Lista zyrtare, kandidatët e AK-së

Lista zyrtare, kandidadët e FRD-së

Myslym Pashaj largohet nga AK: Do u rikthehem librave të mi

Ata që kanë pritur të shohin listën e Aleancës Kuq e Zi, kanë pasur në mendje Sekretarin e Përgjithshëm, Myslym Pashaj. Por në listën e AK nuk figuronte emri i tij. Mësohet se Myslym Pashaj është shkëputur përfundimisht nga Aleanca Kuq e Zi. Lajmin e bën të ditur e përditshmja Dita, që ka realizuar një komunikim me Pashajn. Ai ka deklaruar se do u rikthehet librave të tij.

Lesi: Berisha shkeli marrëveshjen 

"Partia Demokratike e ka shkelur marrëveshjen në mënyrë të njëanshme mos them të pabesë me LDK-në, pasi marrëveshja e firmosur ka qenë me një kusht të tillë që asnjë nga kryetarët e partive të vogla të koalicionit me Berishën, nuk do të ishin në listën e Partisë Demokratike ... " 

Malaj: Kandidoj për socialistët 

Për Fatos Nanon, 'Rogner' vijon të mbetet një ambient i frekuentuar sikurse në kohën kur ishte Kryeministër, por kësaj here mbërritja e tij në sallën 'Viena', kishte si qëllim mbështetjen e deputetit të pavarur Arben Malaj. I lënë jashtë listave të PS-së, Arben Malaj e nisi konferencën për shtyp duke falenderuar mbështetësit por e quajti vendimin e kandidimit si i pavarur si të vështirë.

"Sigurisht që marrja e këtij vendimi është ndjenjë e përgjegjësisë dhe koha do të jetë gjykatësi më i mirë.Mandati i fituar nga ky angazhim do të jetë në shërbim vetëm të socialistëve, por sigurisht për ta bërë PS-në fituese edhe për ta mbrojtur PS-në nga tendencat neodiktatoriale në organizimin dhe drejtimin e saj, gjë që i ka kushtuar rëndë gjatë 8 vjetëve në opozitë"

Lista zyrtare e PD, debat Berisha-Topalli në Kryesi për emrat e Shkodrës

Shehi, Mediu, Idrizi, Ndoka, Spahia, Xhuveli e tre ish-deputetët e PS në listën e PD. Përplasje për emrat e Shkodrës. Gjashtë aleatë dhe tre ish-deputetë të PS në listat e PD. Lista e deputetëve të qarkut të Shkodrës përplas Kryeministrin Sali Berisha me kryeparlamentaren Jozefina Topalli.

Në fillim të mbledhjes, qarku i parë që u diskutua, ka qenë ai i Shkodrës. Kryetarja e grupit të punës në këtë qark, Topalli, ka lexuar emrat ku e dyta ishte Arenca Trashani dhe i treti kryetari i PD-së së Shkodrës, Astrit Bushati. Pas fjalës së nënkryetares së PD-së, Berisha ka ndërhyrë, duke thënë se në këtë qark ka edhe emra të tjerë që duhen diskutuar, duke kërkuar që ta shtyjë për në fund të mbledhjes. Kryeparlamentarja Topalli u largua njëherë nga mbledhja e Kryesisë, për t’u rikthyer pas rreth 15 minutash. 

Mark Marku, zëri kundër në PD, jashtë listës së kandidatëve

Mark Marku është një prej deputetëve të PD-së që është hequr nga lista e kandidatëve të Partisë Demokratike për zgjedhjet e 23 qershorit. Ai është shprehur se nuk ndjehet i suprizuar nga vendimi, pasi ishte i pritshëm. Ai ka shprehur habinë, se pse në listat e PD-së ka vend për Kastriot Islamin. Marku, një ndër zërat e pakët kundërshtar në PD ka qenë kundër përfshirjes në listat e Partisë Demokratike edhe të krerëve të partive aleate. “Pse nuk kishte vend për demokratët dhe kishte për Kastriot Islamin, ministër i Edukimit në kohën e Ramiz Alisë?

Elisa Spiropali: Nuk jam në politikë për ta kaluar kohën duke pritur të më heqin a vënë emrin nëpër lista

Si Kryetare e FRESSH-it, duke kërkuar, aq sa më përket, ndjesë që FRESSH nuk do përfaqësohet në Parlamentin shqiptar, shpreh keqardhjen dhe indinjatën time për faktin se mijëra të rinj idealistë, dinjitozë, seriozë, atyre vete u është ngushtuar hapësira për të garuar dhe përfaqësuar, dhe as nuk do kenë model te tyre përfaqësimi në Parlament përmes angazhimit dhe kontributit

681 Komente

Kjo po qi eshte demokraci e brendshme dhe e jashtme partie: Hiq pothuajse kritikuesin e Berishes (Markun) nga PD dhe fut aty te kritikuarin dhe kritikuesin e Rames (Islamin). Marku vete e ka fajin, se po ta kishte ngritur zerin tek Panorama kunder Berishes aq sa Islami kunder Rames, do ishte dhe ai ne listen demokratike.

Po as listes se Rilindjes s'ke c'ti shash, #Ringjale2K, e blinduar, mbase pervec faktit qe ka lene jashte Maqo Lakrorin nga inati i konkurrences ne PS.

 Ai ka shprehur habinë, se pse në listat e PD-së ka vend për Kastriot Islamin. - Edhe ti qënke habisur. S'ka vend për habitje o Mark, partia demokratike vetem emrin ka, të tjerat dihen sesi janë. 

Ah more Marku i Markajve... Te nxori atehere si lolo pas 21 Janarit... nuk le emision pa dale, e mbrojtur vrasesin... sot? 

Merr vesh ti, Mark Marku, Kac Islami, Dogjiani, Kadeli dhe Malaj na dalin si Heronjte e Vigut. Keta qe paten guximin te ngrene doren e tyre te paster kunder diktatures se liderve te piste, dhee qe guxuan te kene mendimin e tyre te pavarur kunder lidereve varjedashes.

Kohet e fundit, zgjati dhe floket,

ky Vampir qe hante shoket.

Ore Kac Islamit, Dogjanit e Kadelit, Lefti & Co ti ngrejne lapidar se pa keta do ishin kthy qy para nje muji ne Shqiperi, e do ishin tu shpernda trakte per fushate, kundra qeverise se ngjales*... kurse keshtu te pakten kapen edhe sezonin e shitjeve te pranveres neper dyqane, e kompletun garderoben per dibrin qe vjen...

* gjibe: Gone, but never forgotten... smiley

ky Mark Marku i PD,  te beje  nje liste  me Marko Bellon e PS... lista Marko Marku..smiley

Kam studjuar listat e kandidateve te te gjitha partive.Ne fakt eshte pasqyra e gjalle e jetes
Moralo-Politike te shoqerise shqiptare.Eshte i tere mentaliteti moral i futur dhunshem, prej Sali Berishes.Per gjithcka mund te flitet duke i lexuar qete tere emrat e listave, por qe te gjitha kane te perbashketa: hilen, kombinacionet e felliqura, mungesen e sensit, te dinjitetit, mungesen e perfaqesimit te spektrit, paburrerine, hedhjen tej te kontributeve individuale, per interesin e liderve, injorimin e idealit te zgjedhsit, mungesen e frymes se trupes, ne favorr te liderit gjithpushtet, MUNGESEN E MORALIT ....te perfaqesimit.
Keto veprime banditesh, te sjprehur ne keto lista e ane bere hak, qe populli te mund te ngrihej dhe te rrembente ....HURIN

Nuk eshte aksident historik Sali Berisha z. Grava, sic s'ishte as Enver Hoxha. Nuk ka per t'u ngritur njeri, sepse tashme pothuaj askush s'e mban mend ne ate vend se c'eshte "e drejte" dhe c'eshte "e gabuar". Berisha meriton te largohet, sic thoshte dikush ketu, thjesht qe te kete nje precedent ndeshkimi demokratik, per asgje tjeter.

Fin, e di qe ...me "sikure" nuk behet gje, por them ate qe do ndreqte punen

A nuk u "ndeshkua" njehere Berisha ne kete menyre?

Ne shtepine tone nuk eshte vetem njeri per.....

Nese ka gje me tragjike se gjendja e gjindjes shqiptare, kjo eshte vetfajesimi per gjendjen.

E para fenomeni E.H. eshte nje fenomen qe e kane perjetuar te gjitha shtetet ne format e tyre. E ka perjetuar Gjermania, Austria, Franca (kjo e ka perjetuar shume heret, po Franca prandaj eshte France) e ka perjetuar Italia. E ka perjetuar edhe Amerika ne formen vet. S'po flas per vendet e Ballkanit.

Fenomeni S.B eshte nje fenomen i ngulur perdhunshem, shume perdhunshem ne Shqiperi. Nuk dua te justifikoj mentalitetin tone qe nuk diskutohet ka pjesen e vet te fajit, por ai monster ASNJEHERE nuk ka marre voten e shumices se shqiptareve. 

Eshte katapultuar ne pushtet nga Lart. Eshte shkulur nga pushteti me arme, dhe perkunder te gjitha "parashikimeve" te specialistave te midhjes euroatlantike dhe te peshkut vendas, ata "cecenet" dhe "maloket" jo vetem qe nuk u ngriten me arme ne dore ta mbronin (megjithese u investua fort te kjo pike, sepse Lufta Civile ishte synimi kryesor i '97) por ishte Shkodra ajo qe u ngrit ne protesta te medha kunder Ajatollahut. Edhe sot e kemi prape ne pushtet ne menyren me te perdhunshme, fale makinacioneve politike te perbashketa PS-PD.

Nuk e di sa shpesh vjen ketej, por te flasesh ne rruge keshtu sic flasin ca e ca ketej nga PPU-ja jo vetem qe nuk te merr njeri seriozisht, por je Nastadin per barsoleta. Qofte si partizan i Rames, qofte si ballist i Ajatollahut.

Pergjigja ime ishte per kete post te Graves:

"Eshte i tere mentaliteti moral i futur dhunshem, prej Sali Berishes.Per gjithcka mund te flitet duke i lexuar qete tere emrat e listave, por qe te gjitha kane te perbashketa: hilen, kombinacionet e felliqura, mungesen e sensit, te dinjitetit, mungesen e perfaqesimit te spektrit, paburrerine, hedhjen tej te kontributeve individuale, per interesin e liderve, injorimin e idealit te zgjedhsit, mungesen e frymes se trupes, ne favorr te liderit gjithpushtet, MUNGESEN E MORALIT ....te perfaqesimit."

Po kerkon te me thuash qe mentaliteti qe pershkruan Grava eshte pasoje vetem e Berishes?

Ve re nje gje, emrat ne listat jane rremuje jo simbas rendit alfabetik. skane nje rregull! smiley

nje korigjim te vockel, e PS-se eshte liste kombetare dhe jo zyrtare sepse kur thuhet zyrtare duket sikur ka dale nga ndonje zyre dhe jo te jete thjesht nje bashkim llogjik ii tendencave dhe kerkesave te gjithe bazes politike per nje rotacion dhe rigjenerim partiak.

Nuk ka mundesi! I gjati eshte perfundimisht palle karinus.

Shkon legeni ne vlore se e di qe vlora voton gjithmone majtas, po me ata fytyra qe ka vene ne vlore ku do e qajne hallin vlonjatet te i gjati qe as e ka ne ferexhe fare Vloren, shkon ne vlore dhe thote do bejme rrugen nga hani-hotit ne gjirokaster kur Vlora eshte pa rruge.

Apo te Vali qe s'nimo as robt e vet?

Apo te Koqo?

Luiza po tralala zura nje gale.

Ata te tjeret jane vetem per veten e tyre.

Po Vlonjatet harram po e dhane voten per ata kellira.

Effendi, nuk e njike hic Vloren! Nuk bie pre e atyre qe ju gulcon zemra se medemek eshte bere hataja qe nuk ... u kandidua evlati i Nonos, qe i bente sms Berishes gjat mbledhjeve te Kryesise. Ua di bilahite gjithe atyre qe e urrejne Vloren, nga qe u degjet xhani per kryekusarin....Ke per ta pare!Vlonjatet e njohen me kohe KELLIREN

lale Vloren e njoh aq mire sa nuk e ke idene.

Kujt ti drejtohem per problemet, cilit deputet, kur ata jane vetem per bythen e tyre.

Malajn e njohin te gjithe ne Vlore dhe u ka zgjidh halle te gjithve.

Edhe Isaraj gjithashtu.

Pastaj keta deputetet qe nuk ua di njeri emrin ata jane sa per veten e tyre.

Ti kujton se ata qindra-mijra peshkatare me familjet e tyre do  votojne Saliun qe i la 7 vjet pa buke..

Peshkataret jane te gjithe Cemer, dhe ata votojne vetem PD.

Moratoriumi nuk i ndalonte mjetet e peshkimit o nish, gjej argumenta te tjera.

Sala nuk durohet po te nderrojme Salen me nje qe akoma pa u bere Sale duket qe eshte me i keq. Qe flet *alliqe dhe tall menderen me nje qyetet te tere.

Mu gjegj o Gjergj kujt deputeti ti qahen per nje hall qytetaret e Vlores?

Peshkataret jane te gjithe Cemer, dhe ata votojne vetem PD.

kete kisha mangut te degjojasmiley

Moratoriumi nuk i ndalonte mjetet e peshkimit

Peshkarexhat besoj se jane mjete peshkimi.. e ka thene dhe Nard Ndokasmiley

 

Se mos e zgjodhi Vlora ....Sistemin, qe prodhon vetem mostra nga keto, qe dhe ju nkoheni.Por bisedohet brenda ketij sistemi.Malajn e njoh si pakekush.E kam keshilluar qysh se nisi te bente protagonistin dhe kur u fut me thelle, dmth ne sherbim te qafethyerit Nano,i pata thene: Mos Beni! Bej lojen tende sic te don Vlora, jo loje.... me vegela te Nanos!Me falenderoi ahere, por i harroi menjehere.Ai kur eshte afer Nanos, i bie zerzeleja dhe ....zmadhon hijen.I duket gjatesia nga Tepelena ...ne Selenice! Dhe perfundoi ne gjysem kercikuq e gjysem lab.Kot nuk ka thene populli"Te ruajt Perendia nga gjysmaket"!
"Ka zgjidhur shume halle te vlonjateve.."- po thoni! Shume mire ka bere se e bene ata deputet.Por e vvrau larte dhe ja hoqi vehtes.Jo pse doli kunder ketij palloshit, jo, por se doli kunder gjith atyre qe e deshen dhe ai beri sistematikisht, sic nuk deshen ..ata.Se i bente oponencen frymes se gjith forces qe e ngriti, frymes se Vlores...I sherbeu Nanos i cili edhe me kete rastin qe theu " Armepushimin" duke ja nisur luftes kunder frymes se forces qe goxha eshte mburrur se e " Krijoi"Krijoi nje....m.Se e gjeti te krijuar i biri i gamiles, qe nuk kishte djegur ake djem te Vlores...
Degjove more , qe e njeh mire Vlorene...!

Beni as qe e merr vesh se Nano qafethyeri edhe me kete rast djegurxhani per mos kandidim te Benit, ben lojen ne favorr te Berishes.Si dhe nja kater a pese here te tjera.
U nis kataftia nga kazinoja, per ti dale krah Benit ...ne Tirane, duke u bere thirrje socialisteve te mos votojne kandidatet e listes tyre por ....te atyre qe fiton Berisha...! Rrapo Lelua i Vjenes, edhe me gjysem fryme nuk heq dore nga zanati i prishjes se kasolles qe e ngrohu...Nje burre k....!

po plako po!!

leje ca ka bo Malaj, na thuj kujt ti shkojme ti qajme hallin tani e mrapa?

Koqos apo Valit se i gjati o pisome, nuk te kthe xhevap se i duket vetja me lart se te gjithe smiley

o lale e kuptoni qe jeni njesoj si lefti dhe hunderri. nje pordhe kryetari dhe gati ta thithni te gjithen.

analiza eshte e thjeshte me thuaj kush:

i rrahu shpatllat sales per Gerdec?

e ndryshoi kushtetuten?

kush i futi robt ne greve urie dhe vet hengri darke te Korkodili?

kush i nxorri robt ne 21 janar dhe PSE?

kush e bojkotoi paralmentin si lufte politike?

kush e hengri njalen?

kush e lepiu peshtymen me Meten?

e kuptoni sa inkonsitent eshte ai i Gjati!!??

eshte karabush fare po me karabusha jane socialistet qe i shkojne mrapa ne cdo k*llik te tijin.

kush e lepiu peshtymen qe i kish hedhur Metes?

 

Kauza e premtuar per nje rotacion ne qeverisjen e ardhsme i ka themelet tek nje rotacion i shumepritur ne shtepine tone socialiste. Nuk mund te premtojme ato qe nuk mund ti mbajme dhe nuk mund te mbajme ato qe sdo kishim premtuar. E verteta eshte se baza po fuqizohet nga premisa per ndryshim dhe shance te barabarta te konkurences. Nje elektrizim fushates do ia premtoje talenti dhe ambicja e anetareve te skuadres sone kombetare.

Mor te ishin persembari dhe ne te mire te popullit aspirates Tij, pa le te qene dhe jashte rregullit .......alfabetik.

Ata te paret jane "bolet" me kembore! smiley 

Po Ilir Gjoni ku eshte...?

Hajde metamorfoza hajde....po nuk eshte me gallate, eshte degjenerim i qelbet.

Ke kulla sahatit

tik-tak, tik-tak...koha juaj ka mbaruar! smiley

ja i pame, do te bejme dhe ca dite llogje po kush do te na e vari...??? vota...hehehehe, po kush e rru per voten time te bardhe apo te blujte apo edhe mavi...??' Ai qe ka bere poçen, thone se i ka bere edhe vjegen....Ata do te jene pasunaret e rinj te Shqiperise, si ne opozite e po ashtu ne pozite.... Pas ca kohesh do fillojme po ne te flasim mire per nje pale dhe keq per palen tjeter... e kjo eshte jeta..... tre dite zgjasin çudite, e sidomos tek ne qe çudite nuk kane te sosur......

Pergjithesisht lista PD m'pelqen. Jane larguar disa qe kishin nga 2-3 mandate e disa nga te rinjte jane emra te mire me aq sa njoh. Fakti qe ne liste ka 3 socialiste, 6 kryetar partish aleate pa lidhje, nuk e gelltis. Me gjithe respektin, car hyn ne liste PD, Islami, Ndoka, etj.  Per te tjeret qe jane kandidohen per here te pare, shpresoj te sjellin dicka re.

