Kjo eshte nje pyetje qe po degjohet gjithandej neper dikasteret perendimore. A jane keto vende , shoqerite e te cilave te cilat mbizoterohen nga Islami ekstrem gati per demokraci?

Si mund te instalohet demokracia ne vende ku sekularizmi eshte inekzistent dhe nderrimi i fese quhet "veper penale"

Si mund te instalohet demokracia ne vende te cilat femra trajtohet si prone e burrit dhe nuk i lejohet te votoje, ngase makine apo hape llogari bankare?

A mund te ndryshohet kultura dhe struktura shoqerore e ketyre vendeve dhe te perqafojne sistemin demokratik?

A ka mundesi qe nje shtet dhe shoqeri Islamike te kthehet ne  Demokratik?...Jepni shembuj...

 

Debat i hapur...Shprehni mendimet tuaja 

113 Komente

Shembull me i mire eshte Turqia. Me gjithe se kane kaluar rreth 100 vjet ku vendi filloj te aplikoje demokracine, megjithese perendimi predikues i demokracise investoj fuqishem ne krijimin e demokracise ne Turqi,  perseri eshte ushtira qe ruan parimet demokratike ne menyre deri diku antidemokratike.

JO demokracia kerkoj mbi 200 vjet ne vendet e peredimit qe te vendosej plotesisht , civilizmi i popullsise ne vendet sot te zhvilluara demokratike  ju desh mbi 500 vjet qe te arinte atje ku eshte sot. Nuk mund te vendoset demokraci per 20 dite apo civilizohet popullsia e eger antidemokratike per 50 jave dhe vendi  te quhet "demokraci"

Kjo eshte arsyeja qe Egjypti zgjodhi ushtrine si udherefyese dhe mbrojtese te demokracise, dhe gjeneralet si edukues te civilizmit te popullit Egjyptian.

PS. Cdo fjale e then me lart i pershtatet dhe Shqiperise dhe populit tim shqiptar

 Aq e vertete eshte kjo Toke, sa qe sa erdhi ne fuqi Erdogani, punen e pare qe beri, ishte ndryshimi i kushtetutes, per rolin e ushtrise ne vend dhe denimi i nje pjese te mire te kastes ushtarake te Turqise, per grushtin e shtetit te fundit, qe i rezuan keta nga pushteti. Tani, ne Turqi, po fuqizohet islamizmi, si doktrine statiste.

Njerzit qe vijne nga vendet muslimane, ketu ku jetoj (algjerian, maroken, egjiptian, pakistanez etj etj) kane arritur t'i pershtaten demokracise ne France, por ama duke ruajtur traditat e tyre dhe besimet e tyre, ka shume raste te cilet vishen akoma me "burqe" apo "niqab" gje qe i ben te ndihen akoma pas me demokracine... dmth nuk jane pershtatur kesaj demokracie me 100% ... Duke pare disa shembuj te tille me syte e mi ketu, apo duke pare dhe komshinjte e mi apo dhe kolege pune etj etj mendoj se keto vende nuk jane akoma gati per demokraci te tille si ne vendet Europiane apo perendimore... sepse jane shume te lidhur me besimin e tyre dhe praktikat ndaj besimit te tyre musliman ... edhe pse jetojne ne vende demokratike kane ngelur ata qe kane qene ne vendet e tyre... per shkak te besimit te tyre te madh ... 

E nderumja mari .

Mendoj se behet fjale jo per popullsine arabe por per Vendet Arabe ku jeton popullsi .

Kanje konkluze te hereshme po shume te hereshme kur vendet Arabe filluan te organizohen si shtete me kufij . kane nje veti te perbashket si te gjithe popujt e vendeve te "nrofta "

Dembele dhe te Kenaqur me pak . Prandaj eshte gjetur se mund te menazhohen vetem nga Diktatore si popuj  smiley

 Ajo popullsi arabe qe jeton ketej nga vijne? Nga i kane rrenjet? Nuk do te thote asgje nese rrezojne nje qeveri dhe jane gati per demokracine .... Demokracia nuk eshte vetem rrezimi apo nderrimi i nje qeverie... kur ja shiko Arabine Saudite ti qe mbahet si vend i zhvilluar dhe "gjoja" pak demokratik... nese duhet te shkosh atje je e detyruar te vesh shamine ne koke qe ne dalje te avionit... Kesaj i thua ti demokraci kur detyron nje femer turiste perendimore te vendosi shamine? ... Jo s'jam dakort ....

Kjo pyetje mund te shihet dhe keshtu:

- A eshte Demokracia gati per Vendet Arabe?

 Sma merr mendja qe jane gati akoma. Demokraci do me thene te pranosh diversitet dhe 100 ngjyra, duke filluar nga e majta e djathta, ateistet apo homoseksualet. Arabet kane si pike referimi ne gjithcka zotin dhe kuranin. 

vendet arabe, nuk jane gati per demokraci. as qe kane pasur ndonje tradite demokratike ne fakt. edhe ne Irak qe eshte i pranishem perendimi (SHBA) kryesisht, nuk behet fjale per demokraci.

por ata mund te fillojne te ndertojne demokracine megjithese eshte rruge e gjate,e mundimshme. shembulli qe duhet ti referohen, nuk eshte perendimi, por Turqia, mendoj une.

 O belul shprehja "gati per demokraci" nuk ka kuptim. Demokracia nuk eshte send qe kur te jesh gati e mer, kur nuk je gati nuk e mer. Sic e the dhe vete, ajo ndertohet. Dhe qe te ndertohet duhet ta fillosh. Qe ne momentin qe ti e fillon kete proces, dmth kur fillon demonstratat per demokraci je automatikisht "gati", por do te duhet kohe per tu bere vend demokratik.

 

ALB358 Nuk mjaftojne vetm revoltat qe te arrish demokracine..Mund te kalojne fare lehte ne anarshizem. Duhet nje ndryshim radikal mentaliteti,kulture,dhe edukimi qe te hysh ne nje faze demokratizimi....Gjera te cilat zor se mund te arrihet ne keto vende se jane shoqeri Islamike!

Do te beja nje pyetje a sheh ndonje shprese per keto shoqeri te laikaizohen sadopak dhe te zhvishen nga petku fetar?..A mund te dale nje "Ataturk" Arab ne keto vende ?

Eshte ironike se ne keto vende Ataturku eshte figura me e urryer.....

 Po mer Art por duhet filluar diku. Dhe nga fillimi i demokratizimit, megjithse ne fillim do jete shume i manget, vijne dhe ato te tjerat si rezultat, ndryshim i mentalitetit, edukimit dhe kultures. Nuk mund te priten nga diktatura keto gjera.

Sa per laikanizimin, eshte dicka qe vjen me edukimin e personave. Sa me shume te paedukuar/ te varfer dhe pa shprese te jete popullsia, aq me e prirur eshte ndaj absurditeteve te fese.

ALB,  ''gati per demokraci'',  nuk eshte shrehja ime, por e pyetesit.  shiko pyetjen te lutem...

 

Pyetje: A janë vendet arabe gati për demokraci?

Postuar nga Art Changed the World

...une thjesht i'u referova pyetjes.  megjithate, ne kete rast kjo ''gati per demokraci'', sdo marre kaq ''literally''.  eshte vetem nje menyre ''ekspresioniste'' te shprehuri.smiley

 O belul e di qe nuk eshte pyetja jote. Nuk bera replike, thjesht nje koment! smiley

Keto revolta mbarepopullore qe po perdoren nga Perendimi si "Revolta Demokracije" jane revolta urije dhe mbijetese. Ne keto vende super te pasura me nafte dhe te qeverisura nga monarke supermiljardere, banoret vuajne per buken e gojes dhe me krizen e fundit ekonomike dhe rritjen e cmimeve ushqimore banoret e uritur thane mjaft!

Problemi tjeter eshte se Arabet e shikojne demokracine me teper si nje instalim perendimor me mospelqim. Sistem qe ju perket me teper shoqerive te shthurura dhe laike te  Perendimit(sipas tyre)

jo te gjitha vendet arabe jane ''te pasura apo super te pasura'' me nafte... por e eshte e vertete qe ka uri, papunesi etj.. shto ketu edhe represionin e diktatoreve (jo vetem monarke) te llojeve te ndryshme atje...

Mendoj qe nuk jane gati. Per shkak te islamit dhe humbjes totale te filozofise arabe qe i ka sherbyer gjithe njerezimit, madje dhe rilindjen evropiane, qe e solli perendimin ne formen demokratike qe eshte sot, dhe zhvillimin e shkences, etj... sot mentaliteti eshte kthyer ne nje pellg injorance qe lag gjithnje e me shume njerez, sa here qe i bie goma ndonje makine andej.

dhe islami sot, si fe, po kalon te njejtat ethe qe kalonte krishterimi me kryqezata dhe inkuizicione apo kur i kishte duar te zhytura ne zhdukje kombesh amerindiane. it's only fair to see history repeating itself. por islami ka nje favor ama ne vazhden e tij ne histori: ka krishterimin per te kopjuar per 500 vjet te tjera edhe sikur krishterimi te zhdukej sot. Nuk eshte dhe aq e veshtire ta kuptosh psikologjine e masave dhe ta kanalizosh ne nje ze te vetem. smiley

 

Lufta e përjetshme mes klaneve rivale arabe
Tributë

Një pyetje që shtrohet për ngjarjet revolucionare që po ndodhin në botën arabe është: beteja në Libi dhe në shtete të tjera është përplasja mes një diktatori brutal dhe opozitës demokratike, apo një luftë mes tribuve të ndryshme? Në fakt, në Lindjen e Mesme, ekzistojnë dy shtete të ndryshme: “shtetet e vërteta” që ishin një identitet kombëtar (Egjipti, Tunizia, Maroku, Irani) dhe “shtetet–tribu” që janë bërë bashkë nën një flamur të përbashkët. Kombe të cilëve u janë vënë kufij në mënyrë artificiale dhe nga fuqitë koloniale brenda të cilëve ndodhen si “në kurth” dhjetëra fise dhe tribu të ndryshme dhe sekte që nuk kanë mundur kurrsesi që të shkrihen në një familje të përbashkët. Në këto shtete mund të përmendim Irakun, Libinë Jordaninë, Arabinë Saudite. Tributë dhe sektet janë mbajtur bashkë nga një dorë e hekurt, nga dora e fuqive koloniale, mbretërve, apo diktatorëve që kanë sunduar me gjak. Ndryshimi demokratik në pushtet është i pamundur, sepse çdo tribu jeton me moton: “Ose ne në pushtet, ose vdesim të gjithë”.

Nuk është rastësi që revoltat për demokraci në Lindjen e Mesme kanë nisur në tre “shtete të vërteta”: Irani, Egjipti, Tunizia, që kanë popullsi moderne, shumica homogjene dhe kanë aftësi të mjaftueshme dhe besim që të krijojnë koalicione edhe mes fiseve dhe familjeve të ndryshme. Në këto vende edhe suksesi ka qenë më i madh. Por në momentin që këto revolucione janë shpërndarë në shoqëri më tribale, më sektare është e vështirë që të kuptosh se ku mbaron kërkesa për demokraci dhe ku fillon motoja: “Tribuja ime, ose u bëftë vendi shkrumb e hi”.

