Po lexoja kete artikull te shkurter e po mendoja se autori i tij nuk eshte fort i kujdesshem ne perdorimin e termave mjeksorë.

Nga ç'lexoj (e nga ç'konstatoj edhe nga burime te tjera te shtypit te sotem shqiptar, qe konfirmojne te njejten situatë), sjellja e Berishes nuk jep pershtypjen e dikujt qe ka rrjedhur, ose te pakten, nuk eshte i rrjedhur, ne sensin qe e perdorim në shqip kete fjale.
Me te gjitha gjasat, Berisha eshte i semure nga nje semundje qe i kap jo ralle personat ne moshe mbi 60 vjeç e qe quhet DEMENTIA (http://en.wikipedia.org/wiki/Dementia).

Nuk po aventurohem ta perkthej ne shqip kete diagnoze, sepse nuk e di se me ç’emer njihet tek specialistet psikiater ne Shqiperi. Por nga ç’shoh, shenjat jane fiks me ato te dementia-s.
I vetmi problem eshte se, pacientet qe vuajne nga nje semundje e tille, e kane te pamundur ta pranojne se ajo eshte diagnoza e  tyre. Aq me pak te pranojne se jane te semure…

Do doja shume qe ndonje psikiater-specialist ne Shqiperi te na thoshte emrin perkates, ne shqip, te kesaj diagnoze.

Faleminderit.

58 Komente

Jeruzalem, where are you?

 

wow, e paskemi nje psikiater mes nesh ??
lajm i mire !

dementia, apo humbje e kujteses, eshte semundja me pak e demshme qe kjo kafshe mund ti shkaktoje shqipetareve. Ndersa, semundja e terbimit qe kafsha mbart mbi shpine jo vetem qe ka terbuar gjysmen e shqipetareve, por ka genjyer edhe gjysmen tjeter se kjo semundje eshte vdekjeprurese. Jo, jo, kur qeni terbohet po nuk e zhduke i kafshon te gjithe.

Semundja e harreses. Damaret e trurit ju behen me qyreq.

Kjo me duket më bindese.

Ndersa ajo "semundja e harreses" me duket më reduktuese.

Berisha në mbledhje qeverie : Pritej iPhone 5, por nuk erdhi…

5 Tetor, 2011 |

Kryeministri Sali Berisha foli gjatë në mbledhjen e qeverisë për Shqipërinë Dixhitale. “Ne do bëjmë gjithçka, do zhdukim çdo barrierë e pengesë në mënyrë që lundrimi në internet të jetë i mundur për çdo qytetar të këtij vendit. Shërbimet dixhitale janë shërbimet më transparente, më të shpejta, më të sigurta, më të civilizuara që një qeveri e një administratë mund t’u ofrojë qytetarëve. Hapa të mëdhenj janë bërë, por hapa vendimtarë janë për tu bërë. Çdo projekt që ka të bëjë me moshën dixhitale do jetë i parë në krahasim me projektet e tjera,” tha Berisha.

Kryeministri deklaroi se asgjë nuk ndryshon më shpejt se mosha dixhitale. Ai mori për krahasim lancimin e iPhone.

“Mosha që ndryshon më shpejt është mosha dixhitale. Një moshë që të lën mbrapa. E pritëm me padurim iPhone 5, por nuk ishte pesa. Ndaj dhe duhet që sistemet që vendosim të kenë të gjithë mundësinë e përshtatjen. Ne po bëjmë gjithçka që tregu i 3G të bëhet sa më kompetitiv, sikundër po përgatitim kuadrin ligjor për 4G-në,” tha Berisha.

“E vërteta është se asgjë nuk ndryshon më shumë se mosha dixhitale. Asgjë nuk mund t’u ofrojë qytetarëve procedura më të pastra, më transparente. Kjo është Leva e Arkimedit për të shkundur korrupsionin.

Ne u bëmë vendi i parë në botë për prokurimet publike 100 përqind. Ne do bëhemi vendi i parë për blerjet e vogla dixhitale. Duhet ofruar lehtësira e transparenca për blerjet e vogla të qeverisë. Duhen organizuar kurse për internetin që të gjithë administrata të jetë e zhdërvjellët.”

S'eshte halli nga cila semundje po na vuan lideri, halli eshte nga c'semundje vuajne zgjedhesit dhe mbeshtetesit e tij.

Pse vetem ata thua? Rama, ndryshe nga Berisha, eshte ne fakt diagnostifikuar me semundje mendore - pyet Bazen ne s'me beson mua. E ka botuar dikur ne Tema diagnozen e dhene nga nje psikiater ne Tirane. Pra pse s'qenka hall fare c'semundje kane ata qe i vene mbrapa nje te semuri "me kartele" si Rama? Pastaj, ti mendon se adminat jane automatikisht te perjashtuar nga rreziku i degradimit te trurit? Besoj e di qe nuk ka vaksina per ate pune. Apo mendoni se jeni te imunizuar JUVE? smiley

 

 

Po pse kush te tha ty qe e kisha per Berishen une? Thashe "lideri", s'thashe Berisha. Kshu nga larg diagnoza njeriu ben gjithe diten, se me kete verejtjen tende une per shembull mund te dal ne perfundimin qe ti po shfaq shenja te paranojes.

