Pse i bihet me rrotulla ketij problemi madhor dhe serioz qe kemi "brenda nesh" (nese jemi Një)?

140 Komente

Teme kjo????????????? WTF?????????????

Nga te lindi kjo pyetje?

 

PF,
nuk me lindi, ceshtja qe une kam hapur ketu, duket gjithandej. Carja e madhe eshte prezente, dhe ajo qe desha ishte thjeshte te trajtohet, pikerisht ne peshkupauje.
Dhe me kete rast, do te permend pikerisht ate qe ti shkove ne temen tjeter per Gjergj Fishten (me duket) sot:
perafersisht shkrove:
"... ka shkruar ne nje gjuhe qe gjysma e shqiptareve nuk duan te humbin kohe per ta kuptuar..."
(te kerkoj ndjese nese te kam shtremberuar kuptimin e asaj qe ke shkruar)

Well, kjo nuk e benFishten antishqiptar, besoj. Gjithashtu nuk shoh ndonje carje, persa kohe nuk i meshohet carjes, qe ne kete rast eshte insistimi dialektor. Dialekti, geg apo toske qofte, eshte pjese. Ajo qe na bashkon te gjitheve eshte gjuha letrare. Me vjen keq po, Fishta mua me duket i lodhshem per t'u lexuar. Me vjen shume shume keq qe as Komedine Hyjnore nuk e lexova dot deri para se te mesoja italisht, pasi ne gegnisht nuk me thoshte gje. Dhe nuk ka kurrfare urrejtje ketu, eshte thjesht mosvoli. Si te me detyrojne te shkruaj me doren e majte, p.sh. Por pa pasur asgje kundra sallaksve.

 

Se cka kerkon ketu shprehja "antishqiptar", ate e di vetem ti.

As te shkruarit ne gjermanisht ose serbisht nuk te ben antishqiptar.

p.s.

per, 1ora dhe emigrant,

Po, tema ka te beje me carjen dialektore, qe permasat nuk i ka aspak vetem dialektore, por, duket qarte, se jane edhe ne permasa te urrejtjes racore.

Pse taboo???
Gjithcka qe te ka krijuar anver hoxha, standardin e gjuhes gjirokastrite per te gjithe shqiptaret ose piramiden... ti e don si Taboo?

Pse taboo?
Diskriminim e mbi 70% te popullit tend, ne te folme, pse jo edhe ne kulture, deshiron ta ruash si taboo?

Ku e ke perfitimin nga kjo taboo?

Ku e shef diskriminimin ti mer jahu. Ke hap ndonje tekst shkollor? Migjenin, Fishten e me rradhe, mos i ke gjet gje te perkthyer ne shqipe letrare, apo jane me gjithe pasurine qe ofron origjinali? Apo kemi mesuar llafin diskriminim, edhe o burra. Apo do te ndryshosh gjuhen e administrates brenda dites, e po s'u nderrua eshte diskriminim? Po hik ere, u ka ngul injoranca ne maje te vendit, e o do degjohet, o rashe e vdiqa. pshshsh!

 

Po, Kodra, kam hapur tekste shkollore te fillores, ne Kosove, ne te cilat nxenesve u ipet per detyre (edhe shtepie) te "perkthejne" (kthejne) pjese te Migjenit, Fishtes, pergjithesisht gegnishtes, ne gjuhen standarte.

Po ti i ke hapur tekstet shkollore qe po pyet? Apo ia fut kot?

shqipja standarte duhet te ishte nje taboo. Kjo do kursente korda zanore dhe peme te kthyera ne leter te harxhuara kot, do u shtonte njerzve respektin-besimin ne gjuhen e tyre standarte dhe ato energji te zderhalljes neper dhiare pa krye te riberjes se standartit (a thua se ky eshte naj kulac qe s'ka dale mire heren e pare), ato energji pra do i kanalizonte ne ate qe njerzit te mesonin mire standarten nje here, para se te ngriheshin kunder saj. Unifikimi i shqipes eshte nje sukses i spikatur i Enver Hoxhes! I detyrueshem per tu pranuar ky (sukses).

Nuk kuptoj ku eshte diskriminimi per geget! Kush ndalon te flitet apo te botohet ne gegnisht? Ne fakt kam une ca ankesa per gegnishten, por ne krahun tjeter. Ne radhe te pare mos e bastardoni gegnishten. Kur doni te shkruani gegnisht, sic ben nje myteber ketu, njiheni mire ate, variantin/nendialektin me te cilin doni te shkruani, behuni konsekuent, mos thoni ne te njejten fjali "bani" dhe "beri", pjesores rrijini gatitu, mos perdorni "te rrosh a te mos rrosh" ne nje tekst gegnisht qe po don me mbrojt gjoja gegnishten etj etj. Tjeter: para se te beni tere ate berihaj per standartin, standartizoni gegnishtet, madje beni edhe nje unifikim te tyre, se keshtu po i beni sherbim ceshtjes shqiptare. Jam i sigurt qe pas atij standartizimi, nuk o e gergisni me as kete standartin e 72-shit, perkundrazi do fitoni respekt per te. Kjo thjesht se nga lartesia ku do jeni ngjitur, gjerat shikohen ndryshe.

"para se te beni tere ate berihaj per standartin, standartizoni gegnishtet, madje beni edhe nje unifikim te tyre, se keshtu po i beni sherbim ceshtjes shqiptare. Jam i sigurt qe pas atij standartizimi, nuk o e gergisni me as kete standartin e 72-shit, perkundrazi do fitoni respekt per te. Kjo thjesht se nga lartesia ku do jeni ngjitur, gjerat shikohen ndryshe."

Nuk e ke keq Emo, por anashkalon dicka shume te rendesishme. Fondet qe logjistika e kesaj kerkon, jane shume. Dhe ketyre bosave, nuk u intereson kapitali kulturor. Ta garantoj me njemije perqind, qe edhe kur kthehen nga jashte shtetit me sherbim, i kena pa plako me syte tone, nuk e fusin as majen e kembes ne ndonje muze, por ja kerrcasin per ke Macy's, edhe harxhojne me mijra dollare, per t'iu mburrur atyre atje se "shif ti, kom Armani, une." Gjithe ato fonde qe logjistika e standardizimit te gegnishtes kerkon, keta i harxhojne per pordhe, merr vesh, a jo.

Macy's ka shpesh "okazione" per bluza kashmiri smiley

 

"okazionet" jane per emigrantet nga "kenerike" smiley dhe ti tashti, jo per keta qe vijne me bursa e me sherbime. 

smiley

u nxitova... dmth harrova. smiley

 

eee merr dhe visitor card ke Macy po pate bilete kthimi edhe e ble Lakostin nja 10% mo lire po qe me sherbim smiley

Si i tha maloku (djale i bredhur ne perëndim,) vllaut t'vet, kur ne lume nxorri kryt krokodili ?

- heu bre vlla , ik se doli Lakosti smiley

Si i thoni kronkondilit n'gegnisht mer Niqe smiley

Pusho mi ti dreq, se edhe ti blen Lacosta ketu me diskaunt, edhe i mashtro ata atje se e ke ble me 150 dollar smiley

Ta kom llafin Rrusho, qe me i pyt keta qe kthehen nga sherbimi se ca kishte noi gjo te re ke MOMA, (madje edhe ndonjerin qe ka ardh me rezidence artistike qe eshte gjynaf me ia bo emrin publik se ka dhe idhull Zhozin, jo per gje) s'dine me t'u pergjigj. Ama pyeti per moden e diskauntet e fundit te Macy's edhe me mire se ata qe punojne ke Macy's ta tregojne. 

kulturmadh ti smiley

ke Moma ka i gjo t'mire, qe dhe pa pre bileten, ulesh e ato kolltuqet ke holli, rehatohesh, heq opingat ene ke wireless te mire pa leke

smiley

qeke ftof fare ti mer burre, te kaperceje robi oqeanin ene t'myllet muzeumeve. Ore po kta qe ikin me sherbim, skane kohe per te humb, se sdo rrije gjithe jeten Zhozi ne at kolltuk. Kshu qe jane qe jane, ja fusin me top ene mbushin garderoben. Nuk kane kohe dhe leke me i hup muzeumeve smiley

Po ca di ti, se mos ke dale nai here me sherbim jashte shtetit ti smiley

Emigranto smiley mos ma shaj Kashmirin, se ku i dihet, del shtet m'vehte dhe konkuron prodhimet hindjane smiley

 

ti thua:
"... pa krye te riberjes se standartit (a thua se ky eshte naj kulac qe s'ka dale mire heren e pare), ato energji pra do i kanalizonte ne ate qe njerzit te mesonin mire standarten nje here, para se te ngriheshin kunder saj. Unifikimi i shqipes eshte nje sukses i spikatur i Enver Hoxhes! I detyrueshem per tu pranuar ky (sukses)."

Cili unifikim i Shqipes???
Ti quan unifikim nje turp dhe nje krim te paprecedente ne asnje rast tjeter ne bote qe iu be nje kombi?
A u unifikua gjuha shqipe pas standardit te enver hoxhes?

Si e shpjegon ti qe edhe sot e kesaj dite mbi 70 perqind te kombit nuk e zoterojne dot standardin???
Eshte krejt e njejte: ndac quaje standart, ndac quaje toskerishte.

Thuhet:
Duhet disipline dhe angazhim e mund per te mesuar standartin!

Jo more?!!!

Pse te lodh une "menderen" gjithe jeten per te mesuar toskerishten, e jo frengjishten ose kinezishten, pra?!
Cka me duhet mua ne jete toskerishta (standardi) kur shume lehte me kryen pune (ne Kosove, Veri te shqiperise, e ne Maqedoni e Presheve) gegnishtja?!

Ku eshte unifikimi ketu?
Ku eshte shqiptaria, ose drejtesia?

mos e meso standartin mer, s'jane me detyrim keto gjona. Vetem mos u anko nga pasojat qe vijne nga ai mos-mesim. Kjo vlen edhe per algjebren, psh.

Sa per standartin e 72-shit, une e quaj sukses madheshtor fare, nder pak gjerat e mira te bera. Ketu besoj se nuk duhet te gerricemi, por te shkojme me parimin "secili me te veten". Dmth ti vazhdo e quaje turp, une nuk kam naj problem me at gje. Por as ti nuk duhet te kesh problem me mu.

Sa per standartin e 72-shit, une e quaj sukses madheshtor fare, nder pak gjerat e mira te bera.

Pavaresisht menyres se si u be dhe qellimeve qe permbante, kundershtimet nga njerez si Cabej etj etj?

"Pse te lodh une "menderen" gjithe jeten per te mesuar toskerishten, e jo frengjishten ose kinezishten, pra?!"

Tashti ke folur sinqerisht. Kjo do te kish qene nje pyetje ku e ku me interesante se ajo me rrotullame. smiley

"Si e shpjegon ti qe edhe sot e kesaj dite mbi 70 perqind te kombit nuk e zoterojne dot standardin???"

Steaming bullshit!!!

"e nje tekst gegnisht qe po don me mbrojt gjoja gegnishten" : (me qellimin krejt te vetedijshem per te bere pedantin) sapo perdore vete paskajoren ne gengnisht ne nje tekst nen hyqmin e standardit. smiley

Nejse, me fal per antishqiptarin se ishte nxitim. Desha te them kombetar, po kjo prape nuk ndryshon gje ne linjen e aresyetimit.

"Nejse, me fal per antishqiptarin se ishte nxitim." ...Hic fare nuk ishte nxitim Pf . Lexoje olem si e ka ndertuar pyetjen ...ne themel te tij Gjuha e Unifikuar e ben te ndjehet Amtishqiptar . Dhe me thelle ti ishe futur nuk humbet gje nga HUMBJA e kesj kategorie vicesh te palepire ...Prandaj them se keto lloj te "genishtes persekutume or tie " qe " kercejne si majmuna ...tralalalalala " smiley te kujtojne temen e Leshit si sukses te Bashkise Lulashit ! .

hm, po cer ta qujm? pa ho i her? naj menim me vler ktu?

 

Le te fillojme, pershembull, me "Malok"? Si thua?
ose cecen, ose katunar...

mire, nuk jom kundra, por keto nuk percaktojne kombesi. Si do ia bojm kur te vi puna te kombesia?

 

Kete le ta zgjedhin vet "Maloket"?
Nuk eshte problemi i ne shqiptareve.

maloket nuk kane cfare te zgjedhin. Zgjedhje behet kur ke me shume se nje alternative. ne ket rast nuk ka vecse ate qe maloket jane shqiptare. Pra kemi te bejme me malok shqiptar, ose shqiptar malok. Tjeter nuk ke ku shko.

shtoj qe malok dhe shqiptar nuk e perjashtojne hic njera tjetren. madje perkundrazi, shume shpesh duket sikur rrine shume mire te njona tjetra.

