Ata nuk kanë ndonjë axhendë, as lider, por një mision: Ata nuk duan të paguajnë taksën për të pasurit. Lëvizja nisi me "Occupy Wall Street", tanimë ajo po përhapet në shumë qytete amerikane
USA Protesta

Ora 12:00 në McPherson Square, një shesh i vogël i gjelbëruar në zemrën e kryeqytetit amerikan Uashington.  "Punë, jo shkurtime" thërrasin rreth 50 demonstrantë, që janë ulur në rreth në bar. Dy herë në ditë mbahen këto grumbullime, ku flitet për rendin e ditës, koordinohen veprimet, merren vendime dhe planfikohen aksionet. Eshtë çuditërisht e organizuar kjo trupë, që në vështrimin e parë të duket kaotike. Kush do të flasë, duhet të respektojë listën e folësve, të mos devijojë nga tema dhe të mos flasë shumë gjatë. Në një tabelë janë shënuar pikat e rendit të ditës dhe aksioni i sotëm: një marshim nëpër qytet tek Newseum, një muze lajmesh, ku këtë pasdite do të shkëmbejnë mendime zëvendëspresidenti Joe Biden dhe politikanë të tjerë.

As punë dhe as banesë

Legba Carrefour, një 30 vjeçar i gjatë dhe i hollë, është këtu që nga dita e parë e "Occupy DC". Ai jeton në kryeqytet dhe ka studiuar shkenca kulturore. Vendi i tij si mësimdhënës në universitet u mbyll, ai u pushua. Për të jetuar ai punon në garderobën e një klubi nate. "Mua më duket ide shumë e mirë," thotë amerikani, që ka nënshtetësinë austriake, "jo të ecësh nëpër rrugë duke demonstruar, por të zësh një vend dhe ta bësh tëndin." Argumentimi i tij: "Kur më nxjerrin nga banesa dhe unë nuk mund të jetoj më aty, atëherë unë e bëj këtu shtëpinë time."

Ai nuk ka ndërmend të largohet shpejt. Ditën e parë me 1 tetor erdhën dhjetë vetë, thotë djali i ri i hollë me flokë të zinj dhe piercing në buzë,  çdo ditë bëheshin më shumë. Javën e ardhshme, është i bindur ai, do të jenë shumë, që do ta zenë këtë vend."

Mbështetje nga sindikatat

Lëvizja liberale e protestës, që ndërkohë ka përfshirë edhe qytetet si Boston, Çikago dhe Los Anxhelos ka nevojë për mbështetjen financiare të sindikatave të forta me shumë anëtarë, thotë amerikanisti Thomas Vernon Reed: "Lëvizjet rriten më së shpejti, kur ata mund të mbështeten në rrjetet ekzistuese sociale." Ditët e fundit është vërejtur, se sindikatat janë angazhuar në protestat e Occupy Wall Street.

Lëvizje me potencial

Reed është autor i librit "Arti i protestës: Kultura und aktivizmi – nga lëvizja për të drejtat qytetare në rrugët e Seattle". Nga lëvizja Occupy Wall Street dhe degët e saj mund të bëhet diçka shumë e madhe, mendon si: "Lëvizje të tilla nisin në mënyrë tipike ide shumë të paqarta, ato rriten me kalimin e kohës në ideologjinë e tyre dhe kërkesat e tyre." Vetëm gradualisht ata mund të kuptojnë, se ku duhet lëvizur, për të arritur ndryshimin.  "Edhe lëvizja për të drejtat civile", thotë  Reed, "nuk kishe në fillim ide të qarta, zgjati shumë vite dhe shumë demonstrata, para se të zhvilloheshin idetë."

Pyetja nuk është, se përse njerëzit "normalë" dalin tani në rrugë, por përse kjo nuk ka ndodhur shumë kohë më parë duke patur parasysh rritjen e padrejtësisë sociale. Përveç kësaj kuota e papunësisë është më shumë se 9% dhe amerikanët janë shumë të pakënaqur me kongresin, si me demokratët, ashtu edhe me republikanët. Edhe nga presidenti shumë janë të zhgënjyer.

Të moshuar e të rinj me të njëjtat qëllime

Një tjetër lëvizje proteste është "October 2011". Ndryshe nga demonstruesit anti-Wall Street "October 2011" ka kërkesa të tjera. "T'i japim fund luftërave dhe të sjellim ushtarët në shtëpi, të ndajmë lidhjen e politikës me paranë, sepse sistemi politik në këtë vend është tërësisht i korruptuar dhe demokratët dhe republikanët janë njëlloj." Se për çfarë do të shpenzohen paratë, që kursehen, është e qartë, thekson Simeone: "Në vende pune, banesa, arsim, sigurim shëndetësor dhe në rradhë të parë, për të gjitha gjëra, që u mungojnë njerëzve."

Publiku këtu në Freedom Plaza është pak më i moshuar– kanë ardhur sindikalistë, veteranë lufte dhe "Raging Grannies", gjyshet e zemëruara, që me tekste të zgjuara këndojnë kundër pushtetit të disave.  69-vjeçarja Vickie Ryder nga North-Carolina është njëra prej tyre. Ata përdorin internetin dhe organizohen me Email. Sistemi punon për të pasurit, thotë ajo.

99 kundër një përqind

"Nuk ka njëri në këtë vend, që nuk është prekur nga shkurtimet sociale, përveç se ndoshta ai një përqind, që mund të blejnë akoma shampanjën, jahtin dhe makinat luksoze." Ata nuk e kanë idenë si jetojnë të tjerët.

99 përqind duhet të robëtohen duke punuar, ndërsa një përqind e shijon jetën, ky është lajtmotivi i të gjitha lëvizjeve, që protestojnë këto ditë për më shumë drejtësi sociale në SHBA. Ata shohin Egjiptin. Tunizinë dhe marrin shembull nga trazirat sociale atje.

111 Komente

Te ky katundi jone rrojne 99% e 1%-it. Dmth okupatorer looking for okupejshen skane shanca.

On the other side Monde, po ta shohim cashtjen me gjere, each one of the 99%-ave is someone elses 1%-sh. Dmth e mira ska fund, e keqja po ashtu.. Kaq per kete.

E mira s'ka fund Flor smiley.

Ja ti qenke te katundi i 1%, une jam ne katund 10-15% smiley

Kaq per kete, se kena ethe te tjera sot .  

A keg of beer dhe kumbaya me nje fjalim te Charlie Chaplin:

http://www.youtube.com/watch?v=WibmcsEGLKo

Katundi i youtube sec ka qejf ta quaj "the greatest speech ever made" smiley.

Ne  99cat nuk kemi ose rezikohemi te mos kemi  pune dhe kerkojne te shkaterojne ata qe na ose mund te na  sigurojne  pune (1%). Nuk eshte sikur tja futesh vetes?

Sa per shifrat 99 dhe 1 i kam mare sic thuhet ne komentin me siper se ne fakt as qe kane kuptim keto numra.

Ne kohe krizash ektremet gjithmon dalin Tea Party Occupy Wall Street blah blah blah  Shuhen me kalimin e krizes Flake kashte

Gjendja ekonomike eshte e zymte dhe e kam perseritur se nuk ka drite ne fund te tunelit.Me nje falemientim Grek ne horizont do te kete nje termet jo vetem ne Evrope por dhe SHBA..Trazirat socjale jane ne horizont: Pergatituni per kohe te keqija(Kete nuk e them une..kete e thone faktet dhe gjendja e rende ekonomike globale)

Une postova nje artikull perpara ca kohesh per kete teme...Dhe "shtova" se Occupy do te pushtoje gjithe SHBAne si nje virus(eshte perhapur ne cdo qytet kryesor te SHBAse si levizje).Tashme filloi te fitoje dhe mbeshtetje te politikaneve.Pakenaqesia eshte teper e madhe dhe klasa e mesme e cila mbante SHBAne ne kembe po jep shpirt dalengadale...Ata qe nuk e shohin kete jane te verber...

Art,

Une jam i nje mendimi me ty per shkaqet qe sollen kete levizje apo dhe ate te Tea Party dhe bile edhe per zgjerimin e ketyre levizjeve.

Atje ku ne ndryshojme eshte se ti je pesimist per te ardhmen une jam optimist. Levizje te tilla jane shkak i krizes dhe per sa kohe do te kete krize do te kete edhe levizje Por ne qofte se kriza mbaron edhe levizja si pasoje e krize do te shuhet. Une them se kriza to te ndaloje, ndersa ti me sa kuptoj une per kohe te keqia je pesimist.

We will see..... Hope I am right but.......

Nuk ka si te mos ndodhe ndryshe. Kur nje pjese e vogel krijon nje pasuri jashtezakonisht te madhe dhe pjesa tjeter ka nje rritje te varferise relative, por edhe absolute ne keto 3 vitet e fundit, kjo perben nje kontradite antagoniste. Dhe nese SHBA-ja do te vazhdoje qe me politikat e saja (jashte llogjikes se tregut) te mbeshtese ne menyre te sforcuar kete shtrese, qe ne fakt duhet goditur (pra i duhet marre nje pjese e dhjamit te krijuar), shume shpejt trazirat do kthehen ne mosbindje civile me pasoja per te gjithe globin.

Ne nje kohe kur mungon qarkullimi i lekut ne tregje,Corporate America ka ngrire neper banka nje shume prej 4trilione dollare(nga nje raport i Departamenti te shtetit). Ne nje kohe kur miljona amerikane humben punet,bizneset dhe shtepite keto "fat cats" u shperblyen me paketa te majme nga taksapaguesit

Citigroup, JPMorgan Chase dhe Wells Fargo morren 25miljarde dollare ne paketen bailout

 

Ky ketu eshte Peter Chase(CEO i Chase Bank), i cili morri si kompensim personalisht 2,66 milione euro ne nje kohe kur miliona amerikane humben punen dhe ju sekuestruan pronat dhe shtepite nga bankat

Ky ketu eshte John G. Stumpf, (CEO i Wells Fargo), morri mbi  18 millione dollare si kompensim ne nje kohe kur mijera amerikane u hodhen ne rruge dhe ushqehen sot neper menza publike...