P.s. Une mund te kem dhjete kartela dhe jam ne te drejten time deri kur s'vihem ne krye te ndonje shteti.

s'ke gjetur gje me kete o stalker. vetem skleroze nuk ka ai. mund te kete diagnoz tjeter po ''dementia'' jo qe jo.  mendjen top e ka per te mbajtur mend dhe per te dhene pergjigje, dy shenja shume te rendesishme qe diagnoza jote eshte e gabuar. shiko shenjat e tjera dhe do ta gjesh diagnozen e sakte shume shpejt.

Une prandaj pyeta, sepse jam injorant.

Dementia nuk ka te beje vetem me memorien ! Une njoh njerez (te moshes se tij) qe te qajne qoshen per memorie "te vjeter", por qe nuk nxene më per "gjerat e reja".
Per mendimin tim, te pakten per aq sa shkruante sot shtypi, eshte mese evidente qe ai vuan edhe nga dementia senile. Qe ai eshte edhe senil (per mendimin tim), ai e ka te shkruar ne balle. Dua te them, eshte edhe e shikueshme (vizuale).

"Si quhet në gjuhën e psikiatrisë sëmundja e 'dementia'-s ?"

Dementia eshte rast per neurologjine ,e jo per psikiatrine.Por,thuaja ti,revolucion apo menstruacion,eshte e njejta gje:gjakderdhje hesapi smiley

keshtu i bejme lemsh punet ne shqiptaret o Jakove. neuroligjine dhe psikiatrine i fusim ne nje thes. i thashe stakler qe duhet ta kerkoj diku tjeter diagnozen, andej nga psikiatria besoj. 

demenca senile eshte me teper neurologjie, por nuk me duket rasti per kaplloqen Sale me ate personalitet. Nese sala do te adaptonte nje sjellje tjeter nga ajo prej sharlatani paternalist, do shqetesohesha, kshu entuziazmohesha.

Eshte e vertete qe ka te beje me neurologjine; u ka dashur te them : si quhet ne shqip, ne gjuhen e neurologjise, dementia.

Megjithate, mua me duket se ai njeri nuk regon si dikush qe ka 67 vjeç, por te pakten... 77. Mua me duket evidente se ai njeri nuk mban më. Ose nuk mbush , shqip.
Prej dhe nga pyetja ime, pas komenteve te sotme te shtypit. 

skleroze o stakler, skleroze quhet ne shqip. po ai nuk ka skleroze me duket ...

Sklerozes frengjisht i thone sclérose; por sclérose ne fr. nuk eshte démence.

Mbi 20% e atyre qe vuajne nga dementia vuajne edhe nga ankthi;  psikoza (ndjenja e persekutimit) si dhe axhitimi/humri agresiv vihet re pothuaj tek te gjithe ata qe vuajne nga dementia.

I permend keto, sepse nuk dua te aventurohem e te them se ai duhet te shkoje tek psikiatri. Por tek neurologu, e sigurt ! (edhe pse, me ç'di, eshte e pasherueshme si semundje).

Ne nje pjese te vogel te pacienteve me dementia mund te vihen re per nje kohe relativisht te shkurter simptoma si ankthi, apo te tjera qe jane tipike per depresionin apo psikozen. Dementia eshte semundje mendore qe ka te beje me funksionet conjitive (cognitive functions) te trurit, menyren si regjistrohet e perpunohet informacioni ne tru. Eshte e lidhur me humbjen e kujteses, aftesise per te folur ne menyre te logjishkme, ose per te zgjidhur problema nga ata me te thjeshtet. Ne faze te avancuar, p.sh, pleqte harrojne rrugen e shtepise, emrat e te afermve, e deri tek emrat e femijeve te tyre. Interesante per te semuret e kesaj kategorie eshte se mund te flasin gjuhen me rregulla gramatikore, por totalisht pa kuptim (semantics). Tani Sala mund te kete shume gjera, por kete dementia nuk e ka - besome mua se marr ca vesh nga profesioni. smiley  Po te jete se e ke thjesht per shfryrje, me fal mua atehere.

Sala mund te mos kete dementia akute, por disa simptoma shqetesuese i shfaq. Ja psh, t'i marrim me rradhe keto qe ke shtruar:

1) te thuash "horr" apo "lavire bulevardi," te flasesh per stilolapsa kallash, apo per cadra antitaks, ty te duket aftesi per te folur ne menyre logjike?

2) nderkohe qe zv. kryeministri kapet me presh ne dore, e ky te filloje te flase per drurin frutor, te duket aftesi per te zgjidhur probleme nga ata me te thjeshtet?

3) nderkohe qe gjithe populli mllefoset, e ky flet per qen pa dhembe brenda rregullave gramatikore, ty te duket se ka ndonje kuptim semantik?

4) premtimi se do bashkepunoje me nje opozite konstruktive, premtim qe tashme eshte harruar, ty nuk te duket shfaqje e dementias?

Pikerisht ti qe merr vesh nga profesioni, shfaqje te tilla te cilat mund te kategorizohen si dementia ne baze te vete fjaleve te tua, duhet edhe t'i kategorizoje si te tilla. 

E megjithate, heziton. S'po te them se psikiatri ka nevoje per psikiater, pasi nuk e di si do ma marresh, por thjesht se ka nevoje per shoke.

Ja t'i marrim me radhe - tha - kujtimet e vegjelise smiley

te thuash "horr" apo "lavire bulevardi," te flasesh per stilolapsa kallash, apo per cadra antitaks, ty te duket aftesi per te folur ne menyre logjike?

