Udheheqesi i fundit i Shqiperise socialiste, Ramiz Alia ka vdekur disa minuta me pare ne Senatorioumin e Tiranes nga nje semundje pulmonare. Alia mbart rendesi historike ne faktin qe ishte ne krye te shtetit ne kohen e nderrimit te sistemeve.

Ramiz Alia lindi më 18 tetor 1925 dhe u bashkua me lëvizjen komuniste shqiptare përpara se të mbushte 20 vjec. Ai i ngjiti me shpejtësi shkallët e karrierës nën patronazhin e Enver Hoxhës dhe në vitin 1961 ishte anëtar me të drejta të plota i byrosë politike në pushtet. (Byrosë Politike të Partisë së Punës të Shqipërisë). 

Alia është udhëheqës i dytë dhe i fundit komunist të Shqipërisë 1985-1991, dhe Presidenti i Republikës Popullore Socialiste të Shqipërisë 1991-1992, si dhe presidenti i parë i postkomuniste në Shqipëri deri në vitin 1992. Ai kishte qenë i caktuar si pasardhës nga Enver Hoxha dhe e mori pushtetin pas vdekjes së tij.

232 Komente

Permledhtazi ne jete e jetume denjesisht.Paqja e Zotit qofte me Te

Vdekja e denjë për këtë do të ishte një vdekje si Çauseshku.Ashtu si qindra mijra viktima të sistemit që ky drejtoj.Dy klyshët e tij e ruajtën padronin gjerë në fund,duke lehur kondra tij por asnjher nuk e kafshuan.

Ky njeri nuk beri ne vitet 1990-1992 ate qe beri Berisha ne 21 janar 2011 dhe ne vitin 1997.

 

vrasja e Causheshkut dhe gruas se tij nepermjet nje gjyqi farse dhe te stisur, eshte nje nga njollat me te zeza qe Rumania do ta mbaje ne shekuj.

 

Iku dhe Ramizi ne te njetin muaj qe erdhi .Tani qe iku dhe Ramizi pa e gjet gje,ke do denojne per krimet e komunizmit ?smiley

PS:apo kane ngele ca: gjethi,plepi,shkurrja,qe do paguajne per te gjithasmiley

nje fillim i mbare. smiley

hajt me kame t'mare o Ramiz,,,,,kur te shkosh aty poshte ke gropa,,,,,bani i tel. ene Sales e merreni atje poshte bani i dore domino me dullen se do merzit vetem,,,,,

RIP. Ngushëllime familjes.

 

ti duhet te kishe ik me kohe mer daje,,,,po ne litar,,,,jo vdekje natyrale

bère aq sa munde pèr atè vend,ose mè mirè aq dije aq bère,njeri i ndershèm..RIP..!

 

U prehte ne paqe. 

Mos harroni qe ky hodhi hapat e para te ndryshimit dhe nxjerrjes se Shqiperise nga izolimi, edhe pse i detyruar. Ju kujtoj qe kur Berisha ishte i detyruar te ndryshonte ne 1996 e te jepte doreheqje, nuk e beri, por dogji gjithe Shqiperine dhe dergoi tanke e avione kunder popullit jugor, dhe e vazhdoi kete politike edhe ne 21 Janar te vitit 2011.

Ky mbetet gjithsesi njeriu i pare qe u perpoq ta nxjerre Shqiperine nga izolimi. U perpoq te lidhet me Ameriken, i kerkuan zgjedhje te pluraliste. Lejoi zgjedhje pluraliste, dhe pasi fitoi e mori pakenaqesi nga populli per kete fitore, dha doreheqjen. Kur Berisha ishte ne te njejten situate, vrau njerez e doreheqje nuk dha.

Nese thoni qe ky meritonte pushkatim, Berisha i bie te meritoje litar. Ky te pakten nje denim e mori gjate jetes, por Berisha rri ende ne pushtet.

Krimi me i madh i Alias eshte qe vuri Berishen.

I ka filluar heret krimet R Alia, qe ne maskren e TIVARIT.

Masakren e Tivarit e kan kryer serbet dhe jo shqiptaret. Nuk mund te shfajesohet ai akt gjenocidial serb kunder shqiptareve me inate politike te mikut te Fazllos dhe injoranteve qe e besojne me koken nen rere.

masakren e serbeve perpiqeni t'ia ngjeshni nje 20 vjecari,

dhe lini nje 60 e kusur vjecar si berisha qe vrau kater vete ne vitin 2011

qe quajti popullin lavire e horra e te mos flasim per 97

jeni vertet llumi i komunizmit

 

Masakra e Tivarit, zbardhen dokumentet mbi Ramiz Alinë
E Diel, 19-09-2010, 01:23pm (GMT+1)

Si u dorëzuan nga Enver Hoxha tek brigadat serbe mijëra shqiptarë të Kosovës

Mbi 5000 shqiptarë të vrarë është bilanci i masakrës më të tmerrshme në historinë e kombit shqiptar. Më e tmerrshme dhe pa u dënuar asnjëherë nga pushtetarët e asaj kohe si nga pala jugosllave po ashtu edhe ajo shqiptare. E përmendim shtetin dhe udhëheqësit e saj shqiptar pasi kjo masakër në një farë mënyre, megjithëse janë fshehur shumë të dhëna që faktojnë bashkautorësinë e tyre në vrasjen e mbi 5000 mijë shqiptarëve, përsëri historia i nxjerr zbuluar ata. Po cili është roli i udhëheqësve shqiptarë të vitit 1945 në ekzekutimin makabër të vëllezërve tanë kosovarë? Nëpërmjet disa fakteve duhet të ndezim një shkëndijë të vogël, e cila do të ndezi përgjithnjë dritën e madhe të së vërtetës së genocidit shqiptar të muajve mars-prill 1945.
Si nisi kjo ngjarje
Shtabi Operativ i "Kosmetit" i urdhëruar nga Shërbimi Sekret i Ushtrisë Nacional Çlirimtare të Jugosllavisë, me qëllim të shpërbërjes së bërthamës së qëndresës shqiptare në Kosovë, gjatë muajve mars-prill, por edhe më tej të vitit 1945, mobilizon me dhunë shqiptarët për t'i dërguar në frontin e dytë të ashtuquajtur të "Adriatikut" në veriperëndim të Jugosllavisë. Skenaristët e Masakrës së Tivarit, për dërgimin e mobilizuesve shqiptarë në pjesët veriperëndimore të Jugosllavisë, kishin zgjedhur rrugën Prizren - Kukës - Shkodër - Tivar - Dubrovnik - Rijekë. Për këtë front mobilizuan shqiptarët nga Vushtrria, Besiana (ish-Podujeva), Prishtina, Kaçaniku, Ferizaji, Gjilani, Lipjani, Shtimja, Theranda, Burimi, Peja, Gjakova, Rahoveci, Sharri, Prizreni. Intervali i mobilizimit do të prekte edhe territorin e Shqipërisë dhe për këtë forcat e UNÇJ duhet të bashkpunonin me UNÇ shqiptare, të cilat do të lejonin kordonin e gjatë të "kosovarëve fatkeqë" nën drejtimin e udhëheqësve jugosllavë, pa u cenuar në territorin shqiptar. Deri në këtë moment historia tregon se udhëheqësit shqiptarë me në krye Enver Hoxhën, nuk do të ishin drejtpërdrejtë bashkautorë në masakrën e shfarosjes së burrave të rezistencës kosovare. Por marrëveshja e bërë midis UNÇJ me ushtrinë e kuqe ruse, me forcat bullgare dhe me Shtabin e Përgjithshëm të UNÇ të Shqipërisë në 2 shtator të vitit 1944 do të faktojnë të kundërtën.
Çfarë synonte marrëveshja?
Në vjeshtën e vitit 1944, Shtabi Suprem i UNÇJ-së i drejtuar nga Josip Broz Tito, në emër të internacionalizmit, do të bëjë marrëveshje me ushtrinë e kuqe ruse, pastaj me forcat bullgare dhe më 2 shtator 1944 edhe me SHP të UNÇ të Shqipërisë, për të zhvilluar operacione të përbashkëta ushtarake kundër forcave gjermane në Jugosllavi. Kjo marrëveshje, e cila kishte synimin parësor luftën kundër fashizmit, devijoi në një plan tjetër ku do të eliminoheshin të gjithë kosovarët, të cilët do t'i bënin rezistencë forcave jugosllave. Luftimet më të ashpra në Kosovë brigadat sllavokomuniste, do t'i zhvillojnë gjoja "kundër Forcave të Mbrojtjes Kombëtare të Shqipërisë Etnike dhe bandave shqiptare që po mbretërojnë në Kosovë". Për të argumentuar këtë qëndrim, letra e Miladin Popoviçit, të cilën në emër të KK të PKJ-së ua dërgoi të gjithë komisarëve politikë në Kosovë, e shpjegon më së miri qëllimin e marrëveshjes së 2 shtatorit 1944. Në letër ndër të tjera, M.Popoviç shkruan: "Edhe pse Kosovë-Metohia janë pa pushtues, ne nuk sundojmë në gjithë terrenin. Pengesa janë bandat e armatosura që përhapin shovinizëm. Tash kemi detyrë të patjetërsueshme spastrimin e Kosovës dhe të Metohisë nga këto banda. Bandat duhen likuiduar energjikisht dhe pa mëshirë. Tokat e atyre që nuk dorëzohen deri në afatin e caktuar do të konsiderohen të shtetit e këtë (konfiskim - vërejtja ime Sh.B) do ta bëjnë shtabet (e UNÇJ-së-vërejtja ime Sh.B). Në fshatrat që është bërë rezistencë duhen gjetur organizatorët dhe duhet dorëzuar gjyqit ushtarak, që do t'i gjykojë menjëherë e fshatarët t'i çarmatosë…". Sipas marrëveshjes, UNÇJ-UNÇSH, në fillim të tetorit 1944 në Kosovë do të futen Brigadat III dhe V të Korparmatës I të UNÇ të Shqipërisë. Marrëveshja UNÇ jugosllave-UNÇ shqiptare: Brigada e III dhe e V nga Shqipëria për spastrimin e Kosovës nga çetat që bëjnë rezistencë. Këtu do të dilte fare hapur emri i më të përfolurit për pjesëmarrje në genocidin kundër shqiptarëve, Ramiz Alisë.
Si e mori urdhrin Ramiz Alia për të qenë pjesë e forcave të UNCSH në mobilizimin e shqiptarëve që do të bënin rezistencë kundër pushtimit jugosllav në Kosovë
Për shumë vite me radhë Ramiz Alia e ka mohuar prezencën e tij në mobilizimin dhe ekzekutimin e mijëra shqiptarëve, të cilët u bënë pengesë e ushtrisë jugosllave në pushtimin e Kosovës. Kjo për shkak të regjimit 50-vjeçar të diktaturës më të egër në historinë komuniste botërore. Duke u mbrojtur nga komoditeti që jepte regjimi komunist në fshehjen e shumë krimeve makabre të bëra nga udhëheqësit politikë gjatë Luftës së Dytë Botërore dhe eleminimin e dokumenteve, Ramiz Alia nuk është prononcuar asnjëherë për çka ndodhi netët e fundit të marsit 1945. Komisari politik Ramiz Alia, i dyshuari kryesor në vrasjen e mijëra shqiptarëve në librin e tij të botuar së fundmi është munduar të shtrembërojë të vërtetën, por gjithsesi në mes rreshtash ku Alia tregon për momentet e caktimit të tij në krye të Divizionit V nga komisari i Shtabit të Përgjithshëm, Enver Hoxha, shumë njerëz do të zbulojnë misionin e fshehtë që do të kishte Divizioni V dhe VI në mobilizimin dhe ekzekutimin e kryengritësve kosovarë. Ndër të tjera, në librin e tij "Jeta ime", Alia shkruan se urdhri i erdhi nga Enver Hoxha, ku i kërkoi që të kryente më së miri këtë detyrë pasi ky mision kishte një rëndësi të veçantë politike. Çfarë ka dashur të nënkuptonte Enver Hoxha me "rëndësinë e veçantë politike"? A mos vallë ky mision ishte një ndër nderet e diktatorit Hoxha në shërbimin ndaj Jugosllavisë? Këto përgjigje duhet t'i japë Ramiz Alia, i cili refuzon gjithmonë të hedhë dritë në prapaskenat e miqësisë së udhëheqësve shqiptarë dhe atyre jugosllavë.
Një pjesë e bisedës midis Enver Hoxhës dhe Ramiz Alisë e shkruar nga ky i fundit në librin "Jeta ime"
Enver Hoxha:
Ti je caktuar si Komisar Politik i Divizionit V, që bashkë me divizionin VI do të vazhdojnë ndjekjen e ushtrisë fashiste në territorin jugosllav.
Ramiz Alia:
Puna si Komisar Politik më trembte për mungesë përvoje dhe për moshën e re që kisha në atë kohë.
Enver Hoxha:
Partia ka besim tek ti se do ta kryesh më së miri këtë detyrë. Mbështetu tek shokët dhe bashkë me to, që komandat dhe shtabet të kryejnë me nder misionin e madh që u është besuar. Vendimi për dërgimin e dy divizioneve tona për të ndjekur ushtrinë gjermane edhe në Jugosllavi ka rëndësi të veçantë politike. Kështu ne ndihmojmë popujt vëllezër të Jugosllavisë për çlirimin e tyre nga fashizmi.
Pse u zgjodh Ramiz Alia?
Shumë pikëpyetje janë ngritur se përse Ramiz Alia do të ishte njeriu adapt për kryerjen e këtij misioni. Pa asnjë hamendësim, por bazuar në të vërteta historike, Ramiz Alia nuk është shqiptar në gjak. Nga pema gjenealogjike atërore konstatohet se Ramiz Alia ka atësi serbo-boshnjake. E ëma erdhi në Shkodër në fillim dekadën e dytë të shekullit të kaluar. Gjithashtu, Ramiz Alia kurrë në jetë nuk përmend origjinën e vet, të familjes, farefisit në kujtimet e shumta. Pra, as ardhja dhe as hapat sistematike të Ramiz Alisë në jetë nuk janë një okazion human, por një program i cipuar i shërbimeve jugosllave të asaj kohe. Si pinjoll besnik i gatuar që në embrion me antishqiptari, agjenti serb Alia i infiltruar përmes lëvizjes komuniste, antinazifashiste u bë promotor i deshqiptarizmit të Kosovës dhe ndihmëtar i instalimit të kolonëve serbo-boshnjak.
Faktet që dëshmojnë se Ramiz Alia ka qenë bashkautor i ngjarjeve të marsit 1945
Ramiz Alia mohon të ketë dijeni se ç'ka ndodhur natën e 31 marsit 1945, duke mohuar kështu edhe se ishte në dijeni që kosovarët e mobilizuar nga çetat partizane shqiptare iu dorëzoheshin atyre jugosllave, ku i priste fundi i hidhur i eliminimit fizik. Duke kërkuar në arkivën qendrore të Shqipërisë rreth ngjarjeve të vitit 1945 vihet re eliminimi i dokumenteve zyrtare që kompromentonin udhëheqësit shqiptarë të kohës përgjatë regjimit komunist. Në arkivën qendrore të Shqipërisë është një terr informacioni përsa i përket periudhës shkurt-qershor të vitit 1945 për letërkëmbimet midis Shtabit të Përgjithshëm dhe dy divizioneve V dhe VI të forcave UNÇSH të dërguara në Kosovë. Nga kërkimi i gjatë në këto arkiva, Gazeta "Rilindja Demokratike" ka bërë të mundur gjetjen e disa dokumenteve ku tregojnë urdhrat që vinin nga Shqipëria për në Kosovë dhe anasjelltas.
Menjëherë pas marrjes së detyrës si Komisar Politik i Divizionit V, i cili u çua me misionin "politik" të Enver Hoxhës, Ramiz Alia filloi të kërkonte mendime nga Shtabi i Përgjithshëm për mënyrën e kryerjes në përpikmëri të detyrave të ngarkuara në kryerjen e misionit si dhe të jepte informacione për ngjarjet e ditës gjatë qëndrimit të tij në Kosovë. Në letrën drejtuar Shtabit të Përgjithshëm në datën 3 mars 1945, Alia informon udhëheqësin e UNÇSH, Enver Hoxhën se në datën 7 të po këtij muaji, ai dhe forcat e divizionit të tij do të niseshin drejt Novi Pazar-it dhe Mitrovicës. Por ai nuk shkruan se sa do të zgjasë misioni i tij në Mitrovicë. Kjo mbetet e vetmja letër që ekziston në arkivat e shtetit për muajin mars të vitit 1945 nga të tjerat që janë eliminuar nga regjimi komunist për të zhdukur çdo provë që konpromenton lidhjen e Masakrës së Tivarit me udhëheqësit e Partisë Komuniste shqiptare.
Letra dërguar Shtabit të Përgjithshëm nga Ramiz Alia dhe Rahman Parllaku (Komandant i Divizionit V) 3 mars 1945
Komandës së Përgjithshme
Sipas urdhërit të Komandës së Përgjithshme jugosllave përcjellë me anë të korpusit të II jugosllav, forcat e divizionit tonë po lëvizin në drejtim Novi Pazar, Mitrovicë. Lëvizja do të fillojë në datën 7.3.1945 në mëngjes. Për lëvizjen e forcave tona u morëm vesh me mjekët dhe ramë dakord me qenë se nuk lëvizjen Tonë??, jemi marë vesh edhe me Divizionin VI, i cili do të vendoset në Vuçiternë e rrethe.

ik ore, lere RD

 

T'ju vije turp qe ne te njejten situate te Ramizit, keni vrare njerez e keni derguar tanke, ndersa Ramizi s'e beri. Keni percare shqiptaret, keni provokuar lufte civile, e Ramizi s'e beri. T'ju vije turp e shpresoj t'ju japin denimin qe meritoni nje dite per kete. Mund t'i shpetoni burgut, por jo historise.

