Një interpretim ngjethës padyshim, por a mund të fitojë një garë ku gjysma këndojnë "me brekët në kokë"?

Ne Shqiperi ka nje lloj pritshmerie per garen e mbremjes se sotme ne Eurovision, dhe kjo eshte shkaktuar edhe nga interpretimi brilant i Rona Nishliut ne gjysmefinalen e pare. Shume nga ata qe e kane ndjekur Live, raportojne rrenqethje te shkaktuara nga potenca e zerit te saj. Kritika e ka pritur mire, duke e vleresuar lart nga ana artistike, por asnje nuk e ka parashikuar Ronen si fituese. Madje ne listen e basteve te http://www.eurovisionodds.co.uk/ Shqiperia renditet e 22-ta nder 26 konkurente.

556 Komente

a e meriton Rona artistikisht? pergjigjja eshte po.

kete e kane vertetuar te gjitha reagimet pozitive dhe komentimet mbi te qe i jane bere ne mbare boten. (vecoj ketu shqelmat qe i kane ardhur nga vendi i vet.po nejse se jemi mesuar me kete sjellje shqiposh).

 

a ka shance per te fituar ne nje program limonate si eurovizioni? s`i dihet programe te tilla limonate ka ca raste qe duan te te surprizojne per te tronditur paksa perzgjedhjet politike e mediokre qe behen vit pas viti.

 

sido qe te jete Rona e tregoi veten e saj.kjo ka rendesi me shume se cdo gje mendoj une.

Nje gje eshte e sigurt audienca e Eurovizionit asnjehere nuk e ka duartrokitur kaq shume  pretendeten nga Shqiperia si kesaj here, duket qarte e paster. Ne shume media nderkombetare quhet si supriza e Eurovizionit. Per mua fiton apo nuk fiton cmim  ka rendesi dytesore, uroj qe dhe sonte te na mahnise sic beri ne gjysme finale. 

me pelqeu komenti i Ivica aty smiley we must forget the past

e duartrokiten se u tregua dipllomate me azerbaxhanasit dhe u kendoi nje kenge ne gjuhe te tyre, te nje kengetarit te njohur te tyre, per te cilin tha se e frymezon shume. 

vraiment.. cfare sinkromizimi pra taman ne momentet ku ajo shperthen vokalisht ...

+1 Alid

salla e eurovizionit esh e mbushur me nacionalitete te ndryshme jo vetem me azerbajxhanas.ju lutem sillni argumente me te fuqishme per ta ulur talentin e Rones.

enka lene mo, vallahe nuk ja vlen, ca rob ktu jane te tipit 'un komentoj ndaj ekzistoj'

Nuk ka asnje argument, thjesht smire siç ndodh jo rralle here mes shqiptareve. Armiku me i keq i vetes jemi ne si komb, qe ne vend qe te ngrejme njeri tjetrin, ta suportojme ate moralisht, i biem me gure sepse vetem keshtu e shprehim "dashurine" qe ne kemi.

Rones i uroj shume suksese. S'ka rendesi fitorja, sesa pjesemarrja dinjitoze e kesaj artisteje e cila ka dritheruar njerezit me performancen e saj, sic ka ndodhur edhe me mua qe ne momentin e pare qe kam degjuar kengen. 

"...i biem me gure sepse vetem keshtu e shprehim "dashurine" qe ne kemi..."

Jemi i vetmi komb qe kemi shprehjen: "Ai qe te rreh te do" smiley

nuk di sa i ndjek ti keto gjysem finalet po ne salle ndodheshim me shume azeri sesa te huaj. bile tek nje forum francez, ku komentohet direkt prej salles, shprehen habine sesi salla ishte e mbushur plot e perplot (ne ndryshim me gjermanine psh) megjithese nuk ishte nata finale.

u duatrokiten fort, bile me fort se per ronen, edhe turqia. e megjithate nuk eshte gje kandidat i mundshem per te fituar. prej zerit te tij te fuqishem si duket ? 

gjithashtu une nuk shpreha gje armiqesi ndaj rones, u perpoqa vetem te shpjegoj duartrokitjet e saj te shumta nga publiku. 

ja si vleresohet ajo nga pjestaret ne salle, ku kryhet nje votim sa me pariqit tendencat non-stop.  

Natyrisht qe Rona nuk mund te fitoje, e une shpresoj qe te mos fitoje. Kjo sepse Eurovision eshte nje festival pleher pa asnje vlere muzikore e fitimi i ketij festivali do ishte vetem turp. Nje palaçllik i tille qe integronn cirkun+muziken mund te merret seriozisht vetem ne nje vend muzikisht analfabet si atdheu.

Ne radhe te dyte, ky eshte festival i vetem ne bote...qe s'do te fitoje askush! Meqë vendi fituesi i Eurovision organizon edicionin e ardhshëm, une e përjashtoj fitore e kesaj vajzes, biles, Z-t na rujt nga çmimi i pare se boll halle kemi.

Des nuk jam dakord me ty tek paragrafi i dyte,  ka dy lloj perfitimesh ne rastin konkret si me poshte:

Spanja thot me mire jo sepse kria ekonomike etj etj dhe ka te drejte. Por konteksti spanjoll e me gjere ka nje ndryshim. Spanja ka imazh europian, nuk ka nevoje per publicitet dhe nuk eshte  e keq perceptuar sic eshte Shqiperia e shqiptaret.

Ne kontekstin Shqiptar, perfitimi qe mund te kishte Shqiperia nga organizimi i ketij eventi ( Nuk kam besim se Eurovizioni do beje zgjedhjen e duhur por thjesht hipoteze), do ti tejkalonte ne nivel eksponencial harxhimet financiare pasi do ti jepte nje imazh tjeter Shqiperise e Shqiptareve. Dhe me ne fund Tirana do te dihej ku ndodhet ne harten Europiane..

Mah! S'ma mbush shume mendjen Alidea, per dy arsye.

Ne Baku, kete vit jane shpenezuar 75 milion dollare per festivalin, ne Rusi u harxhuan rreth 50 milion. E, prapeseprare, nuk besoj se perceptimi jone mbi Azerbaixhanin a mbi Rusine ndryshoi thjesht prej kesaj. Apo jo'

Ne radhe te dyte, une nuk dua qe shteti im, (qe i ka vene vizen kultures shqiptare), te harxhoje dhjetera milion dollare per nje festival te tille sepse nuk ja vlen barra qerane. Me kaq lek ti, nese do, ri-strukturon komplet sistemin arsimor, e nuk i djeg ne tre dite aheng. Keshtu qe, as kete hipoteze, nuk ka kandar ta mbaje. Kaq.

e pranoj se nuk e dijsha se ku i bie Baku para Eurovizionit.. 

Sa per shtetin  te mytem ne korrupsion jena po zhduken milionat nga buxheti i shtetit jo me sasira si 75 milion po me qindra dhe nuk don me ja dit kush vallahe.  Gjithsesi eshte per tu ritheksuar konteksti ne jemi ne nje pozite tjeter gjeografike, pastaj sa paer Azerbajxhanin serish efektet do maten masanej.

Domethene, edhe une jam dakord me ty nga ky kendeveshtrim. Lemsh qe lemsh, hajt vjedhim edhe te festivali, ne fund te fundit...pune e madhe. Por nga ana tjeter...pse? Dmth, pak halle tonat kemi, pse te pagujme edhe festivalet e dynjase tani?

epo atehere i bie qe festivalet te behen vetem aty ku ka lek .. si thu ti.. un them mos behen fare me mire.

eme pranoje qe po ja fut kot, s'te bien puplat smiley

mire je noshka smiley so do I 

mir falemners - ti si je. si e kemi tironen

cats & dogs rain ne Tirane sot .. u myllem n' peshk

Diell komplet knej - sa te maroj dicka ne pune dhe me vrap perjashta

Edhe knej diell i forte dhe vape!smiley

Jo detyrimisht: them se eshte me shume pune seriozitet se sa lekesh, sado qe edhe keto kane rendesi! Per te njejten arsye Olimpiadat behen ne Londer e jo, ku e di une, ne Oslo apo Helsinki! Pastaj, natyrisht, ti nuk mund te organizosh nje festival duke u nisur nga zeroja me Aldo Numçin minister kulture. Ky eshte ligj natyre.

Sidoqofte, une shpresoj qe te fitoje ky! Forca Gjeorgjia!

hallall Des per shijet smiley ncuq un nuk e pelqej ket kang, nuk me ngjit hic hic 

Nejse shum kerkoke, serish kthehem tek konteksti me te gjithe te mirat e te kqijat e veta. Ne menyre hipotetike nese fiton Rona, Shqiperia nuk do i thonte jo organizimit, mos harro ne per me u duk vdesim fare sidomos pulatikant tan. Kembengul nuk do i binte keq imazhit te ketij vendi. Po dhe ne mo kot po zihemi per ket pun, ka vite te tera qe ne Eurovizion nuk fiton me i miri dhe dihet kjo

Ky eshte gjeni moj! smiley

Alidea: shiko, nese ministria me financon mua jo shume, 2-300 mije euro, une mund te organizoj ne Tirane, ne nje vend te hapur nje festival veror fantastik, qe te zgjasi tre dite, nje aktivitet ku te kete publik, familje, muzike. Poi nuk ti jep e s'ti japin kurre sepse s'duan t'ja dine. Tani, kur ti nuk ben gjerat e vogla, nuk kujdesesh gjate gjithe vitit per muzike e kulture, si mund te organizosh nje gje te tille e te hedhesh miliona euro? Nuk ka logjike. E pike!

 

Deso qenke i  pa apdejted smiley jep o jep po kujt ja jep .... 

Ajo qe me pelqen tek kjo kenge eshte fakti qe eshte nje kenge qe perfaqeson kengen e lehte shqiptare... ne stilin kur dikur kishim kenge, me festivalet aq te bukur te kenges te lehte. Do te ishte fitore per muziken shqiptare, qe ta kuptojne keta imituesit qesharak te muzikes te huaj dhe tallavase qe kemi ne Shqiperi nje perle. Shqiperia e meriton sepse muzikisht eshte nje vend i pasur, duke filluar qe nga folklori, nga ku bazohet krejt muzika e cdo zhenri, deri tek festivalet fantastike qe kemi pasur historikisht por edhe muzike shume te bukur klasike gjitmone bazuar ne traditat muzikore popullore.

kenga nuk ka elemente te muzikes se lehte shqiptare. vetem Rona mund ta beje te bukur ate kenge.

Kjo eshte kenge kot. Cfare ju pelqen tek ajo kenge pervec prejardhjes se kengetares. Sikur ta kishte kenduar nje serbe, do e tallnit ore e minute.

William Hill ka favorite kryesore Suedine, shume para gjith te tjereve. Pastaj Rusia, Serbia, Italia. Shqiperia andej nga fundi 80/1. 

Une mendoj se do ta fitoj Italia ose Greqia.

Gooooo Sweeedeeensmiley

Eurovizioni, ne parim, ka pasur kuptim vetem diku para 30 apo 40 vjetesh, ku merrnin pjese vetem kombet perendimore. Flas per nga vleresimi muzikor.

