Occupy Wall Street eshtë një prej organizatave për të drejtat civile e cila po pushton tejembanë SHBA-në. "Kemi miliona amerikane qe kane humbur shtepite dhe jane ne cakun e mbijeteses. Mbi 50 milione kane humbur sigurimet shendetesore dhe rreth 20 milione jane te papune(dhe kjo shifer po rritet)Shumices se amerikaneve ju ka ardhur ne maje te hundes me Wall Sreet :"kemi nje "ushtri te tere te amerikanëve", të cilët janë vetëm duke pritur për dikë të bëjë diçka, dhe diçka ka filluar." Keto protesta do te perhapen ne cdo skaj te SHBAse sepse njerezit nuk kane me alternativa dhe shpresa dhe kane humbur sigurine" - Michel Moore

 

http://www.youtube.com/watch?v=YCISIq2UZ...

 

 

IN FOCUS

 

Quhet "Pushto Wall Street"(Bring down the wall)..Eshte nje prej organizatave per te drejtat civile e cila po pushton tejembane SHBAne..

Protestuesit të cilët kanë ngritur kampe në Manhattan, ne zonen Qarkut Financiar dhe thonë se lëvizja e tyre është rritur dhe bërë më e organizuar. Ata nuk kanë ndërmend të ndalojne protesten edhe pas arrestimeve masive nga NYPD. Ne fundjave pritet te kete nje proteste masive me rreth 20-30mije vete pjesemarrje. Protesta masibve jane parashikuar dhe ne qytete te tjera si Broklyn,Philadelphia.
Demonstruesit jane të moshave të ndryshme dhe profesione te ndryshme dhe flasin hapur  kundër lakmisë korporatave, pabarazine sociale, ndryshimin e klimës globale dhe shqetësimet e tjera.

Kira Moyer-Sims, 19, nga Portland, Ore, tha se protestuesit janë bërë më të disiplinuar . "Ne kemi një protokoll për gjëra më të madhe," tha ajo, duke përfshirë edhe se çfarë duhet të bëni kur njerëzit janë arrestuar ( për të marrë ndihmë ligjore).

Të dielën, një grup i mësuesve te shkollave publike te New Yorkut u ulen në shesh(duke bllokuar trafikun)

Denise Martinez, 47, mësues në një shkollë Brooklyn shprehet:
"Në fund të fundit është ndjenja që institutet financiare këtu në Wall Street kanë shkaktuar problemet ekonomike, dhe ata nuk kanë duke kontribuar pjesën e tyre të drejtë për zgjidhjen e tyre," shpjegon ajo e arsyeve të saj për te protestuar ne shesh prej te dieles.
 

 Jackie Fellner, 32, një menaxher marketingut nga Westchester County thote:
"Ne nuk jemi këtu për të shkaterruar Wall Street. Nuk jemi te varfërit kundër të pasurve ketu. Është për të bizneset e medhaja te cilat ne saje të programe të financuara, po na diktojne cilën politikanët te zgjedhim " tha ajo.

Protestes i jane bashkuar haptazi disa emra te njohur is Michael Moore,Van Jones,Susan Sarandon,Roseanne Barr

 

Michael More shprehet se ky mund te jete fillimi i nje levizje ne rang kombetar si kunderpergjigje ndaj pabarazise civile.

Kemi miliona amerikane qe kane humbur shtepite dhe jane ne cakun e mbijeteses. Mbi 50 milione kane humbur sigurimet shendetesore dhe rreth 20 milione jane te papune(dhe kjo shifer po rritet)Shumices se amerikaneve ju ka ardhur ne maje te hundes me Wall Sreet :"kemi nje "ushtri te tere te amerikanëve", të cilët janë vetëm duke pritur për dikë të bëjë diçka, dhe diçka ka filluar." Keto protesta do te perhapen ne cdo skaj te SHBAse sepse njerezit nuk kane me alternativa dhe shpresa dhe kane humbur sigurine

 

Fotot marre nga Huffington Post

10 Komente

Interviste intersante e Moore, tek CNN, Piers Morgan

Pabarazia qe ka shkaktuar sistemi kapitalist duke bere qe 1% e popullsise te zoterojne rreth 50% te asseteve gjithesej, si dhe kriza e fundit e shkaktuar kryesisht nga keqmenaxhimi financiar i koorporatave financiare, kane bere qe barra e daljes nga kriza te bjere me shume mbi popullin e thjeshte. E ne keto kushte populli amerikan po ndergjegjesohet dita dites se politika duhet te ndeshkoje te pasurit. Le te shpresojme se populli amerikane nuk e ka haruar ndjenjen e revoltes ndaj padrejtesive dhe ta kthejne kete tubim modest ne nje revolte mbarre popullore.

pabarazia me pelqen. pabarazia me shkon. pabarazia eshte dhe ne mode.

kur do hyjm tek ai 0.5% tashti...

Ne jeten tjeter...Fillo te blesh ato figurinat e Bhuddas dhe ndalo konsumimin e mishit... smiley

just a few promotions away smiley

Ne kohe krize gjithmon ka ekstreme..... vec gjithmon ato shuhen bashke me krizen.

E çuditeshme smiley u be disa jave per te mos thene muaj, qe komunistet e perendimit (ne EU dhe USA) po levizin gjith gjalleri sa andej-kendej. I thashe njonit (antar i partise puntore, simpatizant i socializmit dhe urryes i kapitalizmit); -ç'a po boni keshtu, po e boni gjendjen me keq. 

-Thomas, ka ardhur koha qe ne ta marrim vete situaten ne dore, -me tha, - te mos ti leme keta pisat te na e pine gjakun. 

- Po ç'a gjaku mor aman, pash zotin na leni rehat, ketu rrogat jane shkelqyeshem, - mu kujtua rroga qe me ishte rritur pak per shkak te vjetrsise ne pune, kisha mbushur ne gusht, 5 vjet pune. 

sot isha ne nje konference per HFT...si ta bejme me te lire ne menyre qe ta bejne me shume veta. muahaha

"policet keta i kane sikur kane bere 10 universitete" smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).