Motra e Ziver Veizit: PS s’mund të shkelë mbi gjakun e tim vëllai

Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama deklaroi se forca politike që drejton i bën ftesë Lëvizjes Socialiste për Integrim për t'u bashkuar me qëllim interesin e vendit.  Duke folur nga mbledhja e grupit kuvendor socialist, kryetari Rama theksoi se në kushtet ku ndodhet vendi, në këtë situatë të rëndë për qytetarët shqiptarë, vetëm një koalicion forcash me vullnetin e madh për bashkim mund ta izolojë Berishën dhe planin e tij të lexueshëm për vjedhjen e zgjedhjeve.

"Në këto kushte ne jemi të gatshëm të bëjmë gjithcka që kemi në dorë për ta ndaluar përsëritjen e historisë së zhgenjimit. Presim që LSI t'i  përgjigjet ftesës sonë për inteteres të vendit", tha Rama. Në fjalën e tij, Rama kujtoi se e shkuara politike ka hijen e saj dhe pengon shumëkënd të shohë qartë, por kur politika nuk e kapërcen dot të shkuarën, kjo e fundit mban peng politikën.

"Ne jemi këtu për të mos lejuar që e ardhmja t'i ngjajë të shkuarës. Të kapërcejmë të shkuarën dhe të realizojmë ëndrrën dhe shpresën shqiptare që rrezikojnë të mbeten në letër përballë kërcënimit të së shkuarës. Të bëjmë atë që kemi miratuar bashkë në Asamble: 'Nëse LSI vendos të zgjedhë rrugë tjetër nga ajo e Qeverisë dera jonë është e hapur'", theksoi Rama. 

Kreu socialist u shpreh se pret që sot vetëm të kuptohet se ai kërkon të fitojë për të gjithë dhe se kjo është rruga e fitores që sjell pushtetin, jo për interesa personale, por për të ndryshuar gjërat. 

Braçe dhe Majko, zërat kundër

Rreth mesditës përfundoi mbledhja e Kryesisë së Partisë Socialiste, prej nga ku u vendos që Lëvizjes Socialiste për Integrim t'i dërgohet një ftesë për të ndërtuar një koalicion. 

Anetare te kryesise se kesaj partie u mblodhën këtë të martë per te degjuar dhe dhene mendimin e tyre, nderkohe qe pas daljes se lajmeve per nje largim te pritshem te LSI nga koalicioni me PD disa prej anetareve te kryesise se Partise Socialiste kane reaguar pro dhe kunder nje aleance me LSI. Mes zerave kunder kane qene deputetet Erjon Braçe dhe Pandeli Majko. (Top Channel)

***

KOALICIONI PS-LSI, XHAXHAI I ALEKS NIKËS KËRKON TAKIM ME RAMËN 

Pas lajmit se Rama po bën koalicion me Metën, xhaxhai i Aleks Nikës, protestuesit të vrarë më 21 Janar kërkoi sot një takim me kryetarin e PS. “Pasnesër takim me Edi Ramën, nëse kjo është e vërtetë, atëhere kjo është një tradhti!”, tha xhaxhai i Akleks Nikës, një prej 4 protestusve që mbetën të vrarë më 21 Janar të vitit 2011.

Motra e Ziver Veizit: PS s’mund të shkelë mbi gjakun e tim vëllai

Trëndafile Muhametaj, motra e një prej demonstruesve të vrarë më 21 janar të vitit 2011, Ziver Veizit, ka reaguar dje pas lajmit të dhënë nga mediat për një aleancë të mundshme mes Edi Ramës dhe Ilir Metës. Në një intervistë për Tema TV, ajo e ka konsideruar anormal bashkëpunimin e Partisë Socialiste me Metën, i cili sipas saj i quante demonstruesit e “21 janarit” kokëpalarë dhe huliganë. Muhametaj u shpreh se vëllai i vet u vra pikërisht për shkak të videos së Ilir Metës më 21 janar. “Jam tmerrësisht e befasuar nga ajo çfarë na dëgjuan veshët për një qeveri me LSI, po të jetë kjo e vërtetë, atëherë nuk është për të votuar më për PS, megjithëse jemi të majtë”, - tha motra e Ziver Veizit. 

Sipas saj Ilir Meta është përgjegjësi kryesor për vrasjen e vëllait të saj pasi ata dolën në demonstratë të thirrur nga PS, pikërisht për të denoncuar bllokun e tij të korrupsionit në videon e fshehtë të publikuar. “Tani që Ilir Meta na dalka nga qeveria e Berishës, u dashka bërë hero? Jo, kjo është e pamoralshme, sepse nuk mund të shkelë mbi gjakun e vëllait tim të vrarë nga regjimi PD-LSI. Vëllai im, sipas Ilir Metës, ishte një prej kokëpalarëve që kishin dalë në bulevard për të protestuar dhe nuk ka kurrfarë morali që të jetë në një qeveri me socialistët që janë të ndershëm. Do të doja me të vërtetë që kjo mos të ndodhë, pra një qeveri me LSI, pasi na trondit zemrat dhe shpirtin që na është vrarë në këto vite nga ky pushtet që na vjedh dhe na vret dhe një protagonist si Ilir Meta kërkon që të bëhet faktor duke na vrarë për së dyti herë? Jo, nëse PS nuk ka moral, nuk jemi ne të pamoralshëm dhe le të gjejë njerëz me këtë moral që i ka me shumicë tek LSI”, - ka përfunduar rrëfimin e saj motra e Ziver Veizit, Trëndafile Muhametaj (BalkanWeb)

585 Komente

#Ngjalerindje

...pastaj Rama u nrit ne kembe, ja beri me shenje sazexhiut te filloje, dhe kendoi per te pranishmit nje kenge kushtuar deshmoreve te protestave opozitare nder vite:

Thellë në malet e Skraparit

Lindi burri i Vatanit

Kush mi ngjalëqan hallet e mia

Ilir Meta, LSI-a

Prit tashi kur te bejne nje proteste me te madhe se 21 janari socialistet parimore dhe moralpaepur, se si tha ai Cegevara opozitrist, jo 3, po as 13 mije te vrare s'mjaftojne...

dmth kishim Berishen me Meten dhe Ramen tani kemi Berishen dhe Meten me Ramen,

Kushedi se ckombinacion do na sjelle 4 vjecari tjeter, po levizim si shoqeri

 

mish per top,dihej kjo . Gjynah per ata qe iken e per te gjallet qe lane pas , por jeta e tyre nuk vlen aspak asnjehere jeta e njeriut ska pase vlere per ata smiley

Hajde robt o Ed Rama!!!!!

Ameen!

 

Mbi gjakun e 21 Janarit nuk ka shkel askush. Vrasja e atyre njerezve nuk mund te shkelet as nga Rama e  aq me pak nga koktrashi i LSI qe duhet gjykuar se bashku me horrat e LSI qe u armatosen me 21 Janare. 

Eshte themelore qe Rama te vije ne pushtet, me pas do ta gjykojme. Por, shume rreziqe ka marre mbi vete, shume. 

PS-s nuk i humbet asnje vote nga kjo marrveshje as edhe nje, perkundrazi i shtohen. 

 

PS-s nuk i humbet asnje vote nga kjo marrveshje as edhe nje, perkundrazi i shtohen. 

Ja ku po ta deklaroj une Liqeno voten time jo me per PS-ne, pra 1 vote me pak. Aresyeja eshte shume e thjeshte: si mund te besh aleance parazgjedhore me LSI-ne e ilirit? Me cfare force te moralit nese PS-ja do te vije ne pushtet do te kerkoje te vendose perpara drejtesise saliun dhe mercenaret e tij per te gjitha vjedhjet, mashtrimet, vrasjet qe kane bere keto 8 vite? Ah po mund edhe te gjykoja si te drejte ndonje vendim qe mund te merrej mbas zgjedhjeve, pra per aleanca paszgjedhore edhe me LSI-ne, nese PS-ja me te sajet nuk do te kishte numrin e mjaftueshem per te qeverisur, por ta besh kete gje perpara do te thote te peshtysh ne fytyre vehten tende kur je perpara pasqyres.

Bashkohuni ne gjithe me 7 Prill per te protestuar edhe per kete kurvllik te ri. 

Ja ku i humben periher dy vota berbero, ti dhe une. Automatikisht bie deklarata e liqenit "asnje ..." smiley

edhe une.

Admina, a hapni dot nej sondazh sa njerez nuk do votojne per PS-ne pas kesaj qe ndodhi?

Pse ti mendon seriozisht se AKZ do fus ne burg Saliun? Eshte naivitet dhe pike. AKZ jane ca sharlatane mediatik te paturp  dhe nuk kane asnje force reale. Kur te behen zgjedhjet ateher do shihet forca e tyre e vertet, por nese mendon se ajo vote jotja eshte kunder Saliut e ke gaabim. 

LSI si dhe PD-s jane parti qe ne nje vende demokratik do ishin shkrire krejtesisht dhe kryetari ne burg. Por, ne nje vende feudal si Shqiperia arrin te marre vota, arrijne te vjedhin vota dhe arrijne te shtypin njerezit e thjeshte, ti vrasin e ti poshterojne. 

Ka nje ligj politika: Ne fillim fiton, pastaj ben te mirat qe ke ndermend. Rama duhet te fitoj dhe te fitoj bindshem qe ti jap Shqiperise dhe Shqiptarve ate shqelmin e madh bytheve qe ju mungon. 

 

 

Eshte themelore te vije Rama ne pushtet me nje hajdut? Apo s'eshte me hajdut? Ia lau mekatet Internacionalja Socialiste Metes? Apo mos nuk ishte hajdut atehre, dhe na coi gabimisht ne drejtim te gabuar Rama? Si mund te besh koalicion me nje person qe duhet te jete ne burg? Nese e ben ti, atehere pse kerkoje qe Sali Berisha ta perzinte e te shkonte ne zgjedhje te parakohshme atehere? Pyetjet vazhdojne.....

 

P.S. ju te PD-se mos u perfshini fare ne ekte diskutim se jeni te djeg qe pa hy

Debatet virtuale mes socialisteve "parimore" dhe atyre "pragmatiste" lexohen me endje te vecante. Nje si lloj versioni online i Dumb&Dumber. Gjithsesi, i bera premtim vetes te mos i fus kund hundet, sidomos ne facebook. Indiciet jane te gjitha qe energjine e tyre te famshme negative "antiBerishiste" e kane ne nivele optimale. Nuk e tradhtojne kurre sojin e tyre.

Ca e ca rrejne veten se po i nxjerr ne drite birkurvlliku dhe nderkohe e kalojne jeten duke ngrene m...in e tyre. 

 

Ore pjesë e debatit këta mund të mos jenë, por pjesë e votave janë. 

Po mban erë 2005 ky mut muhabeti mu... E kanë bërë me "marrëveshje". Si punë e Tos Nanos. 

Për një gjë më vjen keq: vrau, vodhi, shkatërroi, mashtroi, si asnjë tjetër e do bëjë valixhet t'i gëzojë ato lekë me gjak diku. Më e keqja akoma... që ish simpatizantët e tij, do i kesh akoma aty. E do jenë më të acarruar se kurrë, se janë pa pushtet, janë dhe më të egrit, më të pacivilizuarit... well... VK. 

Nuk e di, unë them tua lëmë fushën e lirë këtyre, të bëjmë një eksodus si punë e hebrenjve e pas 10 vjetësh vijmë prapë... si thu ti? Apo e ke nda mendjen me u ndi pellazg?

 

Pellazgjishten do e le ca kohe smiley

Ne 03:30 kam fjet dje, t'u menu se ku te vete. I vetmi vend eshte US. Jam akoma t'u e perpunu idene. Eshte pak larg, po ne total me del hesapi me mire andej. 

P.S. ke dicka gabim mendoj une ne ato qe thua. Plackat do i ngrene simpatizantet e mbetur pa pushtet e do vene diku, se Sula as ka per te lujt vendit fare. Me kete qe ndodhi dje, e ka gjithe te drejten te mos levize venit. 

 

Fjalia jote eshte kontradiktore. Nese e pranon qe ka dhe parimore si atere keta nuk e tradhtokan sojin e tyre? Pastaj qe ne momentin qe i quan budallenj e humb kredibilitetin. E di qe do me bo si byq e squt po sja ke takatin se te tradheton paaftesia ne te shprehur. Kshu qe me mire ik shit noj dru arre anej nga fush arrezi a fush lajthia. 

Tironsi,

jam shpesh here jo dakord me komentet e tua ( nese je ai tironsi i vjeter i peshkut) por kesaj here eshte e veshtire qe te te kundershtoj. 

Asgje nuk i lane mekatet e Metes dhe LSI-s as aleanca me PS.Por, nese ka pas nje njeri qe ka ndjere me shume se cdokush kafsherine, babzine dhe pabesin e LSI-s dhe Metes eshte Rama personalisht. Edhe kjo ceshtja e koalicionit nuk eshte suprize sot pasi ka muaj qe diskutohet. Personalisht Rama po merr shume rreziqe me kete nisem, shume. Shpresoj ti kete bere mire llogarite. 

Ndersa qe Rama duhet te vije ne pushtet eshte urgjente dhe pike. Nese ben pakt me djallin do ta shohim pas qeshorit, eshte e kote te bejme hamendje. 

 

Jo mor zoteri, urgjente eshte ti zgjidhen hallet shqiptareve, jo te vije Rama ne pushtet!!! 

Me ate bllokun e Lir Metes do ti zgjidhin hallet e njerezve keta!? 

Tani ne darke i pashe ne tv pamjet e mbledhjes se kryesise...tamam si ish-byro politike! Rama psallte (si Enveri), gjithe ata burra e gra degjonin si hunj!! Turp e shkuar turpit!!

Po tani ne darke degjova edhe tre kater fjalite e para te Bushatit ne Opinion, LEMERI! Ne dhe Meta, tha, jemi nga e njejta familje, SOCIAL-DEMOKRATE!!!

Se cfare socialdemokracie eshte ajo me bllok ne dore e Ilir Metes, nje zot e di!!  

Se cili udheheqes social-demokrat, nga ata qe mbeshteten tek votat e punetoreve te fabrikave, ka 4-5 vila (te ditura, se te paditura nje zot e di sa jane!!) nga me ultra-luksozet, me thoni ju!?

SKANDAL DHE MASKARALLEK!

 

Edhe une, pse duhet te votoj un per nje hajdut mund te ma shpjegosh liqeni.

haha! ky eshte i madh fare. Edhe ne 2 fjali njera pas tjetres ka kontradikta, le pastaj ta krahasosh me ca ka thene para 1 jave. Se te luash rolin e kritikut per sy e faqe duke thene qe ka marre shume rreziqe po pastaj te thuash se nuk humb vota, perkundrazi i shtohen, ky eshte budallalliku #1 qe mund te kem lexu kto 10 vitet e fundit

Eshte themelore qe Rama te vije ne pushtet, me pas do ta gjykojme. Por, shume rreziqe ka marre mbi vete, shume. 

PS-s nuk i humbet asnje vote nga kjo marrveshje as edhe nje, perkundrazi i shtohen. 

 

Ja ku doli dhe 21Janari loje e paster politike...mjere ata qe iken. Turp per  PS-ne, turp per kryetarin e saj qe I ka errur syte karrigia e kryeministrit..

te ka Edi xhan, te ka Iliri shpirt.... 

turp per ty njer qe shkruan gjera te tilla.. Megjithese turpi u hanger me buk qe me date 22 janare kur qeshnin kur njerezit po varroseshin. 

Liqen nuk eshte vetem 21 Janari... . Ato te 21 Janarit jane vdekjet tragjike, televizive, qe tronditen opinionin publik pikerisht pse ndodhen ne shesh te mejdanit; por ky koalicion qe kemi sot i ka hapur edhe plot e plot plage te tjera ketij vendi, qe nuk kane patur rast te behen me dije ne ekran...

Me duket se po flet per veten? Une do shkruaj cfare te dua perderisa nuk te jam drejtuar ty, prandaj lipsu tutje.

po moj shoqja nga fshati po.

BRAVO!!!!!!!!!!

AKZ !

Po u fut dhe Mr Xhelatina ne ngjalekoalicion pas zgjedhjeve do besh proteste per voten pastaj para kryeministrise? lol

i dashur xhib, unë, personalisht preferoj më mirë dikë që ka lyerë me xhelatinë vetëm majën e kokës se sa dikë që është përlyer me mut&gjak nga koka në këmbë..

 

ps: njëzetekatër orët e fundit të jetës sime i konsumova për të kuptuar se kush ishte xhelatina sipas jush

Jo Mir e ke kabim,ai ka perlyer jo vetem koken por dhe duart ne pare gjyqtaresh dhe ti e di nga i nxjerrin ata leket e hedhura,apo jo?

pr at'zot s'di gjo. për mu akz është myslym pasha, ai qi s'i la detin dushmanit...

n'se ai o n'nonji parti tjetër, tërhiqem urgjentisht !!!

Miri shok me integritet! M'u ka vyshk besimi ne cdo gje me gen "menderjush shqiptare".mgjth perfundimisht duhet me pa jeten se boll degjuam thagma.Edhe te kemi mire familjen,qente le te lehinsmiley

!

Si nuk po kandidon Zef Deda.

1 vote e garantuar per te dhe shume pune bindese per tia shtuar edhe me shume votat

Kesaj i thone te te bejne moral vrasesit per viktimat qe vrane! 

Ne fillim ishin thinkat me helm, me vone vrasjet nga brenda e me pas i vrau Rama qe i nxori ne demostrade para armeve.

Sot e paska fajin Rama qe i shiti! 

Plehra! 

Per interesin e vet edhe djalli citon biblen! 

Puna eshte sesi do te artikulohet bashkepunimi.

Nese PS dhe LSI do te shkonin ne zgjedhje secila per hesap te vet, ndonese te koalizuara, dhe pastaj ne baze te rezultatit te gjenin formule bashkepunimi, kjo eshte nje ceshtje - edhe mund te pranohet, me disa kushte.

Por nese PS-ja, sic kam frike se do te ndodhe, i garanton Metes poste deputetesh "te blinduara", - dmth duke i perfshire ne lista unike, ne zona ku fitoren e majta e ka te sigurte, - ky eshte pisllek nga njera ana dhe gomarllek nga ana tjeter - qe shpjegohet vetem me ndonje shantazh te mundshem te Metes ndaj Rames... .

 

Nese PS dhe LSI do te shkonin ne zgjedhje secila per hesap te vet, ndonese te koalizuara, dhe pastaj ne baze te rezultatit te gjenin formule bashkepunimi, kjo eshte nje ceshtje - edhe mund te pranohet, me disa kushte.

Kush e pranon këtë? Vetëm dellet e partisë, që kanë votuar e votojnë gjithnjë PS... edhe sikur kryetar i asaj partie të jetë vetë Sali Berisha. Delet gjithnjë do "ta gjejnë" një justifikim për çdo gjë, propaganda bën punën e vet.

Por për një njeri me intergitet, interpretimi i vetëm është se Rama ka tall trapin me ata që (si dele) i besonin. (Por kjo ishte evidente. Kush nuk donte ta shikonte, nuk e shikon as sot. Është thjesht një çerr) Po tek e fundit tufëzimin e kemi pas që më para si karakteristkë. 

Dmth koalicioni pas zgjedhor***, do të ishte skenari më komiko-absurd që, për delet do të thoshte, të hash bar, se papritur pas zgjedhjeve do piqesh në hell, për hir të pushtetit, papritur, pa menduar. 

Interesant do ishte të dihej mendimi i një socialisti të thjeshtë... Po tek e fundit, dihet se çdo thonë: E pa moralshme.. tyryriu. Të vimë në pushtet e pastaj dimë çbëjmë. Një vrime në ujë do bëhet. 

Do dënojnë Berishën, këta palaçot... Këta palaçot? E mbi ça baze? Silli, veri silli! Këta palaço janë të zotë të gënjejë vetëm trushplarët e Peshkut pa Ujë. Si Liqeni, Alidemsi, Berberi, Arb për mos të përmendur këta llafollogët e tjerë (se kam vetëm 5 komente smiley jo për gjë.) Më kamaleontë se Berisha, jo se nuk dihej eee të kuptohemi. Si gjithnjë kush do shikon, kush nuk do është një çerr

Rotacion, për pushtet. E njëjta frymë do të jetë përsëri, veçse çik më e rëndë, duke qenë se kemi konfirmimin se do të kemi Ruçra, Doshra, Fidelra, Tahira, dhe shkopin magjik të EdRamës, pa të cilin fryma #Rilindas-korruptuese-rotacionpushtetkërkuese nuk do të mund të konceptohej dot.

Ça turpi! Më vjen turp nga vetja që jam munduar të shkëmbej ndonjë llaf me ca tipa këtu, flitet me delet? (Kjo nuk është batutë!) smiley

 

***kuptohet se koalicioni parazgjedhor, si ky që parashtrohet, do të thotë se çerr-militanti jep konsensusin për vrasjan e moralit të vet.

Nese LSI ka mbeshtetje ne elektorat, - dhe kjo pavaresisht keqqeverisjes, aferave, korrupsionit, 21 Janarit, etj., - athere me LSI-ne duhet dialoguar. Kjo eshte politika, nga kreu i heres.

Dialogu eshte i pakuptimte dhe i pajustifikueshem nese me LSI-me marrveshja behet apriori, pa ditur sesa eshte mbeshtetja qe gezon ne elektorat (pas keqqeverisjes, aferave, etj.), duke i garantuar keshtu mbijetese politike te pamerituar!

Une keshtu e mendoj... .

 

perhere te pare qe jam dakort me ty, pertej ironise tate.....meqe ma permende emrin, po ta them, qe PS i humbi dhe 4 votat e mia, perfundimisht..nuk se kisha ndonje ide per Ramen, por perseri ne nenndergjegjen time, mendoja se mbaseee, do te ishte ndryshe... po perfundimisht edhe ai nje plehre paska qene, njesoj si edhe dy plehrat e tjera.... e dhjefsha mu ne rilindje......

Gjinushi ka fol sak!!!!

Gjinushi thotë se META, u largua nga koalicioni me lejen e BERISHËS...eshte në shërbim të Saliut...lojë e shëmtuar...

Edhe...s'eshte ndonje cudi.

Meta eshte kenaq me Berishen keto 4 vjet. Bizneset fjolle, militantet neper poste me rroga administrate, "adjutantet" ministra, zv. ministra, drejtore e me the e te thashe, neper vende "me leke" - pse te qahet!?

 

 

1. SB cfare nuk thote per FN dhe ne fund e ben mik

2. SB cfare nuk thote per IM dhe anasjelltas dhe ne fund behen miq

3. ER cfare nuk thote per SB dhe IM (RILINDJE) dhe u besua shyqyr doli nje me parime

4. ER behet mik me IM

5. Vari KRAPIN se nje moot jane te gjithe 

Te pakten tani askush prej tyre nuk mund te na shese dengla sa i perket konstatimit ne piken 5

Kisha qe ne vitin 2001 qe s'votoja. Kete here u mbush kupa dhe isha gati te rrija ne radhe te qendra e votimit per te votuar PS kunder Saliut.