Te njejtet njerez qe thoshit se dolen robt me stilolapsa e cadra pistolete, me qellim qe te justifikonit vrasjen e shqiptareve te tjere. Njerezit me te ndyre qe ka mbajtur ky dhe!Njerezit qe e quajten Azem Hajdarin spiun te Enverit kur ishte gjalle dhe pishtar demokracie kur e vrane. 

 

Mos ja ve re Matit se ai mezi po pret te ngordhe (vdese) edhe saliu dhe ke per te pare kur tia numuroje te gjitha pislleqet dhe krimet qe ka bere. Nuk e ben tani se edukata e mesuar ne rini, dmth frika deri ne palce, e ndrydh te shprehet gjate kohes qe krimineli eshte gjalle. Eshte forca e zakonit dhe une i jap te drejte.

Ca mund te thuash per nje njeri qe i ka bere keq popullit te vet,te prehet ne paqe?!

Nuk besoj se shpirtrat e atyre qe ka vrare e masakruar  do ta lene te qete.

Te gjithe diktatoret vafshin ne ferr,bashke me kete merhumin qe eshte gjalle akoma!

REST IN HELL !

Te jetosh nje jet,ne rrethanat e tij,ku te kesh ne dore jetet e te tjereve,nuk asht pune fort e lehte,sipas meje.Ne rini spikat, se merr armet per t'i dal zot atdheut,ne fun te aktivitetit te tij,bani qa diti e qa mujti,n'dobi t'atdheut te vet

 

Ramiz Alia lindi më 18 tetor 1925 në Shkodër, vdiq më 7 tetor 2011. Ai u diplomua në shkollën e Partisë në Moskë (1954). Alia është një nga figurat më të rëndësishme të Partisë së Punës së Shqipërisë, i cili udhëhoqi Shqipërinë mes viteve 1984 – 1990. Gjatë kësaj periudhe Ramiz Alia ka kryer detyra të larta në drejtim të PPSH-së, rrjedhimisht edhe të shtetit shqiptar.

Detyrat më të rëndësishme kanë qenë: Sekretar i Parë i KQBRPSH (1949-1955), Minister i Arsimit dhe Kulturës (1955-1958), anëtar i Byrosë Politike dhe Sekretar i KQ PPSH-së për ideologjinë (1961-1985), deputet, Kryetar i Presidiumit të Kuvendit Popullor (1982-1990), Sekretar i Parë i KQ të PPSH-së (1985-1991) dhe kryetar i Këshillit Presidencial (1991).

Pas zgjedhjeve të para shumëpartiake në Shqipëri të zhvilluara më 31 mars 1991, parlamenti i ri pluralist i dominuar nga deputetët e PPSH-së, më 30 prill1991 me propozim të PPSH-së e zgjodhi Ramiz Alinë, President të Republikës. Pas zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të 22 marsit 1992 ku fitoi koalicioni i opozitës i udhëhequr nga Partia Demokratike, më 3 prill 1992 Alia dha dorëheqje nga posti i Presidentit.

___________

Ramiz Alia :

Jam i lumtur, që në bashkëpunim me të gjithë shokët dhe protagonistët politikë të kohës, ndryshimi u bë i qetë.

Padyshim, si çdo njeri, gjatë jetës sime kam bërë edhe gabime. Por asnjëherë për të përfituar ndonjë gjë personalisht, asnjëherë me qëllim që të dëmtoj me ndërgjegje popullin tim apo ndonjë person të veçantë.

 

 

 

 

Une kujtova se ishte vetem Idrizi rende. Po me cpo shoh trevereku atyre qe kane shkrujt, qekan prek keq. Me mire hidhni ndonje ngushellim tek tema Steve Jobs sesa leni kokrren e namit duke u perlot per Ramizin.

RIP dhe ngushellime familjes....
A ju kujtohen ato fjalet e Berishes kur ju drejtua studenteve?(jane te regjistruara)....

Keto jene sekuencat historike te pamohueshme kur Berisha flet perpara stidenteve sic e ka mesuar baba Enveri dhe nena Parti.
"Mirenjohja me e madhe shkon tek Presidenti,shoku Ramiz Alia i cili me nje mencuri te madhe dhe guxim qe udhehoqi nesite e medha te ushtrise sone Nacjonal Clirimtare, udhehoqi vendin tone ne betejat e reja te demokratizimit te Shqiperise" ne ate moment fishkellehet dhe shahet nga sudentet
vijon....
"Si nje mik qe deshiroj,...dhe shpresoj te mbetem i Partise Demokratike duhet ti uroj asaj suksese gjithnje edhe me te medha ne punen e saj!!....Ju ftoj gjithashtu te brohorasim dhe nje here per Presidentin Ramiz Alia!"

nje mut me pak

 

Fjalimi i Alias ne takimin me studentet. Pleniumi i Komitetit Qendror shqyrtoi gjendjen aktuale dhe rekomandoi masat përkatëse për përmirësimin e saj. Lidhur me sa më sipër u vendos: E para Në qershor të vitit 1991 të mblidhet kongresi i 10-të i zakonshëm i Partisë  E dyta Më 26 dhjetor të këtij viti, dmth mbas dy javësh, të mblidhet në Tiranë Aktivi Kombëtar i Partisë për të përcaktuar platformën elektorale të partisë dhe për të aprovuar listën e kandidatëve të saj për deputetë në Kuvendin Popullor. E treta Pleniumi liroi nga funksioni anëtarët e Byrosë Politike shokëtMuho Asllani, Simon Stefani, Lenka Çuko, Foto Çami dhe Hajredin Çeliku, dhe shokët Qirjako Mihali dhe Pirro Kondi nga detyra e kandidatit të Byrosë Politike të Komitetit Qendror të Partisë E katërta Ju rekomandua Kryetarit të Këshillit të Ministrave që nëpërputhje me situatën e tanishme ti propozojë Presidiumit të Kuvendit Popullor ndryshimet e nevojshme në Qeveri. E pesta Pleniumi shprehu mendimin se është në dobi të demokratizimit të mëtejshëm të jetës së vendit dhe pluralizmit krijimi i organizatave politike të pavarura në përputhje me ligjet në fuqi. (salla duartroket gjatë). Tani desha t’ju them edhe disa fjalë të tjera se ky ishte vendimi. Tëthem unë tashi disa. Unë personalisht dhe gjithë udhëheqja e kemindjekur çdo hap tuajin gjatë këtyre ditëve. Qysh në fillim unë jamshprehur për dialog, për bisedime, për diskutime me juve. Bile qysh tështunën nuk refuzova, por përkundrazi, në orën 1.30, pas mesnate, utakova me një delegacion tuajin, ndërsa të nesërmen prita në zyrë edhe Mimozën, dhe biseduam gjërë e gjatë me njëri-tjetrin. Ju ftova të tërëve për qetësi, në mënyrë që shqetësimet dhe kërkesattuaja, të drejta të zgjidheshin vetëm në rrugën e diskutimit normal dhe demokratik. Edhe tani që po takohem me ju, jam i të njëjtit mendim, që çdo gjë, e theksoj se çdo gjë të zgjidhet me qetësi, me mirëkuptim, në interes të atdheut dhe të të gjithë popullit. Në çdo rast duhet t’i pritet rruga ndërhyrjes së elementëve keqdashës ose provokator, që nuk ja duan të mirën, as popullit, as rinisë, as zhvillimit të vendit, as lirisë së atdheut as demokratizimit të vërtetë të popullit e të atdheut tonë. Rruga drejt demokratizimit nuk është bulevard. Këtë duhet ta kemi parasysh të tërë të rritur e të rinj. Nevojitet kulturë, nevojitet tolerancë, nevojitet rregull edhe durim. Demokracia nuk pranon as kushte, as imponime, as detyrime. Prandaj edhe unë nuk ju kam vënë as kushte, as nuk u jam imponuar dhe as nuk ju kam detyruar. Ajo kërkon dialog, kërkon argumentin, kërkon logjikë, në interesin e përgjithshëm kërkon respekt për shokun, respekt për të drejtën. Demokracia kërkon norma mirësjelljeje dhe të etikës. Në qoftë se nuk respektohen këto rregulla të lojës, i hapet rruga anarshisë, gjë që është e rrezikshme e dëmshme për të gjithë. Këtë duhet ta kenë parasysh të gjithë njerëzit tanë, sidomos kur flitet për pluralizëm, qoftë për pluralizëm mendimi, qoftë për pluralizëm organizimi, atë që quhet pluralizëm partiak. Çdo njeri tek ne, çdo qytetar i ndershëm i vendit tonë, duhet të ketë në plan të parë interesat e atdheut, interesat e popullit. Mund të kesh vërejtje për të kaluarën ose për të sotmen. Mund të kesh mendime për një çështje ose një tjetër, për socializmin ose për partinë, por çdo gjë duhet të vihet në kandarin e fateve të atdheut, të lirisë dhe pavarësisë së tij. Të mos harrohet se për Shqipërinë gjithnjë qëndron rreziku i lirisë dhe i pavarësisë. Situatat politike i dini i ndiqni. Mos i merrni si shakara. Prandaj ne na lypset uniteti, neve na lypset të ecim të bashkuar, ne na duhet të punojmë krah për krah me njëri-tjetrin. Unë shpreh besimin tim të patundur dhe bindjen time të plotë te rinia jonë, te gjithë rinia jonë, edhe te rinia studenteske, në rradhë, që është pjesa më e mençur, më me kulturë, që është një pasuri e madhe e popullit tonë. Shpreh bindjen tek klasa punëtore, te tërë populli ynë, që luftën për demokratizim që ka ndërrmarë partia ne do ta çojmë përpara pa u ndalur. Procesi i demokratizimit kërkon kontributin e secilit, të madh e të vogël, punëtorë, fshatar, studentë, por asgjë nuk bëhet brenda një dite. Për më tepër duhen pasur parasysh traditat tona. Drejt Evropës ne duhet të shkojmë, por duhet të shkojmë me pasurinë tonë kulturore. Të mos harrojmë, ne duhet të shkojmë me traditën tonë, duhet të shkojmë me origjinalitetin tonë dhe jo si kopje e keqe e të tjerëve. Pikërisht për këtë arsye duhet të punojmë të tërë më vëmendje, duhet të masim hapat që hedhim, duhet të jemi të kujdesshëm, pa u ndalur aspak në rrugën tonë që kemi nisur, që është rruga e interesave të atdheut, të socializmit, të popullit tonë. Këto kisha t’ju thoja kështu në fillim. Tashti do dëshiroja të dëgjoja në qoftë se keni juve dhe çfarë keni juve. 

Nese i besonte te gjitha keto "teorira"(retorike tipike udheheqesi),perse nuk i realizoi kohe me pare? per mungese kohe,potenciali apo suporti?! Ka botuar edhe liber "Jeta ime" pale.. Lufta e klasave paska qene nje gabim/e mete e sistemit qe e ben R.A ti vije keq por mos te reflektoje e te kerkoje FALJE publikisht! rest in hell me gjithe kelyshet qe ke lene pas...

Ti ke nje idiotesi te theksuar ne vetvete qe nuk mund te "sherohet". Asgje te mire nuk te uroj, pasi ti dhe lloji jot jeni murtaja e ketij vendi.

I vetmi shkodran qe fliste paster gjuhen letrare ndaj me vjen paaaaaaakez "keq" (Moisiun nuk e llogaris ne aftesine ne te shprehur), persa i perket te tjerave... me perjashtime dy-tre vjetore, e kaloi gjithe jeten e tij ne lluks dhe ne hije njekohesisht. U mbijetoi te gjithe "shokeve" te tij e s'me duket shenje ndershmerie, as morale as politike. Faji i tij me i madh eshte krijimi se pari, dhe mos-zhdukja, se dyti, e Xhaxhi Saliut... e per kete, thjesht per kete, meriton mungese totale respekti, hem i gjalle hem tani qe vdiq. 

Mos u merzit Ramiz se pjella jote rron e lulezon, porsi nje fidan rrenjet te zhytura thelle i ka, ne nje toke te bajgarosur fuqishem, qe te rritet sa me mire e sa me i forte, e natyrisht, ashtu si ti, te lere pjelle te veten me pas.

Nuk mendoj se e ke saktè kur thua se Ramizi krijoi Saliun apo edhe klasèn politike pas tij,mendoj se nuk ishte aq i zoti..mendoj se nuk ishte aspak vizionar apo strateg,mendoj se klasa politike e sotme èshtè produkt i popullit i tè gjithve,por si gjithmon nè vend tè pranohet i hidhet faji dikujt,zgjidhet rruga mè e thjeshtè pèr tè justifikuar paaftèsinè dhe hipokrizinè.Nuk di..por kur krahasoj lluksin ku jetojnè pushtetarèt e sotèm,dhe mburrjen me tè cilèn e bèjnè...nuk i kèrkoj dot llogari Ramizit se pèrse pinte 4-5 apo 6 kafe nè ditè?Ai njeri jetoi e vdiq...me idetè e tija..tè gabuara natyrisht,i pari ai e pranoi..vonè shumè vonè..nuk vlen..por kur shoh se sot askush nuk gabohet mendoj se ishte mè mirè vonè se kurrè..me kohèt qè erdhèn mos dalja e tij nè tregun e hipokrizisè e pafytèrsisè(nè shumicèn e rasteve) e bèri atè njeri tè ndershèm,por si gjithmon do ti hidhet faji Ramizit edhe pèr paaftèsinè(edhe se dyshoj pèr paaftèsi pas 20 vjetèsh,do tè ishte mè e ndershme tè quhej pamundèsi) e atyre qè erdhèn mè pas,apo e kètyre qè lehin sot..pèr ta vendosur pèrballè kèrkesès sè llogarisè pèr shumè apo pak vrasje,masakra,pèrdhunime,kanibalizèm apo tè tjera ...pèr tè cilat mendohet se ai personalisht ishte pèrgjegjès!!

Nuk besoj qe Berisha eshte pjelle e tij. Ju harroni qe atehere ishte koha kur BS po shperbehej, kur Jelcin po sulmonte ashper Rusine, kur gjithe Europa komuniste po nderronte sistem. Ramiz Alia nuk mund te zgjidhte.

Ketu po harron qe ne zgjedhjet e para pluraliste PPSH fitoi thelle, qe populli injorant votoi edhe nje here (jo te fundit) verberisht. U desh ca kohe te kuptohej koncepti i te drejtes se votes. Nuk e ka fajin Ramizi, Enveri, Zogu, Noli. Populli yne eshte nje qen i vertete dhe do te vazhdoje te beje zgjedhjet e gabuara gjate gjithe jetes se tij, me shpresen qe te gjeje dicka per te ngrene. Me vjen keq qe e them por kete gje kuptoj kur e shoh cfare ben perdite, si i mbushen syte me lot nga bolleku qe ofron Europa, nga veprimet e gabuara te perditshme prej pragmatizmit bastard. Pazarlleku turk na dominon, 50 vitet e regjimit komunist i kane corientuar.

Mos e shani Ramiz Aline kot, ai ishte aty ato 5 vite te fundit te agonise komuniste. I ka pranuar gabimet, apologjia e tij duhet te pranohet. Turp per kete vend jane shumica dominuese e njerezve qe vazhdojne akoma te veprojne sipas injorances kanine te 1990.

Çfare pyetje eshte kjo ?- " a eshte rasti per te festuar"?

Dje vdiq nje figure , ku me talentin e tij, i fali njerzimit lumturi, ashtu siç eshte e shkruar ne karten Kushtetuese Amerikane, individi duhet te jete i lire e i lumtur.

Ndersa ky qen qe ka vdekur sot, te ka mohuar lirin e lumturin, si nuk qenka dite per ta festuar.

Ne shqiptaret per fat te keq, kemi pasur pak dite te gezueshme, pse mos te gezohemi sot .

Nje kriminel me pak, eshte nje jete me e sigurt.

nje pyetje kam per ty. kujt ja paguan haracin?

Hajt shkoi edhe nje bllokqen tjeter! Nje njeri as mish e as peshk ne dukje por skuth i madh ne te vertete! Po Nexhi sa e forte paska qellu mer, sa vjec duhet te jete?

P.S. Per ata qe kane respekt per Ramizin - Se nuk ka qene aq kafshe sa kafsha qe eshte akoma gjalle prape kjo nuk e ben "njeri me jete te jetume denjesisht"! Thjesht mekatet e tij nuk jane aq te dukshme e te perfolura sa te ketij (po qe e ka pas e ndoshta edhe me te tmerrshme kjo nuk ka diskutim). Por kur shkon ne jeten tjeter te gjitha i merr me vete, keshtu qe llafet e tjera fukarallik.