Dhe fytyra me e urryer..Lloyd Blankfein.CEO i Goldman Sachs i cili morri si kompensim 27,3 milione dollare ne llogarine e tij bankare....

 

 

Kur nje pjese e vogel krijon nje pasuri jashtezakonisht te madhe dhe pjesa tjeter ka nje rritje te varferise (relative )... Ne kllapa sepse thenia e vertete eshte si me poshte

Eshte i vetmi parashilim qe nxit REFORMA dhe REFORMA rrenjesore per te ruajtur Ekuilibrat ne kete Jallane . Parashikimi gjenial i pandryshueshem i shoqerise njerezore eshte

Pasurimi Relativ dhe Varferia ABSOLUT e klases ............ s'di si tahem se nuk e qujne me Porletare smiley po po themi e klases POSHTE ! Gjithsesi aty bejme pjese si Shqiperi Totale me 99, 99%  ( per ta kuptuar perse votohej PP me kete perqindje smiley me perjshtime te Rralla qe numerohen me gishtat e dores te familjeve te Lidhura me Pushtetin POLITIK .

Ky quhet Pushteti i Ali Babes me dyzet Hajdutet dhe nje LUME te tere llafazanesh Ekonomike e Vuvuzele sharlatane Historiko -Politike qe vijne verdalle sofres  si cakejte qe hane mbeturinat e Luanit ! Dhe ky nuk quhet vetem tek ne keshtu !

Shof vetem disa pleq qi u shkojne mrapa nipave apo fmive t'tyne t'llastum. Efffing looosers!!!

Occupy Wall Street (form the left) eshte nje levizje elektorale e administrates per te barazpeshuar suksesin e pamohueshem te Tea Party. Dicka e sforcuar qe nqs spnsorizohet mjaftueshem (dhe kjo me aq sa po duket qartazi deri tani, ka gjasa te ndodhe) mund te kete te njejtin efekt sic qe dhe suksesi i Tea Party. Ne njejten kohe, ne mos qofte e mundur arritja e elektoratit, atehere sigurohet njefare diversioni nga problemet qe po kalon administrata dhe nga pollet negative.

Nje kontinent qe ka qene larg levizjeve revolucionare bolshevike atehere kur ato kishin forcen me te madhe dhe pushtuan gjysmen e botes, padyshim qe do ti mbetet akoma larg cdo lloj levizjeje sociale qe ne thelb permban regresin.

Tani po flet kodra mbas bregut...Ka kaq kohe si levizje dhe nuk kane asnje program politik(gje qe eshte kritikuar nga shume analiste)...Jane njerez te revoltuar qe kane humbur,punet,shpresen per te ardhmen. Une e kam ndjekur me vemendje, dhe aty mund te shikosh nga Punket dhe deri tek ekonomistet dhe inxhinjeret...

Suksesi i tea party?....C'sukses o derman?.Ndaj nuk dine se ku kane koken tani?Po sillen verdalle si idiotet....Tea Party jane nje tufe ekstremistesh dhe injorantesh redneck-e te cilet kane humbur lidhjet me realitetin....Kur behen dhe shqiptaret Konservatore se hillbilliet e jugut, kjo eshte per te qeshur...Nje CEO miljarder paguan 12% taksa ndersa punetori i tij paguan 28%...Kjo eshte SHBA e pabarazise qe po e merr lumi, dhe njerezit kane te drejte tre revoltohen

Nuk je me ne 1980 dhe kohet kane ndryshuar...SHBA po i vete drejt vorbulles se zeze dhe po nuk ndryshuan politike do ta pesojne si Sovjetiket....Obama e kuptoi kete po eshte teper vone

 

Art na lini ne te amerikes qe paguajm taksa ose me mire na e mbajne nga pay checku. 8 % me mbahet ne pay check federali, pjesa tjeter social security qe ato qe mi mbajne mi kthejne ne fundviti ne baze te te ardhurave,medicare,qe jam i siguruar dhe paguaj vetem 20% sa here qe shkoj te doktori per c'do arsye timen,dhe 401k pensioni im , sigurime shoqerore si i thoshin qemoti.tani ata qe nuk duan te punojne dhe marrin nga nje kitare dhe kendojne ne rruge ka sa te duash secili e zgjedh vete menyren e jeteses ,kjo eshte demokracia

Paguan medicare plus 20% vizitat tek doktori?...hmm..Fair enough for you?... Nuk te ka zene e keqja akomasmileyLarg qofte) psh: Nese ke nevoje per ndonje operacjon te komplikuar 150.000dollaresh do germosh thelle per 30.000dollare...Dhe nese nuk ke atehere mere ate fleten e medicare,zjeje dhe pije si casj se helbete te sheron.Makiavelizmi dhe mazokizmi nuk kane kufi.....Ke harruar shkollimin femijeve(nese ke),..dhe nqs se duan kolegj apo universitet me thuaj ca a i perballon dot ato student fees? smiley

PS ata qe kane marre kitarat kane mbaruar univeristete,kane humbur vendet e punes dhe kane humbur te ardhmen....Kerkojne njerezit nuk flene gjume..

Mediokret ne anen tjeter thone"Rri se ka dhe me keq"..Te ishte njerezit te gjithe medioker(sic mendon ti) sot do te ishimi te gjithe skllever dhe punonim per nje tas me supe

Is fair enough for me Jo vetem per mua po besoj dhe per peshqit e tjere qe mund  te jene te siguruar keshtu eshte.Ateher mos u qani me ato ryshfetet ne albania neper spitale, se nuk ka sherbim free,aq sa paguan aq dhe sherbehesh.

Nuk po llogarisim vendet e botes se trete ketu(si Shqiperia)....Se kam familjare qe jetojne ne SHBA dhe vetem siguracjonin shendetesor te femijeve mundin te paguajne(duke llogaritur dhe shkollen) te iken truri fare...Ky eshte idiotizmi kur shteti lan duart si Ponti Pilat dhe te le ne meshire te plote te privateve...PS ato taksa qe paguani, perse i paguani?... smiley

Ah harrova i paguani per "ata" karrabushat qe bredhin neper shkretetirat e Kandaharit dhe Basras te cilet "do demokratizojne boten nen tytet e M16"

Shumica e vendeve te BEse nuk fut doren ne xhep per siptalet dhe vizitat mjekesore. Nqs se do sherbim "extra" atehere ke spitalet private.

PS:Hidhi nje sy ketij dokumentarit

Atehere shqiperia si vend i botes se trete qenka me mire se vende te botes se katert ne shba qe te iken truri fare?Art kalo ne teme tjeter pershembull si e presin ruset nje ardhje te Putinit deri ne 2024 tren?

Kush te tha qe Shqiperia eshte mire?..Nga e kuptove ti kete pa me thuaj

Te thashe qe mos e krahaso SHBAne me Shqiperine....Ta shpjegova me lart: perse paguhen taksat per nje shtet i cili virtualish nuk ekziston dhe per te gjitha sherbimet do fusesh doren thelle ne xhep?...Atehere futi shqemin parlamentin, ministrava se llogjikisht nuk po te hyn ne pune:Thjesh na dalin parazite ne kete ekuacjon

Me kupton?...Shteti nuk duhet vetem per xhandaret dhe ushtrine, duhet qe te mbroje te gjitha shtreast shoqerore te nje vendi(jo vetem te pasurit)...Sic e tha nje nga kopilet e djathte pafytyresisht(Romney) qe nje qytetar i cili nuk ka leke apo siguracjon duhet lene te vdese dhe nuk e meriton sherbimin shendetesor...Vazhdoi qe duhen lene te vdesin dhe pensjonistet se harxhokan ca si shume leke...

Slow down Art,

Mendimi tend per Tea Party mund te mos jete i njejte me shume te tjere

Ofendime per idote etj mbase nuk kane vend. Te njejten gje mendoj une per Occupay Wall Street por nuk e them se nuk dua te te ofendoj ty apo ndonje tjeter ketu ,ndaj dhe ti mos ofendo smiley

Tea Party eshte nje ekstrem i djathte shume i forte ne politiken amerikane. Kjo eshte fatkeqesi sot per mendimin tim . Se Tea Party eshte ekstrem dhe ka force ne Kongres e Senat deri diku.

Njesoj do te ishte fatkeqesi per politiken amerikane forcimi i ekstremizmit tjeter te majte sic jaen keta 99cat

Sa per ate qe nuk jemi me ne '80.... kriza akoma edhe sot matet me '80 keshtu qe nuk eshte me keq se 80 ...akoma...

Majft me shenja ogurzesa se bota sipas kalendarit Maja nuk do te shuhet  neser por me 21 dhjetor 2012, ka kohe deri atehere  ...

Slow Down  my friend

 

 

Tom, gjerat duhen thene troc...Tea parti jane klanet konservatore te SHBA ku perfshihen elemntet naziste te KKK,Aryan Nation dhe fontemantalistet kristiane...God Bless America!..Ata mbrojne shtresen e pasur dhe miljarderet dhe as qe i djeg fare per amerikanet e thjeshte(kane mbeshtetjen e lekut jo te amerikaneve) Kundershtojne hapur ngritjen e taksave per te pasurit dhe kundershtojne hapur sherbimet socjale per amerikanet e thjeshte(si sherbimet shendetesore,shkollimin etj)

Sa per krizen: Kjo eshte kriza me e rende qe ka kaluar SHBA qe nga vitet 1920, dhe po e theksoj serisht se e ardhmja eshte e zymte..Nuk jane as Majat dhe as Nostradamusi..Jane vete elitat ekonomik&politike qe po e shtrydhin SHBAne dhe globin si puna e limonit(dhe bashke me te dhe ne)...Do te flasim serisht my dear friend...Beleive me...The future is obscure..That is the sad truth

Ar, me shume se pikpamje te ndryshme mendoj se ndajme njohuri te ndryshme per krizen, Tea Party dhe Occupay Wall Street. Keshtu qe s'di cte them ........