Pa ma zhbiro nje cike listen e 14 te pareve te TR ?? ( se me shume se aq nuk zgjedh PD ne TR  .. te ta siguroj une ) 

Fundja mba vetem nje valixhe gati ti Gjergji dhe te jerat leri aty afer plackave, te cilat duhet te jene te organizuara gati per tu paketuar.

Kjo me doli si zgjidhja me e mire pasi i kalkulova te gjitha opsionet me nje program shume te sofistikuar, me marzhin gabimi vetem 1.37%.

4, 5, 8, 13 - super

10, 11, 12 - snuk 

me aq sa njoh, duke krahasuar me listen roze, krahasimlojtaresh tip skuader futbolli, jane me lart.

kto numrat t'i luj ne lloto ket jave une, hunter?

pse Hunter, Nard Ndoka eshte popullor..smiley

 

 

"Finalen e CH.L do t'a fitoj nje skuader gjermane "

[Nard Ndoka]
(parashikues  futbolli- si Gjergji yne pak a shume..smiley)

Drejt me thene, nuk e shau.  Tha:

Me gjithe respektin

Si mund te pershtatet kjo ne filozofine Ndokiane?

smiley Sec ka nje fytyre fotozhenike, tipike. Te kishte qene aktor filmi, do te ishte nje nga ato lloj aktoresh qe luajne pak a shume te njejtin rol. Psh une e shoh mire, sherif western, dy pistoleta ne brez, me kapele e yll ne kemishe.

Merpo Islamit duhet t'i grini dy monumente. He mo Gjegj sqaroje njecik.

Fitore e padiskutueshme , as edhe nje dyshim , nuk bohet llaf qe Kryeminister ne Shqiperi te behet nje njeri qe akuzon Babain e vet qe i ka shtyp gruan , shkrumb e hi .

Une po mundohem te imagjinoj Ed Ramen kryeminister dhe Koco Kokedhimen minister te ekonomise. Gjeja e pare qe me vjen nder mend eshte: beton, beton, beton.

me vjen keq por imagjinata jote qenka shume dritshkurter !!!

Po Vlora cfare u ka bere?  Namin e ka qe e ka, po me syckat c'paten? Vlora paska nderin e vecante me cu 2K dhe Ristanin ne parllallogje.  

Olio con mare.  

MIre t'ju behet. Se ju dukej vetja me te mire nga Skrapari dhe nga Veneclocja. smiley

Nqs te duket vetja me i mire, je.  Nqs s'te duket vetja me i mire, s'je.  (Nard Ndoka.)

Pasqyra ta nxjerr surratin ashtu sic e ke! ..... Nard Ndoka.

Cdo qytet ka kandidatet qe meriton.... Nard Curcilli!

Jam akoma ne medyshje se cila nga ato dy Thenie djeg me shume.  Pervelim nga te gjitha anet.  

Ehhh, Vlore Vlore.  Dikur me dy-tre dite plazh beheshe si ashtu tigani.  Tani digjesh e pervelohesh si lalucet me nje jave.  

Kishe gjë me Dëtin ti Motra smiley

Deputetet e Vlores duhet te kontribojne per Vloren, ose jo!

Ruhuni nga 2K se ju griu. Vec kur tu dalin shtepite ne toke te tij.

Peshku du tju informoj se listat e PD nuk i kini publikuar te sakta.

Ku eshte nderi gazetarise shqiptare mer? Ballie Faria ku eshte? Sikur duhet te jete sup me sup me ate fytyre shtypmin? 

Car kopili dhe bamiri, ja rrasi aleksander biberit zgjebsi

Paskan qellu qofte pa hile dje, me duket.

Paçja dhe pilafi them une

Edhe ndoje kukurec i mire, mbase, apo s'arrin deri aty ai.

(Sa s'eshte Lizandri verdalle) FRD nuk nxjerr me shume se nje deputet, nqs.  Por me Biberaj ndoshta demi ne te djathten do ishte me i madh se c'duhej.

"ndoshta demi ne te djathten do ishte me i madh se c'duhej" BINGO!!!!

Ne fakt ai vesh dy kepuce te djathta.

Biberaj (bashke me ca te tjere) i krijoi partine ketij morrit qe kur te ikte nga president ta gjente gati. Dhe i kerkoi te ishte i dyti ne Tirane. Fiton apo jo, kjo eshte e parendesishme, e rendesishme eshte si ja futi ky atij. S'paska pas faj as berisha, kshu do ja kete fut dhe atij ky

Shiko, me Biberajt, nuk do e krrute Bomja...kam pershtypjen...

Eshte tirons ai mer plak, kur rrite ai n'bulevard biberaj vishte golf leshi n'tropoje. Ramadon kafsha dmth, e ke parasysh vete 

well... fuqia e biberajve, nuk vje nga bulevardi, nga ndonje avenue mbase...

Me gjithe nevojen e madhe per nje FRD ne te "djathten" shqiptare, kam qene kategorikisht kunder qe ne fillim.  Shkaku kryesor Bamir Topi.  Shkaku dytesor apo tretesor Mirela Bogdani ose "Ann Coulter wanna be."

Por sic thashe me siper, pavaresisht se nuk fitonte, une s'mund te gjej arsye tjeter per menjanimin e Biberajt.  

Afrim Krasniqi paska dhene doreheqje. 

Po keta i krijuan partine , e priten Bamirin nja  pese muaj dhe ja bene dhurate.Tani ankohen qe nuk respekton rregullat e partise? cfare estrade ka plas ketu ! 

Nuk dua ti jap nuanca te tjera por reduktimi FRD ne parti te zones se qofteve dhe taves dheut, ja hedh ne ere ate mezi reputacion te krijuar me dhembe shternguar fort.

FRD si koncept ishte teper e nevojshme dhe e vonuar.  Megjithese mire do ishte te merrte vota dhe rrjedhimisht te influenconte te djathten, eshte fatkeqesi qe te reduktohet (nqs) me perfaqesim te faraxhiut ne Parlament.

Qofteve dhe taves se dheut u merr te keqen Bamka.  Jane menu bipartiake. 

Qofteve dhe taves se dheut u merr te keqen Bamka.  Jane menu bipartiake. 

Biles te shijshme edhe per zotriun e OSBE-se smiley

ideja ishte qe keta djemt e veriut po japin doreheqjen a kembembadhjen , si i thone.Duket sikur shifen si "cecene" aty.Ktu ta kisha llafin e rene nga Kina.

Nga Kina i rashe dhe une, por nga halli, se pastaj me takon ta shaj Bamirin rendce e vendce, e s'me ka hije smiley.  

Ne fakt i ke dhene provat qe sta mban , jo normale per nje Labe smiley

Normalisht e jo per nam, por per sy e vetull, po t'u ktheva ndonje dite (larg qofte) do e bej cecenerisht.  

Ruju smiley. E mo'zo'ma keq per ty. 

S'ta mban te me kthehesh , jo per gje por jam shume i vetembrojtur smiley

Me vika mire smiley.  Por qe ta mbyllim me kthimet, nuk jane ceshtje mbajtjesh smiley

Normalisht e jo per nam, por per sy e vetull,

epo kshu de, sic kendon popull bukuridashes: jo nuk duam pe-tulla/duam sy e ve-tu-lla smiley

i paska bo puc Biberajt thu ti smiley

Se harrova, po ja lej porosi paraprakisht Lizandrit se mos kam ra me fjet kur te vije; do beje mire mos ti rrije afer se nuk e paska per gjo t'ja fusi shokeve ai smiley

Sa vone e paskeni kuptu.

Sa shqetesohesh per mu ti o swedo? Po pse mer daje car po kerkokam une qe te ma "fusi" njeri.

Per menimin tim lenia jashte e Biberajt dhe kryesisht Krasniqit qe gabim dhe frut i nje gabimi te hershem te Bamirit. Ata i lane jashte listes se Tirones anetaret e kryesise se FRD-se ne Tirone. Njerzit qe u vune aty ishin nje gabim naiv i Bamirit. Ho Endrito ke gjo me thone per te mirat e demokracise ne parti tani?

Personalisht do me vinte shume keq nese Afrimi dhe Sandri do largoheshin, se do ishte humbje per FRD-ne. Shpresoj qe ta tejkalojne kete zhgenjim dhe te qendrojne se Parlamenti nuk eshte e vetmja menyre per te dhene kontribut ne politike.

Kurse ti Rajmonda, nuk e di pse qahesh ke nje goxha mundesi ne Vlore per te cu ne Parlament njerez me dinjtet si Daut Gumeni dhe Edlira Gjoni. Mos u merr me 2K e Ristanlliqe!

 

Guce, me te lene jashte liste "tironsit e kryesise" nuk eshte demokraci. Nejse bashke flasim vec ne, tani me ndje kam icik hallin e ish-partise time qe u bo partia e Rames dhe shoqnise se vet edhe zyrtarisht.

Te pakten e di qe nga sot edhe Mucin e kemi ne krahun tone.

O Firaun a ishe ti qe thojshe qe duhet pyte baza per listat. Ja pra viktime e kesaj rane Afrimi dhe Sandri. 

Sa per ate ish-partine tate qe ta privatizoi Rama, IPO agresive kish fillu prej kohesh dhe nuk ka ndodh asnje cudi. Po ti qofsh qe gezohesh se je me nje menie me Muc Nanon! Nejse ke pak dobesi per keta me mbiemer Nano ti smiley

A mos u tall kur thua qe keni pyet bazen aman.

Sa per Mucin, eshte shenje qe kur te sha dhe ai nuk te mbetet mo gjo. Nejse, Tosi te ben te fala nga Llogaraja ku jemi tani smiley

Jo me s'po tallem fare. U pyten perfaqesuesit e degeve te FRD-se ne Tirone.

Tosit i thuj qe pavaresisht shoqnise me gocen dhe cunin nuk i heq asnje presjeve fjaleve qe kom shkrujt per te. Eshte maskara, hajdut, pijanec dhe bixhozci. Ti mos harxho kot pushimet me njerez te atille se o gjynof!

 

Jo me s'po tallem fare. U pyten perfaqesuesit e degeve te FRD-se ne Tirone.

smiley

Edhe ai e pranon qe eshte. Biles thote akoma me shume se kaq smiley

Aman la shtetin me dosje ne zyre, la partine me celesat ne dore dhe ja la rivalit qe kishte pas hapesirat te rritej ne parti e jo trashegimtarit. Keto jane abc-ja e demokracise. Te tjeret as kaq nuk bone dot.

Ika tashi se Gjika do me fillu fushaten kendej nga bregu. 

O Lizo. Si donin perfaqsusit e degeve keta te dy mo? Po fajin e ka Endriti qe ka besim te perfaqsusit e bazes. Po ne rastin kur perfaqsusit e bazes qellojne pjanece? Psh frd i ka nja 2 te tille qe besoj i di Lizandri smiley Ore e kam thene une ne duhet te na pushtoje Gjermania. Insistoj te na pushtoje. Po si mer burre fillut perjashtimet e sherret pa ardhe ne pushtet akoma. E kam dit gjithmone qe Bamir Qoftja eshte inatci i keq ene i do gjonat gati "qofte ke daja" smiley

Nejse ke pak dobesi per keta me mbiemer Nano ti

smiley

Ai Lisandri ne fakt ka kohe qe eshte zhdukur.. dhe kjo gje mua me shqeteson

pa merak Gjergj, e paraqiti forcen  sot mbasdite dhe gezon shendet te plote!smiley

 

p.s   e ka me zzz emrin, jo me sss..smiley

Domethene paska qene ne formen e tij me te mire Lizzzandri. Duket sikur ka bere gare me Ramen kush thith me shume kokaine smiley

Kujdes more se e 10ve aleancen. smiley Apo u zyrtarizua tani, s'ka me rrezik.

Mbaroi votimi Tirona.. tani po e vrasim mendjen ne cfare drejtori do vemesmiley

Vetem ne ate te puneve te emigracionit jo... smiley 

Do i marim masat dhe atje Bama.. me breke pe hekuri smiley.

Prit se e ka skic thone. S'ka fershellyer akoma arbitri. Keshtu jau fut Sala juve, ne kohen shtese. smiley

E shikoj qe nga listat qe ka bere, si i ka ndertuar.. nuk jane lista per te fituar, por per te dale ne opozite duke i kontrolluar ne menyre apsolute ata te PD se..

Mire, mos me thuaj qe s'te thashe pastaj. Njeriu i lajmeruar gjysem i shpetuar. Shiko te shpetosh gjysmen tjeter dmth. smiley

Thankssmiley

Ore ti parashikuso, po halucinoj une apo je tu thone se Rama merr kokaine? Ore s'thone kot ketu qe noshta je Tan Prifti ti!

jo mo, mua Gjergji, sidomos kur parashikon dhe ben analiza sportive, me duket si Nard Ndoka..smiley

ja cka parashikuar per finalen e CL: "Bajerni eshte favorit, por nese Borusia ben me shume gola, atehere Borusia fiton CL!!smiley

Nuk e di pse tallesh mua kjo me duket nje analize e thelle. Pateku do thoshte qe kjo eshte nje analize mengjesore, nga ana e Gjergjit, pasi pasdite ai ne pergjithesi behet pesimist dhe me siguri qe ben parashikime te tipit.

"po te anullohet ndeshja askush nuk e fiton CH.L."

Ose "Po e fitoi ndeshjen Bayern, Borusia nuk ka shance te fitoi CH.L."

Dhe ti e di kete... si? Ku e di ti cfare planesh kane ata ne parti brenda per brenda?

Kryetari i komisionit te veshit i 6 ne Korce. Sa keqe me vjen per ate Bardhe Kadilli, mire qe e degjeneroj se sot gjithe mileti tall trapin, po e ka vene ne rrezik te madh. 

TAMAM ,, une kujtova se meqe e uli veten aq shume ,, ndoshta e kishte bere nga kercenimi se nuk do ishte ne 5 te paret.. kur e pashe sot i 6 .. ja q... ndjenjat Saliu

Korca del 6-6 plako!

del del...

Ska arsye te mos dali 6-6.

Mjafton qe Saliu te humbasi 1700 vota.. te ta siguroj une qe do i humbase.

Me shume se 1700 vota do i humbase vetem ne Devoll

Po do humbase afro 1000 vota ne devoll/kolonje dhe 1500 te tjera ne korce qytet dhe Pogradec... sic e shoh une

pse do i humbase ne devoll mund te na e shpjegosh?

 Sepse mori shume ne 2009.. dhe ka shume te zhgenjyer , normal qe ne 100 veta qe i premton ndonje gje 50 mund ti kenaqesh , 50 te tjeret i genjen.. Apo nuk jane devollinje interesaxhinj te eger.. po mos pane leka nuk pjerdhin shume josmiley

Mua sme rezulton keshtu. Kam plot njohje andej nga devolli, dhe sme rezulton kjo qe thua ti. E para perballe Edmond Spahos, ke Ylli Zicishtin. I njoh te dy, skam ndonje gje me yllin se eshte shume njeri i mire, pavaresisht se eshte djali i Mihallaqit te famshem, por seshte per fushate, ndersa mondi eshte makineri lufte. Te ishte per zgjedhje personale Bodja do e kish lene jashte, sepse nuk shkojne mire, por doktori e di mire kete fakt dhe nuk le kush tja preke spahon. E dyta se di sa kohe ke pa kaluar andejzani, po rruget dhe ujet i ka cuar ne cdo fshat. Ti them dhe me emra po deshe ti them fshatrat E treta, devollinjte burazer mire e the jane interesaxhinj, dhe fakti qe e kane ministrin nga Devolli, nuk eshte pak, se kane pikerisht ministrin e lekave. E katerta, pavaresisht se nuk duket administrata eshte mbushur me devollinj, dhe ti qe je nga korca e di mire kete. I ke kudo, ne arsim, ne shendetesi, ne hipoteka, ne bujqesi, ne dogana. Keshtu qe devollin gjergj harroje, meqe je dhe nga korca

Po perdor llogjiken e Bradit qe thote ; do fitojme se kemi 100.000 ne administrate...po harroni qe ka 200.000 te tjere qe presin te zene vendin e tyre.. megjithate nuk behen keshtu llogarite, gjerat jane me komplekse.

George , 100 mije ne administrate X 5 vota  = me X6 me xhama te erret smiley

200.000x 5= ONE MILION smiley

Peme pa koqe.

Gjergj po kete sorkadhen sic i therret Plasari, pse e ka degdisur te 16 rama, di gje ti. Kjo sikur ishte dhe keshilltarja per arsimin, reformatorja smiley

Po kush po e rruan o Xhimi.. se eshte x apo y ne liste.. Hesapet jane mbyllur ketu e 1 vit para..

Kujdes, se Berisha ste le te besh hesape aq rehat, e njeh shume me mire kete fushe te sportit se piktori. Mos dali ndryshe ne fund smiley

Nejse shyqyr qe sju sollen Vilajetin ne Korce, po ja ngecen Gjirokastres. U tregua i zgjuar gjatovina se Korcaret nuk shkojne me parullen e gjirokastriteve qe dhe nje gomar te kuq tu vesh do e votojne smiley

Gjergjo, hesapet jane mbylluar por kujdes nje gje. Mua s'me pelqen aspak, aspak fakti qe ne liste PD, ka soj soj emrash pa kurrfare lidhje. Por nje gje ama. Lista PD ka shume ndryshime ne krahasim me 2009. Kane ndryshuar sistem per te maksimizuar votat, qe perndryshe humbin po te dali vec e vec. Eshte ps Sula apo ka kush e keshillon, kete s'e di, por ti be mire ta azhornosh pak modelin parashikues tend. PS nuk ka ndryshuar gje. S'di a i kane bere mire llogarite. S'di a ka kush ta keshilloje dot Edi Ramen. Keshilltare te hajrit them, me tabela e llogaritje, jo shkrues hartimesh si Erion Veliaj.

Po votat Arben Qirjakoja do ti mare ty ne TR ? Dakord qe ka vjedhur 6 vjet ne krye te ZVRP .. po eshte nje figure aq negative qe nqs te sjell 10 vota te blera te heq 20 nga ana tjeter... ky ishte vetem nje shembull.. po te duash vazhdoj me te tjeret.. Bogdanin , islamin, dogjanin , kruja etj...

Me qe permende Qirjakon , super milioner , jo pesemije por peseqindmije vota blen dhe se rru trapin , dhe do ti bleje se ska ku PS te shkoje smiley

Ajo lista e TR nuk sjell fitore brad joo.. ajo liste ka per qellim kontrollin e PD per shume vite ne vazhdim ne duart e klanit Berisha.

Ne Shqiperi te merren votat nga listat ? sa prapa qe qenke ! Lexo komentin e fundit fare.