"Jam i lumtur, që në bashkëpunim me të gjithë shokët dhe protagonistët politikë të kohës, ndryshimi u bë i qetë."

Per kete duhet te respektohet, nuk pati gjakderdhje ose  kaos si ne 1997 ku u vrane 3000 vte, u vodhen ose u shkatrua i gjithe vendi Shqiperia kaloi ne nje tranzicion relativisht te qete  Alia, askush nuk erdhi nga jasht te rivendoste qetsine sic u be ne 1997, me operacionet italiane,"Alba" dhe forca te tjera! Umbyten ne otranto 81 vete..etj.

Qe nga 1992 ai beri burg,kerkoi falje, dha me 10ra intervista, ku sqaron veten dhe ngjarje te ndryshme, cfare ti kerkosh me shume ketij njeriu qe ndroi jete (politike) ne 1992 dhe fizike 2011?

Cfare vlere ka tani, te perdoren te gjitha arsenalet negative te leksikut te shqipes per nje te vdekur ? Per mua kjo eshte katunarizem i gjalle mesjetar!

 

 

 

Duhet ta kuptosh qe shqiptaret te tille jane: katunare mesjetare... bujk-rob ne shqip, serf ne anglisht.

Sec te lene nje shije te hidhur vdekje te ketij lloji. Jo aq per faktin se iku nje njeri si Alia, se sa per ate qe iku pa marre denimin e merituar.
Nje njeri ne dukje mefsho, por qe aq shume i njihte skutat e pushtetit dhe lojen per te arritur majen nen sqetullen e diktatorit dhe vejushes.
Nje njeri pa k@qe qe nuk pati guximin te kerkoje ndjese per gjithe ato vuajtje qe i shkaktuan njerezve me marrezite e luftes se klasave dhe deshtimet e njepasnjeshme ekonomike duke e shpene popullin ne kufijte e mbijeteses, te keq ushqyer e te keqveshur...
Nuk di por perhere me ka ndjelle nje lloj bezdie e neverie sa here shfaqej ne TV apo shkruante e jepte mend, ky qe mbahej si me i zgjuari e ideologu i PPSH-se, por qe per mua personalisht nuk kishte as nivelin e nje gjimnazisti qe mund te ishte nxenes i mire.
Marrte me vete gjithe sojin e sorollopin e ngjashem me te...pa dallim feje, krahine, ideje e bindje politike... smiley

Diskurs medioker, politikan pa karizme te dukshme, figure nga ato idealet per te bere kapercime "te buta" sistemesh...

E keqja eshte qe shqiptaret s'kane pare akoma politikane me etike se ky dhe kjo eshte tragjike fare. Nejse, se ca gjera i shpie ne vend historia.

Ishte si ishte per hir te faktit ... ai sundoi si fitues kur ishte ne pushtet dhe perseri vdiq si fitues sot! Problemi eshte qe humbesit dhe viktimat e tij duhet t'i therrasin mendjes e te gjejne pse ishin humbes nen sundimin e tij dhe pse vazhdojne te jene humbes edhe sot qe te mos ngelen gjithmone ne anen e humbesit!!

Ne nje bote ideale mqse kemi te bejme me nje te vdekur dhe sepse edhe e kam takuar nja 2-3 here kur isha si pionier i dalluar(!) ne ato vite po them R.I.P!!

Ramiz Alia, ndryshe nga nje numur udheheqesish komuniste, nuk ishte si natyre i prirur ndaj dhunes. Jam i bindjes se Alia nuk do te vriste kurre njeri me inisiativen e tij. 

Fakti qe u be pergjegjes ne nje ambjent kriminal vjen thjesht nga perfishrja ne nje sistem qe vinte qerren para buajve dhe krimi e vrasja politike jane tipike per sistemet qe nuk funksionojne.

Mendoj se eshte ne natyren dhe traditen e shqipetarit qe ne momentet e vdekjes, pamvaresisht nga mendimet personale pro apo kundra qe mund te shprehen lirisht, te shmangen fyerjet apo sharjet qe jane gjithnje te padrejta.

Ngushellime familjes dhe miqve te Ramiz Alise.

Megjith gabimet e tija te medha politike, te cilat ne pjesen derrmuese ishin trashegimni e paranojes Hoxhjane, mbetet nje lider shembullor jo vetem shqiptar ne etiken, humanizmin dhe ndershmerine. Nje njeri qe kaloi nje jete te mbushur me ngjarje duke luftuar me arme per vendin e tij ne moshe te re, duke drejtuar vendin ne nje situate katastrofike politike dhe ekonomike dhe duke bere kalimin e nje tranzicioni te paqshem post-diktatures, megjith trysnine e jashtezakonshme nga brenda dhe jashte vendit per te kunderten. Meriten per kete ja ka njohur e gjith bota. Ngushellime familjes.

ngushellime familjes, te afermve dhe dashamireve te te ndjerit.

me duhet te pohoj se ngazellimet e disave ketu per kete vdekje (natyrale dhe ne nje moshe kur cdokush vec vdekjen pret) kane dicka prej hiene. dicka prej vreri shtatanik qe s'mund te prese as "te shtatat" jo. tregon jo vetem frustrime te pakthyeshme madhore, por edhe deformime monstruoze ne shpirt - nje urrejtje metalike.  nder aforizmat me te peshtira per mua eshte ajo qe "kufoma e armikut mban ere te mire".

Mos valle prekej shume Alia kur firmoste denimet me vdekje nga karrigia e presidiumit te kuvendit? Mos valle prekej kur urdheronte egzekutimet nga rojet kufitare te atyre qytetareve te vendit qe udheheqte te cilet kerkonin te largoheshin nga burgu gjigand ne ndertimin e te cilet kishte ndihmuar dhe Alia?

Oh dhe dicka tjeter...

Shpresoj te jemi ketu prap kur te vdesi dhe Berisha, e te shohim reagimet ngallezyese te atyre qe po ngushllojne Aline.  Shpresoj te flasesh dhe athere per vrerin shtatanik, frustrime madhore, deformime monstruoze e urretje metalike...

Nga shume postime te mesiperme vertetohet qe "shqiptaret" jane burracake te neveritshem. Ata nuk rrezojne diktatore te gjalle, vetem sa hedhin poshte monumente te vdekurish.

Kishte njezet vjet, qe Ramiz Alia jetonte i qete, pa i hyre asnje gjemb ne kembe dhe pa e kapur njeri nga cepi i xhaketes, edhe pa roje. Tani qe vdiq, dalin krimbat nga dheu si pas shiut dhe vjellin vrer per nje te vdekur.

Nejse, historine nuk e bejne fitimtaret, por deshmitaret!

Ngushellime njerezve te aferm te Ramiz Alise!

Besoj se fut dhe veten tek ata burracaket e neveritshem he?

Keto shakate me njezet vjet aty per ta kapur njerzia pa roje, besoj i ke kshu si per humor mortor apo jo?

"Keto shakate me njezet vjet aty per ta kapur njerzia pa roje, besoj i ke kshu si per humor mortor apo jo?"

Me fal qe nderhyj, por e kam pare vete disa here, madje edhe ne kafene jo krejt te qendres.

S'e kuptove ca desha te them.

jo, ma shpjego te lutem

Sigurisht.

Se pari nocioni qe qeka burracakeri, deformim apo shperfytyrimi mosngushellimi ne vdekje te diktatorit te fundit te regjimit komunist ne Shqiperi qe mbarti me vete krime te panumerta qe jane kryer me firmen e tij eshte absurd dhe qesharak.  Absurd eshte nocioni foshnjore "qe ku ishit ju qe e shani tani kur ishte gjalle!" sepse edhe kur ishte gjalle nuk eshte se ata qe po e shajne, e mburrnin apo e lavderonin.

Se dyti nuk e dime nqftse ndokush nga ata qe kane vuajtur nen diktaturen qe ngriti edhe Alia, i ka shkuar ta kapi nga xhaketa e ta qesendesi mire.

Se treti, nqftse ky postim mesiper nenkupton qe pse s'e vrau njeri nga ata te vuajturit kur ishte gjalle do thoja qe ky nocion eshte yshtje e peshtire.  Qe s'e vrane ben mire qe s'e vrane.  Po ta kishte vrare dikush ashtu ne gjak te nxehte, te njejten njerez qe bejne kesi thirrjesh do ishin cjerre per te mllefosurit e hakmerresit qe u ben si kriminelet e tyre.  Alia meritonte nje gjyq tamam per te gjitha krimet gjate regjimit komunist qe ai ishte pergjegjes, dhe nje denim si mbas vendimit te ketij gjyqi.

Pra me pak fjale keto sfidimet e burrerise pse nuk e ngushellojme Aline jane teresisht pabukse dhe qesharake.

Qe gjyqi ka qene krejt i nevojshem dhe qe krimet e kesaj bande kriminele duheshin denuar ne emer te te drejtave te njeriut, kjo eshte e qarte si drita e diellit.

Problemi eshte se mungesa e nje gjykimi serioz i ka lene vend sharjeve nga ana e te demtuarve dhe hipokrizise nga ana e fajtoreve. 

 

ke tru shume te ngadalte

Ngushellime Familjes dhe te afermve per njeriun R.Alia.

Per politikanin R.Alia dy fjale:

-Respekt per djaloshin R.Alia qe ju pergjigje te  apelit te kohes, fare i ri u rreshtua  ne LNC,

-Ne kupolen komuniste ka spikatur si njeriu me i ndricuar, nje interpretues virtuoz i vijes dhe kursit ideologjik  te E.Hoxhes. Ka ditur te tregoje pragmatizem ne kthesat politike dhe mjeshteri prej ngjale per te dale pa u lagur nga kurthet e luftes brenda llojit.

-Ka meriten e uljes se bute te "avionit" te fikur te sistemit komunist dhe mallkimin per peshqeshin S.B.

Ne biseden me studentet ne dhjetor te '90, Alia i thote Arben Imamit (i cili pretendonte, i emocionuar dhe i hutuar siç ishte, se burokratet e asaj kohe ishin ekstemiste te majte) pra i thote Imamit se ata, pra burokratët, ne fakt ishin kthyer ne te djathte, ne konservatore. Ja thote si neper dhembe, por ja thote. Eshte pjesa me interesante e bisedes, ne mos e vetmja qe ja vlen.
E permend kete 'dejtaj' sepse dua se pari te them se Alia ishte koshient se si ishin politikisht punet (e nenvizoj politikisht, se ka shume rendesi tek ajo ku do dua te dal) : po konstatonte fundja ate qe Trocki e kish parashikuar qe ne 1923, burokratizimin e sistemit (prej nga dhe propozimi i tij i dikurshem i 'revolucionit permanent&#39smiley.  Nejse...

Tani : perderisa Alia ishte koshient per kete (perderisa i quante hapur -te djathte, konservatore- burokratet e sistemit -- dhe per kete, une kam deshmi me imazh dhe zë ! - dhe ketu ne fakt nuk e kam vetem me Aline) pyetja ime eshte : si keta njerez, ne fund te viteve '80, nuk vrane veten ??  Ne themi shpesh se "Alia nuk vrau njeri"; ashtu qofte - le te merren historianet. Ne themi shpesh se : "askush nuk e vrau pas '90-es". Ashtu qofte, prap dhe me kete, le te merren historianët.  Por pyetja ime eshte : po veten, pse nuk e vrane keta njerez ?? Per me teper qe nuk eshte e vertete se nuk ka shembuj (shembuj ka qe nga Majakovski, mund te vazhdohet me Nako Spirun shqiptar, por mund te shkohet deri edhe tek kiliani Aliende).
Eshte e vetmja gje qe nuk kam kuptuar ndonjehere. Por e perseris, jo ne aspektin historik por ne ate politik.
Per te gjitha te tjerat, mendoj se jam i qarte

E permend kete 'dejtaj' sepse dua se pari te them se Alia ishte koshient se si ishin politikisht

Stalker, para disa ditesh kam ndjekur nje emision televiziv mbi rezervat valutore ne vitin 1990 .Gjithcka kishte shkuar ne fund. Aty kupton qartesisht se "politika eshte shprehje e koncentruar  e ekonomise" Pra te kqyrura ne retrospektive, levizjet e R.Alise ne dy tre vitet e fundit te regjimit komunist, tregojne se ai ishte koshient per fundin ekonomik te  regjimit.Sistemi po jepte shpirt por dikttatura ende i kishte dhembet qe mund te kafshonte.Ne kete sfond duhen pare dhe heroizmat e fatbardh pikalosheve, alias disidenteve ne faqet e Zerit te Popullit apo gjetke.

Por pyetja ime eshte : po veten, pse nuk e vrane keta njerez??

Nako Spiru (apo M.Shehu ) dhe aq me pak Majakovski nuk hyjne fare ne kete argument por pyetja eshte interesante.Mund te shtrohet edhe keshtu;perse nuk vrane veten 100 000 komunistet por u mjaftuan me ca antimintigje te H.Milloshit (dhe keto te stisura dhe te yshtura nga lart ) 

 Nje diskutim te tille po beja para disa ditesh me dike qe pyeste: si  e kthyen fleten ish komunistet (jo te gjithe dhe jo me njehere, veteranet, aktivistet, kuadrot etj. Keta besonin vertet ne ideologjine e kohes apo benin teater? 

Ekonomia Stalker, ekonomia. 

"....figure nga ato idealet per te bere kapercime "te buta" sistemesh..."

Sa mire e ke percaktuar moj Fin..! Se pikerisht kjo  nuk eshte e lehte, ne nje bote plot ndryshime dhe mllefe..

Por edhe pse  nuk eshte rasti per keto konsiderata, jam kunder  atyre qe shprehen se Berisha eshte krijese e Ramiz Alise.

NUK ESHTE  E  VERTETA KJO....Mos tjetersoni...  "meritat" e Djallit

Ata qe priteshin, ata po ofrojne ngushellime per Aline, po i urojne prehje ne paqe, po i kendojne humanizmit e ndershmerise te Alise, meritave te tij gjate "LNC", tranzicionin e bute etj etj.  Per koincidence jane te njejtet qe 21 janarin e kane ne maje te gjuhes (Alia ka pasur mbi shpinen e tij shume 21 janare perfshi dhe 2 prillin e 1991-shit), jane te njejtet qe o haptazi o ne menyre tangjente jane PS-ist te pakushtezuar, jane te njejtet qe jane ne rradhe te paret per t'i bere apologjine diktatures komuniste, jane te njejtet qe antiBerishizmin e kane modus vivendi edhe pse ky eshte prodhim i regjimit qe Alia kontribuoi goxha per te ndertuar e qe u zgjodh specifikisht nga Alia per ta bere ate tranzicionin e bute e per te kryesuar degezen e re te PPSH.  Jane keta apologjetet e te zgjedhurit dhe pasardhesit te diktatorit.  Besoj se kane bere akoma me shume se kaq kur vdiq Hoxha... 

Tema eshte e mire ama, sepse deshmon carjen dhe hendekun e madh qe egziston midis nesh qe per momentin duket i pariparueshem.  Sic thote dhe mesdhetari me siper vdekja e tij le nje shije te hidhur per arsyen se nuk arriti te merrte denimin e merituar per te gjitha krimet makabre qe diktatura e tij dhe Hoxhes shkaktoi ne ate 50 vjecar tmerri.

Pra, nuk quhet qe u denua me burg? S'po thote njeri qe s'duhej te bente burg per ate qe meritonte. Por fakti eshte qe ishte shume me etik se ky qe kemi sot dhe drejtimi i tij i shqiperise nuk vrau si ky qe kemi sot.

Por nese 21 janaret e ketyre te dyve jane njesoj, pse ky tjetri s'eshte ne burg?

Ku eshte te qenit objektiv ketu? Ku eshte merita jote si berishian ose jo antiberishian? Pse per krimet e ketij duhet ta mallkojme dhe diten qe vdes, ndersa per krimet e atij tjetrit duhet te qepim gojen?

Pra berishianizmi yt eshte enverizem i paster. Shume me i rrezikshem, i ndyre dhe kafsheror se ata qe po i urojne prehje ne paqe ketij. 

 

Shko hap pak pershesh ti.

Vdiq pa shfaqur asnjehere pendese te thelle per nje sistem cnjerezor ku kontribuoi me sa mundi edhe vete. Vdiq pa shfaqur pendese te thelle per varjet e njerezve te thjeshte deri poeteve, vrasjet e dhjetra njerezve ne kufi, gjate kohes qe ndenji ne krye. Vdiq pa i lare sa duhet mekatet e tij. Ndoshta do e beje kete ne boten tjeter.

Edhe i vdekur ja fut friken tironsve.popull frikacak .

Ne asnje gazete nuk thuhet vdiq pronari i top chanel, po ishpresidenti.

Ne asnje gazete, vdiq diktatori i fundit, po ishpresidenti.

Sa demokraci ka vendi yne ( ka pase, d.m.th ) se me neser çdo gje ndryshon, shqiperia merr fryme ne liri.

Gezuar shqiptar, gezuar shqiperi, neser eshte nje tjeter dite.

E vura re dhe une kete Albert.

