ju drejto atyre me tone paternaliste te tipit ju niprit e te pushkatuarve beni dicka konstrutive me zemerimin tuaj e mos beni komente negative.  Shendet e te mira pac edhe ti.

kjo teme qeka kthy ne nje podium te papam hipokrizie par excellence, ne nje insinuate te poshter robsh qe kerkojne te fitojne epersi morale mbi te tjeret me garen se kujt i vika keq per krimet e komunizmit me shume, me "ne" dhe "ju", dhe me gjuajtjen per laraska a thu se komentuesit e peshkut na paskshin qen aranit celer te gjithe dhe idrizi "and co" - vini re sa e poshter kjo urrejtja e verber e precizume kesisoji - kryexhelat burgu. dhe kur u thu qe me vujtjet nen diktature po perfitohet politikisht e po abuzohet hapur - te verteta kto qe nuk kan njel bythecet qaraman te peshkut t'u marrim doren nese jane te tilla apo jo, kur u thu qe NUK mund te me derdellisin per Sapcin ata qe bojn 97-en, 98-en dhe 21 Janarin, se ky eshte ofendim per Spacin vete ne radhe te pare, te shofin shtremet, fillojne korin spiritual te kap dore per dore, ommmm, ne jemi "ne" dhe "ju" jeni "ju, klysha te niomenklatures a nuk di se c'picke tjeter dhie do insinuohet me.

nuk di per te tjeret, por mu per opinionet qe kam, qe i kom shpreh me siper dhe po ashtu ne kete koment, nuk do me boni te ndihem keq kurre, edhe pse jom i sigurt se ndonje sens me te modh drejtesie nuk eshte se keni, se nuk e ka humb kush e ta keni gjet ju, dora qe po krijoni te came artificiale dhe kashillik me dhimbjet dhe vujtjet e dikurshme. kon kalu 20 e kusur vjet, komunistat nuk jon mo ne fuqi, komunizmin nuk e dun mo as cunat e enver hoxhes rrezik, dhe kto pozat qe po merren ketu, me dhimbjet personale te shperdorume kesisoji, bohen edhe pak qesharake me thon te drejten. ju qofshi!

Ne rastin me te mire jane legena!!! 

Elemente si Leftja tregojne nje sadomazokizem te papare me mbeshtetjen qe i bejne Berishes. Mund te jete edhe tjetra qe kane qene ne kushtet e Berishes, dhe qe te vetmen rruge shpetimi qe kane eshte pikerisht ajo e shperndarjes se fajit. 

Berisha eshte nga ata qe ka thyer ligjin ne ate kohe (dhe per kete duhet denuar, edhe sot). Ka dhene deshmi te rreme dhe deshmia e tij ka rrezultuar ne denimin e dikujt me vdekje!!! Ka pas ligje, po ka pas edhe abuzim me ligjin!!! Per mu, denimi i sistemit duhej bere paralel me denimin e abuzueve te sistemit, ne mos ky i fundit duhej bere perpara, pasi vetem keshtu mund te evitoheshin keta lyrashet qe mbrohen duke qelbur gjithe dynjane...

Bame, sipas meje, nuk perben problem se lefti and co jane me berishen e bejne tifo, here hapur e here mbyllur per berishen.Eshte e drejta e tyre. Por..keta qe vijne si grup me britma e sokellima , qe te bejne biografine , qe te ndalojne te flasesh per ish te persekutuarit, qe te vene etiketa komunisti dhe spiuni, minojne me duart e tyre terrenin ku mund e duhet te lindi mirekuptimi per vuajtjet e tyre (te atyre qe kane qene te persekutuar vertet, se ka dhe paspilafit me certifikata fallco), ata helmojne klimen qe duhet krijuar per t;ju qasur te vertetes edhe kur ajo eshte e hidhur, e pergjakur dhe na implikon ne forma te ndryshme.

E gjitha kjo ndodh sepse mendesia e tyre eshte bolshevike dhe e vetmja gjuhe qe dine te flasin dhe pellasin eshte URREJTJA.Dhe ajo qe i ben me te ulet eshte se, nje pjese, nuk i kercet shume per kauzen e ish te perndjekurve por nga dritarja virtuale peshtyjne per te lare hesape personale, qejfmbetje dhe gricje reciproke me thonjte virtuale.

Jane kaq bolshevike ne mendesi sa qe hartojne dosje imagjinare, perpilojne biografi te hamendesuara per x apo y ketu ne peshk dhe i fajesojne te gjithe duke i rrasur ne thesin me etiketen: ju komuniste, bij te nomenklatures se kuqe, vafshi ne djall! Ju nuk duhet te flisni! Qasja eshte djallezore: te tundin para syve kafka te atyre qe pafajesisht u denuan per te krijuar komplekse heshtjeje tek tjetri.Pra nje revansh me urrejtje dhe kockat e te vdekurve nderkohe qe ata kerkojne respekt dhe drejtesi. Askush nga ata qe nuk eshte persekutuar nuk mund te ndjeje ne lekure e ne mish kalavarin e vuajtjeve por askush nuk ka te drejte te me pengoje mua te solidarizohem me dhimbjen  etyre dhe te kerkoj drejtesi sepse nje drejtesi pper ata eshte drejtesi dhe per mua dhe shoqeria futet ne shinat  e paqes dhe prosperitetit.

Po si mund ta dine keta arriviste te vegjel qe nuk jane te gjithe fajtore direkt, si mund ta dine qe nuk jane te gjithe femije nomenklaturash te privilegjuara, si mund ta dine se prinderit e dikujt kane punuar ne te njetin kanal me te internuarin, kane ngrene te njeten buke te hidhur, edhe pse fatet e tyre nuk ishin te barabarte. Si mund ta dine qe ish komunistet bene krushqi me ish te perndjekurit, ne emer te jetes dhe jo te ndarjes se bashkefajesise e ne te njeten kohe secili ka qasjen dhe bindjet e veta ndaj te kaluares qe na ndan e na bashkon?

etj. etj.

Spititus, keto shkrime botohen enkas ne keto kohe, pra ne prag fushatash zgjedhjes. Kjo behet qe nga viti 1993 cdo pale zgjedhje. Sa here qe pushteti ka siklet perdor kete karte. Bile me 1995 luajti dhe me ashper me ate ligjin qe ndalonte Kaq Islamin te kandidonte per parlamanet. Pra ndalonte dhe ish spiunet apo ata qe vinin nga e kaluar e quajtur nomenklature. Se si perfundoi ai gomarrllik te kujtohet besoj, por ama keshtu ndodhi.

Ne ate kohe Berisha qe mbron kauzen e ketyre e ndaloi Kaqin te futej ne parlamentin e 1996, ndersa me 2013, po ky Berishe i ka kerkuar Visar Zhitit te votoje per Kaq Islamin.

Nese vetperdoren keshtu nuk kam arsye te kem ndonje keqardhje.

Edhe ai i vetmi televizion privat qe u jepte me shume hapesire po e mbyllin. Po sekuestrohet mbyllet TV Shijak.

Tani presin qe t`u dale ne mbrojtje nje intelektuale si kjo zonja Rruzhdije, zonja Gjemba e zonja Zana.

ej, si nuk ke fut naj link pa lidhje nga youtube te kjo tema ket radhe? t'paska ik kot rasti

Br3dh, si u gdhive vlla. per mua e kishe pyetjen?

si u ngrysa thuj. Nuk e kisha me ty se ti s'para e bombardon temen me youtube links pa lidhje. E kisha me ata qe ishin ofendu qe kisha permen "xake & co.". Po un n'fakt e kisha si kompliment, nis nga vlerat e xakes qe jane perfol shpesh ktu. Po pys veten se ku e kam shkel po deri tashti, asnji pergjigje.

kur u thu qe NUK mund te me derdellisin per Sapcin ata qe bojn 97-en, 98-en dhe 21 Janarin, se ky eshte ofendim per Spacin vete ne radhe te pare, te shofin shtremet, fillojne korin spiritual te kap dore per dore, ommmm, ne jemi "ne" dhe "ju" jeni "ju, klysha te niomenklatures a nuk di se c'picke tjeter dhie do insinuohet me.

Emo, kjo eshte ofenduese dhe nga ty pres me shume common sense - jo qe te jesh ne anen e atyre qe kane vuajtur, por te pakten mos te besh lidhje te tilla abstrakte. Se po qe per ashtu, i bie te fillojme te permendim edhe gjera te tjera pa lidhje me Spacin. P.sh.