Sali Berisha eshte vrases, Ilir Meta hajdut, Edi Rama genjeshtar. Per ke te votoj une tani?smiley

 

voto per vrasesin si ata ne Gerdec. 

 

 

Po mendoj per FRD. Ose nuk votoj fare.

Ca frd o burr i tuf injorantesh nga shqipria e mesme tip dum baben. Gjej noj partimambientaliste

 

Braçe dhe Majko, zërat kundër

Rreth mesditës përfundoi mbledhja e Kryesisë së Partisë Socialiste, prej nga ku u vendos që Lëvizjes Socialiste për Integrim t'i dërgohet një ftesë për të ndërtuar një koalicion. 

Anetare te kryesise se kesaj partie u mblodhën këtë të martë per te degjuar dhe dhene mendimin e tyre, nderkohe qe pas daljes se lajmeve per nje largim te pritshem te LSI nga koalicioni me PD disa prej anetareve te kryesise se Partise Socialiste kane reaguar pro dhe kunder nje aleance me LSI. Mes zerave kunder kane qene deputetet Erjon Braçe dhe Pandeli Majko. (Top Channel)

E shate ate Erjon Bracen e madje e krahasuat me femije e me pederaste, por deri tani ai ka qene me burre ne ate parlament.

PS lakmon nga 80 000 votat e LSI-se. Edhe raporti 4-3 ne KQZ jane motiv i rendesishem per te leviz politikisht.

te pakten do hapin kutite kur te vijne puna...

Jo nuk eshte pune kutie, por LSI ka ca vota te tjera ne Keshilla Bashkiake qe mund ta bejne PD-ne te mallkoje veten. Nuk eshte kaq e thjeshte.

Ore Komentues, Ilirin e kane pare i madh e i vogel ne tv me bllok ne dore!! Po edhe sikur te mos e kishin pare, prape ja njohin shume mire "bemat" anembane vendit! LSI nuk eshte parti, por biznes puro!

Ketu nuk behet fjale per perafrim pozicionesh ideologjike, apo "falje" gabimesh ne qeverisje, apo kurs, apo ku di une...eshte fjala per tju dale shqiptareve perpara me ne krah Ilir Meten e buzeqeshur dhe tju thuash: na votoni, t'ju sjellim ndryshim!

Po ka b*the ku te rrije kjo!!??

I vetmi shpjegim qe mund te jape Edi Rama tani, eshte te thote qe po e ben kete vetem e vetem qe zgjedhjet te mos i drejtoje Berisha, te bejne nje mocion mosbesimi e ta pushojne nga puna si KM qe para zgjedhjeve, per t'i trguar qe s'eshte me votat e popullit.

Po s'beri kete, ne te SMS shkofte dhe rama

Mos mërzit këtë nuk e bën dot Rama sepse i ka firmosur vetë ndryshimet kushtetuese....

Ka mundesi te mos me pergjigjesh, te lutem? S'me pelqejne vemjet e Berishes qe i rrahin shpatullat kur vret njerez. Klm

Motra e Ziver Veizit: PS s’mund të shkelë mbi gjakun e tim vëllai

Thjesht je ne anen e PD. Po te ishe ne anen e PS do mbroje prape ramen. Je vemje. smiley Thjesht mos me shkruaj

Rama ka bindjen se PS-ja nuk i fiton dot zgjedhjet. Ky eshte i vetmi shpjegim racional, logjik, qe mund te pohohet sot per sot. Rama ka bindjen se vetem nuk fiton, ndaj edhe i duhet LSI-ja.

Kjo e ben doktorrin te buzeqeshe! Pas tete vitesh zhvillimi te cunget dhe krijimit te perspektivave edhe me te mugeta, doktorri duhet te dridhet nga frika e humbjes, i urryer nga populli! Por jo! Dridhen ketej!

A nuk ka pak, fare pak, vend per te hamendesuar se liderishipi dhe enturazhi Rama kane deshtuar!? Dhe per te mbuluar deshtimin po koalizohen me kusarin Ilir Meta!? 

Sa jam kurioz te di sloganin e nje partie ne pushtet qe befas del ne fushate si opozite!!!!!

Progresiste. Integrimi.

Ministrite qe patem ne, sollen vetem perparime. Ministrite qe mbajti sala paten vetem probleme. Etj, etj.

Per keto mos ua qaj hallin

Thuaj ishalla s'i nxjerrin shume te palara berishes

po pse vete nuk kane te palara me ministrine e ekonomise??????????????????????????? E kane vjedhur kete vend ne pozitat e zyrtarit si tju donte vera e bythes. Biles mbasi vidhnin dhe gllaberonin i thonin sali-ut "hajt na e rruj njehere". Po me ministrine e shendetesise?????????????????????? Une nuk gjej dot ndonje fjale per te shprehur sa me mire se cfare i kane bere ketij populli keta zgjebsa e LSI-se duke spekulluar me postet zyrtare ne qeveri.

"Jemi abuzuar me dhunë verbale duke dëgjuar broçkullat e Berishës në mbledhjet e ministrave". 

Nasipi po bën terapi psikologjike për këtë punë. Petrit Vasili ka shtu në peshë prej tmerrit psikologjik. 

 

Te ecim me shpejt. Kush ka treguar vemendje, e ka vene re kete slogan te javeve te fundit, per te kuptuar qe gjerat ishin vendosur njehere e mire kohe perpara. Natyrisht eshte nje zgjidhje e pershtatshme per Meten qe i duhet te beje nje fushate pozitiviste e thuajse aspak negativiste. Kush mendon gjithashtu qe kryeministri eshte zene dje ne befasi, mendoj se e ka po ashtu gabim.

Te palara i nxjerrin Sales nje moot.

Ja u ka Sala dosjet stive tek zyra e tij ketyre te ashtuquajturve integrues

ore po sikur mbaroi 1 Prilli.... eshte 2 prill data sot.

Po per katastrofen ne shendetesi cdo te thote Rama?Se sikur nuk ka lezet te akuzoje aleatet e vet,Vasilin e co.A po,fajin e ka sistemi!!!!

Mendoj se, revanshi i plotë do të ishte qeveri e re e majtë me Ilir Meten Kryeministër! Kam një pershtypje që Ilir Meta nuk e ndan kupolën e pushtetit me të majtet, me përjashtim të rastit, që të jetë vetë kryeministër. Mendoj se ka një logjikë revanshiste shkeputja e Ilir Metës nga e majta shqiptare që do të përmbushet vetëm kur të jetë në krye të qeverisë. Sipas meje, e djathta i jep LSI-se me pak hapësirë nga c'do t'i japë vetë e majta...

O mortje! 

smiley !! Thua ka ardhur koha, te me zhgenjej edhe Namik Hoti? 

arb, dje sikur po thoje qe eshte genjeshter e 1 Prillit. Si i bhet qe qenka e vertete? Apo ti perseri si vellai yt me siper do ja vesh fajin neve te tjereve, perfshi familjaret e 4 te vrareve?

Nje pyetje kam une. Si do ta drejtoje Berisha qeverine pa pasur shumicen?

Cdo vote ne parlament per KQZ do t'i votohet kunder.

Sepse 70 ishin ata, bashke me Biberaj dhe Sterkaj.

I bie te jene 68 tani. Tavo qe iku nga PS shkoi te LSI

Dmth, Berisha tani kot sa eshte ne pushtet. Cdo vendim e merr PS dhe LSI

E mbajnë në pushtet, deputetët e BDIU, deputetët K Islami, Asllan Dogjani dhe ndonjë rrjedhje tjetër nga anija e çpuar e Edvinit

Po pra, vemje. Bashke me ata eshte 68. S'e ka me shumicen. S'vendos dot asgje.

Prap Berisha do të fitojë...sepse të djathtën di ta komandojë, aletatët i trajton me kujdes, e  majta është e përçarë, nuk e bashkon dot Edi Rama. 

ja vemjet. haha

Pse gezon kur Berisha tani s'vendos asnje ligj? S'eshte me kryeminister de facto, dhe pse dulet ne zyre. Cfaredo te vendose ai, s'ia miraton dot parlamenti? Ato vendimet e KQZ qe s'binin dakord dhe ua linin ne dore parlamentit? Iken tani.

sa here qe shikoj Ilir Kryelopen ne te tilla foto.. them, ky do ishte maskoti ideal, per marken e gomave Michelen..smiley

helm je o BLL smiley

e vertete ...smiley hahaha sa kam qeshur

A mund te ndodhe kjo?

Parlamenti kerkon mocion mosbesimi per ministrin e rendit. E votojne dhe e heqin. Vene nje te LSI Minister. Pushojne nga puna shefat e PD ne polici dhe policia nuk vjedh dot zgjedhjet per Berishen? Dmth, Berishes i rrofte qe eshte KM?

Me duket qe nuk e paske te qarte sesi funksionon sistemi.

Kryeministrit mund ti behet mocion mosbesimi vetem nese ke 71 vota dhe emrin e kryeministrit te ri. Momentalisht ata jane 70 me 70.

Ministrat propozohen nga Kryeministri dhe miratohen nga parlamenti dhe dekretohen nga presidenti. Beji llogarite vete sesi mund te shkoje ceshtja.

Ministrite me ligj mund te punojne edhe ne rang zevendesministrash deri sa te emerohet Ministri i ri.

Ku i pe 70 me 70? Biberajn nuk e kane. As Sterkajn.

Ca te them une ty qe p.sh nuk e di qe zoti Biberaj nuk eshte deoutet ne kete legjislature. Ka qene ne legjislaturen e kaluar po shkoi dhe hengri dreke me Topin ne Vlore edhe nuk u kandidua me.

E kisha fjalen per Oketen. Ngaterrese. Po tani, si i behet? Sidomos per faktin qe Biberaj mund te zgjidhet prape.

66 PD plus 2 PDIU (deri tani) plus 1 PR bejne 69 vota ne parlament.

Gazmend OKeta ka deklaruar se nuk do votoje kunder PD (meqenese ka dale nga kjo parti deputet).

Kastriot Islami i "pavarur", qe besohet qe nuk ja jep kenaqesine Rames per kryeminister dhe ja ku u be e pamundur "fatkeqesisht" rrezimi me mocion i qeverise se tanishme.

E kisha fjalen per Oketen. Ngaterrese. Po tani, si i behet? Sidomos per faktin qe Biberaj mund te zgjidhet prape.

 

Gazmend OKeta ka deklaruar se nuk do votoje kunder PD (meqenese ka dale nga kjo parti deputet).

Gazmend Oketa eshte zyrtarisht me FRD, smiley 68 jane me gjithe mediun smileyNejse, mos u tremb, se nuk e heqin 2 muaj para zgjedhjeve, se c'kuptim ka.Por Berisha nuk vendos dot tan. De facto nuk eshte kryeminister. 

E mire nese edhe ai i hane fjalet qe ka thene, ca te them une?!, por sa per mua sot si e dorezoj si nuk e dorezoj SB pushtetin njesoj e kam (ne aspektin personal).

Por me ndryshimet ne kushtetute naten vone ne 2008, matematika thote qe e kane te pamundur qe ta rrezojne SB perpara zgjedhjeve dmth deri nga Shtatori aty do te jete. 

Sic po duken fasulet dhe sic tha nje fallxhor me keto lloj sjelljesh te opozites kam frike se shtatorit i shtohet edhe viti 2017 mbrapa.

Demek i vjedh per Meten?!

Gjinuuuuush, nxitooooo smiley Eshte detyra e Gjinushit te marri socialistet qe jane kunder aleances, Brace, Majko etj dhe te dali me nje koalicion tjeter ne zgjedhje bashke me Milon, Dulen etj. Te pakten te neutralizojne efektin lsi pas zgjedhjeve. Besoj qe 10-15% ne keto kushte i marrin.

Deri kur është afati?

 

Me duket se deri ne 26 Prill

Po kanë vërtet bole dhe jo llafe, le ta bëjnë. Braçe absolutisht e fiton veten në Berat dhe Majko në Gjirokastër apo Korçë. Sikur vetëm 3 deputetë, nuk janë pak...

Tani realisht ka shance per nje pol te trete jongjalistjo21janarist (kopje xhibit smiley ) Po te marrin dhe FRD-ne e ndonje parti tjeter jashte pazareve ja fikin llampat edhe rames edhe berishes. Ishalla nxitojne 

gjete kë të përmendësh dhe gjete kë të marrin. Megjithatë, është opcion real mendoj, poli. 

Aleance me Gjinushin ne krye? smiley

Qofte dhe me Dulen be krye, une per vete jam internacionalistjongjalist smiley

Pervec qe eshte ish-minister i monizmit (problemi ketu s'eshte vetem parimisht, munded te largoje nje sere votuesisht te rinj 'te majte' dhe 'te pavendosur', if any) nuk ka karizme Gjinushi per lider mer. 

Ke plot figura shqiptemajta qe jane aktualisht brenda dhe jashte PS-se (teramanatemuarit), te cilet po te deshen mund te bashkohen dhe te bejne nje aleance dhe gjenerojne shume me shume vota se Gjinushet ne krye.

Por problemi qendron qe ne koncept ata jane te gjithe edramiste e berishiste me mendesi; ata s'duan gje me parimore, ata duan ti zene vendin Rames, dhe pastaj te kene te gjithe zullumet dhe pushtetet qe ka sot Rama ne parti. Ne kete pike besoj do presen si breshka (sic pret sot Blushi etal) derisa te bjere Rama nga karrigja, por pa 'e tradhetuar' partine, se neser aspirojne te jene ne krye te ketyre deleve qe jane sot rreth Rames.

+1

Ti i tradhetove 80 mije zemrat socialiste?

ku je o fotas nona lol

Dogjani largohet nga PS: Kandidoj si i pavarur

 

TIRANE- Deputeti socialist Asllan Dogjani ka deklaruar sot shkeputjen nga Partia Socialiste dhe daljen e tij si nje kandidat i pavarur ne zgjedhjet e qershorit.

Vendimin per shkeputjen, Dogjani e ka bere me dije per mediat pas mbledhjes se grupit te PS-se, ne te cilen Rama publikoi ftesen per LSI.

“Iu bëra me dije një vendim dhe arsyet pse unë sot deklaroj të shkëputem, më detyrojnë të largohem nga PS, kreu Rama pasi nuk ka marrë në konsideratë vlerat e demokracisë. Ky është vendim i paralajmëruar, por është berë publik sot e ka të bëjë me mungesën e demokracisë së brendshme në Parti, per strukturat e qarkut Kukës, djersës e mundit të tyre, mënyrës si ka vepruar duke mos vlerësuar punën time duke caktuar ne lista kandidatë pa vlerë e kontribute”- tha ai.

Ai ka thene se ka falënderuar deputetët për bashkëpunimin e shkëlqyer. “U jam mirënjohës, une kandidoj si i pavarur me besimin se do të kem mundësinë të mbroj liritë dhe vlerat e demokracisë. Shoh mundësin që duke kandiduar si i pavarur do të jem pjesë e parlamentit për të mbrojtur të drejtat dhe liritë e zgjedhësve. Nuk largohem nga PS, kryetari më detyron. Jam i pavarur e do të veproj si i pavarur”- tha Dogjani

 

Koalicioni me LSI, zhgenjim per qytetaret

 

Sipas Dogjanit, në mbledhjen e grupi ai ka kundërshtuar vendimin për koalicion me LSI. “Shoh se një koalicion i tillë zhgënjen socialistët, qytetarët dhe minon besimin te drejtësia”- tha Dogjani.

Bledar, e shof qe s'kenke jurist dhe nuk e njifke fare Kushtetuten e RSH, e modifikuar pas 2008-es. Shkurt po i bie : qeveria vazhdon punen edhe sikur te jete ne minorance, nuk bie perderisa te emerohet kreyminister i ri (nese nuk zevendesohet Kryeministri me 1 votim te vetem ne proçedure te MosBesimit, zgjedhje te parakohshme) - po ne ne prag zgjedhjesh jemi dhe s'ndryshon gje.

Pastaj, iku Asllan Dogjani nga PS sot, Kaçi i iku para ca ditesh... Berisha te them une, kam vota sa ti heqi ministrat e LSI dhe te vendose te rinj nga PD dhe aleatet e rinj te PD-se deri ne 23 qershor, e madje do te jene ne post dhe pas 23 qershorit, deri sa te mblidhet parlamenti i ri (fund Gushti-fillim Shtatori).

Mos i qaj hallin Sales, shiko sesi do justifikoi PS kete çorbe qe po gatuan! se MUTI qe Rama duhet te haje eshte KAPUR, me garuzhde s'ja del dot smiley

Po cfare pune te vazhdoje qeveria kur ligjet kalojne ne parlament. Kaci dhe Dogjani ku iken? Iken gje tek PD? Jo. PD tani ka 66 deputete. Dy te PDIU, 68. Ca ka tjeter?

Dogjani, emer i padegjuar, qenka edhe deputet. Turp me keta deputete qe duhet te bejne gjeste te tilla qe te merren vesh se punojne ne kete parlament.  

Ne fakt ti lefti ke pse te gezohesh se ti nga ata drejtues hajdute qe  vetem keni vjdhur. Po sot thua njerzve me plot goje qe dhe ata qe do mund te vijne prape hajdute jane. Populli humbet ne kete mes, se nga shui mund te shkojne ne bresher. Vend kermash si puna jote, qe te pakten sduhet te na beni moral dhe te na shkruan ketu, se prape mut qe vjen ere qe larg ngelesh. 

Ti Lefti kujton se ky dogjani do mbledhe 4000 firma ne kukes..smiley Beri mire PS qe e hoqi kete Bajge se ne 2009 i shiti vota Saliut.

 

Hahaha, keto levizjet politike te “piktorit rilindes” te lene pa mend. Perfundimisht nuk eshte per politike. Le ti japin nje post ekzekutiv (ne fund te fundit “nje cope kryeminister” po kerkon ka 8 vjet) dhe t’ua lere politiken te tjereve (qe te pakten dijne ta luajne). Keshtu si po luan ky jua hoqi zarin robve me shume se ja kane heq (keq)qeverisja e ketyre viteve.

Keshtu nga larg, pa qene fare brenda ne anal-et e politikes albaneze, mendoj qe levizjet e piktorit jane te kushtezuara (tip detyrim-percaktim si dikur ne dame) nga:

1 – Numrat qe PS nuk duket se i kishte per te marre nje qeveri e vetme. Ne fund te fundit megjithe pakenaqesine ne rritje skuadra e Tahireve dhe Ballave nuk duket se ngrinte peshe zemrat e atyre qe tradicionalisht nuk e rruanin per zgjedhjet (te tjeret dihet qe do vihen ne rresht edhe sikur me djallin te bejne aleance dy partite perkatese).

2 – Komisioneret e greqerve te PBDNJ qe po iu merrte varka djathtas

3 – Komisioneret e Like-floririt (qe nga ana pragmatiste do te thone me shume se vota e ca “moralisteve te pakenaqur”).

4 – Resurset e pashterueshme LSI-ore (se nga i burojne leket atyre vetem blloku i Likes e di).

5 – Levizjet dhe dredhnite e pritshme te “gungacit qeverises”

6 – Nje aleance me AK-ne duket e pamundur per shkak te natyres radikale te kesaj te fundit dhe sic duket e pakeshiluar nga protektoret (apo duhet thene tutoret?) moderne te memedheut

7 –Kjo duket qe ka qene dhe “marreveshja e ngjales” qe ne krye te rradhes dhe sic duket nga kjo shpjegohet edhe topitja opozitare e piktorit rilindes.

8 - E fundit apo dhe me rendesishmja, nje lloj marreveshje qe cdo qeveri detyrohet per ta nenshkruar para se te vije ne pushtet per te mos haput kapakun e pusetes se qeverive te meparshme se po u hap merr mooti rruget dhe qelbet dynjaja.

Ne fund te fundit, keta pleh jane te gjithe (dhe une personalisht nese do isha atje nuk do votoja per koalicionin e piktor-shtangistit por nga ana tjeter a themi se politika eshte koorve. Po ata qe e luajne ate cfare i bie te jene....?*

P.S. Ju (me te drejte) do thoni qe e dinim qe ishte koorve po ne na paska qelluar nga lloji me i ndyre i mundshem (te pakten te ishte koorve klasi dhe jo nga ato qe rrine pas pallatit te kultures). E drejte edhe kjo por koorva, koorve mbetet. 

 

4 – Resurset e pashterueshme LSI-ore (se nga i burojne leket atyre vetem blloku i Likes e di).

LSI ka Manen, pronarin e TEG-ut, QTU-se, Neptunit, Euromax, Minieres se Bulqizes... financuesin kryesor te TV Klan.Ka edhe ata ndertuesit e Birra Korca qe kane Balkanweb e news24. Jane nga me te pasurit ne treg, ne mos me te pasurit.

 

Do të futet ujë dhe në varkën e LSI, vrimat hapen nga të punësuarit e sotçëm, ministra, zv ministra, drejtorë et, etj. që me PS do ti humbin këto privilegje sepse PS ka 8 vjet në opozitë dha janë të uritur për pushtet, do të fillojë lufta e ujqërve të uritur kundër njeri tjetrit.

Ata që janë në punë nuk propogandojnë kundër vetes

O xhaelge, a perto me e sjell  edhe njehere ate poezine ujk e cakall?

O njerëz të ndershëm të këtij vendi!

 

Shqipëria ka plot kuadro të afta për të drejtuar kombin. Zgjidhni ndërmjet tyre ata që nuk kanë qenë të përlyer me komunizmin. Le të jenë demokrat, socialist, republikan, social-demokrat, ballist, legalist dhe çfardo tjetër, vetëm jo veglat e bindura të komunizmit. Hapni dosjet e diktaturës. Pastroni administratën shtetërore nga këto mbeturina. Mbylluani dyert atyre që nuk pranojnë të hedhin poshtë të keqen, siç shkruante Shekspiri i pavdekshëm:

- Hidhni poshtë gjysmën e keqe të zemrës dhe rroni me gjysmën tjeter më të mirë!.......

lereni budallain ne pune te vet. Kini pak meshire. Sot eshte dita e tij, lere te festoje se nuk u be qiameti. Por nje gje e ka te sigurte qe saliu eshte me kancer dhe doktoret i kon dhene jete deri me 23 qershor.

Ej, po festa beqarnisë mrom-e ?

Salen e ze dhimbja e kokes keq fare tani, ne kqz behet minorance dhe nuk con dot as vendimet e diskutueshme ne kolegj zgjedhor smiley

Per kaq them se e kane bere ata te PS. Si duket zgjedhjet s'u fitokan nga populli sot, por nga kush ka KQZ. Shko mbaj radha per vota ne.

Do të futet ujë dhe në varkën e LSI, vrimat hapen nga të punësuarit e sotçëm, ministra, zv ministra, drejtorë et, etj. që me PS do ti humbin këto privilegje sepse PS ka 8 vjet në opozitë dha janë të uritur për pushtet, do të fillojë lufta e ujqërve të uritur kundër njeri tjetrit.