Keto Tea Party ne vetvete jane shtrese e pasur apo shtrese e thjeshte? Sepse, duke mos vene ne dyshim qe edhe ju mund te keni te drejte ne baze te informacionit qe keni, nga ana llogjike keto komente me bene pak konfuz.

jane shumica ne pension (401K) apo ne unemployment lol

401k - i mean, Social Security smiley

Kjo eshte SHBA e pabarazise qe po e merr lumi, dhe njerezit kane te drejte tre revoltohen

Cilet njeres kane te drejte te revoltohen

Ne Arizona domatet po kalben dhe nuk po mblidhen ne fushe se ligjet e reja kunder emigracionit kane ndaluar punetoret nga Mexika te vijne te punojne , ndersa Arizona eshte nje nga shtetet me punesi me te madhe 9.4%.

Perse nuk shkojne te mbledhin domate keta te Arizones? Apo se marin akoma unemployment checks? Dhe rine tere dinte shendoshin b...thet duke pare Soap Operat e ngrene patate chicps. keta jane ata qe vuajne nga pabarazia??????

Qe nuk ka balance une kete e pranoj por qe edhe balanca anon nga varet si e shikon edhe kete ti duhet ta pranosh

E urej shprehjen "Emigrantet bejne pune qe amerikanet nuk i bejne" Ndersame taksat e mia mbaj amerikanet qe nuk duan ten dotin duart me balte e graso.......

Keta cunaket qe duan te pushtojne Wall Streetin se nuk kane pune perse nuk shkojne te mbledhin domate.?

paabarazia eshte shprehje e kapitalizmit, komunizmi deshte te na bente te gjithe njesoj dhe falimentoj

Some see private enterprise as a predatory target to be shot, others as a cow to be milked, but few are those who see it as a sturdy horse pulling the wagon.Winston Churchill

But we don't have an example of a democratic society existing in a socialist economy - which is the only real alternative to capitalism in the modern world.
Peter L. Berger
 

Eh o Tom, nuk do e shpetojne domatet as kastravecat SHBAne..me beso. Detroit dikur nje nga qytetet me te fuqishme dhe me nje industri te zhvilluar eshte kthyer ne shkretetire(Ai qytet e tregon me se miri gjendje e sotme te SHBAse)..Shenat kishin kohe qe dukeshin...Ekonomistet paralajmeronin....

Problemi themelor eshte se nuk ka leke ne qarkullim..Ka rene konsumi,fuqia blerese dhe besimi i qytetareve. Papunesia eshte ne nivele me te larta(si ne vitet e depresjonit te 1920)

Privatet duhet te kontrollohen nga shteti se ne te kundert arrijme tek rasti i dominose se Lehman Brothers e cila po i shkund nje nga nje dominote e tjera te ekonomise Amerikane dhe sot...

"When a man tells you that he got rich through hard work, ask him: 'Whose?'"
-- Don Marquis, quoted in Edward Anthony, O Rare Don Marquis

 

e ardhmja e amerikes bre, kto te Tea Party !!!

As me Tea Party as me Occupay Wall Street America nuk ka te ardhme. Ekstremet nuk sjellin kurre te ardhme

Ku qendron "ekstremi" i Occupy Wall Street?

Po "ekstemi" i Tea Party ku qendron? Apo Tea Party dhe Occupy Wall Street nuk jane ekstreme?

Ekstremi i Tea Party eshte se refuzon te pranoje faktin qe eshte pikerisht tkurrja e qeverise duke e lene privatin te haje privatin, ajo qe ka shkaktuar krizen, dhe qe si pergjigje te krizes, rekomandon ende tkurrje te qeverise, duke e cuar kete tkurrje ne ekstrem.

Tashti, ku qendron ekstremi i Occupy Wall Street. Shiko, se nuk ka ndonje problem te mos jesh i informuar. Nuk e di, nuk e di. S'lindim te ditur. Ama problem eshte te dizinformosh, te flasesh me hamendje, me paragjykime, etj, etj. Ku qendron ekstremi i OWS? Mundesisht ndonje mendim te faktueshem nga kerkesat, shprehjet e tyre, dhe jo nga hamendjet e tua, apo nga logjika se "komunizmi nuk kthehet me, ata duan te kthejne komunizmin, prandaj ata jane ekstremista."

Ekstremi i Tea Party eshte se refuzon te pranoje faktin qe eshte pikerisht tkurrja e qeverise duke e lene privatin te haje privatin, ajo qe ka shkaktuar krizen, dhe qe si pergjigje te krizes, rekomandon ende tkurrje te qeverise, duke e cuar kete tkurrje ne ekstrem.

Degjo, Tea Party qe nje nga grupimet e para qe tha qe qeveria duhet ti leje ne balte keto banka... dicka qe sonte duket sikur OWS eshte dicka qe po simpatizon.

Ne syte e Tea Party, qeveria mbane disa banka te qelbura si BoA, taksat e tyre ikin tek Lloyd Blankfein etc etc. dhe nuk duan qe kjo gje te vazhdoje. Jo dhe gje shume e keqe, apo jo?

Gjithashtu, mendojne se privati mund te zgjidhi disa probleme me mire se publiku. Ne amerike ka shume shembuj ku dicka e tille ka ndodhur me sukses [per shembull universitatet elitare]. Ne fakt, qeverite Franceze dhe qeverite Greke do ta deshironin shume te kishin disa Tea Partista ne popullsine e tyre, apo jo...

Nuk i theme keto gjera se vete jame simpatizant i ketij grupimi, por thjeshte se duhet te kutpohen matan sqarimeve superficiale te tipit jane te djathe, kundra rregullave ne treg etc etc etc, ne te njejten menyre qe ti do qe OWS te kutpohet matan dizinformimeve qe degjon ne rruge.

 

Tani une nuk jame simpatizant i Tea Party, por as i OWS? E di pse? Se nuk me pelqejne te gjejmje scapegoats kur gjerat nuk shkojne mire. C'fare kerkohet nga ata? Qe qeveria te mos mbeshtesi bankat? Atehere ku eshte ndryshimi nga Tea Party.

Qe bankat te mos bejne aq shume para? Kane oreks ata, se nuk mund ti thuashe nje institucioni te mos beje aq para.

Qe te mos paguajne njerezit e tyre aq shume? Ne rast se une jame pronari i nje restoranti, nuk dua qe te me thuashe ti se paguaj shume lart shefin.

Qe krijuan krizen? Perseri, lame scapegoat. Kriza fillojti nga banka e deri tek individuali me i vogel qe mendonte se blerja e shtepise eshte dicka e lehte. [ a duhet te jete blerja e shtepise dicka e lehte, kjo eshte tjeter pune, sic eshte tjeter pune sa para ka Bill Gates, Lady Gaga apo C. Ronaldo, dhe nuk dua te vete tek kjo pune].

Qe corporate greed eshte i keq? Me plot goje e theme qe eshte shume i keq, por bota eshte praktike, dhe corporate greed= evil nuk pi shume uje, dhe meqenese vete e urrej ate kulture.

Qe papunesia po rritet ne Amerike? Po bota ka ndryshuar dhe ndryshimi eshte struktural. Toyota qe blen ti, si e bere ne Tokyo, si ne Georgia, si ne Kine, si ne Meksike, njesoj punon. Atehere pse te paguash Amerikanin kaq shume.

 

Nuk jame kundra OWS, shpresoj te pjeket dhe te behet nje organizate qe te sjelli nje fare ndryshimi. Ndryshimet i duhen nje vendi gjithnje. Por deri tani, dhe meqenese bindjet e mija jane te majta, OWS tregon me shume injorance sesa Tea Party.

Dhe 99 versus 1, let me puke about it, se eshte Amerike, ku dhe ne kulmin e krizes, perseri njerezit kane pasuri qe vendet e tjera te botes nuk e imagjinojne dote. Vendi i fundit ku imagjinoje te gjeje varferine eshte tek Brooklyn Bridge keto dite...

Shume mire i ke shtruar ca gjera, por prape shume cinik me dukesh per ca te tjera. 

Ti thua TP dhe OWS jane njesoj. Megjithate, I beg to differ, dhe nuk eshte thjesht ceshtje temash ato ku ndryshojne, por ceshtje mentaliteti, ne dac politik, ne dac ekonomik. Nuk di se sa e sakte eshte kjo skice qe do heq, dhe sa eshte karikature, por per mendimin tim, keto jane dallimet:

TP ka nje filozofi libertariane te cilen nuk pranon qe ta dorezoj; OWS nuk ka nje filozofi libertariane te thjeshte, por nderthur edhe anarkine libertariane, edhe organizimin kolektiv ne nje.

TP ka per bibel neoliberalizmin, jo takses progresive, jo kontrollit te cmimeve, kush nuk can dot ne treg le te falimentoj, qeveria te mos fus para ne qarkullim, etj, etj; OWS nuk dihet se cfare bible ka ende, por anon ne zgjidhjen e krizave sipas modelit Keyensian, pro takses progresive, pro kontrollit te cmimeve, nderhyrje te qeverise ne treg ne menyre qe te ofroje mbrojtje ndaj nje klase qe nuk ka fuqi te loboje, te fus para ne qarkullim, sidomos ne strukturen e sektorit publik ne menyre qe kjo para te perbeje fitim, etj, etj.

TP beson tek perfaqesimi i kredove te veta politike prej nje lideri me qellime fisnike amerikane, nje hero i amerikanizmit; OWS eshte skeptike ndaj katapultimit te nje lideri, pesimet qe nga revolucioni francez, e deri tek '68-a, i jane bere mesime.

TP beson tek Amerika si pishtar i demokracise, deri ne ate pike qe luftrat e jashtme te Amerikes jane te justifikuara; OWS beson tek Amerika si pishtar i demokracise, por luftrat e jashtme te Amerikes jane te pa justifikueshme.

TP beson se lufta kunder varferise, se politikat e llojit te National Health Care, perbejne nje rreshkitje ne komunizem; OWS beson se e njejta lufte eshte e vetmja lufte qe meriton te finacnohet.

Yes, kane ngjashmerira, te dyja nuk duan qe Qeveria te ushqeje biznesin e madh, por kane edhe dallime: TP nuk do qe qeveria te nderhyje fare ne treg, nderkohe OWS kerkon nje nderhyrje te pergjegjshme te Qeverise.