  1. Ti e di shume mire qe as tropi, as une, as pakapo, as bredharaku, as lirikashqiptare (me falni juve qe ju permenda emrat pa leje) nuk kemi lidhje fare as me 97-en, 98-en apo 21 Janarin. Eshte e njejta logjike absurde sikur ne te akuzonim ty per Spacin apo per 2 Prillin 1991. Nuk ve dot doren ne zjarr, por m'a do mendja qe as autori i ketij shkrimi nuk ka bere 97-en, 98-en apo 21 Janarin. Po ashtu edhe Zhiti, pavaresisht deduksionit te cartisur te dikujt me siper. Nga c'di une, asnje prej nesh nuk eshte Sali Berisha. Sali Berisha nuk po shkruan tek PPU-ja.
  2. Ofendim per Spacin eshte pikerisht dashakeqesia per ta minimizuar vuatjet e atyre njerezve e per t'i anashkaluar e devijuar biseda me "po 21 Janari?" Ndoshta s'e keni lexuar shkrimin por kjo s'eshte teme per 21 Janarin apo ndonje ndonje ngjarje tjeter. Kur te vije nje artikull tjeter per 21 Janarin, do flasim per ate teme. S'arrij ta kuptoj pse eshte kaq e veshtire per t'ju permbajtur temes?
  3. Po ta vesh re, sa here sillen tema te tilla, debati behet i nxehte e kalohet ne sharje pikerisht kur fillojne provokimet e kercimit ne dege tjeter ("po 21 Janari?") apo me keq, kur xakja & co. e mohojne kategorikisht vuatjen e dokumentuar te nje pjese te popullsise, zgerdhihen si cakenj e kane edhe guximin te te tregojne "se ligji zotrie...". Eshte shume ofenduese, emo! Dhe, sigurisht, fajin e kane te tjeret, jo xakja & co. qe provokon. Cdo beje ti zotrote kur te te thonte dikush "mire jua bene qe jua liruan nenat?"
  4. (vijon me poshte)

gjembi, per shpirt te tim eti nuk lexova vetem citimin.

a ka mundesi te me hiqesh qafe? do ta dija per nder.

smiley very mature

shiko moj zonje: paravolite beji si te duash e sa te duash, s'ishte aty puna. te thashe m'u hiq qafe qe nga ajo e djeshmja; e po te them prap: sikter!

ti tani bo me dash vazhdo me ato kokat qe bejne gjeste, se ua ke marre doren. 

4. (vazhdimi):  Emo, diktatura e Hoxhes & co. nuk ishte e keqe vetem se ndaloi degjimin e Beatles/Stones, apo ndalimin e shikimit te Electric Blue. Eshte ofenduese kur kerkohet te mbulojme me pluhurin e harreses cfare ndodhi tere atyre njerezve. Mire Berisha & Co qe tallet dhe e perdor per qellime fushate kete ceshtje, po kjo s'do te thote qe edhe ne te tjeret t'i mbajme ison. Ti e di shume mire qe Izraeli, edhe sot e kesaj dite, pas 70 vjetesh, ndjek dhe con ne gjyq (ose i heq qafe...) ata qe akuzohen si kriminele lufte. Te kujtohet nje dokumentar qe u soll ketu para ca kohesh qe e kishte bere nje Polake per prinderit e saj (e ema Polake, i jati Shqiptar) e ca te tjere qe ishin futur ne burg e torturuar? Kur konfrontoi Sigurimsin, Ylli Hila, ky maskara bente pikerisht kete gje, perpiqej ta brush it off "Ci duhen Barbarës keto, kane kaluar 30 vjet." Ja edhe ti njelloj "kon kalu 20 e kusur vjet". Kane kaluar 70 vjet nga LIIB emo, por perseri flasim per te. Kane kaluar 2000 vjet nga lindja e Krishtit, por perseri flasim, etj. etj., you get my point.

5. Juve thoni qe ne qe kemi patur persekutime nuk mund te flasim asnjanerisht per kete ceshtje. Dakort, po te jap ca te drejte. Po kush mund te flase pra, se ju edhe tropit, qe s'ka qene e persekutuar, po i hidheni ne gryke vetem e vetem pse ajo po thote ate cfare une e konsideroj te vertete.

nuk do me boni te ndihem keq kurre

Kjo flet shume, emo. Me kaq po e mbyll carcafin.

Gjemb je shume i sakte ne aresyetimin e parashtruar. Ndryshe kjo quhet "venie e pikave mbi i".

Faleminderit.

Jo jo, nuk ka çarçaf për të mbyllur këtu. Ti duhet të flasësh akoma. Këtu duhen hapur gjithë çarçafët. Këtu u jepet leje e hapësirë kurvave e pushtave e  fashistëve që në fjalët e më të rëndësishme që ka thënë xhibi bëjnë  këtë gjë këtu. Personalisht unë prapë të falënderoj si takeiteasy. Po nuk mendoj se duhet të dorëzohesh.

 

US xhibi - 12 Shkurt 2010 - 01:09 

Keshtu qe ne qofte se ka mundesi, le t'i perseris edhe une ca pyetje me pretendime ontologjike: "c'eshte qellimi i kesaj teme me karakter indinjato moralist hestieriko patetik," pasi ky lloj karakteri, duam s'duam, dime a s'dime, qellon tjeterkund?

Ja te perseris dhe une pergjigjen, meqe ju pergjigja une atij te parit dhe meqe s'te mjaftoi njehere dhe e do personale ti, custom made.

Qellimi i kesaj teme eshte qe ca tipa si puna jote te shpalosin brendesine e tyre, ato mbeturina qe kane nga brenda aty tek ato hapesira ku duhet te kishte nje shpirt a nje zemer, apo mendje, dhe te vijne pra e te bejne diversion ne diskutime me pyetje per Izraelin dhe per parashikimet e motit, si dhe me shtjellime onto-shume-logjike per zakonet masturbuese te shimpanzeve dhe sidomos per zakonin e berjes se shurres ne ate pozicion qe i bie ne goje, si puna e komenteve tuaja.

Do me shpjegime te tjera apo mjaftojne kaq, per qellimin e kesaj teme?

 

Gjembi une e lexova Emon dhe sinqerisht,duket sikur ke ngaterruar person,kur ke shkruar kete pjese te komentit.

 Emo, diktatura e Hoxhes & co. nuk ishte e keqe vetem se ndaloi degjimin e Beatles/Stones, apo ndalimin e shikimit te Electric Blue. Eshte ofenduese kur kerkohet te mbulojme me pluhurin e harreses cfare ndodhi tere atyre njerezve. Mire Berisha & Co qe tallet dhe e perdor per qellime fushate kete ceshtje, po kjo s'do te thote qe edhe ne te tjeret t'i mbajme ison. Ti e di shume mire qe Izraeli, edhe sot e kesaj dite, pas 70 vjetesh, ndjek dhe con ne gjyq (ose i heq qafe...) ata qe akuzohen si kriminele lufte. Te kujtohet nje dokumentar qe u soll ketu para ca kohesh qe e kishte bere nje Polake per prinderit e saj (e ema Polake, i jati Shqiptar) e ca te tjere qe ishin futur ne burg e torturuar? Kur konfrontoi Sigurimsin, Ylli Hila, ky maskara bente pikerisht kete gje, perpiqej ta brush it off "Ci duhen Barbarës keto, kane kaluar 30 vjet." Ja edhe ti njelloj "kon kalu 20 e kusur vjet". Kane kaluar 70 vjet nga LIIB emo, por perseri flasim per te. Kane kaluar 2000 vjet nga lindja e Krishtit, por perseri flasim, etj. etj., you get my point.

Ketu nuk po flitet qe s'duhet te flasim per kete ngjarje,por s'duhet te flasim te pozicionuar ne llogore ,se nuk jemi armiq e  asnjeri prej nesh ketu(besoj : ) nuk eshte shkaktar , pergjegjes dhe as mbeshtet e perkrah , ate cfare ka ndodhur gjate diktatures. 

Izraelit bravo i qofte qe i ka denuar dhe vazhdon t'i denoje kriminelet e luftes,Ne kur do veprojme si ai, ne lidhje me kete ceshtje e kam fjalen?

Megjithate,nese une e kam keqkuptuar emon,te me thoje qe jam gabim.

Po nderhyj per fare pak per nje problem qe nuk ka shume lidhje ne se eshte ne mes Emi apo Gjembaci majit .

Nuk eshte se ke keqkuptuar per mua .Nuk eshte se dikujt i eshte tekur ne mendje te Rekomandoje per cfare te shkruhet e per cfare  e si te komentioje e si Jo tek PPU , ose kur duhet te heshte e kur duhet te Ulerase .JO ! Femije qaramene ! . .Nuk eshte asnjera prej tyre . Eshte vetem vetem Psikologji e Mbartur . Perfitimi i Mbrapshte i sotem ne Shoqeri , njesoj si ai i pasluftes se dyte Botereore qe degjeneroi me pas duke na adresuar edhe ne te lindurve pas Lufte  "ke qene Partizan ti more "

Eshte absolutisht i njeti mentalitet me ndryshimet ne PERFITIM nga armiku i sotem i Klases .

Shprehjet dhe termat , kuptimi dhe logjika e tyre jane po ato ..perqendrohu vetem pak dhe krahaso ....

Cfare e ben kete perfaqesi ketu tek PPU te adresoje xhelatin tek nje member tjeter virtual ? Asgje pervec Idiotizmit te brendshem ne kuptimin e ceshtjeve dhe patjeter pjesmarrja e Hakmarresve patologjike , qe mendojne PPU si tribune e Hages dhe ku veten e perfytyrojne si HURI  qe ngrinte gishtin dhe ua adresonte Mullijve te Eres . Niveli i tyre  i perkrahur Artificialisht nga Politika Zyrtare si PERFITIM jo si Vlere Morale ! Te tjerat jane fushe Gjembecesh ku kullosin kerret e Vronomeros Xhibolet me Derstile dhe te Tredhurit mendore !