Kur u shperthyen muret e dyert e gardhet e hendeqet, eurovizioni pushoi se qenuri nje ngjarje muzikore dhe u kthye ne nje ngjarje banale shfrenimi nacionalizmash dylekesh. Me perjashtime shume te rralla, si rasti i Lenes gjermane qe edhe Cifutet e pelqyen, apo te atij norvegjezit bjellorus me fyell ne dore, ne rastet e tjera eshte thjesht gare forumesh : kliko ketu qe te behemi 1 milion vete qe s'e duan termetin e fukushimes, ose 2 milion qe duan permendoren e majkell xheksonit.

Jo me kot, edhe vete shkollat e mesme shqiptare filluan te perdorin provimin pa emer, per te parandaluar nderhyrjet e miqve. Nuk ka asnje shans qe ne kete eurovizion te fitoje me FRANCA apo ANGLIA apo IZRAELI, kur dihet se gjysmen e votuesve e perbejne vendet sllavofone, ku minoritetet etnike ia ngopin 12-pikeshin vendit ame. Ndryshe ska si shpjegohet qe 12-ja shqiptare shkon pothuaj gjithmone per Greket e buzuqeve, a thua se ne çdo katund shqiptar ka nga nje buzuk dhe zorbe grek qe na mahnit me muziken e bukur greke. Po keshtu, piket e maqedonise hahen dyshe : ose shqiperise, ose serbise.

Kjo eshte arsyeja qe Francezet tallin menderen qe prej vitesh, duke derguar sharlatane qe s'kane kenduar ndonjehere as ne France, e lere me ne bote. E te mendosh se dikur ne kete eurovizion ka kenduar dhe vete Celine Dion, qe meqe ra fjala, eshte duke shitur shtepine, dmth ka vendosur te na çaje torrovilen edhe per nja dy-tre muaj me Rrrenene e vet.

Rones duhet t'i thone : kendo ti moter siç te ta ndjeje palla ty, bej qejfin tend ne kenge, jepi drejtim zerit tend, e mos çaj kaptine per sa pike do marresh e ç'vend do zesh, madje mbaro kengen e shko futja ndonje nargjile ne ndonje mejhane azerbajxhani, çok gjyzel e shyqyr llokum deri ne mengjes. Ata qe flasin keq per Ronen, s'kane marre vesh as per kenge, as per çifteli, e as per klarinete, por thjesht kane avazin e vjeter pse eshte duke kenduar nen regjimin shtypes e gjakatar te Sali Berishes. Dhe pse eshte kosovare, a thua se s'kishim neve ndonje jorgaq e strumbullaq qe t'i kendonte sagapose te dua, edhe une te dua, e dil matane pastaj.

Keshtu qe ulni gjakrat, shoqja le te kendoje e t'i jape zerit sa te çaje ndonje poç, e ju te tjeret valevitni ato flamujt neper dhera te huaj derisa te vije ndonje kokeqoshe t'ju shaje me komb e sorollop, edhe eurovizioni shkon ne te semes me ndonje fitore moldavie a serbie, edhe neser filloni prape avazin e poshte sali berishes qe humbi Rona topuzi. 

E degjova per here te pare kengen dhe kishte shum emocion brenda,nuk do mendoja kurre qe do e degjoja te gjithen,tek te dyja ato te bertiturat kengetarja e dhjeu ne fund,do ishte dicka e bukur ti kapte tamam.

Sa per eurovizionin esh nji harxhim kohe/fondesh/te ardhurash kot ku politikat ngaterruese perzihen me muziken e kalbur.

Kenga eshte me tere mend sfiduese, persa i perket shijeve, struktures, performances, tradites. 

Edhe po fitoi nuk u be nami; E zgjidh sala qesen, 75 milion pjestim per 2500=X gra pe malciet per tu eksportuar

dhe Shqip smiley sa inat e smiley 

ej, s'ka kuptim me e pas inot Ronen...po festivali s'terheq njeri. sidoqoft, mbase ka te tjere qe ja shofin vlerat smiley

vetem shalet?smiley

lookin' good, ca te keqe ka

e cka tjeter? smiley

Kenga eshte krejt kot. Kengetarja eshte e mire. Ne kete festival ben figure kengetarja per 'ulerimat', po s'ka asgje shqiptare ne ate kenge, nje mix mes Jazz-it dhe Operes/klasikes.

Me e keqja eshte se Rona nuk perfaqeson me ate kenge as ndonje rryme ekzistuese ne Shqiperi, por vetem VETEN E VET. Kjo vjen ca si tallje bythe me kulturen shqiptare e shfrytezim rasti per te bere figure vetjake, po kjo eshte gje e rendomte nder shqiptare.

 

shto dhe faktin qe duhet ta kishte emrin Shqiponja qe te na perfaqesonte me mire, nje tallje bythe nga ana e prinderve te saj qe 5 dite pas lindjes  se saj vendosen t'i vinin emrin Rona.

Aman!

Per emrin s'kam gje, ne shqipot kemi qene gjithnje pa bythe, ndersa muzike kemi pasur, te llojit tone, te dallueshme nga te tjeret. Per emrat bythe kane vetem çifutet.

Muziken s'ia fal majmunerise, eshte shprehje e frymes se kombit. Ajo muzike s'ka absolutisht asnje lidhje me frymen e kombit, prandaj ne menyren me kategorike nuk mund te perfaqesoje muziken shqiptare. Ajo lloj muzike ka lindur nga dhimbjet e zezakeve te Amerikes, ne 'nuk qajme' ashtu.

Te pakten mire qe teksti shqip se rumunja e kishte ne spanglisht ndersa grekja ne anglisht. Tregon vetem qe s'kemi merdhifur me te gjitha, po ka ende shprese dhe kjo shprese duhet kultivuar, nuk duhet vrare.

kenget e vajit jane kenge tipike shqiptare. 

ndersa sa i perket muzikes argetuese (te dasmave dhe hahengut), ate e kemi kopjim o sllav o grek o turk. ti cilesh lloj muzike TIPIKE shqiptare i referohesh ?

kurse une muziken s'ia fal ideologjise; mos harro, eurosong-u eshte dicka thellesisht qesharake ne vetvete keshtu qe nuk i'a vlen t'i hyjme analizave me fryme kombi brenda.

p.s. kenga e Rones nuk i afrohet as largesisht jazz-it, besoj per kete arsye ke permendur zezaket e Amerikes, kurse shprehja e dhimbjes me forma te ngjashme me histerine eshte mbareboterore po aq sa dhe shqiptare. Tung!

Panorama: Eurovision's Dirty Secret

Nese do organizosh eurovizionin ma merr mendja do jete normale te kalosh ne siten e mediave te huaja... BBC me duket me e besueshme se shume te tjera nese do benin nje emision mbi Shqiperine. Te shihnim se si na shikojne mediat e huaja nuk do ishte keq...

Sa ters,nuk e shikokam dot se qenka ne te njejten ore me EZEL - in,di gje njeri do jepet Ritransmetim?

Cfare eshte "EZEL" ??

Makine.

brad me zhgenjeve  rri me Ezelin ma mir

Ncuq......po rri Aliu me Xhengizin,une do iki me lujt Futboll.

Me thene te drejten une dua ta fitoj Rona.Po jo sepse ka lidhje me kengen,por sepse cdo vit pres qe Shqiperia te fitoj vendin e pare.Pa marr parasysh,uroj qe te ze ndonje vend ne 5ce.smiley

Nese do te kishte cmim edhe per interpretuesin/sen me te mire, mbase Rona mund te merte nje cmim per interpretimin e shkelqyer, por ne kompleks kenga jone nuk premton shume. PO arriti te zere vendin e 5-te do te jete sukses i madh.

Po lexoja qe ka mundesi per vend te 3te.Hajd ishallahsmiley

Edhe ti ...kuaz smiley pervec ...Nese do te kishte cmim edhe per interpretuesin/sen (me te mire).... pa kete ne kllapa , i vetmi mendim pe tamami !

Rona fitoi shume , po shume per kohen e Muzikes tallava. Ne cdo klub do afishohet se kendon Rona ...duet me lek Plepin , Ciljeten e te tjere .Dhe mushen xhepat . Per cfare tjeter te fitoje RONA ????? Ka ndonje koment per vecorine e Melodise qe percjell , per risine e interpetimit te zhanrit jazz etj etj .... dhe ne cilen Shkolle i ka marre . Pa keshtu si kjo ka me qindra vajza nga Devolli e Llapashica qe bertasin sa kane ne koke , por qe s' kane fat te cfaqen ne Phestivale .

Urime  me qe kendon si perfaqesuesja e jone dhe duhet nje emer nga ne qe kendojme ! 

Mua me pelqen shume kenga dhe interpretimi i Rones, eshte nje kenge shume e vecante ne llojin e saj. Me mire nje kenge te tille personale e te vecante sesa ato idiotizmat me daulle e dasma shqiptare qe kane cuar. Fiton ose jo, nuk besoj te fitoje, sepse votimi eshte poltik ne shumicen e rasteve, por besoj se nje vend te mire do ta zeme, 7 e lart.

te ishte votimi politik nuk votonim grekun dhe serbin ne shqiptaret.

votojne minoritet. pse duan greket te na japin pike neve? na japin se votojne shqiptaret aty, edhe ne maqedoni, edhe ne serbi (qe merret Kosova si serbi) etj. Ndersa nga ana jone, besoj se keto piket tona i ndajne vete keta te RTSH-se, se kam bindjen te plote qe asnje ne Shqiperi nuk harxhon leke per te votuar (jo vetem per kete emision), e dine qe Greqia na jep pike dhe ja japin edhe keta. Ose mund te votojne minoritaret, po se besoj. Gjithsesi, votimi eshte politik me arsye se votimi behet ne baze te aleancave qe kane shtetet (miqesive).

dy vitet e fundit ne ja japim voten italise. çfare miqesie kemi me te ? 

votimi eshte ne base te afinitetit muzikor them. te besh nje xhiro ne shqiperi e kupton qe muzika serbe dhe greke ose italiane (komshijte tane dmth) pelqehen nga populli yne edhe kur nuk kerkohet prej tyre votim. me keta e kemi te mbushur koken, prandaj. nuk kemi mundesi te degjojme me gjere. 

po kjo ndosh edhe me vendet e tjera. sllavet detyrimisht pelqejne muziken sllave, nordikasit te tyren, latinet te tyren, etj. 

megjithese vendet oksidentale (por edhe te tjerat) e kane unifikuar shume stilin muzikor keto kohet e fundit. 

gjithashtu lindja çon ne festival artiste te sprovuar, ndryshe nga perendimi qe çon atje me se shumti artiste te rinj ose amatore. kjo dhe shpegon suksesin e vendeve te europes lindore ne krahasim me ato perendimore. krejt i kundert sa i perket diferencave ne zhvillim ekonomik psh. megjithese fitoret e vendeve nordike dhe gjermanise tregojne serish qe vendte e zhvilluar ne ekonomi kane dhe kulturen me te zhvilluar.

fiks.hipokrizi shqiptaresmiley

.... "raportojne rrenqethje"

Eurovisioni eshte nje nga gjerat me kot te shpikur ndonjehere ne Europe. Pa as edhe nje lloj vlere dhe aspak interesant per tu pare sesi vendet votojn gjithmone per njeri-tjetrin.

