Kriza e zgjatur poltike dhe progresi shumë i vogël në implementimin e 12 reformave të kërkuara janë shkaqet kryesore që detyrojnë KE-në të refuzojë të nisë negociatat me Shqipërinë

Hapet drita jeshile për Malin e Zi e Serbinë. Ndërsa Kosova nis në dhjetor dialogun për liberalizimin e vizave. Mesazhi negativ, për Shqipërinë, i cili ishte paralajmëruar dhe pritej nga të gjithë shqiptarët, u përcoll fillimisht nga Komisioneri i Zgjerimit, Stefan Fyle përpara eurodeputetëve të Komisionit për Marrëdhëniet me Jashtë në Parlamentin Evropian. Fyle prezantoi progres raportin për vendet e Ballkanit Perëndimor, që aspirojnë të marrin statusin e vendit kandidat, mes tyre dhe Shqipëria.

“Do të kisha dashur të shikoja më shumë progres. Vitin e kaluar identifikuam 12 prioritete. Progresi është penguar nga ngërçi politik e bojkoti parlamentar, Pavarësisht përpjekjeve ton apër të mbështetur progresin. Kohët e fundit kemi pasur sinjale pozitive se palët poltike do të rrisin bashkëpunimin. Është urgjente  të nisin dialogun e të mbajnë një nivel bashkëpunimi që do të lejonte progresin në BE."- tha Fyle. 

”Kemi arsye të shumta që Shqipëria nuk eci përpara”- tha më tej Fyle duke iu përgjigjur pyetjeve të eurodeputetëve, mes tyre dhe të eurodeputetit Kacin. “Ai është ngërci politik. Ajo që nevojitet është që qeveria të sigurojë kushte që procesi të jetë gjithpërfshirës, që opozita të luajë një rol konstruktiv.”- nënvizoi Fyle duke shprehur gadishmërinë e KE për të ndihmuar  partitë politike që të tejkalojnë interesat personale për të arritur progres, për realizimin e reformës elektorale si dhe në zbatimin e 12 rekomandimeve të KE-së 

Më pas Komisioneri Europian përcolli të njëjtin mesazh edhe përpara gazetarëve, në një konferencë për shtyp të organizuar dy orë pas takimit në Komisionin Europian.  

"Në Shqipëri progesi u pengua nga ngërci politik i vazhdueshëm dhe nga zhvillimet e tjera konfrontuese. Kohët e fundit ka pasur sinjale pozitive se palët politike do të rinisin bashkëpunimin, kjo është urgjente, dhe mbajtja e një vije bashkëpunimi që do të lejonte progresin drejt integrimit në BE. Më lejoni të ritheksoj angazhimin tonë. vij nga PE, për të ndihmuar të gjitha palët në Shqipëri për të tejkaluar mosbesimet personale dhe për të gjetur bazën që qeveria të jetë e aftë për të krijuar kushtet që ky proces të jetë gjithëpërfshirës dhe opozita të jetë partnere konstruktive në këtë proces."- deklaroi Komisioneri Europian i Zgjerimit.

Progres raporti vëren se Shqipëria është goditur nga një krizë e zgjatur poltike dhe ka bërë shumë pak progres në implementimin e reformave që KE i ka kërkuar. Ngërçi i vazhdueshëm politik është përmendur si arsyeja kryesore për refuzimin e statusit kandidat për në BE. 

DEBATI NË PE PER PROGRES RAPORTIN E FYLE

Eurodeputeti Kukan e cilësoi progres raportin e Komisionit Europian si “jo shumë elokuent por një raport realist.”

“Dokumente të tilla duhet të jenë një kombinim i masave që duhen ndërmarrë për të përforcuar perspektivat europiane të vendeve në rajon. Na thoni cfarë duhet bërë që të ecë përpara integrimi?”
Eurodeputeti Countis shtroi pyetjen nëse do të ketë një raport të ri, të mëvonshëm për Shqipërinë, dhe nëse progresi është peng vetëm i ngërcit politik, apo dhe problemeve të tjera sociale dhe ekonomike të vendit.

Përfaqësuesi i KE-së në Tiranë, ambasadori Ettore Sequi pritet t'u dorëzojë sot zyrtarisht autoriteteve të larta shqiptare, progres raportin e hartuar për Shqipërinë, ndërkohë që në orën 19.00 në Qendrën e Informimit të BE-së ai do të dalë në një konferencë për shtyp. Një vit më parë në opinionin e tij për Shqipërinë, BE përcaktoi 12 prioritetet kyç, plotësimi i të cilave do të hapte rrugën që vendi të merrte statusin e vendit kandidat. 

INTEGRIMI I VENDEVE TE TJERA TE BALLKANIT

Fyle e quajti këtë vit si të rëndësishëm për integrimin, duke pasur parasysh progresin e Kroacisë dhe dorëzimin e kriminelëve të luftës në Hagë. Ai e cilësoi procesin e zgjerimit si shumë të rëndësishëm, ndërsa inkurajoi partnerët dhe vendet e interesuara që të zgjidhin sa më shpejt problemet me të cilat ndeshen dhe për të cilat ndërkombëtarët e kanë thënë fjalën e tyre.

“Ka pasur zhvillime pozitive dhe jo shumë të mira sidomos mes Kosovës e Serbisë dhe këkojmë që bisedimet të nisin”- tha Fyle. Më pas Komisioneri europian
raportoi për progresin e secilit vend të Ballkanit Perëndimor. 

FYLE: KOSOVA TE NIS NE DHJETOR DIALOGUN PER VIZAT 

Fyle propozin fillimin e dialogut për liberalizimin e vizave në dhjetor të 2011. Sfidë për Kosovën mbetet lufta kundër krimit të organizuar dhe reformimi i administratës. Fyle u ndal dhe në situatën në veri të Kosovës. “Ka pasur tensione në veri të Kosovës”- tha Fyle duke i kërkuar Prishtinës të nisë një “axhendë për veriun”. 

Komisioni Evropian propozon që të nisë një dialog të strukturuar me Kosovën mbi sundimin e ligjit.

Në raport është theksuar se Kosova ka bërë përparime të kufizuara në pothuaj të gjitha fushat, por sfidë mbetet edhe më tej integrimi i serbëve të veriut, shtensionimi i situatës në veri, luftimi i krimit të organizuar dhe korrupsionit, krijimi i një administrate publike jopolitike, zbatimi i legjislacionit dhe sfida tjera që vazhdojnë ta përcjellin edhe më tej Kosovën.

Eurodeputetja Lunaçek tha se mirëpriste fillimin e dialogut për liberalizimin e vizave në dhjetor për Kosovën.

FYLE PROPOZON HAPJEN E NEGOCIATAVE ME MALIN E ZI

“Ka punuar shumë. Kemi parë progres të vërtetë, duke përfshirë reformat gjyqësore, ligjin e medias, elektoral, antidiskriminimin dhe luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Propozoj sot të hapen negociatat me Malin e Zi, por duhet të vazhdojë me reformat dhe të konsolidojë progesin. "- tha Fyle

FYLE: T’I JAPIM SERBISË STATUSIN KANDIDAT, BISEDIMET ME KUSHT

Fyle propozon dhënien e statusit të vendit kandidat, Serbisë, por nuk do të të hapë bisedimet zyrtare të pranimit, deri sa Serbia dhe Kosova të normalizojnë lidhjet e tyre. Bisedimet do nisin “në momentin kur Serbia të arrijë progres, kur të normalizojë marëdhëniet me Kosovën” – raportoi Fyle. Raporti vëren mungesën e progresit dhe për vende si Bosnje- Hercegovina e Maqedonia.

__________

Për raportin e plotë klikoni këtu

256 Komente

Sa e papritur!

Shume me mire keshtu.

Opozita leshit

Fajin e ka.........populli ....qe nuk i rruhet ...te kesh ti perplasesh nje here Saliun me Ramen koke me koke ...trute i dalshin ....

David, nuk kuptoj cer faji ka Sala ktu?! Rama po, ai qen do varur per sabotimet qe po i ben Shqiperise. I plotfuqishmi yne inaguron perdite rruge pyje dhe male te reja, po ky gjatoshi i PS c'ben? Vetem thur plane keqdashese ndaj vendit. Ne litar.

Hajt mos e rruni. 

Rendesi ka qe ai cuni i nones s'vet i shpetoi hapsones dhe levizni pa viza neper Evrope!

Sa per tjerat futni i konge me cifteli dhe shani Ed Kristaq Ramen, dhe n'rregull jeni!!

p.s.

n'fakt jam kurioz ta shof si do e sperdredhin sumen keta te Sales neper forume me thyesen magjike 3/5 qe ja dhjeu punen Shqipnise! smiley

 

Dhe e kishte parandjere Xhozi. "Do na dhjese opozita", tha. "Me mire ti heqim qafe para votimit."

E kujt po i rruhet per evrop or taj, ne jemi 4 vende me mire se amerika dhe vetem gjermania na e kalon per rritje ekonomike. Sistemin arsimor e kemi ma t'mir se inglizi, te thyjm koken n'geshtenja dhe dru arrore. Duhet te vije europa tek na, jo na ke evropi. E kina m'terezi.

Harrove te shenosh qe edhe me emancipimin e gruse ia kemi kalu gjermonit, dhe Anxhela e gjermanis po shef per noi Engjell prej shqypnie kto kohet e funit.

E ku numerohen dot arritjet o PF, jane pa fund. Neve sot jemi 100 vjet para botes. Pas 100 vjetesh bota do jete ketu ku jemi ne sot, por ne prape do jemi 100 vjet para. Vari tr.

Ky Fyle mua me duket si ata aktivistet paqedashes qe shkojne ne geto zezakesh per te bere paqe midis dy bandave rivale (gangs), por zakonisht deshtojne keq e hane ndonje plumb per vete kur mundohen te organizojne ndonje kuvend paqeje midis kripsave dhe bladsave.

hajde mo se do ta  marr ne ''vjesht'' Shqiperia ''provimin''.smiley

cilen vjeshte??

drejte, ne jemi ne vjeshte.   nejse, heren tjeter ndofta. besoj se do te behet njelloj si liberalizimi i vizave.. dmth,  edhe aso kohe,  ketyre fqinjeve tane, ua liberalizuan vizat rreth 6 muaj apo 1 vit para nesh (dicka e tille)..  keshtu ka per te ndodhur prape. duket si taktike  e BE tashme. eshte njelloj presioni , ''terheqje veshi'' ,  qe i ushtrohet klases politike shqiptare qe cuditerisht vazhdon te jete kokeforte,e papjekur.

Çfare optimizmi! Me hutove smiley. Une nuk gjithsesi nuk besoj se do te shkoje si me punen e vizave. Mendoj se kete rradhe vertet nuk do te na e japin deri kur palet te ulen dhe te votojne e te ndryshojne. I.e. kur Berishes ose t'i behet 'rrup sup' ose te iki...

Gjithsesi une them se ka ardhur kohe per 'Occupy parlamentin' ... Siç ndodhi para kryeministrise por kete rradhe te jete çader civile e jo politike smiley.

tani, nuk eshte pune optimizmi por racionaliteti.smiley, do thoja. BE vazhdon te flase me gjuhe ''elokuente''.smiley, thote ai europarlametari... dmth u drejtohet ne menyre te barazlarguar te dyja paleve...  duke pare se opozita ka hedhur disa hapa pozitive keto kohet e fundit.. (mosbojkotimi i parlamentit por edhe kerkesa per dialog) atehere  i mbetet pales tjeter, apo Berishes, meqenese e permende ,  te bej pjesen e vet... dhe ai ka per ta bere, besoj.. arsyeja eshte e thjeshte: sepse ai do qe Shqiperia ta marre statusin per kandidat i BE, gjate qeverisjes se tij...,ta quaj sukses te qeverise se tij.smiley

smiley Mire, une mendoj se Birisha nuk i fiton me zgjedhjet qe pas 2009, ai i vjedh zgjedhjet. Prandaj nuk ka c'i duhet BE. Aq me sh qe ai nuk do te rri ne pushtet me BE mbi koke. Megjithate do flasim se ketu jemi smiley

Pervec asaj qe opozita duhet te jape doreheqjen, mua me ben pershtypje xhentilesa i evropianeve, qe flasin per ngecje progresi, kur eshte i faktuar regresi.

Pervec asaj qe opozita duhet te jape doreheqjen

smiley

Tamam - thonin osmanët ! (dhe thone akoma)
Moj, po e mendoja seriozisht : si i bie 'te jape doreheqjen opozita' ? Mos kete fare opozite ? Jo, se duhet te kemi pluralizem. Ke ndonje rruge te trete ? (e kam seriozisht qe e kam seriozisht, kesaj rradhe)

eshte ambige shprehja, por besoj se ka dashur te thote qe ka deshtuar opozita, po se per cfare dhe si nuk e thote, edhe pse do ishte me racionale kerkesa se pari per doreheqje te pozites meqe target emrin e ka dhe koalicioni i integrimit.
ps. te jete kungull valle

Stalker, doreheqja e opozites dmth ardhja ne pozite e opozites, deri ketu me sjell llogjika mua. Opoziten e re e kemi gati, ajo mezi pret te hapet vendi, madje ajo ka vite e pozicionuar. 

ah ok, te kuptoj me mire. Dh sigurisht qe jam dakort me llogjiken tende.
Mua mu qesh, sepse mu duk hilarious si shprehje : "te jape doreheqjen opozita" ; mu duk si ato shprehjet qe leshon Sala nga 3 ne dite (keshtu qe nuk eshte per tu habit qe ta kerkoje dhe kete ai ! smiley )

pikrisht me ate humorist ne mendje u nisa edhe une, por ti me detyrove te nxirrja ne pah te vertetat llogjike te nenvetedijes se tij. 

Ketu eshte faji i Berishes, e kote tia ngjeshim opozites.

Te therrasin Berisha opoziten, hajde te aprovojme ligje, per te denuar me vdekje e per te çuar njerez ne litar, shikoje ateher si vjen opozita duke kenduar kengen "parlament te lumsha llozin, kush guxon te perkas Jozin".

Per deri sa aleanca qeverisese mori me shume vota ne zgjedhjet e fundit as nuk me vjen keq fare. Kjo eshte demokracia. Le ta votojne Saliun prap.
Nese gjat komunizmit alibia ishte se komunistet na moren peng te ardhmen sot ska me alibi. Votuesit jan pergjegjesit kryesore per kete qe po ndodh,
Per deri sa shumica voton me fanatizem ose me nje pragmatizem te ndyre ata tregojne se nuk kane botkuptim europian dhe detyrimisht europa nuk i qas.
Eshte e thjeshte si 1+1=2

Po kur i krefin zgjedhjet?

Tironso,
Basha mori 250,000 vota ne Tirane.
Sa vota i vodhi nga kto? Ja une po spekulloj e po them 10%. Ti sa thu?
250,000-25,000 = 225,000 vota per Bashen.
Ok ja ta cojme te kufite e te pranueshmes 20% vota te vjedhme/te bleme qe e bejne rezultatin 200,000.
200,000 Shqiptare ne Tirane i thane Bashes te lumte dora se si e menaxhove sitauten ne 21 Janare.
Mua me duken shume.
Ti ca menje ke????

Me ty jam. Te behej sondazh, mbi 2/3 e shqiptareve kane qene kunder 21 janarit.
Amà, po te behej sondazh ne 1940, 90% e francezeve ishin me gjeneralin Pétain, dmth me Hitlerin.

Mesimet i nxjerr ai qe ka bole... (sikurse i nxori nje burre asokohe, e qe quhej Charles de Gaulle) :

Kjo nuk eshte pune perqindjesh !

Qe te votosh i lire, duhet te jesh i lire plako. Liri osht si oreksi smiley Keto zgjedhje ishin nje mundesi qe disa njeres te merrnin nje mesim lirie, qe vota juaj vlen, qe e shef si vjen puna per 10 vota te qelbta, qe (meqe kishte aq transparence) ata kane frike nga ne, qe bejne c'bejne po popllin nuk duhet ta nxehin, etj, etj. Pas atyre 10 votave te felliqme, nese nuk do vidhej, do fillonte nje epoke e re. Po Sula e nuhati dhe s'e la t'i dilte situata nga duret.
Keshtu qe plako, duke qene se me pak, shume pak, po polli e kaperceu pragun ama, nuk mund te thosh qe fajin e ka vete se voton ne kete menyre

Na keni fik qe na keni heq mundesine me rregullu komentet. Ngjajme si analfabet. Vini doren ne zemer e vereni prap ate opsionin smiley

Po pse mos vetem nje pale i kref zgjedhjet?  Apo ata qe s'vine ne pushtet, atyre i'u falet?

Ngelem "fik mbop" dhe sivjet.smiley

Do me dukej e habitshme sikur te mos merrnim refuzim.. 

Qe te marresh provimin, duhet te jesh i pregatitur, dhe me politikane qe interesohen per firmen e tyre, te ardhurat e tyre, te drejtat e tyre, dhe jo ato te shoqerise shqiptare, natyrisht qe do ngelesh per vitin tjeter ose pas 2 vjetesh. 

Tani te flasim drejt, po drejt fare aman.
Edhe sikur te mos ishte bo gjithe kjo zallamahi keto kohe, edhe sikur Rama e Sula te ishin ne muj mjalti si para zgjedhjeve te 2009, ne prap nuk do e meritonim statusin e vendit kandidat.
Ketu nuk eshte aspak ngjashem me Europen qe ne te shpresojme se do hyjme tani shpejt ne Europe. Let's face it! Keta jemi. Ky osht poplli jone smiley

Shyqyrr qe na refuzuan,smileyraysmileye jo vetem do ishte turp per BE ,te mbyllnin syte para kesaj pacavureje qe po behet ne Shqiperi ,por nga ana tjeter Berishen askush s'do e ndalonte te instalonte perfundimisht "diktaturen Berishiane"  .

Kulti i Berishes rrezikonte te shtrihej dhe ne BE.smiley 

E pabesueshme!!!

Nejse, nje gje eshte e sigurt: politikanet dhe interesat ekonomike personale dhe kriminale qe ata perqafesojne nuk jane aspak te interesuar qe vendi te futet ne BE. Per kete kane punuar shume dhe jam i sigurt qe te vetmit njerez qe jane te lumturuar nga ky lajm jane pikerisht ata.

Aspiratat e Shqiperise per te hyre ne Europe ata i perdorin instrumentalisht dhe thjesht si retorike per fushata elektorale.

Mjafton me permend vetem nje fakt: hyrja ne Europe, kerkon patjeter si kusht qartesimin e katrahures se prones. Por si mund te jene latifondistet e rinj te ketij vendi te interesuar per te hedhur drite mbi te?!

Ujku mjegull do.

 

Ja pak per tollovi......... A i do reformat apo jo?
 

Nga Fiona Kruja

 

Ai të vë vulën. Dhe si vulëvënës, të spërkat: “Jam dakort me reformën zgjedhore, por harroje këtë dhe atë”. Jam dakort që të biem në konsensus për ato që dua unë, por ti harroje që unë të bie dakort me atë që kërkon ti. Jam dakort që unë të kaloj nga fitorja në fitore, por ti duhet të kalosh patjetër nga disfata në disfatë. Harroje që unë të bie dakort me ty, por ti mos guxo të mos të biesh dakort me mue, sepse unë të vulos si antiglobalist, antieuropjan, antikombëtar, antishqiptar, antiintegrim, anti, anti, anti. Për ndryshe, edhe: “Ti qofsh!”

Tjetri shikon. E vetmja pyetje që mund t’i shkojë në mendje për “mallin” që ka përpara, është: Ç’a t’i bëj, se mos e kam zgjedhur unë. Dhe si i “shënjuar” për t’u vulosur nga i “pazgjedhshmi”, i mbetet të bëjë durim. I palodhur, e fton vulvënësin të shprehet pa vulë: “Ore, i do apo nuk i do ato për të cilat çirresh?” Heshtje. Prit mikrofonin e radhës.

Po dynjaja ç’a thotë? “Përgjegjësinë më të madhe për mosarritjen e kompromisit, e ka qeveria. Ndonëse opozita mund ta ngadalësojë disi këtë proces, pjesën më të madhe të përgjegjësisë e ka qeveria”. Normal që kështu është dhe nuk ka si të thotë ndryshe as ai historiani a politologu i ardhur që nga përtej oqeanit. Fisher ia thonin njërit, Pano tjetrit, por kjo nuk ka asnjë rëndësi feje, etnie, krahine a ideje. Se mos janë vetëm ata të dy që e kanë thënë troç: Ej, mblidh mendjen. Gara e integrimit është mbi të gjitha garë për të fituar betejën e tolerancës, betejën e mundësive të pashtershme që të ofron politika, betejën e paqes mbi konfliktin, atë konflikt që, kokëfortësisht, kur ishe në majë të pushtetit dhe shtetit si President, e pamë të gjithë se në ç’hone na gremise si shtet dhe si popull. Gjigand i marrëzisë, nuk ta kemi për borxh të na gremisësh përsëri, zotëri pushtetmbërthyes dhe shtet-thyer? Je i sigurtë se do u shpëtosh ligjeve të natyrës? Eshtë e vërtetë se në pushtet të kanë lejuar të vish gjithmonë me votë, por puna është se ti asnjëherë nuk je larguar dhe as po pranon të largohesh me votë. “A i do reformat apo jo?”