Gjembi yll

kur u thu qe me vujtjet nen diktature po perfitohet politikisht e po abuzohet hapur - te verteta kto qe nuk kan njel bythecet qaraman te peshkut t'u marrim doren nese jane te tilla apo jo

Ti me di edhe moshen, edhe emrin e mbiemrin. Une e ve ne dyshim perfitimin politik te sotshem nga vuajtjet nen diktature apo nga permendja e tyre, nuk ia shoh as logjiken as provat. Nese ish te perndjekurit nuk votojne Partine Socialiste kjo eshte nje e drejte e tyre e pamohueshme dhe e pandikuar nga Berisha, Lefti, apo Peshku pa uje.

ou? vertet e mendon keshtu? po shiko vetem ketu se c'rezultat pati kjo prurje. jo vetem sasine e vemendjes (qe ashtu si lotet per te afermit e perndjekur eshte sasi konstante), por edhe tensionet krejtesisht te kota qe krijoi. 

problemi eshte se kjo qasje manipulative eshte e vjeter sa bota! kjo tregon dy gjera: e para nuk mashtron dot nje pjese te njerzve, si puna ime, ngase eshte e vjeter; e dyta, qe e mashtron me siguri nje pjese te njerzve, ngase eshte e vjeter. pra qe ka punuar gjithnje.

dhe mos e merr kete sikur po iu thuhet njerzve mos i shprazni zemrat tek peshku, apo jashte tij. ate te drejte nuk e ka as Zoti. eshte thjesht nje kujtese per mosngrenie sapuni per djathe, e sidomos e kryesisht, per t'iu tregu prestigjatoreve te propagandes qe ka njerez qe nuk mashtrohen dot prej tyre.

tensionet e ketushme jane shfaqje te tensionit real te shoqerise shqiptare mes nevojes per mbijetese (bindja dhe heshtja qe kjo kerkon) dhe nevojes per jete, qe luhet ne kufijte e trazimit dhe guximit.

po e perseris, une nuk mendoj se te folurit mbi historine e diktatures manipulon kend. duhet te jene te rralle idiotet qe thone "te pakten Berisha nuk na vret", jo vetem sepse ky vret, por sepse nuk mjaftohet dot me njeri me lirine nga ekzekutimi, sepse termat nuk jane me te tille dhe nuk mund te jene, dhe shyqyr. shqiptaret mund te jene te paqarte e te trazuar, te vuajtur e te kequshqyer shpirterisht, por nuk jane idiote.

diten e mire.

well, po them qe orkestra nuk duhet te kete dirigjentet qe po luajne shkopin, te cilet japin viston se kur duhen kujtuar burgjet e komunizmes dhe kur duhen zhdepur ne dru ata qe kane qene atje. dua te ndahet kjo gje. regjimi i sotem NUK mund te jete pjese e venies te se drejtes ne vend. e ka humbur ate te drejte. regjimi i sotem NUK duhet te lejohet te perfitoje politikisht duke u paraqit si human e plot dhembje njerezore, pasi ajo dhimbje eshte "vende-vende", dhe ate lloj dhimbje jam i sigurte qe te burgosurit e ndergjegjes (dhe jo batakcinjte, prej te cileve ka patur gjithashtu) nuk do ia falnin as dreqit!

dite te mire, gjithashtu.

NUK duhet te lejohet te perfitoje politikisht duke u paraqit si human e plot dhembje njerezore

Kjo eshte e pamundur. I vetmi manipulim eshte ky, te pretendosh se nje perceptim i tille i pushtetit aktual eshte i mundur. Nuk eshte i mundur, kjo eshte nje joceshtje.

Nuk eshte i mundur? Po me c*fare mbahet ky pushtet? 

o trop, nuk e paskshe mbyll kte muhabet ti?

po me habit mbase tek nje pike pa kthim me.

Une te mbyll muhabetin? Muhabeti s'eshte i imi, as e hap, as e mbyll une.

Per ate piken pa kthim do te kisha preferuar nje premtim e jo nje mbase. Ti e di shume mire qe na ka mbledhur peshku te gjitheve ne nje vend, pa na pyetur, e jemi perpjekur te jetojme e te durojme njeri-tjetrin, por asnje detyrim nuk ka per kete, nuk duhet keqkuptuar bashkejetesa. Shendet e te mira e pune te mbara.

po thame nja dy here dite te mire, pra.

kush QESH kur B. kercenon e kerkon te beje moral tashi, shkofte ne vere te semes.

kur te shkoje tek vendi te mos harroje te marre perdore ate qe thote gjysma e shoqerise time e justifikon Berishen. PLEHRA.

Muzeu i Spacit eshte konfirmimi i faktit qe krimet e diktatures jane te tejkaluara dhe pergjegjesit e ketyre krimve jane denuar dhe eshte hedhur drite mbi ate epoke.

Pra tashme thejesht kemi te bejme me nje istitucion qe eshte i  hapur per publikun qe te hulumtoje, konservoje, mbledhi, komunikoje dhe ekspozoje trashegimine e luajtshme per qellime te studimit, te edukimit dhe te shijimit ne sherbim tё shoqerise dhe te zhvillimit te saj

smiley

nga na vjek kjo mrekulli? 

nuk e dismiley

e na u zhvendoska vemendja apo trazoka pa shprese shpirti larg te tashmes nga trajtimi i krimeve te komunizmit.

Tropi keto me terheqjen e vemendjes nga problemet aktuale dhe krimet e se tashmes kur permenden krimet e komunizmit jane diversione te felliqta dhe te pandershme nga mbrojtesit par ekselence te komunizmit qe gjithmone tentojne ti ngulfatin te tilla tema me pretendimin se keto tema hidhen ne treg per perfitim poltik nga Berisha e regjimi i tij.  Keto  jane poshtersira nga ata qe ne cdo fjale qe thone e tregojne veten si apologjete par ekslence te diktatures, por s'kane guximin ta thone haptaz kete gje por nga ana tjeter cirren lart e poshte qe s'ndihen keq per ate e per kete duke e ekspozuar veten keqazi per ate qe jane.

Visar Zhiti mbi revolten e Qafe Barit dhe persekutoret (Gazeta Metropol)

Visar, në një dëshmi Bedri Blloshmit, vëllai i Vilson Blloshmit, thotë se drejtori i burgut bashkoi dy stola gjatë revoltës dhe ka thyer në mes Sandër Sokolin, një prej bashkëvuajtësve të tu dhe se sot drejtori është me strehim politik në Gjermani. Pyetja ime është nëse jeni përballur ndonjëherë me persekutorët gjatë këtyre viteve demokraci ?

-Është e vërtetë ajo që thotë Bedriu. Edmon Caja ishte komandanti i policisë. Për meritën e zhbërjes së revoltës së Qaf Barit u bë komandanti i kampit dhe më pas erdhi duke punuar në Ministrin e Brendshme në Tiranë. Pas viteve 1990 ai vërtet ka ikur në Gjermani dhe merret me tregti. Vjen herë pas herë këtu.

Këtu është kapur një njeri dhe është thyer në mes. Ky është një krim kundër njerëzimit ... A është trajtuar ndonjëherë ky rast si krim kundër njerëzimit pasi është një nga rastet e rralla të cilat kanë edhe autorin edhe viktimën?
-Ju e dini shumë mirë se për të persekutuarit bëhet diçka dhe kujtohen. Herë pas here bëhet edhe më shumë se diçka, ndërsa për persekutorët nuk bëhet as një gjë.
A jeni përballur ndonjëherë rastësisht me persekutorët tuaj, në punën tuaj ose në aktivitetin e përditshëm ?
-Unë di edhe pseudonimet e disa personave që më kanë akuzuar mua. Janë me pseudonime pasi në dosjen time hetuese nuk janë me emra. Ata punojnë si mësues tani. Unë i di se cilët janë këta persona. Këta të dy nuk i kam kërkuar, por më kanë ardhur lajmet për ata. Kamë parë gjykatësin tim, madje tani ende mund të jetë gjykatës. Edhe operativi që më ka arrestuar është ende sot oficer policie, mbase me gradë më të lartë. Mësuesët që më kanë denoncuar janë ende të tillë. Unë kam pasur raste që të përballem me ta. Ata nuk kanë shenja pendimi. I tremben mendimit të ballafaqimit, por përsëri nuk japin shpjegime përse e kanë bërë atë gjë ndaj meje. Unë jam dënuar për poezi dhe jo për trakte dhe gjëra të tjera. Konfliki nuk është aq fizik me mua, por është ideologjik.

Ju mendoni se nuk ka ndonjë pendesë nga persekutorët ?

-Jo nuk kanë ndonjë pendesë. Nuk kamë parë ndonjë persekutorë që të dali në shtyp dhe të tregojë pendesë për veprimet e kryera. Mbase ka dalë ndonjë që ka pranuar se ka qenë bashkëpunëtor me sigurimin e shtetit, por jo që të ketë kërkuar falje. Edhe persekutorët e mi duke filluar që nga mësuesit, hetuesit nuk kanë kerkuar falje.

kjo eshte pjese nga intervista, apo historia jote?

flm. pershtyja e pare nga kjo interviste eshte si ka mundesi qe keta persona, zhiti, topalli etj, kane mundesi te bejne dicka dhe nuk e bejne. ne interviste thuhej se akoma kemi nje nen ne ligj qe cfare ka ndodhur ne spac dhe qafe bar, edhe ne ditet e sotme konsiderohet ak terrorist. te kesh kryetare paralementi "te persekutuar" dhe mos t'i kushtoje pak vemendje kesaj tragjedie eshte e dhimbshme. dmth sander sokoli eshte akoma terrorist dhe topalli eshte k. parlamenti demokratik.

sepse duhet me se s'ben nje pike qe te gjeneroje tensione, duhet nje gjendje potenciale, nje sikur i perjetshem, nje vrasje e mekanizmit sherues te harreses dhe pajtimit, sepse e para, regjimet ne shqiperi (ai i enver hoxhes perfshire nga krahu tjeter) e kane kete materie si bazament te pathyeshem e te sprovuar qe mban me dekada regjime te cfaredo lloji, dhe e dyta, se ligavecet qe e perjetesojne kete gjendje amullie mu si dikur enveri me te vetet, ligavece te cilet i shikon around se si buisin me komente jo te ndershem, per te mos thene idiote, vetem aty shohin nje shanc per te shpalosur mbase ndonje vlere, c'lesh vlere xhanem, ja ndonje seri  komentesh te peshku dhe aq, ne role viktime, ah-esh e uh-esh, what if scenariosh te pafund. Nje zgjidhje e problemit, hapje dosjesh, kompensim perfundimtar material i te perndjekurve do i nxirrte direkt jashte loje. 

patjeter. duhet te kete gjithmone dhe ne cdo kohe nje drame sociale. kjo ne vecanti, edhe pas 20 vjetesh, nuk kemi akoma fazen "I admit I am an alcoholic". gjithe kjo kohe qe rrihet ulur rreth tavolines, dhe pyet sociologja: ke gje per te thene. jo, nuk kam, nuk e di pse jam ketu. nderkohe shikon te gjithe rrotull qe flasin per hallet e tyre dhe cuditet me vogelsine e te tjereve, ama gojen nuk e hap per te vetat, pavaresisht se i duhet te flasi. 

skenari vazhdon me fazen tjeter 20 vjecare "withdrawals". do na mbije bari kur te arrijme te thuhet" I am proud, I haven't had a drink in 20 yrs". shpresoj mos te nda mbije bari. kam nje fije shprese.

disclaimer: ky eshte koment vetem per emon, jo per gjykime virtuale.