Nuk thashe qe meren nga listat ... thashe qe ato lista jane plot mr verr llapa. qe i garantojne pushtet te madh Shkelzenit dhe Argites.. se PDja pordhi, humbjen e ka te garantuar

Minimumi 74 !!!!! pa llogarit KQZ dhe KZ.

Po patjeter.

eeeee po po o gjergj. Listat i ka me te mira Pd. i maksimizojne deri ne voten e fundit. Piktori sikur i ka bo me bythe.....Vihet re qarte qe ka hy me mentalitet humbesi, te mbaj njerzit qe me garantojne kryetarllikun ne rast humbjeje. Lexi dekurajimin e mero bazes te editoriali i sotem. E kish mbahte gjuhen por ne fund sa nuk thoshte se piktori e humbi davane...Ska se si ndodh ndryshe, para nje piktori dhe doktori njerzit zgjedhin kete te funditsmiley

Mua me duket levizje me men kto gjojnat e Ujtit Te Ftohte ne Vlore.

Nese Malaj nga Llakatundi merr ca vota dhe ja del te dali si i pavarur loz bixhos me bet te madh pasaj e ngre doren lart se banka e Nanos jep tani , + qe Beni (sic tha dhe njoni parafoles qe e njifte mire se te marote pune)ka ne ushtri te tere qe e ruajne ate dhe shpetimi gjiken me vota...spo flas me se sdua te nxjerr gjojna pasaj se ma shkulin veshin , por ka ca dreq faktesh kokeforta.....ata qe jane na Vlora i dine toponimet.....Bufe 1Maji Arben Malaj , Kusbabaja..Cim Selami...Ner Gjinushi, etj..etj..etj....

Meqe ra llafi Po Lefteria ne Cfare semafori ngeli ?smiley

well u said them all, mister smiley

Koqo te shkote ne Fier se merrej dhe me Apollonine!!!

Edi Rama ule koken se vlonjati te *i ***** smiley

Keta dun me bo pisomen ne vlore, se kujtojne se ne hame bar.

si po shkojne listat? çin ka kap me shum inoti nga ata qe ngelen perjasht.do shofim nai shfaqje t'fortesh apo jo? smiley

 

Edhe njëherë këtë 6 maj, Edi Rama i la në dorë kundërshtarit të tij armët më të mira që kish mundësi, për të luftuar atë vetë dhe socialistët. Në këtë kuptim, ai po përsërit me kokëfortësi dhe arrogancë një pjesë të gabimeve të fushatës së 2009-ës. Edhe njëherë ai po rrezikon të bëhet jo atu-ja, por problemi i socialistëve, të cilët po detyrohen deri në vetëmohim të durojnë pasiguritë dhe kapriçiot e liderit. Ndoshta duke shpresuar se këtë herë lodhja dhe zemërimi me Berishën do të jenë më të forta se amatorizmi i kreut të tyre.

http://www.gazetatema.net/web/2013/05/07/shpetimi-pertej-rames/

Bushati eshte tipiku gazetarit qe shkruan cfare duan te lexojne njerzit per momentin.Por eshte perhere nje dite mbrapa, sepse gjerat jane thene nga ushtria e komenmtuesve ne  portalet e gazetave dhe forume.

Bushati nuk do shkruante editorial ne mes te nates kur u moren veshe keto punet e listave.  

Shkruan cfare duan te lexojne njerzit? Duke pare reagimet poshte shkrimit te tij, te pakten per shumicen e tyre jo nuk shkruan hic cfare duan te lexojne ata.

Nuk e ke ndjekur mire.Kur u be aleanca rama -meta dhe njerzia zjente nga debatet pragmatizem vs moralitet, Bushati rrembeu kamzhikun kunder PS. Kaluan dite dhe doli ceshtja e KQZ, Bushati ne nje hap me komentuesit, kerreu nga furra shkrimin qe leshonte avull e rrufe kunder Berishes. Sot, kur  gjithe debati u orrientua dhe  fokusua tek lista e PS (fale levizjes Malaj dhe fenomenit Kokedhima -se nga pala tjeter jane paradokset mal) , Bushati shif e shkruaj cfare ka shkruar. Corriere della sera.

Bushati rrembeu kamzhikun kunder PS

Po kunder kujt duhet ta rrembente kamzhikun per ngjalacionin, kundra Berishes?!

doli ceshtja e KQZ, Bushati ne nje hap me komentuesit, kerreu nga furra shkrimin qe leshonte avull e rrufe kunder Berishes.

OK, duhet te shkruante per... situaten e rende me Korene e Veriut?!

Sot, kur  gjithe debati u orrientua dhe  fokusua tek lista e PS (fale levizjes Malaj dhe fenomenit Kokedhima -se nga pala tjeter jane paradokset mal) , Bushati shif e shkruaj cfare ka shkruar.

Une e lexova shkrimin. Gjysma a me teper ishte per listen e Berishes.

Ore a i hiqni ndonjehere syzet? Kur flini si ja beni?

shko ere dreq. do na mesosh ti me syze apo pa syze.njerez qe beni policin, prokurorin, pyken dhe asnje dikutim serioz.

Ku e pe mos-seriozitetin tim ne kete diskutim? Isha une apo ti qe e kritikon Bushatin pa seriozitet?

P.S. sikur ju ankove Endrity per sharje, megjithse s'te shau. Ate "shko ere dreq" je i lire t'ja thuash ndokujt aty afer.

E di kush o problemi? Qe keta duan thelle thelle te besojne se jane me mire se Lefti. E duan me tere shpirt ate gjene, ne fakt tere ideja e rilindjes eshte bazuar pikerisht ketu. Pra po institucionet politike jane te njejta, po "ne do sillemi me mire". Eshte nje miks racizmi dhe fanaticizmi i bazuar te fakti se keta jane gjenetikisht me te mire. 

E kur ti i shkru nje argument si puna e atij qe e nxjerr komplet zbath, qe i thote me pak fjale qe nuk ja ke haberin hic fare ca flet, eshte shock i rende per sistemin e tyre. Kane kalu nje jete duke besu nje gje me tere qenien e tyre, tani ti pikerisht aty i godet. Eshte pak a shume si te besh debat me ato evangelics ne USA. Te ka rastis ndonjehere te njohesh ndonje ish-besues ne momentet e para qe sapo ka humb besimin? Jane ne faza gati depresioni, kalojne ca muaj duke u cmend fare. 

E kam ndjekur shume mire (ja lexoj te gjitha editorialet dhe shume nga ato i kam postuar ketu ne peshk une).  Eshte koherent ne denimin e te gjithe fenomenve te keqija duke filluar nga ngjalekoalicioni, tek perdhunimi i KQZ-se nga Berisha e deri tek listat.  Gjithashtu eshte koherent ne lumenjte me sharje, ofendime e etiketime nga milidelet dogmatike te seciles pale kur i godet keto pale perkateisht.  

Me cfare, konkretisht, nga ato qe thote Bushati je ti kundra?

#KocoLirindje

Lexo ç'thonë në kahun tjetër adhuronjësit e verbër të SB. Kontributi eshte per votat jo per Shqiperine.

 "Nje nga theniet e famshme te shekullit te 20te ka ardhur nga fjalimi i nje nga presidenteve me popullor te Shteteve te Bashkuara, Xhon Kenedi, i cili tha: "Mos pyesni se cfare mund te bej Atdheu per Ju, por pyesni se cfare mund te beni Ju per Atdheun". I kerkoj shume prej miqeve dhe bashke-atdhetareve te mij te rikthehen ne Shqiperi dhe te kontribuojne ne Shqiperine tone ashtu si shume te tjere.

  

It gets better...

Majlinda Bregu shpalos entuziazmin e saj!

Në 2005 kur kandidova për herë të parë për deputete e PD-së në Tiranë, Shqipëria ishte një vend i varfër, i pasigurtë dhe pa një perspektivë të qartë euroatlantike. Atëherë shqiptarët na votuan se ishte "Koha për Ndryshim". 
Sot jam krenare që kandidoj përsëri në listën e PD për Tiranën, në një Shqipëri tashmë të ndryshuar, me rritje të qëndrueshme ekonomike, anëtare e NATO, pa viza e me perspektivë të qartë europiane. 
Falenderoj të gjithë ata që më votuan, votuan PD, që besuan e vazhdojnë të besojnë tek forca e ndryshimit. 
Në 2013 shqiptarët do të dënojnë bllokuesit dhe do na votojnë përsëri, se Ne jemi ndryshimi- Përpara!

They keep reinventing themselves, don't they?

Edhe strateget e fushates se Obames qe nxorren "Ndryshimin" qe kopjuan keta rrezik habiten me idiotesine e kopjaceve te fushates se PD-se.

yup they do!

 

Mire, e qarte qe nga vete sistemi i instaluar popullit i bie te votoje partine, jo individin. Po pse t’ia besh popullit punen qe per inat te individeve qe ke zgjedhur te shkoje te votoje dike tjeter. P.sh.: PD:E. Selami – Elbasan?? Ndoshta une s’e di.. he comes from Elbasan, me origjine dmth?A. Dogjani – Tirane??? Oh yeah??F. Mediu – Korce? Cne? E. Halimi – Durres???A. Vokshi --- Durres??? C’mon!!!I. Cara – Durres?? Polic Tirone!G. Strazimiri – Durres? Polic Tirone! PS: N. Dokle – Durres??? Really??Megi Ajtyresa – Shkoder?? Shkodrane eshte kjo goca?E. Veliaj – Gjirokaster? Ka ndonje “lidhje organike” me qytetin? E plot te tjere. Kot, per kuriozitet: a ka ndonje gje ne kete mes apo thjesht ky system zgjedhor imponon levizje krejt pa lidhje me popullaten lokale qe i voton? If yes, quo vadis????? 

Ne nje komune te Tiranes sot , kishte qene Ilir Meta , pas takimit takojme kryetarin , si eshte puna i thame , pa merak , na u pergjigj , kishin marre nga 10 mije leke qe te ishin te pranishem , nxorri listat , 25 nga keta ne takim marrin ndihme ekonomike tha , erdhen dhe me moren leje , shkoni i thashe , tha kryetari por voten jua dua te hapur .......dmth cfare rendesie kane listat.

Aman o Brad cja u prish gjakun ketyre te Amerikes.. Se e kujtojne Shqiperine me Nostalgji.. nuk e dine qe Shqiperia eshte katandisur me keq se Bangladeshi.

Nuk eshte prishje gjaku , eshte realitet , dil nga Korca dhe shko ne nje komune dhe pyeti se per ke do votojne , pergjigja : E di kryetari i komunes.

 

S'kane asi lloj rendesie prej vete sistemit. E qarte fare, ti Brado. Po ka nji problem ketu: kur Rama i thote durrsakeve "votoni Doklen ne vend te Dukes" (Duka historikisht ne Durres) e "votoni Kokedhimen ne vend te Malajt" (Vlora historikisht ka votu Malajn) a nuk i hikin vota e? Po keshtu Berisha tek listat e Berishes shembuj ka plot. Pra, nqs i humbin disa vota prej zgjedhjes njerezve, pse te mos i fusesh si faktor se cilin individ, dhe per car arsye, ke caktu si kandidad

Jo shume dakord jam.. nuk thashe gje une.. kam dale nga korca dhe e di mire cbehet.

Kane me ca te merren shqiptaret gjer me Qershor, shyqyr qe dolen listat e deputeteve qe te harrojne per pak kohe listat e ushqimeve. 

Ja u kujton dyqanxhiu mos ki meraksmiley.. pastaj nja dy do shlyen nga PD me parate qe ju ka vjedhur gjate legjisltures qe kaloi

Po fitoi ai I gjati do hani me luge floriri, lume si ju pastaj..smiley

Me nje fjale, sic u be e qarte dhe me siper, problemi i koalicionit #Ringjalindja vazhdon te jete FRD-ja, kete here jo thjesht me farat por me mungesen e vizionit dhe demokracise ne parti.

Ja kete pra te shkruaje Bushati tek Tema! Pse nuk e shkruan? Normal se i trembet te vertetes.

Shume qarte ku calon gomari.

Dhe sepse nuk eshte ajo qe duan te lexojne njerezit per momentin.

S'paska pas faj as berisha, kshu do ja kete fut dhe atij ky

Bamiri me i rrezikshem edhe se Berisha.

 

Bamiri pikerisht tani po ben poshtersine me te madhe. Sepse tani qe Rama eshte duke u sulmu nga kater anet, ai duhet te dali e ta shaj me liber shtepie Berishen. Pse nuk e ben? Cfare pret? Qofte po ha?

Burre maskara. Duket qarte qe eshte vegel e Berishes, pjese e strategjise se Berishes, si Nik Sorra.

Niku ishte vegel e Rames apo jo? smiley

Niku partine me Ramista e kishte, po vete ishte i infiltruar qe te merrte vota djathtas e ti conte majtas sa per t'ja bo Rames zili, e pastaj ti conte prap djathtas per ta ngrit pazarin me Sulen... or something like that se e kam humb fillin dhe une me teorite e komploteve. 

Pra te bjeri dhe Bamiri ne batakun e Berishes?

qe ta keni te sigurt ne qarqet berat, durres,elbasan, fier,gjirokaster,korce,lezhe,shkoder dhe vlore e ka te sigurt fitoren PS dhe thell biles smiley

Edhe ne Shkoder? 

sigurisht dhe ne shkoder  i ka ardh ne maj te hundes me PD atyre smiley

edhe ne fushe arrez.

jojo aty eshte veshtire 

Po jo me se nuk eshte e veshtire , kur fiton thelle ne Shkoder pse jo ne fushe arrez ? smiley

un flas si pas sondazheve dhe nuk ka ndonje qarq fush arrez smiley

ouuu ? nuk e dija qe fushe arrezi nuk ka qark smiley

po d.m.th ne kto zona e ka te sigurt fitoren gjithmon PD se anej ja njerzit pyk smiley

Thelle e me thelle fitoren PD -ja, u be si puna e pusit kur cpohet smiley

E gjetme kjo puna e pusit smiley

Eshte nje barcalete me grope smiley

ma thuaj pak , edhe ne privat mundet smiley

Meqe thua me siguri te besoj, por prape nuk e besoj jo se nuk eshte e mundur te fitoi PS ne Shkoder, ata per te miren e tyre I permbyten smiley

Ca kishte ndodh andej nga FRD-ja? Probleme me thane. Grindje. Doreheqje.

Edhe nje peshk qe kishim tek FRD-ja nuk na I zgjodhen ne liste smiley, poshte listat! 

Poshte listat e leshit. Rrofshin listat e ... depiluara.

kurse PD e ka te sigurt fitoren ne fush arrez, ura limuthit, gjiri lalzit, potgorice dhe memaliaj smiley

Une po ju shkruj nga zyra elektorale e Malajt ne Skele. Edhe tani zyra eshte plot. Rrezik merr votat per dy mandate. Ca ti bojme Isarajt qe nuk donte me kandidu, po merret thjesht me fushaten. 

Ka sjelle ndonje raki te mire Malaj qe e ka zyren elektorale plotsmiley

Ti e di qe per alkole eshte kush eshte kush eshte experti tani. Neser bashke me Eltar Deden dhe Shpetim Gjiken hapim zyrat ne Himare, Delvine dhe Sarande ku vjen dhe Auron Tare per te na dhene nje dore. Tosi na ka siguru vendet dhe karburantet per tere fushaten. 

Po Zani i Vlores do vije..smiley

Jo jo eshte ne fushate me Kocon. Sot me #rilindjen te gjithe kane nje shans te dyte per tu rehabilituar ne jete. 

Sa bast do veme bashke qe Malaj nuk i kalon 1000 votat ne vlore..

Ke harru nje zero gabimisht aty ti a si? 1000 vota ai ka vetem fisin e vet tunxh bir.

Une e vej me nje shishe vere po ti nuk je si Pjeri qe te mbash fjalen. Ke humb dhe nja dy baste ketu (a ishin perjashtu anetar kryesie, a ishin perjashtu ish deputet fitues) dhe ne vend qe te mbaje fjalen per te mos shkruar per ca the qe nuk ka rendesi. Prandaj nuk te besoj une ty. Dukesh qe nuk je Korcar puro puro, nga Maliqi ose Bilishti mbase. 

Ika njehere se erdhi Gjika, me Franc Veliun e Flamurtarit.

 

Ej Gjergjo. mjaft me optimizem se e hengret me duket. Ja dhe Ilir Gjoni, ja paska bere bene Rames. Si keni mire punet or shoq, keshtu qe ulu pak me kembe ne toke. Ndryshon PD nga PS, atje nje fershellime i ben Berisha dhe i ke ne rresht, kurse keta daku ti heqesh karrigen e deputetit ta masin koken me pe.... Ti si te duash, po per mua duhet te besh thirrje tia mbledhin rripat Rames po deshet me fitu smiley

 

 

 

Gjoni: Ramen fisi im e mbyt me peshtyme. Do merrem me te pas zgjedhjeve

 

Një prej deputetëve socialist që ka mbetur jashtë listës së kandidatëve për deputet nga PS, Ilir Gjoni, është shprehur i revoltuar me faktin e mbetjes jashtë. Ai ka thënë se Rama nuk i ka thënë arsyet pse nuk e ka kandiduar. Megjithatë, pavarësisht mllefit, Gjoni ka thënë se e rëndësishme është fitorja e zgjedhjeve, ndërsa me Ramën, ai tha se do merret pas zgjedhjeve.

“Dua të sqaroj shumë prej jush që keni shprehur interes të dini arsyet e mospërfshirjes time në listat e deputetëve të PS-së. Më lejoni të them se ende nuk i di ato, ose më mirë të them nuk pata kënaqësinë t’i dëgjoj prej gojës së kryetarit. Mesa duket Kryetari nuk e pa të arsyeshme që të isha anëtar i kooperativës së tij që gjithsesi ngeli e tipit të ulët. Por, kjo nuk ka rëndësi. Tani më e rëndësishme është të fitojmë betejën që kemi para. Me kryetarin merremi pas 24 qershorit”, shprehet Ilir Gjoni.

Më thanë që kryetari e paskësh çështje personale me mua. Kjo ma lehtëson shumë punën, pasi qyqari nuk e di se fisi e miqësia ime nga veriu në jug mund ta mbysin vetëm me pështymë, pavarësisht gjatësisë së tij”, vijon më ashpër reagimi i Gjonit.

Pergjigja, fjalori i Ilir Gjonit eshte fjalor ordineri. Shume mire qe rob te tille mbesin jashte parlamentit.

 

Lidheni Edvinin se ju vuri pishen

Nga Arben Duka

 

Të fitojë Berisha,

E ka të pamundur,

Por vetë po bën Rama,

Gjithçka për të humbur!