Edhe pse president ka qene vetem per nje vit, kurse byroist per 30 vjete, sekretar i pare per 6 vjet, kryetar i presidiumit per 6 vjet, i zgjedhuri eskluzivisht i Hoxhes.  Do shkoje ne origjine dhe Topi Channeli...

po kur sulmonte top channel fatos nanon, pse ishin syte e veshet e popullit, sipas berishes qe shkoi e u rrahu supet te emisioni i fiksit dhe e falenderoi top channel nga zemra?

apo thuaj, sjellje tipike e llumit prej nga flet ti. kur je me mua, je i mire.

kur s'je me mua, je komunist

si me azem hajdarin, qe e beri spiun te enverit

 

Na vijne ketu intelektualistet , ou mami, shiko si merren me nje te vdekur.

Ka qene kjo kufome qe eshte marre me ne, si te jetojme, si te flasim, si te vishemi, si te levizim, deri ku kemi te drejte te levizim, si te punojme, ku te punojme, si te kendojme, si te qajme, si te kercejme, si te dashurohemi, ka arritur deri aty ky kriminel, te fshehi trupat e te pushkatuarve me urdherin e tij.

Nuk jemi marr  ne me kete kriminel, kur kemi lindur, nuk kemi thirrur " ku eshte Ramiz Alia , se do ja shkerdhejme  robt".

Nje diktator, mbetet diktator, gjithe bota keshtu i quan.

Ne jemi ndryshe, kete e dime, e kemi jetuar e po e jetojme.

 

+1!

"Ne asnje gazete nuk thuhet vdiq pronari i top chanel, po ishpresidenti"

Bir Selman i nenes, cin te qaj me pare

Kur loqizmi nuk te le as te lexosh shqip:

Nga Lajmi i Top Channel
Ramiz Alia lindi më 18 tetor 1925 dhe u bashkua me lëvizjen komuniste shqiptare përpara se të mbushte 20 vjec. Ai i ngjiti me shpejtësi shkallët e karrierës nën patronazhin e Enver Hoxhës dhe në vitin 1961 ishte anëtar me të drejta të plota i byrosë politike në pushtet. (Byrosë Politike të Partisë së Punës të Shqipërisë).

Ndërron jetë ish-presidenti Ramiz Alia

 

Loqizmi me vertet s'te le as te lexosh shqip.  Flitet per titullin e lajmit jo permbajtjen.

tani, une e kuptoj qe kot e zgjas me tipa si ty, se ti ke dhene prova qe je loqe, po gjithsesi edhe nje sqarim dhe pastaj vazhdo. zakonisht ne te tilla njoftime jepet pozicioni me i larte qe ka pas i ndjeri. nese ju detyrimisht doni ta quani diktator, te jeni te sigurte qe mund te gezoheni te 55, rd, koha jone, etj. vazhdo tani se nuk te kthej mo pergjigje, fjalet mrapsh, pasqyra e pare, loqe do vdesesh cado qe t'thush smiley

He o i mjere sa here e ke zgjatur me mua ti (si shume te tjere ketu) e gjithmone ke dal bllof.  Se kush eshte loqe ne kete mes le ta gjykojne te tjeret.  Zakonisht ne tilla njoftime jepet pozicioni me i larte qe ka pasur i ndjeri dhe pozicioni i larte ka qene ai i sekretarit te pare te PPSH ne nje regjim totalitar njepartiak, e jo presidentit te zgjedhur ne menyre demokratike.  Diktator quhet si mbas rregullave ai kur zgjidhet si pasardhes i diktatorit nga vete diktatori dhe udheheq per 6 vjet nje diktature komuniste.  Diktator nuk e quajne vetem pinjojte e komunisteve sic puna jote dhe ata te Top Chanelit.  E di qe s'do kthesh me pergjigje se kjo qe po te shkruaj une tani eshte gozhduese e s'ke cfare te thuash me.  Ti vazhdo me sharje kalamajsh "po me ktheve pergjigje je loqe!"

ti shoku je vertet ne nivelin e atij matit te ri

s'ke asnje ndryshim

Zbrit ore,  ne nivele njeriu !

Do te thuash ngjitu?

Nuk jepen gjysma-gjysma pozicionet me te larta, o loqe. (e ke menduar ndonjehere ta nderrosh nickun, se fundja te gjithe loqe te therrasin, gjithsesi). Ishte i fundit Sekretar i Pare i monizmit, dhe i pari President i Republikes ne pluralizem.  

Mos e perkedhel swed . Ai nuk eshte tek l.... st e cmon Ju  .Ai eshte madheshtor ne lloin e vet . I pakapshem smiley Tek emisioni A.Çanit ai u mor si etalon me te zenme dhe se kapje dot se gjithnje i del koka jashte ...

Lajmi per Ramizin ndryshe si per nje tjeter eshte lajm PUBLIK . Ai ka qene President i Pare me sistemin e nje Shteti te  Pluralizmit Politik  . Dhe me gjasa per aq sa qe , ndoshta dhe koha e shkurter , per nje kohe te gjete nuk do kemi shembull te nje cilesie kaq te Larte te nje Politikani !

Ndjese paste . Jeta e tij njerezore eshte  cmuar per te dashurit te afermit dhe dashamiresit . Ata e ndiejne me shume humbjen se te gjithe  . Sa jete ikin dhe nuk kemi dijeni ??? Po gjithsesi edhe per ate qe ka bere , ne shqiptaret ( nuk flas per te ardhurit e RD ne Shqiperi ) kemi nje fjale te Urte qe shpreh shume .

I mori me vete , te mira e te keqia !

Jeta e tij Politike , ne majen e menazhimit te shoqerise shqiptare , patjeter qe do shahet e lavderohet, do shpifet e do lartesohet si cdo jete e nje Politikani . Ne Shqiperi nuk ka qene kjo tradite te pergojohej Politkisht pas vdekjes. Shembujt e vetem qe na kane ardhe nga thellesia deri sot jane 

Prishja e varrit te Skenderbeut dhe zhdukja e eshtrave

Stigmatizimi poetik ...Ç po vrapon Balli / ti heq patkonjt !

Komisionet e varrim - zhvarrimeve pas 92 !

Them se do kemi ndonje teme ne Kohe te arsyeshme per ta gjykuar , ku plaku shukkar do cquhet si gjithnje me tralalalt e tij per te na argalisur . Pa Lolo asnjehere nuk duhet te mbetemi  . E ftoj edhe MC , eshte shume shpejt per tu shfaqur si  Lolo .  Ka kohe . He per he per nje ka nevoje katuni . Edhe per arsye te etikes se vergjeve ..ca sot e ca si sot /amani se nuk ua dal dot !

 

smiley Ej po ca gjana nuk ndryshojne kurre mer psh : nje cope mishi nuk behet kurre kocke smiley

I krep e nje dhalle nuk behet kurre nje biftek e vere. smiley

Por nje loqe ndryshon paksa kur e veme ne pune. Dmth ka para dhe pas. Ky dedektivi i Ballit Kombetar eshte ne kete rast pas smiley

Eshte i sham ai admin qe me heq postimet me krepa mu. Niveli i te shames shkon deri tek : o qorr ! smiley

Loqezimi thuaj! smiley

swed, gramatikisht kur ka shume loqe ne kor si zhabat ne kenet, quhet loqezim me theks tek e-ja dhe jo tek i-ja! smiley

do e kisha korrigju, po na e kane heq adminet opsionin "redakto" smiley

Goxha produktive ne fakt te merresh me te vdekurin.

Ca s'lexon robi ktu....frustrimet e shqipove spaskan fund.

Une po i kthehem punes smiley

Zoti e gjykofte! Per mua ka qene nje figure pa shtylle kurrizore (ku te linte shtylle Enveri) po mbase ky ishte dhe fati i Shqiperise ne periudhen nga vdekja e Enverit deri ne 1990. Kishte ne dore te bente shume me teper mire se c'beri, por mund te bente shume-shume me teper dem po te kishte qene tjeter natyre. Lujti barazimin dhe ishte i pari President ne historine e Shqiperise qe u terhoq nga pozita e udheheqesit pa lufte. Rekord qe akoma nuk eshte thyer nga Berisha.

Po ku te linin "shoket per rreth" te ishe liberal, vet  Alia nuk ishte i sigurte dhe i afte tu kthente mendjen aq shpejt nga brenda, te mos harrojme se kishim te benim me te cmendur per "vijen e Partise" qe edhe te vrisnin, si njeri "i bute" ishte fat qe ishte i tille, qe edhe pse me shume vones, e kuptoi se rruga e vjeter e Socializmit, kishte deshtuar!

Me vjen shume keq, jashtezakonisht keq qe Ramiz Alia vdes ne shtrat ne nje spital kur ky se paku duhet te ishte duke dhene shpirt ne ndonje spital a infermieri burgu.

Sic ka thene edhe i nderuari ish-ambasadori amerikan Rajerson, Ramiz Alia ka vrare me shume njerez edhe se vete Enver Hoxha. Vrasjet ne kufi, masakra e 2 prillit dhe masakra te tjera te kryera nga ky person ose me bashkepunimin e tij, bejne kapice trupat e njerezve te pafajshem qe rendojne tashme ne shpirtin e ketij njeriu pasi ate drejtesine e vogel, tokesore, nga shoqeria nuk ja dhame dot.

Ky diktator beri qe Shqiperia vuajti kete tranzicion te gjate pikerisht se ky vononte sa te mundte te paevitueshmen, permbysjen e komunizmit, duke bere qe realisht komunizmi ne Shqiperi te binte ne vitin '92, kur vendet e tjera kishin kryer pune qe ne '89. Edhe kete e beri nga qe mori mesimet e duhura nga ajo qe i ndodhi Causheskut.

Per ta mbyllur, PD-ja, partia qe permbysi partine e Ramizit, duhet te shikoje koalicionin me kerma te kuqe si Ilir Meta e Petrit Vasili, qe vrapojne te na lavderojne Ramiz Aline. Keta i kuptoj se jane pjelle e Ramizit dhe kush lavderon Enverin, Ramizin dhe PPSH-ne merr vota por kjo nuk justifikon PD-ne.

PDja nuk permbysi asgje. Ishte thjesht nje fraksion i krijuar nga vete Ramiz Alia. Edhe koalicionin me Ilir Meten e bejne sipas taktikave komuniste per te mbijetuar. Pa Ilir Meten nuk e merrnin dot as Tiranen. Eshe nje zgjedhje Makieveliane, qe po ta mendosh eshte njesoj me gjithe zgjedhjet qe beri Ramizi gjate jetes se tij..

Ketij i erdhi skadenca nga zoti, po mjere shqiptaret qe vuajne nen hijen e Ramizerve te sotem...

Per ta mbyllur, PD-ja, partia qe permbysi partine e Ramizit, duhet te shikoje koalicionin me kerma te kuqe si Ilir Meta e Petrit Vasili, qe vrapojne te na lavderojne Ramiz Aline. Keta i kuptoj se jane pjelle e Ramizit dhe kush lavderon Enverin, Ramizin dhe PPSH-ne merr vota por kjo nuk justifikon PD-ne.

Mos u be merak se kerrma tjeter e kuqe Sali Berisha do vrapoje ta nderoje i t'i thurre lavde Alise sic beri ne dhjetor te 20 vjetve kaluar.  Nqftse Hoxha ishte mesuesi nr. nje per psikoSalen, Alia ishte numer dy.

http://www.youtube.com/watch?v=xBDxzMB38vU

Ngushellime familjareve.

Shqiperia humbi njeriun me te madh qe i kish mbetur gjalle.

faqja e zeze faqezinjve, injoranteve dhe antishqiptareve qe gelojne si larva zhabash edhe ne kete blog.

Ngushellime familjes.. P.s vdekja e Ramizit ta solli koken tek peshku ta dish..smiley

Paska qene nate e habitshme.

http://www.shekulli.com.al/shekulli/2011...

Dhe e habitshme ishte qe une ne te njejten ore qellova afer me nje aksident tjeter me motorrciklete pak me larg se ky vendi ku kane godit kete te shkretin.

Tashme, hesapet me perendine dhe historine.

 

Gjallë ishte ky?...

lol Rav. smiley

p.s. Po te pret flamuri me kryq. smiley

 

Meta i shpreh ngushëllimet familjes

Kryetari i Lëvizjes Socialiste për Integrim Ilir Meta i shprehu ngushëllimet familjes së ish-presidentit Ramiz Alia për ndarjen nga jeta të njeriut të tyre.

"Ramiz Alia ishte një figurë e shquar e luftës anti-fashiste", thuhet në ngushëllimin e Metës.

Kreu i LSI-së është i pari politikan që deri më tani ka shprehur ngushëllimet. 

.. cdo hap qe Meta hedh ne publik cdo llaf qe thote ne publik, i vjen era... kerm!

 

Une s'i kuptoj keta qe e shajne, kur qeveria e vete Berishes ka shfaqur keqardhjen me maksimale per te. Ministri i shendetesise, Petrit Vasili, ka ndjekur trajtimin e Ramiz Alisë TIRANË- Minsitria e Shëndetësisë nëprmjet një deklarate për mediat ka reaguar për vdekjen e ish-udhëheqësit komunist, Ramiz Alia i cili humbi jetën mëngjesin e sotëm në spitalin e Sanatariumit.  Në njoftimin e minsitrisë së Shëndetësisë thuhet se vetë ministri Petrit Vasili ka ndjekur me vëmendje trajtimin mjekësor të të ndjerit Ramiz Alia, ndërkohë që një ekip mjekësor ka vëzhguar kurimin e tij. 

Ketu paska fatkeqesisht shume pseudokomunista. Ramizi nuk ka vdekur, ai jeton ne zemrat tona! Eshte me te vertete per te ardhur keq qe ajo idoelogji qe Ramizi i kushtoi jeten, tashma ka mbetur ne duart e disa pseudokomunistave ketu, qe bajne sikur qajne Ramizin.

mo e bej kaq dramatike,se dhe HITLERI rron akoma  pas gjysem shekulli ne zemrat e mijera gjermaneve dhe Gjermania vazhdon te jete shtet demokratik .smiley

Mund te bahen krahasime nga ma te ndryshmet, por kjo nuk mund te ja ulin moralin e larte, qe buron nga idete e frymezuara nga Ramizi, popullit qe po perjeton njemije e nje halle. Sarkazma e holle krahasuese apo urrejtja metalike, domosdo qe do gjejne sheshin per me ba persheshin ne kete mejdan te bjerrun e te lane ne meshire te fatit nga pseudokomunistat.

popullit qe po perjeton njemije e nje halle. 

Cfare hallesh po perjetojme ne ? Me Berishen mbaruan hallet tona . pastaj dhe ti e the vete ,qe bejne sikur e qajne Ramizin. Nuk thua shyqyr? smileyray:

Dhe per Enverin ,keshtu thone tani,qe shqiptaret bene sikur e qanesmiley ,e bene sikur u ra te fiket nga pikellimi.smiley

 

une s'kuptoj keta demokratet, pervec budallenjve si mati i ri e i pakapshmi, qe njihen

por keta te tjeret... 

a nuk ishte partia komuniste me hysni milloshin ajo qe foli kunder edi rames ne ? a nuk hyri ne loje kjo parti fale anetareve qe mori nga koalicioni i berishes?

a nuk jane ministrat e qeverise Berisha ata qe po shprehin keqardhjen me te madhe, dhe vetem ministri i shendetesise eshte kujdesur personalisht per kurimin e ramizit?

dmth, kush eshte komunisti ne kete mes, se s'po e marr vesh?

Per mua ata budallenjt qe permend ti jane shume te dobishem ketu ne kete blog. Per mua ata jane si graso apo lubrifikatore te tjere, pa te cilet asnje vegel levizese nuk do te punonte. Ata i japin levizjen, gjallerine ketij blogu. Nuk e di kush e shpiku i pari grason, por per mua eshte nje shpikje e madhe e njerezimit.   smiley

Ngushellime familjes. Nje jete e mbushur me ndryshime te medha e te shumta, por besoj se megjithese i pati mundesite dhe shanset per tu bere nje figure elitare per shqiperine dhe shqipetaret, nuk e beri dot.

kuazimondo - E premte, 7 Tetor, 2011 - 15:39

vrasja e Causheshkut dhe gruas se tij nepermjet nje gjyqi farse dhe te stisur, eshte nje nga njollat me te zeza qe Rumania do ta mbaje ne shekuj.

 

Ishte pikerisht ai gjyq qe e coi Rumanine para dhe qe u futi friken ketyre taneve te leviznin.

Ishte pikerisht mungesa e gjyqeve te tilla ne Shqiperi ne fillim te viteve 1990 shkaku qe morra si ti dhe te tjere ketu mjaullisni per xhaxhin dhe komunizmin.

 

Coi Rumanine coi para?.... smiley Ne c'univers jeton ti Staver mavrija....

Alias megjithe atributin e nderrimit paqesor te sistemit nuk i fal qe la pas nje jashteqitje si Berisha pas qe po na qelb kombin..I prodhuar nga  produket e skaduara komuniste dhe zorret e semura te sistemit ....

Rumania para? :o

Peshore qe vdes ne peshore. Koincidence interesante. Edhe Hoxha ishte peshore. Sala thuhet se eshte nje peshore fallco, dmth qe e ka saju vete daten e lindjes. Gjithsesi, duke qendruar ne ato qe thuhet ne letra mund te thuhet pa hezitim se diktatura dhe post-diktatura shqiptare eshte karakterizuar nga lidershipi i peshoreve.