Te perdoresh fjalor te tille mund te jete moralisht (dhe politikisht, of course) e papranueshme, por gjithsesi, ky fakt nuk e ben fenomenin te kategorizohet si semundje, absolutisht. Ne se p.sh., ne vijim te sharjeve do te thoshte: "sa bukur je krehur sot" apo "ika se kam lene patatet ne zjarr", atehere ti do te kishe patjeter nje "point in case." Ajo qe jep ka te beje me norma te tjera, jo me dementia-n.

2) nderkohe qe zv. kryeministri kapet me presh ne dore, e ky te filloje te flase per drurin frutor, te duket aftesi per te zgjidhur probleme nga ata me te thjeshtet?

A e ke idene se sa qejf e kane politikanet e botes, kudo qe jane, shprehjen "No comment". Kur tjetri s'do, s'do. Kjo nuk e ben domosdoshmerisht me dementia.

nderkohe qe gjithe populli mllefoset, e ky flet per qen pa dhembe brenda rregullave gramatikore, ty te duket se ka ndonje kuptim semantik?

Ja ky eshte gabimi qe beni gjithnje ju te majtet - flisni ne emer te popullit. "Edhe vete naltmadhnia e tij - tha Sander Prosi - flet ne emer te popllit."

premtimi se do bashkepunoje me nje opozite konstruktive, premtim qe tashme eshte harruar, ty nuk te duket shfaqje e dementias?

Perseri, pa i hyre mekateve te pales tjeter per prishjen e bashkepunimit (qe jane kolosale relativisht), a s'eshte mosmbajtja e premtimeve dicka qe karakterizon gjithe politikanet?

Po ke te tjera, bujrum. Po me ato te mesipermet nuk klasifikohet per dementia. Po te jete per humor, hajde po e pranoj. Seriozisht, jo, kjo s'eshte dementia.

E megjithate, ti me keqkuptove. Une isha i qarte kur thashe qe nuk behet fjale per nje dementja akute, por me simptoma qe mund te kategorizohen si te tilla. Megjithate, me ler ta riformuloj. Nuk behet fjale per nje dementia klinike. Dementia eshte gjeneralizim teper i gjere. Une i besoj, psh, analogjise mes anatomise se shoqerise dhe anatomise se mendjes, por jo ne menyre ekzakte. Dikush qe nuk eshte klinikisht demented, mund te jete shoqerisht i tille. Besoj se ne emer te shoqerise, do me lesh te flas, nese nuk me le te flas ne emer te popullit. Apo dhe kjo eshte e perjashtuar? (Ajo retorika aty, "ju te majtet flisni ne emer te popullit," nuk te ka hije, pasi me te njejten logjike, i bie qe per ju te djathtet, te mos ekzistoje fare, as shoqeria, as populli, por vetem individi). Dhe jo, jo gjithe politikanet jane demented (edhe nje here, nuk po flas klinikisht), por nje pjese e mire, po, disa me shume, disa me pak, dhe nuk eshte fare per te qeshur, por shqetesuese. Aparati qe ka psikiatri, ai i gjykimit, nuk mund te perdoret vetem one-on-one korrespondence me pacientin. Fakti qe nje pjese e mire e semundjeve mendore jane komplekse te shoqerise, e ben imperative nderhyrjen ne nivel preventiv, deri edhe duke folur ne emer te shoqerise, apo ne emer te popullit. Nuk ka te majte/te djathte ne kete pike. Eshte detyre e doktorit te flase ne emer te popullit, e kjo nuk i ben doktorat te majte, por doktora. Une nuk jam doktor, por kam nje pritshmeri nga doktori, qe nuk eshte as profane, dhe as populiste. Prandaj, edhe po ta quaj se as nuk m'u pergjigje fare.

Dementia eshte gjeneralizim teper i gjere.

 

Dementia eshte nje semundje e trurit dhe eshte e vertete se mund te kete faza te ndryshme te zhvillimit, ka degezime specifike qe dallojne nga njera tjetra, po ashtu edhe simptoma qe jane karakteristike per semundje te tjera te trurit. Megjithate, si semundje ajo eshte e mire-percaktuar dhe nje psikater kompetent eshte ne gjendje te beje dallimin midis saj dhe semundjeve te tjera te ngjashme. Tani ti duke perfituar nga "konfuzioni" ne dukje per spektrin "e gjate e te gjere" te kesaj semundje kerkon qe te japesh perkufizimin tend, gjasme origjinal, ne emer te ... shoqerise.

Une i besoj, psh, analogjise mes anatomise se shoqerise dhe anatomise se mendjes, por jo ne menyre ekzakte. Dikush qe nuk eshte klinikisht demented, mund te jete shoqerisht i tille. Besoj se ne emer te shoqerise, do me lesh te flas,

This is BS, and I'll try to explain why. Analogjia midis "anatomise" se mendjes dhe shoqerise qe t'i hedh fare kot ne ajer eshte krejt e pabaze. Flitet per analogji midis trurit dhe chip-it (CPU-se) te nje kompjuteri, madje ka nje teori te tere qe bazohet ne kete analogji (artificial intelligence), por ideja e nje analogjie midis shoqerise dhe trurit (mendjes) nga ana "anatomike", si ajo qe ben ti, eshte nje "thagme" ne vetvete. Une do te doja qe te pakten te kishe dhene ndonje element illustrativ te kesaj analogjie, qofte edhe siperfaqesor, qe te mund te te kuptonim sadopak idene.