Në Bahrejn, pakica sunite e barabartë me 30% të popullatës, qeveris shumicën shiite që përbën pjesën më të madhe të popullsisë. Falë martesave të përziera, shumë shiitë dhe sunitë janë shkrirë bashkë nga sjellësit e identiteteve politike moderne dhe janë gati që të pranojnë edhe mënyrat demokratike të qeverisjes së shtetit. Por kjo vlen për një pjesë të popullsisë, sepse për shumë banorë të shtetit të Bahrejnit, jeta është një luftë e vazhdueshme dhe nuk mund të kuptohet ndryshe, pra një luftë mes sekteve dhe tribuve për pushtet. Ajo është një lojë që nuk fitohet kurrë dhe asnjëherë nga askush në mënyrë përfundimtare. Dhe kjo vlen si për familjen Al Khalifa, e cila është aktualisht në qeveri dhe që nuk ka ndërmend që të vërë në rrezik të ardhmen e sunitëve në këtë vend, ashtu edhe për pjesën tjetër. Iraku është një shembull i mirë për të kuptuar se çfarë ngjet dhe se sa sforco duhen për të demokratizuar një vend të madh arab, të ndarë në sekte dhe tribu, pasi nuk ndodhet më në poste një lider që qeveris me grusht të hekurt (në këtë rast i referohemi si Sadam Huseinit, ashtu edhe Shteteve të Bashkuara që nuk janë më në pushtet). Duhen miliarda dollarë, qindra mijëra ushtarë vetëm nga Shtetet e Bashkuara për të arbitruar këtë vend, për të mos përmendur koston e madhe njerëzore që kanë paguar vendasit në gjithë këto vite. Është një konflikt civil i përhershëm, në të cilin të dyja palët duhet që të masin forcat e tyre. Kjo duket edhe në Kushtetutë, e cila është shkruar dhe parë nga të gjitha sektet dhe tributë, që vendos rregulla bashkëjetese pa qenë nevoja e liderëve me grusht të hekurt.

Të bësh irakianët që të ulen për të shkruar me qetësi dhe gjakftohtësi kontratën e tyre sociale është gjëja më e rëndësishme që ka bërë Amerika. Është fakt se edhe vendet me dasi të mëdha tribale dhe fetare, pas një trazire të madhe dhe sakrificash, mund të kalojnë nga një shtet sektar në një shtet me tipare demokratike. Megjithatë, për Irakun, nuk mund të themi se është ende një mision i kryer. Ai është më tepër një shpresë që ndoshta mund të përfundojë mirë dhe me sukses, por për këtë do të duhet ende shumë kohë dhe përpjekje të tjera nga irakianët dhe ndoshta edhe komuniteti ndërkombëtar. Meqenëse jemi tek irakianët, ata nuk e kanë zgjidhur ende mes tyre dilemën: Iraku është kështu sepse Sadami ishte ai që ishte, apo Sadami ishte ai që ishte, sepse Iraku është një vend i tillë sektar dhe me probleme të mëdha dasish?

Të gjitha shtetet e tjera që sot janë shndërruar në terrene revoltash si Jemeni, Siria, Bahrejni dhe Libia janë “fabrika” të luftërave civile të tipit irakian. Disa mund të kenë fatin që ushtria të mund t’i çojë drejt një forme demokracie, por nuk është për të vënë bast mbi një fat të tillë për të gjithë. Me fjalë të tjera, Libia është vetëm një shembull i parë i shumë dilemave morale dhe strategjike, para të cilave do të asistojmë hap pas hapi që revoltat bëjnë përmasa mes tribuve, që janë bërë bashkë nën një flamur dhe i thonë vetes shtet. Për sa i përket Egjiptit, forca e lëvizjes demokratike në këtë vend e kishte bazën tek autonomia. Të rinjtë egjiptianë ishin shumë më të avancuar dhe më të përgatitur në luftën për liri. Por kjo nuk ndodh në vende të tjera, ku forma të tjera qeverisjeje e kanë lënë popullsinë në një stad jo aq të ndërgjegjshëm dhe mbi të gjitha, pa një rrugëdalje edhe në rastin e përmbysjes së pushteteve aktuale despotike. Ka shtete, situata në të cilat mund të shembet dhe shkërmoqet dhe në vend që “të vihen vetulla, dalin edhe sytë”. I tillë ishte rasti i Irakut dhe mund të jetë edhe ai i Libisë, mbi të gjitha nëse nuk e dimë mirë se cilat janë realisht grupet që sot po bëjnë luftë me njëri-tjetrin në këtë vend mes qyteteve të tij. Fare mirë mund të jetë një luftë mes tribuve që kërkojnë pushtet dhe që në këtë rast përdorin gjuhën “demokraci”, për të mbuluar gjurmët e synimeve të vërteta e të vjetra. Kjo do të thotë që të gjithë liderët ndërkombëtarë dhe fuqitë duhet që të jenë shumë të kujdesshëm kur bëhet fjalë për mbështetje të palëve të ndryshme apo njohje qeverish të reja të sapodala nga protestat. Një blof në këtë rast nuk do t’i shërbente askujt. Për më tepër që tani, edhe vendet që kanë ndërmarrë sulmin në Libi kanë problemet e tyre financiare dhe sociale dhe nuk mund të humbasin kohë, para dhe energji me një problem që ose nuk ekziston, ose është ndryshe nga sa “shitet”. Vende të tilla, në radhë të parë, duhet që të zhvillojnë një politikë ndryshe, që të mund të “shfuqizojë” Gedafët nëpër botë, të cilët sundojnë me grusht të hekurt mbi toka të stërpasura dhe si pasojë, kërkojnë ruajtjen e përjetshme të status-kuosë së sundimit të tyre.

Shqip

 Sa pyetje idiote eshte kjo o zot. Pastaj keto pyetje priten nga Fox News (Atje e kam degjuar per her te pare me duket)

Popujt duhet me kaluar nei provim kshu per te pasur nderin e demokracise?!

Pastaj te gjitha ato probleme qe shtrohen si argument qe keto vende te mos e kene demokracine, me diktature nuk zgjidhen. Me demokraci zgjidhen.

 

Kjo eshte pyetje e ndyre, jo idiote. Nuk ka dallim nga pyetja "a e meritojne vendet arabe demokracine." Askush nuk eshte gati per demokracine. Demokracia eshte mundesi, qe ose luftohet per ta kapur, ose jo, por per te cilen te gjithe meritojne te luftojne. Nga cfare dreq pozicioni mund te behet kjo pyetje pervecse pozicioni i "white supremacist." Eshte e njejta pyetje qe benin nje here e nje kohe skllavopronaret e jugut te Amerikes: "a jane gati zezaket per liri?" E njejta pyetje qe benin Serbet ne lidhje me Kosoven: "a jane gati shqiptaret e Kosoves per te krijuar shtetin e tyre? Ata jane mafioze ekstreme, myslimane radikale? S'mund t'i konsiderojme gati per shtet te pavarur." What the fuck? I therrisni mendjes kur i beni keto pyetje? Nje popull qe eshte gati te vdese ne lufte kunder tiranise eshte gjithmone gati per demokracine. No question.

+100

 

 shume patetizem Lul..jo nga deshira, por nga konstitucioni i shoqerise, duhen pare gjerat..... Perendimit ju deshen kaq e kaq vjet qe te demokratizohej, kurse vendet arabe...????????????

 Dmth me mire te jene ne diktature deri ne momentin qe te jeni gati per demokraci?!?!

Dhe nga kuptohet qe jane gati per demokraci? 

Po i pergjhigjem thjesht kesaj pyetjes tende

Qe te posedosh nje makine duhet te mesosh njeher ta ngasesh ate dhe gjithashtu te meshosh dhe zbatosh rregullat e qarkullimit rrugor.

Demokracia nuk eshte liri ne radhe te pare, ajo eshte nje sistem kompleks i cili nuk fitohet por meritohet!

Demokracia eshte themelore per cdo qytetar te botes por ajo nuk eshte vetem nje "e drejte" por instalim i nje sistemi te tere dhe zbatimi  rigoroz i tij. Pranim diversitreti dhe tolerance per cdo qenje tjeter njerezore pa dallim gjinije,ngjre,feje,dhe orjentimi seksual

 O Art po ngatarro demokracine perfekte me demokracine e mjaftueshme me duket. Ti thua qe "O te behen si Suedia qe ne fillim ose te rrine ne diktature. Ka shume stade ne mes. Mund te behen si ne ne 93, si ne ne 2003, si ne ne 2011, si Italia, Gjermania dhe pastaj si Suedia. Nuk kalohen te gjithe etapat qe ne diten e pare.

Edhe kur meson makinen, lexon teorine por prap kur ben praktike per here te pare je skandal. Nuk behesh Schumaker me teori!

Per Lulin dhe ALB358 doja tju beja nje pyetje. Si mendoni ju se e perceptojne shumica e Arabeve fjalen demokraci? Eshte fjale e huaj dhe e paperceptueshme per shoqerite e tyre. Une kam patur rastin te bisedoj me shume Egjiptiane, Iraniane dhe kam nje fare perceptimi pak a shume. E vetmja shoqeri paksa me e perparuar ne ate zone eshte Libani. Ketu nuk kemi te bejme me racizem por me pragmatizem. Duhet ti "Nuk mund ti japesh dot kalit te haje mish" Sic e shpjegova pak me pare ka te beje me skrukturen shoqerore e cila eshte mish e thua dhe e varur nga feja. Keto vende shumica jane te ndara tribalisht dhe liderte fetare kane me shume fuqi se politikanet. Ti themi gjerat troc !Demokracia dhe islami nuk mund te flene dot ne nje krevat! Eshte absurde dhe te gjithe e dime se nuk mund te ndodhe kurre! Keto shoqeri duhet te zhvishen nga ekstremi fetar qe te mund te kene sukses ne demokraci! Dikush lart zuri rastin e Turqise...Turqia eshte nje nga shtetet me laike dhe shoqeria Turke eshte shume e moderuar keshtu qe nuk mund te bejme dot nje krahasim. Turqia nuk eshte republike islamike si keto vende

 Demokracia me islamin funksionon pse jo? A funksionon ne Turqi? Demokracia me islamin ne pushtet nga ana tjeter nuk funksionon. Dhe Islami nga pushtiteti nuk ka shprese te hiqet nese ato ngelin diktatura. Nese kthehen ne demokraci hibride, kthimi i shtetit ne laik do te vije me kalimin e kohes. Si ne Turqi, qe ti permende.

 Po se mos bëjnë shqiptarët për demokraci?

***

Kam përshtypjen Art, se ngatërron konceptin me sistemin që përdor perëndimi. Tani kjo është një gjë shumë e thellë për tu diskutuar... 

se e para, vetë jemi në mos "perëndimorë", jemi pak a shumë të këtij lloji. Kështu që normalisht e kemi të vështirë të gjykojmë një qytetërim tjetër, për të cilin jemi të huaj. 

Mirëpo nëse në thelb demokracia është: vullneti i shumicës, unë besoj se vendet arabe mund tia dalin të përdorin një sistem të tillë. Nëse vullneti i shumicës, është ligji i Sheriatit, atëherë vullneti është respektuar, a mund të themi se NUK është demokraci? 

Të kemi parasysh se edhe vetë grekët e vjetër që e shpikën, zotëronin skllevër. 

 

Ti pergjigjem pyetjes tende njehere....

Jo Shqiptaret nuk kane arritur nivelin e duhur se kemi qene 50vjet te hermetizuar nga pjesa tjeter e botes dhe kjo ka sjelle pasojat e saj. Shqiperia ka mundesite  te kthehet ne nje Demokraci te mirefillte sepse nuk eshte shoqeri Islamike por nje shoqeri sekulare. Kjo eshte thelbesorja per mendimin tim. Fati tjeter  qe kemiper mendimin tim eshte se jemi ne Evrope dhe karrotat  dhe shkopinjte e Evropes pak a shume na kane demokratizuar nje nje fare mase. Por serisht jemi nje demokraci hibride

Nuk po te flas per koncept sistemi por te drejtat themelore te kartes se Gjeneves qe jane hapat fillestare qe duhet te hedhe nje shtet aspirant per demokraci. Mund te flasim per enderra dhe lakra ne kopsht por realiteti eshte krejt ndryshe. Eshte utopike te mendosh se keto te drejta themelore do te instalohen ne keto vende. Te drejta te barabarta te dyja gjinive, lirite seksuale(ne keto vende homseksualet denohen me vdekje) shkeputjen e fese nga shteti dhe shkolla.Keto vende jane te brymosura dhe hermetizuara me ideologji dhe propagande islamike e cila e ka demonizuar perendimin dhe demokracine me shekuj te tere. Eshte teper e veshtire te hyje demokracia atje ku mbizoteron feja.