Ky është dialogu në distancë që po konsumojmë këto sezon verë-dimri mes “politikanit” dhe “jopolitikanit”. Atij, rreth të cilit sot janë hedhur sytë dhe varur shpresa e jo vetëm një partie, por e tërë opozitës, më shumë se kaq, e një brezi të tërë, i cili nuk ka asnjë arsye të lundrojë pa busull në detin e trazuar të globalizmit, si të ishte “anija e të mallkuarve”.

Nuk hezitoj të shkruaj e rishkruaj se “dekalogu” opozitar, më shumë se sa për nga përmbajtja apo pikat konkrete, ka vlerë për frymën që përcjell si gjest politik, si oportunitet shansesh për bashkintegrim. Por, integrimi, përpara se të jetë rekord jo për tu thyer me 12 Tetor, Nentor a Dhjetor, është përgjegjësi dhe gur i rëndë mbi shpinë, një shans për të kultivuar brenda nesh virtytin e përulësisë përpara votuesit, në daç edhe tufës a grigjës tënde që të bindet me hir a me pahir. Në momentin që ti kërkon ta tundësh si këmbanë triumfi, ai gur bie të zë poshtë ty, na zë poshtë të gjithëve.

Nëse opozita ka formuluar disa pika debati, kjo është në dorën e saj. Ti edhe mund të mos i konsiderosh, por frymës që përcjell ai akt politik, nuk ke si të mos i përgjigjesh. Përgjigje nuk do të thotë ta etiketosh si të të vijë për mbarë. As edhe ta komentosh përmes tallagjarësh, opinionistë aktorë të një loje marrëzie televizive, e cila vetëm politikë nuk mund të quhet. “A i do reformat apo jo?”. Për mjerimin e kulturës sonë të (mos)komunikimit, kushtëzimi mbetet konstant i çdo aksioni dhe reaksioni që politika e ditës gjeneron si në perpetuum mobile. Këtë mund ta quanim edhe “lojë fëmijësh”, por për nga pasojat që prodhon, ajo është kthyer në makth kombëtar e madje më gjerë. Vetëm maskat nuk po ndryshojnë ustallarë. Ato na shfaqen përjashtimisht nën etiketën “Made in Albania”.

Zotëri pushtetmbajtës! Nëse të thonë se “përgjegjësinë më të madhe e ke ti”, kjo është vetëm mundësia jote më e madhe për të fituar pikë në lojën e tolerancës. Opozita nuk ka se çfarë të të ofrojë më shumë, përpos pranimit të rezultatit që ti ke prodhuar me lojërat e pafundme zgjedhore, të vulosura me depersonalizimin e komisionerëve apo gjyqtarëve, krijesa fërtele të një Parlamenti po aq të dhunuar. Nëse të thonë se “përgjegjësinë për të toleruar e ke më shumë ti”, këtë luks ta ka dhënë pikërisht kjo opozitë nuk zë drunë, por i bindet dhe zbaton vendimet e Tomkës dhe shokëve të tij, për hir të atij çmimi tejet i kripur që të gjithë po i paguajmë asaj (pa)drejtësie, mjaft që të pranojmë sadopak profilin e të ashtuquajturit “shtet ligjor”. Nëse njëra nga ato pika përmend “reformën zgjedhore”, askush nuk beson se  ajo “reformë” do të bëjë mrekullinë dhe do e kthejë lukuninë tënde nga ujqër në dele. Nga kali i hazdisur i arbitraritetit, ty nuk po ka zot të të zbresë, kështu që nuk na ngelet veçse të presim “vdekjen e kalit”. Atij kali pushteti, të cilin ti e ke marrë me qira për pesë grosh, por që të është mbushur mendja se mund ta privatizosh me procedura tenderimi të paravendosura nga ristanët dhe bostanët e lulishtes tënde. “A i do reformat ti apo jo?”

Pa shpresë se ti do të kthjellohesh ndonjëherë, besoj natyrshëm se herët a vonë, personi që ti refuzon sot, do të jetë një ditë në karrigen tënde. Nuk di të them se si ai apo opozita do të arrijë të sigurojë mosgrabitjen e votave nga skota jote, por për një gjë po bindem gjithmonë e më shumë: Ky vend nuk ka më nevojë për ty! Që të ndihesh rehat, rishkruaji po të duash edhe ti ato pika të flamosura. Nëse ndihesh rehat, edhe mund t’i grisësh, por pusho pak dhe reflekto qoftë edhe njëherë të vetme, për të kuptuar se rruga për ku po vrapon si i marrë, është e gjatë, shumë e gjatë. Nuk ke shanse ta bitisësh i vetëm. Jo se të mungon “inati prej budallai”, porse nuk të mjafton as takati e as marifetet prej “shejtan budallai”. Do apo nuk do ti, reformat nuk i kryen dot ti, aq më pak i vetëm. Do apo nuk do ti, përballë ke të ardhmen, që është më e re se ti. Mjerisht, ke dëshmuar aftësi të kufizuara për të fituar betejën me vetveten dhe tolerancën, e cila na duhet së paku për të kursyer forcat që na sigurojnë një garë më të hajrit se sa kjo e 20 viteve të tua e dhe të të ngjashmëve. I do reformat ti apo jo? Na bëj të paktën të gabojmë një herë të vetme në bindjen tonë!

Ca statusi mer? Ambasadori hollandez ka 6 muj qe i tha gazetarit kur e pyti per statusin "ketu u vrane 4 civile ne bulevard, ti thu a do e marri Shqiperia statusin. Hajde pallosh hajde"
P.S. Kete pjesen e palloshit e shtova une se ambasadori nuk e tha, vetem e mendoi

Po te mos e kishe vene ate Ps, do te te kisha pyetur si i thine "pallosh" hollandisht! smiley

"si i thone" desha te them. smiley

Dick van Dijk. 

 

Kollaj ajo pune, na e kallxote Beluli smiley

I thone 'lul', si emri i krietarit smiley

i thokan me verte "lul", dhe "bash" i thokan godas, i bie LOL

lul bash

Ndonje arrore dhe bajame do mbjellim kete vit?.....Ne mediat e djathta kane filluar parrullat si "C'na duhet Evropa"..."Jemi mire pa Evropen"...Dalngadale do fillojme me parrullat "Me forcat tona"..Apo "Bar do hame"...oups...me falni, desha te thosha "Arra dhe ullinj do hame dhe doren armikut nuk do tja shtrijme" smiley

Kete rradhe, cmimi "Observimi i Javes" i shkon Venusit per simeposhte (te perifrazuar):

Po te na jepnin statusin kandidat ne gjendjen qe eshte Shqiperia, do ishte turp per BE-ne! 

smiley

 

Flm per cmimin mrroklla.smiley

Pershendes peshqit qe me duan dhe i dua.smiley

Mire ne qe s'e meritojme statusin, po Serbia si arriti t'a merrte? Me siguri ato strukturat paralele ne veri i kane dhene shtysen e fundit!

Serbia eshte Evrope(na pelqen neve apo jo)..Nuk ka probleme themelore si zgjedhje te lira...

Probleme tilla nuk i ka asnje vend ne Ballkan pervec mretnis's Salistanit

Mos na hap barkun me Serbine, Arto, me qafsh...

A ke qene ti ne Serbi ti Lulo?...Shko e bej ndonje xhiro dhe hajde diskutojme serisht pastaj smiley Po e heq menjanje retoriken boshe pseudopatriotike se ajo retorike tek nevojtorja e Evropes na ka lene m peshqirin ne dore...Ti shikojme gjerat realisht sic jane

Tani po flasim per ekzistencen e shtetit ligjor..Serbia ka shtet te mirefillte ligjor bile me te konsoliduar se Bullgaria apo Rumania(na pelqen ne apo jo)(po heq ceshtjen e Kosoves nga konteksi ketu se pa njohur kosoven nuk bejne dot perpara)..Po te kishte njohur Kosoven do te ishin anetaresuar direkt pas Kroacise.

Amon mos kopjo smiley Flasim per ekzistencen e shtetit ligjor.

Serbia nuk ka shtet ligjor (dhe nuk mund ta heqesh Kosoven ketu) por struktura ilegale paramilitare paralele ne disa territore. Serbia nuk ka shtet ligjor, por shtet antiligjor per sa i perket te drejtes nderkombetare. E megjithate, iu eshte thene bujrum. Mos e e ngaterro faktin qe ne Shqiperi eshte salistan, dhe qe Evropa ka shume te drejte te mos ia japi Shqiperise viston, me faktin qe Serbia jo vetem qe ka shtetet ilegale brenda shteteve te tjere, duke ua bere keshtu progresin per ne Europe ketyre shteteve te pamundur, por se me kete pisllik qe ka bere Europa, Serbia do i jape vetes edhe me shume te drejta nga c'ka marre, already. So let's keep them separate. S'eshte kal karroce Europa qe te njejtat kritere qe i kerkon Shqiperise, t'ia kerkoje edhe Serbise, e meqe Serbia i ka permbushur, bujrum ti e jo ti tjetra. Por edhe eshte kal karroce, ere.

Ne radhe te pare Serbia e ka luajtur politiken tinzare me veriun e Kosoves(gjithmone ne favor te saj)....Megjithate une te flas ne konteksin e shtetit Serb(mos i ngaterro gjerat) se edhe BE po e shikon Kosoven si nje ceshtje me vete, te ndare nga procesi i Serbise. Serbia natyrish do te detyrohet qe ta pranoje pavaresine, por ne kete gjendje qe eshte BE nuk ka se cti ofroje Serbeve....Ruset po i trokasin ne dere: Putin i propozoi para pak koheve serbeve nje partneritet aleance mes Serbise,Rusise dhe Evropes...Situata ka ndryshuar dhe karrota e BEse eshte e kalbur, plus ke kalimet gjeostrategjike te gazit dhe naftes ne Rajon qe Rusi ju ka ofrua Serbise...Gjithcka kalon ne fillin e akrobacise i dashur Luljan

Tani edhe nje here po e marr nga konteksi ligjor"Serbia per Serbet eshte shtet ligjor dhe shume i avancuar"...

Jo jo hic nuk ka, Serbia eshte Europe kurse ne jemi kaukaz! Jo kaq shume veteurrejtje...

Provome kunder.....Une nuk mund ta quaj malin qe kam perpara, fushe...Me keqardhje e them kete por realiteti eshte i hidhur

Po, ku di une sec beri nje kasaphane te madhe Serbia me kroate, boshnjake e shqiptare gjate viteve 90-te mu aty ne mes te Europes te ciles i perket sipas teje...Mbase kjo i shtyn keta bashkimsovjetiksit kozmpolite e internacionaliste proletare te BE-se t'i japin statusin kandidat, se tregon vullnet kombetar Serbia...

Edhe Gjermania beri nje kasapane monstruoze..Po tani po i lutesh tek dera smiley

Po pra, por Gjermania beri entnazifizierung deri ne rrenje, kurse Serbia e mbante Ratko shendoshe e mire deri para ca muajsh.  Le pastaj politikat e saj ndaj Kosoves e Bosnjes me strukturat paralele.

Serbet dine te vetqeverisen ne jo.Shembull shiko Beogradin sa i bukur dhe i paster megjithese vetem para 10 vjetesh u bombardua nga NATO.Tirana jone duket sikur sa ka dale nga lufta megjithese qe nga mbarimi i luftes se dyte boterore nuk eshte hedhur asnje dyfek.

kur te jemi bere sa gjysma e serbeve ne ceshtje te kultures se jeteses, manaxhimit te vogel te ekonomise, vetedijes qytetare dhe te grupit, atehere edhe genc ruli do kete te drejte te thote: "ky eshte nje zhvillim".

notnemir!

Saliu po kopjonon stilin e Titos nji per nji.
Tito boni kopilllikun me te bukur gjat luftes se ftohte. Europes i tha une ket sistem kam dhe nuk e ndrroj. Te vetve gjithashtu i tha une ket sistem kam dhe reformat europiane deri ktu i coj me shume mos me kerkoni se nuk boj. Disidenteve mbasi i rraste mrena nja 5-6 vjet i niste per Europe. Doni Europe thoshte qe baba pashaporten edhe hikni grisni bythen. Ktu ne Jugosllavi ky sistem eshte dhe nuk ndryshohet po ju pelqeu rrini po sju pelqeu Vjenen dhe Romen 1 ore larg me avion e keni njeri nuk ju ndalo me hik.
(Emagjinoni sikur dhe Enver Hoxha ta kish bo kshu. Per shembull, Tos Lubonja mos te kish shku ne burg 17 vjet po te kishin "interrnuar" ne Rome ku do te behej kamarier. Sot sma mer menja se do kishim Tosin perdite neper televizora duke fol dhe per cmimin e naftes dhe per zgjedhjet dhe per mbarshtimin e bleteve dhe per te denuarit politik dhe per ...)
Tashti edhe Berisha me duket se ket strategji do ndjek. Europes i thote: Une deri ktu vi. Me shume mos me kerko.
Shqiptareve i thot: Nuk ju pelqejn punet ktu? E doni Shqiperine si Europa??? Qe baba liberalizimin e vizave shkoni ne Europe e mos na cani trapin.
Ktu jam une me trimat e mi!!!!

Kjo qe shkruan, nuk eshte aq 'folklorike' sa mund te duket. Se ç'ka diçka prej "une nuk leviz nga shqiperia, as kam lujt, as nuk do luj" tek Sala.
Mund te thote dikush : po dhe tek hemisfera tjeter e pulitikaneve shqiptare, te themi tek Nanoja, ka qene kjo gje ! Jo. Nano iken ne Vjene, kthehet, ka shku, do shkoje prap. Fundja edhe Rama ka leviz, nga malli apo nga halli. Ndersa ky gorilla ka diçka prej "k'to jane trollet e mija, nuk luj une prej k'tu". Ose : ky fare mire mund ti bente nje here (po nje here te pakten !) pushimet ke kushurini i dyte ne ... Filifistaq ! Jo ore, vetem ne Dhermi, vetem atje ! Pra, ca si shume i nenvizuar ai refreni "k'tu jam une me trimat e mi" !
Aferim !

Gjithsesi, regjimeve u dihet fundi po hë. Do qelbi dynjane kur te pellcasi (se eshte fry si tullumbace qe nuk mban më)

Këta duhen marrë seriozisht, me çfarë po lexoj prej përkrahësve, po përpiqen të instalojnë një rregjim me qëllimin të zgjasë për shumë e shumë vjet. Nuk kanë të ndalur. Po i vënë minat shtetit "as we know it". 

 

+5 Vec shto
Per me vjedh tu qen n'qeveri ...
Ktu jam une me trimat e mi......

Shigjetat e kritikave binin drejtperdrejt ne tre shtyllat qe mbajne ne kembe nje shtet ligjor

  • Zgjedhjet e lira...(hapja e kutive dhe fitorja e Bashes u quajt e dyshimte)..Standarti nuk u plotesua. U plotesua nga ana organizative por jo nga pikepamja proceduriale
  • Juridiku...(Organi me i korruptuar* dhe i varur nga politika)..Dhe dalim tek konkluzjoni i ankimimit per rezultatin e zgjedhjeve,ku vendimi u morr ne preferenca partiake). Theksohet se asnje ndeshkim apo ndjekje penale nuk eshte bere kundrejt politikaneve apo zyrtareve te korruptuar. Ne te gjitha rastet procedurat zvartiten qellimisht qe ceshtja te bjere nga kushti i kjhezgjatjes
  • Parlamenti...I paralizuar(I hidhet faji ketu dhe opozites)

•"Juridiku...(Organi me i korruptuar* dhe i varur nga politika)..Dhe dalim tek konkluzjoni i ankimimit per rezultatin e zgjedhjeve,ku vendimi u morr ne preferenca partiake). Theksohet se asnje ndeshkim apo ndjekje penale nuk eshte bere kundrejt politikaneve apo zyrtareve te korruptuar. Ne te gjitha rastet procedurat zvartiten qellimisht qe ceshtja te bjere nga kushti i kjhezgjatjes.."

Qesharake se ndersa del raporti qe e le shqiperine jashte europes pjeserisht edhe per faj te gjyqesorit nenkryetari i KLD kreshnik spahiu ne vend qe te shkakrkohet po proklamohet si patriot i madh me aleancen kuq e zi ne new york.Ai qe thoni ju po kerkon qe shqiperise ti bashkohen trojet etnike si cameria dhe kosova>kur keto krahina ti bashkohen trungut meme kreshniku me shoke do ti dhjesin ashtu si po bejne me kete cope shqiperie qe kane nen hyqem.

Ta kerkosh vetem tek Berisha fajin eshte nje dritshkurtesi dhe tifozllek politik.

Rama nese do te kishte votuar ligjet qe kerkonin 3/5,kishte te drejte tja hidhte fajin Berishesmpor ai refuzon te votoje keto ligje qe jane vetem teknike dhe nuk kane te bejne fare me dekagogun e tij.
Raporti e thote qarte qe qevria ka punuar mire dhe ka bere gjithshka qe eshte ne doren e saj,POR ne ket proces nuk eshte vetem qeveria por edhe opozita qe hyri dje ne parlament.

Se dyti qeveria ka interes te marre statusin kandidat qe ta perdore per fushate elektorale si sukses,keshtu qe nuk mund te akuzosh qeverine per kete deshtim.

Se treti,vete opozita e bashkuar po pengon kete proces.Erio Velia e tha hapur tek shekulli:
Pa u bere Rama Kryeminister nuk ka status kandidat!

Kush ka sy le te shikoje qe qeverise NUK i intereson qe Shqipera te mos marre statusin kandidat.

Fatkeqesisht ne krye te opozites eshte i nipi i anatarit te Byrose Politike,Spiro Koleka...

You lost me at "raporti e thot qarte"

Stavri po pse sna e thua dhe ti xhan nipi i kujt je???

 

Une jam nipi i nje inxhinjeri, qe luftoi dhe ne LANC dhe nuk ka qene anetar i Byrose politike.
Tani nuk e kupton se perse hidheni perpjete porsa ju zeme Ramen me goje.
Ky Luliani ketu poshte shan ,ti flet me ironi arti qe e mban veten te civilizuar shan budalla.
Tani njeriu tregon edukaten e vet pikerisht ne debate.
Populli do ta tragoje nese e pati fajin Rama apo Berisha per kete problem.
Por une si shembull solla nje artikull te Erion Velise tek shekulli qe thoshte "pa u bere Rama Kryeminister nuk ka vend kandidat"
Tani nese Erioni ka folur ne koke te tij,Rama mund ta pergenjeshtronte,por nuk e beri kete gje dhe kjo me shtyu qe te besoj se Erioni ka folur me aprovimn e Rames.
Megjithate juve mesa shoh po tju prekesh Rames zere se ju ke share nga nena.
Me falni.
me respekt
Stavri

Populli do ta tragoje nese e pati fajin Rama apo Berisha per kete problem

smiley

 

swedo, e gje dot dritero agollin te ajo foto e pare?

Nje flok eshte, vetem se pis i zi.

O Staver, po si mos shahet logjika jote mo burre i dheut. Sapo ngrihet robi dhe thote dicka kunder qeverise, ti hidhesh e thua, "pse ofendohesh nga Rama." Po Rama eshte palaco mo vlla, hapi syte e mos i ngaterro robt lloj e soj. Edhe Veliaj, palaco eshte. Ama ka nje te vertete ne ate qe thote ai. Sa te jete Berisha ne pushtet, Shqiperia e ka te garantuar qe nuk do hyje ne Europe. Pse? Sepse Berisha tha, "ata te 21 janarit i vrau Rama." Merre Ramen edhe hidhe ne hale, se eshte jo nje diktator i vogel, por nje gomar i madh, qe i duket se o ai o s'ka. Por ama, nuk e vret dot popullin e pastaj te genjesh gjithe boten per "prokurore lavire bulevardi" per president qe ben "puc shteti" per protestues qe kishin "cadra mitraloz," e njekohesisht te pretendosh te hysh ne Europe. Mut mor mut jane, si njeri si tjetri e une s'du ta haj mutin e asnjerit as tjetrit. Vjen ti pastaj e me thua se muti i Saliut eshte i mire e i Rames i keq. E hongsh mutin e Saliut, e mos u ofendo fare se vete je duke lepi buzet. E merr vesh ere gojmut, a jo, qe je duke ofenduar i pari?

Une nuk jam duke ofenduar njeri thjesht dhashe opinionin tim dhe solla nje fakt nga Erion Veliaj.
Ty mund te mos te te pelqeje,dhe eshte e drejta jote,por me vjen cudi ndersa admini me hoqi repliken time qe nuk kishte asnje sharje dhe la komentet e tua qe vetem sharje permbajne.
E kam vene re dhe here te tjera qe nese nje komentues nuk bie dakort me ty fillon dhe leshon arsenalin e sharjeve.
Nejse kjo eshte edukata qe ke,nuk eshte vetem faji yt.
Hajde shendet.

Sa per 21 Janarin e kane amerikanet ne dore hetimin.Le te presimse cdo te thone.