Ata që janë në punë nuk propogandojnë kundër vetes

Kete corben qe gatuhet atje une se kuptoj. Por desha te di, ka njerez qe e votojne ate Barkderrin me lart? smiley

E thene ne gjuhen e bukur frenge, se c'kam nje parandjenje qe Rama kete here do ta haje sa krahu.

E pershendes me kengen e bukur franceze Tu es fotú. Linkun nuk e ve dot se jam nga celulari

Tre's, tre's fotu'...

Ka fitu nja 4 here bashkin e tiranes kur ti shisje arancata te olimpico

Kaq budalla te jete thua?? Kaq easy .. 

Ka nevoje me pyt. Ne 8 vjet (a sa iu ben ne politike kombetare) Rama ka qene kampjon deshtimesh.

Marreveshje kot,derisa Amerike dhe Europa perkrahin te djathet kot e kane socialistat.

Nuk e di sa do me zgjase, por e kam marre pozitivisht kete pune. Me kete aleance PS-ja nuk fshihet dot me pas pretendimeve morale, qe edhe perpara dites se sotme ishin veshtiresisht te besueshme (qe prej ndryshimeve kushtetuese e deri tek perballja me tragjedite). Nje PS pa pretendime morale duhet te kruaje koken e te gjeje ndonje arsye tjeter per te ekzistuar, sepse sot per sot nuk duket te kete te tjera. Nje shoqeri pa pretendime morale duhet te kruaje koken e te gjeje ndonje menyre tjeter per te ekzistuar.

Pushteti buron nga populli dhe i takon popullit. 

Jam dakort me ty, Fiqiri. Prandaj e konsideroj kete cast castin e zbuleses se madhe per popullin shqiptar. Pa pretendime, te gjithe ne lufte per buken e gojes ose zhvatjen e radhes.

A e deshe Shqiprin si gjith Evropa? Ja pra, kjo eshte..

encorè, encorè! 

dhe historia thirri ne skenë Mozin.

encorè, encorè!

Chaplini vdiq, por pantallonat si te tijat herë pas here vijnë në modë, Demodeja eshte e perkohshme. 

Nese mund te pyes, sinqerisht e kam, shpotitjeless...ti p.sh. (dhe te tjeret me komente te ngjashme), deri me sot ke besuar tek moraliteti i Rames dhe pretendimet morale te PS-se? Rilli? 

Te pakten argumenti mucnanoist "Te mbledhim gjithe legenat, tja japim voten dhe djallit, vetem qe tja marrem pushtetn Berishes" eshte koherent si argument, ani pse i pamoralshem. Ndersa te gjeturit sot ne pozicionin e te Rame-habiturit, tendin apo te disa te tjereve qe i i vleresoj si goxha me Muc-superiore, s'di si ta shpjegoj...

Cilen pjese te fjales "pretendim" nuk kupton, Xhib?

Une te bera nje pyetje te thjeshte dhe te sinqerte ty. Ti mund dhe te mos i pergjigjesh, ose ti pergjigjesh me nje pyetje qe nenkupton qe une s'e kam kuptuar cfare ke thene, por gjithsesi pyetja ime qendron pavaresisht nese e kuptova cfare ke dashur te thuash apo jo, te ciles pyetje ti prap mund te mos i pergjigjesh, s'eshte me detyrim. smiley

Nje nga gjerat me te bezdisshme te PPU-se eshte te flas me njerez qe nuk me kuptojne per arsye dembelizmi. Me agresivet dhe psikopatet ia kam marre doren. Kurse me ty dhe te Pakapshmin akoma s'e kam gjetur celesin e suksesit.

Nuk pretendon askush (jo idiot dhe jo psikopat) per thelb moral te partive politike shqiptare. Behet fjale per veprime te caktuara morale, te detyruara nga morali i pergjithshem dhe nga deklarata publike (psh nga PD-ja nuk presim moral thelbesor, ne menyre te ngjashme, por kemi te drejte te kundershtojme sic ben M. Marku per shkelje te pretendimeve morale). Qasja "flas me heshtjen time" ndaj Gerdecit ka qene nje minus i madh per PS-ne, por rasti i 21 janarit eshte flagrant ne menyre te paprecedente. Pra, une nuk indinjohem qe PS-ja deshiron te bashkohet me Meten, kete e pres, une guximin per ta kthyer ne veprim politik kete deshire e interpretoj si dorezim pa kushte perpara vullnetit per pushtet ne nje menyre qe e detyron PS-ne te ndryshoje kurs diskursiv dhe ne te njejten menyre te ndryshojne kurs diskursiv mbeshtetesit dhe votuesit e saj, jo vetem Mustafa Nano qe i ka paraprire ndryshimit. Ne kete pike me duhet te sqaroj se populli i thjeshte ne pergjthesi eshte me i zgjuar se populli i komplikuar, dhe ne nje mase te madhe besoj se e ka votuar PS-ne pa asnje lidhje me pretendimet e saj moraliste. Ne fund te fundit te gjitha diskutimet qe ne bejme, po edhe ato qe ben shtypi e televizionet, jane pikerisht per ate minorance moralisht te dyshimte qe xhonglon me moralin dhe qe mundeson-detyron pretendimet morale. Te mos harrojme se populli i thjeshte la mbrapa '97-n duke votuar Berishen (ain't it sweet that for all the pro-pellazgian, anti-greek, anti-turkish talk we really really don't hold a grudge?) si te mos lere mbrapa perdhunimin politik te 21 janarit?

Me fal, po, lesh me qime moj Fatime trime.

Ti pergjigju per veten tende (nese do, per muhabet, se s'po te kerkoj llogari), ca prisje dhe ca pret nga Rama/PS, meqe direkt apo indirekt ti Rame-anesuar dhe Rame-identifikuar ketu tek PPU me komente nder vite, ti s'ke pse fshihesh pas fustanit te popullit dhe paradigmave teorike te partive politike.

Nese s'do ok, ja po marr dhe une furken dhe tjerrem lesh smiley

Nuk te fal hic. Here tjeter shprehu me respekt. T'u pergjigja per respekt pertej detyrimeve dhe deshires.

Edhe dicka ne lidhje me moralin dhe hipokrizine. Te marresh per te mireqene se partite politike jane hipokrite nuk dmth te mos perpiqesh t'iu kerkosh atyre moral, pra te mos besh thirrje publike per qendrime etike. Eshte casti kur ne nuk kerkojme me moral qe davaja eshte e humbur.

Me sa kam vene re, ti shpreson se morali mund t'i injektohet politikes nepermjet partive te vogla, duke i detyruar partite e medha ne koalicione. Pra as ti nuk ke hequr dore nga kerkesa per moral. Se cfare ka tek perberja e nje koalicioni qe ngjiz moralin, je i lutur te ma shpjegosh.

Ne terma praktike, mendoj se vota kunder ka vlere si kerkese per moral (edhe vete PS-ja e pranon se akuzat per vjedhje nuk mbulojne dot krejt rrjedhjen e votes). Por mendoj se nuk mjafton. Edhe gamgamgamet brenda vetes dhe mes nesh jane te nevojshme.

Jo jo, ja ti biem shkurt:

1) I told you so, long time ago.

2) Me mire vone se kurre.

Pak me gjate:

Rama eshte nje mafioz politik dhe legen njesoj si Berisha, por mbase pak me i ngathet ne kurvllekun politik allashqiptar aktual. Kaq. Per kete pohim (ne variante te ndryshme ne komente) ne jemi share ketu si 'te baraslarguar' (se per nje pjese kjo konsiderohet sharje ketu, negative lol), lubonjiste, me raste berishise e ramiste, etj.

Juve (po e pergjithesoj komentn ketu) ju desh qe Rama tja u bente shurren me firme e vule tek gjaku i atyre viktimave te 21 janarit te cilet i coi aty per te mos lene pushtetin e partise e per te marre pushtetin e kryeministrise, qe ta kuptonit kete, mesa duket, apo qe ta pranonit se paku.

Tashi s'dua ti hyj ketu debateve se sa kile me shume faj kishte Berisha qe i vrau e sa me pak faj kishte Rama qe i coi etj, se e kemi sterleshtjerrur kete muhabet ketu atehere, por po mjaftohem duke thene qe juve ju erresuan syte shume ne ate kohe, per qamet se deshet ta shikonit te verteten ne sy, dhe me pathosin allahukerkonkurbanist i deshmorezuat ato 4 viktimat se ashtu te pakten ju shnderrohej boshatisja edramiste ne kauze, nga kutia tek gjaku i deshmoreve.

Rama me pas me nje lehtesi po kaq kurverore sa sot vajti e hengri ngjalen e Metes ke shtepia e tij, Meta ja ngrefi dhe pastaj ja dhjeu, e juve prap e justifikuat.

Kurse sot po thoni ngjale-fool me once, shame on me, ngjale-fool me twice, well we can't ngjale-fool me again... Pyetja ime (qe te dal aty tani) ishte, pse vertet ju duhej te prisnit deri sot qe ta kuptonit se kush ishte Rama?

Nejse, se s'prishemi per nje pyetje, apo per nje mospranim te faluri. smiley

Xhibi, mos me fol mua me ju.

Per 21 janarin une nuk diskutoj me asnje njeri se kush e kishte fajin. Relativizimet jane te tipit "per krimet e diktatures se Hoxhes e kishin fajin diversantet".

Te ka ngecur argumenti tek pritshmerite, demek une ose isha debile qe s'e kuptoja maskarallek-paaftesine e Rames, ose isha hipokrite. Kjo eshte nje akuze e ulet, pa i hyre fare qellimeve te saj. Pas 21 janarit cdo njeri me integritet do te mbeshteste protesta te panderprera dhe, ne menyre disi me te diskutueshme, doreheqjen e qeverise. Akuzat dhe presioni maksimal i kryeministrit ndaj prokurorise dhe presidentit do ta benin me pak te diskutueshme kerkesen per renie te qeverise. PS-ja ishte ne ate cast, pra jo pergjithmone dhe jo esencialisht, e vetmja force politike e organizuar qe mund dhe duhet te Perpiqej te realizonte praktikisht kete qendrim, por nuk eshte teorikisht e perjashtueshme qe ne ate cast te ishin ngritur shushunjat e vogla te partive te vogla, apo Topi te kishte dhene doreheqjen e ta kishte nisur mbare aventuren e re politike (as ketu nuk behet fjale per pritshmeri me % probabilitare, por per alternativa teorike). Mendoj se nderhyrja nderkombetare dhe konformizmi i Rames ne ate rast kane qene nje goditje po aq e madhe ndaj demokracise ne Shqiperi sa edhe vrasjet politike te 21 Janarit nga qeveria Berisha*. Te gjitha organizimet, kuaziorganizimet dhe mundorganizimet politike apo shoqerore treguan se nuk ekzistojne.

Qe nga takimi ne plazhin e bukur dhe te uzurpuar te Lalzit pritshmerite e mia kane qene per nje koalicion te mundshem ne varesi te negociatave. Mendoj se Meta ne kete rast po i vret te gjithe zogjte.

Politika eshte dinamike dhe zhvillohet brenda nje fushe forcash. Prandaj zgjedhjet behen cdo 4 vjet. Qe ti nuk e kupton se te presesh nga Rama dhe t'i kerkosh Rames nuk jane e njejta gje, per kete une nuk kam si te te ndihmoj pertej perjekjeve me siper.

*te mohosh mundesine e nje pergjigjeje ndaj 21 janarit eshte te mohosh mundesine e demokracise dhe mundesine e lirise, eshte nje gjest jo vetem fatalist por totalitarist, nje gjest i demshem.

E dashur, akuzat ti ja ben vete vetes me ato qe thua/shkruan.

Terhiqu pak dy cm nga ekrani dhe lexoje dhe nje here argumentin tend: Pas 21 janarit...

Te vjen te qeshesh, fatkeqsisht, me logjiken, po s'eshte per te qeshur, ashtu si normal qe s'eshte 21 janari per te qeshur, por s'eshte as per tu perdorur si lines ama.
 

Po si moj pas, po para dhe gjate snuk hic? Apo historia e Shqiperise, Rames dhe Berishes per juve fillon ne 22 janar? Ju e beni sikur 21 janari ishte rrufe nga qielli, nga Perendia, sikur shkak-pasoja dhe vazhdimesia e humben efektin bashke me gravitetin dhe do ligje te tjera te universit...

Te lutem, nese do diskutojme seriozisht te mos flasem si nje grua e zgjuar socialiste dhe shqipamerikane qe tha ne nje debat televziv "OK, le ti harrojme shifrat per nje moment dhe te fillojme te analizojme qe ketej e tutje."

Gjithsesi, qe te mos kapemi tek 21 janari, persa dihet qe s'kemi te njejten intepretim (mgjths dhe kjo eshte mekat ne Peshk, po s'pate te njejtin mendim ne lidhje me 21 janarin), ne fakt leximi qe ti i ben asaj ngjarje e ben me te dobet argumentin tend. 

Pra, 21 janari sipas teje ndryshoi cdo gje, dhe ja vlente te behej pothuajse cdo gje per te shpaguar ate gjak te derdhur nga Berisha, etj. Ok, po kur Rama e beri cicin mbi ate gjak kur i shkoi Metes ne shtepi e ju lut per aleance, nuk te mjaftoi kjo ty per tu Rame-distancuar, duhej patjeter te vinta dita e sotme qe ai ta zyrtarizonte bytheputhjen ilirmetiste qe te ndodhte reagimi? 

Sot dmth teknikisht e parimisht s'ka ndodhur asgje e re, Rama ja puthi bythen Metes me pare, Meta e refuzoi, ja puthi dhe sot, por sot e beri publike bytheputhjen, kaq.

 

P.S. Ja logjika e Rames sot, sic ja u shpjegoi socialisteve shqiptare: Ne duhet te harrojme 21 janarin qe te mos ndodhe prap 21 janari ne te ardhmen, bile duhet te jemi te gatshem te bejme koalicion me Meten qe neser Meta te mos jete ne pushtet. Bir Selmani nenes. Ja fjalet e tij vete:

...kur politika nuk e kapërcen dot të shkuarën, e shkuara mban peng politikën dhe përmes politikës pengon njerëzit dhe popujt të ndryshojnë të ardhmen.

...Në këto kushte, ne, Partia Socialiste, jemi të gatshëm të bëjmë gjithçka kemi në dorë për të ndaluar përsëritjen e historisë së zhgënjimeve. Të njëjtën gatishmëri urojmë të gjejmë nga ana tjetër, Lëvizjen Socialiste për Integrim.

Tropizma, sinqerisht, a e ke mbeshtetur ndonjehere PS-ne? Dhe nqftse e ke mbeshtetur, kur dhe pse e ke mbeshtetur?

Tropizma, hajde iher jep llogari urgjent se mjaft bere gici-mici larteposhte smiley

Qesh ti swed qesh se pas Trop e ke radhen ti te hipesh ne karrige dhe te japesh cpjegime per biografine tende me ngjalenjolla ne te shkuaren. smiley

Une vete jam pak i zene me do pune te tjera por propozoj Pakashmin si kryetar te gjyqit ndaj ngjaleshtrigave, kurse si gjahtar propozoj Bredharakun se ai e kap ngjalen me qerre, si qeveria leprin.

P.S. Nese s'je i sigurt si te pergjgjesh per ngjalebiografine, mendo WWMQD (what would Maqo Lakrori do), e meqe ra fjala, ja ku kemi Maqon te beje PS2, ai per pak desh e mundi Ramen me vota ne PS1  smiley

Mua me vjen keq per tropin se eshte femer, po une per vete e kaloj me nje deklarate hashangjaliste dhe keqkuptimisterilindese smiley

Sa mjeran kur mendon se po "i kerkoj llogari" (dihet konotacioni qe ka ne shqip kerkimi llogarise), kur po e pyes ne menyre te sinqerte.

Pakapo, shaka ben ai me tonin e komentit tend, s'ka per tu acaruar.

Por qe ta shpjegoj, nese e more sponton nga komenti im, une s'i referohesha ndonje afilicioni apo mbeshtje zyrtare, thjesht i referohesha qendrimeve te pergjithshme tona (perfshi Trop) tek komentet qe kemi ne Peshk ne tema te ndryshme politike. 

S'di ca dmth kjo afilicioni e mbeshtetja zyrtare.  Pyetja ime behet ne baze te asaj qe ajo thot ne komentin e fundit kur te thote ty qe ngaterron pritshmerite me kerkesat.

PS-ja ka gati 22 vjet qe s'ka arsye te ekzistoje tropizma, si mbas edhe Rames se Refleksioneve.

Ja ky eshte ilustrim i qendrimit totalitar ne stilin "Izraeli nuk duhet te ekzistoje".

Po mire o swed...po me verte ti kujton se do e rezosh Saliun me vote?Ne nje vend ku c'do qelize e shtetit kontollohej prej tij?paksa absurde...I mban mend votat qe u dogjen anes Lanes ne 2009?O Rama..o koqe i bertisnin,ta futem... Per mua beteja e moralit politik humbi pikerisht ate cast,aty vdiq perfundimisht demokracia shqiptare(ne se ka patur ndopak)nga duart e Saliut e Ilirit ,mes brohoritjeve te plehrave anti-komuniste!!Per mua zhgenjimi me i madh do te ishte sikur kjo te mjaftonte...nuk i besoj aspak METES,shkerdhates me te madhe qe ka nxjerre ai komb(dhe hajde degjoi pordhet e tij tani,faktor stabiliteti ne syte e euro-perendimorve,zorret ne gryke),por me shume nuk besoj aspak se Saliu do te iki,ashtu mire e bute me vote...edhe pas kesaj..kallashet..!!

mua per vete sikur me iku dhe ajo pak shije e athet qe kisha, e pranoj koalicionin ashtu si te vije qe pas ketij lajmit me poshtem, qe tregon qe njerzit nderojne mendim kur eshte ceshtja per tema te rendesishme:  

Këngëtarja veterane, Tina Turner, është fejuar, raporton ‘Blick’. Pas njoftimit se krijuesja e hitit “Simply the Best” ka vendosur ta kurorëzojë lidhjen e saj 27 vjeçare me martesë këtë vit, vjen edhe lajmi që e konfirmon atë.

73-vjeçarja e ka refuzuar në disa raste partnerin e saj, Erwin Bach, gjatë propozimeve për martesë, sepse ishte betuar që nuk do të martohej kurrë më pasi që ish-burri, Ike Turner, e kishte keqtrajtuar.

Data e martesës nuk është bërë publike, por thuhet sa çifti do të martohet në Zyrih të Zvicrës.

smiley

A ka mundësi të shqyrtoni mundësinë e ndonjëlloj bllokimi për llogarinë e këtij tipit, admina?

 

e reja nuk shte ftesa,po do jete pergjigja e fteses....e nuk eshte e thene...

Eh c'ma more voten o Kreshnik Spahiu! 

Ta mori o Vani ta mori

Po jepja FRD, si une. Spahiu e ka voten nga nacionalistet e verber. T'i japim FRD se behen me shume. Ta krijojme ne polin e trete smiley

 

Shkon me Salen ai 

Deri tani s'duket ashtu. Mund edhe te jem gabim, atje cfare s'ben vaki.

Lere ca duket. Llafet qe ka thene Rama, Meta, Berisha e Nano per njeri-tjetrin kane qene me te ashpra se izralite-palestinezet me njeri-tjetrin, e kur vjen puna...

po kane qene para shume kohesh ndersa retorikat mes FRD e Saliut jane te fresketa qe dmth se nuk ka gjasa te ndodhe ajo qe thua ti. E vetmja gje qe mund t'i kushtoje FRDse, edhe pse organizimi i deritanishem e pergenjeshtron, eshte lokalizmi ne Tirane dhe rrethina

me gjithe deshire, por e ndjej qe shperterisht jam i majte.

Cdare tragjikomedie!!!

Keto qe deri dje na shpjegonin se si te vrasin te Shpia e Bardhe po ju afrove kangjellave, sot po u dhimset gjaku i cuar dem i te vrareve te 21 Janarit!!! 

Zhaba!!!

Konkretisht me emra?

Emrat nuk i kemi, por kemi pseudonimet. smiley

Njefare Lefter, Lefter, mbiemri s'me kujtohet.

I holle, i gjate, me pak kurriz te dale?

E ke gabim. Eshte i shkurter, qeros dhe me syze. Aleks Xinxa ja thone emrin.

Ajo që nuk duan të marrin vesh, është se janë pjesë e kontekstit. Tani ai shkon dhe vret, e pastaj këta e votojnë, këta e mbështesin, këta nuk ankoheshin sa e kishin Mutin në qeveri. Në gjykatat e atij që votonin këta Muti u shpall i pafajshëm. 

Prapë, këta tani kritikojnë se Muti ndërroi pllakë. 

E ça të thonë? Jo po ne jemi copa muti, po kështu jeni dhe juve. Kaq. 

Stisjen e gjithë kësaj skizofrenie, këtu s'kam mundur ta marr vesh. 

po kur Mutin qe e shkele dje, sot shkon dhe e lepin, si behet? apo i qendrojme asaj thenies se "nuk ka rendesi se si merret pushteti, rendesi ka qe te largohet Saliu!"?

Ne fakt Rama njehere e ka quajtur Meten, mutin mbas kepuces se Saliut.  Llogjikisht i bie qe Rama kete mut mbas kepuces se Saliut po e lepin rendshem tani me shpresen qe do ti japi fuqi per tu bere plotesisht si Saliu.

Mire Edi. Akoma pa ardhe ne pushtet e rilindi Meten. Po mori pushtetin, rrezik do rilinde edhe Enver Hoxhen. Eh, steka e bythqimllikut po ngrihet la e me la ne ate vend. 

P.S. (+LSI) - Une prap jam i sigurte qe pas humbjes se Edit ne zgjedhje, ku nje nga faktoret e rendesishem do jete dhe aleanca me LSI, vete Meta do ja mbeshtjelle prap ne preher te Berishes dhe do te dale se ishte poliagjent. 

Kush eshte i interesuar per venie bastesh te na coje mesazh.

nuk ndodh PF per nji arsye te thjeshte: elektorati ose ndryshe, aspiratat e elektoratit.
Tek aspiratat psh. nevojat per vend pune (qe i garantohen nga X apo Y parti) triumfojne mbi ato "per pushtet te pakorruptuar e te ndershem", dmth morali deshton para pragmatizmit. Kjo eshte arsyeja qe edhe ata qe konsiderojne Meten, Saliun apo Ramen hajdute, perfundojne te votojne per keta.
Por e thashe dhe dje qe Meta+Ramen ben me shume sens sesa Meta+Berishen kshuqe ne fund te fundit, qeveria e pas qershorit do kete dhe nji fare kornize politike te majte (edhe pse sot nuk merret vesh kush eshte i majte dhe kush i djathte)
 

Cilat ligje duhet te kalojne dhe po nuk kaluan pune e madhe shume, vazhdojne me keto ligje qe jane ne fuqi, biles po ju deshte te bejne ndonje dore lekesh nxjerrin nje VKM dhe jane ne rregull ata.