Ndersa kenge mua sme terhoqi fare, aspak; tone te larta, te xjerra nga te bertiturat e pakontrolluara me nje tekst nje-apostrofesh. Per shijet gjithsesi nuk ka asnjehere nje pike te perbashket, keshtu qe disa i pelqen dhe disave jo.

me thuj atehere diçka tjeter te cilen ti e quan me vlere ? tek cili aktivitet nderkombetar ndodhen vlerat e verteta sot ? 

 

tek tregu i lire kapitalist

j'ai rien compris

me neither...nobody speaks french but frenchies

Ke festivale plot sa te hane qente Kurreshtar: ky eshte me i shpifuri. Provo kerko ndonje kenge ne tube edhe e kupton vete.

Tek cdo lloj konkursi tjeter, ku parashikimi i vleresimeve dhe pergjithesimi i shijeve nuk eshte kaq i qarte sa tek ky aktivitet.

na jep pra nje shembull, ndonje emer te mirefillte. 

abba-t, celine dion, toto cutugno, etj, kane marre pjese duke fituar ne kete festival. eshte festivali muzikor internacional me i ndjekur ne bote, me miliona teleshikues. pra aktiviteti kulturor me masiv. nga kjo nje njeri i mençur nuk kerkon me shume (finese), ose e ndjek ose ja varr torben. 

po jo imiton si majmun ata qe degjon qe shajne (shumica si dhelpra rrushte) duke e share dhe ky, a thu se me kushedi se çfare kualiteti muzike kenaqet ne privat. 

me thuj cilin grup ose kengetar ti cileson si me te vleresuarin sot per sot ? 

Po te pergjigjem sepse me shkruajte, edhe pse pergjigja ime eshte e kote per ty. E kam shkruar dhe me lart, qe muzika eshte dicka personale, secili ka preferencat e veta dhe nuk ka nje shije universale muzikore. Ato qe ti ke permendur me lart, une psh si pelqej, ose ato qe une degjoj, ti sdo i pelqeje. Dhe pikerisht ketu qendron e bukura e muzikes dhe artit. Eshte ndryshe me sportet, ku ka nje faktor vleresimi, i cili eshte rezultati ndeshjes. Dhe lart fjala vlere, e perdorur nga une, nuk ishte per muziken ne vecanti, por per kete aktivitetin.

 

 

ca po i duhet eurovizioni shqiperise? ku ka lek te organizohet nje shaka e till...

plus qe nuk ngeli media e huaj qe nuk po tallet me kete cirk!

italia pasi u terhoq disa vjet me rradhe, me ne fund mori perseri pjese vjet. shko e pyeti perse. apo nuk te duken si media e huaj ?

tallen lehte vetem rrotat e kariit (njerzit me pa vlere te sferave artistike, komentatoret e TV perendimore qe u duket vetja si kritike per çdo gje, ngaqe koha ku jetojme ja u ka dhene kete mundesi te fjales se lire), ata me te cilet natyra eshte tallur qe ne lindje. 

koha ku jetojme te jep dhe ty mundesine te shprehesh si bole meqe ra llafi. personalisht mendoj vlerat artistike te atij evenimenti jane per te qeshur. per te mos folur per menyren e votimit qe shpreh corben tipike evropiane. se u rifut italia ne ate kompeticion nuk ka te beje me median e huaj. se dhe me pyet, pse ty te duket gje media e huaj vetem fakti se italia u rikthye ne te? kur them media e huaj e kam fjalen per morine e artikujve qe lexova ne kritike te tij. eshte e vertete qe kritika artistike edhe ne median e huaj eshte marketing i gjalle, por nje artikull te wsj.com ishte me bindes. megjithate, ky eshe i vetmi eveiment qe vendet qe marin pjese po bejne mbi 5 vjet qe u thone pjesemarresve te tyre aman mos e fitoni se sduam te paguajme per ate. dhe e di pse? sepse eshte nder te vetmit evenimente qe del me humbje kolosale.

maj men kur bon mis universin me duket ne shqipni? ahahahaha cer e tallme *****

E paragjykova kengen e Rones ne videoklip..Vidjeoja ishte ca klishe dhe zeri ishte acarues, por me pas e degjova live dhe ngela pa fjale....I marr mbrapsh te gjitha kritikat dhe them me plot bindje se Shqiperia dergoi nje nga zerat me virtuoze dhe cilesore qe kane kaluar ne Eurovizjon!.. Sa per kritikat e veshjeve dhe flokeve etj, keto jane ceshtje anesore. Zeri i Rones i retushoi te gjitha defektet. Si kenge eshte e trishtueshme ta degjosh ne karnavalet e Evropes. smiley

Fatkeqesisht une nuk besoj se Rona mund te fitoje vendin e pare(besoj se do te jete ne peseshen e vendeve te para). Suedia e fiton kesaj radhe.

Po perdor ca batuten e prezantuesve spanjolle te Eurovizjonit : Do zoti nuk e fitojme se nuk kemi fonde ta organizojme dhe do turperohemi smiley (kjo vlen shume per Shqiperine cope e troke)

A mundet Rona te fitoje? Hm. Gjithe keto deshira te mira, nje komb me tifoza dhe Shanci. Ja fitoi! smiley Pastaj? Me kujtohet vite me pare, Kryeministri i Nje vendi Balltik [letonia/estonia etc se mbaj mend] kur degjoi qe vendi i tij fitoi, u gezua pa mase:

- Urrraaa!

- URRRA. Bertiten te tijte, e i shpjeguan Shefit t'Modh, kjo do te thote qe vitin tjeter do e Organizojme ne Eurovizionin.

- Mooooos! Ku kemi ne leke per kete, do falimentojme. Tha shefi i deshperuar.

Por ska gje...jane 5 faktore qe dhe po fituam, na vijne per shtat:

1. Shqiperine Londineze [se maj men ku e ka lezu ket fraze budallaqe ne forum, po sme hiqet nga mendja smileysmileysmiley] nuk e ka prekur Kriza Ekonomike. [ref/ zyrtareve tane!]

2. Rritet Profili eu-nderkombetar i Shqiperise.

3. I jep shtytje muzikes e arteve.

4. Ju largon mendjen njerezve te thjeshte nga politika dhe hallet e perditshme [nje nga funksionet e artit-muzikes etj]

5. E Meritojme! smiley

Pas shakave them, qe po ta fitojme, si do ta quajme kete nga "kolltuqet e ngrohta" qe kemi ne shtetet perkatese, ne nuk jena as anglez-as-amerikan-as-italian, Si Shqiptare, kjo ka Rendesi. Kush te tallet a te na vere na loje, aq na ben. Ai qe e ben, po e ben kete si fituam si nuk fituam. Cdo gje, e vogel a e madhe o progress. E bome nje gabim te madh i here..dogjem etapat, etj...tani ta marrim ka-dale-ka-dale, me misset eh duhet duruar dhe ato, lol...duke i marre shkallet nje nga nje. smiley

Urime Rona! be me te MIREN! Fito! [eh keto typot, sorry!]

titulli i artikullit eshte ironik, pra s'ja vlen me diskutu rreth tij. 

çfare mund te shpresohet eshte qe shqiperia te marre me shume pike se vitet e fundit (ndoshta barazon perfaqesimin e pare me Anjezen). ngaqe kenga eshte e veçante dhe kosovaret ne emigracion do votojne masivisht. pra do kemi pike edhe nga jurite por edhe nga televotuesit. do jete sukses po te ndodheshim tek 10 tshja e pare.

Une nuk e kuptova ket shprehjen ............ me kendu me breke ne koke....., se kjo shprehje, spas meje eshte me tall soomen me temen qe ne titull, dhe pastaj dalim tek tema e shumperfolur.....topi eshte i imi, penalltine do ta gjuj vet......

BP, qefi na e ka, por siç dihet votimi eshte gjeopolitik, ne radhe te pare dhe ne radhe te dyte nga shijet e artit dhe kultures, slllavet jane me te perafert mes vetes se me ne te tjeret....... prandaj, nuk duhet me u pref fare.......

ps

Sot na myti shiu, e megjithate e hongrem nji dreke ne Shengjergj...... me ukubet, po ja dolem si trimat....

Ishalla ka i shanc sonte, Alidemso dhe veni 2-3-4 nuk o keq smiley  Votimi vertete eshte gjeo-pol, 3-4 vjet me pare kena paske nje irlandez te kendshem [terry wogan] qe me komentet gjate votimit i bote robt e gzum, ktu nuk para ja var kush Eurovisionit.

Albano, Spiritual & Co ishte muhabet gallate. Gezohem, qe gezoheni! Po ska lidhje as me Artin e funsionin e tij themelor as me hashishin smiley Sikur ju se merrni vesh kete, lmao!  Do kish dale e modhe sikur ta kisha permbledh artin me Nje fjali e me i teme gallate, Por fjala eshte Nje Nga funksionet. Faleminderit, por Huq kete rradhe. smiley

Hajt me Fat Rona se smarojn kurr budalliqet tona!

 

4. Ju largon mendjen njerezve te thjeshte nga politika dhe hallet e perditshme [nje nga funksionet e artit-muzikes etj]

Nuk eshte funksion i artit ky, dhe nuk duhet te jete ky funksion i artit. Duke filluar qe me fillimet e kesaj arti ka pasur funksion te kunderten...kshu besoj un te pakten 

. Ju largon mendjen njerezve te thjeshte nga politika dhe hallet e perditshme [nje nga funksionet e artit-muzikes etj]

Ky e ngaterron artin me hashashin ...lol 

po

U perpoqa ta degjoj edhe njehere meqe ka arrit ne gjysem finale. A ka mundesi ti rri mendimit te pare qe kjo kenge nuk me pelqen? Pa dashur te ofendoj kengetaren dhe gjithsesi duke i uruar fat ne finale.

jo

duhet ta degjosh shume here. Eshte kenge qe nuk te ngjit me te paren..

jo, jo, thellohu PF.

as me te dyten nuk me ngjiti megjithese e durova 35 sek heren e dyte

Ti PF, leri llastimet po hidhe voten tende ate bej, se ne ketej s'mund votojme. Jo terci verci. KODI 05. Shperndaje fjalen. Siguro te pakten 20 vota. S'eshte ndonje shpenzim i madh. Kshu. Hajde.

kur e dgjoj per here te pare

Ajkut i erdh per te qare

kur e dgjoi per here te dyte

Ajku i gremisi site

kur e degjoi per here te trete

Ajku the:jet o jete smiley

hahaha.. site ë? smiley 

Per be te katert s'pati,

mjaft tha, na... smiley 

me tre here, e s`ndjen gje fare?

aha, qenke ftofur ... smiley

Mbase nuk fiton, pasi kengen qe kendon Rona hyn ne nje kategori te vecante : you either love it or hate it! ( e do shume ose e urren). Nuk eshte per te gjithe, por niveli artistik dhe intepretimi eshte shume i larte.