 

Ramizi më këmbë, Nexhmija te pularia, Berisha me antiplumb

Nga Bledi Mane6 Tetor 2011

1. Me skafandër në WC

*Tre herë më ka rastisur të përballem me liderin e parafundit komunist (i fundit dihet kush është) të Shqipërisë, shokun Ramiz Alia. Herën e parë kur isha pionier i Enverit dhe me tufa lulesh në duar iu lëshuam byrosë politike që kishte zbritur në qytetin tim me rastin e një prej përvjetorëve të kongresit të Përmetit. Nuk munda dot t’ia dhuroja lulet xhaxhit Ramiz, por në hutim e sipër përfundova në krahët e vjehrrit të Arditit të telebingos, shokut Besnik Bekteshi. Herën e dytë, pas shumë vitesh u ndesha me shkodranin Alia në dyert e hotelit Rogner në kryeqytet, ndërsa herën e tretë të vërtetë e kam parë duke ecur i vetëm rrugëve të Bllokut.

Jam hutuar edhe tani pas rënies së regjimit kur e kam parë ashtu të shkujdesur sepse duket sheshit që nuk trembet e as tutet nga të papriturat. E kanë akuzuar si vrasës dhe në fakt deri në prag të 1991 njerëzit kanë lenë kockat nëpër klonet e kufijve të kësaj republike, sigurimi i shtetit dhe policia e tij ishin ndër më brutalet e kontinentit, vendi lëngonte barktharë dhe ishte kthyer në një nga getot më mjerane të globit.

*Shoqen Nexhmije të parën herë dhe të fundit e kam takuar e folur aty nga viti 2003 kur më duhej një prononcim i saj për një artikull që botova të gazetat Korrieri dhe TemA të asaj kohe. Me të pyetura alla shqiptarçe ia gjeta banesën e nuk u besoja syve kur e pashë se ish zonja e parë, vejusha e zezë (siç e quan Fahri Balliu) kishte përshtatur një nga qoshet e pularisë së Laprakës në apartament banimi. I trokita natyrshëm në derën e blinduar të shtëpisë e pasi ma çeli pa pikë sikleti folëm gjerë e gjatë siç mund të muhabetoset një dibrane e një përmetar. Më zi se Ramizi, këtë Nexhmijen e kanë mallkuar dhe anatemuar me miliona herë i madh e i vogël në këtë vend sepse realisht ka qenë bashkëshortja e një zagari gjakpirës, i cili e tjetërsoi këtë vend e këtë racë evropiane më tepër se sulltanët stambollinj dhe perandoria e tyre e ndyrë.

Syrgjynosën e vranë me mijëra kundërshtarë të tyre nga ’45 e deri më 1990, e shpallën Shqipërinë si të vetmin vend ateist në botë dhe na ushqenin si kafshët e kopshtit zoologjik të Tiranës. Ndryshimi i sistemit i gjeti për disa kohë në burg që të dy, por akuza që i çoi pas hekurave ishte më tepër se qesharake. Zyrtarisht kanë mbi supe me miliona mëkate që u rëndojnë, por deri tani askush prej tyre nuk është kërrusur dhe na sfidojnë të gjithëve ne ish qytetarët e tyre të kuq me karshillëkun që na bëjnë. Askush nuk i ndalon në rrugë ti ofendojë, askush nuk i pështyn e i tall, asnjë ish i burgosur politik e i internuar nuk i prek me dorë a ti kërcënojë… jetojnë për qejfin e tyre dhe po shkojnë drejt të nëntëdhjetave me dorë e me këmbë.

*Estrada nuk mbaron këtu. Ky kryeministri im dhe i juaji, ky që e ka renditur Shqipërinë në vendin e dytë pas Gjermanisë me ekonominë më imune ndaj krizave, ky Berishë që qeveris sot më të bukurën e dheut ka frikë të jetojë si njeri normal dhe madje kur shkon të dhjesë në wc-në e shtëpisë tregojnë se vendos skafandër ngaqë dritarja e banjës së tij shikon nga një rrugë mbushur me bare dhe të rinj. Kur shkon tu përurojë katundarëve e qytetarëve rrugët a ujësjellësat (?) mban veshur një jelek antiplumb ndërsa nëpër mitingje elektorale garda republikane zgjedh me kujdes njerëzit, të cilët do i japin dorën.

Nëpër studiot televizive para se të shkojë për intervista e debate janë të parët qentë antiminë që nuhasin edhe kolltukun ku do të ulet, ndërsa vetura që bleu së fundmi i kushtoi 700 mijë dollarë dhe është më e blinduar se makina e të ndjerit Rafik Hariri. Na premtoi parajsën dhe thotë se na ka pllakosur lumturia e bollëku nëpër portofole e frigoriferat e shtëpisë, bërtet duke na treguar se na futi në NATO, klith duke na thënë që ua hoqa regjimin e vizave, pleq e plaka i rinoi me rritjen e pensioneve, administratën e ka dendur me rroga evropiane dhe gjithsesi duket i frikësuar. Ndryshe nga Ramiz Alia, Berisha s’ka bythë të dalë nëpër Bllokun trendy të Tiranës, ndryshe edhe nga Nexhmija nuk të hap as derë shtëpie, as celular.

E ka frikë të zakonshme, frikë patologjike, nervore-psiqike apo nuhat diçka?

Që nga Enveri, Ramizi dhe Nexhmija pavarësisht periodikut të mëkateve askush nuk shfaqej në televizione, gazeta e radio 5 herë çdo ditë. Ata të zhduknin nga kjo jetë dhe dukeshin në publik sa për 1 maj a 29 nëntor. Ky dallkauku i tanishëm sa herë që vret shfaqet në ekran duke përuruar spitale, sa herë që vjedh shkon takon tetraplegjikët, sa herë që kërcënon kundërshtarët fton në Tiranë Grossruckun e OSBE-së. E kemi kriminel dhe hajdut budalla këtë kryeqeveritarin tonë.

Nuk di të mbulojë as gjurmët pavarësisht se ka 11 vjet në pushtet. Mëkaton me qytetarët taksapagues të vendit të tij dhe friket nga kundërshtari politik, opozita. Harron se edhe Bajram Curri i frikësohej Ahmet Zogut, por vdekjen e gjeti nga miqtë e tij, bejlerët e Gjakovës. Ndaj vdekjen politike pashmangërisht Berisha do e gjejë nga biznesmenët dhe sejmenët e oborrit që ka dhjamosur këto 6 vjet. Duam a s’duam, lufta brenda llojit ka filluar. Lufta qenka si fibër optike interneti, si skrap azotiku qenka kjo luftë e poshtër.

2. Trimëri amerikane dhe kurvëri shqiptare

“Prandaj, teksa i lexoni materiale të tilla, sado të njollosura, ju nxis të mos hutoheni nga pohimet e ndryshme sensacionale, por në vend të kësaj të ngulni sytë në një fakt thelbësor dhe të pakundërshtueshëm që gjendet aty: ambasadat amerikane thonë të vërtetën. Ky është dhe do të jetë gjithmonë parimi më i parë dhe më i lartë i diplomacisë amerikane. Sado i keq të jetë lajmi apo sado e sikletshme të jetë një rrethanë, një ambasadë amerikane raporton të vërtetën, edhe për një aleat të ngushtë si Shqipëria. Nëse zgjedhjet janë të dyshimta, ne e themi këtë.

Nëse autoritetet qeveritare kërcënojnë pavarësinë e institucioneve demokratike të vendit dhe median, ne e themi këtë. Nëse besnikëria partiake pengon qeverisjen e vendit; nëse korrupsioni i kudogjendur minon zhvillimin e mirëfilltë ekonomik; nëse përparësia e udhëheqësve është të rendin me këmbëngulje drejt pushtetit në vend që të rendin për t’i shërbyer popullit, ne e themi këtë. Dhe nëse parimet universale të demokracisë vazhdojnë të lihen mënjanë dhe vetë demokracia bën prapa – ne e themi këtë dhe do vazhdojmë ta themi këtë deri sa të rifillojë përparimi i vërtetë. Kjo është detyra parësore e një diplomati amerikan, dhe një detyrë e tillë do të përmbushet patjetër.”

Këtë letër këtu lart nuk e kam shkruar unë, por hirësia e tij John L. Withers II. Ish ambasadori i nderuar amerikan, të cilin deshën ta groposnin këto 5 javët e fundit bukëshkalët e politikës bashibozuke të Tiranës foli qartë e prerë pa ekuivoke. Foli për ju të menderosurit e kësaj vjeshte… Oooooooooo Luan Hoxha, o gjeneral me yje i ushtrisë shqiptare, o ish shef i shtabit të përgjithshëm, oooooo Hysni Burgaj, o drejtor i policisë së shtetit… me ju po flas. Nuk keni turp nga vetja kur spërdridheni si kurva duke u justifikuar se kabllogramet ishin farsë dhe ju nuk keni folur asnjëherë me kryediplomatin amerikan? Kujtuat se Washingtoni po dremiste dhe ju ua hodhët hirin syve. Mjerë kasollja ku u lindët, mjerë ky popull për kë paguan taksa, u zverdhshin ata yje mbi spaletat tuaja dhe TURP…qenkeni frikacakë&maskarenj!!!

3. Atdheu me brekë nëpër këmbë

Kërkoni në arkivat e INSTAT-it si ka luhatur çmimi i trangullit të Lushnjes nga viti 2003 në vitin pasardhës. Pyesni për çmimin dhe shitjen e patëllxhanit të Divjakës aty rreth viteve 2005-2006, preshi i Kasharit vazhdon të blihet pavarësisht ngritjes së çmimit nga nëntori deri në shkurt…Sa lopë ka Fieri dhe sa u mbarsën në Devoll, sa qenër rruge ka Kamza dhe sa qenër shtëpie ka te rruga e Elbasanit. Sa policë janë nga Veriu dhe sa prej tyre nga Skrapari? Kërkoni çdo lloj informacioni dhe do e gjeni menjëherë në arkivat apo database-et e Institutit Shqiptar të Statistikave, por mos guxoni të dini sa banorë ka vendi ynë, sa femra e sa meshkuj, sa prej tyre janë me kombësi ndryshe nga e jona. Mbani mend lagjen a shkollën gjatë fëmijërisë kur dinim të gjithë se Sofika ishte maqedonase me origjinë, Ronin e thërrisnim jevg se ishte i zi, Tosunin e shanim arixhi se fliste gjuhë tjetër me familjen e tij dhe flinte në kasolle, Irinin e quanim greçkë se kishte prindërit dropullinj dhe flisnin greqisht, me Puriqët talleshim kur flisnin dhe këndonin në gjuhën vllahe…

Census-in çdo dekadë çdo vend i civilizuar e ka të nevojshme. Të regjistrosh popullsinë, qytetarët e tu, të dish sa lindin e vdesin, të dish sa besojnë a jo në zot mbetet një nga normat bazike të jetës komunitare që nga Roma e lashtë. Ndaj unë mezi po pres realisht të vetëdeklarohem me vullnet e bindje: kombësia-Shqiptare, besimi fetar-i krishterë!

http://fjala.shkoder.net/?p=10893

 

 

ne fakt, tani qe po e permend Bledi Mane, edhe mua me ka bere pershtypje nje here, kur rastisa ne nje banke me nexhmien, ne radhe. ajo u ul te karriget, nje burre mbajti radhen per te dhe e thirri te cohet vetem kur i erdhi radha. Pastaj iken me taksi. Edhe une ashtu e prisja, te izoluar e te mbrojtur me njerez. me ka bere shume pershtypje.

edhe fatos nano rruges dilte ne kembe kushedi se sa here te blloku, e hasja te manhatani ne ate kohe kur dilja nga puna. Me truproja rrotull, por ne kembe, bashke me Xhoanen. Po ashtu dhe Ilir meta shihej shpesh ne bllok.

Berisha se c'ka... 

 

Vej re nje lehtesi ne krahasimin midis figurave te dy periudhave. Per mendimin tim krahasimi eshte i pamundur.

Regjimi komunist kishte si qellim mberritjen ne Komunen Primitive fale Njeriut te Ri Socialist me tiparet e Hunter-Gatherer, dhe perfundoi ne kanibalizem.

Demokracia e brishte shqiptare ka si qellim Lirine e Njeriut. 

Jane dy drejtime diametralisht te kunderta me njera tjetren.

Demokracia kalon neper rrugen e Tranzicionit, dmth te kalimit nga Epoka e Gurit e Komunes Primitive ne Epoken e Lirise. 

Fakti qe ata qe terheqin kembet zvarre dhe bejne te gjitha marifetet per te frenuar Tranzicionin (me vjedhje, me krime, vrasje etj ) ja kane dale te marrin ne dore te dy partite politike tregon se sa keq kemi qene por nuk ve ne dyshim fitoren e Lirise ne Shqiperi. Ka shume njerez qe Saliun e konsiderojne kuader te Sales dhe Aliut (themeluesve te PKSH) dhe pinjojve te tyre duhet te kuptojne se eshte çeshtje personi dhe jo drejtimi te Shqiperise. 

Ne jemi ne rrugen drejt Lirise dhe jo drejt Komunes Primitive. Njeri apo tjetri vetem sa ngadalsojne ecjen perpara por sigurisht nuk munden kurre te ndryshojne drejtimin.

 

Ej mos e ul nivelin me bled manen, pas zotin alidemso. Gjej nai tjeter me na dhene leksione. Ki pak respekt per veten mer burre. Nje drogmen trafikant qe, po ben cmos te dale ne qender te vemendjes dhe sja pjerdh njeri. Nje funderiine e shoqerise, homoseksual dhe qe ska lene perversitet pa provuar, sot na eshte gdhire analist.  Te pakten aq respekt per peshkun e kam qe snasjell pacavure te tilla ketiu

Keto qe po qajne Ramizin me siguri jane mbi 55 vjec. Ma shpjegon dot njeri pse gjithe keta cirren kunder Berishes, doktorrit te bllokut dhe nderkohe qajne Ramizin? Ku e kane hallin? I doli nga vija partise Sala?

Pune lufte e brendshme e partise Mc2.  Avaz i vjeter komunist ky.

Njeri jeta e te cilit kaloj te gjitha sistemet politike te ketij vendi,qe nga Mbreti Zog e deri tek Saliu.Fale kesaj eksperience eshte ekulibristi me i madh politik qe ka ncjere ky vend.Kur te gjith e shanin, te majte,e te djathte,ai ka kalur ne teh te briskut.Tani bejme lloqe kavaje,por vitet 90'kane qene shume te veshtira,kur te doje e coje kete vend,ne banjo gjaku.Fale ketij burri ne e kaluam paq.Ngushullime familjes.

rakije "ti je 55 vjec" mesiguri qe shkruan do keshtu shkruante "55" gazeta on llajn!..ose ai fahriuballaliu! smiley

ramizi ishte nje figure e komplikuar por mendoj i beri shume dem shqiperise me prapakrahesine e tij ne vrasjen e M. Shehut. ishte nje mole qe te hante pas kraheve. sikur te kish qene shehu ne krye pas vdekjes se hoxhes, shqiperia do ishte ndryshe. besoj se do kish ditur ta conte shqiperine atje ku ramizi s'pati as deshire dhe as kellqe qe ta bente.

respekt per te per te vetmen arsye; qe mori armet i ri fare dhe luftoi fashizmin. 

jo, respekti duhet te shkoje per armatosjen e Ramizit per kauzen bolshevike, pasi kete kauze kane pasur shumica derrmuese e komunisteve, jo kuazen e clirimit te Shqiperise.

Eshte njelloj sikur sot te sulmoje dikush Shqiperine dhe ti te shkosh e te luftosh per Edi Ramen e pushtetin e tij jo per Shqiperine.

Ushtrim i lehte besoj.

Ca thua o idjot, ca thua? Boll o mavri me kete lloj vreri. U be bytha jote te pergojoje ata qe derdhen gjak per ate toke. 

Fuck it! Nje hale me pak. Respekte se ishte presidenti i pare i pluralizmit e te ishte per gomeret nga te cilet ishte rrethuar, Nano, Berisha, Pashko, Kadare e shoke, as kishte per te pasur ndonje here pluralizem e rrezik do kishte vdek Sekretar i Pare si paraardhesi. E keta langaraqet qe e mallkojne sot do e qanin me fort nga te gjithe. Tre here i tha Berishes "pluralizem." Jo po "terrci verrci shoku Ramiz." Iu desh ta fershellenin Berishen qe ta kuptonte me ne fund. Nejse, nje hale me pak.

..me siguri, keshtu do shkruante gazeta"55"..ssss..

Po pres me padurim reagimin e kryetarit te PS Edi Rama, pasi ketij i takon te jete i zoti i shpise ne kete mort, duke qene se Ramiz Alia eshte ish-lideri i partise qe kryeson sot Rama. Jemi te gjithe sy e veshe se si do ta perjetojne pasardhesit politike te Ramizit. Me cfare lexoj ketu, me mbushet mendja top se perseri jemi ne vitin 91, PD-ja dhe forcat liberale ne njerin krah dhe PPSH-ja me shume emra ne krahun tjeter.

