70% e të rinjve grekë thonë se do të largohen në vende të tjera për një jetë të re. Kështu shkruhet në një artikull të SE Times, që raporton mbi protestat që po zhvillojnë edhe gjimnazistët grekë, që ankohen se burokracia greke i ka lënë pa libra shkolle.

"Imagjinoni. E kam bërë këtë për 12 vjet. Eshtë shumë mërzitëse dhe mund t'a imagjinoni sa e tmerrshme është të ngrihesh çdo mëngjes dhe të mendosh se do të shkosh te ajo ... gjë [shkolla]," tha një prej nxënëseve. Shkrimi i plotë tek SE Times

7 Komente

Nuk i dum

''Ageletu, një maturante, tha se ndoshta do të shkojë në një universitet jashtë Greqisë për të studjuar kriminalogji. "E di që është keq nëse ikim të gjithë, sepse askush nuk do të mbetet këtu, por nuk dëshirojmë të rrimë," tha ajo. "Gjithkund është më mirë se këtu."

 

prite, se kane per te ardhur edhe ne Shqiperi...  n'ato maja rripa  rripa, tha

Shko pyet edhe te rinjte italiane. Mbase s'eshte 70%, por shume prej tyre duan te largohen nga vendi.

Normal, vende ku nuk funksionon sic duhet meritokracia, ku te rinjte nuk mbeshteten dhe te vjetrit ikin nga postet e tyre vetem kur vdesin, natyrisht pasi kane rregulluar femijet dhe niperit e tyre.

Nga ana tjeter, te rinjte e sotem nuk jane me ata te 60-es apo 70-es, jane te rinjte e rritur nga MTV-ja dhe Big Brother-i. Nuk kane kellqe per ta perballuar dhe luftuar realitetin e tyre, por ja mbathin me te katra diku tjeter.

keto shkrimet tek ''koha e ev.juglindore'' jane si ato te gazetes ''nxenesi'' i kl se 9-te.

Ku do shkojne, apo u bo deti kos kendej,  nuk e dine budallenjte se te tere ndodhen ne veshtirsi, te gjitha shtetet. 

he se ojna i kane. ku do shkojne? apo de e gjejne shtruar ne nje vend tjeter. nuk ka me ha pi rri, genje dhe vidh Europen. le te fusin mendjen ne koke dhe t'i shtrohen punes. popull mosmirenjohes.

O burra hajt i ikim e pushtojme greqine meqe keta duan te dalin te levrihen dynjase.

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).