Dy llafe ne lidhje me "lame scapegoats." There is nothing lame about big corporations. Ty mund te te duket si justifikim dembelash, por fakti mbetet qe kriza e shtepiave nuk u krijua nga njerez qe merrnin mortgage te lira, por nga njerez qe vinin bast kunder ketyre mortgage. 

Por, problemi me i madh, ajo qe e ben arsyetimin tend te verber, madje anemik, eshte standardi i dyfishte qe perdor. Nga nje ane thua:

"Kane oreks ata, se nuk mund ti thuashe nje institucioni te mos beje aq para." 

Pra, le mos e ngacmojme oreksin e nje institucioni qe do te beje para, ndersa nga ana tjeter, i ben bisht faktit qe njerezit duan, jo te bejne para, por te kene nga nje shpi te tyren:

 "a duhet te jete blerja e shtepise dicka e lehte, kjo eshte tjeter pune."

Po si qenka tjeter pune? Nuk mund t'i themi nje institucioni se te besh aq shume para nuk duhet te jete e lehte, por mund t'i themi nje familjeje qe te blesh nje shtepi nuk duhet te jete e lehte? 

Let's get this double standard logic straight first, pastaj edhe flasim me shtruar, ta premtoj.

Kur flisja per OWS dhe TP nuk doja te thoshja se jane detyrimishte e njejta gje, thjeshte se duhen te trajtohen me te njejten standard... pra nuk mund te hiqet njera anash ne menyre siparfaqesore dhe tjetra te mbrohet deri ne fund. Ndryshimet midis tyre do i pranoj ama.

Fole gjithashtu per nje ser reformash sociale qe OWS mbeshtet. Atehere ti japin nje vote te forte atyre reformave qe ne debatet publike te mos dridhet Obama sa here qe sillen, por te dridhen republikanet. Mbase vota e tyre eshte aq e forta sa Obama leviz majtas, se me kalimin e kohes vetem djathtas ka levizur dhe tani ka Reagan-in per model.

Ama, per mua, deri tani, fokusi i OWS ka qene thjeshte Wall Street, ose ka qene nje fokus aq i madhe sa gjerat e tjera jane harruar. Nuk mendoj se bankat e WS jane shume ndryshe nga korporatat e tjera te dashura te Amerikes. Ne fakt, besoj se jane nje nga asetet kryesore te ekonomise amerikane, sic jane kompanite e teknollogjise, apo institucionet e edukimit te larte.

Gjithashtu nuk besoj se e krijuan krizen duke vene baste kundra ketyre mortgageve; shumica e bankave humben shume para nga qe nuk kishin baste kundra shtepive. Lehman ra per ate arsye. Ne rast se kishin vene shume baste kundra ketyre aseteve, atehere sonte do ishim shume here me mire se fllucka nuk do rritej aq sa qe rritur. Nje nga arsyet pse ato bastet jane te ligjshme eshte se kontrollojne fllucka si kjo qe pesuam. Thjeshte, qe pothuajse e pa-njohur ne Amerike te binin c'mimet e shtepive sic rane, prandaj nuk kishte dhe shume baste kundra tyre.

Ate qe beren bankat, dhe qe ngre pik-pyetje eshte qe shiten pasi kuptuan fillimin e krizes produkte qe vet nuk i besonin. Justifikimi i tyre qe ne nje fare menyre qe keto produkte nuk shiteshin  tek une apo ti, por tek institucione te tjera po aq te sofistikuara sa ata... ne ate menyre nuk shtypnin ndonje detyre ndaj bleresit. Nuk fshihnin permbajten e produkteve, thjeshte opinionen e tyra ndaj atyre produkteve... Nuk kame ndonje opinion te forte tek kjo c'eshtje e fundit.

Tek c'eshtja e oreksit te korporatave. Tek sistemi ku jetojme nuk i thua dote pronarit te restorantit te mos beje shume para, nuk i thua dote Apple-it, dhe nuk i thua dote bankave. Korporatat krijohen per nje arsye.... berja e parase.

Per shtepite e njerezeve. Nuk doja te futesha tek ai muhabet se ai muhabet eshte c'eshte botekuptimi dhe realizmi. Dhe me te bindurit e TP do te thone qe nuk ka gje me te mire nga te gjithe te kene nje shtepi. Njeri nuk argumenton qe eshte mire te jesh pa shtepi apo pa pasuri.  Qeverite amerikane, te djathta dhe te majta besonin tek blerja e shtepise dhe tek ideologjia e djathte se vetem kur je pronar ke interes tek komuniteti ku jeton.

Kjo bote ama nuk klevizur ne ate rruge dhe une nuk e di si mund te levizi ne ate rruge. Sic nuk di pse C. Ronaldo ka aq para, dhe pse disa kane shume pak.... nuk besoj se eshte c'eshtje zgjuarsie apo drejtesie... thjeshte nje nga kushtet e hidhura te njerezimit. Ne rast se OWS ka celesin, une gati jam ti bashkohem... kam frike ama se nuk e ka. Nuk besoj gjithashtu se celsi gjendet ne skandinavi. Eshte llogjike e gabuar ama te kuptosh pabarazine e kesaj boteje, varferine dhe mizerjen ne shume pjese, dhe pataj te besh fill-in-the-blank per arsyen.

Se fundmi, nuk mendoj  se WS pengojti marrjen e shtepive, ne fakt besoj se me "marifetet" e tyre e beren per nje fare kohe shume te lehte, me te lehte nga aq sa ky sistem lejon tek ky shtet.

Do kisha me shume simpati ne rast se OWS dilte me nje manifesto ku kerkonin rritje te ketij lloje takseje (dhe mendime per problemet e asaj rritjeje), zgjidhje te problemit te shendetesise, te edukacionit, te pa-barazise midis grupeve etnike ne Amerike etc... pesha e tyre politike mbase do ta kthente Ameriken te pakten ne 2008, kur mendonim se shume gjera qe Bushi shkatrojti, do ndreqeshin. Por thirrjet e pakualifikura kundra WS mua me duken te kota, pa-lidhje, sikur i bien samarit se eshte bere dicka e lehte ti biesh tani... se dhe Obama i ka quajtur fat cats... se dhe meqenese mbeshteten praktikishte nga qeveria, sulmohen ideologjikishte nga te tera anet. Mbase jam gabim, por akoma nuk jam bindur nga keto thirrje. Dhe njehere, mbase OWS do pjeket dhe do ngjaje me shume me menyren sesi e sqaron ti, mua me duket sikur nuk ka arritur akoma atje.

Muhametali, perpiqu te kuptosh edhe dicka tjeter. OWS, perpara se te jete levizje politike, me nje manifesto politik, eshte ne rradhe te pare nje levizje etike.

Kjo eshte bere shume e veshtire per t'u kuptuar, sepse gjithmone pritet qe nga levizje te tilla te dali nje platforme politike, e majte, e djathte, me vizionin perkates ekonomik qe kjo nenkupton. E verteta eshte se beteja ne arenen e etikes eshte shume me e veshtire per t'u fituar se sa beteja ne arenen e politikes.

Ne arenen e politikes ekonomike, eshte shume kollaj, Keynesianizmi ka dhene rezultate, por problemi, historikisht, qendron ne faktin se keto rezultate i atribuohen subsidimit te luftes, dhe jo subsidimit te nevojave shoqerore. Nuk duhet neglizhuar fakti se kriza ne te cilen ndodhemi ka ngjallur pikerisht edhe kete shqetesim nder protestuesit e OWS.

Kriza ka marre permasa globale te ngjashme me Depresionin e Madh gjate periudhes mes dy luftrave boterore, dhe nuk eshte larg mendsh, qe nje mentalitet tafmaje i ushqyer dhe i simbolizuar nga WS dhe lobimi i forte qe kane korporatat e medha, te na coje drejt nje katastrofe te re si zgjidhje ndaj krizes.

Problemi eshte qe ekzekutivi ne mbare boten nuk ka dhene ndonje shprese se krizen nuk ka ndermend ta trajtoje si nyje aleksandrine. Greqise i kerkohet te falimentoje. Ne vend te durimit dhe bujarise aplikohen, globalisht, "austerity measures."

Per kete arsye, edhe levizja OWS eshte shperhapur dhe nuk eshte fokusuar vetem tek WS, sic thua ti, por si c'veren edhe kjo prurja ketu ne PPU, eshte drejtuar edhe ne DC. 

Gjithsesi, problemi nuk eshte thjesht e majte, e djathte. Duke filluar qe me pare te fitoje terren, por qe pas 68-es, e me pas me renien e bllokut lindor, ideologjia neoliberale eshte shnderruar ne nje hegjemoni te padiskutueshme globale, e aplikuar ne dac nga e ashtuquajtura e majte, ne dac nga e ashtuquajtura e djathte.

Ne Shqiperi e kemi pare me cekun e bardhe (tabula rasa) dhe doktrinen e shokut te Pashkos. Diku tjeter e kemi pare me "shock&awe" te ndjekur nga programe ekonomike te modeluara nga Chicago Boys si dhe nga nje menaxhim i konfliktit.

Nderkohe eshte interesante qe po te degjosh A. Kurtin, dhe ka shume te drejte, do te te thote se ne vend te zgjidhjes se krizave eshte implentuar ne rang nderkombetar doktrina e manaxhimit te tyre. Pra ekziston nje mentalitet ku zgjidhja e krizave konsiderohet ne modalitetin e pamundesise, dhe gjithe c'mund te arrihet eshte menaxhimi i tyre.

E verteta eshte qe OWS dhe fryma qe po perhap eshte pergatitur per nje lufte te llahtarshme, ne rradhe te pare, pikerisht kunder mentalitetit ku krizat perbejne oportunitet menaxhimi per shoqerine civile, filantropine, korporatat, etj, etj. Pra beteja kryesore eshte ne rradhe te pare ne mentalitet: etike.