Moderatore? Cfar eshte kjo teme idiote?

sherr sherr PPU

si osht puna me ?

se duket se jeni zi shume kto 2-3 ditet e fundit smiley

carjet dialektore nder gjermanishtfoles jane po aq te medha, ose edhe me te medha se sa ne shqipfoles. Asnjehere nuk kam degjuar nese ata do quhen gjermane (ose austriake)apo jo nga pjesa tjeter e popullit. Pse ekziston kjo lehtesi per te prekur taboo nder ne shqipot, s'kam per ta marre vesh.

Taboo-te ne me te shumten e tyre jane logjike, rjedhoje, pervoje, ato "bejne sens", ato jane "te mira", taboo-te jane ndoshta etiketimi me i keqkuptuar. Te kesh taboo nuk do te thote automatikisht te jesh dogmatik dhe i verber; perkundrazi, shpesh do te thote sigurim teknik.

Diskutimet mbi shqiptaresine, shqipen standarte, dialektet si shprehje e deshires se grupit per individualitet, rilindasit, europianizmi etj etj duhet ne fakt te ishin taboo.

Ja qe s'jane.

taboo ndoshta jo por duhet bere nga njerez te pergatitur dhe ne menyre objektive, perndryshe e dime si perfundon, fshati im eshte me i mire se fshati yt.

 

Përkundrazi Emo, unë mendoj që disa gjëra "taboo" duhen nxjerrë hapur. 

Njëra është kjo e krahinizmave. Në shumë gegë është rrënjosur ideja që duhet marrë revanshi ndaj 'komunistave', dhe këta nuk janë gjë tjetër veç toskëve. Thjesht termi 'komunist' ofron një jastëk të butë ku mund të prehet krahinizma e të kalojë pa u dënuar. 

A nuk e keni vënë re shumë shumë herë sesi po abuzohet me termin "komunist". Çfarë është? Mos histeri kolektive? Mos është retorikë për qëllime politike? JO. Është krahinizëm i fshehur. 

Kjo që thua ti mund të bëhet në rastin kur paria lart është E NDËRGJEGJSHME për abuzimin me termat. Atëherë kjo vendos një pakt të heshtur (xhentëlmenësh), nuk i ngacmoj këto gjëra me zarar, as lejoj të ngacmohen nga poshtë. Po kur rrufeja bie nga lart, kur jashtëqitjet dalin nga lart, atëherë si i vete halli? 

Atëherë pësuesit, janë të detyruar të mbrohen. Psikopatllëkun e marrjes hak, shumë vetë po e heqin në kurriz. Ai lart i ka bërë munë mu në kokë përgjegjshmërisë... jo që flet çapraz sa herë e hap gojën e fëlliqur, po nxjerr squfur flakë e vrer që andej gjithnjë. 

 

Fole ti? Po ti je tosko-greko-komunist, mer dreq, literally smiley 

Nitzsche, kam pershtypjen qe nuk eshte njeri kunder gegnishtes por kunder tendencave per ta ulur dhunshem mu ne mes te sheshit. E mire apo e kritikueshme egziston nje gjuhe shqipe zyrtare qe te gjithe perpiqemi ta perdorim sa me mire. Here ja dalim e here jo dhe aq, po nuk tentojme qe me pahir te sjellim ketu dialektet e te pareve tane. Une nuk kam pare akoma ketu te peshku pershembull ndonje komentues qe te shruaje labce ose korcarce, nderkohe qe ka ndodhur dhe qe jane futur komentues per tema te caktuara dhe kane leshuar batare komentesh me dialekt per te komentuar kryesisht ne tema ku flitet per gjuhen shqipe. Sic dihet, nuk eshte e thene te kete te drejte ai qe bertet me fort.

Teme vari teneqet. Ti qe dashke ta thuash troc se gegnia nuk eshte shqiptar, thuje po ta mbajti... Po yyyyyyy, me yxhym, "shiko, se nuk e them une, po ai tjetri eshte duke sugjestionuar, prandaj pse nuk e thote troc." Asnje gje nuk eshte sugjestionuar ne kete drejtim. Sugjestioni i projektuar eshte dobesia e mendjes tende paranoiake.

Po kur vene edhe emra te mencurish per pseudonim keto mendje kaq te dobeta, edhe e kupton se ne cfare faze mund te arrij vetsugjestioni.   

ne lidhje me pyetjen origjinale, thjesht eshte e pakuptimte.

Kush e thote kete?

O Admina! Moderohet ky seksioni i pyetjeve, apo vari leshte!

Diskriminim e mbi 70% te popullit tend, ne te folme, pse jo edhe ne kulture, deshiron ta ruash si taboo?

Ah aty ke kultura sdurojme hic ne shqiptaret. Kulturmedhenjte ne, gege e toske bashke. Kjo kulture na ka majt gjalle e na ka cu gjer ktu.

E pakuptimte si teme...Shqiperia ka 101 dialekte...si cdo vend i botes...Me thuani nje vend te botes ku flitet gjuha unike..

Ju bëj me dije që këtë pyetje e hedh dikush që para ca kohësh ishte shprehur: mirë bëri Sali Berisha që i vrau ata në bulevard. 

 

Qenka nga keta te kartelit te leshit..

Nuk e besoj, pyetja eshte shtruar ne gjuhen standarte, komenti te cilit ti i referohesh duhet te jete dicka e tille "mir ja bani sali bërisha q'i vraj ata n'bulevard"

ok, mire qe na e the. Njerez te tille duhen abandonuar nga cdo gje njerezore.

Une kam nje kunderpyetje: çfare jane keto "rrotullat" me te cilat po i renkemi problemit? Dhe si i biem? Ku? Qysh? Tek? Eshte krahu, tha ai tjetri, jo shpata.

Rrotull quhet qe kur themi psh qe jozefina s'di shqip ose qe sala thote "qyy" ne vend te "që" dmth qe keta nuk i konsiderojme shqiptare (besoj qe gjera te tilla ka pas ndermend pyetjeshtruesi)

Ne fakt ka te drejte, nuk i konsideroj shqiptare, i konsideroj anti-shqiptare.

Ka shume pyetje qe linidn jo nga shkaku por nga pasoja
Psh Puna e dialektit lind sot se dilaleki letrar, zyrtar eshte harauar. Dhe kur harohet kjo filojne e lindin pyejte Jo po perse ky quhet shqitpar e ai jo. Pra fillohet e pyetet per pasojen,
Do te jem me PFne ketu
Ajo qe na bashkon te gjitheve eshte gjuha letrare.
Me e thelle kjo puetje lind tek njohja e historise shqiptare. Ka shume qe indirekt ashtu si tek kjo pune e gjuhes qe quajne Tosket jo shqiptare per arsye se historia eshte haruar /shtrembuar. Dhe mos u cuditini kur dikush tjeter te vij e te thote A jane Tosket Shqiptare?
Kur nje komb nuk ka rregulla per te mborjtur veten e tij, kur nje komb drejtohet nga anarkia e mendimeve dhe per me keq kur keto mendime shtyhen dhe afrohen ne emer te gjoja lirise anarkike (*them gjoja se ne fakt shume pak, vec kalamajte adoleshente besojne ne te mirat e anarkise, te tjeret kane qellime me te medha se keto idealizma boshe) patjeter qe do te kete konfuzion dhe perfitim ka vetem antikombetaret dhe humbje ka vetem kombi

Eh, kjo teme do perfundoje si shume te tjera me pare, si ajo e bletes,  si ajo e poezise se Leopardit qe une, jugorja, isha munduar ta perktheja ne gegnisht, edhe te tjera e te tjera... Secili qendron ne instikamet e veta dhe gjuan me bresheri kunder tjetrit... se kush dreqin eshte me i mire, nje zot e di, po pyll pa derr s'ka, thote populli... 

O Ana, kete po perpiqemi te themi, aq sa po na thahet koka. Nuk ka me te mire dhe me te keq nga dialektet. Por me e mira nga te gjithe eshte gjiha letrare. PIKE.

s'i luj as nje presje!

Ueeeee, cer gafe qe harxhova kohe. Ti e paske problemin me gjuhen zyrtare mer, jo me dialektet, i bike dritares te degjoje dera. Rast pashprese fare.
"Cili unifikim i Shqipes???
Ti quan unifikim nje turp dhe nje krim te paprecedente ne asnje rast tjeter ne bote qe iu be nje kombi?"

 

shume e kompleksume kjo pyetje..

 

Pse nuk ka guxim të thuhet troç: Kush flet gegnisht, nuk quhet shqiptar???

 

Perkundrazi Geg dhe Shqiptar jane me te zevendesueshme sesa Tosk edhe Shqiptar pavaresisht se te dy jane Iliret e vetem te mbetur gjalle. Kjo per shkak se figura kryesore rreth se ciles eshte krijuar edhe nje identitet kombetar, Skenderbeu, ka folur gegenisht. Panoramen e shqiptarizmes e kane pershkruar anglezet detajisht nga Gegeria ne Toskeri. 

Si perfundim pyetja jote eshte absurde. Nese halli eshte diku tjeter atehere tregoju me i hapur dhe fol troc. 

 

Po e ka thene pra: shkoqur fare! I lodhet menderja te mesoje standardin, dhe ne vend te saj do te mesoje kinezcen! 

 

Pse te lodh une "menderen" gjithe jeten per te mesuar toskerishten, e jo frengjishten ose kinezishten, pra?!
Cka me duhet mua ne jete toskerishta (standardi) kur shume lehte me kryen pune (ne Kosove, Veri te shqiperise, e ne Maqedoni e Presheve) gegnishtja?!

Ku eshte unifikimi ketu?
Ku eshte shqiptaria, ose drejtesia?

ps. je qe je, meso dhe mandarincen.

Eh ajo eshte pune e tij, problem personal. Fundi fundit se mesoi te shkruaje standardin shqip s'eshte fundi i botes. Ne gjuhe te perditshme cdokush flet sipas krahines. 

Ky tipi ka ca mllefe te tjera. 

Ne te tjeret qe parapelqejme dialektin e kullerave,jemi gege apo toske?

jemi gege apo toske?

jeni Tosge..

u fute ti ore urrith! s'e kam zakon te merrem me individe ketu po me kane rrene ne sy keto futjet e hidhura dava trojance. leri keto temat mes shqiptareve he figure, mo u fut si pid#i ne dasem. je ai qe je god bless po ma venin ku te takon
 

kurse ti figura tjeter, qe ke hapur temen paske vajtur per bobokuqe, te paska nxjerre nga PIN-i emigracioni

ose, ose, je ndonje pickdhier qe s'ka me ca ta shtyje diten dhe do debat. God bless po je per kete u gotta do watchu u gotta do sometimes

po nashi, qe thua ti, me duket se s'ke lidhje me kete te dyten, ndaj na babaxhanlleku qe na karakterizon neve si shqiptare te lashte uroj ta kesh me shaka se po ta kesh seriozisht s'ka kinez te te marre ne dorezim

Kujt i drejtohesh ore kajramfil?

Ueeee smiley

Apet me qet pune?  Allahile a s'jeni lodh a? 

Opet - serbisht - prape smiley

Aaaaa po keto jane te mirat e dialekteve.  Pervec dy-shtetesise qe na e ka fal nicja, ne varesi te thesarit te secilit dialekt mund te kem tre a kater une.  Birinxhi smiley.

Nashta dhe niqja po don identitet geg sikur Halil Matoshi qe lyp identitet kosovar.

muhabeti i rradhs m duket .. 

Unë mendoj se pyetja është e sinqertë, por ka nevojë për redaktim. E kam hasur shumë shpesh një qëndrim të tillë tek njerëz të ndryshëm që kanë origjinën nga viset veriore të Shqipërisë si dhe nga njerëz që janë me origjinë nga Kosova. Pra, si pyetje nuk është aspak për t’u përbuzur, sepse ky opinion qarkullon. Sipas meje, është një pyetje që përfaqëson një qëndrim, por jo një tendencë. Qëndrime të tilla nuk janë as kundër-tendencë. Janë thjesht opinione që kanë si nënshtrat një farë revolte (do ta quaja gati mllef) që lidhet me vecimin e madje ndonjëherë getoizimin e Veriut të Shqipërisë. Unë mendoj, se janë pikërisht këto qëndrime që shprehin këtë revoltë, që cojnë në mënyrë të pandreqshme drejt këtij getoizimi. Kryeqyteti i Shqipërisë është Tirana, e nuk ka për t’u bërë kurrë Shkodra e as ndonjë qytet tjetër i Shqipërisë. Kjo të paktën në vizionin tim. Përsa kohë, që kryeqendra administrative, shoqërore, ekonomike, kulturore mbetet Tirana, cdo përpjekje për të shmangur krahinat e tjera nga vlerat e padiskutueshme të kryeqytetit do të conte drejt getoizimit të tyre. Janë të gjithë lumenj kulturash që rrjedhin dhe pasurojnë kulturën e një kombi të tërë.