Ne 6 vendet e para nese nuk renditet do te ishte krim.

 

duhet te fitoje rona sepse

eshte shqiptare

eshte kengetare

eshte antikonformiste si kengetare dhe si kenge

nuk kendon anglishtsmiley

 

duhet dhe te fitoje se esh pozitive si person.

nje miku im hungarez qe punon ne grupin e Hungarise ne eurovizion, pasi i kerkova ti bente te fala Rones nga une me shkruajti ketemesazhin poshte:

 

she was so nice when i told her you greet her. love her attitude so much. really on the ground smiley

A mundet te fitoje? Po. Cdo kengetar qe merr pjese ne nje kompeticion ka nje mundesi probabiliteti per fitore.

Pyetja eshte a duhet te fitoje? Ketu secili behet subjektiv. Per mua jo. Eshte nje kenge qe sme le asnje mbrese, qe ska ndonje ritem qe ta riluaj teksa fishkellej apo ta degjoj ne makine me kenaqesi. Me lodh me gulcet dhe qarjen perdellyese. Per mua kenge e bukur eshte ajo qe me ben per vete me notat e saj jo nje kenge qe kritiket e vleresojne per risi muzikore dhe ze te arrire.

Forca Rona!

Ca thoni ju.... Ermali ose Liami fiton sot ...Rona nuk ka shance fare....

Ore po c'ishte ajo pune me Tooji!Nisba pikossmiley Ke ndonje ide ti? Nejse Rona mire dolismiley

shume e bukur vertete ndersa kjo eshte nje perle,

eshte dhe jazz sepse ka piano smiley

Dmth piano=jazz?

tallem, gjembi smiley

Vellezer e Motra ne diaspore. Votoni Ronen!
Ne ketej votojme (duke rrezikuar) per ju ne zgjedhje, ju andej votoni per ne ne Eurosong.

ore ne do  votojme se sben, se e kemi per detyre, po puna eshte:  keni  vene  komisionere adapt atje   per  te  numuruar votat tona?smiley

hahahah malukat je smiley

Dobet ai krah smiley Ja psh Brad po sheh Ezelin. Shih e shkruaj...

Kemi disa atje, por vetem njeri eshte i hajrit. Tjeret jane ca te rinj, perr perr kot "jo e drejta e votes, jo gare e ndershme" Vari lesht mnjfjale.

bukur Baku.

e sata eshte Shq., ne rradhe?

thnx snare! smiley tani po shohim 01 engelbert sumthing...UK.

a ka ndonje link ku te shifet direkt per ne qe jemi larg evropit? 

Ketu mund ta shikosh smiley

romantike, e bukur 01

only love set you free...

76 vjec mikusmiley

i vjeter smiley po solid. O dore e las vegasit vllai. Solid.

edhe mund ta fitoje Rona se coku i terheq erovzhieni keto vendet me familje te korruptume diktatoriale si puna presidentit te Azerit, kujtoni ketu ukrahinen, bjellorusin, dhe rusin

Si votohet qe ketej?

ne fund te festivalit do japin nje numer telefoni  dhe nje numer sms.  nese do votosh me sms, p.sh,  do vesh  numrin e kenges  tone.. dmth  03  (se eshte e treta ne radhe) dhe dergoje.smiley    mund ta perseritesh disa here.. sipas buxhetit.smiley

Po fituam, rrofsh o ajku ë? smiley

Ç'me pandehni ju mua, moj zonjushe delikate?  smiley

Faleminderit Belul smiley

''......korrierin e fshatit?  hajde, mos me çani koken..smiley

te lutem!smiley

ky kengetari anglez  ngjante   si  ata personazhet e

Charles Dickens.smiley

Belul, mas 10 vjet eksperimente venosem me lujt Safe. Tradite solide kena cu. 2 centuries old

Oh zot dont forget ilacet [graham norton, i BBC] that...jo se i ka peshe llafi grahomit [irish dhe ky] po ketu me thone realet Gara eshte kush ta ule E-visin sa me shume.

 

Kurre nuk do e fitoje tha-ky.

 

Cuna le ti djegim telefonat tonite smileysmiley

Nje mutacjon midis Grinchit dhe Tom Jones

Ushqimi i preferuar i rones, thote BBC, eshte "Tave me onion!"...Zo paska motra! Pushke! Po shprehjen e ftyres e paska pak te pervujtur...Lol...30 sec...a kapa i fjale shqip smiley

Floket fantastike smiley statura-brillante...e perkulur ne gjysme smiley

 

Eh Rona...eh...

duartrokitje per ronen...

 

Thjesht e mrekullueshme...si kenga ashtu dhe interpretimi..... i lummte, kurre mos e fitofte, publikun arrriti dhe e ngriti ne kembe....

zeri i fort, por nuk e di se si do te fitoj nje kenge me te qare, me thone te drejten! to be honest!smiley

Po pse mer burre e thu ket, po konge eshte si me qa, ashtu edhe me qesh.... Masanej isot tona dhe kenget e vajit, sot studiohen ne akademite e muziikes ne evrope mer daj.....

 

Rona interpretoi pak me pak mire se te marten...
I here bi daci n'kos (artistikisht, ë !) smiley

Mua mu duk sikur te marten interpretoi me mire.

Gjithsesi kjo kenge nuk do fitoje. Besoj se sivjet fiton Suedia.

Iku momenti per ta pare, por e marr me mend qe ka dhene maksimalen me prezencen e saj. Urime Rona!

Komente pro dhe kunder nga me ekstremet ndersa po kendonte.

I marrshin të ligën ata që s'ja duan të mirën Ronës dhe Shqipërisë! 

Fjala jote ne vesh te jurise smiley

AMEN! smiley

ue sa te keqija komentet per Ronen tek ai linku qe jep e jep live mer...

 

 

06. babushkat Ruse.

E modhe kjo.

Si nuk na shkoi menja ne. smileysmiley kane dhe ritem dreqet...me kenoqen ahahaha

sapo lexova nje koment ku thuhej qe "i want my grandma to look like them" lool

ore, voten `pro`  e ka Rona, e kemi t`onen pa diskutim ..

babushka apo plakushka ...hej zot dhe hajde merre seriozisht kete festival. Te keshim cuar dhe ne grupin e grave te Lushnjes.

rremuje fare smiley une shof doren a Lad Putinit aty, sidomos ato biskotat qe nxorren, radio-active fare. Grupi i Lushnjes, O Lushnja...bota qesh. Rusia o tjeter Pune dhe po ti coje drejt ka reanimacioni smiley

Per seriozisht ke te drejte...kerkush nuk e merr. Pervec Gjermonve [e kam me t'nigjume, lol]

Po ato bjondet sexy a po i mban t tana per vete Lad Putini e knej hudh ca plakaruqe smiley Plakaresh-ka nje kenge kjo Ron-Flakaresh lol

smiley mafje-o-mafje. dhe Obames ja lagu ket rradhe. Tha-Dmirti...shko tim'USA se nuk kam kohe. Obamsi i kancelloi dicka tjeter, Puti i that...I dont care. lol

Shif si majti te gjithe guesin se me car po merrej. Tani e pame....Koreografonte Babushkat smiley

Ca bohet ketej nga Rona,EZELIT sapo i vrane vellain smiley

Brad,

po te them vetem, qe lart kane mberritur zera mbi mosangazhimin tend ne procesin e votimit per Ronen.

jo,jo kemi pas nje grup ne, shume te mire se ky i plakave ruse,  "Pleqt e Krujes" smiley eh cer suksesi kishin per te korr smiley

hahah ç'me kujtove nje kenge te tyre "m'kan than shoqet mrama, merre moj merre plakun ee" smiley

 ka qene nje plak me musteqe i shkurter shume i qeshur dhe aktiv ne grup qe luante me kom dhe dur i kemi humbur, edhe ne foto nuk jane me 

belle po te puno linku? shpresoj ta shofesh live smiley

ato pleqt e krujes kan qene Perle. Te pa-arritshem, me kujtohet dhe kur e merrshin nonji te ri ne mes [jo shum plak, lol] e bojshin me Klas e duket krej Mature smiley

Ronen e humba sepse ne momentin qe po beja instalimin ngriu comp smiley Por, tani po funksionon edhe po e shoh Francen. Asgje s'me hyn ne sy, ndoshta ngaqe s'e kam ndjekur qe ne fillim Eurofestin. 

vitin tjeter Mamicat, u pa puna..

me mamicen nam fare do ishte por duke perfshire ne grup dhe cilin smiley

Qipro ishull i bekuar,anglisht komplet-ritem...playful. Tipik -Eurovision. Bravo smiley Paska sjelle gocat me ca kembe... me te gjata se rruga a kinostudios smiley

po ti more qafir, nigjo konget apo shef kongetaret nga gjokksi apo komet ...pupupupu, lanet...... tobestrafkullah.....

Belle, nuk ke hume shum smiley

Italia ka ca tingujt te bukur...si Luis Prima tek mac-da-knife + pak fren-glisht...add some spice travestite...and buzet vesh me vesh [jo vec ka lyrja] Por e di qe nuk pret Stil nga Italia, e ke kalu ate periudhe ti tashme smiley

 

Kengetari No5 Mu duk njesoj me No7 Lol.

Alidemso...Gocat Qipriote kishin nje tavoline. Me thuj ti mu..sa konge kendohet ka tavolina? qe ti injoroj une...+ vallzimi ishte fluid etj...takat a larta. Faji nuk o i imi smiley sorry.

mire-se-erdhe. Have a seat, ta kam majt nrofte smiley

Po ku te le ti te rrish rehat mer daj, i hudha i sy atij artikllit tat.... duhet kohe perseri me e lexu..... nejse, qeke mundu shume.....

car artiklli? p.s. oh a pashe. phew...e kam bo qe 4 dite. Po moderatoret do kene qene duke e korrigju. Gjithashtu pikat parimore e politike i bojne punet mrapsh. Per munim? Qe ta dish e kam bo per ty...mos e permen fare- ishte kenoqsi. [sinqerisht ta dedikoj ty]

kur te kesh ditlindjen do ta nis i vjershe smiley

Ate pra me gjuhen...... (jo llapen)....

Ej, mos m'cyt mo..... E kush jam une??? Nje ushtar i vogel i perandorise, qe dikush te me kushtoje nje esse te tille??? Kot je munuu mer daj.... se nuk e meritoj.... 

ps

me ket qe m'the, ma zbute nervin, se do te kisha hy pak fare m'dru.....loooool

Ushtar i vogel i perandorise smileysmileysmiley Nje ka batutat me te fuqishme kjo. Me pru ca kujtime te mira. Bota u ca me batuta a silly gjojna me Arnin e Cak Norrisin, ne kena ca batuta filozofike. [kot nuk thone perseritja o moma e dijes, lol]

Per drute te lutem. ah...ruaji per politiken smiley ke perleshje atu...une nuk gjuj me gure e dru...lol

Kenaqju Eurovizionit...nese do info Precize me ndiq, LIVE, BBC i merr sekretet direkt.