E hm, nese flitet per rehabilitim moral kjo ka ndodhur me kohe, me perjashtim te ndonje te semuri mendor, qe te persekutuarit i konsideron akoma si "te denuar sipas ligjit te kohes", por qe ne fakt as ato vete nuk i besojne.

Gjithashtu te rekomandoj kete dokumentarin e mrekullueshem te "bullgares Adela Peeva-s, link “Divorce Albanian Style”,(aty eshte edhe link i dokumentarit), i transmetuar në datën 2 shkurt, në “Opinion”, që sillte historitë e tri familjeve të krijuara nga burra shqiptarë të martuar me gra të huaja dhe të shkatërruara nga vite burgjesh pa fund, tortura, ndarje e persekutime."

dokumetarin do ta shikoj patjeter. me pelqyen edhe komentet qe lexova tek ajo teme.

pasi e pashe dokumentarin, me ben me shume sens puna e te kerkuarit falje dhe dhenies se faljes. me shpjegoi thelbin pse krijohet irritimi. e pafalshme eshte dhe duhet me pas kujdes me komentet virtuale se ngatarrohen gjerat. 

 me ben me shume sens puna e te kerkuarit falje

Shyqyr! (pa ironi)

kishe ndonje dyshim qe nuk isha e ndergjegjesuar edhe me pare, ndoshta me shume se shumica ketu? It puts in perspective the frustration experienced here, even to this day. 

 

 

ZËRI JUAJ

Ish të burgosurve të Spaçit..

Zëri juaj
Fuqishëm,
Mes malesh,
Uragan buçiti,
I theu hanxharët,
I këputi zinxhirët.

Zëri juaj,
Nuk u shua,
Nga kamxhikët,
Me gjoksinflamur,
Plumbat i pritët

*******************
Zëri juaj.
Rezaton rreze drite...
  ZËRI JUAJ

Ish  të burgosurve të Spaçit..

Zëri juaj
Fuqishëm,
Mes malesh,
Uragan buçiti,
I theu hanxharët,
I këputi zinxhirët.

Zëri juaj,
Nuk u shua,
Nga kamxhikët,
Me gjoksinflamur,
Plumbat i pritët

*******************
Zëri juaj.
Rezaton rreze drite...

@Xhavit Gasa..
LONDON..23/05/2013

 

Kush i vrau keta,Xhaelga,ke mesuar gje konkretisht ?

Në kamp shpërthyen si një gjëmim prej qiellit thirrjet: Rroftë liria! Poshtë komunizmi! Poshtë diktatura! Në mesin e kampit u ngrit flamuri i kuq me shqiponjën e zezë, pa yllin e komunizmit, kompozuar nga piktori Mersin Vlashi. 

Byroja Politike, e zënë në befasi nga kjo revoltë, e padëgjuar deri atëherë, për madhësinë dhe karakterin e saj politik, urdhëroi shtypjen e saj me çdo mjet, sa më parë që të ishte e mundur. Më datë 23 maj 1973 disa qindra forca speciale, të pajisura me shkopinj hekuri dhe të mbrojtur nga repartet e MP të Brendshme dhe Korpusi ushtarak i Burrelit, që qëllonin me zjarr në hapësirën e kampit, u vërsulën si të tërbuar brenda kampit, duke rrahur mizorisht të burgosurit e rraskapitur që rezistuan heroikisht pa bukë dhe pa ujë. 

Operacionin për shtypjen e Revoltës së Spaçit e drejtonte drejtori i Sigurimit të Shtetit, krimineli i mirënjohur, gjeneral Feçor Shehu. Pas një dekade, edhe ai do të ekzekutohej me një plumb pas kokës, nga ajo diktaturë që i kish shërbyer me aq zell për 30 vjet me radhë. 

Sic shihet qarte, te perndjekurit vazhdojne te persekutojne komunistet dhe duan ti mbyllin gojen atyre, akoma dhe sot si qemoti. Po boll ore, lereni te qete komunistet me ne fund!

 

Siriezlli tashi...me duhet ti heq kapelen Tropit per insistimin deri ne naivitet per debat parimor me ca tipa te cilet tallen bythen sistematikisht ketu (here me shume e here me pak indirekt, here me aksione e here me diversione) me viktimat e krimeve te monizmit, dhe te cilet tipa nga komentet e tyre tingellojne shume te bindur per dy gjera:

1) Enveri dhe shoket e tjere komuniste ne qender dhe qarqe ishin ne esense njerez te mire dhe tipa babaxhane, por atyre per disa arsye s'i eci si duhet vizioni madheshtor per Shqiperine.

2) Viktimat e komunizmit ishin thelle-thelle ca skutha qe e meritonin fatin e tyre ne nje fare menyre ose ne tjetren.

Trop, kudos gjithsesi, por sic e shikon dhe vete ne replikat me ta, ata jane me te preokupuar se ty per zbardhjen e historise dhe katharsisin e miletit nga krimet e komunizmit, por ama .... si dhe ... sepse .... 

 

Dhe sic tha dikush me lart, ne nje fare menyre Ruzhdija, e cila ka nje talent te vecante per te sintetizuar me fjale te thjeshta ndjesine e shume prej 'popullit', e ka mbyllur de facto tashme diskutimin ne kete teme me komentin e saj lapidar.

Megjithese duhet vleresuar dhe perpjekja pothuajse aq monumentale e Finise per ta rihapur dhe rikanalizuar debatin: Te persekuturit tashme duhet te ecin me shpejt. smiley

kete "generalizing" per tipa qe tallen e ke komplet out. pastaj thu qe "te perndjekurit vazhdojne te persekutojne komunistet dhe duan ti mbyllin gojen atyre, akoma dhe sot si qemoti", gjasme me tallje. amon me kur do vije dita qe ata qe kane vujt te flasim sa me shume per kete gje, t'ja lodhin veshet, kaptinen e gjithcka kujtdo per t'u degjuar. nuk lodhem, merzitem asnjehere me degju prej tyre. frustracioni i pergjithshem, me perjashtim te vogla, eshte qe pse nuk flisni me shume, bojini terbjet ata qe jo vetem ju kane marre ne qafe, po edhe vazhdojne t'ju perdhosin sot e kesaj dite. 

PPU eshte nder te paktat mediume qe i jep hapesire kesaj teme, rrime shtremet, flasim drejt.

PPU eshte nder te paktat mediume qe i jep hapesire kesaj teme

Ne vend te qeshjes: PPU nuk eshte se i ka censuruar keto tema, por as ndonje vemendje te vecante s'i ka kushtuar, bile shpesh i ka trajtuar dhe menaxhuar jo vetem pa pike respekti per ngjarjet qe trajtojne dhe njerzit qe preken, por i ka perdorur si karema per te gjeneruar komente dhe kontravesalitete.

Por PPU (adminat) nuk eshte se e kane ne dore qe per nje moment ta ndryshojne qasjen e turpshme te shume syresh ketu ndaj vuajtjeve te komunizmit dhe monizmit ne pergjithesi, ngaqe po keta admina kane qene konsistente nder vite tek thurja e faqes ne ate menyre qe perthith e perkund ca mentalitete e ca tipa legenash si shume syresh ketu te cileve s'i vjen hic turp, as nga vetja, se s'kane ca fakultete te caktuara ne tru te cilat ti thone qe eshte dicka shume e rende dhe cnjerezore te tallesh bythen me viktima te krimeve te tilla te pashoqe, pavaresisht nese ti personalisht njeh apo jo dike qe ka qene nje viktime e tille, qofte dhe sikur keta viktima te ishin ca kineze apo afrikane me te cilet ti s'ke asnje lidhje fare.

Ne fakt ne kete pike, para shume gjeresisht (zoom out) si adminat, si legenat, si te perndjekurit, si gjithe mileti, jane te gjithe pengje te mosperballjes me kete histori, akoma dhe sot. Por s'mund te themi qe jane te gjithe njesoj parimore qe ky katharsis te ndodhe; shume syresh sic shihet dhe ne komente reagojne sikur e kane trefazorinnbythe sa here permenden krimet e monizmit.

Nejse, me fal se ju ktheva dhe une seriozisht per nje moment...shkurtimisht per kete teme dhe komentet ne fjale: asgje e re nga fronti i Peshkut.

Ti, nga tere hipokritet qe lexova, je kapohipokriti i kesaj teme..

nuk ka nevoje per epitete, se nuk ka asgje hipokrite te shprehe tjetri ca mendon.