Muslim or christian..mullah or pope..preacher or poet.. who was that it wrote.. "give any one species.. too much rope, and they'll fuck it up"

Rogjer Uoters

O Nietzsche, o filozof i madh! Te pershendes!
Fatkeqesisht me nje vjershe toskerisht, qe qenka shkruajtur enkas per ty para 100 vjetesh.

Kenga e Nietzsche-s

Peshq po prishet kandari
S'eshte me ai i pari
Qe qendronte dite e nate
Gati si barut i thate
Qe punonte dimer e vere
Pa u lodhur asnjehere
Qe ishte i lehte si flete
Qe mbante kryet perpjete
Qe turrej si trim ne balle
Qe kapte zocken te gjalle
Qe rropatej neper shpella
Ku ishin me te thella
Tani s'e di se cka pesuar
Here here rri menduar
Kur ben ftohte e acar shume
Struket e bie ne gjume
Ndonese eshte i permalluar
Gjuetine e ka rralluar
Kerkon belushka te ngrohta
Shijon shalushka te plota
Dhe me to sa guduliset
Fillon celet kapardiset
Buckoset e i qesh nuri
Edhe merr pamje prej burri
Pastaj fillon nga zanati
Si e ka bere dhe i jati
Dhe rreshqet vrull si ngjale
Drejte vendlindjes nga ka dale

Grua po prishet kandari
S'eshte me ai i pari
Qe qendronte dite e nate
Gati si barut i thate
Qe punonte dimer e vere
Pa u lodhur asnjehere
Qe ishte i lehte si flete
Qe mbante kryet perpjete
Qe turrej si trim ne balle
Qe kapte zocken te gjalle
Qe rropatej neper shpella
Ku ishin me te thella
Tani s'e di se cka pesuar
Here here rri menduar
Kur ben ftohte e acar shume
Struket e bie ne gjume
Ndonese eshte i permalluar
Gjuetine e ka rralluar
Kerkon belushka te ngrohta
Shijon shalushka te plota
Dhe me to sa guduliset
Fillon celet kapardiset
Buckoset e i qesh nuri
Edhe merr pamje prej burri
Pastaj fillon nga zanati
Si e ka bere dhe i jati
Dhe rreshqet vrull si ngjale
Drejte vendlindjes nga ka dale

P.S. Fol prape se e kam gati kengen e dyte, kesaj rradhe gegenisht!

 nietzsche, te kam ndjekur me shume vemendje, fill pas pyetjes qe keni shtruar.Do ta them pake me poshte se cili eshte mendimi im, jo rreth pytjes, por rreth asaj gjese se mbledhur "mërç",  diku thellë qoshesh te shpirtit tend.Nuk eshte problem gjuhe, por i nje akumulimi ardhur nga dy ekstreme ligesishe, prej dy  tendencave qe ne historine tone kane synuar largimin nga  nje qenderafruese.Pse ka ndodhur kjo,  duhet gërmuar ne morine e faktoreve historiko-shoqerore, te cilet  edhe ne kushtet  e nje bote gjithe  dritare, ruhen e  mbeten, diku  thelle, neper  shpirtra te vegjel, te vegjel fare.

Duhet ta keshe mesuar se njeriu eshte  pjelle e ambjentit.E si i tille nuk mund te jete standart i linduri dhe i  rrituri ne malesine e jugut tim apo( ta  zeme se ju jeni nga veriu)apo ne malsine e veriut tend.Ne toskeri apo ne gegëri. Qe edhe  pse flasin shqip qe te dy palet  kane nuancat perkatese te cilat qe te dy i kane te mëmave, te qumeshtit e qe do te thote se i duan, u dashurojne dhe  nuk lejojne tua shaje  apo pergojoje i ektremit  tjeter.

 Ju duket  mençuri ne se doni ti jepni drejtim tjeter, dmth shtruarjes nje pyetjeje, qe ju burroka prej nje konstatimi ( teresisht  prej mentaliteteve te ligesive shpirterore per  te mos  ta thene si dhe e kam ndier kete  marrezi ideore, nxitur e ushqyer shume, prej  atyre  qe i ka terbuar  e gjene i terbon unifikimi shpirteror  i  ketij kombi te vogel, por problematike madheshtia e tij historike, ne kete siujdhese Ballkanike) se medemek aty ka nje gje te madhe te rende, fyerse, ndarese, shkaku i    nje konflikti,  i cili mundet te  zgjidhet me ..."ndarje", e  kesaj te thjeshte   teper  te  njohur?

Jo dhe JO!

E  ja ku po ta them  me ne fund se beni pjese nder ata qe nuk e mendojne thelle llafin per te  miren e  vednit te tyre, ne kete  rast te ketij kombi, dmthe te vendit tend  dhe  mu per  ate arresye as nuk e kursejne te  keqen, ndaj tij qofte  edhe me pyetje kaqe "te vockëla", por qe heqin gure themelie. Nga pake, por gjithmone...

  Si mundet te  jete e keqe, e rende  me synim ndarjen ay latim i gjuhes qe ben te  merret vesh ne te gjitha cepat, pa perbuzur e fyer  asnje nuance  gjuhe mëme ?

Dhe diçka te  fundit per te mesuar se ky nuk  ka qene e nuk eshte  problem vetem  shqiptar por  i ideve te kahershme te cilat  kane kundershtuar  universializmin e gjerave.

Ne boten postkomuniste jane parë krejtesisht te  qarta rrjedhojat e qellimta te partikularizimit te  Rortit, i  cili duke polemizuar kunder  parashikimeve te  R.Bernshatjnit, mohon njeheresh  mundesine dhe dobine e gjetjes se nje gjuhe,( apo te  nje  metagjuhe te nje univesalizmi minimlist), me te cilen te gjitha  dialektet  te mund te "perkthehen", per sa zgjat  dialogu mes te ndryshmeve  per  nga nuancat ne te folur...

+5*** Grava Shume bukur

Admin ne komentet e mia nuk kisha as me shume e as me pak se kjo qe tha Grava. Mire timen e hoqet Ju lutem, ju pergjerohem, mos hiqni kete te Graves
.Ne morine e marezive qe sillni ketu tek peshku (sic eshte kjo idiotsia e ketij Nemches) dhe ne morine e marezive te komenteve qe lini ketu tek peshku, te pakten lini nje qe eshte ndryshe , qe eshte Shqiptare qe ka kuptin Mos e hiqn i komentin e Graves

Besoj se dhe te tjeret kete gje kane thene, por po e them dhe une. cdo qytet i shqiperise ka nje dialekt, secili prej tyre. Keshtu eshte ne cdo vend te botes. 

Toska gjuhe letrare s'u be prej Enverit, por sepse kishte gramatike te perpunuar prej 200 vjetesh nga dhaskal todri, konstandin kristoforidhi e aleksander xhuvani, si dhe fjalore te shumte.

Gegnishtja kishte vetem vepra letrare, te cilat i kishte dhe toskerishtja. Kjo eshte nje nga arsyet kryesore qe u zgjodh toskerishtja, por kjo s'ka rendesi. 

Rendesi ka qe Shqiperia ka nje gjuhe zyrtare qe njehsohet, si ne cdo vend te botes. Te dalesh kunder njehsimit te te gjithe popullit, nje pune qe behet prej kaq vitesh, vetem se je nga nje dialekt tjeter, do te thote te jesh antishqiptar.

O Nietzce,ti mund ta flasesh shume bukur anglishten por une nuk do te quaja ty amerikan.Logjika e pyetjes tende nuk ka sens. Eshte tjeter gje qe une te them nuk ta kuptoj gjuhen, sikur me qene gjuhe te ndryshme,por kurre s'me ka vajt mendja ta identifikoje me perkatesin kombetare.

Probleme te tilla ekzistojne dhe jashte.Merr vendin tone fqinj ,mos u largo me shume. Verioret i shajne jugoret,per mos te thene qe i perbuzin . Napolitancja eshte si te mesosh gjuhe te dyte italiane .Mgjthe verioret nuk kane hedh teza te tilla si kjo e jotja .

Nese ne sot duam te foluren tosk ,eshet se me ate jemi rritur dhe jemi mesuar .Nuk eshte ceshtje nenvleresimi.Dialektet me pelqejne ,jane shenje identifikimi i kultures sone rajonale dhe si te tilla kane bukurine dhe rendesine  e tyre ,ndaj  nuk dua qe ato te humbasin.

Nuk e di si ke dale me kete perfundim,apo nuk te ka kuptuar ndonje amerikan qe ka mesuar shqipen tosk,dhe je acarruar nga ky fakt?smiley

Dmth tashme me ne fund e zbuluat/vendoset qe jam anti shqiptar?!

Mire, ishit relativisht te shpejte.

Ka 12 vite qe shqiptaret nuk i pengon asnje force fizike qe te mos bashkohen. (jane disa iluziane e arsyetime do apo nuk do Evropa, por para nje deshire te zjarrte te nje populli per bashkim, keto do te ishin krejt inekzistente).

Nuk eshte as ekonomia si ceshtje. Kur eshte ne pyetje ekonomia ne shume lehte bashkohemi e vellazerohemi me serb, greke, turq etj, edhe ndermjet vete s'do te kete problem.

Shqiptaret i ndan Gjuha. PIKE.

Jane te vetmit tosket dhe jugoret (ndjese per kualifikimet, por jane thjeshte gjeogarfike) te cilet i meshojne mallkimit "s'e do standartin (lexo: toskerishten), s'je shqiptar, je antishqiptar.
Ketu konsiston edhe pyetja nga titulli. Dhe ja ku dolem.

Shqiptaret i ndan gjuha, dhe bashkimit kombetar do t'i paraprije bashkimi i gjuhes. Perndryshe carja do te thellohet, dhe gjithnje e me teper bashkimi kombetar do te neglizhohet si opsion.

Gjuha eshte ne funksion te komunikimit e jo te ideologjise, dhe kete funksion, per Kosoven, do ta kryeje plotesisht gegnishtja. Pavaresia do te marre kuptimin e plote per Kosoven dhe popullin e saj. Qytetare te dores se dyte, kosovaret, ishin nen serbi pershkak te diskriminimit etnik dhe racor.
Qytetare te dores se dyte konsdierohen edhe ne Shqiperi, kosovaret, pershkak te diskriminimit gjuhesor, shto ketu dhe racor.
Dhe kjo, nuk ka asnje mundesi qe sot te tolerohet, per hir te deshires dhe amanetit te enver hoxhes dhe nje vendimi e standarti te nxjerre ne kulmin e cmendurise se diktatures me te eger komuniste e ruso-bolshevike.

Nietzsche,

Të më falësh, por është tepër naive të mendosh kështu. Unë do të shtoja se ky qëndrim nuk i ka rrënjët dhe aq tek padrejtësia në standardin e shqipes së sotme, sesa tek një përpjekje për t’i dhënë një krahine të Shqipërisë, rol qendërzues. Në përgjithësi, përfaqësues të këtij segmenti shumë reaksionar (të më falësh, por tmerrësisht reaksionar) e kanë problemin më shumë me faktin që nuk janë kryeqendra e Shqipërisë. Nëse do të vëresh në biseda me shkodranë, vihet re inferioriteti i tyre, jo kur zbresin në krahinat e Jugut të Shqipërisë, (Vlorë, Sarandë, Gjirokastër, Përmet, Lushnjë, Fier, etj, etj), por kur zbresin në Tiranë. Sapo e the, që ndjehen inferiorë. Më trego qoftë dhe një shkodran të vetëm që ndjehet inferior në Jug. Asnjëherë. Inferioriteti i tyre del në pah në Tiranë e vetëm në Tiranë. Pse? Sepse janë ngujuar në një një geto kulturore, e cila i ka kufizuar pa dashje në një geto sociale. Këtë ata e ndjejnë sapo vijnë në Tiranë. Ndjejnë frymën e getos së tyre, që sado të jetë e këndshme, prapëseprapë mbetet geto. Të të jap një shembull lidhur me këtë. Kam dëgjuar Migjen Kelmendin dikur në një intervistë, i cili e sqaronte mjaft bukur pozicionin e tij duke thënë: Unë, nuk do të mundem kurrë t’i them nënës time “nënë”, sepse ajo do të jetë përherë “amë” për mua. Pra, amë dhe jo nënë. Askush nuk e pengon M. Kelmendin të thotë, amë, por jam e bindur që edhe pse ne themi “gjuhë amtare”, pra, nuk themi “gjuhë nënësore”, ai përsëri e gjen këtë shprehje shumë ‘toskërisht’. Pse? Sepse përsëri nuk e nxjerr gegërishten ‘në ballë’. Ndoshta “amënore” do të ishte më pranë gegërishtes.
Por, gjuha nuk është thjesht dhe vetëm ndjesi. Ajo nuk është thjesht dhe vetëm muzikalitet. Gjuha është para së gjithash arsye. Arsye! Dhe gjuha që kemi hyn tek arsyet madhore. Nuk mund të devijohet vetëm se dikujt ‘i tingëllon’ më mirë, ashtu sic është mësuar.