Jo, jo. I pari i shpise dhe pasardhes politik jane Berisha me Topin. Dhe PD-ja nuk eshte ajo e 91-shit. Pyet te gjithe ata liberale qe iu bashkangjiten e u vuri shkelmin naltmadhnia e tij Berisha i Pare. 

seriozisht e ke ti? Pashko, Imami, Ruli, Ceka etj. te gjithe ne PD. Berisha permbysi komunizmin dhe futi ne burg Ramizin me shoke e shoqe, hapi Shqiperine dhe e vuri ne shinat e ekonomise se tregut dhe kapitalizmit. Sigurisht qe nje parti nuk e ndalon oren leviz por PD-ja eshte parti qe boshtin e saj si program e perberje e ka te formesuar ne 91, kur rrezoi vellezerit e tu ideologjik.

PSSH-ja me dokumente e me pa dokumente eshte trashegimtarja e PPSH-se. Ne fakt vetem ndryshoi emrin, por ruajti ate anetaresi, ate elektorat, ate organizim, ate gazete zyrtare, ate seli etj....

E te keqen qe te ka merre mendjen urrejtja per Saliun.

C'ia fut kot. Ku e ke Ceken? Imami u kthye te lepinte beshtymat e veta. Pashkon e kishe jashte politikes, i ishte perkushtuar UNYT. Per Hajdarin nuk e ka nxjerre historia akoma kishte a s'kishte gisht Berisha. E sa e sa te tjere qe iu vu shkelmi sapo mund te vileshin ushtaret besnik te Berishes nga KOP-i.

Se nje gje nuk kupton ti kur flet per "vellezer ideologjik." Fakti qe dikush nuk eshte me PD-ne e Berishes, nuk do te thote se nuk eshte me PD-ne. Po ja, pikerisht ky eshte ai mentaliteti qe i ka vene shkelmin PD-se si force pluraliste. Monizmi nuk ka brire. Thjeshte thote se, "o me liderin, o je tradhtar." PD-ja qe tha ne 91-shin "me liderin nuk jemi, e tradhtare nuk jemi," nuk ekziston me. PD-ja ishte force pluraliste vetem ne 91-shin, por qe andej e tutje, nuk guxon robi te ofroje nje mendim pluralist ne lidhje me PD-ne, se dalin morra si puna jote edhe te ngjisin nofken. Dhe nofka eshte me e pakta, ta dish, se mund edhe te ngjisin ndonje kontrate per jeten,  e te detyrohesh te marresh rruget e azilit, a me keq, te vritesh "per ceshtje gjakmarrje." E mure vesh, e mura, thuaj. U bo bytha jote te me tregoje "vellezerit ideologjik." Shko re pirdhu!   

Je per humor dhe per te vene duart ne koke njekohesisht. I ka fajet urrejta me teprice.

Ceka eshte keshilltar i Berishes, ne pune e siper qe AD e Cekes te shkrihet krejt ne PD. Imami e Pashko i ndjere ju bashkuan PD-se ne 05 ose para. Te gjithe demokratet ne shtepi. Hajdarin mos e permendni, te pakten vetem ju jo se ishin te gjithe police te shtetit ata qe e vrane te bere te tille nga PS-ja e Nanos dhe Rames.

Nje komunist si ti, qe e sulmon Berishen si neoliberal qe po ben namin ne Shqiperi, nuk mund te jete kurre me PD.

Ne fakt ky eshte efekt i urrejtjes patologjike qe ju deformon. Nuk e keni per gje qe nje minute ta shani Berishen si neoliberal e te deklaroheni kolektiviste, minutin vijues ta shani si komunist e te deklaroheni mbeshtetes te PD.

E di kur do ta mundni Berishen e PD-ne, kur te doni veten me shume se urreni Berishen e cdo kend qe nuk mbeshtet partine tuaj here te kuqe e here roze.

WTF? Po une shaj dhe Ramen dhe Nanon mer loqe, e sidomos ate kufomen e Tepelenes qe luan si skile nga bankina. Por ty t'i ka zene syte dashuria per Berishen, prandaj kujton se shpreh urrejtje ndaj Berishes. Po ty qe s'te kam degjuar t'a shash njehere Berishen. Apo eshte i pagabueshem, dashuri pa kushte? Ah medet kur cicerojne dhe gjysmaket!

_camus, ne menyre shume te ndergjegjshme te ofroj mendimin tim: Saliu eshte nje kuader i regjimit te meparshem i riçikluar nga PPSh ne krye te levizjes demokratike (TVSH, jo me koke te vet, e percillte si nje udheheqes ne 1990-91). Perparimi evident i Shqiperise ne keto 20 vjet ka ardhur pamvaresisht nga Saliu dhe jo per shkak te tij.

Ne fillim te vitit 2008 prokuroria po i hidhte lakun ne fyt por kur pane se vegel e cilave forca ishte alternativa Rama, dosja u mbyll menjehere.

Rama eshte njeriu i papergjegjshem qe e kane vene aty vetem per te penguar tranzicionin. Forcat qe e kane vene ne ate post dihet cilat jane dhe çfare perfaqsojne. A nuk e vini re se Rama as qe eshte ne diskutim. Dmth qe ka pasur sukses maksimal...

Celesi i vertet i situates eshte populli shqiptar. Ne vend qe te dalin ne shesh dhe te kerkojne ne menyre te qarte çbllokimin e embargos se organit legjislativ (Parlamentit Shqiptar) gjysma e atyre qe shkojne ne votim i japin votat Rames dhe atyre qe e kane vene aty per te frenuar proceset demokratike.

Vertet qe ne votime shkon vetem 40% e atyre qe kane te drejte vote, por ata 60% e tjere nuk shkojne per te votuar thjesht se nuk shohin alternative.

Ne vend qe te pyesim se "Kush na  ben kete hata" do te ishte me mire te pyesim veten "Cfare kemi bere gabim".

Saliu eshte atje vetem se, ndryshe nga 1996, ka fuqi frenimi me pak se Rama. 

 

 

Berisha permbysi komunizmin dhe futi ne burg Ramizin me shoke e shoqe, hapi Shqiperine dhe e vuri ne shinat e ekonomise se tregut dhe kapitalizmit.  

 

Seriozisht e ke ti? Berisha e futi ne rrugen e anarkise. Cdo fije e ekonomise qe ke sot eshte vazhdim i ekonomise qe ngriti nano nga zero. gjithcka qe arriti te bente Berisha ishte vefa e kompanite e tjera. Vrau e preu shume me shume se ramizi, ti me thua urrejtje. ne ka njeri qe do gjykuar e denuar me denim maksimal sot, ai eshte Saliu.

PO me plak po, e futi per kafe posiiiiiiiiiiiiiii. Plumin ja kurseu se, e rende camus e rende. mos e mbro aty ku seshte per tu mbrojt

Kur nuk e kapem ne 91-in ta varnim ne mes te Tiranes vezet e tij si Saliu dhe Nano nuk do celnin kurre ..... fatkeqsi e Shqiperise qe nuk kishte nje elite intelektualesh qe te dale shtresat e deklasuarve mbasi ato ishin vrare dhe masakruar sisetematikisht pergjate 40 viteve....

Nanos i marrsh te ligat. Lider historik i PS-se, burgaxhi, bixhozxhi, pijanec, te gjitha te ligat i ka. Por qe di edhe te perkulet si Pavaroti e te dale me elegance nga skena kur mbaron kenga.

Ore, keto "trimerite" pas pilafit i bejne burracaket.

Se ja ta marrim psh sikur ne ´91 te ishim versulur ne bashke me ty, qe te kapnim e te varnim Ramiz Aline, cili mendon ti se do te kishte shancet me te medhaja per te kaluar ne boten tjeter, ti apo Ramiz Alia?

Se kjo pune keshtu ishte dhe keshtu eshte, sic e ka kenduar edhe Frenki "what were the chances".

Amon, ere, po vari trapin. Ja shif Rumanine qe e pushkatoi te vetin. Sali kaluan ne duar ata, Sali kemi dhe ne. Ore s'ka thone kot Danton e Buchner se revolucioni, si Saturni, i ha femijet e vet. Qe ku i ke gjithe femijet e revolucionit, te shperfytyruar e cope-cope mu ne bark te Saliut. 

Puna eshte qe disa qe e kane memorjen e nje peshku barbun, kerkojne qe te marrin persiper qe te tregojne Historine.

Se cfare ka bere meperpara Ramiz Alia e dine te gjithe dhe ai ka peshe te madhe ne historine e regjimit te Hoxhes. Po ashtu ka edhe nje peshe kryesore ne berjen e historise se ketyre njezet vjeteve te fundit.

Keta qe kerkojne sot qe te varej Ramiz Alia ne ´91, ose e harrojne ate vit ose nuk i kane jetuar ato dite shkurti e marsi te ´91.

Pa pyeteni njecike Neritan Ceken se cili ishte meraku kryesor i njerezve, kur dolen tanket nga Garda e Republikes dhe u vendosen para Bllokut dhe tek Ura e Lanes?

Kur te gjeni kete pergjigje, atehere hajdeni e flisni mbi rolin e Ramiz Alise gjate atyre diteve te turbullta te ´91.

Gjer atehere shnet e pare per te gjithe! Por mbi te gjitha uroj me teper njerzillik per ata te shperfytyruar nga dhimbja dhe urrejtja!

Ju lutem admineve, qe ta pastrojne kete blog nga ca qelbace, te ndyre....Ju mos hiqni komentet me spec, po keto palaçot me keto palaçolleqe qe shkruajne ketu...

ps

apo me ndryshimin e faqes, i keni heq dhe te drejten vetes per censure....???? vini ore opsionin redakto.....se lame nam....

pamvaresisht se cfare une mendoj per kete njeri,ne kesisoj rastesh thuhet:u prefsh ne paqe.

Do doja qe dikush ti pergjigjej kesaj pyetjes sime, te vetmes qe kam sa here me shkon mendja tek Ramiz Alia & co. :

 

Ne biseden me studentet ne dhjetor te '90, Alia i thote Arben Imamit (i cili pretendonte, i emocionuar dhe i hutuar siç ishte, se burokratet e asaj kohe ishin ekstemiste te majte) pra i thote Imamit se ata, pra burokratët, ne fakt ishin kthyer ne te djathte, ne konservatore. Ja thote si neper dhembe, por ja thote. Eshte pjesa me interesante e bisedes, ne mos e vetmja qe ja vlen.
E permend kete 'dejtaj' sepse dua se pari te them se Alia ishte koshient se si ishin politikisht punet (e nenvizoj politikisht, se ka shume rendesi tek ajo ku do dua te dal) : po konstatonte fundja ate qe Trocki e kish parashikuar qe ne 1923, burokratizimin e sistemit (prej nga dhe propozimi i tij i dikurshem i 'revolucionit permanent&#39smiley.  Nejse...

Tani : perderisa Alia ishte koshient per kete (perderisa i quante hapur -te djathte, konservatore- burokratet e sistemit -- dhe per kete, une kam deshmi me imazh dhe zë ! - dhe ketu ne fakt nuk e kam vetem me Aline) pyetja ime eshte : si keta njerez, ne fund te viteve '80, nuk vrane veten ??  Ne themi shpesh se "Alia nuk vrau njeri"; ashtu qofte - le te merren historianet. Ne themi shpesh se : "askush nuk e vrau pas '90-es". Ashtu qofte, prap dhe me kete, le te merren historianët.  Por pyetja ime eshte : po veten, pse nuk e vrane keta njerez ?? Per me teper qe nuk eshte e vertete se nuk ka shembuj (shembuj ka qe nga Majakovski, mund te vazhdohet me Nako Spirun shqiptar, por mund te shkohet deri edhe tek kiliani Aliende).
Eshte e vetmja gje qe nuk kam kuptuar ndonjehere : pse asnjeri nuk vrau veten. Qofte ky Alia, qofte Gorbaçovi.
 

“E vret veten gjermani, e vret rusi, e vret anglezi dhe italiani; shqiptari - jo! Ngordh e s’e vret!”.

lasgushi

Stalker, kjo eshte nje pyetje interesante. Pse nuk e vrane veten. Sepse kishin rene aq thelle ne gropen e Komunes Primitive sa qe nuk mund te kujtoheshin me per alternativen. Ishin te pariprogramueshem.

Nuk e shikon Nexhmijen qe flet e shkruan krejt e shkeputur nga realiteti? Kemi pare prindet tane qe, mbasi punuan si skllever gjate gjithe jetes, erdhen ne perendim ne moshen e pensionit dhe nuk kuptonin asgje nga realiteti i botes se lire.

Ramiz Alia ne librin e tij thote se i vinte keq qe s'mundi te bente me shume per popullin megjithese u perpoq shume. Kjo fraze eshte jashtezakonisht e pasur ne vetvete. Edhe mbas te 80-tave ky njeri nuk e pat kuptuar se nuk ishte çeshtje perpjekjesh. Sado te perpiqej ai dhe prindet tane (qe punuan si skllever gjithe jeten) ishte sistemi qe nuk funksiononte. Te marresh rrugen drej Komunes Primitive me shpresen qe te permiresosh jeten e popullit eshte diçka qe te ben te mendosh shume, po shuuuuume.

Perpiqu sa te duash, por kur ke vene qerren perpara buajve nuk shkon drejt mireqenies por drejt kanibalizmit. Dhe kjo ndodhi. Por Peshqit nuk e permendin dhe nuk japin asnje pergjigje atij qe e permend.

 

 

Unë mbaj mend tjetër gjë nga takimi me studentët. Këta, ishin të ekzaltuar dhe po flisnin për politikë të madhe, investime etj... me atë naivitetin që i karakterizonte. 

Kur po flitej për investimet, në një moment u thotë: Po ju çfarë doni, ta shesim Shqipërinë? 

... dhe ja ku jemi tani, me Shqipërinë e shitur tashmë. Ky më duket se është çelësi se pse nuk vrau veten. 

Xhaxhai e ka përkufizuar qartë dhe pastër fare: Aty ku disa shihnin barkun e tharë, të tjerë shihnin një lopë për tu mjelë. 

 

Jul, une e kisha ketu : kaq keq paskan qene keta (nga Gorbaçovi, tek Alia) qe te vdisnin nje dite 'natyrshem' ne nje senatorium, ne moshen... 86 vjeçare ??!  Per kaq pakogje nuk ja paskan pervesh vetes ??

Debati per punen e burokrateve (ekstrem i majte apo i djathte) eshte ne bisede, te siguroj. Biles ishte interesante, se asokohe, te flisje me terma 'i majte' e 'i djathte', ishe sikur te vije nga planeti Mars. Une e mora si shembull per te thene se me sa dukej, Alia ishte plotesisht koshient per denatyrimin e sistemit (ai sistem qe konsiderohet si emancipimi me i larte i qenies njerezore te kthehej ne nje lukuni burokratesh, dhe vete lideri ta pranonte me gojen e tij ?? Po kesaj i thone te shohesh fundin me syte e ty ! Dhe mos vrasesh veten ??
Ne fakt, une kam pershtypjen se kur Ngjela thote se "pse kujtoni ju se Enveri e kish lexuar ndonjehere Marksin ?", i bie qe jo vetem Dulla qe nuk e ka pas lexuar, po as Ramizi, e bile bile as Gorbaçovi !

Ose dhe me termat e tu : perderisa nuk ja arriti te mos "te mos e shiste Shqiperine", pse nuk ja keputi vetes Alia ??? C'fare priste ?? Priste senatoriumin ?? 
A m'kuptove ku du me dale ? smiley
 

LULIAN...pikerisht kete po them ...ne disa rrethana te tjera, ti as qe do e njihje fare qe egziston ne kete bote nje njeri me emrin Fatos Nano....keto dy emrat e mesiperm t´u nguliten ne koke fale egzistences se Ramizit....

Eshte cik e pabesueshme nje ata qe cirren per diktatorin Berisha ndiejn keqardhje per vdekjen e nje tjeter diktatori.  Funderrina hipokrite.

Edhe une habitem plako, sa rrenje paska pas komunizmi ketu mer plak. Imagjino keta qe flasin per perparim, qajne per ramizin. Ti prehet shpierti ne paqeeeeeeeeeeee......!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Po xhehnemi mos i dalte, pleres, se ka vrare njerez, ne mos me urdhrin e vet ka kontribuar qe te vriten. Po shpirtrat e atyre ku duhet te prehen. Po jeta e atyre qe iku ne burgje e miniera, kush e shpaguan. Ky plehre, bashke me te tjeret kane dash plumbin ballit po shkon dhe me vdes me pekule, dhe nen kujdesin e ministrit eeee. Po ata qe u gjeten dje ne puke mer, kush ja kthen jeten. Sot e kesaj dite do ishin gjalle, por se dine akoma se eshtrat e kujt jane. Po ata qe u vrane ne kufi mer, car ishin. O po me kujtojne te mirat e socializmit, dhe ceshte me e bukura jane te gjithe ata qe rrine jashte. Pse mer ato vende komunizmi i beri. Nje tufe horra, kriminele dhe injorante kane qene ne krye.  Ore pike muhabeti, me eshte bere qejfi qe ka vdek,. Madje edhe do festoj, se dhe zoti ta merr per sevap, per kete lloj monstre. 

Shume te thella plako, shume te thella!  Edhe bare do hane dhe idealin s'e braktisin! E forta eshte se shumica e ketyre funderrinave flasin nga vendi i kapitalizmit te eger ku gezojne cdo te mire materiale, e derrdellisin ne menyre te felliqur se si cdo gje ndryshoi pas 21 janarit! Nga ana tjeter pastaj te sulen me cdo lloj ofendimi pse nuk denjoke te ngushelloke e lavderoke nje gjakatar komunist! Funderrina nga me te fundit!