Me kujtohet nje bisede me nje Egjiptjan para disa viteve ..I bera nje pyetje per demokracine dhe nese ai deshironte te shihte Egjiptin Shtet Demokratik...Jo ne asnje menyre mu pergjigj!..Duhet te jete nje shtet islamik! Dhe ai mendonte se Islami duhet pushtoje gjithe boten. Ai e preceptonte Demokracine si nje Instalim pervers perndimor dhe nuk do deshironte kurre qe vendi i tij te behej si keto vende. Dhe ishte nje nga Egjiptianet "tolerante" i cili nuk falej rregullisht.

Tani te hidhemi tek e ashtuquajtura Demokracia Greke..E cila nuk ishte demokraci e mirefillte sepse Grate nuk kishin te drejta. Por ketu po flasim per disa millenia me perpara kur nje pjese e mire e botes jetonin si kafshe. Demokracia Greke u mor si baze per demokracine moderne te sotme

Jo Shqiptaret nuk kane arritur nivelin e duhur se kemi qene 50vjet te hermetizuar nga pjesa tjeter e botes dhe kjo ka sjelle pasojat e saj.

 Me fal qe nderhyj, po megjithmend nuk e kuptoj se c'lidhje ka kjo qe ke thene...?

A nuk do te ishte demokraci sikur ne shqiptaret te tregoheshim me te njerezishem me njeri tjetrin? A nuk do te ishte demokraci sikur te njihnim ate minimumin e respektit per njeri-tjetrin, te respektonim te drejten e tjetrit per t'u shprehur, pa i hedhur ne fyt litaret e akuzave, te respektonim... sinqerisht ka shume gjera qe calojne, dhe qe te gjitha jane dhe kane lidhje me aspekte elementare te te qenit njeri; te pranosh psh, qe tjetri mund te jete me i mire se ty, mund te tregohet me i zoti se ty, mund edhe te fitoje ndershmerisht ne zgjedhje, mund edhe te ofroje dicka qe ti nuk ke guxim ta ofrosh... dhe per mua ky, ne rradhe te pare eshte respekt per vetveten; te njohesh kufinjte e vetvetes; t'i pranosh ato, dhe eshte vetem njerezore, qe te kerkosh te permiresohesh dhe perparosh.

Mendon qe ka lidhje 50 vjet izolim me mungesen kaq te theksuar te ketyre parimeve ne shoqerine tone? Ose te pakten ne elitarizmin e shoqerise sone, jo gjithe popullin; se nuk jam une i vetmi shqiptar qe i kam kuptuar keto gjera; ndoshta une i kam kuptuar me shume vonese; por mbetet fakt qe ka shume mungesa.

Se c'kam nje pershtypje, qe njeriu i vuajtur duhet te jete me i njerezishem se ata qe nuk e kane provuar vuajtjen... Dhe ne shqiptaret, nese paskemi vuajtur kaq shume, duhet se zben te ishim me te njerezishem me njeri-tjetrin, me te respektueshem, me te kuptueshem, me te mire. Mund t'ja leme kete dobic ne dere edhe armiqve tane te jashtem apo te brendshem... por do te ishte thjesht justifikim, dhe jo rrugedalje apo rrugezgjidhje. Mendimi im.

Dhe kur ne nuk jemi ne gjendje te respektojme apo bejme cfare thashe me lart, me individe te vetem, specifike; cfare sjelljeje kemi me masat atehere...

Nuk po kerkoj shoqeri te persosur; t'ja leme utopine per ushqim shpirtit, por te njerezishem? Hell Yes! We can be! We Should Be! We Have To Be!. smiley

50 vjet izolim kane te bejne shume zotrules..Izolim nga cdo kontakt me boten. Ishim i vetmi vend ne bote qe u hermetizua totalish dhe gjithashtu kjo solli efektet e saj ne shoqerine tone dhe degradoi ne shthurje humbje te vlerave njerezore kur sistemi ndryshoi.

Gjthcka mendoj une fillon nga edukimi. Dhe ne Shqiperi kishim fatkeqesine se 70% e popullsise jetonte ne fshat dhe nuk i kishte mundesite e nje edukimi te mirefillte. Tani te flasim per sjellje jo-njerezore keto po i kalojne te gjitha vendet post-komuniste si pasoje e shokut socjal. Mua me shqeteson me teper indiferenca dhe apatia e rinise sone me problemet politiko-socjale.

Po si ore humbem vlerat? Me vjen jashtezakonisht keq qe lexoj te ketilla gjera Art. Me duken shume te ceketa. Me vjen keq, sepse psikologjikisht, ajo qe po thua ti, eshte minimumi nje njeqind vjecar me te njejtat probleme, sepse brezat e "kafsheruar" apo cnjerezuar nga izolimi, jane edukuesit e brezave te tjere; ky i riu me vecanerisht, psh, qe eshte i detyruar te vuaje dhe heqe mbi vete gjithe harbimin dhe shfrenimin skizofreniko-psikopatik te nje brezi te zhveshur (apparently) nga cdo moral apo parim njerezor... duke filluar nga ato elementaret qe permenda me siper... dhe ky brezi i ri i tanishem, ka per te edukuar dhe ka per te qene pika e references e brezit tjeter... etj etj etj me rradhe; dhe me shume keqardhje Art, duhet te te komunikoj, qe e keqja nuk eshte nje dicka qe shkon aq shpejt drejt venitjes, kur ka zene rrenje ne te gjitha skutat e shoqerise... ajo behet si orteku qe fillon me nje top debore dhe zhvesh lakuriq nga cdo gje nje mal te tere.... dhe sado te mundohesh, thjesht ke gjetur nje justifikim per te ligen tende (timen, tonen), por nuk ke dhene asnje shprese. Jam krejtesisht kunder asaj qe ke thene me siper, me miresjellje dhe sinqeritet ta them. Ne ditet e sotme, kemi humbur dhe ate pak solidaritet(jo krejtesisht ama, te lutem kuptoje drejt) qe spikaste disi ne shoqerine e asaj kohe.

Dhe jo, nuk kemi qene aq te keqinj. kam 1001 aresye dhe gjera qe mund te permend ketu, qe sot jane me te vertete plage shume te renda te shoqerise sone. sorry qe u zgjata kaq shume per te rithene c'kam thene me siper.

zotrules te thashe keto vlera kane humbur ne shume vendet e lindjes si pasoje e shperberjes se skeletit te kalbur komunist. Ne te mos harrojme se ishim vendi me primitiv ne Evrope perpara luftes...Nuk ekzistonin shkolla,rruge,spitale etj. Sic e thashe gjithcka fillon nga edukimi. Perpara komunizmit ishim nje komb analfabet dhe i ndare ne fise dhe krahina(rreth 85% e popullsise ishin analfabete). kKto jane struktura shoqerore kombformuese qe po i vujme dhe sot. Injoranca, mosbindja ndaj ligjit, mitizimin e te ligut dhe "Haxhi Qamileve"

 aman te lutem smiley

erdhi nje kohe kur ne ja kaluam edhe Anglise e cdo vendi tjeter ne shkallen e eliminimit te analfabetizmit, te lutem, neve vetem keto 20 vjet na e kane kaluar ashtu sic thua ti. smiley Nuk e shoh gjithsesi se cfare na paska penguar ne si popull e komb qe te tregohe(ke)mi te njerezishem me njeri tjetrin??? Po ne edhe kur kemi qene te roberuar e te pushtuar, kemi qene gjithmone kombi me i lire ne bote, pikerisht sepse kemi qene NJEREZ, me plote kuptimin e fjales. E nuk mund t'ja vesh fajin nje 50 vjecari, te lutem pliiz pliiz pliiz shume. se as gjate 50 vjeteve nuk kishim probleme te tilla, vetem keto 20 vjet po i deshmojme. Keto 20 vjet ne evoluimin e kombit dhe shoqerise sone thyejne e therrmojne fare teorine e evolucionit, se nga shpende jemi shnderruar ne zvarranike, dhe te gjitha gjasat jane qe 20 vjecari i ardhshem te na gjeje amfibe.

te lutem mendohu cik mbi kete. smiley

 Art, me fal qe te pyes, por sa vjeç/e je? Se qe te flasesh per ate kohe, te pakten duhet ti kesh jetuar ato kohe, qe te kesh nje perceptim me te qarte per ate shoqeri. Nuk dua te flas shume, te keqijat e atij sistemi dihen, dhe nuk jam ketu per ti denuar ato, se i denoi historia, por nuk bie dakort me ty, per ato qe thua me lart:

Ishim i vetmi vend ne bote qe u hermetizua totalish dhe gjithashtu kjo solli efektet e saj ne shoqerine tone dhe degradoi ne shthurje humbje te vlerave njerezore kur sistemi ndryshoi.

Diku ne nje teme tjeter, eshte folur mjaftushem per kete teme te cilen ti po e cek, por te thuash qe kete bjerrje morale e solli izolimi, kete nuk ta beson kush vetem ata qe jane te verber, dhe e shohin ate sistem vetem me syze te erreta. 

Ne fillim te bijem dakort me konceptin vlera njerezore. Kur flasim per vlera njerezore, (besoj se nuk flasim per vlera politike apo ideologjike) qe çdo shoqeri i kultivon brez pas brezi, te tilla si miresia, edukata, besa, nderi, mikpritja, ndihma sociale per te tjeret, ose e thene me vulgarisht, te mos vjedhesh, te mos shash, te mos kurverosh, te mos spiunosh, ja pra keto jane vlerat qe mbart dhe transmeton shoqeria njerezore bres pas bresi. Besoj se keto vlera ne ate kohe u kultivuan me shume se ne ç'do kohe tjeter, se ashtu e donte sistemi. Nje sistem qe do te kontrolloje gjithçka ketu e ka suksesin e tij, ne kontrollin qe i ben shoqerise, dhe mbi veset qe shfaqen, dhe ndeshkimet kane qene te renda. Prandaj te thashe se sa vjeç je, pasi po te kishe ca vjet, besoj se nuk i ke, do ta kuptoje, se vrasje, vjedhje, perdhunime, abuzime te medha, nuk kish fare, ose ne nivele te paperfillshme. Vigjilonte Partia, kudo dhe kurdohere. Kete duhet qe ta kesh te qarte, mire. Bile aq shume vigjelonte, sa e bente dhe qimen tra, dhe shembujt jane te shumte, besoj se nuk ka koment per kete. Pastaj kjo na u be zakon sepse, vetem per keto vlera flitej, kudo dhe kurdo here edhe pse, siç thua ti:

Dhe ne Shqiperi kishim fatkeqesine se 70% e popullsise jetonte ne fshat dhe nuk i kishte mundesite e nje edukimi te mirefillte.

Pasi kjo eshte marrezia me e madhe e jotja. Kush te ka thene, apo ku e ke lexuar ti se popullsia fshatare, ka me pak vlera njerezore? Perqindja e madhe e shifrave ne favor te popullsise fshatare, do te thote me pak zhvillim teknologjik, apo moderrn, por nuk do te thote me pak vlera njerezore. Dhe qe ta dish mire ti kete pune, ne te gjithe boten, bartesei me i madh i vlerave te caktuara te nje shoqerie te caktuar dhe vetive me te spikatura te nje shoqerie, jane pikerisht zonat rurale, pasi ato jane me pak te prekura nga konsumizmi, globalizmi, dhe menyra e njejte e jeteses.

Kurse ketu tek ne, vertete kishte 70% te popullsise fshatare, por "partia" ja shpuri fshatarit atje ne vend, edhe arsimtarin, edhe mjekun, edhe driten, edhe kopshtin e çerdhen, edhe vatren e kultures. Pse e beri, edhe kete e beri per qellimet e veta politike, por e beri ama. Krahasoje me te sotmen, ku ka shkolla po nuk ka arsimtare, ka qendra shendetesore, por nuk ka mjeke, kurse per kopshte e çerdhe as nuk behet fjale.

Ta bera tere kete rezyme, jo per te bere apologjine e atij sistemi, po per te te thene se vlerat njerezore, asnjehere nuk jane politike, por jane sociale. Politika ndikon, por terthorazi.