Po ta perseris, e shara jote eshte sepse ti e konsideron ofendim te me shash nga Rama. Lejeni mor admina edhe pergjigjen time ta lexoj i ziu, se dy here e keni fshire si te tij, si timen. Te qifte Berisha me gjithe Rame, se qeke mole fare, po qe se mendon se robve u rruhet per Ramen ashtu si te rruhet ty per Berishen.

Sa per hetimin e Amerikaneve, ata nuk e kane dot ne dore "perjury" te Berishes ne lidhje me "pucin e shtetit." Shif se nje cader mitraloz do ishte gjet mo qe ta nxirrte Berishen jo tiran para syve te Evropes. Po lesh. As Amerikanet jo e jo, po as Kinezet nuk jane ne gjendje te prodhojne c'i permban imagjinata nje te semuri psiqik, te cilit te gjithe ia kane fajin, por ai jo.  

Jo po do hyme ne Evrope duke pritur nga Amerika, pra. Se na ka dhone cekun e bardhe Sala qy m92-shin, po jemi pinjolle te Partise Meme komuniste ne qe duam Ramen, prandaj s'e kuptojme.

Uf ca ankthesh. Po shkoj t'i fus nje la la la, une.

 

The violent incidents of 21 January 2011, which led to the death of four demonstrators, amplified the climate of mistrust not only between political forces but also vis-à-vis State institutions. The local elections of 8 May, as a result of the controversial vote count of misplaced ballots and contested results in Tirana, further accentuated the polarization between  ruling majority and opposition. All of this diverted attention from much-needed EU policy reforms.

Shif, shif lavirat e Brukselit. Po ata ishin pucista mor, ata ishin bashibozuker qe donin te permbysnin rendin kushtetues mor, si i quani "demonstrues" juve e genjeheni nga Rama?

Lulian, kjo ishte e rond, shum e rond. Stavrilli nuk ta kishte me t'keq. Stavrill mo............

Berisha beri te njeten gje kur socialistet ishin ne pushtet.ai vente ne bruksel dhe deklaronte se futja e shqiperise ne europe gjate ores se socialisteve do te ndihmonte komunizmin ne shqiperi.

Idiotizmi nuk ka kufi... smiley

Raporti thote qe qeveria ka punuar mire?...A e ke lexuar raportin ti apo e pe me syzat e Fahriut te 55budallenjve...Neokomunistet blu kritikojne armikun e brendshem"Partia eshte e pagabueshme" Kush kritikon partine eshte armik i vendit!..smiley

"Rama nese do te kishte votuar ligjet qe kerkonin 3/5,kishte te drejte tja hidhte fajin Berishesmpor ai refuzon te votoje keto ligje qe jane vetem teknike dhe nuk kane te bejne fare me dekagogun e tij."

Hik ere kokbythe, se ky mentalitet na ka lene jashte. Ligjet me 3/5 e votave nuk jane "ligje qe jane vetem teknike." Mesoni njehere c'eshte shteti ligjor, pastaj hajde hani mut. Nuk kaloi me tre te pestat propozimi i qeverise? Ul bythen e ul koken e provo me tre te pestat propozimin e opozites tashti, se teknikaliteti i 3/5-ave nuk te jep rrugzgjidhje tjeter.

Shqiperia ne Europe? pupupupuuuuuuuu

Nuk ka ai vend as qeveri as opozite as popull qe ta meritoje te jete ne Europe. Ne afrike? mmmmmm, mbase.

nuk hyjm ne evrop ne pa cof berisha, politikisht gjithmon smiley

Saliut ti morin te keqen keto, se e hap dhe e myll NASDAKUN sa here te doje dhe nuk e rru fare per Euorpen.

Me vjen keq pèr BE-ne e ketè Fylen ketu...i shoh qe shtrembrohen e nuk gjejnè dot si ta thonè..Na ka pjell belaja me ju!!nuk gjejmè dot njè kusht qè tè plotsoni(kush di njè,ti thotè evropès)..vrisni njerèz nè bulevard me snajper...vidhni zgjedhjet...dhe mè e keqja èshtè se nuk ju fshijmè dot nga harta e as nuk ju injorojmè dot..se edhe ajo na duhet tani..tè akuzohemi pèr diskriminim!! na catè trapin o albanez!!!

 

Brukseli: Serbia është ok, nëse njeh Kosovën  ARTICLE | ateTime" datetime="2011-10-12" property="dc:issued">12 TETOR, 2011 - 21:23 escription">

U duk, ose të paktën u besua nga shumëkush, se Serbia, me të dorëzuar në Hagë dy të dyshurarit e mëdhenj për krime të lufte (të fundit), do ta kishte të shtruar rrugën për në BE. Në fakt, të dyshuarit për krime lufte që shëtisnin të lirë në territorin serb ishin një pengesë absolute në procesin e afrimit në BE, por arrestimi i tyre nuk don të thotë afrim automatik me klubin e Brukselit. Ka dhe pengesa të tjera. Së pari, ka një numër standardesh, si në rastin e Shqipërisë, që duhen përmbushur. Serbët sigurisht nuk kanë problemet tona (ata votojnë normalisht, fjala vjen), por kanë probleme me ndërtimin e institucioneve të pavarura e eficiente, me luftën kundër korrupsionit, etj. Dhe duhet thënë se serbët i kanë përmbushur në mënyrë optimale këto standarde. Po të ishte për këto, kish për ta marrë statusin. Progresi i tyre në terma të demokracisë e të shtetit ligjor njihej dhe vlerësohej në raportin e KE-së.

Problemi i vetëm serioz i Serbisë quhet Kosovë. Beogradi mund ta marrë shumë shpejt këtë status që po kërkon me kusht që “të normalizojë marrëdhëniet me Kosovën” e pasi të japë prova se “është përfshirë në një dialog me Kosovën”. Ky ishte sinjali që Brukseli i dha klasës politike, dhe shoqërisë, serbe.

 

Mos,lajm i tmerrshem.

C'fare demi qe ka bere ky Rama ne opozite. Imagjino c'do bente ne rast se kishte pushtet.

Ne fakt lajm i pabesueshem! Ishte e sigurte qe Brukseli do te na luste ti bashkoheshim BE-se kesaj radhe! smiley

Stavridh dhe te tjere peshq bojblu, 12 here permendet opozita ne raport (pjeset i ke me poshte, veri fajin opozites per ato qe thote raporti):

 

Albania's domestic political scene has been  dominated by the continuation of the political stalemate and the partial boycott of Parliament by the opposition. This political deadlock dates back to the June 2009 general elections. The outcome of these elections, which were considered by OSCE-ODIHR as meeting most  international standards, although marked by shortcomings, was contested by the Socialist Party. The violent incidents of 21 January 2011, which led to the death of four demonstrators, amplified the climate of mistrust not only between political forces but also vis-à-vis State institutions. The local elections of 8 May, as a result of the controversial vote count of misplaced ballots and contested results in Tirana, further accentuated the polarization between  ruling majority and opposition. All of this diverted attention from much-needed EU policy reforms. Against this background, the government made some efforts to move ahead on the EU integration agenda, and in particular to prepare an action plan to address the recommendations of the Commission's 2010 Opinion. These efforts were mirrored by good cooperation between the ruling majority and opposition on the Action Plan in the parliamentary committee for European integration and joint work to achieve agreement on necessary reforms. Efforts were also made to launch working groups on electoral reform, although these stalled (3 ne dore) However, parliamentary work continued to be seriously hampered by the political stalemate between ruling majority and opposition, the lack of constructive political dialogue and increased confrontational rhetoric fuelled by the events of 21 January and the controversial process and outcome of the mayoral election in Tirana. The opposition ended its long boycott of parliamentary work on 5 September (2 ne dore) There have been some serious efforts to establish inter-party cooperation in the European Integration Committee, chaired by the opposition, in particular to work on the Opinion follow-up action plan. (1 ne dore) During the reporting period the Parliament passed more than one hundred laws. However, the adoption of a number of much-needed laws requiring a three-fifths majority, which is a key priority of the Opinion, and where a consensus between majority and opposition is needed, is still pending. The limited or interrupted cooperation between ruling majority and opposition in parliamentary committees, the continuing restraints on access to specialist expertise, although improvements have been made in some cases, and further limited consultation with third parties, including civil society, raise questions about the quality of adopted laws.

(2 ne dore)

 

No progress was made in amending the legislative framework for elections in line with OSCE/ODIHR recommendations, which is a key priority of the Opinion. In October 2010, the government initiated a cross-party round table to address the need for electoral reform. It invited all parties to propose amendments in line with OSCE/ODIHR recommendations. In March 2011, a political agreement was signed by the parties of the ruling majority (without the opposition) to set up a bipartisan parliamentary committee on electoral reform after the 8 May local elections. This committee has not yet been established. Electoral reform is blocked by the political stalemate and lack of political dialogue between the main parties  (1 ne dore) Overall, despite some improvements to parliamentary rules and practice and an increase in the Parliament's administrative capacities, the performance of the Parliament on legislative and oversight functions, which is a key priority of the Opinion, remains insufficient. The long-standing political stalemate, which was further fuelled by the 21 January events and controversy over the Tirana mayoral elections, has seriously  hampered both parliamentary work and the necessary sustained and constructive political dialogue. The political stalemate also hampered establishment of a consensus enabling the implementation of relevant EU reforms. The opposition's partial boycott has obstructed parliamentary business. In this regard the end of the opposition's boycott and their return to parliamentary work on 5 September is a positive step towards the normalisation of  political dialogue. An inclusive political environment conducive to cross-party consensus  needs to be fostered in Parliament. The climate of polarization and mistrust between the government and opposition has affected the local elections of 8 May; there are areas where international  standards were met, in the conduct of these elections, a key  priority of the Opinion, and areas where this was not the case. Electoral reform, a key priority of the Opinion, has stalled. Parliament has not yet ensured an orderly hearing and a vote on constitutional and high court appointments, which is a key priority of the Opinion. (3 ne dore) Tani une e bera detyren time si opozitar, bej dhe ti detyren tende duke gjet kete pjesen qe thua vete: 

Raporti e thote qarte qe qevria ka punuar mire dhe ka bere gjithshka qe eshte ne doren e saj,POR ne ket proces nuk eshte vetem qeveria por edhe opozita qe hyri dje ne parlament.

  

12 here,sa problem qe qenka bere Opozita.

Swedo, mos u kap tek detajet!*

 

*Dhe po qe se kapesh tek fryma e pergjitheshme:

Swedo, mos fol ne pergjithesi!

Jo mo, çi do gjurmet kur ke ujkun smiley

Bravo i qofte opozites qe nuk e lejoi Evropen te infektohej nga virusi Berisha. Bravo i qofte opozites qe nuk i hapi driten jeshile driteshkurtesise evropiane per te lejuar kete komb te vogel, te ndyre e te urryer qe voton ne shumice per Berishen, per te sterosur mbare Evropen. Bravo i qofte opozites dhe liderit te saj qe nuk pranon t'i jape vendit ligje e gjykata te reja qe rrezikojne t'i japin me shume pushtet Saliut. Sot eshte nje dite e madhe per popullin opozitar. I dhame dermen Shqiperise evropiane te Saliut, te pakten dhe per ca kohe. Fituam kohe ne luften tone per demokraci sublime, pushtet te me te zgjuarve, diktat te dishepujve. Sot Edi vertet mund te ndihet mbret. Dhe ne rruspijet e tij.

Llaf me men!

Sarkazma menjane, s'diskutohet.

Si lajm i vjeter ky, sikur e degjuam para ca ditesh.

Nje nder sukseset me te medha te opozites vitet e fundit.

Be ka frike nga Sala, se po cmend gjithe evropen sic u ka hedh trute e gomarit ndjekesve te tij. Pa prishjen e dualitetit Sali Parti, nuk ka arsyetim, as integrim te uruar, flijeni mendjen.

Kush nuk na do nuk na meriton....

OCCUPY Europe

Aaaaaa, edhe Shqiperia i duhet BE-se! smiley

është si ta zërë majasëlli në fakt. 

 

The climate of polarization and mistrust between the government and opposition has affected the local elections of 8 May

Klima e polarizimit dhe e mos besimit te opozites ne fakt ka filluar me kohe qysh me zgjedhjet e Qershorit te 2009 kur Opozita kerkonte transparente per zgjedhjet... Kriza e mosbesimit u thellua me shume   kur LSI  hyri ne koalicion me PD, (populi do ta quante "Martesa e turpshme" ku nusja ishte Meta dhe dhendri Berisha!)

Ky koalicion thelloi akoma me shume polarizimin me Opoziten kur ish aleatja e PS, LSI, u be me e eger se vet Berisha ( PD) ndaj Liderit te opozites Rames ( PS). Lufta e ketyre dy partive, ne qeverine e koalicionit, arriti kulmin e polarizimit, ose luftes ndaj opozites me, 21 Janar 11 me vrasjet e 4 protestuesve ne Bulevardin Deshmoret e Kombit !

Vrasjet ne bulevard nga Garda e Republikes  dhe mos nxjerrja e fajtoreve ne gjyq /akoma 21 Janari nuk ka fajtor ne gjykate/  ishin nje kercenim me precedent kunder Opozites, nje paralajmerim per vrasje te saj, mundesisht zhdukje te saj, ishte nje kercenim i hapur ndaj opozites qe ajo te rrije urte, ishte kercenim per cilindo qe do te guxonte te protestonte kunder Qeverise dhe Sali Berishes / Berisha tha se, do te hapte zjarr ne "mbrojtje te institucioneve"/  epitet ndaj protestueseve nga ana e Berishes dhe Metes, se ata ishin `koke palare` `pabuksa` `pucite` ishin sa te turpshme aq edhe te neveritshme, si mund te flitet me kete gjuhe, dhe si mund te kete akses Opozita ne qeverisje, kur ajo injorohet, luftohet shtypet, vritet dhe nuk degjohet ?

Govermenti  i kryesuar nga nje politike konfliktuale personale te kreut vet per interesa partiake dhe personale pushteti eshte fajtori kryesor qe SHqiperia deshton edhe kete here ne Bruksel! 

or po neve rrezik te na heqin dhe nga ndonje organizate ballkanike o babam, ca BE e me the te thashe, e me the perseri e te thashe prape..

A mund te na thote dikush pse keta Europianet thone qe zgjedhjet e 2009-tes permbushen shumicen e standarteve nderkombetare dhe jo u vodhen nga Saliu per te vjedhur pushtetin? Pse thone qe incidentet e dhunshme te 21 janarit cuan ne vdekjen e 4 protestuesve e jo qe qeveria egzekutoi 4 vete ne bulevard? Pse thone qe numerimi i diskutueshem i votave te hedhura gabim per bashkine e Tiranes dhe rezultati i kontestuar e bene me theksuar polarizimin dhe nuk thone qe Berisha e vodhi Tiranen ne tavoline? 

Eshte valle vetem faji i gjuhes diplomatike? Pse kaq diplomatike keta me nje shtet zarbosh si Albananistani apo diplomacia duhet ruajtur gjithesesi? Ndonje arsye tjeter?

Berisha ose nuk e di se c'do te thote konsensus, ose s'do te futet ne europe. 

Konsensus do te thote qe te leshosh pe, dhe te te leshojne pe. Jo te vije tjetri e te beje si do ti. Ai del e thote "nuk lejoj te poshterohet mazhoranca". Po si mo njeri mali qenka poshterim konsensusi? Ai e quan poshterim te leshoje pe, nderkohe qe vetem kjo po kerkohet prej kaq kohesh nga europa.

Berisha thote "OK per konsensus" por s'pranon asnje lloj gjeje, dhe me e tmerrshmja eshte se gjerat qe iu kerkuan, ishin krijimi i institucioneve te pavarura me konsensus, themeli i demokracise dhe qe do t'i gezoje dhe vete kur te jete ne opozite! Ai nuk pranon as keto! Ca pret, dmth!

Mendoj qe Rama, per shkak te altruizmit te tij te theksuar, si dhe deshires per evropianizimin sa me te shpejte te Shqiperise, i ka ofruar Berishes nje pakt teper zemergjere,te cilin ky i fundit vetem prej manise se tij per te mos pranuar asgje, nuk e firmos. Ka ikur koha kur Rama me shpirtmadhesi te cedoje pak nga standartet e demokracise se arrire, vetem, e theksoj, vetem per shkak te deshires se tij per kompromis dhe per te qene ne rezonance me faktorin nderkombetar. Letrat e tij te dashurise per Withersin vertetojne pasionin e tij per djepin e demokracise. Nje pakt i ri prej dhjete pikash, shume me i ekuilibruar, duhet te jete oferta e re politike e opozites. Ky pakt mund te perfshinte sipas meje:

1. zgjedhja me konsensus e nje kryeministri te ri, midis kandidaturave te Erion Veliajt dhe Erion Braces.

2. rimandatimi me konsensus i presidentit Bamir Topi.

3.ndryshimi me konsensus i rregullores se parlamentit qe percakton votimin e ligjeve me pakice votash.

4. emerimi me konsensus i Prec Zogajt ne krye te SHISH

5.ndertimi me konsensus i nje piramide te dyte ne fshatin Peze

6.riabonimi me konsensus i ambasades amerikane tek gazeta Shekulli

7.shkrimi me konsensus i nje letre dashurie nga parlamenti per kryeprokuroren Ina Rama

8. djegia me konsensus e gomave te makinave neper qytetet kryesore te Shqiperise me rastin e refuzimit te statusit te vendit kandidat

9.ngritja e nje dikasteri dhe caktimi me konsensus i Dritan Priftit ne krye te tij per ceshtje te luftes kunder korrupsionit.

10.debimi me konsensus i nje milione berishisteve nga Shqiperia.

Natyrisht Edi mund te mendoje pika te tjera. Pakti le te quhet Pakti per nje Shqiperi lidere te Evropes. Saliu te na thote nese e do apo jo konsensusin.

Ueeeeeeee, cfare cinizmi mer daj!!! Po pse habiteni mer te zgjut e dheut qe s'na qas Europa me kete cinizem qe shfaqni. ue ue ue ue ue ue! Po si mund te pretendosh te hysh ne Europe, kur e vetmja politke qe je ne gjendje te besh eshte te artikulosh ne gjithe format e mundshme idene se "fajin e ka vetem opozita" ? Asnje lloj hezitimi, asnje lloj thellimi, por qente le te lehin e ne nuk shkulemi nga istikami, tha. Fuckin hell!!!

Or KLLUFA!!! Berisha nuk pergjigjet para Rames, por para popullit qe do me dit se cfare ka bere kjo qeveri pervecse i ka futur shkelmin demokracise duke vrare demonstrues, per te hyre ne Evrope?

Njerez, ju qe jini m'Shqipni, bojeni hallall e mos iu ngjitni "pranveres Arabe" por "vjeshtes perendimore" edhe ZAPTONI KRYEMINISTRINE!!!

Or KLLUFA!!! Berisha nuk pergjigjet para Rames, por para popullit qe do me dit se cfare ka bere kjo qeveri pervecse i ka futur shkelmin demokracise duke vrare demonstrues, per te hyre ne Evrope?

Or CONDOM! Ne rast se perdor kete teknike arsyetimi, popullit, a me sakte pjeses me te madhe te tij, nuk i rruhet per demostruesit e vrare, se ja dha voten kesaj qeverie vrasese me 8maj, ku nga 1.5milione vota u kontestuan gjithsej nja 100. Keshtu s'e kini problem ta qisni popullin kunder vetes se vet, mjafton te mos ju ike nga duart ajo fjalia, vrau kaq, vrau aq. S'e vrisni ndonjehere mendjen qe nese keta te Evropes do e shihnin 21janarin sic mundoheni te na e shisni perdite, s'do kishte vend ne krye te raportit per pergjegjsite e pozites per kushte dialogu a probleme boikot opozite, po ceshtje te te drejtave te njeriut e qenesise se vete sistemit demokratik. Po ja gjejme anen dhe kesaj, Evropianet kolonizatore,tamam tamam s'na duan, apo qe po na cajne tr*pin sic shprehet permblethtazi Kicoja me poshte. Te lexosh ketu, te mbushet mendja se mbrojtesit me te medhenj te demokracise ne bote jane socialistet shqiptare. Po keta qe u qurraviten dite me pare kur u ndane me Ramizin, e na e shiten si nje demokrat te mire qe beri sa kishte ne dore. Vrasje pa fund ne kufi.

Klluf=Condom

+1

E bera pyetjen me siper se pse Europianet s'i shohin zgjedhjet e 2009, 21 majin dhe ate qe ndodhi me numerimin e votave te hedhura gabim per bashkine e Tiranes...

 

"Ne rast se perdor kete teknike arsyetimi, popullit, a me sakte pjeses me te madhe te tij, nuk i rruhet per demostruesit e vrare, se ja dha voten kesaj qeverie vrasese me 8maj, ku nga 1.5milione vota u kontestuan gjithsej nja 100."

Kujt popull? Atij qe mjafton t'i q*sh nonen dhe te therret Baba? Jo mer daj, jo, se s'flet dot ti ne emer te popullit, as ti, as ai zedhenesi i te cilit behesh.