"E ja, ne qenkëshim por s’mundeshim, s’kemi si,

Shihemi, por s’kihemi dot, nuk mundemi të jemi

çka vërtet jemi në këtë botë të shkretë. S’kemi

si të mos jemi... pikëllimë na ngrin rrëshira herë

pas here përmbi. Pikëllimë e ngricë na kullojnë

lëkurët, zona të zeza nën sy e në kokë, këneta

ku ne, ja, qenkëshim kur s’duhet e s’mundemi,

s’kemi se si dalim nga bregu i rrumbullt i pikës,

s’mundemi por aty brenda qenkëshim, si dritë

e ngrirë nën cipë, dy miza dëbore të vitit të ri."

 

shkruan Arbelo

Rendesi ka qe ne dhe 40 vjet te tjera te marrim hak duke share njeri-tjetrin nga familja e fisi ,pa per drejtesine e kesaj ngjarjeje ka kohe.

Nuk  duhen lejuar as xhibonjistet me  pergjithsime e le me Gjembecet qe nuk kane as flethyrje per ne Derstile .Ky eshte standart .Jo permendja Nikut  ne te njejtat Linja me percartjet e Gjembeceve ! Dhe me lart i lexojme gjith krenari me ''se pari se dyti e me ...vijon !

Flm .Po une si me i persekutrai ne PPU e pranoj me gjithe shpirt dhe e pergezoj kerkesen e Adminit per pastereti duke me lejuar ti kujtoj dicka nga Kultura mijevjecare e njerzimit

qe ne burim zur ujet o karafil

Se po u be Lum nuk mbahet me

Dhe kjo nuk ka te beje mendoj , me te menduarit NDRYSHE as per tema Partizanesh ku Jarget i mbulojne prurjet pa u hapur mire Prurja , nga po keta qe nuk ankohet e as i etiketon njeri personalisht  

Flm !

Thonë se kur trupat e Naplonit hynë në Spanjë, pasi rrëzuan mbretin, iu thanë spanjollëve se nuk po i pushtonin por po i clironin prej absolutizmit (mbreti i asaj kohe në Spanjë, thonë se zhvillonte program bërthamor).

Pati spanjollë që luftuan kundër francezëve, pati rebelë të cilët nuk iu nënshtruan pushtimit. Natyrisht, kur binin në dorë të francezëve, pushkatoheshin (është një tabllo e famshme e Francisko Gojas, "Tres de Mayo").

Sipas legjendës që na përcjell Gustavo Adolfo Becquer, rebelët para se të pushkatoheshin thërrisnin "Vivan las ca'enas". Meqë fjalët Liri e Clirim i kish pushtuar pushtuesi, s'mbetej vec te përdorej një gjuhë e përmbysur...

Po nejse, ky është muhabet tjetër. Dizet vjet më vonë, pushteti është sofistikuar.

Hej komunista te vegjel. Merruni mer me zgjedhjet se jane ma interesante e leni atyne qe e kane vujte mbi vete apo ne te aferm te tyne te shfrejne. Ala me teorine tuje. "Ne ju rrahim e s'ju lame as me kja "

Paska vazhduar tjerrja e leshit.

 Sa herë që niseshim për punën në galeri, një qen shoqëronte të gjithë të burgosurit nëpër galeri dhe i kthente ata përsëri në kamp. Gjatë revoltës qeni i është hedhur në grykë policëve. Të gjithë e donim dhe e përkëdhelnim. Që mbas revoltës, komunistët e morën qenin dhe e varën përpara të burgosurve. Të gjithë kanë qarë sikur i kishte vdekur një njeri dhe jo një kafshë. Të gjithë e donim shumë atë. Ajo ishte një ngjarje makabre pasi nuk mund të merren edhe me kafshët.

Varet si e merr ket historine me qen.Qeni do te duhej te ishte solidare me policet-qena.U solidarizu me ju..une s'e them dot se ju isht qener,perkundrazi vazhdoj te mendoj se qena ishin policet.

ej, po Bamiri osht eksponent I diktatures?

Nuk eshte kollaj te dilet nga llogorja. Do goxha potencial moral, nuk behet me zor ajo pune. Shpresoj qe te pakten krimet e kohes se diktatures te dokumentohen per historine. Dhe per brezat e ardheshem, qe mbase do kene kultivuar dhe moralin e duhur per te mos gjykuar nga llogoret.

As qe kane per te dale ndonjehere, sepse jane te gjithe te dhjere ne llogore, llogore m... me nje fjale, e si te mesohesh te duket ere e mire, e jotja dhe e shoqnise.

Ja i shoh edhe kendej ku jam, popull me kulture, sa thua ndonje gje jasht standardit, quhesh fashist. Per te njejten gje 72 km me larg nga ana e tjeter e Otrantos quhesh komunist. As qe ka lidhje me politiken, gjithe problemi eshte tja dhjesesh tjetrit, ate qe e ke ngrene vete e po mbllaçitesh, tja zbrazesh surratit tjetrit.

Ate po them mbase brezave te ardheshem do u jete thare, e iken dhe era.

E di se kam baritur andej, ajo fashist perdoret aq shume sa qe duket si perkedheli. Dmth po s'ta thane s'po te marrin seriosisht.

Nuk ke nejte per shume kohe, dhe varet ne çfare ambjenti dhe niveli ke baritur. Nga pervoja ime ka ambjente qe e hane m... te thate, e ju pelqen me teper, si pune e pales se fikut (per disa me e mire sepse me embelsi me te konçentruar se fiku i fresket). Ka ambjente te rafinuara, ato intelektuale, qe e perdorin si burrnot per tu teshtitur, e duhet ti thuas edhe "shnet!", megjithse me shpirt te vjen me i thene "plaç!". 

Per momentin ne Shqiperi ne brezat e rinj, permes atyre qe e kane vuajtur, ose librave, ose iniciativave te ndryshme, dokumentareve etj kujtesa eshte e gjalle ne lidhje me diktaturen e persekutimin komunist dhe pergjithesisht, pavaresisht cdo dallimi, ka nje qendrim negativ, denues ndaj diktatures.

Ku eshte ky brezi i ri qe lexo libra dhe shef filma per diktaturen mer jahu. se ato qe njof une e kane menjen per party, noi kafe ke blloku, rroba firmato dhe te bejne shkolla jashte shtetit. Apo une njof vetem armiqte si puna ime?

Ok, nuk i japin te njejten peshe ne jeten e tyre si mund ti japesh ti, normal sepse stili jetes ndryshon, por jane te informuar mbi ate qe ka ndodhur. Pastaj ne rregull, jam dakort, Solzhenickin nuk e kap kush ne dore.

Ore, as une nuk ia fishkellej me se ketij muhabeti i ka dale era. Per debat blogjeve them. A po te kishin ndonje muze, do shkoja ta vizitoja ndonjehere per respekt dhe kaq. E vetmja gje qe mi kujton here pas here eshte ndonje rast si ai i atyre fakireve qe i vune zjarrin vehtes qe ti kujtoje qeveria. Kaq. Fatkeqesisht, raca e ketyre njerezve do jete humbes ne cdo qeveri, se eshte vete kultura politike dhe sociale shqiptare ne shekuj qe nuk i duron dot keto "cibane te huaj".

Edhe une ate kam vene re. Mesa duket virtualja e ka kete te keqe, qe te heq handikapin e turpit.

Heretiko, per keto te burrnotit ta kisha fjalen. Dhe jo aq pak kam ndejt. Bile u thoja, kuptohet atyre te afermeve, po pse e ndyni gojen me "politike" kur keni fjalen e bukur c.z.o. Se perdorimet e dy fjaleve jane ekuivalente ne fakt.

Lere, lere pastaj kete fjalen qe thu ti qe e perdorin edhe te porsalindurit si ne vend te mezes per çdo gje, kudo dhe ne çdo ore te dites. Ka dite qe me duket se te gjithe personat qe takoj, pavarsisht nga grada sociale, gjinia, mosha dhe shkollimi, ne vend te gjuhes kane nje alamet organi mashkullor komunist ose fashist qe leviz dridhshem si gjuha e kamionisteve ne semafor.

Edhe mua me vinte zor ne fillim. Por kur degjoja goxha profesore me te ne goje, shkova dhe une me rrjedhen.

Vallaj une nuk e duroj dot, jam gati edhe te grindem, e here pas here nuk rri pa thene qe ju mbiu kacua ne goje. Kurse femrave sa here thone kacua, une i'u pergjigjem fikua. Ne fillim nxefen, pastaj qeshin sepse pergjigja ime ne fillim eshte ne stilin e zotit Komentues: Zonja Bertini perse nuk jeni politikisht korrekt, nuk ka kacua senca fikua.

Kam kohe qe aktualitetin shqiptar e shoh nga plateja, si shfaqje teatrale. Dhe me falni per zemerguresine por shpesh edhe qesh ose te pakten buzeqesh.

Epo c'mund te korrje nga nje shtet qe  origjinen e se majtes e ka nga bejleret, dhe....e djathta (qe kurre s'e ka patur)  e themeluar nga feudale me mendesi tipike orientale. 

Per mendimin tim dy gjera duhen te jene ne baze:

1. Komunizmi nuk mbiu pas shiut marsian.

2. Ai regjm ka mbi kurriz ca gjera qe jane edhe me te keqija se ata te pushkatuarit, te vraret e te persekutuarit.

 

 

He se ata alienet dine te mcifen mire.

Per ate piken e dyte. Kur Ramizi filloi te leshonte pe, shpalli lirine e mendimit. Me kete rast pranoi qe kjo liri ishte e ndaluar me pare. Dhe njeriut po i hoqe mendimin, nuk e di ne cfare kthehet.