Imagjino qe jemi njerez por kemi humbur njerezillekun. Nuk eshte moralizem dy leksh ky qe flas: konkretisht sot-per-sot, me vendim te Supreme Court, per turp e faqja e zeze ne gjithe historine e Supreme Court, konsiderohet me shume njeri korporata se sa njeriu.

Prandaj ki parasysh qe beteja politike, perfshi ketu voten per nje platforme apo manifesto ekonomike, eshte vetem ne plan te dyte ne krahasim me kete beteje etike.

Gjithsesi, ne pergjithesi, nje platforme e tille eshte e skicuar ne vija te trasha nga vete fakti qe protesta ekziston:

1) tejkalo ekonomine neoliberale, pasi prodhon kriza.

2) Shume njerez ngaterrohen nga Marksi ne kete pike, gje qe nuk do te thote se Marksi nuk ka vlera. Ajo qe nuk ka vlere eshte se kapitalizmi, apo komunizmi, same shit, jane vetshkaterrues. Ajo qe eshte vetshkaterruese eshte mentaliteti vetshkaterrues se kapitalizmi, apo komunizmi, si platforma politiko/ekonomike, jane fundi i historise.

3) Eshte e vertete qe konflikti mes 1%-shit dhe 99%-shit do mbese nje e vertete universale, por ajo qe eshte e rendesishme eshte se duhet rimenduar nje fleksibilitet dhe pergjegjshmeri me e madhe nga ana e 1%-shit ekzekutiv ne raport me 99%-shin, perndryshe konflikti nuk do zgjidhet kurre, por thjesht sa do menaxhohet deri sa te shpertheje serish.

Shkurt, guidat per zgjidhjen e ketij konflikti ekzistojne, s'ka nevoje per ndonje manifesto te detajuar, he per he. Duhet ne rradhe te pare vullneti per te mos iu shmangur krizave duke ushqyer kriza.

Kam pershtypjen se, mund te perseritet nje 1968, veçse kesaj here nuk do jene demostrata per lirine si athere 1968, por demostrata ekonomike dhe politike. 

Ne kohen qe kriza u duk sikur po kalonte, u shtrua akoma me kembekryq. 

"ekstremi" i Okupuesve te Wall street-it eshte se ata po flasin hapur, kunder oligarqise financiare, bankierve ! 

Tom, mos dizinformo. Lexo me kujdes aty ku e ke marre:

"Admin note: This is not an official list of demands. This is a forum post submitted by a single user and hyped by irresponsible news/commentary agencies like Fox News and Mises.org. This content was not published by the OccupyWallSt.org collective, nor was it ever proposed or agreed to on a consensus basis with the NYC General Assembly. There is NO official list of demands."

O Lul

Eshte blog debatesh tek webside i tyre keto jane postur nga protestuesoit apo pjesmarsit Te tjerat jane dhalle Nese eshte keshtu pse nuk e heqin por i vene ate komentin me siper? 

Nejse vella se skam azgje kunder tyre por per mua jane ekstreme kerkesat e tyre , dhuna, veprimet jane tipike te ekstremisteve te majete sic jane veprimet edhe kerkesat e Tea Party tipike te estremit te djathte

Nejse vella puna e kalajmave keshu eshte Prit kur te ritesh dhe do ta kupotsh  smiley

"dhuna"???

Po ca dhune, mo vlla? Po t'a perseris edhe njehere: MOS DIZINFORMO! Please.

Se mire e shofim kete punen e kalamajve, po punen e pleqve paranoiak, kur do e shohim. Hap syte, dhe veshet mire, pastaj dil ne konkluzione. Ka me shume se 200 vjet pjekuri historike pas ketyre levizjeve. Nuk mund t'i konsiderosh kollaj kryenecesi kalamajsh.

Lulo

Nga shkruan ti vella nga Zuccotti Park ne Lower Manhattan  Me fal nuk e dija qe je pjesmares

Urime vella te/ju vafte mbare

Ah dhe ate punen e dhunes e ke ketu

.... 700 people were arrested after they spilled onto the roadway while crossing the Brooklyn Bridge....

http://www.cbsnews.com/stories/2011/10/08/national/main20117717.shtml

Nesje edhe njehere suksese dhe ishallah ju mban koha

naten

E ku eshte dhuna ketu? Spilling onto the roadway, e quan dhune ti? Boh? Po me habitke, Tomo!

mire e the ate punen e pleqve paranojak...

"Jane ca Cunak-thote Tomi- pse shkojne te mbledhin domate" nuk eshte kaq e thjesht ceshtja, te reduktohet tek domatet e lena ne fushe ! smiley

..pse s`shkojne te mbledhin domate ?

Ah oi tani po keta do te bejne ameriken e Lulit dhe Ilir  smiley

Kush jane keta? Muzikante me duken.

Se di ishin ne faqene OWS Sic duket argetojne pjesmaresit.

Ah dhe dickla ato demanted  i kishte dhe Wash Time lexo me poshte

PICKET: Occupy Wall Street protesters post manifesto of 'demands'

http://www.washingtontimes.com/blog/watercooler/2011/oct/3/picket-occupy-wall-street-protesters-post-manifest/

Dhe NY Times

A Manifesto for Wall Street Protesters

http://www.nytimes.com/2011/10/06/business/a-manifesto-for-wall-street-protesters.html

Ehh mor Lul vellai sikur te behshin urat me llafe sa mire do te qe.

Marin shembull thane nga Pranvera Arabe. Cfare ndodhi ne vendet arabe nga pranvera atje Se ketej e kemi vjeshta amerikane smiley

Po nuk jane mor vlla Official Demands. Ta garantoj me njeqind perqind qe Official Demands nuk e vendos Washington Post se cilat jane. WP eshte pjese e asaj kunder se ciles protestohet. Jo po prit kur te dalin edhe ne Bloomberg Media keto kerkesa zyrtare, dhe o burra, keto qenkan. Come on!

"Fascism is the system of government that cartelizes the private sector, centrally plans the economy to subsidize producers, exalts the police state as the source of order, denies fundamental rights and liberties to individuals, and makes the executive state the unlimited master of society."

WROOONG!!! E gjithe kjo eshte nje corbe gjerash qe pa misherimin e lavdise historike te kombit tek executive state, nuk mund te konsiderohet fashizem. Ka dallim te madh mes subsidimit te armeve, ushtrise dhe policise, dhe mes subsidimit te bukes, sektorit shendetesor, infrastruktures, etj, etj.

ai nuk po akuzon shtetin amerikan si fashist, me duket nuk e kuptuar shpjegimin e plote te tij deri ne fund.

Shpjegimi nuk besoj te dale nga perkufizimi i dhene, dhe ky perkufizim mua nuk me duket i mjaftueshem.

.. eshte pak i gjate, lexo edhe komentet,  do te kuptosh se nuk eshte ceshtje domatesh por ceshtje tjeter, ceshtje transformimi, arsye te tjera, te ngjashme me vitet 1936, qe cuan boten ne luften e dyte boterore..smiley

Okupimi me Wall Street, aty ka shume grupe aktivistesh, nuk jane te gjithe si ata qe ti ke sjell ne foto, aty nuk ka lidera,nuk ka motive ideologjike, me gjithse mund te  duken te ngjashme, ka vetem kerkesa per refoma,  jane nja 10 pika a me shume, kryesorja eshte goditja e krizes, renimi i parase, ose vdekja e parase per shkak te bankiereve ose oligarqise financiare te sitemit amerikan, eshte goditur shume shtresa e mesme dhe e varfer e shoqerise., e gjithe shoqeria amerikane po behet gjithnje e me sh, e pakenaqur me eliten ne pushtet!

ja si shprehet nje komentues, ne lidhje me gjykaten federale te teksasit,:

The author is right. Tyranny and fascism have been steadily creeping into our society.

Consider what just happened in a federal court in Texas. A Dallas business owner was involved in a civil dispute and paid millions of dollars to lawyers, and when he objected to their fees, they had a “friendly” judge seize all of his property, without any notice or hearing, and essentially ordered him to be an involuntary servant to the lawyers. The business owner has been under this "servant" order for 10 months and is prohibited from owning any pThe author is right. Tyranny and fascism have been steadily creeping into our society. 

Consider what just happened in a federal court in Texas. A Dallas business owner was involved in a civil dispute and paid millions of dollars to lawyers, and when he objected to their fees, they had a “friendly” judge seize all of his property, without any notice or hearing, and essentially ordered him to be an involuntary servant to the lawyers. The business owner has been under this "servant" order for 10 months and is prohibited from owning any possessions, prohibited from working, etc... 

http://www.lawinjustice.com has details about this disturbing case. Here are some actual quotes, on the record, from the judge in this case: 

THE COURT: "I'm telling you don't screw with me. You are a fool, a fool, a fool, a fool to screw with a federal judge, and if you don't understand that, I can make you understand it. I have the force of the Navy, Army, Marines and Navy behind me." 

THE COURT: "You realize that order is an order of the Court. So any failure to comply with that order is contempt, punishable by lots of dollars, punishable by possible jail, death"

http://direct.mises.org/preview/5752/The-Fascist-Threat

 

avokatet gjykstsit atje te rrejpin mire, jane njerzit me te pasur te shoqerise, njekohesisht edhe te korruptuar, nje ngjashmeri te tille e ke te paster ne shqiperi me pronat me pasurite e patundshme dhe te tundshme... ajo vrasje e atij gjykatsit ne vlore kishte pikerisht nje motiv te tille, korrupsionin me pronat ..

Te Premten i pashe protestuesit ne DC. Shumica mu duken tipa antikulture (Hippy te vjeter, etc.) Nuk besoj qe levisja ne fjale te jete nje levizje e sinqerte popullore. (Njerzit qe marrin pjese mbase jan te sinqerte por jam mese i sigurte se organizatoret nuk jane). Kjo levizje eshte politike. I vetmi qe i sjell dobi kjo levizje "populiste" eshte Presidenti Obama. I cili duket se paftaesite dhe zhgenjimin e votuesve po mundohet ta fshehi duke krijuar demone sociale: Te pasurit, bankat, opozita qe nuk bashkupnon.