Lexoje mer klluf materniteti raportin, e mos bej pasarela logjike ketu. Kriza politike u theksua dhe mosbesimi i institucioneve te shtetit u rrit me vrasjen e kater demonstruesve, thote. Ca do ti me shkoqur? Apo do na fusin ne Evrope kur institucionet e shtetit jane te pabesueshme.

"S'e vrisni ndonjehere mendjen qe nese keta te Evropes do e shihnin 21janarin sic mundoheni te na e shisni perdite, s'do kishte vend ne krye te raportit per pergjegjsite e pozites per kushte dialogu a probleme boikot opozite, po ceshtje te te drejtave te njeriut e qenesise se vete sistemit demokratik."

Jo vallaj, kot e ke, se kesaj s'ia gjejme anen dot. Sepse sapo t'ia gjejme anen, ngrihesh ti dhe thua:

"Qepe, se qave per Ramizin."

Po s'kom qa mo vlla per Ramizin.

"Qepe" thu ti, "se je marksist-leninist i degjenerum qe sha Evropen, u bone bytha jote."

Por e meriton mer te shahet. Pse llokum e ne byth si ty do i fus une karlliqet e Evropes?

"Qepe mer pinjoll bllokqenash" thu ti (jo ti personalisht, eee, se ti e ke kurvllikun me te omel se keto baxhellat e tjera) "se ne ku ta gjejme te futemi ne Evrope, po e shifni si bojne socialistet qe s'dune."

Po nuk jam socialist mor vlla, jam popull, i cope robi i thjeshte qe du me thone llafin tim.

"Qepe mer" thu ti "se ia cove ujin ne mulli te socialisteve, se s'u bon ata demokratet me te flakte."

Po s'me intereso mer palle Berisha jot, e Rama noi tjetri. A me lejohet me fol pa mu thone antiamerikan, antieuropian, antishqiptar, antidemokraci, socialist, a ku di gjo une, por me qene asigjo tjeter pervec Luliani, apo jo? A ka mundesi nje fije zeri mos kaloje neper kanalet e juja te mutit ku shtremberohet cdo gje?

Ho mer klluf torresh, me cin kujto se po flet, apo se me hongri palla per socialistet apo per Ramen?

Sa per Europen, t'i vish anes, se te drejtat e njeriut jane numer nje, te konsideron njeri qe i ke vu ne kushtetute dhe themel te institucioneve shteterore, e nuk t'i numeron si me qene i sapo dale nga shpella. Plasi qyrret, sybythe:

"The violent incidents of 21 January 2011, which led to the death of four demonstrators, amplified the climate of mistrust not only between political forces but also vis-à-vis State institutions."

Ne ca kanali muti do e fusesh kete? Gjithe kerkesa per dialog mes njeres pale dhe tjetres nuk mund te jete pervecse ne funksion te institucioneve te pavarura shteterore.

"Jo po ata kane thene dialogu."

Jo po shko e haji mutin Berishes, thuj qe Rama i vrau, thuj qe Presidenti eshte pucist, thuj qe Prokuroria eshte puciste, shkurt, amplifiko klimen e mosbesimit tek institucionet e shtetit, edhe kryefjala qeka opozita qe nuk ka te drejte te mos besoje tek dialogu me pushtetin?

Hiquni re se na nxit jeten. O bythqimat e Saliut qe jo voten, por edhe veten e paskeni shit. 

A me lejohet me fol pa mu thone antiamerikan, antieuropian, antishqiptar, antidemokraci, socialist, a ku di gjo une, por me qene asigjo tjeter pervec Luliani, apo jo?...

 

Jo po shko e haji mutin Berishes, thuj qe Rama i vrau, thuj qe Presidenti eshte pucist, thuj qe Prokuroria eshte puciste,...

Hiquni re se na nxit jeten. O bythqimat e Saliut qe jo voten, por edhe veten e paskeni shit.

Kishe gjo per te thone, apo po mediton?

""""1. zgjedhja me konsensus e nje kryeministri te ri, midis kandidaturave te Erion Veliajt dhe Erion Braces ...""""
Nder propozimet e Reja qe zevendesojne e transformojne pikat e rames , Berishizmi propozon dhjete pika te 10-ra te tjera , Si gjithnje mhaft te komplikuara por ...Pika 1.....
Kjo me pelqeu jashte mase si dhenie porsie per BE .Gjithsesi dyshoj në se do pranohet pasi mba shume ere përc ose gjykim bajraktarist . Propozoj ti shtosh edhe kandidaturen midis Jozefickes dhe CICljetes nga krahu alternativ seksualo-politik .
Per piken e 10 ,,kam ca dyshime se nuk e bere censusin real . Po ta pjestosh me Njemije ( si shifer reale e Hajduterise se përçërve berishiane ) ndoshta edhe mbetet e pranueshme !
Per te vecanta mendoj se duhet edhe nje propozim per ndryshim kabineti ne ndodhite Alenore . Ne vend te " Korofillakut te Asfalise Imami :" te vije " nipi i Fazllicerise udebashe Xeni i Gerdecit !

Si nuk ju vjen zor per injorancen qe tregoni?

Kujt i intereson statusi i kandidatin me shume: Berishes apo Rames - he?

...sigurisht qe Berishes dhe sigurisht qe Rama nuk ka interes!

E pra, Kush i vuri gure rrotes se intergrimit pervec Rames?

Boll o pis milet qe jeni te verbuar nga inati per Berishen dhe nuk shikoni se jeni budallepsur nga nje psikopat anti-shqiptar me emrin Rama.

O Klev, ne e kemi inat Berishen se flet aq bukur, aq omel, se eshte aq demokratik, e aq i zoti, sa si nuk tha nje llaf te keq mor po per gjyqesorin, jo, mor po per presidentin, jo, mor po per parlamentin, jo. Prandaj mor prandaj, jemi verbuar nga zilia e modhe, aq i mire eshte qe ja hogsh mutin ja hongsh.

Ja shqiptaret e debilizuar ,e gelltiten ushqimin me etiketen "rama- antishqiptar"

Edhe kete radhe politika jone ja ariti qellimit per te ndenjur ne pushtet Ndersa populli yne i verber nuk arin ta kuptoj se te gjitha keto lojra per gjoja sherre e ngrindje behen per te mos hyre ne BE qe keshtu politkanet tane te te gjitha ngjyrave, racave dhe kombeve te vazhdojne te rijne ne fuqi e mjelin popullin, emigrantet dhe Shqiperine.
Ndersa ju PPUiste vazhdoni ziruni kush e ka fajin... pfffff

Po cilen europe dojne keto komuniste, ate qe na mesonin edukatoret ta qellonim me pushke qe ne kopesht.

Pa u hequr qafe keto enverramizfatosedvinsta, nuk kemi te drejte te hyjme.

 

...pothuajse te gjithe te keqijat shqiptareve ne keto 50 vitet e fundit i kane ardhur vetem nga blloku ose mbeturinat e tij.Fatkeqesisht edhe kete rradhe nuk kishte si te ndodhte ndryshe, ky eshtë një çmim, që ne shqiptarët e pafajshëm duhet ta paguajnë nga hakmarja primitive e pinjolleve te bllokut...

 Kush i vuri gure rrotes se intergrimit pervec Rames?

 Rrota e integrimit smiley .... integrimi nuk vje nepermjet `rrot(c)es`e kupton ti apo jo?

Jo or jo fatkeqesine e kemin ga kokat tone. Ja edhe ju ketu e shikoni fatkeqesine tek dicka qe nuk ekgziton Nuke e shikon se fatkeqesia nuk eshte nga kali i ngordhur i komunizmit por nga kanceri korupsiunit ne politiken tone. Edi Rama dhe Sali Berisha dhe tere ata qe i pasojne nuk duan te hujme ne BE se hyrja ne BE do te thote jo me vjedhje, do te thote ata jashte politkes dhe mbase dhe ne burg apo litar, dhe kjo ska te bej me komunizmin or mipe te verber por me xhepin e tyre

Per mendimin tim kjo eshte e gjitha loje e BE-se. Gjate konfliktit politik ne Shqiperi shpreheshin as mish as peshk, gjithmone me nje gjuhe diplomatike qe skishte njeri ti merrte vesh. Sot thone uh po sju pranojme per arsye te konfliktit politik. E verteta eshte qe s'duan. E vertete gjithashtu eshte qe Shqiperise nuk i intereson anetaresimi ne BE. Ne na intereson me teper bashkimi i trojeve ku jeton popullsia shqiptare dhe nje program serioz ekonomik dhe politik kombetar per te ardhmen. BE-ja nuk ka c'na ofron pervec standarteve te dyfishta, diskriminimit dhe me ne fund plehrave dhe shfrytezimit te resurseve tona per hicgje. Nqs BE-ja eshte serioze per te afruar Shqiperine drejt vetes hapi i pare qe duhet te ndermarre, dhe qe ne fakt duhej ta kishe ndermarre me kohe eshte qe te mos kete diskriminim midis qytetareve shqiptare ne BE, me ligj. Ndonjehere edhe vullneti politik i shteteve dhe organizatave si BE-ja duket edhe ne detaje te vogla, qe nga sjellja ne aeroport kundrejt nje pasaporte shqiptare, qe nga menyra se i drejtohet nje shqiptari ne ambasade nje punonjes apo nga menyra se si paraqitet fjala Shqiperi apo Shqipetar ne nje artikull dosido ne nje gazete. Mezi po pres qe ne Shqiperi te lind nje parti politike e cila te kete ne plan te pare dinjitetin kombetar. Asnjegje nuk arrihet dot kur nuk ke dinjitet.

Nga narracionet parapolitike që kanë filluar të artikulohen së fundmi në Tiranë është një që ka për bazë euro-skepticizmin ose më saktë euro-panevojën. Në qendër të kësaj janë vënë një grup intelektualësh të rinj, ata që mund të konsiderohen si pjesë e intelligentsia-s së majtë. Sa në shkrime e sa në studio televizive, të mësipërmit kanë hedhur idenë se Shqipërisë, në fund të fundit, nuk ka ç’i duhet anëtarësimi në një klub anëtarët e të cilit janë të përfshirë nga kriza. I kësaj fryme, por në një interpretim sociologjik, një akademik, gjithashtu i afërt me të majtën, e sheh si të pamundur idenë e Europës. M’anë tjetër, kryeministri Berisha, i ngacmuar së fundmi edhe nga një gazetare e rrjetit CNN, i ka mëshuar besimit të patundur te projekti europian.

Nuk e kam fare tek kriza. Kurse te lutem kujdes kur thua te majte. Nqs do te thuash PS thuaj PS, por mos thuaj te majte. Te majte ne Shqiperi jan vetem populli, ne pergjithesi elektorati i koalicionit qeverises... Politika dhe politikan te majte ne Shqiperi???????? Hip ketu dhe shiko stambollin.

Ne fakt as popull te majte nuk kemi, se politikane te majte jo se jo. Po te pyesesh shqiptaret, "te majte" ose "te djathte", se ne cfar parimesh besoje, do te jene plotesisht te njejta. Ne kemi vetem dishepuj te verbuar pas Sales dhe dishepuj te verbuar pas Rames.

Andy Kaufman pra, hapin gojen bojne sikur flasin, po flet pllaka gramafonit, mikrochipi qe ju ka fut m'tru Berisha, s'flasin keta. Keta nuk ekzistojne pervecse si tentankula te tiranise, si kipca te njeshit. Kerkojne edhe limite te fjales se lire pastaj kur ngre zonin e i sha. Po pse mer, ofendohen zombit? Ca do t'i thuash, maksimumi do bojne sikur po ofendohen, do fusin pllaken e gramafonit "ti s'ke edukate as ne familje" edhe si qingja i ze gjumi, si bebe. Te ofendoheshin keta nuk e ofendonin veten duke riprodhuar turpin me kaq pompe.  

ora1, qe ta lexosh e BEse duhet ta kuptosh si gjuhe....

Eshte njelloj sikur dikush te prese te marre diplome aglishteje, ne nje kohe kur te vetmet fjale anglisht qe di, jane yes dhe no

Dinjiteti ka kerkesa, shoku!

E c'kerkesa paska dinjiteti? Mua nuk me intereson fare me respekton apo jo BE-ja. Kush nuk me respekton nuk e respektoj. Mua me intereson qe me te njejtin parim te ecin edhe kryetaret e vendit tim. Pra dinjitetin nuk po ja kerkoj BE-se. Prandaj kam thene mezi po pres te dal nje parti qe te kete ne plan te pare respektin ndaj popullit, dhe aspiratat kombetare, ekonomike dhe shpirterore te shqiptareve.

+1

ehe vazhdoni futjani fajin te tjereve. Ore A ka vend ne Evrope qe te bejne ato cudira qe beme ne per zgjedhje? Ore a e mer vesh ti se u vrane njerez per votat. Vendi per pak ariti ne lufte civile. Ore a e kupton ti se ska vend ne Evroe qe te kete gjysem parlamaneti per mese gjithe kohen qe ai funksion? Cfare faji kane te tjeret? PSe flasin as mish as peshk? Cpune ke ti me ta kur ti vete nuk i ke punet ne vije. Mjaft pash zotin se late name me idiotsira te tilla
PS Pse ka ndryahuar kutija e komenteve smiley

Perse nuk e denoi BE-ja vrasjen e njerezve te pafajshem nga shteti? Ashtu sic denon sa here ti teket tjeterkund, dhe shume qarte fare pa ekuivoke? Perse nuk tha troc qe opozita te hyj ne parlament? As mish as peshk pra. Une kaq thashe, nuk thashe qe ne jemi mire. Katrahura politike shqiptare nuk eshte edhe aq katrahure sac duket. I vetmi budalla ne gjith kete mesele eshte populli shqiptar. Une ti dhash shembujt, sido qe te jete politika e nje vendi, nqs ti te pakten ke nje vullnet politik per ta anetaresuar kete vend, apo te pakten fare e sheh si vend mik, atehere nuk i diskriminon ata njerez.

Ore shqiptaret vrane dhe dhe u vrane dhe nuk denuan asnje, perse kerkon te denojne te huajt . Se kuptoj kete llogjike. Ate qe na takon ta bejme vete dhe nuk e bejme ja u veme fajin te huajve
Ore ata nuk deshin ta denonin, c'pune ke ti me ta Shiko ore veten ne rradhe te pare
U ngrite ti te denoje vrasjet apo ata qe i shuan njerezit drejt vrasjes. JO Ti u bashkove me vrasesit apo me ata qe i cuan njerezit ne vrasje. Pate rastin ta shprehesh inatin per vrrasjet ne zgjedhjet e fundit mirpo 1/2 tende votoj pro vraseve dhe 1/2 tjeter votoj ata qe i cuan njerezit ne vrasje. Cfare do ti te bejne te huajt?

Lexo kete dhe ta kuptotsh Xhaxhi Kocon mund te mos e duash por jepi hakun e qan kur shkruan per aktualitein ne shqiperi
Dorëzania kanunore e ambasadorëve

Nga: KIÇO BLUSHI

Për të zbutur konfl iktualitetin, treshja “guvernatore” e ambasadorëve të Tiranës, herë veç e herë së toku, ditët e fundit po
këmbëngul rëndshëm për krijimin e atmosferës së “dialogut”, të atij çasti fatlum, sipas tyre kur të dy krerët e partive të mëdha, Berisha dhe Rama të ulen pranë një “tryeze” e t’i japin (më në fund!) dorën njëri-tjetrit, natyrisht në sy të publikut. Ambasadorja gjermane, nisur nga ky qëllim bëri një spektakël të denjë për një kopsht fëmijësh kur u orvat të bashkonte me hir e pahir duart e dy krerëve të hasmosur, por këta, si dema të vjedhur, s’e ulën hundën…Ndërsa ambasadori Arvizu, në 20-vjetor të hapjes së ambasadës amerikane në Tiranë ofroi edhe shtëpinë e vet për këtë “ngjarje” të shumëkërkuar. Pritja që Arvizu organizoi enkas në zyrën e tij të ambasadës për një duarshtrëngim historik mes “armiqve” dështoi ngaqë Rama shkoi vetëm në takimin e rrethit të gjerë, i cili u krye më pas në oborr të ambasadës amerikane; erdhi me vonesë, me sa duket, prej frikës që të mos përsëritej takimi me Berishën, si dikur në dyert e spitalit Ushtarak ditën e shpërthimit të Gërdecit, kur një dorëdhënie e një “rrahje shpatullash” i kushtoi aq shumë…
E megjithatë ambasadorët dorëzanë nuk heqin dorë nga ky synim, sipas tyre, sa fisnik, aq edhe historik…Në këtë përpjekje dorëzanie u përfshinë edhe përfaqësuesi i BE-së, Sekui, i cili mbështeti sakaq propozimin e zotit Arvizu, njashtu si kishte bërë pak më parë edhe ai i OSBE-së, Wolfard. Nuk dihet kush u ka mbushur mendjen këtyre ambasadorëve të nderuar se, po u realizua dhënia e dorës mes Ramës dhe Berishës (ashtu si ndodhi me Nanon dhe Berishën…) situata e ngërçit, si me shkop magjik, do të shuhet…Të jetë e mundur kjo? Sipas Kanunit ndoshta po, por jo sipas rregullave të demokracisë; sepse një duarshtrëngim mes politikanësh nuk do të thotë domosdo pajtim, marrëveshje, mirëkuptim, paqe, respekt, normalitet, ç’tensionim, dialog…! Edhe kryeministri i Izraelit dhe Palestinës i dhanë dorën njëri-tjetrit në prani të Obamës, por kjo nuk do të thotë që paqja u arrit mes tyre!
***
E megjithatë këto hakatje, me gjasë, shpresohet të realizojnë “dialogun” shpëtimtar; një dialog që më shumë se arritja e një marrëveshje apo detante të qëndrueshme e afatgjatë nënkupton e ngulmon për një paqe sociale, (ndonëse në epruvetë) që do të ardhka pas dhënies publike të dorës së Ramës për Berishën, akt që synohet të kryhet ceremonialisht e publikisht, para kamerave, në dorëzani të ambasadorëve, për t’i venë dy krerët para ”përgjegjësisë” për “shkeljen e besës”…
E pra, nëse “armiqtë e përbetuar” do të pranojnë të takohen e t’i shtrijnë dorën njërit-tjetrit, hamendësohet që klima politike të qetësohet, institucionet më në fund të funksionojnë, dy partitë ta ndërpresin luftën, militantët të qingjërohen, Shqipëria të rehatohet e të futet në normalitet, ndërsa Drejtësia, gjykatat e Prokuroria e Përgjithshme të fillojnë të japin drejtësi, pasi ligjet, si në demokracitë perëndimore, do të zbatohen për të gjithë njëlloj…Pas një dorështrëngimi publik, në Kuvend, në debatet televizive, madje edhe nëpër rrugë, mes mercenarësh partiakë e këshilltarësh bashkiakë do të ketë më pak sherre, grindje, keqkuptime e moskuptime gjë që vetëkupton që edhe BE-ja ka për t’u bindur e do të vendosë të jepet statusi i mohuar e i shumëpritur i vendit kandidat…Sipas një “përkthimi” sipërfaqësor që mund t’i bëhet Kanunit të sotëm politik, gjithçka e shumëkush në Shqipërinë e sotme varet nga një duarshtrëngim!…Ky është “investimi diplomatik” më i qenësishëm për zgjidhjen e “ngërçit” që po e mëtojnë jo vetëm ambasadorët dorëzanë të lartpërmendur, po edhe kancelaritë e tyre në Evropë dhe SHBA.
Por sa e besojnë qytetarët shqiptarë këtë sendërgji? Duke e marrë të mirëqenë e mirëdashëse këtë përpjekje e duke shpresuar se ngërçi i tejzgjatur do të mund të zgjidhet pas një takimi me dorëdhënie, në prani të dorëzanësve të huaj, lindin disa pyetje të cilat vështirë t’u japësh dum:
1. Si është e mundur që ambasadorët dhe kancelaritë e tyre gjykojnë e besojnë që në këtë shoqëri të traumatizuar dhe të keqpërdorur historikisht nga Njëshat anadollakë (tash, duke qenë vend anëtar i NATO-s, shpresohet të anëtarësohemi në BE për të shpëtuar njëherë e mirë prej tyre!), gjithçka u varka nga vullneti i dy krerëve, domethënë nga një dorështrëngim, qoftë edhe i detyruar mes dy “armiqsh”, mes dy krerësh që politikën e kuptojnë si një betejë për eliminimin përfundimtar të njëri-tjetrit?
2. E, pas kësaj lind pyetja tjetër, e cila gjithashtu e lyp një përgjigje: Vaj medet, po sikur dy krerët të mos e pranojnë duarshtrëngimin (si edhe ka ndodhur e po ndodh), si do të na vejë halli ne qytetarëve dhe ç’përgjegjësi do të kenë nesër ambasadorët dorëzanë? Kaq pak të kushtojë ngërçi e kaq shtrenjtë të na kushtojë integrimi?
3. Edhe te “Krokodili”, për një duarshtrëngim të ngjashëm, a nuk u bë dorëzanë zoti Fyle, por ama, kur krerët u kthyen në Tiranë, a nuk vazhdoi i njëjti avaz: njëri i ra gozhdës e tjetri patkoit?
***
Përgjigja e parë që të vjen në mend është: me sa duket ambasadorët dorëzanë na shohin e na gjykojnë ende si një shoqëri primitive, patriarkale, kanunore, aspak demokratike, ku, njashtu si në kohën e sekretarëve të parë (në diktaturë kishim një të tillë, tash kemi dy!…), jo vetëm nuk funksionon opinioni publik, por as institucionet, as pluralizmi, as Kushtetuta, as ligjet, madje as partitë dhe organet e tyre drejtuese si mekanizma vetërregullues të demokracisë. Nuk të vjen mirë, por ndoshta kanë të drejtë. Kanë drejtë se, kur shohin sa lapërdharë e puthadorë të përdëllyer sillen krerët tanë me ta, (mjafton të shohësh në TV “teatrin me kukulla” me personalitetet më të larta shqiptare në ambasadën amerikane), për të konkluduar: derisa e tillë është paria e kësaj shoqërie, si mund të jenë më me dinjitet të tjerët, poshtë tyre?
Prandaj sipas gjykimit të kësollojtë të dorëzanëve tanë, gjithçka në këtë vend vazhdon të mbetet e varur në çengelin anadollak të vullnetit të dy njerëzve, më sak, nga dhënia ose jo publike e besës, e fjalës së burrit para dorëzanëve ndërkombëtarë, domethënë nga shtrëngimi ose jo i dorës mes dy bajlozëve të pazëvendësueshëm të dy partive…(Me siguri treshja e dorëzanësve për këtë qëllim u nis e shkoi në selinë e Ramës për ta bindur t’i japë dorën Saliut…). Pra, po u takuan dhe po u mor vesh kryedyshja partiake, në Shqipëri do të shkëlqejë dielli i demokracisë, paqes, integrimit dhe mbrothësisë! Sipas kësaj logjike, po të binden dhe po të pajtohen mes vedi këta të dy, automatikisht do të binden e do të urtësohen edhe partitë e tyre, edhe Kryesitë përkatëse, edhe grupet parlamentare, edhe Kuvendi, edhe mediat, edhe opinioni publik, madje edhe militantët trushkulur do të jenë të detyruar “të ulin gjakrat”…
Por nëse është kështu, pra nëse ata sinqerisht e besojnë këtë sundim të pashmangshëm autocrat, atëherë ne si shoqëri jemi shumë larg jo vetëm nga standardet e BE-së, por edhe prej aspiratës për demokraci të njëmendtë. E po qe kështu, edhe të dymbëdhjetë pikat që na erdhën si ultimatum nga Brukseli, bashkë me ato të dërguara nga OSBE-ODIHR, apo edhe ato të Ramës së fundi, janë më se formale, pasi këtu, si jetëmot, të gjitha përpjekjet e ndërkombëtarëve synojnë:
- si e si të bindin dy udhëheqësit t’i japin dorën njërit-tjetrit që, qoftë edhe përkohësisht të ulen tensionet, pavarësisht se sa dhe si respektohen (prej tyre) institucionet, ligjet, organet e Drejtësisë, paçka se emërimet e shkarkimet e nëpunësve të të gjitha niveleve janë vënë e do të mbeten, edhe pas një takimi të mundshëm të dy krerëve, nën hyqëm e në funksion të tyre…;
- të bindin qytetarët dhe opinionin e këtushëm publik se rëndësi parësore në këtë vend ka vetëm ç’thonë e ç’bëjnë krerët, se sa si jetojnë, si mendojnë apo si votojnë në realitet qytetarët; se po u bindën këta të dy të merren vesh, atëherë gjithçka në këtë vend do të jetë okej!
- të realizohet “dialogu” i dyshes që kur të shihet e të preket nga kamerat, qoftë edhe me një foto, takimi të kthehet në një dokument, në një dëshmi, të jetë pra një dorëzënie, pavarësisht se ç’prodhim do të dalë pas takimit; mjafton që dorëzanët të raportojnë në kancelaritë e tyre suksesin se, më në fund, u futën në kafaz dy bajlozët e kërleshur të politikës shqiptare. Kjo ka rëndësi parësore: dy demat e harbuar të futen në haurr!....
Për të gjitha arsyet e mësipërme, po edhe për shumë të tjera, të cilat nuk ia vlen t’i përmend, pasi tek ne, sa herë është realizuar i shumëkërkuari ”dialog me dorështrëngim” mes dy armiqsh partiakë, nuk ka fituar asnjëherë demokracia, as populli, as klima, as ekonomia, as integrimi, as pluralizmi, as parlamentarizmi, po në të kundërt janë bërë hapa prapa e kanë ndodhur zarare të pakorrigjueshme nëpër institucione të cilat janë transformuar në haurre partiakë, (mjafton të kujtoni heqjet e Prokurorëve të Përgjithshëm!) duke vonuar procesin e demokratizimit e të integrimit, për ta bërë tërkuzë tranzicionin, si në asnjë vend tjetër të ish Lindjes!
Nuk ka dyshim që qytetarët normalë as nuk do të mallëngjehen, as nuk do të ndikohen e as nuk do të ndryshojnë mendim nëse Rama me Berishën do të puthen. Fatkeqësisht me këtë punë të kotë e pa bereqet vazhdojnë të merren ambasadorët dorëzanë të fuqive të mëdha, në vend që të përpiqen si e si që bajlozët e politikës të vihen nën sundimin e pakushtëzuar të Kushtetutës, në funksion të institucioneve, të qytetarëve, të interesave të vendit, nën kontrollin e opinionit publik dhe të votës së lirë, të cilat, prej njëzet vitesh sundohen e kontrollohen prej dy krerëve partiakë, me të njëjtën fuqi, tahma e miopi si të sekretarëve të parë.
Kjo dorëzani do të kishte vlerë!