 

Ndaj tani më duket,

Mundim krejt i kotë,

Kur kërkoj me ngulm,

Votë e nga një votë!

 

Kokërr e një kokërr,

Porsi milingona,

Kur ky Edi votat,

I heq me kamiona!

 

Çdo ditë kryetari,

Shton e shton minuse,

Dhe listë e PS-së,

Është demotivuse!

 

Se vërtetë më duket,

Një punë krejt’e pistë,

Kur shumë luftëtarë,

Nuk i shoh në listë!

 

Edvin do të mbetesh

Prap’ te bishti i urës?

Një mandat të sigurt,

E humbet në Durrës!

 

Një eufori,

S’di se nga e nxjerr

qindra në mos mijra,

humbet dhe në Fier!

 

Nastradini tha:

Nesër ke muzikën.

LSI-ja ka,

Sa këta që ikën!

 

Do themi ku ishim?

Hiç dhe asgjëkundi!

Ç’mund, të rregullohet,

Sa pa ardhur fundi.

 

S’di nga kush i merr,

Këshillat o mik,

Kjo është shumë e thjeshtë,

Veç arithmetikë!

 

I kam thënë të gjitha,

Po pa thënë më mbeti,

Mendoj se Edvini,

Ka frikë nga pushteti!

 

Po le të na thotë,

Se s’jemi me bisht,

Mos i marrim zgjedhjet,

Dhe kaq seriozisht!

 

Kur i zot’i punës,

Çdo ditë bolet tall,

Sikur s’ka kuptim,

Të bëhem tellall!

 

Kur ai partisë,

Vetë po i kall flamën,

Ç’vlerë ka thirrja ime:

“Votoni për Ramën!”

 

Shenjat janë që s’do,

ta heqi Berishën,

Lidheni Edvinin,

Se ju vuri pishën!

Ti kujton Hunter se mua me ngelet peng pse nuk hyri Gjoni ne lista...... Asfare po flisja per frymen qe mbizoteron, dhe desha te ul pak gjergjin me kembe ne toke. Shkruajta dhe nje koment po me sa duket e bashkangjita me poezine e dukes dhe smu lejua per shkak karakteresh smiley. Poezia e dukes eshte botuar tek Gazeta Dita, nje gazete e hapur per qellime elektorale nga djemte e Arta Dades. Dy konkluzione nxjerr une nga kjo poezi, e cila eshte ne sinkron me editorialin e Muc Nanos sot tek Shqip, dhe nje i meparshem i bazes tek Tema. E para, fanatiket e PS jane te pezmatuar, dhe qe tani kane filluar ta shigjetojne Ramen, si njeriun qe svjen dot kurre ne pushtet. E dyta pastaj, eshte rebelimi i deputeteve te PS, per levizjen e tyre ne zona te tjera. Arta Dade, ka me shume se 5 mandate qe kandidon ne Gjirokaster, Tepelene, dhe ka mbeshtetesit e saj atje, por ja qe Rama mendoi ta zevendesoje me Erjon Veline dhe ta degdise ate ne korce. Dihet qe perkrahesit e dades jane revoltuar, por dhe Dade vete eshte ne nje terren te panjohur. Pse behet kjo. E para, qe te shkeputet nga elektorati i saj, dhe ne rast ikjeje Rama mos kete kosto, e dyta, eshte nje paralajmerim qe i behet per mandatin e ardhshem, ku del qarte se do i nderpritet karriera politike. ne kete mandat se ben dot, sepse djemte e Dades jane tejet te fuqishem,  kane ne dispozicion Media dhe para. Nuk flas vetem per Diten, por edhe per Klanin dhe ABC te cilin e furnizojne perjave me para nepermjet telebingos. Dade  eshte nga te vetmet qe nuk eshte sulmuar ndonjehere nga ky TV. Rama,  e di fare mire se djemte e Dades mund ti shkaterroje vetem me ardhjen e tij ne pushtet, dhe duket se ata e kane parandjere kete gje. ti mendon se po mos donin ata do botohej kjo pezi e dukes, ne gazeten qe eshte dhe me ekstremiste se ZP. Nje paralajmerim te ngjashem kishte bere dhe Muc Nano, kur thoshte se "Nese Rama, mendon se do jete serish kryetar i PS po humbi zgjedhjet, qofte ai qe eshte". Pra, shume prej ketyre e dine, se ne rast se me berishen vazhduan te qete aktivitetin e tyre, politik dhe financiar me ardhjen e Rames kjo i rrezikohet. Zgjidhja, me mire 4 vjet te tjera opozite pa ramen, se sa shkaterrim te bizneseve dhe pushtet me Ramen. Sinjali u dha, ne torten e pushtetit socialist do hane vetem Koco, fideli, Erjon Veliajt e te tjere, te tjeret te ngrohen ne diell. Eshte fare e thjeshte 

Nuk e kuptoj kete lufte te brendshme hipotetike... Edhe sikur mos ti jape Rama ketyre me shume se c'kane tani, perse duhet ti heqe? Dhe qysh do jete kjo gjedhje hipotetike me keq se ne opozite...?

Ps-se ju ka pre bileta edhe 4 vjet. Gjithashtu Pd do mbreteroje edhe keto 4 vjet dhe me pas do shkaterrohet plotesisht nga lufta e klaneve Bode-Topalli-Olldashi-Basha.

 

P.S O admina hiqni limitin qe me keni vene se late nam

Nuk ka me faktor Topall ne PD. Bode - Olldashi jane per hesap te vet, rruga po shtrohet per Bashen, por jo per momentin. Ka kohe.

Boise kane ndryshuar shume gjera nga kohet kur "shtrohej rruga" Popullit i ka ardh ne maje te hundes nga te dy palet. Frd dhe Ak jane shtuar ne torten e pushtetit dhe sic e sheh edhe duke marre faktoret optimale fitorja e Pd-se do jete me shkelma. Tani nuk shtrohet rruga per asnje sepse mjaftojne disa pakenaqesi te vogla qe te shnderrohen ne bomba te medha. Olldashi me Boden nuk jane per qef te vet aspak sepse te dy nuk e duan Bashen dhe lobet e tyre jane goxha te fuqishme. Topalli mos te te duket aq e pafuqishme sepse ka lob shume te konsoliduar ne Shkoder. Basha duhet te fuqizohet mire ne bashki sidomos nga ana e puneve. Duhet te beje me shume pune qe ti rritet ndikimi ne popull njesoj sic ju rrit Rames. Shokut Rama po i prish pune nje deputet si Arben Malaj dhe po i shkaterrohet partia. Kur te iki Sala nga Pd ta kesh te sigurte qe pervec Frd do krijohen edhe 2 ose 3 fraksione te tjera. Shkurt Pd do iki per lesh me keq sec ka vajt Ps.

Nuk e nxorra kete "shtrimin e rruges" nga teoria sociopopuliste mbi Bashen, si djali politikotrashegimtar i Berishes. I gjithe perfundimi lidhet me daljen e listes se PD-se. Shkurt, mapo e ka shtjelluar mire.Une per vete mendoj se Berisha ka gjase te anoje nga Basha sepse PD eshte parti e madhe, me karakter kombetar, pavaresisht nese e duan apo urrejne, ndersa figura si Topalli apo Bode jane te nje karakteri krahinist. Plus Basha e kaloi sproven e liderit(pavaresisht se ka shume, shume pune perpara) me frymen qe krijoi ne zgjedhjet lokale, Topalli krijon fryme vetem tek njerezit e saj, ndersa Bode mund te krijoje fryme ne ministri maksimumi, pasi as ne Korce nuk qullos gje. Olldashi u dogj shume ne 2007-ten, ndoshta jo teresisht per faj te tij. Gjithsesi per t'i rene shkurt, nuk i shkon neper mend Berishes te terhiqet si Nano dikur e ta lere anijen ne dore te rrymave te castit. Nuk ka treguar ndonjehere te jete aq i pakujdesshem ne politike. Te shihet rezultati i zgjedhjeve njehere, por mendoj se dhe ne rast humbjeje hapat e tij do jene te parashikueshem.

Per sa i takon zgjedhjeve, do shqetesohesha seriozisht, nese nje force politike, mbas dy mandatesh qeverisese, do ta kishte fitoren te sigurt e bindese. Do na linte shijen e totalitarizmit te dikurshem.

Per sa i takon zgjedhjeve, do shqetesohesha seriozisht, nese nje force politike, mbas dy mandatesh qeverisese, do ta kishte fitoren te sigurt e bindese. Do na linte shijen e totalitarizmit te dikurshem.

Wow...boisa!!!

e mer varja peshkut per ca dit ne ti, se s'u bo qameti.

Nip i Hysni Kapos nag mamaja bir i xhelilit nga babaja , jane mesuar te jen gjithnje kaluar e kujtojne se e kane qeverine me tapi.

Te gjithe dolen burra te poshter, si nuk doli nje burre I mire per farez smiley ta ruanim.

Per ta perdor si kete.

levizje te zgjuara te Rames.. lista e rames eshte liste p..dhie:  ne tirane behet e gjithe lista deputete, pasi kater te paret behen ministra, gjithashtu edhe ne vlore, tre te paret behen ministra dhe shtyhen te tjeret siper, po ashtu ne korce, gjirokaster e ndoshta diber

lista e berishes nuk eshte liste fitoreje, por liste jasteku: sigurije, liste besnikesh e shperblimesh per islamin e shoke, lista e frd eshte lista e berishes, lista e akz eshte liste corientuese

Lexoni artikullin e Mucit te Shqipi sot. Pranon shume nga ato te vertete qe ne kemi kohe qe themi ketu, po qe shpesh nuk na i kane pranuar. Emblematike sidomos dy fjalite e fundit, ku pranon dicka qe ai vete ka refuzuar ta pranoj me kohe.

Shpresoj ta sjellin sa me shpejt ne format elektronik dhe te peshku.

Shqipi se ka lajmeru ne faqe te pare, keshtu qe mos prit ta sjellin Administratoret Peshkatare smiley

Kam idene se po i japim listave rendesi shume me te madhe se skane ne realitet. Nderkohe po harrojme ekonomine qe eshte kali i betejes per cdo force politike. Pyetja qe duhet te shtrohet sot eshte. "Si jetojne qytetaret sot me mire apo me keq se 4 vite me pare". Dhe kush do jene prespektivat dhe vizioni i zhvillimit te ekonomise ne vitet e ardheshme.

Ekonomia shqiptare e ka kerthizen e lidhur me ekonomine greke e italiane. Jane shtu icik exportet edhe ne vendet e tjera, po laj thaj jemi akoma aty. Kur te marrin veten ato, e kjo do ndodh vetem kur te zgjidhet tamam situata e cuditshme me monedhen euro, atehere do marrin fryme ata dhe ne. Ja kjo eshte ekonomia shqiptare e as Rama as Berisha nuk kane ca ti bejne ndonje magji. 

Ate qe mund te kontrollojme ama eshte demokracia jone te jete sa me e forte, sepse variabla me e rendesishme per rritjen ekonomike afatgjate te vendeve (e provuar kjo) eshte zhvillimi institucional i tyre. 

edhe demokracia eshte e importuar , eshte demokraci Ballkaniko-Mesdhetare dhe as qe pretendohet te jete me e mire me e forte , dhe as do jete tani per tani , apo per te ardhmen e afert.

Xhaxhi qe drite i befte shpirti aty ku eshte thoshte: ''qe pavaresia ekonomike eshte pavaresi ekonomike '' , ose ata latinet '' primum vivere deinde philosophari '' keshtu qe kur te forcohet ekonomikisht individi shqiptar atehere do kemi luksin te merremi edhe me demokracine .

Ceno po i bi shkurt se jam me celular. A sjell demokracia pasurim apo pasuria demokraci eshte pyetje e hershme. Ka nja 10 vjet ama qe ekonomistet gjithmone e me shume po provojne me studime te ndryshme qe kane qene institucionet demokratike qe kane sjelle pasurimin e jo e anasjellta. Flasim me gjate kur te duash ndonje dite tjeter.

Ok  , ketu jemi smiley

Edhe diktaturat mund te sjellin pasurim, por eshte dicka e perkohshme. Pyetja me e drejte do te ishte, cili sistem sjell mireqenie te qendrueshme, ku mireqenie qendrueshme nuk nenkuptohet qendrueshmeri stabel e pasurise ne duar te njejta. Demokracia me respektin e individit, lirise, prones intelektuale dhe te patundshme, eshte sistemi qe garanton keto kushte.

Huntington-i ka provuar te kunderten(po nuk jane dy aspekte perjashtuese). Demokracia ka ardhur shpesh kur eshte rritur niveli mesatar i pasurise se individit. Eshte me shume ceshtje katalizimi, rritje e standartit, pritshmerise dhe botkuptimit te individit. Ngjan pak dhe me natyren e njeriut. Sa me shume te arrije, aq me shume pretendon, vendos sfida apo synime per veten. 

Gjithsesi statistika perhere i tregon udhen teorise por dhe e le pak ne balte ate.

Huntingtoni eshte refuzuar shume, e mbi te gjitha Huntingtoni nuk ka bere studime empirike po vetem vezhgime. 

Eshte ajo qe thote hunteri, kur ke pronen dhe te drejtat e tua te sigurta ke incentive te punosh e investosh. Kur ndodh te mos i kesh keto te drejta? E thjeshte, kur ti rrezikon pushteti i mbretit/politikanit.

Problemi eshte se te gjithe i dine emrat e kanidateve per deputet, po asnje nuk e di sa ka qene rritja ekonomike per 3 mujorin e pare te vitit dhe si jane vlerat e saj ne krahasim me 3 mujoret e tjere dhe si eshte trendi i ekonomise keto vitet e fundit. Lista jane llogje qe i mer era.

Huntingtoni eshte refuzuar shume, e mbi te gjitha Huntingtoni nuk ka bere studime empirike po vetem vezhgime. 

sipas fjalorit Empirik-ja nuk e perjashton Vezhgimin por  eshte rezultat i vezhgimit..:

 

em·pir·i·cal  /emˈpirikəl/ AdjectiveBased on, concerned with, or verifiable by observation or experience rather than theory or pure logic. Synonymsempiric - experiential - experimental

Ke te drejte, por une po shoh shenjet e para te flluckes imobiliare (blerjes se shtepive). Kredite e keqia arriten 24% pra 1 ne 4 kredi nuk kthehen dhe shume shpejt bankat do veporjne duke i sekuestrar ato, nderkohe qe vete bankat nuk i duan keto shtepi se vlera e tyre ka rene, duke vene ne rrezik dhe vete bankat. 

Ok Rama e menderosi me Kocon por si do ja bejme antikomunisteve te Pd-se, qe do pranojne ish ministrin e PPSH-se, armikun personal te perbetuar te S.B. dhe Pd-se, K.Islamin?!

Ku eshte Simon Miraka, te dale tu thote ish te perndjekurve per kestet (te gjitha bashke..) qe do merrnin nga privatizi i albpetrolit si dhe nga "ndërzimi" i Pd-se si force antikomuniste me nje komunist me diplome si Kastriot Islami? Nga ky "ndërzim" cfare do pjelle Pd-ja ?

Incidenti në Vjenë, Egin Ceka: Dorëhiqem si diplomat, Rama më cënoi. I thashë: T’i je plehrë!

Ca i ngeli Rames tani ??

U be legen fare ky kaqol, po e marrin te tere neper kembe! Se ketej hiqet si garip Rama, ben  si i forte, por bravo i qofte Eginit qe ja paska thene ne sy ate qe shume njerez e mendojne : Edi eshte PLEHRE, pike!

- Shiko se po e merr edhe Ilir Gjoni duke i thene cope : "Më thanë që kryetari e paskësh çështje personale me mua. Kjo ma lehtëson shumë punën, pasi qyqari nuk e di se fisi e miqësia ime nga veriu në jug mund ta mbysin vetëm me pështymë, pavarësisht gjatësisë së tij”, vijon më ashpër reagimi i Gjonit.

- Kurse Arben Isaraj i tha Rames : "Ti qe je midis Zogut dhe Enverit, ti po me perjashton. Zogu i preu pensionin gjyshit tim, kurse Enveri me hoqi babain nga puna. Ti me nxorre nga lista".

E mira do te ishte qe deputete te zgjidheshin me primaries e jo nga kryetaret.Jane vetem 140 vende ne parlament ne nje popullsi ku 95% nuk ndihen te afte se mund te bejen punen e bojaxhiut por 100%  ndihen te afte per te qene kryeminister.

Ne kete rast si Gjoni apo Rama ku njeri eshte PLEHRE e tjetri eshte plehere nuk ka ndonje ndryshim te madh ...

Ne Austri kane nje shprehje popullore : 

disa "gra te bukura ne trotuar" zihen per vendin e punes dhe njera i thote njeres aty ma mbaj pak kopilin ti them kesaj tjetres kurve 

Nuk eshte as cudi e as rastesi qe ne "kuzhinen" e ps ka kohe qe vlojne corba shume te rrezikshme ...

.... por kokat e njeri tjetrit do te hane ..nuk eshte fare rastesi qe Ramen ja leshune PS cubat !

 

PO ndonje koment per listen e PD-se a ke Xhon se mendimi tend gjithmone e vleresoj.

Per PD thuhet se fitoj lista e Bashes dhe humbi lista e Xhozit smiley

Kjo eshte e vjeter vlonjate Gjon : thuama sa s'ta kam thene moj dobicmadhesmiley

....ka edhe: nema se sma ke moj.......smiley

Kane nje shprehje mes vedi prinderit e mi kur spiunojne njeri tjetrin per ndonje gafe te ne,qe une ngordh : Uu gjete rastin fole fshehtaz me nje djale ti? smiley

Kete i thashe dhe une Austriakve se kjo thenie eshte shqiptare dhe shume e vjeter  smiley

na e kane more borxh dhe nuk na e kane ktyher akoma smiley

 

Veshin ua beme hallall,Edhe armet e Skenderbeut....po gjuhen...kurre!!!

Nderkohe qe ti akoma merresh me veshin e eginit, Ramen ne Danimarke e priti kryeministra e vendit, Helle-Thorning Schmidt. E dyta ne nje muaj pas presidentit Austriak, sikur ska lezet dhe kaq shume se baces askush spo ja fishkellen. Apo sqenka dhe yll e bukur.smileysmiley 

Une s'merrem me gje hiç,thjesht me flitet nanje llaf me shoket verdalle.
Kafja eshte sebepi i thone nje fjale.

Lefti nuk na the cmendon per listat e PD ?? Kemi nevoje per opinionin e nje personi si ty, qe dallohet per kritika konstruktive.smiley

kam pas qene denuar 24 ore pa komente

Po, Bradi e permblodhi ate qe mendoj une lidhur me Listat e PD-se.