@Nietzche

Pytje nga ana jeme: Pse ke shkrujt n Toskerisht ne kto postimet tua  .. se dhe un s po muj me i lexu..

Pse ashtu me paske kuptuar ?Mos more!

 Ju jeni aqe "antishqiptar" sa cilido shqiptar, me pakëzë  hije ne nje cep,  të asaj pjesëze te mënes, e cila kumanon majën e gjuhës.Po rregullove dhe atë, ja hodhe...

U bere shqiptar 24 karadësh...

nietzche, sec kam pershtypjen qe ''pleksur'' pak keq...
nga i nxjerr keto perfundime ti qe SHQIPTARET e kosoves (kujdes! jo kosovaret, se jo thjesht i diskriminon,por i fyen rende.smiley,), konsiderohen si qytetare te dores se dyte?! kush te tha ty qe bashkimi kombetar ka deshtuar. JO. por cdo pune do kohen e vet. e vertet qe nder shqiptaret e Kosoves ka nje prapambetje persa o perket gjuhes se njehsuar shqipe, por kjo vjen nga fakti qe arsimi i tyre, per gjenerata te tera, ne gjuhen ametare, kryesisht gjate periudhes Milloshevic, nuk ka qene normal. u eshte mohuar shqipja,o nietzsche! pse i harron ca gjera. duro dhe nja 5 a 6 vjet dhe ke per te pare se sa mire kemi per te komunikuar me shqiptaret e Kosoves... njesoj, si une e ti.....

Post me idiot se ky, zor se me kane zene syte.

E para, kosovaret e kane perqafuar fuqishem gjuhen letrare. Madje ne kete ata do perparojne me mire dhe me shpejt sesa shkodranet, kuksianet, dibranet etj. E dyta, shqiptaret e kane treguar veten ne 1998 kur merrnin nga 20 kosovare ne shtepite e tyre, paçka se avujt e 97-es kundermonin ende fuqishem tek ne, kshq per kete gje s'ke pse ha mut kot. E treta, shqiptaret nuk i ndan asgje, mjafton te behet nje referendum ne te dyja shtetet dhe ke per te pare qe do fitoje BASHKIMI, me te pakten 70% te votave ne total (Shqiperi+Kosove). Ndarjet i ke ti ne mendje, se kosovari vjen me pushime ne Vlore, vlonjati(une) shkoj per qejf ne Prizren, shkodrani ka vite qe jeton ne Tirane dhe tironsi i ka hapur ca lokale ne Himare... Njikshtu puna!

 

Shqiptaret i ndan Gjuha. PIKE.

 

je dhe budalla, mbi te gjitha

nuk ka vend qe te mos ndahet ne dialekte,

ajo qe i bashkon, eshte njehsimi i gjuhes, shpallja e njerit prej dialekteve zyrtar e qe vlen per te gjithe, dhe zakonisht shpallet dialekti ne te cilin jane bere studime, ne rastin tone, toskerishtja, ku eshte ndertuar gjithe morfologjia, sintaksa e jane krijuar fjalore sistematikisht qe nga vitet 1700 e deri ne fillimvitet 1900

por ti kete fakt e anashkalon

pra ose thjesht je budalla

ose kerkon te percahen shqiptaret

ose ke urrejtje patologjike daj toskeve

ose as qe e ke idene per cfare po flet

Dhe kjo, nuk ka asnje mundesi qe sot te tolerohet, per hir te deshires dhe amanetit te enver hoxhes dhe nje vendimi e standarti te nxjerre ne kulmin e cmendurise se diktatures me te eger komuniste e ruso-bolshevike.

 

po fol or burre,se ti e paske inatin me Enverin,jo me ne .smiley

 

Tashti, per ta ndrkombetarizuar pak çeshtjen, dhe sa per ti hedhur benzine zjarrit, a ka mundesi, qe ndonje peshk i dijshem, te na sjelle ndonje shembull analog me evropianet, se si ata e kane zgjidhur kete pune....????? Sepse, besoj une, kur bejme kritika apo verejtje, duhen mare dhe pika referimi, apo krahasimi......ju lutmi shume o peshq te mire.......qe ta bekme diskutimin sa me konkret.....

ps

e kom me te nigjume, po edhe vete gjermonet, mrena gjermanise, nuk merren vesh mes vedit......dialektizmat e "ndyra"........na muren m'qafe...

shembull eshte italia

eshte zgjedhur dialekti i nje zone te caktuar te Italise per te gjithe Italine, sepse qe aty vinin me shume dokumente te shkruara e qe aty ishiin bere me shume studime te gjuhes.

keshtu ka ndodhur me cdo shtet europian

te gjithe kane dialekte

edhe geget kane dialekte plot mes gegerishtes, edhe tosket

nuk ngjan gegnishtja e shkodres me te kukesit, me te elbasanit, me te dibres, shqiperise se mesme, has-tropoje-kukes apo me te kosoves

brenda kosoves ka plot dialekte te tjera plot pastaj, pothuajse cdo qytet te vetin

e njejta gje vlen me jugun

korcaret dallohen nga vlonjatet, nga myzeqaret e tepelene-permet

ky tipi thjesht eshte trangull, bashke me te tjere qe e kane hapur kete teme

 

The Tuscan dialect (or Florentine language) spoken in Tuscany was promoted as the standard due to the socio-economic power associated with Florence as well as its literary heritage (Dante's Divine Comedy is often credited with the emergence of the Tuscan dialect as a standard). Pietro Bembo, a Venetian influenced by Petrarch, also promoted Tuscan as the standard literary language (volgare illustre). The spread of the printing press and literary movements (such as petrarchism and bembism) also furthered Italian standardization.

 

Ni kosovar quhet automatikisht i trashe sa t'hapje gojen me fol.

Erion Brace i thote Jozefina Topallit,fol shqip,se ajo fol me nuancat e zones vet.Ne mu m'kan than disa here.Po n'qa gjuhe jam t'u fol mor te qifasha robt.A nuk asht shqip kjo e folmja eme.Pse qanka ma e fisme shqipja jote,apo se kjo e emja asht shkrujt nja 300 vjet ma para.Biles simas rrdakes teme t'vorfen ene fjalia e pare shqipe asht shkrujt,ne t'folmen e zones prej ka jam. "ShpErtit t'shejt",thote imzot Gazulli dhe sot e ksaj dite "shperti"  e shqiptojne mirditort (bile asht i tingull n'mes "e" dhe "ë&quotsmiley dhe s'e shqiptojn as shkodrant as dibrant as kuksiant.Edit Durhami thote se kur bjen fjala per dialektet,mirditort pretendojn se dialekti i tyne asht shqipja e paster dhe ka te ngjare te jete e veretete se asht e vetmja krahine e papushtume kurre dhe gjithe toponimet e katuneve jane ne gjuhe te paster shqipe
 

Nejse s'po kam asni qellim qe t'hymnizoj tfolmen e krahines teme.Thjesht po munohem me dhan do kunderargumenta s'e skimi asni arsye me u ni inferior, per shkak te saj e te durojme pordhet e t'qerve, se jan ma njat letrarishtes.Noshta dikush s'e qun ne kta qe shkruj une gegnisht,pune e madhe,une i shkruj llafet ashtu si i shqiptoj

Mos ngaterro standardin me tjeter gje. Jozefina ne parlament nuk flet vetem per shkodranet, por per gjithe shqiptaret. Fatkeqesia ndodhi ne 1972 dhe u mor toskerishtja per baze te shqipes, nderkohe qe duhej marre gegnishtja, thjesht per ceshtje numrash (shumica e shqiptareve flasin dialekt gege). Por ja qe keshtu shkoi dhe gjuha e te gjitheve, eshte kjo letrarja. Jozefina eshte injorante, madje dhe shkodrançen e flet cope cope, si me kene prej Gurajve (fshat malor). Braçja nga ana tjeter shqiperon ne menyren me pederastore te mundshme, duket sikur degjon Joni Peçin ne ekstaze, e per me teper Braçja, qe eshte nga Berati, flet me nje theks tironso-daku-modern, shume shume shume te femeruar. 

Persa i perket "kosovarçes", duhet thene qe femrat kosovare, sado te bukura e te pashme te jene, flasin si BURRA. Shumica e atyre qe kam njohur une, flisnin kesisoj...

Problemi nuk eshte se Jozefina e flet gjuhen me nuanca te dialektit te saj, problemi eshte se ajo sdi te flase, nuk ka kohezion ne fjalite e saj, dhe ka gabime te tmerrshme gramatikore. Kur pastaj perpiqet edhe te flas gjuhen standarte behet tos-mollos fare.

Ti albaonid fol mire mos ja fut si kodra mbas bregut.. he te keqen vellai, se po mos te ishte per standartin me baze tosk nuk do kishe fare krahine shqiptare ne kosove sot qe te fliste shqip. Kurse Shqiperia as mund ta mendoj c'mund te ishte. Si nuk do behej standarte gjuha e pjeses me te madhe te intelektualeve te kohes, e qyteteve te kohes ne Shqiperi? Gegnisht vetem nje qytet fliste, toskerisht fliste Korca, Gjirokastra, Berati, Fieri, Lushnja, Vlora, Per mos te then edhe Tirana dhe Elbasani me te lehte kan standartin me baze toskersihte se gegnishten e skajshme.

Ora vellai, ceshtja eshte shume me komplekse nga c'mendon ti. C'me merr per baze "intelektualet" e periudhes 45-72 e me le menjane 500 vjet te tjera perpara ketyre? Gegnishtja eshte gjuhe me e thjeshte, me muzikore, me embel dhe me e rrjedhshme sesa toskerishtja (i referohet dialektit te perdorur nga Fishta, qe eshte edhe dialekt i imi gjithashtu). U zgjodh toskerishtja se Xhaxhi e fliste, e nuk i kerciste as per intelektualet e periudhes se tij e as per ata te meparshmit, aq me pak per historine dhe realitetin e popullsise shqipfolese. Megjithate foljet ne paskajore i ngecen ne dore, se vetem gegnisht mund te shqiptohet, si dhe disa fjale (krye-tar e jo koke-tar, ran-ishte e jo rër-ishte). Problemi i vertete qendron tek fakti qe fjalori i gjuhes se njesuar nuk permbajti dhe nuk permban nje pafundesi fjalesh te mrekullueshme shqip, qe gjenden ne dialektin gege.

Ore eshte baza tosk o njeri, jo gjuha letrare, gjuha letrare eshte shqip qe dmth gjuhe e te gjitha dialekteve, prandaj ka edhe dialekt geg brenda sepse eshte shqip. Gjuhen nuk e beri dhe nuk e zgjodhi xhaxhi o njeri, mos u bej dhe ti i fiksuar si ca te tjere.. Ca historie kishte para 45-72? kishte histori rilindje, ku shumica perseri flisnin dialekte jugore, dhe me pare kishte nje gjuhe pothuajse te trazuar midis asaj qe eshte sot ndarja geg-tosk. Ja shiko gjuhen e arbereshve qe eshte tosk ekstreme por ne te njejten kohe mund te ngaterrohet edhe per dialekt gege lehtesisht shume here... apo dialektin lab te vjeter qe shume fjale i ka njesoj me gegnishten.. apo aravanitasit etj etj

Gjuhe me muzikore dhe me e embel ajo e Jozefines? vallahi or ti po me ben te dyshoj qe je ne vete  smiley seriozisht jam dakort qe gegnishtja ka me thjeshtesi dhe muzikalitet por kjo nuk perben arsye per te formuar standartin eskluzivisht gegnisht apo eskluzivisht tokerisht. po kjo eshte teme, dhe eshte teme e gjat, kurse tema ketu eshte 10-fsha mu ne teme, rast tipik i budallait, gurit dhe turmes...

zgjidhje eshte anglishtja; pa standart fare. te shkruhet si eshte me mire per ate qe shkruan. dhe te lexohet nga kush i vjen per mbare me e lexu.

vetem nje problem, i lutemi zyshes se letersise ne universitetin e tiranes, fakulteti i gjuheve te huaja, qe te lexoje edhe lahuten e malsise (kenga 26 mrekulli) dhe camajn ne pergjithesi (se nje dite e ka edhe korbi), si dhe paskon me perrallat e tij mokrare. ndoshta edhe migjenin, e masandej me rradhe. mundeni me kerku edhe per fjalorin e hafiz ali ulqinakut se shume i humbur e i harruar eshte. 

dhe standartet jane dicka si moda e h&m, ndryshon nga stina ne stine. dhe nje gjuhe e gjalle quhet e tille sepse leviz. ndaj, pergjithesisht e kemi kriju nje standart, i cili ka levizur pako gje keto vitet e fundit, dhe qe ndoshta do te levize edhe pak me vone. por pikerisht kjo na ben krenare se jemi njelloj pasardhes te naimit e ulqinakut, te negovanit e bardhit. thjeshte duhet t'i duam te gjithe njelloj, dhe besoj se kete do te thote nacja siper. pavaresisht se humbet neper shtigje ku i kane vu tabelat udhezuese antishqiptare. 

