Revista prestigjioze amerikane “Newsweek” e rendit Shqipërinë në vendin e 21-të nga 165 vende, në një klasifikim për vendet që ofrojnë të drejta për gratë. Sipas këtij studimi, Shqipëria renditet mjaft mirë përkrah Britanisë së Madhe e Belgjikës, duke lënë pas vende si Italia e Gjermania. Për këtë studim janë analizuar 5 fusha si drejtësia, shëndeti, politika, edukimi dhe ekonomia.

Marrë nga Koha Ditore

1, Iceland

Overall score (out of 100): 100.0
Justice: 100.0
Health: 90.5
Education: 96.7
Economics: 88.0
Politics: 92.8

2, Sweden
Overall score (out of 100): 99.2
Justice: 90.8
Health: 94.8
Education: 95.5
Economics: 90.3
Politics: 93.1

...

21, Albania
Overall score (out of 100): 84.6
Justice: 84.8
Health: 99.3
Education: 99.0
Economics: 82.4
Politics: 21.4

22, Ireland
Overall score (out of 100): 84.5
Justice: 89.8
Health: 86.2
Education: 93.1
Economics: 81.0
Politics: 51.0

30, Germany
Overall score (out of 100): 83.4
Justice: 74.0
Health: 94.7
Education: 96.8
Economics: 78.2
Politics: 62.7

...

Për listën e plotë klikoni: 

Newsweek: The Best and Worst Places for Women

36 Komente

Ah Sali, Sali, i more votat e grave per 2013-ten. Deri ne janar me kete raportin do merresh perdite tani.

pse s thu ti qenkemi mir e nuk e ditkemi smiley  wauhhh  joke of the day!

E pra,gjynah qe ketu te peshku ka pak femra.

Kaq te zena jane me veprimtari intelektuale apo shoping .smiley

mua nuk me duket se ka pak meqe bie fjala smiley 

Po s'jane te gjitha me flamurin tone.smiley

 

smiley hihihiih me shkrive pranej po vujm tani, ah bie fjala mos ma ngacmo Joriden smiley se kshu po i pritem me kamt e para ato me flamurin ton nuk ia vle pasaneja smiley

P.S. Kidding

Jo mi po e ngacmoja shoqerisht,pa te keq.

Po Jorida ngaqe s'me njeh ,m'i merrte per ters.smiley

Ej po kto fotot  dukna rrac e bukur ee smiley o zot o zot shyqyr qe na bejn reklamim gazetat e Kosoves smiley Majlinda, Jozi , Diamanti etj etj ah po Jorida Tabaku smiley

nejse fotoshopi eshte i qarte po prap se prap smiley 

Me fotoshop edhe une keshtu ngjaj.smiley

per fat t mir s kam nevoje per fotoshop per momentin po gjithsesi mu kujtu pahiri Mr. Pango 

Ina Rama eshte kjo ne cepe ?

 

po po ajo vete eshte . Ske ca thu per me zan ven bukuria eshte kriter

Qysh ka harruar Ciljeten ? 

Te isha une Ciljeta ,do ndihesha shume e diskriminuar.Po te jete per mitingje elektorale e marrin ate ,po te jete per  intelektuale ,e lene ne harrese. Edhe Cili me diplllome eshte.smiley

me duket se akoma nuk e ka marr diplomen Ciljeta  po ve bast me sa te dush (terma jo monetar dmth noj shpulla apo kafe apo birr) haha se nje dite dhe ajo do kete noj post smiley

Po te jete Sala,po njihere.smiley

ska gje e plotson PS ja smiley te gjitha te bukura i ka ne PS ja smiley same rule vetem ne different frame smiley

Kur te behet Çiljeta Ministre e Kultures atehere ta shohin burrat ne ministri dhe jashte saj. Te gjejne vrime te futen prej abuzimeve seksuale ne vendin e punes. smiley

Penar, pas ketij sihariqi sikur i zbehet vezullimi seksionit "24 Karat".  Na duhet nje "Kurore Diamanti" a di gje une ... fantazia e lire ketu smiley

Edhe me shume pike do kishim marre sikur Edi mos kishte vesin e keq qe rrihte grate. Zaten opozita na ka marre gjithmone me qafe. Sidoqofte me vjen mire qe ia paskemi kaluar Gjermanise nga ana e emancipimit.

Rroft Jozi! Rroft Linda!

P.s. Kur ta lexojn ket koment kto 'dyja, postin e ambasadorit n'burkina faso e kam t'sigurt. Qysh tash ba me u ndale dhe me mbyll syte per nji moment, arri me e pa vedin t'shtrim nen hijen e njenes nga tri palmat (dhe nji shkurre) qi rrethojne pellgun tem personal n'rrezidencen teme n'periferi t'kryeqytetit ouagadougou. Jete bosash!

 N`pulitik, e paskan hup, qenkan njesoj me Siri Lanken! smiley 

Keto jane frytet e punes qe pat filluar qe dekada me pare per emancipimin e gruas dha femres shqiptare.
A e thashe mire o shoke e shoqe, kshu me vijshmeri e partishmeri? smiley

eh grate shqiptare, nikoqire po, femme fatale po, edhe me score te madh po e po.....

ah lum si ne smiley

maxi fare smiley normal qe do score  ne 21sh 

"grate shqiptare, nikoqire po...
mu kujtua nje barsalete e kohes qoftelargut me kete shprehjen e "nikoqires"
..nje grup puntoresh te dallum prej shkodre shkun ne Korce per eksperience.Duke vizitu muzeun etnografik ciceroni po shpjegonte se gjithe keto gjona kaq te bukuna i kishin bo grate duar arta,punetore dhe nikoqire korcare.I mahnitur nga gjithe keto mbrekullira te bera nga nikoqiret korcare ,nje nga punetoret ju afru ciceronit dhe i tha se ene ne i kena q.. boll grate tona por nuk na kan bo kaq gjona te bukura..

Po nene Fadilene e morren ne interviste?...Apo vetem keto "alla frengat e Tiranes" perfaqesojne vendin

Back to the nature...Living Green

Hmmm belthyerat "me te drejta me te medha se gjermanet" duke korrur grure ...!!

Mos na sill keshtu lloj fotos ketu se na mbushet vendi me gjermane qe duan te korrin grure Shqiperi! smiley

 

 

 

Shyqyr qe lame ca vene prapa,por prape se besoj,jom pak skeptik,duhet ta kete blere Sala kete Newsweek-un.

Mua nga titulli m'u duk ''vend i mire per te gjet femra te disponueshme''.Me thene te drejten shqeva syte,thashe paska dale marrja per fushe smiley,po i terheqim turistet me femna tani se ''e bukra dheut'' pesoi infarkt smiley

Femra te disponueshme,jena shume dobet ne kete drejtim smiley

la' e me la'

Atehere Irani - duhet te jete i 20-i meqenese ka ne fuqi vrasjen me gure

po ne sikur i vrisnim qe bebe grate?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).