5*

Kjo qenka per teme kryesore o peshk!

Eh mer Lul Por ja adminat e kane inat Xhaxchi Kicon dhe ....... per inat te sime vjere ..... Kam sjelle disa te Kicos ketu por.....

Për të gjitha arsyet e mësipërme, po edhe për shumë të tjera, të cilat nuk ia vlen t’i përmend

Nuk ke thene asgje me siper o njeri, sa ke harxhuar ca shkronja shqipe. Nje artikull me ate dozen e lehte idioteske te Muc Nanos, pak kundershtues me zor i nje momenti, pak snob, pak "mu nuk ma hudhin keta". Kush e pelqen Mucin, ta lexoje me shume shije artikullin.

Ky eshte problemi i Kicos....Ai nuk shkruan per ata qe nuk dine te lexojne

Ne kic te cdo sistemi mbeti i shkreti

E po s'eshte kurve si puna jote, qe te ka vene Sala ne maje te carit!

Ore vlla i dashur ti kupton cfar shkruaj une apo jo? Une thash qe ata gjat konfliktit politik ishin as mish as peshk. Ti the jo. Une po te them pra qe nuk ishin te qarte, sepse po te ishin do shpreheshin qarte duke denuar terrorizmin shteteror ne bulevard, dhe duke denuar veprimin regresiv politik te opozites. Asgje nuk bene perves se hodhen tek tuk ndonje deklarate as mish as peshk... Kaq po them une, tema e popull-bashing zakonisht nuk me terheq dhe aq shume.

"tema e popull-bashing zakonisht nuk me terheq dhe aq shume"
Mos nxir qeren para mushkes. Nese vertet te shqeteson kjo puna e hyrjes ne BE atehere veri pikat atje ku i takojne Te huajt jane te huaj, ata kane qellimet e tyre qe bravo u qofte qe nuk i vene mbi qellimet e shqiperise (bravo per veten e tyre) Ndersa ne meremi me ta ...... pa pare interesat tone
Kete them une .......
Nese nuk te intereson shqetesimi i mos hyrjes ne BE dhe vjen ketu hedh ndonje koment sa per muhabet tjeter muhabet ky .......

Tom

Ata normal qe interesin e tyre shohin dhe mire bejne. Por shejtan budallane skan perse ta bejne. Double standarts, discrimination, pordheshitjen etj etj.... sot pranon ne BE nje shtet gjenocidial te pandreqshem e te pa penduar, kurse Shqiperise i thua jo se ke konflikt politik. Nje konflikt politik per te cilin vete BE-ja nuk eshte shprehur kurre qarte. Serbise BE-ja i ka vene kushte shume konkrete etj etj. Puna eshte po e perseris se BE-ja nuk e do shqiperine, dhe akoma me keq eshte anti-shqiptare me plot kuptimin e fjales. Kjo eshte teme shume e gjate por meqe kishim keto dy raste neper goje po te them, qe BE-ja qe shprehet haptazi dhe publikisht edhe per vrasjen mizore te mushkonjave ne Papua New Guinea, nuk u shpreh per terrorrizmin shteteror ne bulevard, dhe nuk e denoi vrasjen e civileve te pafajshem e kapur ne kamera. BE-ja refuzon statusin pra pikerisht per nje konflikt politik per te cilin nuk u shpreh kurre se cfar pozicioni kishte. E di qe nuk ka perse etj etj etj qe do thuash ti, por fakt mbetet qe nuk e ben kete gje, dhe si gjithmone lozin shejtan budallane as mish as peshk. Dhe perdorin standartin e dyshifte, sepse ndryshe sillen me vende te tjera dhe rrethana te ndryshme.

Me fal se po nderhyj ne debat. Problemi me ne nuk eshte se BE-ja nuk na don. Por sepse ne nuk e duam veten tone. Fajin per te gjitha problemet qe kemi duhet ta shikojme tek vetja.

I rënë, por i rënë për tokë  fare niveli intelektual, i opinioneve ne peshk.Stefan Fyle, foli vetëm disa skonda për  Vëndin Tuaj, duke e nenkuptuar  ..Albanistan vendimmarrja evropiane,vëndin e qeverrisjes  "birko" dhe ketu shume truçkulur, hala me kryehajdutin dhe te  tredhurin si lukuni qënsh që i ndjekin pas.

  Ky vënd u be per ta  qare me ligje or fatkeqe!Edhe sot nuk shikoni  e degjoni,  kur ai qe merr poza kryefamiljari(kyrekeput tanime kryekusar  e kryekriminel)lodhet  t` ja hedh fajin....(pse Evropa i  tha "shtyju tutje!&quotsmiley atyre qe duhet  te vene para dhive, deleve e lopeve.  

Dejavu....

Faleminderit qeverise dhe opozites per djersen e derdhur ne arritjen e ketij suksesi madhor! Vetem nje elite politike kompetente dhe e palekundur ne ideale mund te qendronte 2 vjet pa levizur asnje centimeter nga vendi. As era, as shiu dhe as bora nuk i lekundi dot. Faleminderit!

Ne populli mezi po presim qe ne 2013 te ritheksojme besimin e palekundur tek ju!

deja vu vertet. gje qe pritej.

pa frike ne rrafshin e lojes politike te brendshme  mund te them qe sala ia futi edushkes prape," bojkoti jot sna futi ne evrope".  justifikim me te mire nuk kishte per te gjetur.  puna eshte qe as njerit e as tjetrit nuk i plas trapoi per europen. ce duan ata europen? me mire albanistan, vidh e prit e ste prek njeri as  qimen e flokut.

fatkeqesisht kemi nje kryeminister palaco, qe i ben te gjithe te zezat dhe nje kryetar opozite qe eshte fotokopje e te parit. me nje fjale merre me long se mishi mbaroi

Kot flisni ... Nje vend primitiv si Shqiperia, vend i korruptuar, nje "kosh plehrash", nje Zululand i vertete - nuk e meriton Europen. Pas nja 50 vjeteve, po !

PO nuk e do mer daj integrimin ai, a nuk e kuptoni...??? nga 12 pika qe i kish vu detyre komisioni, vetem 3 prej tyre kerkonin vullnetin e opozites, perse nuk i plotesoi ato 9 te tjerat dhe t'ja linte dobiçin ne dere opozites??? Po si nuk tha nji fjale per veten (mazhorancen) qe ku kish gabu, po menjehere fajin tek opozita, kur ajo ka vetem çelsat e kashtes ne dore? A nuk e kuptoni ket ju mbeshtetes te ketij qe ka uzurpuar kreun e vendit tone? Ai nuk e do integrimin, se pastaj nuk e hudh dot me vallen teke, po do te futet ne rresht dhe do ta hudhi vallen, njesoj me te tjeret.... A nuk e kuptoni se per demagog, qe osht bo, te qifsha Enverin???

Po ejani ne vete mer perkrahes te tij, jo per ata qe u ka hudh trute e gamorit, po per ata qe kane dy pare men, se demokraci, eshte njohja e te drejtave te minorances? se po te ishte ndryshe, nuk kish nevoje per demokraci, mire e kishim Enverin....qe kish nje mazhorance absolute....

Po a e kuptoni se demokraci, do te thote tolerance, do te thote debat, do te thotekonsensus...? gjona qe ketij burri i mungojne fare, po fare ama.....

RAma, mire keq, per kurth apo bindje politike, per t'ja fut, apo per hir te interesave me te gjera, ja shtriu doren...Pertej ketyre arsyeve qe parashtrova une, ketij burrit i duhej qe ta merte ne shqyrtim kete pakt prej 10 pikash, ta lexonte dhe te shprehej, se .....kme keto pika jam dakort, me keto pika hane diskutim, kurse keto pika nuk i pranoj fare, ja kaq te bente ky burri dhe e kish te fitume davane, po ky eshte i mbrapshte mer dasj, ky e hudhi poshte en block, dhe pa asnje arsye...jo me falni te vetmen arsye nxori ...mosturperimin e maxhorances....hahahahahaha, a ka turp me te modh se kjo pergjigje....ja vetem nga kjo pergjigje del qarte bajraktarizmi i tij, ja prej kesaj mendesie, ne patem ate '97 te frikshme, e prej kesaj mendesie ne jemi ketu, delja e zeze e evropes.....vaj medet per ne.....po fajin nuk na e ka as ai, e as nderkombetaret, qe siç duket u intereson kjo gjendje e Shqiperise (se pse nuk po arrij ta kuptoj) fajin e kemi vete ne, i tille popull jemi, dhe mire na e bejne.....dikush ketu me siguri dote thote (bile edhe e ka thene) qe pse e shani popullin,  apo pse nuk votoi per Rmen?...jo or jo, ne hale te gomereve shkofte Rama e kushe ka bere Ramen, mua me vjen keq, qe pas kesaj hapje me boten, e pas tere ketyre aradhave qe kane studjuar jashte dhe kane marre botkuptimin perendimor per demokracine, ne vazhdimisht mbetem ne batakun e primitivizmit (me pelqeu Kiçua ne kete  fraze). Mua me vjen keq, qe populli yne, shoqeria jone, votoi perseri, (de duke perjashtuar vjedhjet) masivisht per ca kusare, per ca vrases, per ca batakçinj, per ca antishqiptare......nuk e di se ku do te shkoje populli im me kete mendesi....nuk e di.....e kam thene e sterthene dhe ne disa tema te tjera, nje vend, ku sistemi i vlerave eshte kokeposhte, ku respektohet i forti i lagjes, qe ka me shume dasnore se pare dhe ku ai qe meson quhet "peshk", apo "çun mami", ne nje vend ku drejtor behet ai me shkolle te mesme, dhe vartesit e tij i ka me master apo PHD, ne nje vend qe per te marre nje vend pune, duhet te paraqesesh karten e antaresimit, ose nje deklarate besnikerie per partine, ne nje vend, ku ne krye te puneve vihen ca anadollake, qe e kane per nder qe te rrahin me te dobtin, dhe te forteve u rrahin shpatullat, ne nje vend, ku kane ndodhur maskaralleqet me te habitshme, dhe fajtoret shpetojne per shkak procedurash, apo parash me thase....nuk di a do te behet ky vend apo jo.........(shprese kam patur shume, po po me venitet pak nga pak).....ne djall vafte dhe ky vendi im, kur nuk po me jep akoma kenaqesine per te jetuar.....ne te.....

Kur e pyeten "starapin" se san nga "ato" pikat kishte plotesuar, iu ngjit peshtyma dhe filloi te belbezinte se nuk e kishte lexuar ende raportin... E verteta e hidhur eshte se asnje nga pikat nuk eshte plotesuar.Kjo nuk i ka ndodhur asnje vendi ne historine e BEse....

Jo se nuk diheshin ca gjera, klecka, e avari, dmth nuk eshte se kemi jetuar ne shpella dhe u zgjuam nje dite e lexuam Wikileaks, ndjese, raportin e BE-s.  Por thjesht per kuriozitet, i hedhim nje sy raportit, se cfare thote.  Plus qe na kane bere nder kesaj radhe, se s'eshte 100 e kusur faqe si ai i vjetshmi.  Hiq statistikat, sa gjysma e te vjetshmit eshte.  (Eshte bere progres, nga ajo ane.  Me kete ritem, raporti i (jo) progresit per vitin tjeter parashikohet te jete rreth 30 faqe.  Dhe me gjasa, ne 2013, nje faqe. Jo, edhe pike, ju ne hallet tuaja, ne ne tonat.)

Mbi demokracine dhe ligjin (fq 7) : 21 Janari dhe zgjedhjet e 8 Majit ne qender te problematikes.  Dhe te nenvizuara si shkaqe te minimit te procesit politik.  Me specifikisht per zgjedhjet:

 

The 8 May local government elections took place in a highly politically polarised atmosphere, which affected the overall conduct of the process. According to OSCE/ODIHR's final assessment, while the elections were competitive and transparent, mistrust between political parties prevailed and the parties did not discharge their electoral duties in a responsible manner. This climate adversely affected  the administration of the elections. The OSCE/ODIHR assessment also pointed out that, despite a competitive process in terms of campaigning, numerous violent incidents marred the campaign period. Political parties did not comply with the gender requirement quota, which resulted in a low level of participation by women. Notable progress was made regarding the improvement of voter lists. However, problems relating to their accuracy persisted.  The OSCE/ODIHR observation mission noted that, while voting proceeded relatively well on Election Day, significant problems occurred in around 10% of voting centres. It also pointed to an overall positive, but lengthy counting process. In particular, the determination of the results of the Tirana mayoral election became a highly controversial process and the decisions of the Central Election Commission (CEC) were taken along partisan lines, lack reasoning and included inconsistencies. Political and legal controversy also occurred with regard to the handling of appeals by the Electoral College, in particular regarding Tirana.

Mbi administraten publike (fq 9-10)

 

Pending adoption of amendments to the Civil Service Law, the civil service is suffering from important shortcomings, especially in respect of the merit principle in recruitment procedures, allocation of temporary contracts, rules on promotion and mobility and dismissal of civil servants. The functioning of the civil service continues to suffer from politicisation, in particular as regards appointments. Implementation of Prime Ministerial (PM) Order of October 2010 setting a maximum limit of 2.5% temporary appointments in civil service positions remains poor. Evidence of proper implementation of the PM order still has to be provided.  The Human Resources Management Information System (HRMIS) is not yet operational and its database is incomplete.  

Per gjykatat (fq 10) , togfjaleshi "asnje progres" dominon ate pjese specifike te raportit.  Do ishte thagme te kishin shkruar ndryshe xhanem. Per korrupsionin ... varja. Mbi te drejtat civile dhe politike (fq 15) , nder te tjerash permenden specifikisht abuzimet dhe perdorimi i forces eksesive ndaj te arrestuarve te 21 Janarit.  Mbi lirine e shprehjes (fq 16) :

Editorial independence continues to be hampered by political and business interests, which also leads to self-censorship. No measures have been taken to enhance transparency in media ownership. Amendments decriminalising defamation and libel are pending a three-fifths majority vote. The independence of the public service broadcaster has not been increased and although three journalists' associations or trade unions exist, there still is no self-regulatory body for the media. Overall, there has been limited progress on completing the legal framework on the media. More efforts are needed to ensure media independence and freedom.

Mbi shoqerine civile ... varja.  

E drejta e prones ... mbetet shqetesim i madh (per te interesuarit fq 19).  Pa ndonje detaj specifik, kater e uluni n'vend. 

_______

Kaq per momentin, me nge jane edhe 40 e kusur faqe.  

Edhe keq (ashtu sic e mendoj une ) spaskeshim dale.. smiley 

Me ket ore qe osht tashti, kur e ke nis komentin? smiley 

gjes smiley.

Raportin e lexova mbreme, e sot u cova me endrra dhe e qendisa shpejt e shpejt smiley. Muhabet kafeje mund te thuash.  