Si perfundim, mendimi im ky, eshte se bjerrja e vlerave njerezore, jane pasoje e ketij ingranazhi te fuqishem qe quhet shoqeria e konsumit, qe i ben njerezit skllever te parase, te punes dhe te konsumit. I ben njerezit me egoiste dhe me individualliste. Te ndryshem jane vetem ata qe kane aq shume para, dhe kane bere aq shume mekate, sa filantropine e shikojne si te vetmin mjet, qe i ben te lare, kur te shkojne prane perendise.

Vlerat njerezore jane te nderthurura me gjendjen socjale te nje kombi. Varferia e skajshme dhe mjerimi mund ta ktheje njeriun e thjeshte ne nje moster .

Kur fola per epoken komuniste nuk permenda  vlerat njerezore, po barazine gjinore qe u arrit nga sistemi. Vlerat njerezore jane pjesa strukturore e nje kombi po qe jane te lidhura me shume faktore te ndryshem.

Parimi i njeriut ideal, komunist te paster te krijuar nga sistemi pesoi nje shthurje dhe degradim te skajshem pas permbysjes se tij. Te mos harrojme vandalizmat e njepasnjeshe ndaj objekteve, veprave te artit i cili erdhi nga dufi i akumular gjate ketyre dekadave. Eshte njelloj si puna e femijes qe rritet ne nje familje strikte dhe te rrepte dhe per rrebelim degradohet ne ekstrem.

Qe te mos keqkuptohemi une nuk jam ndonje nostalgjik komunist por nuk dua ti shoh gjerat bardh e zi .Une mendoj se ai sistem sheshoi shume gjera qe sot po kthehen ne probleme te thella socjale dhe kombetare si puna e fese etj

 

 Jam dakort me ty, per keto qe shkruan me lart, or shkaterrimet qe ndodhen pas rezimit te diktatures, nuk besoj se e kishin burimin tek dufi, apo mllefi i grumbulluar, por tek thirrjet qe u bene turmave, "kompetentet" e pd, mbi shkaterrimin e komunizmit, dhe mos harro edhe teorine e nivelit zero, te trumbetuar nga Pashko. Nuk di a i ke ndjekur apo jo ngjarjet e asaj kohe, por une e mbaj mend shume mire, se pas çdo mitingu qe bente pd ne rrethe, po ate dite plaste vandalizmi ne ate qytet. Keshtu mbaj mend ne Elbasan, pas fjales se Azemit, ne Shkoder, po pas fjales se tij, ne Berat, etj, etj. Populli eshte turme. Dhe turma eshte e verber. Varet se si e drejton. Dhe per kete edhe nga bota nuk mungojne shembujt. Shiko Kaliforrnine, Indonezine, Francen, dhe se fundmi Angline, ndonese ne permasa shume me te vogla.

 Jam dakort me ty, per keto qe shkruan me lart, or shkaterrimet qe ndodhen pas rezimit te diktatures, nuk besoj se e kishin burimin tek dufi, apo mllefi i grumbulluar, por tek thirrjet qe u bene turmave, "kompetentet" e pd, mbi shkaterrimin e komunizmit, dhe mos harro edhe teorine e nivelit zero, te trumbetuar nga Pashko. Nuk di a i ke ndjekur apo jo ngjarjet e asaj kohe, por une e mbaj mend shume mire, se pas çdo mitingu qe bente pd ne rrethe, po ate dite plaste vandalizmi ne ate qytet. Keshtu mbaj mend ne Elbasan, pas fjales se Azemit, ne Shkoder, po pas fjales se tij, ne Berat, etj, etj. Populli eshte turme. Dhe turma eshte e verber. Varet se si e drejton. Dhe per kete edhe nga bota nuk mungojne shembujt. Shiko Kaliforrnine, Indonezine, Francen, dhe se fundmi Angline, ndonese ne permasa shume me te vogla.

 Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />

Kaq inat e ke mer te shkretin, se nuk te ka bere gje... smiley 

2 here do ja thuash? Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />

No man should hate a fellow man like this! Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />

 +10 per zotrules 

 Nuk po te flas per koncept sistemi por te drejtat themelore te kartes se Gjeneves qe jane hapat fillestare qe duhet te hedhe nje shtet aspirant per demokraci.

Duhet një sqarim së pari: çfarë është demokracia? 

Tani për një perëndimor që nënkupton një njeri me ndërgjegjie perëndimore, parime perëndimore, kujtesë historike perëndimore - kjo përkthehet në kartën e Gjenevës dhe ligje të ngjashme. 

Mirëpo përgjithësisht demokracia, është respektimi i vullnetit të shumicës. Ky është themeli i çdo demokracie. Një njeri demokratik egjiptian, nuk mund të jetë si një njeri demokratik perëndimor. 

Nëse vendet arabe tani, ia dalin që të formojnë një sistem të tillë ku të qeverisë vullneti i shumicës, atëherë kanë ndërtuar demokraci! Tani demokracia e tyre, mund të përmbajë respektim të ligjit Islam, dënim me vdekje për apostazinë, por nëse pikërisht ky është vullneti i shumicës? 

food for thought: një ministër hollandez, po thoshte një herë, se nëse myslymanët bëhen shumicë në Hollandë dhe kërkojnë të aplikohet Sheriati, ata nuk mund t'i kundërshtojnë! 

Flitet vërtet për të drejtat e femrave, po nëse femrat vetë nuk i duan këto të drejta? psh unë kam biseduar me femra greke, që ia njohin mashkullit rolin udhëheqës në familje. Apo femra të tjera perëndimore, të cilat e kufizojnë rolin e tyre, me ndërgjegjie, në atë të shtëpiakes! Shkojnë deri aty psh, sa t'i mohojnë vetes (me ndërgjegjie!), të drejtën për të votuar, etj... 

Po për këto, çfarë thuhet?

Ketu ti Oranje ben gamin themelor te perceptimit te Demokracise. Demokracia nuk mbron te drejtat vetem te shumice por edhe te pakices. Ajo qe po e titullon ti si demokraci arabe nuk mund te quhet Demokraci por Teokraci(eshte ndryshim shume i madh) dhe jam i sigurte se atje fitimtari merr gjithcka dhe humbesit i shtypet koka! Nuk mund te quash peshkun mish apo e anasjelltas. Ne gamen e demokracise nuk hyn vetem vullneti i turmes apo shumices po respektimi i ligjit, dhe pakces gjithashtu. Respektimi i te drejtave themelore qe perbejne nje shoqeri demokrtike.

Nuk respektohen te drejtat themelore me kuranin ne dore. Keto shoqeri per mendimin tim jane akoma ne sisteme primitive feudale dhe eshte teper e veshtire te perqafojne idete dhe idealet perendimore.

 Shiko, nëse ti do një përgjigje përfundimtare nëse në Egjipt e zëmë, do të ketë ndonjëherë, demokraci, si në perëndim, atëherë përgjigjia është: ASNJËHERË. 

Përse asnjëherë? Sepse demokracia e perëndimit, në formën e sotme, është bërë e tillë për arsye të betejave historike për fjalën e lirë, për shtetin sekularist, për të drejtat e grave etj. Gjithë ligjet e sotme demokratike, janë produkt ngjarjesh historike të përbashkëta. Produkt kujtese historike, etj. 

Ajo që na mungon ne shqiptarëve psh, është siç e the më lart, shkëputja nga ngjarjet historike evropiane. Kur luftonte Evropa për të drejtat e grave, ne nuk ishim aty. Për të drejtat e punëtorëve, ne nuk ishim aty. Për revolucione kulture si tip 68, ne nuk ishim aty. Ne nuk kemi si të jemi "si ata". 

Mirëpo, nuk përjashtohet që në vendet arabe, të ekzistojë një formë demokracie. 

Edhe do duhet normalisht të ekzistojë, sepse demokracia është forma që garanton zhvillimin më të madh të shoqërisë. Njerëzit nuk ndihen të shtypur, mund të sigurojnë kërkesat minimale jetike, potencialin e vet etj. 

Vendet arabe, mund ta sigurojnë një gjë të tillë, në mos tani në të ardhmen POR të përshtatur me kushtet e tyre sociale dhe historike. Sigurisht që munden.

 

 

Po pra nuk mund ta quajme Teokracine ne Demokraci thjesht per te kenaqur disa...Keto kombe jane te brymosur me ide krejt te kunderta nga ato demokratike.

 

Sa per Shqiperine dhe te drejtat e grave, une mund te flas qarte se grate arriten te drejta pothuajse te barabarta ne sistemin komunist(Ne ate kohe ishim shume perpara fqinjeve tane). Kjo ishte nje fitore e madhe kulturore duke marre parasysh se ishim nje komb patriarkal dhe shume i prapambetur. Por duke hequr keto menjane grate shqiptare kishin te drejte te votonin qe ne 1920, duke mare parasysh fqinjet tane Greke(1952), vendet e Jugosllavise(1945),Rumania(1938),Italia(1946).Grate ne Shqiperi paguheshin njelloje me burrat dhe kishin te njetat te drejta pune si burrat gjithashtu. Keto te drejta u zbehen dhe zhduken me shkaterrimin e sistemit komunist dhe fituam serisht nje fare patriarkie

 Duhet bërë një dallim për teokracinë këtu, teokraci është kur autoriteti i pushtetit është klerik. Si punë e Ajatollahëve në Iran. 

Nuk duhet ngatërruar me natyrën e ligjit të aplikuar. Sepse në thelb, të gjitha ligjet, kanë përfshirë një autoritet "hyjnor", që tu mundësonte/impononte bindjen qytetarëve.

 

Per mua nuk ka rendesi te kesh lidere shpirterore apo profete ne krye. Nje pushtet qe sundon sipas kuranit apo bibles eshte Teokratik...Thjeshte

Demokracia nuk eshte standarte, e perkryer, demokracia ka nivele, ka shkalle, ulje-ngritje, dhe larmijshmeri tipesh varesisht nga natyra e kombeve.

Fakti eshte qe po ndodh nje rrevolucion i pamohueshem qe po shtrihet ngadale ne te gjithe hapesiren islamike. Dhe rinia, populli, e ka nisur kete levizje per me teper te drejta, per me teper liri, jo per diktature, jo per perqendrim te pushtetit, dhe keto jane disa prej ideve-thelb te demokracise.

Sa per islamin, sigurisht qe Islamizmi dhe Demokracia nuk kane per te bashkjetuar ndonjehere, por qe disa ekuilibra mund te arrihen. Dhe koha i evoluon njerezit, shoqerite, dhe besoj se nje dite islami do te ndryshohet nga brenda, sepse ideja e tyre qe Islami nuk i pershtatet KURRSESI kohes por kohen duhet t'ia pershtatim islamit eshte e gabuar dhe nje dite do te deshtoje patjeter, pasi diferenca midis ketyre boteve do te jete e paperballueshme per fene islame.

Mos te harrojme edhe Iranin, nese kjo vale prek Iranin, qe eshte nje shtet islamik atehere do ti japi profilin e vertete ketyre ndryshimeve.

Asnje popull ne krye te heres nuk ka qene i gatshem per te drejtat qe gezohen sot ne perendim. Keto jane arritur me shume mundime...

Ajo cka i lidh vendet arabe ne te shumten e tyre eshte varferia, pjeserisht per shkak te sistemit shtypes te rregjimeve te tyre e pjeserisht per shkak te menyres si u imponohet qyteterimi perendimor. Verejme qe ka sensibilizim dhe rruge alternative ne protesta popullore dhe kerkim te drejtave demokratike, kundrejt terrorizmit ndaj perendimit te shkaktuar prej thanatosit te ketyre vendeve...

 

Posipas meje demokracia eshte te drejta e detyra.Te drejtat ia duan e lakmojne te gjithe.Problemi eshte me detyrat.....aty çalon puna.Te impenjohesh eshte mundim ,do kohe.Nuk mbrrin keshtu hop pse une dua...

5*

Demokraci nuk do te thote vetem te drejta por dhe PUNE Dhe pune edukohet por jo nepermjet demokracise por forces. Te drejtat te gjithe i duan deyrat nuk i do as mbreti. Keshtu qe me te drejta nuk edukohet puna .