Ore Plehre smiley o maskara smiley o gdhe e gje e trashe smiley Per ke funderrine e ke fjalen, apo flet me vete para pasqyres smiley dhe i hedh ketu gjithe mutrat qe mendon. Po lexoji mer loqe gjithe komentet, se keshtu i hedh gjithmone pordhet e bo si pidh i indinjum pastaj smiley Me gjej nje koment funderrine qe e ka mbrojtur ne kete teme Ramizin, e qe ka thene se eshte yll, e qe ka thene se s'ka bere krime, pa e nxjerre nga konteksti. Nje, vetem nje gjej, pastaj ke te drejte te flasesh per funderrina qe edhe bar hajne edhe idealet nuk i dorezojne. Perndryshe, mbetesh loqe. NAAAAAA, it teri. Flet per funderina ne drejtim gjeneral smiley Po s'ka mor funderrine keshtu ne pergjithesi si e ben ti. Po angazhohu mer nje here ne menyre te shendetshme, ne menyre konstruktive me dynjane, se s'je as i vetmi qe e ke vujt ate regjim, e as ai qe e ka vujt me shume. Perdori mer njehere ato kokat e idrizit se s'ta kom pa nje here buzen te qeshi, por vetem menxyra ndjell. Po qeke gjynof mor, po qesh mor i cike se nuk te bo dom e qeshmja. Po mbylle mer njehere squpin po qe se s'di vecse te flasesh kodra mbas bregut, se nuk vdes peshku pa ty smiley e as ti pa peshkun, o bote o dreq, qe paske lindur per ta ndreq. Po nuk mund t'i besh dot funderrina te gjithe ata qe nuk jane dakord me termat e tua, o gdhe. Qesh mer qesh me funderrinat e mos e merr veten kaq seriozisht se na cave manokllen.

Uff, sa me nxef ky rob. S'ka faj idrizi qe e mbush me koka.

E them me keqardhje por shqiptaret vetem diktatura i dha titullin "njeri", dhe kete po e tregon koha. Qe te jetosh ne nje vend,vegjetosh,besh pjese ne nje grup te caktuar "specjesh" nuk te ben automatikisht te "njeri".

I mallkojme si skizofrene "ata" qe krijuan kombin e pare shqiptar dhe duartrokasim ne anen tjeter ata qe po e shkaterrojne sot..Po e shesin cope cope,po e kthejne ne nje pike grumbullim plehrash dhe skrapi te Evropes...po e mbysin cdo vit..po e vrasin dalengadale...Dhe me e rendesishmja e kane kthyer vendin ne nje spital psikiatrik ku cdokush bertet si i marre....Bertasin si te marre se fajin na e paskan "ata" qe iken....Ata e kane fajin qe ne u cnjerezuam dhe u kanibalizuam si popull pas 20vjetesh ? "

Diktatura i beri shqiptaret njerez! smiley

Beji nje krahasim shqiptareve te pasluftes..

Para luftes ishim Homo-Albanicus

  • 90% analfabete
  • Nuk kishte shkolla...
  • Nuk kishte spitale
  • Mungonte energjia elektrike
  • Mungonin rruget
  • Mungonin kanalizimet
  • Mungonte sistemi i ujit te pijshem
  • Banesat ishin primitive(te ndertuara me plithare dhe bajga lopesh)
  • Mosha mesatare e jetes ishte e njejte me ate te nje afrikani (rreth 55vjec)

Beji cik llogarite

 

Dhe keto mungesa (te ekzagjeruara tej mase) nuk te bejne njeri?

Beji dhe ti llogarite pak te shqiptareve te paskomunizmit.  Filloje qe nga emigrimi masiv, mbase i paprecedent ne historine e kombit tone.  Shtoji dhe keto "permiresimet" ketu:

http://bllokshenimesh.unblog.fr/2010/06/08/morali-komunist/

po mire mo ,se mos harro qe po flet per nje diktature dhe diktaturat jane kudo njesoj.Sot jemi ne demokraci dhe keto jane perseri te moralshme dhe kjo nuk ndodh ne cdo demokraci ,por vetem ne Shqiperi.

Ti ke mohuar gje ndonje familjar pse keta jane denuar nga shteti? Te eshte mohuar gje e drejta per te studiuar per ndonje arsye absurde? A e ka pushkatuar Sala gje Edin me gjithe opozitaret e tjere?

Mos u beni karagjoz!

Mua personalisht jo ,as tani ,as me pare njerezve te mi.Une ndryshe nga ty s'flas ne veten e pare .ka shume njerez qe ankohen dhe tani qe padrejtesisht i'a kane dhene lekut ,mikut degen  e shkolles ,punes qe u takonte atyre. Sala ka vrare 4 njerez te pafajshem ne bulevard ,e me mire te kishte pushkatuar Edin,se ata (te me fali nena e tij ).

Ndryshe nga ty ,une nuk i mohoj krimet ,padrejtesite e regjimit komunist,por as ato te sotmet.Ti ke 20 vjet qe gerrmon vetem  ne te kaluaren .Mos je gje me prefesion arkeolog ?

Ndryshe nga une? Me ca merrem dhe une.  Ti ngele duke i mohuar e duke i relativizuar krimet e regjimit komunist por kur kapesh gafil thuaj nuk i mohoj.

Faji im!

nejse, dhe faji im qe merrem me ty .

Je shume qesharak kurre ben si demokrate i flakte ........a thua se ti po ndrit ndonje gje per Shqiperine tone te 10-re , duke bere si "i pakapshem",qe nje Zot e di ,se per cfare dreqin duhen te te ndjekim neve ty ,qe te kapim e s'te kapkemi dot .Burracak je ti ,qe thua ikem se aty u vune komunistet ne krye dhe nuk ndenje ketu t'i rrezoje komunistet .Kur ti se bere kete ne demokraci ,mos shit dengla ketu per kohen e diktatures ,se rradhen e kosit dhe te peshkut do kishe mbajt dhe ti,s'do guxoje te hyje dot pa rradhe .smiley

U nxeh vajza e vogel? Meso njehere ca dmth demokrat i flakte, pastaj meso cili eshte qendrimi im (nuk eshte i demokratit te flakte).  Pastaj mba mend qe une isha femije e nuk e mora une vendimin per te ikur.  Pastaj prano qe je pinjolle komunistesh e qe te vjen per shtat regjimi i komunisteve blu apo atyre roze, si te jete rradha e aneksat i ke te kota.  Pastaj hec pyet e te tregoj qe une ne fisin tim kam pasur diversante e disidente qe kane ngrene plumbin e jane kalbur burgjeve se i kane thene jo komunizmit, ne ndryshim nga gjyshrit e tu qe mund te kene qene vertet burracaka e qe mbanin rradhen kosit si qytetare te mire.

po c'te mesoj mo i pakapshem ,qe ti kujton se demokraci do te thote te denohen vetem ata qe kane vrare ne diktature dhe jo ata qe vrasin ne demokraci,se demek s'jane nga "partia" jote.

demokracia ketu ne Shqiperi nuk ka per te ardh po nuk u nderruan 3 breza,se jeni juve qe me kete urrejtjen tuaj te akumuluar , keni per te gjykuar dhe nja 200 vjet si komunistet dikur ndaj jush .Une as kam qene ,as do jem komuniste dhe ne krahasim me ty ,nuk kam urrejtje as per komunistet,as per ballistet,legalistet,te persekutuarit etj .Dhe kur te behen femijet e femijeve te tu  ,vetem atehere ka shprese per kete vend.

Tung ,se ne te dy dhe gjuhe te ndryshme te flisnim do merreshim me shume vesh. Kot se kemi shqipen me dy krena ne. 

 

 

po c'te mesoj mo i pakapshem ,qe ti kujton se demokraci do te thote te denohen vetem ata qe kane vrare ne diktature dhe jo ata qe vrasin ne demokraci,se demek s'jane nga "partia" jote.

 Jo, une s'kujtoj kete qe thua ti me siper e as e kam thene kete me siper! Ky eshte nje supozim teresisht i gabuar nga ana jote! Po pra fajin qe demokracia s'vjen ne Shqiperi e kane viktimat e krimeve te komunisteve qe kerkojne drejtesi per ate qe i ka ndodhur! Gati gati sa s'po thua ca dreq drejtesie dua keta!

Njeriu krijohet nga efektet qe krijon ne ambjentin perreth dhe nivelin shoqeror qe krijon..Qe te dyja keto perpara "Diktatures" ishin zero...Faktet socjalo-shoqerore na tregojne se kepi bere prapa si shoqeri nga te gjitha anet...

Para luftes ishim ne kete situate:

- kishim vetem 25 vjet pavaresi - krahasoje me 20 vjetet e fundit ne Shqiperi.

- vetem 25 vjet te drejte shkollimi ne shqip (Zogu ja doli qe 80% e njerezve ne moshen 30 vjeçare te shkruanin e te lexonin). Analfabetizmi ishte i perhapur edhe ne Itali etj.

- Zogu ndermori nje seri masash e reformash perendimore por situata e jashtme ishte kunder Shqiperise (kur ju kthye Anglise me ankesen se Musolini do ta pushtonte pergjigja ishte: Fol me Italine, jo me ne) ndersa shqiptaret vete nuk e donin reformen.

- legjislacioni ishte perendimor e i perparuar (krahasoje te lutem me ate komunist)

- mosha mesatare ishte ne linje me shtetet e tjera. 

- ndertesat: mbas shembjes se komunizmit ne Shqiperi te vetmet ndertesa te mira ishin ato te kohes se paraçlirimit: bashkia, ministrite dhe universiteti.

Komunizmi si sistem perfundoi ne KANIBALIZEM. 

E dije ti kete? Tani qe e din perse nuk e ven ne liste? Si te duket e gjithe lista jote e krahasuar me KANIBALIZMIN?

 

 

Mos na keput dokrra per sistemin e shkollimit te Zogut se popullata ne ate kohe ishte nga me te rejat ne Evrope...Kishim 90%analfabetizem ne rang kombetar dhe kjo perfshin popullsine 30vjecare..U hapen disa menza-shkolla nga italianet duke kultivuar kryesisht kulturen fashiste...Italia kishte analfabete?... smiley Po kishte.(per ate pune edhe sot ne SHBA ka shume analfabete).Ndryshimi yne me Italine eshte se nderkohe qe Italia kishte nje perqidje te vogel analfabetesh ne kishim nje perqindje te vogel te atyre qe dinin te shkruanin dhe lexonin...Nuk po flasim ketu per akademike qe nuk behej fjale fare...

Tani meqe me fole per ato 5godinat e qelbura qe u ndertuan ne Tirane nga kredite e buta te fashisteve(Nderkohe qe shfrytezonin gratis naften dhe pasurite e kolonise se Adriatikut)..Ketu nuk po flasim per 5 godina o shqiptar, po flasim per nje vend qe ishte ne gjendje primitive si ne anen e infrastruktures dhe ate socjale....

Qe te kuptosh fjalen "kanibalizem" duhet te kuptosh gjenden e tanishe qe ndodhet populli shqiptar i cili ka humbur cdo vlere njerezore dhe "kombetare" nga ana tjeter...Jemi katandisur ne nje popull qe e ndryshojme kombesine dhe emrin si nderrojne fustanet "gocat e bllokut"..kanibalizem se po kosumojme ato pak vlera qe na kishin ngelur"te cilat tashme jane kthyer ne jashteqitje"...

 

E do dhe me video se kush ishte Shqiperia para komuniste?

Shif ca kete dokumentarin e Nazisteve per Shqiperine...(saktesisht Tiranen)

 

 

 

U la nje hale me pak fjale

U me fal art, bashke me enver hoxhen u lane dy hale

Djema, mos u zini ju lutem, tek libri "Vizione te qarta", kam bere dy analiza per fjalimin e Ramizit dhe librin e tij. Kur mesova se ku banonte Ramizi, me lindi ideja te beja nje interviste a bashkbizedim me te, por nuk u be mbare. Doja ta rihabilitoja pakez nepermjet ketij bashkbizedimi apo interviste, qe do quhej nje takim historik pas 20-21 vjetesh, ndermjet Disidences dhe ish Nomeklatures, takim qe duhejsh bere ne fakt para 20-21 vjetesh per te miren e Shqiperise.  

Ti je Desidenca????smiley

Stavro mos ja fut kot. Dukesh qe nuk e ke lexu "Vizione te Qarta". Pjeri aty e tregon me detaje veprimet e tij disidente. Mos fol kot per njerezit kur nuk i njef.

Me e bukura eshte kjo: "... per te miren e Shqiperise. " smiley

o Pjero, po ate skenarin ke fillu me e shkrujt, mer?

Shqiptaret historikisht kane treguar qe jane qenie te dobeta mbasi nuk arrije prodhojne drejtesi kjo duket qarte dhe ne ditet e sotme ne sistemin e drejtesise ... sa zili e kam Kosoven qe ka Eulex-in....gjithashtu policia ne Kosove eshte ku e ku me larte se policia shqiptare si nga ana profesionale ashtu edhe nga mardhenia etike me qytetaret ....Saliu dhe Nano.... ishin garacia e vetme per t`i shpetuar JETEN Ramizit (ligj i xhungles ,uni mbi te gjitha)....rrjedhimisht nuk lindi as PD e as PS.... me parime te pastra djathtas e majtas ...po thjesht u qurravitem ne llumin diktaktures ... mendesi te cilat vazhdojne te mbajne peng pjeserisht edhe sot e kesaj dite PD dhe PS.....

Tmerr cfare kafsherie disa komente.

Shqiptari e ka pas zakon qe dhe hasmin kur e vriste e kthente me fytyre nga qielli qe ti dilte shpirti lehte.

Ne cdo liber fetar ne cdo liber etike eshte shkruar se nese nuk keni fjale te mira per te thene per te vdekurin me mire mos thoni gje. Se pevecse kafsherise suaj asgje tjeter nuk trregoni.

Kur paskeni pas kaq shume mleff pse nuk vajtet ta vrsinit gjkatarin qe shkaktoi genocid. Ne Laprake e kishit e gjenit kollaj fare plus qe ai nuk dilte me antiplumb nen jelek.

Mjere ato qe ju kan ne shpi.

Ju marrofte zoti, fare e keqe!!!

Mire me mire, ne se vrame, asgje nuk beme, por prap plakoooooooooooo me vdekjen e tij nje hale u la. Ej ti shash keto lloj mostrash, ben sevap smiley))))))

Shaje, mer Xhim, shaje, por ta dish per ca e shan eshte me mire.

Shqiptari e ka pas zakon qe dhe hasmin kur e vriste e kthente me fytyre nga qielli qe ti dilte shpirti lehte.

Komunistet kur i vrisnin hasmet e tyre, si i trajtonin?

Flliqesira ishin komunistat, felliqesire je dhe ti.

Flliqesire jane ata si puna jote qe mbrojne krimet e komunizmit e ngushellojne diktatorin e fundit e komunizmit.

Ti je cop mishi me dy sy.

Me kape mat tani!

Je nje cop mishi me dy sy i kapur mat!

Sa bebe i vogel qe je more kolopuc.

Always give your best, never get discouraged, never be petty; always remember, others may hate you, but those who hate you don't win unless you hate them, and then you destroy yourself.

 

Fjale te medha tha Nixon. Sikur te kishin shqiptaret vesh ti degjonin dhe trru ti kuptonin shume gjera do ishin shume ndryshe.