 Kur Ramizi filloi te leshonte pe....

Ja nje pike ku duhet nisur (midis disa pikave), kur Ramizi fill-oi te lesh-onte pe. 

Pike qe ha debat ajo "lesh-imi i perit".

une jam i mendimit qe gjithe figurave politike tu hapen dosjet. Dhe nqs kane diplome para 1990, te puckatohen.

Komunizmi ka cof. Shume funksionare komuniste jane gjalle sot. Pse nuk denohen ata? Apo libri kti visit eshte ndershkimi?

Tipe-tipe e kemi ndjeshmerine, (s')kemi c'bejme, ja psh mua kur lexova kete artikull m'u desh mbi gjysem ore te mbledh veten dhe komentova duke m'u dridhur gishtat me ato fjale qe s'i kam, nga impakti i leximit te ketij shkrimi, edhe pse s'eshte hera e pare qe degjoj per revolten e Spacit. Ashtu sic ka njerez shume te ndjeshem, te ndjeshem e te pandjeshem, ashtu ka dhe hipersensibel qe s'e dine nga u vjen alergjia ndaj ketyre kujtimeve.

Dhe lufta me llafe, cunat dhe gocat e cerave vs cunat dhe gocat e kulakeve vazhdon.

Po kur do keni kurojon te ziheni nje here prej verteti more frikacake? E kam fjalen per nje ndeshje me grushta dhe thika. Le te fitoje me i miri.

Na lajmeroni kur te vendosi qe te blej ca kokoshka.

po ti o qofte vogel, nga cili kah rrjedh? apo nje ballist nje komunist

O zot kur me thu qofte, ma ben mishin puckuriza puckuriza. Sa i embel qe je o zot.

Ne pamje te pare, duket shume cinike, irrituese dhe e pamoralshme shprehja:

 

ai rregjim beri ca gabime, sic ishte psh egzagjerimi me luften e klasave...

 

dhe ne fakt e tille eshte, por ata qe te bejne te tilla komente, nuk i shkruajne per ne qe e njohim, brutalitetin, bastarditetin, injorancen, maskarallekun e atij rregjimi , por per brezat e rinj. Keta  kriminele qe shkrujne neper forume, nuk mund te justifikohen as ndaj pjellave te tyre, qe nuk e kane jetuar ate realitet, prandaj ushtrojne nje trushplarje te tille kolektive. Keta maskarenj jane dy here fajtore, sepse pervecse kryen krime, mundohen te imponojne me te njejten egersi idene, qe ishin thjeshte defekte te sistemit, ne nje kohe qe e pakta duhet te heshtin. 

Jo vetem te heshtin ,por duhet te paguajne....

Car te paguajne mi Zana me qafsh..... Se sheh si kercejne perpjete ca e ca se u dukemi akoma kolaboracioniste, tradhetare  dhe fajtoret kryesore per rrezimin e rregjimit. Zaten keshtu i kane mesuar....Nuk e kuptojne akoma, se nuk i rruhet kujt se po shajne sali berishen, por reagohet  per gjuhen e percmimit qe i behet vuajtjes..... 

PSsmileyhe nje koment sqarues qe kisha bere ne dreke e paska heq shoqja Admin qe qenka bo si lenka cuko. Dhe ta kesh te sigurte qe skisha shkruajtur asgje te keqe. Por me sa duket aq ka ne dore aq ben 

 

une mendoj se drejtesia ka me e gjete rrugen e vet...patjeter.. drejtesine e shoh.ne mjerimin e deshperimin e ish komunisteve ,ne qyqllekun e tyre ,ne palumturine e pashprese,ne tutkunerine e tyre,neankthin e paderman te tyre....

Eshte dicka, por jo tamam drejtesi.... Ata jane te deshperuar se iu rrezua nje mit, por nga krahu tjeter demin e kane bere te pariparueshem. Kane vrare, dhe kane peshtyre mbi kufomat. U kane ndryshuar rrjedhen e jetes  njerzve, kane ndare njerzit me perdhune nga njeri tjetri, i kane shfrytezuar dhe torturuar si kafshe. Ata mund te jene te palumtur se u iku kjo mundesi qe te vazhdonin krimin e tyre, por serish kjo nuk mund te quhet drejtesi

Ajo lloj drejtesie, nuk ka per tu vendosur kurre, sepse jo vetem qe sistemi drejtesise eshte shume i dobet, per te gjykuar krimet e panumerta te nje rregjimi te tere, per nje kohe te gjate, por dhe rezistenca dhe fuqia e ketyre njerezve eshte akoma kolosale. Keta njerez gezojne pushtet ekonomik te pallogaritshem dhe jo vetem kaq, por ata kane fituar njefare imuniteti, sepse ata vete ose bijte/ niperit/ mbesat e tyre, garojne per pushtet politik, ne menyre qe :

a. Po fituan, me shtypjen e korrupsionit dhe te nje shteti anarshik qe vetem ata dine ta "ndertojne", ti mbajne vendin dhe njerezit te varfer dhe ne kete menyre buka e gojes te jete objektivi i vetem i jetes dhe te harrohet gjithshka.

b. Po humben, te krijojne kaos, rremujera, tension qe shteti te mos funksionoje sic duhet dhe perseri perkthehet ne varferi e lodhje per qytetarin e zakonshem.

Problemi me i madh eshte se ata kane shume mbeshtetes, qe jane jo vetem vetem nostalgjiket dhe te privilegjuarit te atij rregjimi, por dhe ushtria e spiunave te krijuar me "kerbac" dhe "kulac", qe ne njefare menyre, jane njerez te marre peng duke ju bere shantazh me te kaluaren e tyre te erret, qe do votojne per ta deri ne vdekje, por duke qene se keta jane shume ne numer(jane ata qe quhen "Populli i majte") ju sigurojne kriminelave dhe bijve te tyre, imunitetin ligjor dhe moral, qe ata kane nevoje, per te qene prape sundimtare, tashme kryesisht nepermjet sundimit ekonomik.

Ankthi Nexhit qe jeton vitet e thella te pleqerise e jep intervista sesi duhet ndertuar demokracia, i Aranit Celes qe shetiste si zotri (ca vite me pare , kur e kam pare tek Pazari i Ri -i demokracise), ankthi Asllan Muhos gjalle e shendosh si kokra e molles, ankthi ( te ndjerit tashme) H.Mylloshi qe i dha nje dore me 1500 vota Lulkes se Bashkise, ankthi dhe palumturia e femijeve te Bllokut tashme biznesmene, ankthi Doktorit te H.Kapos dhe mik i famijes se Hoxhes e shijues shetitjesh ne varken e lumturise ne Volorek, ankthi dhe palumturia e spiuneve dhe bashkepunetoreve te Sigurimit te konvertuar ne demokrate, me prona  gjysherish dhe privilegje shperblyese per punet e tyre te pista asaj e kesaj kohe, ankthi dhe palumturia e L.Pobratit, persekutorit te intelektualeve te Tiranes dhe atyre te UT qe diplomoheshin per t'u bere intelektuale katundeve te veriut e verilindjes se vendit (internim ne emer te idealeve) , ankthi dhe palumturia e hetuesve sot te rigraduar ne funksione te larta jo vetem nga e majta me origjine dhe materie komuniste por edhe nga e djathta me brume komunist dhe varak demokracie, ankthi dhe palumturia ....dhe lista  e palumturise vazhdon.

Ku pra ku, tek kush pra tek kush , tek cilet e shikon drejtesine qe po vjen, qe po vjen, e bota e vogel virtuale zjen, Aleluja, Aleluja, po vjen Drejtesia, o Zot , le te behet drite, te verberit te hapin syte, mekataret  le te dridhen e perdridhen ne ankthin dhe palumturine e tyre ekzistenciale ne kete bote ...banale.

Duhet drejtesi por grushti drejtesise, ne mungese te targetit te vertet, ngrihet e godet ne erresire, kedo qe mund te kapi ashtu kot, se gjendet aty rastesisht, para te revoltuarit qe pernjimend kerkon drejtesi  dhe  ai/ajo, ne forme nicku virtual bashkebisedues,te revoltuarit per mungese drejtesie i duket e zhduket si nje hije e se kalures persekutuese.

Nga ajo kohe vijme te gjithe por jo te gjithe jane hije te puneve te pista te asaj kohe. Prandaj revolta dhe grushti duhet te adresohet atje ku duhet,jo ne hava, ketu ta kam llafin Zane. Perndryshe , e gjitha eshte sublimim dhe kafshim ne eter i gjithckaje por qe nuk ka lidhje me ate gjene qe dhemb e nuk kurohet dot.

 

Disa prej ketyre monstrave kane perfunduar te mbaruar, e me siklete. As me femi nuk shkojne mire. 

Sa per nje drejtesi per maskaralleqet, oh, kur s'u be ne '90 nuk behet me. Po car te behej me pare. Atehere prioriteti ishte mbijetesa, buka, emigracioni. Kush do hakmerrej? Pjeter Arbnori qe pervec se nuk ja lejonte formimi intelektual hakmarrjen, njerez si ai kishin 40 vjet burg? Ku kishin me takat?! Le qe hakmarrja s'eshte drejtesi, e rrezik perfundohej ne lufte civile. Pastaj, po kush do e bente drejtesine aman?! Cilet prokuror, gjykates, kur pas 90 ishin po te njejtet qe kishin qene me perpara. Si do te gjykonin sojin e tyre? 