 

eh...nuk paska limit legenllku isocialistit Rama....

Ju te PD nuk e marr vesh pse iu terbon ky lajm. Jeni bo te gjithe sikur ju ka lone dashnorja. smiley

Jeni bo te gjithe sikur ju ka lone dashnorja.

smiley Edhe mundet. Dashnorja ende s'ka kthyer pergjigje gjithsesi.

qekur une qenkam Ju e qekur qenkm e PD?Mandej ne Rome na thona :Muore o se ne va un Papa,se ne fa un'altro!Pazienza.Ka Skrapari Ilire boll smiley

po ka me keq se te te lej dashnorja per armikun...!!!! smiley 
vetem ideja qe mund ti bej te njejtat triksa Edit...Sales nuk i jetohet me smiley o do i vrasi o do i vrasi smiley 

Ndiqni ne lajmet e Top - Channel leksionet mbi moralin nga Saimir Tahiri. smiley

Aman, kur flasin keta te Sales per ndershmeri... lol. Kane kater vjet qe e hane turpin me buke. Te pakten keta qe kane mbrojtur PS-n ketu ne forum po i shoh qe po e shajne ramen per kete qe beri, por ju vemjet e Berishes dini vetem t'ia ferkoni Sales shpatullat.

Shpatullat!!! Me shpatllat nuk kap mo gjo qe ne 1993. Ka kalu ferkimi ne vende te tjera shume me sensitive. Edhe aty me rradhe se nji eshte ai i shkrete. smiley

tesh ,qeMeta eshte kurve politike nk do mende,e qe Berisha si Papone mori prej tij te gjithe kreditin qe pat.E si "kurvat2e shfrytezuara ia kalon Rames...

smiley Kete pra po te thoja me siper. Ky lloj reagimi pse?

Krajli frekuenton kurvat?! smiley

hahahhahahahahahahahah

sa mire e njihke zanatin dhe psikologjine e kurvave o zana, a thua se ke punuar me to.

ej bereber jargaman ...nuk le vend pa vjelle.....Partia jote i ka ,ana jote e ti i frenkuenton...

Torta e dasmes se re smiley

Hajde Rilindje hajde lol. Me sakte Rivjedhje.

Nga reagimet e deritanishme, duket sikur ky MUTI i madh qe po ha me GARUZHDE ED VRROMA per te pasur nje shanc fitoreje ne 2013, po has komente teper negative ne gjirin e se majtes. #RILINDJE apo #PERCARJE ??

Dileme...

- Gjinushi : "Meta eshte misionar i Berishes. Entuziazmi i Rames nuk perputhet me entuziazmin tone; asnje vote LSI-se"

- Dogjani : "Largohem nga grupi parlamentar i PS. Me detyruan te largohem; Koalicioni me LSI zhgënjen socialistët, qytetarët dhe minon besimin te drejtësia"

- Rexhep Meidani : "PS-LSI ? Ja kërkova Ramës në 2011, e quajti bashkimpazar

- Preç Zogaj : "Pakti me LSI, dështim i opozitës, Rama të kërkojë falje për '21 janarin'; Nese PS bashkohet me LSI, do të deklaroja largimin bashkë me atë fluks politik që ndan me mua këto pikëpamje"

- Erjon Braçe : "Unë jam kundër. Madje, me ç’po shoh, qenka një parti e tërë kundër!"

- “Zemërata online”, "Të zhgënjyer militanten e PS, por PS vetëm me LSI fiton zgjedhjet"

- ‘PS-LSI’, kritika Ramës në Facebook : "Shume statuse dhe postime, ku miqte e profilit te tij i kujtojne Rames akuzat dhe deklaratet e bera ne adrese te Metes dhe partise qe ai drejton, e ne menyre te vecante ngjarjen e 21 janarit"

- Rama kërkon koalicion me Metën, 'lumë' kritikash në Facebook

- Pandeli Majko : "Kam zgjedhur koalicionin e 21 janarit, jo të 1 prillit"

Ta gezofshi NUSEN e ré o socialiste te ndershem! o socialiste te MORALSHEM! ja u futi RAMA sa krahu, jo perdori si MISH per TOP - jepini dhe voten tani se me nuk i hyni ne pune! smiley

 

 

 

Po qepe o burre se keni qe ne 2009 me Ilir Meten e ne PD s'doli asnjeri kunder. As edhe nje kokerr personi! Te pakten te PS ka njerez qe flasin, tregon qe paska njerez me karakter, ndersa Sala as edhe nje kokerr. Dhe ti e sjell me krenari. Si i bie puna e Garuzhdes?

Meta befte hajer se e tregoi fytyren e vertete te sales e te veten ne 2009, e tani te Rames, po si ka mundesi qe ekzistojne budallenj si ti dhe ai xhaelga, per kete pyes veten.

..it is all about the dough...

Kushedi ca po mendon Arvizu ne keto momente smiley  smiley

ate qe mendon gjithmone (ne kontekstin e ngjarjeve te vecanta) - rama eshte burre shteti smileysmiley

Fajin e ka Saliu.

Mos te vjedhi vota e mos ta mbaj pushtetin me dhune,qe mos te detyrohen robt  te lepijne ate qe kane pershtyre ...

Fajin e ka Saliu.

Po ta kish denuar Meten per korrupsion qe me skandalin e videos,Meta do ishte mbrapa kangjellave tashti,jo te percaktonte fatet e dy partive me te medha e te mbaje peng politiken.Kulmi! Madje,do ishte shmangur dhe 21 janari ,qe per te mbuluar zullumet e Metes(dhe te tyret)vrane 4 te pafajshem.

 

 

 

Po ta kish denuar Meten per korrupsion qe me skandalin e videos,Meta do ishte mbrapa kangjellave tashti,jo te percaktonte fatet e dy partive me te medha e te mbaje peng politiken.Kulmi! Madje,do ishte shmangur dhe 21 janari ,qe per te mbuluar zullumet e Metes(dhe te tyret)vrane 4 te pafajshem.

Do ishte Meta, po jo LSI dhe jo kater mandatet e tyre. Ku do te mbytej Sala po te futej Meta ne burg? Mbetej pa qeveri.

Edhe kete ma bere o Sali? - pyeti burri i huaj kur gjet gruan ne shtrat me dike tjeter.

pse ,Gjembi,ata qe quhen Sali,s'kane dashnore?

E pra Saliu perlau votat, e kjo nga zeherri u krevatua me tjetrin. Po ai burri huaj te hapi syte, se dhe tani situate zeherri eshte.

 

Edi Rama: Kurrë me Ilir Metën, kurrë amnisti për krimet e Berishës!21 Janar, 2012 | KU I FUTI KËTO FJALË EDVINI? 

Parafytyro sikur je ne Shqiperi dhe mos keshe mundesi te hikesh. Te jesh i denuar te jetosh ne nje Shqiperi ku minister kulture eshte xhaelga, kryetare parlamenti zana, minister ekonomie endrity, minister i brendshem maverick, minister i bujqesise boisa, kryetar i KQZ bradi, kryeminister lefti...a nuk do i thoje derrit daje qe te zgjoheje nga kjo enderr e keqe? 

 

Hahahaha!

Kush eshte Edi Rama sipas Ilir Metes.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=UIahMIDAEU8

Personalisht mendoj qe Meta do te shtyje Ramen te votoje ato 3 ligjet dhe me pas do te thote,do te bejme koalicion paszgjedhor.

Se po u fut Meta ne listat e PS-se,ska asnje garanci nese do te qendroje atje mbas zgjedhjeve.

Te degjosh per moral nga ju eshte si te te fekondoje breshka.

Nga ju?

Nga kush?

PD-Berisha-LSI

Ju vemjet e PDs, e ka fjalen. S'u ndiet per Meten ne 2009. Thate qe eshte burre i mire ne 2011. Se si keni surrat e flisni, zoti e di.

Asnjehere nuk kam thene per Meten qe ka qene burre i mire.

Ke ngaterruar adrese.

S'jeni ndier pra. Te pakten keta te PSs po ndihen. Ndaj dhe fjala vemje.

Hahahahaha, po ju vemjet qe sot filluat qe shendetesia dhe minj\iera, nuk kane ceur se kane qene ne dore te Lsi. Pse si dinte saliu keto,pse nuk reagoj ai si politik beres qe eshte. Po per ate rendesi kishte vetem karrigja e kryministrit. Mjere populli qe humb shpresen po ja keni pa hajrin se hajni jeni. Vetem moral mos na beni se haleja e mutit ku ishit bashke smund te bej moral se vjen ere qe larg.

lol, fjala fekondim nuk mund tre perdoret per breshken se ai te qi tamom si ne ja ketu e ke

Na sill dhe cik ate linkun e Metes gjate fushates se atyre zgjedhjeve ku beri dhe koalicion me Berishen me pas ,qe te shohim cfare ka thene dhe per Berishen.Po s'pertove!

Ka thene: "I them Berishes te mos masturbohet me KQZ" smiley e gjera te tilla, dhe qe vetem LSI mund ta heqe Berishen nga pushteti. Popull vemjesh qe na drejtojne akoma njerez si ky!

   Sot, kemi nje panorame tragjikomike ne PPU dhe ne mbare vendin.Te tille  e lehtesojne, per ta marre vesh edhe debilet, kur lexojne ata qe shkruajne duke shprehur helmimin, pse iku nga vatha e kusareve, ortaku i kryekusarit dhe tjetren e sjellin ata, qe gezohen se me nje ortak kryekusari, me siguri matematike do te hidhet me bythe perpjete,  kryedallkauku dhe banditi, i specializuar, per te qene kryekusari  i pashoq, i ketij vendi.

  Morali i vertete, .... plasi e mori sheshet !

Ah mos vdeksh si emermadh, more Hodo Pasha,  qe i ke thene disa  nga keto llafe qysh  na 13 prill te vitit 1904, bash ne Beligrad, ne "Albania"

 Dhipllomacia e kusareve, me nje dashtuni te madhe per A`tdheun,sot e mbrapmi kane me vu  nder pllane dhe mandejme mu lodhe tue  zbatue pllanin e madh,  per nje patridhe  te librume, te xhvillume dhe  te ...integrume, ... per gjer... ne G.te Samave,  te tan shyptareve...! Kjo ka me qene se s`ban fitoria finale e jona,... mbrapmi  23 qershurit.

Brohorisni pra, se ja arritme asaj dite te amshume, ne saje te Ketij polltikbamsit turkoshak !

mire te barsbythlargumit qe jane zemruar, po edhe ca ultras te djathte kane rene ne zi per bjerrjen morale te edi rames ? Allah , meshire.

smiley Mund te thoja qe ti po e keqkupton, por e di qe e ben me ndergjegje te plote ironikoperpjekje: te barazlarguarit nuk jane zemeruar por po themi "u ngjirem duke ju thene qe Rama s'eshte me e mire e na sulmonit."

kur mendojne se sa ngjala do haje Rama me Meten dhe jo fshehur,hapur fare,u iken truri.

Xhaelga eshte indinju shume. Ka dy dite qe nuk shkrune! 

ah me vjen keq por s te njof si zedhenese te atij grupimi.ka soliste te tjere qe po u bie llapa ne toke nga lodhja neper komentet kilometrike.

Si ore nuk e njihke ?  Megjithse ke nje farë te drejte se akoma nuk është shprehur "Cfare e lidh me kuptimin e të shkruarave " Po pse ore vetem vemjet do çquhen smiley Po Gjembeçet qe kane dhe vaktin te rriten tani si ushqim , nuk e kane kete te NdRejte .Është prill er babam .janë në lulzim të plotë .Në maj vjen ai vllai i tyre i kullot . Mbeten vetëm farat në Qershor smiley

Spiritus eshte psikopati morale per cdo njeri me nje qendrim moral te shendoshe, per kedo qe eshte intelektualisht i ndershem, per kedo qe s'eshte hipokrit, servil, interesazhi e tribalist primitiv te mos revoltohet ne maksimum nga kjo felliqesi.  S'ka rendesi ne je i barazlarguar apo jo.

Nuk te them dot jo, i pakapshem...por realiteti eshte i forte dhe me kokforte se deshirat . Nuk kam ndonje koment tjeter.

S'po thot njeri qe realiteti eshte kokeforte.   Ceshtja eshte cfare qendrimi mban ti?

Po ta kam thene pra: per cfare ke thene ne koment, s'po t them ndonje Jo kategorike.Mua me le shije te keqe ...POR kur mendoj me te keqen behem pragmatist me shpresen se gjerat mbase behen me mire. Po nuk u be, c ate them , une popull jam dhe popujt ehu sa here jane zhgenjyer.   

Po po, harrova Satanane e Vicidolit qe me prezencen e tij justifikon cdo gje.

nqse votohen 3 ligjet dhe shqiperia merr statusin, kjo loje ka kuptim. le te marrin ato ndihmat qe u takojne dhe kaq. te gjithe jane njesoj,fatkeqesisht. s'ka me kuptim se kush do te fitoje. hajt, rram-bam te shkojme atje ku duhet shkuar.

kot lodheni dhe filozofoni. s'ka burra ai vend. na mungojne kokat e mencura, si gjithmone xhanem.

secili tani per tani le te shikoje familjen e tij. brezi i ri, te shpresojme, qe do ndryshoje kete klase politike dallaveraxhinjsh.

spiritus , nuk besoj se ke arrit te marrish vesh ça opo zien ne kampin e zuzareve,  qe mbledhin kockat e kusareve.

Kane ra... ne peta! E di kujt i thone?Komedi ore

Perfundimisht, me keta nuk dalim kurre nga bataku! smiley 

Ore po si nuk ka akoma asnje shpjegim politik te zgjedhjes per ftese LSI-se nga ana e PS-se!?

Neper media gjeta vetem nje hartim te gjate te Rames, qe qellimisht e drejton ne ajer dhe e mban ne hava ligjeraten, pa prekur ne asnje rresht ceshtjet konkrete qe lidhen me kete zgjedhje shume te forte.

Ku jane udheheqesit, deputetet, frontmenet e partise!? Sot me shume se kurre duhet te kete lume deklaratash, shpjegimesh, analizash...te pakten ta "embelsonin" ilacin, jo keshtu, si "suposte"!! 

Rama nuk eshte vetvetja dhe ska sesi, te gjithe politikanet perfshi ketu edhe Berishen manipulohen nga faktori i jashtem! Rama me kete deklarate i  ka dhene mundesi me shume AKZ qe te shtoje radhet e saj me shume ne zgjedhjet e ardhshme! Keq per PS dhe mire per AKZ! 

Eshte hera e dyte qe "diversionisti" Ilir Meta po krijon mundesi te pashembullt per shkatrimin e polit te majt! 

 

 

eh mo grava, iku e vate kjo. edhe nje fije shprese qe po ringjallej u zhyt ne pisllik. shqiptareve po u thone troc
ne tallim karjanat me ju e ju mutin do na hani 

Cdo popull ka ne krye ate qe meriton. Shqiptaret Jo sot po dhe pas 100 vjetesh po me kete politike te qelbur do merren dhe hic asgje nuk do bejne!!! Mjaft na cate bidonat me politike se keto qe keni I meritoni dhe mire ua bejne !!! 

ty që s'na le të bëjmë dy pare muhabet rehat, ti çaftë bidonat smth big

qenkan bere gjithe robt maniake te seksit te kafsheve, ncncnc. bestiality? :o

Megjithe te keqiat e shumta, te panumurta, mbi kete vend  dhe nga keto qe sollen mend te ketilla lojrave, mund te themi pa piken e entusiazmit,  se  se pari nga e keqja me e rende,  e qe eshte KY, kryekusari, shoqeria shqiptare shpetoi njehere e pergjithmone.

  Vate... KY !

 Le ta qajne me ligje, qysh sot, (sic po e logasin me zerin e kukuvajkave) te gjithe ata, qe nuk rrojne dot pa frymen e TIJ !

s'vate ai jo, o Grava. loja e tij eshte kjo dhe atyre qe e mbeshtesin. ja do ta shohim. po pse flisni me kaq pasion, s'e marr vesh. ata jane te gjithe njesoj, njesoj njesoj. c'kuptim ka tani per tani ta lere njeri dhe ta marri tjetri. nxirrni dot nje force politike per se mbari? ca fytyra te reja inteligjente dhe te paperlyera?

ja kete beni, jo haeni e grieni per ca maskarenje.

Ai (Ky)  iken nqs i pritet nje bilete per ne Peqin.Nqs pazari eshte bere qe KY te kaloje pensionin me nderime si "burre shteti"...atehere kemi levizje pa ndonje ngjarje.

ai mund te largohet nga politika, si figure, po pd-ne do ta lere ne pushtet dhe 4 vjet te tjera. ketu do jemi.

 

Vate... KY !

 Le ta qajne me ligje, qysh sot, (sic po e logasin me zerin e kukuvajkave) te gjithe ata, qe nuk rrojne dot pa frymen e TIJ !"

 

Akoma nuk ka ikur, por dhe po iku, kush e zëvendëson? Kusarët që ishin para tij, që janë të uritur 8 vje në opozitë? Nuk pastrohet jo ky vend nga këlyshët komunistë,,, janë kudo në çdo halkë pushteti politik dhe ekonomik,

bota e lire -

Atje tek guri me vere

Nje e nga nje do shkojne

.....Te tere...............

alba1 , lene te flasim bashke, ... ne 25 qershor!

25 qershor? Sa te numerohen kutite. Sa te bllokohen qendrat. Sa te grinden. Kismet nga shtatori a tetori po u mor vesh kush fiton.

ne 25 qershor, pd-ja me apo pa te do rikthehet edhe njehere ne pushtet. ai do largohet, jo se humbi, por se do vete te largohet. kjo eshte psikologjia e malokut berishe, pra zbriti vete nga kali.

Më 25 Qershor në pushtet prap Berisha, ndërsa Edi i lemeritur më vodhën zgjedhet...

po, ja kjo do te ndodhi. berisha mund ta lere postin e km, me deshiren e tij, po pd ama do jete ne pushtet. rama duhet t'ja mbathi nje ore dhe me pare nga politika. duhen fytyra te reja, inteligjente dhe te pa korruptuara. ditet e mira pas ketaj vine, po shkon erresira... duroni ...

LefKOPEJA u be e gjalle!!!! I dhemb barku per PS ....Komplet si dhelpra pas koqeve te dashit ...t rane aty ..i rane atje smiley Eshte mendim kunder lefKOPE nuk eshte si ne PD-hi ku flet Babasqa[i e mecerin Jozefpercka nga anthuziazmi qe i can kodrat mes permes.

Nje keqkuptim  dallohet ne keto komente . Askush nuk shpjegon perse eshte Kunder se majtes por vetem kunder Koalicionit . Koalicionet jane Levizese , nuk jane standart .Eshte nje situate jo xhibleshshpjeguese me derdervereveremaverikesh 10 apo sa mbane mbrapa .Eshte nje situate ku Gremina eshte Afer . E c'kuptim ka per momentin qe te parashikohen qendrime te mevoneshme ndaj kriminelit Berisha  , si psh  ndaj 21 Janarit e Gerdecit , dhe te perzihen keto ne nje thes me Koalicionet ? Partite i bejne masat dhe masatjane nr votash .eshte mire apo keq ky qendrim eshte Politik qe udhehiqet nga nje Parti . 

Shpjegimi me i qarte do te dilte me analiza se si do trajtohen keto "te shkuara " jo se si po kapercehen ne interes te largimit te K/felliqsires pa Moral e pa asnje veti Shqiptare k/percaresit Berisha ?

Kush e gjen ate Pikturen e fjales se sh Enver ne Moske ku Hrushovi terheq kullaron nga nervozizmi ! Megjithse dhe sh Enver nuk la llaf pa thene per ish sek rinise fashiste Shtraus ... e priti me nderime smiley

spiritus ,Je ndodhur ndonje here buze ndonje ..varreje"? E ke pa kur niset ndonje gur i madh teposhte? Ça e fekti ke vene re?

aha, nuk e besoj se e di spiritusi c'eshte varreja smiley

swed, "nuk e di"- po thoni?

Beji mor nje ze!

tani erdha grava. po filloi te rrokulliset guri, tha Arbnori dikur, lereni te bjere e te zere vendin e vet.ose gurin e komandon sa e ke ne dore. ose guri keq ne vendin e vet.  si guri ne rrokullime thote kenga grava. 

 

Rama tani me mire te mari kamalecat telajot  ti fusi ndonje pune per ekspozite me piktura abstraksioniste ose te shkruaj ndonje liber me aventura te bukura per te kenaq naivitetin,e vet megjithse u perpoq per mire i shkreti, dhe beri ca gjera te mira si fillim! Nje nga gabimet me te medhaja te Rames eshte ky afrimi me Ilir Meten! Idjotsia me madhe qe do ti shkaktoje humbje! 

Humbje ne kuptimin mos  fitores me 23 Qershor mbase nuk i shkakton, por per mua humbja me e madhe eshte se me cfare morali do te qeverise kur qe ne fillim do te jete i detyruar te emeroj ministra disa hajduter te LSI-se,  ne mos vete kryehajdutin Meta. Dhe kjo quhet rilindje? 

Nuk ke cfare emri ti vesh kesaj levizjes"Rilindja", qe per hir te se vertetes Shqiperise i duhet nje e tille! Ky tani doli zbuluar me naivitetin e tij te madh qe e karakterizon se hallin e paska te vij ne pushtet dhe jo te bej rilindje! Ka llocur keq, nuk e di nga eshte influencuar apo ka qene i detyryar te hedh vallen sic i thone te tjeret! Sic duket qendron kjo e dyta! Ky e beri si Lopa, mbushi koven me qumesht dhe pastaj i dha shqelmin! Tani me mire te mbylli ate twiterin dhe te mos dali fare se vetem te shara do te kete! 

 Nje nga gabimet me te medhaja te Rames eshte ky afrimi me Ilir Meten! Idjotsia me madhe qe do ti shkaktoje humbje!...

Me kete rast me humbje kuptojme nr Votash apo e ke ndryshe ? Po ku do shkojne keto vota ? Eshte kjo qe shpjegon humbjen jo fjala ...do i shkaktoje humbje ! Ne se Partise Socialiste do i shkaktohet humbje , kujt do i shkaktohet FitorJe !!!!!

Patjeter qe gjykime me gjakftohta jashte 100 nikerise PD-hit , mund te japin edhe mendime me te arsyeshme shpjeguese .Pastaj nga te lloit Derstile moj Derstile jam qe jam pse mos te gjej dhe une nje Moralshtjelluesfurkor per tjerrje Leshi , nuk eshte shume veshtire . Nje prurje te kesaj natyre e cauan ne 500 nr e komenteve me "ku me njeh ti une mua " Sidomos keto qendrimet Moraldepertueseelektrongjaleske ...nuk shpjegojne shume qarte ...... Ah te isha une ...smiley

Dmth c'do te bente shoku Xhibole ne nje situate te tille ? Po anonim kaka me vija qe gjith kohen jep parashikime e udhezime  me lefKOPEVE per ndarje Mandatesh ? Po maver ver ver ver Iku me 10 mbrapa ? Po peter ter ter teri antikomunist ? Po ballisto zogisti poeti kombetar Xhelal aga ? Jane nje varg personalitetesh qe duhet te japin shpjegime

Humbje per PS, oidriso! rrjedhje te elektoratit! .. ose perfaqsimit te Ps-s! Ulet ai i Ps-s psh dhe shtohet ai i AKZ! AKZ eshte nje opozite  forte ne dukje, dhe duke u rritur! 