Kush mund ti shkruaj këtu 12 kërkesat e BE për ne që si dimë por dhe për ata që i shtrembërojn qëllimisht për të pare ç'ësht bër e çer jo. Kështu bëhet dhe më e qart gjëndja por dhe diskutimit jo njëri gozhdës e tjetri patkoit për zhurm. E falenderoj qê tani ai që do i shkrujë të qarta 12 pikat dhe vlersimin e K.E për secilën .FLM 8

Kriteret

•Forcimi i kapaciteteve te Ministrisë se Integrimit dhe rolit të saj horizontal, për te rritur më tej efektivitetin në monitorimin e implementimit të angazhimeve ne kuadër të MSA-së si dhe plotësimin e detyrimeve që do të dalin nga marrja e statusit të vendit kandidat ,sfida e ardhshme të përballimit të negociatave për anëtarësim;

•Mbështetja për Drejtoritë e Integrimit Europian dhe strukturat e brendshme koordinuese institucionale, në Ministritë e Linjës dhe institucione të tjera shtetërore me qëllim mirëfunksionimin dhe rritjen e rolit të tyre në procesin e integrimit evropian;

•Mbështetja dhe forcimi i strukturave përkatëse nga niveli më i lartë i ekzekutivit deri në nivelin teknik të ekspertëve, të cilat përfaqësojnë qeverinë shqiptare në strukturat e përbashkëta BE – Shqipëri (Këshilli i Stabilizim Asociimit, Komiteti i Stabilizim Asociimit dhe Nën-komitetet), te cilat mbikëqyrin zbatimin dhe realizimin e Marrëveshjes se Stabilizim Asociimit;

•Rishikimi periodik i Planit Kombëtare te Zbatimit te MSA-s, me një fokus te veçante ne aspektet qe lidhen me afatet e përcaktuar sipas detyrimeve te MSA-s, si dhe adresimin e problematikes dhe rekomandimeve te Raport Progresit te Komisionit Evropian;

•Riorganizimi i strukturave dhe trajnimi i vazhdueshëm i administratës publike për tu përballur me fazat e mëtejshme me marrjen e ststusit te vendit kandidat;

•Mbështetja e projekteve për zhvillimin ekonomik e social të vendit dhe forcimin e kapaciteteve institucionale nga programi i asistencës së Bashkimit Europian - IPA, si dhe zhvillimi i zonave kufitare e bashkëpunimit rajonal nëpërmjet programeve ndërkufitare të Bashkimit Europian;

•Bashkëpunimi me vendet e rajonit dhe Kosovën për një përqasje të përbashkët drejt BE; Zbatimi i CEFTA-s;

•Intensifikimi i mëtejshëm i përpjekjeve ne drejtim te forcimit te kapaciteteve administrative, duke u zhvilluar programe te specializuara trajnimi për administratën publike për çështje që kanë të bëjnë me integrimin Evropian;

•Përafrimi i plotë i kuadrit ligjor me acquis, sipas fazave të përshkruara në PKZMSA, e mbështetur kjo me një kuadër ligjor te brendshëm dhe koordinimi i grupeve të punës për përafrimin e legjislacionit sipas kapitujve të acquis communautaire;

•Përkthimi i acquis communautaire (rreth 10,000 faqe/vit);

•Fillimi i negociatave për anëtarësimin në Bashkimin Europian.

Lapsus keto lart ishin projekt-plani qe kish bere keta zymbazet tane....

  Po pse more shqiptare, statusin per ne NATO mos e meritonim gje?Hiç fare nuk e meritojme as sot e gjithe diten.Me nje "ushtri" ku vertiten disa    sandarasule,  te veshur me lara-lara, te cilet  te vetemin shqetesim qe kane jane rrogat, dietat per sherbime varra-vingo dhe mikrokorrupsioni me  caktimet e djemve te nenave per.... mercenare.

 Ne kete  grup te çoroditurish, nga mungesa e styrategjise te nje ushtrie Kombetare, nga mungesa e  struktures se nje ushtrie te vertete, nga mungesa e nje elite  ushtarakesh, qe zakonisht perbejne zemren  e nje ushtrie  me taban, dhe artreiet lidhese mes gjitharmeve, nuk te ze syri nje oficer per bee`,  qe te ta mbushi syrin.Uashtrime taban bejne elitet, e mbajne elitat dhe jane vetem elitat qe ja u transmentojne traditat brezave.ne nukkemi ushtri sepse nuk e komnadojne ate elitat por HUNJET.

  E hairit kjo ushtri sot  antare e NATOS?Medet sa ja uli vleren NATOS ! Si mundet xhanem e hairit nje repart arakadashesh  te drejtuar nga nje Arkadash tipik, qe e ben beli se largu se eshte   me shume  bufon se sa hairli...!

 Dhe ne  Evrope,  nuk mund te na ofrojne perspektive per  qoshe aty, banditet, hajdutet dhe kusarte, ne se nuk do te kemi ne krye intelektuale idealiste.Se pari mua personalisht nuk me shqeteson vajtja  ose thene me ndryshe paranimi i statusit , por mungesa e nje strategjie zhvillimore per te ecur gjer mu  aty.Ketu mileti si opinion dhe vertetesi zhvillimore eshte me gjunje te prere e disa shqetesohen pse nuk ecem gjer tek satusi..!

  Jo po e ka fajin Edi Rama! Turp per nivelin intelektual te djemve e vajzave te ketij vendi, ketu a ne filifistun qofshin, qe nuk hedhin dy gisht  uje ne nje tas dhe te shikojme vehten, tere Albanistanin se ku kemi katandisur.

  Kjo qeverrisje  prej totalisht  te pa aftesh, e cila si per ti kerryer tere themeline  perspektives edhe kusare e gjithçkaje me vlerë  e erë malli e pareje dhe dashkemi dhe... te bijen e priftit , dmth Statusin.

Sakën ! 

Ncncnc.  

Cfare ka bere Tahiri ne "fmini" mor amani, se na beri kurioz.  

Se per 2013 e morem vesh qe do e lere ne hije 2009 dhe 2011 per nga bemat.  

Per Alidemsin

Krist Maloki

Lindor apo Perendimor

Lindorizma shqiptare është një sistem mendimesh, ndjenjash dhe instinktesh, si çdo sistem tjetër jetese, me një botëkuptim të tijën.

Si më të parën karakteristike të lindorit shqiptar marrim proverbin e çdo qelepirxhiu të pashpirt: “Haja qenit, pija qenit”. Lindori shqiptar i pret të gjitha të mirat për vete – qelepir – nga të tjerët; bota për të është një burim i pashterun mjetesh, qejfesh e lezetesh të cilët ai i shfrytëzon me çdo mënyrë e metodë, pa pyetur se ku nget e ku vret. Detyrë të ndershme apo sakrifica vetmohuese ndaj botës pranë nuk njeh kurrë lindori shqiptar. Përkundrazi ushujza lindore, e pangijshme, i ngjitet trupit të përbashkët dhe shoqëror dhe ia thith gjakun pa asnjë droje e kujdesje. Dhe në vend që të turpërohet për veprën shkatërrimtare të veten, lindori shqiptar bëhet edhe ma kryenalt, ma kapadai, ma qejfli.

Lindori shqiptar nuk njeh turp, ai s’ka cipë që t’i nxihet. Lindori shqiptar është i zoti për të gjitha turpet. Shet babë e nane, besën e nderin e vet, për mos me thanë: shpirtin e trupin e vet; vetem e përvetëm që t’i shkojë kungulli mbi ujë. Idealet e lindorit shqiptar janë kolltuku e llokma; dhe për t’i siguruar vehtes këto të mira ai përdor çdo mjet: bëhet kur e do nevoja edhe patriot edhe tradhtar, monarkist e bolshevik, përparimtar e reaksionar, e bile edhe shok i fortë me të tjerë. Porse në shpirtin e vet është Lindori kryekëput rrënimtar, është shkatërrues dhe bashkohet me të tjerët si ato ujqt që vejnë së bashku në pre, por që e shqyjnë shokun e vet kur dobësohet apo plagoset udhës. Sepse Lindori shqiptar i ka instinktet e ujkut vetjak, të ujkut tek.

Vendi ku ushqehet dhe majet Lindori shqiptar është atdhe për te. Jo sepse e don, por sepse e shfrytëzon; dhe e shfrytezon pa pikë turpi, dhimbje e kujdesje.

Është gabim kur thuhet se Lindorizma na ka ardhur fillimisht nga Azia, apo nëpërmjet fesë mohamedane, apo edhe nga populli turk. Jo kurrsesi, Lindorizma e jonë është një dhanti fatale e krishterimit euro-aziatik. Po spjegohem! Ne shekullin VIII, aty kah viti 740 e.s., do me thanë 600 vjet para se me shkelë turku në Atdheun tonë, Shqipëria u bë province e Bizantit, nën Leonin III. të quajtur Isaurios. Dhe nga ky despot i tmerrshëm u ngushtuan të gjithë shqiptarët me u nda nga kisha romake (perendimore) e me u fundos ndër labirinthet e errta të kishës bizantine (Lindore) të atëherëshme. Por s’ishte aq fort ndamja (skizma) kishtare sesa ai shpirt i administrates bizantine, plot angth e myk, që u pllakos si një shpirtër i zi, si një hije murtaje mbi mbarë kombin shqiptar. Turqia ka qenë trashëgimtarja dhe kujdestarja e mirazit bizantin, dhe kësulja e kuqe – një krijesë greko-bizantine – u pranua si një simbol i atij trashëgimi.

Se ç’don me thanë shpirt bizantin e di pothuaj secili që ka lexuar ndopak fletët e historisë së kulturës. Mjafton të përmendet se bizantizmi historik është po njëlloj me Lindorizmën shqiptare që u përshkrua më lart. Shqiptari i shkret ia ka thithur lëngun asaj bizantizme shkatërrimtare brenda 12 shekujve të kaluar – qysh nga viti 740 – dhe është kalbur dalëngadalë në trup e në shpirt të vet, duke iu shprishur kësodore fuqitë e tij më të thjeshtat e më fisnike bashkë-kombëtare. Shqiptari dikur ka pasur nje dashuri të përvlueme dhe një besim të pafund ndaj Zotat e qiellit e të tokës, ndaj vendit dhe trashigimit të të Parëve dhe ndaj vllezërve të vet shqiptare.

Vala aristokratike dhe drita politike-filozofike që dridhen edhe sot në amanetet e pluhurosura të Kanunit të Lekë Dukagjinit dhe ndër sa e sa tradita malësore-shqiptare lenë me kuptuar lartësinë shpirtërore dhe heroizmën vetflijuese të të Parëve tonë dikur.

Porse të gjitha ato veti të larta e bashkë-ndërtuese shkuan dëm e huq nëpër hejmin shkatërrues të bizantizmës. Sepse si në mbarështrimin shoqëror e politik, d.m.th. ndër marredhëniet e shqiptarit me shqiptarin dhe ndër marrëdhëniet e shqiptarit me shtetin e tij u fut e u përhap shpirti bizantin si një epidemi rrënimtare dhe e deformoi karakterin e drejtë të shqiptarit në një bollë amorfe. Si i tha nënprefekti djalit të ri që po hynte rishtas kryetar komuneje: “Biro, ato që ke mësuar në kurse e libra hidhi mënjëanë. Po deshe të jesh një nepunës i mirë, të lavdohesh dhe të nderohesh, mbaje popullin me premtime. Sille vërdallë nga një ditë në tjetren, deri sa të mërzitet dhe mos i kryej ndonjë punë”.

Vet djelmnia e shkolluar e ka gabim kur kujton se perendimorja përmbahet vetëm ndër veshje e mbathje evropjane, apo në të ndëjunit plot kotësi nëpër sallone, apo edhe me kryerjen e ndonjë detyre sa për formë e për të rrëmbyer një rrogë të majme, etj. Perendimorja e vërtetë tregohet pikësepari në kryerjen e një detyre të ndershme, fund e majë për hatër të asaj detyre dhe pa qenë i shtyrë nga zori, nga ndonje dëshirë e prujtun apo nga shkëlqimi i ndonje fitimi marerial. Bile perendimori i vërtetë karakterizohet nga menyra se si ai i ngarkon vetes me vetdashje detyra të rënda, jashtë detyrave të zakonshme e të domosdoshme. Heroizëm s’kerkohet prej askujt, porse lartësia morale e një perendimori matet me graden e vetmohimit dhe vetflijimit rreth nje ideje të lartë, rreth nje ideje që s’ka punë me kolltuqe apo llokma.

Detyra e përditshme e një perendimori është: Vepro gjithmonë në një mënyrë të atillë që sjellja jote të jetë shembull dhe rregull mbarëvajtjeje për të gjithë; sillu si njeri i butë me të tjerët, pa hile; pranoje, nderoje dhe çmoje çdo njeri pa qëllime dhe prapamendime lindore. Dhe këto të gjitha kërkohen dhe detyrohen tek çdo njeri – i madh a i vogel, pasanik apo i varfër, shkollar apo bilmez – jo nëpër premtime materialiste apo friksime fetare, por vetem e përvetëm në emër të një njerëzimi të lartëm, i cili mbështetet mbi ato të drejta hyjnore që kanë mbirë në zemrën e çdo njeriu pak a shume normal. Dhe shpirti fisnik i një perendimori është pikërsiht ajo dhimbje mëshire dhe flijëplotë që drejtohet kundrejt çdo krijese nevojtare, por sidomos kundrejt çdo njeriu fatmjerë, kundrejt çdo populli varfanjak, e më së forti kundrejt kombit të vet në rrezik.

Gazeta “Përpjekja Shqiptare” 1937

Ah shejtan, shejtan, e lexova ket dhe desha ta postoj si teme me vete, por i bindur se adminet nuk ma varin fare, e lashe....kjo eshte vertete nje teme per tu lauruar ketu ne peshk. Ketu e kane zanafillen te gjitha te keqijat tona si shoqeri....kjo eshte nje esse e sakte, dhe nje pasqyrim i shoqerise tone, nuk ka ndryshuar as dje e nuk po ndryshon as sot.
ps
Se ku kam lexuar nje autor italian, qe flet per diasporen arberore ne itali, pas Skenderbeut. Po te njejtat fjale, po te njejtat fakte, si para 500 vjeteshs edhe sot.....

Statusi iku, po themi per faj te opozites meqe keshtu do stavri dhe boisa. Po ca ti bejme 33 kapitujve? Po te shofesh konkluzionet ne fund te cdo kapitulli duket qe shteti pothuajse s'ka punuar hic kete vit (little progress, no progress, moderate progress, asgjekundi substantial progress). Per punet e perditshme nuk i pengon opozita, rrogat po se po i kane marre se neve taksat i kemi paguar, c'mutin kane qe s'punojne?

Po nuk kane kohe te punojne per shtetin keta shtetaret. Te gjithe jane me biznese private, me koncesione dhe licenca per ti shitur. Jane te zene me marketingun e e pasurive te vjedhura. Pastaj kur kane me vehte gjysmen e popullit qe i beson per te gjitha pallavrat qe thone pse te shqetesohen?

Nuk shqetesohen deri sa gjysma tjeter beson pallavrat e opozites.

Nje gje ben ky refuzim i dyte i statusit te kandidatit, eshte heqja e legjetimitetit te klases politike shqiptare dhe nxjerrja jasht loje e te vetmes  pseudoideologji (eurointegrizmit) qe bandat konkurruese perdorin si retorike boshe per te budallepsur popullaten.  Nqftse dhe ne kete nderrmarrje te tyren prej majmunesh servile, ata deshtojne athere shume me sot se kurre ka ardhur koha qe keta te perfundojne ne kazanin e plehrave.

Sfide e hapur per te gjithe peshqit per te gjetur 1 "faj" te opozites ne 23 pikat e meposhtme te marra direkt nga Raporti.

1- The violent incidents of 21 January 2011, which led to the death of four demonstrators, amplified the climate of mistrust not only between political forces but also vis-à-vis State institutions.

2- The controversial process and outcome of the mayoral election in Tirana.

3- There have been some serious efforts to establish inter-party cooperation in the European Integration Committee, chaired by the opposition, in particular to work on the Opinion follow-up action plan.

4- There is still lack of administrative capacity in Parliament, and the politicisation of appointments which hampers the independence and professionalism of staff, remain a cause for concern.

5- In particular, the determination of the results of the Tirana mayoral election became a highly controversial process and the decisions of the Central Election Commission (CEC) were taken along partisan lines, lack reasoning and included inconsistencies. Political and legal controversy also occurred with regard to the handling of appeals by the Electoral College, in particular regarding Tirana.

6- Parliament has not yet ensured an orderly hearing and a vote on constitutional and high court appointments, which is a key priority of the Opinion.The functioning of the civil service continues to suffer from politicisation, in particular as regards appointments. Implementation of Prime Ministerial (PM) Order of October 2010 setting a maximum limit of 2.5% temporary appointments in civil service positions remains poor. Evidence of proper implementation of the PM order still has to be provided. The Human Resources Management Information System (HRMIS) is not yet operational and its database is incomplete.

7- The capacity of the Department of Public Administration (DOPA) was further increased by four additional staff and it can be considered as adequate overall. However, in the institutional context, it lacks the authority to play its role effectively. DOPA's capacity to collect and elaborate data from Ministries and to draft relevant reports remains insufficient. Data on the recruitment of civil servants since the adoption of the PM order in October 2010 are incomplete and not up-to-date.

8- The Training Institute for Public Administration (TIPA) has encountered serious difficulties in implementing planned training activities, and at the same time has had to cope with a substantial reduction of its operational budget.

9- Implementation of the existing laws and administrative acts remains weak. In the institutional context, DOPA continues to lack sufficient authority to take up its role fully. Establishing an independent, merit-based and professional civil service free from political interference has yet to be achieved.

10- No further progress has been made as regards the independence of the judiciary. There have been concerns about undue interference or hindrance of independent investigation and prosecution of possible criminal offences following the events of 21 January, which saw the death of four demonstrators.

11- No progress has been made in combating corruption within the judiciary.

12- Working conditions in courts are still poor in general and hearings often take place in judges' offices, which hampers transparency and efficiency. There is still no sound and adequate system of training for court administrators.

13- Criminal proceedings in the so called Gërdec case (the deadly blast in 2008 which killed 26 people) have so far included 152 hearings. There is a risk that unjustified and persistent delays in proceedings prevent fulfilment of the principle of a fair trial as enshrined in the Albanian constitution.

14- Enforcement of court decisions is weak, in particular in cases where state institutions are the defendants.

15- Little progress has been made in developing a solid track record of proactive investigations, prosecutions and convictions in corruption cases at all levels, which is a key priority of the Opinion. In particular, investigation of medium and high level corruption cases is rare.

16- Following the events of 21 January, exceptional visits were made by both the Committee for the Prevention of Torture and the Commissioner for Human Rights of the Council of Europe. The latter underlined the need for thorough, impartial and credible investigations into these events and called for the persons responsible to be held accountable.

17- Cases of ill-treatment and excessive use of force continue to be reported, particularly during arrest and police custody. Such abuses were for instance reported in the aftermath of the events of 21 January 2011.

18- Concerns have been raised in a number of cases over what media outlets describe as biased application of fiscal rules, financial pressures and bias in judicial proceedings. There has been a case of violence against a journalist who was attacked by unknown assailants on grounds reportedly related to his work. Editorial independence continues to be hampered by political and business interests, which also leads to self-censorship. No measures have been taken to enhance transparency in media ownership.

19- Overall, there has been limited progress on completing the legal framework on the media. More efforts are needed to ensure media independence and freedom.

20- There has been little visible progress in developing a comprehensive strategy for property reform, which is a key priority of the Opinion, or for reforming the relevant legal and institutional framework.

21- The Government has not communicated a timetable for enforcement of ECtHR judgements regarding property rights.

22- Lack of secure property rights and weak enforcement of the rule of law remain causes for concern.

23- Overall, weaknesses in the rule of law and widespread corruption are continuing to have a negative effect on the business environment.

prandaj ishte nxef aq keq sala sot?

10- No further progress has been made as regards the independence of the judiciary. There have been concerns about undue interference or hindrance of independent investigation and prosecution of possible criminal offences following the events of 21 January, which saw the death of four demonstrators.

Sepse ata qe flasin per "ngjarje 21 Janari" jane horra dhe lavire 21 Janari. Ta mbaje me shnet Fuleja megjithe Cathrine Ashton smiley

Ka kaq kohe qe ve re ne CNN cdo dite spote te panumerta turistike dhe financiare per Malin e Zi,Maqedonine,Azejrbaxhanin,Kazakistanin,Polonine,Serbine,....por asnje spot per Shqiperine...Kete jave CNN ja ka kushtuar eksklusivisht Maqedonise...Nje vemendje te vecante i ka kushtuar biznesit te Maqedonise dhe promovimit te tij duke marre ne intervista emra te njohur te biznesit qe operojne atje.....Asnje promovim,as per biznesin dhe as per turizmin..zero...

Si më të parën karakteristike të lindorit shqiptar marrim proverbin e çdo qelepirxhiu të pashpirt: “Haja qenit, pija qenit”.

Qysh thohet NAZI n'gegnisht?

Nje rob me emrin Krist Maloki... tuj i sill ortodoksve n'37-ten!! smiley

Ky po qe e don Shqipnine pa dallim feje dhe krahine! smiley

 

p.s.

Kot me pyt, ca gjurmash t'tjera intelektuale ka lane zoti Maloki pervec farketimit te tolerances fetare? 

 

Inteviste me Stefan Fule

Top Channel 

Shqiperia deshtoi per te dyten here qe te fitonte statusin kandidat. Cili do te ishte komenti juaj ndaj nje vendi qe e konsideron si prioritet paresor integrimin europian, por i cili nuk permbush kushtet e nevojshme?