E taman, taman, Ramizi, Nexhmija ne burg per kafe ishin, kurse prokuroret komunista si Aranit Cela, Rrapi Mina mos gaboj u denuan njehere me vdekje e me pas me burgim te perjetshem. Pastaj erdhi revolucioni i '97 edhe dolen te gjithe nga burgu, u shpallen te pafajshem, biles socialistet, ne kohen e kryeministrit Pandeli Majko,  dhane edhe demshperblim Aranit Celes per vitet burg. E nje tjeter gjykates, qe ka denuar me vdekje ne kohen e Enverit, kam fjalen per Fehmi Abdiu, e bene kryetar Gjykates Kushtetuese qe vigjilon mbi garantimin e demokracise ne vend. Sot e ke dekan te nje fakulteti juridik te nje universiteti privat diku.

qeveria shqiptare duhet te financoje nje film per spacin me xhim belushin dhe eliza dushkun

scizofrene, ik gjeni torturuesit dhe vrasesit dhe po kenin bythe numerojani ne balle.Frikacake! vini ketu dhe fajesoni te gjithe , kedo qe ju del perpara.keshtu kuroni frustacionet tuaja.e moret valiumin sot. gjume. neser prape kafshoni eterin.

Dhe tani qe po jep nje "keshille", ajo permban destruktivitetin qe karrakterizon racen tuaj te ndyre. Ne nuk do vrasim si vrasesa ordinere, sepse ne jo vetem qe nuk duam te riciklojme dhunen, por ne duam te shohim para, sigurisht pa harruar cfare keni bere dhe akoma po beni per te fshehur krimin. Koha e hakmarrjes kaloi, ju e manaxhuat shume mire ate periudhe, sidomos nepermjet "Kalit(kuajve) te Trojes", qe shperndate ne politike. Por nje gje ta garantoj, qe kurre nuk do arrini, te sundoni, duke na vrare fjalen dhe bile dhe mendimin. Detashmenti juaj politik me emrin PS, megjithe epshin per pushtet, nuk do te arrije dot kurre te ushtroje terrorin e "memes" se saj PPSH dhe sikur te arrije, te "fitoje" zgjedhjet, me menyrat qe i dini vetem ju. Koha juaj ka perenduar, ju do vdisni me friken qe nje dite mund te  gjykoheni per se gjalli per ate qe keni bere dhe beni. Ndoshta ca nga ju e kane lene menjane ateizmin dhe tmerrohen dhe nga gjykimi pas vdekjes juaj fizike, se shpirterisht keni vdekur me kohe.   

saq keq me vjen ! shume gjynaf je.te ka ngel ora ne 91. do gjykohemi> po presim me frike? me ke po flet? kujt i drejtohesh,? kush jane jute? gjithe bota fajtore, sigurisht per frustacionin tend. meshire per ju qe jargaviteni bloqeve per drejtesi,.ah, nqs kriza nervore  i referohet zgjedhjeve, humbjes se pushtetit te atij qe ju a ka fut sa krahu nje pjese nga ish te pernd. (se nje pjese jane si do zot dhe nuk e rriajne shume te vijne ne bloqe e te jargaviten) atehere  po, te mirekuptoj.

bejini nje leter Zotit te krijoje gjykaten se seedhe ai ja ka fut gjumit me duket.

Kush jeni ju? Jeni ju qe shkruani, se ne te kaluaren jane bere vecse ca gabime, por ne te vertete, ne jemi progresiste dhe keshtu kemi qene me kohe, se cliruam vendin nga okupatori, shkaterruam imperializmin dhe armikun e brendshem, qe sot eshte misheruar tek "perbindeshi" Berisha. Eshte ky i fundit qe nuk e le RILINDJEN tone( lexo: te kufomave) te ndodhe.

Keta jeni ju, ju qe me shkrimet tuaja, jo vetem qe keni gjetur alibi per te kaluaren, por premtoni dhe parajsen per te ardhmen. Ju jeni makina e propagandes te se keqes dhe kontriboni per te ca me dashje ca pa dashje, por jeni fatkeqesia e atij vendi.

Tani do te le ty te shkuash pambarim, sepse une i mbusha 5 komente, qe eshte limiti im dhe qe natyrisht ju ndodh te gjitheve atyre, qe mendojne ndryshe nga censuruesit. Keta te fundit jeni ju.

aha dashke muhabet me i llaf.

He, si u la?smiley

Sherifi e gjeti makinen smiley

Po si do ja bejme per keta qe  kane ngecur ne makinen e memories? 

Vertet! Sa po mu boka qefi. Po rinine aty ja kishin lone? Apo kush te le rini sot!

jo jo bera shaka. Dhe mua m'ka ardh keq. Gjynah. Me kujtoi ate filmin "

The Pursuit of Happyness". Kur sdo me te ec, sdo! 

Drejte. Si kendonte evgjiti i lagjes

Dhe nje nashnore qe pata

ma shtypi karroc' e mutit

 

POSHTE Reaksionaret ANTI-Demokratik bolshevist qe sulmojne profetin e demokracise Heroin nderkombtar SALI BERISHA.

 

Ta thyejm AUTOKOMBAJNEN KOMUNISTE duke votuar PARTINE DEMOKRATIKE.

Kush e thote kete? Shatobriani?

Po edhe propagande te beni nga te dyja palet as 50 vota nuk merren nga ketu se ne 50% jemi jasht vendit , dhe gjithe gjithe mbetet vetem shfryrje nervash

Nderkohe qe Orfeu thith barin

m... te thatin si burrnot

qe andej nga perendon

kendej ne dy te nates

gjithashtu i njomi gojen lengezon. 

 

Me 23 qershor Sali Berisha do t'i japi goditjen finale te gjithe femijeve te cerave, fuksave, bllokmeneve, oborretareve ta atij regjimi si e dhe eterve te tyre.
Go Sali Berisha!

Mire mo mire, po pse priti deri tani per kete goditje vendimtare dhe nese kjo eshte vertet finalja, a domethone kjo qe kucedra e kuqe do maroje njehere e pergjithmone dhe lufta maron?

Kot nuk quhet "goditje vendimtare"!

Po! Pas 23 qershorit s'nuk ka me "kuceder te kuqe".

Lufta do mbaroje, por do vazhdojme te jemi vigjilente.

Klysht e komunistave lindin si kerpudhat pas shiut.

uhmm....ca ka per ti bo Kacit, ka per ta bo deputet!!! Do i bijn te fiket spacistave nga lumturia.

Kaçi eshte si Ngjela, i persekutuar. Edhe Ngjela bir i nje ish-ministri e byroisti ishte, por babai ju burgos e vra, edhe vete u burgos per çeshtje politke nga regjimi hoxhist : dera e PD qe e hapur per te, pavaresisht se ka pas qene "bir blloku" si fillim.

Kaçi eshte i persekutuar nga regjimi EdRamist ne PS dhe u shpall "armik" me komitet lagjeje te shtepia. Kaçin e mori ne mbrojtje edhe  US. Ndaj, edhe ai e ka deren hapur te kontribuuoje kunder atyre me te cilet ka bashkepunuar deri dje.

Keshillit te zakonshem te ndrikujve dhe ndrikullave:

se mos kujtoni se po intimidoni ndokend me dokrrat qe shkruani! apo se mos po hutoni njeri duke me shtermberuar fjalet dhe kumtet. 

Jazek u qofte nga i pari te i fundit, qe beni xhahilin dhe perqeshesin me njerez qe s'u kane rene ne qafe per asgje ne hidherimet tuaja, e madje po t'i njihnit familiarisht do ulnit kokat nga turpi - nqse keni turp, se nuk besoj se jeni nga ajo race! Une mund t'u jap emra njerezish e familjesh qe familja ime me sa kish ne dore, se pencioniste hesapi, ka ndihmuar nga klasa juaj, se une nuk vij nga klase e persekutuar e ndaj jam objekt i kollajshem per hiena, por ata qe edhe une i kam njohur, nga te ndihmuarit them, ne fakt nuk jane si ju, ata jane mirenjohes dhe heqin kapelen sot e gjithe diten. Ndersa ju, ndrikuj dhe ndrikulla me tastjera, jeni specie qe e zbrazni koburen ne hi, jeni gati te shkerdheni kete vend me nje lufte te re klasash, e gjithashtu ju jeni gati te me hidheni ne fyt per shijen 5 minuteshe te nje pseudofitoreje virtuale, pasi ajo e verteta as nuk u eshte dhene, as nuk besoj se do u jepet ndonjehere. Se ja, u bete grup dhe me vute perfund virtualisht, bete 30 komente te "forta" bashke me sponde e me ikona kunder meje; e cfare? Ku ishit? Asgjekund! Fitorja duhet merituar, por ate lloj eventi ju nuk e njihni. Sepse ju jeni te percare, si dhe pranoni t'u perdorin delenxhinjte e radhes; ju u jepni vuajtjeve te klases suaj karakterin e "nje here ma hipe, tani po ta hip une" duke harruar qe ajo e hipura me radhe te bie kokes, sic u ra atyre qe i kishit siper me pare. Ca nga ju akoma e keni zerin e ngjirur nga olelelete e qarjet kur regjimi beri ca nga klasa tuaj t'i vene benzinen e flaken vetes - edhe keni paturpesine te gjoja revoltoheni e te trashni zerin sot kunder meje??? Po zaten ju, don kishotet e radhes ne vodevillin shqiptar, nuk e keni problem se si e qysh do ua vene qetesuesin e radhes mbi plage, pa sheruar kurre asgje reale! Sepse ju jeni nga ajo race qe ngopet me luge te zbrazur. Ngopeni per pornon e radhes! Pa bere gje for real! Sepse jeni njerez placebosh! Te mos ishit te tille nuk do kishim kete pacavure komunikim edhe ne vitin 2013! Nuk do perkthenit ate "No, thank you regjim i Berishes I - Nanos - Berishes II, duart larg nga te perndjekurit e monizmit per perfitime zgjedhore!" qe them une ne dobiclleqe me kelyshe te kuq e kucedra te kuqe.