Hidhni shashka hidhni.... e kan fajin moderatoret qe lejojne te tilla pocaqilleqe. Te vjen gjynah kur shikon qe edhe zera te arsyeshem dhe anetar te nderuar si GRAVA japin mend ne kete pacavure teme.

Pjeter po edhe ti po bie ne lume per te gjetur gurin qe hodhi nje Berishist nga me te spikaturit ne kete blog? Vetem arma e percarjes u ka ngel berishisteve Pjeter, skan arme tjeter. Po skan cfar bejne sepse shqiptaret ne jeten e tyre te perditshme jan te bashkuar e unifikuar shume mire e bukur, dhe ndarja gjuhesore eshte vetem nje aspekt dytesor ne bashkejetesen midis shqiptareve. Ky eshte problem i atyre qe kan kompleks frojdian, pra ndihen te kompleksuar sepse s'kan shkollim, jan injorante apo ndihen kulturalisht inferior. Nje njeri me mend nuk kishte bere kurre nje pyetje kaq idiote. Me gjej nje jugor te vetem ne kete blog qe po deshmon ate qe thote pyetesi? Deri tani eshte vertetuar vetem budalleku, dashakeqesia dhe kompleksi i personit ne fjale. Nuk ka ndarje veri-jug aty ka vetem nje pjese verioresh te trashe qe mbeshtesin Berishen te cilet Berisha i ushqen me anti-shqiptarizma te tilla per t'ju marr voten. Une e di shume mire psh qe nje mysliman shkodre (sot ndoshta po, por flas per vite me pare) me mire martohej me nje afrikan se sa me nje katolik shkodre. Poashtu nje Kuksian s'martohej me Tropojane, poashtu nje mirditor s'martohej me nje malsor ( megjithese me fe te njejte), etj etj, dhe keto te gjitha si pasoje e paragjykimeve negative. Ca te themi sot qe shkodranet musliman jan komb me vete, qe kusianet me vete, tropojanet me vete, mirditoret me vete etj etj? Jan trraplliqe keto, jan shashka per mos tu marr me ato qe vertet duhet te merremi. Me vjen gjynah qe shoh qe ke fol dhe ti Pjeter me aq zjarr... Edhe nqs ka nje paragjykim mbi dialektet, asnjegje te keqe ska, sepse edhe njehere tregon pikerisht deshiren per te qene sa me te afert. Dialektet skan asnje te keqe, eshte injorance te mos duash dike per shkak te dialektit qe ai flet, per mua e pakuptueshme, por nuk me rezulton qe kjo te jete realisht fakt ne terren, pasi qe shoh qe shume zona nga veriu me mire martohen me nje jugor se me nje komshij, apo si shume shoke te mite nga jugu qe nusen jan ngjitur deri ne kukes e tropoje ti gjejne.

Pyetje absurde!!! Si arrihet deri ketu qe te besh kete pyetje me seriozitet? Apo edhe kjo eshte ne vazhden e qimitizimt te kombit! smiley

Diferencat ne te folmen (dialektet) jane krejtesisht normale ne cdo komb dhe ne illirro-arrberreshet nuk bejme perjashtim.

o nietszhe, ik vrit veten o rob me deficience akute vemendjeje

Berishistet i karakterizon pikerisht kjo qe thua ti deficenca akute e vemendjes smiley (ose personalitetit ose individualitetit) eshte trrashegimni e bajraktarizmit primitiv dhe bajraktarizmit komunist. (flas berishistet gege e toske)

berishistet do benin freudin, kafken joyce, edhe te gjithe analistet e psikes njerezore se shekullit te kaluar te kryenin vetevrasje kolektive prej deshperimit. kurse neve thjesht do na plaste temthi edhe do vdisnim prej helmim gjaku po te kerkonim ti kuptonim. sa here vdes nje berishist, ne ferr ndodhin greva te dhunshme qe zgjasin 3 dite.. nanje here po vdiqen 3 berishiste brenda 10 ditesh protestat behen pothuajse te paperballueshme dhe djalli vete duhet te nderpres pushimet e te zbres ne ferr te vendos rendin.

twintip?! Si dore e njohur kjo.. smiley

Piks'pari ora t'falemnerit qe m'referohesh ene e kam per ner fort pa rrena.Ajo qe munohem me than une (me sa munsi kam) asht se gegnishta  shifet si nje shqipe e trashe,qe flitet nga njerz te trashe.E di se kte e thojn do debila dhe ktyne as nuk u'a fishkllej fort,po n'fakt nilloj arsytojne dhe ato me men.Une s'kam as ma t'voglin paragjykim per jugun,asni per be.Dhe gjuhen letrare e pranoj,pa ma t'voglin hezitim si ni arritje madheshtore.Jam ni shume ligsht par 20 e kusur vjetsh,ku kam ba perkthysin midis ni lurjani (peshkopi) e ni gjirokastriti.Ishin dy brigada aksionistesh ne hekurudhen Milot- Rreshen- Klos.Une jam i trashe sepse jam i trashe e jo se fol n'veriorqe.Dhe ndah me e dit,bash per ket arsye shkruj ne ktu,ne t'folmen teme.

Maj men se nje peshkist me nick "veriori",pat than pak a shume qe veriu e jugu jane dy, si me than, entitete qe s'perputhen kerkun me njaniqetrin.(t'perifrazume se s'e maj men fiks).Une jam kategorisht kunra ksaj.T'u marr si shemull i film shqiptar,Safa Ymerit, po t'ia vejsh emrin Llesh Marka Frroku,e t'i modifikojsh t'folmen n'mirditorqe,asht puro mirditor per nga mnyra se si sillet e si e ka mensine.Pra na jena i komb (pa pathos) ene gjuha letrare vetme sa na nimon me e kuptu kte,por ne e folmja eme nuk me dan (pretendoj) prej tij

perkthysin midis ni lurjani (peshkopi) e ni gjirokastrit

E forte si barcalete kjo pjeter. smiley  fatkeqesisht ky eshte problem i edukimit dhe arsimit ne Shqiperi. Ka zona ne jug qe jan po aq larg standartes sa c'eshte dialekti verior. Fatkeqesisht arsimi ne Shqiperi vazhdon te jete perdhe ne cdo aspekt. Mund te them qe shqipja ne vend te shkoj drejt unifikimit ka shume vite qe shkon drejt percarjes (perjashto Kosoven ku shqipja standarte jo vetem eshte perqafuar pa rezerva ne nje akt te larte atdhedashurie, per te cilin u heq kapelen vellezerve tane ne Kosove, por edhe flitet me mire se kudo tjeter ne trevat shqiptare. Shiko intelektualet dhe politikanet Kosovare sa bukur flasin shqipen unifikuese, me mire se kushdo tjeter). Pjeter mendoj se perceptimi mbi dialektin verior si te trrashe vjen ngaqe ne veri vetem nje qytet ka pasur, kurse ne jug te pakten 4-5 qytete pa perfshire tiranen dhe elbasanin as si jug as si veri. i njejti perceptim psh eshte ne jug kundrejte fshatrave te larget, psh thuhet flet sikur je andej apo glet sikur je prej kendej... ti thuash dikujt fshatar dmth i trrashe, kurse ne nje fshat qe mbahet si fshat i madh shahen ata fshatrat me te vegjel rreth e rrotull si te trrashe etj etj. Psh nje nga Resheni tregon barcaleta per fancuket (fshatart e Fanit), se gjoja jan te trrashe, poashtu nje prej Tropoje tallet me fshatart e Dragobise ( kete gje e ka bere edhe vet kryeministri i Shqiperise Berisha). E verteta eshte qe keto paragjykime nguliten me setepermi tek shtresat me injorante te popullsise, ku per ti dhene rendesi vetes tentojne te ulin te tjeret. Psh nje injorant prej Lezhe qe te ndihet me i rendesishem i thote te reneve nga fshatrat perreth ose te reneve nga Mirdita cecen.. megjithese ai vete eshte mirditor me origjine. etj etj, ta kam llafin kjo eshte teme vari lesht pjetro, ske ca diskuton ...

Ne nje teater fshati ne Bajern nje burre i peshperiste gjithe kohen ne vesh nje gruaje te moshuar. Spektatoret qe ishin ulur pas tyre u bezdisen goxha dhe zonja mbrapa i thote "a ka mundesi te mos flasesh gjithe kohen se here te degjojme ty e here shfaqjen"? Me fal zonje i
thote ky tipi, se po i perkthej mamase se eshte nga hamburgu.
Kjo nuk eshte barcalete, kush ka njohuri nga zona gjermanike e planetit e kupton qe nuk eshte barcalete. Po megjithse Preußen tallen me Bayern nuk kam degjuar gjekundi te kete muhabete si ky i nitzsches, megjithse nitzschen ata e kane origjinal. Eee meqe u permend jozefina, ne Bundestag edhe Schäuble flet Hochdeutsch megjithese vete ka thene "Wir können alles, ausser Hochdeutsch"

po i perkthej mamase se eshte nga hamburgu.smiley

 

a ka mundesi peshku te mos lejoje debilliqe te tilla?

Jo mo duhen,se na lejojne me njof robte.smiley

Shemujt qe merr m'lejn me kuptu,se ti e njef boll mer zonen teme.Ne fakt ashtu si thu ti asht,po kjo s'nodh per (vetem) shkak te gjuhes.Nje komunitet me ni stad social ma t'ult,perbuzet nga ata te qert, ma s'shumti, pse kta interferojne ne jeten e tyne, duke ndiku direkt ne cilsine e jetes tyne (menoj une).Dhe ne ket pike kerkush nuk asht i gatshem me l'shu pe (me toleru) pranaj dhe perbuzen e urrehen.Une qe u rrita n'rreshen,e di ti, se nuk stonoj fort dhe n'Tirane.Ni shoku em qe kam mardhanje pune m'pat than;ti T..pjetro(se desh shkrujta emrin tem) nuk je malok.Mu kujtu i shprehje e olsibit (ka hupi ky) qe kur i kishin than n'itali se ti nuk ngjan si shqiptar,i qe pergjigj,si ta marr si kompliment a si ofendim.Dhe ushtar kam nejt n'mes te atyne qe ishin nga malsia e madhe dhe atyne qe ishin nga durrsi e poshte.Kta te eprmit me konsidershin si te tynit,ndersa pjesa qeter, m'thoshin se ti s'je si ata. 

 Une pranoj mangsite (qe dhe vete i kam) te verioreve,persa i perket civilizimit(qytetarise ma shume, se nuk me duket se kane te nejtin konotacion,ne ket kontekst) e n'ket pike duhet me ba perpjkeje,simas meje,me rikuperu shume gjana dhe noshta vetem per faj te ksaj mungese,pra qytetarise,i m'vshite dhe gjuhes se folme prej nesh

 

Pjeter, te njejten gje i thoja une gjithmone nje shoku nga tepelena, "je rob zoti se nuk je si tepelens". Nuk i ngelej qejfi, ndoshta ngaqe ishim shume shok, ndoshta ngaqe une vete jam nga jugu, ose ndoshta i dinte vete cilesite e njerzve te zones se vet te cilave une ju referohesha. Vazhdojme te jemi shume shok, mezi c'po pres ta takoj ne dhjetor

pjeter, ka me keq o burr.  Ma kane thene disa here "ti s'dukesh si vlonjate."  Edhe kujt? Mua qe me therr ne zemer te ma thuash ate llaf smiley.  Dhe as qe ekziston mundesia me e vogel ta marr si kompliment.  Bile me duhet nja nje jave terapi pas kesaj.  Nga inat-terapia mesoj ndonje kenge polifonike permendesh (pa ze se s'ia them fare) smiley.

smiley 

Nga keto "barcaleta-steriotipe-me-the-te-thashe" urbane ka sa te haje dreqi ne cdo shoqeri.  Edhe ne vende te tjera me "te civilizuara" nga ajo ane.  Ne varesi te (mos)komplekseve personale etj mund te mbeten ne muhabet tavoline, apo ne vra-mendje.    

hahaha,po e shef samire nodh n'rastin tan,kurse do t'mive (",sa shemtut kjo "t'mive&quotsmiley u vjen turp me msu naj kange me cifteli,pikrisht prej ksaj

Epo nuk e ka fajin as jugu, juglindja, jug perendimi, nen a mbi Shkumbini qe ata te "tute", dmth keta tanet, nuk duan te mesojne kenge me cifteli.  Plus qe une s'i mirekuptoj fare se edhe kenget e ciftelise, mos te harrojme tupanin se duhet per valle veni smiley i kam per zemer per vete smiley.  Keshtu qe marre me i ni kush t'tut.

PS: Prezantoi me youtube "Beni prova mer qafira, e sa here te vij une, do shikoj sa keni perparu e do u ve nota", u thuaj smiley.