Megjithate, ajo qe ti thua me pas eshte edhe me shqetesuese.

Fakti qe nje pjese e mire e semundjeve mendore jane komplekse te shoqerise, e ben imperative nderhyrjen ne nivel preventiv, deri edhe duke folur ne emer te shoqerise, apo ne emer te popullit.

Sipas teje, nuk ka rendesi se c'thote nje specialist mjekesie, nje psikiater, apo edhe te gjithe psikiatrit bashke per nje semundje mendore. E rendesishme eshte c'thote "shoqeria," sepse sipas perkufizimit tend te ndritur, dementia eshte semundje shoqerore dhe pike, dmth  ne se nje person apo politikan paraqet rrezik potencial per shoqerine (kush e gjykon kete?), "shoqeria" duhet te nderhyje, dhe te vendose qe ky person vuan nga ... dementia. C'rendesi ka fakti ne se votohet apo jo nga njerezit qe s'jane popull. "Populli" i vertete (let me guess who they are) vendosi qe ka dementia dhe si i tille duhet larguar nga skena politike. Kot mundohesh te nderrosh termat nga te folurit ne emer te popullit ne te folur ne emer te "shoqerise." Logjikisht ne mendjen tende ato te dyja jane ekuivalente. Nga shoh ketu, une them se ty te mungojne shume ato gjyqet e asaj kohe ku denimet jepeshin "ne emer te popullit." E di, ta kenaqnin shpirtin apo jo? Kishte lezet mo, jo terci verci. "Ec babe, e di "populli" ate pune - je armik dhe vazhdo vazhdimin. Tjetri ne radhe." Kjo qe thua ti, Lul marxisti, s'eshte gje tjeter vecse gjueti shtrigash. Do vendose "shoqeria" tani, ngaqe keta doktoret nuk i kemi kompetente, se kush eshte me dementia, e kush jo. Vaj medet! - thone kesaj pune.

Te argumentova me lart se ato "simptomat e dementia" qe jepje per Berishen jane ne fakt, si fenomene, karakteristike per shumicen (ne mos per te tere) e politikaneve ne bote (te majtet perfshire). Une sinqerisht kujtoja se e gjithe kjo tema, apo dhe diskutimet qe vijuan ishin thjesht nje shaka. Nuk e mendoja se nje njeri qe ka sadopak sensin e realitetit i merr seriozisht propozime te tilla. Por me sa duket qenkam gabuar. Papajtueshmeria  midis asaj qe ju mendoni se duhet te ndodhe dhe asaj qe ndodh ne realitet - cognitive dissonance, ne terma shkencore - u ben te dilni me shpjegime qesharake si ky i ketushmi. Ajo qe ju nuk kuptoni eshte se nuk u pengon njeri juve te flisni ne emer te popullit apo shoqerise, por ideja se mendimet tuaja jane perfaqesuese te atyre qe mendon "populli" apo "shoqeria" eshte sa idiote aq edhe e rrezikshme (ka historia plot shembuj per kete te fundit). Populli e shoqeria eshte bashkesi individesh qe nuk mendojne ne menyre uniforme. Prandaj, ne kete sens, nuk ka kuptim qe nje individ, si puna ime apo jote qe s'na ka votuar kush te perfaqesojme njeri tjeter vec veten tone, te flase ne emer te tyre.

Ajo retorika aty, "ju te majtet flisni ne emer te popullit," nuk te ka hije, pasi me te njejten logjike, i bie qe per ju te djathtet, te mos ekzistoje fare, as shoqeria, as populli, por vetem individi).

Problemi eshte se ky konkluzioni i jot, jo qe s'eshte me te njejten, por s'ka logjike fare. Fakti qe s'jam i majte, nuk me ben automatikisht te djathte. Eshte nje kontinum midis nga e majta tek e djathte, nuk eshte bardh e zi. Po ashtu, fakti qe te majteve u pelqen shume te flasin ne emer te popullit, kllases punetore, logjikisht, nuk do te thote fare se te djathtet mohokan ekzistencen e popullit e shoqerise. E shumta qe mund te nxjerresh prej saj eshte qe te djathtet nuk e bejne kete gje aq shpesh sa e bejne te majtet. Per te kuptuar se deri ne c'pike calon logjika ne ato qe thua me siper, po te jap nje shembull arsyetimi te ngjashem me ate tendin: "Meqe kinezet hane zakonisht nje banane per mengjes; atehere po ishe shqiptar, jo vetem qe ha corbe per mengjes por ti as nuk e njef fare bananen." Si tha sh. Enver "kllasa jone punetore e fshataresia jone kooperativiste, s'ka c'e do bananen!"

Nese ti je psikiater, une ta garantoj me nje milion perqind qe ti i semur pacientet e tu. Dhe ta perseris, une qe ta them kete, nuk jam psikiater, por nuk jam as edhe profan, keshtu qe nese do duam te komunikojme, do perpiqemi ta kuptojme njeri tjetrin, dhe te mos shprehim me patjeter se kemi te drejte. Dakord? Ne cdo pike te cfare vijon, te keshilloj t'i kthehesh ketij paragrafi, dhe perpara se te dalesh ne konkluzione te gabuara, me mire ta lesh leximin, mu aty ne vend e t'i rikthehesh, se sa te ushqesh keqkuptimin. 