Shtete e botes se trete ( jo vteem arabe por edhe shqiperia) duhet te edukojne sensin e punes njehere pastaj te kalojne ne demokraci. Levizje/revolucione si keto jane ekspermente per te pare sa te gati jane vendet e botes se trete te kalojne ne demokraci. nese nuk jane do te kalojne prape ne diktature deri sa te jene gati. Fatkeqesisht qe shkencat politke nuk eksperimentohen ne laborator para se te zbatohen ne jete Duhen zbatuar ne jete per te pare rezualate . KA vende qe qe nehapat e para e kupotjne se nuk jane gati dhe vendosen prape ne diktature ( Egjypti, Turqia) ka vende qe shpresojne se mund te arine demokracine ne gjendjen qe jane dhe vuajne per shume kohe pa aritur azgje  ( Shqiperia, Pakistani, )

 

 Art, ne rradhe te pare, je duke ngaterruar shume gjera. Tunizia psh, nese je duke e futur ne vendet arabe, ka te pakten 30 vjet qe eshte shtet laik i persosur. Nuk e lidh asgje me islamin. Libia gjithashtu. Te pakten keto dy vende jane ne pozicion te ngjashem me vendet e Europes Lindore ne 90-en, ku roli i fese ose ishte dobesuar, ose ishte zhdukur krejt nga sfera publike. Keshtu qe je duke bere ne rradhe te pare nje gjeneralizim qe nuk te lejohet te besh. Je duke i futur te gjitha vendet arabe nen te njejten kategori, duke mos marr parasysh fare diferencat. Nga ana tjeter ben gabim edhe kur flet per islamin, gje qe nese nuk tradheton bardho-centrizem tradheton kristiano-centrizem. Vellazeria muslimane e Egjiptit eshte levizje me themel, tradite, dhe besim thellesisht laik. Nipi i themeluesit te levizjes, aktivist dhe zedhenes aktual, Tariq Ramadan, eshte profesor ne Kanada, Toronto, mos gaboj, i majte i thekur, i kujdesshem dhe kritik ne dac ndaj hipokrizise perendimore, ne dac ndaj te majtes totalitare, ne dac ndaj fondamentalizmit islam. Keshtu qe kur thua Demokracia dhe Islami jane te paperputhshem, ki parasysh qe po ben nje tjeter gjeneralizem te paperligjur, duke mos marre parasysh fare format e moderuara te Islamit. Demokracia eshte e paperputhshme me fondamentalizmin fetar, e vertete, por te thuash qe eshte e paperputhshme me islamin do te thote se gjithe islami eshte fondamentalizem. Nga ana tjeter, ki parasysh Iranin. E di qe bombardohemi perdite nga media me idene se Irani nuk eshte demokraci, e te tjera e te tjera. Por problemi eshte se Irani ka mbajtur zgjedhje te lira dhe ka pasur nderrime qeverish dhe forma qeverisjesh qe prej rrezimit te Shahut. Ayatollahu ne Iran dhe kasta e tij funksionojne jo me ndonje ndryshim te madh nga Supreme Court ne Amerike, nderkohe qe legjislativi dhe ekzekutivi jane krejt te pavarur. E vertete qe perdorin ndeshkime inhumane deri dhe tek vrasja me gure, dhe nuk ka asnje arsye pse mos kritikohet kjo. Por dy gjera te pakten: denimi me vdekje ne Amerike nuk eshte me teper human vetem sepse te vret me shiringe e jo me gure; dhe thelbin e demokracise e kane ne themel te shtetit.

Ta kam llafin qe, shume gjera jane te paperputhsme kur i shikon perciptazi. Komunizmi me Demokracine, Islami me Demokracine, Demokracia me Demokracine, por keto ndarje jane shabllon, ia vlen te diskutohet per to vetem per te thene qe jane ndarje te pavlefshme. Nuk ka asgje me teper teologjia kristiane qe te perputhet me demokracine qe teologjia islame nuk e ka. Te sfidoj ta prodhosh, cfaredo qofte, ajo qe ben krishterimin te perputhshem me demokracine dhe islamin jo. Vetem kujdes, mos merr pjeset me te keqija te islamit dhe pjeset me te mira te krishterimit e te me thuash "ja prova," pasi do me detyrosh te futem diku andej nga brezi i bibles, pastaj.  

Irani zgjedhje te lira? Irani demokraci?

Edhe ne kishim "zgjedhje te lira" ne kohen e Komunizmit( quheshin te lira dhe demokraktike) por gjithmone dihej fituesi smiley...Nuk ngelte njeri pa votuar,

Tani po flet lakra ne kopesht...Ahmedinaxhadi del dhe mohon hapur Holokaustin(e quan trrillim te perendimit) dhe e quan Hitlerin nje figure te shquar boterore. Predikon per zhfarosje kombesh si Izraeli .Varjet ne litar dhe vrasjet publike mesjetare te qindra mijera kundershtareve politike. persekutimin dhe shtypjen e femrave. Kete e quan vend demokratik ti?

Sic thashe nuk jane vetem shtetet problemi por edhe shoqeria e ketyre vendeve te islamizuar ne palce. Feja eshte perdorur nga "neo-sulltanet" dhe "shehet" per te mbajtur  shoqeri injorante dhe pa aspirata. Te gjitha shkollat,universitetet dhe edukimi ne keto vende eshte i lidhur thelle me predikimin e islamin. Automatikisht brezat e rinj nuk mund te sjellin ndonje ndryshim rrenjesor .

Tani del dhe me jep nje shembull te nje vendi demokratik islamik.....Nuk ka

Islami dhe Demokracia nuk perputhen ne as nje pike sic e tha dikush me lart

Po me jep mor ti nje shembull te nje vendi jo islamik qe eshte demokraci. Nuk ka.

Ahmadinexhadi eshte nje kokerr idioti. Nje cope reaksionari, qe brutalitetit te Izraelit ndaj pretendimeve te palestinezve per shtet te tyrin iu pergjigjet me "s'ka pasur holokaust." Dhe jo, eshte here e dyte qe eshte votuar, dhe ka fituar jo thelle. Po, te thashe, varjet, vrasjet me gure, persekutimi i femrave, i homoseksualeve, jane te denueshme, aq me teper sepse jane te sanksionuara nga shteti. Por kujdes, se po qe se flasim per shoqerine, ke "hate crimes" edhe ne vendin me demokratik te mundshem. As para nje muaji rrahen gati per vdekje nje homoseksual ketu, e nuk ta merr mendja ku. Ne mes te Williamsburgut. Kreacionizmi mesohet edhe neper shkollat Amerikane. Dhe guess what? Ironia eshte se ka arritur te hyj ne kurrikula fale diktatures se fjales se lire. Imagjino nje redneck accent: "why shouldn't we teach creationism side by side with evolutionism? I'm free to believe whatever I want." 

"Te gjitha shkollat,universitetet dhe edukimi ne keto vende eshte i lidhur thelle me predikimin e islamin."

Ne fakt jo te gjitha. Nje pjese eshte e lidhur me shfrytezimin e energjise berthamore. But guess what?

Te kerkova prove, se pse krishterimi perputhet, nderkohe qe islami, jo. 

Do shembuj?...Finlande, Suedi, Danimarke, Norvegji, Hollande, Zvicer,  Vendet me nivelin e Demokracise me te larte ne bote..Lista eshte teper e gjate Luli....Jane keto vende sot pikenisje shembuj per Demokracite e brishta boterore.

Tani une te vura islamin si shembull se si fe ne keto zona te prapambetura dhe eshte e brymosur thelle ne shoqerine e ketyre vendeve. Eshte feja qe i ka mbatur keto vende ende ne mesjete.

Tani ti na e quajte demokraci Iranin, po si mund ta quash nje vend demokratik kur vepron barbarisht kundrejt qytetareve te vet, grave dhe kundershtareve politike?

Ti me fole per shoqerine une po te flas per ligjet(Homseksualet ne Iran denohen me vdekje)

In 2007, Iranian President Mahmoud Ahmadinejad, speaking to Columbia University, said that homosexuality does not exist in Iran, though a spokesperson later stated that his comments were misunderstood. Homosexuality is a crime punishable by death under the country's theocratic Islamic government.Any type of sexual activity outside of a heterosexual marriage is forbidden. Gay men are treated far more harshly under the law than lesbians, and some men undergo sex change operations to avoid harsh penalties that include imprisonment and/or execution.

 

Ti me duket se nuk e ke koceptin e fjales Demokraci or e ngaterron me koceptin e "Demokracise Islamike"

Te thashe kur perzjehet feja me politiken nuk ekziston demokraci dhe kjo vlen dhe per kristianet. Te mos harrojme krimet dhe shfarojset qe jane bere ne emer te fese ne Evrope, si inuizicionet dhe gjuetine e Shtrigave ku u dogjen te gjalla me mijera gra.Vendet e evropes e kuptuan kete problem disa shekuj me perpara dhe e shkeputen fene nga politika...I dhane Papes nje cope qyetet-shteti dhe e lane te derrdellise si puna e papagallit. Tani shumica e qytetareve Evropjane jetojne nje jete sekulare dhe pa qene ne  konflikt me fene. Dhe Kisha jo pa shkak ka luajtur rolin e pasagjerit se ja treguan vendin qe ne fillim. Te drejtat e nje feje apo sekti fillojne dhe mbarojne ne territorin e godines(tempullin,kishen apo xhamine).

 

Tani le te kthehemi tek vendet Arabe, une po te them se Islami mbizotreon ne cdo qelize te shtetformimit te ketyre vendeve dhe njekohesisht bie ne kontradikta te hapura me vlerat demokratike. Te thashe nqs keto vende ne dekadat qe vijne i drejtohen sekularizmit mund te kene nje fare shanci per progres, por une e shoh te zymte.

Tani une te beje nje pyetje kush jane vendet me te prapambetura ne bote sot?....Vendet ku mbizoteron feja.

Irani zgjedhje te lira?

 

Po ! Per shembull, dy here nga 4 vite, zgjodhi president Katami-n (1997-2005), qe ne kendejeza nga Perendimi, e quanim - te moderuar.

Mblidheni mendjen o njerez : Irani eshte po aq demokraci-islame sa ç'jane demokraci-kristiane vendet perendimore. Pra, demokracira. 

 

Demokraci-Islame?...... smiley

A democratic state which endeavours to institute Sharia. It is also called as Islamist democracy.Islamist democracy offers more comprehensive inclusion of Islam into the affairs of the state.

The Legalist argument is that, democracy may be accepted in a Christian, Buddhist, Hindu, etc. society but it can never enjoy a general acceptance in an Islamic society, because non-Muslim societies do not have Sharia, the comprehensive system of life to which its adherents should be committed. In this view anything outside of the rigid, but pervasive, interpretation of the Sharia is rejected and the absolute sovereignty of God prevails such that there is no role, but interpretation, for the sovereignty of people in the ethics of the state.

 

Vendet perendimore jane sekulare...Keshtu qe daullja qe po i bie eshte ca e grisur

C'ke qe ngaterrohesh me Sheriatin kot? Eshte e vertete qe ne perendim, koncepti natyral mbi ligjin, i llojit te Ciceros, Agustinit e Aquinas eshte dobesuar, nderkohe qe ne vendet Islamike jo dhe aq. Por ke dy levizje. Ne perendim ke nje lloj rikthimi te ligjit natyral nepermjet integritetit te Dworkin ne Amerike e Angli, apo nepermjet biopolitikes ne kontinent, nga nje krah, dhe nga krahu tjeter, jane te pakten kater shkolla te ndryshme mbi Sheriatin, te pakten nje prej te cilava, shqetesimet qe ngre i ka ne menyre eksplicite ne lidhje me transformimin e shoqerise dhe adaptimin e koncepteve te legalitetit te Sheriatit sipas ketyre transformimeve. Shkolle kjo qe nuk eshte fare "rigid," por perkundrazi tejet modeste. Argumenton se cfaredo qe te beje shoqeria, nuk mund te jete gabim, pasi Allahu nuk do e lejonte nje shoqeri te tere te ishte gabim. Imagjino atehere nje shoqeri islamike ku nuk ekziston brutaliteti, ku respektohen te drejtat e pakicave, ku respektohet e drejta e besimit dhe e fjales se lire. Sipas kesaj shkolle te Sheriatit, kjo shoqeri eshte God obiding. Nuk ka asnje lloj problemi Sheriati. Nga ana tjeter, sistemi i Sheriatit nuk ndryshon shume nga konstitucionalizmi. Ashtu si ne Sheriat fjala e shkruar, kurani eshte ligj, ashtu edhe ne perendim fjala e shkruar, kushtetuta eshte ligj. Ashtu si sipas Sheriatit shikohen edhe veprimet e Muhamedit per te kuptuar me mire qellimet e kesaj fjale te shkruar, ashtu edhe ne konstitucionalizmin perendimor studiohen "the intentions of the founding fathers." Ashtu si ne Sheriat drejtesia eshte hyjnore, i perket Allahut, nderkohe qe njeriu mund te beje gabime, ashtu edhe sipas konstitucionalizmit perendimor drejtesia luan nje rol ideal. 