 

Meqe une besoj se jam te ajo vorbulla e njerzve "palcebosh"..... Ti vertet kujton se ketu mbledhim komente qe te te mposhtim ty, njerin apo tjetrin, apo te nxjerrim inate personaele, se me sa shoh ate ke lene te kuptohet. Jo or zoteri eshte me larg ceshtja. Ne rast se diskutojme ketu une, por dhe te tjere si puna ime eshte se kerkojme nje lloj ensibiliteti, po pse jo dhe nje mbeshtetje sado te vogel per ate qe u ehste bere familjeve tona. Ne rast, se te afermit e tu kane ndihmuar njerez te kesaj klase, atehere aferim u qofte dhe se diskutoj qe jane njerez te nderuar. Por ne rast se dje i ke ndihmuar dhe sot i peshtyn, sepse perkrahin nje krah te caktuar politik, atehere kjo me duket dicka si pa kuptim.......

Kjo ka ardhur  mor zoteri, se ne kete katrahure ku eshte katandisur shoqeria jone, jane dalluar dy lloj klasash komunistesh, sepse te djathte te mirefillte nuk ka

1- Jane keta neokomunistet e rinj, te tipit Rama, Gjoni, Bushati, Klosi, Ruci, (te me falin te tjeteret qe sua mbaj mend mbiemrat simbol te komunizmit )dreqi dhe i biri, qe rrahin gjoksin per ate qe i kane eterit ish te perndjekurve. Qe kohet e fundit, kane gjetur dhe ndonje te deshperuar per ta perdorur ne interes te tyren. Jane keta qe kane kryesisht elektorat drizari &co, qe nuk i shohin dot me sy mer cun ish klasen e te perndjekurve. Jane keta, qe votohen sistematikisht nga ata qe nuk ja falen kurre ish te perndjekurve, luften dhe antikonformizmimin me ate sistem. Jane ata qe i kane sic thoshte ajo shprehje ne thep te pushkes, apo gryke te topit.....

2- Eshte pjesa tjeter, qe iku nga gjiri i te kuqes se perbetuar dhe mori ngjyren blu rruges. Por me nje ndryshim. Ne rast se atje djali Sules rreh gjoksin se ka qene djali i Sules, ketej nga krahu tjeter nuk dime ta kete rrahur ndonjehere djali cajupit gjoksin se eshte djali i cajupit. Ne rast se andej i urrejne, i percmojne i peshtyjne u vendosin lloj lloj etiketimesh, ketej te pakten here pas here ua thone ndonje llaf te mire, pavaresiht gurit ne traste. Dhe atyre ditezinjve su mbetet gje tjeter vetem se te mbeshtesin keta komunistet blu......

Prandaj  Emo, debatet skane te bejne me persona te vecante, por me urrejtjen qe vihet re tek disa komentues, tek skutheria per te bere paralelizma sistemesh e cila vret njesoj si percimimi i Rames, Bushatit, Veliajt apo te tjereve

Xhim, se ke emrin tim te ktushem (si te qujn? Cimi. Aha... Jim) ne shoqnin time, ne menyre te pavetedishme, te pakten 3/4 ishin "me klecke", them qe e kupto po tkesh I far moshe. Te tregoj I rast vetem. Isha ne fabriken e tullave vore me bo stazhin mas gjimnazit. Aty ishte njoni, ben e qunin, qe ishte me nolt se te tjeret... Psh kishte "rregullu" njonen qe cdonjonit do ia kishte qejfi. Ti e kupto tani cer respekti ngjallte. Vetem kjo. E mire, me thot I dit ky mu qe hej, ti vertet po shoqnoesh me mu, por duhet me dit qe une pleqt (kshu I thoshim prindve) I kom mren. Po pse e pys. Per arratisje (I kishin kap ne diber, I ati trajner mundje se dro na lexon smiley ). Me tha mos te prish pun per te drejten e studimin, daj. Me erdh me qa, se ishte vetem me te vllain me te voge ne shpi. I thash sbesoj se prish pun, po me thane gjo do iu them sdisha gjo. Dhe mire bona se agronomi ma qiten, si shume vetave at vit. Ajt mo. Me fal typot se shkruj me cell.

mire , mire, vazhdo konsideroje ppu-ne ti si kishe per rrefime.por kujt i rrefehesh o mik? ti e shef kush eshte ne salle e kush vjen verdalle e hedh nje shashke nga dritarja virtuale e shkon me shoqnine, pi birra e ha kokoshka e knaqen duke thene:e meritonin ata kodosha. sorry per nderhyrjen.

O em kuptoje drejt, se kam me ty plako. Nfakt sjam ne ate moshe sa te me mohohej e drejta e studimit,por djalit te te xhajes tem po. Ore une jam nga ata qe e kam thene dhe e them, qe mos ishin pjesa e shendoshe e popullsise, komuniste  (me aq sa mund te ishin disa nga halli ) apo jo rregjimi ketu skish per tu rrezu kurre.....  Se kishin takatin, as te perndjekurit, as pronaret me e rrezu, po mos i ish bashku pjesa tjeter dhe bravo i qofte.... Une e kam me shume me ata qe skane as piken e ndjeshmerise njerzore per ckane hequr,  dhe besoj e merr me men per ke e kam fjalen , por i atakojne qellimisht per arsye politike, se pse keta nuk mbeshtesion te majten. Po kjo ska bythe ku me ndejte me Emo..... Me mire le te kalojne te nai teme politike, se te na bojne ketu si i shenjti shejton

PS: Jo plako, se kam as Xhim, as Cim as Jim smiley

Fyti cop te qyteti studenti. Per dite me radhe. Deshmitar Dr. K. Naka, sot professor associate ne nje universitet ketu (US) shkonim bashke. Ka qen edhe qejf. Nuk me pelqenin ata me pardesyt e bardha, por qem gati me u bashku edhe me gzim kulufin, vetem te maronte ai regjim I padurushem. Ky shoku im pelqente te ndjerin pashko, koka teorike e partise thoshte. Kohe qe svine me.

Emo ,shume reale ajo c'ka ke konstatuar 

smileysmileysmileysmileysmiley

…në një kohë të turbullt, luhatjesh e tranzicioni shfaqen kudo e kurdo ca palo njerëz. Nuk e kam fjalën për ata që vetëquhen “përparimtarë”, të cilët shpejtojnë gjithnjë, para të tjerëve (e ky është kujdesi kryesor i tyre) ndonëse shpesh shpjetojnë për një qëllim të márrë, por të përcaktuar poshtërsisht mirë. JO, unë e kam fjalën për fundërrina! Në çdo kohë tranzitore, dalin në sipërfaqe e ngjiten lart këto fundërrina që ekzistojnë në çdo shoqëri humane a çdo sistem të saj; të cileve nuk u mungon jo vetëm qëllimi, por edhe aftësia mediokre për të menduar dhe që shprehin me gjithë forcën e tyre nervozizëm e padurim. Këto fundërrina, pa e ditur as vetë, merren e vihen nën komandën e një klike të vogël “Përparimtarësh” që veprojnë sipas një qëllimi të përcaktuar; e kjo klikë i drejton këto fundërrina aty ku i duhet, ndonëse kjo klikë, shpesh ndodh të jetë e përbërë edhe prej idiotësh të vërtetë… E pastaj mendjet më të ndritura të çdo kombi habiten e bëjnë pyetjen: Se si ia lejuan vetes të mashtrohen prej tyre?”

F.M. DOSTOJEVSKI

(kortezi nga E. Koruni)

Emigrant, nuk me rref fare nese me ke futur edhe mua ne kete kategori, perderisa ti nuk me njef kush jam ne jeten reale, e per me teper te me njohesht realisht ne jeten reale, gje qe eshte drugo mesele. Problemi eshte i joti qe, meqe i ke hiper kalit jangllesh me gjysem anonimati, je i detyruar te vazhdosh te japesh te tjera te dhena, qe mua as nuk me interesojne. Per te tjeret peshq gjithsekushi sipas festes reale dhe virtuale.

Desha te them, dhe ky eshte shkaku i vertete i nderhyrjes, qe konteksti i ketyre rreshtave dostojevskjane i perket si profeci Revolucionit te Madh te Tetorit, dmth ne kontekstin shqiptar pak a shume revolucionit te mbas 45-ses. Kujdes se frazat kthehen mbrapsh si bumerang. 

jo, lal, me ty s'kom asgjo.

ti nuk futesh asfare te kategoria e krustaceve. me ty nuk me hahet muhabeti (fare!), por kjo esht nji ceshtje pothujse estetike.

te lutem mos e kap per flokesh ket koment, biles po ta lije pa ia var fare do ma boje qejfin pushke (for a change).

me t'mira.

Kush te paska merzit o emigrant ? 

Nje linje ajrore.

500

Fiqo, mendjen n'mesim!

Obama sh i lumtur qe asht taku me Ed Ramen. Rama:mos caj koke,t'kam shok! smiley

 

keep calm brother , i am Edi , Edi Rama smiley

Se ja, u bete grup dhe me vute perfund virtualisht, bete 30 komente te "forta" bashke me sponde e me ikona kunder meje; e cfare?

Si me kishte shpetuar mua qe gjithe kjo teme me te gjitha 500 komentet e saj kishte per qellim, detyre dhe arritje, venien virtualisht perfund te Emigrantit?

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).