I zgjedhim NE a na zgjedhin ATA?

Hipoteza 1: I zgjedhim ne / Cdo popull meriton udheheqesit qe zgjedh

Sigurisht pak pesimiste si hipoteze - ne nje forme nenkuptohet qe duhet te ndryshohet populli qe te ndryshoje dhe forma / performanca e udheheqjes. E ne kete kuptim secili qe mendon se meriton nje qeverisje me te mire duhet te mendoje se eshte ne minorance. Zhvillimi i nje maxhorance te re me nje popull qe meriton nje udheheqje me te mire mund te jete dicka qe nuk ndodh per nje kohe te gjate.

 

Hipoteza 2: Na zgjedhin ata / Populli adopton imazhin e prodhuar nga udheheqesit e vet

Pervec adoptimit te imazhit, sigurisht ka forma te tjera (qe anojne nga korrupsioni / favoritizmi / diktatura) permes te cilave mund te perzgjidhet kush fiton e kush humb ne nje shoqeri. Keshtu krijohet kalcifikimi i nje modeli vlerash por dhe shtohen armet per mbajtjen e pushtetit. Me forcimin e ketij modeli sigurisht qe levizet ne rrethin vicioz - adoptim jo-vullnetar drejt adoptim vullnetar dhe vice versa.

Vota juaj?

6 Komente

Une mendoj se i zgjedhim ne

Perse mendoj keshtu

1. Duke filluar nga fundi. Imazhi i krijuar per tere politikanet e sotem ( te vjeter e te rinj) ka pasur shume mundesi ne keto 20 vjeter te shkaterohet. Kaq ngjarje e skandale pa fund kane ndodhur ne keto 20 vjet sa nuk di nga tja nis. Po te permend disa kam firke se do le jashte disa te tjera. Keshtu qe kjo e imazhit per mendimin tim nuk qendron

2. I zgjedhim ne. Jane votat tona qe perbejne shumicen e shumices te shumices qe zgjedhin poziten dhe opoziten tone.

Flitet shume se ka vjedhje vote nga fituesi apo nga humbesi. Por mendo se si humbesi dhe fituesi jane njesoj. Keshut vjedhja eshte nganje xhep ne tjetrit te te njejtave pantallona te vjetra 500 vjecare. Edhe sikur vjedhja te mendohet te jete nga ndionje xhep i pantallonave te tjera ( qe une nuk besoj se ka te tilla) prape derisa per fituesin ka nje numur aq te madhe votash vjedhja duket miniskule.

3. Problemi eshte se ne si popull na pelqejne keta qe kemi Ata jane si ne, ata veprojne si ne ( kuptohet ne shkalle me te larte se ne, se jane edhe ne pozite me shume se ne. Po te ishim ne ne vend te tyre do te vepronim njesoj)

Pra per mua ska dyshim qe i zgjedhim ne

Ka mungese studimesh, mungese informacioni mbi cfare mendojne apo si jetojne shqiptaret per te arritur ne nje perfundim. Si eshte e mundur psh qe ne Kosove ekziston nje levizje si Vetvendosja, megjithese aty ka nje popull pothuajse identik? Pse Mjaft-i nuk eshte me i suksesshem tek ne? Pse askush nuk perkrah levizjet vullnetare? A kemi ndonje gje te perbashket apo jemi te gjithe te huaj? 
Keto te sipermet jane pyetje qe sjellin me teper pyetje e jo pergjigje.

Une jam per hipotezen e pare. Jam per kete jo vetem qe e ka thene Saadiu i madh, por se eshte dhe e vertete. populli kur zgjedh zgjedh me te mirin per ta udhehequr, te pakten pretendon, ne menyre qe te zhvillohet dhe te prosperoje sa me shume.

Tashti, kur thuhet .....zgjedh....ketu cedon problemi......se kur thuhet Zgjedh, varet nga cila pjese e popullit eshte i zgjedhuri, se ne nje kope me dele, sigurisht qe cjapi do te zgjidjet prijs, as luani e as ujku, varet shume se kush i organizon dhe si i organizon zgjedhjet, se kush i administron zgjedhjet, dhe ne varesi te ketyre faktoreve, eshte dhe perfundimi, cili dhe si do te jete fitimtari....

Te dyja. Nderveprojne me njera-tjetren.

Hipoteza 1 - Idealja

Hipoteza 2 - Realja

Ca  i zgjedhim amon,te tjera duam te tjera na duan,me te tjera martohemi.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).