Po nuk eshte vetem Ps-ja per te rrezuar "Qelbesiren" ka edhe te tjera si AKZ, FRD, ect.. 

Alternativa themelore e AKZ dhe e kujtedo force Politike eshte Largimi i Grupimit Politik Klanor kleptokrat , megalloman , hajdut e kriminal te Berishes . Kjo nen kupton edhe AKZ si e vetmja qe ka deklaruar BURG per Berishen . Atehere ku eshte kjo HUMBJE ?

Ajo qe stonon ketu eshte pikerisht kjo ....shpjegimi i kesaj Levizjeje .Ne vend qe te shihet  nje bashkepunim me i Thelle shihet Humbje e PS ?! Per hir te Moralit te "Liburrnise e Liburneshave " ?!Kur katerciperisht ne te gjithe Historikun e PPU lexon te qytetruar qe e kane flakur Larg e Tutje kete Moral qe na la 50 vjet me parullen "bar do hame po Parimet si shkelim " perfshire dhe Gjembin dhe te Tredhurin pa le me anonim kakat me Vijera ! Apo JO ?

Personalisht nga Une .Rama nuk ka asgje Partiake .Rama eshte Ekzekutiv .Ka afruar njerez te vendosur e punetor te natyres se AKZ si Tahiri ! Perse  mos te bashkohen me AKZ me te njetin Objektiv etj etj .Si do ta harrije ? Dhe a duhet ta harrije ? LSI bashkepunoi me Saliun per Integrimin .Mbase dhe arriu por me se shumti ne finale DESHTOI .Tahiri le te bashkepunoi me Spahiun per te futur ne BURG klanin nepotik e kriminal te Berishes !

Ja ketu fillojne mashtruesit e barzlargimeve , me : te gjith Armiq , te Gjithe Kusare , te gjithe pa Moral etj etj .Dhe Populli e vendi ne Buze te Grenines Berishiste !!!!! E perse na u desh ky sistem kur ishim atehere ??

oidrizo nuk te kuptova fare, Ti si e vlerson kete deklaraten e Edi Rames per afrim me Ilir Meten?!!! Pergjigju pyetjes shkurt smiley 

oidrizo nuk te kuptova fare,

smiley  Lexoje edhe 7 here te tjera se vlerat nuk kuptohen mire me nje te lexuar.

Nuk hyn ti Gjemb se nuk je pergjigjur ..Cfare te lidh me kuptimin e te shkruarave smiley

Per ty e per kohen nga me Efektivet ! Perfshin dhe ngushellimin e mesazhin per gerdecaret dhe 21 Janarin ...largimi Berishes eshte Baza per nje Proces Normal Jetese djhe Gjyqesor !

Me Tahirin idriz nuk ke gje ne vije. Me vjen keq por ai eshte 0 . Ai nuk bind. Ai nuk di te flase. AI nuk ka personalitet. Ai di vetem te imitoje Ramen. Vereje dhe do ta kuptosh.

Sa per temen, meqe jemi. Une besoj se do kete humbje votash. Asnje ketu nuk eshte loqe aq shume sa te besoje se rama dhe PS ne pushtet do ishin engjej. dhe idealiste. AJo qe shpresohej ishte nje qeverisje me e mire pasi PS ka kapacitete intelektuale per te qeverisur me mire. kjo sdote thote qe ata sdo te vidhnin. te jemi te qarte ne kete pike. dhe kur kane 8 vjet ne opozite, fondet shterojne dhe partia do leke te mbahet. Tani kesaj urie per para shtoi pak LSI-ne qe votat qe  ka i ka te blera me para ose vend pune, e kupton sa dem ben LSI ne qeveri ???? dhe kjo do te thote me pak vende pune per militantet e PS, rrjedhimisht edhe me pak pritshmeri sidomos ne zonat te caktuara, e rrejdhimisht me shume te zhgenjyer nga militantet e PS-se qe ne rastin me te mire nuk kane per te votuar fare. Po ti shtosh edhe zemerimin e pjeses tjeter , behen ca vota me shume. Eshte dhe faktori i votave te pjeses gri, me kete ftese ai nuk voton me per Koalicionin e PS . mundesisht edhe ata skane per te votuar. 
pra jane vota te humbura, Nderkohe te siguroj une qe Berisha ka per te marre me shume vota se ne 2009 , per me teper qe tani ka nje kauze, LSI ishte hajdutja. Llogarite behen thjeshte, perse duhet qe njeri te votoje per dy hajdute kur voton per nje qe eshte ngopur per 8 vjete, tek e fundit nusja e saliut me 2009 tani eshte nusja e rames...
e kupton qe jo vetem s'vete fare moralisht por edhe po te llogarisesh efektin ne vota ska per tja pare hajrin. Nej gje eshte e sigurt LSI votat e veta i siguroi. deputete do ti marre nga koalicioni me PS dhe s'eshte cudi qe te ikin nga koalicioni me PS andej nga erdhen. nje qe eshte kurve , kurve mbetet 

AJo qe shpresohej ishte nje qeverisje me e mire pasi PS ka kapacitete intelektuale per te qeverisur..

Le ti permbahemi kesaj qe perben dhe Thelbin e komentit tuaj .E perse i duhet meshuar Humbjes se Koalicionit kender Krimit dhe Banditizmit ne Pushtet , dhe jo Aleancave per te shporrurr njehere e pergjithmone kete menyr menazhimi te pasurive e njerezve nga Parti qe marrin Pushtetin si PD -hi ? Keto teknokracite jo 68 e jo 72 mandate kane peshe vetem per te kenaqe njefare egoje  qe mbase eshte dhe kenaqesi individuale e ndonjerit , fantazia elektorale !

Ja ta plotesojme  mendimin qe te dale i Plote ..Tani kesaj urie per para shtoi pak LSI-ne qe votat qe ka i ka te blera me para ose vend pune, e kupton sa dem ben LSI ne qeveri...

Kjo shtese me duket e pakuptimte per hir te Filosofise qe paraqet PS ...Sistemi eshte ndertuar Jangellesh .Robt veprojne brenda sistemit . E kupton kushdo qe ky lloj VOTIMI ...po po ta them une zotrie si asnjehere ne Historine e Shqiperise ...i mbjellur nepermjet Vjedhjeve dhe Parave per blerje Votash , Kercenimit e Presionit nga Berisha , krijon dhe ushqen nje Prototip te pershtatshem brenda ketij sistemi . E perse nuk duhet zhdukur Berisha me sistemin e tij qe edhe LSI si pjeseIntegrale e Popullit te dale HAPUR se cfare perfaqeson , aq me teper qe ka pernbajteje e elektorat te MAJTE !

 

"BURG per Berishen!"

...Dhe une qe e dija se ne burg te fut prokuroria dhe jo partite politike,qofte edhe AKZ!!!!

Une pres ti bashkohet edhe Lubonja me Frangaj kualicionit per rilindje smiley!!

Plera plera plera...Rames i rrofshin kollaret dhe twiterismiley

@Grava:

Po Meta, me kutin tend mates te kusarise, sa vlen!?

Po me kutin mates te shqiptareve sa!? 

A eshte Berisha tek pulle e keqja e vetme e madhe e shqiptareve, apo nje sistem i tere kusarie, ku i kane duart te zhytura ne batak nje mori shqiptaresh, te majte e te djathte!?

Une vete besoj se eshte kjo e dyta. Besoj gjithashtu se per ta luftuar sistemin duhen bere sa me pak kompromise qe te jete e mundur. Ndersa ky kompromisi me Meten me duket goxha i komplikuar, pasi afron vertete rrezimin e Berishes, por perligj nderkaq sistemin (ndoshta nuk ka akt tjeter te mundshem qe ta perligje me shume se ky sistemin e lig qe na qeveris ketu e kaq vjet...)

 

    

(ndoshta nuk ka akt tjeter te mundshem qe ta perligje me shume se ky sistemin e lig qe na qeveris ketu e kaq vjet...)

Kjo është e keqja e MADHE FARE. Është akt noterizues i sistemit. Kush ka fituar deri tani, ka fituar. Kush ka vjedhur deri tani, i ligjërohen ato para. Kush ka mashtruar deri tani, i falet etj. 

Ky koalicion është firmë dhe vulë i gjithë tranzicionit. Njëra dorë lau tjetrën.

Rama më mirë të humbiste, akoma më mirë të vdiste dhe këtë punë të mos e bënte. 

Po lere Grava, lere ate muhabet se ky palloshi e dhjeu fare... gjithmone eshte thene se politika nuk ka moral, se eshte kurve, e kemi pas dite kete po se do te ishte kaq baxhelle, nuk ma merte menija.... Po ku ka moral kjo krushqi more.... prej ketij kokelopes u vrane 4 vete....., ky palloshi vajti dhhe ka thene se te gjitha gjyqet e falura do ti hapi pasi te vije ne pushtet, po tani, si do t'ja beje me Liken, do ta ferkoje apo to ta plasi brenda.... I gjithe populli opozitar eshte ngrehur, se pasi te vinte palloshi ne pushtet, do te ndeshkonte te gjithe kusaret kriminelet, apo te korruptuarit, po tani, si do t'ja beje me Liken, me Naçon, apo me Vasilin...???? qe i kane mnbushur torbat me parate e korrupsionit...??? Atehere me mire le te rrije Saliu ne pushtet se te pakten keta jane ngopur, dhe kete katervjeçar beqim do te punojne edhe pak per ideal, po keta te rinjte me si po vijne punet, qenkan me te babezitur, perderisa po marrin pas vetes mesuesin e korrupsionit..... Siç duket do ta marrin per tu dhene leksione...... Nuk e doja ta hiqnin Berishen keshtu, me te lutme, do te desha qe ta terhiqnin zvarrre, por siç duket paskam qen gabuar, keta perfundimisht ne nje poçe pjerdhin..... Nuk ja ke besen asnjerit nga keta..... me mire t'ja japim voten Muho Asllanit.....

Obi-Wan - po pse more lanet,  nuk me lexon tamam ?

Vendi eshte prane krizes. Kur ste mban dot as NMNja me buke mo smiley

Ose ka plas lluksi i modh Fiqo, ti biesh te mires me shqelm.

alidemsi, havale ..emon, se nuk kam ç`te te them tjeter une Juve.

 Atje, tek guri me vere , nje nga nje i pafshim... te tere ! E merr vesh kete thenie, te 500 viteve me pare ?

Po shpresoja qe ky lajm mos te ishte i vertete po mesa duket qenka. Ka i problem te madh aleanca me lsi. Problem moral te pakapercyeshem. Fundja fundit ajo qe e ka dalluar votuesin e ps nga ai i ps ka qene nje tis morali te pergjegjshem e qytetarie. Kjo levizje e zhduk kete superioritet. PS duhet te ishte ne gjendje ti fitonte e vetme zgjedhjet si partia me e mbeshtetur qe eshte ne shqiperi. Pasiguria per ta bere kete deshmon paaftesine e rames per te krijuar epersine. Ne kete moment rama duhet t e ike e tja lere partine dikujt me te afte ne ngjizjen e nje imazhi pozitiv, blushi ndoshta. Tregon gjithashtu degradimin moral te shoqerise shqiptare qe e varferuar ne kulm si ekinomokisht ashtu dhe moralisht akoma ka ne gjirin e saj individe qe votoj e per nje fosil si pd. 

do ishte me e ndershme edhe e humbja e sgjedhjeve dhe mbajtja e ca parimeve humane sesa barazimi me moralin shpellar te pd. votimi ps lsi eshte nje vote e pamundur e ne mungese te alternativave te tjera (frd e ak jane qesharake) eshte nje vote e munguar. 

...I gjithe populli opozitar eshte ngrehur, se pasi te vinte palloshi ne pushtet, do te ndeshkonte te gjithe kusaret kriminelet, apo te korruptuarit, po tani, si do t'ja beje me Liken, me Naçon, apo me Vasilin...????...

Ne cfare bote jeton bre alidems qe flet keshtu?

Populli opozitar mezi pret te shijoje torten e pushtetit,ti brockullit jo gjyqe jo ndeshkime.

Edhe sikur te donte Edi Rama nuk e ndeshkon dot Berishen dhe te tjeret edhe pa Meten ne koalicion.

E pame kur Berisha futi ne burg Nanon,si ju kthye burmerangu,dhe mos thuaj se e futi kot.

Nuk futen ne burg kryataret e partive opozitare,kur jane ne detyre.

Futen ne burg kur ikin,ose kur jane ne prag te vdekjes,sic behet kudo.

Mbase edhe ke te drejte, bile jo, ke plotesisht te drejte me keto qe ndodhin.....

E pashe para pak ditesh kur po hynte me makine te rruga e shtepise. M'u duk vertet me hunde te zvogeluar.

po kjo, priti 20 vjet per kete operacion. s'e kidhte pare veten mire ne pasqyre sic duket.

eshte kokeshkemb si i jati, ka komplet karakterin e tij. hundes ama, i beri derman.

Shifi, shifi komentet te faqja e facebook-ut te Berishes!!!

Un jam nje votues i perhershem i PS,dhe deri dje isha me mish e me shpirt pro Rames....por pas ketij

kualicioni turpi me LSI,un si votues i majte ndjehem teresisht i zhgenjyer,i tallur dhe i perbuzur deri ne

deshperim.....dhe ne 23 qeshor jam i detyruar te votoj te keqen me te vogel (fatkeqsisht jemi te detyruar

te zgjedhim akoma midis dy te keqijave) qe ne kete rast ,me dhimbje e them jeni ju z.Berisha....pra un si

socialist tradicional do votoj per PD,pas kesaj qe beri PS-ja

Perla, perla!!!

Kudo ka perla o Roni!

beji valixhet te vish ne Shqiperi pas 23 qershorit,se ke 8 vjet qe pret kete dite.

Jo plako e kam punen shume te mire ketu ku jam. Edhe baba im sikur te behet kryeminister nuk leviz!

s'paske nevoje me i bo operacion hundes mesa duket smiley

dhe ma pak majuce, po deshe.

Tani votat shkojne per AKZ padiskutim! Bravo Rama! 

AKZ?

Me mire hajduti Meta se nje turk si Spahiu.

 Une nuk dalloj ndonje gje turke tek Spahiu, pervec his surname Spahiu! 

Ti harron se keta politikane nuk bien nga qielli, bij te ati populi jane...prandaj mos i mbaj shpresat te vota e morlashme e shqiptareve!

Me mire FRPD, ai spahui eshte demagog i madh.

 

BIedar MorinaAnëtar që nga data 2 Pri 2013 - 12:26 O Bledar, urime njehere per anetaresine e re ketu tek PPU-ja. Por kot me te pyet: mos je gje si Lefti e ndonje tjeter qe jane te punesuar part time nga partite politike per te lobuar interesat e tyre? Nese eshte keshtu, te keshilloj miqesisht te largohesh se ne PPU-istat e vertete nuk i durojme dot cibanet e huaj dhe jo per gjo por krijojme aleanca te pa shpalluara per ti tallur dhe denigruar.

Po pse e pret me kembet e para a derbardhe? S'ka faj ai se eshte dite e keqe sot  smiley 

 

Faqja e Berishes sot qenka miniere diamantesh...mrekullira!!!

un jam nje ish simpatizant i partis socialiste dhe prej disa muajsh jam ber simpatizant i pardis demokratike.kjo fal jush zoti kryeminister,dhe sidomos pas ktij turpi te edvin rames qe katranosi kto dit jam krenar te ndjek rrugen me juve drejt mandatit te 3.ai esht nje i pafytyr nje skizofren qe per te fituar shet dhe krenarin e tij,larg qoft t vej shqiperia ne duart e tij,duam fitore te bindshme sidomos keto zgjedhje,ju uroj shendet dhe rrugetim drejt fitores sone te perbashket e ne te mire te gjith SHQIPERISE Z. Kryeminister

Kinda strange ! 

Simpatizant i PS-s nuk i thote Berishes z.kryeminister, por gjithe vemjet e PDs ashtu i thone. lol

lojera kalamajsh. Ama per nje gje me pelqen Rama. I le sharjet ne facebook. Te Berisha te fshijne e te bejne ban ne cast. Parti demokratike, dmth

Per kete te vetmen gje te pelqen Rama? na duhet feedback konstruktiv

Ama per nje gje me pelqen Rama. I le sharjet ne facebook.

E sheh qe po te veshtrosh felle-felle mundet te shikosh pertej kesaj bythemeteputhje anti21janariste dhe te gjesh atribute pozitive tek Rama?

Mund te jete njesoj si Berisha ne aspekte te tjera, ama ne Facebook bej ca te duash, s'te ben qeder. Nje Rama kryeminister jo vetem qe s'do te te fshinte komenet po do te te jepte dhe chipsa falas ne lojrat me popullore ne FB. smiley

smiley

Fenomeni i antiberishizmit s’është veçse një ambalazh që mbulon dëshirën e njëkohësisht pamundësinë për të qenë haptazi berishistë, për të qenë po aq populistë, po aq hegjemonë e ndërtues klanesh. Sjellja e Ramës brenda PS-së, sajimi i zgjedhjeve me Maqon, mënjanimi i çdo kundërshtimi dhe injorimi i çdo debati të brendshëm e tregon fare qartë këtë. Ndërkohë duhet mbajtur parasysh se antiberishizmi dhe çdo lloj personalizimi tjetër i politikës nuk përbën qasje parimore dhe nuk sjell me vete asnjë përgjegjësi. Këtë e demonstron më së miri rasti i Metës, që nuk e pati për gjë të kalojë në kampin tjetër ndërkohë që partia e vet ndoqi si trup i vetëm, duke e ndihmuar madje të linçojë ata pak disidentë që dolën…

http://www.peshkupauje.com/content/rikthim-tek-zgjedhjet-e-majta-nen-driten

...tha Zaimi ne 2010-ten.  Doemos jo shume me vone se ky artikull u arratis per ne Prishtine per t'iu bashkuar VV-se, ndersa shoket e tij saktivisto-mjaftisto-radikalmajtiste tashme kane kohe qe jane bere pjese #ngjalerilindjes.  

Respekte Zaimit per integritetin, kthjelltesine, ndershmerine intelektuale e qendrimin e drejte moral.  Do bente mire te dukej ketejpari per ndonje koment per serine e dyte te antiberishizmit tashme e kompletuar me #ngjalerilindjen.

"Saliu do pranoje zgjidhjen e re, zgjidhjen politike!  Nuk mund me te kapercehen, si kapercehen te vdekurit ne nje fushe plot me te vdekur pas nje lufte!"

...tha Rama me 20 Janar 2011.   Saliu i kaperceu te vdekurit e fushes se luftes, dhe Edvini e perfundoi kapercimin pak a shume per te arritur ne krahet e dhjamura te Ilirit.

Sigurisht që po. Nuk kam asnjë dilemë për këtë. Pavarësisht nga çfarë ka ndodhur, eventualisht ne mund të kemi një koalicion me LSI-në. Nëse ka njerëz që janë të papërgatitur për këtë që po ndodh, kjo tregon se kanë problem me fantazinë e tyre...

http://www.panorama.com.al/2012/05/11/aleanca-ps-lsi-blushi-me-lsi-rrezojme-berishen-ne-parlament/

tha Blushi, ai gjoja kritiku me i forte i Rames, ai kreu i asaj te famshmes LMN, mbas daljes se pare te bujshme te Rames ne Opinion dhe amnistimit te pare te Metes publik nga ana e tij.  Ngushellime atyre qe kane problem me fantazine e tyre!

Mirmbrema.smiley

Xhevahire pa fund...pa fund. Po me duket vetja si Indiana Jones kur futet te tempulli i thesareve...xhevahire pa fund!!!

 ju lumt o burri madh i shqiptaris se je numer 1 ne kombin shqiptar si ju kemi pritur njeshekulll te vij nji burr shteti qe ika hije shqiptaris rrovsh sa malet o trim bujar i madhi Sali berisha zoti te bekoft dhe te dhasht jet te gjat sa malet dhe dhasht zoti te zgjidhesh prap krieminister vendi se si ju ska per momentin mate mire dhe ma patriot shqipetar

 

Vetem per ket show qe na dhurove hallall ta bofte zoti e Ed Rama. 

paske antivirus te vjeter ti... une u perpoqa me u fut aty, e hoppa ma priti antivirusi... Bash nuk te lej aty tha, a ste vje marr nga vetja?...

Mos u merzit fare demokracia eshte proces i gjate dialektik dhe me forta eshte populli qe do t sjelli demokracine dhe jo politikanet! smiley 

Shyqyr qe ja pe dhe Xhevaires iher smiley

Pse kaq inatmbajtes ju brezi i ri #rilindas socialist me mentalitet dhe fryme fituesi? Sidomos brenda sojit.

Dyert i ka te hapura PDja per kedo, prandaj boll duruat me keto pushta qe u vrasin naten e u qajne diten. 

Shife cfare u bejne shenjave te pikesimit mer.

Ujt e zi i nxjerrin!!!

Dhe partia socialiste. Dhe edi rama Jane pjese e shqiperise. Po me keq ardhje. Pjese. Medioker smund. Te rrezikojme. Duke ju besuar shqiperine ne dore. Se do pendohemi rende. Po. Do demtohemi. Sa do Marrim Veten ne qafe. Le te ecim me pd me berishen

A ke ndonjë përfytyrim të rrezikut të mundshëm, si e përfytyrojnë këta "rrezikimin" që nuk munden ta bëjnë? 

Nejse, ketu ka vend per falenderime, duhen falenderuar njerezit e LSIs, talenti dhe perkushtimi i tyre do ti mungoje administrates.

Me kete aleance rezultati me negativ per te majten eshte 72-73 mandate.smiley

Nqs do largohen Zogajt etj atehere e majta forcohet akoma me shume.