Kjo levizje eshte tregues per eksperiencat qe presin shoqerine Amerikane ne te ardhmen. Nje shoqeri me nje polarizim ne rritje; ekonomi ne renie; sistem politik tersisht jo-efikas.

I vetmi institucion te cilin shqeria amerikane e  rrespekton dhe adhuron eshte ushtria.

Fromm ne librin e tij "Escape From Freedom" shtjellon idene se nje shoqeri e lire arrin dhe lodhet nga liria. Kur arrin kte pike ajo eshte gati ti jepet forcave tiranike te cilat i garantojne stabiltiet. Kam idene se polarizimi i metejshem do te sjelle destabilitet social ekstrem. Ne nje sistem politik i cili po degjeneron dita dites, ushtria do te shpallet e si shpetimtari vendit.

Dikush pat thene se Demokracite gjithmone kryejne vetvrasje. 

Nderhyrja e ushtrise do jete minimale. E them kete sepse me cfare kam vene re, levizja nuk eshte e organizuar nga ndonje njeri i vecante, por nga koncepti kembengules i "civil disobedience." Kjo eshte edhe nje nder arsyet se pse nuk po del ndonje lider, sepse ne rradhe te pare i druhen provokimit: vrasja e nje lideri nuk eshte e panjohur, dhe eshte pikerisht kjo qe edhe legjitimon nderhyrjen ushtarake; dhe ne rradhe te dyte sepse civil disobedience nuk ka nevoje per lider: i mjafton mbeshtetja kushtetuese.

Nuk po thot kush qe ushtria do te nderhyje per te shperndar kto occupy ds etc. po flasim per te ardhem kur polarizimi do te je akoma dhe me i madh.

është vënë re kjo gjë e mungesës së liderit, dhe në protestat greke. 

Nuk ka nevojë për lider. Këta realisht kërkojnë minimizimin e distancës prej pushtetit, tek ata - nga ana ekonomike kjo, dhe nga ana sociale. The world is becoming flat again. 

 

Avash- avash o shoke demagoge smiley. Shif psh fatin e "kill your Tv". Mender mire zemere qe s'patem ta vrisnim por edhe e biresuam ate. (Oinderuem nuk ka lidhje me te biresumen smiley. Ashu de... Sic e dime gjithsajemi, jemi ne perioden e "too big to fail"-it; kjo qe shtroni ju perzgjidhje dmth "too small to fail"-a, kam pershtypjen se do na hyje ne pune 30 milisekonda pas impaktit te meteorit xb-3378-GR. Tani per tani e deri sa te shtrihemi me ndihmen e te tjereve, them une tashi, kshu kot, duhet me qene i cik me realiste. nejse mo se spa kush keq nga endrrat, vetem sa ferkoi syte

Floro, define realism. Kur te kesh kohe, kuptohet, por gjithsesi ne lidhje me kete teme.

Plus, endrra e kesaj eshte qe te mos percaktohet nga fati i "kill your TV" apo i ndonje proteste tjeter, enderr per te cilen po punohet kam pershtypjen duke nxjerre mesime pikerisht nga fati i ketyre te djeshmeve, e te sotshmeve njekohesisht. 

Problemi eshte se te gjithe e dine se historia, si endrrat, perserit vetveten. S'ka iluzione ne kete pike. Keta kalamajte idealista, mesimin mbi realizmin e kane mesuar prej me shume se dy shekujsh histori moderne. They know it all from Diogenes, to the Foucault. Eksitimi mbetet se ne cfare shkalle do jete kjo perseritje.

“The price of apathy towards public affairs is to be ruled by evil men” (Plato).

Fat Cats filluan te shtrydhin limonin me teper

Wells Fargo Bank,JP Morgan Bank, Chase Bank kane filluar ne disa shtete te faturojne konsumatoret qe posedojne debit cards, nje shume prej 20dollare ne muaj..(nqs se nuk ke mbi 16.000dollare ne llogari)

The Bank of America ka filluar te faturoje 5dollare ne muaj per debit cards pa i paralajmeruar klientet, gje qe i ka zemeruar se tepermi konsumatoret(Nga analistet pritet qe kjo shume te rritet mbi 20dollare .Shuma fillestare 5dollare ishte thjesh nje testim "ujerash" per konsumatoret)

Fare e thjesht nderro banke qe nuk charge.

Po vendoset gjithandej si takse universale, si puna e transaction fees..Tani qe nuk ka levrim leku neper tregje bankat po godasin konsumatoret...Agjecia e konsumatorit te SHBAse ka filluar hetimet dhe i akuzoi per mungese transparence(sepse kane vendosur taksa "te tjera padukshme" per koniumatoret)

Do kisha shume qef te shkoja e ti bashkohesha turmes para do ditesh, por isha ne pune..

Debat kot keni hapur ketu.

Ky art meqe jeton ne Suedi duhet qe te gjithe te jetojne dhe te paguajne si suedezet.

Ne rradhe te pare si levizja Tea Party si kjo tjetra kane disa pika qe jane te drejta.

Levizja Tea Party ndonese eshte ironizuar ne Suedi dhe Europe,ka dicka qe nuk ja u thone atje dhe qe juve ulerini cdo dite.Kjo levizje do qe ushtria amerikane te largonet dhe te kthehet ne shtepi.E keni degjuar kete apo nuk ja u thone ne Europe???

Dhe levizja Occupy DC ka ca pika te drejta si kontrollin me te drejte te Wall Street.

Nje gje e drejte eshte e drejta dhe une e perkrah pavaresisht se keta e thote Michael Moore apo Sarah Palin.

Me Michael Moore pajtohem me punen e armeve por Fahrenait 911 eshte komplet nje film plehere i bere vetem per europianet qe te gezoheshin dhe ti jepnin 20 min duartrokitje si te ishte Jezu Krishti.

Me Saren nuk pajtohem per armet apo abortin,por pajtohem per opoziten kunder gay marriage apo per kufizimin e shpenzimeve.

Art nuk eshte e vertete qe CEO paguajne vetem 12%.Top1%  ne SHBA mbush 70% te buxhetit.Keto jane fakte dhe mos u ndiko nga propoganda anti amerikane qe behet ne Europe.

Sa per pagese mjekesore.Une paguaj 15$ per vizite tek doktori dhe asnje $ per operacione apo te tjera.

"Top1%  ne SHBA mbush 70% te buxhetit. Keto jane fakte dhe mos u ndiko nga propoganda anti amerikane qe behet ne Europe."

Hej, a me drejton dot se ku e ke marre kete shifren? Pastaj, a thu se ne WS kane dale europianet, dhe jo amerikanet.

E ka dhene dhe CNN dhe FOXNEWS.

Ne SHBA ti e di qe nese merr mbi 250mije $ nevit taksat kalojne goxha part dhe pe me te pasurit jane diku tek 55%.

Pastaj per short term capital gain te keputin fare 40%.

Nuk jam qe te pasurit te mos paguajne me shume,se ne fund te fundit ata e sollen kete katrahune ne 2007,por mos genjeni qe te pasurit paguajne me pak taksa se te varferit si ne % si ne $.

Kjo duhet te jetëëëë ... le te themi gomarllik. Top 1% veshtire se jane worth 70% te buxhetit te usa, keshtuqe nuk mund te paguajne aq sa nuk kane

satver, nje pyetje te bej une: I ke pare suedezet,Norvegjezet,Danezet ne proteste?...Proteste per pakenaqesi socjale?...Kjo i thote te gjitha: Vendet skandinave jane shembulli me i mire :Qe nje shtet mbahet nga taksat!..Shteti nuk mbahet pa taksa: Kur heqim shtetin nga ekuacjoni pesojme ate qe po peson SHBA sot dhe disa vende te BEse...

Shembulli 2 :Islanda kaloi ne falimentim total, por arriti qe ti tregonte gishtin e mezit BEse dhe te ngrihej ne kembe me dinjitet..

Ndersa tek dentisti paguaj 20% te mbushjeve dhe 50% te urave apo dhembeve te rinj dhe 0% per kontrollet rutine.

Mosha mbi 65 vjec ka medicare apo medicade dhe nuk pagian anje cent nese nuk ke te ardhura.Po keshtu shteti ka shtepi  me qira simbolike per njerezit qe nuk kane te ardhura dhe i ndihmon me para dhe ushqime.Nese ke te ardhura paguan nje shume simbolike qe mund te shkoje deri ne 150$ ne muaj per dike qe ka nje pension 2000$/muaj.

Nuk eshte aq tragjike gjendja e shendetsise sac e bejne mediat ne Europe.Thjesht duhet te jesh me i kujdesshem.Pastaj mos harro qe mundesite per te ecur para jane me te medha ketu se ne Europe.Pra cdo e mire ka dhe nje te keqe.Kujt i pelqen siguria dhe stabiliteti mund te shkoje fare mire ne Kanada.Kush ka qef me shume ecjen perpara dhe kjo ka cmimin e vet.

per mua Tea Party eshte turpi i Amerikes. i can't handle it. dhe si pasoje, dhe si pasoje kemi kete levizjen tjeter qe thote shume te verteta dhe pastaj e kalon edhe kjo kufirin. nga nje ekstrem do rrjedhi ekstremi tjeter, keto jane ligjet e natyres dhe shoqerise. udheheqes nuk jane vene ne krye me qellim, qe mos te degjeneroje situata kushedi se ku...

Tea Party ndonese nuk jam dakort me te gjitha ato qe thone shtron shqetesime legjitime dhe kerkon kthimin e ushtrise amerikane ne Amerike.Po keshtu ben thorrje per shkurtimin e shpenzimeve buxhetore dhe kthimin e vendeve te punes nga Kina ne Amerike.

Tani nese nuk je dakort me keto qe thashe me siper atehere ke levizje te tjera sa te duash.

po mo pa ashtu i bejne llogarite ata. ato kthimet e vendeve te punes jane sa per t'ju hedhur hi syve njerezve. me sa do i blesh mallrat pastaj? apo per tea partizanet s'ka problem se kane para. lere politiken e jashtme po shiko se c'thone per te brendeshmen . njerezit qe jane kundra reformes shendetsore une per vete si duroj dot. pike vize dhe pike prape.