P.Sh. e dije ti qe vajza nga Azerbajxhoni No13 e Kishte baben Oficer ne Ushtrine Azere?!!

[pergjigju drejt!]

smiley

jooooo....!!!!!!!

Po per Ronen çar kan thone...?????

 

per kedo tjeter doi kisha thone: Scroll up. lol...per ty nuk e boj dot, sdu me t'lodhe qe ku e ke: Oh zot dont forget ilacet [graham norton, i BBC] that...jo se i ka peshe llafi grahomit [irish dhe ky] po ketu me thone realet Gara eshte kush ta ule E-visin sa me shume.

Kurre nuk do e fitoje tha-ky. Ne fillim that-shprehimisht- Rones i pelqen " Tava me Onion!"

-------------

dhe sa transparete po ma t mira se komet e njones  jo smiley

o shejton smiley

s`thashe gje une. realiteti eshte ombjektiv smiley

Qenka dhe Italia kete vitsmiley

Italia ishte dhe vjet... pas nje periudhe te gjate bojkoti..

Amy Winehouse in the house! 

aty rri

n'qar kanali po shifni o rroba zoti qi  ju falt allahu.

ps: u '  dy or n'moj t'qatis tuj dredh antenen

shumë faleninderit BP   por fort ligsht po ma kapka.    si shkoll note. 2 sek  po, 3 sek jo.

e kapa, e   kapa. rrofshi çuna.

me vje keq, anytime smiley Me vjen mire qe po e sheh.

Azeret e kane organizu mire ket festival tu japin hakun. Bravo Baku. Rrofte nafta. Greket, kenga 16. Nga kercimi del qarte se kane venos me devalu Euron. Dhrahmi- ushton kjo kenge. Drahmas again smiley Dhe thone Greket nuk dine me kriju qeveri? Phew

e ke ke rai2

Mu mpelqeu vallaj

p.s. islanda yll !!!!!!!!!!!

Kjo azerja mi paska leshrat marshalla.

Natalie Imbruglia per Danimarken

lol...Alidems? kur spiritus-i i shef gocat a botes me "ate sy" e u fishkelle ka mropa, ti nuk i thu gjo fare...smiley    ..............Pse?

 

Ej, po je i ri ti mer daj, spiroja osht i rrraf me voj ne me ufull....hahahahaha

 

mir thote aliu , mos i dgjo fishkellimat e sirenave,  lol

hiq deri diku kengen e Islandes qe te kujton kolonen zanore te Halloween, kenget e tjera jane merre me leng se mishi mbaroi, festival karnaval

Tallava turke

WOW. Turqit e paskan bo hell n fire. Marinarce, costumet si vampiret ne kartona. Sa hapi gojen zeri i doli gay smiley Mix i bukur...me i fjale dervishet - ne-rrotullim. Kane dhe humor, love e ndjenje. Me ka preke.Vellezer, ctu bejme smiley

dreq sa krijun dhe i barke...Thelle e mo thelle Turqia.

---------

Spiroja? Osh-osht. I agree smiley

ej, po te troket dera, erdhi njoni te shpia jote....dhe erdhi ngatrestari i fshatit.....

lol...tani e pashe. Pse ngaterrestar eshte vertete? Mu m'duket cun i mire, me kulture bile. Punet i prish kur muhabetin qe bo me kushurinat a largeta e bje ketu...te iken humori i mengjesit...Pse mor vlla thashe, nuk e merr kusherinen m'telefon direkt. Me vetat e foljes ishte katrahure po ashtu..dilte sikur Kushoja " qe e kishte pase-patur-dashte" [kete e ekzagjerova pak] dukej sikur na kish lene shendene, perfundimisht. O cun i mire...Franca te pakten ta jep edukaten me default...shpresoj smiley

 

isha duke ngrene darke...lol...ta dija e ftoja per darke. Por cte them, per sa kohe ti dhe spiroja e pelqeni, do shkruj prap. Po su pelqeu juve, do ja bej naften fare!

Do shkruj vetem letersi Erotike, qe nga nata e sotme smiley

 

megjithate : si shpjegohet qe fituesja (dmth Suedia), korrespondon, gjithsesi, me performancen me te mire  ?  smiley

Goo Sweedensmiley

Ne muzike quhet -sample- . Avantazhi i asaj kenge eshte pikerisht se e ka sample-in te kapshem, te thjeshte. Pothuaj te gjithe eurovizionet jane fitu nga kenge me sample te tille, por pa dyshim qe edhe performanca duhet te jete korresponduese (dmth e te njejtit nivel - se ç'quajme pastaj nivel, eshte krejt tjeter gje ).

edhe ku serbi qe po kendon e ka samplen te thjeshte. se tre minuta te shkreta jane po nuk ta kap veshi as ate qe quhet refren kot qe merresh me kenge pastaj.

ngaqe vishet me H&M dhe e ka shtepine te mobiluar me Ikea. 

-jo thjeshte sepse eshte me e mirasmiley ika tani se po pret tallavajasmiley

nuk e kuptove komentin tim HIÇ.

aq me keq per ty. smiley

mu nuk me pelqeu hic mu duk stil disko por ne version slow.

ose ndryshe versioni bullgar ose rumun i kengeve pasi kengetaret jane high smiley

bravo Maqedonia, kenge kushtuar titullit te Juves kete vit

Na çane .... me gjithe Azerbajxhanin.

po knon cuni dajes t'zenit.se ca m'kapi i dhimje barku.s'nxjerrin mo lepa brena kto.

Hajde serco drugo...Ljuba moje

ngjoshe pozdravin ene tismileycere kujtimeshsmileynecu necu diamante

Azerbajxhan, Toka e cfare te te doje...

Irlanda e kishte edhe kenge, edhe dush. 10 per higjenen.

e pash ene nji ukrainse si cokollatsmiley

mu me pelqeu spanja! e vetmja qe me hyri pak ne zemer! smiley

Tani eshte Moldavia, kenge e bukur, dhe ze i bukur. 

kush ato te dyja qe jan shtri pertok?smiley

Per mua Suedia ose Spanja.

spanja s'ka leke per buke jo per kenge

Ne fakt nuk duan te fitojne, por gjtihsesi kenga me pelqeu sot dhe interpretimi i saj.

telefonat do hapen dhe rrine hapur per 15 Minuta. Britaniket nuk votojne dot me Tekst!

pse na e bene ne kete smileysmiley

15p, nje mesazh nga bt thjsht numrin+03 

U hapen votimet. Votoni Milet!

Kodi 03

Mbaroi djema e vajza, dhe siç e thashe dhe ne nje koment diku ketu, qe s'po e shoh, kandidat fitues mund te jete ndonje vend nga vendet Skandinave, duke filluar nga Islanda e deri tek Estonia (ndonje vend Balltik), e po s'doli kendej, athere ngelen ndonje vend i Ballkanit. 1 nga keto dy grupet. 

Komentet me vone.

VOTO!

KODI 03

i kishe rene me shkurt po te thoje kush nuk do fitonte.

suedia ose rusia dy vende me pare

Mbaroi Pjero..Fituese eshte Suedia kesaj radhe

Kete thone dhe tregjet smiley

Pjer, kjo qe ke bo ti, quhet Spead Betting. Ke te drejt me i hudh cips ku te dush [me c-celepiku] por nje  parashikim konkret do ishte me helpful.

 

Une votova, tani ta shohim Rona me ke borxh...$1.75 [1 telefon shpie £0.15 + 4 mobiles]

u kry 03smiley

Votova per nr 24, Serbine. Doktori u shpreh sot se duhet rritur bashkepunimi me kete vend.

sipas komentatorve italiane te rai2 albania attenzione thote, mund te kete qelluar ne shenje me ato akutet.

Megjithate nuk duhen marr shume per baze se favorite nxjerrin dhe sexbomben e qipros

kta francezet po thone qe anggun kjo kengetarja qe perfaqeson francen e pelqen shqiptaren

festival kot ky eurovision...te gjitha kenget me shume elektronike brenda...nje mix cirk, veshje karnevalesh me elektropop, dance e ku ta di une

Kengetarja franceze (qe me thene nje te vertete, eshte e njohur ne France), e ftuar ne kabinen e komentatoreve te televizionit FR3, tha qe pelqen 3 zera : shqiptaren, suedezen dhe spanjollen. Ne rradhitjen qe dhashe.

lesh s`na dha gjo hic Franca

enka, edhe turqia ne tako na la, edepsezet smiley

lene se i kam bo lanet smiley

irlanda ose Suedia

Po pra po. Behu gati se vitin tjeter ke Eurosong te Pallati i Sportit... do t'i spostojne furgonat ca dite.

Vitin tjeter ke zgjedhjet ne kete periudhe. Do i bjere ta spostojne Eurosong-un per ne shtatorsmiley

kush e fitoi eurochizin

une do ti uroja nje vend te mire ne klasifikim Rones, per nje dhe vetem nje arsye te thjeshte : qe kjo karnavalja ne foton poshte (dhe soji i saj), te sigurohen nje here e mire qe as kengetare eurovizioniste nuk jane (vjet, as ne finale nuk doli !), e jo më (shkurt) kengetare !

smiley

 

Aurela Gace Aurela Gace of Albania performs at the first semi-finals of the Eurovision Song Contest 2011 on May 10, 2011 in Dusseldorf, Germany. 

 

 

E kujt shteti eshte kjo?

e Ezelilandit

Pse s'thu ti qe kjo e fitoka smiley

e laberise 

ne shqip do te thote toka qe e la berisha, ose qe e lau berishen ne gjak

Exit-poli nxjerr Spanjen fituesesmiley

kur maro qe ta morim vesh kush fitoi? Po ne BB kush fitoi smiley

Sabina...eshte e sigurte qe heren e dyte azeri piple mund ta fitojne.

Sabina - ishte duke feel guud.

Danimarka- feeling gr8

Spikerja o eksajted...smileysmileysmiley

lets award da points...

 

Rona gud luck...

 

12 pike i dha greqise shqiperia, hajde c'vete?!

Ok,e beme detyren...votuam per agjenten 0,03.smiley

tani ne skene po kendon dhendri i presidentit te Ajzer.baba.xhanit.smiley. ndersa gruaja e presidentit, eshte drejtoresha e koordinimit te ketij koncerti per palen Ajzerbaxhanase...dmth ky koncert, eshte family afaire e presidentit...

kush dreqin voton per Greqine? Pse i japim cdo vit 12 pike?

zezaket e partisesmiley

Hajde votim hajde,Shqiperia i jep 12 pike Greqise,prape me mik ?