Me duket sikur ai qè ka bere pyetjen..nuk èshtè i sinqertè deri nè fund..me qè pretendon sinqeritet..gjuha letrare èshtè njè pretekst..pèr tè mbèshtetur njè teori tè dègjuar e kènduar shumè herè nè disa ambiente,dhe qè èshtè burim konsensusi fatkeqèsisht pèr bajraktarèt qè akoma edhe sot qajnè kohèt e dikurshme...teoria e "Jugut" qè pèr 50 vjet ka shtypyr "Veriun" nè atè vend... Enver Hoxha ishte nga Gjirokastra..sikur tè ishte nga Shkodra apo Tropoja..ky muhabet as nuk do tè ekzistonte..dhe ju lutem zotrinj tè nderuar..mos ngatrroni Kosoven nè ket mes,èshtè 100% produkt i Republikès sè Shqipèrisè ky muhabet...unè ç'mallem me shqipen vetèm kur tv e çoj tel kanalet televizive tè Kosovès..

Cdo gjuhe ka rregullat e veta si shkruhet si lexohet, ky "problemi" geg & tosk deri ne vitin 1990 nuk ka egzistuar, njerzit ne ate kohe si gega dhe toska ne shqiperi, mesonin ne shkolle ne uneversitete `Nje` gjuhe, te njesuar, te paster, te bukur, panvarsisht dialekteve.

Nuk ka patur as nje veshtirsi, as nje problem, si nga geget edhe nga tosket, per ta mesuar kete gjuhe ne shkolla!

Te gjithe `geget` pjesa me e madhe, nga fshtara te `humbur te veriut, dhe te varfer, u shkolluan, u edukuan, ne tirane, shkoder, vlore, a gjetke, PA PROBLEME sukseshem dhe u ben mjek inxhinier ,mesues, oficer, deputet, ministra, kryeministra, pikerisht me gjuhen letrare shqipe Standarte te 72`.

Nuk ka qene asnjehere problem dialekti geg apo tosk, asnjehere ndarje e shqiperise per shkak te dialketeve, per shkak te prejardhjes krahinore, problem ka qene dhe eshte edukimi, arsimimi.

Sot ne Shqiperi po rritet me permasa te medha injoranca, mediokriteti  "me dipllome" se bashku me  analfabetizmin, kjo eshte per te ardhur keq!

 

Personalisht nuk mendoj qe eshte teme "vari leshte", eshte thjesht teme qe mjaft nga komentuesit e quajne te zgjidhur. Ne fakt s'eshte e zgjidhur, sepse nje numer tjeter komentuesish e quajne te pazgjidhur.

Pervec kesaj, ka nje dy pika qe bejne qark te shkurter ne mendjen e diskutuesve: shpesh njehsohet mesazhi qe jep folesi me dialektin (Kryetarja e Kuvendit eshte injorante per mesazhin qe jep, jo per gjuhen apo dialektin qe perdor), dhe edhe me shpesh akoma nxirret si argument gjuhesor revanshizmi politik.

Nderkohe s'kam pare ende ndonje perpjekje konkrete te perdoruesve te gegnishtes, te tilla si: hapja e televizioneve lokale ku te flitet ne dialekt, gazeta dhe publikime lokale qe te shkruhen ne gegnisht, hartime fjaloresh dhe botime gjuhesore... Po keshtu, nje pjese e perdoruesve te gegnishtes, pretendojne qe nje perdorues i standardit duhet ta njohe dhe ta lexoje gegnishten, por sakaq po keta, kur shprehen apo shkruajne ne standard bejne gabime te tmerrshme.

Eshte e mbyllur, sepse toskerishtja nuk u vendos ne 1972, por nga tosket ishin bere studimet, nga tosket vinin shumica e atyre qe luftuan per shqipen, nga tosket ishin shumica e rilindasve me te pushtetshem e te pasur, sidomos ata te stambollit, qe ishin direkt ne qeveri, si Ismail Qemali apo frasherllinjte, apo te greqise, dhe nga tosket u hapen shkollat e para shqipe, universitete shqipe... dhe te gjitha keto me dashamiresi te madhe per gegerishten, dhe me mirekuptim te madh nga geget, me qellimin e vetem te kohes per te bashkuar shqiptaret. S'kane pasur tipa te tille atehere, si duket, ose nuk degjoheshin. Ne saje te kesaj pune qindravjecare u zyrtarizua. 

Quhet e zgjidhur, se tani i bie te dalin italianet e jugut e te kerkojne te standardizohet dialekti i tyre, pas kaq shekujsh pune ne italishten e firences.

 

Kongresi i Manastirit dhe alfabeti i gjuhës shqipe

Posted on 

 

July 8, 2009

Gjatë zhvillimit të letrave shqipe u hartuan disa alfabete të ndryshme. Një nga më të fundit ishte ai i krijuar në Stamboll. Mendimi i zoterues ishte se shkronjat jolatine nuk ishin te pershtatshme për mbaresine e shqipes bashkimit gjuhesor kombëtar. Për këtë arsye,shoqëria me aktive dhe e mirenjohur “Bashkimi” në Manastir, thirri Kongresin e Parë të Përgjithshëm për diskutimin e një alfabeti të njësuar. Një alfabet i njësuar do të ishte fillimi i letërsisë mbarëshqiptare. Prandaj më 14 nëntor 1908 në Manastir u mblodh Kongresi i Manastirit ose Kongresi i Alfabetit..

Në këtë kongres ishin të pranishëm 150 delegatë, të ardhur nga të gjitha anët e Shqipërisë, si dhe nga komunitetet shqiptare në Rumani, Itali, Greqi, Turqi, Egjipt, Amerikë etj. Kryetar i Kongresit u zgjodh Mithat Frashëri, i biri i Abdyl Frashërit. Mithat Frashëri ishte në atë kohë redaktor i dy revistave që botoheshin në Selanik: Liria dhe Dituria. Sekretare e komisionit u zgjodh Parashqevi Qiriazi, mësuese e shkollës së vashave në Korçë. Nënkryetar u zgjodh Grigori Cilka, nga Korça si dhe 11 anëtarë të tjerë. Në atë Kongres merrnin pjesë shqiptare te fesë myslimane, katolike, ortodoksë, protestantë, njerëz të ditur dhe të gjithë erdhën së bashku, për arritjen e një qëllimi të madh kombëtar.

Kumtesa e mbajtur nga prifti katolik Gjergj Fishta, nga Shkodra, preku të gjithë pjesëmarrësit, sa një hoxhë rendi ta përqafonte para të gjithëve. Kërkesa e kombëtaristëve shqiptarë ishte që gjuha shqipe të mos shkruhej as me shkronja arabe, as me shkronja greke, por me alfabetin latin, gjë që nënkupton mosnënshtrimin qoftë ndaj otomanëve, qoftë ndaj grekëve. Kongresi vendosi me votë unanime të lënë mënjanë alfabetin e Stanbollit, dhe ta shkruanin gjuhën shqipe vetëm me alfabetin latin me 36 shkronja dhe që përdoret deri më ditët tona. Gjithashtu, u vendos që pas dy vjetësh të mbahej një Kongres i dytë në Janinë për të shqyrtuar problemet drejtshkrimore e letrare, si dhe për të bërë përpjekje për shkrirjen e dialekteve gegë dhe toskë në një gjuhë të njësuar shqipe. Duke qenë se para Kongresit të Manastirit, gjuha shqipe ishte shkruar me shkronja arabe, greke, sllave, apo përshtatjet e tyre, vendosmëria e delegatë vepër t’i kthyer sytë nga perëndimi ishte haptazi një shpallje kulturore e panvarësisë, gjë që nuk kaloi pa u vënë re as nga qeveria turke e as nga kisha ortodokse greke dhe aleatët e tyre sllavë.

Ndre Mjeda, një studiues jezuit, i thuri vargjet, ndoshta më të bukura gjuhës shqipe në atë kohë:

Përmbi za, që lëshon bylbyli,
Gjuha shqipe m’shungullon,
Përmbi erë, qi nep zymbyli,
pa da zemrën ma ngushëllon.
Gegë e toskë, malësi, jallia,
jan nji komb, m’u da s’duron,
fundë e majë nji asht Shqipnia,
e nji gjuhë t’gjith na bashkon.

Në Manastir u hap dhe shtypshkronja, e cila financohej nga një grup tregtarësh atdhetarë myslimanë shqiptarë. Shtypshkronja e Manastirit shpejt u bë e njohur në të gjithë Shqipërinë si shpërndarëse e librave dhe gazetave në gjuhën shqipe. Në këtë punishte ishin të punësuar 17 vetë, të cilët punonin me një makinë të re elektrike, që vihej në lëvizje me dorë, për të shtypur gazetën e përjavshme Bashkimi i Kombit si dhe abetaret shqipe dhe tekstet shkollore.

Ndërkohë çështja e gjuhës shqipe shpesh bëhej shkas shpërthimin e dhunës së fanatikëve që sulmonin pa mëshirë përparimin e gjuhës shqipe. Babë Dudë Karbunara (1842-1917) i lindur në Berat, bashkëpunonte ngushtë me Kostandin Kristoforidhin. Babë Karbunara shumë herë filloi gjatë kremtimit të meshës të lexonte ungjillin në gjuhën shqipe dhe kështu i filluan kërcënimet e para nga eprorët klerikë otodoksë dhe më 1895, fanatikët i dogjën të tërë shtëpinë. Prifti ortodoks kapedan Stathi Melani vraponte me librat shqip në gji dhe me pushkën në krah fshat më fshat në Shqipërinë e jugut për përhapjen e shkollës shqipe dhe kishën shqiptare. Veprimtaria e Atë Stath Melanit ra në sy të autoriteteve turke. Tri herë turku ia dogji shtëpinë dhe librat shqip, por Atë Melani nuk pyeti. Më 24 Dhjetor 1917 Atë Stathit i kishin zënë pritë banda e kusarëve të Josif Suropullos, të cilët e vranë duke i prerë kokën Atë Stath Melanit.

Petro Nini Luarasi (1865-1911) është një nga atdhetarët e shquar që punoi për përhapjen e gjuhës shqipe në rrethin e Korçës. Qe drejtor i shkollës së djemve në Korçë. Petro Nini Luarasi shkonte fshati në fshat për përhapjen e gjuhës shqipe. Më 20 shtator 1892, peshkopi i Kosturit Fillateri nxori një lajmërim me titull “Mallkimi i shkronjave shqipe”. Më 1909, qeveria turke mbylli të gjitha shkollat shqipe dhe dha urdhër të prerë të shuhen në zjarr të gjitha librat, dokumentat dhe letërsia shqipe. Gjendja politike në vend në atë kohë ishte kritike për të marrë flakë nga çasti në çast. Për atdhetarët shqiptarë u bë më se nuk do t’i realizonin dot kurrë qëllimet e tyre të larta pa hapur më parë shkollat shqipe për formimin e rinisë. Deri në atë kohë rinia shqiptare kishte qenë objekt i propagandës së huaj në shkollat e hapura nga qeveria turke dhe nga kisha greke. Megjithatë, gjatë punës për krijimin e sistemit të tyre shkollor, atdhetarët shqiptarë u ndeshën me tri probleme të mëdha, pengesa nga autoritetet turke dhe greke, mungesa e të hollave dhe mungesa e mësuesve të shkolluar.

Shuma të vogla por të dobishme të hollash ishin mbledhur aty-këtu brenda vendit, kurse ato më të mëdha kishin ardhur nga shoqëritë dhe klubet shqiptare në vendet e tjera. Mirëpo kishte fare pak mësues të shkolluar të gjuhës shqipe. Për të bërë ballë kësaj sfide arsimore, Klubi i Selanikut thirri një tjetër Kongres në Elbasan, në zemër të Shqipërisë, nga data 20 deri 27 gusht të 1909. Në këtë Kongres tetëditor, që kishte synim zhvillimin e lëvizjes arsimore anembanë vendit, erdhën delegatë nga 28 shoqëri e klube shqiptare. Në Kongres u vendos që të themelohet “Shkolla Normale në Elbasan” një shkollë gjashtëvjeçare për përgatitjen e mësuesve të rinj. Njerëz të mësuar në Universitetet e huaja Evropiane u gjetën dhe u caktuan për të formuar trupin pedagogjik.