Perse nuk thua qe ti qenke milioner?

Nese je solidi, te lutem te mos me drejtohesh me.

As po me rruhet fare,mos ki merak se nuk te djertohem me.

Nuk kam  frike nga presidentet e amerikes, por me teper kam frike nga psikopate  qe ju eshte mbushur mendja qe jane presidente te Amerikes.Ciao!

Hidhi nje sy dhe kesaj:

http://www.nytimes.com/2011/10/10/opinio...

Problemi me keta kunder, eshte se nuk e dine se me cfare kane te bejne, aq sa nuk e shohin ne ca pikiate po shkohet. Prit kur ta nxjerrin edhe Keynes (aggregate demand) komunist.

Prite kur ta nxjerrin??? FoxNews e ka shpalle te tille me kohe. 

Po tani qe ka fitu Sargent Nobelin ka per te plas debat i forte, se ai ka qene shume prane ketyre Chicago school. Nejse Krugmani ngelet i lezetshem, edhe kur nuk je dakort nga ideja ekonomike. Ka nje sens humori prej geek total, po gjithmone te ben me qesh. 

Pak relax......

 

Pushtoni Uoll Stritin’ kthehet në ‘seks, drogë e rock&roll’ (FOTO)
  Nisi si një protestë e të rinjve të zemëruar me mungesën e mundësive për një amerikan të mesëm. Por, me ata që janë politikisht aktivë, në protestë janë përzier edhe drogaxhinj, të pastrehë dhe nga ata që duan të festojnë. Mes pankartave tani gjen edhe paketa me prezervativë, cigare, pije alkoolike, ndërsa çiftet e të rinjve flenë të lumtur në mes të rrugëve.

Një tjetër fotografi që po qarkullon shumë është ajo e një personi që urinon tek makina e policisë.

Ajo që ishte një protestë që thuhet se nisi me 12 studentë në Nju Jork, tani është përhapur në shumë qytete të mëdha të Amerikës. Ata protestojnë për hendekun mes të pasurve e të varfërve, kundër politikanëve të korruptuar, kundër babëzisë së korporatave dhe ndikimit të tyre në jetën e amerikanëve.

 

 

Keta e kane kthyer ne argetim te shfrenuar protesten.kot shakemi shqiptaret qe festojne 1 Majin e 8 Marsin,ne nje kohe kur bota jashte beka namin me protesta.smiley

Richard Kline:

 

What I found disconcerting about the media’s quest to find the demands motivating the Occupiers was just that single word, ‘demands.’ That together with the rapidity of the media’s insistence that there must be demands. By itself it said everything about the media strategy anti-occupation while also ignoring the substantive statements of individuals at the occupations and the process of the occupations. ‘Demands’ are what disgruntled extremists ‘agitate’ for, in common, anti-popular media presentation of the last twenty years. Demands for ‘special’ pay; demands for ‘special’ treatment. Demands for ‘scapegoats’ to be dragged expensively into court. Demands for ‘acknowledgment’ from the politicos ‘at the top.’ You know: labor ‘demands,’ and all that stuff. The point was/is if demands can be elicited, than those in the occupation must be agitators, which means that they must be malcontents, which means that they must be ‘unrepresentative,’ which means that they must be selfish interests; bums looking for handouts and blood, because that’s who the media presents as having ‘demands’ rather than ‘negotiating’ stances, or operational ‘missions’ like Serious People.

What the occupiers have had are questions. “Why aren’t there indictments for fraud and worse?” “Why are we firing nurses and teachers when corporate profits will hit a RECORD this year?” “Why to the richest pay no tax while state and local governments are crushed with debt?” “Why does the Beltway do absolutely nothing about employment?” “Why have student grants disappeared to be replaced by predatory loans without which we cannot get the education employers and the System demand from us?” These questions may become demands, but they aren’t, yet. They, and most of the rest of us 99%, would realy like to have answers. But the media have done everything possible to exclude questions of this kind, to push them to small, late, interior paragraphs in turgid pabalum articles and to exclude them from the broadcast media altogether.

Protesta eshte e drejte dhe shqetesimet duhen degjuar.

Ndiqeni me kujdes ne sekonden 40 duartrokitjet e publikut........ smiley

Me mire akoma Alan Grayson i hy shpulla O'Rourke, llafazanit te keq. 

 Occupy Wall Street protests and ‘The Decline of the West’

 

Oswald Spengler wrote these words more than a century ago in The Decline of the West. And while the imagery here may be a bit much, there’s something of it in the Occupy Wall Street protests.

This movement profoundly threatens the legitimacy of the system on which corporate power is based, and boards of directors should be concerned.

Corporations are creatures of statute. There is no Common Law of corporations, they are instruments licensed by the state originally in aid of certain public objectives. But few of these objectives are left. With the passage of time, corporate charters have lost any power to keep corporations in check. What is left? Only the pursuit of wealth. As Baron Thurlow reportedly said, “Corporations have no soul to save and no body to incarcerate.” Their charter is in the gift of the public. They have no inherent right to exist.

Amidst the welter of information about executive pay, only one simple conclusion is possible: Pay is not correlated in any way with the value these leaders create for shareholders, society or any other corporate constituency. CEOs largely pay themselves, notwithstanding a raft of misnomers such as “independent compensation committee member” and “independent compensation consultant.” The system imbalances are there for all to see.

Recent protests—Occupy Wall Street, of course, but also the Tea Party movement as it first began—rise out of a profound rage over unfairness in this country. The scale of this unfairness and inequity makes it hard to know where to direct that rage, to know what to do. Occupy Wall Street has the right target; but where their rage will go, nobody today knows. I am certain, though, that any alert board should be instructing their managers to do three things: admit the problem exists, take positive steps to make the corporation function fairly, and consider what other steps would address the concerns of the protests.

Simple? Not quite. But necessary? You bet.

If the present Occupy Wall Street protests do not create an unignorable threat, they certainly raise the prospect of one in the near future. Rage at unfairness is not easily quenched and once started can be hard to curtail. We’ve seen this time and again throughout history. Shareholders may think of themselves as victims of CEO power, as innocent shareholders , but we need only look to the Russian and French Revolutions to see that everyone having anything to do with fallen power, or in this case “guilty corporations”, may be attacked and injured—even if, like shareholders, their only crime is doing nothing.

So what should shareholders do?  They must promptly and credibly associate themselves with the protesters complaining against corporate unfairness—and then present themselves as legitimate vehicles for addressing the problem. The autocratic power of CEOs is fundamentally at odds with the sustainable functioning of corporations in a democratic society. Institutional shareholders must move quickly and decisively. They should defend and legitimate their right to own property and to be responsible for corporate conduct.

The day is long past when satisfactory growth in market values, and some regard to  corporations’ public and social responsibilities, is enough. If our system of democratic capitalism is to survive, shareholders must be equally concerned with protecting and preserving the system itself. This involves far more than an increased emphasis on “public relations” or “governmental affairs”—two areas in which fiduciary organizations long have invested substantial sums. It’s time for institutional investors to step up and honorably confront the corporate failure to fulfill fiduciary responsibility to beneficiaries and to deal openly with the conflicting interests within their own organizations.

Boards, watch the protests and understand that your dominance of the system cannot continue. And shareholders, vigorously support the protests and use them as a starting point to become active owners, to call boards and CEOs to accountability, and to take responsibility for our system of democratic capitalism.

Robert Monks is the author of Corpocracy and The New Global Investors, and is known for his work as a shareholder activist and writer on corporate governance issue.

The Washington Post

Eshte kriza e pare qe po perjetoni si qytetare te botes se lire dhe keshtu ju duket se do te marre fund cdo gje.

Kriza te tilla Perendimi ka kaluar disa, por juve nuk i kene ndjere apo pare se nuk kishit mundesi pasi xhaxhi ju kishte izoluar...

keshtu qe mos u hiqni sikur i dini te gjitha,se late nam.

Ndersa e jotja me siguri do jete e shtata a e teta, prandaj po na tregon arat?

smiley WS

smiley

Sa shoh keta te dy e kuptoj se kush jane  OWS dhe TP smiley

Jam perkrahes i kesaj proteste deri tani. Gap-i i te ardhurave ka shku atje ku s'duhet te tolerohet me shume dhe mbi te gjitha pas krizes po vuan shtresa e mesme, pavaresisht cilave bindje ju perket. Dy gjera jane qe mund ta ulin ose ngrejne valen e kesaj proteste: Te mos manipulohet politikisht (demokratet ose mashtruesit e tipit Soros) dhe te arrije te nxjerre nje paltforme, ose set kerkesash a qellimesh qe kerkon te arrije.

Me sa lexoj ne media kane filluar te flasin me ekonomiste qe i i perkrahin per te formuluar e zgjedhur kerkesat qe kane dhe kjo eshte gje e mire.

Lulian permbaju thenies tuaj " kane 200 vjet pervoje ne levizjet Politike " Eshte nje gjetje e mrekullueshme per te shtjelluar  mdonje fill bisede e komenti pa anliza te FellTa Pro e Kunder ! Per mua Askush akoma nuk eshte ne gjendje te pasqyroje USA , jo vetem nga social securitite e tafutit smiley dhe benefickat e Stavraqit smiley qe pasi argumentoi madherisht filloi te mos i ruhet smiley   . Them se edhe  ata qe e kane studiuar ,perkrahur financuar dhe  aplikuar teorine e Tregut te Lire , he per he ka shume pikpamje te Tyrbullta . Bota nuk eshte me Ajo ! Se cfare po ndodh e dine vete Amerikanet qe njohin mjaft mire teorine e Spirales se Leninit ne zhvillimin Njerezor !