Tashti eshte e vertete qe ne Iran ka nje lloj interpretimi te Sheriatit qe eshte teper i ngurte, po aq i ngurte, rigid, wooden and unimaginative sa dhe interpretimet e Supreme Court, ndonjehere. Por te thuash qe Sheriati eshte i paperputhshem me demokracine sepse eshte ngurtesisht fetar, eshte gabim qe tradheton injorance prej teje ne lidhje me Sheriatin. Sheriati mund te lexohet ne terma krejt laik e njekohesisht te mos konsiderohet i tejkaluar si kushtetute. Nuk ka dallim ne kete lloj leximi te Sheriatit mes "we the people" dhe Allahut. Allahu qendron per "we the people" po aq lehte sa "we the people" pretendojne per "God given rights." Mos i ngatarro gjerat, mos i bej lemsh. Bjeri Ahmadinexhadit, futja, q.. robt, aty me ke, me vete, por mos me thuaj qe islami eshte i paperputhshem me demokracine, sepse do me detyrosh, te thashe, te filloj e te flas per xhami qe nuk lejohen te ndertohen ne Zvicer, nderkohe qe kisha lejohen, per hate crimes ne Suedi, Finlande, Danimarke e te tjera, per venat e muskujt fashiste qe shfaqin shpesh keto vende. Eshte ironike koincidenca qe gjithe keto vende qe numerove kane nje histori demokristiane. Ky demokristianizem qenka demokratik, ndersa islami eshte i paperputhshem me demokracine? Kujdes te thashe, Islami nuk eshte fundamentalist, pavaresisht se mund te abuzohet nga fundamentalizmi, madje po aq eger sa dhe abuzohet krishterimi amerikan nga fundamentalizmi. I ke degjuar ndonje here opinionmakers ne amerike apo jo, Glenn Beck me shoke. "The tide moves in, the tide moves out. Never misses a bit," thote njeri. "There's the proof of God. No evolution." Eshte qesharake. E ke degjuar ndonjehere Supreme Court te Amerikes te thote qe mohimi i te drejtes per abort nuk eshte mohim i te drejtave te grave? Eshte qesharake. I njejti mentalitet me shume aspekte te Islamit ne Iran. Por nuk kapercehet prej ketej e te thuash se Islami eshte i paperputhshem. Eshte qesharake? Pyetja mund te shtrohet edhe keshtu: Kush dreqin kujton se je qe ne emer te demokracise, i mohon Islamit te drejten per pjesmarrje demokratike? Sa demokratike eshte ne fakt te thuash se Islami nuk eshte demokratik? Te duhet nje version tiranik i Islamit qe pretendimi jot te kete vlere. Por tirania ka aq te beje me Islamin, sa ka te beje edhe me demokracine.

nese irani eshte demokraci...edhe une jam astronaut.....

 Edhe un kam pershtypjen qe kjo pyetje eshte me teper nje rezultat i propagandes anti islame, me teper reagim ndaj tjetrit ndryshe. Duhet te jesh shume i guximshem qe te shpallesh demokracine dhe islamin si jo komplementare...Kete guxim ta jep vetem nje propagande dhe ksenofobi e semure...

e tha njëri më lart :

KJO NUK ESHTE PYETJE IDIOTE, eshte e NDYRE !

Gallata fare fare, eshte se pyetja vjen nga ne shqipot, qe t'qajme qoshen per oxidentalizem mo !  

smiley

Pyetja eshte shume reale dhe llogjike,megjithese disa perpiqen te fusin koken si struci ne rere

"A ka mundesi qe nje shtet dhe shoqeri Islamike te kthehet ne  Demokratike?...Jepni shembuj..."

 

pikerisht ketu qendron dilema.....se nuk ekzistojne shembujt....asnje shoqeri me kulture islame nuk ka ndertuar demokraci te tipit perendimor....edhe Turqia nuk mund te merret si shembull, per arsye se ka patur ne dispozicion 100 vjet, si dhe reputacionin e duhur nderkombetar si ish perandori, dhe akoma nuk mund te flitet se eshte demokraci ne nivelet qe kerkohet...

argumenti se duhen 200 apo 500 vjet pune per te ndertuar nje demokraci nuk qendron,,,kete na e verteton Japonia....e cila doli nga feudalizmi dhe izolimi 1000 vjecar vetem ne 1878....

une besoj se problemi, i mos perceptimit te demokracise ne vendet arabe qendron ne thelbin e kultures se tyre, pra ne kulturen ISLAME...

 Po i ka të gjitha mundësitë në momentin që feja ndahet nga shteti .Shoqëritë me shumicë islame të keqen më të madhe shoqërore kanë patriakalizmin e konservatorizmin që deri më sot është fshehur dinakrisht pas islamit dhe jo vetë islamin që është fe si gjithë të tjerat pa më të voglin dyshim.Nuk është Krishtërimi më "demokratik "si fe por njerzit apo shoqëritë që e kanë kthyer apo përjashtuar nga  punët e shtetit Papa s'është gjë tjetër dhe sot veç se një "diktator" .

"Po i ka të gjitha mundësitë në momentin që feja ndahet nga shteti"

une nuk thashe se nuk i ka mundesite ....por shpjegova se akoma asnje komb islam nuk ka mundur ta ndertoje demokracine,,,

sa per ndarjen e fese nga shteti..kjo eshte vetem "nje lule" qe nuk e sjell beharin..

madje dhe Turqia  ka 100 vjet qe e ka ndare fene nga shteti me dhune e ushtri...dhe akoma nuk po mund ta ndertoje demokracine ashtu sic duhet..sepse eshte kultura,jane zakonet popullore, psikologjia sociale "mentaliteti" te cilat i kultivon feja islame dhe qe nuk i lejojne shoqerine te perqafoje dicka ndryshe........

 

Me sa di unë Algjeria ,Maroku, Tunizia , Libia , Egjypti , Iraku, e kanë ndarë prej kohësh fenë nga shteti . Siç e thashë më lart problemi kryesor nuk është feja por mentaliteti mesjetar feudal (ngjashëm dhe tek ne ) megjithse në qytetet e mëdha shoqëria është më e zhvilluar dhe moderne .Shumica e populsisë është fshatare. Por kushtet për demokratizim janë arritur këtë e tregojnë demostratat që ishin më shumë se gjithpërfshirëse e mjaft demokratike. Islami s'ka asnjë arsye që të mos bashkëjetojë me demokracinë .Sheriati është njëlloj ligji që ka drejtuar shtetin arab në mesjetë dhe i japin apo ngatrojnë qëllimisht si ligj islamik me qenë se i pari i shtetit (Kalifi apo sulltani ) ishte dhe i pari i fesë. Mendoj se shoqëria arabe nuk njihet aq sa duhet nga ne dhe është pak e nënvlersuar ndoshta dhe nga ndikimi i kontaktave në evropë me emigrantët qê në fakt transmetojnë nivelin e shoqërisë nga vijnë por para 20 ose 30 vjetësh. 

po pse  kur ne europe ka qeverisur krishterizmi ,ka patur demokraci?vetem me shkeputjen e fese nga shteti ka filluar te funksionoje demokracia.asnje sistem poliko-shoqeror qe ka kushtetute biblen apo kuranin  nuk mund te kete pajtueshmeri me demokracine

po pse  kur ne europe ka qeverisur krishterizmi ,ka patur demokraci?

jo nuk ka patur......

por nuk eshte kaq e thjeshte analiza...sepse

1-europa ka tjeter histori nga vendet arabe

2-kristianizmi nuk eshte islam..pavaresisht se te dyja jane monoteiste..

3-ekzistenca e kultures greke dhe romake,  europianet jane identifikuar gjithmone me kete kulture dhe memorie historike, si pjese organike e tyre... dhe kesisoj ishte e lehte te pertypnin edhe konceptet demokratike....

po pra demokracia nuk eshte bazuar te krishterizmi .pike

hahahaaaa....

nuk e dija qe ne 2011 mund te kete njerez ne europe qe nuk e dine se si ka lindur demokracia..

europa e sotme eshte demokraci dhe ligje...sipas modelit greko-romak plus kristianizem..

ose thene ndryshe...

nese vendet arabe perqafojne kulturen greko-romake...duke anashkaluar islamin ne shume pika ku bie ndesh me kete kulture, atehere eshte e sigurt se do ta bejne demokracine.

 Ti ke parasysh ata greke te lashte qe do i kishte harruar historia po te mos ishin perkthyer nga origjinali ne arabisht prej teologeve musliman?

kjo qe thua eshte jashte teme.....por megjithate po te jap nje pergjigje..per saktesim

kultura e lashte greke u percoll natyrshem ne perandorine romake...shume vepra u perkthyen ne latinisht e shume u riprodhuan ne greqisht...ku qendrat ishin roma dhe bizanti....dhe ishin prifterinj ata qe i ruanin dhe ata qe i perhapen ne periudhen e rilindjes...

edhe nje bibloteke (alexandise) qe ishte ne zonat e pushtuara nga islami u dogj totalisht nga muslimanet...

raste sporadike te ndonje studiuesi arab sigurisht qe ka...por kjo nuk ka shume rendesi..sepse kjo kulture nuk u percua ne boten arabe...

 Ndersa kjo qe thua ti eshte nje gomarllek me oke qe e ke degjuar tek blloku bashke me pseudokompetente te tjere si pune jote. Biblioteka e Aleksandrise eshte djegur nga Jul Cezari, rreth 7 shekuj para se te ekzistonte dicka si "muslimanet." Tashti, o beji nje minimum kontrolli fakteve qe sjell o meso te degjosh. Sa per kulturen greke, u percoll ne Rome, e vertete, por ne kohen e kalifatit te abazideve, Roma ishte pusete. Nuk di sa i njeh gjerat per te cilat flet me bindje, por ne kuran thuhet se me perpara shkohet ne parajse me pene se sa me shpate. Nese edhe kurani eshte sporadik ne besimin mysliman, atehere s'kam ca te them. Ke te drejte.

 Mos harro se qyteterimi perendimor ka marre jo pak nga kultura dhe qyteterimi arab, shume me teper se cmund te hamendesohet...

 Kur thua shume, me cfare e krahason?

 e krahasuar me bindjen e paramendimin kolektiv...

 ...qe eshte se...?

...se influenca e zhivllimit arab ne civilizimin perendimor ka qene pak ose aspak. Dhe ky robi 83-it me siper ate po thote pak a shume...

 

 Po he pra nxirre! Cfare di kolektivi dhe cfare di ti dhe ti krahasojme. Se une nuk di as vleresimin e kolektivit as tendin. Pak dhe shume nuk jane njesi matese, po thjesht peremra.

 raste sporadike te ndonje studiuesi arab sigurisht qe ka...por kjo nuk ka shume rendesi.