Fyle – Deshtoi per te dyja, si per statusin kandidat dhe per nisjen e bisedimeve te anëtaresimit. Une mendoj se perfundimi me i rendesishem eshte qe ne nje pjese te madhe ky vit u humb me vazhdimin e ngercit politik. U perpoqem te jemi sa me objektive qe ishte e mundur ne vleresimin e progresit per permbushjen e 12 kushteve prioritare qe ne identifikuam vitin e kaluar, por dhe ne kete raport progresi une shpresoj se mund te shihni nje tablo objektive, nje lloj “skaneri” mbi “shendetin” e Shqiperise, per “shendetin” e saj europian.

Dhe fatkeqesisht mund te themi se asnje prej atyre ceshtjeve nuk u dorezua e plotesuar. Tashme, ndoshta nuk eshte me e rendesishme qe te shohim pas, dhe te perpiqemi te shohim cfare ndodhi dhe perse. Mendoj, se ka ardhur koha qe te shohim drejt se ardhmes. Une shpresoj qe raporti i progresit, pjesa qe lidhet me Shqiperine, mund te jete njekohesisht edhe nje zile alarmi per te zgjuar politikanet atje, por dhe inkurajimi serioz i radhes per politikanet qe te kapercejne mosbesimin personal, i cili sic duket, nuk lejon qeverine qe nga ana e saj te krijoje kushtet per nje proces gjitheperfshires europian dhe opoziten qe te luaje rol konstruktiv ne ate proces.

Mendoj se te dy paleve u nevojitet shume pune per te rifituar ate besim. Ne kemi identifikuar ne raportin e progresit dy ceshtje per te cilat do te ndihmonin per te fituar kete besim: ne njeren ane eshte reforma zgjedhore, e per kete ne po ndihmohemi nga OSBE dhe Komisioni i Venecias, dhe ne anen tjeter eshte permbushja e 12 prioriteteve kyce, ku nevojitet bashkepunimi mes qeverise dhe opozites, nje parakusht ky ne vetvete me qellim qe Shqiperia te permbushe sipas planit te saj te aksionit listen e 12 prioriteteve kyce.

Tani qe nuk e morem kete statusin e kandidatit... cfare? Sa e veshtire per te ndryshuar kete mentalitetin e viktimes. "Obobo te mjeret ne, nuk e kaluam provimin me Evropen. Kushedi cfare gjeme na pret". Dhe kur, tani kur Evropa nuk di ku te coje b*then e vet! Hajde popull shqiposh hajde, jo 20 vjet, po edhe 200 vjet sikur te kalojne, genin e viktimes e kemi aftesi ta trashegojme, brez pas brezi.
A ka degjuar ndonjeri qe nje vendi (demokratik) t'i kerkohet qe pozita dhe opozita te jene me nje mendje?! Pse nuk behen me nje mendje pozita dhe opozita ne Greqi, kur vendi i tyre po u iken per lesh, dhe ndoshta ky lloj uniteti mund t'u hyje ne pune me shume se ne? Po Italia, Spanja, etj.
Pra, morali i historise, sipas nivelit tim modest intelektual. Evropa nuk do te kete brenda kufijve te vet nje shtet me shumice muslimane. Sado te perbetohemi ne, e sado t'i imitojme ne cdo aspekt, kjo s'ka per te ndryshuar (per me shume, lexoni "European Declaration of Independence" nga Breivik (ai qe vrau ca ne Norvegji para ca kohesh)). Dhe cfaredo kriteresh qe te permbushim, do kete kritere te tjera. Dhe une vecse mund ta imagjinoj gajasjen e atyre palloshave te Brukselit, qe per cdo gje qe behet, shoqerohet me refrenin "Keni dhe shume per te bere".
Se kush ishte njeri (a me shume) me siper qe po himnizonte Serbine. Vari Tr*apin! Pse nuk kerkon azil ne Serbi, me siguri po ia japin. Ky eshte viktimizmi i ngritur ne kult! Mua vetem neveri me ngjall, po shpresoj qe viktimave qe e perjetojne kete viktimizem te pakten t'u japi ndonje ndjesi me pozitive.
Ore po cfare prisni nga Evropa, pyes une naivi? A ka qejf ndonjeri te perfundoje si Greqia? Dhe te mendosh qe per Greqine, miliardat e eurove po i numerojne me nga 100. Per neve as nuk do e rr*nte njeri per ndonje kacidhe.
Edhe prape Greqia, 30 vjet antare e BE, 9 vjet antare e Eurozones, po vazhdon me ngadhnjim te plote rrugen drejt.... gremines. Qenia ne Evrope nuk i hyri ne pune. Po neve, per cfare na duhet, meqe ra fjala?

hajde, hajde... lol

s'e di ca flamuri eshte ai, por duhet te jete i ndonje vendi nen diktature

opozita dhe pozita gjejne konsensus per ceshtje madhore ne demokraci

kjo eshte ideja, dhe s'duhet te rrifen e te priten

s'kane faj keta politikane. Kane popull te tille, pa bejne

E ka derguar doktor "adhamudhi" andej nga Azerjbaxhani smiley

Nga i gjithe komenti im, e vetmja gje qe te ngeli ne mendje ishte ... flamuri. Varja, e mbyllim ketu debatin bashke.

Flamur i cuditshme, jo per gje por na beri pershtypje

Ti a e beson vertet qe ne plotesonim ndonje kusht te hapej ajo drita jeshile?......Mus u influenco nga "klima e bukur e Azerjbaxhanit"...Me kthe nje pergjigje te sinqerte smiley

Kushtet, ndoshta jo!
A ka ndonje ne BE qe i ploteson? A nuk te duket qe menuja e kushteve dhe kritereve gjithmone zgjatet, e zgjatet! Nqs i ndjek rregullisht lajmet, ndoshta kjo mund te kete rene ne sy.

Nqs se ty te duken "kushte" : Zgjedhjet e lira dhe shteti ligjor..Atehere shko apliko per Unionin Afrikan se edhe ate dhe e ke shume smiley

Jo, me ngeli ne mendje kjo. Prandaj dhe te shpjegova c'eshte konsensusi. E kunderta e asaj qe ke shkruar. Normalisht qe e mbyllim debatin. Ti s'e ke idene per ca po flet.

A ka degjuar ndonjeri qe nje vendi (demokratik) t'i kerkohet qe pozita dhe opozita te jene me nje mendje?! 

nje shtet me shumice muslimane

Kete konkluzion nga e nxorre?

Nuk e kapi rrushi dhelpra barkethate dhe tha qe eshte ende i pabere...ka nja 2 vjet qe qendron varur ai bistaku i rrushit por s'eshte pjekur akoma..

goldman..Andej nga Baku, Azerjbaxhani si po ben koha?...pa lere Evropen ketej, se je ca si larg per ti kuptuar problemet e evropes....

Edhe ca me kujdes, m... se "thone" se e kane mbushur ruset me mbetje radioaktive andej smiley

Hahaha, pas pak ditesh prape flamuri kuq e zi do jete tek user-i im (ndryshe nga i yti), s'eshte kjo ceshtja.

Nuk jam mercenar qe ndyshon flamuret cdo dite..... smiley

 

Censusi i kohes se Zogut (nuk mbaj mend vitin).
Plus, ne pothuajse cdo reportazh qe kam degjuar / lexuar ne media prestigjoze, ky detaj nuk lihet pa u vene ne dukje.

Meqe ra fjala te censusi i kohes se Zogut, as census ka qene por nje percaktim kshu arbitrar bazuar mbi shifra osmane te vilajeteve shqiptare (Zogu kishte nen zoterim vetem copezen qe na lane "aleatet e medhenj" ne 1913).  Percaktimi arbitrar eshte bere me 1930-ten, egzaktesisht 81 vjet me pare.  Qe athere vete regjimi Zogist ka bere nje cfetarizim te shoqerise, qe kulmoi me regjimin komunist dhe ndalimin e praktikimit te fese me 1967, mbylljen e gjithe objekteve fetare, e pushkatimin ose burgosjen e prifterinjeve e hoxheve.  Edhe trancizioni kaotik s'i ka bere shqiptaret fetare nje grahme, ne mos i ka cfetarizuar me shume.  Pra me pak fjale, eshte e pasakte te thuash qe kemi nje shtet ne shumice myslimane.  Mediat prestigjoze s'jane aq prestigjoze kur pohimet e tyre i bazojne ne nje pseudosensus 80 vjecar.

I nderuar, nuk e di sa kohe ke qe ke ndryshuar kontinent, dhe i sheh gjerat me syrin e nje amerikani. Ke gjithe simpatine time per kete. Por... Hello! This is Europe, madje me keq akoma, Ballkan, ku fqinjet tane na kane vrare e prere ne emer te kryqit (pa asnje nencmim per shqiptaret e krishtere). Ky ishte rezultati qe fqinjet tane arriten ne 1913, me bekimin e Evropes k*rve. Any questions?

S'po i ve ne dyshim keto qe thua, por i'u duhet vene ne dukje ketyre Eurokrateve me gjithe mediat prestigjoze qe pohimi se jemi shtet ne shumice myslimane eshte i pasakte. Je shtet ne shumice pragmatiste qe s'praktikon asnje fe semite ne menyre aktive, por per pune mode here mbas here ka qejf te deklarohet si kshu apo kshu meqe ka pas nje stergjysh qe e ka praktikuar filan fe.

Dmth BE-ja na ka fut Salen qe te mos na fuse brenda, por ne do t'ia fusim nepermjet regjistrimit te fundit?

Shqiperise i refuzohet statusi?? Po me kete gjendje qe jemi ne, normal qe po... do ishte e habitshme sikur te ndodhte ndryshe!!

Goldman ka thene dicka te vertete.  Ne jemi ne gjendje skandaloze, por dhe Bashkimi Sovje...ahem...Europian eshte nje katastrofe ne proges me krizen marramendese te borxhit, qe kerkon o bashkim fiskal dhe reduktim sovraniteti e pavaresie te shet-kombeve te tij, o nje shperberje shkalle-shkalle te vete bashkimit.

Pra bandito-politikanet tane ne dy brigjet e lumit na kane treguar prralla me mbret per euro-integrizmin, se sic duken bathet euro-integrizmi s'qeka aspak fushe me lule e neve s'na duhet para se te konsolidojme kombin.  Cfare e ben kete pune akoma me qesharake, eshte qe bandito-politikanet tane deshtuan dhe ne futjen e shtetit perendimor brenda mundesive per te qene ne prralle.  S'e di cfare pritet me, qe t'iu futet rruspa te gjitheve pa perjashtim e te groposen si plehra.

Duam s'duam jemi te lidhur nga te gjitha anet me BEne keshtu qe eshte e pamundur qe nje vend "anemik" si ky i yni ti shmanget BEse....Fatet tona jane te lidhura drejtperdrejte me "Perandorine Franko-Gjermane"

Kete kisha edhe une parasysh kur fola per "viktimizem". Falemnderit qe e perforcove argumentin tim.

Dhe pastaj bertasin me te madhe "Nuk behet Shqiperia ndonjehere jo!"

Goldman ne jemi dhi e zgjebosur me bishtin perpjete.....Kjo i thote te gjitha

Sa per Serbine qe zure me lart...Realiteti eshte se ajo eshte Evrope(na pelqen ne apo jo!) ndersa realiteti eshte se ne jemi Albanistan(nuk po ta them nga konteksi fetar)..Por nga konteksi kulturor,demokratik,infrastrukturor,ekonomik,etj....Jemi te fundit ne Evrope dhe Ballkan..Ku ti kerkojme fajet?...Tek politka, por me teper tek vetvetja se i kemi lejuar ata politikane te na shkelin me kebe dhe na kane kthyer ne rrogozin e Evropes..."Sta ka fajin Evropa ty se nuk je i afte te krijosh nje shtet te mirefillte deokratik"

Ka 8.5 milione shqiptare ne ballkan, e po te bashkohen ata e trojet ku banojne ata ne nje njesi administrative nuk jane hic dhi e zgjebosur.  Te lypurit, te qurraviturit e te qarit se je dhi e zgjebosur nuk te zhben zgjebosjen por pikerisht te ben me te zgjebosur.  Duhet te kesh vullnet t'a permiresosh veten e jo te shtrish doren per pak lemoshe.

Po dhe faktet po ju tregojne gjithe ketyre 8,5milione shqiptareve se nuk jemi te afte te qeverisemi...Epiqendra e shqiptarizmit, Shqiperia fatekeqesisht eshte  vendi me i prapambetur ne Ballkan(kete e them me dhimbje)..

Po arrijne kosovaret te bejne zgjedhje te lira(me disa vjet shtet) por jo Shqiperia...E cshembull mund te japim per bashkekombasit e tjere perreth?....

PS:Ne Kosove  ka rol vendimtar faktori nderkombetar i cili menaxhon zgjedhjet atje..

NQ so do te flasim per kodra mbas bregut atehere le te flasim per bashkim trojesh, por c'bashkim trojesh pret ti kur shteti "Ame" ju ofron vecse regres

Kush jane keta "ne" qe s'jemi te afte te qeverisemi?  Shqiperia se pari, eshte nje entitet qe perben te gjitha trojet etnike shqiptare, dhe shteti te cilit ti i referohesh eshte shtet i disa trojeve perendimore shqiptare, pra shteti perendimor.  Epiqender e shqiptarizmit? Shume larg sa do thoja, sidomos kur eshte e qeverisur nga mbeturina komuniste te regjimit te kaluar.

Kodra mbas bregut eshte te flasesh per shtet ame, e paaftesi qeverisese.  Une bashkimin e trojeve nuk e pres te me bjeri nga qielli, por eshte dicka qe ne shqiptaret duhet te bejme.  Eshte pikerisht ky copezimi ne pashalleqe qe ofron regres, qe mbart dallkauke e batakcinj si ne perendimor, verior, apo ne lindor.  Bashkimi do i dizinfektonte keto mbetjet helmuese pas asnje problem.

Ne shqiptaret....Per c'entitet flet ti kur se i afte te ngresh breket qe po te bien?...Per centitet flet ti kur keta tanet e kane kthyer falmurin ne rrogoz...

Po Jemi entitet, gjithe epiqendra e kombit shqiptar eshte Shqiperia(kete e di dhe bufi)..Por kur epiqendra eshte katandisur ne shtet bananeje, cdokush do ktheje koken menjane....Perpara pavaresise shumica e kosovareve ishin pro bashkimit kombetar, kurse tani ata jane kthyer ne minoritet!..pse?..se e pane se c'palo shtet jemi...I jemi gjunjezuar gjithkujt(perfshi greket,serbet dhe maqedonasit)

Shiko po te vazhdosh me psikozen e viktimes duke thene qe s'jemi te afte te ngrejm breket, athere me vertet s'ke per t'i ngritur breket.

Edhe njehere Shqiperia eshte nocion i parealizuar akoma ne terren si njesi administrative.  Shtetin perendimor une s'e shoh si Shqiperia, por si shteti perendimor.  Sa per kosovaret, sondazhet vazhdojne te tregojne qe 80% e tyre jane per bashkim kombetar, dhe ky bashkim eshte ceshtje parimore e jo ceshtje se sa palo shteti eshte ai perendimor.  Ne bashkim, palo shtetaret andej e kendej do fshihen nga faqja e dheut me shpejtesi marramendase, se politikat percarese, krahinoro-klienteliste te Berishes, Metes, Rames, Thacit, Haradinajt etj. s'do perfillen me duke ditur qe forca nacionaliste si VV do kene terren te gjere veprimi dhe mbeshtetjen perkatese.

O shqiptar ku e shikon ti nocjonin e viktimes? Kritika dhe viktimizim jane dy gjera krej te ndryshme...Une nuk jam idealist por eci me kembe ne toke.Une shoh realitetin dhe nuk flas per lakra ne kopesht..C'te them une ty qe jemi superfuqia energjitike? apo Zvicra apo Norvegjia e Ballkanit te qetesohet "egocentrizmi yt nacionalist"..Une E quaj te bardhen- te bardhe dhe te zezen - te zeze. Keto endrrat utopike se nje dite do bashkohemi jane larg realitetit ! Ne shqiptaret nuk behemi nje mendje ne nje palament apo tavoline kafeneje jo me te bashkohemi si komb.....Po qe se nuk ndertohet apo fuqizohet Shqiperia, harroji keto enderrat boshe per bashkim kombetar apo lakra ne kopesht...

PS: Qipriotet jane Greke por asnjehere skane dashur te bashkohen ne nje shtet me Greqine.. smiley

E shoh te fakti qe gjithmone thua ne s'kemi breke ne bythe, ne jemi ashtu e keshtu.

Ti nuk ben kritike te shendoshe, por vetem shfryn me kompleks inferioriteti.  Nuk te thote njeri te thuash qe jemi superfuqi energjetike, por ne nje shtet te bashkuar i kemi potencialet te behemi edhe fuqi energjetike.  Ti je aq i pashprese sa nuk denjon te flases per potencialet qe kemi, dhe e ke veshtrimin shume te shkurter deri te rrezimi i Berishes qe mund te jete shume i shpejte.  Me pak fjale, kenaqesh me pake.  Kur thua harroji endrrat boshe per bashkim kombetar, vulos vullnetin tend per te qene i ndare ne pashalleqe e per t'u qeverisur nga Berisha i rradhes.

Kritika edhe nje here nuk ka lidhje me inferjoritetin..ApatiasmileyO..Inferioret fusin koken si struci ne rere nuk kritikojne...

Enlighten me?: Kush qenka ky Mesia qe do bashkoje trojet shqiptare?...oups..Lapsus desha te thosha..Kush qenka ky Mesia qe do bashkoka 8,5milione mendje? qe te funksjonojne per nje qellim te vetem "madhor"?....Edhe nje here te thashe perpara se mund te flasesh per nje platforme bashkimi kombetar duhet forcuar shteti shqiptar dhe jo te flasim ne menyre utopike si puna e cifuteve "per token e bekuar" qe ky bashkim do te zgjidhe gjithcka...

S'ben kritike konstruktive por vetem ben nihilistin.  Inferioret nuk kane vullnet.

Nuk ka asnje mesi qe do bashkoje trojet shqiptare, por duhet te jene levizje te njekohshme ne te gjitha trojet.  Dhe keto levizje po fillojne e po ngrejne koken pak nga pak, dita dites e ndodhen jasht dikotomise se felliqur te bandito-politikaneve.

A e sheh c'po ben Thaci ne Prishtine? Po ben reforme zgjedhore si ajo Berisha-Rama ne 2008 e po mundohet t'i bleje deputete VV-se ngaqe e ndien zjarrin te bytha.

Vullneti duhet balancuar me realitetin...Sduhet fluturuar me presh ne by..e

Levizjet gjithmone do te jene te kordinuara nga politika perndryshe jane te deshtuara(E pe dhe vete VV nga OJQ kaloi ne fraksjon politik)...Duam s'duam keto jane ne dore te politikes dhe eshte naivitet se do te zgjidhen problemet nga "turmat" e paorganizuara..

 

Ti e mbeshtet VV-ne? Te duket gje turme e paorganizuar gje?

Per ke votuan kosovaret?...Per ke votuan shqiptaret?.(sa vota arriti te mbledhe VV?)....

PS: Per mendimin tim VV eshte nje nga levizjet me inteligjente ne entitetin shqiptar por megjithate....eshte e pafuqishme duke marre parasysh gjithe gamen e politikes shqiptare.....Nqs se do merrnin nje perqindje te konsiderueshme votash sic morren "True Fins Party" ne Finlande do flisnim ndryshe sot...Plus kesaj kemi faktorin"mjeran" te politikes shqiptare...Sikur edhe VV te fitonte zgjedhjet duhet te punonin ne nje frekuence me "Serbet e Tiranes", gje qe e shoh te pamundur...

14 deputete si per here te pare nuk eshte pak.  Kush e di sa do arrijne per here te dyte.  Faktori mjeran i Tiranes do eliminohej ose do behej si tip LSI-je, me impakt minimal, ne nje shtet te bashkuar.

Per momentin linja politike zyrtare e Tiranes eshte kunder bashkimit,(kjo do te jete dhe ne te ardhmen) keshtu qe shanset jane te pakta.

Linja politike zyrtare shkel kushtetuten e shtetit duke qene kunder bashkimit, dhe si e tille eshte paligjshme dhe nuk ka autoritet.  Linja zyrtare duhet bere cmos te hidhet ne plehra e te zevendesohet me nje linje nacionaliste.

Enjoy your Swedish flag!
Por te lutem, mos na bej moral neve se si duhet te ndjehemi ne vendin tone. Nqs nuk e ndjen vetem me pjese te ketij vendi, atehere eshte me dinjitoze te besh indiferentin sesa nihilistin dhe percmuesin. Nuk e them per nacionalizem, por me teper ne frymen e minimumit te respektit njerezor per tjetrin.
Une nuk e ndjej veten te fundit ne Evrope apo bote, dhe kete nuk e ndryshon dot as ti, as Fyle, as Rama, as Berisha.