Klubi i Manastirit u caktua si qendra për krijimin e një Federate të Klubeve Shqiptare në Shqipëri dhe në kurbet. Qëllimi i Klubeve ishte përhapja e gjuhës dhe arsimit shqip, pa u përzier me politikë. Klubi korçar “Përparimi” u caktua si qëndra financiare, që do të admimistronte ndihmat dhe shtimin e shkollave të ditës dhe të natës. Përgjegjësia kryesore dhe preokupimi i madh ishte mbajtja e Shkollës Normale të Elbasanit. Kongresi i Elbasanit nxiti të gjithë shqiptarët të futnin gjuhën shqipe në shkollat e huaja, të përhapura anembanë Shqipërisë. Më 18 nëntor 1909 u bë thirrja haptazi, “Përmbajtjen e Shkollës Normale të Elbasanit duhen, para, para e më shumë para”. Nuk është e vështirë të përfytyrohet niveli i ulët i jetesës së njerëzve, që u bëhej një propozim i tillë! Mirëpo, me ose pa mjetet e përshtatëshme, Shkolla Normale Elbasanit vazhdoi të pregatiste pionierët e arsimit për Shqipnin që po rilindte. Drejtori i parë i Normales ishte, Luigj Gurakuqi. Vite më vonë kjo shkollë u pagëzua me emrin e tij. Shkolla Normale u hap më dhjetor të 1909, me 143 nxënës.

Shpërthimi i shqiptarizmit i kaloi të gjitha parashikimet e armiqve të gjuhës shqipe. Në atë kohë dolën në dritë rreth 90 gazeta dhe revista shqipe, që botoheshin në Shqipëri dhe në kolonitë shqiptare jashtë vendit. Xhonturqit me kryetarin e tyre Ferit pashën, të frikësuar nga ky shpërthim i shpejtë i arsimit shqip, reaguan ashpër, duke ndaluar shoqëritë, shkollat dhe botimet në shqip. Në Vlorë atdhetarët e ndershëm arrestoheshin dhe internoheshin, shkolla e Vlonës u mbyll, kurse drejtori i saj Loni Naçi u largua nga Shqipëria, nga frika e vrasjes. Në Gjirokastër pionieri i arsimit shqip kombëtar, Koto Hoxhi, u internua në kështjellën e Bosforit. Pandeli Sotiri, themelues i së parës shkollë shqipe në Korçë, u internua në Selanik. Xhonturqit i kishin vënë detyrë vetes për të rrjepur të gjallë të gjithë shqiptarët e ndershëm që punonin për përhapjen e gjuhës shqipe. Gjërat po shkonin keq më keq.

Dalja në pah e gjuhës shqipe, me shkronja latine, provokoi myslimanët injorantë e konservatorë. Ata protestuan se shqipja, ashtu si turqishtja, duhen shkruar vetëm me shkronja arabe dhe se preferenca e atdhetarëve shqiptarë për shkronja latine perëndimore ishte një përçmim për fenë myslimane. Njerëz të paditur dhe injorantë formuan me mbështetjen edhe të Qeverisë së Xhonturqëve në Stamboll shoqërinë Mahfeli me synimin për përçarjen e shqiptarëve dhe frenimin e arsimit në shqip. Në fund të vitit 1909, Qeveria turke ndaloi përdorimin e gjuhës shqipe me shkronja kombëtare, në të gjitha shkollat anembanë vendit. Gjithashtu, nxori një dekret, sipas të cilit gjuha shqipe do të shkruhet vetëm me shkronja arabe. Shoqëria reaksionare “Mahfeti” me mbështetjen e qeverisë turke, shtypi dhe shpërndau abetaret e para me gërma arabe. Për këtë arsye, në shkurt të 1910, u mbajt në Elbasan një miting proteste, ku 7000 protestues ngritën zërin kundër përdorimit të shkronjave arabe për gjuhën shqipe. Po atë muaj protestat vazhduan në Korçë, Berat, ku mbi 15.000 vetë dogjën në qendër të qytetit abetaret shqiptare me gërma arabe, të dërguara nga Stambolli.

Telegrame të shumta nga shoqëritë, shqiptare të Selanikut, Shkupit e Manastirit u shprehën në mbrojtje të alfabetit shqip. Në Shkodër, një grup myslimanësh u bënë gati të organizonin një manifestim në përkrahje të shkronjave arabe. Mirëpo ndërruan mëndje kur 60000 katolikë dhe myslimanë të ndershëm shqiptarë, nga Malësia e Madhe, organizuan ditë më parë një manifestim madhështor në përkrahje të shkronjave latine. Protesta të ngjashme u organizuan në Përmet, Kolonjë, Tepelenë, Frashër, Konicë etj. Por turqit nuk deshën t’ia dinin. Atëherë në mars të 1910 u thirr Kongresi i dytë i Manastirit. Aty u vendos që të vazhdojë përdorimi i alfabetit kombëtar me shkronja latine dhe protestat kundër vendimit të padrejtë të Qeverisë Turke.

Gazeta atdhetare “Shkreptima” e Kajros botoi një momerandum të hartuar nga kryengritësit që luftonin në malet e Shqipërisë. Në të theksohej se qëllimi i tyre nuk ishte për plaçkitur apo për të vrarë, por për të luftuar për ‘’lirinë e edukimit në gjuhën shqipe dhe me alfabetin kombëtar, lirinë për të hapur të gjitha shkollat shqipe të mbyllura nga qeveria turke dhe vënien në punë të shtypshkronjave, si dhe botimin e gazetave të ndaluara, lirimin e të burgosurve politikë. Dhe përfundonte me mesazhin: “E gjithë bota e qytetëruar dhe veçanërisht qeveria e perandorisë Otomane le ta dijë mirë se t ë gjithë shqiptarët, gegë e toskë, të krishterë e myslimanë, nuk do ta pushojnë luftën për këto tri kërkesa, derisa qeveria të na i garantojë ato me siguri”.

Edhe në këtë luftë, shkolla shqipe doli fitimtare. Me pak mjete dhe mësues, por me dëshirën në shpirt për dituri shkollore shqiptare, midis pengimeve, nga armiqtë e afërmt dhe të largët, shkolla shqipe fitoi nga veriu e deri në jug të Shqipnis dhe pregatiti breza të rinjë atdhedashës. Megjithëse ky zhvillim kulturor ishte përfytyruar si jo i dhunshëm, shpejt ai u kthye në një zjarr të rrezikshëm. Që shqiptarët trima si Isa Boletini dhe burri i zoti Ismail Bej Qemal Vlora, do nxitonin hapat për të shpallur mëvetësinë e Shqipërisë më 28 nëntor të 1912 në Vlorë. Pas pak muajsh filloi Lufta Balkanike dhe Manastiri e Shkupi, dy qytete historikisht të banuara nga shumica popullsi shqiptare, u pushtuan nga sllavët. Të gjitha dyqanet dhe librat shqip u dogjën dhe shumica e atdhetarëve shqiptar u therrën nga serbët, disa u burgosën. Popullata myslimane shqiptare u detyrua të braktiste qytetin e Shkupit dhe të Manastirit, ato familje ortodokse shqiptare që mbetën aty, me kalimin e viteve dhe me dhunë u nënshtruan duke humbur dinjitetin e tyre shqiptar.

 

Ajo "vari leshtë" që thonë disa, i ngjan asaj shprehjes të Migjenit "zoti të dhashtë". 

Gjendja primitive e çdo aspekti të jetës shqiptare sot, shpjegohet vetëm duke përfshirë primitivitetin, si çelës shpjegimi. 

Po, nje lloj homeopatie e dyshimte, ke te drejte.

E ke KORIT ppu me kete postim... smiley

cfare jane keto pyetje??? me mire do ishte te qe peshqit ti kalojne lehtesisht komplekset pa i hyre debateve.
nga ana tjeter e mira e kesaj te keqeje eshte qe dalin ne siperfaqje ata te cilet kane qellime te mprabshta dhe identifikohen lehtesisht!

Plotesisht te drejte! smiley

Une do ti thoja Nietzchezit, te mos kompleksohet, te mos budallepset, (kuptohet nese nuk e ka me qellim tjeter; perçares, gje qe nuk dua ta besoj),  por te shohi edhe vendet e tjera Europiane. Problemi i dialekteve ne Gjermani e Itali, doli ketu nga komentatoret, dhe une do ti thoja se i njejti problem ekziston edhe ketu ne Belgjike (me sakte Vlanderen) ku jetoj. Nje flamang i perendimit, mezi e kupton nje flamang te lindjes, apo nje antwerpenar i Scheldes flet aq rende sa nje anwerpenar i qendres se qytetit, duhet te sforcohet per ta kuptuar. Ose ne emigrantet qe mesojme hollandishten zyrtare/oficiele, ka raste qe nuk i kuptojme dy antwerpenar qe flasin antwerpernarçe. Ky problem, dialektet, ekziston ne ter boten, dhe bota e ka zgjidh kete problem, duke futur gjuhen zyrtare ne vendet e tyre. Biles gjuha zyrtare ne shum raste dhe vende, duket si gjuhe e krijuar apo standartizuar, ngaqe shumica e njerzeve flasin dialekte qe nuk i afrohen gjuhes zyrtare, mirpo ja qe gjuhetaret e ketyre vendeve (90% e vendeve) kane zgjedhur dhe perpunuar nje gjuhe qe ndonse jo e pelqyeshme per popullaten, ka dhe shpreh avantazhe te metejshme e te lehtesishme per tu mesuar. 

tema eshte vari leshte, sepse tjeter synon, te nje lloji tjeter i ka rrenjet e fshehta. Nuk mund te kerkosh zgjidhje ne lemin gjuhesor per nje problem qe vetem ne dukje eshte gjuhesor, por qe tek e fundit nuk eshte as problem i kulluar ne vete. Mangesi te ciles peshqit i kane dhene pergjigje ne menyren e tyre. Rasti per te thene qe peshqit kane tejkaluar peshkun (Ppu) dhe e kane bere te duket si lecke qe fshin pluhurat.

A-ha, qenka e veshtire te kapercehet edhe kompleksi i me te mencmit, pervec se ai i primitivitetit.

E dashur smiley.

Ndaj te njejtin mendim me albanon.  Tema eshte, per mendimin tim, jo pak por shume vl (jo targe, por nga ajo gjeja qe eshte pa takse tani dhe yxhym) smiley.

Nga nje pikepamje me lokale, thjesht si bisede virtuale ne kete blog, eshte diskutuar ne nje forme ose ne tjetren 1001 e nje here.  Sheherezadja me kete muhabet do kishte gdhire ku e ku me shume nete, por pastaj s'do na kishte treguar ato perrallat e bukura e ku do ishim pa to.

Ne menyren si eshte shtruar pyetja specifikisht kete radhe, dhe kjo per shkak te "kush e di c'i tha e shkreta mendje hapesit" qe ne momentin e pare nuk le shteg per diskutim.  Por eshte ftese e hapur per konfrontim e bile ekstremizem (nga vete menyra si eshte shtruar si problem.) 

Nga pikepamja gjuhesore "dialektet vs/dhe gjuha zyrtare" jam shume dakort qe debati le te behet, anipse eshte bere disa here.  Por jo ne kete forme sic eshte servirur.  Sepse ne ate forme nuk ekziston si problem, vetem ne mendjen e hapesit te temes. 

Te ftoj te lexosh ate qe shkruan Niçja i paedukuar pak me poshte:

"Po te vendoset neser me nej dekret a akt si gjuhe e unifikimit gegnishtja???
Cka do te ndodhe me tironsit e me jugoret?"

Ka gjithnje nje menyre tinezare per t'i kaluar disa ide qe komunitetit i duken absurde: fillimisht hidhet "ne treg" nje ide e skajshme, diskutohet mbi te dhe thjesht fakti qe eshte diskutuar e ben idene te pranueshme. Pastaj diku ne nje instance legjislative kerkohet nje ndryshim i thelle, i cili fillimisht nuk pranohet, denigrohet, tallet... por ja qe ne nje legjislature me pas gjejme politikane e njerez qe e diskutojne lirshem idene e skajshme, thua kjo e paskesh kaluar nje here nje kufi dhe s'mund te kthehet pas. Jane penduar mjaft breza ne Italine ku jetoj per tolerancen dhe moskokecarjen me te cilen i kane trajtuar disa ide qe i quanin "te papranueshme", "skandaloze", "te leshta". S'do te doja qe kjo te ndodhte ne Shqiperi, megjitheqe gjasat jane qe te ndodhe sepse instiktivisht "budallait i hapet rruge".

Per kete ftesen, ne raste te tilla ta kthefsha smiley.  

Ti mire bere qe kape aty dy fjali, por aty ka nje sere fjalish qe po i more me radhe s'u del fundi.  Ose i bie shkurt "me metrot si je?" 

Shiko, disa dite me pare ka qene skandali i abetares qe qeveria shqiptare dhuroi per shqiptaret e Serbise.  Ambasadori yne ne Serbi aprovoi nje abetare pa simbolet kombetare e shteterore shqiptare.  Po e permend kete incident (qe ne fakt beri goxha buje) qe ku e ku pikon catija, e ku do me hap vrima niqja.  Ajo abetare shihet si e shenjte (hiq M. Kelmendrat) dhe nuk vihet ne diskutim gjuha e abetares.  Tjeter hall i revoltoi shqiptaret ne Serbi.

