Komiteti i Nobelit mori këtë vit një numër rekord prej 241 nominimesh për Nobelin e Paqes, 53 nga të cilat ishin për organizata, ndër to edhe Wikileaks i Julian Assange

Por ne fund, Akademia Suedeze vendosi te ndaje edhe kete cmim mes tre personash, tre gra qe kane luftuar per sigurine dhe te drejtat e femrave per pjesemarrje aktive ne perpjekjet e paqes. 

Eshte fjala per presidenten e Liberise, Elen Xhonson Sirlif, per aktivisten liberiane Lejman Gboui dhe per jemeniten Tauakul Karman. 'Demokracia dhe paqja afatgjate neper bote nuk mund te arrihet nese grave nuk u jepen te njejtat mundesi me burrat per te influencuar zhvillimet ne cdo nivel te shoqerise', thuhet ne mesazhin e komitetit te Nobelit. 

Sirlif eshte e para kryetare shteti e zgjedhur nga populli ne Afrike, Gboui eshte aktiviste e njohur e paqes ne Liberi dhe Karman eshte nje prej figurave qendrore te levizjes pro-demokracise ne Jemen. Tre grate do te ndajne mes tyre edhe shumen e 1,5 milione dollareve qe vjen bashke me kete cmim. 

13 Komente

po me vika shume, shume mire per te treja zonjat qe vijne nga vende ku jo vetem liria e grave, po vete jeta njerezore eshte e rrezikuar! Ju lumte!

Paturpesisht gjini-perkatesisht, flm Komitetit te Nobelit sidomos per Tawakul Karman.  

E ku jane grate ketu?

grate e Nobelit,s'jane si grate e pasarelave .Jane shnderruar ne burrnesha ,se ndryshe nuk ta japin Nobelin.smiley

 

Te lutem mos e bej lemsh kete teme se eshte nje teme sot per flliqje e llogje Kavaje smiley.

Flm smiley.

Si urdheron!

Me erdhi plasja me kte vendimin... Thua se grate nuk jane te zonjat mjaftueshem per ta fituar individualisht, por duhet te jene tre bashke qe kauza e 'te drejtave te grave dhe perjekjeve per paqe' te jete bindese...

te treja duket qe kane stil ne mbajtjen e shamise plot pride. smiley

me mire tre gra se tre burra. se po te ishin tre burra, kishin per te thone : e mer e moren cmimin ato kurvat, burra kurva... smiley kur ketyre zonjave te gjithe do t'i thone bravo.

e mer e moren cmimin ato kurvat, burra kurva... smiley kur ketyre zonjave te gjithe do t'i thone bravo.

e mire mire ,se  s'eshte burreri te hash inat me grate .smiley

Pse nuk hani inat me grate ju,pse na diskriminoni ?smiley

 

Gjithmone me strekonca ja kane minoriteteve ne boten perendimore. Ndajeni 1.5 u thone.. Nga ana tjeter, kjo eshte fyerje direkte per Zhozin.

Urime zojave dhe pune akoma me te paqme bofshin. 

Do ishte mire qe ajo e Jemenit, ti jepej vemendje me shume, po te kemi parasysh se ne çfar vendi po lufton, ne nje vend ku shumica jane hajvan. 

Pfff, jam i sigurt se ba me "germu" n'biografite e zonjave, do shohim se jetet e tyne jane hase diku me ate t'Fadil Berish's!

Oh, lapsus i jemi. U baka fjale per çmim Nobel. Damn! smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).