Bohet e lidh thu ti. Trup dmth... smiley

Saliu nuk mori ne kualcion Skender Gjinushin ne 2005., dhe per 8 vjet e mbajti te djathten te bashkuar..Te djathten e bashkuar mund ta munde vetem e Majta e bashkuar.. Nuk ka alternative.

keshtu si po shkojne kjo levizje percakton qarte ate qe ka bre berisha deri me sot, ndmth rama s'eshte me i mire se ne, rilindja pordhi, pse duhet te votosh per ramen ??? kauze nuk ka me? pazar???? po ka , por berisha i ben me mire se rama, rama merr ate qe le berisha, kjo te thote gje ???? mua me thote qe saliut nuk i duhej me dhe tani pd mund te thote rilindje pa hajdutet e lsi-se qqe na u dsehn per te mos rene pushteti tek neobllokmenet e Rames. . PD mund te godase me fort dhe me mire se PS. NDerkaq PS behet pis po aq sa c'eshte LSI duke e futur ne koalicionin e saj.2 deputete u hoqen me MOS ndarjen e mandateve, meqe kishe bere llogarite na i nxirr njehere te kesaj aleance. po cilat zgjedhje  do marresh per reference se...... ate te bashkise se 2011?? lol. ku lsi hodhi tuc ramen??? Beji nje here me ke te duash e na i thuaj 

Une nuk kam votuar asnjehere Ramen, Nanon, Meten etj.. Por PS. Ti do votosh sigurisht sipas bindjeve te tua personale.. Por per mua ka vlere cili do jete rezultati pas 23 qershorit. Pervec se majtes se bashkuar jam i sigurt qe njerzit ne Shqiperi nuk do shikojne alternative tjeter. Sepse ne te vertete nuk ka.

Gjergjo , mendoj se pa bere fushate fare kjo levizje idiote e Rames i jep PD - se 78 Deputete.

Jo jo do i japi 88.

Eh mer pakap je atje larg ti por ta nigjoje miletin sot mer mik ........

Leje se e marr me mend.  Po shkulnin leshte e nduknin faqet nga ky imoralitet i Rames, aq shume sa harruan nenen e imoralitetit, njat krajlin dhe u perbetuan qe do ta mbajne ne kurriz edhe 4 vjete te tjera.

Brad ne Korce 2 keshilltare te djathte bashkiake para 3 ditesh u bashkuan me te majtensmiley Dhe ne korcaret kush fiton e nuhasim me mire se kushdo ne Shqiperi, po mos me besove shko pyet Saliun se ai ja u di mire vleren korcareve ne politike.smiley

e padiskutueshme Brad. Kuotat politike te PD dhe Berishes pas kesaj levizje te Rames jane rritur ndjeshem. Shiko edhe nje sondazh online te balkanweb, megjithe ato mangesite qe ka nje anketim online, por ne nje numer votuesish mbi 18 mije Berisha kyeson si me i preferuari per kryeminister.

E majta e bashkuar rezultatin me negativ qe mund te nxjerre ne 23 qershor eshte 72-73 mandate.. Me kete levizje u siguruan 13-15 mandate plus ne jug te shqiperise.. Nqs e djathtA mban te njejtin rezultet ne veri dmth 8 mandate +( sepse me shume nuk mund te avancoje) dhe shqiperia mesme te dale pak a shume barazim( ose PD+ 2 mandate para) si ne 2009 .. atehere llogarite dalin PS+ 4-6 mandate me shume se e djathta.. Bejini mire hesapet ju lutem. FITORJA E SE MAJTES TE BASHKUAR ESHTE E PADISKUTUESHME.

 

93 te ndryshoje dhe principet kushtetuesesmiley

me cfare shifrash a llogjike politike e bazon ti kur thua qe ps lsi fitojne zgjedhjet?

ta shpjegova pak me lart.

sipas rezultatave te 09 te llogaritura ps lsi nuk merr me shume se 69 mandate dhe pd bashke me aleatet 71, gjithmone sikur te rrrime ne shifrat e 09. Por pas kesaj levizje imagjioni se sa do ndikohet jo vetem elektorati i pavendosur qe shkon kah pd-ja por edhe ai i majte, keshtu qe rezultati ka per te qene i thelle per pd.

Shko bej cicin tani.

PO 5 % i lsi ne vlore, korce dhe elbasan tani llogariten ne kualicion sepse ne 2009 humben si vota.. dhe u favorizua saliu, e shoh qe nuk e njeh mire ligjin elektoralsmiley

gjergji , 2 dhe 2 nuk bejen 4 por tre  kur bashkohet ps-lsi, ndersa 2 dhe 2 bejne 5 kur bashkohet pd me lsi. 

 

Kur eshte hera e fundit qe ma mend ti Bame qe "Turpi" te ket lujt rrol ne politike?

 

trup o Rono, trup, te eshte bo mendja turp. te shofim perpara se kane ardhe gjenerata te reja ne politike me mentalitet dhe fryme fituesi. gur gur do bohet kalaja, fitorja fitores nuk i ngja

Eduart Selami smiley

cdo levizje ne kampin kundershtar eshte e mirepritur, politika ne keto momente parzgjedhore ka nevoje per moderim dhe ctensionim. Elktorati e ben zgjedhjen ne 23 qershor nderkohe qe opinioni publik po shprehet gjithnje e me qartazi per nevojen per rotacion dhe optimist per koalicionin e ri (bashkim me teper i se njejtes familje) dhe premisen e nje bashkejetese gjitheperfshirese qe drejtohet nga nje gjenerate e re.

Mire e Bame mire, vej gure mbi gure ti vej.

Nderkohe, nga superfuqi berthamore sot jena bo superfuqi veze!!!

 

Sot Shqipëria prodhon rreth 1 miliard vezë në vit dhe është një prodhues i rëndësishëm, që eksporton vezë në rajon dhe më gjerë...Ne po mbjellim në katër anët drurë frutorë dhe kur përpara 4 viteve më parë hodhëm idenë e mbjelljes së drurëve frutorë, kjo gjë u duk si tepër e largët. 

Shqipëria këto 3-4 vjet ka mbjellë drurë frutorë, ullinj, arrorë, mollë, sa në të tërë kohërat e saj. Tha Kryeministri Berisha.  

 

Xhungel ere xhungel me ullinj, arrore dhe molle osht bo Shqipnia!!!

Tema kryesore tek Respublika momentalisht? Libri i edukates per klasen 10-te ne Kosove ne lidhje me rock-un. smiley

Fenomeni i antiberishizmit s’është veçse një ambalazh që mbulon dëshirën e njëkohësisht pamundësinë për të qenë haptazi berishistë, për të qenë po aq populistë, po aq hegjemonë e ndërtues klanesh.

Shume e vertete.

Ron menyra me e mire per te financuar me para 'elektoratin " e PD-hit jane Pemtaria . ketu perfshij dhe gjelberimin e Luldashkurbanit ...Kur e kam ndeshur  ne Q.Studenti jam habite me menyren se si Vidhej . Gjelberimi , Pemtaria ( perfshire lulet ) eshte nje produkt qe verifikohet ne Mbjellje por realisht ajo evidentohet kur arrin pjekjen per fruta ose per Lulzim .Dhe si me magji vjen fjalimi Historik i shegorro -ullishtorit barorit domator Berisha -Rruli , pas raportit te drejtuesve se Moti i keq zotrie ...

Se moti i keq zotrie na thau ulijte dhe arrorret , na prishi puloret dhe la gjeloret pa koqe ... Por na nuk dorezohemi zotrie ! Na kemi shume te verteta !

pupupu çar bohet e çar thuhet... e te mendosh qe ka njerez çe vriten neper demostrata per politikanet e shqiperise

jo  qe vriten...i vrasin!! Tani per tani ajo qe dihet eshte qe Sala eshte nxire ne surrat,per te tjerat pritet te vij Rama ne pushtet e flasim!Po ashtu Saliu ka shume mundesi qe te vdes ne opozite..i uroj jete te gjate qe ta shijoj !!

Laura, nuk eshte se njerzit vriten neper demostrata, por i vrasin te keqinjt, kriminelet duke qene edhe me duar ne xhepa. E pra ky eshte Sali berisha, kucedra e Shqiperise. Qe ky monster duhet zhdukur ne te gjithe biem dakort (pervec mercenareve dhe familjarevete tij), por sa garanci na jep PS-ja dhe kryetari i saj Rama qe jo vetem do te zhduke sali-un por edhe veset e bemat e tij  ne menyre qe te mos perseriten me nga te tjere politikane? Ketu une dyshoj, pasi me propozimin per martese parazgjedhore qe ky i beri sot zyrtarisht LSI-se me kryetar apo pronar Ilirin mua me humbin shpresat per nje spastrim te se keqes ne politike.   

 

disa here kam thene  se opozita e ardhshme do te jete akz-ja.  duhet te jesh njeri shume i shtypur ose klon i lubonjes qe te votosh me deshire nje nga treshja (pd-ps-lsi)

mundesia e vetme qe ps-ja te kishte nje fare morali per te qeverisur ishte bashkpunimi me akz-ne.kjo qeverisje mbsa do ta shpetonte edhe ps-ne si ''dashnore e grekut''.

por me sa duket ''jorgot'' i terhoqen veshin dhe i ofruan hajdutin dhe hapesin e sholles serbe ne libofshe ilir meten.

treshja(pdpslsi) e dha provimin para fqinjeve te rasti''liqenas''.  atyre kjo u mjafton.  tani nese rastesisht keta jane edhe hajdute ,c'pune u prish atyre!

shqiptaret do e hane se pakicat i diskriminojne ''pozitivisht'' keta legenat tane.

keshtu muhabeti me te majtin,te djathtin dhe te smileyshemtuarin

tek e fundit per hir te integrimit behet

 

 

"Ne emer te interesit kombetare" e kish nis rama fjalimin per ftesen e LSI

Na muri ne qaf mer ky interesi kombetare. Ne 97 per interesin kombetare u be ajo marrveshje e shpifur qe per Berishen qe si Pashket per Krishtin!

Mallku qofte interesi kombetare!!! smiley

Keshtu nisin te gjitha tradhetite e medha me fjalet....... per interesa kombetare. Me mire te kish thone "per ambicien time per tu bere kryeminister pasi besoj se Shqiperia do te behet me e mire......dhe keshtu per te qene 100 perqind i sigurte, pranova te martohem me kurven e sali-ut Lirken"

Gallata me e modhe do te jete sikur Lirka tia dredhi e ti thote se interesat e integrimit te vendit ne BE e me gjere kerkojne mencurine dhe qeverisjen e PD-se. Kush ri e duron xhibin pastaj duke  i rene gropes se thelle te gjoksit leshator me bulza djerse rinore se e pata thene me kohe une etj. etj.  

A ka ndonje studim mbi korrelacionin e moralit te miletit dhe dhiderave te tij?

Kur eshte i afte per ket fare "kapercim ylberi", cfare na pret tjeter nga Edi Rama...!?

smiley

 

Nderkohe Jozefina perdor armen e saj me te fuqishme...ironine!!!

Roni, pse te lene te vetem ty ne departamentin e diversionit me foto te Mr Xhelit dhe komente nga FB i Berishes? Mire here tjeter, por dhe sot?

Kjo eshte ndarje e pabarabarte e pergjegjsive. Vertet socialistet jane per taksim progresiv, por jo deri ne kete fare mase! 

Apo s'e ke per diversion kete pune, i kalon neper duar keto gjera si tespie per te humbur mendjen? smiley

Cfare ke mor xhib mor shpirti i vellait? 

Ne mund të bëjmë show gjithë ditën e të bëjmë të habiturin (tani që e dhjeu ky i gjati nuk e votoj më gjallë në botë) apo profetin (se ne ua kishim thënë...fjalia lidhet me linkun e postimit profetizues që Rama është njësoj si Berisha). 

Më falni, por kjo quhet të mos kesh respekt për intelektin tënd. 

Ka edhe ndonjë mendim foshnjarak (sa të vjen ta përkëdhelësh e t'i tregosh ndonjë përrallë nga ato moralizueset) që "tek ne nuk ka parti ideologjike". Dmth na mungon një parti që parimin e ha po barin s'e shkel.

Sot, kudo, jo vetëm që nuk ka asnjë lloj ideologjie por është bërë problem që partitë ndryshojnë shumë pak në premtime politike (sepse mbajnë qëndrimin e rrymës kryesore) dhe nuk ndryshojnë hiç në praktikë. 

Kështuqë merreni thatë se lëngu është i prenotuar.

Votoni për kë të doni (nëse jeni në Sh. në 23 qershor) po lërini habirat e çudirat. E çfarë është bashkimi Meta-Rama para rikthimit të Salës post '97? 

Lajmi (i mirë, i keq apo i ftoft) është që Europa përfundimisht po spastron klasën e hajvanologëve në mbarë Europën dhe në kufijtë e Europës. Filloi me Karamanlisin, pastaj Gadafi, Berluskoni, tani ky hajvanologu ynë, dhe në proçes është e sipër ai i Sirisë. I vetmi ka mbetur vetëm ai hungarezi. Se edhe ai tip Sale duket.

 

Besoj se mund te thuhet pa asnje dyshim se opozite zyrtare ne ate vend kane mbetur vetem partite qe s'kane komisionere e antare KQZ-je dhe qe s'jane ne koalicion me nje nga dy bandat e medhaja, qe i bie vetem AKZ dhe FRD.

Une s'do ja jepja voten AK dhe FRD pa u premtuar ata popullit qe s'do bejne koalicione paszgjedhore me Berishen ose Ramen. 

FRD besoj e ka thene qe perjashton koalicionet me partite 'e vjetra' duke nenkuptuar PS e PD, por i duhet ta theksoje kete edhe kur te shkoje LSI tek PS zyrtarisht. 

AK nga ana tjeter flitej se po karikohej per 7 prillin qe ti mbushte mendjen Rames se ka shume mbeshtetje, dhe Spahiu s'e ka perjashtuar asnjehere mundesine e koalicionit me Ramen, te pakten s'di te kem lexuar diku se e ka bere.

E vertete kjo qe thua ti, por e kam fjale tani per tani ne kete moment per mua kush nuk ka asnje fije vendimarrje ne sistemin zgjedhor apo nuk eshte nen protektoratin e dy bandave te medhaja, quhet opozita e vertete ndaj sistemit.

Ilir Meta ka lindur me rrisk, do kish thene gjyshja ime. smiley

ndersa no-ja ime do thosh: ''ka lindur me kemishe.   por ne rastin e Ilir Metes... ka lindur me nje shtrese  te mire dhjami.

Bir kurve do kishte thënë gjyshi im. 

ne fakte une di qe te moshurit kane pas thone qe;pac fatin e kurvit dhe jo te birit te kurvit

Ne fakt bejme mire mos ti mitizojme njerzit, per ilir dhe moniken ka vetem nje fjale Hajdute. Problemi me i madhe eshte se ne mungese te prokurorie dhe gjykatave ne fillojme tu veme epitete te tjera.

Me i pa-afti nga te gjithe doli Dritan Prifti!!!

Kish mbaruar dhe ne Harvard qerratai...me sa duket shkolla nuk na qenkersh gjithcka!!!

Apo mos e riciklojne edhe Priftin?

Cfare nuk ben vaki!!!

smiley

 

Mos e riciklojne? Paqen me Meten e beri (edhe pse i kushtezuar nga ca filmime qe i ben shoket e tij ne LSI me dashnoren e nje LSI-isti tjeter ne krevat duke mbajtur ligjerata megallomane), mbi akuzen per korrupsion Gjykata e Larte e shpalli te pafajshem si Meten.  Shef ndonje arsye ti qe te mos e riciklojne?

E me se dhe ai i Harvardit s'doli keq, me disa mellone $.

Po keta shtangistat po dalin te forte. Me sa duket kur ia merr doren hekurave, te tjerat te duken lule.

Ne qofte se arrihet te behet nje koalicion PS-LSI, do te arrihet qellimi kryesor i opozites qe eshte permbysja e Berieshes. E majta mund te kete premisa per nje qeverisje me te mire se sa qeverisja aktuale.

Zvogelimi i nivelit te korrupsionit do te sillte automatikisht me shume te ardhura ne buxhet dhe nje rritje te mireqenies. Kjo mund te arrihet nga qeverisja e majte. Do te ishte pak si naive te besosh qe korrupsioni te zdhuket ne Shqiperi, keshtu qe cdo zvogelim i tij edhe fitimprures per qytetarin.

PS dhe Edi Rama perfaqesojne nje vizion europian dhe perparimtar per Shqiperine. Kjo behet edhe me e dukshme po t'a krahasosh me vizionin oriental te Sali Berishes. Nga ana praktike, qeverisja socialiste do te pastronte administraten shteterore nga dyndjet e malokeve duke i dhene qeverisjes nje fytyre qytetare. Nje gje e tille behet e mundur po te kihet parasysh sa PS ka ne gjirin e saj figura te spikatura qytetare.

Te metat dhe gabimet e shkuara te LSI do te mund te korrigjohen ne te ardhmen, nepermjet nje bashkepunimi te frytshem me PS. Nje e majte e bashkuar edhe garanci per zhvillime perparimtare ne te ardhmen. Siguria per kete qendron ne nivelin e larte arsimor te antaresise se PS, sidomos kjo krahasuar me mbisundimin e malokerise ne PD. Sido qe te ndodhe tendencat bajraktarise te malokerise jane nje element ndikimi jashtezakonisht negativ dhe te prapambetur.

Se fundi duhet qe te kuptuar dicka qe shqeteson paksa anetarise e PS. Ngjarja e 21 Janarit mbetet si nje njolle e zeze ne qeverisjen e PD. Demonstrimi i 21 Janarit kishte si qellim mos-pelqimin e politikave te korrupsionit te qeverise se PD. Nje fitore e se majtes ne zgjedhjet e ardhshme do te ishte pikerisht realizimi i menjanimit te PD nga pushteti, dhe kufizimi dhe eleminimi i korrupsionit nga e majta shqiptare. Ajo do te shenonte pikerish triumfin e drejtesise. Vendosja e drejtesia eshte nje proces qe kerkon kohe dhe grumbullim te fakteve, dhe fitorja e zgjedhjeve ne Qershor eshte hapi i pare drejt fillimit te procesit te vendosjes se drejtesise.

Duhet patur parasysh se ne kushtet e krizes ekonomike edhe koalicioni PS-LSI nuk do t'a kete te lehte te eleminoje pasojat e politikes ekonomike shkaterrimtare te qeverisjes se PD, por fitorja politike do te hape rrugen per nisjen e procesit te rilindjes se Shqiperise

Te metat dhe gabimet e shkuara te LSI do te mund te korrigjohen ne te ardhmen, nepermjet nje bashkepunimi te frytshem me PS.

Bishti qenit tha...bisht qeni! 

smiley

"Zvogelimi i nivelit te korrupsionit", po kjo eshte si ti varesh ujkut melcine ne qafe. Vertet i beson keto brockulla. Ik merru me ndonje gje tjeter se nuk qenka sport per ty ky o usta.

Pas palacolleqeve te PD+LSI+PS, Kreshnik Spahiu po na duket si Bismarku!!!

 

Keshtu talleshin dhe me Hitlerin ne fillim...por pastaj i vuri te tere te benin gjimnastike!

Niku ka per ta tun me 7 Prill ke per ta pa.

7 Prilli ka per te qen ekuivalentja e Beer Hall Putsch i Hitlerit ne 23-shin!!!

kete foton e vuri njoni dje ketu

cna kujton Mynihun, per 1 ore e gjysme fillon ndeshja.

 

O 'Bame, si ishte ai debati para ca ditesh? Rama nuk e ka prone personale PS po me thoje me duket?

Po pse, besoj njeri se Rama vertet e bente kete qe beri sot nqs i frikesoj njerezve te partise se tij? Nuk e di pse e kam shume te veshtire te mendoj qe sot ne zyren e Rames ka hyre shume e revoltuar Evis Kushi. 

E verteta eshte qe po te kishte nje parti vertet demokratike nuk kishte deputet e anetar kryeise qe ja votonte kete levizje Rames, e per me teper ai sot do perballej qe ne mengjes me mocion mosbesimi. Po e di qe keto nuk ndodhin e prandaj sillet si i do qefi. 

Fara e kesaj tamam u hodh ne 2009. Aty kuptoi se mund te bente ca do te donte, te humbiste zgjedhje (se tani besoj eshte e qarte qe ne 2009 humbi apo jo? nqs i kishte fituar nuk kishte nevoje per votat e Metes!) e te dilte jo vetem i lare nga ai muhabet, po akoma me i fuqishem. 

p.s Ah dhe nje gje, se me thoje ca ke me Tahirin. Me fal, po une njeri qe ka qene sulmi kryesor i Rames ne luften per te mbajt karrigen e tij, e qe sot del me shet moral ne TV per koalicion me Meten une e peshtyj ne fytyre. Ky nuk bashkoi dot partine e vet, e prandaj perfundoj ketu ku eshte. Ta gesoj kryeministrine, po nuk e di pse po nuk mendoj se do e kete aq te gjate sac mendon. Heret a vone ketu do leviz dicka. Frika ime eshte vetem qe ajo qe do dali te mos jete akoma e frikshme, diktatoret e medhenj historikisht nga kriza te tilla kane perfituar. 

E ka dhi Pako, nuk kam ca te them. E pati mundesine per tu bo lider, u zbyth nga keto delet qe shef ketu verdalle, dhe tani lufton per te mbijetu ne karrigen e tij. 

Ky dhe Malaj ishin te vetmin qe e kundershtuan Ramen per kushtetuten, e thane dhe hapur. Sot e di qe nuk ka me asnje ze dhe asnje fuqi dhe pranoi ta haj turpin me buke. 

Ej mos harro se ky ka qene nje nga njerzit qe e ka mbeshtetur per kryetarllek Ramen.

nuk e di, po une isha  me mire per opsjonin  qe  Ed Rama ti bente  me mire  ftese Saliutsmiley  dhe PD,   e tja  fusnin  njehere e mire ketij Ilirit. (ky kokemadhi  sikur me ha buken)   pastaj benin edhe ato ligjet e integrimit..  ligjet tokave , pronave etj..  sdo ishte keq..

Po c'paske qene per ti djeg surprizat smiley Sala eshte konseguent ne keto gjera, e ka deklaruar ne 2009 qe do beja koalicion edhe me PS-ne per te miren e vendit. Edi eshte diletant ne politike, cfare ka ngel tjeter te themi.

 

nuk e dija  kete deklaraten e Sales..smiley   nejse,  ka kohe akoma  per bashkpunim PS-PD, them une. sepse jemi  ne fazen e fteses  qe ka bere Rama..   po Iliri  nuk eshte pergjigjur akoma..  tani imagjono  sikur Meta ti  thote Jo,  fteses se Rames..smiley    ta marre lumin  Edin pastaj... se turp me te madh nuk ka..smiley     leqe,   ku  e gjen garancine ky ,Rama dmth,  qe me LSI,  ka per ti fituar zgjedhjet?smiley

E ka thene tek Fevzoja direkt mbasi beri koalicionin pas zgjedhjeve. Prandaj them se Edi eshte diletant. Shko merr mendje Papandreut qe s'po i jep dot dum venit te vet ene ka nxjerr ishujt me ja shit Turqise. Vendimin them une do e marrin lobet e biznesit, se edhe ato pare te paditura qe i ishin taks Edit me fitu, i humbi.

Vërtet nuk cuditem këtu nga kjo jetë, 
Ku s'mburren aspak Muhameti me Krishtin, 
S'habitem sikur dhe me sy ta shoh vetë 
Të shoqen e hoxhës të puthet me priftin. 