Vk, si perhere ne votojme krahinisht

keta kane lujtur menç! smiley

prape Greqise ja dhame 12 pikshen ne??  kush qe ky tullaci  qe dha piket nga Shqiperia?  
Mali i zi na dha 8 pike.smiley

Mali i zi na neroi

qeka votim politiksmiley

e mori Suedia, urime cuna

Ballkanit nuk i shihen votimet fare, ta shpif

kengtarja e star trek thot italjoni per norensmiley

nuk po shkojme keq,  edhe Austria na dha 8 pike, por   me duket   qe  Suedia  ka per te fituar...

sa votime idiote , per fqinjet.Ky duhet te quhet sllavovizion

nuk mbaj mend te na kete dhene ndonjehere ndonje pike nai vend i ish BS-se. Te dh*efsha komunistet e peshkut

i ke fiksim (neo)komunistet smiley

Pjero  na nderove..10 pike Belgjika  per Ronensmiley

Belgjika na dha 10 pike.

Flm Pjer smiley Ma degjove fjalen.

folklorizem smiley

dhe sa shtete jane nga ish - Bashkimi Sovjetik per te votu qe ta nxjerrim shpejt e shpejt fituesin.

nga San Marino ka shpresa

aaaaaaaaaaaa San Marino

Votojnë minoritarët për Greqinë, se na plasët! 

 

San Marino.

Hallall

jena mire...me erdhi keq per Austrine..kane dhjete vjet qe kan ngele tek guten haben, pse mor vlla asgje nuk nrysho atje. smiley Po na dhane 8 pike. smiley o, oki.

------

U tallem me babushkat Ruse...Shife car bo i madhi..dEL me pizhame e biskota e quhet Art.

San marino na dha 12 Pike. Car neri i kena bo?

Ka shqiptare atje.

Bravo San Marino!

Merci!

Bravo san Marino dhe 600 banoret e saj jo-krahinorë : na dhane 12 pike. Pra Rona, pa krahinizem, eshte nga me te mirat !

Franca e leshit

po merdat franceze per serbine, su ndahet shpirti

dobet dobet shtetet e medha

doli dhe fjala e bastexhijve per Suedine

Anglia e leshit

ej,  gjithe ata emigrante  shqiptare ne UK  dhe nuk mori asnje pike Rona.smiley

Belul, me 4 phona kam votu. Noshta ato 15 shqiptaret e tjere jan ne Pub. Ose njekin big brother. smiley Te poshtrit.

Greqia dha 10

Ne i dhame 12.

Ste acaron kjo? smiley

B P ,  une votova me nje cel,  por nja 15 here.smiley    sidoqofte ne jemi shume pak shqiptare ne Hollande.

ndersa dihet,  Greqia  ja jep gjithmone Qipros 12 pikeshin dhe anasjelltas.. bile mund te them qe Greqia  me Qipron  kane hapur traditen  e 10re  te dhenies se pikeve  me mik.smiley

Ti mundesh ndoshta me tekst. Ketu sistemi nuk na le te votojme dy here me te njejtin Ph. Po ashtu UK, sic thashe ne fillim, nuk na lejohet te votojme me text smiley

E di greqi qipro...Po pse ne e dum grekun kaq shume e ata na dun pak me pak smileysmiley

pike nga Turku me siguri

O EZEL o legen,nuk na dhe asnje pike.

t dh...sha vllaznit e Saliut smiley

Faji i Skenderbeut.

legen e cer legeni se 5 pike..mizerje.jazekllar..i dhame 10 pike pisave...le po twitteri u ca nga lavderimet e turqve per Ronen.morrsa

Na lanë ne balte edhe vellezrit turq smiley

10pike greku me siguri

hahahah hajde humor hajde smiley

nja 5pike Bosnja

mbarun shtetet aleate, pervec FYROM-it dhe Italise

Moldova me zhgenjeu. 12 pike Rumanise. smiley Ajo Modovanja ne Shqiperi qe o pa letra qe 38 vjet, kurr nuk do ja japim. Bamir me lexon?

ti shohim brotherit shqiptare ne Szvicer...

Dont let us down!

WOW. na dha "full amount of points" lmaoooo

Trembe kot dhe furgonxhinjte o Blend smiley

Zvicra

Na krenuan shqiptaret e Zvicres smiley

Hajde vllaznit ne Zvicer! flm flm

Bravo Zvicra! 

bravo kosovaret thuaj smiley

a e ndegjojne ndonje qipriotet kengen e Grekut?smiley

Rona nder 5 te paret, SHKELQYESHEM ! Mbeste keshtu deri ne fund  !!

Kroacia 12 pike Serbise smiley Franjo Tuxhman po rrotullohet ne varr.

Të marrësh 100 pikë në Eurovizion nuk është aspak keq. 

 

pike kena tani vetem nga taljoni, serbi e maqedonsi. Te tjeret si zor, danezi e suedezi mbase

San Marino ta hongsha zemrensmiley

edhe Zvicressmiley

Turqia keq shume keq! 5 pike skandal! ne rastet me te kqija na kapas dhene 8 pike!

Boji Embargo Hallves per ca kohe smiley

su urnosmiley

edhe une keshtu mendoj... Rona do jet ne top5.smiley  ndersa Suedia fiton..

kemi dhe serbinesmiley

veshtire te qendroje e 5-ta, tani votojne gjithe Evropa veriore, qe nuk pritet ti japin shume Rones. 

enka, vellai i modh eshte zemeruar me ne [kushedi ku ja ka prish qefin sala atyne]

 

UK is funny, si gjithmone jena me 1 pike. Kjo na bo krenar smiley 91 pik...vendi 5-te.ta shohim maqedonsit tashi

wow. na i dhane. Thanks Tetove!

Ka nje ndryshim te madh mes pikeve tone per Greqine e votat e Greqise per ne.

Tek ne votojne bq shqiptare per greket, kurse nga Greqia jane shqiptare emigrante qe votojne per Shqiperine.

e ke vulose. eshte e drejte.

turp i mbulofte! ça thamë, "dashurine" e shprehim me te gjujtur smiley

hahah kjo e shkreta as Azejbarxhan s'din me than smiley

belle, ne vallznit ta cum i link me pas i mromje te konshme e Saturday nite fun smiley

me duket se po bo tifozllik serioz smileysmiley

Per Greqine votojne minoritaret dhe kryesisht AMC dhe VODAFON.smiley

po vjen 12pikeshi maqedons

sa parashikues jam-suedia smiley

ka shpresa prape. Maroku, Izraeli, Kanadaja dhe Uzbekistani skane votuar akoma.

 

fingers closed.

lol plakat ruse ne vend 3 eshte kulmi

Nese Rona del e 5, eshte renditja me e mire e Shqiperise ne eurovizion (ku jane gaçet-pashat-gjebrete-hilat & co ??? smiley )

5 pike nga danimarka, bereqavers

suedi

rusi

shqiperi

 

Bast 6:1 siguro.

Serbi eshte ca shume para nesh..

veni i katert nuk eshte shume larg

medalja e drurit

kur flasin anglisht francezt me shkulin brinjet. Gjermanet, eshte kenaqsi e vecante, spanjollet...eshte e predikushme smileysmiley

Lordi ka Finlanda...shife kur tna jape 12

Po doli e 4... klas !

kujt do i mburresh?

azerbajxhanit, qe sihte ne shtepi te vet smiley

s'paskan ngel me shqiptare ne Serbi

Po me perpara votonin shqiptaret e Kosoves.

sidoqofte 5-ti duket i sigurt..

hungarezet dhane 8 pike, bravo

varet kush tre vende kan ngel pa votu

Në votimet e gjysfinaleve Shqipëria kish dalë e dyta. Shumë afër Rusisë, vendit të parë. 

 

dhe duke qene se Rusia nuk quhet (se ajo nuk eshte kenge), dmth ka dale e para.
 

12 Italia, normale...

rusia -10 azerve...12 pike suedezve. Shqetesuse, politike ekspansive.

Hungaria na dhe 8 pike. Cdum me shume, nje mretneshe na e ka dhone i here. smiley

rrofsh per infon, se knej ka blackout!

bravo Huniadi

Aleat tane dikur

kshu eshte kur s'i dorzum cifutet gjate luftes. Na kushtun vendin e katert

 

Hungaria na dhe 8 pike

do ket votu ai kolegu im hungarez

bravo Rona e ruajte 5censmiley

Per 4 pike na e mori Azerbajxhani. Nejse mire.

Urime Suedia.

Hallall Rona!

Tani ta degjoj njehere kete kengen se u bona Kurioz.

brad, mosangazhimi yt ne votim ka rene ne sy "lart"

Lere lere, une e di se cpo heq smiley

Sweden

rusia

serbia

well...sic e parashikova, thashe Rona m'ven 3...po si serbt si ne...njisoj.

sukses!

WOW.

Do e kene shit voten matrapazet

po izraeli qe na e futi... asnje pike per ne (qe  i shpetuam ne LB2smiley)  dhe  i dhane 8 pike Ajzerbaxhanit... e ngjiten ne vend te 4-et..

smiley

Vendi 5

hard to accept it, po vendet e fundit kam ndejt si mbi gjemba

Epo me ne fund, ja dhe rezultati...ne vendin e 5 me merite.....

Nese Rona do kish kendu nga mesi (pra pasi te kish kaluar nje pjese e tallavise), do kish dale : o e dyta, o e treta.
Ku jane ata qe ne dhjetor, e quanin gafe perzgjedhjen e saj ne festivalin e tvsh ?? smiley
 

edhe ate e paske pa ti....smiley

suedezja qenka tukeshe e shartume.

marokene eshte.  gjenerata e re evropiane: multi-kulti.smiley

Urime Rona! 

te filloje mbeshtetja per pavaresine e Palestines ne OKB.(dhe me kufijte e para luftes II B. biles)

ja sa t'na njofin pak kosovensmiley

Djema, u bazova tek politika e dhjere smiley e pikeve, prandaj parashikova nje nga vendet skandinave. 

Mos u merzit Pjer dhe Maradona ka humb penallti.

kto votimet me knoqen. shume t'lezetcme.allbanja po deshi te hyje naiher ke 3 venet e para duhet me cu n'eurovizion grupi e grave t'momlit.

jam i sigurt qe venin e dyt e kemi t'kap

ose pleqte e krujes smiley

hahaha. vallaj me ato do fitojshim smiley

e garantume smiley

jo mi se jan pijanec ata,ene kur t'shofin vodken ene uiskin kerkojn ene azil politik masnej ene na felliqin fare.me mir grat e momlit se bojn pak si gjynafqare ene na e japin voten t'gjithsmiley

po kshu i dun pra, euphoric, te dehur, free spirit, pa asi hall e problem lol, se kur del ne skene me knu dun me te pa te gzum e buzagaz smiley

a i pe plakat e rusis?? pse mi budalla esht ariu i modh qe solli ktosmiley?ne ja kemi fut i her me nendetset ktyne pse mos tja fusim ene me plakat??smiley jo po qe ta dij evropi

hahahahahah s'e ke keq smiley

si do te thoshte turku?