Tashti, me shume kujdes, po te paralajmeroj se kam frike se vuan nga paranoia momentare. C'eshte paranoia? Mos ki merak, eshte e kurueshme. Psh, nje rast paranoie shfaq nje femije qe ka deshmuar nje skene te dhunshme ne kryqezimin mes AB dhe CD, dhe sa here, qe i afrohet ketij kryqezimi, e humbet logjiken, e ze paranoia, fillon dhe qan, dhe me sy te mbyllur e me gisht te shtrire thote "Gjaku, gjaku." Me kalimin e kohes, e kupton qe e shkuara, nuk kthehet me, dhe se skena e dhunshme, i perket se shkuares, dhe jo se ardhmes. Fillon krijon nje besim tek vetja, dhe e di qe kur te kaloje ne ate kryqezim, asgje nuk do ndodhe. 

Po njesoj, edhe ti. Sheh terma, apo fjale ne ato qe them une, dhe papritur te kujtohet ligjerimi i se shkuares, ai "ne emer te popullit," ligjerim qe shoqerohej ne pergjithesi me gjakderdhje. Shtoi kesaj edhe faktin qe une mund te shpreh tendenca te majta, dhe ti e humb logjiken si ai femija, mbyll syte, shtrin gishtin, dhe thua gjaku, gjaku. E megjithate, une po te kerkoj mirebesimin, se ajo per te cilen po flasim, nuk ka te beje me ndonje tendence gjakesore nga ana ime. Nese ti pastaj mendon se kjo nuk varet thjesht nga une, dhe se fjala ime mund te kete efekt, atehere ka dy mundesi, ose je i detyruar te me japesh te drejte se ekziston dicka qe po e quajme "kompleks shoqeror" ose se ti vuan nga paranoia. Po te jete kjo e dyta, te premtoj qe nuk eshte problem. E kalojme, mjafton mirebesimin t'ia pranojme njeri tjetrit. Deal?

Tashti, per sa i perket analogjise mes mendjes dhe shoqerise, te sugjeroj te fillosh nga termi "Psyche" qe bullshit as it may sound, do te thote "shpirt," ose "fryme," dhe qe eshte ne zemer te praktikes psikiatrike. Nje analogji e shpejte qe e shqipja e njeh ne forme klishesh eshte "fryma shoqerore," apo "fryma kombetare," apo "fryma kolektive," e fryme qe e mbart individi ne aktivitetin e tij. Une qesh shume i sakte qe ngrita analogjine mes anatomise se mendjes dhe anatomise se shoqerise, dhe jo mes trurit dhe shoqerise. Analogjia mes anatomise trupore (trurit) dhe shoqerise, i perket me shume hinduizmit, se sa psikiatrise. Ka vlerat e veta, por psikiatria perendimore, nuk para e perdor. pasi analogjia qe perdor, eshte ajo mes mendjes dhe shoqerise.

Nje historik i shkurter i kesaj analogjie, kalon ne rradhe te pare nga Republika e Platonit, ku ashtu si anatomia e Psyche (mendjes) eshte e ndare ne disa pjese, edhe organizimi shoqeror (Republika) meton t'i ngjaj. Ne mendje ke nje piramide, ku ne maje dhe me te vleresuarat jane format (e mira, drejtesia, e bukura) pastaj jane atributet e karakterit (kurajo, mencuria, etj) pastaj jane instiktet dhe urite. Kesaj anatomie te mendjes, i shkon ne menyre analoge, organizimi shoqeror ne Republike, ku ne maje ke Mbretin Filozof, pastaj ke ushtrine/policine, pastaj ke zanatcinjte e thjeshte.

Me tej, ne histori, kjo analogji rikthehet me Hegelin ne formen e "zhvillimit." Ashtu si Shpirti ne fenomenologjine e shpirtit kalon disa faza te caktuara ne historine e shoqerise njerezore, ashtu edhe individi, kalon ne mendje duke u pjekur e duke u maturuar pak a shume te njejtat faza.

Me tej, te njejten analogji e rikthen ne terma platonik, por jo edifikues si Platoni, por kritikues, Freud, dora vete. E njejta analogji qe ngrihet nga Platoni, nga Freud-i ngrihet ne terma qe vene ne dukje, jo vetem nje individ apo shoqeri te shendetshme, por edhe nje individ apo shoqeri te semure. Anatomia e mendjes ketu eshte, ne vija te trasha, superego, ego, id, anatomi qe eshte analoge me anatomine e shoqerise qe Freud kritikon, respektivisht, tirani, polici, njeriu i thjeshte. Ne vija shume te trasha thashe, dhe pranoma, pasi fundja analogji eshte dhe kjo ne vija te trasha ngrihet.

Vijme ketu tek nje zhvillim tjeter i psikiatrise qe vazhdon te perdore te njejten analogji, dhe ky eshte Lacan. Per Lacan-in ceshtja eshte shume e thjeshte, madje elementare. Nuk behet me fjale thjesht per analogji, por ne fakt per elemente te njejta mes anatomise se mendjes dhe anatomise se shoqerise. Dhe ky element i njejte, eshte GJUHA. Nuk ka mendje pa gjuhe, ashtu si dhe nuk ka shoqeri pa gjuhe.