Asnje demokrat nuk e do Nard Ndoken, por i ka 60.000 vota dhe per 1 vend deputeti duheshe bere "kabull" siç thote populli. 3 Deputet socialist diheshin qe do ishin ne lista, siç vajten punet : ata e mbajten qeverine pas largimit te Metes dhe na mbeshteten per KQZ-ne. Pra, borxh ishte qe duhej lare.

Nese Sala do ti hidhte tutje, si Ed Rama qe hodhi tutje Petro Koçin pasi e mashtroi, atehere du humbiste pike, sepse s'do mbante fjalen e dhene publikisht. (Kujtoj se Rama i kerkoi Petro Koçit te shkrinte Partine me PS qe te ishte ne Liste : Petro e beri, por ngeli prape jashte! DMTH Rama e tregoi edhe njehere tjeter karakterin prej dobiçi).

Beri shume mire qe hoqi disa deputete qe kishin nga 4-5 mandate, sepse skuadra duhej rinovuar. Alibeajn nuk e mora vesh pse e hoqi me thene te drejten...Vleresoj shume Eduard Selamin, Visar Zhitin, Halim Kosoven, Dash Shehin dhe Benet Becin qe jane njerez me vlera (Mos me kujto Vilen e atij, pa sqaruar Vilen ne Dajt te çiftit Rama-Linda Basha te lutem)

Asnje demokrat nuk e do Nard Ndoken, por i ka 60.000 vota

Vallahi or taj vetem Gj-Nokes mund t'i interesoji menimi jot! Or shoku Dash Sules, gjithe Shkodra me zorr i bo 100 000 votus!

60 000 vota nuk i merr Meta m'gjithe Shqipnine, na i merrka 2N ne Malesi te Madhe.

Endrito,

A bohet gjo me ardh me gjendje civile ne Vlore une qe te votoj atje? 

Per mua edhe njehere zhurmaxhinjte e pushtetit po ia arrijne te ekliposjne turpin me te madhe te ketyre listave qe ne fakt jane  nga ana e PD:

1) Tre sih-depuetet socialiste qe kandidojne ne lsitne e PD-se dhe qe jane ne fakt shkaterrimi pertej cdo lloj kuptimi i ndasive ideologjike. Pra, nese je i pakenaqur e mee voton mua te marr une e te bej deputet. Si mundet p.sh te lihet jashte Fatos Hoxha ne Kukes (i shkreti ngeli duke bere edhe shkrime feminore nje here ne Jave kunder Rames tek Panorama) dhe te futet ne lista ASllan Dogjani kunder te cilit Hoxha ka fituar ne mazhoritar ne 2005-n e ka udhehequr luften politike ndaj tij ne 2009-n. Gjovalin Kadeli, nga i dyti a i pari ne listat e PS-se ne Lezhe, fap hihet nga krahu tjeter; per te mos folur pasta per Kacin e Zi qe pas 20 vtesh ne PS , kryetar parlamenti e minsnter e eksponent kryesore ne PS ne opozite kalon nga krahu krejtesisht i kundert, Se bashku me lapangjozet analiste qe perpiqen te thone se kjo eshte nje gje normale.

2) Kandidimi ne listen e PD-se te kryetareve te partive aleate  i heq cdo kuptim ekzitences se tyre, ne kete kauder ishte vecnaersiht e bukur citimi i e-mailit te PDK-se (me duket ose nje nga partive te vogla ne krahun e qeverise) qe ne e-mailin me listat e partsie se vet bashkangjitur u shkruante bashkangjitur eshte lista e kandidateve fitues te zgjedhjeve te 23 Qershorit ne te gjithe Shqiperine, nderkohe qe vete eshte ne listen e PD-se. 

3) Duka i kirmit, ketu komente nuk po bej.

Ne fakt me rezulton se koalicioni i qelbesirave eshte nga krahu i PD-se qe po mbledh cdo lloj vote te mundhsme per te qendruar si rrangalle ne pushtet. 

Nga krahu i PS-se listat mund te ishin me te mira, p.sh moskandidimin e Malajt nuk e kuptoj. Sigurisht qe ka reqgime qe jane emocionale dhe i kuptoj deri diku e do shuhen me kalimin e  kohes.

 

Ama, nga ana e PD-se ikin 30 e kusur deputete e nuk degjohet as edhe nje ze i mekur, kjo gjiathsthu eshte trup e faqja e zeze e flet per cilesine e njerezve qe kemi patur deputete, ajo nuk eshte parti , por ushtri. MIre tua beje, e mire te na e beje edhe ne Berisha nese fiton prape. 

Une nuk e di se si Visar Zhiti nuk i ben m***.... Mbas Kacit? smiley  MBAS KACIT????? smiley NEN KAC??? KACI SIPER??? A MBAHET KACI SIPER O VISAAAAAAR? Mire Rusmajli dhe Tritani e kane mbajtur gjithmone, po edhe Visari??

Kaci te lista e sigurte, Visari te ajo mbase e sigurte, por mbase... Ke ditur cke len pas o Ramiz Alia...

Ku jane lefqensit e PD-se mre? Ku jane analet e listave? 

ja kur ka bejne edhe minister kulture arsimit rinise e sporteve  Kacin smiley

Po jo o Cen se qeverine nuk e bojne ato qe i humbin zgjedhjet.

Kurse ti Bame ke ik per lesh komplet! Me fal qe po ta them ëë! I Qa hallin qe Visari po maka siper vetes m'liste Kacin, po te placin syte te placin nuk shef se kush o i pari m'liste m'Tirone? Qekur na qeka bo Kaci mo kamunist se Sala? Ik o Bmae se ta kom thone nuk merr vesh nga pulitika tina! smiley

Te kam thone une ty, mo i kushto aq shume vemendje mjekrres Hoshiminjane...

Qe ku kam fol dhe per "ATE" qe ma ka ndalu Filja ti permen emrin pa e qujt Mbret n'fillim: " Ke ditur cke len pas o Ramiz Alia..."

M'fal o 'lla, ku di une se ty te kufizo Filja? smiley

Ene i pytje, per listat, ke kishit pyt mer? Vetem ata qe jane te pakten brez i 7 Tironca? smiley 

Jo lale me sa duket Bamiri ka pyte vetem ata qe na felliqin ne tironcave. Po nejse nuk du me bo si kopetent per nje ceshtje per te cilen nuk me ka pyte njeri. Opinionin tim e kom thone shume qarte mo nolt dhe ngelet i pandryshume.

Kot e ke qe mundohesh te krijosh carje midis shokeve. Rradhet e PD jane te cimentuara me dashurine per atdheun dhe rrespektin per Dr. Berishen!!!

Pr. Dr.Mbret.Berisha.... o komunist, mo i ha ne titull!!!!

hahaha smiley

 

A u lodhet duke u zhgenjy! Fushata elektorale me antifushatore si keto nuk kam pa nojher! Going from bad to worse! 

Ketu jemi duke u kthyer perseri tek zanafilla e problemit.

kodi elektoral dhe kushtetuta jane burimi i problemit. pushteti i pakufizuar i kryeministrit dhe kryetarit te partise, listatdhe administrimi i votes ne shqiperi .

praktikisht ekziston vetem Sali Berisha dhe Ed Rama ( noi her futet dhe meta) keta dy persona kane te tere pushtetin ne shqiperi. ndryshimet kushtetues i kthyen keta 2 persona ne padrinot e shqiperise.

ata bejne cfare u do hajdari apo karjana. nese duan veprojne me mend, nese nuk u do trapi ( TM Naim Cili)  cili i kontrollon?? cili mekanizem i denon?? ne parti? ne publik? ne zgjedhje? ne qeveri? ne gjykate apo ne prokurori???

per sa kohe qe kemi kete ligj elektoral dhe kete kushtetute te ndryshuar ne 2008, keta te dy jane te plotfuqishem padrino ne kuptimin  e plote te fjales.

Ata heqin e vene ne liste ke tiu doje qejfi si tu ngrihet, noi here me llogjike e jo. Ne fakt parlamenti, i cili eshte vendi ku behet politika, eshte parlament qe del nga duart e ketyre te dyve, 10-12 deputete jane ata qe rrezikojne pjesemarrjen. 130 te tjere jane qe ne kete moment deputete. Nuk ka kandidat, perkundrazi jane emeruar 130 deputete qe tani. Parlamenti me keta 130 qe jane tashme deputete, eshte paralementi me i dobet qe nga 91. Ne fakt nuk ka paralament. Ka byro politike njesoj si periudhen 45-90. politika behet ne byro dhe jo ne kuvendin e asaj kohe e te kesaj kohe. Kemi pare keto 4 vite nje parlament me te dobet se kurre. 4 vitet e ardhshme do jene edhe me te dobet. Politika do behet ne studiot televizive apo ne rrethin miqesor-klanor-pasuror te kryetarit te partise. Pjesa tjeter eshte kot. mund te shkosh ne parlament per te marre rrogen. Shume prej tyre kane biznese dhe do thone pse marrim rroge ketu (si barcaleta e doganiereve).

Me pushtetin e pakufishem qe kane, edhe partite politike tashme nuk funksionojne. jane partite e kryetareve. Ai eshte partia dhe partia eshte Ai. rreth e qark atij gelojne vetem servile, kriminele, maskarenj, njerez pa piken e moralit, pa piken e karakterit, kokrrat e legenave, e cfare mund ti quash ata ?

Qe ti biem shkurt, ky kod elektoral (kodi eshte ne kushtetute)  dhe kjo kushtetute duhet ndryshuar. sidomos kushtetuta, po qe te ndryshohet kushtetuta duhet vullnet politik dhe kjo kerkon nje politike te re, e cila kerkon nje mundesi per te garuar qe kodi ta kufizon deri ne asgjesim te plote.

zanafilla eshte kodi.

 

e vetmja gje e sigurte eshte qe faji nuk eshte i kodit dhe kushtetutes. te dyja bashke nuk kane te drejte vote

faji eshte i atyre qe i bene as qe diskutohet, une s'them ndonje gje te re, thjesht po konstatoj ato qe kam menduar e qe po ndodhin tani, sikurse dhe shume te tjere para meje e me te zote se une, e kane thene se zanafilla e problemit eshte kodi dhe kushtetuta, pushteti i pakufizuar qe merret prodhon ato qe i dim te gjithe.

tani mos na dale se fajin e ka populli qe i voton hahaha, ne popull legen jemi se po te ishim me te mire sdo zinim pronen e njeri tjetrit e sdo vidhnim e grabisnim njeri-tjetrin ne kete mase

Mendoj se kodi zgjedhor (listat-rajonal-propocional) vetem se ka stimuluar me shume tiparet e sistemit politik mbi te cilin funksionojne partite: kulti dhe pulti shtypes i kryetareve, fuqia e pashtershme e servileve, fondi i pashtershem i klanit/tarafit, forca korruptuese e parase, krahinarizmi etj dhe te gjitha keto, demokracine e brendshme ne cdo parti e reduktojne ne fasade. Keto "semundje foshnjore" te demokracise adoleshente shqiptare ishin te pranishme edhe ne sistemin mazhoritar.Shiko partite e vogla-krere te fosilizuar: Mediu, Gjinushi, Milo dhe tek dinosauri i ardhur nga diktatura-Berisha. Kodi eshte instrument dhe instrumenti varet nga qellimi.Me nje cekic ti mund te ngulesh nje gozhde por mund te thyesh dhe kafken e dikujt.Pra instrumenti/cekici eshte "neutral" ne vetvete.

Tani kush eshte rrugedalja? Primares! Eureka! Por primares ketu perseri kthehen ne parodi.Sistemi "nje anetar nje vote", kthehet ne parodi. Dhe ne ketu kemi qene dhe kemi pare sesi , edhe ne sistemin mazhoritar, sigurisht qe kishte nje konsultim me strukturat, behej nje short liste dhe perzgjedhja ishte e shefit.Plus qe edhe me ate kod zgjedhor, sistemi funksiononte sipas formules:me orientim nga larte dhe miratim nga poshte.Shiko psh ca ndodhi tek FRD (pohuar dhe nga miku yne forumist-Lizandri) : Strukturat nuk zgjodhen x dhe y dhe ne se ndryshojme dot vullnetin e tyre.Pra cfare ka larte prodhohet nga strukturat poshte dhe zgjedhjet nuk jane perhere me te spikaturat, si teresi, sepse masa "poshte" eshte tarafi, njohjet, preferencat subjektive, trafiku influences, darka me qofte apo ngjala etj. etj.

Jane shume faktor ne loje. Nuk mund te instalohet nje demokraci perfekte neper parti ne nje shoqeri shume difektoze. Perfundimi:  kete koke kemi si popull, kete feste do mbajme. Duket sikur problemi  shkarkohet tek populli por edhe populli , dmth si ai lumi qe vjen dhe merr me vete trungje e llum, tek partite shkarkohet.

 

po qe te ndryshohet kushtetuta duhet vullnet politik dhe kjo kerkon nje politike te re,

 

 

Po pra, po vullnet nuk ka e s'ka per te pas per nja 10 vjet te pakten. Atehre, si i behet?

Sa vota duhen me ndryshu kodin?  

66 parti me 140 deputete ne liste secila . Kjo eshte mundesia per te zgjedhur.

Sa mundesi te tjera kerkon?

aq sa duhet per te ndryshuar kushtetuten . por behet dhe me referendum. gjithmone teorikisht

S'qenka keshtu  smiley 

 

 

RISHIKIMI I KUSHTETUTËS  
Neni 177  1.   Nisma  për rishikimin e Kushtetutës mund të ndërmerret nga jo më pak se një e pesta e anëtarëve të Kuvendit.2.   Asnjë rishikim i Kushtetutës nuk mund të ndërmerret gjatë kohës kur janë vendosur masat e jashtëzakonshme.3.   Projekti miratohet nga jo më pak se dy të tretat e të gjithë anëtarëve të Kuvendit.4.   Kuvendi mund të vendosë, me dy të tretat e të gjithë anëtarëve të tij, që projektamendamentet kushtetuese të votohen me referendum. Projektligji për rishikimin e Kushtetutës hyn në fuqi pas ratifikimit me referendum, i cili bëhet jo më vonë se 60 ditë nga miratimi i tij në Kuvend.

Zgjidhja qeka me mbledh 50 mije firma per te shfuqizuar ligjin per ndryshimet kushtetuese te vitit 2008. ligjin nr. 9904, datë 21.04.2008

 

 

 

PJESA E NJËMBËDHJETËREFERENDUMI         Neni 150 1.   Populli, nëpërmjet 50 mijë shtetasve me të drejtë vote, ka të drejtën e referendumit për shfuqizimin e një ligji, si dhe t’i kërkojë Presidentit të Republikës zhvillimin e referendumit për çështje të një rëndësie të veçantë.   

teorikisht gjithmone, pasi KQZ gjen 1001 arsye per te mos e kryer referendumin.

dmth teorikisht mund t kerkosh referendum edhe per kodin apo per  cfaredolloj ligji. praktikisht eshte e pamundur...... nga lefterija...

Situate do shkoj me keq perpara se te behet me mire. Si me Dushkun e Vogel qe e berem te Madhe per ta hequr. Dicka tjeter eshte qe kemi ecur mbrapa ne keto 5 vjet, e per nje vend te varfer si shqiperia, ecja mbrapa eshte shume me problematike se ne vende te tjera.

Nejse, besoj se situata mund te korigjohet pakez ne rast se qarqet lejohen te votojne per kandidatet ne listat e partise. Vlonjatet vendosin kush do jete i pari e keshtu me rradhe, pa bere ndryshime gjigande ne sistem. Kjo do lejoj lidhjen midis deputetit dhe zones, si dhe pavaresi politike te deputeteve ti thone jo kryetareve, si dhe mundesine qe deputetet, e midis tyre populli, te veshtroje qeverine.

Tani do fillojn tu mbijn kokat mbi mure, vetrata, shtylla. 6 muj vinovil e tutkall. Plejbojs e plejbolesha gjithandej smiley

Te pakten mbulohen icik suvatimet e prishme te pallateve.smiley

Guce te kam uruar per kampionatin gjetke, mos kujto se s'te kujtoj. Ne lidhje me listat, qe te them te drejten me interesojne shume pak, pervec faktit qe me gezon qe s'e shoh emrin tend te konsumuar neper lista aspirative, dua te komentoj vetem mbi renditjen Gumeni - Gjoni, qe per mua eshte treguese e nje problemi te vertete ne konceptim, ku politika shihet si nje teater meskinitetesh dhe maskaralleqesh demek pragmatiste qe duhet se s'ben te mbulohet me petkun e ndonje intelektuali te njohur. Nderkohe qe politika qe duam, ne zemer dhe ne forme, eshte Edlira Gjoni (nuk te shoh fort ndryshe ty). Kete nuk e them sepse e kam shoqe Edliren, por sepse me dhemb qe thelbi politik qe une kerkoj gjithmone vjen i dyti, gjithmone i pari ai binom i shemtuar me siper, meskiniteti i lyer ne varak.

Ty terp te te vije qe uro me kaq vonese per kampionatin, m'rradhe te pare. Terp te te vije qe nuk me urove as per humjen e 15 ne kampionat te Dinamos se Italise.

Une, di e di qe kom vendos t'i kthehem zanotit tim dhe jom shume i lumtur me zgjedhjen qe kom bo. Angazhimin politik do e vazhdoj persa kohe ato gjona qe du te coj perpara do m'i fershelleji njeri. Perndryshe do heq dore fare. Une ne program te FRD arrita te fus te gjitha ato pika qe mendoja se jane te domosdoshme per emigracionin. Po m'u kerkua gje tjeter do shof se sa do i kem mundesite e do vendos. Po per lista nuk bohet fjale. 

Sa per renditjen ne Vlore gjonat nuk jane aq bardhezi (unico amore) sa i shef ti. Eda mund te t'i thote vete po duke qene se kom fol me te, mund te te jap nai sqarim ne privat po jo m'sy t'dynjollik peshkor. Personalisht nuk me shokon ajo renditje. Sic nuk me shokon Durresi, Shkodra, Elbasani, etj. Hallet une i kom me Korcen dhe nje pjese te Tirones. 

 

Lizander, per cfar pikash bohet fjale, mund te na informosh edhe neve emigranteve.

Te kam uru pra qe ate dite, por ketu eshte rremuje dhe s'duket. Per Interin mos me fol, eshte nje cep ne shtepine time qe i dedikohet trishtimit per Interin. Halli im eshte qe kjo situate me detyron te behem njeri i mire me zor, sepse nuk gezoj dot per ate qe shkakton vuajtjen e tjetrit. Keshtu perfiton Interi, keshtu i kane prishur pune vetes femrat perhere.

