Me duket se ka rreth 5 vjet apo me teper, qe u ngrit "ministria" e legalizimit te pronave te grabitura, u miratuan ligje dhe vendime qeverie ne mbeshtetje te kesa strategjije dhe sigurisht jane harxhuar para per te vene ne levizje administraten publike. Rastesisht, mesova se psh ne zonen e Bathores, pjese e Bashkise Kamez, ky proces ka ngecur ne vend dhe nuk po ben perpara. Nga rreth 5000 familje, apo "pronare banesash" ne pronen e tjetrit, deri tani vetem nja 100 syresh jane legalizuar!!!!!! Pra thuajse asgje! Po pse? Mesa me kujtohet shuma qe duhet te paguaje "pronari grabites" per tu bere pronar per nje siperfaqe jo me shume se 500 m2 eshte rreth 400 mije leke!!!

4 Komente

Po ti mo berber ca e deshe shpine ne Bathore.

jo, nuk dime gje.smiley.   tani: eshte mire apo keq qe ka ngecur procesi  legalizimeve.. ti vet po thua qe keta i grabitur keto prona, keshtuqe mire bijne qe sua legalizojne.

Sepse, tek Shtabi i Shabonit, ka plas nje korrupsion i pa pare.Gjer tani kane shkuar tre grupe kontrolli prej qeverrie dhe asnjeri nuk po del me nje vendim....Se asnjeri standart  nuk u zbatua tamam,  duke sjelle reagime  mes individeve per  pagesave te ndryshme, per raste te njeta apo dhe te ngjajshëm....

   E dini qe  ligji  imiratuar nga Qeverria thote;".. nuk legalizohen ndertimet ne zona me perparesi turizmin ..."  Mirepo   zyrat e Shabanit jo vetem kane legalizuar haure dhe kioska, por kane  Shitur  pjese toke ( ku  500 e ku dhe 600 metra katrore toke)  me pronare dhe te hipotekuara, ne vijen e ujit ne  bregdet,  me çmime qe  i kane vene vete e jashte kritereve te Agjencise K.K.Pronave?E pra  ky organizem  nje dite do te na habisi me gjyqet qe do te pelcasin dhe shabaieret, qe dop te parakalojne me byzylyke duarve. Do te ndodhi besoj e  shume shpejt kjo!

Grave, dakort me keto qe thua, por Bathorja nuk eshte zone me perparesi turistike. Dhe une e kejshe llafin posacerisht per te . Banojne mbi 30 mije fryme dhe rreth 7000 familje ose godina dhe troje per tu legalizuar .

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).