Gjithe ky historik, per te te thene se BS, per te cilin flet, kerkoje tjeterkund. Kur them se ekziston nje analogji mes anatomise se mendjes dhe anatomise se shoqerise, nuk po i shpik tezat nga vetja, por jane teza te mirepranuara historikisht, madje bibla te psikiatrise. Te thashe qe nuk jam profan, kthehu tek mirebesimi, dhe pranoje ne mirebesim.

Tashti, problemi eshte, se Freud duhet marre jo me shaka. Kur thote qe nje njeri qe ka superegon teper agresive shfaq simptomat e tiranit, kjo duhet kuptuar ne gjithe cfare permban, perfshi ketu edhe faktin se, e para, Berisha mund te jete me crregullime mendore, dhe e dyta, se kjo eshte ceshtje serioze, te cilen nuk mund ta kthesh kollaj ne shaka.

"kllases punetore"

Tashti, mendoje sinqerisht kete muhabetin e paranoies, sepse je duke shfaqur sa simptoma pasive/agresive, qe nuk kane pse shfaqen ne termat e mirebesimit te kerkuar. E perseris: doktori eshte i detyruar te flase ne emer te popullit, dhe kjo nuk perben arsye per t'iu kthyer me nje agresivitet te tille si "kllasa punetore." Doktori eshte i detyruar qe per nje semundje te rrezikshme, te flase ne emer te popullit, dhe te jape udhezime ne popull se si mund te shmanget semundja. Ti mund te vazhdosh te qeshesh, por une po te them se, jo si psikiater, por si dikush qe nuk eshte profan: duke pare simptomat e Berishes, pres qe nje grup i mire psikiatresh, me detyrimin moral jo thjesht te intelektualit, por te doktorit, te japin nje diagnoze mjekesore. 

Qesh, se s'ka problem e qeshura, por brenda te qeshures, le mos harrojme t'i marrim gjerat seriozisht.

p.s. Logjika eshte e njejte, sepse as ti s'e di jam apo s'jam une i majte, e megjithate, m'u drejtove "ju te majtet, flisni ne emer te popullit" nderkohe qe ka nje spekter te gjere, fjalet e tua, mes te majtes dhe te djathtes, qe flasin ne emer te popullit, dhe qe lidhen me pritshmerite prej doktorit. OK smiley

Ah

"Sipas teje, nuk ka rendesi se c'thote nje specialist mjekesie, nje psikiater, apo edhe te gjithe psikiatrit bashke per nje semundje mendore. E rendesishme eshte c'thote "shoqeria," sepse sipas perkufizimit tend te ndritur, dementia eshte semundje shoqerore dhe pike,"

Dhe jo. Sikur te ishe psikiater i mire, do perpiqeshe qe cfare kam thene, t'i kuptoje qarte, pasi c'psikiater eshte ai qe nuk degjon c'thote njeriu, por del ne konkluzione eksperte krejt vet? Dhe une kam thene qe, sipas meje, dementia, edhe pse shkaqet dhe simptomat i ka gjithmone nervore, efektet e dementias, c'ka dhe eshte ajo qe trajtohet nga psikiatria, pasi me shkaqet nervore dhe simptomat nervore merret neurologjia, pra efektet e dementias, jane gjithmone shoqerore. Dhe efektet e kesaj dementia, vec ne qofsh ndonje sharlatan qe po na genjen ketu per kredencialet, mund te vihen re ne shume efekte shoqerore, qe nga vetvrasjet, deri tek pija, etj, etj, etj. Okey dokey Doctor?

skleroza eshte tjeter.

O Stalker, Dementia nuk eshte thjesht term neurologjik, pavaresisht faktit qe shkaqet dhe simptomat jane gjithmone te tilla. Llogarit ketu qe gjithcka qe trajtohet nga psikiatria, perfshi edhe dementia, me konceptin e "wiring" te neuroneve ne varesi te realitetit te dhene, mund te trajtohet edhe neurologjikisht. Neurologjia dhe psikiatria trajtone te njejtat ceshtje, ani pse ne nivele te ndryshme. Eshte kategori shume e gjere, dhe jane nen-kategorite "strictly" nervore te saj ato qe i perkasin vetem fushes se neurologjise. Nderkohe qe nen-kategorite qe kane te bejne me efektet e semundjes, memoria, mendimi, gjuha, gjykimi, sjellja, trajtohen nga psikiatria. Per mendimin tim, nga ana psikiatrike "rrjedhje" nuk me duket gabim, pavaresisht se figura e "te rrjedhurit" i perket nje botekuptimi anatomik te tejkaluar kolik (veshtullor, prej nga vjen melankolia, kolera, apo prefiksi kloro- ne botanike) qe nuk i merr parasysh zhvillimet neurologjike.

Megjithese tashti qe e mendoj, ka mundesi "skleriku" te jete "i rrjedhuri." De-mentia eshte thjesht c-mendje

Une kontakt me te nuk kam, por në figurë dhe zë, i ç-mendur duket ai. Ne rregull jemi.

Mendimi im eshte qe nuk ka mbushur ndonjehere ai njeri, jo qe nuk mbush me, dhe kjo nuk ka domosdosdoshmerisht me biologjiken.
Ne fakt ka pak te drejte lira, ne shqip e quajne populli skleroze, qe nuk duhet ngaterruar me sklerozen multiple qe eshte dicka tjeter, per cka e perdorin frengjisht.

pse ka mbushur ndonjehere ai?