Një gjë e zakonshme kjo puthje më duket 
Tani kur cudirat po ndodhën të gjitha, 
Kur shiten dhe bëhen kurva dhe nuset 
Pa hequr kurorën nga kisha.

D Agolli

Hajt mos u pezmoni .  .Tani eshte ne te Ryre te Prillit dhe nja kater a pese dite ka vlage kjo .Fillojn te tjera ceshite nga kampet e Buajve ku do shquheni per Komente te Fella pa perfillur Detyren e Kujteses te Hurit dhe se " ah diktatura zotrie "  te fytyre grijve preshiste me Sikur smiley

Deri ne Qershor do kini ndrruar nga dy Tastiera .Mereni Lehte .Politika eshte arti i Kompromiseve .... ka thene sh.Enver ! Italianet e degjuan dhe bene Kompromisin Historik smiley Apo jo Zana ?

c'me kujtove vargjet " iku marsi trimerise, na zu prilli dashurise" smiley Politika eshte kompromis dhe arithmetike. Normal qe ka qenie parahistorike qe akoma besojne ne moral edhe pse Makiaveli i ka paralajmeruar.  Kur shqiptaret i msynte serbi, i linin menjane gjaqet dhe bashkoheshin si  vllahu me vlla me i vu pushken shkjaut. 

Po pra Berisha eshte serbi, dhe Meta eshte vllau me te cilin je ne gjak por duhet falur se po na mesyn serbi Berisha, edhe pse ky vellau ishte arsyeja kryesore qe serbi Berisha te mesyu.

"serbi" lexoje e keqja. nuk jam shprehur ndonjehere serbi, spiuni, edhe pse e ke internetin plot, shtypin, intervista, komente etj.etj.

E mora vesh pra qe me serbin nenkupton e keqja, se edhe une ne ate kuptim e perdora.

Berishes me date 7 Prill do ti bejne puc!

Ka shume rrezik qe e vrasin!

Ej, a di njeri gjo ca ka ne mend Mark Marku? Dmth do rri akoma me Salen apo do e lej? Se po e la, ra qeveriu, dhe po ra qeveriu iku per lesh kjo pune, do ankohet Sala qe i vodhen zgjedhjet smiley 

e di qe mund t thote vertete Ay qe na vodhen zgjedhjet. se Kqz behet 5 me 2.mire do ishte 8 me 2 smiley dhe vijme tek fabula "kusari bertet kapeni kusarin".

Ore iken sot, a iken me 23 Sala pak rendesi ka. Sala iku, partine nuk besoj se e le kaq shpejt. Do sajoje dhe ai "hapni kutite" e tij. 

Puna eshte ca vjen. Nuk e di per ty swedo po une sot rrija e shifja nga dritarja tere kohes e thoja ca k... desha qe u ktheva. 

Jo me, une po t'du iki prape, po jam kthy per t'mbeshtet rilindjen ngjalfituese smiley Dhe kam nje keshille serioze per kete rast, shmang t'pamen nga dritarja se aty fillojne t'kthjellohen idete, shif televizor, lexo, bo ca t'dush po asiher mos e tret veshtrimin n'horizont nga dritarja, se aty fillon mendon sa pa shprese jemi dhe ky eshte fundi i paktit qe ke bo me veten smiley

Ashtu eshte, duhet me bo ndonje gje. Po qe ketyre ju ka ardh fundi te gjitheve, nga i pari te i fundit, nuk ka me dyshim per mua. 

Vallai, tashti eshte koha e ofertave qe s'i rrefuzo dot. Kushedi sa do shkoje vlera e kartonit te kuq e jeshil ne parlament?

Shume interesante do jete kjo fushate zgjedhore e kesaj vere.LSI-ja do i shpetoje sharrjeve,do dali me e mira.

kthesa e madhe e mbeshtetesve te rilindjes filloi

Po prap majtas e kane marre kthesen.

Maqo Lakrori sapo tha ne nje deklarate per shtyp se ai do udheheqe formimin e PPS (Partia e Paster Socialiste) dhe do ta sfidoje Ramen dhe gjithe te shiturit e PS-se.

Sipas gazetareve, Evis Kushi ishte shprehur pro Maqos por i kishte thene po s'ma dhe te plote me shkrim se firmos se u dogja njehere nga keto letrat anonime.

Alfred Peza eshte akoma i lekundur midis #Rilindje dhe #Byrekmegjize. Te shohim kush tjeter do i bashohet zotit Lakrori...

P.S. Mire Brad qe s'po duket per nje kendveshtrim praktik pdist te ngjarjeve, po te pakten te kishte sjelle Meksin, mgjths po erdhi Meksi do kalojone mbi 569 komente. 

 

Thuhet qe eshte rivalitet koke me koke kush fiton mbeshtetjen e Elvis Rroshit. 

 

Rroshistet do behen grusht rreth Braces, si perfaqsues i denje ne PS jo vetem i kryeneceve, por dhe njerzve te shkurter me pretendime per organeseksueltegjata.

Kshu qe le te presim Bracereagimin ne ditet ne vazhdim ne Facebook...

Ore Maqo ka hall te madh ate ceshtjen e Fierit.

Me vjen keq per Zanen e Xhaelgen, sidomos,se po fitoi e majta s'do vine me ne Shqiperine komuniste,Shqiperine e tollonave,Shqiperine e izoluar etj.

Ej, ke ftyre me dal verdalle akoma ti? Ti? Qe nuk lije rast pa permend 21 Janarin? Po shko o zonje bej ndonje gje per qefin tat, po si e zgjut ketu mos bej kot. 

te paska lene pasoja te renda ndarja nga LSI-ja. I shkreti ti!!! Je bere per gjynah ,qe nuk te eci ne hakmarrjen tende ndaj soocialisteve qe te kane flakur si recke nga partia.

Edhe sikur te jete 100% e vertete kjo, ca tregove ti? Qe Rama flak ata qe e kundershtojne se perqafohet me Meten me vone? #rilindje me pak fjale. 

Dua te them qe une nuk vi ketu per t'u hakmarre me ndonje force politike ashtu si vjen ti.Thjesht mbaj qendrime te caktuara si qytetare e thjeshte e ketij vendi .Nuk kam inate e mllefe personale,se nuk njoh asnje personalisht .I gjykoj me aq sa shoh nga tv e lexoj ne gazeta. Keshtu qe edhe po ia futa kot,me falet.

Jo or jo, une mbaj qendrim. Une them qe ketu eshte nje sistem per tu riformatu nga e para. Ti vetem qendrim nuk po mban, po shkon me ca po thote shefi i partise. Mbaje qendrimin haptazi, po deshe: 

Mbas gjithe atyre qe ke thene dhe vete ti per keto kater vjet qeverisje, a do votoje PS-LSI?

pse ,ti nuk votove per PD,kur LSI-ja u be pjese e PD-se ? Po keshtu edhe pas 21 janarit?

Boll bete moral ju qe s'i kene lene vend vetes per t'u bere moral te tjereve.Une Meten perseri nuk e dua,por dhe Berishen se votoj sa te jem gjalle.

Fakti qe Rama u lidh me Meten ,se ben Berishen me te mire ,jo me, aq te mire sa per ta votuar.

Jo mo jo, jeni ju qe jeni qorru qe mendoni se kush flet kundra Rames eshte Berishist. Une kam qe ne 2005, 2009, e tani po e po qe do votoj nje parti te re. Te shof nqs Bamiri eshte me i zoti se Xheli per te ma marre voten. 

Po une sot kam tere te drejten per te bere moral, se me kane dale fjalet nje me nje deri ne detajet me te vogla. Ti jo, hic fare. Ti po lepin rendshem ate qe ke peshtyre. 

p.s i kerkoje falje vetem Berberit, ai po doli burre. Kur i thosha qe do bej koalicion Rama me Meten, me tha qe do ishte i pari qe do e shante nqs ndodhte. Deri tani i tille ka dale. 

Une hic ? Pse ore ,kush jam une ?  Cfare kam perfituar une nga lufta e Rames kunder Metes dhe cfare perfotoj tani nga bashkimi ?

S'me intereson fare kush eshte Meta,ne do ta dish.Dikur ,po,por kur pashe qe Berisha e nxorri aq te paster Meten,kush isha une per t'i bere moral Metes? 

S'me intereson fare ,personalisht ,se kush fiton.Kushdo qe te jete ne krye ,une do ha,se te tille e kam punen.s'merrem me parti qe te rri me frike .keshtu qe ti, nese te ben te ndihesh mire duke me ofenduar mua ,ofendome,zbrazu te lirohesh.Une jam shume e qete .Madje,nuk e mendoja te isha kaq e qete ne nje rats te tille.keshtu eshte kur jeton ne nje palo shtet,ku anormalja te behet normale ,jonjerezorja te behet njerezore etj.

Vazhdo,djale!

Venus, e kam gabim apo t'ka perfshi entuziasmi smiley 
 

Une them qe ketu eshte nje sistem per tu riformatu nga e para....

Po teheqesh ate...  Une them ....ose Xhibonjizmat ..lash nje koment aty ....ose anonim kaken me vija ua kam thene dhe me pare ..dhe sidomos keto pordhet nme rigon ..riformatu ,  mbase edhe lexohesh i nderuar EndritY ..Ndryshe vjen Gjembi dhe thote ...cfare thote ? Se mos mer vesh Gjembi cfare thote .Vetem shkruan smiley

Une e di qe ti nuk cuditesh nga te gjitha keto. Ke pa ku e ku me keq. 

Ti dilje bertisje Parti Enver sido qe tallte trapin Xhaxhi me popullin. Per ty ta besh kete kur u ri-ri-bashkua Rama me Meten eshte nje gje fare e parendesishme. 

Ja te gjithen qe te mosqahesh si K.Mihajli per Enverin qe e shkepuste nga konteskti smiley

Ti dilje bertisje Parti Enver sido qe tallte trapin Xhaxhi me popullin. Per ty ta besh kete kur u ri-ri-bashkua Rama me Meten eshte nje gje fare e parendesishme.

Pse cfare rendesije ka per ty ? smileysmileysmileysmiley  

Ti sa kohe do merresh me keta koqelleqet qe vijne verdalle ketu me dhjete NIKE , dhe te duket se bisedon per "hallet e popullit "  jepi se hajrin do i shohesh .Biles duhet pare me thelle edhe kur shqiptaret brohiorisnin pas Mehmet Aliut ne Egjypt . Ata e kane fajin thote Xhibi si antikomunist i oreve te para qe sot Egjipti heq pasojat .smileyNuk e di ku ka rene ai Stergjyshi im , ne Jemen thone , se do veja ti thoja .." e sheh c'na bere ! Rama me Meten ben koalicion . Xhibi nuk eshte dakort .As Gjembi as nje sasi syresh ""

Ne se je me te verte Politikan , CLIROHU armesh o burre , dhe leji fendrat e qurrashet te jargaviten neper Bloqe me ah ohe e Sikur sikaresh ! Riformato nje Levizje , mblidh nga keta te rumbullaktit ketu neper Blog dhe ben TUTJE ! Ndryshe ben nga nje koment e mos cfryj si keta qe kane fatet e Shqiperise , Kamunizmit e te Antikamunizmit me komente rrenjasish !

Nuk levizet Guri me rruget e mejtimit ...te mendjes ...ka pas thene Danko smiley

Ndryshe vjen Gjembi dhe thote ...

Endrit, mire me tropizmen ja vlen deri diku te merresh, po me kete? Seriozisht?  Leji o burr bujkrobrit provinciale ne harene e mendjengushtesise se tyre.

Tropin mos ma shaj shume, eshte goc njish vertet. Ndodh edhe qe nuk shef gjithmone eye to eye me dike. Po edhe me keto delet nuk do permbahem tere jeten aman. 3-4 vjet ketu qe flas mire e bukur, edhe kur shajne nuk u kunderpergjigjem. Po mbas keti krye-kurvlliku nuk e mbaj dot me gojen. 

Nuk ja vlen e kam fjalen.  Injoroi dhe meru me dike qe te pakten ja vlen.  

kush ishte kryekurvlleku ,fakti qe Meta u lidh me Ramen? Po kishte me kryekurvellek se ajo qe beri Berish a per te mbrojtur Meten me videon,qe vrau 4 baballare te pafajshem dhe tha vrava 4 pucista,qe vrau 26 veta dhe tha ,gabim njerezor ?

Mua nuk me revolton fakti qe dy veta hane ngjala ,me shume se vrasja e te pafajshmeve per te mbajtur pushtetiin me zore.

Fakti qe ne i shikojme shume ndryshe gjerat,s'ju bene juve me te larte,perkundrazi, ashtu si mendon ti per mua,une mendoje per ty .Gjithkush mendon se ka ai te drejte.

Dhe ju morret bashke-vraresin ne koalicion, e ty te duket vetja ne pozite te mire?

Venus foli icik cunave varja pak, nuk e shef qe vijne dyshe per ti dhen zemer shoqi shoqit

fakti qe Meta u lidh me Ramen?

Bujkrob, pse je kaq e mbaruar? Pse e djeg vete kaq lehte?

Eshte Rama qe po lidhet me Meten dhe jo e anasjellta.

Kavir, s'e di me ke e ke pasur ti me siper, mua me dogji pak sepse une po flisja per thelb amoral te partive politike shqiptare (ne dallim nga veprimet morale ne caste te caktuara, sidomos kur shoqeria i kerkon me ngulm), e me kete nuk nenkuptoja qe ky qenka fenomen shqiptar, kush jemi ne njehere, u beme ne te themelojme nje stil te ri partishmerie ne bote? As habi nuk eshte e imja, s'mund te jete pas Lalzit, por eshte venie perpara pergjegjesise qe ketu krejt PS-ja qe mbeshtet vendimin, e jo vetem Rama, e ka shkelur ne menyre flagrante. Pervec urimit qe t'i vuaje rende pasojat, uroj edhe qe PS-ja te rikompozohet si parti (nese fiton zgjedhjet, me siguri i humbet pas 4 vjetesh llahtari ekonomike, e do te jete e detyruar te rikompozohet atehere; nese humbet, besoj se Rama largohet dhe pastaj e kane ne dore bilbilat t'ia kendojne kengen e vita nuovas). Sigurisht qe pasojat do t'i vuaje edhe shoqeria shqiptare, per sa kohe qe pret ta ushqejne, mbrojne dhe sigurojne egomanjaket dhe horrat kur kjo i bie me dore ne divan perpara TV-se.

Per ju cunat antikomuniste te ores se vone nuk kam sqarime te tjera. Me siper e kam sqaruar kur dhe pse kam mbeshtetur PS-ne. Vota ime eshte pertej ketij diskutimi dhe pertej mundesive mirebesuese te kesaj bisede.

O Trop, akoma beson se ka "PS" ti? Po pse e votoi njeri Saimir Tahirin? Ca karriere ne parti bere Shalsi? Ata jane te gjithe aty se i ka sjelle Rama, e prandaj Rama ben ca te doje. 

Patjeter. PS-ja ka nderruar edhe kryetare, edhe kryesi, PS-ja madje ka ekzistuar edhe me kryetar partie te burgosur. Nese PS-ja nuk eshte shkeputur dot nga modeli i figures se forte te kryetarit kjo nuk dmth se partia nuk ka strukture politike burokratike, me inercine e vet, me rrenjet e veta social-politike, pavaresisht se per nga mbeshtetja financiare mund te jete perhere e me e lidhur me te mafio-bizneset qe pijne dy nena. Madje dicka e ngjashme mund te thuhet edhe per PD-ne, megjithese kjo nuk ka nderruar dot kryetar. Ne lidhje me levizjen e fundit ndaj LSI-se eshte interesante qe Majko dhe Brace kane dale hapur kunder. Mund te kete edhe zhvillime te tjera po ashtu interesante.

Une te du fort, dhe e them shume sinqerisht, but you need a reality check, big time. 

Shpesh here kerkon respekt nga bashkebiseduesit e tu, por ne te njejten kohe nguron ta japesh vete.   

Une s'jam cun antikomunist i ores se vone.  Une kam lindur antikomunist, edhe pse jo me deshiren time.  Nqftse nuk e di kete gje, edhe pse une e kam bere teresisht te qarte qendrimin tim antikomunist ketu ne peshk keto 3+ vjete qe marre pjese qofte ne temat qe kam postuar, ne komentet qe kam bere, ne qendrimet qe kam mbajtur, ne detajet personale qe kam zbuluar edhe ne bisedat ne privat qe kemi bere bashke, athere permbahu para se te hedhesh shashka.  Nqftse e di dhe provokon me qellim, athere tregon mjerim intelektual.

Une s'kam vene re ndonje gje me siper mbi arsyet e mbeshtetjes tende te PS-se.  Nqftse s'do ti pergjigjesh pyetjes, apo s'ke kellqe ti pergjigjesh mjafton te thuash e ti lesh menjane keto provokimet e ulta.

I Pakapshem, me ty dhe me xhibin me ka rezultuar perhere e pamundur te bisedoj, jo vetem sepse nuk kemi rene dot dakort (thuajse) asnjehere, jo vetem se te njejten gje me eshte dashur (thuajse) perhere ta sqaroj 3-4 here, e perseri pa sukses, por sepse ju te dy me drejtoheni me nje ton, me flisni ne nje regjister dhe perdorni disa fjale qe vetem nje pozicionim politik i permbledhur ne "anti-komuniste te ores se vone" mund te shpjegoje. Dua te them qe vrulli juaj politik dhe vrulli juaj anti-PS ka kete shtyse, baze dhe ushqim qe ndikon menyren si qaseni, argumentoni dhe vini emocionalisht ne fjalor. Ne rastin tend personal, meqe e ke bere te ditur edhe publikisht, fakti qe vjen nga nje familje e perndjekur nuk te ben anti-komunist te ores se heret. Cdo anti-komunist i sotem eshte nje anti-komunist i ores se vone, nje tregtar fantazmash. Me komunizmin hesapet i ben historia, arti, kultura, jo politika e dites. Shendet e te mira.

Cdo anti-komunist i sotem eshte nje anti-komunist i ores se vone, nje tregtar fantazmash.

Ose e thene ndryshe (meqe te pakten duket se ne politiken amerikane merremi vesh goxha me kollaj): Meqe s'na dalen hesapet, do punojme pak me perkufizimet e do gjerave. lol

Ja pra qe qenka e vertete qe kur e ha(ni) ngjalen me djathe ju beka reaksion. Mua jo se s'me vjen keq per tubullurat qe po perjetoni juve ne stomak, por po them shyqyr qe te pakten ju beri me ne fund reaksion. Ti prap gjuan me shashka, ok pra, ti s'e ke pasur gabim Rame-mbeshtjetjen sepse partite, morali, kalamani, e di ti si benet rakia mo? 

P.S. We still love you, ne antikomunistet s'jemi tipa urrejtes, e di ti smiley

Ne te drejtohemi me nje ton? Ku para se te me quaje antikomunist te ores se vone tu drejtova me ton? Veteviktimizim frikacaku per te hequr pergjegjsine e atyre qe thua eshte ky.  

Te mendoja me te thelle se sa kjo qe po thua me siper antikomunizmi im eshte i ores se vone e une qekam tregtar fantazmash.  Kjo mua me tregon se ti s'je ndryshe nga gjithe apologjetet e tjere ketu, dhe se ti thelle thelle nuk beson qe nje pjese e mire e popullit ka vuajtur aq rende e ka pesuar aq krime te renda nden ate regjim.  Ti thjesht dhe paster nuk i perfshin keta njerez brenda rrethit tend moral e sentimental, pavaresisht se nuk tregohesh aq harbute sa gjithe keta vemjet e tjera ketu qe lengezohen e lagen mbas fotografive dhe batutave te Enverit ne gjyqin e Kadri Hazbiut.  Ma ha mendja se as prinderit e gjyshrit e mi te te tregonin per burgimet, internimet e vuatjet e tyre ne vete te pare do ti quaje tregtare fantazmash e interesaxhij te politikes se dites.  Te mira pac tropizma.

Ndoshta ka te beje fakti qe gjithe ish te perndjekurit qe njoh, qe kam ne fis dhe shoqeri, qe jane brenda rrethit tim moral e shoqeror (per sentimentalin iku vapa me gushtin, s'qelloi i perndjekur, po kjo sigurisht s'te pengon ty te me ngarkosh me pergjegjesi te rende morale), mbajne nje qendrim te ekuilibuar ndaj historise, se pari per respekt ndaj vuajtjeve te tyre, se dyti per respekt ndaj arsyes dhe lirise, per te mos riprodhuar zellet totalitare dhe ideologjike qe duke mbytur mendimin e lire i hapen rruge diktatures. Jo se jane te gjithe perfekte apo teresisht te paanshem.

Megjithate e kuptoj qe interpretimi qe une i bera pamundesise per t'u kuptuar me ju kaloi ne etiketim dhe si i tille eshte i gabuar. Nese kam ofenduar, kerkoj te falur. Vetepermbajtja eshte sport i rende.

Ata qe njihke ti jane te ekuilibruar kurse ne jemi ekstremiste qe prodhojme zelle totalitare dhe i hapim rruge diktaturave.  Cfare eshte nje qendrim i ekuilibruar per ty ndaj diktatures komuniste?

I ke bo me fol me vete trop dhe e di qe ste gezon ky lavderim se se po bokson me peshen pupul ketu po sidoqofte ke durim qe merresh me cdo ferre qe te ngjitet neper kembe

Trop,ti te merresh me Xhibin dhe te pakapshmin,me majen e inteligjences peshkiste?!

sa po ia ben qejfin vetes ,mi Trop.

Juve duhet ta kruani me te gjithe, se vec me nje e dy s'ju del gjithe ky ngjalëdert qe ju ka hipur sot. 

Ndryshe si ta kuptoj une kete vensu-leshmeqimojfatime-thumb ne nje diskutim qe une po bej me dike tjeter, se te jete se merrje pjese ne diskutim me ndonje argument hajde de.

Ok xhan, kruaju, kruaju derisa te te dale derti, vetem mos qaj se ja ben qefin armikut. smiley

Sa te pameshirshem qe jeni bo mor xhib .

Pse nje

po sa ..dy ...pse dy ...po sa ... ! Zell bacevani....  tre

pse ter ter ter

po sa

Kater ter ter ter ter ...smiley

Ndilli veno se jane si qen gjahu .I meson njehere me nuhatje dhe s'ka nevoje per GJe . Boll ... e hodhi e hodhi  e hodhi NJE ..smiley

 

Trop. po kaloja per kuriozitet ketej pari, pa dash me u fut ne nje diskutim pa bereqet (biles helmues, pa kundragaz), kur pashe kete shprehjen tende me seks qe me terhoqi vemendjen:

"shoqeria shqiptare ......  i bie me dore ne divan perpara TV-se".