Bereqadives, n`ven te 5st! smiley

ai rabini i sales nuk na beri gje!

 ne gjasme i rujtem ne luften e 2bsmiley 

Urime Rona.Te kishe pak me ritmike strukturen e kenges (si kjo suedezia)do ishe fituese.(dhe ato shiritat  blu tip  boisa ti ulen pak piket smiley 

eh njerezit dun euphori, por kur te qa shpyrti s'do kercesh pupthi kot s'e kot se del fallco. 

te kishte lexuar ate poezine Smile do ta kishte tejkaluar me kohe traumen personale smiley

po kjo eshte traume kolektive mer, i gjithe populli ka nevoje per terapi smiley

jo jo, kenga eshte inspiruar nga nje histroi personale ka deklaru goca. Ne si popull jemi optimiste , ja shif boisan ti smiley

s'e dijsha. hajt mo, edhe traumat personale duhen thene, kenduar e vajtuar, ndjenja jane dhe ato qe duhen degjuar, apo s'thote kshu Frojdi? smiley

po krietari ka fillu me fol ene greqisht. apapa, poliglote i kena te dy liderat, lum e det!

lum e det e kocimare smiley

lumi që s'na mori fare smiley

ç'më bëre, më ngrite mëndjen për koçimare smiley

S'ka gje, vitin tjeter qe do hyje Egjipti ne Europe do i kena te pakten 10pike ne xhep.

Hu dhe fak vouts for griis?

Plus, duhet me e bo ishullin e Sazanit republike, t'i kemi dhe 12pike ne xhep per cdo rast.

po shqipot e gjermanise mo???? 

kan qene tuj punu se duhet me majt kalamajt, grune, e qato te tjerat qe s'po i them emrin lol

6 pike mo ca do me shume. 12 e?

Flini gjum djema, kur s'fitoi San Marino, qe ish kryeveper muzikore, mos fitoç njeri smiley

smiley 

Shume mire. Nje gje smarr vesh kush e voton grekun ne Shqiperi?! Apo ja japin vete kta goret e jurise? Pff. Turku dobet. Edepsez milet. Cifutet na hoqe vendin e katert, sapunxhijt smiley.

e pra pisat..per 4 pike na zhyti ajo buzebotoksja e Azerbajxhanit.

gjynah, e humbem vendin e pare per 250pike. Me afer nuk kena per ti shku asnjehere.

smileyme knoqesmiley

lol

po hec mo se Suedezet kishin punu mire si me qene kinez..edhe Rusise qe esh ku e ku me e madhe ja kaluan me gati 100 smiley

c`pret nga ne fakiret qe jena popull i vogel ? mu me pelqen ky perfundim se tregon qe nuk esh marre me miqsi po me zotesi!

te kishim dale te paret, do thonin te gjithe qe i ka ble Sala votimet, nuk durohej. Me mire keshtu, e dime te pakten ku jemi.

p.s. Izraeli akoma nuk na e fal faktin qe kena stervit Arafatin, ndjese paste. Hera e pare ne jeten time, gjithsesi, qe jam dakort me Enverin.

Ato lidhjet serbe te Saliut nuk na bene gje, duhet me i bo mocion qeverise.

te pakten shpresoj qe te kene vene mend me kenget parafabrikate integrimse.

nga ana tjeter detyren tone ndaj greqise e kryem me nder.  si ne ashtu edhe qiprua.smiley

me duket se telekomin tek ne e kontrollojne greket (eshte firme greke) 

edhe mendoj se televotimet jane te trafikuara nga ata. ose votojne vetem pese veta, dhe keta jane te gjithe minoritare.

s'ma ha mendja qe shqiptaret harxhojne pare per te votuar te huajt.

telekomin e kane turqit, nuk ka lidhje. Puna eshte se duhet zgjedh presidenti, bashke me Dulen behen tani kollaj 71vota.

Me qe me kujtove Presidentin,ishalla ska votu Bomi per Ronen,dihet qe ai e dergon sms ne kutine e gabuar smiley

.smiley

 

thua ta kene filmuar..smiley

Me dolen lot nga syte, ky ishte votimi i fundit i Bomit si president.

ka lidhje se kane amc-ne dhe vodafonin. e kam thene gjithmone, edhe vjet, edhe parvjet, cdo vit qe greqia ka marre 12 vota nga shqiperia.

kush nga peshqit e shqiperise ka votuar per greqine??? sikur nje i vetem me numer te dale...

nuk eshte pune peshqish po midhjet ja japin te gjithe Greqise, ndryshe i digjen pensionet. Te tjeret cojne dy vota kendej, tre vota andej, shperndahen. Ne te gjitha vendet ku ka njefare minoriteti keto perfundime ke.

zoto,  jo 12 vota, (vota merr me mijera) , 12 pike merr nga Shqiperia..  ste falen keto gabime..smiley

Belulo,shpjegoja se perse behet fjale se Zoto me duket kujton se jane zgjedhjet parlamentare smiley

te hapen tabulatet. smiley

greket kontrollojne telefonine e levizshme, vodafone dhe amc. ka shqiptare te ''jorgaqizuar'' qe votojne.

pse per partine e v.dules kush voton kujton ti?

ve bast qe alidea ka votuar per grekunsmiley

me than te drejten nuk kam votu nojher ne eurovizion e nuk di a do vij nojher ajo dit, as per BB as per  Ethe as per  kurrisen .. edhe ne votat  per pulatiken u vnoj viz te tanve..  kshu qe ncuq. Por nese do isha tip votus do votoja per kengen me te bukur sipas meje pavaresisht  kombesise. 

Italianet na falenderuan per diplomen e Renzo Bossit. Shihet qarte qe ishte qitje e larget. Ka stratege qe punojne per kete vend. Faleminderit Kristal.

Rasti i Rones eshte prova me flagrante qe konfirmon se nuk ekziston absolutisht asnje arsye qe Shqiperia ti jape mend apo  mesime Kosoves. Perkundrazi : Shqiperia do bente mire ti merrte 'borxh' Kosoves jo vetem kengetare, por deri edhe politikane. Kuptohet, jo nga ata qe tashme jane kryeministra Kosove (e qe Shqiperia i ka bere si te sajet) por ca te tjere, me 'te fshehur'.

Ca te tjere, te talentuar si Rona ! smiley

nuk marr vesh nga politika po artista ben mire shume nese merr smiley

Kam frike se kete fitore te Rones do ta glaberoje politika! dhe do te filloje, e terci e verci, se kete mekanizmin e lidhjes se fitorjeve tona  e kane shume perzemer sot politika e dites! 

qekan knoq kto anglezet me eurovizionin:

 

Brace yourselves, people, for next up is ALBANIA, with Rona Nishu singing "Suus". I say singing, it's more the desperate wailing of a wounded bear, sung by a terrifying Bjork-a-like sporting a cob loaf as a hat. It includes the lyrics "I land my plane/on the lightless runway of your soul". Listening to this is like being directly in the flight path.

 

The way she has taped her hair to her chest is just horrible. It's like it's about to strangle her. OH MY EARS

http://www.guardian.co.uk/tv-and-radio/tvandradioblog/2012/may/26/eurovision-2012-azerbaijanlive

 

po filloj te mendoj dhe nje here qe kritikat per teatrin ishin super te trashura..duke pare komentin qe i kane bere Rones.

derra

per spanjen:

Oh, hang on. This song started off as a tiny wee ballad, but now the singer's giving it everything she's got. She's basically shouting as loudly as she can. Hey, you know what'd be fun? Getting her and the Albanian woman and putting them in a disused silo and getting them to sing at each other until someone's skull explodes. Make it happen, Europe.

Vari lesht, votime politike, pasqyre e skemes gjeopolitike ne Europe. Vjet fitoi Azerbaxhani sepse kishte kete vit disa vendime te rendesishme mbi naften gazin etj etj, u can anglezet ter vitin e kan pas ne lajme me rubrika e me the e te thash, u ca BBC-ja ter vitin me azerbaxhanin qe te fitojne sa me shume kompanite angleze tek ato mut tubacione.

Sa per nordiket, ata fitojne se jane te vetmit qe jan asnjeanes ne aleancat gjeopolitike ne Europe, dhe po e paten kengen te bukur, i kan piket te garantuara nga te gjith sepse skan armiqesira. Po keta kermat e britanise asnje pike Shqiperise? Ah plehra ah.....

Nji gja di me thane se,komentatori flaman ishte dashunu ne Ronen dhe bante tifo haptas per Shqypnine.

Mua, prap se prap kanga s'me pelqej smiley

Hallall Rona !

Bravo!

Ej, po ja dhame dhe big bardherin Kosoves smiley

te pakten kshu thojne kalamajt e palltit tim qe po bertasin ne ket moment : arber arber smiley

a ju kam thane qe do bashkohemi se shpejti ..smiley

ja shenjat smiley

Rona, Arberi-shume mire me ne fund.E meritonte. Por me shume  emirotnte Liami, erdhi dhe gjermanka deri ketu dhe ky s`ka kokerr leku me e sajdis smiley Klipin e rrefimit te jetes e kishte shume prekes..si shume mergimtare qe nuk jan rehatu.

emirotnte

do dali abetarja e re e perbeshket se shpejti. Shume e mire.

Eurovizionin dhe big brotherin dhe gjithshka ja japim me gjithe shpirt Kosoves, edhe buken e gojes ja japim po ta lipse nevoja, ama jo Mamicen. Jo per gje, po gjithe fiksasionet orale qe kemi ne si popull neutralizohen vetem nga nje cice gjigande dhe e vrullshme si e Mamices.

Hallall i ka Hashimi ne fakt, e ka tregu veten burre dhe aleat te palekundur. Vetem te flase e te kerkoje cte doje.

Sapo e pashe. Lermeni te qaj.

Ps. Avioni aterroi...

qe do te thote? : aterroi smiley

Me kete vend te peste kemi plotesuar nje nga 12pikat e integrimit. Edhe pak na ngelen.

mbajeni mire kete date... asnjehere nuk kemi dal me mire dhe nje zot e di kur do dalim kaq mire. faleminderit Rona!

ke me e pa vitin tjeter, me grupin e grave t'momlit, venin e dyt e kemi t'sigurt

vitin tjeter jane ne pushtet socialistet, do dergojne njeriun e tyre me te mire, Luan Zhegun.