 

Ju referova kesaj fjalise se Eri83. Sporadike do te thote qe ka pas pak, per ta quajtur influencuese. Ndersa un thashe se influenca e kultures arabe nuk ka qene sporadike ne kulturen perendimore dhe zhvillimin e saj. Perkundrazi, tani po shtoj qe ka loz nje rol te madh ne europen mesjetare dhe pergatitjen e terrenit per periudhen e rilindjes. Ka pas pika takimi te rendesishme ne Sicili dhe Ne Spanje. Pra ka qene influencuese, qe do te thote shume..

Kjo ishte ideja e shprehur shkurt, por fundja blog eshte dhe nuk i kam borxh njeriu per ta sqaruar per ate qe shpreh...Megjithse u devijuam nga tema mund te shprehesh kundershtimin tend 

 Jo, jo nuk e ke per borxh, thjesht nese do ta besh muhabetin me llogjik dhe informues. P.sh rolin e madh qe paska luajtur kultura arabe ne pergatitjen e rilindjes europiane, une nuk e di. Do isha i lumtur po te me jepje ca shembuj, se me kete do mesoja edhe ndonje gje te re.

Po te krahasoj pastaj se cfare ka marre kultura perendimore nga ajo arabe, dhe cfare ka marre kultura arabe nga ajo perendimore dhe per me teper se cfare duhet akoma te marre (demokracia p.sh) ballanca anon qamet nga Perendimi.

Nejse thjesht me fjali si "ka qene influencuese, qe do te thote shume..." nuk sjell ndonje argument. Sepse shume mund te thote si fakti qe ka qene pak influencuese, ashtu si edhe fakti qe mund te kete qene shume influencuese, gje qe ti nuk e sqaron.

 Per informues, ke burime sa  te haje dreqi ne web. Serish nuk e kuptoj perse mbytesh me nje pike uje, por varja. Tashi, perkthimi i teksteve antike ne periudhen e mesjetes prej arabeve, ishte nje faktor i rendesishem qe ndikoi ne periudhen e rilindjes. Kontributi ne shkenca, teologji, letersi, letersi, mjeksi jane mjaft te njohura per ate periudhe kur europa ishte e kredhur ne erresire...

Nuk mund te dal ne perfundimin se cili civilizim perfitoi me shume nga tjetri, por nuk ishte kjo ajo cka synova me lart, por thjesht per te kujtuar qe kultura arabe dhe islamike i ka dhene kontribute te medhaja qyteterimit perendimor...

 

 kultura arabe dhe islamike i ka dhene kontribute te medhaja qyteterimit perendimor...

Albano, duhet ti ndash keto gjera se nuk jane the same. Kultura arabe, i ka dhene shume, asaj evropiane, kurse kultura islame, ne mund ta qeajme keshtu, nuk besoj, te pakten jo ne dijenine time, mbase jam i painformuar.

 Shiko tani, se po qe se perkthimi i teksteve te Aristotelit qenka kontributi me i madh qe i kane dhene kultures Perendimore, une me te drejte do te kisha te drejte te ngrija pyetjen: Po roli i vete Aristotelit, sa i madh eshte ne kulturen perendimore.

Eshte e vertete se arabet pershembull kane kontribut ne Al-gjeber dhe ne mjekesi, por keto nuk jane kollona kulture, por thjesht kontakte e shkembime kulturore, te njejta si psh importi i barutit e kartmonedhes nga Kina. 

Dhe sa per ta mbyllur kete muhabet, sikur kultura e qyteterimi arab, te kishte pasur me shume te mira se sa te keqia ne vetvete, kjo do te kishte sjelle padyshim nje zhvillim te botes arabe ne rradhe te pare dhe nuk do t'i kishte lene ne ate fare feje qe anglezet tua krijonin shtetet me viza mbi rere. Gjithashtu sot to te kishim trupat e Shteteve te Bashkuara te Arabise qe do te bombardonin trupat franceze te Sarkozit dhe qe ne arabnet do te ngrinin pyetje te tipit : "A eshte gati Europa (dhe Amerika dhe Kanadaja dhe Australia dhe Zelanda e Re) per arabizim"?

  Ndikimi arab nuk ka qene thjesht si ai me Kinen, pasi kontaktet ishin shume here me te medha. Behet fjale per periudhen e mesjetes, dhe ne ate periudhe Kontributi I asaj kulture ishte i padiskutueshem ne kulturen perendimore dhe la gjurme per zhvillimet e saj. Nuk me duket e udhes te perhapemi pastaj ne hullite e perplasjes se qyteterimeve qe jane ceshtje te tjera...se dhe civilizimi perendimor nuk eshte kaq i persosur or jo. Fakti qe arrijne te japin shfaqje te tilla te demokracise sic ishin ngritja per me shume te drejta ne egjipt e tunizi, kundra tiranise etj, tregon qe keto vende kane potenciale per tu civilizuar ashtu si edhe qyteterimi perendimor e ndoshta me shume ne te ardhmen...

 Cfare te te them me tutje albano. E kam shume te veshtire te mbaj gjalle nje diskutim kur faktet per argumentim jane me fjale si pak, shume, shume here, padiskutueshem, la gjurme etj, pa nje pike reference. Mbase njehere tjeter...

 po c'influence aman, Spanja sa iken arabet u shnderrua ne fuqine me te madhe koloniale, se u clirua nga dembelizmi osman. Filluan zbulimet gjeografike, njerezit filluan te lundronin, punonin, shpiken armet, dhe i dhane fund epokes feudale e kalorsiake.

Ja krahaso Tiranen&Kavajen&Durresin ne 1920 me Shkodren&Gjirokastren&Korcen, ne njeren ane ziente zejtaria, kultura, qytetaria, arsimimi etj. ndersa ne anen tjeter njerezit rrinin tere diten duke numuruar tespite te minarja. Femrat koken nen carcaf, dhe femijet as qe mendohej te shkonin ne shkolle. Ata mjaft qe te ndertojne xhamite, se per te tjerat mendon zoti, e s'kane nevoje pse te punojne e te vrasin mendjen.

mire ,te keqen mire ,po,,,sa te rrosh do mesosh i thone nje fjale te urte greko-romake

 Perkufizo fjalen "demokraci".

Nese e ke llafin per nje sistem shteteror pluripartiak-demokratik te zgjedhur me vote popullore, do te thoja: Pse jo?

Nese e ke fjalen per nje shoqeri demokratike ku te drejtat dhe lirite e qytetarit, gruas, femijeve, pakicave etj mbrohen me ligj (te zbatueshem) si p.sh ne Amerike do te thosha: Nc...nc...nc... (duke tundur koken majtas-djathtas)

Bah... jo!!...Pasardhesit e halifeve te Irakut te cilet ruajten dhe perkthyen doreshkrimet (ose kopjet e tyre) te baballareve te demokracise nga te cilat "ne" te "civilizuart" e perendimit mesuam kuptimin e kesaj fjale nuk mendoj se jane gati...!!smiley

Kur flasim per Islamin flasim per modelin e sheriatit, modelin ekstremist te tipit arab dhe s'e kemi fjalen per myslimano-bektashizmin shqiptar qe ju mund te keni parasysh.

Dhe ky lloj Islami nuk mund te bashkejetoje me Demokracine, dhe do te perbeje kurdohere nje pengese per zhvillimin dhe evoluimin e asaj shoqerie.  Nuk eshte pune se ato vende jane te prapambetura dhe te pacivilizuara por problemi qendron vete ne brendesi te fese Islame.

Problemi eshte se tashme po lindin levizje nga vete rinia qe kerkojne demokraci dhe shume shpejt do te vihet ne dukje edhe fryma per me teper liberalizem, dhe per ti lejuar ta jetojne jeten ashtu sic duan.

Feja Islame (te pakten ne kete faze te zhvillimit te saj) eshte feja me intolerante, imponuese, me konservatore dhe regresive. Ata qe mendojne ndryshe nuk e njohin ate sic duhet.

 Ca ke me Sheriatin ti mo vlla? Di ndonje gje nga Sheriati? Di ndonje gje nga shkollat e ndryshme te Sheriatit? Di ndonje analogji mes ketyre shkollave dhe shkollave te konstitucionalizmit amerikan? Sheriati eshte nje nga sistemet ligjore me te kompletuara qe ka pare ndonjehere historia e njerezimit. Ti m'u qake nga Sheriati.

Gjithsesi, tre gjera te vogla. Me shpjego pse ne Amerike kur thone "I swear to tell the truth, the whole truth and nothing but the truth" e vene doren ne bibel? Mos duhet kuptuar kjo si pengese per zhvillimin e shoqerise Amerikane? E dyta, si ka mundesi qe ne Amerike studiohet kreacionizmi neper shkolla krahas evolucionit? Mos do te thote kjo se amerikanet nuk jane te evoluar? Dhe e treta, c'mund te thuash per te drejtat e grave qe duan te abortojne dhe per biblamedhenjte qe nuk i lejojne? Mos ndoshta republikanet ne Amerike jane pak si teper fondamentalist? 

nuk eshte e lehte te themi Demokraci dhe ta ndajme ne po ose jo. Si sistem nuk eshte plotesisht i tille, si concept politiko-teorik ka disa tipe demokracie,  si concept legjislativ po ashtu [sic dhe PF ka thene me lart]

Greket kane marre dhe akumuluar shume gjera dhe nga emertimi u ka ngelur atyre. Ka pasure qyteterime te tjera [indian/mesopotamik] qe e kane provuar sistemin Demo, shume para Grekeve.

Pyetja e ka thjeshtuar fjalen Demokraci, jo se ben keq, por sipas "definicionit standard perendimor" i cili ne shume raste ka rreshqite ne ekstrem ose ne nje pike kur nje dege e sitemit ka grumbulluar shume Fuqi deri atje sa nese demokracia nuk eshte cenuar seriozisht te pakten ka arritur lekundje serioze.

Po ashtu dhe Termi vendet arabe nuk le shume variacion per konceptin e perbashket. Si vende-vendet arabe nuk jane dhe aq vende, pasi kufinjte shpesh jane arbitrare dhe "Arabi" shpesh eshte me besnik te tribuja-fisi i tij apo dhe feja-grupi/sekti fetar [qe gjendet ne vendin tjeter] sesa tek vendi ku mban shtetesine. ne vendet Arabe demokracia- standarte- sic e permendin ne, ndoshta mund te mos jete e pershtatshme... Por nje/disa version/e per karakteristikat e veta nuk eshte/jane i/te pamundur.

 

Shume gjera te mira mund te beje demokracia- sic thuhet me e mira deri me sot, por jo me a mira qe mund te arrihet- vec nuk reduktohet ne nje ide te vetme apo kjo qe njohim ne. Le te shohim car zhvillimi do kete tani ndoshta ndonje shtet arab do prodhoje ndonje model qe i afrohet demokracise ku liria -barazia jane shtyllat baze.

 Baza e mardhenieve ne demokraci, eshte qe ta pranosh tjetrin ashtu siç eshte. Keto mardhenie te lira, krijojne ate qe rendom quhen liri, ose me mier, kufiri i te ciles eshte "atje ku nuk preket liria e tjetrit"

PO a jane kaq te lire vendet muslimane, qe te pranujne kete gje? Une them se jo, se te pish alkool ne ato vende, quhet sakrilegj, dhe denohesh, atehere si do t'ja beje, nje evropian psh, qe e ka qejf te shkreten???

Ne vendet muslimane, nuk lejohet qe grate te dalin me fytyre zbuluar, dhe aq teper eshte ky teprim, sa qe edhe xhozi qe eshte katolike, kur shkoi andej, e detyruan qe te vere shamine ne koke, kurse kur vjen nje grua arabe kendej nuk ja heq njeri shamine. Atehere, si ta kuptojme kete qasje ndaj tolerances, qe eshte dhe baza etike e demokracise?????

disa thone se duhen vite, por ama duhen vertete vite, por shume vite, qe te zhbehet ky intolerim. Duhet nje Ataturk, nje Ben Ali, qe me dhune, i detyronin muslimanet qe te pranonin tjetrin ashtu siç deshironte dhe po me dhune e ndane fene nga shteti.

Prandaj e kam thene edhe me larte, se Feja muslimane, dhe demokracia jane si dy drejetza paarlele, qe nuk abshkohen ne asnje pike.