Ne lidhje me ty nuk dua te komentoj ketu, sigurisht une mbeshtes cdo zgjedhje tenden. Ne lidhje me Eden, dua shume qe te me kuptosh. Nuk po diskutoj Gumenin, sepse ndoshta lexohem keq, une e quajta varak por ai mund te jete fare mire flori, po diskutoj menyren si mendohet te ecet perpara, me figura te renda perkundrjet politikaneve te kembelehte, pasionante, rezultative, si Eda. Rrethanat nuk me interesojne shume, me interesojne shenjat qe lejojne te kuptohet struktura.

Korrigjim: spot i Edi Rames.

P.S. a ka mundesi te na i mbani larg PPU-se spotet e spitet? Bejeni pornon diku tjeter. Flm paraprakisht.

Ty gjemb cfare te shpon ?smiley

Ca te keqe ka gjemb? Partia e Edit eshte ne fund te fundit.

Nuk e ke keq, dhe s'jam aspak kundra. Po te pakten te nderrojne emrin.

Ka nje shprehje shume te bukur per partine e vet qe ky mjeshtri e perdor me ndonje te vetin, qe e shpjegon qarte historine. Ne fund te fundit artist eshte ai.

Cila eshte shprehja?

Me fal, s'e them dot. Identifikohet shume kollaj burim pastaj, e une s'i ha ne bese robt.

S'po permend ndyresine e shprehjes vete. Po s'do shume imagjinate, dhe me kete videon ne sfond, aty afer arrihet kollaj, kuptohet jo artistikisht sa ai.

Ueeee sa mire te ka shku n'men! Kshu ene PD merr emrin e vertete PS

E pash para ca ditesh  kete spot, shoku Gjergj.Dy gjera qe me duket se qendrojne keq:rama ne kolltuk, ne stil ali pasha tepeleni dhe ajo gruja e sfondit me ate doren muskuloze (reminishence e socrealizmit) e qe duket sikur thote: ne grate, kemi me j'ua fut te tanve. 

smiley Per mua ishte efikase.. i drejtohej elektoratit te Shkodres

Ajo gruaja ne sfond me doren muskuloze eshte Rosie the Riveter, poster i famshem i Westinghouse qe para nja 60-70 vjetesh.

E gezofshi e i pafshi hajrin. Shyqyr o zot qe s'na e bere kismet.

Vertet mburresh me kete ti?

Chyn mburja ketu.. kam te drejte te sjell prurje ne PPU.. desha ta sillja dhe e solla..

Thashe se mos do ishte me mire ta mshifje. But that's me.

Tjeter pune eshte tagjia e tjeter pune shija.

 

Po e fshiu nuk merr rrogen.

Spot njish

O pika juve!!! E kam pa dhe here tjeter kete skene ne 2009  smiley  

Gjergjo thuji t'heqin ate foton, se Edi i ka majt duret içik si ters smiley

e paska zyren gjithe piktura ajo, ja paska bo koken daulle ky tu i fol per post-impresionizmin dhe ne fund fare kane fol icik edhe per Rilindjen, dmth Da Vincin, Michelangelon, Boticiellin etj

Duket edhe ajo me shpirt artisti. Xhyben e paska thur vet me grep.

ne fakt kryeministria e Danimarkes eshte nje nga lideret me vizionar te Evropes per periudhen qe po kalojme. fakt ky ku besoj se kane gjetur te perbashketat e tyre

Normal, edhe Merkel-i mungonte ne ate dhome dhe do kishim njekohesisht brenda 30 metrave katrore tre liderat me vizionare te Europes te te gjitha periudhave. Si thu?

Saktesoje icik, do ishin 50%, se 50cja tjeter eshte doubleN.smiley

kush qenka ky/kjo doubleN? se une si vizionar pervec ketyre te treve qe permenda njof vetem doubleK smiley

Une s'e kuptoj si hyn tek peshku ti, se bashke me passwordin kerkohet dhe kush eshte doubleN.smiley

Ai pra qe vjen nga proletariati dhe Sala e ka fut ne liste. E qe Konfuci i ka kopjy citatet. smiley doubleK ka  tjeter fame, shume me pak teorike.

ca te them? te merem me ironite per merkel?

e sa here i lexon listat, thote robi shkrete : po ca lidhje kane kto emra me Durresin, me Korcen, me Elbasanin ?

Shumica e emrave ne krye te renditjes skane pike lidhje mer yahoo.

Cer i kane bo ktij mileti kto me ket sistem elektroal. 

Tani poplli i korces duhet me qa hallet ke Bashkim Fino, ai i Durrsit ke Namik Dokle, ai i Fierit ke Olldashi etj etj......

mizerabel

Behu nje nder 50 mije e fillo kerko firma per referendum Ruzhe per te kthy sistemin qe ishte. Une po dal i here nga KQZ te marr formularet.  

merri .... dhe na i jep dhe ne

dua te shoh se cfare shije kane pasi ti ziej smiley

E kam seriozisht. Pse mos me e bo? 

Sistemi aktual zgjedhor eshte nje corbe e ndyre. Per mendimin tim duhet te ndryshohet se s'ben.

une them se ia vlen. puna eshte qe nuk e merr persiper njeri ta menaxhoje, po e mbeshteti USA , biles te hedhe dhe ca dollare uncle Sam, behet e realizueshme.

po deri tani mbeten endrra ne diell

Plako, amon o burre me keto. Ti bej taten, pastaj po lloci, me e pakta eshte ndergjegjesu pak me shume njerezia. 50k firma mblidhen per 2 muj ne Tirane. Keta p.sh qe mbledhen ato per plehrat, besoj se do e mbeshtesnin edhe kete e do ofronin eksperiencen ose do e benin me kollaj vete. 

per plehrat i ndihmoi PS edhe me firma edhe ne KQZ shoku.

mir or burre une ta nenshkruaj. dhe shume te tjere ketu gati jane. po puna do nje menaxhim , do ca fonde dhe do mbeshtetje . pa mbeshtetje je si donkishoti

Partite e vogla mbase? Gjithsesi do jene me shume tani ne parlament

S'po them ta boj une o plak. Them ta bojm. Une mor persiper 500-1000 firma. T'i bojm e te shkojme te ca persona publiker qe jane dakord me referendumin, se ata s'kane kohe me gjemu firmat. Edhe ta lancojne ata pastaj. 

Sikur PS-ja ti lejonte bazes te cdo qarku te votonte kandidatet e tyre, dhe ata te futeshin ne liste sipas votave, 100% qe i fitonte zgjedhjet si tani, si ne 2009. Por kalkulimi i lidereve eshte me mire nje fitore e pasigurte e une me pushtete te plota brenda partise, sesa nje fitore e sigurte por me nje parti qe nuk eshte prona ime.

Ore me Auron Taren c'u be? 

o bo minister.

i kaltures? 

Hehehehe na doli i forte ky Rama..kot i bini verdalle muhabetit,se ku e gjen forcen dhe sigurine eshte tjeter pune,ndoshta sepse njerzit votojne me shume Ramen se sa PS-ne?..fakti eshte qe po tregon force,dhe bravo i qofte,se ishte kthyer PS nga demokraci e brendshme ne anarshi totale, ku nuk merrje vesh kush ishte kryetar e kush ushtar!!

Sa bukur ke folur. Fiks si groupie.

C'kemi? e hapi sallen e bashkise Basha? di gje?

Mire lal, ja ashtu. Ti? Me te rrejt. Nuk e di.

Na mori shpirtin kapitalizmi..mire.

NK welcomes you!

?????????????? smiley

North Korea

eeee??? ca ishte kjo? Batute SH.I.U. (sherbimi informativ ushtarak)? ta dime te pakten..e te qeshim!

Qe te shpetosh nga kapitalizmi pra!

mire, mire gjemb, po as ti s'ke pse flet qesim ne emer te korese se veriut. apo jo? e them kete se jo pak ketu marrin ca attribute qe nuk i kane, si psh guru per te drejtat e njeriut, te demokracise, te armiqesise pa kompromis me komunizmen kulsheder te kuqe, armiq te betuar te komandantit qe pa teklif te vene damken kulak enverist (kete e ka bere me mua nje kermill i peshkut, psh) e keshtu me radhe.

meqe ra llafi, koreja e veriut nuk mirepret asnje. dikush organizonte toure turistike ne grup. cmimi llaftar, diku te 5000 $. pra sic e sheh, koreja e veriut: cing! paguj dhe te shofim nje here.

 

Jo jo, nuk jam guru smiley  Dhe ke sh. te drejte, nuk flas dot ne emer te KV - madje s'thashe qe po flas ne emer te KV.

Ndoshta ishte pak i "ashper" reagimi im. Pooor... in my defense (dhe flas vec per vete, sigurisht), me shkakton njefare reaksioni sa here degjoj dike psh ketu ne Amerike (vec si shembull!) qe qahet sa e keqe eshte Amerika nderkohe qe vazhdon ta milk-i dhe rrugen e ka te hapur te iki. E di qe you get my point. We make choices, we either live with those choices and shut up, or make another choice.

$5000? Kalama i keq eshte edhe ai faqepetulla, i qenka harxhuar konjaku i shtrenjte me duket.

po e gjeta linkun, ta tregoj - e kam pas sjelle per gallate nje here te peshku. tani, me keto tensionet e fundit, rrezik s'eshte me. 

E paske ulur ca pazarin emo. $7000

smiley

jo vallaj, rrezik e kon ngrit tani. eh c'bo koketuli, per i cik wiski smiley

ndikim i paster turk! smiley

e tmerrshme; sado qe trekendeshi i shqiperise se mesme ka shtuar diversitetin shqiptar, nuk mund te mos mbushem me nje neveri te pakontrollueshme kur shof "shqiptare" qe i kendojne "cunave me gushe pellumb". asnje zone tjeter shiptare nuk e ka kete mendesi dhe preference dylberesh.

Ptuh!

Kush e di sa shko life insurance. Se s'jane keq me kanibalizmin andej, dhe vegjetarizmin s'e kane tradite.

Po qe s'e ke keq ti?

Emigrant..me ka bere pershtypje,ka kapitalizem e kapitalizem..p.sh. ne fytyren e menazherit apo bossit anglez shikon buzeqeshjen,ne ate italian dyshimin,ne ate shqiptar ngrysjen..te tre nuk te falin qindarken,pa asnje dyshim kjo,mbase duhet shtuar se ai italian ne se mundet te te mbaj ndonje lek e ben,ai shqiptar ne se mundet te mos ti jap fare nuk ti jep..ai anglo-sakson ne se mundet te te shfrytezoj ndonje ore me teper pune e ben..jam kurioz te di,ne fytyren e drejtorit te X ndermarje shteterore ne kohen e komunizmit shqiptar..cfare shikoje?frike?? me te degjuar e kam..

ata shqiptaret e kohes se monizmit nuk i linte enveri te gezonin gjate. ua sellonte me qarkullime ne baze (ose ne borizane smiley ) medemek te mos zinin myk. ishte si pune ajrosje kjo. kur flet klasa, s'flet burokratizmi. vinte kontrolli punetor me brisk ne dore. kjo e kopjume nga kinezet, ne fakt.

ishte e tille mendesia: asnje s'duhet te ndihet rehat e mbi dafina forever. dhe kur robi ka hall te siguroje pozicionin e vet, nuk i ngel kohe per vickla, filozofira, meditime, krahasime etj etj. filozofine ka kush e ben, dmth.

per kes punesh enveri ka qene nje gjeni (i lindur dmth). ky sala qe ketyre minjve te tij te sodit iu duket tiger, eshte nje kotele para ustait te vertete. edhe kete muhabetin e zi qe i ka dosje gjithsecilit, nga ai e ka kopju. jam i sigurte qe si AI, edhe ky-thi i tanishem, ne darke lexojne "materialet" qe secili kundershtar potencial ka ne dosje, qe t'ua tundin para hundes neser me naj mbledhje. per kto harxhohen energjite me i llaf.

Mos harro kendin e flete-rrufeve

$5,000 eshte pak kur konsideron koston qe marrin persiper ne ato tours. Jo duhet te mbajme popullin larg tyre, jo ata duhen te mbahen larg popullit. Jo duhet te tregojme anen e zhvilluar...

Kto kujtojn se dollari eshte akoma 70 lek me sa duket! smiley

smiley

niiice!

Vallai ne Shqiperi eshte shit dhe dollar i kuq. Dmth i ishte maru boja jeshile atyne mjeshtrave, po kishte tepru leter.smiley

Po pse ja fut kot o gjemb? na qenka serioze tani kjo batuta 2-lekshe Koreano-veriore me mbrojtje kapitalizmi? eshte thjesht llomotitje vend e pa vend.(pike)!!

@Olsi 

smiley  I madh!

E paraqitur ne stilin vilajetqyrkian.

Po ti stilin shikon ?... keto do ti paguash ti dhe une, ne arsim , shendetesi, infrastrukture, politika sociale. mungese ndihme per punen dhe biznesin etj.. Saliu me klanin do jetojne ne Vjene me Nanon dhe Malajn..

Pastaj do t'iu bashkohet Rama edhe do bejne nje dero orgjie?

do falen borxhet pas fitores se ps-se gjergjo keshtuqe mos ki merak. bile do na japi fmn-ja edhe rreth 1000 Euro per banore grante qe te nxisim prodhimin bujqesor

Vetem borxhet nuk falen ndonjehere swed !!

Per Ramen do ta bejne nje perjashtim. Eshte djale artist.

Biles do i thote atyne te FMN-se "M'jepni pare per popllin se jua shkula veshin!"

or cun, ty t'kena qit per fushate ne a t'kena qit me bo ekonomistin sa me i blog me i tjeter? 

se u beme si kembet e dhise thuaj....

... po se s'po doja me ja thone pranej smiley

do veme disipline te brendshme, apo jo...tjeter gje opozitarizmi i brenshem...

Po per nei pare xhepi s'kane menu fare?

Po "bujqesor" perfshin edhe shpenzimet per prodhimet bujqesore te Lazaratit, qe mbahen ne xhep deri ne konsumim.

Po FMN-ja Lazaratin do perdore si dege lokale moj... nga do dali ai lek? 

Oh... epo ku marr vesh une keto pune te fella aman.

situata financiare eshte edhe me e erret sec paraqitet e zbukuruar ketu, ky eshte vetem aspekti i borxhit publik

Konstatim i drejte !!

Sa bukur ke fol. Fiks si Elisa Spiropali. Para se ta nxirrnin nga lista.

Elisa Spiropali hyri dhe ne greve urie....madje kur e nxorri urgjenca me barrele nga cadra komentatorja tha "deputetja e PS, Elisa Spiroplai"...ogur i mire per Spiroplain mendova me vete athere...nuk paska qene e thene!!!

Nuk e kuptoj pse shprehesh keshtu?

Komentatorja nuk precizoi vit apo jo? Elisa eshte goce e re dhe ne mos sot, neser, nje dite mund te behet deputete e PS-se. 

eh cfare kohesh. Spiropalin ta shihje ne rruge, thoje kur po bie, he tani, he me vone, fije kashte. Ndenji 20dite ne greve urie, bravo i qofte.

kenaqen njerzia me 20 kalori ne dite... nuk jane te gjithe si ju....

E di ca i punonin serumit Bamke? 2000 kalori i merrnin nga serumi gjoja semure. Plus edhe noi qofte ose pizza sipas midese smiley

C'jane keto bomba tymce me 2 fjali mer Patek? Zbraze te tere arsenalin e se vertetes se edhe nji koment t'ka ngel a s'ta ngel per sot... smiley Mos humb rastin kot kshu.

me dy mendje e kisha te komentoja per ate tabllo ilustruese fantastike qe kishit sjelle ju, por mendova se ishte e rendesishme per tu theksuar

Ky si i majte qe eshte duhet te mbeshtesi dhe idene e stimulit fiskal aq me teper qe normat e interesit kane rene. Le te shtojme ketu qe vete Rama dhe Qyrku thone qe te shkurtojme taksat ne kohe krizash, pra nje tjeter mjet qe rrit ne fakt borxhin. E po te dinte icik makro, do e dinte qe ne periudhe krizash multiplikatori fiskal eshte me i larte per shpenzime qeveritare se per shkurtimet e taksave. 

Po me gjan PS-ja e Rilindur si Tea Party vallaj.....smiley

"Nese situata e keqe ekonomike nuk permirsohet, ajo do te mbetet keq"... N.N.

Merruni me listat, se i ka thene N.N. te tera e nuk ka lene gje per te diskutuar. 

Belulo, zbulimi i fundit i Gj_Ndokes :

Kur borxhi te kete shku 64% i GDP, ai do jete me i madh se 60% i GDP!

Eshte gjeni! Me surprizon gjithmone.

Lizandro, degjova qe kishte bere edhe nje parashikim te  fundit per zgjedhjet:

 

''PS i fiton zgjedhjet, nese PD i humbet ato...

Nuk mund te thuash qe ky Blog nuk eshte PPU .Po nje krakavitje kaq e Gjate dhe kjo zhurme Egoistesh sidomos te kuakkuarakuakeve te PD-hit ( ku eshte LefKOPEJA ??? ) sikur ta heq pak dashurine per kete Blog .Eshte kthyer me keq se bisedat e kafeneve para PD-hit me "pse nuk e njohim ne ate mut muti kush eshte " Te vjen keq po eshte dhe reflektim i asaj qe dominon sot InteliDjencen shqiptare . Nje pazar i kohes se Otomanizmit qe kur kalonin Rojat e Sulltanit ne Treg , te gjithe peruleshin me nderim deri sa u zbuloheshin edhe te ndenjurat . Kur ikte Grada e Osmenit , pazari zhurmonte me sharje per menyren si i grahnin Kuajt ose fundja edhe per ke kishin zgjedhur per Garde smiley

Te pakten mire qe i njohin ata "mut muti " po ndonje njohje per veprimttrite praktike kane ? Psh Sh .Memija ka qene pedagog ne Institutin e Bujqesise .Jozefina Topalli ka nje kontribut ne rritjen e mases se Kalleoit te misrit dhe te shtimit ne peshe te kokrres se Orizit .Specialiste per fara te zgjedhura ! Sali Berisha mjek i njohur po ka vdek me operacion te pakten dy veta ...etj etj !

PD o do i fitoj ose do i humb zgjedhjet cit. Nard ndoka smiley

Fituesi i "Big Brother Albania" do te jete ai/ajo qe do te dal i pari - Nard Ndoka-

jo jo Timi.  kjo qe thua eshte taktikisht gabim.. ai  ka thene:  ''fituesi i BBA  do te jete ai/ajo qe del e fundit nga shtepia..smiley

 

dale se mu kujtua edhe kjo:    ''nga e hena deri te te djelen  kalojne 7 dite, nga e djela deri te henen kalon vetem 1 dite....smiley    (N.N  filozof).