"Mekati  trupor eshte me i tmerrshmi i mekateve.Mekati,... qe vjen prej trurit, "anulohet".... prej deformimit te  vet  trurit.... "

 Rasputini 

Grave. Se dija qe te frymezonte kaq shume Rasputini, aq me te

Mc2 , po ne e shikojme per ore e minute, nje qe inspiroi tere jeten per te qene e mbetur  nje si ai, por  mekatet e shumta e katandisen ne graden me te fundit te  trurit...Ne te  marre.As ju nuk e shifni dhe degjoni se ka nisur t`i thote; kembes dore?

   La ko....e namit,  ne Ambasaden Amerikane dje.Foli si  Haxhi  Plasa.

Ka  pat, ka pat.... dhe Hxhiu  fansa

Grave. Berisha eshte si Zhozef Fusheja mor burr. I puno trruri gjithe kohes si tja fusi Bamirit si te mbroje pushtetin e tij prandaj edhe ju ngaterru goja. Por ama eshte tip aktiv, nuk ja ha qeni shkopin e aq me teper qe te kete shprese njeri, se do tja haje koken Bamir qoftja ose Ed Blogisti. Keta meren me gjuhen e psikiatrise kurse ai miku ka gjithe jeten qe ka qene ne pozita te larta. Fisin e ka rregullu me breza te tere e mesa duken bathet deri ne pleqeri te thelle be maje te kalit do jete. Mua sme duket hic budalla. Perkundrazi 2 jane mundesite: Ose Berisha eshte jashte mase inteligjent qe ka ditur ti rezistoje shume trysnive e paskuintave, ose jane shume idjote keta te opozites mor vella. Jane llosha komplet qe ky robi i fut ne sqetull te gjithe. Zgjidh e mer vete tani.

 Mc2, miku im, tani me binde  qe te te them se, ....ke nevoje  te lexoshe dhe te njohesh figuren e Rasputinit.

Grave. Nuk mar dot leksione morale nga Rasputini mor mik. Mesa mbaj mend i ka pas qef shume ato ritet satanike me grupe meshkujsh e femrash qe shkalafiteshin. Ndoshta gabohem se 15 vjec e kam lexu smiley

Ishte notar me disa rekorde qe vetem se fundi i jane thyer, mos harro te shtosh smiley

skizofreni? smiley

Si tha ai tek filmi.....ja ketu do te vini te gjithe.....(per Belulin kjo)

Ka edhe ZOT.per te gjithe ata qe i bejnekeq ketij populli...ja sa kane filluar, qe nga Mediu, Meta dhe e shoqja, .....ja ketu do te vijne.......te gjithe....(dhe fikte qirinjte ne dylle te shkrire) xhehnemi i pret....

alidemso, po eshte e lehte fare kjo.....  ''mishi tretet kocka mbetet...  ose:  mallkuar qofte Stefan Bardhi dhe bija e tij Shega..smiley

p.s  ore po ai patrioti jot, emua, nga humbi?

Berisha ka qendruar ne politke 20 vjet me shume se sa duhet i ndihmuar nga idiotesia e shqiptareve.

..dementia ne fillim te merr trurin, pastaj gojen! Barisha eshte transfomuar si plaku mere tani,nga europa lindore vetem ky e ka patur jeten e gjate, kjo eshte shenje e keqe qe tregon se ai vuan nga denetia, nuk ju kujtohet ju qe ne 92`shin, ngatronte gjirokastren me beratin ? siptomat e dementias jane mungesa e perqendrimit, haresa, berisha e ka deklaruar vet se ka probleme me te foluren, pengohet kur flet, dhe i perserit fjalet, kohet e fundit ai eshte renduar shume, e keni pare si ka folur ne parlament, si flet neper mitingje! ,,eshte per te ardhur keq!

http://www.youtube.com/watch?v=yf0w-kquCyA&feature=related

 Berisha do te ishte  shume i nderuar nga populli shqiptar, ne se do te jepte dorheqjen ne 1997. Kete nuk e beri! Tani pleqeria ti nxjerr te gjitha cenet !  smiley

Dementia eshte Skleroza ne shqip. Eshte semundja 'moter' e semundjes se Alzheimer, semundje neurologjike. Por nje nga ndryshimet me dementia-s dhe Alzheimer-it ndryshimi eshte qe dementia shfaqet pergjithesisht ne vitet e vona te jetes. Alzheimer-i nderkohe ne nje pjese te mire te rasteve shfaqet qe rreth moshes 60 vjecare. Si per njeren, dhe per tjetren as farmakologjia psikologjike e as ajo neurologjike nuk i kane dhene drejtim. Te dyja semundjet jane pasoj e degradimit te neuroneve ne pjese te trurit qe kane te bejne ne fazat e para te semundjes me memorjen e shkurter. Per kete arsye te prekurit mbajne mire mend cfare ka ndodhur ne femijeri por nuk jane te afte te thone se si quhet personi qe kane perballe.