Shume mire e pat thene dikush me larte, po nuk u nda feja nga shteti, nuk do te kete demokraci. POr vendet arabe, muslimanizmi i mban ne kembe si shtete, se ato akoma dhe kesaj dite e kane shume te theksuar tribalizmin e tyre extrem

Pyetje e hidhur shume kjo qe behet. Njesoje si,

a) a jane gati Shqiptaret per shtet?

b) Kur ne historine e tyre shqiptaret kane patur nje shtet te mire?

c) A nuk njihen shqiptaret per mafioz dhe kriminel. Si mund nje race kriminelesh te krijoje nje strukture ligjore?

 

 

Dhe nje here, historia nuk behet duke nxjerre gjeneralizime dhe ekstreme. Eshte nje soje sikur te flasesh per Irlanden duke nxjerre shembuje nga Shqiperia. L. Kodra i ka shpjeguar disa gjera ketu larte me mire, por kame dhe une nje pyetje. Pse disa vende si Indonezia, Pakistani, Irani dhe Libani kane nxjerre forma demokratike shume me te zhvilluara nga vende sekulare si Egjipti, Algjeria, Iraku apo Siria?

 

 

 Me thuaj nje vend demokratik, PF.

 Irani.

 Ironi?

 Jo, jo Irani. smiley Naten e mire prej verteti tani.

 PF, qe te bejme nje muhabet te kulturuar dhe informues. E fillojme nga roli i Aristotelit. Teologjia kristiane e ka perdorur Aristotelin me kohe, qe para Agustinit dhe Aquinasit, e vertete, por gjithsesi, ishte pikerisht perdorimi i ketyre i Aristotelit ai qe i dha shtyse periudhes se mesjetes, the slingshot that lead to renaiscance. Dhe Aristoteli i ketyre eshte kryekeput interpretim sipas debateve mbi te gjate periudhes se Abazideve. Sidomos Aristoteli i Aquinasit eshte i studiuar kryesisht nga Averroe.

Pse eshte Aristoteli i rendesishem? Sepse kerkon metode empirike, cka eshte ne thelb te shkences. Vezhgim dhe hipoteze, perkunder hipoteze dhe vertetim.

Sa per periudhen e Abazideve dhe influencen e kesaj periudhe ne rilindje, te them te drejten une e kam hasur shpesh si formulim, por pervec perkthimeve dhe komenteve mbi Aristotelin nuk di se cfare tjeter perben influence. Di qe dy minuta ne google do gjesh te njejtin pretendim mbi kete influence te perseritur te pakten kater pese here, me referenca te ndryshme. Nuk kam kellqe per momentin t'i hyj ketyre referencave, por shpeshtesia me te cilen perseritet ky pretendim me ben te dyshoj se nuk eshte fare pa baze.

Sa per ate qe thua se mjekesia dhe algjebra jane thjesht shkembime kulturore, as qe nuk vihet ne dyshim. Por besoj se e ke gabim kur thua se keto nuk jane shtylla kulture. Nese nuk eshte mjekesia shtylle e kultures, e nese nuk eshte matematika, nuk di cfare mund te jene. Sa per shkembimin, ki gjithashtu parasysh se nuk behet fjale per thjesht import-eksport i barabarte. Te pakten per periudhen ne fjale, ka nje lloj derdhjeje nga vendet arabe drejt te gjithe botes, nje lloj rrezatimi, nje lloj shkendije empirike qe mund edhe te merret si tip stergjyshi i revolucionit shkencor. Keto pretendime nuk jane farfetched. Gjejne jehone ne shume studiues. Nuk duhen marre shabllon, as qe nuk diskutohet, pasi empiricizmi i arabeve te periudhes se abazideve ne krahasim me revolucionin shkencor te Evropes eshte si nata me diten, si caveman me Stephen Hawking. Por gjithsesi, nje lloj revolucioni ndodhi ne kete periudhe, rrota e historise u rrotullua ne kete drejtim, e nuk i dihet c'bote do ishte kjo e sotshmja sikur te mos kishte ndodhur. 

 E ke keqkuptuar me duket pyetjen time mbi Aristotelin. Desha te theksoj se kultura europiane mbeshtetet mbi idete e Aristotelit dhe jo mbi perkthimin e Aristotelit. Dhe Aristoteli ishte grek. Eshte e vertete qe arabet paten nje periudhe lulezimi kulturor, por ndilimi i tyre ne kulturen europiane ka qene sporadik dhe i kufizuar. Shume shume mund te kete ndikime ashtu si piktura japoneze ndikoi ne ate europiane, ose erezat qe vinin nga India ndikuan ne menune angleze. Ndikime te tilla ka gjithmone ne jeten e kulturave, qe nga ato babilonase, egjyptiane, etj por ndersa rrenjet e ketyre kulturave mund te nderthuren nen dhe, frutet e tyre jane krejt te ndryshme dhe fruti eshte ai qe e ben pemen.

Personalisht vite me pare kam qene shume i apasionuar mbas kulturave te ndryshme dhe kam lexuar qitape gjigande mbi historine e kulturave ne bote. te them te drejten, ndersa kultura Perendimore, Kineze, egjiptiane, Maya apo edhe afrikane zinin pjese te konsiderueshme te ketyre librave, kulturen arabo-islame nuk e mbaj mend fare qe ti referohej dikush. Ose thjesht permendej fare kalimthi. Nuk perjashtohen ketu edhe teorite konspiracioniste.

Askush nuk mohon kete shkembim, por te mendosh Perendimi nuk do te ishte ky qe eshte pa huazimet arabe, ose ti konsiderosh arabet si stergjyshin e revolucionit industrial anglez (s'po flas ketu per Silicon Valley) me duket paksa e ekzagjeruar.

P.S. Tani po lexoj I am Red qe po me duket nje kopje (e bukur gjithsesi) e Il Nome della Rossa.

 "Desha te theksoj se kultura europiane mbeshtetet mbi idete e Aristotelit dhe jo mbi perkthimin e Aristotelit."

Kjo nuk eshte e sakte. Nuk ka vetem nje Aristotel dhe aq. Ke Aristotelin e Aleksandrit, ke Aristotelin e Latineve, ke dy Aristotela nga Arabet, dhe Aristoteli i Agustinit dhe Aquinasit, po ta perseris, eshte kryekeput bazuar ne komentet e Averroes, jo te Ciceros, jo te ndonje greku, latini, apo europiani tjeter, por te Averroes. Varet se nga e meson Aristotelin. Mund ta mesosh nga Agamben. Mund ta mesosh nga Heidegger, psh, qe tha "Aristoteli lindi, shkruajti, vdiq." Mund ta mesosh nga Hegeli, mund ta mesosh nga Cicero, mund ta mesosh nga Aquinas, etj, etj. Aquinas vete e pati te mesuar nga Averroe. Kultura europiane mbeshtetet mbi idete e Aristotelit, por jo mbi idete e Aristotelit sipas Ciceronit, por mbi idete e Aristotelit sipas Aquinas. Nuk e di me kupton cdua te them, apo jo? Varet ku e ve theksin. Dhe nuk behet fjale thjesht per perkthime. Por per faqe te tera me komente qe ndricojne mbi rendesine e Aristotelit per kohen. 

 Nuk luftoj per saktesi matematikore, por qe te kem te drejte ne parim. smiley Ishte Aristoteli, pa ishin perkthimet e Aristotelit, pa jane interpretimet e Aristotelit. Po hyme tek degezimet e filozofeve europiane pastaj, do na duhet te leme leshte blogjeve. 

Thjesht, nga argumentat qe u sollen ketu, une po iki ende mendjepambushur per shkallen e pretenduar te nderimit qe duhet te kem ndaj kultures se vjeter arabe, per te qene ky qe jam sot. Dhe kam frike se me kete mendim edhe do te bie te fle sonte, duke iu uruar te gjitheve naten e mire.

 Kultura arabe i ka trasmetuar botës ; numrat (shifrat arabe) e përgjithsisht në matematikë ;shkencat mjeksore ; filozofi etj . Deri ditën që Europa investoi në njohjen e trashgimisë kulturore botrore ishte bota myslimane ajo që i kishte ruajtur më së miri këto trashgimi e i transmetoi ato . Por problemi nuk qëndron se ç"ka sjellë kultura arabe (myslimane është shumë e gjërë ;mbi 1 miljard njerës janë myslimanë ) . Arabët ngelën prapa  si rrjedhojë e sundimit të gjatë feudal e përçarjes dhe sundimit osman e evropjan.Mentaliteti feudal , për nënshtrimin ndaj të fortit , mosbesimi ndaj të huajve dhe mungesa të lidhjeve kombëtare ;përçarja fetare   e sektare të mbetura që nga kjo kohë janë pengesat kryesore për demokratizimin e këtyre shteteve .Bëhet fjalë për demokratizim politik që rrjedhimisht do shoqërohet me demokratizim shoqëror e anasjelltas .Islami s'ka asnjë punë në këtë mes .Pas islamit fshihen politikanë fondamentalistë populistë , donkishotistë të vërtetë që në kushtet ku ndodhet shoqëria e disa vendeve myslimane  mund e të kenë sukses të përkohshëm në disa vende si Irani (këta s'janë arabë ) e Arabia Saudite si vendi më islamik arab , sudani , afganistani (e këta jo arabë ).

me fal, po nuk jane shifra arabe ato, edhe skripti eshte indian bile. kane patur shkenca te ketilla indianet qe 4-5000 vjet para Krishtit. Jane te vertetuara keto gjera; gjithe historia e shkencave egzakte boterore eshte e manipuluar ne kuptim.

 "P.S. Tani po lexoj I am Red qe po me duket nje kopje (e bukur gjithsesi) e Il Nome della Rossa."

Naaaajs! Si nuk me kishte shkuar ne mendje me pare? Te dyja whodunnit. Ne vend te terrorit prej inkuizicionit terrori prej Sulltanit. Love stories (?) megjithese margjinale tek Eko. Po sikur s'eshte aq e eger konkurrenca mes prifterinjve tek Eko me sa me kujtohet.

 Well pavaresisht ngjashmerive te tjera, te dyja historite behen nga minjte e librave per te shtene ne dore nje liber qe ne nje fare menyre shenon nje herezi, le te themi kulturore.

 ONE MOMENT WHILE PHOTO LOADS

 ONE MOMENT WHILE PHOTO LOADS

 Islami eshte dicka shume me e bukur edhe me e mire se demokracia. Pa dyshim se ne Islam ka shume sene te ngjashme me demokracine, mirepo ka edhe sende tjera qe jan ne kundershtim me demokracine.

Psh:

Per Greket e lashte ka qene demokraci edhe kur 'Nena' ka bere maredhenie me djalin e vet apo kur Babai ka bere maredhenie sexuale me nusen e djalit e keshtu me radhe, kjo ka qene demokraci dhe kulture per ta!

Nuk po them se nuk e pranoj demokracine, mirepo nuk e pranoj ate ne teresi! Sa per juve shqipatrve qe mendoni se Islami qenka dhune edhe prapambeturi duke u bazu ne shtete kinse 'Islame' sot, vetem ju kisha preferu qe lexoni pak Historine e Muhammedi a.s apo Omar Ibn Abdul Aziz opo Salahudin Al Ejubit, dhe mesoni se cka dhe qysh punon e vepron Shteti i vertete Islam!

Eshte lehte me kundershtu diqka vetem pse ti deshiron, pa fakte e duke u bazuar ne injorance.

cfare senesh te ngjashme me demokracine ka ne islam?

na e shpjegon dot cili eshte islami i vertete pra? ne cilin shtet/teokraci e gjejme? ne Arabi Saudite? - psh... qe sundon dhe menaxhon Meken dhe Medinen?

PS: a eshte demokraci nje pushtet i ndertuar mbi mashtrime?

Na jep nje shembull te nje shteti Islamik te perparuar.... smiley

Mos zer ne goje Arabine Saudite se para pak dites e burgosen nje grua...Dhe pse thua ti?....Po ngiste makine.....Vetem nje fjale kam..Neveri...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).