 

-Kam nje mendim - tha Nardi, - por edhe nuk e kam- 

Pjer Thomai nga eshte zhdukur?

Kohe listash...ku te jete tjeter, pervecse ne Tirane!

Ra ne gracken e Saliut duke i bere publicitet okult dhe tani qe e kuptoi qe nuk fiton e ka pak problem te dale ne publiksmiley

o Gjergjo, sa here ke votuar tek sondazhi i balkanweb deri tani. smiley

njehere vetem smiley

kane kap ip-ne tende keta te kunderzbulimit, futi nja nje jave pushim ne mal smiley

Niku c"thote ? Si po shkon fushata?

Cili Nik? Cila fushate?

AKZ tende e zemres.. apo u hodhe prape nga Saliu & co.

lere, lere, nuk ke faj, te jane bere syte uje duke votuar sot.

Po merret me ripunimin e Vizione te Qarta. Vetem titullin kam mundur te mesoj: Vizone te Qarta - Shqiperia 2013 - 2050. Jam shume kureshtar per permbajtjen.

Nentitulli: Ritorno al Futuro smiley

Kastriot Islami është një prej figurave simbol të partisë socialiste me një intelekt të spikatur dhe me një rreptësi koncize të mendimit. Kjo rreptësi e mendimit që nuk karakterizohet nga bujaria e fjalëve (krejt e kundërta me Kryetarin aktual të PS-së, që karakterizohet nga bujaria e fjalëve dhe jorreptësia e mendimit) e ka bërë të perceptohet si njeri flegmatik, duke i mbivendosur shumë epitete. Por, Islami nuk është njeri flegmatik. Ai po dëshmon një sjellje prej xhentelmeni në politikë, që rrallëherë e kam ndeshur. Fakti që ka vendosur të shpërngulet djathtas do të ketë qenë një prej vendimeve më të vështira që i është dashur të marrë. Ai ka luftuar përherë me këtë etiketë dhe majtas ka pasur shanse më të mëdha për të qenë triumfues ndaj këtij perceptimi. Falë këtij vendimi, rrezikon t’i mbetet përherë e qëndisur etiketa e flegmatikut.

Gjynaf i shkreti sa po vun. Na perlote.

File, te kollajshme nuk e ka pas fare, e une e di mire ca presionesh i kane bo robt e piktorit. Dhe ketu eshte kurvlliku, se ate e ka perjashtu vete ketu e dy vjet e prap shkon dhe e ngacmon. Me Dogjanin e Kadellin nuk bo prove tu thote nje fjale, se e di ca i bojne. 

Epo...do icik sakrifice ajo kodosh karrikeje ai kodosh deputetlluku. Persa i perket ketyre deputeteve te rinj nga te dyja krahet...jane vene ca kllufa qe.....

Lirka e ke shume gabim! Kaci flet shume kur mendo se po i sherben kauzes se tij. Kam qene ne nje debat televiziv me te dhe ka fol me shume se 5 te tjeret te marre se bashku. Debati qe mbi zgjedhjet presidenciale ne France dhe mund te te siguroj se Kaci kishte vetem hallin se i rrete menia se do e bente Berisha President, pasi ishim ne kulmin e debatit per Presidentin.

Pra Kaci flet qe te lodh duke mos thene asgje interesante kur eshte puna per t'i sherby kauzes se tij. Fiks si ish-kryetari i tij dhe mentori i ish-kryetarit, kryetari aktual i Kacit.

Si i djathte qe je, egon personale nuk duhet ta shofesh fare si gje te keqe. Perkundrazi, si thote Gordon Gekko, greed is good

Lizandër,

Pa i njohur mirë skutat e politikës shqiptare, mund të them, që Kastriot Islami pati një periudhë të mirë në politikën shqiptare kryesisht falë mbështetjes së Nanos. Këtë mbështetje nuk e kam kuptuar kurrë si përkëdhelje të Kryetarit ndaj benjaminit të tij, por si një ndarje përgjegjësish me një njeri të besuar. Mund të them, që Islami e ka merituar postin e tij publik. Shumë rrallë mund ta them këtë për njerëz të tjerë të përfshirë në ekzekutiv, apo në legjislativ, e akoma më rrallë për ata të përfshirë në gjyqësor. Pra, një njeri i të majtës që justifikon besimin. Për mendimin tim, Islami ka qenë në kulmin e karrierës së tij politike si Kryetar i Kuvendit, më pas si Ministër i Jashtëm dhe vetëm më tej si Ministër Financash. Karrikja e Kryeparlamentarit (dhe pse i mbahen mend një sërë shpërthimesh ndaj të djathtës) ka qenë një prej pozicioneve që e ka përmbushur më denjësisht. Sipas meje, e majta ka nxjerrë nga gjiri i saj kryetarët më të mirë të Kuvendit të Shqipërisë. Pra, merita e drejtimit më mirë të Kuvendit i shkon të majtës, ndërkohë, që nuk mund të thuhet e njëjta gjë për qeverinë. Në këtë prizëm, Kastriot Islami ka kryer një detyrë fisnike. Pra, nuk arrij ta përfytyroj dikë që ka qenë kryetar Kuvendi të përjashtohet krejtësisht nga listat e deputetëve. Apo dhe më tej, të mos lejohet të votojë. Pra, primus inter pares, që papritur nuk është më as i barabartë me të tjerët. Për mua një primus inter pares është gjithnjë i pranishëm dhe i barabartë me të tjerët. Por, ama është dhe primus. Është e vështirë të mendohet një trajtim i tillë nga e majta ndaj atyre që dikur kanë qenë ‘primus inter pares’ të vet. Fillimisht, nisin t’u mohojnë titullin primus, dhe më pas dhe inter pares. Kjo më duket një politikë tërësisht e gabuar. Kam përshtypjen megjithatë, që në radhët e PD-së, për fat të keq, Islami nuk do të jetë ndonjëherë i pari ndërmjet të barabartëve, por një i barabartë si të tjerët.   

Zonje, eshte shume interesant kendveshtrimi nepermjet te cilit na e paraqisni K.Islamin. Merrni ne analize dhe zhvilloni argumentin tuaj vetem ne periudhen kohore mbas 97 duke anashkaluar pothuajse teresisht pjesen e Ministrit ne regjimin komunist si dhe pozicionimet ekstreme te tij ne lidhje me kryeministrin aktual si dhe me Pd-ne ne pergjithesi.

Nese bashkimi i ps-lsi u cilesua publikisht si koalicioni i ngjalave dhe si i pamoralshem politikisht mendoj se K.Islami si deputet i Pd-se eshte goditja perfundimtare qe i ben vetvetes Pd-ja si force qe permbysi sistemin komunist, pra antikomuniste, e djathte. Eshte fyese per bazen e Pd-se, shtresen e ish te perndjekurve politike, qe perfaqesimi i tyre ne te jete pothuajse inekzistent por per me teper te perfaqesohen nga nje politikan i kalibrit te K.Islamit.

Kaci kokrra bqirit. Cado qe ti kishte bo ps per hir te atyre 20 viteve qe ishte vendosur majtas sduhet te ishte bo legen e te ishte fut te lista sales. Po paska qen legen. 

e sakte. rrezik i te njejtit grup ka qene dhe malaj

prape, kokedhima s'i falet rames

Kokedhima esht gafa me e madhe. Se njof shum po aq sa e kam pa tip skuthi. Sa me te prish pune. Se ca kam nje ndjesi qe malaj do fitoj dhe do bashkohet prap me partin e vet. 

Sa per ta ditur, njerez si Koco, apo si ish themeluesi i Top- Chanel, i ndjeri Dritan Hoxha (keta te dy po me kujtohen tani) jane opozitare shembullore ne kuptimin me te mire te fjales. E mbas nje eksperience kaq te gjate ne kapitalizimin e shqiperise dhe te nje qendrimi gjithmone ne konfrontim me ligesite e qeverisjeve ne Shqiperi, eshte normale qe Koco te kerkoje per nje kohe te caktuar te jete pjese e drejtimit te ketij shteti per te kontribuar sado pak ne rikthimin e shpreses se ky vend mund tia dale.

urno????????????????

Lefteri paske ardh me lot dhe Oi Oi per Ceken jr ..dhe si zakonisht i ke leshuar dhe ca mbrapa per te gjetur cfare tha Edvin Kriminel Kristaq Rama per kete rast smiley .Une nuk isha aty  po nje nga miqt e mi me te aferm te Mazllemeve, anetar i kabinetit ministror te babasqapit , me telefonoi se paska ndodhe dicka , pasi  te dy Rama me Cekn jr,  ishin takuar ne nje Kllab me ndermjetes nje Ngjalor kabineti !

Ky ish "veshuku " i paska thene : " E more vesh mor shkules veshi dhe Lefteria e PPU qe merzit .Ta tregon Komisioni tye ""

Gjatoshi e kishte kap pak nga veshet ( jo fort smiley  dhe i paskerka pat thene . .

Per kete nder qe me bere si publicite , po mendohem si te ta shperblej .Te te jap para e di qe do i prishesh per te ngritur Xhami .Te te blej rroba diplomatesh , kam bindjen qe do i grisesh brrylat dhe shpinen shume shpejt .Me mire po te bej ate qe i ben Babasqapi LefKOPESE , te te fus nje te ...qe ta mbash mend per tere Jeten smiley

c'paske qene ore per te blegerire ... nja dy tri here... edhe iken e merr dhene... edhe me paragrafe zotrote .. si ta duash ... cjap helbete ... nga ata me sisa ne vend te koqeve dhe brire ne vend te syve ... vite kam qe rremoj te gjeje komentuesit tek Tema... e paskesh qene ti a uruar... nje cjap me shume blegerime... sa nje kope... edhe iken e merr dhene... prapa te vjene lukunia

O Gjergjo, 

Jo ti Gjergji yne, Gjergj Batlleri i kryesise. Thojini komandes qe gjindjes se barazlarguar ju hap barku per gjendjen ne PS. Sistemin e zgjedhjes se deputeteve etj. Po te jete i hap e transparent kane per ta votu edhe ata te Bamirit bile... Do i prese votat me gershere thuaji...

Edhe i gjo vecas per ate nga ana ime... Thuji qe o kokrra palles!!!!!

Cheap shot bame

ngaterroj rrushte me karrotat pra... eh thuaj...

Sa shpejt te mbetet hatri.

???? thjesht nuk ja vle me e shpjegu 10 here... smiley 

Ketu djema, sec ka plas nje etje per deputet, po zihen, po levizin guret, cave ju ka ngel hatri, nje zallamahti qe nuk e merr vesh i pari te dytin. Analistet po thone se eshte bere nje mish-mash dhe po shihet nje degradim ne politiken shqiptare, nje gjendje qe nuk eshte pare kurre. Me gjith men, sec ka plas nje hater-mbetje, nje prapaskene ordinere qe te vjen per te vjell. 

 

Eshte bere keq per lek Pjero..  Dhe ata e dine shuuuume me mire se te gjithe qe atje ka mbaruar dhe e VETMJA menyre per te jetuar eshte te merresh me  Politike

Po-po galile, mesa shoh, politika eshte kthyer ne bisnes, biles bisnes i `paster`, i thate, sade, pa garniture, me jep te jap.

Shoku Pjer. Mora vesh qe Aleksander Biberaj kishte dhene dorheqjen sepse Bamir Qoftja ka vendos te te kandidoje ty. E vertete eshte? Te lutem shume mos e percaj kete parti te re dhe te njome.

PP, ketu s`jam marre as edhe 1 minute me politike, sepse kam patur pune me shtepine e plakes, po i ndrroj dritaren se fuste uje tek komshiu. Nga sa shoh, ketu ka nje mish-mash qe s`po e merr vesh i pari te dytin. Me vjen mire qe po perdor ironine se e di qe isha pak i merzitur, dhe duke qene se jam kaluar, mbi ty dhe mbi ter politikanet ketu, jam duke u kenaqur me mjerimin shpirteror dhe mental te tendin dhe te ter politikanve ketu. Nuk ka gje me te kendeshme, te jesh kaluar, mbi te gjithe, dhe ata, ju, me ironizoni mua,  nuk e ke provuar kete ndjenje, kete kenaqesi, dhe s`ka se si.

Pjero, se mos i merr para plakes  qe po i rregullon dritaren, ore....smiley.smiley

Pjero. Si fuste uje dritarja plakes tende te komshiu se spo e marr vesh? Ketu mish mash ka qene gjithmone mer Pjero tani u zgjove ti? E di pse e kishin heq Aleksander Biberaj? Me duket se kishte vjedh ato 100 stilolapsat qe i dhurove ti Frd-se dhe i kishte perdor per te ble vota me parimin 1 stilolaps 1 vote...Eh mer Pjer ju fute ne gji Lizandrit dhe ja shkaterrove kalane nga brenda smiley

Eshte momenti yt Pjer. 

si thote financa, koha per te blere aksione eshte kur bursat bien. Koha per te hyre ne skene per ty eshte kur te tjeret nuk po i durojme dot me. 

Eshte momenti yt Pjer.

"Koha thirri ne skene Partine..." shkroi Kadareja kur ish i ri.

cue dramatic music

Mire eshte te futem ne loje Endrity, por nuk kam deshire te luaj kete loje qe spektatori nuk e pelqen, dua te luaj lojen time, ku fitojne dhe kenaqen te gjithe.

Do doja te te shikoja te luaje njehere zoti Pjer. Kam pershtypjen se luan rende, godet. 

Pjer, prit eshte shpejt, le te hane njehere kokat me njeri tjetrin. Pastaj futu, si US ne LIIB. smiley

Pjer qe komshiu im nga Shqiperia qe tashme eshte perkosisht ne Itali, me tha qe atje po ha njeriu njerine. Mund ta konfirmosh kete?

Natyrisht I Pakapshem, gjendja eshte bere me keq, i pyes dyqanxhinjte dhe thone qe ka renie. Jane shtuar vjedhjet, kurveria, babezitja. Natyrisht qe ca cmime kan rene, jo vetem nga heqja e doganes (marrveshja MSA) por edhe ngaqe mallrat po hecin ngdale.

Ne presim me padurim shkrimet e rradhes pas kesaj vizite tuajen. Une jo, por keta djemte ma do mendja do jene edhe me te interesuar tani qe po thua eshte shtuar kurveria - dhe jane ulur cmimet per kete sherbim.

mire gjembi, por Pjeri e trajton nga pikpamja ekonomike.. raporti kerkese-oferte.  pra sipas  motos   se njohur: ''e rregullon  tregu kete pune''..   pa  jo se Pjeri ka ndonje interes ''te dyshimte''  vet.. natyrisht dhe absolutisht jo!

Per ate e kisha edhe une Belul.

Si shum interesohesh per kete teme gjembi smiley

Keta djemte kane nevoje per pak freski ne kete kohe te nxehte fushate.

Po ti mi moter pse e pergjitheso kete pune? Pse na ngatarro te gjitheve me Xhibin?

Pjer qe komshiu im nga Shqiperia qe tashme eshte perkosisht ne Itali, me tha qe atje po ha njeriu njerine. Mund ta konfirmosh kete?

lol

Tipike e ketyre refugjateve. Ate do te thone gjithe jeten ata, kudo te jene smiley

Andi bushati e tha mire dje. Rama ja fut kot me kto deputetet. Malajn beri gabim qe e largoi. Malaj te shu me vota ne vlore. Rama duket naiv ne politike. Sidoqofte naiviteti seshte veti e keqe ne krahasim me percin katundaresk qe percon e djathta. E majta njesoj do fitoi po jo me shumice. Dhe do fitoje vetem prej ilir metes qe eshte kopil i limdur per kto pune.  Edhe sala kopil eshte po eshte kopil bruto, gdhe me nuanca katnari qe i do te gjitha per vete. Kurse meta eshte kopil jugu, pickedhi me i fjal. 

Jam shume kurioz te shoh si do dal Malaj..mua me duket se nuk ka shance askush qe te fitoj si i pavarur ne ate vend,jane llafe,keta kandidatet mund te levizin pak,sa per te prishur ose ndrequr pune..por mandatin ta jep partia..kete mendoj se e dine shume te gjithe,prandaj edhe keto kalimet nga nje krah te tjetri,e keto qejf mbetjet!

Mund te jete keshtu si thu ti po ne rast zgjedhjesh edhe ate qe se honeps dot e mban pran per hir te fitores. Malaj me kacin sduhet te ishin margjinalizu. Vetem po te ken ndodhur skena e gjera qe ne si dime. 

Akoma s'e ke marr vesh kush o problemi?! Po eshte e thjesht mer daj, pse i bini kaq gjate. Rama do me qene padron i partise, e do ta kete prone personale. Keta e te tjere nuk ja pranojne, Malaj ka dhe ambicjen e tij per te qene nje dite dhe ai vete kryetar, se nuk jane rrit ne ate lloj partie. Rama justifikon cdo veprim me anti-berishizem, i.e "ca do te bej une, duhet ta duroni se nuk jam Berisha, po ngritet koke coni uje ne mullarin e Berishes". Rames i intereso me mire nje fitore e vogel ose humbje per aq kohe sa ka partine ne kontroll, sepse kjo i garanton jetegjatesi ne politike, se sa nje fitore te madhe qe duhet ta ndaj me te tjeret. 

E vertet kjo qe thu ti, po nese ka byc malaj ta marri partine nga brenda, te bej ca me vete me forcen e gjykimit te vet dhe ti imponohet tjetrit, jo kshu me inot labi, hajt se po dal vetem u e tani edhe ta shofesh ti. E mban mend si e mori rama ps?

E mba mend ti qe Nano nuk e perjashtoi Ramen kur ky dilte e fliste nga selia e Bashkise kunder tij? Perkundrazi, e rikandidoi pa pike problemi. 

Se ju qaheni per vjedhjet e zgjedhjeve nga Berisha, po nderkohe standartin e zgjedhjeve qe kerkoni nuk e aplikoni fare per zgjedhjet ne parti. 

Po as malajn se ka perjashtu njeri mo vlla. As kacin me duket po sjam i sigurt se di mire. Kaci o deputet i ps dhe shko voto per ta mbajt salen ne pushtet, voto dhe jar qoften per president. Pastaj shko behet kandtidat i pd per deputet. Kjo o maja b&thqimllikut. 

Kaci u perjashtu me vendim e me te gjitha. S'ka goje njeri me i kerku llogari.

Malaj u perjashtu de facto! Nuk eshte deputet, qe nga neser nuk eshte as ne asamble sepse si deputet e ka postin e si rrjedhoje zevendesohet edhe ne kryesi kollaj fare. Tani nqs ti beso se partite shqiptare merreshkan nga anetaret e partise, ok me pelqen optimizmi po nuk ka lidhje me realitetin. 