 

smiley

ironi me idealin tone!

http://4.bp.blogspot.com/_DmqQ35nOU20/TIRkUZiEvDI/AAAAAAAAA3Y/d0ZfgbsHkVc/s400/AGIM-QIRJAQI+lulkuqet+mbi+mure.jpg

po me shokun drejtor ckeni, a nuk vute kalamonjt me e vra njeheresmiley

luan per leone, thashe.

temena eshte. nje e ben me dore ne zemer, nje me doren lart.

ke te drejte ne fakt. Me mire cojme kete, se Luani nuk leviz dot nga vendi, jo me te shkoje deri n'Suedi.smiley

te cojme mamicen e pd-se .apo e keni largu nga frd-ja smiley

Mamicen e cuam kete vit po nuk u pranua, se kishte rrezik te shtimit te renies me dore ne Evrope. Ta shpjegon xhibi me mire kete pune te tema e Energjive negative smiley

edhe  me gjuhen si problem metaforik smiley

smiley

 

nuk ka më e vertete !

vitin tjeter çon kengen e tij te rradhes Adrian Hila dhe del e treta andej nga fundi.
Ne gjys finale ë !! smiley

edhe Finlandezet e Danezet zoterinj dolensmiley na dhane 6 dhe 5 pike respektivisht smiley

Shume te vecanta ishin tre piket qe morem nga Gjeorgjia. Duhet pergezuar puna mjaft e mire e zotit Islami si komisioner i keshillit te Europes ne kete vend.

mashalla se me zor e kemi z.islami ene mazalla mos na e majn per fare anejsmiley

mbas votimit per presidentin le te beje cte doje.(i ka te pagume te gjitha)smiley

z.islami ka gjithmon menim ndryshe kshu qe ...smileyishalla si bjen me shit veshken babasqapit t'oidriso per vote e z.islami. mazalla se na mori n'qafsmiley

ku eshte idrizi mer aman, shume te rende e ka gjumin e drekessmiley

ok, nuk e kuptoj pse nje here ne dy vjet fiton gjithnje nje vend skandinav.

Megjithate rendesi ka qe nuk fitoi greqia, se vitin tjeter rrezik te behej festivali ne ndonje buzuq te marre me qera, me ate situate qe ka.

Urojme qe te vene mend per here tjeter muzikologet shqiptare dhe te promovojne gjithnje kenge me vlera artistike dhe artiste si Rona.

e shpjeguan keta francezet psene tende. 

ngaqe eshte emisioni me i shikuar tek ata dhe qe ka edhe me shume pergatitje. jane dashur 12 shfaqje qe te percaktojne votim pas votimi fitoren e kesaj lorenes per tu paraqitur ne eurovision. 

jane gjithashtu vende qe konkurojne me sukse ne te gjitha fushat e tjera te ekonomise. firmat e tyre (H&M, Ikea, etj) jane bere sot fanar ne europe. bejne ligjin mnjf kudo, jo vetem ne eurovision. 

vendet e lindjes gjithashtu financojne miliona per eurovisionin. siç eshte rasti i azerbaixhainit psh. 350 milione dollare harxhuan per eurovisionin. nje shtet kapitalist demokratiko perendimor si franca psh nuk i hedh kurre kaq para per nje festival muzike qe e konsideron de jure si te pa vlere, ngaqe as dhe nuk i ndermerr fare kete lloj kompeticioni. psh nuk ekziston sanremo ne france. 

457 komente!!! Geeeezzzz....

Gezim i madh ne fshatin tone nordiksmiley

Ju pershendes te gjiiiitheeeeeve me Loreeen

http://www.youtube.com/watch?v=9SCb0nrjVno

p.s.S'e di a e vuri re qe San Marino (WTF!!) na dha shkyptareve plot 12 pikesmileyHallall buka me krype qatyre.Rrezik e kane kolonializuar shqipet dhe SM-nesmiley

Azeri police break up opposition rallies ahead of Eurovision

For Azerbaijan, hosting the glitz and glamour of the Eurovision Song Contest was part of a charm offensive to put the ex-Soviet Republic on the map.

But increased international attention has also led to criticism of the country’s human rights record.

Earlier, police arrested 35 people protesting outside the state television station in the capital Baku.

Activists accuse President Ilham Aliyev of stifling dissent and restricting media freedom.

They say Eurovision lends credibility to an authoritarian regime that jails political opponents.

Human rights lawyer Lela Yunnus said: “My message to Eurovision is – Shame on you that you did not support democratisation and freedoms in Azerbaijan (and) the rule of law.”

Aliyev has ruled Azerbaijan for nine years after inheriting power from his father.

At the last parliamentary election in 2010, the main opposition party failed to win a single seat.

http://www.euronews.com/2012/05/24/azeri-police-break-up-opposition-rallies-ahead-of-eurovision/

 

Nejse, ne kete festival te kenges, te gjithe jane fitues.

Mbi "te gjithe": Ilham Aliyev

 

Rezulatat i mire, e prisja dhe shkruajta para eurovizionit se kishte shance per 6 vendet e para.

Mediat britanike ktu bejne gare me njera-tjetren kush ben komentet me ksenofobe, bizarre dhe thjesht qesharake ndaj evropes.. Kulmi ishte ai palla i BBC qe tregonte per gjelle me qepe kur ishta radha e Rones..

Megjithese kur erdhi radha per kengen e tyre i benin urimet me te sinqerta plakut te tyre qe dukej sikur e kishin nxjerre nga azili i pleqve me force.. E forta kur tha palla i BBC qe ky njihet ne gjithe Evropen Lindore dhe do na marre vota.. lol

Apo kur dolen ata dobicat binjake te Irlandes qe ishin veshur e floket sikur i kishe nxjerre me force nga ndonje hale gjigande ne Dublin..

 

 

mire e kan qe tallen, me gjithe ate muzike qe krijon anglia ka te drejte te tallet me kedo. dhe me humpin u tallen me sa pashe ..

ti nderkohe pse kaq i fyer ne shpirt? apo s'e kishe ke muzika, e kishe me numurimin e votave fiksimin

çfare muzike prodhon anglia mer ? 

ata jane njerez te eger mer, u qyteteruan prej latineve

Londra > Paris

smiley

pse  te kendohet e te flitet anglisht ne azerbazhian ne baku,  pak te duket ty?smiley

çfare muzike prodhon anglia mer ?

 

Kjo eshte pyetje ca idiote.....Hidhi nje sy grupeve,rrymave te muzikes qe influencuan dhe influencojne dhe sot muziken boterore dhe do ta gjesh pergjigjen...

shpresoj te shkruajne disi me ndryshe kte here per Ronen ato anglezt.mendoja se francezet jane me raciste po kta jane te papam.

apo s`bejne dhe ate humorin e `holle` .

as qe ka per te shkrujt njeri mo per Ronen...ta kesh te sigurt. nuk i ven rendesi, kupton. i pe 40 faqe me komente duke u tall me eurovision tek guardian live-blogging psh ahhahah, ishte shume per te qesh me komentet e robve

jo s`i pashe,s`ja vlen aman te lexosh komentet e europianeve qe kane glob diskoje ne vend te trurit.

e kisha me gazetaret raciste inatin.

o enka mos u merr me ate kaishin, se nuk ja vlen diskutimi, mos u ul aq poshte. 

Jo per mburje, por specialisti asnjehere nuk gabon!

 

 kuazimondo - 26 Maj 2012 - 15:24 

Nese do te kishte cmim edhe per interpretuesin/sen me te mire, mbase Rona mund te merte nje cmim per interpretimin e shkelqyer, por ne kompleks kenga jone nuk premton shume. PO arriti te zere vendin e 5-te do te jete sukses i madh.

 

Rona stonoi ne notat e larta te cilat kengetarja duhet ti provoje vetem nese eshte e kalibrit te whitney houston.

o Alba me thuj te drejten a u merzite qe u fut ne 5-she .. ( e vertete qe stonoi, kjo mund tu ndodhe te gjithe kengetareve, por ajo ka dhene prova se ate kenge mund ta kendonte ne menyre perfekte)

heu or ti,si nuk pash nje koment pozitiv nga ana jote ne kete pellg ..edhe ne ket teme

tregon se ben jete te keqe atje ku jeton, qe e ka zhveshur nga çdo ndjenje pozitive. 

tregon se ti je  idiot 100% te kohes.

Shume e vertete Alba,ma kapi veshi,por me duket se u anashkalua kjo gje,mgjt mu duk se stonimi ishte vetm mbreme,se tek fest.ishte me perfekte.

interpretimin me te mire e ka bere ne Festivalin e Kenges ne RTSH. ndersa ne te dyja çfaqjet qe dha ne Eurovizion nuk kendoi ne menyre perfekte, dukej qe salla gjigande i krijonte  stres te madh. 

ngaqe ajo nuk eshte  kengetare profesioniste (ne nje radio punon), megjithese zeri nuk i mungon. 

Rona ka ze fantastik, por kenga ishte e merzitshme.

C'fare dmth 'Suus'?

perdor google per ta gjetur. 

eshte fjale latine

suus eshte turqisht, pusho, mbylle gojen! ..si ndahemi turkut ne smiley

E di kete sus (me nje u jo me du e kemi perdorur gjithmone) qe eshte pak a shume Shhht! po m'u duk si pa lidhje me tekstin e kenges, aq sa thashe mos ka dale ndonje fjale e re dhe nuk e kam marre vesh smiley

Qepe, ti!

Perkthimi i "suus" qe te moskeqngaterrohemi.

 

Suus (latinisht: Personal, fjalë për fjalë, 'një të vetë')

ky eshte kuptimi per fjalen nqs e mer nga latinishtja.

po me fjalen muti si tja bejme?? italisht-muti=shqip-memece.

shqip-muti=italisht-merda

smiley

Me siguri romaket kane importuar fjalen tone per te share memecet sic kemi importuar ne fjalen magjar nga serbet per te share gomarin.

Po mua me habit nje gje tjeter. Po te krahasojme fjalet:

verde - verdhe duket qe jane njesoj. Po verde italianet i thone te gjelbres. O ne, o italianet kemi probleme me ngjyrat. Tani qe po e mendoj, kjo shpjegon pse ka ca tipa qe shohin "te kuqte" gjithandej. Ngaterrojne, rosa me rossa siduket. Per nje s qe ti e ve. Ironikisht edhe Qemal Stafa e ka patur nje ngaterrese me "rossa" kur ishte student ne Rome. Nejse se u bera lemsh. E fillova me Romen e perfundova prape ne Rome. Nuk thonin kot qe te gjitha rruget ne Rome te cojne. Gjysma e se keqes se sikur te ndiqja rrugen tjeter do perfundoja ne Rusi, qe kur ishte BS perfshinte edhe Ajzerbaxhanin. (Me akuzoni po deshet qe jam jashte teme, qe` ku e keni edhe popullin vella azer).

p.s Ishalla se shef Emo kete postimin se do me sjelle edhe ca vargje eseniane me ca numra 26 andej nga Baku. smiley

interesante Kavir, gjyshja ime (nga Hasi) te verdhes i thoshte 'e sarit', ndersa te gjelbres  'e verdh' ..

po dhe ne kosove,jeshiles i thone 'e verdh', dhe anasjalltas : te verdhes i thone 'e gjelber'

Ka disa tipa qe mendojne se zonat e thella permbajne thesare, po ne si te qyteteruar nuk merremi me maloket. Jemi...nje shkalle me lart. 

Ngjyren e sarit, e kam hasur por kete kembimin nuk e dija. Dmth u nisa nga logjika jo nga fakti real. Flm qe ma dhe edhe shembullin, Alidea. 

 

je shume i sakte, po te marresh anen logjike ' e sarit' me duket me shqip, pasi ka ne te termin ar.. si ar, e sarit, do te ishte shume interesante sikur te kishim nje studim te mirfillte per keto thesare linguistike.

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).