E forte si shprehje, vetem se per te qene ne ekuiliber me natyren dhe te drejtat e gruas (te cilat ne kete rast i ke shkelur), duhet me te kujtu se gjysma e popullates nuk bie me dore, por i bie me themer. Neoftese te kujtohet kemi bere nje here tjeter muhabet teologjik, taken e Eves ne kapitullin e fundit te Librit. Un per delikatese thashe "take", ne origjinal termi eshte "thember". Prap ne qoftese te kujtohet ti, me shpoti perfitove nga rasti per ta quajtur "taken" si kollone te peste. Ne fakt kollone e peste i bi te jete thembra (dmth e ramja me themer).

Nganjehere komentet e tua jane shteruese.

Ke ndrru peme tani .Nga Lisi nen perralle .Po huri Hu mbete , pak gromesime , pak ftohje dhe nje ...ops pa dashje ne fund si pune logjike

Hajt mirseredhe megjithse vije verdalle duke u munduar te kuptosh pak sa shqip smiley

Edhe mund te kuptoj te ashtequajturit politikane qe luftojne dita dites per asete dhe pushtet per veten dhe klanet e tyre, por militantet pabuksa qe vazhdojne te bejne tifo qorrazi nuk arrij t'i kuptoj se cfare i shtyn.

Mendoj se ne fund te dites kemi kete lloj politike sepse keta fatkeqesisht perbejne shumicen e popullates.

Trop, une kam qene antikomunist i oreve te para ne fakt, s'jam bere i tille ne Peshk. Kur filloi te permbysej sistemi xhanem dhe per ne qe ishim kalamaj s'ishte veshtire per tu orientuar, veshtiresia qe vetem per marangoz-kryeprokuroret e per grupin "mjafton te jem siper ketyre pa le te jem keq ne pergjithesi".

Antikomuniste te oreve te fundit gjen me shumice tek #Rilindja, antikomunsite me klauzolen "ka pasur dhe gjera te mira ai sistem" dhe "keq ishte monizmi por ama dhe Berisha...".

Megjithate, po e marr kete si "Na tju hedh nje shashke antikomuniste dhe juve te baraslarguarve se me bezdiset me pytje  ngjaleteparrehatshme", so no big deal, I understand. smiley

Per ju cunat antikomuniste te ores se vone

La dhe Xhibolja nje koment ...aty smiley...

Trop, une kam qene antikomunist i oreve te para ne fakt, s'jam bere i tille ne Peshk

Cfare antikomunist leshleme te paqethdeshdeleve jeni JU ? Kur komunizmi nuk eshte cfaqur ne asnje vend ?????

Ju jeni pse s'me qan moj shege , nje tufe merejepesh llafolloge qe as e kuptoni pse i thoni as nuuk kuptoni se kujt ja thoni .Hedh Sali ish "kamunisti"  nje gure ne Liqer dhe zhyt ju ta gjeni se ka hedh flori . Kur ben shurren xha Saliu o bura pas rratheve me " Postobloqe " A pse su lan muti shalet ...

Le dhe nje koment ketu , po qe te ronditet PU ! Vetem kij parasysh se sipasthenies se Xim Mulletjes NM i dhimi Saliu i pare , nuk mund te jete as Kamunist as antikamunist .Nuk ka qene ne Burg !

 une kam qene antikomunist i oreve te para ne fakt, s'jam bere i tille ne Peshk.

smileysmiley  bo bo qenka më shumë se bole xhibi.

Mu djema, me pelqeu nje depudet i Kuksit, i PS , i cili deklaroi se nga ky bashkpunim i PS me LSI, ai dilte si kandidat i pavarur. Kjo gje tregon se shum socialiste po i kthejne shpinen PS. Ed Palloshi me Ilir Tulen, po nigjojne Internacionalistet, mirpo keta te fundit nuk e dijn mire se si eshte situata ketu, nuk e dine psikollogjine e popullit ketu. Kam frike se me keto levizje budallikshe te ardhura nga pertej detit, do fitoje Buall Mavria. 

Po mos o Pjer, mos kujto se i kane shkrujt ato te Internacionales ato letra???? Ne Shqiperi jane shkruajtur te tera. 

Cili deputet ? Ai qe nuk arriti te mare 20%( ndoshta i shiti ndonje 5-10% PD) te votave per PS ne Kukes.. Spastrim total dhe meritokraci totale duke u bazuar ne rezultat e shkuara.. Zgjedhje e drejte e Kryesise se PS per Kuksin.

bashkohem me mendimin e parafolesit. politika do moral ne fund te fundit

Llogoria te jete e paster, pa te tjerat cqt.

@Tropizma,

Po e lexoja këtë keqkuptimin tënd, dhe po thosha "mos ma ka me ta futur kjo? se ku u gjenden grave këmbët" (në kuptimin ideologjik të fjalës) smiley 

Që t'i bie shkurt unë, e lexova mendimin tënd për amoralitetin, por nuk e kisha llafin aty. Në postimin tënd nuk pashë as habi (dhe do ishte habitshme të kishte habi), kështu që jo, asgjë me postimin tënd. 

Por meqë e cyte më tej mendimin tënd... për mendimin tim se si do venë gjërat nuk varet vetëm nga vetë shqiptarët. Fundja edhe këto manovrat, përçarja e PS që të fitonte PD, pastaj bashkimi PD-LSI (përfshi kodin elektoral që ishte një mishmash i kodeve elektorale të vendeve tip federatë) që prapë të fitonte PD, si dhe bashkimi LSI-PS (ku Europa po shprehet qartë kundër Salës) them që janë thjatro i radhës. "Gjenialiteti" i Salës, "ngjalëria" e Metës apo "legenlliku" i Ramës janë thjesht recitim skenari për mendimin tim. Këta tanët janë po aq të pavarur e po aq "gjenialë" e "ngjalë" po aq sa një buratin me katër fije. Dmth edhe nëse ndryshon gjë, do ndryshojë me direktiva nga lart.

Madje tani te ky koalicioni i fundit direktivat na erdhën kështu mbi banak, as poshtë banakut jo.

 

E kemi diskutuar edhe here tjeter (ne fakt lene pergjysme) ceshtjen e drejtimit-komandimit nga jashte. Jam e gatshme te pranoj dicka te tille jo vetem sepse eshte e arsyeshme teorikisht dhe historikisht, por edhe sepse kemi fakte konkrete mbi tavoline ne te gjitha rastet e dites se neserme te tragjedive qe na kane ndodhur '97 e ketej (per 91-92 nuk flas dot me fakte smiley). Problemi qe kam une me qasjen tende eshte qe me duket me fataliste nga c'eshte e nevojshme. Nese perendimi ka arsyet e veta te na mbaje me zinxhir te shkurter dhe te ndikoje qe te kete rotacione pseudodemokratike sipas interesave te veta afatshkurtra por edhe ideologjike (ne dy akse kryesore politike-ekonomike dhe kulturore), kjo nuk dmth se ne si shoqeri shqiptare s'kemi mundesi te ndikojme bazen politike prej nga keta zgjedhin mekembesin e radhes. Nga njera ane jane euro-atlantikasit qe perqafojne self-fulfilling prophecies, nga ana tjeter jemi ne qe bejme te njejten gje.

Më pëlqejnë këto debatet se mua për vete më ngacmojnë kreativisht idetë. Jo, nuk jam fatalist. Ajo që është në dorën tonë është të ndryshojmë mentalitetin.

Dhe më beso që po ndryshojmë shumë shpejt mentalitetin. Me të mirat e të këqijat bashkë. Psh sikur të ishe prezent në një debat politik kafeneje në vitet '98 dhe ta krahasoje me një muhabet (sepse për debat në kuptimin "pro" apo "kundër" X,Y,Z partie nuk bëhet më fjalë) politik kafeneje sot, ta them me plot gojën ka një zhvillim shumë interesant mentaliteti. 

Me budall Kryetar nuk me kane zene syte , nuk paskan te mbaruar Ngjalat qe han ky Pallosh , por nje gje u dinte , me Ilir Meten fitorja e PD -se mbase dhe shume e sigurte nuk ishte por tani eshte shume e sigurte qe PD -ja zgjedhjet i ka te fituara !

Pirdh Brad pirdhsmiley Po ajde ketej nga PS ate bej ti..

Te gjithe te indinjuarit, samurajt e fundit te moralit politik brenda e jashte peshkut, perse nuk krijojne nje levizje te re me moral te ri, kunder kastave amorale? Toka eshte pjellore (47% e shqiptareve nuk besojne tek dy partite kryesore) fara eshte e certifikuar ( Grillo nga Italia mike ).Nuk gjeni dot nje farehedhes ?

Personalisht kam filluar te mos besoj ne progres por ne teorine e zhvillimit ciklik. Cikli nuk eshte mbyllur ende. Italianet rrezuan kasten e vjeter PDC+PS  dhe erdhi Poli Lirise. Edhe ky cikel po permbyllet dhe mbi kete humus mbi fara e B.Grillos.

Ti s'je aspak i indinjuar? Cfare ndien ti mbi kete gje?

Po se ngeli duke komentuar samurajte e moralit ky pa ne thene se vete c'mendon per kete gje.

Une po them qe edhe me sondazhe, edhe ne forume, edhe ne jeten reale, konstatohet qendrimi tipit: keta jane te gjithe njelloj, pra ka nje erozion te besimit te kjo klase politike. Nderkohe ndersa te gjithe mallkojne erresiren, askush nuk ndez nje qiri. Ose nqs te gjithe  kokat e politikes perceptohen  te korruptuar, askush nuk beson ne nje profet te ri. Kjo eshte situate kapslleku. Po ndoqja sot nje miting ku po promovohej "Levizja shqiptare 5 yjet".Vetem farehedhesi ishte mbi nje bordure me megafon ne dore dhe kalimtare qe ndalnin pak sekonda kembet.Kur ky zotria po thoshte se Berisha e co (dhe i permendi me radhe te 5 yjet e tanishem te hapsires politike), jane te gjithe nje kaste e korruptuar, nje gua e moshuar qe po degjonte tha:ouu, po pse ti qenke me i mire e duhet me te besu ty".

Dakort, por ti vete c'mendon? Ti jeton andej, pse nuk tenton dhe ti ne ndezje te nje qiriri? Pse nuk tenton dhe ti te hedhesh nje fare te re?

Fara vjen nga jashte, i pakapshem. shikoje edhe pertej metafores. 

Nga jasht mund te vije dija dha makineria per ta mbjellur faren, por dora qe e hedh s'ka si te vije nga jashte.

spiritus, me kete nivel qe ka shumica e ketij populli, keta barinj do zgjedhi, aventurieret, hajdutet dhe pushte-taret. Ky stan, kete bylmet ka.  

Personalisht kam filluar te mos besoj ne progres por ne teorine e zhvillimit ciklik.

U paganizove dhe ti!

Renasonsë, tha. Ça leshin diskutonin kta të renasonsës?

Here, one felt no weight of the supernatural pressing on the human mind, demanding homage and allegiance. Humanity—with all its distinct capabilities, talents, worries, problems, possibilities—was the center of interest. It has been said that medieval thinkers philosophized on their knees, but, bolstered by the new studies, they dared to stand up and to rise to full stature 

Akoma:

The period from the fourteenth century to the seventeenth worked in favor of the general emancipation of the individual. The city-states of northern Italy had come into contact with the diverse customs of the East, and gradually permitted expression in matters of taste and dress. The writings of Dante, and particularly the doctrines of Petrarch and humanists like Machiavelli, emphasized the virtues of intellectual freedom and individual expression. In the essays of Montaigne the individualistic view of life received perhaps the most persuasive and eloquent statement in the history of literature and philosophy.

Kët diskutim, historikisht ne nuk e kemi bërë ndonjëherë. Jemi akoma në gjunjë. Erdhi gjyshëna dhe zuri diellin. 

Ciklet jane baza.Zhvillimi eshte femer smiley 

Edhe njehere, pyetja duhet te jete pse nuk je ti i indinjuar, te duket pozitive ty kjo qe ndodhi, nuk te duket se jane tall me ty?

Sa per pyetjen pse nuk behet partia e re, pergjigja eshte e thjeshte, sepse nuk ka Delijorgja, Tom Dosha etj qe te financojne nje grup politikanesh te rrine si parazit tere diten vetem sepse do u japin leje e licensa me vone. 

nuk eshte serioze per ty ti drejtohesh nje personi jo serioz si une, apo jo. plus qe llogaridhenia behet ne org baze te partise.

mos bej si i ndershem, parimor a idealist ti se ne fund, qe me mengjes ke per te shkuar dhe dhene voten Rames. Sikur Rama te dale te selia e PS lakuriq dhe te hedhe shurren perpjete ju perseri keni per ta votuar, lerini keto perralla. Eshte ne adn-ne tuaj politike. Ty s'ta nxe goja te flasesh ketu dicka per kete akt qe i ka dhene fund praktikisht opozites dhe del e ben te indinjuarin per klasen politike. O tempora o mores! kur na beni edhe ju si te pavarur.

jo mik i vjeter me nick te ri.une jam i varur nga kembet por jo nga koka.

E kupton ku je apo jo? Duket mavericku me moralist se ty. 

Si pozohen te indoktrinuarit socialisto-kusariste si te moralshem tani, sikur nuk do votojne per partine e tyre, folene e kusareve dhe te paafteve. Nuk do i zere gjumi sa ti japin voten asaj, diten e votimeve dhe do vazhdojne ti quajne kundershtaret e tyre, si njeri ketu: "plehra antikomuniste". I gjithe halli eshte se mos kryekusari Meta, i le pa gje keta hajvane qe shkojne pas PS-se, kur te leshohen si te babezitur per te ndare pushtetin(nese e marrin).

Ja se dhe pak i nderuar Spiritus do shndrrohen ne Humus edhe keta koloqet e PPU te indinjuar . Po vaj hallit SIKUR , se Sikuri  i mba gjalle , te mbije ndonje ...smiley Lere fare se nuk di ke ti thuash me pare . Meksi  qe i parashikon te gjitha vjen rralle , lefKOPEJA Fle . Huri ka ndrruar Lis dhe vjen si heretik byth perralleve me lende .Xhelalagai ben plane per Fitorje Historike te Mbreterise , .Keta te tjeret ...vere ver ik10 e ter ter ter petra ..eh pse s'me qan moj teto Sofke !

Mbetet vetem Drejtoresha me ca Furkare qe lajne e tjerrin Lesh me antikomuniste te oreve te para e te oreve te fundit , po qe jane te merakosur per Moralin e  ish Partise Kamunisteve qe ka pjelle PD-hin e PS-hin smiley 

Dhe nji dhe ika Spiritus smiley

Nga gjiri i mama partise linden DY Bija dhe shume bijeza .Tane nga GOPI ketyre dy Bijave duan Furkaret e Furkarët e Xhibit te Lindin partiÇKA te reja ...dhe mos o zot ndonje propozim nga ndonje fshat i kerkon si te Pare Partiçkash smiley

Ah Sikur te kishin ca Qereste ...Leji Sikaret e Sikureve te fluturojne me presh, te enderrojne e fantazojne me sy Hapur !

hajt dhe tre dite kohe te vine me kembe ne toke .Koalicioni nuk formohet .rrofte Morali i Imetes qe nuk pranoi smiley

flet ti po per ke flet . ah sikur te kishin pak Njohje  (eshte i vetmi SIKUR i nevojshem smiley . Ka shpresa i nderuar Idris, ka shpresa se GOPI* ende nuk eshte shterpezuar. smiley

*Grupi Opozites Permanent** Intelektual smiley

**kaqurrels smiley

 

 

Koalicioni PS-LSI, Lesi: Meta nuk do e ketë të lehtë mes ‘ujqërve të majtë’ TIRANË- Kreu i LDK-së Nikoll Lesi reagon në lidhje me ftesën për koalicion të PS ndaj LSI për zgjedhjet parlamentare të 23 qershorit. 

Në një deklaratë për mediat kreu i kësaj partie Nikoll Lesi vlerëson se Meta u nxitua në këtë vendim të skajshëm, duke theksuar se “anija nuk braktiset në dallgë”. 

Sipas Lesit mazhoranca do të kundërpërgjigjet me një lëvizje skektakolare duke shtuar se tani LSI nuk do e ketë të lehtë mes ‘ujqërve të majtë’. 
(e.m/BalkanWeb)

 

Hemo nikoll ziu, ta dije ti para 3 muajve si do vinin gjerat e kishe lene saliun..smiley

mazhoranca do të kundërpërgjigjet me një lëvizje skektakolare

Ky me kujton ato nazistet ss qe kur predhat ruse shperthenin ne Reichstag, ata u jepnin zemer njeri-tjetrit se Fyhreri ka ca arme sekrete qe do ti shkatarroj fare Ruset, madje dhe terheqja jone eshte terheqje strategjike ne menyre qe te zeme sa me shum rus ne carkun tone!!!

smiley 

smiley Tamam..

pd-ja nuk e ka llogaritur asnjehere koalicionin parazgjedhor me lsi shoku komunist post-enverist. Lsi kishte dy alternativa, ose te dilte vetem ne zgjedhje ose me ps se me nje parti te djathte nuk mund te bente koalicion parazgjedhor. Me votat e 09 fiks e majta mbetet me 69 mandate por duke pare katrahuren qe po ndodh pd-ja kap 77 mandate tani.

Duam video duam video, hape bace susamin se ca ske ti aty brenda, pa ci qi temen se 4 vjet te mbajti ai ne ate karrige. 

Se lali xhan xhan...

Tani spo u bie ndermend te sulmojne Shendetesine eee ?!

 venusi... me habit kur shpreheni,..po ju citoj:

 "Shume interesante do jete kjo fushate zgjedhore e kesaj vere.LSI-ja do i shpetoje sharrjeve,do dali me e mira..."

  Nuk paske kuptuar qe me kete akt poltik, te opozites,  fushata zgjedhore e humbi kuptimin, vleren, gjitheçka? Ka mbaruar fushata sepse kane rene palet ne ballafaqim, per pasoje edhe akuzat edhe  alternativat.Me ke eshte ne konflikt alternativ opozita, kur eshte ne koalicion sot e tutje,( pas nje po-je edhe te mekur te Metes) me gjysmen, per hir te se vertetes, me te felliquren pjese, te pozites qeverrisese ?

-Do kerkoje opozita e sotme ne pozite neser,  te  zbardhe Gerdecin? 21 janarin? Jo!  se ndryshe do te duhet,   qe Ilir Meta tu "laje koken kokepalareve", por atij nuk i ka dashur as do ti doje prapanica,  ta beje nje gje te tille.

-Do  kerkoje opozita sot, ne pozite neser te anullohen tenderimet dhe licensimet e dhena per  pasurite kombetare te drejtuara me korrupsion prej ministrave lsiste? Jo !  Se do te duhet  te shkoje me pare ne burg,  "aliati i purifikuar",  qe e ka emrin,   shoku aliat- Ilir Meta! 

-Do kerkoje  kreyministri neserm, qe te hetohen shperdorimet me buxhetet  shtetrore  ne keto   8  vite kusarie? Meazallah! Se zv. kryeminister i pare(ne mos me shume &nbspsmiley do te  jete dora vete, shoku Ilir |Meta, qe ka qene inisjatori i kusarive me permasa te  medhaja, duke patur ne dore ministrite  me "me gjalpe" edhe pse dybekun... e ka llakanisur ne keto tete vite  kryekusari Salite, por  ama mbushej dingeza e  gjithe heret...... edhe  kutruvja e Ilirit.E me kutruve dingeza dhe  dhe alternative opozite per ti gjetur vieget kutruves, nuk ringjallen...te  vdekurit e pakallur, oj Venuz-e mira.

Prandaj, sipas meje doemos, me mire te mbetemi te vdekur,e me syte hapur, dudumene siç u treguam keto tete vite,kur na u be sikur  Iliri, paaskej permendur nja 700.000 evros.Me mire ashtu  vulehumbur, e te rohitur, siç nuk shifnim e ndegjnim mire nga veshet,  sa t`i themi derrit  ..daje.

Une, jo,   kurre !    

Eshte interesante se si ndotja e mjedisit politik, s'le asnje zgjedhje tjeter morale pervec ndotjes. 

Pavaresisht rrethanave, kjo levizje do te duhet te kishte ndodhur qe me 2009. Tjeter pune qe binase iu deshen 4 vjet e gjithe ato kusure, t'i arrinte sinjali tek kati i siperm. Nga ana tjeter dhe Lir floriri i hengri rehat 4 vjet pushtet me maje. Se me kete per 4 dite do fillojne te grihen.

Fati i ketyre eshte se shqipot nuk i ndahen llogores, bile e kane me trashegim.

Preci pak a shume e kishte nisur luhatjen qe me pare (e mbase kishte djeni per keto ujera, kush e di), por ngelet te shikohet ne ditet ne vijim se si do reagojne (nese) partite e tjera, te treta, dhe me te voglat, tani pas shpalljes se koalicionit ringjalindes, nese do kene ri-pozicionime.

Vallai shif kur ta fusi Sala ne kualicon kete, e te lujne nacionalistin. Kjo mbase eshte ajo bumja qe premtonte Lesi.

Ate mendoj dhe une.

Me parimori by default po del Bamiri.

te shkretet socialiste thuaj,si do u vej halli me ne krye palloshin?

E majta mer 77-79 mandate.. ky eshte halli.

ne fakt kemi degjuar keshu "muhabete" qe ps do ti fitoj zgjedhjet por kminister do emerohet koço kokedhima ....

Po edhe pidhi i kurves le te emerohet kryeminister.. e rendesishme eshte te fitorja e majte,

Si tha njoni ne vaktit. Fitoi mer fitoi e majta (djathta), po s'fituan miqte tane. Kjo eshte ceshtja.

Po fitoi e majta do zhduken tere plehrat nga administrata dhe do komandojne qytetaret jo fshatatret e trashe qe jane sot dhe bajgat e pd me 8 vjecare qe ju kane zene vendin te rinjve te shume diplomuar qe po rine rrugeve dhe jane nen kthetrat e depresionit.. E majta nuk eshte hakmarrese, ata qe jane me vlere nuk do pushohen nga puna sic bene keta qelbesirat e pd para 8 vjetesh.. po llumi qe eshte sot do spastrohet menjehere dhe ky llum eshte 80% e administrates te pakten.. eshte bere administrata stalle, je ne Shba dhe ndoshta nuk e di cbehet ketu, Lart u shpreha pak ashper por doja te thoja qe kushdo qe do jete ne krye te qeverise do ndjeke dhe punoje me frymen e majte te njerzillekut dhe jo kafsherine e sotme..

E di mer e di, sic kam ditur edhe kur ishte e "majta" maje plehut. Nje ashtu jane per ate pune. Apo c'ka nje ekip ky, kopeshti pa dreke.

Megjithate... and lived happily ever after.

Nuk jane e njejta gje jo..

E di cfare,Gjergj?Me kujtohet 97-a kur te kuqte e tu erdhen ne pushtet permes kallasheve.Ne doganen e Vlores u ul trau dhe punonjesit,pa perjashtim u kthyen mbrapsht duke ua dhene vendimin e pushimit nga puna verbalisht ,tek postblloku.Jane po te njejtet dhe ne mos me keq ndaj mos dil garant per ta...

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).