Historia e thjeshte eshte qe ka nevoje per icik demokraci kjo puna e ndryshimit te liderit. Ai tjetri qe mund te bohet kryetar neser, duhet te kete hapesiren te dali, te flasi, te shprehi mendimin e vet qe do jene kundra kryetarit sepse si i tille do kandidoj, edhe te konturoje veten si lider potencial vite perpara se ta bej vertete ate hap. Kur ti gjesh keto kushtet te PS-ja qe thote edhe po fole ne publik kundra vijes nuk je me pjese e strukturave, atehere hajde flasim. 

O endrit ti e co biseden ne qorrsokak pa dalje. Kshu si flet ti asnji nuk zgjidhet po se la kryetari. Po e ma men ti si erdhi rama ne krye te ps? E krijoi vete profilin e vet politik reformator qe kur ishte te nje ministri me duket qe e reformoji komplet. Pastaj ne bashki ne fillimet e veta e ndryshoi tiranen. Kte kapital politik e perdori per te marre ps ne fund. Ca profili ka kriju malaj apo kaci ne ps per 15 vjet a sa kane se kohe kan pasur boll? Car njerezish brenda ps kane ber per vete me forcen e tyre? Kshu o politika vllaji ka dhe meritokraci, karizem dhe imponim me ide. Malaj ka vegjetu dhe ka deshtu. Kush ka byc di qe ta mori kalan nga brenda se nga jashte harroje ti se do vij dikush e ta vene se o pill i bukur. 

Kokolepsi, ti si e shpjegon qe ne gjithe keto vite, PD-ja nuk ka krijuar nje figure politike qe te konkurroje me Saliun brenda partise, ndryshe per shembull nga PS-ja?

Haha mer muhamet. Po eshte natyra e vet partise mer muahamet. Eshte parti ku futen vetem robt qe jane skllever dhe zara te lind. Te presesh risi nga pd eshte si me prit te pjelli nje plake 60 vjecare. Kush futet ne pd e di qe eshte cerr i sales dhe kaq. Pritshmeria me e madhe e lepujve te pd eshte qe te vdese sala dhe pastaj mall. Deri atere do knoqen me ate kocke qe ju ka hedh ai. 1. Kush esht figura me progresive e pd? 2. E ke degju ti kte figure qe ti ket shku ne menje me fol sikur ici icik faaaare kunder sales?

Po pra, dhe Rama ate po perpiqet te arrij. Ca ka ketu te veshtire per tu kuptu?

Bingo!!! Keshtu po kthehet PS-ja. Te thuashe per Malaj ato qe the, eshte sikur une te theme qe PD-ja eshte 100% demokratike, por ja qe, and I quote you, "politika vllaji ka dhe meritokraci, karizem dhe imponim me ide. Malaj (shto ketu kushdo nga PD-ja) ka vegjetu dhe ka deshtu. Kush ka byc di qe ta mori kalan nga brenda se nga jashte harroje ti se do vij dikush e ta vene se o pill i bukur."

Po mer muhamet, po une se besoj qe rama do ja arrije. Rama 4 vjet ka qe po kthehet ne autoritarist ( dhe asihere i kutit te sales tjemi te qarte) dhe do kemi kohe ta gjykojme do ja dali apo jo. Sala ka 23 vjet qe e ka bo burgun e vet ku burgaxhinjte futen me deshir. Malaj ka 18 vjet ne ps qe para se te vinte rama dhe ka bo i glas te modhe. 

McCain kishte qe ne 82 tek Republikanet dhe ne 2008 arriti te behej kandidati kryesor.... c'te te theme une, me ngjane sikur do te degjosh ate qe te pelqen.

shembuj gjen dhe ti ama... RP...

Po cte theme une... cfare argumenti eshte aji i tipit eshte ok qe e zbuan se vajti 18 vjet ne parti pa u bere kryetar. Domethene Sala eshte ok me i zbuar se ne 23 vjet asnje nuk ka treguar pavaresi e integritet. Aman...

Normal o muho. Edhe ti dot e shohesh cdo te shohesh ti. Kshu jon robt me fiksime

ene sthashe mire ben qe e zbuan, perkundrazi, lexo lart qe thash o gabim. Ama edhe ky beni ter ato kohe aty rri hedh ka i fjal si pill i bukur dhe hic, asigjo sben. Degjo vllain ti, kshu e kan labet, marojn per icik pordh. 

Ika une....

Kokolepsi, Malaj eshte cune flori kshu por ka dy fiksime ne koke: ka delirin se duhet te behet kryetar.dhe-2. ka kompleksin e borxhit ndaj Nanos. 

Rolex floriri la, jo shaka... smiley 

Hej, nuk o problem se ka delirin e te berit te kryetarit. Nje gje eshte e sigurte, ai nuk do dilte kurre kundra PS-se, po te ish brenda grupit!!!! 

Kokolepsi, Malaj eshte cune flori kshu por ka dy fiksime ne koke: ka delirin se duhet te behet kryetar.dhe-2. ka kompleksin e borxhit ndaj Nanos.

E vertete kjo Spiritus. Si mund te guxoj dikush te kete deshire te behet kryetar. Ai vend eshte i Rames!

Sa per Nanon, juve tek kjo pune me ngjane sikur beni budallain dhe e kuptoni qe eshte argument i dobet, por nuk ve doren ne zjarre per kete gje.

Per mua njeriu qe morri ne dore financat pas 97 ne Shqiperi ka shume here me shume arritje reale se ai qe me ato leke qe i dhane te tjeret vizatoi shigjeta neper pallate, apo shtroi rruge qe di me i shtru dhe Olldelja. Po pune prioritesh eshte kjo. 

Per pjesen tjeter, referoju muhametalit. Kur PD-ja nuk ka nxjerr asnje lider tjeter per 23 vjet do te thote qe nuk ka njerez qe duan, apo qe nuk paskan mundesi? A do te thote kjo se eventualisht kushtet ku garon jane te rendesishme apo jo?

p.s eshte njesoj ky argumenti yt si te thuash se per 50 vjet Enveri ndejti ne pushtet se nuk e rivalizonte dot kush, e jo se kishte diktature te hekurt qe te eleminonte edhe ta mendoje ate ide. Lideret e rinj nuk lindin rastesisht, nuk eshte vetem pune by...

Ti qeke fatalist ca me thone. Ps eshte parti ku ka pas shume lider, me aq sa kam degjuar. Ka qen nano, mejdani, rama dhe konkurrence me vota te ngushta per kreun e ps mes metes e majkos mos gaboj. Krahaso keto me votimet ku sala doli me 80% kryetar i pd. te ps ka vend per afirmim dhe malaj ska dit apo ska pas kapacitet. Po kshu dhe blushi. Dhe maje mend qe rames partine do ja marri ditmiri. Me vota. 

I di une ato te gjitha. Jane vlere e politikes tone. Dhe jane te gjitha para 2005, pra epoka para Rama. Eksperienca e fundit per zgjedhje ishte me Maqo Byrekun, 94% per nje kryetar qe sot e pranon se zgjedhjet i ka humb se ndryshe nuk do i duhej LSI. 

Ditmiri? Ditmiri eshte cun i mire, i shkollum, e mbi te gjitha pa asnje pushtet te vertete politik aty. 

 

Pritse ke per ta pa si ka per ta konvertu aftesin ne pushtet ktu do jemi. 

Kjo gje eshte kthyer ne rreth vicioz. Argumenti eshte qe nga 2008, por dhe pakez me perpara se keto gjera ishin planifikuar qe me perpara, dicka shkojti shume gabim tek PS-ja e tani eshte bere si nje PD2.0...

A nuk u be tag-team me Meten Rama kunder Nanos, e pastaj mbeshteti Nanon kunder Metes e ne fund kishte nje aleance jozyrtare me Berishen kunder Nanos?

Te shkuara te harruara. Tani Rama eshte kryetari (read: partia). Pra po ti vihesh kundra atij, na je vene kundra te gjitheve. One for all, all for one. 

a ke vendos akoma per do votosh bre e-ndriti ...se ka 7 muj qe mundohesh me kap bishtin tat

Po ca i ka bere Malaj kryetarit? asgje si ka bere..po pse Ilir Gjoni e te tjere plot qe shiheshin e komentoheshin si ushtar te bindur,e qe nuk jane ne lista ..cfare i kane bere Rames? Jane zgjedhje te Rames,kaq. Mbase ka menduar te afroj njerez qe sjellin vota jo te PS-se, dhe i sheh keta te perjashtuarit si njerez qe nuk i shtojne vota,ose qe marrin vetem vota socialiste! koha do e tregoj..por nuk mendoj se eshte vetem pune inati personal.

Mire e ke ti Arb, po c'i themi Mero Bazes se?!

 

I “emëruari” i Berishës dhe i zgjedhuri i Ramës!

 

 

 

 

Nga Mero Baze

Sali Berisha po përpiqet të bëjë Koço Kokëdhimën simbol të fushatës së opozitës. Dje paradite nga Vlora e shpalli atë “kryetar” të Partisë Socialiste, ndërsa TV Klani mori mesazhin të përgatisë menjëherë një emision Opinion ku Kokëdhima të jetë i ftuar përballë një prurje të re afër PD, krejt i ndryshëm dhe i pakrahasueshëm me të, Dashamir Shehi. Ky i fundit, një politikan profesionist 20 vjeçar, mund të përballej në debat me Ilir Metën apo Skënder Gjinushin si aleatë të PS, por jo me Kokëdhimën. Por strategjia politike e Berishës për ta kthyer Kokëdhimën në simbol të opozitës është e pamëshirshme dhe efektive. Është ekzaktësisht e vetmja gjë që ngjit kur flet për klientelizmin dhe një lloj përzierje të biznesit me politikën.

Në fakt kur flasim për Kokëdhimën duhet të ndajmë konsideratat tona nga perceptimi që Berisha po përpiqet të krijojë për të. Kokëdhima është simbol i kapitalizmit të ri shqiptar, të lidhur me politikën, që ka shkëlqyer kur kanë shkëlqyer miqtë e tij në pushtet dhe është varrosur kur ata kanë ikur nga pushteti. Kjo nuk është as meritë e tij dhe as dështim i tij, por dështimi i modelit që kemi prodhuar për lirinë ekonomike dhe konkurrencën në këtë vend. Pas vitit 2005, ai është realisht një biznesmen i persekutuar, me kompani të falimentuara, me borxhe dhe mungesë fuqie pagese për punonjësit e vet edhe në media. E kuptoj se disa prej fitimeve të tij më parë kishin ardhur nga pushteti, por shumë nga gjobat e tij pas 2005-ës erdhën po nga pushteti i ri.

Nga pikëpamja politike Kokëdhima është një ish- komunist që u shndërrua në kapitalist, i ngjashëm me çdo prototip në Evropën Lindore. Brezi i tij i drejtuesve të rinisë komuniste është sot ende aktiv në politikë dhe biznes jo vetëm në Shqipëri, por dhe në Evropë. Disa prej tyre kanë mbërritur deri në krye të BE. Por ai është bërë popullor jo për të shkuarën e tij, por për miqësinë me Edi Ramën. Ky i fundit është e vërtetë që e ka privilegjuar atë në kohën që ka drejtuar Bashkinë e Tiranës, dhe po aq e vërtetë se është sulmuar prej tij kur ka humbur Bashkinë e Tiranës duke ngrirë miqësinë e tyre.

 

Berisha është i qartë në strategjinë e tij. Ai e ka “emëruar” Kokëdhimën si simbol të opozitës, gjë që nuk është e vërtetë. Dhe kjo duhet të demonstrohet. Unë si opozitar nuk jam kundër që Kokëdhima të jetë deputet. Si botues dhe njeri me lidhje politike, ai është mbi nivelin mesatar të parlamentit. Ai është shumë i aftë se shumë deputetë të opozitës dhe Berishës dhe nuk kam asnjë drojë se do të turpërojë dikë si deputet. Por ajo që unë kam me Kokëdhimën, por dhe me drejtuesit e fushatës së opozitës, është që të mos hyjnë në spiralen e lojës së Berishës, që debati publik të përqendrohet tek Kokëdhima. Kokëdhima është caktuar deputet i Delvinës dhe Bregut dhe bën mirë të niset nga Tirana në Qeparo, të ulet me patriotët e vet dhe të përpiqet t’u mbledhë ndonjë votë për opozitën atje. Nëse Edi Rama me Koço Kokëdhimën, meqë kanë shkuar të dy bashkë në Vlorë, nuk e bëjnë Vlorën 8 me 4 për opozitën, do të jenë humbësit moralë të këtyre zgjedhjeve edhe nëse marrin pushtetin. Nuk e di sa punë bën Kokëdhima në Bregdet, por i besoj atyre që e kanë zgjedhur. Një gjë e them me siguri: Ai nuk bën punë, por prish punë, nëse tashmë na shfaqet si udhëheqës kombëtar, si një prurje e re që do ndriçojë opozitën dhe opozitarizmin në këtë prag ndërrimi pushteti.

 

Atë që ai mund të ndreqë me ndonjë plak në Qeparo, apo votues të pavendosur në Bregdet, mund ta prishë me pjesën tjetër të Shqipërisë, që e njohin atë më shumë sipas imazhit të Berishës se sa për atë që ai është vërtetë. Për këtë arsye, ai nuk është më një njëri i lirë dhe i pavarur, që  të shfaqet gjithandej si udhëheqës kombëtar. Ai nuk përfaqëson opozitën shqiptare, por përfaqëson disa arsye të saj për të konkurruar. Dhe këto arsye janë rajonale. Ai është në listë për arsye gjeografike dhe personale dhe jo për arsye politike dhe kombëtare. Dhe është mirë të respektojë këto arsye duke e kaluar këtë fushatë nga Qeparoi në Delvinë dhe jo nga TV Klani tek çdo altoparlant i Berishës. Nuk di nëse opozita ka një strategji të daljeve publike të deputetëve të saj, por nuk do të dëshiroja që Kokëdhima të ndjekë axhendën e Berishës, për t’u kthyer në problem kombëtar të opozitës. Nuk dija ç’ta këshilloja një kolegun tim që më tha se nesër do të jetë me Kokëdhimën në debat tek Fevziu, veç këshillës për të mos shkuar aty. Kokëdhima është një problem i shpikur nga Berisha dhe ne duhet ta lëmë Berishën të vetëm në këtë problem. Strategjia e Berishës është ta dekurajojë opozitën dhe të tregojë me gisht nga një lider i dobët plot dilema duke shpikur edhe hijen e tij. Kjo nuk është e vërtetë dhe opozita duhet ta mbrojë këtë të vërtetë. Përndryshe kënga e moçme e Bregut: “Lumi që mori Vunonë, pse s’mori dhe Qeparonë”, do na kthehet në himn kombëtar të kësaj fushate.

Ne zgjedhjet e 2009 Pd mori 5 mandate, Ps -7 mandate.Sikur asgje te mos kete ndryshuar, PS i duhen 3860 vota per te marre mandatin e 8.Malaj mandat merr lesht e curres por te prish pune katundari Llakatundit.

Edhe ti ankohesh pse njerezit te quajne militant ordiner mbas postimeve plot vrer si puna e ketij????

E lezetshmja eshte qe tenton here pas here te ngresh nivelin e postimeve, gjoja per te thene qe je dikush me mendimet e tua. Psh, me siper ke tentuar te shkruash per kodin qe e fut partine ne kontroll personal te kryetarit. Problemi eshte, ca duhet te bejne njerezit ne ate moment? Nqs e sheh vertet si problem kontrollin personal, atehere duhet te mbeshtetesh reagimin e njerezve kunder ketij kontrolli. Perndryshe, kush eshte argumenti yt final, "po kryetari e kontrollon partine, po ju duhet ta keni per nder te nenshtroheni nga ai"???

WTF mer daj?!! Prandaj pra te them, qe sado te perpiqesh do shkosh ne gen, te militanti i verber i kryetaro-partise. 

Ku e pe militantizmin mer plak?

merr lesht e curres por te prish pune katundari Llakatundit.

Po ate se thash un, thash se mu drejtove mu. 

Jo jo, ty te kam shkrujt vecmas. Ate postim nuk e kisha per ty. 

militantet jane te paret qe i kap fshesa e ndryshimeve sepse nuk kane cfare te ofrojne per te avancuar. shume syresh kane mbetur me shijen e baltes ne goje

por te prish pune katundari Llakatundit.

Berishizme e kulluar kjo.  Deri para se te lajmeronte kandidimin e tij si i pavarur dhe te dilte kunder Rames s'kishte gjera te tilla, por tani Malaj s'eshte vecse nje katundar Llakatundi qe te prish pune.

shqiponje => sorre

spiritus..po sigurisht qe te prish pune teorikisht,por nese situata acarohet politikisht deri diten e zgjedhjeve,ashtu sic pritet e ndodh ne fakt,askush nuk ka per tu kujtuar me per deputetet e pavarur e as per Malaj..keshtu ka shkuar gjithmon,pastaj as ata te tjeret nuk hane bar te kam fjalen! por jam kurioz perseri te shoh si do dal..

Pra ti mbas listes se pardjeshme ku Rama zyrtarizoi se partia eshte prone personale e tija, akoma beson se nuk i dashka te gjitha per vete?

Per mu rama duhet te largohet nga ps jo aq shume per personalizimin pafund qe po i ben ps-se gje qe nuk eshte fare ne traditen politike te kesaj partie, po per paaftesine per te konvertuar ne pushtet sasine e votave qe ka ps si partia me e madhe ne vend. Pik. E provoi dy here, ik, le te vij dikush tjeter qe di ta bej pushtet voten e pamase te se majtes. Ndonje si rexhep mejdani. Ai ditmir bushati sme duket i keq. Ose edhe blushi. 

Too little too late i thone kesaj. Partia eshte toke e xanun tani. 

nuk ka shume rendesi sasia por cilesia e fitores. duke ardhur ne pushtet kjo fryme e re rilindase shancet jane te panumerta qe parlamenti i ardheshem te prodhoje ligje me te mira, qe progresi social te marri udhe, te reformohet i gjithe spektri politik ashtu sic ne nje kohe shume te shkurter brenda nje dekade u trasfromua rrenjesisht nje nga partite me rrenje ne nomenklature ne nje force qe ulet si e barabarte ne kancelarite e evropes

Gjergji_N , keta italianet e sondazhit, mos kan pire nga ajo vena e kartonit, qe prodhohet vetem per emigrantet e fillimit, me 10-11 grade, per ata qe vitin e pare e kane te forte regjimin e kursimit smiley 

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).