Per te vdekurit c'dohere vetem fjale te mira.Vepren e Ramiz Alise gjykojeni ju qe e keni (per)jetuar,ndersa une mund te them vetem ato pak fjale qe kisha degjuar tek berberi apo furraxhiu :komunist apo jo,kriza e viteve 90-ta u menaxhua pa gjakderdhje.

jakovë, une te dija ne Paris sot ty... per te pare ndeshjen.., apo shkruan nga iphone?smiley

N'dash beso,n'dash mos beso , bileten e kisha falas por nuk shkova.Ndeshja me Lukseburgun mi ka pre damaret.Fitova pershtypjen se ndeshjet po kurdisen dhe per here te pare u ndjeva i turperuar si tifoz i kombetares.

natyrisht te besoj..smiley.  

une isha javen qe shkoi ne Paris, rastesisht, keshtu qe kush vete prape thashe...smiley.  e kam ndjekur kombetaren  (jo rregullisht) neper evrope... por qe kur u largua nje shoku im qe luante atje,  u shkeputa edhe une. ...

p.s   me ishte fiksuar nje koment i joti dikur: ke pas thene qe do shkoje te shihje ndeshjen ne Paris... bile me eshte fiksuar esdhe kjo:  ''nuk vehet ne ndeshje futbolli si intelektual'', prandaj te pyeta

Gjithne duke kerkuar falje per bastardimin e nje teme serioze si rasti i vdekjes ,por futbolli eshte pjese e jetes ime .Tifozet me te organizuar te kombetares jane pikerisht ata nga Belgjika.Ka intelektual,por ka edhe asi te "hurit dhe kanopit".E kemi ndjekur deri ne shtetet Baltike ,e nese eshte nevoja, do ta ndjekim edhe atje ku mbaresohen arushat,mirpo ky ekip i sodit nuk ka gjak te shqipes.
Perndryshe,ish lojtarin e kombetares B.Hasin e kemi kendej pari.

une hapa nje teme per futbollin me rastin e ndeshjes se kombetares, por edhe ndeshjeve te tjera qe po zhvillohen sot, por mesa duket admini(ja) se pa te arsyeshme ta publikonte.

 duke pare nivelin e kampionatit shqiptar, por edhe te atyre futbollistave tane qe luajne jashte, se ne ç'ekipe luajn, kam pershtypjen qe pritshmeria jone  nga keta futbolliste, eshte e me e madhe nga cduhet..  mundesite e tyre jane te kufizuara...

nejse, une kam qene dhe do te mbetem tifoz pakushte, i pakompromis i kombetares shqiptare!!smiley

epo budallalleku s'ka te sosur ne shqiperi. e cfare ka qe te pelqesh apo mospelqesh R. Aline. prandaj jane blogjet, prandaj bashkebisedojne njerezit dhe nuk monolog-ojne (''shpikja'' ime kjo). E c'te keqe ka  te shkruash mire apo keq per nje te vdekur? vdekja nuk eshte domen vetem i cave, eshte pjese e jetes. akoma se kane mesuar shqiptaret qe ''mos fol keq per te vdekurin'' eshte nje budallallek nga i cili duhet hequr dore. po ketej pse i komentojne te vdekurit (per mire apo keq), apo jane ''budallenj keta. jo po vrit, prit, beje krime tere jeten dhe kur vdes. stop, njerez! nuk lejohet te pergojoni te vdekurit.

shteti shqiptar ashtu sic i takon e beri detyren ndaj ti. mjeke te tere u vune ne dispozicion te ish-presidentit. kurse njerzit jane te lire te shprehin ate qe ndjejne per te, mire apo keq.

Kto komenetet e tua me kujtojne nje kenge te Bob Marley qe thot:

Funky Funky Chicken

On the Mashed Potato

edi qe e ke mire ti Lira.

po pse o spiritus, ku ke degjuar mos flitet keq se vdiq? po te gjithe kane vdekur dhe do vdesin. pa mosfoljen se vdiq, do kishim vec harrese. kush i thote keto aman. kjo eshte keqkuptuar besoj. qe nga pellazget (up dolem tek pellazget) qe armiqte edhe kur i vrisnin i nderonin ne vdekje ( akili pasi e beri cope hektorin u pendua etc etc). pra shteti e beri detyren. kaq! njerzit jane te lire te shprehen si te duan.

jo po vrit, prit, beje krime tere jeten dhe kur vdes. stop, njerez! nuk lejohet te pergojoni te vdekurit.

Lira ajo puna e te vdekurit eshte thjesht justifikim.  Revoltohen se i'u pergojua pasardhesi i zgjedhur i Veros.  Revoltohen se i'u sha xhaxhi Ramiz.

Me fal.

Ti je nje cop mishi me dy sy dhe me nje goje.

Nuk te kem ngjare te gjithe ty, prandaj mos projekto veten tek te tjeret.

 

ps:Lira, zakonisht  te vdekurit e zakonshem nuk perfliten.Kurese rasti R.Alise ndryshon.Si figure publike normal qe do dikutohet e perflitet.Secili thote ate qe mendon. Pastaj organi te menduarit varet ku qellon per momentin.Ca e kane ke zorra e trashe, ca ke ne fshikez e kshu me radhe.Ca ngjiten kemba kembes.Dhe ndotet atmosfera. 

epo ne per personalitetet po flasim, jo per njerzit e tjeshte. pastaj s'jemi ketu per te korrektuar gjithe dynjane o spiritus. kush je ti apo une te themi qe ai ka te drejte dhe ky tjetri s'ka. jemi te zote te bejme nje bashkbisedim sic duhet, pa per te vene etiketa eshte kollaj fare. fut ca fjale te pista ( sic eshte mbushur ky blog), futi dhe ca te tjera dhe u duket vetja fitimtare.

Personalisht, ky lajm nuk me dha ndonje fare emocioni. Ose ndoshta emocionet balancuan njeri-tjetrin: keqardhje qe eshte normale kur nje njeri i perendise vdes dhe zemerimi nga kujtimet e atyre qe ai ka bere sidomos gjate vitet te fundit qe ishte ne pushtet. Gjithsesi, nuk ndjej absolutisht urrejtje per ate njeri. Alia eshte pjese e historise se Shqiperise. Sigurisht, jo ne permasat e Enverit, as ne nivelin e negativitetit te tij. Alia, si rob e politikan, ka qene i squt. Ka pas merita. Kjo s'mund t'i mohohet. Te tjerat, medoj se nuk eshte dita sot t'i permenden.

C'qenka bere ketej...

Po he ore si e lame? Ku do ta cojme kete peshoren? Ne purgator, ferr apo parajse?

213 komente!!! Duhet te ishte sqaruar tashme... Me keni zhgenjy shume.

po ti fol o kakavie, fol. thuaje edhe ti mendimin tend, mos ki frike se ai vdiq. te gjithe do vdesim nje dite, nuk eshte arsye kjo per mos fol. he si vendose?

Nuk te vjen me ky rast, ca ke nemeroja Ramizit, ja ktu ne shesh te mejdanit smiley 

Ca kisha per t'i numeruar ja kam numeru sa ishte gjalle. Tani qe ka vdek se si me duket, sikur futem ne kompetencat e Zotit.

Paska shume njerez ne peshk qe vuakan nga sindroma Stokholmit. Kaq shume ju paska pelqy perdhunimi qe ju boni Ramizi me shoke? Po ikni jetoni ne Kore mor vlla. Na mallengjyt smiley

Po, shqiptaret jetojne ne parajse tani ....E merr kafshen nga xhungla..e zbut..e ben njeri...Fillon kafsha te perceptoje dhe te kerkoje llogari se perse e zbute dhe nuk e le ne gjendjen e mepareshme kur lehte larte e poshte dhe ishte kthyer ne nje rrogoz ballkanik..Eh mor burre i dheut te mos ishin keta "demonet e kuq" do ishit kthyer ne de facto Armenet e Ballkanit.Do ishit shuar si popull fare..Do ishit reduktuar ne ndonje republikez si psh Republika e Hanit te Hotit..Kete meritonit ju...

"Do ishit shuar si popull fare..Do ishit reduktuar ne ndonje republikez si psh Republika e Hanit te Hotit..Kete meritonit ju..."

Po ti ca rrace je qe po fliske per "ne"? Si era bajge jugosllavie me vjen.

Ka nja dy dekada qe ta shpelau ate eren e bajges "ai qe po e mallkon sot" se jetoje ne kasollet me bajga dhe plithare...Hej ky egocentrizmi "primitiv" tipik i kokecepave qe kur dalin jashte kufirit e nderrojne emrin ne Janis,Xhon apo Giovanni

Une puro shqiptar jam dhe e shikoj te verteten sic eshte..Nuk eci me syte nga qielli te shikoj per shqiponjen mitike"qe ka kohe qe na e ka bere glasen"

Hiqe ca nga ekuacjoni diktaturen nga historija jone dhe skenari ishte teper i thjeshte dhe fatal ....Ta tregoi historia kete fare mire me maskrat e Cameve dhe masakrat e Malit te zi dhe Kosoves....

 

Si ore na paska ikur Mizja...... na mori ne qafe smiley na la vetem smiley
Sa gjera beri keq ky palo politikan mori ne qafe nje popull te tere..... Me Enverin te pakten e dinim qe ashtu e kishte mendjen e kishim mbledhur qypin por ky nga ti drejtonte gjerat ne 1990-ten i shtremberoi me keq.....
Merr edhe Salen me vete o mIze se e shpeton ate popull...... hajde hiqe xhaketen zvarre..... ndeja doren Sal-baldoses.....

"Diskutim" tipik.

Kush je ti, kush jam une. Ja shisha robt! Te zhduk! Te djeg! Bastardi! Legeni!...

M'u rikthye prape ne mendje paragrafi nga fjalimi i Steve Jobs:

"No one wants to die. Even people who want to go to heaven don't want to die to get there. And yet death is the destination we all share. No one has ever escaped it. And that is as it should be, because Death is very likely the single best invention of Life. It is Life's change agent. It clears out the old to make way for the new. Right now the new is you, but someday not too long from now, you will gradually become the old and be cleared away. Sorry to be so dramatic, but it is quite true.

Kti Ramizit eshte me ja ## te deknit...oh wait

O Shqiptare deri dje gjalle e kishit,sot qe vdiq e gjetet tja numeroni?

Megjithese tipike Albaneze.

ke ardh mire. rrezato mireqenie te konsolidume. e them me ter mend kete.

Rahmet paste dhe t'i rrojne te dashurit!

te pakten te perpiqemi ne te sotmit e "demokracise" t'i mbajme gjalle zakonet e te pareve tane nga diktatura ne epoke te gurit, qe: i vdekuri respektohet.

historia do flasi per te si e qysh e tek. un s'e kam jetuar dhe s'di ca kulisash mund te kete lojtur sic flitet apo nese vertete ka lojtur. po di nje gje, qe me te poshter kane qene ata qe benin dhe bejne "Ura!!" per pushtetin ne cfaredolloj situate: ata burracaket, karieristet, servilet, spiunet, intrigantet qindkaratsha pa din e iman. ata, kane me shume faje ne mbajtjen gjalle te nje sistemi rrenues ne cfaredolloj situate. nuk kane patur asnjhere per qellim te mbrojne interesin e perbashket dhe te udhehiqen nga parime te drejta, ne te kundert kane pare vetem interesin personal (shiko si perkrahet sot Bersiha ne mekatet qe po i ben aitj vendi) pa marre asnjehere ne konsiderate ca effekti mund te kete perkrahja e tyre dhe cfare pasojash sjell ajo ne kurrzin e robit te thjeshte. fatkeqesisht ky lloj njerezish asnjehere s'na kane munguar, prandaj jemi dhe sot ketu ku jemi. 

kurse per sa i perket R.Alise, se u be per merhum tani, me ca e kam pare ne intervista gjate ketyre viteve te "demokracise" gjithmone ka reflektuar mprehtesi habitese per moshen qe kish dhe fisnikeri ne mendimet e tij. ka mbajtur nje qendrim te distancuar pa shfajesime dhe perzierje ne klimen politike. ka mbajtur nje pozicion luajal ne opinionet dhe qendrimet e tij, si per te shkuraren dhe per te tashme e politikes shqiptare. per me teper, ka qene e vetmja figure qe kur fliste te jepte peshtypjen e nje diplomati te vertete, nje politikani.

po dhe sikur qen bir qeni te kish qene (kete do ta thote historia kur shumica e shqiptareve te clirohen nga gjykimet e trasheguara (mbase me te drejte mbase jo) emocionale dhe te dale ne shesh e verteta objektive): ka meriten per kalimin e pushtetit pa dhune, pa marr jete shqiptaresh, nderkohe, kur i luteshin per te hapur zjarr ndaj demonstruesave. kete nuk e beri dhe s'ka bir nene tja mohoje.

po te qe ai katili qe perflitet, me nje fjale nga goje e tij, do qe bere nje kasaphane mes shqiptaresh qe nuk do i dihej pastaj ku do i dilet fundi, dhe vet mund tja mbyste ne ndonje Kube a ndonje Kore Veriu

po ca te thuash vl, esh bere peshku si kopshi pa dreke me dava legenash. epo dhe legen dhe krenar esh cik ti qish plaken ky muhabet.. po vk ua ka perkufizuar tamam i nderuari Drizo tipin ketyre: keta rrine fshehur pas shkurreve dhe rrine e presin sa te ngordhi kali, pastaj u leshohen direkt patkonjve.

mire enverit qe s'i benin dot gje dhe e lane te ikte ne ate bote si faraon, me nje ton lot, po ketij rahmetlliut pse s'i dhane "haken" qe "meritonte"?! - lind pytja. pergjigjja plake po jetgjate, na thote: brum legenash

 

Nuk di a ka lene te pakten sekretin e vetem qe ja vlen (deri diku) te dihet : kush i hapi ambasadat ne korrik te 1990-s ?

Dhe dicka mbi kete "meriten" qe i jepet Alise per kalimin e pushtetit pa dhune.  Ajo eshte merite per te shpetuar bythen e tij e bythen e gerxhove komuniste te tjere ne byro e gjetke.  S'ishte e nevojshme dhuna kur levizjen antikomuniste me fame e perbenin studentet e universitetit, te cilet ishin bij komunistesh dhe s'kishin per te bere ndonje kasaphane gjithesesi.  Per te qene i sigurt ama qe mbas kalimit te pushtetit nuk kishte per te pesuar gje, Alia i vuri si udheheqes kesaj levizje burokratin e sistemit, sekretarin e partise dhe mikun familjar te Hoxhes, kerrmen Sali qe vec do lehte por komunisteve s'do i'u bente gje ne realitet.

Ngushllime familjes!

Uroj qe t'kete shkrujte gjona per ti botu post mortem, gjona t'verteta, jo si ai libri qe botoi ne t'gjalle qe ishte i mbush me dogma dhe rrena 

Por kam fryke se shume t'verteta i ka more me vete si shume shqiptare te tjere qe paten gisht ne jeten e atij vendi. smiley
 

ka qen profesionist, Mrrok. Nga guri nuk shtrydh dot uje, thote englezi. Dmth nuk besoj. I ka mor me vete.

Ishalla je gabim. Por kam frike se nuk je! 

Nejse...

He he mrroklle. Me te verteten ky nuk rrente (librin nuk ia kam lexu, po kam pas rast te bisedoj nja tre-kater here gjere e gjate) por i thoshte gjerat ashtu sic ishin. Me nje llaf "pionier i Enverit' deri ne vdekje. I betonizum ideologjikisht dhe i pakapshem ne muhabet se kur i ti i paraqisje fakte ky hynte ne analize logjike, kurse kur i hyje analizes logjike thoshte qe po shtremberon faktet. smiley I madh fare me nje fjale, po sidoqofte pa te surprizuar kurre.

 

Desha me thone " me te veten nuk rrente". Eh mer penar!

emo, nuk e kuptoj dot psikologjine e te "marrmes me vete". A nuk do donte dikush te clirohej nga sekretet para largimit nga kjo bote?

I' pytje e vogel per Penarin: 

Kush e moderon Peshkun tashi s'funni? 

Ceremoniali zyrtar i Republikës së Shqipërisë parashikon 4 tipe ceremonish funebër: ceremoni shtetërore, më e larta, ceremoni zyrtare, ceremoni ushtarake dhe ceremoni zyrtare ose ushtarake jo të plota. 

Për ish-drejtuesit kryesorë të shtetit dhe një sërë kategorish të tjera, parashikohet niveli i dytë, ceremoni zyrtare. Në ceremonial shkruhet: 

“Ceremonitë funebre zyrtare organizohen për personalitete të cilët nuk janë të përfshirë në pikën 9.5. Shpallja e zisë përcaktohet nga Këshilli i Ministrave. 

Ceremonia e homazheve organizohet, me lejen e familjes, në institucionin përkatës, ku vendoset arkivoli dhe hapet Libri i Ngushëllimeve. 

Në orën e caktuar, kortezhi i 
përmortshëm niset drejt varrezave i eskortuar vetëm nga patrulla policore. Kjo ceremoni nuk përmban bandë, truprojë nderi dhe të shtena me armë. 

Në varreza marrin pjesë personalitete të larta të shtetit. Pas mbajtjes së përshendetjes së fundit, arkivoli zbret në varr. 

Pjesëmarrësit qëndrojnë në heshtje deri në fund dhe, pasi përshëndeten me familjen, largohen. Organizimi i ceremonisë dhe shpenzimet e funeralit përballohen nga institucioni përkatës”. 

Më parë nga jeta janë ndarë drejtues të lartë, si Hysni Kapo dhe Enver Hoxha, në kohën e diktaturës dhe ish-kryetar i Parlamentit, Pjetër Arbnori, në vitet e demokracisë. 

Por kjo është hera e parë që ndahet nga jeta një ish-president. Nuk është e qartë nëse kryeministri Sali Berisha do të respektojë apo jo ceremonialin zyrtar, për t'i rezervuar ish-presidentit Ramiz Alia një ceremoni zyrtare. 

Ndonëse publikisht, kryeministri e ka dënuar disa herë rolin që ish-presidenti Alia ka luajtur në ngjarjet e rrëzimit të regjimit komunist në Shqipëri.  /topchannel

Ne vend te gezohen keta antikomunistet e kotecit  te pulave, si shum te stresuar duken. Si duket u deshtoi plani per eleminimin e R.Alise.Te vonuar gjithmone.  

shyqyr erdhi fshesa se i bete mutin temes ne kuptimin e vertete te fjales.

demek jeni dhe burra  smiley  ncqqq

hajt naten e mire, se une skam nërmend me përgju xhenazen e Ramizit sonte, se nejta mrome pa gjume per Stivin. I have my limits smiley

 

Po mjaft bre burra, gra, te rinj, te reja dhe femije se u lodhet! Nje vdes nje mije terbohen i tbone kesaj une!

Hajde R.I.P sot se pas varrimit do ta thone fjalen e tyre historrianet illirro-arrberresho-skipetare! smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).