Tani, me legjislature keta tanet duan te mbushin vendin me plehra.  Dmth jo se habitem se mund t'u pjell mendja ndonje te pabere tjeter.  Por le te shpresojme per maturim ne ca ceshtje, deri atehere smiley

Bota eshte e bukur sepse e shumellojshme o njerez. Ndryshimet shikojini si force dhe jo si dobesi. Nuk egziston asnjelloj carje, pervecse ne disa koka te nxehta, te painformuara apo injorante.

PS: pershendetje pjetermustakuqi. smiley

 

Njeri tha: "femrat nga Kosova flasin shqip si burra" smiley
Une them se burrat nga jugu flasin shqip tamam si kurva.

Jemi qe jemi kjo.

Tjetri tha: deri ne vitin 1990 nuk ka pasur debate tosk-geg".
A ka deshmi me te mire se kjo?
A ka pas debat ne shqiperi para viti 1990? Qofte edhe per cmimet e perimeve.
Per cmime patatesh te shkonte kryet, e jo me po te prekje enver hoxhen ne ideologji e ne standart.

Sa per fyerjet "ad homminem"... nuk e kuptoj logjiken tuaj as qellimin pse fyeni.
Pse kujtoni se dikush do te ndihej i fyer ose poshteruar nga ju???
Kush nuk u sha e nuk u poshterua nga ju, ketu?
Perveq enver hoxhes, edi rames e ramiz alise.
Cili shqiptar nuk u sha e fye nga ju, prej Skenderbeut te Eliza Dushku.
Thjeshte fyerjet tuaja jane nder per secilin qe i merr.

Ka nje injorance, nje lloj mosperfillje te thelle ndaj ceshtjes, kur thuhet "verioret ose kosovaret duhet te edukohen e te mesojne toskerishten".

Nuk do te mesohet.
Per nje arsye te thjeshte: nuk u duhet. Aspak nuk u duhet e folmja e v2ndlindjes se enver hoxhes.

Po te vendoset neser me nej dekret a akt si gjuhe e unifikimit gegnishtja???
Cka do te ndodhe me tironsit e me jugoret?

Edhe njeher:
Ne shtrirje gjeografike dhe demografike, ne trojet shqiptare, mbi 70 perqind eshte e folmja Geg.
Mbi 70 perqind ndihen inferiore. Shqiptare te dores se dyte pershkak te gjuhes se nanes qe flasin. E jo te nenes.

A spjegohet thjeshte me nje te rene te tastieres fakti qe 99.9 perqind e kosovareve (shqiptareve te Kosoves) kane probleme serioze te thella me standartin (toskerishten), duke thene se jane te paarsimuar?!
Ne mesin e tyre pothuajse pjesa absolute e akademikeve dhe doktoreve te shkencave.
Nje akademik nga Kosova, ndjehet inferior ndaj nje rrugaqi nga vlora e saranda kur flet shqip. A e ben kjo rrugaqin automatikisht me te arsimuar sesa akademikun nga Kosova, qe nuk e zoteron toskerishten (standartin)?

Do e lidhi ndonjeri kete rroçën? La nam!

shiko se rrugaç shkruhet me ç si çelesi dhe jo q si qeni.

Keto gabime, psh. s'i bente as Migjeni as Fishta, as Camaj.

Jane pikerisht njerezit si ty qe ndajne Shqipetaret ne dy e ne 50 copa o Niqe... O GAMOR T'MADH T'PASKA BA NANA... Po mire mor djale, se jeton edhe ne Amerike, pershkruaje pak harten gjeografike te dialekteve/aksenteve ne Amerike. Po luften Amerikane jug/veri sille pak ne kujtese. Mendo edhe Obamen e zi me kualifikime Harvardi gjysem Kenian qe po e drejton Ameriken. Mendo edhe per diversitetin e popullsise qe quan Amerikane edhe ty qe s'ke as me sh se 20 vjet aty ne rastin me te mire.

Provokimi Niqe i dashur,
Ty dhe ne shume na ka trashur,
Po si ty, ashtu dhe Birisha,
Popllin mbare dun me e prish-a??

Fillo meno i her me ment e tuja,
ene masnej ec e fol per ftuja...
se

Sa të padrejta këto akuza. Personalisht mendoj se gazetarët më të mirë në Shqipëri janë aktualisht nga Lezha. Thuhet qe doktoraturat më të shumta për numër popullsie i ka Tropoja, e kështu me radhë. Këto janë thjesht mllefe të pambështetura në të dhëna empirike, por thjesht në ndjesi e sensacione.

Rrofte ish-Jugosllavia !!!!!!!!! smiley

Shtrova nje pywetje me pare, po mora vetem nja dy pergjigje te terthorta.

Pyetjes, se a ka ndonje vend ne Evrope qe e ka zgjidhur kete pune dhe si e ka zgjidhur???? zyrtarisht, nuk ju pergjigj asnje njeri....

nejse, sipas mendimit tim, nuk ka fare, po fare rendesi, se cili dialekt u be bazik, per te folmen e njehesuar, si ketu, edhe andej matane kufirit, dikush, diku, vendosi qe te jete aksh dialekt....kete kane bere francezet, kete kane bere italianet, po kete kane bere gjermanet, po kete kane bere ruset, e keshtu me radhe......

Edhe ne po keshtu beme...i vume shqiptaret te mesonin nje gjuhe shqipe, qe te kuptoheshin me njeri tjetrin, se po nuk u kuptove mes vedit, nuk mund te kuptosh as te tjeret...

TAni, sa per korrejtese, bazen gjuha e sotme e standartizuar, per ata qe nuk kane njohuri, u mor elbasançja e kristoforidhit dhe e Xhuvanit, se ata qene gjuhetaret e pare qe hodhen bazat e gramatikes se shqipes....se Elbasani gjendej ne mes te shqiperise, dhe se po kjo gjuhe, ishte pak a shume me e ngjashme, si me gegnishten, dhe me toskenishten..... Prandaj politizimet ne kete rrafsh, nuk kane shume vend....

Se dyti, standartizimi i gjuhes shqipe, solli dhe ate vlere te madhe qe pakkush e ve ne dukje, i bashkoi me teper shqiptaret, mes tyre, se abetarja e gjuhes shqipe, u be e detyrueshme, si ne Presheve, si ne Prishtine, si ne Ulqin, e po ashtu dhe ne Tetove.....E ku dallon nje Prishtinali nga nje Tiranas, per nga gjuha????? Aspak nuk ndryshojne, dhe kjo fale standartizimit te gjuhes. Krahinat, si ne Kosove, e po ashtu dhe ne shqiperi, kane pa diskutim dialektet e tyre, por qe gjuha standarte e perdorur qysh ne shkolla,  u jep nje thjeshtezim me te madh ketyre dialekizmave, dhe ben qe te gjithe te merremi vesh... Tashme, eshte nje 40 vjeçar, qe e kemi kete gjuhe standarte....a ben qe ta rifillojme nga e para...duke e vene bazen tek gegnishtja....??????

E kujt do ti sherbente kjo?????

Vetem mendjempireve, dhe atyre qe duan pak protagonizem te semure....

 

Elbasançja e Kristoforidhit dhe e Xhuvanit u vendos si standart para luftes se dyte boterore. Nuk ka aspak lidhje kjo me standartin qe u vendoes me 1972.

Por, s'ka problem. Rri i arsimuar ti.

Finisterre,
Rrezik i madh, thua?!
Qe kjo ceshtja e gegnishtes nga ide te kaloje ne realitet?!
Pikerisht,
eshte kaq e thjeshte pra:
Nese gegnishtja vendoset si standart, tosket (tironcit dhe jugoret) do te gDhihen te paedukuar e te trashe, sepse nuk zoterojne dot standartin (gegnishten).

Pse te mos ndihen edhe verioret e shqiptaret e kosoves pak si "rrugeçer te superarsimuar" dhe te tallin "menderen" me tosket e trashe qe nuk zoterojne dot standartin?!

I paramendon ti dot tosket duke shkuar neper kurse speciale për te mesuar te flasin gegnishten???

Kete e bejne spikeret e radiotelevizioneve ne Kosoves, për toskerishten. Shumica.

Niçe,tash e teprove.Per cilet akademik e ke fjalen?Per Migjen Kelmendin, Jakup Krasnicin apo Muje Rugoven?Dihet se ne ç'menyre jane bere "akademik".E ke degjuar se si flasin akademiket e mirefillte te tipit Esat Stavileci?
Sa i perket termave kinez,çeçen apo ku ta di une,dua te te siguroj se ne Prishtine jane shume aktual termat /somalez,meksikan e fikaplonc ;terma te cilat ti e di shume mire se kujt i referohen.A nuk e botoi gazeta express ate te vjetren mbi shtetin e Fyrom-it "te 10-sha shtetin i cili si Perendim e ka Shqipnine"?
Prandaj para se te kritikojme te tjeret,te nisemi s'pari nga vetja jone.

 

Gjakovë,
Pak me shume dinjitet, te lutem.
Muje Rugova eshte nder te paret doktor shkencash (për kimi) nder shqiptare. Titullin e ka marr para me shume se 30 vjetesh.
Esat Stavileci zoteron edhe kinezishten. Pa ironi kjo. Flet edhe kinezisht.

Pse duhet te sjellesh ketu zhargone e barcaleta subkulturash urbane e jourbane.
Çka kontribuon?
Deshiron te shitesh "grrof" para "motrave" me mustaqe peshkupauje?

Mirë, me fal. Te kuptoj.

w.o.w - E shtunë, 15 Tetor, 2011 - 12:37 Permalinkpërgjigju

a ka mundesi peshku te mos lejoje debilliqe te tilla?

venusi - E shtunë, 15 Tetor, 2011 - 12:39 Permalinkpërgjigju

Jo mo duhen,se na lejojne me njof robte.
Kjo i ve kapakun gjithe kesaj tirade rokjesh nga debile te kudondodhur neper blogje si ky Nitche .Po shtoj dhe une timen .Ju beni tuajen fshijeni si "antishkencore " une do e them smiley
Perse duhet harxhuar KOHE per te njohur debolet qe njihen qe ne krye te pyetjeve cfare perfaqesojne ?

nietzsche, i thote jakovë-s,  per  neve qe nuk jemi te njëmëdjeje me të;

"..Deshiron te shitesh "grrof" para "motrave" me mustaqe peshkupauje?

Gjer ketu, nuk bere mire qe përfundove.... 

Dukej qarte se nga kompleksi i inferioritet deshiron te shitet "me katolik se papa" ose "me tironc se tironcit", duke fyer akademiket nga Kosova.
Pse duhet ta beje kete ne kete teme, jakovë-a, kur shume lehte mund te shkoje tek tema për taksen e leshit duke i futur atje nje "hahahahahahahahahaahahahhahaha..."
dhe do te fitoje shume me teper simpatine e "motrave" te superarsimuara me mustaqe qe zoterojne toskerishten sepse kane qelluar te lindin toske.

grava,

Gjuha shqipe sot ka 1 dialekt. Vetem nje. Gegnishten.
Nendialektet s'ka pse futen ketu sepse shkojne deri ne lagje katundesh.
Por behet fjale për gegnishten, qe e flasin mbi 70 % te shtrirjes gjeografike dhe demogarfike te trojeve shqiptare, etnike.

Zyrtarisht gjuhe standarte/zyrtare eshte toskerishta, dialekti tosk, qe ne nje kesi rasti pushon te quhet dialekt.

Toskerishtja, si dialekt, eshte e vdekur. Eshte varrosur brenda standartit.
Si funksion unifikues. Eshte totalisht e deshtuar. Bile edhe me turp.

Gegnishtja, perkundrazi, ka vazhduar dhe vazhdon jeten, zhvillimin dhe kultivimin e saj ne rruge te natyrshme, sot e gjithe diten.

Nietzsche, ja po te pergjigjem siç "me flet barku".

Une te konsideroj ty dhe plot njerez si ty, si pasoja te pashmangshme te demokratizimit te mjeteve te komunikacionit. Prodhohen kompjutera qe do shiten ne bote dhe po ashtu edhe kompanite e telefonise duan te shesin produktet e tyre... dhe ja u be: miliona njerez ne bote, gjysmeanalfabete, kane mundesine te diskutojne, ta ndiejne veten te rendesishem, te ndjehen pjese e debatit etj etj nderkohe qe s'do te duhej te flisnin. Ti si individ ke te drejten tende te votosh dhe vota jote vlen sa vota ime, por kjo s'do te thote qe ti te kesh te drejten te mbash emrin e nje filozofi, te cilit, pres koken, s'duhet t'i kesh lexuar me shume se dhjete rreshta.

Ja keto me thote barku o Niçe. Por une kam edhe mendje, e cila me shtrengon te mos i derdh gjerat nga barku ashtu sic jane, sepse nga barku, pervec femijeve, dalin edhe gjera te tjera te pakendshme. Keshtu qe te ftoj me shume dashamiresi qe here tjeter te na sjellesh ne tryeze veze, jo rumka.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).