Me ben pershtypje te jashtezakoneshme ne infot e shtypit . Te opktenmmetu ne NYC . Ne te njejten faqe. Nje ish me Ole qe ndeshkohet per shfrytezim femrash ( pagesa etj ) shkarkohet dhe largohet si Personi Publik dhe ne po ate faqe nje 'topless " nga ...( brazili po themi ) qe ofron shume dhe jo vetem per ata me Ole smiley

Si qe puna e Medicarit qe ja dinte emrin Stavri ? smiley

Po se mos di gje tjeter pervec MediCarit, ai smiley

Declaration of the Occupation of New York City THIS DOCUMENT WAS ACCEPTED BY THE NYC GENERAL ASSEMBLY ON SEPTEMBER 29, 2011

As we gather together in solidarity to express a feeling of mass injustice, we must not lose sight of what brought us together. We write so that all people who feel wronged by the corporate forces of the world can know that we are your allies. As one people, united, we acknowledge the reality: that the future of the human race requires the cooperation of its members; that our system must protect our rights, and upon corruption of that system, it is up to the individuals to protect their own rights, and those of their neighbors; that a democratic government derives its just power from the people, but corporations do not seek consent to extract wealth from the people and the Earth; and that no true democracy is attainable when the process is determined by economic power. We come to you at a time when corporations, which place profit over people, self-interest over justice, and oppression over equality, run our governments. We have peaceably assembled here, as is our right, to let these facts be known. They have taken our houses through an illegal foreclosure process, despite not having the original mortgage. They have taken bailouts from taxpayers with impunity, and continue to give Executives exorbitant bonuses. They have perpetuated inequality and discrimination in the workplace based on age, the color of one’s skin, sex, gender identity and sexual orientation. They have poisoned the food supply through negligence, and undermined the farming system through monopolization. They have profited off of the torture, confinement, and cruel treatment of countless animals, and actively hide these practices. They have continuously sought to strip employees of the right to negotiate for better pay and safer working conditions. They have held students hostage with tens of thousands of dollars of debt on education, which is itself a human right. They have consistently outsourced labor and used that outsourcing as leverage to cut workers’ healthcare and pay. They have influenced the courts to achieve the same rights as people, with none of the culpability or responsibility. They have spent millions of dollars on legal teams that look for ways to get them out of contracts in regards to health insurance. They have sold our privacy as a commodity. They have used the military and police force to prevent freedom of the press. They have deliberately declined to recall faulty products endangering lives in pursuit of profit. They determine economic policy, despite the catastrophic failures their policies have produced and continue to produce. They have donated large sums of money to politicians, who are responsible for regulating them. They continue to block alternate forms of energy to keep us dependent on oil. They continue to block generic forms of medicine that could save people’s lives or provide relief in order to protect investments that have already turned a substantial profit. They have purposely covered up oil spills, accidents, faulty bookkeeping, and inactive ingredients in pursuit of profit. They purposefully keep people misinformed and fearful through their control of the media. They have accepted private contracts to murder prisoners even when presented with serious doubts about their guilt. They have perpetuated colonialism at home and abroad. They have participated in the torture and murder of innocent civilians overseas. They continue to create weapons of mass destruction in order to receive government contracts. * To the people of the world, We, the New York City General Assembly occupying Wall Street in Liberty Square, urge you to assert your power. Exercise your right to peaceably assemble; occupy public space; create a process to address the problems we face, and generate solutions accessible to everyone. To all communities that take action and form groups in the spirit of direct democracy, we offer support, documentation, and all of the resources at our disposal. Join us and make your voices heard! *These grievances are not all-inclusive.

Gjendja ne SHBA ne kete moment

  • 24 milione amerikane te papune ose punojne part time
  • 52 mione amerikane nuk kane mundesi te vizitohen tek doktori
  • 47 milione amerikane jetojne nen nivelin e varferise dhe me ndihma socjale
  • 3,5 milione amerikane endacake qe flene rrugeve(1,5 milione prej tyre jane femije)

 

VS

Kompensimet dhe bonuset e CEO(ekzekutiveve) jane rritur mbi 60% prej fillimit te krizes

  • CEO i HP, Mark Hurd merr si kompensim 42,5 milone dollare(ne nje kohe kur hodhi ne rruge 9,000 punetore)
  • Ish drejtori i Bank of America, Ken Lewis merr si kompensim 125 milione dollare(pas kesaj levizjeje po e njejta banke filloi te vendoste takse per perdorimin e debid card te thjeshte)

 

 

According to the Federal Reserve, U.S. corporations held a record $1.93 trillion in cash on their balance sheets in 2010. But they are not investing to expand their companies, grow the real economy or create good middle-class jobs. Corporate CEOs are literally hoarding their company’s cash—except when it comes to their own paychecks.

In 2010, Standard & Poor's 500 Index company CEOs received, on average, $11.4 million in total compensation— a 23 percent increase in one year.[1] Based on 299 companies’ most recent pay data for 2010, their combined total CEO pay of $3.4 billion could support 102,325 median workers’ jobs.[2]

LINK

Art,
Me fal po qe te flasesh per keto gjera duhet dhe ti njohesh
Flasim per ekonomi , kapitalizem dhe invesitme. Po ti njohesh keto do te kuptosh se gjerat nuk jane ashtu sic thua ti, apo....dhe ... Luli me lart. Eshte kollaj te mos dish gje dhe te nxjeresh konkluzione.

Te njoh cfare?...Qe dikush hedh ne ruge mijera punetore ne kohe krize dhe veteshperblehet dhjetera miljone dollare?...Miliona ushqehen neperr menza socjale dhe ti e quan kete te drejte?.....Nuk kane faj o jo se ka mazokiste kjo bote sa te duash te cileve ju pelqen kamzhiku, e admirojne kamzhikun...e kane kthyer kamzhikun ne kult....

Te pershendes me nje foto: E cila e shpjegon fare qarte arrogancen e atyre qe ti po ju del ne mbrojtje

Fat Cats ne Chicago.....

Chicago Board of Trade Just Asking to Be Stormed by Pitchfork- and Torch-Wielding Mob

 

Cfarë do ndodhë në datë 15 tetor?

Cfarë do ndodhë në datë 15 tetor?

Të shtunën, në datë 15 tetor, dhjetra mijëra persona do organizojnë manifestime në të gjithë botën në protestë kundra vendimeve politike dhe të sektorit privat ndaj krizës ekonomike. Iniciativa është frymëzuar nga “indignados” spanjollë dhe nga manifestimet që këto ditë po zhvillohen në Wall Street. Ideja është të mblidhen në masë manifestues në Itali, Francë, Gjermani, Rusi, SHBA, Poloni, Angli, Hollandë, Tunizi dhe disa vende në Amerikën e jugut.

Iniciativa është nisur nga Spanja dhe në pak kohë ka përfshirë edhe grupe të tjerë nëpër botë. Arsyet e protestës janë të shumta, edhe pse nuk janë gjithmonë të qarta, mund të ndahen në katër kategori të mëdha: Kundra sistemit financiar, duke përfshirë edhe parajsat fiskale; kundra pushtetit politik dhe politikanëve që kanë humbura kontaktin me realitetin dhe popullin; kundra iniciativave ushtarake, duke përfshirë edhe ato të NATO-s; kundra pushtetit mediatik, duke akuzuar për mbytjen e zërave të lira.

Mbajtja e gjurmëve të gjitha iniciativave të parashikuara për 15 tetorin është e pamundur. Grupet që do të marrin pjesë janë qindra në pjesë të ndryshme të botës, po organizohen me anë të rrjeteve sociale dhe jo gjithmon sinjalizojnë iniciativat e tyre ne hapësirat në rrjet. Faqet që gjurmojnë lëvizjet e ndryshme dhe që mundësojnë informacione disi më të detajuara të iniciativave po publikojnë të dhëna gjatë orëve të fundit. AgoraBrussels ka vendosur si objektiv, të japë informacione dhe detaje mbi cka po ndodh gjatë këtyre ditëve në Bruksel, qyteti ku gjendet komisioni europian, drejt të cilit po mbërrin marshe proteste nga vende të ndryshme europian.

Manifestimi i parashikuar në Bruksel duhet të jetë një nga më të populluarit dhe do të zhvillohet pak ditë para mbërritjes së liderëve europian, e parashikuar për datat 17 dhe 18 tetor për të biseduar krizën e euros. Në Scoop.it ka një seksion të tërë që jep informacione mbi marshimin drejt Brukselit dhe mbi cfarë do të ndodhë gjatë ditëve të ardhshme.

Materialet e faqes 15october janë përkthyer në njëzet gjuhë të ndryshme dhe ftojnë të bashkohesh me manifestimet përreth botës. Në rrjetet sociale qarkullojnë dhjetra fjalë kyce që mund të përdoren për të përcaktuar manifestimin e 15 tetorit, por më e përhapura për momentin është “globalchange”. Slogani i iniciativës kujton se “Është momenti të bashkohemi. Erdhi ora që të na dëgjojnë. Njerëz të gjithë botës, ngriheni zërin!” Ndjek komunikata:

“Në datë 15 tetor njerëzit nga e gjithë bota do të bllokojë sheshet dhe rrugët.
Nga Amerika në Azi, nga Afrika në Europë, njerëzit po ngrihen për të kërkuar të drejtat e tyre dhe një demokraci të vërtetë. Tashmë erdhi momenti të bashkohemi në një protestë jo të dhunshme në shkallë globale.
Kush ushtron pushtetin dhe vepron në interesa të një minorance, duke injoruar vullnetin e maxhorancës dhe pa llogaritur koston njerëzore dhe ekologjike që duhet të paguajmë, duhet të largohet.
Kjo situatë e patolerueshme duhet të mbarojë.
Të bashkuar në një zë, do ti bëjmë të ditur politikanëve dhe elitave financiare të cilave u shërbejnë, që tani jemi në popujt që vendosim për të ardhmen tonë. Nuk jemi mall në duar e politikanëve dhe bankierëve që nuk na përfaqësojnë.
Në datë 15 tetor do mblidhemi në shesh për të vënë në lëvizje ndryshimin global që duam. Do manifestojmë në mënyrë paqësore, do debatojmë dhe do organizohemi deri sa t’ia dalim.
Erdhi momenti të bashkohemi. Erdhi momenti të na dëgjojnë. Ti bëjmë tonat rrugët e botës, në datë 15 tetor”.

(a.h/BalkanWeb)

Lidhje te tjeraAgoraBrussels Scoop.it15october globalchange

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).