Berisha nuk vuan nga dementia. Mendoj se vuan tashme nga psikozat, por keto te fundit i ka shkaktuar vete si pasoje e vendimeve qe ka marre ne jete. Une e perceptoj si nje manic-depressive, por ku momentet e euforise (manise) mbizoterojne ne publik si pasoje e ngacmimit te jashtem dhe deshires per te qene ne qender te vemendjes. Problem i perhershem i personave bipolare.

JO! Skleroza eshte kategori e dementias. Mos i boni muhabetet corap.

jo mo lul, skleroza, si fjale e vetme nuk eshte kategori me vete. perdoret rendom nga shqiptaret per semundjen e demences me origjine vaskulare. E vetmja semundje neuro qe ka fjalen skleroze brenda eshte multiple sclerosis qe eshte krejt tjeter nga dementia. pak a shume

"pak a shume" smiley

ne fakt ti ke te drejte (ne sensin e perdorimit te fjaleve te melartme, ne gjuhet e huaja). Ne frengjisht, psh, ekziston vetem Sclérose en plaques (Multiple sclerosis).
Ndersa Luli ka te drejte, ne sensin qe u eshte dhene atyre fjaleve ne shqip. E sidomos kur thote se dementia nuk eshte thjesht term neurologjik, pavaresisht faktit qe shkaqet dhe simptomat jane gjithmone te tilla.

pasojE, po korrigjoj veten smiley

 

Eshte semundja 'moter' e semundjes se Alzheimer

..po psikoza duhet te jete motra tjeter e dementia-s ?.. po kjo eshte me keqja!  smiley

 

Psikoza eshte 'vjerra' e keqe e dementia's . Kjo e fundit nuk i ben keq njeriu, kurse vjerra te merr frymen smiley.

 ..ah kto `vjerrat`( psikozat) ta marrin frymen vertet se se leshojne pushtetin kollaj jo, me dru nuk i heq dot, se kane ligjin" pushteti nuk merret me dhune" , ti cosh ne spital ofendohen, eshte halli i madh me `vjerren` smiley

Talk shit about him, you make him famous!

edhe kushtetuta, e famshme eshte  :

 

Neni 27

 

1. Askujt nuk mund t’i hiqet liria, përveçse në rastet dhe sipas procedurave të parashikuara me ligj.

2. Liria e personit nuk mund të kufizohet, përveçse në rastet e mëposhtme:

d) kur personi është përhapës i një sëmundjeje ngjitëse, i paaftë mendërisht dhe i rrezikshëm për shoqërinë;

 

 

dhe :

 

 

Neni 45

 

1. Çdo shtetas që ka mbushur tetëmbëdhjetë vjeç, qoftë edhe ditën e zgjedhjeve, ka të drejtën të zgjedhë dhe të zgjidhet.

2.Përjashtohen nga e drejta e zgjedhjes shtetasit e deklaruar me vendim gjyqësor të formës së prerë si të paaftë mendërisht.

 

dementia eshte grup semundjesh me karakteristike te perbashket humbjen graduale te kujteses. ka demence alzheimer, demnece parkinsoniane, demence vaskulare etj etj..

berisha ska asnje nga keto, mua me duket se berisha ka me shume crregullim personaliteti te tipit paranoid.

Ke degjuar per shprehjen: Eshte i letuar nga trute? Nuk e di si mund te jete si emer, por si mbiemer perdoret goxha per njerez qe e kane humbur fare. "Letim" mund te jete dementia ne gjuhe popullore?

Ke Stalker qe nuk mbush mire kuptohet me mire ne Shqip. Eshte nje 'semundje" ! Ndaj personit qe e ka pllakosur si per cdo semundje , nuk   duhet shprehur urrejtje mendoj  . Vetem kujdes dhe mbajtje afer me respekt e dashuri .

Do ishte me e vyer te shpjegonim "rrezikshmerine shoqerore " kesaj semundje nga ku ndahet edhe Psikiatria me Neurologjine . Sepse nuk ka asnje Interes te fillosh Fakultetin e Mjeksise tek PPU smiley

Me sakte mendoj se i Pershtatet ne shqip  Lodhje Detali ... Kush kerkon te gjeje detaje ,  le te studioje Sali ham Hum Berisha ! Vetem se nuk duhet perfyturuar mjekim sipas Adhamudhit ...Tu Lodh Truri ...kerreje ! 

Them se duhet zevendesuar Saliu ne PD me TRU te RI  . Ai ka bere DEM me shume se mire . Psh ndigjo Patozin ose Jozeficken ! Tani do shndrrohet ne  nje RREZIK shkuar Plakut MERE ! Proven e drejteperdrejete qe e mbante te kamufluar e dha ne 21 Janar .Vini re Hunden se si i ka rene dhe po shkon drejt mbulimit te gojes. Vini re animin ne shpatulla se si e ka rritur renien  djathtas  . Vini re gjestikulacionet dhe mimiken cfare kombinimesh  ne sekonde cfaq , sa qe dhe A.Lllakaj dha doreheqjen si te paimitueshme me , sepse nuk eshte me Saliu  karakteristik smiley

Mos harroni dhe mos u shperndani ,  me Demence ka edhe ketu per te mos thene me thes , po themi me Torbe . Nga ata te Cekes por te rrezikshem Virtualisht . Diku me lart sikur i lexova po jo te plote .  Ja dhe pak smiley

Me qe nuk ka 'redaktoje " po e ve shtesen me vete .Mund te cilesohet edhe si shprehja beratase " Me shkarje LEDHI "

sali

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).