My flag is in my heart not printed on my underwear

Tani nese ti do te jetosh me iluzjonet utopike Hoxhjano-Berishjane, kjo eshte puna jote :Une te them realitetin me fakte kokeforta ,te hidhura.....Une te tregoj pasqyren dhe te them ti hedhesh nje sy...PS: Nuk ta ka fajin pasqyra nese je i shemtuar....Duhet bere nje pyetje: Perse "jemi te shemtuar ?"...Nuk e zgjidh ceshtjen thyerja e pasqyres..Duhet kapur sapuni,brisku dhe te heqim llumin qe na pushtuar

Pohimi i mesiperm mund te ishte i pranueshem, nqs entiteti "pasqyre" do te ishte po aq i paanshem dhe objektiv sa dhe objekti "pasqyre". Ne fakt entiteti nuk eshte objekt ne rastin tone, me nje funksion te mirepercaktuar, por eshte subjekt, i cili, nqs vazhdojme me analogjine e pasqyres, nuk eshte prodhuar vetem per te riprodhuar imazhin qe ka perballe ne menyre identike, por ne fakt ka proceset e veta te brendshme, dhe te shfaq ate imazh qe i intereson CPU-se. Pra, mund te mos jete pasqyre, por nje ekran qe shfaq nje projeksion, qe ti mendon se eshte i yti.
Per ta permbyllur, objekti mund te kete cenet e veta, por pasqyra duhet pare pak me dyshim ne lidhje me funksionin e saj si e tille. Dhe mundet qe imazhi i vertete mund te mos jete ai qe "pasqyra" e BE-se projekton. Dhe ketu dallon syri kritik, nuk i "fut briskun" thjesht sepse e pa tek "pasqyra", sidomos kur "pasqyra" ne me shume se nje rast, ka provuar qe nuk di te riprodhoje imazhe identike te objektit para "pasqyres.

Nqs se pranon konteksin e eremitit per te cilin pasqyra eshte e panevojshme atehere kalojme ne perceptim tjeter te problemit.Entiteti une e shpjegoj se eshte shume mbrapa, nga ana kulutore..ekonomike...organizative se fqinjet..bej nje vizite dhe do ta kuptosh se perse e kam fjalen..Po ashtu dhe ata mijera shqiptare qe i ngjiten Malit te Zi dhe Kroacise me pushime e dine mire.Megjithate une dua te kaloj tek thelbi i problemit...Thelbi i problemit eshte mungesa e nje shteti te mirefillte shqiptar(se ky qe kemi eshte Republike Bananesh). Kuislinget analfabete qe kemi ne krye vec kane punuar nate e dite per zbehjen e faktorit shqiptar ne rajon..Me dyer te mbyllura dhe haptazi si kohet e fundit

Tani te kalojme tek pasqyra(qe ti e ngateron me ekran I-pad)..E verteta eshte se nuk jetojme ne kontinentin afrikan(ku nuk hyn ne pune) dhe rrethohemi nga nje "lloj qyteterimi" prej te cilit pretendojme te bejme pjese .Por me sa e kam vene re ne komentet e tua preferon "qyeterimin e jataganit" te kalifeve te shkretetires.

Kompleksi i Narcicistit "te shemtuar" thjesht te largon nga realiteti....Kur them te kapim sapunin dhe briskun e kam fjalen te pastrojme kellirat(politikanet) qe po na ndyjne vendin.. Ta pastrojme per veten tone, jo per BEne apo SHBAne se na kane zene rrenje parazitet dhe krimbat

"Entiteti une e shpjegoj se eshte shume mbrapa, nga ana kulutore..ekonomike...organizative se fqinjet..bej nje vizite dhe do ta kuptosh se perse e kam fjalen.."
Seriozisht?! Falemnderit per keshillen. Ne fakt fqinjet i kam pare te gjithe, rregullisht, kohe mbas kohe. Dhe sa me shpesh qe e bej kete, aq me i lumtur jam per pasaporten time qe thote "shtetas i Republikes se Shqiperise. Vleresuar ne te gjithe aspektet e permendura me siper
Fillin e arsyetimit tim nuk e kape fare... po nejse. Po pretendoj shume nga nje expat renegat, i cili (ose e cila, nuk po e kuptoj gjinine tuaj, ndjese per kete) eshte i fiksuar qe "Ne nuk behemi ndonjehere", dhe ne cdo dite ore e cast te jetes se vet mizerabel ne ate cep te globit, ku e ka ndare mendjen se ka gjetur parajsen, nuk rri dot pa projektuar nje superioritet, qe ne fakt nuk ekziston, mbi ish-"bashkevuajtesit" e tij / saj.
PS. Shpresoj mos te kesh verejtje per flamurin tim kesaj rradhe. Sikur flamuri yt te ishte grek, do vija bast qe do ishe "vaftisur" gjekundi. Kur te bjere diskutimi i Greqise, do te tregoj pak nga eksperienca ime disa ditore si turist ne kete vend rrumpalle.

Por fakten na flasin ca si ndryshe se fiqnjet kane nje turizem te konsiderueshem(Jo turizem refugjatesh sic regjistrohet tek ne)...

Tani ti krahason turizmin tone me ate te Greqise,Kroacise apo Malit te Zi?... smiley Je me gjithe mend ne gjendje "deliranti"...Perpara se te kalojme ne shifra, me thuaj nje kompani turistike nderkombetare qe ofron paketa turistike ne Shqiperi?...(Aty i ke te gjitha pergjigjet) smiley Greqia perfitoi nga turizmi kete vere krize, 10,4 miliarde euro smiley

Po marr shembull vetem nje nga operatoret kryesore turistike qe operon ne gjitha destinacjonet turistike...Thomson travel...Oups...Shqiperia as qe permendet ne harte

  • Kroaci   10,6 milione turiste(2010)
  • Mal i Zi  5 milione turiste
  • Greqi     16 milione turiste
  • Turqi     25 milione

Shqiperia raportoi 2,65 milione turiste(heqim ketu nga ekuacjoni 1,5milione emigrantet qe regjistrohen si turiste) na ngelen kosovaret disa mijera aventuriere dhe alpiniste qe ju qepen maleve(se plazhin e bejne ne Greqi)

Genjen BE apo zyra e Komisioneres kunder Diskriminimit? Me poshte pjesa e raport progresit te BE per Shqiperine ku raportohet se ka nje web te komisioneres. Nese e di kush adresen te ma thote, pls
 Some limited progress has been made regarding the implementation of anti-discrimination policies. The Office of the Commissioner for Prote
several awareness-raising campaigns and training events. The Office has been consulted on draft legislation. Its website is operational and complaint forms have been made available online. So far, only eight cases of alleged discrimination have been submitted to the Office, with two of them leading to recommendations from the Commissioner. General awareness, particularly at the local level, of the provisions of the Law on Protection from Discrimination among the public and key professional groups (law enforcement, judges, education and healthcare workers) remains low. Greater knowledge of the law among citizens and professionals is needed in order to ensure its successful implementation. NGOs working with the lesbian, gay, bisexual and transgender (LGBT) community in Albania have been strengthened in the past year. In July 2010, the Ministry of Labour, Social Affairs and Equal Opportunities organised a public event on the protection of human rights of LGBT persons in Albania. However, the increased visibility of the community has not led to any substantial improvement in overall acceptance of LGBT persons and they continue to suffer from discrimination and marginalisation. Several cases of violence and ill-treatment targeting the transgender community have been reported. Homophobia remains widespread, including on the part of public service professionals.

Po ta thojne troç europa, sikur ne gjermani te ishte parti opozitare , partia e hitlerit, gjermania nuk do bente pjese ne BE.
Ne si opozite kemi partin e hoxhes, e duam te hyjme ne BE !
Ngadale djema ngadale.

“ta bëj fytyrën më të zezë së këpuca. Unë të njoh mirë ty që nga fëmijëria, ndaj bëj kujdes” ... smiley

Papagajte vazhdojne me gogolin e Hoxhes (ne nje kohe kur Sal Pilafi esht zbatues i perikte i Hoxhizmit).... Debilizmi ka pushtuar co qelize truri te hemisferes se djathte

Jo po provoje po ta mbajti...

Ej po ti na the diku qe Hoxhizmi i evoluoi shqiptaret nga neandertale ne homo sapiens, apo jo? Tani nqftse Sal Pilafi zbaton Hoxhizmin pike per pike, ne ca do te evoluojme?

O Pakap, po lere te bjere pertoke nje here o djale, se s'behet qameti. Po m'vje dyshimi qe do jesh nje nga ata qe kane perfituar nga taksa e Bashkise, se s'ka si shpjegohet qe je me kaq vrull qysh ne sabah. smiley

Finis e dashur, trollit duhet t'i biesh ne koke qysh ne pike te mengjesit qe ta frenosh per mbasditen, plus sot jam zgjuar plot energji se kam bere nje gjum te fuqishem.  E shikon c'shkruan? Hoxhizmi thot s'e mohon njeri qe na evoluoi por ai beri mutacion ne Berishizem! smiley

Kurse une s'kam bere gjume shume te fuqishem dhe ndoshta e kam veshtire t'i dalloj trollet me te paren.

Tashti per t'i rene sa me shkurt ketij muhabetit te Enverit "qe na beri njerez", ketu ka nje te vertete shume te madhe, por qe fshihet pas te njejtave fjale qe perdorte Nano pijaneci kur thoshte "Enverin e kemi pase babe". Enver Hoxha me diktaturen e vet na ka "kufizuar nje identitet" si shqiptare. Qe nuk domethene qe na ka bere nje gje te mire apo te keqe, por qe na ka bere nje gje. Merre me nje therrime kripe si i thone, por mund te thuhet qe edhe Hitleri u "kufizoi nje identitet hebrenjve". Ne kete kuptim mund ta quajme Hoxhen nje lloj babai, dhe sic ti e di, babain s'e zgjedhim, e gjejme aty.

Disa e ndiejne si detyrim ta duan babain (shiko Nanon); disa thone s'e duam por s'dalin dot nga korniza e identitetit te babait (shiko Berishen); disa te tjere mundohen ta vrasin babain per te rilancuar nje identitet te ri dhe kjo ka taksen e vet (jo ate te leshit)... e keshtu me radhe...

Ketu une po i kthehem punes. Pakapshem smiley.

Po qe na beri dicka, s'e mohon njeri por qe te thuash na beri njerez kur na rrihte sic i rreh femijet nje pjanec edhe i droguar me crystal meth eshte marrezi.

Pune te mbare. smiley

Ty te ka rene tulla ne koke ...Nuk kam kohe te humbas dhe shpjegoj ty konteksin e atyre qe permenda me lart se tulla e ka bere punen e saj ......Vazhdo e shfleto ata librat e mitologjise se Perandorise se Shqypeve se mbase gjen ngushellimin atje  smiley

Mendje vogelsia eshte gje e madhe...

Illuzjonet nen efektin e nargjilese kane efekte anesore.....

Mendesia e skllavit dhe mungesa e vullnetit jane gjithashtu gje e madhe.

Nargjileja dhe crystal meth kane efekte gerryese per qelizat e trurit smiley

Po Hoxhizmi i evoloi shqiptaret nga neandertali ne homo-sapiens. Kete nuk e mohon dot njeri se ishim "Afrike" perpara Hoxhes.Kjo nuk do te thote se evoluam me ritmet e duhura,si fqinjet..Por patem nje fare evolucjoni(Arritjet me te medha qe arriti ne anen shoqerore, ishin barazia gjinore dhe eleminimi i fese)..Dhe evolucjoni ka ngecur aty, tek Hoxhizmi..Hoxhizmi ka pesuar mutacjon te peshtire ne Berishizem..Cdo popull-shtet ka evoluar ne menyra te ndryshme ne dekada kurse ne po i zbresim shkallet e evolucjonit me Sal Pilafin...Mos kujto se i them keto me kenaqesi...Eshte e verteta e hidhur, duam apo sduam ne..

Dhe ate "debat  katrani", nden efekte droge, me...  nje  djalin e vet dy   a tre here.Si per  te bindur kedo, se ka ikur  fare nga... YÇKALAJA.

Mos e prishni kaq shume gjakun o memedhetare se europa nuk iken gjekundi.Ne mos kete sene senene tjeter do ti bashkohemi.Ne shqipot nuk kemi asgje tjeter pervecse kohe.
Kënga e bilibilit

Vargje nga Arben Duka

Ç’ja thoshte bilbili,

Mbi Malin me Gropa,

Derën na e mbylli,

Sërish Europa!

Ç’ja thoshte bilbili,

Te Portë e Kalasë,

Mjer’o ne të mjerët,

Që mbetëm në klasë!

Ç’po ja thotë bilbili,

Në breg e në vreshtë,

Kësaj here kishim,

Një provim në vjeshtë!

Po vajton bilbili,

Lart e në Sopot,

As në këtë vjeshtë,

Nuk kaluam dot!

Po vajton bilbili,

Ta dëgjojmë ne,

Nuk kishim përmbushur,

Asnjë kusht për be!

Prapë vazhdon bilbili,

Pyjeve me pisha,

Te një bisht’i urës,

Prapë na la Berisha!

Po vajton bilbili,

Këngës i ra flama,

Po Berisha thotë,

E ka fajin Rama!

Po vazhdon bilbili,

Në avaz të tija,

S’e ka fajin Rama,

E ka qeveria!

Nuk pushon bilbili,

Në stanin e dhive,

Këtu qeverisja,

Është primitive!

Po këndon bilbili,

Në rrugë e sokake,

Qeveria është,

Fare qesharake!

Se ç’ja thotë bilbili,

Zog me zë të butë,

Punët po na venë,

M.. edhe më m..!

Gjume te embel te gjitheve dhe nese ka ndonjeri nge te mundet te shpjegoje se cfare ekzaktesisht fiton shqiperia nga hyrja ne BE?

Ne linja te pergjithshme, cdo vit miliona euro investime nepermjet projekteve komunitare per infrastrukturen publike (rruge, shkolla, spitale, etj)

Aplikime individuale te sipermarrjesve shqiptare ne projekte te financuara nga BE (cka shmang burokracite dhe sidomos korrupsionin), duke perfituar fonde komunitare, per zhvillim, me pak ose aspak perqindje.

Sovranitet te kufizuar, cka nenkupton qe mbikqyrja mbi zbatimin e ligjit eshte me e rrepte, sistemi i drejtesise me eficient, dhe sidomos etika institucionale parametrat e komunikimit perendimor.

Investime te huaja, treg i perbashket evropian, cka nenkupton qe konkurrenca shnderrohet ne komunitare duke e distancuar gradualisht nga medikriteti i tregut kombetar.

Dinjitet kombetar per tu matur si te barabarte (jo detyrimisht ne aspektin ekonomik) me ato vende, qe pretendojme qe ndajme te njejta parime demokratike.

Etj, etj,

Politika e ka fajin , apo eshte politika ashtu qe Shqiperia te mbetet gjithmone fundi i kavallit ?!

Se ckam nje parandjenje qe karalloi yne do te kerkoje te beje mbleseri me Kinen, qysh i vogel baba i ka pas folur mire per kinezet. Dhe po e beri, hajde duroje edhe per nja 10 vjet te tjera mbi krye.

Ka edhe nje shikiml per konkluzionet e progres raportit .
Pergjegjesia e BE.
Te derguarit e BE nuk e njohin Shqiperine ose e njohin dhe vleresojne sipas disa Standarteve te vjetra te ish kohes se komunizmit , Ata duhet ta dijne se ne vijme si popull nga nje psikologji shekullore e mbeshtetur mbi dy Shtylla Udhehqsish . Ne na eshte rrenjosur si te GJITHE Ballkanit se ka vetem dy LLOJE udheheqsish
1.- bajraktare
2.- kapedane
St per sot udheheq mentaliteti BAJRAKTRIST ( ne pergjithesi me i rrezikshmi dhe me dempruresi per Shqiptaret .Ai eshte ne gjendje te Intrigoje e Shese gjithshka per hir te Postit e Titullit ) dhe ata nuk e kuptojne kete . Flas per pjesen dominante qe e DUAN Shqiperine . Nuk flas per pjesen e musteqetenderave qe kane harxhuar per te patur nje krah kriminal ( bajraktarist ) si i Berishes . Por fatkeqesisht per Shqiperine ky KRAH ka dominuar deri ne Majen e tij ne vitin 20011 . Ne zemer te Europes te shtiesh dhe te vrasesh njerez te thjeshte me argumentin "mbrojta investimet tuaja zotrie " dhe aty te shohesh nje " shef Opozite qe dergon njerez per tu vrare " !!!!!!!!!!!!!
Kjo " analize e imponuar " per te shpallur nje Raport PROGRES shume afer Realitetit duket se po e shtyn Udheheqjen e Kulturuar Europiane te jete me Realiste se sa deri Tani . Ajo sapo ka filluar te kaperceje "musteqetenderat " te cilet do te jene perseri nje korrace e fuqishme Politike-Mafioze ne perkarje te Babsqapit te sotem bajraktar Berishes .
Europa le te mos harroje thenien e Durham :" Ballkani Perandoria e nje Individi ".
Europa le te mos harroje cilesimin e administrates se KLINTON per Berishen ...
" Regjimi ( nenkupto shqip Bajraku ) Berishes "..
Le te nise nje investigim qofte edhe me te thjeshtin se Kush e Perkrah kete Moster te mbartur nga Hipokrizija dhe Injoranca , Kusaria dhe Sejmenlleku ,Shekullor . Beni te mundur ( dhe e kini ne DORE Plotesisht , e lerini denglat me vote te Lire e te Ndershme ) ne se i doni Shqiptaret . Largoni dhe ndeshkoni kete Kaste Politike si pengesa NR 1 qe nuk ju ofron te verteten dhe s'ka per tua ofruar KURRE . Per sa kohe Ju Idealiste e dashamires te Popllit Shqiptar do tu lini perparesi musteqetenderave qe i kini ne Krye si Kryeplehraxhijete e EUROPES se Korruptuar me Berluskonizem ne do tu stigmatizojme me thenien shqiptare
" Po lidhet balon ne byth te fikut , brenda ne avlli e kini rrezikun " ( armikun )
Dhe me qe jemi ne fushen baritore smiley mbajeni Balon Lidhur por sipas kuptimit tjeter te thenies shqiptare .
Qeni mire , Lidhet ne shteg te Lig. E qeni mire jeni JU !.......
OSE ....... Jo OS(B ) E smiley
...vazhdoni nxitni korin e Lopeve rimbllacitese "se Komunizmi zotrie ..." Se Diktatura zotrie "

Pashe ca kete debatin e Ditmir Bushatit me Majlinda Bregun(Ministren e Integrimit)....Niveli i Ministres skandaloz, i perngjante nje niveli gjimnazisteje "te devoteshme" gjate diskutimeve te forumeve rinore te PPSHse...Cdo argument qe dilte nga goja e ministres ishte vecse nje emer :Rama "armiku i vendit"....sabotuesi.......Si gjithmone pergjegjesite ngelen jetime

Si pate nerva dhe e degjove,or burre smiley

Eshte shume arrogante dhe acarruese .Lere me pastaj ,se cfare nxjerr nga goja .smiley

Mu ngriten nervat, por isha kurjoz se me cfare do ta mbulonin mu...in qe ju la ne dere BEja...Dhe si gjithone perdoren demagogjine komuniste

Aty e kuptova se nuk ka ngelur njeri me mend ne ate dikaster "plehrash"...por edhe ata qe kishin nje fare intelekti u Berishezuan dhe ju shpelane trute. Ps Bushati eshte shkodran dhe shebull i mire per zhgarravinen e parlamentit te kuptoje problemin e disleksise se saj

eh,ne cdo debat ashtu e kane mbuluar dhe u ka ecur.smiley

Njerezit besojne ate qe u pelqen,s'ka rendesi se eshte demagogji .

Diktatoret s'kane pare keq nga demagogjia dhe propaganda. Edhe keta tanet ,nje gje te tille e kane vene veth ne vesh.smiley

Lubonja e beri Strazmirin(zagarin e Bathores) dhe Fejzo(Fantomasin) per uje te ftohte...Pashe ca ate programin Opinion, kur kishin ftuar keshilltarin e presidentit.Ishin ftuar disa analiste,gjuhetare, butake..Mes tyre ishte dhe ky qypi i partise se bathores, Strazimiri...  Lubonja i ankohet Fejzos per militantet qe fton ne emisjon(Strazimirin)...me pas i kthehet atij dhe i thote qe eshte nje cope vegel e pushtetit..... smiley

Me ne fund Lubonja u be burre me dy rr...Hajde e piva nje gote vere se me kenaqi me kete spektakel

Lubonja sherbetori efektiv i Berishes?

Si duket, u sherngua rripi, dhe "ska me fonde" dhe po flet haptazi ate qe mendonte....Nuk me intereson se kush eshte Lubonja te them te drejten, se une e kam kritikuar per shprehjet e tij "ambiguous" as mish dhe as peshk...Por me intereson se c'tha ne ate program...Kesaj radhe i jap +5

Interesante do te jete nese Topi  krijon parti te veten dhe do ti zhvaste PDse te gjithe te pakenaqurit. Une mendoj se do kete shume elemente qe do ti bashkohen levizjes se Topit si Biberaj,Pollo,Bumci,etj...Por me intersant do te ishte nese AK futet gjithashtu ne politike: Do te sillte zhvillime interesante dhe mund te krijonte nje pol te ri

Ate mendova dhe une qe s'do ja kete dhene shukun me euro Fevziu para emisionit prandaj i'u turr ashtu.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).